Denklik

Posted by

Yabancı Meslek Diplomalarının Tanınması

1 Nisan 2012 tarihinden bu yana yurt dışında edinilen mesleki niteliklerin tanınmasına ilişkin olanaklar çok daha iyileştirilmiştir. Federal devletin „Denklik Yasası“ adıyla anılan düzenleme birçok mesleklerde, yurtdışında edinilen bir mesleki niteliğin, ilgili branşta referans alınan Alman eğitimi ile denklik durumunun incelenmesini yasal olarak talep etme hakkı içeriyor. Bu hak talebi, kişinin memleketinden ya da Almanya’daki ikamet statüsünden bağımsız olduğundan, çalışma amacıyla Almanya’ya gelmek isteyen yurtdışındaki kalifiye elemanlar için de geçerlidir.

Mesleki Tanınma Nedir?
Yasayla düzenlenen işlemler sonucu, yurtdışı eğitiminizin benzer bir Alman eğitimiyle eşdeğer olup olmadığı ve mesleki açıdan tanınıp tanınmayacağının araştırılmasıdır.

Diploma denklik işleminin avantajları ve aşamaları  www.almanyada-denklik.info.tr
www.anerkennung-in-deutschland.de web sayfasında bulunan Infotek’teki “Mesleğinin En İyisi Ol” videosunda açıklanmaktadır.

Hangi Durumda Denkliğe İhtiyacım Olur?

Mesleki tanınma birçok meslekte fayda sağlar, hatta Almanya’da bazı mesleklerin icra edilebilmesi için ön koşuldur.

Tanınma gerekliliği açısından meslekler iki türlüdür:

•    Düzenlemeye Tabi Meslekler

Düzenlemeye Tabi Mesleklerde (doktorluk, hastabakıcılık, avukatlık, mühendislik, öğretmenlik gibi) mesleğinizi icra etmek veya mesleki unvanını-zı kullanabilmek için mesleki niteliklerinizin tanınması gerekir.

.Almanya’da düzenlemeye tabi bütün mesleklerin listesini “Düzenlemeye Tabi Meslekler Veri Bankası” internet sayfasından bulabilirsiniz.

•    Düzenlemeye Tabi Olmayan Meslekler

Düzenlemeye Tabi Olmayan Mesleklerde doğrudan iş başvurusu yaparak çalışabilirsiniz, mesleğinizi icra etmek için denklik almanız şart değildir. Ancak işverenler ve şirketlerce niteliklerinizin daha iyi anlaşılabilmesi için diplomanızın değerlendirilmesi yararlı olabilir. Ayrıca eşdeğer kabul edilen bir diploma mesleki ileri eğitim yolunu da açar.

Meslek diplomasının tanınmasını isteyen bir kişinin, ilk önce diploma denklik işlemi için doğru kurumu bulması gerekir. “Almanya’da Denklik” portalı size rehberlik edecektir.

Meslek diplomanızı Almanya dışından aldıysanız ve yeterliliğinizi Alman İş Piyasası’nda kullanmak istiyorsanız, Federal Göçmenler ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) danışmanlık hizmetinden yararlanmanızı öneririz. http://www.bamf.de/
İlk danışma hizmeti için (Almanca ya da İngilizce) çağrı hattına Pazartesi – Cuma günleri saat 9.00 ile 15.00 arası 00 49 301 815 11 11 telefon numarasın-dan ulaşabilirsiniz.  (Almanya’daki sabit hatlar için normal ücret alınır).
Almanya dışından alınan meslek eğitimi diplomalarının denkliğiyle ilgili sorularınızı yazılı olarak da göndermeniz mümkündür. Bunun için Almanca ve İngilizce olarak hazırlanmış bir iletişim formu bulunuyor. Başvurularınıza daha çabuk cevap verilebilmesi için söz konusu formun doldurulması gerekmektedir
Internette ise www.anerkennung-in-deutschland.de adresinden bilgi alabilirsiniz.
Diplomanızın denklik kontrolünün telefonda yapılması mümkün değildir. Bu, ancak kontrolden sorumlu kurumda yapılabilir.

Tüm belgeler eksiksizse, denklik işlemleri 1 Aralık 2012 tarihinden itibaren genelde üç aydan fazla sürmeyecektir.
Yeterliliğiniz ve Alman diploması arasında önemli farklar yoksa tam eşdeğerlik onaylanır ya da size düzenlemeye tabi mesleklerde mesleği yapma izni verilir.  İşlem sırasında, Almanya dışında edinilen yeterliliklerle Alman meslek diploması arasında önemli farklar tespit edilirse, düzenlemeye tabi olmayan mesleklere mensup başvuru sahiplerine, bu farkların tam olarak tarif edildiği bir cevap gönderilir. Bununla doğrudan işverenlere başvurabilir ya da bireysel olarak size uygun,  bir meslek içi eğitim seçebilirsiniz. Düzenlemeye tabi mesleklerde ise farkları dengeleme imkânlarına sahipsiniz. Mesleğe bağlı olarak bunun için bir yeterlilik uygulamasına ya da bir uzmanlık sınavına katılabilirsiniz. Bu işlem için ücret alınmaktadır. Ücretler yetkili kurumlar tarafından tespit edilmektedir. Bu nedenle başvuru sahipleri, başvuruda bulunmadan önce muhtemel masraflar hakkında bilgi almalıdır. İş aradığınıza dair bir kayıt varsa ya da sosyal yardım alıyorsanız, belli koşullar altında devlet kurumları bu masrafları üstlenebilir.

İş Kurmak Ve Serbest Çalışmak

Almanya’nın yaratıcı fikirleri olan, yeni ürünler, süreçler ve hizmetler geliştiren insanlara ihtiyacı var. İş kurarken mali risk büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle iyi hazırlanmak ve yeterli mali güvenceye sahip olmak gerekir. İş kurmakla ilgili şartlar hakkında yeterli bilgi alın ve işletmenizin uzun vadede başarılı olması için danışmanlık hizmetinden faydalanın.
İkamet Kanunu ve Serbest Dolaşım Kanunu/AB, hangi yabancıların serbest olarak çalışabileceğini düzenler. Özellikle AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsanız, sizin için geçerli olan kanunlar hakkında çok ayrıntılı bilgi almanız gerekir.

   Girişimcilere Destek

Bir şirket kurmak istiyorsanız, örneğin federal hükümetten ya da eyalet hükümetlerinden teşvik kaynakları almak için başvuruda bulunabilirsiniz.
Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı’nın www.existenzgruender.de adlı internet sitesinde planladığınız işi kurmakla ilgili somut bilgiler bulabilirsiniz.

İkamet Bölgenizde Bilgi Alabileceğiniz Yerler:

Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi  www.bamf.de/
İş Bulma Ajansı jobboerse.arbeitsagentur.de/
Sanayi ve Ticaret Odası  www.dihk.de/
Zanaatkârlar Odası www.handwerkskammer.de/

Yetkinlik Tespiti

Göçmen kökenli insanlar, (göç) deneyimleri ve yaşam yolları sayesinde farklı yeterlilikleri beraberlerinde getirirler. Yetkinlik tespiti, bu kaynakları ve potansiyelleri görünür hale getirmeyi amaçlayan bir işlemdir.
Bunlar mesleki uyum açısından farklı alanlarla ilgili olabilir, örneğin:

•    Meslek dili
•    Uzmanlık alanı/meslek yetkinlikleri
•    Uzmanlık alanı üstü yetkinlikler, örneğin kültürlerarası yetkinlik, çok dillilik ve sosyal yetkinlik gibi soft skills (beceriler) adı verilen özellikler

Özel önlemler çerçevesinde bu yetkinliklerin belirlenmesi ve dokümantasyonunun yapılması amaçlanmaktadır. Böyle bir işlem örneğin okul ve meslek eğitimi arasındaki geçişte meslek seçimi konusunda da yardımcı olabilir.

“Yeterlilik Kazanma Yoluyla Uyum” (www.intqua.de) internet sayfasında, “yetkinlik tespiti” altında da bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Meslek diplomasının tanınmasını isteyen bir kişinin, ilk önce diploma denklik işlemi için doğru kurumu bulması gerekir. “Almanya’da Denklik” portalı size rehberlik edecektir.

Resmi iş ilanları sunan internet siteleri:

Federal hükümetin dünya çapındaki nitelikli elemanlara yönelik portalı, “make it in germany”                         (http://www.make-it-in-germany.com) İş Borsası’nda özellikle Almanya’da nitelikli eleman eksikliği olan meslekler için iş teklifleri sunuyor.

Federal İş Acentası İş Borsası’nda Almanya’daki pek çok güncel iş teklifi bulabilirsiniz  http://jobboerse.arbeitsagentur.de/

EURES(https://ec.europa.eu/eures/page/homepage?lang=de) Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’daki mesleki hareketliliğe yönelik portalı, Almanya’daki iş ve eğitim tekliflerini aramayı da mümkün kılıyor.

Kamu hizmetinde boş mesleki eğitim yerlerini ve bu konudaki bilgileri “wir sind bund“ sitesinde bulabilirsiniz.

İş arama konusunda başka öğütleri Yurtdışı ve Uzmanlara İş Bulma Merkezi ZAV (http://www.zav-reintegration.de) ‘in portalında bulabilirsiniz.

Ayrıca:
http://jobboerse.arbeitsagentur.de/
https://ec.europa.eu
http://www.arbeitsagentur.de/
http://www.anerkennung-in-deutschland.de/
http://www.kmk.org/
www.bmas.de
www.wir-sind-bund.de
www.bamf.de/
www.existenzgruender.de

173 comments

 1. Merhabalar;
  Ben Türkiye’de tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon bölümünden mezunum şuan da almanyada iltica etmiş bulunmaktayım denklik için başvuru yapabilir miyim bende?
  Teşekkürler

  1. Merhaba İlyas Bey,

   Belgelerinizle Arbeitsagentur ya da IQ Netzwerk gibi kurumlara giderek denklik konusunda danışmanlık almanızı öneririm. Alanınızda tecrübeli olmanız denklikte avantaj olacaktır.

   İyi şanslar

 2. Merhabalar,
  Yazilim alaninda 5.5 sene resmi deneyimim var, ve Almanya dan IT firmasindan teklif aldim. Normalde Isletme den (4 senelik), bilgisayar programciligindan(2 senelik) mezuniyetlerim var ve bilgisayar muhendisligi egitimim devam ediyor. Bugun oranin foreign office i ekonomi den bachelor mezuniyeti olup IT firmasinda calisamaz tarzinda bir geri donus ilettiler. Normalde 3 sene uzerinde tecrubem olduktan sonra diploma istenmiyor diye biliyorum, dogru degil mi?

  Tesekkurler

 3. Merhaba turizm ve otel işletmeciliği ön lisans mezunuyum. Fakat otomotiv sektöründe çalışıyorum. Forklift operatörü belgem var Almanya’da 160 saatlik dil kursuna gittiğime ait sertifikam var.2009 yılında iltica ettim kabul edilmedi 2012 yılında kendi isteğimle geri geldim.nasil tekrar gidebilirim acaba?yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 4. Merhaba,
  Ben 21 yıllık Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. 43 yaşındayım. İyi derecede İngilizcem var. Ancak yakın zamanda dil sınavına girmedim. Muhtemelen B1 seviyesinde. Ayrıca Bilgisayar Programcılığı ön lisans diplomam da var.
  Sorum şu:
  Almanyada Türk Dili ve Edebiyatı branşında Öğretmenlik yapabilir miyim? Ya da yeşil pasaportum oduğundan oraya geçici olarak gelip resmi olarak kalabilecek sertifika falan alabilir miyim?

  1. Merhaba Oğuz Bey,

   Branşınız, eleman ihityacı olan bir alan olmadığı için iş bulma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorum.
   Ancak bilgisayar programcılığı alanında iş bulma şansınız var eğer iş tecrübeniz var ise. Bu alanla ilgili de denklik zorunlu. Almanca bilmeniz iş bulma konusunda avantaj sağlayacaktır.

   Yeşil pasaportla Almanya’da ancak kısa süreli kalmak mümkün. Kalıcı oturum için buradan durumunuza uygun ulusal vize almak gerekir.

   Kolay gelsin

 5. Merhaba ,

  diyaliz Teknikeriyim 1 yillik deneyimim var ve suanda almanyada 1 yildir calisiyorum . MFA olarak basvurdugumda Kabul edilmedi denklik olarak hangi bolume basvurmaliyim . MTA olarak da denemek istiyorum bu konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim

  iyi calismalar dilerim

  1. Merhaba Necmiye Hanım,

   MTA olarak da kabul edileceğinizi düşünmüyorum. Almanya’da diyaliz, hemşirelik eğitimin üstüne ek eğitimlerle alınan bir titel. O nedenle denklik şansınız yok diye düşünüyorum. Daha önce bu konularda deneyimimiz oldu.
   Size tavsiyem B2 düzeyinde Almanca öğrenerek Ausbildung yapmanız.

   iyi şanslar

 6. merhabalar. eşim harita teknikeri olarak çalışıyor diploması da aynı şekilde.almanya da devlet bünyesinde çalışmayacaksan özel sektördeki iş ilanlarına başvuru yapacaksan denklik almana gerek yok diyorlar. bu bilgi doğru mudur?

  1. Merhaba Özge Hanım,

   Ön lisans mezunu olduğu için denklik zorunlu.

   Bilginiz olsun

 7. Ön Lisans Turizm ve Otel İşletmeciği mezunuyum
  Ön lisans Elektronik teknolojisi mezunuyum Tekniker olarak denkliğim sayılır mı
  Lisans Havacılık yönetimi okuyorum.
  4 Yıl haberleşme bakım ve onarımcısı olarak çalıştım
  10 ay montaj elemanı olarak çalıştım
  Melia Hotels Bulgaristan da çalıştım
  denklik sayılır mı üniversite alanlarım

  1. Merhaba Eren bey,

   3 farklı bölümden ve deneyimden bahsediyorsunuz. Çalışmak istediğiniz alanda denklik yaptırabilirsiniz. Ön lisans alanları denkliğe tabi. Denklik yapılırken ayrıntılı deneyim ibrazı yararınıza olur.
   Havacılık yönetimi de ancak diploma söz konusu olunca denklik işlemi mümkün olabilir.

   Bilginiz olsun

 8. Merhaba Almanyanın bi eyaletinden tam denklik aldım diyelim istediğim eyalette çalışabilir miyim yoksa sadece denklik aldığım eyalette mi

  1. Merhaba Berfin Hanım,

   Mesleğiniz IHK ya da HWK kapsamındaysa şehir-eyalet fark etmez ancak sağlık ya da eğitim alanındaysa gideceğiniz eyalette denklik kurumuna ibraz etmek durumundasınız. Onlar sizi bilgilendirecektir süreçle iligili.

   Kolay gelsin

 9. Merhabalar,

  Eşdeğerlik testi nasıl yapılıyor acaba? Link varsa gönderebilir misiniz? Bu başvuruyu bizim mi yapmamız gerekiyor yoksa mezun olunan okulun mu devreye girmesi gerekiyor?

  Saygılarımla

 10. Merhaba ben Cocuk Gelisimi Önlisans mezunuyum, is deneyimim yok ayrica Almanyada Realschulabschluss okumustum.
  Erzieher icin denklik alabilir miylm telafi egitimi ne kadar sürüyor? Ve denklik olmadan Assistan olarak calisabilirmiyim?

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Denklik sonucunda sizin için gerekli olan telafi eğitim süresi yazar. Denklik olmadan bir tahminde bulunmak olanaksız. Bu sürece aynı zamanda mesleki deneyim süresi de eklenir ve değerlendirilir.

   Önerim denklik yaptırmanız ve C1 düzeyinde Almanca bildiğinizi sertifikayla belgelemeniz.

   Kolay gelsin

 11. Melek hanım merhabalar ben 2012 Tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik mezunuyum lisans tamamlama ile açıköğretim sağlık yönetimi bitirdim
  10 yıllık devlet memuruyum Meslek ünvanım sağlık teknikeri tıbbı sekreter
  Anabinde meslek karşılığı var okuduğum üniversite H+ ancak meslek Almanya’da yok denklik yaptırabilir miyim
  Ve bu meslekte çalışabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Seda hanım,

   Denklik yaptırmak mümkün. B2 düzeyinde Almanca öğrenmek ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alama şansınız olacak.

   Denklik için bize ulaşabilirseniz sizi yönlendiririz. Web sayfamızda, proje ekibi sekmesinde iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 12. Merhabalar,
  Ben şuanda Almanya’da bulunuyorum burada Bilgisayar programcılığı diploma mın denkliğini yapmak istiyorum ve eğer oluyorsa ausbulding eğitimi almak istiyorum çok fazla farklı ve kirli bilgi bulunmakta yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Vedat Bey,

   Eğer geçerli yasal bir oturumunuz varsa size göndereceğim link üzerinden denklik danışmanlığı için danışmanlık alabilirsiniz.

   https://www.netzwerk-iq.de/

   Bu kurumun yaşadığınız şehirde de büroları mevcut. Tüm Almanya çapında yaygın bir danışmanlık kurumu.

   Ancak oturumunuz yoksa web sayfamızda proje ekibi sekmesinde iletişim bilgilerimiz mevcut. Bize ulaşabilirseniz denklik için sizi yönlendirebiliriz.
   B2 düzeyinde Almanca öğrenerek ve meslek eğitimi sözleşmesi edinerek Ausbildung yapmak da mümkün.

   Kolay gelin

 13. Merhaba ben boyacıyım ve sertifikam var milli eğitim bakanlığından onaylı. Almanyadan alman şirket tarafından iş teklifim var bunun denkliğini almam mümkün mü acaba

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Denklik yapılabilecek bir diploma ya da 16. maddeden denklik olması vize almanız konusunda belirleyici olacaktır. MEB’ten alınan sertifikalar denklik için ne yazık ki yeterli olamayacak.

   Bilginiz olsun

 14. Merhaba Marmara Üniversitesi Sosyal Bilgiler öğretmenliği mezunuyum. Meslekte 15. yılım ve bu yıl ikinci bir üniversite olarak Anadolu Üniversitesi 2 yıllık Sosyal Hizmetler Bölümünü okuyacağım. 2 yıllık diplomaların Almanya da denkliği yaptırılabiliyor mu? Sosyal Hizmetlerin Almanya da ihtiyaç duyulan bir alan olduğunu düşündüğümüzde 2 yıllık diploma sonrası oraya giderek iş bulma durumu nasıl olur? Görüşlerinize ve yönlendirmenize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Hande Hanım,

   Ön lisans diplomalarında denklik için en az 3 yıllık bir deneyim öneriliyor. Yoksa telafi süresi çok çıkar. Sosyal hizmet alanında mümkünse deneyim edinmenizi ve en az B2 tercihen bu alan için C1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm.

   Karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz. Somut bilgiler üzerinden sizi yönlendiririz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Kolay gelsin

   Bilginiz olsun

 15. Merhaba, benim hem meslek lisesi elektrik bölümü hemde meslek yüksek okulu elektrik bölümü diplomam var. Çalıştığım yerlerde de sigortadaki unvanim elektrik teknikeri olarak görünmektedir. Mevcut kanuna göre 23 yıl ve 5221 günluk sigortalılık sürem bulunmaktadir . Ayrıca son olarak çalışmakta olduğum yeni mesleğim gemi adamligidir. Yabancı bayraklı gemilerde çalışmaktayım. Gemi adamı cuzdanimda ki unvanim da elektro technical officer olarak gorunmektedir. Bununla ilgilide almış olduğum kurs, egitim ve staj belgelerim de bulunmaktadır. Ben denklik işlemleri yaparken nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim…

  1. Merhaba Koray Bey,

   Öncelikle meslek lisesi diplomasının denkliğini yaptırmanızı öneririm. Direk ön lisans denkliği yaptırdığınızda tekniker ünvanı alamazsınız. Ama Almanya’da birkaç yıl çalıştıktan sonra ön lisans diplomanızın denkliğini yaptırırsanır bu ünvanı almak mümkün.

   Bizimle iletişime geçebilirseniz sizi memnuniyetle yönlendiririz.

   Sorularınız olursa web soru-cevap etkinliğimize kayıt olmanızı öneririm.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   Kolay gelsin

 16. Merhaba Melek Hanım, ÖN LİSANS LOJİSTİK bölümü ANABİN de gözükmemekte.Bölümün bulunduğu universite H+ ama bu bölüm çıkmıyor.Ön lisans löjistik için denkik alınamıyor mu?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 17. Örneğin ben uçak mekaniğinde denklik aldım fakat uçak değilde araba ve ya herhangi bir mekanikten iş buldum mesleklerin dersleri aynı olsun ozaman çalışabilirmiyim farklı işte yardımcı olurmusunuz

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 18. merhabalar , ben 9 aydır Almanya da yaşıyorum. Au pair olarak geldim. 1 yıllık sözleşmem vardı ve bu bitmek üzere. Fakat ergoterapistim ve denklik belgelerimi 6 ay önce gönderdim. hala sonuç bekliyorum. muhtemelen staj yapmam gerekecek fakat benim asıl sorum şu; dortmunda kendiside bir ergoterapist olan ve bir praxisi olan bir işverenle anlaştık. iş sözleşmesi yaptık. fakart iş sözleşmesi teilzeit yani yarı zamanlı. saatlik 15 euro. isterseniz sözleşmeyide gönderebilirim. sorularım şöyle;
  1) ben bu sözleşme ile oturum iznimi uzatabilir miyim?
  2) iş sözleşmem olmasa bile denklik beklediğimi belirtirsem yine de vizemi uzatırlar mı?
  en azından fiktionbescheinigung verirler mi?
  3) yoksa fsj gibi sosyal gönüllük projelerimi aramalıyım.

  lütfen bana yardım edin gerçekten vizemin bitmesine az kaldı.29.11.2022 de vizem bitiyor. Umarım en yakın zamanda mesajımı görür ve bir cevap verirsiniz. iyi günler verimli çalışmalar dilerim. 🙂

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 19. Merhabalar ben inşaat sektöründe iş makinesi eksavator, Beko loader ehliyetlerine sahibim İngilizcem var eşim ve iki çocuğum 5 yaş altı. Almanya’da çalışmak göç etmek istiyorum ailemi orada gecindirecek param var nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 20. Merhabalar
  Benim size bir kaç sorum olacak.
  1. si Ben Sakarya üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldum.Sosyoloji bölümü ile ilgili bir iş bulabilir miyim?
  2.si şuan çocuk gelişimi okuyorum açıköğretim fakültesinde ve kendime ait bir kreşim var.ön lisans diplomam orada bir karşılık bulur mu ve iş için deneyim istiyorlar kendi kurumum olması bana avantaj sağlar mı?
  3.sü eğer önlisans diploması yetmiyorsa okul öncesi öğretmenliği ya da özel eğitim öğretmenliği okumayı düşüyorum DGS sınavına girerek bu alanların hangisinde daha fazla çalışma imkanı var peki ?
  4. sü yine açık öğretimden Sosyal hizmetler bölümünü okuyorum.önlisans olarak diplomamın değeri var mı yoksa lisans mı okumam gerekiyor.
  öncelikle çalışabilmem için B1ya da B2 seviyesinde dil bilmem gerektiğini biliyorum.bu alanlardan birinden şansım var ise okul bitene kadar kursa gidebilirim.
  cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar dilerim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 21. İyi günler
  Ben Almanya’dan bir firmadan iş teklifi aldım o meslek üzerine sertifikam var makine teknolojisi ve makine bakımcısı Esenyurt üniversitesi 768 saat bir kurs gördüm sertifikayi aldım denklik yapılır mı sizce yardımcı olursanız sevinirim bilgi almaya çok ihtiyacım var teşekkür ederim .

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 22. Merhabalar ben büro yönetimi okuyorum nitelikli meslekler olarak görmüştüm anlayamadım denklik almam gerekiyor mu yoksa Almanya’da tekrar eğitim görmeli miyim? Ayrıca açıktan Aşçılık okuyorum ikisi için de aynı yolu mu izlemem gerekiyor teşekkür ederim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 23. Merhabalar. Önlisans fizyoterapi mezunuyum. Bölümümün denkliği var fakat okuduğum üniversitemin denkliği yok ( isminin yanında h+ bulunmuyor ). Almanya ya gidip çalışmak istiyorum fakat okulumun denkliği olmadığı için çalışamıyorum. Bunlara rağmen farklı yollarla denklik alabiliyor muyum onu bilmiyorum. Bunun hakkında bir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 24. Merhabalar,

  Almanyada bir işi buldum şirket sahibi davet gönderecek. Ama mesleğim mühendislik olduğu için denklik almam zorunlu mu? Üniversitem Müdek onaylı Avruupaya uyumlu. Deklik süreci 1 – 3 ay arasında sürüyormuş eğer zorunlu ise bu durumu hızlandırma şansım olur mu acenta,daveti atan şirket veya konsolosluk sayesinde? Denklik almadan vizeye başvursam vize şansım ne olur? Birde denklik için ve vize için istenen belgeleri ıslak imza kaşe onaylı olması gerekir mi ya da e-devlet çıktıları yeterli olur mu?

 25. Merhaba Melek hanım,
  Türkiye de Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler mezunuyum. 1 yıl önce Aile Birleşimi ile Almanya ya yerleştim. Denklik için başvurdum 2 aylık bir süreç sonunda haber geleceğini söylediler. Fakat bu bölüm ile nerelerde iş bulabileceğimi nerelere başvurmam gerektiğini ve minimum hangi dil seviyesinde olmam gerektiğini kestiremiyorum. yardımcı olabilir misiniz? sevgilerimle

  1. Merhaba Nur Hanım,

   B2 düzeyi sizin için avantajlı olacaktır.
   Bu linkten bölümünüzü girerek çalışma olanağınızın olduğu alanları görebilirsiniz. http://www.anerkennung-in-deutschland.de
   Ancak Türkiye’de olduğu gibi orada da bu alanlarda iş bulmak zor olabilir. İş Ajansı’a kayıt olmanız durumunda sizi bilgilendirirler.

   Kolay gelsin

 26. Mrb melek hanım eşim işletme mezunu aynı zamanda kuru temizleme terzi tadilat ve halı yıkama yaptığı bir iş yerimiz var almanya da iş bulmak için uygun olur mu acaba

  1. Zuhal Hanım,

   Ancak diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durymunda vize alma şansınız var. Deneyime dayalı alanlarda vize alma şansınız yok ne yazık ki.

   Kolay gelsin

 27. Merhabalar bayan kuaförülügü yapiyorum kalfalik belgem mevcut b2 seviye almanca belgem mevcut dahada gelistiriyorum tabi arti acik öğretim lise okuyorum almanyaya gidip meslegimde calismak istesem neler yapmam gerekir denklik yapicaksam bu denkligi nerden nasil yapicam bilgilendirirseniz memnun olurum

  1. Merhaba Murat Bey,

   Kalfalık belgenizi 16. maddeden aldıysanız denklik yaptırma şansınız var. Aksi halde denklik olamayacağı için iş sözleşmeniz de olsa vize alamazsınız.

   Denklik için proje ekibi arkadaşlarımı arayabilirseniz sizi yönlendireceklerdir.

   Kolay gelsin

 28. Merhaba makine mühendisiyim 10 yıllık iş tecrübem var. Almanya ya göç etmek istiyorum. Nasıl denklik alabilirim.

  1. Müslüm Bey,

   Denklik mühendisler için ilk etapta zorunlu değil. Almanca öğrenmenizi ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız var.

   Kolay gelsin

 29. Merhaba,
  Sozlesmemde backend Engineer yazacak sekilde Almanyadan bir is teklifi aldim. Okulum(ITU) ve bolumum(Elektronik ve Haberlesme Muh) anabin listesinde var. Mavi kart vizesi icin meslek unvanini kullanma izni gerekiyor mu?

   1. Merhabalar; ITU Elektronik ve Haberlesme Muhendisligi Tezli Master diplomam var ama anabinde nasil kontrol etmem gerektigini bulamadim. Mavi kart basvurusu icin gerekiyor.

    1. Merhaba Pelin Hanım,

     Buradan tarif etmem biraz zor.

     Okul ve bölüm için 2 farklı çıktı almak gerek.

     Web sayfamızda proje ekibi sekmesinde iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz. Bize ulaşabilirseniz size memnuniyetle yardımcı oluruz.

     Kolay gelsin

 30. Merhaba benim adım Murat
  Türkiye’den yeni mezun olmuş bir Makine Mühendisiyim. Denklik almak istediğim şehir Frankfurt am Main, Hesse
  Yapmak istediğim işlemin adı “Erteilung der Genehmigung zum Führen der Berufsbezeichnung”. Normalde Türkiye’de yaşıyorum ama şu anda Polonya’dayım ve vizem var. Polonya’dan gerekli belgeleri göndersem sorun olur mu? Süreç nasıl işler?

  1. Murat Bey merhaba,

   Mühendisler için denklik yaptırmak zorunlu değil. ALmanya’da birkaç yıl deneyim kazandıktan sonra denklik yaptırmanız öneririm.

   Almanca öğrenmenizi öneririm; diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda çalışma vizesi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 31. Merhabalar, 2012 yılında Gaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümünden mezun oldum. Bu alanda sigortalı olarak çalıştım yaklaşık 2 yıl kadar. Sonrasında başka bir mesleğe geçtim. Şu an bu mesleğimle acaba denklik alabilmem mümkün müdür? Neler yapmam gerekir? Ve dilimin ne olması gerekir. Şimdiden çok teşekkür ederim Melek Hanim

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Mezuniyetiniz meslek lisesi ya da ön lisans ise denklik yaptırabilirsiniz. B2 düzeyinde Almanca b,lmek büyük avantaj olacak. Ancak mesleğe uzun yıllar ara vermek iş bulmada sıkıntı yaratabilir. Tekrar kendi alanınızda deneyim edinmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 32. Merhaba topoğraf olarak iş teklifi aldım ama myk belgesi yok milli eğitim bakanlığı onaylı topoğrafya hizmetleri belgesi var engel olurmu

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Bahsş geçen belgeler zaten geçerli değil. En az 2 yıllık bir diploma olması gerekir. İş sözleşmesi alsanız da bu durumda vize alma şansınız düşük.

   Bilginiz olsun

 33. Merhabalar,

  Ben 2021 senesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldum denklik için araştırma yaparken İktisatçıların düzenlemeye tabi olmayan meslekler arasında olduğunu ve bu yüzden denklik şartı olmadığıyla ilgili bir bilgi okudum. Konuyla ilgili bir bilginiz var mıdır? Ve dil seviyesi olarak B1 benim için şart olacak mıdır?

  1. Merhaba Bahadır Bey,

   Denkliği zorunlu değil ancak eşdeğerlilik tespiti gerekebilir. B2 düzeyinde Almanca bilmek iş bulma şansınızı artırır.

   Bilginiz olsun

 34. İyi günler,
  Ben Mehmet Ali Serkan Özkul. 47 yaşındayım.20 yıldır Kadın Hst ve Doğ Uzmanı olarak İstanbul da çalışıyorum. B2 ingilizce A1 düzeyinde Almanca bilgim var. Eşim İstanbul Üniversitesi Ebelik mezunu ve kendisi 31 yaşında 9 yıllık Ebelik tecrübesi var. Birlikte Almanya da kariyerlerimize devam etmek istiyoruz. Proje kapsamında nasıl bir fayda sağlayabileceğiniz hakkında sizlerle görüşmek istiyorum.
  Saygılarımla

  1. Merhaba Mehmet Ai Bey,

   Aracı bir kurum değiiz. Ancak bilgilendirme ve yönendirme yapıyoruz. Bize ulaşırsanız denklik için yardımcı oluruz.

   Kolay gelsin

 35. Merhabalar, Ben bilgisayar programcılığı 1. sınıf öğrencisiyim. Okurken Türkiye’de Web Designer olarak Freelance çalıştım. Sigortam falan yoktu. Ve 2 yıllık iş tecrübem var. Almanca şimdilik pek bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum. Şimdi ise Almanya’da bir şirkette uzaktan çalışıyorum. Benim ileride Almanya’ya gelmemi istediler. Eğer Almanca öğrenmeye başlarsam ve patronum da davet mektubu yazarsa diplomam ve denkliğim olmadan çalışma vizesine başvurabilir miyim? Yoksa illa IT Alanında bile diploma ve denklik şart mı ? Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Selin Hanım,

   İlerde alanınızda çalışmak üzere Almanya’ya gitmek istediğinizde denklik gerekecek. IT alanında ise 3 yıllık deneyim yeterli. Ancak yıllık brüt maaş şartı var.

   Bilginiz osun

 36. Merhaba
  Ben lise olarak Seyit şanlı eml elektronik bölümü
  M.y.o olarak Celâl Bayar üniversitesi Soma meslek yüksekokulu elektrik bölümü mezunuyum.Fakat anabinde denklik için arama yaptığımda ikiside çıkmıyor.böyle bir durumda ne yapmalıyım

  1. Merhaba Emre Bey,

   Anabin akademik meslekleri içerir. Meslek lisesi ya da ön lisans için başka portallara bakmak gerek.

   Benim önerim önce ikisi aynı bölüm olduğu için önce meslek lisesi denkliğini yapmak, iş bulup Almanya’da birkaç yıl çalıştıktan sonra da ön lisans diplomanızın denkliğini yaptırmanız.

   Kolay gelsin

 37. Güzel bilgiler için teşekkür ederim.Denklik için Nrw eyaleti hükümetine müracaat ettik.Evraklar mühendisler odasına ulaştı.b1 Almanca Goethe belgemiz var.Soru şu Türkiye’den müracaatta en son belge düzenleme aşamasında Almanya’da ikametgah isteniyor mu? İkincisi iş arama vizesi ile gideceğiz sözleşmeye gerek var mı? Üçüncüsü vizeye ihtiyaç var mı? Bu soruların cevabı aslında hepsi bence hayır.Ama önüne gelen video ve yorum yaptığı için kafa karışıyor.Sizce durum nasıl olur? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Adnan bey,

   Denklik için ikamet istenmez.
   İş arama vizesi için iş aradığınızı gösterir belgeler, B1 Almanca sertifikasi ve vize için gerekli diğer evraklar yeterli. İş sözleşmesi olması durumunda direk çalışma vizesine başvuru yapılabilir.

   Her durumda Almanya için vizeye ihtiyaç var.

   Bilginiz olsun

 38. Melek Hanım iyi günler dilerim. Veteriner hekimliğinden bu yıl mezun olacağım. Acaba denklik alabilmem mümkün müdür? Çok araştırma yaptım ancak çoğunlukla olumsuz bilgiler edindim. Bu da ciddi manada üzdü. Bu konuda olumlu olumsuz bilgileriniz varsa aydınlatabilirseniz çok sevineceğim. Eğer denklik almak mümkün değilse orada yüksek lisans yaparak ya da doktora yaparak denklik elde edip özel sektörde çalışmam mümkün müdür? Bir şekilde gitmem gerekiyor ama hangi yolla gitmeliyim ne yapmalıyım bilmiyorum.

  Diğer sorum ise yüksek lisansa veya doktoraya şartlı kabul için en az hangi seviyede Almanca bilgisine sahip olmam gerekir? Vize başvurusu için dil sertifikası gerekir mi? Çok teşekkür ederim. Buradaki yorumlarınız bizleri çok aydınlatıyor. Çok sağ olun

  1. Merhaba İsa Bey,

   Denklik için B2 düzeyinde Almanca gerekiyor. Denklik mümkün. Ulaşmanız gereken dil düzeyi C1’dir ve meslek dil sınavını da vermek gerekir.

   Lisans için de şartlı kabul için istenen dil düzeyi B1’dir.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba
  Benim özel güvenlik kimliğim ve sertifikam var ve denlik belgesini nasıl alabilirim ve bunun için ne yapmam lazım iki çocuğum var biri 3.5 yaşından diğeri 1 yaşında iki çocuğumun vize işlemleri nasil olur ve A1 seviyesinde almanca yeterlimi benim ve eşim için nasıl bir yol izlemeliyim
  Teşekkürler

 40. Merhaba,

  Yıldız teknik üniversitesinden yeni mezun iş tecrübesi olmayan bir endüstri mühendisiyim. Anabin’de diplomamın denkliğini göremedim. Almanyada bir kurumdan iş teklifi alsam bu gitmeme engel olur mu?

  1. Can Bey,

   Okulunuz da bölümünüz de tanınıyor. Okulunuzun olduğu evrakta bölümünüzün görünmemesi bu alanda okulunuzdan birinin henüz denklik yaptırmamış olduğunu gösteriyır. Diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda gerektiğinde eşdeğerlilik tespiti alarak gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 41. merhaba melek hanim. meslek lisesi muhasebe mezunuyum fakat kendi meslegimi icra etmiyorum. tekirdagda almanlarin B/S/H fabrikasinda 8 yildir calismaktayim oprrator olarak. benim almanyada ayni firmada calisma imkanim var mi?

  1. Merhaba Cenap Bey,

   Kalifiye eleman olarak diplomaya uygun bir iş sözleşmesi çerçevesinde vize alıp gidebilirsiniz. Diğer bir olanak kurum sizi özel bir onayla götürmek için Federal İş Ajansı’na başvurabilir.

   Kolay gelsin

 42. Merhabalar
  4 yıllık fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum tecrübem yok. Öğretmenlik mezun belgem ile hangi işleri yapabilirim fen bilgisi öğretmenliği yapmam şart mı ? Almanya da çalışmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Ayşegül Hanım,

   Diplomanıza uygun bir işte çalışma hakkınız bulunuyor. Öğretmen olarak çalışılabileceğiniz yerler olması gerek.
   Genç olduğunuzu düşünüyorum, B2 düzeyinde Almanca öğrenerek Almanya’da bir meslek eğitimi de yapmak mümkün.

   Kolay gelsin

 43. Merhabalar ben iş sağlığı ve güvenliği C sınıfı uzman ,İş sağlığı ve güvenliği ön lisans mezunuyum Almanya’ hessen eyaletine gitmek ve orada çalışmak istiyorum bu mesleğime ilgili denklik alabilirmiyim?

  1. Merhaba Gülşen Hanım,

   Ön lisans diplomasının denkliğini yaptırmak ve tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmek gerek. Mezun olduğunuz alanla ilgili bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvuru hakkınız var. Değerlendirme sonunda eksik bir belge vs. yoksa çalışma vizesi alıp Almanya’da çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 44. Merhaba iyi günler ben meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Şuan bir şirkette kalite kontrol operatörü olarak çalışıyorum. Okuduğum bölümde gayet tecrübeliyim. Bilişim teknolojileri alanı için denklik gerekiyor mu? Meslek lisesi sonuçta. Amacım yurtdışında çalışıp yerleşmek yardımcı olursanız sevinirim. Neler yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim. İyi çalışmalar diliyorum

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Almanca öğrenmeniz ve denklik yaptırmanızı öneririm. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvuru hakkınız var.

   Kolay gelsin

 45. Merhaba
  Ben 2007 yılı önlisans Ege Üniversitesi Paramedik mezunuyum.2009 yılından beri Sağlık Bakanlığı 112 Acil Yardım Ambulansında çalışıyorum.Almanyada çalışmak istiyorum.Evliyim ve iki çocuğum var.Denklik almak için nasıl bir yol izlemeliyim?Bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Zeynel Bey,

   Bizimle iletişim kuarabilirseniz sizi denklik için yönlendirebiliriz. Ancak Almanca öğrenmeniz de gerekecek.

   Kolay gelsin

 46. 15 yıldan beri sağlık bakanlığı bünyesinde hemşire olarak çalışıyorum..10 yıl yoğun bakımda görev yaptim ve Milas devlet hastanesinde devam ediyorum..denklik için evraklarimi geçen hafta gönderdim nrw bölgesine..b 1 dil sınavı için bu ay sonunda sınava girecem…0 554 159 97 73

 47. Merhaba
  Ben Arkeoloji bölümü mezunuyum, Almanya da bölümümle ilgili ya da başka bir meslekle ilgili bir işte çalışmak istiyorum, iş deneyimim yok ne yapmam gerekiyor ?
  ( Başka meslek olarak, garson, satış danışmanı ya da işçi gibi)
  İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Almanya’da çalışabilmek için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmek gerek. Dolayısıyla bahsettiğiniz diğer alanlarda iş sözleşmesi edinseniz de vize alma şansınız ne ya zık ki olmaz.

   Almanca bilmek ve deneyim de iş bulma konusunda avantaj. Arkeoloji alanında iş bulmak daha zor diye düşünüyorum.

   Yeni mezun iseniz B2 düzeyinde Almanca öğrenip Almanya’da meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 48. Merhaba,
  Ben dört yıllık kimya bölümü mezunuyum . İyi derecede ingilizce biliyorum ama Almanca bilmiyorum. Liseyi de meslek lisesi kimya bölümünde okudum. 10 yıldır Adli tip kurumunda kimya laboratuarında çalışıyorum. Diplomanın sayılma şansı nedir?

  1. Merhaba Nevra Hanım,

   Kimya bölümünün denkliği vardır. Ancak iyi derece Almanca bilmeden iş bulma şansınız düşük bilginiz olsun.

   Kolay gelsin

 49. Merhaba;
  Ben lise bilişim teknolojileri ağ işletmenliği sonrasında yüksekokul muhasebe ve vergi olarak önlinans bitirdim.
  şuan hali hazırda muhasebe ve finans olarak çalışmaktayım almanyaya gitmek şansım var mıdır ?

  1. Merhaba Enes Bey,

   İki ülke vergi kanunları arasında farklılıklar olduğu için sadece muhasebe alanındaki eğitiminizin denkliği yapılır. Ön lisans olduğu için denklik zorunlu. Almanca öğrenmeniz ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvurma hakkınız olur.

   Kolay gelsin

 50. Merhaba ben milli egitimde ilkokul öğretmeniyim (sınıf öğretmeni ) 6 yıldır görev yapıyorum Almanca dilim yok ingilizce dil belgem var vize alma şartlarım nelerdir

  1. Merhaba Özlem Hanım,

   Öğretmen olarak çalışabilmek için denklik ve C2 düzeyinde Almanca bilmek zorunlu.

   Bilginiz olsun

 51. Merhabalar benim mesleğim inşaat dekorasyon düz lise mezunuyum ustalık belgesiyle denklik için başvurabilirmiyim..

  1. Merhaba Ekrem Bey,

   Ustalık belgesi denklik için yetersiz ne yazık ki. Başka belgeler de varsa deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 52. İyi geceler Mlelek Hanım ben Açık öğretim ön lisans yaşlı bakım mezunuyum 2020 de mezun oldum. Yaklaşık 9 yıldır özel bir hastnede çalışmaktayım. Denklik durumum nasıl olur biigilenririseniz memnun olurum. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Aynı açıköğretim ve özgün eğitim arasında içerik olarak farklılık yok ise denklik yaptırabilir; B2 düzeyinde Almanca öğrenebilirsiniz. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız var.

   Kolay gelsin

 53. merhaba iyi günler ben meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum europass belgem var mesleğimi almanya da yapabilmem için denklik almam şart mı ? ayrıca a1 sevisinde dil bilgim var

  1. Merhaba Kerem Bey,

   Meslek lisesi diplomalarının denkliği zorunlu. Ayrıca iş bulma şansınızı artırmak için en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 54. Ben inşaat mühendisiyim. Diploma denkliği ve mesleki denklik iki ayrı şey diye biliyorum. Anabinde H+ gözüküyorum. Sadece mesleki denklik yapmam yeterli mi yoksa hem diploma denkliği(diploma tanıtma) hemde mesleki denklik mi yapmam gerekiyor

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Anabin’de sorgulama yaparken bölüm altında okul; okul ismi altında da bölüm gözükmüyorsa eşdeğerlilik tespiti yeterli. Anabin üzerinden eşdeğerlilik tespiti için başvuru ile ilgili bilgi mevcut. Tanıma-Anerkennung sizin için ilk etapta zorunlu değil. Almanya’da deneyim edindikten sonra imza yetkisini almak istediğinizde denklik yapılabilir.

   Kolay gelsin

 55. MRB.İYİ GÜNLER.BEN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ MEZUNUYUM.ANABİNDE ERCİYES ÜNİVERSİTESİ OLARAK ARAMA YAPTIĞIMDA Kurum Tip i: Devlet Üniversitesi VE durum H+ OLARAK GEÇİYOR.FAKAT SAYFANIN ALTINDA DERECE KISMINA BAKTIĞIMIZDA İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ YAZMIYOR.BU DURUMDA DENKLİK ALINAMAZ ANLAMINA MI GELİYOR BÖLÜMÜN YAZMAMASI.

  1. Merhaba Abdullah Bey,

   Bu durumda eşdeğerlilik tespiti yaptırmak gerekecektir. Bu başvuru için de anabin sayfasında ayrıntılı bilgilendirme mevcut.

   Bilginiz olsun

 56. Merhabalar
  2018 dmezunu bir diş hekimiyim. Almanya’ya taşınıp mesleğimi orada yapmak istiyorum. Denklik sürecii nasıl işliyor . mesleğimi Almnya’da icra edeb,ilir miyim. Beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Melda Hanım,

   Sağlık alanında denklik yaptırmak zorunlu, ayrıca ilk etapta B2 düzeyinde dil şartı var.
   B2 düzeyinde ALmanca öğrendikten sonra denklik başvurusu yapmak gerek. Bu arada bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var. Orada bir yandan çalışırken bir yandan da gerekli ek eğitimler alarak ve sonrasında sınava girerek bağımsız diş hekimi olarak çalışma şansınız bulunuyor.
   Almanca öğrendikten sonra bize ulaşırsanız sizi denklik için güvenilir kurumlara yönlendiririz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 57. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum metal teknolojisi kaynakçılık bölümü 4 yıllık iş arama vizesi için denklik yaptırmam şartmıdır Türkiye den iş başvurusunda bulunuyorum geri dönüş te alıyorum fakat Almanya da olamadığım için anlamı olmuyor bilgilendirme yaparsanız sevinirim

  1. Merhaba Tuncay Bey,

   Meslek lisesi mezunları için denklik şart. İş arama vizesi için ayrıca en az B1 düzeyinde Almanca ve iş aradığınızı gösterir belgeler de vize görüşmesinde sunmak gerekir.

   İş başvurularına olumlu cevap almak dil düzeyiyle bağlantılı. Dil düzeyiniz yeterli görülmezse göörüşme devam etmiyor.

   Bilginiz olsun

 58. Merhabalar Melek hanım,
  Ben sınıf öğretmenliği bölümünden 2017 yılında mezun oldum. 4 yıldır özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum. B1 düzeyinde Almanca bilgim var. Öğretmenlik için C1 düzeyinde olması gerektiğini biliyorum ama ilk etapta yuvalarda yardımcı öğretmenlik yapabilirim. Her ne iş olursa da yaparım. Bunun için ne önerirsiniz?

  1. Merhaba Dilara hanım,

   Sınıf öğretmenleri kreşte öğretmenlik yapabilirler. Bunun için “Erzieherin” olarak denkik yaptırmak gerek. İlk etapta B2 sonrasında da C1 düzeyinde Almanca bilgisi istenir. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda (kısmi denklik alacağınızı düşünüyorum) telafi eğitim için vize alabilirsiniz.

   Çalışma amacıyla gitmeyi düşünenler ancak diplomalarına uygun bir iş sözleşmesi edinmeleri durumunda vize alırlar.

   Bilginiz olsun

 59. Melek hanım merhaba
  Ben mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum (endüstri meslek lisesi)
  1. Soru:denklik belgesi alabilir miyim? Alırsam iş arama vizesi alabilir miyim?
  2. Soru:denklik belgesi almam için Almanca yerine İngilizce b2 seviyesi olurmu?

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Meslek lisesi diplomalarının denkliği mümkün. Ancak iş arama vizesi için denklik yaptırmış olmak, en az B1 düzeyinde Almanca bildiğinize dair sertifika olması ve iş aradığınıza dair belgelerle iş arama vizesine başvurabilirsiniz.

   Denklik için aslında dil şartı yoktur ama süreci kontrol etmek acısından dil bilmeniz yararlı olur.

   Kolay gelsin

 60. İki yıllık harita kadastro mezunuyum ve açık öğretim işletmeye tamamlayarak 4 yıllık lisans mezunu oldum şuan almanyadayım hangisi için denklik almam gerekiyor ausbildun için

  1. Mehmet Bey,

   Bulunduğunuz yerde mesleki danışmanlık almak istediğnizi söyleyim. Duruma, deneyime ve eğitim sürelerinize göre sizi yönlendireceklerdir.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba, önlisans fizyoterapi mezunuyum, 1.5 yıllık iş deneyimim var. Su an tıbbi laboratuvar önlisans da bitirdim. Anabin sitesinde fizyoterapi mesleğim ve üniversitem H+ olarak görünüyor. Tam denklik çıkar mı ya da kısmi denklik? Ausbildung yapmama gerek var mı? Hangi seviyede Almanca kursuna gitmem gerekiyor? Kursa devam ederken denklik başvurusu yapabiliyor muyum? Şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. Merhaba Nergiz Hanım,

     Deneyimlerinizle beraber denkliğe başvurduğunuzda değerlendirme yapılır. Şimdiden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Kısmi denkik almanız olası ya da Ausbildung önerisi çıkabilir. B2 düzeyinde Almanca öğrenmek gerekir. Eyaletler başvuru esnasında hangi di düzeyini istediklerini listede belirtirler.

     Kolay gelsin

 61. Merhaba
  Eşim optisyen ve almanya doğumlu
  Denklik diplomasi alabilirmiyiz? Çalışma izni alma şansımız yüzde kaç? Bu arada Almancamız yok malesef.

  1. Zeynep Hanım,

   Optisyenlik önlisans bölümü olduğu için mutlaka denklik yaptırmak ve B2 düzeyince Almanca bilmek gerek. Bu şartlarda bir iş sözlşemesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunur.

   Kolay gelsin

 62. Merhaba yıllardır kuaförüm işimde uzmanım. Fakat hiç bir belgem ve sigortam Almanca dil bilgim yok. Almanya’da yaşayan tanıdığım var kuaför salonu var o beni yanına çağırmak istiyor bu sayede Almanya’da çalışabilir miyim.

  1. Sedef Hanım,
   Kuaförlük için denklik istenir. bunun için de geçerli bir diplomanızın olması gerekir. Sadece deneyime dayalı ne yazık ki gitmek mümkün değil.

   Kolay gelsin

 63. Merhaba, ilköğretim matematik öğretmenliği 2020 mezunuyum. Almanya’da bir çok akrabam ve tanıdıklarım var. Yeşil pasaport sahibiyim daha önce Almanya’ya seyahatim de oldu. Orada çalışmak ve yaşamak istiyorum. Bu şartlar altında orada işe girmem mümkün mü? Veya denklik almak için neler yapmalıyım nasıl bir süreç içine gireceğim? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ☺️

  1. Şilan Hanım sizinle görüştüm diye düşünüyorum.

   Denklik ve C2 düzeyinde, tabii ayrıca bir de iş sözleşmesi gerekir.

   Kolay gelsin

 64. Merhaba. Ben Ziraat mühendisliği bitki koruma alanında lisans eğitimi alıyorum ve bu yıl bitiyor. İçinde bulunduğumuz durumdan dolayı okul bittikten sonra çoğu genç gibi Avrupa’ya yerleşmek istiyorum. Almanya’ya gidebilmek belki uzun ve zorlu bir maraton olacak fakat bir yerden başlamak gerektiğini düşünüyorum. Sizce Almanya’da kendi mesleğimi icra edebilir miyim, denklik için neler yapmam gerekir, dil için hangi seviyede olmam gerek önce İngilizcemi ilerletip oraya gelsem daha sonra Almanca öğrensem olur mı veya başka bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Can bey merhaba,

   Tecrübe olması son derece önemli. B2 Almanca düzeyi gerekir. Lisans mezunu ve mühendis olduğunuz için de denklik gerekmez.
   Almanya’ya Almanca öğrenmeden gelmek zor. Ancak Türk şirketlerinde istisnalar olabilir, sizin alanınızda da Türk bir şirket bulmak zor diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 65. Merhaba iyi günler ben Halit marangoz ustasıyım Almanyaya gitmek için internetten denklik için başvuru yaptım evraklarımı gönderdim uzun zamandır olumlu olumsuz bir cevap alamadım bu ne anlama geliyor bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  1. Halit bey, nereye, ne zaman ve hangi evrakları gönderdiğinizi bilmeden size yardımcı olamam ne yazık ki.

   Kolay gelsin

 66. Merhaba iyi günler diliyorum ben iki üniversite mezunuyum biri bilgi ve belge yönetimi bölümü diğeri sosyal hizmetler üzerine ayrıca tırcılık ehliyetim var ve b1 seviyesinde ingilizce biliyorum nasıl bir yol izlemem lazım ki avrupaya çalışma izniyle yerleşebileyim bilgilendirirseniz teşekkür ederim

  1. Merhaba Aşkın Bey,

   En fazla hangi alanda deneyiminiz varsa bence o alana yönelmek belki iş buma açısından daha iyi olabiir.
   En az B1 seviyesinde Almanca öğrenmekte yarar var.
   Her bir meslek için farklı bir uygulama var. Bize ulaşabilirseniz ayrıntılar hakkında bilgilendirebiliriz.

   Kolay gelsin

 67. Merhaba. Almanya da restoran da bulaşık çı ve restoran temizlik işçisi için denklik gerekirmi. Bilgi verebilir misiniz.
  Sadece iş sözleşmesi ve a1 dil yeterlimi

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Bu tür meslekler üzerinden Almanya için çalışma vizesi almak ne yazık ki mümkün değil.

   Kolay gelsin

 68. Merhabalar
  Ben meslek lisesi okudum otomasyon (mekatronik)
  Almanyaya okumaya gidebilirmiyim hatta hem okuma hem çalışmak staj görmek vb
  Gidmeden denklik isternmi okuma gidiyorum sonuçta veya dil istermi orda dil öğrenimi yapsam nasıl olur benim için bir yol soylermisiniz

  1. Merhaba Şükrü Bey,

   Okulu bitirdiğinizi düşünüyorum. Eğer deneyiminiz de bu alanda varsa denklik yaptırmanızı öneririm. En az B1 düzeyinde Almanca bilmek iş bulmanızı da kolaylaştıracaktır. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alarak Almanya’ya çalışmak için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 69. Merhabalar,

  Almanya doğumluyum ve 14 yaşımda Türkiye’ye yerleştim, anadili seviyesinde Almanca, b2 seviyesinde de İngilizce biliyorum. Marmara Üniversite 4. Sınıfım, Almanca Öğretmenliği okuyorum. Yaklaşık 2 sene sonra Almanya’ya gitmek istiyorum eşimle. Yaşım 23. Eşim malesef Almanca konuşamıyor fakat öğretmekteyim ona. Bizim çalışmak için gitme şansımız var mı, gittiğimizde yerleşmek istiyoruz açıkçası. Böyle bir durum mümkün müdür?

  1. Merhaba Esra hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda gitme şansınız var.
   Henüz vaktiniz varken C2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve mümkünse 2 anadal bitirmenizi öneririm. Okul bitince dedenklik için başvurmak gerek. Zaman kaybetmermek kadar adına okulu bitirene kadar C2 düzeyinde Almanca sertifikası edinmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 70. Merhaba 2 yıllık yaşlı bakım teknikeri mezunuyum,7 yıllık çalışanım ortopedik engelimden dolayı rahat çalışacağım yerlerde görev aldım acaba almanya da avantajlarım ve dezavantajlarım nelerdir?

  1. Bahar Hanım,

   Sorunuzu sadece bu verilere dayanarak cevaplamak mümkün değil. Engelli derecesi burada önemli. Sizi bu durumda kabul edecek ve iş sözleşmesi yapacak bir işveren bulmak gerek.
   B2 düzeyinde Almanca sertifikanız oması ve ayrıca denklik yaptırmanız lazım.

   Kolay gelsin

 71. Merhaba
  Dikap mezunuyum .Almanya’da bölümüyle ilgili çalışabilecegim bir alan var mı, Almancaya gitmek istiyorum. Bana bu konuda bilgi verir misiniz

  1. Kader Hanım,

   Ne mezunu olduğunuzu anlayamadım. Proje sayfamızdaki ietişim bilgilerimizden bize uaşabilirserniz yardımcı olmaya çalışırız.

   Kolay gelsin

 72. Merhabalar kolay gelsin. Fakülteden Uluslararası ticaret ve lojistik mezunuyum. Almanya’da çalışmak istiyorum. Diploma denkliği almam gerekiyor mu? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bilgilendirirseniz sevinrim.

  1. Merhaba,

   Önlisans mezunlarının denklik yaptırması gerekir. En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp çalışma amaçlı gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 73. Merhaba.. son 8 yıldır belediye de sera teknikeri (bitkisel üretim ve seracılık) olarak sigortalı ve çalışıyorum. Yüksek okul mezunuyum.. denklik belgesi almama gerek varmı varsa yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba Çetin Bey,

   Önlisans mezunlarının denkik yaptırması gerekir. En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öeneririm. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gesin

 74. Merhaba önlisans bilgisayar programcılığı öğrencisiyim.Bu sene okul bitiyor.Üniversitem anabinde H+ statüsünde.İş deneyimi olarak 5 aylık bir staj deneyimim var.Almanya’da iş bulsam ve iş sözleşmesi hazırlasak.Vize başvurusunda ben denklik isterler mi?(IT alanında gerekli değil diye biliyorum)Teşekkürler

  1. Alperen Bey Merhaba,

   Önlisans mezunu olduğunuz için denklik yaptırmanız gerekecektir. İş deneyimiz , deneyimli IT statüsünde gitmek için yeterli değil.

   Bilginiz olsun

 75. Merhaba,
  önlisans bilgisayar programcılığı öğrencisiyim bu sene okulum bitiyor.Meslek deneyimi olarak 7 aylık bir staj deneyimim var.Okulum anabin sitesinde h+ bölümümde anabin sitesinde var.Web Geliştiricisi olarak iş başvuru yapsam iş sözleşmesi ayarlasam vize başvurusunda denklik isterler mi?Önlisans okuyanlara kısmı denklik çıkıyor diyorlar.Staj bu kısmi denkliği tam denkliğe çevirebilir mi tecrübe açısından.Teşekkürler

  1. Merhaba Alperen Bey,

   Aynı alanda meslek lisesi diplomanız varsa önce onun denkliğini yaptırmanızı öneririm. Almanya’da birkaç yıl çalıştıktan sonra ön lisans denkliğini yaptırım.
   Ama mesek lisesi ya da aynı bölüm değilse denklik mutaka yaptırmak gerek. Staj zaten eğitim içeriğine dahil; tecrübe olarak değerlendirilmez. Kısmi denklik çıkması durumunda telafi eğitimi için de Almanya’ya vize alıp gitmek mümkün. En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz şansınızı artırır.

   Bilginiz olsun

 76. Merhaba,
  Veteriner Hekimim, Almaya’da denklik ve orada nasıl çalışabileceğim konusunda bilgilendirme aşamasında yardımcı olabilirmisiniz?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Tabii yardımcı olmaya çalışırız. Web sayfamızdan bir arkadaşımıza ulaşmanız yeterli.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,

    Sağlık meslek lisesi mezunuyum. Almanya da çalışabilmem için gerekli olan kriterler nelerdir bu konuda bana yardımcı olur musunuz

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 77. Merhaba,
  Türkiye’de Mali Müşavirlik yapmaktayım. İşletme mezunuyum. Finans alanında ve Tarım ekonomileri alanlarında yüksek lisans da yaptım. Özellikle Mali Müşavirlik alanında denklik alabilmem mümkün mü?

  Saygılar,

  Garip

  1. Garip bey merhaba,

   Mevzuat farklılıklarından dolayı müşavirlik alanında denklik yaptırmak olanaklı değil. Finans ya da muhasebe alanında çalışmak için vize alma olanağınız var. Almanya’da daha sonra oradaki mevzuata yöneik eğitim alarak müşavir olmak mümkün.

   Bilginiz osun

 78. Merhaba
  Ben “Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri” alanında lise mezunuyum. İstanbulda da 5 yıldır kendi dükkanını işletiyorum. Almanya’daki tanıdıklarımızdan iş sözleşmesi ayarlayıp gitmek istiyorum ama denklik almam gerekiyormuş. Bu diploma ile denklik alabilirmiyim alabilirsem Almanca’yı gitmeden mi öğrenmem gerekiyor oraya gittiğim zaman kursa gitsemde oluyormu? Teşekkürler

  1. Merhaba Sibel Hanım,

   Meslek lisesi diplomasının denkliği olur. En az A2 düzeyinde de Amanca öğrenmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 79. Merhaba Anestezi teknikerliği bölümü mezunuyum. Denklik nasıl yaptırabilirim daha önceden aynı bölümden denklik aldığınız oldu mu? Kısmi denklik çıkarsa çocuklarım ve eşimde benimle beraber gelebilir mi?

  1. Merhaba Özlem Hanım,
   Bizi arayabilir misiniz? Çünkü bazı veriler olmadan sizi sağlıklı yönlendiremem.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Gerekli bilgiyi memnuniyete veririz.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba ben türkiyede gıda mühendisliği okudum . 4 senedir almanyadayım ve mesleğimi yapmak istiyorum.B1 sertifikam var. Almancamı kurstan sonra pek geliştiremedim. Ne yapmam gerekiyor ¿ Denklik nasıl yapabilirim,nerden başlayabilirim.¿

    1. Merhaba Hasret Hanım,

     Arbeitsagentur’a gidip kayıt olmanız durumunda size gereken bilgileri vereceklerdir. Denklik için de yönlendireceklerdir. Ayrıca gereken dil desteği konusunda da yardımcı olacaklardır.
     Aynı şekilde bulunduğunuz yerdeki IQ Netzwerk bürolarından da almanız mümkün.

     İyi şanslar

 80. Merhaba,
  Almayada mimarlık iş teklifi aldım, denklik almam gerekli fakat iş tecrübem yok bu durumda denklik alırmıyım? Süreç nasıl işler yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba Hülya Hanım,

   Sizin ilk etapta denklik almanıza gerek yok. Anabinden okul ve bölümle ilgili birer çıktı almanız yeterli.

   0 549 330 24 nolu telefondan bana ulaşabilirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

  2. Merhabalar. Hemşire olarak kısmi denklik ile gidersem tam denklik sürecini beklemeden 27 aylık bebeğimi direk yanımda götürebilir miyim? Yoksa tam denklik mi beklemem gerekiyor. Yani bir süre ayrı kalmamız mı gerekir yoksa bebek olduğu için benimle gelebilir mi?

   1. Merhaba,

    Bebekle ilgilenecek birinin olması durumunda götürme hakkınız var. Maaşın yetmemesi durumunda bebek için bloke hesap açmak gerekir.

    Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir