Federal Almanya’da Oturma İzinleri

Posted by


Aile birleşimi vizesiyle Almanya’ya gittikten sonra ilk yapılması gereken yabancılar dairesine giderek oturma izni almaktır. Size verilen 3 aylık vize bitmeden oturma izninizi almanızı tavsiye ediyoruz.  Çalışma izni genellikle oturma izniyle birlikte verilir.

a) Oturma İzni(süreli) Aufenthaltserlaubnis
• Yabancı uyruklu eşin uyum kurslarına katılarak Almanca öğrenmeye devam etmesi gerektiğinden genellikle izin 1 yıl verilir.
• Yabancılar Dairesinin farklı uygulamaları mümkündür.
Gerekli şartlar
• İki eşin de 18 yaşını doldurmuş olması,
• Asgari düzeyde Almanca bilgisi- A1,
• Almanya’daki eşin en az 1 yıllık oturma iznine sahip olması,
• Kişilerin dilekçe tarihinde evli olması,
• Almanya’daki eş Türk ise yeterli büyüklükte konut ve yeterli gelir beyan etmesi gerekiyor.

Eşten Bağımsız Oturma İzni (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
• Evliliğe bağlı oturma izni, evliliğin son bulmasıyla biter. (Ayrı oturma ya da boşanma halinde)
• Bağımsız oturma en az 3 yıllık yasal evlilik süresinden sonra mümkündür. Bu süre oturma izninin başladığı günden itibaren sayılır.

Şu özel durumlarda eşten bağımsız oturma izni verilir (geçiş dönemi)
• 1 yıl süreyle aynı işverene bağlı olarak çalışıyor olmak ve iş sözleşmesinin uzatılabiliyor olması (en az 451 €’luk sigortalı iş).
• Acil durumlar, (belgelenmesi şartıyla aile içi şiddet v.s.),
• Alman vatandaşı bir çocuğun olması,
• Eşin ölümü.

Çocukların Durumu
• Yasal olarak 16 yaşından küçük çocuklar ebeveynleriyle yaşamak amacıyla bir ön şart olmadan Almanya’ya gidebilirler.
• 16 ve 17 yaşındaki çocuklar ebeveynleriyle birlikte gelmeleri halinde oturma izni alabilirler.

b) Oturma İzni (süresiz) Niederlassungserlaubnis
Süresiz oturma izni almak için gerekli koşullar şunlardır:
• Federal Almanya´da 5 yıldan beri resmen oturuyor olmak (Eş Alman ise, ya da serbest çalışıyorsa, mavi kartla Almanya’ya gelmişse 3 yıl),
• Kendi geçimini temin etmek,
• 60 ay sigortalı bir işte çalışmış olmak,
• Sicili temiz olmak,
• Süresiz çalışma iznine sahip olmak,
• Uyum sertifikaları (B1+ oryantasyon sertifikası) ve meslek bilgisi,
• Yeterli büyüklükte konut. ( 2 kişi için en az 60 m² )
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi/ Ausländer Behörde
http://www.bamf.de

1.808 comments

 1. Merhabalar,
  Agustos 2022´den beri Blaue kart sahibi olarak Almanyada calisiyorum. B1 seviyesinde almanca belgem var, 21 ayin sonunda süresiz oturuma basvuracaktim ancak entegrasyon sinavina da girmem gerektigini ögrendim. Entegrasyon sinavina 29 Mayista girecegim ve sonuclar ancak temmuz sonu cikacak. Ikametgahimi bir kac ay daha Almanya´da devam ettirecegim ancak 30 Haziran tarihinde isten ayrilacagim. Mavi kartin devam ettigi 3 aylik is arama sürecinde mavi kart gecerli oldugu icin süresiz oturuma basvurabilir miyim yoksa artik issiz olacagim icin hakkim olmaz mi? Basvursam bile sonuc kalan 1,5-2 ayda yetisir mi?

  Tesekkürler

  1. Merhaba Begüm Hanım,

   Başvuru esnasında güncel iş sözleşmesi talep edilir.

   Bilginiz olsun

 2. Merhaba,

  2022 Ocak ayında Almanya’ya eşim blue card ile bende onun vasıtası ile Aile birleşimli vize ile geldim. İlk geldiğimizde Teckniker Krankenkasse’den ikimize de sağlık sigortası yaptırdık ve yaptırırken bana gelirim olup olmadığını sormamışlardı. Ben bu arada Almanya’dan Türkiye’ye remote olarak çalışmaya devam ediyorum. TK 2023 Mayıs’ta Türkiye’den kazandığım maaşım 450Euro üzeri olduğu için benim sağlık sigortamı iptal etti. AT11 dışında devlet sağlık sigortası yaptıramayacağımı iletti. Bende Türkiye’ye giderek AT11 almaya çalıştım ancak AT11 belgesini aynı iş yerinde 2 yıl ve üzeri çalışmadığım için vermediler. Bu durumda tek seçenek özel sağlık sigortası kaldı ancak maliyetleri çok yüksekti, benimde Türkiye’deki özel sağlık sigortam (Allianz) yurt dışını kapsadığı için Almanya’da başka bir sağlık sigortası yaptırmadım. Sonuç olarak 2023 Mayıs’tan beri Almanya’da bir sağlık sigortam bulunmuyor.

  Eşim burada blue kart ile çalıştığı için ve 27 Aylık ikamet süresini doldurduğu için şimdi süresiz oturma iznine başvuracak ancak ön koşullarda kendisinin ve ailesinin kesintisiz bir şekilde sağlık sigortasının bulunması gerektiği yazıyor. Benim sağlık sigortamın olmaması sebebi ile eşime oturma izni vermeme gibi bir durum olur mu? Yada ben geçmişe dönük sağlık sigortası yaptırabilir miyim?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mine Hanım,

   Aslında 2023 yılında 520 € üzerinde ancak vergilendirme gerekiyordu. Ancak bunun üzerindeki bir kazançtan dolayı aile sigortasından çıkarılmanız söz konusu olurdu.Bu durumda sizin sağlık sigortanızın da iptal edilmemesi gerekiyordu. Bu yıl için de sınır 538€’dur.
   Öncelikle sizin durumunu eşinizin oturumunu ektilemez.
   Kendi durumunuzu da bir sigorta uzmanı ya da aile sigortacınızdan (Familienversicherung) bir danışmanla görüşmenizi öneririm. Bu durumla ilgili bazı evrakları doldurmak gerekir. Duruma göre de size gerekenleri söyleyeceklerdir. Bu arada tabii ki boşluğu da geriye dönük olarak ödemeniz gerekiyor. Bu ücretlendirme de aylık kazancınız üzerinden hesaplanır. Ancak bahsettiğim meblağlar altında kalması durumunda aile sigortasına yine dahil edilebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 3. Almanyaya 81a vizesi ile geldim. Henüz 4 ay oldu. Kısmı denklik(Kenntnisprüfung) ile geldim. Başka bir eyalete denklik taşıma için(anpassung) başvurdum. Tam denklik verildi. B2 belgesi dil sertifikası istendi henüz b2 belgem yok tamamlayan kadar, kısmı denklik gibi çalışabiliyorum. Aufenthaltserlaubnis 16d tipinde, yani öğrenci olarak görünüyorum. Bunu çalışma iznine çevirebilir miyim?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Tam denklik ve B2 Almanca sertifikası ile siz Urkunde ya da Berufsbezeichnung alırsınız. Bu mesleğinizi bağımsız, yetkin bir şekilde yapabileceğinizin belgesidir. Bu durumda oturumunuz 18a ya da 18b üzerinden verilir. Bu belge olmadan sizin işinizi yapma yetkiniz de olmayacağından bu paragraflardan oturum alabileceğinizi düşünmüyorum.
   Yine de dilerseniz bize ulaşabilirseniz size Almanya’daki ekip arkadaşlarım danışmanlık size ulaşabilirler
   https://almanya-danismanlik.eu/ Sağ taraftaki yeşil buton üzerinden kayıt olmak mümkün.

   Ayrıca aşağıdaki linkten de Almanca ya da İngilizce bilgi almak mümkün.

   Kolay gelsin

 4. Merhaba

  Ben 2020 de evlendim 2022 de Almanya ya aile birleşimi vizesiyle geldim burda 5 yıl oturma izni aldım 20 aydır çalışıyorum üzerimde araba ve kredi borcum var ama eşimle anlaşamıyorum boşanmak istiyorum ne gibi etkiler olur acaba beni geri gönderirlermi

  1. Merhaba Ali Bey,

   Türk vatandaşı olarak Almanya’da 2 yıllık yasal evlilikten sonra bağımsız oturum alma hakkınız var. Henüz 2 yılı doldurmadıysanız aynı iş yerinde 1 yıl çalışmış ve sözleşmenin devam etmesi şartıyla yine eşten bağımsız oturum alma hakkınız var. Uyum kursunu ihmal etmemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 5. Merhaba, 2022 yılında çalışma vizesi ile almanyaya gittim bir buck sene çalıştım ve geçtiğimiz ay tükiyeye döndüm. Almanyada yaşadığım şehirden ikametimi kaldırdım, oturum kartımın. Son geçerlilik tarihi 2024 ağustos ayı. Danışmak istediğim konu, tekrar dönmek istesem ve yeni bir iş sözleşmesi bulsam tekrardan yasal olarak çalışma hakkım varmıdır? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Anıl Bey,

   Oturum statünüzü mavi kart üzerinden aldıysanız 1 yıl dolmadan ülkeye giriş yapabilir; yeni bir iş sözleşmesiyle oturum için başvuru yapabilirsiniz. Normal çalışma üzerinden oturum aldıysanız 6 ayı doldurmadan aynı şekilde giriş yapabilir ve yeni iş sözleşmesi üzerinden oturum başvurusu yapabilirsiniz.

   kolay gelsin

 6. Merhaba,

  12 yıldır Almanyada yaşıyorum. A2 dil sertifikam var. 10 yıldır kagıtlı çalışıyorum. Evliyim. Sınırsız oturum izni alabilirmiyim. Teşekkürler.

  1. Merhaba Ayşe hanım,

   Ne yazık ki süresiz oturum için yasada açık ve net bir şekilde B1 sertifikasının gerekliliği yazar.

   Bilginiz olsun

 7. Merhabalar bir sorum olacak size destek olabilirseniz çok sevinirim, eşim ve çocuğum çifte vatandaş hem alman hem türk vatandaşı almanyada yaşıyorlar 8 yıllık evliyiz ben türk vatandaşıyım ve artık almanyada yaşamak istiyoruz, schengen vizesi ile almanyaya geldim yabancılar dairesinden randevu alamıyoruz yada çok uzun bir tarihe randevu veriyorlar o tarihe benim vizemin süresi doluyor , termin alıyor olmam almanyada kalmam için bir sebebmidir? Yada ne yapmam gerekir ?

  1. Merhaba Sedat Bey,

   Eşiniz ve çocuklarınız Almanya vatandaşı olsa da vize için sizin durumunuzda olanları genellikle Türkiye’ye gönderiyorlar. O nedenle İdata’dan şimdiden bir randevu oluşturmanızı öneririm.
   Ancak beklerken vize süresini geçirmeden önce çıkış yapmanızı öneririm.

   iyi şanslar

 8. Merhaba Melek hanım,
  Ben Almanya’da 1 yıl çalıştım. Bu süre içinde oturum izni olarak Blaue Karte EU aldım.
  Kartta belirtilen son tarih 03.2025.
  Oturum kartına ek olarak küçük bir belge daha var (Zusatzblatt zum aufenthaltstitel).
  Bu belgede ise çalışma izni olarak yalnızca o zaman çalıştığım fabrikanın ismi yazmakta
  ve son kullanım süresi 09.2026’dır.
  Ben ise 05.2023’te işten ayrılıp Türkiye’ye döndüm ve ikametimi buraya aldırdım.

  Mavi kartla ilgili tüm soru cevapları okudum. 1 yıl Almanya dışında kalabiliyoruz diye öğrendim.

  Sorularım;
  1) 1 yıl dolmadan (iki ay içinde yani) Almanya’ya giriş çıkış yaparsam eğer Almanya dışında kalma sürem uzar mı?
  Ekim (10.2024) ayında mavi kartımla tekrar Almanya’ya giriş çıkış yapabilir miyim?

  2) 1 yıldan fazla zaman Almanya’ya giriş çıkış yapmasam,
  yani Almanya dışındaki toplam kesintisiz sürem 1 yıl 5 ay iken, 10.2024’te
  Almanya’ya mavi kart ile girmem mümkün olur mu, herhangi bir işlem vb yaparak?
  Bu durumlarda Kartımın iptal olup olmadığını resmi bir şekilde net olarak nasıl öğrenebilirim?

  Not: Bu arada eşimin oturum izni bittiği için vizeye başvuracak. Daha önce benim üzerimden almıştı geçici oturum iznini. Ona vize verileceği sırada bilgilerimizde bir güncelleme olur mu? İkamet ve iş durumumla ilgili güncelleme yapılıp mavi kartımın iptali gibi bir durum olur mu?

  Tüm bilgiler için içtenlikle teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Sorularınıza sırasıyla cevap vermeye çalışayım.
   1.Almanya’ya giriş yaptığınızda oturum izninizi ancak yeni bir iş sözleşmesi üzerinden uzatmak mümkün. Mavi kart olabilmesi için gerekli şartları sağlıyor olmanız gerekecek. Sadece giriş çıkış yetmez. Bunun bir anlamı da olmaz.
   2.Mavi kart sahipleri 12 aydan fazla Almanya dışında kalırlarsa tekrar vize almak durumundalar.
   Eşinizin vize işlemleri değerlendirilirken Almanya’da kalma, çalışma süreleri, bordrolarınız, yurt dışında bulunma sürelerini ihlal edip etmediğiniz de kontrol edilir.

   Bu durumda, size önerim 1 yıl geçmeden Almanya’ya giriş yapmanız; yeni bir iş sözleşmesi edinmenizdir. Ancak sonrasında eşiniz aile birleşimi vizesine başvuru yapabilir. Ya da randevu alır. Ancak görüşmeye gideceği zaman elinde sizin güncel bir iş sözleşmeniz ya da oturum izniniz olması gerekir.

   iyi şanslar

 9. Öncelikle iyi akşamlar benim adım Ramazan Ben 2018 sekizinci ayda evlendim resmi olarak beş yıldan fazladır evliyim ama yabancı şubesi beni Türkiye’ye vize alıp gelmem için gönderdim ve iki yıl Türkiye’de kaldım corona sürecinden dolayı sonra yüksek mahkeme Berlin’de mahkemeyi kazanıp aldım 2020 12 12’sinde Almanya’ya geri geldim yani üç yıldır aynı adreste yaşıyorum ve hemen hemen aynı iş yerinde bir mini jop olarak çalıştım yaklaşık on aydır da 750 yani teil zeit olarak çalışıyorum bu aydan sonra full zeit neden aynı iş yerinde çalışıyorum hala o arada A2 leben, in Deutschland diplomalarını aldım ve Eşinle anlaşmazlık yaşıyoruz ya da ikinci ayda ayrı ayrı eve taşındım oturum sürecimle ilgili sıkıntı yaşar mıyım bağımsız oturum alabilir miyim aramaz mıyım bunu sormak istedim .
  Bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim.
  İyi günler şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Almanya’da Türkler için geçerli olan 2 yıllık yasal evlilik süresini doldurmuşsunuz. Bu nedenle eşten bağımsız oturum alabileceğinizi düşünüyorum.

   Dilerseniz web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz Almanya’da bulunan ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi arayabilir ve durumunuza uygun bilgileri paylaşabilir ve önerilerde bulunabilirler.
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 10. Merhaba meb onaylı aşçılık sertifikam var ve Almanca A1 sertifikam var almanyada aşçılık için işim hazır işçi vizesi için bunlar yeterli mi

  Teşekkürler

  1. Merhaba Şükran Hanım,
   Almanya çalışma vizesi alabilmek için en az 2 yıllık bir diplomanızın olması gerekiyor. Sertifikalar diplomaya eşdeğer değil; denklik yapılamıyor. Bu nedenle de kabul edilmiyor.

   Bilginiz olsun

   1. merhabalar, ben almanyada öğrenciyken oturum iznimin bitmesine 2 ay kala türkiyeye döndüm ve herhangi bir uzatma başvurusu vs yapmadan türkiyede kaldım, bittiği için geri dönemedim. geri dönmeyi planladığımdan abmeldung falan da yapmamıştım. şimdi bu durumda ben schengen vizesi için başvuru yaptığımda herhangi bir problem yaşar mıyım, almanya ziyaretimde bir sorun yaratır mı bu durum? hiçbir yerde yanıt bulamadım, teşekkür ederim şimdiden

    1. Merhaba Beril Hanım,

     Siz yasal konumda Almanya’da kalmış ve sonrasında ihtiyaç olmadığı için herhangi bir işlem yapmamışsınız.

     Bu schengen vize başvuru sürecinde olumsuz durum yaratmaz.

     Bilginiz olsun

  2. Merhaba bir sorum olacaktı, 2 buçuk yıldır alamanyadayim,aile birleşimiyle geldik,eşimin İsveç pasaportu vardı,auzvaysta eu yazıyor, ve malesefes eşimle anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum,eskiden 1 buçuk yıl minicop çalıştım,6 aydir talsayt çalışıyorum,oturma iznimi 5 yilik verdiler,eger esimden bosanirsam beni yurt dışı ederlermi?

   1. Merhaba Ayla Hanım,

    Türk vatandaşı olarak Almanya’daki 2 yıllık yasal evlilik süresini doldurmuşsunuz. Bu konuda problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Uyum sertifikanızın olması ve çalışıyor olmanız büyük avantaj olacaktır.

    iyi şanslar

   2. Merhaba
    Ulusal vize ile almanyadayım . Oturum kartı randevusu alacağım . Eşim alman yani Türk değil . O şu an işsiz kaldı ve bu durum benim oturumum almamı engeller mi ?

    1. Merhaba Elif Hanım,

     Vize almanız aynı aynı zamanda oturum da alacağınız anlamına geliyor. Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için sizin lehinize bir esneklik söz konusu.

     Bilginiz olsun

  3. Merabalar eşim ve 2 çocuğumla beraber Berline 5 ay önce kaçak geldim ve iltica ettim bana verilen oturum süreci 1 buçuk yıl calisma izin kağıdım çıktı ve bir Cateringservice şirketinde Full sigortalı olarak ise başlıycam insallah bana ve çocuklarıma ne gibi faydası olur birbucuk yıllık oturumdan sonra kaç yıllık oturum verirler bilgisi olan lütfen yazabilirmi

   1. Merhaba Nihat Bey,

    Statünüz kabul edildikten sonra duruma ve sözleşme sürenize göre oturum verilebilir.

    Bilginiz olsun

 11. Merhabalar ,

  Yenilediğim türk pasaportuma almanya süresiz oturma iznimi işletmek istiyorum. Iki pasaportu da yanımda taşımamak adına nasıl yapabilirim ? nereye başvurmalıyım ?

  1. Merhaba Ayşegül Hanım,

   Bu işlemi bağlı bulunduğunuz Auslander Behörde’de yaptırabilirsiniz. Online bir kayıt oluşturmanız gerekir.

   Kolay gelsin

 12. Selamlar,ben 15 yildir Almanyada yasiyorum,Alman vatandasligina basvuru yapicagim,bir duyum aldim 65 yas ve üzeri olanlardan Alman vatandasi olmak icin B1 sertifikasi istemiyorlarmis.Bu konu hakkinda bir bilginiz varsa paylasirsaniz cok sevinirim.Saygilar.

  1. Merhaba Ercüment Bey,

   Yeni yasayla, gelen ilk göçmenlerden kendilerini sözlü ifade edecek kadar Almanca bilmeleri yeterli olacak. Bu konumda olanlardan B1 sertifikası istenmeyecek.

   Bilginiz olsun

  1. Merhaba sevgilimle hollanda yaşıyoruz burada samenvon yapacakdik avukat indi nin bekarlik kağıdı istediğini sart oldugunu söyledi bizde almanyada sevgili oturumu başvurmak istiyoruz sevgilim hollanda vatandasi ben kacak geldim herhangi bir vize yok bide turkiyede bosanma davama 1 yıldan uzun süredir devam ediyor almanya sevgili oturumu almamda sorun olurmu bide kacak olmam ve turkiyede evli görünmem etkiler mi

   1. Merhaba Mahmut Bey,

    Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Sizin için bir avukat görüşü almak çok daha sağlıklı olacaktır.

    İyi şanlar

  2. Mahmut Bey,

   İzinler, tatiler ve yoğun başvuru nedeniyle bazen gecikmeler olabiliyor.

   Sabırlı olmanızı rica ediyoruz.

 13. Merhabalar,

  2021 in basinda Türkiyeye dönüs yaptik ( Esim ve 2 Cocugumla ( Alman Vatandasi). Her sene 2-3 kere duzenli gidip geliyorduk. Temmuz 2023 de Türk Pasaportu bitti ve yeniledik. Eski Pass + Yeni Pass + Süresiz oturumla ülkeye girilebilecegini bilmiyorduk. Türkiyedeki Alman Baskonsoloslugundan Randevu alarak Süresiz Oturuma ( Niederlassungserlaubniss) yeni Pasaportu isletmek istedik. Tam 5 ay cevap gelmedi ve bu sure icerisinde su an itibariyle toplamda 9 aydir Almanyaya girmemis oldum. Almanydaki oturumu buraya gelirken sildirmistik. Tek amacimiz Türkiyede yasamak ama ordaki Ailemizi ziyaret etmek icin sorunsuz bir sekilde gidip gelebilmekti. Ben acaba su an Eski pass + Yeni Pass + Niederlassungserlaubniss ile seyahat etsem sorun yasar miyim? Almanya beni kesin dönüs yapti olarak sinirdan geri mi cevirir yada ne gibi sorunlar yasarim?

  Simdiden Tsk ederim.

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   2 Pasaport ve oturum izniyle Almanya’ya girişi deneyebilirsiniz. Gümrük polisinin kuşkulanması durumunda bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden bilgi isteyebilirler. Bu durumda Almanya dışında bulunma süresini ihlal ettiğiniz ortaya çıkar. Yani bu riske girmeyi göze alabiliyorsanız deneyebilirsiniz.

   Ancak diğer yandan da konsolosluk sizin oturumunuzu yenilemez diye düşünüyorum.

   İyi şanslar

 14. Melek Hanım Merhabalar
  Mayıs 2022 de evlilik yoluyla 3 yıllık oturum izni aldım. B1 sertifikamı aldım, Orientierungskurs u ise ilerleyen günlerde tamamlamayı planlıyorum. Nisan 2023 den beri çalışmaktayım. Şu anda çalıştığım iş yerimde 1 yılım Temmuz ayında dolacak. Ne yazık ki eşimle çok iyi anlaşamıyoruz. Şiddet vs yok ancak sadece anlaşamama durumumuz var. Boşanma davası açmamız durumunda üç sene bitmeden sınırsız oturuma başvurmak için ne şartlarda olmam lazım? Hangi şartlarda eşten bağımsız oturumu 3 yıldan önce alabilirim? Ve bu oturum sınırsız olabiliyor mu? Daha sonrasında boşanma durumunda vatandaşlık için başvuru şartlarım nasıl olur? (kaç sene vs?)

  Yanıtınız ve tüm faydalı bilgiler için şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Türk vatandaşları için, Almanya’da 2 yıllık yasal evlilik süresinden sonra eşten bağımsız oturum almak mümkün. Uyum sertifikanızın olması, çalışıyor ve uzun süreli bir sözleşmenizin olması avantaj olacaktır.

   Bilginiz olsun

 15. Merhabalar,

  Öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler. Benim sorum maksimum yurt dışında maksimum kalış süresinin nasıl hesaplandığı. Örneğin 20 Temmuzda Türkiye’ye döndüm 18 ocakta dönüş planlıyorum. Gün olarak saydığım zaman 182 gün yapmakta ama ay olarak sayıldığında 5 ay 29 gün. Yani arada 31 gün olan aylar var. Bu durumda 1 ay 30 gün hesaplanırsa 180 gün dolduğu için problem yaşar mıyım? Çok acil ona göre ekstra gidiş geliş bileti alacağım. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Evrim Hanım,

   Gün olarak sayılıyor, hatta ilerde problem yaşamamak için 181 gün dolaman bir kaç gün önceden Almanya’ya giriş yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 16. Melek Hanım tekrar merhaba,

  Aynı işyerinde 1 yıl ve daha uzun çalışma durumunda, ve diğer şartları da tamamladığınızda (b1+leben in Deutschland) eşten bağımsız oturum için, daha erken başvurma şansı doğuyoru mu? 2 yılın sonunda mesela? Yoksa bunun için Alman vatandaşı eşten ayrılmış olmak mı gerekiyor? Ya da 3 yıl beklemek mi gerekiyor başvuru için?

  Bir de yasada 3 yılın sonunda başvuruda;
  ‘evlilik birliğinin devam edeceğinin kanıtı’ şeklinde bir ibare var. Bunun ne olduğunu açıklar mısınız? Yani diyelim ki eşten bağımsız oturum alındı, söz konusu eşten boşanma durumunda ne oluyor?

  Bilgiler için çok teşekkürler,

  1. Merhaba,

   Evet, Türk vatandaşları için Almanya’da 2 yıllık yasal evlilik süresinden sonra eşten bağımsız oturuma başvurmak mümkün. Burada Almanca seviyeniz ve çalışıyor olmanız avantaj olacaktır.
   Ayrılma için, birlikte aynı evi paylaşmıyor olmanız yeterli; boşanma şart değil.

   Dilerseniz web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizin Almanya ayağından danışmanlık alabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/

   Bilginiz olsun

  2. İyi günler! Mavi kartlıyım ve işten çıkartıldım. Mayıs ayına kadar yabancılar dairesi süre verdi. 1 Ocak itibariyle brüt 3400 Euro maaş şartı var ilk defa mavi kart alacaklar için. Ben daha düşük maaşta iş buldum (3000,Euro) mavi kartımı kaybeder miyim? Bir de 18 ay çalışmıstım arbeitslosengeld1 almam sorun olur mu? Son sorum ise tekrar ise girdiğimde kalıcı oturum için 33 ay 18 ayın üstüne mi sayılacak yoksa sayaç baştan mı başlayacak? Mühendisim ancak einkaufspecialist und qualitatsprüfer olarak kölnden on onay ile geldim

   1. Merhaba Mesut bey,

    Oturum statünüz yeni maaş üzerinden verilir. Eğer mavi kart için gereken brüt maaş kriterlerini sağlayamıyorsanız normal oturum statüsü alırsınız. 12 aylık bir çalışma üzerinden de işsizlik maaşı alma hakkınız var. Ancak yeni gittiğiniz ve uzun süreli bir oturumunuz olmadığı için bu konuda Federal İş Ajansı’ndan ya da Welcome center’dan danışmanlık almanızı öneririm.

    Kolay gelsin

 17. Merhaba,
  Eşim hemşire Bulgaristan ve Türk vatandaşlığı var. İki cocuğumuz da Çifte vatandaş ben Türk vatandaşıyım. Eşim Almanya da hemşire olarak çalışmak için denklik işlemlerine başladı. danışmanlık aldığımız firma 81A vizesi alınacağını söyledi . benim merak ettiğim Bulgaristan vatandaşları 81A vizesine başvuruyor mu veya vizeye ihtiyaçları var mı? Türk vatandaşı olarak benim hangi vize türüne başvuru yapmam gerekiyor ailem ile birlikte gidebilmem için? Bulgaristan dan oturma ve çalışma izni alsam Almanya ya vizesiz gidebilir miyim. Bilgi vermenizi rica ederim. İyi Çalışmalar.

   1. Merhaba,

    Ben 10.01.2022 de almanyadan çıkış yaptım. Fakat bir abmeldung yaptırmadım. Böyle birşey yapıldığını bilmiyordum. 6 aydan fazla Türkiyede kaldığım için de geri dönemedim. Şuan alman vatandaşı kızım üzerinden tekrar vize başvurusuunda bulundum. Ayrıca kızıma alman konsoloslukluğundan pasaport randevumuz var. Fakat abmeldung belgesi bende yok konsoloslukta sorun olur mu. Kızıma ilk defa alman pasaportu alacam

    1. Merhaba Havva Hanım,

     Konsolosluk talep ederse tedarik etmeniz için size süre verilir; bu süre zarfında siz de Almanya’daki kurumudan istersiniz ya da sizin için biri kurumdan alır.

     Kolay gelsin

 18. Merhaba,
  Eşimin ailesi Almanya’dan emekli ve süresiz oturum izinleri var. Eşim 1988 Almanya doğumlu ama Türk vatandaşı. Eşim ailesinin mevcut oturum izni üzerinden kendisine de oturum izni veya çalışma izni alabilir mi acaba?

  1. Merve Hanım merhaba,

   Ne yazık ki böyle bir hakkı yok.
   Ancak diplomasına uygun bir iş bularak gerekli evraklarla çalışma vizesine başvuru yapabilir.

   Bilginiz olsun

  2. Merhaba. 2008 Ocak doğumlu 16 yaşında kuzum var. Aile birleşimi ile Almanya’ya gitsek dil şartı nedir bizim için?

   1. Merhaba Ela Hanım,

    Ebeveynlerden biri mavi kart gibi bir statüden Almanya’ya çalışma için gidecekse kızınızdan dil şarti istenmez, aksi halde C1 düzeyinde sertifika istenir.

    Bilginiz olsun

    1. Merhabalar ben 2007 doğumluyum ve ablamda 2006 doğumlu bizim çift vatandaşlığımız var annem ve babamla birlikte almanyadayız babam bizi istemediğini söyledi. Ablamla birlikte reşit olmadığımız halde ev kiralayabiliyormuyuz? Ve devletin verdiği çocuk parası yardımı bize veriliyormu? Cevap verebilirseniz çok sevinirim iyi günler

     1. Merhaba Açelya Hanım,

      Ablanız 18 yaşından gün aldıysa sizin sorumluluğunuzu da alarak ayrı eve çıkabilirsiniz. Bunun için belki biraz beklemeniz gerekebilir.Bu konuda mutlaka MBE Göç Danışmanlığı bürolarından danışmanlık alın derim. Tereddüt etmeden danışabilirsiniz. Sizin yararınıza danışmanlık verirler. Alman vatandaşı olduğunuz için avantajlı konumdasınız. Yardım da almanız mümkün, eğitim devam ettikçe çocuk parası da alabilirsiniz. Ancak süreç için mutlaka danışmanlık almanızı öneririm.

      Kolay gelsin

 19. Merhaba Melek hanım..Öncelikle çok teşekkürler sizin sayenizde Almanyaya gelirken sorun yaşamadım verdiginiz bilgiler sayesinde.Ben şunu sormak istiyordum 3 yıldır Almanyadayım eşim alman vatandaşı ve çocuğumda öyle.10 yıllık evliyiz.Oturma izni sürem doluyor tekrar basvuruyorum fakat istedikleri evraklarda benden Integrationskurs kanıtı isteniyor.Ben geldiğimde covid yüzünden hiç kursa gidemedim 1yil sonra gittim A1,A2,A1.1 aldım.Ben bu belgeyi veremezsem ne olur bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Çok teşekkür ederim değerlendirmeniz için.

   Size yine süreli oturum izni verilecektir.

   Siz B1 uyum sertifikası ibraz etmedikçe süresiz oturum izni verilmeyecektir. Dolayısıyla ilerde süresiz oturum almak için bu belgeyi almaya çalışın.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba
  Ben alman vatandası eşimle bosandım.Evliliğimizden şu an 8 yasında türkiyede dogmuş hem alman vatandası hem türk vatandaşı 1 kız çocugumuz vardır.
  çocuk üzerinden almanyaya göç olarak vize basvurusu yaptım. herhangi bir sorun olur mu red almam acısından. bu konuda nasıl bilgi sahibi olabilirim.
  evraklarımı 30 kasım 2022 de verdim en son eksık evrakı nisan 2023 de verdim.

  1. Merhaba Barbaros Bey,

   Arkadaşım size gerekli bilgileri vermiştir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba
    Heidelberge dil kursu vizesiyle geldim. Oturuma başvurdum ve şubat 2025 e kadar geçerli oturum verdiler. Başka eyalete staj için gidip orada anmeldung yapabilir miyim bu sorun çıkarır mı?

    1. Merhaba Sıla Hanım,

     Başka bir eyalette zweite Wohnsitz statüsünde kalmak mümkün ancak oturumu dil kursu üzerinden aldınız. Çalışma ya da staj izniniz olup olmadığını yabancılar dairesinden sormanızı öneririm. Bu, staj yapacağınız iş yeri için de gerekli bir bilgi olacaktır. Aynı zamanda uzun süre başka bir eyalette kalınacaksa bununla ilgili küçük bir vergi de ödemek gerekebilir.(zweite Wohnsitzsteuer)

     Bilginiz olsun

 21. Merhabalar benim geçici polonya oturumum var ve kız arkadaşımında geçici almanya oturumu var çalıştığı şirket üzerinden eğer şimdi evlenirsek benim onum üzerinden almanya oturumu almam mümkün mü?

  1. Merhaba Salih Bey,

   Geçici oturum izninin süresi önemli.

   Yeterli süre varsa aile birleşimi vizesi ile oturum ve çalışma izni almanız mümkün.

   Kolay gelsin

 22. İyi günler
  Almanyada doğmuş başka avrupa birliği vatandaşı çocuklar üzerinden oturum almak mümkün mü?

  1. Asaf Bey,

   Bu durumda geçim teminatı söz konusu olacak.

   Ayrıca Web sayfamızda “ücretsiz danışmanlık için tıkla” seçeneği var. Oradan kayıt olabilirseniz sorularınız için biz sizi arayacağız.
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

   1. Türk vatandasıyım almanyada yasıyorum calışıyorum eşim trde aile birleşimi ile getirsem calışma müsadesi alırmı

   2. Iyi aksamlar ben Alman vatandasi türk ile evlilik yaptim.Ilk esimden bir kizim var 16 yasinda 10 gün sonrada konsoloslukta randevumuz var.Benim sormak istedigim su kizimin velayeti ben de be babasini kaybettik.Yas siniri nedir gidebilmesi icin ve sartlari nedir lütfen bir cevap verirseniz cok sevinirim.🙏

    1. Merhaba Serpil Hanım,

     16 yaşındaki çocuklardan C1 sertifikası istenir. B1 düzeyinde Almanca bilgisi olması, akademik başarısının yüksek olması durumunda esneklik gösterebilirler.

     Bilginiz olsun

     1. Merhabalar
      Benim ve eşimin 1 yıllık Hırvat oturumumuz var bunu Almanya oturumuna çevirebilir miyiz ?

     2. Merhaba Kemal Bey,

      Herhangi bir AB ülkesindeki oturum tüm AB ülkeleri için geçerli değil. Bunun için bulunduğunuz ülkede 5 yıllık yasal oturumdan sonra AB ülkelerinde de geçerli olan “Erlaubnis zum Daueraufenthalts EU” almanız gerekir. Ancak bu durumda herhangi bir AB ülkesinde oturum ve çalışma hakkınız olacaktır.

      Bilginiz olsun

 23. Merhaba iyi günler alman vatandaşıyım türkiyeden çocuğumu getireceğim çocuğum benim üzerimden 3 senelik oturma izni alacak berlinde yaşıyorum çocuğum 15-16 yaşında iken benim gelir belgemi sunmadan niederlassungerlaubnis başvurusu yapabilirmi olmaz ise 3senelik oturumunu yabancılar dairesinde iptal ettirip kendi adına ebeveynden bağımsız oturma izni başvurusunda bulunabilirmi böyle bir durum mümkün ise geri dönüş yaparsanız sevinirim

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Anlattığınız durum biraz karışık ve kesin bir cevabı yok.

   Bu konuda MBE Beratungstelle’lerden danışmanlık almanız daha sağlıklı olacaktır.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linke tam adresinizi girmeniz durumunda size en yakın göç danışmanlık büroları sıralanacaktır. Tereddüt etmeden onlardan bildi talep edebilirsiniz. Sizin yararınıza, ücretsiz danışmanlık veren kurumlardır.

   Kolay gelsin

  2. Merhabalar ben türk vatandaşıyım kızım alman vatandaşı ve 9 aylık eşimde alman vatandaşı çocuk üzerinden aile birleşimi vizesi aldım oturum iznine başvuru yaparken a1 dil sertifikası gerekli mi?

   1. Merhaba Mustafa Bey,
    Alman vatandaşı çocuk üzerinden yapılan aile birleşimi için A1 sertifikası istenmez.

    Bilginiz olsun

 24. Merhaba,
  İsmim Kerem, eşim ve çocuğum alman vatandaşı ve şu anda Almanyadalar bende cocuk üzerinden aile birleşimi başvurusu yaptım ve yakında randevuya gidecem, şunu sormak istiyorum bildiğiniz gibi Almanyada ciddi bir konut sıkıntısı var eşim hala ev bulamadı ve kızımla beraber kayınbabamın adresine anmeldung yaptılar bu durum benim vize almama engel çıkartır mı? Ayrıca sağlık çalışanı olarak orada bir iş yerinden niyet mektubu da aldım yani gider gitmez çalışmaya başlayacam ve ev tutmamız daha kolay olacak bu mektubun bu durum için avantajı olur mu? Teşekkürler.

  1. Kerem Bey Merhaba,

   Alman vatandaşı olan eşlerle ya da çocukla aile birlerşimi yaparken sadece bir adres beyan etmek yeterli. Yeterli büyüklükte konut sizin için zorunlu değil.

   Bilginiz olsun

   1. Cevap için teşekkürler. Yani bu durumda oradaki yabancı şube eşimden herhangi bir kira sözleşmesi vs istemeyecek orada ikametgahlarının olması yeterli doğru mu anladım? Bana buradan vize verilirse o süre içinde gidip ev bulup kaydımı yapmam gerekecek sanırım.

    1. Kerem Bey,

     Evet, Alman vatandaşlarının bir adres beyan etmesi yeterli. Geçimle ilgili belge de istenir ancak geçim teminatı istenmez.

     Bilginiz olsun

 25. Merhabalar

  Yaklasik 6 aydir almanyda calisiyorum 3 senelik oturumum var. Nisanlimla burada nikah kiymak istiyoruz. Nikah kiyildiktan sonra esimi tekrar vizeye basvurmak icin turkiyeye gonderirler mi yoksa onun da burada oturum alma sansi var mi? Yani turkiyede evlenmemiz mi mantikli yoksa almanyada mi?
  Tesekkurler

  1. Merhaba Soner Bey,

   Sizinle telefonda görüşmüş ve gerekli açıklamaları yapmıştım.

   İyi şanslar.

   1. Türkiye’den kaçak bir şekilde geldim nişanlımla evlenmek istiyorum pasaport istiyorlar pasaportum polislerin elinde nişanlım alman vatandaşı evlilikte ondan ev veya maaş falan sorarlarmı ve nasıl evlilik yapabilirim evlilik dairesi illa pasaport istiyor millet te diyorki Türkiye konsolosluğuna gitme pasaport çıkarmak için sorun çıkabilir ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

    1. Merhaba Ramazan Bey,

     Bu konuda mutlaka bir avukat desteği almanızı öneririm.

     iyi şanslar

 26. Merhaba,

  18b Abs.1 oturum izni ile 2021 şubattan beri Almanya’da çalışıyorum ve yaşıyorum. (Oturma iznim 2026 şubat ayına kadar)
  3 ay önce aynı oturum iznine sahip olan eşimle evlendik. Geçtiğimiz ay ise ben işten çıkarıldım. Yabancılar ofisi bana oturma izninizin türünü değiştirmek ister misiniz diye sordu fakat hangi oturma izninin daha avantajlı olduğuna dair bilgi bulamadım.
  Oturma iznimin türünü değiştirmek istemiyorum dediğimde işsiz olduğum için oturumum elimden alınır mı ya da eşim üzerinden oturuma devam edersem bu benim ileride sınırsız oturuma başvurmam için bir sorun teşkil eder mi?

  Teşekkürler
  Saygılarımla

  1. Merhaba Ayyüce Hanım,

   Eş durumundan oturum alırsanız Türk vatandaşı olarak ancak 2 yıldan sonra eşten bağımsız oturum alma hakkınız olur. Ya da aynı iş yerinde 1 yıl çalıştıktan sonra da yine eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğar. Ancak o zaman sözleşmenizin aynı iş yerinde devam ediyor olması gerekir.

   Bu konuda ayrıca size en yakın MBE Göç Danışmanlık bürolarından da danışmanlık almanızı öneririm. Tereddüt etmeden bilgi alın lütfen. yereldeki kurumların tutumlarını iyi bildikleri için sizi doğru yönlendireceklerdir. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 27. Merhaba ben alman vatandaşı ile evliyim iki tane çocuğum var ikiside hem Türk hem alman vatandaşı.Ve b1 yaptım,Leben in Deutschland belgesinide aldım yeni aldım.
  Ocakta 2024te randevum var yabancilar şubesinde.Sorum şu sinirsiz oturum veya vatandaşlık alabilirmiyim ocakta 3 yıl vermislerdi kurs anca mayısta bitti.Şimdi iş bakıyorum yardım almıcam onu biliyorum benden kaç yıllık bir çalışma istenecek emeklilik kasası için? Cevabınız için şimdiden çok ederim.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Halihazırda çalışmadığınız için yine süreli oturum alacağınızı düşünüyorum. Süresiz oturum için çalışıyor olmanız büyük avantaj olacaktır. Hatta bu durumda iş sözleşmesinin süresine de bakılıyor.

   Bilginiz olsun

 28. Merhabalar eşten bağımsız oturum almam için
  bir yıl ayni iş yerinde çalışmam şartmı.Başka bı yerde çalışabilirmiyim.Sigortam yatırıldığı sürece farklı yerlerde çalışmamda sorun varmı?

  1. Furkan Bey,

   Bu kapsamda bir oturum için aynı iş yeri olması gerekir ve ayrıca bir yıldan sonra da aynı iş yerinde sözleşmenizin devam ediyor olması gerekir.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba ben 2021 den berı almanyada yasıyoerum.
    yaklasık bır bucuk yıldır evlıyım almanyada ilticalıydım sonrada evlendim.
    5 ay bir yerde 1 yildan fazlada ayni isyerinde calisiyorum ama karimla anlasamiyoruz pskolojik kendimi kötü hissediyorum ayrilsam esden bagimsiz oturum alabiliyormuyum sikayet filan etse iftira da atabilir ama ben maddi manevı kötü durumdayım benım burdakı hakkım nedır?ıltıcamıda gerı cekmiştim gecen sene evlenınce tskler

    1. Merhaba,

     1 yıldır aynı iş yerinde olmanız avantaj. Bu durumda eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğar. Ancak sözleşmenizin yine aynı yerde devam etmesi ve mümkünse 3 yıl aynı firmada kalmanızı öneririm.

     iyi şanslar

 29. Merhaba,
  Aile birlesimi ile Berlin’e geldim, esim Türk ve blue kartlı, sigorta ve ikametgahimi aldım fakat oturum için randevu alamıyorum, daha sonra tekrar deneyiniz uyarısı veriyor site. “https://otv.verwalt-berlin.de/ams/TerminBuchen”.
  D tipi vizem Aralık’ta bitiyor. Vizem bitene kadar alamazsam ne yapmam lazım,? Sitesinde randevu alınamaması durumunda oturum suresı uzatmak isteyenlerin, randavu alana kadar muaf olacagına dair bilgi var ama vize icin geçerli midir? Yada Almanya dısına cıkarsam geri girebilir miyim?

  1. Merhaba Hatice Hanım,

   Resmi kurumlardan randevu bekleme sürelerinin çok uzun olduğunu biliyoruz. Özellikle de Berlin’de de ayrıca uzunmuş.
   Yaşadığınız yerde bulunan MBE Göç Danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. Bu kurumlar randevu konusunda da yardımcı olabilirler. Tereddüt etmeden iletişim kurmanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Yurt dışına çıkış için en azından geçici bir oturum almadan çıkmamanızı öneririm. Aksi halde girişte problem yaşarsınız. Geçici oturumu da mutlaka gerekçe göstererek giriş çıkışın mümkün olabilecek şekilde almanız önemli.

   iyi şanslar

 30. Merhaba, suanda Almanyadayim, D tipi vize ile geldim. Vizem 1 Ocak 2024’e kadar gecerlidir. Pasaportumda Blau kart yaziyor ama henuz karti almadim. Sirket ile sozlesmem Ekim 2023te basliyordu ve sirket bana uygun proje bulacakti(yazilimciyim) Bu şirketin sozlesmesi ile geldim ama sirket proje bulamadi ve 2 ekim 2023 olacak sekilde sozlesmeyi fesh etti ve ben hic calismaya baslamamistim. 2 ekime kadar Arbeitsagentur’a mi basvurmaliyim ? Yoksa is aramaya devam edebilir miyim ? Aufenthaltstitel almak zorunda mıyım?

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Hem Arberitsagentur’a başvuru yapabilir hem de iş aramaya devam edebilirsiniz. Bu durumda size oturum verilmez. oturum için bir iş sözleşmenizin olması gerekir. Ancak yabancılar dairesine durumunuzu ve iş aradığınızı bildirirseniz size iş arama için ek süre verebilirler.

   Bu arada bulunduğunuz şehirdeki Welcome center’la da iletişime geçmenizi ve danışmanlık almanızı öneririm.

   iyi şanslar

   1. Merhaba 2018-2022 yılları arasında almanyada yaşadım. Aile birleşimi ile gittim fakat çok kısa süre sonra ayrıldık. 1 yıldan fazla bir iş yerinde çalışmış olmamdan dolayı eşten bağımsız oturum aldım. Orada başka bir ile tanıştım ve bir kızım dünyaya geldi. Erkek arkadaşım alman vatansı ve bir süre Türkiyede yaşamak istediği için Türkiyeye taşındı. Ondan bir kaç sonra ben ve kızımda Türkiyede döndük. Benim normalde 2025 yılına kadar oturumum devam etmekte. Fakat 6 aydan fazla kaldığım için sanırım iptal edildi. Şimdi tekrar Almanyaya dönüş yapacağız. Kızım ve babası alman vatandası. Ben nasıl bir yol izlemeliyim

    1. Merhaba Betül Hanım,

     Henüz oturumunuz devam ettiği için risk alarak Almanya’ya girişi deneyebilirsiniz. Gittikten sonra ya da en geç tekrar oturum uzatma talebinizde yurt dışında kalma süresini ihlal ettiğiniz ortaya çıkar. Ancak B1 dil düzeyi ve çalışıyor olmanız bu sorunu bertaraf etmenizi olanaklı kılabilir.

     Bir diğer seçenek de Alman vatandaşı çocukla aile birleşimi kategorisinde ulusal vize başvurusu yapabilirsiniz.

     İyi şanslar

 31. Merhaba ;

  12/04/2022 tarihinde münichde gmbh şirket kurulumu yaptık ve daha sonra ulusal oturum vize başvurusu yaptık.

  22/11/2022 tarihinde eksik olarak talep edilen tüm evrakları teslim ederek o tarihten beri bu güne kadar hala bir dönüş alamıyoruz
  evraklarımızı yabancılar şubesinde hala beklediği iletiliyor,
  bu konu ile alakalı yapılan başvurunun sonuçlandırılması adına azami yasal bir süre varmıdır.
  ve ya bize önerebileceğiniz izlememiz gerekn bir yol varmıdır

  teşekkürler

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Ne yazık ki yasal bir süre yok. Eksik evrak-onay-gerekli yerlere kayıt gibi eksiklikleriniz varsa bu süreç daha da uzayabilir.

   Belki bu konuda hukuki bir danışmanlık sizin için yaralı olabilir.

   İyi şanslar

 32. Merhabalar, Almanyada süresiz oturumum vardı,2010 da dönüş yaptım geri dönmedim sigora parasinı çekmedim, şimdi oturumum ne oldu acaba geri gidebilirmiyim,gidersem oturumumu geri verebilirlermi acaba.

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Süresiz oturumunuz da olda 6 aydan daha fazla Almanya dışında bulunmanız durumunda oturumunuz sonlanır.

   Şartları sağlamanız durumunda geri dönüş vizesine başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. 15 yaşında alman vatandaşı cocuğum var onunla ve annesi ile gitmek istiyoruz,geri dönüş vizesi mi daha avantajlı yoksa çocuk üzerindenmi gitmek daha avantajlı kalıcı olarak vize için.

    1. Merhaba Mustafa Bey,

     Sizin durumunuzu (Almanya’da bulunduğumuz dönem-çalışma, Türkiye’de bulunma süresi gibi) bilemediğim için ikisinden birini öneremiyoruz.

     Bu konuda bir avukattan danışmanlık alabilirsiniz. Durumunuza göre önerileri olacaktır.

     Kolay gelsin

     1. Merhabalar.
      Ben Almanya’da öğrenciyim ve buraya d tipi vize ile geldim. Sonrasında oturumumu aldım. (1 yıllık oturumum var).türkiye’ye gitmek ve orada 4-5 ay kalmak istiyorum. Sizce problem olur mu?

     2. Merhaba,

      Almanya dışında 6 aydan daha fazla kalmanız durumunda oturumunuzla ilgili problem yaşarsınız. Ancak yıl bütünlüğü içindeki bu süre ile ilgili bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Süreyi çok uzatmamanızı öneririm.

      Kolay gelsin

   2. Merhabalar.
    Ben Almanya’da öğrenciyim ve buraya d tipi vize ile geldim. Sonrasında oturumumu aldım. (1 yıllık oturumum var)
    türkiye’ye gitmek ve orada 4 ay kalmak istiyorum. Sizce problem olur mu?

    1. Merhaba,

     Almanya dışında 6 aydan daha fazla kalmanız durumunda oturumunuzla ilgili problem yaşarsınız. Ancak yıl bütünlüğü içindeki bu süre ile ilgili bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

     Kolay gelsin

 33. Merhabalar,
  Münster’de üniversitede 3 yıllık çalışan kontratım var. Kendim için adres bildiriminde bulundum. Ancak eşim geçen ay geldi ve kendisi için de adres bildiriminde bulunmamız gerekiyor. Şu an mevcut daireden çıkmamız gerektiği için çıktık ve başka bir daireye alt kiralama olarak geçtik. Sözleşme imzaladık ancak kiracı adres bildirimi için zorunlu olan Wohnungsgeberbescheinigung belgesini vermeyi reddetti (tahminimce asıl ev sahibi olan şirket alt kiralamaya izin vermiyor olabilir). Biz başka daire bulamadığımız için bu daireye geçmek zorunda kaldık. Şu an eşim için bir adres bildirimi gerekiyor.
  1. Bu konuda alternatif çözümler ne olabilir? Mesela herhangi bir ev sahbinden kira sözleşmesi imzalamaksızın bu belgeyi formalite icabı alsak olur mu? Eşim yine benimle yaşamaya devam edecek yani ikamet adresiyle bu belgeyi verede ibraz edilen adres farklı olacak?
  2. 1 günlük otel rezervasyonu yaptırım otelden bu belgeyi almak mümkün olur mu acaba? Ancak o durumda da eşimin postaları sonraki süreçte hep otele gidecek. Bu da bir sorun.
  Paramız var ve daire bulamıyorsak ne yapalım! Aşırı talep var malesef.
  Bu konuda bir çözüm önerinizi olur mu?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Konut sıkıntısı Almanya’da büyük sorun. Geçici çözümler bulmuşsunuz siz de. Ancak formalite çözümler bazen de soruna neden olabilir. O nedenle bu konuda bulunduğunuz şehirde sizlere yasal konularda danışmanlık veren birimler var. Onlarla iletişime geçmenizi öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 34. Merhabalar,
  Almanyada geçici süreli iş sözleşmesi ile bir şirkette çalışıyorum. Yasal olarak 2 yıl bu şirkette çalışmak zorundayım fakat işverenim beni işten çıkaracağını beyan etti. Bu durumda oturum kartım direkt olarak geçersiz mi olur? Bu şirkette toplam 15 ay çalıştım, iş bulmak için 1 ay gibi bir süre boşta kalmam durumunda nasıl bir yol izlemeliyim.
  Saygılarımla,

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Geçici süreli iş sözleşmesi ile gittiyseniz sözleşmeniz ancak gittiğiniz şirket ile sınırlı. Sözleşmeniz son bulması durumunda normal şartlarda Türkiye’ye dönme durumundasınız. Ancak bu arada bir iş bulabilirseniz yabancılar dairesine oturum talebiyle başvurabilirsiniz. Takdir yetkisi tamamen yabancılar dairesinin.

   Bilginiz olsun

   1. İyi günler 2011 yılında geldim almanyaya ozamandan ber bana oturum vermediler şuan da bana b.1 istiyorlar 8 senedir bir firmada çalışıyorum 3 tane alman vatandaşı çocuğum var ne yapmam gerekiyor kurmada gitmeye zamanlarım uymuyor konuşmada anlamada ama sıkıntım yok almancada ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edermisiniz.

    1. Merhaba Ali Bey,

     Süresiz oturum alamadınız diye anlıyorum.

     Yasada açık ve net süresiz oturum için B1 şartı var. Özellikle bu konuda bir esneklik sağlamadıklarını biliyoruz. Bu konuda siz de vaktiniz ölçüsünde destekle-özel derslerle bu engeli aşabilirsiniz diye düşünüyorum.

     İyi şanslar

 35. Merhabalar,çucuk üzerinden aile birleşimi ulusal vizenin çıkması ne kadar sürebiliyor,cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Bu konumda vize başvurusunun bir önceliği yok ne yazık ki. Duruma göre sadece vize randevusu bekleme süreleri 4 ile 7 ay arasında değişebiliyor.

   Bilginiz olsun

 36. Merhabalar. 11marta Almanya iltica etim tümmahkemrlerimiz yapıldı Hırvatistan da parmak izimiz olduğu için dubline takıldık ve red terk aldık sonra itiraz ettik tekrar red geldi bize duldung verildi bir aylık bu arada haime çıktık ve oğlum kızım ile kreşe başlayacaklar Bizi gönderirler mi çocukların okulundan dolayı kalır mıyız lütfen cevaplayın

  1. Merhaba İlknur Hanım,

   Bu konularla ilgili bilgiyi avukatınızdan almanızı öneririm. Almanya’daki konumunuzu, ve durumunuzu detaylı olarak bildiğinden sizi daha sağlıklı yönlendirecektir. Kesin karar çıkmışsa bu konuda yapacak bir şey de olmayabilir.

   Ayrıca MBE Göç Danışmanlığı bürolarından da bu yönde danışmanlık almanızı öneririm. Mutlaka bu kurumlarla iletişime geçin. Almanya’da kalabileceğiniz bir yol varsa sizi bu konuda bilgilendirirler.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Bu kurumlar sizin yararınıza danışmanlık verir. Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı önerim.

   İyi şanslar

 37. Tekrar merhaba,
  öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

  Alman vatandaşı ile evliyim. 3 yıllık oturumum 2025 te bitiyor. B1 sınavını geçtim leben in deutschland testini de geçebileceğimi düşünüyorum. son 4,5 aydır tam zamanlı olarak ancak 2 farklı iş yerinde olmak üzere çalışıyorum. 2025 te eğer alabilirsem, sınırsız oturumu aldığımda eşten bağımsız oturum mu almış olacağım? Bu kısmı tam anlayamadım. Açıklarsanız memnun olurum.

  iyi günler dilerim.

  1. İyi günler
   Ben işçi vizesi ile 1 Mart 2023 tarihinde Fransa’ya giriş yaptım eşimle 14 Ağustos tarihinde Türkiye’de evlilik yaptık Almanya’ya geçmem için ne yapmam gerekiyor bilgi veriri misiniz ?

   1. Merhaba Mehmet Bey,

    Almanya’da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ve bununla da Almanya’dan çalışma vizesi almanız gerekir. Sonrasında eşiniz aile birleşimi vizesine başvuru yapabilir.

    Kolay gelsin

     1. Mehmet Bey,

      Siz Almanya yazdığınız için cevabım da bu yönde oldu.

      Fransa için aile birleşimi şartlarına bakmanızı öneririm. Çalışma alanımız Almanya ile sınırlı olduğu için Fransa yasalarını bilmiyorum.

      Bilginiz olsun

   2. Mrb kolay gelsin ben 1 senedir almanyadayim B1 seviyesine kadar almancayi öğrendim ve bu gün benim hem red hemde deportum geldi itiraz için de 1 hafta süre verdiler ve 2 gün sonra da ausweis yenileme randevum var kimlik yenileme randevusuna gitmezsem sıkıntı olurmu ne yapmalıyım teşekkür ederim

    1. Merhaba Ali Bey,

     Kimlik yenilememe durumunda ya da çıkış yapmama durumunda kaçak duruma düşersiniz.

     Bir avukattan danışmanlık almanızı öneririm.

     İyi şanslar

 38. Merhabalar,
  Ben Almanya da doğdum ve orada yaşadım.
  Temeli döndüm 14 yıldır türkiye de yaşıyorum ve türkiye de evlendim iki çocuğum var. Ben geri almanya dönmek istiyorum Eşim ve çocuklarım la birlikte dönmek istiyorum. Yanlız küçük çocuklarım oldukları için bundan dolayı vollzeit çalışamam eşim vollzeit çalışsa bende teilzeit oluyor mu acaba.

  1. Merhaba Songül Hanım,

   Almanya dışına uzun süre kaldığınız için oturumunuz sonlanmıştır diye düşünüyorum.

   Bu durumda siz ya da eşiniz diplomaya uygun bir işbulmanız durumunda birlikte ulusal vizeye başvurabilirsiniz. Bulunacak iş karşılığında alınacak maaşın tüm ailenin yaşam giderlerini karşılayabiliyor olması gerekir.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba ben almanyada yaşıyorum ve Kızkardeşim D tipi vize ile Almanyaya gelecek , konsolosluğa geldiğinde benimle yaşayacağına dair bir belgeyi nereden verebilirim. Teşekkürler şimdiden cevabınız için.

    1. Merhaba,

     D tipi vize yani ulusal vize ile gelince yabancılar dairesine oturum için başvuru yapabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 39. Merhabalar. Ben Münih’e yüksek lisans yapmak için 21 Nisan tarihinde giriş yaptım ve Anmeldung yaptırdıktan hemen sonra (29 Mayıs tarihinde) oturum iznine başvurdum. Ancak oturum izni randevumun atanması 31 Ağustosu buldu. Ben oturum izni randevuma girdikten sonra, okul dönem aram olduğu için 2 Eylül – 10 Ekim arasını Türkiye’de ailemle geçirmek istiyorum. Ancak 30 Eylül tarihinde ulusal vizem (41f) dolacağı için ve Almanya’ya tekrar girerken problem yaşamamak adına Türkiye’ye dönmeden önce buradan Fiktionbescheinigung almayı düşünüyorum. Size sormak istediğim sorular:

  1.Fiktionbescheinigung belgesini yarın (30 Ağustos) tarihinde almak için randevu alsam bana bu belgeyi durumumdan dolayı verirler mi yoksa daha vizemin dolmasına 1 ay olduğu için vermezler mi?

  2.Eğer Fiktionbescheinigung belgesini yarın (30 Ağustos) tarihinde alabilirsem, bu belge ile vizem dolmuş olsa da ülkeye giriş çıkış yapabilir miyim?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Haydar Bey,

   Umarım sorunuz için bir çözüm buldunuz. İzin nedeniyle cevaplamaya ara vermek durumunda kaldık.

   Fiktionsbescheinigung ve vize süresi farklı. Yani bu belgeyi geçerli süre kadar alabilirsiniz. Gerekli evraklarla oturum başvurusu yapmanız öneririm.

   İyi şanslar

 40. Merhaba 29 Mart 2023 öncesi iltica ettim 18 aylık iznim ve süresiz çalışma iznim var yeni yasa 1 Aralık 2023 te yürürlüğe girince oturum alırsam Türkiye ye rahatlıkla gidip gelebilir miyim?

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Bu konuda hukuki bir danışmanlık almanızı öneririm. İltica nedeninizle bağlantılı olarak Türkiye’ye giriş yapabiliyor olmanız bazı durumunlarda sizin için dezavantaj olabilir. Yani iltica sebebini ortadan kaldırıyor olabilir. Mutlaka bu konuda avukat görüşü almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 41. Merhabalar,Almanyadan dönelimiz 13 yıl oldu eşimin orda süresiz oturumu vardı birikintimizi çekmedik çocuğum alman vatandası 14 yaşında tekrardönmek istiyoruz beraber gidebilirmiyiz ve de geçimimizi orda nasıl yaparız diğer çocuğum da alman vatandası unuversiteye başlayacak türkiyede ,onuda almanyada üzerimize alabillirmiyiz, gidersek eşimimin süresiz oturumu devam edebilirmi

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Her ikiniz de Alman çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilirsiniz. Ancak sizden geçiminizi nasıl sağlayacağınızı sorabilirler. Bu durumda vize evraklarınız arasında bi riş sözleşmesi ya da teklifi olması avantaj olacaktır diye düşünüyorum.

   Alman vatandaşı olam çocuğunuz zaten istediği zamna gidip Almanya^’ya yerleşebilir.

   Bilginiz olsun

    1. Gül Hanım,

     Buradan giderken geçiminizi sağlayabiliyor olmanız önemli. Vizeniz onaylanırsa Jobcenter’dan destek almanız mümkün olabilir.

     İyi şanslar

   1. Merhaba , ben münihe ingilizce yüksek lisansla mayıs 2022 de geldim. 2. Donem ( Kasım 2022 de ) öğrenciylken dhl de 3 saatlik iş buldum, şirket 6. Ayda bana fest süresiz kontrat yaptı. Bu ay 1 senem doluyor , eşim de aile birleşimiyle geldi o da aynı yere girdi tam zamanlı bi iş bulana kadar, 2 sene daha oturum ve vizemiz var. Size sorum ben bu işte kalırsam. 3 yıllık kontratlı olarak ama voll zeit değil , oturumum uzar mı ? Eşimle toplam gelirimiz kira ve gecime yetiyor gibi, biraz altında olabilir. Auslander behörde sorun cıkarır mı acaba tam zamanlı değil diye .
    Sevigler

    1. Merhaba Dilek Hanım,

     Çalışmaya paralel olarak eğitiminiz de devam ediyorsa sorun olmaz. Ancak diğer türlü geçim teminatını karşılayamadığınız için sorun çıkarabilirler.

     Bu konuda yerelde “Welcome Center” birimleriyle ya da MBE Beratungsstelle’lerle görüşmenizi öneririm. Tereddüt etmeden danışabilirsiniz, sizin yararınıza bilgi verene kurumlardır.
     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Yukarıdaki linke tam adresinizi yazmanız durumunda size en yakın MBE Göç danışmanlık ofisleri çıkacaktır.

     Bilginiz olsun

 42. Merhaba ben 29 Mart 2023 ten önce iltica da bulundum, süresiz çalışma iznim var. Yeni yasaya göre 1 Aralık 2023 ten sonra oturum izni alıp Türkiye ye rahatlıkla gidip gelebilir miyim?

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Bu konuda hukuki bir danışmanlık almanızı öneririm. İltica nedeninizle bağlantılı olarak Türkiye’ye giriş yapabiliyor olmanız bazı durumunlarda sizin için dezavantaj olabilir. Yani iltica sebebini ortadan kaldırıyor olabilir. Mutlaka bu konuda avukat görüşü almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 43. Merhabalar,

  Almanya – Hamburg doğumluyum. Kesintisiz 9 yıl Hamburg’da yaşadım. Babamın anlık bir kararı ile Türkiye’ye taşındık. Turizmde çalışmaktayım ve üst düzey yönetici olarak görev yapmaktayım. Almanca dil bilgim ileri seviyede ev ayrıca İngilizce dil bilgim de iyi. Almanya’ya temelli olarak gitmek ve orada çalışmak/yaşamak istemekteyim. Doğum hakkı denen uygulama nedir? Nasıl gidebilirim?

  1. Merhaba Şerife Hanım,

   Geriye dönük olarak doğum nedeniyle vatandaşlık mümkün değil. Yeni vatandaşlık yasası halihazırda Almanya’da yaşayanları kapsıyor.

   Siz ancak diplomanıza- yeni şans kartı yasasıyla da alan biraz genişleyebilir- bir iş sözleşmesi edinerek ve vize için de gerekli evraklarla başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 44. İyi günler diliyorum.
  Biz Almanya’da yaşayan 3 kişilik bir aileyiz. Ben kocam ve oğlum (5 yaşında). Kocam ve oğlum Bulgaristan vatandaşı ben türk vatandaşıyım. Oturumum var. Hamile olduğumu öğrendim ve 5 aylık oldum şuanda. Fakat işlerimi yapmaya zorlanıyorum. Kocam da uzakda çalışıyor bir pansiyonda kalıyor. Ben tek çocukla birlikteyim. Almanca bilmiyorum. Yanıma yardımcı olarak Türkiye’den kardeşimi çekmek istiyorum. İstek ile önce üç ay sonra üç ay daha toplamda altı ay kalabilme imkanı varmış. Bu süre doldukdan sonra kardeşimi çocuğuma bakıcı olarak bakması için yanımda tutabilirmiyim. Ben işe başlamak istiyorum bir kaç iş başvurusu olumlu sonuçlandi. Eşim ve ben çalışıyoruz ama küçük bebeğim olacağı için ona bakması için kardeşim yanımda kalabilirmi oturma izni alabilirmiyim çocuğum 2 3 yaşına kadar bakmasını istiyorum? Teşekkür ederim.

  1. Bu Merhaba Melek Hanım..
   Ben Almanyada doğup büyüdüm 38 yaşı dayım Türk Vatandaşıyım Niederlassungserlaubnis var kızım 7 yaşında Alman vatandaşı.. Biz bir senedir Türkiyede geçirmek zorunda kaldık şimdi Almanya’ya direk uçsak bir sorun olurmu acaba?? ( not: bir buçuk yıldır Alman vatandaşlığı başvurum sürüyor)

   1. Merhaba Gül Hanım,

    Uçuşta ve girişte bir sorun yaşamayabilirsiniz ancak herhangi bir kontrolde Almanya dışında bulunma süresini ihlal ettiğiniz anlaşılırsa problem yaşayabilirsiniz.

    Bilginiz olsun

 45. Merhaba,
  Adım Alican eşim ve cocugum Almanyada yaşamakta aile birleşimi için çocuk üzerinden mi yoksa eş üzerinden mi başvuru yapmam daha iyi olur? Ayrıca çocuk üzerinden basvuru yaparsam A1 sertifikası,eşimin maaş bordrosu ve kira sözleşmesi istenir mi çünkü istenen evraklar listesinde bunlar bulunmuyor. Teşekkürler.

  1. Merhaba Alican Bey,

   Eş ve çocuklarınız Türk vatandaşı ise eş üzerinden aile birleşimi yapmak gerekir. Çocuğunuz Almanya vatandaşı ise çocuk üzerinden aile birleşimi yapmak avantajlı ve A1 istenmez. Bahsetmiş olduğunuz evraklar, A1 sertifikası hariç, eşiniz tarafından Almanya’da yabancılar dairesine sunulacaktır.

   Bilginiz olsun

   1. Teşekkürler, peki çocuk üzerinde başvurursam yine eşimden bu evraklar istenir mi çünkü çocuk henüz küçük olduğu için eşim çalışamıyor, ben gidince çalışacam.

    1. Alican Bey,

     Geçim durumuyla ilgili belge istenecektir ancak geçim garantisi beklenmez çocuğunuz Alman vatandaşı ise.

     Bilginiz olsun

 46. Merhaba, ben baverya eyaletinde yüksek lisans yapıyorum. 17 Mayıs 2022 de oturma iznimi aldım. Şimdiye kadar Türkiyeye giriş çıkışlar yaptım, geçen yaz 3 ay kalmıştım. 2023 yılı Haziran ayında almanyada ameliyat oldum. Sonrasında Türkiyeye döndüm iyileşmek için. 1 haftalığına almanyaya geldim ancak tedavim için geri gideceğim. 9 ağustos 2023 te çıkış yapacağım. 3 eylül 2023 te geri dönmeyi planlıyorum. 6 aylık almanya dışında yaşama konusunda nasıl bir hesaplama yapıyor yabancılar dairesi, 3 Eylül 2022 – 3 eylül 2023 arasındaki almanya dışı kalışlarıma mı bakılır? Kanunda 6 ay kesintisiz kalışlarda oturum iptal olur şeklinde yazıyordu. Biraz kafam karıştı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Özge Hanım Merhaba,

   Türkiye’ye gelmeden mutlaka tedavinizi gerekçe göstererek yabancılar dairesinden izin alırsanız dönüşte ya da oturum uzatma esnasında sorun yaşamazsınız.

   Bir yıl içinde Almanya dışında kalış sürelerinize bakılır.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba eşim Bulgaristan Vatandaşı benimde Bulgaristan family kartım var eşim şuanda almanyadayız eşim kira sözleşmesi ve part time iş sözleşmesi yaparak kendini kayıt ettirecek. Eşimin part time iş sözleşmesi ve kira sözleşmesi ile ben family kartımla almanyada oturum alabilir miyim kaydım yapılır yapılmaz benimde iş sözleşmem hemen yapılacak bu şekilde oturuma bende başvuru yapabilir miyim geleli daha 1 ay oldu

    1. Merhaba Burak Bey,

     Family karttan kasdınız nedir? Eğer Bulgaristan’da oturum izniniz varsa siz de vize gerekmeden Almanya’ya eşinizin yanına giderek aile birleşimi kapsamında oturum başvurusu yapabilirsiniz. Aksi halde Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvuru yapmanız gerek. Vize aldığınızda da oturum ve çalışma izni hakkınız olacaktır. Vize evrakları arasında bir iş sözleşmesi ibraz etmeniz sizin için avantaj olur.

     iyi şanslar

    1. Özge Hanım,

     Okuduğum ya da sorduğum kaynaklar bu tür durumlarda gerektiğinde geriye dönük olarak son 10 yıla da baktıklarını bildiriyorlar. BU durumda yıl bazında bakılıyor.

     Bilginiz olsun

 47. Merhaba, umarım her şey yolundadır.
  Türkiye’de 4 yıllık Alman Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Tekstil alanında global tedarik planlamacı 13 yıllık tecrübem var. Anabin üniversitemi ve bölümümü F+ olarak tanıyor.
  Almanya’dan yıllık brüt 53.000 Euro’luk bir teklif aldım.
  Mevcut yasaya göre 58.400 Euro’dan daha düşük olan teklifimle mavi kart alabilir miyim? Bunu alma olasılığım düşükse, yeni azaltılmış limitler ne zaman yürürlüğe girecek? (Genellikle insanlar 2024 Mart’ta yasa çıkacak diyor ama limit güncellemesi için 18 Kasım diyenler de var) Şimdiden cevap için teşekkürler.

  1. Merhaba Ergun Bey,
   Teşekkür ederiz.

   Mevcut yasaya göre mavi kart statüsünde oturma izni alabilirsiniz, alt limit 45.552 €’dur. Yeni yasa 1 Aralık’tan itibaren kademeli olarak yürürlüğe girecektir.

   Bilginiz olsun

 48. Merhaba acil cevap lütfen,
  Almanyaya 8 ay önce kocam üzerinden geldik. Mavi kartımız var. İş buldum. 1 eylülde başlayacağım fakat aramız kötü. Alkolik kumarbaz ve psikolojik bazen de fiziksel şiddet oluyor. Boşanmak istiyorum dedim eşime. Beni idare etmesini rica ettim ama yapmak istemiyor. Daha doğrusu onun istediği gibi davranmamı istiyor. Almanyadan güvenli bir şekilde çıkabilmek için ne yapmam lazım?

   1. İyi gunler size bir sorum olacak. Almanyada yaşayan biri olarak Turkiyeden evlenmek istediğim birini Almanyaya nasıl getirebilir ve evlenebilirim ve bu süreç nasıl işler,çok farklı bilgiler var kafam karisti yardımcı olabilirmisiniz
    Teşekkür ederim

    1. Merhaba Ömer Bey,

     Eşinizi aile birleşimi vizesi ile yanınıza almanız mümkün. YAlnız işlemler ve süreç uzun sürüyor. A1 Almanca sertifikası edinmesi gerekir. Ya Türkiye’de nikah kıyarak aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirisiniz ya da ALmanya’da nikah kıymak üzere aile birleşimi vizesi almak gerekir. Her iki durumda da istenen şartlar ve evraklar benzer.

     Tedaylı sorular için eş adayınızı bize yönlenirebilirseniz bilgi konusunda yardımcı oluruz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     Kolay gelsin

    2. Merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz in çok teşekkür ederim,
     Bremen’de yüksek lisans yapmaktayım, 2 yıldır burada yaşıyorum, pasaportumun ve dolayısıyla oturum iznimin süresi 24 Nisan 2024’te bitiyor. Ben pasaportumu ekim ayında yeniledim, fakat oturum kartı için yeni başvurdum ve henüz randevu tarihi alamadım. 13 şubatta almanyadan türkiyeye, 4 martta türkiyeden almanyaya direkt uçuşum var. Olur da uçuş tarihime kadar randevu alamazsam, eski ve yeni pasaportlarım ve şu anki oturum kartım ile seyahat edebilir miyim ? (Geçerliliği 24 nisan 2024 the bitiyor sadece eski pasaportuma kayıtlı)
     Eğer bu bir sorunsa, Biletimi değiştiremeyecek konumdayım, başka bir çözümü var mıdır?

     Şimdiden çok teşekkürler

     1. Merhaba Rabia Hanım,

      İki pasaportla seyahat için havaalanındaki görevli polislerden bilgi almanızı öneririm. Risk barındırdığı için kesin bir şey söylemek istemem. Ayrıca seyahat gerekçenizi öne sürerek Auslaender Behörde’den bir Fiktionsbescheinigung (geçici oturum izni-yenisini alana kadar kullanmak mümkün) da talep edebilirsiniz. Giriş-çıkış iznini de barındırması durumunda ülkeye girişte sorun yaşamazsınız.

      İyi şanslar

 49. Merhaba, ben ve çocuğum almanyaya eşimle geldik. Mavi kart aldık. Fakat iş yeri eşimin maaşını düşürdü. Performansı kötü, alkolik ve işe de alkollü gidiyor. Sanırım mavi kartı kaybedeceğiz. Bu arada ben iş buldum. Haftalık 20 saat. Dolayısı ile maaşım düşük. Mavi kartı kaybedersek benim de kontratım iptal olur mu? Türkiyeye dönmek zorunda mı kalırız. Ben kendi adıma ne yapabilirim. Eşimden ayrılmam söz konusu mu? Çocuğumla Almanya da kalma şansım var mıdır?

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Haftalık 20 saat de olsa sigortalı olarak bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışırsanır ve sözleşmeniz de devam ederse eşten bağımsız oturum alma hakkınız olacaktır. Bu arada özellikle Almanca ya yoğunlaşmanızı da öneririm.

   İyi şanslar

   1. Merhaba 11 ay oldu aynı iste sigortalı calısıyorum esimle aramız pek iyi degil bizimde malesef.suan ayrılma kararı alsak 1 ay sonra 12 ayım doluyo esten bagımsız olarak oturum alabilirmiyim bu sekilde ?

    1. Merhaba Emre Bey,

     Aynı iş yerinde 1 yılı doldurmanız ve aynı zamanda da iş sözleşmenizin de devam etmesi gerekir. Bu durumda bağımsız bir oturum almanız mümkün.

     Ancak yine de göç danışmanlığından da destek-danışmanlık almanızı öneririm. yereldeki resmi kurumları bu gibi konulardaki tutumlarını iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza danışmanlık yapan kurumlardır.
     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     İyi şanslar

     1. Yani eger aynı iş yerin de 12 ayım dolmadan 1 ayım var malesef eğer avukata gidersek haklarım bitiyor mu? Cevabınız için teşekkür ederim.

     2. Emre Bey,

      Bu konuda bizim kesin birşey söylememiz mümkün değil. Sizi de yanlış yönlendirmek istemeyiz. O nedenle lütfen en yakınınızdaki MBE göç danışmanlığı bürolarından ücretsiz danışmanlık alın. Bu konuda yereldeki resmi kurumlarım tutumlarını iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

      İyi şanslar

  2. Merhaba .Biz Almanya’ya Ukrayna uzeri geldik .7 aydır çalişyorum ama sigorta yapmadı mini job olarak çalıştım .bize fuktionbescheine verdi .Şimdi ise sigortalı işe yerleşdim ve iş anlaşmam var.funktionbeshcheine dolmasyna 4 ay var nasıl oturum alsam olur

 50. 2020 nisan ayından beri aile birleşimi yoluyla almanya’da ikamet ediyorum oturum kartımın süresi bitiyor ilk geldiğimde üç senelik vermişlerdi şimdi kaç senelik verirler 5 senelik mi uzatırlar yoksa yine 3 senelik mi uzatırlar yaklaşık 7 aydır çalışıyorum eşim alman vatandaşı evimiz kendimizin ve hiç bir şekilde sosyel yardım almıyoruz

  1. Merhaba Aslan Bey,

   Çalışıyor olduğunuz için uyum sertifikalarınızı da aldıysanız oturma izniniz daha uzun süreli verilebilir. Yabancılar dairesi durumunuza göre bir değerlendirme yapacaktır.

   Bilginiz olsun

 51. Merhaba, Adım Ramazan, eşim ve çocuğum alman vatandaşı, çocuğum orada doğdu 5 yıl Türkiye’de yaşadık ve şimdi eşim ve cocuğum almanyadalar benimde hazırda schengen vizem var normalde bu vizeyle aile birleşimi yapılmadığını biliyorum ama çocuktan dolayı istisnai bir uygulama var mıdır schengen vizesiyle gidip almanyada çocuk üzerinden oturum alabilirmiyim, ayrıca b1 sertifikam var ve sağlık çalışanıyım teşekkürler.

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Alman çocuğa aile birleşimi yapmak için de Türkiye’den ulusal vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba 21 yıldır almanyadayım baba alman vasatandaşı evliyim çocuklarım alman vatandaşı bende 18 Yıldır süresiz oturum kartım var devlet yardımı almıyorum çalışmıyorum bende ala bilirmiyim

    1. Merhaba Sedat Bey,

     Vatandaşlık şartlarından biri de geçiminizi sağladığınızı belgelemeniz. Bu durumda şansınız düşük.

     Bilginiz olsun

    2. Merhaba eşim Alman vatandaşı, aile birleşimiyle bana 3 yıl oturma izni verdiler. Bu üç yılın sonunda süresiz oturma için ne yapacağımı bilmiyorum. Türkiye’deki işimde sigortam devam ederse burada sigorta primi ödemem gerekiyor mu? Ne kadar süre ve ne kadar ödemem gerek hiç bilmiyorum. Ya da ödemeden süresiz oturmaya sahip olabiliyor muyum? Süresiz oturma almam için neler yapmam gerekiyor beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Zira internette birbirinden farklı çok fazla bilgi var. Teşekkür ederim.

     1. Merhaba,

      Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için 3 yıl sonra süresiz oturuma başvuru hakkınız olacak. Ancak çalışıyor olmanız ve uyum sertifikası almaış olmanız önemli bir avantaj olacak değerlendirme için.
      Sigorta konusunu bir sigortacıyla görüşmenizi öneririm.

      Kolay gelsin

   2. Cevap için teşekkürler, peki çocuk üzerinden başvuru yaparken A1 istenir mi çünkü telc b1 sertifikamda var yani A1 düzeyindeki soruları rahatlıkla cevaplarım. Ayrıca çocuk küçük olduğu için eşim çalışamıyor bu durumda ret alır mıyım?

    1. Ramazan Bey,

     Almanya vatandaşı çocuk üzerinden başvuru yaparken A1 dil sertifikası istenmez. Ayrıca belirgin bir şekilde Almanca konuşuyor olmanız durumunda zaten A1 sertifikası talep edilmez.
     Çocuk üzerinden gideceğiniz için geçim teminatı konusunda esneklik gösterilebilir.

     Bilginiz olsun

 52. Merhabalar almanyada iltica basvurusu yaptim 3 ay önce su anda mülteci statüsündeyim. Her mülteci gibi benim de pasaportum yok kendi ülkeme dönemediğim gibi konsolosluğa da gidemiyorum. Evlenmek istiyorum ama pasaport olmadan evlenmem dediler evlensem bile oturum alamazmışım her mültecinin nerdeyse pasaportu yok bu durumun bir çözümü var mıdır ? Yardımcı olur musunuz lütfen

  1. Merhaba Sercan Bey,

   Bu konularda avukatınızdan danışmanlık almanız en sağlıklısı olur.

   iyi şanslar

   1. Merhaba iyi günler ilginiz için teşiekür ederim öncelikle 26 yaşındayım 08.04.2018 yılında iltica ettim 01.11.2019-05.05.2021 tarihleri arasında almanyada kaçak bir şekilde yaşadım 05.05.2021 den şimdiye kadar tekrar duldung ile yaşıyorum benim yaşım dan dolayı veya genel olarak oturum alabileceğim bir yöntem varmı veya çalışma izni. Bana kimliğim belirsiz olduğu için çalışma izni dahi verilmiyor gerçekten pisiklojim bozulacak seviyeye geldi idare edemiyorum

    1. Merhaba Yalçın Bey,

     Durumunuzla ilgili avukatınız size bilgi verecek ve talebiniz doğrultusunda gerekli başvuruları yapacaktır. Ya da size danışmanlık veren kurumlar-kişiler size yardımcı olacaklardır. Bu konu çalışma alanımızın dışında.

     İyi şanslar

  2. Benim pasaporttum yapanci polislikte bende senin durumdayım ama yapanci polislikten onay alman gerekiyor evlenebilirsin bir sıkıntı olmaz

   1. Ozan Bey,

    Bu konuda mutlaka avukatınızdan yoksa da hukuki destek almanızı öneririm.

    iyi şanslar

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Mevcut yasaya göre süresiz oturum izni alabilmenizin şartlarında biri Almanya’da en 5 yıl sigortalı bir işte çalışmış olmanız. Diğer şartları da yerine getirdiğiniz taktirde süresiz oturma izni alma hakkınız olacaktır.

   Bilginiz olsun

   1. Peki ausbildung yaptığımız süre boyunca çalıştığımız zamanlar dahil mi 5 senenin içine ?

    1. Hasan Bey,

     Yabancılar dairesi başvuru değerlendirir ve ona göre işlem yapar; bu kurumun takdir yetkisi vardır.

 53. Merhabalar,
  Ben Can, bir konu hakkında bilgi edinmek için buraya yazmak istedim. Nürnberg’de yüksek lisans öğrencisiyim fakat şehre alışamadım doğrusu ve şu ara önceliğim okuldan ziyade bir işte çalışabilmek. 2025 Mart ayına kadar oturum iznim (fiktionsbescheinigung) var. Nürnberg’deki üniversitede öğrenciliğim devam ederken eyalet dışındaki başka bir şehirde anmeldung yapıp orada yine part time olarak çalışabilmem mümkün mü? Bu bilgi benim için çok önemli, Zira şu an Türkiye’deyim ve Almanya’da yeni bir başlangıç yapmak istiyorum fakat Bavyera’dan alınmış bir fiktionsbescheinigung ile başka bir yere kayıt olup orada yaşayabiliyor muyum emin olmak istiyorum. Bilgilendirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler ☘️

 54. Merhabalar,
  Kızımız 4 yıldır Almanya’da ve 3 yıldır da bir Alman Vatandaşı (Alman) ile evli. Yakında vatandaşlığ da başvuracak. Anne ve babası olarak bizler (ikimizde emekliyiz ve maddi gelirimiz iyi) yeni kabul edilen kanun kapsamında oturum izni alabilmek için nasıl bir prosedür izlemeliyiz.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Yakup Bey,

   Yasa henüz yürürlüğe girmedi. Ancak aralık başı öngrülüyor yürürlük için, uygulama da yeni yılın ilk çeyreğinde olur diye düşünüyoruz.
   Ayrıca bu durum Türkiye’den çalışmaya giden kalifiye elemanların ebevynleri için söz konusu. Yasa çıkmadan böyle bir hakkınızın olup olmadığını kesin olarak söyleyemeyiz.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba,

   Almanya’da oturma iznim var 2024 sonuna kadar ancak Mart ayında iştem ayrıldım Türkiye’ye geldim oturma iznim iptal olmuş mudur? belli bir süresi var mı iptalin?

 55. Merhaba
  Ben ve eşim Türkiye’de öğretmeniz. (Yaşlarımız 50 ve 57) İki çocuğumuz var. (Yaşları 12 ve 18) Emekli olup Almanya’ya yerleşmek istiyoruz. Maddi olarak Almanya’dan bir beklentimiz yok. Kendimizi geçindirecek miktarda birikimimiz var. Hatta oradan ev almayı düşünüyoruz.
  Almanya’ya nasıl bir yolla gelmemiz gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Almanya’da emlak almanız durumunda oturum izni almanız mümkün değil. Ancak schengen vizesi ya da yeşil pasaportla yıl bütünlüğü içinde 2 kez 3 ay kalma hakkınız olur.

   Kalıcı oturum için çalışmak gerek. Öğretmenlik için de denklik ve C2 dil düzeyi zorunlu.

   Bilginiz olsun

    1. Merhaba Betül Hanım,

     Bizim deneyimlerimize göre okul öncesi öğretmenliği için B2 ve diğer tüm öğretmenlik alanları için C2 gerekmektedir.

     Bilginiz olsun

 56. merhaba, ben Türkiye de bir A.Ş. şirkette çalışıyorum. Çalıştığım şirketin Almanya da başka bir Gmbh şirketi daha var orada da Genel müdür atamam var. sıklıkla gidiş geliş sağlıyorum. Türkiye de ikamet ediyorum. Almanya da ki şirket üzerindeki genel müdür atamam ile Almanya da oturum izni alabilir miyim

  1. Merhaba Abdullah Bey,

   Sözleşmenizde fiziki olarak da Almanya’da bulunmanız gerektiği, buna yönelik evrak hazırlanması ve gerektiğinde de onay alınması durumunda vize almanız mümkün.

   Kolay gelsin

 57. Merhabalar. Çok merak edip , cevabını bulamadığım bir soru sormak istiyorum. Öncelikle ilginizi teşekkür ederim. Eşim Polonya vatandaşı ve iki çocuğumuz var , 5 yıl Türkiye’de yaşadıktan sonra polonya’ya geldik ve 3 yıldır Polonya’da bulunuyorum. 20 gün sonra sona erecek çalışma ve oturum kartım var. Küçük bir kasabada yaşıyor olma sebebiyle iş konusunda sorunlar yaşıyorum ve Almanya’da kuzenime ait bir işletmede çalışma fırsatı buldum. Orada ikamet edip çalışabilmem için eşimin de Almanya’da bulunması ve çalışması gerekiyor mu?

  1. Merhaba Kenan Bey,
   Eşiniz AB vatandaşı olduğu için onun Almanya’ya yerleşmesi ve çalışması durumunsa siz de aile birleşimi yapabilirsiniz.
   Ancak sorularınız bu yönde değil, dolayısıyla bizim için net değil. Sağlıklı bilgi verebilmemiz için daha detaylı bilgiye ihtiyacımız var. Bize ulaşabilirseniz yardımcı oluruz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 58. Merhaba! Melek hanım aile birleşimi ile Almanya’ya geldim 3 yıl oturum kartim var 2025 e kadar 14 nisan 2022 de oturum kartımı aldım 1 senedir life firmada çalışıyorum eşim beni evden kovdu bende ev tuttum Türkiye ye tatile gitsem sorun yaşarmıyım çünkü beni sınır dışı etmekle tehdit ediyor birde 15 yaşında velayeti bende olan çocuğum var yanıma getirebilir miyim ne yapabilirim oturum kartımı iptal edebilir mi Türkiye ye gitdiğimde buraya tekrar gelebilirmiyim

  1. Merhaba Mithat Bey,

   Durumunuz netleşmeden Almanya’dan ayrılmayınız. Çalışmaya ve Almanca öğrenmeye devam etmenizi öneririz.
   Size en yakın MBE GÖÇ danışmanlık bürosundan veya bir Avukattan yardım almanızı öneririz. MBE Göç Danışmanlığı tamamen sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık verir. Tereddüt etmeden danışmanlık alın lütfen.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   İyi şanslar

   1. Caritas ile görüştüm bir sorun olmaz dendi peki sizce ne olabilir daha resmî olarak boşanmadım iş sözleşmesi devam ediyor?

  2. Slm ayni durum benim basimda 14 Nissan 2022 de 3 yillik oturum aldim 2025 kadar yardimci olabilirsin ne yaptin ayni durum benim basimda

 59. Merhabalar, Frankfurttan otomotiv mühendislik sektöründe iş teklifi aldım. 4 yıllık ciddi bir ilişkim var ben ve sevgilim Türk vatandaşıyız. Frankfurtta işe başladığım durumda sevgilim yanıma gelebilir mi? Gelebilmesi için evlenmemiz mi gerekir? Evlilik nerede olmalı ve yanıma gelmesi yaklaşık kaç ay sürer?

  1. Merhaba Fethi Bey,

   Vize başvurusundan önce evlenmeniz durumunda aynı anda vize alarak Almanya’ya birlikte gidebilirsiniz. Evlenemeden önce Almanya’ya gitme durumunda Mavi Kart Statüsünde olmayacak iseniz Aile Birleşimi için 2 yıl bekleme süresi söz konusu. Ayrıntılı sorular için bize ulaşabilirsiniz
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

   1. Merhaba fethi bey,
    Benimde aynı sorunum bulunmakta, fakat erkek arkadaşım mavi kart statüsüne, bu durumda beraber gitmek gibi şansımız var mı?

    1. Merhaba,

     Mavi kart alan kişilerin Almanya’ya giriş yaptıktan sonra evlenmeleri durumunda aile birleşimi için 2 yıl beklemelerine gerek yoktur.

     Bilginiz olsun

 60. Merhabalar,
  Ben Alman vatandasiyim 70 yasindayim, emekliyim kendime ait evim var deprem vizesi ile gelen bir bayanla burada yani Almanyada resmen evlendik, esim icin oturum verilir mi yoksa esim Türkiyeye dönüp aile birlesimi ile mi gelmesi gerekir? Kolay gelsin, saglikli gänler dilerim.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Eşinizin hala vize süresi varsa yabancılar dairesine başvurmanızı öneririm. Ancak genel eğilim Schengen vizelerine oturum vermemek yönünde. Denemenizi öneririm. Yabancılar dairesi sizi yönlendirecektir.

   Kolay gelsin

  2. Salam ben polsa d vizasiyla almaniya geldim amma şuan çalışamıyorum almaniyada bide 8 aylik hamileyim ben nasıl bir yol cize bilirim

 61. Merhabalar almanyada mülteciyim sevgilim alman ve hamile evlenmek istiyoruz ama red kararı verilmiş hakkımda ne yapmam gerekiyor .

 62. Merhabalar, eşim Kasım ayından beri Almanya’da çalışıyor. Ben ve oğlum da eşimle birlikte vize aldık ancak biz Almanya’ya ocak ayında giriş yaptık. Bu sırada Türkiye’ye gidiş gelişler yaptık ve şimdiye kadar Almanya’da 2.5 ay kadar kaldık onun dışında Türkiye’deydik. Blue kartımızı henüz almadık. Yurtdışında 6 aydan uzun süre kalınmaması gerekliliği bizim için de geçerli mi yoksa oturum aldıktan sonra mı geçerli oluyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Defne Hanım,

   Aile birleşimi kapsamında eşiniz birlikte aldığınız vizenin süresi 6 aydır diye düşünüyorum. Bu süre zarfında oturum izni için başvuru yapmış ve mümkünse oturum izninizi almış ya da en azından geçici oturum izni (Fiktionsbescheinigung) almış olmanızda yarar var. İşlemleri yeniden yapmak durumunda kalmamak için bu süreyi aşmamanızı öneririm.

   Bilginiz olsun

 63. Merhaba,
  Ben Almanya’daki bir kuruluştan PhD’ye kabul aldım. Bu nedenle 23f araştırma vizesi için eşim ile birlikte randevu başvurusunda bulunduk. Eşim Türkiye’de mühendis ve kendi şirketi var. İşini Almanya’da uzaktan yapmaya devam edecek. Benim ibraz etmem gereken belgelere ek olarak eşim hangi belgeleri göstermeli? iDATA’nın istediği belgeler arasında sadece evlilik cüzdanı ve vukuatlı nüfus belgesi var. Vize sürecinde sıkıntı yaşamamak adına sizden de bilgi almak istedik.
  Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

  1. Merhaba Yağmur Hanım,

   23F evrak listesinde eş için de istenen evraklar var. Evraklar için bu listeyi baz alabilirsiniz. Buna ek olarak tabii ki pasaport,fotograf ve başvuru formu da olacak.

   iyi şanslar

 64. Merhaba, 1972 yılında Almanya’da doğdum 2.5 yaşındayken
  Ailem kesin dönüş yaptı.Benim Almanyada ne gibi haklarım ola bilir.

  1. Merhaba Özcan Bey,

   Ne yazık ki veriğiniz bilgilerden yola çıkarak bir hakkınız olduğunu düşünmüyorum.

   Bilgini olsun

 65. Merhaba,

  2025 yılına kadar Almanyada oturum iznim var. 24 aralık 2022 tarihinde türkiyeye izne geldim. Fakat bazı sağlık sorunlarım ve olduğum ameliyat nedeniyle dönüş sürem uzadı. Bahsetmiş olduğunuz 6 aydan fazla kalamama kuralı izne ilk çıktığım 24 aralık 2022 tarihinden mi başlamaktadır? Yoksa yıl başlangıcı olan 1 ocak 2023 tarihinde mi? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Emir Bey,

   Yurt dışında 6 aydan fazla kalma kuralı, Almanya’dan çıkış yapmış olduğunuz tarih itibarıyla hesaplanmaktadır. Bu durum ancak oturma izni uzatma esnasında ortaya çıkar. Bir avukat ile görüşmenizi öneririz.

   Bilginiz olsun

 66. Merhaba,

  Kız arkadaşım Bulgaristan ve Türkiye vatandaşı evlenip Almanya’ya göç etmeyi düşünüyoruz. Evlendikten sonra Almanya’ya göç edebilme şansımız bulunuyor mu, Almanya’da çalışma planımız da var ne yapmamız gerekir ben sadece Türkiye vatandaşıyım.

  1. Merhaba,

   Arkadaşınız AB vatandaşı olduğu için istediği zaman Almanya’ya gidip yerleşebilir. Siz de aile birleşimi için vize başvurusu yapabilirsiniz. Eşinizden geçim teminatı ya da iş sözleşmesi istenir.

   Bilginiz olsun

 67. Merhaba, 2003 yılında almanyadan unbefristed vizem var 2009 yılından itibaren almanyada ikamet etmiyorum ama bu süre zarfında defalarca an ülkelerine giriş çıkış yaptım ve bir sorun yaşamadım. vizem eski mavi pasaportta olduğu için yeni pasaportumla birlikte gümrük polislerine veriyorum bu şekilde sorun yaşamadım.
  Burada konsolosluğa başvursam vizem yenilenir ve yeni pasaporta işlenirmi yada iptal olma olasılığı varmıdır?

   1. Abdullah Bey,

    AB ülkelerine giriş çıkışta sorun yaşamamış olabilirsiniz ancak oturumu uzatma durumunda sorun yaşayabilirsiniz diye düşünüyorum.

  1. Merhaba Abdullah Bey,

   Eğer yabancılar dairesinden izinli olarak Türkiye’de bulunmuyorsanız yurt dışında 6 aylık bulunma süresini ihlal ettiğiniz için oturumunuz yenilenmez.

   Aynı şekilde yabancılar dairesinden uzatma durumunda da giriş çıkış süreleri kontrol edilir.

   Bilginiz olsun

   1. Merhabalar
    Ben 16.04.2021 den 16.04.2024 yına kadar ilk evlilik yoluyla oturumumu aldım .
    07.09.2023 tarihinde ikametimi degiştirdim. Mayıs 2023 den beri sigortali çalişiyorum
    Remi şekilde boşanma başvurusu olmadı.
    Kendi adima oturum alabilir miyim?

    1. Merhaba Hacer Hanım,

     Türk vatandaşları için eşten bağımsız oturum Avrupa Ekonomik İş Birliği çerçevesinde Almanya’da 2 yıllık yasal evlilikten sonra mümkün. Ya da 1 yıl aynı iş yerinde çalışmak ve sözleşmenin de devam etmesi koşulu var. Sizin durumunuzda her iki koşulda ne yazı ki sağlanmamış.

     Durumunuzu MBE Göç Danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. Bu kurumlar sizin yararınıza hizmet veren sosyal kurumlardır ve ücretsiz danışmanlık verirler. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
     Tereddüt etmeden iletişim kurum. Bağlı olduğunuz yabancılar dairesinin bu durumlardaki tutumlarını iyi bildiklerinden sizi yönlendireceklerdir.

     İyi şanslar

 68. Merhaba , Alman uyruklu nişanlımda schengen vizem bitmeden ağustos ayında evlenmeyi düşünüyoruz. Evlendikten sonra almanyada kalıp orada oturum iznine başvurabilir miyim? Yoksa schengen vizem bitince geri dönüp Türkiye’den mi oturum iznine başvurmam gerekiyor? Çok teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba Aleyna hanım,

   Nikah için gittiğinizde oturum için bir başvuru yapabilirsiniz ancak Schengen vizeleri oturuma çevrilmiyor; oturum için ulusal vize almanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 69. Merhabalar,bein Tc vatandaşlığı dışında ayrıca İtalyan vatandaşlığım bulunmakta.
  Almanyada oturum ve çalışma izni alabilirim değilmi?Yada bunun şartları nelerdir.
  Teşekkür ederim yardımınız için.

  1. Merhaba Toprak Bey,

   AB vatandaşı olarak Almanya’da yaşama ve çalışma hakkınız bulunuyor. 3 aydan sonra durumunuzu yAlmanya’daki yabancılar dairesine bildirmeniz gerekir.

   Bilginiz olsun

 70. merhaba eşim doktor ve almanya veya isviçreye gitmek istiyoruz. eşim iki ülkeden birinde işe başlaması halinde ben eş durumundan dolayı gittiğim takdirde kaç yıl içerisinde TÜRKİYE ye gelip gitme hakkına sahip olurum acaba ? cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba Ali Bey,

   Almanya için oturma izni aldıktan sonra giriş çıkış yapmanızda bir engel yok. Yalnız Almanya dışında kalma süreninin yıl bütünlüğü içinde 6 ayı geçmemesi gerekiyor. İsviçre çalışma alanımıza girmiyor.

   Kolay gelsin

 71. Merhaba,
  18.02.2018 tarihinde istanbulda Türk kökenli Alman vatandasi olan esimle evlendim.
  20.05.2018 de Almanya ya geldim, 01.06.2018-10.03.2023 tarihleri arasinda bir temiylik firmasinda sigortali olarak calistim ve 13.03.2023 tarihinden itibaren bir seit firma araciligiyla fabrikada calismaya basladim yani sira eski calistigim temizlik firmasinda 520 Euro ücretle minijob devam ediyorum.
  almanca kursuna gittim fakat A2 sertifikasi alabildim ama Leben in Deutschland sinavini gectim. 1 yila yakin zamandir esimle ayrilik onusu üzerinde konusuyoruz ve anlasmali olarak bosanmayi düsünüyoruz. (10.01.2021 tarinde ortak kredili bir daire satin aldik ve kredisi devam ediyor. bosanirsak evi ona devretmeyi düsünüyorum). Oturumumu heryil agustos ayinda 1 yil olarak uzatiyorlar. Bu sartlar altinda esten bagimsiz oturum izni alabilirmiyim. ilginiz ve desteginiz icin simdiden tesekkür ederim.

  1. Merhaba Mustafa Bey

   Almanya’da yasal evlilik süresini doldurduğunuz için eşten bağımsız oturma izni alabilirsiniz; ancak süresiz oturma izni için B1 dil sertifikasını almanızı isterler.

   Bilginiz olsun

   1. Melek hanım merhaba ben uzun yıllar Almanya’da kaldım niederlassungserlaubnis otururum vardı bir süre Almanya’ya gitmedim oturum kartının süresi doldu aile birleşimi için başvuru yaptım reddedildi, bu oturum süresiz bir oturum değil mi şimdi ne yapabilirim, gelen kağıtta 1 ay içinde Berlin idare mahkemesinde dava açabilirsiniz diye yazıyor, orda dava mi açmam lazım yoksa konsolosluğa itiraz mi etmem lazım? Lütfen yardım edin teşekkür ederim

    1. Merhaba Bahattin Bey,

     Süresiz oturum izni ya da genel anlamda Almanya’da oturum izinleri olanların Almanya dışında bulunma süreleri sınırsız değil. Yıl bütünlüğü içine ancak 183 gündür. Bunu ihlal etmeniz durumunda ve kontrol edilirse oturumunuz iptal edilir.

     Aile birleşimi vize başvurunuzun ret gerekçesini ortadan kaldırdığınızda önce itiraz etmek gerekir. Davalar uzun sürdüğü için ikince planda düşünülmesinde yarar var.
     İtiraz için verilen süreyi geçirmemek gerek.

     iyi şanslar

     1. Teşekkür ederim Melek hanım gonderilen kağıtta konsolosluğa itiraz yazmıyor sadece Berlin idare mahkemesinde bir ay icinde dava açılabilir diyor, ben Türkiyede iken orda nasıl dava açabilirim ki, avukatmi tutmam lazım yoksa mahkemeye dilekçemi göndermem lazım

     2. Bahattin Bey,

      Bu gibi durumlarda ya da sonuçlarda öncelikle konsolosluğa itiraz dilekçesi yazmak; sonucun olumsuz sizin de haklı olmanız durumunda mahkemeye başvurmak gerekir. Bu arada gelen bütün itirazlarda ayrıca vize için başvurduğunuz konsolosluğa yeniden değerlendirme için itiraz edebilirsiniz ibaresi de bulunur. Sanırım sizin ret cevabınızda da bu ibare vardır diye düşünüyorum.

      Bilginiz olsun

     3. Teşekkür ederim Melek hanım gonderilen kağıtta konsolosluğa itiraz yazmıyor sadece Berlin idare mahkemesinde bir ay icinde dava açılabilir diyor, ben Türkiyede iken orda nasıl dava açabilirim ki, avukatmi tutmam lazım yoksa mahkemeye dilekçemi göndermem lazım, ilk mesajımda numaramı vermiştim lütfen uygun bir anda beni ararmisiniz yada ben arayayım çok az zamanım kaldı çok acil bilgilendirme konusunda yardımınıza ihtiyacım var

     4. Teşekkür ederim Melike hanım ama türkiye’deyim ben Dava için dilekçemi göndermem lazım yoksa ordan avukatmi tutmam lazım ,

     5. Bahattin bey,

      Konsolosluğa itiraz süresi geçmeden (tabii ret sebebini ortadan kaldırmış ya da haksızlığa uğramış olmamız durumunda) dilekçe yazmak gerek.

     6. Merhaba burada bahsettiğiniz yıl bütünlüğü tam olarak hangi tarihleri kapsıyor? Almanyaya tekrar girmek istediğimiz tarihten itibaren son 1 sene içine bakılıp ona göre mi girişte polisler alıp almamaya karar veriyorlar? Örneğin Eylül 2023 te tekrar girmek istiyorsak, Eylül 2022-Eylül 2023 arası mı kontrol edilir? Teşekkür ederim cevabınız için

     7. Özge Hanım,

      Evet, 1 sene içindeki giriş çıkışlara bakılarak hesaplanır.
      Yabancılar dairesiyle iletişime geçip izin almanız durumunda problem yaşamazsınız.

      Çok geçmiş olsun

 72. Merhabalar
  Ben alman vatandaşı çocuğun yanına göç başvurusunu yaparak oturum ve çalışma vizemi aldım. Size sormak istediğim benim kızım Münih te annesi ile yaşıyor ve biz ayrıyız, hamburgda çalışacağım ve kalacağım yer mevcut şuan oraya gidip çalışmak için herşey hazır benim orada bulunuyor olmam ve çalışmam bir sorun olur mu ? İlla ben Münih’te bir ikamet ve işte çalışıyor olmak zorunda mıyım bu konuda bilginiz mevcut ise sizden yardım istiyorum

   1. ÖÖzgür Bey,

    Kızınıza yakın bir yerde ikamet etmeniz oturum almada avantaj olacaktır.

    Bilginiz olsun

    1. Merhabalar Melek hanım eşim güney Kıbrıs vatandaşı ve Almanya’ya yerleşmek istiyoruz ben Türk vatandaşı olduğum için hangi yolları izlememiz gerekir

     1. Merhaba Doğan Bey

      Eşiniz AB vatandaşı olduğu için Almanya’ya gidip yerleşebilir, ardından siz de aile birleşimi için vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

      Kolay gelsin

    2. Merhabalar Ben almanyanin Frankfurt Sehrinde bir isyerinde calismak icin geldim Ama uyum saglayamadim bir yillik vizem var Baska bir sehirde calisabilirmiyim..

     1. Merhaba Emel Hanım,

      Yine aynı şartlarda başka bir şehirde iş bulmak kaydıyla oturum almanız mümkün. Ancak bu işlemlere başlamadan mutlaka yaşadığınız şehirde Welcome center’dan danışmanlık almanızı öneririm.

      Ayrıca bu konuda iş bulduktan sonra bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle de görüşmeniz önemli.

      iyi şanslar

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Çocuk üzerinden aile birleşimi vizesini veren Yabancılar Dairesi sizin vizenizi oturuma çevirecektir. Başka bir şehirde oturum almakta sorun yaşarsınız.

   Bilginiz olsun

  2. Melek hanım merhaba ben Mustafa eşim Ukrayna vatandaşı ve 7 yıldır evliyiz 2 çocuk sahibiyiz Türkiye’de yaşıyoruz ve eşim Türk vatandaşlığınıda kazanmış çifte vatandaş yani eşim ile beraber Ukrayna savaşı nedeniyle Almanya’ya iltica etme durumumuz varmı acaba lütfen bunu yanıtlayın. iyi çalışmalar

   1. Merhaba Mustafa Bey

    Almanya’da savaş mağduru olarak oturma izni alabilmek için Ukrayna’da ikamet ediyor olmanız gerekiyor.

    Bilginiz olsun

 73. Merhaba. Öncelikle size teşekkür ederim.
  Eşim 7 sene önce alman vatandaşi bir kadinla evlenmiş. Aile birleşimi ile Almanya’ya gitmiş. Gittiği günden itibaren hep çalışmış, devletden hiç para almamış. Hiç bir sabıkası yok. Gittiğinin 3 cu yılında niederlassungs-erlaubnis yazılı oturum kartı almış. Evililik 6 yıl sürmüş ve sonra anlaşmali bir şekilde, hiç bir problem olmadan boşanmışlar. Fakat boşanma Azerbaycanda gerçekleşmiş ve Almanya’da tastiklenmemiş. Daha sonra Nisan ayında eşimle ben yine Azerbaycanda evlendik. Ben aile birleşimi için evrakları konsolosluğa taktim ettim. Bana telefon geldi ki, “eşinizin oturum kartı 28. Paragrafa göre verilmiş ve aktual değil. Yeni aktual oturum kartının çıktısını bize ulaştırın. ” Şimdi size sorum: ” böyle durumda ne yapmamız lazım? Eşim yeni oturum kartını nasıl alsın, nereye baş vursun? ” Lütfen bana yardım edin.

   1. Melek Hanım nerden yazacağımı bilemedim benim için çok önemli ama karmaşık bir durum var.Ben Almanyaya hemşire olarak inşallah gideceğim. 81A yasası ile eşimde gelecek ancak eşimin 17 yaşında oğlu var onu hangi yolla getirebiliriz.Ben getiremiyormuşum.Şimdiden teşekkür ederim 🙏

    1. Merhaba,

     81a sürecine her ikisini de dahil edebilirseniz birlijte gitme şansınız var. Aksi halde her ikisi sonra aile birleşimi vizesine başvurabilir. Ancak eşinizin oğlu 17 yaşında olduğu için Almanca sertifikası isteyebilirler.

     Bilginiz olsun

 74. iyi günler ben 2015 den beri almanyada yasal olarak calisiyorum 2018 den beride söresiz is sözlesmem var ama vardiye sistemi calistigim icin almanca kursuna gudemiyorum almancam kötü degil aslinda ama b1 alma sarti var bir kursa yazilsam ayda 2 defa gidemem vardiye is oldugu icin sinava girdim kursyerinde A2 aldim bu yetmiyor nasil bir yol izlemeliyim tskle yardimci oldugunuz icin

  1. Merhaba Miran Bey,

   B1 düzeyinde Almanca özellikle süresiz oturum ya da Almanya vatandaşlığını tercih ederseniz önüne engel olarak çıkacaktır. O nedenle bunu mutlaka sertifikalandırmanız yararınıza olacaktır. Kurs için hafta sonu kurslarına gidebilir ya da bu konuda yardımcı olacak bir tanıdığınzdan da destek alabilirsiniz.

   İyi şanslar

 75. Merhaba;
  Ben 4 senelik evliyim b1 oturumumu daha alamadım. 3 seneye yakın aynı işyerinde çalışıyorum. Alman vatandaşı bir kızım var. Otururmum 9. Ayda bitecek. Eşimle anlaşamadığımızdan dolayı uzatmak istemiyor. Ben nasıl burda kalabilirim. Çocuğumdan ayrılıp geri dönmek istemiyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim i.

  1. Merhaba Oktay Bey,

   3 yıllık çalışmadan dolayı eşten bağımsız oturum alma hakkınız var. Bunda ısrarcı olmanızı öneririm. Zaten 4 yıllık evlilik süresi de geçmiş. Eşten bağımsız oturumu çoktan hakkettiğinizi söyleyebilirim. 2. seçenek de Alman vatandaşı çocuk üzerinden oturum almak.

   iyi şanslar

 76. 2020 mayıs ayında almanya’ya aile birleşimi yoluyla geldim 6 aydır miniijob olarak çalışıyorum eşim alman vatandaşı evimiz kendimizin oturumum önümüzdeki ay bitiyor kaç senelik uzatırlar ilk seferdeki gibi 3 senelik mi verirler yoksa 5 senelik verebilirler mi?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Oturum uzatma konusunda dil seviyesi ve çalışma durumunuz süre konusunda belirleyici olur diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 77. Merhabalar Eski esim ve cocugum Avrupa vatandasi olarak almanyada ikamet ediyor cocugum 10 yasinda ve cocugumu senede 1 kez ancak gorebiliyorum bunun için alman hukumeti oturum ve calisma izni verebilir mi bana.

  1. Merhaba Gökhan Bey,

   Almanya vatandaşı çocuğa aile birleşimi kapsamında vizye başvuru yapabilirsiniz. Bir iş sözleşmesi yani aile birliği olmayacağı için geçiminizi sağlayacağınızla ilgili belge de ibraz etmeniz avantajınıza olacaktır.

   İyi şanslar

 78. Öncelikle iyi çalışmalar 3,5 senedir almanya’dayım aile birleşimi yoluyla geldim eşim hem alman vatandaşı hemde burada üniversite mezunu ve bir devlet dairesinde memur kendimde türkiye’de üniversite mezunuyum.Almanya’da girdiğim entegrasyon sınavını yani uyum sınavını başarıyla geçtim onun sertifikasını aldım fakat b1 sertifika sınavına henüz giremedim yaklaşık 7 aydır minijob olarak çalışıyorum önümüzdeki hafta oturum uzatmaya başvuracağım sizce 3 yıllık mı verirler yoksa 5 yıllık mı verirler oturumu.Ayrıca elimde almanca kursuna başlamadan yapılan seviye belirleme belgesinde seviyemin b2 olduğuna dair bir belge daha var bununda faydası olur mu saygılar

  1. Merhaba Nejla Hanım,

   Oturum uzatmalar ağırlıklı olarak dil seviyesi-çalışma durumuna göre belirleniyor. Ancak dil için seviye belirleme belgesinin yeterli olabileceğini düşünmüyorum.

   Almanya’da bulunan MBE Göç Danışmanlığı bürolarından bu konyla ilgili bilgi almanızı öneririz.
   Tereddüt etmeden bu hizmete başvurun sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık yaparlar.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

  2. merhabalar
   benim ve iki çocuğumun yeşil pasaportu var ,hem hemşirelik hemde hastane yönetimi olmak üzere 2 mesleğim var ve her iki alnda da lisans mezunuyum. yeşil pasaport ile almanya ya gitsem ev kiralasam ,hızlı bir şekilde iş bulup oturum izni alabilr miyiz ,çocuklar 16 yaşından küçük

   1. Merhaba Tuğba Hanım,

    Ne yazık ki bu yöntemle gidildiğinde oturum ya da ikamet alamayacağınız için ev bile kiralamak sorun olacak. Ayrıca oturum için mutlaka ulusal vize sürecini izlemek gerekir.

    Almanca öğrenmenizi, denklik yaptırmanız ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek vizeye başvuru yapmanızı öneririm.

    Kolay helsin

 79. Merhaba,

  Eşim ile 29 Nisan’da evlendik, kendisi de Almanya’da Doktora programına hak kazandı. Ulusal vizeye beraber başvurduk 23F tipi olarak, 7 senedir kurumsal bir şirkette çalışıyorum, mühendisim giderken istifa edeceğim ve Almanya’ya gittikten sonra iş arayışım olacak. Aynı vize ile bana da çalışma ve oturum izni çıkabiliyor diye bilgi edinmiştik doğru mudur? Ayrıca istifa sürecim beraber gitme olasılığımızı etkiler mi? Birikmiş bir miktar tutar yine bankada göstermekte faydalı olur mu ilk gidişim için?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Yiğit Bey,

   Vize görüşmesinde her ikinizin de geçim giderleri konusunda belge ibraz etmeniz beklenir. Örneğin bloke hesap gibi.
   Vize görüşmesi beraber olur, vize onaylandığında aile birleşimi kapsamında ALmanya’da hem oturum hem de çalışma izniniz olacaktır.

   Bilginiz olsun

 80. Merhaba ben romanya vatanadaşıyım, almanyada iş bulunca çalışmak istiyorum sonrada eşimi almak istiyorum. Romanya vatandaşı olarak almanyada calısacağım işin kasiyerlik gibi olması durumunda oturum ve calısma izni gibi konularda ab vatandaşı olarak sorun yaşar mıyım. Yoksa orda daha kıdemli bir iş bulup gitmem mi gerekiyor. Bu kasiyerlik işinde ise eşimle almanyaya gelebiliyor mu? Geldiiğindw calısabilir mi istediği yerde? Teşekkürler

  1. Merhaba Sıla Hanım,

   AB vatandaşları Almanya’da buldukları işte çalışabilirler. Eşiniz de aile birleşimi vizesi ile anınıza gelebilir ve geldiğinde oturum alma ve çalışma hakkı olacaktır.

   Bilginiz olsun

 81. Merhaba,
  Eşim Frankfurt bölgesinde bir iş teklifi aldı. Aile birleşimi vizemizi aldık. Almanyaya gelmeden önce ev tutmaya çalışıyoruz fakay oldukça zor ev bulmak. Geldiğimizde 1 aylık bir sürede ev bulmanın yanında, ikamet ve blue kart başvurularımızı yapacağız. Bu süreçte bir otelde ikamet etmemiz başvurumuz için sorun yaratır mı. Oteli ikamet adresi olarak gösterebilir miyiz?

  1. Merhaba Senem Hanım,

   Öncelikle vizeniz hayırlı olsun. Güzel bir başlangıç olmasını diliyorum. Online/Uzaktan Almanya’dan ev tutmak çok zor. Kiraya verecekleri kişiyle/kişilerle yüz yüze görüşmeyi tercih ediyorlar. Oteli geçici ikamet adresi olarak gösterebileceğinizi düşünüyoruz. Ayrıca bulunduğunuz bölgedeki Welcome Center’a da danışabilirsiniz.

   Kolay gelsin
   Selda Çatar

  2. Merhabalar
   Nışanlım Almanca öğretmeni 24.07 de Almanya iş arama vize görüsmesi var. Sorum şu biz vize olumlu çıktıktan sonra Almanya’ya gitmeden nikah yaparsak benim yanına gitmem için 2 yıl beklemem gerekiyor mu.

   1. Merhaba Kübra Hanım,

    Evliliğin önce gerçekleşmesi durumunda 2 yıllık bekleme süresi söz konusu olmaz. Aynı zamanda nişanlınız mavi kart statüsünde olacaksa yine bu bekleme süresinden muaf olursunuz.

    Bilginiz olsun

 82. Öncelikle böyle bir olanak tanıdığınız için teşekkürler ben 2020 Nisan ayında aile birleşimi yoluyla almanya’ya geldim malum korona krizinden dolayı 2,5 yıl iş bulamadım şimdi 5 aydır minijob olarak çalışıyorum oturumun gelecek ay bitecek eşim alman vatandaşı almanca kursu ve integrasyon kursu yaptım fakat b1 sınavına hastalanınca giremedim fakat orienterung sınavına girdim ve başarıyla geçtim sizce oturumumu kaç yıllık uzatırlar 3 yıl mı uzatırlar yoksa 5 yıl mı bazı kişiler 5 yıllık alman için en aaz 5 yıl almanya’da kalma şartı var diyorlar sizce durum ne olur teşekkürler

  1. Merhaba Baybars Bey,

   Yabancılar dairesinin vermiş olduğu karar kişiye göre değişmekte. Çalışıyor olmanız avantaj; ancak uyum sertifikanızın olmaması nedeniyle oturma izni uzun süreli verilmeyebilir. Durumunuzla ilgili bölgenizdeki MBE Göç Danışmanlık bürolarından danışmanlık alabilirsiniz. Tereddüt etmeden bu hizmete başvurun sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık yaparlar.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

   Derya Ozan

 83. Merhaba, iyi günler Melek Hanım,
  2017 yılında evlenip Almanya’ya geldim. 2 yıl evli kaldıktan sonra 2019 yılında eşimden boşandım. 2020 yılında 4 Abs 2’dan 2 yıl oturum aldım. 2 yıl kesintisiz aynı işverende çalıştım ve sınırsız iş sözleşmem olduğu için sorun çıkmadı. Daha sonra kanser teşhisi ile bir çok kez ameliyat oldum. Sağlık sorunlarım nedeniyle performansımdan dolayı çok Kündigung aldım. 2022 yılında Almanya’da 60 ay sigortalılık süresi dolunca malulen emeklilik için başvurdum ve 2022 Aralık ayında bu sefer 4 ABS 5 paragrafından 2 yıl daha oturum verdiler ama Oturum kartında 6.paragraf 1. Madde yazıyor. Bu oturum konusunda bir çok danışmanlık almama rağmen kimse bu konuda bilgi sahibi değil. Yabancılar Şubesi bile açıklama yapamıyor. Ben şimdi vatandaşlık için başvuru yapacağım ama bu oturum kartında ki madde engel olur diye korkuyorum. Avukat ile görüşme yapmama rağmen Avukat tarafından,Yabancılar şubesinin insiyatifine kalmış diye bilgi aldım.şimdi benim göre eğer vatandaşlık başvurusu reddedilirse oturum almak için 1 yıl aynı işveren de çalışmak zorunda mıyım?? Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Öncelikle çok geçmiş olsun.
   Bizimle paylaşmış olduğunuz bilgilerden yola çıkarak kesin bir şey söylemek mümkün değil, çünkü bu gibi durumlarda resmi kurumlar taktir yetkisi de kullanabilirler, danıştığınız avukat da bu yönde görüş bildirmiş. O nedenle bu kurumların çalışma sistemlerini iyi bilen MBE Göç Danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririz. Bu kurumlar sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık verirler. Tereddüt etmeden görüşmenizi öneririz.

   Ayrıca verdiğiniz bu paragrafları da size gayet açık ve net açıklayacaklardır.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin.

   1. Merhabalar
    Benim Almaya’da çalışmaya başlama gibi bir ihtimalim var. Orada aynı işte 1 yıl çalıştıktan sonra evleneceğim kişiyle orada eşcinsel evlilik yapıp aile birleşimiyle Almanya’ya gelebilmesini sağlıyabilir miyim acaba?
    Teşekkür ederim şimdiden.

    1. Merhaba,

     Aile birleşimi için sizden 2 yıllık bir oturum süresini geçirmiş olmanız beklenebilir. Bunu sağlamanız durumunda Almanya’da nikah kıymak üzere aile birleşimi yapmak mümkün.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba ilginiz için teşekkür ederim 2015 yılında eşimle evlendik eşim ve çocuğum alman vatandaşi turkiye de yaşıyoruz benim 5 yillik turistik vizem var giris cikis icin, depremden sonra esim adresini almanyaya aldi kayınvalidemin yanına, almanyaya yerlesmeyi düşünüyoruz, ben oturum calisma izni için turliyede konsolosluğa mi basvurmam gerekli? (Esimle evliliğimizi daha öncr almanyaya bildirmiştik)

     2. Merhaba Hasan Bey,

      Evet, aile birleşimi kapsamında ulusal vizeye başvuru yapmanız gerekir. Gerekli evraklarla beraber A1 dil sertifikası da sizden istenir.

      Bilginiz olsun

   2. Melek hanım merhabalar 1 yıl önce Aile birleşimi ile Almanya’ya geldim, 1 Yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. Eşimle ayrılmayı düşünüyoruz benim burada kalabilmem için ne önerirsiniz ve önümüzdeki ay türkiyeye gidicem 1 haftalığına eşim Almanya’ya girişimi engelleyebilir mi

    1. Merhaba Rıdvan Bey,
     Durumunuzla ilgili bölgenizdeki MBE Göç Danışmanlık bürolarından danışmanlık alabilirsiniz. Tereddüt etmeden bu hizmete başvurun sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık yaparlar.
     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
     Eşinizin girişinizi engelleme riskine karşılık Türkiye’ye seyahatinizle ilgili olarak da bir avukatla görüşmenizi öneririm.

     Kolay gelsin
     Başak Gül

 84. İyi günler. Berlin’e yeni geldim. Eşim aile birleşimi için konsolosluğa randevuda bulunmuştu ve sanırım depremden dolayı randevusu beklediğimizden erken geldi. Ben Berlin’de bir ev buldum ama ev Untermiete olarak geçiyor. Bu ev aile birleşiminde kullanılabilir mi? Bana untermiete yapacak kiracı da orada ikamet etmeye devam edecek bu metrekare açısından bir sorun yaratır mı? Ev 58 m2 yasal olarak sorun çıkar mı emin olmak istiyorum. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ceren Hanım,

   Sizin için bir oda tahsis edilecekse geçici olarak bu adresi göstermek mümkün. Malum Almanya genelinde, özelde de Berlin’de uygun ev bulmak oldukça zor ve zaman alan bir uğraş. Metrekare olarak yeterli olması ve geçici olduğunu belirtmeniz durumunda esneklik göstereceklerini düşünüyorum.

   Yine de mutlaka Welcome center ya da göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba

    Almanya’da doğdum büyüdüm ben 16 yaşındayken benim fikrim bile sorulmadan ailem beni Türk vatandaşlığına geçirdi. Bu da yetmezmiş gibi 24 yaşında Türkiye’ye bir havayolunda çalışmam için gönderdi. Almanya’da süresiz oturum sahibiyim 6 ayda bir giriş çıkış yapıyorum. Oturum kartımın yenilemesi süresi geldiği için yabancılar dairesine gittim pasaportumdaki abd vizesine taktılar bende Türkiye’de bir havayolunda çalıştığımı söylemek durumunda kaldım. Almanya’dan hiçbir zaman bir yardım vs almadım. Bu süreçte başıma ne gelebilir çocuğum var çok endişeliyim ve yalan söylemek istemiyorum

    1. Merhaba Faik Bey,

     Almanya’dan bir avukatla görüşmenizi öneririm. Siz Almanya dışında uzun süre kaldığınız için oturumun uzatılması ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz.

     İyi şanslar

  2. Türkiye de evlendik turist vizesi ile Berlin’e geldim eşimiin oturma izni var evi müsait devletten yardım almıyor ben Türkiye de emekliyim oturum alabilirmiyimmm

   1. Merhaba Mehmet Ali Bey,

    Halihazırda Berlin’deyken yabancılar dairesine başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz, ancak genel eğilim Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvurmanız yönünde olur.
    Yabancılar dairesinin yönlendirmesine göre Türkiye’den vize için gerekli şartları yerine getirdikten sonra aile birleşimi vizesi alabilir, Almanya’ya giriş yaptıktan sonra da oturma izni için başvuruda bulunabilirsiniz.

    Daha detaylı bir değerlendirme için bizi arayabilirsiniz.
    https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

 85. Merhaba Melek Hanım Ben Ziyaretci vizesiyle Abimin Yanina Depremzede Olarak Geldim Abim Çalışan Biri Benim icin Sefleriylen konustu sefleride Çalışma izni olursa işe alabiliriz demis Ben Ziyaretci vizesiylen Çalışma izni Alabilirmiyim
  Simdiden cok tesekur ederim

  1. Merhaba Zühra Hanım,

   Yabancılar Dairesinin genel eğilimi schengen vizesiyle Almanya’da bulunurken iş sözleşmesi edinseniz de oturma izni vermemesi yönünde. Yine de işvereniniz yabancılar dairesinden bu yönde bilgi-danışmanlık alabilir.
   Ancak diplomanız uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda Türkiye’ye gelip çalışma amaçlı vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

   1. Selam melek hanım ben ilticacı olarak Almanya’ya geldim 6 senedir almanyadayım eşimin oturumu var 3 yıllık vede iki tane çocuğum var bana terk geldi ilticam kabul olmadı yinede beni gönderme şansları var mı şimdiden teşekkür ederim

    1. Ben 1 yıllık evliyim Türkiye den evlilik yaparak geldim ve çok şiddete maruz kaldım ve ayrılma aşamasındayız şuanda henüz dava falan açmadı yanlız bana dediği kelime 24 eylülde benm oturum sürem bitiyor uzatmicağını söylüyor ne yapabilirim bana yardımcı olur musunuz lütfen

     1. Merhaba Nagihan Hanım,

      Öncelikle çok geçmiş olsun. Şiddete maruz kaldığınızı belgelemeniz durumunda eşten bağımsız oturum izni almanız mümkün. MBE Göç Danışmanlık büroları bu konuda destek verir ve yönlendirme yapar aynı zamanda durumunuz da belgelenmiş olur. Tereddüt etmeden bu hizmete başvurun; sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık yaparlar. Ayrıca şiddet gören kadınlara 18 dilde 24 saat danışmanlık veren sivil toplum kuruluşları da var.
      Mutlaka bu kurumlarla iletişime geçin. Almancanız yeterli olmazsa tercümanlık konusunda da destek alırsınız.

      https://www.hilfetelefon.de/gewalt-gegen-frauen.html
      https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

      İyi şanslar

      Derya Ozan

  2. Merhabalar , ben Almanya doğumluyum . Almanya süresiz oturum iznim var ancak pasaportta. Yıllardır Almanya’ya gitmiyorum , Almanya oturun izin belgelerini karta geçmiş. Mevcut olan hakkımı Almanya’ya gittiğimde iptal edip ülke dışı tapılıyor diye duyum aldım. Almanya’dan süresiz oturum iznimi karta aktarmak için nasıl bir yol izlemeliyim ? Rica etsem bana bu konu da bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler 🙏🏻

   1. Merhaba Esra Hanım,
    Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
    Süresiz oturma izniniz olsa da Almanya dışında 6 aydan fazla kaldığınız için oturumunuz riske girmiş olabilir. Herhangi bir işlem yapmadan bir avukata danışmanızı öneririz.

    Kolay gelsin.

    SElda Çatar

    1. Merhaba Melek Hanım
     Ben yaklaşık 30 yıl Almanya’da yaşadım ve oturum iznimde vardı fakat pasaportumun süresi bittiğinde yenileme işleminden sonra Almanya’da landratsamta süresiz oturumun yenilenmesi için başvurduğumda bana olumsuz yanıt geldi sebebi de 2019 yılında Almanya’daki ikâmetgahımı sildirmemdir çünkü o tarihte Türkiye ye taşındım ve burda yaşıyorum çocuklarım orada onları ziyarete gittim bu arada senede 2 şer kere en son girişim 2022 ağustosuydu. Yurtdışından borçlanma yoluyla Türkiye’den emekliyim ve Almanya’da hiç sicilim yok bu durumda ne yapmamı öngörürsünüz bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler selamlar

     1. Fisun Hanım Merhaba,
      Süresiz oturum izniniz olsa da Almanya dışında 6 aydan daha fazla kalmanız durumunda oturumunuz riske girer ve uzatılmayabilir. Giriş çıkış yapmak yeterli değil. Sizin oturumunuz da bu yüzden uzatılmamıştır diye düşünüyorum. Almanya’dan bir avukattan bu konuda danışmanlık almanızı öneririz.

      İyi şanslar

 86. İyi calismalar oncelikle bu sekilde soru cevap yoluyla insanlara yardimci oldugunuz icin tesekkurler.
  Ben 1984 dogumluyum annem 1966 dogumlu türk babam ise alman annemle babam annem 15 yasindayken turkiyede evlenmisler ve ben annem 16 yasindayken dogmusum daha sonraki surecte ben 7 yasindayken annemle babam ayrilmislar ben suanda turkiyede kamuda calisiyorum ve biri 12 biri 3 yasinda iki cocugum var.babamla baglar o tarih itibariyle kopmus benim halen soyadim babamin soyadi.annemin nufus kayit ornegindede alman tabiyetli ……… ………… (Babamin adı soyadı) ile evlenmis ve bosanmistir yazmakta..Benim yada cocuklarimin bu konuyla ilgili bi hakki hukuku varmidir varsa nelerdir bunu ogrenmek istiyorum…dogum belgemde soyadim , annemin eskiden kullanmis oldugu pasaportunda soyadimiz da yabanci bu belgelerde mevcut .bildigim kadariyla annem 18 yasindan kucuk oldugu icin o tarihte annemin evliligini alman hukumeti kabul etmemis
  .iyi calismalar

  1. Merhaba Can Bey,

   Değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim.

   Anlattıklarınızdan yola çıkarak kan bağı prensibi yoluyla vatandaşlık alma hakkınız olabilir. Kendi doğum belgenizin yanı sıra babanızın da kimlik bilgileri ile konsolosluğa başvurmanızı öneririz.
   Çocuklarınızın durumunu da konsoloslukta görüşebilirsiniz.

   İyi şanslar.

 87. MERHABA MELEK HANIM ,
  BEN KISA BİR SÜRE ÖNCE EŞİMDEN BOŞANDIM ALMANYADA OTURAN TÜRK AMA OTURMA İZNİ OLAN EVLENMİŞ BOŞANMIŞ OLAN SEVGİLİM VAR . ONUNLA EVLENİP ORDA YAŞAMAK İSTİYORUM. TÜRKİYEDEKİ EŞİMDEN BOŞANDIKTAN SONRA BEKLEMEM GEREKEN SÜRE VARMIDIR.?

  EĞER OLURDA ALLAH KORUSUN ANLAŞAMAZSAK 3 YIL DOLMADAN AYRILIRSAM AMA ORDA ÇALIŞIYORSAM OTURMA İZNİM İPTAL OLURMU ? BİRDE OĞLUM VAR 14 YAŞINDA ONUNLA BİRLİKTE ALMANYAYA GİDEBİLİRMİYİM ?

  1. Halime Hanım Merhaba,

   Nikahınızı Türkiye’de yapacaksınız boşanma sonrası bekleme süresi anlamına gelen bir süre mevcut. Bu konuyu bir avukat ile görüşmekte yarar var.
   Almanya’da kendinize ait oturma izni alabilmek için belirli bir yasal evlilik süresi gerekiyor. Bunun öncesinde talihsiz bir vaziyet yaşarsanız Yabancılar Dairesi durumunuz tekrar ele alır. Burada Almanca öğrenme konusundaki gayretiniz, uyum süreciniz, çabanız ama en önemlisi çalışıyor olmanız değerlendirilir. 1 yıl süreyle aynı iş yerinde çalışmış olmanız ve işinizi sürdürmeniz, sözleşmenizin de devam etmesi (bu iş sigortalı olmalı ve part time bir iş de olabilir) durumunda 1 yıllık oturma izni alabilirsiniz. Burada Yabancılar Dairesi’nin takdirinin de önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca sağlık, şiddet gibi istenmeyen durumlar yaşayacak olursanız belgelemek şartıyla Yabancılar Dairesi tekrar durumunuz gözden geçirecektir.

   Çocuğunuz 16 yaşına kadar sorunsuz gidebilir. Almanca öğrenmesinde fayda var.

   Kolay gelsin

 88. Merhaba Melek hanım,
  Almanya’ya eşimin işi sebebiyle geldik. Benim daha az, eşimin ise sanırım üç yıllık (mavi kartlı) oturma izni var şuan. Ben şuan oturma iznimi bir yıl daha uzatma imkanımı kullanmak için başvuru yapacağım. Yalnız eşimin buradaki işiyle anlaşması, şuan için bir ay sonra bitiyor ve Türkiye’ye döneceğiz.

  Sorum şudur: Biz Türkiye’ye dönerken buradaki adres kaydımızı sildireveğiz diye biliyorum. Bu adres kaydımız silinince, ikimizin de oturum izinleri anında iptal olur mu? Yoksa ikamet adresimiz olmadan da oturum iznimiz, kartta gösterilen süre kadar devam eder mi? Ve biz de bu oturum kartlarımız ile bu süreler içinde Almanya’ya giriş çıkış yapabilir miyiz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Hande

 89. Merhabalar , ben alı Almanya duseldorfta yaşıyorum yaşadığımız şehir Hollanda sınırı turkıyeden bir yıl önce aıle bırlesımı ıle geldim Almanya’da bir yıldır çalışıyorum . Hollanda sınırları ıcınde calısabılır mıyım ? Sadece Hollanda’da veya hem Almanya hem Hollanda gıbı secenegım var mıdır ?

  1. Merhaba Ali Bey,

   Aile birleşimi kapsamında aldığınız oturumla Hollanda’da çalışma şansınızın olacağınız düşünmüyorum.

   Ya da göç danışmanlığı bürolarından da danışmanlık alabilirsiniz.
   Yine de bu konuda göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden iletişim kurun lütfen. Sizlerin yararına ve ücretsiz danışmanlık yapan sosyal kurumlardır.

   Kolay gelsin

   Kolay gelsin

  2. Iyi günler
   Benim nisanlim suan türkiyede Ben ise insani oturumumdan dolayi türkiyeye gidemiyorum. Ben nisamlimi berline getirmek istiyorum nasil yapabilirim bilgi verirseniz cok sevinirim.

   1. Merhaba,

    Durumunuzu avukatınız ile görüşmenizi öneririz.

    Kolay gelsin
    Selda Çatar

   2. Merhaba,
    Sorulara verdiğiniz cevap ve ayırdığınız vakit için öncelikle teşekkür ederim.

    Biz eşim ile Türkiye’den 4 yıl önce aile birleşimi ile Almanya’ya geldik. İkimiz de Türk vatandaşıyız. Eşim bir süre sonra sınırsız oturuma geçti benim de pasaportuma 4 senelik bir oturum vizesi basıldı ve mayısta bitiyor. Bu oturum vizemin uzatılması için başvuracağım fakat benden dil bilgisi için sertifika istenir mi? Çünkü ilk seferde aldığımda böyle bir belge istenmedi. Şimdi istenir mi emin olamadım size danışmak istedim.

    Cevabınız için şimdiden teşekkür eder iyi bayramlar dilerim.

    1. Merhaba Ali Bey,

     Yazdıklarınızdan yola çıkarak oturumunuzu uzatmanızda herhangi bir engel görmüyoruz, fakat Yabancılar Dairesi dil düzeyinizi ve çalışma durumunuzu bilmek ister. Bahsettiğiniz dilden muafiyet durumu Almanya’da oturum uzatma için değil, Türkiye’den aile birleşimine başvurmak için evrak listesinde yer alan bir ibaredir.

     MBE göç danışmanlığı bürolarından da danışmanlık almanızı öneririz. Bu hizmetten ücretsiz yararlanabilirsiniz.
     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Kolay gelsin

 90. Merhaba. Benim önemli ve biraz acil bir sorum olacaktı, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Ben ve eşim şu an almanyada 1 yıllık bir vize ile kalıyoruz. evlendikten sonra eşimin soyadının yanına benim soyadım da eklendi. yalnız biz buraya hemen evlendikten sonra geldiğimiz için eşim pasaportunu vs değiştirmedi. şu an pasaportunda kendi soyismi tek var. bu şekilde seyehat ediyor ve resmi belgelerinde herhangi bir sıkıntı olmuyor. ama evlilik cüzdanında iki soyisim var. eşim bu aralar almanyada bir iş kabulü aldı ve blue card başvurusu yapacak. ben de onun aracılığı ile aile birleşimine.
  şimdi sorum şu. biz evliliğe dair evrakları vize ofisine teslim ettiğimizde evlilik cüzdanında 2 soyisim ama pasaportta tek soyisim olması herhangi bir sorun yaratır mı? blue card başvurusu almadan önce pasaport değiştirmemizi isterler mi ? (iş sözleşmesini verecek kurum çabuk başlamasını istiyor, hemen başlayamazsa teklifi geri çekebilirler) . Lütfen bir fikir verebilir misiniz ?

  1. Yunus Bey merhaba,

   Mail üzerinden de sorunuzu iletmiştiiniz. Biraz önce oradan cevap yazdım size.

   Bilginiz olsun

 91. Merhabalar melek hanım
  Ben aile birleşimi ile almanyaya gitim kagıt uzerinde 1,5yıl oldu evleneli ama almanyada 5 ay kaldım eşimin tehdıtlerine dayanamayıp türkiyeye geçiçi pasaportla geldim ama benim mutun esyalarıma el koydular pasaport vs oturum kartım. Boşanıcya yada vs dava acıcsa 3 senelik oturumu alabilirmiyim lütfen yardımcı olursanız cok mutlu olurum

  1. Merhaba Rabia Hanım,

   Çok geçmiş olsun.

   Almanya dışına çıktığınız için ne yazık ki oturum hakkınız bulunmuyor. Almanya’dayken bu durumu polise ya da kadın örgütlerine-göç danışmanlığı bürolarına bildirmiş olsaydınız kalmanız için bir çözüm bulunabilirdi.

   Yine Almanya’da tanıdığınız bir avukat varsa bu konuda bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 92. Merhaba melek hanım ailebirleşimiyle Almanya’ya geldim gelme sürecim uzun olduğu için eşimle aramıza bir soğukluk girdi ve 2 hafta sonra Almanya’yı terk ettim 1.5 aylık vizem var eşim Almanya’ya girişimi engelleye bilirmi gidersem orada nasıl kalabilirim çok fazla piskolojik baskıya maruz kaldım.

  1. Merhaba Muhammet bey,

   Yazdıklarınızdan henüz oturum almadan geri geldiğinizi anladım. Dönüş yapabilirsiniz, hala vizeniz var. Ancak oturum için başvuru yaptığınızda evlilik birliğinin devam ediyor olması gerekir. Aksi halde vizenizin onaylanmayacağını düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 93. Mrblar ben 2021 nisanda evlendim.yaklasik 1.5 yildir calisiyorum ayni is yerinde.esimle anlasamiyoruz. 2 yildir evliyim..artik tehditlere basladi seni gonderirim diye.anlasmali evlilik yaptik derim gibi tehditler yapiyor..bosanirsam oturumum zarar görurmü?

  1. Merhaba Emre Bey,

   Aynı iş yerinde 1 yıldan uzun süredir çalışıyorsunuz; sözleşmeniz de devam ediyorsa eşten bağımsız oturum alma hakkınız bulunuyor.

   Bu konuda mutlaka göç danışmanlık bürolarından bilgi almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden iletişim kurun lütfen. Sizlerin yararına ve ücretsiz danışmanlık yapan sosyal kurumlardır.

   Kolay gelsin

 94. Merhaba
  bu yılın 12. ayında tam 3 yıl olacak almanyadayım. Eşim Alman vatandaşı ve aile birleşimi ile geldim. Türk vatandaşıyım. B1 sertifikam ve uyum kursu sertifikam var. Şuan hamileyim. 9. Ayda doğum yapacağım. Ama şiddetli geçimsizliğimiz var. Her gün kavga ediyoruz. Eğer hamileyken ayrılmış olsak burda yaşamaya devam edebilir miyim ? Yada başka ne yapmamı önerir siniz ?

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Öncelikle B1 ve uyum sertifikalarınızın olması size çok büyük avantaj sağlayacaktır.
   Eşten bağımsız oturum ve şiddetli geçimsizlik konusunda göç danışmanlığı bürolarından mutlaka danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden iletişim kurun lütfen. Oturumunuzla ilgili konularda da size destek verecekler ve gerektiğinde yönlendirme yapacaklar.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba melek hanım ben almanayaya yeni geldim aile birleşimi ile oturum kartım henüz elime geçmedi Türkiye’de hemşirelik yapıyordum burda da devam edecektim ama sürekli şiddet görüyorum eşimden ve kimsem yok burada maalesef bu şartlarda almanya da kalıp çalışma imkanım olur mu sizce ?🙏🏻

   1. Merhaba Ayşe Hanım,

    Öncelikle şiddet gördüğünüzü doktor raporu ya da görgü tanıkları aracılığıyla belgelemenizi öneririz. Size en yakın MBE göçmen danışmanlık hizmetlerinden de faydalanmanızı öneriyoruz. Oradaki görüşmeleriniz de belge niteliğinde olacağından kanıt olarak sunabilirsiniz. Bu durumda Yabancılar Dairesi bir yıllık oturma izni verebilir.
    Mesleğiniz, denklik ve gerekli dil düzeyi konularında da sizi yönlendireceklerdir.
    https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık verirler; Almanca sorunu nedeniyle gerekirse tercümanlık konularında da yardımcı olurlar.
    Ayrıca kadın kuruluşlarından da destek almanız önemli. 18 dilde ve 24 saat hizmet veren bir kurum. Mutlaka ilertişim kurmanızı öneririm. https://www.hilfetelefon.de/gewalt-gegen-frauen.html

    Aşağıda verdiğimiz iletişim bilgileri aracılığıyla bize ulaşırsanız size daha ayrıntılı bilgi verebiliriz.
    https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Geçmiş olsun

 95. Merhaba Melek Hanım.
  Benim sorum şu olacak öncelikle eşim bulgaristan vatandaşı ve 4,5 yıldır evliyiz o kendisi almanyada yaşıyor ben işim gereği Türkiye ve Polonyada (çalışma iznim var) çalışıyorum. Eşime kanser teşhisi koyuldu ve önümüzdeki ay kemoterapiye başlanacak yanında olmam gerekiyor ve bunun için nasıl bir yol izleyebilirim. Bildiklerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum teşekküler .

  1. Merhaba Fevzi Bey,

   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim ve acil şifalar dilerim.
   Eşiniz AB vatandaşı olduğu ve sizin de Polonya’da oturma izniniz olduğu için Almanya’ya eşinizin yanına gidebilir ve oturum izni için yabancılar dairesine başvuru yapabilirsiniz. (Polonya’da çalışma izniniz olduğunu için oturum izniniz de vardır diye düşünüyorum.)

   Bu konuda eşiniz mümkünse göç danışmanlığı bürolarından da danışmanlık alabilir.
   En yakın danışmanlık bürosuna bu link üzerinden ulaşılabilir. Tereddüt etmeden danışmanlık almasını öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 96. Merhabalar Melek Hanım,

  02.11.22 de Almanyaya geldim. Aynı hafta hemşire yardımcısı olarak bir hastanede Anerkennung yapmaya başladım. Ekim 2023’te Anerkennung sınavım var. Nisan ayında Türkiyede evleniyorum ama eş durumuyla gelme olasılığı var mı nişanlımın, yoksa Anerkennung sınavını mı beklemek zorundayız?
  şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Yağmur Hanım,

   Bu durumda aile birleşimi esnasında sizin Almanya’da 2 yıldan beri kalıyor olma şartına bakabilirler. Ancak duyumlarımıza göre bazı yerlerde bu konuda esneklik uygulanabiliyor. Welcome center ya da göç danışmanlığından bu konuda danışmanlık almanızı öneririm. Bu kurumlar, yereldeki resmi dairelerin bu gibi durumlardaki tutumları hakkında sizi bilgilendireceklerdir. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

   1. Iyi akşamlar. Ben 2019 yılında Almanyada sűresiz oturumu olan ve uzun sűre Almanyada yaşayan bir tűrk vatandaşı ile evlendim. Nigahımız Tűrkiyede oldu. Eşim beni Almanyaya gőtűrmedi yada istemedi. Eşimin sağlık siqortasından bende Tűrkiyede hep doktor kontroline gitdim. Sağlık sorunlarım olduğu icin tedavi oliyordum. Haplarımı hepsini Alman sağlık siqortası karşıladı. Şu an ayrıyız. Ama boşanmadık. Calışmak gűcűm yok. Ben Alman hűkumetine muraciat etsem bana yardım ederlermi,? Ya eşime tazminat davası aca bilirmiyim. Teşekkűr ederim.

    1. Merhaba Yeter Hanım

     Durumunuzu bir avukatla görüşmenizi öneririz. Sizin boşanma davanızdaki nafaka-bakım konularıyla ilgili danışmanlık almanızda fayda var.

     Kolay gelsin

  2. Iyi akşamlar. Ben 2019 yılında Almanyada sűresiz oturumu olan ve Almanyada ikamet eden Tűrk vatandaşı ile evlendim. Nigahımız Tűrkiyede oldu. Eşim beni Almanyata gőtűrmedi. Ama eşimin sağlık siqortasından yararlandım. Sağlık sorunlarım var. Hep doktor kontrollerine gitdim, tedavi oldum. Haplarımı hepsini Alman siqortası karşıladı. Eşimle su an ayrıyız. Ama boşanmadık. Calıcmaj gűcűm yok. Almanyaya gitsem Alman hűkűmeti bana yardımcı olurmu. Yada Almanyada eşime tazminat davası aça bilirmiyim. Şimdiden teşekkűr ederim.

   1. Merhaba Kifayet Hanım

    Durumunuzu bir avukatla görüşmenizi öneririz. Sizin boşanma davanızdaki nafaka-bakım konularıyla ilgili danışmanlık almanızda fayda var.

    Kolay gelsin

 97. Merhabalar

  2015 Yilinda Aile birlesimi vizesi ile almanya`ya geldim. Esim almanya da dogma büyüme fakat türk vatandasi. 2016 yilindan beri ayni firmada süresiz is izni ile calisiyorum. Fakat hala süresiz oturum alabilmis degilim. Süresiz oturum izni icin B1 seviyesinde ki almanca sinavini vermem muhakkak gerekiyor mu ya da o olmadan süresiz oturum iznini alabiliyor muyum?

  Aranilan sartlara baktigim zaman B1 sinavi haricinde herhangi bir eksik bulunmuyor.

  Tesekkürler

  1. Merhaba Murat Bey,

   Süresiz oturum için yasada açık ve net B1 şartı ve oryantasyon sertifikası yazar. Diğer şartları karşılıyor olmanız uyum sertifikasından muaf olabileceğiniz anlamına ne yazık ki gelmiyor. Bu konuda istisna uyguladıklarına şahit olmadık.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba melek hanim
    Ben almanyada evlendim esim Alman vatandasi a1 aldim bi cocugum oldu ve ful calisiyom ilticami geri cektim Bana 3ay oturum verdi acaba oturum almam ne kadar sürebilir tesekürler

    1. Merhaba Uğur Bey,

     Bu bilgilerden yola çıkarak bir süre vermek mümkün değil. Ancak genel uygulama bu durumdaki kişileri ulusal vize başvurusu için Türkiye’ye göndermek. Bu durumda mutlaka yabancılar dairesinden bir ön onay alın, vize için de mutlaka görüşme günü alın Türkiye’de vize randevusu için tarih belirleme için çok uzun beklemek gerekiyor.

     Bilginiz olsun

 98. Merhaba Melek Hn,

  10 ay önce mavi kart vizesi ile Almanya ya geldim ve hala çalısıyorum. Gelmeden önce erkek arkadaşımla evlilik yaptık, o da aile birleşimi üzerinden geldi. Şiddetli geçimsizlikten dolayı boşanacağız. Benim mavi kartımda ve çalışmamda bir problem çıkmaz diye düşünüyorum? Ama kendisinin bütün hakları yanacaktır değil mi?

  1. Merhaba Duygu Hanım,

   Siz iş sözleşmesi üzerinden Almanya’ya giriş yaptığınız için ayrılma durumunda sıkıntı yaşamazsınız ancak eşinizin Almanya’da evliliğe bağlı kalış süresi kısa olduğu için problem yaşayabilir ve eşten bağımsız oturum alma konusunda sıkıntı yaşayabilir.

   Kolay gelsin

 99. İyi Günler.
  Eşim ve reşit olmayan oğlum Ukrayna vatandaşları. Şu anda Almanya’da 2yıllık D vizesi ile yaşıyorlar. Jobcenter ev kiralarını ve diğer masraflarını ödüyor. Eşim Almanca kursuna gidiyor. Ben TC vatandaşıyım, Ukrayna’da süresiz oturma iznine sahibim. Şu anda İstanbul’dayım.
  Onların yanına gitmek istiyorum. Almann konsolosluğuna yazdığım e-maillere ya cevap alamadım ya tüm bilgiler web sitesinde yazılı gibi ya da “Ukrayna vatandaşları ile ilgili özel bir düzenleme yoktur” diye cevaplar aldım.
  Size sorum yardım alan reşit olmayan çocuğumun ve eşim için aile birleşimi vizesi alabilir miyim?
  Ayrıca Yukarıdaki yorumlardan birinde Ukrayna süresiz oturumu olan birisi 24.maddeden 3 yıllık oturum aldığını yazmış. 24. Madde nedir ? Ukrayna vatandaşlarına bile 2 yıllık d vizesi verilirken bu TC nasıl üç yıllık oturum almış?
  Saygılar. Değerli cevabınız için çok teşekkürler.

  1. Merhaba Çağatay Bey,

   Aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirsiniz. Eşiniz ve çocuğunuz yardım aldığı için aile birleşimi için geçim teminatı söz konusu olabilir. Beraber gitmiş olsaydınız bu söz konusu olmayabilirdi. Mümkünse bir iş sözleşmesi edinmenizi öneririm.

   Ukrayna vatandaşlarına savaş nedeniyle geçici olarak verilen oturumlar savaş devam ettikçe uzatılabilir.
   Örnek olarak verdiğiniz kişinin özel durumuyla ilgili bir veri yok. Sadece sonuç olarak 3 yıllık oturum var. Bu nedenle yorumlamak mümkün değil. Ancak 24 madde, koruma ihtiyacı olan kişilere verilir.

   Kolay gelsin

 100. Merhabalar Melek hanım.
  2021 ocak ayından beri almanyada yaşıyorum. Ve 2021 ağustos ayından beri çalışıyorum. Mart 2022 den beri ise aynı isyerinde süresiz iş sozlesmesiyle işime devam ediyorum. İlk mahkemem red geldi ve üzerinden neredeyse 2 yil geçti. Oturum alabilme şansım var mı sizce? Teşekkürler.

 101. Merhaba 01.04.2018 tarihinde Almanyada doğup sonradan Alman vatandaşı biri ile evlendim a2 seviyesi Almanca öğrenip aile birleşimi ile gittim 6 ay kalıp Türkiye’ye geri döndüm ve birdaha Almanya giriş çıkış yapmadım Ve 21.01.2023 tarihinde boşandık tekrar Almanya’ya dönebilme gibi bi imkanım varmı ?

  1. Merhaba Şükrü Bey,

   Eski evliliğiniz üzerinden dönme hakkınız bulunmuyor. Ancak yeni duruma uygun evraklarla başvuru yapma hakkınız var. Ayrıca diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi üzerinden çalışma vizesi alarak gitmek de mümkün.

   Kolay gelsin

 102. Merhabalar selamlar
  Değerli zamanınızı alıyorum
  Soracağım soruyu somut bir şekilde cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz..

  Polonya’ya 1 yıllık işçi vizeyle geldim.
  Polonya’da işçi oturum kartı aldım ( 3 yıllık )
  T.c ehliyetimi Polonya’da değiştirdim.
  Polonya ehliyeti aldım.
  Warsowada’ki T.C konsolosluğundan
  Yeni pasaportumu aldım, ve ikemetkahımı,
  Güncelledim.. malasef Artık Polonya’yı
  Terk etmek istiyorum..
  Almanya’da kendime bir iş buldum…
  Almanca B1 seviyesine kadar öğrendim..

  Polonya’da Almış olduğum kimlikleri
  Almanya’ya çevirebilirmiyim .?????

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Bu konuda Almanya’da çalışmak istediğiniz şehirdeki “Welcome Center”lardan danışmanlık almanızı öneririm. Bu kurumlar yereldeki resmi dairelerin tutumlarını ve yasaları iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendireceklerdir.

   Genel eğilim bu durumdaki kişilerin Türkiye’den çalışma vizesine başvuru yapmanız yönünde oluyor. Eğer halihazırda Almanya’daysanız danışmanlık biriminnden mutlaka destek alın ve yönlendirmelerini izletin.

   İyi şanslar

 103. Merhaba Melek Hanım,
  2019 yılında 25 yaşında iken ailemle birlikte Ankara’daki Alman Konsolosluğuna gittim. Gönüllü olarak Alman vatandaşı olduk. Annemin benim ve erkek kardeşimin Alman pasaportları var. Babamın Alman vatandaşlığı yok ama oturma izni var. Anneannem Alman, dedem Türk, yani Alman vatandaşlığını kazandık… Annem Almanya’da doğdu. Türk vatandaşlığımızı kaybetmedik. Çifte vatandaşlığım var. Alman vatandaşları da “AVRUPA BİRLİĞİ” vatandaşı olabilir mi? Schengen vizemiz de var. Haziran 2019’da ailemle birlikte Almanya’ya taşındım. 4 yıldan beri Almanya’da yaşıyoruz. Kuzenimin de, ailesinin de Alman vatandaşlığı var. 2020 yılında ailesiyle birlikte Almanya’ya taşındı. Kuzenimin adı ÖMER. Ömerin kız kardeşi 2022 Mart ayında Bülent’le nişanlandı. Bülent kuzenimden bir yaş büyük. 1992 Kasım doğumlu, 30 yaşında. 2015 yılında okumak için Almanya’ya geldi. 7,5 yıldır Almanya’da yaşıyor. C2 seviyesinde Almanca bilmektedir. Henüz askerliğini tamamlamamıştır. Ayrıca Alman vatandaşlığı da yok. Bir kafede garson olarak çalışmaktadır. Bülent’in ve ailesinin maddi durumları pek iyi değil. 47 gün önce kuzenimle Bülent arasında ilk kez garip bir durum yaşandı. Bülent benim kuzenimi telefonla aradı ve “Sen benim kim olduğumu biliyor musun lan? Hadi, Gel de beni bir nasiplendir! diyerek Kuzenimi tehdit etti. Annesi ve Babası evdeyken Kuzenime bağırdı ve onu küçük düşürdü. Ömerde ona, “Kimsin Lan Sen?” diyerek bağırdı. Bülent’in evine gitti. Bülent, “Ömer git! Gitmezsen polisi arayacağım!!” dedi. Bu olaydan bir ay sonra kuzenim iyi niyetle kardeşinin hatırı için olanları unutmak isteyip Bülent’in yanına gitti. Ancak Bülent, kuzenime saygısızlık yaptı ve alaycı iğrenç bir üslup takınarak onu içeri almak istemedi. BÜLENT ÇOK SAYGISIZ VE TERBİYESİZ BİR ADAM. Kuzenimde Sinirlenip kapısına ve penceresine vurdu: “Aç kapıyı lan!” diye bağırdı ona. Bülent, “Ömer, polisi arayacağım!” dedi. Kuzenim sinir anında farkında olmadan Onun kapısını, penceresini kırdı. Kuzenim normalde çok iyi bir insandır. Asla Kimseye kötülük yapmaz.. ama aynı zamanda da çok sinirli birisidir. ÖMER doğuştan “OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK” Hastasıydı. 2019 YILINDA TÜRKİYE’DE UZMAN BİR DOKTOR TARAFINDAN TEŞHİS KONULDU ve 2019 yılından bu zamana kadar ALMANYA’DA TÜRKİYE’DEKİ DOKTORUYLA WHATSAPP ÜZERİNDEN DURUMUYLA İLGİLİ GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞMELER YAPILDI. tedavi gördü, ilaç kullandı.. İLAÇLAR KUZENİMİ TEDAVİ ETTİ ANCAK TAM OLARAK İYİLEŞTİRMEDİ.. DOKTORDA SON ÇARE OLARAK “GAMMAKNIFE” AMELİYATINI ÖNERDİ.. 2022 KASIM AYINDA KUZENİM TÜRKİYE’ DE GAMMAKNIFE AMELİYATI OLDU.. AMELİYATTAN SONRA UZMAN DOKTOR, KUZENİMDE; OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞA DAİR bir semptom olmadığını, sadece Öfke Problemi olduğunu, ameliyatın olumlu sonuç verdiğini söyledi. Kuzenim 29 yaşında ve kesinlikle sabıka kaydı yok. Bu yaşına kadar suç işlememiştir, Ne Türkiye’de ne de Almanya’da. BÜLENT, AMCASINA ÖMER’in GAMMAKNIFE ameliyatı olduğunu söylemiş. Ömer bu olayın gizli kalmasını ve kimsenin bilmemesini istiyordu. Bu olaylardan sonra Ömer’in kız kardeşi “KİMSE BENİM ABİME SAYGISIZLIK YAPAMAZ” diyerek yüzüğü attı ve nişan bozuldu. Ömer intikam almak niyetinde.. BÜLENTİ ÇOK FECİ DÖVMEK İSTİYOR.. Şimdi Size sorum şu: Kuzenimin ALMAN ve AVRUPA BİRLİĞİ vatandaşlığına sahip olmasına rağmen; Schengen vizesi olmasına rağmen Bülenti döverse Cezası ne olacak?? Almanya’da birini dövmenin cezası nedir? Siciline işler mi? Bülent’in Alman vatandaşlığı yok.. Bir yabancı bir Alman vatandaşını tehdit edebilir mi? Polise şikayet edebilir mi? AB vatandaşları da dahil olmak üzere Alman vatandaşları hangi haklara sahiptir? Neler yapabilirim? Neler yapamam? Ve Alman vatandaşlığı olmayan bir kişi ne yapabilir? ne yapamaz? Bir Alman polisinin hangi yetkileri vardır? Tüm detayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyoruz. Kuzenim olayları Size detaylıca anlatmamı ve sormamı istedi.. LÜTFEN BİZİ BU KONU HAKKINDA BİLGİLENDİRİN!!

 104. Merhaba melek hanim benim sorum daha dogrusu sorunum su süresiz oturum kartim var öncelikle. Fakat türkiyede cb hakaret diye dava acilmis adima 3 senedir devam ediyor sonuclanmadi. Ve yakalama karari varmis. Pasaportum süresi bu yilin haziran ayinda bitiyor. Konsolosluk pasaport gibi yenileme islemi yapmiyor süresiz oturum kartim pasaport tarihine kadar gecerli bu durumda oturumum la alakali bir sikinti olurmu almanyada bunu merak ediyorum pasaportsuz kalmis olucam cünkü yada neler yapabilirim almandaki oturum ile alakali tesekkür ederim simdiden.

  1. Merhaba Aycan Hanım,

   Normal şartlarda pasaportu yenileyip oturumu da yeni pasaport numarasına göre kayıt yaptırarak kartı yenilemek gerek. Pasaportsuz sorun yaşayabilirsiniz.

   Bizi arayabilir misiniz? https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Ya da bu konuda bir avukattan destek alamanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 105. İyi günler diliyorum.
  2021 yılından beri Almanya’da yasiyorum. Eşim bulgaristan vatandaşı evliliğimizi kanitlayarak geldik. ( Direk Almanya’dan aile birleşimi olarak gelmedim. ) Bir oğlum var oğlumda Bulgaristan vatandaşı. Almanya’da kaldığım süre boyunca 6 ay geçerli geçici oturum kartı aldım en son yine uzatma başvurusunda bulundum. Benim sormak istediğim şu; Almanya’da suresiz oturum alabilmek için burada doğum yapmak yeterli mi. Yani bir bebeğin olduğunda seni buradan kimseler yollayamaz dediler bu ne kadar doğru. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Süresiz oturum için böyle bir şart yok.

   Süresiz oturum için B1 düzeyinde Almanca bilmek düzenli çalışmak avantaj olacaktır.

   Bilginiz olsun

 106. Merhaba,
  Almanya’da süresiz oturum iznine sahibim. Pasaportum bu sene bitecek. Almanya’dan herhangi bir gelir, yardım vs. almıyorum. Türkiye’de vefat eden ailemin emekliliği bana bağlandı. 4. Evre kanserim ve Türkiye’de tedavi görüyorum. Sağlık sigortam’da Türkiye’de. Her ay düzenli doktor ziyaretlerim ve kontrollerim olduğu için uzun vadeli Almanya’da kalmam mümkün değil. Almanya’da ikamet edebileceğim bir adresim veya bana Almanya’da bakabilecek biri bulunmamakta. Fakat Almanya ile bağımı koparmamak, düzenli aralıklarla akrabalarımı ziyaret etmek istiyorum. Bu şartlarda pasaportum yenilendiğinde süresiz oturum belgemin de yenilenmesi için hangi şartları sağlamam lazım. Almanya’da herhangi bir ikamet adresi göstermeli miyim veya 6 ay Almanya’da kalma şartını sağlamalı mıyım?

  1. Merhaba Yağmur Hanım,

   Öncelikle çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

   Almanya’da ikametiniz var iken, yılın 6 aydan fazlasını Türkiye’de geçirirseniz oturma hakkınızı kaybedebilirsiniz. Oturma izninizi, pasaport uzatılması nedeniyle yenilemeye gittiğinizde, yabancılar dairesine durumunuzu anlatıp özel izin alabilirsiniz.

   Yabancılar dairesiyle görüşmeden önce göç danışmanlığından ya da bir avukattan danışmanlık almanız yararınıza olur.

   Göç danışmanlığı bürolarına bu linkten ulaşmak mümkün. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza hizmet verirler.

   Kolay gelsin

 107. 2 bucuk yildir almanyadayim esimle siddetli gecimsizligimiz var b1 ve leben in deutschland kazandim 19 ay sigortam var vollzeit ama farkli yerlerde simdi yeni bir is buldum ve suresiz is sozlesmem var onumuzdeki ay oturumu uzatacagim bosanma karari alsam bir sorun yasarmiyim arastirdim 1980 yilinda avrupa birligi ile turkiye arasindaki anlasma geregi 2 yil birlikte yasadigimiz an esten bagimsiz otueum izni kazanilacagi yaziyor ama bir bilgi verebilirmisiniz esim alman vatandasi

  1. Merhaba Kemal Bey,

   Çalışıyor olmanız ve uyum sertifikalarına sahip olmanız büyük avantajdır.

   Normal şartlarda yasal evlilik süresi Almanya’da 3 yıldur. 2 buçuk yıl Almanya’da ikamet etmektesiniz, oturumunuzu riske atmamanızı öneririz. 2 yıldan sonra eşten bağımsız oturma izni her eyalette uygulanmayabilinir. Bu konuda bir avukattan ya da göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririz.

   Size en yakın göç danışmanlığı bürolarına bu linkten ulaşabilirsiniz. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık yaparlar.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Başarılar

   Derya Ozan

 108. Merhaba,
  Benim nişanlım Türk 15 yıldır almanyada .Orada kendi iş yerleri var . çalışanları var
  benimle 2. evliliğini yapacak .
  benim oraya hızlı gidebilmem için onun yanında işçi olarak gidip orada evlenmem mi daha iyi ( oturum izni için tabi olabiliryorsa )
  yoksa Türkiyede nikah kıyıp aile birleşimi vize beklemem mi
  Türkiyede beklemeden bir an önce evlenmek istiyorum

  Teşekkürler

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Aile birleşimi konusnda vize için uzun bekleme sürelerini dikkate almanızı öneririz.

   Çalışma amaçlı gittiğinizde nişanlınızın iş yerinde diplomanıza uygun bir pozisyonda iş sözleşmesi vs kriterler de belirleyici olacaktır.
   Dilerseniz bizi arayın daha ayrıntılı görüşelim.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 109. Merhaba, Geçtiğimiz Mayıs ayında Blue card Çalışma vizesiyle Türkiye’den Almanya’ya taşındım. Taşınmadan hemen önce de Alman vatandaşı olan nişanlımla Türkiyede evlendim. Şu anda ikimiz de Almanya’da yaşıyoruz. Ancak vizem Çalışma vizesi olduğu için, evlilik vizesi olmadığı için, işimden çıkartılmam halinde ne olacağını bilmek istiyorum. Birkaç ay içerisinde Türkiye’ye geri dönüp bu sefer aile vizesine mi başvuracağım yoksa Almanya’dan çıkmama gerek kalmadan, bir Alman vatandaşıyla evli olduğum için oturma iznime devam edebilir miyim? Teşekkürler.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Eşiniz üzerinden oturuma başvurduğunuz taktirde mavi kart haklarınız kaybolur. Mavi kart ayrıcalıklı bir oturum statüsüdür ve kalifiye elemanlara tanınır. İşten ayrılmanız ya da çıkartılmanız durumunda yabancılar dairesi size ek bir süre verecektir. (3 ay veya 6 ay). Tabii 2 yıl içindeki iş ile ilgili değişiklikleri yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız. Size verilen bu ek sürede kendi alanınızda yeni iş sözleşmenizle oturumunuza yeni iş yeri üzerinden devam edebilirsibilirsiniz. Bu konuda şehrinizde bulunan Welcome Center’lardan danışmanlık almanızı öneririm.
   Ancak iş bulamama durumunda Almanya’dan aile birleşimi üzerinden oturuma başvurabilirsiniz. Başvuru esnasında en az A1 düzeyinde dil sertifikanızın olması avantaj olacaktır.

   Sorunuz olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin lütfen.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 110. Merhaba Melek hanım lütfen bana cevap ver . Ben almanya yeşil pasaportla geldim evlendim ama oturum burda vermiyorlardı tüekiyeye git dediler bende 1 yıla yakın gitmedim burda bekledim bütün evraklarım tam bir şekilde dil belgem dahil herşy tam evlilik yaptım evimi kurdum en son yabancılar polisi beni çağırdı eşimle birlikte bana kapalı zarf verdiler tükiyeye giriş yapıp konsoloslukta pasaporta vize alman gerektiğini söyledi . Ama gittiğimde türkiyeye rendavu sistemine takılır mıyım ? Yabancı polis bana dedi terminsiz bir şekilde alman konsolosluğuna gideceksin 1 hafta içinde bütün işlemin tamamlanır gelirsin kapalı zarfın amacı Burdur diye . Allah rızası için cevap ver rendavu sistemine takılır mıyım gidince türkiyeye ?

  1. Nurullah bey,

   Telefonda durumunuzu konuşmuş ve gerekli bilgileri sizinle paylaşmıştım.

   İyi şanslar

 111. Merhaba ben 17 yaşında bir türküm 4 ay önce almanya ya geldim ve 15 yaşında alman bir kız arkadaşım var eğer benden bir çocuğu olursa yani hamile kalırsa ben oturum izli alabilir miyim?

  1. Merhaba Aran Bey,

   Bu konuda size bir öneride bulunamayacığız ancak B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve Almanya’da meslek eğitimi yapmanız sizin için avantaj olacaktır.

   Kolay gelsin

 112. Merhaba yaklaşık 15 yıl önce aile birleşimi ile Almanya ya gittim eşim alman vatandaşı orda doğan iki çocuğum alman vatandaşı ayrıca süresiz oturuma sahibim ama 5 yıl önce kayınpederimin rahatsızlığı sebebiyle kesin dönüş yaptık Türkiye’ye ve bu süre içinde Almanya’ya giriş çıkış yapmadım sömestr tatilinde tatil için Almanya’ya gitmek istiyoruz eşim ve çocuklarım için problem oluşturmuyor diye biliyorum peki benim için bir problem olur mu? Havaalanında problem yaşanır mı? Ayrıca oturumum hala geçerli mi? Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Asiye hanım,

   Bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Girişte kontrol esnasında bir sorunla karşılaşmak olası. Bu riski göze alıp deneyebilirsiniz.

   İyi şanslar

 113. Ben 28.06.2019 tarihinde evlendim geldim a1 serfikam aldım geldim yılık oturum iznim var birde çocuğum oldu 2 ci ayda çocuğum 2 yas olcak geldiğimden beli eşim surekli şiddet hakaret küfür evden atıyordu yine atı polislere sığındım şimdi onların yanındayım acaba oturum izni alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Evet, oturum alabilirsiniz. Ancak her uzatmada Almanca düzeyinize ve çabalarınza, çalışma durumunuza bakacaklardır.

   İyi şanslar

 114. Merhabalar melek hanım benim 2002 den 2021 nisan ayına kadar Almanya’da oturumum vardı, eşim 2013 de vefat etti ve 2005 almanya doğumlu kızım İle beraber oturumumuz devam etmekte idi fakat 2021 de belediyedeki kadın oturumumu uzatmadı ve artık vize ile gelirsin Almanya’ya dedi ve beni Türkiye’ye yolladı ben de inandım geldim .fakat schengen vizesi ve davetiye ile iki kere başvuru yaptım , dönüş yapmazsınız birdaha diye red cvp geldi , kızım Almanya’da ayrıyeten tedavi de görüyo . Ben halihazırda Almanya’dan eşimden dolayı emekliyim , sigortamız devam ediyo , fakat ben kızımla Türkiye’de kaldım gidemiyoruz hiç bi şekilde , çocuk tek başına da gidemiyo kimsesi yok orada , 18 yaşından küçük , tedavi görmesi lazım ama olamıyor, napmam lazım bana yardımcı olur musunuz , kızımın 18 yaşamasına 6 ay kaldı , bana tekrar oturum vermezler diye korkuyorum , 19 yıldır oturumum vardı 3 yılda bir yeniliyorlardı , ve ben onlardan hiç bi şekilde yardım almıyordum , hiç bi zararım yok polislik durumum yok , kızımdan dolayı aile birleşimine mi başvurmam lazım , yoksa başka şekilde mi ? Avukatlar da aşırı para istiyorlar gitmem icin bunun başka yolu yok mu çabuk şekilde yapacağım lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba Hayrunnisa Hanım,

   Teşefonda sorularınızı cevaplamıştım.

   İyi şanslar dilerim

 115. Merhabalar..12 mayis 2021 de roman vatandasi ile evlendim..6 aylik duldungum vardi..aralık 24 2021 de oturum kartimi aldim.ozamandan bu zamana ayni isyerinde calisiyorum..ve ayni evde anmeldugumuz ocak 2022 de baslad.bazı ailevi sorunlar yasiyorum ve bosanmak istiyorum..bu mayis ayinda imzayi atali 2 yıl olacak..ama ayni evde yasiyor gorunmemiz 1 yil bir ay..ayni is yerindede yaklasik 1 yil 1 ay dir calisiyorum..is gastronomi..bosandigimda oturum problemi yassarmiyim..3 yil ayni is yerinde devam edersem suresiz oturum alabilirmiyim?…ne gibi zorluklarla karsilasirim..

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Aynı iş yerinde sözleşmenizin devam etmesi durumunda eşten bağımsız oturum alma hakkınız olur diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 116. Kaçak olarak Almanya’ya gitmek istesem ve orda evlenmek istesem olur mu evlenebilir miyim kaçak olsam

  1. Merhaba,

   Almanya’dan bir avukatla iletişime geçmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 117. Merhaba Melek hanım eşim Alman vatandaşlığına geçiş sürecinde 7 aylık kızımız var Almanya’da doğdu annesinden dolayı oda Alman vatandaşlığı sürecinde yanlız işlemler çok ağır işliyor ve kızım şuan Almanya’daki rsv virüsünden dolayı hastanede yatıyor benim kızımı görme hakkım varmı en acil şekilde vize alabileceğim bir önceliğim varmı normalde kızımın üstünden Aile birleşimi yapacaktık ama çok bekletiyorlar ve kızımı göremiyorum ve hastanede yatması ayrı bir tuz biber oldu kısa süreliğine gidip görüp gelebilrmiyim lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Kızınızın durumunu belgeler evraklarla ziyaret için schengen vizesine başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca aile birleşimi vizesi için kayıt oluşturduysanız bunu da bekleme sürelerinin uzun olduğuna kanıt olarak ekleyebilirsiniz.

   Acil işfalar dilerim.

 118. Merhaba ben kasim 2021 de almanyaya geldim b1 ve leben in deutschland i bitirdim ve kazandim esimle siddetli gecimsizligimiz var 3 yil dolmadi 1 bucuk yil calistim am parca parca bosanmak istiyorum bir poroblem yasarmiyim acaba ?

  1. Merhaba Uras Bey,

   Evet, ne yazık ki oturum konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

   Farklı yerlerde değil, aynı iş yerinde bir yıl boyunca çalışmış olmak ve aynı iş yerinde sözleşmenizin de devam ediyor olması gerekirdi.

   Bilginiz olsun

 119. Merhaba iyi günler 20 Şubat 2020 de aile birleşimi ile Almanya’ya geldim eşim Alman vatandaşı ve bir çocuğum var 3 yıldır almanyadayım b1 ve Leben in Deutschland hepsini yaptım Alman vatandaşlığına geçme şansım var mı varsa kaç yılda gecebiliyorum bu arada devletten yardım almıyor ve tam zamanlı süresiz olarak çalışıyorum.

  1. Merhaba Sedat Bey,

   Yasaya göre eşi Almanya vatandaşı olanlar 3 yıldan sonra vatandaşlık alma hakkına sahipler. Vatandaşlık dairesine başvurduğunuzda değerlendirme yapılacaktır. Uygun ve yeterli görmeleri durumunda vatandaşlık almanız mümkün. Takdir yetkisi vatandaşlık dairesinde.

   Denemenizi öneririm.

   İyi şanslar

 120. Merhaba ben almanyada asyl’im nişanlım alman vatandaşı evlenemiyoruz çünkü yakalama kararım olduğu için türk pasaportu temin edemiyorum konsolosluktan, peki benim nişanlımla evlenmeden çocuğum olursa bu sayede oturum izni alabilir miyim? Ve asyl olduğum için çalışma izni almam uzun sürüyor nişanlım hamile iken yada çocuğum olursa devlet bize ben iş bulanaa kadar yardım eder mi?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Bu konuda avukatınız sizin durumunuzu bildiği için daha sağlıklı bilgi verecektir.

   İyi şanslar

 121. Merhaba melek hanım,

  Almanyada evlilik dışı dünyaya gelen 7 yaşında bir oglum var. Şu ana kadar yalnızca babalık tanıma kaydı yapıldı. Ben şu anda Aile birleşimine başvurmak için ortak velayet yapmam gerekiyormuş. Çocugumun annesi(teresa weiss) beni bu konuda destekliyor fakat bazı tereddütleri var ve ortak noktada buluşamıyoruz. Ben buradayken ortak velayet yaptığım zaman oraya gidene kadar geçen süreçte çocukla ilgili her hangi bir karar alınacağı zaman benim orda olmam gerektiğini ve orada olmadığım için problem yaşayacağını söylüyor. Bu doğru mu? Bu konu hakkında nasıl bir yol izlemem gerekir.

  Teşekkürler

  1. Merhaba Güray Bey,

   Bunlar hukuki konular. O nedenle mutlaka bir avukattan görüş almak gerekir.

   Kolay gelsin

  2. Güray bey nasıl bir yol izlediniz. Durumlarimiz birbirimize çok benziyor. Avukat ile görüştünüz mü?

 122. Merhaba Melek hanım eşim Alman vatandaşlığına geçiş sürecinde 7 aylık kızımız var Almanya’da doğdu annesinden dolayı oda Alman vatandaşlığı sürecinde yanlız işlemler çok ağır işliyor ve kızım şuan Almanya’daki rsv virüsünden dolayı hastanede yatıyor benim kızımı görme hakkım varmı en acil şekilde vize alabileceğim bir önceliğim varmı normalde kızımın üstünden Aile birleşimi yapıcaktık ama çok bekletiyorlar ve kızımı göremiyorum ve hastanede yatması ayrı bir tuz biber oldu kısa süreliğine gidip görüp gelebilrmiyim lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Kızınızın durumunu belgeler evraklarla ziyaret için schengen vizesine başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca aile birleşimi vizesi için kayıt oluşturduysanız bunu da bekleme sürelerinin uzun olduğuna kanıt olarak ekleyebilirsiniz.

   Acil işfalar dilerim.

 123. Merhabalar,
  Eşim Bulgar vatandaşı. Bu vesileyle evlendikten sonra Bulgaristan’dan oturum aldım. Ek olarak aile olduğumuza dair bir belge aldık oradaki hükümetten. Bulgaristan oturum kartı ve ve bu belge ile birlikte eşimle beraber seyahat etme koşuluyla AB ülkelerine gidebildik. Yaklaşık bir ay önce temelli olarak Almanya’ya geldik. Yine aynı şekilde bu oturum kartı ve aile belgesi ile Almanya’ya giriş yaptık. Daha sonra burdaki Stat’tan termin alarak kaydımızı yaptırdık. Meldebestätigung adında bir belge verdiler üstünde benim ve eşimin adı var. Şunu merak ediyorum. Bize verilen bu belge oturum belgesi mi ve ben bu belgeyle Almanya’ya eşim yanımda olmadan giriş yapabilecek miyim?
  Bunu Stat’taki görevliye sorduğumuzda onu ben bilemem sınırdaki yetkililerle konuşmanız gerekiyor dediler. Ama biz bunu soracak birini bulamadık.

  1. Merhaba BanuHanım,

   Meldebestatigung, ikamet belgesi statüsündedir; sizin orada kalıcı oturum konusunda Aufenthalstitel için yabancılar dairesine başvuru yapmanız gerekmekte.

   Bilgin,z olsun

 124. Merhaba ben Ukrayna’dan geldim ve orda süresiz oturma iznim var di sonra burda yabancılar polisine gittim bana 24. Madde üzerinden 3 yıllık oturum verdiler ve ben şuan sigortalı işte çalışıyorum devletten yardımda almıyorum şuan bu oturum ile Türkiye’ye veya herhangi bir ülkeye seyahat edebilir miyim cevaplarsaniz çok mutlu olurum tessekurler

  1. Hasan Bey Merrhaba,

   Seyahat etmenizin önünde bir engel olduğunu düşünmüyorum ama yine de bilgi almadan seyahat etmemenizi öneririm.

   Göç danışmanlığı bürolarından bu knuda bilgi alabilirsiniz.

   Bu linkten ulaşabilirsiniz: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Mutlaka gidip danışmanlık alın, sizin yararınıza danışmanlık veren kurumlardır.

   Kolay gelsin

 125. selam Melek Hn
  2019 da aile birleşimiyle almanyaya geldim .B2 ve entegrasyon kursunu tamamladım ayrıca üniversite denkliğimi onaylattım.15 aydır eşimden başka eyalette açık sözleşme ile üniversite mezuniyetine uygun bir işte yetkili olarak çalışıyorum.agustos ayında eşten doloyı oturum iznim bitiyordu sınırsız oturum için durumumu anlatarak başvuru yaptım.6 aylık uzatma verdiler ocakta bitiyordu bugünde tekrar 6 aylık uzatma belgesi düzenlemişler bu süreçte boşanmayı düşünüyoruz henüz dava açmadık .
  1-neden 6 ay olarak uzatıyorlar
  2-eşten bağımsızmı yada neden böyle uzatıyorlar
  3-boşanma davası açarsam durumum ne olur
  Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Aynı iş yerinde bir yılından uzun süre çalıştığınız için (devam etmek koşuluyla) eşten bağımsız oturum hakkı aslında kazanmış görünüyorsunuz. Yine de bu konuda göç danışmanlığı bürolarından ya da bir avukattan danışmanlık almanızı öneririm. Adresinize en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşmak için bu linki kullanabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Tereddüt etmeden bu kurumlardan danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza çalışan kurumlardır.

   Neden 6 aylık verdikleri konusunda da yabancılar dairesinden bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 126. Merhaba efendim,

  Almanyada’da çalışıyorum. Oturma iznim Şubat 11 de bitiyor. 30 Aralık eşimi ziyarete 14 günlük gitmek istiyorum elimde Fiktionbeschainigung var. Sorunsuz gidip gelebilir miyim?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Fiktionsbescheinigung ile seyahat yapabilirsiniz ancak yine de gelmeden önce yabancılar dairesine sormanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 127. Merhaba Melek hanım ben şuan da Türkiye’deyim bir inşaat işi için Almanya’ya gitme durumum var gönderen firmayı biliyorum daha öncede bazı arkadaşlarımı gönderdiler yani mevsimlik işçi olarak en fazla 9_10 ay çalışabiliriz orada öyle sanıyorum ben burada kendi kendime a2 seviyesine geldim bir kaç ayda sorum şu ben oraya inşaat işi için gitsem daha sonra kendi işimle alakalı bir iş orada bulabilirmiyim yani sözleşmem bitince dönmek zorunda mıyım iş bulursam kalabilir miyim.kendi işim 4 yıldır torna freze operatörüyüm ve mesleki yeterlilik kartım var ( ustalık kalfalık belgem yok denkliğim yok.)

  1. Merhaba Ali Bey,

   Sözleşmeniz bitince dönmek durumundasınız ancak yeni sözleşmenizle yabancılar dairesine başvurmanızı öneririm. Yani normal şartlarda bu konuda bir uzatma averilmiyor. Kalifiye eleman açığı çok olduğu için belki bir esneklik gösterebilirler. Almanca bilmeniz son derece yararlı olur. Ayrıca şuanda üzerinde tartışılan fırsat kartı öngörüldüğü gibi yasallaşırsa deneyime dayalı alanlarda mesleği olanlar arasında dil bilenler avantajlı olacaktır. Ama öncelikle yasayı beklemek gerek.

   Bilginiz olsun

 128. Merhaba Melek Hn.
  Ben 6 yildir bir Alman vatandasi ile evli ve Almanyada yasamaktayim. Freiberufler-selbstandige olarak yine 6 senedir reklam sektorunde sanat yonetmeni olarak calisiyorum. Bosanmaya karar verdik, bu durumda esden bagimsiz vizeye basvurabiliyor muyum? yoksa illa 1 sene maasli bir istemi calismam gerekiyor?
  Kendi sigortami ve emekliligimi odedim. Kuenstlersozialkasse uyesiyim.
  Nasil bir yol izlemeliyim ?
  Simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.
  Saygilarimla

  1. Mehmet Bey Merhaba,

   Siz zaten kesintisiz uzun süredir ALmanya’da evli olarak yaşıyorsunuz ve dolayısıyla zaten bağımsız oturum almaya başlamışsınızdır diye düşünüyorum.
   Yine de endişeleriniz varsa göç danışmanlığı bürosundan danışmanlık alın mutlaka.
   Size en yakın göç bürosu adresi için bu linkten yararlanabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden sorularınızı yöneltebilirsiniz. Sizin yararınıza çalışan kurumlardır.

   Kolay gelsin

  2. Melek hanım ben 10 ay eşimle aynı evde kaldıktan sonra ayrı eve çıktık. Boşanma olmadı ama bana kağıt geldi. Ayrı yaşadığımıza dair yabancılar şubenin şüphesi varmış. Ben abukat tuttum ve avukatım ankara anlaşmasıyla işçi oturumu alabileceğimi söyledi çünkü 1 senedir aynı yerde çalışıyorum ve şuan 15. Aya gireceğim aynı iş yerinde ve süresiz iş sözleşmem var full zeit. Dün bana yabancılar dairesi antrag aufhentaltitels yolladı ve sigorta kartımın pasaportumun kopyası kira sözleşmesi gibi şeyler istedi . Sizce ne durum pozitifmidir

   1. Merhaba Baybars Bey,

    Aynı iş yerinde bir yıllık çalışmış olmanız ve sözleşmenizin de devam etmesi nedeniyle eşten bağımsız oturum alabileceğinizi düşünüyorum. Zaten avukatınız da aynı görüşte.

    İyi şanslar

 129. Merhaba oldukça yararli bilgiler okudum . Bende 6 ay önce işçi vizesi ile geldim 3 ay once oturum başvurum 3 yıllık onaylandi baska bir bolgede iş buldum gondersim.is veren onaylandi dedi bana ve yeni iş e başladım. 2 sorum olacak ailemmi gormeye gotmwk istiyorum 3 günlüğüne bana verilen kimlik ve pasoportun olmasi yetiyor mu yoksa pasoport da vize sarri devam ediyor mu ? 2.si 4 ve 6 yasinda iki cocugum ve eşim i getirmekte problem yasarmiyim bir danisman nitelikli iş gücü ile geldigin için a1 gerekli degil dedi eş için. Ve aklima takolan işveren onaylandi dedi bunun resmi onay oldugunu nersen gorebiliriz.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Aydın Bey,

   Hayırlı olsun.

   Oturum kartı (aufenthaltstitel) ve pasaportunuzla giriş çıkış yapabilirsiniz. Mutlaka oturum kartı olmalı ki dönüşte problem yaşamayasınız. İş yeri değişikliği olduğu için muhtemelen oturum kartınız yeni iş yeriniz üzerinden yeniden düzenlenecekeyir. Çünkü ilk 2 yıllık iş yeri değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız.

   Eğer mavi kart statüsünde bir oturum aldıysanız eşinizin A1 sertifikası ibraz etmesi gerekmeyecek aksi halde A1 sertifikasını belgelemek durumda.

   Yeni iş yeriniz için işveren onay almadan sizi işe başlatamaz diye düşünüyorum. Bu konuda bir çekinceniz ya da kuşkunuz varsa direk işverene sormanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 130. Dedem yaklaşık 30 yıl Almanyada çalışmış ve yaşamış fakat vatandaslık almadan 1 yıl önce Türkiyeye dönüş yapmış. Bunun bana oturum alma konusunda bir faydası olabilir mi yada kapattırdıgı oturum izni tekrar açtırılabilir mi cevaplarsaniz sevinirim.

  1. Dedenizin sizin oturum almanıza yararı olmaz. Kendisi geri dönüş yapmak isterse mümkün. Konsoloslukla iletişime geçmesi gerekir.

   Kolay gelsin

 131. Merhabalar ben almanyada süresiz oturum kartına sahibim
  Şuan almayada ikamet edıyorum alman oturum kartımı kaybettım ne yapmalıyım sızce

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Kaybettiğinize dair yabancılar dairesine bilgi vermek gerekir. Böylece onu bu kurumdan tekrar çıkartmak mümkün olacak.

   Kolay gelsin

 132. Merhabalar, ben 27 kasım 2019 tarihinde evlilik yolu ile Almanya’ya geldim. İlk vizem 3 aylık çıktı. Almanya’ya geldikten sonra 3 sene vizem uzatıldı. 5 Şubat 2023 e kadar. 1 Şubat 2020 tarihinden beri aynı fabrika da çalışıyorum fakat ilk etapta kiralık firma ile girdiğim için ve daha sonrasında firma beni kendi bünyesine aldığı İçin hiç eksik gün olmadan bu güne kadar çalışmaya devam ediyorum. Ve süresiz iş sözleşmem var. Yani 1 Şubat 2020 -26 Şubat 2021 kiralık firma. 1 Mart 2021- den itibaren kendi bünyesinde çalışıyorum. Hala da çalışmaktayım. Oturumum Şubat 5 2023 itibari ile son bulmakta. Eşimle anlaşamaz hale geldik ve eşten bağımsız olarak oturumumu uzatma şansım var mı? A1 sertifikasına sahibim ama kendimi ifade edebiliyorum anlayabiliyorum zorluk çekmiyorum tüm işlerimi kendim yapa biliyorum. İntegrasyon kursu da yapmadım.kayıt oldum ve doluluk olduğu için bekleme listesindeyim. Geldiğimden beridir hep çalıştım. Hala da çalışıyorum. Süresiz iş sözleşmem ile eşten bağımsız oturumumu uzata bilir miyim.? Cevaplarınız İçin şimdiden çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla…

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Siz eşten bağımsız oturum alabilirsiniz. Hem 2yıllık evlilik süresini (Türklere özel bir durum) hem de aynı iş yerinde düzenli çalışıyorsunuz. Ancak Almanca düzeyinizi iyileştirmenizi öneririm. Ancak başvuru öncesinde göç danışmanlığından ya da bir avukattan destek almanızı öneririm.
   Size en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşmak için bu linki kullanabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz.

   iyi şanslar

 133. Merhabalar Melek Hanim,

  Ben yüksek lisans yapmak üyere 2020 yilinda Almanya’ya geldim, yüksek lisansimi tamamladim ve 1 sene kontratli bir is buldum. 2024 Ocak ayina kadar oturum iznim var. Daha önce partner anlasmasi imzalayarak ve davetiye yazarak erkek arkadasima 6 ay icinde 3 ay süreli Schengen almayi basarmistik ancak o zaman part time calisiyordum. Simdi full time calisiyorum. Sorum su, evlenmeden, yani sadece partner anlasmasiyla, oturum izni olacak, calisabilecek sekilde sevgilimi buraya getirebilir miyim? Aile birlesimi icin evlilik sarti yok diye duymustum ama ziyaret vizesi ile ilgili olanlar disinda bir aciklama bulamadim. Sizce bu yapilabilir mi yoksa tekrar Schengen’e basvursak ve birbirimizi ziyaret edebilsek daha mi mantikli olur?
  Sevgiler

  1. Merhaba Melis Hanım,

   Türkiyede’den aile birleşimi çerçevesinde partnerler için ulusal vize alındığına tanık olmadık ne yazık ki.

   Bu konuda göç bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. Bu kurumlar bu tür soruları yabancılar dairesine sizin adınıza sorabilirler. Çünkü vize onayı yabancılar dairesi tarafından verlilir.

   Gelen cevaba göre hareket edebilirsiniz.

   Size en yakın göç danışmanlık bürosuna ulaşmak için:https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza çalışan sosyal kurumlardır.

   Kolay gelsin

 134. Merhaba Avrupa’ya Polonya’da d tipi ulusal vize ile geldim. Kız arkadaşım Almanyada yaşıyordu ve Almanya’da rathausnda nikah yaptık. Benim Türkiye ye dönüp aile birleşimi ilemi gelmem gerekiyor yoksa yasal olarak çalışabiliyor muyum almanyada veya oturum almam için ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Yabancılar dairesine A1 sertifikanızla aile bilrleşimi için başvurabilirsiniz, yani oradasınız o nedenle denemenizi öneririm. Onlar sizi yönlendireceklerdir.

   Türkiye’ye gitmeniz gerektiğini söylediklerinde de mümkünse ön onay isteyin. Türkiye’de vize randevu tarihi bekleme süreleri çok uzun, o nedenle gelmeden mutlaka randevu almanız iyi olur

   Kolay gelsin

 135. Merhabalar ben hem sırp hem türk vatandaşıyım ama doğum yerim almanya sırp pasaportum üzerinden almanyaya geldim 3 ay burda kalma hakkım vardı 3 ayı geçtim şu an ve sırp pasaportum kayboldu burda sırp konsolosluğuna gidip yenisi çıkarmak istesem bir sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba,

   Kayıp olduğuna dair evrakla mutlaka yenisi için başvuru yapmak gerek.
   Giriş çıkışlarda sizden pasaport ibraz etmeniz beklenir diye düşünüyorum.

   Geçmiş olsun

 136. Merhaba ben ÖMER FARUK 16 YASINDA ALMANYAYA AILLE BIRLESIMI ILE GELDIM VE MAYISTA 18 YASINDA GIRECEGIM BANA BIR SENELIK OTURUM VERDILER VE SU AN OKULA GIDIYORUM 18 YASINDA CALISA BILLIRMIYIM YADA MESLEK EGITIMINI TAMAMLADIKTAN SONRAMI DAIMI OTURUM ALLABILLIRIM
  VE BIR SORUM DAHA VAR SIZCE AVRUPANIN HOLLANDA ÜLKESINDE YASARSAM VE ORADA CALISIRSAM SIKINTI OLURMU

  1. Merhaba Ömer Bey,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenerek Ausbildung yapmanızı öneririm.

   Süresiz oturum hakkı elde ettiğinizde Erlaubnis zum Daueraufenthalt EU statüsünde oturum alabilirseniz istediğiniz Avrupa ülkesinde çalışma-yaşama hakkı elde edebilirsiniz. Bu oturum statüsüne yaklaşık 5 yıldan sontra başvuru hakkı olacak.

   JMD Beratungstelle’lerden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   Bilginiz olsun

 137. Melek Hanım, insanları yanlış bilgilendirmeyin lütfen, almanyada eşten bağımsız oturma izni kanunda 3 yıl yazar evet doğru ama Türk vatandaşları için ayrı bir kanun vardır. Türk vatandaşları için 2 yıldır. 1980 tarihli ortaklık anlaşmasına göre uygulanır Türk vatandaşlarının hakları. Bu linkten ulaşabilirsiniz, göç idaresinin yayın organı, sizde başlığınızı 2 yıl olarak düzeltebilirsiniz sonra, bir çok mağduriyete sebebiyet veriyorsunuz. https://handbookgermany.de/tr/independent-residence-title-spouses

  1. Taner Bey,

   Uyarı ve katkınız için teşekkürler.
   Yaşananlardan, örneklerden ve deneyimlerimizden yola çıkarak her yerde rutin olarak uygulanmadığı için bu konuda biraz daha temkinli davranmaya ve göç danışmanlığı brolarına yönlendirmeye çalışıyorduk. Bildiğimiz kadarıyla Berlin’de kadınlar lehine bir uygulama söz konusu. Genel bir uygulama olmadığı için, biz de kişinin tam olarak durumunu bilmediğimiz için bu platformda daha çok genel bilgiler paylaşmaya vermeye, göç bürolarına ya da hukuki destek için yönlendirme yapmaya çalışıyoruz.

   iyi çalışmalar

  1. Merhaba Adil Bey,

   Süresiz oturum için uyum sertifikalarına ihtiyacınız olacak. Yani B1 ve oryantasyon kursu sertifikaları.

   Bilginiz olsun

 138. Merhaba ben adil ben 5 yildir almanyada yasiyorum 60 ay sigortam var almanyada entekrasyon kursunu bitirdim a2 sertifikam var süresiz oturum alabiliyormuyum bana bilgi verirseniz çok sevinirim saygilar

  1. Merhaba Adil Bey,

   Süresiz oturum için uyum sertifikalarına ihtiyacınız olacak. Yani B1 ve oryantasyon kursu sertifikaları.

   Bilginiz olsun

 139. İyi günler, İş sözleşmem ve Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis“ belgem var ama ön onay veya çalışma bakanlığından alınan onayım yok sağlık çalışanıyım fakat KMK dan eş değerlik belgesi aldım, 30f sağlık çalışanları vizesi mi 28f eşdeğerlik belgesi yazana mı randevu almalıyım önceden gidenler 18b dediler ama böyle bir şey çıkmıyor acaba isimler mi değişti? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Esranur Hanım,

   Sağlık çalışanlarının denklik yaptırması zorunlu. KMK’de yaptırılan eşdeğerlilik tespiti sizin için yeterli olmayabilir diye düşünüyorum.
   “Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis” adlı evrakın zaten Arbeitsagentur yani iş ajansı tarafından onaylanması gerekir.
   Verdiğiniz bilgiler ışığında kesin bir şey söylemek zor, bize ulaşabilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

   Bu linkten bizim iletişim bilgilerimze ulaşmak mümkün. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 140. Merhaba Melek Hanım, Ben Romanya vatandaşıyım, Kız arkadaşım ile evlenip Almanya’da beraber üniversite okumak istiyoruz. Kız arkadaşım benimle evlendiği anda otomatik olarak AB ülkelerinde oturma ve çalışma izni almış olacak mı ?

  1. Merhaba Ekrem Bey,

   AB vatandaşı ile evliliklerde bazı küçük ayrıcalıklar var fakat direkt bir AB vatandaşlığı kazanımı söz konusu değil.
   Ancak aile birleşimi vizesi alarak ikametiniz olan ülkeden süreli, yasal oturum hakkı kazanır.

   Bilginiz olsun

 141. Merhabalar benim Almanya da oturumum var 08.02.2023 de süresi doluyor 16.02.2022 tarihinde Türkiye ye gidip 01.01.2023 tarihinde yeniden Türkiye den döneceğim bunın için Türkiye de pasaport kontrolünde sorun olur mu ? Saygılarımla Alper

  1. Merhaba Alper Bey,

   Almanya’da oturumu olan bir göçmen olarak Almanya dışında 6 aydan daha fazla kalırsanız oturumunuz riske girer.
   Bu nedenle yabancılar dairesinden izin alarak Türkiye’de zaman geçirmenizi öneririm.
   Uzun işlem sürelerini de göz önünde bulundurarak en az oturumun bitmesinden 2-3 ay önce randevu almanızı öneririm.

   Sorunuza gelecek olursak geçerli tarih olduğu sürece girişte sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

   Kolay gelsin

  2. Esim Aile birlesimi vizesi ile almanyaya gelecek ,
   Geldilkten iki hafta sonra Araba ile tekrar türekiyeye gitmek istiyor .acaba Bu 3 aylık vize ile araba ile gidip gelebilir mi Avrupa ülkeri dışında bir sorun olur mu ..
   Teşekkürler

 142. Merhaba Melek hanım ,
  Ben yaklaşık bir buçuk senedir Almanya da yaşıyorum. Bu sürede 5 aydır full time çalışıyorum devletten hiçbir yardım almıyorum ve Almanca A1 sertifikamı alabildim ve yakın zaman da A2 ya gitmeyi düşünüyorum. Öğrenmek istediğim şeye gelecek olursam burda bir tane kız ile tanıştık kız Romanya lı buraya geleli 2 ay falan oldu ikametini yapmış o da benim gibi full time çalışıyor ve hiçbir yardım almiyor benim oturma iznim 6 aylık ama ikimiz de full time çalışıp hiçbir yardım almıyoruz evlendiğimiz zaman oturum alma gibi bir şansımız var mı acaba cevabınzı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba idris Bey,

   Bu konuda göç danışmanlık bürolarından danışmanlık almanızı öneririm.

   Size en yakın göç danışmanlık bürosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden durumunuzla ilgili danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza danışmanlık veren kurumlardır.

   İyi şanslar

  2. Merhaba Melek hanım ben 2020 Ocak ayında aile birleşimi ile Almanya’ya geldim. Geçen ay 3 yıllık oturum kartımı aldım.Ama eşimle sürekli tartışıyoruz burada kimsem yok gidebileceğim hiçbir yer yok. Eşim bunu bildiği için psikolojik şiddet ve zaman zaman fiziksel şiddet uyguluyor bana. Kadın sığınma evine gitsem acaba beni Türkiye ye geri gönderirlermi? Eşim bana bi ihbarıma bakar seni yollarım geri burada kalamazsın diyor. Ama 18.01.2026 ya kadar oturum izni aldım. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz ?

   1. Merhaba Eda Hanım,

    Siz eşten bağımsız oturum alma konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Şiddet konusunda bu linkten bilgi alabilirsiniz. 24 saat kesintisiz, 18 dilde ve ücretsiz danışmanlık veriyorlar. https://www.hilfetelefon.de/gewalt-gegen-frauen.html Mutlaka iletişime geçin.

    Mümkünse iş bulmaya ve kendi ayaklarınız üzerinde durmaya çalışın. Almanca düzeyiniz iş bulma konusunda avantaj olacaktır. Aynı zamanda bir diplomanız varsa denklik yaptırma ve kendi alanınızda çalışma olanağı bulabilirsiniz. Ayrıca meslek eğitimi yapma şansınız da var.

    Göç danışmanlığından da tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Haklarınız konusunda size yol göstereceklerdir. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

    Kolay gelsin

 143. Merhaba Melek hanım ,
  Ben yaklaşık 1 buçuk yıldır Almanya’dayım 5 aydır full time çalışıyorum devletten hiçbir yardım almıyorum ve şuan Almanca A1 sertifikamı aldım yakında A2 ya gideceğim. Burda Romanya lı bir kız ile tanıştık bir süredir de beraberiz evlenmeyi düşünüyoruz ikimizin de ikameti var ikimiz de devletten yardım almadan full time çalışıyoruz bana 6 aylık bir oturum vermişler acaba evlendiğimiz zaman oturum alma gibi bir şansımız var mı

  1. Merhaba idris Bey,

   Bu konuda göç danışmanlık bürolarından danışmanlık almanızı öneririm.

   Size en yakın göç danışmanlık bürosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden durumunuzla ilgili danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza danışmanlık veren kurumlardır.

   İyi şanslar

 144. Merhabalar ben 2 ay önce türkiyede evlilik yaptım ve eşim suan hamile almanya ya yani yanıma almam için hızlı birşekilde nasıl yapabilirim ve ya hamile olduğunu söylersem daha hızlı mı gelir yoksa bu sürüç zorlanır mı ?

  1. Merhaba Murat Bey,

   İdata’dan randevu almanızı ööneririm. Randevu sonrasında size bir PNR kodu verilecektir. Bu kod ve eşinizin bilgileri, hamilelik durumunu belirten doktor raporları gibi evraklarla ilgili vize bölümüne bir dilekçe ile başvuru yapmanızı öneririm. Ayrıca doğumun ALmanya’da gerçekleşmesini istediğinizi de ekleyebilirsiniz.

   Kesin bir randevu alabilirsiniz gibi bir iddiam yok ama denemenizi öneririm.

   İyi şanslar

 145. Merhabalar, Almanya’ya iş vziesi ile geldim ve 2 haftadır işimi sürdürüyorom. Ancak, vizem 6 aylık ve işin 6 ay deneme süresi var. Bu dönem içerisinde işten çıkma durumumda oturma iznim devam eder mi? Veya başka bir işte çalışabilir miyim?

  1. Merhaba Işın Hanım,

   Önemli olan sözleşmedeki süre. Sözleşmelerde rutin olarak 6 aylık deneme süresi olur.

   İlk 2 yıl içindeki iş yeri değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmekle yükümlüsünüz. Bu süre zarfında ya da deneme süresinde işten çıkarılmanız durumunda iş bulabilmeniz için size ek süre de verilir. Ya da siz yeni bir iş bulup çıkış aldığınızda da oturumunuz yeni iş yeri üzerinden uzatılacağı için yabancılar dairesine yeni sözleşme ile başvurmak gerek.

   Kolay gelsin

 146. Melek Hanim merhaba,

  Ben 7 ay Almanya’da ERASMUS yaptim. Vizem Eylül sonunda bittiginden ve Ekim ayinda hala sinavlarim oldugundan, yabancilar dairesinden vize uzatma basvurusu yaptim. Bana 8 aylik oturum izni verildi. Ya oradaki memur bir inisiyatif kullandi ya da benim 1 sömestr daha Almanya’da kaldigimi zannetti. Benim 1 sömestr daha kalma yönünde hicbir yazili/sözlü beyanim olmadi. Bundan 1 ay sonra benim pasaportum ve oturum iznim calindi. Simdi ise geri dönüs icin Türkiye’den “wiedereinreise” adinda, oturum karti kaybolanlar icin özel bir transit vizeye basvurdum, Almanya’da sinava girmem gerekiyor. Yabancilar dairesi sizce oturumumun 8 ay olmasindan bir sikinti cikarir mi, ögrenci vizem olmasina ragmen orada bir ögrencilik faaliyetim olmayacak cünkü. Cok tesekkürler.

 147. Merhaba Melek Hanım size bir kaç soru sormak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  eşim Almanya da süresiz oturuma sahip (kimlikte niederlassungs- erlaubnıs yazıyor) Almanya da alman vatandaşı bir çocuğu var. daha önce Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı ve çocuğu olan alman vatandaşı ile 2 evliliğini sonlandırmış. Biz Türkiye de tanıştık 2019 yılında Türkiye de evlendik. 2 mart 2022 tarihinde bir çocuğumuz oldu ve eşim Almanya ya gitme kararı aldı çocuğumuz 22 günlükken gitti oradaki adres iş ve ev işlerini halledip 111 gün sonra geri döndü. geldiği zaman biz de çocuğumuzun pasaportunu çıkarttık . aile birleşimi ebeveynin yanına gidecek şekilde şuan konsolosluktan atama bekliyoruz. 1. sorum şu daha önceki evliliklerinden ve oradaki çocuğundan dolayı bana bir zorluk çıkartırlar mı ? 2. sorum oğlumuz şuan neredeyse 8 aylık ve benim dil öğrenme gibi bir zamanım yok çocuğumu birine bırakabilecek durumum da bu yüzden mutlaka dil öğrenmem gerekiyor mu ? böyle bir şart var mı küçük bebeği olanlar için.3. sorum eşim orda bizle ilgili bilgi vermemiş orada polise evlilik cüzdanını ve çocuğumuzun doğum belgesini verse işlemlerimiz hızlanır mı?
  Şimdiden emeğiniz için teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Sorularınızı sırasıyla cevaplamaya çalışayım.
   1. Vize evrakları arasında, eşinizin son evliliğine dair kesinleşme şerhi ile birlikte boşanma ilamını ve çevirisini de isterler. Boşanma Almanya’da gerçekleşmişse tenfiz kararı da istenebilir.
   2.Ne yazık ki sizin A1 dil sertifikası ibraz etmeden vize işlemlerinizi başlatmazlar diye düşünüyorum. O nedenle A1 almaya çalışın yoksa süreç uzar.
   3.Orada evrakları vermesi durumu değiştirmez ya da süreci hızlandırmaz.

   iyi şanslar

 148. merhabalar melek hanim benim sorum ben almanya dogumluyum babm 1984 de kesin donus yapti ben o zaman 4 yasindaydim buyuk abim ablam suan almanyadalar ben almanyaya gidebilmek icin konsoluslukla konustum hakkimin olmadigini soylediler ben suan isvecdeyim ve isvec vatandasligim var almanyada suresiz kalabilirmiyim tesekkurler

  1. Merhaba Ali Bey,

   AB vatandaşı olarak Almanya’da serbest dolaşım çerçevesinde yerleşme ve çalışma hakkınız var.

   Bilginiz olsun

 149. Merhaba Melek hanım,
  Ben mavi kart vizesi ile Almanya’da bir şirkete 6 aydan beridir müdür olarak çalışmaya başladım. Mavi kart oturumumu 4 yıl olarak yeniledim.ve şu an şirkette bazı sıkıntılar yaşiyorum şirketten ayrilip başka bir şirkette mavi kart statüsü dışında çalışmam mumkunmu.veya çalışmam gereken maaş ne kadar olmalı.
  İlginiz için teşekkürler

  1. Merhaba Ali Kemal Bey,

   Aynı statüde ve şartlarda iş bulmanız durumunda mavi kart statüsündeki oturumunuz yeni iş yeri üzerinden düzenlenir. İlk 2 yıl içindeki iş değişiklikleri yabancılar dairesine bildirmek gerekir.
   İş tanımınız diplomaya uygun olmalı, maaşın düşük olması durumunda da mavi kart iptal edilir ve normal çalışma üzerinden oturum verilir diye düşünüyorum.

   Yaşadığınız şehirdeki welcome centerdan da danışmanlık almanızı öneririm. Onlar size bu konularda yerelden danışmanlık veren kurumlar.

   Kolay gelsin

 150. Merhaba Melek hanım , 3 Yıldır Almanya’dayim 2025 e kadar oturum iznim var aile birleşimi ile gelmiştim şuan eşimden ayrı yaşıyorum iki buçuk yaşında Hollanda doğumlu bir kızım var benim sorum benim Türkiye’de ilk evliliğimden olan 14 yaşında kızim var ben kızımı Almanya’ya getirmek istiyorum ama şuan ikinci kızımın yaşından dolayı çalışmama hakkım var jobbcentir dan verilen bir hak bu ben çalışmama hakkımı kullanarak Türkiye’de ki bulunan kızımı Almanya’ya getirebilir miyim?

  Teşekkürler
  Saygılar.

  1. Merhaba Burcu Hanım,

   Kızınızın tüm masraflarını karşılayabilecek bir geliriniz olmazsa vizede sorun yaşanır.
   Ayrıca 16 yaşından gün aldığında da kızınızdan C1 düzeyinde Almanca istenebileceğini bilmeniz gerek.

   Bilginiz olsun

 151. Merhabalar,
  benim su an yaklasik 70 yasinda olan bir tanidigim toplamda 35 sene boyunca Almanya, da ayni sehirde kacak olarak calismis ve Türkiyedeki ailesini gecimini saglamis.

  30 sene önce kacak calisirken yakalanmis ve mahkeme karari ile Türkiyeye iade edilmis fakat 4 sene sonra esi ve akrabalari ile yasadigi sorunlardan sonra bir yolunu tekrar bulup Almanyaya kacak olarak ikinci defa gelmis ve calismaya devam etmis, son 30 sene icinde polis tarafindan 3 defa yakalaniyor ve ifadesi alindiktan sonra her seferinde irtibatta kalin deyip serbest birakiyorlar fakat polis kacak isci ile tekrardan irtibat kurmuyor.

  Simdi ise yasindan kaynaklanan saglik proplemleri yasiyor, saglik karti olmadigi icin özel doktorlar bile muane etmiyorlarmis ve kisi türkiyeye kesinlikle dönmek istemiyor burada evli bir kizi ve torunu var onlarla birlikte yasiyor.

  Ücretsiz olan Migrationsberatung, lardaki görevlilerde avukata gidin diyorlarmis.
  Bu konuda cesitli avukatlardan alinan bilgiler ise asagidaki gibidir.
  1) Bazi avukatlar siyasi olmadigi icin oturum musadesi almannin mümkün olmadigini belirtmisler.
  2) Bazi avukatlar ise “sansiniz az ama deneyebiliriz” demisler , fakat istedikleri cok yüksekmis.
  3) Kesin aliriz diyen Aukatta olmus ama istedikleri ücret dahada fazlaymis.

  Bu durumda tavsiyeniz nedir?

  Saygilarimla

  Khan

  1. Merhaba,

   Bahsi geçen kişinin durumu yasal değil ve hiç olmamış, en doğrusu avukat desteği. Yaparız diyenlerin argümanına bakmak ve varsa benzer davalardan örnek almak gerekebilir.
   Çocukları da babalarının sorumluluğunu üstlendiklerini beyan edebilirlerse belki bir çıkar yol bulunabilir.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek hanım nasılsınız?
    1998 yılında aile birleşimi yaparak Almanyaya geldim ve 2005 yılında kas erime hastalığım başladı ve 2010 yılında Almanyadan malulen emekli oldum.
    En son 2013 Nisan ayında almanyadan geldim Türkiye’ye.
    2013 Nisan ayından beri Almanyaya sağlık sorunlarım sebebiyle gidemedim. Sağlığım Almanyaya seyahat edecek kadar iyi değildi.
    Süresiz oturma iznim var.
    Almanya’daki emekli maaşımı Türkiyeye aktarttım.
    Şimdi Almanyaya giriş yapabilirmiyim acaba? Şu an sağlık durumum seyahata elverişli.
    Soruma cevap verirsen çok sevinirim.

    1. Merhaba Mehmet Bey,

     Çok geçmiş olsun.

     Eğer yabancılar dairesinden izin almadan Türkiye’ye geldiniz ise, Almanya dışında bulunduğunuz süreyi ihlal ettiğiniz için oturumunuz riske girmiştir diye düşünüyorum. Eğer oturumunuz ve pasaport süreniz devam ediyorsa riske girip giriş yapmayı deneyebilirsinz.

     Ancak ben yabancılar dairesiyle iletişime geçmeden ve Almanya’ya giriş yapmadan önce yabancılar yasasını iyi bilen bir avukattan görüş almanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 152. Merhaba bir sorum var müsait olduğunuz zaman cevaplarsanız çok sevinirim ben 2 yıldır evliyim ve 2 yıldır Almanya’da yaşıyorum 1 yıldır 450 euro bir yerde çalışıyorum bana oturum süresi 3 yıl verdiler ve 2 yılı bitti eşim Alman vatandaşı şuan bazı sorunlarımız var ben eşten bağımsız oturum izni alabilirmiyim geçici süreliğine Almanca b1 ve uyum kurs sertifikam var

  1. Merhaba Enes Bey,

   Uyum kursunu bitirmiş ve çalışıyor olmanız avantaj. Eşten bağımsız oturum için en az bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmak ve sözleşmenizin devam ediyor olması önemli.

   Ama göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm.

   Bürolara bu linkten ulaşabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Integrationsprojekte/
   Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza danışmanlık veren sotyal kurumlardır.

   İyi şanslar

 153. Merhaba,
  Blue card vizesi ile işimden dolayı eşim ile birlikte Almanya’ya göç ettik. Eşim aktif olarak Türkiye’ki işine devam ediyor ve maaşı Türkiye’de ki maaş hesabına yatıyor. Eşimin maaşını burada beyan etmemiz gerekiyor mu ? Eğer gerekiyorsa bunu beyan etmek için ne kadar süremiz var, bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Bu konuda yerelde bir Finazberater yani vergi danışmanından bilgi almanızı öneririm. Ülkeler arası bilgi paylaşımı söz konusu olduğu için bu danışmanlığı bir an önce yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 154. Merhaba ;
  Benim oturumun süresiz pasaport yenilenmesine başvurdum ve yeni oturum kartı için başvurucam şuan aushilfe çalışıyorum tam fest olacakken pandemi nedeniyle kaldı diğer işlerede aşı zorunluluğu vardı kabul edilmedi , aushilfe iş ile oturum kartı yenilemede sorun olurmu ?
  Teşekkürler

  1. Murat Bey,

   Sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum. Süresiz oturumunuz devam eder.

   Ancak mesleğiniz yoksa bu konuda Ausbildung yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 155. Merhabalar 1.5 sene önce Türk asıllı ve alman doğumlu biriyle severek evlilik yaptım tam 1 senedir de Almanya’da yaşıyorum fakat şu anda ayrılma kararı aldık burada kalmam için ne önerirsiniz veya iyi ilişkilerde bulınduğunuz çevrenizde tanıdığınız bir avukat var mıdır teşekkür ederim

  1. Ufuk Bey,

   Buradan önerebileceğim bir avukat yok. Bulunduğunuz şehirde yabancılar hukukunu iyi bilen bir avukattan destek alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 156. Merhabalar
  Ben evlilik ile Almanya’ya geldim. Almanya’ya geleli 2 yıl oluyor ama bu süreçte B1 kursu ve uyum kursu da yaptım ikisini kazanınca süresiz oturum alınıyor diye biliyorum. Fakat bu kursların ücretini Job Center ödedi. Eşimle aramız iyi değil. Ayrılışım durumunda Almanya’da kalmaya devam edebilir miyim?

  1. Gamze Hanım,

   3 yıllık yasal evlilik süresinden sonra Almanya’da eşten bağımsız oturum almak mümkün. İş bulup çalışmanızı öneririm. 3 yıllık yasal evlilik süresini doldurduktan sonra eşten bağımsız oturum alma hakkınız olur. O zaman da dil konusu ve çalışıp çalışmadığınız mutlaka sorgulanır.

   Bilginiz olsun

 157. ALMANYADA KAÇ YIL EVLİ KALDIKTAN SONRA OTURUM İZNİ ALIP TURKIYEDEKİ ESIMI VE COCUKLARIMI GETIREBILIRIM SİMDİDEN TŞKLER

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 158. Merhabalar AB vatandaşıyım ailem Almanya da yaşıyor biz de eşimle Almanya ya çalışmaya gitme kararı aldık eşime vize başvurusunda bulunduk Red geldi 6 yaşında bir oğlumuz var şuan 1 haftadır oğlum ile almanya da yaşıyoruz eşim Türk vatandaşı onun için aile birleşimi yaparak almayı düşünüyoruz benim 3 aylık bir sigortamdan sonra işlemlere başlanabilir mi yada 1 ay sigortam yatınca mı işlem baştalımalı yardımlarınızı rica ederim eşim ne kadar sürede gelebilir

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 159. Merhaba. Ben 2016 yılında aile birleşimiyle Almanyaya geldim. İlk evliliğimden olan oğlumla birlikte. Oğlum Almanya’da yaşamak istemedi ve 8 ay sonra Türkiye’ye izne gittiğimizde geri gelmek istemedi. Şimdi Almanya’ya geri gelmek istiyor ama Ağustos ayında 16 yaşını doldurdu. 2006 doğumlu. Ben ve eşim türk vatandaşıyız. Oğlumu Almanya’ya geri getirmek için nasıl bir yol izlemeliyiz? Yabancılar dairesinde aile birleşimiyle getirebileceğimi söylediler ama 16 yaşını bitirdiği için C1 düzeyi almanca bilgisi isterlermi? İnternette 16-18 yaş arası C1 düzeyi almancadan bahsediyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 160. Merhaba, aile birlesim ile 2 yil sureli oturum iznim var. Surem dolmak uzere. Ne kadar sure oncesinde yenilemek icin basvurmaliyim, Esim su an kendi isini yapmak icin kayit surecinde oldugu icin ikimizde ucretli bir yerde calismiyoruz. Oturum iznimi yenilerler mi ya da hangi kosullar yeterlidir, 2 yasinda bir kizim var.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 161. Merhabalar 14 yaşında Oğlum var almanyada dogdu be halen orada annesiyle ayrıyız ama cocuk sebebiyle görüşüyoruz ben almanyaya hiç gitmedim oglum almanyada yaşamamı istiyor ve bende istiyorum sadece oglum var diye oturum alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 162. İyi günler melek hanım kucuk bir sorum olcak yasım 23 ve ben almanyaya gitmek istiyom ama gitmeden almanyada evlenilecek kişi bulup ondan sonra akrabalarım orda bana davet gondercek ve ora gittiğimde evlencem mümkün mü bu yoksa başka şartlarmı olur

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 163. Merhaba melek hanım babam 96 senesinde alman bir kadın ile evlenmiş ve sanırım süresiz oturum izni almış(vatandaşlıkta olabilir) yani babam istediği zaman Almayaya gidip gelebiliyor aynı şekilde amcamda zamanında orada çalışmış ve almayada bulunmuşlar ben Türkiye doğumluyum ve hiç Yurt dışına çıkmadım Türk vatandaşıyım yukarıda anlattığım durumlara bakarak vatandaşlık veya süresiz oturum izni alabilir miyim?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 164. Merhabalar. 2018 de türkiyde evliklik yaptım almanyada doğup büyüdüm ve sınırsız oturumum var. Türkiyede yaşamaya karar verdim, bu süre içinde her 6 ayda giriş çıkış yaptım. Sonra hamile kalınca almanyada doğum yapmak istedim yalnız covid problemlerinden dolayı sigorta başlanğıcını yapamadım. Tekrar çalışmam gerektiğini söylediler hamile olduğum için bu mümkün değildi ve Tekrar türkiyeye dönüp burda doğum yaptım. Sonrasında çocuğuma oturum almak istedim çünkü her giriş çıkışımda cocuğuma schengen vizesi almak zorunda kalıyordum. Çocuğuma red verildi sonra sebebini öğrenmek ve burdaki kaydımı almanyaya almak için tekrar almanyaya gitmek istedim. Uçağa binip almanyaya gittiğimde oturumum elimden alındı ve ben şok oldum. Sebebi ise Türkiyede aile kurup yaşamış olmam. Ve 4 aydır konsoloslukdan randevu bekliyorum ne yapmam lazım

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 165. Merhaba Melek hanım ; Almayada yaşıyorum 2 yaşında kızım ile birlikte Türkiye’ye gitmek istiyorum tatile fakat eşim ile ayrılık aşamasındayız ayrı yaşıyoruz yaklaşık 4 aydır henüz boşanma davası açılmadı gidişte veya dönüşte kızım ile ilgili bir sorun yasarmiyim herhangi gibi bir yerden bir evrak falan almam gerekiyor mu? Teşekkürler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 166. Mehrabalar Melek hanim,
  Ben Almanya’da yuksek lisansimi tamamladim ve birkac ay sonra 6 aylik is kontratim baslayacak. Yeterli ucreti aliyorum ve bir yillik oturma iznim de var. Esimin aile birlesimi vizesine basvurmasini planlyioruz. Kontratin 6 aylik olmasi sorun yaratir mi sizce? Yardimlariniz icin tesekkurler.

  Iyi gunler.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 167. Melek Hanım Merhaba,

  Eşim 6 aydır Almanyada çalışmaktadır. Henüz oturum kartı gelmedi, yurt dışına çıkacak . Almanyadan çıkışta ve girişite sorun olmaması adına hangi belgeyi temin etmesi gerekiyor? (vizesi Ağustosta bitecek)

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 168. Iyi günler
  Benim sorum şöyle ben evlendim almnyada yasiyorum. Bi sorun yok .Bnim kız kardeşimde evlendi viyanayya gelin gitti iki senedir orda A2 sertifikasinida aldı orda 6 aydan fazla calisiyor. Ama eşi ile anlasşamiyor boşanmak istıyor. Ve gelip almanyada yaşamak istiyor. Bir senelik oturumu da var . Seneye 3 yıl verecekler miş. Ama kardeşimin geçimi yok hiç almanyaya gelip yaşayabilir mi ?yada ne lazım almanyada yaşayabilmesi için kimi aramamız lazım sormak için falan

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

   1. Merhaba,
    2 yıl önce Alman bi bayanla evlendim ve Berlinde yaşıyorum.
    Beraber yaşamak istemiyoruz artık 3 yıl dolmadan ayrı eve çıkabilir miyim yoksa oturumumu sonlandırırlar mı?
    1.5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ve entegrasyon kursuna gittim.
    Yardımcı olursanız sevinirim

    1. Merhaba Serhat Bey,

     Aynı iş yerinde sözleşmeniz devam ediyrsa eşten bağımsız oturum alma hakkınız olur.

     Ancak göç danışmanlığı bürosundan danışmanlık almadan işlem yapmamanızı öneririm.

     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Integrationsprojekte/ Bu linkte çıkan adres bölümüne tam adresinizi yazmanız durumunda size en yakın danışmanlık bürosu çıkacaktır. Randevu alarak görüşmenizi öneririm. Tereddüt etmenize gerek yok. Sizin yararınıza danışmanlık veren ücretsiz kurumlardır.

     Kolay gelsin

 169. merhabalar,

  6 aylik calisma vizesi ile Nisan 2022´de Almanya” ya geldim. Ekim ayinda vizem doluyor. Ayrica 2 3 hafta önce de gecici oturum almak icin basvuruda bulundum. Bu sure icerisinde Turkiye`ye 1 hafta kadar giris cikis yapmam sorun yaratir mi?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 170. Merhaba ben Almanyaya iltica ettim diyelim aile birleşimi kapsamında ailemdeki herkesi yanıma alabiliyor muyum? 20 ve 22 yaşlarında reşit 2 çocuğum var . Teşekkürler şimdiden.

 171. Merhaba
  2018in 5. ayindan 2022 nin 6. ayina kadar ayni firmada suresiz kontratla calistim. 6. ayda isimi kaybettim ve 3 ay arbeitsamta yazildim. Fakat para almadim. ( suresiz kontratimi kendim ihlal ettigim icin) . Su an sureli ( 6 ay ) kontratli is buldum. B1 sertifikam var. 2 ay sonra sureli oturma iznimi uzatmam lazim. 1- Uzatirlarmi 2- Suresiz oturum alabilirmiyim. Simdiden cok tesekkurler.

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Hangi statüden ALmanya’ya gittiğinizi bilemiyorum. Aile birleşimi ile gittiniği varsayıyorum; bu durumda 5 yıldan sonra süresiz oturum alma hakkınız olur. Yine de denemenizi öneririm.

   Sözleşmeniz oldukça oturumunuzu uzatırlar diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 172. Merhaba Melek hanim Ben 8 yil önce almanyaya A1 sertifika alarak geldim 2 alman 1 türk vatandasi cocuklarim var hamilelik ve cocuklarin kücük olmasi sebebiyle kursada gidemiyorum ve hersene 1 yillik oturum veriyorlar Esimin süresiz oturumu var almanca seviyem iyi kendimi heryerde ifade edebiliyorum süresiz oturum almak icin ne yapmam lazim Tesekkurler

  1. Merhaba Gülçin Hanım,

   B1 sertifikasi ibraz etmeniz gerekir. Yasada açık ve net yazar aksi halde süresiz oturum alamazsınız.

   Kolay gelsin

 173. merhabalar melek hanım. 3 yıllık oturum ıznım var esımle aramız hıc ıyı degıl ben kendı evıme cıkmak ıstıyorum. 3 yıllık oturumdan 1 yıl gectı . yaklasık 10 aydır aynı ıs yerınde calısıyorum ve suresız sozlesmem var. ayrı adreslerde yasamamız bır sıkıntı olur mu ?

  1. Merhaba,

   Eşten bağımsız oturum almak için ya aynı iş yerinde bir yıl çalışmış olmak ya da yasal olarak 3 yıl evli kalmak yani birlikte yaşamak gerek. Dolayısıyla aynı iş yerinde en azından bir yılı doldurun bence.

   Kolay gelsin

 174. Merhaba. Eşim Alman vatandaşı. 4 sene önce Türkiye’de evlendik ve 4 senedir Türkiye’de yaşıyoruz. Sigortasını durdurup mavi kart ile burada. Almanya’ya Aile birleşini ile gitmek istiyoruz. Eşim Almanya’ya dönüp ben de a1 sınavını vererek yanına gidebilir miyim? Çünkü bazı yerlerde en az 2 sene gibi eşin ikamet etmesi gerektiği yazıyor. Bu aşman vatandaşı olmayan kişiler için mi geçerli? Yardımınız ricasıyla.

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için istediği zaman geri gidip yerleşebilir.

   Siz de A1 ike aile birleşimi yapabilirsiniz. 2 yıllık bekleme süresi sizin için geçerli değil.

   Kolay gelsin

 175. merhaba iyi günler çekcumhuriyeti vatandaşı ile evlendim 5 yıllık bir oturum 2019 da aldım (aufentalskarte) ve birlikte boşanma kararı aldık boşanmak üzereyiz ve adıma firmam(Gmbh) var YURT dışı edilme ihtimalim varmı? teşşekkürler:)

 176. Eklemeyi unuttum Türkiye Hacettepe Uni kimya öğretmenliği mezunuyum. Diplamamin uluslararasi geçerlilikte oldugunu sanıyorum ve calisan vizesine başvurduğumda sozialbereich calisabilmem icin Anerkennung ihtiyacı olur mu bunu da bilmiyorum. Kafamda cok fazla soru oluştu. Yardim ederseniz cok sevinirim.

  1. Nesli Hanım,

   Denklik konusunda da oturumunuz olduğu için https://www.netzwerk-iq.de/ danışmanlık alabilirsiniz.

   Kimya için Zeugnisbewertung almanız yeterli diye düşünüyorum. Yine yukarıdaki kurumdan teyid ettirin lütfen.

   Kolay gelsin

 177. merhaba,
  bana yardimci olursanız çok sevinirim. Durumum su, 01.02.2017 den beri Almanya`dayim ve o zaman kimya master egitimi icin Almanya´ya gelmiştim. Oturum iznim hala kimya master egitimi icin devam ediyor ve belge bu sekilde. Fakat ben bu geçtiğimiz 5 yıl içerisinde ayni zamanda pedagoji master okudum ve kimya derslerine aslanda devam etmedim. Bunu isleri karistirip yeni belgelerle sorun yasamak korkusuyla göçmenin büroya bildirmedim ve kimya ögrencisi olmaya da kaydımı yenilemeye de devam ettim. Son oturum uzatma sebebim olarak yine kimya ögrenci belgemi kullandım. Bu başvurunun hemen ardından iste daha yeni oturum kartı gelmeden pedagoji master egitimim icin staj başvurusu yapmak istediğim yerden is teklifi aldım ve atar topar tayindim ve ise başladım. Daha sonra bunu göçmenin büroya bildirdiğimde artık pedagojide tez aşamasına geçtiğimiz ve bunu erken bildirmem gerektiğini bana söylediler. Suan ise yine oturumum doluyor. Ben hala kimya ögrencisi sebebiyle oturum kartına sahip olmama rağmen ayni zamanda pedagoji ögrencisiyim ve pedagojik alanda bir iste ögrenci olarak çalısmaya başladım. Yeni oturum uzatma başvurumda ögrenci olarak mi basvurmaliyim, calisan vizesine başvurursam pedagojiden henüz bir diplomamolmadigi icin ve oturumum kimya öğrenciliği hedefli olduğu icin red mi alırım bilmiyorum. Pedagoji icin tekrar yeni bir ögrenci oturumuna mi yoksa calisan vizesine mi basvurmaliyim bilmiyorum. Ayrıca okulumu tezimi tamamlayıp bir yıl içerisinde bitirmek istiyorum ve en hisli sekilde sinirsiz oturumu alabilecek sekilde adamlar atmak istiyorum. Bana hangi calisan vizesine başvurmam gerektiğini ve bu kimya-pedagoji öğrenciliği konusunda bir şey önerirseniz cok sevinirim.

  1. Nesli Hanım,

   Normal şartlarda bu durumu belgeleriyle önceden bildiermeniz durumunda oturum ona göre verilirdi.
   Ben sizin welcome centerdan sdanışmanlık almanızı öneririm. İki statü karışmış. Bu durumda yorum yapmamayı daha sağlıklı buluyorum. Lütfen bulunduğunuz şehirde welcome center yada Willkommen Zentrum’dan danışmanlık alın.

   İyi şanslar

 178. Merhabalar ben yaklaşık 2,5 yıldır evliyim eşim Alman vatandaşı bir çocuğumuz var boşanmayı düşünüyorüz oturumum bitmek üzere bir işte çalışmadım oturum bitmek üzere . Bu durumda oturum alma şansım var mıdır ? Ayrıca çocuğumu da yanıma almak istiyorum ne tür haklarım var ?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Çocuk üzerinden oturum alma şansınız var ancak Almanca durumunuza ve çalışıp çalışmadığınıza da bakılır.

   Kolay gelsin

 179. Melek hanım merhaba. Yaklaşık 2 yıl önce 18b ABS.1 vizesi alarak burada çalışmaya başladım ve halen calismaya ayni isyerinde devam ediyorum.Eşim ve çocuğum alman. Çalışma vizemin 2 yıllık süresi dolmak üzere. Süresiz oturma izni almak için tekrar başvuracağım. Sizce süresiz oturma alma şansım nedir? Destekleriniz için teşekkürler.
  Kenan

  1. Merhaba Kenan Bey,

   Süreli oturum alacağınızı düşünüyorum. Yine de başvuruyu süresiz olarak yapabilirsiniz. Değerlendirilir.

   Kolay gelsin

 180. Merhaba, ben italyadan yeni geldim almanyaya iki kizimla beraber, eşimden ayriyim! italyan aile şiddeti oturumum var, burada almanyada yasamak istiyorum. Nasil kalabilirim? Lutfen cevap verirmisiniz?

 181. Merhabalar,
  2019 ağustosta evlendim ve 2020 ocak ayında aile birleşimi ile almanyaya eski eşimden olan oğlum ile giriş yaptım. Oğlum şuan 11 yaşında ve 4. Sınıfa gidiyor. Ben ise 14 ay minijop yaptım 2 ay ara verdim ardından başka bir firmada 5 aydır 600 luk işte devam ediyorum. B1 ve Leben in Deutschland kursumu da bitirdim. Ama malesefki evliligimin artık devam edemeyecek halde. Sorum şu şimdi oğlum ve bana ne olacak, nasıl bir yol izlemeliyiz…bu arada 2 defa 1 yıllık oturum aldım 3. Yıl için tüm evraklar verildi fakat 5 ay oldu hala haber yok…arayıp sorduğumuzda gelen multecilerden dolayı yoğunluk olduğunu sorun olmadığını söylüyorlar..

  1. Ayşe Hanım,

   Yeni işinizde en az aralıksız 1 yıl çalışmanız ve sözleşmenizin devam etmesi durumunda bir yıl sonra eşten bağımsız oturum alma hakkınız var. B1 Almancanızın olması avantaj.

   Bilginiz olsun

 182. Merhabalar

  Ben şuanda Almanya’da kacak yaşıyorum ve İngiliz bir vatandaşla ciddi bir ilişkimiz var evlenmek istiyoruz ne yapmalıyız ve evlendikten sonra burada kalmaya devam edebilir miyim veya İngiltere’ye gidebilir miyim
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ linkte çıkan adres yerine tam adresinizi yazarsanız size en yakın göç danışmanlığı büroları çıkar. Onlarla göörüşmenizi öneririm. Sizin çıkarınıza danışmanlık verirlir. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 183. Merhaba Ben almanyada evlendim ve türkiyeye gönderildim a1 almanca belgesi alip geri geldim aile birlesim yoluyla ilk 1 Yil oturum aldım 2. Oturuma gittigimde bana evlilik üzerine degil calisma üzerine oturum verdiler anlamadim yeni oturum kimligimde 4 abs. 2 aufenthg yaziyor. Ve 2. Oturuma gitmeden once teilzeit calisiyordum ve b1 için kursa gidiyorum devletten de yardim aliyorduk neden bana evlilik üzerine degilde is yeri üzerine Oturum verdiler ?

  1. Merhaba Hayrettin Bey,

   Bir yıl boyunca aynı iş yerinde part time bile olsa sürekli çalıştığınız için verilmiş oabailir.

   Bu soruyu yabancılar dairesine sormanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 184. Merhabalar. Ben Erasmus staj ile Almanya’ya geldim. Anmeldung yaptığm tarihten itibaran 6 ay staj sürem vardı. Sonra okuldan aldığımız belge ile 12 daha yeni staj sözleşmesi ile tekrardan staj için uzatmaya başvurduk ve oturum aldık 1 sene daha. Yani toplam 18 ayı geçmiş olacak şu an ki stajımın bitiş süresi. Bu süreyi ne kadar daha uzatabilirsem oturum hakkı kazanımı elde edebilirim. Staj işe gelince bir avantajı veya dejavantajı var mıdır? Teşekkür ederim

  1. Tayfur Bey merhaba,

   Staj üzerinden daha da uzun süre oturum alacağınızı düşünmüyorum. Alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunca ancak oturum hakkı kazanırsınız ve sözleşmeniz devam ettikçe de oturumunuz uzatılır.

   Bilginiz olsun

 185. Merhabalar, ben almanyada doğup büyüdüm türk vatandaşıyım, ve unbefristete Aufenthaltım var, ama Anmeldungumu silmiş ev sahibi, 2010dan bu yana uni okumak için geldim Türkiyeye hala okuyorum Master devam ediyor, bu arada türkiyede evlendim pandemide bebeğim doğdu, ancak pasaportumun süresi bitti ve yeniletmem lazım pandemiden dolayı ve cocugum dogunca gidemedim. Öğrenci belgem yeterli olurmu passı uzatmak için? Ausländerbehörde buna sorun çıkarmaz diyor herkes belgemden dolayı ancak cocugum 2yaşında onun icin hangi belgeleri yanımda götürmeliyim? Ve daha sonrasında alman vatandaslığına basvurmak istiyorum passı uzatınca. Şimdiden teşekkürler

  Ekleme yapmayı unuttum: en son 2016 almanyaya gittim Ausländerbehörde benim türkiyede okuduğumu biliyor, uzun süredir giriş çıkış yapamadığımı biliyorlar okuduğum için ama almanyadaki ikametimi sildirdiği içib ev sahibi buna ragmen sorun çıkarmı Almanyaya girişimde?

  1. Rehyan Hanım,

   Yabancılar dairesi genellikle izinleri bir yıl verir. Bu nedenle sorunla karşılaşmadan önce bir avukattan danışmanlık almanız öneririm.

   Çünkü pasaport yenilenince yabancılar dairesi oturumu yeni oasaporta göre uzatmak durumunda.

   Kolay gelsin

 186. Merhabalar 2009 yilinda Almanyaya aile birlesimi ile gittim süresiz oturma müsadem ve iki alman vatandasi cocugum var 2019 yilinda Türkiyeye geldim araya pandemi girdi ve bazi sebeplerden dolayi esimle bosandik almanyaya geri dönüs hakki icin basvuru yaptim ve 3 ay gecerli eu vizesi verdiler simdi almanyaya gidip oturma müsadesi icin tekrar basvuru yapmam gerekiyor acaba süreci en bastan mi tekrar etmem gerek yoksa haklarimi geri alabilir miyim ? ne yapmaliyim bilgilendirirseniz cok memnun olurum simdiden tesekkürler.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Almanya dışında bulunma süresini ihlal ettiğiniz için süreç yeniden başlar.

   Bilginiz olsun

 187. 1.5 yıldır almanyadaym ve 1 yıl daha oturumum var benim ve çocuklarımın. Eşim mülteci konumunda ben ve çocuklarım aile birleşimi ile geldik vize ile..
  Boşanmak istiyorum, oturumum iş bulursam şekli değişir mi. Yoksa hemen biter mi. Beni neler bekliyor bilemiyorum. Kendi adıma oturum almak için ne yapmalıyım ve bende multeci olarak mı görünüyorum.

  1. Merhaba Sema Hanım,

   Almanca öğrenmenizi ve bir iş bulmanızı öneririm. Aynı işte bir yıl boyunca çalışmanız ve sözleşmenizin de devam etmesi gerekir ki eşten bağımsız oturum alabilmeniz mümkün olsun. Ayrıca bu durumu avukatınızla mutlaka görüşün.

   Kolay gelsin

 188. Merhaba
  Kız arkadaşım İspanyol vatandaşı ama 6 senedir Almanyada yaşıyor ve biz evlenmeye karar verdik hayırlısıyla.
  Sorularım şunlar; Almanyada evlenmek mi daha yararlı yoksa Türkiyede evlenmek mi?(orada oturum almam için)
  (Almanca biliyorum) ve evlendiğimde ne kadar süre oturum izni veriyorlar bana.
  Ve ne kadar süre orada yaşadıktan sonra vatandaşlık alabiliyorum.
  Teşekkürler, İyi günler

  1. Merhaba Ferdi Bey,

   Kız arkadaşınız Almanya’ya yerleştikten sonra aile birleşimi ile gidebilirsiniz. Türkiye’de ya da Almanya’da evlenmek ile ilgili avantajlı bir durum yok. Şartları yerine getirmeniz durumnda her ikisi de mümün.

   Aile birleşimi kapsamında 3 aylık vize verilir. Bu vizeyi Almanya’ya gittikten sonra oturuma çevirmek için yabancılar dairesine başvurmak gerek.
   5 ile 8 yıl arasında vatandaşlık şimdiki yasaya göre mümkün.

   Kolay gelsin

 189. Merhaba ..

  Almanya’da yaşıyorum( Hollanda sınırında ) Türk pasaportum var Almanya’da çalışma iznim var . Hollanda da çalışmak istiyorum .Hollanda da çalışabilir miyim bilginiz var mı acaba ?

  1. Merhaba Furkan Bey,

   Hollanda makamlarına sormanızı öneririm. Verdiğiniz verilerle sağlıklı bilgi vermek mümkün değil.

   Kolay gelsin

 190. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum . Fakat mezun olduktan sonra mesleğim alanında hiç çalışmadım elimde sadece diploma var. A1 seviyesinde Almancam var. şu anda tamamiyle farklı bi sektörde çalışmaktayım Almanya’ya iş arama vizesi ile gidebilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Berkcan Bey,

   İş arama vizesi için denklik ve B1 seviyesinde Almanca bilmek gerek.

   İş bulmada mesleğinizle ilgili iş tecrübenizin olması avantaj olur.

   Kolay gelsin

 191. Merhaba Melek hanım

  Sormak istediğim sorular sizin alanınız mı bilmiyorum ama yine de sormak istiyorum zira çok kazanan kimse değilim ve avukat ücretleri çok yüksek.

  2019 Eylül ayında almanyaya evlenme yoluyla geldim. Bu senenin Eylül ayında 3 sene dolacak muhtemelen süresiz oturum verecekler. Dilim var b1 belgeli integrasyon kursunu yaptım ve devlet işçisiyim süresiz sözleşmem var. Kazancım da minijob ile ortalama 2200 euro.

  Ilk günden itibaren berbat bir evliliğim var. Eşim her gün bana ve aileme hakaret ediyor 1 aylık bebeğimi telefondan dahi aileme göstermeme izin vermiyor vesaire. Bu zamana kadar dayanabildim ama bu seneden sonra daha dayanabilir miyim bilmiyorum.

  Size sormak istediğim 2 soru şunlar ;

  1- Kredi ile Araba alacağım. İlerde borc bitmeden taksitler devam ederken boşanma kararı alırsak ve boşanırsak bu arabaya ne oluyor?

  Yanlış anlaşılmasın eşime borç ödettirme niyetim yok sadece herhangi bir bosanma durumunda beni süründüreceğini söylüyor nafaka ve benzeri şeylerle.

  O yüzden sormak istedim araba benim üzerime olacak krediyi de kendi adıma çekeceğim. Borçlu olduğum için nafakayı daha az ödeme durumum olur mu? Ve arabayı kendimde tutabilir miyim?

  2- Evlendikten sonra sürekli ben yapıyorum her yere harcamaları. Eşim sürekli biriktiriyor ve dalga geçer gibi senden bosanirsam bu parayla kendime yeni hayat kuracağım diyor. Para sparkontoda birikiyor bende belgesi var tarihli ve miktarı. Bu paranın yarısını alma durumum var mi ya da parayi istemiyorum benden nafaka almasın yeter diyebiliyor muyum?

  Sorduğum sorular alanınız değilse dahi sizden rica ediyorum benim için doğru bilgiye ulaşıp benimle paylaşabilir misiniz?

  Teşekkür ederim

  1. Sefa Bey Merhaba,

   Sorularınız boşanma avukatının alanına girer. Ben avbvukat değilim. Sizin adınıza da öğrenip size dönemem ne yazık ki. Ama göç danışmanlığı bürolarından bu konusda danışmanlık almanızı öneririm. Onlar bu konuda sizi bilgilendirebilirleri diye düşünüyorum. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Tereddüt etmeden sorularınızı yöneltebilirsiniz. Sizin yararınıza çalışırlar.

   Kolay gelsin

 192. Merhaba Melek Hanım,
  Almanya da Doğma büyüme olan ve sınırsız oturum iznine sahip Türk vatandaşı bir kişi ile 2013 yılında evlilik yaptım. Türkiye de evlendik burada 3,5 yıl yaşadık 2014 Yılında bir kızım oldu doğumu Almanya’da gerçekleşti ve kızım Alman vatandaşı oldu . Daha sonra biz karar aldık ve 2017 yılında Almanya da yaşamaya karar verdik, kızım alman vatandaşı olduğu için direk olarak D tipi vizesini alıp oraya yerleştim 2 yıllık çalışma ve oturum izni aldım bu süre içerisin de bazı yerler de çalıştım ancak uyum ve bazı durumlardan dolayı eşim ile anlaşamadık ve boşanma kararı aldık ben Türkiye geri döndüm 2018 sonların da Türkiye geri geldim 2019/03 mart ayın da oturum ve çalışma iznim bitti o sıra da pandemi de patladığından gidemedim.
  Size sormak istediğim ben tekrar oturum ve çalışma izni almak istiyorum ve Almanya da kızıma yakın bir hayat yaşamak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir.
  Bu konuda bana yardımcı olur musunuz.

 193. Merhabalar benim eşim Yunan vatandaşı fakat 20 senedir alma Almanya’da yaşıyor orda ikamet ediyor ve çalışıyor benim illa ki Yunanistanami. Aile birleşim vizesi başvurusu yapmam şart birde Almanya’dan davetiye ile oluyorsa eş başvurusu eşim Avrupa vatandasi olduğu için benim dil bilmem sartmi yanı vizede muhakak A1 seviyesi bilmek şartmi ayrıca ben henüz hiç çıkış yapmadım daha önce şuan birde kızımız oldu Türkiye de onu ve kendimi en çabuk hangi sistemde götürmem gerek dil bilmiyorum kızım önce kayıt olsa yine de dil bilme zorunlulugim varmı

  1. Damla Hanım,

   Eşiniz AB vatandaşı olduğu için dil sertifikasından muafsınız. Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvurmanız gerekir. Davetiyeye gerek yok.
   Kızınız için babadan dfolayı Yunanistan pasaportu çıkarabilirseniz kızınız vizeden muaf olur. Ancak sizin aile birleşimi vizesine başvurmanız gerekir.

   Kolay gelsin

 194. Merhaba
  Kizim 20 yasinda üniversitede okuyor. Ben su an Almanyada calisiyorum. Benim yanima gelip Almanca kursuna gitmek istiyor. Yesil pasaportu var. § ay vizesiz kalacak. Sonra Türkiyeye gitmeden burdan dil kursu vizesine basvurabilir mi ? Ben Münihteyim.
  Degerlendirmeniz icin tesekkurler

  1. Sevda Hanım Merhaba,

   Yeşil pasaport, schengen vizesi statüsündedir ve uzatılmaz. Ancak isterseniz kızınız oradayken gerekçelerinzle şansınızı deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 195. Merhaba,ben Almanyada doğup büyüdüğüm halde hala süresiz oturma iznim yok bu durum artık canımı sıkmaya basladı bunun için ne yapabilirim ?

  1. Merhaba Orkun Bey,

   Almanya’da doğsanız da meslek sahibi olmak, Almanca bilgisi ve düzenli çalışma süresiz oturum için önemli kriterlerdir. Ayrıca sicilin temiz olması da önemli.

   Kolay gelsin

 196. Merhabalar,
  Sizden bir konuda yardım istemekteyim nasıl bir yol izlemem gerektiği konusun da bilgim mevcut değildir.
  Almanya da Yaşayan ve süresiz oturum iznine sahip bir bayan ile evlilik yaptım evliliğimizi Türkiye de yaptık ve daha bir kızım oldu doğumu Almanya da oldu kızım 3 yaşına gelince Türkiye den gidip Almanya da yaşamaya karar verdik kızım alman vatandaşı olduğu için D Tipi vizesi ile oturum ve çalışma iznimi elde ettim. yaklaşık 1,5 ve 2 yıl kadar süre orada yaşadım ve çalıştım bazı aksilikler dolayısıyla(Boşanma Kararı Aldık) 2019 yılında ülkeme geri döndüm ve boşanma davası devam etmektedir. 2020/03 ayın da oturum ve çalışma iznim bitti. Ben kızım dan çok uzak kaldığım için pandemi olsun ve ülkenin ekonomik durumları vs. şimdi daha sağlam bir kafa ile kendi hayatımı tekrar orada kızıma yakın olarak kurmak istemekteyim. Benim Tekrar oturum iznimi ve çalışma iznimi elde etmem için nasıl bir yol izlemem gerekir. Bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyorum.

 197. Merhabalar 3 yıl 8 aydır evliyiz. Benim Niederlassungserlaubnis aldım 5 ay önce. Dün evi terk etmek zorunda kaldım. Acaba oturumum tehlikeye düşer mi? B1 i bitirdim vollzeit çalışıyorum.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   3 yıllık evlilik süresin, doldurduğunuz, tam zamanlı çalıştuğınız ve B1 düzeyinde Almancanız olduğu için eşten bağımsız oturum alma hakkınız var.

   Bilginiz olsun

 198. Merhabalar Melek Hanim,
  Benim kayinvaldeme 3 yillik Schengen vise veridli 1 sene icersinde kac defa gelebilir ve Bu vise nasil iptalini isteye bilirim Ben istemiyorum gelmesini cünkü Burda beni ve cocuklarimi husursuz ediyor.

 199. Melek hanım merhabalar

  Eşim Yunanistan vatandaşı ve beraber Almanya’ya gitmek istiyoruz ve bunun için ne yapmamız gerekiyor sizden bilgi alabilir miyiz? Almanya’da işim de hazır çalışma izni almak için ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba Arda Bey,

   Eşiniz kısıtlama olmadan gidip yerleşebilir. 3 aydan sonra yabancılar dairesine Almanya’ya yerleştiğini bildirmesi gerekir. Siz de Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz. Görüşmede işinizin de hazır olduğunu söyleyebilir; bununla ilgili evrak da gösterebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 200. Merhaba Melek Hanım ,

  3 yıldır Belçika’da ilticacı statüsündeyim ve verilen negatif karara itiraz etmiş bulunmaktayım , kız arkadaşım hemşire olarak Türkiye’den Almanya’ya çalışma vizesi ile 3,4 ay içerisinde gelmiş olacak B2 dil sertifikasına sahip ayrıca denkliği de almak üzere. İltica sürecinden herhangi bir ret kararı alma ihtimaline karşın kız arkadaşımla evlilik yaparak Almanya’da kalmak için nasıl bir yol izlemem gerekir. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. İsmail Bey,

   Bu prosedürü Almanya’daki bir avukata sormanızı öneririm.

   İyi şanslar

 201. Merhaba, ben Türk vatandaşıyım, italya’da öğrenciyim, oturma iznim var. 4 senelik erkek arkadaşım ise Almanya’da çalışıyor. (henüz kalıcı oturum almadı şuanda 3. senesi )(türk vatandaşı). Evlenmemiz durumunda ben italya’da kalıp okumaya devam ederken de evli olduğumuz için Almanya’dan çalışma izni alabilir miyim (uzaktan çalışmayı planlıyorum)? Evlendikten sonra Almanya’daki evi beraber tutmamız durumunda oturum alacağımda İtalya’daki oturumum silinir mi ? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Pelin Hanım,

   Arkadaşınızın Almanya’da en az 2 yıllık oturumu varsa evlenerek aile birleşimi yapabilirsiniz. Bu durumda yasal olarak yılın en az 183 günü Almanya’da kalmanız gerekir. Kalıcı oturumunuz olunca çalışma izni de alırsınız. İtalya’da kalacaksanız daha sonrasında aile birleşimi yapılabilir. Ev tutmakla da İtalya’daki oturumunuz silinmez. Muhtemelen İtalya’da da bununla ilgili bir yasal prosedür vardır.

   Kolay gelsin

 202. Nikahim yok ikinci eş aldı anlaşamadık ayrı yaşıyoruz ve sosyal yardımdan yardım alıyorum 4cocugum var büyük oğlum bize yardım etmek için gidecek ilticasi kabul olurmu

  1. Merhaba,

   Liseyi bitirdikten sonra B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi için gitmesini öneririm. Aksi takdirde sıkıntı yaşar.

   Kolay gelsin

 203. İyi günler oğlum 17 yaşında 11 sınıf öğrencisi sağlık okuyor Almanya’ ya gidecek ve orda iltica etmek istiyor orda okuyup çalışmak istiyor bunun için ne yapması gerekir yardımcı olurmusunuz kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Liseyi bitirdikten sonra B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi için gitmesini öneririm. Aksi takdirde sıkıntı yaşar.

   Kolay gelsin

 204. Merhaba melek hanım yardımınız gerekiryor. Babam 30 yıldır hollanda da ve kendi adına şirketi var. Abim ve beni şirketi aracığıyla hollandaya götürebilir mi biz o şirkette çalışabilirmiyiz ne yapmamız gerekir sizden bilgi almak istiyorum .

  1. Merhaba Bayram Bey,

   Çalışma alanımız sadece Almanya’yayla sınırlı. Hollanda konusunda bir bilgim yok. Babanız Hollanda’da yetkili kurumlardan danışmanık alabilir.

   Kolay gelsin

 205. slm iyi günler esimle 11 senedir evliyiz..3 cocugumuz var ve hepsi arti ben alman vatandasiyiz. ve kendi evim isimde cok iyi yani devleten bir cent almiyoz…esim 11 senedir hep 1 senelik oturma aliyor ..ve hep dil kursu isriyorlar esimde kac defa basladi ne yaziki hamileluk dolayindan birakti…acaba baska cözüm varmi esimin süresiz almasi icin

  tesekürler

  1. Merhaba

   Yasada açık ve net yazr, süresiz oturum için B1 düzeyinde sertifika istenir.

   Başka bir çözüm yolu yok diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 206. Merhabalar, soruma yanıt bulabilirsem çok sevineceğim gerçekten. 1 yıldır evli olduğum eşim (Türk) Almanya’da doktora programına hak kazandı. Uzun yıllardır sigortam yatmakta. Bunun dışında uluslararası bir şirkette online olarak görev yapıyorum (Almanya’da da devam edecek bir iş). O öğrenci statüsünde ben ise D1 vize kapsamında mı gideceğim? Bu işlemleri aynı dosyada sunabiliyor muyuz beraber – aynı anda gidebilmek için? Eğer öyle ise Alman bir bankada hesap açtırmam gerektiğini biliyorum. Bunun ne kadar bir mebla olması gerekiyor?

  Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler.

  1. Merhaba Suphi Bey,

   Aile birleşimi yapabilirsiniz. Aynı anda birlikte başvurma hakkınız da var. Sizin için aylık 400€’luk bir miktar söz konusu.

   Kolay gelsin

 207. Selamlar Melek Hanım
  ben aile birleşim vizesiyle 2019 temmuz ayında almanyaya geldim.2022 agustos sonuna kadar 3 yıllık oturma iznim var.B2 belgem entegrasyon sertifikam var ayrıca üniversite diplomamın denkliğini buradan aldım .Eşimden 9 aydır başka şehirde sınırsız sözleşmeli olarak iyi bir firmada çalışmaktayım .Sınırsız oturum için başvuracağım evliliğim devam etmekte ancak aramız iyi değil .nasıl birşeyle karşılaşabilirim sınırsız kabul olmassa ne önerirsiniz.şubat 2021 den ağustos 2021 e kadar farklı firmalarda çalıştım agustos 2021 den beri şimdiki firmamda sınırsız sözleşmem var.eşim alman vatandaşı 1 ekim 2021 tarihinde bu yaşadığım şehire adresimi aldırdım uzatmalı 1 yıllık kira kontratım var
  Şididen teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Oturum izniniz bitmeden (daha önce süresiz oturum olsun diye başvurmanızı önermem) evraklarınızla başvurun. Burada bence önemli olan ilk etapla oturumun devamını almak. Eşten bağımsız olabilir. Sonrasında zaten sınırsız alabilecek konumdasınız. Ancak tedbiren aynı firmada en az 3 yıl çalışmaya devam etmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 208. Merhaba. Muhendisim ve 2021 yili ocak ayinda is sozlesmesi ile almanya’ya geldim. Sirketim sigortami Haziran 2021 de baslatti. Su an 2024 Aralik ayina kadar oturum iznim var ancak calisma iznim bu sirkete bagli. Bu sirket beni isten cikartirsa oturum iznim iptal olur mu? Ya da yeni bir is bulsam calisma iznim aktarilabiliyor mu?

  1. Merhaba Altan Bey,

   İlk 2 yıl içindeki iş değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız. Bu durumda yeni iş yeri üzerinden oturumunuz güncellenir.

   Bilginiz olsun

 209. Merhaba. Muhendisim ve 2021 yili ocak ayinda is sozlesmesi ile almanya’ya geldim. Sirketim sigortami Haziran 2021 de baslatti. Su an 2024 Aralik ayina kadar oturum iznim var ancak calisma iznim bu sirkete bagli. Bu sirket beni isten cikartirsa oturum iznim iptal olur mu? Ya da yeni bir is bulsam calisma iznim aktarilabiliyor mu?

  1. Merhaba Altan Bey,

   İlk 2 yıl içindeki iş değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız. Bu durumda yeni iş yeri üzerinden oturumunuz güncellenir.

   Bilginiz olsun

 210. Selamlar Melek Hanım
  ben aile birleşim vizesiyle 2019 temmuz ayında almanyaya geldim.2022 agustos sonuna kadar 3 yıllık oturma iznim var.B2 belgem entegrasyon sertifikam var ayrıca üniversite diplomamın denkliğini buradan aldım .Eşimden 9 aydır başka şehirde sınırsız sözleşmeli olarak iyi bir firmada çalışmaktayım .Sınırsız oturum için başvuracağım evliliğim devam etmekte ancak aramız iyi değil .nasıl birşeyle karşılaşabilirim sınırsız kabul olmassa ne önerirsiniz.şubat 2021 den ağustos 2021 e kadar farklı firmalarda çalıştım agustos 2021 den beri şimdiki firmamda sınırsız sözleşmem var.eşim alman vatandaşı 1 ekim 2021 tarihinde bu yaşadığım şehire adresimi aldırdım uzatmalı 1 yıllık kira kontratım var
  Şididen teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Oturum izniniz bitmeden (daha önce süresiz oturum olsun diye başvurmanızı önermem) evraklarınızla başvurun. Burada bence önemli olan ilk etapla oturumun devamını almak. Eşten bağımsız olabilir. Sonrasında zaten sınırsız alabilecek konumdasınız. Ancak tedbiren aynı firmada en az 3 yıl çalışmaya devam etmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 211. Merhaba ben 2 yıldır almanyadaym eşim süresiz oturumu var boşanmak ve beni göndermek istiyor. Hiç çalışmadım şuan dil kursuna gidiyorum. ayrıca hamileyim beni gonderebilirler mi ne yapmam lazım

  1. Merhaba Simay Hanım,

   Rızanız olmadan sizi gönderemez.Anlamadan, emin olmadan hiçbir şey imzalamayın.
   Lütfen göç danışmanlığından yardım ve danışmanlık alın.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linkten size en yakın danışmanlık bürosuna ulaşabilirsiniz. Sizin yararınıza danışmanlık veren sosyal kurumlardır ve ücretsizdir.

   Kolay gelsin

 212. Melek hanim merhabalar,

  Ben geçtiğimiz Eylül sonundan beri Almanya’da master öğrencisi olarak bulunuyorum. Birkaç gun once oturum kartımı teslim aldım ancak kartimin geçerlilik suresi pasaportumun bitiş suresi kadar verilmiş ve pasaportumun suresi temmuzun 9unda doluyor. Mayıs sonu 1 haftaligina Turkiye’yi ziyaret etmeyi planlıyorum. Almanya’ya dönüşte pasaportumun ve oturumun iznimin suresinin bitmesine çok az sure kaldigi icin sikinti yasar miyim ?

  1. Merhaba Cihan Bey,

   Bu konuyu yabancılar dairesi ile görüşmenizi öneririm. Çünkü süre bitmeden önce randevu almak gerek. Randevu için bile şimdilerde çok fazla bekletildiğini duyuyoruz.

   Gerektiğinde başvuru yapıp, izin alınabilir.

   Kolay gelsin

 213. Merhaba

  Ben 09.09.2019 tarihinde aile birlesimi vizesi ile almanya da 1 yillik oturum izni aldim. A2 belgem var henüz b1 belgesi alamadim kursa devam ediyorum. Sorum su esimle sorunlar yasiyoruz ve sanirim bosanacagiz. Evliligimizden 1,5 yasinda bir cocugumuz var. Is durumum da bir is yeri degil de bir kac is yerinde sürekli calistim ve hic devletten yardim almadim. Su an ki calistigim yerde 7 aydir calisiyorum ve sinirsiz kontratim var. Yakin zaman da bosanma gerceklesir ise ben tek basima oturum izni alabilir miyim yoksa Türkiye ye geri mi dönmek zorunda kalirim ?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Çocuk üzerinden oturum alırsınız diye düşünüyorum. Ancak aynı iş yerinde uzun süreli çalışmak be B1 düzeyinde Almanca bilmek avantaj olacaktır.

   Çok danışmanlığı bürolarından da danışmanlık almanızı öneririm. Bu bürolar yereldeki yabancılar dairesinin tutumunu iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler. Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Sizinyararınıza çalışırlar.
   Bu linkten ulaşabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 214. Babam alman vatandaşı, annem ise Türk vatandaşı. Annemin oturma izni aile birleşimi üzerinden yürümekte. Ne yazık ki okuma yazması yok ve Almanya’da yaşadığı 40 senelik süre içinde sadece ev hanımlığı yapmış. Süresiz oturma izni olmadığı için her üç senede bir oturma izni uzatılıyor. Babam ve annem 80 yaş civarındalar. Geçimleri babamın emekli maaşı ve konut yardımı üzerinden. Babamın vefatı durumunda annemin oturma izni neye dayanılarak alınabilir? Oturma izni sebebi olarak alman vatandaşı olan babam ile evliliği gözüken annem, ölüm durumunda Almanya’da kalma hakkını yitirir mi?

  1. Merhaba Kazım Bey,

   Böyle bir durumda annenizin oturumu uzatılır.

   Bilginiz olsun

 215. Merhabalar,
  2019 /3 te Almanya -Duisburg ta bir GmbH şirket kurdum Ulusal vize başvurumun onaylandıgı sonucunu aldıktan sonra almanya’ya vardım. 2021-6.ay

  Fakat onay cıkan Duisburg sehrinde ki yabancılar sube den pandemi vs konulardan randevu ve telefonlara bakılamadıgından ,baska bir eyalet te olan kuzenimin bulundugu yerden Mannheim yabancılar sube ye basvurmanın daha dogru ve pandemi süreci gecmediğinde daha doğru olacagı kanısı ve danısman olan yerlerden aldıgım tavsiye ile basvurdum.Fakat yaklasık 6 ay sonra oturumunuzu onaylamayı düşünmüyoruz olara niyet mektubu aldım.Ardından ülkeye döndüm ,şimdi acaba nasıl tekrar şirketimin olduğu noktaya hangi vize ile gitmeliyim. Tesekkürler ..

  1. Fırat Bey merhaba,

   Telefonda bu durumu konuşmuştuk. Umarım bir çözüm yolu bulunur.

   Kolaylıklar diliyorum

 216. Melek hanım merhaba,
  Ben Almanya’da dogdum, 12 yaşımda ailem ile birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptik. Almanca öğretmeniyim. Alman vatandaşı veya cifte vatandaş olma hakkım var mı? Annemin sınırsız oturma izni var. Benimde bu haktan yararlanma imkanım var mıdır?
  Cevabınız icin şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Yonca Hanım Merhaba,

   2000’den sonra Almanya’da doğdu iseniz ve Alman kimliğiniz de varsa vatandaşlık hakkınız var. Ancak 2000 öncesi doğanlar için bu mümkün değil.

   Siz reşit olduğunuz için aile birleşmi şansınız yok. Gerekli şartları sağlayarak çalışma ya da eğitim amaçlı gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 217. merhaba almanyada pflegefachfrau ausbildungu yapmak icin hangi dil seviyesi gerekli? Bir sirket ile anlasirsam a1 ile gidebilir ve egitime baslayabilir miyim?

  1. Merhaba Sümeyye Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca bilmek gerek. En az B1 ile gidilebilir.

   Bilginiz olsun

 218. Merhaba kolayliklar diliyorum,
  Ben blaukart ile almanyaya 02.2019 da geldim mesleki denklik vs b2 den sonra 03.2020 den beri düzenli olarak calisiyorum ve aile birlesimi ile korona vizeler vs yüzünden es ve cocuklarim 09.2020 de gelebildiler. 21 aylik blukarte sebebiyle gecen ay sinirsiz oturumumu aldim.esimde 03.2020 den beri calisiyor gecen ay islerin azalmasinden dolayi cikardilar maalesef. Es ve cocuklarimin 2024 6. ayina kadar vizeleri benim sinirsiz oturumum var. Soruma gelince es ve cocuklarim benden dolayi vize günleri bitince sinirsiz oturuma basvurabilirler mi? Esim arbeitslosengeld 1 almasinda bir sakinca var mi? Sonucta 15 aydir calisiyordu. Yardim prasi degil issizlik parasindan bahsediyorum tabiki…
  Vizelerinin bitmeeini beklememiu gerekiyor mu yoksa daha erkende basvurma hakkimiu var mi sinirsiz oturum icin?
  Simdiden tesekkürler…

  1. Merhaba Himmet Bey,

   Eş ve çocuklarınız sizden dolayı oturum almaya devam ederler. Süresiz oturum için eşinizden B1 isterler, çalışıyor olması da avantaj olacaktır. Vizeden kastınız oturum iznidir diye düşünüyorum. En az bitmesine 3 ay kala başvurmakta yarar var.

   Kolay gelsin

 219. Selamlar,

  BUGÜN AOK dan Mektup geldi.
  Yurtdisinda 183 gün fazla kadınız icin yurtdisinda oturma adresi ve Türkiye den Emeklilik aliyormusunuz diye Fragebogen geldi.
  Benim sormak istediğim iki ülkede emekliyim, Almanyadan Hilfe almıyorum.

  Doppelbesteuerungsabkommen göre nasal avantaj Vera desavantaj yasarim

  1. Merhaba Şenay Hanım,

   Bu konuyu iki ülke sigorta sistemini bilen bir sigortacıdan öğrenmenizi öneririm. Benim alanım değil, yanlış yönlendirmek istemem.

   Kolay gelsin

 220. Melek hanim merhaba
  Ben aile birlesimi vizesi ile geldim almanya nurnberg e 1 ay once size sorum su olucakti oturum icin yabancilar subesine gerekli herseyi yaptik ama vizemin suresi haziran ayinda bitiyor ve temmuz ayinda dugunum var ne yapsak bir cozum bulamadik tavsiye edebileceginiz bir konu veya fikir var midir teşekkür ederim

  1. Merhaba Yunus Bey,

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linkten göç danışmanlık bürolartına ulaşabilirsiniz.

   Bu kurum yabancılar dairesi le iletişiminiz konusunda yardımcı olabilir. Mutlaka iletişime geçin. Sizin yararınıza danışmanlık verirler ve gerektiğinde sizin adfınıza yabancılar dairesinden bilgi alabilirler.

   Kolay gelsin

  1. Sedat Bey,

   Yaraınıza bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz. Çok vakit ayıramıyoruz. Bazen geçikmeler olabilir.
   Anlayış göstermenizi umuyorum.

   Kolay gelsin

 221. Melek hanim sırf meraktan 2 saattir soruları ve cevapları okuyorum. Ben okumaktan yoruldum, siz yazmaktan bıkmamışsınız.
  Ne çok insana fazdanız dokunmuş, Allah razı olsun ne diyeyim.

 222. Slm babam 80 yıllarında almanyada çalışmış turkiyeye dönmüş birdaha dönmemiş şimdi ben almanyaya gitme hakkım olurmu babamdan dolayi

 223. Merhaba
  Ben ve eşim öğretmeniz. 8yaşında bir kızımız var. Almanyada yaşamak ve çalışabilmek için denklik, dil kursu gibi gereklilikleri yerine getirbilmek için uğraşıyorum. Benim sormak istediğim ben çalışma vizesi alınca benimle aynı anda kızımıda götürebilirmiyim?Eşimde birkaç ay sonra gelecek. Bu mümkünmüdür?

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Birlikte gitme şansınız var. Aynı anda vizeye başvuru hakkınız da var.

   Bilginiz olsun

 224. Merhaba ben 2014 de almanyaya geldim 8 yıldır almanyadayim we 8 yıldır ilticam sürüyordu geçen yıl 10 uncu ayda ewlendim we 1 ay sonra iltica yerimden terk kağıdı geldi bana ewliligimizi yaptım A1 sertifikasınıda aldım ama yabancılar polisi bana türkiyeye git ordan wize al gel diyor kesinlikle burda oturum wermiyor ben şuan 7 aydan beri full zeit kağıtlı çalışıyorum gelirim 1600 € we fest vetrag ımda war eşim ausbildung yapıyor ben ben halen Türkiyede askerlik yapmadım eşimin okuluda halen bitmedi eğer ben türkiyeye gidersem eşim burda ew kirasını bile ödeyemez maaşı yetmiyor 600 €. Bu konuda neyapmam lazım

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Yabancılar dairesi sizi Türkiye’ye ulusal vize için gönderecek ve bu kararı almışsa uygulamanızı isterler. Ancak gelirken kapalı zarf içinde vize onayını da verirlerse daha hızlı vize alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 225. Merhaba Melek hanım.
  Ben Almanya mavi kart vize başvuru yaptım bana 6 aylik ulusal vize verildi çalışacağım firma adresi ayrı bir sayfada var.blau kart yazmiyor bu konu hakkında farklı yorumlar var sizin düşüncenize göre mavi kart alma durumum nedir.tesekkurler.

  1. Merhaba Ali Kemal Bey,

   Mavi kart yazmaması almayacağınız anlamına gemez. Mavi kart alma kriteri yıllık brüt maaşın 44.00€ üzerinde olması. Bu kriteri karşılıyorsanız yabancılar dairesi oturum verirker mavi kart statüsünden verir.

   Bilginiz olsun

 226. Merhabalar türkiyede iken 10 yıllık almanya oturum sürem doldu ameliyat olduğum için, şimdi yeniden gitmek için başvuru yapmak için neler yapmam lazım

  1. Merhaba Selahattin Bey,

   Almanya’da ne kadar yaşadığınız, sosyal yardım alıp almadığınız bu durumda önemli.
   Ben bir avukattan yardım almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 227. merhaba on senedir almanyada yaşıyorum evliyim çocugum yok süresiz oturma iznine sahip değilim şu anda çalışmıyorum eşimle ayrılmayı düşünüyoruz ve bir bucuk sene oturma iznim var eşimden ayrılırsam oturma süremi ve haklarımı direk iptal ederler mi bilgilendirirseniz beni çok sevinirim iyi çalışmalar

  1. Merhaba Serkan Bey,

   Asgari evlilik süresini geçirmişsiniz ancak yine de eşten bağımsız oturum verirken çalışma durumunuza ve dil düzeyinize bakarlar. Oturum alırsınız diye düşünüyorum ama bu iki konuda sizi zorlayabilirler.

   Göç danışmanlık bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/

   Kolay gelsin

 228. Merhaba,
  Benim biz Türk vatandaşıyız annem 2011 yılında Alman vatandaşı türk biriyle evlendi şuanda oturum izini var süresiz. Annem gittiğinde ben 18 yaşında olduğum için gidemedim. Şuan Almanya’ya gitmek istiyorum hem dil öğrenmek kendimi geliştirmek hemde orada yaşamak istiyorum. Ne yapabilirim.

  1. Merhaba Kübra Hanım,

   B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrendikten sonra üniversite okumak ya da meslek eğitimi yapmak için gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 229. Merhabalar, hem Bulgar hem Türk vatandaşlığına sahibim çifte vatandaşım. Önümüzdeki yıl erkek arkadaşımla evlenip Almanya’ya yerleşmeyi planlıyoruz. İkimiz de üniversite mezunuyuz ve ikimiz de Türkiye’de çalışmaktayız. Gitmek için nasıl bir yol izlememiz gerekir? Hesabımızda belli bir meblağ bulunması mı gerekiyor ya da aile birleşim vizesi için çifte vatandaş olarak benim önden Almanya’ya gitmem mi gerekiyor? İkimizin birlikte aynı anda gidip yerleşebilmesini mümkün kılan bir yol var mıdır? Örneğin erkek arkadaşım ben Almanya’ya giderken Schengen vizesiyle benimle gelip hali hazırda Almanya’dayken aile birleşim vizesi alabilir mi? Kafalarımız çok karıştı, yardımınızı rica ediyorum.

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Sizin yerleşik bir durumunuz olması gerekir ki eşiniz de buradan aile birleşimine başvurabilsin.

   Siz gittikten 3 ay sonra yabancılar dairesine bildirmeniz gerekecek Almanya’da daimi kalmak istediğinizi. Çalışma durumunuzu görmek isterler ya da gelir teminatı için banka hesabı göstermek gerekecek.

   Kolay gelsin

 230. Merhaba melek hanim ben Almanyaya geleli 16 aralik 2022 de 10 yil olacak bu süre icerisinde hicbir devlet yardimi almadik bu sürede ilk 5 ay Boştum sonrasinda 5 ay kadar 450 euroluk calistim ve kalan 9 yilimda araliksiz calistim suanki isimde 5 Yildir calisiyorum süresiz sözlesmem var dil kursunu zamaninda b1 kazanamadim a2 de kaldi isten gücten tekrar dil egitimine vaktim kalmiyor esim dogma büyüme almanyadan ama türk vatandasi ve 3 cocugumuz oldu almanyada alman kimlikleri var ben 3 yilda bir oturum yeniliyorum süresiz oturum hakkim var mi basvursam yoksa b1 sertifikasi olmadan olmazmi? simdiden tesekkurler hayirli gunler dilerim

  1. Merhaba Kadir Bey,

   Süresiz oturum için gerekli olan şartlardan biri de B1 sertifikası. Oturum başvurusu yaparken deneyin ama B1 olmadan vermezler diye düşünüyorum. Yasada açık ve net B1 şartı yazar.

   Kolay gelsin

 231. merhabalar eşim benim ab vatandaşı ve aile birleşimi ile almanyaya geldim ve sorum şu . 16 aydır almanyada yaşıyorum ve 12 aydır çalışıyorum ama 8 ay voll zeit çalıştım ve koranadan dolayı 4 ay kurzarbeit olarak çalıştım toplam 1 yıl yani . ve sınavları geçerek alman ehliytim aldım ve b 1 sertifikamı aldım 1 yıl içinde . bunları göz önüne alarak ve ayrılma olduğunda nasıl bir sonuçla karşılaşarım. birde dedğim gibi eşim ab vatandaşı bunun farklı bir prosedürü olurmu buarada almanyada. teşekürler şimdiden 🙏

 232. Almanya’ya geleli 5 ay oldu. Evlenerek geldim. Gecinemedigimiz için ayrılma kararı aldık. 2020 de Türkiye’de evlendik. 2021 11 nci ayda Almanya’ya geldim. Oturma izni 14 ay verildi. Çalışma izni verildi. Şimdi eşimle ayrıyız. Bir çocuğum var Berlin doğumlu, kağıtlı çalışıyorum. Beni Türkiye’ye yollarlarmı boşandıktan sonra cevaplarsanız sevinirim. Ve boşandıktan sonra kalmak için ne yapmam lazım.

  1. Sedat Bey Merhaba,

   Çocuk üzerinden oturum verilmiştir diye düşünüyorum. Bu durumda oturum vermeye devam ederler ancak düzenli çalışmanız ve B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm, her uzatmada bu kriterlere bakılır.

   Kolay gelsin

 233. Merhaba, 43 yaşındayım, tüm şartları yerine getirip almanya’da özel bir üniverisite’den yüksek lisans için kabul alsam vizede sorun çıkar mı? Bir de 1 yıl sonunda yüksek lisans bitince 1,5 yıllık iş arama vize hakkım olacak yine onada da yaştan dolayı engel çıkarırlar mı ?

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Yaş konusunda konsolosluk evraklar harici sizin orada gerçekten kariyeriniz için master yapacağına inanması gerekir. Alanınızda daha önceden de deneyim varsa, eğitim esnasında da alanınızda part time da olsa çalışabilirseniz iş bulma olasılığınız var.

   Kolay gelsin

 234. Merhabar
  Ben almanyada doğdum 2015 te evlendim turkiyede eşimle yaşiyorum oturum iznim vardi 6 ayda bir gidip geliyordum ama son 3 sene pandemi ve hamile kaldigim icin gidemedim girisler cikislar kapaliydi oturumu iptal etmişler vize aldim gittim sordum tekrsr yenilemik istiyorum diye turkiyedeki konsolosluga basvurun dediler tam olarak nasil yol izlemem lazim bebegim 2 yasinda turkide doğdu mecbur. oturum iznimi yenileyebilirsem eşimide almanyya almak istiyorum

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Bu konuda bir Almanya’da bir avukattan destek almanızı öneririm. Durumunuz değerlendirilir. İş bulmanız avantaj olur.

   Kolay gelsin

 235. merhabalar
  ben 27 yaşındayım ve türkiye’de yaşıyorum ve şu an çalıştığım işten ayrıldım yan. işsizim.kız arkadaşım alman ve 5 aylık hamile ve resmi olarak evli değiliz. temmuz ayında doğum yapacak.ve almanya da yaşamak istiyorum. kız arkadaşıom beni doğumdan önce yanına aldırabilir mi ? yardımcı olursanız çok sevinirim . çünkü herkes farklı birşey söylüyor . çok fazla bilşgi kirliliği var.
  teşekkürler