Meslek Eğitimi/Gönüllü Sosyal Hizmet

Posted by

Woodwork apprenticeship

Almanya’da meslek eğitimi:

Yeni yasa kapsamında artık Türkiye’de alınan meslek lisesi, sağlık meslek lisesi ve genel lise eğitiminden sonra, gerekli şartları sağlayan öğrenciler Almanya’da meslek eğitimi alabilirler.
Özellikle de şuanda eleman açığı çok olan meslek dallarında (sağlık alanı ve teknik alanlar) , Almanya’da 3 yıllık meslek eğitimi alarak mezun olduklarında orada çalışmaya ve yaşamaya devam etme hakkına sahip olacaklar.
• Bu haktan ancak 25 yaş altı gençler yararlanabilir.
• Meslek eğitimi, ihtiyaç olan bir dalda olmalıdır. Federal İş Ajansı’nın onayı gerekebilir.
• Ancak, Almanya dışında bir Alman okulundan mezun olunmuşsa bu onaya ihtiyaç olmaz.
• Meslek eğitimi için dil şartı B1’dir.
• Meslek eğitiminden önce, yeni yasa kapsamında 6 aylık “meslek yeri arama vizesi” de alıp, meslek eğitimi yapacağınız işverenlerle görüşmeler yapmak üzere Almanya’ya gitme hakkınız vardır. Bunun için B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve bu süre zarfında geçiminizi finanse edebilmeniz gerekmektedir. Meslek yeri bulmanız durumunda oturma izni alıp eğitime başlayabilirsiniz.
• Meslek eğitiminin süresi en az 2 yıl olmalıdır.
• Meslek eğitimi esnasında eğer para alacaksanız bu, geçiminizi sağlayabilmeli, yoksa eksik olan kısmı tamamlamanız gerekir.
• Ancak meslek eğitiminden önce dil kursuna gidilecekse en az A2 düzeyinde Almanca istenir.
• Meslek eğitimi esnasında ayrıca herhangi bir işte haftalık
10 saat çalışma olanağınız var.
• Eğitim bittikten sonra, iş bulmanız için 6 aylık bir oturma izni verilir.
www.arbeitsagentur.de/bildung/ausbildung/ausbildungswegeim-ueberblick
En fazla açık olan meslekler: www.make-it-in-germany.com/de/
studium-ausbildung/ausbildung/gefragte-ausbildungsberufe/mechatronik
Duale Ausbildung:www.make-it-in-germany.com/de/studiumausbildung/
ausbildung/was-ist-ausbildung/dual
www.ausbildung.de/ratgeber/ausbildungsarten


Gönüllü Sosyal Yıl/ Freiwilliges Soziales Jahr
15-27 yaş arasındaysanız kamu yararına çalışan sosyal kurumlarda ortalama 1 yıl çalışıp-öğrenerek, iş yaşamını, meslekleri tanıyarak geleceğinizi daha sağlıklı planlayabilirsiniz. Bu süre zarfında Almancanızı ilerletip, sosyal çevrenizi genişletmeniz önemli. Diplomanıza uygun bir iş bulmanız halinde oturma izni almanız mümkün. Sosyal yıl süresince, haftada 40 saat çalışmanız gerekir, temel ihtiyaçlarınız karşılanır. Başvurular Temmuz-Eylül arasında başlar. Gönüllü sosyal yıl süresince meslek eğitimi için (Ausbildung) şartları oluşturmanız durumunda meslek eğitimiyle devam etme şansınız da olur.
www.drk. de/freiwilligendienste
Almanca dil düzeyi: Tercihen B1, bazı durumlarda A2.
Staj-Hospitasyon: Staj ya da hospitasyon için de Almanya’ya
gidilebilir.
Ayrıntılı bilgi için: “www.tuerkei.diplo.de/tr-tr/
service/05-VisaEinreise/-/2307308”

www.tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise/-/2307308

117 comments

 1. Merhaba eğitim fakültesi sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum Almanya’da sosyal pedegog alanlarında BAMF gibi kurumlarda calisabilir miyim . Bir arkadaşım turkiyede sosyoloji mezunuydu ve bu alanda çalışmaya basladi fakat kendisi almanyaya mülteci olarak gelmişti ve dili de a2 seviyesindeydi yine de ise başladı bu alanda . Ben de B1 dil sertifikami Mart ayında alacağım . Bamf gibi kurumlarda calisabilir miyim . Yada B1 sertifikası ile kindergarten gibi yerlerde eğitim verebilir miyim ?

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Arkadaşınız sosyoloji mezunu ve Almanya’da olduğu için bu konumda iş edinme şansı olmuştur ancak sizin için ne yazık ki bu kadar kolay olamayacak. Çünkü Türkiye’den amaca uygun evraklarla ulusal vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Eğitiminiz bahsedilen alanlar için uygun değil. Master ya da meslek eğitimi düşünülebilir.

   Dilerseniz web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi arayabilir ve durumunuza uygun bilgileri paylaşabilir ve önerilerde bulunabilirler.
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 2. Merhaba ben 25 yaşındayım bu sene diyaliz teknikeri olarak mezun oluyorum haliyle bir tecrübem yok uygulamalı eğitimler dışında. Şu an almanca öğreniyorum A2 seviyesindeyim ve mezun olmadan çok daha iyi seviyeye gelmeyi planlıyorum. İstiyorum ki yeni mezun olarak direkt kendimi Almanya’ya atabileyim denkliğimi alıp. Tecrübem olmadığı için şansım az mı ya da ausbildung yapmamı mı isteyecekler öyleyse ücretini nasıl karşılayacağım acaba en azından bu eğitimin ücretini karşılayacak bir maaş vs veriliyor mu ausbildung yaparken. Cevap verirseniz çok mutlu olurum

  1. Merhaba Nesrin Hanım,

   Diyaliz hemşiresi, Almanya’da hemşirelik eğitiminden sonra ek eğitimlerle alınan bir unvan.
   Bu nedenle karşılık olarak referans meslek dolayısıyla müfredat olmadığından denklik yaptırmak mümkün değil.
   B2 düzeyinde Almanca öğrenerek meslek eğitimi yani Ausbildung yapmanızı öneririm. Meslek eğitimi uygulamalı bir süreç olduğu için eğitim süresince de yaşam giderlerinizi karşılayabilecek bir maaş alırsınız.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba ben aşçılık yapıyorum türkiye deki mesleğimde aşçılıktı burada aşçılık meslek eğitimi yapmak istiyorum totalde kaç sene eğitim görmem lazım

    1. Merhaba İbrahim Bey,

     Aşçılık alanındaki meslek eğitimi (Ausbildung) 3 yıl sürer. Bu konuda sizin bilgi, beceri ve deneyiminiz varsa daha erken bitirme şansınız olabilir.

     Bilginiz olsun

 3. 30.000 euroluk sağlik sigortası olayını nasil halledicez nasil yapicaz bundan kurtulmanin bir yolu yok mu

  1. Merhaba Abdulkadir Bey,

   Bu standart bir seyahat sağlık sigortasıdır. Üç aylık sigorta için yaklaşık 15-20 € ödemesi olur. 30.000 € sigortanın kapsamı, bu meblağı yatırmak gerekmiyor.

   Bilginiz polsun

 4. Ausbildung için yaş sınırı yok eğitiminizi turkiyedeyken bulmussaniz ancak Almanya’ya gelip ausbildung ariyorsaniz o zaman 25 yaş sınırı olur

 5. Merhaba Melek Hanım, Almanya’ya 2019 yılında ailemle birlikte geldim. 29 yaşındayım. Alman vatandaşlığım var. Obsesif Kompulsif Bozukluk hastasıydım. Türkiye’de rahatsızlığımdan dolayı üniversiteyi terk etmek zorunda kaldım. Babam Subaydı. Türkiye’de çok fazla tayin gördük. İlköğretimi Ortaokulu Liseyi farklı farklı şehirlerde okudum. Okuduğum okullarda iyi değildi. Çok fazla okul değiştirdiğim için içime kapanık bir insan haline büründüm. Hastalığım dolasıyla da kimseyle kolay kolay anlaşamıyorum. Çok zor bir insanım. Hiç arkadaşım yok. Okumayı yazmayı da hiçbir zaman sevmedim. Ne zaman dersin başına geçsem beni stres basıyor. Yapamıyorum. Almanya’ya Frankfurt Havalimanında çalışmak için gelmiştim. Ancak oradaki çalışma koşullarını ve iş ortamını hiç beğenmedim. Babam 29 yaşıma kadar hiçbirşeyimi eksik etmedi. Herşeyi Babamda gördüm. Bende istiyorum ki iyi bir işim gücüm olsun. Ancak bunun için çalışmak gerekiyor. Eğer B1 sertifikası alabilirsem belki bir işim gücüm olacak. Almanca Kursuna gidiyorum ama moralim çok bozuk. Almanca gramer çok zor ve karışık. Her gün strese giriyorum. Uykular haram oldu. Ne yapacağımı şaşırdım. Çok geç anlayan bir insanım. Hiçbirşeyi kolay kolay anlayamam. Çok düşünürüm. Zoru başaramıyorum. 4 ay sonra 30 yaşına gireceğim. Her gün iyi bir işim olacak mı diye düşünüyorum. Evde huzur kalmadı. Okb bozukluk benim geleceğimi mahvetti. Bana bir tavsiye verin ne olur! Ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba Tarkan Bey,

   Öncelikle çok geçmiş olsun.

   Bu konuda Almanya’da alabileceğiniz terapi yöntemleri ve katılabileceğiniz kur programları vardır. Bunlardan yararlanmanızı öneririm.

   Ayrıca beklentilerinizi var olan eğitim ve yetenekleriniz düzeyine çekmeniz stresinizi azaltacaktır diye düşünüyorum.

   İyi şanslar

 6. Merhaba ben şuanda Avusturyada yaşıyorum ve Açıkögretim üniversitesi Sağlık kurumları işletmeciliği Önlisans mezunuyum.Ausbuildung için ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz?şuanda zaten hali hazırda Almanca dil kurslarına gidiyorum.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Leyla Hanım,

   Ne yazık ki Avusturya yaslarını bilmediğim için size bu konuda yardımmcı olamıyorum. Avusturya’da da mutlaka göç danışmanlığı birimleri vardır, ayrıca Avusturya İş Kur’dan da bu konularda danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 7. Merhabalar endüstri meslek lisesi mezunuyum cnc makina bölümü olarak bitirdim bir sene staj yaptım Almanya da cnc operetörü nasıl olurum yardımcı olur musunuz ?

 8. Merhabalar ben sosyal hizmet lisans bölümünü bitirdim. 6 yıllık iş deneyimim mevcut. Almanya gidebilmem için hangi şartları karşılamam gerekiyor?

  1. Merhaba Aylin Hanım,

   Eşdeğerlilik tespiti yaptırmanız, en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz durumunda iş başvuruları yapabilirsiniz. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

  2. Açık Lise mezunuyum. Alman Dili ve Edebiyatı 2. sınıf öğrencisiyim. Almanya’da Erzieher olarak Ausbildung yapabilmem için Açık Lise diplomam kabul edilir mi? Yoksa Türkiye’de en az 8 yıl öğretim gördüğümü kanıtlamak için lisans diploması isterler mi eğer Açık Lise diploması kabul edilmezse?

   1. Merhaba Eren Bey,

    Lise diplomasının denkliğini yaptırmak gerek. Ancak açık lise müfredatı meslek eğitimi için yeterli olmayacaktır. Bu durumda fark derslerini Almanya’da tamamlamayı düşünebilirsiniz.
    Ayrıntılar için bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

    https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

 9. Merhaba , ben sosyal hizmet lisans muzunuyum. 6 yıllık alan deneyimim var. Almanyaya gidebilmem için hangi şartları sağlıyor olmam gerekiyor?

  1. Merhaba Aylin Hanım,

   Eşdeğerlilik tespiti yaptırmanız, en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz durumunda iş başvuruları yapabilirsiniz. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 10. Merhabalar ben lise mezunuyum üniversite sınavına hazırlanıyorum 2 yıllık anestezi bölümü seçsem gidebilirmiyim yine de mesela 2 yıllık eğitimi tamamladıktan sonra mı başvuru yapıyoruz? Bide bildiğim kadarıyla yks puanı ayt bölümü de önemliymiş vize için doğru mu acaba
  Yardımcı olursanız sevinirim 🙏

  1. Merhaba Melek Hanım,

   Ön lisansı bitirmeniz durumunda mezuniyet diplomanız önemli olacak. Denklik yaptırmak ve B2 düzeyinde Almanca da öğrenmek gerekir. Denklik için de tercihen 2-3 yıllık mesleki deneyim edinilmesini öneriri denklik kurumları.

   Bu nedenle B2 düzeyinde Almanca öğrenerek meslek eğitimini Almanya’da da yapabilirsiniz. Meslek eğitimi esnasında aynı zamanda uygulamalı eğitim olacağı için de kısmi olarak maaş da alabiliyor olacaksınız.

   Ayrıntılı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 11. 30 yaş üstü kişilerin ( b2 almancası olan ) ausbulding için blok hesap göstermesi zorunlu mu? devlet yardım etmez mi?

  1. Merhaba Batu Bey,

   Meslek eğitimi/ Ausbildung Almanya’da bir iş akdidir, iş sözleşmesi gibidir. Bu nedenle çoğu kez eğitim maaşı söz konusu olur, bu durumda eğitim esnasında alacağınız maaşınızın yaşam giderlerinizi karşılayabilmesi gerekir. Eğer yok ise ve geçiminizi kendiniz sağlıyor iseniz bir bloke hesap açtırmış olmanız gerekir. Aylık 1027 Euro ya da bu konuda garantör olacak bir yakınınız varsa o da söz konusu olabilir.

   Kolay gelsin

 12. Merhaba,2 yıllık paramedik mezunuyum.Stajlar dışında hiçbir tecrübem olmadığı için ausbildung yapmak istiyorum.şuanda A2 seviyesinde Almancam var B1,B2 seviyesine geldiğinde ausbulding için yer aramaya başlayacağım.Size sorum şu ki paramedik olarak mı aramam gerekiyor yoksa hemşirelik,hemşirelik asistanı,hemşirelik uzmanı olarak mı?

  1. Merhaba Beyzanur Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz yer bulma konusunda avanataj olacaktır. Hemşirelik-çocuk hemşireliği-hasta yaşlı bakım alanında çok açık olduğu için sözleşme bulma olasılığı daha yüksek diyebilirim. Bu arada ilk 2 yıl bu üç alanda genel eğitim alınıyor; 3 yılda bölüm seçmek mümkün.

   Kolay gelsin

 13. Merhaba 32 yaşındayım turkiyeden almanca b1 sertifikami aldım kızım alman vatandaşı 8 yaşında benimle yaşıyor onunla birlikte almanyada oturum sağlayabiliyormusum almanyaya gelme planım var lise mezunuyum sizce hasta ve yaşlı bakıcı olarak ausbildung yapabilir iyim?

  1. Merve Hanım Merhaba,

   Vize başvurusunda birlikte gideceğinizi söylemeniz durumunda birlikte gitmek mümkün.

   Ausbildung yapma hakkınız da var. Ancak B2 düzeyinde Almanca bilmek gerekir. Düzeyinizi yükseltmenizi öneririm.

   iyi şanslar

 14. Merhaba 26 yaşındayım önlisans grafik tasarim mezunuyum almancam şuan b1 düzeyinde ( eğitim devam ediyor ) almanyada hemşirelik üzerine ausbildung yapmak istiyorum kabul alır mıyım?

  1. Merhaba Özge Hanım,

   Ausbildung için B2 düzeyinde Almanca bilmek gerek, bu eğitim için görüşme yapılırken de avantaj sağlayacaktır.

   Bu alanda görüşme yapılan kurumu ikna ederseniz kabul alabilirsiniz. Mesleki temas avantaj olacaktır. Lise diplomanız önemli.

   Kolay gelsin

 15. Merhabalar melek hanım hemşirelik üzerine kabul almak için acaba Türkiye’den avantaj sağlayacak şeyler soylermisinz ne yapmam gerekiyor burdayken kurs falan ?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 16. Merhaba 33 yasindaym almanca ogretmenligi mezunuyum 2 yillik ucretli ogretmenlik deneyimim var. Almanyada telafi egitim almam gerekiormu ogretmenlik yapabilmem icin. Yada ausbildung yapabilirmiyim verkäuferin olarak

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 17. Merhaba,
  Aşçılık otel konaklama önlisans mezunu ve alanında 1 yıl aşçılık tecrübesi olan, Almanca A1 düzeyinde,
  Almanya’dan (restoran) iş sözleşmesi aldığında direk çalışma vizesi alabilir ve çalışabilir mi? (denklik almadan)
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Ön Lisans olduğu için denklik yaptırmadan vize alma şansınız yok.

   Bilginiz olsun

 18. Merhaba hocam 16 yaşındayım şuan teknik lisesi makine öğrencisiyim seneye kadar almancamı b1 yapıp okulu bırakıp kendi bölümümde Ausbildung yapmak istiyorum internette minumum Ausbildung yaşı 16 olarak gördüm bu acaba türkler içinde geçerli mi yoksa almanlar için mi tanıdık işyeride var onay alabilirim ayrıca bankada herhangi bi para göstermem gerekiyor mu gerekiyorsa ne kadar? yada bu programın bi ücreti var mı?

  1. Hilmi Bey Merhaba,

   Ausbildung yapabilmek için en az lise mezunu olmak gerekir. Almanca öğrenirken bir yandan da mümkünse mesleki deneyim edinmenizi ve mezun olunca da denklik yaptırmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 19. Selamlar. Mümkünse bir konuda görüşlerinizi merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim.

  ekmek ve gül sitesinin röportajında hasta bakıcı bir kadın şöyle bir beyan vermiş: Sapıklık yapanlar, dövenler de var. O sana saldırabilir ama sen ona bir şey yapamazsın. İtiraz bile etsen suçlu sayılıyorsun. Çok zor bir iş ama ben severek yapıyorum.’

  Yani bana taciz ve fiziksel şiddet olacak ama buna itiraz dahi edemeyeceğim, öyle mi? Sizce de bu anormal bir durum değil mi? Biz oraya hak hukuk belli diye gidiyoruz ama bakıcılar bu kadar hor görülüyorsa Türkiye’de kalalım daha iyi. Nasıl iştir anlamadım.

  1. Merhaba Arzu Hanım,

   Her alanda çalışan ve hizmet alan hakları gözetilir diye düşünüyorum. Böylesi bir durumda kurum içinde hak arayışı yapılabilir. Bu gibi durumları genellememekte yarar olur diye düşünüyorum. Her yerde ve işte olduğu gibi bazı olumsuzluklar olabilir. Önemli olan kurumun bu tür durumlardaki tavrı.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba, dual Ausbildung için vize başvurusuna başlayacağım. Ancak ZAV belgesi için başvuru yapma hakkım var mı? Sanırım ZAV süreci daha hızlandıran bir belge ama dual ausbildung de bundan faydalanabiliyor muyuz emin değilim. Açıkçası hiçbir yerde bu bilgiyi bulamadım. Bir de size danışmak istedim.

  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   ZAV belgesinden kastınız nedir? ZAV uluslar arası kalifiye eleman merkezi. Ausbildung yapmak isteyenlerin lise diploma denkliği, eğitimi sözleşmesi ve okuldan eğitim planını vize için ibraz etmesi gerekir.

   Bana ulaşabilirseniz durumu açıklığa kavuşturmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 21. Merhaba
  Ben Lise mezunu hemşireyim.2 yıllık yaşlı bakımı okuyorum ve son 1 yılım kaldı . 28 yaşındayım. 5 yıldır Kamu da nöroloji servisinde çalışıyorum. Daha önce de NICU da 3 yıl çalıştım . Almanya da mesleğime devam etmek istiyorum. Denklik alabilmem mümkün müdür sizce ?Anabin de bölümümü buldum ama kendi üniversitem yok nasıl bir yol izleniyor bilemiyorum.
  Veya Ausbildung yapabilir miyim ? Sadece A1 düzeyi Almancam var.
  Teşekkür ederim ☺️

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Meslek lisesinden 2016 yılından önce “hemşire” unvanıyla mezun olduysanız lise diplomanızın da denkliği yapılabilir. 2 yıllık ön lisans için de denklik yapılabilir. Deneyiminiz bu alanı kapsıyorsa onu da belgeleyerek denkliğe başvurabilirsiniz. B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerek. Denklik durumuna göre Ausbildung da yapma şansınız olabilir.

   Kolay gelsin

 22. Merhaba

  Bir devlet kurumunda düz memurum ve mekatronik önlisans bölümünden mezun oldum ama bu alanda iş tecrübem yok yaşım 29. Almanya’ya gidebilmem için bana ne önerirsiniz Almanca öğrenip Ausbildunga başvurmak mı mantıklı olur yoksa denklik almak mı?

  1. Merhaba Celal Bey,

   Almanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm. Diplomanıza uygun bir iş bulamama durumunda öğrendiğiniz Almanca ile meslek eğitimi şansı da yakalarsınız.

   Kolay gelsin

 23. Merhaba,
  33yaşındayım. Tıbbi sekreterlik önlisans ve eczane teknikerliği ön lisans mezunuyum. 6 yıllık hasta danışmanlığı tecrübem var . Almanca öğrenmeye çalışıyorum. Siz denklik mi yoksa ausbildung mu mantıklı olur?

  1. Merhaba Yeliz hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenip ihtiyaç çok olan bir alanda Ausbildung yapmak bence daha mantıklı olabilir.

   Kolay gelsin

 24. Merhaba
  32 yaşındayım lise mezunuyum aöf öğrencisiyim özel güvenlik kimliğim ve sertifikam var denlik belgesi alabilirmiyim alabilmek ne yapmalıyım B2 seviyesinde almanca yeterlimi benim çocuklarım ve eşim için nasıl bir yol izlemeliyim ve almanyada nasıl bir meslek seçmem lazım
  teşekkürler

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Sertifikalar üzerinden vize alıp gitmek mümkün değil. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi olması gerekir.

   Diplomaya uygun iş bulma aşamasında B2 avantaj olacaktır. Siz çalışma vizesi aldığınıza aileniz de aile birleşimi vizesine başvurabilir.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Şartları sağlamanız durumunda bir sakınca olduğunu düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 25. Merhaba lise mezunuyum şuan lisans okumaktayım Almanca B2 seviyesini tamamladıktan sonra ausbulding yapabilir miyim yaşım 23 yarışmacı olursanız sevinirim

  1. Gizem Hanım Merhaba,

   Meslek eğitimi için bir sözleşme edinmeniz durumunda meslek eğitimi için gitme şansınız vardır.

   iyi şanslar

 26. merhaba anadolu lisesi mezunuyum ausbildung yapabilirmiymi yapabilirsem ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Ausbildung yapmak mümkün. Burada alan olarak sizin isteğiniz önemli.

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmek ve meslek eğitimi sözleşmesi edinmek gerekir.

   Kolay gelsin

 27. Melek hanım merhaba,
  Liseden acil tıp teknisyeni mezunuyum. İki üniversite okudum .iş sağlığı ve güvenliği/ laborant ve veteriner sağlık.
  Sağlık personeli olarak yaklaşık 12 yıldır çalışıyorum.Denklik alabilmem mümkün mü? Ve ya ausbildung a mı başvurmalıyım.
  A2 düzeyinde Almancam var.
  Teşekkür ederim.

  1. Merve Hanım Merhaba,

   Bize ulaşın denklik için sizi yönlendirelim. B2 düzeyinde ALmanca hedeflemeniz gerek.

   Kolay gelsin

 28. Merhabalabar 37 yaşında işletme mezunuyum 12 senedir muhasebe ve finans üzerine çalışıyorum almanca bilgim A1 Seviyesinde finans üzerine Ausbildung yapma imkanımız var mı ya da direk dil bilgilerimizi tamamlayıp iş başvurusu mu yapmalıyız bu arada eşimin dayısı almanyada işveren onun bize ne gibi katkısı olabilir ?

  1. Merhaba Seda Hanım,

   Akrabanız size işletmesinde diplomanıza uygun bir iş pozisyonu verebilirse gitme şansınız var. Almanca düzeyinizi yükseltmenizi öneririm.
   Ausbildung için B2 düzeyinde Almanca ve eğitim alacağınız bir işyerinden de meslek eğitimi sözleşmesi almak gerek.

   İyi şanslar

 29. Merhabalar,
  Ben bir Anadolu lisesi mezunuyum ve İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında lisans eğitimimi tamamladım. Ausbildung başvurusu yapmak için sadece lise diploması yeterli olacak mıdır yoksa lisans diplomasını da sunmam gerekli mi ? Bunun yanında, Almanya’da farklı bir meslek öğrenmek amacıyla Ausbildung yapabilir miyim ? Ausbildung için Almanya’da okul okumam gerekli mi ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim, kolaylıklar dilerim.

  1. Merhaba Can Bey,

   Ausbildung için lise diploması yeterli.
   Ausbildung uygulamalı bir eğitimdir. Değişmekle beraber genel olarak 2 gün meslekle ilgili teori bilgiler için meslek okuluna gitmek, haftanın 3 günü de iş yerinde uygulamalalı olarak çalışarak işi öğrenmek söz konusu. Bunun için meslek eğitimi yapmak istediğiniz alanla ilgili bir iş yeri bulmak ve oradan meslek eğitimi sözleşmesi edinmek gerek. B2 düzeyinde Almanca da eğitim için gerekli dil düzeyidir.

   Kolay gelsin

 30. Merhaba Merve Hanım,
  Ben Türkiye’de muhasebe finans bölümü mezunuyum . Almancam da A2 seviyesinde (goethe) belgeye sahibim yaza kadar b1 e tamamlamaya çalışıyorum . Sorum şu farklı bir meslek dalında da Ausbildung yapabilir miyim?(örneğin: Büro yönetimi, Satış pazarlama elemanı gibi

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   Yapmak istediğiniz alanda bir meslek eğitimi sözleşmesi almanız durumunda vize alırsınız. Ancak Türkiye’deyken bu gibi alanlarda meslek eğitimi sözleşmesi edinmek biraz zor. Tanıdıklarınız belki bu konuda size yardımcı olabilir. B2 Almanca düzeyine ulaşmanızı öneririm. Bu düzey şansınızı artırır.

   Kolay gelsin

    1. Ceylan Hanım,

     Web sayfamızda proje çalışanları kısmından ietişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 31. Merhaba ben ön lisans sosyal hizmetler muzunuyum b1 sertifikası için çalışıyorum hiç deneyimim yok denklik veya yarı denklik alabilir miyim acaba bir de hasta bakıcısı olarak ausbildung yapsam eğitimi kaç yıl sürer acaba

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Hiç deneyiminiz yoksa Ausbildung yapmak daha mantıklı olabilir.

   3 yıl sürer ve bu süre zarfında stajyer maaşı aldığınız için yaşam giderlerinizi de karşılayabilirsiniz.
   Meslek eğitimi için B2 düzeyinde Almanca sertifikasına ihtiyacınız olacaktır.

   Kolay gelsin

 32. Merhabalar,

  Sağlık meslek lisesi sağlık bakım teknisyenliği mezunuyum. Türkiyede önlisans bilgisayar programcılığı okuyup almanyada çalışmak istiyorum. Bunu yaparken de normal ausbildung (firmada çalışılmayan ausbildung, dual değil yani diğerini unuttum) normal ausbildung veya duale studium yapmam mümkün mü. Ausbildunga kabul alırken üniversite mezunları dahil NC ye bakıyolar mı. Ausbildung yapmak için illa lisans düzeyinde üniversite kazanıp sıralamada da prestijli bir sonuç mu almak gerekiyor (örneğin: 0-10k ya girmek). Ausbildungta Üniversitelerin veya firmaların ders dışı aktivite katılım gibi (proje bitirmek vs. Kabul için gerekli şartlar anlamında söylüyorum) B2 seviyesinde almanca öğrenmek ve ilerde de bunu geliştirip C1 e yükseltmek istiyorum. Ausbildung ücretleri kaç eurodur. Kabul almak için gerekli tüm şartlar nelerdir. Ekstra ne yaparsam daha kolay kabul alabilirim. Önlisans diplomamı yüksek tutmaya çalışıcam (4.5 ve üzeri ) Sorularım bu kadar 🙂

  1. 0-10k dan sonraki cümleyi eksik yazmışım. Üniversiteler veya firmalar derş dışı aktivitelere katılım vs şart istiyorlar mı demek istedim .d

  2. Kağan Bey,

   Tüm sorularınızı cevaplamak mümkün değil.
   Web sayfamızdan proje çalışanları kısmından bize ulaşın. Sorularını cevaplayalım.

   Kolay gelsin

 33. Merhabalar ben güzellik uzmanlığı mezunu değilim.Mimari restorasyon mezunuyum ve bu alanda deneeyimim yok.Güzellik uzmanlığı dalında mesleki eğitim aldım ve sertifikam var.Bu belge ile Almanya da güzellik uzmanlığı dalında iş arama vizesiyle gelebilir miyim acaba?.

  1. Merhaba Nilüfer hanım,

   Sertifikalarla Almanya’da iş sözleşmesi edinseniz bile vizeniz onaylanmaz. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi size vize sağlar.

   Bilginiz olsun

  1. Merhaba İlker Bey,

   Derselere girebilme hakkı C1 düzeyinde Almanca sertifikası ile alınır.
   Master için aylık bloke hesaba aylık 861 €x12 yatırmak gerek. Bunlar sizin Almanya’daki yaşam giderleriniz için gereken meblağ. Bunun haricinde C1 düzeyine ulaşmak için gidilecek kursların ücretleri bulunur.

   Bilginiz olsun

 34. Merhabalar, 2022 yılı içinde Almanya’da Ausbildung sürecime başlamak istiyorum fakat İngilizce dil becerilerim her ne kadar B2 düzeylerinde olsa da, Almanca dil becerilerim A2 düzeyinde ve üzerine çalışmaya devam ediyorum. Başvurular ve Ausbildung için dil eğitimi hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

  1. Alparslan Bey,

   Ausbildung için istenen dil düzeyi en az B1 tercihen B2 düzeyinde olması gerekir.
   Diğer sorular için epey ayrıntılı açıklama gerekir.

   Lütfen telefonla projeden arkadaşlarıma ulaşın. Bu konuda size ayrıntılı bilgi verirler.

   Kolay gelsin

 35. Merhaba, ”Almanya’da 3 yıllık meslek eğitimi alarak mezun olduklarında orada çalışmaya ve yaşamaya devam etme hakkına sahip olacaklar. Bu haktan ancak 25 yaş altı gençler yararlanabilir.” yazmışsınız. Buradan yola çıkarak 25 yaşın üzerinde meslek okulu bitiren gençlerin mesleklerinde iş bularak Almanya’da kalma hakkında sahip olmadıklarını anlıyorum, doğru mudur?

  1. Merhaba Ece Hanım,
   25 yaş sınırı sadece meslek eğitim yeri arama vizesi için geçerlidir. Direk meslek eğitimine gidecekler için bir yaş sınırı yoktur. Bitirince de yine yaşla ilgili bir sınırlama yok. Alanınızla ilgili iş sözleşmeniz olduğu sürece Almanya’da kalabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım selamlar. Sizce 30 yaş için Ausbildung eğitimi çok geç sayılır mı yoksa şansımı denemeli miyim? 🙂 Teşekkür ederim.

    1. Arzu Hanım,

     Bazı alanlarda eleman sıkıntısı çok olduğu için bu yaşlarda da meslek eğitimi için bir yer bulmak mümkün. İş vereninin kabul etmesi durumunda yaşla ilgili bir kısıtlama yok.

     Bilginiz olsun

 36. Merhaba ben önlisans mezunuyum . Ausbulding yapmak istiyorum ama Almanya da ausbulding ve lisans mezunu olmanın arasındaki farklılıklar nelerdir. Almanya da lisans mezunu olmak mı daha önemli ve geniş yoksa ausbulding mi? Birinin diğerinden daha önemi yada farklılıkları varmı?

  1. Merhaba Mizgin bey,

   Ausbildung meslekleri uygulamalı mesleklerdir ve eğitim alırken mesleğin tüm inceliklerini yaparak öğreniyorsunuz. Bu nedenle direk çalışma hayatının beklentilerine cevap veren ve aranan eleman kategorisindesiniz.
   Burada önemli olan bir alanda eğitim almış olmak ve iş bulmak-işsiz kalmamak. İsterseniz sonrasında çalışırken de ileri eğitimler alır ve alanınızda ilerlersiniz.

   Ayrıca meslek eğitimi alırken aynı zamanda çalışan statüsündesiniz ve bundan dolayı da maaş alırsınız. Yani ekonomik olarak bağımsız bir şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz.
   Oysa lisans eğitimi için bloke hesap açmak durumundasınız ve sonrasında direk iş bulmak özellikle sosyal alanlar için sıkıntılı.

   Bilginiz olsun

 37. Merhabalar
  ben lise mezunuyum B2 dil sertifikası için eğitim almaktayım
  fakat ausbildung için sadece denklik ve B2 yeterli olucakmıdır ,
  hangi koşullarda vize almam kolaylaşır yada zorlaşır .

 38. Merhaba liseden hemşire, üniversiteden 2 yıllık elektronörofizyoloji mezunuyum tecrübem yok. Denklik mi yoksa meslek eğitimi mi önerirdiniz acaba

  1. Özlem Hanım,
   Tecrübe olmadığı için B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba
  makine bölümü (ön lisans) 2. Sınıf öğrencisiyim bosch firmasında staj yapıyorum ve firmaya ait referans mektubum var. Almanya’da ausbildung yapmak istiyorum. Referans mektubunun olması ausbildung yapmamı kolaylaştırır mı ve ausbildung için gidip dil kursuna Almanyada başlayabiliyormuyum (A2 almancam var)

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Ausbildung için bir meslek eğitimi sözleşmesi edinmek gerekir. Ancak bunun için de B2 düzeyinde Almanca bilmenizi isterler. Bu şartlarda meslek eğitimi için vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 40. Merhaba Türkiye de mimarlık eğitimimi yarıda bıraktım. Ausbildung programı ile medya tasarım okumak istiyorum. 28 yaşındayım. Kabul alma şansım olur mu?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Ayin Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz durumunda meslek eğitimi için başvurularda bulunabilirsiniz. Önemli oan bu konuda size bir firmanın meslek eğitimi sözleşmesi yapması, sonrasında bu evraklarla vizeye başvurduğunuzda evraklar ve şartar yeterliyse vize alırsınız.

   Kolay gelsin

 41. Merhabalar ben önlisans sosyal hizmetler mezunuyum Ausbildung sosyal hizmet olarak 3 yıl eğitim almak istiyorum bunun için ne gerekiyor acaba ve şuan sosyal hizmet talep var mı

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Almanya’da sosyal hizmet Baschelor düzeyinde yani üniversite eğitimi gerektirir. Bu alanda Türkiyede üniversite sınavında 4 yılllık bir üniversite kazanmanız, en az B1 düzeyinde Almanca bilmeniz, Almanya’da bir üniversiteden şartlı kabul almanız ve bloke hesap açmanız gerekir.

   Size önerim B2 düzeyinde Almanca öğrenip sağlık alanında mesek eğitimi için girişimlerde bulunmanız.

   Koay gelsin

  1. Neriman Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve denklik yaptırmanız durumunda iş bulma şansınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 42. Melek hanım meslek eğitiminden kastınız Ausbildung doğru anladıysam…Türkiye içersinde B2 Almanca ile nasıl başvuru yapabilirm ?

  1. Merhaba,

   Evet, Ausbildung. Federa İş Ajansı’nın ve azubi.de sayfasından iş ilanları bulabiirsiniz. Ancak B2’ye başlamadan başvuru yapmamanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 43. Merhaba 28 yaşındayım. Dual Ausbuilding için bir yaş sınırı var mıdır? Geç kalmış olabilrim

  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   İşveren sizi kabul ettiği sürece yaşla ilgili bir sınırlama yok.

   Bilginiz osun

 44. Merhaba ben saglik meslek lisesi ebe yardimciligi mezunuyum. Lisede 1 yil zorunlu staj yaptim ama is tecrubem yok. Suan da saglik kurumlari isletmeciligi onlisans okuyorum. Denklik basvurusunda bulunmak istiyorum staj ya da mesleki egitim alabilir miyim orda. Tecrubem olmadigi icin kismi denllik vermek yerinw direk reddedebilirler mi ? Bilgi verirseniz cok sevinirim, tesekkurler

  1. Ceyda hanım Merhaba,

   Tecrübeniz olmadığı için denklik yaptırmanızı önermem. Çünkü çok uzun telafi süresi çıkacaktır. B2 düzeyinde Almanca öğrenip sağlık alanında meslek eğitimi yapmak sizin için daha avantajı olacaktır.

   Kolay gelsin

 45. Merhaba önlisans elektrik mezunuyum fakat almanyaya hasta bakıcı olarak gitmek için 560 saatlik sertifika aldım deneyim kazanmak adına türkiye de diyaliz merkezleri tarzında bir yerde çalışacam. Merak ettiğim konu almanyaya hasta bakıcı olarak gittikten sonra hemşirliğe nasıl yükselebilirim sağlık alanında sadece sertifikam var lise ve üniversite elektrik üzerine. teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba Mert Bey,

   Hasta yaşlı bakım alanında en az 2 yıllık bir eğitim ve 2 yıllık bir deneyim gerekir. Çünkü denklik yaptırmak zorunlu. Aldığınız sertifika ile çalışma için vize alma şansınız yok, denklik için yeterli içeriğe sahip değil. Ancak B2 düzeyinde Almanca öğrenip hasta yaşlı bakım konusunda 3 yıllık meslek eğitimi alabilirsiniz. Meslek eğitiminin 3. yılında gerekli şartları sağlamanız durumunda hemşirelik bölümünü seçme hakkınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 46. Merhaba. Ben Anadolu teknik lisesi mezunuyum.ucak motor teknisyenligi üzerine usbildung yapmak istiyorum.Bon air da stajımı yaptm.yaşım.20 sadece almanca dili eksikliğim var onuda gerekirse almnyada .yada burda gidene kadar alabilirsem sizlerin yardımıyla almak isterim…en büyük isteğim hayalim budur.bana ulaşabilirsiniz sevinirim.simdiden teskurler

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Ausbildung için B2 düzeyinde Almanca sertifikası almanız gerekir. Almanca öğrendikten sonra bize ulaşabilirseniz başvurular için gerekli bilgileri verebiliriz.

   Kolay gelsin

 47. Kızım 30 yaşında elektronik mühendisi, ikmal lojistik alanında 5 yıl tecrübesi var ayrıca yönetim organizasyon tezli devlet üniversitesi yüksek lisans mezunu, spor yönetimi yüksek okulu mezunu ve aktif plates eğitmeni Almanya ya nasıl gider ve hangi meslekte ihtiyaç var, ne yapmasını önerirsiniz ?

  1. Merhaba Bünyamin Bey,

   Mühendislik alanını denemesini öneririm. Bu alanda iş bulma olasılığı daha yüksek. İş tanımı diplomaya uygun olmalı. En az B1, tercihen B2 düzeyinde Almanca büyük avantaj olacaktır.

   Kolay gelsin

 48. Merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunu hemşireyim. Almanya’da çalışmak istiyorum. Bu hangi yolla mümkün olabilir? Hemşire olarak orada işe başlayabilir miyim? Ausbildung mu gereklidir? Ausbildung sonunda Almanya da tam bir hemşire olabiliyor muyum? Süreç nasıl ilerliyor? Bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  1. Tuğba Hanım Merhaba,

   Sağlık lisesi mezunu olarak en az 2 yıllık mesleki deneyiminiz varsa denkliğe başvurabilirsiniz. Değerlendirme sonucunda telafi eğitimi mutlaka çıkacaktır. B2 düzeyinde Almanca ile telafi eğitimi için iş başvurularına başlayabilirsiniz. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alırsınız. Almanya’da önce telefi eğitimini tamamlarsınız, sonra da hemşire olarak çalışmaya devam edersiniz. Ya da B2 Almanca öğrenip meslek eğitimi için vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba ben 2008 işletme mezunuyum ,3 yıllık bi tecrübeden sonra 2012 ve 2014 doğum yaptığım için çalışmadım. Bu sene almanyaya gideceğim. Sağlık alanında ausbildung yapmak istiyorum. Anadolu lisesi mezunuyum. Yasım 37 yapabilir miyim acaba ? Yaş sınırlaması meslekte yok diye duydum ama

    1. Merhaba Dilek Hanım,

     B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz, söz konusu alanda da bir meslek eğitimi sözleşmeniz olması durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor.
     İş veren sizi kabul ederse yaş ile ilgili bir problem yaşayacağınız düşünmüyorum.

     Kolay gelsin

   2. Merhaba, sağlık meslek lisesi, sağlık bakım teknisyeni
    lise mezunuyum ,staj haricinde çalışmadım,b2 almanca öğrenmem halinde kabul edilme şansım varmı?

    1. Merhaba Serkan Bey,

     2016 sonrası mezun olanların denklik yaptırma şansları yok. B2 düzeyinde ALmanca öğrenip meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

     Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir