Çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek -Mavi kart

Posted by

Yeni Kalifiye Göç Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz)

Almanya Federal İstihdam Dairesi’nin verilerine göre 2025 yılına kadar kalifiye iş gücü açığının altı milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Federal Hükümet bu nedenle, giderek artan kalifiye eleman açığını, 01.03.2020 tarihinde yürürlüğe koyduğu “Yeni Yabancı Kalifiye Göç Yasası” çerçevesinde hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı hedefliyor.

Yeni yasada var olan bazı tanımlamalar ve yenilikler:

 • Kalifiye Kavramı: Almanya’da geçerliliği olan bir meslek dalında (meslek lisesi-yüksek öğrenim mezunları) teorik ve pratik eğitime ve yeterli iş deneyimine sahip olan iş gücünü tanımlar.
 • Öncelik sırasının kaldırılması: İş Ajansının işe yerleştirme konusunda esas aldığı önemli kriterlerden biri olan “Öncelik sırası” (1.Alman Vatandaşı 2.EU-Vatandaşları, 3.Göçmenler), yabancı kalifiye elemanlar için askıya alınmıştır.
 • “Positivliste”nin kaldırılması: Eski uygulamada, meslek lisesi mezunları sadece bir ihtiyaç listesi üzerinden sunulan dar kapsamlı iş ilanlarına başvuruda bulunabiliyorlardı. Yeni uygulamaya göre, Almanya çapında, kendilerine uygun her iş ilanına talip olabilecekler.
 • Mesleki deneyimli IT: Bu alanda en az 3 yıl deneyim olması ve aylık en az 4.230 € brüt maaşlı bir iş bulması durumunda diploma aranmayacaktır (2022 için toplam yıllık brüt maaş 50,760 € ). Kurumsal iletişim dilinin İngilizce olması halinde Almanca istenmeyecek.
 • Denklik ve göç süreçlerin hızlandırılması: Bürokrasi yönetiminde yapılan değişiklikle, göçmen kalifiye elemanın bu süreçleri hızlı bir sürede bitirip iş hayatına girmesi hedefleniyor.
 • İş Arama Vizesi: Önceki uygulamada sadece yüksek öğrenim mezunlarına tanınan bu hak artık meslek lisesi mezunlarına da tanınıyor. B1 düzeyinde Almanca ve Almanya’da bulunduğu süreyi finanse edebilenler 6 aylık iş arama vizesine başvurabilirler. Almanya’ya gittikten sonra, hedeflenen işin dışında başka bir işte çalışamaz, fakat dil kursuna gidebilirler. Diplomasına uygun bir iş bulması durumunda, oturma izni alıp orada çalışmaya ve yaşamaya devam edebilirler.
 • Mesleki eğitim yeri arama vizesi: Almanya’da mesleki eğitim yeri aramak, görüşmeler yapmak üzere vize alıp gidilebilir. Bunun için en az B2 düzeyinde Almanca dil bilme, bulunduğu süreyi finanse etme zorunluluğu var. Duruma göre bu süre 6-9 ay olabilir.
 • Kısmi denklik: Denklik kurumu kısmi denklik kararı vermişse, tam denklik alabilmek için öngörülen telafi eğitimlerine katılmak üzere § 16-d kapsamında vize alınıp Almanya’ya gidilebilir. Vize için gerekli dil düzeyi en az A2’dir. Ancak eğitime başlanıldığında dil seviyesinin B2 olması zorunludur. Eğitim 18-24 ay sürebilir.
 • Bazı durumlarda İş Ajansının onayı gerekebilir: Eğitim içeriğinden bağımsız bir işte haftada 10 saat çalışma olanağı var. İş, hedeflenen eğitime uygunsa daha fazla saat çalışılabilir. Eğitim bittikten sonra 12 aya kadar iş arama amacıyla oturma izni uzatılabilir.

Mavi Kart/Blaue Karte EU

Türkiye gibi, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları iş bulduğu takdirde Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için vize alabilir. Bakınız: Yeni Kalifiye Göç Yasası

Bu kişiler, maaş durumuna göre çalışma ve oturma izni sağlayan özellikli “Mavi Kart” statüsüne başvuruda bulunabiliyor. Yalnız Almanya’da bulunan işin yıllık getirisi 2023 yılı için asgari brüt 58.400 € olması gerekiyor. Ancak doktor olarak veya fen bilimleri ( matematik-mühendislik) ve bilişim alanında çalışacak kişilerin yıllık kazançları daha düşük olsa da, mavi kart statüsünde gitmelerine izin veriliyor. Bu kişilerin yıllık asgari kazancının ise brüt 45.552 € olması yeterli. (Bu miktarlar her yıl değişmektedir.) Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek mutlaka mavi kart statüsünde olmak zorunda değildir. Mavi kart alt sınırının altında bir maaşla da gidilebilir.

Mavi kart avantajları:

 • 33 ay sonra süresiz yerleşme izni verilir.
 • Eşlerden dil sertifikası istenmez.
 • 18 ay sonra başka bir AB ülkesinde çalışma olanağı var.

İhtiyaç Duyulan Meslekler

Bilişim sektörü, mühendislik, teknik alanlar, sağlık alanı, üst düzey yöneticiler vb alanlarda kalifiye eleman açığı var. Ancak yürürlüğe giren “Yeni Kalifiye Göç Yasası” kapsamında diğer meslek sahibi kişilere de Almanya’da çalışma şansı veriliyor. Buradaki önemli ölçüt, kişinin denklik yaptırabileceği bir diplomasının olmasıdır. Meslek lisesi mezunları, önlisans, meslek yüksek okulları mezunları bu kapsamda şartları yerine getirmek şartıyla çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilirler. Yeni yasayla herhangi bir alanda mesleki bir diploması olmayan kişilerin Almanya’ya çalışma amacıyla gitmesi mümkün değil.

*45 yaş üstü çalışacaklar için yıllık en az (2022 yılı için)  46.530 € brüt maaş (aylık 3.877,5 €); eğer yıllık brüt maaşınız 46.530 € altında kalırsa ilave emeklilik primi yatırmak ya da başka gelirler ibraz etmek gerekir.

Aranan Şartlar

Hangi meslekten olursa olsun, Almanya’da çalışmak isteyen bir Türk vatandaşının ülkeye gelmeden önce şu işlemleri yapması gerekiyor:

 • Kıyaslanabilir bir diplomasının olması ya da diploma denkliği, www.anabin.kmk.org
 • Almanya’da iş bulması (sözleşme yapması, maaş bilgisi ve görev tanımının belirtilmesi gerekir.)
 • Vize için gerekli standart evraklar için: www.ankara.diplo.de-Blaue Karte
 • Almanca dil bilgisi: Akademik meslekler ve sağlık meslekler için genel olarak B2 gerekir. Doktorlar için C1 beklenir. Bilişim teknolojisi uzmanlarından iyi derece İngilizce bilmeleri durumunda Almanca dil bilgisi istenmeyebilir. Diğer meslekler için genel olarak en az B1 düzeyinde Almanca bilmek şart.
 • Yeni yasa çerçevesinde Federal İş Ajansı’nın öncelik sırası kalktı ancak hem kalifikasyon-diploma ile uyumuna hem de kalifikasyon-ücret uyumuna bakılıyor ve bu bağlamda bir onay veriliyor
 • Bazı meslekler için meslek icra izni alınması gerekmektedir. (Doktorlar için: Berufserlaubnis)

Almanya’ya Gelince Ne Yapmak Gerekiyor?

Yapılan incelemelerin ardından eğer gereken şartlar sağlanıyorsa Almanya Büyükelçiliği ya da Almanya Başkonsolosluğu’ndan vize alınabiliyor. 6 ay geçerli olan bu vizeyi, Almanya’ya gittikten sonra en kısa sürede “oturma iznine” çevirmek için Yabancılar Dairesi’ne başvurmak gerekiyor. Yabancılar Dairesi, oturulan evi, iş sözleşmesi çerçevesinde yeterli ücret ödenip ödenmediğini, bu paranın geçinmek ve eğer varsa diğer aile bireylerini geçindirmek için yetip yetmediğini inceliyor. Bu incelemelerin ardından da iş sözleşmesinin süresine göre oturma izni veriliyor. Mavi kart da yine bu dairenin incelemesi sonucunda veriliyor. Eğer iş sözleşmeniz süresiz ise ilk etapta oturma izni en fazla dört yıllığına veriliyor. Ayrıca çalışma izni almak gerekmiyor. Oturma izninin üzerinde çalışabileceğine dair damga bulunuyor. Ancak bu oturma ve çalışma izni, belirli bir meslek, işveren veya kent ile sınırlı olabiliyor. İş sözleşmeniz daha kısa süreli ise, oturma izniniz iş sözleşmeniz+3 ay olarak düzenlenir. İlk 2 yıl içindeki iş değişiklikleri mutlaka yabancılar dairesine bildirilmelidir.

Eşlerin Durumu

Almanya’ya çalışmak için gelenler yanlarında eşlerini ve çocuklarını da getirebiliyor. Ancak çalışanın statüsüne ve aldığı yıllık brüt maaşa göre, eşlerin ve 16 yaşına kadar olan çocukların koşulları farklılık göstermektedir. Almanya’da çalışan nitelikli elemanlar, yöneticiler ve bilim insanlarının eşlerine oturma izniyle birlikte çalışma izni de veriliyor. Çalışma statüsü mavi kart kapsamında olanların eşlerinden Almanca dil şartı beklenmiyor.

Daha fazla bilgi için:

www.ankara.diplo.de

www.arbeitsagentur.de

www.make-it-in-germany.com

www.fachkräfte-offensive.de

Yeni Kalifiye Göç Yasası için: www.b

1.563 comments

 1. Merhaba, Berlinde bir mimarlık ofisinde öğrenci iken 5 ay staj yaptım ve iş teklifi aldım . Türkiyeye dönüp mezun olup yaptığım sözleşme ile almanya vizesine başvurdum. Vizeden red aldım. 2300 euro aylık üzerinden sözleşme yapmıştım ama en az 2700 euro üzret almam gerektiği bildirilerek red cevabı verilmiş. Ne yapmamı önerirsiniz. İtiraz mı etmeliyim yoksa söylenen ücret üzerinden yeniden sözleşme yapmam mı gerekiyor. Ya da başka yollar var mı acaba

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Alacağınız ücretin yereldeki meslekdaşlarınızın aldığı ücrete denk gelmesi gerekir. Bu nedenle iş sözleşmesindeki maaşınızın güncellenmesi durumunda vizeye tekrar başvurabilir. Ya da ret cevabının üzerinden bir ay geçmediyse itiraz da etmek mümkün.

   Sorularınız olursa bizi arayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 2. Merhaba.
  İş teklifi alarak Almanya Münih e henüz yeni geldim. Çalışma vizem onaylanirken pasaportumda iş teklifi aldığım işyerinin adı yazıyor. Oturum izni için başvuruda bulunmuştum ancak işveren ile anlaşamadık ve ayrılma kararı verdik. Başka bir şehirden iş teklifi aldım. Pasaportta yazan işyeri adının haricinde başka bir şehirden aldığım işyerinde çalışmamda ve oturum izninin alınabilmesinde sorun olur mu. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Sezai Bey,

   Yeni iş sözleşmesi ile yabancılar dairesine başvurmanız durumunda (yine aynı şartlarda) bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   Bu konuda bulunduğunuz yerdeki “Welcome Center” ile görüşmenizi ööneririm. İlk 2 yıl içindeki iş değişiklikleri mutlaka yabancılar dairesine bildirilmeli.

   Bilginiz olsun

   1. Melek Hanim ben Odtu matematik ogretmenligi mezunuyum sekiz yildir Meb de calismaktayim egitim konudumda denklik alamiyoruz maalesef ayni zamanda is analizi ve proje yonetimi sertifikalarim var bunlari kullanarak is sozlesmesi yapsam vize basvurusu icin denklik gerekecek mi yine de ?

    1. Merhaba Damla hanım,

     Öğretmenlik mezunu olduğunuz için denklik alabilirsiniz. Ayrıca matematiği kullanabileceğiniz bir alanda da çalışma şansınız olur diye düşünüyorum. İş tanımı buna uygun olursa sorun yaşayacağınızı sanmam.

     Denklik için de bize ulaşabilirseniz sizi yönlendirebiliriz.
     https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     Kolay gelsin

 3. Merhabalar Melek Hn;
  27 yaşındayım Açıköğretim normal lise mezunuyum.Şuan çalıştığım sektörde grafik tasarımcılığı yapmaktayım.Mesleğimi yurtdışında icra edebilmem için bazı şartların olduğunu biliyorum.1 aydır araştırma içersindeyim.Kısacası yurtdışı Almanya’da çalışmak istiyorum.Grafik tasarım mesleği olmasada farklı meslek dallarında çalışmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?
  Şimdiden teşekürler.

  1. Merhaba Enes Bey,

   Çalışma söz konusu olduğunda öncelikle diplomaya uygun bir iş sözleşmesi olması beklenir. yani diploma burada önemli. Ancak grafik tasarım konusunda bir iş sözleşmesi edinebilir; işveren de deneyime dayalı kalifiye eleman statüsünde Federal İş Ajansı’ndan bir ön onay alabilirse belki şansınız olabilir. Bu alanda giden danışanlarımızdan diploma ve denklik talep edildi.

   Bilginiz olsun

   1. Ben radyoloji teknikeriyim yaklaşık 1 yıllık iş deneyimim var. İş gücü göçü yasası ile gelebilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

    Teşekkürler…

    1. Merhaba Ferhat Bey,

     Öncelikle deneyimizin süresi denklik sonucunuzu etkileyecektir. Bu nedenle alanınızda deneyim edinmenizi, Almanca öğrenmenizi devamında da denklik yaptırmanızı öneririm. Sonrasında diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinerek vizeye başvurabilirsiniz.

     İyi şanslar

 4. ben klinik veteriner hekimiyim on yıldır özel çalışmaktayım hem eğitim hem çalışma için Almanya ya gitmek istiyorum Almanya nın son çıkan kanununa göre ne yapmam ve nerden başlamam gerekiyor

  1. Merhaba Sezer Bey,

   Bahsi geçen yasa aralık ayında yasallaşacak diye öngörülüyor. Ancak sağlık ve eğitim gibi kesinlikle sıkı kurallara tabii olan mesleklerin bu yasanın kapsamı dışında olacağı ile ilgili taslakda ifadeler var.

   Bu nedenle Almanca öğrenmek ve denklik yapmak durumundasınız. Diplomaya uygun iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvuru yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 5. Merhaba,

  Liseden yazılım okudum ancak universitede İşletme okudum. Ancak Ne lise nede üniversite de okuduğum bölümde çalışmıyorum.
  Şuan yaptığım iş ise özel bir firmada System & Network Administrator olarak çalışıyorum. IT sektöründe 6.yılım ve hala çalışıyorum . Upper-intermadiate ingilizce seviyem var ve geliştirmekteyim. Almanya ile ilgili IT sektörüne insiyatifler uygulanacağını okumuştum. IT sektörüne ait işlere nereden başvurabilirim yada atmam gereken ilk adım nelerdir ? Bilgilendirme yapabilir misiniz ?

  Teşekkür ederim.

 6. Merhabalar,
  ben üniversite işletme bölümü mezunuyum. Havalimanında bir havayolu şirketinde 7 yıl çalıştım . A2 almanca sertifikam var.İş arama vizesine başvurabilir miyim . Havalimanı bagaj bölümünde istenen seviyede. İş arama sitelerinden edindiğim bilgiye göre.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mesut Bey,

   İş arama vizesi için vize bölümü B1 düzeyinde Almanca ister çoğunlukla.

   Bilginiz olsun

 7. Merhabalar değerli bilgileriniz için teşekkürler öncelikle,

  Benim öz abim almanyada iş veren ve yaptığı tesisat işinde sürekli iletişimde olduğu firmalar için müşteri hizmetlerini sağlayacak eleman arıyor.

  Türk vatandaşıyım ama 16 yıl almanyada yaşadım c1 almanca c1 ingilzice sertifikam var alman dili ve edebiyatı bölümü lisans mezunuyum ve 3 yılda müşteri hizmetleri alanında iş deneyimim var.

  Bana iş sözleşmesi sağlarsa abimin iş göçü yapma şansım varmıdır sizce? Ufak bier bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba Serdi Bey,

   Çok teşekkürler değerlendirmeniz için.

   İş sözleşmesi yanısa sıra abiniz Federal İş Ajansı’ndan sizin için bir de ön onay alabilirse sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.

   İyi şanslar

 8. Merhaba,Ingilizce öĝretmeniyim.1 yıllık özel bir kursa deneyimim var.Sonrasında yine Türkiyede göç alanında Farsça tercümanlık deneyimim var 4 aylik. Öĝretmen olarak çalışmak istemiyorum Bradenburg Rottes Kreuz da göçmenler alanında Sozialarbeiter olarak işe almak istiyorlar denkligimi bekliyorlar ama denklik cok zor gibi gorunuyor öĝretmen olarak çalışmak istemiyorum sozialarbeiter olarak çalışmak istiyorum acaba sadece ZAV dan sertifika degerlendirmesi yapsam olur mu ? Almanca seviyem B2 ama dil sertifikam yok kurs katılım belgem var.Eğer diplomama uygun değil diye vize çıkmazsa işverenim diplomama uygun şekilde eğitimci (erzieher) olarak iş sözleşmesi yapsa vize alabilirmiyim? Denklik olmadan olmaz mı ?

  1. Merhaba Sena Hanım,

   Yürürlükte olan yasaya göre diplomaya uygun bir iş sözleşmesi olması gerekir. Bu konuda problem olabilir diye düşünüyorum. Ancak eğitiminiz Erzieher için de yeterli değil. Yani bu alanda uygun bir eğitimden sonra denklik almak gerekir. Almancanızı sertifikalandırarak Ausbildung için girişlerde bulunabilirsiniz. İşvereneizle bu konuyu görüşmenizi öneririm.

   İyi şanslar

 9. Bu e-postayı Almanya’da meydana gelen üzücü bir olayı paylaşmak ve yaşadığım hayal kırıklığını ifade etmek için yazıyorum. Dedem, Almanya’da bıçaklanarak saldırıya uğradı ve bu olay sonucunda hayatını kaybetti. Babam da o dönemde Almanya’da çalışıyordu, ancak Alman hükümeti dedemi koruyamadığı için artık Türkiye’de yaşamak zorunda kaldığımı belirtmek istiyorum.
  Bu olay beni derinden etkiledi ve hayatımın yönünü değiştirdi. Türkiye’de olmak, benim seçimim olmadığı halde mecburiyetten dolayı gerçekleşti. Ancak, Türkiye’de yaşamak istemediğimi ve Almanya’ya göç etmek istediğimi belirtmek istiyorum. Vatandaşlık ilk aşamada alamayacağımı biliyorum şu anda bir teknoloji firmasında Deneyim yönetimi uzman olarak çalışıyorum. Çalışma vizesi alma şansım var mıdır?

 10. Merhaba ben almanyaya gitmek icin bir danısmanlık sirketiyle gorustum bana denklik şart dendi lise bilişim teknolojileri mezunuyum denklık olmadan olmaz dedi fakat orda tanıdıgım işi olan bırı var sahibi kendisi benim alanım üzerine degil kasap kendisi dükkanları var birkaç tane ben onun yanında calısmak ıcın de denklık gereklı dedı adam kasap oldugu ıcın denk degılım zaten benım fıkrımce ama konustugum sirket denklık cıkarsa onun yanında calısabılırsın dedı boyle bırsey mumkunmu benden paramı almak icın mı konusuyolar emın olmak istedim yardımcı olursanız sevınırım

  1. Merhaba Murat Bey,

   Yürürlükte olan yasaya göre siz ancak diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinirseniz vize başvurusunda olumlu bir sonuç alabilirsiniz.

   bilginiz olsun

   1. Melek Hanım Merhaba,

    Ben 28 yaşındayım meslek lisesi muhasebe mezunuyum. Aynı zamanda lojistik mesleki sertifikam var. Kuzenim almanyada oto tamircisi iş yerini açtı. Beni davet etmek istiyor. Tüm araştırmalarımı yaptım mesleki denklik, federal iş ajansından ön onay vb. Benim sorum şu;
    Türkiyede bu evrakları istenilen belgeleri hazırlamak zor ve uzun bi süreç. Ben schengen vizesi alarak almanyaya gittiğimde bu evrakları hazırladığımda orda vize statüsünü değiştirmem mümkün mü?

    1. Merhaba Sabri Bey,

     Bahsettiğiniz evraklar için işlemleri Almanya’da başlatabilirsiniz tabii. Ancak schengen vizesiyle ancak 3 ay kalmaya hakkınız var. Özellikle denklik işlemleri uzun sürüyor.İş sözleşmesi aldığınızda da schengen vizesiyle gelenlere oturum verilmeme eğilimi var. Çalışma vizesine Türkiye’den başvurmak durumunda kalırsınız.

     Telefonla bize ulaşabilirseniz hızlandırma için önerilerimiz olur. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     Kolay gelsin

 11. Merhaba, ben 43 yaşındayım ve sosyal hizmet önlisans mezunuyum. Ama bu alanda hiç çalışmadım. Dil olayını halledersem bu alanda Almanya’da çalışmam mümkün mü?
  Lise olarak da muhasebeden mezunum, muhasebe de iş tecrübem var biraz, elimde bir kaç serfikamda var diplomam dışında muhasebe adına
  Elimdekilerle Almanya’da ne yapabilirim?

  1. Merhaba Melek Hanım,

   Tecrübenizin olduğu alanda iş bulmak daha kolay olabilir. Denklik yaptırmak, iyi derece Almanca öğrenmek ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvuru yapabilirsiniz.

   Ayrıntılar için bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 12. Merhaba ben özel üniversiteden adalet mezunuyum almanyaya gidersem ne pozisyonda çalışabilirim hangi iş yerlerinde çalışabilirim.

  1. Nilay Hanım Merhaba,

   Eğitiminizin ağırlık noktası adalet ise mevzuat farklılığından dolayı denk olmayacağı için çalışma şansınız olmaz diye düşünüyorum.

   Ayrıntılar için bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 13. Merhaba,

  Bana şuanda bir alman firmasından iş teklifi geldi ve beni kesin olarak işe almak istiyorlar. Ben grafik tasarımcıyım ama bir diplomam yok kendimi geliştirerek tasarımcı oldum. Firma benden bir diploma istemiyor. İki yıldır bir sürü tasarımcı ile çalıştıklarını ve benim onlar için yaptığım örneklerin en iyileri olduğunu söylediler. Ben diplomam olmadan çalışma izni ve ulusal vize alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   İşvereniniz sizin için Federal İş Ajansı’ndan deneyime dayalı kalifiye eleman statüsünde bir n onay alabilirse vize almanız mümkün olabilir.

   Bilginiz olsun

 14. Merhaba ben 2013 yılından beri firma üzerinden almanyaya gidip geliyorum çalışma şartları 9 ay almanya 3 ay Türkiye olacak şekilde fakat bu sene 2yillik yaptım 10 aydır burdayım ve pasaportumuzda firmamızın adı yazdığı için başka yerde çalışamıyoruz ise almıyorlar başvuru yaptım 2 hafta önce cevap bekliyorum fakat bi ise girip çalışmam lazım ne yapmaliyim

  1. Merhaba Musa Bey,

   Almanya’da yaşadığınız kentte Welcome Center ile görüşmenizi öneririm. Gittiğiniz vize statüsü başka birte çalışmanızı belirleyecektir diye düşünüyorum.
   Tereddüt etmeden görüşmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 15. Merhaba;
  Calistigim sirket uzerinden Almanya’ya gitmek istiyorum. 20 yillik sektor tecrubem var ancak mezun oldugum okul ve su an yaptigim isin her ikisi de muhendislik bolumu olmasina ragmen bir alakasi yok. Bunun herhangi bir sakincasi olur mu? Ozellikle diplomaya uygun bir is sozlesmesi olmasi gerektigi vurgulanmis. Yapacagim is sozlesmesi diplomama uygun olmadigi icin sorma geregi duydum.
  Tesekkurler

  1. Merhaba Fikret Bey,

   Şirket içi transfer yoluyla Almanya’da çalışacaksanız gerek yok. Ancak normal şartlarda iş sözleşmesindeki iş tanımınızın diplomanıza uygun olması istenir.

   İşvereniniz bu konuda Federal İş Anajı^’ndan ya da Welcome Center bürolarından bu konuda sizin bilgileriniz ve iş sözleşmesini ibraz ederek danışmanlık alabilir.

   İyi şanslar

 16. Selamlar,

  Eşim Almanya’ya uzaktan çalışıyor. Şirketi Almanya’ya çalışma vizesi verecek, sonrasında yerleşmeyi düşünüyoruz.
  Oradayken mavi karta başvuracağız. Ben eşim dolayısıyla gidiyor olacağım, başvuru yapabilir miyim?
  Bir de mavi karta başvurduğumuz süreçte ülke dışına çıkmamızda bir sakınca var mıdır?
  Almanya’ya çalışma vizesi aldığımızda diğer avrupa ülkelerine seyahat için de ayrı vizeye başvurmak gerekir mi?

  1. Merhaba Feyza Hanım,

   Vizeye birlikte başvurmanız durumunda birlikte gidebilirsiniz. Eşinizin maaşı mavi kart kriterlerini karşılayabilirse bu statüden oturum alabilir. Siz de aile birleşimi statüsünden oturum almaya hak kazanırsınız.
   Oturum kartı elinize ulaşmadan ancak yabancılar dairesinden yurt dışına gidiş gelişlerde kullanabileceğiniz geçici oturum almanız durumunda sorun yaşamazsınız. Oturum kartı aldığınızda diğer AB ülkelerine seyahat yapabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

    1. Merhaba Heşen Hanım,

     Alanınızda deneyimiz vasa denklik yaptırmak, Almanca öğrenmek ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmek süretiyle vizeye başvuru yapabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 17. Merhaba, Türkiye’deki bir şirket ile diplomama uygun bir iş sözleşmem mevcut ve uzaktan çalışıyorum. Almanyada yaşamak istiyorum, mevcut çalıştıgım yer ile devam ederek Almanya’da yaşamak için başvurabilir miyim? Yoksa Almanya’daki bir şirket ile anlaşıp bu anlaşmadaki iş sözleşmesini mi sunmam gerekir. Dijital göçebe vizesi kapsamı için soruyorum bu soruyu.

  1. Merhaba Nur Hanım,

   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek ve vize için gerekli diğer evrakları sağlayarak başvurabilirsiniz; değerlendirme sonucunda uygun görülmesi durumunda vize almak ve Almanya’ya gittikten sonra da kalıcı oturum almak mümkün.
   Gijital göçebe vizesi ile kastınız nedir, anlayamadım. Bu kapsamda bir vize türü bilmiyorum. Sizin kastettiğiniz sanırım kalıcı oturum alınabilelecek ulusal vize diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 18. Merhabalar.Ben şuan Turkiye de beslenme ve Diyetetik bölümünde 2. Sınıf öğrencisiyim. Lisansımı bitirdikten sonra almanya’ da diyetisyen olarak özel de çalışmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Bide almanca seviyem hangi seviyede olmasi gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Mezun olduktan sonra diploma denkliği yaptırmak ve tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekir.
   Alanınız ile ilgili Almanya’da bir işveren bulmanız ve bir sözleşme edinmeniz durumunda vizeye başvurabilirsiniz.
   Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 19. Merhaba Sitenizdeki Faydalı Bilgiler İçin Çok teşekkürler.
  Sorum su şekilde;

  Türkiye’de 2 yıllık örgün öğretim muhasebe ve vergi uygulamalarından mezun olup Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme bölümünden 4 yıllığa tamamladım. Muhasebe alanında 10 yıldır çalışmaktayım, diplomamın denkliği olmasına rağmen iki ülke arasındaki muhasebe sistemi ve kanun farklılıklarından dolayı Almanya’da mesleğimi devam ettiremiyorum diye biliyorum. Bunun haricinde başka bir meslek ile gelmem mümkün mü işletme mezunu olduğum için sadece o olanda mı iş bulmam lazım.

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Yürürlükte olan yasa gereği diplomanıza ve tecrübenize uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz beklenir. Lisans bölümünüz düzenlemeye tabi meslekler grubuna girmediğinden denklik zorunluluğu bulunmuyor. İşletme mezunu olduğunuz için finans ve muhasebe alanında çalışabilirsiniz. Diğer yandan mesleğinizi Almanya’da sürdürebilmek için eğer bir Türk işvereniniz yoksa B2 düzeyinde Almancaya ihtiyacınız olacağını hatırlatmak isteriz.
   Daha detaylı bir değerlendirme için bize telefonla ulaşabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 20. Merhabalar,
  Eşim 47 yasında ve kamudan emekli ebedir.Almanya da çalışma şansı var mı varsa şartları nelerdir ?

  1. Merhaba Enver Bey,

   Eşiniz ebe olduğu için denklik yaptırması, B2 düzeyinde Almanca öğrenmesi ve diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinmesi durumunda vize alması mümkün; 45 yaş üstü olduğu için de maaş kriterinin yeterli olması ya da ek emeklilik primi yatırması gerekebilir.

   Bilginiz olsun.

 21. Merhabalar Özel Anadolu Lİsesi Mezunuyum. Önlisans Grafik Tasarımı Bölümü terkim. Herhangi bir meslek sertifikamda yok. Ancak 21 yaşındayım ve yeşil pasaportum var. Bu pasaport ile gidip iş bulursam sanırım çalışıp orada kalabilirim. Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı ? Almanya ile irtibatı olan veya orada olan ve istihdam sağlayabilecek biri varmı ? 🙂

  1. Merhaba Kaan Bey,

   Projemiz sizin adınıza herhangi bir işlem yapmaz; biz sosyal danışmanlık anlamında bilgilendirme yapıyoruz.
   Yeşil pasaport ile giriş yapabilir iş sözleşmesi edinebilirsiniz, ancak kalıcı oturum alamazsınız. Almanya’ya gidebilmek için eğitiminizi tamamlayıp diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinip çalışma vizesi için başvuruda bulabilirsiniz. Ön lisans mezunu olacağınız için denklik de gerekecek. Yaşınız genç olduğundan sizin için diğer bir seçenek Almanca öğrenip Almanya’da meslek eğitimi yapmak olabilir.

   Dilerseniz durumunuzu daha ayrıntılı değerlendirebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 22. Merhaba 18 yıldır okul öncesi öğretmeniyim, 8 yıldır da kurum yöneticiliği yapıyorum. Yüksek lisans eğitimim var ama denklik baktığımda bulamadım sayfada. Saü okul öncesi öğretmenliği ve saü eğitim yönetimi ve denetimi ana bilim dalı tezsiz. Alanımda çalışmam mümkün olur mu?

  1. Merhaba Bade Hanım,

   Anabinde okulunuz ve lisans bölümünüz mevcut. Ancak eğitim alanı olduğu için denklik zorunlu.
   Bizimle iletişime geçebilirseniz denklik için sizi yönlendirebilir. B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

  2. Ben Türk Dili ve edebiyatı öğretmenliği okudum. Antalya’da ve İstanbul’da ızgara et bölümlerinde usta olarak çalıştım. İnşaatta merkezi iklimlendirme sistemleri ustası olarak çalıştım. Gitme şansım var mı.

   1. Merhaba Abdurrahman Bey,

    Yürürlükte olan yasaya göre Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek ve vize için gerekli diğer evrakları sağlayarak başvurabilirsiniz; ancak tam zamanlı bir iş sözleşmesi edinmek alanınızdan dolayı zor. Ustalık ile ilgili belgeniz olup olmadığını da belirtmemişsiniz. Bize ulaşabilirseniz durumunuzu değerlendirebilir ve daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

    https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
    Kolay gelsin

    Derya Ozan

 23. Merhaba,

  Ben İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi lisans mezunuyum. Daha sonrasında yazılım öğrendim ve 4 senedir yazılımcı olarak kurumsal bir şirkette çalışıyorum. Bu süreçte Bilgisayar mühendisliği alanında tezli yüksek lisans yaptım. Ancak tezim türkçe. İki okulumun da denkliği var. Almanya’da bir doktora programına başvurmayı düşünüyorum. Mavi kart ile gitmeyi düşünüyorum. Almancam yok, ingilizcem de b1 seviyede.. Mavi kart ile gidebilir miyim? Brüt yıllık gelirim ortalama ne olur? Mavi kart ile gittiğimizde vergi muafiyetleri oluyor mu? Doktora öğrencisi olarak gitmekten farklı olarak avantajları nelerdir?

  1. Merhaba Nur Hanım,

   IT alanında mavi kart kriterlerini (2023 yılı için yıllık brüt 45.552 € ve üzeri) sağlayan bir iş sözleşmesi edinirseniz vize alıp gidebilirsiniz. Çalışan durumunda olacağınız için de vergiye tabii olacaksınız.
   Doktora için bloke hesap açmak ve diğer şartları yerine getirmek gerekiyor. Ayrıca çalışırken doktora yapma şansınız var.

   Kolay gelsin.

   1. Melek hanım merhaba,
    Türkiye’deki çalıştığım şirkette remote çalışıyorum. Almanya’ya dijital göçebe vizesi üzerinden başvurmak istersem eğer Almanya’daki bir şirketle mi çalışmak zorundayım? Türkiye’deki şirketimle çalışmaya devam ederek Almanya’da yaşayabilir miyim?

    1. Merhaba Nur Hanım,

     Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek ve vize için gerekli diğer evrakları sağlayarak başvurabilirsiniz; değerlendirme sonucunda uygun görülmesi durumunda vize almak ve Almanya’ya gittikten sonra da kalıcı oturum almak mümkün.

     Bilginiz olsun

     1. Merhaba, şunu sormak istiyordum aslında, diplomama uygun bu iş sözleşmesi Almanyadaki bir şirket ile mi olmak zorunda. Türkiye’deki bir şirket ile diplomama uygun bir iş sözleşmem mevcut ve uzaktan çalışıyorum. Almanyada yaşamak istiyorum diyelim ki, mevcut çalıştıgım yer ile devam ederek Almanya’da yaşamak için başvurabilir miyim? Yoksa Almanya’daki bir şirket ile anlaşıp bu anlaşmadaki iş sözleşmesini mi sunmam gerekir. Dijital göçebe vizesi kapsamı için soruyorum bu soruyu.

     2. Merhaba Nur Hanım,

      Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek ve vize için gerekli diğer evrakları sağlayarak başvurabilirsiniz; değerlendirme sonucunda uygun görülmesi durumunda vize almak ve Almanya’ya gittikten sonra da kalıcı oturum almak mümkün.
      Gijital göçebe vizesi ile kastınız nedir, anlayamadım. Bu kapsamda bir vize türü bilmiyorum. Sizin kastettiğiniz sanırım kalıcı oturum alınabilelecek ulusal vize diye düşünüyorum.

      Bizi arayarak daha detaylı bilgi verebilirseniz durumunuz hakkında net bilgi paylaşabiliriz.

      https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

      Bilginiz olsun

 24. Merhabalar Mavi Kart EU Blue Card ile bilgilendirmeleri dikkatle okudum. Yönlendirdiğiniz sitelere girdim. Öncelikle teşekkür ederim böyle bir bilgilendirme ve yönlendirme platformu oluşturduğuz için. Şununla alakalı bir sorum olacak Almanya’da çalışmak içinmavi kart almak için dil şartı var mı? tuerkei.diplo’da Dil için varsa ibaresi konmuş teşekkürler. Eşim çocuk gelişim mezunu akıcı derecede ingilizce bilgisine sahip. Montessori eğitim belgesine ve Türkçeyi yazma, okuma ve öğretme becerisi olan ALTE onaylı belgeleri mevcut. Kendisi aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nden yüksek lisans mezunu. Sadece Almancası yok. Mavi Kart ile orada anaokulu ve kreş öğretmenliğine başvurabilir mi?

  1. Merhaba Furkan Bey,

   Değerlendirmeniz vce güveniniz için teşekkür ederiz.

   Eşinizin mezuniyeti eğitim alanında olduğu için denklik ve en az B2 düzeyinde Almanca dil sertifikası zorunlu. Mavi Kart başvurulacak bir statü değildir. İş Sözleşmesine göre kazandığınız yıllık brüt maaş üzerinden verilen ayrıcalıklı bir oturma izni statüsüdür. 2023 yılı için mavi kart alt limit 45.552 €’dur.

   Bilginiz olsun.

   1. 6 yıl güvenlikde çalışdım Azerbaycan da.Almanyada gıdıb de bı ışde çalışmam için ne yapmalıyım?

    1. Merhaba,

     Yürürlükle olan yasaya göre IT alanı hariç deneyime dayalı meslekler üzerinden Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek çok mümkün değil.

     Bilginiz olsun

  2. Merhaba ben inşaat teknikeriyim Almanya ya inşaat alanında betonarme demircisi olarak geldim . Türkiye’de okuduğum bölümüm ve üniversitem H+ olarak Anabinde uyuşuyor buraya Türkiye’de yapmış olduğum iş-kur sözleşmesi ile geldim saatlik ücret olarak 15.70 Euro brüt . Şu an burada Mavi karta başvurabilir miyim ve çıkma olasılığı nedir Stutgarttayım .

   1. Merhaba Mustafa Bey,

    İş-kur aracılığıyla gittiğiniz için muhtemelen oturum izniniz geçicidir. Ön lisans mezunu olduğunuz için denklik yapmak durumundasınız. Mavi kart kapsamında oturum alabilmeniz için yıllık brüt maaşınızın 2023 yılı için en az 45.552 € olması gerekiyor. Bulunduğunuz şehirde welcome center mevcut ise, görüşmenizi öneririz.

    Kolay gelsin

 25. Merhaba mavi kart için başvuru yapacağım fakat iş ilişkisi beyanı üç adet form şeklinde çıkıyor işveren hangisini doldurması gerekiyor bilginiz var mı teşekkürler
  -Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis
  -Zusatzblatt A zur Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis
  -Zusatzblatt B zur Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis

  1. Merhaba Erdal Bey,

   Sizin durumunuzu tam olarak bilmediğimden kısaca şöyle açıklayabilirim.
   -Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis: Çalışma amacıyla gidecekler için doldurulması gereken iş ilişki beyanı
   -Zusatzblatt A zur Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis: Daha çok kısmi denklik alan ve telafi eğitimi kapsamında gidecek kalifiye çalışanlar için doldurulması gereken iş ilişki beyanı
   -Zusatzblatt B zur Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis:Daha çok kurum için tranfer kapsamında Almanya’daki kurumda çalışmak amacıyla gidecek kalifiye çalışanlar için doldurulması gereken iş ilişki beyanı

   Bu bilgilerden yola çıkarak kendiniz için doğru formu bulacağınızı umuyorum.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba eşim hemşire bende meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum 15 yıldır Tedaş elektrik kurumunda özel çalışıyorum yeşil pasaport ile Almanya’da oturum alabilirmiyiz

    1. Merhaba Mehmet Bey,
     Yeşil pasaportunuzla Almanya’da oturma izni almanız mümkün değil. Öncelikle denklik yaptırmanız, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz gerekir. Eşlerden birinin bu şartları yerine getirmesi durumunda diğer eş aile birleşimi kapsamında vizeye başvurabilir. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
     https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     Kolay gelsin
     Başak Gül

   2. Melek Hanım Merhaba,

    Çalışan olarak gidilecekse o zaman sadece Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis beyan edildiği durumda herhangi bir eke ihtiyaç duyulmuyor değil mi?
    Türkiyedeki şirketimden ayrıldım, Almanya’daki aynı şirkete çalışan olarak gideceğim. Bu durumda Zusatzblatt B zur Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis ihtiyaç yoktur diye düşünüyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

    1. Merhaba Ceyda Hanım,

     Çalışan olarak gidilecekse Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis ile Federal İş Ajansı’na başvuru yapmak gerekir. Eğer Türkiye’deki firmanız sizi Almanya’daki firmaya transfer yoluyla gönderecekse Zusatzblatt B zur Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis vermek gerekir. Yani duruma göre birini doldurmak ve vermek yeterli. Her ikisine aynı anda gerek olmayacak.

     Bilginiz olsun

   3. Merhaba almanyada bir şirketten -Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis beyan formu aldım ama ilerleyişi bilmediğim için ortada kaldım doğru düzgün yazı paylaşanda yok bu formu nereye vericem işlemleri nasıl başlatıcam başlatırken nelere ihtiyacım olucak bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

 26. Merhaba
  Almanyadayım. Turist olarak gelip bir iş sözleşmesi imzaladım. Şirketin yapması gereken ve benım buradan almam gereken bir evrak yada belge var mı. Türkiyeye döndüğümde nasıl bir başvuru yapmam gerekicek ve hangi belgeleri firmadan istemem gerekicek. Teşekkürler

 27. merhabalar; ben 4 yıllık lisans hemşire mezunuyum. yaklaşık 12 senedir bu işi yapıyorum almanyaya iş başvurusunda bulunmak istiyorum ama ne gibi yol izlemem gerekiyor? dil bilmeden gidilir mi?

  1. Merhaba Nurhan Hanım,

   Mesleğiniz sağlık alanında düzenlemeye tabi bir meslek kapsamında olduğu için denklik zorunludur. Sağlık alanında B2 düzeyinde Almanca istenilmektedir. Almanya’da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz ve vize şartlarını yerine getirmeniz durumunda çalışmak mümkün.

   Başarılar

 28. Merhaba. Ben üniversite sınavına gireceğim almanyada sağlık okumak istiyorum yada burada bitirip oraya çalışmaya gideceğim nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz?

 29. Merhabalar,
  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim.
  Ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Sormak istediğim ve merak ettiğim şudur;
  Turkiyeden Lisans mezunuyum
  *almanca ve İngilizce öğretmeni

  Yakın tarihte eski patronum Almanyada bir klinik açacaktır. Beni de oraya calismak üzere götürmek ister.
  Son 2 sene birlikte çalıştık sağlık Turizm sektöründe.
  Fakat benim kocaman bir ailem var.
  Eşim ve 3 (yaşlar 5,7 ,16 ) çocuklarım ile aile birlesimim 3 ay içerisinde gerceklesiyormuş.
  1) bu bilgiler dogrumudur. Yada prosedür nedir?
  2) benim alacağım maaş ‘in ne kadar olması gerekiyor takriben?
  Yaşım 42.

  Saygılarımla
  H. Önem

  1. Hatice Hanım Merhaba

   İşvereniniz Federal İş Ajansından sizinle ilgili bilgi almalı ve ön onay veren kurum olduğu için sözleşmedeki iş tanımı ve benzeri konularda bilgi verecektir.
   16 yaşındaki çocuğunuz için C1 dil sertifikasının konsolosluk tarafından isteneceğini de belirtmekte fayda var. Ancak mavi kart kapsamında gideceklerin bu yaş çocuklarından C1 dil sertifikası istenmiyor.
   Aylık yaşam giderleriniz + kira, maaşınızdan yüksek olmamalı. Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 30. Merhaba,
  Sayfanızda yer alan çalışma şartı, vize koşulları bilgilerinde değişiklik yapıldı mı? Bu bilgiler güncel mi?

  1. Merhaba Neşe Hanım,

   Gündemde olan şans kartı ile ilgili yasa henüz yürürlüğe girmedi, sadece içeriği/şartları paylaşıldı. Yasalaşması ve yürürlüğe girmesi için resmi gazetede yayınlanması gerekiyor. Dolayısıyla yürürlükte olan yasaya göre sitemizde bulunan bilgilerimiz güncel.

   Dilerseniz bizimle iletişime geçin durumunuzu daha ayrıntılı değerlendirelim.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 31. Merhaba Siteniz Çok Faydalı Bizi Bilgilendirdiğiniz İçin teşekkürler.
  Sorum su şekilde olacak
  2 yıllık teknik üniversite mezunuyum. Makine imalatı savunma sanayi üretimi İmalat planlama konularında 7 yıllık tecrübem var. Eşimin halası ve amcası Almanya’da yaşıyor. İş arama başvurusu yapmak için hangi yolları izlemem gerekiyor. Eşimin ailesi bize davet gönderebilir mi?

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Değerlendirmeniz ve güveniniz için teşekkür ederiz.
   Yürürlükte olan yasaya göre öncelikle çalışma amaçlı vize başvurusu yapabilmeniz için ön lisans mezuniyetiniz nedeniyle denklik yaptırmanız gerekir. Deneyiminiz öğrenim gördüğünüz alanla ilgiliyse Almanya’da iş arayabilirsiniz, iş arama vizesine başvurabilirsiniz. Ancak öncesinde iş arama deneyimlerinizin olması gerekiyor. 6 aylık süre için alabilirsiniz bu vizeyi ve bu süre içerisinde geçiminizi temin ediyor olmalısınız ya da Almanya’daki yakınlarınız size garantör olabilir.

   Dilerseniz bizimle iletişime geçin durumunuzu daha ayrıntılı değerlendirelim.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 32. Merhaba, ben Türkiye de sağlık meslek lisesi Att bölümü mezunuyum. 5 yıl iş deneyimim var ve Almanya’da kendi mesleğimi yapmak istiyorum. Bunun için dil kursuna gittim fakat A2 de takıldım. Almanya’da dilimi daha hızlı ve kolay geliştirebileceğimi düşünüyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. Yeni yasa sayesinde Almanya’da mesleğimi yapabilir miyim? Orada dil kursuna gitmek için ve kendi mesleğime başlamak için ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba Zeynep Hanım,

   Öncelikle şans kartı yasası henüz yürürlüğe girmedi. Sadece içeriği taslak olarak paylaşıldı; resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.
   Kendi alanınızda çalışabilirsiniz, deneyiminiz mevcut; ancak mesleğiniz sağlık alanında düzenlemeye tabi bir meslek kapsamında olduğu için denklik zorunludur. Almanya’da dili öğrenmek daha kolay olacaktır. Bu nedenle dil kursu vizesine başvurabilirsiniz. Alanınız gereği dil düzeyinizin en az B2, tercihen C1 olması işverenler tarafından beklenilir. İşvereninizin kabul etmesi durumunda B1 dil düzeyi ile de gidebilir ve dil düzeyinizi orada yükseltebilirsiniz. Dilerseniz bizleri arayabilirsiniz ve durumunuza göre nasıl bir yol izleyebileceğinizi görüşebiliriz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 33. Merhaba. Biyomedikal Mühendisliği mezunuyum. Biyomedikal Mühendisliği Mavi Kart MINT meslekler grubuna dahil midir?

  1. Merhaba Alp Bey,

   Bölümünüz mühendislik olduğu için mavi kart “MINT” meslekler grubuna dahildir. Mavi kart için belirleyici kriter yıllık alacağınız brüt gelirdir. Bu gelirin en az 45.552 Euro olması gerekir.

   Bilginiz olsun.

 34. Merhabalar,
  Eşim Türkiyede 18 yıldır avukatlık yapmaktadır. Yabancı dil bilmiyor.Bende bir kamu kurumunda çalışıyorum. 16 ve 6 yaşında 2 çocuğumuz var. ailecek almanyaya yerleşmek istyoruz. nasıl yapabiliriz yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba Deniz Hanım,

   Yürürlükte olan yasaya göre eşinizin avukat olarak çalışma şansı yok; ancak avukatlık bürolarında danışmanlık yapabilir ya da Almanya’daki Türkiye vatandaşlarının Türkiye’deki hukuki süreçlerini takip edebilir. 16 yaşındaki çocuğunuzdan vize esnasında C1 Almanca düzeyi istenilebilir.

   Size ve ailenize seçenekleri daha ayrıntılı bir şekilde sunmak için bizleri aramanızı öneriyoruz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 35. Merhaba,
  Almanya’dan iş teklifi aldım ve blue card başvurusu yapacagım.
  Nişanlım var ve evlenme arifesindeyiz, acilen evlenip birlikte başvuru yapmak istiyoruz.
  Bugun idata’dan başvuru alırken müstakbel eşimin şu anki pasaportuyla olması süreci aksatır mı? Zaten en erken 4-5 haftaya randevu verileceğinden, bu süre içerisinde evlilik+pasaport yenileme işlerinin hallolacağını düşünüyorum. Fakat ilk randevu tarihini alma aşamasında şu an evli olmamamız bir sorun yaratır mı öğrenmek istedim.

  1. Merhaba Can Bey,

   Henüz evli olmadan İDATA’ya başvuru yapmanızda bir sorun olmaz. Vize görüşmesine giderken eski ve yeni pasaportun birlikte götürülmesini öneririz.

   Kolay gelsin

 36. merhaba, almanya’da bir şirket ile sözleşme imzaladım. ünvanım deneyimli yazılım geliştiricisi, 5+ yıl tecrübem var. ulusal vize için randevuya giderken belgelerimi “Mavi Kart MINT” kategorisine göre mi hazırlamam gerekli yoksa “Meslek Deneyimli BT Uzmanı (Bilişimci)” olarak mı? Her iki kategoride de almanyaya gittiğimde mavi kart almama engel durum oluşur mu? Almanca diplomam yok iş verenimden almanca gerekli değildir yazısı almam mümkün.

  1. Merhaba,

   Deneyime dayalı IT alanında mavi kart kriterlerini karşılamanız durumunda mavi kart alabileceğinizi düşünüyoruz. Takdir yetkisi Yabancılar Dairesi’ndedir. Mavi kart alt gelir miktarı brüt 45.552 Euro’dur. Maaş ile ilgili olarak işvereninizle görüşebilirsiniz. Yine işvereniniz sözleşmenizde yapacağınız işin Almanca gerektirmediğini belirtirse vize işlemleri sırasında Almanca sertifika istenmez. Bilgi işlem alanında çalışanlar için bu tip istisnalar uygulanabiliyor.

   Kolay gelsin.

 37. Merhabalar kolay gelsin,

  Ben ve kız kardeşim Almanya’ya göç etmek istiyoruz orada çalışmak istiyoruz
  İkimizde istanbulda özel üniversitelerde okuduk o hukuk mezunu ben psikoloji
  Baba tarafı akrabalarımız birinci derece ve diğerleri hepsi Almanya’da ikamet ediyor orada çalışıyorlar gerekirse akraba veya eş dostun restoranlarında çalışıp dil de öğreniriz okullarımız anabinde H+ gözüküyor ama dil ister büyük ihtimal Almanya’da ki Türklerin Türk avukat ve psikoloğa ihtiyaç olduğunuda biliyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olur musunuz (illa kendi mesleğimizi yapalım diye bir düşüncemiz yok bu arada açıkfikirliyiz)
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Ceyda Hanım,

   Çalışma amacıyla gidilecekse mutlaka diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmek gerek. Aksi halde vize onayı almak mümkün değil.

   Bu nedenle öncelikle Almanca öğrenmenizi öneririm. Siz psikolog olarak özellikle göç alanında da çalışabilirsizin ancak kardeşiniz ancak Türk avukatların bürosunda yardımcı eleman-danışman ya da Almanya’daki Türk vatandaşların Türkiye’deki hukuk işlerini takip amaçlı çalışabilir.

   Bilginiz olsun

 38. Almanya’ya çalışmak için gitmek istiyorum. Yönetim Bilişim sistemlerinden 3.4 puanla mezun oldum. Yaklaşık 3. yıldır aktif olarak yazılım sektöründe çalışıyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Nereye başvuru yapmam gerekiyor çalışma vizesi için.

  1. Merhaba Ensar Bey,

   Bilişim alanında çalışmak isteyenler için iyi derece İngilizce bilmek yeterli. İş başvurları yapmaya başlayabilirsiniz. Sonuç alamazsanız iş arama vizesine başvuru yapmanızı öneririm.

   Sorularınız olursa mesai saatleri içerisinde bize ulaşabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   İyi şanslar

 39. Merhabalar
  Benim eşim Almanya doğumlu ve evlendiğimiz yıl olan 2018 e kadar Almanya da yaşadı ve çalıştı . Türk pasaportuna sahip . oturum hakkı var . 2018 den bu güne kadar Türkiye de yaşıyor. Ben Türkiye de Mali müşavirim. Eş durumundan Almanya ya gidersem Almanya da kendi mesleğimle alakalı Türkçe ağırlıklı ve/veya Türkiye bağlantılı işletmelerde iş yerlerinde çalışma imkanım var mıdır?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   M>evzuatlar farklı olduğu için ilk etapta muhasebe-finans alanında çalışabilirsiniz. Almancanızı ilerlettikten sonra mali müşavirlik bağlamında eğitimler almanız durumunda bu alanda da çalışma hakkınız olur.

   Kolay gelsin

 40. Merhaba iyi Çalışmalar ben Almanya doğumlu ilk orta ve Meslek Lisesini alman yada bitirdim uzun Yıllar Almanya da çalıştım Devlet Demir yolları Eisenbahnfachschule Özelgüvenlik okulunu ve Güvenlik Sanayi Ticaret Odası 34a GewO – güvenlik hizmetleri; yönetmelik yetkisi sahibiyim. 2005 yılında Türkiye dönüş yaptım ama şimdi tekrar Almanya çalışmak için gitmek istiyorum. Nasıl bir haklarım var cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  1. Merhaba Murat Bey,

   Almanya’dan mesleki diplomanız var; Almanca düzeyinizin de iyi olduğunu düşünüyorum. Diplomaya uygun bir iş bulmanız durumunda denklik ve Arbeitsagentur’dan ön onay almaya gerek kalmadan vizeye başvurabilirsiniz.

   İyi şanslar

   1. Merhaba, benPamukkale Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunuyum. Şu an Arkeoloji bölümünden yüksek lisans yapıyorum. Benim bölümümün Almanyada denkliği mevcut mu acaba? Orada arkeolog olarak çalışma imkanım var mı?

    1. Merhaba Gülcan Hanım,

     Bölümünüzü “anabin.kmk.org” sitesi üzerinden kontrol ettiğimizde okulunuz ve bölümünüzün tanındığını tespit ettik. Mesleğiniz düzenlemeye tabi meslekler grubuna girmediği için denkliği zorunlu değil. Alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi bulmanız durumunda, sizden istenen Almanca dil düzeyinizi de sağladıktan sonra gerekli belgelerle vizeye başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

     https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     İyi şanslar

 41. Merhabalar,
  Almanyaya çalışmak için gitmek istiyoruz. Ben İstatistik mezunuyum. Eşim İşletme mezunu. Özel bir bankada çalışıyor. Ben ise özel bir kurumda yönetim sistemleri üzerine çalışıyorum. Almancamız hiç yok. İngilizcemiz var ancak konuşma seviyemiz pratik yapma biraz destek alma gerektiriyor. Nerden başlayabileceğimizi bilmiyoruz. Mesleklerimiz orda kabul görür mü acaba?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ceren Hanım,

   İstatistik ve işletme düzenlemeye tabi değil dolayısıyla denklik istenilmiyor. Ancak eşdeğerlilik tespiti almak avantajlı olabilir.

   Almanca dil düzeyi iş bulma konusunda belirleyici olur bu nedenle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmek önemli.
   Eşlerden birinin diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmesi durumunda diğer eş de aile birleşimi statüsünden vize alabilir. Vize için gerekli belgeleri hazırlamanız ve şartları yerine getirmeniz durumunda birlikte vizeye başvurmak da mümkün.

   Bizi ararsanız size daha ayrıntılı bilgi verebiliriz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Başarılar
   Derya Ozan

 42. Merhaba Melek Hanım , ben 3. Sınıf Türkçe Öğretmenliği okuyorum okulum diplomanın yanında diploma eki de verecektir. MEB hiç atanmadan Almanya’ya gidip iş bulabilir miyim? 1-1.5 seneye mezun olacağım o zamana kadar Almanca da öğrenmeye çalışacağım yani dil seviyem de yeterli olursa Almanya’ya gidebilir miyim?

  1. Merhaba İpek Hanım,

   Eğitim alanındaki meslek grupları Almanya’da düzenlemeye tabi olduğundan denkliği zorunludur. Öğretmenlik yapabilmeniz için denklik yaptırmak zorundasınız. Ancak Türkçe öğretmenliği okuduğunuz için müfredat anlamında bir denklik yaptırmanız mümkün değil. Ayrıca öğretmenlik için ileri düzey (en az C1) Almanca gerektiğini de belirtmek isteriz.

   Bilginiz olsun

 43. Merhaba,

  Müühendisim ve Almanya’da bir firmadan iş teklifi bekliyorum. Blue card sürecini başlatıp onayı aldıktan sonra Türkiye’deki işimden istifa etsem sorun olur mu? Blue card onay sürecini olumsuz etkiler mi, çünkü SGK dökümü de talep ediliyor. Blue card sürecinin olumsuz olması durumunda madur olmak istemiyorum, açıkçası Almanya’daki firma da bu konuda bilgi bekliyor, beni de zor durumda bırakmak istemiyorlar.

  Teşekkürler

  1. Merhaba Belgin Hanım,

   Almanya’daki işvereniz için sorun teşkil etmiyor ise blue card sürecini olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum. Çalışıyorken iş görüşmelerin yapılması normal bir durum.

   Bilginiz olsun

 44. Merhaba
  Ben meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe mezunuyum ayrıca üniversite iktisat lisans mezunuyum.İkisinden de iş tecrübem yok sadece muhasebe de staj yapmıştımSormak istediğim hangisinden denklik yaptırmaliyi. Ayrıca eşim de elektrik meslek lisesi mezunu. Beraber gitmek için nasıl.bir yol izleyebiliriz.simdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Almanya’da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek gidebilirsiniz. Eşiniz de aynı şekilde. Siz yine muhasebe alanında bir iş bakarsınız, çünkü mezuniyet ve tecrübeye de bakılıyor. Eşiniz de kendi alanda bir iş bulabilir. Meslek lisesi ve lisans eğitiminizin alanı aynı olduğu için lisans diploması üzerinden gitmeniz mümkün. Lisans diplomanız için eşdeğerlilik tespiti yaptırmanız yeterli ancak eşiniz meslek lisesi mezunu olduğu için mutlaka denklik yaptırması gerekecektir.

   Almanca seviyesi de bu alanda büyük bir rol oynamaktadır. A1-A2 ALmanca düzeyi sadece Türk işverenleriçin yeterli olabilir, fakat Alman bir iş veren en az B2 ister. Eşinizle aynı anda da başvuru yapabiliriniz. Kimin işi ilk olacaksa diğeri de aile birleşimi olarak beraberinde de gidebilir.

   Kolay gelsin

 45. Merhaba,
  4 yıllık işletme bölümü mezunuyum. Üniversite diplomam Anabin veri tabanında H+ olarak tanınıyor. Muhasebe mesleği yapıyorum ve Almanya’da düzenlenmemiş meslekler arasında. A2 İngilizce Sertifikam var A1 seviyesinde Almanca biliyorum ama sertifikam yok. Almanya’da tanıdık Türk firmasından iş sözleşmesi aldım. Almanca dil bilgisi gerekmiyor diye sözleşmeye de yazdık. Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis formunu da doldurduk. Bu şekilde vize başvurusunda bulunabilir miyim.

  1. Merhaba Şeyhmus Bey,

   Hayırlı olsun öncelikle.

   Verdiğiniz bilgiler ışığında vizede bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.

   İyi şanslar

  2. Reis firman tanıdıksa banada iş ayarlayabilirmisiniz herhangibir iş çaycılık temizlik vs şuan yüksek yapıyorum yıldızda

 46. Merhaba Melek Hn.
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Ben yazılım uzmanıyım, meslegimde 20 yıla yakın tecrübem var, birkaç programlama dilini aktif olarak kullanıyorum. Halen Türkiyede yabancı bir şirkette çalışıyoru. Bizim sektör de Linkedin üzerinden firmalardan sürekli teklif geliyor. Benim bir arkadaşım Almanyaya Blue Card ile gitti ve çok memnun, şimdi bende gitmek istiyorum, ama benim Lise mezuniyetim yok. Bizim sektör de Almanca şartı yokmuş, ama Lise mezunuyeti gerekiyor mu bunu bilmiyorum. Şu anda Bavyera bölgesinden bir şirket blue card ve relocation konusunda sponsor olmak istiyor başka şirketlerde var. Almanya yada diğer EU ülkeleri Lise diplaması şartı koşuyor mu?
  ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
  Mustafa

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Sorunuza Almanya için cevap verebiliriz. IT alanında en az 3 yıllık iş deneyiminiz varsa diploma ve dil şartı aranmayabiliyor. Burada işvereninizle yapacağınız iş sözleşmesi de önem taşıyor. Almanca düzeyinizi bilmiyoruz. İngilizceniz varsa ya da işvereniniz Türk ise ve başlangıç olarak daha düşük bir dil düzeyini örneğin A2’yi kabul ediyorsa sorun olmayacaktır. IT alanı için istisnalar söz konusu olduğundan işvereninizle de anlaşmanız durumunda lise diplomasının şart koşulacağını düşünmüyoruz.

   İyi şanslar dileriz.

 47. Merhaba iktisat lisans mezunuyum anabin de denklikte gözüküyor
  Almanya da akrabamın inşaat firması var hangi pozisyonda bir iş teklifi almalıyım ve de akraba olması sorun olur mu almanca dil bilgim de yok sorularımı cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba Naci Bey,

   İş tanımı diplomanıza uygun olması gerekir. Almanca öğrenmeniz avantajınıza olacaktır. En az A2 düzeyinde öğrenmenizi öneririm. İş tanım uygun olması durumunda akraba olmanız sorun olmaz.

   İyi şanslar

 48. Merhaba,
  Ben meslek lisesinden bilişim alanı mezunuyum üniversite yerleştirmem var ama kayıt yaptırmadım üstünden 1,5 yıl geçti gitmedim üniversiteye şuan berberlikte ustalık belgem var ben nasıl oraya çalışmak için gidebilirim ve nasıl oturum alabilirim
  05318629891 whatsaaptan iletişime geçerseniz soracağım başka sorularda var çok memnun olurum teşekkür ederim şimdiden.

 49. Merhaba,
  A1 seviyesi Almancam var. 40 yaşındayım. 15 yıldır çakı ve bıçak imâlatı yapıyorum tamamen el emeğini kendim üretiyorum. Aslında meslek lisesi kalıp, model ve makine bölüm mezunuyum ama baba mesleğine döndüm. Almanya da aileden olamasa da tanıdıklarım var. Bir müşterimin ürünlerimi Almanya’ ya götürüp beğenilmesi ve satılması üzerine böyle bişey düşünmeye başladım. Acaba ne yapmalıyım, yardımcı olur musunuz ,teşekkürler

  1. Merhaba almanya ya turistik vize başvurum 13.madde den red edildi.mavi kart için sözleşme aldım tekrar başvuruda bu red  bi sorun çıkarır mı

   1. Merhaba Rabia Hanım,

    Farklı vizeler olduğu için çalışma kapsamında gerekli tüm belgelerinizi eksiksiz ibraz etmeniz durumunda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

    Kolay gelsin

 50. Melek.hanim merhabalar oncelikle tesekkur ederim sizlere ben akademiden guzellik uzmaniyim ustalik vb belgelerim mevcut ayni zamanda okul oncesi yardimci ogretmenlik diplomam var a1 seviyesinde almanca dilim.mevcut is bulablirmiyim daha cok hangi alanda

  1. Merhaba Dilan Hanım,

   Her iki alanda da tam olarak hangi belgelere sahip olduğunuzu bilemediğimizden bizi aramanızı öneririz. Durumunuzu öğrendikten sonra sizi daha sağlıklı yönlendiririz diye düşünüyorum.

   Bizim iletişim bilgilerimize bu linkten ulaşmak mümkün
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   İyi günler dileriz.

 51. Merhaba,
  Lisans düzeyi maliye bölümü mezunuyum ve 3 yıldır malimüşavirlik bürosunda çalışıyorum. Evliyim ve Berlin de tanıdıklarım var eşimle birlikte çalışmak için oraya gitmek istiyoruz. Eşim de İstanbul da Hilton Çırağan Gibi büyük otellerde güvenlik görevliliği yaptı şuan da Shreton otelin de görevli ehliyeti de var. Ne yapmamız gerekli.

  1. Merhaba Yağmur Hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi bulmanız durumunda çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Sizin ve eşinizin Almanca dil düzeyi ile ilgili bilgi vermemişsiniz. Bizi ararsanız size daha ayrıntılı ve sağlıklı bilgi verebiliriz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 52. Merhaba Melek Hanım. 24 yaşında bir yeni mezun öğrenciyim. Almanca Öğretmenliği ve Dış Ticaret olmak üzere iki diplomam var. Almanca dil düzeyim a2-b1. İngilizcem b1.

  Almanca Öğretmenliği için çok zor denklik alabileceğimin farkındayım Erzieher olarak kreşlerde çalışmak istiyorum.

  Ausbildung yapmak için gelmem mümkün mü?

  Almanya’da yaşamak ve hayat kurmak istiyorum. . Bir öneriniz varsa sevinirim.

  1. Merhaba Şeyma Hanım,

   Uygun bir Ausbildung sözleşmesi bulmanız durumunda elbette Ausbildung yapabilirsiniz. Ancak Ausbildung yapabilmeniz için dil düzeyinizin B2 olması gerekmektedir. Ayrıca lise diplomanızın da denkliğinin yapılmış olması gerekir. (Diğer diplomalarınızı ve deneyimlerinizi de görüşmelerinizde ibraz edebilirsiniz)
   Meslek eğitimine hazırlık amaçlı dil eğitimi almak için öncesinde de gidebilirsiniz. Bu durumda dil düzeyinizin A2, tercihen B1 olması gerekir.

   Dış ticaret alanında deneyimiz varsa ve çalışmayı düşünürseniz denklik yaptırmak ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinerek vizeye başvurmak da mümkün.

   Kolay gelsin

 53. Merhaba,
  Almanyada IT tarafında iş bulduğumda eşim ve çocuklarım için benimle birlikte Almanya’ya gelebilirler mi? Mavi kart için 35 yaş sınırı vardı diye biliyorum. Ben 37 yaşındayım. Direk iş kabulü sonrası vizeye başvurulduğunda ailecek vize çıkabiliyor mu yoksa önden çalışacak kişi gidip sonrasında mı ailesini yanına aldırıyor? Bayan olarak ben çalışacak kişi olduğum için çocukların kalıp bayanın gitmesini çok mantıklı bulmuyorum ama çalışacak kişinin cinsiyeti etkili oluyor mu vize durumunda?

  1. Merhaba Irmak Hanım,

   Yaş sınırı “Şans Kartı” ile gündeme geldi, ama henüz karar aşamasında. Mavi Kart da yaş sınırı yoktur. Yani sizin için yaş sorun olmayacaktır. Almanya’daki iş kabulünüzden sonra, iş sözleşmeniz ile (+ vize evrakları) başvurunuzu yapabilirsiniz. Evet ailecek aynı anda (toplu randevu alıyorsunuz vize için) başvurabilirsiniz. Mavi Kart üzerinden gittiğiniz için eşinizden Almanca Dil şartı aranmaz.
   Danışacağınız başka bir konu olursa bizimle tekrardan iletişime geçebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 54. Merhaba,

  Ben uzun süredir Türkiye’de yazılım uzmanı olarak çalışıyorum. Lise mezunuyum. Almanya’da bir yazılım şirketinden iş teklifi aldım. Onlarla sözleşme imzalasam vize alabilir miyim, yoksa üniversite mezunu olmadığım için sorun çıkar mı?

  1. Merhaba Sera Hanım,

   IT alanında istisnai bir durum olarak mezuniyet belgesi istenmeyebiliyor. Bunun için en az 3 yıllık deneyiminizin olması gerekiyor. Tecrübelerinizi belgelemeniz durumunda, işvereniniz de bu durumu kabul ediyorsa iş sözleşmesi ve diğer gerekli evraklarla vize başvuru yapabilirsiniz. Dil olarak Almanca düzeyinizi bilmiyoruz; ancak IT alanında iyi derece İngilizce kabul edilebilir.

   Kolay gelsin

 55. Merhabalar,

  Elektrik-Elektronik Mühendisiyim. Almanyada bir elektrik firmasından sözleşmem var. Yaptığım başvuru sonucunda çıkan belge listesinde; “işletmeye özel uzmanlığınızı kanıtlayan bilgi ve belgeler” diye bir talep var. Halihazırda denkliğim de var. Burada istenen belge nedir acaba?
  Şimdiden teşekkürler. İyi günler dilerim.

 56. Merhabalar. Ben eğitim fakültesi resim öğretmenliği mezunuyum. Almanya da öğretmenlik yapabilmem için B1 seviyesi yeterli midir? Ayrıca çalışmaya başladıktan sonra eşimi ve çocuklarımı aldırmam ne kadar zaman sürer?

  1. Merhaba Yeşim hanım,

   Denklik yaptırmak ve en az C1 sonrasında da C2 düzeyine ulaşmak gerek. Vizeye ailenizle beraber başvurabilir ya da onlar daha sonra aile birleşimi vizesi alarak yanınıza gelebilirler.

   Kolay gelsin

 57. Merhaba kolay gelsin.
  Ege Üni. Uluslararası İlişkiler mezunuyum. 12 yılı havacılık(halen) olmak üzere 17 senelik iş tecrübem var.
  Eşim de Bilgi İşlem ve Raporlama üzerine çalışıyor. İngilizce biliyoruz.
  Almanca bilgim var, çalışmaya devam ediyorum ve kısa sürede B1 yapabileceğimi düşünüyorum.
  Almanya’da iş bulup yerleşmek için nasıl bir yol izlemeliyiz, lütfen yardım eder misiniz?
  Şimdiden teşekkürler, iyi seneler dileriz.

  1. Merhaba Mahir Bey,

   iyi seneler dilerim ben de

   Mümkünse ayrıntılı bilgiler ve yönlendirme için bize ulaşmaya çalısın. Ancak durumunuzla ilgili bazı soralar sorduktan sonra sizi sağlıklı yönlendirebilirim. Buradan sadece genel bilgiler içeren sorulara cevap verebiliyorum.

   İletişim bilgilerimize web sayfamızdaki proje ekibi sekmesinden ulaşabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 58. Merhabalar,

  Oncelikle degerli bilgileriniz icin tesekkurler. Almanya’da mavi kart aldim software developer olarak sennheiser’da calisiyorum 3 hafta oldu ise gireli kartimin suresi 4 senelik. Probezeit surecinde isten atilirsam 4 senelik surec devam ediyor mu yoksa yallah koyune mi diyorlar?

  Master yapmak icin gelmistim ve geldikten 10 ay sonra bu isi buldum ve kabul aldim. Mavi kartim elime gectikten sonra okulumun taksidini yatirmaya devam mi edeyim yoksa 4 senelik izin beni goturur mu?

  1. Merhaba Eren Bey,

   Deneme sürecinde işten çıkarılma durumunda yeni bir iş arama süresi verilir; iş bulma durumunda da kartınız -oturumunuz yenilenir. Oturum ya da mavi kartınız iş yeri ibaresiyle çıktığı için yeni sözleşme olması durumunda tekrar yabancılar dairesine yeni belgelerle başvurmak gerek.

   İlk 2 yıllık iş değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmekle yükümlüsünüz.

   Bilginiz olsun

   1. Merhabalar Melek hanim,

    Ilginiz icin tekrar tesekkürler. Su an kazandigim maasin üzerinde teklif almazsam mavi kart basvurumun reddedilecegini söylüyorlar ve bununla alakali net bir kaynak bulamadim. Ve esime benden dolayi tam zamanli calisma izni verdiler, isten cikarilirsam esim haklarini kaybediyor mu?

    Iyi günler

    1. Eren Bey,

     Uzun vadede hiç iş bulamadınız diyelim ancak bu durumda eşiniz de haklarını kaybeder.

     Mavi kart kriterlerinde bir iş bulmanız tabii ki avantajlı olacaktır, aksi halde normal çalışma izni statüsünden bir oturum alabileceğinizi düşünüyorum.

     Lütfen yaşadığınız şehirde varsa Wellcome Center-Willkommen Zentrum ile iletişime geçin. Bu konuda ve sizi ilgilendiren diğer konularda ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

     İyi şanslar

 59. Merhaba, ben Yıldız Teknik Üniversitesi’ nden mezun olan bir mühendisim. 2014 yılında mezun oldum ama hiç bu alanda çalışmadım. Dil seviyesini halletsem iş tecrübesine bakıyorlar mı acaba Almanya’ da.

  1. Merhaba Hatice hanım,

   İş tecrübesi Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da sorulur ancak tecrübesiz de iş bulma olanağınız olabilir. Almanca öğrenirken bir yandan da mümkünse iş tecrübe edinmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 60. Merhaba
  Rize 4 yıllık işletme fakültesi mezunuyum. Almanyada ön muhasebe alanında çalışmak istiyorum. Başvuru için hangi seviye belgeyi almam gerekiyor. Bazı kurumların a2 yeterli olup almanyada yeniden kursa başlanacağı takdirde kabul ettikleri hakkında duyumlar aldım. Rica etsem bilgi verebilir misiniz?

  İyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba Rabia Hanım,

   Ancak Türk bir işveren bulmanız durumunda A2 yeterli olabilir. Şansınızı artırmanız için tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz iş bulma konusunda avantaj sağlayacaktır, ayrıca deneyim de önemli.

   Bilginiz olsun

 61. Merhabalar. Üniversite isletme mezunuyum 17 yıllık restaurant tecrübesi son 5 yil restaurant müdürü sgk kaydi. Almanyada bir is yeri ile restaurant müdürü olarak sozlesme yaptim. Mavi karta basvurucam atama bekliyorum. Ancak sozlesmede asgari ne kadar ücret gorunmesi gerekiyor…

 62. Merhaba Türkiye’de MEB onaylı güzellik uzmanlığı ustalık belgem var Almanya da bir akrabamın güzellik merkezi var beni oraya işçi olarak çağırabilme imkanı varmıdır ya da nasıl bir yol izlemem lazım

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Var olan yasaya göre ne yazık ki bu tür sertifikalar denklik için yeterli değil. Sözleşme haricinde alanınızda edindiğiniz bir diploma ve bu diplomanın da denkliğini isterler.

   Yaşınızı bilemiyorum ancak lşse mezunuysanır B2 düzeyinde Almanca öğrenerek bu alanda akrabanızın merkezinde meslek eğitimi yapabilirsiniz. (Kurumun eğitim verme yetkisi olması gerekir.)

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba birşey daha sormak istiyorum. Düz Lise mezunuyum ustalık belgmde var bunu meslek okulunda meslek lisesi diplomasına çevirebiliyormuşum. Bu şekilde yaptığımda başvuru için bi şansım olabilir mi

    1. Gamze Hanım,

     Denklik esnasında müfredat, not çizelgesi gibi resmi belgeler istenecektir. Bu durumda bu belgeleri alamayacağınızı ve dolayısıyla denklik yaptıramayacağınızı düşünüyorum.

     Biliginiz olsun

 63. Merhaba kolay gelsin ben isletme acikogretim fakultesi isletme mezunuyum lojistik belgemde var davetiye aldim isletme lojistik uzerine denkligi olduğunu soylediler a1 almanca sertifikam var fakat kurstan aldim gothe degil orada tamamlamam sartiyla demisler a2 seviyesini davetiye gelecek vize basvurusu kaldi vize benden serttifika talep eder mj veya ederse gothe mi olcak tak ederim simdiden

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Normalde işveren sizden dil sertifikası istemediyse vizeden de bu yönde bir talep olmayabilir. Etmesi durumunda Goethe ya da ÖSD olabilir.

   Kolay gelsin

 64. Melek Hanım merhaba Ben Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunuyum. Mezun olduğum üniversite, bölüm ve mesleğim Anabin sitesinde H+ olarak görünüyor. Almanya’da bir tanıdığımın şirketi var ve benimle iş sözleşmesi yapmaya hazır.
  Fakat şu konuda tereddüt ediyorum; Almanya’daki şirket inşaat işleri yapan bir firma ihalelere girip iş alıyor ve yapıyor. İş sözleşmesinin geçerli olabilmesi için meslek (diploma) ile iş sözleşmesinde belirtilen mesleğin (yapılacak işin) benzer olması, başka bir değişle örtüşmesi gerekiyor. Acaba bu şirket Bana hangi pozisyonda-hangi ünvan ile sözleşme yapmalı ki iş sözleşmemiz geçerli olsun ve olumsuz anlamda bir süpriz ile karşılaşmayalım. (ulusal vize mavi kartta red almayalım.)

  1. Merhaba Mesut Bey,

   Bu konuda işvereninizin Federal İş Ajansı içinde işverenlere danışmanlık veren birimle görüşmesini öneririm. Ayrıca diplomanız çerçevesinde siz hangi alan ve birimlerde çalışabileceğinizi de bilebilirsiniz. Bu ayrıntıları ben bilemiyorum o nedenle bir pozisyon öneremem.

   Bilginiz olsun

 65. Merhaba melek hanım ben üniversiteden bu sene mezun olucam ameliyathane hemsireliği okuyorum mezun olur olmaz almanyada işe başlamak istiyorum almanca seviyem a2 neler yapmalıyım gelebilmek icin şartlar nedir detaylı olarak öğrenebilir miyim teşekkür ederim:)

  1. Merhaba Kader Hanım,

   Mezun olduktan sonra denklik işlemleri başlatmanız gerekir, öncesinde bu süreç başlatılamaz. Denklik olmadan da çalışma amaçlı giidilemez. Tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz avantaj olacaktır. Denklikten sonra da diplomaya uygun bir iş sözleşmesi ile denklik tamamlama vizesi alarak gitmeniz mümkün.

   Kolay gelsin

    1. Kader hanım,

     Siz hemşirelik okuduğunuzu yazmışsınız ve bu meslek sağlık grubuna dahil bir meslek alanı. Bu alanların denkliği zorunlu. Yani okuduğunuz bölümün müfredatı, deneyimleriniz Almanya’da referans alınan meslek müfredatıyla karşılaştırılacak ve aradaki farklar ve eksiklikler tespit edilecek. Çıkan sonuca göre tam denklik ya da kısmi denklik çıkacak. Bu denklik yapılmadan, B2 dil düzeyine ulaşmadan ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeden vize alıp gitmek mümkün değil.

     Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 66. İyi günler Melek Hanım öncelikle değerli vaktini ayırdığınız için sizlere teşekkür ederim ben kapsamlı birkaç soru soracağım lütfen beni mazur görün ben uluslararası ilişkiler mezunuyum yüksek lisansımı da aynı bölüm üzerine yaptım.Şu anda kurumsal bir firmada lojistik asistanı olarak çalışmaktayım şirketim MESEM ile anlaşmalı bir firmayla anlaştı ve bana görev tanımıma göre kısa bir süre sonra MEB onaylı Ustalık Belgesi verecekler.Ben 2023 yılının haziran ayında lojistikte 2 yılımı doldurmuş olacağım.Benim sizlere sormak istediğim,ben B2 veya B1 almanca sertifikası ve bunlara ek olarak Toefl yada İelts gibi inglizcemi kanıtlar nitelikte belgeler alırsam(Şu an zaten B1 halihazırda mevcut) Almanya daki lojistik firmalarında iş bulabilmiyim?Bunu sormam da ki sebep bir yerde okuduğuma göre Almanya Ustalık Belgesinden önce Kalfalık belgesinin alınmasını istiyormuş bu yüzden direk ustalık belgesi alanları inandırıcı bulmuyormuş ve de en az 3 yıl mesleki tecrübe istiyormuş ben 2 yılımı daha doldurmadım meslek lisesi mezunu değilim ve şirketim bana sadece ustalık belgesi almamı sağlayacak sizce bunlar yeterli olur mu?Veyahut herhangi bir mesleki belge veya tecrübeye gerek kalmadan Uluslarası İlişkiler Bölümünden Aldığım eğitimler ve diplomalar sayesinde Almanya’daki Lojistik veya farklı firmalarda iş bulabilirmiyim?Ayriyeten şunu da merak ediyorum ben 31 yaşındayım ve birkaç yıldır kendimi yazılım konusunda geliştirmekteyim.Almanya’ya çalışma vizesiyle değilde Ausbildung’ yaparak yazılım eğitimi almak maksadıyla gitmek istesem yaşım dolayısıyla ve okumak istediğim bölümle çalıştığım iş ve aldığım eğitimlerin farklı olması yüzünden vize reddi alırmıyım?Açıkçası beni en çok yaşımının 31 olması kuşkulandırıyor çünkü 30 yaş üstünün ausbildung için vize almasının biraz zor olduğunu internette izlediğim videolardan duymuştum sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim
  İyi Çalışmalar Dilerim

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Halihazırdaki yasaya göre diplomaya uygun bir iş pozisyonuyla gitmek mümkün. Ayrıca deneyim ya da kısa süreli sertifikasyon eğitimleri diploma olarak görülmüyor. Ustalık eğitimleri de keza aynı kategoride değerlendiriliyor. Sadece 16. maddeden kalfalık için denklik yapılabilir.
   Uluslarrası bölümler gibi alanların iş pozisyonları biraz geniş oluyor, iş tanımı yapılırken bu göz önünde bulundurulursa vizede sorun yaşanmaz diye önerebilirim.

   Sizin kalfalık ya da ustalık belgesinden ziyade lisans&yüksek lisans alanlarına uygun bir iş pozisyonu bulmanız avantajlı olur.
   Sorularınız çok uzun cevap vermeyi gerektiriyor ve ayrıca karışık. Ancak bu temel bilgileri verebilirim.

   Ayrıntılar için sayfamızda proje ekibi sekmesindeki iletişim kanallarından bize ulaşabilir ya da etkinlikler seçeneğinden serminerlerimize kayıt olabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 67. Merhabalar Melek Hanım,
  13 ay boyunca Almanyada eğitim ve staj hayatım oldu. 5 ay önce Türkiye’ye geri gelmek durumunda kaldım. Oradayken vizemi uzatmama yabancılar dairesi müsade etmedi malesef. İşletme mezunuyum ve mezun olduğum okul/bölüm ANABİN sistemi üzerinden denk kabul ediliyor. Şuan bir firmada SAP Junior Danışman (SAP Consultant) olarak çalışıyorum. B2 seviyesinde Almanca Bilgisine sahibim diyebilirim kısa süre içerisinde sertifika sınavlarına girerek belgelemek de istiyorum. Sizlere sorum bu alanda alanda, son göç yasası düzenlemelerine göre, iş bulabilme şansım ve maaş skalası hakkında bilgilendirebilir misiniz ?

  1. Merhaba Ozan Bey,

   Bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alabileceğinizi düşünüyorum Ancak maaş skalası ile ilgili bir meblağ vermek mümkün değil. Eyalete, şehre ve firmaya göre farklılık gösterebilir.

   Bilginiz olsun

 68. Merhaba kolay gelsin, yurtdışında yaşamak, çalışmak istiyorum. Fakat izlemem gereken yol nedir bilmiyorum. Nişanlım yazılımcı gideceğimiz ülkede kendisine hangi şirketler ne gibi iş olanakları tanır veya çalışma izni nasıl çıkarılır?
  Bu konularda bilgilerinizi paylaşır mısınız?
  teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Zeynep Hanım,

   İyi derece Almanca ya da İngilizce biliyorsa kendi alanında internet üzerinden iş başvuruları yapabilir. İş sözleşmesine ulaşması durumunda gerekli evraklarla vizeye başvurusuna başlayabilir.

   Kolay gelsin

 69. Merhaba Melek Hanım,
  Lisans ve yüksek lisansımı Endüstri mühendisliği bölümünde yaptım ve ikisinde de diplomam var ve anabin denklikleri mevcut. Almanca dil seviyem A2, İngilizce’yi ana dilim gibi kullanabilirim. 4 yıl perakende sektörü planlama tecrübem var, IT sektöründe iş zekası, iş analitiği alanında Almanya’daki bir kurumdan 9 aylık eğitim sonucunda alınmış sertifikalarım mevcut. İş değişikliği yaparak IT sektöründe, eğitimini almış olduğum ilgili pozisyonda Almanya’da iş bulmak istiyorum.
  1- Bu durumda Mavi Kart alt sınırı olan yıllık 43,992 Euro brüt maaş skalasından yararlanabilir miyim?
  2- Bahsettiğim alanda, Mavi kart yıllık brüt maaş skalasının altında bir iş bulmam durumunda Kalifiye personeller için İş İzni Vizesi’nden yararlanabilir miyim?
  3- Bu durumda Almanya Federal İş Kurumu durumumu değerlendirecek olduğundan olumsuz sonuçlanma ihtimali de doğuyor. Vize/mavi kart başvurusunun olumsuz sonuçlanma ihtimaline karşı Türkiye’de sahip olduğum işi riske atmamak için hala çalışıyor durumda iken İş İzni Vizesi ya da Mavi Kart için konsolosluğa başvuruda bulunabilir miyim?
  4- Son olarak deneyimim az olmasına rağmen IT alanında iş bulup Almanya’daki şirket ile sözleşme yaptığımda (eğer maaş skalası mavi kart limitleri altında ise) vize başvurusu sırasında neden ya da nasıl bu işe alındığıma dair bir belge göstermem/ispatlamam gerekir mi?
  Web sitenizdeki detaylı bilgiler ve sorulan sorulara verdiğiniz detaylı yanıtlar dikkatimi çekti ve gerçekten zihin berraklığı sağladı. Çok teşekkür ederim. İş bulmam durumunda sürecimin olumlu ve hızlı ilerleyebilmesi için danışmanlık almayı da kesinlikle düşünüyorum. Şimdiden değerli vaktiniz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Sorularınız detaylı cevaplar gerektiriyor ama ben kısaca cevaplayayım.

   Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz ya da konusu Almanya’da çalışma olan seminerlerimize kayıt yapabilirsiniz. Süreç bir bütün olarak seminerlerde ele alınıyor ve sorularınızı da sminer sonunda cevaplamaya çalışıyoruz.
   Sorularınıza gelecek olursak:
   1.Lisans mezunu olduğunuz için IT alanında da çalışabilirsiniz. İş verenin kabul etmesi yeterli (Normalde diplomaya uygun bir iş alanı olması gerekir. IT alanında istisna söz konusu) Mavi kart şartlarını sağlamanız durumunda mavi kart statüsünden oturum alacabileceğinizi düşünüyorum.
   2. Mavi kart kriterlerinin altında bir maaşla normal çalışma vizesi alınabilir.
   3.Türkiye’de çalışırken vizeye başvurmak mümkün.
   4.İş sözleşmesi bunu belgeler durumda zaten, dilerseniz ve işveren de kabul ederse neden sizi seçtiğini yazılı yapabilir.

   İyi şanslar

 70. Merhabalar, bir şirket ile sözleşme imzalamak üzereyim.
  – Blue cardda ailemle beraber başvurma zorunluluğu varmıdır? Zira önden gidip yer ayarlamak istiyorum. Bu şekilde yaptığımızda ailem vize için ayrı olarak mı başvurmak zorunda kalacak ve hangi tür vize olacaktır.

  – 15 yaşında bir kızımız var 16 yaşını doldurduğunda bir sıkıntı ile karşılaşırmıyız ?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Ferhat Bey,

   Ailenizle birlikte vizeye başvurabilirsiniz; ailenizin vize tarihinin ileri bir tarihte başlamasını talep edebilirsiniz. Çünkü aile birleşimi vizeleri için şimdilerde uzun süre beklemek gerekiyor.
   18 yaş aldı çocuklar mavi kart almanız durumunda sıkıntısız gelebilir diye biliyorum.

   İyi şanslar

 71. Merhabalar şuan bir firma ile sözleşme imzalamak üzereyim Bluecard sürecinde tüm aile gitmeden önce yer bulmak amaçlı önden gitmiş olsam ve ev buldukdan sonra ailemi yanıma almak istesem. ailemin ne zaman ve nasıl vizeye başvurması gerekir?
  bluecard vizesine aynı anda mı başvurmazmız gerekmektemidir? ve 16 yaşını dolduran çocuklar için bu süreç nasıl ilerler blue card vizesinde sıkıntı yaşarmıyız?

  1. Merhaba Ferhat Bey,

   Ailenizle birlikte vizeye başvurabilirsiniz; ailenizin vize tarihinin ileri bir tarihte başlamasını talep edebilirsiniz. Çünkü aile birleşimi vizeleri için şimdilerde uzun süre beklemek gerekiyor.
   18 yaş aldı çocuklar mavi kart almanız durumunda sıkıntısız gelebilir diye biliyorum.

   İyi şanslar

 72. Merhabalar, Türkiye’de kamuda psikolog olarak çalışmaktayım. B2 seviye almanca biliyorum, c1 seviye Almanca ile Almanya çalışma vizesi alabilir miyim? Mavi kart seviyesi Psikolog unvanı için 55bin euro mudur yoksa 44bin euro mu?(bunu da öğrenmek istiyorum) 44 bin euro dahi olsa bu brüt ücretin önerilme ihtimalini oldukça düşük görüyorum.
  Ek olarak evet psikoterapist olarak çalışamayacağımı biliyorum. Fakat sadece endüstri/örgüt psikolojisi alanında mı çalışabilirim? Yani okullarda, sosyal hizmet kurumlarında sozialarbeiter, sozialpädagoge gibi görevlerle çalışabiliyor muyum? Veya şirketlerde endüstri alanında sadece insan kaynakları tarzı birimlerde mi iş bulma olanağım olur? Ki arbeitspsychologie ile kısıtlıysam bu alanda hiç iş tecrübem yok, iş bulma olanağım nedir?

  1. Merhaba Burak Bey,

   Mavi kart için alt limit 2022 için yaklaşık 44 bin €’dur.
   Siz pspkolog olarak sosyal kurumlarda da psikolog olarak çalışabilirsiniz. Diplomanız için eşdeğerlilik tespiti yaptırmanızı öneririm. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize işlemlerine başlanabilir.

   Araştırmlarada, özellikle göçmenlere danışmanlık yapan kurumlarda psikolog ihtiyacı olduğu bildiriliyor.

   iyi şanslar

 73. Merhaba melek hanım
  Türkiye’de erkek berberiyim elimde bu mesleği yaptığıma dahi belgem var Almanya’da yapmak istiyorum mesleği mi ne yapmam lazım yapabilirsem yardımcı olur musunuz teşekür ederim.

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Eğer bu alanda diplomanız varsa ya da 16. maddeden kalfalık belgeniz, denklik yaptırmak, ALmanca öğrenmek ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmek gerek. Bu durumda gerekli evraklarla vizeye başvurabilirsiniz.

   Denklik için bize ulaşabilirseniz yardımcı oluruz.

   Kolay gelsin

 74. Merhaba Melek hanım;
  Ben lise son öğrencisi olup bilgisayar bölümü okuyorum.Üniversite’yi Almanya’da okumak isityorum. Almanyaya gitme şansım bulunuyormu .Bulunuyorsa ne yapmam lazım. İlginiz için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Almanya’da okumak istediğiniz bölümle ilgili üniversite sınavında 4 yıllık bir bölüm kazanmak ve en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmek gerek. (Bu durumda okuldan şartlı kabul alınır, C1 düzeyinde Almanca öğrendiğinizde derslere girmek için kabul alırsınız.)

   Ya da meslek lisesi olduğu için alanınzda deneyim kazanıp denklik yaptırabilirsiniz. Almanca düzeyi de iş bulma konusunda belirleyici olur. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize almak mümkün.

   Kolay gelsin

 75. Merhaba melek hanım
  Ben erkek kuaförüyüm hem Anadolu lisesi hem meslek lisesi mezunuyum. Ayrıca erkek kuaförü olarak ustalık belgem var Almanya ya dayım erkek kuaförü beni iş veren olarak çağıracak. Ben 19 yaşındayım. Blue kart olur mu. Bende dil şartı var mı öğrenebilir miyim.

 76. Merhaba,
  sosyoloji mezunuyum. pedagojik formasyonum var. meb rehberlik kurs belgem var özelde rehber öğretmen olarak iş deneyimim var. erziher/ sosyal pedagoji denklik başvurusu yaptım, yanıtım olumsuz geldi, itiraz hakkı açıktır denildi. b1 seviyesinde telc sertifikam var. bu noktada bana nasıl bir yol önerirdiniz merak ettim. sosyolog olarak sektörde hangi pozisyonlara başvurmam iş bulmayı kolaylaştırırdı.

  1. Merhaba Erdal Bey,

   Sosyolog olarak aslında bir çok alanda çalışmak mümkün; pazar araştırma, basın yayın, sosyal kurumlar, reklam ajansları ve üniversiteler sayılabilir. Ancak bu alanlarda iş bulmak sıkıntılı.
   Almancanızı B2 düzeyine çıkarmanızı öneririm. İş başvuruları yapabilirsiniz, aynı zamanda master ya da Ausbildung seçenekleri de düşünülebilir.

   Kolay gelsin

 77. Melek Hanim merhaba,

  İsletme mezunuyum. Denkligimi aldim Almanya’dan. A2 seviyesinde almancam var. İngilizcem de var. Uluslararasi bir deniz lojistigi sirketinde 12 yildir calisiyorum. 39 yasindayim. Kendi capimda hazirlik yaptim sayilir. Elimdeki belgelere bakarak tek ihtiyacim olan Almanya’dan bir iş sozlesmesi mi sizce? Sozlesmeyi alsam gitme şansim nedir? Bir de sirketimin almanyada 2 tane ofisi var, sirketim uzerinden gitmem mumkun mudur? Tesekkurler

  1. Merhaba Kadir Bey,

   Şirketiniz üzerinden gitmeniz tabii ki mümkün. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ve gerekirse ön onay almak gerekir. Bağımsız olarak da diplomaya uygun bir iş bulmanız durumunda vize işlemleri başlatabilirsiniz. Almanca düzeyinizi yükseltmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 78. Merhaba
  Önlisans güzellik uzmanlığı (estetisyenlik) diplomam var şuanda B1 almanca kurundan ders alıyorum bu durumda izlemem gereken yol ve dil seviyesi ne olmalıdır teşekkür ederim

  1. Merhaba Selim Bey,

   Denklik yaptırmanızı ve Almanca düzeyinizi B2’ye çıkarmanızı öneririm.

   Elinize denklik sonucu ulaştığında da iş başvuruları yapabilirsiniz.

   Bize ulaşırsanız denklik için sizi memnuniyetle yönlendiririz.

   Kolay gelsin

 79. Merhabalar
  Ben inşaat mühendisiyim. 3 yıllık sektör geçmişim var. Almanya’dan denklik alıp blue card ile gitmek istiyorum. Yıllık brüt 50.000 euro’luk bir iş teklifim var. Proje çizim işi şirket benden herhangi bir dil istemiyor. B1 düzeyinde ingilizce biliyorum. Hiç almanca bilmiyorum. Vize sürecinde bu benim için problem olur mu? Birde denklik aldığım eyalet ile iş bulduğum eyalet farklı olsa bir problem yaşar mıyım?

  1. Merhaba Ali Bey,

   İşverenin dil talebi olmazsa Almanca bilmeden de vize almak mümkün. İşverenin bu yönde bir talebi olmadığona dair bir yazı da ekeleyebilirsiniz vize evraklarının arasına.

   Denklik konusunda mühendislik alanı olduğu için sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

   Kolay gelsin

 80. Merhaba Melek Hanim
  Isletme Lisans ve Sosyal Hizmetler Onlisans mezunuyum.
  Almanca bilmiyorum.
  Denklik alabilir miyim?
  Ayrica turist vizesi ile Almanya”da iken is basvurusu yapabilir miyim?

  1. Merhaba Bülent Bey,

   Denklik, çalışma alanınıza göre farklılık gösterecektir.
   İşletme için bir denklik zorunlu değil, tercih edebilirsiniz ya da eşdeğerlilik tespiti yaptırabilirsiniz.

   Sosyal hizmet söz konusu olunca denklik zorunlu.
   Ancak her iki alan için iş bulma konusunda dil düzeyiniz belirleyici olacaktır.
   Almanya’ya gitmeden de buradan denklik süreci başlatabilirsiniz. Denklik için bize ulaşabilirseniz sizi yönlendirebiliriz.

   Özellikle denklik konusunda direkt başvuru yapmadan danışmanlık almanız öneriliyor. Turist olarak gittiğinizde oturumunuz olmadığı için kurumlar denklik danışmanlığı vermiyor.

   Bilginiz olsun

 81. Melek hanım merhabalar, ben almanca öğretmeniyim ve Almanya’ya yerleşip orada çalışmak istiyorum bunun için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor?

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Öncelikle en az C1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm.

   Yani önce şartları sağlayıp sonra şartlar üzerinden amaca uygun vize alıp Almanya’ya yerleşmeyi düşünmek gerek.

   Kolay gelsin

 82. Merhabalar,
  Türkiyede H+ ile işaretlenmiş Selçuk Üniversitesinden mezun bir bilgisayar mühendisiyim. Almanya/Berlin şubesinde bir Alman firmadan IT-Administrator olarak bir iş teklifi almış bulunmaktayım. Kendim üniversite diplomamda Mühendis ünvanına sahip olmama rağmen şirket teklifin içerisinde Mühendis ünvanını kullanmamış yerine Bilişim Sistem Yöneticisi ünvanını kullanmıştır. Sözleşmemde maaşım aylık brüt 3880 £ olarak iletilmiş. bu da yıllık 46,560 £ olarak hesaplanıyor. Bu durumda ben Mavi kart (Blau Karte) hizmetinden faydalanarak gidebilir miyim? Yani benim için alt maaş tabanı mavi kartta 56.400 € mudur yoksa 43.992 € mudur? Ayrıca ben bu bilgilerle IData üzerinden ulusal vize randevu talebi yaptım 24 Eylül 2022’de şu an hala IData tarafından herhangi bir randevu bilgisi elime geçmedi ve şirket de ısrarla gelebileceğim tarihi öğrenmek istiyor. Ben vize başvurusunu yaparken Premium Lounge hizmetinden faydalanmamıştım bu hizmetten faydalanmak süreci hızlandırır mı? Başvuru talebimi yaptıktan sonra Premium Lounge hizmetinden sonradan faydalanmak için başvurabiliyor muyum önerileriniz nedir? Son olarak Şirket tarafından sözleşmem elime geçti ancak Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis iş kurumu tarafından onaylanacak belge hala elime geçmedi şirketim belgeyi Berlindeki iş kurumuna iletti ancak hala bir dönüş veya onay alamadılar. Benim vize başvuru sisteminde gerekli belgeler arasında bu belge = İşveren tarafından doldurulmuş ve imzalanmış “İş İlişkisi Beyanı” (“Erklärung
  zum Beschäftigungsverhältnis” istendiği yaazıyor ancak bazıları mavi kart programında bu belgeye ihtiyacımın olmadığını belirtmiş bu belgem Almanyadan gelmeden randevu tarihim gelirse bu belge olmadan da başvurabilir miyim yani zorunlu bir belge midir yoksa isteğe bağlı mı? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim. (Not: Almanca belgem bulunmamaktadır. Almancam yoktur. Ancak şirket ile sözleşmemde İngilizce ile çalışacağım Almancaya ihtiyacım olmadığı belirtilmiştir.)

  1. Merhaba Ecir Bey,

   Öncelikle hayırlı olsun.

   Vize randevusu bekleme süreleri ne yazık çok uzun olabiliyor bazen. İşvereniniz aldığınız PNR koduyla acil ihtiyacımız var diye vize bölümüne mail yazabilir. Bu durumda ön onay için başvurunuzu bekletirler.

   “İş İlişkisi Beyanı” (“Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis” belgesi vize esnasında ibraz edilmeli. Ya da sonradan işveren vize bölümüne mail yoluyla iletebilir. Siz de eksik evrak kategorisinde sonradan iletebilirsiniz. Bu arada iş tanımız diplomaya uygun olmalı. Sizin iş tanımızın da buna uygun olduğunu düşünüyorum. Ön onayda bu da değerlendirilir.

   Mavi kart alsanız da, sizin maaşınız mavi kart üst limitinin altında kaldığı için bu belge mutlaka ibraz edilmeli.(Yıllık brüt 54.400 € üstü maaşlar için ön onay şartı yok)

   Dil konusunda belirleyici olan işverendir. Onlar İngilizceyi yeterli görüyorsa vize ayrıca Almanca dil düzeyi istemez.

   Kolay gelsin

 83. Merhaba.
  Ben ziraat mühendisiyim (bahçe bitkileri ) almanca kursuna başladım şuan a2 seviyesindeyim ama özel sektör tecrübem yok yine de Almanyada işe başlayabilir miyim?Nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkür ederim…

  1. Merhaba Deniz Hanım,

   Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da işverenler deneyimli eleman tercih ederler. Bu nedenle Almanca kursuna paralel olarak meskeli deneyim de biriktirmenizi öneririm.

   İş tecrübesi olmadan sizi kabul eden ve iş sözleşmesi yapan bir işveren bulabilirseniz vize alıp gitmek mümkün. Sizin alanınızda, iş bulma konusunda Almanca düzeyiniz önemli olacaktır diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 84. Merhaba,

  Almanya’dan bir şirketle iş sözleşmesi imzaladım. Yıllık kazancım 56.400 Euro altında, fakat 43.992 Euro üstünde. Mesleğim de yazılım mühendisliği. Yani mavi kart için olan 43.992 Euro limitine dahilim. Ancak vize için nasıl bir yol izleyeceğimi bilemedim.

  “Sözleşmeli personel, serbest meslek sahibi, araştırma görevlisi veya PHD öğrencisi olarak çalışmak istiyorum veya iş aramak istiyorum.”

  Yukarıdaki seçeneği seçip, normal ulusal vize alıp, Almanya’ya gittikten sonra mı mavi kart için başvurmam gerekiyor? Yoksa;

  “Mavi Kart (EU Blue Card) ile çalışmak istiyorum. 1. Almanya’da bir iş kontratı yapmış olup, yıllık en az 44.000 Avro maaş alacak olan kalifiye çalışanlar. Detaylı rakamlar için tıklayınız: https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/2307308 , 2. Şirket Genel Müdürü veya tam yetkili şirket temsilcisi için değildir. Lütfen sözleşmeli personel ve serbest meslek sahibi seçiniz.”

  Yukarıdaki seçeneği seçerek direkt olarak mavi kart statüsü ile vize alabiliyor muyum?

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Bu sırayla devam etmeniz durumunda İdata’dan vize görüşmesi için kayıt yapmış olursunuz. Mail adresinize bir PNR kodu gelecek ve sonraki günlerde-haftalarda da vize görüşme tarihi-saati yine mail ile size ulaştırılacak. Verilen tatihte vize görüşmesinde gerekli tüm evrakları teslim ediyorsunuz; sizin durumunuz sunduğunuz evraklar üzerinden Almanya’da çalışacağınız şehrin bağlı olduğu yabancılar dairesinden değerlendirilir ve sonuç size pasaportunuzla konsolosluk aracılığıyla bildirilir. Bu aşama olmadan direkt vize almak gibi bir durum söz konusu değil.

   Kayıt yaparken vize formu ve vize evrak listesini de indirmek mümkün.

   Kolay gelsin

 85. Melek hanım merhaba . Yeşil pasaport ile Almanya’ya geldim. Şuan burada herhangi bir işte çalışabilir miyim? Ya da nasıl bir yola başvurabilirim. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Yeşil pasaportu, tıpkı schengen vizesi ile alınan vize gibi düşünün. En fazla 90 gün kalabiliyorsunuz ve çalışma hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 86. Merhabalar melek hanım. Lisans mezunu 13 yıllık hemsireyim. Almanyada mesleğime devam etmek istiyorum. Fakat 2 tane coxugum var. Turkiyeden b2 Almancaya gitsem, giderken direkt çocuklarımı da yanımda götürebilir miyim? Deneyimimden kaynaklı tam denklik alırsam ya da. Hiç biri olmasa bile yesil pasaport la götürsem 180 günlük süre içinde aile birleşiminden yanımda kalabilirler mi?

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Birlikte götürme-gitme hakkınız var. Yani vizeye birlikte de başvuru yapabilirsiniz. Duruma göre geliriniz 3 kişinin giderlerini karşılamaya yetmez ise ayrıca bloke hesap açmak gerekebilir.
   Yeşil pasaportla bir girişte en fazla 90 gün kalabilirler.

   Bilginiz olsun

 87. Merhaba Melek Hanım,

  Kolaylıklar dilerim.
  Ben üniversitede Çalışma ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölünden mezunum.
  7 yıldır muhasebe alanında çalışıyorum. Smmm Ruhsatım var.
  Almanca seviyem A2 şuanda. Sizce Almanya da iş bulmam için nasıl bir yol izlemeliyim?
  Dil seviyesi yeterli midir? Ruhsatımın sanırım orda bir geçerliliği yok.

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Zübeyde hanım,

   Smmm ruhsatınızın Almanya’da mevzuat farklılığından dolayı geçerliliği yok. Ek eğitimler almak, sınavlar vermek gerekebilir.

   Ancak muhasebe-finans alanında çalışmanız mümkün. Buna uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize almak mümkün olabilir. B2 düzeyini hedeflemenizi öneririm. İşveren daha düşük bir düzeyle sizi işe alırsa vizede sorun olmaz.

   Kolay gelsin

 88. Merhaba Melek hanım yigenim Almanya da pizzacı dükkanı var ve kendi si ailesinden ayrı oturuyor ben kendim unlu mamul ustasıyım ustalık belgem ile Halk eğitimden aldığım aşçılık belgem mevcut oradan istek yapıp beni davet edebilir mi ve akrabalarım da orada keza kendim de Almanya krifeld doğumluyum acaba oraya usta olarak çalışmaya gidebilir miyim ve dil şartı varmı ? Tesekkurler

  1. Merhaba Sefa Bey,

   Kalifiye eleman statüsünden gitmek için sizin durumunuzda denklik yaptırmak gerek. Dil seviyesini işveren belirleyebilir.

   Sanırım ustalık ve halk eğitimden aldığınız belge denklik için yeterli değil.

   Dilerseniz belgelerinizi yiğeninize gönderen ilgili denklik kurumuna sorsun.

   Kolay gelsin

 89. Melek hanım merhaba ben ilkokul mezunuyum 23 yıldır otomotiv boya teknisyeniyim ustalık kalfalık ve sertifika larım var.Benim bir servis sim vardı kapattım ama sgk borcu var ve banka borcum var icralık Almanya çalışma vize cıkarmı. Veya ney yapmalıyım teşekkür.

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Yürürlükteki yasaa göre 16. maddeden kalfalık belgeniz varsa denklik yaptırabilir; ilgili alanda iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvuru hakkınız bulunuyor.
   Yurt dışına çıkış ile ilgili bir yasak yoksa vizeyle Almanya’da çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba iktisat lisans bölümü mezunuyum anabinde H+ görünüyor tanınıyor fakat bunun yanında  denklik yapılması gerekiyor mu  başvuru da denklik isterler mi ya da bir ön onay olması gerekiyor mu mavi kart başvurusu yapacağım. Teşekkürler

 90. Merhaba Melek Hanım
  Benim estetisyenlik ustalık belgesi ve usta öğreticilik belgelerim var bu belgelerle almanyaya gidebilirmiyim eşimde işletme önlisans mezunu birde çocuğumuz var beraber almanyaya gidebilirmiyiz şartları ne olur yardımcı olurmusunuz rica etsem

  1. Merhaba Neslihan Hanım,

   Yürürlükteki yasaya göre denklik yapılabilecek bir diplomaya sahip olmak gerekir. Yani meslek lisesi, ön lisans, lisans ya da 16. maddeden kalfalık denklik yapılabilen mezuniyet belgeleri.

   Ustalık vs gibi belgeler içerik olarak yeterli değil.

   Eşinizin mesleği üzerinden gitmek mümkün. Denklik yaptırıp, alanla ilgili bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda sizler de aile birleşimi statüsünde vizeye başvurabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 91. Merhaba
  İş arama vizesiyle Almanya’ya gidecek eşimle birlikte ben de gidebilir miyim? Bu vize eşleri de kapsıyor mu?

  1. Merhaba Dilara Hanım,

   İş arama vizesi sadece giden kişiyi kapsar. Eş, Almanya’da iş bulup oturuma başvurduktan sonra siz de aile birleşimi vizesi ile gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 92. merhaba ben elektrik elektronik mühendisiyim. almanyada akrabalarım var. onların sponsorluğuyla iş vizesi alıp gitmem mümkün müdür? almanca dilim yok gerekirse ingilizce üzerine IELTS sınavına hazırlanıp dil puanımı belgendirebilirim. ingilizce yeterli olur mu ? ve benim için en önemlisi eşimle beraber gidebilir miyiz? şimdiden teşekkürederim . buradan mesajları görmeyebilirim serhathatapoglu@gmail.com üzerinden cevaplarsanız sevinirim. iyi çalışmalar

 93. Merhaba emekleriniz için çok teşekkürler.
  Eşim iş arama vizesi ile Almanya’ya gittiği zaman ben de onunla birlikte gidebiliyor muyum? Ya da hangi şartlar ile gidebilirim bir bilginiz var mıdır?

  1. Dilara hanım,

   İş arama vizesi sadece iş arayacak kişi için düşünülmüş bir statüdür, eşleri ya da aile birleşimini kapsamıyor.

   Bilgiiniz olsun

 94. İyi günler Türkiye’de bir hukuk fakültesinden mezun oldum ancak hayatımı Almanya’da devam ettirmek istiyorum. Sadece Alman vatandaşıyım. Hukuk düzenlerimiz farklı olduğu için Türkiye’den aldığım diplomam Almanya’da geçerli mi bilmiyorum ancak avukatlık yapamayacağımı biliyorum. Almanya’da sözleşmeli veya kadrolu devlet memuru olmak gibi bir hedefim var bu mümkün müdür bunu merak ediyorum ?

  1. Merhaba Tamer Bey,

   Alman vatandaşı olarak istediğiniz yere, istediğiniz zaman giderek yerleşebilirsiniz. Türk avukat bürolarında da Türkiye vatandaşlarının Türkiye’deki davalarını takip edebilirsiniz.

   Durumunuza uygun ve Almancanız da yeterli olursa devlet memuru olabilirsiniz tabii ancak burada çalışmak istediğiniz alanla ilgili eğitimler almak gerekebilir. Alman vatandaşı olduğunuz için bir engel yok. Mesleğiniz, alanınız devlet memurluğu için belirleyici olacaktır.

   Kolay gelsin

 95. Merhaba,
  Projektbearbeiter statüsünde bir Alman firması ile süresiz bir iş sözleşmesi yaptım. Bu sözleşmeye istinaden ulusal vize başvurusu yaptım ve 11.11.2022 tarihinde randevum atandı. Vize randevu başvurusu yaptığımda ön onayım henüz yoktu. Ancak 14.10.2022 tarihinde Alman Federal Çalışma Ajansı’ndan ön onay aldım. Ön onaysız ama iş sözleşmesi olan başvurular için “31F: Nitelikli Akademik Eleman/akademische Fachkraft” olarak belge isteniyor. Ancak iş sözleşmesi olan ön onaylı başvurular için “19F: Diğer Ön Onaylı Başvurular/Sonstige Vorabzustimmung” olarak bir gerekli belge listesi oluşturuluyor. Bu durumda önceki randevumu iptal edip 19f’e göre yeni bir randevu oluşturmalıyım? Yoksa önceki 31f’e göre istenen evrakları hazırlayıp ön onay belgemi eklersem kabul edilir mi?
  İDATA’ya sordum onlardan bir cevap alamadım. Yetkimiz dışında dediler.
  Sizin bu konuda bir bilginiz var mı acaba?
  Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Erdem Bey,

   Hayırlı olsun öncelikle.

   31F akademik eğitimi olanlar için hazırlanacak evrak listesidir.

   Denklik gerekmediği için üniversite mezunu olduğunuzu varsayıyorum. Dolayısıyla sizin de 31F evrak listesini hazırlamanızı öneririm.

   Size eksik evrak için ek süre vermiş olmaları gerekir. Bu süre zarfında istenen evrakı vize bölümüne göndermenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 96. İyi günler izmir dokuz eylül üniversitesi 2 yıllık makine bölümü mezunuyum denkliğim var mı acaba anabinde baktım fakat bulamadım diğer bir sorum ise makine bölümünden yeni mezun olduğumda tecrübem yok iş teklifi alırsam ve b1-b2 gibi bir almanca seviyem olduğu taktirde almanyaya gitme ihtimalim var mıdır denklik çıkmazsa ne gibi bir yol izleyebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba Melih Bey,

   Anabin’de lisans bölümleri görünür daha çok. Farklı bir şekilde bakmak gerek.

   Ancak zaten önlisans mezunu olduğunuz için kesinlikle denklik yaptırmak gerek ve denklik alabileceğinizi düşünüyorum. Deneyime göre de tam ya da kısmi denklik olabilir. (siz deneyiminiz olmadığını yazmışsınız.) Almanca öğrenene kadar deneyim edinmenizi öneririm.

   İş veren sizi deneyimsiz yani kışmi denklikle de kabul ederse vize alma şansınız olur. İş bulma konusunda Almanca belirleyici olabilir, o nedenleB1-B2 avantaj olur.

   Kolay gelsin

 97. merhaba ben veteriner teknikeriyim ege üniversitesi mezunuyum mavi diplomam var almanya’da iş bulabilir miyim denklik isterler mi iletişim numarası ile görüşebilir miyim sizinle

  1. Merhaba Muhammed Bey,

   Deneyim edinmenizi, B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız olur.

   Web sayfamızda proje ekibi sekmesinde iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

   Karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz. Somut bilgiler üzerinden sizi yönlendiririz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Kolay gelsin

 98. merhaba ben elektrik elektronik mühendisiyim. almanyada akrabalarım var. onların sponsorluğuyla iş vizesi alıp gitmem mümkün müdür? almanca dilim yok gerekirse ingilizce üzerine IELTS sınavına hazırlanıp dil puanımı belgendirebilirim. ingilizce yeterli olur mu ? ve benim için en önemlisi eşimle beraber gidebilir miyiz? şimdiden teşekkürederim . buradan mesajları görmeyebilirim 05558985400 ya da serhathatapoglu@gmail.com üzerinden cevaplarsanız sevinirim. iyi çalışmalar

 99. merhabalar melek hanım ; eşimle ben yaşlı bakım önlisans mezunuyuz . eşim b2 almanca seviyesine sahip ama almanca dil sertifikası yok . çalışma izni nasıl alabiliriz beraber gitme imkanı nedir yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Almanca bilgisini sertifikalandırmak gerek. Ayrıca denklik de yaptırmanızı ööneririm. Sonrasında da iş için başvurulara başlayabilirsiniz. Eşlerden biri iş sözleşmesi edinirse diğer eş de aile birleşimi statüsünden vizeye başvurabilir. (Aynı anda başvuru ytapılabilir.)

   Bilginiz olsun

 100. Merhabalar meslek lisesi CNC torna bölümü mezunuyum mesleki yeterlilik belgem var A1 dil sertifikam da var yalnız iş tecrübem yok işçi vizesi için başvuru yapabilirmiyim yada ordan istek gelirse daha mı kolay olur teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Meslek lisesi diplomasının denkliği zorunlu. Almanca düzeyinizi yükseltmeniz iş bulma konusunda avantaj sağlayacaktır.

   İş veren sizi deneyimsiz de kabul ederse vizede sorun olmaz. Ancak Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da deneyimli olmak iş bulma kolaylık sağlar.

   İstek değil diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz gerek

   Bilginiz olsun

 101. Merhaba ,
  Ben ameliyathane hizmetleri bölümü mezunuyum Almanya ya çalışmak amacıyla nasıl gidebilirim evliyim onun herhangi bir diplomasi yok ama mesleki yeterlilik belgesi var . İkimiz birlikte nasıl gidebiliriz

  1. Merhaba Melek Hanım,

   Denklik yaptırman<ı ve en az B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Ancak bu durumda iş başvurularından sonuç alabilşirsiniz. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye birlikte başvuru hakkınız bulunuyor. Eşiniz Almanya'ya eş durumundan gideceği için sınırlama olmadan bulduğu işlerde çalışma hakkı olacak. Bilginiz olsun

 102. Merhaba, Almanyada sözleşmeli olarak çalışacağım. iData’dan başvuru yaparken mavi kart opsiyonunu da gördüm.
  Üniversite, maaş rakamı vs istenilen şartları sağlıyor bu durumda direkt mavi kart olacak şekilde vizeye başvuru yapabilir miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Burak Bey,

   Kriterleri sağlayorsanız kayıtta bu verileri giriyorsunuz ve ona yönelik de evrak listesi çıkacaktır. Yani bu kriterleri sağlayanlara yönelik evrak listesidir. Yoksa mavi kart bir oturum statüsüdür ve oturum alırken yabancılar dairesi bu statüden oturumunuzu verecektir.

   İyi şanslar

 103. Merhaba melek hanım oto mekanik teknisyeni açık lise mezunuyum 10 yıllık deneyimim var almanyaya gidebilir miyin

  1. Merhaba İdris Bey,

   Yani meslek lisesi çıkışlı değilsiniz, öyle mi?
   Ancak bu alanlarda vize alabilmek için denklik yapılabilecek bir mesleki diploma gerekli. Deneyime dayalı mesleki bilgi yeterli görülmüyor, işveren diploma istemese bile.

   Karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz. Somut bilgiler üzerinden sizi yönlendiririz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   Kolay gelsin

   Bilginiz olsun

 104. Merhabalar,

  Kimya mühendisi lisans diplomam var ve üniversitem Almanya tarafından tanınıyor, anabin’deki kriterlere göre uygun. Ancak iş teklifim Data analyst pozisyonu. Gelen maaş teklifi ise Blue card standartlarına uygun. Kimya mühendisliği mezunu olarak data analyst pozisyonu için blue card’a başvurabiliyor muyum? Pozisyon ve mezun olunan bölüm uygun mudur?

  Çok teşekkürler,

  1. Ayşe Hanım merhaba,

   Bu pozisyon IT alanına girer mi? Eğer girerse vize almada sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

   Sorularınız olursa web sayfamızdaki proje ekibi sekmesinden iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

   İyi şanslar

 105. Merhaba ben Esra. Lisede çocuk gelişimi bölümünü tamamladım ve bir yıl staj deneyiminde bulundum. Üniversitemi sosyal hizmet dört yıllık lisans eğitimiyle tamamlayan bir yeni mezunum. Almanca dilinde sertfikam yok ve dile de pek hakim değilim. Bu noktada ne önerirsiniz?

  1. Esra Hanım,

   İki farklı bölüm ve ikisi de ön lisans gibi düşünmek gerek. B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi; hangi alanda çalışma niyetinizdeyseniz o alanda tecrübe edinmenizi öneririm. Almanca ööğrenirken de denklik içn başvuru yapabilirsiniz. Denklik sonucuna göre telafi eğitimi ya sa meslek eğitimi söz konusu olabilir.

   Bizimle iletişime geçebilirseniz sizi memnuniyetle yönlendiririz.

   Ayrıca karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   Kolay gelsin

 106. Merhabalar,

  Almanyadan blue card alıp orda çalışacağım maaş oraya yatacak fakat remote olduğu için türkiyede de kalıp çalışmak istiyorum, blue card sonrası türkiyede kalış sürem max ne olabilir bilginiz var mı ?

  1. Merhaba Burak Bey,

   Oturum izni aldıktan sonra yabancılar dairesinin bilgiisi dahilinde 1 yıl Almanya dışında kalabilirsiniz. Ancak bu konuda yabancılar dairesinden görüş alın lütfen ya da yaşayacağınız şehirdeki Welcome center’dan.
   Mavi kartı olanların yurt dışında 1 yıl kalma hakkları var ancak uygulamada durum nedir bilemiyorum. Bu konuda pratik deneyimimiz yok.

   Kolay gelsin

   1. Teşekkürler Melek Hanım.

    Bir sorum daha olacak BlueCard’ı en erken ne kadar süre içinde alabilirim.

    1. Burak Bey,

     Vize alıp Almanya’ya gittikten sonra yabancılar dairesine oturum izni için başvurduğunuzda, maaşa bakarak mavi kart statüsünde oturum verecekler. Sadece randevu için bile bazen 1 buçuk-2 aylık beklemeler söz konusu olabiliyormuş. Bu konuda gideceğiniz şehirdeki welcome center da size yardımcı olabilir.

     Kolay gelsin

 107. Merhabalar.
  Almanya’da yasiyorum cifte vatandaşım.
  Burada bir restoran acip kuzenimi calisan olarak getirmek istiyorum. Almanca hic bilmiyor baska bir yabanci dili de yok. Onu getirmem mümkün müdür?

  1. Merhaba Çağdaş Bey,

   Kuzeninizin iş tanımına uygun diplomalı olması gerekir, ayrıca denklik de söz konusu.
   Kalifiye olmayan ya da deneyimle meslek sahibi olan kişilerin vize alması zor.

   Biginiz olsun

 108. Merhaba Melek Hanım,
  Ben ortopedik protez ve ortez önlisans mezunuyum. Sadece bu meslek adına staj deneyimim oldu. Almanca kursuna başlayıp Almanya’da çalışmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim şansım var mıdır?

  1. Merhaba Ziynet Hanım,

   Sağlık alanı olduğu için denklik ve B2 şartı var. Ancak deneyiminiz az olduğu için telafi eğitim süresi çok çıkabilir. B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm; duruma göre telafi eğitimi ya da meslek eğiitimi yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 109. Merhaba yüksek endüstri mühendisiyim. 5 senelik iş tecrübem var. Bunun yanında güzellik uzmanlıgı MYK belgem ve MEB onaylı ustalık belgem var. Almanya da çalışmak için hangisini tercih etmem daha mantıklı olur? Güzellik uzmanlıgı yapabilir miyim?

  1. Merhaba Yasemin Hanım,

   MYK sertifikaları geçerli değil. İş sözleşmesi bulsanız bile vize alamazsınız. Diploma üzerinden iş bulmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Endüstri mühendisliği üzerinden iş sözleşmesi yapabilmek için B2 seviyesine kadar genel almanca sonra Telc sınavı hazırlık özel ders için kursa başladım. Fakat bununla senkronize yürümesi için bir de iş görüşmeleri arayacak danışman firma arayışındayım. Bununla ilgili hizmetiniz var mıdır?

    1. Yasemin Hanım,

     Biz aracı kurum değiliz. Sosyal danışmanlık yapıyoruz sadece. Siz Almanca öğrendiğinizde zaten bu aramaları yapabilecek durumdasınız. Görüşme esnasında Almanca düzeyinizin yeterli olması gerekir ki sonunda sözleşme alabilesiniz.

     Kolay gelsin

 110. Almanya’da restaurantta garson olarak ya da mutfakta çalışmak istiyorum. Ankara’da yaşıyorum. Hangi meslek sertifikasını almam gerekiyor? Europass sertifikası olmak zorunda mı? Çalışma vizesi başvurumda ibraz edeceğim hangi mesleki yeterlilik sertifikalari kabul ediliyor? MEB onaylı mi ya da başka bir sertifika mı? Önereceğiniz bir kurs var mıdır?

  1. Merhaba Ozan Bey,

   Ne yazık ki sertifikalar denklik için yeterli değil. Diploma olması gerekiyor. Meslek lisesi ya da ön lisans diploması gibi.

   Lise diplomanız varsa B2 düzeyinde ALmanca öğrenerek meslek eğitimi (Ausbildung) yapmanızı öneririm.

   Almanca kursu sorduğunuzu düşünüyorum. Kaliteli genel Almanca eğitimi veren, hocaların Almanya deneyimi olan ve sınav başarısı yüksek bir kurs tercih etmenizi öneririm. Buradan kurs ismi vermek istemem. Araştırma yaparken bu kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 111. Merhaba ben paramedik mezunuyum Almanya’da iş bulma olanagim ne ve gidişler nasıl sağlanıyor

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 112. Merhabalar,

  Üniversite diplomam Bankacılık ve finans fakat aynı zamanda yönetim ve organizasyon yüksek lisans öğrencisiyim.
  Şuanda Türkiye’de bir otomotiv aydınlatma firmasında dış ticaret müdürlüğü yapmaktayım. Sattığımız ürünlerim imalatçısı olan alman firmasından iş teklifi alma durumum var. İşin tanımı ise Türkiye pazarına açılma kararı ile Türkiye satış bölge müdürü olarak iş teklifi alma durumum var.
  İşin tanımı olarak Alman firmasında çalışıp Türkiye’den uzaktan çalışacağım. Yani maaşım almanyadan yatıp Türkiye bölge sorumlusu olarak Türkiye’de ikamet edeceğim.
  Almancam yok fakat ingilizcem var. Alman firması adına Türkiye ülke satış müdürü(temsilcisi) olarak çalışmam durumunda Almanya’dan çalışma izni mi almam gerekiyor? Almanca bilme zorunluluğum var mı? bir de minimum maaş zorunluluğu var mı?

  beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Saygılarımla

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 113. Merhabalar melek hanım ben ticaret lisesi mezunuyum bilgisaylarlı muhasebe mezunuyum ve dil bilgim pek yok ve almanya da çalışmak istiyorum pasaportum çıktı ama iste oraya gidip is arama vizesi mi almaliyim ya da turist olarak gidip is arasam ya da biri talep eder ise calisma için neler yapmam gerekir ve ayni zamanda arac ehliyetim de var
  0541 264 1636
  Ya da mamiddemir@gmail.com
  Cevap verir iseniz çok sevinirim
  Teşekkür ederim şimdiden

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 114. Merhabalar ben meslek lisesinden kalfalak, ustalık, ve usta öğretici belgelerimi aldım elimde olan bu belgelerle alamanyaya gidip orada çalışma imkanım varmı bunlar yeterli mi..?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 115. Merhaba, inşaat mühendisliği diplomam ve almanca C1 sertifikam var. Ancak Almanya’da bir firma ile farklı bir alanda (Veranstaltungskauffrau) Ausbildung için anlaştık, ve Ausbildungsvertrag imzaladık. Diplomamdan farklı bir alanda Ausbildung yapacak olmam vizede problem yaratır mı? Ek olarak Ausbildung nisan ayında başlayacak, Firma Ausbildung başlayana kadar önceden gelip, kasım ayından itibaren, hem dilimi geliştirmek hem de işe alışmak için çalışmamı istiyor. Vizede yine bunun için sorun olur mu? Cevabınıza çok sevinirim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 116. Merhaba Tıp Fakültesinden 3.sınıfta ayrıldım ve ön lisans diploması aldım. Bu diplomayla Almanya’da iş başvurusu yapabiliyor muyum? Ayrıca Almanya doğumluyum 5 yıl orada yaşadım bunun bir artısı olur mu?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 117. Merhabalar
  Ben önlisans gıda Teknolojisi ve lisans beslenme ve diyeteyik mezunuyum. 3 yıllık iş tecrübem var Catering alanında.Ayrıca ingilizce seviyem b1. Almanya da çalışma vizesi almam mümkün müdür?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 118. Merhaba melek hanım. Ben 2yıllık önlisans bölümü olan anestezi teknikerliği mezunuyum. Yeni mezun olduğum için iş deneyimim yok. Almanya’da mesleğimi icra etmek istiyorum. Hangi seviye dil gerekiyor ve denklik alıp orada bir eğitim almadan direk çalışma hayatına başlayabilir miyim?
  En hızlı ve kolay yol ne olur sizce Almanya’ya sağlıkçı olarak gidebilmek için.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 119. Merhaba ben mobilya imalat ve montaj ustasıyım 20 senedir bu işi yapıyorum ilköğretim mezunuyum meslek kalfalık ve ustalık belgelerim var çalışmaya gitmek için nasıl yol izlemeliyim teşekkürler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 120. iyi günler ismim deniz. almanyada çalışmak istiyorum. ön lisan muhasebe ve mimari restorasyon mezunuyum. bu diplomalarla çalışmak için gidebilirmiyim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 121. Merhabalar Melek Hanım . Türkiye’de Ege üniversitesi Türk Dili ve edebiyatı bölümünü bitirdim . Araştırmalarım sonucunda ogretmenlikte c1 seviyesinde Almanca olmasi gerektiğini okudum. İkinci üniversite olarak ise Atatürk üniversitesi Çocuk gelişimi önlisansı bitirdim . İkisinde de denklik görünüyor . Çocuk gelisiminde dil seviyesi ve iş bulma imkanim nelerdir ve nasıl yol izleyebilirim degerli bilgilerinize ihtiyac duyan bir öğretmenim

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 122. Merhabalar Melek Hanım,
  Moleküler Biyoloji Ve Genetik lisans mezunuyum. 3 yıldır özel bir hastanede farklı bölümde çalışmaktayım.5 yıl geçerli pasaportum bulunmaktadır. Almanya’ ya hem dil öğrenmek için hem de kendi mesleğimde çalışmak için gitmek istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkür ederim, iyi günler.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 123. Merhaba,

  Çevre Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanıyım. İş Güvenliği sektöründe 3 yıldır çalışmaktayım. Yüksek Lisans mezunuyum. Tüm dünyada kabul edilmiş uluslararası İSG eğitimim/sertifikam da mevcut (NEBOSH).
  Bu sertifika (NEBOSH) ile Almanya’da çalışabilir miyim?

  kolay gelsin.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 124. Merhaba! Ben 11 yıldır devlette lise matematik öğretmeniyim. Almanya da kendi işimi yapabilme imkanim var mıdır?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 125. Merhabalar Melek hanım, öncelikle herkesin mesajına tek tek dönüp ilgi gösterdiğiniz için herkes adına teşekkür ediyorum. Ben 17 yaşındayım, 12. sınıfa başlayacağım lisem bittikten sonra üniversite için yurtdışına çıkmayı düşünüyorum veya ne yaparım bilmiyorum ne yazık ki üniversite için bir hedefim yok. Almanya veya Amerika’ya gitmek istiyorum çok kararsızım ama arabalarla ilgilendiğim için Almanya geliyor gönlümden. Bu sene almancayı hard bir şekilde çalışarak geliştireceğim. Babam sıhi tesisat üzerine çalışıyor, inşaat anlamında bilmediği şey yoktur kendisi ustadır ve çok bilmiyorum. Bir kaç tane belgesi var bu meslek ile ilgili. Olursa babam ile beraber veya babamsız Almanya’ya göç etmek ve hayatımın geri kalanını orada çalışarak geçirmek istiyorum. Acaba ne gibi yollar izlemeliyim? En rahat nasıl giderim? Aklımda deli sorular, bi ton. Bilgisayardan iyi anlarım, şuanda video düzenleyerek para kazanmaktayım. Programlarda uzmanlık seviyesinde bilgim var. Ünlü YouTube kanallarının editörlüklerini yapmaktayım. Son yazdıklarım, belki bir yarayı olur diye yazdım yanlış anlamayınız. Mümkünse mail üzerinden dönüş yaparsanız veya bildirim atabilirseniz hemen görürüm ve çok müteşekkir olurum. Teşekkürler!

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 126. Merhaba Melek hanım.Eşim 46 yaşında A2 seviyesinde okuma yazma biliyor Almanca
  Şoför olarak iş davetiyesi alacak C sınıfı ehliyet Src ve psikoteknik belgelerine sahip
  İş tecrübesi yok gidebilmesi için bunlar yeterli mi?Denklik yada bir belge tecrübe aranıyor mu şoför olarak gidebilmesi için?Teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 127. Merhaba eşime Almanya’da lojistik firmasından şoför olarak iş davetiyesi gelecek üst seviye okuma yazma Almanca biliyor C1 sürücü belgesi ve almış olduğu özel dersler Psikoteknik ve Src belgelerine sahip.İş tecrübesi yok şoför vizesi başvurusu yapmamız için gerekli belgeler nelerdir yada bunlar gitmesi için yeterli mi?Geçmişe dönük iş tecrübe şartı aranıyor mu şoför vizesi için?Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim..

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 128. Merhabalar, meslek lisesi mezunuyum. Almanya’daki akrabamın, aşçı olarak çalışabileceğim bir restorantı var. Aşçılık alanında denklik alarak çalışmak amacıyla Almanya’ya gitmek istiyorum. Bu durumda, şartlar veya gerekli sertifikalar nelerdir? Meb onaylı aşçılık kursu yeterli olur mu? Bu konuda bilginiz varsa, yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 129. Merhaba Melek hanım ben Mersin üniversitesi Biyoloji bölümünden yeni mezun oldum. Almanya’da çalışmak istiyorum . Biyologlar hangi sektörde çalışıyor iş imkanlrı nelerdir? Rica etsem yardımcı olur musunuz 🙏

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 130. Merhaba Melek Hanım,
  Eşim ve ben grafik tasarımcıyız. B1 düzeyinde kursa gittik ama A2 seviyesinde dil sertifikası almayı düşünüyoruz. Vizede problem olur mu? Diploma denkliğimiz var ama mesleki denkliği bizim meslek için almak zorunda mıyız?
  Teşekkürler

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 131. Iyi çalışmalar dilerim.
  Ben ingiliz dili ve edebiyatı bölümü mezunuyum ve 14 senedir devlette İngilizce öğretmenliği yapıyorum.
  Yeterli almanca bilgisine sahip olduğumda Almanyada özel sektörde veya devlet okulunda çalışabilir miyim? Denklik işlemlerini dil eğitimimi tamamlamadan önce yapabilir miyim hazır olmasi bakımından? Denklik işlemleri almanyada mi yapılıyor turkiyeden de başvuru yapılabiliyor mu?

  1. Merhaba Şems Bey,

   Öğretmen olarak çalışabilmek için denklik yaptırmak ve varsa gerekli ek eğitimleri almak gerekiyor. C2 düzeyinde de ALmanca istenir.

   Almanca öğrenirken denklik başvurusu yapılabilir, ve evet Türkiye’debn başvuru yapılabilir.

   Kolay gelsin

 132. Melek hanım, (Manavgat myo) Turizm ve otel işletmeciliği ön lisans mezunu biri Almanya’da çalışma durumu nedir?

  1. Merhaba Cem Bey,

   Ön lisans denkliği zorunlu olan diplomalardır. Almanca öğrenmeniz ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma hakkınız olur.

   Kolay gelsin

 133. Merhabalar Melek hanım ben Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim biraz almanca biliyorum . Bu alanda Almanyada iş bulabilir miyim . Almanyaya taşınmayı düşünüyorum.

  1. Beyza Hanım,

   Bu alanda eleman açığı var mı bilemiyorum.

   Denklik yaptırmanızı öneririm. Anlamlı bir sonuç almanız durumunda Almanca öğrenebilir ve diplomaya uygun bir iş bulabilirseniz vize alabilirsiniz diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 134. Merhaba ben Diyarbakır da oturuyorum hizmetli memur kadrosunda çalışıyorum yabancı dilim yok ama gelme gibi bir şansım varsa mecbur öğrenirim bu kadroyla gelebilir miyim ?

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz. İş bulmak için de Almanca bilmek gerekir. Memur kadrosunda olmak kesinlikle yeterli değil.

   Bilginiz olsun

 135. Merhaba, Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri alanı Web Programcılığı dalından mezunum İşyeri açma belgem var ( Ustalık Belgesi Yerine Geçiyor) İlaveten 2 Yıllık MYO mezunuyum Bilgisayar Programcılığı alanından. Toplamda 7 yıllık iş tecrübem var bunun 3,5 yılı kendi mesleğimle alakalı ve SGK dökümüm de var. Bu alanlardan mezun olan bir kişi Almanya’da Bilgisayar Teknikeri ünvanı alabilir mi ? Bunlar için sunmam gereken belgeler nelerdir ?

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Önce meslek lisesi diplomanızın denkliğini yaptırmanızı öneririm. Almanya’da birkaç yıl çalıştıktan sonra MYO diploma denkliği yaptırısanız teknikerlik ünvanı alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 136. iyi günler dilerim

  Haftalardır araştırıyorum soruma yardımcı olursanız çok sevinirim Melek hanım.
  uluslararası ticaret ve finansman menzunuyum ancak yakın zamanda amerikadan 6 aylık yogun bır yazılım muhendisliği kursu alıcam ve tezsiz yazılım muhendisliği yüksek lisansına başlıycam.Ancak mesleki denklik sağlayabilir miyim bu konuda kesin bir bilgi alamıyorum .yüksek lisansı sırf almanya da denklik alabilmek için yapacagımdan denklik alamıycaksam bosuna yapmış olucam.Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim

  şimdiden ilginiz için tesekkur ediyorum ,iyi çalışmalar iyi günler dilerim

  1. Merhaba Sıla Hanım,

   Üniversite mezunu olduğunuz için yazılım alanında tecrübeniz varsa iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız var. Ancak deneyiminiz yoksa alabilirsiniz, ancak tekrar olacak amam IT alanı olduğu için denklik zorunlu değil.
   Yine de isterseniz https://www.make-it-in-germany.com/de/service/kontakt/hotline bu link üzerinden chatten sorabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 137. Merhaba Melek Hanım,
  Öncelikle faydalı makaleniz için teşekkürler. Ben yakın zamanda Almanya’dan iş teklifi aldım ve mavi kart gereksinimlerini karşılıyor gibi gözüküyorum. Anabin database’inden kontrol ettiğimde üniversite ve bölüm denkliğim de var gözüküyor. Sorun şu ki ben hukuk mezunuyum, ancak son 4 yıldır yazılım sektöründe çalışıyorum. Aldığım iş teklifi de yine yazılım sektöründen. Yazılımla ilgili herhangi bir üniversite eğitimim yok. Bölümüm ve çalıştığım sektörün uyuşmaması başvurumda bir sorun çıkarır mı? Bir de Almanya’ya eşimle beraber gideceğiz, ancak onun bir iş teklifi yok. Beraber gidebilmemiz için yapmamız gereken bir işlem var mıdır? Eşimin ayrıca bir vize başvurusunda bulunması gerekir mi, aile birleşimi vizesi gibi?

  1. Merhaba Ece Hanım,

   Üniversite mezunu olduğunuz için sorun çıkmaz. IT alanına has bir istisna olduğu için.
   Siz çalışma vizesine başvuru yaparken aynı anda yani eşiniz de sizinle beraber size aile birleşimi vizesine başvuru yapabilir. Vize onaylanırsa birlikte gitme şansınız olur.

   Bilginiz olsun

 138. Merhaba melek hanım benim halamlar yıllardır almanyada yaşıyor ve beni de oraya almak istiyorlar şuan üniversite okuyorum ve 10 yıldır barmenlik ve baristalık yapıyorum ben oraya nasıl gidebilirim

  1. Merhaba Onur Bey,

   Çalışacağınız alanla ilgili denklik yapılabilecek bir diploma olmalı. Deneyime dayalı meslekler için işverenin Federal ;iş Ajansı’nda özel bir izin alması gerekir.

   Ya da eğitim için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 139. Merhaba Ben Matematik bölümü mezunuyum ve formasyonum var matematik ogretmeni olarak Almanya da çalışabilir miyim?

  1. Merhaba Yasin Bey,

   Almanya’da öğretmen olarak çalışabilmek için ilgili bölümü bitirmek ve denklik yaptırmak gerekir.

   Bilginiz olsun

 140. Merhaba , ben önlisans bilgisayar programcılığı mezunuyum.Çeşitli kurslar alarak kendimi yazılım alanında geliştirdim.B1 ingilizce sertifikam var , Almanyada yazılım alanındaki iş ilanlarına bakıyorum güncel olarak , genellikle ingilizce bilmemizi istiyorlar bazıları Almancada istiyor ama çoğu önce ingilizce bilmemizi istiyor.6 aylık iş arama vizesiyle Almanya’ya gidip kendi alanımda iş arayabilir miyim ? Yoksa denklik ve B2 Almanca şart mı ?

  1. Merhaba Murat Bey,

   Öncelikle denklik yaptırmak gerekir. B1 düzeyinde Almanca ile iş arama vizesine başvurmak mümkün. İngilizcenizin B2 olması avantaj olacaktır.

   Kolay gelsin

 141. Merhaba. Bana almanyadaki bir restorandan iş daveti gelecek mutfakta çalıştırılmak için. Şu anda restoran a işci getirtmeyi kolaylaştırmış almanya.
  Almanyadaki restoran sahibi. bana diploma veya dil olması gerekmez dedi . Mutfak işi oldu için.
  İdatadan randevu almak istediğimde . Bilgileriniz herhangi bir düzenlemeye uymamaktadır bu koşullarda vize talebinizin olumlu sonuçlanma ihtimali düşüktür.
  Diye yazı geliyor. istenen evraklar sayfasında.
  Vize alma ihtimalimiz nedir. lütfen beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba İsmail Bey,

   İş veren istemese de vize esnasında mesleki diploma istenecektir. Sertifikalar da kabul edilmiyor. Denklik yapılabilecek bir diploma olması gerekir.

   Bilginiz olsun

 142. Merhaba,
  Hemşirelik lise diplomam ve hemşire olarak çalışabilme yetkim mevcut. Bakanlığın onayladığı bir eğitim ve sonrasında bakanlıkça düzenlenen bir sınavın sonucunda da İşyeri Hemşiresi unvanı edindim ve 3-4 senedir hem iş yeri hemşiresi olarak çalışıyorum hem de Çocuk Gelişimi bölümünde örgün lisans bitirdim. Bakanlıkça onaylı Aile danışmanlığı eğitimimi de yeni tamamladım. Henüz çocuk gelişimi-pedagoji-aile danışmanlığı alanlarında zorunlu + gönüllü stajlarım haricinde deneyimim yok. Almanya’da asıl denklik istediğim kısım Pedagoji, gerekli dil seviyesine geldiğimde pedagoji alanında yüksek lisans ve doktora yapıp araştırmacı ve/veya gelişimsel danışman-aile danışmanı gibi çalışmak istiyorum. Ama şuanda Almanca seviyem henüz başlangıçta olduğu için ve bu isteğim C1-C2 olunca ancak gerçekleşebileceği için, ertelemek zorundayım sanırım. Şimdilik alanından denklik almak benim için daha mı kolay olur? Başlangıçta hemşirelik için denklik alırsam dil seviyem B1-B2 mi olmalı? Hemşire olarak denklik aldıktan 2-3 sene kadar sonra asıl uzmanlaştığım alana (Almanya’da gördüğüm kadarıyla eşleşmesi pedagoji) yine denklik alabilir miyim? Bana ne gibi bir yol önerirsiniz? Yönlendirmelerinize açığım. Danışmanlık hizmetleri vermekteyseniz de almak isterim.
  Bana 05425414766 telefon numarasından whatsapp ile ulaşabilirseniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba,

   Hemşirelik alanında B2 düzeyinde Almanca ve denklik gerekli. Şartları yerine getirdiğinizde Almanya’da bir yandan çalışırken bir yandan da pedagoji alanında denklik yaptırmak mümkün. İlgili kurumla görüşürsünüz ve sonuca göre işlemleri başlatırsınız.

   Kolay gelsin

 143. Merhba benim yardımcı aşçı sertifikam var ayriyeten kuyumculuk imalatı srkteründe 15 yıl çalışmışlığım var yabancı dilim yok ortaokul mezunuyum almanyada çaşmak istiyorum ne yapabilirim

  1. Merhaba uğur Bey,

   Ancak diplomalı bir alanda iş bulduğunuzda vize alma şansınız var. Ne yazık ki bahsettiğiniz alanlarda denklik yapılamayacağı için iş bulsanız da vize alma şansınız yok.

   Bilginiz olsun

 144. Merhaba
  Muhasebe bölümü Lise diploması, Hastane kurumları işletmeciliği MYO diploması, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler MYO diploması ile Almanya’da iş bulunabilir miyiz? Bunun için ne yapabiliriz? Cevap verirseniz çok memnun olurum
  Teşekkür ederim
  İyi çalışmalar dilerim

  1. Yasemşn Hanım,

   Sanırım en kolay muhasebe alanında iş bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Almanca öğrenmek ve denklik yaptırmak durumundasınız. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar Melek hanım ben eğitim fakültesi Türkçe öğretmenliği mezunuyum Almanya’da çalışmak istiyorum ama ne yapmam gerekiyor biiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

    1. Merhaba,

     Eğitim alanında çalışabilmek için C2 düzeyinde Almanca bilmek ve denklik yaptırmak gerek. Ancak tüm bu şartları yerine getirdiğinizde bile mesleğiniz için iş bulma alanı çok kısıtlı. Belki başka bir seçenek düşünmek gerekir.

     Kolay gelsin

 145. Merhabalar. Açıköğretim önlisans bilgisayar programcılığı mezunuyum. Lisede de web tasarım üzerine okudum. Almanya’dan grafik tasarım için iş teklifi aldım. Bugün almanya’da yaşayan bir çiftin sayfasında “açıköğretim fakültesine denklik verilmiyor” şeklinde bir paylaşım gördüm. Açıkçası endişelendim çünkü tüm planımı bu iş üzerine yapıyorum. Gidene kadar B1 seviye almanca öğrenmiş olacağım. Diplomamla almanya’ya çalışmak için kabul edilir miyim sizce? Aöf diplomasıyla kabul alanlar var mı?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  1. Merhaba Buse Hanım,

   Açıköğretim Fakültesinin de denkliği yapılır. Ön lisans olduğu için de denklik şartı var. Denklik yaptırmanız ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumundavize alma şansınız var.

   Kolay gelsin

 146. Melek hanım merhaba
  Ben 41 yaşında matematik öğretmeniyim(fen edebiyat mezunuyum)
  Eşim devlet bankas>nda bankacı (işletme fak. Mezunu)
  Almanya ya taşınmak istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Merhaba Ufuk Bey,

   Almanca öğrenmenizi ve alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi edinmenizi öneririm. Öğretmenlik için mutlaka denklik yaptırmanız gerekir.

   Kolay gelsin

 147. merhaba ben diyaliz teknikeri bölümü mezunuyum almanyada. denklik. var mı nasıl. çalısabilirim onlisans diplamam var

  1. Merhaba Semanur Hanım,

   Diyaliz bölümünün denkliği yok. Nedeni de Almanya’da bu unvan hemşirelik eğitimin den sonra alınıyor. B2 düzeyinde Almanca öğrenerek meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 148. Merhaba Melek hanım ,
  Ben 4 yıllık uluslararası ilişkiler aöf mezunuyum ayrıca özel eğitimli aşçılık belgem ve 2 yıllık aöf aşçılık okudum 2.5 yıllıkta deneyimim var. Almancada b1 seviyesindeyim. iş sözleşmesi yapılacağına dair de belgem var bi otelden yinede denklik almam gerekir mi ve eşimle beraber gidebilir miyim . ayrıca ulusal vize başvurusunda hangi adımları izlemem gerekir . Teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba Mert Bey,

   Denklik yaptırmanızı öneririm. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda ulusal vize alabilirsiniz. Eşiniz de sizinle eraber aile birleşimi vizesine başvurabilir.

   Kolay gelsin

   1. Teşekkür ederim cevabınız için eşimde hemşire benimle birlikte gelip orada denklik yapabilir mi

    1. Mert Bey,

     Aile birleşimi kapsamında gelenler çalışabilir, eğitim alabilir, tabii ki denklik de yaptırabilirler.

     Kolay gelsin

 149. Merhaba melek hanım. 42 yaşımdayım.Ben 20 yıldır Türkiye de hemsirelik yapıyorum. Ameliyathane hemsireligi sertifikam var. Lisans tamamlama yoluyla lisan mezunuyum. Almanyaya hemşire olarak gitmek istiyorum. Burada çalıştığım sigortali yılları orada sayiyorlarmi?

  1. Özlem Hanım,

   Burada çalıştığınız yıllar sğre olarak emekliliğe eklenir ancak maddi bir karşılığı olmayacak.

   Bilginiz olsun

 150. Merhaba iyi günler 20 yaşımda lise mezunuyum Türkiyede yaklaşık 3 yıldır motosikletli kuryelik yapıyorum bunun için mesleki yeterlilik belgem var a2 düzeyinde almancam var almanyada teyzemin restaurantı var bana iş teklifi gönderse yanında kuryelik veya başka bir poziyonda gidip çalışabilirmiyim

  1. Merhaba Can Bey,

   Bu meslek dalıyla ilgili bir deneyimim yok ve yasada da buna yönelik bir açıklama yok. Sizin belgelerinizle teyzeniz Federal İş Ajansı’na giderek danışmanlık alsın.

   Kolay gelsin

 151. Merhabalar

  İnşaat mühendisiyim. Geçen hafta iş sözleşmesi aldım. Şuan vize verilme süreleri çok uzun olduğu için mavi karta başvurup ya da 81-a ön onay alıp daha hızlı ilerlemek istiyorum. Almanca dilim a1 düzeyi sayılır ama dil belgesi yok. İşverenim sözleşmeye dil bilgisi gerekmiyor diye madde ekledi. Bu durumda mavi kart veya 81-a ile başvuru yapsam dilden dolayı vize onaylanmama durumu yaşanır mı? Diğer sorum, şuan Ukraynalılar ve Türklerin yoğun vize talebinden kaynaklı vize alma süreleri aşırı uzamış. 81-a bile eskisi gibi hızlı değilmiş. 5-6 ay sürüyor diyorlar. Bu konudada bir bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Dil konusunda özellikle Türk işveren olduğunda bir düzey istenmiyor. Ancak vize prosedürü uzun süreceği için düzeyinizi olabildiğince yükseltmeye çalışın diye öneririm.

   Hızlandırılmış süreç için bile bazı yabancılar dairesi ekim ayına ancak randevu verebiliyor.

   Bilginiz olsun

 152. Melek hanım selam,
  Önlisans kimya teknisyeni mezunuyum, yaklaşık 8 yıldır Sabancı holding’in bir şirketinde laboratuvar deneyimim var.
  Almanya’da çalışma imkanım nedir acaba?

  1. Merhaba Rıdvan Bey,

   Denklik yaptırmak gerekir; En az B1 tercihen B2 düzeyince Almanca öğrenmeniz durumunda iş bulma şansınızın olacağını düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 153. Merhaba ben demir torna ustasıyım ustalık belgem var kalfalık belgem var dil yok nasıl Almanya’da iş bulup girebilirim

  1. Merhaba Serkan Bey,

   Kalfalık ancak 16. maddeden alınmışsa denklik yaptırma şansınız var. Denklikten sonra dil öğrenmeniz ve iş bulmanız durumunda vizeye başvuru hakkınız var. Almanca da öğrenmek gerek.

   Kolay gelsin

 154. Merheba melek hanım inşaat şirketi m var burda müteahhit Lik yapıyorum ve iş bitirmişliğim var.şirketimi Almanya’ya taşıma gibi bir durum varmı.varsa prösüdor nedir .iyi günler

  1. Merhaba Selami Bey,

   İş kurma bireysel olduğu ve çok ayrıntılı dosya hazırlanması gerektiği için bu konuda danışmanlık veremiyoruz. Almanya’da kayıt olmanız gereken ilgili kurumlarla iletişime geçip gerekli başvuruları yapmak gerekir. Tamamen bireysel değerlendirileceği için şimdiden birşey söylemek kolay geğil.

   Kolay gelsin

 155. Merhaba Melek Hanım,
  İnternette Almanya iş imkanları üzerine araştırma yaparken sitenize denk geldim ve güncel bilgilere sayfanızdan ulaştım. Yararlı ve bilgilendirici siteniz için öncelikle teşekkür etmek isterim.

  Yaklaşık 8 yıl iş deneyimi ve 2 yıl master eğitmi Proje deneyimi ile 10 yıllık bir tecrübeye sahip Yüksek Kimya Mühendisiyim. Almaya’da kariyerime ilaç sektöründe devam etmek istiyorum. Öncelikle diploma denkliği ile başlayıp sonrasında iş bulma sürecine mi geçmem gerekiyor? Bu işlemler için bir danışmanlıktan destek alınmasının tavsiye edildiğini okudum bir site üzerinden. Nasıl bir planlama yaparak ilerlemek doğru olacaktır? İngilizce alanında seviyem İntermediate, Almanya henüz hiç yok.
  Yardımlarınızı ve bilgilerinizi rica ederim.

  1. Merhaba Pınar Hanım,

   Kimya alanında denklik zorunlu değil. Belki eşdeğerlilik tespiti avantaj olabilir.

   Almanca öğrenmenizi ve iş başvuruları yapmanızı öneririm. Bu esnada sadece İngilizce dil düzeyi isteyen firmalara başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 156. Melek Hanım Merhabalar. Uludağ Üniversitesi Veteriner Teknikerliği Bölümünden 2020 yılında mezun oldum. Stajlarımı yaptım. Diplomamla beraber Europass Diploma Eki verdiler. 1 Yıldır aktif olarak bir iş yerinde çalışmıyorum. Denklik başvurusu yapmak istiyorum. Yeşil pasaportum var. İş bulma vizesi gibi bir vize almadan yeşil pasaportum ile gidip iş aramam sizce mantıklı olur mu? Önce denklik başvurusu mu yapmalıyım? Denklik için neler yapmam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Firuze Hanım,
   Önce denklik yaptırmanzı ve B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Bu durumda yeşil pasaportla gidip iş görüşmeleri yapabilirsiniz ancak ulusal vizeye başvurmak gerekir.

   Bilginiz olsun

 157. Merhabalar,
  Ben Kocaeli Üniversitesi mezunu kimyagerim ama henüz 2 staj deneyimi hariç hiçbir deneyimim yok. Almanca ve İngilizcem B2-C1 düzeyinde ve 1 kaç hafta sonra Türkiyede deneyim için işe başlayacağım
  1- iş aramak için dil sertifikası gerekli mi?
  2-İş bulmak için tecrübe şart mı?, şayet şart ise en az ne kadarlık bir tecrübem olsa bu süreçte daha etkili olur?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Tuğçe Hanım,

   İş arama vizesi için en az B1 düzeyinde dil sertifikası istenir ve iş aradığınızı beelgeler yazışmalar da. Ancak tecrübelerimize göre iş bulma konusunda iş deneyimi tercih nedeni.

   Kolay gelsin

 158. Merhaba, ben Matematik Bölümü mezunuyum ancak spk onaylı gayrimenkul değerleme lisansı ile gayrimenkul değerleme ekspertizliği yapıyorum. Yeterli dil seviyesine ulaşınca ne gibi işlerde çalışabilirim? Matematik ve spk lisansımın Bi faydası olur mu?

  1. Merhaba Tuğkan Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız olur. Almanca öğrenmenizi öneririm. Gayrimenkul alanında aldığınız lisansın Almanya’da kabul edilebileceiğini düşünmüyorum. Bunlar sertifika programları, denklik için yeterli değil. Ayrıca mevzuat farklıllıları da var.

   Kolay gelsin

 159. Merhabalar melek hanım ben ege üniversitesi kimya teknolojisi mezunuyum kimya teknikeriyim.A2 düzeyde Almanca ve İngilizce bilgim var.5 yıla yakın kendi işim hakkında eğitime sahibim Almanyada iş bulmak istiyorum.İnternetten başvurular yaptım bir kaç tanesine dönüş yapıldı onlarda benim hali hazırda Almanyada yasiyor olmamı istediler ben ise İzmirdeyim.is arama vizesine başvurmayı düşünüyorum.sizce nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba Adem Bey,

   İş arama vizesi için denklik ve en az B1 düzeyinde Almanca bilmeniz gerek.

   Almanca düzeyinizin yüksek olması durumunda işi daha kolay bulabileceğinizi düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 160. Merhaba ben oto boyacısım
  Neler isteniyor hangi evraklar
  Ve hangi evraklar hazırlamam lazım
  İlk okul mezunuyum
  Bana bi bilgi verirmisin

  1. Merhaba Fatih Bey,

   Alanınızla ilgili meslek lisesi, ön lisans ya da 16. maddeden kalfalık belgesinden herhangi biri olmadan denklik yapılamaz, bu durumda da vize alma şansınız yok ne yazık ki.

   Biliginiz olsun

 161. Melek Hanım merhaba,
  Sosyal Hizmet lisans mezunu oğlum var. Almanya’da çalışabilmesi için hangi koşulları sağlamalıdır. İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Şaban Bey,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmeli ve denklik yaptırmalı. Daha sonra alanıyla ilgili bir iş sözleşmesi edinmesi durumunda vize alabilir.

   Kolay gelsin

 162. Merhaba. Sağlık meslek yüksekokulu mezunu Radyoloji Teknikeriyim.Özel de ve kamu da olmak üzere 7 yıllık deneyimim mevcut.a2 düzeyinde almanca b1 düzeyinde ingilizce bilgim mevcut.Eşimde eğitim fakültesi bilişim teknolojileri öğretmeni.Onunda çalışma tecrübesi mevcut.Almanya da çalışmak istiyoruz.Ne yapmamız nereden başlamamız gerekiyor.Benim bölümüm için pozisyon olduğunu biliyoruz fakat eşimin öğretmenlik bölümü için net bir şeyler öğrenemedik.Yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba Berkant Bey,

   Denklik yaptırmanz, B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve diplomaya uygun bir iş bulmanız durumunda vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 163. Melek hanım merhaba 🙋‍♀️ ben sizinle sözlü olarak iletişime geçmek istiyorum 05317122002 ulaşırsanız sevinirim 🙋‍♀️

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Web sayfamızda proje ekibi sekmesinde iletişim bilgilerimiz mevcut.

   Kolay gelsin

 164. Merhabalar,

  Şu an çalıştığım şirketin Almanya merkezinden iş teklifi aldım. Ancak Almanca bilmiyorum. Şirket sponsor olacak, ona rağmen mavi card almam da sorun olur mu? Buradaki uzmanlığım ile oraya expat olarak gideceğim.

  1. Merhaba Nur Hanım,

   Mavi kart yıllık brüt maaş kriterlerine göre verilen bir oturum statüsüdür. Kriterleri kaşılamanız durumunda mümkün. Ayrıca pozisyonunuz diplomanıza denk olmak durumunda.

   Bilginiz olsun

 165. Melek Hanım Merhaba,
  Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Önlisan Bölümü mezunuyum. İş tecrübesine çok fazla olmasa bir miktar sahibim. Almanca hiç bilmiyorum. İlgilizce B1 seviyesindeyim diyebilirim. Almanya ya bölümüm ile alakalı bir iş için gidebilir miyim? Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Hüseyin Bey,

   B2 düzeyinde ALmanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 166. Merhabalar, eşim mühendis olarak çalışma izni ile Almanya’ya gittiğinde oturum izni aldıktan sonra aile birleşimi ile mi gidebiliyorum yoksa onunla birlikte gitme şansım var mıdır?

  1. Merhaba Tuğçe Hanım,

   Aynı anda eşiniz çalışma vizesine siz de aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 167. merhabalar
  benim motorlu araçlar teknolojisi otomotiv mekanikerliği kalfa, ustalık belgem var. Bunun için başvuruyu Hwk mı yoksa Ihk ya mı yapmam gerekiyor. Denklik için.
  Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba Kürşat Bey,

   Eğer kalfalık belgeniz 16. maddeden ise HWK’ya başvuru yapabilirsiniz. Ancak 35. maddeden alınan kalfalığın denkliği mümkün değil.

   Bilginiz olsun

 168. Merhaba benim almancam b2 seviyesinde daha önce almanyada yaşamışlığım oldu yaşım 30 . 2006 senesinden beri TR deyim ailem ile kesin dönüş yaptık Hauptschule orta okul terkim yani mezuniyetim yok. Ayrıca meslek olarak erkek kuaförüyüm, türkiyede öğrendim mesleğimi ,üniversite onaylı kuaför sertifikam var almanyada calışmak istiyorum iş bulmak istiyorum yabancı dilimi değerlendirmek istiorum.nasıl bir yol çizmeliyim ? Elimde bir fırsat varmı iş arama vizesi için ne yapmam gerek ? Cvp için şimdikten teşekkür ederim

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Diploma olmadan ne yazık ki iş sözleşmesi de olsa vize alma şansınız yok. Sertifika da denklik için yeterli değil.

   Bilginiz olsun

 169. Merhaba
  C1 seviyesinde almanca ve b2 seviyesinde ingilizce bilnekteyim.
  25 yıllık havalimanı tecrübem var.bununla ilgili sivil havacılıktan alınma sertifikaların var .ayrıca
  Akdeniz üniversitesi alman dili ve edebiyatı mezunuyum.
  55 yaşında ve Turkiyeden emekliyim.
  İş arama vizesine başvuruda bulunabilirim.

  1. Merhaba Sadi Bey,

   Havalimanları için başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu başvurular geçici bir süreliğine veriliyor. Bilginiz olsun.

   İş arama vizesi için diplomanız üzerinden işlem yapılır. Sertifikalar ve meslek deneyimi ile ilgili iş bulsanız da Federal İş Ajansı ya da vize bölümünde sıkıntı yaşanır.
   Çünkü iş sözleşmelerinin diplomaya uygun olması beklenir.

   Kolay gelsin

 170. Melek hanım güvenlik sektöründe çalışmaktayım
  Almancam yok açık lise mezunuyum
  Ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz yaşım 24 bu arada teşekkürler şimdiden unutmadan ingilzcem orta derecede iyi .

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Ancak meslek diploması üzerinden gitmek mümkün. Deneyime dayalı bbir mesşlek üzerinden gitme şansınız yok.

   Bilginiz olsun

 171. merhabalar lisans mezunu bir ebeyim kamuda 9 yıldır devam etmekteyim fakat hiç almanca bilgim yok diploma denkliği için başvurduktan sonra nasıl bir yol izlemem gerek ve varsayalım göçettim orda dil eğitimini yaşarken alabilir miyim? ne kadar süre sonra aile birleşimi vizesine başvurabilirim?

  1. Seher Hanım Merhaba,

   Sağlık alanında çalışanlar en az B2 düzeyinde ALmanca öğrenmek ve denklik yaptırmak zorundalar. Dİplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda ancak vize alabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 172. Melek hanım merhabalar ,
  Almanyada iş bulmuş bir kaç arkadaşım iş sözleşmeleri edinmiş olmalarına rağmen maaş konusundan kaynaklı vize de sıkıntı yaşamışlar. Kimisi 1900 brüt kimisi 2500 brüt maaş alarak kalmayı başarmışlar. Merak ettiğim konu hangi meslek için ortalama ne kadar maaş almamız işimizi kolaylaştırır. İşletme mezunuyum. 6 ay eğitim 7 ay staj olmak üzere bir sene kadar Almanya tecrübem var. Almanyada bulunduğum süre içersinde B1 seviyesine kadar dil kursuna gittim. Ancak iş bulursam ne kadarlık bir ücret ve nasıl bir iş sözleşmesi bana sorunsuz vize getirir bilmek istedim. Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ozan Bey,

   Bununla ilgili kesin bir cevabım yok. Alacağınız ücret çalışacağınız şehirdeki meslekdaşlarınızın maaşına uygun olması gerekir. Ön onay alırken ya da vize verirlirken bu kritere de bakarlar.

   Bilginiz olsun

 173. Merhaba Melek Hanım
  Ben Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum. MEB’de Rehber Öğretmen olarak çalışabilmekteyiz. Ben Diploma denkliği yaptığım sürece Almanya’da ”Erzieher” olarak çalışabilir miyim?

  1. Kadir Bey,

   Bununla ilgili kesin bilgi sahibi değilim.

   Denkliği denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 174. Melek Hanım Merhaba,

  Türkiye’de çalışmakta olduğum uluslararası firmanın Almanya fabrikasında yöneticilik pozisyonunda iş teklifi aldım. yıllık 79000 €’luk bir teklif olduğundan mavi karta başvurmayı planlıyorum. Diplomam mühendislik ve H+ olarak tanınıyor ama görevim, ünvanım mühendis değil, Süreç iyileştirme Yöneticisi.

  İngilizce bilgim advanced ve şirket içinde bu şekilde iletişim kuruyoruz. Mavi kart başvurumda Almanca sertifikası sunmam gerekir mi?

  Değerli yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Hayırlı olsun.

   Yıllık brüt maaşınız yüksek olduğu için oturum izni alırken mavi kart statüsünde verilir.

   İşveren sizden Almanca dil düzeyi talep etmiyorsa; işyerinin kurumsal iletişim dili İngilizceyse sizden ayrıca Almanca dil sertifikası istenmez.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Sadece asgari düzeyde Almanca bildiğiniz için vize alıp gitme şansınız yok. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi ve diğer gerekli evrakları da hazırlamak gerek.

   Kolay gelsin

 175. Merhaba melek hanım ben psikoloğum 6 yıldır aktif çalışıyorum. Ancak artık umudum kalmadığından bende Almanya’da yaşamayı düşünüyorum. Dil seviyem hızla ilerliyor ama gerçekten iş bulabilir miyim bilemediğimden boş yere mi gece gündüz çalışıyorum emin olamıyorum. İyi derece İngilizce de biliyorum. Evliyim ve bir çocuğum var dolayısıyla ancak mavi kartla gelebilirim. Mavi kart vizesi için belirli bir brüt ücret gerekiyor. Psikolog olarak böyle bir iş bulabilir miyim? (Psikoterapist olarak çalışamayacağımı biliyorum)

  1. Merhaba Ebru Hanım,

   Sosyal alanda çalışma hakkınız var. Yıllık brüt 44 bin € ve üzeri kazanmanız durumunda mavi kart alabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla psikolog maaşları aylık brüt 3000-4500 € civarında. Yani mavi kart alma şansınız olabilir.

   Kolay gelsin

 176. Merhabalar Melek Hanım
  2006 Çocuk Gelişimi Meslek Lisesi mezunuyum.
  10 yıldır Aile Bakanlığında Çocuk Eğiticisi olarak çalışmaktayım.
  Denklik belgesi almam gerekiyor mu acaba? Orda çalışma imkanım var mıdır? Bir de hangi seviye dil bilmem gerekiyor b1 yeterli midir sizce?

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Denklik yaptırmak ve en az B2 düzeyinde Almanca bilmek gerek.

   Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmem-niz durumunda vize alıp gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 177. Melek Hanım merhabalar,
  Eşimden dolayı blue card a başvuracağım. Bana blue card çıktıktan sonra, Almanyada çalışmazsam blue card hakkım elimden alınıyor mu? yoksa çalışmasam bile, blue card ile oturum yapmaya devam edebiliyor muyum?

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  İyi Çalışmalar,
  Dilay

  1. Merhaba Dilay Hanım,

   Blaue Karte EU sahibi birinin eşi olarak sadece dil sertifikasından muafsınız. Yoksa siz de blue card almazsınız. Ama aile birleşimi vizesi alıp ALmanya’da oturum aldığınızda çalışma hakkınız da olur.

   Bilginiz olsun

 178. Merhaba iyi günler..Tüm yorumları okudum ama çiftçilerle ilgili bir soru goremegidim icin sormak istedim. Çiftçilerin avrupada çalışma imkanı var mı acaba..?meslek lisesi mezunuyum.10 yıldır ciftcilik yapıyorum. Ciftcilik belgem var.

  1. Ahmet Bey,

   Çalışma amacıyla gideceklerde diplomaya uygun bşr iş sözleşmesi almaları beklenir. Çiftçilerle ilgili de özel bir istisna yok.

   Bilginiz olsun

 179. Melek hanım ben 41 yaşında Açık öğretim den lisans Maliye bölümü mezunuyum.kendi bölümümle alakalı hiç çalışmisligim olmadı .sağlık sektöründe veri giriş elemanı ve 7-8yil güvenlik görevlisi olarak çalışmış ligim var.Almanya ya gitmek için neler yapmam gerekir, nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

  1. Merhaba Ercan Bey,

   Deneyime dayalı alanlardan vize alıp gitmrk mümkün değil. Ancak kısmı olaraka belki maliyeden (muhasebe-finans alanında) gitme şansınız olabilir.
   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvuru hakkınız olabilir.

   Kolay gelsin

 180. Merhaba ben Türkiye vatandaşıyım. Liseden Hemşire Yardımcılığı mezunuyum ve Üniversiteden İlk ve Acil Yardım bölümünden mezunum. Almanyaya gidebilmek için neler yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Liseden hemşire yardımcılığı unvanıyla mezun olduğunuz için denklik yaptırma şansınız yok.

   En az 3 yıllık deneyimiz varsa ön lisans diplomanızını denkliğini yaptırmayı deneyebilirasiniz. Ya da B2 düzeyinde Almanca öğrenip Almanya’da meslek eğitimi yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 181. Merhabalar, ben Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim fakat hiç iş tecrübem yok. Ayrıca Çocuk Gelişimi (açıköğretim) bölümünü okumaktayım. B1 düzeyinde Almanca bilgisine sahibim. Bununla bağlantılı üç soru sormak istiyorum:
  1. Almanya’da bulunan dil okullarında veya devlet okullarında Türkçe öğretmenliği yapabilir miyim?
  2. Çocuk Gelişimi bölümü ikinci bir branş olarak kabul edilir mi?
  3. Açıköğretim okuyor olmam bir sorun teşkil eder mi?
  Şimdiden teşekkürler. İyi günler dilerim.

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Türkçe öğretmeni olarak çalışabilmek için denklik ve C2 düzeyinde Almanca bilmek gerekir. Ancak iş bulma şnsınız çok düşük.

   Çocuk gelişimi için de denklik ve B2 düzeyinde Almanca gerekir. Ayrıca mesleki deneyim denklik için de iş bulmak için de önemli.
   Açıköğretim diplomaları da kabul görüyor ancak kısmi denklik çıkar. Telafi eğitimi almak gerekir.

   Bilginiz olsun

 182. Merhaba, ben özel bir şirkette bilgisayar mühendisi olarak çalışıyorum ancak henüz mezun değilim. Yoğun olarak çalıştığım için de mezun olmam zor gibi görünüyor. Mavi kartla eşimin yanına gidip, iş tecrübeme bakılarak diploma şartı aranmadan bilgisayar mühendisi olarak iş bulma imkanım var mı?
  Şimdiden Teşekkürler

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Aile birleşimi yapanlar, Almanya’da kısıtlama olmadan her alanda çalışabilirler. Ancak mühendis olarak çalışabilmeniz için sizden işverenler diploma da isteyebilirler.

   Bilginiz olsun

 183. Merhaba,
  Ben TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezunum. C1 İngilizce ve A2 Almanca biliyorum. 1 yıllık iş tecrübem var ve Anabin de okulum için denklik var. Almanya’ da öz abim ve akrabalarım var. Almanya’ da çalışmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  1. Merhaba Berkay Bey,

   Almanca düzeyinizin yüksek olması iş bulma şansınızı artıracaktır. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize başvurusu yapabilirsiniz. Denklik sizin alanınız için zorunlu değil

   Kolay gelsin

 184. Merhaba. 2 yıllık ön lisans bilgisayar programcılığı mezunuyum. anabin üzerinde üniversitem h+ olarak gözüküyor ve mezun olduğum bölümün de adı çıkıyor. bulduğum işin brüt maaşı karşıladığını düşünürsek, mavi kart hakkı elde edebilir miyim, yoksa üniversite mezuniyetimin 4 yıl mı olması gerekli olur?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Ön lisans mezunu olduğunuz için denklik yapmak zorunlu. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize başvuru yapabilirsiniz. Mavi kart, yıllık brüt maaşa göre verilen bir oturum statüsüdür. Yıllık brüt maaşınızyeterli olması durumunda alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 185. Merhaba , 2016 yılında Çevre Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 5 senedir de özel bir sektörde ambalaj ve tehlikesiz atıklar toplama ve geri kazanım alanında Çevre Mühendisi olarak görev yapmaktayım. Mezun olurken diplomalarımizi Müdek kapsamında uluslararsı geçerliliği olacak şeklinde aldık. Şu an bu şekilde bir geçerliliği var mı bilmiyorum. Başlangıç seviyesinde Almanca bilgim var. Almanya da bu sektörde iş bulup çalışmak istiyorum ama süreç nasıl yada mümkün mü yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Almanca seviyenizi yükseltmenizi öneririm. Mühendislik alanında denklik yaptırmak zorunlu değil. Diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize başvurusu yapılabilir.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Bu alan iş bulma konusunda sıkıntılı bir alan.

   B2 düzeyinde Almanca öğrenip Almanya’da meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 186. melek hanım merhaba elektrik elektronik teknolojisi alanı lise mezunuyum bu alan için denklik alabilir miyim ve nasıl alabilirim bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim

  1. Merhaba Veli Bey,

   Denklik alabilirsiniz. Bize ulaşabilirseniz sizi yönlendirebiliriz.

   Kolay gelsin

 187. Merhaba ben 20 yaşındayım a2 dil belgesine sahibim almanyada restoranı bulunan bır tanıdığım var bana iş sözleşmesi gönderecek ben garsonluk veya kuryelik yapacağım herhangebir denklik belgesi almam gerekiyor bu meslekler için, iş sözleşmesi ile geldiğimizde bloke hesap gerekiyor mu cevap verirseniz sevinirim ?

  1. Merhaba Adem Bey,

   Bulacağınız iş için sizden diploma ve denklik istenir. Size tavsiyem B2 düzeyinde Aşlmanca öğrenmek ve ALmanya’da mesleki eğitim almak. Yani Ausbildung yapmak. Diğer durumda iş sözleşmesi alsanız da vize alamazsınız.

   Bilginiz olsun

 188. Merhaba Melek Hanım,
  Eşim meslek lisesi bilişim mezunu, ancak 5 yıl uzman çavuş olarak çalıştı. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. MEB’de İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum, 4 yıldır öğretmenlik yapıyorum. Almanya’dan bir tanıdık fabrikada çalışması için davetiye göndereceğini söyledi. Bu şekilde gitmemiz mümkün olur mu? İzleyebileceğimiz farklı yollar var mı? Benim Almanca seviyem B1 bu arada.
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Ne yazık ki bu şekilde vize almanız mümkün değil. Ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize almak olanaklı. Eşiniz lise mezunu olduğu, siz de öğretmen olduğunuz için denklik zorunlu. Sizin için C2 düzeyinde ayrıca Almanc gerekir.

   Bilginiz olsun

 189. ben 2 yıllık bilgisayar programlama okumaı düşünüyorum 2 yıllık bilgisayar programcısı almanyada çalışabilir mi ?

  1. Merhaba Burak Bey,
   2 yıllık diplomalar geçerli. Ancak okurken alanınızda deneyim de edinmenizi öneririm. Ayrıca Almanca da öğrenmek gerek.

   Kolay gelsin

 190. Merhaba Melek Hanım,
  Eğitim dili %100 ingilizce olan 4 yıllık Bankacılık ve Finans bölümü mezunuyum. 2 buçuk yıldır İstanbul’da Güney Koreli uluslararası bir firmada İdari İşlerden sorumlu olarak çalışıyorum. Almanya’da iş bulmak ve vatandaşlık alabilmek için değerli önerilerinizi bekliyor olacağım.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Almanca öğrenmenizi öneririm. Diplomanıza uygun bir iş bulup gerekli evraklarla vize almak mümkün. Var olan yasaya göre Almanya’da yaklaşık 8 yıl çalıştıktan sonra vatandaşlığa başvuru hakkınız bununur.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek hanım ben bu ay önlisans çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum. Almanya da kendi bölümümle ilgili bi meslek yapmak istiyorum. Almanca kursuna kayıt olacağım. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

    1. Merhaba Sema Hanım,

     En B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi, mümkünse alanınızda tecrübe edinmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm. Ya da B2 öğrendikten sonra meslek eğitimi başvuruları yapabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 191. Merhaba Melek hanım.
  Kocaeli Üniversitesi İşletme Yönetimi mezunuyum. 6,5 Sabancı holding ait Carrefoursa marketlerinde Mağaza Müdür yardımcı ve Bölhe işletme sorumlusu olarak görev aldım.Şimdi Emlak Yönetimi son sınıf öğrencisiyim.Ayrıca Emlak Yönetimi seviye 5 sertifikam mevcut 2024 yılına kadar.
  Almanya vize için başvuru yapmak istiyorum ama iş konusunda hangi yönden başvuru yapsam vize için şansım olur Teşekkür ederim konu ile ilgili yorumlarınızı mail adresime rica ediyorum
  Saygılarımla

  1. Merhaba İlhan Bey,

   İşletme diplomanız üzerinden iş aramanızı öneririm. Emlak konusunda iş bulma şansınız çok düşük.
   Almanca öğrenmenizi ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız olur.

   İyi şanslar

 192. Merhaba sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum ve ön lisans yaşlı bakım diplomamam a1 düzeyinde dilim var Almanyada çalışabilmem için nasıl bir yol izlemem gerek.

  1. Merhaba Remziye Haber,

   Ön lisans diplomanız üzerinden gitme şansınız olabilir. B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve denklik yaptırmanız gerekir. Denklik için deneyim de önemli. Dİplomaya uygun bir iş bulmanız durumunda vize alıp gitme şansınız olacak.

   Kolay gelsin

 193. Melek Hnm Merhaba! Sizin arkası gelmeyen cvp için minnettarım ben takip edemedim bizleri olur olmaz aydınlattığınız için Melek Hnm ben 1957 doğumlu 65 yaşındayım ama yaşını göstermeyen genç ve sağlıklıyım bende almamayaca gitmek çabasındayım 7 kardeşiz 5 Fransa’da 1 almanya frankfur wisbadande 2 tane kiyos işletiyor bana yardımcı olup bir yol gösterip yardımcı olmuyorlar ben yıllar önce yoğurt ve süt peynir üzerine baba mesleği 15 yıl yaptık ama geçmişin kara düzeni çalıştığımızda elimde işle ilgili bir belge kayıt Yok ve son 15 yıl bilgisayar satış ve kurulm ve internet kafe işlemeciliği yaptım kafe işletmeciliğinde 10 yıllık kayısın var ayrıca 15 yıllık emekliyim sizden ricam dil konusu aşacağım bir konu tek Emel’im almanya ve çalışmak lütfen yardımcı olun yurt dışımda 6 kardeşi suya attım kardeşim ablam bacım siz olunda bana bir yol gösterin yani yaş kayısım ve elimde geçerli bir denklik dediğiniz belgem Yok ama çalışıycagım iş Yok kaldıracağım her işe varım gerektiğinde ararsanız yardımcı olursanız tlfonum 0535 257 85 45 saygılarımı sunar sizden abinize kardeşinize bir yol gösterin size minnettar kalayım duvarınız olayım..

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Diploma olmadan sadece deneyime dayalı IT alanında çalışanlar için geçerli.

   Bilginiz olsun

 194. Merhaba Melek Hanım,

  İnşaat Mühendisiyim. Mezun olduğum okul Anabin’de H+ derecesinde. İngilizce ana dil seviyesindeyim. Almanya’daki tanıdığım Alman vatandaşlığına sahip ve işletme sahibi. Yaptığı işte Almanca bilgisi gerekmiyor. Benim bölümümle tamamen alakasız. Ancak yine de gitmek istiyorum. Kendisi bana iş daveti gönderip, sponsorum olmak istiyor. Nasıl bir süreç izlemeliyiz?

  +90 5536079506 ararsanız çok memnun olurum.

  1. Oğuzhan Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi olması durumunda vize alma şansınız var.

   Bilginiz olsun

 195. Merhabalar,
  Ben önlisans tıbbi laboratuvar tek. mezunuyum. Kendi çalışma alanımda 5 yıllık iş tecrubem mevcut. Denklik için sanırım b2 seviye almanca bilmem gerekir değil mi ?
  bir de eşim almanya da bir havalimanından iş teklifi aldı eş dolayısı ile gittiğimde koşullarda bir değişiklik söz konusu olur mu ? Teşekkürler 🙂

  1. Damla Hanım,
   Denklik ve B2 gerekir alanınız için.
   Ancak aile birleşimi yapacaksanız A1 düzeyinde Almanca yeterli. Ama Almanca bilmeniz aile birleşimi ile gitmeniz durumunda orada dil için gereken süreyi kısaltacaktır. Bu da mesleğe daha erken başlama şansı verecektir.

   Bilginiz olsun

 196. Merhaba,
  Ben 6 yıldır makine mühendisi olarak çalışıyorum ve bir çok projeyi bitirmişliyim var. Makine mühendisi olarak bir çok yerli, international olmayan sertifikalarım var, udemy sertifikalarım ve s. B2 almanca ve ingilisce sertifikalarım var.
  Ama benim şöyle bir sorunum var. Benim üniversite diplomam harita mühendisliyi üzerine (www.anabin.kmk.org-da universite tanınıyor). Kendim ise artık makine mühendisiyim,bu alanda çalışıyorum ama bununla ilgili diplomam yok. Bazı sertifikalar var.
  Bu durumda ben almanyada makine mühendisi olarak çalışa bilirmiyim?
  Soruyu şöyle toparlayım. Ben Almanyada mühendis gibi çalışmam için mutlaka aynı alanın diploması olmalımı, yoxsa sadece genel olarak diploma olması yeterlimi? Yahut mühendis gibi çalışmak için diploma talebi olmadan bi sınava girerek ve başarılı olacağım taktirde mühendis gibi çalışa bilirmiyim.
  TEŞÜKKÜR EDERİM!

  1. Merhaba Meded Bey,

   Yasaya göre iş sözleşmenizdeki iş tanımı diplomanıza uygun olmalı.Sınav gibi bir durum söz konusu değil ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

 197. Merhaba Melek hanım
  2 Yıllık dış ticaret mezunuyum açıkogretim üniversitesinde de işletme bölümünü okuyorum henüz mezun olmadım. Eşim Mercedes fabrikasında çalışıyor almanda çalışma vizesi nasıl alabiliriz. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Yasemin Hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize için gerekli evraklarla vizeye başvurabilirsiniz.
   Ön lisans olması durumunda denklik de yaptırmak gerekir.

   Kolay gelsin

 198. Merhabalar Melek hanım oğlum sivil havacılık meslek lisesi uçak bakım teknisyenliği mezunu 18 yaşında Şu anda Polonya’da ingilizce hazırlık okuyor Burdur’da sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünü kazandı okulu dondurduk (2 yıllık önlisans +1 yıl ingilizce) sadece İngilizcesi var Almanca bilmiyor Almanya’da okumak ya da çalışmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?(Ayrıca Almanya’da amcası var)Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba Emel Hanım,

   Mesek lisesi diplomasının denkiğini yapmasını, B2 düzeyinde Almanca öğrenmesini öneririm. İyi derece Almanca ile diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinmesi olanaklı.

   İyi şanslar

 199. Merhaba ben lise mezunuyum ve tekstil sektöründe 4yillik Sigortaliyim .şuan çalıştığım yerde de konfeksiyon tekstil tekniksiyeni olarak çalışıyorum 40 yaşındayım almancam yok ama orada bu sektörde iş bulmama yardımcı olacak tanıdıklarım var….. 14 ve 10 yaşlarında iki çocugum var cocuklarim ve eşimle birlikte Almanya’ya gidip orada yaşama şansım nedir ne gibi bir yol izlemem gerekiyor şimdiden tşk ler …

  1. Merhaba Mehtap hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmek gerek. Deyemine dayalı alanlarda iş sözleşmesi edinseniz bile vize alma şansınız yok diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

   1. Selam aleyküm Melek hanım
    Ben muhasebe ve finansman meslek lisesi mezunuyum dil hiç bilmiyorum Almanyaya en kolay nasıl vize alabilirim orda nasıl çalışabilirim
    Cevabınızı göremezsem Whatsapptan yazabilirsiniz
    Şimdiden sağolun
    0545 212 78 68

    1. Merhaba Serkan Bey,

     Almanca öğrenmenizi ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesi alıp gitmenizi öneririm.

     Kolay gelsin

 200. Merhaba ben lise mezunuyum ve tekstil sektöründe 4yillik Sigortaliyim almancam yok
  ama orada bu sektörde iş bulmama yardımcı olacak tanıdıklarım var….. 14 ve 10 yaşlarında iki çocugum var cocuklarim ve eşimle birlikte Almanya’ya gidip orada yaşama şansım nedir ne gibi bir yol izlemem gerekiyor şimdiden tşk ler …

  1. Merhaba Mehtap hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmek gerek. Deyemine dayalı alanlarda iş sözleşmesi edinseniz bile vize alma şansınız yok diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 201. Merhaba Melek hanım ben erkek berberiyim kendi işyerim var ustalık kalfalık usta öğreticilik tüm belgelerim mevcut almanyada çalışmak için oraya nasıl gidebilirim a1. A2 dil sertifikası için kursa gidiyorum şuan iş sözleşmesi şartmı ve buradayken oradan nasıl iş bulup sözleşme yapabiliriz öneride bulunabilir misiniz

  1. Merhaba İlker Bey,

   Öncelikle denklik yaptırmak gerekecek. Evraklarınız denkklik için yeterli olsa bile Almanya’da kadın-erkek kuaförlüğü birlikte yapılıyor. Bu durumda kısmı denklik çıkar ve eksik olan kısmı orada çalışırken tamamlama şansınız olur.

   İş bulma konusunda da iyi derece Almanca bilmeniz avantaj olacaktır.

   Kolay gelsin

 202. merhabalar melek hanım ben şuan üni sınavına hzırlanıyorum ve cerrahpaşada kimya bölmü istiyorum ama anabinden baktığımda denklik gözükmüyor ne yapacağım şimdi cerrahpaşaya gitsem bile yurtdışında çalışamazmıyım

  1. Merhaba Mert Bey,

   Ben de baktığımda sadece ön lisans bölümleri görünüyor. Ama kimya bölümü Almanya’daki 3 yıllık Bachelor sistemine denk geliyor.

   Bilginiz olsun

 203. Merhaba;
  İki yıllık Kimya Teknikerliği bölünden mezun oldum. Yaklaşıl 20 yıldır çeşitli laboratuvarlarda çalıştım. Almancam yok. İki yıllık üniversitelerin denkliği oluyor mu? Blue Card la Almanya ya gelebilir miyim?
  çok teşekkür ederim kolay gelsin…

  1. Merhaba,

   Evet, 2 yıllık ön lisans denklikleri özellikle de alanda mesleki deneyim varsa mümkün. Ancak laboratuvar ortamında çalışabilmek için B2 düzeyinde Almanca bilmek avantaj olacaktır. Almanca olmadan iş bulmak bazı bölümler için olanaksız.

   Bilginiz olsun

 204. Merhaba
  Ben Teknik Lise elektronik mezunuyum. 28 yıllık IT iş tecrübem var ve halan faal olarak çalışıyorum. Almanya da bir çok akrabam var. Bunlardan 2 yeğenimin dondurma üretim ve satış işletmeleri var. Bana iş teklifi yapıyorlar. Benim dordurmacılık tecrübem yok. D tipi iş arama vizesine başvurarak o işletmelerin birinde çalışabilir miyim? Ya da en uygun yol hangisi olur. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. 0532 6946333

 205. Merhaba nasılsınız yabancı dil yok ama Almanya’da makina bakım çalışmak isterim 12 yıl makina bakımcı olarak çalışıyorum termik santral ve seramik fayans çalıştım önlisans mezunuyum

  1. Merhaba Erda Bey,

   Diplomanızın denkliğini yaptırmanızı, Almanca öğrenmenizi öneririm. Diplomaya uygun bir iş bulmanız durumunda çalışma şansınız doğar.

   Kolay gelsin

 206. Merhaba melek hanım meslek lisesi mezunları da mavi kart için basvurabiliyor mu özellikle yazılımcılar

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Daha önce de meslek lisesi mezununun yıllık brüt maaş kriterini sağladığı için mavi kart aldığına tanık oldum. Bu karar biraz da yabancılar dairesinin takdire kalmıştır diye düşünüyorum. Çünkü mavi kart aslında akademik eğitim alan kalifiye elemanlar için düşünülmüş ayrıcalıklı bir oturum statüsüdür.

   Bilginiz olsun

 207. Merhabalar son dönem hemşire lise mezunuyum, ama hiçbir yerde gördüğüm dönemin “ hemşirelik alanı çerçeve eğitim program “ ını bulamıyorum lütfen lise mezunu olup bu evrağa ulaşabilen bana ulaşabilir mi kime gitsem elim boş dönüyorum koskoca bakanlık bunun için rüşvet istiyor!
  Lütfen mesajınızı bekliyor olacağım 🙏🏽🙏🏽
  emrecankaragoz9@gmail.com

 208. Melek hanım, merhaba ben ön lisans otomotiv mezunuyum ve tsk da silah teknisyeni olarak görev yapıyorum. Görevimden ayrılıp Almanyada çalışmak istiyorum. İyi seviyede teknik bilgi ve becerim var. Ancak Almanca bilmiyorum ve İngilizceyi de biraz biliyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Rıza Bey,

   Denklik yaptırmak ve Almanca öğrenmek durumunda diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var.
   Dolayısıya ilk etapta Almanca öğrenmek ve denklik başvurusu yaptırmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 209. merhaba ben cocuk gelişimi meslek lisesi mezunuyum üniversitede besyo antrenörlük okumak istiyorum Almanya’ya gitmek istiyorum akrabalarımın birazı orada yaşıyor 2-3 tane yurtdışında geçerli sertifikam var üniversite okuduğum zaman da mavi diplomam olacak vize işlemleri hemen çıkar mi ya da ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba,
   Üniversiteyi Almanya’da okumanızı öneririm. Bu konuda DAAD Türkiye adlı siteden bigi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 210. Merhaba,
  Eşim Hessen eyaletinde B2 sertifikasına sahip tam denklikle hemşire olarak çalışmakta, bende diploma denklik sürecindeyim. Başka eyalette iş bulduğum takdirde eşim de o eyalette çalışabilir mi yoksa denklik aldığı eyalette bir süre çalışması gerekiyor mu?

  1. Merhaba Gökhan Bey,

   Yeni eyalette denklik kurumuna tüm evraklarıyla başvuracak. Onlar durumunu kendi eyalet şartlaerına göre değerlendirecekler. Gerekirse yeniden denkik yapılabilir.

   Bilginiz olsun

 211. Melek Hanım Merhaba,

  Almanya dan bir iş teklifi aldım. Yıllık kazancım 52000 ve denkliği tanınan bir Gıda Mühendisliği diplomam var. Blue Card’a başvuru için 43.992 MINT statusunda başvuruyu karşılıyorum fakat çok açık değil mühendislik bölümleri yazarak sınırlamışlar. Bu konu ile ilgili detaylı bir bilgi var mıdır?

  Teşekkürler,

  1. Merhaba Şeyma Hanım,

   Aslında mühendislik bölümleri yazarak bence genişletmişler. Kaldı ki yüksek öğrenim diplomalı ve yıllık brüt kazancı yaklaşık 44.000€ olan herkes mavi kart alma hakkına sahip.
   Mavi kart statüsünü, Almanya’da oturum için başvuru yaptırdığınızda alacaksınız.

   iyi şanslar

 212. Merhaba,
  Ben tıbbı dök. ve sekreterlik ayrıca eczane hiZmetleri mezunuyum. Hasta danışmanı alarak 6 yıldır çalışıyorum. Acaba diploma denkliği mi yoksa ausbildung mu mantıklı olur ? Bu konuda sizinle naaıl iletişime geçebilirim,

  1. Merhaba Yeliz hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenip ihtiyaç çok olan bir alanda Ausbildung yapmak bence daha mantıklı olabilir.

   Kolay gelsin

 213. Kızım İspanya’da yüksek lisansını tamamladı Almanya’dan iş teklifi aldı sözleşmeyi imzaladı evraklarını gönderdi Kızımın da çalışma izni için �spanya’dan veya Türkiye’den başvuru yapmasını istedi kızımın İş tanımı Junior Business development analist ancak Türkiye’den veya İspanya’dan Almanya konsolosluğundan randevu almak mümkün olmuyor Haziranda işbaşı yapması istendi nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Merhaba Ümmühan Hanım,

   Umarım süreç sonuçlanmıştır.

   Aksi halde durumunu belirten bir dilekçeyle vize bölümüne başvurabilir. İşe başlama tarihi konusunda işverenler esneklik gösteriyorlar.

   Kolay gelsin

 214. Merhaba,
  Eşim mavi kart alacak ve dolayısıyla bende bu durumdan yararlanıp Almanya’ya yerleşeceğiz. Mavi kart sahibi olacağım ancak iş arayışına giriştiğimde diplomama denklik almam gerekir mi? Üniversitem Anabin’de H+ ancak bölümüm belirtilmemiş. Bunun yanı sıra ilk gittiğimizde eşim işi olması sebebiyle 6 aylık mavi kartının süresini uzatabilecek, ben uzatabilecek miyim yine eş durumundan yararlanıp. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler, sağ olun.

  1. Merhaba Orçun bey,

   Eşiniz mavi kart aldığında siz sadece aile birleşimi ile gidebilirsiniz ve mavi kart alamayacaksınız. Ama aile birleşiminden oturum ve çalışma izniniz olacaktır. Sınırlama olmaksızınız her işte çalışabilirsiniz. Kendi mesleğinizi yapabilmek için denklik yaptırmak avantaj olacaktır. Eğer düzenlemeye dayalı bir meslek sahibiyseniz mutlaka denklik yaptırmak gerekecektir. Ayrıca mesleğinizi icra etmek için gereken dil düzeyine de ulaşmak gerek.
   Evlilik birliği devam ettikçe sizin de oturumunuz uzatılır.

   Kolay gelsin

 215. Mehaba Melek hanim ben endüstri meslek lisesi elektrik (endüstriyel bakim ve onarım) mezunuyum ayrıca beden eğitimi ve Spor öğretmenliği mezunuyum almanyada çalışma durumum nedir acaba?

 216. Merhaba. 4 yıllık Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği lisans mezunuyum. 4 yıldır da Türkiye’de yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Almanya’da bir şirketten iş teklifi aldım. Teklif ettikleri ücret Mavi Kart için minimum meblağın üzerinde. Üniversitem ve bölümüm de anabin’den kontrol ettiğime göre tanınıyor. Vize başvurusu için işlemlere başlamak istiyorum fakat konsolosluğun sitesindeki gerekli evraklar arasında “meslek unvanını kullanma izni” gibi bir madde var. Denklik ile alakalı bir şey bu anladığım kadarıyla. Sorum şu: İş teklifim var, 4 yıllık lisans mezunuyum. Bölümüm ve okulum tanınıyor. Buna rağmen yine de denklik almam gerekiyor mu? eski yorumlarınızda lisans mezunlarının denklik almasına gerek olmadığını yazmışsınız ama eğer öyleyse neden konsolosluğun sitesinde böyle bir istek var?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Kıvanç Bey,

   Bahsi geçen liste çeşitli meslek grupları düşünülerek yapılmış. Dolayısıyla herkes için zorunlu demek değildir.Lisans mezunu da olsa düzenlemeye yani denkliği zorunlu olan meslekler için denklik söz konusu. Sizin mühendislik alanı olduğu için ve unvan kullanma söz konusu olmadığı için Anabin’den okul ve bölümle ilgili çıktı almanız yeterli diye düşünüyorum.

   Kolay gfelsin

 217. Merhaba,

  İstanbul Ünv. Maliye Bölümü mezunuyum. 39 yaşındayım. Bankacılık, Finans ve Operasyon alanında toplamda 12 yıl kadar deneyimim var. Berlitz’ten B1 seviye dil sertifikam var ve online eğitim alıyorum yeniden pekiştirmek için. Sizce iş bulma şansım ne kadar ve nasıl bir yol izlemeliyim? Başlangıçta basit bir işte de çalışabilirim çok sorun değil çünkü halihazırda bir Amazon ABD satıcısıyım. Çok yüksek bir gelir beklentim yok. Yaşamak için gitme niyetindeyim. Teşekkürler.

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Diplomaya uygun muhasebe ve finans alanlarında ilk etapta çalışmak mümkün. B2 düzeyinde Almanca iş bulma şansınızı artıracaktır. Bulacağınız iş diplomanıza uygun olmalı, alanınız dışındaki bir iş szöleşmesi için vize alma şansınız yok.

   Bilginiz olsun

 218. Merhaba
  Ben 2017 mezunu fizyoterapistim.Türkiye’de çalışıyorum. Almanyaya yerleşmeyi düşünüyorum ve Almanya’da bir praxisten staj kabulü aldım. İşveren çağırım yapacak ve bana garantör olacak. Henüz denkliğim yok.
  Orada 1 yıl staj yapacağım, o süre zarfında da denklik işlemlerini başlatacağız. Nasıl bir süreç izlemem gerekiyor? Bu şekilde denkliği aldıktan sonra oturum izni de alıp kalabilir miyim? Yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba Sena Hanım,

   Öncelikle B2 düzeyinde Almanca öğrenip denklik yaptırmak gerek. Çoğu eyalette fizyoterapistler için denklik evraklarıyla beraber B2 istenir. Staj prosedürü için de Federal İş Ajansı’ndan onay almak gerekir.

   Kolay gelsin

 219. Merhaba,
  Ben laborant veteriner teknikerligi 2 siniftayim okulu bitirmeme 2 ay kaldi Almanya’da veteriner fakültesine geçiş yapmak icin nasıl bir yol izlemeliyim dgs ye girip Türkiye’den fakulte mi kazanmaliyim yoksa direk Almanya’da ki okullara basvuru mu yapmalıyim 30 bin Euro blok hesap icin var fakat garantorluk yapacak akrabalarim da var hangi düzeyde dil talep ederler vakit ayirdiginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Fatih Bey,

   B1 düzeyinde Almanca sertifikası edindikten sonra okumak istediğiniz okullara yabancı öğrenci kontenjanından başvuru yapmak gerek. Ancak derslere giriş hakkı için C1 düeyinde Almanca öğrendiğinizi kanıtlamanız gerekecek.
   Bloke hesapı yıllık bazda alıyorlar ve aylık 861 €’dur.

   Kolay gelsin

 220. Merhaba Melek Hanım,
  Ben Haziran ayında Endüstri Mühendisliğinden mezun olacağım. Aynı tarihlerde Goethe A1.2 kurunu bitireceğim.
  Ekim 2022’nin sonuna kadar Almanya’dan şirketim vasıtasıyla almış olduğum Schengen vizem var.
  Mezuniyetim ardından önce Almanca kursuna devam etmek ardından master yapmak için Almanya’ya gitme niyetindeyim fakat yazın vizemde kalma sürem 90 gün, şu anki vizemle bir yere kaydolmadan gidip gittikten sonra Almanca kursuna başlayıp Ekim’de vizemi uzatma şansım olur mu? Türkiye’ye geri dönem mi gerekir? Şu an çalıştığım şirket beni göndermeyi kabul ederse full time çalışıyor olacağım böyle bir şey legal mi?
  Şu an çalıştığımın dışında Almanya’da kurs esnasında bir iş bulursam mavi kart alma imkanım var mı?
  İyi bayramlar şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba Ela Hanım,

   Schengen vizesi ile kursa gidebilirsiniz ama çalışma izniniz yok. Ayrıca uzatma şansınız da yok. Orada çalışma ve uzun süreli kurs için ulusal vize başvurusu yapmak gerekecek.

   Çalışma için de gerekli evraklarla yine ulusal vizeye başvurmak lazım.

   Kolay gelsin

 221. Merhabalar melek hanım, ben şu anda kamuda memurluk yapan biriyim. Teknik lise bilgisayar programcılığı mezunum( meslek lisesi olmamıza rağmen fen lisesinde görülen tüm dersleri gördük analitik geometri fizik kimya gibi)
  Ayrıca başka alanda lisans bitirdim ancak ben programcılık üzerinden Almanya’ya gidiş yapmak istiyorum. Bazı merak ettiklerim var cevaplarsanız çok sevinirim.
  1- Diplomamın denkligini nasıl öğrenebilirim nereye başvuracağım
  2-iş aramak için izin alabilir miyim yoksa illa iş bulupta mi gitmem gerekiyor
  3-ben duzenimi oturttuktan sonra ailemi yanıma alacağım, eşim herhangi bir işyerinde çalışabilir mi geldikten sonra
  4-Annemi de yanıma alabilir miyim

  1. Merhaba Alp Bey,

   Sorularınıza sırasoyla cevaplıyorum.
   1.Diplomanızın denkliği ver, ve IHK Fosa yapar.
   2.İş arama vizesi için B1 düzeyinde ALmanca öğrenmeniz ve denklik yaptırmanız gerekir.
   3.Eşiniz, aile birleşimi vizesi ile gelip oturum aldıktan sonra kısıtlama olmadan her işte çalışabilir.
   4.Annenizin, burada kimsesinin olmadığı, sizin bakımınıza ihtiyacı olduğunu kanıtlamanız durumunda yabancılar dairesi başvurunuzu değerlendirebilir.

   Kolay gelsin

 222. Merhaba melek hanım ben 16 yıldır otomotiv sektöründe satış danışmanı olarak çalışmaktayım iktisat önlisans mezunuyum,eşim kamudan emekli olcak günü doldu.meslek lisesi elektrik mezunu, 10 ve 16 yaşında 2 çocuğumuz var.eşimin ve benim yurtdışında geçerli hasta kabul ve tıbbı sekreterlik-hasta ve yaşlı bakımı ve eczane teknikerliği sertifikalarımız var Almanya ya gitmek için nasıl yol izlemeliyiz.eşimin kızkardeşi de Almanya da yaşıyor şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Yasemin Hanım,

   İşi yapacak kadar da Almanca öğrenmeniz ve Diplomalarınıza uygun iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız olur. Siz iş bulduğunuzda lisans mezunu olduğunuz için denklik ihtiyacı olmayacak. Ancak eşinizin iş bulması durumunda denklik yaptırmak gerekecek.
   Çalışma amacıyla ebeveynlerden birinin çalışma amaçlı vize alması durumunda eş ve çocuklar aile birleşimi yapabililer. Ancak bu aşama çocuklar 16 yaşında gün alırlarsa dil sertifikası istenebilir.

   Bilginiz olsun

 223. Merhabalar,
  Özel bir hastanede sekreter olarak çalışmaktayım, muhasebe ve vergi uygulamaları önlisans mezunuyum. Evliyim ve 1 kız çocuğum var. B1 seviyesinde almanca bilgim var. Ayrıca bir süre turizmde aşçı yardımcısı olarak çalıştım, pratik bilhime güveniyorum.
  Almanyada yaşayan bir tanıdık vesilesi ile çalışma vizesi alabilme imkanım nedir.?
  Eşim yönetici asistanlığı mezunudur, Almanca bilgisi zorunlu mudur? Ve yanımda götürme ihtimalim nedir?
  En kısa yoldan nasıl vize alabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize almanız mümküm. Ancak diploma denkliği de gerekli. Tandığınız diplomaya uygun pozisyonda bir iş sözleşmesi verebilirse çalışma amaçlı vize başvurusu yapabilirsiniz. Aile birleşimi için eşinizin de A1 düzeyinde Almanca sertifikası alması gerekir.

   Kolay gelsin

 224. Merhaba Melek Hanım
  Eşim almanya dan 6 aylık mavi kart vizesi aldı ben ve 3 çocuğum ( 9. 5.5 yaşları) daha vize başvurısu yapmadık. Eşim gidince ne kadar zamanda mavi kart başvurusu yapmalı? Eşim almanyada mavi karta başvuru yaparken beraber yeşil pasaportumuzla gidip ailece başvuru yapabilir miyiz yada Türkiyeden mi başvuru yapmalıyız? Nasıl bir yol izlememiz gerekir bilgilendirirseniz çok sevinirim. Hoşçakalın

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Eşiniz, verilen 6 aylık sürede oturum başvurusu yapmalı. Oturumu mavi kart statüsünde verilir.
   Oturum başvuru için ulusal vize isterler. Dolayısıyla Türkiye’den ulusal vize başvurusu yapmak gerekecek. Eşiniz mavi kartlı olduğu için sizin A1 sertifikası almanıza gerek yok.

   Kolay gelsin

 225. Merhaba Melek Hanım,

  Endüstri meslek lisesi yazılım bölümü ve ön lisans bilgisayar programcılığı diplomam mevcut ayrıca 14 yıllık iş tecrübem var ve şu anda bir firmayla sözleşme imzalamış durumdayım (ZAV onayı alınmış durumda). bu durumda vize başvurumu yaptığımda benden denklik istenecek midir yoksa deneyimli IT olarak değerlendirilip denkliğe gerek kalmayacak mıdır ?

  şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Ahmet Bey Merhaba,

   Meslek lisesi ya da ön lisans mezunlarının denklik yaptırması gerekir. Ön onay yazısı deneyimli IT statüsünden alınmış ise vize bölümü istemeyebilir. Aksi takdirde denklik yaptırmak gerek.

   Kolay gelsin

 226. Merhaba Melek Hanim benim de bir sorum olacak.
  Ben de Is arama vizesi ile Almanyaya geldim. Endustri Muhendisiyim. Geleli 5 ay 10 gun oldu ve 20 gunum geriye kaldi.
  Bu sürede firmalarin dikkatini cekmeyi basardim bir cok is gorusmesi yaptim fakat sirketler akici bir almanca istiyor. Ben burada da Almanca kursuna gittim ve C1 kursunu tamamlamak üzereyim. Ama konusma olarak bir akicilik yok suan. Kisaca durumum bu sekilde. Simdi sorularimi asagida yazacagim, cevaplarsaniz cok sevinirim.
  + Is bulamadigim takdirde uzatma imkanim olmaz mi? Cunku gercekten cok emek verdim, burada da cok fazla cabaladim. Hepsinin ziyan olmasini istemiyorum.
  +Auslanderbehörde ile geldikten 3 ay sonra gorustum ve sonraki randevumu vizemden 1 gun onceye verdi. Sizce is bulamadigim takdirde vize bitiminden 1 gun onceye randevu verdigi icin bilet vs. almazsam sorun olur mu?

  1. Merhaba Furkan Bey,

   İş arama vizesi uzatılmaz ama iyi bir gerekçe sunabilirseniz biraz vakit kazanma şansınız vardır.

   Görüşme günü için bilet ibraz etmenizin gerektiğini düşünmüyorum. İyi bir gerekçe sunmanız durumunda biraz daha süre almak mümkün olabilir.

   İyi şanslar

  2. Furkan Bey merhaba, iş arama vizenizi uzattılar mı?
   Ben de iş arama vizesi ile geldim o yüzden merak ediyorum.
   Yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Merhabalar Furkan Bey,

   İş arama vizesini uzatma talebiniz ne oldu? Ben de iş arama vizesi ile geldim, şu an vaktim var ama öyle bir durum oluşursa ne yapmalıyım öğrenmek isterim.

 227. Merhaba, geçen haftalarda Berlin merkezli bi şirketten iş teklifi aldım, 28 yaşında Rusya vatandaşıyım, Anabin tarafından tanınmış finans alanında lisans derecem var, fakat bulduğum iş, iş geliştirme alanında. İT, mühendislik veya diğer aranan meslek gruplarından değil. Alacağım maaş diğer sektörler için aranan 56400lük yıllık sınırın altında kalıyor. Mavi kart almak için nasıl bir yol izlemeliyim? İş verenle konuşup eğer kabul ederse arada kalan yıllık miktarı kendim ödeyip maaşı 56400 göstermek iyi bir yöntem mi?

  1. Merhaba Mert Bey,

   Mavi kart sınırı 2022 için 44.000 € ve üstüdür. Bu meblağ için işverenin Federal İş Ajansı’ndan onay alması gerekir. 56.000 €Lük sınırda bu onaya ihtiyaç olmayacak.
   Yani siz mavi kart statüsünden oturum alabilieceksiniz.

   Kolay gelsin

 228. Merhabalar
  Önlisans muhasebe ve lisans isletme diplomam var.11 yillik bankaciyim.
  Esimde lise mezunu 2009 dan beri uluslararası bir fastfood zincirinin Türkiye şubelerinden birinde yönetici olarak çalışıyor
  Diplomalarimiz anabinde h+
  Ancak Almanya’da hangi alanda çalışabiliriz bilmiyorum.
  Bankacılık temelde mevzuat olarak aynidir belki orasiyla ama kesinlikle buradaki gibi bir uygulama olmadigini düşünüyorum.
  Nasil bir yol izleyebiliriz teşekkürler

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Diplomaya uygun bir iş pozisyonu olması gerekir. Yani finans-muhasebe alanında çalışma şansınız var, iyi derece Almanca bilmek iş konusunda avantaj sağlayabilir.

   Kolay gelsin

 229. Melek Hanım merhaba.
  Ben ve erkek arkadaşım jeoloji mühendisliği mezunuyuz. Ben yüksek lisans yapmaktayım, erkek arkadaşım da 2 aydır mesleğini aktif olarak yapmakta. Almanya’da çalışmak istiyoruz. Vize için sağlamamız gereken koşullar nedir? Nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz?

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Öncelikle iyi derece Almanca öğrenmenizi ve mesleki deneyim biriktirmenizi öneririm.

   Daha sonra iş başvurularına başlayabilirsiniz.
   Vize evraklarına da bu linkten ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 230. Merhaba Melek hanım benim A2 Almanca belgem var hemde Avusturya daylen almıştım,şimdi Avusturya da benim restaurantlar sahibi bir arkadaşım var durumu çok çok iyi ve Avusturya vatandaşı kendisi.benim mesleğim kuaför ben turistik vize ile gitsem orada ne yapmam lazım ki çalışma izni alabileyim yorumunuz için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba İnan Bey,

   Avusturya şartlarını bilemiyorum. Bu konuyu arkadaşınız gerekli mercilere sorabilir.

   Kolay gelsin

    1. Merhaba İnan Bey,

     Turistik vize ile gidip araştırma yapabilir, bilgi alabilir, işlem başlatabilirsiniz. Ancak sonuçta ulusal vize almanız gerekecek.

     Kolay gelsin

 231. Merhabalar
  Almanya için tüm evraklarım hazır denklik ve mesleğime uygun süresiz iş sözleşmem var 10yıllık sigorta geçmişim var şimdi vizeye başvuru yapacağım ilk defa başvura yapacağım için ilk olarak blu card direk başvuru yapabiliyor muyum yoksa Almanya’da 3veye6ay çalıştıktan sonramı başvuru yapabiliyorum
  teşekkür ederim iyi günler

  1. Merhaba Gonca Hanım,

   Mavi kart ancak yıllık brüt maaşınız 44.000€ üzerinde ise Almanya’da oturum alırkenverilen bir oturum statüsüdür.

   Bilginiz olsun

 232. Merhabalar,
  Ben geçen sene kimya bölümünden mezun oldum ve bir sene boyunca almanca kursuma devam ettim, yani deneyimim yok, bu durumda kimyager olarak almanyaya çalışmaya gidebilir miyim? Ve gerekleri nelerdir?

  1. Merhaba Tuğçe hanım,

   Alanda çalışmak tercih nedeni olabilir. Alanınızda deneyim edinmenizi ve B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 233. Merhaba, 1976 Almanya doğumluyum. Almanya ya nasıl ne şartlarda gidebilirim sosyaloji(4) işletme(4) ve işsağlığı (2) mezunuyum.bir kamu kurumunda çalışıyorum. Yol gösterir misiniz teşekkürler

  1. Merhaba Serpil Hanım,

   Diplomalarınızdan biri üzerinden iş bularak ve gerekli evrakları hazırlayark vize alıp gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 234. Merhabalar,
  Ben Bilgisayar Programcılığı 1. sınıf öğrencisiyim. Okurken Türkiye’de daha önce Web Designer olarak çalıştım ve 2 yıllık kadar iş tecrübem var. Almanca şimdilik pek bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum. Şimdi ise Almanya’da bi şirkette uzaktan çalışıyorum benim burada normal bi şekilde çalışmamı istediler. Eğer almanca öğrenmeye başlarsam ve patronum davet mektubu yazarsa diplomam ve denkliğim olmadan çalışma vizesine başvurabilir miyim? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Deneyime dayalı kalifiye eleman statüsünden gitmek mümkün. Bunun için alanınızda 3 yıllık deneyim göstermek gerek ve aylık brüt anlamda 4230 € maaş şartı var.

   Bilginiz olsun

 235. Merhaba,
  Ben Ankara Üniversitesi’nde 4 yıllık sosyal hizmet bölümü okuyorum. Okulum diploma denkliği veriyOr diye biliyorum. Şu an ikinci sınıfım Almanya’da sosyal hizmet uzmanı veya sosyal pedagog olarak adlandırılıyor. Fakat mesleki eğitimle de orada olunuyor diye biliyorum. Mezun olduktan sonra çalışmak için ne gibi şartlar gerekiyor? Ya da yüksek lisans yapmak için? Bir de eğitim türlerinin (örgün, uzaktan, açık) farklı etkileri oluyor mu? Dil seviyeleri ne derece olmalı ya da dil geliştirip aynı zamanda Almanya’da çalışılabilir mi?

 236. Merhaba; Ben 15 yıllık mali müşavirim. Almancam yok .Ama okuduğum üniversitenin AB denkliği var.Almanya ya gitsem orada mesleğim üzerine çalışabilir miyim?

  1. Merhaba Berra Hanım,

   İki ülkenin mali müşavirlik mevzuatı farklı olduğu için orada ancak muhasebe ve finans alanında çalışma şansınız var.

   Ancak B2 düzeyinde Almanca bilmek iş bulma şansınızı yğkseltir. İsterseniz ilerde gerekli eğitimleri alarak ve sınavlara girerek orada da mali müşavir olabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 237. Merhaba, 22 yaşındayım ve lise mezunuyum. B ehliyet ve ayrıca üniversite’den dolayı B1+/B1+ İngilizcem var. Çiftçilik kökenli bir aileden geliyorum. Almanyada ailemle çiftçilik yapabilir miyim, yapabilirsem nasıl yapabilirim bilgilendirir misiniz?
  Teşekkür ederim, kolay gelsin.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Ancak diplomaya uygun bir iş sözleşmesi üzerinden gitmek mümkün. Ya da henüz genç olduğunuz için B2 düzeyinde Almanca öğrenerek meslek eğitimi için gidebilirsiniz. Sanırım sizin için en uygun yönten meslek eğitimi yapmak.

   Kolay gelsin

 238. Merhabalar, ben lisans Sağlık bilimleri fakültesinde çocuk gelişimi okuyorum şuanda .Üniversitemi seneye bitireceğim ve almanya’da sağlık alanında herhangi bir işte çalışmak istiyorum. Lütfen almanya’ya nasıl gidebilirim? neler gerekli nereden ne temin edebilirim? Nerelere nasıl başvurmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz lütfen. Çok acil yardımınıza ihtiyacım var! Ayrıca eşimi nasıl götürebilirim ve onun için hangi evraklar lazım yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Naz Hanım Merhaba,

   Bütün bu sorularınızın cevabını bir çırpıda veremem. Her durum için ayrıntı gerekir. Ne yazık ki bu kadar zamanım yok.

   Öncelikle paralel olarak B2 sonrasında C1 düzeyinde Almanca da öğrenin. Mezun olduktan sonra ancak denklik yapılabilir. Çıkan denklik sonucuna göre bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 239. Melek hanım merhaba öncelikle yaptığınız bu şeyi çok takdir ettim bende daha yeni gördüm sitenizi. Benim de sorularıma cevap verirseniz minnettar olurum. Ben 20 yıllık devlet memuruyum bu süre içinde eğitim fakültesi fizik ogrtmenligi bitirdim. Ama alım olmadığı için hiç çalışmadım deneyim yok. Almanca yok ingilizce çat pat. Yeşil pasaport ile gidebilirim ama orda kalmak ve olursa da ogretmenlik mesleği yapmak istiyorum. Kabul edilme ihtimalim nedir?

  1. Merhaba Fırat Bey,

   Öğretmenlik düzenlemeye tabii bir meslek gurubu, yani denkliği zorunlu. Bu alanda deneyim olmadığı için de kısmi denklik alırsınız ve farkı-eksiği tamamlamak gerekecek. Öğretmenlik için C2 dil düzeyi gerekir. Telafi eğitimi için ayrıca bir okuldan iş sözleşmesi bulmanız gerekir ki vize alıp gidebilesiniz. Ayrıca çoğu eyalette öğretmenler için 2 bölüm zorunluluğu var. Yani bölümünüzde eksik kısımları tamamladıktan sonra 2. bir bölüm de okumak gerekebilir.

   Bilfginiz olsun.

 240. Merhaba ben argon kaynakcisiyim myk belgem var ustalık belgem var daha önce Almanya’da çalıştım kısa süre Almanya da uzun süreli çalışmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba Murat Bey,

   Uzun süreli çalışma için denklik gerekir. MYK ve ustalık belgeleri bunun için ne yazık ki yeterli değil.

   Bilginiz olsun

 241. Merhaba
  20 yaşımdayım düz lise mezunuyum. Herhangi bir mesleğim ve sertifikam yok. 4 aydır bir fabrikada çalışıyorum çalıştığım fabrika beni Almanya ‘da ki başka bir fabrikada çalıştırmak için isteyecek. Bana uygun bir iş sözleşmesi ile vize alma şansım var mı ?

  1. Merhaba Furkan Bey,

   Diploma olmadan ancak sezonluk çalışma koşuluyla gitme şansınız olur. Ben B2 düzeyinde Almanca öğrenerek söz konusu fabrikada meslek eğitimi için gitmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 242. Selam ben kamuda çalışan veteriner hekimim Almanya için nasıl bir yol izlemeliyim. Dil bilgim yok .yaklaşık 13 yıllık Vet. Hek.mim dönüşü WhatsApp yaparsanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Uğur Bey,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmek ve denklik yaptırmak gerekecek.

   Bilginiz olsun

 243. Merhabalar,
  ben Almanyada calismagi pilanliyorum, cocugum 8 ci sinifda, Almanyaya göç ederken ortaokulda alman dil bilgisi talebi varmi? varsa hangi seviyye isterler 13 yasli ogrenciden?
  onceden tesekkurler

  1. Merhaba,

   Vize esnasında istemezler, okula başladığında da Almanca desteği vereceklerdir.

   Kolay gelsin

 244. Merhaba Melek Hanım;
  28 yaşında evli bir cocuk sahibi olarak İstanbula ikametgah etmekteyiz. Doğma büyüme 3 kusaktır istanbulluyuz. Benim şöyle bir sorum olacak yeterli seviyede eşimin ve benim İngilizce durumumuz var, eşim ev hanımı evlatta 5 yaşında özel bir markette üst yöneticilik yapmaktayım. Almanyaya yerleşmek istiyoruz. Bunun için 0dan yol çizeceğimiz için bizim nasıl bir yol çizmemiz gerekir şimdiden teşekkür desteklerinizden dolayı teşekkür eder İyi çalışmalar dilerimmmm.

  1. Merhaba Mutlu Bey,

   Almanca öğrenmeniz ve diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize almanız mümkün. Diplomanızın denkliği zorunluysa denklik de yaptırmak gerek. Deneyime dayalı bir meslek için (bazı istisnalar hariç) vize almak neredeyse imkansız.

   Kolay gelsin

 245. Melek Hanım merhaba
  Açık öğretim lise mezunuyum. Almanyadan bir iş teklifi aldım. Firma denklik başvurusu icin elimde olan diploma ve sertifikaları istediler. 4 yıl aşçılık deneyimim 2 adet hem aşçı hem pastacı çıraklık, 1 adet kalfalık, 1 adet uluslararası diplomam ve 1 adet askerlik görevimi aşçı olarak yaptıgıma dair Bonservis ve özel bir meslek kursundan diploma sahibiyim . Olumlu sonuçlanma ihtimali var mıdır. Bilgilendirirseniz sevinirim Teşekkur ederim

  1. Yılmaz Bey Merhaba,

   Bahsettiğiniz evraklar içinde denklik yapılabilecek yaklaşık 2 yıllık bir diploma varsa denklik yaptırıp gitme şansınız bulunuyor.

   İyi şanslar

 246. Merhaba melek hanım ben almanca öğretmeligini bitirdim 2016da mezun oldum ama maalesef öğretmenlik yapmadım b2 seviyesinde almancam var bende almanyaya göç etmek istiyorum vize alma şansım var mıdır??

  1. Leyla Hanım Merhaba,

   Almanca öğretmeni olarak gitme için C2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve denklik yaptırmanız gerekir.
   B2 düzeyinde Almancanız olduğu için Ausbildung yapma seceneğini de düşünmenizi öneririm. Daha kolay olabilir.

   Kolay gelsin

 247. Merhabalar lisans mezunuyum ve okulumun bana verdiği mavi diplomam var. Bu denklik için yeterli oluyor mu? Birde bölüm olarak okul öncesi öğretmenliği mezunuyum fakat bölümümle alakalı staj dışında bir tecrübem yok 3 yıldır ünlü bir markada satış danışmanı olarak çalışıyorum. Bu durumda hangi alanda iş aramam gerekiyor?

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Eğitim alanı olduğu için denklik yapılması zorunlu. B2-C1 düzeyinde Almanca seviyesi gerekir. Mümkünse kendi alanınızda deneyim de edinmenizi öneririm. İş bulma konusunda avanataj olacaktır.

   Kolay gelsin

 248. Merhaba,

  Eşim ve kendim için Almanya’da bir Türk işletmeci yanında iş garantim var, yapacağımız iş buradaki mesleklerimizden ve mezuniyetlerimizden bağımsız (Türk yemekleri yapan bir lokantada çalışacağız). Almanca bilgimiz de yok. Geçici süreli çalışma vizesi alma şansımız var mıdır, Alman hükümetinden herhangi bir talebimiz olmadığına dair sözleşme yapma şansımız olduğunu duymuştuk, bu bilgi doğru mudur?

  1. Burcu Hanım Merhaba,

   Almanya için çalışma vizesi alabilmek için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmek gerek. Sizin bahsettiğiniz kısa süreli sözleşme sezonluk iş sözleşmesi diye düşünüyorum. Kısa süreliğine çalıştıktan sonra Türkiye’ye geri dönmek durumundasınız. Bunun için işvereninizin Federal İş Ajansı’ndan onay alması gerekir. Bu kurumda Arbeitsgeberservice ile görüşmelerini öneririm. Belirli alanlarda çalışan kurumlara bu izinler veriliyor. Lokanta alanında bunun çok mümkün olacağını düşünmüyorum ama yine de işveren sizi neden istediğini gerekçeleri ile kuruma bildirerek neler yapması gerektiği konusunda danışmanlık alabilir.

   iyi şanslar

   1. Merhabalar ,
    Almanya ya gitmek için belgelerimi topluyorum, Almanca öğretmenliği mezunuyum. Diplomamın Almanyada denkliği var . İş arama vizesi ile gitmeyi düşündüm . Burdan iş bulmak biraz zor bir süreç. Sorum şu ki istenilen belgeler arasında dil sertifikası isteniyor . Benim diplomam bunu göstermek için yeterli değil midir? Almanca öğretmenliği diploması

    1. Mehtap Hanım Merhaba,

     Denklik için ayrıntılı bir işlem yaptırmak gerek. Bu süreçte sizin okuduğunuz dönemdeki müfredat değerlendirilecek. Bu işlem için de epey bir evrak hazırlamak gerek. Denklik sonucunda ne kadar açığınız olduğu size bildirilecek. 2. bir yandal okumanız gerekebilir. Ayrıca Almanca öğretmeni olarak çalışabilmek için C2 düzeyinde Almanca sertifikası gerekir.

     İş arama vizesi için sizden C2 dilsertifikası ve denklik sonucu istenir.

     Bilginiz olsun

 249. Merhabalar, 20 yaşındayım bayanım, önlisans mezunuyum ve özel güvenlik sertifikam da var. Almanya da güvenlik üzerine çalışmak istiyorum ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba İpek Hanım,

   Almanya’da özel güvenlik çok yaygın değil ve orada eğitim almak gerekir.

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve meslek eğitimi yapmak istediğiniz alanla ilgili de bir meslek eğitimi sözleşmesi edinmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 250. Halamın Almanya’da iş yeri var.Beni orada çalışmak amacıyla götürebilme şansı var mı

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesiyle vize alıp gitmeniz mümkün.

   iyi şanslar

 251. Merhaba melek hanım
  Ben lisede aşçılık bölümü mezunuyum.bir de 2 yıllık ev idaresi bölümü okudum.bunlara denklik olur var mıdır.A1 seviyesi Almancam var.almanyaya gitme ve vize alma şansım var mı.gida fabrikalarında çalışma şansı var mı?

  1. Merhaba Funda Hanım,

   Denklik yaptırma hakkınız bulunuyor. Ancak iş bulmak için Almanca düzeyinizi yükseltmenizi öneririm. Vize almak için dipomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz gerek. Alanınız dışındaki iş sözleşmeleri için vize almak mümkün değil.

   Bilginiz olsun

 252. Merhabalar benim kuzenım almanyada kendi işini yapıyor beni yanında 2 3 ay çalıştırmak istiyor gidebilmem için ne gibi şartlar gerekıyor 2 yıllık elektronık bölümü mezunuyum

 253. Merhaba,
  Mimarım ve 8 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Almanya da yapı sektöründe yabancı personel alımı oluyor mu?
  Almanca temel seviye biliyorum. Almanya da iş bulup çalışma şansım var mı? Ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba,

   İş bulup giden mimar ve mühendisler var. Almanca düzeyi iş bulma şansınızı artıracaktır. B2 tavsiye ederim. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız olur.

   Kolay gelsin

 254. Merhaba. Ben emekli dişhekimiyim ayrıca sosyoloji mezunuyum. Ben de Almanya da çalışmak istiyorum.
  Yaş sınırı var mı? .Yoksa ne yapmam gerekiyor sormak istedim.

  1. Merhaba Aylin Hanım,

   İş verenin sizi kabul etmesi durumunda bir sorun olmaz. Ancak 45 yaş üstü bireyler için aylık maaş 3.887€ olması gerekir. Aksi takdirde ek emeklilik primi yatırmak gerekir. (mesleki dil sınavı)

   Tabii dil düzeyi, denklik, FSP (mesleki dil sınavı) gibi kriterler tüm doktorlar için geçerli şartlardır.

   Kolay gelsin

 255. Merhaba,
  Elektrik Elektronik mühendisiyim. Yaklaşık 3 ay önce münihe taşındık (eşimle beraber) ve burda bir firmada süresesiz iş sözleşmesi ile çalışmaya başladım. Mesleğim ve yıllık kazancım BlueKart için gereki şartları sağlıyor. Bu amaçla Bluekart başvurusu yaptım ve 10 gün sonra Blue Kart randevumuz var. Bu süreç içerisinde Bluekartın geçerlilik süresinin kira sözleşmesine bakılarak belirlendiğini öğrendim. Bu bilgi doğru mudur? Bilgi verirseniz çok makbule geçer.

  1. Merhaba Samet bey,

   Mavi kart, yıllık brüt kazancınıza göre verilir. Dolayısıyla referans alınacak belge iş sözleşmenizdir.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba,
    Yanitladiginiz icin tesekkur ederim.
    Yaklasik 2 hafta önce, hem benim, hem de esimin elektronik oturum kagidini iceren mektuplar aldik. Mektupla gelen kagitta, pin kodu ve sifre bolumleri mevcuttu. Bunu takiben Mavi kart imi cuma günü aldim (4 yillik). Fakat, esime kart gelmedi. Konu hakkinda bilgi verebilir misiniz? Esime kart gelecek mi?

    1. Samet Bey,

     Mavi kart sadece size verilir; eş bu durumda sadece A1 sertifikasından muaf olur.

     Bilginiz olsun

 256. Merhaba iyi gunler. Eşimle beraber Almanya ya yerleşmek istiyoruz ama şartları nelerdir bilmiyorum size kısaca durumumda bahsedeyim.

  Liseyi sağlık meslek lisesi çevre sağlığı teknisyenligi olarak bitirdim. Sonrasında yüksek okulun fizik tedavi teknikerligi bölümünu bitirdim. diplomamda hidroterapi yazıyor ama sağlık bakanlığı tarafından Türkiye geneline denklik getirilerek bir çatı altında topladılar unvanı fizik tedavi teknikeri oldu. Profesyonel anlamda 10 yıl üzeri tecrübem var. Okuduğum bölümde yabancı dil olarak almanca gördük ama tabi eğitim seviyesi biryere kadardı.

  Eşim liseyi radyoloji olarak okuyup devamında yuksekokulda radyoloji ve görüntüleme teknikerligi bölümünden mezun olmuş. suan aktif olarak özel bir hastanede çalışıyor. MR, rontgen, tomografi, bt anjiyo, kemik danstrometri, mamografi vs gibi radyoloji bilim dalındaki cihazları kullanabiliyor ortalama 8 yıllık tecrübesi var.

  Bu şartlarda nasıl almanya ya yerlesebiliriz. Yapmamiz gerekenler nelerdir detaylı bilgi alabilirmiyim . Birde dayım Almanya da yaşıyor bize bu durum nekadar fayda sağlayabilir. Şimdiden ilgi alakanız için teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Bayram Bey,

   Ayrıntılı bilgi için projeden arkadaşlara ulaşan lütfen. Yoğunluk nedeniyle sorulara kısaca cevap veriyorum. Ayrıca araştırma için bazı sorularımın cevabını almadan zaten sağlıklı bir yönlendirme yapılmaz.

   Ama kısaca en az B2 düzeyinde ALmanca öğrenmek, denklik yaptırmak ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmek gerek.

   Bilginiz olsun

   1. Ilginiz için teşekkür ediyorum. Projeden arkadaşlara nasıl ulaşabilirim peki. Şimdiden kolay gelsin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 257. Merhabalar
  Anadolu Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Mezunuyum ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünden tezsiz yüksek lisans diplomam var şu anda perakende sektöründe lojistik asistanı olarak çalışmaktayım Almanya da Ausbildung yapmak istiyorum benim sizlere sormak istediğim üç sorum var birincisi Ausbildung programlarında okuduğum bölümlerle uyuşan bir mesleki eğitim var mı ? İkincisi Ausbildung vizesi alabilmem için Kendi mezun olduğum bölümlerle uyuşan bir mesleki eğitim mi seçmem gerekiyor mesela aşçılık programıyla ilgili mesleki eğitim almak istesem kendi mezun olduğum bölümlerle uyuşmadığı için Ausbildung vizesi almamda bir problem olur mu? Üçüncüsü Ausbildung vizesine başvururken Almanca B2 sertifikasının yanında İngilizce dil yeterliliğini de kanıtlayan toefl & Ielts gibi sınavlardan alınmış bir sertifikayı vize evraklarına eklemem bana ekstra avantaj sağlar mı?
  İyi Çalışmalar

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Ausbildung için görüşme yapılırken meslekle bir temas olması avantaj ancak neden söz konusu meslekte neden Ausbildung yapmak istediğiniz de önemli. Bu konuda özgün olursanız, kariyerinizi söz konusu mesek üzerine inşa etmek istediğiniz konusunda işverenleri ikna ederseniz sorun olmayacağını düşünüyorum.

   Bazı mesleklerde İngilizce şartı da aranır. Dolayısıyla avantaj olacaktır.

   iyi şanslar

 258. merhaba,
  mesleki ünvanı kullanma izni için denklik gerekir demişsiniz. fakat giden hiçbir mühendis de bu denklik olmadığını öğrendim. çoğu da entwixklungingenieur rütbesine sahip. bunun denklik dışında başka çözümü olabilir mi?

  1. Merhaba,

   İmza yetkisi olan mühendislerden, mesleki unvan için bu belge istenir. Ancak normal mühendis olarak çalışanlar için buna gerek yok.

   Bilginiz olsun

 259. Merhaba Melek hanım,

  Almanyada bir firmadan 58.000€‘luk bir iş teklifi aldım. Yüksek lisansımın anabin sisteminde H+ denkleği gözüküyor. Ancak lisans bölüm ve okulumu sistemde bulamadım. Bu durum Blue card başvurumda soruna yol açar mı? Soruna yol açıyorsa ,denklik almam için ne yapmam gerekir?

  Teşekkürler

 260. Merhabalar, Harita ve Kadostro önlisans mezunuyum, H+ derecesinde gözüküyor bölümüm. Almanya’da iş kabulü almam durumumda almanca bilmesem bile çalışma olasılığım var mı? Yoksa illa işçi vizesi kapsamına girmem mi gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Doğan Bey,

   Önlisans mezunu olduğunuz için denklik zorunlu, ancak Almanca bilmeden iş bulmanız zor. Şartları yerine getirmeniz durumunda çalışma vizesi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 261. Merhaba
  Veteriner Teknikeri ve Laborant Ön Lisans Mezunuyum. Danışmanlık rica ediyorum. İletişim kurabilmem için yardımlarınızı rica ederim

  1. Merhaba Erdem Bey,

   Web sayfamızda çalışan danışman arkadaşlarımın iletişim bilgileri mevcut. Oradan bizlere ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 262. Merhaba iyi akşamlar dilerim.
  Türkiye’de muhasebe(lisans) diploması elde ederek, Almanya’da muhasebeci olarak çalışmak mümkün mü? Yoksa Almanya’da sıfırdan mı başlamak gerekir. Demek istediğim, sistemler çok mu farklı yoksa aynı mı?
  Böyle bir yol sizce mümkün mü? Yanıtlarsanız çok memnun olurum:)

  1. Merhaba Oktay Bey,

   Muhasebe alanında eğitim alanlar, ilgili alanda iş bulabilir ancak deneyim son derece önemli. Tabii iyi derece Almanca da belirleyici olacaktır.
   Türkiye’den meslek eğitimi için iş sözleşmesi bulmak biraz zorlayabilir. Bu konuda Almanya’daki tanıdıkların desteği yararlı olur.

   Kolay gelsin

 263. Merhabalar,

  Elektrik bölümü önlisans mezunuyum. Yaklaşık 11 yıllık elektrik proje tasarımı tecrübem var. Bunun 7 yıllık bölümü Revit isimli programla ve öğrendiğim kadarıyla bu programı yetkinlik derecesinde kullanmak Almanyada çok önemliymiş. Ayrıca 4 yıllık işletme mezunuyum. İngilizce seviyem orta, Almancam hiç yok. Bana önerebileceğiniz bir yol var mıdır. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Uğur Bey,

   Öncelikle Almanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm. Sonrasında iş başvurularına başlayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 264. Merhaba ;
  ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ mezunuyum , 20 yılı aşkın Muhasebe konusunda özel sektör tecrübem bulunmaktadır. 2017 Yılından itibaren Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatımı almış bulunmaktayım.
  Gördüğüm kadarı ile genelde teknik bölümler ile ilgili yorumlar yapılmış , muhasebe ,finans ve işletme gibi alanlarda Almanya tarafından bir talep yok mudur ? Almanya da bir firmada iş bulunması durumunda Mali Müşavirlik ruhsatının denkliği var mıdır ? veya orada bir muhasebe ofisi açılabilir mi?.
  Dönüşünüz için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  1. Merhaba Erhan Bey,

   Finans ve muhasebe aanında da çalışmak mümkün. Ancak mali müşavirlik denkliği mevzuat farklılığı nedeniyle mümkün değil. İyi derece Almanca ve İngilizce iş bulma konusunda şansınızı artıracaktır.

   Bilginiz olsun

 265. Merhabalar efendim ben Ercan SEZGİN Samsun da yaşıyorum mobilya ve iç mekan tasarımı meslek yüksekokulu mezunuyum. İş deneyim olarak Sgk hizmet sürem 7 yıl olarak çalışanim iş için Almanya’ya gitmek istiyorsun. Benim akrabalarım var isyeride var çalışmak için vize başvurusu verirler mi acaba teşekkürler şimdiden…

  1. Ercan Bey,

   Diplomanızın denkliğini yaptırmanız gerekecek. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi ve asgari düzeyde Almanca belgesi, Federal İş Ajansı’ndan ön onay ile vize başvurusu yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 266. Merhaba,
  Eşim ve ben İstanbul da devlete bağlı 112 Acil ambulanslarında Paramedik olarak çalışmaktayız. İkimizde sağlık meslek lisesi Acil Tıp Teknisyenliği bölümü bitirdik ve üniversiteyi de 2 yıllık İlk ve Acil Yardım (Paramedik) bölümü bitirdik. Meslek deneyimimiz benim 9 yıl eşiminde 8 yıl deneyimi mevcut. Dil bilgimiz yok, Almanya b2 seviyesinde dil istediğini biliyoruz kursa gitmeyi düşünüyoruz fakat çalışma şartları ve diploma denkliğini hakkında bilgimiz yok. Bu konu da bize yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Emre Bey,

   Sorunun cevabı ayrıntılı. Bu nedenle proje çalışanları bölümünde danışman bir arkadaşımı arayıp ayrıntılı bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 267. Merhabalar. Web sitenizi şimdi gördüm Melek hanım. Yüzlerce soruya cevap vermişsiniz, elinize sağlık öncelikle. Ben A2 düzeyinde Almanca biliyorum. IT alanındayım fakat Almanya’daki bazı ilanlara baktığımda çok üst düzey bilgi ve deneyim istediklerini görüyorum. Lisans eğitimim ise İşletme üzerine. Mavi kart istenen işler harici için düşünüyorum Almanya’da çalışmayı. Ausbildung maaşları çok düşük ve iş arama vizesi için istenen bloke hesapa yatırılan para ise çok fazla. B2 olmadan hiçbir firmanın kolay kolay dönüş yapmayacağını belirtmişsiniz yorumlarda. Bu durumda mesleğim dışında üniversite diplomam üzerinden ilerlemek daha mantıklı değil mi ? Çünkü başka hiçbir seçenek yok. Kime sorduysam bir çıkış yolu bulamadı. Bu durumda işyerlerine nasıl başvurabilirim ? Türkiye’deki işçi gönderme ajanslarıyla anlaşmak istiyorum süpermarket tarzı yerlerde çalışmak için. Kabul edilme ihtimalim var mı bu durumda ? Sağolun varolun emekleriniz için. İyi çalışmalar dilerim.
  Aykut Doğruyol

  1. Merhaba Aykut Bey,

   Teşekkür ederim.

   Almanya’ya çalışma amaçlı gidenlerin diplomalarına uygun bir iş bulmaları gerekir ve Almanca düzeyi iş bulma konusunda belirleyici olacaktır. IT alanında iyi derece İngilizce ile iş bulmak mümkün. Ancak İngilizceniz yoksa benim tavsiyem B2 düzeyinde Almanca öğrendikten sonra iş bvaşvuruları yapmak. Bu durumda olumlu dönüşler alacağınızı düşünüyorum.

   B2 düzeyinde ALmanca bilmeniz durumunda bu süreci kendiniz de yürütebilirsiniz.

   iyi şanslar

 268. Merhabalar melek hanım sorulari yanitladiginiz icin tesekkur ederim
  Oncelikle ben aile birlesimi icin almanya’ya gidecegim suan A1 kurs egitimi aliyorum onlisans diplomam var ve aileminde almanya’ya gelmesini cok istiyorum evin tek kiziyim bir annem bir babam var onlarin tek kalmalarini istemiyorum turkiyede.Annem ilk okul mezunu ama 6 yildir gida sektorunde calisiyor paketleme işinde sertifikasi yok almancasida yok babam ise ticaret meslek lisesi mezunu almancasi biraz var almanyada aileme iş sozlesmesi yapsak annemin ya da babamin gelme imkani varmi ya da biz orada kafe gibi dukkan açsak ailemi dukkana alabilir miyiz isletmeci olarak ve sizi ariyabilir miyim? cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim

 269. Merhaba,

  Istanbul Teknik Universitesi Tekstil Mühendisliği mezunuyum. 8 yıllık iş tecrübem var. 4 yıldır bir Alman firmasının Istanbul ofisinde çalısmaktayım. Hamburg’daki merkez ofise geçmek için başvuruda bulundum. Kimse benden almanca bilmemi beklemiyor, ingilizce iletişim kuracağız diyorlar ancak vize de yine de problem cıkar mı? Almanca sertifikam yok.
  Bir de erkek arkadaşım partnerlik kapsamında benimle gelebilir mi? Evlilik zorunlu mu?

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Kurum İngilizcenizin yeterli olduğunu beyan ediyorsa Almanca zorunluluğu yok. Ancak uzun vadede öğrenmenizde büyük yarar var.
   Partneriniz, olarak ancak kısa süreli ziyaret vizesi alabilir. Aile birleşimi için gitmeden nikah kıymanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. İngilizce için konsolosluk dil belgesi sorgular mı? IELTS gibi? Yoksa kendi şirketimin Ingilizce seviyemin iyi oldugunu belirtmesi yeterli midir?

    Bir de blue card alabilmek için teklif aldıgım alan tam mühendislik olmasa bile mühendislik diplomasıyla başvuru yaptıgım için 44.000€ maaş kriterini sağlayıp blue card a hak kazanabilir miyim? Aksi takdirde şirketimin bana 56.000€ vermesi gerekecek sanırım?

    ITU anabin de H+ klasmanında. Denklik almak 6 ay sürer deniliyor. Daha kısa sürmesi için Federal Hükümet’e başvurup min 5.000€ gibi bir ödeme yapmam gerekirmiş. Doğru mudur?

    Yanıtınız için çok ama çok teşekkür ederim.
    Sevgiler,

    1. Merhaba Aslı Hanım,

     Şirketin, dili yeterli bulması bazen yeterli olabilir ancak konsolosluğun da bazı durumlarda İngilizce sertifikası istediğine tanık oluyoruz. Memur inisiyatifi diyelim. Rutin istenmez.
     Blaue Kart EU için yıllık brüt 44.00 € ve üzeri yeterli. Bu durumda Arbeitsagentur’dan bir ön onay gerekir. Yıllık brüt maaş 56.400€ ve üstü olduğunda ön onaya gerek olmayacak.
     Denklik için ücret 100-600 € arasında. Söylediğiniz rakam çok uçuk ve doğru değil. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm. Mühendislik ünvanı için alınacak belge Ingenieurkammer’dan alınır.

     İyi şanslar

     1. Melek hn merhaba,

      Denklik olmadan Almanya’ya gelemez miyim? İş teklifi var ancak denklik için 6 ay beklemem mi gerekecek? Mühendislik ünvanı denkliğini almadan çalısamıyor muyum?

      Tekrardan cok teşekkürler,
      Sevgiler

     2. Merhaba Aslı Hanım,

      İş sözleşmesinde direk olarak mühendis olarak çalışacaktır ibaresi olmazsa denklik olmadan çalışmak mümkün. İş tanımınız mühendislerin çalışma alanını kapsaması gerekir.

      Kolay gelsin

 270. Merhaba,

  Yapmış olduğum Vize başvurusu, “mesleğiniz shortage meslekler kategorisinde değil bu yüzden Bleu Card alamazsınız” şeklinde reddedildi ve sadece Ulusal Vize alabildim. Fakat mesleğim Web (Software) Developer ve shortage listesinde bulunuyor. Sanırım değerlendiren kişi “Frontend Developer” olarak belirttiğimiz mesleğin Web (Software) Developer’a eşdeğer olduğunu anlamadı.

  Almanya’ya gittiğimde Blue Card başvurusunu yinelemeli miyim? Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba Özcan Bey,

   Aslında mavi kart iş sözleşmesine bakılarak yabancılar dairesi tarafından oturum işlemleri esnasında verilir. Dolayısıyla oturum için başvuru yaparken bu konuda dikkat çekebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 271. Merhabalar.

  Ben yüksek lisans öğrenimi görmek için Alman Üniversitesinden kabul aldım.
  Mart ayının ortasında vize görüşmesinde temin ettiğim garantör belgesi sunacağım.
  Fakat, garantör belgesiyle ilgili internette gördüğüm ve çoğu insanın kafasını karıştıran, memurlar tarafından yeterli açıklamaların yapılmadığı bir konu hakkında sorum olacak. Benim belgemde aylık 861Euro luk ücretin karşılanacağını ifade edip Garantör belgesinin arka sayfasındaki olması gereken nachgewiesen kutucuğu halihazırda işaretli. Fakat internette, belgenin hangi zamana kadar verildiğinin de belirtilmesi gerekiyor diyor . Belge üstünde bu belgenin belirli bir tarihe kadar verildiğine dair bir ibare yer alması zorunlu mudur? Bu durum vize esnasında sorun oluşturur mu?

  Geri dönüşünüzü merakla bekliyor olacağım. Sağlıklı günler.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Öğrenciler için genellikle bir yıllık garantörlük verilir. Belgenin son alt sol tarafta sürenin yazıyor olması gerekir. İhtiyaç halinde vize başvuru esnasında gerektiğinde süre verilerek yeni belge istenir.

   iyi şanslar

 272. Merhabalar,
  20 yıllık mühendisim. Yeşil pasaport sahibiyim. Almanya’da kendi mesleğimle ile ilgili bir iş teklifi aldım. Firma bana İş sözleşmesini gönderdi. Oturma ve çalışma izni için Almanya’ya Yabancılar Polisine gidip kendim başvurabilir miyim? Yoksa bu işlemler için buradan Alman konsolosluğuna başvurmak mı gerekiyor? Cevaplayabilirseniz, sevinirim.
  Teşekkürler.
  İyi çalışmalar

  1. Merhaba Kerim Bey,

   Gerekli evraklarla Türkiye’den vize için başvuru yapmak gerek.

   Kolay gelsin

 273. Merhabalar ..43 yaşında erkek kuaföruyum..Almanya da çalışmak için denklik başvurusunda bulundum.. arbeitsagentur.dan başvurdum..benden evrakları belgeleri istediler..kronolojik olarak belirttim..1994 de çırak olarak başladım,1997 de kalfalık belgesi,2001 yılında ise ustalık belgesi aldım .bunları hem ozgecmisimde hemde belgeler ile kanıtların..fakat 1997 deki kalfalık belgem ile 2001 ustalık belgem arasındaki calismisligimin kanıtını istediler..kayıtdışı sigortasız calisdigim için kanıtlayamadim,ayrıca kalfalık belgemi 35.madde ye göre (yani çıraklık okuluna gitmeyip pratik çalışıp sınavla aldım..Ustalık belgemi ise 28-b maddesine göre yani çıraklık okuluna gidip ders eğitimi görerek aldım .) bu sebepden tanınma yapılmaz dendi .başka bı yol izlemem den bahsedildi (b2 seviye almanca,orda bı kursa gidip sözlü ve uygulamalı sınav ile vs..). Şimdi sizden öğrenmek istediğim bı kaç konu var ..1.ben denklik için yanlış kuruma mi basvurdum? 2.ozgecmisimi yeniden duzenleyip kalfalık belgemi hiç belirtmeden ve sunmadan sadece direk ustalık belgem ve usta öğreticilik belgem ile yeniden basvurayimmi?..3. hwk denilen kuruma mi basvurayim .? Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum . teşekkürler

  1. Erdal Bey Merhaba,

   35. maddeden alınan kalfalık belgesi ne yazık ki denklik için yeterli değil.
   Ancak kalfalık- ustalık ve çalıştığınız dönemlerle ilgili çalıştığınız yerlerden aldığınız ayrıntılı referans mektuplarıyla HWK’da tekrar deneyebiliriz.
   Ya da B2 düzeyinde Almanca öğrenip bu konuda bir kurumla bağlantınız varsa ve kurumun da eğitim verme yetkisi varsa meslek eğitimi için gidebilirsiniz

   Kolay gelsin

   1. HWK ya direk basvurmadim zaten.. arbeitsagentur dan danışma olarak bilgilendirildim..ozgecmisimi yeniden duzenleyip direk HWK ya iletsem kalfalık belgemi belirtmeden şansım olurmu…?

 274. Merhabalar,

  Ticaret Meslek Lisesi – Halkla İlişkiler bölümü mezunuyum. Ayrıca 3.Seviye Uluslararası B1 Çelik Kaynakçılığı Sertifikam bulunuyor. Bu sertifikaya denklik alınması gerekiyor mu bir bilgim henüz yok. Meslekle ilgili tecrübem henüz mevcut değil. Şuan için Almanca bilmiyorum. Bu şartlarla Almanya ya gelebilmem mümkün mü ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Alp Bey,

   Sertifikanızın denkliği olmadığı için bu belge üzerinden gitmek mümkün değil. Deneyiminiz olmadığı için lise diploması üzerinden iş bulma şansınız çok düşük.
   Ben B2 düzeyinde Almanca öğrenip Almanya’da meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

   İyi şanslar

 275. Merhabalar. Ben elektronörofizyoloji önlisans bölümü mezunuyum. Alanımda iş tecrübem yok bulamadım. Almanca öğreniyorum suan da . Almanyada çalışabilirmiyim bu alan için alım olur mu ne yapmam gerek sizce teşekkür ederim.

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Ön lisans mezunusunuz ve deneyimiz olmadığı için ALmanca öğrenip Almanya’da Ausbildung yani meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 276. Merhaba,
  Ben meslek lisesi Çocuk gelişimi mezunuyum ayrıca önlisans çocuk gelişiminde mezun oldum Evliyim Almanya’ya gitmek istiyorum,iş bulabilme ve gidebilme ihtimalim, sürecimiz nasıl olur.

  Teşekkürler.

  1. Elif Hanım,

   Denklik yaptırmak en az B2 düzeyinde Almanca öğrenmek gerek. Ancak bu durumda iş başvurularınıza olumlu sonuç alma şansınız var.

   iyi şanslar

 277. Merhaba erkek kuaförü yum iş yerim eşimin üstüne kayıtlı ve bütün resmi evraklara sahibim Almanya’da çalışabilmem için ne yapmam lazım

  1. Eyüp Bey,

   Meslek lisesi tarzı belgeleriniz varsa denklik yaptırmak gerek. Almanca öğrenmek ve diplomanıza uygun bir iş bulmak durumunda vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 278. Merhaba,

  Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri mezunuyum. Anabin sitesinden baktığımda üniversitenin denkliği var fakat bölüm için denklik bulamadım (işletme, iktisat vs. diğer bölümlerin denkliği var). Başka üniversitelerde Ekonometri (uludağ, malatya vs.) denkliği olduğunu görüyorum.

  Bölüm olmaması mavi kart için sorun oluşturur mu?

  1. Merhaba Emre Bey,

   Üniversitenin olduğu alanda bölüm olmaması sorun olabilir. Bu sorunu da eşdeğerlilik tespiti yaptırarak aşabilirsiniz. İlgili web sayfasında bu konuda bilgi mevcut.

   Kolay gelsin

 279. Merhaba ben sosyolojiden mezun oluyorum ve aile danışmanlığı ile çocuk oyun terapisi eğitim srtifikası da alıyorum bu sene. Ayrıca 3 senelik ililkşve evlilik danışmanlığı e yaşam koçluğu modül 1 ve modül 2 tecrübem var. Online şirketlerde çalışmaktayım i. Almanya ya gitmek istiyorum. İş bulabilme ve gidebilme ihtimalim ve sürecim nasıl olur,?

  1. Merhaba Rukiye Hanım,

   Sosyal bir alan olduğu için B2 dzeyinde Almanca bilmek iş bulma konusunda avantaj olabilir. Ancak sosyal alanlarda Türkiye’den bir iş bulmak zor olabilir. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var.

   Alanınızda Almanya’da master yaparken iş bulma konusunda avantajlı olacağınızı düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 280. Merhabalar. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Lise diplomam var. Hem Bayan Kuaförlüğü hem de Erkek Kuaförlüğü Ustalık belgelerim var. Bayan kuaförlüğü daha yoğun olmak üzere ikisini de aynı anda yapıyorum. 2007 sigorta başlangıcım var. Ara ara kesintiler olsa da sadece çalıştığım yerlerden sigortam var. A2 İngilizcem var. Almanya’da iş arıyorum, çalışmak istiyorum. Tam olarak sıralamaya göre ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba yusuf Bey,

   Belgelerinizin hangi maddeden alındığı önemli. Denklik yapılabilecek bir belge olması gerek. Sadece deneyime dayalı ya da bir sınav sonucunda alınan belgeler yetersiz denklik için.
   Önce belgelerin denklik yapılıp yapılmayacağı, 2. sırada Almanca öğrenmek ve iş aramak.

   Kolay gelsin

 281. Merhaba Melek Hanım,
  ben jeoloji mühendisiyim.2018-2020 tarihleri arasında almanyada bulundum.Bu süre içinde diploma denkliği ve b1 almanca sertifikası aldım. Almanyada bulunan bir inşaat firması beni proje mühendisi olarak istihdam edip oraya götürmek istiyor. Yeni göç yasasına göre kriterleri karşılıyorum. İş verenin yollayacağı iş sözleşmesi vize için yeterli olurmu. bilgi verirseniz işlemlerle ilgi çok sevinirim.

  1. Merhaba Sinan Bey,

   İşverenin, iş sözleşmesi harici Arbeitsagentur’dan sizin için ön onay (Vorabzustimmung) da alması gerekecektir.

   Kolay gelsin

 282. Merhaba Melek Hanım,

  Mavi kart ile ilgili birkaç sorum olacak. Berlinde bir şirket ile anlaştım, alacağım maaş mavi kart için istenen minimum tutarın üstünde bu yüzden mavi karta başvuracağız. Vize randevumuzu aldık. Eşimle beraber taşınacağız fakat eşim Türkiyedeki işine Berlinden uzaktan çalışmaya devam edecek yani Türkiyedeki sigortası devam edecek. Anlaştığım iş yeri ile konuştuğumda genel sağlık sigortası yaptırmak zorunda olduğum söylendi ve beni yönlendirdikleri firmadan kendim için sigortamı yaptırdım. Eğer eşim çalışmasaydı Almanyada yaptığım sigortadan bedava olarak oda yararlanabiliyormuş fakat aylık geliri 470 Euronun üstünde olacağı için o benim yaptırdığım sigortadan yararlanamıyor. Sigorta görevlisi eşime Almanyada özel sağlık sigortası yaptırmamız gerektiğini söyledi fakat maliyetleri çok yüksek olduğu için daha yaptırmadık. Biz ilk etapta eşime sigorta yaptırmayı düşünmüyoruz. Sadece giderken vize için seyahat sağlık sigortası yaptıracağız. Bununla ilgili vize görüşmesinde sorun yaşar mıyız? Eşime sigorta yaptırmak zorunda mıyız?

  Son olarak iş sözleşmesinde imza atılan yer olarak ben Berlin’i yazmıştım. İnternette bununla ilgili bir yazı okudum bunun sorun olabileceğine dair. Bunu İstanbul olarak düzelttirmem gerekir mi? Vize görüşmesinde bir sorun olur mu?

  Teşekkürler,

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Vize başvurusu esnasında seyahat sağlık sigortasına ihtiyaç olacak ancak Almanya’da sigortalılık ile ilgili soruyla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Bu kısmı Almanya’ya gittikten sonra açıklığa kavuşturmak gerek.

   Sözleşmelerde yer ve tarih bilgisi güncel ikamet durumunuza göre yapılmalı. Yani sözleşme için Berlin’de bulunmadıysanız Berlin yazmamakta yarar var.Vize başvuru yaparken aynı zamanda doğru bilgi vereceğinize dair bir beyanda buluyunuyorsunuz. Bu da beyanınıza ters düşüyor. O nedenle değiştirmenizde yarar olur diye düşünüyorum.

   iyi şanslar

 283. Merhaba ,
  Ben Almanyada doktor olarak çalışmak istiyorum ve Dil vizesi ile kasım 2021 de Almanya ya geldim. B2 dil sertifikam var ve Fachsprachenprüfungu da geçtim. Dil kursu için gelmiş iken şimdi bir iş buldum ve Almanyada iken vizemi değiştirip oturumumu uzatmak istiyorum. Nasıl yapabilirim? Mavi kart vizesi ya da Mavi kart başvurusunu Almanyada iken de yapabilir miyim? mümkün ise nasıl? Sonrasında aile birleşimi ile eşim ve çocuklar da Türkiyeden başvurabilecekler sanırım?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim
  saygılarımla

  1. Merhaba Selçuk Bey,

   İş sözleşmenizle bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine giderek oturum statüsü değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Yıllık brüt maaşınız mavi kart standartlarını karşılarsa (doktor olarak karşılayacağını düşünüyorum) mavi kart statüsünde oturum verilir.

   Dedğiniz gibi sonrasında da aileniz Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvuracak.

   Hayırlı olsun

 284. Merhaba Melek Hanım
  Reklamcılık alanında Türkiyede 7 yıllık tecrübem var ve birçok tasarım programına üstün derecede hakimim. Üst düzey reklam ajanslarinda sanat yönetmeni olarak çalıştım. Fakat düz lise mezunuyum ve üniversiteyi bitirmeden alaylı olarak yetişmek için bıraktım. Şuan ise açık öğretim ikinci sınıftan reklamcılık bölümünde devam ediyorum. Yeterli seviyede Almancami gelistirirsem diplomasiz yeteneğim ile alaylı olarak Almanya’da çalışabilme şansım var mı? Eğer yoksa açık öğretimi tamamlasam bir şansım olur mu?

  Şimdiden tesekkur ederim.

  1. Merhaba Eray Bey,

   Sadece IT alanında dploma zorunluluğu yok. Diğer alanlarda diploma zorunluluğu var. O nedenle alanınızda okulu bitirip diploma almak önemli çünkü ayrıca önlisans olduğu için denklik de yapmak gerekecek.

   Kolay gelsin

 285. Merhaba Melek Hanım,
  Ailem ile Almanya’ya yerleşmek istiyoruz; ben, eşim ve kızım. 10 yıldır kamuda psikolog olarak görev yapmaktayım, eşim de aynı şekilde çalışıyor. Benim ayrıca FEPTO onaylı psikodrama psikoterapisti olduğuma dair sertifikam var. Ben 33 yaşındayım, eşim 35. İleri düzey İngilizcemiz var IELTS 7.5-8.5 bandında. Almanca temel düzeyde biliyoruz, şayet göçmenlik koşullarını sağlayabilme durumumuz olursa kolaylıkla dil puanı alabiliriz.
  Sorum şu, psikoloji zor denklik alınabilen bir bölüm, biz mevcut lisansımızla nerelere başvurabiliriz, yan alanlar için şansımız var mıdır? Daha önceki mesajlardan birine işyeri psikoloğu olarak kabul alınabileceğini yazmışsınız, bu konuda bilgi alabilir miyiz?
  Her şeyden önce, biz nasıl ve nereye başvuru yapabiliriz, neye dikkat etmeliyiz ve potansiyelimiz nedir bunları öğrenmek isterim. Eğer başvuru şansımız düşükse, boşuna emek ve zaman harcamanın anlamı olmadığını düşünüyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Sevgiler.
  Pınar

  1. Merhaba Pınar Hanım,

   Denklikte sonuç tam olarak ne çıkar, kestirmek zor ancak tam denklik olmayacağı kesin. Psikologlar için C2 düzeyinde Almanca bilmek gerekir. Denklik için bize ulaşın, sizi Almanya’da denklik danışma merkezine yönlendirelim. Bu, ön bilgi edinmek açısından da önemli. Ancak en az A2 bilmek koşulu var bu kuruma başvuru için.
   İş yeri psikoloğu için denklik zorunlu değil ama daha önce bu alanda tecrübeniz yoksa iş bulmak biraz sorun olabilir.
   Süreç aslında özetle şöyle: Üniversiteniz ve bölümünüz tanınıyorsa denklik şansı var demektir. Denklik tamamlamak için gerekli olan eğitimler her meslek için müfredat ve tecrübelerinizin referans alınan Almanya’daki müfredatla uyumu, farkı, eksiğinin tespitidir. Bu aşamada ihtiyaç olan şey ise meslek için gerekli dil düzeyi ve bu telafi eğitimi alacağınız kurumla olan iş sözleşmeniz ve sonrası vize için gerekli diğer belgeleri temin etmek.

   Bilginiz olsun

 286. Melek Hanım merhabalar;
  Ben Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden mezun biriyim(Okulumun denklik durumunu bulamadım). Bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra şu an kamu da çalışıyorum.
  Sizin yorumlara verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak çıkardığım sonuç şunlar oldu;
  * Mavi kart sahibi olmak çok avantajlı bir durum ama illa ki olacak diye bir şart yok
  * Çalışmak için İngilizceden ziyade Almanca diline hakim olmak gerekiyor. (En az B2 seviyesi)
  * Dil sorununu hallettikten sonra oradaki şirketlerle iletişime geçip iş başvurularında bulunmamız gerekecek ve anlaşmamız durumunda oradaki şirket/kurum bizim oraya gelebilmemiz için bir takım izinlerde bulunacak.
  * Oraya gittikten sonra orada ki anlaşmamıza göre brüt ücret belli bir seviyenin üstündeyse onunla mavi kart hakkı doğuyor ve oturum iznim söz konusu oluyor.
  Anlamadığım ve/veya eksik bıraktığım bir şey var mıdır?

  1. Merhaba Aykut Bey,

   Süreç özetlediğiniz gibi. BAzı alanlarda denklik zorunlu. Bu sizin alan için söz konusu değil.
   Anabinde baktığımda okulunuz H+, aynı zamanda okulun bulunduğu bölümde inşaat mühendisliği de var. Dolayısyla vize sürecinde anabinden bölüm ve okul ile ilgili 2 çıktı sizin için yeterli olacaktır.

   İşveren sizin adınıza gerektiğinde federal iş ajansından ön onay alacak. İş sözleşmesi ve ön onay alındıktan sonra vize için gerekli evraklarla vize sürecini başlatmak mümkün.

   iyi şanslar

 287. Merhaba Melek Hanım
  Benim Bulgaristan’dan Genel İnşaat, Kalıpçı, sıvacı belgesi var. Bu belgeyi Almanya’ya giderek Almanca’ ya çevirerek nereye başvurmam gerekli. Çalışabileceğim bir inşaat firması var ve bana sözleşme yapacak. Nasıl bir yol izlemem gerekli. Oradan da bir danışmanla çalışıp işimi çözebilir mi ? Bu belge ile çalışma vizesi alabilir miyim.
  Yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Çalışacağınız şehirdeki esnaf ve zanaatkarlar odasından denklik yaptırabilirsiniz. İlgili kurum inceleme yaptıktan sonra size sonucu bildirecektir. Sonuca göre iş sözleşmesi ve dil sertifikası ile vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 288. Merhabalar, ben Sanat Tarihi alanında yüksek lisans mezunuyum. Alanımda 5 senelik tecrübem mevcut. Eşim ön lisans mezunu, biyomedikal teknikeri onunda alanında 10 senelik tecrübesi var. İkimizin de dil konusunda yeterlilik sağlayabilir bir dil seviyesi yok. Bizi nasıl yönlendirebilirsiniz.
  Alanlarımızda ya da alan dışı çalışma ve oturum için, Almanya da yaşayan arkadaşlarımız var onların bize dokunabilir bir yardımı olur mu ? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nurcan Hanım,

   Çalışma amaçlı Almanya’ya gitmek isteyenler ancak diplomalarına uygun bir iş sözleşmesi edinmeleri durumunda vize alabilirler. Ancak iş bulmak için özellikle ön lisans diplomalarının denkliğini yaptırmak ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmek iş bulma şansınızı artıracaktır.

   Kolay gelsin

 289. Merhaba Melek hanım,
  Eşim düz lise mezunu ve Almanya’da iskele kurulumunda iş buldu. Sözleşme hazır, sözleşmede iş tanımı yardımcı olarak geçiyor. İş veren deneyim veya denklik istememekte bu iş için. Buna dair de konsolosluğa hitaben bir dilekçe yazacaklarına söylediler. Bu şekilde iş vizesi için başvurulursa alma şansı var mı veya nasıl bir yol izlemeliyiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz.

  1. Nilay Hanım,

   İşveren eşiniz için özel yani istisna kapsamında deneyimli çalışan diye bir özel izin alamazsa iş ajansından (çok ender durumlarda verilir) denklik için mutlaka en az 2 yıllık bir diploma olması gerekir. İş sözleşmesi de olsa istenen gerekli evraklar yeterli değilse vize onayı alamaz ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

 290. Merhaba cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Benim sorum şu sosyoloji mezunuyum sosyolojinin iş alanları çok fazla iş bulma imkanım var mı? Bu arada almanca kursuna gidiyorum. Teşekkürler…

  1. Fatma Hanım,

   Sosyoloji gibi sosyal alanlarda sanırım daha çok proje bazlı çalışılıyor. Yine iş ilanlarına baktığımda bu alanda da iş ilanları var. Deneyiminiz varda iş bulma konusunda avantaj olur diye düşünüyorum.,

   Kolay gelsin

 291. merhabalar ben almanyada doğdum 6 yaşıma kadar kaldım bir seritifikam yok ama almanca kendimi ifade edebiliirim ,ailem ile kesin dönüş yaptık ancak ara ara 1-2 defa ziyaret amaçlı gittim konuya gelirsek şuan bir belediye de 2013 yılından beri işçi olarak çalışıyorum harita teknikeri olarak, önlisans harita ve kadastro mezunuyum hatta anabin sitesinde denklik te görünüyor almanyada bir mimarlık firması ile bir şekilde bağlantı kurduk türk mimarisi ve orta doğu mimarisi öncelikli çalışmaları olduğu için beni firmasına istiyor bu şirket ile iş sözleşmesi yaparsam gitme şansım olur mu ?

 292. Melek Hanım merhaba,
  Vakıf Üniversitesi mimarlık bölümü mezunuyum. Diplomamın yurt dışı denkliği vardır. Alanımda 6 yıllık tecrübem var. Eşimde işletme mezunu alanınnda 7 yıllık tecrübesi var. Almanya’da pastane ve lokantası olan abilerim var, ilk etapta onlardan iş davetiyesi alıp B2 Almanca seviyesini tamamlayıp oturum izni alabilir mıyım? Oturum veya çalışma izni almamız için kendi alanlarımızda iş bulmamız şart mıdır?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba Enver Bey,

   İş nedeniyle vize almak isytiyorsanız diplomanzıa uygun bir iş sözleşmesi olması gerekir. Aksi durumda vizeniz onaylanmaz.

   Bilginiz olsun

 293. Merhabalar efendim ben önlisans mezunu makine teknikeriyim ve meslek lisesi metal işleri mezunuyum iki mesleğim var ve ikisindede iki yıllık iş tecrübem var şuan A2 dil seviyesi almanca kursuna gidiyorum başvuru yapabiliyor muyum belgeleri hazırlayıp denklik alsam ve yaşım 38 vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim efendim iyi günler kolay gelsin .

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Denklik işlemlerine başlayabilirsiniz.

   Bir yandan da Almanca düzeyinizle ancak Türk firmalara başvuru yapmanızı öneririm.
   Alman firmalar B1 düzeyinde ALmanca isterler.

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda yaş sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 294. Merhaba Melek Hanım,

  Ben Almanyadaki bir şirket ile mühendis olarak iş sözleşmesi imzaladım ve vize görüşmem var. Ancak 11f vize evraklarında mühendisler için meslek ünvanı kullanım izni belgesi istenmektedir. Bu evrak daha önce giden arkadaşlarımdan istenmemişti. Anabinde gerekli denkliğim var. Buna rağmen bu izni almalı mıyım yoksa anabin yeterli midir? Değerli cevabınız için teşekkürler.

  1. Merhaba Alper Bey,

   Mühendis unvanıyla işe alınacağınız için “mesleki unvanı kullanma izni” olması gerekir. Bu izin de ancak denklik yaptırıldıktan sonra alınır.
   Dolayısıyla denklik yaptrımanız gerekecek. Vize esnasında denklik istenir.
   Diğer bir seçenek de iş sözleşmesindeki iş tanımını değiştirmek olabilir. Çalışmaya başladıktan sonra denkliği Almanya’dayken yaptırabilirsiniz.

   iyi şanslar

 295. Merhabalar Melek Hanım,

  Almanya’dan bir firmadan mühendis ünvanlı bir iş teklifi aldım. Gerekli evrakları da hazırladım. Firma önceki tecrübelerim için beni işe alıyor yani diploma sadece formalite ama mühendislik diplomam var ve üniversitem anabinde H+ bölümüm çıkmıyor ancak lisans derecesi eşdeğer olduğu için gerekmeyebilecegine dair ZAB maili aldım. Sorun şu ki güncel 11f evrak listesinde Mühendisler için “Meslek ünvanı kullanım izni” gibi bir ibare var. Bu prosedür neredeyse sıfırdan denklik almak gibi uzun ve masraflı. Benim iş sözleşmesinde açıkça mühendis yazıyor. Bu durumda benim ayrıca bir denklik almam gerekir mi? Bu evrak daha önceden istenmiyormuş. Önceden giden arkadaşlarıma danıştım ancak böyle bir evrak istenmediğini belirttiler. Kıymetli cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Alper Bey,

   Mühendis unvanıyla işe alınacağınız için “mesleki unvanı kullanma izni” olması gerekir. Bu izin de ancak denklik yaptırıldıktan sonra alınır.
   Dolayısıyla denklik yaptrımanız gerekecek. Vize esnasında denklik istenir.
   Diğer bir seçenek de iş sözleşmesindeki iş tanımını değiştirmek olabilir. Çalışmaya başladıktan sonra denkliği Almanya’dayken yaptırabilirsiniz.

   iyi şanslar

 296. Merhabalar melek melek hanim, Ben makina yüksek okul mezunuyum Mersin üniversitesi 10 yıldan fazla iş tecrübem var mesleki yeterlilik belgesi dahi var şu an almanca kursuna başladım A2 kalıtım yaptım Almanya’da nasıl çalışabilirim nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Osman Bey,

   Diplomanızın denkliğini yaptırmanızı, en B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. B1 düzeyini tamamladıktan sonra iş başvurularına başlayabilirsiniz. Almancanız yeterli olmadan iş başvurusu yaparsanız dönüş olmaz.

   Bilginiz olsun

 297. Merhaba, Ben 8 yıllık bir sınıf öğretmeniyim. Aynı zamanda açık öğretimden sosyoloji bitirdim. Öncelikle 6 aylık iş arama vizesini düşünmüştüm ama sosyolojinin hem açıktan olması hem de tecrübemin o alanda olmaması beni düşündürdü. Acaba açıköğretim olması sorun oluyor mu?Öğretmenlikten gitmem daha mı kolay olur? Teşekkürler

  1. Merhaba Betül Hanım,

   Sınıf öğretmenllerinin kreşte çalışma hakları var. Bu nedenle bu alanda yani Erzieherin olarak denklik yaptırmanzı, ilk etapta B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz durumunda iş bulma olasılığınız artar.

   Kolay gelsin

 298. Merhaba Melek Hanım,
  İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunuyum, iş deneyimi olarak 6 ay, stajlarla birlikte 9-10 aylık bir iş deneyimim var kendi mesleğimle ilgili. Şu an Almanca dil eğitimime devam ediyorum. B1 dil sertifikasını aldığım takdirde Almanya da kendi mesleğim ya da başka herhangi bir işte çalışma şansım ne düzeyde olacaktır? Ek olarak, bu tecrübeyle iş bulmam zor olursa ya da iş bulma ihtimalim düşükse B1 Almanca ya da hangi Almanca dil düzeyiyle master programlarına kabul alıp gidebilirim ? Eğer B1 Almancayla master programlarına şartlı kabul alabiliyorsam master eğitimim(Yüksek Lisans) bittiğinde iş bulma şansım ne düzeyde olur ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Emre Bey,

   Stajlar eğitim içeriğine dahil olduğu için iş tecrübesi olarak kabul edilmez. Sizin bu durumunuzla kabul eden bir işveren olursa gerekli evraklarla vizeye başvuru hakkınız olacak.

   B1 ile şartlı kabul alırsınız. Master programını bitirdikten sonra 18 aylık bir iş arama süreci için ek oturum verilir. Ancak master süresinde kendi alanınızda part time da olsa çalışma şansı yakalarsanız okul bittiğinde daha kolay iş bulabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 299. Merhabalar,

  Ben lise mezunuyum ve güncel olarak Türkiye’de Maliye alanında 1. sınıf olarak öğrenim görmekteyim.
  Bu güne kadar her hangi bir işte çok büyük deneyimlerim olmadı fakat Almancam şu anda B1 seviyesinde. Eğer Almanya’dan her hangi bir kalifiyelik gerektirmeyen iş bulursam Mavi Kart alıp o iş için çalışmaya gidebilir miyim?

  1. Merhaba Mert Bey,

   Herhangi bir kaifikasyon olmadan iş sözleşmesi edinseniz de vize alma şansınız yok.

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve Ausbildung için bir meslek eğitimi sözleşmesi edinmenizi öneririm.

   Kolay gelsin