Almanya‘da Eğitim Sistemi

Posted by

Okul Öncesi Eğitim (Kindergarten)
3–6 Yaş arası zorunlu olmayan ama çok yaygın okul öncesi eğitim kurumları (Kindergarten, Krippe) mevcuttur. Zorunlu olmamasına karşın çocuğun gelişimi ve dil öğrenmesi açısından tavsiye edilen bir sistemdir. Ayrıca 3 yaş öncesi çocukların da gidebileceği kreşler
ve oyun grupları vardır. Tüm Almanya’da 3-6 yaş arası çocukların %90’ı bu tip kurumlardan yararlanıyor.

Genel Okul Eğitimi (Grundschule)
Almanya’da eyaletlere göre değişkenlik gösteren ve farklı biçimleri olan bir okul sistemi vardır. Her çocuk 6 yaşında ilkokula (Grundschule) başlar. Okul, eyalete göre 4 ya da 5 yıldır. (Berlin ve Brandenburg’da 6 yıl). Öğrenci, başarı notuna, öğretmenin tavsiyesine göre ve velinin de onayıyla 3 farklı okuldan birine yönlendirilir. Söz konusu olan bu okul tiplerinde eğitim planı farlılık gösterebilir.

a. Temel Okul (Hauptschule)
Öğrencilerin 5. sınıftan 9. sınıfa kadar temel eğitim aldıkları bir okul tipidir. Bazı eyaletlerde bu okulun 10. sınıfı da vardır. Ders programı diğer okul tiplerine göre daha basittir. Bu okul
diplomasıyla gençler daha ziyade pratiğe dayalı mesleklerde (duale Ausbildung) eğitim almaya yönelik bir temel oluştururlar.

b. Ortaokul (Realschule)
Öğrenciler bu okulda 10. sınıfa kadar okurlar. Bu okuldan alınan diplomayla (Fachoberschulreife) bir meslek lisesine devam edebilir ya da meslek eğitimine başlayabilirler. Temel okul tipine göre daha iyi bir eğitim programı sunar. Başarılı öğrenciler liseye devam ederek lise diploması da (Abitur) alabilirler.

c. Lise (Gynmasium)
Genel okul eğitiminden sonra not ortalaması en yüksek öğrencilerin yönlendirildiği okul tipidir. Öğrenciler bu okulda 12. sınıfa kadar okurlar. Eğitim kalitesi diğerlerine oranla çok daha iyi düzeydedir. Bu okullardan mezun olanlar, üniversite ve meslek yüksek okullarına gidebilirler.

d. Karma Okullar (Gesamtschulen)
3 okul tipini de (Hauptschule, Realschule ve Gymnasium) bünyesinde barındıran bir okul sistemidir. Öğrencilerin düzeyine göre sınıflar mevcut, öğrenciler, dersler için düzeyine ve akademik başarısına göre sınıflara yönlendirilirler.

e. “Özel Eğitim Okulları” (Förderschule)
Genelde bu okullara zihinsel ve bedensel yetersizliklerinden dolayı özel eğitime muhtaç çocuklar gönderilir. Özel pedagoglar eşliğinde az öğrencili sınıflarda eğitim alırlar. Ancak bu okullar konusunda dikkat edilmesi gereken husus; bazı durumlarda Almancası yetersiz, sosyal ilişkileri zayıf ya da sorunlu çocukların da (özellikle göçmen kökenli çocuklar) gönderildiği bir okul tipi olmasıdır. Bu yüzden çocukların okul öncesi eğitim alarak hem
Almancalarının hem de sosyal yönlerinin geliştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca anne ve babaların, okul hayatı boyunca çocuklarının yanında olması ve öğretmenleriyle yakın ilişki içinde olması çocuğun gelişimi ve okul başarısı için hayati önem taşımaktadır. Bu öğrenciler, öğrenim sürecindeki başarılarına bağlı olarak diğer okullara yatay geçiş yapabilirler.

Daha fazla bilgi için
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı: www.bmbf.de
Almanya Eğitim Sunucusu: www.bildungsserver.de
Federal Aile, Yaşlı, Kadın ve Gençlik Bakanlığı: www.bmfsfj.de

99 comments

 1. Merhaba 6 ay süreli bilim insanı araştırma amacıyla burslu olarak almanyaya gitmeliyim. Çocuklarım okul döneminde, Türkiyede ki sınıf seviyelerini aynısından orada devam etme şansları var mı? Döndüklerinde de aynı seviyelerinden devam edebilirler mi? Çocuklarım 7. Sınıf ve 2. Sınıf seviyelerinde olacak, sene kaybı yaşamlarını istemiyorum.

  1. Şeyma Hanım,

   Sadece 6 aylığına mı gidiyorsunuz? Bu süreçte sanırım geri döndüklerinde burada sene kayıpları olabilir. Orada yaşları gereği gitmeleri gereken sınıflara verilir. Ancak Almanca düzeyleri yeterli olmazsa bu süre onlar açısından yararlı olmayabilir.
   Bu arada aile birleşimi için 6 aydan daha fazla bir sözleşmeye ihtiyaç olacak.

   Bilginiz olsun

 2. Merhaba, 01.09.2024’te Köln’de master programına başlayacağım. O tarihte 64 aylık olacak bir kızım var. Şu an İngilizce eğitim veren bir anaokuluna gidiyor, tabii ingilizce seviyesi hala çok temel. Little bird sitesinde gördüğüm kadarıyla az da olsa bilingual (almanca, İngilizce) eğitim veren kindergardenlar var. Kızım için öneriniz ne olur? Kızımı böyle bir okula mı kaydettirmeliyim yoksa ilkokulların almanca bilmeyen çocuklar için bir entegrasyon senesi sınıfı gibi bir bölümü var mıdır? Sene kaybını önemsemiyorum önemli olan almanca/ingilizce öğrenmesi. Çok teşekkürler.

  1. Merhaba Selin Hanım,

   İyi derece İngilizce bilmediği için Almanca öğrenmesi taraftarıyım. Çünkü İngilizce eğitim veren bir okula gitse bile ayrıca Almanca da öğrenmesi gerekecektir.
   Kızınız dilden dolayı belki bir yıl Kindergarten’e gider, ancak çocuklar çok hızlı bir şekilde dil öğrenirler. Yaklaşık 6 aydan sonra kendisini rahatlıkla ifade edebilir duruma gelir diye düşünüyorum.
   Almanya’ya gidene kadar da temel ihtiyaçları için biraz Almanca öğretmenizi öneririm. Ayrıca gittiğinizde Köln’de Schulamt’la görüşürseniz bu yaş çocukları için varsa Almanca sınıflarına sizi yönlendirirler.

   Bilginiz olsun

 3. Merhabalar aile birleşim vize işi ile eşimin yanına yerleştim . Oğlumu yanıma getirmek istiyorum . Şuan 10 yaşında ve nasıl bir yol izleyeceğim . Hamburgdayız ve burada nasıl bir okula devamımız sağlanabilir

  1. Merhaba Marziye Hanım,

   Aile birleşimi olacak çocuk için de.

   Almanca dil eksiğinden dolayı Hautschule’ye gider ve 1 yıl kaybı olur diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 4. Merhabalar

  Öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler. Münih’te bir işi kabul etmek üzereyim ve şu an özel okulda 6. Sınıfa giden başarılı bir kızımız var. Dersleri gayet iyi, sınavlarda derece yapabiliyor. Anaokulundan beri İngilizce biliyor, İngilizce sunum yapabiliyor konuşabiliyor, son 3 yıldır da haftada 2 saat Almanca görüyor ancak bu süre yetersiz olduğundan Almanca çat pat kelime ve temel cümleler seviyesinde gibi hala. Bir de Almanca dilbisi öğreniyorlar.

  Bu seneyi burada bitirmesini ve Almanya’ya yazın gelmesini değerlendirdik ancak bir sene kesin kaybı olur mu? Okul devam ederken 6 ay Almanca kursu alsa sene kaybı olmadan Gymnasium’a kaydettirme şansımız var mı?

  Çok teşekkürler

  1. Merhaba Berk Bey,

   Eğer Almanca düzeyi dersler için yeterli değilse sene kaybı olur. Ama bunu sene kaybı gibi değil de Almancayı iyi bir şekilde öğrenmek için bir fırsat gibi düşünmek gerekir. İleri yıllarda sergileyeceği başarı birazda Almancanın çok iyi öğrenilmesinden geçecek gibi düşünmek ve çocuğu buna hazırlamak gerekir.

   Eğer sene sonunda çocuğu götürmeye karar verirseniz burada yoğun bir destek almak iyi olabilir.
   Bilginiz olsun

  2. Önlerinde koca bir hayat var kayıp diye düşünmeyin bence, hem ülkeye adapte olması hem dil öğrenmesi açısından çok iyi olur, ben de aynısını yaşadım (Hollanda’da)o yaşlarda ve bir yıl dil sınıfı benim hayatıma çok şey kattı, şimdide kızım (15 yaşında) aynısını yaşatacak bu yaz Almanya’ya yerleşeceğiz ve bir yıl dil sınıfı sonra zaten sınava giriyor ve seviyesine göre sınıfa alınıyor. Hepimiz için en hayırlısı olsun inşAllah.

 5. Merhaba,

  İkiz kızlarım bu yıl 3. sınıfta, Stuttgart da işe başlayacağım mavi kart başvurumuz devam ediyor Aralık ayında netleşmiş olacak, yarı yılda Almanya da 3. sınıfa gidebilirler mi yoksa TR de devam mı etmeliler? şu an Almancaları hiç yok, aslında yarı yıl Almanca yı öğrenmek açısından Almanya da olmaları fırsat olur mu? Görüşlerinizi paylaşır mısınız, iletişim bilginizi bulamadım, tel no nedir?

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Fulya Hanım,

   Bizim tavsiyemiz çocukların da gitmeden en azından temel düzeyde iletişim kurabilecek kadar Almanca desteği almaları.

   Yaşayacağınız şehirdeki Schulamt ile illetişime geçebilirsiniz. Yarı yılda öğrenci almayı tercih etmezler ancak çocukların da okul dışı kalmalarını istemezler. Okul kayıtları genellikle mart-nisan gibi yapılır.

   Web sayfamızda “ücretsiz danışmanlık için tıkla” seçeneği var. Oradan kayıt olabilirseniz ayrıntılar için sizi arayacağız.
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 6. Merhaba ben 11 yasinda kızım ve 9 yasinda oğlum ile Kasım ayında Almanya ya eşimin yanina yerlesecegiz. Çocukların burada akademik başarıları var. Gittiğimizde çok zorlanirlarmi bu konuda çok endiseliyim

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Almanca konusunda zorlanabilirler. Bu konuda okulda etüt kapsamında Almanca öğreneceklerdir ancak sizin de destek olmanızı öneririm. Özellikle sportif etkinliklerde daha hızlı sosyalleşerek Almanca pratik yapma fırsat da yakalayacaklardır. Ancak yine de çocukları bir sene kaybı için hazırlamak yararlı olabilir. Bu sene kaybı aslında Almanca öğrenmek için bir fırsat gibi değerlendirilebilir.

   Kolay gelsin

 7. İyi günler Melek Hanım,

  Biz gurbetçi bir aileyiz ve hepimiz alman vatandaşıyız. Bazı sebeplerden dolayı 4 yıl önce Türkiye’ye taşındık. İki kızım bu sene liseyi bitiriyor ve üniversite sınavına girecekler. Başarı durumları oldukça iyi. Almancaları zaten ana dilleri gibi. Önümüzdeki sene tekrar Almanya’ya döneceğiz. Sınavı başarıp Türkiye’de bir üniversiteye kayıt yaptıktan sonra, Almanya’da üniversiteyi okuyabilirler mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba Muzaffer Bey,

   Okul kabul şartlarını yerine getirmeleri ve başvuru sonucunda olumlu yanıt almaları durumunda üniversite okuyabilirler. Almanya’da okumak istediklerini bölümleri Türkiye’de sınavdan sonra seçmeleri gerek.

   Bilginiz olsun

 8. Merhaba, bağlı bulunduğum grubun genel merkezinde (Münih) çalışmak üzere iş teklifi aldım. Türkiye’de 8.sinifta ve 4.sinifta okumakta olan çocuklarım için Münih te gymnasium düzeyinde eğitim ile abitur almak üzere neler yapmalıyız? 8.sinifa devam eden çocuğum bu yıl lgs ye hazırlanıyor ve akademik başarısı olan bir çocuk, özellikle onun eğitim süreci için ne onerebilirsiniz? Pesinen teşekkürler

  1. Merhaba Ece Hanım,

   Öncelikle çocuklarınıza gitmeden Almanca eğitimi almaya başlamanızı öneririm. Bu Almanya’daki Almanca öğrenme sürecini hızlandırır hem de çocuklar biraz da olsa hazırlıklı gitmiş olurlar.
   Yaşayacağınız yerde bulunan Schulamt ile iletişime geçerek okul seçimi konusunda bilgi alabilirsiniz. Okul türü konusunda akademik düzey, yabancı dil bilgisi ve Almanca düzeyi belirleyici olur. Her iki çocuk için de sene kaybı söz konusu olur; bu konuda onları hazırlamak ve sosyal etkinliklere yönlendirmek avantaj olur. Almanca konusunda okul sonrasında eğitim verilecektir, ancak ayrıca desteklemek de yararlı olur ve süreci hızlandırır. İlerleyen sınıflarda da okullar arası geçiş mümkün.

   Bilginiz olsun

 9. Merhaba,
  Oğlum Türkiye’de anadolu lisesi 9. Sınıf öğrencisi Almanya’ya geldiğimizde gymnasium a kayıt yaptırabilirmiyiz acaba. Almanca bilgisi şimdilik yok bir yıl dil eğitimine mi alırlar yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Lse öğrencilerini ağırlıklı (not durumuna göre) Realschule’ye aldıklarını gözlemliyoruz. Ancak Almanca bilgisi olmayanları mesleğe yönlendiriyorlar. O nedenle mutlaka Almanca desteği aldırın. En az B1 olmasında yarar var. Okul konusunda da biraz ısrarcı olmanız gerekebilir.

   ii şanslar

 10. Merhabalar benim iki çocuğum var bir 4. Sınıf diğeri de 2. Sınıf çocuklarımı almanyada berlin de bir okulda okutmak istiyorum böyle bir yol varmıdır ve çocuklarımla beraber bizlerde gidebilirmiyiz

  1. Merhaba Akay Bey,

   Bu yaştaki çocukları tek başına göndermek zor, ancak ebeveynlerden biri iş sözleşmesi edinebilirse diğer aile bireyleri aile birleşimi vizesi ile birlikte gidebilirler.

   Bilginiz olsun

 11. Merhabalar,
  15 yaşımda Fen lisesinde okuyan oğlumla birlikte seneye Almanya ya gideceğiz. Onun orada şimdi ki okula aynı düzeyde bir okula gidebilmesi için ne yapmalıyız. Bu arada oğlum Avrupa vatandaşı sadece okul hayatı Türkiye’de geçti şimdi 10.sınıf ve Almanya da eğitimine devam etmesi için ne yapmalıyız. Bu konuda bizi yönlendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba Sevdiye Hanım,

   Sizinle telefon görüşmemizde gerekli bilgileri paylaşmıştım.

   iyi şanslar

 12. Merhaba almanyaya yerleştim oglum 11 yaşında ilk okulu bittirdi turkiyede burdaki eğitim süreci nasıl devam edecektir teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Bu konuda yaşadığınız şehirdeki Schulamt ya da en yakın okulla iletişime geçmenizi öneririm.
   Yaşı gereği gitmesi gereken sınıfa verilebilir, etüt yoluyla da Almanca öğrenmesi sağlanır.

   İyi şanslar

 13. 15 yaşındaki kızımın Almanyada eğitim almasını istiyorum.
  Bununla alakalı olarak nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Bu konuda uzmanlar, gençlerin liseyi bitirdikten sonra ya üniversite eğitimi ya da meslek eğitimi için Almanya’ya gitmelerini önerirler. Aksi halde çocukların barınmaları-temsiliyetleri sorun olabiliyor.

   Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirseniz yardımcı oluruz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Bilginiz olsun

 14. merhaba
  benim çocuğum alman vatandaşı 14 yaşını doldurmak üzere benim vize sürecimi bekliyoruz bu yüzden sanırım gittiğimizde eğitim başlamış olacak orada hangi sınıftan başlaması gerekiyor dil bigisi yok malesef ve geç gidersek süreç nasıl işleyecek

  1. Merhaba Özlem HAnım,

   Şimdiden gideceğiniz yerdeki Sculamt’la iletişime geçmenizi öneririm. Bu yaşlardaki çocukları dil probleminden dolayı büyük ölçüde meslek eğitimne yönlendiriyorlar.

   Bilginiz olsun

 15. Merhaba
  Ben 16 yasindayim bu sene 11.sinifa gececegim onumuzdeki yaz almanyaya tasinacagiz ve okul konusunda duzgun bir bilgi bulamiyorum bana yardimci olabilirseniz sevinirim. Bu sene almanca kursuna baslayacagim turkiyede bolumum dil

  1. Merhaba Tunç Bey,

   Özellikle sizin yaşınızdaa Almanya’da okula başlayacak olan öğrencileri Almanca yetersizliğinden daha çok meslek eğitime yönlendirdiklerini duyuyoruz. Bu nedenle ALmanca seviyenizi olabildiğince (B2 örneğin) artırmanız öneririm. Ya da Türkiye’de lisesi bitirerek üniversite sınavına girmek ve okumak istediğiniz 4 yıllık bir bölüm kazanarak ALmanya’da üniversite eğitimi için başvuralar yapabilirsiniz.

   İyi şanslar

   1. Benim bir sorum daha olacak ben ausbildung yapmak istiyorum ingilizce b2 seviyedeyim liseye devam etmek istemiyorum bu sene aciga gectim gidince ne olur. Simdiden Tesekkurler

    1. Tunç Bey,

     Ausbildung için B2 düzeyinde ALmancaya ihtiyacınız olcak.

     Bu nedenle önce gerekli düzeyde dil öğrenebilmeniz için Almanca kursuna yönlendirilebilirsiniz.
     Gideceğiniz eyaletteki kurumlar sizi yönlendireceklerdir. Almanca bilerek gitmeniz avantaj olur.

     Kolay gelsin

 16. Merhabalar,Almanyaya yerlesmeyi düsünüyoruz d ulusal vize ile çocuğum alman vatandaşı türkiyede üniversite okuyor onunda anmelduğunu üzerimize alacağız almanya çocuk parasını ve ünuversite parasını verirmi,kolay gelsin.

  1. Gül Hanım,

   Çocuk parası için ALmanya’da yaşıyor olması gerekir.

   Bilginiz olsun

 17. Merhabalar Seneye ailecek Almanyaya taşınmayı düşünüyoruz. Kızım 5. Sınıfı bitirmiş olucak. Almanyada eğitimine devam edebilmesi için dil seviyesi ne olmalıdır. Gymnasium a devam edicek herhalde di mi?

  1. Merhaba Nihan Hanım,

   Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak birşey söylemek mümkün değil.

   Telefonla bize ulaşabilirseniz daha sağlıklı bilgi veriyor olacağız.

   Kolay gelsin

 18. Merhaba almanya ya yerleşmeyi düşünüyoruz eşimin iş dolayısıyla uc çocuğun var 6. Sınıf. 2 Sınıf diğeri 2 yaşında onun için erken ama 6. Sınıfa ve 2. Sınıfa giden çocuklarım için çok endişeliyim almanca hiç bilmiyorlar nasıl okulda iletişim kurup derslere girerler işleyiş nasıl dır bilgi verirmisinz lutfen

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Çocuklar kısa sürede yeni bir öğrenme becerilerine sahipler. Oyunlarla gitmeden Almanca desteği aldırmanız yaraınıza olur.

   iyi şanslar

 19. Merhaba 3 ay sonra 14 yaşına gireceğim bu sene babamın yanına (Kindernachzug) vizesi ile gidip almanyada hayata devam edeceğim ama muhtemelen 10.sınıfı almanyada okuyacağım anaokul sertifikamdan anaokul karnemden 8.sınıf karnelerim takdirnamelerin duruyor 1 sene daha türkiyede okul okuyacağım için 10.sınıfa başlamadan almanyadayım.

  SORUM:
  Ben Almanyada Abitur yapmak istiyorum gidince yada Berufschule veya Realschule bu meslek okullarına gitmek istemiyorum Gymnasiuma giitmek istiyorum türkiyede hiç ortalamarım 85-86-81-98 böyle devam etti hep bugüne kadar peki bana yardımcı olurmusunuz yapmam gerekenler nedir Gymnasiuma gidebilmek için

  1. Merhaba Efe,

   Ne yazık ki Almanya’da yeni gelen ve yüksek Almanca bilgisi olmayan öğrencileri daha çok Hauptschule-Realschule ya da Berufschule’ye yönlendiriyorlar. Bu dudumda Almanca düzeyini yükseltmek ve bir an önce giriş yapmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 20. Merhabalar iyi çalışmalar. Bir aksilik yaşanmazsa Eylül yada ekim aylarında Almanya’ya yerleşmiş olacağız.Ocak doğumlu 7 yaşında 1. Sınıfı bitirmiş bir kızımız var. Oraya gittiğimizde okula kayıt konusunda sıkıntı yaşar mıyız? Ve yeniden 1.sınıf okuması mümkün olur mu? Oryantasyonu konusunda özel olarak yapmamız gereken bir durum var mı? Şimdiden teşekkürler

  1. Yeniden merhaba
   Bir aksilik yaşanmazsa Eylül yada ekim aylarında Almanya’ya yerleşmiş olacağız.Ocak doğumlu 7 yaşında 1. Sınıfı bitirmiş bir kızımız var. Oraya gittiğimizde okula kayıt konusunda sıkıntı yaşar mıyız? Ve yeniden 1.sınıf okuması mümkün olur mu? Oryantasyonu konusunda özel olarak yapmamız gereken bir durum var mı? Şimdiden teşekkürler
   Cevap alamamıştık diye yeniden yazmak istedim

   1. Merhaba Bedirhan Bey,

    Süreci sonlandırmışsınız diye anlıyorum yazdıklarınızdan. Hayırlı olsun.

    Kızınız için sınıf tekrarı mümkün Almanca bilmediğinden. Bu konuda şimdiden temel ihtiyaçları için Almanca destek alabilirseniz iyi olur düşüncesindeyim. Bir de sınıf tekrarı için kızıınızı hazırlamanız önemli. Ayrıca gitmeden yaşayacağınız yerdeki Schulamt’la iletişime geçerek kızınız için okul konusunda bilgi alabilirsiniz.

    iyi şanslar

  2. Merhaba Bedirhan Bey,

   Eyaletine göre okul başlama tarihleri değişmektedir (Temmuz-Ağustos). Kayıt için başvuracağınız kurum ikamet ettiğiniz yerdeki “Schulamt”dır. Kızınızın sahip olduğu Almanca bilgisi gözetilerek sınıf tekrarı yaşanması mümkün. Almanya’ya gitmeden ikamet ettiğiniz yerdeki okullarla öncesinde iletişime geçmenizde fayda olacaktır. Onlar sizleri yönlendirecektir.

   Kolay gelsin

 21. Öncelikle merhabalar. Ben Almanya’ya babamın yurt dışı ogretmenlik sınavını kazanmasıyla 4.5 ay önce geldim. Normalde Türkiye’de 11. Sınıfa geçmem gerekirken Almanya’da şuanda 8. Sınıf okuyorum. Benim Türkiye’de eğitimim aslında çok iyi gidiyordu. (Örneğin 10. Sınıf ortalamam 94) Acaba burada kalıp liseyi bitirip abitur yapmak mi daha mantıklı yoksa tekrardan Türkiye’ye dönüp liseyi bitirdikten sonra universite sınavına girip üniversite için Almanya’ya geri gelmek mi. Bu süre zarfında babam Almanya’da kalıcak. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Eyüp Bey,

   Öncelikle hızlı bir şekilde Almancanızı en B1 tercihen B2 düzeyine çıkarabilirseniz eğitim konusunda hedefinize ulaşmanız mümkün olur. Aksi halde sizi meslek eğitimine yönlendireceklerini düşünüyorum. Bu arada Türkiye’deki lisenizin de denkliğini yaptırmanız yararlı olacaktır.

   Aslında orada devam etmek sizin için daha yararlı olabilir. Almancayı yoğun bir kurs ile de desteklemenizi öneririm.

   iyi şanslar

   1. Peki kurs dışında kendimi evde nasıl ekstra geliştirebilirim? Hızlı yanıtınız için teşekkür ederim.

    1. Eyüp Bey,

     Bir çok kanaldan Almancaya maruz kalmanız yararlı olur. Gramer kitaplarından ve you tube kanallarından gramer çalışabilirsiniz. Almanca haber dinleyerek, çocuklar için film-dizi izleyerek ve mümkünse varsa Almanya’dan arkadaş-akrabalarla konuşarak geliştirmeniz mümkün.

     İyi şanslar

 22. Merhabalar ben Eda Fischer. 3 yıldır Almanya da ikamet etmekteyim ve bir Almanla evliyim. Türkiye’den Türk Dili öğretmenliğini bitirdim. Almanya’dan KMK’dan diplomalarım tanındı. Fakat bundan sonra nasıl bir adım izleyeceğim örneğin Kitalarda eğitmen olarak çalışmak veya Türk okullarında Türkçe dersi verebilmek için ne yapmam gerekiyor. Almancam B1+
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi günler dilerim

 23. Türkiyede yaşıyorum 15 yaşındayım seneye almanyaya gelmek istiyorum.Herhangi bir dil sertifikam yok.Okula orada nasıl devam edebilirim.Ayrıca Tr de de almanca öğreneceğim.
  Yardımcı olurdanız çok sevinirim.:)

  1. Merhaba Serpil Hanım,

   Eğer aile birleşimi değilse tek başına Almanya’da lise okumak biraz zor olabilir.
   Liseyi tamamladıktan sonra öğrenim veya meslek eğitimi amacıyla gidebilirsiniz. Her iki durumda da en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekir.

   Başarılar

 24. Merhaba ben şuan 8.sınıf öğrencisiyim liseyi Almanya da okumayı ablamın yanına gelmeyi düşünüyorum notlarım çok iyi ama dilim yok kursa yeni başladım beni oradaki gymnasiuma alırlar mı eğer almazlarsa normal meslek okullarına falan gitsem abitur a beni iyi hazırlarlar mı meslek okullarından da tıp fakültesini kazanabilir miyim?
  Ben biraz araştırdım galiba abitur için gymnasiuma da 2 yıl meslek okullarında 3 ila 4 yol arasında hazırlanma gibi bi okuma süreçi oluyormuş doğru mu yani bizi abitur a hazırlayan lise haricinde devam eden okul mu var toplam olarak kaç yıl sürüyo benim hayalim tıp okuyup beyin cerrahi olmak meslej okulundan abitur da iyi bi puan yapar mıyım yoksa çok mu zorlanırım eğer 10.sınıfı da meslek okulunda okuyup Almancamı min. b2 düzeyine getirsem abitur a hazırlıkta gymnasiuma gidebilir miyim?
  Biliyorum çok fazla soru sordum araştırıyorum ancak merak ettiğim konular hakkında fazla bilgi sahibi olamıyorum şimdiden çok teşekkürler ☺️ 🙏🏻

 25. Benim 12 yaşındaki oğlum türkiyeden geliyor bu hafta geçmiş diplomaları falan gerekli olan ne var acaba?

  1. Merhaba Halil Bey,

   Okuldan kaçıncı sınıfta olduğuna dair belge, tüm okul hayatı boyunca aldığınız karneler, not ortalamaları gibi belgeleri mutlaka beraberinde geitrmesini öneririm.

   Kolay gelsin

 26. Merhabalar kolay gelsin ben AB vatandaşıyım 13 yaşında oglumda hem AB hem TR vatandaşı Türkiyede okuyor Bremende çalışıyorum dolayısıyla ailemide getirecegim burada okul kayıt sistemi nasıl olur ne tür evrak istenir TR den okuldan bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba Levent Bey,

   İkametinize en yakın Schulamt’la iletişime geçmenizi öneririm. Bu kurum sizi, çocuğunuzun yaşı, durumuna göre yönlendirecektir. Çocuğunuzun Almanca dil bilgisi avantaj olacaktır.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba Melek hanım,
    10 senedir Almanya’da yaşıyorum, aile birleşimi ile buraya geldim. Almancam B1 düzeyinde, Türkiye’deki eğitimim ,Lise’ üniversiteyi kazanmıştım dört yıllık ama kayıt yaptırmamıştım. Ben burda eğitimime devam etmek istiyorum, benim sorum nasıl ve nerden başlamalıyım?
    Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

    1. Merhaba Melike Hanım,

     Federal İş Ajansına kayıt olmanızı ve oradan bu konuda bilgi almanızı öneririm. Aynı şekilde okumak istediğiniz üniversitelerin ilgili bölümlerine de başvuru yapabilirsiniz. C1 düzeyinde Almanca ve yeterli bir lise diploması gerekecek.

     iyi şanslar

 27. Merhabalar Eşim Almanya da görevine devam edecek.Bu sebeple ailecek Almanya ya taşınıyoruz.9.sinifa giden oğlum için liseye geçiş nasıl olacak.Yari dönemde geçiş yapılabilir mi.IlerB2seviyede Ingilizce, A2 seviyesinde Almancasi var.

  1. Nihal hanım,

   Okul kaydı için şehrinizdeki Schulamt’la iletişime geçmeniz durumunda sizi yönlendireceklerdir. Yarı dönemde geçiş yapabilir. Okul çağındaki çocukların okuldan uzak kalmalarını istemezler. Çocuğunuzun okula devam etme hakkı var her şeyden önce.

   Kolay gelsin

 28. Merhabalar, Suan türkiyede 10. sinifa gectim ve 10. sinftan sonraki kalan 2 senemi almanyada özel bir gymnasiumda okumak istiyorum ve gereken tüm belgeler elimde hazir (referans , trnaskript vs) ayrica türkiyede fen lisesinde okuyorum ve almanca ve ingilizceyi B2 düzeyinde biliyorum not ortalamam 95.2 sizce bu sartlarda almanyada özel bir gymnasiumda okumam sansim nedir ve gereken ekstra belge veya döküman var midir ?

  Tesekkürler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 29. Merhabalar ben 10 yildir almanyada yasiyorum b1 sertifikam var ve burda temizlik isinde calisiyorum turkiyeden ortaokul mezunuyum burda sosyalasisdentin olmak istiyorum bunun icin ne yapmam gerekiyor olabilirmiyim banada yardim edebilirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba Kamile Hanım,

   Bu istediğinizi Arbeitsagentur’a iletin. Size gerekli bilgileri vereceklerdir. Öncelikle Hauptschule ya da Realschule diploması almak gerekir.

   Bilginiz olsun

 30. Merhaba melek hanım,
  Almanya yakın zamanda taşınmayı düşünüyoruz üç çocuğumuz var lise gidecek oğlum , ortaokula gidecek bir kızımız birde ilkokul bire başlayacak kızımız var
  Okula kayıt için schulamt bizden buradan yanımızda hangi belgeler ister?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba İlknur Hanım,

   BU belgeleri Schulamt’a bir mail yazarak öğrenmenizi öneririm. Yanlış ve eksik bilgi vermek istemem.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   ALmanca öğrenmek ve denklik yaptırmanız durumunda iş bulma şansınız olur diye düşünüyorum. Denklik için ek eğitim almanız gerekir.

   Kolay gelsin

 31. Almanyaya kısa bir süre önce taşındik. 4.5 ve 6 yasindaki cocuklarım için kreşe basvurduk. Kreş çikti ve  gelen belgelere göre 07:00-12:30 saatleri arasinda kabul edildik. Onayladim ve evraklari gönderdim. Okuldaki ilk gorusmemizde okul müdüru buyuk oglumun belirli gunlerde dil okuluna gidecegini soyledi. Almanca hic bilmiyorlar  ögrenmeleri icin iyi olur diye düsundum.Eve geldiğimde Förderschule okuluna gönderilecegini farkettim. Okul muduru engelli cocuklara yonelik bir okul oldugundan bahsetmedi. 
  Ben bu okula göndermek istemiyorum. Bu konuda okulun  veya baska bir kurumun yaptirimi olur mu?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 32. Merhabalar,
  bu yıl benim dahilimde 4 arkadaşım lise mezunu olacağız ve üniversite sınavına gireceğiz. Sizden almanya da üniversite okumakla alakalı her şeyi öğrenmek istiyorduk eksiksiz. Geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim.

  1. Enes Bey,

   Bu platformda sizlere yardımcı ollmaya çalışıyoruz ancak bahsettiğiniz konu ayrıntılı. Bunun için de vaktimiz yok. Detaylı bilgi için lüften projede çalışan arkadaşlarıma ulaşmaya çalışın.

   Kolay gelsin

 33. Merhaba
  Kızım Türkiye de 5. Sınıf . Bu yıl sonu Hamburg’a taşınıyoruz. Orada okulunu belirlemek için
  bir sınav mı yapılıyor ?
  Türkiye ‘de ki notların bir denkliği yoktur diye düşünüyorum. Görüşmede okuması istediğimiz okulu belirtmemizin bir etkisi oluyormudur?
  Şu anda Almanca kurslarına başladık ama yine de 1 yıl kaybı olur mu ?
  Çok teşekkürler

  1. Merhaba Meltem Hanım,

   Gittikten sonra Schulamt’tan kayıt için bilgi alabilirsiniz.
   Çocuğun karnelerine ve 5 yıllık not ortalamasına bakılarak bir okul önerilir. Almanca’dan dolayı bir yıllık kaybı olabilir. Ancak kayıp gibi değil de Almanca öğrenmek için bir avantaj olarak düşünmek gerek. Sınav söz konusu değil. Almanca desteği alması çok iyi.

   Kolay gelsin

 34. Merhaba,8.sınıfı bitirecek oğlumun lise eğitimine Berlinde başlamasını istiyorum.Almanca için hazırlık sınıfları olan okullar hakkında bilgi almak istiyorum.Şartları nedir?Neler yapabiliriz?

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Gideceğiniz şehirdeki Schulamt ile iletişime geçmenizi öneririm. Ancak Almanca hazırlık sınıfları olduğunu düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 35. Merhaba Melek Hanım,
  Almanya’dan bir iş teklifi aldım.Aslında ailece mutlu olduk fakat şuan Türkiye’de 3. sınıfa giden kızımın okul süreci konusunda kapam çok karışık. Almancası olmadığı için 4.sınıfta notu düşuk gelecektir.Haptschule ye gitmesini istemem. Akıllı çocuk aam Almancadan dolayı başarılı olamaması normal. Gymnasium için ısrar etme durumumuz olur mu. Sistem bana çok adil gelmedi. Sabah akşam bunu araştırıyorum , acaba iş teklifini geri mi çevirsem diyorum.Desteğinize ihtiyacım var.Teşekkürler.

  1. Yusuf Bey,

   Çocukları genellikle akademik başarısına göre okullara yönlendirirler. 4. sınıfa kadar zaten genel okullarda okurlar. 5. sınıfa geçerken bu dağılım yapılır. 1 yıl kaybı göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Okula giderken bir yandan da Almanca desteği verilir. İlerleyen yıllarda bu tür okullar arası geçişler de mümkün.
   Durumu çalışacağınız yerdeki Schulamt ile gçrüşmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 36. Merhaba, önümüzdeki yıl şirketim aracılığı ile Almanya’nın franknfurt şehrine geleceğim. Biri 7 biri 10 yaşında 2 çocuğum var. 10 Yaşındaki kızımı ileride üniversiteye gidebilmesi için hangi okula kaydettirmem lazım?

  1. Merhaba Uygar Bey,

   Kızınızın akademik başarısına göre bir okula gönderirler. Yani not ortalaması önemli. Realschule ya da Gymnasium’a gidebilir.
   Ancak okullar arası geçişler her zaman mümkün. Dilden dolayı 1 yıl kaybı göze amak gerek diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 37. Merhaba, Benim Sorum biraz daha cocuğum ile ilgili. 2016 doğumlu cocuğum var şuan 5 yaşında ve anaokuluna gidiyor. Almanya’dan iş teklifi aldım fakat Almanya sistemine göre 6 yaşında ilkokula başlaması gerekiyor. Hiç Almanca bilmiyor ve ilkokula başlamadan evvel 6-7 aylık bir temel Almanca tecrübesi olacak, bunun okul hayatında özellikle okuma yazma öğrenmede sorun yaratmasından korkmaktayım. (Bu arada bende temel seviyede almanca biliyorum, ona desteğim sınırlı olabilir.) Bu konuda global okul veya Almanyaya taşınmış okul öncesi çocuklar için programlar varmı veya ne gibi çözümler olabilir.. Teşekkürler.

  1. Merhaba Mert Bey,

   Öncelikle sizin ona yardımcı olabilmeniz son derece önemli. 1 yılık bir kayıp söz konusu oabilir ya da Almanca öğrenmesi için okul öncesi sınıfına gidebilir. Bu durumda da bir yıl kaybı olur ama sınıf tekrarı gibi olmayacağı için çocuk üzerindeki etkisi çok olumsuz olmaz diye düşünüyorum. Yine de Almanya’da okuldaki uzmanlardan bu konuda destek ve görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba mert bey
   Biz de aynı şekilde sizin sorununuz ile karşı karşıyayız çocuğunuz için neler yaptiniz acaba 2016 ekim doğumlu kızımı anaokuluna mi yoksa birinci sınıfa mi kayıt ettirmeliyiz kararsız kaldık 3-4aylik ta olsa burada bir okul deneyimi olacak. Cevap verirseniz şimdiden teşekkürler

 38. mrb memur emeklisiyim liseye giden cocuklarımı almanya veya avusturyada okutmak istiyorum ve onlar eğitim görürken bende yanlarında olabilirmiyim bu arada yeşil pasaportum var birde cocuklarımın dayısı da almanyada oturuyor teşekkürler

  1. Metin Bey Merhaba,

   Liseden sonra meslek eğitimi için göndermenizi öneririm. Bu arada da B2 düzeyinde Amanca öğrenmelerinde büyük yarar var.
   Siz ancak onları arada ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle oturum alma şansınız bulunmuyor.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba.
   Ailecek Hamburg’a taşınmayı düşünüyoruz.
   AB vatandaşıyız.
   12 yaşındaki oğlum 7.sınıfa başlayacak,
   A2 seviyesinde Almanca biliyor.
   İyi derecede de İngilizce biliyor.
   Buradaki notları gayet iyi.
   Hangi okullara yönlendirmek gerekir?
   Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Merhaba,

    Şehirdeki Schulamt sizi yönlendirecektir ancak akademik başarısına göre Realschule ya da Gymnasium olabilir. 1 yıllık bir kayıp söz konusu olabilir.

    Kolay gelsin

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   0 540 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

    1. Ayşe Hanım,

     Web sayfamızda ietişim bilgilerimiz var. Bazen yoğunluktan cevap veremiyorum. Yoksa numara güncel

     Bilginiz olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir