Vatandaşlık Yasası

Posted by

Federal Almanya vatandaşı olmanın 4 yolu vardır.

Kan Bağı Prensibi:
• Anne veya babanın ya da her ikisinin Alman vatandaşı olması esasına dayanır. Bu kişilerin doğan çocukları Alman vatandaşıdır.

Doğumla Vatandaşlık: 01.01.2000
Göçmen anne veya baba 8 yıldan beri Almanya’da oturuyorsa ve en az son iki yıl süresiz oturma iznine sahipse, bunların, 2000’den sonra Almanya’da doğan çocukları Alman vatandaşıdır. Bu kişiler artık hem ebeveynlerinin hem de Alman vatandaşlığını taşımaya
hak kazandıklarından çifte vatandaş statüsündedirler. 20.12.2014 tarihinde yürürlüğe giren son yasal değişikliğe göre, Almanya’da doğmuş, bu göçmen çocuklar 21 yaşını doldurduğunda çifte vatandaşlık statüsünün kalıcılığı için Yabancılar Dairesi’ne
müracaat ederek bazı belgeler ibraz etmesi gerekir. Gencin, aşağıdaki şartlardan birini yerine getirmesi yeterli olabilir:
• En az sekiz yıl Almanya’da yaşamış,
• En az altı yıl Almanya’da okula gitmiş,
• Almanya’da bir okul diplomasına sahip olmuş,
• Ya da meslek eğitimi diploması almış olmak Almanya vatandaşlığından yararlanmak için yeterli sayılacak. Son karar mercisi bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesidir.

Dikkat!
Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler. Alman vatandaşlığının korunması ile ilgili Köln Verwaltungsamt’a başvuru yapılıp “Beibehaltungsgenehmigung” alınmasını öneririz. https://www.bva.bund.de/DE/Home/home_node.html

Müracaatla Vatandaşlık
• 8 yıllık yasal oturma (Eşi Alman vatandaşı ise 3 yıl),
• Kendi geçimini sağlama,
• Kendi vatandaşlığından çıkmış olma,
• Sicili temiz olma,
• Uyum sertifikası (B1+oryantasyon sertifikası)
• Vatandaşlık sınavı,
• Demokratik düzeni kabul etme.
Bu şartları yerine getirenler 18 yaşından küçük çocukları ile birlikte vatandaşlığa alınırlar.

Özel Müracaatla Vatandaşlık
Bazı durumlarda, özel konumlu kişiler (sanatçılar, politik kişiler, sporcular vb.) de vatandaşlık alabilirler.
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi, pasaport bürosu
www.bmi.gv.at
www.bamf.de
www.bundestag.de

46 comments

 1. Merhaba ben 1995 yılında Almanya’da doğdum. 2012 senesinde ailemle Türkiye’ye kesin dönüş yaptık ama benim ikametgahım hala Almanya’da. Şuan vatandaşlık hakkına sahip miyim?

  1. Zuhal hanım merhaba,

   Türk vatandaşı olarak 6 aydan fazla Almanya dışında kalmanız oturumunuzun yanmasına neden olur. Bunu henüz fark etmemiş olabilirler. Eğer vatandaşlık almak istiyorsanız Almanya’da kalıcı olarak oturmanız, geçiminizi sağlamanız, B1 düzeyinde Almanca bildiğinizi sertifika ile kanıtlamanız gerekiyor. Ancak bu şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlığa baş vurma hakkınız doğuyor. Takdir yetkisi vatandaşlık dairesinin.
   İyi şanslar diliyorum.

 2. 1969 de Almanya’da doğdum..Babam Türk annem Alman..1979 senesinde ben henüz 10 yaşımdayken boşanmalarından dolayı babam Türkiyeye kesin dönüş yaptı.Alman annem halen Almanyada,Türk babam ise bir kaç sene önce vefat etti.Bende çifte vatandaşlık yok.Sadece Türk vatandaşıyım.Almanya’da doğdum ve 10 yaşıma kadar da orada okula gittim.Annemin de Alman olması (hem ırk hem vatandaş olarak) hasebiyle kan bağı vasıtasıyla Alman vatandaşı olabilme şansım var mı.?Kamudan emekliyim ..

  1. Merhaba ihsan bey,
   Haklısınız, ban bağı prensibinden dolayı vatandaşlık alma hakkınız var ama bu yasa 1998’den sonrasını kapsıyor okuduğum yerlerde. 1969 yılında doğan biri olarak vatandaşlık alma hakkınız var mı bundan emin değilim. Lütfen Alman Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarının hukuk bölümüyle iletişime geçin. Onlar size bu konuda kesin bilgi verecekler. Vatandaşlığa hakkınız olması durumunda da sizden belge talep edecek ve süreci başlatacaklar.

   İyi şanslar diliyorum

 3. Merhaba dedem 13 yıl Almanya’da işçi olarak çalıştı ancak alman vatandaşlığı yok. Annem Türkiye’de doğdu. Annem ve benim alman vatandaşlığına geçme şansım var mı?

  1. Merhaba Oğuz bey,
   Sizin ve annenizin dedenin Almanya’da çalışmasından dolayı Alman vatandaşlığı alma hakkınız ne yazık ki hiçbir koşulda mümkün değil.

   Kolay gelsin

 4. Merhabalar;
  Dikkat!
  Almanya’da doğmuş olmakla birlikte Almanya dışında yaşayan göçmen gençler 21 yaşında iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde Alman vatandaşlığını kaybederler.
  Bildiğim kadarıyla bu yukarıdaki bilgi Aktuel değil,lütfen gereğini yapınız.
  saygılarımla

 5. Eşim çifte vatandaş berlinde yasiyor. aile birligi için yesil pasaport ile muracatta buluna bilirmiyim. Emekli devlet memuruyum.

  1. Merhaba Hüseyin bey,
   Yeşil pasaportla ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   kolay glsin

 6. Merhaba,

  1968’de Almanya’da TC vatandaşı anne ve babadan doğdum, 1984 yılında Türkiyeye döndük ailecek. 1968-1984 arasında aralıksız Almanya’da yaşadım ve 9 yıl okula gittim. Alman vatandaşı olma şansın var mı? Teşekkürler

  1. Gürkan bey merhaba,

   Almanya’dan döndükten sonra 5 içinde Almanya’ya dönme şansınız vardı. Fakat orada yaşamanız ve okula gitmenizin üzerinden çok uzun yıllar geçmiş. Bu nedenle ne oturma hakkınız ne de Alman vatandaşlığı hakkınız var.

   Siz Almanya’ya ancak çalışma vizesiyle ya da evlilik yoluyla vize alarak gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 7. Merhaba değerli site yöneticleri. Eşinden dolayı Alman Vatandaşlığında süre 5 yıl olarak belirtilmiş. Ancak bu süre an itibarıyla 3 senedir.

  “Sie sind seit mindestens zwei Jahren mit Ihrem deutschen Ehemann oder Ihrer deutschen Ehefrau verheiratet. Ihr Ehemann beziehungsweise Ihre Ehefrau hat seit mindestens zwei Jahren die deutsche Staatsangehörigkeit und besitzt diese auch zum Zeitpunkt der Einbürgerung.” ve “Sie halten sich bereits mindestens drei Jahre in Deutschland auf.”

  Bu durumda vatandaşlık yasası gereği alman eş ile 2 yıldır evli olan ve 3 yıldır Almanya´da ikamet eden eşler vatandaşlık başvurusu yapabilir.

 8. Merhaba, 93 senesinde Almanya da doğdum, doğarken annem ve babamda türk vatandaşıydı daha sonra 1 yaşımda turkiyeye dönüş yaptık . 97 de bosandilar babam hala Almanya da yaşıyor fakat alman vatandaş olmadığını biliyorum .eğer olursa bende olabilir.miyim ? Tek yol bu mudur vatandaşlık almam içinn tesekkurler.

  1. Merhaba,
   Alman vatandaşı olmak için Almanya’da bulunmak gerekmekte. Ebeveynden dolayı vatandaş olmak içinse 18 yaşından küçük olmak gerekiyor. Artık reşit olduğunuz için ebeveynden dolayı vatandaş olmanız olanaklı değil.
   Siz ancak Almanya’da çalışma amacıyla gidebilirsiniz; daha sonra şartları tamamlamanız durumunda vatandaşlık başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 9. Merhaba ,93 senesinde Almanya da doğdum anne-baba tc vatandaşları. bir yaşındayken ülkeme donmusum daha sonra annebaba boşanıyorlar ve babam almanyada yaşamakta uzun yıllardır fakat alman vatandaşı olamadı eğer olursa bende olabilir miyim? Tek yol bu mudur alman pasaport icin. Tesekkurler

  1. Merhaba,

   Ebeveynden dolayı Alman vatandaşı olmak için (yani ebeveyn üzerinden) 18 yaşından küçük olmak ve Almanya’da yaşıyor olmak gerekiyor. Bu anlamda sizin ne yazık ki bir şansınız yok.
   Kolay gelsin

 10. Merhabalar
  Ben 1975 almanya doğumluyum 2 sene okula gittim babam halen almanyada yaşamakta ve sağlık sorunları bulmakta ben babamın yanına gidip ona bakmama istiyorum bununla ilgili bana yardımcı olurmusunuz .ayrica ordan oturum izini almaya hak kazanırmiyim.

  1. Canan Hanım merhaba,
   Babanız sağlık sorunlarından dolayı bakıma ihtiyacı olduğunu ve sizin masraflarınızı da karşılayabileceğini belgelerle beraber yabancılar dairesine götürerek bilgi almasını tavsiye ediyorum.
   Çok küçük bir olasılık, takdir yetkisi yabancılar dairesinde. Buna benzer ne yazık ki örnek uygulamalara daha önce denk gelmedim. Yine de sormakta yarar var.
   Kolay gelsin

 11. Merhaba, 1997 Almanya dogumluyum. Okul ve meslek hayatimi Almanya‘da gecirdim. 4,5 yil önce Türkiyeye temelli dönüs yaptim. Alman vatandasi olma hakkim var mi? Varsa 3 aylik kizima da vatandaslik alma imkani bulunuyor mu?

  1. Gamze Hanım merhaba,
   Alman vatandaşlığı sadece Almanya’da yaşayan ve belirli şartları yerine getirenlere verilir. Siz ancak tekrar Almanya’da yaşayarak ve gereken şartları sağladıktan sonra vatandaşlık alabilirsiniz. Kızınız da 18 yaşından küçük olduğu için sizinle beraber vatandaşlık alır.
   Kolay gelsin

 12. annem almanyada doğmuş Türkiye vatandaşı olduğu halde doğduğu şehir Hamburg olarak gözüküyor annem ve annemden dolaylı benim çifte vatandaşlık almamız mümkün mü?

  1. Merhaba,
   Annenizden dolayı ancak doğum esnasında ya da 18 yaşından küçükten annenizin Aman vatandaşlığına geçişi esnasında vatandaşlık alma hakkınız olabilirdi. Sadece Almanya’da doğduğu için ne anneniz ne de ondan dolayı siz vatandaşlık alma hakkına ne yazık ki sahip olamıyorsunuz.

   Kolay gelsin

 13. babam 1976 doğumlu . babannem 1977 yılında almanyaya gitti. 16 yıl çalıştı ve daha sonra türkiyeye döndü .
  ( babannem türkiyede iken eşinden ayrılmıştı. ) daha öncesinde sigortasını yaptrmıştır almanyada ve türkiyeden almanyaya para gönderip sigortasını ödiyordu. alamanyadan vatandaşlık aldı alman birisi le evlendi. hemde emekli olud. daha sonra eşinden ayrıldı . türkiyeye kesin dönüş yaptı. babannem 2018 yılında vefat etti. babam alman vatandaşlığı alma hakkı var mı.

  1. Merhaba,
   Ebeveyn üzerinden Alman vatandaşlığı alabilmek için 18 yaşından gün almamış olmak gerekiyordu. Bu durumda vatandaşlık almak imkansız.

   Kolay gelsin

 14. Merhaba,
  eşim çifte vatandaş 2018 yılında evlendik türkiyede ikamet ediyoruz. temmuzda çocuğumuz olacak kan hukukundan faydalanıp vatandaşlık elde edebiliyor mu?

  1. Kardelen Hanım merhaba,
   Evet, çocuğunuz babadan dolayı vatandaşlık alır. Doğumdan sonra bağlı bulunduğunuz konsolosluktan pasaport işlemleri başlatabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. merhabalar babam 1984 yılında vefat etti almanyada ben 3 yaşindaydım annem türkiyeye kesin dönüş yapmış annem babamdan dolayı almanyadan maaş alıyor ben veya annem tekrar almamyada yaşama şansimiz varmı

 16. Merhaba. Ben çifte vatandaşım, 2002’de Almanya’da doğdum. Annem Alman, babam ise Türk vatandaşı. Doğumumdan beri Türkiye’de yaşıyoruz, yani bütün eğitim hayatımı burada geçirdim. Peki Alman vatandaşlığı alabilmem için çeşitli şartlara tabii tutuluyor muyum? Yoksa direkt olarak doğumdan itibaren Alman vatandaşı mı sayılıyorum? Bunun dışında 18-23 yaş aralığındaki iki ülkeden birini seçme zorunluluğu benim için de geçerli mi, yoksa ben hayatımın sonuna kadar iki ülkenin de vatandaşı olarak kalabilecek miyim? Benim Almanya’daki oturma izni gibi haklarım doğumumdan itibaren süresiz olarak korunur mu, istediğim zaman Almanya’ya yerleşebilir miyim? Ayrıca Türkiye’deki eğitim hayatım için “mavi karta” geçmeyi düşünüyorum. Mavi karta geçip resmiyette Alman vatandaşı olmama rağmen Almanya’ya hiç gitmez veya oraya yerleşmezsem vatandaşlığımın belli bir süre yanması gibi bir durum söz konusu olur mu? Ya da mavi karttan sonra sadece Alman vatandaşı olarak gözükmem dışında benim için sorun teşkil edecek veya haklarımın değişeceği herhangi bir durum söz konusu mudur?

  1. Sena Hanım merhaba,

   Kan bağı prensibi üzerinden Alman vatandaşlığı hakkını kazandığınız için vatandaşlığı kaybetme riskiniz bulunmuyor. 18-23 yaş arasındaki seçme zorunluluğu da sizin için söz konusu değil.
   Siz anneden dolayı Alman, babadan dolayı da Türk vatandaşlığı hakkı kazanmış durumundasınız. Dolayısıyla mavi kart hatta Türk kimliği ve pasaportu da çıkarma hakkınız bulunuyor.

   Size tavsiyem en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almancanızı taze tutmanız. Ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresini aşmayın. Onu Türkiye’de de Alman Büyükelçiliği’nden ya da başkonsolosluklardan uzatabilirsiniz. Geçerlilik süresinin aşılması problem yaşamanıza neden olabilir.

   https://www.buzer.de/s1.htm?a=11&g=PassG

   Kolay gelsin

 17. Selamlar. Ben Mavi kart başvurusunda bulunmak istiyorum. Ancak nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Öncelikle Alman kimliğim 12 yaşına kadar geçerli olan “KINDERAUSWEİS”, pasaportum ise “REISEPASS” olarak geçiyor ancak süresi 2017 yılında dolmuş bile. Mavi karta başvurmadan önce Alman kimlik ve pasaportumu mu yenilemeliyim? Bunun dışında ise Mavi kart için tam olarak nereye başvurmalıyım?

  1. Merhaba,
   Mavi kart sadece AB vatandaşı olmayanlara verilen çalışma -oturma statüsüdür. Siz Aman vatandaşı iseniz buna gerek olmadan Almanya’ya gidip yerleşebilir ve çalışabilirsiniz.
   Pasaportunuzu yenileme şansınızı olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
   Alman kimliği ve pasaportu alabilirseniz sorun olmadan Almanya’ya gidebilirsiniz.
   Ancak alamazsanız diplomanıza uygun bir iş bulmanız gerekecek. Bu işten yıllık brüt maaşınızın miktarı mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. Mavi kartı vize alıp Almanya’ya gittikten sonra oturum için yabancılar dairesi sizin yılık brüt maaşınıza bakarak verecek.

   Kolay gelsin

 18. Tekrardan selamlar. Bir önceki yorumu yazan kişi benim. Çifte vatandaşım ve Mavi karttan kastım “özel izin ile Türk vatandaşlığından çıkma”ktı. Sizin bahsettiğiniz farklı bir Mavi kart sanırım. Tekrar bi bakabilir misiniz? Teşekkürler

  1. Merhaba Tekrar,

   Bunu nüfus müdürlüklerinden alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 19. Merhaba babam ben doğduktan sonra alman vatandaşlığı aldı ben türkiyede doğdum babam hala alman vatandaşı vatandaşlık alma şansım var mı acaba

  1. Merhaba Yaren Hanım,
   Vatandaşlık alabilmeniz için babanızın sizin doğumunuzdan önce vatandaşlığa geçmiş olması gerekirdi. Ne yazık ki babadan dolayı vatandaşlık alma hakkınız yok. Siz ancak başvurarak vatandaş olabilirsiniz ama bunun için Almanya’da yaşıyor olmanız ve gerekli şartları da yerine getiriyor olmanız gerekirdi.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba ,
  Ben 09/06/1999 yılında almanyada doğdum 2 türk vatandaşı anne ve babadan.Annem ben doğduğuma kadar orda yaşamış ve oturum izni var.Ben doğum ile türk vatandaşı oldum.Sonrasında çıkan bir yasa ile para verilerek doğan yabancı vatandaşların çifte vatandaşlığa sahip olması ile çifte vatandaş oldum.Ben şuan bildiğim kadarıyla 23 yaşıma kadar seçim yapmam gerekiyor.Bu seçim sürecinde hangi yolu izlemem lazım ya da seçim yapmam gerekiyor mu ?
  Teşekkür ederim

  1. Semih Bey merhaba,
   Siz Almanya’daysanız vatandaşlık dairesine giderek durumunuzu sorabilirsiniz. Normalde Optionsrecht 2014 yasasıya kaldırıldı ama bu sizi etkiler mi bilemiyorum. Yani seçim yapma durumunda olup olmadığınızı bilemiyorum. O nedenle Staatsbürgerschaftsamt’a giderek bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   https://turkce-almanca.cevirsozluk.com/

 21. Merhaba 1983 almanya doğumluyum.13 sene orda yaşadım.ilkokulu orda bitirdikten sonra gyimnasium’a gittim.sonrasında babamın zoruyla temelli dönüş yaptık.şuan türkiye’de devlet dairesinde çalışıyorum.almanya ya geri dönebilirmiyim?teşekkür ederim

  1. Tarkan Bey merhaba,
   Dönüşünüz üzerinden 5 yıl geçmeden geri dönme şansınız vardı fakat artık ancak çalışma, eş ile aile birleşimi amacıyla gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 22. Merhaba,
  Ben 1979 Türkiye doğumluyum. Babam 40 küsür sene Almanya’da yaşamış annem de 30 küsür sene. Bu arada ben de 16 yaşıma kadar Almanyada yaşadım ve okula gittim. Babam Almanya’dan emekli fakat 1995 yılında ne yazık ki temelli dönüş yaptık. Acaba ben Alman vatandaşlığına geçmek istesem ya da çifte vatandaşlık almak istesem, bu mümkün müdür? Şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ederim

  1. Serkan Bey merhaba,

   Ne yazık ki siz ancak doğumla ya da 18 yaşından küçükken aile ile beraber Aman vatandaşlığına geçebilirsiniz. BU durumda sadece orada yaşadığınız ve ailenizin durumundan dolayı vatandaşlık hakkınız yok. Oraya bu vesilelerle vize bile verilmez.
   Siz ancak iş sözleşmesi edinerek Almanya’ya çalışma amaçlı gidebilir; daha sonra da şartları yerine getirmeniz durumunda vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir