“ÖN UYUM PROJESİ” EĞİTİMİ TAMAMLANDI

Posted by

Giresun Belediyesi Proje Ofisi, Federal Almanya Göç ve Mülteciler Yüksek Dairse’nin (BAMF) onay verip desteklediği "Ön Uyum Projesi" eğitimini tamamlandı.

Çalışmanın temelinin Almanya’da, 2007 yılında aile birleşimine getirilen Start Deutsch 1 ( A1) sınavı olduğunu dile getiren Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Cinel, " Bildiğiniz gibi Almanya, oraya yerleşecek kişilerin ön uyum bilgilendirme sürecinden geçmiş olmalarını beklemektedir. Giresun Belediyesi Proje Ofisi tarafından yapılan “Yeni Vatanım-Ön Uyum Projesi” adlı çalışmada Almanya’ya yaşamak amacı ile gidecek olan/gitmeyi düşünen yurttaşlar ücretsiz olarak bilgilendirildi. Eğitimde, aile birleşimi ya da diğer nedenlerle Almanya’ da yaşamayı düşünen yurttaşlara Almanya’nın toplum düzeni, yasalar, hak ve yükümlülükler, sosyo-kültürel özellikler, çok kültürlülük gibi konularda bilgiler verildi." dedi.

Melek Yıldırım ve Ayla Çağlayan’ın eğitmen olarak görev yaptığı eğitimden 12 kişinin faydalandığını da dile getiren Cinel, "İhtiyaç doğrultusunda çalışma yine ücretsiz bir şekilde belediyemiz tarafından yinelenebilecektir. Almanya’daki Start Deutsch 1 ( A1) sınavı ile ilgili bilgileri hemşehrilerimiz Giresun Belediyesi Proje Ofisinden edinebilirler." dedi.

Kaynak:
http://www.giresun.bel.tr/tr/modules/news/article.php?storyid=329

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir