Almanya‘da Eğitim Sistemi

Posted by

Okul Öncesi Eğitim (Kindergarten)
3–6 Yaş arası zorunlu olmayan ama çok yaygın okul öncesi eğitim kurumları (Kindergarten, Krippe) mevcuttur. Zorunlu olmamasına karşın çocuğun gelişimi ve dil öğrenmesi açısından tavsiye edilen bir sistemdir. Ayrıca 3 yaş öncesi çocukların da gidebileceği kreşler
ve oyun grupları vardır. Tüm Almanya’da 3-6 yaş arası çocukların %90’ı bu tip kurumlardan yararlanıyor.

Genel Okul Eğitimi (Grundschule)
Almanya’da eyaletlere göre değişkenlik gösteren ve farklı biçimleri olan bir okul sistemi vardır. Her çocuk 6 yaşında ilkokula (Grundschule) başlar. Okul, eyalete göre 4 ya da 5 yıldır. (Berlin ve Brandenburg’da 6 yıl). Öğrenci, başarı notuna, öğretmenin tavsiyesine göre ve velinin de onayıyla 3 farklı okuldan birine yönlendirilir. Söz konusu olan bu okul tiplerinde eğitim planı farlılık gösterebilir.

a. Temel Okul (Hauptschule)
Öğrencilerin 5. sınıftan 9. sınıfa kadar temel eğitim aldıkları bir okul tipidir. Bazı eyaletlerde bu okulun 10. sınıfı da vardır. Ders programı diğer okul tiplerine göre daha basittir. Bu okul
diplomasıyla gençler daha ziyade pratiğe dayalı mesleklerde (duale Ausbildung) eğitim almaya yönelik bir temel oluştururlar.

b. Ortaokul (Realschule)
Öğrenciler bu okulda 10. sınıfa kadar okurlar. Bu okuldan alınan diplomayla (Fachoberschulreife) bir meslek lisesine devam edebilir ya da meslek eğitimine başlayabilirler. Temel okul tipine göre daha iyi bir eğitim programı sunar. Başarılı öğrenciler liseye devam ederek lise diploması da (Abitur) alabilirler.

c. Lise (Gynmasium)
Genel okul eğitiminden sonra not ortalaması en yüksek öğrencilerin yönlendirildiği okul tipidir. Öğrenciler bu okulda 12. sınıfa kadar okurlar. Eğitim kalitesi diğerlerine oranla çok daha iyi düzeydedir. Bu okullardan mezun olanlar, üniversite ve meslek yüksek okullarına gidebilirler.

d. Karma Okullar (Gesamtschulen)
3 okul tipini de (Hauptschule, Realschule ve Gymnasium) bünyesinde barındıran bir okul sistemidir. Öğrencilerin düzeyine göre sınıflar mevcut, öğrenciler, dersler için düzeyine ve akademik başarısına göre sınıflara yönlendirilirler.

e. “Özel Eğitim Okulları” (Förderschule)
Genelde bu okullara zihinsel ve bedensel yetersizliklerinden dolayı özel eğitime muhtaç çocuklar gönderilir. Özel pedagoglar eşliğinde az öğrencili sınıflarda eğitim alırlar. Ancak bu okullar konusunda dikkat edilmesi gereken husus; bazı durumlarda Almancası yetersiz, sosyal ilişkileri zayıf ya da sorunlu çocukların da (özellikle göçmen kökenli çocuklar) gönderildiği bir okul tipi olmasıdır. Bu yüzden çocukların okul öncesi eğitim alarak hem
Almancalarının hem de sosyal yönlerinin geliştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca anne ve babaların, okul hayatı boyunca çocuklarının yanında olması ve öğretmenleriyle yakın ilişki içinde olması çocuğun gelişimi ve okul başarısı için hayati önem taşımaktadır. Bu öğrenciler, öğrenim sürecindeki başarılarına bağlı olarak diğer okullara yatay geçiş yapabilirler.

Daha fazla bilgi için
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı: www.bmbf.de
Almanya Eğitim Sunucusu: www.bildungsserver.de
Federal Aile, Yaşlı, Kadın ve Gençlik Bakanlığı: www.bmfsfj.de

15 comments

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   0 540 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 1. mrb memur emeklisiyim liseye giden cocuklarımı almanya veya avusturyada okutmak istiyorum ve onlar eğitim görürken bende yanlarında olabilirmiyim bu arada yeşil pasaportum var birde cocuklarımın dayısı da almanyada oturuyor teşekkürler

  1. Metin Bey Merhaba,

   Liseden sonra meslek eğitimi için göndermenizi öneririm. Bu arada da B2 düzeyinde Amanca öğrenmelerinde büyük yarar var.
   Siz ancak onları arada ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle oturum alma şansınız bulunmuyor.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba.
   Ailecek Hamburg’a taşınmayı düşünüyoruz.
   AB vatandaşıyız.
   12 yaşındaki oğlum 7.sınıfa başlayacak,
   A2 seviyesinde Almanca biliyor.
   İyi derecede de İngilizce biliyor.
   Buradaki notları gayet iyi.
   Hangi okullara yönlendirmek gerekir?
   Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Merhaba,

    Şehirdeki Schulamt sizi yönlendirecektir ancak akademik başarısına göre Realschule ya da Gymnasium olabilir. 1 yıllık bir kayıp söz konusu olabilir.

    Kolay gelsin

 2. Merhaba, Benim Sorum biraz daha cocuğum ile ilgili. 2016 doğumlu cocuğum var şuan 5 yaşında ve anaokuluna gidiyor. Almanya’dan iş teklifi aldım fakat Almanya sistemine göre 6 yaşında ilkokula başlaması gerekiyor. Hiç Almanca bilmiyor ve ilkokula başlamadan evvel 6-7 aylık bir temel Almanca tecrübesi olacak, bunun okul hayatında özellikle okuma yazma öğrenmede sorun yaratmasından korkmaktayım. (Bu arada bende temel seviyede almanca biliyorum, ona desteğim sınırlı olabilir.) Bu konuda global okul veya Almanyaya taşınmış okul öncesi çocuklar için programlar varmı veya ne gibi çözümler olabilir.. Teşekkürler.

  1. Merhaba Mert Bey,

   Öncelikle sizin ona yardımcı olabilmeniz son derece önemli. 1 yılık bir kayıp söz konusu oabilir ya da Almanca öğrenmesi için okul öncesi sınıfına gidebilir. Bu durumda da bir yıl kaybı olur ama sınıf tekrarı gibi olmayacağı için çocuk üzerindeki etkisi çok olumsuz olmaz diye düşünüyorum. Yine de Almanya’da okuldaki uzmanlardan bu konuda destek ve görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 3. Merhaba, önümüzdeki yıl şirketim aracılığı ile Almanya’nın franknfurt şehrine geleceğim. Biri 7 biri 10 yaşında 2 çocuğum var. 10 Yaşındaki kızımı ileride üniversiteye gidebilmesi için hangi okula kaydettirmem lazım?

  1. Merhaba Uygar Bey,

   Kızınızın akademik başarısına göre bir okula gönderirler. Yani not ortalaması önemli. Realschule ya da Gymnasium’a gidebilir.
   Ancak okullar arası geçişler her zaman mümkün. Dilden dolayı 1 yıl kaybı göze amak gerek diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 4. Merhaba Melek Hanım,
  Almanya’dan bir iş teklifi aldım.Aslında ailece mutlu olduk fakat şuan Türkiye’de 3. sınıfa giden kızımın okul süreci konusunda kapam çok karışık. Almancası olmadığı için 4.sınıfta notu düşuk gelecektir.Haptschule ye gitmesini istemem. Akıllı çocuk aam Almancadan dolayı başarılı olamaması normal. Gymnasium için ısrar etme durumumuz olur mu. Sistem bana çok adil gelmedi. Sabah akşam bunu araştırıyorum , acaba iş teklifini geri mi çevirsem diyorum.Desteğinize ihtiyacım var.Teşekkürler.

  1. Yusuf Bey,

   Çocukları genellikle akademik başarısına göre okullara yönlendirirler. 4. sınıfa kadar zaten genel okullarda okurlar. 5. sınıfa geçerken bu dağılım yapılır. 1 yıl kaybı göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Okula giderken bir yandan da Almanca desteği verilir. İlerleyen yıllarda bu tür okullar arası geçişler de mümkün.
   Durumu çalışacağınız yerdeki Schulamt ile gçrüşmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 5. Merhaba,8.sınıfı bitirecek oğlumun lise eğitimine Berlinde başlamasını istiyorum.Almanca için hazırlık sınıfları olan okullar hakkında bilgi almak istiyorum.Şartları nedir?Neler yapabiliriz?

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Gideceğiniz şehirdeki Schulamt ile iletişime geçmenizi öneririm. Ancak Almanca hazırlık sınıfları olduğunu düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir