Uyum Kursları (Integrationskurs) Nedir?

Posted by

Almanya’da yaşamak istiyorsanız en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekir. İş aradığınızda, form doldurmanız gerektiğinde, çocuklarınızı okulda desteklemek ya da yeni insanlarla tanışmak istediğinizde dil bilmeniz önemlidir. Ayrıca Almanya hakkında, örneğin tarih, kültür ve hukuk düzeni gibi konularda bazı şeyleri bilmeniz gerekir. Tüm bunları uyum kursunda öğrenebilirsiniz.

*Yabancılar yasasına göre uyum kursuna katılmak hem bir hak hem de yasal bir yükümlülüktür!

Uyum Kursu 

Her uyum kursu bir dil kursundan ve bir oryantasyon kursundan oluşur.

a)Dil Kursu (DTZ-Deutschtest für Zuwanderer)
Dil kursu bir temel dil kursundan ve bir pekiştirici dil kursundan oluşur. Genel uyum kursunda dil kursunun süresi 600–900 saat kadardır.
Dil kursunda günlük hayatın önemli konuları ele alınır, örneğin:
•    Alışveriş/ticaret/tüketim
•    İkamet
•    Sağlık ve hijyen/insan vücudu
•    İş ve meslek hayatı
•    Meslek eğitimi ve ileri düzeyde eğitim
•    Çocukların bakımı ve yetiştirilmesi
•    Eğlence ve sosyal ilişkiler
•    Medya ve medya kullanımı.

Ayrıca Almanca mektup ve e-posta yazmayı, form doldurmayı, telefon görüşmesi yapmayı ya da bir iş başvurusunda bulunmayı öğrenirsiniz. Konular, hangi kurs türüne devam ettiğinize bağlı olarak değişir. Örneğin gençlere yönelik bir uyum kursuna katılıyorsanız, meslek eğitimine başvurmak gibi özellikle gençleri ilgilendiren konular ele alınır.
Dil kursunun akışı içinde ara testlere katılırsınız. Bu şekilde uyum kursunun sonunda yapılan bitirme sınavında başarılı olmanız durumunda B1 düzeyinde dil sertifikası alarsınız.

b)Oryantasyon Kursu (LED-Leben in Deutschland)
Dil kursunun ardından oryantasyon kursuna devam edersiniz. Bu kurs 100 saat sürer.
Oryantasyon kursunda örneğin şu konular ele alınır:
•    Alman hukuk düzeni, tarihi ve kültürü
•    Almanya’da haklar ve yükümlülükler
•    Toplum içinde birlikte yaşama biçimleri
•    Almanya’da önemli değerler, örneğin din özgürlüğü, hoşgörü ve hak eşitliği.

Bu kursun sonunda yapılan sınavla LED-Leben in Deutschland oryantasyon sertifikası almaya hak kazanırsınız.

Kursun Yoğunluğu
Uyum kursları yoğun kurslar olup haftada 14–25 saat arasında değişir. Kurslar hafta içi, akşam ve hafta sonları şeklinde düzenlenmiştir.

Bilmeniz Gereken Diğer Konular
Uyum kursuna başlamadan önce kursu düzenleyen kuruluş bir seviye belirleme testi yapar ve sizi bu sonuca göre yerleştirir.
Derslere her zaman düzenli olarak katılmanıza, uyum kursunun ders kontenjanının tamamını kullanmanıza rağmen, bitirme testinin dil sınavında B1 dil seviyesine ulaşamadıysanız, bir kereye mahsus olmak üzere 300 ders saatini tekrarlamak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu durumda dil sınavına da bir kez daha ücretsiz olarak girebilirsiniz. Ancak bunun ön koşulu, ilk testte en az A2 dil seviyesine ulaşmanızdır.

Uyum Kursunda Haklar ve Yükümlülükler

Haklar
Öncelikle yakınınızda bulunan bir kurs düzenleyicisi seçme hakkına sahipsiniz. Bir kursa kayıt yaptırdığınızda, kursu düzenleyen kuruluşun, kursun tahmini başlangıç tarihini teyit etmesi gerekir. Kursun kaydınızdan en geç üç ay sonra başlaması gerekir. Bu üç ay içerisinde başlayacak bir kurs yoksa kursu düzenleyen kuruluş bunu size bildirmek zorundadır.

Kurs sırasında aşağıdaki haklara sahip olursunuz:
•    Düzenli ders
•    İyi eğitimli öğretmenler
•    İyi donanımlı ders mekânları
•    Çocuk bakım olanağı vardır.

Katıldığınız kurs bu özelliklere sahip değilse itiraz hakkınız vardır.
Kurslara katkı payı olarak kişiden ders saati başına 2,20 € alınır.
Kursa düzenli katılma ve kursu başarılı bir şekilde bitirme durumunda ödediğiniz paranın tamamını ya da bir kısmına geri alabilirsiniz.

Yükümlülükler
Yükümlülükleriniz arasında derse kurallara uygun bir şekilde katılmak vardır.
Uyum Kursu Sertifikası
•     “Göçmenler için Almanca Testi” (DTZ Deutsch Test für Zuwanderer) adlı dil testi,
•    Almanya’nın tamamında standart olan oryantasyon testinden (LED-Leben in Deutschland) oluşur.

Eğer dil sınavını B1 düzeyinde ve oryantasyon kursuna ait testi de başarılı bir şekilde geçerseniz, “Uyum Kursu Sertifikasını” alırsınız.

Sertifika Birçok Avantaj Sağlar
“Uyum Kursu Sertifikası” size birçok avantaj sağlar. Bu, yeterli Almanca bilgisine ve Alman toplumu hakkında önemli temel bilgilere sahip olduğunuzun belgesidir. Ayrıca uyum Kursu Sertifikasıyla süresiz oturma iznine (Niederlassungserlaubnis), meslek eğitimine ve vatandaşlığa başvurmada gerekli olan evraklardan ve şartlardan birini de yerine getirmiş olursunuz.

Daha fazla bilgiyi kooperasyon partnerlerimizden (Der Paritätische Gesamtverband, Goethe Enstitüsü İstanbul ve JMD)  ve aşağıdaki kurumlardan alabilirsiniz:

•   AWO-Arbeiterwohlfahrt, DRK-Deutsches Rotes Kreuz, Diakonie ve benzeri sosyal hizmetler kurumları…

•    Yabancılar Dairesi
•    İş Bulma Ajansı, İş Bulma Merkezi ya da belediyenin ilgili kuruluşları
•    Uyum kursu düzenleyen kuruluşlar
•    Göç ve Mülteciler Dairesi   AWO-Arbeiterwohlfahrt, DRK-Deutsches Rotes Kreuz, Diakonie vb. sosyal hizmet kurumları…

17 comments

 1. merhaba ben Zeynep, iki hafta önce eş üzerine frankfurt Almanya ya geldim. burada ilk yapmam gerekenler nelerdir bana yardımcı olursanız seviniriim.

  1. Zeynep Hanım Merhaba,

   İkamet başvurusu yaptıktan sonra oturma izni izni için yabancılar dairesine başvurmanız gerekir. Onlar uyum kursu ve diğer işlemler için size bir dosya verecekler.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba Zeynep Hanim, biz de yeni geldik Almanya’ya. Ben Vasistdas.de sitesini takip ediyorum, Instagramlari da var bir bakin bence.

 2. Merhaba ben kurslari bitirim ama suresiz oturum icon a2 yeterli mi degil mi 4 tane alman cocugum var ve devletten 8 yildan beri yardim alamiyorum.bana yardimci olursaniz veya bildiginiz avukat varsa yazarsaniz sevinirim

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Uyum kursu B1 düzeyine kadar devam eder. Süresiz oturum için de dil şartı B1 düzeyindedir. Dolayısıyla B1 uyum sertifikası almadan süresiz oturum alma şansınız çok zor görünüyor.

   Kolay gelsin

 3. Merhaba Süphan ben

  Benim kız arkadaşım Almanya’da en kısa yolla nasıl almanayaya gelebilirim bilgi verebilir misiniz?

  1. Yavuz Bey,

   A1 sertifikası alarak aile birleşimi için vizeye başvurmanız gerek. En kolay ve kısa yol aile birleşimidir. Siz ve arkadaşınız tüm şartları yerine getiriyorsanız sorunsuz vize alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 4. İyi günler ben Almanya’ya geleli 5 yıl oldu her yıl 1 yıl oturum veriyolar devletden hiç yardım almadım.Eşim Alman vatandaşı 2 çocuğum var LED-Leben in Deutschland sınavını kazandım ama B1 sınavını kazanamadım sabit işim var 5 yıldır çalışıyorum işimden dolayı tekrar kursa gidemiyorum nasıl süresiz oturum alabilirim

  1. Yusuf Bey,

   Ancak B1 sertifikası edinmeniz durumunda süresiz oturum alırsınız. Yasada açık ve net bir biçimde yazar.

   Kolay gelsin

 5. Merhaba ben şuan Almanya’dayım kamptayım kaçak olarak geldim üniversite mezunuyum mahkemem daha olmadı zaman kaybetmeden ücretsiz dil (sertifikalı) kursuna nasıl gidebilirim Türkiye’de A1 sertifika çıkardım şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Mey,

   Öncelikle kolaylıklar diliyorum.

   Gönüllüler vasıtasıyla Almanca öğrenmenizi öneririm. Ancak durumunuz yasallaşırsa yani kabul görürse resmi olarak kurslara onay verilir. Şimdilik kendi çabanız ve gönüllüler ile ilerlemeye çalışın.

   İyi şanslar

 6. İyi günler bende 2 buçuk senedir almanyadayım kursa gittim ancak b1 kazanamadım A2 sertifikam var şu anda iş yoğunluğundan gidemiyorum kursa b1 sınavına kursa gitmeden girme şansım varmı??? İkinci sorumda ilk sene 1 yıllık verdiler ikinci sene 2 yıllık verdiler şimdi düzenli işin var 3 yada 4 senelik istiyorum oturum bu mümkünmü???

  1. Merhaba Emre Bey,

   B1 almak için kursa gitme zorunluluğu yok. Kendiniz de çalışarak hazırlanabilirsiniz. Ya da bu konuda birinden destek alabilirsiniz.

   Bundan sonraki oturum sürelerini uzatmak için size zorluk çıkarabilirler. B1 almadan da uzun süreli oturum almak zor.
   Tavsiyem bir an önce B1 düzeyine ulaşmanız. Bu durumda uzun süreli oturum almak mümkün.

   Bilginiz olsun

 7. Merhabalar çocuklarımın babası iki yıldır Almanya’da en son bir yıllık oturum verdiler acaba çocukların i ne zaman yanına alabilir ben kendisinden boşandım ve çocuklarımın velayeti bende bilgi alabilirsem sevinirim

  1. Merhaba Hatice Hanım,

   Eski eşinizin hangi amaçla gittiğini ve oturum aldığını bilemiyorum. Ancak normal şartlarda 1 yıllık oturumun olması ve götüreceği çocukların giderlerini karşılayabilecek kadar bir maaş alması durumunda çocuklar vize alıp gidebilir.

   Kolay gelsin

 8. Merhaba,Ben 2014 yildinda,Almanya ya iltica basvurusu yaptim,ve iltica talebim 2 defa ret edildikten sonra ,Yabancilar dairesinden tarafima ülkeyi terk etmem icin bir mektup iletildi,Bende bu duruma iliskin Müteakip basvurusunda bulundum,akabinde Düldung alarak ülkeyi terk etme zorunlulugumu askiya alindi.6 sene dir bir firma da Vollzeit calismakla birlikte Dtz b1 Zertifikat sahibiyim,Leben in Deutschland testi icin de basvuruda bulundum.Diyecegim o ki,acaba iyi entegre olan biri olarak Oturum alabilme sansim ne derecede?

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Türk vatandaşı olarak aynı firmada uzun yıllar kesintisiz çalıştığınız için oturum alma şansınız var. Süresiz oturumu 5 yıldan saonra alma hakkınız varancak yabancılar dairesiniz takdiri söz konusu.

   Bilginiz olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir