Federal Almanya’da Oturma İzinleri

Posted by


Aile birleşimi vizesiyle Almanya’ya gittikten sonra ilk yapılması gereken yabancılar dairesine giderek oturma izni almaktır. Size verilen 3 aylık vize bitmeden oturma izninizi almanızı tavsiye ediyoruz.  Çalışma izni genellikle oturma izniyle birlikte verilir.

a) Oturma İzni(süreli) Aufenthaltserlaubnis
• Yabancı uyruklu eşin uyum kurslarına katılarak Almanca öğrenmeye devam etmesi gerektiğinden genellikle izin 1 yıl verilir.
• Yabancılar Dairesinin farklı uygulamaları mümkündür.
Gerekli şartlar
• İki eşin de 18 yaşını doldurmuş olması,
• Asgari düzeyde Almanca bilgisi- A1,
• Almanya’daki eşin en az 1 yıllık oturma iznine sahip olması,
• Kişilerin dilekçe tarihinde evli olması,
• Almanya’daki eş Türk ise yeterli büyüklükte konut ve yeterli gelir beyan etmesi gerekiyor.

Eşten Bağımsız Oturma İzni (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
• Evliliğe bağlı oturma izni, evliliğin son bulmasıyla biter. (Ayrı oturma ya da boşanma halinde)
• Bağımsız oturma en az 3 yıllık yasal evlilik süresinden sonra mümkündür. Bu süre oturma izninin başladığı günden itibaren sayılır.

Şu özel durumlarda eşten bağımsız oturma izni verilir (geçiş dönemi)
• 1 yıl süreyle aynı işverene bağlı olarak çalışıyor olmak (en az 451 €’luk sigortalı iş).
• Acil durumlar, (belgelenmesi şartıyla aile içi şiddet v.s.),
• Alman vatandaşı bir çocuğun olması,
• Eşin ölümü.

Çocukların Durumu
• Yasal olarak 16 yaşından küçük çocuklar ebeveynleriyle yaşamak amacıyla bir ön şart olmadan Almanya’ya gidebilirler.
• 16 ve 17 yaşındaki çocuklar ebeveynleriyle birlikte gelmeleri halinde oturma izni alabilirler.

b) Oturma İzni (süresiz) Niederlassungserlaubnis
Süresiz oturma izni almak için gerekli koşullar şunlardır:
• Federal Almanya´da 5 yıldan beri resmen oturuyor olmak (Eş Alman ise, ya da serbest çalışıyorsa, mavi kartla Almanya’ya gelmişse 3 yıl),
• Kendi geçimini temin etmek,
• 60 ay sigortalı bir işte çalışmış olmak,
• Sicili temiz olmak,
• Süresiz çalışma iznine sahip olmak,
• Uyum sertifikaları (B1+ oryantasyon sertifikası) ve meslek bilgisi,
• Yeterli büyüklükte konut. ( 2 kişi için en az 60 m² )
Daha fazla bilgi için
Yabancılar dairesi/ Ausländer Behörde
http://www.bamf.de

110 comments

 1. Eşim 15 yıldır Almanya’da yaşamaktadır. Nikahımız Almanya’da gerçekleşti. ben Türkiye’de yaşıyorum. Oturma iznine başvurdum. ancak yabancılar dairesi tarafından oturma iznimin onaylanmasından 3 gün sonra Korona virüs tedbirleri kapsamında seyahat yasakları başladı. Bu nedenle pasaportum tarafıma henüz ulaşmadı. Şu anda hamileyim. Doğumumu Almanya’da gerçekleştirmek istiyordum ancak seyahat yasakları nedeniyle Türkiye’de doğum yapmak zorundayım. Doğum yaptıktan sonra bebeğime de oturma iznine başvurmalı mıyım? ya da bebeğimin pasaportunu çıkardıktan hemen sonra bebeğimle birlikte Almanya’ya dönebilmek için takip etmem gereken adımlar nelerdir?

  1. Pınar hanım merhaba,
   Kusura bakmayın, yazdıklarınızdan anlamadığım bir şey var. Oturma izninim onaylanmasından 3 gün sonra seyahat yasakları başladı diyorsunuz? Oturma izni değilde kastettiğiniz vize mi acaba? Yani vizeye başvurdunuz ve o esnada da pandemi çıktı gibi anladım. Çünkü yabancılar dairesinin size oturum izni verebilmesi için sizin Almanya’da olmanız lazım. Eğer değilse vizeye başvurdunuz demektir.
   Eşiniz Alman vatandaşı mı? Eğer öyleyse doğacak çocuğunuz da Alman vatandaşı olur ve burada Alman Konsolosluğuna başvurarak çocuğunuza Alman pasaportu alabilirsiniz. Eğer eşiniz Türk vatandaşıysa çocuğunuz Türk kimliği alır; o zaman da onun için de vizeye baş vurmanız gerekecek. Vize çıktıktan sonra ikiniz beraber uçabilirsnz.
   Sorularınız olursa 0 549 330 24 07 nolu telefondan beni arayabilirsinz.
   Sağlıklı güner dileklerimle

   1. Merhaba ben 5 yıldır almanyada evliyim halen oturma izni alamadım ve eşimle sıkıntı yaşıyorum çalışıyorum hic biyerden yardim almıyorum 13 aydır aynı firmaya çalışıyorum boşanmaya karar verdik boşandıktan sonra oturma izni alma imkanım olurmu bilgilerinize yardımcı olabilirmisiniz

    1. Mustafa bey merhaba,

     Almanya’daki asgari evlilik süresini (3 yıldır) doldurmuşsunuz zaten Dolayısıyla eşten bağımsız oturma iznini alabilmeniz gerekiyor. Ayrıca 1 yıl aynı iş yerinde çalışmanız durumunda da eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğmuş diye düşünüyorum.
     https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

     Yukarıdaki linke tam adresinizi girdiğinizde size en yakın göç danışmanlığı veren kurum çıkacaktır. Lütfen bu kuruma gidip durumunuzu anlatın,size yol göstereceklerdir. (halen oturma izin alamadım diyorsunuz. Ne demek istediğinizi anlamadım. Durumunuzu olduğu gibi bu kurumdakilere anlatabilirsiniz)

     Kolay gelsin

 2. Merhabalar , ben aile birleşimi ile Almanyaya gittim daha sonra korona söylemlerinden dolayı ocak ayında turkiyeye eşimle dönüş yaptık O Alman Vatandaşı ben oradayken 3 aylık oturumumu uzatmıştım bana fiktionsbescheinigung belgesi verdiler bu da mart ayında bitti o dönem Her sey iptaldi şimdi eşim Almanyaya gidecek ben bu belgeyi ve pasaportumu verdiğimde oradan uzatma şansı var mı yardımcı olurlar mı

  1. Merhaba Semira hanım,
   Yabancılar dairesine mail yazarak durumunuzu bildirdiniz mi? Eğer böyle bir mail yazmadıysanız eşiniz hemen yazsın ya da telefon etsin ve durumunuzu anlatsın. Normal şartlarda uzatmaları gerekir.
   Fakat sizin bunu süresi bitmeden yapmanız gerekirdi. Umarım şimdi süresi geçti diye size sorun çıkarmazlar.

   İyi şanslar diliyorum

 3. Merhabalar ben 2 bucuk senedir almanyadayim esim alman vatandasi bir tanede cocugumuz var sinavda a2 aldim bide politik sertifikasini aldim 2 senedir ayni is yerinde calisiyorum herhangi bir yardim almiyorum 5 ay sonra oturumum bitiyor b1 cikarmadigim icin suresiz oturma izni verilermi vermezlermi bilmiyorum size sormak istedim

  1. Merhaba Doğam bey,
   Süresiz oturma izninin şartlarından biri B1 düzeyinde Almanca sertifikanızın olması. Bu nedenle oturma izniniz yine süreli olarak uzatılır. Ancak B1 düzeyinde Almanca sertifikanızı ibraz etmeniz durumunda ilerleyen zamanlarda süresiz yani Niederlassungserlaubnis alabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim

 4. Merhabalar, benim almanyada suresiz oturma iznim var. ve de orda calisiyorum. ancak Subat ayi sonunda tatil icin turkiyeye gelmistim, Pandemi nedeni ile geri donmedim, Turkiyeden calismaya devam ettim . Sormak istedigim 6 aydan uzun sure Almanya disinda kalirsam suresiz oturma iznim ile ilgili sorun olur mu?

  1. Jale hanım merhaba
   Alman vatandaşı olmadığınız için, Almanya dışında 6 aydan fazla kalmanız oturum izninizi tehlikeye sokar. Pandemi nedeniyle bulunduğunuz durumunuzu bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine bildirebilirsiniz bu durumda istisna ya da özel bir belge verebilirler ya da oturumunuzla ilgli bir sorun çıkmaması için 6 ay dolmadan Almanya’ya dönebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   Sağlıklı günler dileklerimle

 5. Merhabalar,almanyada yaklaşık 25 yıldır teyzemler ikamet etmekte ve beni de oraya getirip onlarla yaşamamı istiyorlar orada onlarla yaşayıp çalışma imkanım varmı varsa nasıl yapabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim .

  1. Muzaffer bey merhaba,

   Sizin durumunuzu bilmeden size sağlıklı bilgi vermek ve yönlendirmek doğru olmaz.
   Beni 0 549 330 24 07 nolu telefonda arayablirseniz durumunuza uygun bilgileri memnuniyetle sizine paylaşırım.

   Sağlıklı günler dileklerimle

  2. Merhaba
   Ben barış
   Yaklaşık 3yıldır evliyim lakin 1buçuk yıldır aile birleşimi üzerinden Alman vatandaşı olan eşim sayesinde Almanya’da yaşıyorum. Uzun süredir anlaşamıyoruz ve ayrılmaya karar verdik lakin ben Almanya’da yaşamak istiyorum. 2 yıllık vizemin bitmesine 7 ay kaldı. Almanca kursum burda devam ediyor ve bir fabrikada devletten herhangi bir yardım almadan çalışıyorum. Bununla alakalı ne yapabilirim acaba eşim ile uzlaşamıyorum maalesef.

   1. Barış bey merhaba,
    Siz eğer Almanya’da evli bulunduğunuz sürede bir yıl boyunca parttime de olsa aynı iş yerinde çalıştınızsa eşten bağımsız kendi başınıza oturum alma hakkınız doğar. Sadece bunu belgelemeniz gerekiyor. Size verdiğim bu linke tam adresinizi yazın ve çıkan kurumu danışmanlık için başvurun lütfen. Bu kurumlar göç danışmanlığı yaparlar ve bulunduğunuz yerdeki yabancılar dairelerinin tutumunu ve şartlarını iyi bilerler.

    https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html;jsessionid=6516E3791B25486D950FA600873460EC.internet282

    Eğer aynı iş yerinde çalışmanız bir yıl olmadıysa biraz beklemenizi tavsiye ediyorum. Bir yılı doldurmanız durumunda Türkiye ve Almanya arasında yapılan ekonomik işbirliği sözleşmesine göre eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğar.

    Kolay gelsin

    1. Teşekkür ediyorum cevabınız için maalesef pandemiyi bahane gösterip 10 ay çalıştığım iş yerinden çıkardılar.
     Toplam 13 aylık bir çalışmışlığım var Almanya’da herhangi bir yardım almıyorum
     Eşim boşanma için dilekçe verdi dilekçenin bana ulaşmasını bekliyorum
     1 yıl süre verdiler sanırım ilk aşama olarak evleri ayırdık
     Şu anda çalıştığım iş yerinde 1ayımı doldurdum 1 yıl sonra 13 aylık çalışmışlığım olucak boşanma davası sırasında bunu göz önünde bulunundururlar mı ? Veya farklı seçenek varmı ?

     1. Barış bey,
      Ayrılmaya karar verdiğiniz tarihte yabancılar dairesinin haberi oldu mu? Karardan önce bir yıl aynı iş yerinde çalışmış olmanız önemli.

      Size tavsiyem durumunuzu göç danışmanlığı merkeziyle görüşmeniz. Onlar bu tür durumlarrda yabancılar dairesinin tutumunu bildiklerinden sizi ona göre yönlendireceklerdir.

      https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

      Kolay gelsin

 6. Merhabalar ismim kürsat mayis 2017 den beri evlilikle isvicreye geldim, eşim alman vatandaşi, ve 1 yasinda 1 oğlumuz var. Eşim 25 eylül 2019 da ayrilik dilekcesinde bulunup cocukla beraber 31 aralik 2019 da almanya ya kesin dönuş yapti. Ben şuan da isvicredeyim, oturum ve aufenthaltt süresi doldu ve tekrar uzatilma olmuyor. Almanya vize başvurusunda bulundum ancak konu için avukat tutmam gerektigini söylediler. Aslinda hala evliyiz ama ayri yaşadigimiz da gerçek. Ben şimdi almanya ya oglumun yakinlarinda yeni bir hayat kurmak istiyorum. Bilen veya bana yol gösterecek, Allah rizasi için bana yardim edebilecek, insanlardan yardim taleb ediyorum. Kâcak olarak almanyaya gelmek istiyorum ama ne başimi sokacak biryer nede 1 lokma yemek yiyecek imkanim şuan da yok. 4 aydir işsizim. Telefon numaram 0041765450712 saygi ve sevgilerle

  1. Kürşat bey merhaba,
   Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için onun yanına aile birleşimi yapabilirsiniz”Nachzug zum deutsches Kind”. Ama adres bildirmeniz gerekiyor. size söylendiği gibi avukat tutmanız gerekiyor ya da en azından bir avukat yardımıyla vizeye tekrar başvurabilirsiniz. Boşanmamış olmanız Alman yasaların göre bir şey ifade etmez; artık beraber yaşamıyor olmak ayrı olduğunuzun kanıtı. Almanya’ya kaçak girmenizi tavsiye etmem; yakalanırsanız yurt dışı edilirsiniz. Bu daha sonra Almanya’ya girişlerde sorun yaşamanıza neden olur.
   Daha fazla yadım edemediğim için üzgünüm.
   Umarım yavrunuza bir an önce kavuşmak için bir yol bulursunuz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 7. Merhaba coronadan dolayı 3-6 aylık kısa dönem oturum mu yoksa normal seyirimde 3 senelik alıyordum gene 3 senelik alırmıyım ve 3 senelik kaç günde bana teslim ediliyor

  1. Ali Rıza bey,
   Sanıyorum yine 3 yıllık alırsınız ama oturma izninizin size kaç günde teslim edileceğini bilemem. bunu bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden öğrenebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileklerimle

 8. Merhabalar 2018 yilinin agustos ayinda Almanyaya gelin geldim 1 senelik oturum aldim sonra 2 sene verdiler 7 aylik bir cocugum var eşimden ayrilmayi dusunuyorum ve hic calismadigim icin cocugu elimden alabilcegini soyluyorlar devletin. Aile içi siddet magduruyum ispatim yok kalabilcek bir yerim yok kadin siginma evine gitmek istiyorum bir turlu ulasamadim turkiyedeyim şuan 1.5 ayligina tatile geldim oglumda alman vatandasi sizce beni geri turkiyeye gonderirlermi egerki kabul ederlerse kadin siginma evindeyken de calisirim sirf cocugum icin.

  1. Zehra hanım merhaba,
   İlk gittiğinizde aldığınız oturma izniniz üzerinden tam 3 yıl geçtiğinde, siz eşten bağımsız oturma izni alırsınız. Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için de yurt dışı edilme riskiniz kesinlikle yok. O nedenle eşinizin tehditlerine kulak asmayın lütfen. Ama bunu da açık açık söylemeyin isterseniz.
   Buraya bir link bırakıyorum. Çıkan sayfaya tam adresinizi yazın; Almanya’ya gittiğinizde mutlaka görüşmeye gidin. Almanca bilmiyorsanız size bir tercüman ayarlamalarını talep edin. Durumunuzu anlatın ve kadın sığınma evine gitmek istediğinizi söyleyin. Onlar sizin için gerekenleri yapacaklardır.
   İsterseniz 0 549 330 24 07 numaralı telefondan beni arayabilirsiniz. Durumu bir de telefondan anlatırım size.
   İyi şanslar

 9. Merhaba yaklasık 2 yıldır Almanyada yasıyorum
  Aile birleşimi ile geldim. Eşimle türkiyede olmak sureti ile 8 yıllık evliyiz. Fakat şuan 1.5 yıldır boşanma süresindeyiz davamız Türkiyede görülüyor ve yine 1.5 yıldır ayrıyız. Ben aynı iş yerinde 1 yıldır calışmaktayım. Normal sigortalı olarak. 14 temmuzda oturum sürem bitti iş yerimden tüm evrakları tekrar yolladık. Ama 1 haftadır hala bir haber gelmedi. Uzatmana imkanları olur mu? Eşten bağımsız oturumun 1 yıl aynı iş verende çalışma suretiyle verildiğini biliyorum. Ama evraklarımı yollamama rağmen hala bir haber gelmedi ve 14 temmuzdan beri oturumum yok gözüküyor

  1. Betül hanım merhaba,
   Bir haftada hemen oturum işlemlerinin biteceğini düşünmüyorum. Size mutlaka haber gelir. Yabancılar dairesi ayrı olduğunuzu biliyor mu?
   Bildiğiniz üzere 1 yıldır aynı iş yerinde çalıştığınız için eşten bağımsız oturma izni alırsınız, bununla ilgili sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Zaten belgeleri de göndermişsiniz.
   14 Temmuzdan beri oturumunuzun bittiğini onlar da evraklardan biliyorlardır. Geçici bir evrak düzenleyebilirler belki. Ama onun için gidip bir sormanızda yarar var.
   Kolay gelsin

 10. merhaba 2010 yilinda türkiyeden geldim almanyaya, turuzt vizesiyle burda 3 ayimi doldurduktan sonra esim hastaneye yatirdi, akil hastasi olarak 3 aylik hamileydim ozamanlar,tercüman yok getirmediler,sonradan kizim dogdu,cok fazla olaylar,yasadim,siddet tehdit,gidememdim polise,burda almanyada onun sayesinde durdugumu,polislik olursak beni yolluyacaklarini söyluyordu,türklerle konusmama karisiyor,ailemle telefonda konusamadim,olaylarimi anlatamiyordum,bu 13 sene sürdü böyle 10 senedirde hasta teshisi kondurdu 2018 yilinda ilk defa türkiyeye gittik aileme olayi anlattim kardesim istanbuldaki evimize gelip beni cikardi izmirde savcilik karariyla saglik raporu cikardim,kisaca anlatmak istiyorum buralari,bir kizimida hemen almanyaya cikardi kücük kizimda benle geldi,6 ay sonra kizimi okuldan eve dönerken arabayla esim görümcem 2 adamla elimden alarak kacirdilar almanyaya,almanyadaki kizimda telefon acarak psikologlara gittigini anlatinca,izmirde kalamadim hemn geldim,kendi canimi kurtariyim diye 2 evladimi göz ardi edemezdim,esim calismaz cocuklara bakiyorum esime bakiyorum der kurumlara gidince,almanca ögrenmeme dahi musade etmedi,yasli annnesinede baktirdi,izmiren gelince,ailem beni zorla orda tuttu diye konsolosluga ifade vermemi istedi reddedince cok fazla dövdü artik,siddet tehdik 10 kati oldu evde,cocuklara psikologda annem ilacini istiginde cok iyi oluyor demesini istiyormus cocuklarda onu yapmislar baba onlarida tehdit etmis,ben size aliyorum ediyorum beni korucaksiniz diyormus,evde kameralar ses kayitlari oldugunu kücük kizim anlatiyordu,tek cocuklarimla kaldigimizda anne anlatmamiz lazim diyordu ama doktorlara anlattigimda inanmadilar,bana cünkü berbat bi hastalik,cocuklarim 19,06,2020 gunu herseyi anlatmis annem hasta degil ona test yapin,babn bizi tehdid ediyor,annemi dövüyor,babam bizimle ilgilenmiyor,ama burda heryere o bakiyor gösteriyor,kendinden korkuyoruz,annemin almancasi olmadigindan sizinle konusamiyor,annem saglikli babamin sorunlari var demisler. kizim 12 digeri 10. 04,07.2020 gunu kendine bicak batirdi benim batirdigimi söyledi evde tartismalar vardi,kizlarim yapmadigima sahit oldular,polis geldi uzaklastirma aldi kizlari genclik dairesi aldi,kisa anlatiyorum buralari,polis bir gece kizlari birakti yanimda bi saglik raporu var annenin yapmasi gerekenler var onlari bititdikten sonra kavusacaksiniz demisler saat 9.45 de götürdüler05.07,2020 bosanma davasi actik genclik yei butun kurumlar sokta oldukalarini kizimin ilk defa konustugunu söyledi,polise ses kayitlarini verdim neden bunlari bana yaptigini net bi sekilde anlattigini,dava acildi doktorlarada,tercüman istedigimde getirmediklerini anlatti,simdi tasinmak istiyorum isde buldum nürnbergde 1 senelik oturumum var 2 snelik vermislerde önce simdi oturma müsadem 5 aya kadar 2021 ben stuttgarttayim nürnberge tasinmak calismak istiyorum yabancilar dairesi buna neder oturma iznim uzatilirmi,kizimin 1 velayeti ortakti büyük kizimin kinide almak istiyormus,bunu genclik dairesi söyledi,ama kizlarin konusacagini bilmiyorduk arastiriliyor hersey dediler,türk doktoruna 4 defadir gidiyorum bayan ebru o kadar mantikli ve hayat dolusun ki 2020 yilinda bunlarida duyacakmisim diyor,cocuklarimi alabilirmiyim en önemlisi is ve evimi buldum pazartesi tam net ögrenip gitmek istiyorum,basanma gerceklesmeden alabilirmiyim nasil isliyor sisitemleri bilmiyorum9.ayin 22 de valayet davasi var ama hemen olmaya bilir dediler cocuklari vermek,simdi tasinsam kizlar burda stuttgartta bende nürnbergde hayatimizi kursam yabancilar dairesi,anne cocuklari birakti gitti yani kafalarinda bi algi olurmu, hic bilmiyorum bunlari, ama almancam yok iste bulmak almanyada okadar kolay olamadigini ögrendim,simdi bulmusken evlatlarim ve kendi hayatimi sil bastan kurmak istiyorum. beni bilgilendirirseniz sevinirim kusara bakmayin uzun oldu.

  1. Ebru hanım merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım bundan sonra evlatlarınızla huzurlu bir yaşantı kurma şansı yakalasınız..
   Eşinizin raporunun olması sizin çocukların velayetini almanızı kolaylaştırır. Aslında çok uzatmak istemiyorum çünkü epey karışık bir durum. O nedenle çocuklarla ilgilenebilmek için zaman ayırmanız gerek ve bu durumda part time işte çalışabilirsiniz çünkü çocuklar henüz küçük. Mutlaka Almanca öğrenmenin yollarını araştırın.
   Gençlik dairesiyle yakın iletişimde olun, olumlu intiba bırakın. Çocukların velayetine bakacak olan mahkeme gençlik dairesinin raporuna önem verir.
   En önemlisi de hemen Türkçe bilen bir avukatla irtibata geçin, eğer ücreti verecek durumda değilseniz; ücret verecek durumda değilim deyin, sosyal yardımdan geçiniyorsanız avukatlık ücretini devlet öder.
   Psikoloğa gitmeniz de çok iyi olmuş. onun vereceği raporu da velayet davasında ele alırlar.
   Avukat bulacak durumda dğilseniz lütfen bizimle iletişime geçin, biz sizin yerinize araştırıp size iletişim bilgilerini ulaştırırız.
   0 549 330 24 07 nolu telefonu arayabilir ya da whatsaptan mesaj yazabilirsiniz.

   Yavrularınızla huzurlu ve mutlu bir gelecek diliyorum

 11. Betül Hanım merhaba. Eğer aynı işyerinde calisiyorsaniz bu durumda ARB 1/80 ortaklık hukuki devreye girer.
  Aynı işyerinde devam ederseniz bir sorun yaşamazsınız. ALMANYA artık size linkini yollayacağım bu ortaklık hukukunu yabancılar yasasına ekledi. Eşinizden ayrilsaniz da oturumunuz uzatilacaktir. Ekte göndereceğim linki okursanız göreceksiniz. selamalr

   1. Tesekkür ederim uzatmayı aldım. Fakat şimdi başka sorunlar var. Şuan hamileyim ve sadece 6 ay uzatma verdiler boşanma davası eylülde boşanma ardından nasıl yol izleyeceğimi bilmiyorum bu konuda da yardımcı olabilirmisiniz

    1. Betül hanım,

     Size bir link gönderiyorum. Çıkan sayfaya güncel adresinizi girin, size en yakın MBE Beratungsstelle (Göçmen Danışma Merkezi) çıkacak. Bunlar size her tür konuda yardımcı olacaklardır. Hamilesiniz, çocuk doğduktan sonra sizi yurt dışı edeceklerini düşünmüyorum. Bu kurum size orada kalabilmeniz için her türlü desteği verecek. Bir an önce iletişime geçin lütfen. ALmanca sorun ise buradan Türkçe desteği alacağınız gün için randevu alırsınız.

     https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

     Kolay gelsin

 12. Merhabalar,
  Türkiye de 13.07. 2017 tarihinde evlendim. Aile birleşimiyle Almanya’ya 06.03.2019 tarihinde geldim. Hiç çalışmadım. Dil kursuna gidiyorum. Eşimle anlaşamıyoruz ve anlaşmalı boşanmak istiyoruz. Beni Türkiye’ye geri gönderme durumları var mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba Serap hanım,
   Sizin oturumunuz evliliğe bağlı olduğu için evliliğin bitmesiyle yani ayrılmanız (artık aynı evde yaşamıyor olduğunuzu yabancılar dairesi öğrenirse) durumunda tehlikeye girer. Size tavsiyem hemen haftalık en az 15 saatlik sigortalı bir iş bulmanız. Ancak bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmanız durumunda eşten bağımsız oturma izni hakkınız olur. Yani bir yıl boyunca bu iş yerinde çalışmanız ve evlilik birliğinin sürmesi gerekir ki bir yıl sonra bu statüden yararlanabilesiniz. Ancak eğer şiddet var ise en yakınınızdaki MBE Beartungsstelle’ye giderek yardım talep edebilirsiniz. Bu arada kursunuzu ihmal etmeyin.
   Bu linke tıkayarak tam adresinizi yazın, adresinize en ykın MBE danışmanlık merkezleri sıralanacaktır.
   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Kolay gelsin

   1. Merhaba hayirli gunler
    Ben 1 yildir Almanyadayim ve B1 sertifikatina sahibim.
    Evlenmeyi düşünmüyorum eşimin 3 yillik oturumu var yalnız benim.sadece 6 aylik oturumum var evlilikten sonra oturum alirmiyimm?
    Yardımcı olur musunuz?

    1. Hakan bey merhaba,

     Evlendiğinizde oturum statünüz değişeceğinden siz de oturma izni alırsınız; ama ilk etapta en fazla 1er yıl olur diye düşünüyorum.

     Size tavsiyen iş bulup aynı iş yerinde kalmaya çalışın ki sonraki uzatmalarda oturumunuz için gerekçeleriniz güçlensin. Ayrıca B1 dil sert,f,kanızın olması büyük avantaj, iş bulmada kolaylık olur.

     İyi şanslar

 13. Merhabalar,
  Ben 2018 yılında Türkiye de evlilik yaptım. 05.03.2020 yılında almanya ya ikametim gerçekleşti. Fakat eşimle eski evliliği yüzünden sorunlar yaşıyoruz. Kıyaslamalar ve hoş olmayan sözler sarf ediyor. Kimsem yok annem babam vefat etti gidecek hiç bir kapım yok. Esim bana Sürekli bir psikolojik baskı uyguluyor. Ve kadınsal duygularımı yavaş yavaş kaybediyorum. Kendi ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum ancak oturum ve dilimin olmamasından bu psikolojik siddete maruz kalıyorum. Bana bir yol göstermenizi rica ediyorum Melek hanım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Hande hanım merhaba,

   Almanya’da daha çok kısa süredir bulunuyorsunuz. Anladığım kadarıyla oturumunuz da yok. Size tavsiyem bir an önce oturum almanız; böylece statünüz de resmileşecek. Pandemiden dolayı uyum kursları yapılmıyor ama normalleşmeyle beraber başlayacağını düşünüyorum. Oturum aldıktan sonra bir kursa yazılın lütfen ve en önemlisi de part time bir iş bulup çalışmanız. Bir yıl boyunca sadece haftada 15 saat bile olsa aynı iş yerinde çalışmaya devam ederseniz bir yıl sonra ayrılmanız durumunda çalıştığınız için eşten bağımsız oturma izni hakkınız olur. Eğer psikolojik baskı devam ederse lütfen en yakınınızdaki göçmen danışmanlığına başvurun. Size en yakın göç danışmanlığı kurumunu buradan öğrenebilirsiniz. Türkçe bilen birileri yoksa yardıma ihtiyacınız olduğunu ve bir tercüman istediğinizi söyleyin lütfen.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Bu linkte çıkan sayfaya evinizin adresini yazın, size en yakın danışmanlık adresleri sıralanacaktır.
   Yanındaki “Karte” ye tıkladığınızda kurumun yerini harita üzerinde görebilirsiniz.
   Hande hanım, acele karar vermeyin lütfen, uzun vadeli düşünmeniz gerekir, orada oturum hakkı elde etmeniz için de sizin çaba göstermeniz gerekir. Şiddet söz konusu olduğunda da Almanya genelinde geçerli olan ve 8 dilde 24 saat hizmet veren acil yardım hattını arayabilirsiniz. 0 800 116 016

   Sorularınız olması durumunda veya konuşmak istediğinizde beni 0 549 24 07 nolu telefondan arayabilirsiniz.

   İyi şanslar diliyorum

 14. Merhaba,

  Bulgiler icin tesekkur ederim. Kisaca hemen sorumu sorayım :

  Aile birlesimiyle Almanya’ya geldikten sonra boşanma olursa oturum da biter prensipte. Oturumu uzatmak icin surekli ayni yerde 1 yil en az 451 euroluk sigortali işte calismak gerekiyor eşten bagimsiz kalmak icin diye belirttiniz.:

  1-Peki boşanma bu ayni iş yerinde sigortali olarak 1 yil dolmadan olursa sorun olur mu oturum uzatmaya?

  2-Bir diger durum koronavirus: 1 yil dolmadan veya dolduktan sonra boşanma durumunda işveren virus nedeniyle işten çikarirsa bu sefer oturum uzatmaya engel olur mu?

  Tesekkur ederim.

  1. Merhaba Kemal bey,
   Bir iş yerine bağlı olarak oturum almak için ne yazık ki bir yılı doldurmak gerekiyor. Bu süre doldurulmadıysa oturumunuz tehlikeye girer. O nedenle bu bir yıllık süreyi doldurmanın yollarını aramanızı tavsiye ederim.
   2. sorunuz da coronaya bağlı böyle bir istisna gösterebilirler mi pek emin değilim. Yabancılar dairesi genellikle yasayı uygular; yasada da açık olarak bir yıllık süre belirtilir. İnisiyatif kullanacaklarını pek sanmıyorum.
   Mümkünse eşlerinizle bir centilmenlik anlaşması yapın. Bu süreyi riske atmamanızı tavsiye ederim.

   Kolay gelsin

 15. Merhabalar melek hanım
  Ben almanyada yaklaşık olarak 1.5 yıldır evliyim ancak eşimle anlaşamıyoruz ve anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz. Bu durumda otururumum tehlikeye girer mi?
  Dil kursuna gittim ve b1 düzeyinde dilim var ve bir seneden fazladır aynı iş yerinde full time çalışmaktayım. Bu durumda ayrılma gerçekleştiğinde oturumum tehlikeye girer mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim iyi günler

  1. Ece hanım merhaba,
   B1 sertifikası almanız büyük avantaj sizin için. Aynı iş yerinde bir yıldan fazla çalışmanız size eşten bağımsız oturma izni hakkı verir. Oturumunuz tehlikeye girmez. Sadece bunu belgelemeniz istenir.

   Kolay gelsin

   1. Bana iki sene geçseydi sorun yaşamayacağımı söylediler bu yüzden tekrar sormak istedim. Aynı iş yerinde bir yıldan fazla süredir çalıştığımı belgelediğimde oturum tehlikeye girmeden sorunsuz ayrılabilirim o halde. Çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

 16. Merhaba
  2015 yılında Türkiye’den evlenerek geldim .4 yıldır iş yerinde çalısıyorum ,450 euro’luk oturumum süresiz Eşimle birtakım sorunlar yaşıyoruz .Bosandıgım taktirde Almanya’da kalabilirmiyim ?

  1. Tuğçe hanım merhaba,

   Eşten bağımsız oturma izni almak için toplamda Almanya’da 3 yıl evli bulunmak gerekiyor. Siz bu süreyi doldurmuşsunuz zaten. Ayrıca aynı iş yerinde de çalışıyorsunuz. Oturumla ilgili bir problem yaşamazsınız. B1 düzeyinde Almancanız varsa kendi geçiminizi sağlamanız durumunda yani full time bir işte çalışmanız durumunda süresiz oturum alma hakkınız da olur.

   Kolay gelsin

  2. 450 € luk calisma ne yazikki calisma sayilmiyor. Tam zamanli bir iste calismak gerekiyor. Ama 4 senedir evliymissiniz. Evlilik süresi bildigim kadariyla 3 sene olmak zorunda oyuzden pekte bir sorun olacagini düsünmüyorum.

   1. Tuğçe hanım,
    Tam zamanlı olmak zorunda değil, haftada en az 15 saatlik bir çalışma yeterlidir. Ama bu yasal yani sigortalı olmak zorunda.

 17. Merhaba. Eşim ve çocuğumla birlikte mavi kart ile Almanya’ya geldik. Burada 4 yılımız dolmak üzere. Eşim kesintisiz çalıştı ve hala devam ediyor ama ben hiç çalışmadım. B1 ve Oryantasyon kursu belgelerimi aldım. Süresiz mavi kartı aldıktan sonra boşanırsak bu süresiz oturum ben ve çocuğum için hala geçerli olacak mı yoksa boşanma ile birlikte bizim oturumumuz sona mı erer?

  1. Gülçin hanım merhaba,

   Süresiz (yani yerleşme) izni aldıktan sonra çocuğunuzla kalabilirsiniz ama geçiminizi karşılamanız gerekiyor.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html;jsessionid=BC171A73F027EB54EBB89A4A60739C7A.internet562
   Yukarıda verdiğim linke tıklayarak oturduğunuz yerin tam adresini girin ve çıkan MBE Danışmanlık kurumuyla gidip ya da telefon ederek görüşün. İzlemeniz gereken yol konusunda sizlere yardımcı olacaklardır

   Kolay gelsin.

 18. Merha ba melek hn
  Eşim ile türkiye de evlendik ve yine türkiye de boşandık .eski eşim 5 yıl önce çocuğum ile almanya ya yerleşti ve orada bir evlilik yaptı. Oturum izinleri var henüz vatandaşlık almış değiller ( aslında hakları var ) benim sorum; ben kızımın yanında olmak istiyorum her yıl turist vize ile gidip geliyorum ama ondan uzak olmak beni ve kızımı çok üzüyor.
  Ben artık kızımın yanında olmak istiyorum onun büyüdüğüne şahit olmak ve bir baba olarak yakınında olmak istiyorum. Acaba kızım dolayısı ile aile birleşimi söz konusu olabilir mi ( eski eşim ile yeniden bir araya gelme değil derdim ) baba sı olarak böyle bir müracaatta bulunma imkanım var mı

  1. Özgür bey merhaba,

   Çocuk ancak Alman vatandaşı olursa yurt dışında bulunan ebeveyn çocuğun üzerinden aile birleşimi yapabilir. Sizin çocuğunuz Alman vatandaşı olmadığı için ne yazık ki bu haktan yararlanamıyorsunuz.

   eğer diplomanız ve Almancanız varsa iş bulup çalışma amacıyla yerleşmeyi deneyebilirsinz.

   Kolay gelsin

 19. Burda oturum icin esten bagimsiz istisnai durumlardaki 451€ luk is sigortasi tam olarak nedir acaba? Ben de bosanma sürecine girecegim. 2021 12. ayda gecici oturma sürem bitecek. Oturum kartim 03.12.2018de basladi ve 03.10.2018 de almanyaya geldim ilk olarak evlilik nedeniyle. Geldigimden beri yaklasik 2 senedir ayni isyerinde teilzeit calismaktayim. Steuerklassem 5 suanda. Bosanma durumunda oturumumla iligili ne gibi sikintilar beni beklemekte acikcasi kestiremiyorum. Ve tabiki Turkiye ye geri dönmek istemiyorum. Bu konuda durumumuda göz önünde bulundururarak bana aciklama yapabilir misiniz? Tesekkürler. Arti bosanma sürecinde nafaka talebindede bulunmak istiyorum. Olduki oturum sorununu cözemedim nafaka baglandi Türkiye den nafakami almaya devam edebilir miyim?

  1. Nezahat hanım merhaba,

   Parttime iş demek. Haftada en az 15 saat çalışma karşılığında aylık 451 Euro elde edersiniz. Yasal bir çalışma statüsüdür. Aynı iş yerinde 2 yıldır çalıştığınız için Avrupa Ortaklık hukukuna göre eşten bağımsız oturma izni alırsınız. Bu çalışmalarınızı belgelemeniz durumunda oturumla ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız.
   Nafaka hakkınız doğması durumunda bunu Türkiye’den de alabileceğinizi düşünüyorum. Bu konuyu lütfen avukatınıza da danışın.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 20. Merhaba benim sorum şu eşten bağımsız oturum almak için 1 yıl çalışmaya ihtiyaç. Var ben bir yıl bit işverenle çalıştım fakat 20.09.2019 da minijop olarak başladım 20 gün sonra Vollzeit oldum 01.07.2020 tarihinde tekrar işten çıkarıldım ama aynı iş yerinde minijop olarak devam ettim kısacası aynı iş yerinde 1 senenin 9 ayını voll 3 ayını minijop olarak çalıştım bu benim oturum alırken kabul edilirmi acaba teşekkürler

  1. Merhaba Ali bey,

   iş nedeniyle oturum alabilmeniz için benim bildiğim bu bir yılın kesintisiz olması gerekiyor.Yani vollzeit-minijob arasındaki geçişlerde işten çıkarılma söz konusu olduğu için oturumunuzu değerlendirecek olan yabancılar dairesi bu konuda problem çıkarabilir. (Minijob olarak çalıştığınızda en az 450 Euroluk bir iş olması gerekiyor, bazen daha az ücretlendirme de olabiliyor ve tabii sigortalı olması lazım.)
   Size tavsiyem lütfen en yakınınızdaki MBE Beratungsstelle’yle iletişime geçin ve onlardan ücretsiz danışmanlık alın. Onlar yereldeki resmi kurumların bu konulardaki tavrını daha iyi bilirler. MBE ile görüşmeye giderken de iş sözleşmenizi, maaş bilgisi gibi evraklarınızı da beraberinizde götürün.
   MBE danışmanlık kurumu net bir cevap vermezse öncelikle bir avukattan ön görüşme almadan önemli bir karar almayın derim ben.

   Size en yakın MBE Beratungsstelle için buraya tam adresinizi yazmanız gerekiyor.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Sağlıklı günler dileklerimle

 21. Merhabalar Ben Serdar Parlak
  31.08.2015 yılında aile birleşimi adi ile Almanya ya ikamet ettim… 30.08.2018 de ise getrennt lebend olayını gerçeklestirdik.. ve Yıl 2020 2 nci ayında ise evden tamamı ile ayrılıp başka bir ev tutarak Anmeldung yaptırdım… 11.11.2021 yılında ise oturum müsadem bitiyor ve şuan yeni bir düzen içerisinde olduğum için çalışmıyorum devletten yardım alıyorum ama iş görüşmelerine sık sık gidiyorum ve amacım ise meslek yapmak uğraşıyorum… Bir avukata sordum Bana 3 Yıl eşim ile tamamlamadığım için gönderirler dedi ama açıkçası inanmadım… Ve eşim Doğma büyüme Almanya da ve Alman vatandaşı… Henüz boşanma gerçeklesmedi vekalet için 12 nci ayı bekliyoruz termini bir bilgi verebilirseniz sevinirim çok teşekkürler… 017632929996 ulaşmak isterseniz bilgi vermek için beklerim teşekkürler..

  1. Merhaba Serdar bey,
   2018 yılında ayrı yaşamaya karar verdiğinizden yabancılar dairesinin haberi oldu mu? 2015 yılından beri ne kadar süre çalıştınız? Bunlar önemli.
   Bu bilgiler olmadan ne yazık ki size ayrıntılı cevap veremiyorum.
   Genel söyleyecek olursam: Almanya’da 3 yıl evli kaldıktan sonra eşten bağımsız oturma izni hakkı elde edersiniz. Oturma izninizi uzatmadan önce iş bulmanızı ya da meslek eğitimine başlamanızı da tavsiye ediyorum.

   Kolay gelsin

 22. slm iyi günler benim sorunum şu
  Ben nisan 2014 yılında alman bir kadınla evlendim ve 2017 ocak ayında ayrı yasamaya başladım ve bizim birde çocuğumuz oldu
  Simdi asil sorun ben evlendiğimde oturum aldim 1 ve sonra 2 yıl uzattılar en son gittiğimde bana dediler ki evliliğin 3 yil olmadığı için sana cocuk üzerinden oturum vereceğiz yani su anki oturumum cocuk üzerinden 3 yıl aldim simdi trden biriyle evlenmek istiyorum.
  Yani sormak istediğim benim kendi otururum cocuk üzerinden olduğu için herhangi bir sorunla karsilasirmiyim
  Ayrıca 5 yıldır vollzeit bir firmada çalışıyorum devletten herhangi bir yardim almıyorum
  Insallah bi sıkıntı olmaz yani kendi oturumum cocuk üzerinden olduğu için şüphe ediyorum

  1. Ramazan bey merhaba,

   Almanya’da oturumuz var ve vollzeit çalışıyorsunuz. Geliriniz nafaka, kira ve yanınıza gelecek olan eşinizin giderlerini karşılıyorsa eşinizi yanına almanızda bir problem yok. Oturumunuzun çocuk üzerinden olması da bir problem değil. Tam tersine 18 yaşına kadar onun yanında kalmaya hakkınız var.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 23. Merhabalar yaklaşık 2.5 yıl. Oldu Almanya ya geleli. İlk eşimden bir çocuğum vardı Onunla geldim. Benim olayım gelirken hamileyim ve bebeğimi burada dünya ya getirdim. Benim burada problemim kimsem yok ve her defasında tehtit şiddette maruz kalıyorum. Çocukları alırım senden vs ve madde bağımlısı şikayet ederim dediğim git et birşey yapmazlar diyor. Anlamıyorum ne yapacağımı bilemiyorum kimsem yok çocuklarımla kalakaldım. Kesin sonuçsuz birşey yapmak istemiyorum çünkü korkuyorum fazla almancam idare edecek kadar ne yapabilirim diğer cocugumlada tehtit ediyor babasını ararım senden alması için diye

  1. Merhaba,

   Lütfen en kısa zamanda göçmen danışmanlığı veren bir kurumla iletişime geçin. Küçük çocuğunuz olduğu için sizi Türkiye’ye göndermezler.
   Lütfen yazdıklarınızı gidip size bahsettiğim kurumdaki yetkililerle konuşun. Onlar mutlaka size ve çocuklarınıza yardım edeceklerdir. Madde bağımlısı birisiyle çocukların aynı yerde kalmasını pek doğru bulmazlar ve size mutlaka bir yol gösterirler.
   Bu linkteki boşluklara tam adresinizi yazın. Çıkan n yakın yere gidin ve yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Gerektiğinde tercüman aracılığıyla konuşmanız için size randevu da vereceklerdir. Kimsem yok diye düşünmeyim. Bu kurumdakiler sizler gibi yardıma ihtiyacı olanlara yardım amacıyla görevlendirilmişler.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   İyi şanslar

 24. Merhaba 2017 de aile birlesimiyle almanya ya Geldim,b1 yaptim.1,5 yil kadar da voll Zeit calistim ancak su anda calismiyorum arbeitsamt dan para aliyorum(jobcenter degil)Esim alman..10.ayda oturum uzatma terminim var.süresiz oturum Alma sansim nedir

  1. Yunus bey merhaba,

   Süresiz oturma izni hakkı çalışmanız koşuluyla veriliyor. Sanırım Arbeitsamt’tan aldığınız işsizlik paradır. Eğer eşiniz çalışıyor ve evinize sosyal yardım girmiyorsa, 3 yılı da doldurmuşsanız küçük bir ihtimal de olsa alabilirsiniz. Bu konuda takdir yetkisi yabancılar dairesinindir.

   İyi şanslar diliyorum

 25. Selamlar.

  Çocukların Durumu
  • Yasal olarak 16 yaşından küçük çocuklar ebeveynleriyle yaşamak amacıyla bir ön şart olmadan Almanya’ya gidebilirler.

  Yazılmış.

  – Benimde 9 yaşında velayeti tamamıyla annesinde olan, Münihte bir oğlum var.
  Bende oğluma babalık etmek ve maddi manevi sahip çıkmak için yanına gitmek istiyorum, fakat İzmir Alman Konsolosluğuna müracaatımda oğlunuzun yarı velayet hakkını almadan başvurunuzu değerlendiremeyiz dolayısıyla da gidemezsiniz dediler. Bana yardım edebilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Zafer bey merhaba,

   İzmir Başkonsolosluğu’n da size bildirdiği gibi velayeti anneyle paylaşmanız durumunda ancak çocuğunuzun yanına gitme ihtimaliniz var(Çocuk Alman vatandaşı ise). Bu durumda ya anneyle anlaşarak ya da velayet davası açarak velayeti paylaşabilirsiniz. Ama bunun için bir hukukçu yardımına ihtiyacınız var.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba
   yaklaşık yıldır evliyim ve 5 aydır Almanyadayım . Aile birleşim vizesi ile geldim . Bir Alman vatandaşı çocuğumuz var. Fakat geçinemiyoruz. Süreklı suçlamalar ve kıskançlık vs tartışma eksik olmuyor. Fazlasıyla yıpratıcı bir süreç yaşıyorum. Şu an çalışmıyorum almanca kursuna gidiyorum ve devletten herhangi bir yardım almıyorum. 1 yıllık oturumum da var. Boşanmak istiyorum . Anlaşmalı boşanabilirsem Oturum ile ilgili sorun yaşar mıyım . Teşekkürler

   1. Ali bey merhaba,

    Ayrılmanız durumunda Alman vatandaşı çocuk üzerinden Almanya’da kalmaya devam edebilirsiniz. Buna yasal olarak hakkınız var. Almanca kursunuzu ihmal etmemenizi, mümkünse part time bir işte çalışmaya başlamanızı tavsiye ediyorum.

    bu linkten sizin adresinize en yakın göç danışmanlığı veren kurumların adreslerine ulaşabilirsiniz. Pandemi nedeniyle danışmanlık için nasıl bir prosedür uyguluyorlar bilemiyorum ama sizin durumunuzla ilgili yabancılar dairesinin tutumu da dahil bir yol göstereceklerdir.

    https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

    Kolay gelsin

 26. Merhabalar Ben Almanyaya Alman çocuk üzerinden gittim. Türkiyeye acil geldim Acil bir işim çıktı ve oturum sürem. Burada bitti Konaolosluğa evraklarımla bildirdim. Orada ikametgahım var tekrar dönüş vizesi başvurusu yapmalısın dediler ve yaptım. Tekrar gidebilirmiyim ?

  1. Mustafa bey merhaba,

   Evraklar tekrar yeni işlem gibi değerlendirilir. Şartlar uygunsa vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 27. Merhaba.

  Ben 1991 yılında Almanya’da Doğdum.
  2008 yılında ailecek dönüş yaptik. 12 senedir Turkiyedeyim. 2019 yılında da evlendim. Almanya’ya hiç giriş çıkış yapmadım.
  Eski pasaportum var henüz yenilemedim.
  Aufenthaltserlaubnis ( oturma izni) süresiz yazıyor.
  Yani ben istediğim zaman Almanya’ya Vize almadan gidebilir miyim?
  Ama 12 yıldır hiç gitmedim. Sorun olur mu?
  Ve eski pasaportu yeniyle yeniledigim zaman oraya da o kısmı eklenecek mi, yani Almanya’ya süresiz oturma izni olduğunu ?
  Simdiden Teşekkürler.

  1. Merhaba Gülcan hanım,

   Oturumunuz süresiz de olsa Almanya dışında 6 aydan daha uzun süreli kalışlarda oturum izniniz iptal olur. Ne yazık ki sizin pasaportunuz ve oturma izninizin bir hükmü yok.

   Kolay gelsin

 28. Merhabalar, ben çift vatandaşım.Hem bulgar vatandaşlığım hem Türk vatandaşlığım var.Şu an bulgar kimliğimle Almanyada yaşıyorum gerek olmadığı için oturum izni almamıştım fakat türk vatandaşıyla evleneceğim ve buraya gelebilmesi için oturum iznimi almam gerek.Oturum izni alabilmek için neler gerekli bunun bilgisini alabilir miyim ?

  1. Merhaba Ecem hanım,

   Belediyeye gidip ikamet alın. Eşinizi yanına alabilmeniz için geçiminizi, aynı zamanda eşinizin giderlerini karşılayabiliyor olmanız beklenir. Çalışmanız gerekiyor ya da geçiminiz sağlayacağınızın garantisini belgelerle sunmanız lazım. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek kesin maaş ya da garanti ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 29. Merhaba,
  2017 yili subat ayinda aile birlesimi ile Almanyaya geldim ve Haziran 2017 den beri kesintisiz olarak (toplam 3 yil 3 ay) calisiyorum. Son 3 yildir mühendis olarak ve son 1 yil 2 aydir da ayni isyerinde calismaktayim. Esimin ve benim oturum izinlerimiz temmuz 2021 de yani 9 ay sonra bitecek. Esimden bagimsiz oturum ve calisma iznine basvurmak istiyorum. B1 almanca belgem de mevcut. Yukarida yazdiklarinizdan anladigim kadariyla oturum izni uzatma ile ilgili gerek 3 yillik evlilik gerekse 1 yildir ayni isverende calisma sartlarini sagladigim icin bir sikinti yasamayacagimi düsünüyorum. Ancak 2 farkli sorum var:
  – esten bagimsiz oturum izni uzatmak icin basvurdugum taktirde minimum ne kadar süreli oturum izni alabilirim? Vermeleri gereken minimum bir süre var midir 3 yil-5yil gibi?
  -Ikinci sorum ise mevcut sartlarda süresiz oturum icin basvurabilir miyim ? Diplomam Türkiyedeki bir üniversiteden. Blue kartim yok. B1 almanca belgem mevcut. Yaklasik 39 aydir araliksiz Rentenversicherung ödeniyor. Veya hangi sarti saglamam gerekiyor alabilmek icin ?

  ilginiz icin cok tesekkür ediyorum,
  Saygilarimla

  1. Merhaba,
   eşten bağımsız oturma iznini minimum 1 yıl almak mümküm ama siz kalifiye olduğunuz, çalıştığınız ve B1 düzeyinde de Almanca bildiğiniz için 3 yıllık alma şansınız yüksek. Benim tavsiyem süresiz oturma izni başvurusu da yapmanız. Yabancılar dairesi uygun görürse süresiz oturum alma şansınız bile var. Çalışma ve dil düzeyi şartlarını yerine getiriyorsunuz; geriye Almanya’da 5 yıllık oturum şartı var ama yabancılar dairesi inisiyatif kullanıp süresiz verebilir.

   İyi şanslar

 30. Merhaba iyi günler bir sorum olucaktı cevaplarsanız sevinirim benim eşim 2015 yılında Alman vatandaşı oldu aile birleşim olarak Almanya’ya gideceğim vize başvurusu yaptım eşim meslek yapıyor 2. Ayda bitiyor inşallah evimizi 2019 yılında tuttuk 2 sene oldu maaş yetmediği için red verirlermi bana 1100 1200 Euro falan maaş alıyor gideceğim şehir Bochum cevap verirseniz sevinirim.

  1. Oğuzhan bey merhaba,
   Eşiniz Alman vatandaşı ve meslek yaptığı, bitirmesine de yaklaşık 5 ay kaldığı için büyük ihtimalle size vize onayı verilebilir. Ya da size orada garantör olabilecek birinin yardımı da kabul görebilir. Kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü eyaletler ve yabancılar dairesi arasında tutum farklılıkları var ve memur inisiyatifi söz konusu. Zaten başvuruyu yapmışsınız. Umuyorum olumlu bir yanıt alırsınız.

   kolay gelsin

 31. Merhabalar melek hanım benim eşim alman vatandaşı bende türk vatandaşıyım 2 yıldır evliyiz bir kere başvuruda bulundum ev ve işi olmadığı için red verildi ve şimdi eşim 7 aylık hamile ve öğrenci çalışmıyor hamile olduğundan dolayı şu an vize başvurusundan bulunsam çocuk üzerinden vize çıkar mı acaba ne yapabilirim yardımcı olabilir misniz

  1. Vedat bey merhaba,
   Size tavsiyem hemen İdata’dan bir randevu talebinde bulunun. Ardından bağlı bulunduğunuz konsolosluğun vize bölümüne bir mail yazın. Malde İdata’dan aldığınız PNR numarasını, eşinizin durumunu ve doğumda eşinizin yanında olmak istediğinizi yazın. Mail ekinde de eşinizin kimliğini, hamile olduğunu belgeleyen doktor raporunu da ekleyin. Umuyorum size olumlu bir dönüş olur. Denemenizi tavsiye ediyorum.

   İyi şanslar

 32. Mrb eşim Almanya’ya çalısmaya gitti 3 yıldır orda oturum izni aldı bende çoçugumla vize basvurusu yaptım ama hala çağrılmadım 2 hafta oldu bu süre ne kadar sürer acaba bilgi verebilir misiniz lütfen. Birde oturum izni var ama vize çıkmama gb bir durum olabilir mi lütfen yardımcı olun

  1. Ayşe hanım merhaba,
   Eşiniz Türk vatandaşıdır diye düşünüyorum. Bu nedenle geliriniz sizi ve çocuğunu geçindirmesine yetecek düzeyde olması beklenir. Bu durumda (diğer vize evraklarında ve şartlarda bir sorun yoksa) vize alabilirsiniz.
   Anladığım kadarıyla vize randevusu için başvurdunuz ve hala görüşme için tarih almadınız. Pandemi nedeniyle bu süreler ne yazık ki uzuyor, çok fazla başvuru var ve vize bölümleri sağlık tedbirleri kapsamında tam kadro ile çalışmıyorlar. Yani az kişi ve dönüşümlü çalışma söz konusu. Bu nedenle randevu tarihleri için yer yer 3-4 hafta beklemek gerekebiliyor.

   Onlar size mutlaka dönüş yapacaklardır.

   Kolay gelsin

 33. Merhaba ben 2017 den beri Almanya’da yım
  Türkiye’de istenen A1 dil kursunu başarıyla tamamladım geldiğim den beri sadece ilk üç ay evraklarımı halletmek için çalışmadım yaklaşık 2.5 senedir aynı firmada kadrolu olarak çalışıyorum. Fakat oturma iznimi 1 er sene veriliyor hep 1 sene uzatılıyor bu normal mi.

  1. Merhaba Yasin bey,
   Bazı yabancılar dairesi Almanca öğrenmeniz gerektiğinden oturma sürelerini birer yıl uzatıyorlar. Siz B1 yaparsanız daha uzun süreli oturma izinleri alabilirsiniz. Hatta sonrasında süresiz oturma izni almaya da hak kazanırsınız. Almancanızı mutlaka B1 düzeyine çıkarmanızı tavsiye ediyorum.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba lar.Ben 7 yıllık evliyim.Eşim alman vatandaşı ve c ocugumuzda alman vatandaşı,eşim almanyada ikamet ediyor evimizi oraya taşıdık bizde yakınımızda kalıyoruz 3 aydır. vize başvurusunu eşim üzerinden yaptığımda dil isteniyor çocuk üzerinden yaptığımda ikametgah isteniyor ne yapmam gerekli yardımcı olursaniz çok sevinirim.

 34. Merhaba ben Türkiyeden müstakbel eşimi getirmek istiyorum alman vatandaşıyım yarım gün çalışıyorum ve sosyal yardım alıyorum alman vatandaşı olan biri eşlerini getire bilir diye duydum bu doğru mu eğer öyleyse önce Türkiyede nikah yapmamız gerekiyor mu bana güzel bir cevap verirseniz sevinirim mail olarak cevabınızı bekliyorum teşekkürler sevgilerimle .

  1. Öznur hanım merhaba,

   Alman vatandaşı olduğunuz için normalde sizden gelir beyan etmeniz istenmemesi gerekir. Fakat biliyorsunuz, olağanüstü zamanlardan geçiyoruz. Bu nedenle yabancılar dairesi inisiyatif kullanarak gelecek eşinizin de masraflarını karşılayacak kadar geliriniz olmasını talep edebilir. Bu durumu, bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu konularda uzman olan bir avukattan da görüş alabilirsiniz. En yakınınızda MBE Göçmen danışmanlığı veren Paritetischer wohlfahrtsverband bürolarına da sorabilirsiniz. Googleda bulunduğunuz şehir ve bu kurumu yazarsanız adreslerine ulaşırsınız. Bu göç danışmanlığı yapan kurumlar, yereldeki yabancılar dairesinin tutumlarını iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler.

   Nikah konusu sizin tercihinize bağlı. Almanya’da da nikah kıyabilirsiniz. Müstakbel eşiniz yine aile birleşimi vizesine başvuracak ama önden sizin nikah işlemleri için Standesamtla iletişime geçip gerekli evrakları hazırlamanız ve nikah tarihi almanız ve bu evrakında vize başvurusu esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 35. Merhaba

  Eşim alman vatandaşı, ben türk vatandaşıyım. Bu durumda cocuklarimiz hem Alman vatandasi hem Türk vatandaşı oluyormuş. Ilerki yaslarda cocuklarimiz icin bir ulke vatandasligi secmesi zorunlulugu gerekirmi yoksa cifte vatandas olarak mi kalacaklar.

  1. Hasan bey merhaba,

   Çocuklarınız, 2014 yılında çıkan yeni yasa çerçevesinde bir tercih yapmak zorunda değildir.

   Kolay gelsin

 36. Merhaba ben turkiyede makine mühendisliği bölümünden mezun oldum. Almanyaya kaçak bir şekilde geldim. Şuanda almanyadayim ve kaçağım.
  Almanyada nasıl oturum alırım lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Yüksek lisansa falan kayıt olsam bana oturum verirler mi. Evlilik dışında lütfen bana bir yol gösterin.

  1. Yusuf bey merhaba,

   Orada hangi gerekçelerle bulunduğunuzu bilemiyorum.
   Yüksek lisans, çalışma gibi durumlarda belgelerinizle yabancılar dairesine oturum almak için başvurmanız gerekecektir. Bu gibi durumlarda yabancılar dairesi size gidip Türkiye’den ulusal vize alın derle, genel eğilim bu yönde. istisnalar vardır mutlaka. Size tavsiyem göçmen danışmanlığı veren kurumlarla iletişime geçmeniz. Linki burada. Tam adresinizi yazarsanız size en yakın MBE danışmanlığı veren kurum çıkacaktır. Bunlar size nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaklardır.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   İyi şanslar diliyorum

 37. Merhaba,

  Ben 4 yildan uzun bir süredir ingiliz vatandasi ile evliyim. Son 2 yildir Almanyada yasamaktayiz ve 5 yillik gecici oturumum belgem var. Buraya tasinmadan önce 2 senede beraber Avusturya da yasiyorduk. Ancak anlasmazliklardan dolayi bosanma karari aldik. Normalde Almanya’ya tasindigimizdan beri tam zamanli bir iste calismaktaydim ancak önümüzdeki ay yeni bir ise baslayacagim. Bosanmamiz ben yeni ise basladigimda gerceklesirse, kendi oturumumu almakta bir zorluk yasar miyim? Eger bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  Iyi günler dilerim.

  1. Nur hanım merhaba,

   Eğer bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmışlığınız varsa eşten bağımsız oturum alma hakkınız doğar.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Üstteki linke adresinizi girdiğinizde size en yakın göç danışmanlığı veren kurum bilgisine ulaşırsınız. Lütfen onlarla iletişime geçin. Size bu konuda yabancılar dairesinin tavrı dahil gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır.

   Kolay gelsin

 38. Selamlar, Almanya’da alman bir kadından çocuğum var fakat evli değiliz. Suurekli iletişim halindeyiz. Evlenmeyi düşünmüyoruz. Bu şekilde benim onun evlenmeden Almanya’ya gitme gibi bir şansım var mı çocuğun babası olarak?

 39. merhaba ben almanyaya geleli 2 yil olacak b1 kursuna gidiyorum bi kizimiz var siddetli gecimsizligumiz var yaklasik 1 senedir ayni iste calismaktayim acaba süresiz oturum alabilirmiIm cocugumdan ayrilmak istemiyorum seni geri göndeririz diyor esim ayrilirsak

  1. Okan bey merhaba,

   Çocuğunuz Alman vatandaşıysa Almanya’da kalabilirsiniz, geri gönderilmezsiniz. Ayrıca aynı iş yerinde bir yıl çalıştığınız (B1 belgeniz var, uyum sağlamışsınız) için de eşten bağımsız oturum alma hakkınız var. Süresiz oturum almasanız bile sizi göndermeyeceklerdir. Lütfen Almanya’daki haklarınız öğrenmeye çalışın.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Yukarıdaki linke tam adresinizi girdiğinizde size en yakın göç danışmanlığı veren kurum çıkacaktır. Lütfen bu kuruma gidip durumunuzu anlatın,size yol göstereceklerdir.

   Kolay gelsin

 40. Merhaba ben iki senedir almanyadayim esimle ilk alti aydan sonra siddetli gecimsizlik nedeniyle ayrildik yani ayni evde yasamiyoruz ben 13 ay ayni is uerinde calistim bosanma davamiz bitmedi ama ayriyiz bu 1 yillik calisma yasasindan yararlanmak icin ayni evdemi ikamet etmek zorundayiz tsk ler

  1. Metin bey merhaba,

   Boşanma davasının açıldığı tarihte bir yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmış olmanız gerekmekte. Yoksa sorun çıkarabilirler.
   Bu linke adresinizi girin, size en yakın göç danışmanlığı veren kurumların iletişim bilgileri çıkacak. bu konuda yabancılar dairesinin tutumunu da bildiklerinden size yardımcı olacaklar diye düşünüyorum.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Kolay gelsin

 41. Merhabalar..
  Kuzenimle birlikte almanyaya gitme planımız var almanyanın bremerhaven kentinde dayım yaşıyor ve kendisinin 2 adet ufak çaplı dükkanı var fakat malesef bizi işçi olarak aldıramıyor oraya.. Konuştuğum bir danışman almanyadan büyük bir firmadan size davetiye yollayıp 1yıllık oturma izni hakkı verdirtebilirim dedi ve 1 yıl dolmadan istediğiniz zaman dayınız sizi yanında çalıştırabilir dedi.. Bunun ne kadar gerçekçi olduğunu sormak istiyorum?

  bende dolandırılmak istemiyorum çünkü atıyorum bana iş teklifi gönderecek olan firma berlinde ama ben bremerhaven a gidicem… İş sözleşmesini fesedip yapabilirsiniz dedi oturum izniniz iptal olmaz dedi başka Bi işe geçebilirsiniz dedi.. Bana mantıklı gelmedi söyledikleri ve eğer böyle birşey oluyorsa da bunun bildiğiniz örnekleri var mıdır? Nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz?

 42. Merhabalar,
  7 sene önce Türkiye’de Alman vatandaşı olan eşimle evlendik. 4 yaşında çocuğumuz var Türkiye’de doğum yaptı ama Alman vatandaşlığı aldık. 1 senedir Almanya’da yaşıyoruz ama boşanmak üzere başvuru yapacaz. Benim 2023 yılına kadar vizem var şuan. Almanca kursuna gidiyorum. Pandemi sürecinden dolayı henüz kursun ne zaman biteceği ve sınava ne zaman gidereceğim tam belli değil. Hiçbir iş yerinde de çalışmadım. Jobcenter yardımı ile geçiniyoruz. Boşandıktan sonra oturumumun iptal olması gibi bir durum söz konusu olur mu?
  Bide B1 dil belgesini alamaz isem ayrıca şuanlık pandemi durumundan dolayı iş bulup çalışmakta zor olduğundan ve çalışmadığım
  için oturum da yine sorun yaşar mıyım?

  1. Hakan bey merhaba,

   Almanca kursunu olanaklar el verdiği ölçüde devam edin. Sınavlar mutlaka açılacaktır. B1+uyum sertifikanız olması sizin için büyük avantaj.
   Bu arada part time işler de bulmaya çalışabilirsiniz bence. Mesleki bir diplomanız-beceriniz yoksa kolay iş bulabileceğiniz, geleceği olan bir meslek eğitimi yapmanızı öneririm. Mesleki eğitim iş bulmada büyük kolaylık sağlayacaktır.
   Ayrılma durumunda Alman vatandaşı bir çocuğunuz olduğu için sizi göndermek istemezler ama bu tek başına yeterli olmayabilir. Kendi geçiminizi sağlamaya çalışın.

   B1 düzeyinde Almancanız yoksa, çalışmıyorsanız kısa süreli oturma izni alırsınız.

   Kolay gelsin

 43. Merhabalar 2 sene 8 ay evli kaldım eşimle ev araba vs aldık krediyle.
  Şuan boşanma aşamasındayım
  2 yıl bir işverene bağlı olarak tam çalıştım sosyalden yardım almadım .
  Korona dolayısıyla işten çıkarıldım.
  4 aydır çalışmıyorum korona bitince fess olarak bir iş verene bağlı olarak işe başlıcam.
  Kısıtlamalar kalkınca oturumum ne olur bu durumda. Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Ahmet bey,

   Boşanma işlemleri başlamadan önce aynı iş yerinde en az 1 yıl boyunca çalıştıysanız eşten bağımsız oturma izni alma hakkınız doğar.Ne zaman boşanmaya karar verdiniz, ne zaman dava açıldı; dava açıldığında aynı iş yerinde ne kadar sürelik çalışmanız var, bunlar önemli. O nedenle bu ayrıntıları rahatlıkla göç danışmanlığı merkezlerindeki danışmanlarla konuşabilirsiniz.
   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Kolay gelsin

 44. Merhaba melek hanım.
  1 yıl aynı işyerinde çalışarak eşten bağımsız oturma izni alındıktan sonra işyeri değiştirilebilinir mı ? Yani önemli olan çalışmak mı aynı işyerinde çalışmak mı ?

  1. Merhaba Gaye hanım,
   Eşten bağımsız oturma izni, aynı iş yerinde 1 yıl boyunca çalıştıktan sonra mümkün. Aynı iş yeri yani kesintisiz çalışmak önemli. Sonrasında iş yeri değişikliği sorun olmaz.
   Bu arada Almanca düzeyinizi de B1 yapmaya,yani uyum sertifikası almaya çalışın.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir