Din ve Vicdan Özgürlüğü

Posted by

Alman Anayasası İnsan onuru ve haysiyeti dokunulmazdır. ifadesi ile açılır. Temel haklar olarak anılan “Yaşam hakkı, kişiliğin korunması, kişi özgürlüğü, yasa önünde eşitlik, kadın ile erkeğin eşitliği, din ve vicdan özgürlüğü; askerlik hizmetinin reddi” yasanın ilk 4 maddesini oluşturur. Ve bu maddeler değiştirilemez olarak tanımlanmıştır.

‘Din ve Vicdan Özgürlüğü ve İnanç Özgürlüğü; askerlik hizmetinin reddi’ başlıklı dördüncü maddede şu ifadeler göze çarpmaktadır:

 1. Din ve Vicdan Özgürlüğü ile din ve dünyevi inanç özgürlüğüne dokunulamaz.
 2. Dinin rahatsız edilmeden uygulanması güvence altındadır.
 3. Hiç kimse, vicdanına aykırı olarak, silahlı savaş hizmetine zorlanamaz. Kanunun ayrıntıları federal yasayla düzenlenir.

Ayrıca konuyla ilgili olarak Avrupa Birliği mevzuatı ve buna bağlı olarak Almanya’da çıkarılan yasalar “Din ve Vicdan Özgürlüğü”’nü güvence altına alır.

Bütün bu yasal düzenlemenin sonucu olarak kişi; eğitim sürecinden başlayarak, iş hayatında ya da sosyal hayatında ayrımcılığa maruz bırakılamaz. Okul programlarına din eğitimi seçmeli ders olarak alınır. Herhangi bir iş başvurusunda dini inanç ret gerekçesi olamaz. Sosyal hayatta dini inanış gerekçe yapılarak kişi mağdur edilemez.

Yukarıda anayasal ve yasal çerçevede bahsedilen haklar kapsamında dini kurumlara da müsaade edilir.

Günlük işlerde haklı sebebe dayanmayan eşitsiz muamele halinde kişiler, maddi ve manevi tazminat hakkının dışında, etkinin giderilmesini talep etme ve men davası açma hakkına sahiptirler. Bu haklar iki ay içinde yazılı olarak talep edilmek zorundadır. Bu konuyla ilgili aşağıdaki şu örnek verilebilir:

Müslüman bir genç kız eğlence mekânına gitmek istiyor. Akdenizli(esmer) görüntüsü ve başörtüsü nedeniyle içeri girmesine izin verilmiyor. Burada etnik kökene ve dine dayanan dolaysız mağduriyet söz konusudur. Genç kadın iki ay içinde maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir. Bunun dışında bu muamelenin tekrarlanmaması, yani eğlence mekânına girme talebinde de bulunabilir.

Din ve vicdan özgürlüğü konusunda olumsuz bir durumla karşılaşıldığında aşağıda iletişim bilgileri verilen daireye başvuru yapılabilir:

Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi:

http://www.antidiskriminierungsstelle.de

Telefon: + 49 (0) 3018 555 – 1855

E-Mail:poststelle@ads.bund.de
Fax: +49 (0) 3018 555–41855

4 comments

 1. Dinimi şerefimi irkimi kötülüyorlar dini oyuncak haline getirdiler ve ekonomi olarak batık bir yer hergun tecavüzler zulümler bitmiyor ben bir kurdum. Ve özgürlüğümü yasiyamiyorum dilimi konuşamıyorum kendimi savunamiyorum savunsamda herkezi alıyorlar içeriye ben almanyada özgür bir yaşam istiyorum o yüzden oraya gitmek istiyorum

  1. Emir Bey,

   Gidiş nedeninizle ilgili evrak hazırlamanız durumunda vizeye başvuru hakkınız bulunuyor.

   Dolayısıyla meslek eğitimi, üniversitede okuma ya da aile birleşimi yoluyla gitme hakkınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

    1. Merhaba Sema Hanım,

     Web sayfamızda proje ekibi sekmesinde iletişim bilgilerimiz mevcut.

     Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir