Federal Almanya’da Oturma İzinleri

Posted by


Aile birleşimi vizesiyle Almanya’ya gittikten sonra ilk yapılması gereken yabancılar dairesine giderek oturma izni almaktır. Size verilen 3 aylık vize bitmeden oturma izninizi almanızı tavsiye ediyoruz.  Çalışma izni genellikle oturma izniyle birlikte verilir.

a) Oturma İzni(süreli) Aufenthaltserlaubnis
• Yabancı uyruklu eşin uyum kurslarına katılarak Almanca öğrenmeye devam etmesi gerektiğinden genellikle izin 1 yıl verilir.
• Yabancılar Dairesinin farklı uygulamaları mümkündür.
Gerekli şartlar
• İki eşin de 18 yaşını doldurmuş olması,
• Asgari düzeyde Almanca bilgisi- A1,
• Almanya’daki eşin en az 1 yıllık oturma iznine sahip olması,
• Kişilerin dilekçe tarihinde evli olması,
• Almanya’daki eş Türk ise yeterli büyüklükte konut ve yeterli gelir beyan etmesi gerekiyor.

Eşten Bağımsız Oturma İzni (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
• Evliliğe bağlı oturma izni, evliliğin son bulmasıyla biter. (Ayrı oturma ya da boşanma halinde)
• Bağımsız oturma en az 3 yıllık yasal evlilik süresinden sonra mümkündür. Bu süre oturma izninin başladığı günden itibaren sayılır.

Şu özel durumlarda eşten bağımsız oturma izni verilir (geçiş dönemi)
• 1 yıl süreyle aynı işverene bağlı olarak çalışıyor olmak ve iş sözleşmesinin uzatılabiliyor olması (en az 451 €’luk sigortalı iş).
• Acil durumlar, (belgelenmesi şartıyla aile içi şiddet v.s.),
• Alman vatandaşı bir çocuğun olması,
• Eşin ölümü.

Çocukların Durumu
• Yasal olarak 16 yaşından küçük çocuklar ebeveynleriyle yaşamak amacıyla bir ön şart olmadan Almanya’ya gidebilirler.
• 16 ve 17 yaşındaki çocuklar ebeveynleriyle birlikte gelmeleri halinde oturma izni alabilirler.

b) Oturma İzni (süresiz) Niederlassungserlaubnis
Süresiz oturma izni almak için gerekli koşullar şunlardır:
• Federal Almanya´da 5 yıldan beri resmen oturuyor olmak (Eş Alman ise, ya da serbest çalışıyorsa, mavi kartla Almanya’ya gelmişse 3 yıl),
• Kendi geçimini temin etmek,
• 60 ay sigortalı bir işte çalışmış olmak,
• Sicili temiz olmak,
• Süresiz çalışma iznine sahip olmak,
• Uyum sertifikaları (B1+ oryantasyon sertifikası) ve meslek bilgisi,
• Yeterli büyüklükte konut. ( 2 kişi için en az 60 m² )
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi/ Ausländer Behörde
http://www.bamf.de

306 comments

 1. Eşim 15 yıldır Almanya’da yaşamaktadır. Nikahımız Almanya’da gerçekleşti. ben Türkiye’de yaşıyorum. Oturma iznine başvurdum. ancak yabancılar dairesi tarafından oturma iznimin onaylanmasından 3 gün sonra Korona virüs tedbirleri kapsamında seyahat yasakları başladı. Bu nedenle pasaportum tarafıma henüz ulaşmadı. Şu anda hamileyim. Doğumumu Almanya’da gerçekleştirmek istiyordum ancak seyahat yasakları nedeniyle Türkiye’de doğum yapmak zorundayım. Doğum yaptıktan sonra bebeğime de oturma iznine başvurmalı mıyım? ya da bebeğimin pasaportunu çıkardıktan hemen sonra bebeğimle birlikte Almanya’ya dönebilmek için takip etmem gereken adımlar nelerdir?

  1. Pınar hanım merhaba,
   Kusura bakmayın, yazdıklarınızdan anlamadığım bir şey var. Oturma izninim onaylanmasından 3 gün sonra seyahat yasakları başladı diyorsunuz? Oturma izni değilde kastettiğiniz vize mi acaba? Yani vizeye başvurdunuz ve o esnada da pandemi çıktı gibi anladım. Çünkü yabancılar dairesinin size oturum izni verebilmesi için sizin Almanya’da olmanız lazım. Eğer değilse vizeye başvurdunuz demektir.
   Eşiniz Alman vatandaşı mı? Eğer öyleyse doğacak çocuğunuz da Alman vatandaşı olur ve burada Alman Konsolosluğuna başvurarak çocuğunuza Alman pasaportu alabilirsiniz. Eğer eşiniz Türk vatandaşıysa çocuğunuz Türk kimliği alır; o zaman da onun için de vizeye baş vurmanız gerekecek. Vize çıktıktan sonra ikiniz beraber uçabilirsnz.
   Sorularınız olursa 0 549 330 24 07 nolu telefondan beni arayabilirsinz.
   Sağlıklı güner dileklerimle

   1. Merhaba ben 5 yıldır almanyada evliyim halen oturma izni alamadım ve eşimle sıkıntı yaşıyorum çalışıyorum hic biyerden yardim almıyorum 13 aydır aynı firmaya çalışıyorum boşanmaya karar verdik boşandıktan sonra oturma izni alma imkanım olurmu bilgilerinize yardımcı olabilirmisiniz

    1. Mustafa bey merhaba,

     Almanya’daki asgari evlilik süresini (3 yıldır) doldurmuşsunuz zaten Dolayısıyla eşten bağımsız oturma iznini alabilmeniz gerekiyor. Ayrıca 1 yıl aynı iş yerinde çalışmanız durumunda da eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğmuş diye düşünüyorum.
     https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

     Yukarıdaki linke tam adresinizi girdiğinizde size en yakın göç danışmanlığı veren kurum çıkacaktır. Lütfen bu kuruma gidip durumunuzu anlatın,size yol göstereceklerdir. (halen oturma izin alamadım diyorsunuz. Ne demek istediğinizi anlamadım. Durumunuzu olduğu gibi bu kurumdakilere anlatabilirsiniz)

     Kolay gelsin

     1. Merhaba. 4 yıldır almanyadayım. 2 alman vatandaşı oğlum üzerinden vize aldım.eşim ile evli değiliz ve artık anlaşamıyoruz. Bagımsız yaşamak istiyorum mümkünmü bu? Hiçbir işte çalışmadım b1 kurs sertifikamı aldım ve kursa devam ediyorum sadece

     2. Merhaba Aras bey,
      Siz zaten Almanya’daki 3 yıllık evlilik süresini doldurmuşsunuz; ayrıca Alman çocuklarınız da var. Dolayısıyla bağımsız oturma izni alma hakkınız var. Geçiminizi sağlayamayacağınız için yardım almak zorunda kalacaksınız. Bu şartlarda nasıl mümkün olur bilemiyorum ama en azından parttime bir iş bulup çalışmanızı tavsiye ediyorum ya da (mesleki bir beceri ya da diplomanız yoksa) B1 sertifikasını aldıktan sonra meslek eğitimi almanız yararlı olur. Çünkü kendi geçiminizi sağlayamama durumunda süresiz oturum alma konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.

      Bu linkten göç danışmanlığı yapan en yakın kurum bilgisine ulaşabilirsiniz. Buradan da danışmanlık almanızı öneririm.
      https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

      Kolay gelsin

    2. Slm ben Ali benim aAlmanya’ 5 oturum iznim bar ve A2 sertıfıkam var oryantaşyon kursunu tamamladim ama devletten yardım alıyorum 600 Auro bu bu yıl 3 yıl evlıyım benim sorum 3 yıldan sonra süresiz oturuma baş vurabılırmıyım

     1. Ali bey merhaba,
      Süresiz oturum izni şartlarından biri devletten yardım almamak yani çalışıyor olmanız gerekir, diğeri de B1 düzeyinde Almanca bilmeniz. Bu iki şartı yerine getirmeniz süresiz oturum izni için çok önemli. Size yine süreli oturum vereceklerini düşünüyorum.

      Kolay gelsin

 2. Merhabalar , ben aile birleşimi ile Almanyaya gittim daha sonra korona söylemlerinden dolayı ocak ayında turkiyeye eşimle dönüş yaptık O Alman Vatandaşı ben oradayken 3 aylık oturumumu uzatmıştım bana fiktionsbescheinigung belgesi verdiler bu da mart ayında bitti o dönem Her sey iptaldi şimdi eşim Almanyaya gidecek ben bu belgeyi ve pasaportumu verdiğimde oradan uzatma şansı var mı yardımcı olurlar mı

  1. Merhaba Semira hanım,
   Yabancılar dairesine mail yazarak durumunuzu bildirdiniz mi? Eğer böyle bir mail yazmadıysanız eşiniz hemen yazsın ya da telefon etsin ve durumunuzu anlatsın. Normal şartlarda uzatmaları gerekir.
   Fakat sizin bunu süresi bitmeden yapmanız gerekirdi. Umarım şimdi süresi geçti diye size sorun çıkarmazlar.

   İyi şanslar diliyorum

 3. Merhabalar ben 2 bucuk senedir almanyadayim esim alman vatandasi bir tanede cocugumuz var sinavda a2 aldim bide politik sertifikasini aldim 2 senedir ayni is yerinde calisiyorum herhangi bir yardim almiyorum 5 ay sonra oturumum bitiyor b1 cikarmadigim icin suresiz oturma izni verilermi vermezlermi bilmiyorum size sormak istedim

  1. Merhaba Doğam bey,
   Süresiz oturma izninin şartlarından biri B1 düzeyinde Almanca sertifikanızın olması. Bu nedenle oturma izniniz yine süreli olarak uzatılır. Ancak B1 düzeyinde Almanca sertifikanızı ibraz etmeniz durumunda ilerleyen zamanlarda süresiz yani Niederlassungserlaubnis alabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim

 4. Merhabalar, benim almanyada suresiz oturma iznim var. ve de orda calisiyorum. ancak Subat ayi sonunda tatil icin turkiyeye gelmistim, Pandemi nedeni ile geri donmedim, Turkiyeden calismaya devam ettim . Sormak istedigim 6 aydan uzun sure Almanya disinda kalirsam suresiz oturma iznim ile ilgili sorun olur mu?

  1. Jale hanım merhaba
   Alman vatandaşı olmadığınız için, Almanya dışında 6 aydan fazla kalmanız oturum izninizi tehlikeye sokar. Pandemi nedeniyle bulunduğunuz durumunuzu bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine bildirebilirsiniz bu durumda istisna ya da özel bir belge verebilirler ya da oturumunuzla ilgli bir sorun çıkmaması için 6 ay dolmadan Almanya’ya dönebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   Sağlıklı günler dileklerimle

 5. Merhabalar,almanyada yaklaşık 25 yıldır teyzemler ikamet etmekte ve beni de oraya getirip onlarla yaşamamı istiyorlar orada onlarla yaşayıp çalışma imkanım varmı varsa nasıl yapabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim .

  1. Muzaffer bey merhaba,

   Sizin durumunuzu bilmeden size sağlıklı bilgi vermek ve yönlendirmek doğru olmaz.
   Beni 0 549 330 24 07 nolu telefonda arayablirseniz durumunuza uygun bilgileri memnuniyetle sizine paylaşırım.

   Sağlıklı günler dileklerimle

  2. Merhaba
   Ben barış
   Yaklaşık 3yıldır evliyim lakin 1buçuk yıldır aile birleşimi üzerinden Alman vatandaşı olan eşim sayesinde Almanya’da yaşıyorum. Uzun süredir anlaşamıyoruz ve ayrılmaya karar verdik lakin ben Almanya’da yaşamak istiyorum. 2 yıllık vizemin bitmesine 7 ay kaldı. Almanca kursum burda devam ediyor ve bir fabrikada devletten herhangi bir yardım almadan çalışıyorum. Bununla alakalı ne yapabilirim acaba eşim ile uzlaşamıyorum maalesef.

   1. Barış bey merhaba,
    Siz eğer Almanya’da evli bulunduğunuz sürede bir yıl boyunca parttime de olsa aynı iş yerinde çalıştınızsa eşten bağımsız kendi başınıza oturum alma hakkınız doğar. Sadece bunu belgelemeniz gerekiyor. Size verdiğim bu linke tam adresinizi yazın ve çıkan kurumu danışmanlık için başvurun lütfen. Bu kurumlar göç danışmanlığı yaparlar ve bulunduğunuz yerdeki yabancılar dairelerinin tutumunu ve şartlarını iyi bilerler.

    https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html;jsessionid=6516E3791B25486D950FA600873460EC.internet282

    Eğer aynı iş yerinde çalışmanız bir yıl olmadıysa biraz beklemenizi tavsiye ediyorum. Bir yılı doldurmanız durumunda Türkiye ve Almanya arasında yapılan ekonomik işbirliği sözleşmesine göre eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğar.

    Kolay gelsin

    1. Teşekkür ediyorum cevabınız için maalesef pandemiyi bahane gösterip 10 ay çalıştığım iş yerinden çıkardılar.
     Toplam 13 aylık bir çalışmışlığım var Almanya’da herhangi bir yardım almıyorum
     Eşim boşanma için dilekçe verdi dilekçenin bana ulaşmasını bekliyorum
     1 yıl süre verdiler sanırım ilk aşama olarak evleri ayırdık
     Şu anda çalıştığım iş yerinde 1ayımı doldurdum 1 yıl sonra 13 aylık çalışmışlığım olucak boşanma davası sırasında bunu göz önünde bulunundururlar mı ? Veya farklı seçenek varmı ?

     1. Barış bey,
      Ayrılmaya karar verdiğiniz tarihte yabancılar dairesinin haberi oldu mu? Karardan önce bir yıl aynı iş yerinde çalışmış olmanız önemli.

      Size tavsiyem durumunuzu göç danışmanlığı merkeziyle görüşmeniz. Onlar bu tür durumlarrda yabancılar dairesinin tutumunu bildiklerinden sizi ona göre yönlendireceklerdir.

      https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

      Kolay gelsin

 6. Merhabalar ismim kürsat mayis 2017 den beri evlilikle isvicreye geldim, eşim alman vatandaşi, ve 1 yasinda 1 oğlumuz var. Eşim 25 eylül 2019 da ayrilik dilekcesinde bulunup cocukla beraber 31 aralik 2019 da almanya ya kesin dönuş yapti. Ben şuan da isvicredeyim, oturum ve aufenthaltt süresi doldu ve tekrar uzatilma olmuyor. Almanya vize başvurusunda bulundum ancak konu için avukat tutmam gerektigini söylediler. Aslinda hala evliyiz ama ayri yaşadigimiz da gerçek. Ben şimdi almanya ya oglumun yakinlarinda yeni bir hayat kurmak istiyorum. Bilen veya bana yol gösterecek, Allah rizasi için bana yardim edebilecek, insanlardan yardim taleb ediyorum. Kâcak olarak almanyaya gelmek istiyorum ama ne başimi sokacak biryer nede 1 lokma yemek yiyecek imkanim şuan da yok. 4 aydir işsizim. Telefon numaram 0041765450712 saygi ve sevgilerle

  1. Kürşat bey merhaba,
   Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için onun yanına aile birleşimi yapabilirsiniz”Nachzug zum deutsches Kind”. Ama adres bildirmeniz gerekiyor. size söylendiği gibi avukat tutmanız gerekiyor ya da en azından bir avukat yardımıyla vizeye tekrar başvurabilirsiniz. Boşanmamış olmanız Alman yasaların göre bir şey ifade etmez; artık beraber yaşamıyor olmak ayrı olduğunuzun kanıtı. Almanya’ya kaçak girmenizi tavsiye etmem; yakalanırsanız yurt dışı edilirsiniz. Bu daha sonra Almanya’ya girişlerde sorun yaşamanıza neden olur.
   Daha fazla yadım edemediğim için üzgünüm.
   Umarım yavrunuza bir an önce kavuşmak için bir yol bulursunuz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 7. Merhaba coronadan dolayı 3-6 aylık kısa dönem oturum mu yoksa normal seyirimde 3 senelik alıyordum gene 3 senelik alırmıyım ve 3 senelik kaç günde bana teslim ediliyor

  1. Ali Rıza bey,
   Sanıyorum yine 3 yıllık alırsınız ama oturma izninizin size kaç günde teslim edileceğini bilemem. bunu bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden öğrenebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileklerimle

 8. Merhabalar 2018 yilinin agustos ayinda Almanyaya gelin geldim 1 senelik oturum aldim sonra 2 sene verdiler 7 aylik bir cocugum var eşimden ayrilmayi dusunuyorum ve hic calismadigim icin cocugu elimden alabilcegini soyluyorlar devletin. Aile içi siddet magduruyum ispatim yok kalabilcek bir yerim yok kadin siginma evine gitmek istiyorum bir turlu ulasamadim turkiyedeyim şuan 1.5 ayligina tatile geldim oglumda alman vatandasi sizce beni geri turkiyeye gonderirlermi egerki kabul ederlerse kadin siginma evindeyken de calisirim sirf cocugum icin.

  1. Zehra hanım merhaba,
   İlk gittiğinizde aldığınız oturma izniniz üzerinden tam 3 yıl geçtiğinde, siz eşten bağımsız oturma izni alırsınız. Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için de yurt dışı edilme riskiniz kesinlikle yok. O nedenle eşinizin tehditlerine kulak asmayın lütfen. Ama bunu da açık açık söylemeyin isterseniz.
   Buraya bir link bırakıyorum. Çıkan sayfaya tam adresinizi yazın; Almanya’ya gittiğinizde mutlaka görüşmeye gidin. Almanca bilmiyorsanız size bir tercüman ayarlamalarını talep edin. Durumunuzu anlatın ve kadın sığınma evine gitmek istediğinizi söyleyin. Onlar sizin için gerekenleri yapacaklardır.
   İsterseniz 0 549 330 24 07 numaralı telefondan beni arayabilirsiniz. Durumu bir de telefondan anlatırım size.
   İyi şanslar

 9. Merhaba yaklasık 2 yıldır Almanyada yasıyorum
  Aile birleşimi ile geldim. Eşimle türkiyede olmak sureti ile 8 yıllık evliyiz. Fakat şuan 1.5 yıldır boşanma süresindeyiz davamız Türkiyede görülüyor ve yine 1.5 yıldır ayrıyız. Ben aynı iş yerinde 1 yıldır calışmaktayım. Normal sigortalı olarak. 14 temmuzda oturum sürem bitti iş yerimden tüm evrakları tekrar yolladık. Ama 1 haftadır hala bir haber gelmedi. Uzatmana imkanları olur mu? Eşten bağımsız oturumun 1 yıl aynı iş verende çalışma suretiyle verildiğini biliyorum. Ama evraklarımı yollamama rağmen hala bir haber gelmedi ve 14 temmuzdan beri oturumum yok gözüküyor

  1. Betül hanım merhaba,
   Bir haftada hemen oturum işlemlerinin biteceğini düşünmüyorum. Size mutlaka haber gelir. Yabancılar dairesi ayrı olduğunuzu biliyor mu?
   Bildiğiniz üzere 1 yıldır aynı iş yerinde çalıştığınız için eşten bağımsız oturma izni alırsınız, bununla ilgili sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Zaten belgeleri de göndermişsiniz.
   14 Temmuzdan beri oturumunuzun bittiğini onlar da evraklardan biliyorlardır. Geçici bir evrak düzenleyebilirler belki. Ama onun için gidip bir sormanızda yarar var.
   Kolay gelsin

 10. merhaba 2010 yilinda türkiyeden geldim almanyaya, turuzt vizesiyle burda 3 ayimi doldurduktan sonra esim hastaneye yatirdi, akil hastasi olarak 3 aylik hamileydim ozamanlar,tercüman yok getirmediler,sonradan kizim dogdu,cok fazla olaylar,yasadim,siddet tehdit,gidememdim polise,burda almanyada onun sayesinde durdugumu,polislik olursak beni yolluyacaklarini söyluyordu,türklerle konusmama karisiyor,ailemle telefonda konusamadim,olaylarimi anlatamiyordum,bu 13 sene sürdü böyle 10 senedirde hasta teshisi kondurdu 2018 yilinda ilk defa türkiyeye gittik aileme olayi anlattim kardesim istanbuldaki evimize gelip beni cikardi izmirde savcilik karariyla saglik raporu cikardim,kisaca anlatmak istiyorum buralari,bir kizimida hemen almanyaya cikardi kücük kizimda benle geldi,6 ay sonra kizimi okuldan eve dönerken arabayla esim görümcem 2 adamla elimden alarak kacirdilar almanyaya,almanyadaki kizimda telefon acarak psikologlara gittigini anlatinca,izmirde kalamadim hemn geldim,kendi canimi kurtariyim diye 2 evladimi göz ardi edemezdim,esim calismaz cocuklara bakiyorum esime bakiyorum der kurumlara gidince,almanca ögrenmeme dahi musade etmedi,yasli annnesinede baktirdi,izmiren gelince,ailem beni zorla orda tuttu diye konsolosluga ifade vermemi istedi reddedince cok fazla dövdü artik,siddet tehdik 10 kati oldu evde,cocuklara psikologda annem ilacini istiginde cok iyi oluyor demesini istiyormus cocuklarda onu yapmislar baba onlarida tehdit etmis,ben size aliyorum ediyorum beni korucaksiniz diyormus,evde kameralar ses kayitlari oldugunu kücük kizim anlatiyordu,tek cocuklarimla kaldigimizda anne anlatmamiz lazim diyordu ama doktorlara anlattigimda inanmadilar,bana cünkü berbat bi hastalik,cocuklarim 19,06,2020 gunu herseyi anlatmis annem hasta degil ona test yapin,babn bizi tehdid ediyor,annemi dövüyor,babam bizimle ilgilenmiyor,ama burda heryere o bakiyor gösteriyor,kendinden korkuyoruz,annemin almancasi olmadigindan sizinle konusamiyor,annem saglikli babamin sorunlari var demisler. kizim 12 digeri 10. 04,07.2020 gunu kendine bicak batirdi benim batirdigimi söyledi evde tartismalar vardi,kizlarim yapmadigima sahit oldular,polis geldi uzaklastirma aldi kizlari genclik dairesi aldi,kisa anlatiyorum buralari,polis bir gece kizlari birakti yanimda bi saglik raporu var annenin yapmasi gerekenler var onlari bititdikten sonra kavusacaksiniz demisler saat 9.45 de götürdüler05.07,2020 bosanma davasi actik genclik yei butun kurumlar sokta oldukalarini kizimin ilk defa konustugunu söyledi,polise ses kayitlarini verdim neden bunlari bana yaptigini net bi sekilde anlattigini,dava acildi doktorlarada,tercüman istedigimde getirmediklerini anlatti,simdi tasinmak istiyorum isde buldum nürnbergde 1 senelik oturumum var 2 snelik vermislerde önce simdi oturma müsadem 5 aya kadar 2021 ben stuttgarttayim nürnberge tasinmak calismak istiyorum yabancilar dairesi buna neder oturma iznim uzatilirmi,kizimin 1 velayeti ortakti büyük kizimin kinide almak istiyormus,bunu genclik dairesi söyledi,ama kizlarin konusacagini bilmiyorduk arastiriliyor hersey dediler,türk doktoruna 4 defadir gidiyorum bayan ebru o kadar mantikli ve hayat dolusun ki 2020 yilinda bunlarida duyacakmisim diyor,cocuklarimi alabilirmiyim en önemlisi is ve evimi buldum pazartesi tam net ögrenip gitmek istiyorum,basanma gerceklesmeden alabilirmiyim nasil isliyor sisitemleri bilmiyorum9.ayin 22 de valayet davasi var ama hemen olmaya bilir dediler cocuklari vermek,simdi tasinsam kizlar burda stuttgartta bende nürnbergde hayatimizi kursam yabancilar dairesi,anne cocuklari birakti gitti yani kafalarinda bi algi olurmu, hic bilmiyorum bunlari, ama almancam yok iste bulmak almanyada okadar kolay olamadigini ögrendim,simdi bulmusken evlatlarim ve kendi hayatimi sil bastan kurmak istiyorum. beni bilgilendirirseniz sevinirim kusara bakmayin uzun oldu.

  1. Ebru hanım merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım bundan sonra evlatlarınızla huzurlu bir yaşantı kurma şansı yakalasınız..
   Eşinizin raporunun olması sizin çocukların velayetini almanızı kolaylaştırır. Aslında çok uzatmak istemiyorum çünkü epey karışık bir durum. O nedenle çocuklarla ilgilenebilmek için zaman ayırmanız gerek ve bu durumda part time işte çalışabilirsiniz çünkü çocuklar henüz küçük. Mutlaka Almanca öğrenmenin yollarını araştırın.
   Gençlik dairesiyle yakın iletişimde olun, olumlu intiba bırakın. Çocukların velayetine bakacak olan mahkeme gençlik dairesinin raporuna önem verir.
   En önemlisi de hemen Türkçe bilen bir avukatla irtibata geçin, eğer ücreti verecek durumda değilseniz; ücret verecek durumda değilim deyin, sosyal yardımdan geçiniyorsanız avukatlık ücretini devlet öder.
   Psikoloğa gitmeniz de çok iyi olmuş. onun vereceği raporu da velayet davasında ele alırlar.
   Avukat bulacak durumda dğilseniz lütfen bizimle iletişime geçin, biz sizin yerinize araştırıp size iletişim bilgilerini ulaştırırız.
   0 549 330 24 07 nolu telefonu arayabilir ya da whatsaptan mesaj yazabilirsiniz.

   Yavrularınızla huzurlu ve mutlu bir gelecek diliyorum

 11. Betül Hanım merhaba. Eğer aynı işyerinde calisiyorsaniz bu durumda ARB 1/80 ortaklık hukuki devreye girer.
  Aynı işyerinde devam ederseniz bir sorun yaşamazsınız. ALMANYA artık size linkini yollayacağım bu ortaklık hukukunu yabancılar yasasına ekledi. Eşinizden ayrilsaniz da oturumunuz uzatilacaktir. Ekte göndereceğim linki okursanız göreceksiniz. selamalr

   1. Tesekkür ederim uzatmayı aldım. Fakat şimdi başka sorunlar var. Şuan hamileyim ve sadece 6 ay uzatma verdiler boşanma davası eylülde boşanma ardından nasıl yol izleyeceğimi bilmiyorum bu konuda da yardımcı olabilirmisiniz

    1. Betül hanım,

     Size bir link gönderiyorum. Çıkan sayfaya güncel adresinizi girin, size en yakın MBE Beratungsstelle (Göçmen Danışma Merkezi) çıkacak. Bunlar size her tür konuda yardımcı olacaklardır. Hamilesiniz, çocuk doğduktan sonra sizi yurt dışı edeceklerini düşünmüyorum. Bu kurum size orada kalabilmeniz için her türlü desteği verecek. Bir an önce iletişime geçin lütfen. ALmanca sorun ise buradan Türkçe desteği alacağınız gün için randevu alırsınız.

     https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

     Kolay gelsin

 12. Merhabalar,
  Türkiye de 13.07. 2017 tarihinde evlendim. Aile birleşimiyle Almanya’ya 06.03.2019 tarihinde geldim. Hiç çalışmadım. Dil kursuna gidiyorum. Eşimle anlaşamıyoruz ve anlaşmalı boşanmak istiyoruz. Beni Türkiye’ye geri gönderme durumları var mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba Serap hanım,
   Sizin oturumunuz evliliğe bağlı olduğu için evliliğin bitmesiyle yani ayrılmanız (artık aynı evde yaşamıyor olduğunuzu yabancılar dairesi öğrenirse) durumunda tehlikeye girer. Size tavsiyem hemen haftalık en az 15 saatlik sigortalı bir iş bulmanız. Ancak bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmanız durumunda eşten bağımsız oturma izni hakkınız olur. Yani bir yıl boyunca bu iş yerinde çalışmanız ve evlilik birliğinin sürmesi gerekir ki bir yıl sonra bu statüden yararlanabilesiniz. Ancak eğer şiddet var ise en yakınınızdaki MBE Beartungsstelle’ye giderek yardım talep edebilirsiniz. Bu arada kursunuzu ihmal etmeyin.
   Bu linke tıkayarak tam adresinizi yazın, adresinize en ykın MBE danışmanlık merkezleri sıralanacaktır.
   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Kolay gelsin

   1. Merhaba hayirli gunler
    Ben 1 yildir Almanyadayim ve B1 sertifikatina sahibim.
    Evlenmeyi düşünmüyorum eşimin 3 yillik oturumu var yalnız benim.sadece 6 aylik oturumum var evlilikten sonra oturum alirmiyimm?
    Yardımcı olur musunuz?

    1. Hakan bey merhaba,

     Evlendiğinizde oturum statünüz değişeceğinden siz de oturma izni alırsınız; ama ilk etapta en fazla 1er yıl olur diye düşünüyorum.

     Size tavsiyen iş bulup aynı iş yerinde kalmaya çalışın ki sonraki uzatmalarda oturumunuz için gerekçeleriniz güçlensin. Ayrıca B1 dil sert,f,kanızın olması büyük avantaj, iş bulmada kolaylık olur.

     İyi şanslar

 13. Merhabalar,
  Ben 2018 yılında Türkiye de evlilik yaptım. 05.03.2020 yılında almanya ya ikametim gerçekleşti. Fakat eşimle eski evliliği yüzünden sorunlar yaşıyoruz. Kıyaslamalar ve hoş olmayan sözler sarf ediyor. Kimsem yok annem babam vefat etti gidecek hiç bir kapım yok. Esim bana Sürekli bir psikolojik baskı uyguluyor. Ve kadınsal duygularımı yavaş yavaş kaybediyorum. Kendi ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum ancak oturum ve dilimin olmamasından bu psikolojik siddete maruz kalıyorum. Bana bir yol göstermenizi rica ediyorum Melek hanım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Hande hanım merhaba,

   Almanya’da daha çok kısa süredir bulunuyorsunuz. Anladığım kadarıyla oturumunuz da yok. Size tavsiyem bir an önce oturum almanız; böylece statünüz de resmileşecek. Pandemiden dolayı uyum kursları yapılmıyor ama normalleşmeyle beraber başlayacağını düşünüyorum. Oturum aldıktan sonra bir kursa yazılın lütfen ve en önemlisi de part time bir iş bulup çalışmanız. Bir yıl boyunca sadece haftada 15 saat bile olsa aynı iş yerinde çalışmaya devam ederseniz bir yıl sonra ayrılmanız durumunda çalıştığınız için eşten bağımsız oturma izni hakkınız olur. Eğer psikolojik baskı devam ederse lütfen en yakınınızdaki göçmen danışmanlığına başvurun. Size en yakın göç danışmanlığı kurumunu buradan öğrenebilirsiniz. Türkçe bilen birileri yoksa yardıma ihtiyacınız olduğunu ve bir tercüman istediğinizi söyleyin lütfen.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Bu linkte çıkan sayfaya evinizin adresini yazın, size en yakın danışmanlık adresleri sıralanacaktır.
   Yanındaki “Karte” ye tıkladığınızda kurumun yerini harita üzerinde görebilirsiniz.
   Hande hanım, acele karar vermeyin lütfen, uzun vadeli düşünmeniz gerekir, orada oturum hakkı elde etmeniz için de sizin çaba göstermeniz gerekir. Şiddet söz konusu olduğunda da Almanya genelinde geçerli olan ve 8 dilde 24 saat hizmet veren acil yardım hattını arayabilirsiniz. 0 800 116 016

   Sorularınız olması durumunda veya konuşmak istediğinizde beni 0 549 24 07 nolu telefondan arayabilirsiniz.

   İyi şanslar diliyorum

 14. Merhaba,

  Bulgiler icin tesekkur ederim. Kisaca hemen sorumu sorayım :

  Aile birlesimiyle Almanya’ya geldikten sonra boşanma olursa oturum da biter prensipte. Oturumu uzatmak icin surekli ayni yerde 1 yil en az 451 euroluk sigortali işte calismak gerekiyor eşten bagimsiz kalmak icin diye belirttiniz.:

  1-Peki boşanma bu ayni iş yerinde sigortali olarak 1 yil dolmadan olursa sorun olur mu oturum uzatmaya?

  2-Bir diger durum koronavirus: 1 yil dolmadan veya dolduktan sonra boşanma durumunda işveren virus nedeniyle işten çikarirsa bu sefer oturum uzatmaya engel olur mu?

  Tesekkur ederim.

  1. Merhaba Kemal bey,
   Bir iş yerine bağlı olarak oturum almak için ne yazık ki bir yılı doldurmak gerekiyor. Bu süre doldurulmadıysa oturumunuz tehlikeye girer. O nedenle bu bir yıllık süreyi doldurmanın yollarını aramanızı tavsiye ederim.
   2. sorunuz da coronaya bağlı böyle bir istisna gösterebilirler mi pek emin değilim. Yabancılar dairesi genellikle yasayı uygular; yasada da açık olarak bir yıllık süre belirtilir. İnisiyatif kullanacaklarını pek sanmıyorum.
   Mümkünse eşlerinizle bir centilmenlik anlaşması yapın. Bu süreyi riske atmamanızı tavsiye ederim.

   Kolay gelsin

 15. Merhabalar melek hanım
  Ben almanyada yaklaşık olarak 1.5 yıldır evliyim ancak eşimle anlaşamıyoruz ve anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz. Bu durumda otururumum tehlikeye girer mi?
  Dil kursuna gittim ve b1 düzeyinde dilim var ve bir seneden fazladır aynı iş yerinde full time çalışmaktayım. Bu durumda ayrılma gerçekleştiğinde oturumum tehlikeye girer mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim iyi günler

  1. Ece hanım merhaba,
   B1 sertifikası almanız büyük avantaj sizin için. Aynı iş yerinde bir yıldan fazla çalışmanız size eşten bağımsız oturma izni hakkı verir. Oturumunuz tehlikeye girmez. Sadece bunu belgelemeniz istenir.

   Kolay gelsin

   1. Bana iki sene geçseydi sorun yaşamayacağımı söylediler bu yüzden tekrar sormak istedim. Aynı iş yerinde bir yıldan fazla süredir çalıştığımı belgelediğimde oturum tehlikeye girmeden sorunsuz ayrılabilirim o halde. Çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

 16. Merhaba
  2015 yılında Türkiye’den evlenerek geldim .4 yıldır iş yerinde çalısıyorum ,450 euro’luk oturumum süresiz Eşimle birtakım sorunlar yaşıyoruz .Bosandıgım taktirde Almanya’da kalabilirmiyim ?

  1. Tuğçe hanım merhaba,

   Eşten bağımsız oturma izni almak için toplamda Almanya’da 3 yıl evli bulunmak gerekiyor. Siz bu süreyi doldurmuşsunuz zaten. Ayrıca aynı iş yerinde de çalışıyorsunuz. Oturumla ilgili bir problem yaşamazsınız. B1 düzeyinde Almancanız varsa kendi geçiminizi sağlamanız durumunda yani full time bir işte çalışmanız durumunda süresiz oturum alma hakkınız da olur.

   Kolay gelsin

  2. 450 € luk calisma ne yazikki calisma sayilmiyor. Tam zamanli bir iste calismak gerekiyor. Ama 4 senedir evliymissiniz. Evlilik süresi bildigim kadariyla 3 sene olmak zorunda oyuzden pekte bir sorun olacagini düsünmüyorum.

   1. Tuğçe hanım,
    Tam zamanlı olmak zorunda değil, haftada en az 15 saatlik bir çalışma yeterlidir. Ama bu yasal yani sigortalı olmak zorunda.

 17. Merhaba. Eşim ve çocuğumla birlikte mavi kart ile Almanya’ya geldik. Burada 4 yılımız dolmak üzere. Eşim kesintisiz çalıştı ve hala devam ediyor ama ben hiç çalışmadım. B1 ve Oryantasyon kursu belgelerimi aldım. Süresiz mavi kartı aldıktan sonra boşanırsak bu süresiz oturum ben ve çocuğum için hala geçerli olacak mı yoksa boşanma ile birlikte bizim oturumumuz sona mı erer?

  1. Gülçin hanım merhaba,

   Süresiz (yani yerleşme) izni aldıktan sonra çocuğunuzla kalabilirsiniz ama geçiminizi karşılamanız gerekiyor.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html;jsessionid=BC171A73F027EB54EBB89A4A60739C7A.internet562
   Yukarıda verdiğim linke tıklayarak oturduğunuz yerin tam adresini girin ve çıkan MBE Danışmanlık kurumuyla gidip ya da telefon ederek görüşün. İzlemeniz gereken yol konusunda sizlere yardımcı olacaklardır

   Kolay gelsin.

 18. Merha ba melek hn
  Eşim ile türkiye de evlendik ve yine türkiye de boşandık .eski eşim 5 yıl önce çocuğum ile almanya ya yerleşti ve orada bir evlilik yaptı. Oturum izinleri var henüz vatandaşlık almış değiller ( aslında hakları var ) benim sorum; ben kızımın yanında olmak istiyorum her yıl turist vize ile gidip geliyorum ama ondan uzak olmak beni ve kızımı çok üzüyor.
  Ben artık kızımın yanında olmak istiyorum onun büyüdüğüne şahit olmak ve bir baba olarak yakınında olmak istiyorum. Acaba kızım dolayısı ile aile birleşimi söz konusu olabilir mi ( eski eşim ile yeniden bir araya gelme değil derdim ) baba sı olarak böyle bir müracaatta bulunma imkanım var mı

  1. Özgür bey merhaba,

   Çocuk ancak Alman vatandaşı olursa yurt dışında bulunan ebeveyn çocuğun üzerinden aile birleşimi yapabilir. Sizin çocuğunuz Alman vatandaşı olmadığı için ne yazık ki bu haktan yararlanamıyorsunuz.

   eğer diplomanız ve Almancanız varsa iş bulup çalışma amacıyla yerleşmeyi deneyebilirsinz.

   Kolay gelsin

 19. Burda oturum icin esten bagimsiz istisnai durumlardaki 451€ luk is sigortasi tam olarak nedir acaba? Ben de bosanma sürecine girecegim. 2021 12. ayda gecici oturma sürem bitecek. Oturum kartim 03.12.2018de basladi ve 03.10.2018 de almanyaya geldim ilk olarak evlilik nedeniyle. Geldigimden beri yaklasik 2 senedir ayni isyerinde teilzeit calismaktayim. Steuerklassem 5 suanda. Bosanma durumunda oturumumla iligili ne gibi sikintilar beni beklemekte acikcasi kestiremiyorum. Ve tabiki Turkiye ye geri dönmek istemiyorum. Bu konuda durumumuda göz önünde bulundururarak bana aciklama yapabilir misiniz? Tesekkürler. Arti bosanma sürecinde nafaka talebindede bulunmak istiyorum. Olduki oturum sorununu cözemedim nafaka baglandi Türkiye den nafakami almaya devam edebilir miyim?

  1. Nezahat hanım merhaba,

   Parttime iş demek. Haftada en az 15 saat çalışma karşılığında aylık 451 Euro elde edersiniz. Yasal bir çalışma statüsüdür. Aynı iş yerinde 2 yıldır çalıştığınız için Avrupa Ortaklık hukukuna göre eşten bağımsız oturma izni alırsınız. Bu çalışmalarınızı belgelemeniz durumunda oturumla ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız.
   Nafaka hakkınız doğması durumunda bunu Türkiye’den de alabileceğinizi düşünüyorum. Bu konuyu lütfen avukatınıza da danışın.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 20. Merhaba benim sorum şu eşten bağımsız oturum almak için 1 yıl çalışmaya ihtiyaç. Var ben bir yıl bit işverenle çalıştım fakat 20.09.2019 da minijop olarak başladım 20 gün sonra Vollzeit oldum 01.07.2020 tarihinde tekrar işten çıkarıldım ama aynı iş yerinde minijop olarak devam ettim kısacası aynı iş yerinde 1 senenin 9 ayını voll 3 ayını minijop olarak çalıştım bu benim oturum alırken kabul edilirmi acaba teşekkürler

  1. Merhaba Ali bey,

   iş nedeniyle oturum alabilmeniz için benim bildiğim bu bir yılın kesintisiz olması gerekiyor.Yani vollzeit-minijob arasındaki geçişlerde işten çıkarılma söz konusu olduğu için oturumunuzu değerlendirecek olan yabancılar dairesi bu konuda problem çıkarabilir. (Minijob olarak çalıştığınızda en az 450 Euroluk bir iş olması gerekiyor, bazen daha az ücretlendirme de olabiliyor ve tabii sigortalı olması lazım.)
   Size tavsiyem lütfen en yakınınızdaki MBE Beratungsstelle’yle iletişime geçin ve onlardan ücretsiz danışmanlık alın. Onlar yereldeki resmi kurumların bu konulardaki tavrını daha iyi bilirler. MBE ile görüşmeye giderken de iş sözleşmenizi, maaş bilgisi gibi evraklarınızı da beraberinizde götürün.
   MBE danışmanlık kurumu net bir cevap vermezse öncelikle bir avukattan ön görüşme almadan önemli bir karar almayın derim ben.

   Size en yakın MBE Beratungsstelle için buraya tam adresinizi yazmanız gerekiyor.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Sağlıklı günler dileklerimle

 21. Merhabalar Ben Serdar Parlak
  31.08.2015 yılında aile birleşimi adi ile Almanya ya ikamet ettim… 30.08.2018 de ise getrennt lebend olayını gerçeklestirdik.. ve Yıl 2020 2 nci ayında ise evden tamamı ile ayrılıp başka bir ev tutarak Anmeldung yaptırdım… 11.11.2021 yılında ise oturum müsadem bitiyor ve şuan yeni bir düzen içerisinde olduğum için çalışmıyorum devletten yardım alıyorum ama iş görüşmelerine sık sık gidiyorum ve amacım ise meslek yapmak uğraşıyorum… Bir avukata sordum Bana 3 Yıl eşim ile tamamlamadığım için gönderirler dedi ama açıkçası inanmadım… Ve eşim Doğma büyüme Almanya da ve Alman vatandaşı… Henüz boşanma gerçeklesmedi vekalet için 12 nci ayı bekliyoruz termini bir bilgi verebilirseniz sevinirim çok teşekkürler… 017632929996 ulaşmak isterseniz bilgi vermek için beklerim teşekkürler..

  1. Merhaba Serdar bey,
   2018 yılında ayrı yaşamaya karar verdiğinizden yabancılar dairesinin haberi oldu mu? 2015 yılından beri ne kadar süre çalıştınız? Bunlar önemli.
   Bu bilgiler olmadan ne yazık ki size ayrıntılı cevap veremiyorum.
   Genel söyleyecek olursam: Almanya’da 3 yıl evli kaldıktan sonra eşten bağımsız oturma izni hakkı elde edersiniz. Oturma izninizi uzatmadan önce iş bulmanızı ya da meslek eğitimine başlamanızı da tavsiye ediyorum.

   Kolay gelsin

 22. slm iyi günler benim sorunum şu
  Ben nisan 2014 yılında alman bir kadınla evlendim ve 2017 ocak ayında ayrı yasamaya başladım ve bizim birde çocuğumuz oldu
  Simdi asil sorun ben evlendiğimde oturum aldim 1 ve sonra 2 yıl uzattılar en son gittiğimde bana dediler ki evliliğin 3 yil olmadığı için sana cocuk üzerinden oturum vereceğiz yani su anki oturumum cocuk üzerinden 3 yıl aldim simdi trden biriyle evlenmek istiyorum.
  Yani sormak istediğim benim kendi otururum cocuk üzerinden olduğu için herhangi bir sorunla karsilasirmiyim
  Ayrıca 5 yıldır vollzeit bir firmada çalışıyorum devletten herhangi bir yardim almıyorum
  Insallah bi sıkıntı olmaz yani kendi oturumum cocuk üzerinden olduğu için şüphe ediyorum

  1. Ramazan bey merhaba,

   Almanya’da oturumuz var ve vollzeit çalışıyorsunuz. Geliriniz nafaka, kira ve yanınıza gelecek olan eşinizin giderlerini karşılıyorsa eşinizi yanına almanızda bir problem yok. Oturumunuzun çocuk üzerinden olması da bir problem değil. Tam tersine 18 yaşına kadar onun yanında kalmaya hakkınız var.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 23. Merhabalar yaklaşık 2.5 yıl. Oldu Almanya ya geleli. İlk eşimden bir çocuğum vardı Onunla geldim. Benim olayım gelirken hamileyim ve bebeğimi burada dünya ya getirdim. Benim burada problemim kimsem yok ve her defasında tehtit şiddette maruz kalıyorum. Çocukları alırım senden vs ve madde bağımlısı şikayet ederim dediğim git et birşey yapmazlar diyor. Anlamıyorum ne yapacağımı bilemiyorum kimsem yok çocuklarımla kalakaldım. Kesin sonuçsuz birşey yapmak istemiyorum çünkü korkuyorum fazla almancam idare edecek kadar ne yapabilirim diğer cocugumlada tehtit ediyor babasını ararım senden alması için diye

  1. Merhaba,

   Lütfen en kısa zamanda göçmen danışmanlığı veren bir kurumla iletişime geçin. Küçük çocuğunuz olduğu için sizi Türkiye’ye göndermezler.
   Lütfen yazdıklarınızı gidip size bahsettiğim kurumdaki yetkililerle konuşun. Onlar mutlaka size ve çocuklarınıza yardım edeceklerdir. Madde bağımlısı birisiyle çocukların aynı yerde kalmasını pek doğru bulmazlar ve size mutlaka bir yol gösterirler.
   Bu linkteki boşluklara tam adresinizi yazın. Çıkan n yakın yere gidin ve yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Gerektiğinde tercüman aracılığıyla konuşmanız için size randevu da vereceklerdir. Kimsem yok diye düşünmeyim. Bu kurumdakiler sizler gibi yardıma ihtiyacı olanlara yardım amacıyla görevlendirilmişler.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   İyi şanslar

 24. Merhaba 2017 de aile birlesimiyle almanya ya Geldim,b1 yaptim.1,5 yil kadar da voll Zeit calistim ancak su anda calismiyorum arbeitsamt dan para aliyorum(jobcenter degil)Esim alman..10.ayda oturum uzatma terminim var.süresiz oturum Alma sansim nedir

  1. Yunus bey merhaba,

   Süresiz oturma izni hakkı çalışmanız koşuluyla veriliyor. Sanırım Arbeitsamt’tan aldığınız işsizlik paradır. Eğer eşiniz çalışıyor ve evinize sosyal yardım girmiyorsa, 3 yılı da doldurmuşsanız küçük bir ihtimal de olsa alabilirsiniz. Bu konuda takdir yetkisi yabancılar dairesinindir.

   İyi şanslar diliyorum

 25. Selamlar.

  Çocukların Durumu
  • Yasal olarak 16 yaşından küçük çocuklar ebeveynleriyle yaşamak amacıyla bir ön şart olmadan Almanya’ya gidebilirler.

  Yazılmış.

  – Benimde 9 yaşında velayeti tamamıyla annesinde olan, Münihte bir oğlum var.
  Bende oğluma babalık etmek ve maddi manevi sahip çıkmak için yanına gitmek istiyorum, fakat İzmir Alman Konsolosluğuna müracaatımda oğlunuzun yarı velayet hakkını almadan başvurunuzu değerlendiremeyiz dolayısıyla da gidemezsiniz dediler. Bana yardım edebilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Zafer bey merhaba,

   İzmir Başkonsolosluğu’n da size bildirdiği gibi velayeti anneyle paylaşmanız durumunda ancak çocuğunuzun yanına gitme ihtimaliniz var(Çocuk Alman vatandaşı ise). Bu durumda ya anneyle anlaşarak ya da velayet davası açarak velayeti paylaşabilirsiniz. Ama bunun için bir hukukçu yardımına ihtiyacınız var.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba
   yaklaşık yıldır evliyim ve 5 aydır Almanyadayım . Aile birleşim vizesi ile geldim . Bir Alman vatandaşı çocuğumuz var. Fakat geçinemiyoruz. Süreklı suçlamalar ve kıskançlık vs tartışma eksik olmuyor. Fazlasıyla yıpratıcı bir süreç yaşıyorum. Şu an çalışmıyorum almanca kursuna gidiyorum ve devletten herhangi bir yardım almıyorum. 1 yıllık oturumum da var. Boşanmak istiyorum . Anlaşmalı boşanabilirsem Oturum ile ilgili sorun yaşar mıyım . Teşekkürler

   1. Ali bey merhaba,

    Ayrılmanız durumunda Alman vatandaşı çocuk üzerinden Almanya’da kalmaya devam edebilirsiniz. Buna yasal olarak hakkınız var. Almanca kursunuzu ihmal etmemenizi, mümkünse part time bir işte çalışmaya başlamanızı tavsiye ediyorum.

    bu linkten sizin adresinize en yakın göç danışmanlığı veren kurumların adreslerine ulaşabilirsiniz. Pandemi nedeniyle danışmanlık için nasıl bir prosedür uyguluyorlar bilemiyorum ama sizin durumunuzla ilgili yabancılar dairesinin tutumu da dahil bir yol göstereceklerdir.

    https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

    Kolay gelsin

 26. Merhabalar Ben Almanyaya Alman çocuk üzerinden gittim. Türkiyeye acil geldim Acil bir işim çıktı ve oturum sürem. Burada bitti Konaolosluğa evraklarımla bildirdim. Orada ikametgahım var tekrar dönüş vizesi başvurusu yapmalısın dediler ve yaptım. Tekrar gidebilirmiyim ?

  1. Mustafa bey merhaba,

   Evraklar tekrar yeni işlem gibi değerlendirilir. Şartlar uygunsa vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 27. Merhaba.

  Ben 1991 yılında Almanya’da Doğdum.
  2008 yılında ailecek dönüş yaptik. 12 senedir Turkiyedeyim. 2019 yılında da evlendim. Almanya’ya hiç giriş çıkış yapmadım.
  Eski pasaportum var henüz yenilemedim.
  Aufenthaltserlaubnis ( oturma izni) süresiz yazıyor.
  Yani ben istediğim zaman Almanya’ya Vize almadan gidebilir miyim?
  Ama 12 yıldır hiç gitmedim. Sorun olur mu?
  Ve eski pasaportu yeniyle yeniledigim zaman oraya da o kısmı eklenecek mi, yani Almanya’ya süresiz oturma izni olduğunu ?
  Simdiden Teşekkürler.

  1. Merhaba Gülcan hanım,

   Oturumunuz süresiz de olsa Almanya dışında 6 aydan daha uzun süreli kalışlarda oturum izniniz iptal olur. Ne yazık ki sizin pasaportunuz ve oturma izninizin bir hükmü yok.

   Kolay gelsin

 28. Merhabalar, ben çift vatandaşım.Hem bulgar vatandaşlığım hem Türk vatandaşlığım var.Şu an bulgar kimliğimle Almanyada yaşıyorum gerek olmadığı için oturum izni almamıştım fakat türk vatandaşıyla evleneceğim ve buraya gelebilmesi için oturum iznimi almam gerek.Oturum izni alabilmek için neler gerekli bunun bilgisini alabilir miyim ?

  1. Merhaba Ecem hanım,

   Belediyeye gidip ikamet alın. Eşinizi yanına alabilmeniz için geçiminizi, aynı zamanda eşinizin giderlerini karşılayabiliyor olmanız beklenir. Çalışmanız gerekiyor ya da geçiminiz sağlayacağınızın garantisini belgelerle sunmanız lazım. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek kesin maaş ya da garanti ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 29. Merhaba,
  2017 yili subat ayinda aile birlesimi ile Almanyaya geldim ve Haziran 2017 den beri kesintisiz olarak (toplam 3 yil 3 ay) calisiyorum. Son 3 yildir mühendis olarak ve son 1 yil 2 aydir da ayni isyerinde calismaktayim. Esimin ve benim oturum izinlerimiz temmuz 2021 de yani 9 ay sonra bitecek. Esimden bagimsiz oturum ve calisma iznine basvurmak istiyorum. B1 almanca belgem de mevcut. Yukarida yazdiklarinizdan anladigim kadariyla oturum izni uzatma ile ilgili gerek 3 yillik evlilik gerekse 1 yildir ayni isverende calisma sartlarini sagladigim icin bir sikinti yasamayacagimi düsünüyorum. Ancak 2 farkli sorum var:
  – esten bagimsiz oturum izni uzatmak icin basvurdugum taktirde minimum ne kadar süreli oturum izni alabilirim? Vermeleri gereken minimum bir süre var midir 3 yil-5yil gibi?
  -Ikinci sorum ise mevcut sartlarda süresiz oturum icin basvurabilir miyim ? Diplomam Türkiyedeki bir üniversiteden. Blue kartim yok. B1 almanca belgem mevcut. Yaklasik 39 aydir araliksiz Rentenversicherung ödeniyor. Veya hangi sarti saglamam gerekiyor alabilmek icin ?

  ilginiz icin cok tesekkür ediyorum,
  Saygilarimla

  1. Merhaba,
   eşten bağımsız oturma iznini minimum 1 yıl almak mümküm ama siz kalifiye olduğunuz, çalıştığınız ve B1 düzeyinde de Almanca bildiğiniz için 3 yıllık alma şansınız yüksek. Benim tavsiyem süresiz oturma izni başvurusu da yapmanız. Yabancılar dairesi uygun görürse süresiz oturum alma şansınız bile var. Çalışma ve dil düzeyi şartlarını yerine getiriyorsunuz; geriye Almanya’da 5 yıllık oturum şartı var ama yabancılar dairesi inisiyatif kullanıp süresiz verebilir.

   İyi şanslar

 30. Merhaba iyi günler bir sorum olucaktı cevaplarsanız sevinirim benim eşim 2015 yılında Alman vatandaşı oldu aile birleşim olarak Almanya’ya gideceğim vize başvurusu yaptım eşim meslek yapıyor 2. Ayda bitiyor inşallah evimizi 2019 yılında tuttuk 2 sene oldu maaş yetmediği için red verirlermi bana 1100 1200 Euro falan maaş alıyor gideceğim şehir Bochum cevap verirseniz sevinirim.

  1. Oğuzhan bey merhaba,
   Eşiniz Alman vatandaşı ve meslek yaptığı, bitirmesine de yaklaşık 5 ay kaldığı için büyük ihtimalle size vize onayı verilebilir. Ya da size orada garantör olabilecek birinin yardımı da kabul görebilir. Kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü eyaletler ve yabancılar dairesi arasında tutum farklılıkları var ve memur inisiyatifi söz konusu. Zaten başvuruyu yapmışsınız. Umuyorum olumlu bir yanıt alırsınız.

   kolay gelsin

 31. Merhabalar melek hanım benim eşim alman vatandaşı bende türk vatandaşıyım 2 yıldır evliyiz bir kere başvuruda bulundum ev ve işi olmadığı için red verildi ve şimdi eşim 7 aylık hamile ve öğrenci çalışmıyor hamile olduğundan dolayı şu an vize başvurusundan bulunsam çocuk üzerinden vize çıkar mı acaba ne yapabilirim yardımcı olabilir misniz

  1. Vedat bey merhaba,
   Size tavsiyem hemen İdata’dan bir randevu talebinde bulunun. Ardından bağlı bulunduğunuz konsolosluğun vize bölümüne bir mail yazın. Malde İdata’dan aldığınız PNR numarasını, eşinizin durumunu ve doğumda eşinizin yanında olmak istediğinizi yazın. Mail ekinde de eşinizin kimliğini, hamile olduğunu belgeleyen doktor raporunu da ekleyin. Umuyorum size olumlu bir dönüş olur. Denemenizi tavsiye ediyorum.

   İyi şanslar

 32. Mrb eşim Almanya’ya çalısmaya gitti 3 yıldır orda oturum izni aldı bende çoçugumla vize basvurusu yaptım ama hala çağrılmadım 2 hafta oldu bu süre ne kadar sürer acaba bilgi verebilir misiniz lütfen. Birde oturum izni var ama vize çıkmama gb bir durum olabilir mi lütfen yardımcı olun

  1. Ayşe hanım merhaba,
   Eşiniz Türk vatandaşıdır diye düşünüyorum. Bu nedenle geliriniz sizi ve çocuğunu geçindirmesine yetecek düzeyde olması beklenir. Bu durumda (diğer vize evraklarında ve şartlarda bir sorun yoksa) vize alabilirsiniz.
   Anladığım kadarıyla vize randevusu için başvurdunuz ve hala görüşme için tarih almadınız. Pandemi nedeniyle bu süreler ne yazık ki uzuyor, çok fazla başvuru var ve vize bölümleri sağlık tedbirleri kapsamında tam kadro ile çalışmıyorlar. Yani az kişi ve dönüşümlü çalışma söz konusu. Bu nedenle randevu tarihleri için yer yer 3-4 hafta beklemek gerekebiliyor.

   Onlar size mutlaka dönüş yapacaklardır.

   Kolay gelsin

 33. Merhaba ben 2017 den beri Almanya’da yım
  Türkiye’de istenen A1 dil kursunu başarıyla tamamladım geldiğim den beri sadece ilk üç ay evraklarımı halletmek için çalışmadım yaklaşık 2.5 senedir aynı firmada kadrolu olarak çalışıyorum. Fakat oturma iznimi 1 er sene veriliyor hep 1 sene uzatılıyor bu normal mi.

  1. Merhaba Yasin bey,
   Bazı yabancılar dairesi Almanca öğrenmeniz gerektiğinden oturma sürelerini birer yıl uzatıyorlar. Siz B1 yaparsanız daha uzun süreli oturma izinleri alabilirsiniz. Hatta sonrasında süresiz oturma izni almaya da hak kazanırsınız. Almancanızı mutlaka B1 düzeyine çıkarmanızı tavsiye ediyorum.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba lar.Ben 7 yıllık evliyim.Eşim alman vatandaşı ve c ocugumuzda alman vatandaşı,eşim almanyada ikamet ediyor evimizi oraya taşıdık bizde yakınımızda kalıyoruz 3 aydır. vize başvurusunu eşim üzerinden yaptığımda dil isteniyor çocuk üzerinden yaptığımda ikametgah isteniyor ne yapmam gerekli yardımcı olursaniz çok sevinirim.

 34. Merhaba ben Türkiyeden müstakbel eşimi getirmek istiyorum alman vatandaşıyım yarım gün çalışıyorum ve sosyal yardım alıyorum alman vatandaşı olan biri eşlerini getire bilir diye duydum bu doğru mu eğer öyleyse önce Türkiyede nikah yapmamız gerekiyor mu bana güzel bir cevap verirseniz sevinirim mail olarak cevabınızı bekliyorum teşekkürler sevgilerimle .

  1. Öznur hanım merhaba,

   Alman vatandaşı olduğunuz için normalde sizden gelir beyan etmeniz istenmemesi gerekir. Fakat biliyorsunuz, olağanüstü zamanlardan geçiyoruz. Bu nedenle yabancılar dairesi inisiyatif kullanarak gelecek eşinizin de masraflarını karşılayacak kadar geliriniz olmasını talep edebilir. Bu durumu, bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu konularda uzman olan bir avukattan da görüş alabilirsiniz. En yakınınızda MBE Göçmen danışmanlığı veren Paritetischer wohlfahrtsverband bürolarına da sorabilirsiniz. Googleda bulunduğunuz şehir ve bu kurumu yazarsanız adreslerine ulaşırsınız. Bu göç danışmanlığı yapan kurumlar, yereldeki yabancılar dairesinin tutumlarını iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler.

   Nikah konusu sizin tercihinize bağlı. Almanya’da da nikah kıyabilirsiniz. Müstakbel eşiniz yine aile birleşimi vizesine başvuracak ama önden sizin nikah işlemleri için Standesamtla iletişime geçip gerekli evrakları hazırlamanız ve nikah tarihi almanız ve bu evrakında vize başvurusu esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 35. Merhaba

  Eşim alman vatandaşı, ben türk vatandaşıyım. Bu durumda cocuklarimiz hem Alman vatandasi hem Türk vatandaşı oluyormuş. Ilerki yaslarda cocuklarimiz icin bir ulke vatandasligi secmesi zorunlulugu gerekirmi yoksa cifte vatandas olarak mi kalacaklar.

  1. Hasan bey merhaba,

   Çocuklarınız, 2014 yılında çıkan yeni yasa çerçevesinde bir tercih yapmak zorunda değildir.

   Kolay gelsin

 36. Merhaba ben turkiyede makine mühendisliği bölümünden mezun oldum. Almanyaya kaçak bir şekilde geldim. Şuanda almanyadayim ve kaçağım.
  Almanyada nasıl oturum alırım lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Yüksek lisansa falan kayıt olsam bana oturum verirler mi. Evlilik dışında lütfen bana bir yol gösterin.

  1. Yusuf bey merhaba,

   Orada hangi gerekçelerle bulunduğunuzu bilemiyorum.
   Yüksek lisans, çalışma gibi durumlarda belgelerinizle yabancılar dairesine oturum almak için başvurmanız gerekecektir. Bu gibi durumlarda yabancılar dairesi size gidip Türkiye’den ulusal vize alın derle, genel eğilim bu yönde. istisnalar vardır mutlaka. Size tavsiyem göçmen danışmanlığı veren kurumlarla iletişime geçmeniz. Linki burada. Tam adresinizi yazarsanız size en yakın MBE danışmanlığı veren kurum çıkacaktır. Bunlar size nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaklardır.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   İyi şanslar diliyorum

 37. Merhaba,

  Ben 4 yildan uzun bir süredir ingiliz vatandasi ile evliyim. Son 2 yildir Almanyada yasamaktayiz ve 5 yillik gecici oturumum belgem var. Buraya tasinmadan önce 2 senede beraber Avusturya da yasiyorduk. Ancak anlasmazliklardan dolayi bosanma karari aldik. Normalde Almanya’ya tasindigimizdan beri tam zamanli bir iste calismaktaydim ancak önümüzdeki ay yeni bir ise baslayacagim. Bosanmamiz ben yeni ise basladigimda gerceklesirse, kendi oturumumu almakta bir zorluk yasar miyim? Eger bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  Iyi günler dilerim.

  1. Nur hanım merhaba,

   Eğer bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmışlığınız varsa eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğar.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Üstteki linke adresinizi girdiğinizde size en yakın göç danışmanlığı veren kurum bilgisine ulaşırsınız. Lütfen onlarla iletişime geçin. Size bu konuda yabancılar dairesinin tavrı dahil gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır.

   Kolay gelsin

 38. Selamlar, Almanya’da alman bir kadından çocuğum var fakat evli değiliz. Suurekli iletişim halindeyiz. Evlenmeyi düşünmüyoruz. Bu şekilde benim onun evlenmeden Almanya’ya gitme gibi bir şansım var mı çocuğun babası olarak?

 39. merhaba ben almanyaya geleli 2 yil olacak b1 kursuna gidiyorum bi kizimiz var siddetli gecimsizligumiz var yaklasik 1 senedir ayni iste calismaktayim acaba süresiz oturum alabilirmiIm cocugumdan ayrilmak istemiyorum seni geri göndeririz diyor esim ayrilirsak

  1. Okan bey merhaba,

   Çocuğunuz Alman vatandaşıysa Almanya’da kalabilirsiniz, geri gönderilmezsiniz. Ayrıca aynı iş yerinde bir yıl çalıştığınız (B1 belgeniz var, uyum sağlamışsınız) için de eşten bağımsız oturum alma hakkınız var. Süresiz oturum almasanız bile sizi göndermeyeceklerdir. Lütfen Almanya’daki haklarınız öğrenmeye çalışın.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Yukarıdaki linke tam adresinizi girdiğinizde size en yakın göç danışmanlığı veren kurum çıkacaktır. Lütfen bu kuruma gidip durumunuzu anlatın,size yol göstereceklerdir.

   Kolay gelsin

 40. Merhaba ben iki senedir almanyadayim esimle ilk alti aydan sonra siddetli gecimsizlik nedeniyle ayrildik yani ayni evde yasamiyoruz ben 13 ay ayni is uerinde calistim bosanma davamiz bitmedi ama ayriyiz bu 1 yillik calisma yasasindan yararlanmak icin ayni evdemi ikamet etmek zorundayiz tsk ler

  1. Metin bey merhaba,

   Boşanma davasının açıldığı tarihte bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmış olmanız gerekmekte. Yoksa sorun çıkarabilirler.
   Bu linke adresinizi girin, size en yakın göç danışmanlığı veren kurumların iletişim bilgileri çıkacak. bu konuda yabancılar dairesinin tutumunu da bildiklerinden size yardımcı olacaklar diye düşünüyorum.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Kolay gelsin

 41. Merhabalar..
  Kuzenimle birlikte almanyaya gitme planımız var almanyanın bremerhaven kentinde dayım yaşıyor ve kendisinin 2 adet ufak çaplı dükkanı var fakat malesef bizi işçi olarak aldıramıyor oraya.. Konuştuğum bir danışman almanyadan büyük bir firmadan size davetiye yollayıp 1yıllık oturma izni hakkı verdirtebilirim dedi ve 1 yıl dolmadan istediğiniz zaman dayınız sizi yanında çalıştırabilir dedi.. Bunun ne kadar gerçekçi olduğunu sormak istiyorum?

  bende dolandırılmak istemiyorum çünkü atıyorum bana iş teklifi gönderecek olan firma berlinde ama ben bremerhaven a gidicem… İş sözleşmesini fesedip yapabilirsiniz dedi oturum izniniz iptal olmaz dedi başka Bi işe geçebilirsiniz dedi.. Bana mantıklı gelmedi söyledikleri ve eğer böyle birşey oluyorsa da bunun bildiğiniz örnekleri var mıdır? Nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz?

 42. Merhabalar,
  7 sene önce Türkiye’de Alman vatandaşı olan eşimle evlendik. 4 yaşında çocuğumuz var Türkiye’de doğum yaptı ama Alman vatandaşlığı aldık. 1 senedir Almanya’da yaşıyoruz ama boşanmak üzere başvuru yapacaz. Benim 2023 yılına kadar vizem var şuan. Almanca kursuna gidiyorum. Pandemi sürecinden dolayı henüz kursun ne zaman biteceği ve sınava ne zaman gidereceğim tam belli değil. Hiçbir iş yerinde de çalışmadım. Jobcenter yardımı ile geçiniyoruz. Boşandıktan sonra oturumumun iptal olması gibi bir durum söz konusu olur mu?
  Bide B1 dil belgesini alamaz isem ayrıca şuanlık pandemi durumundan dolayı iş bulup çalışmakta zor olduğundan ve çalışmadığım
  için oturum da yine sorun yaşar mıyım?

  1. Hakan bey merhaba,

   Almanca kursunu olanaklar el verdiği ölçüde devam edin. Sınavlar mutlaka açılacaktır. B1+uyum sertifikanız olması sizin için büyük avantaj.
   Bu arada part time işler de bulmaya çalışabilirsiniz bence. Mesleki bir diplomanız-beceriniz yoksa kolay iş bulabileceğiniz, geleceği olan bir meslek eğitimi yapmanızı öneririm. Mesleki eğitim iş bulmada büyük kolaylık sağlayacaktır.
   Ayrılma durumunda Alman vatandaşı bir çocuğunuz olduğu için sizi göndermek istemezler ama bu tek başına yeterli olmayabilir. Kendi geçiminizi sağlamaya çalışın.

   B1 düzeyinde Almancanız yoksa, çalışmıyorsanız kısa süreli oturma izni alırsınız.

   Kolay gelsin

 43. Merhabalar 2 sene 8 ay evli kaldım eşimle ev araba vs aldık krediyle.
  Şuan boşanma aşamasındayım
  2 yıl bir işverene bağlı olarak tam çalıştım sosyalden yardım almadım .
  Korona dolayısıyla işten çıkarıldım.
  4 aydır çalışmıyorum korona bitince fess olarak bir iş verene bağlı olarak işe başlıcam.
  Kısıtlamalar kalkınca oturumum ne olur bu durumda. Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Ahmet bey,

   Boşanma işlemleri başlamadan önce aynı iş yerinde en az 1 yıl boyunca çalıştıysanız eşten bağımsız oturma izni alma hakkınız doğar.Ne zaman boşanmaya karar verdiniz, ne zaman dava açıldı; dava açıldığında aynı iş yerinde ne kadar sürelik çalışmanız var, bunlar önemli. O nedenle bu ayrıntıları rahatlıkla göç danışmanlığı merkezlerindeki danışmanlarla konuşabilirsiniz.
   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Kolay gelsin

 44. Merhaba melek hanım.
  1 yıl aynı işyerinde çalışarak eşten bağımsız oturma izni alındıktan sonra işyeri değiştirilebilinir mı ? Yani önemli olan çalışmak mı aynı işyerinde çalışmak mı ?

  1. Merhaba Gaye hanım,
   Eşten bağımsız oturma izni, aynı iş yerinde 1 yıl boyunca çalıştıktan sonra mümkün. Aynı iş yeri yani kesintisiz çalışmak önemli. Sonrasında iş yeri değişikliği sorun olmaz.
   Bu arada Almanca düzeyinizi de B1 yapmaya,yani uyum sertifikası almaya çalışın.

   Kolay gelsin

   1. üstte paylaşan yasa maddelerinde şöyle diyor.
    6.’ncı Madde

    Bir üye ülkenin yasal işgücü piyasasına kurallara uygun şekilde dahil olan bir Türk işçisi

    • 1 yıllık yasal çalışmadan sonra, aynı işyeri nezdinde çalışma iznini uzattırma hakkına,

    • 3 yıllık yasal çalışmadan sonra, AB üyesi ülke vatandaşlarının öncelik hakkı saklı kalmak kaydıyla aynı meslekte,dilediği işveren nezdinde açık işe başvurabilme hakkına,

    • 4 yıllık yasal çalışmadan sonra bulunduğu üye ülkede dilediği meslekte ve dilediği işveren nezdinde çalışma hakkına sahiptir.
    yani 1 yıl değil üç yıl aynı işverende çalışmak gerekiyor benim anladığım kadarıyla.

    1. Gaye hanım,

     Haklısınız, bir yıl aynı iş yerinde çalışmak ve devamında burada çalışmaya devam etmek gerekiyor.
     Bu yasanın yabancılar dairesi nezdinde pratik uygulaması ile ilgili araştırmalarımız sürüyor. Pratikte nasıl uygulanıyor, istisnalar var mı bilemiyorum

     Size tavsiyem göçmenler için danışmanlık veren bir merkezle iletişime geçmeniz. Bu merkezler yabancılar dairesinin bu konudaki tutumunu iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendireceklerdir.

     Kolay gelsin

 45. Merhaba melek hanim benim bir sorum olacakti size, ben 2 yildir ab vatandaşı ile evliydim 5 senelik oturim izni aldım ama eşim başkasından çoçuk yaptığı için boşanma davası açtım ve 1 yıllık çalışma süresini doldurmadım farklı iş yerlerinde calistim acaba ben oturuma iznini kaybedermiyim

  1. Merhaba Serkan bey,

   Normal şartlarda evliliğe bağlı 3 yıllık süreyi doldurduğunuzda eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğar. Siz bu süreyi henüz doldurmadan boşanma davası açmışsınız; ayrıca aynı iş yerinde uzun süre çalışmışlığınız da yok. Sizin durumunuzda mağduriyetiniz nedeniyle bir istisna uygulanır mı bilemiyorum. Ama sizi yönlendireceğim kurum yerelde yabancılar dairesinin tutumunu iyi bilirler. Bu nedenle lütfen en kısa sürede bu kurumla iletişime geçip sorununuzu anlatın. Umarım onlar size yardımcı olurlar
   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   İyi şanslar dilerim

 46. Merhaba Melek Hanım

  Ben Mayıs 2018’de oturma iznine başvurdum. Integrasyon kusunu bitirdim. B1 dil belgesi var. Ocak 2019’dan beri Kasım 2020’ye kadar çalıştım. Nereseyse iki sene. Ancak Coronavirus yüzünden işten çıkarıldım. Eşim Alman vatandaşı ve çalışıyor. Ama ben çalışmıyorum. Ev kendi evimiz ve kira ödemiyoruz. Şubat ayında Yabancılar dairesinde randevumuz var. Bana süresiz oturuma izni verirlermi? Teşekkürler

  1. Cemal bey merhaba,

   Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için Almanya’da 3 yıllık oturumdan sonra süresiz oturum alma hakkınız doğar. Yani sizin durumunuzda bu hakkınız ancak mayıs 2021’de doluyor. Eğer yabancılar dairesi takdir yetkisini kullanmazsa size yine 3 yıllık oturum verebilirler. (birkaç aylık eksiğe bakmazlarsa süresiz oturum verme durumları söz konusu.)

   İyi şanslar

 47. Merhaba iyi günler,ben selime almanya doğumluyum türk vatandaşıyım oturma iznim almanyada,pandemi nedeniyle doğumumu turkiye izmirde yaptım kızım 2aylık alman vatandaşını alabilir mi veya oturma iznini nereye müraacat etmem gere,bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Selime hanım merhaba,

   Normal şartlarda doğumunuz Almanya’da olsaydı çocuğunuz Alman vatandaşlığını alırdı. Ama zorunluluk nedeniyle Türkiye’de doğum yapmanız göz önünde bulundurulup yine de bu hak çocuğunuza verilir mi bilemiyorum. Bence öncelikle bu durumun açıklığa kavuşması gerekir. Bu nedenle İzmir Başkonsolosluğunun vize bölümüne durumunuzu maille yazın lütfen.
   Ayrıca gerekirse oturma izni için vize talebinizi de yine konsolosluk üzerinden yapmanız gerekecek.

   Kolay gelsin

 48. Merhabalar ben 1 yıldan fazla evliyim.10 aydir eşim almanyada olduğu icin buradayım.fakat eşim şiddet uyguladı ve bu durumu polise bildirdim elimde raporlarda var.kadin sığınma evi ne yönlendirdiler şuan bir kiz arkadaşta kalıyorum kadın sığınma evi arayacakmış.bu durumda sınır dışı edilirmiyim eşim burnumu 2 yerden kırdı gözlerimde ve vücudumun çeşitli yerlerinde darp izleri var.ayrica dr.raporla belirtti eşimin darp edip kırdığını.polis de resimledi

  1. Eylem hanım merhaba,

   Çok geçmiş olsun.

   Sınır dışı edilme riskiniz olmayacak. Belgelenmesi şartıyla şiddet durumlarında (siz bunu raporla kanıtlıyorsunuz zaten) kadın sığınma evine alınırsınız ve orada sizin kendi ayaklarınız üzerinde durabilmeniz için gerekli tüm olanaklar sunulacak. Yani Almanca kursu ve gerektiğinde meslek eğitimi alma şansınız var. Siz Almanya’da kendi ayaklarınız üzerinde kalmak için çaba sarf ettikçe oturumunuz uzatılır.

   İyi şanslar

 49. Merhabalar

  Ben 2018 mart ayında Almanya’da evlendim ve oturuma iznine başvurdum. Almanya’da yaşayalı 2021 mart ayı sonunda 3 yıl olucak. Malesef bugünkü şartlardan dolayı iş bulamıyorum, çalışamıyorum. Eşim Alman ve kendisi çalışıyor. Martta süresiz oturuma başvurmak istiyorum. Ben çalışmadığımdan dolayı bana süresiz oturma izni verirlermi ? Çalışmayışım süresiz oturum almama engel olurmu ?

  1. Erdal bey merhaba,

   Süresiz oturma izni almanın şartlarından biri kendi geçimini karşılayabilir olmak yani çalışıyor olmak. Eşiniz Alman vatandaşı olduğu ve aynı zamanda çalıştığı için bir ihtimal süresiz oturum alma hakkınız vardır. Ama bu tamamen yabancılar dairesinin tutumuna bağlı. Siz tabii ki süresiz oturum iznine baş vurun; onlar sizin durumunuzu değerlendireceklerdir. Eşinizin konumundan dolayı alma ihtimaliniz olabilir.

   Kolay gelsin

 50. Merhabalar Melek Hanım,
  Ben yaklasık olarak 5 senedir Almanya’dayım. Aile birleşimi olarak geldim. Bir tane de Alman vatandaşı çocuğumuz var. Yalnız eşim sürekli sorun çıkartıyor. En son eşyalarımı bir gece yarısı kapının önüne attı ve beni eve almadı. İki sene dört ay gibi beraber yasadık. Geri kalan zamanı ayrı yasadık. Halen de ayrı yasıyoruz. Üç senedir aynı iş yerinde çalışıyorum. Ocak ayın da oturumum bitiyor. Oturumumu uzatmam gerekiyor. Bu arada oturumum çocuk üzerinde devam ediyor. Süresiz oturum alabilir miyim?

  1. Furkan bey merhaba,

   3 senedir aynı iş yerinde çalıştığınız için oturum alırsınız ama eşinizden ayrıldığınız için bu süresiz oturum izni olmayabilir. Yine de takdir yetkisi yabancılar dairesinin. Siz başvurunuzu yapın; onlar durumunuzu değerlendirip ona göre size bilgi vereceklerdir.

   Kolay gelsin

 51. Merhaba melek hanım ben Polonya ya 1 yıllık işçi vizesi alıp geldim. Ama şuan Amanyada’yim Almanya’daki çalışmak istiyorum. Polonyadaki oturumunu iptal edip Almanya’da oturum almak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardımcı oturmuştur.

  1. Mikail bey merhaba,
   Siz daha öncede yazdınız, ancak araştırmalarımız devam ediyor. Kayda değer bir bilgiye ulaştığımızda sizinle mutlaka buradan paylaşacağım.

   Selamlar

 52. Merhaba Melek Hanım . Oğlum 2 senedir Almanya Münih’te üniversite öğrencisi . 30 Eylül 2021 tarihine kadar oturma izni var . 12 Şubat 2020 de Türkiye’ye tatil için geldi , 24 Mart tarihinde Almanya’ya geri dönecekti ancak Pandemi nedeniyle uçuşlar iptal olunca 2 Temmuz 2019 tarihinde dönmek zorunda kaldı . O tarihten beri aralıksız Almanya’daydı . Ocak 1 de 6 ayı dolduracak . Öğrenmek istediğim şey Almanya’ya giriş yaptığı 2 Temmuz tarihi de Almanya’da kalmış sayılıyor mu ? Bize söylenen yılın 183 günü Almanya’da kalması gerektiğiydi . 1 Ocak 2021 tarihinde Türkiye’ye geliş için uçak biletini almak istiyoruz sorun yaşar mıyız ?

  1. Merhaba Filiz hanım,

   Hesaplama genellikle takvim yılı için yani yıl bütünlüğü göz önünde bulundurularak hesaplama yapılır. Burada önemli olan bir yıl içinde yurt dışında 6 ayı bir süre bulunmamak. Bu durum oturum izninin iptaline neden olabilir.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html
   Yukarıdaki linke oğlunuz adresini yazdığında en yakın göç danışmanlığı hizmeti veren kurum çıkacaktır. Bu kurumlar yereldeki yabancılar dairesinin bu konudaki tutumunu, verebileceği kararını iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler.

   Kolay gelsin

 53. Sayın Melek hanım öncelikle bilgilendirmelerinizden dolayı sizi yürekten kutlarım, Allah sizden razı olsun. Benim sorum şu, 3 yıldır Almanya’da mülteciyim mehkemeden olumsuz cevap geldi, belkide yakında sınır dışı edileceğim 3 aylık duldung verdiler, Almanya’da oturum alabilmem için hangi yollar var? Çalışmak istiyorum fakat pasaport istiyorlar, avukatım sordum eğer pasaport verirsen gönderilme riskin var dedi. Korktuğum için pasaport almıyorum haliyle çalışamıyorum, lütfen bana oturum alma konusunda bildiğiniz tüm seçenekleri söylermisiniz? Şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun.

  1. Burak bey merhaba,

   Sizin için gerekli tüm adımları avukatınız denemiştir diye düşünüyorum. Mülteci statüsü için gösterdiğiniz gerekçeler, belgeler yeterli olmamış demek ki.
   Geriye sizin durumunuzda benim bildiğim tek bir seçenek kalıyor. Aile birliği içinde yeni bir oturma statüsü elde etmek. Bunun kolay olmadığını biliyorum. Ama anlaştınız, sevdiğinizi, sizi seven biri varsa Almanya’da aile birliği açısından yeni bir oturma izni statüsüyle orada kalma şansınız var. Yine de bu durumda yasal yükümlülükler açısından önce avukatınızla konuşmanızı tavsiye ediyorum.

   İyi şanslar

 54. Merhaba Mustafa bey
  Ben almanyaya tam 1 sene oldu geleli iki cocugumla birlikte aile birlesimi olarak.Ama geldigim günün 3. haftasi esimden siddet görmeye basladim belki düzelir diye sesimi cikarmadim taki beni evden atana kadar.ve suanda kardeslerimin yaninda kaliyorum bana tehdit mesajlari gönderiyor sürekli ve biz polise sikayette bulinduk tutanak tuttular. Su anda ayri yasiyoruz ve birlesme imkanimiz sifir ve oturumum Subat 2021 bitiyor oturumumu uzatitlarmi yoksa ne yapmam gerekli ne olur yardimci olun bana.
  Hayirli aksamlar

  1. Sevda hanım merhaba,

   Lütfen hemen göç danışmanlığı veren bir kurumla iletişime geçin; onlar size yardım eder; yol gösterirler. Bu linke bulunduğunuz yerin adresini girin, size en yakın göç danışmanlığı merkezi çıkacaktır. Mutlaka gidip görüşün; onların görüşü, raporları ilerde oturum konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Lütfen oturup üzülecek vakit değil sizin için; bir an önce önlem almanız, girişimde bulunmanızı tavsiye ediyorum.

   İyi şanslar

 55. Merhabalar. Ben Almanyaya geleli 19..12.2020.’de 1 yıl olacak. 1 yıllık oturum vermislerdi uzatmak için yeniden termin yaptım 15.02.2021 termin verdiler. Ama uzatırlardı bilemiyorum çünkü eşim kendini haklı gösterip beni burdan attırmak için beni şikayet etmiş.
  18 yaşında kızımla, 14 yaşındaki oğlumla Aile birleşimi ile geldim. Kızım burda lise son sınıfını bitirdi. Oğlum da buraya geldik geleli halen okuluna devam ediyor. Fakat eşimin alkolü ve madde bağımlılığı ve beni aldatmaları yüzünden evde sürekli geçimsizlik ve darplarına maruz kaldım 2 sefer polislik olduk. Hamile oldugumu biliyordu ve bildiği halde Karnımın üzerinde zıpladı ve 10 gün sonra Daha doğmamış 2 aylık bebeğimin kalbi durmuş ve ölmüş olduğunu öğrendim. Ve Anne karninda bebek öleli 1 haftayı geçmis dediler. Ve 20 gün önce eşim evi terk etti. Bir kere arayıp açmısınız tokmusunuz demedi. Yabancı dil kursuna kayıt olmuştum ama corona dan dolayı kurs açılamadı gidemedim. Turkiyedeki kurulu düzenimi evimi işimi herşeyimi eşim için bırakıp geldim. Beni çok magdur etti. Devlet yardımıyla geçiniyorum. Eşim evine bakan biri değildi. Aldığı paraları sürekli otomatik ve tipikolara şans oyunlarına atıyordu çok zor günler geçirdim. Bana ve Aileme karşı Küfür, hakaret,ve ölüm tehditleri yüzünden 3.kez polise şikayetçi oldum. Evden uzaklaştırma kararı alındı. Ben ve çocukların Acaba Almanyada kalabilmem için acaba ne yapmam gerekiyor.

  1. Gülfer hanım merhaba,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım bu durumları atlatır ve huzurlu bir yaşama geçersiniz.
   Büyük bir ihtimalle siz mağdur olduğunuz için kısa süreli oturma izinleri alabilirsiniz. Size vereceğim linke tam adresinizi yazarak gidip ya da telefon ederek mutlaka iletişim geçin. Çocuklarınız derdinizi anlatma konusunda size yardımcı olabilirler diye düşünüyorum. Ya da yardıma ihtiyacınız olduğunu ve tercüman istediğinizi söyleyin; onlar size tercümanın geleceği gün ve saatte randevu verirler. Onlar size yapmanız gerekenler konusunda yol gösterir, yardımcı olurlar. Çekinmeden gidebilirsiniz.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Yabancılar dairesinin bu konulardaki tavrı ve tutumunu da bilirler. Almanca konusunda da belki başka bir alternatif sunabilirler, online kurs gibi.
   Bir an önce Almancanızı ilerletmeye ve part time da olsa çalışmak için girişimde bulunan. Bunlar sizin için önemli olacaktır. Mağduriyetiniz, raporlarla belgelenmiş, mutlaka göz önünde bulundurulacaktır.

   İyi şanslar

 56. Merhabalar Melek hanim. Ben Almanyadan murat. Aile birlesimi olarak almanyaya geldim. Ancak 2,5 seneden sonra esimle ayri yasamaya basladik. B1 ve uyum kursu sertifikasini aldim. iki yildir ayni is yerinde calisiyorum. Oturum ilk basta esim üzerindeydi. Sonrasinda cocuk üzerinde devam etti. Cocugum alman vatandasi. Size sorum su:

  1. oturumumu uzatma konusunda herhangi bir problem yasanir mi? Cünkü beraber yasamamiz 3 yili bulmadi.

  2. iki ay sonra oturumun bitiyor. Yaklasik 4,5 senedir buradayim. Oturum uzatma icin basvururken basvuru formunda niederlassungserlaubnis bölümü var. Orayi isaretleyebilir miyim? Yani süresiz oturum alabilir miyim? Halen calisiyorum. Devletten yardim almiyorum. Cocugumun nafakasini da ödüyorum.

  1. Merhaba Murat bey,

   Oturma izninizin uzatılması konusunda herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Evrakları teslim ederken mümkünse uzatılmış iş sözleşmesi de verin.
   Süresiz oturma iznini işaretleyebilirsiniz; hatta işaretleyin bence de,onlar evrakları inceleyip ona göre karar vereceklerdir. Takdir yetkisi yabancılar dairesinin, durumunuzu incelediklerinde verme ihtimalleri olabilir diye düşünüyorum. Uzatılmış iş sözleşmesi burada belirleyici olabilir. Çünkü B1 sertifikanız var, 2 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorsunuz. Bunlar önemli ve alma ihtimalinizi yükseltiyor.Denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 57. Merhabalar Melek Hanim!

  Bu mesaji size Almanyadan yaziyorum. Bugün oturumumu uzatmak için evraklarımı gönderdim. Oturum uzatma formunda aufenthaltstitel ve niderlassungserlaubnis yazıyordu. Ben de niederlassungserlaubnis kısmını işaretledim. Size danışmak istediğim şey şudur. Eger ki şartlarım niederlassungserlaubnis için yeterli olmazsa yine de oturumumu uzatırlar mı? Evrakları gönderdikten sonra aklıma takıldı. Acaba formu doldururken hem aufenthaltstitel hem de niederlassungserlaubnis kısmını yani ikisini de mi işaretlemem gerekiyordu? Şimdiden bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim.

  1. Merhaba Muhammed bey,

   Durumunuzu bilemiyorum, o nedenle hangisi olur fikir yürütemiyorum. Ama durumunuz, şartlarınız hangisine uyarsa o oturum statüsü verilir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 58. Merhabalar

  5 sene almanyada yasamıstım babam alman vatandası. sınırsız oturma musadesı vermıslerdı 10 sene once. bu ay pasaportumu yenılemem gerektı hem suresı dolacak hazıranda hem evlendım dıye. yabancılar daıresıne yenı pasaportuma vızemı gecırmelerı ıcın basvurdugumda uzun suredır almanyada yasadıgımdan hakkı gerı almaktan bahstmeye basladılar. Boyle bı hak var mı?
  6 ayı doldurmadan hep 5 ayda bır gırıs cıkıs yaptım almanyaya.
  1 aydır asla randevu alamıyorum gorusmek ıcın. sadece maıl atıyorlar. bordromu ıstnabulda calısıp calısmadıgımın bılgısını ıstedıler ve baska hıcbır bılgı vermıyorlar.
  hakkım elımden alınabılır mı? aılem hala almanyada. ben turkıyede calısıyorum almanyada bır turlu ıs bulamadıgım ıcın.

  Sevgiler

  1. Duru hanım merhaba,
   Bu tür durumlarda yıl bütünlüğü içinde Almanya’da kalış sürenize bakarlar. Yılın yarısından fazlasını Almanya’da geçirmeniz durumunda bu hak elinizden alınamaz. Ancak değerlendirmeye göre yılın büyük bölümünü Türkiye’de geçirdiğinizin anlaşılması hak kaybı yaşamanıza neden olacak. Çünkü sadece 6 ay dolmadan giriş çıkış yapmak ne yazık ki yasaya göre yeterli değil.

   İlgili süre 1a’da belirtilmiş.
   https://dejure.org/gesetze/AufenthG/9b.html
   Size tavsiyem bir göç danışmanlığı kurumu ile iletişime geçmeniz ve yapılabilecekler konusunda onlardan bilgi almak ve yabancılar yasasını bile bir avukattan danışmanlık almanız.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   İyi şanslar

 59. Merhaba Melek Hanim,

  Benim sorum; eşlerden bagansiz oturumu uzatmak için 1 yıl aynı yerde çalışmak gerekiyor dermişsiniz, ben zeitarbeit olarak bir fabrikada çalışıyorum. Taşeron firma isim değiştirdi aynı yerde başka bir isimdeki firmayla sözleşme yaptık fakat fabrika aynı devam etmekte, bu durumda 1 yıl aynı yerde çalışmışlık oluyormu? diyelimki oturum uzatamadım, firma benim için istek yapsa tekrar gelme ihtimalim olurmu? bunlari sormak istedim, vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Serkan bey merhaba,
   Bu durumda firmanın aynı olduğunu, sadece isim değişikliği yaptığını kanıtlamanız gerebilir. Bunun yanı sıra sözleşmenizin uzatılmış hali de istenebilir.
   Türkiye’den çalışma amacıyla gidebilmek için farklı şartlar gerekiyor. Taşeron firma ile yapılan sözleşmeler bu kapsamında ne yazık ki dışında.

   Kolay gelsin

 60. Merhaba, ben seneye 2. üniversitemi Almanya’da okuyacağım. Evli olduğum kişi de benimle birlikte gelebilir mi? Bunun için şartlar nelerdir? Ben öğrenci olarak giderken Almanya’dan bir garantör buldum yani bloke hesaba ihtiyacım yok. Peki eşimin ihtiyacı olur mu? Sizce benden kaç ay sonra gelebilir? Teşekkürler.

  1. Beyza hanım merhaba,

   Eşiniz için de bloke hesap gerekecek.
   Siz oturma izni aldıktan sonra eşiniz evraklarını hazırlayınca başvurabilir. Süre ile ilgili bugünden bir fikir yürütmeyi doğru bulmuyorum.

   Kolay gelsin

 61. Merhabalar Ben Yaklaşık 2 senedir Almanyada yaşıyordum 2 tane Alman vatamdaşı çocuğum var 3 ay önce türkiyeye geldim Lakin Geldiğimde oturum sürem bitti gelmeden önce eşimle tartıştım ve polis geldi 10 gün uzaklaştırma verdi bu nedenle türkiyeye geldim oturum sürem bitti savcılıktan haber gelmeden yabancılar şubesi bana oturum uzatmıyor veya tekrar dönüş vizesi vermiyor savcılık bu durumda ne yapar bilginiz varmı ?

  1. Mustafa bey,

   Bu durumu bir avukatla görüşmenizi tavsiye ediyorum. Uzaklaştırma almanız işinizi zorlaştırabilir.
   Almancanız varsa göç danışmanlığı kurumundan da görüş alabilirsiniz.
   evinize en yakın göç danışmanlığı adresi için linke adres bilgilerini girmeniz yeterli. Onlarla telefonla konuşabilir ya da maille iletişime geçebilirsiniz.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 62. Merhaba. ben 10 yıllık evliyim almanya geleli 3 buçuk sene oldu A1 sınavıyla geldim.
  Almanya ya geldiğim den 3 ay sonra ise başladım hiç yardım almadım bir kızım oldu alman vatandaşı eşimde alman vatandaşı
  Ve ayni is yerin de 2. senem dolacak kadrolu işçi olacak B1 olmadan sınırsız oturum almak istiyorum .

  Bana sınırsız bas vuru hakkim olduğumu söylediler.
  oturumu uzattiklarimda esimden Ve kızımdan dolayı
  Ama yine uzatabilirler mis b1 olmadığı için Bunun için ne yapmalıyım

  1. Ethem bey merhaba,

   Oturumunuzun uzatılması konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum ama süresiz oturum alabilmek için sizden uyum sertifikası isterler. Yasa bunu öngörüyor. Yabancılar dairesi takdir hakkını kullanıp size süresiz verir mi bilemiyorum.

   İyi şanslar

 63. Merhabalar benim Adim Musa 2021 yilinda aile birlesim vizesi ile yurt Almanyaya gittim 2016 yilinin 12 ayinda esimle anlasamadigim icin tekrar turkiyeye donus yaptim ve 2017 4 ayinda oturumumun suresi bitti 2012 subat ayindan 2016 yilina kadar digisik firmalarda calistim ve 1 sene kadar Almanyada kendi sahsima ait bir firma acip calistirdim suan tekrar Almanyaya donmek istiyorum konsolosluktan arastirma yaptim biraz.Dilekce yazip tekrar basvuruda bulunun dediler benim tekrar donme imkanim varmi Turkiyeye geldigimde hic bir sekilde haklarimi oldurmek istedigimi soylemedim Suan randevu tarihimin gelmesini bekliyorum nasil bir yol izliyebilirim

  1. Musa bey merhaba,

   Tekrar aile birleşimi olacaksa şartların yeterli olması gerekir.
   Ama eski oturumunuz üzerinden gitmek isterseniz yurtdışında izin almadan 6 aydan daha fazla kaldığınız için oturumunuz iptal edilmiştir.
   Sizi yönlendirebilmem için daha fazla bilgiye ihtiyacım var, yani durumunuzu, gidiş nedeninizi bilmeden size yardım edemem. Beni telefonla arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 64. Merhaba iyi Aksamlar Ben almanyaya alle birlesimi ile geldim 21 ay oldu is yerinde 1 yili geckin Süre Ilse calisiyorummm suan ayrilmak üzereyimmmmm Kursus gidiyorum almanyaya Kursuna oturum alabilirmiyimmm

  1. Merhaba Haydar bey,
   Bu durumda 3 yılı doldurmadığınız için hem aynı iş yerinde çalıştığınıza hem de iş sözleşmenizin uzatıldığına dair evrak isteyebilirler. Bunları ibraz etmeniz durumunda uzatma alma şansınız olur. Kursa gittiğinizi de belgelemeniz yararınıza olur.

   Kolay gelsin

   1. İş yerimle fest fetragım var çalışma sürem işyeriyle sınırsız. Kursumun bitmesinede 5 ay kaldı ne yapacağımı bilmiyorum

    1. Haydar bey merhaba,
     İş yeriyle süresiz sözleşme olması ve uyum kursunu bitirmeniz çok iyi ve büyük avantaj. Sorunuzu anlayamadım. Ayrıntılı bir şekilde yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

     Kolay gelsin

     1. Şuan ayrılma durumundayız bana yok seni sallcaz yok oturum aldırmayacak falan sözler ediyorlar 3 ay sonra iki yılım doluyo evliliğimin yabancılar polisine gittiğimde benim bağımsız vize almam için bi sorun çıkarırlarmı Ve oturum hakı uzaltımasında sorun cıkarılarmıı. Şimdiden teşekürler melek hanımmm

     2. Haydar bey,

      İş yerinizle süresiz sözleşmenizin olması ve kursu bitiriyor olmanız büyük avantaj. Siz eşten bağımsız oturum alırsınız. Oturum izni uzatmak için giderken mutlaka sözleşmenizi de götürün. Bu durumda bir sorun çıkaracaklarını sanmıyorum. Yine süreli oturum izni verebilirler. Daha sonraki yıllarda çalışmaya devam etmeniz durumunda süresiz oturum alma şansınız da var.

      Kolay gelsin

     3. Melek hanim Bunlar beni sikayet etseler Falan bunlara bana kanunen bise yapabilirlermi 21 aydir calisiyorummm beni bu almanyaya Salms Sanskrit varmi

 65. Merhabalar;
  bir iş teklifi aldım, kısmetse yakın zamanda almanyaya yerleşiyorum mavi kartlı olarak. B1 sertifikam var dolayısıyla 21 ay sonra süresiz oturuma başvurabiliyorum. Sorun şu; diyelim bir yıl çalıştıktan sonra hamile kalıp çocuk sahibi oldum, doğum izninde geçirdiğim süre mavi kart statümü etkiler mi? 3 yıl doğum izni kullanılabilir diye biliyorum, sadece bir yıl çalışmış olsam bile doğum yapmış olmam sebebiyle yine 21. Ayda süresiz oturuma başvuru hakkım oluyor mu? Yoksa o süre beklemeye alınıp doğum sonrası o sürenin çalışılarak doldurulması mı isteniyor? Doğum izninde de sigortalı olmaya devam ediyorum ve aynı iş yerinde çalışıyor gözüküyor olacağım ama mavi kartın gereklerinden biri olan en düşük almam gereken maaşın altına düşüyorum. Dolayısıyla bu mavi kartı etkiler mi etkilemez mi? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Maya hanım merhaba,

   Mavi kart statüsünde 21 aydan sonra süresiz oturum izni-yerleşme izni alırken tam zamanlı çalışıyor olmanız gerekiyor, yani dediğiniz gibi doğum izni esnasında süresiz oturum izni alamıyorsunuz ne yazık ki.
   Sizin bahsettiğiniz 3 yıllık doğum izni ücretsiz doğum iznidir. yani iş vereninizle anlaşırsınız ve bu sürede ücretsiz izin kullanırsınız. İzniniz bittiğinde de yine aynı iş yerinde çalışırsınız. 3 yıl boyunca ücretsiz izin aldığınız bir iş yerinden maaş almanız ve sigortalı olmanız söz konusu değil.

   Ayrıntıları bu linkten okuyabilirsiniz.
   https://www.infobest.eu/de/themengebiete/artikel?tx_infobestfaq_faq%5Baction%5D=list&tx_infobestfaq_faq%5Bcontroller%5D=Article&tx_infobestfaq_faq%5Btag%5D=212&cHash=3f3f0c8babe0d980414d5e5216a74c38#:~:text=keinem%20Bundesgesetz%20geregelt.-,Dauer%20des%20Mutterschaftsurlaubs,zu%20arbeiten%2C%20verf%C3%A4llt%20der%20Anspruch.

   Kolay gelsin

 66. Merhaba, bulgar vatandaşı ve almanya’da yaşayan birisiyle evlenmek istiyoruz ben türkiyedeyim, almanya’da yaşayabilir miyiz? Bunun belgeleri ve resmi adımları nelerdir, Nasıl olması gerekir bilgi verebilir misiniz, dil şartı gerekiyor mu, maaş bordrosu falan demişler şuan işsizim, lütfen bu konuda detaylı bilginiz var mı

  1. Yasin bey merhaba,

   Aile birleşimi yapabilirsiniz. Sizden A1 belgesi istenmez; eşiniz AB vatandaşı olduğu için. Ama eşinizin sizin masraflarınızı da karşılayacak kadar geliri olması gerekiyor ya da yabancılar dairesi ile görüşüp banka hesabı kabul edilirse hesap bilgileri ibraz etmesi-etmeniz gerekir.
   Maaş bordrosu sizden değil Almanya’da yaşayan eşten istenir.

   Bu linkte gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01f-ehegattennachzug-data.pdf

   Kolay gelsin

 67. Merhaba ben 18 yildir almanyadayim hep iki yıllık oturma izni alabildim eşim çalışmadıgı için son yedi yıldır eşimden ayrı oturdum ve geçen ay boşandık iki çocugum var 14 ve 7 yaşlarında jobcenterdan va unterhaltvorschusskasseden para alıyorum şubat ayında oturum izni bitiyor bir sorun çıkarmı yani bundan sonrası için ne olur

  1. Selma hanım merhaba,

   Çok uzun süredir Almanya’da yaşadığınız için yine oturum izniniz uzatılır. Ama kendi geçiminizi sağlayana kadar süresiz oturum vermeyebilirler.

   Kolay gelsin

 68. Merhaba öncelikle çok teşekkür ediyorum, çok faydalı yorumlarınız için, ben 2 yıl önce Almanya’ya geldim, iltica ettim, 10 ay öncede evlendim, esim alman vatandaşı, birtanede çocuğumuz oldu, bana hep 3 ay duldung veriyorlar, her sorduğumuzda sen buraya iltica için geldin diyorlar, normal oturumu almam için ne yapmam gerekli,, yardımcı olursanız sevinirim,,

  1. Merhaba,

   Normal şartlarda evlendiğiniz için statünüzün değişmiş olması gerekiyor. Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için onun üzerinden de aslında oturum alma hakkınız var. Hangi gerekçeyle size hala 3er aylık oturum veriliyor bilemem. Durumunuzu en iyi avukatınız bilir. Lütfen onunla iletişime geçin.
   Ayrıca göç danışmanlığı veren resmi kurumlar var. Bu konuda onlar da size yardımcı olacaklardır.
   Bu linke tam adresinizi yazın. Size en yakın göç danışmanlık merkezi bilgilerine ulaşırsınız. Durumunuzu anlatın, size ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olur; yönlendirme yaparlar.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   kolay gelsin

 69. Merhabalar Mekek Hanım,

  Merak ettiğim bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Almanyada yasıyorum. Eşimle 4 yıldır evliyiz. Ama bu dört yıl içinde bir sene ayrı yasamışlığımız var. Sonra barıstık ve yeniden biraraya geldik. Size sorum barıştıktan sonra tekrar bir araya geldiğimiz için ayrı yasadığımız o bir sene sıfırlanıyor mu? Yani sanki o bir seneyi de beraber yasamışız gibi mi kabul ediliyor yoksa sistemde o bir sene hep ayrı yasanılmış olarak mı kalıyor?

  1. Merhaba Mehmet bey,

   Bu konuyu ayrıntılı şekilde ancak göç danışmanlığı merkezleri bilebilir. Çünkü yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu ben bilemem ama yereldeki bu tür kurumlar bilir. Lütfen onlarla iletişime geçin.
   Bu linke tam adresinizi yamanız durumunda size en yakın danışmanlık merkezinin iletişim bilgileri çıkacaktır.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 70. Merhaba Ben 11 yıldır almanyadayım bir alman vatandaşıyla evliydim 3buçuk yyl evli kaldım bu sürede dil kursunu bitirdim b1 aldım 2016 tekrar evlendim türkiyeden getirdim 2015 den 2020 temmuz ayına kadarda lokanta isletiyordum pandemi nedeniyle iş yerini kapatmak zorunda kaldım bu süre içinde üç tane çocuğumda oldu oturum iznimde 11 boyunca 2 yıl uzatıldı süresiz oturuma bir kaç defa başvurdum ama işletme sahibi oldugum için emeklilik kasasına para yatırmadığım öne sürüldü şuan jobcenterden geçiniyorum bu durum oturumuma etkisi olurmu bunu bilmek istiyorum bu durum yardım almak hiç alışık olduğum bir şey değil ama mecbur kaldım çünkü çocuklarım var bu durum hakkında bilgi alabilirsem sevinirim

  1. Merhaba,

   Yine süreli oturum alırsınız. Yabancılar dairesinin sizden beklediği şartları yerine getirmeden süresiz oturum verebileceklerini sanmıyorum. Takdir kullanma yetkileri var. Bu durumla ilgili göç danışmanlığı kurumundan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
   Bu linkten size en yakın göç danışmanlığı birimine ulaşırsınız.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Durumunuzu rahatlıkla buradaki danışmanlara anlatabilirsiniz. Size ne yapmanız gerektiği konusunda yönlendirme yapacaklardır.

   Kolay gelsin.

 71. Merhaba. Ben 1999 yılında 14 yaşımda aile birleşimi olarak babamın yanına almanyaya gittim. Almanyada okudum ve sonra çalıştim. 4 yıl çalışmışlığım var. 2009 yılında abmeldung yapip türkiyeye geldim. Türkiyede birbuçuk yıl kaldım ve çalıştım. Sonra geri almanyaya gittim. Tekrar anmeldung yapmak istedim ama izin vermiyolardi. Avukat araciligiyla anmeldung yani ikamekgah yapabildim. Sonra 2012 yılında yine türkiyeye döndüm. Burda evlendim ve çalışıyorum. Niderlassungerlaubnis imin ve pasoportumun yenileme süresine bir yıl daha var. Babam almanyada. Babam diil ama 3 kardesimde alman vatandaşı. Ben şimdi almanyaya gitsem anmeldung yapabilirmiyim. Yolsa oturumumu direk iptalmi ederler. Iptal durumunda sınır dışimi yapılırım. Bu arada almanyada gecimimi saglayabilecegim iş te kalabilecegim ev de hazır.

  1. Hüseyin bey merhaba,

   Almanya dışında yabancılar dairesinin bilgisi dışında 6 aydan daha fazla kalmanız durumunda zaten oturumunuz süresiz de olsa iptal edilir. Dolayısıyla şu anda Almanya’da oturum hakkınız yok.
   Eğer işiniz hazır ise çalışma amacıyla gidebilirsiniz.
   Gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307104/273e210179143d7cf9b4ecc54defa6eb/19f-arbeiten-mit-vorabzustimmung-data.pdf

   Ayrıntılı bilgi için 0 549 330 24 07 nolu telefondan mesai saatleri içinde beni arayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 72. Selam
  Ben 2017 senesinde Türkiye’de evlendim. 2018 Temmuz ayında 90 günlük aile birleşim vizesi ile Almanya ya yerleştim. Almanya ya gelir gelmez hemen iş başı yaptım. Ve 3 senelik çalışma ve oturum izni aldım. Son iki aydır işsizim. 21.02.2021 tarihinde oturum bitiyor 03.02.2021 tarihinde terminim var. Eşim ile aramızda problem boşanma aşamasında değil ama oturum almaya giderken eşimi götürmek zorunda mıyım ? İkinci bir konu elimden bağımsız oturum alma hakkım Almanya da yaşama hakkım doğar mı ? Nasıl bir yol izlemem gerekir. Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

  1. Abdullah bey merhaba,

   Yabancılar daireleri çoğu yerde pandemiden dolayı görüşmeleri kabul etmiyor diye duyumlar alıyoruz. Kişilerden gereken evrakları talep ediyorlarmış. Randevudan önce size mutlaka durum bildirilir.
   Elinizde bağımsız bir oturum izniniz varsa devam eder; ve evet bu Almanya’da kalmanızı sağlar. (Farklı durumlar varsa ona göre değerlendirilir)

   Kolay gelsin

 73. Merhaba ben çok acil bir durum sormak istiyorum abim Almanya ya aile birleşimi ile gitti eşiyle 3 yıl evli kaldılar 1 yıl ayrı yaşadılar geçen sene bu zamanlar da boşandılar bir yıldır aynı yerde sigortalı çalışıyor fakat bugün belge gelmiş ay sonu oturumu bitiyor ve gönderileceksiniz diye nasıl bir yol izlemesi gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba,
   Aynı yerde sigortalı çalıştığını belgelemeli. Yeterli düzeyle Almancası yok ve yasal haklarını bilmiyorsa bir avukattan yardım alması yararlı olabilir. Normal şartlarda bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmışsa ve iş sözleşmesi aynı iş yeri için devam ediyorsa kalma şansı olabilir.

   Kolay gelsin

 74. Almanyada 11 yıl ikamet ettim, sınırsız vizem var,(unbefristet), tekrar Almanya ya gezmek amaçlı gitmek istiyorum, vize almam gerekecek mi?

  1. Murat bey merhaba,
   Sınırsız vizeniz mi var sınırsız oturma izniniz mi vardı? Her iki durumda da yapılacakları şöyle açıklayabilirim.
   Sınırsız vizeniz varsa Schengen vizelerine seyahat serbestisi geldiğinde gidebilirsiniz.
   Sınırsız oturma izniniz varsa, Almanya dışında 6 aydan fazla bir süre kalmanız durumunda oturumunuz iptal edilir. Dolayısıyla Almanya’ya gitmek için vize almanız gerekecek.

   Bilginiz olsun

 75. Merhabalar 2019 yılında Eylül ayında ülkemde yaşadığım sıkıntılardan dolayı almanyaya iltica ettim 2 ay sonra 2019 kasımın Sırp asıllı Alman vatandaşı bir bayanla evlendim yaklaşık 6 ay beraber kaldıktan sonra eşim evi terk etti ve kendisine ulaşamıyorum ama hala evliyiz ortada boşanma davası yok Auslaenderbehoerde ye eşimle birlikte kaldığım
  6ay süresince defalarca evlilik üzeri oturum için başvurdum bir yanıt vermediler 2020 mayıs ayında bana çalışma izni verildi 8 aydır tam zamanlı çalışıyorum 1 ay önce 3 senelik çalışma izni verdiler eşimin evi terkettiğini polise bildirdim şu anda 6 aylık aufenthaltsgestattung oturumu alıyorum almanyada kalabilmek için ne yapmam gerekiyor

  1. Muhammet bey merhaba,
   Öncelikle aynı iş yerinde 1 yılı doldurmaya ve sözleşmenizi uzatmaya bakın diye öneririm. Bir yılı doldurmanız ve uzatılmış iş sözleşmesi sizin eşten bağımsız oturum almanızı sağlayabilir. Bu konuda hukuki bir yardım da alabilirsiniz.
   Pandemiden dolayı görüşme mümkün mü bilemiyorum ama mutlaka bir göç danışmanlığı bürosuyla görüşün. Onlar yapmanız gerekenler konusunda size yardımcı olacaklardır.
   bu linkten ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   iyi şanslar

 76. Almanyada 11 yıl ikamet ettim, sınırsız vizem var,(unbefristet),8 yıldır Türkiye de ikamet ediyorum, tekrar Almanya ya gezmek amaçlı gitmek istiyorum, vize almam gerekecek mi?

 77. Merhaba. Ben aile birleşimi ile Almanyaya geldim. Fakat geldiğim gibi eşimle ayrıldık. Boşanma davamız Türkiyede devam etti. Bu sıra zarfında başkası ile tanıştım ve o kişiden şuan 8 aylık hamileyim. Fakat benim eski eşimle davam 23 kasımda bitti. Kesinleşmiş karar hala eski eşime tebliğ edilmedi. Şubat ayı başında doğum gözüküyor. Eğer bu süreye kadar eski eşime hala tepligat gitmezse çocuğum onun üzerine mi kaydolucak yoksa Almanya 2 yıl ayrılığı baz alırımı çünkü yabancılar şube 2 yıldır ayrı yaşadığımızı biliyor. Avukatımdan kesinleşmiş kararı isteyip benim vermem yerteertli olur mu? Konu hakkında bilgilendirime yapabilirmisiniz

  1. Betül hanım merhaba,

   Bu konu hukuki, dolayısıyla bir avukata danışmanızı ve mutlaka göç danışmanlığı birimlerinde danışmanlık almanızı tavsiye ediyorum.
   Pandemiden dolayı görüşme mümkün mü bilemiyorum ama mutlaka bir göç danışmanlığı bürosuyla görüşün. Onlar size yardımcı olacaklardır.
   bu linkten ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   iyi şanslar

 78. Merhaba ben Almanyaya 2005 senesinde geldim hala süresiz oturum alamadım eşim sigortalı çalışıyor fakat en son gittiğimizde oturum süresini gecirmişim yine alamadım ne yapmam gerekiyor evliyim 4 çocugum var ve çocuklarım burda doğdu kurslarada katıldım haksızlığamı uğruyorum haklarımı bilmek istiyorum avukatla başvursam faydası olur mu

  1. Sevgi hanım merhaba,
   Öncelikle süreyi geçirmemek gerekiyor, bu konularda Alman makamları çok titizler ve sorun çıkarabilirler.
   Süresiz oturum izni ancak B1 düzeyinde Almanca bilmeniz durumunda verilir. Eğer dil sertifikanız yoksa bunu alamazsınız. Yasada açık ve net bir şekilde bu şart yazar.
   Avukattan tabii ki hukuki destek alabilirsiniz ama bu bence önce direk dava olmamalı, avukatınız bunun gerekçelerini bilgi alma hakkı çerçevesinde bir dilekçeyle talep edebilir.
   Ayrıca Almanya’da göç konusunda yaygın bir danışmanlık ağı mevcut. Buralar da size haklarınız ve yapabilecekleriniz, yerine getirmeniz gereken şartlar konusunda bilgi verecekler. Lütfen bu kurumlardan size en yakın olan bir danışmanlık merkeziyle iletişime geçin.
   Pandemiden dolayı görüşme mümkün mü bilemiyorum ama mutlaka bir göç danışmanlığı bürosuyla görüşün. Onlar yapmanız gerekenler konusunda size yardımcı olacaklardır. Ücrrtsiz danışmanlık veriyorlar.
   bu linkten ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Çok uzun yıllardır Almanya’dasınız, oturum yine alırsınız; ama bence şartları yerine getirip süresiz oturum alma yolunu araştırın.

   Kolay gelsin

 79. Merhaba,
  Şu anda Türkiye’de üniversite okuyorum. İlahiyat öğrencisiyim. Nişanlım Almanya’da. 3 yıl içerisinde oraya gelmem gerekiyor. İş için ise diyanetin yurtdışı sözleşmeli din görevlileri için belirttiği şartlarda süresiz oturma iznine sahip olmam gerekiyor. Bunun için ne yapmalıyım, yardımcı olabilir misiniz?

  1. Zeliha hanım merhaba,
   Eğer evlilik yoluyla yani aile birleşimi ile gidecekseniz Diyanet aracılığıyla gönderilmeniz gerekmiyor. Aile birleşimi vizesiyle gidiyorsunuz ve eşe bağlı oturma izninizle beraber çalışma iznini de alıyorsunuz.
   Diyanet aracılığıyla gitmek için bildiğim kadarıyla kurumda uzun yıllar çalışmış olma şartı var.
   Eşin yanına gitmek için gerekli koşullar bu evrakta yazar.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01f-ehegattennachzug-data.pdf

   kolay gelsin

 80. iyi günler yaklaşık 2 senedir evliyim eşim ve kızım alman alman vatandaşlığı için avukat ile görüşmemde avukat 3. Yıldan sonra b1 sertifika ve yardım almama koşulu ile vatandaşlığa gecebileceğimi söyledi yanlız yabancılar dairesi bu sürenin 5 Veya daha fazla olması gerektiğini söylüyor bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz ayrıca süresiz oturum icinde a2 sertifika yeterli olacağını söyliyen avukat var ama yabancılar dairesi bana b1 dedi anlamiş deilim 🙂

  1. Merhaba,
   Aile birleşimi ile Almanya’ya giden ve eşleri Alman vatandaşı olanlara 3 yıldan sonra süresiz oturma hakkı ve vatandaşlığa başvuru hakkı tanınır. Ancak süresiz oturum hakkının verilmesi tamamen yabancılar dairesinin takdirine kalmış; yani yabancılar dairesi gerekli gördüğü takdirde size 3 yıldan sonra süresiz oturum verebilir. B1 düzeyinde Almanca bildiğinizi ibraz etmeniz ve çalışıyor olmanız önemli. Göç yasasında B1 yazar, o nedenle A2 yeterli değil. Bunu kabul eden yabancılar dairesi bilgisi bizde yok.
   Vatandaşlık içinse Einbürgerungsamt karar mercii. Süresiz oturum aldıktan sonra vatandaşlık dairesine başvurun, onlar durumunuzu inceleyip yeterli görürlerse size bu hakkı verebilirler.
   Süresiz oturma izni şartları
   https://www.bamf.de/DE/Themen/MigrationAufenthalt/ZuwandererDrittstaaten/Migrathek/Niederlassen/niederlassen-node.html

   Vatandaşlık için istenen şartlar (eşiniz Alman vatandaşı ise 3 yıldan sonra başvurulabilirsiniz)
   https://www.bmi.bund.de/DE/themen/verfassung/staatsangehoerigkeit/einbuergerung/einbuergerung-node.html

   Kolay gelsin

 81. İyi günler 2 sorum olacak
  1 cisi alman eşle evlenecem evlendikten nekadar sure sonra oturum verilir oturum icin alman eşle evlenmem yeterlimi
  2 sorum. 1 yillik yada 2 yillik oturum aldiktan sonra ülkeme gidebilirmiyim gidersem nekadar sure kalabilirim tşkler

  1. Merhaba,
   Almanya’da hangi statüde bulunduğunuzu bilemiyorum. Normal şartlarda evliliğe bağlı oturum izni verilmesi gerekiyor. Nikah yapıldıktan sonra evraklarınızla yabancılar dairesine başvurulabilirsiniz. Ama başka durumlar söz konusu ise lütfen hukuki danışmanlık alın, avukatın önerdiği süreçleri izleyebilirsiniz.
   Oturum aldıktan sonra, 6 aydan daha fazla süre Almanya dışında kalmamak koşuluyla istediğiniz zaman ülkenizi ziyaret edebilirsiniz. Normal şartlarda bunu önünde herhangi bir engel yok.

   Kolay gelsin

 82. Merhaba,
  Ben 23 haziran 2020 de turkiyeye geldim. Oturum kartimin 2022 ocaga kadar suresi var. Turkiye yaklasik 4,5 ay kaldiktan sonra gene 24 gün kadar almanyaya gidip geldim. Şimdi 2021 deyiz. Yani 2020 nin 6 aydan fazlasi Almanyadaydim. Yilin 6 ayini geçirmemek konusu 2021 icin bastan degerlendirilecek degil mi? Yani 6. Aya kadar sorun olur mu gitmezsem?
  Simdiden tesekkurler.

  1. Serkan bey merhaba,
   Almanya dışında kalışları yıl bütünlüğü içinde değerlendiriyorlar. Sorun yaşamamanız için yabancılar dairesinden izin alınabilir. Bu konuda dikkatli olmak ve yılın büyük zamanını Almanya’da geçirmek ilerde problem yaşamamanız için önemli.

   Kolay gelsin

 83. Merhaba benim ailem Almanya’da kalıyor ben de çocukluğum dan beri gidip geliyorum ordada okudum da ailemin yanına turist olarak gidiyorum evliyim Almanya’da yaşamak istiyoruz b1 belge alip orda oturum alıp yasayabilirmiyim is bulsam eşimi de daha sonra alabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam lazım

  1. Tuğba hanım merhaba,

   Mesleğinize yani diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda Almancanız da yeterli olursa (mesleğe göre B1 ya B2 gerekebilir, aynıca zorunluysa denklik de yaptırmak gerekecek) vize alıp gidebilirsiniz. Daha sonra da eşiniz aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelir.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan beni arayabilirsiniz. Mesleğinize uygun yapmanız gerekenlerle ilgili ayrıntılı bilgi veririm. (eğitim durumuna göre farklılık gösteriyor, eğitiminizi bilemiyorum)

   Kolay gelsin

 84. Melek Hanım ;
  Tekrar merhabalar abim 2 yıl evli kaldı demiştim Türkiye de boşandılar fakat Almanya da tanıtılmamış abime bir kağıt geldi dinlemek için buarada abim bir yıl sigortalı çalıştığı yerin belgeleriyle süresiz oturum için başvurmuş fakat ama ona bir kagıt gelmiş eğer süresiz oturum istediğinizi geri çekmezseniz size para cezası ve 5 yıl Almanya dan uzaklaştırma verilir diye ne yapması gerekiyor orda yardımcı olacak kimsesi yok

  1. Ecem hanım merhaba,

   Beni arayabilir misiniz? Ayrıntılı konuşalım, ona göre sizi yönlendireyim.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan beni arayabilirsiniz.

   Görüşmek üzere

 85. Merhaba,
  Ben 2010 yilinda Almanyaya geldim. 2014 yilinda esimle donus yaptik Turkiyeye. Alman vatandasi 8 yasinda kizim var. Esim 2016 da Almanyaya dondu ve Alman mahkesinde 2017 de bosandik. Eski esim ve kizim Almanyada. Ben 6 senedir oraya hic gitmedim. Kizimi sadece yazlari gorebiliyorum. Almanyaya tekrar kalici olarak gitmek icin ne yapmaliyim acaba. Boyle bir imkanim varmi?

   1. Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.
    2019 agustosda Turkiyede velayet davasi actim, yasi kucuk diye gecici velayet anneye verildi. Sonra aramizda anlastik ve ortak velayet yaptik Turkiyede. Cocukla whatsap uzerinden gorusuyorum. Eski esim asla problem cikarmiyor. Maalesef yetmiyor ama, insan cocugundan ayri yapamiyor.
    Size ulasabilecegim iletisim kurabilme ihtimalim varmi acaba? Simdiden tesekkur ederim

 86. Melek hanım selam, çocuk üzerinden aile birleşimi yaptıktan sonra oturum iznini alınca Almanya’daki sosyal haklardan faydalanabiliyor muyum? Almancam yok İngilizcem var sanırım gidince orada dil öğrenmem gerekecek ve bu süre zarfinfa nasıl iş bulacağım falan bu gibi konularda Almanya hükümeti yardımci oluyor mu?

  1. Koray bey merhaba,
   Almanya’da oturma izni aldıktan sonra ihtiyacınız olan şeyler için kurumlara başvurma hakkınız var tabii ki. Ayrıca uyum kurslarına gidip B1 düzeyine kadar Almanca öğrenme hakkınız var. Bu arada part time istediğiniz işlerde çalışma şansınız var. Mümkün olduğunca sosyal yardımdan uzak durmakta yarar var.

   Kolay gelsin

 87. Merhabalar Melek Hanım!
  Almanya’ya aile birleşimi olarak geldim. 5 yıldır buradayım. Eşim üzerinden 2 sene oturum aldım ilk geldiğimde. Daha sonra çocuk üzerinden 3 yıllık oturum aldım. Bu süreç içerisinde eşimle ayrı yaşamaya başladık. Eşten bağımsız oturum için gerekli olan 3 yıl birlikte yasama süresi dolmadı. Aynı iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum. Hiçbir yerden yardım almıyorum. Çocuğumun nafakasını veriyor ve düzenli olarak çocuğumla görüşüyorum. Önümüzdeki ay oturumum bitiyor. Oturum almamda herhangi bir problem olur mu? Süresiz oturum alma imkanım var mı?

  1. Merhaba Musa bey,
   Oturum almada bir sorun yaşamazsınız. Mutlaka alırsınız diye düşünüyorum.
   Zaten 3 yıldır kesintisiz çalışıyorsunuz, B1 düzeyinde Almanca biliyorsanız yani uyum kursunu da bitirdiyseniz siz süresiz oturum izni alırsınız.
   Çünkü süresiz oturum izni almanın şartlarından biri mutlaka B1 düzeyinde Almanca bilmek.

   Kolay gelsin

 88. Esim almanyada 2 senelik evliyiz esim suan 2 aylik hamile hamile lik belgesiyle vizeye basvurabilirmiyim

  1. Emrah bey merhaba,
   Henüz hamiliğin çok başında ama doktor raporları ve vize için gerekli olan diğer evraklarla beraber konsolosluğa başvurabilirsiniz.
   Kolay gelsin

 89. Selam
  Ben 26 aydır Aile birlesim vizesiyle Almanyaya gelfim A2 sertfika aldım, einburgr . da aldım. Ama benim esimle cok ciddi gecim sıkıntımız var. Bana siddet gosteriyor Ve polise sikayet etdim. Polis bir daha bana vurarsa onu haps edeceklerini soyledi. Ve bana ondan ayrılmamı tavsiye etdi. Bende bir sans daha verecegimi soyledim. Hastaneden psikolojik siddet ve dayak izleri yazılan raporumda var. Ve tekrar dovdu beni. Ve su an termin aldım sikayet için.
  Hasta bakıcıdı sertifikasıda aldım burda.
  Evden ayrılıp kadın sıgınma evine gitmek istiyorum. Cunku her gun siddet psikolojik ve tehtiyler. Oturum zamanım bitene kadar 3-4 ay calısmıs olurum o zamana. B1 de alırım eger pandemi biterse ve sınav olursa. Sorum su benim oturumum tehlikeye girermi? Tekrar esten bagamdız oturum alırmıyım?

  1. Merhaba,
   Aile içi şiddet durumunda zaten raporunuz da var sizi mutlaka korumaya alırlar. Ayrıca bulunduğunuz yerde eğitiminiz için gerekli olanaklar sağlanır diye düşünüyorum. B1 sertifikanızı alıp çalışın ya da hasta bakımı eğitiminizi devam ettirin. Eşten bağımsız oturum alırsınız.
   Bu konuda sizin de göç danışmanlığı almanızı tavsiye ediyorum. Onlar yerleşmeniz konusunda da size yol gösterici olacaklardır.
   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 90. Selam
  Ben Aile birlesimle Almanyaya geldim esimle sorunum var. Kocam polise beni dovdugunude itiraf etti. 2 senedir Almanyadayım. Uyum kurslarına gittim. Bilmek istedigim eşim ben gelirken 5 senelik bir senete imza attdı. Bu senetin anlamı ne? Ve eger ayrılırsam devletden yardım alırsam bunun faturası esime mi kesilir. Bu 5 senelik senet nedir ? Onu bilmek istiyorum. Simdiden tesekkurler .

  1. Yasemin hanım merhaba,
   Büyük bir ihtimalle 5 yıl boyunca devletten sosyal yardım alınmayacağına dair bir taahhütnamedir. Sizin yardım talep etmeniz durumunda eşinizden tahsil edilebilir. Bununla ilgili hukuki bir danışmanlık almanızı ya da göç danışmanlığı veren bürolardan bilgi almanızı tavsiye ediyorum.

   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 91. selamlar bende aile birlesimi ile almanyaya geldim esim alman, sosyalden geciniyorduk esim üzerinden issizlik parasi evliligimiz 2 yil 2 ben calismak istedim o istedi calismami buyuzden anlasamadik jobcentera evden ayrildimi belirtti kendisi yardim almaya devam etsin diye bende mecbur baska bi adrese ikametimi aldirdim getreent leben yapmis olduk fakat avukat yada bosanma islemi baslatmadik , oturumum bu yilin temmuz ayinda bitiyor mayis gibi yeniden basvurmaya gidicem b1 sertifikam var ve 4 aydirda voll calisiyorum suan oturumum oldugu icin yabancilar daierine gitmedim getreent leben yaptik diye süresiz yada alman vatandasligina basvurma hakkim oluyormu yada nasi bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba,
   Yasaya göre eşten bağımsız oturum bazı durumlarda alınabilir. Bu durumlardan biri de en az bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmış olmak.B1 sertifikanızın olması büyük avantaj. Bu durumda oturumunuzun uzatılması yabancılar dairesinin inisiyatifine kalıyor. Size tavsiyem giderken uzatılmış bir iş sözleşmesi ile gitmeniz ve gitmeden önce de göç danışmanlığı merkezinden ücretsiz danışmanlık almanız.

   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 92. Selamlar ben 2 yıl önce geldim Almanya’ya ve hiç çalışmadım b1 sertifikasıda almadım devletten bir ay yardım aldım be birde şimdi birkez yardım aldım eşimle anlaşamıyoruz ayrılsam beni yurt dışı ederlermi tşkler hocam ve ne yapmalıyım burda kalabilmek için

  1. Muhammet bey merhaba,

   Siz üç yıl eşe bağlı oturumdan sonra ancak bağımsız oturum alabilirsiniz. Bu durumda bile uyum kursuna gidip gitmediğiniz ya da çalışıp çalışmadığınız önemli. 3 yıldan önce ayrılmanız durumunda sizi geri gönderebilirler.
   Benim tavsiyen B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve çalışmanız. Kalabilmeniz için 1 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmış olmanız ve iş sözleşmenizin de uzatılmış olması gerekir.

   İyi şanslar

 93. Merhabalar melek hanım ismim nuri benim maruzatım şu! Ben 09.11.2009 da evlenerek almanyaya geldim 06.07.2011 de işe başladım kursumu falan bitirdikten b1 sertifikamı aldıktan sonra ve 15.02.2011 de süresiz oturum aldım, 10 yaşında bir kızım 4 yaşında bi oğlum var eşimle problemlerimiz oluyordu alman vatandaşı kendisi ama türk almanyada doğup büyüdüğü için uyum sorunu hiç düzelmedi ve sürekli ailesini arkasına alıp aile içindeki sırları özellerimizi bile anlatıyordu kısacası bir çocuktu benim için hatta son 5 yıl hiç türkiyeye gelmek istemedi çocukları da göndermedi kaç defa evet dedi bilet aldım sonra yok gitmicem dedi sinirden kaç defa bilet yırttım onun bütün sülalesi almanyada ama benim hiç kimsem yoktu tek başımaydım, eee hâl böyle olunca bende gelmek istemedim yalnız, millet ne der nerde bunun çoluğu çocuğu derler diye çekindim ve 13 aralık 2018 de iş yerime izin istedim vermedi bende istifa mı verdim 7 senelik işime geldim türkiyeye giriş yaptık hep beraber mecburi olarak çünki annemin lenfoma hastası yani lenf bezi kanseri olduğunu öğrendim oyuzden hep beraber geldik ne olur ne olmaz diye yoksa yine gelemicektik neyse ben gelince annemi izmire 9 eylül üniversitesine kemoterapiye götürüp getirdim tedavisi devam ediyordu eşim bu sefer beni burda yüz üstü bıraktı oğlanı almış 01.04.2019 da almanyaya gitmiş kız bende kaldı burda yaşı itibarı ile ben babamı bu halde bırakmam sen git demiş oda kaçarcasına gitmiş bu arada annemin tedavisi hâlâ devam ediyordu bırakıp gidemedim annem sonuçta 19.04.2019 da giriş yaptım almanyaya ve birde baktım ki ev sahibi beni gemaindeden abmelden yaptırmış bilgim olmadan nedeni ise eşimin donunce almanyaya evden bazı eşyaları alıp anne baba evine taşınması ve ben öylece ortada kalakaldım ev aradım ama bulamadım bulduğum da çok pahalıydı zamanimda yoktu annem hasta kızım annemle beraberdi napacagimi bilemedim ve 13.05.2019 da geri döndüm türkiyee yine annem için ama malesef 19.07.2019 da annem vefat etti geride kalan işler ölüm raporu yemeği 40 ı derken hepsiyle ilgilenmek zorundaydım piskolojim alt üst oldu çünkü annem çok erken hayata veda etti daha 51 yaşındaydı çok genç gitti, sonra biraz kendimi toparladım ve 15.02.2020 ye bilet aldım ama pandemiden dolayı baya bi eziyet çektim gidemedik geri döndüm ana ocağına ve hâlâ daha turkiyedeyim kızımla beraber ve 15.02.2021 de türk pasımın tarihi doluyor ama süresiz oturumum hâlâ üzerinde bu tarih dolmadan kızımla beraber almanyaya gidebilirmiyiz yoksa benim oturum sıkıntı yaratırmı ne yapmam gerekiyor hiç bilmiyorum oğlum almanya-da annesiyle beraber ben turkiyedeyim kızımla beraber oğlumda kızımda alman vatandaşı zaten eşimde alman vatandaşı, bi ben türk vatandaşıyım ama süresiz oturumum 2012 den bu yana var, ki zaten halada evli gözüküyoruz bi boşanma işlemi olmadı burdan kağıt göndermeme rağmen boşanmıyorda sizden ricam napabilirim gidebilirmiyim almanyaya tekrar yoksa oturum artık iptalmidir sizce bana bi akıl verebilirseniz çok memnun olurum melek hanım allaha emanet olun şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Nuri bey merhaba,
   Anneniz ışıklar içinde uyusun.
   Kızınız Alman vatandaşı olduğu için giderken bir sorun yaşamaz. Aslında Almanya dışında 6 aydan fazla süre kalmanız durumunda oturumunuz iptal edilir. Yabancılar dairesinin haberi yoksa riske girer, bilet alıp gidebilirsiniz. Dediğim gibi bu bir risk.

   İyi şanslar

 94. Merhaba, Melek Hanım oturum uzatmak için en az bir yıl aynı iş yerinde çalışmışlığın olması şartı var. Ben eşimle iki senedir ayrı yasıyoruz. Bu süre içinde 14 ay bir iş yerinde çalışmışlığım oldu. Ama şuan çalışmıyorum. Oturum alabilir miyim?

  1. Rümeysa hanım merhaba,
   Eşten bağımsız oturum için en az bir yıl aynı iş yerinde çalışmışlığa ve devamında da yine aynı iş yerinde iş sözleşmenizin uzatılıp uzatılmadığına da bakarlar.
   Siz en iyisi göç danışmanlığı bürolarından mutlaka bir danışmanlık alın lütfen. çünkü ne kadar süredir oradasınız, oturum statünüz nedir bilemiyorum.
   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 95. selamlar. esim alman ve haziran 2017 den itibaren almanyada oturuyorum,. B1 sertifikam var. mayis 2018 den itibaren bir firmada tam zamanli, süresiz kontratli calisiyorum. Aufenthaltserlaubnis süresi 11. ay 2021 de bitiyor. hic yardim almadim. esimle sorunlarimiz var , bu yüzden bu hafta ayri eve cikiyorum. yabancilar subesinden Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis icin randevu taleb ettim. suresiz oturum hakki kazanabilirmiyim acaba? aile ici sideet ya da adli baska hicbir sorunum olmadi. bana yabancilar subesinde neden ayri eve ciktin diye sorarlarsa bir sorun olur mu? simdiden cok tesekkurler.

  1. Bülent bey merhaba,

   B1 sertifikanızın olması, ayni iş yerinde neredeyse 3 yıldır çalışıyor olmanız ve iş sözleşmenizin de süresiz olması büyük avantaj. Yabancılar dairesine bu belgeleri de ibraz edin. Takdir yetkisi onlar da. Çünkü aslında haziran 2020’de 3 yıllık evlilik süresini doldurmuşsunuz. Alma şansınız olabilir.

   Kolay gelsin

 96. merhablar bir sorum olacak eger cevaplayabilirseniz cok sevinirim
  5 yildir almanyada yasiyorum geldigim gunden beri calisiyorum 62 aydir hic bosum yok
  esimden kisa bir sure once ayrildim ve ayri evlerde yasamaya basladik ve burda dogan 9 yasinda cocugum var
  hic bir sekilde sosyal yardim almadim
  almanca kursuna gittim ve a2 belgelerimi aldim
  simdi vizem doldu basvuru yaptim ve bana 2 senelik uzatma verdiler ve ben suresiz istiyorum
  b1 invantur belgem olmadigi icin bunun hakkinda gorusunuye belirtirmisiniy ve yardimci olablirmisiniz yardimci olacak avukat bilgisi gonderebilirmisiniz

  1. Yener bey merhaba,
   5 yıllık çalışmışlığınız büyük avantaj fakat süresiz oturum izni için gerekli diğer önemli şartlardan biri de B1 düzeyinde Almanca bilmek. Bu belgeyi ibraz etmeniz durumunda süresiz oturum izni alabilirsiniz. Bu konuda avukatın size yardımcı olabileceğini düşünmüyor. Yasada açık ve net süresiz oturum için uyum sertifikası yazar.

   Kolay gelsin

 97. Merhabalar
  Ben yaşlı bakım mezunuyum b1 ve b2 düzeyinde şuan Türkiye’de dil eğitim görüyorum sertifikamı aldıktan sonra Almanya’ya işçi olarak nasıl gidebilirim oturum veriyorlar mı ? Orada çalışmak için birilerinin ordan davetiye göndermesi mi gerekiyor

  1. Serpil hanım merhaba,
   Dil düzeyiniz iyi. Ön lisans mezunu musunuz? Eğer diplomanız varsa denklik yapılması gerekiyor. Beni arayabilirseniz sizi yönlendiririm.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 98. Merhaba syn melek hanim ben 3 senedir polon bayanla evliyim sechengen vizeyle once polonyaya geldim sonra esimle beraber almanyaya geldik ve oturum basvurusu yaptik 5 yillik oturum verdiler almanyada toplam.sure 3 sene 2 qy oldu ben insatda 800 eroluk iste calisiyorum 13 aydir polon esim benden ayrilmak istiyor sorum.oki esimle ayrilorsak oturum durumu ne olur ben tekrar oturum alabilirmiyim cevaplarsqniz sevinirim hosca kalin tesekkurler.

  1. Merhaba,
   Eşe bağlı oturum izni Almanya’da 3 yıllık yasal evlilikten sonra veriliyor. Anladığım kadarıyla siz bu süreyi doldurmuşsunuz. Çalışıyor olmanız, iş sözleşmenizin uzatılması durumunda eşten bağımsız oturum alma konusunda avantajlı olursunuz. B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve masraflarınızı karşılamanız durumunda ilerde süresiz oturum da alabilirsiniz. Yine de göç danışmanlığı bürosuna danışmanızı tavsiye ediyorum. Biz burada genel bilgi veriyoruz tabii ama yerelde kurumlar nasıl bir tutum sergiliyorlar onu en iyi göç danışmanlığı yapan kurumlar bilir.

   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 99. Merhabalar Melek hanım,
  Ben Almanyada doğdum ve 20 sene orada yaşadım. Türk vatandaşıyım ve süresiz yerleşim iznim var (Unbefristete Niederlassungserlaubnis). 2010 yılında evlenip Türkiyeye yerleştim. En son giriş çıkışımı 2011 yılında gerçekleştirdim. Doğum yaptım ve sonraki yıllar bidaha gidemedim. 2017 yılında bu belgemin iptal olduğunu düşünüp schengen vizesi alarak gidip gelmeye başladım. Annem babam ve kardeşlerim Berlinde yaşıyor. Bana bi yasadan bahsettiler. En az 15 sene Almanyada ikamet edip hiç bir şekilde yardım almadıysam oturumum iptal olmuyormuş. Ben Ailemi her an ziyaret edebilmek istiyorum yani vizeyle falan uğraşmak istemiyorum. Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba Selin hanım,
   Bu yasanın uygulanması belli bazı koşullara bağlanmış ve Almanya’ya geri dönmek isteyenleri kapsıyor. Maalesef siz ancak uzun süreli schengen vizesi alarak rahat giriş çıkış yapabilirsiniz. Almanya Büyükelçiliği ya da başkonsoloslukları uzun süreli schengen vizelerini ancak 3. ya da 4. başvurudan sonra veriyorlar. Bilginiz olsun.

   Kolay gelsin

 100. Merhabalar, Eşim ve çocuğum Alman vatandaşı, ben ise Türk vatandaşıyım. Yaklaşık 4.5 yıldır evliyiz ve bu süre zarfında Türkiyede ikamet etmekteyiz. Eşimin anne, baba ve kardeşleri Almanyada ikamet etmektedirler. Eşim ve çocuğum Alman vatandaşı oldukları için vizeye tabi değiller fakat ben Türk vatandaşı olduğum için Almanyaya turistik veya aile – arkadaş ziyareti adı altında süresiz veya çok uzun süreli (5 – 10 yıllık) schengen vizesi alabilir miyim? Türkiyede daimi işim var ve Almanyada yaşamayı düşünmüyorum, yalnızca uzun süreli vize alıp istediğim tarihlerde belli süreler içinde gidip gelme amacındayım. Ayrıca daha önce hiç yurtdışına çıkmadım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Faruk bey,
   Alam Büyükelçiliği ve başkonsoloslukları ilk etapta uzun süreli schengen vizesi vermezler. Daha önce hiç yurt dışına çıkmadığınız için uzun süreli vizeyi ancak 3. ya da 4 başvurularda alma şansınız var.

   Kolay gelsin

  2. iyi günler kayınvalidem 28.08.2020 de izine almanyadan türkiye ye gelmişti 28.11.2020 de tekrar almanyaya gitti.1 ay kalıp almanyada 08.01.2021 de tekrar geldi almanyadan türkiyeye acaba izin olarak 6 ay sorun olurmu 90 gün içerisinde çikmasimi lazım turkiyeden ne kadar süre kalabilir kayınvalidem 1 ay almanyada kalması sorun olurmu 12.ayda kaldiği

   1. Ayşe hanım,
    Eğer kayınvalideniz Türk vatandaşı ise Almanya dışında 6 aydan uzun süre kalması durumunda oturum izni iptal edilir, bilginiz olsun.
    Kolay gelsin

 101. Selam bunca insanı bilgilendirdiginiz için öncelikle teşekkür eder bende üstün bilginizden faydalanmak isterim. 2017 yılında aile birleşimi yaparak Almanyaya geldim. Geldiğimde ilk olarak mini job yaptım 1 yıl. Yaklaşık 2 yıldırda bir fabrikada full zamanlı çalışıyorum devletten tek kuruş yardım almıyoruz. Eşim Alman Vatandaşı olmasına rağmen Bu geçen süreç zarfında her sene 1 yıllık oturum müsadesi veriliyor. Dil kursuna gittim oryantasyon kursunu kazandım ve A2 sertifikasını kazandım. B1 alamadım. Bu sene 6.ayin 20sinde oturum müsadesi tekrar bitiyor… sınırsız oturum almak B1 Sertifkasi olmadığı için şuan ki durumda zor belki ama oturum musadesinin suresini nasıl uzattıra biliriz 3 yada 5 yıllık gibi bir çıkar yolu var mıdır?

  1. Serkan bey merhaba,
   Evet, B1 olmadan size süresiz oturum vermeleri zor, B1 yasal bir zorunluluk çünkü. Benim tavsiyen oturum izninizi uzattırmaya giderken iş yerinizden uzun süreli ya da süresiz o iş yerinde çalışacağınızı belgelemeniz. Bu durumda 3 yıl verme ihtimalleri var. Bu arada Almanca düzeyinizi B1 yapmaya gayret etmenizi tavsiye ederim. Bu durumda süresiz oturum ve sonrasında da 5 yıl Almanya’da ikametten sonra Daueraufenthalt – EU hakkınız doğar.

   https://www.make-it-in-germany.com/de/visum/dauerhaft-in-deutschland/daueraufenthalt-eu
   Kolay gelsin

 102. Merhabalar,
  Mart 2121 için Almanya’da nikah için tarih aldık. Şu anda Türkiye’de Almanya’ya gitmek için Schengen’in çıkmasını bekliyorum.
  Serbest çalışıyorum ve 15 Mart’ta başlayacak 3 aylık bir iş teklifi aldım. Almanya’da Mart’ın başında evlensem ve oturama başvursam, Türkiye’ye dönüp çalışıp Almanya’ya geri gitsem olur mu? Evlilik öncesi para iyi olurdu, ama bu konuda hiç bilgi edinemedim.
  çok teşekkürler.

  1. Gökçe hanım merhaba,
   Sorunuzu biraz karışık yazmışsınız, ben tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. Beni arayabilirseniz sorularıma cevap alabilir böylelikle sizi de sağlıklı bilgilendirmiş olurum.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 103. iyi günler kayınvalidem 28.08.2020 de izine almanyadan türkiye ye gelmişti 28.11.2020 de tekrar almanyaya gitti.1 ay kalıp almanyada 08.01.2021 de tekrar geldi almanyadan türkiyeye acaba izin olarak 6 ay sorun olurmu 90 gün içerisinde çikmasimi lazım turkiyeden ne kadar süre kalabilir kayınvalidem 1 ay almanyada kalması sorun olurmu 12.ayda kaldiği icin

  1. Ayşe hanım,
   Eğer kayınvalideniz Türk vatandaşı ise Almanya dışında 6 aydan uzun süre kalması durumunda oturum izni iptal edilir, bilginiz olsun.
   Kolay gelsin

 104. Melek hanım merhaba ,
  Mart ayında 2 yıl olacak Almanya’ya geleli. Aile birleşimi ile geldim. 8 mayısta oturumum bitiyor ve şimdiden uzatmak için başvuru yaptım. Ama Eşimle anlaşamıyoruz ve boşanmaya karar verdik. 1 yıl boyunca düzenli olarak kursa katıldım ve B1+Uyum kursu sertifikasını aldım. 1 aylık bir çalışma sürecim oldu. Koronadan dolayı çalıştığım yer kapandı ve işten çıkarıldım. geldiğimden beri devletten hiçbir şekilde yardım almadım. Boşandıktan sonra geri gönderirler mi acaba beni?
  Teşekkürler.

  1. Serap hanım merhaba,
   B1 -uyum sertifikanızı almanız iyi olmuş fakat Almanya’da eşten bağımsız oturum izni almak için ya 3 yıllık yasal evlilik süresini Almanya’da tamamlamak ya da bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmak ve iş sözleşmenizin de uzatıldığını ve belgelemeniz gerekecek. Bu durumda oturumunuz riske girecektir. Centilmenlik anlaşması yaparak boşanmayı eşten bağımsız oturum alana kadar ertelemenizi ve çalışmanızı tavsiye ederim.

   İyi şanslar

 105. selamlar efendim şimdi benimsorum şu bentürk vatadaşı ile 4 yıldır evliyim fakat bu dil sınavını kazanamadım bidahada üstüne düşmedik ve eşim gelip gidiyor eşim 47 yıldır almanyda ve süresiz oturumu var şimdi şöyle düşündük eşimin kendine ait bir çocuğu var alman vatandaşı 06 10 2004 doğumlu alman vatandaşı ben bu durumda çocuküzerinde gidebilirmiyim almanyaya bu durumda çocuğun yaşı fazlamı kanuna göre saygılar

  1. Merhaba Mehmet bey,

   Çocuğunuz sizin çocuğunuz olması gerekiyor. Yani doğum kaydında sizin adınız olması gerekir. Benim tavsiyem Almanca öğrenmeyi yeniden denemeniz.

   kolay gelsin

 106. “Vizenin veya vize muafiyetinin imkan verdiği kalış süresi, her 6 ayda günde 90 günü geçemez. Türkiye’de son 180 gün içerisinde toplam kalış süresinin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye’ye seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşları için geçerlidir. Söz konusu kural ALMANYA vatandaşları için de geçerlidir”
  Bu yazı Melek Hanım ne demek istiyor kayınvalidem de kasım 28 de gitti almanyaya 1 ay kaldı almanyada geri ocakta geldi 8 inde şimdi ne kadar kalma süresi var

  1. Ayşe Hanım,
   Bu yazıda söz konusu olan yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’deki kalış süreleri. Yabancı uyruklular Türkiye’de 3 ay yani 90 gün kalabiliyorlar. Daha uzun kalmaları halinde oturma izni almaları gerekmektedir. Sizin kayınvalideniz Türk vatandaşı olduğu için bu kural onun için geçerli değil. Kayınvalideniz Almanya’daki oturumunu riske atmamak için Almanya dışında 6 aydan daha kısa bir süre kalmalı.
   Eğer kayınvalideniz Alman vatandaşı ise ve eski Türk vatandaşlarına verilen mavi kart sahibi ise istediği kadar Türkiye’de kalabilir.
   Tekrar sorunuz olursa lütfen beni 0 549 330 24 07 nolu telefondan arayın. Böylece detayları öğrenip sizi bilgilendiririm.

   Kolay gelsin

 107. Merhaba
  Ben 1993-1999 yılları arasında almanya da yaşadım bu süre zarfında ni alman ile evlendim ve 1 çocuğum oldu 99 yılında eşimle yaşadığım bi durumdan dolayı beni sinir dişi ettiler eşimin yapmış olduğu bir durumdan kaynaklı ve bana anlatma ve kendimi savunma hakkımi vermediler kzimdan uzun yıllardır uzak kaldım şimdi benim tekrar almanya ya oturum hakkım varmıdır kızımı bende hep soğuttu tekrar oturum hakkımi almam mümkünmüdür

  1. Ferhat Bey merhaba,

   Yazdıklarınızdan kızınızın 18 yaşından büyük olduğu sonucunu çıkardım. Bu durumda Alman çocuğuna aile birleşimi çocuk reşit olduğu için yapamazsınız ne yazık ki.
   Almanya’ya giriş engeliniz yoksa diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma amacıyla vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 108. Merhaba iyi günler! Benim adım Tunay yaklaşık bir yıldır Almanya’da yaşıyorum ve eşimle büyük problem yaşıyorum eşimden ayrılırsam sınır dışı edilir miyim? Şu anda Almanca kursuna gidiyorum ve burdan yani Almanya’dan B Sınıfı+C+CE sınıfı ehliyet aldım tır şöförü olarak iş bulsam çalışsam meslekten dolayı oturma izni verirler mi acaba?

  1. Tunay Bey merhaba,
   Almanca kursuna gitmeniz uyum için iyi. Ancak eşten bağımsız oturum hakkı ancak 3 yıllık evlilik süresinin Almanya’da doldurulmasıyla elde edilir ya da aynı firmada en az bir yıl boyunca çalışmanız ve yine aynı firmada iş sözleşmenizin uzatılmış olması gerekmekte. Bu şartlar yerine getirilmeden ayrılma durumunda yurt dışı edilme riskiniz vardır.

   Bilginiz olsun

 109. Merhaba ;
  Ben alman vatandaşı çocuk üzerinden aile birleşimi ile almanyaya geldim . eşim alman vatandaşı . almanyaya geleli yaklaşık 2 ay oldu. Daha oturum almadım ve vizem 06,03,2021 tarihinde bitiyor ama o tarihe kadar oturum almış olurum . ilk etapta oturum ne kadar verirler . Hiçbir sertifikam yok şuan da ve hiçbir yerde çalışmadım . size sormak istediğim eşimle geçinememeye başladık ve ben boşanmak istiyorum. Boşansak beni burdan gönderirler mi ? Yabancılar şubeye ilk oturum randevusuna giderken yanımda eşim olması gerekiyor mu şart mı ? Bir de başka bir seçenek benim başka bir şehire gidip orada çalışmam , bu durumda başka yere annmeldung yaptığım için oturumum sıkıntıya girer mi ? Eşimle aynı evde yaşamak zorunda mıyım ? Ayrı yaşadığım için oturumumu uzatmada problem yaşar mıyım ? İlk oturumu aldıktan sonra mutlaka B1 alıp bir işte çalışacağim. Ve ayrı şehirde yaşama durumunu yabancılar şubeye sorsam kıllanırlar mı ?
  Teşekkür ederim .

  1. Merhaba Efe Bey,
   Siz aile birleşimi için Almanya’ya gittiniz, dolayısıyla evlilik birliği devam ettikçe size oturum verilir. Bu evlilik birliği oturum izninizin başladığı günden itibaren tam 3 yıldır. 3 yıldan önce ayrılmanız durumunda yurt dışı edilme riskiniz var. Eşten bağımsız oturum almak için en az bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmış olmanız ve iş sözleşmenizin de uzatılıyor olması gerekir ki 3 yıllık evlilik süresinin dolması şartı aranmadan çalışma üzerinden oturum hakkı kazanabilesiniz. Sizin durumunuzda yabancılar dairesinin haberi olması durumunda size oturum verilmez ve yurt dışı edilirsiniz. Kalmak istiyorsanız bir yıl daha beraber kalıp bu arada mutlaka Almanca öğrenmenizi ve aynı iş yerinde bir yıl boyunca çalışmanızı ve iş sözleşmenizi uzattığınızda eşten bağımsız oturum izni almayı düşünmenizi tavsiye ederim.

   Oturma izni almaya gittiğinizde de yabancılar dairesine başka bir şehirde çalışma şansınızın olup olmadığını sorabilirsiniz. Onların bu konudaki takdir yetkisini bilemiyorum.

   İyi şanslar

 110. Merhaba, ben Almanya’da yaşıyorum ve 3 yıllık evlilikten sonra boşandım, şahsi oturum iznimi aldım fakat 1 yıllık uzatıldı. Şimdi Türkiye’den başka biriyle evlenmek istiyorum. Evlendiğim kişinin aile birleşimiyle Almanya’ya gelebilmesi için bu sayfada okuduğum ”Almanya’da yaşayan eşin en az 1 yıllık oturum izni olmalı” şartına uyuyor muyuz? Yani 1 yıllık tam olarak ne anlama geliyor. Biz evlenip aile birleşimi vizesine başvurana kadar belki oturum izninin bitmesine 8 ay kalmış olacak. Bu durumda ne olur? Cevabınız benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Eşiniz vize işlemleri için konsolosluğa başvurduğunda sizin oturum izninizin en az 1 yıllık olması talep ediliyor. İşlemlerin uzun sürmesi durumunda sizin oturumunuz daha da azalacaktır. Sizin oturumunuzun uzatılması olasılığını bilmek isterler. Ayrıca vize alıp geldiğinde sizin pasaportunuzun süresine paralel bir oturum alır eşiniz. Bu durumda pasaportunuzun süresi 6 ay ise eşinize de 6 aylık oturum izni verilir. Dolayısıyla uzun süreli bir pasaporta sahip olmak bu gibi durumlarda önemli.
   Size tavsiyem en yakın göç danışmanlığı bürosundan bu konuda bir danışmanlık almanız. Bu linkten en yakın adrese ulaşabilirsiniz. Bu kurumlar yereldeki yabancılar dairesinin bu konudaki tutumunu iyi bildiklerinden sizi daha sağlıklı yönlendirebilirler.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   kolay gelsin

 111. Merhaba. Ben Alman vatandaşıyım ve 25.12. 2020 de evlendim 8. Aydada nişanlandık eşim Türk vatandaşı. 11 ayda dil kursu sınavı vardı iptal ettiler pandemiden dolayı. A1 sınavına giremedi bu sebepden dolayı. Eşimi getirmek istiyirum yanima vize başvurusu yaparak ama A1 diplamasi yok diye sorun yaşıyorum. Serbest meslekte çalışıyorum ve kendi iş yerim devletten 10 senedir yardim almıyorum. Eşimi buraya nasıl getirebilirim en kısa zamanda yardımcı olabilirmisiniz bu konuda. Teşekkürler.

  1. İlyas Bey merhaba,
   Dil konusunda pek fazla istisna yok. Dava açmanız durumunda da uzun süreceğini tahmin etmek zor değil. Vize esnasında kabul edilen başka dil sertifikalarını denemenizi öneririm. Goethe Enstitüsü martta sınav tarihi açıklayabileceğini bildirmiş. ÖSD bu sınavlara ara vermeden yapıyor zaten.
   En kısa ve kestirme yol eşinizin dil sertifikasıyla başvuru yapması diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 112. Merhabalar Melek Hanim,
  Aile birlesimi ile Almanya‘ya geldim. iki senedir buradayim. Alman vatandasi bir cocugumuz var. Esimle anlassmadigimiz ici bir senedir ayri yasiyoruz. Oturumum bir hafta sonra bitiyor. B1 ve uyum kursu sertifikalarini aldim.

  1) Oturum almamda bir sorun olur mu?
  2) Oturum uzatmak icin istenilen belgeleri gönderdim. Bir hafta sonra oturumum bitiyor. Ama henüz bir cevap almisligim yok. Oturum sürem bittigi halde burda durmam bir sorun olusturur mu?

  1. Begün Hanım merhaba,
   Oturum izninizin uzatılmaması için bir neden yok. Çocuk üzerinden uzatılacaktır. Pandemi nedeniyle işlemler her zamankinden daha uzun sürecektir. Sanırım başvuruyu da biraz geç yapmışsınız. Ama herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Çocuk üzerinden oturum izni alırsınız. BU sürede oturum izninizin bitmesi de çok sorun olmaz çünkü başvuruyu yapmışsınız.

   Kolay gelsin

 113. Merhabalar, ilk Almanya ya aile birleşimi durumu ile geldiğimde 3aylık vize ardından 3 yıllık vize sahibi oldum, B1 sertifikası ve uyum kursu belgemi aldım, eşim alman vatandaşı, nisanda yabancılar bürosunda randevum var ve randevuya kadar aylık bir çalışma sigortam olmuş olacak. Sorum şudur ki;eşimden bağumsız süresiz oturum izni alabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba,
   Yasal evlilik süresini (3 yıldır) Almanya’da doldurmuş ve uyum sertifikası da almışsınız. Bu uyum sağladığınızın da göstergesi. Bu durumda eşten bağımsız oturum izni alma hakkınız var. Randevuya giderken mümkünse iş yerinden uzun süreli bir iş sözleşmesi de alabilirseniz daha avantajlı olur.

   Kolay gelsin

 114. Merhabalar, kızım Alman vatandaşı ,küçük bir bebeği var . Bakmak için yanına gitmek istiyorum. Kendim yeşil pasaport sahibi ve emekli öğretmenim. Türkiye’den bu pandemi döneminde yanlarına nasıl gidebilirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba Emel Hanım,

   Kızınızın doğum yaptığını belgelen bir evrak, davetiye ve diğer vize evrakları ile schengen vizesine başvurabilirsiniz. Pandemi nedeniyle bu vize statüsü pek işlemiyor ama şansınızı deneyebilirsiniz. Vize görüşmesi İdata aracılığıyla olacak bu nedenle gidiş nedeninizi Almanca olarak bir dilekçe şeklinde evraklara eklemenizi tavsiye ediyorum. Hatta kızınız da size ihtiyacı olduğunu içeren dilekçesini de ilave edebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 115. Melek hanim merhaba benim esim yunan ve turk vatandasi 2.5 aydir almanyada yasiyor sigortali olarak calisiyor maasi 500 € ikinci isini de buldu sozlesme henuz yapilmadi ancak yakin zamanda yapilacak ve ev tuttu kira kontratida var bende 90 gunluk turistik yunan vizesi ile almanyaya geldim ilk belediye kaydimi yaptirdim ve sonra yabancilar subeden gelen evrak uzerine istedikleri evraklari 2 hafta once gonderdim ve bugunde esimden istenen evraklari gonderdik…bende burdaki calisacagim firmadan oturum izni alindiktan sonra burada tam zamanli calisacagima dair kagit aldim bugun onu da mail ile yabanci subeye gonderdik sorum bu calisma garantisi ve esimin maasi oturum iznim icin yeterli mi ben turk vatandasiyim ve vizem 11 mart tarihinde doluyor..geldigimden beri kaldigim karantina suresi resmi tatil randevu alma evrak bekleme derken surem git gide kisaldi basvuru sonucunu bekledigim icin vize suresi gecse de almanyada kalabilirmiyim yada oturma iznim esim.avrupa vatandasi oldugu icin bi kolaylik saglarlar mi simdiden tesekkurler

  1. Hilmi Bey merhaba,
   Normal şartlarda aile birleşimi için ulusal vize almanız gerekiyordu. Turistik vize C statüsündedir genelde oturma iznine çevrilmez. Ayrıca eşinizden 3 aylık maaş bordrosu talep edilir. Yabancılar dairesi evraklarınızı aldığına göre size bir istisna uygulayabilir. Bu durumda çalışacağınıza dair iş garantisi de avantaj olacak. Size oturum izni verme niyetleri olmasa Türkiye’ye dönün ve oradan aile birleşimi vizesine başvurun derlerdi. Evraklarınızdan sizin durumunuzu biliyorlar. Önemli olan başvuru yapmış olmanız. Vize tarihini bitmeden size dönüş yaparlar diye düşünüyorum.

   İyi şanslar

 116. Merhabalar ben Fırat. Benim yakın zamanda Almanya çalışma vizem gelicek ve ilk defa Almanya’ya gidicem ama aynı zamanda evlenecek Almanya’ya gittikten sonra eşimi aile birleşimi vizesiyle alabilirmiyim yoksa beklemek zorundaymışım süresiz oturma izni almak için ? Ama şunu biliyorum eşim benimle evlendikten sonra a2 seviyesinde dil belgesi alıcak

  1. Merhaba Fırat Bey,

   Siz Almanya’da 3 ay çalıştıktan sonra yani 3 aylık maaş bordrosu aldıktan sonra eşiniz aile birleşimi vizesine başvurabilir. Süresiz oturma izni duruma göre yaklaşık 5 yıllık çalışmadan ve B1 düzeyinde Almanca sertifikası aldıktan sonra verilebilir. ( Bazı durumlarda farklı uygulamalar var. Örneğin mavi kart alınırsa 21 aydan ya da 3 yıldan sonra da süresiz oturum alınabilir.) Aile birleşimi için bunu beklemeniz gerekmiyor. Eşinizin de A1 düzeyinde sertifika alması yeterli ama A2 düzeyinde Almanca öğrenirse oradaki dil öğrenme süresini kısaltmış olacak.

   Kolay gelsin

 117. Merhaba efendim bir sorum olacak.
  Bir inşaat firmasıyla almanyaya geldim.6 aydır şengen vizesiyle calisiyorum.alman bir bayanla tanistim evlenip yerleşmeyi dusunuyorum.bu şekilde evlenip kalabilirmiyim.bir problem çıkarmı? Şimdiden tesekkurler

  1. Merhaba Arslan Bey,
   Evlilik olması durumunda oturum statünüz değişecek ve orada eşe bağlı oturum izni alacaksınız. Evliliğe bağlı olarak 3 yıllık eşe bağlı oturum izni alırsınız; daha sonrasında bağımsız oturum alarak orada kalmaya devam edebilirsiniz. Statü değişikliği yabancılar dairesinin inisiyatifinde. Farklı uygulamalar olma ihtimali vardır.

   Kolay gelsin.

 118. Merhaba
  Annem 40seneden beri almanyada babamda emekli.
  Oturma izni bitti,yabancilar dairesinden fiktionsbescheinigung verdiler vizeyi aldi ama yine almanyaya dönemedi,tekrar ankaraya basvurduk evraklari iceri aldilar parayida ödedik
  Acaba ne yapmamiz gerekiyo

 119. Merhabalar,
  İnsanların sorunlarını cevaplamak için gösterdiğiniz özen ve harcadığınız değerli vakitleriniz için çok teşekkürler.
  Benim sorum şu şekilde:
  Eşim ve 6 yaşındaki oğlum Alman vatandaşı ve 2016 yılından buyana almanyada oturmakyatız. B2 Kursunu ve Politik sınavını bitirerek bitirerek Sertifikalarımı aldım. 1 , 2 , ve en son 3 yıllık oturum verildi bana ve şuan halen 2 yıllık oturum sürem mevcut. Son 10 aydır bir Firmada çalışmaktayım, daha önce 1 yıllık bir serbest girişimim oldu ama daha önceki yıllarda uygun bir iş bulamadığım için çalışmafım ve sosyal yardım alarak geçinmiş olduk. Süresiz oturum hakkın için tüm kriterlerim uugun ancak sadece 60 aylık emekli kasasına ödeme yapmış olma kriterim tutmuyor malesef. Sizce bu şekilde de Süresiz Oturum hakkım olabilir mi? Ve diğer önemli bir soruda şu; halen 2 yıllık oturum sürem olduğu halde şimdiden Süresiz Oturum için başvuru yapabilir miyim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim.

  1. Merhaba Kamil Bey,
   Değerli yorumlarınız için projem adına teşekkür ederim.
   2. sorunuzdan başlayarak cevap vereyim. Pandemi nedeniyle işlemler çok ağır ilerliyor. O nedenle oturumunuz bitmeden yaklaşık 2-3 ay önceden başvuru yapmak mantıklı. Öncesinde yaptığınız başvurunuzu işleme bile almayabilirler.
   60 aylık çalışma süresini, eğer eşinizde dolduruyorsa onun çalışmışlığı sizin için de geçerli olacaktır. Bu takdir yabancılar dairesinin tabii.
   Başvuruyu yenilemeden önce verdiğim linkte size en yakın göç danışmanlığını adresinizi girerek bulabilirsiniz. Bu konuyu onlarla görüşmenizi tavsiye ediyorum. Yereldeki yabancılar dairesinin tutumunu iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 120. Merhaba, Eşim ve çocugum Alman vatandaşı, die Türkiye de 2 buçuk sene önce evlendik. Çocuğumuz 1 buçuk yaşında. Sık sık Almanya ya seyahat ediyoruz, vize konusunda sıkıntı çekmiyorum fakat Alman vatandaşlığı almak istiyorum. Türkiye de yaşamaya devam ettiğimiz taktirde Alman vatandaşı olma hakkım ve koşulları nedir? Teşekkürler

  1. Salih Bey merhaba,
   Alman vatandaşlığı sadece Almanya’da yaşayan ve belirli şartları yerine getirenlere verilir. Siz ancak Almanya’da yaşayarak ve gereken şartları sağladıktan sonra vatandaşlık alabilirsiniz. Size ancak uzun süreli vizeler verilebilir.

   Kolay gelsin

 121. Öncelikle herkese tek tek cevap verdiğiniz için herkes adına size teşekkür ediyorum.
  2019 10.ayda Almanyaya geldim almancam vardı zaten hemen b1 ve integrasyon kurşunu yapıp yabancılar dairesine verdim. Şuan ausbildung da yapıyorum Pflege alanında 3 yıllık için başladım ama 1 yıllığa geçiyorum Gesundheits und Krankenpflege Asistentin olarak. Birkaç sorum vardı size.
  1. 1 sene çalışmış olmak gerekiyor eşten bağımsız oturum alabilmek için. Bu 1 sene aynı iş verende ve kesintisiz mi olmak zorunda yoksa yoksa 6 ay bir yere 6 ay diğer yerde olabiliyor mu?

  2. 3 yıllık evlilik tek başına yetiyor mu eşten bağımsız oturum için yoksa yanı sıra çalışma zorunluluğu da var mı? Çalışmak sorun değil kendimi bildim bileli çalışıyorum ama önce helfer olarak başladım sonra Ausbildunga başladım sonra bitince yeni yerde başlayacağım falan hiçbiri tam 1 sene olmuyor şimdilik ondan soruyorum.

  3.Tüm şartları yerine getirseniz de özellikle benim bulunduğum şehirdeki yabancılar dairesi keyiflerine göre karar veriyorlar örneği akışkan şivesiz Almanca konuştuğum, b1 ve uyum kursu yaptığım ve 3 yıllık Ausbildung yaptığım halde ikinci uzatmayı da 1 senelik yapmış olmaları. İtirazımız falan sonucu düzelltiler. Diyeceğim o eşten ayrı oturum hakkı için basvuruldugunda istenilen şartları yerine getirseniz de keyfi olarak redderseler itiraz hakkı oluyor mu mahkemeye falan verilebiliyor mu?

  Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim

  1. Selim Bey merhaba,

   Çok teşekkürler değerli yorumunuz için.

   1. sorunuzun cevabı evet. Aynı iş yerinde kesintisiz olmalı ve yine aynı iş yerinde de iş sözleşmenizin devam ediyor olması gerekir.
   2. 3 yıllık yasal evlilik süresini doldurmanız durumunda eşten bağımsız kendi başınıza oturum alabilirsiniz. Çalışmanız yani geçiminizi sağlayabilmeniz uyum açışında önemli ve avantajlı bir durum.
   3. 2019 yılında Almanya’ya gitmişsiniz. Eşiniz Alman vatandaşı olsa bile en az 3 yıl süresiz oturum vermezler. Ancak 3 yıldan sonra meslek eğitiminizi de bitirmiş olursunuz. Çalışmanız durumunda (uzun süreli iş sözleşmesi avantajlı olacak) süresiz oturum alma hakkınız doğar; bu durumda vermezlerse hukuki danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 122. Merhabalar eşim aile birlesimi ile haftaya almanyaya geliyor ilk yapilmasi gereken şeyler nelerdir?
  Almanyada soyisimi degisikligi daha olmadi burda bekar gözüküyorum. Ilk geldiginde nerelere ne icin basvuru yapmam gerekir ?

  1. Merhaba Cansu Hanım,
   Anmeldung yapıldıktan sonra yabancılar dairesine oturum için başvurmak gerekir. Sanırım sizin bulunduğunuz eyalette eşinizin onayı ile sizin soyadınız değişecektir. Bunu belediyede değişikliği yapan birimden öğrenebilir ve randevu alabilirsiniz.
   Yabancılar dairesine gittiğinizde eşinize ilk yapılması gerekenlerle ilgili bir dosya verilecektir zaten. Oradaki önerileri izleyin lütfen.
   Bu arada yabancılar dairesinden bugünden itibaren eşinizin adına bir randevu talebinde bulunabilirsiniz. Pandemi nedeniyle randevular ileri tarihlere veriliyor.
   Kolay gelsin

 123. Merhabalar, Melek Hanim oturumum cumartesi günü bitti. Yaklasik iki ay önceden oturumumun uzatilmasi icin basvurmustum. Hala bir haber yok. Bu normal bir durum mu? Suan oturumum bittigi icin oturumsuz görünüyorum. Bu durum sorun olusturur mu? Yapmam gereken bir sey var mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. (Almanya)

  1. Rümeysa Hanım merhaba,
   Pandemi nedeniyle işlemler çok uzun sürüyor. Başvuruyu yapmış olmanız önemli. Maille yabancılar dairesinden işlemlerinizin durumunu öğrenmeye çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 124. Iyi günler ben 1984 yılında Almanyada doğdum orda okulumu bitirdim süresiz Aufenthaltserlaubnissim var. 2008 ve 2010 Almanya doğumlu iki çocuğum var ve Turkiyede yaşıyoruz. Çocuklarımın almanpasaportu ( Reisepass) var. Benim türk pasaportum 2022 yılında bitiyor ama Almanyada ev adresim yok. Pasaportumu almanyada uzatma şansım var mı?

  1. Merhaba,
   Oturum izniniz devam ediyor mu? Pasaportun uzatılması Almanya’daki Türk konsolosluklarında yapılır. Önemli olan oturum hakkınızın devam edip etmediği. Ancak devam ederse yeni pasaportunuza oturum izni alma şansınız olur. İkametinizin olmadığını yazmışsınız. Eğer Almanya dışında 6 aydan fazla kaldıysanız oturumunuz iptal edilmiş olabilir. Bu durumu açıklığa kavuşturduktan sonra uzatma işlemi için süreç başlatılabilir.

   Kolay gelsin

 125. Merhaba Ben almanyada Sankt Augustin Mendenda yasiyorum aile birlesimiyle almanyaya geldim esim alman vatandasi ve kendime ait isyerim var ve esimde yanimda sigortali calisiyor devletten hic yardim almadim isden dolayi kursu 300 Saat yaptim ve dondurdum 3 üncü yilim 2021 11 ayinda dolacak sizce süresiz oturum alabilirmiyim cevab vermeniz dilegiyle bu arada avukatlik bir durum olurmu yani bu konuda

  1. Sadık Bey merhaba,
   Süresiz oturum izni alma şartlarından biri de uyum kursunu bitirmiş olmak yani B1 düzeyinde Almanca bildiğinizi sertifika ile ispatlamanız gerekir. B1 Almanca sertifikası almanız durumunda süresiz oturum alma hakkınız doğar. Bu yasa ile belirlenmiş bir şart. Bu şartı yerine getirmeyenlere süreli oturum izni verilir. Bilginiz olsun.

   Kolay gelsin

   1. Öncelikle merhaba,
    Benim bir kaç sorum olacaktı…
    Ben Türkiye doğumluyum ve alman vatandaşlığını 2015’te kazandım. Eşim ise Türk vatandaşı… Şuan haziran 2020’den beri Türkiye’de yaşıyorum ve çocuğum Türkiye’de doğarsa oda Alman vatandaşı oluyor mu? Olabiliyorsa ilk olarak ne gibi işlemler yapmam gerekiyor ? Bazı duyumlarıma göre türk kimliği çıkarmadan, alman pasaportuna başvurmam gerekiyormuş. Türk kimliğini çıkardıktan sonra Alman konsolosluğunda Alman pasaportuna başvursam herhangi bir sorun olur mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler…

    Berfin

    1. Merhaba Berfin Hanım,
     Siz Alman vatandaşı olduğunuz için doğacak olan çocuğunuz da Alman vatandaşlığı hakkı kazanır. Doğumdan sonra nüfus müdürlüğünden alacağınız formül A belgesi ve diğer evraklarla başvurabilirsiniz. Bunun için online bir randevu almanız gerekmektedir.

     https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/-/1513834#content_1
     randevu için örnek olarak Ankara Büyükelçiliği sayfasını ekliyo
     rum. Siz bağlı bulunduğunuz başkonsolosluğa başvurabilirsiniz.
     https://service2.diplo.de/rktermin/extern/choose_realmList.do;jsessionid=30B13D12041570C9B705EEEB6A1F9A53?request_locale=de&locationCode=anka

     Kolay gelsin

 126. Merhabalar Melek Hanim! Ben aile birlesimi ile Almanyaya geldim. Esim Türk vatandasi. ilk olarak iki yillik oturum aldim. Sonrasinda cocugum üzerinden üc yillik oturum aldim. Cocugum Alman vatandasi. Suan esimle ayri yasiyoruz. Size sorularim:

  1. Suan oturumum cocugum üzerinden devam ettigi icin süresiz oturuma basvurmak icin 3 yil sarti mi aranacak?

  2. Süresiz oturuma basvurmak icin 60 ay sigortali calisma kosulu var. Ben üc yildir kesintisiz calisiyorum. Süresiz oturuma basvuru hakkim var mi?

  3. Esimle ayri yasadigimizi belirtmistim. Ama henüz bosanmadik. Esim gecmiste 4 yil calismisligi vardi. 60 ay calismislik sartini kendi basima dolduramiyorum. Esimin calismisligini da gözönünde bulundururlar mi?

  1. Duygu Hanım merhaba,
   Siz tekrar oturumu uzatmak için işlem başlattığınızda süresiz oturum talep edin. Yazdıklarınız üzerinden kesin bir şey söyleyemiyorum. Sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra süresiz verebilirler. Takdir yetkisi yabancılar dairesinin. Önemli olan başvuru esnasında hala çalışıyor olmanız. Ayrıldığınız eşin çalışmışlığı üzerinden size işlem yapılmaz. Zaten öncesinde çocuk üzerinden oturumunuz uzatılmış. Bundan sonrası sizin sonuçlarınıza göre değerIendirilir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 127. Merhaba,
  Ben Mayis 2007 yilinda evlenerek Almanyaya geldim.Ben geldikten 3 ay sonra B1 Zertifikasi kanunu geldi ama ben geldiğimde bu kanun yoktu ben Türkiyede hic Kurs görmeden geldim. Esim şuan Alman vatandaşi ve 2 cocugumuz var onlarda alman vatandaşı.Ben nezaman oturuma basvursam hep bir sebep buldular B1 lazim dediler sonra ben israr ettim ben kanundan once geldim dedim orada Gezetzbuch a bakti ve hakli oldugumu ve bana sadece A1 gerekli oldugunu soyledi bende sinava girdim ve A2 aldim sonra gittim Sosyalden hic almicaksiniz dediler.biz suan esimle sigortali çalışıyoruz ve sosyaldende artik yardim almiyoruz.Benim suan oturumum Januarda bitti ben Aralıkta basvuru yaptim ve suan daha oturumum gelmedi bütün durumumu mektupla aktardim çünkü başvurular artik Online oder Mektupla oluyo dediler. B1 lazim olmadigini ve calistigimi yazdim hep 3 sene veriyorlardi artik süresiz
  Oturum alabilirmiyim?

  1. Zeynep Hanım merhaba,
   Takdir yetkisi yabancılar dairesinin. Kesin bir şey söyleyemem. Umarım alırsınız.

   İyi şanslar

 128. Ben yaklaşık 7yıldır evliyim almnyada evlendim ülkeye aile birleşimi İçin geldim ama eşim aile birleşimi İçin hiç uğraşmadı ve şuan halen evliyim boşanmadım ne yapmalıyım veya nasıl gelebilirim

  1. Merhaba,

   Türkiye’de misiniz, Almanya’da mısınız? Ne yazık ki sorunuzu anlayamadım.
   Sorunuzu anlaşılır bir şekilde yazabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir