Vatandaşlık Yasası

Posted by

Federal Almanya vatandaşı olmanın 4 yolu vardır.

Kan Bağı Prensibi:
• Anne veya babanın ya da her ikisinin Alman vatandaşı olması esasına dayanır. Bu kişilerin doğan çocukları Alman vatandaşıdır.

Doğumla Vatandaşlık: 01.01.2000
Göçmen anne veya baba 8 yıldan beri Almanya’da oturuyorsa ve en az son iki yıl süresiz oturma iznine sahipse, bunların, 2000’den sonra Almanya’da doğan çocukları Alman vatandaşıdır. Bu kişiler artık hem ebeveynlerinin hem de Alman vatandaşlığını taşımaya hak kazandıklarından çifte vatandaş statüsündedirler. 20.12.2014 tarihinde yürürlüğe giren son yasal değişikliğe göre, Almanya’da doğmuş, bu göçmen çocuklar 21 yaşını doldurduğunda çifte vatandaşlık statüsünün kalıcılığı için Yabancılar Dairesi’ne müracaat ederek bazı belgeler ibraz etmesi gerekir. Gencin, aşağıdaki şartlardan birini yerine getirmesi yeterli olabilir:
• En az sekiz yıl Almanya’da yaşamış,
• En az altı yıl Almanya’da okula gitmiş,
• Almanya’da bir okul diplomasına sahip olmuş,
• Ya da meslek eğitimi diploması almış olmak Almanya vatandaşlığından yararlanmak için yeterli sayılacak. Son karar mercisi bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesidir.

Dikkat!
Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

Müracaatla Vatandaşlık
• 8 yıllık yasal oturma (Eşi Alman vatandaşı ise 3 yıl),
• Kendi geçimini sağlama,
• Kendi vatandaşlığından çıkmış olma,
• Sicili temiz olma,
• Uyum sertifikası (B1+oryantasyon sertifikası)
• Vatandaşlık sınavı,
• Demokratik düzeni kabul etme.
Bu şartları yerine getirenler 18 yaşından küçük çocukları ile birlikte vatandaşlığa alınırlar.

Özel Müracaatla Vatandaşlık
Bazı durumlarda, özel konumlu kişiler (sanatçılar, politik kişiler, sporcular vb.) de vatandaşlık alabilirler.
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi, pasaport bürosu
www.bmi.gv.at
www.bamf.de
www.bundestag.de

716 comments

 1. Merhaba Babam Almanya’da yaşamış ve bildiğim kadarıyla çifte vatandaş… 27.04.1991 Almanya/Würsellen doğumluyum. 97 yılı yani 6 yaşına kadar orada yaşadım. Lakin annem babam ayrıldığından dolayı annemle Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Hem babamdan dolayı, hem orada doğmam ve geçirdiğim zaman dilimi çerçevesinde Alman vatandaşlığı alma hakkım doğuyor mu merak ediyorum?

  Kolay gelsin.

  1. Siz doğduğunuzda babanızın Almanya vatandaşlığı var idiyse siz de vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da yaşayan göçmen ailelerin Almanya’da doğmuş çocuklarına verilen bir hak. Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmak ve ve bir süre yaşamış olmaktan dolayı vatandaşlık hakkı alamazsınız.

   Bilginiz olsun

 2. merhaba,
  1974 Almanya doğumluyum, önceki kanunlara göre vatandaşlık talep etme hakkım var mı? babam Almanya’da 7 yıl ikamet edip çalışmış.

  1. Merhaba Koray Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da yaşayan göçmen ailelerin Almanya’da doğmuş çocuklarına verilen bir hak. Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmak ve ve bir süre yaşamış olmaktan dolayı vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 3. Merhaba,
  Çiğdem ben , 1975 Almanya Hannover doğumluyum. İlkokul 3.sınıfa kadar Almanya da okudum, sonrasında ailem kesin dönüş yaptığı için Türkiye de devam ettim. Benim Almanya vatandaşlığı alma hakkım olabilir mi? Olabiliyorsa hangi yolları takip etmem gerekir. Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılar.

  1. Merhaba Çiğdem Hanım,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da yaşayan göçmen ailelerin Almanya!da doğmuş çocuklarına verilen bir hak. Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmak ve ve bir süre yaşamış olmaktan dolayı vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 4. Merhabalar ;
  Anneannem 1975 yılında Almanya’ya gidiyor ve orada çalışıp kalıyor Alman vatandaşı oluyor. Annem babasıyla Türkiye’de kalıyor ve dedem ve anneannem ayrılıyor annemin vekaleti dedeme bırakılıyor. Anneannem hala Almanya’da yasiyor ve vatandaşı. Annemin Alman vatandaşlık hakkı varmıdır ve dolayısıyla benim böyle bir hakkım olur mu?

  1. Merhaba Nurullah Bey,

   Annenizin doğumundan önce annanneniz vatandaşlık almışsa annenizin de vatandaşlık hakkı kan bağı prensibine göre mümkün. Dolayısıyla annenizin vatandaşlık hakkı sizin de vatandaşlık hakkınızı belirleyecektir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 5. Merhaba, almanyada 5 yıl ailemle yaşadım. Sekundaratufe II – hauptschule mezunuyum. 2019 kasım gibi Türkiyeye kesin dönüş yaptım. Yeni yasa tasarısı geçerse alman vatandaşlığına başvurabilir miyim? Kanunlar geriye dönük kişinin lehine işlediğini biliyorum fakat emin olamadım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Ne yazık ki sadece Almanya^’da yaşamış olduğunuz için vatandaşlık hakkı yeni yasada da olmayacak.

   Bilginiz olsun

 6. Merhaba
  Benim dedem ve babannem Almanya’dan emekli babam ve amcam Almanya doğumlu
  Ve babamın 2008 e kadar geçerli pasaportu var ne kadar Almanya’da kaldılar tam bilmiyorum ama vatandaşlik hakkı talep edebiliyor muyum?

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Ne yazık ki çizdiğiniz bu çerçevede sizin vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 7. Merhabalar 22.08.2002 Frankfurt doğumluyum
  Almanya pasaportum var fakat zamanı geçti en son 2015 tarihinde gitmiştim. Hala vatandaşlık hakkım bulunuyor mu

  1. Merhaba Bartu Bey,

   Konsolosluğa uzatma için başvurabilirsiniz. Duruma ve Almanya’da bulunma sürenize göre iki vatandaşlık arasında seçim yapmanız istenebilir.

   Kolay gelsin

 8. Merhaba İsmim samet 1985 almanya doğumluyum 97 de ailem kesin dönüş yaptı şuan evliyim gelecek planlarımın arasında tekrar almanyada bulunmak ve hayatımı orada devam ettirmek istiyorum mümkünmüdür.

  1. Merhaba Samet Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda ailenizle beraber vize başvurusunda bulunabiliriz. Onaylanması durumunda oturum ve çalışma izniyle Almanya’da yaşayabilirsiniz.

   Ayrıntılar için bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 9. Merhabalar,
  Annem 1973 Almanya doğumlu. Orada okudu ve 16 yaşından itibaren sigortalı olarak çalıştı. Aufenthaltsberechtigung iznine sahip olup vatandaşlığı yoktu. 1992 yılında Türkiye’de yaşayan babamla evlendi ve babam da Almanya’ya taşındı. 1994 yılında ablam, 1997 yılında ben Almanya’da doğduk. Kesin dönüş tarihimiz net olmamakla birlikte 2001 2004 civarı olabilir. Bu şartlarda annemin bir hakkı bulunuyor mu? Eğer herhangi bir hakkı varsa çocukları faydalanabiliyor mu? Bununla birlikte ablamın ve benim hak ettiğimiz haklar var mıdır? Ayrıca kesin dönüş tarihimizi hangi kurum aracılığıyla öğrenebiliriz?

   1. Ebru Nur Hanım,

    Üzerinden çok uzun yıllar geçmiş; Almanya’da gfeçerli bir konumunuz yoktur.

    Bilginiz olsun

  1. Merhaba Ebru Nur Hanım,

   Ne yazık ki annenizin de sizin de Almanya’da yaşamak ve doğmuş olmanız nedeniyle vatandaşlık ya da tekrar oturum alma gibi haklarınız buluyunmuyor.

   Kesin dönüş tarihi için emniyetten Türkiye’ye giriş çıkış tarihlerini talep edebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 10. merhaba annem 1970 yılında türkiyede doğduktan sonra ailesi ile birlikte almayaya gitti. Anneannem ve dedem orda 15 yıl civarı çalıştı. Annem de Almanya’da ilkokul ve ortaokulu okudu. Annemin ve ondan dolayı benim de vatandaşlık alma imkanım var mı acaba ?

  1. Merhaba Kürşat Bey,

   Ne yazık sadece Almanya’da yaşamak yoluyla geriye dönük olarak annenizin de dolayısıyla sizin de vatandaşlık alma hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 11. Merhaba,
  1978 de Almanya’ da Anne-baba bir türk aileden doğdum. Babam işçi olarak çalışmaktaydı. Babam 1985’ te emekli oldu ve tüm aile Türkiye’ ye dönüş yaptık. Ben 18 yaşıma girmeden önce ailemin kararı ile pasaportum ve alman vatandaşlığım iptal edildi. Almanya’ da güncellenen yasa kapsamında tekrar Alman vatandaşlığımı almam mümkün müdür?

  1. Merhaba Esin Hanım,

   Hakkınızdan feragat etmişsiniz tekrar almanızın zor olduğunu düşünüyorum. Dilerseniz bu konuda Almanya’daki vatandaşlık dairesine başvuru yapabilirsiniz.

   İyi şanslar

 12. Merhaba Ben 2005 türkiye doğumluyum ve 18 yaşını doldurdum babaannem almanyadan maas aliyor babam Almanyada Doğmuş Tcsinde Öyle yazıyor gercektende öyle ama Kac Yıl kaldığını nereden öğrenebiliriz ve çocuğu olarak Ben Vatandas olabiliyor muyum?

  1. Merhaba Eren Bey,

   Ebeveynlerinizden biri Alman vatandaşı olmadığı için sizin vatandaşlık alma hakkınız ne yazık ki bulunmuyor. Babaannenizin ikamet ettiği belediyeden kaç yıl kaldığını öğrenmeniz mümkün.

   Kolay gelsin

 13. Merhaba, 1996 yılında Almanya’da doğdum. 1 yaşında Türkiye’ye gelmişim. Şu an Türkiye’de yaşıyorum. Alman vatandaşlığı için yapabileceğim birşey var mıdır? Veya bu durumdan dolayı avantaj sağlayabileceğim birşey?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Kaan Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra ALmanya’da doğanlara tanınan bir statü. Siz ne yazık ki bu haktan faydalanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

 14. Merhabalar ben 1994 stuttgart ludwigsburg doğumluyum 1997 de ailem kesin dönüş yapmış türkiyeye ailem 16 sene almanyada kalmış 3 senedir evliyim eşim alman vatandaşı ve almanyada yaşamak istiyoruz dil şartı olmadan gidebilirmiyim ?

  1. Merhaba Osman Bey,

   Aile birleşimi kapsamında ulusal vizeye başvurmanız gerekir. Diğer evraklatın yanı sıra A1 dil sertifikası da sizden beklenir.

   Bilginiz olsun

 15. Merhaba 1994 doğumluyum almanyada 5 yıl kaldım. 1999 yılında ailem kesin dönüş yaptı ve tekrardan giriş yapmadım vatandaşlık gibi bir sürecimiz olabilir mi

  1. Merhaba Ali Bey,

   Siz ancak tekrar durumunuzu uygun evraklarla ulusal vize alarak Almanya’ya giriş yapabilirsiniz. Yani Almanya’ya ilk kez girecek kişiler gibi başvuru yapmanız gerekecek.

   Bilginiz olsun

 16. Merhabalar
  Eşim Almanya doğumlu ve süresiz oturumu var geçen yıl Haziran ayında Aile birleşimi ile şuan 3 yalında olan kızımla geldik kızım 1 yıldır kreşe gidiyor , 2 aylık Almanya’da doğan Alman vatandaşı bir oğlum var , sorum şu 3 yaşındaki kızım Alman vatandaşlığına geçebilir mi ?
  Teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Eşiniz ya da siz Almanya vatandaşlığı için gerekli şartları sağlayarak başvuu yapmanız durumunda kızınız da sizinle beraber vatandaşlık alabilir.

   Kolay gelsin

 17. Merhabalar benim amcam almanyada oturuyor Alma vatandaşlığı var ben 2008 doğumluyum Almanya’dan vatandaşlık ala bilirmiyim

  1. Merhaba Ömer Faruk Bey,

   Vatandaşlık ancak ebeveynlerden çocuklarına geçen bir durum.

   Bilginiz olsun

 18. Merhaba,
  Annemin babası ve annesi yıllarca Almaya’da Siemens fabrikasında çalışmış. Ablası liseyi orada okumuş. Ancak kendisi Berlin’de doğduktan(1979) 5 yıl sonra(1984) Türkiye’ye dönüş yapmışlar.
  Annemin şuan vatandaşlık başvurusu yapma şansı var mı? Böyle bir şey mümkünse nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Vermiş olduğunuz bilgilere istinaden annenizin maalesef vatandaşlık hakkı bulunmamaktadır.

   Bilginiz olsun

 19. Merhaba iyi günler ben çifte vatandaştım yani almanyada doğdum 13 yaşıma kadar burdaydım sonradan türkiyeye döndük ailemle ve ben 21 yaşımda türk vatandaşlığından cıkıp almanyaya geldim. şuan türkiyede mavi kartlıyım.
  size bir sorum olacaktı
  eğer ki türk vatandaşlığını tercih edip alman vatandaşlığından cıksaydım yine almanya bana oturma izni verir miydi

  1. Merhaba Berk Bey,

   Yazınızdaki durumunuzdan yola çıkarak, Türk vatandaşlığını tercih edip Alman vatandaşlığından çıksaydınız Almanya size oturum vermezdi. Bir diğer deyişle Almanya’ya giriş yaparken vize istenecekti.

   Bilginiz olsun

   1. peki vize alma işlemim daha kolay olur muydu almanyada yaşadı ve dil biliyorum faydadı olur muydu

 20. Merhaba,dogmadan once babasi alman(almanyada dogmus ve su ancift vatandas),annesi turkiyede dogmus(turk vatandasi)olan,hala babasi cift vatandas annesi turk vatandasi olan;turkiyede 2002 yilinda dogmus 20 yasinda olan biri babasi tarafindan hak geregi alman vatandasi olabilir mi?

 21. Merhaba babam baba tarafı almanyada yaşıyor babam 1989 yılında almanyaya gitti ben 2008 doğumluyum türkiyede doğdum babamda niederlassungerlaubnis var süresiz oturumu benim almanya oturma izni hakkı yada vatandaşlık hakkım varmı??

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Siz 16 yaşına kadar sorunsuz Aile Birleşimi statüsüyle gidebilirsiniz. Zaman kaybetmeden İDATA’ dan ulusal vize randevusu oluşturmanız ve istenilen şartları yerine getirmeniz gerekiyor.
   Almanya’ya gidince oturma izni alabilirsiniz. Daha sonra şartları yerine getirmeniz durumunda Alman vatandaşı da olmanız mümkün.

   Kolay gelsin
   Derya Ozan

 22. Merhabalar 19 yaşındayım babam alman vatandaşı ve almanya da yaşıyor ancak ben türk vatandaşıyım internette araştırmalar yaptım konsoloslukla konuştum ancak düzgün bilgiler vermediler. Nasıl alman vatandaşlığını alabilirim? Alırsam da türkiye de de nasıl ikamet edebilirim? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Kader Hanım,

   Babanızın ne zaman Almanya vatandaşı olduğu ya da doğum yeriniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Daha detaylı bilgi verebilirseniz durumunuz hakkında net bilgi paylaşabiliriz. Dilerseniz bizi arayabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
   Kolay gelsin
   Başak Gül

 23. Annem babam Türkiye’de doğdu ama alman vatandaşı.
  Ben de 2001 yılında Almanya’da doğdum ve alman vatandaşıyım. Çifte vatandaşı olup oy kullanma iznim var mı?

  1. Merhaba Beyza Hanım,

   Almanya’da bulunuyorsanız, çifte vatandaşlık ve oy kullanma ile ilgili sorularınızı bulunduğunuz yerdeki Türk Başkonsolosluğu’na yöneltmenizi, Türkiye’de bulunuyorsanız
   nüfus dairesine başvurmanızı öneririz.

   Kolay gelsin
   Selda Çatar

  2. Merhabalar,
   1992 yılında Almanya da doğdum 1995 te annem babam boşandığı için Türkiye’ye dönüş yaptım annemle birlikte. Babam ve baba tarafım 46 senedir almaya da yaşıyor. Ben 1997 de Almaya ya gittim ve kindergartene başladım. 1 sene sonra tamamen dönüş yaptım. Sadece 3 defa babamın yanına ziyaret için gittim. Vatandaşlık için başvuru yapabilir miyim ve ya vatandaşlık alma Hakkım var mı şuanda Almanca kursuna da gidiyorum.

   1. Merhaba seda Hanım,

    Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak. Siz bu haktan ne yazık ki yararlanamıyorsunuz.

    Ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek ya da eğitim yoluyla vize almanız mümkün.

    Ayrıntılar için bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

    https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

 24. Merhabalar,
  Ben 1967 doğumluyum, 20 Yıl Almanya’da yaşadım Realschule son sınıfındaydım , ailem beni zorla 1989 da Türkiye’de evlendirdiler. 25 yıl eziyetimden sonra boşanabildim. Emekliyim, Tekstil’de Almanca Müşteri temsilcisi olarak çalıştım. 20 Yaşında ikiz kızlarım var.
  Yeniden Almanya gidebilir miyim? İkiz kızlarımı da götürebilir miyim?
  Bana yardımcı olabilir misiniz.
  İç

  1. Merhaba Güler Hanım,

   Sizin ya da ailenizin Almanya vatandaşlığı olup olmadığını belirtmemişsiniz. Türkiye vatandaşı olduğunuzdan hareketle cevap veriyorum. Yürürlükte olan yasaya göre diplomanıza, tecrübenize uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma amaçlı vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 45 yaş üzeri olduğunuz için emekli aylığınız yeterli gelmezse ek pirim ödemek durumunda kalırsınız. 20 yaşındaki kızlarınız da yetişkin oldukları için, aynı yolu izleyerek diplomalarına uygun bir iş sözleşmesi edinerek vize başvurusunda bulunabilirler ya da gerekli şartları yerine getirerek eğitim amaçlı gidebilirler. Dilerseniz durumunuzu daha ayrıntılı değerlendirebilmemiz için bizi arayabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin
   Başak Gül

 25. Annem Almanya da yaşıyor 1970 den beri oturma izni var kendisi 1933 doğumlu bundan sonra Türkiye de yaşamak istiyor Almanya da ki haklarını kaybetmek istemiyor Alman Vatandaşlığına geçmek istiyor kendisi Almanya da emekli bunun için yeni bir yasa çıktı mı? Pek iyi Almanca konuşamıyor.(Alman vatandaşlığına geçmek istemesinin nedeni Türkiye de uzun zaman kalırsa Almanya ya dönmesinde sıkıntı olabilir bu konuda bir bilgi alabilir miyiz?)

  1. Merhaba Zehra Hanım,

   Vatandaşlık için vatandaşlık dairesi ile görüşmesini öneririz. Annenizin yaşından dolayı Almanca düzeyi konusunda esneklik gösterilebilir. Ayrıca yabancılar dairesiyle görüşerek izin alması durumunda Türkiye’de vatandaşlık almadan da uzun süre kalmasında sorun yaşamayacaktır.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba,
   Eger Anneniz Emekli ise.. Ausländeramt dan pasaportuna özel damga vurdurun.. diledigi zaman giris cikis yapabilir.. babam a öyle yaptirdim.. 8 sene hic almanyaya gelmeden Türkiyede kaldi.. on dan sonra biletini alip 2 haftaligina geldi.. sorunsuz

 26. Melek hanım merhaba. Annem 6 yıl önce aile birleşimiyle almanyaya taşındı erkek kardeşim ile birlikte ben o zamanlar 18 yaşında olduğum için gidemedim üniversite tatillerimde sürekli almanyaya gittim fakat artık temelli olarak orada yaşamak istiyorum. Araştırma yaptım bu komuyla alakalı fakat doğru düzgün bir şeyler. Ne yapmam gerekiyor bir bilginiz var mıdır acaba? Ayrıca annem bir iki aya vatandaşlığını alacak.

  1. Merhaba Gülsüm Hanım,

   Diplomanıza uygun iş sözleşmesi edinmeniz ve vize şartlarını yerine getirmeniz durumunda gitmeniz mümkündür. Yüksek lisans eğitimi yoluyla da Almanya’ya gidebilirsiniz. 18 yaşından büyük olduğunuz için annenizin Alman vatandaşı olması sizin için avantaj sağlamıyor maalesef.
   Bize ulaşabilirseniz durumunuzu değerlendirebilir ve daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar annem 1980 duisburg dogumlu ve 95 senesinde temelli turkiyeye donduler. bu yeni cifte vatandaslik yasasina gore annem cifte vatandas oluyor mu olursa eger ben de cifte vatandas olabiliyormuyum?

    1. Merhaba Mert Bey,

     Ne yazık ki yasa taslağı (henüz yasalllaşmadı) geriye gönük olarak vatandaşlık hakkı içermiyor.

     Bilginiz olsun

 27. Merhabalar melek hanım.
  Ben 21.08.2000 doğumlu hem alman hemde türk vatandaşıyım. 23 yaşında bir vatandaşlıgı seçmem gerekiyormu? Yoksa çifte vatandaşlığımı devam ettirebiliyormuyum? Şuanda alman kimliğimin 3 ay 3 hafta geçerliliği kaldı. Türk vatandaşlıktan çıkmam gerekiyorsa hemen çıkmalıyım sanırım cevap verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Mustafa Kemal Bey,

   Türkiye’deyseniz pasaport sürenizi uzatmak için konsolosluğa başvurabilirsiniz. Konsolosluk görevlileri gerekli görürlerse sizi bu konuda yönlendirirler. Ya da Almanya’daki vatandaşlık dairesinden de öğrenebilirsiniz. Almanya’da ne kadar kaldığınızı bilmediğimiz için kesin bir şey söyleyemiyoruz. Dilerseniz detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
   İyi günler

 28. Melek Hanım Merhaba. Ben 1993 almanya doğumluyum (29 yaşındayım) ve ben doğduğumda ANNEM ALMAN VATANDAŞIYDI VEYA ÇİFTE VATANDAŞTI. Almanyadan, ebeveynlerimin üzerinden öksüz/yetim aylığı aldım. Annem 2000 yılında vefat etti ve 2000 yılında babam beni türkiyeye getirdi. O tarihten sonra almanyaya hiç gitmedim, ŞUAN TC KİMLİK NUMARAM VAR VE BELLİ Kİ SONRADAN ALMIŞIM. Alman vatandaşlığını kaybetmiş mi oluyorum?. Alman vatandaşlığım var mıdır? Yok ise, konsolosluğa başvurup annemin üzerinden(kan bağı prensibi ile) alman vatandaşlığı alabilir miyim?

  1. Merhaba Kenan Bey,

   Siz doğduğunuzda anneniz Almanya vatandaşı olduğu için belirttiğiniz gibi kan bağı prensibine göre vatandaşlık alma hakkınız olur. Annenizin kimliği, doğum belgeniz ve istenen diğer evraklarla konsolosluğa başvurmanızı öneririm.

   İyi şanslar

   1. Çok tşekkür ederim Melek hanım. Ablamdan şimdi öğrendiğim bilgiye göre annem hem alman vatandaşymış hem de mavi kartı varmış. Bu mavi kart engel değil dimi yine de kan bağı prensibiyle başvuru yapabilirim?

    1. Kenan Bey,

     Hayır engel değil. Mavi kimlik ya da eski adıyla pembe kart Türkiye vatandaşlığından çıkıldığında Türk resmî kurumları tarafından verilen kimlik yerine geçen bir belge. Dolayısıyla sizin için bir engel teşkil etmeyecektir.

     Bilginiz olsun

 29. Merhabalar ben 1993 yılında Almanyada doğdum 6.ci sınıfı bitirmeden ailemin kararıyla 2005 yılında kesin dönüş yapıp türkiyeye geldik abim ablam hala Almanyada yaşıyorlar bende eşim ve çocuklarımla beraber Almanyada yaşamak istiyorum bu mümkün mü mümkünse ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Sizin tekrar Almanya’ya dönebilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı vize için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eşiniz ve çocuğunuz da sizinle birlikte aile birleşimi yapabilir. Seçenekleri değerlendirmemiz ve ayrıntılı bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 30. Merhabalar,
  Benim annem Almanya doğumlu ve benim doğduğum zaman çift vatandaşlığa sahipmiş ancak Almanya’ya Alman vatandaşı olmasına rağmen pasaport ile girdiği için ben Almanya’da 2002 yılında doğduğumda bana vatandaşlık vermemişler. Annemin şu an sadece Türk vatandaşlığı var ama daha önce de dediğim gibi ben doğduğum zaman çift vatandaşlığa sahipmiş. Benim vatandaşlık alabilme imkanım var mıdır? Nasıl bir prosedür gereklidir?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Mikail Bey,

   Yazdıklarınızdan yola çıkarak siz doğduğunuzda annenizin Almanya vatandaşlığı olduğu için normal şartlarda siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alabilirdiniz. Ayrıca 2000 yılından sonra doğduğunuz için doğumla da vatandaşlık alma hakkınız olabilirdi. Verilmemesinin nedeni ailenizin Almanya’daki durumu olabilir. O nedenle ayrıntıları bilemediğimiz için kesin bir şey söylemek mümkün değil.

   Ayrıntılar için bizi arayabilirsiniz ya da Almanya’da bir avukattan danışmanlık alabilirsiniz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 31. Merhabalar ben 1993 yılında Almanyada doğdum 6.ci sınıfı bitirmeden ailemin kararıyla 2005 yılında kesin dönüş yapıp türkiyeye geldik abim ve ablalarım hala Almanyada yaşıyorlar bende eşim ve çocuklarımla Almanyaya dönüp orda yaşamak istiyorum bunu için ne yapabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim
  Teşekkürler

  1. Merhaba Sarah Hanım

   Sizin tekrar Almanya’ya dönebilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı vize için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eşiniz ve çocuğunuz da sizinle birlikte aile birleşimi yapabilir. Seçenekleri değerlendirmemiz ve ayrıntılı bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 32. Merhabalar,

  Babam uzun süre Almanyada yaşadı ve çalıştı küçükken kendisi ile birlikte Almanyada kalıyordum fakat pasaportum yok nüfustan ve e devletten baktığım zaman Almanyada yaşadığım dönem ikametgah adresimde gözükmekte tekrardan Almanyaya gitmek istiyorum 25 yaşındayım nasıl gidebilirim daha önce orda yaşamam bana bir artı sağlar mı ?

  1. Merhaba Elif Hanım

   Belirtmediğiniz için sizin Almanya vatandaşlığınızın bulunmadığını düşünüyorum. Bu durumda sizin Almanya’ya gidebilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi bulmanız ve imzalamanız; böylece de çalışma amaçlı vize için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Elbette dil eğitimi, meslek eğitimi gibi seçenekler de mevcut. Dilerseniz bizimle iletişime geçin vereceğiniz ayrıntılar ışığında sizi daha detaylı bilgilendirebilelim.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 33. Melek Hanım Merhaba,

  Merhabalar benim ailem 1973 te çalışmak için almanya’ya gitmişler. Ben 1983 te almanya’da doğdum 1989’da baba zoruyla, annem ile beraber türkiye’ye kesin dönüş yapılmış. Babam hala orada yaşamakta ve vatandaşı, ben yılda 1-2 kez turist vizesiyle oraya giriş yapıyorum. Almancam az gerekli olduğunda yeterli seviyeye getirebilirim. Alman vatandaşlığını almak için izleyebileçeğim bir yol varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.

  İlginiz için teşekkürler,

  Kolay gelsin.

  1. Merhaba Serdar Bey,

   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek, vize için gerekli diğer evraklarla çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Bu durumda Almanya’da kalıcı olarak oturum alabilirsiniz. Zamanla vatandaşlık için gerekli şartları sağladığınızda da vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

  2. Merhabalar,

   1971 Almanya doğumluyum 1983 senesinde annemle beraber temelli dönüş yaptık.
   Anaokul ve ilkokul 5. sınıfı orada bitirdim. Almanya ile iş yaptığım için turist vizesi ile devamlı giriş çıkış yapıyorum. yeni çıkacak yasa ile sizce çifte vatandaşlık hakkım olabilir mi?
   teşekkür ederim.

   1. Merhaba Çiçek Hanım,

    Çifte vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir haktır. Yeni çıkacak olan yasada da halihazırda Almanya’da yaşayanlar için çifte vatandaşlık düşünülüyor. Bu durumda sizin yararlanabileceğinizi düşünmüyorum.

    Bilginiz olsun

 34. Gizem hanım merhaba

  Berlin de 1983-1985 arası evlilik nedeni ile bulundum. Emniyet den 1983 senesine ait ( giriş- çıkış ) kayıt bilgisi bulamadım.Emekli olmam için bu bilgilere ihtiyacım var, nasıl ulaşabilirim .Bana bir yol gösterirseniz çok mutlu edersiniz . Saygılar .

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Giriş çıkış kayıt bilgisini alabileceğiniz Türkiye’deki tek yetkili kurum emniyettir. Tekrar orayla iletişime geçmenizi öneririz. Ayrıca daha önce yaşadığınız yerdeki belediyeden de ikamet almak mümkün.

   Kolay gelsin
   Başak Gül

 35. merhaba türkiyede yaşıyorum almanya 90 gun kalma sureyle devamlı gıdıyorum ve eşim almanyada dogum yaparsa vatandaşlık alabilirmi dogan cocuk bu sebeple orada oturum alabılırmıyım devlenden herhangı bır destek istemıyorum

 36. Merhabalar, 17 yaşındayım İstanbul’da doğdum büyüdüm…annem Alman,babam Türk vatandaşı…çifte vatandaşlığım var.Alman pasaportumu yeniledim 6 yıl verdiler 23 yaşına kadar…Sonrasında vatandaşlık seçmek zorundayımıkalacağım? ..2006 doğumluyum…teknik lise okuyorum,okul birincisiyim 1 yıl sonra mezun olacağım üniversiteyi Almanya’da okumak istiyorum ne yapmam gerekir ,Almacam var :teşekkürler ederim…

 37. Merhaba,
  1973 İstanbul doğumluyum ve 1977-1981 arasında Almanya’da yaşadım. Babam 1976’dan beri Almanya’da yaşıyor ve 1987’den beri Alman vatandaşı. Çok zor bir ihtimal olmakla birlikte yeni çıkacak yasayla vatandaşlık almak için herhangi bir şansım olabilir mi? 2002-2005 arasında İtalya’da oturum izniyle yaşadım, çok iyi derecede İngilizce ve İtalyanca, orta seviyede de Almanca biliyorum.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Görkem Hanım,
   Merhaba Görkem Bey,

   Babanız siz doğduktan sonra Almanya vatandaşlığına geçtiği için sizin vatandaşlık hakkınız ne yazık ki bulunmuyor. Ancak diplomanıza uygun bir ş sözleşmesi ile Almanya’ya gittikten sonra şartları yerine getirmeniz durumda vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 38. Merhaba ben 1990 tarihinde Almanya Rheinland-Pfalz da dogdum ve halen Almanyada yasiyorum ve Türk vatandasligim var size sorum cifte vatandaslik hakkim varmi varsa nereye basvurmam gerekir.

  1. Merhaba Tamer Bey,

   2000 yılı öncesi doğduğunuz için doğum ile verilen çifte vatandaşlık hakkınız bulunmamaktadır. Ancak vatandaşlığa müracaat ettiğinizde gerekçe göstererek çifte vatandaşlık alma hakkınız olabilir. Yeni çıkacak vatandaşlık yasasını da bekleyebilirsiniz. Çıkacak yasada bu yönde düzenlemeler yapılması bekleniyor.

   Kolay gelsin

   1. Cevabiniz icin tesekkür ederim peki gerekce olarak ne göstere bilirim esim cifte vatandas. Yeni vatandaslik yasasi nezaman cikacak.

    1. Tamer Bey,

     Bu konuda bir avukattan danışmanlık almanızı öneririm. Buradan bir öneride bulunmak istemem.

     Kolay gelsin

 39. Merhaba, Almanya doğumluyum ve sadece 18 ay (1,5 yaşında) Almanya’da kaldıktan sonra Türkiye’ye döndüm. 53 senedir Türkiye’de yaşıyorum. Alman pasaportuna sahip olmak için bir hakkım var mı? Varsa ne yapmam gerekir?

  1. Merhaba Zehra Hanım,

   Vermiş olduğunuz bilgilere göre maalesef Alman pasaportuna sahip olabilmeniz mümkün gözükmüyor. Doğum ile vatandaşlık 2000 yılından sonra verildiği için bu kapsamda vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Başarılar
   Derya Ozan

 40. Merhabalar Melek Hanım,

  Bir önceki sorum neden yayınlanmadı bilmiyorum fakat tekrar sadeleştirerek soruyorum. Alman vatandaşıyım, Türkiye de evlendikten sonra 8 aydırda Türkiye de yaşıyorum. Eşim Türk vatandaşı, Türkiye de doğum yaptığım takdirde çocumuz çifte vatandaş olur mu ? İkametimi henüz Almanya dan almadım. Buna istinaden çocuk yardımı da alabilir miyim ?

  1. Merhaba Zeliha Hanım,

   Ne yazık ki iş yoğunluğu nedeniyle sorularınız her zaman hemen cevaplayamıyoruz. Daha önce verdiğimiz cevabı buraya da ekliyorum.

   Siz Almanya vatandaşı olduğunuz için kan bağı prensibinden dolayı doğacak olan çocuğunuz da doğrudan Almanya vatandaşı olur.Ayrıca babanın da vatandaşlığı alır. Doğduktan sonra kimlik ve pasaport almak için konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.
   Çocuk parası için Almanya’da ikamet ediyor olmanız gerekir; yine de ikametinizin bulunduğu şehirdeki Familienkasse’ye dilekçe ile başvurmanızı ve bu kurumdan bilgi almanızı öneririz..
   Kolay gelsin

 41. Merhabalar
  Ben alman vatandaşıyım, 8 aydır evliyim ve 8 aydırda Türkiye de yaşıyoruz fakat ikametgahımı hala Türkiyeye almadım. Hamileyim ve Türkiye de doğum yaparsam çocuğum Alman vatandaşı oluyor mu ? Ya da şöyle sorayım hem türk hem alman vatandaşı olabiliyor mu ?
  Ayrıca ikametgahımı belki Almanya ya yerleşiriz diye aldırmıyoruz bundan dolayı çocuğum için cocuk parası alabiliyor muyum ?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Zeliha Hanım,

   Siz Almanya vatandaşı olduğunuz için kan bağı prensibinden dolayı doğacak olan çocuğunuz da doğrudan Almanya vatandaşı olur.Ayrıca babanın da vatandaşlığı alır. Doğduktan sonra kimlik ve pasaport almak için konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.
   Çocuk parası için Almanya’da ikamet ediyor olmanız gerekir; yine de ikametinizin bulunduğu şehirdeki Familienkasse’ye dilekçe ile başvurmanızı ve bu kurumdan bilgi almanızı öneririz..
   Kolay gelsin

   Derya Ozan

 42. Merhabalar,

  1989 yılında Almanya’ da doğdum. Annem ve babam ayrıldıkları için annemle birlikte 1,5 yaşındayken Türkiye ye dönmüşüz. Babam ve babamın diğer eşinden olan kardeşlerim Alman vatandaşlığını tercih ettiler. 2010 yılında babamı kaybettim. Kan bağı yoluyla vatandaşlık hakkına sahip olabilir miyim?

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Siz doğduğunuzda babanızın Almanya vatandaşlığı var idiyse kan bağı prensibine göre siz de vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak babanız, sizin doğumunuzdan sonra vatandaşlık aldıysa ne yazık ki vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

   1. Çok teşekkür ederim Melek Hanım. Babamın ne zaman alman vatandaşı olduğu bilgisini nereden öğrenebilirim peki? Konsolosluktan mı?

    1. Melike Hanım,

     Almanya’daki vatandaşlık dairesinden öğrenmeniz mümkün.

     Kolay gelsin

 43. Merhaba ben 1992 doğumluyum 18 yaşıma kadar almanyadaydım fachhochschulreife (meslek lisesi) mezunuyum almanyadan. 2011 de tr. Geldim ve her altı ayda bir annemlerin yanına giderdim. 2018de kızımı almanyada doğurdum ve alman pasaportunu kızıma aldım. Şimdi tekrar sönmek istiyoruz ama aufenthalterlaubnisim (oturum iznim) 2020 bitti pandemi olduğundan gidemedim pasaportumun süreside bitmişdi. Şuan yeni pasaportuma başvurdum ama oturumum tarihi geçtiği için dönüş yapabilirmiyim??? Almanyaya dönmek istiyorum tr. Evliyim

  1. Merhaba,

   Başvuru yapmadan Almanya’da göç hukukunu iyi bilen bir avukattan destek almanızı öneririm. Anladığım kadarıyla altı ayda bir kısa süreli Almanya’ya giriş yapmışsınız ve yabancılar dairesinden izinli değilsiniz. Uzatma başvurusu yapmanız durumunda oturumunuzla ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz.

   İyi şanslar

 44. Merhabalar melek hanım babam 10 haziran 1969 dortmund bergkamen doğumlu doğduğunda devlet pasaport vermiş ama çok geçmeden türkiyeye geri dönmüş dedem orada 31 yık çalışmış emekli olmuş oradan ama vatandaşlık almamış babamıda getirmişler oradan pasaportu kaybolmuş burada pasaport müracaatı yaptıklarında sizin alman pasaportunuz var denmiş ama onu çıkartmamış bizde şimdi vatandaşlık almak için uğraşıyoruz burada bir şansımız varmıdır

  1. Merhaba Ebrar Hanım,

   Babanızın Almaya pasaportu çıkarması durumunda siz de vatandaşlık başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Dolayısıyla doğduğunuz anda babanızın Almanya vatandaşlığı mevcutsa sizin de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alma hakkınız olacaktır.

   İyi şanslar

   1. Merhaba ben türk vatandaşıyım eşim bulgaristan vatandaşı şuanda bulgaristanda yaşıyoruz oturum iznim var ama doğumumu türkiye de yapmak istiyorum çocuğum türkiye de doğsa bulgaristan vatandaşı olabilir mi babası gibi yoksa benim gibi d vize ve oturum kartıyla mı uğraşır nasıl bi yol izlemeliyiz

    1. Merhaba Gizem Hanım,

     Genel eğilim doğan çocukların ebeveynlerinin vatandaşlıklarını alması yönündedir. Ebeveynlerinin farklı vatandaşlıkları olması durumunda her iki vatandaşlığı almaya da hak kazanır. Bulgaristan’da uygulanan yasalar ile ilgili olarak bölgenizdeki kurumlardan danışmanlık alabilirsiniz.

     Kolay gelsin.

 45. Merhaba Melek hanım ben 2003’te Almanya’da doğdum 4 yaşıma kadar ordaydım babam Türkiye’ye atıldığı için dönmek zorunda kalmışız ben şimdi 19 yaşındayım geri Almanya’ya gidebilme şansım varmı acaba? Cevap verirseniz çok sevinirim ☺️

  1. Merhaba Cengiz bey,

   Size, doğduğunuzda Almanya pasaportunuz verildiyse yenilemeyi deneyebilirsiniz.

   Aksi halde diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden gerekli koşulları sağlayarak vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar
    Ben alman vatandaşıyım türkiyede yaşıyorum. Eşim türk vatandaşı. Hamileyim ve türkiyede doğum yapınca bebeğim alman vatandaşı olabiliyor mu?
    Nasıl yapabilirim?

    1. Merhaba Şengül Hanım,

     Siz Almanya vatandaşı olduğunuz için çocuğunuz da kan bağı prensibine göre vatandaşlık alır. Doğumdan sonra pasaport talebi için konsolosluk tanrandevu alarak bebeğiniz için de Almanya pasaportu ve kimliği çıkartabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 46. Merhaba, ben 20 senedir Almanya’da yaşıyorum. Eşim Alman, kendim Alman vatandaşıyım 2002 yılında doğan oğlum kendini Alman hissettiğini bu nedenle Alman vatandşlığını seçmek istediğini söylüyor. Maalesef Konsolosluk’tan tatmin edici bir yardım alamıyoruz. Bu nedenle size sormayı denedim, Askerlik yaşına gelen oğlum vicdani nedenlerle bu görevi asla yapmak istemiyor. Askerliğin belirli bir yaşa kadar ertelenmesi her yıl yapılması gereken bir işlem mi? 35 yaşından sonra vatandaşlık seçimi sorun olur mu? Eğer bilgi verebilirseniz çok minnettar olurum. Teşekkürler

  1. Merhaba Tülin Hanım,

   Vatandaşlık dairesinden bu yönde bilgi almanızı öneririm. Bu kurumdan sorularınıza yanıt alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 47. Merhaba melek hanım ben 6 aydır berlindeyim kaçak yolarla geldim orda iltica verdim 2 aydır doğum yaptım hastenede doğum belgesini almayı unuttum onun için nüfus dairesine gittim benim kızımı kimsezi olarak kaydeti ne kimlik ne pasaport olduğu için ama evlilik cüzdanı ve nüfus kayıt örneği bide doğum belgesi vardı hem benim hem eşimi ama kimlik yada pasaport olmadığı için üstümüze kayıt yapmadılar bana dediler orda doğum yapan faydasi var kimliğimi Berlin iltica etgimiz yer bizden aldılar söyledik onlar aldı ama gene kimsizi olarak kaydetiler bir sakınca olurumu bide doğum yaptım bize ne gibi faydası olur kızım adida melek bu arada kimliğini nerden alırız acaba bu konuda bize yardım olurmusunuz şimdiden teşekkürler

  1. Seyhan Hanım Merhaba,

   Bu konuda lütfen avukatınızdan destek alın. Durumunuzu epey karışık hale getirmişsiniz.
   Amerika’da doğan çocuklara Amerikan vatandaşlığı verilir ancak Almanya’da böyle bir durum ne yazık ki söz konusu değil.

   Bilginiz olsun

 48. Merhaba, annem ve babam 1962 yılında Almanya’ya işçi olarak göçmüşler. Ben 1967’de doğdum ve 2,5 yıl Almanya’da okula gittim. 1976’da hep birlikte Türkiye’ye dönüş yaptık. Bir daha da Almanya’ya gitmedim. Benim vatandaşlık veya oturma izni alma şansım var mı acaba? Teşekkürler

  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir haktır. Sizin durumunuzda vatandaşlık ya da oturum alma hakkınız bulunmuyor ne yazık ki.

   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesiyle çalışma vizesi alarak Almanya’da çalışabilir; şartları yerine getirdikten sonra vatandaşlık için başvuru yapma hakkınız var. Durumunuz değerlendirilecektir.

   Bilginiz olsun

 49. Selamlar,
  Alman vatandaşıyım almanyada doğdum. Almanyada okudum ve yıllarca çalıştım. 5 yıldır Türkiye de ikamet ediyorum. Oğlum 09/2019 da doğdu 3 yaşında. Oğlum Alman vatandaşı olurmu? Zorluk cıkarmı?

  1. Merhaba Orhan Bey,

   Oğlunuz kan bağı prensibine göre Almanya vatandaşlığını alma hakkı vardır. Size en yakın Almanya Başkonsolosluğuna pasaport için online başvuru oluşturun ve gerekli evraklarla size verilen tarihte başvurun.

   Kolay gelsin

 50. 1966 doğumluyum Almanya köln
  1984 de kesin dönüş yaptı annem ve babam
  Almanya’ vatandaşlığı konusunda bana hiç bir şey sorulmadı vatandaşlık alabilirmiyim

  1. Merhaba Gülnur Hanım,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak. Sizin ne yazık ki böyle bir hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 51. Selam
  Alman vatandaşı olan çocuklarım Türkiye’de pamdemi nedeniyle açık öğretim lisesi mezunu oldular. Üniversiteyi Almanya’da okumak istiyorlar. Açıköğretim lisesi diploması Almanyada geçerli değil diyorlar.Bu durum onlar içinde geçerli mi yoksa vatandaş oldukları için gidip üniversite okuyabilirler mi? Yada buradan bir üniversite kazanıp gitmek daha mı doğru olur.Simdiden teşekkür ederim ☺️🙏

  1. Merhaba Hariha Hanım,

   Diplomaları müfredata göre değerlendiriliyır. Bu durumda vatandaşlık etkili değil. Üniversite okuyabilmeleri için Abitur yapmaları gerekebilir, diploma denkliği yapıldıktan sonra okumak istedikleri bölüme göre lise için tamamlamaları gereken ders-dersler belirlenir.

   2. seçenek de yazdığınız gibi bir bölüm kazanarak ve C1 dil düzeyine ulaşarak üniversiteler başvuru yapap ve kabul aldıkları üniversiteye kayıt yaptırırlar.

   DAAD’den de bu konuda danışmanlık almanız öneririm. https://www.daad-turkiye.org/tr/

   Kolay gelsin

 52. Merhaba,
  1996’da almanyada doğdum. 5.sınıfı bitirdim ve 2008 yılında ailem türkiyeye dönüş yaptı. Hala vatandaşlığa başvurma hakkım bulunuyor mu?

  1. Merhaba Seda Hanım,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak. Siz 2000 öncesi doğduğunuz için ne yazık ki bu haktan yararlanamıyorsunuz.

   Ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesi alabilir; belli bir süreden sonra da şartları sağlamanız durumunda vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 53. Merhabalar.ben suan almanyada yaşiyorum ve calisiyorum,eşim ve cocuklarim türkiyede yaşiyor Benim onlar icin cocuk parasi alma hakkim varmi?

  1. Merhaba Ali Bey,

   Çocuk parası için çocuğun da Almanya’da yaşıyor olması gerekir.
   Yine de Almanya dışında yaşayan çocuklar için ikamet yerinizde bulunan Aile Kasasından (Familienkasse) bilgi alabilirsiniz.

   Sorularınız olursa bizimle ietişime geçebilirsiniz
   http://www.almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin
   Derya Ozan

 54. Merhaba ben 2000 ağustosta Almanya’da doğdum. Doğduğumda annemin ve babamın süresiz oturum izni vardı ve hala var. Doğduktan sonra hem Alman hem Türk kimiği aldım. Pasaportum Alman pasaportu. Pasaport ve Personalausweis’ımın süresi 2024 5.aya kadar geçerli. Çifte vatandaş mı sayılıyorum yoksa 23 yaşıma girmeden seçim yapmam gerekecek mi? Seçmem gerekli ise sadece Almanca B1 yeterlilik sertifikası yeterli midir?

  1. Ceyda Hanım,

   Pasaport ve kimlik sürenizin 2024’e kadar geçerli olması nedeniyle çifte vatandaş olduğunuzu ve seçim yapmanız gerekmediğini düşünüyorum.

   Emin olmak için BVA-Bundesverwaltungsamt Köln kurumuyla iletişime geçmenizi ve durumunuzu mail yoluyla sormanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 55. Merhaba,
  1982 Almanya doğumluyum, ailem 1983 yılında kesin dönüş yaparak Türkiye’ye dönmüşler. 1971-1983 yılları arasında Almanya’da ikamet etmişler. Vatandaşlık almamın bir yolu var mı? Yolları nelerdir? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İyi günler.

  1. Merhaba Erkan Bey,

   Maalesef vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak.
   Ancak vatandaşlık hakkınızın oluşabilmesi için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ile Almanya’ya gitmeniz, çalışmanız ve vatandaşlık için gerekli koşulları sağlamanız gerekir. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   İyi şanslar

 56. Merhaba, 2000 ağustosta Almanya’da doğdum. Ben doğmadan önce hem annemin hem babamın süresiz oturum izni ve ikametgahı vardı. Oturum izinlerimiz ve ikametgahlarımız hala devam etmekte. Doğduktan sonra hem Alman vatandaşlığı hem Türk vatandaşlığı verildi. Çifte vatandaşlık hakkım var mı? Varsa sürdürmek için ne yapmam gereklidir? İki vatandaşlıktan birini mutlaka seçmem mi gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Ceyda Hanım,

   İkamet yeriniz Almanya ise, size verilen Almanya vatandaşlığınız geçerliliğini korur.
   2000 yılından sonra Almanya’da doğup Türkiye’de yaşayanlar için (Almanya’da bulundukları süre belirleyici olacaktır) 21 yaşını doldurdukları tarihe kadar herhangi bir tercihte bulunmayanlar Almanya vatandaşlığını kaybederler.
   Konu ile ilgili bulunduğunuz ilin bağlı olduğu Almanya Konsolosluklarından bilgi alabilirsiniz. (Ankara, Istanbul, İzmir)

   http://www.türkei.diplo.de/tr

   Almanya’dan bilgi almak için aşağıda linki yer alan kuruma mail yazabilirsiniz.
   BVA-Bundesverwaltungsamt Köln

   Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   http://www.almanya-danismanlik.eu/

   İyi şanslar

   Derya Ozan

 57. Merhaba,
  1998 almanyada doğdum, okulumu (mittlere Reife) almanyada bitirdim, mesleğe başladım EQJ bitirdim. 2018 yılından beri türkiyede yaşıyorum 2020 yılında türkiyede evlendim, 2022 kasım ayında doğum yaptım. geri gitme imkanım varmı bebeğim ve eşimle birlikte?
  Ilk etapta sadece ben ve bebeğim de olur

  1. Merhaba Dilan Hanım,
   Almanya dışında bulunma süresini aştığınız için geri gitmeniz mümkün gözükmüyor, ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız ve sözleşme edinmeniz durumunda çalışma vizesi alarak gitmeniz mümkün olur. Vize şartlarını da yerine getirdiğiniz takdirde Almanya’ya eşiniz ve çocuğunuz ile birlikte gitme yolu açık görünüyor. Bu aşamada başvuru vizelerinizin farklı olduğunu hatırlatmak isterim. Sizin için “iş vizesi” eşiniz ve çocuğunuz için de “aile birleşimi vizesi “gerekecektir.

   Kolay gelsin

  2. Almanya ya turist gidip, tekrar oturma hakkı başvurusu yapabilirsiniz,emsal teşkil edecek birçok tanıdıklarım var.

 58. Öncelikle merhaba melek hanım ben 10 yıldır almanya yaşıyorum 1 çocuğum var benim süresiz oturumun var fakat benim Türkiye de zamanında bir cezam vardı benim pasaport sürem de bu ay biter konsolosluga gidiyorum vizemi uzatmiyorlar bana diyorlar ki senin turkiye ye gitmen lazım diyorlar bu durumda nasil bir yol izleyebilirim eşimde hamile acaba buradan beni yurt dışı edebilirler mi şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim saygilar🙏🙏

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Mutlaka bir avukat bularak bu durumu anlatın. Avukat size yapmanız gerekenler konusunda yardımcı olacaktır.

   Kolay gelsin

 59. Merhabalar 2002 de evlenerek Almanya’ya gittim 2004 ve 2006 yılında doğum yaptım eşimin süresiz oturumu vardı benimde oturumum vardı 2010 yılında eşim vefat etti çocuklarımla kesin dönüş yaptım şu anda çocuklarım lisede okuyor alman vatandaşlığı hakları var mi dönüş yaptığımda biri altı biri dört yaşındaydı alman pasaportlarını yeniledim haklarını kaybettiler mi acaba bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

  1. Merhaba Nejla Hanım,

   Yaşadığınız ilin bağlı bulunduğu Alman Başkonsolosluğu yaBüyükelçiliğine pasaport yenileme için başvuru yapmanızı öneririm. Haklarını kaybettiklerini düşünmüyorum. Ancak bir vatandaşlığı seçme durumunda kalabilirler.

   Bilginiz olsun

 60. Merhaba babam almanya köln dpogumlu turk kimligi var ama dogum yeri almanya gozukuyor cok suredir de gitmedi benim vatandaslik alma sansim var mi ? vatandaslik olmasa bile oraya gidip yasamak istiyorum bu mumkun mu ? B1 almancam var sertifikalı.

  1. Merhaba Durukan Bey,

   Verdiğiniz bilgiler ışığında maalesef vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Diplomanıza veya eğitiminize uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda, B1 dil düzeyi de yapacağınız işin niteliğine ve gerekliliğine uygun düşüyorsa çalışma amaçlı vizeye başvuru yapabilirsiniz. Yaşınızı ve durumunuzu bilmediğimizden daha ayrıntılı bilgi veremiyoruz.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 61. Merhaba,
  Ben 1983 Almanya doğumluyum. Ben 1 yaşında iken kesin dönüş yapmışız. Babam tekrar Alman vatandaşı oldu ve şu anda orada yaşıyor. Ben Alman vatandaşlığına başvurabilir miyim acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Siz doğduğunuz anda babanızın Almanya vatandaşlığı olmadığı için kan bağı prensibine göre vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Ayrıca doğumla vatandaşlık hakkı da ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara verilen bir hak. Dolayısıyla 2000 öncesi doğduğunuz için doğumla vatandaşlık hakkı da almanız mümkün değil.
   Yetişkin bir birey olarak diplomanıza uygun bir iş bularak Almanya’da çalışırken vatandaşlık şartlarını sağladığınızda müracaatla vatandaşlık hakkı almanız olası.

   Bilginiz olsun

 62. Merhaba Almanya da çalışıp ikamet ediyoruz ama henüz Alman vatandaşı değiliz eşimin ve benim oturma iznimiz var.
  Ağustos 2022 de bebeğimiz Almanya da doğdu ve bebeğimiz için geçici oturma belgesi aldık. Kalıcı oturma belgesi için de başvuruda bulunduk ama 6 ay geçti ve bize geri dönüş olmadı. Biz aile olarak ocak 2023 de Türkiye ye tatile gitmek için biletler almıştık fakat havaalanına gittiğimizde pasaport kontrolde bebeğimizin geçici oturma belgesi ile Türkiye ye geçiş yapamayacağını söylediler geçiş için bebeğimizin kalıcı oturma kartı olması gerekiyormuş o yüzden uçuşu gerçekleştiremedik. Eşim ve benim geçişimiz için sorun yok ama bebeğimizi bizle beraberken Almanya dan türkiyeye taile çıkaramadık.
  Yapılması gereken aslında yabancılar dairesinde bu işe bakan kişilerin bebeğimiz için kalıcı oturma izni için yaptığımız başvuruyu bir an önce işleme koyması ve bebeğimiz için kalıcı oturma kartı çıkarması. Ancak bu şekilde Türkiye ye tatile gidebiliyoruz.
  Bu işlemi hızlandırmak için ne yapabiliriz. Veya başka bir hakkımız var mı?
  Yardımcı olursanız çok seviniriz.

  1. Merhaba Yücel Bey,

   Aslında seyahattan önce bu durumu biletleri ibraz ederek yabancılar dairesine bildirmiş olsaydınız sorun çözülebilirdi. Ya da seyahat için geçici bir evrak düzenlenebilirdi.

   Muhtemelen daha önce de bu durumu yabancılar dairesine bildrmişsinizdir diye düşünüyorum. Planladığınız uçuş tarihine ait belgelerle tekrar bir dilekçe yazmanızı öneririm.

   Yabancılar dairesine ulaşmak mümkün değilse vereceğim linkten size en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşıp bu konuda onlardan destek almanızı öneririm. Bu kurumlar sizin yararınıza çalışır, aynı zamanda yereldeki kurumlarla iletişim halindedirler ve kurumlarım bu yöndeki tutumlarını bilirler; sizi de ona göre yönlendirebilirler. Teredettüt etmeden danışmanlık alın lütfen.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 63. Almanya da yaşayan annemin sağ mı değil mi nasıl öğrenebilirim.Bana haber gelir mi?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Eğer iletişim bilgileriniz ilgili kurumlarda varsa gelme ihtimali olabilir. Siz de annenizin oturduğu şehri biliyorsanız belediyeden bilgi talep etmeyi deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 64. Merhaba babam izmir doğumlu ama babası izmir annesi alman ve annesi yıllardır almanyada yaşıyor.Babam vatandaşlık alabilir mi .

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Annenin kimlik biigileri ve babanızın doğum belgeleri ile konsolosluğa başvurmanızı öneririm.

   Konsolosluğun web sitesi üzerinden vatandaşlık için bir randevu oluşturmak ve gerekli evraklarla başvurmak gerekir.

   Kolay gelsin

 65. Merhabalar Melek hanım..
  çok zor durumdayım ve size bir sorum olacak.. Esim ve çocuklarım Alman vatandasi. Ben ise Türk vatandasiyim ve Türkiye’de devlet memuruyum.. Esim ve çocuklarım Almanya’da yasiyorlar. Bosanma sürecindeyiz ve çocuklarımı maalesef göremiyorum.. onların yanında olabilmek ve orada çalışmak için memurluktan istifa etmeyi düşünüyorum.. çocuklarım Alman vatandasi oldugu için oturum izni ve/veya çalışma izni almam mümkün mü?

 66. Merhabalar.

  1983 yılında almanyda doğudum. 1998 yılında türkiye ailemle dönüş yaptığımız için o süreye kadar almanyda okudum. Evliğim ve bir cocuğum var. Eşimde almanyda doğudu fakat kendiside 2005 yılından itibariyle türkiyede yaşamaya başladı. Kendisi türkiye’de devlet okulunda öğretmen ve cifte vatandaşlığı var. Cocuğumuza eşimin üzerinden izmirdeki alma konsolosluğundan alman vatandaşlığı aldık.
  sorum şu olacaktır: Türkiyede yaşamamıza rağmen eşim üzerinden benimde alman vatandaşı talep etme imkanım varmıdır?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Emre Bey,

   Çocuğunuz kan bağı prensibine göre vatandaşlık almış ve bu sadece çocuk ve ebeveyn arasında
   ki söz konusu kişileri kapsar. Eşler, bu nedenle eş üzerinden vatandaşlık alamıyorlar.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba Melek Hanım,

    Cevabınız için teşekkürler.
    Fakat eş üzerinden başka bir imkan yokmudur vatandaşlık talep etmek için?

    Tşk

    1. Emre Bey,

     Almanya’da yaşamak(bunun için belli süre yaşamış olmak, B1 düzeyinde Almanca bilmek ve çalışıyor olmak) ve vatandaşlık şartlarını sağlamak gerekir.

     Bilginiz olsun

 67. Merhaba,

  Vefat etmiş bir Alman annenin kimlik bilgilerine nereden ulaşılabilir? Almanya ile bağı kalmamış kızına bu bilgiyi/belgeyi ilgili kurum verir mi?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Ece Hanım,

   Sanırım bunu ancak bir avukata vekalet vererek araştırabilirsiniz. Ya da yasal olarak kızı görünüyorsanız yaşamış olduğu yerdeki resmi mercilerden ulaşmaya çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 68. Merhaba,
  Ben 1976 Almanya doğumlu işçi ailesi çocuğuyum 1985 de Türkiye’ye kesin dönüş yaptık.
  Doğum belgem, pasaportum mevcut
  Alman vatandaşı olma hakkım var mı, yasalarda farklı bir güncellenme var mı ?

  1. Merhaba Armağan Bey,

   Vatandaşlık alma hakkınız yok ne yazık ki. Yeni düzenlemede de sadece Almanya’da yaşayanlar için kolaylaştırıcı maddeler olacak gibi görünüyor.

   Bilginiz olsun

 69. Yeni çıkan chance aufenthaltsgesetz üzerine bir soru sormak isterim. 1985 almanya doğumluyum. Almanyada 15 yıldır faaliyette olan bir GmbH nın 10 yıl boyunca istanbuldan geschäftsführeri idim. 5 yıl önce hisselerinin bir kısmını abime devretti ve görevimden ayrıldım.ancak hala şirketin yüzde 30 hissesi bende. Burda germanistik mezunuyum. Oturum başvurusu hakkım var mı.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Bu yasayla ilgili bazı açıklamalar yapıldı, bazı yerlerden de geçti. Fakat yasanın son şekli üzerinde hala çalışılıyor. Resmi gazetede yayımlandıktan sonra ayrıntılar belli olacaktır. Ona bakmak gerek.

   Bilginiz olsun

 70. Selam iki çocuğum da Alman vatandaşı fakat onsekizini doldurdu onların üzerinden aile birleşimi vizesi alabilir miyim Türkiye’de yaşıyoruz üniversite için gitmek istiyorlar fakat birinin ağır sağlık sorunu var ben onun hemşiresiyim bu arada dah önce bende sekiz sene yaşadım iki sene önce de vize verdiler fakat sağlık problemi nedeni ile gidemedik tekrar şansımız olur mu acaba şimdiden teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Hariha Hanım,

   Normal şartlarda reşit çocuklar üzerinden aile birleşimi yapılamaz. Ancak çocuğunuzun sağlık sorunlarını gerekçe göstererek başvuru yapabilirsiniz. Takdir yetkisi yabancvılar dairesinin. O nedenle göstereceğiniz belgeler önemli olacaktır.

   Kolay gelsin

 71. Merhaba benim babam Alman vatandaşı annem babam ayrı babam istek yaparsa bende çifte vatandaş veya Alman vatandaşı olur muyum? Annemin hamileliği Almanya’da geçmiş fakat son ayları Türkiye’de geçmiş ben Türkiye’de doğdum ve 24 yaşındayım çifte vatandaşlık hakkımı kaybetmiş mi oluyorum? Bir kaç araştırma yaptım 18 ile 23 yaş arasında vatandaşlık İçin müracaat ediliyormuş fakat ben yeni öğrendiğim için bu hakkımı kaybetmiş mi oluyorum?

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Çifte vatandaşlık ancak Almanya’da doğan kişilere belli şartlarda verilir. Siz bu haktan ne yazık ki yararlanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

 72. Merhaba ben 1972 Berlin doğumluyum Real schuleye kadar Almanya’da yaşadım sonra babam 1985 yılında kesin dönüş yaptı ve benide Türkiye’ye getirdi o zaman ufak olduğum için haklarımı bilmiyorum dum şimdi Almanya’da ablamlar yaşıyor ve ben vize almakta zorlanıyorum Alman vatandaşlığına gecme şansım var mı?

  1. Merhaba,

   Ancak diplomaya uygun bir iş sözleşmesiyle Almanya’da oturum alabilirsiniz. Sonraki yıllarda şartları sağlayarak vatandaşlığa başvuru yapmanız mümkün.

   Bilginiz olsun

 73. Merhaba
  Kızım 12 .08. 2006 Doğumlu.Ben 2023 yılında Almanya’ya geliyorum.Kızım seneye 2024 Haziran’da Universite sınavına girecek türkiye de ve yanımıza gelecek annesi ile kendisine Almanya’da bir universitede eğitim sağlamak istiyoruz.Kendis 18 yaş olayından dolayı oturum almakta zorlanır mı ? Nasıl bir yol izlememiz lazım ?

  Seneye vize başvurularını yaparken ailece yapacağız ve her sene o vize tipini yenileyeceğiz

  1. Merhaba Demir Bey,

   Hangi statüden Almanya’ya gideceğinizi bilemiyorum.

   Normal şartlarda çocuklar 16 yaşından gün almadan aile birleşimini sorunsuz yapabilirler. 16 yaşından gün alanlardan C1 düzeyinde ALmanca bilgisiyle ilgili sertifika isterler. Bu süreçte Almanca ile ilgili destek almasını öneririm.

   Aile birleşmi vizesi başvurusu yapıldıktan sonra oturum iznine çevrilmesi gerekir. Dolayısıyla her sene yenilemenizi önermem. Ancak gerekçe bildirerek yabancılar dairesinden Türkiye’de kalacak süreler için izin alabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 74. Merhabalar, Benim babam sadece alman vatandaşı, Annem türk vatandaşı. Kardeşlerim 2000 yılı sonrası doğdukları için çifte vatandaşlar. Ben 1997 Stuttgart doğumluyum. Türk vatandasiyim ve memurum. Almanya’da 2007 yılına kadar 10 yıl boyunca ikamet ettik. Ilkokul 4. Sınıf bitimine kadar eğitimimi Almanya’da gordum. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Çifte vatandaşlık almak istiyorum. Evliyim. Annem alman vatandaşlığına geçerse eğer, hem annem hem babam alman vatandaşı olacağından dolayı çifte vatandaşlık hakkı kazanabilir miyim? Yada benim çifte vatandaşlık kazanmak için nasil bir yol izlemem lazım. Ilginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Sizin doğumunuzdan önce ebeveynlerden birinin Alman vatandaşlığına sahip olması durumunda siz de kan bağı prensibi nedeniyle vatandaşlık alabilirsiniz. Böyle bir durum varsa konsolosluktan pasaport işlemleri için randevu alarak gerekli evraklarla başvuru yapabilirsiniz.

   Ancak böyle bir durum yoksa 2000 yılından önce doğanlar için doğumla vatandaşlık verilmiyor, 2000’den önce ebeveynlerin dilekçesiyle vatandaşlık alabilmek mümkün olabilirdi.

   Reşit olduğunuz için ebeveynlerden dolayı vatandaşlık almak sizin için mümkün değil. Bireysel olarak diplomaya uygun bir iş sözleşmesiyle Almanya’ya çalışmaya gidebilirsiniz ve sonraki yıllarda şartları yerine getirmek koşuluyla vatandaşlığa başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 75. Merhaba
  Ben 2004 yılında Almanya’da doğdum. Ben doğduğumda annemin süresiz oturum hakkı vardı ve 8 yıldan uzun süredir Almanya’da yaşıyordu. Ancak bana nedense alman vatandaşlığı vermediler. Sonrasında Türkiye’ye geri dönüş yaptık ve alman vatandaşlığı başvurusu yapmak istiyorum. Bu başvuruyu hangi kurumdan yapmalıyım?

  1. Merhaba Kerem Bey,

   İkamet ettiğiniz yerin bağlı olduğu Alman Büyükelçiliği ya da Başkonsolsluğuna başvuru yapabilirsiniz. Online kayıt oluşturduğunuzda size gerekli evrak listesini de iletirler.

   Kolay gelsin

 76. Merhaba. ben 1972 türkiye doğumluyum. Babam 1973 te almanyaya gitti bizi de 1980 yılında yanına aldı. almanya da 1980-1985 yılları arasında ilk ve ortaokul eğitimi aldım. Daha sonra ailem beni okumam için iradem dışında Türkiye ye gönderdi. 16 yaşından sonra oturma iznimi kaybettim. Kardeşlerim alman vatandaşlığına geçtiler. Annem ve babam hala türk vatandaşı ve almanya dan emeklilik hakkı kazanarak emekli oldular. Anne ve Babam Alman Vatandaşlığına geçerlerse ben de bu durumda çocukları olarak alman vatandaşlığına geçebilir miyim? Bu arada iyi düzeyde Almanca bilgim var.

  1. Merhaba Cafer Bey,

   Ebeveynlerle vatandaşlık hakkı kazanmak ancak 18 yaş altında mümkün.

   Bilginiz olsun

 77. Merhaba
  4 Yildir Almanyada yasiyorum. C1 Almancayada sahibim. Bebegime belediye Alman pasaportu Verdi. Ama simdi yanlislik var diye Geri istiyorlar.
  Geri vermeme Durumu olabilir mi? Nasil Yol izleyebiliriz?

  1. Merhaba Nihal Hanım,

   Geri vermeme durumu olabilir. Gerekçeyi açıklamalarını talep edebilirsiniz. Hukuki danışmanlık alabilirsiniz.
   Eğer ebeveynlerden biri Alman vatandaşlığına sahipse kan bağı prensibi nedeniyle geri almak yasal olarak mümkün değil. Her iki ebeveynde süresiz oturuma sahipse ve çocuk doğumla vatandaşlık alıyorsa ebeveynlerin Almanya dışında kalış süresince bir ihlal olup olmadığına da bakarlar.

   Ya da göç danışmanlığı bürolarından bu konuda danışmanlık alabilirsiniz. Ancak her iki durumda da gerekçeyi biliyor olmanız gerekir ki sağlıklı bir danışmanlık olabilsin.

   Göç danışmanlık bürolarına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Umarım geri almayı gerektirmeyen bir durumdur.

   iyi şanslar

 78. Merhaba
  90 Kasım Almanya doğumluyum 8 yaşına kadar almanyada kalıp Daha sonra Türkiye ye ailem kesin dönüş yaptılar Annem Babam Türk Vatandaşı bu süreçte iki kız kardeşime 2000 yılında çıkan yasa gereğince Vatandaşlık belgesi almışlar bu belge bende yok geriye dönük talep edebilirmiyim Bu arada daha sonrasında iki sene aile birleşimi sebebiyle yaşadım bu durumda vatandaşlık başvurusu yapabilir miyim ? Teşekkürler

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Doğumla vatandaşlık hakkı ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlar için söz konusu. Geriye dönük hak talebi mümkün değil diye düşünüyorum. Aynı şey 2 yıl aile birleşimi süresi için de geçerli.

   Bilginiz olsun

 79. Herkese Merhaba ben 07.08.2002 Berlin Dogumluyum Alman vatandasligimi Annem Alman vatandasi oldugu icin kan bagi prensibi ile kazandim,sadece dogum ile vatandaslik almak konsolosluktaki gorevlilerin soylediklerine gore oldukca zor ve uzun bir surec olurmus,bu tarz bir bilgi arayanlar dikkate alabilirler.Pasaport ve Kimligim yakin zamanda bana ulasacaklar.Sureci yaklasik 5 ayda tamamladim randevu sureleriyle beraber.Melek Hanima bana her sorumda tum samimiyeti ve bilgisiyle zaman ayirdigi icin cok tesekkur ederim,danisacak kimse olmuyor bu zor konular uzerine tahmin edersiniz ki.Destegi ve yardimi icin bir kez de buradan tesekkur etmek istedim,isini boyle iyi yapan insanlar ile olur umarim tum hayatimiz 🙂

  1. Merve Hanım,

   Çok teşekkür ederim 🙂

   Sizin için umarım çok iyi olur.

   İyi şanslar

 80. Merhaba,
  Eşim 1976 Berlin doğumlu. 6 yaşına kadar Berlin de yaşamış daha sonra ailesi Türkiye’ye kesin dönüş yapmış. Kimliğinde doğum yeri olarak Berlin yazıyor. Kendisi askeri personel. Şu an Alman vatandaşlığı alma ihtimali var mı ?

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Ne yazık ki sadece orada doğduğu için vatandaşlık alma hakkı yok.

   Bİlginiz olsun

 81. Merhabalar;

  Bugün Yabancılar Şubesi Alman vatandaşlığına geçiş için eşi Alman olanların 3 yıl değil 5 yıl beklemem gerektiğini söylediler. Bunun doğurusu nedir? Ve onlara nasıl ispat edebilirim acaba?

  Teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Bu konuda yabancılar dairesinin takdir yetkisi söz konusu. Dolayısıyla süreyi uzatabilirler.

   İlgili yasa maddedesini gösterebilirsiniz isterseniz.

   Kolay gelsin

 82. Merhaba;
  91 Almanya doğumluyum , annem babam türk vatandaşı 2000 yılında çıkan bir yasa ile babam para verip vatandaşlık belgesi almış fakat sonra Türkiyeye kesin dönüş yapmışlar ve 31 yaşındayım ben bu zamana kadar Türkiyede okuyup oy kullandım evlendim ve çocuğum oldu bu sene bu evrakla ilgili konsolosluğa başvurduğumda bana Alman Pasaportu verildi. Yani ben şimdi çifte vatandaş mıyım 23 yaşına kadar seçme süresi benim için geçerli değil miydi öyle değilse de şimdi Türk vatandaşığından çıkmam gerekir mi

  1. Gamze Hanım,

   Size koşulsuz pasaport verildiyse çifte vatandaş statüsündesiniz demektir. Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda değilsiniz.

   Hayırlı olsun

 83. Mrb çifte vatandaşım evliyim birde oğlumuz var oda alman vatandasi turkiyede yaşıyoruz eşimde yeşil pasaport var yurt disana yerleşmek istiyoruz aile birleşimi başvurusunu almanyaya gidince mi yapmaliyim sizce

  1. Merhaba Timur Bey,

   Tercih edilen yöntem ailenin Almanya’da yerleşik olması ve sonrasında aile birleşimi yapılması. Ben de bu yöntemi öneririm.

   Evrak listesinde eşin ve çocuğun ikameti de istenir. (öncesinde de başvuru yapmak da mümkün, ikamet edilecek adres istenir. Vize bölümünün tutumu belirleyizi olur)

   Bilginiz olsun

 84. Merhaba, benim dedem Alman vatandaşı ama annemin ya da babamın vatandaşlığı yok. Öncelikle anneme Alman vatandaşlığı alıp sonrasında benim Alman vatandaşı olma gibi bir hakkım doğabilir mi? Çevremdeki birkaç kişiden bu şekilde duydum ama detayları bilmediğim için araştırıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Anneniz doğmadan önce dedeniz Alman vatandaşlığına sahipse anneniz vatandaşlık alabilir. Sizin durumunuzda sonrasındaki sonuca göre değerlendirilebilir.

   Kolay gelsin

 85. Almanyada doğup 24 sene yaşadıktan sonra evlenerek türkiye’ye döndüm. Ardından çocuğumu almanyada doğurduğum için çocuğa alman pasaportu aldım. Zamanla kalış sürem türkiyede daha fazla oldu. Ancak süresiz oturumum olduğu için ve ikametimi silmediğim için sürekli gidip geldim bir sorun çıkartmadılar.

  2021 ağustosunda ikametimi sildim almamyada adresim kalmadı. ancak 6 ay sonra tekrar yaptırdım. Ve 4-5 aydır çalışıyorum sigortalı olarak almanyada. vatandaşlık başvurusunda bulunacağım. Süresiz oturumum mevcut eğitimimi alman okullarında aldım ve bir çok işte çalışıp sigortam var eskiden de. İkametimi sildirdiğim 6 ay sorun teşkil eder mi?

  1. Merhaba Nesli Hanım,

   Almanya dışında bulunduğunuz süreler sorun olur diye düşünüyorum. Çünkü yıl bütünlüğü içinde Almanya’da bulunmanız gereken 183 günü ihlal ettiğinizi düşünüyorum. Bilinen aksine 6 ayda bir giriş çıkış yapmak yeterli değil.

   Benim önerim başvuru yapmadan önce göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanız.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ bu linke tam adresinizi yazmanız durumunda en yakın bürolar çıkacaktır. Sizin yararınıza danışmanlık veren sosyal kurumlardır. Tereddüt etmeden gidip danışmanlık alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 86. Merhaba, iyi günler
  2011 yılında Türkiye ye geldim,1986 yılında doğdum.
  İlk okul,orta okul, yüksek okul ve meslek eğitimi Almanya’da bitirdim,ailem hala Almanya’da .
  2009 yılında bir suç işledim cezayı çekmemek için Türkiyeye geldim(abschiebung yoktur) ve şu an savcılıktan aldığım belge ile yillanma gerçekleşmiştir hakkımda hiç bir dava vb. Bulunmamaktadır ben nasıl bir yol izlemeliyim . teşekkürler

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma üzerinden ulusal vize almayı deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 87. Merhaba ben türk vatandasiyim ama sinirsiz oturumum var almanyada ve gebeģim cocugum almanyada dogacak alman vatandasi olicak ben cocugum üzerinden alman vatandasi olabilirmiyim tesekkür ederim.

  1. Merhaba Kemal Bey,

   Çocuk üzerinden vatandaşlık almak mümkün değil. Vatandaşlık için B1 düzeyinde Almanca bilmek yani uyum sertifikası sahibi olmak ve düzenli çalışmak şartlardan bazıları.

   Bilginiz olsun

 88. babam Almanya da 1973 ten beri yaşıyor ben de 1973 te Ankara da doğdum. babam emekli ve 1999 da alman vatandaşı oldu ve halen almanya da yaşıyor. ben şu an 49 yaşındayım babam 75 yaşında ve emekli. ben almanyada yaşamak istiyorum. babam yaşlı ve yanlız aile birleşimi oturumu almam ve de olumlu olursa orada çalışabilmem mümkünmüdür? teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nilgün Hanım,

   Ne yazık ki sizin durumunuzda aile birleşimi yapmak mümkün değil.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözlşemesi edinerek çalışma vizesi alarak gidebilirsiniz diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 89. Merhaba 1979 almanya doğumluyum 4 yaşında kesin dönüş yapılmış tekrar almanyada yaşayıp çalışmak istiyorum .bunun için neler yapabilirim

  1. Merhaba Nurcan Hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek gitme şansınız var. Daha önce orada yaşamış olmak geri dönüş hakkı ne yazık ki kazandırmaz.

   Bilginiz olsun

   Bilginiz olsun

 90. Abim almanyada yaşıyor babalarımız bir almanyada yaşamam mümkünmü Türkiyede yaşıyorum ben cevaplarsanız sevinirim abimle aynı soyadı taşımıyoruz yalnız

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Aile birleşimi ancak ebeveynle ya da çocuk üzerinden yapılır.

   Diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma vizesine başvuru yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 91. Merhabalar

  Annem almanya doğumlu ve eğitimini orada tamamlamış ve evlenmek için türkiyeye yerleşmiş. Şimdi ikimizde tekrar vatandaşlık için başvurmak istiyoruz. İzlememiz gereken yol nedir acaba

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Sadece Almanya’da zamanında yaşadığınız için vatandaşlık alma hakkınız yok diye düşünüyorum. Ancak örneğin çalışma nedeniyle gerekli şartları sağlayarak vize alıp gidebilirsiniz. Sonraki yıllarda vatandaşlık için gerekli koşulları sağmanız durumunda vatandaşlık alabilirsiniz.

   Anneniz şartları sağlıyorsa geri dönme hakkından da yararlanabilir.

   Kolay gelsin

 92. Merhaba Melek Hanım,
  Ben 1992’de Almanya’da doğdum. 3 yaşına kadar Almanya’da yaşadım. Annem Almanya doğumlu, ama vatandaşlığı yok. 1997 yılında annem ve babam ayrıldılar. Babam ben doğduktan kısa bir süre sonra 1999 yılında Alman vatandaşlığı aldı. Bütün verdiğim bilgilere ek olarak, Annemin kendisi Almanya’da doğdu ve ailesiyle yıllarca orada yaşadılar ve Almanya’da çalıştılar. Babam da yıllarca Almanya’da çalıştı ve orada oturma izni bulunuyordu bu sayede Alman vatandaşlığına geçiş yaptı. Benim baba tarafından bütün akrabalarım amcalarım ve kuzenlerim halen Almanya’da yaşıyorlar ve hepsi Alman vatandaşı. Babam 2020 senesinde Almanya’da vefat etti. Ben 30 yaşındayım Türkiye’de yaşıyorum. Babamdan dolayı Alman vatandaşlığı alma hakkım var mıdır acaba?

  1. Ender Bey merhaba,

   Ne yazık ki babanız siz doğduktan sonra vatandaş olduğu için vatandaşlık alma hakkınız yok diye düşünüyorum.

   Almanca öğrenerek diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı gidebilirisiniz.

   Kolay gelsin

 93. Merhaba,

  Haziran 1992 Almanya doğumluyum. 2005 yılında annemle Amerika’ya taşındık. 2017 yılından beri de Türkiye’de yaşıyorum. Babam oturum izni ile Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor.

  Vatandaşlık ile ilgili herhangi bir hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Babanızın Almanya’daki vatandaşlık dairesiyle iletişme geçmesini neririm.

   Kolay gelsin

 94. Merhabalar Ben 29.03.2000 yilinda almanyada dogdum ve 3sinifa kadar okula gitim 2008 yilinda aylem kesin donus yapti 2022 kadar turkiyede kaldim vatandasliga hakim mevcutmudur ?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   2000 yılından sonra doğumla vatandaşlık almak mümkün.

   Evraklarınızla konsolosluğa baivuru yapmanızı öneririm.

   Onlar değerlendirip size bildireceklerdir.

   İyi şanslar

 95. Merhabalar 77 yasında bir dedem var ve 1984 te türkiyeye döndü almanyadan 12 sene orada yaşadı ve anneannem ile evliydi oda 9 sene yaşadı , o zamanki vatandaşlık şartlarını karşılıyormuş fakat cahillikten mi bilmiyorum alamamış . 30 seneye yakın bir süre oldu ve Dedeme ve anneanneme vatandaşlık hakkı verilir mi ? almanyaya dönme gibi planları var.

   1. o donemki haklarini talep etmek istiyorlar fakat butun sartlara uyduklari icin denemek istiyorlar.

    1. Sarp Bey,

     Bunun için Almanya’da kesintisiz yaşıyor olmak gerekir. 6 aydan daha fazla Almanya dışında kaldıklarından oturumları da sonlanmıştır.
     Ama denemek isterlerse olasılık için öncelikle bir avukattan bilgi almanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 96. Merhaba melek hanim,
  Ben 1995 de almanyada dogdum buyudum. Okulumu orda bitirdim (hauptschulabschluss)
  21yasinda turkiyeye evlenerek geldim turk vatandasiyim. Suresiz oturum iznim var almamyada, istedigim zaman gidip geliyorum. Bir yasinda bebegim var suan, almanyada dogum yapmadigim icin vizesiz gelemiyor. Ama vizede cikmiyor ona malesef. Almanyaya gidip ailemin yaninda kalip ise baslayip alman vatandasi olabilirmiyim, (olsamda cocugumda alman vatandasi olabilirmi veya surersiz oturum izni alabilirmi?) Geri donus yaparsaniz cok sevinirim. Iyi gunler dilerim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 97. Merhaba iyi günler 1995 Bielefeld doğumluyum
  Doğduğumdan 10 yaşına kadar orda yaşadım daha sonrasında temelli dönüşümüz Türkiye’ye oldu.
  Almanyaya geri dönüş şansım varmıdır? Yakın dereceden amcam halam vs ordalar aileminde almanyada devam eden süresiz oturum hakları bulunuyor ama benim haklarım öldü.
  Ne yapmam gerekiyor acaba ?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

   1. Merhaba melek hanım Ben 1991 Almanya Berlin de doğdum reise dokument pasaportum ve doğum belgelerim mevcut okula da gittim 2 3 sene ailem yaklaşık 10 yıl Berlin’de yaşadı ve 1999 da dönüş yapmış benim herhangi hakkım var mı varsa ne yapmalıyım.

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 98. 1991de almanyada doğdum. Cifte vantandaşım,alman kimlik ve pasaport surem devam ediyor,ancak 2006 yilindan beri turkiyede yasiyorum.turkiyede turk ile evlendim.ikametim turkiye. 2018 yilinda kizim
  turkiyede doğdu simdi 4 yasinda .
  Kizima alman vatandasliği verirler mi ?
  Tesekkurler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 99. Ben Alman vatandasliga gecmem icin Türk vatandasligindan cikmak zorundayim. 14 yasinda bir cocugum var. Esim Alman oldugu icin Cocugumu Türk makamlarina bildirme ihtiyaci duymadim. Türk vatandasliktan cikincada 18 yasindan kücük olanlarda otomotikmen Türk vatandaslik hakini kaybediyor. Benim türk Vatandasliktan cikabilmem icin Cocugumu Türk makamlarina bildirmek zorunda miyim?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 100. Merhaba Melek Hanım, Benim babam devlet görevlisi olduğu için yeşil pasaport hakkım var bu pasaporta başvuruyu yakın bir zamanda yapacağım. Annem ve babam ayrılar. Annem ikinci evliliğini yaptı ve evlendiği kişi 25 senedir Almanyada yaşayan birisi oturması falan var hatta şirketi bile var. Annem bu aile birleşimi için a1 kursuna gidiyor. Annem Almanyaya gittiğinde oturma aldığında, Ben ve Kardeşim Annem aracılığıyla Almanyaya gidip bizde oturma alabilir miyiz?
  iDATA vize başvuru sisteminde böyle bir şey gördüm
  Yanına taşınmak istediğiniz yakınınız Almanya’da ikamet ediyor olmalı veya D-tipi vizesine sahip olmalı.
  ÖNEMLI: Eğer yakınınızın kendisi de yeni başvuruda bulunacaksa, siz de lütfen kendisiyle birlikte başvuru tarihinde evraklarınızı ibraz ediniz. Bunun icin yakınınız buradaki sistem üzerinden randevusunu oluştururken aile ile birlikte başvuruda bulunmak istediğini belirtmeli.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 101. Merhaba, annem ve babam 1962 yılında Almanya’da çalışmaya başladı. Ben 1967’de doğdum. 1976’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Bir daha Almanya’ya gitmedim. Aralıksız 9 yıl Almanya’da yaşadım. 2,5 yıl okula devam ettim. Vatandaşlık alma hakkım var mı acaba?
  Teşekkürler.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 102. Melek Hanım Merhabalar,
  Daha öncede sizden konu hakkında bilgi almıştım öncelikle verdiğiniz bilgiler ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim.Babam Alman vatandaşı Kan bağına bağlı vatandaşlık başvurusu yapmıştım bana dosya açtılar ve dosya numarasını benimle paylaştılar bu dosya numarası üzerinden araştırmanı yapacağız dediler fakat yoğunluktan dolayı 2 yıl gibi bir süre verdiler sanırım en uzun süre anlamında dediler.Şuan 4 ay oldu sizce nekadar sürer bu süreç tecrübelerinize dayanarak bir açıklama yaparsanız sevinirim.
  İyi çalışmalar diliyorum…

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 103. Merhaba melek hanım annem uzun yıllardır almanyada yaşıyor ve Alman vatandaşı annemden kaynaklı vatandaşlığa başvuru yapabilme ve olumlu sonuç alabilme şansım nedir?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 104. Merhaba Melek hanım. Babam 12 sene önce almanyaya taşındı. Orada evlendi ve vatandaşlık aldı. Ben 23 yasındayım babam üzerinden vatandaşlık başvurusu yapabiliyor muyum?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 105. İyi günler,
  Ben 1983 yılında almanya da doğdum bütün eğitimimi orda aldım. Süresiz oturma ve çalışma iznim vardı. 2002 yılında ailemle birlikte Türkiye’ye döndük. Acaba benim tekrar geri dönüş yapıp oturma ve çalışma izni alma şansım var mı? Almanya da iş bulma imkanım var. Nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 106. Merhabalar Melek hanım 1991 doğumluyum çifte vatandaşım 2008 yılında Türkiye’ye ailemle kesin dönüş yaptık. Pasaportumu uzattığım zaman sanırım gidebiliyorum ve orada süresiz yaşayabiliyorum fakat esas sorum 2019da evlilik yaptım eşim burada doğup büyüme herhangi bir yurtdışı geçmişi yok. Benimle birlikte aile birleşimiyle gidebilir ve orada çalışabilir mi? İkinci sorum da bir kızım var 1.5 yaşında burada doğdu benim Alman vatandaşlığından ötürü o da mı aynı haklara sahip? Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 107. Merhabalar. Babam 1980 Frankfurt doğumlu. Yaklaşık 20 yaşına kadar Almanya’da kalmış. Sonra 6 ayda bir git gel yaparak vatandaşlığı korumaya çalışmış ama son 10 yıldır Türkiye’de. Kesin dönüş yaptı yani. Araştırıyorum ama sağlam bir bilgi elde edemedim. Ben Türkiye’de doğdum, 22 yaşındayım. Alman vatandaşlığı almak istiyorum. Babamın orada doğması ve uzun süre orada eğitimini alması, kalması vs. durumlarını göz önüne alınca benim vatandaşlık başvurusundan onay alma ihtimalim var mıdır? Varsa hangi yollara başvurmam gerekir? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 108. Merhabalar, Türkiye’de doğdum annem 2. Evliliğini yaptıktan sonra Almanya’ya taşındık eşi yani üvey babam orada yaşıyordu, Almanya’da bi kız kardeşim oldu 10 sene orada kaldık ilk okuldan meslek lisesine kadar orada okudum oturma iznim de vardı 10 senelik
  2015 yılında temelli Türkiye’ye dönme kararı aldık acaba benim hala alman vatandaşlığını alma hakkım var cevaplarsınız sevinirim
  Saygılarımla Berk

  1. Merhaba Berk Bey,

   Almanya dışında 6 aydan daha fazla kaldığınızda oturumunuz sonlanır. Bu durumda sizin de tekrar oturum hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 109. merhaba,
  1980 frankfurt doğumluyum ve elimde mute pass vardır. şuanda 42 yaşımdayım ancak alman vatandaşlığım olabilir mi bunu bilmiyorum olması içinde ne yapmam gerekir. beni bilgilendirirseniz memnun olacağım teşekkürler.
  iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Mutterpass, hamilelere verilen bir belge. Sizden dolayı annenize verilmiş olabilir diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 110. Merhaba
  Ben 1998 yılında Almanya’da doğdum 15 yaşımda kesin dönüş yaptı ailem babam ve kardeşlerim Alman vatandaşı 2000 doğumda o yasa vardı direk Alman vatandaşlık olma beni kapsamamıştı ben çalışmak için almanyaya gitmek istiyorum vatandaşlığımı alma şansım varmıdır şuan 25 yaşındayım

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Hayır yok, ancak çalışma şartlarını yerine getirerek vize alıp gidebilirsiniz. Daha sonraki yıllarda şartları yerine getirdiğinizde vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Vatandaşlık okunan yıl ile ölçülmez. Düzenli çalışmak, belli bir süre Almanya’da kalmış olmak, iyi derece Almanca bilmek ve uyum sağlamak gibi kriterlere bakılır.

   Bilginiz olsun

 111. Merhabalar,
  ben 2000yilindan sonra Alman vatandasligimi aldim.su an hem alman hemde türk vatandasiyim. 2018yilindan beri Türkiyede yasiyorum.Almanyaya ziyarte gitmek istiyorum.uzun zaman giris cikis yapmadigim icin sorun cikarmi.Alman pasaportum var.

 112. Merhaba Melek Hanım,

  Bu kadar insana anlaşılır ve yararlı bilgiler vermeniz, soruları cevaplamanız takdire şayan. Çok sağolun. Sizi ve sayfanızı burda yakalamışken 2 sorum olacak. Benimki direk Türkiye ile alakalı. Alman vatandaşı eşim ile Almanya’da yaşıyorum. Türkiye’de evlendik . 1. Sorum eşim benimle yani bir Türk vatandaşı ile evli olması sebebi ile Türkiye’de oturum halkına sahipmi yoksa Göç idaresinden normal oturum alan yabancılar gibi işlemler yapmakmı zorundayız? Yabancıların ülkemizde sadece 6 ayda üç aylık vizesi oluyor. 2. Sorum oğlumuz 1 yaşına girdi ve Türkiye’ye gideceğiz. Babannesi akraba ziyareti için. Alman Anne ve Türk babadan olduğu için çifte vatandaşlığı var. Seyahat için Alman pasaportunumu yoksa Türk pasaportunumu kullanmak gerekir. Sonra giriş çıkışta sorun yaşamak istemeyiz. Benim için sorun yok . Uzun yıllar Turizm Otelcilikte müdür olarak görev yaptım. Oturumum Pasaportum düzenli giriş çıkışlarım mevcut.

  Saygılarımla

  Ferdi

  1. Merhaba Ferdi Bey,

   Çok teşekkürler değerlenmeniz için.

   Eşiniz Türkiye’de yabancı konumunda olacağı için izin almasi gerekir.
   Çocuğunuz için seyahat amaçlı Alman pasaportunu kullanmanızı öneririm. Aksi halde AŞlmanya’ya girişte vize sorunu olacaktır.

   Bilginiz olsun

 113. Melek hanım merhaba,
  Ben 2005 Almanya doğumluyum, 2014 yılında annemle birlikte Türkiye ye döndük, Babam hala Almanyada yaşıyor. Benim Alman kimlik kartımın süresi 2017 yılında doldu ve şimdiye kadar yeniletemedik çünkü babam kimlik kartımı Almanyaya götürdü. Yeni kimlik kartı alabilmem için Alman konsolosluğu bir sorun çıkarır mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba Nisa Hanım,

   Konsoloslukta kimlik-pasaport yenileme için randevu oluşturun. Başvuru için evraklarınızın elinizde olması gerekir.

   Kolay gelsin

 114. Merhabalar ben 2007 yılında Almanya Bad-Kreuznach ta doğdum.
  Babam Türkiye devleti tarafından Almanya ya iş sebebi ile gitti bende Almanya da doğdum
  Babam orada 4-5 yıl çalıştı fakat ben 1 yıl orada kaldım sonra babamın görev süresi bittiği için ailecek Türkiye ye döndük
  şuan 15 yaşındayım acaba vatandaşlık alabilir miyim

  1. Merhaba Emirhan Bey,

   Vatandaşlık alma hakkınız olmadığını düşünüyorum. Almanya’da süresiz oturumu olan ebeveynlerin doğan çocuklarına vatandaşlık verilir.

   Bilginiz olsun

 115. Merhaba
  Eşim mavi kartla Almanya’da çalışıyor.8aydır Almanya’da yaşıyoruz.Almanya’da doğum yaparsam ve de ilerde eşimden boşanırsam,çocuğum üzerinden oturum ve çalışma iznine başvurabiliyor muyum yani çocuğun doğumu ile hak sabihi olmuş olur muyum?Şu an ben çalışmıyorum.Eşimden dolayı oturum hakkım var.

  1. Merhaba,

   Bebekten dolayı ayrılmanız durumunda kalma hakkınız olabilir. Ama emin olmanız açısından lütfen göç danışmanlığı bürolarında danışmanlık alın.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Adresinize en yakın göç danışmanlığı bürosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Bu arada Almanca öğrenmenizde yarar olacak.

   Kolay gelsin

 116. lyi gunler merhaba,

  1989 Turkiye dogumluyum,
  dogumumdan sonra anne-baba ayrilmislar ve baba ile irtibat kesilmis durumda.
  Halen babamin soyadini tasiyorum,

  Kendim son 4yildir Polonya’da yasiyorum (gecici oturum izni ile)

  E-devlet kütük bilgisine gore;
  Babam Almanya dogumlu ve Istanbul’da yasiyor ama suan bir alman vatandasligi varmi emin degilim.

  Babannem halan Almanya’da ve Alman vatandasi, orada 2. evligiligini yapmis ve soyadi degismis durumda

  Herhangi bir sekilde alman vantandasligi icin bir islem baslatabilirmiyim?

  not: onceki yorumlarimi lutfen dikkate almayiniz.

  tesekkurler

  1. Merhaba Emre Bey,

   Babanızın varsa vatandaşlığı, ilgili belgelerle konsolosluğa vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 117. İyi günler.Annem 1971 de almanyada doğdu ve 7 sene orda yaşadılar ailesi ile.Annemin babası orda fabrikada çalışıyordu sonra türkiyeye kesin dönüş yaptılar.Annem türk vatandaşı kimlşkte doğum yeri almanya yazıyor annem almanya vatandaşlığı alabilir mi şuanda ?
  Annem alabilirse bende alabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabaa,
   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından itibaren doğanları kapsar.

   Bilginiz olsun

 118. Merhaba ben 93 Almanya doğumluyum
  97 de Annemin vefatından dolayı Türkiye’ye dönüş yapmış Babam
  Ben bütün eğitim hayatım boyunca Almanya’dan burs aldım
  Şimdi benim oturum iznim varmıdır

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Burs sadece Almanya’da bulunanlara verilir normal şartlarda. Vatandaş değilseniz ALmanya’ya giriş hakkınız yoktur diye düşünüyorum.

   kolay gelsin

 119. Melek Hanım merhaba ben 1979 da Almanyada doğdum. 2003 senesine kadar almanyada yaşadım, okudum meslek yaptım. 2003 senesinde evlenip türkiyede kaldım. Eşim sigorta yapmak için ordaki sigortamı aldırdı. Ben şimdi tekrar gitmek istiyorum. Almanyadan tekrar oturum alma hakkım var mı bana bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Yeşim Hanım,

   Ancak çalışma amacıyla gidebilirsiniz. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ednmeniz durumunda vize alma şansınızın olduğunu düşünüyorum.

   Kolay gels,n

 120. Merhaba melek hanım 1982 Almanya doğumluyum1983 yılında ailem kesin dönüş yapmış vatandaş olma veya pasaport alma şansım var mı yada meslegimle alakalı sözleşmeli personel olabilir miyim

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından itibaren doğanlara verilen bir hak. Ne yazık ki vatandaşlık hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 121. Merhaba 1977 de Almanya da doğdum Annem Babam orada çalışıyordu ikisi de Türk vatandaşı idi babam 23 yıl annem 13 yıl kaldılar ben orada 8 yaşıma kadar kaldım. Alman vatandaşı olabilir miyim akrabalarım halen Almanya da

  1. Dilek Hanım,

   Alman vatandaşlığı 2000 yılından sonra doğanlara tanınmıştır.

   Bilginiz olsun

 122. Merhabalar dedem 70 li yıllarda Almanya’da yaşamış burda doğmasına rağmen annemi ve dayilarimi alman vatandaşı olarak kaydettirmis kimliklerini dâhi çıkartmış aradan çok uzun yıllar geçtiği için kimlikler şuan kayıp. annemin alman vatandaşlığı yanmış mıdır? Yanmadiysa onun üzerinden bizde vatandaşlığa başvurabilir miyiz?

  1. Merhaba Samet Bey,

   Alman konsolosluğuna pasaport için başvurmanızı öneririm. Yeniden çıkarmaları mümkün. İptal edilme durumu söz konusu değil diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 123. Merhaba ben 1998 senesinde Almanya’da doğdum ve 9 yaşıma kadar orada yaşadım ve 2. Sınıfa kadar eğitim gördüm. Daha sonra 2007 senesinde annemle beraber Türkiye ye dönüş yaptık. 2008 senesinde bir girişim oldu ve bir daha gitmedim Almanya’ya. Babam 2017 yılına kadar orada kaldı. Annem veya babamın vatandaşlığı yok. Şu an 23 yaşındayım. Acaba doğum yerimden dolayı ve kendi rızamla gelmediğim için hala Almanya’ya dönme hakkım var mıdır acaba? Veya vatandaşlık için başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra doğanlar için geçerli. Sizin durumunuzda ebeveynlerinizn vatandaşlık için dilekçe vermesi durumunda vatandaşlık alabilirsiniz.
   Ancak bu başvuru yapılmadığı için vatandaşlık hakkınız yok. Geri dönme hakkını, Türkiye’ye geldikten sonraki 5 yıl içinde kullanmak gerekirdi.

   Bilginiz olsun

 124. Merhaba,

  Ben Türk ve Bulgar çifte vatandaşıyım.
  2 yıldan bu yana Almanya’ da yaşıyorum.
  Almanya’da doğacak çocuğum Alman vatandaşlığını doğumla kazanabilir mi?

 125. Merhaba Melek hanım,
  Ben 2001 yılı almanya da doğdum. Annem benim dogdugumda alman vatandaşıydı zaten babam Türk vatandaşı. Cifte vatandaşlıgim var suan alman ve Türk. Kindergarten ve ilkokulu almanya da okudum ve 10 yasimda Türkiye ye kesin dönüş yaptık. Önümüzdeki eylül de 21 yaşımı dolduracagim. Bu durumda bir ülke vatandaşligi secmem gerekiyor mu? Şimdiden cevabınız icin teşekkürler.

  1. Merhaba Mehlika Hanım,

   Seçme durumunda bulunabilirsiniz. Bürgeramt ile iletişime geçmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 126. merhaba dedem almanya ya giden ilk kafilelerden babamı da otraokul 2 de iken yanında götürmüş sene 1973 de ben 1981 yılında doğmuşum 4 sene kindergaten 2 sene de normal okula gittim sene 1991 yılında ailecek kesin dönüş yaptık bzi bidaha gitmedik ama babam 2000 li yıllara kadar giriş çıkış yaptı gidip gelmeye devam etti ve babamın süresiz oturum ve süresiz çalışma hakkı vardı şimdi ben tekrar almanya ya gitmek yerleşmek ve çalışmak istiyorum acaba geriye dönük böyle bi hakkım veya kolaylaştırıcı bi unsur varmıdır bilgi verebilecek bu işlerde uzman birinin yardımcı olmasını temenli ediyorum ve saygılarımı sunuyorum şimdien teşekür ederim ..sertaç

  1. Merhaba Sertaç Bey,

   Geriye dönük olarak ne yazkı ki sadece orada doğduğunuz ve bir süre yaşadığınız için dönme hakkınız yok.

   Gidiş amacınıza uygun olarak evrak hazırlamanız durumunda vize alma şansınız olur.

   Kolay gelsin

 127. Merhabalar Melek hanım

  1990 temmuzda almanyada doğdum. fakat ailem 1996 yılında türkiyeye kesin dönüş yaptılar. 90-96 yılları arasındada beni alman vatandaşı olarak göstermediklerini söylüyorlar. bu şartlar altında alman vatandaşlığı veya çifte vatandaşlık için başvurabiliyor muyum ?

  teşekkürler

  1. Merhaba Barbaros Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra verilmeye başlandı. Sizin doğduğunuz tarihlerde ebeveynlerin dilekçesi üzerine vatandaşlık almak mümkündü. Ancak böyle bir girişim olmadı anladığım kadarıyla.

   Sizin vatandaşlık hakkınız nre yazık ki bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 128. Iyi akşamlar Ben 2015 ten beri isci olarak calisiyor esimide türkiyeden aile birleşimi ile getirdim simdi bir bur hic yardım almadim yüksek maaslada çalışıyorum ama süresize hic bas vurmadim cocugumuz olacak alman vatandaşı haki varmi tskler

  1. Merhaba Ferat Bey,

   Çocuğun Alman vatandaşı olması için ebeveynlerden birinin süresiz oturum izni olması gerekir. Bu konuda göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. Bu linkte çıkan yere tam adresinizi yazarsanız size en yakın danışmanlık büroso çıkacaktır. Onlarla görüşmenizi öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 129. Merhabalar 2005 almanya doğumluyum 2010 yılında babam ve annem boşandılar ben annemle turkiyeye döndüm babam halen almanyada alman vatandaşı oturumu var.Ben lise öğrencisiyim doğum belgelerin kazası rust raporum mevcut alman pasaportum var ama süresi 5 yıl kadar gecti suanda Türk vatandasiyim ben alman vatandaşlığına geçme hakkım varmı nasıl bir yol izlemem lazım teşekkürler

  1. Gökçe Hanım merhaba,

   Alman pasaportunuzu konsolosluktan yenilemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 130. Merhaba ben 1979 Almanya doğumluyum 1988 yılında ailemle temelli olarak Türkiyeye dönüş yaptık. Orada doğmuş olmak ve belli süre yaşamış olmakla Alman Vatandaşlığı hakkı kazanabiliyor muyum acaba ?

  1. Merhaba Nevriye Hanım,

   Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra tanınmaya başlandı. Bu nedenle bu haktan yararlanamayacaksınız.

   Bilginiz olsun

 131. Merhaba eşim 1992 Almanya doğumlu ve 4 yaşına kadar orada kalmış daha sonra anne ve babası ayrılmışlar. Babaları eşimi ve kardeşini nenesinin yanına bırakıp tekrar Almanya ya dönmüş. Bu arada hem annesi hem babası vatandaşlık almışlar. Daha sonra eşimin annesi eşimi ve kardeşini 14 yaşlarında Almanya ya tekrar götürmüş. 1 sene kaldıktan sonra eşim bu kez kendi isteğiyle Türkiye ye dönmüş. Şuan 29 yaşında ailesi orada annesi ve babasının ayrı ayrı kendi yaşantıları var. Eşim ve çocuklarım oraya nasıl gidebilir kimisi aile birleşimi diyor kimisi geri dönüş yasasından yararlanır diyor. Sizden bu konuda görüşlerimizi duymak isterim. Teşekkürler..

  1. Merhaba İlhan Bey,

   Eşiniz ya da siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak gidebilirsiniz. Aile birleşimi zaten 18 yaşından küçükler için söz konusu.

   Bilginiz olsun

 132. Merhaba sayın Melek hanım. Öncelikle bu sayfada verdiğiniz bilgileriniz ve emekleriniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Benim kızım 1966 yılında, Almanya’da gerçek bir Alman anneden doğdu. Doğduğundan bu yana hala Almanya’da yaşıyor ve Alman vatandaşıdır. Ama sevgili annesi vefat ettiği için artık benimle birlikte Türkiye’de yaşamak istiyor. Kendisi üniversite mezunudur ve şu anda orada çalışıyor. Şu anda Türk kimliği yok ama almak istiyoruz. Benim kızım için vatandaşlık seçme zorunluluğu var mı? Eğer Türk vatandaşlığını alırsa Alman vatandaşlığından çıkarılma riski var mı? Bazı sayfalarda “Soy bağından dolayı Alman vatandaşı olanların seçme zorunluluğu yoktur, çifte vatandaş olabilirler” deniyor. Ama bazı yerlerde ise “Kendi müracatı üzerine farklı ülke vatandaşlığına giren kişi Almanya vatandaşlığını kaybeder” diyorlar. Örneğin bir sayfada şöyle söyle söylenmiş:

  “Yabancı Ülke Vatandaşlığının Kazanılması Hâlinde Vatandaşlığın Kaybettirilmesi (Vatandaşlık Yasası 25. Madde)
  Eğer bir Alman yaptığı müracaat üzerine veya kanuni temsilcisinin müracaatı üzerine, yabancı bir ülke vatandaşlığını kazanmışsa, Alman vatandaşlığını kaybeder. Müracaat, ilgili şahsın serbest iradesi ile gerçekleşmiş olmalıdır. Eğer kazanılan yabancı ülke vatandaşlığı, AB üyesi olan bir ülkenin veya İsviçre’nin vatandaşlığı ise, istisna olarak Alman vatandaşlığı kaybedilmez. Aynı şekilde, Almanya’nın devlet olarak yapmış olduğu uluslarası anlaşmalar böyle bir hak tanıdığı takdirde istisna olarak Alman vatandaşlığı kaybettirilmez. Bu istisnai durumlara ek olarak, eğer müracaat sahibi yabancı ülke vatandaşlığını kazanmadan önce, yazılı olarak Alman vatandaşlık hakkının saklı tutulmasının müsaadesini almışsa (Beibehaltungsgenehmigung), vatandaşlığı kaybettirilmez.”
  https://ytbweb1.blob.core.windows.net/files/resimler/books/vatandaslik-rehberi-tuerkiye-almanya.pdf

  Benim kızım yaşı büyük olduğu için Türk vatandaşlığına kendisi müracat edecek. Sizce Alman vatandaşlığını kaybeder mi?

  Çok teşekkürler, saygılar ve sevgiler.

  1. Merhaba Can Bey,

   Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Kızınız kan bağı prensibine göre vatandaşlık aldığı için kaybetme riski yok. Sizden dolayı da Türk vatandaşlığını alma hakkı vardır.

   Bilginiz olsun

 133. Merhabalar kolay gelsin.
  Annem ve babam Türk, annem 15 yaşına kadar almanyada kalmış okula gitmiş. Daha sonra Türkiyeye dönüp bir daha gitmemiş. Ben şimdi 26 yaşındayım acaba vatandaşlık alma imkanım var mı? Varsa nasıl bir süreç gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

 134. Merhabalar

  1990 yilinda almanyada dogdum. Fakat ailem beni alman vatandasi yaptirmamisti. 96 yilina kadar ailemle orada yasadim. 96 yilinda ailem turkiyeye kesin donus yapti. Suanda alman vatandasligi veya cifte vatandaslik talebinde bulunabilirmiyim ?

  1. Merhaba Barbaros Bey,

   Ne yzık ki yok. O dönemde ailenin dilekçe yazması üzerine vatandaşlık almak mümkündü. Geriye dönük olarak ne yazık ki böyle bir hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 135. Ben 13.12.2000 yılında almanaya saarland bölgesinde doğdum annemin surerisiz oturum u olmadığı için gidip geliyor şu sonra 2006 yılında aylevi sebbelerden dolayı annem Türkiye’ye geliyor ve bir daha dönmediği için oturumlar bitiyor şu an 21 yaşındayım digum belgem eski pasaport karım halen mevcut ben almanaya tekrar gidebilme gibi bı şansım varmı

  1. Ali Bey,

   Söz konusu olan ALman kimliği ve pasaportuysa Türkiye’deki Alman konsolosluğuna başvurarak yenilemeniz durumunda giriş yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 136. Merhaba Melek Hanım, öncelikle her soruyu yanıtlamış olmanız inanılmaz teşekkür ediyorum şimdiden. Sorumu detaylandırarak tekrar iletiyorum. Ben, Ocak 1986’da Almanyada doğdum. Kimliğimde doğum yerim Almanya. Annem babam o dönem Türk vatandaşıymış, sonrasında babam 2020 yılında vefat edene kadar orada yaşadı ve 10 seneyi aşkın süredir Alman vatandaşı iken Almanyada vefat etti. Beni 5 aylıkken Türkiyeye göndermişler ben burada büyüdüm. Babamın Alman vatandaşı olması ve benim doğum yerimden kaynaklı bir başvuru hakkım var mıdır? Ayrıca, babamın ailesi de hala Almanyada yaşıyor. Anneannem de yaklaşık 15 sene Almanyada çalışmış sonrasında kesin dönüş yapmışlar. Yakın zamanda Türkiyeden emekliliği olanların Almanyadan da maaş benzeri bir ödenek almaları için başvurusu oldu. Tüm bu bağlantılar vesilesi ile benim vatandaşlık başvuru ihtimalim var mı sizce? Kolaylıklar diliyorum.

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Siz doğduğunuzda babanız vatandaş olsaydı zaten vatandaşlık alırdınız. Babanızın sonradan vatandaş olması ne yazık ki sizin de vatandaşlık almanızı sağlamaz.

   Bilginiz olsun

 137. Merhaba Melek Hanım, öncelikle her soruyu yanıtlamış olmanız inanılmaz teşekkür ediyorum şimdiden.
  Ben, Ocak 1986’da Almanyada doğdum. Kimliğimde doğum yerim Almanya. Annem babam o dönem Türk vatandaşıymış, sonrasında babam 2020 yılında vefat edene kadar Alman vatandaşı idi. Ve Almanyada yaşıyordu. Beni 5 aylıkken Türkiyeye göndermişler ben burada büyüdüm. Babamın Alman vatandaşı olması ve benim doğum yerimden kaynaklı bir başvuru hakkım var mıdır?
  Kolaylıklar diliyorum.

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Siz doğduğunuzda babanız vatandaş olsaydı zaten vatandaşlık alırdınız. Babanızın sonradan vatandaş olması ne yazık ki sizin de vatandaşlık almanızı sağlamaz.

   Bilginiz olsun

 138. Merhaba eşim 1998 Almanya doğumlu ve 8 yıl orada okudu. Daha sonra babası tarafından Türkiyeye getirildi. Giriş çıkış yapmadığından dolayı da vatandaşlığı yandı diye biliyorum. Annesi hala Almanya’da. oraya yerleşme ve vatandaşlık alması ile ilgili ne yapması gerekir? Teşekkürler.

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Vatandaşlığı varsa yanmaz diye düşünüyorum. oturum izni varsa yanmıştır ve dönme hakkı yoktur.

   Ancak çalışma gibi amaçlarla ferekli evrakları hazırlayarak vize alma şansı vardır.

   Kolay gelsin

 139. Mrb ben 1988 Almanya doğumluyum 3 yaşımda anne ve babamın bosanmasiyla Türkiye’ye geldim babam Almanya çifte vatandan ve daha orda ama ben görüsmuyorum benim çifte vatandaş olma şansım varmı tsk

  1. Merhaba,

   Emre Bey,

   Siz doğmadan önce babanız Alman vatandaş olduysa kan bağı prensibine göre vatandaşlık alma hakkınız var. Aksi halde yok.

   Kolay gelsin

 140. Merhabalar
  26 yaşındayım ve henüz askerliğimi yapmadım.Diyelim ki türkiyede bedelli askerlik yaptıktan sonra gerekli şartları karşılayıp alman vatandaşı olabildim.Bu durumda yabancı bir alman vatandaşı olarak orada tekrardan askerlik yapma zorunluluğum olur mu?

 141. Merhaba. 1997 Berlin doğumluyum .9yıl sonra 2006da Türkiyeye kesin dönüş yaptık. Şuan diplomalı olarak yüksek lisans düzeyinde mimarlık eğitimime türkiyede devam etmekteyim. ve babam belirli aralıklarla almanyaya halen gidip gelmeye devam ediyor(süresiz oturum izni var) Ayrıca almanyada babamın hesabından benim için ödenen bireysel emeklilik ödemesi de devam ediyor.Mesleğimi almanyada icra etmek istiyorum ve size sorum şu:
  1-Doğum yoluyla almanya vatandaşlığına başvurabilir miyim?
  2-Yabancılar yasası uyarınca vatandaşlığa başvurmam daha doğruysa:
  -Orada doğup büyüdüğüm için 8 yıllık ikamet şartını zaten karşılıyor muyum?
  -Bir de ailemle yaşadığım için düzenli bir gelirim yok fakat almanyada çalışmak istiyorum ve bu nedenle gelirsiz başvurmam mümkün mü?
  3-Çifte vatandaş olma şansım var mı?
  Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.Sağlıklı günler dilerim

  1. Merhaba Onur Bey,

   Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra doğanlar için geçerli. 2000 yılından önce ebeveynlerin dilekçesiyle mümkün olabiliyordu.

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesi alarak gitmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 142. Merhabalar ben 5 ay önce dogum yaptım almanyada 2 yıldır burda yasıyorum esim ıse 19 yıldır burda yasıyo ve süresiz oturumu maalesef yok bu yuzden cocugum vatandaslık verılmıyce soylendı. Esimin ilk evlılıgınden olan oglu alman vatandası ama abisinden sebeb kızımda vatandaslık alabilirmi lutfen cevaplarmısın iz.

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Kan bağı prensibine göre vatandaşlık ebeveynlerden çocuğa geçer.

   Bilginiz olsun

 143. Merhabalar, ben 1999 yılında Almanya’da doğdum fakat daha sonra ailemle Türkiye’de yaşadık. Almanya’ya sadece belli aralıklarla giriş çıkış yaptık bir süre sonra bu da bitti. Kardeşim 2001 doğumlu ve alman vatandaşlığı da var fakat benim sanırım doğduğum yıldan ötürü yok. Herhangi bir şekilde vatandaşlık alabilme hakkım var mıdır?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 144. İyi günler ben 31 08 1975 yılında Almanya Nürnberg de doğdum .Ailem kesin dönüş yaptı.Doğum belgemde en son 1983 yılında aşı yaptırmış gözüküyorum. İlkokula orda başladım üçüncü sınıfta, 1985 yılında dönüş yaptık .Alman vatandaşlığı alabilir miyim? Haklarım nedir öğrenmek istiyorum.

  1. Merhaba Hanife Hanım,

   Ne yazık ki doğduğunuz dönemlerde, doğumla vatandaşlık hakkı yoktu. Bu durumda vatandaşlık alamazsınız.

   B,lg,n,z olsun

 145. Merhaba ben 2011 Almanya doğumluyum, doğduğumda babamın Alman pasaportu almasına 2 ay varmış. Yani doğduğumda anne baba Türk pasaportunda, babam şyan Alman . Biz ben 5 aylıkken dönmüşüz.
  Şimdi ailemi ikna edip gitsek tekrar, ne zaman Alman vatandaşı olurum? Şimdi 11 yaşındayım.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 146. Merhaba 1999 almanya doğumluyum annemle babam türk 2007 yılında Türkiye’ye dönüş yaptık çifte vatandaşlık hakkım devam ediyormudur pasaportumu yenileyebiliyormuyum

  1. Mert Bey Merhaba,

   Alman pasaportunuzu konsolosluğa başvurarak yenileyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 147. merhaba,
  adım kaan korkmaz 6 mart 1999 yılında almanyada doğdum 11 yaşıma kadar orda yaşadım sonra annem ile babamın boşanmasından dolayı annemle türkiyeye dönüş yaptık. 2017 yılında pişmanlık yasasından yararlanmak üzere konsoloslağa başvurduk bizden almanyada okuduğum okullardan karnelerim istendi ve babamla iletişime geçerek onları almasını istedik fakat kendisi ilgilenmedi kardeşim alman vatandaşı bu yıl kendisi dönüş yaptı benim hala şasım var mıdır. belgeleri alabilecek biri vardır artık orda.

  1. Kaan Bey,

   Sizden istenilen belgeleri temin ederek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Durumunuz bu belgeler ışığında değerlendirilir ve sonuç size bildirilir.

   Koay gelsin

 148. Merhaba 29.08.1978 Almanya doğumluyum. Annem, babam ve ben 6 yıl oturduktan sonra Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Orada 1 yıl okula gittim. Çifte vatandaşlık hakkım var mı?

  1. Merhaba Murat Bey,

   Çifte vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanları kapsıyor.

   Bilginiz osun

 149. Merhaba 2003 Almanya doğumluyum annemle 2 yaşındayken Turkiye’ye dönüs yaptım.Üniversite öğrencisiyim.Babam hala orada Almanya doğumlu ve süresiz oturma izni var.Ben Turkiyede Alman pasaport ve kimligimi çıkarttım son olarak 16 yaşımda pasaport yenilemeye gittigimde 21 yaşından önce tercih yapmam gerektigine dair konsolosluktan evrak verdiler.Ben bu esnada Türk vatandaşlığından çıktım.Yani suresi gelmeden Alman vatandasligıni tercih ettim.Bunu Almanyaya bildirmem gerekiyormu?Bu evrakları nereye iletmem gerekiyor.Alman konsolosluğuna randevumu almam gerek.Ne yapacağımı, tam olarak hangi evraklarla nereye başvurmam gerektigini bilmiyorum.Ne yapmalıyım

  1. Merhaba Oğuz Bey,

   Türkiye’deki Alman Konsolosluğun hukuk bölümüne durumunuzu anlatır bir mail atmanızı öneririm. Onlar sizi yönlendireceklerdir.

   Randevu aldığınızda getirmeniz gereken evrakar konusunda da size bigi verecekerdir.

   Hayırlı olsun

 150. dedem ve babanem 25 yıl almanyada calışıp alman vatandası olmus işi. babam gelsenchgirchen almanya dogumlu ama suan türkiyedeler 8 9 yıl orda kalmış almancam da var alman vatandası alma hakkına sahip olabilme ihtimalim % kaçtır 2003lüyüm

  1. Merhaba Onur Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşı idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık aabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba melek hanım
    Benim adım binnaz, 1998 de Almanya’da (NRW Münster ) de doğdum büyüdüm 2017 de türkiye ye gittim Almanya’ya maalesef giriş çikiş yapamadım aile sorunları yüzünden , bir kizim var onunla birlikte annemin yanına Almanya’ya gitmek istiyorum ne yapabilirim

    1. Merhaba Binnaz Hanım,

     Almanya dışında uzun süre kaldığınız için oturumunuz riske girmiştir diye düşünüyorum. Almanya’dan bir avukattan bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.

     Ayrıca diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı vizeye de başvuru yapabilirsiniz.

     İyi şanşlar

 151. Merhaba dedem ve babanem 25 yıl almanya da calısıp alman vatandası idiler. babam gelsenhgirchen dogumlu 8 veya 9 sene orada yasayıp anakoluna flan gitmiş suan türkyiyede benim alman vatandası olma sansım var mıdır 2003 lüyüm

  1. Merhaba Onur Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşı idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık aabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 152. Merhabalar biz Kocamla Ukrayna’ya savaşından kaçarak almanyaya galdik ama biz Türkmenistan watandaşıyız Ukrayna’ya taşındık sonrada sawaş çıkıp Almanya’ya galdik. 6 aylık sığınmacı belgesini aldık. Ban 8 aylık hamileyim doğumum Almanya’da olacak kaydı yapıldı doğum yapacağım hastanede belli. Bu durumda bebegim dünyaya gelince Vatandaşlık ala bilirimi yada nasıl haklara sahip olabilecek lütfen soruma cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Nargiza Hanım,

   Çok geçmiş osun.

   Sizin durumunuzda yani Almanya’da kısa süreliğine bulunduğunuz için doğacak çocuk vatandaşlık alamayacak.

   Biginiz olsun

 153. Melek hanım merhaba, 1982 Berlin doğumluyum. 1984 yılında ailemin kararı ile Türkiye’ye kesin dönüş yapmış bulunmaktayız. Sonrasında Almanyaya giriş çıkışım olmadı. Acaba herhangi bir hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Yeşim Hanım,

   Doğumla vatandaşlık 2000’den sonra söz konusu. Dolayısıyla siz ancak eğitim, çalışma ya da aile birleşimi konularında gerekli şartları sağlayarak vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 154. Merhabalar iyi günler , ben önümüzdeki ay 20 yaşına giricem ben doğduğumda babam Alman vatandaşı annem iste Türk vatandaşı doğuştan Alman vatandaşı hakkına sahiptim ve geçen hafta Alman vatandaşlığı için pasaportumu aldım ama kimliğim yok şuanlık sadece pasaportum var ve şuan çifte vatandaşım fakat çifte vatandaşlıkta aklımda bazı sorular var konsolosluğa da sormayı unuttum. 18-23 yaş arası Vatandaşlık seçme zorunluluğu diye bi konuyla karşılaştım da seçme zorunluluğu beni kapsıyor mu acaba vatandaşlık seçme çağrısı bana da gelecek mi bilginiz var mıdır ? 🙂

  1. Merhaba Barış Bey,

   Siz babadan dolayı kan bağı prensibine göre vatandaşlık almışsınız. Bu nedenle de her iki vatandaşlığı muhafaza etme hakkınız var. İki vatandaşlık arasında tercih yapma durumunda değilsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Anladım çok teşekkür ederim. Birde şimdi Alman kimliği almam için Almanya da ikamet etmem mi lazım , illa orada yaşamam bi adres mi göstermem lazım. o konuda da bilgilendirir misiniz ? 🙂

    1. Barış Bey,

     Almanya’da ikamet kaygına ve orada yaşamanıza gerek yok.

     Bilginiz olsun

 155. Merhabalar,
  Ben 23 yaşındayım 12. Ayın 1998 Almanya Augsburg doğumluyum.
  Annem babam Almanyada ayrılmışlar ben 10 yaşımda iken o süreç içerisinde Almanyada yaşıyorduk.
  Şu an Babam alman vatandaşı çok uzun süredir kendi çocukluğundan beri Almanya’da yaşıyor kendisi. Ayrıca bütün Baba tarafım Almanyada yaşıyor, 23 yaşıma kadar annem bu vatandaşlık mevzularından hiç bahsetmedi bana kendim araştıra araştıra karşıma çıktı.
  Malum hayatımı Almanyada devam ettirmek istiyorum kan bağı olduğu için herhangi bir hakkım bulunur mu ?
  Yada herhangi bir hakkım varmıdır bu vatandaşlık için.
  Gerekli evrakları her şeyi bulurum yeterki hakkım olsun konsolosluğa hazırlıksız gitmek istemem o yüzden ilk sizin değerlendirmenizi almak istedim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 156. merhaba ben 2000 sonra almanyada dogdum dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk ve annemin pasaportun günü geçmiş ve benim çocuk pasaportuda 2010 da günü geçmiş benim alman vatandaşı alma hakkım varmı ve annemin alman vatandaşlıgını kaybetse bile yinede alman vatandaşı olabiliyormuyum?

  1. Merhaba Cemil Bey,

   Siz kan bağı prensibine göre vatandaşlık almışsınız zaten. Konsolosluğa pasaport yenieme için başvurmanız gerekir.

   Annenizin vatandaşlığı kaybetme nedeni mi var? Varsa sizin durumunuz da değerlendirilir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 157. Merhabalar,
  Ben 12.1998 Augsburg doğumluyum(23), Almanya’da doğduğmdan itibaren tam 11 yaşıma kadar kaldım. Annem ve babam ayrıldıktan sonra ben ve annem Türkiye’ye döndük ancak annem Almanya’dan Türkiye’ye gittiğimizi hiçbir yere bildirmeden Türkiyeye dönüş yapmış.
  Şimdi Babam halen Almanyada yaşıyor ve 8 yılı geçkin orada kendisi.
  Benim vatandaşlık hakkım bulunur mu?
  Bulunursa ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 158. Merhabalar,
  Benim eşim 1989 Almanya doğumlu 25 yasina kadar ailesi ile almanyada yasadiktan sonra 2014 yilinda evlilikten dolayi 8 yildir Türkiyede yasiyor. Aileside ondan 2 yil sonra 2016 da kesin dönüş yaptilar ama eşimin şuan hala Almanyada oturma izni var 2025 yilana kadar gecerli.Ama 2014 ten sonra hic git gel yapmadi Almanyaya,Şu aşamada alman vatandaşliği hakki var mi acaba birde oturma iznini uzatabilir mi ?

  1. Merhaba Denizhan Bey,

   6 aydan daha uzun süre Almanya dışında yaşadığı için oturumu iptal olur. Yani yabancılar dairesinde herhangi bir işlem yapmanız durumunda geriye dönük olarak ihlal var mı diye bakarlar. Riske girip bilet aıp gidebillir. İş bulabilirse çalışabilir de. Oturum süresini uzatmak için başvurduğunda ya da siz aile birleşimi için başvuru yaptığınızda ihlal anlaşılır. Bu nedene önceden bir avukattan destek alanızı ve bir iş bulmasını öneririm. Almanya ile bağlantısı olduğunu, çalıştığını belgelemesi halinde oturumunu geri alma hakkı olabilir.

   iyi şanslar

 159. Merhaba anneannem alman vatandaşı ve annemle beraber bende vatandaşlık alabiliyor muyum annem 64 ben 38 yaşındayım

  1. Merhaba Tevfik Bey,

   Doğum esnasında anneannenin Alman vatandaşlığı olması durumunda anneniz vatandaşlık alabilir. Siz de başvuru yaparsanız değerlendirilecektir.

   Kolay gelsin

 160. Merhaba ben 04.01.1989 Türkiye de doğdum ömrümde Almanya ya hiç gitmedim babam ben çok küçük yaştayken vefat etmiş ama 2 aydır öğrendiğime göre ölmemiş ve beni nufusuna almak istiyor bu yolla alman vatandaşı olabir miyim? Olursa Türk vatandaşlığı devam eder mi?

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşlığına sahip idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alabilirsiniz. Aynı zamanda diğer ebeveynin de vatandaşlığını alırsınız.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba Ali Bey,

   Ancak doğumla vatandaşlık alma ya da şartları sağlayarak müracaatla başvuru hakkınız var. Başvurular bireyseldir. Dolayısıyla ablanızın vatandaş olması sizin de vatandaşlık alacağınız almanına gelmez.

   Kolay gelsin

 161. birde aile birlesimi ile geldim calisma iznim var pasaportda , henüz oturum alamadim
  sorum su; ben suan oturum almadan calisamiyor muyum?
  simdiden cevaplar icin tekrar tesekkür ediyorum.
  sevgiler saygilar.

   1. anladim tesekkür ediyorum
    oturumu bugun yarin alabilirim yani demek istedigim suydu diyelim ki bütün prosedürler tamamladim. almanya da daha once yasadigim yillar 8 yila ilave edilir mi?

    1. Hanife Hanım,

     Sayılacağını sanmıyorum. Bu konuyu bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ie görüşmenizi öneririm. Takdir yetkisi onların.

     İyi şanslar

 162. Merhabalar efendim.
  ben Turkiyede 1972 yilinda dogdum 73 ya da 74 yilinda babam bizi almanya ya goturdu 1984 de geri Türkiyeye dönüs yaptik. simdi ise 50 yildir Almanyada yasayan bir beyle evlendim, buraya Almanyaya aile birlesimi ile 14.02 2022 de tekrar donus yaptim.
  simdi ise esim ve ben Alman vatandasi olmak istiyoruz.
  benim daha onceki (cocukluk dönemi) yasadigim yillar alman vatandaslik 8 yil sartlarina ilave edilir mi? ya da ne tur bir yol izlemeliyiz? Not Almanya`da 5 yil okula gittim.
  simdiden cok tesekkür ediyorum.
  Saygilarimla

  1. Merhaba Hanife Hanım,

   Yeni gitmiş bir statüsündesiniz. B1 öğrenmek ve Almanya’da 8 yıl yaşama kriterleri bulunuyor. Ayrıca geçiminizi de sağlamanız gerek.

   Kolay gelsin

 163. Merhaba,
  Vatandaslık üzerine emin olamadıgımız bir durum var. Annebaba boşandı ben dogduktan sanırım 2 yıl sonra anne çifte vatandas olmuş. Bu durumda herhangi bir hakkımız mevcut mu? Neler yapılabilir.

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Doğum sırasında annenin vatandaş olması durumunda sizin de vatandaşlık hakkınız olurdu, bu durumda ne yazık ki yok.

   Bilginiz osun

  2. Türkiye tarafında bir dönem çifte vatandaslık icin bazı kararlar alınmıs sanırım. Fakat aynı durum Almanya için geçerli değilmiş. Yıllar önce işci olarak giden kişilerin cifte vatandaslık hakkı yok muydu? Buraya ailesini alan kişiler hicbir zaman vatandas olamadı mı? Bu durumda kimisi vatandas olurken bazıları olamadı durumu cıkıyor. 2000 yılından sonra cifte vatandaslık almanya icin kabul edildi ise sorularda yer alan 1980 li yıllardaki çifte vatandaslık ne kadar dogru. Bu ayrım sadece türklere mi yapıldı ve su an geçerli mi?
   Teşekkürler

   1. Merve Hanım Merhaba,

    Almanya’da bulunan herkese bu hak verilmez. Sadece müracaat edenler değerlendirilir ve duruma göre karar verilir.
    Çifte vatandaşlık yasal değil zaten. 2000’den sonra doğanlara anne-babanın Almanya’da bulunma durumu ve konumuna göre doğumla vatandaşlık verilir. Bu durumda ebeveynin de vatandaşlığını alır.

    Farklı durumlar söz konusu, genellemek mümkün değil.Bireysel olarak değerlendirilir.

    Bilginiz olsun

 164. Benim babam 1978 yılında Almanya’da doğdu, beş yıl Almanya’da yaşadı ama vatandaşlığını almadı.
  Ailesi oturma izni olarak 12 yıl Almanya’da yaşadı ve kesin dönüş yaptılar.
  Babam dava açarak yada direk vatandaşlık alabiliyormu ?

    1. Başar Bey,

     Öncesinde hukuki bir danışmanlık almak gerek. kazanma şansınız olması durumunda dava açılabilir.

     Kolay gelsin

 165. Merhaba Melek hanım,

  Bazı soru cevaplarınızı okudum net anlayamadığım için tekrar kendi örneğim üzerinden sormak istiyorum. 1993 Türkiye dogumluğum ben dogdugumda annemin hem türk hem alman vatandaslıgı vardı. Benzer soruları sormus bazı kişiler icin kan bagı prensibinden otomatik hakkımız olduğunu, bazı sorularda 18 yasından kücükseniz kan bagından alabilirsiniz cevaplarınızı gördüm. Eger bir kan bagı prensibi var ise bunun yaşa baglı olmasını anlayamadım. Su an sistemde cok zor şekilde alabildiğim bir randevum var fakat sorulara verilen cevaplar üzerinden hakkım tamamen yok mu var mı netleştiremedim. Anne ya da baba cocuk dogdugunda alman vatandası ise bu hakkımız belirli bir yaş sınırı içerisinde mi var? Ve eger ebeveynden biri sonradan vatandaslıgı kaybetti ise alman vatandası iken sahip olunan cocuk da bu hakkı kaybetmiş mi oluyor? (Cocuk dogdugunda anne alman vatandası ama anne sonradan bu vatandaslığı kaybetti ise)
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Doğum anında anneniz Alman vatandaşı olduğu için siz de doğumla vatandaşlık alaırsınız. Ancak kaybetme nedeni sizi de etkileyebilir.

   Kolay gelsin

 166. merhaba 03.11.2000 almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye geldim ve dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk bende çocuk kimlik alman pasaportu vardı 2010 günü geçti benim 23 yaşıma kadar seçme zorunlulugum varmı?

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Kan bağı prensibine göre vatandaşlık aldığınız için seçme zorunluluğunuz bulunmuyor. Konsolosluğa başvurarak pasaportunuzu yenileyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar ,

    Almanya da yaklaşık 3 senedir öğrenci vizesi olarak ikamet ettim. Ancak doktorayı bıraktığım için Türkiye’ye döndüm ve yaklaşık 3-4 ay sonra mavi kartla tekrardan oturum vizesi aldım. Mavi kartlada yaklaşık 4 yıldır ikamet ediyorum.
    Vatandaşlık için gereken süre hesabında öğrenci vizesiyle ikamet ettiğim yılları saydırmam mümkün müdür ? Toplamda kaç yıl ikemat ettiğimi herhangi bir resmi kurumdan öğrenebilir miyim ?
    Çok teşekkürler

    1. Merhaba Mahmut Bey,

     Vatandaşlık için mavi kartla bulunduğunuz süre baz alınır. 5 yıldan sonra başvuru hakkınız doğar ancak takdir yetkisi yabancılar dairesinde. Başvurunuz sırasında değerlendirme yapılır ve ona göre yönlendirilirsiniz.

     Bilginiz olsun

 167. merhaba 19.11.2000 almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye dönüş yaptık dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapmam gerekiyomu “Beibehaltungsgenehmigung” alınması gerekiyomu dogrumudur

  1. Merhaba Emircan Bey,

   Siz kan bağı prensibi üzerinden Alman vatandaşlığını kazanmışsınız. İsterseniz her iki vatandaşlığı koruyabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 168. Merhaba Melek hanım,
  Ben 30.04.1994 senesinde almanya da doğdum yaklaşık ailem ile 4 sene yaşadım ve kesin dönüş yaptık annem biz doğduktan bir kaç sene sonra Alman vatandaşı oldu ve şuan Almanya da yaşıyor. Anne tarafım ( dayım, teyzelerim, anneanne, dede ) alman vatandaşı ve çoğu kez de turistik vize ile ziyaret amaçlı Almanya’ya geldim. Kısacası temelli kalmak istiyorum annem babam ile ayrı beraber yaşamak ve burada düzenimize devam etmek istiyoruz benim için uygun bir yasa yada madde var mı? Cevap verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

  1. Merhaba Kaan Bey,

   Siz ancak eğitim ya da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. melek hanım merhaba,
    ancak 2017 yılında konsoloslağa başvuruda bulunduk ve bizden almanyada okuduğum yıllara ait karneler istedi. bende babamdan istedim fakat kendisi ilgilenmediğinden ulaşamadım. kayıtlara geçen bir başvurum olduğundan hala bir şansım yok mudur.

    1. Kaan Bey,

     Sizden istenilen belgeleri temin ederek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Durumunuz bu belgeler ışığında değerlendirilir ve sonuç size bildirilir.

     Koay gelsin

 169. Selam melek hanım ben 29.04.1996 yılında almanyada doğdum 2000’de türkiyeye dönüş yaptık babam 8 yıldan fazla almanyada ikamet etti ve kağıtlı çalıştı doğum belgem ve buna benzer bütün hastane evraklarım mevcut vagandaşlık alma durumum varmıdır yada almanyaya gitme şansım olabilir mi ? Teşekkür ederim .

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Doğumla vatandaşlık hakkı ancak 2000’den sonra doğanlara verilen bir hak, öncesi için ne yazık ki geçerli değil.

   Bilginiz olsun

 170. Selamlar
  Babam almanyadan emekli oldu
  1978 almanya/essen dogumluyum.ilkokul3 e kadar almanyada okudum.ucuncu siniftan sonra ailem beni turkiyeye getirdi.
  Su an turk firmasi ile almanyada vize ile tir soforlugu yapmaktayim.
  Alman vatandasligi icin bir sansim varmidir?

  1. Cüneyt Bey,

   Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmakla bu hakkı alamıyorsunuz. Bu hak 2000’den sonra doğanlara bazı şartlarda verilen bir ayrıcaık.

   Bilginiz olsun

 171. Merhaba ben türkiye doğunluyum babam alman vatandaşı sigortasından yararlana biliyorum hala 19 yaşındayım
  Alman vatandaşı olma şansım varmı

  1. Merhaba Furkan Bey,

   Siz doğmadan önce babanız Alman vatandaşlığına sahip idiyse siz de babanızdan dolayı vatandaşlık alabilirsiniz.
   Aksi durumda reşit olduğunuz için hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 172. Merhabalar.
  Esim Tüfkiyede Avukat. 1997 yilindan beri Almanyada yasiyoruz aile birlesiminden.
  Süresiz oturum iznide var. Ben alman vatandasiyim. Türkiyede cikan yeni yasaya göre Avukatlarada Yesil papaport hakki dogmustu. Esimde basvurdu ve aldi. Aufenthaltskarte dedikleri kimligini degistirmek icin Yabancilar polisine basvurduk. Bize gelen cevap yesil pasaporta bu oturumun kayit edilemedigi ve pasaportunu tekrar bordo yapmasi gerektigi.
  Bunu bilmiyorduk.
  Almanyada TR de avukat olanlar icin cifte vatandaslik alma hakkidq var diye biliyorum. Öyle bir kanun cikti. Suan saskiniz ve neyapmamiz gerektigi konusunda kararsiz kaldik.
  Ne yapmaliyiz??

 173. Merhabalar,
  Halam uzun süredir Almanya’da ikamet ediyor ve Alman vatandaşlığı mevcut fakat Almanya doğumlu değil evlenip yerleşti kan bağı bulunduğu için Babamın da Alman vatandaşlığı alma hakkı mevcut mudur acaba? Farklı kaynaklardan araştırdım fakat soruma cevap bulamadım.

  1. Merhaba Rahim Bey,

   Ne yazık ki yok. Kan bağı prensibi ancak çocuklar için geçerli.

   Bilginiz olsun

 174. Merhaba ben 2000 yılında Almanya’da doğdum 2007 yılında annemle TC fönüş yaptık arada giriş çıkış yapıyorum alman pasım var TC kimliğimde var babam orada yaşıyor genelde beibehaltug yapmam gerekir mi Köln yapman gerekmiyor dedi doprumudur

  1. Merhaba Gazi Bey,

   Yetkili makama sorduğunuzu düşünüyorum. Onlar durumunza bakıp ona göre söylemişlerdir diye düşünüyorum. Emin olmak gerek çünkü. Optionspflicht 2014 sonra yürürlüğe girdi.

   Kolay gelsin

 175. Merhabalar annem Alman vatandaşı ve ben 2000 tarihinde Almanyada doğdum ama 2007 tarahinde Türkiye’ye dönüş yaptık. Çifte vatandaşlık hakkına sahip miyim?

  1. Merhaba Kübra Hanım,

   Siz doğduğunuz tarihte anneniz Alman vatandaşlığına sahip idiyse vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Alman konsolosluğuna doğum belgeniz ve annenizin kimlik bilgileriyle başvuru yapabilirsiniz.

   İyi şanslar

 176. Merhaba ben 1981 yılında Almanya’da doğdum babam işçi idi ve malulen emekli olunca ben küçükken tüm aile Türkiye’ye dönüş yaptık ; Vatandaşlık hakkım olmadığını biliyorum lakin benim sorum acaba orada doğmuş olmam ulusal vize almamı kolaylaştırır mı , nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Ne yazık ki orada doğmuş olmak oturum almak için yeterli değil.

   Diplomanıza uygun bir ,ş sözleşmesiyle ulusal vize alma şansınız var.

   Kolay gelsin

 177. Merhaba
  annem türk babam alman vatandasi. evlilik dışı doğdum, babalik tanıma yapilirken de babam alman vatandasıydı. bir sure once vefat etti. vefatindan sonra öğrendim kan bagi nedeniyle vatandasligi, hakkim varsa vatandaslik alabilmek icin hangi belgelerle konsolosluga basvurmam lazim.

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Doğduğunuzda anda babanın Alman vatandaşlığı vardıysa konsolosluktan randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. Babanın kimlik bilgileri ve siziz doğum belgeniz gerekir. Sizden istenilen evrakları da bildirecekler size.

   İyi şanlar

 178. Merhabalar ben 1982 almanya dogumluyum.ailem türk.daha sonrasinda onlarin isteyiyle ben kucukken turkiyeye kesin donus yapilmis.konsolosluga dilekce ile basvurup orda dogdugumu ispatlarsam buzamana kadar olan butun haklarimi oradan talep edebilecegimi soylediler.dogrulugu vaemidir.

  1. Merhaba,

   Almanya’da bulunduğunuz süre, dönüş arasında geçen zaman önemli. Bizimle iletişime geçmenizi öneririm. Buradan bu verilerle sağlıklı bilgi vermek mümkün değil.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba ben önlisans mezunu 21 yaşında biriyim önümüzdeki sene almanyaya yerleşme planım var ailemde almanyayla ilgili bağı olan kimse yok napmam gerekli şartlar nelerdir

    1. Merhaba Cem Bey,

     İş deneyimi olmadığı için iş bulmada zorluk yaşayabilirsiniz. B2 düzeyinde Almanca öğrenip orada meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 179. Merhabalar,
  1994 yılında Almanya’da doğdum, şuan Türkiye’de mimarım. Babam 7 yaşından 30 yaşına kadar orada yaşamış ve liseyi bitirmiş. Sonrasında dedemin sahibi olduğu Almanya’daki iş yerinde dönüş yapana kadar çalışmış. Annemi Türkiye’den Almanya’ya gelin getirmiş, abilerim ve ben orada doğmuşuz. Abilerim anaokuluna giderken ben 2-3 aylıkken, annem ve babam Türkiye’ye kesin dönüş kararı almışlar. Dedem, babannem, amcalarım, neredeyse bütün akrabalarım hala Almanya’da yaşıyor. Babam Türk vatandaşı ancak süresiz oturumu var, annem ise dil yetersizliğinden 2-3 aylık oturumlar alıyordu ve en sonunda pes ettiği için haklarını öldürmüş oldu. Ben de 16 yaşıma kadar annemin yararlandığı haklardan faydalanmış oldum ancak onun hakları bitince benimde bitmiş oldu. Şuanda sürekli giriş çıkış yapıyorum ancak turist olarak vize alıyorum. Benim kararım alınmadan kesin dönüş yapıldığı için benim vatandaşlık haklarına sahip olmam mümkün olabilir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nur Hanım,

   Ne yazık ki (yazdıklarınızdan yola çıkarak) dönüş ya da vatandaşlık haklarından yararlanamıyorsunuz.
   Vatandaşlık için, sizin doğduğunuz esnada ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olması gerekirdi. Doğumla vatandaşlık hakkı 2000’den sonra yürürlüğe girdi.
   Geri dönüş için de orada yaşamış olmak ve okula gitmiş olmak gerekir ki sizin durumunuz buna da uymuyor.
   Ancak Almanca öğrenerek diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma amaçlı gitme şansınız var.

   Bilginiz olsun

 180. Merhabalar,1978 almanya dogumluyum 7 yasıma kadar orada yasamısım ve 2 yıl kindergardena gitmisim ben dogdugumda ailem 11 yıldır orda calısıyolarmıs bu sartlarda alman vatandaslıgı almak gibi bir hakkım var mıdır?

  Tesekkurler,

  1. Merhaba Demet Hanım,

   Ne yazık ki bu şartlarda bir hakkınız yoktur.

   Bilginiz olsun

 181. Merhaba,
  Annem 1994 yılında evlendiği için Türkiye ye gelmiş ama Almanyada doğmuş büyümüş. Süresiz oturumu ve çalışma izni varmış. Hala geçerli midir? Babası alman vatandaşı annem de alman vatandaşlığına geçebilir mi?

  1. Elif Hanım,

   Anneniz doğmadamn önce baba Alman vatandaşlığı almış ise geçme şansı var ancak anneniz doğduktan sonra Alman vatandaşlığı alınmışsa şansı yok.

   Kolay gelsin

 182. Merhaba,

  Annem Almanya da doğup büyümüş. 1995 yılında evlendiği için Türkiye ye gelmiş. Geldiğinde ise süresiz oturum ve çalışma izni [büyük ihtimalle şuan geçerliliğini yitirdi] varmış. Şuan yeni pasaport çıkarttık. 1995 den sonra Almanya ya hiç gitmediği için giriş çıkışta sorun olur mu ? Şuan ulusal vize başvurusu yapmayı düşünüyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Yanıtlarsanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Ne yazık ki eskiye dönük olarak bir hakkı yok. Ancak yeni durumla ilgili gerekli evrakları hazırlayarak vizeye başvurabilir.

   Kolay gelsin

 183. Mrb.
  Türk vatandaşıyım ve süresiz oturumum var.
  Ama bundan 1bucuk yıl evraklarım süresiz baş vuru sebebim ile içerdeyken kızım dünya ya geldi. Ve kızımdan kıza Bi süre sonra 3 yıllık oturum verdiler.
  Kızımın durumu şu an nedir?
  Süresiz oturum sahibi olabilirmi? Veya alman vatandaşı? Yoksa İş işten gectimi?

  1. Vera Hanım,

   Bunu ben ne yazık ki bilemem. Bu durumu yabancılar dairesi ile görüşmenizi öneririm. Kızınız, süresiz oturum başvurusundan sonra doğduğu için belki vatandaşlık verilebilir. Takdir yetkisi yabancılar dairesinin.

   Bu konuyu mutlaka göç danışmanlığı bürolarıyla da görüşmenizi öneririm.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linkten size en yakın göç danışmanlığı bürolarına ulaşabilirsiniz. Mutlaka görüşmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 184. Ben 1965 doğumluyum. Annem bizi Türkiye’de bırakıp Almanya’ya gidiyor ve kendisi şu an bildiğim kadarıyla Alman vatandaşı. Acaba bende Alman vatandaşlığına başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Ferda Hanım,

   Anneniz siz doğmadan ALman vatandaşlığı almış ise siz de annenizden dolayı vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak siz doğduktan sonra vatandaşlık almış ise vatandaşlık hakkınız yok nbe yazık ki.

   Kolay gelsin

 185. merhaba ben 28/01/2004 türkiyede dogdum dogmadan önce annem alman vatandaşıydı annem alman babam türk ve benim alman vatandaşı alma hakkım varmı yada seçme zorunlulugum?

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Annenizin kimliği ve doğum belgenizle Alman vatandaşlığı için konsolosluğa başvurmanızı öneririm. Evraklar üzerinden değerlendirme yağılacaktır.

   İyi şanslar

 186. Benı 25 Şubat 2000’de doğdum. Annem, Almanya’da 8 yıl süreden fazla yaşadı. Babamdan dolayı 2004’te Türkiye’ye geldik. Ben doğduğum yerimi hep merak etmişimdir ve orada yaşamak istemişimdir. Geri almak mümkün mü?

  1. Merhaba Osman Bey,

   Sadece orada doğduğunuz için geri gitmeniz mümkün değil. Yani verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak söylüyorum. Siz eğitim ya da çalışma amaçlı gidebilirsiniz. Gerekli şartları sağlamanız durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 187. Merhaba
  Eşim(Anne) Alman vatandaşı ben ise Türk vatandaşı yım . biz Türkiye de evlendik.
  Eşimin soyadı ve benimki farklı beyanda bulunmadık. 2 çocuğumuz oldu 2 ve 3 yaşlarında şimdi Almanya ya gitmek istiyoruz önce eşim çocuklarla beraber sonrasında ben gideceğim .
  Konsolosluk ile görüşmemizde bize çocukların alman vatandaşı olduğu söylendi. Onlar için pasaport çıkarın dediler. Pasaport için soyadı beyani gereklimi gerekiyor ise sadece çocuklar için soyadı beyani yaparsak yeterli olur mu ?
  Ve yahut izlememiz gereken yol konusunda bize yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Ramazan Bey,

   Bu gibi sorular hukuki. Ben de hukukçu değilim. Lütfen bir avukattan görüş alın. Çocuklar için pasaport çıkarıldıktan sonra konsolosluğun internet sayfasında pasaport başvurusu için randevu almak ve söz konusu işlem için gerekli belgeleri de temin etmek gerek.

   Kolay gelsin

 188. Mrh ben 1980yılında Almanya sıgen doğmuşum fakat 1982kesın dönüş yapılmiş elımde belge yok fakat marıa klar hastanesinde 25 07 1980 doğmuşum bununla ilgilı bana yardımcı olurmusumuz

  1. Merhaba,

   Sadece Almanya’da doğmakla herhangi bir hak sahibi ne yazık ki olunmuyor.

   Kolay gelsin

 189. Merhaba
  Ben 1985 yılında Almanya’da doğdum
  1994 de Türkiye ye kesin dönüş yaptık.
  Oradayken ilkokul 3e kadar okuyabilirim
  Alman Vatandaşı olabilir miyim tekrar?
  Çünkü kesin dönüş yaparken bu haklardan feragat etmiş ailem.

  1. Merhaba Julia,

   Sizin durumunuzda ne yazık ki orada doğmak ve okula gitmekle vatandaşlık hakkı kazanılamaz.

   Bilginiz olsun

 190. merhabalar.. annem türk babam hem Türk hem alman vatandasiydi , evlilik dışı olarak 2005’te Türkiye’de doğdum. 2 sene once vefat etti babam. emekli oldugu icin almanya’dan ölüm aylığına ve “Ausweis für Rentnerinnen und Rentner Pensioner’s Card” sahibiyim , kan ilkesi sebebiyle alman vatandaşlığı alabilmeyi daha yeni duydum, hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Duydu Hanım,

   Doğum belgeniz ve babanızın bilgileriyle Alman Büyükeçiliği ya da Başkonsolosluklarına başvurabilirsiniz. Önceden sistemdem randevu almak gerekir. Sonuç değerlendirilip size bildirilir.

   iyi şanslar

 191. Merhaba,
  Ben 1990 Almanya dogumluyum (Baden Wuttenberg), Almanya’da 3. sinifi tamamladiktan sonra ailemle Turkiye’ye kesin donus yaparak, vatandaslik hakkimizi sonlandirmislar. (Annem ve Babam hep oturma izni ile almanyada ikamet etmisler. Annemin suresiz oturma izni varmis).
  Ben universite mezunuyum ve Almancam cok iyi seviyededir. Anne tarafindan ve baba tarafindan akrabalarim hala almanyada yasiyorlar. Alman vatandasligini geri kazanma sansim var midir, yollari nelerdir? Hukuki Danismanlik veriyor musunuz?
  Tesekkurler

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Ne yazık ki siz doğduğunuz esnada ebeveynden biri Alman vatandaşı değilse sadece Almanya’da doğmakla vatandaşlık hakkı verilmiyor.

   Bilginiz olsun

 192. Merhabalar benim annem Türk babam Alman vatandaşı. ve ben babam Alman vatandaşı olduktan sonra Türkiye de doğdum ve doğduktan sonra babam rahmetli oldu şuan 19 yaşındayım kan bağından dolayı yani doğumla Alman vatandaşı hakkım varmış. Konsolosluktan randevu alıp gerekli belgeleri gösterip vatandaşlığa geçiş sürecini başlatırlar mı yoksa onların inisiyatifine mi bağlıdır ? 🙂

  1. Merhaba Barış Bey,

   Evet, bu durumda vatandaşlık alma hakkınız var. Babanızın kimlik bilgileri ve doğum belgelerinizle pasaport talebi için başvuru yapabilirsiniz. Onlar değerlendirip size sonucu iletirler.
   https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/-/1514532 Gerekli bilgiler ve evrak listesine bu link üzerinden ulaşmak mümkün.

   İyi şanslar

   Kolay gelsin

   1. Ya bu vatandaşlık için çok çok heyecanlıyım da değerlendirmeden kastınız nedir acaba götüreceğim belgeler dışında ne gibi şeylere bakıp değerlendiriyorlar ? 🙂

    1. Barış Bey,

     Onların bunu değerlendirme kriterleri var. Bunu tam olarak bilemem. Kişi bazlı değerlendirme söz konusu.

     Kolay gelsin

 193. Merhabalar efendim… Ben Alman vatandaşıyım baba olarak…eşim türk ve Türkiye de ikamet ediyoruz.cocugumuz oldu 2019 yılında . Bnden dolayı direk alman vatandaşı olduğunu biliyorum fakat konsolosluğu aradığımda nasıl bir yol izleyeceği mi bana anlatmıyor. Sayfamız da oku dediler.okuyorum fakat açık ve net bir bilgi yok…özet olarak burda doğan bebeği mi alman vatandaşlığı kazandırmak ve ona kimlik almak istiyorum…yanlız pasaport değil cunki resim değişmem gerekir her sene dedi kadın.cocuk kimliği istiyorum cunki onda olan resim5yil geçerli diye biliyorum…yardımcı olur musunuz yada bu konuyla ilgilenen resmi aracılar varmıdır?SİMDİDEN TESEKKURLER.MUHAMMET KÖSE.

   1. Kolay gelsin Melek hanım 1990 alman ya doğumluyum doğduktan 4 ay sonra Türkiye ye geri dönmüş ailem. Ben tekrar gidebilir miyim ve babam 2000 yılında tekrar gitti ve halen orda bende gidebilir miyim

    1. Merhaba Hakkı Bey,

     Ne yazık ki aile birleşimi yaş sınırını geçmişsiniz.
     Siz ancak eğitim ya da çalışma amacıyla gerekli şartları sağlamanız durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

     Kolay gelsin

 194. Merhaba ;

  1. Soru : eşimin babası Almanya doğumlu , 10 yaşında Türkiye’ye gelmiş. Daha sonra Almanya’ya geri gitti ve şirket açtı. Alman vatandaşlığı için uğraşıp hak kazandı. Şimdi eşim 24 yaşında ben ise 26 , babası alman vatandaşı olduğu için eşimin Almanya’ya gitme hakkı olabilir mi ? Beraber gitmek istiyoruz.

  2. Soru : Ben üniversite önlisans mezunuyum, İngilizcem var , Almanca yok , olaki 1. seçenekle gidemezsem , 2. seçenek olarak iş bulup gideceğim. Şuan Türkiye’de şirketim var ve dünyaya aksesuar satıyoruz. Almanya’da da müşterilerimiz var. Olmadı orada kendime iş ayarlayıp girecegim. acaba dil isteyecekler mi ? yoksa İngilizce yeterli olacak mı ? yani iş bulup gitmenin en kolay yolu nedir ?

  teşekkürler.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Eşiniz reşit olduğu için baba ile aile birleşimi yapma şansı yok.
   Ancak sizlerden biri diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinir, vize alırsa diğer eş de aile birleşmi vizesine başvuru hakkı kazanır.
   İş bulabilmenin ön koşulundan biri mutlaka Almanca öğrenmek, denklik yaptırmak ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmek.
   Almanca bilmeden-öğrenmeden iş bulma şansınız çok sınırlı olacaktır.

   Kolay gelsin

 195. Merhabalar ben Almanya da doğdum annem ve babam turk vatandasi 7yıl 6ay almanya da yasadim.kindergarten ve 1.5 sene ilkokul egitimi aldiktan sonra 2010da turkiyeye donduk.Universite ogrencisiyim vatandaslik alma hakkim var midir?

  1. Merhaba Efe Bey,

   Ne yazık ki bahsettiğiniz nedenlerden vatandaşlık ve oturum alma hakkınız bulunmuyor. Siz ancak çalışma, eğitim ya da aile birleşimi gibi ilgili konularda gerekli evrakları hazırlayarak vizeye başvurabilirsiniz. Vize almanız durumunda Almanya’da oturum hakkı kazanırsınız; ilerleyen yılllarda da şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru hakkınız olacak.

   Bilginiz olsun

 196. Merhaba, 1995 Almanya doğumluyum. Annem 1978 Almanya doğumlu ve liseye kadar okumuş, vatandaşlığı varmış. 2005 senesinde annemin vatandaşlığı düştü ancak ben çifte vatandaştım. Ara ara ülkeye giriş çıkış yaptım ancak eğitim hayatımın hepsi Türkiye’de geçti. Alman pasaportum var, süresi geçti konsolosluktan randevu alıp uzatacağım ancak merak ettiğim bir şey var. Benim Alman vatandaşlığım hala geçerli mi? Teşekkürler

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Size annenizden dolayı vatandaşlık veridiyse büyük ihtimalle sizin de vatandaşlığınız düşer.
   Annenizden bağımsız olarak vatandaşlık almanız durumunda da Almanya’da bulunduğunuz süre, eğitim ve dil düzeyine da bakarlar.

   Bilginiz olsun

 197. Eşim Almanya’da doğmuş 1974 doğumlu 10 yaşına kadar orada yaşamış sonra anne ve babası Türkiye ye dönüş yapmış şimdi gitmek isdese gide bilirmi

  1. Merhaba,

   Ne yazık ki dönüş sadece orada yılar önce yaşadığı için dönüş şansınız yok.

   Kolay gelsin

 198. Merhaba,
  Ben 22.02.2000 yilinda Almanya’da doğdum. Babam ben doğmadan önce Alman oldu annem ise Türk.
  2015 yilinda Türkiye’ye dönüs yaptik Alman pasaport ve kimliğimin geçerliligi doldu. Şu an Türkiye’de yaşadigim icin ve 1 ay sonra 22 yasina girecegim bu aşagidaki madde benim icin de gecerli mi
  Dikkat!
  Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. yoksa herhangi bir secim yapmadan cifte vatandaşligim korunur mu? Tekrar Almanya’ya gitmeyi düsünüyorum çünkü.

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Siz doğumla vatandaşlık aldığınız için normal şartlarda Alman pasaportunu uzatmak için başvurmanız yeterli. Bir seçim yapmak durumunda değilsiniz. Siz doğmadan önce babanızın Alman olduğunu belgelemek yeterli olacaktır.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek Hanim,
    Sorumu cevapladiginiz icin öncelikle teşekkür ederim.
    Babamin Alman olduğunu belgelemem pasaport işlemleri için mi ve bunu herhangi bir zamanda yapabilir miyim?

    1. Eda Hanım,

     Başvuru yapacağınız ilgili kurumdan bilgi alın lütfen. Ayrıntıları sizlere bildireceklerdir.

     Kolay gelsin

 199. Merhabalar.

  31.01.2000 tarihinde Almanya’da doğdum. O sıralar babam Almanya’daki yaklaşık 20. yılındaydı. 2003 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Benim haklarım nelerdir?
  22 yaşına girmeden önce yapabileceğim bir şey var mı acaba?

  1. Merhaba,

   Siz doğumla vatandaşlık almmış olsanız bile bunu korumak için gerekli olan şartları yerine getirmiş değilsiniz. O nedenle yapabileceğiniz bir şey yok.
   Almanya’ya gitmek isterseniz amacınıza uygun evraklarla vizeye başvurma hakkınız var. Onaylanması durumunda da yerleşmek için gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 200. Merhaba melek hanım, ben 2005 yılında 13 yaşında Almanya’ya ailemle birlikte gittim. Sonra 2009 yılında 17 yaşında geri dönmek zorunda kaldım ve oturumum öldü. Bir kaç kaynakta 18 yaşından küçükken ailesi ile zorunlu dönenlerin tekrar Almanya’ya dönme hakkına sahip olduğuna dair yazılar okudum. Bu konu hakkında ne yapabilirim tekrar dönmek için?

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Geri dönüş hakkı, Almanya’dan geldikten sonraki 5 yıl içinde (21 yaşına kadar) kullanılması gereken bir haktı. Siz bu süreyi aşmışsınız. Bu gerekçeyle bir sonuca ulaşacağınızı düşünmüyorum.

   Bilginiz olsun

 201. Merhaba ben 1998 yılında almanya da dogdum. 12 yasina kadar orada yasadim orada egitim gordum. Sonra ailem Türkiye ye temlli dönüş yaptı. Saglik hizmetleri alaninda onlisans mezunuyum ozel saglik kurumunda iki yildir tekniker olarak calisiyorum. Acaba almanyada is bulabilme oraya gidebilme sansim var midir bunu ogrenmek istiyorum

  1. Merhaba Esra hanım,

   Mesleğiniz ihtiyaç olan bir alansa denklik yaptırmanzı ve Almanca ğrenmenizi öneririm. Diplomaya uygun bir iş bulmanız durumunda vizeye başvurabilirsiniz. Onaylanması durumunda çalışmaya gidebilirsiniz.
   Ayrıca henüz çok genç olduğunuz için B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi için de gitme şansınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 202. merhaba ben 19/11/2000 yılında almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye geldim annem alman babam türk ve ben alman vatandaşlık alabiliyormuyum ve vatandaşlık seçme zorunlulugum varmı?

  1. Merhaba Emir Bey,

   Doğduğunuz anda annenizin Alman vatandaşı olması durumunda siz de vatandaşlık alabilirsiniz.
   Bu durumda doğum belgeniz ve annenizin kimlik bilgileriyle Alman konsolosluklarından birine Alman pasaportu talebiyle başvurabilirsiniz.

   iyi şanslar

 203. Merhaba ben almanyada 9 yıl okudum sonra türkiyeye geldim şuan almanyaya gidebilir miyim veya alman vatandaşı olabilir miyim

  1. Merhaba,

   Gidiş amacınıza uygun yeterli evraklarla vize almanız durumunda gidebilirsiniz.

   İyi şanslar

 204. Merhaba ben 1997 yılında almanyada doğdum 3 yaşında türkiyeye geldim şuan alman vatandaşı olabilir miyim veya almanyaya gidebilir miyim

  1. Merhaba,

   Sadece Almanya’da doğmuş olmak ne yazık ki size Alman vatandaşlığı statüsü kazandırmaz.
   Sizin için de aile birleşimi, eğitim ya da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi nedeniyle vize alıp gitme yolu açık.

   Kolay gelsin

 205. Babamın babasınin annesi alman, babamın babası almanya dogumlu. 1940 yıllarında Nazi Almanyası dan Turkiyeye gelmişler. Ben torun olarak doğrudan Alman vatandasligina başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Doğan Bey,

   Ebeveynlerinizin kimlikleriyle Türkiye’deki ALman konsolosluğana başvurmanızı öneririm. Normal şartlarda kan bağı prensibine göre çocuklar vatandaşlık alır. Bu durumda ebeveynlerin Alman olduğunu kanıtlamanız durumunda siz de vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak burada torun olarak babanızın vatandaşlığı söz konusu ve uzun soluklu bir mücadele olur gibi düşünüyorum.
   Yeterli evraklarınız elinizde var ise şansınızı denemenizi öneririrm.

   Kolay gelsin

 206. Merhaba Melek hanım,
  Ben 2019 da türkiyede evlendim ve eşim daha vize alamadan bir kızımız oldu ve aralık 2020de almanya’ ya geldiler.
  Şimdi ben ve kızım alman vatandaşlığına geçiş için başvurdum ve alman makamları bizim türk vatandaşlığından çıkış yapmamızı istiyorlar, bu kızım içinde mecburimi?

  Saygılar

  1. Merhaba Ethem Bey,

   Kızınız Almanya^’da doğmuş olsaydı çifte pasaport taşıma hakkı olurdu ancak müracaatla vatandaşlık söz konusu olduğu için kızınız için de bu gereklidir diye düşünüyorum.
   Yine de bir avukattan görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelisin

 207. İyi çalışmalar.
  Almanya doğumluyum fakat 14 yaşında Almanyadan dönüş yaptım annem hala almanya da yaşıyor ben ise burada üniversitede almanca öğretmenliği bitirdim babamın mesleğinden dolayı 2 defa yeşil pasaport aldım kendimde daha önce 6. Sınıfa kadar orada yaşadım. Dönüş yapmak istiyorum izlemem gereken yol nedir?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Durumunuzu Almanya’dan bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   Eğer geri dönme şansınız yoksa çalışma amacı ile gitmek için girişimlerde bulunmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 208. merhaba ben 1991 yılında almanyada doğdum alman vatandaşıyım türkiyeye 2021 yılında temelli dönüş yaptım evlendim. ileride cocugumun olma durumunda nasıl bir yol izlemeliyim. cocugumun alman vatandaşı olabilmesi için Almanyada dogum mu yapmam gerekiyor Türkiye de dogum yapmam sıkıntı cıkarır mı nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba Büşra Hanım,
   Türkiye’de doğum yapmanız durumunda Alman konsolosluğuna çocuğunuzun doğum belgesi ve sizin kimlik bilgilerinizle pasaport için başvurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 209. Merhaba çocuğum 10 yaşında ve babasından dolayo Alman pasaportuna sahip. Eşim 5 yıl önce vefat etti. Çocuğumun Alman vatandaşı olarak hakları nedir? Türkiye de yaşarken eğitim vs. için destek alabilir mi? Babası yaklaşık 4-5 yıl Almanya da sigortalı işlerde çalışmış.Ama detaylı bilgiye sahip değilim. Buradan herhangi bir hak sahipliği doğar mı?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ayşenur Hanım,

   Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için siz Alman çocuğa aile birleşimi ile vize alarak gidip ALmanya’ya yerleşebilirsiniz. Ayrıca babadan dolayı siz de çocuğunuz da dul ve yetim aylığı alma hakkınız var mı bunu araştırmanızı öneririm. Bu konuda iki ülke sigorta sistemini bilen sigortatılar size yardımcı olabilirler.

   iyi şanslar

 210. merhaba melek hanım benim birkaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim
  ben 1975 almanya doğumluyum 2011 yılına kadar almanyada yaşadım 19 yıl sigortalı olarak çalıştım 2011 yılında türkiyeye geldim ve buzamana kadar türkiyede yaşadım. almanyada unbefristet oturum iznim vardı. Şuan geçerlimidir ben biraz araştırma yaptım 15 yıl almanyada yaşamış biri tekrar geri dönüş vizesi ile almanaya geri dönebiliyormuş
  ben şimdi geri dönüş vizesi alabilirmiyim.

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Kontrol edilmesi durumunda 6 ay Almanya dışında kaldığınız andan itibaren süresiz oturumunuz iptal edilme riski taşır. Ama dedğiniz gibi 15 yıl Almanya’da yaşamanız ve çalışmış olmanız durumunda değerlendirilir ve uygun görülürse göç yasaının 51. maddedsinden oturumunuz geri verilir. Ama bunun için Almanya’dan bir avukat aracılığıyla bu işlemleri başlatmanızı öneririm. Özellikle B1 düzeyinde Almanca bilmeniz ve kalifiye olmanız durumunda (iş sözleşmesi edinmeniz de büyük avantaj olur) oturumunuz iade edilebilir.

   iyi şanslar

 211. Merhaba ben 1999 almaya nürnberg de doğdum orada kindergärtene gittim
  2007 ye kadar almanyada yaşadım sonra ailem türkiyeye kesin dönus yapmis biz küçükken ama annem küçüklüğünde beri orada yaşamıştır 8 yildan fazladır
  Oturum izni ve süresiz oturum hakkı vardı ben 16 yasina kadar annemin üstündeydim 16 yasina kadar suresiz oturma iznim vardı
  22 yaşındayım alman vatandasi olmak istiyorum
  Alman konsoloslugunami gitmeliyim yada ne yapmam gerekir cevaplarsaniz sevinirim.

  1. Asena Hanım,

   Doğumla vatandaşlık alma hakkı ancak 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir haktır.
   Geriye dönük olarak ancak siz doğduğunuzda ebeveynlerden biri Alman kimliğine sahipse siz de başvurarak vatandaşlık alabilirdiniz.
   Bu durumda diplomanıza uygun bir iş bularak gidebilir; sonrasında şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru yapma hakkınız olur.

   Kolay gelsin

 212. Merhaba ben 18 yaşında üniversite 1. sınıf öğrencisiyim annem 1972 almanya bremen doğumlu kendisi yunanistan göçmeni liseye kadar almanyada eğitim görüp buraya geliyolar amcası ve neredeyse tüm akrabaları hala orada ve ben üniversitem bitince almanyaya yerleşmek istiyoruz gitmek için napmamız lazım iyi çalışmalar dilerim 🙂

  1. Merhaba Mahir Bey,

   Almanca öğrenmenizi ve deneyim edinmenizi öneririm. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme durumunuz olur.

   Kolay gelsin

 213. Merhabalar Melek Hanım
  Ben 1981 yılında Almanya’da doğdum 2021 yılında Alman vatandaşlığına geçtim passaportun günü geçtiği için İstanbul’da izin deyken uzatmaya gittim yanlış tarihte çifte vatandaşıyım diye elimden aldılar 2014 tarihinde Türkiye’ye yerleştim ama altı ay dolmadan giriş çıkış yapıyorum tabiki burda çalışmadığım için oturmayı iki senelik veriyorlar şimdi Almanya’ya geldim işe girdim ev tuttum 3 aylık maş Bodro suyla tekrardan başvurmak istiyorum mümkün müdür .

  1. Yeliz Hanım,

   Denemenizi öneririm ama öncesinde bir avukattan bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

  2. Teşekkür ederim Melek hanım alman vatandaşlığı geçiş tarihi 2001 di çifte vatandaşlığından doğru alınma tarihi de 2011

 214. Merhabalar
  Adım Murat. 14.09.1997 Innsbruck/Avusturya doğumluyum. Avusturya vatandaşlığına ailecek(annem hariç) 2006 yılında geçtik. Ben ve kardeşlerim çifte uyruklu (Türkiye-Avusturya) babam ise Türkiye’den mavi kart aldı. Biz 2007 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Geçen pasaportumu yenilemek için konsolosluğa vardığımda memur bana çifte vatandaş olman yasa dışı normalde reşit olduğun zaman bir vatandaşlığı seçmen gerekiyordu dedi. Bana soruşturma açacaklarını ayrıca vatandaşlığı kaybedebileceğini söylediler. Ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Avusturya’dan göç yasalarını iyi bilen bir avukat desteği almanızı öneririm. Avusturya uygulamalarını bilemiyorum.

   İyi şanslar

 215. Merhaba
  Eşim 1976 Almanya doğumlu, 7 yaşındayken Türkiye’ye kesin dönüş yapmışlar bu arada ebevynlerin vatandaşlıkları yok ama 17 yıl almanyada çalışmışlar. Dolayısıyla oturma izni alabilirmi? Mutlaka Almanca bilmesi gerekli mi?

  1. Zeynep Hanım,
   Ne yazık ki bu nedenle geri dönme ya da oturum alma hakkı bulunmuyor.
   Ancak diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinmesi durumunda vize alıp gitme şansı var.

   Bilginiz olsun

 216. Merhaba Melek hanım,
  Kardesim 1996 Almanya doğumlu Türkiyede yaşıyoruz. annem dedemin işci olması sebebiyle tr de dogduktan sonra orada yaşamış ve okumuş. ebeveynlerim 2006 yılında boşandı ve biz nufus dosyasında kendisinin çifte vatandaş olduğunu sonradan gördük. Kardeşim ve ben dogdugumda annem alman vatandaşıymıs. Kendisiyle görüşmüyoruz. Doğum belgemiz var fakat kendisiyle görüşmediğimizden kimlik bilgisini ondan alıp başvuramayacağız. Kan bağı ilkesinden geriye dönük vatandaşlık hakkımız var mıdır? Görüşmememiz nedeniyle sadece dogum belgesi ile başvuruda bulunabilir miyiz? Kendisine bu bilgiler gider mi?

  1. Merhaba

   Kimlik bilgilerinin yanında siz doğduğunuzda annenizin Alman vatandaşı olduğuna dair kimlik bilgileriyle başvurmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 217. Merhabalar Melek Hanim.1982 yilinda almanyada dunyaya geldim.Anasinifina almanyada gittim annem ve babama suresiz oturum verilmis fakat 87 yilinda kesin donus yapmislar almanyaya donus yapabilir miyim Bir de almanyada 3 cocuk dunyaya getiren annelere emeklilik hakki varmis bunlar icin izleyecek yol nedir turkiden bu hakka nasil basvuru yapabilirim

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Siz ancak aile birleşimi, eğitim ya da çalışma amaçlı giderbilirsiniz. Diğer türlü geri gitme şansınız yok.
   Türkiye’de Almanya sigorta işleri ile uğraşan kişiler size emeklilik konusunda yardımcı olabilirler.

   Kolay gelsin

 218. Merhaba
  İsmim Murat 1972 Almanya /Frankfurt doğumluyum. Babam 1960 yılında Almanya’ya ilk giden Türk işçilerindendi.Annem ise 1971-1978 arası almanyada yaşamış ve çalışmıştır.1977 yılında babamın sağlık sebeplerinden dolayı Türkiye ‘ye kesin dönüş yapıldı.O yıldan beride Almanya’ya bir giriş yapılmadı.Babamın Almanyadan sigortası ve Malulen emekli aylığı bulunmaktaydı.1990 yılında vefat etmiştir.Annem ise halen sağdır.
  Benim veya annemin şuan ki yasalara göre alman vatandaşlığı hakkı var mıdır ?
  Yeni hükümetin vatandaşlık vaatleri gerçekleşirse herhangi bir hakkımız olacak mı ?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Murat bey,

   Ne yazık yasalara göre vatandaşlık alma hakkınız yok.
   Yeni koalisyon hükümetinin önerileri onaylanıp yasallaşınca bizler de durumu değerlendireceğiz. Şimdilik bu konuda kesin bir şey söylemek münmkün değil.

   Kolay gelsin

 219. Merhaba. Ben Almanyada dogdum. Annem sonradan Alman vatandasi oldu. Dogdugumdan beri hep Almanya oturumum vardi fakat okul dönemlerinde yabancilar dairesinin de haberiyle Türkiyedeydim. Onun disinda hep Almanyada Anmeldung’um vardi. 2014 haziran ayindan beri kesintisiz sekilde Almanyada yasiyorum. Süresiz oturum vermediler okul döneminde Türkiyede bulunmami kesinti görerek. B2 dil sertifikam var. Su an Alman vatandasi olabilir miyim yoksa 2022 Haziran ayini beklemem gerekiyor mu?

  1. Merhaba,
   Çalışıyorsanız mutlaka başvurunuzu yapın. Ancak çalışmıyorsanız dil tek başına yeterli değil. Bu şartları sağlıyorsanız denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 220. Merhaba ben 2002 yılında almanya Münih’te doğdum. 2009 yılında annemle ben türkiye ye geldik temelli olarak. Babamda 2012 yılında türkiye ye temelli dönüş yaptı. Şuan 19 yaşındayım. 23 yaşına kadar vatandaşlık seçme hakkım var mı ? Bu arada annem ve babam 8 yıldan fazla resmi olarak almanyada ikamet ettiler. Almanya da anaokuluna da gittim. Cevaplarsanız sevinirim iyi günler.

  1. Mustafa Bey,
   Alman kimliği verdiler mi size? Ayrıca Almanya’da ya 8 yıl yaşamış olmak ya da en az 6 yıl okula gitmiş olmak gerek.Bu şartlarda ancak seçme hakkı verilebilir.

   Bir hukukçudan bu konuda görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba 30 yaşındayım annem 1964 doğumlu. Bugün annemim doğum günüydü . Annem 1977 yılında almanya gidip çalışmaya başlıyor. 1989 yılında türkiye ye dönüyor. Dönmeden önce kendisine soruyolar alman vatandaşlığı ister misin diye kendisi yooo diye cevap verip türkiye ye geliyor. Bunu bugün annemin doğum gününde öğrendim ve yaşadığım 30 yılı sorguladım 🙂 . Annemi alman vatandaşı yapbilirmiyiz tekrar şansımız var mı yardımcı olabilir misiniz

    1. Merhaba,

     Başvuru yapmadan memur inisiyatif kullanmak istemiştir diye düşünüyorum. Vatandaşlık alabileceiğini düşünmüyorum. Yine de avukat görüşü alabilirsiniz.

     Kolay gelsin

   2. Alman kimliği vermişler doğum kağıdını da vermişler ama yenilemedim ve türkiye ye döndüğümde 7 yaşımdaydım öyle kaldı yenileyebilir miyim acaba ?

    1. Mustafa Bey,

     Evet, yenileme şansınız var. Pasaport için bağlı olduğunuz Alman konsolosluğundan işlem başlatmak için randevu alıp gidebilirsiniz.

     Kolay gelsin

     1. Melek hanım babam 2012 de türkiyeye temelli dönüş yaptı doğal olarak alman vatandaşlığını verdi ayrıca 18 yaşına geldiğimiz zaman yabancılar dairesine hangi vatandaşlığını korumak istiyorsak bildirmemiz gerekiyor ben şuan 19 yaşımdayım vatandaşlık almada zorluk çıkartırlar mı ?

     2. Merhaba Mustafa Bey,

      Temelli dönüş yaptığınız için var olan vatandaşlığı vermek gerekmez. Burada vatandaşlığınız ve onu hangi yöntemle aldığınız önemli. Bu bilgiler olmadan sizi doğru yönlendiremem.

      Web sayfamızda proje ekimiz sekmesinden arkadaşlarıma ulaşmanızı öneririm.

      Kolay gelsin

 221. Merhabalar,

  Ben 1997 yılında Köln ‘de doğdum .Annemin Alman passportu vardı lakin Türkiye’de emekli olabilmek için iptal ettirdi. Benim passaportumda süresiz oturma iznim vardı. Annemin passportu iptal edilince onu da çizdüier passporttumda. Sizce başvuru yapsam Alman vatandaşlığını kazanbilir miyim ?
  Böyle bir hakkımın geçmiş dönemde varsa bunun kazanılması için hak talep etmek istiyorum.

  Teşekkürler

  1. Ayşe hanım,

   Bu konuyu Almanya’da bir hukukçuyla görüşmenizi öneririm. Normal şartlarda annenizden dolayı vatandaşlık alma hakkınız vardı ancak anneniz bu durumdan feragat edince sanırım siz de bu hakkı kaybediyordunuz diye düşünüyorum. Yine de bir hukukçu görüşü almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 222. Merhabalar Ben Türkiyede doktorluk yapıyorum 1995 yılında Almanya’da doğdum 1998 yılında ailemle kesin dönüş yaptık. Almanya’ya ait kimlik kartım ve doğum kaydı belgelerim mevcut. Bunlar bana Almanya’da oturum izni almamda kolaylık sağlar mı? Süreç nasıl ilerler? Teşekkürler

  1. Erda Bey,

   Nbe yazık ki sadece Almanya’da doğmuş olmak vatandaşlık yoksa size oturum için kolaylık sağlamaz.

   Siz mesleğinizin gerektirdiği şartları yerine getirerek çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 223. Merhaba ,
  Dedem ve babaannemde alman vatandasligi var cift vatandaslar fakat babam 2 yasinda almanyaya goturmusler ve babam 14 yasinda Turkiyeye donmus bu yuzden babamda alman vatandasligi yok amcamda var.Ben 17 yasindayim babam 49 yasinda acaba babamin ve benim alman vatandasligi alma sansimiz var midir

  1. Sinan bey,

   Babanız doğduğunda eğer ebeveynlerden birinde Alman kimliği varsa doğum belgesi ve ebeveynlerin kimlik bilgileri ile konsolosluğa vatandaşlık için başvurabilir. Siz de sonrasında aynı işlemi yapabilirsiniz. En azından denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 224. Melek Hanim, merhaba

  1973 Almanya dogumluyum. 15 yasinda Turkiye ye kesin donus yaptik.
  9 yil Almanya da okula gittim. su an 47 yasindayim ve Emekliyim.

  1- Alman Vatandasi olmak icin sanirim sartlar degist ?
  2- Emekli oldugum icin Vize almam kolay olur mu ? yoksa Almanya dan bir arkadasimin davetiye gondermesi mi gerekir ?
  3- Olasi Almanya da is bulup calismam durumunda Emekli maasim kesintiye ugrar mi ?

  Saygilarimla,
  Iyi calismalar,

  1. Merhaba Orhan Bey,

   Siz ancak şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık alabilirsiniz. bunun için de Almanya’da yaşıyor olmanız gerek. Almanya’da doğmakllla bu hak ne yazık ki o yıllarda yoktu.

   Emekli olduğunuz için davetle schengen vizesi alabilirsiniz. Ancak bu vize türü sadece yılda 2 kez 3’er ay ziyaret amaçlı kalmak için; çalışma hakkı tanımaz size.

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi alırsınız; vizeye bağlı oturum verilir. Var olan düzenemeyle emekliyken de Almanya’da çalışma hakkınız var diye biliyorum.

   Kolay gelsin

 225. 2021 doğumlu bebek için , anne Alman vatandaşı, baba Türk vatandaşı , Alman vatandaşı olması için ne yapılmalıdır ?

  1. Merhaba Tarık Bey,

   Alman konsolosluğu web saydasından Alman pasaport talebi oluşturmanız gerekir. Verilen randevu tarihinde gerekli evraklarla başvurmanız durumunda işlemler başlatılır.

   Kolay gelsin

   Kolay gelsin

 226. Merhaba, babam 1976 senesinde almanya hamburg’da doğmuş 10 yıl orada yaşamış sonra türkiyeye kesin dönüş yapmışlar fakat vatandaşı olmamış.Babam vefat etti. Ben 20 yaşındayım babam almanya doğumlu diye alman vatandaşı olabilir miyim hiç şansım yok mu?

 227. Melek hanım merhabalar

  İşinizde başarılar dilerim. Ben 1997 Almanya Ludwigshafen doğumluyum 6. Sınıfa kadar orada okudum ve yaşadım 2010 yılında ailem kesin dönüş yapmak istediği için türkiyeye dönüş yapmak zorunda kaldık. Ben döndüğümüz zaman 13-14 yaşlarındaydım. Abim Alman vatandaşı, Babam 30 sene kadar orada yaşadı vatandaşlık almamak onun seçimi. Annemin ve Babamın Almanya’dayken süresiz oturum izinleri aldığını biliyorum. Bu izinler hala geçerli mi ? Ayrıca ben bu nedenle Alman vatandaşlığına başvuruda bulunabiliyor muyum?
  Saygılarımla

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Ailenizin oturumları, Almanya dışında 6 aydan fazla kaldıkları anda riske girer. Üzerinden de uzun yıllar geçmiş. Artık geçerliliği yoktur. Siz ancak eğitim amaçlı ya da diplomanıza uygun bir iş edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 228. İyi günler efendim…Ben 1970 almanya doğumluyum..Annem alman babam türk.1980 yılında boşandılar..Ben çocukken babamla Türkiyeye döndüm.(mahkeme kararı ile).Annem kendi vatanı olan almanya da kaldı.. 8 yıl almanyada kalmıştım ve alman okulunda okumuştum..1980 den beri almanyaya hiç gitmedim.Şu anda türkiyeden emekliyim.Almanca bilgim var tc kütüğümde de almanya doğumlu diyor..Peki kan bağı yolu ile (annem öz be öz alman) almanya vatandaşlığı veya oturum alabilirmiyim..Teşekkürler..

  1. Sedat Bey,

   Doğum begeleriniz ve annenizin kimik bilgileriyle bağlı bulunduğunuz konsolosluğa, Alman pasaportu için başvurabilirsiniz. Öncesinde ilgili kurumdan online bir randevu almak gerek.

   Kolay gelsin

 229. merhaba melek hanım,
  alman vatandaşı hatta çifte vatandaş olan kız arkadaşımdan evlilik dışı bir çocuğumuz var 2010 senesinde dünyaya geldikten sonra alman konsolosluğunda kızım vatandaşlık aldı, Türkiyede oturmaktayız halen evli değilim kızım resmi olarak benim soyadımı taşıyor. kızımın üzerinden AB vatandaşlığı alabilirmiyim böyle bir hakkım var mı? son olarak kulaktan dolma bilgiyle size sormak istedim kızım 18 yaşını doldurduğunda babası olarak başvuru yaptığında böyle bir vatandaşlık hakkına saahip olunabiliyor mu?

 230. Merhaba 1998 yılında Almanya’da doğdum fakat Türkiye’de büyüdüm. Pasaportum gitmediğim için ben çocukken yanmış. Yaşım 23 olmak üzere… Annem ve kardeşim çifte vatandaş. Benimde çifte vatandaş olmamın bir yolu var mı ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Erdem Bey,

   Siz doğduğunuz anda ebeveynlerden birinin Alman pasaportu taşıması durumunda vatandaşlık alma hakkınız var. Optionsrecht söz konusu ise Almanya’da bulunduğunuz süre ve Almanca bilginiz göz önünde bulundurulur.

   Bilginiz olsun

 231. Kızım 2003 Almanya doğumlu. 2011 yılına kadar almanyada yaşadı. 3. Sınıfa başladığında, Türkiye de yaşamak için benimle Türkiye ye geldi. 8 yıl Almanya da ikamet etmiş oldu . Türkiye ye geldiğinden berli kimlik yenilemesi falan yapmadım bende hiç. Çifte vatandaşlığı hakkı bulunuyor mu? Bunun için nereye başvuracağız.

  1. Pınar Hanım Merhaba,

   Doğum anında ebeveynlerden birinin Alman kimliği olması durumunda çocuğa Alman pasaportu veriir ya da ebeveynlerden dolayı yine doğumda “doğumla vatandaşlık” kazanabilirdi. Bu ikisi de yokda ne yazık ki vatandaşlık alma hakkı yok.
   Eğer Alman kimiği varsa Alman başkonsolusluğuna pasaport yenileme için başvurulabilir.

   Kolay gelsin

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. Evet alman vatandaşlığını aldık doğar doğmaz. Çifte vatandaşlığı var. Sadece reisepass ın süresini hiç yenilmedim. Bu sorun olur mu diye tereddüt ettim. 8 yıl yaşadı zaten Almanya da. Çifte vatandaşlığı vardı. Devam hakkı var mı?

    1. Pınar Hanınm,
     Türkiye’deki Alman konsolosluğundan pasaport yenileme için randevu almak ve gerekli evrakları hazırlamak gerekir. Sorun olacağını sanmıyorum.

     İyi şanslar

 232. merhabalar
  ben 2002 yılında almanyada doğdum ve bana kınderausweis ve Abstammungsurkunde verilmiş 2004 te türkiyeye geri döndük annem 13 yıl ikamet etii orda ve ikamet kağıtları mevcut elimde ben vatandaşlkık seçimi yapabiliyormyum acaba

  1. Merhaba Samet Bey,
   Seçim için bu evrakların geçerli olması gerek; bunun için de ya 8 yıl Almanya’da yaşamak ya da 6 yıl okula gitmek gerek. Anladığım kadarıyla siz de bunların hiç biri yok. O nedenle vatandaşlık hakkı ya da seçimi sizin için mümkün değil diye düşünüyorum. Yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 233. 1975 Yılında Almanyada doğdum. Anne ve Baba Türk 15 yıldan fazla Almaya da yaşamışlar 1982 yılında Türkiyeye kesin dönüş yapmışlar ve bizlere vatandaşlık hakkı başvurusu yapmamışlar. Benim Alman vatandaşlığına geçmem mümkün mü? Evliyim 15 yaşında 1 kızım var. Türkiyede yeterli mal varlığımız var. B2 seviyesinde Almanca biliyorum. Kızım A2 seviseyinde.

  1. Merhaba Nuran Hanım,

   1975 yılında zaten doğum nedeniyle vatandaşlık verilemiyor. Ne yazık ki vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 234. Merhaba 1974 yılında Almanya’da doğdum 10 yıl orda yaşadım ve 2 yıl okula gittim fakat 10 yaşında iken babam annemle süresiz oturma iznini iptal edip Türkiye ye gelmiş orda 16 yıl kaldılar bende 10 yıl vatandaşlık alma hakkım varmıdır acaba ?

  1. Mermet Bey merhaba,

   Ne yazık ki ne vatandaşlık ne de Almanya’ya giriş hakkınız yok. Siz ancak hangi amaçla gitmek istiyorsanız o amaç için gerekli evrakları hazırayarak vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 235. Merhabalar, benim anneannem Alman kökenli Türkiye’de yaşayan bir Alman vatandaşı. Annem de Almanya doğumlu Türk vatandaşı. Annem Alman vatandaşılığı için başvuruda bulundu. Süreç tamamlanmak üzere. Annem Alman vatandaşlığı aldığında Türkiye doğumlu (1986, 1989) kardeşimin Alman vatandaşlığı alma hakkı var mıdır? Cevabiniz için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

  1. Merhaba Aydemir Bey,

   Annenizin işlemleri sonlandıktan sonra aynı şekilde başvuru yapmak gerek. Bu kararı vatandaşlık dairesi verecektir. Kesin bir şey söylemek mümkün değil. Denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 236. Benim annem almanyada dögdu kimlinde bile almanya lübeck yazıyor annem doğduktan sonra bir kac yıl sonra türkiye geri geldi ben simdi 17 yasımdayım ve almanyaya gitmek istoyorum benim almanyaya gitme hakım varmı varsa nasıl ve hangi şartlar altında

  1. Merhaba Arda Bey,

   Anneniz Almanya’da olsaydı 18 yaşından önce aile birleşimi ile gitme hakkınız vardı. Siz ancak bağımsız örneğin eğitim amaçlı gidebilirsiniz.

   Bilginiz osun

 237. İyi günler,Ben 1965 yılında Ankarada Doğdum. Annem Alman (halen sağ Türkiyede yasıyor) Babam Türk. Ben Türk ve Rus vatandaşıyım. Daha önce Ankara Alman konsolosluğuna başvurum oldu ancak kabul edilmedi.Bu sene (2021) içersinde yeni yasa kabul edilmişKan bagından dolayı Alman vatandaşlığına geçme yada kabul edilme hakkım bulunuyor mu?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   Kan bağı prensibi 2000 yılından itibaren geçerli.
   Normal şartlarda doğum belgeniz ve annenizin kimlik evraklarıyla başvuru yapma hakkınız var. Kabul edilmesi durumunda vatandaşlık alabilirdiniz. Size verilen ret gerekçesindeki neden önemli. Onun bertaraf edilme şansı var mıdır? Varsa yeniden başvurabilirsiniz.
   Kolay gelsin

 238. Merhabalar
  Dedem 1971 yılından itibaren 9 yıl almanya da yasal olarak ikamet edip çalışmış. Annem almanya doğumlu ancak 7 yaşında türkiyeye kesin dönüş yapmışlar. Ben şuan 27 yaşındayım. Önce dedemin sonra annemin vatandaşlığa başvurup alma hakkı var mı ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Akif Bey,

   Ne yazık ki bu şartlarda vatandaşlık alma hakları yasa olarak bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 239. Merhaba,
  Ben 1994 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde doğdum. Kimliğimde de doğum yerim Stuttgart olarak yazıyor. Ancak ne annem nede babam alman vatandaşı değil. Annem turist olarak Almanya’ya gittiğinde tesadüf olarak orda dünyaya gelmişim. Bildiğim kadarıyla 90 sonrası orada doğanlar için Alman yasası doğum hakkı veriyor. Ben bu haktan faydalanabilir miyim. Veya doğum hakkı çerçevesinde alman vatandaşlığı alabilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim 😊

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Doğumla vatandaşlık için anne ya da babanızın en az Almanya’da 8 yıl oturmuş ve süresiz oturum hakkı olması gerekirdi. Anneniz turist olarak orada bulunduğu için vatandaşlık hakkınız bulunmuyor ne yazık ki.

   Kolay gelsin

 240. Ben 19 yaşındayım ve çift vatandaşım. Alman pasaportumun süresi 5 yıl önce dolmuş. Alman kimliğim de çocuk kimliği olarak geçiyor ve 9 yıl önce süresi bitmiş. Şimdiye kadar çocuk kimliği dışında hiç yeni bir kimlik çıkartmamıştım. Ben çiftvatandaşlıkta Alman vatandaşlığını seçip Türk vatandaşlığından çıkmak istiyorum. Ancak yukarıda belirttiğim gibi elimdeki belgeler çok eski. Önce hangisini yenilemekle başlamalıyım? Alman konsolosluğuna kimlik ve pasaport yenileme için randevu talebinde bulundum. İlk olarak kimliğimi mi yenilemeliyim yoksa direkt pasaportumu mu yenilemeliyim? Ayrıca Alman vatandaşlığım yanmamıştır değil mi sonuçta çift vatandaş olarak doğdum ve henüz 23 yaşına gelmedim seçme hakkım hala olmalı çünkü bazıları senin vatandaşlığın yandı diyo da o yüzden soruyorum

  1. Merhaba Tuncay Bey,

   Hem pasaport hem de kimlik için başvuru yapabilirsiniz.
   Hangi statüden Alman vatandaşlığı aldığınız önemli. Kan bağı prensibinden aldıysanız hakkınız kaybolmaz ancak doğumla aldıysanız bazı kriterlere bakabilirler. Almancayı iyi konuşuyor olmak avantaj.

   İyi şanslar

 241. Merhaba ,
  Ben 1993 istanbul doğumluyum babam 1987 de alman vatandaşı olmuş ve halen almanya da yaşıyor.Annem türk istanbulda yaşıyor ve aralarında resmi nikah bulunmuyor. Babam beni 2014 senesinde türkiyede oğlu olarak nüfus müdürlüğünde tanıma yaptı o sıralar 21 yaşındaydım 21 yaşına kadar oğlu olarak görünmüyordum şuan Alman vatandaşlığına başvuru yapma hakkım bulunuyor mu ve nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
  iyi çalışmalar,

  1. Murat Bey Merhaba,

   Normal şartlarda doğduğunuz anda babanız Alman vatandaşı olduğu için geriye dönük olarak Alman vatandaşlığına başvuru hakkınız bulunuyor. Ancak doğumdan çok sonra babanız sizi nüfusuna kaydetmiş, bununla ilgili belki sizden başka belgeler isteyebilirler. Size tavsiyem doğum belgeniz ve babanızın vatandaşlığı ile ilgili belgelerle beraber konsolosluğa başvurmanız. Onar sizi ek belgeler konusunda bilgilendireceklerdir.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim konsolosluğun hukuk birimiyle iletişime geçtim durumumu izah ettim ve sonrasında bana işlemleri başlatmak için gerekli evrak listesi gönderdiler evrak tespiti onaylanırsa vatandaşlığa geçiş süreciniz başlayacaktır diye mail atıldı. Yani evraklar doğruysa verilen bilgiler doğruysa beni vatandaş olarak kabul ederler mi olmama durumu olsaydı belge talep etmezlerdi diye düşünüyorum sizce öylemidir ? Bu arada yol gösterdiğiniz için tekrardan teşekkürler..

    1. Merhaba Murat bey,

     Sizin adınıza çok sevindim. Eğer olumsuz bir durum olsaydı sizden evrak talep etmezlerdi diye düşünüyorum.

     Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

     Kolay gelsin

     1. Melek Hanım merhaba,
      Kan bağından dolayı Vatandaşlık başvurusu adımımı atmakta fikriniz bana ön ayak oldu bunun için teşekkür ediyorum tekrar. Konsolosluğa ilettim belgelerimi ve başvuru işlemlerim başlatıldı bana yakın zamanda bir randevu verdiler bu randevuda neler yapılıyor Almanca bilmemem sorun teşkil eder mi veya bu mülakatta neler yapılıyor bu konuda bilginiz varsa iletirseniz memnun kalırım.Ayrıca vatandaşlık belgesini almaya hak kazanırsam geriye dönük ekstra bir hakkım vs bulunuyor mu ? İyi çalışmalar..

     2. Merhaba Murat Bey,

      Kan bağı prensibine dayalı bir durum söz konusu olduğu için dil başvuru esnasında mutlaka gerekli değil. Ancak Almanya’da yaşamayı düşünüyorsanız mutlaka gerekli.

      Vatandaşlık belgesi almanız durumunda istediğiniz zaman ALmanya’ya yerleşme , orada çalışma hakkınız olacak.

      iyi şanslar

  1. Ferhat Bey Merhaba,

   Sınırlar sizin için tamamen kapanmamışsa şartları oluşturmanız durumunda gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 242. İyi günler.
  Annem 1996 yılında Alman vatandaşı oluyor. (Dedem ve ninem uzun senelerdir Almanya’da ikamet ediyorlar.) Evlendikten sonra Türkiye’ye dönüyor. Babam Türk vatandaşı. 1998 yılında annem doğumunu Almanya’da yapmış bundan dolayı benim Alman pasaportum var. Benden sonra dünyaya gelen iki kardeşimden biri Almanya doğumlu, biri de İstanbul doğumlu ikisine de Alman pasaportu alıyorlar.
  1996 yılında annem Alman vatandaşlığına geçtiği esnada “başka bir ülke vatandaşlığına geçmeyeceğine dair” bir belge imzalamış. Bu imzaya rağmen Türk konsolosluğundan “Türk vatandaşlığından çıkış belgesi” aldıktan sonra konsoloslukta tekrar “Türk vatandaşlığa dönüş” beyanı veriyor ve Türk kimliğini tekrar alıyor.
  Bu beyandan dolayı geçen hafta İstanbul Alman konsolosluğu annemin ve iki kardeşimin Alman vatandaşlığının ibtal edildiği yazısını gönderiyor.
  Bu meyanda ben Almanya’da “Alman nikah dairesinde Alman vatandaşı olarak evlendim.” Eşim Türk vatandaşı, süresiz oturumlu ve çalışıyor. Bana henüz “Alman vatandaşlığımın” ibtal edildiğiyle ilgili herhangi bir yazı vs. gelmedi. Kardeşlerimle aynı statüde olmam (yani annemin Alman vatandaşlığı sebebiyle Alman vatandaşı olmamız) sebebiyle benim de Alman vatandaşlığımı ibtal ederler mi.
  Türk vatandaşlığım da devam ediyor ve ben eşimle Almanya’da yaşıyorum.
  Annemin vatandaşlık ensasında verdiği imzadan dolayı Alman pasaportunun ibtal edildiğini kabul edelim. Ama kardeşlerim için yapabileceğimiz herhangi bir husus var mı.
  Biraz uzun oldu ama, ancak bu kadar kısaltabildim. Kusura bakmayın.
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Eda Nur Hanım,

   Ne yazık ki bu gibi durumlarda son dönemlerde çok sık karşılaşmaya başladık. Beyanına ters bir tutum sergilediği için de verilen hak elinden alınmış, aynı şekilde kardeşlerinizin de elinden alınmış bu hak. Geriye dönük olarak bunu tekrar alabileceklerini düşünmüyorum.
   Yine de isterseniz siz Almanya’da bu konularda uzman olan bir avukattan danışmanlık alabilirsiniz.
   Sanırım siz Almanya’da yaşadığınız için bu durumdan etkilenmemişsiniz. Umarım ilerde etkilenmezsiniz de.

   Kolay gelsin

 243. Selamlar Annem 1971 yılında Almanya’da doğdu 13 yıl okuduktan sonra dedem haklarını alarak Türkiye’ye geri döndü doğum belgesini Almanya’ya gidip aldı ve okul kayıtları mevcut vatandaşlık hakkı var mıdır ?

  1. Tolga Bey Merhaba,

   Ne yazık ki sadece orada doğduğu için vatandaşlık hakkı bulunmuyor. Başka kriterler de söz konusu. Kesin dönüşe beraber bu kriterler için şartlar oluşamamış.

   Bilginiz olsun

 244. Merhaba benim eşim ilk çocuğumuz doğduktan sonra alman vatandaşlığına geçti.Kızım da Türkiye’de doğdu ve halen Türkiye’de yaşıyoruz.Eşim Almanya’ya iş için tekrar gitti ve 3 aydır orada yaşıyor ve çalışıyor.Kızım şu an 17 yaşını doldurmak üzere ebeveynden dolayı alman vatandaşlığını kazanabilir mi ?
  Diğer sorum ise turist vizesiyle Almanya’ya eşimin yanına gittiğimizde oradayken kızım aile birleşimi yapabilir mi yani bir dil kursuna kayıt olup o evrakları yabancılar şubesine başvursak göstersek mesela? Ben zaten diğer çocuğum alman vatandaşı olduğu için onun üzerinden gideceğim.
  Teşekkürler 🙏🏻🙋🏻‍♀️

  1. Funda Hanım,

   Kızınız doğduğunda baba Alman vatandaşı olmadığı için ne yazık ki kızınızın vatandaşlık hakkı yok. 17 yaşında olduğu için aile birleşimi evrakları arasında C1 düzeyinde Almanca belgesi istenebilir.
   Örneğin B1 düzeyinde Amanca biliyorsa, Türkiye’deki dersleri iyiyse Almanya’da Almanca kursu kaydı yaptırarak vizeye başvurmayı deneyebilirsiniz. Ya da B2 düzeyinde Amanca öğrendikten sonra Almanya’da meslek eğitimi yapabilir.
   Turistik vize ile gittiğinde oturum ama şansı çok zayıf.

   Bilginiz osun

 245. Merhabalar sorum annem alman 90 yıllarında babam alıp getirmiş o gün bu gündür burda ben burda doğdum annem hala alman vatandaşı oradan emekli maaşlı ben oraya gitmek istiyorum hangi yolu izlemem gerekir evli 1 bebem var gidebilirmiyim orda üvey abim falan var iletişim yok annemden sebeb Bi oturma yada vatandaşlık alıp orda yaşamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim…

  1. İbrahim Bey Merhaba,

   Doğum belgeniz ve annenizin vatandaşlık belgeleri ile beraber konsolosluğu vatandaşlık için başvurabilirsiniz. Eğer evraklarınıza ilgili bir eksiklik yoksa geriye dönük vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Alman vatandaşı olmanız durumunda istediğiniz zaman Almanya’ya yerleşme hakkınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 246. Merhaba Melek hanım ben 83 Almanya doğumluyum 86 da Türkiye’ye döndük annemle şimdi babam alman vatandaşı benim Almanya’ya dönme ihtimalim var mı acaba teşekkürler

  1. Çetin Bey merhaba,

   Doğduğunuz tarihte anne ya da babanızın Alman vatandaşı olduğunu belgelemeniz durumunda geriye dönük olarak vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Bunun için doğum belgeniz ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olduğuna dair belge ile konsolosluğa başvurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 247. Merhabalar,Benim sorum biraz uzun olacak
  1975 yılında Köln Almanya’da doğdum.1996 senesinde evlendim ve 2004 de kadarda hem Türkiye hem Almanya’da yaşadım.1996 başında Alman vatandaşlığına müracaat ettim 1999 Türk vatandaşlığından çıktığımda konsolosluktaki memur bana tekrar vatandaşlığa geçememi 2000 sonra istesemde vatandaşlığa geçmeyi kabul etmeyeceklerini söyledi bende bunun üzerine vatandaşlığa girmenin uzun sürdüğünü problem yaratmazmı diye memura sorduğumda önmeli olan müracaat tarihidir demişti.Nüfus kayıt örneğinde 2001de Türk vatandaşlığına tekrar girmiş görünüyorum. Buarada 1999 da Alman Vatandaşı oldum.1ci sorum çifte vatandaş olduğum için Alman vatandaşlığım tehlikeye giriyormu.2ci sorum 1999 ve 2004 doğumlu 2 tane oğlum var onlarda çifte vatandaş onların vatandaşlıkları tehlikeye giriyormu eşimin işinden dolayı Türkiye’de yaşıyoruz ama Almanya’da gidip geliyoruz aynı zamanda da ikametgahımız var Almanya’da
  Saygılarımla

  1. Merhaba Nahide hanım,
   Vatandaşlık yasasının 25. Maddesine göre Alman vatandaşı olan bir kişi başvuru yolu ile başka bir ülkenin vatandaşlığını alıyorsa, Alman vatandaşlığını kaybeder. Çocukların vatandaşlığı soy prensibine göre(Abstammungsprinzip) verildiği için -bu somut durumda 1999 da alınan vatandaşlık- vatandaşlığın kaybedilmesi çocukların vatandaşlığını tehlike sokar.

   Bilginiz olsun

 248. Merhaba ben Almanya 1989 senesinde doğdum 18 yaşına kadar okudum sonra Türkiyeye kaçtım 2007’de
  12 yıldır tr deyim ailem almanyada yaşıyor
  Bende gitmek istiyorum pişmanım
  Nasil gidebilirim geri acaba.

  1. Merhaba Nahide hanım,
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak Almanya’ya gidebilirsiniz.

   Bilginiz osun

 249. Merhaba. Benim durumum birwz karışık. Ben boşanma davası sırasında erkek arkaşkmdan hamile kaldım. Bu süre zarfında kızım doğdu. Doğurduğu sırada hala Almanyada evli gözükmemden dolayı kızım eski eşimin üzerine geçti. Ve Alman vatandaşı oldu. Eski eşim babalık reddi davası açtı. Ve dava sonuçlandı. Şuan kızımın biyolojik babası (alman vatandaşı bu arada) babalık tanıması yapmıyor. Üstelik mahkeme beyanında babasının kendisi olduğunu bildirdiği halde. Ben 3 yıldır almanyada yaşıyorum ve Türk vatandaşıyım. Şuan kızıma kimlik çıkarmak zorundayım kzıım eski eşimde almanyada yaşıyor olmasından dolayı alman vatandaşlığı hakkını kazandı. Fakat şimdi kızımı sadece kendi üzerime alırsam kızımın vatandaşlığı elinden alınacak mı

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Bu konu gerçekten benim için de karışık, sizi de yanlış yönlendirmek istemem. O nedenle göç danışmanlığı bürolarından bu konuda yardım almanızı öneririm. Tereddüt etmeden onlardan ücretsiz yardım alma hakkınız var.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu link üzerinden adresini yazarak size en yakın göç danışmanlığı bürolarına ulaşabilirsiniz. Gerektiğinde hukuki danışmanlık talep etme hakkınız da bulunuyor.

   İyi şanslar

 250. Alman vatandaşı doğdum 7 yaşında annem beni türkiyeye getirdi şuan 15 yaşındayım. Pasaportum 5 yıl önce bitti ve yenilenmedi.
  Vatandaşlığımi kaybettimmi
  Tekrar gidebilir miyim almanyaya
  Babam alman vatandaşı annem türk ve ben küçükken boşanmışlar.
  Annemle tekrar almanyaya dönebilirmişim ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin.

  1. Merhaba Arda,

   Öncelikle gerekli evraklarla Türkiye’de Alman Başkonsolosluğuna pasaport için başvurman gerekir.
   daha sonra da annen Aman çocuğuna aile birleşimi yapmak için başvurabilir. Almanya’da ikamet adresi ve geçiminizi nasıl sağlayacağınızı gösterir belgeler istenir.

   Bilginiz olsun

 251. Ben 1994 senesinde almanyada doğdum 2005-2006 senesi arasin da turkiyeye kesin donus yaptik annemle babam boşandigi icin ilk okulu orda okudum ve bitirdim turkiyede turizm otelcilik mezunuyum ve universitede 4 yil lisans egitimimi tamamladım turizm üstünden covid oncesinde universitemin son 2 senesinde yazlari ZAV projesi ile hotel de staj yaptim ayni yerde frankfurtta simdi nasil almanyaya yerlesebilirim bi tavsiyeniz varmi babam,amcalarim,halam,dedem ve babaannem bide en küçük kardesim almanyada o 2004 dogumlu alman vatandasligi var onlarib yanina nasil gidip orada yasayabilirim bi tavsiyeniz varmi simdiden tesekkurler iyi gunler dilerim.

  1. Merhaba Bedirhan Bey,
   Reşit olduğunuz için aile birleşimi şansınız bulunmuyor.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilir ve bu statüden oturum alabilirsiniz.

   Bilginiz osun

 252. Merhaba Melek Hanım,
  1970 yılında Almanya’da doğup 14 yaşıma kadar orada büyüdüm. Annem ve babam uzun süre orada çalıştılar. 1984 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Çifte vatandaş olabilme hakkım var mı? Varsa nasıl olabilirim?

  1. Merhaba Nefise Hanım,

   Ne yazık ki böyle bir hakkınız bulunmuyor. Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlar için geçerli olan bir durum.

   Bilginiz olsun

 253. Merhaba, benim yiyenim 2004 yilinda Almanya,da dogdu, dogumundan 1 sene sonra Turkiye,ye temelli dönüş yaptilar annesiyle ,babasi dönmedi halen Almanya,da vatandasligi yok, oturum izni var , 2000 yilindan sonra dogdugu icin Alman vatandaaligina hak kazanir mi?

  1. Merhaba Bircan Hanım,

   Yeğeninizin orada yaşıyor olması gerekirdi. Ne yazık ki böyle bir hakkı bulunmuyor.

   Kolay gelsin

 254. Merhabalar,
  Ben 1993 yılı Almanya doğumluyum. Annem alman vatandaşı, babam Türk. Doğumumdan sonra 5 yaşıma kadar Türkiye’de daha sonra 9 yaşıma kadar Almanya yaşadım. Anaokulu, ilkokul 1 ve 2 olmak üzere Almanya’da okudum. Daha sonra anne – baba boşanmasından dolayı temelli olarak Türkiye’ye dönüş yapmak zorunda kaldık babamla. Annem ve anne tarafım hepsi Almanya’da. Benim bu durumda Almanya’da oturum veya vatandaşlık alma hakkım nedir? Teşekkürler.

  1. Batuhan Bey merhaba,

   Doğum belgeniz ve annenizin Alman vatandaşı olduğunu gösterir belgelerle konsolosluğa vatandaşlık için başvurma hakkınız bulunuyor. Geriye dönük olarak vatandaşlık alabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 255. İyi günler
  Ben 2000 yılında Almanyada doğdum ve 9 yaşına kadar orada yaşadım. İlkokul 3. sınıfı orada tamamladım ve sonrasında Türkiye’ye ailem ile dönüş yaptım. İki vatandaşlık arasında seçim yapma hakkım var mı.

  1. Merhaba Abdullah Bey,
   Alman vatandaşlığınız da varsa seçim yapmak için başvurabilirsiniz. Şartlarınız uygun olması durumunda (Almanca bilgisi önemli) seçim hakkınızı kullanabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 256. Merhabalar
  Ben 1995 senesinde almanyada doğdum annem türk babamda türk ama ben doğduğumda alman vatandaşı olmuştu.1997 senesinde annemle ben türkiyeye geldik annem babam boşandı.Babam hâlâ almanyada yaşıyor.Ben kan bağı prensibiyle alman vatandaşı olabilirmiyim?

  1. Zafer Bey Merhaba,

   Doğum belgesi ve annenizin vatandaşlık bilgileri ile konsolosluğa vatandaşlık için başvurmanız durumunda geriye dönük olarak vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 257. Slm bende oğlum için sorucaktım
  Benım oğlum 1987 yılında Almanya’da doğdu tüm okullarını da Almanya’da gıttı. 12 sene okul yapti.
  Ve Türkiye’ye 2013 yılında evlenerek gitti. Ancak süresiz oturumu olduğundan Almanya’ya geliş gidişler de sorun hıc yaşamadı.
  Şimdi ise Almanya’ya tekrar gelip Alman vatandaşlığı almak istiyor. Ve eşini çocuklarını da Almanya’ya yanına almak istiyor. Tüm bunlar mümkün müdür? Yapması gerekenler nelerdır?
  Alman vatandaşlığı nasıl geçer?
  Eşini ve çocukları nı nasıl hemen yanına alır? Tşk ederiz

  1. Merhaba Nil Hanım,

   Yabancılar dairesinin bir kontrolünde Almanya dışında 6 aydan daha faza kaldığı için oturumu ne yazık ki iptal olacaktır. Çünkü çok uzun yıllar Türkiye’de yaşamış.
   Diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinip çalışma amaçlı Almanya’ya vize alıp gitmesini öneririm. Ailesi ve çocukları da aile birleşimi ile yanına gidebilirler.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım
    Ev adresı bızım evı gösterse oğlum. Ve sigortalı bı işe girse yıne de sorun yaşarmı? Tekrar burada yaşamak izni nın devam etmesı konusunda. Tekrar tşk ederim

    1. Nil hanım,

     İş sözleşmesi üzerinden önce vize alması Almanya’ya geldikten sonra da oturum alması gerekecek. Sizin eviniz uygunsa tabii ki kalabilir.

     Kolay gelsin

   1. Merhaba 1977 yılında Almanya’da doğdum ailem 11 yıl yaşadıktan sonra ben 3 yaşındayken kesin dönüş yapmışlar. Şu anda Türkiye de Yandal uzmanlığını da almış bir hekim olarak özellikli bir branşta görev yapmaktayım.iyi seviyede İngilizce, başlangıç seviyesinde Almanca biliyorum. Almanya’ya müracaat etme durumunda meslek ve doğum yeri bir avantaj olabilir mi? Vatandaşlık alabilme konusunda da herhangi bir avantajım olabilir mi? Teşekkürler

    1. Merhaba Derya Hanım,

     Sağlık alanında şartlar çok kesin. Bu nedenle doğum yerinizden bağımsız olarak şartları yerine getirmek son derece önemli.

     Bilginiz olsun

 258. Merhaba
  Babam Almanya münihe 1996 yılında işçi olarak gitti ve oranın vatandaşlığını aldı ben 34 yaşındayım Almanyaya hiç gitmedim gezmek için bile.Babamın isteğiyle başvuru yapılıp Alman vatandaşı olabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Gökhan Bey merhaba,

   Ne yazık ki vatandaşlık alma ya da babanızdan dolayı Almanya’ya gitme hakkınız yok.
   Sizin doğumunuzdan önce babanız Alman vatandaşı olsaydı siz doğuşta otomatikman Alman vatandaşı olurdunuz.

   Bilginiz olsun

 259. Melek Hanım Merhaba,
  Annem 1965 Almanya doğumlu..Ananem Alman (vefat etmiş), Dedem Türk… Annem 2-3 yaşındayken boşanmışlar ve dedem 15 yaşında annemi Türkiye’ye kaçırıyor ve o dönem sorulmadan elinden hayatı çalınıyor …..Kimlik bilgisi, okul ve ikametgah bilgilerine göre ve de kan ve ırk bağına dayanarak, tekrardan Alman vatandaşlığını alabilir mi? tavsiye edebileceğiniz hukukçu var mı?
  Not: Fikri olan diğer arkadaşlarda cevap verirse sevinirim.

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Almanya’da hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederim. Bu konuda kesin bir bilgim yok.
   Ne yazık ki size önerebileceğim tanıdık bir avukat yok.

   İyi şanslar

 260. 1975 yılı Almanya doğumluyum. Ailemin kesin dönüş kararı sebebiyle 12 yaşında Türkiye’ye döndüm. Alman vatandaşlığı hakkım var mı?

  1. Merhaba Oğuz Bey,

   Alman vatandaşlığı hakkınız ne yazık ki sadece Almanya’da doğmuş olmakla olmuyor. Siz Almanya’da yaşarken şartları yerine getirmek koşuluyla müracaatla vatandaş olabilirdiniz.
   Bilginiz olsun

 261. Merhaba Almanya doğumluyum ailem hepsi orda 26 yaşıma kadar orda yaşadım orda okudum 8 yıl aynı iş yerinde calışdım fakat alman vatandaşlığına geçmedim süresiz oturma iznim vardı. Evlenip Türkiyeye yerleşdim hamilelik pandamie derken 3 yıl giriş yapmadım. Şuan oturumum tamamen iptal mi? Tekrardan haklarımı alabiliyor muyum? Bu pasaportla gitmeye kalksam gidebilir miyim? Pasaportumun süresi halen bitmedi devam ediyor.

  1. Ayşe Hanım merhaba,

   6 aydan fazla bir süre Almanya dışında kalırsanız oturumunuz iptal olur. Almanya’ya giriş yapsanız da fark edildiğinde Türkiye’ye dönmenizi talep ederler.

   Meslek eğitiminiz varsa iş bulup gitmeyi deneyin.

   Kolay gelsin

 262. Merhaba leyla hanım
  ben 2001 almanya doğumluyum annem ve babam türk ,annem 20 yıl boyunca almanyada yaşadı ve benim doğumumdan itibaren birlikte türkiyede yaşadık su zamana kadar. 18-23 yaşında vatandaşlık seçme imkanı benim için geçerli midir veya almanyada üniversite okumayı düşünüyorum bu vatandaşlık olayını almamda bu etki eder mi? internette baktığım kadarıyla genellikle belli bir yıl orda okumam veya ikamet etmem gerektiği söyleniyor. Bir sorum daha olucaktı çalışma izni ne zamana kadar geçerli olabiliyor veya orda belirli bi süre çalışırsam vatandaşlık almama kolaylık sağlar mı ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Enes Bey,

   Sadece Almanya’da doğmak ne yazık ki size vatandaşlık hakkı tanımıyor. 18-23 yaş yani opsiyon hakkından yararlanabilmeniz için Almanya’da yaşıyor olmanız gerekirdi.
   Siz ancak vize şartlarını yerine getirmek kaydıyla Almanya’ya yerleşebilirsiniz. Eğitimden sonra çalışırsanız ya da çalışma amacıyla gittiğinizde yani her iki durumda da çalışırsanız ve belli bir süre sonra (yaklaşık 7-8 yıl) şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. Almanya’da diplomanıza uygun iş sözleşmeniz devam ettikçe çalışma hakkınız var.

   Kolay gelsin

 263. Merhaba

  Alman vatandasiyim esim Türk. evlendikten sonra turkiye’de yasamaya basladik. 3 yil once cocugum oldu. Cocugum turkiye de dogdu. Halen Burada yasiyoruz. Sorum cocugum icin vatandaslik basvurusu yapabilir miyim?

  Tesekkurler

 264. Melek hanım iyi günler sizi Allah karşıma çıkardı derdimin dermanı sizde ben 1987 f.almanyada doğdum babam ölünce, annem beni 1 yaşımda ülkeme getirdi ve geri gitti 34 yaşındayım ve 2 çoçuğum var ellerinizden öper. annem 50 yıldır alman vatandaşı vatandaş olma ihtimalim yada orada çalışmak için gitme şansım varmı? not: annem ve akrabalarımla görüşebilirim cevabınızı 4 gözle bekliyor olucam Allaha emanet melek hanım

  1. Hasan Bey merhaba,

   Ne yazık ki anneden dolayı ya da sadece Almanya’da doğduğunuz için vatandaşlık alma hakkınız bulunmuyor.
   Siz, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesiyle çalışmak amacıyla vize alıp gidebilirsiniz.
   Durumunuza bilmeden size doğru bilgi vermek mümkün değil. O nedenle bizi arayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 265. Merhaba 1977 yılında Almanya Bremerhaven da doğdum . Almanyadaki doğum bilgilerime ulaşabilirmiyim.

  1. Ülfet Hanım,
   Bağlı bulunduğunuz belediyeden ya da doğduğunuz hastaneden bu bilgilere ulaşma şansınız var.

   Kolay gelsin

   1. İzmirde yaşıyorum almanyada doğduğum hastaneyi nasıl bulacağım ve bremenhaven belediyesimi acaba doğum raporumu bulmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

    1. Merhaba Ülfet hanım,

     Yaşadığınız şehirdeki nüfus müdürlüğü yani Standasamt dairesiyle iletişime geçmesinizi, durumunuzu anlatan Almanca bir dilekçe yazmanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 266. Merhaba Melek Hanim,
  ben alman vatandasligini almak icin dil hakkinda bir soru sormak istiyorum. 6 yillik oturumda B2 dil sarti isteniyor. Peki bu dil sarti sadece tecl veya Goethe Institute olmak zorundami? Ben Köln üniversitesinin doktora ögrencilerine verdigi almanca kursundan B2 sertifikasi almistim. Bu yeterlimi sizce?

  Simdiden tesekkür ederim

  1. Ahmet Bey merhaba,

   Düzeyinizi belirleyen resmi bir kurum olması yeterlidir diye düşünüyorum. Yine de bu konuyu yabancılar dairesiyle görüşmenizi öneririm. Neticede karar mercii o kurumdur.

   Kolay gelsin

 267. Merhaba,
  Ben 93 yılında Almanya’da doğdum. Babamla annem ayrıldığı için ben annemle Türkiye’ye döndüm. Babam alman vatandaşı ve Almanya’da ikamet ediyor. Vatandaşlık hakkım var mı? Yoksa da kan veya doğum nedeniyle herhangi bir kolaylık var mı?

  1. Sinem Hanım merhaba,

   Doğduğunuzda anda babanızın Alman vatandaşlığı olması durumunda siz de kan bağı prensibinden dolayı vatandaşlık alabilirdiniz. Ama babanız sonradan vatandaşlığı geçtiyse sizin de o zaman Almanya’da olmanız gerekirdi ki babanızla beraber vatandaşlık işlemleriniz yapılmış olsun. Tam durumunuzu bilemediğim için babanızın bu konuda vatandaşlık dairesiyle görüşmesini tavsiye ederim.

   Kolay gelsin.

 268. Merhaba, ben 1991’de Almanya’da doğdum. 7 yaşıma kadar orada yaşadıktan sonra annem ve babam ayrıldı ve babam beni alarak Türkiye’ye döndü. 2 sene orada anaokuluna gittim sonraki tüm eğitim hayatım burada geçti. Şuan Türkiye’de phd yapıyorum, ingilizce, almanca ve 2 dil daha biliyorum. Annem alman vatandaşı fakat görüşmüyoruz. Doğumda bana Alman vatandaşlığı verilmiş fakat babam dönmek istediğinden kabul etmemiş. Benim adıma tercih yapıldığı için bu hakkı arama ve geri kazanma olasılığım var mıdır? Yoksa Almanya’da yaşamak, vatandaşlık veya oturma/çalışma izni almak için ne yapabilirim? Maddi açıdan hiçbir sıkıntım yok, iyi bir mesleğim var ve akademik kariyer düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Eylem Hanım,

   Anneden dolayı Aman vatandaşlığı hakkınız vardı. Geriye dönük olarak bu hak tekrar verilebilir mi bilemiyorum. Bunu isterseniz Almanya’dan bir hukukçuya görüşün
   Bundan bağımsız olarak Almanya’da çalışmak isterseniz ayrıntılı bir konu olduğu için telefonla görüşmemiz daha uygun olur.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 269. Merhaba,
  Ben 1979 Türkiye doğumluyum. Babam 40 küsür sene Almanya’da yaşamış annem de 30 küsür sene. Bu arada ben de 16 yaşıma kadar Almanyada yaşadım ve okula gittim. Babam Almanya’dan emekli fakat 1995 yılında ne yazık ki temelli dönüş yaptık. Acaba ben Alman vatandaşlığına geçmek istesem ya da çifte vatandaşlık almak istesem, bu mümkün müdür? Şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ederim

  1. Serkan Bey merhaba,

   Ne yazık ki siz ancak doğumla ya da 18 yaşından küçükken aile ile beraber Aman vatandaşlığına geçebilirsiniz. BU durumda sadece orada yaşadığınız ve ailenizin durumundan dolayı vatandaşlık hakkınız yok. Oraya bu vesilelerle vize bile verilmez.
   Siz ancak iş sözleşmesi edinerek Almanya’ya çalışma amaçlı gidebilir; daha sonra da şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 270. Merhaba 1983 almanya doğumluyum.13 sene orda yaşadım.ilkokulu orda bitirdikten sonra gyimnasium’a gittim.sonrasında babamın zoruyla temelli dönüş yaptık.şuan türkiye’de devlet dairesinde çalışıyorum.almanya ya geri dönebilirmiyim?teşekkür ederim

  1. Tarkan Bey merhaba,
   Dönüşünüz üzerinden 5 yıl geçmeden geri dönme şansınız vardı fakat artık ancak çalışma, eş ile aile birleşimi amacıyla gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Tekrar merhaba cevabınız için çok teşekkür ederim.almanya’ya ancak çalışma, eş ile aile birleşmesiyle dönebileceğimi söylemişsiniz.peki çalışma izni nasıl alabilirim?iyi bir seviyede hala almanca konuşabiliyorum.vize alma konusunda sorun çıkarırlar mı?

    1. Tarkan Bey merhaba,

     Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda Türkiye’deki Alman konsolosluğuna diğer vize evraklarıyla çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Evraklarınız eksiksiz ve istenildiği gibi olursa sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

     İyi şanslar

 271. Merhaba ,
  Ben 09/06/1999 yılında almanyada doğdum 2 türk vatandaşı anne ve babadan.Annem ben doğduğuma kadar orda yaşamış ve oturum izni var.Ben doğum ile türk vatandaşı oldum.Sonrasında çıkan bir yasa ile para verilerek doğan yabancı vatandaşların çifte vatandaşlığa sahip olması ile çifte vatandaş oldum.Ben şuan bildiğim kadarıyla 23 yaşıma kadar seçim yapmam gerekiyor.Bu seçim sürecinde hangi yolu izlemem lazım ya da seçim yapmam gerekiyor mu ?
  Teşekkür ederim

  1. Semih Bey merhaba,
   Siz Almanya’daysanız vatandaşlık dairesine giderek durumunuzu sorabilirsiniz. Normalde Optionsrecht 2014 yasasıya kaldırıldı ama bu sizi etkiler mi bilemiyorum. Yani seçim yapma durumunda olup olmadığınızı bilemiyorum. O nedenle Staatsbürgerschaftsamt’a giderek bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   https://turkce-almanca.cevirsozluk.com/

 272. Merhaba babam ben doğduktan sonra alman vatandaşlığı aldı ben türkiyede doğdum babam hala alman vatandaşı vatandaşlık alma şansım var mı acaba

  1. Merhaba Yaren Hanım,
   Vatandaşlık alabilmeniz için babanızın sizin doğumunuzdan önce vatandaşlığa geçmiş olması gerekirdi. Ne yazık ki babadan dolayı vatandaşlık alma hakkınız yok. Siz ancak başvurarak vatandaş olabilirsiniz ama bunun için Almanya’da yaşıyor olmanız ve gerekli şartları da yerine getiriyor olmanız gerekirdi.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba ben 1984 de Almanya da doğdum ve burda okudum unbefristete Aufenthaltserlaubnisim var. Türk vatandaşıyım. 2008 ve 2010 yilinda Almanyada cocuklarim dogdu Alman Reisepasslari var. 2016 yılında kendi ikametgâhımi Almanya dan abmelden yaptim ama sık sık buraya gelip gittim. 2022 yilinda pasaportumun süresi bitiyor ve ben Almanya da ikametgahım olmadan Aufenthaltserlaubnisimi uzatabilir miyim? Çocuklarımdan dolayı ve benim Almanyada doğup büyüyen okula giden birisi olarak bu konuyla ilgili haklarım neler ve ne yapmam lazım?

   1. Merhaba,

    Süresiz oturumunuz da olsa Almanya dışında 6 aydan fazla kalmanız durumunda oturumunuz iptal edilir.
    Almanya’ya gitmek isterseniz ancak Alman çocukla aile birleşimi yapmanız durumunda vize almanız mümkün.
    Oturumunuzu uzatmak istediğinizde sizin uzun süredir Türkiye’de yaşadığınız ortaya çıkacaktır.

    Bilginiz olsun

 273. Tekrardan selamlar. Bir önceki yorumu yazan kişi benim. Çifte vatandaşım ve Mavi karttan kastım “özel izin ile Türk vatandaşlığından çıkma”ktı. Sizin bahsettiğiniz farklı bir Mavi kart sanırım. Tekrar bi bakabilir misiniz? Teşekkürler

  1. Merhaba Tekrar,

   Bunu nüfus müdürlüklerinden alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 274. Selamlar. Ben Mavi kart başvurusunda bulunmak istiyorum. Ancak nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Öncelikle Alman kimliğim 12 yaşına kadar geçerli olan “KINDERAUSWEİS”, pasaportum ise “REISEPASS” olarak geçiyor ancak süresi 2017 yılında dolmuş bile. Mavi karta başvurmadan önce Alman kimlik ve pasaportumu mu yenilemeliyim? Bunun dışında ise Mavi kart için tam olarak nereye başvurmalıyım?

  1. Merhaba,
   Mavi kart sadece AB vatandaşı olmayanlara verilen çalışma -oturma statüsüdür. Siz Aman vatandaşı iseniz buna gerek olmadan Almanya’ya gidip yerleşebilir ve çalışabilirsiniz.
   Pasaportunuzu yenileme şansınızı olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
   Alman kimliği ve pasaportu alabilirseniz sorun olmadan Almanya’ya gidebilirsiniz.
   Ancak alamazsanız diplomanıza uygun bir iş bulmanız gerekecek. Bu işten yıllık brüt maaşınızın miktarı mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. Mavi kartı vize alıp Almanya’ya gittikten sonra oturum için yabancılar dairesi sizin yılık brüt maaşınıza bakarak verecek.

   Kolay gelsin

 275. Merhaba. Ben çifte vatandaşım, 2002’de Almanya’da doğdum. Annem Alman, babam ise Türk vatandaşı. Doğumumdan beri Türkiye’de yaşıyoruz, yani bütün eğitim hayatımı burada geçirdim. Peki Alman vatandaşlığı alabilmem için çeşitli şartlara tabii tutuluyor muyum? Yoksa direkt olarak doğumdan itibaren Alman vatandaşı mı sayılıyorum? Bunun dışında 18-23 yaş aralığındaki iki ülkeden birini seçme zorunluluğu benim için de geçerli mi, yoksa ben hayatımın sonuna kadar iki ülkenin de vatandaşı olarak kalabilecek miyim? Benim Almanya’daki oturma izni gibi haklarım doğumumdan itibaren süresiz olarak korunur mu, istediğim zaman Almanya’ya yerleşebilir miyim? Ayrıca Türkiye’deki eğitim hayatım için “mavi karta” geçmeyi düşünüyorum. Mavi karta geçip resmiyette Alman vatandaşı olmama rağmen Almanya’ya hiç gitmez veya oraya yerleşmezsem vatandaşlığımın belli bir süre yanması gibi bir durum söz konusu olur mu? Ya da mavi karttan sonra sadece Alman vatandaşı olarak gözükmem dışında benim için sorun teşkil edecek veya haklarımın değişeceği herhangi bir durum söz konusu mudur?

  1. Sena Hanım merhaba,

   Kan bağı prensibi üzerinden Alman vatandaşlığı hakkını kazandığınız için vatandaşlığı kaybetme riskiniz bulunmuyor. 18-23 yaş arasındaki seçme zorunluluğu da sizin için söz konusu değil.
   Siz anneden dolayı Alman, babadan dolayı da Türk vatandaşlığı hakkı kazanmış durumundasınız. Dolayısıyla mavi kart hatta Türk kimliği ve pasaportu da çıkarma hakkınız bulunuyor.

   Size tavsiyem en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almancanızı taze tutmanız. Ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresini aşmayın. Onu Türkiye’de de Alman Büyükelçiliği’nden ya da başkonsolosluklardan uzatabilirsiniz. Geçerlilik süresinin aşılması problem yaşamanıza neden olabilir.

   https://www.buzer.de/s1.htm?a=11&g=PassG

   Kolay gelsin

   1. Benim kızımın 2014 de pasaportu geçerlilik süresi doldu. 2022 nin Kasım ayında çifçe vatandaşlığına devam kararı verildi Amcası yazışmalarla halletti. 8 yıl Almanya da yaşadığı için tespit edildi . Şimdi pasaport yenilemek için Nisan ayında konsolosluğa gidecek. Almancası yetersiz, sorun olur mu?

    1. Merhaba Pınar Hanım,

     Kızınız Alman pasaportuna sahip olduğu için normalde dil konusunda sorun çıkmaz.
     Fakat kızınız ilerde Almanya’da yaşamayı düşünüyorsa Almanca öğrenmesinde fayda var.

     Sorunuz olursa bizimle tekrar iletişime geçebilirsiniz.

     Kolay gelsin

 276. merhabalar babam 1984 yılında vefat etti almanyada ben 3 yaşindaydım annem türkiyeye kesin dönüş yapmış annem babamdan dolayı almanyadan maaş alıyor ben veya annem tekrar almamyada yaşama şansimiz varmı

 277. Merhaba,
  eşim çifte vatandaş 2018 yılında evlendik türkiyede ikamet ediyoruz. temmuzda çocuğumuz olacak kan hukukundan faydalanıp vatandaşlık elde edebiliyor mu?

  1. Kardelen Hanım merhaba,
   Evet, çocuğunuz babadan dolayı vatandaşlık alır. Doğumdan sonra bağlı bulunduğunuz konsolosluktan pasaport işlemleri başlatabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 278. babam 1976 doğumlu . babannem 1977 yılında almanyaya gitti. 16 yıl çalıştı ve daha sonra türkiyeye döndü .
  ( babannem türkiyede iken eşinden ayrılmıştı. ) daha öncesinde sigortasını yaptrmıştır almanyada ve türkiyeden almanyaya para gönderip sigortasını ödiyordu. alamanyadan vatandaşlık aldı alman birisi le evlendi. hemde emekli olud. daha sonra eşinden ayrıldı . türkiyeye kesin dönüş yaptı. babannem 2018 yılında vefat etti. babam alman vatandaşlığı alma hakkı var mı.

  1. Merhaba,
   Ebeveyn üzerinden Alman vatandaşlığı alabilmek için 18 yaşından gün almamış olmak gerekiyordu. Bu durumda vatandaşlık almak imkansız.

   Kolay gelsin

 279. annem almanyada doğmuş Türkiye vatandaşı olduğu halde doğduğu şehir Hamburg olarak gözüküyor annem ve annemden dolaylı benim çifte vatandaşlık almamız mümkün mü?

  1. Merhaba,
   Annenizden dolayı ancak doğum esnasında ya da 18 yaşından küçükten annenizin Aman vatandaşlığına geçişi esnasında vatandaşlık alma hakkınız olabilirdi. Sadece Almanya’da doğduğu için ne anneniz ne de ondan dolayı siz vatandaşlık alma hakkına ne yazık ki sahip olamıyorsunuz.

   Kolay gelsin

 280. Merhaba, 1997 Almanya dogumluyum. Okul ve meslek hayatimi Almanya‘da gecirdim. 4,5 yil önce Türkiyeye temelli dönüs yaptim. Alman vatandasi olma hakkim var mi? Varsa 3 aylik kizima da vatandaslik alma imkani bulunuyor mu?

  1. Gamze Hanım merhaba,
   Alman vatandaşlığı sadece Almanya’da yaşayan ve belirli şartları yerine getirenlere verilir. Siz ancak tekrar Almanya’da yaşayarak ve gereken şartları sağladıktan sonra vatandaşlık alabilirsiniz. Kızınız da 18 yaşından küçük olduğu için sizinle beraber vatandaşlık alır.
   Kolay gelsin

  2. Merhabalar benim 2004 ve 2007 doğumlu Almanya doğumlu çocuklarım 2011 yılında turkıye ye yerleştik ailece. daha sonra 2015 yılına kadar anne baba olarak ilametgahımız oradaydı .Cocuklarımın reise passları yenilendi .Alman vatandaşlığına geçmeleri için şartları neler bunları öğrenmek istiyorum

   1. Ergül bey merhaba,

    Sorunuzdan tam olarak nerede yaşadığınızı çıkaramadım. Ayrıntılı yazarsanız cevap vermeye çalışırım.

    Kolay gelsin

   2. Merhaba ben 1994 senesinde almanyada dogdum anaokul ve ilkokulu almanyada bitirdim 2005 senesinde turkiyeye donus yaptik baba tarafim hala almanyada amcalarim babam galam dedem babaannrm falan hepsi orda yasiyor ben lisans mezunuyum ve 2 defa yazları staj yaptim almanyada almanyada yasamak ve calismak istiyorum olursa tekrar bi universite okumak isterim cevaplarinizi bekliyorum simsiden tesekkurler

    1. Merhaba Bedirhan Bey,

     Lisans alanınızda bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda Almanya’ya çalışmak amacıyla gidebilirsiniz ya da meslek eğitimi için gitme hakkınız var

     Kolay gelsin

     1. Slm sayin site babam almanyada ben turkiyede dogdum almanya hic gitmedim gitme sansim nasil olabilir

     2. Merhaba,

      18 yaşından küçükseniz aile birleşimi yapma şansınız var.
      Ya da B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi için gidebilirsiniz.

      Kolay gelsin

 281. Merhabalar
  Ben 1975 almanya doğumluyum 2 sene okula gittim babam halen almanyada yaşamakta ve sağlık sorunları bulmakta ben babamın yanına gidip ona bakmama istiyorum bununla ilgili bana yardımcı olurmusunuz .ayrica ordan oturum izini almaya hak kazanırmiyim.

  1. Canan Hanım merhaba,
   Babanız sağlık sorunlarından dolayı bakıma ihtiyacı olduğunu ve sizin masraflarınızı da karşılayabileceğini belgelerle beraber yabancılar dairesine götürerek bilgi almasını tavsiye ediyorum.
   Çok küçük bir olasılık, takdir yetkisi yabancılar dairesinde. Buna benzer ne yazık ki örnek uygulamalara daha önce denk gelmedim. Yine de sormakta yarar var.
   Kolay gelsin

 282. Merhaba ,93 senesinde Almanya da doğdum anne-baba tc vatandaşları. bir yaşındayken ülkeme donmusum daha sonra annebaba boşanıyorlar ve babam almanyada yaşamakta uzun yıllardır fakat alman vatandaşı olamadı eğer olursa bende olabilir miyim? Tek yol bu mudur alman pasaport icin. Tesekkurler

  1. Merhaba,

   Ebeveynden dolayı Alman vatandaşı olmak için (yani ebeveyn üzerinden) 18 yaşından küçük olmak ve Almanya’da yaşıyor olmak gerekiyor. Bu anlamda sizin ne yazık ki bir şansınız yok.
   Kolay gelsin

 283. Merhaba, 93 senesinde Almanya da doğdum, doğarken annem ve babamda türk vatandaşıydı daha sonra 1 yaşımda turkiyeye dönüş yaptık . 97 de bosandilar babam hala Almanya da yaşıyor fakat alman vatandaş olmadığını biliyorum .eğer olursa bende olabilir.miyim ? Tek yol bu mudur vatandaşlık almam içinn tesekkurler.

  1. Merhaba,
   Alman vatandaşı olmak için Almanya’da bulunmak gerekmekte. Ebeveynden dolayı vatandaş olmak içinse 18 yaşından küçük olmak gerekiyor. Artık reşit olduğunuz için ebeveynden dolayı vatandaş olmanız olanaklı değil.
   Siz ancak Almanya’da çalışma amacıyla gidebilirsiniz; daha sonra şartları tamamlamanız durumunda vatandaşlık başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 284. Merhaba değerli site yöneticleri. Eşinden dolayı Alman Vatandaşlığında süre 5 yıl olarak belirtilmiş. Ancak bu süre an itibarıyla 3 senedir.

  “Sie sind seit mindestens zwei Jahren mit Ihrem deutschen Ehemann oder Ihrer deutschen Ehefrau verheiratet. Ihr Ehemann beziehungsweise Ihre Ehefrau hat seit mindestens zwei Jahren die deutsche Staatsangehörigkeit und besitzt diese auch zum Zeitpunkt der Einbürgerung.” ve “Sie halten sich bereits mindestens drei Jahre in Deutschland auf.”

  Bu durumda vatandaşlık yasası gereği alman eş ile 2 yıldır evli olan ve 3 yıldır Almanya´da ikamet eden eşler vatandaşlık başvurusu yapabilir.

 285. Merhaba,

  1968’de Almanya’da TC vatandaşı anne ve babadan doğdum, 1984 yılında Türkiyeye döndük ailecek. 1968-1984 arasında aralıksız Almanya’da yaşadım ve 9 yıl okula gittim. Alman vatandaşı olma şansın var mı? Teşekkürler

  1. Gürkan bey merhaba,

   Almanya’dan döndükten sonra 5 içinde Almanya’ya dönme şansınız vardı. Fakat orada yaşamanız ve okula gitmenizin üzerinden çok uzun yıllar geçmiş. Bu nedenle ne oturma hakkınız ne de Alman vatandaşlığı hakkınız var.

   Siz Almanya’ya ancak çalışma vizesiyle ya da evlilik yoluyla vize alarak gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 286. Eşim çifte vatandaş berlinde yasiyor. aile birligi için yesil pasaport ile muracatta buluna bilirmiyim. Emekli devlet memuruyum.

  1. Merhaba Hüseyin bey,
   Yeşil pasaportla ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   kolay glsin

 287. Merhabalar;
  Dikkat!
  Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler.
  Bildiğim kadarıyla bu yukarıdaki bilgi Aktuel değil,lütfen gereğini yapınız.
  saygılarımla

  1. Yusuf bey,
   Doğumla vatandaşlık alanlar ve sonrasında Almanya dışında yaşayanlar için hala devam ediyor bu madde. Vatandaşlığın korunması için de Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınması gerekir. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

   Bilginize

   Saygılarımla

 288. Merhaba dedem 13 yıl Almanya’da işçi olarak çalıştı ancak alman vatandaşlığı yok. Annem Türkiye’de doğdu. Annem ve benim alman vatandaşlığına geçme şansım var mı?

  1. Merhaba Oğuz bey,
   Sizin ve annenizin dedenin Almanya’da çalışmasından dolayı Alman vatandaşlığı alma hakkınız ne yazık ki hiçbir koşulda mümkün değil.

   Kolay gelsin

 289. 1969 de Almanya’da doğdum..Babam Türk annem Alman..1979 senesinde ben henüz 10 yaşımdayken boşanmalarından dolayı babam Türkiyeye kesin dönüş yaptı.Alman annem halen Almanyada,Türk babam ise bir kaç sene önce vefat etti.Bende çifte vatandaşlık yok.Sadece Türk vatandaşıyım.Almanya’da doğdum ve 10 yaşıma kadar da orada okula gittim.Annemin de Alman olması (hem ırk hem vatandaş olarak) hasebiyle kan bağı vasıtasıyla Alman vatandaşı olabilme şansım var mı.?Kamudan emekliyim ..

  1. Merhaba ihsan bey,
   Haklısınız, ban bağı prensibinden dolayı vatandaşlık alma hakkınız var ama bu yasa 1998’den sonrasını kapsıyor okuduğum yerlerde. 1969 yılında doğan biri olarak vatandaşlık alma hakkınız var mı bundan emin değilim. Lütfen Alman Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarının hukuk bölümüyle iletişime geçin. Onlar size bu konuda kesin bilgi verecekler. Vatandaşlığa hakkınız olması durumunda da sizden belge talep edecek ve süreci başlatacaklar.

   İyi şanslar diliyorum

  2. Ben ve eşim Türk vatandaşıyız,çoçuklarımızın (evlilik içi) biri 2008 doğumlu diğeri 2009 doğumlu.Çoçuklarımız Alman vatandaşı ve Türk Konsolosluğuna doğum kaydetmedik Alman Vatandaşı oldukları için.
   Aldığm bilgiye göre Anne Baba Türk Vatandaşı olan Alman Vatandaşı çoçukların’da zorunlu Türk konsolosluğuna kaydetmek gerekiyormuş,aslı varmı? Çifte Vatandaşı kaydetmek şartmı,sadeçe Alman Vatandaşı kalırlarsa ne gibi zararı var?

   1. Merhaba Derya Hanım,
    Çocuklarınız 2000 yılında yürürlüğe giren “Doğumla Vatandaşlık Yasası” kapsamında Almanya Vatandaşlığını kazanmışlardır. Ayrıca ebeveynler üzerinden de TC vatandaşı olup çifte vatandaş statüsündedirler. Her iki ülke nüfuslarına da kayıtları gerekir. Normal olanı bu.
    Türkiye nüfusuna kaydetmek istemiyorsanız vatandaşlık hakkınızdan vazgeçmiş olursunuz. Herhangi bir mecburiyet ya da ceza söz konusu değildir.
    Sadece şunu da unutmamak gerekir, yaşamın ne getireceğini bilemiyoruz, örneğin Türkiye’de devlet dairelerinde bir işlem yaptıracak olursanız ya da siz anne- baba olarak işlem yapacak olursanız, sizin nüfus kayıtlarınızda çocuklarınız gözükmez, bu yanlışlığa, yanılgıya neden olur. Kayıt işlemini işte o zaman yaparım derseniz vakte ihtiyacınız olacak… Karar sizin.
    Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar.

    Detaylı bilgi ve sorularınız için bizi arayabilirsiniz.

    https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

 290. Merhaba ben 1995 yılında Almanya’da doğdum. 2012 senesinde ailemle Türkiye’ye kesin dönüş yaptık ama benim ikametgahım hala Almanya’da. Şuan vatandaşlık hakkına sahip miyim?

  1. Zuhal hanım merhaba,

   Türk vatandaşı olarak 6 aydan fazla Almanya dışında kalmanız oturumunuzun yanmasına neden olur. Bunu henüz fark etmemiş olabilirler. Eğer vatandaşlık almak istiyorsanız Almanya’da kalıcı olarak oturmanız, geçiminizi sağlamanız, B1 düzeyinde Almanca bildiğinizi sertifika ile kanıtlamanız gerekiyor. Ancak bu şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlığa baş vurma hakkınız doğuyor. Takdir yetkisi vatandaşlık dairesinin.
   İyi şanslar diliyorum.

   1. Merhaba ben 1994 de almanyada leverkusen de dogdum ben 2 yasındayken almanyadayken annemin oturumu olmadığından mı oturum süresi dolduğu dan mı tam hatırlayamıyorum annemi benle beraber sınır dısı edip Türkiye gönderiyorlar annem babam ayrılır ben Türkiye kalıyorum simdi yasım 27 ben almanyada dogum kagıdımı cıkarttım benim babam almanyada nenem amcalarım halalarım baba tarafı almanyada anne tarafı ingilterede ben Türkiye sokaklarda büyüdüm ben bebekken nasıl beni bilmediğim Türkiye kim gönderdiyse kimler Sebeb olduysa Allah da onların cocuklarının basına versin ben burda ne yasadım ne gördüm bu dünyada yasıyorlarsa iki yakaları bir araya gelmesin büyüdüm Bi sekilde ben dogdugum yeri almanya yı istiyorum nasıl giderim dogum kagıdım var

    1. Merhaba Aydın Bey,
     Olanlar için üzüldüm.
     Sadece orada doğduğunuz için geri gitme şansınız ne yazık ki yok.
     Siz ancak eğitiminize, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ile çalışmaya ya da meslek eğitimine gidebilirsiniz. 3. seçenek de aile birleşimi.

     İyi şanslar

     1. Selam melek hanım ben 1983 Almanya’daki doğdum 1987 de annem beni turkiyede bıraktı ailem şuan hala almanyadalar 5 kardeşiz ve onlarda ve babam annem hala ordalar almaya vatandaşı olma ihtimalim varmi acaba ?

     2. Merhaba Ersen Bey,

      Ne yazık ki ne Alman vatandaşı ne de aile orada diye Almanya’ya aile birleşimi ile gitme hakkınız yok. Siz ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alıp çalışmak için gidebilirsiniz. Tabii duruma göre eğitim ve eşe aile birleşimi kategorileri de mümkün olabilir.

      Kolay gelsin

     3. Mert kahraman dediki

      Ben Milli Sporcuyum Vatandaşlık Alma Şansım Yüksekmi Veya Alabilirmiyim

     4. Merhaba,

      Almanya’ya yerleşip yeterli süre kalmanız ve şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık alma hakkınız doğar.

      Kolay gelsin

     5. Merhabalar benim annem Türk babam Alman vatandaşı. ve ben Türkiye de doğdum şuan 19 yaşındayım kan bağından dolayı Alman vatandaşı hakkım varmış . Alman vatandaşlığına direkt geçebiliyor muyum yoksa onlar değerlendirip yaşım büyük olduğu için kamu yararına fayda olur mu olmaz mı diye ayırt etmeksizin kabul ederler mi acaba bilgilendirebilirseniz çok sevinirim ? 🙂

     6. Merhaba Barış Bey,

      Bu durumda vatandaşlık alma hakkınız var. Babanızın kimlik bilgileri ve doğum belgelerinizle pasaport talebi için başvuru yapabilirsiniz. Onlar değerlendirip size sonucu iletirler.
      https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/-/1514532 Gerekli bilgiler ve evrak listesine bu link üzerinden ulaşmak mümkün.

      İyi şanslar

    2. Merhaba ben 1989almanyada doğdum doğum belgem var orda okudum 10 sınıfa kadar sertifikam da var okuldan eğitim de aldım meslek yaptım Almanca konusabiliyorum 33yasindayim çevirmenlik yapıyorum 1kere pasaportumu yeniledim ama gidemedim 19 yaşımda şuan 33yasindayim gidebilirmiyim gidebilirsem ne yapmaliyim

     1. Merhaba Tuba Hanım,

      Ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek vize alarak gitmeniz mümkün diye düşünüyorum. Ayrıca şans kartı ile ilgili yasanın çıkmasını bekleyin, o yasada daha önce Almanya’da yaşayanlara yönelik bazı düzenlemeler olacağı söyleniyor. Ancak yasa çıktıktan sonra şartlar ve durumunuz değerlendirilebilir.

      Kolay gelsin

    3. Babanın tarafından biri istek yapabilir mi aran onlarla iyimi istek yaparsa kolay hemen gidersin. Sonra oturum vatandaşlık için orada yaparsın. Dilde öğrenirsin. Zaten orda bir işe girdin mi rahat. Oturum arkasından vatandaşlık. Gelir. Bu İngiltere içinde geçerli

   2. Melek hanım acil cevabınızı bekliyorum. 21.07.2000 doğumluyum. Elimde çocuk kimliğim var 2010 da süresi geçmiş. Babam ben doğduğumda orada yaşıyordu yani vatandaşlığı o yolla kazandım. Babam şu an alman vatandasi. Ben 23 yaşına kadar seçim yapmam gerekiyor diye bildiğimden bu yaz gidip halledecektim. Ancak şu an şoka uğradım. 21.07.2022 de mi bitiyor hakkım yoksa yandı mı? Lütfen acil dönüşünüzü bekliyorum Melek Hanım

    1. Merhaba Aleyne Hanım,

     23 yaşına kadar devam eder diye düşünüyorum. Temmuz 2023’e kadar zamanınız var.

     Kolay gelsin

     1. 1968’de Almanya’da doğdum. İlkokul ve liseyi orada tamamladım. 1986’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Şimdi benim vatandaşlık alabilmem mümkün mü?

     2. Merhaba Nursen Hanım,

      Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir hak. Ne yazık ki siz bu haktan faydalanamıyorsunuz.

      Bilginiz olsun

     3. Merhaba
      Ben alman vatandasiyim esim Türk
      7 yil evvel evlendik ve turkiyede yasiyoruz. Cocugumuz burada dogdu ve 4 yasinda. Kan bagi Ile cocuguma alman vatandasligi alabilir miyim?
      Tesekkurler

     4. Değerli Danışanımız,

      Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

      Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

      https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

      İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

      Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi