Vatandaşlık Yasası

Posted by

Federal Almanya vatandaşı olmanın 4 yolu vardır.

Kan Bağı Prensibi:
• Anne veya babanın ya da her ikisinin Alman vatandaşı olması esasına dayanır. Bu kişilerin doğan çocukları Alman vatandaşıdır.

Doğumla Vatandaşlık: 01.01.2000
Göçmen anne veya baba 8 yıldan beri Almanya’da oturuyorsa ve en az son iki yıl süresiz oturma iznine sahipse, bunların, 2000’den sonra Almanya’da doğan çocukları Alman vatandaşıdır. Bu kişiler artık hem ebeveynlerinin hem de Alman vatandaşlığını taşımaya hak kazandıklarından çifte vatandaş statüsündedirler. 20.12.2014 tarihinde yürürlüğe giren son yasal değişikliğe göre, Almanya’da doğmuş, bu göçmen çocuklar 21 yaşını doldurduğunda çifte vatandaşlık statüsünün kalıcılığı için Yabancılar Dairesi’ne müracaat ederek bazı belgeler ibraz etmesi gerekir. Gencin, aşağıdaki şartlardan birini yerine getirmesi yeterli olabilir:
• En az sekiz yıl Almanya’da yaşamış,
• En az altı yıl Almanya’da okula gitmiş,
• Almanya’da bir okul diplomasına sahip olmuş,
• Ya da meslek eğitimi diploması almış olmak Almanya vatandaşlığından yararlanmak için yeterli sayılacak. Son karar mercisi bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesidir.

Dikkat!
Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

Müracaatla Vatandaşlık
• 8 yıllık yasal oturma (Eşi Alman vatandaşı ise 3 yıl),
• Kendi geçimini sağlama,
• Kendi vatandaşlığından çıkmış olma,
• Sicili temiz olma,
• Uyum sertifikası (B1+oryantasyon sertifikası)
• Vatandaşlık sınavı,
• Demokratik düzeni kabul etme.
Bu şartları yerine getirenler 18 yaşından küçük çocukları ile birlikte vatandaşlığa alınırlar.

Özel Müracaatla Vatandaşlık
Bazı durumlarda, özel konumlu kişiler (sanatçılar, politik kişiler, sporcular vb.) de vatandaşlık alabilirler.
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi, pasaport bürosu
www.bmi.gv.at
www.bamf.de
www.bundestag.de

573 comments

 1. Merhaba ben 1995 yılında Almanya’da doğdum. 2012 senesinde ailemle Türkiye’ye kesin dönüş yaptık ama benim ikametgahım hala Almanya’da. Şuan vatandaşlık hakkına sahip miyim?

  1. Zuhal hanım merhaba,

   Türk vatandaşı olarak 6 aydan fazla Almanya dışında kalmanız oturumunuzun yanmasına neden olur. Bunu henüz fark etmemiş olabilirler. Eğer vatandaşlık almak istiyorsanız Almanya’da kalıcı olarak oturmanız, geçiminizi sağlamanız, B1 düzeyinde Almanca bildiğinizi sertifika ile kanıtlamanız gerekiyor. Ancak bu şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlığa baş vurma hakkınız doğuyor. Takdir yetkisi vatandaşlık dairesinin.
   İyi şanslar diliyorum.

   1. Merhaba ben 1994 de almanyada leverkusen de dogdum ben 2 yasındayken almanyadayken annemin oturumu olmadığından mı oturum süresi dolduğu dan mı tam hatırlayamıyorum annemi benle beraber sınır dısı edip Türkiye gönderiyorlar annem babam ayrılır ben Türkiye kalıyorum simdi yasım 27 ben almanyada dogum kagıdımı cıkarttım benim babam almanyada nenem amcalarım halalarım baba tarafı almanyada anne tarafı ingilterede ben Türkiye sokaklarda büyüdüm ben bebekken nasıl beni bilmediğim Türkiye kim gönderdiyse kimler Sebeb olduysa Allah da onların cocuklarının basına versin ben burda ne yasadım ne gördüm bu dünyada yasıyorlarsa iki yakaları bir araya gelmesin büyüdüm Bi sekilde ben dogdugum yeri almanya yı istiyorum nasıl giderim dogum kagıdım var

    1. Merhaba Aydın Bey,
     Olanlar için üzüldüm.
     Sadece orada doğduğunuz için geri gitme şansınız ne yazık ki yok.
     Siz ancak eğitiminize, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ile çalışmaya ya da meslek eğitimine gidebilirsiniz. 3. seçenek de aile birleşimi.

     İyi şanslar

     1. Selam melek hanım ben 1983 Almanya’daki doğdum 1987 de annem beni turkiyede bıraktı ailem şuan hala almanyadalar 5 kardeşiz ve onlarda ve babam annem hala ordalar almaya vatandaşı olma ihtimalim varmi acaba ?

     2. Merhaba Ersen Bey,

      Ne yazık ki ne Alman vatandaşı ne de aile orada diye Almanya’ya aile birleşimi ile gitme hakkınız yok. Siz ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alıp çalışmak için gidebilirsiniz. Tabii duruma göre eğitim ve eşe aile birleşimi kategorileri de mümkün olabilir.

      Kolay gelsin

     3. Mert kahraman dediki

      Ben Milli Sporcuyum Vatandaşlık Alma Şansım Yüksekmi Veya Alabilirmiyim

     4. Merhaba,

      Almanya’ya yerleşip yeterli süre kalmanız ve şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık alma hakkınız doğar.

      Kolay gelsin

     5. Merhabalar benim annem Türk babam Alman vatandaşı. ve ben Türkiye de doğdum şuan 19 yaşındayım kan bağından dolayı Alman vatandaşı hakkım varmış . Alman vatandaşlığına direkt geçebiliyor muyum yoksa onlar değerlendirip yaşım büyük olduğu için kamu yararına fayda olur mu olmaz mı diye ayırt etmeksizin kabul ederler mi acaba bilgilendirebilirseniz çok sevinirim ? 🙂

     6. Merhaba Barış Bey,

      Bu durumda vatandaşlık alma hakkınız var. Babanızın kimlik bilgileri ve doğum belgelerinizle pasaport talebi için başvuru yapabilirsiniz. Onlar değerlendirip size sonucu iletirler.
      https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/-/1514532 Gerekli bilgiler ve evrak listesine bu link üzerinden ulaşmak mümkün.

      İyi şanslar

    2. Merhaba ben 1989almanyada doğdum doğum belgem var orda okudum 10 sınıfa kadar sertifikam da var okuldan eğitim de aldım meslek yaptım Almanca konusabiliyorum 33yasindayim çevirmenlik yapıyorum 1kere pasaportumu yeniledim ama gidemedim 19 yaşımda şuan 33yasindayim gidebilirmiyim gidebilirsem ne yapmaliyim

     1. Merhaba Tuba Hanım,

      Ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek vize alarak gitmeniz mümkün diye düşünüyorum. Ayrıca şans kartı ile ilgili yasanın çıkmasını bekleyin, o yasada daha önce Almanya’da yaşayanlara yönelik bazı düzenlemeler olacağı söyleniyor. Ancak yasa çıktıktan sonra şartlar ve durumunuz değerlendirilebilir.

      Kolay gelsin

    3. Babanın tarafından biri istek yapabilir mi aran onlarla iyimi istek yaparsa kolay hemen gidersin. Sonra oturum vatandaşlık için orada yaparsın. Dilde öğrenirsin. Zaten orda bir işe girdin mi rahat. Oturum arkasından vatandaşlık. Gelir. Bu İngiltere içinde geçerli

   2. Melek hanım acil cevabınızı bekliyorum. 21.07.2000 doğumluyum. Elimde çocuk kimliğim var 2010 da süresi geçmiş. Babam ben doğduğumda orada yaşıyordu yani vatandaşlığı o yolla kazandım. Babam şu an alman vatandasi. Ben 23 yaşına kadar seçim yapmam gerekiyor diye bildiğimden bu yaz gidip halledecektim. Ancak şu an şoka uğradım. 21.07.2022 de mi bitiyor hakkım yoksa yandı mı? Lütfen acil dönüşünüzü bekliyorum Melek Hanım

    1. Merhaba Aleyne Hanım,

     23 yaşına kadar devam eder diye düşünüyorum. Temmuz 2023’e kadar zamanınız var.

     Kolay gelsin

     1. 1968’de Almanya’da doğdum. İlkokul ve liseyi orada tamamladım. 1986’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Şimdi benim vatandaşlık alabilmem mümkün mü?

     2. Merhaba Nursen Hanım,

      Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir hak. Ne yazık ki siz bu haktan faydalanamıyorsunuz.

      Bilginiz olsun

     3. Merhaba
      Ben alman vatandasiyim esim Türk
      7 yil evvel evlendik ve turkiyede yasiyoruz. Cocugumuz burada dogdu ve 4 yasinda. Kan bagi Ile cocuguma alman vatandasligi alabilir miyim?
      Tesekkurler

     4. Değerli Danışanımız,

      Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

      Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

      https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

      İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

      Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

   3. Iyi günler ben almnyada doğdum ve büyüdüm çocuklarım orada dünyaya geldi ve çocuklarım almanvatandasiydi .ailebilisim için başvuru yaptık bize ret geldi benim çocuklarım hakksiz yere almış diye ve biz bunu araştırdık benim 2002 yılında oturmami silinmiş diye bilgi verildi ama öyle birşey yoktu çünkü bize hiç bı bilgi nede mektup gelmişti çünkü hersene giriş çıkış yapmıştı ve şuan biz bı bilgi aldık pişmanlık yasası varmış acaba benim çocuklarım geri passaportlarini geri alabilir mi orada hiç okula gitmediler babaları Türkiye’de olduğu için Türkiye’de okula gidiyorlar acacba çocuklarımıni hakklarini nasıl alabilir mi Melek hanım

    1. Merhaba Birsen Hanım,

     Giriş çıkış yapmak yetmemiştir. Yıl içinde 6 aydan fazla Türkiye’de kalmanız durumunda oturumunuz tehlikeye girer. Bu durum çocukların doğumundan önce olduğu için çocukların vatandaşlığı geri alınmıştır diye düşünüyorum.
     Avukattan bilgi almanızı öneririm.

     Kolay gelsin

   4. Merhaba annem 1971 almanya doğumlu 25 yaşına kadar almanyada okumuş ve çalışmış annem 1995 te türkiyeye dönüp evlendi . Anne tarafım komple almanyada annem türkiyeye döndükten sonra anne tarafım alman vatandaşlığına geçti yani ananem ve dedem alman vatandaşı annem şimdi alman vatandaşlığı almak istiyor mümkünmüdür?

    1. Merhaba Aleyna Hanım,

     Kan bağı prensibine göre ancak doğumdan önce ebeveynlerden biri vatandaşsa doğan kişi de vatandaşlık alır. Bu durumda annenizin vatandaşlık hakkı yok ne yazık ki.

     Kolay gelsin

   5. Merhaba ben en son 12 yıl önce almanaya giriş yaptım Türk vatandaşıyım pasaportum da süresiz oturumum var orda dogdum büyüdüm suan turkiyede evliyim ama tekrar almanyaya dönmek istiyorum neyapmam gerekiyo acaba pişmanlık yasası varmi faydalanabilirsiniz?

    1. Merhaba Tuğba Hanım,

     51. maddeye uugun kriterleri karşılayabilirseniz geri dönme hakkından yararlanabilirsiniz. Ancak bu kriterleri sağlayamıyorsanız diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden çalışma vizesi alarak gitme şansınız var.

     Kolay gelsin

  2. Merhaba ben 1999 yılında Frankfurt ta doğdum. Annem babam yunan vatandaşı olduğu için Yunanistana döndük ben bebekken ve hala burada yaşıyoruz.Bende yunan vatandaşıyım şuan ama Almanyaya döneceğim için oradan vatandaşlık alabilir miyim veya alabilmem için neler yapmam gerekiyor?

   1. Merhaba Sena Hanım,

    AB vatandaşı olduğunuz için istediğiniz zaman istediğiniz kadar Almanya’da kalabilirsiniz.

    Bilginiz olsun

  3. Ben bilal hess

   Ben Ludwigshafen almanya dordum 17,Juni 2003
   Baban alman vatadasi annem Türk vatadasi ama Ben 4 yasinda annem kesin dönüs Yapdin icin türkiye
   Yapdin icin Ben gir almanya Hakkina sahip
   Birde alman kimlik alman devlet Aldi Cünkü annem kesin dönüs Yapdin icin

   1. Bilal Bey,

    Yazdıklarınız üzerinden sağlıklı bilgi vermek zor o nedenle bize ulaşabilirseniz bilgilendirme yapmaya çalışırız.

    Kolay gelsin

  4. Öncelikle merhaba 21 yaşına kadar ausbildung dahil Almanya’da yaşadım 21 yaşında evlenerek Türkiye’’ye yerleşme kararı aldım. Yaklaşık sekiz yıldır Türkiye’de yaşıyorum sekiz yılda iki defa ailemi ziyarete geldim ama ne olur ne olmaz alman vatandaşlığını almak istiyorum buna şu anda hakkım var mı yada neler yapmam gerekir ./ bu arada kendi güzellik merkezi mi işletiyorum Türkiye’de maddi durumum sıkıntısız

   1. Sibel Hanım Merhaba,

    Verdiğiniz verilere göre 2000 yılından önce doğdunuz, bu nedenle doğumla vatandaşlık hakkınız yok. 2000 yılından önce ancak dilekçeyle bu statüyü alabilirdiniz. Dolayısıyla geriye dönük olarak vatandaşlık hakkınız bulunmuyor ne yazık ki.

    Bilginiz olsun

  5. Melek hanım selamlar,

   1994 yolunda doğdum ve 2007 yılında ailem ile birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Türkiye’de ise özel bir kurumdan C2 sertifikam var ve onun dışında zaten hacettepeden Almanca öğretmenliği mezunuyum. Şu an için özel bir şirkette kabin memuruyum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ve şansım nedir? Çok teşekkür ederim

   1. Merhaba Seçkin Bey,

    Kabin memuru olarak çalışmak niyetindeyseniz bu doğrultuda iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Bu numaradan da durumunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz. Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV) Uluslararası Kalifiye Eleman Merkezi Çağrı Hattı +49 30 1815 – 1111 (sadece İngilizce + Almanca)

    Ayrıca şimdilerde üzerinde çalışılan fırsat kartı yasallaşınca kriterleri sağlamanız durumunda o doğrultuda da başvuru yapmak münkün.

    Kolay gelsin

 2. 1969 de Almanya’da doğdum..Babam Türk annem Alman..1979 senesinde ben henüz 10 yaşımdayken boşanmalarından dolayı babam Türkiyeye kesin dönüş yaptı.Alman annem halen Almanyada,Türk babam ise bir kaç sene önce vefat etti.Bende çifte vatandaşlık yok.Sadece Türk vatandaşıyım.Almanya’da doğdum ve 10 yaşıma kadar da orada okula gittim.Annemin de Alman olması (hem ırk hem vatandaş olarak) hasebiyle kan bağı vasıtasıyla Alman vatandaşı olabilme şansım var mı.?Kamudan emekliyim ..

  1. Merhaba ihsan bey,
   Haklısınız, ban bağı prensibinden dolayı vatandaşlık alma hakkınız var ama bu yasa 1998’den sonrasını kapsıyor okuduğum yerlerde. 1969 yılında doğan biri olarak vatandaşlık alma hakkınız var mı bundan emin değilim. Lütfen Alman Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarının hukuk bölümüyle iletişime geçin. Onlar size bu konuda kesin bilgi verecekler. Vatandaşlığa hakkınız olması durumunda da sizden belge talep edecek ve süreci başlatacaklar.

   İyi şanslar diliyorum

 3. Merhaba dedem 13 yıl Almanya’da işçi olarak çalıştı ancak alman vatandaşlığı yok. Annem Türkiye’de doğdu. Annem ve benim alman vatandaşlığına geçme şansım var mı?

  1. Merhaba Oğuz bey,
   Sizin ve annenizin dedenin Almanya’da çalışmasından dolayı Alman vatandaşlığı alma hakkınız ne yazık ki hiçbir koşulda mümkün değil.

   Kolay gelsin

 4. Merhabalar;
  Dikkat!
  Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler.
  Bildiğim kadarıyla bu yukarıdaki bilgi Aktuel değil,lütfen gereğini yapınız.
  saygılarımla

  1. Yusuf bey,
   Doğumla vatandaşlık alanlar ve sonrasında Almanya dışında yaşayanlar için hala devam ediyor bu madde. Vatandaşlığın korunması için de Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınması gerekir. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

   Bilginize

   Saygılarımla

 5. Eşim çifte vatandaş berlinde yasiyor. aile birligi için yesil pasaport ile muracatta buluna bilirmiyim. Emekli devlet memuruyum.

  1. Merhaba Hüseyin bey,
   Yeşil pasaportla ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   kolay glsin

 6. Merhaba,

  1968’de Almanya’da TC vatandaşı anne ve babadan doğdum, 1984 yılında Türkiyeye döndük ailecek. 1968-1984 arasında aralıksız Almanya’da yaşadım ve 9 yıl okula gittim. Alman vatandaşı olma şansın var mı? Teşekkürler

  1. Gürkan bey merhaba,

   Almanya’dan döndükten sonra 5 içinde Almanya’ya dönme şansınız vardı. Fakat orada yaşamanız ve okula gitmenizin üzerinden çok uzun yıllar geçmiş. Bu nedenle ne oturma hakkınız ne de Alman vatandaşlığı hakkınız var.

   Siz Almanya’ya ancak çalışma vizesiyle ya da evlilik yoluyla vize alarak gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 7. Merhaba değerli site yöneticleri. Eşinden dolayı Alman Vatandaşlığında süre 5 yıl olarak belirtilmiş. Ancak bu süre an itibarıyla 3 senedir.

  “Sie sind seit mindestens zwei Jahren mit Ihrem deutschen Ehemann oder Ihrer deutschen Ehefrau verheiratet. Ihr Ehemann beziehungsweise Ihre Ehefrau hat seit mindestens zwei Jahren die deutsche Staatsangehörigkeit und besitzt diese auch zum Zeitpunkt der Einbürgerung.” ve “Sie halten sich bereits mindestens drei Jahre in Deutschland auf.”

  Bu durumda vatandaşlık yasası gereği alman eş ile 2 yıldır evli olan ve 3 yıldır Almanya´da ikamet eden eşler vatandaşlık başvurusu yapabilir.

 8. Merhaba, 93 senesinde Almanya da doğdum, doğarken annem ve babamda türk vatandaşıydı daha sonra 1 yaşımda turkiyeye dönüş yaptık . 97 de bosandilar babam hala Almanya da yaşıyor fakat alman vatandaş olmadığını biliyorum .eğer olursa bende olabilir.miyim ? Tek yol bu mudur vatandaşlık almam içinn tesekkurler.

  1. Merhaba,
   Alman vatandaşı olmak için Almanya’da bulunmak gerekmekte. Ebeveynden dolayı vatandaş olmak içinse 18 yaşından küçük olmak gerekiyor. Artık reşit olduğunuz için ebeveynden dolayı vatandaş olmanız olanaklı değil.
   Siz ancak Almanya’da çalışma amacıyla gidebilirsiniz; daha sonra şartları tamamlamanız durumunda vatandaşlık başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 9. Merhaba ,93 senesinde Almanya da doğdum anne-baba tc vatandaşları. bir yaşındayken ülkeme donmusum daha sonra annebaba boşanıyorlar ve babam almanyada yaşamakta uzun yıllardır fakat alman vatandaşı olamadı eğer olursa bende olabilir miyim? Tek yol bu mudur alman pasaport icin. Tesekkurler

  1. Merhaba,

   Ebeveynden dolayı Alman vatandaşı olmak için (yani ebeveyn üzerinden) 18 yaşından küçük olmak ve Almanya’da yaşıyor olmak gerekiyor. Bu anlamda sizin ne yazık ki bir şansınız yok.
   Kolay gelsin

 10. Merhabalar
  Ben 1975 almanya doğumluyum 2 sene okula gittim babam halen almanyada yaşamakta ve sağlık sorunları bulmakta ben babamın yanına gidip ona bakmama istiyorum bununla ilgili bana yardımcı olurmusunuz .ayrica ordan oturum izini almaya hak kazanırmiyim.

  1. Canan Hanım merhaba,
   Babanız sağlık sorunlarından dolayı bakıma ihtiyacı olduğunu ve sizin masraflarınızı da karşılayabileceğini belgelerle beraber yabancılar dairesine götürerek bilgi almasını tavsiye ediyorum.
   Çok küçük bir olasılık, takdir yetkisi yabancılar dairesinde. Buna benzer ne yazık ki örnek uygulamalara daha önce denk gelmedim. Yine de sormakta yarar var.
   Kolay gelsin

 11. Merhaba, 1997 Almanya dogumluyum. Okul ve meslek hayatimi Almanya‘da gecirdim. 4,5 yil önce Türkiyeye temelli dönüs yaptim. Alman vatandasi olma hakkim var mi? Varsa 3 aylik kizima da vatandaslik alma imkani bulunuyor mu?

  1. Gamze Hanım merhaba,
   Alman vatandaşlığı sadece Almanya’da yaşayan ve belirli şartları yerine getirenlere verilir. Siz ancak tekrar Almanya’da yaşayarak ve gereken şartları sağladıktan sonra vatandaşlık alabilirsiniz. Kızınız da 18 yaşından küçük olduğu için sizinle beraber vatandaşlık alır.
   Kolay gelsin

  2. Merhabalar benim 2004 ve 2007 doğumlu Almanya doğumlu çocuklarım 2011 yılında turkıye ye yerleştik ailece. daha sonra 2015 yılına kadar anne baba olarak ilametgahımız oradaydı .Cocuklarımın reise passları yenilendi .Alman vatandaşlığına geçmeleri için şartları neler bunları öğrenmek istiyorum

   1. Ergül bey merhaba,

    Sorunuzdan tam olarak nerede yaşadığınızı çıkaramadım. Ayrıntılı yazarsanız cevap vermeye çalışırım.

    Kolay gelsin

   2. Merhaba ben 1994 senesinde almanyada dogdum anaokul ve ilkokulu almanyada bitirdim 2005 senesinde turkiyeye donus yaptik baba tarafim hala almanyada amcalarim babam galam dedem babaannrm falan hepsi orda yasiyor ben lisans mezunuyum ve 2 defa yazları staj yaptim almanyada almanyada yasamak ve calismak istiyorum olursa tekrar bi universite okumak isterim cevaplarinizi bekliyorum simsiden tesekkurler

    1. Merhaba Bedirhan Bey,

     Lisans alanınızda bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda Almanya’ya çalışmak amacıyla gidebilirsiniz ya da meslek eğitimi için gitme hakkınız var

     Kolay gelsin

     1. Slm sayin site babam almanyada ben turkiyede dogdum almanya hic gitmedim gitme sansim nasil olabilir

     2. Merhaba,

      18 yaşından küçükseniz aile birleşimi yapma şansınız var.
      Ya da B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi için gidebilirsiniz.

      Kolay gelsin

 12. annem almanyada doğmuş Türkiye vatandaşı olduğu halde doğduğu şehir Hamburg olarak gözüküyor annem ve annemden dolaylı benim çifte vatandaşlık almamız mümkün mü?

  1. Merhaba,
   Annenizden dolayı ancak doğum esnasında ya da 18 yaşından küçükten annenizin Aman vatandaşlığına geçişi esnasında vatandaşlık alma hakkınız olabilirdi. Sadece Almanya’da doğduğu için ne anneniz ne de ondan dolayı siz vatandaşlık alma hakkına ne yazık ki sahip olamıyorsunuz.

   Kolay gelsin

 13. babam 1976 doğumlu . babannem 1977 yılında almanyaya gitti. 16 yıl çalıştı ve daha sonra türkiyeye döndü .
  ( babannem türkiyede iken eşinden ayrılmıştı. ) daha öncesinde sigortasını yaptrmıştır almanyada ve türkiyeden almanyaya para gönderip sigortasını ödiyordu. alamanyadan vatandaşlık aldı alman birisi le evlendi. hemde emekli olud. daha sonra eşinden ayrıldı . türkiyeye kesin dönüş yaptı. babannem 2018 yılında vefat etti. babam alman vatandaşlığı alma hakkı var mı.

  1. Merhaba,
   Ebeveyn üzerinden Alman vatandaşlığı alabilmek için 18 yaşından gün almamış olmak gerekiyordu. Bu durumda vatandaşlık almak imkansız.

   Kolay gelsin

 14. Merhaba,
  eşim çifte vatandaş 2018 yılında evlendik türkiyede ikamet ediyoruz. temmuzda çocuğumuz olacak kan hukukundan faydalanıp vatandaşlık elde edebiliyor mu?

  1. Kardelen Hanım merhaba,
   Evet, çocuğunuz babadan dolayı vatandaşlık alır. Doğumdan sonra bağlı bulunduğunuz konsolosluktan pasaport işlemleri başlatabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. merhabalar babam 1984 yılında vefat etti almanyada ben 3 yaşindaydım annem türkiyeye kesin dönüş yapmış annem babamdan dolayı almanyadan maaş alıyor ben veya annem tekrar almamyada yaşama şansimiz varmı

 16. Merhaba. Ben çifte vatandaşım, 2002’de Almanya’da doğdum. Annem Alman, babam ise Türk vatandaşı. Doğumumdan beri Türkiye’de yaşıyoruz, yani bütün eğitim hayatımı burada geçirdim. Peki Alman vatandaşlığı alabilmem için çeşitli şartlara tabii tutuluyor muyum? Yoksa direkt olarak doğumdan itibaren Alman vatandaşı mı sayılıyorum? Bunun dışında 18-23 yaş aralığındaki iki ülkeden birini seçme zorunluluğu benim için de geçerli mi, yoksa ben hayatımın sonuna kadar iki ülkenin de vatandaşı olarak kalabilecek miyim? Benim Almanya’daki oturma izni gibi haklarım doğumumdan itibaren süresiz olarak korunur mu, istediğim zaman Almanya’ya yerleşebilir miyim? Ayrıca Türkiye’deki eğitim hayatım için “mavi karta” geçmeyi düşünüyorum. Mavi karta geçip resmiyette Alman vatandaşı olmama rağmen Almanya’ya hiç gitmez veya oraya yerleşmezsem vatandaşlığımın belli bir süre yanması gibi bir durum söz konusu olur mu? Ya da mavi karttan sonra sadece Alman vatandaşı olarak gözükmem dışında benim için sorun teşkil edecek veya haklarımın değişeceği herhangi bir durum söz konusu mudur?

  1. Sena Hanım merhaba,

   Kan bağı prensibi üzerinden Alman vatandaşlığı hakkını kazandığınız için vatandaşlığı kaybetme riskiniz bulunmuyor. 18-23 yaş arasındaki seçme zorunluluğu da sizin için söz konusu değil.
   Siz anneden dolayı Alman, babadan dolayı da Türk vatandaşlığı hakkı kazanmış durumundasınız. Dolayısıyla mavi kart hatta Türk kimliği ve pasaportu da çıkarma hakkınız bulunuyor.

   Size tavsiyem en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almancanızı taze tutmanız. Ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresini aşmayın. Onu Türkiye’de de Alman Büyükelçiliği’nden ya da başkonsolosluklardan uzatabilirsiniz. Geçerlilik süresinin aşılması problem yaşamanıza neden olabilir.

   https://www.buzer.de/s1.htm?a=11&g=PassG

   Kolay gelsin

 17. Selamlar. Ben Mavi kart başvurusunda bulunmak istiyorum. Ancak nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Öncelikle Alman kimliğim 12 yaşına kadar geçerli olan “KINDERAUSWEİS”, pasaportum ise “REISEPASS” olarak geçiyor ancak süresi 2017 yılında dolmuş bile. Mavi karta başvurmadan önce Alman kimlik ve pasaportumu mu yenilemeliyim? Bunun dışında ise Mavi kart için tam olarak nereye başvurmalıyım?

  1. Merhaba,
   Mavi kart sadece AB vatandaşı olmayanlara verilen çalışma -oturma statüsüdür. Siz Aman vatandaşı iseniz buna gerek olmadan Almanya’ya gidip yerleşebilir ve çalışabilirsiniz.
   Pasaportunuzu yenileme şansınızı olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
   Alman kimliği ve pasaportu alabilirseniz sorun olmadan Almanya’ya gidebilirsiniz.
   Ancak alamazsanız diplomanıza uygun bir iş bulmanız gerekecek. Bu işten yıllık brüt maaşınızın miktarı mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. Mavi kartı vize alıp Almanya’ya gittikten sonra oturum için yabancılar dairesi sizin yılık brüt maaşınıza bakarak verecek.

   Kolay gelsin

 18. Tekrardan selamlar. Bir önceki yorumu yazan kişi benim. Çifte vatandaşım ve Mavi karttan kastım “özel izin ile Türk vatandaşlığından çıkma”ktı. Sizin bahsettiğiniz farklı bir Mavi kart sanırım. Tekrar bi bakabilir misiniz? Teşekkürler

  1. Merhaba Tekrar,

   Bunu nüfus müdürlüklerinden alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 19. Merhaba babam ben doğduktan sonra alman vatandaşlığı aldı ben türkiyede doğdum babam hala alman vatandaşı vatandaşlık alma şansım var mı acaba

  1. Merhaba Yaren Hanım,
   Vatandaşlık alabilmeniz için babanızın sizin doğumunuzdan önce vatandaşlığa geçmiş olması gerekirdi. Ne yazık ki babadan dolayı vatandaşlık alma hakkınız yok. Siz ancak başvurarak vatandaş olabilirsiniz ama bunun için Almanya’da yaşıyor olmanız ve gerekli şartları da yerine getiriyor olmanız gerekirdi.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba ben 1984 de Almanya da doğdum ve burda okudum unbefristete Aufenthaltserlaubnisim var. Türk vatandaşıyım. 2008 ve 2010 yilinda Almanyada cocuklarim dogdu Alman Reisepasslari var. 2016 yılında kendi ikametgâhımi Almanya dan abmelden yaptim ama sık sık buraya gelip gittim. 2022 yilinda pasaportumun süresi bitiyor ve ben Almanya da ikametgahım olmadan Aufenthaltserlaubnisimi uzatabilir miyim? Çocuklarımdan dolayı ve benim Almanyada doğup büyüyen okula giden birisi olarak bu konuyla ilgili haklarım neler ve ne yapmam lazım?

   1. Merhaba,

    Süresiz oturumunuz da olsa Almanya dışında 6 aydan fazla kalmanız durumunda oturumunuz iptal edilir.
    Almanya’ya gitmek isterseniz ancak Alman çocukla aile birleşimi yapmanız durumunda vize almanız mümkün.
    Oturumunuzu uzatmak istediğinizde sizin uzun süredir Türkiye’de yaşadığınız ortaya çıkacaktır.

    Bilginiz olsun

 20. Merhaba ,
  Ben 09/06/1999 yılında almanyada doğdum 2 türk vatandaşı anne ve babadan.Annem ben doğduğuma kadar orda yaşamış ve oturum izni var.Ben doğum ile türk vatandaşı oldum.Sonrasında çıkan bir yasa ile para verilerek doğan yabancı vatandaşların çifte vatandaşlığa sahip olması ile çifte vatandaş oldum.Ben şuan bildiğim kadarıyla 23 yaşıma kadar seçim yapmam gerekiyor.Bu seçim sürecinde hangi yolu izlemem lazım ya da seçim yapmam gerekiyor mu ?
  Teşekkür ederim

  1. Semih Bey merhaba,
   Siz Almanya’daysanız vatandaşlık dairesine giderek durumunuzu sorabilirsiniz. Normalde Optionsrecht 2014 yasasıya kaldırıldı ama bu sizi etkiler mi bilemiyorum. Yani seçim yapma durumunda olup olmadığınızı bilemiyorum. O nedenle Staatsbürgerschaftsamt’a giderek bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   https://turkce-almanca.cevirsozluk.com/

 21. Merhaba 1983 almanya doğumluyum.13 sene orda yaşadım.ilkokulu orda bitirdikten sonra gyimnasium’a gittim.sonrasında babamın zoruyla temelli dönüş yaptık.şuan türkiye’de devlet dairesinde çalışıyorum.almanya ya geri dönebilirmiyim?teşekkür ederim

  1. Tarkan Bey merhaba,
   Dönüşünüz üzerinden 5 yıl geçmeden geri dönme şansınız vardı fakat artık ancak çalışma, eş ile aile birleşimi amacıyla gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Tekrar merhaba cevabınız için çok teşekkür ederim.almanya’ya ancak çalışma, eş ile aile birleşmesiyle dönebileceğimi söylemişsiniz.peki çalışma izni nasıl alabilirim?iyi bir seviyede hala almanca konuşabiliyorum.vize alma konusunda sorun çıkarırlar mı?

    1. Tarkan Bey merhaba,

     Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda Türkiye’deki Alman konsolosluğuna diğer vize evraklarıyla çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Evraklarınız eksiksiz ve istenildiği gibi olursa sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

     İyi şanslar

 22. Merhaba,
  Ben 1979 Türkiye doğumluyum. Babam 40 küsür sene Almanya’da yaşamış annem de 30 küsür sene. Bu arada ben de 16 yaşıma kadar Almanyada yaşadım ve okula gittim. Babam Almanya’dan emekli fakat 1995 yılında ne yazık ki temelli dönüş yaptık. Acaba ben Alman vatandaşlığına geçmek istesem ya da çifte vatandaşlık almak istesem, bu mümkün müdür? Şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ederim

  1. Serkan Bey merhaba,

   Ne yazık ki siz ancak doğumla ya da 18 yaşından küçükken aile ile beraber Aman vatandaşlığına geçebilirsiniz. BU durumda sadece orada yaşadığınız ve ailenizin durumundan dolayı vatandaşlık hakkınız yok. Oraya bu vesilelerle vize bile verilmez.
   Siz ancak iş sözleşmesi edinerek Almanya’ya çalışma amaçlı gidebilir; daha sonra da şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 23. Merhaba, ben 1991’de Almanya’da doğdum. 7 yaşıma kadar orada yaşadıktan sonra annem ve babam ayrıldı ve babam beni alarak Türkiye’ye döndü. 2 sene orada anaokuluna gittim sonraki tüm eğitim hayatım burada geçti. Şuan Türkiye’de phd yapıyorum, ingilizce, almanca ve 2 dil daha biliyorum. Annem alman vatandaşı fakat görüşmüyoruz. Doğumda bana Alman vatandaşlığı verilmiş fakat babam dönmek istediğinden kabul etmemiş. Benim adıma tercih yapıldığı için bu hakkı arama ve geri kazanma olasılığım var mıdır? Yoksa Almanya’da yaşamak, vatandaşlık veya oturma/çalışma izni almak için ne yapabilirim? Maddi açıdan hiçbir sıkıntım yok, iyi bir mesleğim var ve akademik kariyer düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Eylem Hanım,

   Anneden dolayı Aman vatandaşlığı hakkınız vardı. Geriye dönük olarak bu hak tekrar verilebilir mi bilemiyorum. Bunu isterseniz Almanya’dan bir hukukçuya görüşün
   Bundan bağımsız olarak Almanya’da çalışmak isterseniz ayrıntılı bir konu olduğu için telefonla görüşmemiz daha uygun olur.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 24. Merhaba,
  Ben 93 yılında Almanya’da doğdum. Babamla annem ayrıldığı için ben annemle Türkiye’ye döndüm. Babam alman vatandaşı ve Almanya’da ikamet ediyor. Vatandaşlık hakkım var mı? Yoksa da kan veya doğum nedeniyle herhangi bir kolaylık var mı?

  1. Sinem Hanım merhaba,

   Doğduğunuzda anda babanızın Alman vatandaşlığı olması durumunda siz de kan bağı prensibinden dolayı vatandaşlık alabilirdiniz. Ama babanız sonradan vatandaşlığı geçtiyse sizin de o zaman Almanya’da olmanız gerekirdi ki babanızla beraber vatandaşlık işlemleriniz yapılmış olsun. Tam durumunuzu bilemediğim için babanızın bu konuda vatandaşlık dairesiyle görüşmesini tavsiye ederim.

   Kolay gelsin.

 25. Merhaba Melek Hanim,
  ben alman vatandasligini almak icin dil hakkinda bir soru sormak istiyorum. 6 yillik oturumda B2 dil sarti isteniyor. Peki bu dil sarti sadece tecl veya Goethe Institute olmak zorundami? Ben Köln üniversitesinin doktora ögrencilerine verdigi almanca kursundan B2 sertifikasi almistim. Bu yeterlimi sizce?

  Simdiden tesekkür ederim

  1. Ahmet Bey merhaba,

   Düzeyinizi belirleyen resmi bir kurum olması yeterlidir diye düşünüyorum. Yine de bu konuyu yabancılar dairesiyle görüşmenizi öneririm. Neticede karar mercii o kurumdur.

   Kolay gelsin

 26. Merhaba 1977 yılında Almanya Bremerhaven da doğdum . Almanyadaki doğum bilgilerime ulaşabilirmiyim.

  1. Ülfet Hanım,
   Bağlı bulunduğunuz belediyeden ya da doğduğunuz hastaneden bu bilgilere ulaşma şansınız var.

   Kolay gelsin

   1. İzmirde yaşıyorum almanyada doğduğum hastaneyi nasıl bulacağım ve bremenhaven belediyesimi acaba doğum raporumu bulmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

    1. Merhaba Ülfet hanım,

     Yaşadığınız şehirdeki nüfus müdürlüğü yani Standasamt dairesiyle iletişime geçmesinizi, durumunuzu anlatan Almanca bir dilekçe yazmanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 27. Melek hanım iyi günler sizi Allah karşıma çıkardı derdimin dermanı sizde ben 1987 f.almanyada doğdum babam ölünce, annem beni 1 yaşımda ülkeme getirdi ve geri gitti 34 yaşındayım ve 2 çoçuğum var ellerinizden öper. annem 50 yıldır alman vatandaşı vatandaş olma ihtimalim yada orada çalışmak için gitme şansım varmı? not: annem ve akrabalarımla görüşebilirim cevabınızı 4 gözle bekliyor olucam Allaha emanet melek hanım

  1. Hasan Bey merhaba,

   Ne yazık ki anneden dolayı ya da sadece Almanya’da doğduğunuz için vatandaşlık alma hakkınız bulunmuyor.
   Siz, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesiyle çalışmak amacıyla vize alıp gidebilirsiniz.
   Durumunuza bilmeden size doğru bilgi vermek mümkün değil. O nedenle bizi arayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 28. Merhaba

  Alman vatandasiyim esim Türk. evlendikten sonra turkiye’de yasamaya basladik. 3 yil once cocugum oldu. Cocugum turkiye de dogdu. Halen Burada yasiyoruz. Sorum cocugum icin vatandaslik basvurusu yapabilir miyim?

  Tesekkurler

 29. Merhaba leyla hanım
  ben 2001 almanya doğumluyum annem ve babam türk ,annem 20 yıl boyunca almanyada yaşadı ve benim doğumumdan itibaren birlikte türkiyede yaşadık su zamana kadar. 18-23 yaşında vatandaşlık seçme imkanı benim için geçerli midir veya almanyada üniversite okumayı düşünüyorum bu vatandaşlık olayını almamda bu etki eder mi? internette baktığım kadarıyla genellikle belli bir yıl orda okumam veya ikamet etmem gerektiği söyleniyor. Bir sorum daha olucaktı çalışma izni ne zamana kadar geçerli olabiliyor veya orda belirli bi süre çalışırsam vatandaşlık almama kolaylık sağlar mı ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Enes Bey,

   Sadece Almanya’da doğmak ne yazık ki size vatandaşlık hakkı tanımıyor. 18-23 yaş yani opsiyon hakkından yararlanabilmeniz için Almanya’da yaşıyor olmanız gerekirdi.
   Siz ancak vize şartlarını yerine getirmek kaydıyla Almanya’ya yerleşebilirsiniz. Eğitimden sonra çalışırsanız ya da çalışma amacıyla gittiğinizde yani her iki durumda da çalışırsanız ve belli bir süre sonra (yaklaşık 7-8 yıl) şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. Almanya’da diplomanıza uygun iş sözleşmeniz devam ettikçe çalışma hakkınız var.

   Kolay gelsin

 30. Merhaba Almanya doğumluyum ailem hepsi orda 26 yaşıma kadar orda yaşadım orda okudum 8 yıl aynı iş yerinde calışdım fakat alman vatandaşlığına geçmedim süresiz oturma iznim vardı. Evlenip Türkiyeye yerleşdim hamilelik pandamie derken 3 yıl giriş yapmadım. Şuan oturumum tamamen iptal mi? Tekrardan haklarımı alabiliyor muyum? Bu pasaportla gitmeye kalksam gidebilir miyim? Pasaportumun süresi halen bitmedi devam ediyor.

  1. Ayşe Hanım merhaba,

   6 aydan fazla bir süre Almanya dışında kalırsanız oturumunuz iptal olur. Almanya’ya giriş yapsanız da fark edildiğinde Türkiye’ye dönmenizi talep ederler.

   Meslek eğitiminiz varsa iş bulup gitmeyi deneyin.

   Kolay gelsin

 31. 1975 yılı Almanya doğumluyum. Ailemin kesin dönüş kararı sebebiyle 12 yaşında Türkiye’ye döndüm. Alman vatandaşlığı hakkım var mı?

  1. Merhaba Oğuz Bey,

   Alman vatandaşlığı hakkınız ne yazık ki sadece Almanya’da doğmuş olmakla olmuyor. Siz Almanya’da yaşarken şartları yerine getirmek koşuluyla müracaatla vatandaş olabilirdiniz.
   Bilginiz olsun

 32. Melek Hanım Merhaba,
  Annem 1965 Almanya doğumlu..Ananem Alman (vefat etmiş), Dedem Türk… Annem 2-3 yaşındayken boşanmışlar ve dedem 15 yaşında annemi Türkiye’ye kaçırıyor ve o dönem sorulmadan elinden hayatı çalınıyor …..Kimlik bilgisi, okul ve ikametgah bilgilerine göre ve de kan ve ırk bağına dayanarak, tekrardan Alman vatandaşlığını alabilir mi? tavsiye edebileceğiniz hukukçu var mı?
  Not: Fikri olan diğer arkadaşlarda cevap verirse sevinirim.

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Almanya’da hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederim. Bu konuda kesin bir bilgim yok.
   Ne yazık ki size önerebileceğim tanıdık bir avukat yok.

   İyi şanslar

 33. Merhaba
  Babam Almanya münihe 1996 yılında işçi olarak gitti ve oranın vatandaşlığını aldı ben 34 yaşındayım Almanyaya hiç gitmedim gezmek için bile.Babamın isteğiyle başvuru yapılıp Alman vatandaşı olabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Gökhan Bey merhaba,

   Ne yazık ki vatandaşlık alma ya da babanızdan dolayı Almanya’ya gitme hakkınız yok.
   Sizin doğumunuzdan önce babanız Alman vatandaşı olsaydı siz doğuşta otomatikman Alman vatandaşı olurdunuz.

   Bilginiz olsun

 34. Slm bende oğlum için sorucaktım
  Benım oğlum 1987 yılında Almanya’da doğdu tüm okullarını da Almanya’da gıttı. 12 sene okul yapti.
  Ve Türkiye’ye 2013 yılında evlenerek gitti. Ancak süresiz oturumu olduğundan Almanya’ya geliş gidişler de sorun hıc yaşamadı.
  Şimdi ise Almanya’ya tekrar gelip Alman vatandaşlığı almak istiyor. Ve eşini çocuklarını da Almanya’ya yanına almak istiyor. Tüm bunlar mümkün müdür? Yapması gerekenler nelerdır?
  Alman vatandaşlığı nasıl geçer?
  Eşini ve çocukları nı nasıl hemen yanına alır? Tşk ederiz

  1. Merhaba Nil Hanım,

   Yabancılar dairesinin bir kontrolünde Almanya dışında 6 aydan daha faza kaldığı için oturumu ne yazık ki iptal olacaktır. Çünkü çok uzun yıllar Türkiye’de yaşamış.
   Diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinip çalışma amaçlı Almanya’ya vize alıp gitmesini öneririm. Ailesi ve çocukları da aile birleşimi ile yanına gidebilirler.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım
    Ev adresı bızım evı gösterse oğlum. Ve sigortalı bı işe girse yıne de sorun yaşarmı? Tekrar burada yaşamak izni nın devam etmesı konusunda. Tekrar tşk ederim

    1. Nil hanım,

     İş sözleşmesi üzerinden önce vize alması Almanya’ya geldikten sonra da oturum alması gerekecek. Sizin eviniz uygunsa tabii ki kalabilir.

     Kolay gelsin

   1. Merhaba 1977 yılında Almanya’da doğdum ailem 11 yıl yaşadıktan sonra ben 3 yaşındayken kesin dönüş yapmışlar. Şu anda Türkiye de Yandal uzmanlığını da almış bir hekim olarak özellikli bir branşta görev yapmaktayım.iyi seviyede İngilizce, başlangıç seviyesinde Almanca biliyorum. Almanya’ya müracaat etme durumunda meslek ve doğum yeri bir avantaj olabilir mi? Vatandaşlık alabilme konusunda da herhangi bir avantajım olabilir mi? Teşekkürler

    1. Merhaba Derya Hanım,

     Sağlık alanında şartlar çok kesin. Bu nedenle doğum yerinizden bağımsız olarak şartları yerine getirmek son derece önemli.

     Bilginiz olsun

 35. Merhabalar
  Ben 1995 senesinde almanyada doğdum annem türk babamda türk ama ben doğduğumda alman vatandaşı olmuştu.1997 senesinde annemle ben türkiyeye geldik annem babam boşandı.Babam hâlâ almanyada yaşıyor.Ben kan bağı prensibiyle alman vatandaşı olabilirmiyim?

  1. Zafer Bey Merhaba,

   Doğum belgesi ve annenizin vatandaşlık bilgileri ile konsolosluğa vatandaşlık için başvurmanız durumunda geriye dönük olarak vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 36. İyi günler
  Ben 2000 yılında Almanyada doğdum ve 9 yaşına kadar orada yaşadım. İlkokul 3. sınıfı orada tamamladım ve sonrasında Türkiye’ye ailem ile dönüş yaptım. İki vatandaşlık arasında seçim yapma hakkım var mı.

  1. Merhaba Abdullah Bey,
   Alman vatandaşlığınız da varsa seçim yapmak için başvurabilirsiniz. Şartlarınız uygun olması durumunda (Almanca bilgisi önemli) seçim hakkınızı kullanabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 37. Merhabalar,
  Ben 1993 yılı Almanya doğumluyum. Annem alman vatandaşı, babam Türk. Doğumumdan sonra 5 yaşıma kadar Türkiye’de daha sonra 9 yaşıma kadar Almanya yaşadım. Anaokulu, ilkokul 1 ve 2 olmak üzere Almanya’da okudum. Daha sonra anne – baba boşanmasından dolayı temelli olarak Türkiye’ye dönüş yapmak zorunda kaldık babamla. Annem ve anne tarafım hepsi Almanya’da. Benim bu durumda Almanya’da oturum veya vatandaşlık alma hakkım nedir? Teşekkürler.

  1. Batuhan Bey merhaba,

   Doğum belgeniz ve annenizin Alman vatandaşı olduğunu gösterir belgelerle konsolosluğa vatandaşlık için başvurma hakkınız bulunuyor. Geriye dönük olarak vatandaşlık alabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 38. Merhaba, benim yiyenim 2004 yilinda Almanya,da dogdu, dogumundan 1 sene sonra Turkiye,ye temelli dönüş yaptilar annesiyle ,babasi dönmedi halen Almanya,da vatandasligi yok, oturum izni var , 2000 yilindan sonra dogdugu icin Alman vatandaaligina hak kazanir mi?

  1. Merhaba Bircan Hanım,

   Yeğeninizin orada yaşıyor olması gerekirdi. Ne yazık ki böyle bir hakkı bulunmuyor.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba Melek Hanım,
  1970 yılında Almanya’da doğup 14 yaşıma kadar orada büyüdüm. Annem ve babam uzun süre orada çalıştılar. 1984 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Çifte vatandaş olabilme hakkım var mı? Varsa nasıl olabilirim?

  1. Merhaba Nefise Hanım,

   Ne yazık ki böyle bir hakkınız bulunmuyor. Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlar için geçerli olan bir durum.

   Bilginiz olsun

 40. Ben 1994 senesinde almanyada doğdum 2005-2006 senesi arasin da turkiyeye kesin donus yaptik annemle babam boşandigi icin ilk okulu orda okudum ve bitirdim turkiyede turizm otelcilik mezunuyum ve universitede 4 yil lisans egitimimi tamamladım turizm üstünden covid oncesinde universitemin son 2 senesinde yazlari ZAV projesi ile hotel de staj yaptim ayni yerde frankfurtta simdi nasil almanyaya yerlesebilirim bi tavsiyeniz varmi babam,amcalarim,halam,dedem ve babaannem bide en küçük kardesim almanyada o 2004 dogumlu alman vatandasligi var onlarib yanina nasil gidip orada yasayabilirim bi tavsiyeniz varmi simdiden tesekkurler iyi gunler dilerim.

  1. Merhaba Bedirhan Bey,
   Reşit olduğunuz için aile birleşimi şansınız bulunmuyor.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilir ve bu statüden oturum alabilirsiniz.

   Bilginiz osun

 41. Alman vatandaşı doğdum 7 yaşında annem beni türkiyeye getirdi şuan 15 yaşındayım. Pasaportum 5 yıl önce bitti ve yenilenmedi.
  Vatandaşlığımi kaybettimmi
  Tekrar gidebilir miyim almanyaya
  Babam alman vatandaşı annem türk ve ben küçükken boşanmışlar.
  Annemle tekrar almanyaya dönebilirmişim ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin.

  1. Merhaba Arda,

   Öncelikle gerekli evraklarla Türkiye’de Alman Başkonsolosluğuna pasaport için başvurman gerekir.
   daha sonra da annen Aman çocuğuna aile birleşimi yapmak için başvurabilir. Almanya’da ikamet adresi ve geçiminizi nasıl sağlayacağınızı gösterir belgeler istenir.

   Bilginiz olsun

 42. Merhaba. Benim durumum birwz karışık. Ben boşanma davası sırasında erkek arkaşkmdan hamile kaldım. Bu süre zarfında kızım doğdu. Doğurduğu sırada hala Almanyada evli gözükmemden dolayı kızım eski eşimin üzerine geçti. Ve Alman vatandaşı oldu. Eski eşim babalık reddi davası açtı. Ve dava sonuçlandı. Şuan kızımın biyolojik babası (alman vatandaşı bu arada) babalık tanıması yapmıyor. Üstelik mahkeme beyanında babasının kendisi olduğunu bildirdiği halde. Ben 3 yıldır almanyada yaşıyorum ve Türk vatandaşıyım. Şuan kızıma kimlik çıkarmak zorundayım kzıım eski eşimde almanyada yaşıyor olmasından dolayı alman vatandaşlığı hakkını kazandı. Fakat şimdi kızımı sadece kendi üzerime alırsam kızımın vatandaşlığı elinden alınacak mı

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Bu konu gerçekten benim için de karışık, sizi de yanlış yönlendirmek istemem. O nedenle göç danışmanlığı bürolarından bu konuda yardım almanızı öneririm. Tereddüt etmeden onlardan ücretsiz yardım alma hakkınız var.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu link üzerinden adresini yazarak size en yakın göç danışmanlığı bürolarına ulaşabilirsiniz. Gerektiğinde hukuki danışmanlık talep etme hakkınız da bulunuyor.

   İyi şanslar

 43. Merhaba ben Almanya 1989 senesinde doğdum 18 yaşına kadar okudum sonra Türkiyeye kaçtım 2007’de
  12 yıldır tr deyim ailem almanyada yaşıyor
  Bende gitmek istiyorum pişmanım
  Nasil gidebilirim geri acaba.

  1. Merhaba Nahide hanım,
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak Almanya’ya gidebilirsiniz.

   Bilginiz osun

 44. Merhabalar,Benim sorum biraz uzun olacak
  1975 yılında Köln Almanya’da doğdum.1996 senesinde evlendim ve 2004 de kadarda hem Türkiye hem Almanya’da yaşadım.1996 başında Alman vatandaşlığına müracaat ettim 1999 Türk vatandaşlığından çıktığımda konsolosluktaki memur bana tekrar vatandaşlığa geçememi 2000 sonra istesemde vatandaşlığa geçmeyi kabul etmeyeceklerini söyledi bende bunun üzerine vatandaşlığa girmenin uzun sürdüğünü problem yaratmazmı diye memura sorduğumda önmeli olan müracaat tarihidir demişti.Nüfus kayıt örneğinde 2001de Türk vatandaşlığına tekrar girmiş görünüyorum. Buarada 1999 da Alman Vatandaşı oldum.1ci sorum çifte vatandaş olduğum için Alman vatandaşlığım tehlikeye giriyormu.2ci sorum 1999 ve 2004 doğumlu 2 tane oğlum var onlarda çifte vatandaş onların vatandaşlıkları tehlikeye giriyormu eşimin işinden dolayı Türkiye’de yaşıyoruz ama Almanya’da gidip geliyoruz aynı zamanda da ikametgahımız var Almanya’da
  Saygılarımla

  1. Merhaba Nahide hanım,
   Vatandaşlık yasasının 25. Maddesine göre Alman vatandaşı olan bir kişi başvuru yolu ile başka bir ülkenin vatandaşlığını alıyorsa, Alman vatandaşlığını kaybeder. Çocukların vatandaşlığı soy prensibine göre(Abstammungsprinzip) verildiği için -bu somut durumda 1999 da alınan vatandaşlık- vatandaşlığın kaybedilmesi çocukların vatandaşlığını tehlike sokar.

   Bilginiz olsun

 45. Merhaba Melek hanım ben 83 Almanya doğumluyum 86 da Türkiye’ye döndük annemle şimdi babam alman vatandaşı benim Almanya’ya dönme ihtimalim var mı acaba teşekkürler

  1. Çetin Bey merhaba,

   Doğduğunuz tarihte anne ya da babanızın Alman vatandaşı olduğunu belgelemeniz durumunda geriye dönük olarak vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Bunun için doğum belgeniz ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olduğuna dair belge ile konsolosluğa başvurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 46. Merhabalar sorum annem alman 90 yıllarında babam alıp getirmiş o gün bu gündür burda ben burda doğdum annem hala alman vatandaşı oradan emekli maaşlı ben oraya gitmek istiyorum hangi yolu izlemem gerekir evli 1 bebem var gidebilirmiyim orda üvey abim falan var iletişim yok annemden sebeb Bi oturma yada vatandaşlık alıp orda yaşamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim…

  1. İbrahim Bey Merhaba,

   Doğum belgeniz ve annenizin vatandaşlık belgeleri ile beraber konsolosluğu vatandaşlık için başvurabilirsiniz. Eğer evraklarınıza ilgili bir eksiklik yoksa geriye dönük vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Alman vatandaşı olmanız durumunda istediğiniz zaman Almanya’ya yerleşme hakkınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 47. Merhaba benim eşim ilk çocuğumuz doğduktan sonra alman vatandaşlığına geçti.Kızım da Türkiye’de doğdu ve halen Türkiye’de yaşıyoruz.Eşim Almanya’ya iş için tekrar gitti ve 3 aydır orada yaşıyor ve çalışıyor.Kızım şu an 17 yaşını doldurmak üzere ebeveynden dolayı alman vatandaşlığını kazanabilir mi ?
  Diğer sorum ise turist vizesiyle Almanya’ya eşimin yanına gittiğimizde oradayken kızım aile birleşimi yapabilir mi yani bir dil kursuna kayıt olup o evrakları yabancılar şubesine başvursak göstersek mesela? Ben zaten diğer çocuğum alman vatandaşı olduğu için onun üzerinden gideceğim.
  Teşekkürler 🙏🏻🙋🏻‍♀️

  1. Funda Hanım,

   Kızınız doğduğunda baba Alman vatandaşı olmadığı için ne yazık ki kızınızın vatandaşlık hakkı yok. 17 yaşında olduğu için aile birleşimi evrakları arasında C1 düzeyinde Almanca belgesi istenebilir.
   Örneğin B1 düzeyinde Amanca biliyorsa, Türkiye’deki dersleri iyiyse Almanya’da Almanca kursu kaydı yaptırarak vizeye başvurmayı deneyebilirsiniz. Ya da B2 düzeyinde Amanca öğrendikten sonra Almanya’da meslek eğitimi yapabilir.
   Turistik vize ile gittiğinde oturum ama şansı çok zayıf.

   Bilginiz osun

 48. Selamlar Annem 1971 yılında Almanya’da doğdu 13 yıl okuduktan sonra dedem haklarını alarak Türkiye’ye geri döndü doğum belgesini Almanya’ya gidip aldı ve okul kayıtları mevcut vatandaşlık hakkı var mıdır ?

  1. Tolga Bey Merhaba,

   Ne yazık ki sadece orada doğduğu için vatandaşlık hakkı bulunmuyor. Başka kriterler de söz konusu. Kesin dönüşe beraber bu kriterler için şartlar oluşamamış.

   Bilginiz olsun

 49. İyi günler.
  Annem 1996 yılında Alman vatandaşı oluyor. (Dedem ve ninem uzun senelerdir Almanya’da ikamet ediyorlar.) Evlendikten sonra Türkiye’ye dönüyor. Babam Türk vatandaşı. 1998 yılında annem doğumunu Almanya’da yapmış bundan dolayı benim Alman pasaportum var. Benden sonra dünyaya gelen iki kardeşimden biri Almanya doğumlu, biri de İstanbul doğumlu ikisine de Alman pasaportu alıyorlar.
  1996 yılında annem Alman vatandaşlığına geçtiği esnada “başka bir ülke vatandaşlığına geçmeyeceğine dair” bir belge imzalamış. Bu imzaya rağmen Türk konsolosluğundan “Türk vatandaşlığından çıkış belgesi” aldıktan sonra konsoloslukta tekrar “Türk vatandaşlığa dönüş” beyanı veriyor ve Türk kimliğini tekrar alıyor.
  Bu beyandan dolayı geçen hafta İstanbul Alman konsolosluğu annemin ve iki kardeşimin Alman vatandaşlığının ibtal edildiği yazısını gönderiyor.
  Bu meyanda ben Almanya’da “Alman nikah dairesinde Alman vatandaşı olarak evlendim.” Eşim Türk vatandaşı, süresiz oturumlu ve çalışıyor. Bana henüz “Alman vatandaşlığımın” ibtal edildiğiyle ilgili herhangi bir yazı vs. gelmedi. Kardeşlerimle aynı statüde olmam (yani annemin Alman vatandaşlığı sebebiyle Alman vatandaşı olmamız) sebebiyle benim de Alman vatandaşlığımı ibtal ederler mi.
  Türk vatandaşlığım da devam ediyor ve ben eşimle Almanya’da yaşıyorum.
  Annemin vatandaşlık ensasında verdiği imzadan dolayı Alman pasaportunun ibtal edildiğini kabul edelim. Ama kardeşlerim için yapabileceğimiz herhangi bir husus var mı.
  Biraz uzun oldu ama, ancak bu kadar kısaltabildim. Kusura bakmayın.
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Eda Nur Hanım,

   Ne yazık ki bu gibi durumlarda son dönemlerde çok sık karşılaşmaya başladık. Beyanına ters bir tutum sergilediği için de verilen hak elinden alınmış, aynı şekilde kardeşlerinizin de elinden alınmış bu hak. Geriye dönük olarak bunu tekrar alabileceklerini düşünmüyorum.
   Yine de isterseniz siz Almanya’da bu konularda uzman olan bir avukattan danışmanlık alabilirsiniz.
   Sanırım siz Almanya’da yaşadığınız için bu durumdan etkilenmemişsiniz. Umarım ilerde etkilenmezsiniz de.

   Kolay gelsin

  1. Ferhat Bey Merhaba,

   Sınırlar sizin için tamamen kapanmamışsa şartları oluşturmanız durumunda gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 50. Merhaba ,
  Ben 1993 istanbul doğumluyum babam 1987 de alman vatandaşı olmuş ve halen almanya da yaşıyor.Annem türk istanbulda yaşıyor ve aralarında resmi nikah bulunmuyor. Babam beni 2014 senesinde türkiyede oğlu olarak nüfus müdürlüğünde tanıma yaptı o sıralar 21 yaşındaydım 21 yaşına kadar oğlu olarak görünmüyordum şuan Alman vatandaşlığına başvuru yapma hakkım bulunuyor mu ve nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
  iyi çalışmalar,

  1. Murat Bey Merhaba,

   Normal şartlarda doğduğunuz anda babanız Alman vatandaşı olduğu için geriye dönük olarak Alman vatandaşlığına başvuru hakkınız bulunuyor. Ancak doğumdan çok sonra babanız sizi nüfusuna kaydetmiş, bununla ilgili belki sizden başka belgeler isteyebilirler. Size tavsiyem doğum belgeniz ve babanızın vatandaşlığı ile ilgili belgelerle beraber konsolosluğa başvurmanız. Onar sizi ek belgeler konusunda bilgilendireceklerdir.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim konsolosluğun hukuk birimiyle iletişime geçtim durumumu izah ettim ve sonrasında bana işlemleri başlatmak için gerekli evrak listesi gönderdiler evrak tespiti onaylanırsa vatandaşlığa geçiş süreciniz başlayacaktır diye mail atıldı. Yani evraklar doğruysa verilen bilgiler doğruysa beni vatandaş olarak kabul ederler mi olmama durumu olsaydı belge talep etmezlerdi diye düşünüyorum sizce öylemidir ? Bu arada yol gösterdiğiniz için tekrardan teşekkürler..

    1. Merhaba Murat bey,

     Sizin adınıza çok sevindim. Eğer olumsuz bir durum olsaydı sizden evrak talep etmezlerdi diye düşünüyorum.

     Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

     Kolay gelsin

     1. Melek Hanım merhaba,
      Kan bağından dolayı Vatandaşlık başvurusu adımımı atmakta fikriniz bana ön ayak oldu bunun için teşekkür ediyorum tekrar. Konsolosluğa ilettim belgelerimi ve başvuru işlemlerim başlatıldı bana yakın zamanda bir randevu verdiler bu randevuda neler yapılıyor Almanca bilmemem sorun teşkil eder mi veya bu mülakatta neler yapılıyor bu konuda bilginiz varsa iletirseniz memnun kalırım.Ayrıca vatandaşlık belgesini almaya hak kazanırsam geriye dönük ekstra bir hakkım vs bulunuyor mu ? İyi çalışmalar..

     2. Merhaba Murat Bey,

      Kan bağı prensibine dayalı bir durum söz konusu olduğu için dil başvuru esnasında mutlaka gerekli değil. Ancak Almanya’da yaşamayı düşünüyorsanız mutlaka gerekli.

      Vatandaşlık belgesi almanız durumunda istediğiniz zaman ALmanya’ya yerleşme , orada çalışma hakkınız olacak.

      iyi şanslar

 51. Ben 19 yaşındayım ve çift vatandaşım. Alman pasaportumun süresi 5 yıl önce dolmuş. Alman kimliğim de çocuk kimliği olarak geçiyor ve 9 yıl önce süresi bitmiş. Şimdiye kadar çocuk kimliği dışında hiç yeni bir kimlik çıkartmamıştım. Ben çiftvatandaşlıkta Alman vatandaşlığını seçip Türk vatandaşlığından çıkmak istiyorum. Ancak yukarıda belirttiğim gibi elimdeki belgeler çok eski. Önce hangisini yenilemekle başlamalıyım? Alman konsolosluğuna kimlik ve pasaport yenileme için randevu talebinde bulundum. İlk olarak kimliğimi mi yenilemeliyim yoksa direkt pasaportumu mu yenilemeliyim? Ayrıca Alman vatandaşlığım yanmamıştır değil mi sonuçta çift vatandaş olarak doğdum ve henüz 23 yaşına gelmedim seçme hakkım hala olmalı çünkü bazıları senin vatandaşlığın yandı diyo da o yüzden soruyorum

  1. Merhaba Tuncay Bey,

   Hem pasaport hem de kimlik için başvuru yapabilirsiniz.
   Hangi statüden Alman vatandaşlığı aldığınız önemli. Kan bağı prensibinden aldıysanız hakkınız kaybolmaz ancak doğumla aldıysanız bazı kriterlere bakabilirler. Almancayı iyi konuşuyor olmak avantaj.

   İyi şanslar

 52. Merhaba,
  Ben 1994 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde doğdum. Kimliğimde de doğum yerim Stuttgart olarak yazıyor. Ancak ne annem nede babam alman vatandaşı değil. Annem turist olarak Almanya’ya gittiğinde tesadüf olarak orda dünyaya gelmişim. Bildiğim kadarıyla 90 sonrası orada doğanlar için Alman yasası doğum hakkı veriyor. Ben bu haktan faydalanabilir miyim. Veya doğum hakkı çerçevesinde alman vatandaşlığı alabilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim 😊

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Doğumla vatandaşlık için anne ya da babanızın en az Almanya’da 8 yıl oturmuş ve süresiz oturum hakkı olması gerekirdi. Anneniz turist olarak orada bulunduğu için vatandaşlık hakkınız bulunmuyor ne yazık ki.

   Kolay gelsin

 53. Merhabalar
  Dedem 1971 yılından itibaren 9 yıl almanya da yasal olarak ikamet edip çalışmış. Annem almanya doğumlu ancak 7 yaşında türkiyeye kesin dönüş yapmışlar. Ben şuan 27 yaşındayım. Önce dedemin sonra annemin vatandaşlığa başvurup alma hakkı var mı ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Akif Bey,

   Ne yazık ki bu şartlarda vatandaşlık alma hakları yasa olarak bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 54. İyi günler,Ben 1965 yılında Ankarada Doğdum. Annem Alman (halen sağ Türkiyede yasıyor) Babam Türk. Ben Türk ve Rus vatandaşıyım. Daha önce Ankara Alman konsolosluğuna başvurum oldu ancak kabul edilmedi.Bu sene (2021) içersinde yeni yasa kabul edilmişKan bagından dolayı Alman vatandaşlığına geçme yada kabul edilme hakkım bulunuyor mu?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   Kan bağı prensibi 2000 yılından itibaren geçerli.
   Normal şartlarda doğum belgeniz ve annenizin kimlik evraklarıyla başvuru yapma hakkınız var. Kabul edilmesi durumunda vatandaşlık alabilirdiniz. Size verilen ret gerekçesindeki neden önemli. Onun bertaraf edilme şansı var mıdır? Varsa yeniden başvurabilirsiniz.
   Kolay gelsin

 55. Benim annem almanyada dögdu kimlinde bile almanya lübeck yazıyor annem doğduktan sonra bir kac yıl sonra türkiye geri geldi ben simdi 17 yasımdayım ve almanyaya gitmek istoyorum benim almanyaya gitme hakım varmı varsa nasıl ve hangi şartlar altında

  1. Merhaba Arda Bey,

   Anneniz Almanya’da olsaydı 18 yaşından önce aile birleşimi ile gitme hakkınız vardı. Siz ancak bağımsız örneğin eğitim amaçlı gidebilirsiniz.

   Bilginiz osun

 56. Merhabalar, benim anneannem Alman kökenli Türkiye’de yaşayan bir Alman vatandaşı. Annem de Almanya doğumlu Türk vatandaşı. Annem Alman vatandaşılığı için başvuruda bulundu. Süreç tamamlanmak üzere. Annem Alman vatandaşlığı aldığında Türkiye doğumlu (1986, 1989) kardeşimin Alman vatandaşlığı alma hakkı var mıdır? Cevabiniz için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

  1. Merhaba Aydemir Bey,

   Annenizin işlemleri sonlandıktan sonra aynı şekilde başvuru yapmak gerek. Bu kararı vatandaşlık dairesi verecektir. Kesin bir şey söylemek mümkün değil. Denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 57. Merhaba 1974 yılında Almanya’da doğdum 10 yıl orda yaşadım ve 2 yıl okula gittim fakat 10 yaşında iken babam annemle süresiz oturma iznini iptal edip Türkiye ye gelmiş orda 16 yıl kaldılar bende 10 yıl vatandaşlık alma hakkım varmıdır acaba ?

  1. Mermet Bey merhaba,

   Ne yazık ki ne vatandaşlık ne de Almanya’ya giriş hakkınız yok. Siz ancak hangi amaçla gitmek istiyorsanız o amaç için gerekli evrakları hazırayarak vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 58. 1975 Yılında Almanyada doğdum. Anne ve Baba Türk 15 yıldan fazla Almaya da yaşamışlar 1982 yılında Türkiyeye kesin dönüş yapmışlar ve bizlere vatandaşlık hakkı başvurusu yapmamışlar. Benim Alman vatandaşlığına geçmem mümkün mü? Evliyim 15 yaşında 1 kızım var. Türkiyede yeterli mal varlığımız var. B2 seviyesinde Almanca biliyorum. Kızım A2 seviseyinde.

  1. Merhaba Nuran Hanım,

   1975 yılında zaten doğum nedeniyle vatandaşlık verilemiyor. Ne yazık ki vatandaşlık hakkınız bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 59. merhabalar
  ben 2002 yılında almanyada doğdum ve bana kınderausweis ve Abstammungsurkunde verilmiş 2004 te türkiyeye geri döndük annem 13 yıl ikamet etii orda ve ikamet kağıtları mevcut elimde ben vatandaşlkık seçimi yapabiliyormyum acaba

  1. Merhaba Samet Bey,
   Seçim için bu evrakların geçerli olması gerek; bunun için de ya 8 yıl Almanya’da yaşamak ya da 6 yıl okula gitmek gerek. Anladığım kadarıyla siz de bunların hiç biri yok. O nedenle vatandaşlık hakkı ya da seçimi sizin için mümkün değil diye düşünüyorum. Yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 60. Kızım 2003 Almanya doğumlu. 2011 yılına kadar almanyada yaşadı. 3. Sınıfa başladığında, Türkiye de yaşamak için benimle Türkiye ye geldi. 8 yıl Almanya da ikamet etmiş oldu . Türkiye ye geldiğinden berli kimlik yenilemesi falan yapmadım bende hiç. Çifte vatandaşlığı hakkı bulunuyor mu? Bunun için nereye başvuracağız.

  1. Pınar Hanım Merhaba,

   Doğum anında ebeveynlerden birinin Alman kimliği olması durumunda çocuğa Alman pasaportu veriir ya da ebeveynlerden dolayı yine doğumda “doğumla vatandaşlık” kazanabilirdi. Bu ikisi de yokda ne yazık ki vatandaşlık alma hakkı yok.
   Eğer Alman kimiği varsa Alman başkonsolusluğuna pasaport yenileme için başvurulabilir.

   Kolay gelsin

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. Evet alman vatandaşlığını aldık doğar doğmaz. Çifte vatandaşlığı var. Sadece reisepass ın süresini hiç yenilmedim. Bu sorun olur mu diye tereddüt ettim. 8 yıl yaşadı zaten Almanya da. Çifte vatandaşlığı vardı. Devam hakkı var mı?

    1. Pınar Hanınm,
     Türkiye’deki Alman konsolosluğundan pasaport yenileme için randevu almak ve gerekli evrakları hazırlamak gerekir. Sorun olacağını sanmıyorum.

     İyi şanslar

 61. Merhaba 1998 yılında Almanya’da doğdum fakat Türkiye’de büyüdüm. Pasaportum gitmediğim için ben çocukken yanmış. Yaşım 23 olmak üzere… Annem ve kardeşim çifte vatandaş. Benimde çifte vatandaş olmamın bir yolu var mı ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Erdem Bey,

   Siz doğduğunuz anda ebeveynlerden birinin Alman pasaportu taşıması durumunda vatandaşlık alma hakkınız var. Optionsrecht söz konusu ise Almanya’da bulunduğunuz süre ve Almanca bilginiz göz önünde bulundurulur.

   Bilginiz olsun

 62. merhaba melek hanım,
  alman vatandaşı hatta çifte vatandaş olan kız arkadaşımdan evlilik dışı bir çocuğumuz var 2010 senesinde dünyaya geldikten sonra alman konsolosluğunda kızım vatandaşlık aldı, Türkiyede oturmaktayız halen evli değilim kızım resmi olarak benim soyadımı taşıyor. kızımın üzerinden AB vatandaşlığı alabilirmiyim böyle bir hakkım var mı? son olarak kulaktan dolma bilgiyle size sormak istedim kızım 18 yaşını doldurduğunda babası olarak başvuru yaptığında böyle bir vatandaşlık hakkına saahip olunabiliyor mu?

 63. İyi günler efendim…Ben 1970 almanya doğumluyum..Annem alman babam türk.1980 yılında boşandılar..Ben çocukken babamla Türkiyeye döndüm.(mahkeme kararı ile).Annem kendi vatanı olan almanya da kaldı.. 8 yıl almanyada kalmıştım ve alman okulunda okumuştum..1980 den beri almanyaya hiç gitmedim.Şu anda türkiyeden emekliyim.Almanca bilgim var tc kütüğümde de almanya doğumlu diyor..Peki kan bağı yolu ile (annem öz be öz alman) almanya vatandaşlığı veya oturum alabilirmiyim..Teşekkürler..

  1. Sedat Bey,

   Doğum begeleriniz ve annenizin kimik bilgileriyle bağlı bulunduğunuz konsolosluğa, Alman pasaportu için başvurabilirsiniz. Öncesinde ilgili kurumdan online bir randevu almak gerek.

   Kolay gelsin

 64. Melek hanım merhabalar

  İşinizde başarılar dilerim. Ben 1997 Almanya Ludwigshafen doğumluyum 6. Sınıfa kadar orada okudum ve yaşadım 2010 yılında ailem kesin dönüş yapmak istediği için türkiyeye dönüş yapmak zorunda kaldık. Ben döndüğümüz zaman 13-14 yaşlarındaydım. Abim Alman vatandaşı, Babam 30 sene kadar orada yaşadı vatandaşlık almamak onun seçimi. Annemin ve Babamın Almanya’dayken süresiz oturum izinleri aldığını biliyorum. Bu izinler hala geçerli mi ? Ayrıca ben bu nedenle Alman vatandaşlığına başvuruda bulunabiliyor muyum?
  Saygılarımla

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Ailenizin oturumları, Almanya dışında 6 aydan fazla kaldıkları anda riske girer. Üzerinden de uzun yıllar geçmiş. Artık geçerliliği yoktur. Siz ancak eğitim amaçlı ya da diplomanıza uygun bir iş edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 65. Merhaba, babam 1976 senesinde almanya hamburg’da doğmuş 10 yıl orada yaşamış sonra türkiyeye kesin dönüş yapmışlar fakat vatandaşı olmamış.Babam vefat etti. Ben 20 yaşındayım babam almanya doğumlu diye alman vatandaşı olabilir miyim hiç şansım yok mu?

 66. 2021 doğumlu bebek için , anne Alman vatandaşı, baba Türk vatandaşı , Alman vatandaşı olması için ne yapılmalıdır ?

  1. Merhaba Tarık Bey,

   Alman konsolosluğu web saydasından Alman pasaport talebi oluşturmanız gerekir. Verilen randevu tarihinde gerekli evraklarla başvurmanız durumunda işlemler başlatılır.

   Kolay gelsin

   Kolay gelsin

 67. Melek Hanim, merhaba

  1973 Almanya dogumluyum. 15 yasinda Turkiye ye kesin donus yaptik.
  9 yil Almanya da okula gittim. su an 47 yasindayim ve Emekliyim.

  1- Alman Vatandasi olmak icin sanirim sartlar degist ?
  2- Emekli oldugum icin Vize almam kolay olur mu ? yoksa Almanya dan bir arkadasimin davetiye gondermesi mi gerekir ?
  3- Olasi Almanya da is bulup calismam durumunda Emekli maasim kesintiye ugrar mi ?

  Saygilarimla,
  Iyi calismalar,

  1. Merhaba Orhan Bey,

   Siz ancak şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık alabilirsiniz. bunun için de Almanya’da yaşıyor olmanız gerek. Almanya’da doğmakllla bu hak ne yazık ki o yıllarda yoktu.

   Emekli olduğunuz için davetle schengen vizesi alabilirsiniz. Ancak bu vize türü sadece yılda 2 kez 3’er ay ziyaret amaçlı kalmak için; çalışma hakkı tanımaz size.

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi alırsınız; vizeye bağlı oturum verilir. Var olan düzenemeyle emekliyken de Almanya’da çalışma hakkınız var diye biliyorum.

   Kolay gelsin

 68. Merhaba ,
  Dedem ve babaannemde alman vatandasligi var cift vatandaslar fakat babam 2 yasinda almanyaya goturmusler ve babam 14 yasinda Turkiyeye donmus bu yuzden babamda alman vatandasligi yok amcamda var.Ben 17 yasindayim babam 49 yasinda acaba babamin ve benim alman vatandasligi alma sansimiz var midir

  1. Sinan bey,

   Babanız doğduğunda eğer ebeveynlerden birinde Alman kimliği varsa doğum belgesi ve ebeveynlerin kimlik bilgileri ile konsolosluğa vatandaşlık için başvurabilir. Siz de sonrasında aynı işlemi yapabilirsiniz. En azından denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 69. Merhabalar Ben Türkiyede doktorluk yapıyorum 1995 yılında Almanya’da doğdum 1998 yılında ailemle kesin dönüş yaptık. Almanya’ya ait kimlik kartım ve doğum kaydı belgelerim mevcut. Bunlar bana Almanya’da oturum izni almamda kolaylık sağlar mı? Süreç nasıl ilerler? Teşekkürler

  1. Erda Bey,

   Nbe yazık ki sadece Almanya’da doğmuş olmak vatandaşlık yoksa size oturum için kolaylık sağlamaz.

   Siz mesleğinizin gerektirdiği şartları yerine getirerek çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 70. Merhabalar,

  Ben 1997 yılında Köln ‘de doğdum .Annemin Alman passportu vardı lakin Türkiye’de emekli olabilmek için iptal ettirdi. Benim passaportumda süresiz oturma iznim vardı. Annemin passportu iptal edilince onu da çizdüier passporttumda. Sizce başvuru yapsam Alman vatandaşlığını kazanbilir miyim ?
  Böyle bir hakkımın geçmiş dönemde varsa bunun kazanılması için hak talep etmek istiyorum.

  Teşekkürler

  1. Ayşe hanım,

   Bu konuyu Almanya’da bir hukukçuyla görüşmenizi öneririm. Normal şartlarda annenizden dolayı vatandaşlık alma hakkınız vardı ancak anneniz bu durumdan feragat edince sanırım siz de bu hakkı kaybediyordunuz diye düşünüyorum. Yine de bir hukukçu görüşü almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 71. Merhaba ben 2002 yılında almanya Münih’te doğdum. 2009 yılında annemle ben türkiye ye geldik temelli olarak. Babamda 2012 yılında türkiye ye temelli dönüş yaptı. Şuan 19 yaşındayım. 23 yaşına kadar vatandaşlık seçme hakkım var mı ? Bu arada annem ve babam 8 yıldan fazla resmi olarak almanyada ikamet ettiler. Almanya da anaokuluna da gittim. Cevaplarsanız sevinirim iyi günler.

  1. Mustafa Bey,
   Alman kimliği verdiler mi size? Ayrıca Almanya’da ya 8 yıl yaşamış olmak ya da en az 6 yıl okula gitmiş olmak gerek.Bu şartlarda ancak seçme hakkı verilebilir.

   Bir hukukçudan bu konuda görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba 30 yaşındayım annem 1964 doğumlu. Bugün annemim doğum günüydü . Annem 1977 yılında almanya gidip çalışmaya başlıyor. 1989 yılında türkiye ye dönüyor. Dönmeden önce kendisine soruyolar alman vatandaşlığı ister misin diye kendisi yooo diye cevap verip türkiye ye geliyor. Bunu bugün annemin doğum gününde öğrendim ve yaşadığım 30 yılı sorguladım 🙂 . Annemi alman vatandaşı yapbilirmiyiz tekrar şansımız var mı yardımcı olabilir misiniz

    1. Merhaba,

     Başvuru yapmadan memur inisiyatif kullanmak istemiştir diye düşünüyorum. Vatandaşlık alabileceiğini düşünmüyorum. Yine de avukat görüşü alabilirsiniz.

     Kolay gelsin

   2. Alman kimliği vermişler doğum kağıdını da vermişler ama yenilemedim ve türkiye ye döndüğümde 7 yaşımdaydım öyle kaldı yenileyebilir miyim acaba ?

    1. Mustafa Bey,

     Evet, yenileme şansınız var. Pasaport için bağlı olduğunuz Alman konsolosluğundan işlem başlatmak için randevu alıp gidebilirsiniz.

     Kolay gelsin

     1. Melek hanım babam 2012 de türkiyeye temelli dönüş yaptı doğal olarak alman vatandaşlığını verdi ayrıca 18 yaşına geldiğimiz zaman yabancılar dairesine hangi vatandaşlığını korumak istiyorsak bildirmemiz gerekiyor ben şuan 19 yaşımdayım vatandaşlık almada zorluk çıkartırlar mı ?

     2. Merhaba Mustafa Bey,

      Temelli dönüş yaptığınız için var olan vatandaşlığı vermek gerekmez. Burada vatandaşlığınız ve onu hangi yöntemle aldığınız önemli. Bu bilgiler olmadan sizi doğru yönlendiremem.

      Web sayfamızda proje ekimiz sekmesinden arkadaşlarıma ulaşmanızı öneririm.

      Kolay gelsin

 72. Merhaba. Ben Almanyada dogdum. Annem sonradan Alman vatandasi oldu. Dogdugumdan beri hep Almanya oturumum vardi fakat okul dönemlerinde yabancilar dairesinin de haberiyle Türkiyedeydim. Onun disinda hep Almanyada Anmeldung’um vardi. 2014 haziran ayindan beri kesintisiz sekilde Almanyada yasiyorum. Süresiz oturum vermediler okul döneminde Türkiyede bulunmami kesinti görerek. B2 dil sertifikam var. Su an Alman vatandasi olabilir miyim yoksa 2022 Haziran ayini beklemem gerekiyor mu?

  1. Merhaba,
   Çalışıyorsanız mutlaka başvurunuzu yapın. Ancak çalışmıyorsanız dil tek başına yeterli değil. Bu şartları sağlıyorsanız denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 73. Merhaba
  İsmim Murat 1972 Almanya /Frankfurt doğumluyum. Babam 1960 yılında Almanya’ya ilk giden Türk işçilerindendi.Annem ise 1971-1978 arası almanyada yaşamış ve çalışmıştır.1977 yılında babamın sağlık sebeplerinden dolayı Türkiye ‘ye kesin dönüş yapıldı.O yıldan beride Almanya’ya bir giriş yapılmadı.Babamın Almanyadan sigortası ve Malulen emekli aylığı bulunmaktaydı.1990 yılında vefat etmiştir.Annem ise halen sağdır.
  Benim veya annemin şuan ki yasalara göre alman vatandaşlığı hakkı var mıdır ?
  Yeni hükümetin vatandaşlık vaatleri gerçekleşirse herhangi bir hakkımız olacak mı ?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Murat bey,

   Ne yazık yasalara göre vatandaşlık alma hakkınız yok.
   Yeni koalisyon hükümetinin önerileri onaylanıp yasallaşınca bizler de durumu değerlendireceğiz. Şimdilik bu konuda kesin bir şey söylemek münmkün değil.

   Kolay gelsin

 74. Merhabalar Melek Hanim.1982 yilinda almanyada dunyaya geldim.Anasinifina almanyada gittim annem ve babama suresiz oturum verilmis fakat 87 yilinda kesin donus yapmislar almanyaya donus yapabilir miyim Bir de almanyada 3 cocuk dunyaya getiren annelere emeklilik hakki varmis bunlar icin izleyecek yol nedir turkiden bu hakka nasil basvuru yapabilirim

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Siz ancak aile birleşimi, eğitim ya da çalışma amaçlı giderbilirsiniz. Diğer türlü geri gitme şansınız yok.
   Türkiye’de Almanya sigorta işleri ile uğraşan kişiler size emeklilik konusunda yardımcı olabilirler.

   Kolay gelsin

 75. Merhaba Melek hanım,
  Kardesim 1996 Almanya doğumlu Türkiyede yaşıyoruz. annem dedemin işci olması sebebiyle tr de dogduktan sonra orada yaşamış ve okumuş. ebeveynlerim 2006 yılında boşandı ve biz nufus dosyasında kendisinin çifte vatandaş olduğunu sonradan gördük. Kardeşim ve ben dogdugumda annem alman vatandaşıymıs. Kendisiyle görüşmüyoruz. Doğum belgemiz var fakat kendisiyle görüşmediğimizden kimlik bilgisini ondan alıp başvuramayacağız. Kan bağı ilkesinden geriye dönük vatandaşlık hakkımız var mıdır? Görüşmememiz nedeniyle sadece dogum belgesi ile başvuruda bulunabilir miyiz? Kendisine bu bilgiler gider mi?

  1. Merhaba

   Kimlik bilgilerinin yanında siz doğduğunuzda annenizin Alman vatandaşı olduğuna dair kimlik bilgileriyle başvurmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 76. Merhaba
  Eşim 1976 Almanya doğumlu, 7 yaşındayken Türkiye’ye kesin dönüş yapmışlar bu arada ebevynlerin vatandaşlıkları yok ama 17 yıl almanyada çalışmışlar. Dolayısıyla oturma izni alabilirmi? Mutlaka Almanca bilmesi gerekli mi?

  1. Zeynep Hanım,
   Ne yazık ki bu nedenle geri dönme ya da oturum alma hakkı bulunmuyor.
   Ancak diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinmesi durumunda vize alıp gitme şansı var.

   Bilginiz olsun

 77. Merhabalar
  Adım Murat. 14.09.1997 Innsbruck/Avusturya doğumluyum. Avusturya vatandaşlığına ailecek(annem hariç) 2006 yılında geçtik. Ben ve kardeşlerim çifte uyruklu (Türkiye-Avusturya) babam ise Türkiye’den mavi kart aldı. Biz 2007 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Geçen pasaportumu yenilemek için konsolosluğa vardığımda memur bana çifte vatandaş olman yasa dışı normalde reşit olduğun zaman bir vatandaşlığı seçmen gerekiyordu dedi. Bana soruşturma açacaklarını ayrıca vatandaşlığı kaybedebileceğini söylediler. Ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Avusturya’dan göç yasalarını iyi bilen bir avukat desteği almanızı öneririm. Avusturya uygulamalarını bilemiyorum.

   İyi şanslar

 78. Merhabalar Melek Hanım
  Ben 1981 yılında Almanya’da doğdum 2021 yılında Alman vatandaşlığına geçtim passaportun günü geçtiği için İstanbul’da izin deyken uzatmaya gittim yanlış tarihte çifte vatandaşıyım diye elimden aldılar 2014 tarihinde Türkiye’ye yerleştim ama altı ay dolmadan giriş çıkış yapıyorum tabiki burda çalışmadığım için oturmayı iki senelik veriyorlar şimdi Almanya’ya geldim işe girdim ev tuttum 3 aylık maş Bodro suyla tekrardan başvurmak istiyorum mümkün müdür .

  1. Yeliz Hanım,

   Denemenizi öneririm ama öncesinde bir avukattan bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

  2. Teşekkür ederim Melek hanım alman vatandaşlığı geçiş tarihi 2001 di çifte vatandaşlığından doğru alınma tarihi de 2011

 79. Merhaba ben 18 yaşında üniversite 1. sınıf öğrencisiyim annem 1972 almanya bremen doğumlu kendisi yunanistan göçmeni liseye kadar almanyada eğitim görüp buraya geliyolar amcası ve neredeyse tüm akrabaları hala orada ve ben üniversitem bitince almanyaya yerleşmek istiyoruz gitmek için napmamız lazım iyi çalışmalar dilerim 🙂

  1. Merhaba Mahir Bey,

   Almanca öğrenmenizi ve deneyim edinmenizi öneririm. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme durumunuz olur.

   Kolay gelsin

 80. Merhaba ben 1999 almaya nürnberg de doğdum orada kindergärtene gittim
  2007 ye kadar almanyada yaşadım sonra ailem türkiyeye kesin dönus yapmis biz küçükken ama annem küçüklüğünde beri orada yaşamıştır 8 yildan fazladır
  Oturum izni ve süresiz oturum hakkı vardı ben 16 yasina kadar annemin üstündeydim 16 yasina kadar suresiz oturma iznim vardı
  22 yaşındayım alman vatandasi olmak istiyorum
  Alman konsoloslugunami gitmeliyim yada ne yapmam gerekir cevaplarsaniz sevinirim.

  1. Asena Hanım,

   Doğumla vatandaşlık alma hakkı ancak 2000 yılından sonra doğanlara verilen bir haktır.
   Geriye dönük olarak ancak siz doğduğunuzda ebeveynlerden biri Alman kimliğine sahipse siz de başvurarak vatandaşlık alabilirdiniz.
   Bu durumda diplomanıza uygun bir iş bularak gidebilir; sonrasında şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru yapma hakkınız olur.

   Kolay gelsin

 81. merhaba melek hanım benim birkaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim
  ben 1975 almanya doğumluyum 2011 yılına kadar almanyada yaşadım 19 yıl sigortalı olarak çalıştım 2011 yılında türkiyeye geldim ve buzamana kadar türkiyede yaşadım. almanyada unbefristet oturum iznim vardı. Şuan geçerlimidir ben biraz araştırma yaptım 15 yıl almanyada yaşamış biri tekrar geri dönüş vizesi ile almanaya geri dönebiliyormuş
  ben şimdi geri dönüş vizesi alabilirmiyim.

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Kontrol edilmesi durumunda 6 ay Almanya dışında kaldığınız andan itibaren süresiz oturumunuz iptal edilme riski taşır. Ama dedğiniz gibi 15 yıl Almanya’da yaşamanız ve çalışmış olmanız durumunda değerlendirilir ve uygun görülürse göç yasaının 51. maddedsinden oturumunuz geri verilir. Ama bunun için Almanya’dan bir avukat aracılığıyla bu işlemleri başlatmanızı öneririm. Özellikle B1 düzeyinde Almanca bilmeniz ve kalifiye olmanız durumunda (iş sözleşmesi edinmeniz de büyük avantaj olur) oturumunuz iade edilebilir.

   iyi şanslar

 82. Merhaba çocuğum 10 yaşında ve babasından dolayo Alman pasaportuna sahip. Eşim 5 yıl önce vefat etti. Çocuğumun Alman vatandaşı olarak hakları nedir? Türkiye de yaşarken eğitim vs. için destek alabilir mi? Babası yaklaşık 4-5 yıl Almanya da sigortalı işlerde çalışmış.Ama detaylı bilgiye sahip değilim. Buradan herhangi bir hak sahipliği doğar mı?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ayşenur Hanım,

   Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için siz Alman çocuğa aile birleşimi ile vize alarak gidip ALmanya’ya yerleşebilirsiniz. Ayrıca babadan dolayı siz de çocuğunuz da dul ve yetim aylığı alma hakkınız var mı bunu araştırmanızı öneririm. Bu konuda iki ülke sigorta sistemini bilen sigortatılar size yardımcı olabilirler.

   iyi şanslar

 83. merhaba ben 1991 yılında almanyada doğdum alman vatandaşıyım türkiyeye 2021 yılında temelli dönüş yaptım evlendim. ileride cocugumun olma durumunda nasıl bir yol izlemeliyim. cocugumun alman vatandaşı olabilmesi için Almanyada dogum mu yapmam gerekiyor Türkiye de dogum yapmam sıkıntı cıkarır mı nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba Büşra Hanım,
   Türkiye’de doğum yapmanız durumunda Alman konsolosluğuna çocuğunuzun doğum belgesi ve sizin kimlik bilgilerinizle pasaport için başvurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 84. İyi çalışmalar.
  Almanya doğumluyum fakat 14 yaşında Almanyadan dönüş yaptım annem hala almanya da yaşıyor ben ise burada üniversitede almanca öğretmenliği bitirdim babamın mesleğinden dolayı 2 defa yeşil pasaport aldım kendimde daha önce 6. Sınıfa kadar orada yaşadım. Dönüş yapmak istiyorum izlemem gereken yol nedir?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Durumunuzu Almanya’dan bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   Eğer geri dönme şansınız yoksa çalışma amacı ile gitmek için girişimlerde bulunmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 85. Merhaba Melek hanım,
  Ben 2019 da türkiyede evlendim ve eşim daha vize alamadan bir kızımız oldu ve aralık 2020de almanya’ ya geldiler.
  Şimdi ben ve kızım alman vatandaşlığına geçiş için başvurdum ve alman makamları bizim türk vatandaşlığından çıkış yapmamızı istiyorlar, bu kızım içinde mecburimi?

  Saygılar

  1. Merhaba Ethem Bey,

   Kızınız Almanya^’da doğmuş olsaydı çifte pasaport taşıma hakkı olurdu ancak müracaatla vatandaşlık söz konusu olduğu için kızınız için de bu gereklidir diye düşünüyorum.
   Yine de bir avukattan görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelisin

 86. Babamın babasınin annesi alman, babamın babası almanya dogumlu. 1940 yıllarında Nazi Almanyası dan Turkiyeye gelmişler. Ben torun olarak doğrudan Alman vatandasligina başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Doğan Bey,

   Ebeveynlerinizin kimlikleriyle Türkiye’deki ALman konsolosluğana başvurmanızı öneririm. Normal şartlarda kan bağı prensibine göre çocuklar vatandaşlık alır. Bu durumda ebeveynlerin Alman olduğunu kanıtlamanız durumunda siz de vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak burada torun olarak babanızın vatandaşlığı söz konusu ve uzun soluklu bir mücadele olur gibi düşünüyorum.
   Yeterli evraklarınız elinizde var ise şansınızı denemenizi öneririrm.

   Kolay gelsin

 87. Merhaba ben 1997 yılında almanyada doğdum 3 yaşında türkiyeye geldim şuan alman vatandaşı olabilir miyim veya almanyaya gidebilir miyim

  1. Merhaba,

   Sadece Almanya’da doğmuş olmak ne yazık ki size Alman vatandaşlığı statüsü kazandırmaz.
   Sizin için de aile birleşimi, eğitim ya da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi nedeniyle vize alıp gitme yolu açık.

   Kolay gelsin

 88. Merhaba ben almanyada 9 yıl okudum sonra türkiyeye geldim şuan almanyaya gidebilir miyim veya alman vatandaşı olabilir miyim

  1. Merhaba,

   Gidiş amacınıza uygun yeterli evraklarla vize almanız durumunda gidebilirsiniz.

   İyi şanslar

 89. merhaba ben 19/11/2000 yılında almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye geldim annem alman babam türk ve ben alman vatandaşlık alabiliyormuyum ve vatandaşlık seçme zorunlulugum varmı?

  1. Merhaba Emir Bey,

   Doğduğunuz anda annenizin Alman vatandaşı olması durumunda siz de vatandaşlık alabilirsiniz.
   Bu durumda doğum belgeniz ve annenizin kimlik bilgileriyle Alman konsolosluklarından birine Alman pasaportu talebiyle başvurabilirsiniz.

   iyi şanslar

 90. Merhaba ben 1998 yılında almanya da dogdum. 12 yasina kadar orada yasadim orada egitim gordum. Sonra ailem Türkiye ye temlli dönüş yaptı. Saglik hizmetleri alaninda onlisans mezunuyum ozel saglik kurumunda iki yildir tekniker olarak calisiyorum. Acaba almanyada is bulabilme oraya gidebilme sansim var midir bunu ogrenmek istiyorum

  1. Merhaba Esra hanım,

   Mesleğiniz ihtiyaç olan bir alansa denklik yaptırmanzı ve Almanca ğrenmenizi öneririm. Diplomaya uygun bir iş bulmanız durumunda vizeye başvurabilirsiniz. Onaylanması durumunda çalışmaya gidebilirsiniz.
   Ayrıca henüz çok genç olduğunuz için B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi için de gitme şansınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 91. Merhaba melek hanım, ben 2005 yılında 13 yaşında Almanya’ya ailemle birlikte gittim. Sonra 2009 yılında 17 yaşında geri dönmek zorunda kaldım ve oturumum öldü. Bir kaç kaynakta 18 yaşından küçükken ailesi ile zorunlu dönenlerin tekrar Almanya’ya dönme hakkına sahip olduğuna dair yazılar okudum. Bu konu hakkında ne yapabilirim tekrar dönmek için?

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Geri dönüş hakkı, Almanya’dan geldikten sonraki 5 yıl içinde (21 yaşına kadar) kullanılması gereken bir haktı. Siz bu süreyi aşmışsınız. Bu gerekçeyle bir sonuca ulaşacağınızı düşünmüyorum.

   Bilginiz olsun

 92. Merhabalar.

  31.01.2000 tarihinde Almanya’da doğdum. O sıralar babam Almanya’daki yaklaşık 20. yılındaydı. 2003 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Benim haklarım nelerdir?
  22 yaşına girmeden önce yapabileceğim bir şey var mı acaba?

  1. Merhaba,

   Siz doğumla vatandaşlık almmış olsanız bile bunu korumak için gerekli olan şartları yerine getirmiş değilsiniz. O nedenle yapabileceğiniz bir şey yok.
   Almanya’ya gitmek isterseniz amacınıza uygun evraklarla vizeye başvurma hakkınız var. Onaylanması durumunda da yerleşmek için gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 93. Merhaba,
  Ben 22.02.2000 yilinda Almanya’da doğdum. Babam ben doğmadan önce Alman oldu annem ise Türk.
  2015 yilinda Türkiye’ye dönüs yaptik Alman pasaport ve kimliğimin geçerliligi doldu. Şu an Türkiye’de yaşadigim icin ve 1 ay sonra 22 yasina girecegim bu aşagidaki madde benim icin de gecerli mi
  Dikkat!
  Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. yoksa herhangi bir secim yapmadan cifte vatandaşligim korunur mu? Tekrar Almanya’ya gitmeyi düsünüyorum çünkü.

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Siz doğumla vatandaşlık aldığınız için normal şartlarda Alman pasaportunu uzatmak için başvurmanız yeterli. Bir seçim yapmak durumunda değilsiniz. Siz doğmadan önce babanızın Alman olduğunu belgelemek yeterli olacaktır.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek Hanim,
    Sorumu cevapladiginiz icin öncelikle teşekkür ederim.
    Babamin Alman olduğunu belgelemem pasaport işlemleri için mi ve bunu herhangi bir zamanda yapabilir miyim?

    1. Eda Hanım,

     Başvuru yapacağınız ilgili kurumdan bilgi alın lütfen. Ayrıntıları sizlere bildireceklerdir.

     Kolay gelsin

 94. Eşim Almanya’da doğmuş 1974 doğumlu 10 yaşına kadar orada yaşamış sonra anne ve babası Türkiye ye dönüş yapmış şimdi gitmek isdese gide bilirmi

  1. Merhaba,

   Ne yazık ki dönüş sadece orada yılar önce yaşadığı için dönüş şansınız yok.

   Kolay gelsin

 95. Merhaba, 1995 Almanya doğumluyum. Annem 1978 Almanya doğumlu ve liseye kadar okumuş, vatandaşlığı varmış. 2005 senesinde annemin vatandaşlığı düştü ancak ben çifte vatandaştım. Ara ara ülkeye giriş çıkış yaptım ancak eğitim hayatımın hepsi Türkiye’de geçti. Alman pasaportum var, süresi geçti konsolosluktan randevu alıp uzatacağım ancak merak ettiğim bir şey var. Benim Alman vatandaşlığım hala geçerli mi? Teşekkürler

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Size annenizden dolayı vatandaşlık veridiyse büyük ihtimalle sizin de vatandaşlığınız düşer.
   Annenizden bağımsız olarak vatandaşlık almanız durumunda da Almanya’da bulunduğunuz süre, eğitim ve dil düzeyine da bakarlar.

   Bilginiz olsun

 96. Merhabalar ben Almanya da doğdum annem ve babam turk vatandasi 7yıl 6ay almanya da yasadim.kindergarten ve 1.5 sene ilkokul egitimi aldiktan sonra 2010da turkiyeye donduk.Universite ogrencisiyim vatandaslik alma hakkim var midir?

  1. Merhaba Efe Bey,

   Ne yazık ki bahsettiğiniz nedenlerden vatandaşlık ve oturum alma hakkınız bulunmuyor. Siz ancak çalışma, eğitim ya da aile birleşimi gibi ilgili konularda gerekli evrakları hazırlayarak vizeye başvurabilirsiniz. Vize almanız durumunda Almanya’da oturum hakkı kazanırsınız; ilerleyen yılllarda da şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru hakkınız olacak.

   Bilginiz olsun

 97. Merhaba ;

  1. Soru : eşimin babası Almanya doğumlu , 10 yaşında Türkiye’ye gelmiş. Daha sonra Almanya’ya geri gitti ve şirket açtı. Alman vatandaşlığı için uğraşıp hak kazandı. Şimdi eşim 24 yaşında ben ise 26 , babası alman vatandaşı olduğu için eşimin Almanya’ya gitme hakkı olabilir mi ? Beraber gitmek istiyoruz.

  2. Soru : Ben üniversite önlisans mezunuyum, İngilizcem var , Almanca yok , olaki 1. seçenekle gidemezsem , 2. seçenek olarak iş bulup gideceğim. Şuan Türkiye’de şirketim var ve dünyaya aksesuar satıyoruz. Almanya’da da müşterilerimiz var. Olmadı orada kendime iş ayarlayıp girecegim. acaba dil isteyecekler mi ? yoksa İngilizce yeterli olacak mı ? yani iş bulup gitmenin en kolay yolu nedir ?

  teşekkürler.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Eşiniz reşit olduğu için baba ile aile birleşimi yapma şansı yok.
   Ancak sizlerden biri diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinir, vize alırsa diğer eş de aile birleşmi vizesine başvuru hakkı kazanır.
   İş bulabilmenin ön koşulundan biri mutlaka Almanca öğrenmek, denklik yaptırmak ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmek.
   Almanca bilmeden-öğrenmeden iş bulma şansınız çok sınırlı olacaktır.

   Kolay gelsin

 98. Merhabalar efendim… Ben Alman vatandaşıyım baba olarak…eşim türk ve Türkiye de ikamet ediyoruz.cocugumuz oldu 2019 yılında . Bnden dolayı direk alman vatandaşı olduğunu biliyorum fakat konsolosluğu aradığımda nasıl bir yol izleyeceği mi bana anlatmıyor. Sayfamız da oku dediler.okuyorum fakat açık ve net bir bilgi yok…özet olarak burda doğan bebeği mi alman vatandaşlığı kazandırmak ve ona kimlik almak istiyorum…yanlız pasaport değil cunki resim değişmem gerekir her sene dedi kadın.cocuk kimliği istiyorum cunki onda olan resim5yil geçerli diye biliyorum…yardımcı olur musunuz yada bu konuyla ilgilenen resmi aracılar varmıdır?SİMDİDEN TESEKKURLER.MUHAMMET KÖSE.

   1. Kolay gelsin Melek hanım 1990 alman ya doğumluyum doğduktan 4 ay sonra Türkiye ye geri dönmüş ailem. Ben tekrar gidebilir miyim ve babam 2000 yılında tekrar gitti ve halen orda bende gidebilir miyim

    1. Merhaba Hakkı Bey,

     Ne yazık ki aile birleşimi yaş sınırını geçmişsiniz.
     Siz ancak eğitim ya da çalışma amacıyla gerekli şartları sağlamanız durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

     Kolay gelsin

 99. Merhabalar benim annem Türk babam Alman vatandaşı. ve ben babam Alman vatandaşı olduktan sonra Türkiye de doğdum ve doğduktan sonra babam rahmetli oldu şuan 19 yaşındayım kan bağından dolayı yani doğumla Alman vatandaşı hakkım varmış. Konsolosluktan randevu alıp gerekli belgeleri gösterip vatandaşlığa geçiş sürecini başlatırlar mı yoksa onların inisiyatifine mi bağlıdır ? 🙂

  1. Merhaba Barış Bey,

   Evet, bu durumda vatandaşlık alma hakkınız var. Babanızın kimlik bilgileri ve doğum belgelerinizle pasaport talebi için başvuru yapabilirsiniz. Onlar değerlendirip size sonucu iletirler.
   https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/-/1514532 Gerekli bilgiler ve evrak listesine bu link üzerinden ulaşmak mümkün.

   İyi şanslar

   Kolay gelsin

   1. Ya bu vatandaşlık için çok çok heyecanlıyım da değerlendirmeden kastınız nedir acaba götüreceğim belgeler dışında ne gibi şeylere bakıp değerlendiriyorlar ? 🙂

    1. Barış Bey,

     Onların bunu değerlendirme kriterleri var. Bunu tam olarak bilemem. Kişi bazlı değerlendirme söz konusu.

     Kolay gelsin

 100. Merhaba,
  Ben 1990 Almanya dogumluyum (Baden Wuttenberg), Almanya’da 3. sinifi tamamladiktan sonra ailemle Turkiye’ye kesin donus yaparak, vatandaslik hakkimizi sonlandirmislar. (Annem ve Babam hep oturma izni ile almanyada ikamet etmisler. Annemin suresiz oturma izni varmis).
  Ben universite mezunuyum ve Almancam cok iyi seviyededir. Anne tarafindan ve baba tarafindan akrabalarim hala almanyada yasiyorlar. Alman vatandasligini geri kazanma sansim var midir, yollari nelerdir? Hukuki Danismanlik veriyor musunuz?
  Tesekkurler

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Ne yazık ki siz doğduğunuz esnada ebeveynden biri Alman vatandaşı değilse sadece Almanya’da doğmakla vatandaşlık hakkı verilmiyor.

   Bilginiz olsun

 101. merhabalar.. annem türk babam hem Türk hem alman vatandasiydi , evlilik dışı olarak 2005’te Türkiye’de doğdum. 2 sene once vefat etti babam. emekli oldugu icin almanya’dan ölüm aylığına ve “Ausweis für Rentnerinnen und Rentner Pensioner’s Card” sahibiyim , kan ilkesi sebebiyle alman vatandaşlığı alabilmeyi daha yeni duydum, hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Duydu Hanım,

   Doğum belgeniz ve babanızın bilgileriyle Alman Büyükeçiliği ya da Başkonsolosluklarına başvurabilirsiniz. Önceden sistemdem randevu almak gerekir. Sonuç değerlendirilip size bildirilir.

   iyi şanslar

 102. Merhaba
  Ben 1985 yılında Almanya’da doğdum
  1994 de Türkiye ye kesin dönüş yaptık.
  Oradayken ilkokul 3e kadar okuyabilirim
  Alman Vatandaşı olabilir miyim tekrar?
  Çünkü kesin dönüş yaparken bu haklardan feragat etmiş ailem.

  1. Merhaba Julia,

   Sizin durumunuzda ne yazık ki orada doğmak ve okula gitmekle vatandaşlık hakkı kazanılamaz.

   Bilginiz olsun

 103. Mrh ben 1980yılında Almanya sıgen doğmuşum fakat 1982kesın dönüş yapılmiş elımde belge yok fakat marıa klar hastanesinde 25 07 1980 doğmuşum bununla ilgilı bana yardımcı olurmusumuz

  1. Merhaba,

   Sadece Almanya’da doğmakla herhangi bir hak sahibi ne yazık ki olunmuyor.

   Kolay gelsin

 104. Merhaba
  Eşim(Anne) Alman vatandaşı ben ise Türk vatandaşı yım . biz Türkiye de evlendik.
  Eşimin soyadı ve benimki farklı beyanda bulunmadık. 2 çocuğumuz oldu 2 ve 3 yaşlarında şimdi Almanya ya gitmek istiyoruz önce eşim çocuklarla beraber sonrasında ben gideceğim .
  Konsolosluk ile görüşmemizde bize çocukların alman vatandaşı olduğu söylendi. Onlar için pasaport çıkarın dediler. Pasaport için soyadı beyani gereklimi gerekiyor ise sadece çocuklar için soyadı beyani yaparsak yeterli olur mu ?
  Ve yahut izlememiz gereken yol konusunda bize yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Ramazan Bey,

   Bu gibi sorular hukuki. Ben de hukukçu değilim. Lütfen bir avukattan görüş alın. Çocuklar için pasaport çıkarıldıktan sonra konsolosluğun internet sayfasında pasaport başvurusu için randevu almak ve söz konusu işlem için gerekli belgeleri de temin etmek gerek.

   Kolay gelsin

 105. Benı 25 Şubat 2000’de doğdum. Annem, Almanya’da 8 yıl süreden fazla yaşadı. Babamdan dolayı 2004’te Türkiye’ye geldik. Ben doğduğum yerimi hep merak etmişimdir ve orada yaşamak istemişimdir. Geri almak mümkün mü?

  1. Merhaba Osman Bey,

   Sadece orada doğduğunuz için geri gitmeniz mümkün değil. Yani verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak söylüyorum. Siz eğitim ya da çalışma amaçlı gidebilirsiniz. Gerekli şartları sağlamanız durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 106. merhaba ben 28/01/2004 türkiyede dogdum dogmadan önce annem alman vatandaşıydı annem alman babam türk ve benim alman vatandaşı alma hakkım varmı yada seçme zorunlulugum?

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Annenizin kimliği ve doğum belgenizle Alman vatandaşlığı için konsolosluğa başvurmanızı öneririm. Evraklar üzerinden değerlendirme yağılacaktır.

   İyi şanslar

 107. Ben 1965 doğumluyum. Annem bizi Türkiye’de bırakıp Almanya’ya gidiyor ve kendisi şu an bildiğim kadarıyla Alman vatandaşı. Acaba bende Alman vatandaşlığına başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Ferda Hanım,

   Anneniz siz doğmadan ALman vatandaşlığı almış ise siz de annenizden dolayı vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak siz doğduktan sonra vatandaşlık almış ise vatandaşlık hakkınız yok nbe yazık ki.

   Kolay gelsin

 108. Mrb.
  Türk vatandaşıyım ve süresiz oturumum var.
  Ama bundan 1bucuk yıl evraklarım süresiz baş vuru sebebim ile içerdeyken kızım dünya ya geldi. Ve kızımdan kıza Bi süre sonra 3 yıllık oturum verdiler.
  Kızımın durumu şu an nedir?
  Süresiz oturum sahibi olabilirmi? Veya alman vatandaşı? Yoksa İş işten gectimi?

  1. Vera Hanım,

   Bunu ben ne yazık ki bilemem. Bu durumu yabancılar dairesi ile görüşmenizi öneririm. Kızınız, süresiz oturum başvurusundan sonra doğduğu için belki vatandaşlık verilebilir. Takdir yetkisi yabancılar dairesinin.

   Bu konuyu mutlaka göç danışmanlığı bürolarıyla da görüşmenizi öneririm.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linkten size en yakın göç danışmanlığı bürolarına ulaşabilirsiniz. Mutlaka görüşmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 109. Merhaba,

  Annem Almanya da doğup büyümüş. 1995 yılında evlendiği için Türkiye ye gelmiş. Geldiğinde ise süresiz oturum ve çalışma izni [büyük ihtimalle şuan geçerliliğini yitirdi] varmış. Şuan yeni pasaport çıkarttık. 1995 den sonra Almanya ya hiç gitmediği için giriş çıkışta sorun olur mu ? Şuan ulusal vize başvurusu yapmayı düşünüyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Yanıtlarsanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Ne yazık ki eskiye dönük olarak bir hakkı yok. Ancak yeni durumla ilgili gerekli evrakları hazırlayarak vizeye başvurabilir.

   Kolay gelsin

 110. Merhaba,
  Annem 1994 yılında evlendiği için Türkiye ye gelmiş ama Almanyada doğmuş büyümüş. Süresiz oturumu ve çalışma izni varmış. Hala geçerli midir? Babası alman vatandaşı annem de alman vatandaşlığına geçebilir mi?

  1. Elif Hanım,

   Anneniz doğmadamn önce baba Alman vatandaşlığı almış ise geçme şansı var ancak anneniz doğduktan sonra Alman vatandaşlığı alınmışsa şansı yok.

   Kolay gelsin

 111. Merhabalar,1978 almanya dogumluyum 7 yasıma kadar orada yasamısım ve 2 yıl kindergardena gitmisim ben dogdugumda ailem 11 yıldır orda calısıyolarmıs bu sartlarda alman vatandaslıgı almak gibi bir hakkım var mıdır?

  Tesekkurler,

  1. Merhaba Demet Hanım,

   Ne yazık ki bu şartlarda bir hakkınız yoktur.

   Bilginiz olsun

 112. Merhabalar,
  1994 yılında Almanya’da doğdum, şuan Türkiye’de mimarım. Babam 7 yaşından 30 yaşına kadar orada yaşamış ve liseyi bitirmiş. Sonrasında dedemin sahibi olduğu Almanya’daki iş yerinde dönüş yapana kadar çalışmış. Annemi Türkiye’den Almanya’ya gelin getirmiş, abilerim ve ben orada doğmuşuz. Abilerim anaokuluna giderken ben 2-3 aylıkken, annem ve babam Türkiye’ye kesin dönüş kararı almışlar. Dedem, babannem, amcalarım, neredeyse bütün akrabalarım hala Almanya’da yaşıyor. Babam Türk vatandaşı ancak süresiz oturumu var, annem ise dil yetersizliğinden 2-3 aylık oturumlar alıyordu ve en sonunda pes ettiği için haklarını öldürmüş oldu. Ben de 16 yaşıma kadar annemin yararlandığı haklardan faydalanmış oldum ancak onun hakları bitince benimde bitmiş oldu. Şuanda sürekli giriş çıkış yapıyorum ancak turist olarak vize alıyorum. Benim kararım alınmadan kesin dönüş yapıldığı için benim vatandaşlık haklarına sahip olmam mümkün olabilir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nur Hanım,

   Ne yazık ki (yazdıklarınızdan yola çıkarak) dönüş ya da vatandaşlık haklarından yararlanamıyorsunuz.
   Vatandaşlık için, sizin doğduğunuz esnada ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olması gerekirdi. Doğumla vatandaşlık hakkı 2000’den sonra yürürlüğe girdi.
   Geri dönüş için de orada yaşamış olmak ve okula gitmiş olmak gerekir ki sizin durumunuz buna da uymuyor.
   Ancak Almanca öğrenerek diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma amaçlı gitme şansınız var.

   Bilginiz olsun

 113. Merhabalar ben 1982 almanya dogumluyum.ailem türk.daha sonrasinda onlarin isteyiyle ben kucukken turkiyeye kesin donus yapilmis.konsolosluga dilekce ile basvurup orda dogdugumu ispatlarsam buzamana kadar olan butun haklarimi oradan talep edebilecegimi soylediler.dogrulugu vaemidir.

  1. Merhaba,

   Almanya’da bulunduğunuz süre, dönüş arasında geçen zaman önemli. Bizimle iletişime geçmenizi öneririm. Buradan bu verilerle sağlıklı bilgi vermek mümkün değil.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba ben önlisans mezunu 21 yaşında biriyim önümüzdeki sene almanyaya yerleşme planım var ailemde almanyayla ilgili bağı olan kimse yok napmam gerekli şartlar nelerdir

    1. Merhaba Cem Bey,

     İş deneyimi olmadığı için iş bulmada zorluk yaşayabilirsiniz. B2 düzeyinde Almanca öğrenip orada meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 114. Merhaba
  annem türk babam alman vatandasi. evlilik dışı doğdum, babalik tanıma yapilirken de babam alman vatandasıydı. bir sure once vefat etti. vefatindan sonra öğrendim kan bagi nedeniyle vatandasligi, hakkim varsa vatandaslik alabilmek icin hangi belgelerle konsolosluga basvurmam lazim.

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Doğduğunuzda anda babanın Alman vatandaşlığı vardıysa konsolosluktan randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. Babanın kimlik bilgileri ve siziz doğum belgeniz gerekir. Sizden istenilen evrakları da bildirecekler size.

   İyi şanlar

 115. Merhaba ben 1981 yılında Almanya’da doğdum babam işçi idi ve malulen emekli olunca ben küçükken tüm aile Türkiye’ye dönüş yaptık ; Vatandaşlık hakkım olmadığını biliyorum lakin benim sorum acaba orada doğmuş olmam ulusal vize almamı kolaylaştırır mı , nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Ne yazık ki orada doğmuş olmak oturum almak için yeterli değil.

   Diplomanıza uygun bir ,ş sözleşmesiyle ulusal vize alma şansınız var.

   Kolay gelsin

 116. Merhabalar annem Alman vatandaşı ve ben 2000 tarihinde Almanyada doğdum ama 2007 tarahinde Türkiye’ye dönüş yaptık. Çifte vatandaşlık hakkına sahip miyim?

  1. Merhaba Kübra Hanım,

   Siz doğduğunuz tarihte anneniz Alman vatandaşlığına sahip idiyse vatandaşlık alma hakkınız bulunuyor. Alman konsolosluğuna doğum belgeniz ve annenizin kimlik bilgileriyle başvuru yapabilirsiniz.

   İyi şanslar

 117. Merhaba ben 2000 yılında Almanya’da doğdum 2007 yılında annemle TC fönüş yaptık arada giriş çıkış yapıyorum alman pasım var TC kimliğimde var babam orada yaşıyor genelde beibehaltug yapmam gerekir mi Köln yapman gerekmiyor dedi doprumudur

  1. Merhaba Gazi Bey,

   Yetkili makama sorduğunuzu düşünüyorum. Onlar durumunza bakıp ona göre söylemişlerdir diye düşünüyorum. Emin olmak gerek çünkü. Optionspflicht 2014 sonra yürürlüğe girdi.

   Kolay gelsin

 118. Merhabalar,
  Halam uzun süredir Almanya’da ikamet ediyor ve Alman vatandaşlığı mevcut fakat Almanya doğumlu değil evlenip yerleşti kan bağı bulunduğu için Babamın da Alman vatandaşlığı alma hakkı mevcut mudur acaba? Farklı kaynaklardan araştırdım fakat soruma cevap bulamadım.

  1. Merhaba Rahim Bey,

   Ne yazık ki yok. Kan bağı prensibi ancak çocuklar için geçerli.

   Bilginiz olsun

 119. Merhabalar.
  Esim Tüfkiyede Avukat. 1997 yilindan beri Almanyada yasiyoruz aile birlesiminden.
  Süresiz oturum iznide var. Ben alman vatandasiyim. Türkiyede cikan yeni yasaya göre Avukatlarada Yesil papaport hakki dogmustu. Esimde basvurdu ve aldi. Aufenthaltskarte dedikleri kimligini degistirmek icin Yabancilar polisine basvurduk. Bize gelen cevap yesil pasaporta bu oturumun kayit edilemedigi ve pasaportunu tekrar bordo yapmasi gerektigi.
  Bunu bilmiyorduk.
  Almanyada TR de avukat olanlar icin cifte vatandaslik alma hakkidq var diye biliyorum. Öyle bir kanun cikti. Suan saskiniz ve neyapmamiz gerektigi konusunda kararsiz kaldik.
  Ne yapmaliyiz??

 120. Merhaba ben türkiye doğunluyum babam alman vatandaşı sigortasından yararlana biliyorum hala 19 yaşındayım
  Alman vatandaşı olma şansım varmı

  1. Merhaba Furkan Bey,

   Siz doğmadan önce babanız Alman vatandaşlığına sahip idiyse siz de babanızdan dolayı vatandaşlık alabilirsiniz.
   Aksi durumda reşit olduğunuz için hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 121. Selamlar
  Babam almanyadan emekli oldu
  1978 almanya/essen dogumluyum.ilkokul3 e kadar almanyada okudum.ucuncu siniftan sonra ailem beni turkiyeye getirdi.
  Su an turk firmasi ile almanyada vize ile tir soforlugu yapmaktayim.
  Alman vatandasligi icin bir sansim varmidir?

  1. Cüneyt Bey,

   Ne yazık ki sadece Almanya’da doğmakla bu hakkı alamıyorsunuz. Bu hak 2000’den sonra doğanlara bazı şartlarda verilen bir ayrıcaık.

   Bilginiz olsun

 122. Selam melek hanım ben 29.04.1996 yılında almanyada doğdum 2000’de türkiyeye dönüş yaptık babam 8 yıldan fazla almanyada ikamet etti ve kağıtlı çalıştı doğum belgem ve buna benzer bütün hastane evraklarım mevcut vagandaşlık alma durumum varmıdır yada almanyaya gitme şansım olabilir mi ? Teşekkür ederim .

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Doğumla vatandaşlık hakkı ancak 2000’den sonra doğanlara verilen bir hak, öncesi için ne yazık ki geçerli değil.

   Bilginiz olsun

 123. Merhaba Melek hanım,
  Ben 30.04.1994 senesinde almanya da doğdum yaklaşık ailem ile 4 sene yaşadım ve kesin dönüş yaptık annem biz doğduktan bir kaç sene sonra Alman vatandaşı oldu ve şuan Almanya da yaşıyor. Anne tarafım ( dayım, teyzelerim, anneanne, dede ) alman vatandaşı ve çoğu kez de turistik vize ile ziyaret amaçlı Almanya’ya geldim. Kısacası temelli kalmak istiyorum annem babam ile ayrı beraber yaşamak ve burada düzenimize devam etmek istiyoruz benim için uygun bir yasa yada madde var mı? Cevap verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

  1. Merhaba Kaan Bey,

   Siz ancak eğitim ya da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. melek hanım merhaba,
    ancak 2017 yılında konsoloslağa başvuruda bulunduk ve bizden almanyada okuduğum yıllara ait karneler istedi. bende babamdan istedim fakat kendisi ilgilenmediğinden ulaşamadım. kayıtlara geçen bir başvurum olduğundan hala bir şansım yok mudur.

    1. Kaan Bey,

     Sizden istenilen belgeleri temin ederek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Durumunuz bu belgeler ışığında değerlendirilir ve sonuç size bildirilir.

     Koay gelsin

 124. merhaba 19.11.2000 almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye dönüş yaptık dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapmam gerekiyomu “Beibehaltungsgenehmigung” alınması gerekiyomu dogrumudur

  1. Merhaba Emircan Bey,

   Siz kan bağı prensibi üzerinden Alman vatandaşlığını kazanmışsınız. İsterseniz her iki vatandaşlığı koruyabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 125. merhaba 03.11.2000 almanyada dogdum dogduktan sonra türkiyeye geldim ve dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk bende çocuk kimlik alman pasaportu vardı 2010 günü geçti benim 23 yaşıma kadar seçme zorunlulugum varmı?

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Kan bağı prensibine göre vatandaşlık aldığınız için seçme zorunluluğunuz bulunmuyor. Konsolosluğa başvurarak pasaportunuzu yenileyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar ,

    Almanya da yaklaşık 3 senedir öğrenci vizesi olarak ikamet ettim. Ancak doktorayı bıraktığım için Türkiye’ye döndüm ve yaklaşık 3-4 ay sonra mavi kartla tekrardan oturum vizesi aldım. Mavi kartlada yaklaşık 4 yıldır ikamet ediyorum.
    Vatandaşlık için gereken süre hesabında öğrenci vizesiyle ikamet ettiğim yılları saydırmam mümkün müdür ? Toplamda kaç yıl ikemat ettiğimi herhangi bir resmi kurumdan öğrenebilir miyim ?
    Çok teşekkürler

    1. Merhaba Mahmut Bey,

     Vatandaşlık için mavi kartla bulunduğunuz süre baz alınır. 5 yıldan sonra başvuru hakkınız doğar ancak takdir yetkisi yabancılar dairesinde. Başvurunuz sırasında değerlendirme yapılır ve ona göre yönlendirilirsiniz.

     Bilginiz olsun

 126. Merhaba Melek hanım,

  Bazı soru cevaplarınızı okudum net anlayamadığım için tekrar kendi örneğim üzerinden sormak istiyorum. 1993 Türkiye dogumluğum ben dogdugumda annemin hem türk hem alman vatandaslıgı vardı. Benzer soruları sormus bazı kişiler icin kan bagı prensibinden otomatik hakkımız olduğunu, bazı sorularda 18 yasından kücükseniz kan bagından alabilirsiniz cevaplarınızı gördüm. Eger bir kan bagı prensibi var ise bunun yaşa baglı olmasını anlayamadım. Su an sistemde cok zor şekilde alabildiğim bir randevum var fakat sorulara verilen cevaplar üzerinden hakkım tamamen yok mu var mı netleştiremedim. Anne ya da baba cocuk dogdugunda alman vatandası ise bu hakkımız belirli bir yaş sınırı içerisinde mi var? Ve eger ebeveynden biri sonradan vatandaslıgı kaybetti ise alman vatandası iken sahip olunan cocuk da bu hakkı kaybetmiş mi oluyor? (Cocuk dogdugunda anne alman vatandası ama anne sonradan bu vatandaslığı kaybetti ise)
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Doğum anında anneniz Alman vatandaşı olduğu için siz de doğumla vatandaşlık alaırsınız. Ancak kaybetme nedeni sizi de etkileyebilir.

   Kolay gelsin

 127. Benim babam 1978 yılında Almanya’da doğdu, beş yıl Almanya’da yaşadı ama vatandaşlığını almadı.
  Ailesi oturma izni olarak 12 yıl Almanya’da yaşadı ve kesin dönüş yaptılar.
  Babam dava açarak yada direk vatandaşlık alabiliyormu ?

    1. Başar Bey,

     Öncesinde hukuki bir danışmanlık almak gerek. kazanma şansınız olması durumunda dava açılabilir.

     Kolay gelsin

 128. Merhaba,
  Vatandaslık üzerine emin olamadıgımız bir durum var. Annebaba boşandı ben dogduktan sanırım 2 yıl sonra anne çifte vatandas olmuş. Bu durumda herhangi bir hakkımız mevcut mu? Neler yapılabilir.

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Doğum sırasında annenin vatandaş olması durumunda sizin de vatandaşlık hakkınız olurdu, bu durumda ne yazık ki yok.

   Bilginiz osun

  2. Türkiye tarafında bir dönem çifte vatandaslık icin bazı kararlar alınmıs sanırım. Fakat aynı durum Almanya için geçerli değilmiş. Yıllar önce işci olarak giden kişilerin cifte vatandaslık hakkı yok muydu? Buraya ailesini alan kişiler hicbir zaman vatandas olamadı mı? Bu durumda kimisi vatandas olurken bazıları olamadı durumu cıkıyor. 2000 yılından sonra cifte vatandaslık almanya icin kabul edildi ise sorularda yer alan 1980 li yıllardaki çifte vatandaslık ne kadar dogru. Bu ayrım sadece türklere mi yapıldı ve su an geçerli mi?
   Teşekkürler

   1. Merve Hanım Merhaba,

    Almanya’da bulunan herkese bu hak verilmez. Sadece müracaat edenler değerlendirilir ve duruma göre karar verilir.
    Çifte vatandaşlık yasal değil zaten. 2000’den sonra doğanlara anne-babanın Almanya’da bulunma durumu ve konumuna göre doğumla vatandaşlık verilir. Bu durumda ebeveynin de vatandaşlığını alır.

    Farklı durumlar söz konusu, genellemek mümkün değil.Bireysel olarak değerlendirilir.

    Bilginiz olsun

 129. Merhabalar efendim.
  ben Turkiyede 1972 yilinda dogdum 73 ya da 74 yilinda babam bizi almanya ya goturdu 1984 de geri Türkiyeye dönüs yaptik. simdi ise 50 yildir Almanyada yasayan bir beyle evlendim, buraya Almanyaya aile birlesimi ile 14.02 2022 de tekrar donus yaptim.
  simdi ise esim ve ben Alman vatandasi olmak istiyoruz.
  benim daha onceki (cocukluk dönemi) yasadigim yillar alman vatandaslik 8 yil sartlarina ilave edilir mi? ya da ne tur bir yol izlemeliyiz? Not Almanya`da 5 yil okula gittim.
  simdiden cok tesekkür ediyorum.
  Saygilarimla

  1. Merhaba Hanife Hanım,

   Yeni gitmiş bir statüsündesiniz. B1 öğrenmek ve Almanya’da 8 yıl yaşama kriterleri bulunuyor. Ayrıca geçiminizi de sağlamanız gerek.

   Kolay gelsin

 130. birde aile birlesimi ile geldim calisma iznim var pasaportda , henüz oturum alamadim
  sorum su; ben suan oturum almadan calisamiyor muyum?
  simdiden cevaplar icin tekrar tesekkür ediyorum.
  sevgiler saygilar.

   1. anladim tesekkür ediyorum
    oturumu bugun yarin alabilirim yani demek istedigim suydu diyelim ki bütün prosedürler tamamladim. almanya da daha once yasadigim yillar 8 yila ilave edilir mi?

    1. Hanife Hanım,

     Sayılacağını sanmıyorum. Bu konuyu bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ie görüşmenizi öneririm. Takdir yetkisi onların.

     İyi şanslar

  1. Merhaba Ali Bey,

   Ancak doğumla vatandaşlık alma ya da şartları sağlayarak müracaatla başvuru hakkınız var. Başvurular bireyseldir. Dolayısıyla ablanızın vatandaş olması sizin de vatandaşlık alacağınız almanına gelmez.

   Kolay gelsin

 131. Merhaba ben 04.01.1989 Türkiye de doğdum ömrümde Almanya ya hiç gitmedim babam ben çok küçük yaştayken vefat etmiş ama 2 aydır öğrendiğime göre ölmemiş ve beni nufusuna almak istiyor bu yolla alman vatandaşı olabir miyim? Olursa Türk vatandaşlığı devam eder mi?

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşlığına sahip idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık alabilirsiniz. Aynı zamanda diğer ebeveynin de vatandaşlığını alırsınız.

   Kolay gelsin

 132. Merhaba anneannem alman vatandaşı ve annemle beraber bende vatandaşlık alabiliyor muyum annem 64 ben 38 yaşındayım

  1. Merhaba Tevfik Bey,

   Doğum esnasında anneannenin Alman vatandaşlığı olması durumunda anneniz vatandaşlık alabilir. Siz de başvuru yaparsanız değerlendirilecektir.

   Kolay gelsin

 133. Merhabalar,
  Benim eşim 1989 Almanya doğumlu 25 yasina kadar ailesi ile almanyada yasadiktan sonra 2014 yilinda evlilikten dolayi 8 yildir Türkiyede yasiyor. Aileside ondan 2 yil sonra 2016 da kesin dönüş yaptilar ama eşimin şuan hala Almanyada oturma izni var 2025 yilana kadar gecerli.Ama 2014 ten sonra hic git gel yapmadi Almanyaya,Şu aşamada alman vatandaşliği hakki var mi acaba birde oturma iznini uzatabilir mi ?

  1. Merhaba Denizhan Bey,

   6 aydan daha uzun süre Almanya dışında yaşadığı için oturumu iptal olur. Yani yabancılar dairesinde herhangi bir işlem yapmanız durumunda geriye dönük olarak ihlal var mı diye bakarlar. Riske girip bilet aıp gidebillir. İş bulabilirse çalışabilir de. Oturum süresini uzatmak için başvurduğunda ya da siz aile birleşimi için başvuru yaptığınızda ihlal anlaşılır. Bu nedene önceden bir avukattan destek alanızı ve bir iş bulmasını öneririm. Almanya ile bağlantısı olduğunu, çalıştığını belgelemesi halinde oturumunu geri alma hakkı olabilir.

   iyi şanslar

 134. Merhabalar,
  Ben 12.1998 Augsburg doğumluyum(23), Almanya’da doğduğmdan itibaren tam 11 yaşıma kadar kaldım. Annem ve babam ayrıldıktan sonra ben ve annem Türkiye’ye döndük ancak annem Almanya’dan Türkiye’ye gittiğimizi hiçbir yere bildirmeden Türkiyeye dönüş yapmış.
  Şimdi Babam halen Almanyada yaşıyor ve 8 yılı geçkin orada kendisi.
  Benim vatandaşlık hakkım bulunur mu?
  Bulunursa ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 135. merhaba ben 2000 sonra almanyada dogdum dogmadan önce annem alman vatandaşıydı babam türk ve annemin pasaportun günü geçmiş ve benim çocuk pasaportuda 2010 da günü geçmiş benim alman vatandaşı alma hakkım varmı ve annemin alman vatandaşlıgını kaybetse bile yinede alman vatandaşı olabiliyormuyum?

  1. Merhaba Cemil Bey,

   Siz kan bağı prensibine göre vatandaşlık almışsınız zaten. Konsolosluğa pasaport yenieme için başvurmanız gerekir.

   Annenizin vatandaşlığı kaybetme nedeni mi var? Varsa sizin durumunuz da değerlendirilir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 136. Merhabalar,
  Ben 23 yaşındayım 12. Ayın 1998 Almanya Augsburg doğumluyum.
  Annem babam Almanyada ayrılmışlar ben 10 yaşımda iken o süreç içerisinde Almanyada yaşıyorduk.
  Şu an Babam alman vatandaşı çok uzun süredir kendi çocukluğundan beri Almanya’da yaşıyor kendisi. Ayrıca bütün Baba tarafım Almanyada yaşıyor, 23 yaşıma kadar annem bu vatandaşlık mevzularından hiç bahsetmedi bana kendim araştıra araştıra karşıma çıktı.
  Malum hayatımı Almanyada devam ettirmek istiyorum kan bağı olduğu için herhangi bir hakkım bulunur mu ?
  Yada herhangi bir hakkım varmıdır bu vatandaşlık için.
  Gerekli evrakları her şeyi bulurum yeterki hakkım olsun konsolosluğa hazırlıksız gitmek istemem o yüzden ilk sizin değerlendirmenizi almak istedim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 137. Merhabalar iyi günler , ben önümüzdeki ay 20 yaşına giricem ben doğduğumda babam Alman vatandaşı annem iste Türk vatandaşı doğuştan Alman vatandaşı hakkına sahiptim ve geçen hafta Alman vatandaşlığı için pasaportumu aldım ama kimliğim yok şuanlık sadece pasaportum var ve şuan çifte vatandaşım fakat çifte vatandaşlıkta aklımda bazı sorular var konsolosluğa da sormayı unuttum. 18-23 yaş arası Vatandaşlık seçme zorunluluğu diye bi konuyla karşılaştım da seçme zorunluluğu beni kapsıyor mu acaba vatandaşlık seçme çağrısı bana da gelecek mi bilginiz var mıdır ? 🙂

  1. Merhaba Barış Bey,

   Siz babadan dolayı kan bağı prensibine göre vatandaşlık almışsınız. Bu nedenle de her iki vatandaşlığı muhafaza etme hakkınız var. İki vatandaşlık arasında tercih yapma durumunda değilsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Anladım çok teşekkür ederim. Birde şimdi Alman kimliği almam için Almanya da ikamet etmem mi lazım , illa orada yaşamam bi adres mi göstermem lazım. o konuda da bilgilendirir misiniz ? 🙂

    1. Barış Bey,

     Almanya’da ikamet kaygına ve orada yaşamanıza gerek yok.

     Bilginiz olsun

 138. Melek hanım merhaba, 1982 Berlin doğumluyum. 1984 yılında ailemin kararı ile Türkiye’ye kesin dönüş yapmış bulunmaktayız. Sonrasında Almanyaya giriş çıkışım olmadı. Acaba herhangi bir hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Yeşim Hanım,

   Doğumla vatandaşlık 2000’den sonra söz konusu. Dolayısıyla siz ancak eğitim, çalışma ya da aile birleşimi konularında gerekli şartları sağlayarak vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 139. Merhabalar biz Kocamla Ukrayna’ya savaşından kaçarak almanyaya galdik ama biz Türkmenistan watandaşıyız Ukrayna’ya taşındık sonrada sawaş çıkıp Almanya’ya galdik. 6 aylık sığınmacı belgesini aldık. Ban 8 aylık hamileyim doğumum Almanya’da olacak kaydı yapıldı doğum yapacağım hastanede belli. Bu durumda bebegim dünyaya gelince Vatandaşlık ala bilirimi yada nasıl haklara sahip olabilecek lütfen soruma cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Nargiza Hanım,

   Çok geçmiş osun.

   Sizin durumunuzda yani Almanya’da kısa süreliğine bulunduğunuz için doğacak çocuk vatandaşlık alamayacak.

   Biginiz olsun

 140. Merhaba dedem ve babanem 25 yıl almanya da calısıp alman vatandası idiler. babam gelsenhgirchen dogumlu 8 veya 9 sene orada yasayıp anakoluna flan gitmiş suan türkyiyede benim alman vatandası olma sansım var mıdır 2003 lüyüm

  1. Merhaba Onur Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşı idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık aabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 141. dedem ve babanem 25 yıl almanyada calışıp alman vatandası olmus işi. babam gelsenchgirchen almanya dogumlu ama suan türkiyedeler 8 9 yıl orda kalmış almancam da var alman vatandası alma hakkına sahip olabilme ihtimalim % kaçtır 2003lüyüm

  1. Merhaba Onur Bey,

   Siz doğduğunuzda babanız Alman vatandaşı idiyse siz de kan bağı prensibine göre vatandaşlık aabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 142. Merhaba 2003 Almanya doğumluyum annemle 2 yaşındayken Turkiye’ye dönüs yaptım.Üniversite öğrencisiyim.Babam hala orada Almanya doğumlu ve süresiz oturma izni var.Ben Turkiyede Alman pasaport ve kimligimi çıkarttım son olarak 16 yaşımda pasaport yenilemeye gittigimde 21 yaşından önce tercih yapmam gerektigine dair konsolosluktan evrak verdiler.Ben bu esnada Türk vatandaşlığından çıktım.Yani suresi gelmeden Alman vatandasligıni tercih ettim.Bunu Almanyaya bildirmem gerekiyormu?Bu evrakları nereye iletmem gerekiyor.Alman konsolosluğuna randevumu almam gerek.Ne yapacağımı, tam olarak hangi evraklarla nereye başvurmam gerektigini bilmiyorum.Ne yapmalıyım

  1. Merhaba Oğuz Bey,

   Türkiye’deki Alman Konsolosluğun hukuk bölümüne durumunuzu anlatır bir mail atmanızı öneririm. Onlar sizi yönlendireceklerdir.

   Randevu aldığınızda getirmeniz gereken evrakar konusunda da size bigi verecekerdir.

   Hayırlı olsun

 143. Merhaba 29.08.1978 Almanya doğumluyum. Annem, babam ve ben 6 yıl oturduktan sonra Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Orada 1 yıl okula gittim. Çifte vatandaşlık hakkım var mı?

  1. Merhaba Murat Bey,

   Çifte vatandaşlık ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanları kapsıyor.

   Bilginiz osun

 144. merhaba,
  adım kaan korkmaz 6 mart 1999 yılında almanyada doğdum 11 yaşıma kadar orda yaşadım sonra annem ile babamın boşanmasından dolayı annemle türkiyeye dönüş yaptık. 2017 yılında pişmanlık yasasından yararlanmak üzere konsoloslağa başvurduk bizden almanyada okuduğum okullardan karnelerim istendi ve babamla iletişime geçerek onları almasını istedik fakat kendisi ilgilenmedi kardeşim alman vatandaşı bu yıl kendisi dönüş yaptı benim hala şasım var mıdır. belgeleri alabilecek biri vardır artık orda.

  1. Kaan Bey,

   Sizden istenilen belgeleri temin ederek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Durumunuz bu belgeler ışığında değerlendirilir ve sonuç size bildirilir.

   Koay gelsin

 145. Merhaba 1999 almanya doğumluyum annemle babam türk 2007 yılında Türkiye’ye dönüş yaptık çifte vatandaşlık hakkım devam ediyormudur pasaportumu yenileyebiliyormuyum

  1. Mert Bey Merhaba,

   Alman pasaportunuzu konsolosluğa başvurarak yenileyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 146. Merhaba ben 2011 Almanya doğumluyum, doğduğumda babamın Alman pasaportu almasına 2 ay varmış. Yani doğduğumda anne baba Türk pasaportunda, babam şyan Alman . Biz ben 5 aylıkken dönmüşüz.
  Şimdi ailemi ikna edip gitsek tekrar, ne zaman Alman vatandaşı olurum? Şimdi 11 yaşındayım.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 147. İyi günler ben 31 08 1975 yılında Almanya Nürnberg de doğdum .Ailem kesin dönüş yaptı.Doğum belgemde en son 1983 yılında aşı yaptırmış gözüküyorum. İlkokula orda başladım üçüncü sınıfta, 1985 yılında dönüş yaptık .Alman vatandaşlığı alabilir miyim? Haklarım nedir öğrenmek istiyorum.

  1. Merhaba Hanife Hanım,

   Ne yazık ki doğduğunuz dönemlerde, doğumla vatandaşlık hakkı yoktu. Bu durumda vatandaşlık alamazsınız.

   B,lg,n,z olsun

 148. Merhabalar, ben 1999 yılında Almanya’da doğdum fakat daha sonra ailemle Türkiye’de yaşadık. Almanya’ya sadece belli aralıklarla giriş çıkış yaptık bir süre sonra bu da bitti. Kardeşim 2001 doğumlu ve alman vatandaşlığı da var fakat benim sanırım doğduğum yıldan ötürü yok. Herhangi bir şekilde vatandaşlık alabilme hakkım var mıdır?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 149. Merhabalar ben 5 ay önce dogum yaptım almanyada 2 yıldır burda yasıyorum esim ıse 19 yıldır burda yasıyo ve süresiz oturumu maalesef yok bu yuzden cocugum vatandaslık verılmıyce soylendı. Esimin ilk evlılıgınden olan oglu alman vatandası ama abisinden sebeb kızımda vatandaslık alabilirmi lutfen cevaplarmısın iz.

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Kan bağı prensibine göre vatandaşlık ebeveynlerden çocuğa geçer.

   Bilginiz olsun

 150. Merhaba. 1997 Berlin doğumluyum .9yıl sonra 2006da Türkiyeye kesin dönüş yaptık. Şuan diplomalı olarak yüksek lisans düzeyinde mimarlık eğitimime türkiyede devam etmekteyim. ve babam belirli aralıklarla almanyaya halen gidip gelmeye devam ediyor(süresiz oturum izni var) Ayrıca almanyada babamın hesabından benim için ödenen bireysel emeklilik ödemesi de devam ediyor.Mesleğimi almanyada icra etmek istiyorum ve size sorum şu:
  1-Doğum yoluyla almanya vatandaşlığına başvurabilir miyim?
  2-Yabancılar yasası uyarınca vatandaşlığa başvurmam daha doğruysa:
  -Orada doğup büyüdüğüm için 8 yıllık ikamet şartını zaten karşılıyor muyum?
  -Bir de ailemle yaşadığım için düzenli bir gelirim yok fakat almanyada çalışmak istiyorum ve bu nedenle gelirsiz başvurmam mümkün mü?
  3-Çifte vatandaş olma şansım var mı?
  Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.Sağlıklı günler dilerim

  1. Merhaba Onur Bey,

   Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra doğanlar için geçerli. 2000 yılından önce ebeveynlerin dilekçesiyle mümkün olabiliyordu.

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesi alarak gitmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 151. Merhabalar
  26 yaşındayım ve henüz askerliğimi yapmadım.Diyelim ki türkiyede bedelli askerlik yaptıktan sonra gerekli şartları karşılayıp alman vatandaşı olabildim.Bu durumda yabancı bir alman vatandaşı olarak orada tekrardan askerlik yapma zorunluluğum olur mu?

 152. Mrb ben 1988 Almanya doğumluyum 3 yaşımda anne ve babamın bosanmasiyla Türkiye’ye geldim babam Almanya çifte vatandan ve daha orda ama ben görüsmuyorum benim çifte vatandaş olma şansım varmı tsk

  1. Merhaba,

   Emre Bey,

   Siz doğmadan önce babanız Alman vatandaş olduysa kan bağı prensibine göre vatandaşlık alma hakkınız var. Aksi halde yok.

   Kolay gelsin

 153. Merhaba eşim 1998 Almanya doğumlu ve 8 yıl orada okudu. Daha sonra babası tarafından Türkiyeye getirildi. Giriş çıkış yapmadığından dolayı da vatandaşlığı yandı diye biliyorum. Annesi hala Almanya’da. oraya yerleşme ve vatandaşlık alması ile ilgili ne yapması gerekir? Teşekkürler.

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Vatandaşlığı varsa yanmaz diye düşünüyorum. oturum izni varsa yanmıştır ve dönme hakkı yoktur.

   Ancak çalışma gibi amaçlarla ferekli evrakları hazırlayarak vize alma şansı vardır.

   Kolay gelsin

 154. Merhaba Melek Hanım, öncelikle her soruyu yanıtlamış olmanız inanılmaz teşekkür ediyorum şimdiden.
  Ben, Ocak 1986’da Almanyada doğdum. Kimliğimde doğum yerim Almanya. Annem babam o dönem Türk vatandaşıymış, sonrasında babam 2020 yılında vefat edene kadar Alman vatandaşı idi. Ve Almanyada yaşıyordu. Beni 5 aylıkken Türkiyeye göndermişler ben burada büyüdüm. Babamın Alman vatandaşı olması ve benim doğum yerimden kaynaklı bir başvuru hakkım var mıdır?
  Kolaylıklar diliyorum.

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Siz doğduğunuzda babanız vatandaş olsaydı zaten vatandaşlık alırdınız. Babanızın sonradan vatandaş olması ne yazık ki sizin de vatandaşlık almanızı sağlamaz.

   Bilginiz olsun

 155. Merhaba Melek Hanım, öncelikle her soruyu yanıtlamış olmanız inanılmaz teşekkür ediyorum şimdiden. Sorumu detaylandırarak tekrar iletiyorum. Ben, Ocak 1986’da Almanyada doğdum. Kimliğimde doğum yerim Almanya. Annem babam o dönem Türk vatandaşıymış, sonrasında babam 2020 yılında vefat edene kadar orada yaşadı ve 10 seneyi aşkın süredir Alman vatandaşı iken Almanyada vefat etti. Beni 5 aylıkken Türkiyeye göndermişler ben burada büyüdüm. Babamın Alman vatandaşı olması ve benim doğum yerimden kaynaklı bir başvuru hakkım var mıdır? Ayrıca, babamın ailesi de hala Almanyada yaşıyor. Anneannem de yaklaşık 15 sene Almanyada çalışmış sonrasında kesin dönüş yapmışlar. Yakın zamanda Türkiyeden emekliliği olanların Almanyadan da maaş benzeri bir ödenek almaları için başvurusu oldu. Tüm bu bağlantılar vesilesi ile benim vatandaşlık başvuru ihtimalim var mı sizce? Kolaylıklar diliyorum.

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Siz doğduğunuzda babanız vatandaş olsaydı zaten vatandaşlık alırdınız. Babanızın sonradan vatandaş olması ne yazık ki sizin de vatandaşlık almanızı sağlamaz.

   Bilginiz olsun

 156. Ben 13.12.2000 yılında almanaya saarland bölgesinde doğdum annemin surerisiz oturum u olmadığı için gidip geliyor şu sonra 2006 yılında aylevi sebbelerden dolayı annem Türkiye’ye geliyor ve bir daha dönmediği için oturumlar bitiyor şu an 21 yaşındayım digum belgem eski pasaport karım halen mevcut ben almanaya tekrar gidebilme gibi bı şansım varmı

  1. Ali Bey,

   Söz konusu olan ALman kimliği ve pasaportuysa Türkiye’deki Alman konsolosluğuna başvurarak yenilemeniz durumunda giriş yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 157. Merhabalar

  1990 yilinda almanyada dogdum. Fakat ailem beni alman vatandasi yaptirmamisti. 96 yilina kadar ailemle orada yasadim. 96 yilinda ailem turkiyeye kesin donus yapti. Suanda alman vatandasligi veya cifte vatandaslik talebinde bulunabilirmiyim ?

  1. Merhaba Barbaros Bey,

   Ne yzık ki yok. O dönemde ailenin dilekçe yazması üzerine vatandaşlık almak mümkündü. Geriye dönük olarak ne yazık ki böyle bir hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 158. Merhabalar kolay gelsin.
  Annem ve babam Türk, annem 15 yaşına kadar almanyada kalmış okula gitmiş. Daha sonra Türkiyeye dönüp bir daha gitmemiş. Ben şimdi 26 yaşındayım acaba vatandaşlık alma imkanım var mı? Varsa nasıl bir süreç gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

 159. Merhaba sayın Melek hanım. Öncelikle bu sayfada verdiğiniz bilgileriniz ve emekleriniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Benim kızım 1966 yılında, Almanya’da gerçek bir Alman anneden doğdu. Doğduğundan bu yana hala Almanya’da yaşıyor ve Alman vatandaşıdır. Ama sevgili annesi vefat ettiği için artık benimle birlikte Türkiye’de yaşamak istiyor. Kendisi üniversite mezunudur ve şu anda orada çalışıyor. Şu anda Türk kimliği yok ama almak istiyoruz. Benim kızım için vatandaşlık seçme zorunluluğu var mı? Eğer Türk vatandaşlığını alırsa Alman vatandaşlığından çıkarılma riski var mı? Bazı sayfalarda “Soy bağından dolayı Alman vatandaşı olanların seçme zorunluluğu yoktur, çifte vatandaş olabilirler” deniyor. Ama bazı yerlerde ise “Kendi müracatı üzerine farklı ülke vatandaşlığına giren kişi Almanya vatandaşlığını kaybeder” diyorlar. Örneğin bir sayfada şöyle söyle söylenmiş:

  “Yabancı Ülke Vatandaşlığının Kazanılması Hâlinde Vatandaşlığın Kaybettirilmesi (Vatandaşlık Yasası 25. Madde)
  Eğer bir Alman yaptığı müracaat üzerine veya kanuni temsilcisinin müracaatı üzerine, yabancı bir ülke vatandaşlığını kazanmışsa, Alman vatandaşlığını kaybeder. Müracaat, ilgili şahsın serbest iradesi ile gerçekleşmiş olmalıdır. Eğer kazanılan yabancı ülke vatandaşlığı, AB üyesi olan bir ülkenin veya İsviçre’nin vatandaşlığı ise, istisna olarak Alman vatandaşlığı kaybedilmez. Aynı şekilde, Almanya’nın devlet olarak yapmış olduğu uluslarası anlaşmalar böyle bir hak tanıdığı takdirde istisna olarak Alman vatandaşlığı kaybettirilmez. Bu istisnai durumlara ek olarak, eğer müracaat sahibi yabancı ülke vatandaşlığını kazanmadan önce, yazılı olarak Alman vatandaşlık hakkının saklı tutulmasının müsaadesini almışsa (Beibehaltungsgenehmigung), vatandaşlığı kaybettirilmez.”
  https://ytbweb1.blob.core.windows.net/files/resimler/books/vatandaslik-rehberi-tuerkiye-almanya.pdf

  Benim kızım yaşı büyük olduğu için Türk vatandaşlığına kendisi müracat edecek. Sizce Alman vatandaşlığını kaybeder mi?

  Çok teşekkürler, saygılar ve sevgiler.

  1. Merhaba Can Bey,

   Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Kızınız kan bağı prensibine göre vatandaşlık aldığı için kaybetme riski yok. Sizden dolayı da Türk vatandaşlığını alma hakkı vardır.

   Bilginiz olsun

 160. Merhaba eşim 1992 Almanya doğumlu ve 4 yaşına kadar orada kalmış daha sonra anne ve babası ayrılmışlar. Babaları eşimi ve kardeşini nenesinin yanına bırakıp tekrar Almanya ya dönmüş. Bu arada hem annesi hem babası vatandaşlık almışlar. Daha sonra eşimin annesi eşimi ve kardeşini 14 yaşlarında Almanya ya tekrar götürmüş. 1 sene kaldıktan sonra eşim bu kez kendi isteğiyle Türkiye ye dönmüş. Şuan 29 yaşında ailesi orada annesi ve babasının ayrı ayrı kendi yaşantıları var. Eşim ve çocuklarım oraya nasıl gidebilir kimisi aile birleşimi diyor kimisi geri dönüş yasasından yararlanır diyor. Sizden bu konuda görüşlerimizi duymak isterim. Teşekkürler..

  1. Merhaba İlhan Bey,

   Eşiniz ya da siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden vize alarak gidebilirsiniz. Aile birleşimi zaten 18 yaşından küçükler için söz konusu.

   Bilginiz olsun

 161. Merhaba ben 1979 Almanya doğumluyum 1988 yılında ailemle temelli olarak Türkiyeye dönüş yaptık. Orada doğmuş olmak ve belli süre yaşamış olmakla Alman Vatandaşlığı hakkı kazanabiliyor muyum acaba ?

  1. Merhaba Nevriye Hanım,

   Doğumla vatandaşlık hakkı 2000 yılından sonra tanınmaya başlandı. Bu nedenle bu haktan yararlanamayacaksınız.

   Bilginiz olsun

 162. Merhabalar 2005 almanya doğumluyum 2010 yılında babam ve annem boşandılar ben annemle turkiyeye döndüm babam halen almanyada alman vatandaşı oturumu var.Ben lise öğrencisiyim doğum belgelerin kazası rust raporum mevcut alman pasaportum var ama süresi 5 yıl kadar gecti suanda Türk vatandasiyim ben alman vatandaşlığına geçme hakkım varmı nasıl bir yol izlemem lazım teşekkürler

  1. Gökçe Hanım merhaba,

   Alman pasaportunuzu konsolosluktan yenilemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 163. Iyi akşamlar Ben 2015 ten beri isci olarak calisiyor esimide türkiyeden aile birleşimi ile getirdim simdi bir bur hic yardım almadim yüksek maaslada çalışıyorum ama süresize hic bas vurmadim cocugumuz olacak alman vatandaşı haki varmi tskler

  1. Merhaba Ferat Bey,

   Çocuğun Alman vatandaşı olması için ebeveynlerden birinin süresiz oturum izni olması gerekir. Bu konuda göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. Bu linkte çıkan yere tam adresinizi yazarsanız size en yakın danışmanlık büroso çıkacaktır. Onlarla görüşmenizi öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 164. Merhabalar Melek hanım

  1990 temmuzda almanyada doğdum. fakat ailem 1996 yılında türkiyeye kesin dönüş yaptılar. 90-96 yılları arasındada beni alman vatandaşı olarak göstermediklerini söylüyorlar. bu şartlar altında alman vatandaşlığı veya çifte vatandaşlık için başvurabiliyor muyum ?

  teşekkürler

  1. Merhaba Barbaros Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra verilmeye başlandı. Sizin doğduğunuz tarihlerde ebeveynlerin dilekçesi üzerine vatandaşlık almak mümkündü. Ancak böyle bir girişim olmadı anladığım kadarıyla.

   Sizin vatandaşlık hakkınız nre yazık ki bulunmuyor.

   Bilginiz olsun

 165. merhaba dedem almanya ya giden ilk kafilelerden babamı da otraokul 2 de iken yanında götürmüş sene 1973 de ben 1981 yılında doğmuşum 4 sene kindergaten 2 sene de normal okula gittim sene 1991 yılında ailecek kesin dönüş yaptık bzi bidaha gitmedik ama babam 2000 li yıllara kadar giriş çıkış yaptı gidip gelmeye devam etti ve babamın süresiz oturum ve süresiz çalışma hakkı vardı şimdi ben tekrar almanya ya gitmek yerleşmek ve çalışmak istiyorum acaba geriye dönük böyle bi hakkım veya kolaylaştırıcı bi unsur varmıdır bilgi verebilecek bu işlerde uzman birinin yardımcı olmasını temenli ediyorum ve saygılarımı sunuyorum şimdien teşekür ederim ..sertaç

  1. Merhaba Sertaç Bey,

   Geriye dönük olarak ne yazkı ki sadece orada doğduğunuz ve bir süre yaşadığınız için dönme hakkınız yok.

   Gidiş amacınıza uygun olarak evrak hazırlamanız durumunda vize alma şansınız olur.

   Kolay gelsin

 166. Merhaba Melek hanım,
  Ben 2001 yılı almanya da doğdum. Annem benim dogdugumda alman vatandaşıydı zaten babam Türk vatandaşı. Cifte vatandaşlıgim var suan alman ve Türk. Kindergarten ve ilkokulu almanya da okudum ve 10 yasimda Türkiye ye kesin dönüş yaptık. Önümüzdeki eylül de 21 yaşımı dolduracagim. Bu durumda bir ülke vatandaşligi secmem gerekiyor mu? Şimdiden cevabınız icin teşekkürler.

  1. Merhaba Mehlika Hanım,

   Seçme durumunda bulunabilirsiniz. Bürgeramt ile iletişime geçmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 167. Merhaba,

  Ben Türk ve Bulgar çifte vatandaşıyım.
  2 yıldan bu yana Almanya’ da yaşıyorum.
  Almanya’da doğacak çocuğum Alman vatandaşlığını doğumla kazanabilir mi?

 168. Merhaba ben 1998 senesinde Almanya’da doğdum ve 9 yaşıma kadar orada yaşadım ve 2. Sınıfa kadar eğitim gördüm. Daha sonra 2007 senesinde annemle beraber Türkiye ye dönüş yaptık. 2008 senesinde bir girişim oldu ve bir daha gitmedim Almanya’ya. Babam 2017 yılına kadar orada kaldı. Annem veya babamın vatandaşlığı yok. Şu an 23 yaşındayım. Acaba doğum yerimden dolayı ve kendi rızamla gelmediğim için hala Almanya’ya dönme hakkım var mıdır acaba? Veya vatandaşlık için başvurabilir miyim?

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından sonra doğanlar için geçerli. Sizin durumunuzda ebeveynlerinizn vatandaşlık için dilekçe vermesi durumunda vatandaşlık alabilirsiniz.
   Ancak bu başvuru yapılmadığı için vatandaşlık hakkınız yok. Geri dönme hakkını, Türkiye’ye geldikten sonraki 5 yıl içinde kullanmak gerekirdi.

   Bilginiz olsun

 169. Merhabalar dedem 70 li yıllarda Almanya’da yaşamış burda doğmasına rağmen annemi ve dayilarimi alman vatandaşı olarak kaydettirmis kimliklerini dâhi çıkartmış aradan çok uzun yıllar geçtiği için kimlikler şuan kayıp. annemin alman vatandaşlığı yanmış mıdır? Yanmadiysa onun üzerinden bizde vatandaşlığa başvurabilir miyiz?

  1. Merhaba Samet Bey,

   Alman konsolosluğuna pasaport için başvurmanızı öneririm. Yeniden çıkarmaları mümkün. İptal edilme durumu söz konusu değil diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 170. Merhaba 1977 de Almanya da doğdum Annem Babam orada çalışıyordu ikisi de Türk vatandaşı idi babam 23 yıl annem 13 yıl kaldılar ben orada 8 yaşıma kadar kaldım. Alman vatandaşı olabilir miyim akrabalarım halen Almanya da

  1. Dilek Hanım,

   Alman vatandaşlığı 2000 yılından sonra doğanlara tanınmıştır.

   Bilginiz olsun

 171. Merhaba melek hanım 1982 Almanya doğumluyum1983 yılında ailem kesin dönüş yapmış vatandaş olma veya pasaport alma şansım var mı yada meslegimle alakalı sözleşmeli personel olabilir miyim

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Doğumla vatandaşlık ancak 2000 yılından itibaren doğanlara verilen bir hak. Ne yazık ki vatandaşlık hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 172. Melek Hanım merhaba ben 1979 da Almanyada doğdum. 2003 senesine kadar almanyada yaşadım, okudum meslek yaptım. 2003 senesinde evlenip türkiyede kaldım. Eşim sigorta yapmak için ordaki sigortamı aldırdı. Ben şimdi tekrar gitmek istiyorum. Almanyadan tekrar oturum alma hakkım var mı bana bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Yeşim Hanım,

   Ancak çalışma amacıyla gidebilirsiniz. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ednmeniz durumunda vize alma şansınızın olduğunu düşünüyorum.

   Kolay gels,n

 173. Merhaba ben 93 Almanya doğumluyum
  97 de Annemin vefatından dolayı Türkiye’ye dönüş yapmış Babam
  Ben bütün eğitim hayatım boyunca Almanya’dan burs aldım
  Şimdi benim oturum iznim varmıdır

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Burs sadece Almanya’da bulunanlara verilir normal şartlarda. Vatandaş değilseniz ALmanya’ya giriş hakkınız yoktur diye düşünüyorum.

   kolay gelsin

 174. İyi günler.Annem 1971 de almanyada doğdu ve 7 sene orda yaşadılar ailesi ile.Annemin babası orda fabrikada çalışıyordu sonra türkiyeye kesin dönüş yaptılar.Annem türk vatandaşı kimlşkte doğum yeri almanya yazıyor annem almanya vatandaşlığı alabilir mi şuanda ?
  Annem alabilirse bende alabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabaa,
   Doğumla vatandaşlık 2000 yılından itibaren doğanları kapsar.

   Bilginiz olsun

 175. lyi gunler merhaba,

  1989 Turkiye dogumluyum,
  dogumumdan sonra anne-baba ayrilmislar ve baba ile irtibat kesilmis durumda.
  Halen babamin soyadini tasiyorum,

  Kendim son 4yildir Polonya’da yasiyorum (gecici oturum izni ile)

  E-devlet kütük bilgisine gore;
  Babam Almanya dogumlu ve Istanbul’da yasiyor ama suan bir alman vatandasligi varmi emin degilim.

  Babannem halan Almanya’da ve Alman vatandasi, orada 2. evligiligini yapmis ve soyadi degismis durumda

  Herhangi bir sekilde alman vantandasligi icin bir islem baslatabilirmiyim?

  not: onceki yorumlarimi lutfen dikkate almayiniz.

  tesekkurler

  1. Merhaba Emre Bey,

   Babanızın varsa vatandaşlığı, ilgili belgelerle konsolosluğa vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 176. Merhaba
  Eşim mavi kartla Almanya’da çalışıyor.8aydır Almanya’da yaşıyoruz.Almanya’da doğum yaparsam ve de ilerde eşimden boşanırsam,çocuğum üzerinden oturum ve çalışma iznine başvurabiliyor muyum yani çocuğun doğumu ile hak sabihi olmuş olur muyum?Şu an ben çalışmıyorum.Eşimden dolayı oturum hakkım var.

  1. Merhaba,

   Bebekten dolayı ayrılmanız durumunda kalma hakkınız olabilir. Ama emin olmanız açısından lütfen göç danışmanlığı bürolarında danışmanlık alın.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Adresinize en yakın göç danışmanlığı bürosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Bu arada Almanca öğrenmenizde yarar olacak.

   Kolay gelsin

 177. Merhabalar ben 2007 yılında Almanya Bad-Kreuznach ta doğdum.
  Babam Türkiye devleti tarafından Almanya ya iş sebebi ile gitti bende Almanya da doğdum
  Babam orada 4-5 yıl çalıştı fakat ben 1 yıl orada kaldım sonra babamın görev süresi bittiği için ailecek Türkiye ye döndük
  şuan 15 yaşındayım acaba vatandaşlık alabilir miyim

  1. Merhaba Emirhan Bey,

   Vatandaşlık alma hakkınız olmadığını düşünüyorum. Almanya’da süresiz oturumu olan ebeveynlerin doğan çocuklarına vatandaşlık verilir.

   Bilginiz olsun

 178. Melek hanım merhaba,
  Ben 2005 Almanya doğumluyum, 2014 yılında annemle birlikte Türkiye ye döndük, Babam hala Almanyada yaşıyor. Benim Alman kimlik kartımın süresi 2017 yılında doldu ve şimdiye kadar yeniletemedik çünkü babam kimlik kartımı Almanyaya götürdü. Yeni kimlik kartı alabilmem için Alman konsolosluğu bir sorun çıkarır mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba Nisa Hanım,

   Konsoloslukta kimlik-pasaport yenileme için randevu oluşturun. Başvuru için evraklarınızın elinizde olması gerekir.

   Kolay gelsin

 179. Merhaba Melek Hanım,

  Bu kadar insana anlaşılır ve yararlı bilgiler vermeniz, soruları cevaplamanız takdire şayan. Çok sağolun. Sizi ve sayfanızı burda yakalamışken 2 sorum olacak. Benimki direk Türkiye ile alakalı. Alman vatandaşı eşim ile Almanya’da yaşıyorum. Türkiye’de evlendik . 1. Sorum eşim benimle yani bir Türk vatandaşı ile evli olması sebebi ile Türkiye’de oturum halkına sahipmi yoksa Göç idaresinden normal oturum alan yabancılar gibi işlemler yapmakmı zorundayız? Yabancıların ülkemizde sadece 6 ayda üç aylık vizesi oluyor. 2. Sorum oğlumuz 1 yaşına girdi ve Türkiye’ye gideceğiz. Babannesi akraba ziyareti için. Alman Anne ve Türk babadan olduğu için çifte vatandaşlığı var. Seyahat için Alman pasaportunumu yoksa Türk pasaportunumu kullanmak gerekir. Sonra giriş çıkışta sorun yaşamak istemeyiz. Benim için sorun yok . Uzun yıllar Turizm Otelcilikte müdür olarak görev yaptım. Oturumum Pasaportum düzenli giriş çıkışlarım mevcut.

  Saygılarımla

  Ferdi

  1. Merhaba Ferdi Bey,

   Çok teşekkürler değerlenmeniz için.

   Eşiniz Türkiye’de yabancı konumunda olacağı için izin almasi gerekir.
   Çocuğunuz için seyahat amaçlı Alman pasaportunu kullanmanızı öneririm. Aksi halde AŞlmanya’ya girişte vize sorunu olacaktır.

   Bilginiz olsun

 180. Merhabalar,
  ben 2000yilindan sonra Alman vatandasligimi aldim.su an hem alman hemde türk vatandasiyim. 2018yilindan beri Türkiyede yasiyorum.Almanyaya ziyarte gitmek istiyorum.uzun zaman giris cikis yapmadigim icin sorun cikarmi.Alman pasaportum var.

  1. Merhaba,

   Vatandaşlık okunan yıl ile ölçülmez. Düzenli çalışmak, belli bir süre Almanya’da kalmış olmak, iyi derece Almanca bilmek ve uyum sağlamak gibi kriterlere bakılır.

   Bilginiz olsun

 181. Merhaba
  Ben 1998 yılında Almanya’da doğdum 15 yaşımda kesin dönüş yaptı ailem babam ve kardeşlerim Alman vatandaşı 2000 doğumda o yasa vardı direk Alman vatandaşlık olma beni kapsamamıştı ben çalışmak için almanyaya gitmek istiyorum vatandaşlığımı alma şansım varmıdır şuan 25 yaşındayım

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Hayır yok, ancak çalışma şartlarını yerine getirerek vize alıp gidebilirsiniz. Daha sonraki yıllarda şartları yerine getirdiğinizde vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 182. merhaba,
  1980 frankfurt doğumluyum ve elimde mute pass vardır. şuanda 42 yaşımdayım ancak alman vatandaşlığım olabilir mi bunu bilmiyorum olması içinde ne yapmam gerekir. beni bilgilendirirseniz memnun olacağım teşekkürler.
  iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Mutterpass, hamilelere verilen bir belge. Sizden dolayı annenize verilmiş olabilir diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 183. Merhabalar, Türkiye’de doğdum annem 2. Evliliğini yaptıktan sonra Almanya’ya taşındık eşi yani üvey babam orada yaşıyordu, Almanya’da bi kız kardeşim oldu 10 sene orada kaldık ilk okuldan meslek lisesine kadar orada okudum oturma iznim de vardı 10 senelik
  2015 yılında temelli Türkiye’ye dönme kararı aldık acaba benim hala alman vatandaşlığını alma hakkım var cevaplarsınız sevinirim
  Saygılarımla Berk

  1. Merhaba Berk Bey,

   Almanya dışında 6 aydan daha fazla kaldığınızda oturumunuz sonlanır. Bu durumda sizin de tekrar oturum hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 184. Merhabalar. Babam 1980 Frankfurt doğumlu. Yaklaşık 20 yaşına kadar Almanya’da kalmış. Sonra 6 ayda bir git gel yaparak vatandaşlığı korumaya çalışmış ama son 10 yıldır Türkiye’de. Kesin dönüş yaptı yani. Araştırıyorum ama sağlam bir bilgi elde edemedim. Ben Türkiye’de doğdum, 22 yaşındayım. Alman vatandaşlığı almak istiyorum. Babamın orada doğması ve uzun süre orada eğitimini alması, kalması vs. durumlarını göz önüne alınca benim vatandaşlık başvurusundan onay alma ihtimalim var mıdır? Varsa hangi yollara başvurmam gerekir? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 185. Merhabalar Melek hanım 1991 doğumluyum çifte vatandaşım 2008 yılında Türkiye’ye ailemle kesin dönüş yaptık. Pasaportumu uzattığım zaman sanırım gidebiliyorum ve orada süresiz yaşayabiliyorum fakat esas sorum 2019da evlilik yaptım eşim burada doğup büyüme herhangi bir yurtdışı geçmişi yok. Benimle birlikte aile birleşimiyle gidebilir ve orada çalışabilir mi? İkinci sorum da bir kızım var 1.5 yaşında burada doğdu benim Alman vatandaşlığından ötürü o da mı aynı haklara sahip? Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 186. İyi günler,
  Ben 1983 yılında almanya da doğdum bütün eğitimimi orda aldım. Süresiz oturma ve çalışma iznim vardı. 2002 yılında ailemle birlikte Türkiye’ye döndük. Acaba benim tekrar geri dönüş yapıp oturma ve çalışma izni alma şansım var mı? Almanya da iş bulma imkanım var. Nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 187. Merhaba Melek hanım. Babam 12 sene önce almanyaya taşındı. Orada evlendi ve vatandaşlık aldı. Ben 23 yasındayım babam üzerinden vatandaşlık başvurusu yapabiliyor muyum?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 188. Merhaba melek hanım annem uzun yıllardır almanyada yaşıyor ve Alman vatandaşı annemden kaynaklı vatandaşlığa başvuru yapabilme ve olumlu sonuç alabilme şansım nedir?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 189. Melek Hanım Merhabalar,
  Daha öncede sizden konu hakkında bilgi almıştım öncelikle verdiğiniz bilgiler ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim.Babam Alman vatandaşı Kan bağına bağlı vatandaşlık başvurusu yapmıştım bana dosya açtılar ve dosya numarasını benimle paylaştılar bu dosya numarası üzerinden araştırmanı yapacağız dediler fakat yoğunluktan dolayı 2 yıl gibi bir süre verdiler sanırım en uzun süre anlamında dediler.Şuan 4 ay oldu sizce nekadar sürer bu süreç tecrübelerinize dayanarak bir açıklama yaparsanız sevinirim.
  İyi çalışmalar diliyorum…

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 190. Merhaba, annem ve babam 1962 yılında Almanya’da çalışmaya başladı. Ben 1967’de doğdum. 1976’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Bir daha Almanya’ya gitmedim. Aralıksız 9 yıl Almanya’da yaşadım. 2,5 yıl okula devam ettim. Vatandaşlık alma hakkım var mı acaba?
  Teşekkürler.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 191. Merhaba Melek Hanım, Benim babam devlet görevlisi olduğu için yeşil pasaport hakkım var bu pasaporta başvuruyu yakın bir zamanda yapacağım. Annem ve babam ayrılar. Annem ikinci evliliğini yaptı ve evlendiği kişi 25 senedir Almanyada yaşayan birisi oturması falan var hatta şirketi bile var. Annem bu aile birleşimi için a1 kursuna gidiyor. Annem Almanyaya gittiğinde oturma aldığında, Ben ve Kardeşim Annem aracılığıyla Almanyaya gidip bizde oturma alabilir miyiz?
  iDATA vize başvuru sisteminde böyle bir şey gördüm
  Yanına taşınmak istediğiniz yakınınız Almanya’da ikamet ediyor olmalı veya D-tipi vizesine sahip olmalı.
  ÖNEMLI: Eğer yakınınızın kendisi de yeni başvuruda bulunacaksa, siz de lütfen kendisiyle birlikte başvuru tarihinde evraklarınızı ibraz ediniz. Bunun icin yakınınız buradaki sistem üzerinden randevusunu oluştururken aile ile birlikte başvuruda bulunmak istediğini belirtmeli.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 192. Ben Alman vatandasliga gecmem icin Türk vatandasligindan cikmak zorundayim. 14 yasinda bir cocugum var. Esim Alman oldugu icin Cocugumu Türk makamlarina bildirme ihtiyaci duymadim. Türk vatandasliktan cikincada 18 yasindan kücük olanlarda otomotikmen Türk vatandaslik hakini kaybediyor. Benim türk Vatandasliktan cikabilmem icin Cocugumu Türk makamlarina bildirmek zorunda miyim?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 193. 1991de almanyada doğdum. Cifte vantandaşım,alman kimlik ve pasaport surem devam ediyor,ancak 2006 yilindan beri turkiyede yasiyorum.turkiyede turk ile evlendim.ikametim turkiye. 2018 yilinda kizim
  turkiyede doğdu simdi 4 yasinda .
  Kizima alman vatandasliği verirler mi ?
  Tesekkurler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 194. Merhaba iyi günler 1995 Bielefeld doğumluyum
  Doğduğumdan 10 yaşına kadar orda yaşadım daha sonrasında temelli dönüşümüz Türkiye’ye oldu.
  Almanyaya geri dönüş şansım varmıdır? Yakın dereceden amcam halam vs ordalar aileminde almanyada devam eden süresiz oturum hakları bulunuyor ama benim haklarım öldü.
  Ne yapmam gerekiyor acaba ?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

   1. Merhaba melek hanım Ben 1991 Almanya Berlin de doğdum reise dokument pasaportum ve doğum belgelerim mevcut okula da gittim 2 3 sene ailem yaklaşık 10 yıl Berlin’de yaşadı ve 1999 da dönüş yapmış benim herhangi hakkım var mı varsa ne yapmalıyım.

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 195. Merhaba melek hanim,
  Ben 1995 de almanyada dogdum buyudum. Okulumu orda bitirdim (hauptschulabschluss)
  21yasinda turkiyeye evlenerek geldim turk vatandasiyim. Suresiz oturum iznim var almamyada, istedigim zaman gidip geliyorum. Bir yasinda bebegim var suan, almanyada dogum yapmadigim icin vizesiz gelemiyor. Ama vizede cikmiyor ona malesef. Almanyaya gidip ailemin yaninda kalip ise baslayip alman vatandasi olabilirmiyim, (olsamda cocugumda alman vatandasi olabilirmi veya surersiz oturum izni alabilirmi?) Geri donus yaparsaniz cok sevinirim. Iyi gunler dilerim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 196. Merhabalar 77 yasında bir dedem var ve 1984 te türkiyeye döndü almanyadan 12 sene orada yaşadı ve anneannem ile evliydi oda 9 sene yaşadı , o zamanki vatandaşlık şartlarını karşılıyormuş fakat cahillikten mi bilmiyorum alamamış . 30 seneye yakın bir süre oldu ve Dedeme ve anneanneme vatandaşlık hakkı verilir mi ? almanyaya dönme gibi planları var.

   1. o donemki haklarini talep etmek istiyorlar fakat butun sartlara uyduklari icin denemek istiyorlar.

    1. Sarp Bey,

     Bunun için Almanya’da kesintisiz yaşıyor olmak gerekir. 6 aydan daha fazla Almanya dışında kaldıklarından oturumları da sonlanmıştır.
     Ama denemek isterlerse olasılık için öncelikle bir avukattan bilgi almanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 197. Merhabalar Ben 29.03.2000 yilinda almanyada dogdum ve 3sinifa kadar okula gitim 2008 yilinda aylem kesin donus yapti 2022 kadar turkiyede kaldim vatandasliga hakim mevcutmudur ?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   2000 yılından sonra doğumla vatandaşlık almak mümkün.

   Evraklarınızla konsolosluğa baivuru yapmanızı öneririm.

   Onlar değerlendirip size bildireceklerdir.

   İyi şanslar

 198. Merhaba,

  Haziran 1992 Almanya doğumluyum. 2005 yılında annemle Amerika’ya taşındık. 2017 yılından beri de Türkiye’de yaşıyorum. Babam oturum izni ile Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor.

  Vatandaşlık ile ilgili herhangi bir hakkım var mıdır?

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Babanızın Almanya’daki vatandaşlık dairesiyle iletişme geçmesini neririm.

   Kolay gelsin

 199. Merhaba Melek Hanım,
  Ben 1992’de Almanya’da doğdum. 3 yaşına kadar Almanya’da yaşadım. Annem Almanya doğumlu, ama vatandaşlığı yok. 1997 yılında annem ve babam ayrıldılar. Babam ben doğduktan kısa bir süre sonra 1999 yılında Alman vatandaşlığı aldı. Bütün verdiğim bilgilere ek olarak, Annemin kendisi Almanya’da doğdu ve ailesiyle yıllarca orada yaşadılar ve Almanya’da çalıştılar. Babam da yıllarca Almanya’da çalıştı ve orada oturma izni bulunuyordu bu sayede Alman vatandaşlığına geçiş yaptı. Benim baba tarafından bütün akrabalarım amcalarım ve kuzenlerim halen Almanya’da yaşıyorlar ve hepsi Alman vatandaşı. Babam 2020 senesinde Almanya’da vefat etti. Ben 30 yaşındayım Türkiye’de yaşıyorum. Babamdan dolayı Alman vatandaşlığı alma hakkım var mıdır acaba?

  1. Ender Bey merhaba,

   Ne yazık ki babanız siz doğduktan sonra vatandaş olduğu için vatandaşlık alma hakkınız yok diye düşünüyorum.

   Almanca öğrenerek diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı gidebilirisiniz.

   Kolay gelsin

 200. Merhabalar

  Annem almanya doğumlu ve eğitimini orada tamamlamış ve evlenmek için türkiyeye yerleşmiş. Şimdi ikimizde tekrar vatandaşlık için başvurmak istiyoruz. İzlememiz gereken yol nedir acaba

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Sadece Almanya’da zamanında yaşadığınız için vatandaşlık alma hakkınız yok diye düşünüyorum. Ancak örneğin çalışma nedeniyle gerekli şartları sağlayarak vize alıp gidebilirsiniz. Sonraki yıllarda vatandaşlık için gerekli koşulları sağmanız durumunda vatandaşlık alabilirsiniz.

   Anneniz şartları sağlıyorsa geri dönme hakkından da yararlanabilir.

   Kolay gelsin

 201. Abim almanyada yaşıyor babalarımız bir almanyada yaşamam mümkünmü Türkiyede yaşıyorum ben cevaplarsanız sevinirim abimle aynı soyadı taşımıyoruz yalnız

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Aile birleşimi ancak ebeveynle ya da çocuk üzerinden yapılır.

   Diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma vizesine başvuru yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 202. Merhaba 1979 almanya doğumluyum 4 yaşında kesin dönüş yapılmış tekrar almanyada yaşayıp çalışmak istiyorum .bunun için neler yapabilirim

  1. Merhaba Nurcan Hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek gitme şansınız var. Daha önce orada yaşamış olmak geri dönüş hakkı ne yazık ki kazandırmaz.

   Bilginiz olsun

   Bilginiz olsun

 203. babam Almanya da 1973 ten beri yaşıyor ben de 1973 te Ankara da doğdum. babam emekli ve 1999 da alman vatandaşı oldu ve halen almanya da yaşıyor. ben şu an 49 yaşındayım babam 75 yaşında ve emekli. ben almanyada yaşamak istiyorum. babam yaşlı ve yanlız aile birleşimi oturumu almam ve de olumlu olursa orada çalışabilmem mümkünmüdür? teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nilgün Hanım,

   Ne yazık ki sizin durumunuzda aile birleşimi yapmak mümkün değil.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözlşemesi edinerek çalışma vizesi alarak gidebilirsiniz diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 204. Merhaba ben türk vatandasiyim ama sinirsiz oturumum var almanyada ve gebeģim cocugum almanyada dogacak alman vatandasi olicak ben cocugum üzerinden alman vatandasi olabilirmiyim tesekkür ederim.

  1. Merhaba Kemal Bey,

   Çocuk üzerinden vatandaşlık almak mümkün değil. Vatandaşlık için B1 düzeyinde Almanca bilmek yani uyum sertifikası sahibi olmak ve düzenli çalışmak şartlardan bazıları.

   Bilginiz olsun

 205. Merhaba, iyi günler
  2011 yılında Türkiye ye geldim,1986 yılında doğdum.
  İlk okul,orta okul, yüksek okul ve meslek eğitimi Almanya’da bitirdim,ailem hala Almanya’da .
  2009 yılında bir suç işledim cezayı çekmemek için Türkiyeye geldim(abschiebung yoktur) ve şu an savcılıktan aldığım belge ile yillanma gerçekleşmiştir hakkımda hiç bir dava vb. Bulunmamaktadır ben nasıl bir yol izlemeliyim . teşekkürler

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma üzerinden ulusal vize almayı deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 206. Almanyada doğup 24 sene yaşadıktan sonra evlenerek türkiye’ye döndüm. Ardından çocuğumu almanyada doğurduğum için çocuğa alman pasaportu aldım. Zamanla kalış sürem türkiyede daha fazla oldu. Ancak süresiz oturumum olduğu için ve ikametimi silmediğim için sürekli gidip geldim bir sorun çıkartmadılar.

  2021 ağustosunda ikametimi sildim almamyada adresim kalmadı. ancak 6 ay sonra tekrar yaptırdım. Ve 4-5 aydır çalışıyorum sigortalı olarak almanyada. vatandaşlık başvurusunda bulunacağım. Süresiz oturumum mevcut eğitimimi alman okullarında aldım ve bir çok işte çalışıp sigortam var eskiden de. İkametimi sildirdiğim 6 ay sorun teşkil eder mi?

  1. Merhaba Nesli Hanım,

   Almanya dışında bulunduğunuz süreler sorun olur diye düşünüyorum. Çünkü yıl bütünlüğü içinde Almanya’da bulunmanız gereken 183 günü ihlal ettiğinizi düşünüyorum. Bilinen aksine 6 ayda bir giriş çıkış yapmak yeterli değil.

   Benim önerim başvuru yapmadan önce göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanız.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ bu linke tam adresinizi yazmanız durumunda en yakın bürolar çıkacaktır. Sizin yararınıza danışmanlık veren sosyal kurumlardır. Tereddüt etmeden gidip danışmanlık alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 207. Merhaba, benim dedem Alman vatandaşı ama annemin ya da babamın vatandaşlığı yok. Öncelikle anneme Alman vatandaşlığı alıp sonrasında benim Alman vatandaşı olma gibi bir hakkım doğabilir mi? Çevremdeki birkaç kişiden bu şekilde duydum ama detayları bilmediğim için araştırıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Anneniz doğmadan önce dedeniz Alman vatandaşlığına sahipse anneniz vatandaşlık alabilir. Sizin durumunuzda sonrasındaki sonuca göre değerlendirilebilir.

   Kolay gelsin

 208. Mrb çifte vatandaşım evliyim birde oğlumuz var oda alman vatandasi turkiyede yaşıyoruz eşimde yeşil pasaport var yurt disana yerleşmek istiyoruz aile birleşimi başvurusunu almanyaya gidince mi yapmaliyim sizce

  1. Merhaba Timur Bey,

   Tercih edilen yöntem ailenin Almanya’da yerleşik olması ve sonrasında aile birleşimi yapılması. Ben de bu yöntemi öneririm.

   Evrak listesinde eşin ve çocuğun ikameti de istenir. (öncesinde de başvuru yapmak da mümkün, ikamet edilecek adres istenir. Vize bölümünün tutumu belirleyizi olur)

   Bilginiz olsun

 209. Merhaba;
  91 Almanya doğumluyum , annem babam türk vatandaşı 2000 yılında çıkan bir yasa ile babam para verip vatandaşlık belgesi almış fakat sonra Türkiyeye kesin dönüş yapmışlar ve 31 yaşındayım ben bu zamana kadar Türkiyede okuyup oy kullandım evlendim ve çocuğum oldu bu sene bu evrakla ilgili konsolosluğa başvurduğumda bana Alman Pasaportu verildi. Yani ben şimdi çifte vatandaş mıyım 23 yaşına kadar seçme süresi benim için geçerli değil miydi öyle değilse de şimdi Türk vatandaşığından çıkmam gerekir mi

  1. Gamze Hanım,

   Size koşulsuz pasaport verildiyse çifte vatandaş statüsündesiniz demektir. Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda değilsiniz.

   Hayırlı olsun

 210. Merhabalar;

  Bugün Yabancılar Şubesi Alman vatandaşlığına geçiş için eşi Alman olanların 3 yıl değil 5 yıl beklemem gerektiğini söylediler. Bunun doğurusu nedir? Ve onlara nasıl ispat edebilirim acaba?

  Teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Bu konuda yabancılar dairesinin takdir yetkisi söz konusu. Dolayısıyla süreyi uzatabilirler.

   İlgili yasa maddedesini gösterebilirsiniz isterseniz.

   Kolay gelsin

 211. Merhaba,
  Eşim 1976 Berlin doğumlu. 6 yaşına kadar Berlin de yaşamış daha sonra ailesi Türkiye’ye kesin dönüş yapmış. Kimliğinde doğum yeri olarak Berlin yazıyor. Kendisi askeri personel. Şu an Alman vatandaşlığı alma ihtimali var mı ?

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Ne yazık ki sadece orada doğduğu için vatandaşlık alma hakkı yok.

   Bİlginiz olsun

 212. Herkese Merhaba ben 07.08.2002 Berlin Dogumluyum Alman vatandasligimi Annem Alman vatandasi oldugu icin kan bagi prensibi ile kazandim,sadece dogum ile vatandaslik almak konsolosluktaki gorevlilerin soylediklerine gore oldukca zor ve uzun bir surec olurmus,bu tarz bir bilgi arayanlar dikkate alabilirler.Pasaport ve Kimligim yakin zamanda bana ulasacaklar.Sureci yaklasik 5 ayda tamamladim randevu sureleriyle beraber.Melek Hanima bana her sorumda tum samimiyeti ve bilgisiyle zaman ayirdigi icin cok tesekkur ederim,danisacak kimse olmuyor bu zor konular uzerine tahmin edersiniz ki.Destegi ve yardimi icin bir kez de buradan tesekkur etmek istedim,isini boyle iyi yapan insanlar ile olur umarim tum hayatimiz 🙂

  1. Merve Hanım,

   Çok teşekkür ederim 🙂

   Sizin için umarım çok iyi olur.

   İyi şanslar

 213. Merhaba
  90 Kasım Almanya doğumluyum 8 yaşına kadar almanyada kalıp Daha sonra Türkiye ye ailem kesin dönüş yaptılar Annem Babam Türk Vatandaşı bu süreçte iki kız kardeşime 2000 yılında çıkan yasa gereğince Vatandaşlık belgesi almışlar bu belge bende yok geriye dönük talep edebilirmiyim Bu arada daha sonrasında iki sene aile birleşimi sebebiyle yaşadım bu durumda vatandaşlık başvurusu yapabilir miyim ? Teşekkürler

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Doğumla vatandaşlık hakkı ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlar için söz konusu. Geriye dönük hak talebi mümkün değil diye düşünüyorum. Aynı şey 2 yıl aile birleşimi süresi için de geçerli.

   Bilginiz olsun

 214. Merhaba
  4 Yildir Almanyada yasiyorum. C1 Almancayada sahibim. Bebegime belediye Alman pasaportu Verdi. Ama simdi yanlislik var diye Geri istiyorlar.
  Geri vermeme Durumu olabilir mi? Nasil Yol izleyebiliriz?

  1. Merhaba Nihal Hanım,

   Geri vermeme durumu olabilir. Gerekçeyi açıklamalarını talep edebilirsiniz. Hukuki danışmanlık alabilirsiniz.
   Eğer ebeveynlerden biri Alman vatandaşlığına sahipse kan bağı prensibi nedeniyle geri almak yasal olarak mümkün değil. Her iki ebeveynde süresiz oturuma sahipse ve çocuk doğumla vatandaşlık alıyorsa ebeveynlerin Almanya dışında kalış süresince bir ihlal olup olmadığına da bakarlar.

   Ya da göç danışmanlığı bürolarından bu konuda danışmanlık alabilirsiniz. Ancak her iki durumda da gerekçeyi biliyor olmanız gerekir ki sağlıklı bir danışmanlık olabilsin.

   Göç danışmanlık bürolarına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Umarım geri almayı gerektirmeyen bir durumdur.

   iyi şanslar

 215. Merhaba. ben 1972 türkiye doğumluyum. Babam 1973 te almanyaya gitti bizi de 1980 yılında yanına aldı. almanya da 1980-1985 yılları arasında ilk ve ortaokul eğitimi aldım. Daha sonra ailem beni okumam için iradem dışında Türkiye ye gönderdi. 16 yaşından sonra oturma iznimi kaybettim. Kardeşlerim alman vatandaşlığına geçtiler. Annem ve babam hala türk vatandaşı ve almanya dan emeklilik hakkı kazanarak emekli oldular. Anne ve Babam Alman Vatandaşlığına geçerlerse ben de bu durumda çocukları olarak alman vatandaşlığına geçebilir miyim? Bu arada iyi düzeyde Almanca bilgim var.

  1. Merhaba Cafer Bey,

   Ebeveynlerle vatandaşlık hakkı kazanmak ancak 18 yaş altında mümkün.

   Bilginiz olsun

 216. Merhaba
  Ben 2004 yılında Almanya’da doğdum. Ben doğduğumda annemin süresiz oturum hakkı vardı ve 8 yıldan uzun süredir Almanya’da yaşıyordu. Ancak bana nedense alman vatandaşlığı vermediler. Sonrasında Türkiye’ye geri dönüş yaptık ve alman vatandaşlığı başvurusu yapmak istiyorum. Bu başvuruyu hangi kurumdan yapmalıyım?

  1. Merhaba Kerem Bey,

   İkamet ettiğiniz yerin bağlı olduğu Alman Büyükelçiliği ya da Başkonsolsluğuna başvuru yapabilirsiniz. Online kayıt oluşturduğunuzda size gerekli evrak listesini de iletirler.

   Kolay gelsin

 217. Merhabalar, Benim babam sadece alman vatandaşı, Annem türk vatandaşı. Kardeşlerim 2000 yılı sonrası doğdukları için çifte vatandaşlar. Ben 1997 Stuttgart doğumluyum. Türk vatandasiyim ve memurum. Almanya’da 2007 yılına kadar 10 yıl boyunca ikamet ettik. Ilkokul 4. Sınıf bitimine kadar eğitimimi Almanya’da gordum. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Çifte vatandaşlık almak istiyorum. Evliyim. Annem alman vatandaşlığına geçerse eğer, hem annem hem babam alman vatandaşı olacağından dolayı çifte vatandaşlık hakkı kazanabilir miyim? Yada benim çifte vatandaşlık kazanmak için nasil bir yol izlemem lazım. Ilginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Sizin doğumunuzdan önce ebeveynlerden birinin Alman vatandaşlığına sahip olması durumunda siz de kan bağı prensibi nedeniyle vatandaşlık alabilirsiniz. Böyle bir durum varsa konsolosluktan pasaport işlemleri için randevu alarak gerekli evraklarla başvuru yapabilirsiniz.

   Ancak böyle bir durum yoksa 2000 yılından önce doğanlar için doğumla vatandaşlık verilmiyor, 2000’den önce ebeveynlerin dilekçesiyle vatandaşlık alabilmek mümkün olabilirdi.

   Reşit olduğunuz için ebeveynlerden dolayı vatandaşlık almak sizin için mümkün değil. Bireysel olarak diplomaya uygun bir iş sözleşmesiyle Almanya’ya çalışmaya gidebilirsiniz ve sonraki yıllarda şartları yerine getirmek koşuluyla vatandaşlığa başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 218. Merhaba
  Kızım 12 .08. 2006 Doğumlu.Ben 2023 yılında Almanya’ya geliyorum.Kızım seneye 2024 Haziran’da Universite sınavına girecek türkiye de ve yanımıza gelecek annesi ile kendisine Almanya’da bir universitede eğitim sağlamak istiyoruz.Kendis 18 yaş olayından dolayı oturum almakta zorlanır mı ? Nasıl bir yol izlememiz lazım ?

  Seneye vize başvurularını yaparken ailece yapacağız ve her sene o vize tipini yenileyeceğiz

  1. Merhaba Demir Bey,

   Hangi statüden Almanya’ya gideceğinizi bilemiyorum.

   Normal şartlarda çocuklar 16 yaşından gün almadan aile birleşimini sorunsuz yapabilirler. 16 yaşından gün alanlardan C1 düzeyinde ALmanca bilgisiyle ilgili sertifika isterler. Bu süreçte Almanca ile ilgili destek almasını öneririm.

   Aile birleşmi vizesi başvurusu yapıldıktan sonra oturum iznine çevrilmesi gerekir. Dolayısıyla her sene yenilemenizi önermem. Ancak gerekçe bildirerek yabancılar dairesinden Türkiye’de kalacak süreler için izin alabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 219. Merhaba ben 1972 Berlin doğumluyum Real schuleye kadar Almanya’da yaşadım sonra babam 1985 yılında kesin dönüş yaptı ve benide Türkiye’ye getirdi o zaman ufak olduğum için haklarımı bilmiyorum dum şimdi Almanya’da ablamlar yaşıyor ve ben vize almakta zorlanıyorum Alman vatandaşlığına gecme şansım var mı?

  1. Merhaba,

   Ancak diplomaya uygun bir iş sözleşmesiyle Almanya’da oturum alabilirsiniz. Sonraki yıllarda şartları sağlayarak vatandaşlığa başvuru yapmanız mümkün.

   Bilginiz olsun

 220. Merhaba benim babam Alman vatandaşı annem babam ayrı babam istek yaparsa bende çifte vatandaş veya Alman vatandaşı olur muyum? Annemin hamileliği Almanya’da geçmiş fakat son ayları Türkiye’de geçmiş ben Türkiye’de doğdum ve 24 yaşındayım çifte vatandaşlık hakkımı kaybetmiş mi oluyorum? Bir kaç araştırma yaptım 18 ile 23 yaş arasında vatandaşlık İçin müracaat ediliyormuş fakat ben yeni öğrendiğim için bu hakkımı kaybetmiş mi oluyorum?

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Çifte vatandaşlık ancak Almanya’da doğan kişilere belli şartlarda verilir. Siz bu haktan ne yazık ki yararlanamıyorsunuz.

   Bilginiz olsun

 221. Selam iki çocuğum da Alman vatandaşı fakat onsekizini doldurdu onların üzerinden aile birleşimi vizesi alabilir miyim Türkiye’de yaşıyoruz üniversite için gitmek istiyorlar fakat birinin ağır sağlık sorunu var ben onun hemşiresiyim bu arada dah önce bende sekiz sene yaşadım iki sene önce de vize verdiler fakat sağlık problemi nedeni ile gidemedik tekrar şansımız olur mu acaba şimdiden teşekkürler 🙏

  1. Merhaba Hariha Hanım,

   Normal şartlarda reşit çocuklar üzerinden aile birleşimi yapılamaz. Ancak çocuğunuzun sağlık sorunlarını gerekçe göstererek başvuru yapabilirsiniz. Takdir yetkisi yabancvılar dairesinin. O nedenle göstereceğiniz belgeler önemli olacaktır.

   Kolay gelsin

 222. Yeni çıkan chance aufenthaltsgesetz üzerine bir soru sormak isterim. 1985 almanya doğumluyum. Almanyada 15 yıldır faaliyette olan bir GmbH nın 10 yıl boyunca istanbuldan geschäftsführeri idim. 5 yıl önce hisselerinin bir kısmını abime devretti ve görevimden ayrıldım.ancak hala şirketin yüzde 30 hissesi bende. Burda germanistik mezunuyum. Oturum başvurusu hakkım var mı.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Bu yasayla ilgili bazı açıklamalar yapıldı, bazı yerlerden de geçti. Fakat yasanın son şekli üzerinde hala çalışılıyor. Resmi gazetede yayımlandıktan sonra ayrıntılar belli olacaktır. Ona bakmak gerek.

   Bilginiz olsun

 223. Merhaba,
  Ben 1976 Almanya doğumlu işçi ailesi çocuğuyum 1985 de Türkiye’ye kesin dönüş yaptık.
  Doğum belgem, pasaportum mevcut
  Alman vatandaşı olma hakkım var mı, yasalarda farklı bir güncellenme var mı ?

  1. Merhaba Armağan Bey,

   Vatandaşlık alma hakkınız yok ne yazık ki. Yeni düzenlemede de sadece Almanya’da yaşayanlar için kolaylaştırıcı maddeler olacak gibi görünüyor.

   Bilginiz olsun

 224. Merhaba,

  Vefat etmiş bir Alman annenin kimlik bilgilerine nereden ulaşılabilir? Almanya ile bağı kalmamış kızına bu bilgiyi/belgeyi ilgili kurum verir mi?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Ece Hanım,

   Sanırım bunu ancak bir avukata vekalet vererek araştırabilirsiniz. Ya da yasal olarak kızı görünüyorsanız yaşamış olduğu yerdeki resmi mercilerden ulaşmaya çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 225. Merhabalar.

  1983 yılında almanyda doğudum. 1998 yılında türkiye ailemle dönüş yaptığımız için o süreye kadar almanyda okudum. Evliğim ve bir cocuğum var. Eşimde almanyda doğudu fakat kendiside 2005 yılından itibariyle türkiyede yaşamaya başladı. Kendisi türkiye’de devlet okulunda öğretmen ve cifte vatandaşlığı var. Cocuğumuza eşimin üzerinden izmirdeki alma konsolosluğundan alman vatandaşlığı aldık.
  sorum şu olacaktır: Türkiyede yaşamamıza rağmen eşim üzerinden benimde alman vatandaşı talep etme imkanım varmıdır?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Emre Bey,

   Çocuğunuz kan bağı prensibine göre vatandaşlık almış ve bu sadece çocuk ve ebeveyn arasında
   ki söz konusu kişileri kapsar. Eşler, bu nedenle eş üzerinden vatandaşlık alamıyorlar.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba Melek Hanım,

    Cevabınız için teşekkürler.
    Fakat eş üzerinden başka bir imkan yokmudur vatandaşlık talep etmek için?

    Tşk

    1. Emre Bey,

     Almanya’da yaşamak(bunun için belli süre yaşamış olmak, B1 düzeyinde Almanca bilmek ve çalışıyor olmak) ve vatandaşlık şartlarını sağlamak gerekir.

     Bilginiz olsun

 226. Merhabalar Melek hanım..
  çok zor durumdayım ve size bir sorum olacak.. Esim ve çocuklarım Alman vatandasi. Ben ise Türk vatandasiyim ve Türkiye’de devlet memuruyum.. Esim ve çocuklarım Almanya’da yasiyorlar. Bosanma sürecindeyiz ve çocuklarımı maalesef göremiyorum.. onların yanında olabilmek ve orada çalışmak için memurluktan istifa etmeyi düşünüyorum.. çocuklarım Alman vatandasi oldugu için oturum izni ve/veya çalışma izni almam mümkün mü?

 227. Merhaba babam izmir doğumlu ama babası izmir annesi alman ve annesi yıllardır almanyada yaşıyor.Babam vatandaşlık alabilir mi .

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Annenin kimlik biigileri ve babanızın doğum belgeleri ile konsolosluğa başvurmanızı öneririm.

   Konsolosluğun web sitesi üzerinden vatandaşlık için bir randevu oluşturmak ve gerekli evraklarla başvurmak gerekir.

   Kolay gelsin

 228. Almanya da yaşayan annemin sağ mı değil mi nasıl öğrenebilirim.Bana haber gelir mi?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Eğer iletişim bilgileriniz ilgili kurumlarda varsa gelme ihtimali olabilir. Siz de annenizin oturduğu şehri biliyorsanız belediyeden bilgi talep etmeyi deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 229. Merhaba Almanya da çalışıp ikamet ediyoruz ama henüz Alman vatandaşı değiliz eşimin ve benim oturma iznimiz var.
  Ağustos 2022 de bebeğimiz Almanya da doğdu ve bebeğimiz için geçici oturma belgesi aldık. Kalıcı oturma belgesi için de başvuruda bulunduk ama 6 ay geçti ve bize geri dönüş olmadı. Biz aile olarak ocak 2023 de Türkiye ye tatile gitmek için biletler almıştık fakat havaalanına gittiğimizde pasaport kontrolde bebeğimizin geçici oturma belgesi ile Türkiye ye geçiş yapamayacağını söylediler geçiş için bebeğimizin kalıcı oturma kartı olması gerekiyormuş o yüzden uçuşu gerçekleştiremedik. Eşim ve benim geçişimiz için sorun yok ama bebeğimizi bizle beraberken Almanya dan türkiyeye taile çıkaramadık.
  Yapılması gereken aslında yabancılar dairesinde bu işe bakan kişilerin bebeğimiz için kalıcı oturma izni için yaptığımız başvuruyu bir an önce işleme koyması ve bebeğimiz için kalıcı oturma kartı çıkarması. Ancak bu şekilde Türkiye ye tatile gidebiliyoruz.
  Bu işlemi hızlandırmak için ne yapabiliriz. Veya başka bir hakkımız var mı?
  Yardımcı olursanız çok seviniriz.

  1. Merhaba Yücel Bey,

   Aslında seyahattan önce bu durumu biletleri ibraz ederek yabancılar dairesine bildirmiş olsaydınız sorun çözülebilirdi. Ya da seyahat için geçici bir evrak düzenlenebilirdi.

   Muhtemelen daha önce de bu durumu yabancılar dairesine bildrmişsinizdir diye düşünüyorum. Planladığınız uçuş tarihine ait belgelerle tekrar bir dilekçe yazmanızı öneririm.

   Yabancılar dairesine ulaşmak mümkün değilse vereceğim linkten size en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşıp bu konuda onlardan destek almanızı öneririm. Bu kurumlar sizin yararınıza çalışır, aynı zamanda yereldeki kurumlarla iletişim halindedirler ve kurumlarım bu yöndeki tutumlarını bilirler; sizi de ona göre yönlendirebilirler. Teredettüt etmeden danışmanlık alın lütfen.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 230. Merhaba,
  Ben 1983 Almanya doğumluyum. Ben 1 yaşında iken kesin dönüş yapmışız. Babam tekrar Alman vatandaşı oldu ve şu anda orada yaşıyor. Ben Alman vatandaşlığına başvurabilir miyim acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Siz doğduğunuz anda babanızın Almanya vatandaşlığı olmadığı için kan bağı prensibine göre vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Ayrıca doğumla vatandaşlık hakkı da ancak 2000 yılından sonra Almanya’da doğanlara verilen bir hak. Dolayısıyla 2000 öncesi doğduğunuz için doğumla vatandaşlık hakkı da almanız mümkün değil.
   Yetişkin bir birey olarak diplomanıza uygun bir iş bularak Almanya’da çalışırken vatandaşlık şartlarını sağladığınızda müracaatla vatandaşlık hakkı almanız olası.

   Bilginiz olsun

 231. Merhaba babam almanya köln dpogumlu turk kimligi var ama dogum yeri almanya gozukuyor cok suredir de gitmedi benim vatandaslik alma sansim var mi ? vatandaslik olmasa bile oraya gidip yasamak istiyorum bu mumkun mu ? B1 almancam var sertifikalı.

  1. Merhaba Durukan Bey,

   Verdiğiniz bilgiler ışığında maalesef vatandaşlık hakkınız bulunmuyor. Diplomanıza veya eğitiminize uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda, B1 dil düzeyi de yapacağınız işin niteliğine ve gerekliliğine uygun düşüyorsa çalışma amaçlı vizeye başvuru yapabilirsiniz. Yaşınızı ve durumunuzu bilmediğimizden daha ayrıntılı bilgi veremiyoruz.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 232. Merhabalar 2002 de evlenerek Almanya’ya gittim 2004 ve 2006 yılında doğum yaptım eşimin süresiz oturumu vardı benimde oturumum vardı 2010 yılında eşim vefat etti çocuklarımla kesin dönüş yaptım şu anda çocuklarım lisede okuyor alman vatandaşlığı hakları var mi dönüş yaptığımda biri altı biri dört yaşındaydı alman pasaportlarını yeniledim haklarını kaybettiler mi acaba bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

  1. Merhaba Nejla Hanım,

   Yaşadığınız ilin bağlı bulunduğu Alman Başkonsolosluğu yaBüyükelçiliğine pasaport yenileme için başvuru yapmanızı öneririm. Haklarını kaybettiklerini düşünmüyorum. Ancak bir vatandaşlığı seçme durumunda kalabilirler.

   Bilginiz olsun

 233. Öncelikle merhaba melek hanım ben 10 yıldır almanya yaşıyorum 1 çocuğum var benim süresiz oturumun var fakat benim Türkiye de zamanında bir cezam vardı benim pasaport sürem de bu ay biter konsolosluga gidiyorum vizemi uzatmiyorlar bana diyorlar ki senin turkiye ye gitmen lazım diyorlar bu durumda nasil bir yol izleyebilirim eşimde hamile acaba buradan beni yurt dışı edebilirler mi şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim saygilar🙏🙏

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Mutlaka bir avukat bularak bu durumu anlatın. Avukat size yapmanız gerekenler konusunda yardımcı olacaktır.

   Kolay gelsin

 234. Merhaba,
  1998 almanyada doğdum, okulumu (mittlere Reife) almanyada bitirdim, mesleğe başladım EQJ bitirdim. 2018 yılından beri türkiyede yaşıyorum 2020 yılında türkiyede evlendim, 2022 kasım ayında doğum yaptım. geri gitme imkanım varmı bebeğim ve eşimle birlikte?
  Ilk etapta sadece ben ve bebeğim de olur

  1. Merhaba Dilan Hanım,
   Almanya dışında bulunma süresini aştığınız için geri gitmeniz mümkün gözükmüyor, ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız ve sözleşme edinmeniz durumunda çalışma vizesi alarak gitmeniz mümkün olur. Vize şartlarını da yerine getirdiğiniz takdirde Almanya’ya eşiniz ve çocuğunuz ile birlikte gitme yolu açık görünüyor. Bu aşamada başvuru vizelerinizin farklı olduğunu hatırlatmak isterim. Sizin için “iş vizesi” eşiniz ve çocuğunuz için de “aile birleşimi vizesi “gerekecektir.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir