Denklik

Posted by

Yabancı Meslek Diplomalarının Tanınması

1 Nisan 2012 tarihinden bu yana yurt dışında edinilen mesleki niteliklerin tanınmasına ilişkin olanaklar çok daha iyileştirilmiştir. Federal devletin „Denklik Yasası“ adıyla anılan düzenleme birçok mesleklerde, yurtdışında edinilen bir mesleki niteliğin, ilgili branşta referans alınan Alman eğitimi ile denklik durumunun incelenmesini yasal olarak talep etme hakkı içeriyor. Bu hak talebi, kişinin memleketinden ya da Almanya’daki ikamet statüsünden bağımsız olduğundan, çalışma amacıyla Almanya’ya gelmek isteyen yurtdışındaki kalifiye elemanlar için de geçerlidir.

Mesleki Tanınma Nedir?
Yasayla düzenlenen işlemler sonucu, yurtdışı eğitiminizin benzer bir Alman eğitimiyle eşdeğer olup olmadığı ve mesleki açıdan tanınıp tanınmayacağının araştırılmasıdır.

Diploma denklik işleminin avantajları ve aşamaları  www.almanyada-denklik.info.tr
www.anerkennung-in-deutschland.de web sayfasında bulunan Infotek’teki “Mesleğinin En İyisi Ol” videosunda açıklanmaktadır.

Hangi Durumda Denkliğe İhtiyacım Olur?

Mesleki tanınma birçok meslekte fayda sağlar, hatta Almanya’da bazı mesleklerin icra edilebilmesi için ön koşuldur.

Tanınma gerekliliği açısından meslekler iki türlüdür:

•    Düzenlemeye Tabi Meslekler

Düzenlemeye Tabi Mesleklerde (doktorluk, hastabakıcılık, avukatlık, mühendislik, öğretmenlik gibi) mesleğinizi icra etmek veya mesleki unvanını-zı kullanabilmek için mesleki niteliklerinizin tanınması gerekir.

.Almanya’da düzenlemeye tabi bütün mesleklerin listesini “Düzenlemeye Tabi Meslekler Veri Bankası” internet sayfasından bulabilirsiniz.

•    Düzenlemeye Tabi Olmayan Meslekler

Düzenlemeye Tabi Olmayan Mesleklerde doğrudan iş başvurusu yaparak çalışabilirsiniz, mesleğinizi icra etmek için denklik almanız şart değildir. Ancak işverenler ve şirketlerce niteliklerinizin daha iyi anlaşılabilmesi için diplomanızın değerlendirilmesi yararlı olabilir. Ayrıca eşdeğer kabul edilen bir diploma mesleki ileri eğitim yolunu da açar.

Meslek diplomasının tanınmasını isteyen bir kişinin, ilk önce diploma denklik işlemi için doğru kurumu bulması gerekir. “Almanya’da Denklik” portalı size rehberlik edecektir.

Meslek diplomanızı Almanya dışından aldıysanız ve yeterliliğinizi Alman İş Piyasası’nda kullanmak istiyorsanız, Federal Göçmenler ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) danışmanlık hizmetinden yararlanmanızı öneririz. http://www.bamf.de/
İlk danışma hizmeti için (Almanca ya da İngilizce) çağrı hattına Pazartesi – Cuma günleri saat 9.00 ile 15.00 arası 00 49 301 815 11 11 telefon numarasın-dan ulaşabilirsiniz.  (Almanya’daki sabit hatlar için normal ücret alınır).
Almanya dışından alınan meslek eğitimi diplomalarının denkliğiyle ilgili sorularınızı yazılı olarak da göndermeniz mümkündür. Bunun için Almanca ve İngilizce olarak hazırlanmış bir iletişim formu bulunuyor. Başvurularınıza daha çabuk cevap verilebilmesi için söz konusu formun doldurulması gerekmektedir
Internette ise www.anerkennung-in-deutschland.de adresinden bilgi alabilirsiniz.
Diplomanızın denklik kontrolünün telefonda yapılması mümkün değildir. Bu, ancak kontrolden sorumlu kurumda yapılabilir.

Tüm belgeler eksiksizse, denklik işlemleri 1 Aralık 2012 tarihinden itibaren genelde üç aydan fazla sürmeyecektir.
Yeterliliğiniz ve Alman diploması arasında önemli farklar yoksa tam eşdeğerlik onaylanır ya da size düzenlemeye tabi mesleklerde mesleği yapma izni verilir.  İşlem sırasında, Almanya dışında edinilen yeterliliklerle Alman meslek diploması arasında önemli farklar tespit edilirse, düzenlemeye tabi olmayan mesleklere mensup başvuru sahiplerine, bu farkların tam olarak tarif edildiği bir cevap gönderilir. Bununla doğrudan işverenlere başvurabilir ya da bireysel olarak size uygun,  bir meslek içi eğitim seçebilirsiniz. Düzenlemeye tabi mesleklerde ise farkları dengeleme imkânlarına sahipsiniz. Mesleğe bağlı olarak bunun için bir yeterlilik uygulamasına ya da bir uzmanlık sınavına katılabilirsiniz. Bu işlem için ücret alınmaktadır. Ücretler yetkili kurumlar tarafından tespit edilmektedir. Bu nedenle başvuru sahipleri, başvuruda bulunmadan önce muhtemel masraflar hakkında bilgi almalıdır. İş aradığınıza dair bir kayıt varsa ya da sosyal yardım alıyorsanız, belli koşullar altında devlet kurumları bu masrafları üstlenebilir.

İş Kurmak Ve Serbest Çalışmak

Almanya’nın yaratıcı fikirleri olan, yeni ürünler, süreçler ve hizmetler geliştiren insanlara ihtiyacı var. İş kurarken mali risk büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle iyi hazırlanmak ve yeterli mali güvenceye sahip olmak gerekir. İş kurmakla ilgili şartlar hakkında yeterli bilgi alın ve işletmenizin uzun vadede başarılı olması için danışmanlık hizmetinden faydalanın.
İkamet Kanunu ve Serbest Dolaşım Kanunu/AB, hangi yabancıların serbest olarak çalışabileceğini düzenler. Özellikle AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsanız, sizin için geçerli olan kanunlar hakkında çok ayrıntılı bilgi almanız gerekir.

   Girişimcilere Destek

Bir şirket kurmak istiyorsanız, örneğin federal hükümetten ya da eyalet hükümetlerinden teşvik kaynakları almak için başvuruda bulunabilirsiniz.
Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı’nın www.existenzgruender.de adlı internet sitesinde planladığınız işi kurmakla ilgili somut bilgiler bulabilirsiniz.

İkamet Bölgenizde Bilgi Alabileceğiniz Yerler:

Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi  www.bamf.de/
İş Bulma Ajansı jobboerse.arbeitsagentur.de/
Sanayi ve Ticaret Odası  www.dihk.de/
Zanaatkârlar Odası www.handwerkskammer.de/

Yetkinlik Tespiti

Göçmen kökenli insanlar, (göç) deneyimleri ve yaşam yolları sayesinde farklı yeterlilikleri beraberlerinde getirirler. Yetkinlik tespiti, bu kaynakları ve potansiyelleri görünür hale getirmeyi amaçlayan bir işlemdir.
Bunlar mesleki uyum açısından farklı alanlarla ilgili olabilir, örneğin:

•    Meslek dili
•    Uzmanlık alanı/meslek yetkinlikleri
•    Uzmanlık alanı üstü yetkinlikler, örneğin kültürlerarası yetkinlik, çok dillilik ve sosyal yetkinlik gibi soft skills (beceriler) adı verilen özellikler

Özel önlemler çerçevesinde bu yetkinliklerin belirlenmesi ve dokümantasyonunun yapılması amaçlanmaktadır. Böyle bir işlem örneğin okul ve meslek eğitimi arasındaki geçişte meslek seçimi konusunda da yardımcı olabilir.

“Yeterlilik Kazanma Yoluyla Uyum” (www.intqua.de) internet sayfasında, “yetkinlik tespiti” altında da bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Meslek diplomasının tanınmasını isteyen bir kişinin, ilk önce diploma denklik işlemi için doğru kurumu bulması gerekir. “Almanya’da Denklik” portalı size rehberlik edecektir.

Resmi iş ilanları sunan internet siteleri:

Federal hükümetin dünya çapındaki nitelikli elemanlara yönelik portalı, “make it in germany”                         (http://www.make-it-in-germany.com) İş Borsası’nda özellikle Almanya’da nitelikli eleman eksikliği olan meslekler için iş teklifleri sunuyor.

Federal İş Acentası İş Borsası’nda Almanya’daki pek çok güncel iş teklifi bulabilirsiniz  http://jobboerse.arbeitsagentur.de/

EURES(https://ec.europa.eu/eures/page/homepage?lang=de) Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’daki mesleki hareketliliğe yönelik portalı, Almanya’daki iş ve eğitim tekliflerini aramayı da mümkün kılıyor.

Kamu hizmetinde boş mesleki eğitim yerlerini ve bu konudaki bilgileri “wir sind bund“ sitesinde bulabilirsiniz.

İş arama konusunda başka öğütleri Yurtdışı ve Uzmanlara İş Bulma Merkezi ZAV (http://www.zav-reintegration.de) ‘in portalında bulabilirsiniz.

Ayrıca:
http://jobboerse.arbeitsagentur.de/
https://ec.europa.eu
http://www.arbeitsagentur.de/
http://www.anerkennung-in-deutschland.de/
http://www.kmk.org/
www.bmas.de
www.wir-sind-bund.de
www.bamf.de/
www.existenzgruender.de

44 comments

 1. Merhaba,
  Almayada mimarlık iş teklifi aldım, denklik almam gerekli fakat iş tecrübem yok bu durumda denklik alırmıyım? Süreç nasıl işler yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba Hülya Hanım,

   Sizin ilk etapta denklik almanıza gerek yok. Anabinden okul ve bölümle ilgili birer çıktı almanız yeterli.

   0 549 330 24 nolu telefondan bana ulaşabilirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 2. Merhaba Anestezi teknikerliği bölümü mezunuyum. Denklik nasıl yaptırabilirim daha önceden aynı bölümden denklik aldığınız oldu mu? Kısmi denklik çıkarsa çocuklarım ve eşimde benimle beraber gelebilir mi?

  1. Merhaba Özlem Hanım,
   Beni arayabilir misiniz? Çünkü bazı veriler olmadan sizi sağlıklı yönlendiremem.
   Hafta içi mesai saatleri arasında 🙂 0 549 330 24 07
   Gerekli bilgiyi memnuniyete veririm.

   Kolay gelsin

 3. Merhaba
  Ben “Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri” alanında lise mezunuyum. İstanbulda da 5 yıldır kendi dükkanını işletiyorum. Almanya’daki tanıdıklarımızdan iş sözleşmesi ayarlayıp gitmek istiyorum ama denklik almam gerekiyormuş. Bu diploma ile denklik alabilirmiyim alabilirsem Almanca’yı gitmeden mi öğrenmem gerekiyor oraya gittiğim zaman kursa gitsemde oluyormu? Teşekkürler

  1. Merhaba Sibel Hanım,

   Meslek lisesi diplomasının denkliği olur. En az A2 düzeyinde de Amanca öğrenmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 4. Merhaba,
  Türkiye’de Mali Müşavirlik yapmaktayım. İşletme mezunuyum. Finans alanında ve Tarım ekonomileri alanlarında yüksek lisans da yaptım. Özellikle Mali Müşavirlik alanında denklik alabilmem mümkün mü?

  Saygılar,

  Garip

  1. Garip bey merhaba,

   Mevzuat farklılıklarından dolayı müşavirlik alanında denklik yaptırmak olanaklı değil. Finans ya da muhasebe alanında çalışmak için vize alma olanağınız var. Almanya’da daha sonra oradaki mevzuata yöneik eğitim alarak müşavir olmak mümkün.

   Bilginiz osun

 5. Merhaba,
  Veteriner Hekimim, Almaya’da denklik ve orada nasıl çalışabileceğim konusunda bilgilendirme aşamasında yardımcı olabilirmisiniz?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Tabii yardımcı olmaya çalışırız. Web sayfamızdan bir arkadaşımıza ulaşmanız yeterli.

   Kolay gelsin

 6. Merhaba,
  önlisans bilgisayar programcılığı öğrencisiyim bu sene okulum bitiyor.Meslek deneyimi olarak 7 aylık bir staj deneyimim var.Okulum anabin sitesinde h+ bölümümde anabin sitesinde var.Web Geliştiricisi olarak iş başvuru yapsam iş sözleşmesi ayarlasam vize başvurusunda denklik isterler mi?Önlisans okuyanlara kısmı denklik çıkıyor diyorlar.Staj bu kısmi denkliği tam denkliğe çevirebilir mi tecrübe açısından.Teşekkürler

  1. Merhaba Alperen Bey,

   Aynı alanda meslek lisesi diplomanız varsa önce onun denkliğini yaptırmanızı öneririm. Almanya’da birkaç yıl çalıştıktan sonra ön lisans denkliğini yaptırım.
   Ama mesek lisesi ya da aynı bölüm değilse denklik mutaka yaptırmak gerek. Staj zaten eğitim içeriğine dahil; tecrübe olarak değerlendirilmez. Kısmi denklik çıkması durumunda telafi eğitimi için de Almanya’ya vize alıp gitmek mümkün. En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz şansınızı artırır.

   Bilginiz olsun

 7. Merhaba önlisans bilgisayar programcılığı öğrencisiyim.Bu sene okul bitiyor.Üniversitem anabinde H+ statüsünde.İş deneyimi olarak 5 aylık bir staj deneyimim var.Almanya’da iş bulsam ve iş sözleşmesi hazırlasak.Vize başvurusunda ben denklik isterler mi?(IT alanında gerekli değil diye biliyorum)Teşekkürler

  1. Alperen Bey Merhaba,

   Önlisans mezunu olduğunuz için denklik yaptırmanız gerekecektir. İş deneyimiz , deneyimli IT statüsünde gitmek için yeterli değil.

   Bilginiz olsun

 8. Merhaba.. son 8 yıldır belediye de sera teknikeri (bitkisel üretim ve seracılık) olarak sigortalı ve çalışıyorum. Yüksek okul mezunuyum.. denklik belgesi almama gerek varmı varsa yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba Çetin Bey,

   Önlisans mezunlarının denkik yaptırması gerekir. En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öeneririm. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gesin

 9. Merhabalar kolay gelsin. Fakülteden Uluslararası ticaret ve lojistik mezunuyum. Almanya’da çalışmak istiyorum. Diploma denkliği almam gerekiyor mu? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bilgilendirirseniz sevinrim.

  1. Merhaba,

   Önlisans mezunlarının denklik yaptırması gerekir. En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp çalışma amaçlı gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 10. Merhaba
  Dikap mezunuyum .Almanya’da bölümüyle ilgili çalışabilecegim bir alan var mı, Almancaya gitmek istiyorum. Bana bu konuda bilgi verir misiniz

  1. Kader Hanım,

   Ne mezunu olduğunuzu anlayamadım. Proje sayfamızdaki ietişim bilgilerimizden bize uaşabilirserniz yardımcı olmaya çalışırız.

   Kolay gelsin

 11. Merhaba 2 yıllık yaşlı bakım teknikeri mezunuyum,7 yıllık çalışanım ortopedik engelimden dolayı rahat çalışacağım yerlerde görev aldım acaba almanya da avantajlarım ve dezavantajlarım nelerdir?

  1. Bahar Hanım,

   Sorunuzu sadece bu verilere dayanarak cevaplamak mümkün değil. Engelli derecesi burada önemli. Sizi bu durumda kabul edecek ve iş sözleşmesi yapacak bir işveren bulmak gerek.
   B2 düzeyinde Almanca sertifikanız oması ve ayrıca denklik yaptırmanız lazım.

   Kolay gelsin

 12. Merhabalar,

  Almanya doğumluyum ve 14 yaşımda Türkiye’ye yerleştim, anadili seviyesinde Almanca, b2 seviyesinde de İngilizce biliyorum. Marmara Üniversite 4. Sınıfım, Almanca Öğretmenliği okuyorum. Yaklaşık 2 sene sonra Almanya’ya gitmek istiyorum eşimle. Yaşım 23. Eşim malesef Almanca konuşamıyor fakat öğretmekteyim ona. Bizim çalışmak için gitme şansımız var mı, gittiğimizde yerleşmek istiyoruz açıkçası. Böyle bir durum mümkün müdür?

  1. Merhaba Esra hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda gitme şansınız var.
   Henüz vaktiniz varken C2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve mümkünse 2 anadal bitirmenizi öneririm. Okul bitince dedenklik için başvurmak gerek. Zaman kaybetmermek kadar adına okulu bitirene kadar C2 düzeyinde Almanca sertifikası edinmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 13. Merhabalar
  Ben meslek lisesi okudum otomasyon (mekatronik)
  Almanyaya okumaya gidebilirmiyim hatta hem okuma hem çalışmak staj görmek vb
  Gidmeden denklik isternmi okuma gidiyorum sonuçta veya dil istermi orda dil öğrenimi yapsam nasıl olur benim için bir yol soylermisiniz

  1. Merhaba Şükrü Bey,

   Okulu bitirdiğinizi düşünüyorum. Eğer deneyiminiz de bu alanda varsa denklik yaptırmanızı öneririm. En az B1 düzeyinde Almanca bilmek iş bulmanızı da kolaylaştıracaktır. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alarak Almanya’ya çalışmak için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 14. Merhaba. Almanya da restoran da bulaşık çı ve restoran temizlik işçisi için denklik gerekirmi. Bilgi verebilir misiniz.
  Sadece iş sözleşmesi ve a1 dil yeterlimi

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Bu tür meslekler üzerinden Almanya için çalışma vizesi almak ne yazık ki mümkün değil.

   Kolay gelsin

 15. Merhaba iyi günler diliyorum ben iki üniversite mezunuyum biri bilgi ve belge yönetimi bölümü diğeri sosyal hizmetler üzerine ayrıca tırcılık ehliyetim var ve b1 seviyesinde ingilizce biliyorum nasıl bir yol izlemem lazım ki avrupaya çalışma izniyle yerleşebileyim bilgilendirirseniz teşekkür ederim

  1. Merhaba Aşkın Bey,

   En fazla hangi alanda deneyiminiz varsa bence o alana yönelmek belki iş buma açısından daha iyi olabiir.
   En az B1 seviyesinde Almanca öğrenmekte yarar var.
   Her bir meslek için farklı bir uygulama var. Bize ulaşabilirseniz ayrıntılar hakkında bilgilendirebiliriz.

   Kolay gelsin

 16. Merhaba iyi günler ben Halit marangoz ustasıyım Almanyaya gitmek için internetten denklik için başvuru yaptım evraklarımı gönderdim uzun zamandır olumlu olumsuz bir cevap alamadım bu ne anlama geliyor bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  1. Halit bey, nereye, ne zaman ve hangi evrakları gönderdiğinizi bilmeden size yardımcı olamam ne yazık ki.

   Kolay gelsin

 17. Merhaba. Ben Ziraat mühendisliği bitki koruma alanında lisans eğitimi alıyorum ve bu yıl bitiyor. İçinde bulunduğumuz durumdan dolayı okul bittikten sonra çoğu genç gibi Avrupa’ya yerleşmek istiyorum. Almanya’ya gidebilmek belki uzun ve zorlu bir maraton olacak fakat bir yerden başlamak gerektiğini düşünüyorum. Sizce Almanya’da kendi mesleğimi icra edebilir miyim, denklik için neler yapmam gerekir, dil için hangi seviyede olmam gerek önce İngilizcemi ilerletip oraya gelsem daha sonra Almanca öğrensem olur mı veya başka bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Can bey merhaba,

   Tecrübe olması son derece önemli. B2 Almanca düzeyi gerekir. Lisans mezunu ve mühendis olduğunuz için de denklik gerekmez.
   Almanya’ya Almanca öğrenmeden gelmek zor. Ancak Türk şirketlerinde istisnalar olabilir, sizin alanınızda da Türk bir şirket bulmak zor diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 18. Merhaba, ilköğretim matematik öğretmenliği 2020 mezunuyum. Almanya’da bir çok akrabam ve tanıdıklarım var. Yeşil pasaport sahibiyim daha önce Almanya’ya seyahatim de oldu. Orada çalışmak ve yaşamak istiyorum. Bu şartlar altında orada işe girmem mümkün mü? Veya denklik almak için neler yapmalıyım nasıl bir süreç içine gireceğim? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ☺️

  1. Şilan Hanım sizinle görüştüm diye düşünüyorum.

   Denklik ve C2 düzeyinde, tabii ayrıca bir de iş sözleşmesi gerekir.

   Kolay gelsin

 19. Merhaba yıllardır kuaförüm işimde uzmanım. Fakat hiç bir belgem ve sigortam Almanca dil bilgim yok. Almanya’da yaşayan tanıdığım var kuaför salonu var o beni yanına çağırmak istiyor bu sayede Almanya’da çalışabilir miyim.

  1. Sedef Hanım,
   Kuaförlük için denklik istenir. bunun için de geçerli bir diplomanızın olması gerekir. Sadece deneyime dayalı ne yazık ki gitmek mümkün değil.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba
  Eşim optisyen ve almanya doğumlu
  Denklik diplomasi alabilirmiyiz? Çalışma izni alma şansımız yüzde kaç? Bu arada Almancamız yok malesef.

  1. Zeynep Hanım,

   Optisyenlik önlisans bölümü olduğu için mutlaka denklik yaptırmak ve B2 düzeyince Almanca bilmek gerek. Bu şartlarda bir iş sözlşemesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunur.

   Kolay gelsin

 21. İki yıllık harita kadastro mezunuyum ve açık öğretim işletmeye tamamlayarak 4 yıllık lisans mezunu oldum şuan almanyadayım hangisi için denklik almam gerekiyor ausbildun için

  1. Mehmet Bey,

   Bulunduğunuz yerde mesleki danışmanlık almak istediğnizi söyleyim. Duruma, deneyime ve eğitim sürelerinize göre sizi yönlendireceklerdir.

   Kolay gelsin

 22. Melek hanım merhaba
  Ben mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum (endüstri meslek lisesi)
  1. Soru:denklik belgesi alabilir miyim? Alırsam iş arama vizesi alabilir miyim?
  2. Soru:denklik belgesi almam için Almanca yerine İngilizce b2 seviyesi olurmu?

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Meslek lisesi diplomalarının denkliği mümkün. Ancak iş arama vizesi için denklik yaptırmış olmak, en az B1 düzeyinde Almanca bildiğinize dair sertifika olması ve iş aradığınıza dair belgelerle iş arama vizesine başvurabilirsiniz.

   Denklik için aslında dil şartı yoktur ama süreci kontrol etmek acısından dil bilmeniz yararlı olur.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir