Meslek Eğitimi/Gönüllü Sosyal Hizmet

Posted by

Woodwork apprenticeship

Almanya’da meslek eğitimi:

Yeni yasa kapsamında artık Türkiye’de alınan meslek lisesi, sağlık meslek lisesi ve genel lise eğitiminden sonra, gerekli şartları sağlayan öğrenciler Almanya’da meslek eğitimi alabilirler.
Özellikle de şuanda eleman açığı çok olan meslek dallarında (sağlık alanı ve teknik alanlar) , Almanya’da 3 yıllık meslek eğitimi alarak mezun olduklarında orada çalışmaya ve yaşamaya devam etme hakkına sahip olacaklar.
• Bu haktan ancak 25 yaş altı gençler yararlanabilir.
• Meslek eğitimi, ihtiyaç olan bir dalda olmalıdır. Federal İş Ajansı’nın onayı gerekebilir.
• Ancak, Almanya dışında bir Alman okulundan mezun olunmuşsa bu onaya ihtiyaç olmaz.
• Meslek eğitimi için dil şartı B1’dir.
• Meslek eğitiminden önce, yeni yasa kapsamında 6 aylık “meslek yeri arama vizesi” de alıp, meslek eğitimi yapacağınız işverenlerle görüşmeler yapmak üzere Almanya’ya gitme hakkınız vardır. Bunun için B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve bu süre zarfında geçiminizi finanse edebilmeniz gerekmektedir. Meslek yeri bulmanız durumunda oturma izni alıp eğitime başlayabilirsiniz.
• Meslek eğitiminin süresi en az 2 yıl olmalıdır.
• Meslek eğitimi esnasında eğer para alacaksanız bu, geçiminizi sağlayabilmeli, yoksa eksik olan kısmı tamamlamanız gerekir.
• Ancak meslek eğitiminden önce dil kursuna gidilecekse en az A2 düzeyinde Almanca istenir.
• Meslek eğitimi esnasında ayrıca herhangi bir işte haftalık
10 saat çalışma olanağınız var.
• Eğitim bittikten sonra, iş bulmanız için 6 aylık bir oturma izni verilir.
www.arbeitsagentur.de/bildung/ausbildung/ausbildungswegeim-ueberblick
En fazla açık olan meslekler: www.make-it-in-germany.com/de/
studium-ausbildung/ausbildung/gefragte-ausbildungsberufe/mechatronik
Duale Ausbildung:www.make-it-in-germany.com/de/studiumausbildung/
ausbildung/was-ist-ausbildung/dual
www.ausbildung.de/ratgeber/ausbildungsarten


Gönüllü Sosyal Yıl/ Freiwilliges Soziales Jahr
15-27 yaş arasındaysanız kamu yararına çalışan sosyal kurumlarda ortalama 1 yıl çalışıp-öğrenerek, iş yaşamını, meslekleri tanıyarak geleceğinizi daha sağlıklı planlayabilirsiniz. Bu süre zarfında Almancanızı ilerletip, sosyal çevrenizi genişletmeniz önemli. Diplomanıza uygun bir iş bulmanız halinde oturma izni almanız mümkün. Sosyal yıl süresince, haftada 40 saat çalışmanız gerekir, temel ihtiyaçlarınız karşılanır. Başvurular Temmuz-Eylül arasında başlar. Gönüllü sosyal yıl süresince meslek eğitimi için (Ausbildung) şartları oluşturmanız durumunda meslek eğitimiyle devam etme şansınız da olur.
www.drk. de/freiwilligendienste
Almanca dil düzeyi: Tercihen B1, bazı durumlarda A2.
Staj-Hospitasyon: Staj ya da hospitasyon için de Almanya’ya
gidilebilir.
Ayrıntılı bilgi için: “www.tuerkei.diplo.de/tr-tr/
service/05-VisaEinreise/-/2307308”

www.tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise/-/2307308

32 comments

 1. Merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunu hemşireyim. Almanya’da çalışmak istiyorum. Bu hangi yolla mümkün olabilir? Hemşire olarak orada işe başlayabilir miyim? Ausbildung mu gereklidir? Ausbildung sonunda Almanya da tam bir hemşire olabiliyor muyum? Süreç nasıl ilerliyor? Bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  1. Tuğba Hanım Merhaba,

   Sağlık lisesi mezunu olarak en az 2 yıllık mesleki deneyiminiz varsa denkliğe başvurabilirsiniz. Değerlendirme sonucunda telafi eğitimi mutlaka çıkacaktır. B2 düzeyinde Almanca ile telafi eğitimi için iş başvurularına başlayabilirsiniz. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alırsınız. Almanya’da önce telefi eğitimini tamamlarsınız, sonra da hemşire olarak çalışmaya devam edersiniz. Ya da B2 Almanca öğrenip meslek eğitimi için vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 2. Kızım 30 yaşında elektronik mühendisi, ikmal lojistik alanında 5 yıl tecrübesi var ayrıca yönetim organizasyon tezli devlet üniversitesi yüksek lisans mezunu, spor yönetimi yüksek okulu mezunu ve aktif plates eğitmeni Almanya ya nasıl gider ve hangi meslekte ihtiyaç var, ne yapmasını önerirsiniz ?

  1. Merhaba Bünyamin Bey,

   Mühendislik alanını denemesini öneririm. Bu alanda iş bulma olasılığı daha yüksek. İş tanımı diplomaya uygun olmalı. En az B1, tercihen B2 düzeyinde Almanca büyük avantaj olacaktır.

   Kolay gelsin

 3. Merhaba. Ben Anadolu teknik lisesi mezunuyum.ucak motor teknisyenligi üzerine usbildung yapmak istiyorum.Bon air da stajımı yaptm.yaşım.20 sadece almanca dili eksikliğim var onuda gerekirse almnyada .yada burda gidene kadar alabilirsem sizlerin yardımıyla almak isterim…en büyük isteğim hayalim budur.bana ulaşabilirsiniz sevinirim.simdiden teskurler

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Ausbildung için B2 düzeyinde Almanca sertifikası almanız gerekir. Almanca öğrendikten sonra bize ulaşabilirseniz başvurular için gerekli bilgileri verebiliriz.

   Kolay gelsin

 4. Merhaba önlisans elektrik mezunuyum fakat almanyaya hasta bakıcı olarak gitmek için 560 saatlik sertifika aldım deneyim kazanmak adına türkiye de diyaliz merkezleri tarzında bir yerde çalışacam. Merak ettiğim konu almanyaya hasta bakıcı olarak gittikten sonra hemşirliğe nasıl yükselebilirim sağlık alanında sadece sertifikam var lise ve üniversite elektrik üzerine. teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba Mert Bey,

   Hasta yaşlı bakım alanında en az 2 yıllık bir eğitim ve 2 yıllık bir deneyim gerekir. Çünkü denklik yaptırmak zorunlu. Aldığınız sertifika ile çalışma için vize alma şansınız yok, denklik için yeterli içeriğe sahip değil. Ancak B2 düzeyinde Almanca öğrenip hasta yaşlı bakım konusunda 3 yıllık meslek eğitimi alabilirsiniz. Meslek eğitiminin 3. yılında gerekli şartları sağlamanız durumunda hemşirelik bölümünü seçme hakkınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 5. Merhaba ben saglik meslek lisesi ebe yardimciligi mezunuyum. Lisede 1 yil zorunlu staj yaptim ama is tecrubem yok. Suan da saglik kurumlari isletmeciligi onlisans okuyorum. Denklik basvurusunda bulunmak istiyorum staj ya da mesleki egitim alabilir miyim orda. Tecrubem olmadigi icin kismi denllik vermek yerinw direk reddedebilirler mi ? Bilgi verirseniz cok sevinirim, tesekkurler

  1. Ceyda hanım Merhaba,

   Tecrübeniz olmadığı için denklik yaptırmanızı önermem. Çünkü çok uzun telafi süresi çıkacaktır. B2 düzeyinde Almanca öğrenip sağlık alanında meslek eğitimi yapmak sizin için daha avantajı olacaktır.

   Kolay gelsin

 6. Merhaba 28 yaşındayım. Dual Ausbuilding için bir yaş sınırı var mıdır? Geç kalmış olabilrim

  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   İşveren sizi kabul ettiği sürece yaşla ilgili bir sınırlama yok.

   Bilginiz osun

 7. Melek hanım meslek eğitiminden kastınız Ausbildung doğru anladıysam…Türkiye içersinde B2 Almanca ile nasıl başvuru yapabilirm ?

  1. Merhaba,

   Evet, Ausbildung. Federa İş Ajansı’nın ve azubi.de sayfasından iş ilanları bulabiirsiniz. Ancak B2’ye başlamadan başvuru yapmamanızı öneririm.

   Kolay gelsin

  1. Neriman Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve denklik yaptırmanız durumunda iş bulma şansınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 8. Merhabalar ben önlisans sosyal hizmetler mezunuyum Ausbildung sosyal hizmet olarak 3 yıl eğitim almak istiyorum bunun için ne gerekiyor acaba ve şuan sosyal hizmet talep var mı

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Almanya’da sosyal hizmet Baschelor düzeyinde yani üniversite eğitimi gerektirir. Bu alanda Türkiyede üniversite sınavında 4 yılllık bir üniversite kazanmanız, en az B1 düzeyinde Almanca bilmeniz, Almanya’da bir üniversiteden şartlı kabul almanız ve bloke hesap açmanız gerekir.

   Size önerim B2 düzeyinde Almanca öğrenip sağlık alanında mesek eğitimi için girişimlerde bulunmanız.

   Koay gelsin

 9. Merhaba Türkiye de mimarlık eğitimimi yarıda bıraktım. Ausbildung programı ile medya tasarım okumak istiyorum. 28 yaşındayım. Kabul alma şansım olur mu?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Ayin Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz durumunda meslek eğitimi için başvurularda bulunabilirsiniz. Önemli oan bu konuda size bir firmanın meslek eğitimi sözleşmesi yapması, sonrasında bu evraklarla vizeye başvurduğunuzda evraklar ve şartar yeterliyse vize alırsınız.

   Kolay gelsin

 10. Merhaba
  makine bölümü (ön lisans) 2. Sınıf öğrencisiyim bosch firmasında staj yapıyorum ve firmaya ait referans mektubum var. Almanya’da ausbildung yapmak istiyorum. Referans mektubunun olması ausbildung yapmamı kolaylaştırır mı ve ausbildung için gidip dil kursuna Almanyada başlayabiliyormuyum (A2 almancam var)

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Ausbildung için bir meslek eğitimi sözleşmesi edinmek gerekir. Ancak bunun için de B2 düzeyinde Almanca bilmenizi isterler. Bu şartlarda meslek eğitimi için vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 11. Merhaba liseden hemşire, üniversiteden 2 yıllık elektronörofizyoloji mezunuyum tecrübem yok. Denklik mi yoksa meslek eğitimi mi önerirdiniz acaba

  1. Özlem Hanım,
   Tecrübe olmadığı için B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 12. Merhabalar
  ben lise mezunuyum B2 dil sertifikası için eğitim almaktayım
  fakat ausbildung için sadece denklik ve B2 yeterli olucakmıdır ,
  hangi koşullarda vize almam kolaylaşır yada zorlaşır .

 13. Merhaba ben önlisans mezunuyum . Ausbulding yapmak istiyorum ama Almanya da ausbulding ve lisans mezunu olmanın arasındaki farklılıklar nelerdir. Almanya da lisans mezunu olmak mı daha önemli ve geniş yoksa ausbulding mi? Birinin diğerinden daha önemi yada farklılıkları varmı?

  1. Merhaba Mizgin bey,

   Ausbildung meslekleri uygulamalı mesleklerdir ve eğitim alırken mesleğin tüm inceliklerini yaparak öğreniyorsunuz. Bu nedenle direk çalışma hayatının beklentilerine cevap veren ve aranan eleman kategorisindesiniz.
   Burada önemli olan bir alanda eğitim almış olmak ve iş bulmak-işsiz kalmamak. İsterseniz sonrasında çalışırken de ileri eğitimler alır ve alanınızda ilerlersiniz.

   Ayrıca meslek eğitimi alırken aynı zamanda çalışan statüsündesiniz ve bundan dolayı da maaş alırsınız. Yani ekonomik olarak bağımsız bir şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz.
   Oysa lisans eğitimi için bloke hesap açmak durumundasınız ve sonrasında direk iş bulmak özellikle sosyal alanlar için sıkıntılı.

   Bilginiz olsun

 14. Merhaba, ”Almanya’da 3 yıllık meslek eğitimi alarak mezun olduklarında orada çalışmaya ve yaşamaya devam etme hakkına sahip olacaklar. Bu haktan ancak 25 yaş altı gençler yararlanabilir.” yazmışsınız. Buradan yola çıkarak 25 yaşın üzerinde meslek okulu bitiren gençlerin mesleklerinde iş bularak Almanya’da kalma hakkında sahip olmadıklarını anlıyorum, doğru mudur?

  1. Merhaba Ece Hanım,
   25 yaş sınırı sadece meslek eğitim yeri arama vizesi için geçerlidir. Direk meslek eğitimine gidecekler için bir yaş sınırı yoktur. Bitirince de yine yaşla ilgili bir sınırlama yok. Alanınızla ilgili iş sözleşmeniz olduğu sürece Almanya’da kalabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. Merhabalar, 2022 yılı içinde Almanya’da Ausbildung sürecime başlamak istiyorum fakat İngilizce dil becerilerim her ne kadar B2 düzeylerinde olsa da, Almanca dil becerilerim A2 düzeyinde ve üzerine çalışmaya devam ediyorum. Başvurular ve Ausbildung için dil eğitimi hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

  1. Alparslan Bey,

   Ausbildung için istenen dil düzeyi en az B1 tercihen B2 düzeyinde olması gerekir.
   Diğer sorular için epey ayrıntılı açıklama gerekir.

   Lütfen telefonla projeden arkadaşlarıma ulaşın. Bu konuda size ayrıntılı bilgi verirler.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir