Vatandaşlık Yasası

Posted by

Federal Almanya vatandaşı olmanın 4 yolu vardır.

Kan Bağı Prensibi:
• Anne veya babanın ya da her ikisinin Alman vatandaşı olması esasına dayanır. Bu kişilerin doğan çocukları Alman vatandaşıdır.

Doğumla Vatandaşlık: 01.01.2000
Göçmen anne veya baba 8 yıldan beri Almanya’da oturuyorsa ve en az son iki yıl süresiz oturma iznine sahipse, bunların, 2000’den sonra Almanya’da doğan çocukları Alman vatandaşıdır. Bu kişiler artık hem ebeveynlerinin hem de Alman vatandaşlığını taşımaya
hak kazandıklarından çifte vatandaş statüsündedirler. 20.12.2014 tarihinde yürürlüğe giren son yasal değişikliğe göre, Almanya’da doğmuş, bu göçmen çocuklar 21 yaşını doldurduğunda çifte vatandaşlık statüsünün kalıcılığı için Yabancılar Dairesi’ne
müracaat ederek bazı belgeler ibraz etmesi gerekir. Gencin, aşağıdaki şartlardan birini yerine getirmesi yeterli olabilir:
• En az sekiz yıl Almanya’da yaşamış,
• En az altı yıl Almanya’da okula gitmiş,
• Almanya’da bir okul diplomasına sahip olmuş,
• Ya da meslek eğitimi diploması almış olmak Almanya vatandaşlığından yararlanmak için yeterli sayılacak. Son karar mercisi bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesidir.

Dikkat!
Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

Müracaatla Vatandaşlık
• 8 yıllık yasal oturma (Eşi Alman vatandaşı ise 3 yıl),
• Kendi geçimini sağlama,
• Kendi vatandaşlığından çıkmış olma,
• Sicili temiz olma,
• Uyum sertifikası (B1+oryantasyon sertifikası)
• Vatandaşlık sınavı,
• Demokratik düzeni kabul etme.
Bu şartları yerine getirenler 18 yaşından küçük çocukları ile birlikte vatandaşlığa alınırlar.

Özel Müracaatla Vatandaşlık
Bazı durumlarda, özel konumlu kişiler (sanatçılar, politik kişiler, sporcular vb.) de vatandaşlık alabilirler.
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi, pasaport bürosu
www.bmi.gv.at
www.bamf.de
www.bundestag.de

22 comments

 1. Merhaba ben 1995 yılında Almanya’da doğdum. 2012 senesinde ailemle Türkiye’ye kesin dönüş yaptık ama benim ikametgahım hala Almanya’da. Şuan vatandaşlık hakkına sahip miyim?

  1. Zuhal hanım merhaba,

   Türk vatandaşı olarak 6 aydan fazla Almanya dışında kalmanız oturumunuzun yanmasına neden olur. Bunu henüz fark etmemiş olabilirler. Eğer vatandaşlık almak istiyorsanız Almanya’da kalıcı olarak oturmanız, geçiminizi sağlamanız, B1 düzeyinde Almanca bildiğinizi sertifika ile kanıtlamanız gerekiyor. Ancak bu şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlığa baş vurma hakkınız doğuyor. Takdir yetkisi vatandaşlık dairesinin.
   İyi şanslar diliyorum.

 2. 1969 de Almanya’da doğdum..Babam Türk annem Alman..1979 senesinde ben henüz 10 yaşımdayken boşanmalarından dolayı babam Türkiyeye kesin dönüş yaptı.Alman annem halen Almanyada,Türk babam ise bir kaç sene önce vefat etti.Bende çifte vatandaşlık yok.Sadece Türk vatandaşıyım.Almanya’da doğdum ve 10 yaşıma kadar da orada okula gittim.Annemin de Alman olması (hem ırk hem vatandaş olarak) hasebiyle kan bağı vasıtasıyla Alman vatandaşı olabilme şansım var mı.?Kamudan emekliyim ..

  1. Merhaba ihsan bey,
   Haklısınız, ban bağı prensibinden dolayı vatandaşlık alma hakkınız var ama bu yasa 1998’den sonrasını kapsıyor okuduğum yerlerde. 1969 yılında doğan biri olarak vatandaşlık alma hakkınız var mı bundan emin değilim. Lütfen Alman Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarının hukuk bölümüyle iletişime geçin. Onlar size bu konuda kesin bilgi verecekler. Vatandaşlığa hakkınız olması durumunda da sizden belge talep edecek ve süreci başlatacaklar.

   İyi şanslar diliyorum

 3. Merhaba dedem 13 yıl Almanya’da işçi olarak çalıştı ancak alman vatandaşlığı yok. Annem Türkiye’de doğdu. Annem ve benim alman vatandaşlığına geçme şansım var mı?

  1. Merhaba Oğuz bey,
   Sizin ve annenizin dedenin Almanya’da çalışmasından dolayı Alman vatandaşlığı alma hakkınız ne yazık ki hiçbir koşulda mümkün değil.

   Kolay gelsin

 4. Merhabalar;
  Dikkat!
  Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler.
  Bildiğim kadarıyla bu yukarıdaki bilgi Aktuel değil,lütfen gereğini yapınız.
  saygılarımla

 5. Eşim çifte vatandaş berlinde yasiyor. aile birligi için yesil pasaport ile muracatta buluna bilirmiyim. Emekli devlet memuruyum.

  1. Merhaba Hüseyin bey,
   Yeşil pasaportla ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   kolay glsin

 6. Merhaba,

  1968’de Almanya’da TC vatandaşı anne ve babadan doğdum, 1984 yılında Türkiyeye döndük ailecek. 1968-1984 arasında aralıksız Almanya’da yaşadım ve 9 yıl okula gittim. Alman vatandaşı olma şansın var mı? Teşekkürler

  1. Gürkan bey merhaba,

   Almanya’dan döndükten sonra 5 içinde Almanya’ya dönme şansınız vardı. Fakat orada yaşamanız ve okula gitmenizin üzerinden çok uzun yıllar geçmiş. Bu nedenle ne oturma hakkınız ne de Alman vatandaşlığı hakkınız var.

   Siz Almanya’ya ancak çalışma vizesiyle ya da evlilik yoluyla vize alarak gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 7. Merhaba değerli site yöneticleri. Eşinden dolayı Alman Vatandaşlığında süre 5 yıl olarak belirtilmiş. Ancak bu süre an itibarıyla 3 senedir.

  “Sie sind seit mindestens zwei Jahren mit Ihrem deutschen Ehemann oder Ihrer deutschen Ehefrau verheiratet. Ihr Ehemann beziehungsweise Ihre Ehefrau hat seit mindestens zwei Jahren die deutsche Staatsangehörigkeit und besitzt diese auch zum Zeitpunkt der Einbürgerung.” ve “Sie halten sich bereits mindestens drei Jahre in Deutschland auf.”

  Bu durumda vatandaşlık yasası gereği alman eş ile 2 yıldır evli olan ve 3 yıldır Almanya´da ikamet eden eşler vatandaşlık başvurusu yapabilir.

 8. Merhaba, 93 senesinde Almanya da doğdum, doğarken annem ve babamda türk vatandaşıydı daha sonra 1 yaşımda turkiyeye dönüş yaptık . 97 de bosandilar babam hala Almanya da yaşıyor fakat alman vatandaş olmadığını biliyorum .eğer olursa bende olabilir.miyim ? Tek yol bu mudur vatandaşlık almam içinn tesekkurler.

  1. Merhaba,
   Alman vatandaşı olmak için Almanya’da bulunmak gerekmekte. Ebeveynden dolayı vatandaş olmak içinse 18 yaşından küçük olmak gerekiyor. Artık reşit olduğunuz için ebeveynden dolayı vatandaş olmanız olanaklı değil.
   Siz ancak Almanya’da çalışma amacıyla gidebilirsiniz; daha sonra şartları tamamlamanız durumunda vatandaşlık başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 9. Merhaba ,93 senesinde Almanya da doğdum anne-baba tc vatandaşları. bir yaşındayken ülkeme donmusum daha sonra annebaba boşanıyorlar ve babam almanyada yaşamakta uzun yıllardır fakat alman vatandaşı olamadı eğer olursa bende olabilir miyim? Tek yol bu mudur alman pasaport icin. Tesekkurler

  1. Merhaba,

   Ebeveynden dolayı Alman vatandaşı olmak için (yani ebeveyn üzerinden) 18 yaşından küçük olmak ve Almanya’da yaşıyor olmak gerekiyor. Bu anlamda sizin ne yazık ki bir şansınız yok.
   Kolay gelsin

 10. Merhabalar
  Ben 1975 almanya doğumluyum 2 sene okula gittim babam halen almanyada yaşamakta ve sağlık sorunları bulmakta ben babamın yanına gidip ona bakmama istiyorum bununla ilgili bana yardımcı olurmusunuz .ayrica ordan oturum izini almaya hak kazanırmiyim.

  1. Canan Hanım merhaba,
   Babanız sağlık sorunlarından dolayı bakıma ihtiyacı olduğunu ve sizin masraflarınızı da karşılayabileceğini belgelerle beraber yabancılar dairesine götürerek bilgi almasını tavsiye ediyorum.
   Çok küçük bir olasılık, takdir yetkisi yabancılar dairesinde. Buna benzer ne yazık ki örnek uygulamalara daha önce denk gelmedim. Yine de sormakta yarar var.
   Kolay gelsin

 11. Merhaba, 1997 Almanya dogumluyum. Okul ve meslek hayatimi Almanya‘da gecirdim. 4,5 yil önce Türkiyeye temelli dönüs yaptim. Alman vatandasi olma hakkim var mi? Varsa 3 aylik kizima da vatandaslik alma imkani bulunuyor mu?

  1. Gamze Hanım merhaba,
   Alman vatandaşlığı sadece Almanya’da yaşayan ve belirli şartları yerine getirenlere verilir. Siz ancak tekrar Almanya’da yaşayarak ve gereken şartları sağladıktan sonra vatandaşlık alabilirsiniz. Kızınız da 18 yaşından küçük olduğu için sizinle beraber vatandaşlık alır.
   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir