Gurbetçilere önemli proje

Posted by

Giresun Belediyesi, Federal Almanya Entegrasyon Programı çerçevesinde "Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi" ile ortak çalışma gerçekleştiriyor.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun’da bir çok ailede, aile bireylerinin bir bölümünün Almanya’da yaşadığını, bu ailelerin bölünmüşlük nedeniyle zorluklar yaşadığını ve bu zorlukları nasıl aşacakları konusunda belirsizlikler yaşadığını söyledi.

Hiçbir hemşerisinin Giresun’dan gitmesine gönüllerinin razı olmadığını belirten Başkan Aksu, "Göçü durdurmak için de elimizden geleni yapmaktayız. Ancak daha önceden Giresun’undan göç etmek zorunda kalmış hemşerilerimizin de sorunlarını çözmek için uğraş vermekteyiz. Onların bölünmüş ailelerini birleştirmek yada ailelerindeki standartı yükseltmek için harcadıkları çabaya kolaylıklar sağlamak istiyoruz." dedi.

Bu nedenle, Giresun Belediyesi olarak Federal Almanya Entegrasyon Programı çerçevesinde, "Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi" ile birlikte Giresun’da halkı bilgilendirme toplantısı yapacaklarını da dile getiren Aksu sözlerini şöyle sürdürdü;

"Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi, Federal Almanya Göç ve Mülteciler Yüksek Dairse’nin ( BAMF)onay verip desteklediği bir çalışmadır. Çalışmanın temeli Almanya’da, 2007 yılında aile birleşimine getirilen Start Deutsch 1 ( A1) sınavı şartına dayanmaktadır. Bildiğiniz gibi Almanya, Almanya’ya yerleşecek kişilerin ön uyum bilgilendirme sürecinden geçmiş olmalarını beklemektedir. “Yeni Vatanım-Ön Uyum Projesi” adlı çalışma Almanya’ya yaşamak amacı ile gidecek olan/gitmeyi düşünen yurttaşların ücretsiz olarak bilgilendirilmesi çalışmalarını içermektedir. Federal Almanya Entegrasyon Programı çerçevesinde “Yeni Vatanım- Ön Uyum Projesi” olarak, uygulanan çalışmada aile birleşimi ya da diğer nedenlerle Almanya’ da yaşamayı düşünen yurttaşlara Almanya’nın toplum düzeni, yasalar, hak ve yükümlülükler, sosyo-kültürel özellikler, çok kültürlülük gibi konularda bilgiler verilecektir. Almanya’da yaşayan pek çok Giresunlu hemşehrimizin aile birleşimi, eğitim veya iş nedeni ile Almanya’ya gidişlerde nelerle karşılaşacaklarını bilmeleri, gittikten sonra onları bekleyen süreç ile ilgili bilinçli olmalarını, orada mümkün olan en az zorlukla karşılaşmalarını istiyoruz. Giresun Belediyesi olarak bu hizmeti değerli halkımızı bireysel yada grup danışmanlığı şeklinde ücretsiz olarak sunmaktayız ve danışmanlarımızın tamamı Almanya’daki yaşam konusunda eğitim almış uzman kişilerdir."

Aksu ayrıca 5 Mart’ta gerçekleşecek eğitim için başvuruların Giresun Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü’ne veya Giresun Belediyesi Proje Ofisi’ne şahsen yapılması gerektiğini ve toplantı yeri ve saatinin kayıt olan kişilere bildirileceğini söyledi.

Kaynak:
Giresun Ekspres Gazetesi

http://www.giresunekspres.com/default.asp?sayfa=haberdetay&id=13999

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir