Make it in Germany

Posted by

 
Make it in Germany“ internet portalı, uluslararası uzman işgücünü Almanya’ya davet ediyor!
 
 
“Make it in Germany” – Almanya, uluslararası uzman çalışan ve ailelerini davet ediyor! Karşılama portalında, yurtdışından uzman işçilere Almanya’da başarıya giden yollar gösterilirken, Almanya’da kariyer yapmanın avantajları anlatılıyor.
 
Alman firmalar iyi eğitilmiş uzman elemanlar aramakta; özellikle de matematik, bilişim, doğa bilimleri ve teknik alanlarında (MINT). Bununla beraber, yalnızca akademik alanda olmamak üzere sağlık sektöründe de uzman işgücü aranıyor.

„Make it in Germany“ yurtdışından gelen ve Almanya’da yaşamak ve çalışmak isteyen işgücünü destekliyor. Almanca ve İngilizce yapılacak olan tanışma toplantısı, mevcut danışmanlık ve destek hizmetlerini bir araya getiriyor. Hangi branşlarda işgücü ihtiyacı olduğu ve hangi koşullarda istihdam sağlanabileceği belirtiliyor („quick-check“). Darboğazdaki mesleklere göre oluşturulmuş iş borsası ile, pozisyon teklifleri rahatlıkla araştırılabilmekte. İnteraktif dünya haritası „yerinden Almanya“, tüm dünyadaki Alman kurumların iletişim bilgileri ile sundukları hizmetleri içeriyor.

„Make it in Germany“ bir bilgilendirme portalından daha fazlası, açık bir kucaklama kültürünün ifadesidir. Çeşitli yönleriyle, çağdaş bir Almanya resmi sunar. Almanya’da başarılı bir kariyer yapmış uluslararası çalışanlar da şahsi tecrübelerini paylaşırken, başarılı entegrasyonun ipuçlarını veriyorlar.

Karşılama portalı, Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı (BMWi), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (BMAS) ile Almanya İş Kurumu’nun (BA) ortaklaşa gerçekleştirdiği bir işgücü hamlesidir.
  
Uluslararası işgücünü karşılama portalı:
 www.make-it-in-germany.com
 
İşgücü hamlesi portalı:
www.fachkräfte-offensive.de

27 comments

 1. merhaba iyi sayılır derecede ingilizce ve fransızcam var lakin almanca bilgim yok denecek kadar az. Üniversite mezunu deneyimli bir diş hekimiyim aynı zamanda işletme bilgim mevcut . medical atık olmayacağım bir yerde iş arıyorum ilginize teşekkürler.

  1. Merhaba Tolga Bey,
   Almanya’da sağlık ve eğitim korumalı ve denkliği zorunlu alanlardır. Aynı zamanda dil düzeyinin de iyi olması istenir.Bu nedenle denklik ve en az B2 düzeyinde dil bilmke sizin için gerekli. Almancanızı ilerlettikten sonra bize ulaşırsanız denklik konusunda yardımcı oluruz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 2. merhaba
  endüstriyel elektronik önlisans mezunuyum,Almanyada çalışmak istiyorum.nasıl bir yol izlemeliyim,
  teşekkürler,syg,

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Almanya’da çalışmak için alanınızda en az B1 düzeyinde Almanca bilmeniziş bulma konusunda avantaj olacaktır. Ayrıca ön lisans için denklik zorunludur. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz ve vize şartlarını yerine getirmeniz durumunda çalışmanız mümkün. Detaylı ve sağlıklı bilgiler için bizimle iletişime geçmenizi öneririm.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
   Kolay gelsin
   Derya Ozan

 3. Merhabalar,
  Ben lisans maliye bölümü yeni mezunuyum. Bu alanda daha deneyimim yok. Bilgisayarlı muhasebe sertifikam var. Kendi alanıma dair birçok program biliyorum. İngilizce B1 düzeyinde Almancam A2 düzeyinde. Üniversite diplomam mavi diploma. Almanya’da çalışmak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim? Ayrıca Almanya’daki iş ilanlarına ulaşabileceğimiz güvenli bir sayfa önerir misiniz?

  1. Merhaba Çağla Hanım,

   Sertifikanız lisans eğitiminizin kapsadığı bir alan. Yeni mezun olduğunuz için deneyiminizin olmadığını düşünüyorum. Deneyiminizin olması elbette tercih edilir, dolayısıyla alanınızda deneyim biriktirmenizi ve Almancanızı en az B2 düzeyine getirmenizi öneririz. Dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz, böylece hem iş aramanız için link paylaşabiliriz hem de daha detaylı bilgi verebiliriz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin.

 4. Merhabalar
  Sosyal Bilgiler öğretmeni 18 yıllık Almanya da iş bulmam mümkün mü Henüz dil bilmiyorum.Orada bir işe başlamak ve dil öğrenip sonrasında kendi mesleğimi yapmak istiyorum.47 yasimdayim

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Alanınızın içerik olarak Almanya’da tam karşılığı olmadığı için denklik şansınız yok ne yazık ki. Buna bağlı olarak Almanya’da çalışma şansınız da. Çünkü ancak diplomaya dayalı bir iş sözleşmesi edinerek vizeye başvurmak mümkün.

   Bilginiz olsun

 5. merhaba hukuk fakültesi mezunuyum ve avukatlık ruhsatım var. almanca ve ingilizce seviyem B2 düzeyinde, almanyada avukatlık yapamayacağımı biliyorum. başka nasıl bir yolla gidebilirim ?

  1. Merhaba Seren Hanım,

   Almanya’daki Türk hukuk bürolarında büro-teknik elemanı gibi çalışabilir; Almanyadaki Türk vatandaşlarının Türkiye’deki davalarını takip edebilirsiniz. Buna uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize almak mümkün.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba Sinan Bey,

   Bu alanda meslek lisesi ya da 16. maddeden kalfalık belgeniz varsa denklik yaptırmanızı, Almanca öğrenmenizi öneririm. Almanca öğrendiğinizde iş ilanlarına başvurabilirsiniz ya da tanıdıklar aracılığıyla Türk şirketlerine ulaşabilirsiniz.

   Ayrıca bu günlerde Almanya’da kalifiye göç yasasında bazı eklemeler yapılyor. O düzenlemelerin çıkmasını bekleyebilir. Almanca bilmek avantajlı olacaktır.

   Bilginiz olsun

 6. merhaba
  2002 doğumlu kızım üniversitenin ingilizce bilgisayar yazılım mühendisliği hazırlık sınıfını geçti. Yeşil pasaportla almanyaya gitmek istiyor. Bu şartlarda oraya gidip meslek yada çalışabilirmi ? Nasıl bir yol izlemesi lazım. A2 seviyesinde almancası var

  1. Merhaba Songül Hanım,

   Yeşil paaportla sadece 3 aylık periyodlarla kalabilir.

   C1 düzeyinde Almanca öğrenerek ve Türkiye’de bu alanda üniversite sınavını kazanabilirse Almanya’dan bir okuldan kabul aladığında eğitim vizesi alır ve oturum hakkı kazanır.

   Bilginiz olsun

 7. Endüstri Meslek Lisesi mezunu torna tesviye ve gaz altı kaynak alanında tecrübe var almanya doğumluyum B1 almanca ve iyi derece İngilizcem var bu iskoluyla ilgili mesleki belgeleri var türkiyeden emekliyim almanyada çalışma şansım olabilirmi

  1. Merhaba Zeki Bey,

   Denklik yaptırmak ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz gerekecektir. Sizi kabul eden bir işveren olması durumunda vizeye başvuru hakkınız var. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda Almanya’da çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 8. Merhaba
  Devlet okulunda beş yıllık İngilizce öğretmeniyim. B2 seviyesinde (Goethe) Almanca biliyorum. Almanya’da öğretmenlik için C2 seviyesi şart mı yoksa oraya şu an için de gidebilme yollarım var mı? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

  1. Merhaba Necla Hanım,

   Öncelikle denklik yaptırmak gerek. Denklik sonucunda ne kadar telafi eğitimi alacağınız yazar. Bu telafi eğitimi için bir de okuldan iş sözleşmesi edinmek gerek. Okullar genellikle iş sözleşmesi için C2 düzeyinde Almanca sertifikası isterler.
   Denklik için başvuru yapmanızı ve denklik sonuçlanana kadar da Almanca düzeyinizi yükseltmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 9. merhaba ben şuanda türkiye deyim yaşım 34 almanya ya gitmek istiyorum mesleğim kasap bu meslek dalı dar meslekler gurubuna giriyormuş frankurt ticaret oda ile görüşme yaptım sizin meslek yabancı dil istemiyor dedi sadece meslekte denklilik belge istiyor uzman bir danışmanla görüşme yapınız dedi şimdiden teşkürederim

  1. Merhaba İzzet Bey,

   Denklik yapılabilecek bir diplomanız varsa denkliğe bvaşvurmanızı, asgari düzeyde Almanca öğrenmenizi ve mesleğinizle ilgili bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvurmanızı öneririm. Vizenin onaylanması durumunda da çalışma amacıyla Almanya’ya yerleşebilirsiniz.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba Izzet bey, bende ayni konuyla ilgileniyorum. Meslegim kasaplik. Siz nasil bir yol izlediniz. Size akil danismak istiyorum. Yardimci olabilir misiniz?

 10. Merhaba ,
  İngilizce Öğretmeniyim(2019 mezunu)1 yıldır ücretli öğretmen olarak çalışıyorum. 2-20 yaşlarım arasında Almanya’da yaşadım. Hauptschulabschluss yaptım orada. Sonra annem 2005’te Tr temelli dönüş yaptığı için ben de geldim. Ama babam hâlâ Almanya’da çalışıyor.
  Benim Almanya’ya gidip orada çalışma şansım nedir ve nasıl bi yol izlemeliyim? Eşim 10 yıllık elektrik mühendisi ve kamuda calisiyor. Onun da bu durumunu göz önünde bulundurunca ne gibi bir yol izleyip Almanya gidebiliriz ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Merhaba,

   İkinizden biri çalışma için gerekli şartları yerine getirme durumunda vize alıp gidebilir. Diğer eş de aile birleşimi yapabilir.

   Kolay gelsin

 11. Merhaba Elektrik önlisans mezunuyum tam anlamıyla Almanya ya gitmek ve orada çalışabilmek için neler yapmalıyım acaba bilgi verirseniz sevinirim

  1. Hasan Bey merhaba,

   Özetle öncelikle B1 düzeyinde Amanca öğrenmeniz; bu esnada denklik yaptırmanız ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz gerekmekte. Mesleğinizde tecrübe denklik için son derece önemli. O nedenle biriktirebildiğiniz kadar alanınızda mesleki tecrübe edinmenizi öneririm ve sonrasında denklik başlatmanızı öneririm. Denklik için bize ulaşırsanız sizi yönlendirebiliriz.

   Kolay gelsin

 12. Merhaba, diyaliz (ön lisans) mezunuyum. Almanya’da çalışmak istiyorum. Amanca kursuna devam ediyorum. Ne önerirsiniz nasıl gelebilirim ve denklik işlemlerim için danışmanlık alabilir miyim.? Teşekkürler

  1. Betül hanım merhaba,

   Sağlık çalışanları Almanya’ya gitmeden diploma denkliklerini yaptırmak ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmek durumundalar.
   Bizi aramanız durumunda denklik konusunda sizi yönlendirebiliriz.
   Proje ekibi sekmesinde danışman arkadaşlarımıza hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir