Çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek -Mavi kart

Posted by

Yeni Kalifiye Göç Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz)

Almanya Federal İstihdam Dairesi’nin verilerine göre 2025 yılına kadar kalifiye iş gücü açığının altı milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Federal Hükümet bu nedenle, giderek artan kalifiye eleman açığını, 01.03.2020 tarihinde yürürlüğe koyduğu “Yeni Yabancı Kalifiye Göç Yasası” çerçevesinde hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı hedefliyor.

Yeni yasada var olan bazı tanımlamalar ve yenilikler:

 • Kalifiye Kavramı: Almanya’da geçerliliği olan bir meslek dalında (meslek lisesi-yüksek öğrenim mezunları) teorik ve pratik eğitime ve yeterli iş deneyimine sahip olan iş gücünü tanımlar.
 • Öncelik sırasının kaldırılması: İş Ajansının işe yerleştirme konusunda esas aldığı önemli kriterlerden biri olan “Öncelik sırası” (1.Alman Vatandaşı 2.EU-Vatandaşları, 3.Göçmenler), yabancı kalifiye elemanlar için askıya alınmıştır.
 • “Positivliste”nin kaldırılması: Eski uygulamada, meslek lisesi mezunları sadece bir ihtiyaç listesi üzerinden sunulan dar kapsamlı iş ilanlarına başvuruda bulunabiliyorlardı. Yeni uygulamaya göre, Almanya çapında, kendilerine uygun her iş ilanına talip olabilecekler.
 • Mesleki deneyimli IT: Bu alanda en az 3 yıl deneyim olması ve aylık en az 4.260 € brüt maaşlı bir iş bulması durumunda diploma aranmayacaktır. Kurumsal iletişim dilinin İngilizce olması halinde Almanca istenmeyecek.
 • Denklik ve göç süreçlerin hızlandırılması: Bürokrasi yönetiminde yapılan değişiklikle, göçmen kalifiye elemanın bu süreçleri hızlı bir sürede bitirip iş hayatına girmesi hedefleniyor.
 • ş Arama Vizesi: Önceki uygulamada sadece yüksek öğrenim mezunlarına tanınan bu hak artık meslek lisesi mezunlarına da tanınıyor. B1 düzeyinde Almanca ve Almanya’da bulunduğu süreyi finanse edebilenler 6 aylık iş arama vizesine başvurabilirler. Almanya’ya gittikten sonra, hedeflenen işin dışında başka bir işte çalışamaz, fakat dil kursuna gidebilirler. Diplomasına uygun bir iş bulması durumunda, oturma izni alıp orada çalışmaya ve yaşamaya devam edebilirler.
 • Mesleki eğitim yeri arama vizesi: Almanya’da mesleki eğitim yeri aramak, görüşmeler yapmak üzere vize alıp gidilebilir. Bunun için en az B2 düzeyinde Almanca dil bilme, bulunduğu süreyi finanse etme zorunluluğu var. Duruma göre bu süre 6-9 ay olabilir.
 • Kısmi denklik: Denklik kurumu kısmi denklik kararı vermişse, tam denklik alabilmek için öngörülen telafi eğitimlerine katılmak üzere § 16-d kapsamında vize alınıp Almanya’ya gidilebilir. Vize için gerekli dil düzeyi en az A2’dir. Ancak eğitime başlanıldığında dil seviyesinin B2 olması zorunludur. Eğitim 18-24 ay sürebilir.
 • Bazı durumlarda İş Ajansının onayı gerekebilir: Eğitim içeriğinden bağımsız bir işte haftada 10 saat çalışma olanağı var. İş, hedeflenen eğitime uygunsa daha fazla saat çalışılabilir. Eğitim bittikten sonra 12 aya kadar iş arama amacıyla oturma izni uzatılabilir.

Mavi Kart/Blaue Karte EU

Türkiye gibi, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları iş bulduğu takdirde Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için vize alabilir. Bakınız: Yeni Kalifiye Göç Yasası

Bu kişiler, maaş durumuna göre çalışma ve oturma izni sağlayan özellikli “Mavi Kart” statüsüne başvuruda bulunabiliyor. Yalnız Almanya’da bulunan işin yıllık getirisi 2021 yılı için asgari brüt 56.800 € olması gerekiyor. Ancak doktor olarak veya fen bilimleri ( matematik-mühendislik) ve bilişim alanında çalışacak kişilerin yıllık kazançları daha düşük olsa da, mavi kart statüsünde gitmelerine izin veriliyor. Bu kişilerin yıllık asgari kazancının ise brüt 44.304 € olması yeterli. (Bu miktarlar her yıl değişmektedir.) Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek mutlaka mavi kart statüsünde olmak zorunda değildir. Mavi kart alt sınırının altında bir maaşla da gidilebilir.

Mavi kart avantajları:

 • 33 ay sonra süresiz yerleşme izni verilir.
 • Eşlerden dil sertifikası istenmez.
 • 18 ay sonra başka bir AB ülkesinde çalışma olanağı var.

İhtiyaç Duyulan Meslekler

Bilişim sektörü, mühendislik, teknik alanlar, sağlık alanı, üst düzey yöneticiler vb alanlarda kalifiye eleman açığı var. Ancak yürürlüğe giren “Yeni Kalifiye Göç Yasası” kapsamında diğer meslek sahibi kişilere de Almanya’da çalışma şansı veriliyor. Buradaki önemli ölçüt, kişinin denklik yaptırabileceği bir diplomasının olmasıdır. Meslek lisesi mezunları, önlisans, meslek yüksek okulları mezunları bu kapsamda şartları yerine getirmek şartıyla çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilirler. Yeni yasayla herhangi bir alanda mesleki bir diploması olmayan kişilerin Almanya’ya çalışma amacıyla gitmesi mümkün değil.

*45 yaş üstü çalışacaklar için yıllık en az (2021 yılı için)  46.860 € brüt maaş (aylık 3.905 €); eğer yıllık brüt maaşınız 45.540 € altında kalırsa ilave emeklilik primi yatırmak ya da başka gelirler ibraz etmek gerekir.

Aranan Şartlar

Hangi meslekten olursa olsun, Almanya’da çalışmak isteyen bir Türk vatandaşının ülkeye gelmeden önce şu işlemleri yapması gerekiyor:

 • Kıyaslanabilir bir diplomasının olması ya da diploma denkliği, www.anabin.kmk.org
 • Almanya’da iş bulması (sözleşme yapması, maaş bilgisi ve görev tanımının belirtilmesi gerekir.)
 • Vize için gerekli standart evraklar için: www.ankara.diplo.de-Blaue Karte
 • Almanca dil bilgisi: Akademik meslekler ve sağlık meslekler için genel olarak B2 gerekir. Doktorlar için C1 beklenir. Bilişim teknolojisi uzmanlarından iyi derece İngilizce bilmeleri durumunda Almanca dil bilgisi istenmeyebilir. Diğer meslekler için genel olarak en az B1 düzeyinde Almanca bilmek şart.
 • Yeni yasa çerçevesinde Federal İş Ajansı’nın öncelik sırası kalktı ancak hem kalifikasyon-diploma ile uyumuna hem de kalifikasyon-ücret uyumuna bakılıyor ve bu bağlamda bir onay veriliyor
 • Bazı meslekler için meslek icra izni alınması gerekmektedir. (Doktorlar için: Berufserlaubnis)

Almanya’ya Gelince Ne Yapmak Gerekiyor?

Yapılan incelemelerin ardından eğer gereken şartlar sağlanıyorsa Almanya Büyükelçiliği ya da Almanya Başkonsolosluğu’ndan vize alınabiliyor. 6 ay geçerli olan bu vizeyi, Almanya’ya gittikten sonra en kısa sürede “oturma iznine” çevirmek için Yabancılar Dairesi’ne başvurmak gerekiyor. Yabancılar Dairesi, oturulan evi, iş sözleşmesi çerçevesinde yeterli ücret ödenip ödenmediğini, bu paranın geçinmek ve eğer varsa diğer aile bireylerini geçindirmek için yetip yetmediğini inceliyor. Bu incelemelerin ardından da iş sözleşmesinin süresine göre oturma izni veriliyor. Mavi kart da yine bu dairenin incelemesi sonucunda veriliyor. Eğer iş sözleşmeniz süresiz ise ilk etapta oturma izni en fazla dört yıllığına veriliyor. Ayrıca çalışma izni almak gerekmiyor. Oturma izninin üzerinde çalışabileceğine dair damga bulunuyor. Ancak bu oturma ve çalışma izni, belirli bir meslek, işveren veya kent ile sınırlı olabiliyor. İş sözleşmeniz daha kısa süreli ise, oturma izniniz iş sözleşmeniz+3 ay olarak düzenlenir. İlk 2 yıl içindeki iş değişiklikleri mutlaka yabancılar dairesine bildirilmelidir.

Eşlerin Durumu

Almanya’ya çalışmak için gelenler yanlarında eşlerini ve çocuklarını da getirebiliyor. Ancak çalışanın statüsüne ve aldığı yıllık brüt maaşa göre, eşlerin ve 16 yaşına kadar olan çocukların koşulları farklılık göstermektedir. Almanya’da çalışan nitelikli elemanlar, yöneticiler ve bilim insanlarının eşlerine oturma izniyle birlikte çalışma izni de veriliyor. Çalışma statüsü mavi kart kapsamında olanların eşlerinden Almanca dil şartı beklenmiyor.

Daha fazla bilgi için:

www.ankara.diplo.de

www.arbeitsagentur.de

www.make-it-in-germany.com

www.fachkräfte-offensive.de

Yeni Kalifiye Göç Yasası için: www.b

40 comments

 1. Merhabalar,
  Türkiye’de yaşıyorum ve yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak istiyorum.
  Üniversite diplomasına sahibim ve anabin h+ kategorisini karşılamakta, ayrıca 5 yıllık satış temsilciliği iş tecrübem var. A2 Almanca dil seviyesine sahibim, bloke para konusunda problem yok.
  Mannheim’da gıda üzerine işyeri olan bir akrabam var ondan da iş sözleşmesi alabilme ihtimalim var.
  1- Akrabamdan henüz buradayken iş teklifi alırsam nasıl bir yol izlemem gerek, beni hangi vasıfla çalışan olarak alması uygun olacaktır, bu konuda yasal bir engel var mı? ya da iş arayan vizesi ile gidip orada mı sözleşme yapmalıyım.
  2- İş arayan olarak a2 dil seviyesi ile vize alabilme ihtimalim nedir? Almanya’da iş ararken aynı zamanda dilimi geliştirmem söz konusu mudur?
  3-İş arayan vizesi ile gittiğimde hangi işleri yapamayacağım konusunda net bir bilgi göremedim, bu konuda spesifik bir bilgilendirme var mıdır?

  Sorularımı cevaplayabilirseniz çok müteşekkir olurum.
  iyi çalışmalar.

  1. Uğur bey merhaba,

   Sorularınıza çok ve detaylı cevap vermek gerek. Yazarak çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

   Beni arayabilir misiniz lütfen?

   Benim de size birkaç sorum olacak ancak ondan sonra size sağlıklı bilgi verebilirim.
   Bu numaradan bana ulaşabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Görüşmek üzere

 2. Merhabalar,
  Türkiye’de yaşıyorum ve yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak istiyorum.
  Ben endüstri meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum şuan elektronik teknisyeni olarak çalışmaktayım (2000 den beri sigortalı olarak)
  B2 ingilizcem var nasıl bir yol izlemeliyim .

  1. Merhaba Engin bey,

   Meslek lisesi diplomanız Almanya’da geçerli, ancak lise olduğu için kesinlikle denkliğinin yapılması gerekiyor. Önce denklik işlemlerini yapmanızı ve hemen Almanca öğrenmeye başlamanızı tavsiye ediyorum.
   İngilizce bilmeniz avantaj fakat tek başına Almanya’da çalışma izni almak ya da iş bulmak için yeterli değil. Elinizde denklik sonucu alduğunda, yeterli derecede Almanca (B1 teknik alanlar için ilk etapta yeterli olabilir) ve diplomanıza uygun bir ş sözleşmesi+Arbeitsagentur’dan onay olması durumunda çalışma vizesi alıp Almanya’ya çalışmak için gidebilirsiniz.
   Ayrıntılı bilgi ve denklik işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0 5493002407

   Sağlıklı günler dileklerimle

 3. Merhaba,
  Makine mühendisliğinden 6 sene önce mezun oldum ama hiç çalışmadım. Ingilizcem ileri seviyede ama Almancam yok. Yaşım 30’un üzerinde. Almanya’da mühendislik masterı yapıp işe girme şansım nedir sizce? Veya Almanya’da Almanca dil eğitimi alıp direkt iş bulmam mümkün mü?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Erdem bey,

   Mesleğinizde deneyim beklenir, ayrıca İngilizce ile sadece uluslararası firmalarda iş bulabilirsiniz ki bu makine mühendisliği için epey zor görünüyor. O nedenle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca istenir sizden. İş bulma şansınızı artırırsınız böylece. Master yaparken bir yandan da deneyim ya da part time çalışarak iş piyasasına giriş yapma olanağınız var. Düşük bir olasılık olmakla birlikte deneyiminiz olmadan sizi işe alacak bir işveren bulur ve iş sözleşmesi alabilirseniz de vize alma şansınız olabilir.

   Almancanızı ilerlettikten sonra her iki yolu da deneyebilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 4. Merhabalar, Uludağ Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Alanında yaptığım gönüllü staj dışında maalesef bir iş tecrübem yok. A1 Almanca B1 İngilizce dil seviyelerine sahibim.
  *Alanımda iş bulabilme şansım nedir?
  *İş arama sürecinde başka meslek dallarına başvuru yapamaz mıyım?( Vasıfsız eleman, mağaza satış görevlisi vs.)

  1. Selen hanım merhaba,

   Ne yazık ki Almanya’da da özellikle sosyal alanlar iş bulma konusunda sıkıntılı, Almanya dışından bu alanlarda iş arayanlar için işler daha da zor.
   Sosyal alanlarda en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz istenir. Tabii tecrübe de aranır.
   Bizimle iletişime geçin, sizi Almanya’da Federal İş Ajansı bünyesinde hizmet veren denklik danışmanlık kurumuna yönlendirelim. Burada çalışan danışmanlar iş olanakları konusunda da sizlere bilgi vereceklerdir.

   Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek isteyenler ancak diplomalarına uygun bir iş bulmaları durumunda vize alıp gidebilirler. Bu nedenle de sizin bahsettiğiniz vasıfsız alanlarda iş sözleşmesi edinseniz de ne yazık ki vize alma şansınız yok.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 5. Mrh
  Emdüstri meslek lisesi metal işleri mezunuyum 2006 yılından itibaren dunyanın birçok projesinde kaynakçılık yaptım son 8 yıldırda tekfen holdıngte kaynak spervızorluğu yapmaktayım

  1. Mustafa bey merhaba,

   Sorunuzu yazmamışsınız, eğer Almanya’da çalışma niyetiniz varsa lütfen telefonla arayın. Durumunuza uygun yapılması gerekenler hakkında size bilgi vereyim.

   0 549 330 24 07

   Kolay gelsin.

  1. Merhaba,
   Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için geçerli en az 2 yıllık bir diplomanızın olması, özellikle aşçılık alanında beş yıldızlı otellerde deneyiminiz olması ve dünya mutfağını iyi bilmeniz, bazı mutfaklarda uzmanlaşmış olmanız gerekir. Ayrıca en az B1 tercihen B2 düzeyinde de Almanca bilmeniz ve iş yasasına uygun bir iş sözleşmeniz olması durumunda çalışmanız mümkün.

   Kolay gelsin

 6. Mehaba Melek Hanım soruları cevaplayıp bizlere yardım ettiğiniz için size ne kadar teşekkür etsek inanın azdır. Benim de bir sorum var size yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben polonyadaki bir şirkette 1 yıllık çalışma vizesi aldım. Ama şuanda polonyada değilim Almanya’dayım. Buradaki yani Almanya’daki tanıdıklarım bana iş verecekler. Ben Polonya oturumumu iptal edip Almanya’da oturum almak istiyorum. Fakat bunun nasıl olacağını bilmiyorum. Şuan burdaki çalışacağım iş yerinin sahibi bana burada oturum alabilir mi? Yoksa burada yani Almanya’da oturum almam mümkün degilmi . Polonya’ya geri dönmek istemiyorum. Lütfen bana bu koni hakkında yardımcı olup bilgilendirebilirmisiniz. Polonya oturum iznini nasıl Almanya oturum iznine çeviririm. Yada Polonya çalışma vizesini nasıl Almanya çalışma vizesine ceviririm. Benim gibi bu şekilde sıkıntısı olan eminim birçok insan vardır. Bizlere yol gösterirseniz çok seviniriz. Şimdiden tekrardan çok teşekkür ederim.

  1. Mikail bey merhaba,

   Araştırmalarımız ancak sonuçlandı, size doğru ve güncel bilgiler vermek istediğimiz için bu kadar beklettik sizi.

   Polonya’da sadece 1 yıllık oturma ve çalışma izniniz var. Bunu ne yazık ki Almanya’ya aktaramıyorsunuz. Aktarma şansınız ancak 5 yıldan sonra Polonya’da “Daueraufenthalt – EU” yani kalıcı AB oturum vizesi almanız durumunda Avrupa Birliği ülkeleri içinde istediğiniz ülkede kalma ve çalışma şansı yakalarsınız.
   Siz Almanya’da çalışmak isterseniz ancak Türkiye’den çalışma vizesine başvurmanız gerekecek. Bunun için de kalifikasyonunuza uygun bir iş sözleşmesi olması; bu iş sözleşmesinin de Federal Ajansı tarafından onaylanmış olması gerekmekte ve tabii ki diğer vize evrakları

   Kolay gelsin

 7. Merhabalr hasta yaşlı bakim bölümü mezunuyum şimdi Aile calisma ve sosyal hizmetlerde yaşlı bakim hemşiresi kadrolu olarak çalışyorum.yabanci dilim yok gitme şansım nedir

  1. Sevda hanım merhaba,

   Hasta yaşlı bakım mesleği de diğer sağlık meslekleri gibi denklik gerektirir yani denklik yaptırmak zorunlu. Denklik sonucunda, tam denklik almanız durumunda B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgeleyen sertifika ve Almanya’dan bir iş sözleşmesi olması durumunda çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz. Kısmi denklik sonucu çıkması durumunda eksik olan o kısmı telafi etmek amacıyla Almanya’ya gidebilirsiniz. Telafi eğitimi bittikten sonra da çalışabilirsiniz. Bu durumda da buradan giderken en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz beklenir.

   Daha ayrıntılı bilgi için arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 8. Merhaba 4 yıllık muhasebe öğretmenliği diplomam ve 2 yıllık elektronik diplomam var.6 yıldır bir avm de insan kaynakları personeli olarak görev yapmaktayım.mavi kart ile gitme sansımız nedir acaba.meslek ne olursa olsun kabul ediyoruz.

  1. Tuğba hanım merhaba,
   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş bulma durumunda çalışma amacıyla gidebilirsiniz. Mavi kart, yıllık alacağınız brüt maaş üzerinden size verilecek bir oturum statüsüdür. Bunun için bulduğunuz işten yıllık brüt bazda en az 43.056 Euro almanız gerekiyor. (2021 ocak ayında bu miktar değişecek)

   Kolay gelsin

   1. bir sorumuz daha olacak sizin tarafınızdan iş bulma imkanı varmıdır hizmetinizin bedelini vermek sartıyla

    1. Tuğba hanım,

     Bu süreçte ihtiyacınız olan tüm bilgileri veriyoruz, gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. Ancak biz aracı bir kurum değiliz, sosyal bir kurumuz, maddi bir çıkar amacımız yok ve dolayısıyla sizin için iş bulma olanağımız yok. Almanya’da çalışmaya karar verenlere bilgi veriyoruz sadece.

     Kolay gelsin

 9. Merhaba,
  12 yıllık İngilizce Okutmanıyım / Öğretim Görevlisiyim bir devlet üniversitesinde. A2 seviyesinde Almanca’ya sahibim. Almanya’daki dil kurslarında ya da okullarda çalışabilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekir. Teşekkürler.

  1. Gamze hanım merhaba,

   Almanya’da öğretmenlik düzenlemeye tabii meslekler kategorisinde yani denklik zorunlu. Ayrıca çoğu zaman Türkiye’de bitirdiğiniz bir bölüm yetmeyebilir, dolayısıyla orada 2. bir bölüm bitirmek gerekebilir. Ayrıca İngilizce öğretmeni olarak çalışmak isteseniz de öğretmen olarak C2 düzeyinde Almanca bilmeniz istenir.

   Ayrıntılı bilgi ve denklik yönlendirmesi için arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 10. Merhaba 4 yıldır büyük bir markette kasiyer olarak calısmaktayım kasiyerlik sertifikamda bulunmaktadır.
  Almanyada calısmak istiyorum sizce sansım varmıdır.

  1. Alvina hanım merhaba,

   Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alabilirsiniz. Ne yazık ki sertifikaların denkliği yapılamadığı için gitme şansınız yok gibi. (Federal İş Ajansından onay alabilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi şartı söz konusu)

   Kolay gelsin

 11. Merhaba,
  Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 3 yıldır proje yöneticiliği ve dizayn mühendisi olarak çalışıyorum. Şu anda dünyanın en büyük 10 firmasından birisi olan Almanya’da da fabrikaları olan bir şirketin Türkiye ofisinde çalışıyorum. Eşim iş güvenliği uzmanı(dil bilmiyor). Benim ise TOEFL’dan 89 ouanım ve başlangıç seviyesinde Almancam var. Üniversitem H+ derecesine sahip değil. İş bulma durumunda zaten çalışma izni alıp gidebilirim ancak çoğu firma iş başvurumu çalışma iznim olmadığı gerekçesiyle reddediyor. Burada bir kısır döngü oluşuyor. İş bulmadan mavi kart alıp işlere başvuru yapamaz mıyım?

  1. Merhaba Bulut bey,

   Öncelikle size yazmadan önce anabin.kmk.org sitesinden baktım, Sakarya Üniversitesi H+, yani Almanya sizin üniversitenizi tanıyor. Üniversitenizden henüz Almanya’da denklik yaptıran olmadığı için sizin belki eşdeğerlilik tespiti yaptırmanız gerekecektir. Bizi ararsanız yönlendirmeyi memnuniyetle yaparız.
   İş bulmadan vize alıp gitmeniz mümkün değil ne yazık ki.

   Bahsettiğiniz mavi kart, iş sözleşmenizdeki brüt yıllık kazancınız üzerinden alacağınız ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. Yani tek başına mavi karta başvurmak söz konusu değil.
   Eğer bahsettiğiniz iş arama vizesi ise onun kriterleri daha farklı ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve daha önce Almanya’daki işverenlerle iletişim kurmuş, hatta iş görüşme isteği ya da teklifleri almış olmanız gerekir ki bunları vize başvurusu esnasında ibraz edebilesiniz.
   Ayrıca pandemi ve yıl sonu nedeniyle bu aralar iş bulmak zor olabilir.

   Kolay gelsin

 12. Merhabalar
  Bir sorum olacakti eşim önlisans bilgisayar bölümü mezunu 6 yıllık İT alaninda deneyimi var. İngilizcesi profesyonel seviyede iş sözleşmesi olduğunda blue card a başvurabilir mi acaba işiyle alakalı elinde birkaç sertifika da mevcut.
  Bildiğim kadarıyla önlisans kar blue card a basvuramiyordu bu konuda bilgilendirebilir misiniz acaba ?
  Teşekkür ederim

  1. Alya hanım merhaba,

   Mavi kart, yıllık alacağı brüt maaş üzerinden verilen bir oturum statüsüdür. İstisnalar mevcut, bu nedenle (2020 için) 43.056 Euro ve üzeri brüt maaş alan ön lisans mezunu kalifiye elemanlara da bu hak tanınıyor. 2021 için bu meblağ artırılacaktır.

   kolay gelsin

 13. Öncelikle merhabalar ben bu sene lise den inşaat teknolojisi bölümünden mezun olucam. Mezun olduğum gibi Almanya da çalışmak istiyorum. Bunun için neler gerekli bilgi verir misiniz rica etsem yani hangi dil seviyesi gerekli veya neler gerekli gitmem için gitmem de bir sorun çıkar mı şimdiden teşekkür ederim

 14. Merhaba
  bilisim personeliyim ve 10 yilli tecrubem var. cok uluslu sirketlerde calistim ve hali hazirda calisiyorum. ingilizce seviyem yeterli olur diye dusunuyorum. evliyim 3 yasinda 1 cocugum var. esim turkce edebiyat ogretmeni yanliz yabanci dili yok. yurt disinda calismayi hep istemisimdir. mavi kart ile nasil bir yol izleyebilirim. desteginizi rica ederim.

  1. Ahmet bey merhaba,
   Asıl iş arama ve iş sözleşmesine ulaşmak gerekiyor. Çünkü iş sözleşmesiyle size verilecek olan yıllık brüt maaşınız mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. Yani mavi kart, yabancılar dairesi tarafından oturma izni verilirken oturma statünüzü belirleyecek olan sonuçtur.
   Bu nedenle öncelikle iş sözleşmesi için girişimlerde bulunmanızı tavsiye ediyorum. İş bulmanız durumunda iş sözleşmesi ve diğer vize evrakları ile vizeye başvurabilirsiniz.
   Sizin eğitim durumunuzu bilemediğimden iki seçenekli vize evrak listesi göndereceğim. Ama bilişim uzmanları için Almanca bilmek zorunlu değil. (İşvereniniz Almanca talep etmiyorsa)

   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307092/75139d05001f06a6961c01b7c181d639/11f-blaue-karte-data.pdf
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307114/9743c3f816fa7a8508804cff412e188a/24f-it-fachkraft-mit-berufserfahrung-data.pdf

   Eşiniz sizin yanınıza aile birleşimi ile gelip denklik ve Almanca konularını orada halledebilir. Ya da zaman kaybını önlemek için bu süreçte Almanca öğrenebilir. Almanya’daki özellikle Almanca öğrenme sürecini kısaltabilir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. Merhaba,
  Ben 42 yaşındayım ve Açık Öğretim Lisesi Mezunuyum.
  Bilgisayar Programcılığı üzerine (MEB onaylı) 2 yıllık bir kurs eğitimi aldım. Grafik Tasarım alanında 2-3 yıllık tecrübem var.
  Ayrıca özel kurslardan kısa süreli Grafik tasarım (birkaç aylık) ve web Developer (7 aylık) eğitimleri aldım.
  Kurs sertifikalarım var.
  B1 seviyesinde İngilizcem var. Ayrıca evden online Almanca öğreniyorum. Şuan A2 seviyesindeyim.
  Ben Almanya’ya iş arama vizesi ile gelip (imkan olursa) bana tanınan ilk 6 ayda Almanca seviyemi B1-B2 yaparsam, orada aldığım eğitimlerle ilgili daha kapsamlı bir eğitim alabilir miyim? Uzman bir tasarımcı olmak istiyorum. Mesleki eğitim için yaş sınırı var (25 yaş altı) benim durumumda biri için başka yol var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,

  1. Merhaba Meral hanım,

   2 yıllık MEB onaylı sertifikanızın denkliği yapılabilir mi ona bakmak gerekecek. Bizimle iletişime geçerseniz sevinirim. Ayrıntıları öğrenip ona göre araştırma yapalım.
   Deneyiminizin ve İngilizce bilginizin olması iş arama konusunda avantaj.
   Ancak pandemiden dolayı iş arama vizesi askıya alınmış durumda. Ayrıca iş arama vizesi için Almanca ya da İngilizce dil sertifikalar ve denklik sonucu istenir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 16. Merhaba. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi Lisans mezunuyum ve bay bayan kuaför ustalık belgesi ve ingilizce transkript belgelerim var . Şuan Almanca kursuna gidiyorum . Amacim Almanca b2seviyesine kadar dil öğrenmek. Bir yandan da güzellik uzmani bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Almanya’da yaşamak için her türlü yolu buraya kadar okuyup vakit ayriyan sizlere soruyorum. İlginize teşekkürler yorumlarınızi bekliyorum .

  1. Merhaba Mesut bey,
   Güzellik uzmanlığı eğitiminiz kaç yıl sürecek ve bu eğitimi nerede alıyorsunuz? Bunları detaylı bir şeklide bilebilirsek size daha çok yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
   Almanca öğrenmeye başlamanız çok iyi; bu alanda çalışmak istiyorsanız B2 gerekli bir seviye.

   0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 17. Öncelikle merhabalar , eşim metalurji ve malzeme mühendisliğinden mezun , ancak üniversitesinin denkliği yok , https://anabin.kmk.org/ adresinden kontrol ettik ,https://www.make-it-in-germany.com/ sitesinden iş bakarken Metallbauer (Metal işçisi) olarak bir iş bulduk ve şartları üniversite mezunu istememektedir, min ortaokul bitirme belgesi istemektedir , ve yetiştirmek üzere eleman arandığı bildirilmektedir . Sizce bu iş yeri , çalışma izni ve çalışma vizesi konusun da yardımcı olabilir mi ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık , Sağlıcakla kalın iyi günler dilerim .

  1. Nihal hanım merhaba,

   İş yasasına göre Almanya’dan gelecek olan kalifiye elemanların eğitimli yani diplomalı olması gerekiyor. Bazı istisnalar var.
   Ama yetiştirmek üzere denildiğine göre meslek eğitimi olabilir.
   Ayrıntıları bilmeden , ilanı görmeden doğru yönlendirme yapmak istemem. Daha fazla veriye ihtiyaç var.

   0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 18. İyi akşamlar melek hanım türkiyede berber işletiyorum kalfalık ustalık ve usta öğreticilik belgem var açık lise mezunuyum almanyada bi akrabamın 3 tane berberi var evliyim 1 yaşında oğlum var B1 dil belgesi altıktan sonra akrabamın yanında çalışabilirmiyim? Eşim ve oğlumuda kendimle götürmem mümkünmüdür ve bu denklemin ne olduğunu anlamadım ne yapacağımı söylerseniz çok sevinirim saygılarımlar

  1. Mehmet bey merhaba,
   Belgelerinizin denkliği gerekebilir. Bu konuda sizi çalıştıracak olan işvereninizin aktif olması ve bu süreci Almanya’da başlatması gerekmekte. Yaşadığı eyalette sizin için denklik zorunlu olup olmadığını öğrenmeli ve sizin göndereceğiniz belgelerin denkliğini yaptırmalı. Dil konusunda hazır olduğunuzda iş sözleşmesi hazırlayarak Federal İş Ajansı’na gidip sizi çalıştırabilmek için onay alması gerekir. Siz de denklik, iş sözleşmesi, onay ve diğer vize evrakları ile beraber vizeye başvurabilirsiniz. Daha sonra eşiniz ve çocuğunuz aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelebilir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir