Vatandaşlık Yasası

Posted by

Federal Almanya vatandaşı olmanın 4 yolu vardır.

Kan Bağı Prensibi:
• Anne veya babanın ya da her ikisinin Alman vatandaşı olması esasına dayanır. Bu kişilerin doğan çocukları Alman vatandaşıdır.

Doğumla Vatandaşlık: 01.01.2000
Göçmen anne veya baba 8 yıldan beri Almanya’da oturuyorsa ve en az son iki yıl süresiz oturma iznine sahipse, bunların, 2000’den sonra Almanya’da doğan çocukları Alman vatandaşıdır. Bu kişiler artık hem ebeveynlerinin hem de Alman vatandaşlığını taşımaya hak kazandıklarından çifte vatandaş statüsündedirler. 20.12.2014 tarihinde yürürlüğe giren son yasal değişikliğe göre, Almanya’da doğmuş, bu göçmen çocuklar 21 yaşını doldurduğunda çifte vatandaşlık statüsünün kalıcılığı için Yabancılar Dairesi’ne müracaat ederek bazı belgeler ibraz etmesi gerekir. Gencin, aşağıdaki şartlardan birini yerine getirmesi yeterli olabilir:
• En az sekiz yıl Almanya’da yaşamış,
• En az altı yıl Almanya’da okula gitmiş,
• Almanya’da bir okul diplomasına sahip olmuş,
• Ya da meslek eğitimi diploması almış olmak Almanya vatandaşlığından yararlanmak için yeterli sayılacak. Son karar mercisi bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesidir.

Dikkat!
Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

Müracaatla Vatandaşlık
• 8 yıllık yasal oturma (Eşi Alman vatandaşı ise 3 yıl),
• Kendi geçimini sağlama,
• Kendi vatandaşlığından çıkmış olma,
• Sicili temiz olma,
• Uyum sertifikası (B1+oryantasyon sertifikası)
• Vatandaşlık sınavı,
• Demokratik düzeni kabul etme.
Bu şartları yerine getirenler 18 yaşından küçük çocukları ile birlikte vatandaşlığa alınırlar.

Özel Müracaatla Vatandaşlık
Bazı durumlarda, özel konumlu kişiler (sanatçılar, politik kişiler, sporcular vb.) de vatandaşlık alabilirler.
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi, pasaport bürosu
www.bmi.gv.at
www.bamf.de
www.bundestag.de

950 comments

 1. Merhabalar
  Babam 1970 de almanyaya gidiyor ve annemle evleniyor ve gecen sene vefatvetti bende su an esimle bosaniyirum acaba babamin emeklilliginden faydalanabilrmiyim tipki Türkiye’de babadan maas alanlar gibi
  Simdiden teşekkürler

  1. candan Hanım,

   Sistemimize kayıt bırakmışsınız. Arkadaşlarım bilgi için sizinle iletişime geçecekler.

   Bilginiz olsun

 2. Merhaba,
  Ben 23 Kasım 1999 Almanya’da doğdum. Babam ben yeni doğmuşken kendisi benim vatandaşlığım için müracat edip Alman vatandaşlığımı aldı.O zamandan beri çifte vatandaşlığım var. 10 yaşına kadar Almanya’da yaşadım, 2.sınıfı orada okuyup Türkiye’ye döndüm fakat Almanya’da geçen seneye kadar ikametgahım vardı. 2023 Ocak’ta Almanya’ya gidip Alman pasaportumu yeniledim. Birkaç gün önce de kardeşim Ankara konsolosluğuna başvurup pasaportunu yenilemek istedi. Kendisi 2005 doğumlu, doğuştan çift vatandaş. Ona 23 yaşında bir seçim yapması gerektiğini söylediler. Fakat ben geçen sene Almanya’da pasaportumu yenilerken 23 yaşındaydım ve bana böyle bir şey söylenmedi. Maalesef hiçbir yerden de bilgi alamıyorum ve konsolosluklardan randevu almak çok zor. Bir fikriniz var mı acaba?
  Teşekkürler.

  1. Feyza Nur Hanım,

   Almanya’da ikametinizin olması nedeniyle böyle bir tercih yapmak zorunda kalmadınız diye düşünüyorum.

   Ayrıca pasaportunuzu Almanya’da uzatmanız da bu sorunu bertaraf etmenizi sağlamış olabilir. Pasaportu uzattığınız kurumdan bunu öğrenebilirsiniz.Ancak bu durumda Türkiye’de uzun süre kalmış olmanız sizin için dezavantaj olabilir.

   Bu durumu bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Bir sorum daha olacak. Seçim yapılması gerektiği ailelere bir belgeyle bildiriliyor mu acaba? Bana şimdiye kadar ne sözlü ne yazılı bir bilgilendirme yapıldı da.

    1. Feyza Hanım,

     Bu konuda özellikle de ikamet değişmişse bildirim gelmez ya da gelse bile kişiye ulaşmaz diye düşünüyorum.

     Bilginiz olsun

   2. Ocak 2024’te Viyana’ya gideceğim. Pasaportum bana sıkıntı çıkarır mı bu durumda sizce?

    1. Feyza Hanım,

     Alman pasaportunuzu aldınız, bu konuda bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

     Yoksa zaten pasaportu size vermeden önce var olan problemi size söylerlerdi ya da evrak talebini size ulaştırırlardı.

 3. Merhaba. 1998 Türkiye doğumluyum ve Türk vatandaşıyım. 1999’da Alman vatandaşı olan ve Almanya’da çalışan babamın yanına taşındık. Annem ve ablam Türk vatandaşı benden küçük 3 kardeşim ise Almanya doğumlu Alman vatandaşı. 2009 senesinde ben 4.sınıfı bitirdiğimde Türkiye’ye taşındık ama babam orda kaldı ve çalışmaya devam etti ve hala orada. Bu duruma göre benim Alman vatandaşlığına başvurma hakkım var mı? Eğer yoksa Almanya’ya geri dönebilmek için oturum alma seçeneklerim mevcut mu?

  1. Merhaba Lale Hanım,

   Ne yazık ki yazdıklarınızdan yola çıkarak vatandaşlık hakkı almanız mümkün değil.

   Siz ancak kalifikasyonunuza göre bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amacıyla vize Alıp Almanya’ya gidebilirsiniz. Çalışma hayatınız devam ettikçe oturumunuz uzatılır. Şartları yerine getirdikten sonra da süresiz oturum alma hakınız da olur.

   Sitemizde “ücretsiz danışmanlık için tıkla” bölümünden kayıt oluşturabilirsiniz, durumunuza ve eğiliminize göre başka seçenekler konusunda bilgi verebiliriz.

   Kolay gelsin

   iyi şanslar

 4. merhabalar

  bababam 69 senesinden almanyaya gidiyor 15 yıl çalışıyor ve türkiyiye geri dönüyor bende o esnada 82 senesinde almanayda doğuyorum kimlikte doğum yerim almanya fakat babam alman vatandaşlığına başvurmamış ve babam vefat etti benim alman vatandaşlığına başvurma şansım var mıdır acaba

  1. Merhaba Alpay Bey,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir hak.

   Siz ne yazık ki bu haktan yararlanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

 5. Merhaba kolay gelsin , ben Almanya da doğdum büyüdüm 1994 doğumluyum, annem 1997 de alman vatandaşı oldu. annemle babam hala Almanya da yaşıyorlar, babamın sınırsız oturma izni var. 2010 da beni Türkiye gönderdiler ve geri almadılar. O zamandan bu zamana kadar Türkiye’deyim. Acaba alman vatandaşı olmaya hal sahibi miyim ? Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Leyla Hanım,

   Ne yazık ki vatandaşlığınız olduğunu düşünmüyorum. Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir hak. Öncesinde de ancak müracaatla başvuru yapmak mümkündü.

   Bilginiz olsun

  2. Merhaba yazacak yer bulamadığım için buradan yazıyorum. Konu biraz komplike. Benim 2 yasında Almanya doğumlu bir kızım var. Yanlız kızımın doğduğu sırada benim boşanma davam devam ediyordu. Pandemiden dolayı ve çekişmeli dava olmasından dolayı 3 yılı geçmişti. Bu sırada ben almanyada alman vatandaşı olan erkek arkaşım dan hamile kaldım fakat kızım eski eşim üzerine geçti. Doğum belgesi eski eş üzerine çıkarıldı. Babalık reddi davası falan kızımı kendi üzerime aldım. Biyolojik babası o sırada Türkiyeydi. Bizde Türkiyeye geldik ve biyolojik babası Türkiyede Türk makamlarıca tanıma yaptı. Şuan kızımın kendi babası üzerinden Türk kimliği bulunmakta. Fakat doğum belgesi de eski eşimin adı yazıyor. Kendi babası alman vatandaşı kızımada alman vatandaşlığı vermesi için başvuru yapacak ama ne yapacağımızı bilemdik. Doğum belgesi yenilenmesi lazım. Kızımın Türk kimliği var. Onunla alman nufusa direk babası kaydedebiliyor mu. Yoksa yine alman makamlarıca tanıma mı yapması lazım. Stendasamt benden resmi belge istiyor yeni doğum belgesi düzenlenmesi için ama tam olarak neyi göndermeliyim anlamadım. Nufus kayıt örneği alıp almanca tercüme mi edelim. Yoksa kızımın kimliğini direk yollayayım mı. Yardımcı olabilirmisiniz.

   1. Merhaba Havva Hanım,

    Bu konuda bir avukattan danışmanlık almanızı öneririm. Durumunuz karışık. Almanya’da özellikle doğum belgesinin değiştirmesi mümkün mü, yoksa onun üzerinden babalık davası sonucu vatandaşlık başvurusu yapmak mümkün mü bilemiyorum. Bu konuda Almanya’da bir avukat size daha sağlıklı bilgi verecektir diye düşünüyorum.

    iyi şanslar

    1. Merhaba, ileride bizim gibi sorun yaşayanlara bilgi olması amacı ile yazıyorum. Almanya nufus dairesi ile sorunu çözdük. Kızıma babasından dolayı otomatik alman vatandaşlığı hemen verildi. Yardımlarınız için teşekkür ederim

 6. Merhabalar Ben 2001 almanya Frankfurt doğumluyum 13 yaşıma kadar almanyada yaşadım ortaokulu 7 yi bitirip türkiyeye geldim. Alman kimliğim var ve süresi 2024 de bitecek. Benim çifte vatandaş hakkım var mı yada alman vatandaşlığımı kaybetme durumum varmı. Şuan 22 yaşındayım ve bir sonraki sene nisan da 23 yaşında olacağım. Babam almanya doğumlu ve sonradan alman vatandaşı oldu.

  1. Merhaba Abdullah Bey,

   Siz doğumla vatandaşlık almışsınız ve ebeveynlerden dolayı da Türk vatandaşlığı hakkınız var. Almanya’da 13 yaşına kadar kaldığınız için de vatandaşlık tercihi yapmak durumunda değilsiniz. Pasaportun süresini uzatmak için konsolosluğa başvur yapabilirsiniz. Yazdıklarınızdan yola çıkarak vatandaşlık kaybı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba.
    Sorumun açıklanması biraz uzun ancak cevabının kolay ve çok uzun olmayacağını düşünüyorum. Uzun olduysa kusuruma bakmayın. Cevap verme şansınız olursa çok memnun olurum.
    Soruma gelecek olursak :
    Almanya’da yeterli süreyi doldurarak (8 sene veya yeni yasa tasarısı onaylanır ve 5 sene olarak yürürlüğe girerse)bu süreyi sürekli olarak yaşadıktan sonra, vatandaşlık başvurusunda bulunmak için sürekli olarak çalışmış olmak gerekir mi? Anlaşılır olması için örnek vermek gerekirse ; şu anki yasaya göre, kişi 8 sene boyunca Almanya’da yaşadı ve çalıştı, B1 dil sertifikası ve entegrasyon kurslarını tamamladığına dair sertifikalarını da aldı, vatandaşlık sınavını geçti ve kendi geçimini sağlayarak sosyal yardım almadan bu süreyi yaşayarak 8 seneyi veya yeni yasa olursa 5 seneyi doldurdu diyelim, ancak bu sürenin 7 senesini çalışarak geçirdi bu gibi durumlarda tüm bu süre boyunca çalışmış olma şartı aranır mı? “Arbeitslosengeld” almış olmak sosyal yardım sayılır mı veya vatandaşlık başvurusunda bulunmaya engel teşkil eder mi? Ve aile birleşimi vizesiyle, Alman vatandaşı olmayan ancak Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşı olarak eşinin yanına gelen ve birlikte yaşamaya devam eden kişiler için vatandaşlık almakta veya sürekli oturum izni başvurusu yapmakta sağlanan kolaylıklar var mıdır? Ve son olarak bu Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşı eşin yanına Almanya’ya aile birleşimi ile gelip sonrasında oturum izni alarak gelen eşlerin, eşinin ülkesinden sahip olduğu bir sürekli oturum izni varsa, bu oturum izni, halihazırda Almanya’da eşinin yanında yaşayan ve çalışan, ancak diğer Avrupa Birliği ülkesinden sürekli oturum iznine de sahip olan bu kişilere Almanya’da vatandaşlık veya sürekli oturum izni başvurusunda bulunmak için bir avantaj sağlar mı?
    Epeyce uzun oldu metin. İlginiz için şimdiden teşekkürler. Faydalı çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

    1. Merhaba Can Bey,

     Ayrıntılı soru için öncelikle teşekkür ederim.

     İşsizlik parası almak sosyal yardım sayılmaz. Çünkü bu sizin çalışmanıza, ödediğiniz işsizlik parasına göre verilen bir hak. Bu konuda endişe edilecek bir durum yok.
     Vatandaşlık yasası henüz sonuçlanmadı. Ancak genel eğilim kişilerin durumunu bireysel olarak ele almak. Bu durumda sizin bir göçmen olarak durumunuz, çalışmışlık süreleri, Almanca düzeyiniz, yani bir bütün olarak topluma uyum sağlamanıza bakarlar. Verdiğiniz örnekle uzun ve neredeyse kesintisiz bir çalışma hayatınız olmuş. Bu büyük avantaj olacaktır diye düşünüyorum.

     Başka bir AB ülkesindeki oturumunuz, süresi burada pek değerlendirmeye alınmayabilir kanısındayım.
     Bu konudaki sorularınızı ayrıca MBE Migrationsberatung birimlerine de sorabilirsiniz.
     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Kolay gelsin

     1. Nazik cevabınız için çok teşekkürler. Aklıma takılan son bir soru oldu. Çok uzattıysam mazur görün. Peki Hali hazırda Avrupa Birliği vatandaşı olan Eşim Alman vatandaşı olmak isterse, onun süreci nasıl işler? Onun vatandaşlığa kabulu daha kolay mıdır? Ve kendisinin Alman vatandaşlığına kabul edilmesi durumunda benim de Alman vatandaşlığı almam da kolaylaşır mı?
      İyi çalışmalar ve başarılarınızın devamını dilerim.

     2. Can Bey,

      Vatandaşlık koşulları onun için de geçerli. Almanya’da 5 yıllık süreyi doldurmuş olması gerekmektedir.
      Sizin vatandaşlık başvurunuz bireysel, eşinizden bağımsız olarak değerlendirilir.

      Bilginiz olsun

     3. Melek hanım,
      aydınlattığınız ve yardımcı olduğunuz için tekrar çok teşekkürler.

 7. Merhaba,

  Annem 1974 Almanya doğumlu, nüfus cüzdanında da doğum yeri Werter olarak yazıyor. Ailesi 10 seneden fazla orada çalışmış fakat annem 1 yaşındayken Türkiye’ye dönüş yapmışlar. Vatandaşlıkları yoktu, şuan hayatta değiller. Annem 16 yaşında evlenmiş ve o zaman vatandaşlık istiyorsa Almanya’ya giriş yapması gerektiği söylenmiş fakat eşi izin vermediği için giriş yapamamış ve vatandaşlık alamamış. Reşit olmadığı bir yaşta isteği dışı gerçekleşen bir durum olduğu için şuan vatandaşlık alma imkanı olur mu acaba?

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Ne yazık ki vatandaşlık hakkı bulunmuyor. Doğumla vatandaşlık zaten 2000 yılından sonra doğanlara tanınan bir hak. Öncesinde bu uygulama yoktu.

   Bilginiz olsun

 8. Merhaba;

  Nazi almanyası döneminde dedem ve büyük babannem evlenmiş ve Türkiye’ye gelmişler. Dedem Türk, Büyük Babannem Alman. Alman Anayasasında yer alan 1933 – 1945 Nazi Almanyasından ayrılmak zorunda kalan kişilere tanınan Vatandaşlık konusunda başvurusu yapmak istiyorum. Yardımlarınızı rica ederim.

  1. Merhaba Doğan Bey,

   Bu durumda babaannenizin kimlik bilgileri ve sizden talep edilecek belgelerle konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilir.

   iyi şanslar

  2. Merhaba, Annem Almanya’da doğup büyümüş eğitimini tamamlamış 18 yaşında Türkiye’ye gelip evlenince çifte vatandaşlığından feragat etmiş ailesinin bütün bireyleri hala Almanya’da hayatlarını devam ettirmekte.Onun vatandaşlığını geri alması ve çocuklarınında bundan yararlanabilmesi mümkün mü?

   1. Merhaba Büşra Hanım,

    Vatandaşlığı geri almak için başvurarak şansını denemesini öneririm.

    Feragat nedeni ve değerlendirme sonucu nasıl olur, kesin bir şey söylemek güç.

    Kolay gelsin

 9. Merhaba.1995 Türkiye doğumluyum.Babam Alman vatandaşı ve beni küçükken Almanya nüfusuna kaydetmiş ve çocuk parasıda almıştır.Babam Almanyadan emekliydi ve vefat etmiştir.Konsolosluk sitesine baktığımda eğer babanız alman vatandaşıysa ve çocugu 1 yaşına kadar keydettirmişse geriye dönük vatandaşlık verilebilir yazmıştı.Benim için geçerlimi?Evliyim çocuğum var.Geçerliyse ne yapmam lazım?Bu arada Türkiyede olan miras mahkeme tebligatı Frankfurt adresime gitmiştir.Yani adresimde ora gözüküyor.Yardımınız ricadır.

  1. Merhaba Nezrin Hanım,

   Babanızın kimlik bilgileri, sizin doğum belgeniz ile konsolosluğa pasaport talebi için başvuru yapabilirsiniz. Gerekli evrak listesi size iletilir, başvurunuz değerlendirilir.

   iyi şanslar

 10. 1972 Almanya doğumluyum ve doğduğumda Alman vatandaşlığım vardı. 8 yaşında Almanya’dan döndüm ve reşit olduktan sonra Alman vatandaşlığımı kaybettim. Annem öldü fakat Alman vatandaşlığı vardı ve emekli maaşı Almanya’dan alıyordu. Şuan alman vatandaşlığı almak istiyorum. Alabilir miyim? Nereye başvurmam gerekiyor?

  1. Merhaba Serap Hanım,

   Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz kan bağı prensibine göre vatandaşlık almışsınız. Bu durumda vatandaşlık alanların reşit olduktan sonra da hakları devam eder. Annenizin ve sizin doğum belgesi-kimlik gibi evraklarıyla Almanya dış temsilciliklerine pasaport için başvuru yapabilirsiniz. Web sayfalarında randevu talebi oluşturmanız durumunda size gerekli bilgileri göndereceklerdir. Ancak randevu almak için uzun bekleme süreleri olduğunu bilmenizde yarar var.

   iyi şanslar

 11. Merhaba,
  2021 Almanya doğumlu bir çocuğum var ve annesinden dolayı Alman vatandaşlığına sahip. Korona zamanı olduğu için Türk Konsolosluğuna gidip nüfusa kayıt işlemlerini yapmamıştık ve daha sonrasında bu işlemi erteledik sürekli. İnternette okuduğum bilgide 60 gün nüfusa kayıt süremin olduğu yazıyor. Şimdi nasıl bir yol izlemem gerekiyor çocuğumu nüfusa kaydedebilmem için?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Emre Bey,

   Türkiye ikamet ediyorsanız nüfus müdürlüğüne; Almanya’da ikamet ediyorsanız Türk Konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekir.

   Kolay gelsin

 12. Merhaba,

  Ben 1973 Almanya doğumluyum. Almanya’da ilk okulu bitirdikten sonra Türkiye’ye döndüm ve Türkiyede yaşamaya başladım.
  Babam ise Almanya’da kaldı ve Alman vatandaşı oldu ve oradan emekli oldu. Toplanda 20 küsür sene orada çalıştı.
  Benim alman vatandaşlığına başvurum kabul edilir mi? Yeni yasa herhangi bir olanak sağlamakta mıdır?

  1. Merhaba Sertaç Bey,

   Ne yazık ki bu şartlarda vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra verilen bir hak. Erişkin olduğunuzdan ve Türkiye^’de ikamet ettiğinizden babanızın vatandaşlığından faydalanma hakkınız yok zaten.

   Bilginiz olsun

 13. Merhabalar, ben 1974 te Almanya’da doğdum. 1984 senesine kadar Almanya’da okudum yaşadım daha sonra Türkiye’ye döndüm ailemin isteği üzerine. Almanya’da doğduğum için vatandaşlık hakkım var mı? Veya en azından oturum alma şansım var mı? Kendim için değil fakat çocuklarımın geleceği için bir şeyler yapmak istiyorum. Nereye başvurmam gerek. Bu gibi durumları hiç deneyimlemedim. Oğlum 6 ay gibi bir süre Almanya’da yaşadı fakat şu an idata üzerinden vize randevusu vermiyorlar. Bana fikir verirseniz çok sevinirim.

  Saygılar.

  1. Merhaba Fatma Hanım,

   Almanya’da doğumla vatandaşlık hakkı ancak 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir hak.

   Siz ne yazık ki bu durumdan yararlanamıyorsunuz.
   Kalifikasyonunuza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda ailecek vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 14. Merhaba,

  Almanya’da belirli bir dönem mesleğim üzerine bir firmada çalışacağım. Çalışacağım firma, konaklama gibi her şey hazır ancak oturum izni almam gerekiyor. Almanca dil seviyem A1 bu durum firma için çalışmama engel bir durum teşkil etmiyor.
  Süreli oturum izni için hangi yasa üzerinden nereye başvurmalıyım?

  İyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Çalıştığınız şehirdeki sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden oturum için bir randevu oluşturmanızı öneririm. Gerekli evrak listesi size mail ile bildirilecektir. İş sözleşmeniz, ulusal vizeniz ve gerekli diğer evraklarla başvuru yapmanızı durumunda oturum alırsınız. Oturum genellikle vizenizde verilen paragrafla aynı olur.

   Bilginiz olsun

 15. Merhaba,

  1990 Almanya doğumluyum, doğduğumda Ailemin Alman vatandaşlığı olmadığı için bende alamıyorum ve 99 yılında Türkiye’ye dönüyorum. Ben Türkiye’ye döndükten sonra Annem, Babam ve kardeşlerim 2000 yılı sonrasında Alman vatandaşlığı alıyorlar ve 2012 yılında Türkiye’ye gelip 7-8 sene kadar Türkiye’de ikamet ettikten sonra tekrar Almanya’ya dönüp, Almanya’da yaşıyorlar. Şu anda ailem Almanya’da yaşıyor onları vatandaşlığına istinaden bende Alman vatandaşlığı alabilir miyim?

  1. Merhaba Aytaç Bey,

   Ne yazık ki anlattıklarınızdan yola çıkarak vatandaşlık almaya hakkınız olmadığınız düşünüyorum.

   Siz diplomanıza uygun bir iş sözleşmesiyle vize alarak Almanya’da yaşamaya başlayabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda ilerleyen yıllarda vatandaşlık da alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 16. Merhaba. Ben 1963 doğumluyum, kardeşim 1970 doğumlu. O Almanya’da doğdu ve vatandaşlığı var. Annemin ya da babamın vatandaşlığı var mı bilmiyorum şu an hayatta değiller ama uzun yıllarca Almanya’da çalıştılar. Vatandaşlık sorgulamalarını nereden yapabilirim? Onların da varsa eğer benim ve çocuklarımın da vatandaşlık hakları olabilir mi?

  1. Merhaba Vildan Hanım,

   Söz konusu olan yıllarda vatandaşlık almak son derece kısıtlıydı. Dolayısıyla ebeveynlerinizin Alman vatandaşlığı aldıklarını düşünmüyorum.

   Yine de emin olmak için ebeveynlerinizin kütüğüne bakabilirsiniz. Ayrıca Almanya’da vatandaşlık dairesinden de bu sorgulama dilekçe marifetiyle yapılabilir.
   Vatandaşlıkları varsa ve siz vatandaşlık aldıktan sonra doğduysanız vatandaşlık alma hakkınız olabilir.

   Kolay gelsin

 17. Merhabalar,
  iki cocugum var biri 1998 digeri 2002 dogumlu . Ikiside dogumda anne Alman vatandasi oldugu icin otomatik olarak anne den Alman Vatandasligini aliyorlar. Kan bagindan dolayida benim tarafimdanda Türk Vatandasligi bulunuyor yani her iki cocukta hem Alman hem Türk Vatandasligina sahipler, Konsoloslugada bu sekilde kaydedildi. Onlarin vermis oldugu bilgi her ikiside cifte vatandas olarak kabul ediliyor ve bu böyle devam edecek herhangi bir sekilde Alman makamlari tarafindan birinden birini secme zorunda kalmayacaklar vatandaslik icin dendi.
  Sormak istedigim soruya gelince.
  Cocuklar ögretmenlik okuyorlar hatta biri busene mezun oldu ve göreve basladi . Bu cift vatandaslik olayi ileride cocuklara sıkıntı cikartirmi yani Alman Resmi Makamlari tarafindan iki vatandasliktan birini secmek zorunda kalirlarmi? Türk Kökenli Cift Vatandasligi bulunanlar Ögretmenlik te dahil olmak üzere resmi dairelerde memur sifatiyla calisabilirlermi ?
  Tsk eder iyi calismalar dilerim
  Vedat

  1. Merhaba Vedat Bey,

   Çocuklarınız kan bağı prensibine göre vatandaşlık aldıkları için bir seçim yapmak zorunda değiller, her iki vatandaşlığı da yasal olarak taşıyabilirler.

   Türkiye’de de çifte vatandaşlık memur olmanın önünde engel değil diye biliyorum.

   Bilginiz olsun

   1. Merhabalar. Bende ufak bir soru sormak isterim. Almanya 1989 doğumlu türk vatandaşıyım. Annem be babam almanyadan emekliler ve hala almanya da yaşıyorlar(60 yıldır almanyadalar.) vatandaşlık almak istiyorum, babam ve annem mavi kartlı. Babam vatandaşlık alırsa benimde vatandaş olma hakkım olur mu. ? Teşekkür ederim.

    1. Merhaba,

     Babanız şimdi vatandaşlık alsa bile iki nedenden siz vatandaşlık alamazsınız. 1. reşitsiniz, 2. de Almanya dışında yaşıyorsunuz.

     Bilginiz olsun

 18. Merhaba,
  Ben 2018 Eylül ayindan beri Almanya’da 16B oturum izni ile egitim görmekteyim. Nisanlim da yabanci ve EU Blaue Karte sahibi. 2024 Nisan’da evlenmeyi düsünüyoruz. Evlendigimizde bana hangi oturum izni verilecek? (ögrenciligim devam edecek)

  Evlendikten sonra bana yeni verilecek olan oturum izni ile yeni göc yasasi cercevesinde en erken ne zaman vatandasliga basvurabilirim? Verilmis olacak otutum izni türü vatandaslik icin konulmus kurallardaki “Sie verfügen in Deutschland über ein unbefristetes Aufenthaltsrecht, zum Beispiel als freizügigkeitsberechtigte Unionsbürgerin oder freizügigkeitsberechtigter Unionsbürger oder aufgrund einer Niederlassungserlaubnis oder über eine qualifizierte Aufenthaltserlaubnis, die zu einem unbefristeten Aufenthalt führen kann.” maddesini karsilayacak mi? Buradaki “qualifizierte Aufenthaltserlaubnis” maddesinin kapsamini anlayamadim maalesef. Evlilik sebebi ile verilen oturum ini ile vatandasliga basvururken Almanya’da bulundugum süre 2018den itibaren mi sayilcak, yoksa evlilik gününden itibaren mi?

  Kusura bakmayin, Türkce klavyem yok maalesef, mesajin yazilisi icin özür dilerim. Internette daha öncesinden Almanya oturumu olan ve evlenen kisiler hakkinda pek bilgi bulamadim. Simdiden vaktiniz icin cok tesekkür ederim.

  1. Merhaba Ezgi Hanım,

   Öncelikle evlendiğinizde oturumunuzu değiştirmek durumunda olmadığınızı söylemek isterim. Dilerseniz öğrenci statünüz devam eder. Değiştirmeniz durumunda eş üzerinden oturum alırsınız.

   Yeni vatandaşlık yasasıyla Almanya^’da bulunma süreleri biraz daha kısalıyor. Ancak başvuru yaptığınızda bakacakları tek kriter bulunduğunuz süre değil. Bir bütün olarak şartları nasıl sağladığınızı inceleyecekler. Bu durumda eğitim aldığınız yıllarda aktif olarak çalışmadığınız için bu süreleri saymayabilirler. Takdir yetkisi tamamen vatandaşlık dairesinde.
   Vatandaşlık için etkili kriterler: iyi Almanca bilmek ki C1 düzeyinde biliyorsunuz diye düşüyorum, çalışıyor olmak ayrıca gönüllü sosyal kurumlarda çalışmış olmak gibi.

   Bu konuda ayrıca MBE Göç Danışmanlığı bürolarından da bilgi almanız öneririm.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/Bu kurumlar yereldeki ilgili resmi dairelerin bu konulardaki tutumunu bildiklerinden daha sağlıklı bilgi vereceklerini düşünüyorum.

   İyi şanslar

 19. merhabalar 1973 yılında solingende doğdum ilkokulu almanyada okudum sonrasında ailemle türkiyeye döndüm.Bu durumları açıklayan da belgelerim mevcut gerek ailemin çalışma belgeleri gerekte kendimle alakalı.Aile büyükleriminde oturma izni vardı bu koşullarda herhangi bir şekilde almanyadan vatandaşlık yada oraya kendimi bağlayabilecek bir hak talep edebilirmiyim

  1. Merhaba,

   Ne yazık ki geriye dönük bu nedenlerle bir hak talebiniz olumlu karşılanmaz.

   Ancak diplomanıza uygun iş sözleşmesi ile çalışma ya da eğitim vizesi almak mümkün olabilir.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba, 2001 yılında Almanya’da doğdum. Doğduğum sıra annem alman vatandaşıydı ve süresiz oturma izni vardı. Elimde kimlik veya pasaport yok kaybolmuş. Doğum belgem ve son ikametgah belgem bulunmakta. 7 yıl 10 ay gibi bir süre de Almanya’da ikamet etmiş görünmekteyim. Hala vatandaş mıyım? Ve bu durumda nereye başvurmalıyım?

  1. Merhaba Şura Nur Hanım,

   Alman vatandaşlığı olan bir kişinin aynı zamanda süresiz oturumu olmaz. Yani Türk vatandaşı olarak bizim Türkiye’de oturum izni gerekmeksizin yaşamamız gibi.

   Annenizin Alman vatandaşlığı olması durumunda siz kan bağı prensibine göre vatandaşlık alırsınız.
   Başka bir seçenek de 2000 yılından sonra Almanya’da doğduğunuz için Alman kimliği verilmiş olabilir. Bu kimlikle konsolosluğa başvurda bulunabilirsiniz.

   iyi şanslar

   1. Merhaba 1973 almanya doğumluyum 11 sene almanyada yaşadım kesin dönüş yaptık ilkokkul 4 e kadar okudum almanyadan elimde herhangi bir belge yok eşim turizm univ mezunu biraz almancasi var çocuk var almanya çifte vatandaş lik alabilir miyiz

    1. Merhaba Akın Bey,

     Ne yazık ki yeni vatandaşlık yasası da yürürlükte olan vatandaşlık yasası da geriye dönük olarak Almanya’da doğmanız-yaşamanız nedeniyle vatandaşlık vermiyor.

     Bilginiz olsun

  2. Almanyada once Master egitimi ve sonrasinda Calisma izniyle 20 sene once 3 seneye yakin kaldim. Simdi diplomama uygun yeni bir is bulup, yeni bir oturumla gitsem, vatandaslik basvurusu icin daha once gecirdigim sureler de hesaba katilir mi ? Tesekkurler

   1. Merhaba Emre Bey,

    Başvurularınız, Almanya’ya yeni girmiş gibi değerlendirilir.

    Bilginiz olsun

 21. merhaba ailemle birlikte türkiyede ekonomik sıkıntılardan dolayı calışçak için almanyaya gitmek istiyoruz nasıl bir yol izleyebiliriz bilği verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Deniz Hanım,

   Almanca öğrenmenizi, gerektiğinde de denklik yaptırmanızı öneririm. Eşlerden biri diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edindiğinde birlikte ulusal vizeye başvurmanız mümkün.

   Kolay gelsin

 22. Merhaba,
  Almanya doğudum büyüdüm Realschulablschluss okul diplomamı aldım fakat 10 yıldır Türkiyede yaşıyorum ve evliyim aynı zamanda her 6 ayda bir Almanya’ya giril çıkış yapmaktayım( süresiz oturma hakka sahıbım)ve Almanca öğretmenliği 4. sinifim.. Şu an Hamileyim ve doğumum Türkiyede olucak. Sorum şu bebeğimle giriş çıkış yapabiliyormuyum.
  İkincı sorum: Doğumum 6 ay olan sürece denk gelmektedir çıkış için ve bu konuda nasıl ilerleyebılırım oturumumu öldürmek istemiyorum.
  Ne gibi hakklara sahip oluyorum bu durumda .
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Büşra Hanım,

   Yabancılar dairesinden izinli mi geldiniz? Eğer izinli gelmediyseniz 6 ayda bir giriş çıkış yapmak yetmeyebilir. Yıl içinde 6 aydan daha fazla Almanya dışında bulunmanız durumunda herhangi bir işlem yaptığınızda geriye doğru kontrol yapılması durumunda süre ihlaliniz tespit edilir . Bu durumda nedeniyle öncelikle mutlaka bir avukattan destek almanızı öneririm.

   Sizin oturumunuz devam etse bile çocuğunuz için vize başvurus yapmanız gerekecek. Almanya’da olmadığınız için de çocuk üzerinden herhangi bir hakkınız olmayacak.

   Bilginiz olsun

 23. merhabalar,
  Ben Kasım 1992 Almanya doğumluyum. Kindergarten’e Almanya’da gittim. Ancak ailem beni Türkiye’de okuttu. 1998 Eylül ayında Tr’de ilkokula başladım. Bu sürede 16 yaşıma kadar 6 ayda bir düzenli şekilde annemle Almanya’ya giriş çıkış yaptım. Ancak ben lise 2deyken. Alman pasaportuma iptal damgası vuruyorlar ve iptal oluyor. Sanırım bazı şartları yerine getirmediğime dair nedenlerden dolayı. TR’de okumamla alakalı olabilir. pek detay bilmiyorum ama öğrenebilirim. Bu sırada da babam Alman oturumuna sahip, annem de oturuma sahip. Babam Almanya’da çalışıyordu. Bir noktada aileyi parçalamış gibi de oldular. Ve bana hangi vatandaşlığı seçeceğim konusunda sunulması gereken tercih sunulmadı. Bu durumda benim tekrar Alman vatandaşlığını geri alma hakkım var mıdır? Bazı yerlerden aileye dava açılması gerektiğini duydum. Nasıl bir yol izleyebilirim ? Kendim TR üniversite mezunuyum. İhracat alanında çalışıyorum.

  1. Merhaba Ayşenur,

   Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak yeniden Almanya vatandaşlığı ne yazık ki alamazsınız. Ancak Almanya pasaportunuzun neden elinizden alındığını öğrenip buradan bir itiraz ya da dava yoluyla geri alma hakkınız olup olmadığı üzerinde yoğunlaşmanızı öneririm.

   İyi şanslar

 24. Merhaba 1989 almanya doğumluyum.1996 senesinde annem babamla boşanarak annem beni türkiyeye getirdi.babam hala orada yaşıyor emekli ve türk vatandaşı.oraya geri dönmem için göçmen dairesine dilekçe verdi babam.dilekçeye cevap geldi.vize başvurusunda bulunmam gerektiğiyle ilgili.ben bu başvuruyu aile birleşimindenmi yapıcam.yaparsam eğer kabul olma olasılığı varmı?

  1. Merhaba Yeliz Hanım,

   Sizi vizeye yönlendirmeleri, size Almanya’da bulunmanızdan ötürü herhangi bir giriş izni verilmeyeceği anlamındadır.

   Reşit olduğunuz düşünüyorum, bu nedenle aile birleşimi de yapamayacaksınız.

   Ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek vize başvuru yapmanız öneririm.

   Kolay gelsin

 25. Merhaba, ben 2003’te Stuttgart’ta doğdum 2005 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık, annem ve babam türk ama çocukluğumda verilen alman kimliğim duruyor. Bu durumda hala Alman vatandaşı mıyımdır? ve 21 yaşıma geldiğimde iki vatandaşlıktan birini seçmeli miyim?

  1. Merhaba Dilara HAnım,

   Size doğumla verilen bir vatandaşlık var. Hala geçerli olduğunu düşünüyorum. Pasaport için konsolosluğa başvuru yapmanızı öneririm. Almanya’da bulunma süreniz az olduğu için bir seçim yapma durumunda kalacağınızı düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 26. Merhabalar,
  1997 Almanya doğumluyum. Annemin ben doğduğum zaman süresiz oturum izni mevcuttu. Almaya da iki farklı adreste biri 4 ay, biri 2 sene olmak üzere iki farklı adreste ikamet ettim. 2000 yılında kesin dönüş yapmışlar. Almanya da yaşadığım bu adresleri ve tarihleri Schweinfurt belediyesinin ıslak imza & kaşe ile kabul ettiğini bildiren evraklarım mevcut. Aynı evrağın üzerinde de güncel adresi “bilinmiyor” olarak yazıyor. Ben bu evrakları sunarak zamanında burada yaşıyordum, fikrim dışında ülke dışına çıkmışım, geri gelip Almanya ‘ da ikamet etmek istiyorum gibi bir talepte bulunabilir miyim ? Derdim vatandaşlık değil, alamıyorum araştırmalarıma göre. Sadece Avrupa da oturum izni. Bu konuda bu bahsettiğim evrakların bana bir faydası olur mu ?

  1. Merhaba Onur Bey,

   Geri dönüş hakkı (5 yıl) kapsamında 5 yıl içinde bu gerekçeyle dönüş hakkınız vardı. Ancak üzerinden uzun yıllar geçtiği için oturum alma hakkınız yok ne yazık ki.
   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek vizeye başvuru yapmanız mümkün.

   İyi şanslar

   1. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Fakat bahsettiğimiz tarihte 3 yaşındaydım, “8 yaşına kadar hangi merciiye başvurabilirdim ki ?” gibi savlarım yanıt bulur mu ? Geri dönüş hakkı istisnasız ve “net” bir şekilde mi kişiye tanınıyor ? Benim durumuma benzer bir danışanınız olmuş muydu bugüne kadar ? Tecrübelerinize göre yorum yapabilir misiniz rica etsem ? İlgi alakanız için tekrar tekrar teşekkürler..

    1. Onur Bey,

     Çok haklısınız ancak bunlar ne yazık ki size geri dönme yolu-hakkı tanımıyor.

     Sizin durumunuza benzer kişileri vizeye yönlendiriyorlar ve bu yöndeki başvurular da yetersiz evrak vs. gibi nedenlerle ret ediliyor.

     Benim önerim, Almanya’da yaşama niyetiniz varsa diplomanıza uygun bir iş sözleşmesiyle vizeye başvuru yapmanız.

     Kolay gelsin

 27. Merhabalar . Annem Almanya’da doğdu 7 yıl orada kaldı suan 52 yaşında . Fakat 7 yaşında dedem tatile diye götürüp Türkiye’ye temelli dönüş yapıyorlar . 7 yaşından yani Türkiye’ye geldikten sonra çocuk parası almıyorlar . Sorum şu annemin 11 yıllık çocuk parası birikmiş midir? Almaya hakkı var mı

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Çocuk parası hakkı zaten Almanya’da yaşayanlara verilen bir hak. ALmanya dışındakiler bu haktan yararlanamıyor.

   Bilginiz olsun

 28. Merhaba ben 1998 almanyada doğdum 1 yasinsa Türkiye’ye döndüm şimdi tekrae almanyaya gidebilir miyim oturum izni ve vatandaşlık verirler mi ?

  1. Merhaba Şeyma Hanım,

   Geriye dönük olarak Almanya dışında yaşayanlara vatandaşlık hakkı tanınmıyor. Siz ancak diplomaya uygun bir iş, ya da eğitim amaçlı gidebilir; şartları sağlamanız durumunda da vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 29. Merhaba Proje ekibi,

  Adım Deniz Akansu,

  1992 yılında Almanya’da doğdum. Doğduğumda babam ve annem Türk vatandaşıydı. Babam ben 3 yaşındayken alman vatandaşlığı almış. 5. Sınıfa kadar Almanya’da okudum sonra Türkiye’ye dönüş yaptık. Babam da alman vatandaşlığından çıktı.
  Kinderpass’ım var. Bu evrakla tekrar oturun ya da vatandaşlık almam söz konusu olabilir mi?

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Kinderpass ile konsolosluğa yenileme için başvuru yaparak yapabilirsiniz.

   Onlar değerlendirip size sonucu bildirirler.

   İyi şanslar

 30. Merhaba annem 72 yılında Almanya da doğmuş orada kimliği çıkmış alman kimliği ama 6 ay sonra türkiyeye dönmüşler bidaha hiç giriş yapılmamış vatandaşlığı düşmüşmüdür yada ne gibi hakları vardır çocuklar olarak bizlerin Herhangi bir hakkı varmıdır

  1. Merhaba Kaan Bey,

   1970’li yıllarda doğumla vatandaşlık hakkı verilmiyordu. İlk olarak 2000 yılından sonra doğanlar için uygulanmaya başlandı.
   Ebeveynlerden biri Alman vatandaşlığına sahip idiyse anneniz doğduğunda kan bağı prensibine göre vatandaşlık verilmiş olabilir.
   Bu konuyu netleştirebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 31. Merhaba,
  1991 Almanya’da doğdum ve annem ve babam ben doğunca turkiyeye taşındı. Annem 8 yaşından 18 yaşına kadar Almanya’da yaşadı ve orada okudu. Yeni yasa ile birlikte vatandaşlık alma ihtimalim var mıdır ? Teşekkürler

  1. Merhaba Tuğba Hanım,

   Yeni vatandaşlık yasası Almanya’da yaşayanları kapsıyor. Vatandaşlık yasa taslağında incelediğimiz kadarıyla geriye dönük orada yaşamış olanlara bir hak tanınmıyor ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

 32. Merhaba babam 1971 Almanya doğumlu Dedem orada vefat edince kesin dönüş yaptılar Almanca dil yeterliliği var vatandaşlık alabilir mi? O alırsa ben hala öğrenciyim ben de alabilir miyim?

  1. Merhaba Selim Bey,

   Vatandaşlık hakkı Almanya’da belirli bir süre yaşamış ve gerekli koşulları sağlamış olan göçmenlere tanınan bir haktır. Geriye dönük ve Almanya dışında olanlara başvuru hakkı tanınmıyor ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

 33. 1990 yılında annem 1992 yılında babam Almanya’ya taşınmışlar orada evlenmişler. Ben 1997, kardeşim 1998 yılında Almanya’da doğduk. Doğum belgemiz var, kindergarten yazdırmışlar fakat daha gitmeden 1999’da geri dönüş yapmışlar Türkiye’ye. Türkiye’de üniversite okuduk, eczacıyım kardeşim elektrik elektronik mühendisi. Doğum tarihten dolayı vatandaşlık hakkı yok mu meslek olarak gidip çalışabilir miyiz almanca kursu sertifikamız mı olmalı

  1. Merhaba Ezgi Hanım,

   2000 yılı öncesi Almanya’da doğanlara ancak dilekçeyle vatandaşlık hakkı tanınıyordu, bu yeni yasayla da geriye dönük mümkün olamayacak.

   Siz eczacı olarak denklik yaptırmak ve ilk etapta B2 düzeyinde Almanca bilgisi ile bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvuru yapabilirsiniz.

   Kardeşiniz mühendis olarak daha sonra da denklik yaptırabilir. Bir iş sözleşmesi edinmesi durumunda vize işlemlerini başlatabilir. Dil düzeyi iş bulma şansını artırır.

   Bilginiz olsun

 34. Merhaba,

  1982 yılında Almanya’da doğduğumda, Türk vatandaşı olan anne-babam, hâlihazırda 8 yıldan fazla zamandır Almanya’da yaşıyordu. Ben annemle beraber 1984 yılında Türkiye’ye döndüm. Babam da 1990 yılında Türkiye’ye döndü. Şu an geriye dönük vatandaşlık alabilir miyim?

  1. Merhaba Evren Bey,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra bahsettiğiniz ebeveynlerin doğan çocuklarına verilen bir hak. Ne yazık ki geriye dönük ve 2000 yılı öncesi doğanları ve Almanya dışında yaşayanları kapsamıyor.

   Bilginiz olsun

 35. Merhaba,
  1- 1992 yılında ailem almanyaya oturum izli ile yerleşti ve o yılda abim doğdu bende 1997 de doğdum 2000 yılında ise türkiyeye temelli dönüş yaptık. ailemin vatandaşlığı yok babam orada çalıştı annem ise hiç çalışmadı. benim ve abimin kimliğinde doğum yeri almanya olarak yazıyor. vatandaşlık alabilir miyiz? alabiliyorsak nasıl bir yol izlememiz gerekir?
  2- babam almanyada 5 yıl çalıştı sonrasında türkiyeye döndük ve buradan emekli oldu annem ise ev hanımı hiç çalışmadı abim ve ben orada doğduğumuz ve 5 yıl abime 3 yıl da bana baktığı için bir aylık bağlanması veya emekli edilmesi söz konusu olabilir mi? teşekkürler.

  1. Merhaba Enes Bey,

   Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra mümkündü. Bu nedenle sizin vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Ancak anneniz çocuklarının bakımı nedeniyle cüzi de olsa bir emeklilik hak ediyor olabilir. Bu nedenle emeklilik kasasıyla iletişime geçmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 36. merhaba ben ve eşim türkiyede oturuyoruz memuruz ben sağlıkçı eşim öğretmen bir çocuğum var bir tane de yolda . kadro derecem 3/1 yeşil passaport hakkım var turist vizesi ile almanya ya gitmek istiyorum ucak olmazsa kendi arabam ile dinlene dinlene gitmek istiyorum yeşil passaport için vize gerekmiyor o yüzden gidebiliyor muyum almanya ya gidersem orda iken çocuk doğarsa nasıl bir hakka sahip olacak öçocuk bilginiz var mı bu konuda?

  1. Merhaba Metin Bey,

   Yeşil pasaportla vize gerekmeden B ülkelerine giriş yapmabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun Almanya’da doğması ne yazık ki ona vatandaşlık hakkı kazandırmaz.

   Bilginiz olsun

 37. Merhaba.
  6 yildir almanyada yasiyoruz. Sinirsiz oturumumuz var. Sosyalden gecinmiyoruz. Yeni bir cocugumuz olacak. Vatandaslik hakkina sahip mi?

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Yürürlükteki yasaya göre ebevenylerden birinin en az 8 sene Almanya’da yaşıyor olması ve son iki yılı da süresiz oturum olması gerekir. Bu durumda siz ön görülen süreyi henüz tamamlamamış görünüyorsunuz. Ancak bu konuda istisnalar mümkün olabilir. Vatandaşlık -Bürgeramt- daireesinden danışmanlık almanızı neririm.

   iyi şanslar

 38. Oğlum 2019 dan beri Almanyada liseyi oluyor.2024’de abitur alıp Gymlasyumdan diploma alacak. Vatandaşlık başvurusu yapsa alabilir mi. Üniversitede öğrenci vizesi ile devam etmek zorunda mı. Yani işi olmadıkça vatandaşlık kabulü olmaz mı? Yorumunuz nedir?
  Teşekkürler
  Syg

  1. Merhaba Esin Hanım,

   Vatandaşlık şartlarından biri belli bir süre Almanya’da yaşamış olmak ve çalışıyor olmak. Dolayısıyla oğlunuz ancak mezun olup belli bir süre çalıştıktan sonra vatandaşlık için başvuru hakkı doğar.

   Bilginiz olsun

 39. Merhaba, ben 1978 Almanya doğumluyum. Annem Almanya’ dan emekli Türk vatandaşı. Alman vatandaşlığı almam için annemin Almanya’ dan emekli olmasının herhangi bir artısı olur mu?

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Annenizin emekliliği sizin vatandaşlık alabilmenizi sağlamaz ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba;
    Ben 1967 Türkiye’de doğdum. 1970-1979 Almanya’da ailem ile birlikte yaşadım. Hauptschule- Realschule de okudum. Ailem ile 1979 yılında İstanbul’a kesin dönüş yaptıK. Türkiye’de Almanca eğitimli İstanbul Erkek Lisesinde okudum. Yeni yasalardan faydalanabiliyor muyum? Oturma izni, vatandaşlık gibi… Almanya’ya birkaç turist olarak giriş çıkışım var. Daha önce böyle bir yasanın çıktığından haberim yoktu. Nasıl faydalanabilirim? Teşekkür ederim.

    1. Merhaba Nilüfer Hanım,

     Yeni vatandaşlık yasası Almanya’da yaşayanları kapsıyor. Vatandaşlık yasa taslağını incelediğimiz kadarıyla geriye dönük orada yaşamış olanlara bir hak tanınmıyor ne yazık ki.

     Bilginiz olsun

 40. Merhaba. 1999 yılı Haziran ayında Almanya’da doğdum. 2005 senesinde kesin dönüş yaptık. Yeni gelecek yasa ile(eğer gelirse) vatandaşlığa başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Erenay,

   Yasa ağırlıklı olarak Almanya’da yaşayan göçmenler için söz konusu.

   Bilginiz olsun

  1. Merhaba Muyittin Bey,

   18 yaşından küçükseniz annenizle birlikte aile bireşimi yapma şansınız var. Aksi halde diplomaya uygun bir iş sözleşmesi ya da eğitim amacıyla gitmeniz mümkün.

   Bilginiz olsun

 41. Öncelikle merhabalar 17 yaşındayım ab vatandaşlığım var almanya vs benzeri bir ab ülkesinde çalışabilirmiyim

  Şimdiden teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Enes Bey,

   AB vatandaşları istedikleri AB ülkesine giderek yerleşebilir ve çalışabilirler.

   Bilginiz olsun

 42. 2000’den sonra doğduğum için çocuk kimlik kartım var pasaport yerine geçiyormuş herhalde. 7 yaşında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık daha da almanyaya uğramadık bile. Üstüne fazla düşmedim ama bu kartın işime yarayacağına yönelik bi kaç yorum okudum. Kartın pek geçerliliği olacağını düşünmüyorum ama gitmemi sağlayabilirse çok güzel olur (23 yaşındayım)

  1. Merhaba,

   Bu kartla konosolosluktan pasaport talebiyle ilgili bir randevu oluşturmanız öneririm. Vatandaşlık seçme seçeneği olması durumunda hızlı hareket etmenizi öneririm.

   iyi şanslar

 43. Merhabalar 2004 yılında almanya doğumluyum ancak ailem uzun süre almanya da yaşamasına rağmen ben doğunca türkiye ye yerleştiler annem almanya ya zorunlu olarak git gel yapıyor 6 ay da bir ve anne tarafı almanya da hepsi benim vatandaşlık almam mümkün mü sorunsuz bir şekilde ve tam olarak nereye başvurmam lazım

  1. Merhaba Emre Bey,

   Doğduktan sonra size Kinderpass-Kinderausweis verildiyse bunu yenileyebilirsiniz. Aksi halde vatandaşlık hakkınız yok. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesiyle çalışma vizesi alarak gitmeniz mümkün.

   Bilg,n,z olsun

    1. Emel Hanım,

     Konsolosluktan pasaport yenileme ile ilgili bir randevu kaydı oluşturmanız ve randevu tarihinde de gerekli evraklarla başvuru yapmanız gerekir.

     İyi şanslar

 44. Merhaba,

  Dedem Almanya’da çalışıp oradan emekli oldu ve sonrasında Türkiye’de vefat etti. Anneannem dedemden dolayı Almanya’dan emekli maaşı almakta.

  1. Dedemin vatandaşlık alıp almadığını bilmiyoruz ama sanıyoruz ki almadı. Emekliliğini kazanmış olması vatandaşlık gerektirmez değil mi?
  2. Dedemin Türkiye’de doğmuş ve burada yaşayan çocukları vatandaşlık başvurusunda bulunabilir mi?
  3. Dedemin dul kızı, onun üstünden Almanya’dan emekli maaşı alabilir mi?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Ayla Hanım,
   1.Dedenizin Almanya’da emekliliğe hak kazanması Almanya vatandaşlığını gerektirmez.
   2.Dedenizin vatandaşlığı olmadığı için çocukları vatandaşlık başvurusu yapamaz, ypasa bile vatandaşlık hakları yok.
   3.Sedece eşlerin dul maaşı aldıklarını düşünüyorum Almanya için. Dİlerseniz yine de konuyla ilgili bir avukata ya da sigortacıya danışmanızda yarar var.

   Kolay gelsin

 45. 21 Ocak 2000 yılında Almanyada doğdum. 2005 yılına kadar 6 ayda bir giriş çıkış yaptım. Almancam yok B2 ingilizcem var. İnşaat Mühendisliği mezunuyum. Annem babam türk. Alman vatandaşlığı hakkım var mı veya vatandaş olabilir miyim başvuru ile ?

  1. Merhaba Yiğit Bey,

   Size Kinderpass ya da Kinderausweis verilmiş miydi? Verildiyse onu konsolosluk aracılığıyla yenilemeyi deneyebilirsiniz.

   Aksi halde diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek vizeye başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 46. Merhaba 1984 Almanya Doğumluyum benim annemin ve babamın alman vatandaşlıkları vardı ilkokul 3. Sınıfa kadar almanyada okudum 1996 senesinde babam tüm haklarımızı iptal ederek Türkiye’ye dönüş yaptık, şimdi tekrar vatandaşlık almak istiyorum mümkünmü acaba ? Yaşım tutmadığı için benim karar verme yetkim yoktu bana sorulmadan iptal edildiği için mahkeme yolu ilede haklarımı talep edebilirmiyim

  1. Merhaba Kerem Bey,

   Size Kinderpass ya da Kinderausweis verilmiş miydi? Eğer babanızın vatandaşlıktan çıkışından önce doğduysanız vatandaşlık almanız mümkün olabilir. Konsolosluğa bu taleple başvurmanızı en azından denemenizi öneririm.

   İyi şanslar

 47. 1993 Almanya doğumluyum annem babam ayrıldı 2001 yılında babamla Türkiye’ye geldik annem ve ablam almanyada yaşıyor hala benim tekrar oraya dönme şansım var mı?

  1. Merhaba Funda Hanım,

   Siz ancak eğitim ya da çalışma için gerekli şartları ve belgeleri sağlayarak vize yoluyla tekrar Almanya’ya giriş yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba adım Bahar Özcan 1972 Almanya Lübeck doğumluyum. Almanya’da Hauptschule yi bitirdim ve 2 yıl Ausbildung yaptım ama bitirmedim annem ve babam alman vatandaşlığına geçmişti ama ikisi de vefat etti. 1991 yılında Türkiye de evlendim ve burada kaldım. Acaba benim bir şekilde geri dönüşüm mümkün mü mavi kart , çifte vatandaşlık veya vatandaşlık?

    1. Merhaba Bahar Hanım,

     Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ya da eğitim nedeniyle gitmeniz mümkün.

     Bilginiz olsun

 48. Merhaba Proje Ekibi,

  1982 yılında Almanya’da doğdum ve 1997 yılında Türkiye’ye döndüm. Ailem kesin dönüş yapmıştı. Türkiye’de Almanca öğretmeniyim ve sürekli Almanya’ya giriş yapıyorum. Vatandaşlık hakkı alabilir miyim?

  1. Merhaba Çiğdem Hanım,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak. Siz ne yazık ki bu haktan yararlanamıyorsunuz.

   Ancak çalışma amacıyla gittikten ve şartları sağladıktan sonra vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. 30.03.1973 Almanya Donauwörth doğumlu olan Annem 16-17 yaşlarında ailesiyle birlikte zorunlu türkiyeye dönüş yapmış . Orada okuduğuna doğduğuna dair belgeler pasaportları mevcut . Annemin vatandaşlık hakkı halen mevcutmudur ? Eğer o vatandaşlığını alabilrise bizler oturum veya vatandaşlık alma hakkına sahipmiyiz ?

    1. Merhaba Anıl Bey,

     Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra doğanlara tanınan bir hak. Dolayısıyla annenizin vatandaşlık hakkı bulunmuyor ne yazık ki.

     Bilginiz olsun

 49. Merhabalar
  2002 yılında Almanya’da doğdum. 6 yaşindayken kesin dönüş yaptik. Babamın o zamanlar oturma izni vardi. Şuan 21 yaşındayım. Doğumla vatandaşlık yasasindan yararlanabiliyor muyum?

  1. Merhaba Emre Bey,

   Doğduğunuzda size Almanya kimliği ve pasaportu verildiyse bunları yenileyebilirsiniz. Ancak geriye dönük olarak başvurma hakkı yok ne yazık ki.

   Biliginiz olsun

   1. almanya kimliği ve pasaportu her doğan çocuğa veriliyor mu ? Şuanda elimde değiller nasıl temin edebilirim ?

    1. Merhaba Emre Bey,

     Almanya’da doğan ve vatandaşlığı hak eden her çocuğa veriliyor. Sizin şartlarınızı bilemiyorum ancak geriye dönük olarak böyle bir hakkınız yok ne yazık ki.

     Bilginiz olsun

    1. Emre Bey,

     Kinderausweis varsa büyük ihtimalle vatandaşlığınız vardır. Konsolosluktan pasapart talebi için randevu oluşturup gerekli evraklarla başvuru yapmanızı öneririm.

     iyi şanslar

     1. Turkiye’ye kesin dönüş yapıldıktan sonra hiç geri dönmedim almanyaya. Kinderausweis belgesi hala geçerli sayılıyor mudur? 2007 den beri almanyaya uğramadım sadece belge var

     2. Merhaba Emre Bey,

      Bir kere aldıysanız geçerli olması gerekir diye düşünüyorum.

      İyi şanslar

   2. Merhaba 2000 yılında Almanya’da doğdum doğumdan birkaç ay sonra annem ve babam boşandığı için annem ile Türkiye’ye döndük 23 yaşındayım üniversite mi yeni bitirdim ve ozamandan bu zamana kadar Almanya hiç gitmedim Almanya tekrar dönebilir miyim babamla iletişimim yok.

    1. Merhaba Melih Bey,

     Anladığım kadarıyla doğduğunuzda size vatandaşlık verilmemiş. Bu durumda diplomaya-mesleğe uygun bir iş sözleşmesi ve vize için gerekli evraklarla vizeye başvurarak ulusal vize alabilir ve ALmanya’ya dönebilirsiniz. Ancak yeni gidecek kişi konumunda olacaksınız.

     Bilginiz olsun

 50. Merhaba,
  1976 Almanya doğumluyum, 1978 de Annemle beraber Türkiye’ye döndüm. Babam 1964-1984 yılları arasında almanya da çalışmış, vatandaşlık hakkımız var mıdır, birde vatandaşlığı kolaylaştıran bir kanun çıkacak diye duyduk, bu kanun çıktı mı, teşekkürler

  İyi çalışmalar

  1. Merhaba Ali Bey,

   Vatandaşlık yasası henüz yürürlüğe girmedi.

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara verilen bir hak. Siz ne yazık ki bu haktan doğum yılı nedeniyle yararlanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

   1. merhabalar.. bu yasa yürürlüğe girerse öyle bir hakkımız olacakmı bu konuda bilginiz varmı.teşekkürler..

    1. Merhaba Aytaç Bey,

     Hem yasanın yürürlüğe girmesi hem de uygulamayla ilgili mevzuatın açıklanması gerekiyor. Özellikle istenen şartlar ve başvuru koşulları bu uygulama kitapcığında olacaktır. Ancak bunlar yayımlandıktan sonra kesin bilgiler vermek mümkün olacaktır.

     Bilginiz olsun

  2. 1969 doğumluyum.1977 yılında almanya’ya ailemle gittik.babam devlet memuru olarak 5 yol öğretmenlik yaptı.döndük.tekrar oraya hidip yaşama ihtimalim var mıdır?

   1. Merhaba Ülkü Hanım,

    Bulunduğunuz süre nedeniyle geri dönme hakkınız yok. Ancak eğitim, çalışma gibi nedenlerle gerekli şartları sağlayarak vize başvuru yapabilir, olumlu sonuçlanması durumunda da Almanya’ya yerleşebilirsiniz..

    Bilginiz olsun

  3. 1987 yılında almanyada doğdum ana okulu ve ilkokul 2.sınıfı almanyada okudum ailemin kesin dönüşü sebebiyle türkiyeye geldim vize ve serbest dolaşım hakkım var mı?

   1. Merhaba Ercan Bey,

    Hayır, ne yazık ki yok serbest dolaşım hakkınız bulunmuyor.
    Ancak diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinerek ALmanya’ya çalışma vizesiyle giriş yapabilirsiniz.

    Bilginiz olsun

 51. Merhabalar, Annaannem Alman vatandaşı ve annem Almanya doğumlu. Annaannem vefat ettiğinde annem 9 yaşındayken dedem tarafından Türkiye’ye kaçırılmış ve alman vatandaşlığına geçirilmemiş. Kan bağı yasasıyla önce annemin, daha sonra da kardeşim ve benim alman vatandaşlığına geçmemiz mümkün mü? Teşekkürler

  1. Merhaba Sedat Bey

   Anneannenizin kimlik bilgileri ve annenizin doğum belgesi ile konsolosluğa Almanya pasaportu- kimliği için başvuruda bulunabilirsiniz. İnceleme sonrası sizin ve kardeşinizin de Almanya pasaportu alabileceğinizi düşünüyoruz.

   İyi şanslar

   1. Babanem ve dedem 1960 da Almanya’ya giden ilk kafiledenler ve vatandaşlıkları var. Babamda 1963 de Almanya doğmuş 2 yaşınankadar burada ikamet etmiş. Sonra okul çağında yaz tatilerinde Almanya da bulunmuş. Babanem ve dedem rahmetli oldular acaba babam ve çocukları vatandaşıklık alabilir mi? Teşekkür ederim

    1. Merhaba Evren Bey,

     Babaanneniz ve dedeniz 1990’dan sonra vatandaşlık almışlardır diye düşünüyorum. Bu nedenle babanızın, ve çocuklarının vatandaşlık alma hakkı yok ne yazık ki. Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra verilen bir hak.

     Bilginiz olsun

 52. Almanya doğumluyum ve 6 yaşima kadar orda kaldım annem le babam vizelerini iptal etirdi ve türkiyedeler alman vatandaşlığı alabilirmiyim

   1. Merhabalar. Annem 1996 yılında Alman vatandaşlığı aldı. Ben 1997 de doğdum. Ben otomatik olarak alman vatandaşlığını alıyorum fakat annem 1998 yılında Türk vatandaşlığına geçerek çifte vatandaş oluyor. Kardeşim de 1999 yılında doğdu. Ama o süreçte en çok Türkiye’de ikamet ettiği gerekçesiyle hem annemin hem de kardeşimin alman vatandaşlığı kaybedilmiş oldu. Sizce neler yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz?

    1. Merhaba Songül Hanım,

     Bu konuda Almanya’da göç ve vatandaşlık hukukunu iyi bilen bir avukattan danışmanlık almanızı öneririm.

     Kolay gelsin

     1. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Peki şansımız var mıdır? Uğraşırsak lehimize sonuçlanabilir mi?

     2. Songül Hanım,

      Denemekte yarar var diye düşünüyorum.

      İyi şanslar

 53. Selam,

  Ekim 2016’dan beri Almanya’da ikamet ediyorum. Yüksek lisans eğitimi için geldim ve eğitimim halen devam ediyor. Nisan 2023 itibarı ile de çalışma izni (mavi kart) aldım. Aktif olarak çalışmaktayım. Abitur diplomam var. Bu durumda 8 yıllık süreyi tamamlamam gerekiyor mu? Abitur diploması olduğu için 6 yıl ikamet etmenin yeterli olabileceği yönünde yorumlar da gördüm.

  Yanıtınız için teşekkürler.

  1. Kaan Bey merhaba

   Sorunuzun vatandaşlık ile ilgili olduğunu düşünüyoruz. Bireysel durumunuzu göz önünde bulundurarak uyum sağlama konusunda tüm kriterleri sağladığınız için vatandaşlık başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı kanaatindeyiz.

   İyi şanslar

 54. Merhaba, annem türk, babam alman. Kimlikte babam alman olarak gözüküyor ve soy ismimde almanca. Ancak türkiyede doğdum ve hiç almanyaya gitmedim. Alman vatandaşı sayılabiliyor muyum? (2004 doğumluyum)

  1. Merhaba Eylül Hanım,

   Kan bağı prensibine göre siz babanızdan dolayı ALman vatandaşlığı hakkınızı alırsınız. Türkiye’de doğmanız bu gerçeği değiştirmez.

   Bilginiz olsun

   1. Merhabalar; ben 12.04.1992 Almanya doğumluyum anne ve baba ayrılık yaşıyor ve benim velayetim anneme veriliyor ilk okulu 1. Sınıfı almanya da okudum ama babamın ısrarları ile annem beni babamı ziyaret etmem için yolladı ama babam beni geri göndermedi annem ve anne tarafında yaşayan herkes Alman vatandaşı bu durumda ben de vatandaşlık alabiliyor muyum bununla ilgili ne yapabilirim?

    1. Merhaba Cengizhan Bey,

     2000 yılından önce doğduğunuz için maalesef vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi bulmanız durumunda çalışma vizesi ile gidebilir ve ardından şartları yerine getirerek vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 55. Merhaba Almanya’da oturan bir tanıdığım yeni bir yasa çıktığını ve orada doğup büyüyüp okuyanlara vatandaşlık da kolaylık sağlanacağını söyledi bu doğru mu? Ben 1981 yılında Almanya’da doğdum babam ve tüm ailemle beraber orada 25 yaşına kadar yaşadım liseyi Almanya’da bitirdim diplomam var. 25 yaşında Türkiye’de evlendikten sonra giriş çıkış yapmadım babam annem ve abilerim hala orada ve Türkiye’de kaldım iki çocuğum var yedi ve on yaşında ve eşim öğretmen sizce oturum vatandaşlık almam mümkün mü. Almancam çok iyi.

  1. Merhaba Hayrunisa Hanım,

   Doğum ile vatandaşlık sadece 2000 yılı sonrası doğanlar için verilen bir haktır. Siz ancak eğitim ya da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

  2. Merhabalar, ben 1998 Almanya doğumluyum 8 yaşımı doldurana kadar orada yaşadım sonrasında ailecek dönüş yaptık annem babam da 15 yılı aşkın Almanya’da yaşadılar, bu son başkanlıktan onaylamana çifte vatandaşlık yasasına göre ben de orada doğumlu olduğum ve 5 yıldan fazla ikametim olduğu için çifte vatandaşlıktan yararlanabiliyor muyum?

   1. Merhaba Hüseyin Bey,

    2000 yılından önce doğdunuz için yürürlükte olan yasa gereği maalesef vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

    Bilginiz olsun

    1. Merhaba ben 2005 doğumluyum. Babam 8 yaşında Almanya’ya gidiyor tüm eğitimlerini orada tamamlıyor çifte vatandaş oluyor 33 yaşında türkiye’ye geliyor annemle tanışıp evleniyor ben Türkiye’de dünyaya geliyorum sonra ayrılıyorlar ben Almanya vatandaşlığını alabiliyormuyum Almanya’ya hiç gitmedim Teşekkürler.

     1. Merhaba Efehan Bey,

      Yazdıklarınızdan yola çıkarak, babanız siz doğduğunuzda Alman vatandaşıolduğu için siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alabilirsiniz diye düşünüyorum.
      Bu taleple Alman konsolosluğu web sayfasında randevu oluştırabilirsiniz.

      iyi şanslar

 56. Merhaba ben aynur

  1977de Almanya da doğdum 7 yaşına kadar oradaydım ailem ile dönüş yaptık benim t.c kimliğimde doğum yerim Almanya olarak gözüküyor orada oturum izni alabilir miyim
  Bana kolay vize veriliyor sorgusuz sualsiz vize alabiliyorum Almanya da bir oturum ve benzeri hakkım var mı teşekkür ederim 💛

  1. Merhaba Aynur Hanım,

   Ne yazık ki yazdıklarınızdan yola çıkarak kalıcı bir oturum almanız mümkün değil. Siz ancak eğitim ya da diplomaya uygun bir iş sözleşmesi üzerinden ulusal vize alarak Almanya’da oturum alabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba! 2018 Eylül ayindan beri Almanya`da yaşıyorum ve 2019 yilindan beri Gymnasium okuluna gidiyorum. 2024 yilinda abitur sinavi olacagim. Oturumumuz var ve bu sene ailemle beraber vatandasliga basvuracagiz. Sizce yeni yasadan yararlanabilir ve vatandaşlik alabilir miyiz?
    Saygilarimla

    1. Merhaba Melek Hanım,

     Söz konusu olan yasa henüz yürürlüğe girmedi. Dolayısıyla başvurunuz var olan yasaya göre değerlendirilir diye düşünüyorum.

     Bilginiz olsun

     1. Merhabalar, söz konusu yasanın belli bir ismi var mıdır acaba? Ne olarak araştırma yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

 57. Merhabalar annemin süresiz oturum izni bulunmakta bunla beraber ablam ise Alman vatandaşlığını seçmiştir babam ise Türk benim vatandaşlığa dair bir hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Faruk Bey,

   Verdiğiniz bilgiler ışığında vatandaşlık hakkınız olduğunu düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba,
   1979 Almanya doğumluyum, 1994 yılına kadar (14yil) 7.sınıfa kadar Alman okuluna gittim sonra ailem ile birlikte kesin dönüş yapmak zorunda kaldım. Türkiye’de iyi bir üniversiteye ve bir Alman şirketinde çalışıyorum. Alman vatandaşlığına nasıl geçebilirim? Kaç yıl Almanya’da çalışmam gerekir? Almanca dili ve uyum konusunda hic bir sıkıntı yok. Burada çalışarak Alman vatandaşlığına geçmem kabul edilmez diye düşünüyorum, Almanya’da kaç yıl çalıştıktan sonra müracaat etmeliyim?

   1. Merhaba Sevilay Hanım,

    Dediğiniz gibi Türkiye’deyken vatandaşlık hakkınız yok. Var olan yasaya göre yaklaşık 5 yıl Almanya’da yaşadıktan sonra başvuru hakkınız olacak. Başvuru sonucunda durumunuz değerlendirilecektir.

    İyi şanslar

 58. Merhaba,

  ben almanyada yasiyorum ve türk vatandasliktan cikmak icin basvuru yaptim. Haftaya Tunusa seyahat edecegim. Türk vatandasligi cikis belgeleri herhalde konsoloslukta. Belgeleri almadigim sürec halen türk vatandasimiyim ? Tunusa gitmeden önce cikmak istemedigim icin soruyu sormak istedim. Cevabiniz icin simdiden Tesekkür ederim.

  1. Merhaba Burak Bey,

   Bu konuda başvuru yaptığınız Almanya’daki Türk Konsolosluğu’ndan bilgi almanız öneririz.

   Kolay gelsin

 59. Merhaba,
  Adım Kevser. 2002 yılında Münih’te doğdum ve 3 yaşında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Fakat dönüş yaptığımızı babamın zorlamaları sebebiyle hemen bildiremedik. 11 yaşıma geldikten sonra bildirdik. Şu an yaşım 20 ve Almanya’ya gidip geliyorum. Türkiye’de ikamet ettiğim biliniyor. 23 yaşında çift vatandaşlık hakkım tamamen sona erecek mi? Vatandaşlık seçmek zorunda mıyım? Ve eğer seçmem gerekirse sadece Alman vatandaşı olarak devam etme gibi bir şansım var mı? Bunu acilen öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Kevser Hanım,

   projeden arkadaşım sizinle gerekli bilgileri paylaşmış.

   İyi şanslar

 60. Merhaba,
  Müracaatla Vatandaşlık için 8 sene Almanya’da yaşamış olmam gerekiyor.
  1998 yılında Almaya’da doğdum. 8-9 sene Almanya’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Türk vatandaşıyım.
  Şimdi Almanya’da çalışıyorum, Blue Card sahibiyim (Nitelikli çalışan / mühendis).
  Çocukluğumdaki 8 seneyi saydırabilir miyim?

  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Oğuz Bey,

   Bunun mümkün olacağını sanmıyorum. Siz yeni durumunuzda şartları sağladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

   İyi şanslar

 61. Merhaba,
  1995 Selingenstadt doğumluyum, 2003 de ailem ile temelli türkiye’ye döndük. 1 sinifa kadar almanyada okudum.
  Benim 8 yasinda türkiyeye gelip vatandaslik secme hakkim yoktu karar vermek icin kücüktüm
  bunda dolayi ben vatandaslik hakkim varsa almak istiyorum ne gerekiyorsa yaparim
  teşekkürler Iyi calismalar
  Saygilarimi arz ederim

  1. Merhaba Mahmut Bey,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000yılından sonra doğanlara tanınan bir hak. Siz bundan öncesinde de, geriye dönük olarak da ne yazık ki yararlanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

  2. Merhaba, babam ve annem evlendiklerinde babam Türk vatandaşı idi. Daha sonra ayrıldılar ve babam Türk kökenli Alman vatandaşı ile evlendi şu anda Alman vatandaşlığı var. Ben bu vatandaşlıktan yararlanabilir miyim?

   1. Merhaba Berk Bey,

    Siz doğmadan önce babanızın Alman vatandaşlığı olsaydı kan bağı prensibine göre vatandaşlık hakkınız olurdu. Bu durumda ne yazık ki babadan dolayı vatandaşlık alma hakkınız bulunmuyor.

    Bilginiz olsun

 62. Merhaba 1980 Almanya doğumluyum, babam ortaokul döneminde eğitim amaçlı Almanya’ya gitmiş ve sonrasında orada çalışırken trafik kazasında 1984 yılında hayatını kaybetmiş. Aynı yıl da bizde Türkiye’ye döndük. O zamandan beri Türkiye’de yaşıyorum. Alman vatandaşlığı ile ilgili bir hakkım bulunuyor mu?

  1. Merhaba İlker Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000yılından sonra Almanya’da doğanlara verilen bir hak. Öncesinde doğanlara bu hak verilmiyor.

   Bilginiz olsun

 63. merhaba,
  babam çifte vatandaş, annemle ben Türkiye’ye ben 5 yaşındayken dönmüşüz. babamla iletişimim olmadığı için çok detay bilmiyorum. Doğum belgemi aldım. Konsolosluğa gerekli evrakları göndereceğim fakat evrakları gönderirken ne yapmam gerektiği (tercüme v.s) emin değilim. Bu konuda kimden destek alabilirim.

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Konsoloslukta randevu oluşturduğunuzda götürmeniz gereken evrak listesi bilgisi de size gelir ya da sistemde görebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 64. Merhabalar ben almanyada 2002 yılında doğdum 9 yaşında ailemle beraber Türkiyeye kesin dönüş yaptım anaokulu dahil olmak üzere 4 sene okula gittim suan 21 yaşındayım turkiye de yaşıyorum almanyaya geri dönme şansım var mıdır var ise nereye başvuru yapıp bilgi almam gerekir.

  1. Merhaba Emircan Bey,
   Yazdıklarınızdan yola çıkarak doğumla vatandaşlık alamadığınızı düşünüyoruz, bu nedenle şartları yerine getirmeniz durumunda eğitim veya çalışma amaçlı gitmeniz mümkün.

   Kolay gelsin

 65. Ailem 1972 de Almanya’ya gelmiş ben 1979 da Almanya doğmuşum kimliğimde B Almanya yazılı 1984 yılında Türkiye’ye dönmüşüz benim vatandaşlık hakkım varmıdır saygılarımla.. teşekkürler

  1. Merhaba Orhan Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir hak. Siz 2000 yılından önce doğduğunuz için ne yazık ki bu haktan yararlanamazsınız.

   Bilginiz olsun

 66. Merhaba,
  17.10.2006 Berlin doğumluyum. Doğduğumda Alman pasaportum oldu. Vatandaşlık hakkını aldım. 2007 yılında ise ailem Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. 2016 yılında da pasaport sürem dolduğu için İzmir Konsolosluğu’na süreyi uzatmaya gittik. Fakat Almanya’da okumadığım için bana yeni bir pasaport ve vatandaşlık vermediler. Geçtiğimiz Ekim ayında annem ve babam Berlin’e gezme amaçlı gittiklerinde Türk ve Alman avukatlarla görüştüler. Avukatlar, Alman vatandaşlığı hakkına sahip olduğumu ve konsolosluktan tekrar randevu alarak bunu talep etmemiz gerektiğini söylemişler. Ben de yeni bir randevu aldım ve Ağustos ayında randevum var. Bilgi edinmek istediğim şey de, bu konuyla ilgili kesin bir kanun/yasada geçen bir madde var mıdır? Cevaplarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Doğumdan sonra Almanya’da kalma süreniz çok kısa olduğundan bir hukuki danışmanlık yardımı almanızı öneririz. Muhtemelen bu süre sizin pasaportunuzu yenilemek için dezavantaj olurturmuş.

   İyi şanslar

 67. Merhaba,

  Ben 1979 Berlin doğumluyum . 1983 yılında Türkiye’ye dönmüşüm. Ben doğduğumda babam ve annem Türk vatandaşı idi. Babam vefat etti,annem hala Almanya’da yaşamaktadır. Almanya’dan emekli oldu. Alman vatandaşlığına geçmeyi düşünüyor. Annem bu hakkı kazandığında benimde kan bağından dolayı Almanya vatandaşlığına başvurma hakkım var mıdır? Konu hakkında bilgi verirseniz çok memenun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

  İyi Çalışmalar…

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Yetişkin bir birey olduğunuz için annenizin vatandaşlığa geçmesi size vatandaşlık hakkı vermez.

   Bilginiz olsun

   1. Merhabalar. Babam yaklaşık 20 yıldır Alman vatandaşı ben 2005 yılında Türkiye’de doğdum annem türk ama resmi nikahlı evli değiller. Ayrıca babamla da 10 yıldır görüşmüyorum fakat çocuk paramı alıyor olabilir. Ama bundan emin değilim Almanya’da doğmadığım halde babam vatandaş olduğu için ben de otomatik olarak vatandaş olabilir miyim

    1. Merhaba Nihal Hanım,

     Babanız sizin doğumunuzdan önce Almanya vatandaşlığı almışsa siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alırsınız. Almanya’da olmadığınız için çocuk parası alması zor.

     Bilginiz olsun

 68. Merhaba,
  2004 yılında Almanya’da doğdum.8 yıl orada yaşadım ilkokul 1.sınıfa kadar.Ama babam ben doğunca beni direkt olarak türk vatandaşı yapmış.Doğum belgemle alman vatandaşı olma hakkım var mı?

  1. Merhaba,

   Almanya vatandaşlığı kimliği-pasaportu çıkarılmadıysa sonradan alma hakkınız olup olmadığı konusunda kesin bir bilgim ve pratikte deneyimimiz yok. Almanya’da tanıdıklarınız varsa bir avukata ya da vatandaşlık dairesine sordurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 69. Merhaba,

  1967 Almanya doğumluyum. Ancak 2 yaşlarında annem Türkiye’ye gelmiş babam ise yaklaşık 10 sene daha orada çalışmış. Alman pasaportu için başvuruda bulunmak istiyorum. Böyle bir şansım olabilir mi?

  1. Merhaba Zehra Hanım,

   Doğum ile vatandaşlık 2000 yılı sonrası doğanlar için tanınan bir hak. Dolayısıyla siz maalesef bu durumdan faydalanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

 70. Merhaba,
  1992 yılında Almanya’da doğdum. 1999 yılında annemle babam boşanınca Türkiyeye döndüm. Babam 1985 yılından beri Almanya’da ikamet etmekte yakında emekli olacak. Doğum yerimin Almanya olması ve 7 yıl yaşamış olmam nedeniyle vatandaşlık alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Merhaba Caner Bey,

   Doğum ile vatandaşlık 2000 yılı sonrası doğanlar için tanınan bir hak. Dolayısıyla siz maalesef bu durumdan faydalanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

 71. Merhaba 01.08.2018 den almayada ikametgah etmekteyim vatandaşlığa geçiş için başvuruda bulundum 3 hafta sonra beni aradilar 5 yıl değil 8 yıl almanyada ikametgah etmeniz gerekiyor dediler bende yeni yasa çıktı 8 yıl değil 5 yıl dedim ama nafile bide burda avukata sordum oda 8 yıl dedi başka avukata sorduk oda 5 yıl diyor benim ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Merhaba Abdulmecit Bey

   Mevcut yasaya göre 8 yıl bekleme süresi bulunuyor. Yeni yasa henüz yürürlüğe girmediğinden var olan bekleme süresi geçerlidir.

   Kolay gelsin

 72. Merhaba, 1975 Stuttgart dogumluyum 3.sinifta iken Türkiye ‘ye döndük. Ankara Uni. Alman Dili ve Edebiyati mezunuyum. 10 yildir Munih’te bulunan KraussMaffei adli firmanin Turkiye temsilciliginde home office olarak calisiyorum . Ana dili seviyesine yakin almancam var. Alman firmayla iliskilerim cok iyi. Alman vatandasi olmam mumkun mü? Simdiden tesekkur ederim.

 73. Merhabalar,

  Ben 2002 yılında Türkiye’de doğdum, doğduğum tarihte annemin Alman vatandaşlığı, babamın ise Türk vatandaşlığı vardı. (Personalausweis ve Alman pasaportu bulunmaktaydı, bunlar vatandaşlık göstergesi midir?) Annem ikametini türkiyede sürdürdüğünden daha sonra pasaportunu uzatma başvurusu reddedilmiş.

  Ben doğduktan sonra 1 yıl içerisinde benim için İstanbul Alman konsolosluğunda bir kinderausweis çıkartılmış. Bu kinderausweis’ın geçerliliği 2012 yılında sona ermiş. Bu kart dışında bir kardım bulunmamaktadır.

  Alman vatandaşlık kanunu madde 4/1’e göre kan bağı ilkesine dayanarak bir talebim olabilir mi? Madde 4/4’ün istisnası olarak doğumumdan sonraki 1 yıl içinde adıma kinderausweis çıkartılmış olması geçerli midir?

  Benim herhangi bir vatandaşlık hakkım bulunmakta mıdır? Eğer bulunuyorsa nasıl bir yol izlemem gerekir?

  Çok teşekkür ederim, kolay gelsin.

  1. Merhaba Kerem Bey

   Kan bağı prensibine göre pasaport hakkınız bulunuyor, konsolosluğa başvuru yapmanızı öneririm. Size daha önce Almanya kimliği verilmiş, uzatılması, tarihten dolayı yenilenmesi söz konusu. Ancak annenizin pasaportunun uzatılmaması sizi de etkileyebilir. Olumlu sonuç alamazsanız bir avukatla görüşebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Çok teşekkür ederim,

    Konsolosluktan pasaport başvurusunda mı yoksa kimlik kardı başvurusunda mı bulunmam gerekir?

    Zira konsolosluğun sitesinden randevu tarihi almak çok zor gözüküyor. Yeni randevuların açıldığı belli bir tarih var mıdır?

    Çok sağolun, saygılarımla

    1. Kerem Bey,

     Her ikisini de talep etme hakkınız var.

     İşlemler de yoğunluk olduğu için ara ara kontenjan açılıyor. Sık sık kontrol etmekte yarar var.

     iyi şanslar

 74. Merhaba ben 23 yaşındayım ve türkiyede yaşıyorum. Üniversite 4. Sınıfım
  Almanya kölnde doğdum ve 13 yaşına kadar orda yaşadıktan sonra türkiyede döndüm
  Almancam ana dilim ve 6 sene okula gittim (1 sene gymbasium)
  Annem ve babam türk vatandaşı fakat babamın sınırsız oturumu var
  Bu şartlar altında ben ne şekilde vatandaşlık veya oturum alabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 75. Merhaba Babam Almanya’da yaşamış ve bildiğim kadarıyla çifte vatandaş… 27.04.1991 Almanya/Würsellen doğumluyum. 97 yılı yani 6 yaşına kadar orada yaşadım. Lakin annem babam ayrıldığından dolayı annemle Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Hem babamdan dolayı, hem orada doğmam ve geçirdiğim zaman dilimi çerçevesinde Alman vatandaşlığı alma hakkım doğuyor mu merak ediyorum?

  Kolay gelsin.

  1. Siz doğduğunuzda babanızın Almanya vatandaşlığı var idiyse siz de vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da yaşayan göçmen ailelerin Almanya’da doğmuş çocuklarına verilen bir hak. Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmak ve ve bir süre yaşamış olmaktan dolayı vatandaşlık hakkı alamazsınız.

   Bilginiz olsun

   1. Merhabalar Temmuz 2004 doğumluyum babam alman vatandaşıydi ancak ben küçükken vefat etmiş vatandaşlık alabilir miyim acaba ☺️

    1. Merhaba Berfin Hanım

     Gerekli evraklarla konsolosluğa başvurabilirsiniz. Kan bağı prensibine göre vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor.

     Kolay gelsin

 76. merhaba,
  1974 Almanya doğumluyum, önceki kanunlara göre vatandaşlık talep etme hakkım var mı? babam Almanya’da 7 yıl ikamet edip çalışmış.

  1. Merhaba Koray Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da yaşayan göçmen ailelerin Almanya’da doğmuş çocuklarına verilen bir hak. Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmak ve ve bir süre yaşamış olmaktan dolayı vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 77. Merhaba,
  Çiğdem ben , 1975 Almanya Hannover doğumluyum. İlkokul 3.sınıfa kadar Almanya da okudum, sonrasında ailem kesin dönüş yaptığı için Türkiye de devam ettim. Benim Almanya vatandaşlığı alma hakkım olabilir mi? Olabiliyorsa hangi yolları takip etmem gerekir. Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılar.

  1. Merhaba Çiğdem Hanım,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da yaşayan göçmen ailelerin Almanya!da doğmuş çocuklarına verilen bir hak. Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmak ve ve bir süre yaşamış olmaktan dolayı vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba,
    2002 yılında Münihte doğdum ve 3 yaşında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Fakat dönüş yaptığımızı babamın zorlamalarıyla hemen bildirmedik. 10 yaşıma geldikten sonra bildirdik. Şu an yaşım 20 ve Almanyaya gidip geliyorum. Türkiyede ikamet ettiğim biliniyor. 23 yaşında çift vatandaşlık hakkım sona erecek mi? Vatandaşlık seçmek zorunda mıyım? Ve eğer seçmem gerekirse sadece Alman vatandaşı olarak devam etme gibi bir şansım var mı? Bunu öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursaniz sevinirim.

    1. Merhaba Kevser Hanım,
     Konu hakkında projeden arkadaşımız size gerekli bilgileri vermiş.

     iyi şanslar

 78. Merhabalar ;
  Anneannem 1975 yılında Almanya’ya gidiyor ve orada çalışıp kalıyor Alman vatandaşı oluyor. Annem babasıyla Türkiye’de kalıyor ve dedem ve anneannem ayrılıyor annemin vekaleti dedeme bırakılıyor. Anneannem hala Almanya’da yasiyor ve vatandaşı. Annemin Alman vatandaşlık hakkı varmıdır ve dolayısıyla benim böyle bir hakkım olur mu?

  1. Merhaba Nurullah Bey,

   Annenizin doğumundan önce annanneniz vatandaşlık almışsa annenizin de vatandaşlık hakkı kan bağı prensibine göre mümkün. Dolayısıyla annenizin vatandaşlık hakkı sizin de vatandaşlık hakkınızı belirleyecektir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 79. Merhaba, almanyada 5 yıl ailemle yaşadım. Sekundaratufe II – hauptschule mezunuyum. 2019 kasım gibi Türkiyeye kesin dönüş yaptım. Yeni yasa tasarısı geçerse alman vatandaşlığına başvurabilir miyim? Kanunlar geriye dönük kişinin lehine işlediğini biliyorum fakat emin olamadım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Ne yazık ki sadece Almanya^’da yaşamış olduğunuz için vatandaşlık hakkı yeni yasada da olmayacak.

   Bilginiz olsun

  2. Merhabalar ben 27.10.1998 tarihinde Almanyada doğdum , 8 sene yasadiktan sonra babamla kesin donus yaptik ve bu zamana kadar geri donus yapamadim , şimdi ise Almanyaya geri donmek istiyorum vatandaslik yada oturum yoluyla . Annem doğduğundan beri orada yaklaşık 40 senedir daimi oturum iznine sahip opsiyon modeli vb . Maddelere uymuyor muyum geburtskurunde kagidi cikarttirdim bunlar için uygun mudur durumum acaba ? Teşekkür ederim

 80. Merhaba
  Benim dedem ve babannem Almanya’dan emekli babam ve amcam Almanya doğumlu
  Ve babamın 2008 e kadar geçerli pasaportu var ne kadar Almanya’da kaldılar tam bilmiyorum ama vatandaşlik hakkı talep edebiliyor muyum?

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Ne yazık ki çizdiğiniz bu çerçevede sizin vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 81. Merhabalar 22.08.2002 Frankfurt doğumluyum
  Almanya pasaportum var fakat zamanı geçti en son 2015 tarihinde gitmiştim. Hala vatandaşlık hakkım bulunuyor mu

  1. Merhaba Bartu Bey,

   Konsolosluğa uzatma için başvurabilirsiniz. Duruma ve Almanya’da bulunma sürenize göre iki vatandaşlık arasında seçim yapmanız istenebilir.

   Kolay gelsin

 82. Merhaba İsmim samet 1985 almanya doğumluyum 97 de ailem kesin dönüş yaptı şuan evliyim gelecek planlarımın arasında tekrar almanyada bulunmak ve hayatımı orada devam ettirmek istiyorum mümkünmüdür.

  1. Merhaba Samet Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda ailenizle beraber vize başvurusunda bulunabiliriz. Onaylanması durumunda oturum ve çalışma izniyle Almanya’da yaşayabilirsiniz.

   Ayrıntılar için bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 83. Merhabalar,
  Annem 1973 Almanya doğumlu. Orada okudu ve 16 yaşından itibaren sigortalı olarak çalıştı. Aufenthaltsberechtigung iznine sahip olup vatandaşlığı yoktu. 1992 yılında Türkiye’de yaşayan babamla evlendi ve babam da Almanya’ya taşındı. 1994 yılında ablam, 1997 yılında ben Almanya’da doğduk. Kesin dönüş tarihimiz net olmamakla birlikte 2001 2004 civarı olabilir. Bu şartlarda annemin bir hakkı bulunuyor mu? Eğer herhangi bir hakkı varsa çocukları faydalanabiliyor mu? Bununla birlikte ablamın ve benim hak ettiğimiz haklar var mıdır? Ayrıca kesin dönüş tarihimizi hangi kurum aracılığıyla öğrenebiliriz?

   1. Ebru Nur Hanım,

    Üzerinden çok uzun yıllar geçmiş; Almanya’da gfeçerli bir konumunuz yoktur.

    Bilginiz olsun

  1. Merhaba Ebru Nur Hanım,

   Ne yazık ki annenizin de sizin de Almanya’da yaşamak ve doğmuş olmanız nedeniyle vatandaşlık ya da tekrar oturum alma gibi haklarınız buluyunmuyor.

   Kesin dönüş tarihi için emniyetten Türkiye’ye giriş çıkış tarihlerini talep edebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 84. merhaba annem 1970 yılında türkiyede doğduktan sonra ailesi ile birlikte almayaya gitti. Anneannem ve dedem orda 15 yıl civarı çalıştı. Annem de Almanya’da ilkokul ve ortaokulu okudu. Annemin ve ondan dolayı benim de vatandaşlık alma imkanım var mı acaba ?

  1. Merhaba Kürşat Bey,

   Ne yazık sadece Almanya’da yaşamak yoluyla geriye dönük olarak annenizin de dolayısıyla sizin de vatandaşlık alma hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 85. Merhaba,
  1978 de Almanya’ da Anne-baba bir türk aileden doğdum. Babam işçi olarak çalışmaktaydı. Babam 1985’ te emekli oldu ve tüm aile Türkiye’ ye dönüş yaptık. Ben 18 yaşıma girmeden önce ailemin kararı ile pasaportum ve alman vatandaşlığım iptal edildi. Almanya’ da güncellenen yasa kapsamında tekrar Alman vatandaşlığımı almam mümkün müdür?

  1. Merhaba Esin Hanım,

   Hakkınızdan feragat etmişsiniz tekrar almanızın zor olduğunu düşünüyorum. Dilerseniz bu konuda Almanya’daki vatandaşlık dairesine başvuru yapabilirsiniz.

   İyi şanslar

 86. Merhaba Ben 2005 türkiye doğumluyum ve 18 yaşını doldurdum babaannem almanyadan maas aliyor babam Almanyada Doğmuş Tcsinde Öyle yazıyor gercektende öyle ama Kac Yıl kaldığını nereden öğrenebiliriz ve çocuğu olarak Ben Vatandas olabiliyor muyum?

  1. Merhaba Eren Bey,

   Ebeveynlerinizden biri Alman vatandaşı olmadığı için sizin vatandaşlık alma hakkınız ne yazık ki bulunmuyor. Babaannenizin ikamet ettiği belediyeden kaç yıl kaldığını öğrenmeniz mümkün.

   Kolay gelsin

 87. Merhaba, 1996 yılında Almanya’da doğdum. 1 yaşında Türkiye’ye gelmişim. Şu an Türkiye’de yaşıyorum. Alman vatandaşlığı için yapabileceğim birşey var mıdır? Veya bu durumdan dolayı avantaj sağlayabileceğim birşey?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Kaan Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra ALmanya’da doğanlara tanınan bir statü. Siz ne yazık ki bu haktan faydalanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

 88. Merhabalar ben 1994 stuttgart ludwigsburg doğumluyum 1997 de ailem kesin dönüş yapmış türkiyeye ailem 16 sene almanyada kalmış 3 senedir evliyim eşim alman vatandaşı ve almanyada yaşamak istiyoruz dil şartı olmadan gidebilirmiyim ?

  1. Merhaba Osman Bey,

   Aile birleşimi kapsamında ulusal vizeye başvurmanız gerekir. Diğer evraklatın yanı sıra A1 dil sertifikası da sizden beklenir.

   Bilginiz olsun

 89. Merhaba 1994 doğumluyum almanyada 5 yıl kaldım. 1999 yılında ailem kesin dönüş yaptı ve tekrardan giriş yapmadım vatandaşlık gibi bir sürecimiz olabilir mi

  1. Merhaba Ali Bey,

   Siz ancak tekrar durumunuzu uygun evraklarla ulusal vize alarak Almanya’ya giriş yapabilirsiniz. Yani Almanya’ya ilk kez girecek kişiler gibi başvuru yapmanız gerekecek.

   Bilginiz olsun

 90. Merhabalar
  Eşim Almanya doğumlu ve süresiz oturumu var geçen yıl Haziran ayında Aile birleşimi ile şuan 3 yalında olan kızımla geldik kızım 1 yıldır kreşe gidiyor , 2 aylık Almanya’da doğan Alman vatandaşı bir oğlum var , sorum şu 3 yaşındaki kızım Alman vatandaşlığına geçebilir mi ?
  Teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Eşiniz ya da siz Almanya vatandaşlığı için gerekli şartları sağlayarak başvuu yapmanız durumunda kızınız da sizinle beraber vatandaşlık alabilir.

   Kolay gelsin

 91. Merhabalar benim amcam almanyada oturuyor Alma vatandaşlığı var ben 2008 doğumluyum Almanya’dan vatandaşlık ala bilirmiyim

  1. Merhaba Ömer Faruk Bey,

   Vatandaşlık ancak ebeveynlerden çocuklarına geçen bir durum.

   Bilginiz olsun

 92. Merhaba,
  Annemin babası ve annesi yıllarca Almaya’da Siemens fabrikasında çalışmış. Ablası liseyi orada okumuş. Ancak kendisi Berlin’de doğduktan(1979) 5 yıl sonra(1984) Türkiye’ye dönüş yapmışlar.
  Annemin şuan vatandaşlık başvurusu yapma şansı var mı? Böyle bir şey mümkünse nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Vermiş olduğunuz bilgilere istinaden annenizin maalesef vatandaşlık hakkı bulunmamaktadır.

   Bilginiz olsun

 93. Merhaba iyi günler ben çifte vatandaştım yani almanyada doğdum 13 yaşıma kadar burdaydım sonradan türkiyeye döndük ailemle ve ben 21 yaşımda türk vatandaşlığından cıkıp almanyaya geldim. şuan türkiyede mavi kartlıyım.
  size bir sorum olacaktı
  eğer ki türk vatandaşlığını tercih edip alman vatandaşlığından cıksaydım yine almanya bana oturma izni verir miydi

  1. Merhaba Berk Bey,

   Yazınızdaki durumunuzdan yola çıkarak, Türk vatandaşlığını tercih edip Alman vatandaşlığından çıksaydınız Almanya size oturum vermezdi. Bir diğer deyişle Almanya’ya giriş yaparken vize istenecekti.

   Bilginiz olsun

   1. peki vize alma işlemim daha kolay olur muydu almanyada yaşadı ve dil biliyorum faydadı olur muydu

 94. Merhaba,dogmadan once babasi alman(almanyada dogmus ve su ancift vatandas),annesi turkiyede dogmus(turk vatandasi)olan,hala babasi cift vatandas annesi turk vatandasi olan;turkiyede 2002 yilinda dogmus 20 yasinda olan biri babasi tarafindan hak geregi alman vatandasi olabilir mi?

 95. Merhaba babam baba tarafı almanyada yaşıyor babam 1989 yılında almanyaya gitti ben 2008 doğumluyum türkiyede doğdum babamda niederlassungerlaubnis var süresiz oturumu benim almanya oturma izni hakkı yada vatandaşlık hakkım varmı??

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Siz 16 yaşına kadar sorunsuz Aile Birleşimi statüsüyle gidebilirsiniz. Zaman kaybetmeden İDATA’ dan ulusal vize randevusu oluşturmanız ve istenilen şartları yerine getirmeniz gerekiyor.
   Almanya’ya gidince oturma izni alabilirsiniz. Daha sonra şartları yerine getirmeniz durumunda Alman vatandaşı da olmanız mümkün.

   Kolay gelsin
   Derya Ozan

 96. Merhabalar 19 yaşındayım babam alman vatandaşı ve almanya da yaşıyor ancak ben türk vatandaşıyım internette araştırmalar yaptım konsoloslukla konuştum ancak düzgün bilgiler vermediler. Nasıl alman vatandaşlığını alabilirim? Alırsam da türkiye de de nasıl ikamet edebilirim? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Kader Hanım,

   Babanızın ne zaman Almanya vatandaşı olduğu ya da doğum yeriniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Daha detaylı bilgi verebilirseniz durumunuz hakkında net bilgi paylaşabiliriz. Dilerseniz bizi arayabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
   Kolay gelsin
   Başak Gül

 97. Annem babam Türkiye’de doğdu ama alman vatandaşı.
  Ben de 2001 yılında Almanya’da doğdum ve alman vatandaşıyım. Çifte vatandaşı olup oy kullanma iznim var mı?

  1. Merhaba Beyza Hanım,

   Almanya’da bulunuyorsanız, çifte vatandaşlık ve oy kullanma ile ilgili sorularınızı bulunduğunuz yerdeki Türk Başkonsolosluğu’na yöneltmenizi, Türkiye’de bulunuyorsanız
   nüfus dairesine başvurmanızı öneririz.

   Kolay gelsin
   Selda Çatar

  2. Merhabalar,
   1992 yılında Almanya da doğdum 1995 te annem babam boşandığı için Türkiye’ye dönüş yaptım annemle birlikte. Babam ve baba tarafım 46 senedir almaya da yaşıyor. Ben 1997 de Almaya ya gittim ve kindergartene başladım. 1 sene sonra tamamen dönüş yaptım. Sadece 3 defa babamın yanına ziyaret için gittim. Vatandaşlık için başvuru yapabilir miyim ve ya vatandaşlık alma Hakkım var mı şuanda Almanca kursuna da gidiyorum.

   1. Merhaba seda Hanım,

    Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak. Siz bu haktan ne yazık ki yararlanamıyorsunuz.

    Ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek ya da eğitim yoluyla vize almanız mümkün.

    Ayrıntılar için bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

    https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

 98. Merhabalar,
  Ben 1967 doğumluyum, 20 Yıl Almanya’da yaşadım Realschule son sınıfındaydım , ailem beni zorla 1989 da Türkiye’de evlendirdiler. 25 yıl eziyetimden sonra boşanabildim. Emekliyim, Tekstil’de Almanca Müşteri temsilcisi olarak çalıştım. 20 Yaşında ikiz kızlarım var.
  Yeniden Almanya gidebilir miyim? İkiz kızlarımı da götürebilir miyim?
  Bana yardımcı olabilir misiniz.
  İç

  1. Merhaba Güler Hanım,

   Sizin ya da ailenizin Almanya vatandaşlığı olup olmadığını belirtmemişsiniz. Türkiye vatandaşı olduğunuzdan hareketle cevap veriyorum. Yürürlükte olan yasaya göre diplomanıza, tecrübenize uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma amaçlı vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 45 yaş üzeri olduğunuz için emekli aylığınız yeterli gelmezse ek pirim ödemek durumunda kalırsınız. 20 yaşındaki kızlarınız da yetişkin oldukları için, aynı yolu izleyerek diplomalarına uygun bir iş sözleşmesi edinerek vize başvurusunda bulunabilirler ya da gerekli şartları yerine getirerek eğitim amaçlı gidebilirler. Dilerseniz durumunuzu daha ayrıntılı değerlendirebilmemiz için bizi arayabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin
   Başak Gül

 99. Annem Almanya da yaşıyor 1970 den beri oturma izni var kendisi 1933 doğumlu bundan sonra Türkiye de yaşamak istiyor Almanya da ki haklarını kaybetmek istemiyor Alman Vatandaşlığına geçmek istiyor kendisi Almanya da emekli bunun için yeni bir yasa çıktı mı? Pek iyi Almanca konuşamıyor.(Alman vatandaşlığına geçmek istemesinin nedeni Türkiye de uzun zaman kalırsa Almanya ya dönmesinde sıkıntı olabilir bu konuda bir bilgi alabilir miyiz?)

  1. Merhaba Zehra Hanım,

   Vatandaşlık için vatandaşlık dairesi ile görüşmesini öneririz. Annenizin yaşından dolayı Almanca düzeyi konusunda esneklik gösterilebilir. Ayrıca yabancılar dairesiyle görüşerek izin alması durumunda Türkiye’de vatandaşlık almadan da uzun süre kalmasında sorun yaşamayacaktır.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba,
   Eger Anneniz Emekli ise.. Ausländeramt dan pasaportuna özel damga vurdurun.. diledigi zaman giris cikis yapabilir.. babam a öyle yaptirdim.. 8 sene hic almanyaya gelmeden Türkiyede kaldi.. on dan sonra biletini alip 2 haftaligina geldi.. sorunsuz

 100. Melek hanım merhaba. Annem 6 yıl önce aile birleşimiyle almanyaya taşındı erkek kardeşim ile birlikte ben o zamanlar 18 yaşında olduğum için gidemedim üniversite tatillerimde sürekli almanyaya gittim fakat artık temelli olarak orada yaşamak istiyorum. Araştırma yaptım bu komuyla alakalı fakat doğru düzgün bir şeyler. Ne yapmam gerekiyor bir bilginiz var mıdır acaba? Ayrıca annem bir iki aya vatandaşlığını alacak.

  1. Merhaba Gülsüm Hanım,

   Diplomanıza uygun iş sözleşmesi edinmeniz ve vize şartlarını yerine getirmeniz durumunda gitmeniz mümkündür. Yüksek lisans eğitimi yoluyla da Almanya’ya gidebilirsiniz. 18 yaşından büyük olduğunuz için annenizin Alman vatandaşı olması sizin için avantaj sağlamıyor maalesef.
   Bize ulaşabilirseniz durumunuzu değerlendirebilir ve daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar annem 1980 duisburg dogumlu ve 95 senesinde temelli turkiyeye donduler. bu yeni cifte vatandaslik yasasina gore annem cifte vatandas oluyor mu olursa eger ben de cifte vatandas olabiliyormuyum?

    1. Merhaba Mert Bey,

     Ne yazık ki yasa taslağı (henüz yasalllaşmadı) geriye gönük olarak vatandaşlık hakkı içermiyor.

     Bilginiz olsun

 101. Merhabalar melek hanım.
  Ben 21.08.2000 doğumlu hem alman hemde türk vatandaşıyım. 23 yaşında bir vatandaşlıgı seçmem gerekiyormu? Yoksa çifte vatandaşlığımı devam ettirebiliyormuyum? Şuanda alman kimliğimin 3 ay 3 hafta geçerliliği kaldı. Türk vatandaşlıktan çıkmam gerekiyorsa hemen çıkmalıyım sanırım cevap verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Mustafa Kemal Bey,

   Türkiye’deyseniz pasaport sürenizi uzatmak için konsolosluğa başvurabilirsiniz. Konsolosluk görevlileri gerekli görürlerse sizi bu konuda yönlendirirler. Ya da Almanya’daki vatandaşlık dairesinden de öğrenebilirsiniz. Almanya’da ne kadar kaldığınızı bilmediğimiz için kesin bir şey söyleyemiyoruz. Dilerseniz detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
   İyi günler

 102. Melek Hanım Merhaba. Ben 1993 almanya doğumluyum (29 yaşındayım) ve ben doğduğumda ANNEM ALMAN VATANDAŞIYDI VEYA ÇİFTE VATANDAŞTI. Almanyadan, ebeveynlerimin üzerinden öksüz/yetim aylığı aldım. Annem 2000 yılında vefat etti ve 2000 yılında babam beni türkiyeye getirdi. O tarihten sonra almanyaya hiç gitmedim, ŞUAN TC KİMLİK NUMARAM VAR VE BELLİ Kİ SONRADAN ALMIŞIM. Alman vatandaşlığını kaybetmiş mi oluyorum?. Alman vatandaşlığım var mıdır? Yok ise, konsolosluğa başvurup annemin üzerinden(kan bağı prensibi ile) alman vatandaşlığı alabilir miyim?

  1. Merhaba Kenan Bey,

   Siz doğduğunuzda anneniz Almanya vatandaşı olduğu için belirttiğiniz gibi kan bağı prensibine göre vatandaşlık alma hakkınız olur. Annenizin kimliği, doğum belgeniz ve istenen diğer evraklarla konsolosluğa başvurmanızı öneririm.

   İyi şanslar

   1. Çok tşekkür ederim Melek hanım. Ablamdan şimdi öğrendiğim bilgiye göre annem hem alman vatandaşymış hem de mavi kartı varmış. Bu mavi kart engel değil dimi yine de kan bağı prensibiyle başvuru yapabilirim?

    1. Kenan Bey,

     Hayır engel değil. Mavi kimlik ya da eski adıyla pembe kart Türkiye vatandaşlığından çıkıldığında Türk resmî kurumları tarafından verilen kimlik yerine geçen bir belge. Dolayısıyla sizin için bir engel teşkil etmeyecektir.

     Bilginiz olsun

    2. Merhaba
     1 yıldır Almanyada yasıyor ve çalısıyorum. Romanya pasaportuna sahibim. Eşim ise türk. Çocuğum doğduğunda ne vatandası olucak bilgi verebilirmisiniz rica etsem. Teşekkürler,saygılar

     1. Merhaba Mustafa Bey,

      Çocuğunuz kan bağı prensibine göre anneden Romanya, sizden de Türk vatandaşlığı alma hakkına sahip olacak. Yani iki vatandaşlığı olacak.

      Bilginiz olsun

 103. Merhabalar ben 1993 yılında Almanyada doğdum 6.ci sınıfı bitirmeden ailemin kararıyla 2005 yılında kesin dönüş yapıp türkiyeye geldik abim ablam hala Almanyada yaşıyorlar bende eşim ve çocuklarımla beraber Almanyada yaşamak istiyorum bu mümkün mü mümkünse ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Sizin tekrar Almanya’ya dönebilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı vize için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eşiniz ve çocuğunuz da sizinle birlikte aile birleşimi yapabilir. Seçenekleri değerlendirmemiz ve ayrıntılı bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 104. Merhabalar,
  Benim annem Almanya doğumlu ve benim doğduğum zaman çift vatandaşlığa sahipmiş ancak Almanya’ya Alman vatandaşı olmasına rağmen pasaport ile girdiği için ben Almanya’da 2002 yılında doğduğumda bana vatandaşlık vermemişler. Annemin şu an sadece Türk vatandaşlığı var ama daha önce de dediğim gibi ben doğduğum zaman çift vatandaşlığa sahipmiş. Benim vatandaşlık alabilme imkanım var mıdır? Nasıl bir prosedür gereklidir?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Mikail Bey,

   Yazdıklarınızdan yola çıkarak siz doğduğunuzda annenizin Almanya vatandaşlığı olduğu için normal şartlarda siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alabilirdiniz. Ayrıca 2000 yılından sonra doğduğunuz için doğumla da vatandaşlık alma hakkınız olabilirdi. Verilmemesinin nedeni ailenizin Almanya’daki durumu olabilir. O nedenle ayrıntıları bilemediğimiz için kesin bir şey söylemek mümkün değil.

   Ayrıntılar için bizi arayabilirsiniz ya da Almanya’da bir avukattan danışmanlık alabilirsiniz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 105. Merhabalar ben 1993 yılında Almanyada doğdum 6.ci sınıfı bitirmeden ailemin kararıyla 2005 yılında kesin dönüş yapıp türkiyeye geldik abim ve ablalarım hala Almanyada yaşıyorlar bende eşim ve çocuklarımla Almanyaya dönüp orda yaşamak istiyorum bunu için ne yapabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim
  Teşekkürler

  1. Merhaba Sarah Hanım

   Sizin tekrar Almanya’ya dönebilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı vize için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eşiniz ve çocuğunuz da sizinle birlikte aile birleşimi yapabilir. Seçenekleri değerlendirmemiz ve ayrıntılı bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 106. Merhabalar,

  Babam uzun süre Almanyada yaşadı ve çalıştı küçükken kendisi ile birlikte Almanyada kalıyordum fakat pasaportum yok nüfustan ve e devletten baktığım zaman Almanyada yaşadığım dönem ikametgah adresimde gözükmekte tekrardan Almanyaya gitmek istiyorum 25 yaşındayım nasıl gidebilirim daha önce orda yaşamam bana bir artı sağlar mı ?

  1. Merhaba Elif Hanım

   Belirtmediğiniz için sizin Almanya vatandaşlığınızın bulunmadığını düşünüyorum. Bu durumda sizin Almanya’ya gidebilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi bulmanız ve imzalamanız; böylece de çalışma amaçlı vize için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Elbette dil eğitimi, meslek eğitimi gibi seçenekler de mevcut. Dilerseniz bizimle iletişime geçin vereceğiniz ayrıntılar ışığında sizi daha detaylı bilgilendirebilelim.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 107. Melek Hanım Merhaba,

  Merhabalar benim ailem 1973 te çalışmak için almanya’ya gitmişler. Ben 1983 te almanya’da doğdum 1989’da baba zoruyla, annem ile beraber türkiye’ye kesin dönüş yapılmış. Babam hala orada yaşamakta ve vatandaşı, ben yılda 1-2 kez turist vizesiyle oraya giriş yapıyorum. Almancam az gerekli olduğunda yeterli seviyeye getirebilirim. Alman vatandaşlığını almak için izleyebileçeğim bir yol varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.

  İlginiz için teşekkürler,

  Kolay gelsin.

  1. Merhaba Serdar Bey,

   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek, vize için gerekli diğer evraklarla çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Bu durumda Almanya’da kalıcı olarak oturum alabilirsiniz. Zamanla vatandaşlık için gerekli şartları sağladığınızda da vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

  2. Merhabalar,

   1971 Almanya doğumluyum 1983 senesinde annemle beraber temelli dönüş yaptık.
   Anaokul ve ilkokul 5. sınıfı orada bitirdim. Almanya ile iş yaptığım için turist vizesi ile devamlı giriş çıkış yapıyorum. yeni çıkacak yasa ile sizce çifte vatandaşlık hakkım olabilir mi?
   teşekkür ederim.

   1. Merhaba Çiçek Hanım,

    Çifte vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir haktır. Yeni çıkacak olan yasada da halihazırda Almanya’da yaşayanlar için çifte vatandaşlık düşünülüyor. Bu durumda sizin yararlanabileceğinizi düşünmüyorum.

    Bilginiz olsun

 108. Gizem hanım merhaba

  Berlin de 1983-1985 arası evlilik nedeni ile bulundum. Emniyet den 1983 senesine ait ( giriş- çıkış ) kayıt bilgisi bulamadım.Emekli olmam için bu bilgilere ihtiyacım var, nasıl ulaşabilirim .Bana bir yol gösterirseniz çok mutlu edersiniz . Saygılar .

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Giriş çıkış kayıt bilgisini alabileceğiniz Türkiye’deki tek yetkili kurum emniyettir. Tekrar orayla iletişime geçmenizi öneririz. Ayrıca daha önce yaşadığınız yerdeki belediyeden de ikamet almak mümkün.

   Kolay gelsin
   Başak Gül

 109. merhaba türkiyede yaşıyorum almanya 90 gun kalma sureyle devamlı gıdıyorum ve eşim almanyada dogum yaparsa vatandaşlık alabilirmi dogan cocuk bu sebeple orada oturum alabılırmıyım devlenden herhangı bır destek istemıyorum

 110. Merhabalar, 17 yaşındayım İstanbul’da doğdum büyüdüm…annem Alman,babam Türk vatandaşı…çifte vatandaşlığım var.Alman pasaportumu yeniledim 6 yıl verdiler 23 yaşına kadar…Sonrasında vatandaşlık seçmek zorundayımıkalacağım? ..2006 doğumluyum…teknik lise okuyorum,okul birincisiyim 1 yıl sonra mezun olacağım üniversiteyi Almanya’da okumak istiyorum ne yapmam gerekir ,Almacam var :teşekkürler ederim…

 111. Merhaba,
  1973 İstanbul doğumluyum ve 1977-1981 arasında Almanya’da yaşadım. Babam 1976’dan beri Almanya’da yaşıyor ve 1987’den beri Alman vatandaşı. Çok zor bir ihtimal olmakla birlikte yeni çıkacak yasayla vatandaşlık almak için herhangi bir şansım olabilir mi? 2002-2005 arasında İtalya’da oturum izniyle yaşadım, çok iyi derecede İngilizce ve İtalyanca, orta seviyede de Almanca biliyorum.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Görkem Hanım,
   Merhaba Görkem Bey,

   Babanız siz doğduktan sonra Almanya vatandaşlığına geçtiği için sizin vatandaşlık hakkınız ne yazık ki bulunmuyor. Ancak diplomanıza uygun bir ş sözleşmesi ile Almanya’ya gittikten sonra şartları yerine getirmeniz durumda vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 112. Merhaba ben 1990 tarihinde Almanya Rheinland-Pfalz da dogdum ve halen Almanyada yasiyorum ve Türk vatandasligim var size sorum cifte vatandaslik hakkim varmi varsa nereye basvurmam gerekir.

  1. Merhaba Tamer Bey,

   2000 yılı öncesi doğduğunuz için doğum ile verilen çifte vatandaşlık hakkınız bulunmamaktadır. Ancak vatandaşlığa müracaat ettiğinizde gerekçe göstererek çifte vatandaşlık alma hakkınız olabilir. Yeni çıkacak vatandaşlık yasasını da bekleyebilirsiniz. Çıkacak yasada bu yönde düzenlemeler yapılması bekleniyor.

   Kolay gelsin

   1. Cevabiniz icin tesekkür ederim peki gerekce olarak ne göstere bilirim esim cifte vatandas. Yeni vatandaslik yasasi nezaman cikacak.

    1. Tamer Bey,

     Bu konuda bir avukattan danışmanlık almanızı öneririm. Buradan bir öneride bulunmak istemem.

     Kolay gelsin

 113. Merhaba, Almanya doğumluyum ve sadece 18 ay (1,5 yaşında) Almanya’da kaldıktan sonra Türkiye’ye döndüm. 53 senedir Türkiye’de yaşıyorum. Alman pasaportuna sahip olmak için bir hakkım var mı? Varsa ne yapmam gerekir?

  1. Merhaba Zehra Hanım,

   Vermiş olduğunuz bilgilere göre maalesef Alman pasaportuna sahip olabilmeniz mümkün gözükmüyor. Doğum ile vatandaşlık 2000 yılından sonra verildiği için bu kapsamda vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Başarılar
   Derya Ozan

 114. Merhabalar Melek Hanım,

  Bir önceki sorum neden yayınlanmadı bilmiyorum fakat tekrar sadeleştirerek soruyorum. Alman vatandaşıyım, Türkiye de evlendikten sonra 8 aydırda Türkiye de yaşıyorum. Eşim Türk vatandaşı, Türkiye de doğum yaptığım takdirde çocumuz çifte vatandaş olur mu ? İkametimi henüz Almanya dan almadım. Buna istinaden çocuk yardımı da alabilir miyim ?

  1. Merhaba Zeliha Hanım,

   Ne yazık ki iş yoğunluğu nedeniyle sorularınız her zaman hemen cevaplayamıyoruz. Daha önce verdiğimiz cevabı buraya da ekliyorum.

   Siz Almanya vatandaşı olduğunuz için kan bağı prensibinden dolayı doğacak olan çocuğunuz da doğrudan Almanya vatandaşı olur.Ayrıca babanın da vatandaşlığı alır. Doğduktan sonra kimlik ve pasaport almak için konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.
   Çocuk parası için Almanya’da ikamet ediyor olmanız gerekir; yine de ikametinizin bulunduğu şehirdeki Familienkasse’ye dilekçe ile başvurmanızı ve bu kurumdan bilgi almanızı öneririz..
   Kolay gelsin

 115. Merhabalar
  Ben alman vatandaşıyım, 8 aydır evliyim ve 8 aydırda Türkiye de yaşıyoruz fakat ikametgahımı hala Türkiyeye almadım. Hamileyim ve Türkiye de doğum yaparsam çocuğum Alman vatandaşı oluyor mu ? Ya da şöyle sorayım hem türk hem alman vatandaşı olabiliyor mu ?
  Ayrıca ikametgahımı belki Almanya ya yerleşiriz diye aldırmıyoruz bundan dolayı çocuğum için cocuk parası alabiliyor muyum ?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Zeliha Hanım,

   Siz Almanya vatandaşı olduğunuz için kan bağı prensibinden dolayı doğacak olan çocuğunuz da doğrudan Almanya vatandaşı olur.Ayrıca babanın da vatandaşlığı alır. Doğduktan sonra kimlik ve pasaport almak için konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.
   Çocuk parası için Almanya’da ikamet ediyor olmanız gerekir; yine de ikametinizin bulunduğu şehirdeki Familienkasse’ye dilekçe ile başvurmanızı ve bu kurumdan bilgi almanızı öneririz..
   Kolay gelsin

   Derya Ozan

 116. Merhabalar,

  1989 yılında Almanya’ da doğdum. Annem ve babam ayrıldıkları için annemle birlikte 1,5 yaşındayken Türkiye ye dönmüşüz. Babam ve babamın diğer eşinden olan kardeşlerim Alman vatandaşlığını tercih ettiler. 2010 yılında babamı kaybettim. Kan bağı yoluyla vatandaşlık hakkına sahip olabilir miyim?

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Siz doğduğunuzda babanızın Almanya vatandaşlığı var idiyse kan bağı prensibine göre siz de vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak babanız, sizin doğumunuzdan sonra vatandaşlık aldıysa ne yazık ki vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

   1. Çok teşekkür ederim Melek Hanım. Babamın ne zaman alman vatandaşı olduğu bilgisini nereden öğrenebilirim peki? Konsolosluktan mı?

    1. Melike Hanım,

     Almanya’daki vatandaşlık dairesinden öğrenmeniz mümkün.

     Kolay gelsin

 117. Merhaba ben 1992 doğumluyum 18 yaşıma kadar almanyadaydım fachhochschulreife (meslek lisesi) mezunuyum almanyadan. 2011 de tr. Geldim ve her altı ayda bir annemlerin yanına giderdim. 2018de kızımı almanyada doğurdum ve alman pasaportunu kızıma aldım. Şimdi tekrar sönmek istiyoruz ama aufenthalterlaubnisim (oturum iznim) 2020 bitti pandemi olduğundan gidemedim pasaportumun süreside bitmişdi. Şuan yeni pasaportuma başvurdum ama oturumum tarihi geçtiği için dönüş yapabilirmiyim??? Almanyaya dönmek istiyorum tr. Evliyim

  1. Merhaba,

   Başvuru yapmadan Almanya’da göç hukukunu iyi bilen bir avukattan destek almanızı öneririm. Anladığım kadarıyla altı ayda bir kısa süreli Almanya’ya giriş yapmışsınız ve yabancılar dairesinden izinli değilsiniz. Uzatma başvurusu yapmanız durumunda oturumunuzla ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz.

   İyi şanslar

 118. Merhabalar melek hanım babam 10 haziran 1969 dortmund bergkamen doğumlu doğduğunda devlet pasaport vermiş ama çok geçmeden türkiyeye geri dönmüş dedem orada 31 yık çalışmış emekli olmuş oradan ama vatandaşlık almamış babamıda getirmişler oradan pasaportu kaybolmuş burada pasaport müracaatı yaptıklarında sizin alman pasaportunuz var denmiş ama onu çıkartmamış bizde şimdi vatandaşlık almak için uğraşıyoruz burada bir şansımız varmıdır

  1. Merhaba Ebrar Hanım,

   Babanızın Almaya pasaportu çıkarması durumunda siz de vatandaşlık başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Dolayısıyla doğduğunuz anda babanızın Almanya vatandaşlığı mevcutsa sizin de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alma hakkınız olacaktır.

   İyi şanslar

   1. Merhaba ben türk vatandaşıyım eşim bulgaristan vatandaşı şuanda bulgaristanda yaşıyoruz oturum iznim var ama doğumumu türkiye de yapmak istiyorum çocuğum türkiye de doğsa bulgaristan vatandaşı olabilir mi babası gibi yoksa benim gibi d vize ve oturum kartıyla mı uğraşır nasıl bi yol izlemeliyiz

    1. Merhaba Gizem Hanım,

     Genel eğilim doğan çocukların ebeveynlerinin vatandaşlıklarını alması yönündedir. Ebeveynlerinin farklı vatandaşlıkları olması durumunda her iki vatandaşlığı almaya da hak kazanır. Bulgaristan’da uygulanan yasalar ile ilgili olarak bölgenizdeki kurumlardan danışmanlık alabilirsiniz.

     Kolay gelsin.

 119. Merhaba Melek hanım ben 2003’te Almanya’da doğdum 4 yaşıma kadar ordaydım babam Türkiye’ye atıldığı için dönmek zorunda kalmışız ben şimdi 19 yaşındayım geri Almanya’ya gidebilme şansım varmı acaba? Cevap verirseniz çok sevinirim ☺️

  1. Merhaba Cengiz bey,

   Size, doğduğunuzda Almanya pasaportunuz verildiyse yenilemeyi deneyebilirsiniz.

   Aksi halde diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden gerekli koşulları sağlayarak vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar
    Ben alman vatandaşıyım türkiyede yaşıyorum. Eşim türk vatandaşı. Hamileyim ve türkiyede doğum yapınca bebeğim alman vatandaşı olabiliyor mu?
    Nasıl yapabilirim?

    1. Merhaba Şengül Hanım,

     Siz Almanya vatandaşı olduğunuz için çocuğunuz da kan bağı prensibine göre vatandaşlık alır. Doğumdan sonra pasaport talebi için konsolosluk tanrandevu alarak bebeğiniz için de Almanya pasaportu ve kimliği çıkartabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 120. Merhaba, ben 20 senedir Almanya’da yaşıyorum. Eşim Alman, kendim Alman vatandaşıyım 2002 yılında doğan oğlum kendini Alman hissettiğini bu nedenle Alman vatandşlığını seçmek istediğini söylüyor. Maalesef Konsolosluk’tan tatmin edici bir yardım alamıyoruz. Bu nedenle size sormayı denedim, Askerlik yaşına gelen oğlum vicdani nedenlerle bu görevi asla yapmak istemiyor. Askerliğin belirli bir yaşa kadar ertelenmesi her yıl yapılması gereken bir işlem mi? 35 yaşından sonra vatandaşlık seçimi sorun olur mu? Eğer bilgi verebilirseniz çok minnettar olurum. Teşekkürler

  1. Merhaba Tülin Hanım,

   Vatandaşlık dairesinden bu yönde bilgi almanızı öneririm. Bu kurumdan sorularınıza yanıt alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 121. Merhaba melek hanım ben 6 aydır berlindeyim kaçak yolarla geldim orda iltica verdim 2 aydır doğum yaptım hastenede doğum belgesini almayı unuttum onun için nüfus dairesine gittim benim kızımı kimsezi olarak kaydeti ne kimlik ne pasaport olduğu için ama evlilik cüzdanı ve nüfus kayıt örneği bide doğum belgesi vardı hem benim hem eşimi ama kimlik yada pasaport olmadığı için üstümüze kayıt yapmadılar bana dediler orda doğum yapan faydasi var kimliğimi Berlin iltica etgimiz yer bizden aldılar söyledik onlar aldı ama gene kimsizi olarak kaydetiler bir sakınca olurumu bide doğum yaptım bize ne gibi faydası olur kızım adida melek bu arada kimliğini nerden alırız acaba bu konuda bize yardım olurmusunuz şimdiden teşekkürler

  1. Seyhan Hanım Merhaba,

   Bu konuda lütfen avukatınızdan destek alın. Durumunuzu epey karışık hale getirmişsiniz.
   Amerika’da doğan çocuklara Amerikan vatandaşlığı verilir ancak Almanya’da böyle bir durum ne yazık ki söz konusu değil.

   Bilginiz olsun

 122. Merhaba, annem ve babam 1962 yılında Almanya’ya işçi olarak göçmüşler. Ben 1967’de doğdum ve 2,5 yıl Almanya’da okula gittim. 1976’da hep birlikte Türkiye’ye dönüş yaptık. Bir daha da Almanya’ya gitmedim. Benim vatandaşlık veya oturma izni alma şansım var mı acaba? Teşekkürler

  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir haktır. Sizin durumunuzda vatandaşlık ya da oturum alma hakkınız bulunmuyor ne yazık ki.

   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesiyle çalışma vizesi alarak Almanya’da çalışabilir; şartları yerine getirdikten sonra vatandaşlık için başvuru yapma hakkınız var. Durumunuz değerlendirilecektir.

   Bilginiz olsun

 123. Selamlar,
  Alman vatandaşıyım almanyada doğdum. Almanyada okudum ve yıllarca çalıştım. 5 yıldır Türkiye de ikamet ediyorum. Oğlum 09/2019 da doğdu 3 yaşında. Oğlum Alman vatandaşı olurmu? Zorluk cıkarmı?

  1. Merhaba Orhan Bey,

   Oğlunuz kan bağı prensibine göre Almanya vatandaşlığını alma hakkı vardır. Size en yakın Almanya Başkonsolosluğuna pasaport için online başvuru oluşturun ve gerekli evraklarla size verilen tarihte başvurun.

   Kolay gelsin

 124. 1966 doğumluyum Almanya köln
  1984 de kesin dönüş yaptı annem ve babam
  Almanya’ vatandaşlığı konusunda bana hiç bir şey sorulmadı vatandaşlık alabilirmiyim

  1. Merhaba Gülnur Hanım,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak. Sizin ne yazık ki böyle bir hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 125. Selam
  Alman vatandaşı olan çocuklarım Türkiye’de pamdemi nedeniyle açık öğretim lisesi mezunu oldular. Üniversiteyi Almanya’da okumak istiyorlar. Açıköğretim lisesi diploması Almanyada geçerli değil diyorlar.Bu durum onlar içinde geçerli mi yoksa vatandaş oldukları için gidip üniversite okuyabilirler mi? Yada buradan bir üniversite kazanıp gitmek daha mı doğru olur.Simdiden teşekkür ederim ☺️🙏

  1. Merhaba Hariha Hanım,

   Diplomaları müfredata göre değerlendiriliyır. Bu durumda vatandaşlık etkili değil. Üniversite okuyabilmeleri için Abitur yapmaları gerekebilir, diploma denkliği yapıldıktan sonra okumak istedikleri bölüme göre lise için tamamlamaları gereken ders-dersler belirlenir.

   2. seçenek de yazdığınız gibi bir bölüm kazanarak ve C1 dil düzeyine ulaşarak üniversiteler başvuru yapap ve kabul aldıkları üniversiteye kayıt yaptırırlar.

   DAAD’den de bu konuda danışmanlık almanız öneririm. https://www.daad-turkiye.org/tr/

   Kolay gelsin

 126. Merhaba,
  1996’da almanyada doğdum. 5.sınıfı bitirdim ve 2008 yılında ailem türkiyeye dönüş yaptı. Hala vatandaşlığa başvurma hakkım bulunuyor mu?

  1. Merhaba Seda Hanım,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak. Siz 2000 öncesi doğduğunuz için ne yazık ki bu haktan yararlanamıyorsunuz.

   Ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesi alabilir; belli bir süreden sonra da şartları sağlamanız durumunda vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 127. Merhabalar.ben suan almanyada yaşiyorum ve calisiyorum,eşim ve cocuklarim türkiyede yaşiyor Benim onlar icin cocuk parasi alma hakkim varmi?

  1. Merhaba Ali Bey,

   Çocuk parası için çocuğun da Almanya’da yaşıyor olması gerekir.
   Yine de Almanya dışında yaşayan çocuklar için ikamet yerinizde bulunan Aile Kasasından (Familienkasse) bilgi alabilirsiniz.

   Sorularınız olursa bizimle ietişime geçebilirsiniz
   http://www.almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin
   Derya Ozan

 128. Merhaba ben 2000 ağustosta Almanya’da doğdum. Doğduğumda annemin ve babamın süresiz oturum izni vardı ve hala var. Doğduktan sonra hem Alman hem Türk kimiği aldım. Pasaportum Alman pasaportu. Pasaport ve Personalausweis’ımın süresi 2024 5.aya kadar geçerli. Çifte vatandaş mı sayılıyorum yoksa 23 yaşıma girmeden seçim yapmam gerekecek mi? Seçmem gerekli ise sadece Almanca B1 yeterlilik sertifikası yeterli midir?

  1. Ceyda Hanım,

   Pasaport ve kimlik sürenizin 2024’e kadar geçerli olması nedeniyle çifte vatandaş olduğunuzu ve seçim yapmanız gerekmediğini düşünüyorum.

   Emin olmak için BVA-Bundesverwaltungsamt Köln kurumuyla iletişime geçmenizi ve durumunuzu mail yoluyla sormanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 129. Merhaba,
  1982 Almanya doğumluyum, ailem 1983 yılında kesin dönüş yaparak Türkiye’ye dönmüşler. 1971-1983 yılları arasında Almanya’da ikamet etmişler. Vatandaşlık almamın bir yolu var mı? Yolları nelerdir? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İyi günler.

  1. Merhaba Erkan Bey,

   Maalesef vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara tanınan bir hak.
   Ancak vatandaşlık hakkınızın oluşabilmesi için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ile Almanya’ya gitmeniz, çalışmanız ve vatandaşlık için gerekli koşulları sağlamanız gerekir. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   İyi şanslar

 130. Merhaba, 2000 ağustosta Almanya’da doğdum. Ben doğmadan önce hem annemin hem babamın süresiz oturum izni ve ikametgahı vardı. Oturum izinlerimiz ve ikametgahlarımız hala devam etmekte. Doğduktan sonra hem Alman vatandaşlığı hem Türk vatandaşlığı verildi. Çifte vatandaşlık hakkım var mı? Varsa sürdürmek için ne yapmam gereklidir? İki vatandaşlıktan birini mutlaka seçmem mi gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Ceyda Hanım,

   İkamet yeriniz Almanya ise, size verilen Almanya vatandaşlığınız geçerliliğini korur.
   2000 yılından sonra Almanya’da doğup Türkiye’de yaşayanlar için (Almanya’da bulundukları süre belirleyici olacaktır) 21 yaşını doldurdukları tarihe kadar herhangi bir tercihte bulunmayanlar Almanya vatandaşlığını kaybederler.
   Konu ile ilgili bulunduğunuz ilin bağlı olduğu Almanya Konsolosluklarından bilgi alabilirsiniz. (Ankara, Istanbul, İzmir)

   http://www.türkei.diplo.de/tr

   Almanya’dan bilgi almak için aşağıda linki yer alan kuruma mail yazabilirsiniz.
   BVA-Bundesverwaltungsamt Köln

   Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   http://www.almanya-danismanlik.eu/

   İyi şanslar

   Derya Ozan

 131. Merhaba,
  1998 almanyada doğdum, okulumu (mittlere Reife) almanyada bitirdim, mesleğe başladım EQJ bitirdim. 2018 yılından beri türkiyede yaşıyorum 2020 yılında türkiyede evlendim, 2022 kasım ayında doğum yaptım. geri gitme imkanım varmı bebeğim ve eşimle birlikte?
  Ilk etapta sadece ben ve bebeğim de olur

  1. Merhaba Dilan Hanım,
   Almanya dışında bulunma süresini aştığınız için geri gitmeniz mümkün gözükmüyor, ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız ve sözleşme edinmeniz durumunda çalışma vizesi alarak gitmeniz mümkün olur. Vize şartlarını da yerine getirdiğiniz takdirde Almanya’ya eşiniz ve çocuğunuz ile birlikte gitme yolu açık görünüyor. Bu aşamada başvuru vizelerinizin farklı olduğunu hatırlatmak isterim. Sizin için “iş vizesi” eşiniz ve çocuğunuz için de “aile birleşimi vizesi “gerekecektir.

   Kolay gelsin

  2. Almanya ya turist gidip, tekrar oturma hakkı başvurusu yapabilirsiniz,emsal teşkil edecek birçok tanıdıklarım var.

 132. Öncelikle merhaba melek hanım ben 10 yıldır almanya yaşıyorum 1 çocuğum var benim süresiz oturumun var fakat benim Türkiye de zamanında bir cezam vardı benim pasaport sürem de bu ay biter konsolosluga gidiyorum vizemi uzatmiyorlar bana diyorlar ki senin turkiye ye gitmen lazım diyorlar bu durumda nasil bir yol izleyebilirim eşimde hamile acaba buradan beni yurt dışı edebilirler mi şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim saygilar🙏🙏

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Mutlaka bir avukat bularak bu durumu anlatın. Avukat size yapmanız gerekenler konusunda yardımcı olacaktır.

   Kolay gelsin

 133. Merhabalar 2002 de evlenerek Almanya’ya gittim 2004 ve 2006 yılında doğum yaptım eşimin süresiz oturumu vardı benimde oturumum vardı 2010 yılında eşim vefat etti çocuklarımla kesin dönüş yaptım şu anda çocuklarım lisede okuyor alman vatandaşlığı hakları var mi dönüş yaptığımda biri altı biri dört yaşındaydı alman pasaportlarını yeniledim haklarını kaybettiler mi acaba bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

  1. Merhaba Nejla Hanım,

   Yaşadığınız ilin bağlı bulunduğu Alman Başkonsolosluğu yaBüyükelçiliğine pasaport yenileme için başvuru yapmanızı öneririm. Haklarını kaybettiklerini düşünmüyorum. Ancak bir vatandaşlığı seçme durumunda kalabilirler.

   Bilginiz olsun

 134. Merhaba babam almanya köln dpogumlu turk kimligi var ama dogum yeri almanya gozukuyor cok suredir de gitmedi benim vatandaslik alma sansim var mi ? vatandaslik olmasa bile oraya gidip yasamak istiyorum bu mumkun mu ? B1 almancam var sertifikalı.

  1. Merhaba Durukan Bey,

   Verdiğiniz bilgiler ışığında maalesef vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Diplomanıza veya eğitiminize uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda, B1 dil düzeyi de yapacağınız işin niteliğine ve gerekliliğine uygun düşüyorsa çalışma amaçlı vizeye başvuru yapabilirsiniz. Yaşınızı ve durumunuzu bilmediğimizden daha ayrıntılı bilgi veremiyoruz.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 135. Merhaba,
  Ben 1983 Almanya doğumluyum. Ben 1 yaşında iken kesin dönüş yapmışız. Babam tekrar Alman vatandaşı oldu ve şu anda orada yaşıyor. Ben Alman vatandaşlığına başvurabilir miyim acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Siz doğduğunuz anda babanızın Almanya vatandaşlığı olmadığı için kan bağı prensibine göre vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Ayrıca doğumla vatandaşlık hakkı da ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara verilen bir hak. Dolayısıyla 2000 öncesi doğduğunuz için doğumla vatandaşlık hakkı da almanız mümkün değil.
   Yetişkin bir birey olarak diplomanıza uygun bir iş bularak Almanya’da çalışırken vatandaşlık şartlarını sağladığınızda müracaatla vatandaşlık hakkı almanız olası.

   Bilginiz olsun

 136. Merhaba Almanya da çalışıp ikamet ediyoruz ama henüz Alman vatandaşı değiliz eşimin ve benim oturma iznimiz var.
  Ağustos 2022 de bebeğimiz Almanya da doğdu ve bebeğimiz için geçici oturma belgesi aldık. Kalıcı oturma belgesi için de başvuruda bulunduk ama 6 ay geçti ve bize geri dönüş olmadı. Biz aile olarak ocak 2023 de Türkiye ye tatile gitmek için biletler almıştık fakat havaalanına gittiğimizde pasaport kontrolde bebeğimizin geçici oturma belgesi ile Türkiye ye geçiş yapamayacağını söylediler geçiş için bebeğimizin kalıcı oturma kartı olması gerekiyormuş o yüzden uçuşu gerçekleştiremedik. Eşim ve benim geçişimiz için sorun yok ama bebeğimizi bizle beraberken Almanya dan türkiyeye taile çıkaramadık.
  Yapılması gereken aslında yabancılar dairesinde bu işe bakan kişilerin bebeğimiz için kalıcı oturma izni için yaptığımız başvuruyu bir an önce işleme koyması ve bebeğimiz için kalıcı oturma kartı çıkarması. Ancak bu şekilde Türkiye ye tatile gidebiliyoruz.
  Bu işlemi hızlandırmak için ne yapabiliriz. Veya başka bir hakkımız var mı?
  Yardımcı olursanız çok seviniriz.

  1. Merhaba Yücel Bey,

   Aslında seyahattan önce bu durumu biletleri ibraz ederek yabancılar dairesine bildirmiş olsaydınız sorun çözülebilirdi. Ya da seyahat için geçici bir evrak düzenlenebilirdi.

   Muhtemelen daha önce de bu durumu yabancılar dairesine bildrmişsinizdir diye düşünüyorum. Planladığınız uçuş tarihine ait belgelerle tekrar bir dilekçe yazmanızı öneririm.

   Yabancılar dairesine ulaşmak mümkün değilse vereceğim linkten size en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşıp bu konuda onlardan destek almanızı öneririm. Bu kurumlar sizin yararınıza çalışır, aynı zamanda yereldeki kurumlarla iletişim halindedirler ve kurumlarım bu yöndeki tutumlarını bilirler; sizi de ona göre yönlendirebilirler. Teredettüt etmeden danışmanlık alın lütfen.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 137. Almanya da yaşayan annemin sağ mı değil mi nasıl öğrenebilirim.Bana haber gelir mi?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Eğer iletişim bilgileriniz ilgili kurumlarda varsa gelme ihtimali olabilir. Siz de annenizin oturduğu şehri biliyorsanız belediyeden bilgi talep etmeyi deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 138. Merhaba babam izmir doğumlu ama babası izmir annesi alman ve annesi yıllardır almanyada yaşıyor.Babam vatandaşlık alabilir mi .

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Annenin kimlik biigileri ve babanızın doğum belgeleri ile konsolosluğa başvurmanızı öneririm.

   Konsolosluğun web sitesi üzerinden vatandaşlık için bir randevu oluşturmak ve gerekli evraklarla başvurmak gerekir.

   Kolay gelsin

 139. Merhabalar Melek hanım..
  çok zor durumdayım ve size bir sorum olacak.. Esim ve çocuklarım Alman vatandasi. Ben ise Türk vatandasiyim ve Türkiye’de devlet memuruyum.. Esim ve çocuklarım Almanya’da yasiyorlar. Bosanma sürecindeyiz ve çocuklarımı maalesef göremiyorum.. onların yanında olabilmek ve orada çalışmak için memurluktan istifa etmeyi düşünüyorum.. çocuklarım Alman vatandasi oldugu için oturum izni ve/veya çalışma izni almam mümkün mü?

 140. Merhabalar.

  1983 yılında almanyda doğudum. 1998 yılında türkiye ailemle dönüş yaptığımız için o süreye kadar almanyda okudum. Evliğim ve bir cocuğum var. Eşimde almanyda doğudu fakat kendiside 2005 yılından itibariyle türkiyede yaşamaya başladı. Kendisi türkiye’de devlet okulunda öğretmen ve cifte vatandaşlığı var. Cocuğumuza eşimin üzerinden izmirdeki alma konsolosluğundan alman vatandaşlığı aldık.
  sorum şu olacaktır: Türkiyede yaşamamıza rağmen eşim üzerinden benimde alman vatandaşı talep etme imkanım varmıdır?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Emre Bey,

   Çocuğunuz kan bağı prensibine göre vatandaşlık almış ve bu sadece çocuk ve ebeveyn arasında
   ki söz konusu kişileri kapsar. Eşler, bu nedenle eş üzerinden vatandaşlık alamıyorlar.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba Melek Hanım,

    Cevabınız için teşekkürler.
    Fakat eş üzerinden başka bir imkan yokmudur vatandaşlık talep etmek için?

    Tşk

    1. Emre Bey,

     Almanya’da yaşamak(bunun için belli süre yaşamış olmak, B1 düzeyinde Almanca bilmek ve çalışıyor olmak) ve vatandaşlık şartlarını sağlamak gerekir.

     Bilginiz olsun

 141. Merhaba,

  Vefat etmiş bir Alman annenin kimlik bilgilerine nereden ulaşılabilir? Almanya ile bağı kalmamış kızına bu bilgiyi/belgeyi ilgili kurum verir mi?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Ece Hanım,

   Sanırım bunu ancak bir avukata vekalet vererek araştırabilirsiniz. Ya da yasal olarak kızı görünüyorsanız yaşamış olduğu yerdeki resmi mercilerden ulaşmaya çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 142. Merhaba,
  Ben 1976 Almanya doğumlu işçi ailesi çocuğuyum 1985 de Türkiye’ye kesin dönüş yaptık.
  Doğum belgem, pasaportum mevcut
  Alman vatandaşı olma hakkım var mı, yasalarda farklı bir güncellenme var mı ?

  1. Merhaba Armağan Bey,

   Vatandaşlık alma hakkınız yok ne yazık ki. Yeni düzenlemede de sadece Almanya’da yaşayanlar için kolaylaştırıcı maddeler olacak gibi görünüyor.

   Bilginiz olsun

 143. Yeni çıkan chance aufenthaltsgesetz üzerine bir soru sormak isterim. 1985 almanya doğumluyum. Almanyada 15 yıldır faaliyette olan bir GmbH nın 10 yıl boyunca istanbuldan geschäftsführeri idim. 5 yıl önce hisselerinin bir kısmını abime devretti ve görevimden ayrıldım.ancak hala şirketin yüzde 30 hissesi bende. Burda germanistik mezunuyum. Oturum başvurusu hakkım var mı.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Bu yasayla ilgili bazı açıklamalar yapıldı, bazı yerlerden de geçti. Fakat yasanın son şekli üzerinde hala çalışılıyor. Resmi gazetede yayımlandıktan sonra ayrıntılar belli olacaktır. Ona bakmak gerek.

   Bilginiz olsun

 144. Selam iki çocuğum da Alman vatandaşı fakat onsekizini doldurdu onların üzerinden aile birleşimi vizesi alabilir miyim Türkiye’de yaşıyoruz üniversite için gitmek istiyorlar fakat birinin ağır sağlık sorunu var ben onun hemşiresiyim bu arada dah önce bende sekiz sene yaşadım iki sene önce de vize verdiler fakat sağlık problemi nedeni ile gidemedik tekrar şansımız olur mu acaba şimdiden teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Hariha Hanım,

   Normal şartlarda reşit çocuklar üzerinden aile birleşimi yapılamaz. Ancak çocuğunuzun sağlık sorunlarını gerekçe göstererek başvuru yapabilirsiniz. Takdir yetkisi yabancvılar dairesinin. O nedenle göstereceğiniz belgeler önemli olacaktır.

   Kolay gelsin

 145. Merhaba benim babam Alman vatandaşı annem babam ayrı babam istek yaparsa bende çifte vatandaş veya Alman vatandaşı olur muyum? Annemin hamileliği Almanya’da geçmiş fakat son ayları Türkiye’de geçmiş ben Türkiye’de doğdum ve 24 yaşındayım çifte vatandaşlık hakkımı kaybetmiş mi oluyorum? Bir kaç araştırma yaptım 18 ile 23 yaş arasında vatandaşlık İçin müracaat ediliyormuş fakat ben yeni öğrendiğim için bu hakkımı kaybetmiş mi oluyorum?

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Çifte vatandaşlık ancak Almanya’da doğan kişilere belli şartlarda verilir. Siz bu haktan ne yazık ki yararlanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

 146. Merhaba ben 1972 Berlin doğumluyum Real schuleye kadar Almanya’da yaşadım sonra babam 1985 yılında kesin dönüş yaptı ve benide Türkiye’ye getirdi o zaman ufak olduğum için haklarımı bilmiyorum dum şimdi Almanya’da ablamlar yaşıyor ve ben vize almakta zorlanıyorum Alman vatandaşlığına gecme şansım var mı?

  1. Merhaba,

   Ancak diplomaya uygun bir iş sözleşmesiyle Almanya’da oturum alabilirsiniz. Sonraki yıllarda şartları sağlayarak vatandaşlığa başvuru yapmanız mümkün.

   Bilginiz olsun

 147. Merhaba
  Kızım 12 .08. 2006 Doğumlu.Ben 2023 yılında Almanya’ya geliyorum.Kızım seneye 2024 Haziran’da Universite sınavına girecek türkiye de ve yanımıza gelecek annesi ile kendisine Almanya’da bir universitede eğitim sağlamak istiyoruz.Kendis 18 yaş olayından dolayı oturum almakta zorlanır mı ? Nasıl bir yol izlememiz lazım ?

  Seneye vize başvurularını yaparken ailece yapacağız ve her sene o vize tipini yenileyeceğiz

  1. Merhaba Demir Bey,

   Hangi statüden Almanya’ya gideceğinizi bilemiyorum.

   Normal şartlarda çocuklar 16 yaşından gün almadan aile birleşimini sorunsuz yapabilirler. 16 yaşından gün alanlardan C1 düzeyinde ALmanca bilgisiyle ilgili sertifika isterler. Bu süreçte Almanca ile ilgili destek almasını öneririm.

   Aile birleşmi vizesi başvurusu yapıldıktan sonra oturum iznine çevrilmesi gerekir. Dolayısıyla her sene yenilemenizi önermem. Ancak gerekçe bildirerek yabancılar dairesinden Türkiye’de kalacak süreler için izin alabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 148. Merhabalar, Benim babam sadece alman vatandaşı, Annem türk vatandaşı. Kardeşlerim 2000 yılı sonrası doğdukları için çifte vatandaşlar. Ben 1997 Stuttgart doğumluyum. Türk vatandasiyim ve memurum. Almanya’da 2007 yılına kadar 10 yıl boyunca ikamet ettik. Ilkokul 4. Sınıf bitimine kadar eğitimimi Almanya’da gordum. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Çifte vatandaşlık almak istiyorum. Evliyim. Annem alman vatandaşlığına geçerse eğer, hem annem hem babam alman vatandaşı olacağından dolayı çifte vatandaşlık hakkı kazanabilir miyim? Yada benim çifte vatandaşlık kazanmak için nasil bir yol izlemem lazım. Ilginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Sizin doğumunuzdan önce ebeveynlerden birinin Alman vatandaşlığına sahip olması durumunda siz de kan bağı prensibi nedeniyle vatandaşlık alabilirsiniz. Böyle bir durum varsa konsolosluktan pasaport işlemleri için randevu alarak gerekli evraklarla başvuru yapabilirsiniz.

   Ancak böyle bir durum yoksa 2000 yılından önce doğanlar için doğumla vatandaşlık verilmiyor, 2000’den önce ebeveynlerin dilekçesiyle vatandaşlık alabilmek mümkün olabilirdi.

   Reşit olduğunuz için ebeveynlerden dolayı vatandaşlık almak sizin için mümkün değil. Bireysel olarak diplomaya uygun bir iş sözleşmesiyle Almanya’ya çalışmaya gidebilirsiniz ve sonraki yıllarda şartları yerine getirmek koşuluyla vatandaşlığa başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 149. Merhaba
  Ben 2004 yılında Almanya’da doğdum. Ben doğduğumda annemin süresiz oturum hakkı vardı ve 8 yıldan uzun süredir Almanya’da yaşıyordu. Ancak bana nedense alman vatandaşlığı vermediler. Sonrasında Türkiye’ye geri dönüş yaptık ve alman vatandaşlığı başvurusu yapmak istiyorum. Bu başvuruyu hangi kurumdan yapmalıyım?

  1. Merhaba Kerem Bey,

   İkamet ettiğiniz yerin bağlı olduğu Alman Büyükelçiliği ya da Başkonsolsluğuna başvuru yapabilirsiniz. Online kayıt oluşturduğunuzda size gerekli evrak listesini de iletirler.

   Kolay gelsin

 150. Merhaba. ben 1972 türkiye doğumluyum. Babam 1973 te almanyaya gitti bizi de 1980 yılında yanına aldı. almanya da 1980-1985 yılları arasında ilk ve ortaokul eğitimi aldım. Daha sonra ailem beni okumam için iradem dışında Türkiye ye gönderdi. 16 yaşından sonra oturma iznimi kaybettim. Kardeşlerim alman vatandaşlığına geçtiler. Annem ve babam hala türk vatandaşı ve almanya dan emeklilik hakkı kazanarak emekli oldular. Anne ve Babam Alman Vatandaşlığına geçerlerse ben de bu durumda çocukları olarak alman vatandaşlığına geçebilir miyim? Bu arada iyi düzeyde Almanca bilgim var.

  1. Merhaba Cafer Bey,

   Ebeveynlerle vatandaşlık hakkı kazanmak ancak 18 yaş altında mümkün.

   Bilginiz olsun

 151. Merhaba
  4 Yildir Almanyada yasiyorum. C1 Almancayada sahibim. Bebegime belediye Alman pasaportu Verdi. Ama simdi yanlislik var diye Geri istiyorlar.
  Geri vermeme Durumu olabilir mi? Nasil Yol izleyebiliriz?

  1. Merhaba Nihal Hanım,

   Geri vermeme durumu olabilir. Gerekçeyi açıklamalarını talep edebilirsiniz. Hukuki danışmanlık alabilirsiniz.
   Eğer ebeveynlerden biri Alman vatandaşlığına sahipse kan bağı prensibi nedeniyle geri almak yasal olarak mümkün değil. Her iki ebeveynde süresiz oturuma sahipse ve çocuk doğumla vatandaşlık alıyorsa ebeveynlerin Almanya dışında kalış süresince bir ihlal olup olmadığına da bakarlar.

   Ya da göç danışmanlığı bürolarından bu konuda danışmanlık alabilirsiniz. Ancak her iki durumda da gerekçeyi biliyor olmanız gerekir ki sağlıklı bir danışmanlık olabilsin.

   Göç danışmanlık bürolarına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Umarım geri almayı gerektirmeyen bir durumdur.

   iyi şanslar

 152. Merhaba
  90 Kasım Almanya doğumluyum 8 yaşına kadar almanyada kalıp Daha sonra Türkiye ye ailem kesin dönüş yaptılar Annem Babam Türk Vatandaşı bu süreçte iki kız kardeşime 2000 yılında çıkan yasa gereğince Vatandaşlık belgesi almışlar bu belge bende yok geriye dönük talep edebilirmiyim Bu arada daha sonrasında iki sene aile birleşimi sebebiyle yaşadım bu durumda vatandaşlık başvurusu yapabilir miyim ? Teşekkürler

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Doğumla vatandaşlık hakkı ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlar için söz konusu. Geriye dönük hak talebi mümkün değil diye düşünüyorum. Aynı şey 2 yıl aile birleşimi süresi için de geçerli.

   Bilginiz olsun

 153. Herkese Merhaba ben 07.08.2002 Berlin Dogumluyum Alman vatandasligimi Annem Alman vatandasi oldugu icin kan bagi prensibi ile kazandim,sadece dogum ile vatandaslik almak konsolosluktaki gorevlilerin soylediklerine gore oldukca zor ve uzun bir surec olurmus,bu tarz bir bilgi arayanlar dikkate alabilirler.Pasaport ve Kimligim yakin zamanda bana ulasacaklar.Sureci yaklasik 5 ayda tamamladim randevu sureleriyle beraber.Melek Hanima bana her sorumda tum samimiyeti ve bilgisiyle zaman ayirdigi icin cok tesekkur ederim,danisacak kimse olmuyor bu zor konular uzerine tahmin edersiniz ki.Destegi ve yardimi icin bir kez de buradan tesekkur etmek istedim,isini boyle iyi yapan insanlar ile olur umarim tum hayatimiz 🙂

  1. Merve Hanım,

   Çok teşekkür ederim 🙂

   Sizin için umarım çok iyi olur.

   İyi şanslar

 154. Merhaba,
  Eşim 1976 Berlin doğumlu. 6 yaşına kadar Berlin de yaşamış daha sonra ailesi Türkiye’ye kesin dönüş yapmış. Kimliğinde doğum yeri olarak Berlin yazıyor. Kendisi askeri personel. Şu an Alman vatandaşlığı alma ihtimali var mı ?

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Ne yazık ki sadece orada doğduğu için vatandaşlık alma hakkı yok.

   Bİlginiz olsun

 155. Merhabalar;

  Bugün Yabancılar Şubesi Alman vatandaşlığına geçiş için eşi Alman olanların 3 yıl değil 5 yıl beklemem gerektiğini söylediler. Bunun doğurusu nedir? Ve onlara nasıl ispat edebilirim acaba?

  Teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Bu konuda yabancılar dairesinin takdir yetkisi söz konusu. Dolayısıyla süreyi uzatabilirler.

   İlgili yasa maddedesini gösterebilirsiniz isterseniz.

   Kolay gelsin

 156. Merhaba;
  91 Almanya doğumluyum , annem babam türk vatandaşı 2000 yılında çıkan bir yasa ile babam para verip vatandaşlık belgesi almış fakat sonra Türkiyeye kesin dönüş yapmışlar ve 31 yaşındayım ben bu zamana kadar Türkiyede okuyup oy kullandım evlendim ve çocuğum oldu bu sene bu evrakla ilgili konsolosluğa başvurduğumda bana Alman Pasaportu verildi. Yani ben şimdi çifte vatandaş mıyım 23 yaşına kadar seçme süresi benim için geçerli değil miydi öyle değilse de şimdi Türk vatandaşığından çıkmam gerekir mi

  1. Gamze Hanım,

   Size koşulsuz pasaport verildiyse çifte vatandaş statüsündesiniz demektir. Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda değilsiniz.

   Hayırlı olsun

 157. Mrb çifte vatandaşım evliyim birde oğlumuz var oda alman vatandasi turkiyede yaşıyoruz eşimde yeşil pasaport var yurt disana yerleşmek istiyoruz aile birleşimi başvurusunu almanyaya gidince mi yapmaliyim sizce

  1. Merhaba Timur Bey,

   Tercih edilen yöntem ailenin Almanya’da yerleşik olması ve sonrasında aile birleşimi yapılması. Ben de bu yöntemi öneririm.

   Evrak listesinde eşin ve çocuğun ikameti de istenir. (öncesinde de başvuru yapmak da mümkün, ikamet edilecek adres istenir. Vize bölümünün tutumu belirleyizi olur)

   Bilginiz olsun

 158. Merhaba, benim dedem Alman vatandaşı ama annemin ya da babamın vatandaşlığı yok. Öncelikle anneme Alman vatandaşlığı alıp sonrasında benim Alman vatandaşı olma gibi bir hakkım doğabilir mi? Çevremdeki birkaç kişiden bu şekilde duydum ama detayları bilmediğim için araştırıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Anneniz doğmadan önce dedeniz Alman vatandaşlığına sahipse anneniz vatandaşlık alabilir. Sizin durumunuzda sonrasındaki sonuca göre değerlendirilebilir.

   Kolay gelsin

 159. Almanyada doğup 24 sene yaşadıktan sonra evlenerek türkiye’ye döndüm. Ardından çocuğumu almanyada doğurduğum için çocuğa alman pasaportu aldım. Zamanla kalış sürem türkiyede daha fazla oldu. Ancak süresiz oturumum olduğu için ve ikametimi silmediğim için sürekli gidip geldim bir sorun çıkartmadılar.

  2021 ağustosunda ikametimi sildim almamyada adresim kalmadı. ancak 6 ay sonra tekrar yaptırdım. Ve 4-5 aydır çalışıyorum sigortalı olarak almanyada. vatandaşlık başvurusunda bulunacağım. Süresiz oturumum mevcut eğitimimi alman okullarında aldım ve bir çok işte çalışıp sigortam var eskiden de. İkametimi sildirdiğim 6 ay sorun teşkil eder mi?

  1. Merhaba Nesli Hanım,

   Almanya dışında bulunduğunuz süreler sorun olur diye düşünüyorum. Çünkü yıl bütünlüğü içinde Almanya’da bulunmanız gereken 183 günü ihlal ettiğinizi düşünüyorum. Bilinen aksine 6 ayda bir giriş çıkış yapmak yeterli değil.

   Benim önerim başvuru yapmadan önce göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanız.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ bu linke tam adresinizi yazmanız durumunda en yakın bürolar çıkacaktır. Sizin yararınıza danışmanlık veren sosyal kurumlardır. Tereddüt etmeden gidip danışmanlık alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 160. Merhaba, iyi günler
  2011 yılında Türkiye ye geldim,1986 yılında doğdum.
  İlk okul,orta okul, yüksek okul ve meslek eğitimi Almanya’da bitirdim,ailem hala Almanya’da .
  2009 yılında bir suç işledim cezayı çekmemek için Türkiyeye geldim(abschiebung yoktur) ve şu an savcılıktan aldığım belge ile yillanma gerçekleşmiştir hakkımda hiç bir dava vb. Bulunmamaktadır ben nasıl bir yol izlemeliyim . teşekkürler

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma üzerinden ulusal vize almayı deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 161. Merhaba ben türk vatandasiyim ama sinirsiz oturumum var almanyada ve gebeģim cocugum almanyada dogacak alman vatandasi olicak ben cocugum üzerinden alman vatandasi olabilirmiyim tesekkür ederim.

  1. Merhaba Kemal Bey,

   Çocuk üzerinden vatandaşlık almak mümkün değil. Vatandaşlık için B1 düzeyinde Almanca bilmek yani uyum sertifikası sahibi olmak ve düzenli çalışmak şartlardan bazıları.

   Bilginiz olsun

 162. babam Almanya da 1973 ten beri yaşıyor ben de 1973 te Ankara da doğdum. babam emekli ve 1999 da alman vatandaşı oldu ve halen almanya da yaşıyor. ben şu an 49 yaşındayım babam 75 yaşında ve emekli. ben almanyada yaşamak istiyorum. babam yaşlı ve yanlız aile birleşimi oturumu almam ve de olumlu olursa orada çalışabilmem mümkünmüdür? teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nilgün Hanım,

   Ne yazık ki sizin durumunuzda aile birleşimi yapmak mümkün değil.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözlşemesi edinerek çalışma vizesi alarak gidebilirsiniz diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 163. Merhaba 1979 almanya doğumluyum 4 yaşında kesin dönüş yapılmış tekrar almanyada yaşayıp çalışmak istiyorum .bunun için neler yapabilirim

  1. Merhaba Nurcan Hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek gitme şansınız var. Daha önce orada yaşamış olmak geri dönüş hakkı ne yazık ki kazandırmaz.

   Bilginiz olsun

   Bilginiz olsun

 164. Abim almanyada yaşıyor babalarımız bir almanyada yaşamam mümkünmü Türkiyede yaşıyorum ben cevaplarsanız sevinirim abimle aynı soyadı taşımıyoruz yalnız

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Aile birleşimi ancak ebeveynle ya da çocuk üzerinden yapılır.

   Diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma vizesine başvuru yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 165. Merhabalar

  Annem almanya doğumlu ve eğitimini orada tamamlamış ve evlenmek için türkiyeye yerleşmiş. Şimdi ikimizde tekrar vatandaşlık için başvurmak istiyoruz. İzlememiz gereken yol nedir acaba

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Sadece Almanya’da zamanında yaşadığınız için vatandaşlık alma hakkınız yok diye düşünüyorum. Ancak örneğin çalışma nedeniyle gerekli şartları sağlayarak vize alıp gidebilirsiniz. Sonraki yıllarda vatandaşlık için gerekli koşulları sağmanız durumunda vatandaşlık alabilirsiniz.

   Anneniz şartları sağlıyorsa geri dönme hakkından da yararlanabilir.

   Kolay gelsin

 166. Merhaba Melek Hanım,
  Ben 1992’de Almanya’da doğdum. 3 yaşına kadar Almanya’da yaşadım. Annem Almanya doğumlu, ama vatandaşlığı yok. 1997 yılında annem ve babam ayrıldılar. Babam ben doğduktan kısa bir süre sonra 1999 yılında Alman vatandaşlığı aldı. Bütün verdiğim bilgilere ek olarak, Annemin kendisi Almanya’da doğdu ve ailesiyle yıllarca orada yaşadılar ve Almanya’da çalıştılar. Babam da yıllarca Almanya’da çalıştı ve orada oturma izni bulunuyordu bu sayede Alman vatandaşlığına geçiş yaptı. Benim baba tarafından bütün akrabalarım amcalarım ve kuzenlerim halen Almanya’da yaşıyorlar ve hepsi Alman vatandaşı. Babam 2020 senesinde Almanya’da vefat etti. Ben 30 yaşındayım Türkiye’de yaşıyorum. Babamdan dolayı Alman vatandaşlığı alma hakkım var mıdır acaba?

  1. Ender Bey merhaba,

   Ne yazık ki babanız siz doğduktan sonra vatandaş olduğu için vatandaşlık alma hakkınız yok diye düşünüyorum.

   Almanca öğrenerek diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı gidebilirisiniz.

   Kolay gelsin

 167. Merhaba,

  Haziran 1992 Almanya doğumluyum. 2005 yılında annemle Amerika’ya taşındık. 2017 yılından beri de Türkiye’de yaşıyorum. Babam oturum izni ile Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor.

  Vatandaşlık ile ilgili herhangi bir hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Babanızın Almanya’daki vatandaşlık dairesiyle iletişme geçmesini neririm.

   Kolay gelsin

 168. Merhabalar Ben 29.03.2000 yilinda almanyada dogdum ve 3sinifa kadar okula gitim 2008 yilinda aylem kesin donus yapti 2022 kadar turkiyede kaldim vatandasliga hakim mevcutmudur ?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   2000 yılından sonra doğumla vatandaşlık almak mümkün.

   Evraklarınızla konsolosluğa baivuru yapmanızı öneririm.

   Onlar değerlendirip size bildireceklerdir.

   İyi şanslar

 169. Merhabalar 77 yasında bir dedem var ve 1984 te türkiyeye döndü almanyadan 12 sene orada yaşadı ve anneannem ile evliydi oda 9 sene yaşadı , o zamanki vatandaşlık şartlarını karşılıyormuş fakat cahillikten mi bilmiyorum alamamış . 30 seneye yakın bir süre oldu ve Dedeme ve anneanneme vatandaşlık hakkı verilir mi ? almanyaya dönme gibi planları var.

   1. o donemki haklarini talep etmek istiyorlar fakat butun sartlara uyduklari icin denemek istiyorlar.

    1. Sarp Bey,

     Bunun için Almanya’da kesintisiz yaşıyor olmak gerekir. 6 aydan daha fazla Almanya dışında kaldıklarından oturumları da sonlanmıştır.
     Ama denemek isterlerse olasılık için öncelikle bir avukattan bilgi almanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 170. Merhaba melek hanim,
  Ben 1995 de almanyada dogdum buyudum. Okulumu orda bitirdim (hauptschulabschluss)
  21yasinda turkiyeye evlenerek geldim turk vatandasiyim. Suresiz oturum iznim var almamyada, istedigim zaman gidip geliyorum. Bir yasinda bebegim var suan, almanyada dogum yapmadigim icin vizesiz gelemiyor. Ama vizede cikmiyor ona malesef. Almanyaya gidip ailemin yaninda kalip ise baslayip alman vatandasi olabilirmiyim, (olsamda cocugumda alman vatandasi olabilirmi veya surersiz oturum izni alabilirmi?) Geri donus yaparsaniz cok sevinirim. Iyi gunler dilerim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 171. Merhaba iyi günler 1995 Bielefeld doğumluyum
  Doğduğumdan 10 yaşına kadar orda yaşadım daha sonrasında temelli dönüşümüz Türkiye’ye oldu.
  Almanyaya geri dönüş şansım varmıdır? Yakın dereceden amcam halam vs ordalar aileminde almanyada devam eden süresiz oturum hakları bulunuyor ama benim haklarım öldü.
  Ne yapmam gerekiyor acaba ?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

   1. Merhaba melek hanım Ben 1991 Almanya Berlin de doğdum reise dokument pasaportum ve doğum belgelerim mevcut okula da gittim 2 3 sene ailem yaklaşık 10 yıl Berlin’de yaşadı ve 1999 da dönüş yapmış benim herhangi hakkım var mı varsa ne yapmalıyım.

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 172. 1991de almanyada doğdum. Cifte vantandaşım,alman kimlik ve pasaport surem devam ediyor,ancak 2006 yilindan beri turkiyede yasiyorum.turkiyede turk ile evlendim.ikametim turkiye. 2018 yilinda kizim
  turkiyede doğdu simdi 4 yasinda .
  Kizima alman vatandasliği verirler mi ?
  Tesekkurler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 173. Ben Alman vatandasliga gecmem icin Türk vatandasligindan cikmak zorundayim. 14 yasinda bir cocugum var. Esim Alman oldugu icin Cocugumu Türk makamlarina bildirme ihtiyaci duymadim. Türk vatandasliktan cikincada 18 yasindan kücük olanlarda otomotikmen Türk vatandaslik hakini kaybediyor. Benim türk Vatandasliktan cikabilmem icin Cocugumu Türk makamlarina bildirmek zorunda miyim?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 174. Merhaba Melek Hanım, Benim babam devlet görevlisi olduğu için yeşil pasaport hakkım var bu pasaporta başvuruyu yakın bir zamanda yapacağım. Annem ve babam ayrılar. Annem ikinci evliliğini yaptı ve evlendiği kişi 25 senedir Almanyada yaşayan birisi oturması falan var hatta şirketi bile var. Annem bu aile birleşimi için a1 kursuna gidiyor. Annem Almanyaya gittiğinde oturma aldığında, Ben ve Kardeşim Annem aracılığıyla Almanyaya gidip bizde oturma alabilir miyiz?
  iDATA vize başvuru sisteminde böyle bir şey gördüm
  Yanına taşınmak istediğiniz yakınınız Almanya’da ikamet ediyor olmalı veya D-tipi vizesine sahip olmalı.
  ÖNEMLI: Eğer yakınınızın kendisi de yeni başvuruda bulunacaksa, siz de lütfen kendisiyle birlikte başvuru tarihinde evraklarınızı ibraz ediniz. Bunun icin yakınınız buradaki sistem üzerinden randevusunu oluştururken aile ile birlikte başvuruda bulunmak istediğini belirtmeli.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 175. Merhaba, annem ve babam 1962 yılında Almanya’da çalışmaya başladı. Ben 1967’de doğdum. 1976’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Bir daha Almanya’ya gitmedim. Aralıksız 9 yıl Almanya’da yaşadım. 2,5 yıl okula devam ettim. Vatandaşlık alma hakkım var mı acaba?
  Teşekkürler.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 176. Melek Hanım Merhabalar,
  Daha öncede sizden konu hakkında bilgi almıştım öncelikle verdiğiniz bilgiler ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim.Babam Alman vatandaşı Kan bağına bağlı vatandaşlık başvurusu yapmıştım bana dosya açtılar ve dosya numarasını benimle paylaştılar bu dosya numarası üzerinden araştırmanı yapacağız dediler fakat yoğunluktan dolayı 2 yıl gibi bir süre verdiler sanırım en uzun süre anlamında dediler.Şuan 4 ay oldu sizce nekadar sürer bu süreç tecrübelerinize dayanarak bir açıklama yaparsanız sevinirim.
  İyi çalışmalar diliyorum…

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 177. Merhaba melek hanım annem uzun yıllardır almanyada yaşıyor ve Alman vatandaşı annemden kaynaklı vatandaşlığa başvuru yapabilme ve olumlu sonuç alabilme şansım nedir?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 178. Merhaba Melek hanım. Babam 12 sene önce almanyaya taşındı. Orada evlendi ve vatandaşlık aldı. Ben 23 yasındayım babam üzerinden vatandaşlık başvurusu yapabiliyor muyum?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 179. İyi günler,
  Ben 1983 yılında almanya da doğdum bütün eğitimimi orda aldım. Süresiz oturma ve çalışma iznim vardı. 2002 yılında ailemle birlikte Türkiye’ye döndük. Acaba benim tekrar geri dönüş yapıp oturma ve çalışma izni alma şansım var mı? Almanya da iş bulma imkanım var. Nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 180. Merhabalar Melek hanım 1991 doğumluyum çifte vatandaşım 2008 yılında Türkiye’ye ailemle kesin dönüş yaptık. Pasaportumu uzattığım zaman sanırım gidebiliyorum ve orada süresiz yaşayabiliyorum fakat esas sorum 2019da evlilik yaptım eşim burada doğup büyüme herhangi bir yurtdışı geçmişi yok. Benimle birlikte aile birleşimiyle gidebilir ve orada çalışabilir mi? İkinci sorum da bir kızım var 1.5 yaşında burada doğdu benim Alman vatandaşlığından ötürü o da mı aynı haklara sahip? Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 181. Merhabalar. Babam 1980 Frankfurt doğumlu. Yaklaşık 20 yaşına kadar Almanya’da kalmış. Sonra 6 ayda bir git gel yaparak vatandaşlığı korumaya çalışmış ama son 10 yıldır Türkiye’de. Kesin dönüş yaptı yani. Araştırıyorum ama sağlam bir bilgi elde edemedim. Ben Türkiye’de doğdum, 22 yaşındayım. Alman vatandaşlığı almak istiyorum. Babamın orada doğması ve uzun süre orada eğitimini alması, kalması vs. durumlarını göz önüne alınca benim vatandaşlık başvurusundan onay alma ihtimalim var mıdır? Varsa hangi yollara başvurmam gerekir? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 182. Merhabalar, Türkiye’de doğdum annem 2. Evliliğini yaptıktan sonra Almanya’ya taşındık eşi yani üvey babam orada yaşıyordu, Almanya’da bi kız kardeşim oldu 10 sene orada kaldık ilk okuldan meslek lisesine kadar orada okudum oturma iznim de vardı 10 senelik
  2015 yılında temelli Türkiye’ye dönme kararı aldık acaba benim hala alman vatandaşlığını alma hakkım var cevaplarsınız sevinirim
  Saygılarımla Berk

  1. Merhaba Berk Bey,

   Almanya dışında 6 aydan daha fazla kaldığınızda oturumunuz sonlanır. Bu durumda sizin de tekrar oturum hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 183. merhaba,
  1980 frankfurt doğumluyum ve elimde mute pass vardır. şuanda 42 yaşımdayım ancak alman vatandaşlığım olabilir mi bunu bilmiyorum olması içinde ne yapmam gerekir. beni bilgilendirirseniz memnun olacağım teşekkürler.
  iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Mutterpass, hamilelere verilen bir belge. Sizden dolayı annenize verilmiş olabilir diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 184. Merhaba
  Ben 1998 yılında Almanya’da doğdum 15 yaşımda kesin dönüş yaptı ailem babam ve kardeşlerim Alman vatandaşı 2000 doğumda o yasa vardı direk Alman vatandaşlık olma beni kapsamamıştı ben çalışmak için almanyaya gitmek istiyorum vatandaşlığımı alma şansım varmıdır şuan 25 yaşındayım

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Hayır yok, ancak çalışma şartlarını yerine getirerek vize alıp gidebilirsiniz. Daha sonraki yıllarda şartları yerine getirdiğinizde vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Vatandaşlık okunan yıl ile ölçülmez. Düzenli çalışmak, belli bir süre Almanya’da kalmış olmak, iyi derece Almanca bilmek ve uyum sağlamak gibi kriterlere bakılır.

   Bilginiz olsun

 185. Merhabalar,
  ben 2000yilindan sonra Alman vatandasligimi aldim.su an hem alman hemde türk vatandasiyim. 2018yilindan beri Türkiyede yasiyorum.Almanyaya ziyarte gitmek istiyorum.uzun zaman giris cikis yapmadigim icin sorun cikarmi.Alman pasaportum var.

 186. Merhaba Melek Hanım,

  Bu kadar insana anlaşılır ve yararlı bilgiler vermeniz, soruları cevaplamanız takdire şayan. Çok sağolun. Sizi ve sayfanızı burda yakalamışken 2 sorum olacak. Benimki direk Türkiye ile alakalı. Alman vatandaşı eşim ile Almanya’da yaşıyorum. Türkiye’de evlendik . 1. Sorum eşim benimle yani bir Türk vatandaşı ile evli olması sebebi ile Türkiye’de oturum halkına sahipmi yoksa Göç idaresinden normal oturum alan yabancılar gibi işlemler yapmakmı zorundayız? Yabancıların ülkemizde sadece 6 ayda üç aylık vizesi oluyor. 2. Sorum oğlumuz 1 yaşına girdi ve Türkiye’ye gideceğiz. Babannesi akraba ziyareti için. Alman Anne ve Türk babadan olduğu için çifte vatandaşlığı var. Seyahat için Alman pasaportunumu yoksa Türk pasaportunumu kullanmak gerekir. Sonra giriş çıkışta sorun yaşamak istemeyiz. Benim için sorun yok . Uzun yıllar Turizm Otelcilikte müdür olarak görev yaptım. Oturumum Pasaportum düzenli giriş çıkışlarım mevcut.

  Saygılarımla

  Ferdi

  1. Merhaba Ferdi Bey,

   Çok teşekkürler değerlenmeniz için.

   Eşiniz Türkiye’de yabancı konumunda olacağı için izin almasi gerekir.
   Çocuğunuz için seyahat amaçlı Alman pasaportunu kullanmanızı öneririm. Aksi halde AŞlmanya’ya girişte vize sorunu olacaktır.

   Bilginiz olsun

 187. Melek hanım merhaba,
  Ben 2005 Almanya doğumluyum, 2014 yılında annemle birlikte Türkiye ye döndük, Babam hala Almanyada yaşıyor. Benim Alman kimlik kartımın süresi 2017 yılında doldu ve şimdiye kadar yeniletemedik çünkü babam kimlik kartımı Almanyaya götürdü. Yeni kimlik kartı alabilmem için Alman konsolosluğu bir sorun çıkarır mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba Nisa Hanım,

   Konsoloslukta kimlik-pasaport yenileme için randevu oluşturun. Başvuru için evraklarınızın elinizde olması gerekir.

   Kolay gelsin

 188. Merhabalar ben 2007 yılında Almanya Bad-Kreuznach ta doğdum.
  Babam Türkiye devleti tarafından Almanya ya iş sebebi ile gitti bende Almanya da doğdum
  Babam orada 4-5 yıl çalıştı fakat ben 1 yıl orada kaldım sonra babamın görev süresi bittiği için ailecek Türkiye ye döndük
  şuan 15 yaşındayım acaba vatandaşlık alabilir miyim

  1. Merhaba Emirhan Bey,

   Vatandaşlık alma hakkınız olmadığını düşünüyorum. Almanya’da süresiz oturumu olan ebeveynlerin doğan çocuklarına vatandaşlık verilir.

   Bilginiz olsun

 189. Merhaba
  Eşim mavi kartla Almanya’da çalışıyor.8aydır Almanya’da yaşıyoruz.Almanya’da doğum yaparsam ve de ilerde eşimden boşanırsam,çocuğum üzerinden oturum ve çalışma iznine başvurabiliyor muyum yani çocuğun doğumu ile hak sabihi olmuş olur muyum?Şu an ben çalışmıyorum.Eşimden dolayı oturum hakkım var.

  1. Merhaba,

   Bebekten dolayı ayrılmanız durumunda kalma hakkınız olabilir. Ama emin olmanız açısından lütfen göç danışmanlığı bürolarında danışmanlık alın.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Adresinize en yakın göç danışmanlığı bürosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Bu arada Almanca öğrenmenizde yarar olacak.

   Kolay gelsin

 190. lyi gunler merhaba,

  1989 Turkiye dogumluyum,
  dogumumdan sonra anne-baba ayrilmislar ve baba ile irtibat kesilmis durumda.
  Halen babamin soyadini tasiyorum,

  Kendim son 4yildir Polonya’da yasiyorum (gecici oturum izni ile)

  E-devlet kütük bilgisine gore;
  Babam Almanya dogumlu ve Istanbul’da yasiyor ama suan bir alman vatandasligi varmi emin degilim.

  Babannem halan Almanya’da ve Alman vatandasi, orada 2. evligiligini yapmis ve soyadi degismis durumda

  Herhangi bir sekilde alman vantandasligi icin bir islem baslatabilirmiyim?

  not: onceki yorumlarimi lutfen dikkate almayiniz.

  tesekkurler

  1. Merhaba Emre Bey,

   Babanızın varsa vatandaşlığı, ilgili belgelerle konsolosluğa vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 191. İyi günler.Annem 1971 de almanyada doğdu ve 7 sene orda yaşadılar ailesi ile.Annemin babası orda fabrikada çalışıyordu sonra türkiyeye kesin dönüş yaptılar.Annem türk vatandaşı kimlşkte doğum yeri almanya yazıyor annem almanya vatandaşlığı alabilir mi şuanda ?
  Annem alabilirse bende alabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabaa,
   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından itibaren doğanları kapsar.

   Bilginiz olsun

 192. Merhaba ben 93 Almanya doğumluyum
  97 de Annemin vefatından dolayı Türkiye’ye dönüş yapmış Babam
  Ben bütün eğitim hayatım boyunca Almanya’dan burs aldım
  Şimdi benim oturum iznim varmıdır

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Burs sadece Almanya’da bulunanlara verilir normal şartlarda. Vatandaş değilseniz ALmanya’ya giriş hakkınız yoktur diye düşünüyorum.

   kolay gelsin

 193. Melek Hanım merhaba ben 1979 da Almanyada doğdum. 2003 senesine kadar almanyada yaşadım, okudum meslek yaptım. 2003 senesinde evlenip türkiyede kaldım. Eşim sigorta yapmak için ordaki sigortamı aldırdı. Ben şimdi tekrar gitmek istiyorum. Almanyadan tekrar oturum alma hakkım var mı bana bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Yeşim Hanım,

   Ancak çalışma amacıyla gidebilirsiniz. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ednmeniz durumunda vize alma şansınızın olduğunu düşünüyorum.

   Kolay gels,n

 194. Merhaba melek hanım 1982 Almanya doğumluyum1983 yılında ailem kesin dönüş yapmış vatandaş olma veya pasaport alma şansım var mı yada meslegimle alakalı sözleşmeli personel olabilir miyim

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından itibaren doğanlara verilen bir hak. Ne yazık ki vatandaşlık hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 195. Merhaba 1977 de Almanya da doğdum Annem Babam orada çalışıyordu ikisi de Türk vatandaşı idi babam 23 yıl annem 13 yıl kaldılar ben orada 8 yaşıma kadar kaldım. Alman vatandaşı olabilir miyim akrabalarım halen Almanya da

  1. Dilek Hanım,

   Alman vatandaşlığı 2000 yılından sonra doğanlara tanınmıştır.

   Bilginiz olsun

 196. Merhabalar dedem 70 li yıllarda Almanya’da yaşamış burda doğmasına rağmen annemi ve dayilarimi alman vatandaşı olarak kaydettirmis kimliklerini dâhi çıkartmış aradan çok uzun yıllar geçtiği için kimlikler şuan kayıp. annemin alman vatandaşlığı yanmış mıdır? Yanmadiysa onun üzerinden bizde vatandaşlığa başvurabilir miyiz?

  1. Merhaba Samet Bey,

   Alman konsolosluğuna pasaport için başvurmanızı öneririm. Yeniden çıkarmaları mümkün. İptal edilme durumu söz konusu değil diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 197. Merhaba ben 1998 senesinde Almanya’da doğdum ve 9 yaşıma kadar orada yaşadım ve 2. Sınıfa kadar eğitim gördüm. Daha sonra 2007 senesinde annemle beraber Türkiye ye dönüş yaptık. 2008 senesinde bir girişim oldu ve bir daha gitmedim Almanya’ya. Babam 2017 yılına kadar orada kaldı. Annem veya babamın vatandaşlığı yok. Şu an 23 yaşındayım. Acaba doğum yerimden dolayı ve kendi rızamla gelmediğim için hala Almanya’ya dönme hakkım var mıdır acaba? Veya vatandaşlık için başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra doğanlar için geçerli. Sizin durumunuzda ebeveynlerinizn vatandaşlık için dilekçe vermesi durumunda vatandaşlık alabilirsiniz.
   Ancak bu başvuru yapılmadığı için vatandaşlık hakkınız yok. Geri dönme hakkını, Türkiye’ye geldikten sonraki 5 yıl içinde kullanmak gerekirdi.

   Bilginiz olsun

 198. Merhaba,

  Ben Türk ve Bulgar çifte vatandaşıyım.
  2 yıldan bu yana Almanya’ da yaşıyorum.
  Almanya’da doğacak çocuğum Alman vatandaşlığını doğumla kazanabilir mi?

 199. Merhaba Melek hanım,
  Ben 2001 yılı almanya da doğdum. Annem benim dogdugumda alman vatandaşıydı zaten babam Türk vatandaşı. Cifte vatandaşlıgim var suan alman ve Türk. Kindergarten ve ilkokulu almanya da okudum ve 10 yasimda Türkiye ye kesin dönüş yaptık. Önümüzdeki eylül de 21 yaşımı dolduracagim. Bu durumda bir ülke vatandaşligi secmem gerekiyor mu? Şimdiden cevabınız icin teşekkürler.

  1. Merhaba Mehlika Hanım,

   Seçme durumunda bulunabilirsiniz. Bürgeramt ile iletişime geçmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 200. merhaba dedem almanya ya giden ilk kafilelerden babamı da otraokul 2 de iken yanında götürmüş sene 1973 de ben 1981 yılında doğmuşum 4 sene kindergaten 2 sene de normal okula gittim sene 1991 yılında ailecek kesin dönüş yaptık bzi bidaha gitmedik ama babam 2000 li yıllara kadar giriş çıkış yaptı gidip gelmeye devam etti ve babamın süresiz oturum ve süresiz çalışma hakkı vardı şimdi ben tekrar almanya ya gitmek yerleşmek ve çalışmak istiyorum acaba geriye dönük böyle bi hakkım veya kolaylaştırıcı bi unsur varmıdır bilgi verebilecek bu işlerde uzman birinin yardımcı olmasını temenli ediyorum ve saygılarımı sunuyorum şimdien teşekür ederim ..sertaç

  1. Merhaba Sertaç Bey,

   Geriye dönük olarak ne yazkı ki sadece orada doğduğunuz ve bir süre yaşadığınız için dönme hakkınız yok.

   Gidiş amacınıza uygun olarak evrak hazırlamanız durumunda vize alma şansınız olur.

   Kolay gelsin

 201. Merhabalar Melek hanım

  1990 temmuzda almanyada doğdum. fakat ailem 1996 yılında türkiyeye kesin dönüş yaptılar. 90-96 yılları arasındada beni alman vatandaşı olarak göstermediklerini söylüyorlar. bu şartlar altında alman vatandaşlığı veya çifte vatandaşlık için başvurabiliyor muyum ?

  teşekkürler

  1. Merhaba Barbaros Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra verilmeye başlandı. Sizin doğduğunuz tarihlerde ebeveynlerin dilekçesi üzerine vatandaşlık almak mümkündü. Ancak böyle bir girişim olmadı anladığım kadarıyla.

   Sizin vatandaşlık hakkınız nre yazık ki bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 202. Iyi akşamlar Ben 2015 ten beri isci olarak calisiyor esimide türkiyeden aile birleşimi ile getirdim simdi bir bur hic yardım almadim yüksek maaslada çalışıyorum ama süresize hic bas vurmadim cocugumuz olacak alman vatandaşı haki varmi tskler

  1. Merhaba Ferat Bey,

   Çocuğun Alman vatandaşı olması için ebeveynlerden birinin süresiz oturum izni olması gerekir. Bu konuda göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. Bu linkte çıkan yere tam adresinizi yazarsanız size en yakın danışmanlık büroso çıkacaktır. Onlarla görüşmenizi öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 203. Merhabalar 2005 almanya doğumluyum 2010 yılında babam ve annem boşandılar ben annemle turkiyeye döndüm babam halen almanyada alman vatandaşı oturumu var.Ben lise öğrencisiyim doğum belgelerin kazası rust raporum mevcut alman pasaportum var ama süresi 5 yıl kadar gecti suanda Türk vatandasiyim ben alman vatandaşlığına geçme hakkım varmı nasıl bir yol izlemem lazım teşekkürler

  1. Gökçe Hanım merhaba,

   Alman pasaportunuzu konsolosluktan yenilemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 204. Merhaba ben 1979 Almanya doğumluyum 1988 yılında ailemle temelli olarak Türkiyeye dönüş yaptık. Orada doğmuş olmak ve belli süre yaşamış olmakla Alman Vatandaşlığı hakkı kazanabiliyor muyum acaba ?

  1. Merhaba Nevriye Hanım,

   Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra tanınmaya başlandı. Bu nedenle bu haktan yararlanamayacaksınız.

   Bilginiz olsun

 205. Merhaba eşim 1992 Almanya doğumlu ve 4 yaşına kadar orada kalmış daha sonra anne ve babası ayrılmışlar. Babaları eşimi ve kardeşini nenesinin yanına bırakıp tekrar Almanya ya dönmüş. Bu arada hem annesi hem babası vatandaşlık almışlar. Daha sonra eşimin annesi eşimi ve kardeşini 14 yaşlarında Almanya ya tekrar götürmüş. 1 sene kaldıktan sonra eşim bu kez kendi isteğiyle Türkiye ye dönmüş. Şuan 29 yaşında ailesi orada annesi ve babasının ayrı ayrı kendi yaşantıları var. Eşim ve çocuklarım oraya nasıl gidebilir kimisi aile birleşimi diyor kimisi geri dönüş yasasından yararlanır diyor. Sizden bu konuda görüşlerimizi duymak isterim. Teşekkürler..

  1. Merhaba İlhan Bey,

   Eşiniz ya da siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak gidebilirsiniz. Aile birleşimi zaten 18 yaşından küçükler için söz konusu.

   Bilginiz olsun

 206. Merhaba sayın Melek hanım. Öncelikle bu sayfada verdiğiniz bilgileriniz ve emekleriniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Benim kızım 1966 yılında, Almanya’da gerçek bir Alman anneden doğdu. Doğduğundan bu yana hala Almanya’da yaşıyor ve Alman vatandaşıdır. Ama sevgili annesi vefat ettiği için artık benimle birlikte Türkiye’de yaşamak istiyor. Kendisi üniversite mezunudur ve şu anda orada çalışıyor. Şu anda Türk kimliği yok ama almak istiyoruz. Benim kızım için vatandaşlık seçme zorunluluğu var mı? Eğer Türk vatandaşlığını alırsa Alman vatandaşlığından çıkarılma riski var mı? Bazı sayfalarda “Soy bağından dolayı Alman vatandaşı olanların seçme zorunluluğu yoktur, çifte vatandaş olabilirler” deniyor. Ama bazı yerlerde ise “Kendi müracatı üzerine farklı ülke vatandaşlığına giren kişi Almanya vatandaşlığını kaybeder” diyorlar. Örneğin bir sayfada şöyle söyle söylenmiş:

  “Yabancı Ülke Vatandaşlığının Kazanılması Hâlinde Vatandaşlığın Kaybettirilmesi (Vatandaşlık Yasası 25. Madde)
  Eğer bir Alman yaptığı müracaat üzerine veya kanuni temsilcisinin müracaatı üzerine, yabancı bir ülke vatandaşlığını kazanmışsa, Alman vatandaşlığını kaybeder. Müracaat, ilgili şahsın serbest iradesi ile gerçekleşmiş olmalıdır. Eğer kazanılan yabancı ülke vatandaşlığı, AB üyesi olan bir ülkenin veya İsviçre’nin vatandaşlığı ise, istisna olarak Alman vatandaşlığı kaybedilmez. Aynı şekilde, Almanya’nın devlet olarak yapmış olduğu uluslarası anlaşmalar böyle bir hak tanıdığı takdirde istisna olarak Alman vatandaşlığı kaybettirilmez. Bu istisnai durumlara ek olarak, eğer müracaat sahibi yabancı ülke vatandaşlığını kazanmadan önce, yazılı olarak Alman vatandaşlık hakkının saklı tutulmasının müsaadesini almışsa (Beibehaltungsgenehmigung), vatandaşlığı kaybettirilmez.”
  https://ytbweb1.blob.core.windows.net/files/resimler/books/vatandaslik-rehberi-tuerkiye-almanya.pdf

  Benim kızım yaşı büyük olduğu için Türk vatandaşlığına kendisi müracat edecek. Sizce Alman vatandaşlığını kaybeder mi?

  Çok teşekkürler, saygılar ve sevgiler.

  1. Merhaba Can Bey,

   Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Kızınız kan bağı prensibine göre vatandaşlık aldığı için kaybetme riski yok. Sizden dolayı da Türk vatandaşlığını alma hakkı vardır.

   Bilginiz olsun

 207. Merhabalar kolay gelsin.
  Annem ve babam Türk, annem 15 yaşına kadar almanyada kalmış okula gitmiş. Daha sonra Türkiyeye dönüp bir daha gitmemiş. Ben şimdi 26 yaşındayım acaba vatandaşlık alma imkanım var mı? Varsa nasıl bir süreç gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

 208. Merhabalar

  1990 yilinda almanyada dogdum. Fakat ailem beni alman vatandasi yaptirmamisti. 96 yilina kadar ailemle orada yasadim. 96 yilinda ailem turkiyeye kesin donus yapti. Suanda alman vatandasligi veya cifte vatandaslik talebinde bulunabilirmiyim ?

  1. Merhaba Barbaros Bey,

   Ne yzık ki yok. O dönemde ailenin dilekçe yazması üzerine vatandaşlık almak mümkündü. Geriye dönük olarak ne yazık ki böyle bir hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 209. Ben 13.12.2000 yılında almanaya saarland bölgesinde doğdum annemin surerisiz oturum u olmadığı için gidip geliyor şu sonra 2006 yılında aylevi sebbelerden dolayı annem Türkiye’ye geliyor ve bir daha dönmediği için oturumlar bitiyor şu an 21 yaşındayım digum belgem eski pasaport karım halen mevcut ben almanaya tekrar gidebilme gibi bı şansım varmı

  1. Ali Bey,

   Söz konusu olan ALman kimliği ve pasaportuysa Türkiye’deki Alman konsolosluğuna başvurarak yenilemeniz durumunda giriş yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 210. Merhaba Melek Hanım, öncelikle her soruyu yanıtlamış olmanız inanılmaz teşekkür ediyorum şimdiden. Sorumu detaylandırarak tekrar iletiyorum. Ben, Ocak 1986’da Almanyada doğdum. Kimliğimde doğum yerim Almanya. Annem babam o dönem Türk vatandaşıymış, sonrasında babam 2020 yılında vefat edene kadar orada yaşadı ve 10 seneyi aşkın süredir Alman vatandaşı iken Almanyada vefat etti. Beni 5 aylıkken Türkiyeye göndermişler ben burada büyüdüm. Babamın Alman vatandaşı olması ve benim doğum yerimden kaynaklı bir başvuru hakkım var mıdır? Ayrıca, babamın ailesi de hala Almanyada yaşıyor. Anneannem de yaklaşık 15 sene Almanyada çalışmış sonrasında kesin dönüş yapmışlar. Yakın zamanda Türkiyeden emekliliği olanların Almanyadan da maaş benzeri bir ödenek almaları için başvurusu oldu. Tüm bu bağlantılar vesilesi ile benim vatandaşlık başvuru ihtimalim var mı sizce? Kolaylıklar diliyorum.

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Siz doğduğunuzda babanız vatandaş olsaydı zaten vatandaşlık alırdınız. Babanızın sonradan vatandaş olması ne yazık ki sizin de vatandaşlık almanızı sağlamaz.

   Bilginiz olsun

 211. Merhaba Melek Hanım, öncelikle her soruyu yanıtlamış olmanız inanılmaz teşekkür ediyorum şimdiden.
  Ben, Ocak 1986’da Almanyada doğdum. Kimliğimde doğum yerim Almanya. Annem babam o dönem Türk vatandaşıymış, sonrasında babam 2020 yılında vefat edene kadar Alman vatandaşı idi. Ve Almanyada yaşıyordu. Beni 5 aylıkken Türkiyeye göndermişler ben burada büyüdüm. Babamın Alman vatandaşı olması ve benim doğum yerimden kaynaklı bir başvuru hakkım var mıdır?
  Kolaylıklar diliyorum.

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Siz doğduğunuzda babanız vatandaş olsaydı zaten vatandaşlık alırdınız. Babanızın sonradan vatandaş olması ne yazık ki sizin de vatandaşlık almanızı sağlamaz.

   Bilginiz olsun

 212. Merhaba eşim 1998 Almanya doğumlu ve 8 yıl orada okudu. Daha sonra babası tarafından Türkiyeye getirildi. Giriş çıkış yapmadığından dolayı da vatandaşlığı yandı diye biliyorum. Annesi hala Almanya’da. oraya yerleşme ve vatandaşlık alması ile ilgili ne yapması gerekir? Teşekkürler.

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Vatandaşlığı varsa yanmaz diye düşünüyorum. oturum izni varsa yanmıştır ve dönme hakkı yoktur.

   Ancak çalışma gibi amaçlarla ferekli evrakları hazırlayarak vize alma şansı vardır.

   Kolay gelsin

 213. Mrb ben 1988 Almanya doğumluyum 3 yaşımda anne ve babamın bosanmasiyla Türkiye’ye geldim babam Almanya çifte vatandan ve daha orda ama ben görüsmuyorum benim çifte vatandaş olma şansım varmı tsk

  1. Merhaba,

   Emre Bey,

   Siz doğmadan önce babanız Alman vatandaş olduysa kan bağı prensibine göre vatandaşlık alma hakkınız var. Aksi halde yok.

   Kolay gelsin

 214. Merhabalar
  26 yaşındayım ve henüz askerliğimi yapmadım.Diyelim ki türkiyede bedelli askerlik yaptıktan sonra gerekli şartları karşılayıp alman vatandaşı olabildim.Bu durumda yabancı bir alman vatandaşı olarak orada tekrardan askerlik yapma zorunluluğum olur mu?

 215. Merhaba. 1997 Berlin doğumluyum .9yıl sonra 2006da Türkiyeye kesin dönüş yaptık. Şuan diplomalı olarak yüksek lisans düzeyinde mimarlık eğitimime türkiyede devam etmekteyim. ve babam belirli aralıklarla almanyaya halen gidip gelmeye devam ediyor(süresiz oturum izni var) Ayrıca almanyada babamın hesabından benim için ödenen bireysel emeklilik ödemesi de devam ediyor.Mesleğimi almanyada icra etmek istiyorum ve size sorum şu:
  1-Doğum yoluyla almanya vatandaşlığına başvurabilir miyim?
  2-Yabancılar yasası uyarınca vatandaşlığa başvurmam daha doğruysa:
  -Orada doğup büyüdüğüm için 8 yıllık ikamet şartını zaten karşılıyor muyum?
  -Bir de ailemle yaşadığım için düzenli bir gelirim yok fakat almanyada çalışmak istiyorum ve bu nedenle gelirsiz başvurmam mümkün mü?
  3-Çifte vatandaş olma şansım var mı?
  Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.Sağlıklı günler dilerim

  1. Merhaba Onur Bey,

   Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra doğanlar için geçerli. 2000 yılından önce ebeveynlerin dilekçesiyle mümkün olabiliyordu.

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesi alarak gitmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 216. Merhabalar ben 5 ay önce dogum yaptım almanyada 2 yıldır burda yasıyorum esim ıse 19 yıldır burda yasıyo ve süresiz oturumu maalesef yok bu yuzden cocugum vatandaslık verılmıyce soylendı. Esimin ilk evlılıgınden olan oglu alman vatandası ama abisinden sebeb kızımda vatandaslık alabilirmi lutfen cevaplarmısın iz.

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Kan bağı prensibine göre vatandaşlık ebeveynlerden çocuğa geçer.

   Bilginiz olsun

 217. Merhabalar, ben 1999 yılında Almanya’da doğdum fakat daha sonra ailemle Türkiye’de yaşadık. Almanya’ya sadece belli aralıklarla giriş çıkış yaptık bir süre sonra bu da bitti. Kardeşim 2001 doğumlu ve alman vatandaşlığı da var fakat benim sanırım doğduğum yıldan ötürü yok. Herhangi bir şekilde vatandaşlık alabilme hakkım var mıdır?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 218. İyi günler ben 31 08 1975 yılında Almanya Nürnberg de doğdum .Ailem kesin dönüş yaptı.Doğum belgemde en son 1983 yılında aşı yaptırmış gözüküyorum. İlkokula orda başladım üçüncü sınıfta, 1985 yılında dönüş yaptık .Alman vatandaşlığı alabilir miyim? Haklarım nedir öğrenmek istiyorum.

  1. Merhaba Hanife Hanım,

   Ne yazık ki doğduğunuz dönemlerde, doğumla vatandaşlık hakkı yoktu. Bu durumda vatandaşlık alamazsınız.

   B,lg,n,z olsun

 219. Merhaba ben 2011 Almanya doğumluyum, doğduğumda babamın Alman pasaportu almasına 2 ay varmış. Yani doğduğumda anne baba Türk pasaportunda, babam şyan Alman . Biz ben 5 aylıkken dönmüşüz.
  Şimdi ailemi ikna edip gitsek tekrar, ne zaman Alman vatandaşı olurum? Şimdi 11 yaşındayım.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 220. Merhaba 1999 almanya doğumluyum annemle babam türk 2007 yılında Türkiye’ye dönüş yaptık çifte vatandaşlık hakkım devam ediyormudur pasaportumu yenileyebiliyormuyum

  1. Mert Bey Merhaba,

   Alman pasaportunuzu konsolosluğa başvurarak yenileyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 221. merhaba,
  adım kaan korkmaz 6 mart 1999 yılında almanyada doğdum 11 yaşıma kadar orda yaşadım sonra annem ile babamın boşanmasından dolayı annemle türkiyeye dönüş yaptık. 2017 yılında pişmanlık yasasından yararlanmak üzere konsoloslağa başvurduk bizden almanyada okuduğum okullardan karnelerim istendi ve babamla iletişime geçerek onları almasını istedik fakat kendisi ilgilenmedi kardeşim alman vatandaşı bu yıl kendisi dönüş yaptı benim hala şasım var mıdır. belgeleri alabilecek biri vardır artık orda.

  1. Kaan Bey,

   Sizden istenilen belgeleri temin ederek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Durumunuz bu belgeler ışığında değerlendirilir ve sonuç size bildirilir.

   Koay gelsin

 222. Merhaba 29.08.1978 Almanya doğumluyum. Annem, babam ve ben 6 yıl oturduktan sonra Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Orada 1 yıl okula gittim. Çifte vatandaşlık hakkım var mı?

  1. Merhaba Murat Bey,

   Çifte vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanları kapsıyor.

   Bilginiz osun

 223. Merhaba 2003 Almanya doğumluyum annemle 2 yaşındayken Turkiye’ye dönüs yaptım.Üniversite öğrencisiyim.Babam hala orada Almanya doğumlu ve süresiz oturma izni var.Ben Turkiyede Alman pasaport ve kimligimi çıkarttım son olarak 16 yaşımda pasaport yenilemeye gittigimde 21 yaşından önce tercih yapmam gerektigine dair konsolosluktan evrak verdiler.Ben bu esnada Türk vatandaşlığından çıktım.Yani suresi gelmeden Alman vatandasligıni tercih ettim.Bunu Almanyaya bildirmem gerekiyormu?Bu evrakları nereye iletmem gerekiyor.Alman konsolosluğuna randevumu almam gerek.Ne yapacağımı, tam olarak hangi evraklarla nereye başvurmam gerektigini bilmiyorum.Ne yapmalıyım

  1. Merhaba Oğuz Bey,

   Türkiye’deki Alman Konsolosluğun hukuk bölümüne durumunuzu anlatır bir mail atmanızı öneririm. Onlar sizi yönlendireceklerdir.

   Randevu aldığınızda getirmeniz gereken evrakar konusunda da size bigi verecekerdir.

   Hayırlı olsun

 224. dedem ve babanem 25 yıl almanyada calışıp alman vatandası olmus işi. babam gelsenchgirchen almanya dogumlu ama suan türkiyedeler 8 9 yıl orda kalmış almancam da var alman vatandası alma hakkına sahip olabilme ihtimalim % kaçtır 2003lüyüm

  1. Merhaba Onur Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşı idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık aabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba melek hanım
    Benim adım binnaz, 1998 de Almanya’da (NRW Münster ) de doğdum büyüdüm 2017 de türkiye ye gittim Almanya’ya maalesef giriş çikiş yapamadım aile sorunları yüzünden , bir kizim var onunla birlikte annemin yanına Almanya’ya gitmek istiyorum ne yapabilirim

    1. Merhaba Binnaz Hanım,

     Almanya dışında uzun süre kaldığınız için oturumunuz riske girmiştir diye düşünüyorum. Almanya’dan bir avukattan bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.

     Ayrıca diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı vizeye de başvuru yapabilirsiniz.

     İyi şanşlar

 225. Merhaba dedem ve babanem 25 yıl almanya da calısıp alman vatandası idiler. babam gelsenhgirchen dogumlu 8 veya 9 sene orada yasayıp anakoluna flan gitmiş suan türkyiyede benim alman vatandası olma sansım var mıdır 2003 lüyüm

  1. Merhaba Onur Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşı idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık aabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 226. Merhabalar biz Kocamla Ukrayna’ya savaşından kaçarak almanyaya galdik ama biz Türkmenistan watandaşıyız Ukrayna’ya taşındık sonrada sawaş çıkıp Almanya’ya galdik. 6 aylık sığınmacı belgesini aldık. Ban 8 aylık hamileyim doğumum Almanya’da olacak kaydı yapıldı doğum yapacağım hastanede belli. Bu durumda bebegim dünyaya gelince Vatandaşlık ala bilirimi yada nasıl haklara sahip olabilecek lütfen soruma cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Nargiza Hanım,

   Çok geçmiş osun.

   Sizin durumunuzda yani Almanya’da kısa süreliğine bulunduğunuz için doğacak çocuk vatandaşlık alamayacak.

   Biginiz olsun

 227. Melek hanım merhaba, 1982 Berlin doğumluyum. 1984 yılında ailemin kararı ile Türkiye’ye kesin dönüş yapmış bulunmaktayız. Sonrasında Almanyaya giriş çıkışım olmadı. Acaba herhangi bir hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Yeşim Hanım,

   Doğumla vatandaşlık 2000’den sonra söz konusu. Dolayısıyla siz ancak eğitim, çalışma ya da aile birleşimi konularında gerekli şartları sağlayarak vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 228. Merhabalar iyi günler , ben önümüzdeki ay 20 yaşına giricem ben doğduğumda babam Alman vatandaşı annem iste Türk vatandaşı doğuştan Alman vatandaşı hakkına sahiptim ve geçen hafta Alman vatandaşlığı için pasaportumu aldım ama kimliğim yok şuanlık sadece pasaportum var ve şuan çifte vatandaşım fakat çifte vatandaşlıkta aklımda bazı sorular var konsolosluğa da sormayı unuttum. 18-23 yaş arası Vatandaşlık seçme zorunluluğu diye bi konuyla karşılaştım da seçme zorunluluğu beni kapsıyor mu acaba vatandaşlık seçme çağrısı bana da gelecek mi bilginiz var mıdır ? 🙂

  1. Merhaba Barış Bey,

   Siz babadan dolayı kan bağı prensibine göre vatandaşlık almışsınız. Bu nedenle de her iki vatandaşlığı muhafaza etme hakkınız var. İki vatandaşlık arasında tercih yapma durumunda değilsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Anladım çok teşekkür ederim. Birde şimdi Alman kimliği almam için Almanya da ikamet etmem mi lazım , illa orada yaşamam bi adres mi göstermem lazım. o konuda da bilgilendirir misiniz ? 🙂

    1. Barış Bey,

     Almanya’da ikamet kaygına ve orada yaşamanıza gerek yok.

     Bilginiz olsun

 229. Merhabalar,
  Ben 23 yaşındayım 12. Ayın 1998 Almanya Augsburg doğumluyum.
  Annem babam Almanyada ayrılmışlar ben 10 yaşımda iken o süreç içerisinde Almanyada yaşıyorduk.
  Şu an Babam alman vatandaşı çok uzun süredir kendi çocukluğundan beri Almanya’da yaşıyor kendisi. Ayrıca bütün Baba tarafım Almanyada yaşıyor, 23 yaşıma kadar annem bu vatandaşlık mevzularından hiç bahsetmedi bana kendim araştıra araştıra karşıma çıktı.
  Malum hayatımı Almanyada devam ettirmek istiyorum kan bağı olduğu için herhangi bir hakkım bulunur mu ?
  Yada herhangi bir hakkım varmıdır bu vatandaşlık için.
  Gerekli evrakları her şeyi bulurum yeterki hakkım olsun konsolosluğa hazırlıksız gitmek istemem o yüzden ilk sizin değerlendirmenizi almak istedim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 230. merhaba ben 2000 sonra almanyada dogdum dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk ve annemin pasaportun günü geçmiş ve benim çocuk pasaportuda 2010 da günü geçmiş benim alman vatandaşı alma hakkım varmı ve annemin alman vatandaşlıgını kaybetse bile yinede alman vatandaşı olabiliyormuyum?

  1. Merhaba Cemil Bey,

   Siz kan bağı prensibine göre vatandaşlık almışsınız zaten. Konsolosluğa pasaport yenieme için başvurmanız gerekir.

   Annenizin vatandaşlığı kaybetme nedeni mi var? Varsa sizin durumunuz da değerlendirilir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 231. Merhabalar,
  Ben 12.1998 Augsburg doğumluyum(23), Almanya’da doğduğmdan itibaren tam 11 yaşıma kadar kaldım. Annem ve babam ayrıldıktan sonra ben ve annem Türkiye’ye döndük ancak annem Almanya’dan Türkiye’ye gittiğimizi hiçbir yere bildirmeden Türkiyeye dönüş yapmış.
  Şimdi Babam halen Almanyada yaşıyor ve 8 yılı geçkin orada kendisi.
  Benim vatandaşlık hakkım bulunur mu?
  Bulunursa ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 232. Merhabalar,
  Benim eşim 1989 Almanya doğumlu 25 yasina kadar ailesi ile almanyada yasadiktan sonra 2014 yilinda evlilikten dolayi 8 yildir Türkiyede yasiyor. Aileside ondan 2 yil sonra 2016 da kesin dönüş yaptilar ama eşimin şuan hala Almanyada oturma izni var 2025 yilana kadar gecerli.Ama 2014 ten sonra hic git gel yapmadi Almanyaya,Şu aşamada alman vatandaşliği hakki var mi acaba birde oturma iznini uzatabilir mi ?

  1. Merhaba Denizhan Bey,

   6 aydan daha uzun süre Almanya dışında yaşadığı için oturumu iptal olur. Yani yabancılar dairesinde herhangi bir işlem yapmanız durumunda geriye dönük olarak ihlal var mı diye bakarlar. Riske girip bilet aıp gidebillir. İş bulabilirse çalışabilir de. Oturum süresini uzatmak için başvurduğunda ya da siz aile birleşimi için başvuru yaptığınızda ihlal anlaşılır. Bu nedene önceden bir avukattan destek alanızı ve bir iş bulmasını öneririm. Almanya ile bağlantısı olduğunu, çalıştığını belgelemesi halinde oturumunu geri alma hakkı olabilir.

   iyi şanslar

 233. Merhaba anneannem alman vatandaşı ve annemle beraber bende vatandaşlık alabiliyor muyum annem 64 ben 38 yaşındayım

  1. Merhaba Tevfik Bey,

   Doğum esnasında anneannenin Alman vatandaşlığı olması durumunda anneniz vatandaşlık alabilir. Siz de başvuru yaparsanız değerlendirilecektir.

   Kolay gelsin

 234. Merhaba ben 04.01.1989 Türkiye de doğdum ömrümde Almanya ya hiç gitmedim babam ben çok küçük yaştayken vefat etmiş ama 2 aydır öğrendiğime göre ölmemiş ve beni nufusuna almak istiyor bu yolla alman vatandaşı olabir miyim? Olursa Türk vatandaşlığı devam eder mi?

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşlığına sahip idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alabilirsiniz. Aynı zamanda diğer ebeveynin de vatandaşlığını alırsınız.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba Ali Bey,

   Ancak doğumla vatandaşlık alma ya da şartları sağlayarak müracaatla başvuru hakkınız var. Başvurular bireyseldir. Dolayısıyla ablanızın vatandaş olması sizin de vatandaşlık alacağınız almanına gelmez.

   Kolay gelsin

 235. birde aile birlesimi ile geldim calisma iznim var pasaportda , henüz oturum alamadim
  sorum su; ben suan oturum almadan calisamiyor muyum?
  simdiden cevaplar icin tekrar tesekkür ediyorum.
  sevgiler saygilar.

   1. anladim tesekkür ediyorum
    oturumu bugun yarin alabilirim yani demek istedigim suydu diyelim ki bütün prosedürler tamamladim. almanya da daha once yasadigim yillar 8 yila ilave edilir mi?

    1. Hanife Hanım,

     Sayılacağını sanmıyorum. Bu konuyu bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ie görüşmenizi öneririm. Takdir yetkisi onların.

     İyi şanslar

 236. Merhabalar efendim.
  ben Turkiyede 1972 yilinda dogdum 73 ya da 74 yilinda babam bizi almanya ya goturdu 1984 de geri Türkiyeye dönüs yaptik. simdi ise 50 yildir Almanyada yasayan bir beyle evlendim, buraya Almanyaya aile birlesimi ile 14.02 2022 de tekrar donus yaptim.
  simdi ise esim ve ben Alman vatandasi olmak istiyoruz.
  benim daha onceki (cocukluk dönemi) yasadigim yillar alman vatandaslik 8 yil sartlarina ilave edilir mi? ya da ne tur bir yol izlemeliyiz? Not Almanya`da 5 yil okula gittim.
  simdiden cok tesekkür ediyorum.
  Saygilarimla

  1. Merhaba Hanife Hanım,

   Yeni gitmiş bir statüsündesiniz. B1 öğrenmek ve Almanya’da 8 yıl yaşama kriterleri bulunuyor. Ayrıca geçiminizi de sağlamanız gerek.

   Kolay gelsin

 237. Merhaba,
  Vatandaslık üzerine emin olamadıgımız bir durum var. Annebaba boşandı ben dogduktan sanırım 2 yıl sonra anne çifte vatandas olmuş. Bu durumda herhangi bir hakkımız mevcut mu? Neler yapılabilir.

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Doğum sırasında annenin vatandaş olması durumunda sizin de vatandaşlık hakkınız olurdu, bu durumda ne yazık ki yok.

   Bilginiz osun

  2. Türkiye tarafında bir dönem çifte vatandaslık icin bazı kararlar alınmıs sanırım. Fakat aynı durum Almanya için geçerli değilmiş. Yıllar önce işci olarak giden kişilerin cifte vatandaslık hakkı yok muydu? Buraya ailesini alan kişiler hicbir zaman vatandas olamadı mı? Bu durumda kimisi vatandas olurken bazıları olamadı durumu cıkıyor. 2000 yılından sonra cifte vatandaslık almanya icin kabul edildi ise sorularda yer alan 1980 li yıllardaki çifte vatandaslık ne kadar dogru. Bu ayrım sadece türklere mi yapıldı ve su an geçerli mi?
   Teşekkürler

   1. Merve Hanım Merhaba,

    Almanya’da bulunan herkese bu hak verilmez. Sadece müracaat edenler değerlendirilir ve duruma göre karar verilir.
    Çifte vatandaşlık yasal değil zaten. 2000’den sonra doğanlara anne-babanın Almanya’da bulunma durumu ve konumuna göre doğumla vatandaşlık verilir. Bu durumda ebeveynin de vatandaşlığını alır.

    Farklı durumlar söz konusu, genellemek mümkün değil.Bireysel olarak değerlendirilir.

    Bilginiz olsun

 238. Benim babam 1978 yılında Almanya’da doğdu, beş yıl Almanya’da yaşadı ama vatandaşlığını almadı.
  Ailesi oturma izni olarak 12 yıl Almanya’da yaşadı ve kesin dönüş yaptılar.
  Babam dava açarak yada direk vatandaşlık alabiliyormu ?

    1. Başar Bey,

     Öncesinde hukuki bir danışmanlık almak gerek. kazanma şansınız olması durumunda dava açılabilir.

     Kolay gelsin

 239. Merhaba Melek hanım,

  Bazı soru cevaplarınızı okudum net anlayamadığım için tekrar kendi örneğim üzerinden sormak istiyorum. 1993 Türkiye dogumluğum ben dogdugumda annemin hem türk hem alman vatandaslıgı vardı. Benzer soruları sormus bazı kişiler icin kan bagı prensibinden otomatik hakkımız olduğunu, bazı sorularda 18 yasından kücükseniz kan bagından alabilirsiniz cevaplarınızı gördüm. Eger bir kan bagı prensibi var ise bunun yaşa baglı olmasını anlayamadım. Su an sistemde cok zor şekilde alabildiğim bir randevum var fakat sorulara verilen cevaplar üzerinden hakkım tamamen yok mu var mı netleştiremedim. Anne ya da baba cocuk dogdugunda alman vatandası ise bu hakkımız belirli bir yaş sınırı içerisinde mi var? Ve eger ebeveynden biri sonradan vatandaslıgı kaybetti ise alman vatandası iken sahip olunan cocuk da bu hakkı kaybetmiş mi oluyor? (Cocuk dogdugunda anne alman vatandası ama anne sonradan bu vatandaslığı kaybetti ise)
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Doğum anında anneniz Alman vatandaşı olduğu için siz de doğumla vatandaşlık alaırsınız. Ancak kaybetme nedeni sizi de etkileyebilir.

   Kolay gelsin

 240. merhaba 03.11.2000 almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye geldim ve dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk bende çocuk kimlik alman pasaportu vardı 2010 günü geçti benim 23 yaşıma kadar seçme zorunlulugum varmı?

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Kan bağı prensibine göre vatandaşlık aldığınız için seçme zorunluluğunuz bulunmuyor. Konsolosluğa başvurarak pasaportunuzu yenileyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar ,

    Almanya da yaklaşık 3 senedir öğrenci vizesi olarak ikamet ettim. Ancak doktorayı bıraktığım için Türkiye’ye döndüm ve yaklaşık 3-4 ay sonra mavi kartla tekrardan oturum vizesi aldım. Mavi kartlada yaklaşık 4 yıldır ikamet ediyorum.
    Vatandaşlık için gereken süre hesabında öğrenci vizesiyle ikamet ettiğim yılları saydırmam mümkün müdür ? Toplamda kaç yıl ikemat ettiğimi herhangi bir resmi kurumdan öğrenebilir miyim ?
    Çok teşekkürler

    1. Merhaba Mahmut Bey,

     Vatandaşlık için mavi kartla bulunduğunuz süre baz alınır. 5 yıldan sonra başvuru hakkınız doğar ancak takdir yetkisi yabancılar dairesinde. Başvurunuz sırasında değerlendirme yapılır ve ona göre yönlendirilirsiniz.

     Bilginiz olsun

 241. merhaba 19.11.2000 almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye dönüş yaptık dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapmam gerekiyomu “Beibehaltungsgenehmigung” alınması gerekiyomu dogrumudur

  1. Merhaba Emircan Bey,

   Siz kan bağı prensibi üzerinden Alman vatandaşlığını kazanmışsınız. İsterseniz her iki vatandaşlığı koruyabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 242. Merhaba Melek hanım,
  Ben 30.04.1994 senesinde almanya da doğdum yaklaşık ailem ile 4 sene yaşadım ve kesin dönüş yaptık annem biz doğduktan bir kaç sene sonra Alman vatandaşı oldu ve şuan Almanya da yaşıyor. Anne tarafım ( dayım, teyzelerim, anneanne, dede ) alman vatandaşı ve çoğu kez de turistik vize ile ziyaret amaçlı Almanya’ya geldim. Kısacası temelli kalmak istiyorum annem babam ile ayrı beraber yaşamak ve burada düzenimize devam etmek istiyoruz benim için uygun bir yasa yada madde var mı? Cevap verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

  1. Merhaba Kaan Bey,

   Siz ancak eğitim ya da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. melek hanım merhaba,
    ancak 2017 yılında konsoloslağa başvuruda bulunduk ve bizden almanyada okuduğum yıllara ait karneler istedi. bende babamdan istedim fakat kendisi ilgilenmediğinden ulaşamadım. kayıtlara geçen bir başvurum olduğundan hala bir şansım yok mudur.

    1. Kaan Bey,

     Sizden istenilen belgeleri temin ederek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Durumunuz bu belgeler ışığında değerlendirilir ve sonuç size bildirilir.

     Koay gelsin

 243. Selam melek hanım ben 29.04.1996 yılında almanyada doğdum 2000’de türkiyeye dönüş yaptık babam 8 yıldan fazla almanyada ikamet etti ve kağıtlı çalıştı doğum belgem ve buna benzer bütün hastane evraklarım mevcut vagandaşlık alma durumum varmıdır yada almanyaya gitme şansım olabilir mi ? Teşekkür ederim .

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Doğumla vatandaşlık hakkı ancak 2000’den sonra doğanlara verilen bir hak, öncesi için ne yazık ki geçerli değil.

   Bilginiz olsun

 244. Selamlar
  Babam almanyadan emekli oldu
  1978 almanya/essen dogumluyum.ilkokul3 e kadar almanyada okudum.ucuncu siniftan sonra ailem beni turkiyeye getirdi.
  Su an turk firmasi ile almanyada vize ile tir soforlugu yapmaktayim.
  Alman vatandasligi icin bir sansim varmidir?

  1. Cüneyt Bey,

   Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmakla bu hakkı alamıyorsunuz. Bu hak 2000’den sonra doğanlara bazı şartlarda verilen bir ayrıcaık.

   Bilginiz olsun

 245. Merhaba ben türkiye doğunluyum babam alman vatandaşı sigortasından yararlana biliyorum hala 19 yaşındayım
  Alman vatandaşı olma şansım varmı

  1. Merhaba Furkan Bey,

   Siz doğmadan önce babanız Alman vatandaşlığına sahip idiyse siz de babanızdan dolayı vatandaşlık alabilirsiniz.
   Aksi durumda reşit olduğunuz için hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 246. Merhabalar.
  Esim Tüfkiyede Avukat. 1997 yilindan beri Almanyada yasiyoruz aile birlesiminden.
  Süresiz oturum iznide var. Ben alman vatandasiyim. Türkiyede cikan yeni yasaya göre Avukatlarada Yesil papaport hakki dogmustu. Esimde basvurdu ve aldi. Aufenthaltskarte dedikleri kimligini degistirmek icin Yabancilar polisine basvurduk. Bize gelen cevap yesil pasaporta bu oturumun kayit edilemedigi ve pasaportunu tekrar bordo yapmasi gerektigi.
  Bunu bilmiyorduk.
  Almanyada TR de avukat olanlar icin cifte vatandaslik alma hakkidq var diye biliyorum. Öyle bir kanun cikti. Suan saskiniz ve neyapmamiz gerektigi konusunda kararsiz kaldik.
  Ne yapmaliyiz??

 247. Merhabalar,
  Halam uzun süredir Almanya’da ikamet ediyor ve Alman vatandaşlığı mevcut fakat Almanya doğumlu değil evlenip yerleşti kan bağı bulunduğu için Babamın da Alman vatandaşlığı alma hakkı mevcut mudur acaba? Farklı kaynaklardan araştırdım fakat soruma cevap bulamadım.

  1. Merhaba Rahim Bey,

   Ne yazık ki yok. Kan bağı prensibi ancak çocuklar için geçerli.

   Bilginiz olsun

 248. Merhaba ben 2000 yılında Almanya’da doğdum 2007 yılında annemle TC fönüş yaptık arada giriş çıkış yapıyorum alman pasım var TC kimliğimde var babam orada yaşıyor genelde beibehaltug yapmam gerekir mi Köln yapman gerekmiyor dedi doprumudur

  1. Merhaba Gazi Bey,

   Yetkili makama sorduğunuzu düşünüyorum. Onlar durumunza bakıp ona göre söylemişlerdir diye düşünüyorum. Emin olmak gerek çünkü. Optionspflicht 2014 sonra yürürlüğe girdi.

   Kolay gelsin

 249. Merhabalar annem Alman vatandaşı ve ben 2000 tarihinde Almanyada doğdum ama 2007 tarahinde Türkiye’ye dönüş yaptık. Çifte vatandaşlık hakkına sahip miyim?

  1. Merhaba Kübra Hanım,

   Siz doğduğunuz tarihte anneniz Alman vatandaşlığına sahip idiyse vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Alman konsolosluğuna doğum belgeniz ve annenizin kimlik bilgileriyle başvuru yapabilirsiniz.

   İyi şanslar

 250. Merhaba ben 1981 yılında Almanya’da doğdum babam işçi idi ve malulen emekli olunca ben küçükken tüm aile Türkiye’ye dönüş yaptık ; Vatandaşlık hakkım olmadığını biliyorum lakin benim sorum acaba orada doğmuş olmam ulusal vize almamı kolaylaştırır mı , nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Ne yazık ki orada doğmuş olmak oturum almak için yeterli değil.

   Diplomanıza uygun bir ,ş sözleşmesiyle ulusal vize alma şansınız var.

   Kolay gelsin

 251. Merhaba
  annem türk babam alman vatandasi. evlilik dışı doğdum, babalik tanıma yapilirken de babam alman vatandasıydı. bir sure once vefat etti. vefatindan sonra öğrendim kan bagi nedeniyle vatandasligi, hakkim varsa vatandaslik alabilmek icin hangi belgelerle konsolosluga basvurmam lazim.

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Doğduğunuzda anda babanın Alman vatandaşlığı vardıysa konsolosluktan randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. Babanın kimlik bilgileri ve siziz doğum belgeniz gerekir. Sizden istenilen evrakları da bildirecekler size.

   İyi şanlar

 252. Merhabalar ben 1982 almanya dogumluyum.ailem türk.daha sonrasinda onlarin isteyiyle ben kucukken turkiyeye kesin donus yapilmis.konsolosluga dilekce ile basvurup orda dogdugumu ispatlarsam buzamana kadar olan butun haklarimi oradan talep edebilecegimi soylediler.dogrulugu vaemidir.

  1. Merhaba,

   Almanya’da bulunduğunuz süre, dönüş arasında geçen zaman önemli. Bizimle iletişime geçmenizi öneririm. Buradan bu verilerle sağlıklı bilgi vermek mümkün değil.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba ben önlisans mezunu 21 yaşında biriyim önümüzdeki sene almanyaya yerleşme planım var ailemde almanyayla ilgili bağı olan kimse yok napmam gerekli şartlar nelerdir

    1. Merhaba Cem Bey,

     İş deneyimi olmadığı için iş bulmada zorluk yaşayabilirsiniz. B2 düzeyinde Almanca öğrenip orada meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 253. Merhabalar,
  1994 yılında Almanya’da doğdum, şuan Türkiye’de mimarım. Babam 7 yaşından 30 yaşına kadar orada yaşamış ve liseyi bitirmiş. Sonrasında dedemin sahibi olduğu Almanya’daki iş yerinde dönüş yapana kadar çalışmış. Annemi Türkiye’den Almanya’ya gelin getirmiş, abilerim ve ben orada doğmuşuz. Abilerim anaokuluna giderken ben 2-3 aylıkken, annem ve babam Türkiye’ye kesin dönüş kararı almışlar. Dedem, babannem, amcalarım, neredeyse bütün akrabalarım hala Almanya’da yaşıyor. Babam Türk vatandaşı ancak süresiz oturumu var, annem ise dil yetersizliğinden 2-3 aylık oturumlar alıyordu ve en sonunda pes ettiği için haklarını öldürmüş oldu. Ben de 16 yaşıma kadar annemin yararlandığı haklardan faydalanmış oldum ancak onun hakları bitince benimde bitmiş oldu. Şuanda sürekli giriş çıkış yapıyorum ancak turist olarak vize alıyorum. Benim kararım alınmadan kesin dönüş yapıldığı için benim vatandaşlık haklarına sahip olmam mümkün olabilir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nur Hanım,

   Ne yazık ki (yazdıklarınızdan yola çıkarak) dönüş ya da vatandaşlık haklarından yararlanamıyorsunuz.
   Vatandaşlık için, sizin doğduğunuz esnada ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olması gerekirdi. Doğumla vatandaşlık hakkı 2000’den sonra yürürlüğe girdi.
   Geri dönüş için de orada yaşamış olmak ve okula gitmiş olmak gerekir ki sizin durumunuz buna da uymuyor.
   Ancak Almanca öğrenerek diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma amaçlı gitme şansınız var.

   Bilginiz olsun

 254. Merhabalar,1978 almanya dogumluyum 7 yasıma kadar orada yasamısım ve 2 yıl kindergardena gitmisim ben dogdugumda ailem 11 yıldır orda calısıyolarmıs bu sartlarda alman vatandaslıgı almak gibi bir hakkım var mıdır?

  Tesekkurler,

  1. Merhaba Demet Hanım,

   Ne yazık ki bu şartlarda bir hakkınız yoktur.

   Bilginiz olsun

 255. Merhaba,
  Annem 1994 yılında evlendiği için Türkiye ye gelmiş ama Almanyada doğmuş büyümüş. Süresiz oturumu ve çalışma izni varmış. Hala geçerli midir? Babası alman vatandaşı annem de alman vatandaşlığına geçebilir mi?

  1. Elif Hanım,

   Anneniz doğmadamn önce baba Alman vatandaşlığı almış ise geçme şansı var ancak anneniz doğduktan sonra Alman vatandaşlığı alınmışsa şansı yok.

   Kolay gelsin

 256. Merhaba,

  Annem Almanya da doğup büyümüş. 1995 yılında evlendiği için Türkiye ye gelmiş. Geldiğinde ise süresiz oturum ve çalışma izni [büyük ihtimalle şuan geçerliliğini yitirdi] varmış. Şuan yeni pasaport çıkarttık. 1995 den sonra Almanya ya hiç gitmediği için giriş çıkışta sorun olur mu ? Şuan ulusal vize başvurusu yapmayı düşünüyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Yanıtlarsanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Ne yazık ki eskiye dönük olarak bir hakkı yok. Ancak yeni durumla ilgili gerekli evrakları hazırlayarak vizeye başvurabilir.

   Kolay gelsin

 257. Mrb.
  Türk vatandaşıyım ve süresiz oturumum var.
  Ama bundan 1bucuk yıl evraklarım süresiz baş vuru sebebim ile içerdeyken kızım dünya ya geldi. Ve kızımdan kıza Bi süre sonra 3 yıllık oturum verdiler.
  Kızımın durumu şu an nedir?
  Süresiz oturum sahibi olabilirmi? Veya alman vatandaşı? Yoksa İş işten gectimi?

  1. Vera Hanım,

   Bunu ben ne yazık ki bilemem. Bu durumu yabancılar dairesi ile görüşmenizi öneririm. Kızınız, süresiz oturum başvurusundan sonra doğduğu için belki vatandaşlık verilebilir. Takdir yetkisi yabancılar dairesinin.

   Bu konuyu mutlaka göç danışmanlığı bürolarıyla da görüşmenizi öneririm.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linkten size en yakın göç danışmanlığı bürolarına ulaşabilirsiniz. Mutlaka görüşmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 258. Ben 1965 doğumluyum. Annem bizi Türkiye’de bırakıp Almanya’ya gidiyor ve kendisi şu an bildiğim kadarıyla Alman vatandaşı. Acaba bende Alman vatandaşlığına başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Ferda Hanım,

   Anneniz siz doğmadan ALman vatandaşlığı almış ise siz de annenizden dolayı vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak siz doğduktan sonra vatandaşlık almış ise vatandaşlık hakkınız yok nbe yazık ki.

   Kolay gelsin

 259. merhaba ben 28/01/2004 türkiyede dogdum dogmadan önce annem alman vatandaşıydı annem alman babam türk ve benim alman vatandaşı alma hakkım varmı yada seçme zorunlulugum?

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Annenizin kimliği ve doğum belgenizle Alman vatandaşlığı için konsolosluğa başvurmanızı öneririm. Evraklar üzerinden değerlendirme yağılacaktır.

   İyi şanslar

 260. Benı 25 Şubat 2000’de doğdum. Annem, Almanya’da 8 yıl süreden fazla yaşadı. Babamdan dolayı 2004’te Türkiye’ye geldik. Ben doğduğum yerimi hep merak etmişimdir ve orada yaşamak istemişimdir. Geri almak mümkün mü?

  1. Merhaba Osman Bey,

   Sadece orada doğduğunuz için geri gitmeniz mümkün değil. Yani verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak söylüyorum. Siz eğitim ya da çalışma amaçlı gidebilirsiniz. Gerekli şartları sağlamanız durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 261. Merhaba
  Eşim(Anne) Alman vatandaşı ben ise Türk vatandaşı yım . biz Türkiye de evlendik.
  Eşimin soyadı ve benimki farklı beyanda bulunmadık. 2 çocuğumuz oldu 2 ve 3 yaşlarında şimdi Almanya ya gitmek istiyoruz önce eşim çocuklarla beraber sonrasında ben gideceğim .
  Konsolosluk ile görüşmemizde bize çocukların alman vatandaşı olduğu söylendi. Onlar için pasaport çıkarın dediler. Pasaport için soyadı beyani gereklimi gerekiyor ise sadece çocuklar için soyadı beyani yaparsak yeterli olur mu ?
  Ve yahut izlememiz gereken yol konusunda bize yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Ramazan Bey,

   Bu gibi sorular hukuki. Ben de hukukçu değilim. Lütfen bir avukattan görüş alın. Çocuklar için pasaport çıkarıldıktan sonra konsolosluğun internet sayfasında pasaport başvurusu için randevu almak ve söz konusu işlem için gerekli belgeleri de temin etmek gerek.

   Kolay gelsin

 262. Mrh ben 1980yılında Almanya sıgen doğmuşum fakat 1982kesın dönüş yapılmiş elımde belge yok fakat marıa klar hastanesinde 25 07 1980 doğmuşum bununla ilgilı bana yardımcı olurmusumuz

  1. Merhaba,

   Sadece Almanya’da doğmakla herhangi bir hak sahibi ne yazık ki olunmuyor.

   Kolay gelsin

 263. Merhaba
  Ben 1985 yılında Almanya’da doğdum
  1994 de Türkiye ye kesin dönüş yaptık.
  Oradayken ilkokul 3e kadar okuyabilirim
  Alman Vatandaşı olabilir miyim tekrar?
  Çünkü kesin dönüş yaparken bu haklardan feragat etmiş ailem.

  1. Merhaba Julia,

   Sizin durumunuzda ne yazık ki orada doğmak ve okula gitmekle vatandaşlık hakkı kazanılamaz.

   Bilginiz olsun

 264. merhabalar.. annem türk babam hem Türk hem alman vatandasiydi , evlilik dışı olarak 2005’te Türkiye’de doğdum. 2 sene once vefat etti babam. emekli oldugu icin almanya’dan ölüm aylığına ve “Ausweis für Rentnerinnen und Rentner Pensioner’s Card” sahibiyim , kan ilkesi sebebiyle alman vatandaşlığı alabilmeyi daha yeni duydum, hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Duydu Hanım,

   Doğum belgeniz ve babanızın bilgileriyle Alman Büyükeçiliği ya da Başkonsolosluklarına başvurabilirsiniz. Önceden sistemdem randevu almak gerekir. Sonuç değerlendirilip size bildirilir.

   iyi şanslar

 265. Merhaba,
  Ben 1990 Almanya dogumluyum (Baden Wuttenberg), Almanya’da 3. sinifi tamamladiktan sonra ailemle Turkiye’ye kesin donus yaparak, vatandaslik hakkimizi sonlandirmislar. (Annem ve Babam hep oturma izni ile almanyada ikamet etmisler. Annemin suresiz oturma izni varmis).
  Ben universite mezunuyum ve Almancam cok iyi seviyededir. Anne tarafindan ve baba tarafindan akrabalarim hala almanyada yasiyorlar. Alman vatandasligini geri kazanma sansim var midir, yollari nelerdir? Hukuki Danismanlik veriyor musunuz?
  Tesekkurler

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Ne yazık ki siz doğduğunuz esnada ebeveynden biri Alman vatandaşı değilse sadece Almanya’da doğmakla vatandaşlık hakkı verilmiyor.

   Bilginiz olsun

 266. Merhabalar benim annem Türk babam Alman vatandaşı. ve ben babam Alman vatandaşı olduktan sonra Türkiye de doğdum ve doğduktan sonra babam rahmetli oldu şuan 19 yaşındayım kan bağından dolayı yani doğumla Alman vatandaşı hakkım varmış. Konsolosluktan randevu alıp gerekli belgeleri gösterip vatandaşlığa geçiş sürecini başlatırlar mı yoksa onların inisiyatifine mi bağlıdır ? 🙂

  1. Merhaba Barış Bey,

   Evet, bu durumda vatandaşlık alma hakkınız var. Babanızın kimlik bilgileri ve doğum belgelerinizle pasaport talebi için başvuru yapabilirsiniz. Onlar değerlendirip size sonucu iletirler.
   https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/-/1514532 Gerekli bilgiler ve evrak listesine bu link üzerinden ulaşmak mümkün.

   İyi şanslar

   Kolay gelsin

   1. Ya bu vatandaşlık için çok çok heyecanlıyım da değerlendirmeden kastınız nedir acaba götüreceğim belgeler dışında ne gibi şeylere bakıp değerlendiriyorlar ? 🙂

    1. Barış Bey,

     Onların bunu değerlendirme kriterleri var. Bunu tam olarak bilemem. Kişi bazlı değerlendirme söz konusu.

     Kolay gelsin

 267. Merhabalar efendim… Ben Alman vatandaşıyım baba olarak…eşim türk ve Türkiye de ikamet ediyoruz.cocugumuz oldu 2019 yılında . Bnden dolayı direk alman vatandaşı olduğunu biliyorum fakat konsolosluğu aradığımda nasıl bir yol izleyeceği mi bana anlatmıyor. Sayfamız da oku dediler.okuyorum fakat açık ve net bir bilgi yok…özet olarak burda doğan bebeği mi alman vatandaşlığı kazandırmak ve ona kimlik almak istiyorum…yanlız pasaport değil cunki resim değişmem gerekir her sene dedi kadın.cocuk kimliği istiyorum cunki onda olan resim5yil geçerli diye biliyorum…yardımcı olur musunuz yada bu konuyla ilgilenen resmi aracılar varmıdır?SİMDİDEN TESEKKURLER.MUHAMMET KÖSE.

   1. Kolay gelsin Melek hanım 1990 alman ya doğumluyum doğduktan 4 ay sonra Türkiye ye geri dönmüş ailem. Ben tekrar gidebilir miyim ve babam 2000 yılında tekrar gitti ve halen orda bende gidebilir miyim

    1. Merhaba Hakkı Bey,

     Ne yazık ki aile birleşimi yaş sınırını geçmişsiniz.
     Siz ancak eğitim ya da çalışma amacıyla gerekli şartları sağlamanız durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

     Kolay gelsin

 268. Merhaba ;

  1. Soru : eşimin babası Almanya doğumlu , 10 yaşında Türkiye’ye gelmiş. Daha sonra Almanya’ya geri gitti ve şirket açtı. Alman vatandaşlığı için uğraşıp hak kazandı. Şimdi eşim 24 yaşında ben ise 26 , babası alman vatandaşı olduğu için eşimin Almanya’ya gitme hakkı olabilir mi ? Beraber gitmek istiyoruz.

  2. Soru : Ben üniversite önlisans mezunuyum, İngilizcem var , Almanca yok , olaki 1. seçenekle gidemezsem , 2. seçenek olarak iş bulup gideceğim. Şuan Türkiye’de şirketim var ve dünyaya aksesuar satıyoruz. Almanya’da da müşterilerimiz var. Olmadı orada kendime iş ayarlayıp girecegim. acaba dil isteyecekler mi ? yoksa İngilizce yeterli olacak mı ? yani iş bulup gitmenin en kolay yolu nedir ?

  teşekkürler.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Eşiniz reşit olduğu için baba ile aile birleşimi yapma şansı yok.
   Ancak sizlerden biri diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinir, vize alırsa diğer eş de aile birleşmi vizesine başvuru hakkı kazanır.
   İş bulabilmenin ön koşulundan biri mutlaka Almanca öğrenmek, denklik yaptırmak ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmek.
   Almanca bilmeden-öğrenmeden iş bulma şansınız çok sınırlı olacaktır.

   Kolay gelsin

 269. Merhabalar ben Almanya da doğdum annem ve babam turk vatandasi 7yıl 6ay almanya da yasadim.kindergarten ve 1.5 sene ilkokul egitimi aldiktan sonra 2010da turkiyeye donduk.Universite ogrencisiyim vatandaslik alma hakkim var midir?

  1. Merhaba Efe Bey,

   Ne yazık ki bahsettiğiniz nedenlerden vatandaşlık ve oturum alma hakkınız bulunmuyor. Siz ancak çalışma, eğitim ya da aile birleşimi gibi ilgili konularda gerekli evrakları hazırlayarak vizeye başvurabilirsiniz. Vize almanız durumunda Almanya’da oturum hakkı kazanırsınız; ilerleyen yılllarda da şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru hakkınız olacak.

   Bilginiz olsun

 270. Merhaba, 1995 Almanya doğumluyum. Annem 1978 Almanya doğumlu ve liseye kadar okumuş, vatandaşlığı varmış. 2005 senesinde annemin vatandaşlığı düştü ancak ben çifte vatandaştım. Ara ara ülkeye giriş çıkış yaptım ancak eğitim hayatımın hepsi Türkiye’de geçti. Alman pasaportum var, süresi geçti konsolosluktan randevu alıp uzatacağım ancak merak ettiğim bir şey var. Benim Alman vatandaşlığım hala geçerli mi? Teşekkürler

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Size annenizden dolayı vatandaşlık veridiyse büyük ihtimalle sizin de vatandaşlığınız düşer.
   Annenizden bağımsız olarak vatandaşlık almanız durumunda da Almanya’da bulunduğunuz süre, eğitim ve dil düzeyine da bakarlar.

   Bilginiz olsun

 271. Eşim Almanya’da doğmuş 1974 doğumlu 10 yaşına kadar orada yaşamış sonra anne ve babası Türkiye ye dönüş yapmış şimdi gitmek isdese gide bilirmi

  1. Merhaba,

   Ne yazık ki dönüş sadece orada yılar önce yaşadığı için dönüş şansınız yok.

   Kolay gelsin

 272. Merhaba,
  Ben 22.02.2000 yilinda Almanya’da doğdum. Babam ben doğmadan önce Alman oldu annem ise Türk.
  2015 yilinda Türkiye’ye dönüs yaptik Alman pasaport ve kimliğimin geçerliligi doldu. Şu an Türkiye’de yaşadigim icin ve 1 ay sonra 22 yasina girecegim bu aşagidaki madde benim icin de gecerli mi
  Dikkat!
  Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. yoksa herhangi bir secim yapmadan cifte vatandaşligim korunur mu? Tekrar Almanya’ya gitmeyi düsünüyorum çünkü.

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Siz doğumla vatandaşlık aldığınız için normal şartlarda Alman pasaportunu uzatmak için başvurmanız yeterli. Bir seçim yapmak durumunda değilsiniz. Siz doğmadan önce babanızın Alman olduğunu belgelemek yeterli olacaktır.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek Hanim,
    Sorumu cevapladiginiz icin öncelikle teşekkür ederim.
    Babamin Alman olduğunu belgelemem pasaport işlemleri için mi ve bunu herhangi bir zamanda yapabilir miyim?

    1. Eda Hanım,

     Başvuru yapacağınız ilgili kurumdan bilgi alın lütfen. Ayrıntıları sizlere bildireceklerdir.

     Kolay gelsin

 273. Merhabalar.

  31.01.2000 tarihinde Almanya’da doğdum. O sıralar babam Almanya’daki yaklaşık 20. yılındaydı. 2003 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Benim haklarım nelerdir?
  22 yaşına girmeden önce yapabileceğim bir şey var mı acaba?

  1. Merhaba,

   Siz doğumla vatandaşlık almmış olsanız bile bunu korumak için gerekli olan şartları yerine getirmiş değilsiniz. O nedenle yapabileceğiniz bir şey yok.
   Almanya’ya gitmek isterseniz amacınıza uygun evraklarla vizeye başvurma hakkınız var. Onaylanması durumunda da yerleşmek için gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 274. Merhaba melek hanım, ben 2005 yılında 13 yaşında Almanya’ya ailemle birlikte gittim. Sonra 2009 yılında 17 yaşında geri dönmek zorunda kaldım ve oturumum öldü. Bir kaç kaynakta 18 yaşından küçükken ailesi ile zorunlu dönenlerin tekrar Almanya’ya dönme hakkına sahip olduğuna dair yazılar okudum. Bu konu hakkında ne yapabilirim tekrar dönmek için?

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Geri dönüş hakkı, Almanya’dan geldikten sonraki 5 yıl içinde (21 yaşına kadar) kullanılması gereken bir haktı. Siz bu süreyi aşmışsınız. Bu gerekçeyle bir sonuca ulaşacağınızı düşünmüyorum.

   Bilginiz olsun

 275. Merhaba ben 1998 yılında almanya da dogdum. 12 yasina kadar orada yasadim orada egitim gordum. Sonra ailem Türkiye ye temlli dönüş yaptı. Saglik hizmetleri alaninda onlisans mezunuyum ozel saglik kurumunda iki yildir tekniker olarak calisiyorum. Acaba almanyada is bulabilme oraya gidebilme sansim var midir bunu ogrenmek istiyorum

  1. Merhaba Esra hanım,

   Mesleğiniz ihtiyaç olan bir alansa denklik yaptırmanzı ve Almanca ğrenmenizi öneririm. Diplomaya uygun bir iş bulmanız durumunda vizeye başvurabilirsiniz. Onaylanması durumunda çalışmaya gidebilirsiniz.
   Ayrıca henüz çok genç olduğunuz için B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi için de gitme şansınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 276. merhaba ben 19/11/2000 yılında almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye geldim annem alman babam türk ve ben alman vatandaşlık alabiliyormuyum ve vatandaşlık seçme zorunlulugum varmı?

  1. Merhaba Emir Bey,

   Doğduğunuz anda annenizin Alman vatandaşı olması durumunda siz de vatandaşlık alabilirsiniz.
   Bu durumda doğum belgeniz ve annenizin kimlik bilgileriyle Alman konsolosluklarından birine Alman pasaportu talebiyle başvurabilirsiniz.

   iyi şanslar

 277. Merhaba ben almanyada 9 yıl okudum sonra türkiyeye geldim şuan almanyaya gidebilir miyim veya alman vatandaşı olabilir miyim

  1. Merhaba,

   Gidiş amacınıza uygun yeterli evraklarla vize almanız durumunda gidebilirsiniz.

   İyi şanslar

 278. Merhaba ben 1997 yılında almanyada doğdum 3 yaşında türkiyeye geldim şuan alman vatandaşı olabilir miyim veya almanyaya gidebilir miyim

  1. Merhaba,

   Sadece Almanya’da doğmuş olmak ne yazık ki size Alman vatandaşlığı statüsü kazandırmaz.
   Sizin için de aile birleşimi, eğitim ya da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi nedeniyle vize alıp gitme yolu açık.

   Kolay gelsin

 279. Babamın babasınin annesi alman, babamın babası almanya dogumlu. 1940 yıllarında Nazi Almanyası dan Turkiyeye gelmişler. Ben torun olarak doğrudan Alman vatandasligina başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Doğan Bey,

   Ebeveynlerinizin kimlikleriyle Türkiye’deki ALman konsolosluğana başvurmanızı öneririm. Normal şartlarda kan bağı prensibine göre çocuklar vatandaşlık alır. Bu durumda ebeveynlerin Alman olduğunu kanıtlamanız durumunda siz de vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak burada torun olarak babanızın vatandaşlığı söz konusu ve uzun soluklu bir mücadele olur gibi düşünüyorum.
   Yeterli evraklarınız elinizde var ise şansınızı denemenizi öneririrm.

   Kolay gelsin

 280. Merhaba Melek hanım,
  Ben 2019 da türkiyede evlendim ve eşim daha vize alamadan bir kızımız oldu ve aralık 2020de almanya’ ya geldiler.
  Şimdi ben ve kızım alman vatandaşlığına geçiş için başvurdum ve alman makamları bizim türk vatandaşlığından çıkış yapmamızı istiyorlar, bu kızım içinde mecburimi?

  Saygılar

  1. Merhaba Ethem Bey,

   Kızınız Almanya^’da doğmuş olsaydı çifte pasaport taşıma hakkı olurdu ancak müracaatla vatandaşlık söz konusu olduğu için kızınız için de bu gereklidir diye düşünüyorum.
   Yine de bir avukattan görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelisin

 281. İyi çalışmalar.
  Almanya doğumluyum fakat 14 yaşında Almanyadan dönüş yaptım annem hala almanya