Vatandaşlık Yasası

Posted by

Federal Almanya vatandaşı olmanın 4 yolu vardır.

Kan Bağı Prensibi:
• Anne veya babanın ya da her ikisinin Alman vatandaşı olması esasına dayanır. Bu kişilerin doğan çocukları Alman vatandaşıdır.

Doğumla Vatandaşlık: 01.01.2000
Göçmen anne veya baba 8 yıldan beri Almanya’da oturuyorsa ve en az son iki yıl süresiz oturma iznine sahipse, bunların, 2000’den sonra Almanya’da doğan çocukları Alman vatandaşıdır. Bu kişiler artık hem ebeveynlerinin hem de Alman vatandaşlığını taşımaya
hak kazandıklarından çifte vatandaş statüsündedirler. 20.12.2014 tarihinde yürürlüğe giren son yasal değişikliğe göre, Almanya’da doğmuş, bu göçmen çocuklar 21 yaşını doldurduğunda çifte vatandaşlık statüsünün kalıcılığı için Yabancılar Dairesi’ne
müracaat ederek bazı belgeler ibraz etmesi gerekir. Gencin, aşağıdaki şartlardan birini yerine getirmesi yeterli olabilir:
• En az sekiz yıl Almanya’da yaşamış,
• En az altı yıl Almanya’da okula gitmiş,
• Almanya’da bir okul diplomasına sahip olmuş,
• Ya da meslek eğitimi diploması almış olmak Almanya vatandaşlığından yararlanmak için yeterli sayılacak. Son karar mercisi bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesidir.

Dikkat!
Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

Müracaatla Vatandaşlık
• 8 yıllık yasal oturma (Eşi Alman vatandaşı ise 3 yıl),
• Kendi geçimini sağlama,
• Kendi vatandaşlığından çıkmış olma,
• Sicili temiz olma,
• Uyum sertifikası (B1+oryantasyon sertifikası)
• Vatandaşlık sınavı,
• Demokratik düzeni kabul etme.
Bu şartları yerine getirenler 18 yaşından küçük çocukları ile birlikte vatandaşlığa alınırlar.

Özel Müracaatla Vatandaşlık
Bazı durumlarda, özel konumlu kişiler (sanatçılar, politik kişiler, sporcular vb.) de vatandaşlık alabilirler.
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi, pasaport bürosu
www.bmi.gv.at
www.bamf.de
www.bundestag.de

203 comments

 1. Merhaba ben 1995 yılında Almanya’da doğdum. 2012 senesinde ailemle Türkiye’ye kesin dönüş yaptık ama benim ikametgahım hala Almanya’da. Şuan vatandaşlık hakkına sahip miyim?

  1. Zuhal hanım merhaba,

   Türk vatandaşı olarak 6 aydan fazla Almanya dışında kalmanız oturumunuzun yanmasına neden olur. Bunu henüz fark etmemiş olabilirler. Eğer vatandaşlık almak istiyorsanız Almanya’da kalıcı olarak oturmanız, geçiminizi sağlamanız, B1 düzeyinde Almanca bildiğinizi sertifika ile kanıtlamanız gerekiyor. Ancak bu şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlığa baş vurma hakkınız doğuyor. Takdir yetkisi vatandaşlık dairesinin.
   İyi şanslar diliyorum.

   1. Merhaba ben 1994 de almanyada leverkusen de dogdum ben 2 yasındayken almanyadayken annemin oturumu olmadığından mı oturum süresi dolduğu dan mı tam hatırlayamıyorum annemi benle beraber sınır dısı edip Türkiye gönderiyorlar annem babam ayrılır ben Türkiye kalıyorum simdi yasım 27 ben almanyada dogum kagıdımı cıkarttım benim babam almanyada nenem amcalarım halalarım baba tarafı almanyada anne tarafı ingilterede ben Türkiye sokaklarda büyüdüm ben bebekken nasıl beni bilmediğim Türkiye kim gönderdiyse kimler Sebeb olduysa Allah da onların cocuklarının basına versin ben burda ne yasadım ne gördüm bu dünyada yasıyorlarsa iki yakaları bir araya gelmesin büyüdüm Bi sekilde ben dogdugum yeri almanya yı istiyorum nasıl giderim dogum kagıdım var

    1. Merhaba Aydın Bey,
     Olanlar için üzüldüm.
     Sadece orada doğduğunuz için geri gitme şansınız ne yazık ki yok.
     Siz ancak eğitiminize, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ile çalışmaya ya da meslek eğitimine gidebilirsiniz. 3. seçenek de aile birleşimi.

     İyi şanslar

     1. Selam melek hanım ben 1983 Almanya’daki doğdum 1987 de annem beni turkiyede bıraktı ailem şuan hala almanyadalar 5 kardeşiz ve onlarda ve babam annem hala ordalar almaya vatandaşı olma ihtimalim varmi acaba ?

     2. Merhaba Ersen Bey,

      Ne yazık ki ne Alman vatandaşı ne de aile orada diye Almanya’ya aile birleşimi ile gitme hakkınız yok. Siz ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alıp çalışmak için gidebilirsiniz. Tabii duruma göre eğitim ve eşe aile birleşimi kategorileri de mümkün olabilir.

      Kolay gelsin

     3. Mert kahraman dediki

      Ben Milli Sporcuyum Vatandaşlık Alma Şansım Yüksekmi Veya Alabilirmiyim

     4. Merhaba,

      Almanya’ya yerleşip yeterli süre kalmanız ve şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık alma hakkınız doğar.

      Kolay gelsin

 2. 1969 de Almanya’da doğdum..Babam Türk annem Alman..1979 senesinde ben henüz 10 yaşımdayken boşanmalarından dolayı babam Türkiyeye kesin dönüş yaptı.Alman annem halen Almanyada,Türk babam ise bir kaç sene önce vefat etti.Bende çifte vatandaşlık yok.Sadece Türk vatandaşıyım.Almanya’da doğdum ve 10 yaşıma kadar da orada okula gittim.Annemin de Alman olması (hem ırk hem vatandaş olarak) hasebiyle kan bağı vasıtasıyla Alman vatandaşı olabilme şansım var mı.?Kamudan emekliyim ..

  1. Merhaba ihsan bey,
   Haklısınız, ban bağı prensibinden dolayı vatandaşlık alma hakkınız var ama bu yasa 1998’den sonrasını kapsıyor okuduğum yerlerde. 1969 yılında doğan biri olarak vatandaşlık alma hakkınız var mı bundan emin değilim. Lütfen Alman Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarının hukuk bölümüyle iletişime geçin. Onlar size bu konuda kesin bilgi verecekler. Vatandaşlığa hakkınız olması durumunda da sizden belge talep edecek ve süreci başlatacaklar.

   İyi şanslar diliyorum

 3. Merhaba dedem 13 yıl Almanya’da işçi olarak çalıştı ancak alman vatandaşlığı yok. Annem Türkiye’de doğdu. Annem ve benim alman vatandaşlığına geçme şansım var mı?

  1. Merhaba Oğuz bey,
   Sizin ve annenizin dedenin Almanya’da çalışmasından dolayı Alman vatandaşlığı alma hakkınız ne yazık ki hiçbir koşulda mümkün değil.

   Kolay gelsin

 4. Merhabalar;
  Dikkat!
  Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler.
  Bildiğim kadarıyla bu yukarıdaki bilgi Aktuel değil,lütfen gereğini yapınız.
  saygılarımla

  1. Yusuf bey,
   Doğumla vatandaşlık alanlar ve sonrasında Almanya dışında yaşayanlar için hala devam ediyor bu madde. Vatandaşlığın korunması için de Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınması gerekir. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

   Bilginize

   Saygılarımla

 5. Eşim çifte vatandaş berlinde yasiyor. aile birligi için yesil pasaport ile muracatta buluna bilirmiyim. Emekli devlet memuruyum.

  1. Merhaba Hüseyin bey,
   Yeşil pasaportla ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   kolay glsin

 6. Merhaba,

  1968’de Almanya’da TC vatandaşı anne ve babadan doğdum, 1984 yılında Türkiyeye döndük ailecek. 1968-1984 arasında aralıksız Almanya’da yaşadım ve 9 yıl okula gittim. Alman vatandaşı olma şansın var mı? Teşekkürler

  1. Gürkan bey merhaba,

   Almanya’dan döndükten sonra 5 içinde Almanya’ya dönme şansınız vardı. Fakat orada yaşamanız ve okula gitmenizin üzerinden çok uzun yıllar geçmiş. Bu nedenle ne oturma hakkınız ne de Alman vatandaşlığı hakkınız var.

   Siz Almanya’ya ancak çalışma vizesiyle ya da evlilik yoluyla vize alarak gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 7. Merhaba değerli site yöneticleri. Eşinden dolayı Alman Vatandaşlığında süre 5 yıl olarak belirtilmiş. Ancak bu süre an itibarıyla 3 senedir.

  “Sie sind seit mindestens zwei Jahren mit Ihrem deutschen Ehemann oder Ihrer deutschen Ehefrau verheiratet. Ihr Ehemann beziehungsweise Ihre Ehefrau hat seit mindestens zwei Jahren die deutsche Staatsangehörigkeit und besitzt diese auch zum Zeitpunkt der Einbürgerung.” ve “Sie halten sich bereits mindestens drei Jahre in Deutschland auf.”

  Bu durumda vatandaşlık yasası gereği alman eş ile 2 yıldır evli olan ve 3 yıldır Almanya´da ikamet eden eşler vatandaşlık başvurusu yapabilir.

 8. Merhaba, 93 senesinde Almanya da doğdum, doğarken annem ve babamda türk vatandaşıydı daha sonra 1 yaşımda turkiyeye dönüş yaptık . 97 de bosandilar babam hala Almanya da yaşıyor fakat alman vatandaş olmadığını biliyorum .eğer olursa bende olabilir.miyim ? Tek yol bu mudur vatandaşlık almam içinn tesekkurler.

  1. Merhaba,
   Alman vatandaşı olmak için Almanya’da bulunmak gerekmekte. Ebeveynden dolayı vatandaş olmak içinse 18 yaşından küçük olmak gerekiyor. Artık reşit olduğunuz için ebeveynden dolayı vatandaş olmanız olanaklı değil.
   Siz ancak Almanya’da çalışma amacıyla gidebilirsiniz; daha sonra şartları tamamlamanız durumunda vatandaşlık başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 9. Merhaba ,93 senesinde Almanya da doğdum anne-baba tc vatandaşları. bir yaşındayken ülkeme donmusum daha sonra annebaba boşanıyorlar ve babam almanyada yaşamakta uzun yıllardır fakat alman vatandaşı olamadı eğer olursa bende olabilir miyim? Tek yol bu mudur alman pasaport icin. Tesekkurler

  1. Merhaba,

   Ebeveynden dolayı Alman vatandaşı olmak için (yani ebeveyn üzerinden) 18 yaşından küçük olmak ve Almanya’da yaşıyor olmak gerekiyor. Bu anlamda sizin ne yazık ki bir şansınız yok.
   Kolay gelsin

 10. Merhabalar
  Ben 1975 almanya doğumluyum 2 sene okula gittim babam halen almanyada yaşamakta ve sağlık sorunları bulmakta ben babamın yanına gidip ona bakmama istiyorum bununla ilgili bana yardımcı olurmusunuz .ayrica ordan oturum izini almaya hak kazanırmiyim.

  1. Canan Hanım merhaba,
   Babanız sağlık sorunlarından dolayı bakıma ihtiyacı olduğunu ve sizin masraflarınızı da karşılayabileceğini belgelerle beraber yabancılar dairesine götürerek bilgi almasını tavsiye ediyorum.
   Çok küçük bir olasılık, takdir yetkisi yabancılar dairesinde. Buna benzer ne yazık ki örnek uygulamalara daha önce denk gelmedim. Yine de sormakta yarar var.
   Kolay gelsin

 11. Merhaba, 1997 Almanya dogumluyum. Okul ve meslek hayatimi Almanya‘da gecirdim. 4,5 yil önce Türkiyeye temelli dönüs yaptim. Alman vatandasi olma hakkim var mi? Varsa 3 aylik kizima da vatandaslik alma imkani bulunuyor mu?

  1. Gamze Hanım merhaba,
   Alman vatandaşlığı sadece Almanya’da yaşayan ve belirli şartları yerine getirenlere verilir. Siz ancak tekrar Almanya’da yaşayarak ve gereken şartları sağladıktan sonra vatandaşlık alabilirsiniz. Kızınız da 18 yaşından küçük olduğu için sizinle beraber vatandaşlık alır.
   Kolay gelsin

  2. Merhabalar benim 2004 ve 2007 doğumlu Almanya doğumlu çocuklarım 2011 yılında turkıye ye yerleştik ailece. daha sonra 2015 yılına kadar anne baba olarak ilametgahımız oradaydı .Cocuklarımın reise passları yenilendi .Alman vatandaşlığına geçmeleri için şartları neler bunları öğrenmek istiyorum

   1. Ergül bey merhaba,

    Sorunuzdan tam olarak nerede yaşadığınızı çıkaramadım. Ayrıntılı yazarsanız cevap vermeye çalışırım.

    Kolay gelsin

   2. Merhaba ben 1994 senesinde almanyada dogdum anaokul ve ilkokulu almanyada bitirdim 2005 senesinde turkiyeye donus yaptik baba tarafim hala almanyada amcalarim babam galam dedem babaannrm falan hepsi orda yasiyor ben lisans mezunuyum ve 2 defa yazları staj yaptim almanyada almanyada yasamak ve calismak istiyorum olursa tekrar bi universite okumak isterim cevaplarinizi bekliyorum simsiden tesekkurler

    1. Merhaba Bedirhan Bey,

     Lisans alanınızda bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda Almanya’ya çalışmak amacıyla gidebilirsiniz ya da meslek eğitimi için gitme hakkınız var

     Kolay gelsin

     1. Slm sayin site babam almanyada ben turkiyede dogdum almanya hic gitmedim gitme sansim nasil olabilir

     2. Merhaba,

      18 yaşından küçükseniz aile birleşimi yapma şansınız var.
      Ya da B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi için gidebilirsiniz.

      Kolay gelsin

 12. annem almanyada doğmuş Türkiye vatandaşı olduğu halde doğduğu şehir Hamburg olarak gözüküyor annem ve annemden dolaylı benim çifte vatandaşlık almamız mümkün mü?

  1. Merhaba,
   Annenizden dolayı ancak doğum esnasında ya da 18 yaşından küçükten annenizin Aman vatandaşlığına geçişi esnasında vatandaşlık alma hakkınız olabilirdi. Sadece Almanya’da doğduğu için ne anneniz ne de ondan dolayı siz vatandaşlık alma hakkına ne yazık ki sahip olamıyorsunuz.

   Kolay gelsin

 13. babam 1976 doğumlu . babannem 1977 yılında almanyaya gitti. 16 yıl çalıştı ve daha sonra türkiyeye döndü .
  ( babannem türkiyede iken eşinden ayrılmıştı. ) daha öncesinde sigortasını yaptrmıştır almanyada ve türkiyeden almanyaya para gönderip sigortasını ödiyordu. alamanyadan vatandaşlık aldı alman birisi le evlendi. hemde emekli olud. daha sonra eşinden ayrıldı . türkiyeye kesin dönüş yaptı. babannem 2018 yılında vefat etti. babam alman vatandaşlığı alma hakkı var mı.

  1. Merhaba,
   Ebeveyn üzerinden Alman vatandaşlığı alabilmek için 18 yaşından gün almamış olmak gerekiyordu. Bu durumda vatandaşlık almak imkansız.

   Kolay gelsin

 14. Merhaba,
  eşim çifte vatandaş 2018 yılında evlendik türkiyede ikamet ediyoruz. temmuzda çocuğumuz olacak kan hukukundan faydalanıp vatandaşlık elde edebiliyor mu?

  1. Kardelen Hanım merhaba,
   Evet, çocuğunuz babadan dolayı vatandaşlık alır. Doğumdan sonra bağlı bulunduğunuz konsolosluktan pasaport işlemleri başlatabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. merhabalar babam 1984 yılında vefat etti almanyada ben 3 yaşindaydım annem türkiyeye kesin dönüş yapmış annem babamdan dolayı almanyadan maaş alıyor ben veya annem tekrar almamyada yaşama şansimiz varmı

 16. Merhaba. Ben çifte vatandaşım, 2002’de Almanya’da doğdum. Annem Alman, babam ise Türk vatandaşı. Doğumumdan beri Türkiye’de yaşıyoruz, yani bütün eğitim hayatımı burada geçirdim. Peki Alman vatandaşlığı alabilmem için çeşitli şartlara tabii tutuluyor muyum? Yoksa direkt olarak doğumdan itibaren Alman vatandaşı mı sayılıyorum? Bunun dışında 18-23 yaş aralığındaki iki ülkeden birini seçme zorunluluğu benim için de geçerli mi, yoksa ben hayatımın sonuna kadar iki ülkenin de vatandaşı olarak kalabilecek miyim? Benim Almanya’daki oturma izni gibi haklarım doğumumdan itibaren süresiz olarak korunur mu, istediğim zaman Almanya’ya yerleşebilir miyim? Ayrıca Türkiye’deki eğitim hayatım için “mavi karta” geçmeyi düşünüyorum. Mavi karta geçip resmiyette Alman vatandaşı olmama rağmen Almanya’ya hiç gitmez veya oraya yerleşmezsem vatandaşlığımın belli bir süre yanması gibi bir durum söz konusu olur mu? Ya da mavi karttan sonra sadece Alman vatandaşı olarak gözükmem dışında benim için sorun teşkil edecek veya haklarımın değişeceği herhangi bir durum söz konusu mudur?

  1. Sena Hanım merhaba,

   Kan bağı prensibi üzerinden Alman vatandaşlığı hakkını kazandığınız için vatandaşlığı kaybetme riskiniz bulunmuyor. 18-23 yaş arasındaki seçme zorunluluğu da sizin için söz konusu değil.
   Siz anneden dolayı Alman, babadan dolayı da Türk vatandaşlığı hakkı kazanmış durumundasınız. Dolayısıyla mavi kart hatta Türk kimliği ve pasaportu da çıkarma hakkınız bulunuyor.

   Size tavsiyem en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almancanızı taze tutmanız. Ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresini aşmayın. Onu Türkiye’de de Alman Büyükelçiliği’nden ya da başkonsolosluklardan uzatabilirsiniz. Geçerlilik süresinin aşılması problem yaşamanıza neden olabilir.

   https://www.buzer.de/s1.htm?a=11&g=PassG

   Kolay gelsin

 17. Selamlar. Ben Mavi kart başvurusunda bulunmak istiyorum. Ancak nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Öncelikle Alman kimliğim 12 yaşına kadar geçerli olan “KINDERAUSWEİS”, pasaportum ise “REISEPASS” olarak geçiyor ancak süresi 2017 yılında dolmuş bile. Mavi karta başvurmadan önce Alman kimlik ve pasaportumu mu yenilemeliyim? Bunun dışında ise Mavi kart için tam olarak nereye başvurmalıyım?

  1. Merhaba,
   Mavi kart sadece AB vatandaşı olmayanlara verilen çalışma -oturma statüsüdür. Siz Aman vatandaşı iseniz buna gerek olmadan Almanya’ya gidip yerleşebilir ve çalışabilirsiniz.
   Pasaportunuzu yenileme şansınızı olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
   Alman kimliği ve pasaportu alabilirseniz sorun olmadan Almanya’ya gidebilirsiniz.
   Ancak alamazsanız diplomanıza uygun bir iş bulmanız gerekecek. Bu işten yıllık brüt maaşınızın miktarı mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. Mavi kartı vize alıp Almanya’ya gittikten sonra oturum için yabancılar dairesi sizin yılık brüt maaşınıza bakarak verecek.

   Kolay gelsin

 18. Tekrardan selamlar. Bir önceki yorumu yazan kişi benim. Çifte vatandaşım ve Mavi karttan kastım “özel izin ile Türk vatandaşlığından çıkma”ktı. Sizin bahsettiğiniz farklı bir Mavi kart sanırım. Tekrar bi bakabilir misiniz? Teşekkürler

  1. Merhaba Tekrar,

   Bunu nüfus müdürlüklerinden alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 19. Merhaba babam ben doğduktan sonra alman vatandaşlığı aldı ben türkiyede doğdum babam hala alman vatandaşı vatandaşlık alma şansım var mı acaba

  1. Merhaba Yaren Hanım,
   Vatandaşlık alabilmeniz için babanızın sizin doğumunuzdan önce vatandaşlığa geçmiş olması gerekirdi. Ne yazık ki babadan dolayı vatandaşlık alma hakkınız yok. Siz ancak başvurarak vatandaş olabilirsiniz ama bunun için Almanya’da yaşıyor olmanız ve gerekli şartları da yerine getiriyor olmanız gerekirdi.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba ben 1984 de Almanya da doğdum ve burda okudum unbefristete Aufenthaltserlaubnisim var. Türk vatandaşıyım. 2008 ve 2010 yilinda Almanyada cocuklarim dogdu Alman Reisepasslari var. 2016 yılında kendi ikametgâhımi Almanya dan abmelden yaptim ama sık sık buraya gelip gittim. 2022 yilinda pasaportumun süresi bitiyor ve ben Almanya da ikametgahım olmadan Aufenthaltserlaubnisimi uzatabilir miyim? Çocuklarımdan dolayı ve benim Almanyada doğup büyüyen okula giden birisi olarak bu konuyla ilgili haklarım neler ve ne yapmam lazım?

   1. Merhaba,

    Süresiz oturumunuz da olsa Almanya dışında 6 aydan fazla kalmanız durumunda oturumunuz iptal edilir.
    Almanya’ya gitmek isterseniz ancak Alman çocukla aile birleşimi yapmanız durumunda vize almanız mümkün.
    Oturumunuzu uzatmak istediğinizde sizin uzun süredir Türkiye’de yaşadığınız ortaya çıkacaktır.

    Bilginiz olsun

 20. Merhaba ,
  Ben 09/06/1999 yılında almanyada doğdum 2 türk vatandaşı anne ve babadan.Annem ben doğduğuma kadar orda yaşamış ve oturum izni var.Ben doğum ile türk vatandaşı oldum.Sonrasında çıkan bir yasa ile para verilerek doğan yabancı vatandaşların çifte vatandaşlığa sahip olması ile çifte vatandaş oldum.Ben şuan bildiğim kadarıyla 23 yaşıma kadar seçim yapmam gerekiyor.Bu seçim sürecinde hangi yolu izlemem lazım ya da seçim yapmam gerekiyor mu ?
  Teşekkür ederim

  1. Semih Bey merhaba,
   Siz Almanya’daysanız vatandaşlık dairesine giderek durumunuzu sorabilirsiniz. Normalde Optionsrecht 2014 yasasıya kaldırıldı ama bu sizi etkiler mi bilemiyorum. Yani seçim yapma durumunda olup olmadığınızı bilemiyorum. O nedenle Staatsbürgerschaftsamt’a giderek bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   https://turkce-almanca.cevirsozluk.com/

 21. Merhaba 1983 almanya doğumluyum.13 sene orda yaşadım.ilkokulu orda bitirdikten sonra gyimnasium’a gittim.sonrasında babamın zoruyla temelli dönüş yaptık.şuan türkiye’de devlet dairesinde çalışıyorum.almanya ya geri dönebilirmiyim?teşekkür ederim

  1. Tarkan Bey merhaba,
   Dönüşünüz üzerinden 5 yıl geçmeden geri dönme şansınız vardı fakat artık ancak çalışma, eş ile aile birleşimi amacıyla gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Tekrar merhaba cevabınız için çok teşekkür ederim.almanya’ya ancak çalışma, eş ile aile birleşmesiyle dönebileceğimi söylemişsiniz.peki çalışma izni nasıl alabilirim?iyi bir seviyede hala almanca konuşabiliyorum.vize alma konusunda sorun çıkarırlar mı?

    1. Tarkan Bey merhaba,

     Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda Türkiye’deki Alman konsolosluğuna diğer vize evraklarıyla çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Evraklarınız eksiksiz ve istenildiği gibi olursa sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

     İyi şanslar

 22. Merhaba,
  Ben 1979 Türkiye doğumluyum. Babam 40 küsür sene Almanya’da yaşamış annem de 30 küsür sene. Bu arada ben de 16 yaşıma kadar Almanyada yaşadım ve okula gittim. Babam Almanya’dan emekli fakat 1995 yılında ne yazık ki temelli dönüş yaptık. Acaba ben Alman vatandaşlığına geçmek istesem ya da çifte vatandaşlık almak istesem, bu mümkün müdür? Şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ederim

  1. Serkan Bey merhaba,

   Ne yazık ki siz ancak doğumla ya da 18 yaşından küçükken aile ile beraber Aman vatandaşlığına geçebilirsiniz. BU durumda sadece orada yaşadığınız ve ailenizin durumundan dolayı vatandaşlık hakkınız yok. Oraya bu vesilelerle vize bile verilmez.
   Siz ancak iş sözleşmesi edinerek Almanya’ya çalışma amaçlı gidebilir; daha sonra da şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 23. Merhaba, ben 1991’de Almanya’da doğdum. 7 yaşıma kadar orada yaşadıktan sonra annem ve babam ayrıldı ve babam beni alarak Türkiye’ye döndü. 2 sene orada anaokuluna gittim sonraki tüm eğitim hayatım burada geçti. Şuan Türkiye’de phd yapıyorum, ingilizce, almanca ve 2 dil daha biliyorum. Annem alman vatandaşı fakat görüşmüyoruz. Doğumda bana Alman vatandaşlığı verilmiş fakat babam dönmek istediğinden kabul etmemiş. Benim adıma tercih yapıldığı için bu hakkı arama ve geri kazanma olasılığım var mıdır? Yoksa Almanya’da yaşamak, vatandaşlık veya oturma/çalışma izni almak için ne yapabilirim? Maddi açıdan hiçbir sıkıntım yok, iyi bir mesleğim var ve akademik kariyer düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Eylem Hanım,

   Anneden dolayı Aman vatandaşlığı hakkınız vardı. Geriye dönük olarak bu hak tekrar verilebilir mi bilemiyorum. Bunu isterseniz Almanya’dan bir hukukçuya görüşün
   Bundan bağımsız olarak Almanya’da çalışmak isterseniz ayrıntılı bir konu olduğu için telefonla görüşmemiz daha uygun olur.
   Bana 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 24. Merhaba,
  Ben 93 yılında Almanya’da doğdum. Babamla annem ayrıldığı için ben annemle Türkiye’ye döndüm. Babam alman vatandaşı ve Almanya’da ikamet ediyor. Vatandaşlık hakkım var mı? Yoksa da kan veya doğum nedeniyle herhangi bir kolaylık var mı?

  1. Sinem Hanım merhaba,

   Doğduğunuzda anda babanızın Alman vatandaşlığı olması durumunda siz de kan bağı prensibinden dolayı vatandaşlık alabilirdiniz. Ama babanız sonradan vatandaşlığı geçtiyse sizin de o zaman Almanya’da olmanız gerekirdi ki babanızla beraber vatandaşlık işlemleriniz yapılmış olsun. Tam durumunuzu bilemediğim için babanızın bu konuda vatandaşlık dairesiyle görüşmesini tavsiye ederim.

   Kolay gelsin.

 25. Merhaba Melek Hanim,
  ben alman vatandasligini almak icin dil hakkinda bir soru sormak istiyorum. 6 yillik oturumda B2 dil sarti isteniyor. Peki bu dil sarti sadece tecl veya Goethe Institute olmak zorundami? Ben Köln üniversitesinin doktora ögrencilerine verdigi almanca kursundan B2 sertifikasi almistim. Bu yeterlimi sizce?

  Simdiden tesekkür ederim

  1. Ahmet Bey merhaba,

   Düzeyinizi belirleyen resmi bir kurum olması yeterlidir diye düşünüyorum. Yine de bu konuyu yabancılar dairesiyle görüşmenizi öneririm. Neticede karar mercii o kurumdur.

   Kolay gelsin

 26. Merhaba 1977 yılında Almanya Bremerhaven da doğdum . Almanyadaki doğum bilgilerime ulaşabilirmiyim.

  1. Ülfet Hanım,
   Bağlı bulunduğunuz belediyeden ya da doğduğunuz hastaneden bu bilgilere ulaşma şansınız var.

   Kolay gelsin

 27. Melek hanım iyi günler sizi Allah karşıma çıkardı derdimin dermanı sizde ben 1987 f.almanyada doğdum babam ölünce, annem beni 1 yaşımda ülkeme getirdi ve geri gitti 34 yaşındayım ve 2 çoçuğum var ellerinizden öper. annem 50 yıldır alman vatandaşı vatandaş olma ihtimalim yada orada çalışmak için gitme şansım varmı? not: annem ve akrabalarımla görüşebilirim cevabınızı 4 gözle bekliyor olucam Allaha emanet melek hanım

  1. Hasan Bey merhaba,

   Ne yazık ki anneden dolayı ya da sadece Almanya’da doğduğunuz için vatandaşlık alma hakkınız bulunmuyor.
   Siz, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesiyle çalışmak amacıyla vize alıp gidebilirsiniz.
   Durumunuza bilmeden size doğru bilgi vermek mümkün değil. O nedenle beni arayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 28. Merhaba

  Alman vatandasiyim esim Türk. evlendikten sonra turkiye’de yasamaya basladik. 3 yil once cocugum oldu. Cocugum turkiye de dogdu. Halen Burada yasiyoruz. Sorum cocugum icin vatandaslik basvurusu yapabilir miyim?

  Tesekkurler

 29. Merhaba leyla hanım
  ben 2001 almanya doğumluyum annem ve babam türk ,annem 20 yıl boyunca almanyada yaşadı ve benim doğumumdan itibaren birlikte türkiyede yaşadık su zamana kadar. 18-23 yaşında vatandaşlık seçme imkanı benim için geçerli midir veya almanyada üniversite okumayı düşünüyorum bu vatandaşlık olayını almamda bu etki eder mi? internette baktığım kadarıyla genellikle belli bir yıl orda okumam veya ikamet etmem gerektiği söyleniyor. Bir sorum daha olucaktı çalışma izni ne zamana kadar geçerli olabiliyor veya orda belirli bi süre çalışırsam vatandaşlık almama kolaylık sağlar mı ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Enes Bey,

   Sadece Almanya’da doğmak ne yazık ki size vatandaşlık hakkı tanımıyor. 18-23 yaş yani opsiyon hakkından yararlanabilmeniz için Almanya’da yaşıyor olmanız gerekirdi.
   Siz ancak vize şartlarını yerine getirmek kaydıyla Almanya’ya yerleşebilirsiniz. Eğitimden sonra çalışırsanız ya da çalışma amacıyla gittiğinizde yani her iki durumda da çalışırsanız ve belli bir süre sonra (yaklaşık 7-8 yıl) şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. Almanya’da diplomanıza uygun iş sözleşmeniz devam ettikçe çalışma hakkınız var.

   Sorularınız olması durumunda 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 30. Merhaba Almanya doğumluyum ailem hepsi orda 26 yaşıma kadar orda yaşadım orda okudum 8 yıl aynı iş yerinde calışdım fakat alman vatandaşlığına geçmedim süresiz oturma iznim vardı. Evlenip Türkiyeye yerleşdim hamilelik pandamie derken 3 yıl giriş yapmadım. Şuan oturumum tamamen iptal mi? Tekrardan haklarımı alabiliyor muyum? Bu pasaportla gitmeye kalksam gidebilir miyim? Pasaportumun süresi halen bitmedi devam ediyor.

  1. Ayşe Hanım merhaba,

   6 aydan fazla bir süre Almanya dışında kalırsanız oturumunuz iptal olur. Almanya’ya giriş yapsanız da fark edildiğinde Türkiye’ye dönmenizi talep ederler.

   Meslek eğitiminiz varsa iş bulup gitmeyi deneyin.

   Kolay gelsin

 31. 1975 yılı Almanya doğumluyum. Ailemin kesin dönüş kararı sebebiyle 12 yaşında Türkiye’ye döndüm. Alman vatandaşlığı hakkım var mı?

  1. Merhaba Oğuz Bey,

   Alman vatandaşlığı hakkınız ne yazık ki sadece Almanya’da doğmuş olmakla olmuyor. Siz Almanya’da yaşarken şartları yerine getirmek koşuluyla müracaatla vatandaş olabilirdiniz.
   Bilginiz olsun

 32. Melek Hanım Merhaba,
  Annem 1965 Almanya doğumlu..Ananem Alman (vefat etmiş), Dedem Türk… Annem 2-3 yaşındayken boşanmışlar ve dedem 15 yaşında annemi Türkiye’ye kaçırıyor ve o dönem sorulmadan elinden hayatı çalınıyor …..Kimlik bilgisi, okul ve ikametgah bilgilerine göre ve de kan ve ırk bağına dayanarak, tekrardan Alman vatandaşlığını alabilir mi? tavsiye edebileceğiniz hukukçu var mı?
  Not: Fikri olan diğer arkadaşlarda cevap verirse sevinirim.

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Almanya’da hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederim. Bu konuda kesin bir bilgim yok.
   Ne yazık ki size önerebileceğim tanıdık bir avukat yok.

   İyi şanslar

 33. Merhaba
  Babam Almanya münihe 1996 yılında işçi olarak gitti ve oranın vatandaşlığını aldı ben 34 yaşındayım Almanyaya hiç gitmedim gezmek için bile.Babamın isteğiyle başvuru yapılıp Alman vatandaşı olabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Gökhan Bey merhaba,

   Ne yazık ki vatandaşlık alma ya da babanızdan dolayı Almanya’ya gitme hakkınız yok.
   Sizin doğumunuzdan önce babanız Alman vatandaşı olsaydı siz doğuşta otomatikman Alman vatandaşı olurdunuz.

   Bilginiz olsun

 34. Slm bende oğlum için sorucaktım
  Benım oğlum 1987 yılında Almanya’da doğdu tüm okullarını da Almanya’da gıttı. 12 sene okul yapti.
  Ve Türkiye’ye 2013 yılında evlenerek gitti. Ancak süresiz oturumu olduğundan Almanya’ya geliş gidişler de sorun hıc yaşamadı.
  Şimdi ise Almanya’ya tekrar gelip Alman vatandaşlığı almak istiyor. Ve eşini çocuklarını da Almanya’ya yanına almak istiyor. Tüm bunlar mümkün müdür? Yapması gerekenler nelerdır?
  Alman vatandaşlığı nasıl geçer?
  Eşini ve çocukları nı nasıl hemen yanına alır? Tşk ederiz

  1. Merhaba Nil Hanım,

   Yabancılar dairesinin bir kontrolünde Almanya dışında 6 aydan daha faza kaldığı için oturumu ne yazık ki iptal olacaktır. Çünkü çok uzun yıllar Türkiye’de yaşamış.
   Diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinip çalışma amaçlı Almanya’ya vize alıp gitmesini öneririm. Ailesi ve çocukları da aile birleşimi ile yanına gidebilirler.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım
    Ev adresı bızım evı gösterse oğlum. Ve sigortalı bı işe girse yıne de sorun yaşarmı? Tekrar burada yaşamak izni nın devam etmesı konusunda. Tekrar tşk ederim

    1. Nil hanım,

     İş sözleşmesi üzerinden önce vize alması Almanya’ya geldikten sonra da oturum alması gerekecek. Sizin eviniz uygunsa tabii ki kalabilir.

     Kolay gelsin

   1. Merhaba 1977 yılında Almanya’da doğdum ailem 11 yıl yaşadıktan sonra ben 3 yaşındayken kesin dönüş yapmışlar. Şu anda Türkiye de Yandal uzmanlığını da almış bir hekim olarak özellikli bir branşta görev yapmaktayım.iyi seviyede İngilizce, başlangıç seviyesinde Almanca biliyorum. Almanya’ya müracaat etme durumunda meslek ve doğum yeri bir avantaj olabilir mi? Vatandaşlık alabilme konusunda da herhangi bir avantajım olabilir mi? Teşekkürler

    1. Merhaba Derya Hanım,

     Sağlık alanında şartlar çok kesin. Bu nedenle doğum yerinizden bağımsız olarak şartları yerine getirmek son derece önemli.

     Bilginiz olsun

 35. Merhabalar
  Ben 1995 senesinde almanyada doğdum annem türk babamda türk ama ben doğduğumda alman vatandaşı olmuştu.1997 senesinde annemle ben türkiyeye geldik annem babam boşandı.Babam hâlâ almanyada yaşıyor.Ben kan bağı prensibiyle alman vatandaşı olabilirmiyim?

  1. Zafer Bey Merhaba,

   Doğum belgesi ve annenizin vatandaşlık bilgileri ile konsolosluğa vatandaşlık için başvurmanız durumunda geriye dönük olarak vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 36. İyi günler
  Ben 2000 yılında Almanyada doğdum ve 9 yaşına kadar orada yaşadım. İlkokul 3. sınıfı orada tamamladım ve sonrasında Türkiye’ye ailem ile dönüş yaptım. İki vatandaşlık arasında seçim yapma hakkım var mı.

  1. Merhaba Abdullah Bey,
   Alman vatandaşlığınız da varsa seçim yapmak için başvurabilirsiniz. Şartlarınız uygun olması durumunda (Almanca bilgisi önemli) seçim hakkınızı kullanabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 37. Merhabalar,
  Ben 1993 yılı Almanya doğumluyum. Annem alman vatandaşı, babam Türk. Doğumumdan sonra 5 yaşıma kadar Türkiye’de daha sonra 9 yaşıma kadar Almanya yaşadım. Anaokulu, ilkokul 1 ve 2 olmak üzere Almanya’da okudum. Daha sonra anne – baba boşanmasından dolayı temelli olarak Türkiye’ye dönüş yapmak zorunda kaldık babamla. Annem ve anne tarafım hepsi Almanya’da. Benim bu durumda Almanya’da oturum veya vatandaşlık alma hakkım nedir? Teşekkürler.

  1. Batuhan Bey merhaba,

   Doğum belgeniz ve annenizin Alman vatandaşı olduğunu gösterir belgelerle konsolosluğa vatandaşlık için başvurma hakkınız bulunuyor. Geriye dönük olarak vatandaşlık alabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 38. Merhaba, benim yiyenim 2004 yilinda Almanya,da dogdu, dogumundan 1 sene sonra Turkiye,ye temelli dönüş yaptilar annesiyle ,babasi dönmedi halen Almanya,da vatandasligi yok, oturum izni var , 2000 yilindan sonra dogdugu icin Alman vatandaaligina hak kazanir mi?

  1. Merhaba Bircan Hanım,

   Yeğeninizin orada yaşıyor olması gerekirdi. Ne yazık ki böyle bir hakkı bulunmuyor.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba Melek Hanım,
  1970 yılında Almanya’da doğup 14 yaşıma kadar orada büyüdüm. Annem ve babam uzun süre orada çalıştılar. 1984 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Çifte vatandaş olabilme hakkım var mı? Varsa nasıl olabilirim?

  1. Merhaba Nefise Hanım,

   Ne yazık ki böyle bir hakkınız bulunmuyor. Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlar için geçerli olan bir durum.

   Bilginiz olsun

 40. Ben 1994 senesinde almanyada doğdum 2005-2006 senesi arasin da turkiyeye kesin donus yaptik annemle babam boşandigi icin ilk okulu orda okudum ve bitirdim turkiyede turizm otelcilik mezunuyum ve universitede 4 yil lisans egitimimi tamamladım turizm üstünden covid oncesinde universitemin son 2 senesinde yazlari ZAV projesi ile hotel de staj yaptim ayni yerde frankfurtta simdi nasil almanyaya yerlesebilirim bi tavsiyeniz varmi babam,amcalarim,halam,dedem ve babaannem bide en küçük kardesim almanyada o 2004 dogumlu alman vatandasligi var onlarib yanina nasil gidip orada yasayabilirim bi tavsiyeniz varmi simdiden tesekkurler iyi gunler dilerim.

  1. Merhaba Bedirhan Bey,
   Reşit olduğunuz için aile birleşimi şansınız bulunmuyor.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilir ve bu statüden oturum alabilirsiniz.

   Bilginiz osun

 41. Alman vatandaşı doğdum 7 yaşında annem beni türkiyeye getirdi şuan 15 yaşındayım. Pasaportum 5 yıl önce bitti ve yenilenmedi.
  Vatandaşlığımi kaybettimmi
  Tekrar gidebilir miyim almanyaya
  Babam alman vatandaşı annem türk ve ben küçükken boşanmışlar.
  Annemle tekrar almanyaya dönebilirmişim ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin.

  1. Merhaba Arda,

   Öncelikle gerekli evraklarla Türkiye’de Alman Başkonsolosluğuna pasaport için başvurman gerekir.
   daha sonra da annen Aman çocuğuna aile birleşimi yapmak için başvurabilir. Almanya’da ikamet adresi ve geçiminizi nasıl sağlayacağınızı gösterir belgeler istenir.

   Bilginiz olsun

 42. Merhaba. Benim durumum birwz karışık. Ben boşanma davası sırasında erkek arkaşkmdan hamile kaldım. Bu süre zarfında kızım doğdu. Doğurduğu sırada hala Almanyada evli gözükmemden dolayı kızım eski eşimin üzerine geçti. Ve Alman vatandaşı oldu. Eski eşim babalık reddi davası açtı. Ve dava sonuçlandı. Şuan kızımın biyolojik babası (alman vatandaşı bu arada) babalık tanıması yapmıyor. Üstelik mahkeme beyanında babasının kendisi olduğunu bildirdiği halde. Ben 3 yıldır almanyada yaşıyorum ve Türk vatandaşıyım. Şuan kızıma kimlik çıkarmak zorundayım kzıım eski eşimde almanyada yaşıyor olmasından dolayı alman vatandaşlığı hakkını kazandı. Fakat şimdi kızımı sadece kendi üzerime alırsam kızımın vatandaşlığı elinden alınacak mı

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Bu konu gerçekten benim için de karışık, sizi de yanlış yönlendirmek istemem. O nedenle göç danışmanlığı bürolarından bu konuda yardım almanızı öneririm. Tereddüt etmeden onlardan ücretsiz yardım alma hakkınız var.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu link üzerinden adresini yazarak size en yakın göç danışmanlığı bürolarına ulaşabilirsiniz. Gerektiğinde hukuki danışmanlık talep etme hakkınız da bulunuyor.

   İyi şanslar

 43. Merhaba ben Almanya 1989 senesinde doğdum 18 yaşına kadar okudum sonra Türkiyeye kaçtım 2007’de
  12 yıldır tr deyim ailem almanyada yaşıyor
  Bende gitmek istiyorum pişmanım
  Nasil gidebilirim geri acaba.

  1. Merhaba Nahide hanım,
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak Almanya’ya gidebilirsiniz.

   Bilginiz osun

 44. Merhabalar,Benim sorum biraz uzun olacak
  1975 yılında Köln Almanya’da doğdum.1996 senesinde evlendim ve 2004 de kadarda hem Türkiye hem Almanya’da yaşadım.1996 başında Alman vatandaşlığına müracaat ettim 1999 Türk vatandaşlığından çıktığımda konsolosluktaki memur bana tekrar vatandaşlığa geçememi 2000 sonra istesemde vatandaşlığa geçmeyi kabul etmeyeceklerini söyledi bende bunun üzerine vatandaşlığa girmenin uzun sürdüğünü problem yaratmazmı diye memura sorduğumda önmeli olan müracaat tarihidir demişti.Nüfus kayıt örneğinde 2001de Türk vatandaşlığına tekrar girmiş görünüyorum. Buarada 1999 da Alman Vatandaşı oldum.1ci sorum çifte vatandaş olduğum için Alman vatandaşlığım tehlikeye giriyormu.2ci sorum 1999 ve 2004 doğumlu 2 tane oğlum var onlarda çifte vatandaş onların vatandaşlıkları tehlikeye giriyormu eşimin işinden dolayı Türkiye’de yaşıyoruz ama Almanya’da gidip geliyoruz aynı zamanda da ikametgahımız var Almanya’da
  Saygılarımla

  1. Merhaba Nahide hanım,
   Vatandaşlık yasasının 25. Maddesine göre Alman vatandaşı olan bir kişi başvuru yolu ile başka bir ülkenin vatandaşlığını alıyorsa, Alman vatandaşlığını kaybeder. Çocukların vatandaşlığı soy prensibine göre(Abstammungsprinzip) verildiği için -bu somut durumda 1999 da alınan vatandaşlık- vatandaşlığın kaybedilmesi çocukların vatandaşlığını tehlike sokar.

   Bilginiz olsun

 45. Merhaba Melek hanım ben 83 Almanya doğumluyum 86 da Türkiye’ye döndük annemle şimdi babam alman vatandaşı benim Almanya’ya dönme ihtimalim var mı acaba teşekkürler

  1. Çetin Bey merhaba,

   Doğduğunuz tarihte anne ya da babanızın Alman vatandaşı olduğunu belgelemeniz durumunda geriye dönük olarak vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Bunun için doğum belgeniz ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olduğuna dair belge ile konsolosluğa başvurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 46. Merhabalar sorum annem alman 90 yıllarında babam alıp getirmiş o gün bu gündür burda ben burda doğdum annem hala alman vatandaşı oradan emekli maaşlı ben oraya gitmek istiyorum hangi yolu izlemem gerekir evli 1 bebem var gidebilirmiyim orda üvey abim falan var iletişim yok annemden sebeb Bi oturma yada vatandaşlık alıp orda yaşamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim…

  1. İbrahim Bey Merhaba,

   Doğum belgeniz ve annenizin vatandaşlık belgeleri ile beraber konsolosluğu vatandaşlık için başvurabilirsiniz. Eğer evraklarınıza ilgili bir eksiklik yoksa geriye dönük vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Alman vatandaşı olmanız durumunda istediğiniz zaman Almanya’ya yerleşme hakkınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 47. Merhaba benim eşim ilk çocuğumuz doğduktan sonra alman vatandaşlığına geçti.Kızım da Türkiye’de doğdu ve halen Türkiye’de yaşıyoruz.Eşim Almanya’ya iş için tekrar gitti ve 3 aydır orada yaşıyor ve çalışıyor.Kızım şu an 17 yaşını doldurmak üzere ebeveynden dolayı alman vatandaşlığını kazanabilir mi ?
  Diğer sorum ise turist vizesiyle Almanya’ya eşimin yanına gittiğimizde oradayken kızım aile birleşimi yapabilir mi yani bir dil kursuna kayıt olup o evrakları yabancılar şubesine başvursak göstersek mesela? Ben zaten diğer çocuğum alman vatandaşı olduğu için onun üzerinden gideceğim.
  Teşekkürler 🙏🏻🙋🏻‍♀️

  1. Funda Hanım,

   Kızınız doğduğunda baba Alman vatandaşı olmadığı için ne yazık ki kızınızın vatandaşlık hakkı yok. 17 yaşında olduğu için aile birleşimi evrakları arasında C1 düzeyinde Almanca belgesi istenebilir.
   Örneğin B1 düzeyinde Amanca biliyorsa, Türkiye’deki dersleri iyiyse Almanya’da Almanca kursu kaydı yaptırarak vizeye başvurmayı deneyebilirsiniz. Ya da B2 düzeyinde Amanca öğrendikten sonra Almanya’da meslek eğitimi yapabilir.
   Turistik vize ile gittiğinde oturum ama şansı çok zayıf.

   Bilginiz osun

 48. Selamlar Annem 1971 yılında Almanya’da doğdu 13 yıl okuduktan sonra dedem haklarını alarak Türkiye’ye geri döndü doğum belgesini Almanya’ya gidip aldı ve okul kayıtları mevcut vatandaşlık hakkı var mıdır ?

  1. Tolga Bey Merhaba,

   Ne yazık ki sadece orada doğduğu için vatandaşlık hakkı bulunmuyor. Başka kriterler de söz konusu. Kesin dönüşe beraber bu kriterler için şartlar oluşamamış.

   Bilginiz olsun

 49. İyi günler.
  Annem 1996 yılında Alman vatandaşı oluyor. (Dedem ve ninem uzun senelerdir Almanya’da ikamet ediyorlar.) Evlendikten sonra Türkiye’ye dönüyor. Babam Türk vatandaşı. 1998 yılında annem doğumunu Almanya’da yapmış bundan dolayı benim Alman pasaportum var. Benden sonra dünyaya gelen iki kardeşimden biri Almanya doğumlu, biri de İstanbul doğumlu ikisine de Alman pasaportu alıyorlar.
  1996 yılında annem Alman vatandaşlığına geçtiği esnada “başka bir ülke vatandaşlığına geçmeyeceğine dair” bir belge imzalamış. Bu imzaya rağmen Türk konsolosluğundan “Türk vatandaşlığından çıkış belgesi” aldıktan sonra konsoloslukta tekrar “Türk vatandaşlığa dönüş” beyanı veriyor ve Türk kimliğini tekrar alıyor.
  Bu beyandan dolayı geçen hafta İstanbul Alman konsolosluğu annemin ve iki kardeşimin Alman vatandaşlığının ibtal edildiği yazısını gönderiyor.
  Bu meyanda ben Almanya’da “Alman nikah dairesinde Alman vatandaşı olarak evlendim.” Eşim Türk vatandaşı, süresiz oturumlu ve çalışıyor. Bana henüz “Alman vatandaşlığımın” ibtal edildiğiyle ilgili herhangi bir yazı vs. gelmedi. Kardeşlerimle aynı statüde olmam (yani annemin Alman vatandaşlığı sebebiyle Alman vatandaşı olmamız) sebebiyle benim de Alman vatandaşlığımı ibtal ederler mi.
  Türk vatandaşlığım da devam ediyor ve ben eşimle Almanya’da yaşıyorum.
  Annemin vatandaşlık ensasında verdiği imzadan dolayı Alman pasaportunun ibtal edildiğini kabul edelim. Ama kardeşlerim için yapabileceğimiz herhangi bir husus var mı.
  Biraz uzun oldu ama, ancak bu kadar kısaltabildim. Kusura bakmayın.
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Eda Nur Hanım,

   Ne yazık ki bu gibi durumlarda son dönemlerde çok sık karşılaşmaya başladık. Beyanına ters bir tutum sergilediği için de verilen hak elinden alınmış, aynı şekilde kardeşlerinizin de elinden alınmış bu hak. Geriye dönük olarak bunu tekrar alabileceklerini düşünmüyorum.
   Yine de isterseniz siz Almanya’da bu konularda uzman olan bir avukattan danışmanlık alabilirsiniz.
   Sanırım siz Almanya’da yaşadığınız için bu durumdan etkilenmemişsiniz. Umarım ilerde etkilenmezsiniz de.

   Kolay gelsin

  1. Ferhat Bey Merhaba,

   Sınırlar sizin için tamamen kapanmamışsa şartları oluşturmanız durumunda gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 50. Merhaba ,
  Ben 1993 istanbul doğumluyum babam 1987 de alman vatandaşı olmuş ve halen almanya da yaşıyor.Annem türk istanbulda yaşıyor ve aralarında resmi nikah bulunmuyor. Babam beni 2014 senesinde türkiyede oğlu olarak nüfus müdürlüğünde tanıma yaptı o sıralar 21 yaşındaydım 21 yaşına kadar oğlu olarak görünmüyordum şuan Alman vatandaşlığına başvuru yapma hakkım bulunuyor mu ve nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
  iyi çalışmalar,

  1. Murat Bey Merhaba,

   Normal şartlarda doğduğunuz anda babanız Alman vatandaşı olduğu için geriye dönük olarak Alman vatandaşlığına başvuru hakkınız bulunuyor. Ancak doğumdan çok sonra babanız sizi nüfusuna kaydetmiş, bununla ilgili belki sizden başka belgeler isteyebilirler. Size tavsiyem doğum belgeniz ve babanızın vatandaşlığı ile ilgili belgelerle beraber konsolosluğa başvurmanız. Onar sizi ek belgeler konusunda bilgilendireceklerdir.

   Kolay gelsin

 51. Ben 19 yaşındayım ve çift vatandaşım. Alman pasaportumun süresi 5 yıl önce dolmuş. Alman kimliğim de çocuk kimliği olarak geçiyor ve 9 yıl önce süresi bitmiş. Şimdiye kadar çocuk kimliği dışında hiç yeni bir kimlik çıkartmamıştım. Ben çiftvatandaşlıkta Alman vatandaşlığını seçip Türk vatandaşlığından çıkmak istiyorum. Ancak yukarıda belirttiğim gibi elimdeki belgeler çok eski. Önce hangisini yenilemekle başlamalıyım? Alman konsolosluğuna kimlik ve pasaport yenileme için randevu talebinde bulundum. İlk olarak kimliğimi mi yenilemeliyim yoksa direkt pasaportumu mu yenilemeliyim? Ayrıca Alman vatandaşlığım yanmamıştır değil mi sonuçta çift vatandaş olarak doğdum ve henüz 23 yaşına gelmedim seçme hakkım hala olmalı çünkü bazıları senin vatandaşlığın yandı diyo da o yüzden soruyorum

  1. Merhaba Tuncay Bey,

   Hem pasaport hem de kimlik için başvuru yapabilirsiniz.
   Hangi statüden Alman vatandaşlığı aldığınız önemli. Kan bağı prensibinden aldıysanız hakkınız kaybolmaz ancak doğumla aldıysanız bazı kriterlere bakabilirler. Almancayı iyi konuşuyor olmak avantaj.

   İyi şanslar

 52. Merhaba,
  Ben 1994 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde doğdum. Kimliğimde de doğum yerim Stuttgart olarak yazıyor. Ancak ne annem nede babam alman vatandaşı değil. Annem turist olarak Almanya’ya gittiğinde tesadüf olarak orda dünyaya gelmişim. Bildiğim kadarıyla 90 sonrası orada doğanlar için Alman yasası doğum hakkı veriyor. Ben bu haktan faydalanabilir miyim. Veya doğum hakkı çerçevesinde alman vatandaşlığı alabilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim 😊

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Doğumla vatandaşlık için anne ya da babanızın en az Almanya’da 8 yıl oturmuş ve süresiz oturum hakkı olması gerekirdi. Anneniz turist olarak orada bulunduğu için vatandaşlık hakkınız bulunmuyor ne yazık ki.

   Kolay gelsin

 53. Merhabalar
  Dedem 1971 yılından itibaren 9 yıl almanya da yasal olarak ikamet edip çalışmış. Annem almanya doğumlu ancak 7 yaşında türkiyeye kesin dönüş yapmışlar. Ben şuan 27 yaşındayım. Önce dedemin sonra annemin vatandaşlığa başvurup alma hakkı var mı ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Akif Bey,

   Ne yazık ki bu şartlarda vatandaşlık alma hakları yasa olarak bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 54. İyi günler,Ben 1965 yılında Ankarada Doğdum. Annem Alman (halen sağ Türkiyede yasıyor) Babam Türk. Ben Türk ve Rus vatandaşıyım. Daha önce Ankara Alman konsolosluğuna başvurum oldu ancak kabul edilmedi.Bu sene (2021) içersinde yeni yasa kabul edilmişKan bagından dolayı Alman vatandaşlığına geçme yada kabul edilme hakkım bulunuyor mu?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   Kan bağı prensibi 2000 yılından itibaren geçerli.
   Normal şartlarda doğum belgeniz ve annenizin kimlik evraklarıyla başvuru yapma hakkınız var. Kabul edilmesi durumunda vatandaşlık alabilirdiniz. Size verilen ret gerekçesindeki neden önemli. Onun bertaraf edilme şansı var mıdır? Varsa yeniden başvurabilirsiniz.
   Kolay gelsin

 55. Benim annem almanyada dögdu kimlinde bile almanya lübeck yazıyor annem doğduktan sonra bir kac yıl sonra türkiye geri geldi ben simdi 17 yasımdayım ve almanyaya gitmek istoyorum benim almanyaya gitme hakım varmı varsa nasıl ve hangi şartlar altında

  1. Merhaba Arda Bey,

   Anneniz Almanya’da olsaydı 18 yaşından önce aile birleşimi ile gitme hakkınız vardı. Siz ancak bağımsız örneğin eğitim amaçlı gidebilirsiniz.

   Bilginiz osun

 56. Merhabalar, benim anneannem Alman kökenli Türkiye’de yaşayan bir Alman vatandaşı. Annem de Almanya doğumlu Türk vatandaşı. Annem Alman vatandaşılığı için başvuruda bulundu. Süreç tamamlanmak üzere. Annem Alman vatandaşlığı aldığında Türkiye doğumlu (1986, 1989) kardeşimin Alman vatandaşlığı alma hakkı var mıdır? Cevabiniz için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

  1. Merhaba Aydemir Bey,

   Annenizin işlemleri sonlandıktan sonra aynı şekilde başvuru yapmak gerek. Bu kararı vatandaşlık dairesi verecektir. Kesin bir şey söylemek mümkün değil. Denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 57. Merhaba 1974 yılında Almanya’da doğdum 10 yıl orda yaşadım ve 2 yıl okula gittim fakat 10 yaşında iken babam annemle süresiz oturma iznini iptal edip Türkiye ye gelmiş orda 16 yıl kaldılar bende 10 yıl vatandaşlık alma hakkım varmıdır acaba ?

  1. Mermet Bey merhaba,

   Ne yazık ki ne vatandaşlık ne de Almanya’ya giriş hakkınız yok. Siz ancak hangi amaçla gitmek istiyorsanız o amaç için gerekli evrakları hazırayarak vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 58. 1975 Yılında Almanyada doğdum. Anne ve Baba Türk 15 yıldan fazla Almaya da yaşamışlar 1982 yılında Türkiyeye kesin dönüş yapmışlar ve bizlere vatandaşlık hakkı başvurusu yapmamışlar. Benim Alman vatandaşlığına geçmem mümkün mü? Evliyim 15 yaşında 1 kızım var. Türkiyede yeterli mal varlığımız var. B2 seviyesinde Almanca biliyorum. Kızım A2 seviseyinde.

  1. Merhaba Nuran Hanım,

   1975 yılında zaten doğum nedeniyle vatandaşlık verilemiyor. Ne yazık ki vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 59. merhabalar
  ben 2002 yılında almanyada doğdum ve bana kınderausweis ve Abstammungsurkunde verilmiş 2004 te türkiyeye geri döndük annem 13 yıl ikamet etii orda ve ikamet kağıtları mevcut elimde ben vatandaşlkık seçimi yapabiliyormyum acaba

  1. Merhaba Samet Bey,
   Seçim için bu evrakların geçerli olması gerek; bunun için de ya 8 yıl Almanya’da yaşamak ya da 6 yıl okula gitmek gerek. Anladığım kadarıyla siz de bunların hiç biri yok. O nedenle vatandaşlık hakkı ya da seçimi sizin için mümkün değil diye düşünüyorum. Yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 60. Kızım 2003 Almanya doğumlu. 2011 yılına kadar almanyada yaşadı. 3. Sınıfa başladığında, Türkiye de yaşamak için benimle Türkiye ye geldi. 8 yıl Almanya da ikamet etmiş oldu . Türkiye ye geldiğinden berli kimlik yenilemesi falan yapmadım bende hiç. Çifte vatandaşlığı hakkı bulunuyor mu? Bunun için nereye başvuracağız.

  1. Pınar Hanım Merhaba,

   Doğum anında ebeveynlerden birinin Alman kimliği olması durumunda çocuğa Alman pasaportu veriir ya da ebeveynlerden dolayı yine doğumda “doğumla vatandaşlık” kazanabilirdi. Bu ikisi de yokda ne yazık ki vatandaşlık alma hakkı yok.
   Eğer Alman kimiği varsa Alman başkonsolusluğuna pasaport yenileme için başvurulabilir.

   Kolay gelsin

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. Evet alman vatandaşlığını aldık doğar doğmaz. Çifte vatandaşlığı var. Sadece reisepass ın süresini hiç yenilmedim. Bu sorun olur mu diye tereddüt ettim. 8 yıl yaşadı zaten Almanya da. Çifte vatandaşlığı vardı. Devam hakkı var mı?

    1. Pınar Hanınm,
     Türkiye’deki Alman konsolosluğundan pasaport yenileme için randevu almak ve gerekli evrakları hazırlamak gerekir. Sorun olacağını sanmıyorum.

     İyi şanslar

 61. Merhaba 1998 yılında Almanya’da doğdum fakat Türkiye’de büyüdüm. Pasaportum gitmediğim için ben çocukken yanmış. Yaşım 23 olmak üzere… Annem ve kardeşim çifte vatandaş. Benimde çifte vatandaş olmamın bir yolu var mı ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Erdem Bey,

   Siz doğduğunuz anda ebeveynlerden birinin Alman pasaportu taşıması durumunda vatandaşlık alma hakkınız var. Optionsrecht söz konusu ise Almanya’da bulunduğunuz süre ve Almanca bilginiz göz önünde bulundurulur.

   Bilginiz olsun

 62. merhaba melek hanım,
  alman vatandaşı hatta çifte vatandaş olan kız arkadaşımdan evlilik dışı bir çocuğumuz var 2010 senesinde dünyaya geldikten sonra alman konsolosluğunda kızım vatandaşlık aldı, Türkiyede oturmaktayız halen evli değilim kızım resmi olarak benim soyadımı taşıyor. kızımın üzerinden AB vatandaşlığı alabilirmiyim böyle bir hakkım var mı? son olarak kulaktan dolma bilgiyle size sormak istedim kızım 18 yaşını doldurduğunda babası olarak başvuru yaptığında böyle bir vatandaşlık hakkına saahip olunabiliyor mu?

 63. İyi günler efendim…Ben 1970 almanya doğumluyum..Annem alman babam türk.1980 yılında boşandılar..Ben çocukken babamla Türkiyeye döndüm.(mahkeme kararı ile).Annem kendi vatanı olan almanya da kaldı.. 8 yıl almanyada kalmıştım ve alman okulunda okumuştum..1980 den beri almanyaya hiç gitmedim.Şu anda türkiyeden emekliyim.Almanca bilgim var tc kütüğümde de almanya doğumlu diyor..Peki kan bağı yolu ile (annem öz be öz alman) almanya vatandaşlığı veya oturum alabilirmiyim..Teşekkürler..

  1. Sedat Bey,

   Doğum begeleriniz ve annenizin kimik bilgileriyle bağlı bulunduğunuz konsolosluğa, Alman pasaportu için başvurabilirsiniz. Öncesinde ilgili kurumdan online bir randevu almak gerek.

   Kolay gelsin

 64. Melek hanım merhabalar

  İşinizde başarılar dilerim. Ben 1997 Almanya Ludwigshafen doğumluyum 6. Sınıfa kadar orada okudum ve yaşadım 2010 yılında ailem kesin dönüş yapmak istediği için türkiyeye dönüş yapmak zorunda kaldık. Ben döndüğümüz zaman 13-14 yaşlarındaydım. Abim Alman vatandaşı, Babam 30 sene kadar orada yaşadı vatandaşlık almamak onun seçimi. Annemin ve Babamın Almanya’dayken süresiz oturum izinleri aldığını biliyorum. Bu izinler hala geçerli mi ? Ayrıca ben bu nedenle Alman vatandaşlığına başvuruda bulunabiliyor muyum?
  Saygılarımla

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Ailenizin oturumları, Almanya dışında 6 aydan fazla kaldıkları anda riske girer. Üzerinden de uzun yıllar geçmiş. Artık geçerliliği yoktur. Siz ancak eğitim amaçlı ya da diplomanıza uygun bir iş edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 65. Merhaba, babam 1976 senesinde almanya hamburg’da doğmuş 10 yıl orada yaşamış sonra türkiyeye kesin dönüş yapmışlar fakat vatandaşı olmamış.Babam vefat etti. Ben 20 yaşındayım babam almanya doğumlu diye alman vatandaşı olabilir miyim hiç şansım yok mu?

 66. 2021 doğumlu bebek için , anne Alman vatandaşı, baba Türk vatandaşı , Alman vatandaşı olması için ne yapılmalıdır ?

  1. Merhaba Tarık Bey,

   Alman konsolosluğu web saydasından Alman pasaport talebi oluşturmanız gerekir. Verilen randevu tarihinde gerekli evraklarla başvurmanız durumunda işlemler başlatılır.

   Kolay gelsin

   Kolay gelsin

 67. Melek Hanim, merhaba

  1973 Almanya dogumluyum. 15 yasinda Turkiye ye kesin donus yaptik.
  9 yil Almanya da okula gittim. su an 47 yasindayim ve Emekliyim.

  1- Alman Vatandasi olmak icin sanirim sartlar degist ?
  2- Emekli oldugum icin Vize almam kolay olur mu ? yoksa Almanya dan bir arkadasimin davetiye gondermesi mi gerekir ?
  3- Olasi Almanya da is bulup calismam durumunda Emekli maasim kesintiye ugrar mi ?

  Saygilarimla,
  Iyi calismalar,

  1. Merhaba Orhan Bey,

   Siz ancak şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık alabilirsiniz. bunun için de Almanya’da yaşıyor olmanız gerek. Almanya’da doğmakllla bu hak ne yazık ki o yıllarda yoktu.

   Emekli olduğunuz için davetle schengen vizesi alabilirsiniz. Ancak bu vize türü sadece yılda 2 kez 3’er ay ziyaret amaçlı kalmak için; çalışma hakkı tanımaz size.

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi alırsınız; vizeye bağlı oturum verilir. Var olan düzenemeyle emekliyken de Almanya’da çalışma hakkınız var diye biliyorum.

   Kolay gelsin

 68. Merhaba ,
  Dedem ve babaannemde alman vatandasligi var cift vatandaslar fakat babam 2 yasinda almanyaya goturmusler ve babam 14 yasinda Turkiyeye donmus bu yuzden babamda alman vatandasligi yok amcamda var.Ben 17 yasindayim babam 49 yasinda acaba babamin ve benim alman vatandasligi alma sansimiz var midir

  1. Sinan bey,

   Babanız doğduğunda eğer ebeveynlerden birinde Alman kimliği varsa doğum belgesi ve ebeveynlerin kimlik bilgileri ile konsolosluğa vatandaşlık için başvurabilir. Siz de sonrasında aynı işlemi yapabilirsiniz. En azından denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 69. Merhabalar Ben Türkiyede doktorluk yapıyorum 1995 yılında Almanya’da doğdum 1998 yılında ailemle kesin dönüş yaptık. Almanya’ya ait kimlik kartım ve doğum kaydı belgelerim mevcut. Bunlar bana Almanya’da oturum izni almamda kolaylık sağlar mı? Süreç nasıl ilerler? Teşekkürler

  1. Erda Bey,

   Nbe yazık ki sadece Almanya’da doğmuş olmak vatandaşlık yoksa size oturum için kolaylık sağlamaz.

   Siz mesleğinizin gerektirdiği şartları yerine getirerek çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 70. Merhabalar,

  Ben 1997 yılında Köln ‘de doğdum .Annemin Alman passportu vardı lakin Türkiye’de emekli olabilmek için iptal ettirdi. Benim passaportumda süresiz oturma iznim vardı. Annemin passportu iptal edilince onu da çizdüier passporttumda. Sizce başvuru yapsam Alman vatandaşlığını kazanbilir miyim ?
  Böyle bir hakkımın geçmiş dönemde varsa bunun kazanılması için hak talep etmek istiyorum.

  Teşekkürler

  1. Ayşe hanım,

   Bu konuyu Almanya’da bir hukukçuyla görüşmenizi öneririm. Normal şartlarda annenizden dolayı vatandaşlık alma hakkınız vardı ancak anneniz bu durumdan feragat edince sanırım siz de bu hakkı kaybediyordunuz diye düşünüyorum. Yine de bir hukukçu görüşü almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 71. Merhaba ben 2002 yılında almanya Münih’te doğdum. 2009 yılında annemle ben türkiye ye geldik temelli olarak. Babamda 2012 yılında türkiye ye temelli dönüş yaptı. Şuan 19 yaşındayım. 23 yaşına kadar vatandaşlık seçme hakkım var mı ? Bu arada annem ve babam 8 yıldan fazla resmi olarak almanyada ikamet ettiler. Almanya da anaokuluna da gittim. Cevaplarsanız sevinirim iyi günler.

  1. Mustafa Bey,
   Alman kimliği verdiler mi size? Ayrıca Almanya’da ya 8 yıl yaşamış olmak ya da en az 6 yıl okula gitmiş olmak gerek.Bu şartlarda ancak seçme hakkı verilebilir.

   Bir hukukçudan bu konuda görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba 30 yaşındayım annem 1964 doğumlu. Bugün annemim doğum günüydü . Annem 1977 yılında almanya gidip çalışmaya başlıyor. 1989 yılında türkiye ye dönüyor. Dönmeden önce kendisine soruyolar alman vatandaşlığı ister misin diye kendisi yooo diye cevap verip türkiye ye geliyor. Bunu bugün annemin doğum gününde öğrendim ve yaşadığım 30 yılı sorguladım 🙂 . Annemi alman vatandaşı yapbilirmiyiz tekrar şansımız var mı yardımcı olabilir misiniz

    1. Merhaba,

     Başvuru yapmadan memur inisiyatif kullanmak istemiştir diye düşünüyorum. Vatandaşlık alabileceiğini düşünmüyorum. Yine de avukat görüşü alabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 72. Merhaba. Ben Almanyada dogdum. Annem sonradan Alman vatandasi oldu. Dogdugumdan beri hep Almanya oturumum vardi fakat okul dönemlerinde yabancilar dairesinin de haberiyle Türkiyedeydim. Onun disinda hep Almanyada Anmeldung’um vardi. 2014 haziran ayindan beri kesintisiz sekilde Almanyada yasiyorum. Süresiz oturum vermediler okul döneminde Türkiyede bulunmami kesinti görerek. B2 dil sertifikam var. Su an Alman vatandasi olabilir miyim yoksa 2022 Haziran ayini beklemem gerekiyor mu?

  1. Merhaba,
   Çalışıyorsanız mutlaka başvurunuzu yapın. Ancak çalışmıyorsanız dil tek başına yeterli değil. Bu şartları sağlıyorsanız denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 73. Merhaba
  İsmim Murat 1972 Almanya /Frankfurt doğumluyum. Babam 1960 yılında Almanya’ya ilk giden Türk işçilerindendi.Annem ise 1971-1978 arası almanyada yaşamış ve çalışmıştır.1977 yılında babamın sağlık sebeplerinden dolayı Türkiye ‘ye kesin dönüş yapıldı.O yıldan beride Almanya’ya bir giriş yapılmadı.Babamın Almanyadan sigortası ve Malulen emekli aylığı bulunmaktaydı.1990 yılında vefat etmiştir.Annem ise halen sağdır.
  Benim veya annemin şuan ki yasalara göre alman vatandaşlığı hakkı var mıdır ?
  Yeni hükümetin vatandaşlık vaatleri gerçekleşirse herhangi bir hakkımız olacak mı ?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Murat bey,

   Ne yazık yasalara göre vatandaşlık alma hakkınız yok.
   Yeni koalisyon hükümetinin önerileri onaylanıp yasallaşınca bizler de durumu değerlendireceğiz. Şimdilik bu konuda kesin bir şey söylemek münmkün değil.

   Kolay gelsin

 74. Merhabalar Melek Hanim.1982 yilinda almanyada dunyaya geldim.Anasinifina almanyada gittim annem ve babama suresiz oturum verilmis fakat 87 yilinda kesin donus yapmislar almanyaya donus yapabilir miyim Bir de almanyada 3 cocuk dunyaya getiren annelere emeklilik hakki varmis bunlar icin izleyecek yol nedir turkiden bu hakka nasil basvuru yapabilirim

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Siz ancak aile birleşimi, eğitim ya da çalışma amaçlı giderbilirsiniz. Diğer türlü geri gitme şansınız yok.
   Türkiye’de Almanya sigorta işleri ile uğraşan kişiler size emeklilik konusunda yardımcı olabilirler.

   Kolay gelsin

 75. Merhaba Melek hanım,
  Kardesim 1996 Almanya doğumlu Türkiyede yaşıyoruz. annem dedemin işci olması sebebiyle tr de dogduktan sonra orada yaşamış ve okumuş. ebeveynlerim 2006 yılında boşandı ve biz nufus dosyasında kendisinin çifte vatandaş olduğunu sonradan gördük. Kardeşim ve ben dogdugumda annem alman vatandaşıymıs. Kendisiyle görüşmüyoruz. Doğum belgemiz var fakat kendisiyle görüşmediğimizden kimlik bilgisini ondan alıp başvuramayacağız. Kan bağı ilkesinden geriye dönük vatandaşlık hakkımız var mıdır? Görüşmememiz nedeniyle sadece dogum belgesi ile başvuruda bulunabilir miyiz? Kendisine bu bilgiler gider mi?

  1. Merhaba

   Kimlik bilgilerinin yanında siz doğduğunuzda annenizin Alman vatandaşı olduğuna dair kimlik bilgileriyle başvurmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 76. Merhaba
  Eşim 1976 Almanya doğumlu, 7 yaşındayken Türkiye’ye kesin dönüş yapmışlar bu arada ebevynlerin vatandaşlıkları yok ama 17 yıl almanyada çalışmışlar. Dolayısıyla oturma izni alabilirmi? Mutlaka Almanca bilmesi gerekli mi?

  1. Zeynep Hanım,
   Ne yazık ki bu nedenle geri dönme ya da oturum alma hakkı bulunmuyor.
   Ancak diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinmesi durumunda vize alıp gitme şansı var.

   Bilginiz olsun

 77. Merhabalar
  Adım Murat. 14.09.1997 Innsbruck/Avusturya doğumluyum. Avusturya vatandaşlığına ailecek(annem hariç) 2006 yılında geçtik. Ben ve kardeşlerim çifte uyruklu (Türkiye-Avusturya) babam ise Türkiye’den mavi kart aldı. Biz 2007 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Geçen pasaportumu yenilemek için konsolosluğa vardığımda memur bana çifte vatandaş olman yasa dışı normalde reşit olduğun zaman bir vatandaşlığı seçmen gerekiyordu dedi. Bana soruşturma açacaklarını ayrıca vatandaşlığı kaybedebileceğini söylediler. Ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Avusturya’dan göç yasalarını iyi bilen bir avukat desteği almanızı öneririm. Avusturya uygulamalarını bilemiyorum.

   İyi şanslar

 78. Merhabalar Melek Hanım
  Ben 1981 yılında Almanya’da doğdum 2021 yılında Alman vatandaşlığına geçtim passaportun günü geçtiği için İstanbul’da izin deyken uzatmaya gittim yanlış tarihte çifte vatandaşıyım diye elimden aldılar 2014 tarihinde Türkiye’ye yerleştim ama altı ay dolmadan giriş çıkış yapıyorum tabiki burda çalışmadığım için oturmayı iki senelik veriyorlar şimdi Almanya’ya geldim işe girdim ev tuttum 3 aylık maş Bodro suyla tekrardan başvurmak istiyorum mümkün müdür .

  1. Yeliz Hanım,

   Denemenizi öneririm ama öncesinde bir avukattan bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 79. Merhaba ben 18 yaşında üniversite 1. sınıf öğrencisiyim annem 1972 almanya bremen doğumlu kendisi yunanistan göçmeni liseye kadar almanyada eğitim görüp buraya geliyolar amcası ve neredeyse tüm akrabaları hala orada ve ben üniversitem bitince almanyaya yerleşmek istiyoruz gitmek için napmamız lazım iyi çalışmalar dilerim 🙂

  1. Merhaba Mahir Bey,

   Almanca öğrenmenizi ve deneyim edinmenizi öneririm. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme durumunuz olur.

   Kolay gelsin

 80. Merhaba ben 1999 almaya nürnberg de doğdum orada kindergärtene gittim
  2007 ye kadar almanyada yaşadım sonra ailem türkiyeye kesin dönus yapmis biz küçükken ama annem küçüklüğünde beri orada yaşamıştır 8 yildan fazladır
  Oturum izni ve süresiz oturum hakkı vardı ben 16 yasina kadar annemin üstündeydim 16 yasina kadar suresiz oturma iznim vardı
  22 yaşındayım alman vatandasi olmak istiyorum
  Alman konsoloslugunami gitmeliyim yada ne yapmam gerekir cevaplarsaniz sevinirim.

  1. Asena Hanım,

   Doğumla vatandaşlık alma hakkı ancak 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir haktır.
   Geriye dönük olarak ancak siz doğduğunuzda ebeveynlerden biri Alman kimliğine sahipse siz de başvurarak vatandaşlık alabilirdiniz.
   Bu durumda diplomanıza uygun bir iş bularak gidebilir; sonrasında şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru yapma hakkınız olur.

   Kolay gelsin

 81. merhaba melek hanım benim birkaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim
  ben 1975 almanya doğumluyum 2011 yılına kadar almanyada yaşadım 19 yıl sigortalı olarak çalıştım 2011 yılında türkiyeye geldim ve buzamana kadar türkiyede yaşadım. almanyada unbefristet oturum iznim vardı. Şuan geçerlimidir ben biraz araştırma yaptım 15 yıl almanyada yaşamış biri tekrar geri dönüş vizesi ile almanaya geri dönebiliyormuş
  ben şimdi geri dönüş vizesi alabilirmiyim.

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Kontrol edilmesi durumunda 6 ay Almanya dışında kaldığınız andan itibaren süresiz oturumunuz iptal edilme riski taşır. Ama dedğiniz gibi 15 yıl Almanya’da yaşamanız ve çalışmış olmanız durumunda değerlendirilir ve uygun görülürse göç yasaının 51. maddedsinden oturumunuz geri verilir. Ama bunun için Almanya’dan bir avukat aracılığıyla bu işlemleri başlatmanızı öneririm. Özellikle B1 düzeyinde Almanca bilmeniz ve kalifiye olmanız durumunda (iş sözleşmesi edinmeniz de büyük avantaj olur) oturumunuz iade edilebilir.

   iyi şanslar

 82. Merhaba çocuğum 10 yaşında ve babasından dolayo Alman pasaportuna sahip. Eşim 5 yıl önce vefat etti. Çocuğumun Alman vatandaşı olarak hakları nedir? Türkiye de yaşarken eğitim vs. için destek alabilir mi? Babası yaklaşık 4-5 yıl Almanya da sigortalı işlerde çalışmış.Ama detaylı bilgiye sahip değilim. Buradan herhangi bir hak sahipliği doğar mı?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ayşenur Hanım,

   Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için siz Alman çocuğa aile birleşimi ile vize alarak gidip ALmanya’ya yerleşebilirsiniz. Ayrıca babadan dolayı siz de çocuğunuz da dul ve yetim aylığı alma hakkınız var mı bunu araştırmanızı öneririm. Bu konuda iki ülke sigorta sistemini bilen sigortatılar size yardımcı olabilirler.

   iyi şanslar

 83. merhaba ben 1991 yılında almanyada doğdum alman vatandaşıyım türkiyeye 2021 yılında temelli dönüş yaptım evlendim. ileride cocugumun olma durumunda nasıl bir yol izlemeliyim. cocugumun alman vatandaşı olabilmesi için Almanyada dogum mu yapmam gerekiyor Türkiye de dogum yapmam sıkıntı cıkarır mı nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba Büşra Hanım,
   Türkiye’de doğum yapmanız durumunda Alman konsolosluğuna çocuğunuzun doğum belgesi ve sizin kimlik bilgilerinizle pasaport için başvurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 84. İyi çalışmalar.
  Almanya doğumluyum fakat 14 yaşında Almanyadan dönüş yaptım annem hala almanya da yaşıyor ben ise burada üniversitede almanca öğretmenliği bitirdim babamın mesleğinden dolayı 2 defa yeşil pasaport aldım kendimde daha önce 6. Sınıfa kadar orada yaşadım. Dönüş yapmak istiyorum izlemem gereken yol nedir?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Durumunuzu Almanya’dan bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   Eğer geri dönme şansınız yoksa çalışma amacı ile gitmek için girişimlerde bulunmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 85. Merhaba Melek hanım,
  Ben 2019 da türkiyede evlendim ve eşim daha vize alamadan bir kızımız oldu ve aralık 2020de almanya’ ya geldiler.
  Şimdi ben ve kızım alman vatandaşlığına geçiş için başvurdum ve alman makamları bizim türk vatandaşlığından çıkış yapmamızı istiyorlar, bu kızım içinde mecburimi?

  Saygılar

  1. Merhaba Ethem Bey,

   Kızınız Almanya^’da doğmuş olsaydı çifte pasaport taşıma hakkı olurdu ancak müracaatla vatandaşlık söz konusu olduğu için kızınız için de bu gereklidir diye düşünüyorum.
   Yine de bir avukattan görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelisin

 86. Babamın babasınin annesi alman, babamın babası almanya dogumlu. 1940 yıllarında Nazi Almanyası dan Turkiyeye gelmişler. Ben torun olarak doğrudan Alman vatandasligina başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Doğan Bey,

   Ebeveynlerinizin kimlikleriyle Türkiye’deki ALman konsolosluğana başvurmanızı öneririm. Normal şartlarda kan bağı prensibine göre çocuklar vatandaşlık alır. Bu durumda ebeveynlerin Alman olduğunu kanıtlamanız durumunda siz de vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak burada torun olarak babanızın vatandaşlığı söz konusu ve uzun soluklu bir mücadele olur gibi düşünüyorum.
   Yeterli evraklarınız elinizde var ise şansınızı denemenizi öneririrm.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir