Almanya‘da Eğitim Sistemi

Posted by

Okul Öncesi Eğitim (Kindergarten)
3–6 Yaş arası zorunlu olmayan ama çok yaygın okul öncesi eğitim kurumları (Kindergarten, Krippe) mevcuttur. Zorunlu olmamasına karşın çocuğun gelişimi ve dil öğrenmesi açısından tavsiye edilen bir sistemdir. Ayrıca 3 yaş öncesi çocukların da gidebileceği kreşler
ve oyun grupları vardır. Tüm Almanya’da 3-6 yaş arası çocukların %90’ı bu tip kurumlardan yararlanıyor.

Genel Okul Eğitimi (Grundschule)
Almanya’da eyaletlere göre değişkenlik gösteren ve farklı biçimleri olan bir okul sistemi vardır. Her çocuk 6 yaşında ilkokula (Grundschule) başlar. Okul, eyalete göre 4 ya da 5 yıldır. (Berlin ve Brandenburg’da 6 yıl). Öğrenci, başarı notuna, öğretmenin tavsiyesine göre ve velinin de onayıyla 3 farklı okuldan birine yönlendirilir. Söz konusu olan bu okul tiplerinde eğitim planı farlılık gösterebilir.

a. Temel Okul (Hauptschule)
Öğrencilerin 5. sınıftan 9. sınıfa kadar temel eğitim aldıkları bir okul tipidir. Bazı eyaletlerde bu okulun 10. sınıfı da vardır. Ders programı diğer okul tiplerine göre daha basittir. Bu okul
diplomasıyla gençler daha ziyade pratiğe dayalı mesleklerde (duale Ausbildung) eğitim almaya yönelik bir temel oluştururlar.

b. Ortaokul (Realschule)
Öğrenciler bu okulda 10. sınıfa kadar okurlar. Bu okuldan alınan diplomayla (Fachoberschulreife) bir meslek lisesine devam edebilir ya da meslek eğitimine başlayabilirler. Temel okul tipine göre daha iyi bir eğitim programı sunar. Başarılı öğrenciler liseye devam ederek lise diploması da (Abitur) alabilirler.

c. Lise (Gynmasium)
Genel okul eğitiminden sonra not ortalaması en yüksek öğrencilerin yönlendirildiği okul tipidir. Öğrenciler bu okulda 12. sınıfa kadar okurlar. Eğitim kalitesi diğerlerine oranla çok daha iyi düzeydedir. Bu okullardan mezun olanlar, üniversite ve meslek yüksek okullarına gidebilirler.

d. Karma Okullar (Gesamtschulen)
3 okul tipini de (Hauptschule, Realschule ve Gymnasium) bünyesinde barındıran bir okul sistemidir. Öğrencilerin düzeyine göre sınıflar mevcut, öğrenciler, dersler için düzeyine ve akademik başarısına göre sınıflara yönlendirilirler.

e. “Özel Eğitim Okulları” (Förderschule)
Genelde bu okullara zihinsel ve bedensel yetersizliklerinden dolayı özel eğitime muhtaç çocuklar gönderilir. Özel pedagoglar eşliğinde az öğrencili sınıflarda eğitim alırlar. Ancak bu okullar konusunda dikkat edilmesi gereken husus; bazı durumlarda Almancası yetersiz, sosyal ilişkileri zayıf ya da sorunlu çocukların da (özellikle göçmen kökenli çocuklar) gönderildiği bir okul tipi olmasıdır. Bu yüzden çocukların okul öncesi eğitim alarak hem
Almancalarının hem de sosyal yönlerinin geliştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca anne ve babaların, okul hayatı boyunca çocuklarının yanında olması ve öğretmenleriyle yakın ilişki içinde olması çocuğun gelişimi ve okul başarısı için hayati önem taşımaktadır. Bu öğrenciler, öğrenim sürecindeki başarılarına bağlı olarak diğer okullara yatay geçiş yapabilirler.

Daha fazla bilgi için
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı: www.bmbf.de
Almanya Eğitim Sunucusu: www.bildungsserver.de
Federal Aile, Yaşlı, Kadın ve Gençlik Bakanlığı: www.bmfsfj.de

42 comments

 1. Merhaba ben şuan 8.sınıf öğrencisiyim liseyi Almanya da okumayı ablamın yanına gelmeyi düşünüyorum notlarım çok iyi ama dilim yok kursa yeni başladım beni oradaki gymnasiuma alırlar mı eğer almazlarsa normal meslek okullarına falan gitsem abitur a beni iyi hazırlarlar mı meslek okullarından da tıp fakültesini kazanabilir miyim?
  Ben biraz araştırdım galiba abitur için gymnasiuma da 2 yıl meslek okullarında 3 ila 4 yol arasında hazırlanma gibi bi okuma süreçi oluyormuş doğru mu yani bizi abitur a hazırlayan lise haricinde devam eden okul mu var toplam olarak kaç yıl sürüyo benim hayalim tıp okuyup beyin cerrahi olmak meslej okulundan abitur da iyi bi puan yapar mıyım yoksa çok mu zorlanırım eğer 10.sınıfı da meslek okulunda okuyup Almancamı min. b2 düzeyine getirsem abitur a hazırlıkta gymnasiuma gidebilir miyim?
  Biliyorum çok fazla soru sordum araştırıyorum ancak merak ettiğim konular hakkında fazla bilgi sahibi olamıyorum şimdiden çok teşekkürler ☺️ 🙏🏻

 2. Benim 12 yaşındaki oğlum türkiyeden geliyor bu hafta geçmiş diplomaları falan gerekli olan ne var acaba?

  1. Merhaba Halil Bey,

   Okuldan kaçıncı sınıfta olduğuna dair belge, tüm okul hayatı boyunca aldığınız karneler, not ortalamaları gibi belgeleri mutlaka beraberinde geitrmesini öneririm.

   Kolay gelsin

 3. Merhabalar kolay gelsin ben AB vatandaşıyım 13 yaşında oglumda hem AB hem TR vatandaşı Türkiyede okuyor Bremende çalışıyorum dolayısıyla ailemide getirecegim burada okul kayıt sistemi nasıl olur ne tür evrak istenir TR den okuldan bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba Levent Bey,

   İkametinize en yakın Schulamt’la iletişime geçmenizi öneririm. Bu kurum sizi, çocuğunuzun yaşı, durumuna göre yönlendirecektir. Çocuğunuzun Almanca dil bilgisi avantaj olacaktır.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba Melek hanım,
    10 senedir Almanya’da yaşıyorum, aile birleşimi ile buraya geldim. Almancam B1 düzeyinde, Türkiye’deki eğitimim ,Lise’ üniversiteyi kazanmıştım dört yıllık ama kayıt yaptırmamıştım. Ben burda eğitimime devam etmek istiyorum, benim sorum nasıl ve nerden başlamalıyım?
    Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

    1. Merhaba Melike Hanım,

     Federal İş Ajansına kayıt olmanızı ve oradan bu konuda bilgi almanızı öneririm. Aynı şekilde okumak istediğiniz üniversitelerin ilgili bölümlerine de başvuru yapabilirsiniz. C1 düzeyinde Almanca ve yeterli bir lise diploması gerekecek.

     iyi şanslar

 4. Merhabalar Eşim Almanya da görevine devam edecek.Bu sebeple ailecek Almanya ya taşınıyoruz.9.sinifa giden oğlum için liseye geçiş nasıl olacak.Yari dönemde geçiş yapılabilir mi.IlerB2seviyede Ingilizce, A2 seviyesinde Almancasi var.

  1. Nihal hanım,

   Okul kaydı için şehrinizdeki Schulamt’la iletişime geçmeniz durumunda sizi yönlendireceklerdir. Yarı dönemde geçiş yapabilir. Okul çağındaki çocukların okuldan uzak kalmalarını istemezler. Çocuğunuzun okula devam etme hakkı var her şeyden önce.

   Kolay gelsin

 5. Merhabalar, Suan türkiyede 10. sinifa gectim ve 10. sinftan sonraki kalan 2 senemi almanyada özel bir gymnasiumda okumak istiyorum ve gereken tüm belgeler elimde hazir (referans , trnaskript vs) ayrica türkiyede fen lisesinde okuyorum ve almanca ve ingilizceyi B2 düzeyinde biliyorum not ortalamam 95.2 sizce bu sartlarda almanyada özel bir gymnasiumda okumam sansim nedir ve gereken ekstra belge veya döküman var midir ?

  Tesekkürler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 6. Merhabalar ben 10 yildir almanyada yasiyorum b1 sertifikam var ve burda temizlik isinde calisiyorum turkiyeden ortaokul mezunuyum burda sosyalasisdentin olmak istiyorum bunun icin ne yapmam gerekiyor olabilirmiyim banada yardim edebilirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba Kamile Hanım,

   Bu istediğinizi Arbeitsagentur’a iletin. Size gerekli bilgileri vereceklerdir. Öncelikle Hauptschule ya da Realschule diploması almak gerekir.

   Bilginiz olsun

 7. Merhaba melek hanım,
  Almanya yakın zamanda taşınmayı düşünüyoruz üç çocuğumuz var lise gidecek oğlum , ortaokula gidecek bir kızımız birde ilkokul bire başlayacak kızımız var
  Okula kayıt için schulamt bizden buradan yanımızda hangi belgeler ister?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba İlknur Hanım,

   BU belgeleri Schulamt’a bir mail yazarak öğrenmenizi öneririm. Yanlış ve eksik bilgi vermek istemem.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   ALmanca öğrenmek ve denklik yaptırmanız durumunda iş bulma şansınız olur diye düşünüyorum. Denklik için ek eğitim almanız gerekir.

   Kolay gelsin

 8. Almanyaya kısa bir süre önce taşındik. 4.5 ve 6 yasindaki cocuklarım için kreşe basvurduk. Kreş çikti ve  gelen belgelere göre 07:00-12:30 saatleri arasinda kabul edildik. Onayladim ve evraklari gönderdim. Okuldaki ilk gorusmemizde okul müdüru buyuk oglumun belirli gunlerde dil okuluna gidecegini soyledi. Almanca hic bilmiyorlar  ögrenmeleri icin iyi olur diye düsundum.Eve geldiğimde Förderschule okuluna gönderilecegini farkettim. Okul muduru engelli cocuklara yonelik bir okul oldugundan bahsetmedi. 
  Ben bu okula göndermek istemiyorum. Bu konuda okulun  veya baska bir kurumun yaptirimi olur mu?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 9. Merhabalar,
  bu yıl benim dahilimde 4 arkadaşım lise mezunu olacağız ve üniversite sınavına gireceğiz. Sizden almanya da üniversite okumakla alakalı her şeyi öğrenmek istiyorduk eksiksiz. Geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim.

  1. Enes Bey,

   Bu platformda sizlere yardımcı ollmaya çalışıyoruz ancak bahsettiğiniz konu ayrıntılı. Bunun için de vaktimiz yok. Detaylı bilgi için lüften projede çalışan arkadaşlarıma ulaşmaya çalışın.

   Kolay gelsin

 10. Merhaba
  Kızım Türkiye de 5. Sınıf . Bu yıl sonu Hamburg’a taşınıyoruz. Orada okulunu belirlemek için
  bir sınav mı yapılıyor ?
  Türkiye ‘de ki notların bir denkliği yoktur diye düşünüyorum. Görüşmede okuması istediğimiz okulu belirtmemizin bir etkisi oluyormudur?
  Şu anda Almanca kurslarına başladık ama yine de 1 yıl kaybı olur mu ?
  Çok teşekkürler

  1. Merhaba Meltem Hanım,

   Gittikten sonra Schulamt’tan kayıt için bilgi alabilirsiniz.
   Çocuğun karnelerine ve 5 yıllık not ortalamasına bakılarak bir okul önerilir. Almanca’dan dolayı bir yıllık kaybı olabilir. Ancak kayıp gibi değil de Almanca öğrenmek için bir avantaj olarak düşünmek gerek. Sınav söz konusu değil. Almanca desteği alması çok iyi.

   Kolay gelsin

 11. Merhaba,8.sınıfı bitirecek oğlumun lise eğitimine Berlinde başlamasını istiyorum.Almanca için hazırlık sınıfları olan okullar hakkında bilgi almak istiyorum.Şartları nedir?Neler yapabiliriz?

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Gideceğiniz şehirdeki Schulamt ile iletişime geçmenizi öneririm. Ancak Almanca hazırlık sınıfları olduğunu düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 12. Merhaba Melek Hanım,
  Almanya’dan bir iş teklifi aldım.Aslında ailece mutlu olduk fakat şuan Türkiye’de 3. sınıfa giden kızımın okul süreci konusunda kapam çok karışık. Almancası olmadığı için 4.sınıfta notu düşuk gelecektir.Haptschule ye gitmesini istemem. Akıllı çocuk aam Almancadan dolayı başarılı olamaması normal. Gymnasium için ısrar etme durumumuz olur mu. Sistem bana çok adil gelmedi. Sabah akşam bunu araştırıyorum , acaba iş teklifini geri mi çevirsem diyorum.Desteğinize ihtiyacım var.Teşekkürler.

  1. Yusuf Bey,

   Çocukları genellikle akademik başarısına göre okullara yönlendirirler. 4. sınıfa kadar zaten genel okullarda okurlar. 5. sınıfa geçerken bu dağılım yapılır. 1 yıl kaybı göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Okula giderken bir yandan da Almanca desteği verilir. İlerleyen yıllarda bu tür okullar arası geçişler de mümkün.
   Durumu çalışacağınız yerdeki Schulamt ile gçrüşmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 13. Merhaba, önümüzdeki yıl şirketim aracılığı ile Almanya’nın franknfurt şehrine geleceğim. Biri 7 biri 10 yaşında 2 çocuğum var. 10 Yaşındaki kızımı ileride üniversiteye gidebilmesi için hangi okula kaydettirmem lazım?

  1. Merhaba Uygar Bey,

   Kızınızın akademik başarısına göre bir okula gönderirler. Yani not ortalaması önemli. Realschule ya da Gymnasium’a gidebilir.
   Ancak okullar arası geçişler her zaman mümkün. Dilden dolayı 1 yıl kaybı göze amak gerek diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 14. Merhaba, Benim Sorum biraz daha cocuğum ile ilgili. 2016 doğumlu cocuğum var şuan 5 yaşında ve anaokuluna gidiyor. Almanya’dan iş teklifi aldım fakat Almanya sistemine göre 6 yaşında ilkokula başlaması gerekiyor. Hiç Almanca bilmiyor ve ilkokula başlamadan evvel 6-7 aylık bir temel Almanca tecrübesi olacak, bunun okul hayatında özellikle okuma yazma öğrenmede sorun yaratmasından korkmaktayım. (Bu arada bende temel seviyede almanca biliyorum, ona desteğim sınırlı olabilir.) Bu konuda global okul veya Almanyaya taşınmış okul öncesi çocuklar için programlar varmı veya ne gibi çözümler olabilir.. Teşekkürler.

  1. Merhaba Mert Bey,

   Öncelikle sizin ona yardımcı olabilmeniz son derece önemli. 1 yılık bir kayıp söz konusu oabilir ya da Almanca öğrenmesi için okul öncesi sınıfına gidebilir. Bu durumda da bir yıl kaybı olur ama sınıf tekrarı gibi olmayacağı için çocuk üzerindeki etkisi çok olumsuz olmaz diye düşünüyorum. Yine de Almanya’da okuldaki uzmanlardan bu konuda destek ve görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba mert bey
   Biz de aynı şekilde sizin sorununuz ile karşı karşıyayız çocuğunuz için neler yaptiniz acaba 2016 ekim doğumlu kızımı anaokuluna mi yoksa birinci sınıfa mi kayıt ettirmeliyiz kararsız kaldık 3-4aylik ta olsa burada bir okul deneyimi olacak. Cevap verirseniz şimdiden teşekkürler

 15. mrb memur emeklisiyim liseye giden cocuklarımı almanya veya avusturyada okutmak istiyorum ve onlar eğitim görürken bende yanlarında olabilirmiyim bu arada yeşil pasaportum var birde cocuklarımın dayısı da almanyada oturuyor teşekkürler

  1. Metin Bey Merhaba,

   Liseden sonra meslek eğitimi için göndermenizi öneririm. Bu arada da B2 düzeyinde Amanca öğrenmelerinde büyük yarar var.
   Siz ancak onları arada ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle oturum alma şansınız bulunmuyor.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba.
   Ailecek Hamburg’a taşınmayı düşünüyoruz.
   AB vatandaşıyız.
   12 yaşındaki oğlum 7.sınıfa başlayacak,
   A2 seviyesinde Almanca biliyor.
   İyi derecede de İngilizce biliyor.
   Buradaki notları gayet iyi.
   Hangi okullara yönlendirmek gerekir?
   Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Merhaba,

    Şehirdeki Schulamt sizi yönlendirecektir ancak akademik başarısına göre Realschule ya da Gymnasium olabilir. 1 yıllık bir kayıp söz konusu olabilir.

    Kolay gelsin

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   0 540 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

    1. Ayşe Hanım,

     Web sayfamızda ietişim bilgilerimiz var. Bazen yoğunluktan cevap veremiyorum. Yoksa numara güncel

     Bilginiz olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir