Çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek -Mavi kart

Posted by

Yeni Kalifiye Göç Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz)

Almanya Federal İstihdam Dairesi’nin verilerine göre 2025 yılına kadar kalifiye iş gücü açığının altı milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Federal Hükümet bu nedenle, giderek artan kalifiye eleman açığını, 01.03.2020 tarihinde yürürlüğe koyduğu “Yeni Yabancı Kalifiye Göç Yasası” çerçevesinde hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı hedefliyor.

Yeni yasada var olan bazı tanımlamalar ve yenilikler:

 • Kalifiye Kavramı: Almanya’da geçerliliği olan bir meslek dalında (meslek lisesi-yüksek öğrenim mezunları) teorik ve pratik eğitime ve yeterli iş deneyimine sahip olan iş gücünü tanımlar.
 • Öncelik sırasının kaldırılması: İş Ajansının işe yerleştirme konusunda esas aldığı önemli kriterlerden biri olan “Öncelik sırası” (1.Alman Vatandaşı 2.EU-Vatandaşları, 3.Göçmenler), yabancı kalifiye elemanlar için askıya alınmıştır.
 • “Positivliste”nin kaldırılması: Eski uygulamada, meslek lisesi mezunları sadece bir ihtiyaç listesi üzerinden sunulan dar kapsamlı iş ilanlarına başvuruda bulunabiliyorlardı. Yeni uygulamaya göre, Almanya çapında, kendilerine uygun her iş ilanına talip olabilecekler.
 • Mesleki deneyimli IT: Bu alanda en az 3 yıl deneyim olması ve aylık en az 4.230 € brüt maaşlı bir iş bulması durumunda diploma aranmayacaktır (2022 için toplam yıllık brüt maaş 50,760 € ). Kurumsal iletişim dilinin İngilizce olması halinde Almanca istenmeyecek.
 • Denklik ve göç süreçlerin hızlandırılması: Bürokrasi yönetiminde yapılan değişiklikle, göçmen kalifiye elemanın bu süreçleri hızlı bir sürede bitirip iş hayatına girmesi hedefleniyor.
 • İş Arama Vizesi: Önceki uygulamada sadece yüksek öğrenim mezunlarına tanınan bu hak artık meslek lisesi mezunlarına da tanınıyor. B1 düzeyinde Almanca ve Almanya’da bulunduğu süreyi finanse edebilenler 6 aylık iş arama vizesine başvurabilirler. Almanya’ya gittikten sonra, hedeflenen işin dışında başka bir işte çalışamaz, fakat dil kursuna gidebilirler. Diplomasına uygun bir iş bulması durumunda, oturma izni alıp orada çalışmaya ve yaşamaya devam edebilirler.
 • Mesleki eğitim yeri arama vizesi: Almanya’da mesleki eğitim yeri aramak, görüşmeler yapmak üzere vize alıp gidilebilir. Bunun için en az B2 düzeyinde Almanca dil bilme, bulunduğu süreyi finanse etme zorunluluğu var. Duruma göre bu süre 6-9 ay olabilir.
 • Kısmi denklik: Denklik kurumu kısmi denklik kararı vermişse, tam denklik alabilmek için öngörülen telafi eğitimlerine katılmak üzere § 16-d kapsamında vize alınıp Almanya’ya gidilebilir. Vize için gerekli dil düzeyi en az A2’dir. Ancak eğitime başlanıldığında dil seviyesinin B2 olması zorunludur. Eğitim 18-24 ay sürebilir.
 • Bazı durumlarda İş Ajansının onayı gerekebilir: Eğitim içeriğinden bağımsız bir işte haftada 10 saat çalışma olanağı var. İş, hedeflenen eğitime uygunsa daha fazla saat çalışılabilir. Eğitim bittikten sonra 12 aya kadar iş arama amacıyla oturma izni uzatılabilir.

Mavi Kart/Blaue Karte EU

Türkiye gibi, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları iş bulduğu takdirde Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için vize alabilir. Bakınız: Yeni Kalifiye Göç Yasası

Bu kişiler, maaş durumuna göre çalışma ve oturma izni sağlayan özellikli “Mavi Kart” statüsüne başvuruda bulunabiliyor. Yalnız Almanya’da bulunan işin yıllık getirisi 2023 yılı için asgari brüt 58.400 € olması gerekiyor. Ancak doktor olarak veya fen bilimleri ( matematik-mühendislik) ve bilişim alanında çalışacak kişilerin yıllık kazançları daha düşük olsa da, mavi kart statüsünde gitmelerine izin veriliyor. Bu kişilerin yıllık asgari kazancının ise brüt 45.552 € olması yeterli. (Bu miktarlar her yıl değişmektedir.) Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek mutlaka mavi kart statüsünde olmak zorunda değildir. Mavi kart alt sınırının altında bir maaşla da gidilebilir.

Mavi kart avantajları:

 • 33 ay sonra süresiz yerleşme izni verilir.
 • Eşlerden dil sertifikası istenmez.
 • 18 ay sonra başka bir AB ülkesinde çalışma olanağı var.

İhtiyaç Duyulan Meslekler

Bilişim sektörü, mühendislik, teknik alanlar, sağlık alanı, üst düzey yöneticiler vb alanlarda kalifiye eleman açığı var. Ancak yürürlüğe giren “Yeni Kalifiye Göç Yasası” kapsamında diğer meslek sahibi kişilere de Almanya’da çalışma şansı veriliyor. Buradaki önemli ölçüt, kişinin denklik yaptırabileceği bir diplomasının olmasıdır. Meslek lisesi mezunları, önlisans, meslek yüksek okulları mezunları bu kapsamda şartları yerine getirmek şartıyla çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilirler. Yeni yasayla herhangi bir alanda mesleki bir diploması olmayan kişilerin Almanya’ya çalışma amacıyla gitmesi mümkün değil.

*45 yaş üstü çalışacaklar için yıllık en az (2022 yılı için)  46.530 € brüt maaş (aylık 3.877,5 €); eğer yıllık brüt maaşınız 46.530 € altında kalırsa ilave emeklilik primi yatırmak ya da başka gelirler ibraz etmek gerekir.

Aranan Şartlar

Hangi meslekten olursa olsun, Almanya’da çalışmak isteyen bir Türk vatandaşının ülkeye gelmeden önce şu işlemleri yapması gerekiyor:

 • Kıyaslanabilir bir diplomasının olması ya da diploma denkliği, www.anabin.kmk.org
 • Almanya’da iş bulması (sözleşme yapması, maaş bilgisi ve görev tanımının belirtilmesi gerekir.)
 • Vize için gerekli standart evraklar için: www.ankara.diplo.de-Blaue Karte
 • Almanca dil bilgisi: Akademik meslekler ve sağlık meslekler için genel olarak B2 gerekir. Doktorlar için C1 beklenir. Bilişim teknolojisi uzmanlarından iyi derece İngilizce bilmeleri durumunda Almanca dil bilgisi istenmeyebilir. Diğer meslekler için genel olarak en az B1 düzeyinde Almanca bilmek şart.
 • Yeni yasa çerçevesinde Federal İş Ajansı’nın öncelik sırası kalktı ancak hem kalifikasyon-diploma ile uyumuna hem de kalifikasyon-ücret uyumuna bakılıyor ve bu bağlamda bir onay veriliyor
 • Bazı meslekler için meslek icra izni alınması gerekmektedir. (Doktorlar için: Berufserlaubnis)

Almanya’ya Gelince Ne Yapmak Gerekiyor?

Yapılan incelemelerin ardından eğer gereken şartlar sağlanıyorsa Almanya Büyükelçiliği ya da Almanya Başkonsolosluğu’ndan vize alınabiliyor. 6 ay geçerli olan bu vizeyi, Almanya’ya gittikten sonra en kısa sürede “oturma iznine” çevirmek için Yabancılar Dairesi’ne başvurmak gerekiyor. Yabancılar Dairesi, oturulan evi, iş sözleşmesi çerçevesinde yeterli ücret ödenip ödenmediğini, bu paranın geçinmek ve eğer varsa diğer aile bireylerini geçindirmek için yetip yetmediğini inceliyor. Bu incelemelerin ardından da iş sözleşmesinin süresine göre oturma izni veriliyor. Mavi kart da yine bu dairenin incelemesi sonucunda veriliyor. Eğer iş sözleşmeniz süresiz ise ilk etapta oturma izni en fazla dört yıllığına veriliyor. Ayrıca çalışma izni almak gerekmiyor. Oturma izninin üzerinde çalışabileceğine dair damga bulunuyor. Ancak bu oturma ve çalışma izni, belirli bir meslek, işveren veya kent ile sınırlı olabiliyor. İş sözleşmeniz daha kısa süreli ise, oturma izniniz iş sözleşmeniz+3 ay olarak düzenlenir. İlk 2 yıl içindeki iş değişiklikleri mutlaka yabancılar dairesine bildirilmelidir.

Eşlerin Durumu

Almanya’ya çalışmak için gelenler yanlarında eşlerini ve çocuklarını da getirebiliyor. Ancak çalışanın statüsüne ve aldığı yıllık brüt maaşa göre, eşlerin ve 16 yaşına kadar olan çocukların koşulları farklılık göstermektedir. Almanya’da çalışan nitelikli elemanlar, yöneticiler ve bilim insanlarının eşlerine oturma izniyle birlikte çalışma izni de veriliyor. Çalışma statüsü mavi kart kapsamında olanların eşlerinden Almanca dil şartı beklenmiyor.

Daha fazla bilgi için:

www.ankara.diplo.de

www.arbeitsagentur.de

www.make-it-in-germany.com

www.fachkräfte-offensive.de

Yeni Kalifiye Göç Yasası için: www.b

1.420 comments

 1. Merhabalar,
  Türkiye’de yaşıyorum ve yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak istiyorum.
  Üniversite diplomasına sahibim ve anabin h+ kategorisini karşılamakta, ayrıca 5 yıllık satış temsilciliği iş tecrübem var. A2 Almanca dil seviyesine sahibim, bloke para konusunda problem yok.
  Mannheim’da gıda üzerine işyeri olan bir akrabam var ondan da iş sözleşmesi alabilme ihtimalim var.
  1- Akrabamdan henüz buradayken iş teklifi alırsam nasıl bir yol izlemem gerek, beni hangi vasıfla çalışan olarak alması uygun olacaktır, bu konuda yasal bir engel var mı? ya da iş arayan vizesi ile gidip orada mı sözleşme yapmalıyım.
  2- İş arayan olarak a2 dil seviyesi ile vize alabilme ihtimalim nedir? Almanya’da iş ararken aynı zamanda dilimi geliştirmem söz konusu mudur?
  3-İş arayan vizesi ile gittiğimde hangi işleri yapamayacağım konusunda net bir bilgi göremedim, bu konuda spesifik bir bilgilendirme var mıdır?

  Sorularımı cevaplayabilirseniz çok müteşekkir olurum.
  iyi çalışmalar.

  1. Uğur bey merhaba,

   Sorularınıza çok ve detaylı cevap vermek gerek. Yazarak çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

   Beni arayabilir misiniz lütfen?

   Benim de size birkaç sorum olacak ancak ondan sonra size sağlıklı bilgi verebilirim.
   Proje ekibi sekmesinde danışman arkadaşlarımıza hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Görüşmek üzere

   1. merhaba melek hanım
    İsmim Can Mersinde yaşıyorum Turizm Otelcilik Ön Büro Konaklama Seyahat mezunuyum Lise mezunuyum a2 seviyesinde almancam var ingilizcem iyi durumda diplomam ve europass mesleki yeterlilik sertifikam var ve iş yeri açma belgem var hangi yolu izliyerek almanyaya gidebilirim almanyada calısmak istiyorum.
    tesekkür ederim…
    saygılarımla
    Can Dag

    1. Can Bey Merhaba,

     En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve turizm alanında iş aramanızı öneririm. Alanınızla igili iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba melek hanım, ben ilkokul mezunu bir inşaat işçisiyim Almanya’da çalışmak istiyorum mesleğim duvarcılık boya badana şoför ve marangozluk ama sadece duvar ustalık belgesi ve ehliyetim var diğerlerinin belgesi yok. Benim gibilerinin Almanya’ya gitme şansı var mı?

     2. Zafer Bey Merhaba,

      Yaptığınız işlerle ilgili denklik yapılabilecek bir diploma olması gerekir. Tır şöforlüğü ile ilgili de en az B1 düzeyinde Almanca bilmek durumundasınız.
      Bu şartları yerine getirmeniz durumunda iş sözleşmesi edinerek vize aarak çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilirsiniz.

      Bilginiz olsun

     3. Merhabalar melek hanım , istanbul üniversitesi işletme fakültesi işletme bölümü mezunuyum ,yaklaşık 5 yıldır otel ve pansiyon işletmeciliği yapıyorum (şahıs isletmesi) , nişanlım da kabin memuru olarak görev yapıyor , Almanya’da yüksek lisans için ielts e hazırlanıyoruz ama çalışma vizesi ile gitme şansımız nedir acaba,ne önerirsiniz ?Tesekkurler

     4. Merhaba Ömer Bey,
      Direk işletmeci olarak iş bulmak sizin alanınızda zor diye düşünüyorum. Ama ön muhasebe gibi diğer işler için şansınızın olduğunu düşünüyorum. Tabii bir iş sözleşmesine Türkiye’den ulaşmak bazı durumlar ve meslekler için zor olabiliyor. B2 düzeyinde Almanca bimek büyük avantaj olabilir. Bu dil düzeyine ulaştıysanız başvurulara başayabilirsiniz. Alternatifiniz zaten var. İş sözleşmesine ulaşamama durumunda mastera başllarsınız. Oradayken iş bulmak (ik etapta part time) daha kolay olabilir.

      Bilginiz olsun

     5. Merhaba melek hanim kiz arkadasimin ortak olduğu hastanesi var hastanede calismak icin gitmek istiyorum dil yok kiz arkadasimda dile gerek yok yanimda olcaksin diyor yani şirket istemiyor almanca dil peki almanyaya gidebilirmiyim almancam olmadan yada nasil yapabilirim
      Meslek lisesi mezunuyum sihhi tesisat cikisliyim burdan belki mesajinizi goremeyebilirim
      Watsabdan yada mesajdan bilgilendirirseniz cok sevinirim teşekkür ederim simdiden
      Makriyalin.08@gmail.com
      05300233708

     6. Mehmet Bey,

      Sorunuzu telefonda cevapladığım için tekrar yazmıyorum.

      İyi şanslar

     7. Merhabalar kolay gelsin bayan kuaförüyüm bütün belgelerim tam ankarada dükkanım var bende yurt dısına gidip calısmak istiyorum bizde kuaförler ve berberler olarak bu karttan faydalanabilirmiyiz cevaplarsanız sevnirem

     8. Merhaba Çağlar Bey,

      Bütün belgelerinizden kastınız nedir bilemiyorum.

      Eğer bizimle iletişime geçebilirseniz sizi memnuniyetle yönlendiririz.

      Ayrıca karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz.

      Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

      Kolay gelsin

    2. Merhaba Melek hanım
     Ben motorlu araç lar teknisyen imiş olanağı konusunda bulabilir iyim vede 2 ay Almanya da gaz altı kaynağı eğitim le belgem var

     1. Merhaba,

      Diplomanızın denkliğini yaptırmanız, Almanca öğrenmeniz ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var.

      Kolay gelsin

    3. Melek Hanım merhabalar,ben 2008 İstanbul üniversitesi Ebelik mezunuyum.2 yıl özelde çalıştım,12 yıllık da devlet memuruyum.Dil eğitimine başlıyorum,benim üniversitemin direk denkliği var biliyorum.Okulumdan İngilizce transkript istettim ancak eski mezun olduğum için stajlarımı bulmaları zor olabilirmiş.Onun yerine 12 yıllık çalışma yılım yeterli olur mu?Ve eşimi,3 çocuğumu alabilir miyim?Eşimin de arkadaşının şirketi var,Almanca istemeden istek yapacağını söylemiş.Meslek lisesi mezunu,açıköğretim son sınıfta.O da bu işten mektup alsa,beraber aynı anda gidebilir miyiz?

     1. Merhaba Havva Hanım,

      Sağlık alanındaki tüm mesleklerin denkliği zorunlu. Bunu dil eğitimi alırken bir yandan da Almanya’daki ilgili kurumdan denkliği başlatmak mümkün. Denklik için transkript ve müfredat zorunlu. Aksi takdirde denklik sadce deneyim üzerinden yapılmaz. İlçe milli eğitimden almak mümkün olabilir.
      Eşiniz ve çocuklarınız da sizin şartları sağlamanız durumunda aile birleşimi alabilirler.

      Birlikte gitme şartları sağlandığında gidebilirsiniz.

      Kolay gelsin

    4. Melek hanım merhaba
     Ben kocaeli üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümü mezunuyum anabinden kontrol ettiğim de H+ denkliğim var almanyaya çalışan olarak gitmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz?

     1. Furkan Bey,

      Ön lisnasta denklik zorunlu ve Almanca öğrenmenizi öneririm.

      Süreçle ilgili bilgilendirme yapıyoruz sadece. Aracı kurum değiliz.

      Bilginiz olsun

    5. Melek Hanım Merhaba,
     Kamu yönetimi lisans ve işletme yüksek lisansına sahibim. Ancak 15 yıllık IT(Siber Güvenlik) iş tecrübesine sahibim ve bu alanda sertifikalarım var. Almanya’dan bir firmadan yıllık yaklaşık 70000 Euro civarında iş maaş ile iş teklifi aldım. Firmada çalışma dili İngilizce ve benim YDS İngilizce notum 95. Bluecard için uygun bir aday mıyım? Çalışacağım iş ile lisans veya yüksek lisans diplomasının uyumlu olması gerekir mi? Eğer gerekiyor ise Bluecard için uyumluluk sağlamak arına firmadan nasıl bir talepte bulunabilirim iş sözleşmesi veya iş tanımı ile ilgili?
     Teşekkürler

     1. Merhaba Mehmet Ali Bey,

      Çalışacağınız alan diplomaya uygun olmak durumunda değil. IT alanında çalışacaklar için bir istisna bu.

      Mavi kart statüsünde oturum alma hakkınız var. İş sözleşmenizle mavi kart statüsünden İdata’dan randevu almanız yeterli.

      Hayırlı olsun

    6. Merhaba! İsmim Yücel türkiyede yaşıyorum mutfak chefi olarak çalışıyorum şuan Almanya’da mesleğim üzerine çalışmak istiyorum

     1. Merhaba Yücel Bey,

      Denklik yapılabilecek belgeler-diplomalarınız var mı? Ancak bu durumda iş sözleşmesi edinip vize alabilirsiniz.

      Bilginiz olsun

   2. Merhaba Melek hanım
    Ben 8 yıldır sağlık bakanlığında biyolog olarak çalışan bir memurum. Hem biyolog hem de öğretmenlik diplomam var. B1 seviyesi Almancam var. Almanya’da çalışmak için nasıl bir yol izlemem gerekir.

    1. Merhaba Duygu Hanım,

     B2 düzeyinde Almanca düzeyine ulaşmanızı öneririm. Sonrasında iş başvuruları ile diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alabilirsiniz.

     Kolay gelsin

     1. Melek hanım selamlar,ben istinye üniversitesi ağız ve diş sagligi mezunuyum dort yillikta mesleki deneyimim var diplomam önlisans diploması. Onlisans mezunlarinin almanyada tekrar egitim almasi gerekiyor denklik kurtarmiyor diye bir ihtimal varmis. Sizin bu konuda bilginiz nedir. Şuan b1 seviyesine kadar almanca goruyorum. Tesekkurler

     2. Merhaba Toprak,

      Müfredat karşılaştırmasına göre aldığınız eğitim içeriğinde eksiklikler ya da farklılıklar çıkarsa Almanya’da bu ek eğitimleri kapatmak için telafi eğitim almak gerekir. Mesleki deneyimizi ne kadar uzunsa telefi eğitim süresi o kadar kısa çıkabilir. Mesleki deneyim, tamamlamanız gereken staj gibi pratik eğitimlerin denkleştirilmesinde etkili olacaktır.
      B2 seviyesini hedeflemeniz öneririm. B1 bitince denklik için başvuru yapabilirsiniz.

      Kolay gelsin

     3. Mehaba Melek hanim ben endüstri meslek lisesi elektrik (endüstriyel bakim ve onarım) mezunuyum ayrıca beden eğitimi ve Spor öğretmenliği mezunuyum almanyada çalışma durumum nedir acaba?

     4. Merhaba Ali Bey,

      Meslek lisesi diploması üzerinden daha kolay Almanya’ya gitme şansınız olabilir. Denklik yaptırmak, Almanca öğrenmek ve diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vizeye başvurabilirsiniz.

      Kolay gelsin

     5. Mrb Melek hanım benim bir arkadaşım Almanya’da döner dükkanı var bana istek yollarsa oraya gitme imkanım olurmu yada ne yapması lazım beni oraya almak icin lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürler

     6. Merhaba Hüseyin Bey,

      Denklik yapılabilecek bir diploma ya da belgeniz varsa gitme şansınız var.

      Bizimle iletişime geçebilirseniz sizi memnuniyetle yönlendiririz.

      Elinizde ne tür belgeler olduğunu öğrenmek isteriz. Bu konuda bizimle de size sorularımız olacak. Bu nedenle web soru cevap etkinlğimize kayıt olmanızı öneririm..

      Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

      Kolay gelsin

    1. Mehmet Bey,

     Mavi kart Eu, Almanya’da çalışmak amacıyla edindiğiniz iş sözleşmesindeki yıllık brüt maaşa göre verilen oturum statüsüdür. Yani iş sözleşmesi edinmeden alınan bir statü ya da belge değildir.

     Bilginiz olsun

   3. Selam aleykum
    Hanim abla almanyada yasiyorum 3 senedir evliyim 2 cocugum var
    Calistigim alman cati firmasi turkiyrdeki kardesime yazili kaseli mühürlü istek kagidi yolladi
    Burda gerekli yerleri aradilar bu kisinin bizde cati elemani olarak calismasini istiyoruz diye
    Problem ne almanca var ne diploma 1500 gun sigorta war degisik branslardan
    Sorum 🙂 benim burda olmam yada is yerinden istek kagidinin bir faydasi olur mu ?? Gelebilme sansi varmi 2.belgesiz almancasiz baswuru yapabiliyor mu ??

    1. Merhaba Berk Bey,

     Kardeşinizin bununla ilgil denklik yaptırabilecek diploma ya da benzeri belgeleri varsa denklik yaptırdıktan sonra vize alması mümkün. Temel düzeyde Almanca öğrenmesi avantaj.
     Denklik olmadan vize onayı alması mümkün değil

     Bilginiz olsun

     1. Merhaba Melek hanım ben elektrik-elektronik mühendisiyim. Diploma denkliğim mevcut anabin.kmk.orgtan kontol ettiğimde üniversitemin derecesi H+ görünüyor ama bölümüm mevcut değil. Ben yine de denklik başvurusu yapmak için belgelerimi topluyorum. Sizce gerek var mı uğraşmama vakit kaybeder miyim? Çalışacağım şirket belli iş sözleşmemi istediğim zaman alabilirim. Mavi kart için hangi yolu izlemeliyim sizce

     2. Merhaba Hakan Bey,

      Mühendisliklerde ilk etapta denklik yaptırmak zorunlu değil. Sistemden ben baktığımda sizin bölümünüz de görünüyor. Sanırım üniversitenin olduğu sayfada görünmüyor. Bu durumda sizin okulunuzdan henüz kimse denklik yaptırmamış diye düşünmek gerek. Diplomalar sekmesinde bölümünüze ulaşabilirsiniz. Buradan alacağınız çıktı da vize için yeterli olabilir diye düşünüyorum.

      Ama Ingenierkammer’dan denklik de yaptırabilirsiniz. Bu iş sözleeşmesindeki iş tanımınızla ilgili bir durum. Normal mühendis statüsünde çalışacaksanız gerek olmayabilir. Bu durumda çalışma vizesine başvurabiliersiniz.

      Karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz. Somut bilgiler üzerinden sizi yönlendiririz.

      Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

      https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

      Kolay gelsin

      Bilginiz olsun

    2. Mrb melek hanım bende itfaiyeci yim meslek lisesi mezunuyum almanyaya çalışma durumum mevcutmudur acaba

     1. Merhaba Ali Bey,

      Meslek lisesi diplomasına uygun bir iş sözleşmesi bulmanız durumunda vize alma şansınız bulunuyor.
      Almanca öğrenmek ve denklik yaptırmka gerekir.

      İyi şanslar

     2. Merhaba Merve hanım yigenim Almanya’da pizza dükkanı var evi ayrı ben unlu mamuller ustasıyım ustalık ve aşçılık belgem var ayriyeten yigenim Almanya krifeld de bende ora doğumluyum oradan istek istese gitmem mumkunmu ve dil şartı varmı arka planda usta olarak çalışacağım ve akrabalarım da orada teşekkürler ..

   4. Merhaba melek hanım ben ahşap ustası ve ayrıca demir kaynak ustasıyım ustalık ve kalfalık belgem suanlik yok meslek lise sinde okumadım ortaöğretim mezunuyum çıraklık eğitimden alicagim kalfalık ve ustalık belgesiyle Almanya ya işçi olarak gidebilir miyim şimdiden teşekkür ederim size .

    1. Merhaba Mahmut Bey,

     Ne yazık ki sadece sınav sonucu alacağınız kalfalık-ustalık belgelerinin müfredatı olmayacağı için denkliği yapılamıyor. Denklik olmadan da iş sözleşmeniz bile olsa vize almak mümkün değil.

     Kolay gelsin

     1. peki melek hanım böyle olan kişilerin denklik alması için ne yapması gerekir kalfalık ustalık belgesi var elektrik bölümü veya su tesisatı bölümü mezunu kalfalık ustalık belgeleri var ama almanyada çalişmak için ne yapılabilir denkliği nasıl alabilirler almanyaya gitmek için ne yapılabilir

     2. Gül Hanım,

      16. maddeden alınan kalfalık belgesinin denkliği yapılıyor ancak. Diğerleri için de yaşları uygunsa B2 düzeyinde ALmanca öğrenip meslek eğitimi yapmalarını öneririm.

      Kolay gelsin

     3. Mereba melek hanım ben meslek lisesi inşaat bölümünden mezunum Almanya’ya gitmek istiyorum nasıl gidebilirim acaba

     4. Merhaba Ömer Bey,

      Denklik yaptırmanız gerekir, tabii ALmanca da öğrenmeniz gerekir. Diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

      Kolay gelsin

   5. Merhaba,
    Ön lisans dış ticaret
    Lisans işletme
    Yüksek Lisans yönetim ve organizasyon
    Doktora işletme
    Diplomaları var yaklaşık 10 yıldır öğretim görevlisiyim, 3 çocuğum var, kendimi. İdare edecek kadar İngilizcem var.
    Benim içinde olabilecek meslekler yada dil öğrenip devam edebileceğim akademi imkanları var mı?

    1. Merhaba Ayfer Hanım,

     Diplomalarınızın hepsinin ortak özelliği işletme-muhasebe-finans diye düşünüyorum. Bu alanlardaki iş sözleşmesi size vize olanağı sağlayabilir sanırım. Ancak iyi derece Almanca bilmek iş bulma konusunda avantaj olacaktır. Bu düzey de B2’dir. Akademik çalışmalarınız size iş bulma olanağı sağlayabilir mi bilemiyorum. Şirketler, alanında iş deneyimi olan kişileri çalıştırma eğilinmindeler.

     Siz çalışma amaçlı bir vize aldığınızda reşit olmayan çocuklarınız da aile birlelşimi vizesine başvuru hakkı kazanırlar.

     Bilginiz olsun

   6. Mrb ben meslek lisesi mezunuyum mobilya iç mekan tasarımı bölümü okurum a2 dil seviyem var Almanya’da bu mesleği yapa bilmek için nasıl bir yol izlemeliyim

    1. Merhaba Ömer Bey,

     Meslek lisesi olduğu için mutkala denklik yaptırmak gerek. Deneyim ve Almanca düzeyi iş bulma konusunda avantaj sağlayacaktır. Almanca düzeyinizi yükseltmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm.

     İyi şanslar

   7. Merhabalar Melek Hanım
    Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mezunuyum, 3 yıllık tecrübem mevcut Almanyada çalışabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim ?
    Teşekkürler

    1. Merhaba Doğan Bey,

     Veterinerler için de doktorlar için gereken şartlar geçerli. En az B2 (sonra C1), denklik ve alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi.
     Denklik işlemleri için de genellike eyalete göre dil sertifikası zorunluluğu olabilir.
     Dolayısıyla öncelikle dil kursu ile başlamanızı öneririm.

     Kolay gelsin

     1. İyi günler Melek hanım mimari maket ve model(Architecturmodellbau) yapımında 7 yıllık tecrubem var ve ayrıca A1.2 seviyesi Almancam var. Almanya’da bir firma ile anlaştım fakat vize ve Çalışmak icin prosedür nedir.nasil bir yol izlemeliyim. Karşı tarafta bu konulara çok hakim değil bize ne önerirsiniz.tesekkur ederim

     2. Merhaba Abdurrahim Bey,

      Bu alanda bir diplomanız varsa işvereniniz sizin adınıza Federal İş Ajansı’ndan ön onay aldıktan sonra vizye başvuru hakkınız var. Diplomanız meslek lisesi ya da ön lisans diplomasıysa mutlaka denklik yaptırmak gerek.

      Bilginiz olsun

     3. Merhaba eşim Tr’de çalılmış olduğu lojistik şirketinin Almanyada ki şubesine geçiş yapacak. Lojistik mevzunu zaten.2yıldır aynı firmada çalısıyor. Almancası yok. Eşimden istedikleri dil seviyesi varmı ?
      Bende ondan dolayı gidebilliyorum sanırım ? Bana şart koştukları birşey varmı ? Çalışma hakkım veya işyeri açma hakkım varmı ?
      Teşekkür ederim.

     4. Değerli Danışanımız,

      Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

      Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

      https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

      İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

      Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

   8. Merhaba melek hanım
    Meslek lisesinden kuaför kalfalık, ustalık ve usta ögreticilik belgesini okuyarak aldım ve bunların yanında meslek lisesi diploması da aldım. Almancayi akıcı bir şekilde konuşuyorum yani tahmini olarak A2 B1 seviyesinde ama herhangi bir dil sertifikam yok. Almanyaya Is için başvuru yapmak istiyorum ne yapmam lazım ve hangi belgeler lazım?

    1. Merhaba Ali Bey,

     Meslek lisesi diplomanızın denkliğini yaptırmak ve alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız olacak.

     Kolay gelsin

   9. Merhabalar meslek lisesi mobilya dekorasyon mezunuyum ve bu meslekte 25 yıllık tecrübem var 40 yaşındayım yabancı dil seviyem düşük yurt dışında çalışabilmek için hangi yolda ilerlemeliyim

    1. Merhaba Fatih Bey,

     Almanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm. Denklik aldıktan sonra diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız var.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba Melek hanım,
      İlginiz için çok teşekkür ederim bu konuyla alakalı beni bilgilendirip yönlendirebileceğiniz başka bir kanal var mı?(fatih.sancak@hotmail.com)

     2. Fatih Bey,

      Proje danışanı arkadaşlarıma ualaşırsanız sizi yönlendirirler.

      Kolay gelsin

   10. Merhaba Melek hanım ben meslek lisesi mezunuyum mobilya marangoz diplomam var denkligim mevcut iş arma vizesine baş vurup Almanya’da dil öğrene bilirmiyim

    1. Merhaba Ömer Bey,

     İş arama vizesi için B1 düzeyinde Almanca istenir. İş arama vizesi aldığınızda B2 düzeyinde Almanca için kursa da gidebilirsiniz.

     Kolay gelsin

   11. Merhabalar Spor Bilimleri Lisans mezunuyum. Futbol Tenis Antrenörlük belgeleri ve Masörlük Sertifikam Var. Dil eğitimi için veyahut yüksek lisansa şartlı kabulle gitme durumumda bu saydigim belgelerimle alakali is yapabilirmiyim ? Hangi seviyem dil kursu yeterli olur ?

    1. Merhaba Mustafa Bey,

     Eğitim için gerekli dil düzeyi için kursa giderken çalışma şansınız yok ancak bölüme başladıktan sonra her alanda çalılşma hakkınız var.

     Kolay gelsin

   12. İyi günler 2 yıllık önlisans fizyoterapi okuyan biri için almanya’da iş imkanları nelerdir ve ne yol izlenmeli?

    1. Merhaba Çilem Hanım,

     Ön lisans fizyoterapi örneğin Berlin’de denkliği yapılmıyor.

     Kabul eden ve denklik yapan eyalet var mı pratikte deneyimim yok. Denemenizi öneririm.

     Önce denklik, Almancöğrenmek; sonrasında iş bulmak gerek.

     Kolay gelsin

   13. Merhabalar ben okul öncesi çocuk gelişimi lise mezunuyum usta öğretici olarak tecrübem var birde kuaförlük kirpik ve kaş eğitimim var Almanya’ya gidip çalışmak istiyorum çocuklarım için ama dil bilmiyorum hangi yolu izlemem gerekiyor şimdiden tşkler

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

    1. Merhaba Ramazan Bey,

     Sizin alanınızda örneğin Kuzey Rhen Westfalya Eyaletinde denklik zorunlu. Diğer eyalatlere de bakmak gerek. Ya da gitmeyi düşündüğünüz eyalete bakmak gerek. Denklik şartsa denklik yaptırmak ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız var. Bu arada Almanca düzeyiniz iş bulma konusunda belirleyici olacaktır.

     Bizimle iletişime geçebilirseniz sizi memnuniyetle yönlendiririz.

     Ayrıca karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

     Kolay gelsin

   14. Merhaba Liseden hemşire yardımcısı,üniversiteden paramedik(ilk ve acil yardım) mezunuyum A1 derecesi Almancam var nasıl yok izlemeliyim nasıl gidebilirim ?

    1. Merhaba Melika Hanım,

     Lise çıkışlı yardımcı hemşire diplomalarının ne yazık ki denkliği yapılamıyor.

     Paramedik alanında denklik yaptırmak ve tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmek gerekir. Deneyiminizin olması denklik konusunda ve iş bulma açısından avantaj olacaktır.

     Kolay gelsin

  2. Merhaba.meslek lisesi çini ve seramik. M.y.o çini işlemeciliği bölümü mezunuyum.ayrica seramik ve cam teknolojileri alanında M.E.B onaylı ustalık ve işyeri açma belgem var. Bu durumda hangi belgeler değerlendirilir. Birkaç senedir de kuyumculuk bilgisayar çizim tasarımcılığına yöneldim. Bu alanda hangi belgeler yeterli olur. Kurslarda verilen bazı sertifikaların yurt dışı gecerlilik durumu vadedilerek verildiği bilgisine sahibim. Bu ne kadar doğrudur. Masraf olarakta Almanya’da calisabilmek için ne kadar paramın olmadı lazım. Teşekkürler. Kolay gelsin.

   1. Hüseyin Bey,

    Sorularınız detaylı yazmayı gerektirir ama bunun için de bazı bilgilere ihtiyacım olacak. Arayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

    Kolay gelsin

  3. Merhabalar,ben 4 yıllık iktisat ve 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum,eşimde meslek lisesi mezunu mesleği kaynakçılık yapmakta şuan. 2 çocuğumuz var ailecek veya sadece eşim almanyaya gitmek için ne yapabiliriz?Teşekkür ederim

   1. Merhaba Yasemin Hanım,

    Eşinizin meslek lisesi diplomasının denkliğini yaptırmasını, Almanca öğrenemesini ve diplomasına uygun bir iş sözleşmesi edinmesini öneririm.Bu durumda vize alıp gittiğinde siz de aile birleşimi vizesi ile yanına gidebilirsiniz.

    Bilginiz olsun

  4. Merhabalar. Ben istanbulda villa personeliyim. Daha önce burada birlikte çalıştığımız bulgar vatandaşı bir arkadaşımız Almanyada bir türk firmasının otelinde işe başladı. Ve ben ve bir arkadaşımı daha çalıştığı iş yerinden belge gönderecegini soyleyerek almanyaya çağırdi.
   Şimdi merak ettigim husus;
   Biz almanyada otelde kat görevlisi olarak alacağımız belge ile vize alıp gidebilir miyiz?
   Kalifiye bir iş olmadığı için
   Otel sahibinin Türk olması bir avantaj olur mu? Vize için.

   1. Merhaba Mehmet Bery,

    Bulgar vatandaşları AB ülke vatandaşı oldukları için istedikleri AB ülkesine gidip yerleşebilir, sıradan işlerde de çalışabilir.
    Ancak bizim gibi AB dışındaki ülke vatandaşları ancak vize alarak Almanya’ya girebilirler. Bunun için de bir alanda meslek lisesi, ön lisans ya da üniversite mezunu olmanız gerek. Bahsettiğniz işler için denklik yapılabilecek turizm meslek lisesi gibi bir diplomanız varsa denklik yaptırmak, Almanca öğrenmek ve diplomaya uygun bir iş sözlşemesi edinmek durumunda vize alma şansınız olur.

    Kolay gelsin

    1. Melek Hanım tekrar merhabalar. ben yukardaki mesajda durumumu belirmiştim. bir şey daha eklemek istiyorum.
     ilk mesajım:
     Merhabalar. Ben istanbulda villa personeliyim. Daha önce burada birlikte çalıştığımız bulgar vatandaşı bir arkadaşımız Almanyada bir türk firmasının otelinde işe başladı. Ve ben ve bir arkadaşımı daha çalıştığı iş yerinden belge gönderecegini soyleyerek almanyaya çağırdi.
     Şimdi merak ettigim husus;
     Biz almanyada otelde kat görevlisi olarak alacağımız belge ile vize alıp gidebilir miyiz?
     Kalifiye bir iş olmadığı için
     Otel sahibinin Türk olması bir avantaj olur mu? Vize için.

     Eklemek istediğim:
     ben otel de çalışmak için yani kat görevlisi olarak iş buldum ancak benim eğitim durumum:
     Ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü
     Gazi üni. ticaret ve turizm eğitim fakültesi muhsabe ve finansman öğretmenliği

     bu eğitimlerin bana almanya’ya gidebilmemde faydası olabilir mi acaba?

     bir de istanbulda turizm ve otelcilik ve kat görevlisi olarak kurs veren akademiler var. bu kurslardan birinden alacağım belge almanya için işimi görür mü acaba? faydası olacaksa bu kurslardan birine başlamak istiyorum da.

     1. Mehmet Bey merhaba,

      Çalışma amacıyla gidebilmek için diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmek gerek. Bu durumda sizin daha çok muhasebe alanında iş arayışına girmenizi öneririm.
      Kısa süreli sertifikalar ne yazık ki size vize erilmesini sağlamaz.

      Kolay gelsin

  5. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği mezunuyum. İki yıl öğretmenlik yaptım şuan farklı sektörde çalışıyorum. Almanca a2 seviyesine yaklaştım Almanya ya göç etmek istiyorum.bunu nasıl ve ne şartlarda yapabirim .

   1. Merhaba Orhan Bey,

    Kültüre özgü bir diplomanız olduğu için bunun Almanya’da referans alınacak bir mesleki karşılığı yok.
    O nedenle B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi yapabilirsiniz ya da Almanya’da üniversi eğitimi alabilirsiniz.

    Kolay gelsin

  6. Merhaba melek hanım yurt dışında çalışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim 5357469910 ararmısınız saygılar tşkler

  7. MERHABALAR MELEK HANIM
   ilk öncelikle ben dil ne filan bilmiyorum
   Türkiyeden okuyup gideceğim mavi diploma ile Akdeniz üniversitesi mimarlık mavi diploma veriyormu birinci sorum
   2. Sorumda : veteriner olarak gitmem için mavi diploma veren üniversiteler var. Benim aklımda iki meslek var Almanya’da yapacağım ya mühendis yada veteriner veteriner olarak gitsem beni neler bekliyor bilmiyorum ne yapacağım bilmiyorum iş imkanı bulmam kolay olacakmı
   Aynı şekil mimarlıktada iş imkanı okul hayatı oraya gittiğimde nasıl bı hayat karşılıyor maaş ları ne Aralık’ta olur geçinebilirmiyim okumamı gerekiyor bilmiyorum bunlari bana bı söylermisiniz size zahmet

   1. Merhaba Melih Bey,

    Sorular çok ve ayrıntı gerektiriyor.

    Web sayfamızda proje ekibi sekmesinde iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz. Hafta içi mesai saatleri arasında arayabilirseniz sorularınız doğrultusunda bilgilendirme yaparız.

    Kolay gelsin

 2. Merhabalar,
  Türkiye’de yaşıyorum ve yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak istiyorum.
  Ben endüstri meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum şuan elektronik teknisyeni olarak çalışmaktayım (2000 den beri sigortalı olarak)
  B2 ingilizcem var nasıl bir yol izlemeliyim .

  1. Merhaba Engin bey,

   Meslek lisesi diplomanız Almanya’da geçerli, ancak lise olduğu için kesinlikle denkliğinin yapılması gerekiyor. Önce denklik işlemlerini yapmanızı ve hemen Almanca öğrenmeye başlamanızı tavsiye ediyorum.
   İngilizce bilmeniz avantaj fakat tek başına Almanya’da çalışma izni almak ya da iş bulmak için yeterli değil. Elinizde denklik sonucu alduğunda, yeterli derecede Almanca (B1 teknik alanlar için ilk etapta yeterli olabilir) ve diplomanıza uygun bir ş sözleşmesi+Arbeitsagentur’dan onay olması durumunda çalışma vizesi alıp Almanya’ya çalışmak için gidebilirsiniz.
   Ayrıntılı bilgi ve denklik işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0 5493002407

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhaba bn meb bağlı bir okulda temizlik personeliyim devlet kadrosunda bu iş içinde denklik gereklimi yasim40 acikogretim mezunuyum

    1. Sevgi Hanım merhaba,

     Almanya’da bulacağınız işin diplomanıza uygun olması gerekir. Temizlik görevli olarak Almanya’ya gitme şansınız yok.

     Kolay gelsin

   2. Merhaba melek hanım, öncelikle bizlerle yardımcı olduğunuz için teşekkürlerimi sunarım.
    Ben lisans çocuk gelişim bölümünü okuyorum. Erzieherin ausbildung yapmayı düşünüyorum veyahutta au pair programına katılım göstermeyi hedefliyorum. Sizce hangisi benim açımdan daha iyi olur? Nasıl gitmemi önerirsiniz? Eğer ki bölümüm Almanya için yetersiz kalacak ise başka bölüme de geçiş yapma fikirlerim var öneriniz hangi meslekten yana olur ? Yardımcı olursanız memnuniyet duyarım.

    1. Merhaba Gül Hanım,

     Öncelikle B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Sonrasında da mesleki deneyiminiz vcarsa denklik yaptırmanızı öneririm.

     Au pair Almanya’da kurumlarla yüz yüze görüşme yapmak için iyi bir fırsat olabilir.

     Kolay gelsin

     1. Melek hanım ben tr düz lise mezunuyum daha sonra açık öğretim lisesi çocuk gelişimini bitirdim almanyada bunlara denklik verirler mi? Orda Ertzährin yafda sosyalpädegogen Assistenten olarak Denklik verirler mi?

     2. Arzu Hanım,

      Bitirdiğiniz alanda denklik yapmak mümkün. Sonuca göre tamamlanması gereken eksikler ya da farklılıklar vardsa onalarla ilgili telefi eğitim alınabilir. Daha sonrasında ek ya da ileri eğitimlerle devam edebilirsiniz.
      En az B2 düzeyinde Almanca bilmek ve deneyim olması avantaj olacaktır.
      Almanya’da yaşıyorsanız belgelerinizle Arbeitsagentur’a giderek bilgi alabilirsiniz.

      Bilginiz olsun

  2. Merhaba, ben Psikoloğum. Burada sadece staj deneyimim oldu. Onun dışında herhangi bir iş tecrübem yok. Almanca eğitimi alıp Almanyaya gelmek istiyorum. Almanyada yaşayan çok fazla akrabam var. mesleğimle ilgili iş imkanlarım ne kadar çok bilmiyorum, farklı alanda bir işte çalışarak da çalışma vizesi alabiliyor muyum? Almanyaya gelmek için kurs vizesi almak, daha sonrasında iş arama sürecine girmek ne kadar mantıklı bir karar bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

   1. Merhaba Burcu Hanım,

    İş yeri psikoloğu olarak çalışmak isterseniz denklik gerekmiyor. Ama psikolog olarak çalışmak istediğinizde hem C2 düzeyinde Almanca bilmeniz hem de denklik yaptırmanız gerekiyor. Benim önerim Almanya’da alanınızda master yapmanız. Master yaparken de iş deneyimi edinmeniz, bitirince iş sözleşmesi edinmeniz durtumunda Almanya’da kalma ve çalışma hakkı kazanırsınız.

    Kolay gelsin

    1. İyi akşamlar .
     Ben B.Ü Çocuk Gelişim önlisans 1.sınıf öğrencisiyim. Bölümüm mavi karta uygun mu ,mezun olduktan sonra Almanya da çalışabilme şansım var mı, olursa ne gibi işlemler yapmam gerekir, bir bilginiz var mı ?

     1. Merhaba
      Alanınıza tecrübe edinmenizi, denklik yaptırmanızı ve en az B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız bulunuyor.

      Kolay gelsin

 3. Merhaba,
  Makine mühendisliğinden 6 sene önce mezun oldum ama hiç çalışmadım. Ingilizcem ileri seviyede ama Almancam yok. Yaşım 30’un üzerinde. Almanya’da mühendislik masterı yapıp işe girme şansım nedir sizce? Veya Almanya’da Almanca dil eğitimi alıp direkt iş bulmam mümkün mü?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Erdem bey,

   Mesleğinizde deneyim beklenir, ayrıca İngilizce ile sadece uluslararası firmalarda iş bulabilirsiniz ki bu makine mühendisliği için epey zor görünüyor. O nedenle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca istenir sizden. İş bulma şansınızı artırırsınız böylece. Master yaparken bir yandan da deneyim ya da part time çalışarak iş piyasasına giriş yapma olanağınız var. Düşük bir olasılık olmakla birlikte deneyiminiz olmadan sizi işe alacak bir işveren bulur ve iş sözleşmesi alabilirseniz de vize alma şansınız olabilir.

   Almancanızı ilerlettikten sonra her iki yolu da deneyebilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhaba Ben Azerbaycan vatandaşıyım,İstanbul Universitesi açıköğretimde İşletme bölümü okuyorum, bu yıl diplomamı alıcam.B2 seviyesinde almancam var.Almaniyaya iş vizesi için başvura bilirmiyim? önceden teşekkür ederim

    1. Merhaba Firuze hanım,

     Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp Almanya’da çalışma şansınız var.

     Kolay gelsin

 4. Merhabalar, Uludağ Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Alanında yaptığım gönüllü staj dışında maalesef bir iş tecrübem yok. A1 Almanca B1 İngilizce dil seviyelerine sahibim.
  *Alanımda iş bulabilme şansım nedir?
  *İş arama sürecinde başka meslek dallarına başvuru yapamaz mıyım?( Vasıfsız eleman, mağaza satış görevlisi vs.)

  1. Selen hanım merhaba,

   Ne yazık ki Almanya’da da özellikle sosyal alanlar iş bulma konusunda sıkıntılı, Almanya dışından bu alanlarda iş arayanlar için işler daha da zor.
   Sosyal alanlarda en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz istenir. Tabii tecrübe de aranır.
   Bizimle iletişime geçin, sizi Almanya’da Federal İş Ajansı bünyesinde hizmet veren denklik danışmanlık kurumuna yönlendirelim. Burada çalışan danışmanlar iş olanakları konusunda da sizlere bilgi vereceklerdir.

   Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek isteyenler ancak diplomalarına uygun bir iş bulmaları durumunda vize alıp gidebilirler. Bu nedenle de sizin bahsettiğiniz vasıfsız alanlarda iş sözleşmesi edinseniz de ne yazık ki vize alma şansınız yok.

   Kolay gelsin

 5. Mrh
  Emdüstri meslek lisesi metal işleri mezunuyum 2006 yılından itibaren dunyanın birçok projesinde kaynakçılık yaptım son 8 yıldırda tekfen holdıngte kaynak spervızorluğu yapmaktayım

  1. Mustafa bey merhaba,

   Sorunuzu yazmamışsınız, eğer Almanya’da çalışma niyetiniz varsa lütfen telefonla arayın. Durumunuza uygun yapılması gerekenler hakkında size bilgi verelim.

   Proje ekibi sekmesinde danışman arkadaşlarımıza hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin.

  2. Merhaba. Bende bunu benzer bir soru soracağım. Sanaat okulu torna tesviye bölümü mezunuyum. 20 yıllık cnc makine kullanma tecrübem var. Bir firmada ustabasiyim yaşım 42. Almanca maalesef yok. Bu şartlarda almanyada bir fabrikada ise başlama şansım nedir? Gördüğüm kadarıyla CNC kullanmayı bilen işçi arayışı çok fazla. Siz ne diyorsunuz? Cevaplarsanız çok memnun olurum?

   1. Mehmet Bey Merhaba,

    Diplomanın denkliğini yaptırmak, mesleği icra etmek için yeterli düzeyde Almanca bilmek (fabrikada çalışmak için bence en az B1 gerekir) ve bir iş sözleşmesi edinmek gerek. İş sözleşmesi edinseniz de denklik ve dil şartını yerine getirmeden vize onaylanmaz.

    Bilginiz olsun

  1. Merhaba,
   Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için geçerli en az 2 yıllık bir diplomanızın olması, özellikle aşçılık alanında beş yıldızlı otellerde deneyiminiz olması ve dünya mutfağını iyi bilmeniz, bazı mutfaklarda uzmanlaşmış olmanız gerekir. Ayrıca en az B1 tercihen B2 düzeyinde de Almanca bilmeniz ve iş yasasına uygun bir iş sözleşmeniz olması durumunda çalışmanız mümkün.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar
    Meslek lisesi elektrik teknisyeniyim Almanya’da çalışmak istiyorum sürekli iş tecrübem çok iyi Almanya’da kalmak için neler yapmam gerekiyor .

    1. Ömer Bey,

     Denklik yaptırmanız ve işinizi yürütecek kadar Amanca bilmeniz gerekir. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var. Almanya’daki tanıdıklar aracılığıyla Türk işverenlerle de iletişime geçebilirsiniz.

     İyi şanslar

     1. Değerli melek hanım
      Ben Hayriye Evin Yaşar sağlık sektöründe Hemşire olarak çalışıyorum. En az 18 senelik bir deneyime sahibim. Orada ağabeyimin evinde kalabiliceğimden ikamet sorunum da yok.
      Acaba ne şekilde Almanyada çalışmak için başvuruda bulunabilirim.
      Saygılarımla
      Hayriye Evin Yaşar

     2. Hayriye Haım Merhaba,

      Sağlık alanında denklik ve B2 düzeyinde Almanca bilmek zorunlu. O nedenle Almanca öğrenmeye başlamanızı sonrasında da denklik yaptırmanızı öneririm.

      Denklik sonrasında da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

      Kolay gelsin

 6. Mehaba Melek Hanım soruları cevaplayıp bizlere yardım ettiğiniz için size ne kadar teşekkür etsek inanın azdır. Benim de bir sorum var size yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben polonyadaki bir şirkette 1 yıllık çalışma vizesi aldım. Ama şuanda polonyada değilim Almanya’dayım. Buradaki yani Almanya’daki tanıdıklarım bana iş verecekler. Ben Polonya oturumumu iptal edip Almanya’da oturum almak istiyorum. Fakat bunun nasıl olacağını bilmiyorum. Şuan burdaki çalışacağım iş yerinin sahibi bana burada oturum alabilir mi? Yoksa burada yani Almanya’da oturum almam mümkün degilmi . Polonya’ya geri dönmek istemiyorum. Lütfen bana bu koni hakkında yardımcı olup bilgilendirebilirmisiniz. Polonya oturum iznini nasıl Almanya oturum iznine çeviririm. Yada Polonya çalışma vizesini nasıl Almanya çalışma vizesine ceviririm. Benim gibi bu şekilde sıkıntısı olan eminim birçok insan vardır. Bizlere yol gösterirseniz çok seviniriz. Şimdiden tekrardan çok teşekkür ederim.

  1. Mikail bey merhaba,

   Araştırmalarımız ancak sonuçlandı, size doğru ve güncel bilgiler vermek istediğimiz için bu kadar beklettik sizi.

   Polonya’da sadece 1 yıllık oturma ve çalışma izniniz var. Bunu ne yazık ki Almanya’ya aktaramıyorsunuz. Aktarma şansınız ancak 5 yıldan sonra Polonya’da “Daueraufenthalt – EU” yani kalıcı AB oturum vizesi almanız durumunda Avrupa Birliği ülkeleri içinde istediğiniz ülkede kalma ve çalışma şansı yakalarsınız.
   Siz Almanya’da çalışmak isterseniz ancak Türkiye’den çalışma vizesine başvurmanız gerekecek. Bunun için de kalifikasyonunuza uygun bir iş sözleşmesi olması; bu iş sözleşmesinin de Federal Ajansı tarafından onaylanmış olması gerekmekte ve tabii ki diğer vize evrakları

   Kolay gelsin

 7. Merhabalr hasta yaşlı bakim bölümü mezunuyum şimdi Aile calisma ve sosyal hizmetlerde yaşlı bakim hemşiresi kadrolu olarak çalışyorum.yabanci dilim yok gitme şansım nedir

  1. Sevda hanım merhaba,

   Hasta yaşlı bakım mesleği de diğer sağlık meslekleri gibi denklik gerektirir yani denklik yaptırmak zorunlu. Denklik sonucunda, tam denklik almanız durumunda B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgeleyen sertifika ve Almanya’dan bir iş sözleşmesi olması durumunda çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz. Kısmi denklik sonucu çıkması durumunda eksik olan o kısmı telafi etmek amacıyla Almanya’ya gidebilirsiniz. Telafi eğitimi bittikten sonra da çalışabilirsiniz. Bu durumda da buradan giderken en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz beklenir.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,
    Okul öncesi öğretmeniyim. Bu sene bitirdiğim için henüz iş deneyimim yok. Ama lisede anestezi teknisyenliğinden mezun oldum. 6 ay kadar özel bir hastanede iş deneyimim var. Sağlık lisesi anestezi bölümünün Almanya da denkliği var mı öğrenmek istiyorum. Ayrıca okul öncesi öğretmenliği için Almanya da ihtiyaç var mı, iş bulmak kolay olur mu?
    İngilizcem B2 ve Almanca çalışıyorum. Bunları daha çok geliştirmem gerektiğini biliyorum. Yukarıdaki sorularıma cevap verirseniz çok iyi olur benim için.
    Teşekkürler.

    1. Emine Hanım Merhaba,

     Anestezi teknikerliği alanında denklik yaptırmak sorunlu ama okul öncesi öğretmenliği konusunda denklik yaptırabilirsiniz. Tam denklik çıkmaz, kısmi denklik alırsınız. Bu durumda telafi eğitimi için bir iş sözleşmesi edinmeniz ve B2 düzeyinde Amanca bilmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor. Telafi eğitimini bitirdiğinizde iş sözleşmeniz olması durumunda Almanya’da yaşamaya ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

     Bilginiz osun

 8. Merhaba 4 yıllık muhasebe öğretmenliği diplomam ve 2 yıllık elektronik diplomam var.6 yıldır bir avm de insan kaynakları personeli olarak görev yapmaktayım.mavi kart ile gitme sansımız nedir acaba.meslek ne olursa olsun kabul ediyoruz.

  1. Tuğba hanım merhaba,
   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş bulma durumunda çalışma amacıyla gidebilirsiniz. Mavi kart, yıllık alacağınız brüt maaş üzerinden size verilecek bir oturum statüsüdür. Bunun için bulduğunuz işten yıllık brüt bazda en az 43.056 Euro almanız gerekiyor. (2021 ocak ayında bu miktar değişecek)

   Kolay gelsin

   1. bir sorumuz daha olacak sizin tarafınızdan iş bulma imkanı varmıdır hizmetinizin bedelini vermek sartıyla

    1. Tuğba hanım,

     Bu süreçte ihtiyacınız olan tüm bilgileri veriyoruz, gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. Ancak biz aracı bir kurum değiliz, sosyal bir kurumuz, maddi bir çıkar amacımız yok ve dolayısıyla sizin için iş bulma olanağımız yok. Almanya’da çalışmaya karar verenlere bilgi veriyoruz sadece.

     Kolay gelsin

   2. Merhaba melek hanım mavi kart ile almanyaya geldiğimiz de 1 yıllık vize bittiği zaman tekrar almanyada oturum izni icin başvura biliyormuyuz sürekli oturum icin ve alanyaya mavi kart ile gelip orda dil kursuna gidebilirmiyiz almanca bilgisi hic yok

    1. Hakan Bey Merhaba,

     Çalışma için Almanya’ya 6 aylık bir vize ile gidilir. 6 ay içinde iş sözleşmenizle yabancılar dairesine oturum için başvurmanız gerekir. İş sözleşmesi uzadıkça paralel olarak oturumuuzatmak için de başvurmanız gerekir.

     Bilginiz olsun

 9. Merhaba,
  12 yıllık İngilizce Okutmanıyım / Öğretim Görevlisiyim bir devlet üniversitesinde. A2 seviyesinde Almanca’ya sahibim. Almanya’daki dil kurslarında ya da okullarda çalışabilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekir. Teşekkürler.

  1. Gamze hanım merhaba,

   Almanya’da öğretmenlik düzenlemeye tabii meslekler kategorisinde yani denklik zorunlu. Ayrıca çoğu zaman Türkiye’de bitirdiğiniz bir bölüm yetmeyebilir, dolayısıyla orada 2. bir bölüm bitirmek gerekebilir. Ayrıca İngilizce öğretmeni olarak çalışmak isteseniz de öğretmen olarak C2 düzeyinde Almanca bilmeniz istenir.

   Kolay gelsin

 10. Merhaba 4 yıldır büyük bir markette kasiyer olarak calısmaktayım kasiyerlik sertifikamda bulunmaktadır.
  Almanyada calısmak istiyorum sizce sansım varmıdır.

  1. Alvina hanım merhaba,

   Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alabilirsiniz. Ne yazık ki sertifikaların denkliği yapılamadığı için gitme şansınız yok gibi. (Federal İş Ajansından onay alabilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi şartı söz konusu)

   Kolay gelsin

 11. Merhaba,
  Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 3 yıldır proje yöneticiliği ve dizayn mühendisi olarak çalışıyorum. Şu anda dünyanın en büyük 10 firmasından birisi olan Almanya’da da fabrikaları olan bir şirketin Türkiye ofisinde çalışıyorum. Eşim iş güvenliği uzmanı(dil bilmiyor). Benim ise TOEFL’dan 89 ouanım ve başlangıç seviyesinde Almancam var. Üniversitem H+ derecesine sahip değil. İş bulma durumunda zaten çalışma izni alıp gidebilirim ancak çoğu firma iş başvurumu çalışma iznim olmadığı gerekçesiyle reddediyor. Burada bir kısır döngü oluşuyor. İş bulmadan mavi kart alıp işlere başvuru yapamaz mıyım?

  1. Merhaba Bulut bey,

   Öncelikle size yazmadan önce anabin.kmk.org sitesinden baktım, Sakarya Üniversitesi H+, yani Almanya sizin üniversitenizi tanıyor. Üniversitenizden henüz Almanya’da denklik yaptıran olmadığı için sizin belki eşdeğerlilik tespiti yaptırmanız gerekecektir. Bizi ararsanız yönlendirmeyi memnuniyetle yaparız.
   İş bulmadan vize alıp gitmeniz mümkün değil ne yazık ki.

   Bahsettiğiniz mavi kart, iş sözleşmenizdeki brüt yıllık kazancınız üzerinden alacağınız ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. Yani tek başına mavi karta başvurmak söz konusu değil.
   Eğer bahsettiğiniz iş arama vizesi ise onun kriterleri daha farklı ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve daha önce Almanya’daki işverenlerle iletişim kurmuş, hatta iş görüşme isteği ya da teklifleri almış olmanız gerekir ki bunları vize başvurusu esnasında ibraz edebilesiniz.
   Ayrıca pandemi ve yıl sonu nedeniyle bu aralar iş bulmak zor olabilir.

   Kolay gelsin

 12. Merhabalar
  Bir sorum olacakti eşim önlisans bilgisayar bölümü mezunu 6 yıllık İT alaninda deneyimi var. İngilizcesi profesyonel seviyede iş sözleşmesi olduğunda blue card a başvurabilir mi acaba işiyle alakalı elinde birkaç sertifika da mevcut.
  Bildiğim kadarıyla önlisans kar blue card a basvuramiyordu bu konuda bilgilendirebilir misiniz acaba ?
  Teşekkür ederim

  1. Alya hanım merhaba,

   Mavi kart, yıllık alacağı brüt maaş üzerinden verilen bir oturum statüsüdür. İstisnalar mevcut, bu nedenle (2020 için) 43.056 Euro ve üzeri brüt maaş alan ön lisans mezunu kalifiye elemanlara da bu hak tanınıyor. 2021 için bu meblağ artırılacaktır.

   kolay gelsin

   1. Merhaba
    Berlin de 1 ay önce nitelikli meslek(endüstri mühendisi ve finans masterim var) elemanı olarak işe başladım,bu hafta içinde de mavi kart başvuru randevum var.Süresiz kontrat yapıldı,ilk 6 ay deneme
    Süresi var(probation period)
    Başka bir işe en erken ne zaman başvurabilirim?
    Mavi kartım ilk işyeri aracılığı ile çıktığı için iş değişikliğinde kart açısından bir sorun olur mu?
    Teşekkürler

    1. Merhaba Nadide Hanım,
     2 yıl içindeki iş değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız. Yeni işinizde de alacağınız brüt maaş mavi kart almak için yeterli ise mavi kart yeni iş yeri için de geçerli olur.

     Kolay gelsin

 13. Öncelikle merhabalar ben bu sene lise den inşaat teknolojisi bölümünden mezun olucam. Mezun olduğum gibi Almanya da çalışmak istiyorum. Bunun için neler gerekli bilgi verir misiniz rica etsem yani hangi dil seviyesi gerekli veya neler gerekli gitmem için gitmem de bir sorun çıkar mı şimdiden teşekkür ederim

 14. Merhabalar ben gerontoloji bölümü mezunuyum ama bölümümle ilgili denklik zorunlu mu değil mi hiçbir bilgiye ulaşamadım. Almanya’da denklik danışmanlık merkezlerine attığım maillere gelen cevaplar farklı oldu kimi yaşlı bakıcı olarak denklige başvurabilirsiniz dedi kimi de sizin mesleğiniz düzenlenmemiş meslek, iş bulup çalışabilirsiniz ancak sertifika (zeugnisbewertung) almanız işverenlerin anlaması acisindan iyi olur dedi. İş deneyimim maalesef yok, su anda A2 seviyesindeyim geliştirmeye calisiyorum.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Tesekkurler

  1. Merhaba Meryem hanım,

   Sizin sorunuzu araştırdığım için geç cevaplıyorum.
   Gerontolog olarak yönetici konumunda çalışmak isterseniz denklik zorunlu değil. Ama burada iş bulma problemi söz konusu. Daha çok o kurumda çalışmış olanlardan seçiliyor yöneticiler.
   Ama hasta yaşlı bakım uzmanı olarak çalışmanız durumunda denklik ve B2 düzeyinde Almanca zorunlu. Denklik sonucunda ek eğitimler alıp almayacağınız tarafınıza bildirilecektir. Ona göre de bu eksikleri Almanya’da tamamlama şansınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 15. Merhaba
  bilisim personeliyim ve 10 yilli tecrubem var. cok uluslu sirketlerde calistim ve hali hazirda calisiyorum. ingilizce seviyem yeterli olur diye dusunuyorum. evliyim 3 yasinda 1 cocugum var. esim turkce edebiyat ogretmeni yanliz yabanci dili yok. yurt disinda calismayi hep istemisimdir. mavi kart ile nasil bir yol izleyebilirim. desteginizi rica ederim.

  1. Ahmet bey merhaba,
   Asıl iş arama ve iş sözleşmesine ulaşmak gerekiyor. Çünkü iş sözleşmesiyle size verilecek olan yıllık brüt maaşınız mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. Yani mavi kart, yabancılar dairesi tarafından oturma izni verilirken oturma statünüzü belirleyecek olan sonuçtur.
   Bu nedenle öncelikle iş sözleşmesi için girişimlerde bulunmanızı tavsiye ediyorum. İş bulmanız durumunda iş sözleşmesi ve diğer vize evrakları ile vizeye başvurabilirsiniz.
   Sizin eğitim durumunuzu bilemediğimden iki seçenekli vize evrak listesi göndereceğim. Ama bilişim uzmanları için Almanca bilmek zorunlu değil. (İşvereniniz Almanca talep etmiyorsa)

   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307092/75139d05001f06a6961c01b7c181d639/11f-blaue-karte-data.pdf
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307114/9743c3f816fa7a8508804cff412e188a/24f-it-fachkraft-mit-berufserfahrung-data.pdf

   Eşiniz sizin yanınıza aile birleşimi ile gelip denklik ve Almanca konularını orada halledebilir. Ya da zaman kaybını önlemek için bu süreçte Almanca öğrenebilir. Almanya’daki özellikle Almanca öğrenme sürecini kısaltabilir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 16. Merhaba,
  Ben 42 yaşındayım ve Açık Öğretim Lisesi Mezunuyum.
  Bilgisayar Programcılığı üzerine (MEB onaylı) 2 yıllık bir kurs eğitimi aldım. Grafik Tasarım alanında 2-3 yıllık tecrübem var.
  Ayrıca özel kurslardan kısa süreli Grafik tasarım (birkaç aylık) ve web Developer (7 aylık) eğitimleri aldım.
  Kurs sertifikalarım var.
  B1 seviyesinde İngilizcem var. Ayrıca evden online Almanca öğreniyorum. Şuan A2 seviyesindeyim.
  Ben Almanya’ya iş arama vizesi ile gelip (imkan olursa) bana tanınan ilk 6 ayda Almanca seviyemi B1-B2 yaparsam, orada aldığım eğitimlerle ilgili daha kapsamlı bir eğitim alabilir miyim? Uzman bir tasarımcı olmak istiyorum. Mesleki eğitim için yaş sınırı var (25 yaş altı) benim durumumda biri için başka yol var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,

  1. Merhaba Meral hanım,

   2 yıllık MEB onaylı sertifikanızın denkliği yapılabilir mi ona bakmak gerekecek. Bizimle iletişime geçerseniz sevinirim. Ayrıntıları öğrenip ona göre araştırma yapalım.
   Deneyiminizin ve İngilizce bilginizin olması iş arama konusunda avantaj.
   Ancak pandemiden dolayı iş arama vizesi askıya alınmış durumda. Ayrıca iş arama vizesi için Almanca ya da İngilizce dil sertifikalar ve denklik sonucu istenir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 17. Merhaba. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi Lisans mezunuyum ve bay bayan kuaför ustalık belgesi ve ingilizce transkript belgelerim var . Şuan Almanca kursuna gidiyorum . Amacim Almanca b2seviyesine kadar dil öğrenmek. Bir yandan da güzellik uzmani bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Almanya’da yaşamak için her türlü yolu buraya kadar okuyup vakit ayriyan sizlere soruyorum. İlginize teşekkürler yorumlarınızi bekliyorum .

  1. Merhaba Mesut bey,
   Güzellik uzmanlığı eğitiminiz kaç yıl sürecek ve bu eğitimi nerede alıyorsunuz? Bunları detaylı bir şeklide bilebilirsek size daha çok yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
   Almanca öğrenmeye başlamanız çok iyi; bu alanda çalışmak istiyorsanız B2 gerekli bir seviye.

   0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba melek hanım
   4 yillik biyoloji mezunuyum.45 yaşındayım.16 yıllık sınıf öğretmeniyim.a1 almancam var.Almanyada çalışmak ve yaşamak için nasıl bir yol izlemeliyim.

   1. Merhaba İlker Bey,

    Almanya’dda öğretmen olarak çalışabilmeniz için eğitim fakültesi çıkışlı olmanız gerekir.
    Eğer eğitim çıkışlıysanız denklik yaptırmak, C2 düzeyinde Almanca bilmek ve bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız var.
    Aksi takdirde biyolog olarak çalışabilirsiniz. Bu durumda en B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz gerekir. İş deneyimi iş bulma konusunda tercih nedeni olur diye düşünüyorum.

    Kolay gelsin

 18. Öncelikle merhabalar , eşim metalurji ve malzeme mühendisliğinden mezun , ancak üniversitesinin denkliği yok , https://anabin.kmk.org/ adresinden kontrol ettik ,https://www.make-it-in-germany.com/ sitesinden iş bakarken Metallbauer (Metal işçisi) olarak bir iş bulduk ve şartları üniversite mezunu istememektedir, min ortaokul bitirme belgesi istemektedir , ve yetiştirmek üzere eleman arandığı bildirilmektedir . Sizce bu iş yeri , çalışma izni ve çalışma vizesi konusun da yardımcı olabilir mi ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık , Sağlıcakla kalın iyi günler dilerim .

  1. Nihal hanım merhaba,

   İş yasasına göre Almanya’dan gelecek olan kalifiye elemanların eğitimli yani diplomalı olması gerekiyor. Bazı istisnalar var.
   Ama yetiştirmek üzere denildiğine göre meslek eğitimi olabilir.
   Ayrıntıları bilmeden , ilanı görmeden doğru yönlendirme yapmak istemem. Daha fazla veriye ihtiyaç var.

   0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

   1. melek hanım

    merhaba,
    kimyager im – almanya ya gelmek için

    mavi kart a başvurmak istiyorum, ilk adımda iş bulup iş veren ile irtibata mı geçmek gerekiyor?

    ve sonra mavi kart a başvuruyoruz

    1. Merhaba Selim Bey,
     Almanca öğrenmenizi ve diplomanıza uygun bir iş bulmanızı öneririm.
     Yıllık brüt maaş miktarınız mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecektir. Dolayısıyla önce iş bulmak gerek.

     Kolay gelsin

    2. Merhaba ben normalde meslek lisesi mezunuyum bi tanıdık vesilesi ile almanyadan bi firma beni bi işe yerleştircek ne işi olduğunu bilmiyorum tanıdığım orda market müdürü ben ilk etapda firmanın beni yerleştirdiği yerde 6 ay çalısıp sonrasında tanıdığımın marketinde işe başlayabiliyormuyum buna izin veriliyormu ve sonrasında eşimide yanıma alabiliyormuyım

     1. Furkan Bey,

      Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi alıp gidebilirsiniz.

      Kolay gelsin

 19. İyi akşamlar melek hanım türkiyede berber işletiyorum kalfalık ustalık ve usta öğreticilik belgem var açık lise mezunuyum almanyada bi akrabamın 3 tane berberi var evliyim 1 yaşında oğlum var B1 dil belgesi altıktan sonra akrabamın yanında çalışabilirmiyim? Eşim ve oğlumuda kendimle götürmem mümkünmüdür ve bu denklemin ne olduğunu anlamadım ne yapacağımı söylerseniz çok sevinirim saygılarımlar

  1. Mehmet bey merhaba,
   Belgelerinizin denkliği gerekebilir. Bu konuda sizi çalıştıracak olan işvereninizin aktif olması ve bu süreci Almanya’da başlatması gerekmekte. Yaşadığı eyalette sizin için denklik zorunlu olup olmadığını öğrenmeli ve sizin göndereceğiniz belgelerin denkliğini yaptırmalı. Dil konusunda hazır olduğunuzda iş sözleşmesi hazırlayarak Federal İş Ajansı’na gidip sizi çalıştırabilmek için onay alması gerekir. Siz de denklik, iş sözleşmesi, onay ve diğer vize evrakları ile beraber vizeye başvurabilirsiniz. Daha sonra eşiniz ve çocuğunuz aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelebilir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba iyi aksamalar. Çukurova tıp fakültesi 6. Sınıf tıp öğrencisiyim mezun olduktan sorna mumkunse burda çalışmadan direk Almanya’ya gitmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerek. Ve mavi kart için ne yapmaliyim

  1. Merhaba,
   Öncelikle en az B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Mezun olduktan sonra da mutlaka denklik yaptırmanızı. İş sözleşmesi sizin mavi kart alıp almayacağınızı belirleyecek. Yıllık brüt maaşa göre veriliyor mavi kart.

   Kolay gelsin

 21. Merhaba ben hem meslek lisesi inşaat bölümü mezunuyum hem de önlisans inşaat teknikerliği ve önlisans iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum almanyaya gitmek istiyorum diplomam avrupada geçerli ama benim merak ettiğim şey belli bir seviye almanca öğrenirsem bu sürecin maliyeti ne kadar olur yani gidene kadar cebimden ne kadar çıkar merak ediyorum

  1. Merhaba Emre bey,
   En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekecek. Bunun maliyetini bilemiyorum. (İşveren Türk olursa A2 düzeyinde de gitmeniz mümkün)
   Ama meslek lisesi ya da ön lisans diplomalarının denkliği yaklaşık olarak 600 Euro, tercüme ve tasdikler bunun dışında. Onlar duruma göre değişir tabii ki.
   Sadece denklik için 600 Euro diyebilirim.

   Kolay gelsin

 22. Merhabalar. Ben Betül. Lisede sağlık meslek tibbi sekreterlik ve dokümantasyon mezunuyum. Unıversitede onlısans sac bakım ve güzellik hizmetleri mezunuyum. Almanya’da birçok akrabam var fakat kendim orada çalışmak istiyorum. Nasıl bir yol izleyerek en kısa sürede oraya gidiş sağlayabilirim. Yaşım 22 .

   1. Betül hanım,
    Bu belgeyle burada iş yeri açma izniniz var, Almanya’da yetkili kurumlardan izin almanız gerekir, bunun için de belli bir süre Almanya’da yaşamış, uyum sağlamış olmanız beklenir.

    Kolay gelsin

  1. Betül hanım merhaba,
   Sağlık meslek lisesinin denkliği ne yazık ki yapılamıyor, çünkü içerik olarak yeterli değil.
   Ön lisans diplomanızla gitme şansınız var ama bu uzun soluklu bir süreç. Hazırlanmadan bir iş sözleşmesi bulmanız çok zor.
   Çalışmak istediğiniz eyalette denklik şartı olup olmadığını araştırmak gerekir. Eğer denklik isteniyorsa tecrübelerinizle yani referans mektuplarınızla başvurup denklik almanız gerekir. Ayrıca en B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemeniz de gerekebilir. Bu durumda iş sözleşmeniz, gerekiyorsa Federal İş Ajansı’ndan onay, denklik sonucu ve vize için gereken diğer evraklarla vizeye başvurduğunuzda kabul edilmesi yani vize verilmesi durumunda gidip çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım tekrardan merhaba
    Peki orada mezun olduğum bölüm üzerine eğitim almak istesem o şekilde gidebilir miyim nasıl yapabilirim bunu

    1. Merhaba Betül hanım,

     Bizi arayabilir misiniz?
     Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

     Görüşmek üzere

 23. Merhabalar, ben Eray, Sakarya Üniversitesi’ nden mezun Metalurji ve Malzeme Mühendisiyim, aynı zaman Uluşlararası Kaynak Mühendisiyim (IWE) -GSI SLV München (Uluslararası geçerli bir diploma), ve ayrıca yeşil pasaport sahibiyim, kendi mesleğim ile ilgili olarak, 12 yıllık tecrübem bulunuyor, iş bulmak için hangi yolu izlemem gerekir, ve şansım nedir? ayrıca Almanya’ da iş bulmak için hangi seviyede Dil bilmem gerekiyor?
  Şimdiden Teşekkürler.

 24. öncelikle merhabalar ben almanyada mesleğim üzerine çalışmak istiyorum önlisans mezunuyum bölümüm sıhhı tesisat doğalgaz bölümü şuan özel şirketde malzeme analizleri laboratuvarı beton bölümünde çalışıyorum birde mobilya ve plastik doğrama üzerinde tecrübem vardır,almancam çok zayıf acaba almanyada çaılşma şansım varmıdır yaşım 27 iyi günler diliyorum 0544 283 0287

  1. Merhaba Ramazan bey,

   Bizi arayabilir misiniz? Sizin denklik yaptırmanız ve en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekiyor.
   Denkli için sizi yönlendirebilirim.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Kolay gelsin

 25. Merhaba, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans mezunuyum. Lisede Almanca eğitim aldım, şu an da geliştirmeye çalışıyorum. Almanya’da çalışma şansım var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. Aslı hanım merhaba,
   Eğitim bölümlerinin denkliği zorunlu. Yoksa Almanya’da çalışma şansınız yok.
   Bizi arayabilir misiniz? Ayrıntıları fazla.
   Gerekli bilgiyi verir. yönlendirme yaparız.

   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar. Çocuk Gelişimi bölümü sağlık bilimleri fakültesine bağlı. Şu anda eğitim araştırma hastanesinde çalışıyorum. Almanya’da hangi lisans alanına denk geliyor ve hangi alanlarda çalısıyorlar bilmiyorum. Yüksek lisans amaçlı da gidebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Merhaba Aylin Hanım,

     Çalışma amaçlı gidebilmek için B2 düzeyinde Almanca bilmek ve denklik yaptırmak gerek. Master için de bir okuldan B1 ile şartlı kabul almak gerek.

     Bilginiz olsun

    1. Merhaba Gülbahar Hanım,

     Denklik yaptırma hakkınız var. Sonuca göre de ek eğitimi almanız gerekebilir. Denklikte mesleki tecrübe de değerlendirilir. 3 yıllık bir deneyim denklik açısından avantaj olur. En az B2 tercihen C1 düzeyinde Almanca istenir. Bu şartlarda diplomaya uygun iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız olur.

     Kolay gelsin

 26. Merhaba; Ben Almanya’ya yüksek lisans veya dil okulu vizesi ile gitsem.Almancayı Almanyada iken B1 seviyesine getirip, yüksek lisansı yarıda bırakıp, iş bulsam Türkiye’ye dönmeden vizemi çalışma vizesine çevirtebilir miyim ?

  1. Merhaba Onur bey,
   Size verilecek olan oturum eğitim için verilen oturumdur. Ancak okulu bitirip diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda uzatılır. Ama B2 seviyesinde Almanca ile meslek eğitimine başlarsanız yani meslek eğitimi yapacağınız bir eğitim sözleşmesi elde edebilirdeniz oturum statüsünü meslek eğitimi olarak değiştirebilirsiniz. Bu durumda eğitim görürken maaş da alacağınız için giderlerinizi de karşılayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 27. Merhaba , Ben mesleki açık lise tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanında okuyorum . Okulu bitirip Almanya’da çalışmak istiyorum . Okulu bitirdiğim gibi Almanya’ya gelebilir miyim?

  1. Merhaba,

   İş bulmada tecrübe önemli bir faktör. O nedenle burada en az 2 yıl tecrübe edinmenizi, en B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

   Kolay gelsin

 28. Melek Hanım merhaba. Adım Merve. Ben 4 yıllık Iç mimarlık mezunuyum (2019) aynı zamanda da bu sene (2021 de) mimarlık bölümünden de mezun olacağım. Fakülteyi birincilikle bitirdim. Goethe Kurusna devam ediyorum kısmetse B1 sertifikasını Haziran’da alacağım. Benim arastirmama göre iç mimarlık ve mimarliklar için “mimarlık odalarında” denklik yaptırılıyor. Sorum şu: Düşündüğüm eyaletin odasına başvurduğunda 4 yıllık mimarlık ve ayrıca 4 yıllık Iç mimalrik bölümü mezunu olarak diplomalarımın denklik şansı nedir? Bir fikriniz var mı?
  Bu durumda olan biri başvuru yaptı ve sonuçlandı mi anlamında soruyorum. Ayrıca 4 yıllık Grafik Bölümü Anadolu Meslek Lisesi mezunuyum. Bu durumda Almanya da iş bulmam mümkün mü? Daha meslek hayatına baslamamamizdam dolayı 3 yıllık mesleki tecrübe için bir istisna var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merve Hanım merhaba,

   Mimar ya da iç mimar olarak ilk etapta denklik yaptırmanız zorunlu değil. Denklik yaptırmadan da iş bulmanız durumunda çalışma amacıyla vize alıp gidebilirsiniz. Sizin üniversitenizden ve bölümünüzden daha önce denklik yaptıran biri yoksa eş değerlilik tespiti almanız gerekebilir.
   Teknik alanlarda denklik ilk başlarda zorunlu değil. (Meslek lisesi ve ön lisans mezunları hariç) Almanya’da birkaç yıl deneyim dindikten sonra denklik yaptırmanızı öneririm. İlk başlarda denklik yaptırmanız iş bulma konusunda yüksek kalifikasyon nedeniyle zorluk yaşamanıza neden olabilir.
   Hangi alanda tecrübeniz çok ve hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alanda iş aramak ve sonrasında denklik yaptırmak avantajlı. Tecrübe iş bulma konusunda önemli tabii ki.
   Hangi üniversiteden mezun olduğunuzu bilmiyorum o nedenle denklik sonucu konusunda kesin bir yargıda bulunamam.

   Kolay gelsin

 29. Selamlar denkliği olmayan bir lisans mezunu denkliği olan normal lise diplaması ile mavi kart alabilme imkanı varmı .Almanyada şirket kurup müdür konumunda ve gerekli brüt maaşı sağlıyor ise .

  1. Merhaba Yasin bey,
   Mavi kart Eu sadece üniversite mezunlarına verilen ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. İstisnalar mevcut ama normal lise mezuniyeti size bir meslek unvanı vermiyor. Bu nedenle ancak bir alandaki uzmanlığınız size avantaj sağlayabilir. Daha önce müdürlük konusunda tecrübeleriniz varsa şirket kurup gitme şansınız olabilir. Bu konular tamamen bireysel değerlendiriliyor. O nedenle kesin bir şey söylemek zor. Bu konudaki takdir yetkisi tamamen size oturum izni verecek olan yabancılar dairesine ait.

   Kolay gelsin

 30. Merhabalar,

  Almanya’da çalışma olanakları ve nasıl iş başvurusu yapılır gibi sorularıma yanıt ararken sayfanıza denk geldim.
  Ben Ankara Üniversitesi Fizik Müh. mezunuyum. 5 yıldır alanında dünyaca bilinen bir Alman şirketinde mühendis olarak çalışıyorum. Profesyonel düzeyde İngilizcem var ve Almancamı ilerletmeye çalışıyorum (henüz A2 seviyesindeyim).
  Almanya’da iş bulabilmek için neler yapmam gerekiyor?
  Corona donemi oldukça etkiledi, iş alımlarında artış ya da azalma oldu mu? İş başvurularında nelere dikkat edilirse kabul alma olasılığı artar?

  Bunun dışında avazı yerlerde part time iş ile başlayıp profesyonel veya full time a geçiş söz konusu olduğu yazıyor. Bu tam olarak ne demektir?

  1. Ayşe Hanım merhaba,
   Sorularınız epey uzun cevap gerektiriyor. Bizi arayabilir misiniz?
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Görüşmek üzere

 31. Merhabalar. Meslek lisesi metal işleri bölümü mezunuyum.12 yıllık iş tecrübem ve A1 seviyesinde almancam var.İs arama vizesi ne mi yoksa mavi karta mi başvurmalıyım.tavsiyeleriniz nelerdir. Tskr ederim şimdiden

  1. Hasan Bey merhaba,
   Öncelikle meslek lisesi mezunu olduğunuz için mutlaka denklik yaptırmanız gerekmekte. bunun için bizimle iletişime geçerseniz sizi yönlendirebiliriz.
   İş arama vizesi için denklik sonucu, en az B1 düzeyinde Almanca sertifikası ve Almanya’da iş aradığınız belgelemeniz; bir kaç iş görüşme talebi ya da görüşme daveti ile iş aradığınızı belgelemeniz gerekir.
   Mavi kart, yıllık aldığınız brüt maaşa istinaden verilen ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. Ancak bir iş sözleşmesi almanız ve bu işten de yıllık en az brüt anlamda 44.304 € almanız durumunda çalışma vizesi alarak Almanya’ya gidersiniz. Oturum izni için yabancılar dairesi yıllık mavi kart için gereken limitin iş sözleşmenizde yamasa durumunda size mavi kart statüsünde oturum izni verilir.

   Kolay gelsin

 32. Merhaba Melek Hanım,
  Tesadüfen karşılaştığım sitenizde tüm sorulara cevap vermiş olduğunuzu gördüm. Öncelikle bu tavrınızdan ötürü teşekkür etmek isterim. 2019 da Almanya’da doğup büyümüş ancak Türk vatandaşlığını seçmiş biri ile evlendim. Aile birleşimi için A1 belgesi aldım. Bir yıl evli kaldım, pandemi sürecinden dolayı vize süreci uzadı . Başvurular açıldığında ise bir yılın sonunda eşimden boşandım ve gidemedim. Biyoloji mezunuyum 40 yaşındayım ve önceki evliliğimden bir kızım var. Ancak alanımda belgeleyebileceğim iş tecrübem yok. Kızımla nasıl Almanya’ya gidebilirim?
  Çok teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Evrim Hanım merhaba
   Teşekkür ederim değerli yorumunuz için.
   Öncelikle tecrübe edinmenizi ve Amanca öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da tecrübe önem taşır. 27 Mart tarihinde İstanbul Goethe Enstitüsü iş birliğiyle çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek isteyenlerin izlemesi gereken adımlar ve yerine getirmesi gereken şartları, iş arama, denklik gibi konuları ayrıntılı ele alacağımız bir online seminerimiz olacak. Seminer tarihinden yaklaşık bir hafta önce web sayfamızdan seminer duyurusunu yapıyoruz. Site üzerinden kayıt yaptırarak seminere katılabilirseniz sizin için yararlı olacağınız düşünüyorum.

   Sonrasında sorularınız olursa bize ulaşabilirseniz yardımcı oluruz.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba. Sosyal hizmet önlisans mezunuyum. Şuanda lisans tamamlıyorum. Normalde 4. Senem bitti fakat dikey geçiş yaptığım için ekstra derslerim kaldı. Bu sene okulum bitiyor. Önlisans diplomam ile yaşlı bakım alanında çalışma hakkım olur mu yoksa lisans mı tamamlamam gerekiyor. Mersin üniversitesi önlisans sosyal hizmet mezunuyum. Yardımcı olursanız ona göre yol izleyeceğim

    1. Merhaba Meliz Hanım,

     Yaşlı bakım alanında çalışabilmeniz için ilgili bölümle ilgili bir diplomanız olmanız gerek.

     Diplomanızla ancak kendi alanınızda çalışma olanağınız var.

     Bilginiz olsun

 33. Diyelim ki is arama vizesi ile almanya ya gittim is bulup çalışıyorum. Eşimi ve çocukları da A1 almancaları olmadan da almanyaya goturebilirmiyim. Yada bunun farklı yöntemleri var mı. Cocukların yaşları 13 ve 17. Tskr ediyorum verdiğiniz bilgiler için.

  1. Hasan Bey merhaba,
   Pandemi nedeniyle şimdilerde iş arama vizesi işlem görmüyor.
   İş bulup çalışmanız durumunda mavi kart almaya hak kazandıysanız (yıllık brüt maaş en az 44.304 € olursa) eşiniz A 1 düzeyinde Almanca öğrenmek durumunda değil. (Mavi kart alamamanız durumunda eşiniz A1 düzeyinde Almanca sertifikası göstermek durumunda.) 13 yaşındaki çocuğunuz içinde dil zorunluluğu yok. Fakat 17 yaşındaki çocuğunuzdan C1 düzeyinde Amanca isteyebilirler. 18 yaşından gün aldığında da aile birleşimi yapma hakkı erişkin statüsünde olacağı için olamayacak.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar, lisans mezunu ve 10 yıl tecrubeli yogun bakim hemsiresiyim. B2 duzey almancayi halledip,is teklifi alırsam, esim (oda A2 duzey )ve 8 yas kızım benimle hemen gelebilir mi?yoksa 3 aylık bodromu istiyorlar

    1. Merhaba,
     Aileniz de sizine birlikte gelebilir. Vizeye birlikte başvuru yapma hakkınız var. Maaşınızın yeterli olmaması durumunda diğer aile bireyleri için bloke hesap açabilirsiniz.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba bizde eşimle gitmek istiyoruz bize bir çalışma isteği geldi Almanya’dan eşimle birlikte gitmek istiyorum bebeğim 1 yaşında bizimde birlikte vize başvuru hakkımız varmı eşim yüksek okul mezunu bilgisayar programcısı 2 yıllık ama dünya çapında gecerli dekorasyon sertifikası var 7yıldır bu işi yapıyor ve işimizde resmi bir iş kendimize ait tamamen eşim belgesinden yararlanıp bizide beraberinde götürme şansı varmı yoksa da bizi nekadar süre içinde yanına ala bilir

     2. Merhaba Meryem Hanım,

      Eşiniz yüksek okul yani ön lisans diploması üzerinden iş bulup vize alabilir. Denklik yaptırmak zorunda. Eşiniz vize aldıktan sonra ya da birlikte aile birleşimi vize başvurusu yapabilirsiniz.

      Kolay gelsin

 34. Merhabalar
  . Ben turkiyede ingilizce ögretmeni olarak gorev yapmaktayim. Almanya da çalısmak istiyorum ancak ögretmen olarak degil. Biraz arastirma yaptim ve mesleki okullarin almanya ‘da okunabilecegini ancak iyi bir almancaya sahip olmam gerektiğini öğrendim. Benim bu durumda 3 sorum var.
  Ben lisans mezunuyum ve orda mesleki bir okula gidip buna kabul edilmem mümkün müdur? Mumkunse staj egitimi alinabilecek ne gibi alanlar mevcuttur? Biraz arastirdim ve hemşireligi gordum ama ben egitim fakultesinden mezun oldugum için kabul edilme olasılığim nedir bilemedim.
  Bunun dısinda zayif bir ihtimal olsa da şunu da sormak istoyorum orda kendi alanimda yuksek lisans yaptigim takdirde ogretmenlik yapmam mümkün müdur?
  Soruma cevap verirsenin cok sevinirim tesekkur ederim 🙂

  1. Merhaba Elif Hanım,
   Almanya’da öğretmen olarak çalışabilmek için denklik yaptırmak ve C2 düzeyinde Almanca bilmek gerekir. Ayrıca çoğu eyalette de öğretmenlerde 2. bir branş istenir.
   Sorularınıza gelecek olursak:
   Özellikle eleman açığı fazla olan alanlarda meslek eğitimi yapma şansınız vardır. Alandan eğitim almanız gerekmiyor. B2 düzeyinde Almanca düzeyine sahip olmanız istenir. Eğitim almak istediğiniz alanla ilgilenmeniz ve bu alanda eğitim almak istediğinize vize bölümünü ikna etmeniz gerekiyor. Tabii öncesinde meslek eğitimi yapmak için bir işverenden meslek eğitimi sözleşmesi almanız gerekiyor. Sağlık alanında açık var.
   Yüksek lisans sonrasında alanınızda çalışma şansınız var ama öğretmenlik için yine de denklik yaptırmak ve C2 düzeyinde Almanca bilmek lazım. Bu konuda DAAD ile iletişime geçebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 35. Melek Hanım merhabalar,

  Sitenize uzunca bir ileti yolladım ama Almanya’da çalışmak, mavi kart ve meslek eğitimi ile ilgili sorularımı size sormayı, önerilerinizi dinlemeyi çok isterim. Sizi arayabilmem mümkün mü?
  Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

  1. Sena Hanım merhaba,
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 36. Merhabalar, 10 yıldır bir devlet dairesinde halen aktif makam şoförü olarak görev yapmaktayım. B1 seviyesinde İngilizce ve A2 seviyesinde Rusçam var İşimle iligili 5 tane sertifikam mevcut (1- VİP sürüş teknekleri, 2- İleri sürüş teknikleri 3- Güvenli sürüş teknikleri 4- Anti terör sürüş teknikleri 5- Olumsuz doğa koşulları sürüş teknikleri sertifikaları ) , Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi bölümü ve Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunuyum. Almanya da çalışabilir miyim? Bununla ilgili ne yapmam gerekir.

  1. Merhaba Arda Bey,
   Öncelikle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekiyor. Mesleğinize, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma şansınız var diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek Hanım,
    İsmim Ayhan , Anadolu lisesi sosyal bilimler lise mezunuyum. Almanca A2 bilgisine sahibim halende dil üzerinde calismaktayim. Meslek olarak Şuan güvenlik görevlisiyim. İş arama vizesiyle gitmem mümkünmü.. güvenlik görevlisi olarak denklik basvurusu yapsam onaylanır mi.

    1. Ayhan Bey,

     B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve meslek eğitimi yapmak üzere vize alıp gitmenizi öneririm.

     Bilginiz olsun

 37. Merhaba, 2017 Selçuk üniversitesi elektrik elektronik mühendisi bölümü mezunuyum iş. Deneyimim yok b1 düzeyinde İngilizcem var Almanca hiç bilmiyorum ve Almanyada çalışmak istiyorum bu şartlarda çalışabilirmiyim bluecard başvurusunda bulunabilirmiyim? Kuzenlerim Almanyada çalışıyor yemek sektöründe çalışıyorlar onlar yardımcı olabilirlermi bu konuda? Teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Bey merhaba,
   Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da iş deneyimi istenir. Bilginiz olsun.
   Dediğiniz şartlarda çalışmak pek mümkün değil. Sizin alanınızda en az B1 düzeyinde Almanca ve en az 2 yıllık deneyim iş bulma şansınızı artırır.
   Blaue Karte EU, iş sözleşmenizdeki yıllık brüt maaşa göre verilen bir oturum statüsüdür. Bunun da alt limiti 44.304 €’dur.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş alanında çalışabilirsiniz. Kuzenleriniz belki kendi alanınızda iş bulma konusunda yardımcı olabilirler.

   Kolay gelsin

 38. İyi günler ben düz lise mezunuyum ve Almanya’da hasta ve yaşlı bakımı olarak calisabilirmiyim Türkiye’de aldığım sertifikalarim var yurt dışında geçerliliği olan ve apostilleri yapıldı A2 seviyesinde almancam var

  1. Sevgi Hanım merhaba,
   Sertifikalarla ne yazık ki Almanya’da çalışma şansınız yok. Almanya’da bu alanda meslek eğitimi yaparsanız orada kalma şansınız olur. Bunun için en az B2 düzeyinde Amanca bilmeniz ve eğitimi için bir kurumdan meslek eğitimi sözleşmesi edinmeniz durumunda diğer vize evraklarıyla beraber vizeye başvurabilirsiniz. Vize almanız durumunda meslek eğitimi için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba 2018 yılında meslek lisesi Hasta ve yaşlı bakımı bölümünden mezun oldum. Önlisans Ameliyathane hizmetleri bölümünden mezun oldum. Bu bölümler için denklik alma ve iş bulma olasılığım nedir?

  1. Merhaba Eylem Hanım,

   Denklik için bize ulaşabilir misiniz? Sizi yönlendireyim. Değerlendirme sonucunda ancak kesin bir şey söylemek mümkün olacaktır.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 40. Merhaba Melek hanım. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Benim Önlisans Makine Resim Konstrüksiyon diplomam var. Aynı zamanda Anadolu üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. Önlisans’ta mezun olduğum bölümle ilgili stajlar dışında herhangi bir tecrübem yok. Farklı sektörde çalışıyorum. 40 yaşındayım. Çok az derecede Almanca bilgim var. Almanya ya gitme konusunda şansım nedir? Nasıl bir yol takip etmem gerekiyor? Teşekkür ederim.

  1. Kamil Bey merhaba,
   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz. Lisans bölümü üzerinden gitme durumununsa denklik gerekmez ama ön lisans diploması üzerinden gitmeniz durumunda denklik ve tecrübe istenir. Ayrıca her iki durumunda da en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekiyor.
   Hangi meslek üzerinden gidecekseniz onunla ilgili denklik gerekiyorsa denkliği başlatmak ve bir an önce Almanca öğrenmekte yarar var. İş görüşmesi yapabilecek kadar Almanca öğrenmeniz durumunda iş başvurularına başlayabilirsiniz.
   Gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307104/273e210179143d7cf9b4ecc54defa6eb/19f-arbeiten-mit-vorabzustimmung-data.pdf

   Kolay gelsin

 41. Ben 4 yıllık Çocuk Gelişimi mezunuyum. Aynı zamanda okul öncesi öğretmeniyim. 1 yıl özel eğitim kurumunda çalıştım. B1 İngilizcem var. Amcam Avusturya’da teyzem ise Belçika’da yaşıyor. Acaba beni iş davetiyesiyle çocuklarının bakıcısı ya da buna benzer başka işler için yanına çağırabilirler mi? Dillerini iyice öğrendikten sonra orada sertika programlarına ya da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Böyle bi imkan var mı? Akrabalarım beni iş davetiyesiyle çağırabilirler mi?

  1. Cansu Hanım merhaba

   Avusturya ve Belçika yasalarını bilemiyorum. Ama akrabalarınız o ülkenin iş kurunda Au-pair konusu ile ilgili bilgi alabilirler ve ona göre de işlemlere başlayabilirler.

   Kolay gelsin

 42. Merhaba, ben bu yıl iç mimarlık bölümünden mezun oldum, şuan düzenli olarak almanca çalışıyorum ve dil sertifikasını alacağıma inanıyorum. Okuldan sonra bir Deneyimim yok malesef sadece 14. Haftalık staj deneyimim oldu ama öğrenciyken ve daha öncesinde kendi alanımda çok çalışma ve yerinde uygulamaya katılma fırsatım oldu bu konuda çok iyi referanslar sağlayabilirim. Bu durumda vize alma ve iş bulma şansım ne olur? Ayrıca şuan halihazırda Almanya’da alanım ile ilgili yakınlarımın bir şirketi mevcut bunun bana ne kadar faydası, durumuma etkisi olur? Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim. İyi günler.

  1. Merhaba Levent Bey,
   Alanınızla ilgili olduğu için yakınlarınızdan diplomanıza uygun iş tanımlı bir iş sözleşmesi olmanız durumunda vize alıp çalışma sansınız var. Akrabalarınız Arbeitsagentur içinde Arbeitgeberservice bölümü var. Oradan bilgi alabilirler.

   Kolay gelsin

 43. Laborant ve vet sağlık teknikeri ön lisans üniversite mezunuyum.Kendi iş alanım da sağlık sektöründe çalışmak veya farklı bir iş alanında çalışmak için Almanya’ya gitmek istiyorum konu be kart hakkında bilgi verebilecek bir kurum veya bu işi bilen birisi varsa iletişime geçebilir mi.
  Almanca A1-A2 sertifikam mevcuttur.İngilizce A1 sertifikam mevcut.

  1. Merhaba Orhan Bey,
   Sağlık alanındaki tüm branşlar için öncelikle denklik yaptırmak gerekmektedir. Ayrıca çalışabilmek için B2 Almanca sertifikası olması gerek.

   Kolay gelsin

 44. merhaba,
  Almanya’ya esimin suresiz is sozlesmesi firsati olan yeni is bulmasi sebebiyle tasinacagiz.
  – calisacagi is yeri vize ve calisma izni sureclerinin basvurularini yapiyorlar. Benim de calismayan ev hanimi olarak vizemi cikartacaklar. Mavi kart calismayan ese de cikiyor mu? mavi kart vize ile birlikte mi cikiyor ya da Almanya’ya gittigimizde mi alacagiz?

  calisma izni ve vize ciktiginda calismayan es maksimum ne kadar surede Almanya’ya giris yapmali ?

  1. Merve Hanım merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun.
   Mavi kart çalışmayan eşe çıkmaz. Siz eş durumundan aile birleşimi yapacaksınız. Eşiniz mavi kart alırsa sizden A1 sertifikası istenmez. Mavi kart, Almanya ‘da yabancılar dairesi tarafından iş sözleşmesindeki yıllık brüt maaş göz önünde bulundurularak verilen bir oturum statüsüdür. Dolayısıyla evet Almanya’da mavi kart alacaksınız. Bazı durumlarda vizeye de mavi kart aldığına dair bir ibare düşülüyor. Zaten vize işlemleriniz başlamış. Vize aynı anda çıkarda birlikte gidebilirsiniz

   Kolay gelsin

 45. Merhaba ben 2 yillik onlisans otomotiv teknolojisi mezunuyum. Yaklaşık 12 yildir guvenlik görevlisi olarak calisiyorum. Acaba Almanya’da mezun olduğum bölüm ile ilgili bir iş bulma imkanım var mı? Saygılarımla.

  1. İbrahim Bey merhaba,

   Kendi alanınızda en az 2 yıl deneyiminiz olması avantaj. Deneyim olmadan iş bulmak Almanya’da da kolay değil. Ancak bu alanda tanıdıklarınızın işletmeleri varsa ve size bir iş sözleşmesi sağlayabilirlerse gitme şansınız olabilir. Ayrıca mutlaka denklik yaptırmak ve en az B1 düzeyinde Almanca bilmek gerekmektedir.

   Kolay gelsin

   1. Merabalar
    Ben meslek lisesi elektrik ve elektronik bölümü mezunuyum iş yeri açma belgemde var şimdide tarih bölümü 2.sınıfım abimde almanya da yaşıyor oraya gitme ihtimalim nedir
    Teşekkur ederim

    1. Muhammed Bey,

     Meslek lisesi diplomanızın denkliğini yaptırmak gerek. Almanca öğrenmek ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

     Kolay gelsin

 46. Merhaba, eşimin Türkiye’deki bir bankanın Almanya şubesinde çalışma olasılığı var. Banka eşime üç yıllık çalışma izni çıkartıyor. Sonrasında ise Türkiye’ye dönmemiz gerekiyor. Bense özel sektörde 10 yılın üzerinde tecrübesi olan bir edebiyat öğretmeniyim. Benim Almanya’da öğretmen olarak çalışabilme şansım var mı ya da Almanya’da farklı bir sektörde çalışabilir miyim? Almancam yok denecek kadar az, İngilizce biliyorum. Yanıtlarınız için teşekkürler…

  1. Serhat Bey merhaba,
   Siz eş üzerinden aile birleşimi vizesine başvuracaksınız. Aile birleşimi vizesi almanız durumunda Almanya’da oturum ve çalışma izni de alırsınız. Dolayısıyla herhangi bir sektörde iş bulmanız durumunda çalışmanızın önünde bir engel yok. Öğretmen olarak çalışabilmenizin için denklik yaptırmak zorundasınız. Denklik çok büyük ihtimalle olmaz çünkü ebediyet öğretmenliğinin Almanya’da tam karşılığı yok. Türk edebiyatı ağırlık noktası olduğu için. Ayrıca öğretmenler Almanya’da iki branş bitirmek zorundalar ve C2 düzeyinde Almanca bildiklerini sertifikalandırmak durumundalar.

   Kolay gelsin

 47. Merhaba
  Fen Edebiyat Kimya bölümü mezunuyum ve okuduğum üniversite internet sitesinde + olarak çıkıyor.Kimyager olarak Almanya’ya mavi kartla gitme şansım var mı?

  İyi çalışmalar

  1. Merhaba Bayram Bey,

   Öncelikle diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi; gerekiyorsa Federal İş Ajansı’ndan çalışabilmeniz için onay, mesleğinizi yapabilecek düzeyde Almanca bilgisi gerekmekte. Bu iş nedeniyle yıllık alacağınız brüt maaş sizin mavi kart alıp alamayacağınızı belirler. 2021 yılı için de mavi kart alt limiti 44.305 €’dur.
   Bu şartları yerine getirmeniz durumunda çalışma vizesi alarak Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 48. Merhabalar

  Ben myo önlisans-bilgisayar programcılığı mezunuyum.Almanya’ya gitme iş bulma olasılığım ve istenen dil şartları nelerdir bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Emre Bey,

   En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmenizde yarar var. Ayrıca ön lisans mezunu olduğunuz için denklik yaptırmanız gerekmektedir.
   Tercihen iş sözleşmesi ile vize alıp gitmenizi öneririm. İş arama vizesi bu ara verilmiyor.

   Denklik için bize ulaşırsanız sizi yönlendirebiliriz.
   Evrak listesi için: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307104/273e210179143d7cf9b4ecc54defa6eb/19f-arbeiten-mit-vorabzustimmung-data.pdf

   Kolay gelsin

 49. Merhaba; Myo önlisans radyoterapi mezunuyum B1 düzeyinde İngilizcem var sağlık sektöründe iş arıyorum Almanya’da çalışmam için ne gibi şartlar gerekiyor sadece İngilizce bilmem yeterli mi teşekkürler

  1. Kübra Hanım merhaba,

   Alanınızda deneyimizin olması ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Amanca bilmeniz ve denklik yaptırmanız gerekmekte. Bu şartları sağlamanız durumunda iş sözleşmesi de ede edebilirseniz vize alıp Almanya’ya çalışmaya gidebilirsiniz. Büyük bir ihtimale tam denklik alamayacaksınız; yani kısmi denklik alırsınız, eksik olan kısım için telafi eğitimi almanız gerekiyor. Bunun için gerekli olan vize evraklarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307124/d208e10fdc8eef0fc74190b8bc437f25/29f-anpassungsmassnahmen–pruefung–data.pdf

   Kolay gelsin

   1. Ben almanyada Mcdolansta Rotasyon İşçisi iş sözleşmesi aldım sözleşme elime ulaştı.
    İdataya başvurdum gerekli evraklar listesinde dil belgesi yoktu fakat mesleki yeterlilik belgesi yazıyor fakat yapacağım iş vasıfsız bir iş nasıl meslek belgem olacakki, bir de dil belgesi yoktu dediğim gibi gerekli evrak listesinde sonradan istemezler değil mi?

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 50. Merhaba ön lisans Turizm ve Otelcilik ,ön lisans Bilgisayar Programcılığı ile lisans Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. 10 yıldır bir kamu kurumunda çalışıyorum ve şuan şef unvanında görev yapıyorum. Herhangi bir yabancı dil bilgim yok. Bu şartlarda Almanya da iş bulma ve Almanya’ya yerleşebilme olasılığım nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba,

   Bu şartlarda çalışma olanağınız ne yazık ki yok. Ancak en az B2 düzeyinde Amanca bilmeniz, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi elde etmeniz durumunda vize alıp girme şansınız olabilir.

   Kolay gelsin

 51. Merhaba, “Almanya’ya çalışmak için gelenler yanlarında eşlerini ve çocuklarını da getirebiliyor. ” demişsiniz. Yani ben Blue card a başvurdum diyelim kabul edildim de Türkiye den çalışmak için ilk giderken eşimi ve 2 ile 10 yaşındaki çocuklarımı götürebiliyor muyum? Yoksa ilk ben gidicem belli bir süreden sonra mı onları yanıma alabiliyorum. Cevap verebilirseniz çok memnun olurum

  1. Burcu Hanım,

   Maaşınız mavi kart almaya yetecek durumda ise eşiniz ve çocuğunuzla beraber vizeye başvurabilir, vize onaylandığında ise birlikte Almanya’ya gidebilirsiniz.

   İyi günler

 52. Merhaba ilk ve acil yardım ve diyaliz teknikerliği iki ön lisans diplomasına sahibim , ilk ve acil yardım 6 aylık özel sektör revir tecrübem var . Dil seviyem yok yeni başladım dil kursuna . Almanya’da çalışmak istiyorum bunun için dil seviyemin ne olması gerekiyor denklik işlemleri için nereye başvurmam gerekiyor? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim .. kolay gelsin

  1. Merhaba Tuba Hanım,
   Öncelikle daha fazla tecrübe edinmenizi tavsiye ediyorum. Denklik esnasında daha fazla tecrübe olması ön lisans mezunları için çok önemli. Sizin sağlık alanında çalışabilmeniz için B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve denklik yaptırmanız gerekiyor.
   Denklik sadece bir yerden yapılmıyor. Hangi şehir ya da eyalette çalışmak istediğiniz önemli. B1 düzeyinde Almanca öğrenmeye başladığınızda bizimle iletişime geçin, denklik için sizi memnuniyetle yönlendiririz.

   Kolay gelsin

 53. Merhaba önlisans Tıbbi laboratuvar teknikeriyim(Laborant) 3 senedir kamuda çalışıyorum nişanlımda 5 senelik hemşire Almancamız yok a2 İngilizcemiz var Almanya’da oturum izni almamız için nasıl bir yol izlememiz lazım?

  1. Merhaba Emin Bey,

   Sağlık çalışanı olarak B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekmekte. Ayrıca önceden denklik yaptırmak lazım. B1 düzeyinde Almanca öğrenmeye başladığınızda bizimle iletişime geçerseniz denklik için sizi memnuniyetle yönlendirebiliriz.

   Kolay gelsin

 54. Merhabalar kendim sosyoloji ve yandal felsefe bölümünü bitirdim diplomamın denkliği var MEB onaylı pdr sertifikam var rehber öğretmen olarak çalışmaktayım İngilizce bilmekteyim almanca yok Blue karta başvuru yapabilirmiyim yada nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba Gülşah Hanım,

   Almanca bilmeden mavi kart alma ve Almanya’da çalışma şansınız ne yazık ki yok. Meb onaylı sertifikayla Almanya’da öğretmenlik yapmak da mümkün değil.
   Öğretmenlik için C2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve mutlaka denklik yaptırmanız gerekir.
   Diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda bu işten kazanacağınız yıllık brüt maaş sizin mavi kart alıp alamayacağınızı belirler. 2021 için mavi kart alt limiti 44.305 €’dur

   Sorularınız olursa 0549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 55. Merhaba
  4 yıllık iktisat mezunuyum 4 yıllık muhasebe tecrübem var almanya muhasebe mevzuatı Türkiye’nin ki ile bir çok benzerlik göstermekte bu mesleği orda yürüyebilirmiyim iş olanakları nedir sizce ve izin almak için yeterli kriterleri sağlıyor muyum teşekkürler

  1. Merhaba Hakan Bey,
   İş ilanlarına baktığımda muhasebe alanında çok fazla eleman aranıyor. Tabii bu sizin bu alanda hemen iş bulabileceğiniz anlamına gelmiyor. Açıkçası iş ilanlarının ayrıntılarını incelemek ve alanda şansınız olup olmadığına bakmak gerekir. Lisans mezunu olduğunuz için denklik gerekmez diye düşünüyorum. Muhasebe alanında deneyiminiz var B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi ile Almanya’da çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 56. Merhaba
  Kendim meslek yüksekolu Makina bölümünü tamamladıktan sonra aöf den işletme bölümünü tamamladım ama Makina sektöründe hiç çalışmadım otomotiv sektöründe çalışmaktayım B1 seviyesinde İngilizce A1 seviyesindede almanca bilmekteyim sizce orada iş bulma imkanım varmıdır yada nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Almanya’da çalışabilmek için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz gerekmektedir. Otomotiv sektöründeki deneyiminizin makine bölümü ile bir ilgili, bağlantısı var ise bu bu deneyim sayılabilir. Almanya’da da deneyim olmadan iş bulmak biraz zor. Ayrıca İngilizce bilmeniz iyi fakat Almanca bilmeden iş bulma şansınız çok zor. Dolayısıyla öncesinde en B1 tercihen B2 düzeyinde Amanca öğrenmenizi ancak sonrasında iş başvurularına başlamanızı öneririm.

   Kolay gesin

 57. Merhaba, benim sorum şöyle olacak, lisans ekonometri ve y.lisans işletme üzerine tahsilim var ayrıca serbest muhasebeci mali müşavir belgem var , daha önceden viyana üniversitesinden aldığım b1 sertifikam var ama 2008 yılında, bu durumda mavi kart alma durumum nasıl olabilir ya da olabilir mi?

  1. Merhaba Mecit Bey,
   Dil sertifikalarının geçerlilik süreleri sınırsız fakat bir çok iş yeri ya da kurum 2 yılık sertifikalar ister. Sizin sertifikanızın üzerinden çok uzun yılar geçtiği için aktif kullanılmadıysa dil düzeyinde de bir gerileme olmuştur. Bunu yenilemenizi tavsiye ederim.
   Mavi kart bulduğunuz iş sözleşmesindeki brüt yıllık maaş miktarı üzerinden size verilecek olan ayrıcalıklı bir oturum statüsüdür, dolayısıyla iş bağlantılıdır. 2021 yılı için mavi kart alt sınırı 44.305 €’dur

   Kolay gelsin

 58. Merhaba
  Eşim 41 yaşında endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunu ağustos 2020 de denklik için evrakları düzenleyip ihk fosaya gönderdi.600 euro ücret talep ettiler onuda yatırdık aylaydır sonuç yok en son sorguladığımızda kasım sonu sonuç bize gönderilmiş ama postada sanırım bir sorun oldu hala sonucu bilmiyoruz tekrar gönderilecekmiş .Denklik olumlu gelirse almanca dil seviyesi a1- iş arama vizesi için yeterli mi birde iş sözleşmesi de yok yaşıda sorun teşkil eder mi? şimdiden teşekkürler.

  1. Rabia Hanım merhaba,

   Umarım sonucunuz bir an önce elinize ulaşır.
   Pandemi nedeniyle ne yazık ki iş arama vizesi verilmiyor. O nedenle de eşinizin en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmesini tavsiye ederim. İş arama vizesi açıldığında da en B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca sertifikası istenebilir sizden. İşveren eşinizin yaşını sorun etmezse iş sözleşmesi edinmesi durumunda çalışma vizesi alıp Almanya’ya gidebilir.

   Kolay gelsin

 59. Melek Hanım Merhaba,

  Yaklaşık 1,5 yıldır bir Türk firması ile Almanya’da mühendislik üzerine çalışmaktayım. D tipi vize ile çalışmaktayım (Mavi Kartım yok). Proje sonuna gelinmesinden ve yakında Türkiye’ye dönecek olmamdan dolayı başka Alman firmaları ile görüşme halindeyim ve birkaç teklif de aldım. Teklifler mavi kart başvurusunda mühendisler için gerekli olan 44.304 Euro bandından çok az da olsa düşük geldi. Bu tekliflerden birini kabul etmem doğrultusunda mavi kart olmadan çalışmamda bir problem olabilir mi? Başvuracağım şirketin ve benim nasıl bir yol izlememiz gerekiyor çalışma ve oturum izinleri için. Malesef net olarak cevap bulamadım, yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  1. Melih Bey merhaba,
   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi almanız durumunda yabancılar dairesine oturum için başvurmanız gerekecek. Almanya’da olduğunuz için iş verenin size ihtiyacı olduğunu belirtmesi yeterli olur diye düşünüyorum. Mavi kart olmadan da sadece çalışma nedeniyle oturum alma şansınız bulunuyor.
   Yabancılar dairesinden de bilgi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 60. merhaba, Adnan menderes üniversitesi hemşirelik fakültesinde öğrenciyim.almanya da hemşirelik denkliği için okulum uygun mu değilse yatay geçiş hangi okula yapmalıyım? Birde mavi kart için 44.000 yıllık brüt gerekiyor altında olursa mavi kart alamıyor muyum sağlıkçılar için ayrı bir tutar var mı?
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ceren Hanım,
   Üniversitenizin Almanya’da denkliği bulunuyor. Sizin için alanınızda en az 2 yılık deneyim ve B2 düzeyinde Amanca avantaj olacaktır.
   Mavi kart almadan da çalışma nedeniyle Almanya’ya gitme şansınız var. Mavi kart tutarları her yıl güncellenir ve tüm branşlar için geçerli.

   Kolay gelsin

 61. Iyi günler. Türkiye´de tip fakültesinden mezun oldum ancak Almanya´da farkli bir alanda calismak istiyorum. Tip diplomasi denkligi diger diplomalara kiyasla cok daha uzun ve zor bir sürec. Farkli alanda calisacak olsam da tip diplomamin denkligini mi almam gerekiyor?

  1. Merhaba Deniz Hanım,

   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş alanında çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilirsiniz. Yani örneğin doktorluktan farklı olarak ilaç firmalarında çalışabilirsiniz. İlgisiz bir alanda iş bulmanız durumunda ne yazık ki vize verilmez.

   Bilginiz olsun

 62. Merhaba, vize süremiz dolduktan sonra Almanya’da mavi kart basvurusu tamamladıktan sonra mavi kart ne kadar sürede bize ulasmaktadır? Tesekkürler

  1. Elif Hanım,
   Sanıyorum Almanya’ya çalışma amacıyla gittiniz. Almanya’da en kısa sürede oturum için yabancılar dairesine başvurun. Pandemi nedeniyle mavi kartınızın size ulaşması her zamankinden uzun sürebilir. Yoğunluğa göre değişecektir. Buran size bir süre vermem mümkün değil. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi bu konuda siz bilgi verecektir.

   Kolay gelsin

 63. Merhabalar,
  27 yaşında önlisans Çocuk gelişimi ve eğitimi mezunuyum. Özel bir anaokulunda çocuk gelişimi eğitimcisi olarak çalışıyorum. Evliyim. Almanya’da emekli ve rahatsız öz teyzem yaşıyor. Almanya ya gitme durumum nasıl olur sizce? Diplomam geçerli olur mu. Teşekkürler

  1. Merhaba Buse Hanım,

   Çocuk gelişimi ve hasta yaşlı bakımı birbirinden çok farklı. Özel durumlarda teyzenize bakım verebilir misiniz bu konuda teyzeniz yabancılar dairesiyle görüşebilir. Düşük bir ihtimal ama denebilir.

   Kolay gelsin

 64. merhabalar.. benim bir kaç sorum olacaktı.. 9 yıldır türkiye.de matematik öğretmeni olarak çalışıyorum devlet okullarında.. burda b1 b2 seviyesi almanca öğrendikten sonra, hayatımın geri kalan bölümünü almanya.da geçirmek istiyorum.. ancak gidiş sebebi olarak yüksek lisans kanalıyla mı gitmem gerekli ? yoksa bir öğretmen olarak orada iş bulma imkanım kolay mı ? başka bir sorum da aöf turizm diplomamın orada geçerliliği nedir ? bilgi verirseniz çok teşekkür ederim..

  1. Merhaba Ayşem Hanım,
   Tecrübe edindiğiniz alanda çalışmak her zaman avantajlıdır. Hem yüksek lisans hem de öğretmenlik gitme şansınız var.
   Bizi arayabilirseniz size detaylı bilgi vermeye çalışırız.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 65. Merhabalar
  Melek hanim;
  Ben 2 yillik universite meslek yuksek okulu elektrik mezunuyum.ben almanyadan suresiz is sozlesmesi alsam ve belirlenen yillik ucretle ben mavi kart la basvuru yapip gidebilirmiyim cunku almanya konsolosluk sitesinde istenen evraklarda lisans yaziyor kafami karistirdi bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  Benim ikinci bir sorum olacak ama ben pandemiden once almanyadaydin turist olarak gittim uzerimde sirket aldim geldim temmuz 1de ama geri donmek icin vize alamadim bunu sizinle gorusmek isterim mumkunse.

  1. İsmail Bey merhaba,

   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Görüşmek üzere

    1. Merhaba,

     Denklik yaptırmanız, en az B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize almak mümkün.

     Bilginiz olsun

 66. Merhaba 25 yaşındayım. Balıkesir Üniversitesi Turizm fakültesinde Turizm işletmeciliği okuyorum . 2 defa Almanya ya Aile ziyareti olarak akrabalarım ziyaret ettim toplam (6 ay) orada bulundum ve bu süre zarfında Almanca kurslarına gittim. süre kısıtlı olduğu için çok fazla öğrenip sınavlara kalamadım .
  Turizm Alanında bölümü fark etmeksizin iş bulma olasılığım var mı ? Özellikle baden württemberg eyaletinde . Az bir Almancam var ve geliştirmeye çalışıyorum.
  Bir temizlik firması beni işe alabilirmi ?

  1. Yunus Bey merhaba,

   Almanya’da çalışmak için sadece diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ve işininizi yapmaya yetecek düzeyde Almanca (sosyal alanlar için B2 düzeyinde Amanca) bilmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz. Dolayısıyla temizlik firmasında aldığınız iş sözleşmesi için vize alma şansınız ne yazık ki yok.

   Kolay gelsin

 67. Merhaba,

  Bilkent universitesi turizm ve otel isletmeciligi (4 yillik) bolumyumezunuyum. 25 yasindayim. Stajlarim dahil olmak uzere 3 senelik yurt disi ve yurt icinde uluslararasi luks otellerde cesitli pozisyonlarda is tecrubem var. Karsi taraftan mavi kart yeterliligini saglayan bir is sozlesmesi alirsam, mavi kart almam mumkun mudur ?

  1. Batuhan Bey merhaba,

   Diplomanıza uygun iş tanımlı sözleşme ve mavi kart için yeterli maaş olması durumunda mavi kart statüsü alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 68. Merhabalar ben Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitesi Hemşirelik fakültesinden mezunum aynı zamanda sağlık meslek lisesinden de hemşirelik mezunuyum. Sizce Almayada hemşire denkliği için uygun muyum? Biz sağlıkçılar için mavi kart zorunluluğu var mı? Sağlıkçılara ayrıcalık tanınıyor mu? Almancam yok ama ders alacam. Ve oraya gittikten sonra ortalama ne zaman sürede işe başlarım. Şimdiden teşekkür ederim 🌸

  1. Merhaba Özge Hanım,
   Lisans mezunu hemşirelerin denkliği yapılıyor. B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışmak için vize alıp Almanya’ya gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 69. Merhabalar,
  Sosyal hizmet bölümü lisans mezunuyum, B1 dil sertifikam var. Orada çalışmam için en sağlam yol nedir sizce? Ayrıca orda Bremen üniversitesinden şartlı okul kabulüm de var fakat garantör bulamadığım için okulun bana verdiği 1 yıllık süre bitecek. Bende farklı yollar araştırıyorum.

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Sosyal hizmet alanında tecrübeniz varsa denklik yaptırabilir, iş konusunda şansınızı deneyebilirsiniz. Ya da meslek eğitimi yapabilirsiniz. Uygulamalı bir meslek eğitimi yapmanız durumunda aynı zamanda yarı zamanlı da çalışıyor olacağınızdan maaş da alırsınız.

   Kolay gelsin

 70. Merhaba ben ilkay. 2020 de Akdeniz Üniversitesi- çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünden mezun oldum ve bu dönemde açıköğretim fakültesi- iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olacağım. İlk sorum şu; Almanya Münihte yüksek lisans yapmak için ne gibi adımları izlemeliyim? (münihte amcalarım var masraflarım onlara ait olacak) Bölümümle ilgili gidebileceğim üniversiteyi nasıl bulabilirim? Koşullarının neler olduğunu nasıl öğrenebilirim?
  İkinci sorum ise bölümümden mezun olduğum zaman İnsan Kaynakları Görevlisi olarak sektörde iş bulabilmekteyim ve şu an bir iş yerinde mevsimlik olarak çalışmaktayım.( 2 aylık bir staj geçmişimde mevcut) Eğer İnsan Kaynakları görevlisi olarak almanyada çalışmak istersem ne gibi koşulları izlemem gerekli ? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum teşekkürler

  1. İlkay Bey merhaba,

   Yüksek lisans yapmanız daha avantajlı görünüyor. Bitirdiğiniz okul ve sadece staj ile Almanya’da insan kaynakları konusunda iş bulmanız zor. Deneyim istenir, en az B2 düzeyinde Almanca ve Almanya’daki iş hayatını, personel politikası gibi konularda tecrübeli olmanız gerek.
   Yüksek lisans için Almanya’daki bir okuldan şartlı kabul almak gerek ama bunun için en az B1 düzeyinde Almanca dil sertifikanız olmalı.

   Bizi arayın ayrıntılı bilgi verelim size. Uzun uzadıya buraya yazmak için ne yazık ki zamanım yok.
   Proje ekibi sekmesinde danışman arkadaşlarımıza hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 71. İyi günler kolay gelsin
  Ben kadrolu devlet memuruyum zabit katibiyim esim ve iki cocugum var 4 ve 6yas bilgisayar sertifikam adalet önlisans diploma b ehliyetim var almanyaya temelli yerlesmek istiyom lutfen yardimci olun yabanci dilim yok cabuk öğreniyorum dil olsun veya baska şey

  1. Merhaba Mahmut bey,

   Almanya’da çalışabilmek için bazı şartlar var. Bunlardan biri Almanya’da geçerli bir diploma. Bu aşamada sizin adalet ön lisans diplomanız farklı yasalardan dolayı denk olmayacağı için ne yazık ki iş sözleşmeniz olsa da vize alma konusunda sıkıntı yaşarsınız. Bilgisayar sertifikası da yine iş bulmak için yeterli değil ne yazık ki.

   Kolay gelsin

 72. Merhaba,
  Eşim Sakarya Üniv. önlisans turizm ve otelcilik mezunu ancak 20 yılı aşkın süredir bilişim ve yazılım alanında çalışıyor. Son 10 yıldır Türkiye’de kendi yazılım şirketini yönetiyor. 2019 yılında Köln’de şirketinin şubesini kurdu, herhangi bir faaliyet göstermemişti ve oturum için başvurdu ancak Ocak 2021’de konsolosluktan gelen cevaba göre; mesleki bilgi, yeterlilik ve iş modeli konusunda Köln Ticaret Odasının olumlu görüş bildirmesine karşın, oturum gerektiren bir durum olmadığını, bu talebi herhangi bir kanuna dayandıramadıklarını ve işlerini iş vizesi ile de yürütebileceği ve işi geliştirince tekrar başvuru yapabileceği söyleniyordu. ( Almanya’da müşterisi ya da çalışanı yoktu) Pandemi nedeniyle malesef bunu rafa kaldırdık. Buraya kadar olan kısmı bilgi sahibi olmaya çalışanlar için yazmak istedim.
  Asıl sorum şu; Yakın zamanda yine bir Türk bilişim şirketi tarafından eşime Almanya’da kurmayı düşündükleri şirket için müdürlük teklif edildi. Mavi kart başvurularında IT sektörü için istenen yıllık gelir miktarını karşılayan bir maaş alabilecek. İngilizce bilgisi yok diyebiliriz, Almanca bilgisi A2 düzeyinde, Goethe Ins. ve dengi bir sertifika pandemi nedeni ile alamadı ancak firma dil konusunu dert etmiyor. Şirket kurulum işlemlerini Haziran’da başlatacak, şirketi kurduklarında hemen akabinde eşimi Almanya’ya göndermek istiyorlar. Şirket yeni kurulmuş olacağı için mavi kart başvurusu yapması mümkün olabilir mi? Yani mavi kart alabilmesi için iş sözleşmesi yapılacak firmanın yaşı önemli oluyor mu?
  İkinci sorum; mavi kart başvurusu açısından Almanca düzeyi ve dil sertifikası olmaması konusunda sorun çıkar mı? IT çalışanları için dil konusunda farklı şartlar olduğunu okudum.
  Üçüncü sorum; eşimin kendi sahibi olduğu şirketinin şubesi Almanya’da şu an halen var ve faal. Bu durumda diğer şirketin yöneticisi olarak iş sözleşmesi yapılmasında sakınca oluyor mu?
  Yanıt için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Elif Hanım merhaba,

   Bizi arayabilirseniz daha yararı olacaktır diye düşünüyorum.
   Proje ekibi sekmesinde danışman arkadaşlarımıza hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Kolay gelsin

 73. Merhaba,
  Çevre mühendisi olarak Bir tanıdığın inşaat şirketinde iş sözleşmesi ile Mavi kart aldım. Eşim ve çocuklarımada aile birleşimi vizesi verildi. Maaş olarak 3750 € aylık brüt maaş yazıyor sözleşmemde. Cuma günü Berline gidiyorum ama daha gitmeden firma sahibi tanıdık şimdiden 3 aylık deneme süresinden sonra iş sözleşmesini fesh edeceğini şirketime bu maaş külfetli geldiğini söyledi. Benim ev tutmam, mavi kartımı oturum kartına çevirmem ve çocuklarımı yanıma almam gerekiyor. Bunun için neler yapabilirim? 3 ay sonra sözleşmemi fesh ettikten sonra nasıl iş bulabilirim? Diyelim ki iş buldum ama maaşı mavi karttan düşük olursa sıkıntı olur mu? Ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterin daha gelmeden psikolojim alt üst oldu?
  Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim…

  1. Mehmet Bey merhaba,
   Almanya’da iş aramak ya da bir sözleşme almak oturum ve çalışma izniniz olacağından daha kolay olur. Eski başvurularınızı buraya gelince görüşelim türü sonuç alamadığınız işleri değerlendirebilirsiniz. Gider gitmez iş aramaya başlayabilir; yakınınızdan da en azından yeni bir iş bulana kadar idare etmesini isteyebilirsiniz. Yeni bir iş bulduğunuzda bunu yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız. Mavi kart olmazsa normal çalışma ve oturum izinleri alırsınız. Umarım yine bu maaş bandında bir iş bulabilirsiniz.

   İyi şanslar

 74. Merhabalar,
  Mavi kart iptal olma yani iş feshi durumunda yeni iş bulma/arama süresi nedir?
  2020 yılında rakam 53000 Euro (mühendisim) civarında idi, olası iş değişikliklerinde bu yılki yani 44304 Euro rakamına göre iş arayacağım değil mi?
  Yeni iş ararken eski iş ile ilgili evrak istenir mi? Mesela son 3 aylık maaş bordrosu gibi.
  Son olarak mavi kart iptalinde iş bulamazsak normal işçi vizesi yeni iş sözleşmesi yani yapabilir miyiz düşük ücretli mesela. Teşekkürler

  1. Merhaba Nuri Bey,

   İşveren sizi çıkarmadan önce en az bir ay öncesinde yasal olarak size haber vermek durumunda. Oturum statünüz bu işyerine bağlı olduğu ve artık orada devam edemeyeceğiniz için de yabancılar dairesine durumun bildirmekle yükümlüsünüz. Duruma göre 3 ile 6 ay arasında size iş arama süresi verebilirler.
   İş ararken maaş bordrosundan ziyade daha önceki iş yerlerinizden aldığınız referans mektuplarınızı görmek isterler. Bu nedenle bu belgelerin alınması ve iyi muhafaza edilmesi gerekir. Sonraki iş başvurularında bu evraklara ihtiyacınız olacaktır.
   Yeni iş sözleşmesindeki yıllık brüt maaşınız oturum statününüz belirleyecektir. Burada önemli olan iş sözleşmesi ve geçiminizi garanti altına alınması. Tabii ki yabancılar dairesinin de takdiri söz konusu. Ama sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   İyi şanslar

 75. Normalde mesleğim mühendis ve Almanya’ya iş için gitmek istiyorum fakat Almanca bilmiyorum,Türkiye de dil kursuna para vermek yerine Almanya’da dil okuluna gidip aynı anda mesleğimle ilgili iş bulmak istiyorum,Almanya ya dil okulu vasıtasıyla gidebilirmiyim ?orda işyerleri olan akrabalarım var

  1. Merhaba Yağmur Hanım,

   Sadece dil kursu için vize almak oldukça zor. Buradan sizi bir iş veren gönderebilirse vize alma şansınız olabilir. Ama sıfır Amanca ile değil en az A1- tercihen A2 düzeyince Almanca sertifikanız olması beklenir.
   Ayrıca çalışmak için de Almanya’dan diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gitme şansınız olabilir. Yine bunun için de en az A1- tercihen A2 düzeyince Almanca sertifikanız olması ve Almanya’da da bir dil kursuna kaydınız istenir.

   Kolay gelsin

 76. Merhaba;
  Ben 27 yıllık Hv.K. Uçak Bakım da çalıştım ve emekli oldum şu an 47 yaşındayım, Teknik lise Bilgisayar bölümü mezunuyum şuanda 3. Üniversitemi okumaktayım daha doğrusu Bilgisayar Programcılığı 1. sınıftayım seneye mezun olacağım. Almancam pek yok İngilizcem orta seviyede. Benim Eşim ve çocuklarım Alman Vatandaşı bende almanya doğumluyum yeşil pasaportum olduğu için 1-2 yılda bir almanya ya gitmekteyim. Benim sorum; Eşim iş başvurusunda bulunmadan ben çalışma ve oturum izni alabilirmiyim.
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için sorunsuz Almanya’ya yerleşebilir. Ancak sizin aile birleşimi yapabilmeniz için gelir teminatı istenir. Yani ailenizin Almanya’daki tüm masraflarını eşiniz çalışarak karşılayabiliyor olmalı. Ancak bu durumda siz aile birleşimi vizesi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 77. Karabuk universitesi ulastirma muhendisligini bitirdim. Bilgi alabilirmiyim acaba bide abim var almanyada nasil bi yardimi dokunabilir?

  1. Berkan Bey,

   Çok genel sorulara cevap vermek zor. O nedenle arayın lütfen, yardımcı olmaya çalışırız.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 78. Lise : ACİL TIP TEKNİSYENİ
  Üniversite: PARAMEDİK (İLK VE ACİL YARDIM)
  Mavi diplomam mevcut

  Dil bilgim iyi değil ama mesleki tecrübem 2 yıl
  Yalnız kalmaktan gitmekten korkuyorum sizce nasıl yol izlemeliyim gidebilir miyim dilim pek iyi değil.

  1. Merhaba,

   Sağlık alanındaki tüm branşlar için denklik ve B2 düzeyinde Almanca zorunlu. Ayrıca denklik için daha fazla tecrübeye ihtiyacınız olabilir.
   Öncelikle Almancanızı ilerletmeniz ve çalışmayı düşündüğünüz eyalette denklik için başvuru yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 79. Merhabala, Ben bir iş arama istesinden pflege helfer olarak bi aileleden iş teklifi aldim. Benim alanim degil . Fizyoterapi lisans diplomasina sahibim. Aileye diplomam disinda vize alabilir miyim diye sordugumda bu bir iş teklifi alabilirsiniz diyor ? Yardimci olursaniz cok sevinirim kolayliklar dilerim.

  1. Merhaba,
   Almanya’ya ancak alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi üzerinden çalışmak için gidebilirsiniz.
   Özel durumlar için ailenin yabancılar dairesi ve Federal İş Ajansı’ndan bilgi almasını öneririm.

   Kolay gelsin

 80. Merhabalar. Öncelikle yazan herkese tane tane anlatarak verdiğiniz cevaplar ve uslubunuzdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Sorum şu aile birlesim vizesi icij a1 sertifikası şart denildi doğrumudur. Doğru ise goethe enstitüsü dısında hicbir sertifikanın kabul görmedigini duydum baska bir yolu yokmudur?. Simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba Gülşah Hanım,

   Çok teşekkür ederim yorumunuz için.
   Aile birleşimi için A1 dil sertifikası şart. Konsolosluklarda Goethe Enstitüsü’nün ve ÖSD’nin sertifikaları kabul görüyor.

   Kolay gelsin

 81. Merhaba
  Ben mezun olunca diplomanın denkliğine baktım kabul oluyor. Ben bilgisayar mühendisi mezunuyum. Ama Almanya da farklı bir işte çalışmak istiyorum mesleğimle alakası olmayan böyle bir iş yerinden teklif gelirse gidebilir miyim?

  1. Ahmet Bey merhaba,

   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir işte çalışmak için vize alabilirsiniz. Çok farklı bir alanda çalışmak için vize almak mümkün değil.

   Bilginiz osun

 82. Merhaba Melek Hanım,

  Öncelikle çoğu yorumu okudum, böyle güzel ve ayrıntılı cevaplar verdiğiniz için teşekkürler.

  Ben Türkiye’de işletme lisans mezunuyum(anabin üzerinden sorgulama sonucu almancası “Betriebswirtschaft” çıkıyor). Bilgisayarlı Muhasebe üzerine sertifikam var. Muhasebe, e-ticaret stok takibi, içerik yönetimi konularında 7 yıllık tecrübem var. B1 Almanca sertifikası almayı planlıyorum. Benim sorum; işletme mezunu olarak çalışma vizesi alabilmek için, muhasebe ve vergi danışmanlığı dışında hangi alanlardan iş bakabilirim? İşletme bölümünün çok geniş bir alanı var çünkü ve muhasebe alanında anadil seviyesi dil bilmek gerekir diye düşünüyorum. Sizce Ausbildung yeri bulma şansım iş bulmamdan daha mı fazla olur? 30 yaşındayım.

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   İşletme mezunu olarak çalışabileceğiniz alanları siz daha iyi bilirsiniz. Daha çok tecrübeniz olan alanlara bakmanızı öneririm. Tecrübesiz iş sözleşmesi edinme şansınız zor olur diye düşünüyorum.

   Farklı bir alanda özellikle eleman sıkıntısı çekilen bir dalda Ausbildung yapma şansınız var. Ama bu alanda da meslekle ilgili yine bir staj-deneyim-temas olması avantaj.
   Her iki durumda da sizin için B2 düzeyinde Almanca gerekecektir.

   Kolay gelsin

 83. Merhaba ben Sağlık Meslek Lisesi Hemşirel Yardımcılığı bölümünden mezun oldum.Geçen sene ise Europass la Almanya da staj yaptım Altenpflegerin olarak, bu sene de kendi bölümüm olan Gesundheits und Krankenpflegehelferin e denklik başvurusu yaptım.Başvuru ne zaman tamamlanır? azami süre ne kadardır? kısmi denklik mi çıkar?

  1. Merhaba Gülce Hanım,

   Evrakları eksiksiz teslim ettiniz ve başvurunuzu aldıklarına dair size bir evrak ulaştıysa yaklaşık 3 ay sürer. Fakat yoğunluktan dolayı süre uzayabilir. Bu durumda size bilgi verirler diye düşünüyorum.
   Sağlık meslek lisesi denkliği için 2 yıllık bir tecrübe büyük avantaj olabilirdi. Denklik sonucunda , Almanya’da Ausbilgung yapmanızı önerebilirler.

   Kolay gelsin

   Bilginiz osun

    1. Merhaba,

     Sorunuzu da eklerseniz cevap verebilirim. Yüzlerce soru arasında ne yazık ki sorunuzu hatırlayamıyorum.

     Kolay gelsin

 84. Merhabalar, Türkiye de 10 yıldır yazılım geliştiriciliği yapıyorum. 31 yaşındayım ve Bilgi Teknolojileri (IT) bölümünden Yüksek Lisans’ım var. İleri seviyede ingilizcem var ancak Almanca’m yok.

  Bu durumda direk oraya gelip iş aramaya başlayabiliyor muyum? İşi bulduktan sonra da direk oturma vizesine başvurabiliyor muyum?

  1. Salih Bey merhaba,

   İş arama vizesi için Almanya’daki iş arayışlarıyla ilgili hazırlıklarınızı görmek isterler. Bu nedene birkaç tane iş daveti ya da iş görüşme talebi büyük avantaj olacaktır. Hiçbir hazırlığınız yoksa ret alma riskiniz yüksek. İş arama vizesiyle gidip iş bulma durumunda çalışma nedeniyle oturum alırsınız.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek hanım açık lise mezunuyum iş makinası ekskawator kullanıyorum operatörluk belgem War MEB te onaylı Almanya’da çalışmak istiyorum Almanca dil yok nasıl gidebilirim yardımcı olsanız çok memnun kalırdim iy günler

    1. Adem Bey,
     İş makinaları ya da ağır vasıta ehliyeti için Almanya’da ayrıca AB standartlarında eğitim alma zorunluluyuğu var. Bu nedenle B1 düzeyinde Almanca öğrenmek ve bir iş sözleşmesi edinmek gerek. Ancak bu şartlarla vize alma şansınız var.

     iyi şanslar

 85. Merhabalar,
  Nisan ayında almanya mavi kart vize başvurumu yapar iken eşim 3 4 ay sonradan geleceği için randevu alır iken sadece kendim için başvuru yapmıştık. Fakat ben almanyaya giriş yapmama ve çalışmama rağmen aynı tarihte eşim için aile birleşimi randevusu talep etmemize rapmen randevu tarihi dahi gelmedi ve gerekli evraklar da farklılaştı. Benim sormak istediğim şu, eşime randevu geldiği takdirde gerekli olan evrak listesinde 3 aylık maaş bordrosu, oturum izni ve kira sözleşmesi gibi belgeler gerekiyor. Ben haziran ayında işe başladığımdan dolayı eşim vizeye başvururken bu belgeler olmayacak, bunların yerine iş kontratı ve oturum evrağı yerine bana gelen vizeyi sunması yeterli olur mu?

  1. Merhaba Barış Bey,

   Siz mavi kart sahibi olduğunuz için eşinizin vize evraklarının arasına sizin ikametiniz, iş sözleşmeniz, vizeniz yeterli diye düşünüyorum. O zamana kadar oturum izni alabilirseniz onu da eklersiniz. Fakat maaş bordrosu ve ev ile ilgili belgeler gerektiğinde yabancılar dairesi tarafından sizden istenecek. Dolayısıyla onları buraya göndermenize gerek olmayacak.

   Kolay gelsin

 86. Merhabalar ben Ayşe. Kamu yönetimi mezunuyum ve halihazırda aynı alanda yüksek lisans yapıyorum ancak dondurdum devam etmiyorum. Benim Almanyada iş bulma olanağım nedir?
  Şimdiden teşekkürler..

  1. Ayşe Hanım merhaba,

   Almanya’da iş bulma olanağınız iş tecrübeniz ve dil düzeyinizle orantılı. Bunları bilmeden sağlıklı bilgi vermek mümkün değil.
   Sizin çalışma alanınız geniş; iş bulmada iş tecrübeniz önemli rol oynar. Ama bu verilerle kesin bir şeyler söylemek mümkün değil.

   Kolay gelsin

 87. Merhabalar.
  Almanya’da yaşayan bir kuzenim var. Kuzenim Alman vatandaşı ve orada kahvehane, kafe tarzı bir işletmesi var. Ayrıca maddi durumu da gayet iyi. Kardeşim ise lise mezunu şu anda üniversitede rekreasyon bölümünde 1. sınıfta okumakta. bahsettiğim kuzenimin kardeşimi oraya kendi iş yerinde işçi vs. göstererek alma şansı var mıdır? yani o kuzenim kardeşimi oraya alabilir mi?
  Yanıtınız için şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhabalar,
   Blue Kart vizesiyle geldim, su an Almanya’dayim ama oturumum 4 senelik normal verildi. Oturum kartimda Blue Kart ibaresi yok. Bu mümkün müdür?
   Bagli oldugum Bürgeramt’la da yazisiyorum ama sizin de yorumunuzu merak ettim.
   Simdiden tesekkur ederim, selamlar..

   1. Lale Hanım merhaba,

    Maaşınız mavi kart limitleri içerisinde ise bu statüde oturum verilmesi gerekirdi. Bu durumu size oturum veren yabancılar dairesiyle görüşmenizi tavsiye ederim. Gözden kaçmış ya da mavi kart statüsünde oturum verilmemesinin konumunuzla bir ilgili olabilir. Mutlaka buna mantıklı bir açıklama yaparlar diye umuyorum.

    Durumunuzu göç danışmanlığı bürolarıyla da konuşmanızı öneririm.
    Bu linke tam adresinizi yazmanız durumunda size en yakın göç danışmanlığı adresleri çıkacaktır. Tereddüt etmeden onlardan danışmanlık alabilirsiniz.

    https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

    Kolay gelsin

  1. Merhaba Gülşah hanım,

   Öncelikle hayırlı olsun, umarım sonuçlandırma şansınız olur.
   Ayrıntılı bir konu olduğu ve mesleğinizi de bilemediğim için aramanız daha iyi olur. Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 88. Merhaba melek hanım
  Ben 41 yaşındayım ve şuan aktif olarak 2010 yılından beri devlete bağlı huzurevinde çalışmaktayım benim hasta yaşlı bakım sertifikam var ve çalışırken de hasta yaşlı bakım lisesini bitirdim 2019 yılında diplomanı aldım ve almanyaya çalışmak için gitmek istiyorum nasıl bir yol izleyeceğini bana söylerseniz sevinirim iyi calismalar

  1. Merhaba Serdal Bey,

   Bu alanda eğitiminiz olduğu için denklik yaptırmak ve B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemek durumundasınız. Kısmi denklik sonucu çıkması durumunda telafi eğitimi almak için vize almanız gerekir. Tam denklik çıkması durumunda iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 89. Melek hanım merhabalar
  Ben Önlisans Diyaliz Bölümü mezunuyum yabancı dil bilgim yok daha önce yurtdışına çıkmadım ve pasaport dahi çıkarmadım. Almanya’da diplomama göre bir iş bulma olasılığım nedir?
  Bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Osman Bey,

   Sizi doğru yönlendirebilmemiz için bazı veriler gerekli.

   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 90. Merhabalar benimde Bi sorum olucak cevaplarsanız çok sevinirim,

  Aile birleşimi için gerekli olan evraklarimi konsolosluk a telsim ettim fakat a1 sertifika mi alamadım 2 defa sınava girdim birinde 6. Puan birinde 5 puan ile sınavdan kaldım eşimin yanına gitmek İSTİYORUM fakat a1 olmadan vize veremeyiz diyorlar. Bir diğer konu ise tir şoförüyum eşimin almanyada tanıdıkları var ordan bir firmayla is sözleşmesi yaptırsam oraya gidip orda calisabilirmiyim bunun için ne evrak lazım olur ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  1. Ali Bey merhaba,

   Sınavla ilgili sorunuzu telefonda yanıtlamıştır.
   Tır şoförü olarak gidebilmeniz için de sizden en az A2 dil belgesi isterler, ayrıca Almanya’da Amanca dil kursu kaydı. Çünkü tır şoförü olarak orada daha sonra ek eğitimler almanız gerekecek. Bu durumda aile birleşimi ile gitmek çok daha avantajlı.

   Kolay gelsin

 91. iyi günler efendim, sakarya üniversitesi makina mühendisliği bölümünden mezunum bölümümün ve üniversitemin almanyada geçerliği var mıdır acaba anabin.kmk.org da bulamadım

  1. Merhaba Emirhan Bey,

   Sakarya Üniversitesi H+, dolayısıyla Almanya tarafından tanına bir üniversite. Makine mühendisliği de tanınıyor.

   Bilginiz osun

 92. Merhabalar
  Meslek yüksekokulu/ Önlisans elektronik haberleşme mezunuyum. 10 yıldan fazla bilişim sektöründe Elektronik Tasarım (arge) tekikeri olarak tecrübem var. Diplomam hem ingilizce hem de Türkçe, çift yüzlü. B1 ingilizcem var. 56k üzeri bir maaş sözleşmesi alırsam direk mavi kart başvurusu yapabilir miyim, yoksa Kıt meslekler ( mavi kart mint) olarak mı başvuru yapılabilir mi? sektörde ingilizce geçerli, ayrıca almanca zorunlu mu ve son olarak iş başvuru yapmadan şimdiden denklik başvuru nereye nasıl, yapabilir miyim?

  1. Merhaba Mustafa Bey,
   Yıllık brüt maaşınız, mavi kart şartlarını karşılıyorsa mavi kart vize başvurusu yapabilirsiniz. Ancak ön lisans mezunu olduğunuz için mutlaka denklik yaptırmanız gerekmekte.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   İşveren kurumsal iletişim dilinin İngilizce olduğunu belirtmesi durumunda Almanca istenmez ama B1 düzeyinde İngilizce bilginizi vize bölümü yeterli görmeyebilir.

   Bilginiz olsun

 93. Melek hanim merhabalar,

  Ogrenmek istedigim birkac konu vardi internette cok arastirdim ama yanitlara ulasamadim. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  1- 20 yildir SGK’da gorunen ismi ile “Grafiker” olarak calismaktayim. Bu konuda bir okul diplomam yok bu calisma suresini ve tecrubeyi goz onune alarak Almanya’da calisabilme imkanim var midir?
  2- Anadolu Universitesi AOF Kamu Yonetimi mezunuyum. AOF olmasi denklik alabilmek icin Ozgun ogretimden farkli islem gorur mu?
  3- Su an halihazirda uzaktan calistigim iki adet firma var Almanya’da, onlardan Almanya’da calismak icin is sozlesmesi ile calismayi talep etsem bu firmalar acisindan buyuk bir is yuku ve mali kulfeti olur mu?
  4- Kamu Yonetimi mezunu olarak bu firmalardan birisi ile yonetici olarak is sozlesmesi yapma imkanim olur mu?
  5- Grafikerlik meslegi ile bu firmalardan biri ile grafiker olarak is sozlesmesi yapma imkanim olur mu?
  6- Almanya’daki firmalar icin yurtdisindan (Turkiye’den) calisan getirtmek gercekten cok zor bir islem midir?
  7- Firmalar ile yapacagimiz sozlesmenin part-time ya da full-time olmasi calisma izni almak icin bir farklilik dogurur mu?

  Yanitlariniz icin simdiden tesekkur eder kolayliklar dilerim.

  1. Ersan Bey,

   Çok ayrıntılı anlatmam gerek. Yazmak için vaktim yok.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   görüşmek üzere

 94. Merhaba…
  Ben 29 yaşındayım, Sosyoloji (4)-Sosyal Hizmetler (2) ve Türkçe Öğretmenliği (4) mezunuyum. Belediye ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Sevgi Evlerinde kısa süreli staj yaptım. Hem eğitim almak (özellikle dil) hem de çalışmak üzere Almanya’ya gitmek istiyorum. Orada belli bir düzeni olan aile bireylerim de var, yani ikamet konusunda ve maddi anlamda güvence verebilirim. Fakat prosedürler nasıl işliyor, eğitim alabilmek için hangi şartlar aranıyor, iş imkanları neler olur pek bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Sormak istediğim bir kaç soru var. Onların cevaplarını bilmeden sizi doğru yönlendiremem.

   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   görüşmek üzere

 95. Merhaba,
  Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. 1 ay kadar önce Almanya’ da kurumsal bir firmadan 6 aylık staj için kabul aldım. Stan ilanında almanca zorunluluğu yoktu sadece iyi seviye ingilizce aranıyordu ki sanıyorum şirkette ingilizce konuşuluyor (mülakatı da ingilizce gerçekleştirdik). Çalışma ve oturma iznim mevcut olmadığı halde pozitif dönüş yaptılar, IK benden birkaç belge istedi ve en son attıkları mailde çalışma iznim için başvurduklarını söylediler. Çalışma izni çıkması ne kadar sürer ve çıkmama olasılığı var mı acaba? Bunlarla alakalı bilgilendirilmedim ve internette çok bilgi bulamadım. Bazı forumlarda çalışma izninin çıkması çok zor (ab vatandaşı değilim) gibi entry ler okudum ve biraz korktum açıkçası.
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Sağlıklı günler

  1. Merhaba Haza Hanım,

   Staj için de bazı durumlarda çalışma izni gerekiyor. Kurum gerekli belgeleri hazırladığında bu izin çok uzun sürmez. Çalışma izni Federal İş Ajansı tarafından veriliyor. Evrak eksik olduğunda zaten kuruma haber verirler. Endişelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

   İyi şanslar

 96. Merhaba Melek Hanım,
  Ben Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunuyum. Almanyadan kurumsal bir firmadan iş teklifi aldım. Süreç için nerden başlamak lazım? Mavi kart ile olacağını düşünmüyorum.Çünkü iş tecrübem çok fazla yok. Yarımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 97. Merhaba öncelikle iyi çalışmalar dilerim.Ben Akdeniz Üniversitesi’nden Sivil Savunma Ve İtfaiyecilik bölümü mezunuyum,kısaca itfaiyeciyim ve bu alanda diplomam bulunmakta.Almanyada itfaiyecilik yapabilir miyim?Bu yasadan faydalanabilir miyim?Cevap alabilirsem çok sevinirim.

  1. Merhaba Barış Bey,

   Teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar

   Türkiye’den aldığınız diplomanın denkliğinin yapılması zorunlu. Aynı zamanda iş bulabilmek için gerekli dil düzeyi B2’dir. Bu şartları yerine getirmeniz ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma olanağınızın bulunduğunu düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 98. Merhabalar melek hanım ben ticaret meslek lisesi muhasabe bölümü mezunuyum Almanya ya iş arama vizesi ile gidebilir miyim bir de doğal gaz yakıtli kazan kolorifer ateşçiliği belgem var

  1. Merhaba Hakan Bey,

   İş arama vizesi için meslek lisesi diplomanızın denkliği ve B2 düzeyinde Almanca sertifikası istenir. Ayrıca iş arama cabalarınızı da görmek isterler. Yani Almanya’daki işverenlerden gelen iş daveti ya da görüşme talebi.

   Kısa süreli kurslarla aldığınız belgeler Almanya’da geçerli değil.

   Bilginiz osun

 99. Merhaba iş arama vizesi ile Almanya ya gitmek istiyorum ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum doğal gaz yakıtlı kalorifer ateşçiliği belgem var almancam yok İngilizce biraz

 100. Merhaba melek hanım
  Ben 7 yıllık matematik öğretmeniyim ve devlet okulunda çalışıyorum.. burada istenilen seviyede Almanca öğrendikten sonra Almanya da öğretmen olarak çalışma imkanım var mı ? Böyle bir durumda gitme şansım nedir? Diploma için denklik mi almam gerekiyor.? Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Merhaba Ebru Hanım,

   Öğretmenler için istenen Almanca seviyesi C2’dir. Ayrıca denklik de yaptırmak şart. Şartları sağlamanız ve iş bulmanız durumunda çalışma olanağınız var.

   Kolay gelsin

 101. Melek Hanım, Türkiye’ de devlet kurumunda itfaiye personeli olarak 11 yıldır görev yapıyorum. Mesleki yeterlilik sertifikam var. Önlisans bilgisayar bölüm mezunuyum. Almanya’ da çalışma şansım var mı?

  1. Mustafa Bey Merhaba,

   Bu konudaki araştırmalarımda ne yazık ki kayda değer bir bilgiye ulaşamadım. Araştırmalarım devam ediyor.

   kolay gelsin

 102. Merhabalar ;

  İş sağlığı ve güvenliği ön lisans mezunuyum . Bir devlet bankasında 8 yıldır banka memuru olarak görev yapmaktayım . Bitirdiğim bölüm ile mesleki deneyimimin uyuşmaması bir problem yaratıyor mu ? Mesleki tecrübe ile Almanya da çalışmaya gidebilir miyim . yoksa aldığım diploma ile ilgili bir işe mi başvurmam gerekiyor ?
  Verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim .

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Almanya’da bulduğunuz işin diplomanıza uygun olması gerekir. Bu alanda tecrübe ile çalışmak mümkün değil ne yazık ki.

   kolay gelsin

 103. İyi günler, sakarya makina mühendislğinden mezun oldum, almanca ve ingilizce dil yeterliliğim yok ancak Almanyadaki bir firmadan iş buldum ve maaşıda brüt olarak olarak şartları saglıyor ve firma benden dil konusunda birşey talep etmiyor mavi kart başvurusu yapabilir miyim b1 almanca gerekli midir?
  Birde firmanın beni çağırması için sağlaması gereken belli şartlar var mı? Mavi kartın çıkması ortalama ne kadar sürer?

  1. Merhaba Emirhan Bey,

   Almanca ya da İngilizce olmadan mühendis olarak uzun süre çalışmak çok mümkün değil. Kısa süreli bunu yapabilirsiniz iş verenin ihtiyacı olduğu için.
   Yine de buradan en az A1 tercihen A2 düzeyinde Amanca öğrenmenizi ve Almanya’da da kurs kaydı yaptırmanızı öneririm.
   Firma, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ve Federal İş Ajansı’ndan sizi çalıştırabilmek için onay alması gerekir ve vize için gereken diğer evraklar.

   Vize süreci 2 hafta ile 3 ay arasında sürebilir. Bunun için kesin bir tarih vermek mümkün değil.

   Kolay gelsin

 104. Merhaba Melek hanım ben maliye lisans mezunuyum 1.5 yıl mali müşavir yanında çalıştım. meb onaylı bilgisayar destekli muhasebe kursu sertifikam var. A1 seviye almanca biliyorum ve b2 seviye ingilizcem var. Almanya da çalışabilir miyim bu meslek dalında? kabul görür mü ? denklik sağlayabilir miyim.

  1. Neslihan Hanım Merhaba,
   Maliye, iki ülke vergi mevzuatının farklı olması nedeniyle kabul görmüyor. Alanınızda ayrıca muhasebecilik yapabilme şanınız varsa denklik denebilir. Ancak iş bulma konusunda en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmenizde yarar var.

   Kolay gelsin

 105. Merhaba ben meslek lisesi otomotiv bölümü mezunuyum alanımda staj dışında hiç iş tecrübem olmadı ben 10 yıldır kuaför olarak çalışıyorum kalfalık belgem var , Benim Almanya’da yaşayan firma sahibi akrabalarım var orada yasamak için bana nasıl bi yol önerirsiniz onların söylediği davet yolu ile Olurmu ,akrabalarımın bu bahsettiğim alanlarda degil firmaları ne yapmam gerek ?
  Teşekkürler…

  1. Samet bey merhaba,

   Sorularınıza ayrıntılı bilgi vermek gerek. Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 106. Merhaba ben 30 yaşındayım meslek lisesi otomotiv mezunuyum ama iş tecrübem olmadı 10 yıla yakınkuaförlük yapıyorum kalfalık belgem var akrabalarım kuzenlerim alman vatandaşı kendilerine ait şirketleri var benim Almanya’ya gelmemde nasıl bi etkisi Olurmu
  Yada eşim üniversite mezunu onun üzerinden master yada lisansa başvursa birlikte gelebilirmiyiz yada eşime akrabalarım iş davetiye yollasa şirkette çalışmak üzere olurmu bazı durumlarda yeni yasa ile sponsor iş davetiye yollayacak firma dil şartı istemiyorsa , dil şartı istenmiyor deniyor, doğrumudur acaba eşim Tunus vatandaşı biraz karışık ama bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

  1. Samet bey,

   Evet, epey karışık anlatmışsınız.Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 107. Merhabalar, kolay gelsin. Size bir sorum olacaktı. Ben 24 yaşındayım ve Türkiye’de Özel Eğitim Öğretmeni ( zihinsel engelliler öğretmeni ) olarak görev yapmaktayım. Mesleğimi Almanya’da yapabilme imkanım var mıdır? Ya da Erzieher denkliği alabilir miyim? Mesleğimin denkliğini alabilmem için neler yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Uzun ve ayrıntılı cevaplanması gereken bir durum. Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 108. Merhaba Melek Hanım,
  Ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Alanımda entegrasyon uzmanlığı, iş analistligi ve yazılım destek uzmanlığı işlerinde 4 yıla yakın bir deneyimim var. B1 seviye ingilizceye sahibim. Almanyada calismak için nasıl bir yol izlemem daha doğru olur. Aynı zamanda 2 yaşında çocuğum var onu da almam mümkün olur mu?
  Teşekkürler şimdiden.
  Sevgiler

 109. Dokuz eylül fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. Milli eğitim bakanlığında 15 yıldır öğretmen olarak çalışıyorum. Dil seviyesini tamamladığımda öğretmen olarak çalışabilir miyim?

  1. Merhaba Sinem Hanım,

   C2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve denklik yaptırmanız gerekir. Denklik sonucunda çıkacak telafi eğitimini bitirdiğinizde öğretmen olarak çalışma olanağınız var.

   Kolay gelsin

 110. Merhabalar 2012 yilinda gelisim universitesi lojistik bolumunden mezun oldum bu alanda hic deneyimim yok. Onlisans diplomam var 1 yil almanca kursuna gitsem bu elimdeki onlisans diplomasi ile almanyada is bulabilir miyim? Esim lise mezunu ben kabul olursam onuda direk yanima alabilirmiyim? Yani almanca bilmesi ve bi alanda meslek sertifikasi olmasi sart mi karsi tarafinda ?

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Bitirdiğiniz alanda tecrübeniz ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca olmadan iş sözleşmesine ulaşmak kolay değil. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda eşiniz de aile birleşimi yapabilir. Kendisinden A1 düzeyinden Almanca sertifikası istenir.

   Bilginiz olsun

 111. Merhaba ben İstanbul üniversitesi coğrafya öğretmenliği mezunuyum. Almanya da çalışmak için sosyal hizmet alanında yüksek lisans yaptım. Goethe enstitüsunde B1 e kadar devam ettim. Berlin’e turist olarak gittiğimde bir firmadan iş sözleşmesi aldım. Ancak pandemi çıkınca herşey kaldı, sözleşmenin tarihi de geçmiş oldu. Şimdi firma ile görüşüp tekrar sözleşme isteyeceğim. Benim size sorum sosyal hizmet alanında hiç çalışmadım. Yaklaşık 10 yılıdır ücretli öğretmenli yapıyorum. Bu durum vize alma ihtimalimi etkiler mi?

  1. Berrin Hanım Merhaba,

   Sosyal hizmet alanında aldığınız yüksek lisans diplomasıyla çalışma olanağınız var ancak B2 düzeyinde dil bilmekte yarar var. Tecrübe önemi ama sizi tecrübesiz de kabul eden bir kurum olursa ve gerekli evrakları hazırlamanız durumunda vize alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 112. Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Kolaylık olması açısından bilgilerimi ve sorularımı madde madde yazacağım.
  Bilgilerim,
  1.Yaşım 29 ve evliyim henüz çocuk sahibi değilim.
  2.Almanya, Avusturya da aynı sektörde dev olan firmalara Gıda ambalajı (yoğurt kovaları, tereyağı kaseleri vs.) ve bu ürünlerin üretim kalıplarını üreten bir firmada bunların tüm tasarımlarını 3D olarak yapıyorum, 8 yıllık tecrübem var.
  3.Yabancı dil olarak Almancam yok diyebilirim. İngilizce ise çok sıkı çalışıyorum orta seviyede diyebilirim.
  4.Önlisans mezunuyum (Makine teknolojisi bölümü) Kocaeli Üniversitesi’den (Anabinden baktım denk olduğunu gördüm)
  Şimdilik bu bilgiler doğrultusunda sizce ne gibi bir yol izlemeliyim. Şansım ne kadar.

  1. Sercan Bey Merhaba,

   Ön lisans mezunu olduğunuz için mutlaka denklik yaptırmanız gerekecek. iş bulma şansınızı artırmak için de B2 dizeyinde Almanca öğrenmenizde yarar var.

   Yani hızlı bir biçimde Almanca öğrenmeye başlamanızı ve denklik için başvuru yapmanızı öneririm.

   Bizimle iletişime geçerseniz denklik konusunda sizi yönlendirebiliriz.

   Kolay gelsin

 113. merhaba ben ziraat mühendisi mezunuyum ve 8 yıldır ziraat trknikeri olarak kamu kurumunda çalışıyorum. b2 düzeyi ingilizcem var. Almanca için yeni başladım. çalışmak amacıyla gidebilme şansım nedir.? teşekkürler

  1. Merhaba Esra Hanım,
   B2 düzeyinde Almanca bilmeniz durumunda iş sözleşmesine ulaşma ve sonucunda vize alıp Almanya’da çalışma şansınız var.

   Kolay gelsin

 114. Merhabalar eşim 10 yıldır hastanede biyolog olarak görev yapıyor. Almanya da iş bulma olasılığı nedir. Dil ne derece bilmek gerekir ve nasıl bir yol izlemeliyiz.

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Eşiniz B2 düzeyinde Almanca öğrenir, diploma eşdeğerliliği alır ve iş sözleşmesi elde ederse vize alıp çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilir.

   Kolay gelsin

 115. Merhaba Melek Hanım , öncelikle iyi ki varsınız 🙂
  Ben Ankara Üniversitesi Biyoloji(%100 İngilizce) lisans mezunuyum. Diplomamın Avrupada geçerliliği var. Yine de denklik almam gerekiyor mu? Yeni mezun olduğum için işsizlik problemi yaşamaktayım her yer tecrübeli Biyolog arıyor Türkiyede. Almanyaya yeni mezun tecrübesiz olarak iş bulup gitme şansım var mı biyolog, laboratuvar teknisyeni ilanlarına başvurarak? İngilizce seviyemizi (benimki B2) Ielts ile belgelendirmek zorunda mıyız ve Almanca bilmiyorum ama öğrenirim işveren istiyorsa mı Almanca bilmem gerekir yoksa işveren şart koşmasa bile Almanca bilmem gerekiyor mu vize almak, çalışmak için?

  1. Merhaba,

   Çok teşekkür ederim 🙂

   Biyolog olarak en az B2 düzeyinde Almanca bilmenizde yarar var. Yoksa iş bulma şansınız olmaz. Denklik zorunlu değil ancak diploma eşdeğerlilik tespiti yaptırmak gerekir.
   B2 düzeyinde Almanca öğrendiğinizde iş başvurularına başlayabilirsiniz. CV’nizde Amanca dil düzeyinizi B2 olarak gören işverenler ancak size dönüş yapar.

   Bilginiz olsun

  2. Merhaba Melek hanım,. Ben Biyolog olarak kamuda 8 yıldır çalışıyorum. Yüksek lisans diplomam da var. Almanya’da biyolog olarak çalışabilmem için ve gidebilmem için denklik şart mı? Almanya’da bir üniversitede yeni bir yüksek lisans eğitimi yoluyla gitmeyi düşünüyorum, orada okulun hazırlık sürecinde Almanca yı da B2 düzeyinde öğrenirsem, mezun olduktan sonra yine denklik gerekecek mi?

   1. Merhaba İmdat Bey,

    Sizin alanınız için eşdeğerlilik tespiti (Zeugnisbewertung) gerekebilir. B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz iş bulma konusunda avantaj olacaktır. Ancak yüksek lisans için C1 düzeyinde Almanca ve yaşam giderleri için bloke hesap gerekecektir. Yüksek lisans yani bölüme başladığınızda aynı zamanda part time çalışma olanağınız da olacaktır.

    Bir iş bulmanız durumunda da çalışma nedeniyle vize alma şansınız var.

    Kolay gesin

 116. Merhaba, ben türkiyede yurtdışı akreditasyonu olan bir üniversiteden mezunum. Psikoloğum. 7 yıllık tecrübem var, aktif danışan görüyorum. Ayrıca aile danışmanlığı yüksek lisansım, uluslararası geçerliliği olan EMDR terapisi eğitimim var. Psikolog olarak mavi kart alma durumu ya da almanyada psikolog ihtiyacı ne düzeydedir acaba bilginiz var mı?

  1. Hasan Bey merhaba,

   Aktif olarak psikolog statüsünde çalışmak istediğinizde denklik yaptırmak ve C2 düzeyinde Almanca bilgisine sahip olmak gerekiyor. iş ilanlarına baktığımda her eyalette 20-50 arası psikologlar için iş ilanları görünüyor.
   Mavi kart, bulduğunuz iş sözleşmesindeki brüt yıllık maaş miktarına göre verilen ayrıcalıklı bir oturum statüsüdür. Yani önce iş bulmanız gerekiyor; işten alacağınız yıllık brüt maaş mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. 2021 yılı için mavi kart alt limiti 44.304 €’dur.

   Kolay gelsin

   Bilginize

 117. Merhaba,

  Almanya da çalışacağım firma Türk firması. Mesleki yeterlilik ve neden orada çalışmam gerektiği konularında dolduracağı formlarda veya mektuplarda dil gereksiniminin olmadığından bahsedecek. Bu durumda bilmeden gidebilirim sanırım.

  1. Kerem Bey Merhaba,

   Yine de en az A1 tercihen A2 düzeyinde Almanca sertifikası almanızı ve vize evrakları arasında da Almanya’da bir Almanca kurs kaydı göstermenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 118. Merhabalar, 2019 Ocak İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunum ve Pedagojik formasyonum var. Bir ingilizce kursunda çalışıyorum. Almanya’ya gitme ve çalışma olanaklarım hakkında bilgi almak istiyorum. Yardımcı olur musunuz rica etsem

  1. Merhaba Kadriye Hanım,

   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   kolay gelsin

 119. Merhaba Akdeniz üniversitesi Ziraat fakültesi zootekni bölümü öğrencisiyim şuanlık Almanca konuşmayı bilmiyorum ama dil kursuna gidip Almanca öğreneceğim zooteknist olarak mavi kartla Almanya’ya gitme şansım nedir

  1. Merhaba Tevfikhan Bey,

   İş ilanlarına baktığımda ne yazık ki sizin alanınızda iş ilanlarına rastlamadım.

   Teknik olarak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda ve bu işten de yılık brüt bazda 44.304€ kazanmanız durumunda mavi kart statüsünde oturum alabilirsiniz.
   Tabii işinizi yürütecek düzeyde Amanca bilgisini söylememe gerek yok, bu düzeyde B2’dir.

   Kolay gelsin

 120. Merhaba Melike hanım
  Yazdıklarınızı okudum banada yardımcı olur musunuz
  4 yıllık İktisat mezunuyum Türkiye’de. Almanya’ya çalışmak için gitmek istiyorum. Fakat yeni mezun oldum ve çalışma deneyimim yok. İktisat bölümüne denklik veriliyor mu bilmiyorum. Ve nasıl bır yol izleyip gitmem gerekiyor çalışma amaçlı onu da bilmiyorum. Orda tanidiklarimiz var nasıl yardımcı olmaları gerekiyor bana ben nasıl iş bulabilirim bilgi verir misiniz lütfen 🙏

  1. Merhaba Leman Hanım,

   İktisat için denklik zorunlu değil. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz ve işinizi yapacak kadar Amanca bilmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor.
   Yeni mezun olduğunuz için tecrübesiz yok ancak tanıdıklarınızın yardımıyla ilk etapta Türk işverenlerin yanında çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 121. Merhaba,
  Süleyman Demirel üniversitesi ”Enerji Sistemleri Mühendisliği” mezunuyum.
  Ayrıca Anadolu Üniversitesi AÖF ”Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı” Bölümünden ve yine aynı üniversitenin ”Adalet” Bölümünden mezunum.
  Mühendislik alanında 5 yıllık bir iş tecrübem ve b2 seviye İngilizcem var. Almancam ise başlangıç seviyesinde.
  Almanya’da çalışmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba Enes Bey,

   Almancanızı B2 seviyesine çıkarmanızı ve sonrasında iş başvurularına başlamanızı öneririm.
   İş bulabileceğiniz linkler konusunda Almanca en az B1 tercihen B2 düzeyine ulaştığınızda bizimle iletişime geçerseniz memnuniyete paylaşırız.

   Kolay gelsin

 122. Merhaba,
  Geçen sene Bosna-Hersek’ten mimar olarak mezun oldum. Türkiye’de diploma denkliğin çıkana kadar bir Mimarlik ofisinde sigortasız çalıştım. Eğitim dilimi ingilizce okudum iyi derecede İngilizcem ve A2 seviyesi Almanca bilgim var. Almanya icin Mimarlik alanında is başvurusunda bulunmak istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

  1. Merhaba Emina Hanım,

   Yasa prosedür ve şartlar konusunda memnuniyetle yardımcı oluruz.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Kolay gelsin

 123. Merhaba ben meb onayli guzellik uzmanligi ve estetisyenlik sertifikasi ve B1 almancaya B2 ingilizceye sahibim. İs tecrubem yok 21 yasindayim. Almanyaya calismaya gidebilmek icin nasil bir yol izleyebilirim

  1. Cansu Hanım merhaba,

   Sertifikanın denkliğinin mümkün olup olmadığına bakmak gerek, bir sonraki en önemli adımda tecrübeniz olmadan bir iş sözleşmesi bulabilmek. Sonrası vize prosedürüdür ve dil düzeyiniz olduğu için görece biraz daha kolay olabilir.

   Kolay gelsin

 124. Merhabalar
  İnşaat mühendisliği mezunuyum. Ancak almanya da bir akrabamızın yanında çalışmaya gideceğim. Mezun olduğum bölüm dışında bir işte çalışmam mümkün mü? İş vizesi için iş yerinin ayarlanmış olduğu belirtilirse, iş yerinin istediği seviyede dil yeterli mi yoksa belli bir seviye var mı?

  1. Merhaba Hazal Hanım,

   Almanya’ya çalışma amacıyla vize almak için en önemli şartlardan biri de diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz. Yani herhangi bir işte çalışma istediğinizde vize alma şansınız yok ne yazık ki.
   Diplomaya uygun iş sözleşmesi dışında iş veren ilk etapta başlangıç düzeyinde Almanca seviyesinin (en A1 tercihen A2) yeterli olacağını ve sizi Almanya’da dil kursa göndereceğini yazar ve bir de vize evrakları arasına Almanya’da bir kurs kaydı da eklerse iyi olur.

   Kolay gelsin

 125. Merhaba ben fizyoterapistim ,2017 mezunuyum. Şuan b1 düzeyinde Almanca sertifikam bulunmakta. Almanya’da iş başvurusu için nasıl bir yol izlemeliyim. Dil düzeyim yeterli mi?

  1. Merhaba Ayşegül hanım,

   Öncelikle denkliğe başvurmanızı ve B2 sertifikası almanızı öneririm. Denklikten sonra iş başvurularına başlayabilir; bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize işlemlerini başlatabilirsiniz.

   Denklik konusunda bizimle iletişime geçerseniz sizi yönlendirebiliriz. Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 126. Merhabalar,
  Işten ayrilma veya işten çıkarılma hakkında bilgi verir misiniz? Haklarımız nelerdir? İşe gireli 8 ay oldu. Pasaportumun süresinin dolmasına 15 ay kalmıştı. O yüzden 15 aylık bir oturum verdiler. Yeni bir iş bulursam, iş değiştirmekte sorun yaşar mıyım? Oturum ile ilgili bir problem olur mu?

  1. Said Bey merhaba,

   İş sözleşmenizde işten çıkarılma ile ilgili mutlaka bir madde bulunur. Önceden haber vermek durumundalar. Aynı şekilde siz de işten ayrılacaksanız belli bir süre önceden haber vermekle yükümlüsünüz. İş sözleşmenizin uzatılması ya da yani bir iş bulma durumunda oturumunuz sözleşmeye uygun uzatılacaktır.

   Kolay gelsin

 127. Merhaba
  Nişanlım ve ben bir ilaç firmasında mikrobiyolog olarak çalışıyoruz. Nişanlımın b1 seviyesinde ingilizcesi var, almancamız yok. Almanya’ya hangi koşulda olursa olsun en kısa zamanda gitmek istiyoruz. Fakat araştırmalarımız sonucu bunun pek de kolay olmadığını gördük. İlk sorum dil kursu aracıyla gidersek o süreçte herhangi bir mesleği(garsonluk vs) yapabilir miyiz? İkinci sorum, oraya gidip evlendiğimizde oturma izni alacağımıza dair bir şeyler okuduk bu doğru mu,süreç nasıl işler? Ya da en hızlı nasıl gidebiliriz sizin öneriniz nedir?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Büşra hanım Merhaba,

   Alanınızda en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz beklenir.
   Ne yazık ki dil kursu vizeleri çok zor veriliyor. Ancak eğitim-master gibi bağlantılar olursa vize verilebilir.
   Almanya’da sadece nikah yaparak oturum almak mümkün değil.

   Hızlı bir şekilde en azından birinizin B2 düzeyinde Almanca öğrenmesi iş bulma konusunda şansınızı artıracaktır. İş bulan Almanya’ya gitmeden nikah yapılırsa birlikte vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 128. Melek Hanım Merhaba
  Ben inşaat mühendisliği mezunuyum ve 6 yıldır aktif olarak çalışmaktayım. Mavi kart ile Almanya çalışabilir miyim. Oradan bulacağım işte mavi kart için ne kadar brüt ücret almam gerekiyor. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   İş sözleşmenizdeki yıllık brüt maaş sizin mavi kart alıp almayacağınızı belirler. 2021 yılı için mavi kart alt limiti 44.304€’dur

   Bilginiz olsun

 129. Merhaba,
  Lise mezunuyum. B1 seviye İngilizcem var. Almancam yok. Gemi adamıyım. Liman tecrübem var. Uzun yıllar satış ve satış yöneticiliği de yaptım. Sizce şansım nedir?

  1. Haluk Bey merhaba,

   Öncelikle tüm meslek dalları için hem Almanca şartı (IT hariç) var hem de diploma. Yani diploma olmadan Almanya’da iş sözleşmesi edinseniz de onay ve vize almak mümkün değil. Sadece tecrübe üzerinden çok istisnai durumlarda onay veriliyor. Bu durumda iş verenin çok aktif olması ve sizi diplomasız kabul etmesi gerek.

   Kolay gelsin

 130. Merhabalar,
  Ben şu anda yüksek lisans yapan bir mimarım ancak resmi olarak bir çalışma tecrübesine sahip değilim. Aynı zamanda farklı bir sektörde işletme sahibiyim. Bir arkadaşımın almanyada bir inşaat firması var ve birlikte çalışma durumumuz söz konusu. İleri seviye ingilizcem var ancak almancam yok, yalnız gideceğim şirket ağırlıklı türklerin çalıştığı bir türk şirketi. Benim iki sorum var, türkiyede aktif bir işletme sahibi olmam ve almanca bilmemem süreçle ilgili bir sıkıntı yaratır mı? Gidiş geliş yapmam gereken durumlar olacaktır bununla ilgili bir gün sınırlaması vb bir durum söz konusu mu? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Bilge Hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor. Türk şirketi de olsa teme düzeyde Almanca bilmeniz gerek, ayrıca vizeye başvururken bir de Almanya’da kurs kaydı almanızı öneririm.
   İşletme sahibi olmanız bir engel değil ancak oturum izninizin yanmaması için yıl bütünlüğü içinde toplamda 183 gün Almanya’da yaşamak durumundasınız.

   Bilginiz olsun

 131. Merhaba, Anadolu Lisesi Mezunuyum Herhangi bir diplomam Yok fakat uzun yıllar Satış temsilcigi yaptım B2 almancam var Aynı işi Almanya’da yapabilirmiyim Maaşım gayet iyi

  1. Hüseyin Bey merhaba,

   Bu alanda sadece sizi tecrübenizden dolayı kabul eden bir işveren bulmanız durumunda gitme olanağınız olabilir. Bunun için işverenin, sizin tecrübelerinizi yeterli bulması, bu konuda Federal İş ajansını ikna etmesi ve oradan bir onay alması gerekir. Bu durumda bir şansınız olabilir.

   Kolay gelsin

 132. Merhaba, ben Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için göç etmek istiyorum tarih ve çocuk gelişimi lisans bölümleri okuyorum fakat bu bölümlerin Almanya’da denkliğinin kolay olacağını düşünmüyorum. Araştırmalarıma göre en çok açık yaşlı bakımında olduğunu öğrendim. Açıköğretim yaşlı bakımı okuyup B2 Almanca öğrendiğim takdirde iş göçü yasası ile Almanya’ya gidebilir miyim ?

  1. Sema Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenip bu alanlarda Almanya’da meslek eğitimi almanızı öneririm. Ayrıca eğitim yaparken bir yanda da kısmi de olsa maaş alacaksınız. Açık öğretim yaşlı bakımı okumanız durumunda yine B2 düzeyinde Almanca bilmek durumundasınız; denklik yaptırmak zorundasınız. Ancak 2 yıllık olduğu için Almanya’da almanız gereken telafi ders süresi uzun olur.

   Bilginiz olsun

 133. Merhaba, ben İstanbul üniversitesi sağlık yönetimi mezunuyum eşimde kocaeli üniversitesi elektrik mühendisliği mezunu denkliğimiz var mı acaba ve orada çalışmak için gereken şartlar nelerdir yardımcı olabilirseniz memnun olurum iyi günler

 134. İyi akşamlar
  Ben de Almanca öğretmenliği bölümünde mezunum. 5 yılldır ücretli öğretmenlik yapıyorum ama Türkiye koşularında çalışmak istemiyorum bu yüzden Almanya’ya gitmek istiyorum ve ayrıca 3 çocuğum var. Almanya’ya yerleşmek mümkün mü acaba nasıl gidebilirim?

  1. Leyla hanım Merhaba,

   Öğretmenler için denklik zorunlu ayrıca C2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerek. Bu koşulları sağlamanız durumunda iş sözleşmesi edinip gitme şansınız olabilir. Açlışma amaçlı giderken de çocuklar da aile birleşimi ile gelebilir.

   Kolay gelsin

 135. Melek hanım merhaba,
  Öncelikle herkesin sorularına sabırla cevap vermeniz çok güzel. Umarım bana da yardımcı olabilirsiniz.
  41 yaşındayım. İyi bir üniversitenin iktisat bölümünden mezunum. İyi bir kurumda 16 senedir çalışıyorum. İngilizcem c1 seviyesinde ancak almancam düşük düzeyde. Eşim ve 2 çocuğumla Almanya’da çalışıp yaşamak istiyorum. Almanya’da iktisat mezunları için iş olanağı var mı acaba?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Çalışma alanınız geniş. B2 düzeyinde Almanca bilmeniz durumunda iş bulma şansınız yüksek. Eş ve çocuklarınız da aile birleşimi yapabilirler.

   Bilginiz olsun

   1. Tekrar merhaba. Cevabınız için teşekkürler. Almancam için yardım almayı düşünüyorum. Hangi alanlarda ve nerelerden iş başvurusu yapabilirim?

    1. Deniz Bey,

     Öncelikle görüşmeleri yapacak kadar Almanca öğrenmenizi öneririm. Bundan önce iş başvuruları yapmanızı önermem. CV’nizde B2 düzeyinde Amanca görmedikleri sürece işverenler size olumlu dönmez. Almancada ilerleme kaydettiğinizde bizimle iletişime geçin, linkleri paylaşalım sizinle.

     Bilginiz olsun

 136. Kerem Bey merhaba. Durumum sizinle hemen hemen aynı. Acaba bi girisimde bulundunuzmu? Donuc ne oldu?

 137. İyi günler,Çevre mühendisiyim.C1 seviye İngilizce biliyorum.1 sene tecrübe ve b1 Almanca ile Almanyaya iş aracılığıyla gitme durumum nedir

  1. Duygu Hanım,

   Bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gitme şansınız bulunur. Evraklarınızla vizeye başvurmanız gerekmekte, istenilen evraklar tamamsa gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 138. Merhaba

  Biyoloji Lisans mezunuyum. 3 yıldır global bir ilaç şirketinde mikrobiyoloji laboratuvarında çalışıyorum. Aktif olarak İngilizce kursuna devam ediyorum. Esimin Almanya da akrabaları var. Onların vasıtasıyla yanlarına çalışmaya gitmek için neler yapmam gerekir. Yalnızca kendi mesleğime ait alanlarda mi çalışabilirim. Yoksa beni yanlarında çalışmak üzere Almanya ya davet edebilirler mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Samet Bey merhaba,

   Öncelikle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekir. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gitme şansınız bulunuyor. Alanınızın dışında çalışma olanağınız bulunmuyor ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

  2. Merhaba benim lokanta icin ustalik belgem var ilkokul mezunuyum 56 yasindayim daha once 15 yil lokanta islettim pide borek yemek icin milli egitim bakanligindan belgem var oglum almanyada yasiyor.oglum bir lokanta acsa isci olarak gidebilirmiyim

   1. Merhaba Kadir Bey,

    Ne yazık ki belgeleriniz Almanya’da çalışmak için yeterli olmayacak. Çünkü denklik yaptırmak gerekir ve milli eğitimden aldığınız belgeler denklik için yeterli değildir.
    Denklik olmadan sözlşemeniz olsa da vizeniz ne yazık ki onaylanmayacaktır.

    Bilginiz olsun

 139. merhaba iyi günler ben ankarada yaşıyorum 25 yaşındayım önlisans makine bölümü mezunuyum 3 yıldır cnc tezgahı operatörlüğü yapıyorum bir firmada ve almanyaya gitme fikrim var ama denklik olarak kırklareli üniversitesi önlisans makine bölümü denkliği varmı yokmu bunu bulamadım açıkcası eğer denkliğim olup olmadığını öğrenirsem ona göre dil kursuna yazılmayı düşünüyorum ve orada alanımla ilgili iş olanaklarını biliyorsanız eğer beni aydınlatabilirmisiniz

  1. Can Bey merhaba,

   Bölümüzün tam adı gerekli.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Kolay gelsin

 140. Merhaba, lise mezunuyum. 27 yaşındayım. B1 seviyesinde almancam var. Almanyada hemşirelik okumam mümkün mü? Mümkünse ne şekilde gidebilirim bilgilendirir misiniz.?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Tabii ki mümkün.

   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Kolay gelsin

 141. Mrb. Ben lojistik bölümü mezunuyum. Almanya ya çalışmak için gitmek istiyorum. Orda tanıdıklarım var bana yardımcı olabilecek akrabalarım var. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Gidip kalıcı kalma şansım var mı?

  1. Ahmet Bey Merhaba,

   Diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alıp gitme şansınız var. Almanca bilmeniz iş bulma konusunda belirleyici olacaktır.

   Kolay gelsin

 142. Merhaba ben 5 senelik kasabım ve bütün kasaplık belgeleri var almanca dil öğrenmeye başladım evlendikten sonra almancamıda gelistirdikten sonra almanyada gidip kendi mesleğimi yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor hangi yollardan geçmem gerekiyor benim eşimle birlikte gidip 1-2 sene civarı orda çalışmam mümkün müdür acaba?

  1. Alpay Bey,

   Hangi belgeleriniz var bilemiyorum ancak o belgelerin denkliğinin yapılması gerekir. Denklik sonucu en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca ve ve iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz. Eşiniz de aile birleşimi ile yanınıza gelebilir.

   Kolay gelsin

 143. Merhaba kolay gelsin ben diyaliz teknikeriyim universitem tanınıyor ama diyaliz teknikerliği diye bir bölüm bulamıyorum Almanya’da gecerliligini öğrenmek istiyorum tesekkurler

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Diyaliz teknikerliğinin ne yazık ki Almanya’da denkliği yok.
   B2 düzeyinde Almanca öğrenip Ausbildung için gitmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 144. Merhabalat
  4 yıllık fizik tedavş ve rehabilitasyon bölümü mezunuyum. Almancam sıfır düzeyinde. Eğer almanyada iş bulup belli bir süre dahilinde B2 düzeyine getirme taahhüdünde bulunarak çalışma izni alabilir miyim?

  1. Veysel Bey,

   Önce B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz sonra denklik yaptırmanız gerekir. Ancak bunlardan sonra iş bulma şansınız bulunur. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

   bilginiz olsun

 145. Öncelikle iyi günler ben yalova üniverstesi bilgisayar programcılığı mezunuyum almanya ya nasıl gidebilirim okulum kabul görür mü almanya da bir çok akrabam da var bir etkeni olur mu bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba Emre Bey,

   Denklik yaptırmanız, en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz. Akrabanızın çevresi genişse size iş özleşmesi konusunda yardımcı olabilir.

   Kolay gelsin

 146. Merhaba ben A2 almancaya sahip bir öğrenciyim, Almanyada ingilizce bir bölüm okuyacağım çalışma izni almam mümkün mü?

  1. Süleyman Bey,

   Öğrenci olarak Almanya’da sadece yılda 120 tam gün ya da 240 yarım gün çalışma hakkınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 147. Merhaba,
  20 yıllık hekimim. Ancak Almanya da bir projenin koordinatörlüğünü, ya d danışmanlığını yapmak üzere Proje koordinatörü ya da danışman olarak çalışmak istiyorum. Daha önce gönüllü olaralk bir belediyede proje koordinatörlüğü yapmıştım u konuyla ilgili şirketle anlaştık, sözleşme gönderecekler. Tıp diploması denkliğini beklemeden böyle bir şey mümkünmüdür? (Çünkü hasta muayene etmeyeceğim) Mümkünse hangi vize türü ile başvurmama gerekir. Yanıtlarsanız sevinirim saygılarımla.

  1. Alper Bey,

   Ancak alanınızda çalışmak için vize alabilirsiniz. Alan dışı olduğunda onay çıkması çok zor. Ancak şirket onaylanabilir gerekçeler öne sürerse Federal İş Ajansı’ndan istisna kapsamında bir onay alabilir. Bu durumda vize alma hakkınız doğabilir. Öncelikle bu işlemlerin Almanya’da tamamlanması gerekir.

   Bilginiz olsun

   Bilginiz olsun

 148. Merhaba Melek Hanım,
  2 yıllık FİZYOTERAPİ mezunu.Özel MEDİPOL Üniversitesi.Çift vatandaşlığa sahip(TC ve Bulgaristan).
  Almanya’da çalışabilir mi?Denklik konusunu nasıl olur?Çift vatandaşlığa sahip olmak bir artı olur mu ya da engel mi olur?

  1. Merhaba Hatice hanım,

   AB vatandaşı olduğunuz için vizesiz Almanya’da yaşayabilirsiniz. Sağlık alanı olduğu için denklik yaptırmak ve B2 düzeyinde Amanca bilmek durumundasınız. En az 2 yıllık mesleki tecrübeniz varsa kısmi denklik çıkma olasılığı var. Aradaki farkı Almanya’da tamamlayarak çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 149. Merhaba,
  ben bu sene uluslararası aşçılık diploması aldım.
  Abimin Almanya da döner restaurantı var.
  Bana iş sözleşmesi yapıp beni Almanya ya götürebilir mi?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Abiniz bu konuda sizin evraklarınızı alarak Federal İş Ajansı’ndan bilgi alabilir. Arbeitsgeberservice bölümünden.

   Kolay gelsin

 150. Merhaba Melek hanım, öncelikle teşekkürler bilgiler için.
  37 yaşında 4 yıllık Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunuyum. 11 yıldır kamuda çalışıyorum, lmanyada çalışabilmek için diplomanın denkliği konusunda bilginiz var mı, evliyim ve bir çocuğum var, bir süre sonra onları da alabileceğim oturuma yönelik izinleri alabiliyor muyum zamanla, işi gitmeden önce mı ayarlamam gerekiyor, dil seviyesi konusunda da bilgi verme şansınız var mı?
  Şimdiden sagolun

  1. Merhaba Ali Bey,

   Şehir bölge planlama mesleği düzenlemeye tabii yani denklik yapılması gerekmekte bazı eyaletlerde. O nedene hangi eyalette çalışmayı düşünüyorsanız o eyalette denklik yapılması gerek. Bu mesleği yapabilmek için B2 düzeyinde Almanca bilgisi gerekmekte ve tabii diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız var. Eşiniz ve çocuğunuz da aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelme hakkı kazanırlar.

   Kolay gelsin

 151. Merhaba
  Ben 19 yaşımdayım, lise okuyorum. İleride elektronik veya yazılım mühendisliği gibi düşüncelerim var. Bu alanlarda üniversite okuyup diploma alsam Almanya’da çalışabilirmiyim. Almanca dil bilgim yok ama öğrenebilirim. Ayrıca çalışabilmem için başka neler yapmam gerekiyor?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Tolga,
   Akademik bir diplomanın yanı sıra pratikte de bu işi çok iyi yapmak gerek ve B2 düzeyinde Almanca bilmek avantaj olacaktır.

   Kolaylıklar dilerim

 152. Melek Hanım iyi çalışmalar. Öncelikle yardım ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Sağlık meslek lisesi anestezi mezunuyum. (Anestezi Teknisyen) 2013 yılından beri aktif olarak özel hastanede çalışmaktayım. Evli ve 1 çocuk babasıyim kızım henüz 2 aylık. Eşimde sağlık meslek lisesi hemşire mezunu ve hemsire olarak halan çalışmakta. Almanya ya yerleşip çalışma düşüncemiz var. Nasıl bir yol izlememiz konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Emre Bey,

   Bizi arayabilir misiniz? Çünkü bazı veriler olmadan sizi sağlıklı yönlendiremeyiz.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Gerekli bilgiyi memnuniyete veririz.

   Kolay gelsin

 153. Merhaba ben lise mezunu hemşireyim devlet kadrosunda 6 yıllık sertifikalı yoğun bakım hemşiresiyim ardından önlisans sağlık kurumları işletmeciliği bitirdim almanyaya gitme şansım varmı genelde lisans mezunu hemşire kriteri arıyorlar cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba Emir Bey,

   Hemşirelik konusunda 2 yıldan fazla tecrübeniz olduğu için denklik alma şansınız bulunuyor. Denkliğin çalışmayı düşündüğünüz eyalette yaptırılması gerekir. Hemşireler için B2 dil düzeyi istenir. Lise diplomalı hemşireler de tecrübe olması durumunda iş bulma şansları var.

   Bilginiz olsun

 154. Merhaba eşim sahil güvenlik personeli ve gemi makine mezunu iş deneyimi var.Ben Türk dili edebiyatı mezunuyum aslında orda pek işe yarayacağını düşünmüyorum ama yinede diplomam var.Almanya’ya taşınmak istiyoruz fakat neler gerekiyor işimin iş alanı mevcut mu orda bunlar hakkında bilgimiz yok eşim iyi derece İngilizce bilir Almanca için de çalışmalara başlayacağız yakın zamanda.Aslında doğruluk payı nedir bilmiyorum ama YDS dil sınavını geçince kendi bölümünden iş imkanı sağlanıyormuş bu konuda bilgi verirseniz sevinirim 🙏🏻

  1. Yeni yasa ile diplomasına uygun iş sözleşmesi edinen, işini yapmak için gerekli dil düzeyine sahip olan herkes (B2 düzeyidir genelde) vize alarak Almanya’da çalışmak için gidebilir. YDS dil sınavının geçerli olduğunu düşünmüyorum. Goethe Enstitüsü ya da Telc sertifikaları geçerlidir konsolosluk nezdinde.

   Bilginiz olsun

 155. merhabalar almanyada temizlik şirketi olan kuzenim bana istek gönderip yanına işçi olarak almak istiyor gerekli evraklar nelerdir almanca şartmıdır

 156. Merhabalar. Bilginize ihtiyaç duyduğum bir sorum olacak sizlere.
  Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümü yüksek lisans diplomasına sahibim.
  Almanya’da gıda ve içecek üzerine büyük bir marketi olan akrabam var.
  Kendisinden iş teklifi almış olsam, bu markette çalışma vizesi alma durumum nedir?
  Almanca dil bilgisine sahip değilim.
  Hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir firmada İnsan Kaynakları bölümünde 6 yıldır çalışıyorum.
  Yaşım 37
  Değerlendirmeye alıp, dönüş yaparsanız çok sevinirim.
  İyi günler.

  1. Merhaba Can Bey,

   İş pozisyonunun diplomanıza uygun olması ve işi yürütecek düzeyde Almanca bilgisine sahip olmanız durumunda gitme şansınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 157. Merhaba Melek Hanım.
  Daha önce de sordum ama sanırım ulaşmadı. Öğrenmek istediğim konu şu:
  Özel üniversiteden mezun.Branş Anestezi teknikeri ve ya Fizyoterapist 2 yıllık. Bu bölümlerin mezunları iş bulabilir mi.Denklik durumu ne .Ayrıca iki vatandaşlığı var.Biri Tc diğeri Bulgaristan.Bunun faydası mı olur zararı mı?

  1. Merhaba Hatice Hanım,

   Bulgar vatandaşı olarak istediğiniz zaman gidip Almanya’ya yerleşme hakkınız bulunuyor. Anestezi teknikerliği konusunda denklik problemli fakat fizyoterapist konusunda en az 2 yıllık deneyiminiz varsa denklik yaptırmak mümkün olabilir. Gideceğiniz-yerleşeceğiniz eyaletteki denklik şartları önemli. B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekmekte.

   Kolay gelsin

 158. Merhaba
  Esim bulgaristan ve Türkiye (çift vatandas) vatandasi ,ben sadece Türk vatandasiyim 7 aylik çocuğumuz var onu ab vatandasi yapmak için gerekli evrakları topluyoruz . O işlem bittikten sonra almanyada yaşamak istiyoruz . Önden esim annesi ve çocuk gidecek almanyada esim için ev ve iş hazir. Bende aile birleşiminden gitmek için ugrasicam lisans isletme fakultesi ve ön lisans pazarlama mezunuyum acaba a1 düzeyinde almanca sertifikası alıp yada almadan gitmemde diplomalarin etkisi olur mu ? Bu konuyla alakalı bilginizi paylaşabilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Yılmaz Bey,
   Eşiniz Ab vatandaşı olduğu için sizden A1 sertifikası istenmez ama yaşam için ve kolay çabuk iş bulma konusunda tabii ki dil bilmenizde büyük yarar var.

   Kolay gelsin

 159. Merhabalar eşim ebelik lisans mezunu 9 yıldır kamuda çalışıyor. Kısmı denklikte 1 yıl telafi yapması gerekti diyelim. Bu dönemde maaş alabiliyor mu. Hemşirelikte yardımcı hemşire olarak işe alındığında ücret alındığını duydum brüt 2000 euro gibi. Bu durum ebelikte de var mı ? Bende eşimin yanına aile birleşiminden ortalama ne kadar sürede gidebilirim? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  1. Merhaba Sezgin Bey,

   Telafi eğitimi esnasında (B2 düzeyinde dil şartı var) hastane ya da klinikte bir pozisyon bulması durumunda maaş alabilir. Bu durum ebelikte de söz konusudur.
   Siz de aile birleşimi yaparak eşinizin yanına gidebilirsiniz. Maaşı tüm masrafları karşılamaya yetmediği durumlarda sizin için bir bloke hesap açılabilir. Aile birleşimi ile gideceğiniz için de gittikten sonra full time çalışma hakkınız bulunuyor.

   kolay gelsin

 160. merhabalar; ben 4 yıllık işletme, 2 yıllık turizm otelcilek,2 yıllık tarım mezunuyum 20 yıldır kamu kurumunda çalışıyorum.almanyada bir şirket yöneticiliği teklifi aldım mavi kart başvurusu yapabilirmiyim.teşekkürler

  1. Kemal Bey merhaba,

   İş sözleşmenizin bir diplomanıza uygun olması gerek. Bu durumda çalışma için Federal İş Ajansı tarafından onay alabilirsiniz.
   Mavi kart ancak yıllık brüt maaşınızın 2021 için 44.304 E üzerinde olması durumunda alacağınız bir oturum statüsüdür.

   Bilginiz osun

 161. Merhabalar ben 2009 yilindan beri turkiyede bir fabrikada metal bolumunde calisiyorum almanyada dogdum ve sonra turkiyeye geldim birden cok kere almanyaya girip cikisim var orada 5 yil okudum bu is alaninda kalfalik ustalik operator belgelerim var abimin almanyada metal uzerine sirketi var beni nasil almanyaya goturebilir

  1. Merhaba Cihat Bey,
   Almancanızın olması ve abinizin size bir iş sözleşmesi sağlayabilmesi çok büyük avantaj.
   Kalfalık alanındaki belgelerinizin denkliğini aldıktan sonra gerekli evrakları hazırlayarak vize alıp gidebiliriz.

   İyi şanslar

 162. Merhaba melek hanım, sorum şu olacaktı bankacılık bölümü mezunuyum.bunun yanında muhasebe ve bilgisayar eğitim sertifikaları mevcut.ayrıca uzun yıllar boyunca perakende sektöründe kasiyerlik ve mağaza yöneticiliği yaptım.simdi almanyada bir yakınımın açmış olduğu restoranın muhasebe ve kasa işlerine bakmak için çalışma vizesine başvurmak istiyorum.sizce bu durum nasıl değerlendirilir?teşekkür ederim.

  1. Ayça Hanım merhaba,

   İşvereniz, Federal İş Ajansı’ndan iş sözleşmeniz için onay alması durumunda diğer vize evraklarıyla beraber vizeye başvurabilirsiniz. Problem olmaması durumunda vize alma şansınız var elbette.

   Kolay gelsin

 163. Merhaba 4 yıldır oto teknisyenliği yapıyorum
  Kaporta bölümünde ustalık belgem var sizce Almanya’ya işçi vizesiyle çıkabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   Meslek lisesi ya da kalfalık belgesi denklik için çok daha uygun. Ustalık belgesinin Almanya’daki ustalık belgesi ile arasında fark çok çıkıyor.
   Öncelikle denklik yapılması gerekir. Asgari düzelte Almanca bilgi ve ve alanınızla ilgili bir ş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor.
   Denklik için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizi yönlendiririz. Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 164. Merhaba Ben Lisans Psikoloji Yüksek Lisans Klinik alaninda yaptım. Mesleki
  eğitimlerinin tümünü aldım(EMDR -Tetsler-Bdt..)Üniversite bize Europass belgesinde vermişti.
  Amcamlar Almanya’da ve oraya gitmek istiyorum.
  Şuan Türkiye’de özel olarak danışan almaktayım. Dil için özel derse baslayacagim. Planim Almanya’da yaşayan Turkler için terapiler vermek.Sizce denklik konusunda zorluk yaşar mıyım? Dilim B1 düzeyinde olursa uygun olur mu ? Ayrıca bekarım oraya gittikten sonra anne babamı aile birleşimi gibi yanıma alabilir miyim
  Sevgiler

  1. Merhaba esma Hanım,

   Denklik yaptırmanız gerekir. Tüm eğitimleriniz ve tecrübelerin göz önüne alınarak size denklik verilir. Sonuç ile ilgili bir fikir yürütmek mümkün değil. Kısmi sonuç çıkması durumunda telafi eğitimleri almanız gerekir. Eğitimler tamamlandıktan sonra çalışabilirsiniz.
   C2 düzeyinde Almanca bilgisi gerekir.

   Kolay gelsin

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim,peki anne ve babami ise basladiktan sonra yanıma alabilir miyim? Çünkü aile birleşimi sadece çocuklara veriliyor diye biliyorum

    1. Esma Hanım,

     Doğru biliyorsunuz. Ebeveynleriniz schengen vizesi alarak yanınıza 3’er aylık süreler için gelebilir.

     Bilginiz olsun

 165. Merhaba ben 49 yaşındayım sıhhi tesisat ve boru kaynakçısıyım kalfalık ve ustalık belgem var kaynakçı belgemdevar almanyada iş bulma imkanımda var iş bulsam almanyaya gitme şansım varmı

  1. Hakan Bey Merhaba,

   Öncelikle denklik yaptırmak ve asgari düzeyde Almanca bilmek gerek. Bu şartlar sağlandıktan sonra iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 166. Merhabalar Almanyada yaşıyorum pastahane tarzı bir Kafeterya açma aşamasındayım Türkiyede işinde uzman Pastacılık öğretmeni bir arkadaşım var onu nasıl buraya getirebilirm? Hangi yolu izlemem gerekiyor.

  1. Merhaba,

   İşletme olarak bağlı bulunacağız kurumdan ve Federal İş Ajansı içinde Arbeitsgeberservice’den danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 167. Merhaba. Ben 4 yıllık Kimya mezunuyum. Toplamda 9 yıllık İlaç sektöründe Laboratuvar tecrübem, Almanca B1 sertifikam var. Ayrıca eşimde Hemşire NRW eyaleti için tam denkliği B1 sertifikası var B2 sertifikasını almaya çalışıyor.
  1 Eşim B2 sertifikası almadan Hemşire statüsünde çalışabiliyor mu?
  2 Aile olarak bizi yanında götürebiliyor mu?
  3 B2 sertifikasını alır çalışmaya başlarsa bende hem oturum izni hemde çalışma izni alabiliyor muyum?

  1. Gökhan Bey merhaba,

   Eşiniz bir iş sözleşmesi bulması durumunda B2 dil düzeyine ulaşana kadar ücretli çalışabilir, ama yardımcı hemşire statüsünde olur. Bu esnada siz de aile birleşimi yapabilirsiniz. Aile birleşimi ile gittiğinizde oturma ve çalışma izni alırsınız. Kısıtlama olmadan bulduğunuz işlerde tam zamanlı çalışabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 168. Merhaba, öncelikle böyle güzel bilgi paylaşımı yaptığınız icin çok teşekkürler 🙂 eşim düz lise mezunu 20 yıldır ssklı olarak reklam ajanslarinda art director olarak (grafik tasarım bölümü ) çalışıyor. Iyi maaşlı bir iş teklifi alsa mavi karta başvursak olumlu sonuclanir mi tecrübesinden ve maaşından dolayı? Yoksa diplomasi olmadigi icin mavinkartı hiç denemeden direkt normal çalışma vizesine mı başvurmamız daha iyi olur ? Yada diger bir secenek bolumuyle ilgili açıköğretim önlisans okusa diploma almak için, açıköğretim fakültesinin denkliği oluyor mu? Cevap verirseniz cok sevinirim simdiden teşekkürler 🙏🏻

  1. Merhaba,
   Mavi kart bulduğunuz iş sözleşmesinden yıllık brüt kazanacağınız ücrete göre belirlenen ayrıcalıklı oturum statüsüdür. Dolayısıyla önce iş bulması, vizeye başvurması gerekir. Vize çıktığında Almanya’da oturum izni için gittiği yabancılar dairesi yıllık brüt maaşa bakarak karar verecek. Yani başvuru yapabileceğiniz bir yöntem değil. Mavi genellikle üniversite mezunlarına verilen bir statüdür ama istisnalar da mevcut.
   İşveren, eşinizi tecrübeden dolayı almak isterse bunun için eşinizin evrakları ile Federal İş Ajansı’na başvurarak onun için bir onay alması durumunda vize çıkabilir.

   Bilginiz olsun

 169. Melek hanım merhaba

  Dokuz eylül üni. Pazarlama önlisans mezunuyum
  26 Yaşındayım
  3 yıl perakende mağazacılık işi ve 1 yıl satış pazarlama işi yaptım
  Almancam yok yeni öğrenmeye başlayacağım
  Almanya’da çalışabilme ihtimalim nedir? veya çalışabilmem için ne yapmam gerekir

  Teşekkür ederim

  1. Onur Bey merhaba,

   Öncelikle işinizi yapmak için gereken dil düzeyine ulaşmak gerek. Bu en az B1 tercihen B2 düzeyidir. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 170. Mrb melek hanim engin bilgilerinizden dolayı minnettarım size.. Sorum şu şekilde işletme (lisans) bölümü mezunuyum oncesinde pazarlama (önlisans) mezunuydum farkli olarak inşaat teknolojisi teknikerligi (önlisans) mezunuyum ve şuan da esnaf olarak iş yeri işletiyorum. Daha önceden de şirket muhasebeciligi yaptim. Eşimde hem edebiyat hem çocuk gelisimi ( lisans ) bölumlerinden mezun ben veya eşim b1 almanca var sayarak .Bu diplomalarin hangisi ile almanyaya yerlesebilir çalışabilirim.

  1. Alican Bey merhaba,

   Çok teşekkür ederim.

   Her bir bölüm için ayrıntılı yazmam gerek. Ayrıca sizi sağlıklı yönlendirebilmem için bazı verilere ihtiyacım olacak. Beni arayabilirseniz size bunları telefonda anlatmak zaman açısından benim için iyi olacak.
   Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

   Kolay gelsin

 171. Merhaba
  Ben sosyoloji lisans mezunuyum ve özelde felsefe öğretmenliği yapıyorum. Çocuk gelişimi açıköğretim önlisans diplomam ve bu alanda 2 yıl deneyimim var. Aynı zamanda da yine açıktan önlisans sosyal hizmet okuyorum. Eşimin bilgisayar programcılığı lise diploması ve işyeri açma belgesi var ancak deneyimi yok bu alanda. Acaba bu şartlarda Almanya’ya yerleşme durumumuz mümkün müdür ve bu diplomalardan hangisinde iş potansiyeli daha yüksektir?

  1. Esra Hanım Merhaba,

   Çok diplomadan ziyade bir alanda uzmanlaşma ve iş tecrübesi önemli. O nedene iş tecrübenizin çok olduğu çocuk gelişimi alanını deneyebilirsiniz. Bunun için denklik zorunlu, B2 düzeyinde de Almanca bilgisine ihtiyaç olur. Denklik sonucu telafi eğitimi çıkabilir büyük bir ihtimalle. Bu eğitimi bitirdikten sonra ya da bu eğitim için bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var. Eşiniz de aile birleşimi vizesi ile yanınıza göç gelebilir.

   Kolay gelsin

 172. Merhaba,

  2 yıllık muhasebe meslek yüksekokulunu bitirildikten sonra aöf işletme lisans diplomamı aldım. Ardından 8 yıldır 2 farklı firma olmak üzere sanayi 500de yer alan 2 ihracat firmasında muhasebecilik yaptım, yapmaktayım.1 yıl öncede mali müşavirlik ruhsatımı aldım. Almanya doğumluyum fakat ben 7 yaşındayken kesin dönüşle türkiyeye geldim ve ama ablam orda yaşıyor. Almancayı haliyle unuttum ama kursa yazılmayı düşüyorum. Almanyada çalışabilme fırsatım var mıdır?

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Almanca öğrenmeniz durumunda diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi alarak vizeye başvurabilirsiniz. Mevzuat farklı olduğu için muhasebe konusunda iş bulma şansınız olur. Vize çıktığında da Almanya’da oturum ve çalışma izni alırsınız.

   Kolay gelsin

 173. Merhaba,

  2 yıllık muhasebe meslek yüksekokulunu bitirildikten sonra aöf işletme lisans diplomamı aldım. Ardından 8 yıldır 2 farklı firma olmak üzere sanayi 500de yer alan 2 ihracat firmasında muhasebecilik yaptım, yapmaktayım.1 yıl öncede mali müşavirlik ruhsatımı aldım. Almanya doğumluyum fakat ben 7 yaşındayken kesin dönüşle türkiyeye geldim ve ama ablam orda kaldı , yaşıyor. Almancayı haliyle unuttum ama kursa yazılmayı düşüyorum. Almanyada çalışabilme fırsatım var mıdır?

 174. Merhabalar,

  Uzun dönem stajlar haricinde iş deneyimim yok İTU’ den yeni mezunum. Mühendislik alanında Almanya’da bir firmadan kabul aldım ama başvuru evraklarında tecrübe kanıt belgelerini gördüm( SGK dökümü gibi). Şimdi bu vizenin çıkmama olasılığı nedir ? Fikrinizi çok merak ediyorum.

  1. Açıköğretim lise mezunuyum 6 yıldır eczacı teknisyenligi yapıyorum saglıkcı gözüküyorum sigortam var Almanya’ya çalışmaya gitmek istiyorum dil bilmiyorum

   1. Nisa hanım Merhaba,

    Bu konuda bir eğitiminiz yoksa sadece mesleki deneyim nedeniyle iş sözleşmeniz olsa bile vize alma şansınız yok. O nedenle Almanca öğrenip meslek eğitimi için gidebilirsiniz.

    kolay gelsin

 175. Merhaba. Benim mezun olduğum meslek anabin de tanımlı değil. Türkiyede ilk defa mezun verdi bu meslek ancak almanyada da avrupa ve amerikada da var bu meslek. Ancak mavi diplomam var. Almanca a2 seviyesindeyim. Dilimi geliştirdiğim takdirde vize ve denklik alabilir miyim?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Mesleğinizi yazmadığınız için bir yorum yapamıyorum. Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Kolay gelsin

 176. Merhabalar ben bilgisayar programcılığı bitirmiş birisiyim. Bu sene bitirdim. Çukurova üniversitesi meslek yüksekokulunda bitirdim denkleştirmede de çıkıyor karşımıza. Şimdi diplomaya denk gelen iş bulundu yani iş konusunda bir problem yok böyle bir durumda nelere ihtiyacım var ne yapmam gerek.

  1. Merhaba Eren Bey,

   Öncelikle Almanya’da çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka Almanca öğrenmeye başlamalısınız ve ön lisans mezunu olduğunuz için de denklik yaptırmanız gerekir. Anabin’de çıkan H+ Almanya’nın sizin okulunuzu tanıdığına işarettir ve denklik değildir. Denklik için ayrıca Almanya’da denklik yapacak kuruma evrak göndermek gerekecek.
   Sonrasında diplomaya denk gelen bir iş sözleşmesi aldığınızda vizeye başvurabilirsiniz. Vize için gerekli evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/2307308

   Kolay gelsin

 177. Merhaba Almanya’da inşaat firmasına çalışmaya gidicem inşaat boyacısı olarak MYK belgem var MYK nin dediğine göre Avrupa birliğinde ki bütün ülkelerde geçerliliği var dediler yinede denklik almamız gerekiyormu ? Ayrıca inşaat işcilerinde Almanca şartı varmı firma almanca veya ingilizce şartımız yoktur diye mektup gonderdi

  1. Merhaba Erdi Bey,

   Bu gibi mesleklerde denklik yapılabilecek kalfalık benzeri bir belgenizin olması gerekiyor. MYK belgesi ne yazık ki denklik için yeterli değil.
   Çalışacağınız firma Türk şirketi de olsa asgari düzeyde Almanca bilmeniz beklenir.
   İnşaat firmasının eğitim verme yetkisi varsa B2 düzeyinde Almanca öğrenip gitmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 178. melek hanım merhabalar ben afyon kocatepe universtesi turizm otelcilik lisans mezunuyum almanyada garsonluk yapmak istiyorum sınıf arkadaşım suan da almanyada çalışıyor ve bana senın için iş bulabılecegımı soyluyor fakat benım goethe nın hangı sevıye kurundan başarılı olmam gerekıyor ve neler yapmam gerekıyor cevaplarınız için çok teşekkür ederim iyi günler diliyorum

  1. Merhaba Said Bey,

   Özellikle direk müşteri odaklı çalışılan işlerde en az B2 düzeyinde Almanca bilmekte yarar var. Fakat Türk işletmelerde daha düşük düzeylerde Almanca bilgisi ile de gidilebilir. (En az A2 tercihen B1) Bu durumda vize evrakları arasına Almanya’da bir kursu kaydı eklemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

   1. melek hanım merhabalar tekrardan

    almanya’da bir kursu derken anlayamadım orayı a2 belgemı aldıktan sonra almanyadan bir kurs mu ayarlamam gerekıyor kursa gidicem almanyada diye bir evrak mı koyun demek ıstedınız vize evraklarının arasına

    1. Saidcan Bey,

     Vize evraklarının arasında A2 sertifikasınız ve Almanya’dan da kursa kayıt olduğunuza dair kurs kaydı eklemenizi önermiştim. Ya da buradan B2 sertifikası ile giderseniz kurs kaydına ihtiyaç olmayacak

     Kolay gelsin

 179. Ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 20 yıllık iş tecrübesi var eşim de kuaför ustalık belgesi var Almancamız yok iş için makul başvuru nasıl yapabiliriz teşekkürler

    1. Aslı Hanım,

     Olabilir. Benzer bir durumdan kaynaklanıyor.

     İş yeri açma konusunda yerelde bir ihtiyaç olması ve ekonomiye katkı sağlaması gerekir. Bu nedenle Almanya’da gerekli resmi kurumlarla görüşüp danışmanlık ve sonrasında da onay almak gerek. Bu uzun soluklu bir süreç. O nedenle var olan bir işetmeye ortaklık belki daha kolay ve hızlı olabilir.

     Kolay gelsin

 180. merhabalar eşim 7 yıllık halı koltuk yıkama işyeri var ama yaptığı işle alakalı meslek belgesi yok sadece resmi işyeri evrakları [vergi levhası işyeri kayıtları falan ] var onlarla almanyada işyeri açma şansı varmı acaba orda akrabalarımız var koltuk yıkama işi yapmak istiyor nasıl bir yol izlemesi lazım acaba
  bilgi için teşekkürler şimdiden kolay gelsin

 181. Merhaba, şuan önlisans Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümünü okumaktayım. Bu mesleğin Almanya’da karşılığı var mıdır? Yani bu meslek ile ve yeterli seviyede Almanca öğrenerek Almanya’ya gitmem mümkün müdür?

  1. Merhaba,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenip yeni bir meslek eğitimi almanızı öneririm.

   Bilginiz osun

 182. Merhabalar,
  Ben 32 yasındayım evli ve 4 yaşında kızım var. Ege üniversitesi seyahat işletmeciliği lisans mezunu lisede seyahat acenteliği mezunuyum. Zincir otellerde minimum 3 senelik tecrübem var. Yaklaşık 7 senedir de Türkiye de lider hava yolu firmasında kabin memuru olarak görev yaptıktan sonra yine aynı firmanın genel müdürlüğünde memur statüsünde çalışıyorum. İyi derecede İngilizce var şuan a2 seviye Almancam var ancak goethe ins. Kursuna kayıt olmayı planlıyorum ilerletmek için. Buarada İsviçre doğumluyum ancak maalesef vatandaşlığım yok. Ablam frankfurtta yaşadığı için onun yanına gitmek istiyorum. Eşimde biyoloji lisans ve bilgisayar programcılığı mezunu ancak o da kabin memuru. Benim için Almanya da çalışma vizesi alma ihtimali var mıdır? Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

  1. Eda Hanım,

   Diplomalarınıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz, işi yapacak düzeyde Amanca bilmeniz durumunda vize alıp gitme durumunuz olabilir. Eşlerden biri çalışma vizesi alıp gittiğinde diğer eş ve çocuk aile birleşimi vizesi alabilir.

   Kolay gelsin

   1. Sayin ilgili
    Meslek yuksekokulu otomotiv bolumu ve ayrica acikogretim isletme fakultesi mezunuyum suan ozel bir sirkette otomotiv sektorunde 10 yildir halen calismaktayim evliyim ve 2 cocugum var almancam yok almanyada calismak istiyorum ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

    1. Merhaba Gökhan Bey,

     Diplomanız Almanya’da tanınıyor, ancak ön lisans olduğu için denklik yapılması zorunlu. Ayrıca en B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz durumunda iş bulma şansınız artar.

     Kolay gelsin

 183. Merhaba, Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü mezunuyum ve Stajımı Heidelberg Üniversitesinde yaparak Elektronik Kartların bakımı ve onarımı sertifikası aldım, sonrasında Türkiye’de 2 yıllık ön lisans İklimlendirme ve Soğutma bölümünü bitirdikten sonra Maliye Bölümünden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 senedir de denizcilik yapıyorum, yaşım 29. A2 seviye Almanca+B1 İngilizce Mevcut, yeni çıkan yasadan ben de faydalanabilir miyim nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  1. Merhaba Kultigin Bey,

   Meslek lisesi ve ön lisans meslekleri alanında çalışmanız durumunda denklik yaptırmak gerek. En az B1, tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz iş bulma şansınızı artırır.
   Ancak diplomanıza uygun bir olması gerekir.
   Almanca öğrenirken hangi alanda çalışacağınıza karar verip denklik yaptırmanızı öneririm. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda da çalışma amaçlı vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 184. Merhabalar ben 53 yasindayim Beden Egitimi ve Spor yuksek lisans mezunuyum Almanyada bir sure calismak istoyorum. 3 bransda antrenorluk belgem var. Nasil bir yol cizmem gerekiyor. Tesekkur ederim.

  1. Merhaba Ertan Bey,

   Öncelikle iyi derece Almanca bilmek gerek ve alanınızda bir iş sözleşmesi edinmeniz gerek. Bu tür alanlarda iş sözleşmesine ulaşmak zor. Varsa özel bağlantılarınız bu konuda size yardımcı olabilir.

   Kolay gelsin

 185. Merhabalar.
  Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde Üniversite diplomam ve C1 Testdaf Belgem mevcuttur. Öz abim ( Alman Vatandaşı ) Almanyada Bireysel iş yeri sahibi ve Su Filtreli Montajı ve bakımı yapmaktadır. Kendisi beni bu işte eğitmek istiyor / işe almak istiyor. Yani İş sözleşmesi yapabilecek konumda. Ayrıyeten Banka hesabımda bloke olabilecek param mevcuttur.

  Almanya’ya işçi göçüyle gitme şansım nedir ?
  Alman Dilinde bir Diplomam olduğu için bunu Tercüman olarak gösterip gidebilirmiyim veya bunun bir yolu varmıdır ?

  Şimdiden çok Teşekkürler.

  1. Merhaba Erdinç Bey,

   İş sözleşmesindeki iş tanımınızın diplomanıza uygun olması gerekir. Bu nedenle vizeniz onaylanmaz diye düşünüyorum. Yapacağınız iş eğitim gerektiren bir işse bu alanda Ausbildung yapmak için de gitme şansınız var. Yani iş sözleşmesi yerine Ausbildungsvertrag yapabilirsiniz. Dil konusunda sorun olmayacağını için de direk eğitime başlayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 186. Merhabalar ben lise mezunu acil tıp teknisyeniyim. 5 yıla yakın bir zamandır çalışıyorum. Almanya da çalışmak istiyorum. Bu konu ile ilgili bir danışmanlık şirketi ile görüştüm. B.2 dil seviyesine sahip olursam 2 veya 3 yıllık bir kurs sürecinden sonra Almanya’da denklik alabildigimi ve kurs süresince de çalışabilegmi söylediler. Fakat şuan başvuruyu hemen yapmam gerektiğini 2022 de böyle bir işlem gerçekleştiremeyebilecegimi söylediler. Bu konularla ilgili bir bilginiz var mı? Dil eğitimini tamamlamam durumunda 2022 de bu şekilde çalışmaya gidebilir miyim? Lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba Yusuf Can Bey,

   3 yıllık kurs yoktur. Bahsettikleri sıfırdan bir meslek eğitimidir. Sizin deneyimiz olduğu için denklik yapabilirsiniz ama yine de tam denklik olmaz. Telafi eğitimi almanız gerekecektir. Telafi eğitimi süresi denklik yapıldıktan sonra ancak belli olur. Diğer seçenek de bahsettikleri gibi bir meslek eğitimine başlamak.

   Kolay gelsin

 187. Merhabalar,
  Ben Bilgisayar Mühendisliği %100 İngilizce bölümünden mezunum. 5 ay İspanya’da staj yaptım ve onun haricinde 7 ay Türkiye’de deneyimim var. İngilizce seviyem yüksek fakat Almanca’m giriş seviyesinde. Bu şartlar altında Almanya’da çalışabilmem mümkün müdür? Buradan iş bulup gitmek zorunda mıyım yoksa oraya gidip bulabilme şansım var mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Enes Bey Merhaba,

   Buradan iş sözleşmesi edinip çalışma amaçlı vizeye başvurmanız gerekir. Sizin alanınızda deneyim çok önemli. B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz durumunda iş bulma şansınız artabilir.
   Almanya’da iş aramak için iş arama vizesi gerekir. Konsoloslukta evrak listesi mevcut. Ancak daha önce iş aradığınıza dair belgeler ibraz etmek gerek.

   Kolay gelsin

 188. Merhaba, B2 düzeyinde Almanca öğrenip yeni bir meslek eğitimi almanızı öneririm demişsiniz. Bunu biraz daha açabilir misiniz acaba çünkü araştırdığım kadarıyla Almanya’da tıbbi sekreterlik mesleğinin karşılığı var ve diplomam orada geçerli. Önerinizin sebebini açıklar mısınız, benim için önemli bir konu. Yeterince bilgi toplamaya çalışıyorum çünkü üniversite okuduktan sonra Almanya’ya gitmek istiyorum.

  1. Mehmet Bey,

   Ön lisans mezunu olacaksınız, en az 2 yıllık iş tecrübesi denklik yaptırmak için gerekli. Aynı zamanda bazı alanlarda iş bulma şansının düşük olduğunu düşünmek gerek. Bu nedenle B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi yapmanızı önerdim. Ama siz Almanca öğrenip yanı sıra da en az 2 yıllık deneyim kazanıp denklik yaptırabilirsiniz. Bu durumda bile tam denklik çıkmaz. Telafi eğitimi almanız gereken süreler olacaktır. Telafi süresi ve içeriği ancak denklik yapıldıktan sonra belli olur.

   Kolay gelsin

  1. Özcan Bey,

   Sorunuzu daha açık yazabilir misiniz? Hangi kapsamdan bahsediyorsunuz?

 189. merhaba,
  9 yıldır bankacıyım(bilişim bölümü değil). ön lisans istanbul Ayvansaray üni. bilgisayar programcılığı (anabin.kmk.org da H+ ) lisans tamamlama anadolu üni. açık öğretim -yönetim bilişim sistemleri mezunuyum(anabin.kmk.org/ yok) .almanca için kursa başlamayı düşünüyorum ama öncesinde iş ve gitme olanağımı değerlendirmem gerekecek.Hangi Alanda iş aramalıyım. ve iş ilanları için önerebileceğiniz bir platform var mıdır?

  1. Yağmur Hanım,

   Bilgisayar programcılığı alanında deneyimiz varsa iş bulma şansınız bulunuyor. Bulduğunuz iş diplomanıza uygun olması gerekir. Ön lisans olduğu için de denklik gerekir. B2 düzeyinde Almanca iş bulma konusunda şansınızı artırır. En az B1 düzeyinde Almanca öğrenmeden iş başvuruları yapmamanızı öneririm.
   Fikir vermesi açısından bu siteye bakabilirsiniz. https://www.make-it-in-germany.com/de/arbeiten-in-deutschland/gefragte-berufe

   Kolay gelsin

 190. Ben meslek lisesi web tasarım mezunuyum dil sınavına girip B 1 alırsam eğer gidebilir miyim iş tecrübem yok gidip iş bulabilme imkanım orada kalma imkanım nedir ?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Öncelikle B2 düzeyinde Almanca öğrenmek sizin için avantaj olacak. Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da deneyim son derece önemli. O nedenle mümkünse burada deneyim edinmenizi de öneririm. Ayrıca meslek lisesi mezunu olduğunuz için denklik sizin için zorunlu. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi alıp gitme şansınız var.
   İş arama vizesi için de denklik ve B2 dil düzeyi gerekli. Ayrıca Almanya’da iş aradığınızı gösterir belgeler, iş görüşme talebi ya da iş davet mektupları da vize de istenen evraklar içinde. İş arama vizesi almanız durumunda 6 ay içinde Almanya’da iş arama hakkınız var.

   Kolay gelsin

 191. Merhaba,
  Yaşım 39. Ben 14 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında çalışıyorum. Sistem ve Network yönetimi, Bilgi Teknolojileri Güvenliği, Veri güvenliği, Bilgi güvenliği (ISO 27001), Siber güvenlik (defensif), Sanallaştırma Teknolojileri, Felaket kurtarma ve İş sürekliliği gibi konu başlıkları altında deneyimlere sahibim. The national institute of information technology ön lisans diplomam var (Amerikan kolej eğitim programı) ve ayrıca Microsoft Sertifikalarına sahibim. İngilizcem B1, Almancam ise A2. Almanya doğumluyum fakat hiç orada yaşamadım, sadece ziyaret amaçlı bulundum. Uluslararası organizasyonlar ve Türkiye’nin öncü finans kuruluşlarında iyi işler yaptım, proje ve referanslarım bulunmakta.

  Hayal kırıklığına uğramamak için hangi doğru adımları atarak Almanya ya gidebilme şansını elde edebilirim?

  Yardımlarınızı rica ederim,
  Teşekkürler,

  1. Merhaba Ertem Bey,

   Siz alanınızda bir iş sözleşmesi edinirseniz çalışma amaçlı vize alıp gitme şansınız var. Ancak Almanca seviyienizi en az B1 düzeyine yükseltmenizi öneririm. Sizin alanınızda özellikle çok açık var diye biliyorum.

   Kolay gelsin

 192. Merhaba eşim IT uzmanı olarak Almanya da 4 yıllık oturum izni sahibi ancak ağustos ayında işten çıktı. Dili yeterli olmadığı için yeni bir iş bulamıyor. Otururum izni IT uzmanı olarak verildi. IT uzmanı dışında başka bir işte çalışabilir mi? Cevap verirseniz çok sevinirim. İyi akşamlar

  1. Merhaba Fatma Hanım,

   Eşiniz ancak kendi alanında bir iş sözleşmesi edinirse oturum izni alabilir. 2 yıl içinde iş yeri değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmekle yükümlü.

   Bilginiz olsun

 193. Merhaba
  Ben 44 yaşındayım meslek lisesi ve yüksekokul elektrik mezunuyum fabrikada 16 yıllık bakımcı tecrübem var gohete institu ne a2 ye kadar gittim sertifika sınavına girmedim 2 çocuk var eşim finansçı şimdi Almanyadayim turist vizesi ile bir temizlik şirketinin teknik elemanı olarak süresiz kontrat yaptım haftaya dönüp ilk denkliği başvuru yapacağım bu durumda aile yı de götürmek için en garantili vize hangisi olur ve bu açıkladığım durumlara göre sizce nasıl bir yol izlemeliyim.
  Teşekkür ler

  1. Aydın Bey,

   Sizin durumunuzda ancak ön onaylı çalışma vizesine başvurmanız gerekir. Aileniz de daha sonra aile birleşimi vizesi alarak yanınıza gelebilir.

   Kolay gelsin

 194. Merhabalar,
  Ben Kocaeli Üniversitesi’nden mezun oldum. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Bir yıl kadar iş tecrübem var. Şuan da ise İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi (açıköğretim) bölümünde 2. sınıf öğrencisiyim. Size iki tane sorum olacaktı.
  1. Almanya’da Türkçe öğretmenliği yapabilir miyim?
  2.Çocuk Gelişimi bölümünü bitirdikten sonra Almanya’da okul öncesi öğretmeni olarak çalışma şansım var mı?
  Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

  1. Eda Hanım Merhaba,

   Çocuk gelişimi bölümü ile gitmeyi denemenizi öneririm. En az B2 düzeyinde Almanca, denklik ve bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gitmeniz mümkün.

   Kolay gelsin

 195. Merhaba Dilek Hanım ,
  Ben lisesi çıkışlıyım.üniversitede 2 yıllık yiyecek içecek işletmeleri okudum. Lux bodrum ve le meridien gibi dünyaca ünlü restoranlarda dömi şeflik yapmaktayım.B1 düzey İngilizcem var fakat Almanca düzeyim iyi değil Almancamı geliştirmem halinde mavi kart alma olasılığım nedir ?

  1. Serhat Bey Merhaba,

   Almanca öğrenmeniz ve denklik yaptırmanız gerekecek. Mavi kart için gerekli yıllık brüt maaş almanız durumunda bu statü ile gitme, oturum alma hakkınız vardır. Yani maaşnız mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecektir.

   Bilginiz olsun

 196. Merhabalar, ben İngilizce öğretmenliği mezunuyum ve 23 yaşındayım. Aynı zamanda Almanya’daki dil okullarında çalışmak için gerekli olan CELTA sertifikasına sahibim. Almanca seviyem B1 ama geliştirmeye devam ediyorum. Okuduğuma göre çalışmaya gidecek kişilerin yıllık belirli bir maaş kazanması gerekiyormuş ama Almanya’da çalışabileceğim kurumların verdiği maaşlar bu tutarı karşılamıyor. Gitmem imkansız mı?

  Teşekkürler.

  1. Sevgi Hanım Merhaba,

   Öğretmen olarak gidebilmeniz için hem denkik yaptırmanız gem de C2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerek. Çeşitli durumlar için farklı maaş skalaları var. Kesin bir limit sadece mavi kart için var. Mavi kartı karşıayacak yıllık brüt maşşa olmaması durumunda da normal çalışma vizesiyle gitmek mümkün.

   Bilginiz osun

 197. Merhaba
  Ben özel bir kolejde Almanca Öğretmeni olarak çalışıyorum. Yaşım 51. Almanya da öğretmen olarak çalışabilir miyim? B2 derecesinde dil seviyem var.
  Konsolosluğa hangi kategoride vize başvurusu yapmam gerekir? İş bulma şansım var mıdır?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Sezen Hanım,

   Vizeden önce C2 düzeyinde Almanca öğrenmek ve denklik yaptırmak gerek. Denklik sonucunda büyük bir ihtimalle kısmi denklik alırsınız; sonrasında telafi eğitimi için gitmek mümkün. Yani 16d vize statüsü ile.

   Bilginiz olsun

 198. Merhaba
  Bende almanyaya gitmek istiyorum yaklaşık 16 yıl satış üzerine çalıştım b1 derecesinde almancam var orda akrabam marketleri var orda çalışmak için gidebilirmiyim ne yapmam veya yapmamiz gerekir.

  1. Merhaba Eray Bey,

   Diplomanıza uygun bir iş tanımıyla gitme şansınız var.

   Bilginiz olsun

 199. Merhaba
  24 yaşında yeni mezun bir çevre mühendisiyim mesleğime Almanyada devam etmek istiyorum almanca eğitimi hiç almadım fakat ingilizcem iyi seviyede almanyaya giderek bir süre almanca eğitimi alıp meslek arayışına girmek istiyorum. Fakat süreci ve nasıl ilerleyeceğini hakkında tam olarak bilgi sahibi değilim aynı zamanda nişanlıyım ve nişanlım İş sağlığı güvenliği uzmanı kendisi de benimle birlikte Almanyaya gelmek istiyor mühendislik konusunda açık kapılar olduğunu biliyorum fakar İsg uzmanlarının işe alımı nasıldır o konuda da sizden bilgi almak istedim yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Almanca olmadan iş bulma şansınızın çok kısıtlı olduğunu dşünüyorum. En az B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Nişanlınızın iş sağlığı güvenliği diploması varsa denklik yaptırma olanağı var. Ancak bunun da koşullu karşılaştırma olasılığı var. Yani duruma, deneyimine göre denklik yapıabilir.
   Buradan temel Almanca alıp dil kursu için vize almayı deneyebilirsiniz. Daha faza bilgi için web sayfamızdan danışman arkadaşlarıma ulaşarak yardım alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 200. Merhaba Melek Hanım. Ben Almanya’ya aile birleşimi ile gitmek üzere olan biriyim. Şuan Türkiyedeyim.ve Türkiye’den lise mezunuyum. Oraya gidince iyi bir işte çalışmak istiyorum. Örneğin hasta bakıcılığı gibi sağlık bölümünde. Bunun için lise mezunu olmam buna engel olur mu ya da olur ise orda sağlık sektöründe çalışabilmem için ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim..

  1. Esra hanım,

   Tam tersi meslek eğitimi için en az lise mezunu olmak gerekir.

   Bilginiz olsun

 201. merhaba
  mersin üniversitesi rekreasyon yönetimi 1.sınıf ögrencisiyim. su an almanca ve inglizcemi ilerletmeye calısıyorum aynı zamanda vakit buldukca da kendimi gelistirmeye calısıyorum. okudugum bolum truzim odaklı bir bolum ve turkıyede pek yaygın olmayan bir bolum fakat is avantajının fazla oldugunu dusunuyorum. aslında sıze sormak istedegim bu bolumu okuduktan sonra almanyada ne is yapabilirim, nerelerde is bulabilirim, ne kadar seviye almancaya ihtiyacım var? sorularıma yanıt verirseniz cok mutlu olurum iyi gunler

  1. Sude Hanım merhaba,

   Diplomanıza uygun iş alanlarında çalışma şansınız var.

   Bilginiz olsun

 202. Merhaba, Almanyaya turist vizesi ile gitmek için Almanyada birinden davetiye almak önemli midir? Etkisi nedir?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Çağatay Bey,

   Bu davetiye ile Almanya’da kalacağınız yer ve bağlantılı kişi bilgisini vermiş oluyorsunuz. Bazı durumlarda önemli. Ancak siz çalışıyorsanız ve iş yerinden kısa süreliğine izin alarak gezmeye gidiyorsanız ihtiyacınız olmayabilir. Sizin Türkiye’deki durumunuz, konumunuz vize için belirleyici olacak.

   Kolay gelsin

 203. Merhaba ben coğrafya bölümü lisans mezunuyum. Yaklaşık 10 yıldır devlet okullarında ücretli öğretmen olarak çalışıyorum. Almanya’da yaşamak istiyorum, bunun için sosyal hizmet alanında yüksek lisans yaptım. Elimde belge olması amacıyla Berlin sosyal bilimler kongresinde bildiri sundum. B1 seviyede Almanca biliyorum. Goethe enstitüsünde eğitim aldım ancak sertifika sınavına girmedim ( B2 devam etmek sonra almak için) . Bu arada Almanya’da turist olarak bulunduğum sürede kmk ye denlik için diplomalarımi yolladım, yüksek lisans a denklik veriliyormuş, işyeri kabul ederse sorun yok gibi anladım. Benim sorum şu, iş arama vizesi ile gidebilir miyim? B1 yeterli olur mu? Mutlaka B2 almalı mıyım?
  Teşekkür ederim 🤗

  1. Merhaba Berrin Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca ve iş aradığınızı gösterir belgeler sunmanız durumunda gitme şansınız var. Ancak sizin durumunuzda sağlık alanı olduğu için denklik de istenir. Sizin bahsettiğiniz KMK sadece eşdeğerlilik tespiti yapıyor. Bu sizin için yeterli olmayacak diye düşünüyorum. Lütfen bu konuda görüş alın.

   Kolay gelsin

 204. Merhabalar,

  6 yıllık iş deneyimi olan bir makine mühendisiyim. Şu anda Almanya’da bir şirket ile iş görüşmesi halindeyim. Firmanın süreci ilerletmek için sorduğu konulardan biri çalışma iznini ne kadar sürede alabileceğim oldu.

  Bu konuda tüm belgeler tam iken ve şartlar sağlanıyor iken, gerekli çalışma izninin çıkma süresi hakkında bir öngörüde bulunulabilir mi?

  Veya en kısa zamanda çalışmaya başlayabilmek için farklı bir metot izlenebilir mi?

  Selamlar,

  Burak Turan

  1. Burak Bey merhaba,

   İşvereniniz, iş sözleşmenizi Federal İş Ajansı’ndan onaylatırsa ve evrakla ilgili de bir problem çıkmazsa 2 hafta ile 3 ay arasında vize alabilirsiniz. Bu konuda çok kesin bir süre vermek mümkün değil. Hem başvuracağınız konsolosluktaki hem de onayı verecek olan yabancılar dairesinin yoğunluğu belirleyici olacaktır.

   Bilginiz osun

 205. Merhabalar ben resim öğretmenliği mezunuyum bölümün heykeldi ama resim öğretmenliği grafik heykel resim seramik vs tüm alanları kapsıyor Almanya’ya işçi vizesiyle gidebilirmiyim
  Ayrıca abim orda yaşıyor eşi almanya vatandaşı ve işveren orda inşaat firması var bana faydası olabilir mi oda pek bilmiyor ne yapabiliriz sizce

  1. Merhaba Ceren Hanım,

   Bahsettiğiniz alanlarla düzenli, tam zamanlı bir iş bulmak zor. İnşaat firması için de diplomanız uygun değil diye düşünüyorum. Çalışacağınız işin diplomanıza uygun olması gerekir. Abinizin firması mesleki eğitim verecek yetkideyse o alanlarla ilgili meslek eğitimi yapmak belki daha iyi olur.

   Kolay gelsin

 206. Merhaba ben Fırat Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum. 1 senedir proje firmasında çalışmaktayım. 1 sene daha çalışıp toplam 2 sene iş tecrübesi ve A2 düzey Almancaya sahip olma amacım var. Almanya’da çalışmak ve oturum izni almak için sırasıyla yapmam gerekenler nelerdir? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Öncelikle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Deneyim edinmeye devam etmeniz de önemli. B2 düzeyinde Almancaya başadığınızda da iş başvurularına başlayabilirsiniz. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda oturum ve çalışma için vize alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Teşekkürler. Bir merak ettiğim sorum daha var. Bu dediklerinizin olması durumunda iş başvurularına başladığım zaman alanıma göre iş bulma şansım ne kadardır?

    1. Yüksel Bey,

     Bir oran vermek zor ama iş bulma şansınızın olduğunu söyleyebilirim.

     Kolay gelsin

 207. Merhaba Melek hanım

  Yaşım 34. Makina mühendisiyim ve endüstri muhendisligi yüksek lisansim var. Otomotiv ana sanayilerinde ve yan sanayilerde toplamda 11 yıllık bir tecrübem var. Makina ve endüstri mühendisliği haricinde teknik olarak elektrik elektronik ve otomasyon robot tecrübem var. C1 seviye İngilizcem var fakat almancam maalesef yok. Gelistirebilirim tabiki de. İş bulma olanagim nedir? Süreç nasıl işleyecektir?

  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Emrah bey,

   Alanınızda iş bulma şansınız var. Ancak en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Almanca öğrenirken de iş başvurularına başvurabilirsiniz. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda, gerekli evraklarla vizeye başvurmak mümkün. Vize çıktıktan sonra da Almanya’ya giderek bu vizeyle çalışmaya başlayabilir ve oturum izni alabilirsiniz.

   Kolay gesin

 208. Merhabalar
  Ankara üniversitesi kimya bölümünde okuyorum. Şuan 2.sınıfım mezun olunca Almanyada çalışabilirmiyim? Bunun için mezun olana kadar ne yapmamı önerirsiniz? ( dil eğitimi staj vs)

  1. Yasemin Hanım Merhaba,

   Eğitiminiz esnasında B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve mümkünse Erasmus türü programlarla ya da stajyer olarak Almanya’da deneyim edinmenizi öneririm. Bu alanda iş bulmak olanaklı, iş tecrübesi de belirleyici oabilir.

   Kolay gelsin

 209. Selamlar Spor yönetimi ve organizasyonu bölümü ön lisans ve 2. Kadem Fitness Antrenörüyüm 16 yıllık iş tecrübem düzenli sigortalı çalışanıyım bu meslek Dil eğitimi alındığında aranılan meslekler arasında mıdır. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar Dilerim

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Bu alanlarda çok fazla açık olduğunu sanmıyorum ama yine de araştırılabilir.

   Kolay gelsin

 210. Kolay gelsin bir sorum olacaktı ben ortaokul mezunuyum ama hasta ve yaşlı bakım sertifikam var. A2 Almanca belgemde var Almanya ya gitme şansım var mıdır lütfen cevaplar mısınız

  1. Ezgi Hanım merhaba,

   Sertifika ile çalışma amaçlı gitme şansınız ne yazık ki yok. Meslek eğitimi için de en az lise mezunu olmak gerek.

   Bilginiz olsun

 211. Merhaba Melek hanım, sorularımıza sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Benim boyacılık üzerine sertifikam var. Nasıl bir süreç izlemem gerekir acaba. Ayrıca bir akrabamın Almanya’da turizm acentesi var. Benim orada personel olarak çalışma imkanım nedir?
  Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

  1. Kadir Bey Merhaba,

   Çok teşekkür ederim.

   Denklik yaptırmak için en az 2 yıllık bir eğitim diploması gerekir ki denklik yaptırmak mümkün olsun.

   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gidebilirsinz. Ama alan dışı gitme hakkınız bulunmuyor.

   Kolay gelsin

 212. Melek Hanım merhabalar,
  Öncelikle sağladığınız detaylı içerik ve bilgilendirme için çok teşekkürler. Türkiye’deki bir üniversiteden Endüstri Mühendisliği mezunuyum; üniversite ve bölümümün, anabin üzerinden bakınca, Almanya için denkliği, uygunluğu var. Lakin, 9 senedir pazarlama alanında çalışıyorum ve şu sıralar Almanya’dan yine pazarlama alanında bir iş teklifi beklemekteyim. Teklif tutarı mavi kart sınırı üzerinde olursa, diploma alanımla (mühendislik) ile mesleki uzmanlığımın (pazarlama) farklı olması, mavi kart almamda bir sakınca, sorun yaratır mı?
  Çok teşekkürler, sevgiler…

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Bulduğunuz işin diplomanıza uygun olması gerekiyor. Fakat, işvereniniz deneyimerinzle ve sizi neden istediğni gerekçelerriyle Federal İş Ajansı’na iletir, onları da bu konuda ikna ederse istisnai durumlarda onay çıkabilir. Mavi kart olması durumunda da aynı uygunluk aranabilir.

   Bilginiz olsun

 213. Merhabalar,
  Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Hekimliği bölümünden mezunum. Mesleğimde 10 yıllık tecrübem var. Almanya’da çalışmak ve oturum izni almak için nasıl bir prosedür izlemem gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Özgür Bey,
   En az B2 düzeyinde Almanca öğrenmek, denklik yaptırmak ve alanınıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 214. Merhaba eşime belcika da bir otomotiv şirketi çalışmasi için istek gönderdi . 1 ay sonra Belçika’da şirketin ona sunduğu yerde oturacak . Kendisiyle 1 yıllık sözleşme yapıldı . Bu süreçte aile birleşimi nasıl oluyor onun yanına ne zaman gidebilirim
  Bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler..

  1. ÖÖzge Hanım Merhaba,

   Belçika konusunda bilgi sahibi değilim ne yazık ki

   Bilginiz olsun

 215. Merhaba Melek Hanım
  Ebelik yüksek lisans mezunuyum. Bir kamu kuruluşunda 12 yıldır görev yapmaktayım. B2 düzeyinde ingilizce biliyorum. almanca hiç bilmiyorum. Almanya da ebe olarak çalışmak ve denklik almak istiyorum. eşim ve 2 çocuğumla göçmen olarak almanyaya yerleşme şansım var mı?

  1. Merhaba Ayin Hanım,

   Ebeik için en az B2 düzeyinde Amanca bilmek ve denklik yaptırmak gerek. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda ailenizle birlikte ya da daha sonra eşiniz ve çocuğunuz vize başvueusu yapabilir.

   Kolay gelsin.

 216. Merhaba,
  Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum. Diplomam Anabin +H kategorisinde. Yirmi yıldan fazla bilişim tecrübem var. Son dokuz yıldır IT Manager olarak çalışıyorum. Yüksek düzeyde Sistem ve Ağ Yöneticiliği tecrübem var. Mesleki sertifikalarım ve C1 Seviyesinde İngilizce bilgim var. Şu anda Almanca kursuna da devam ediyorum. Evli ve bir çocuk sahibiyim. Almanya’ da Bilişim Uzmanlığı alanında iş arıyorum. İlk etapta sadece ben gideceğim. Berlin ve Frankfurt’ da akrabalarım var. onların vasıtası ile şu an birkaç Recruitment Agency ile irtibattayım ve diğerlerini de araştırıyorum.

  Takip etmem gereken yol ile ilgili tavsiyeleriniz ve faydalı olabilecek bana iletebileceğiniz işe alım ajansları var mıdır?
  Teşekkürler.

 217. İbrahim Akkum
  Merhaba
  Ben Lise mezunuyum ve 34 yaşındayım 7 senedir Global bir şirkette Asansör bakım arıza teknisyeni olarak çalışıyorum Çalıştığım şirketin Almanyada şubesi mevcut ve MYK belgem mevcut almanyada çalışma olasılığım varımdır?

  1. İbrahim Bey Merhaba,

   MYK belgesi denklik için ne yazık ki yeterli değil. Sizin durumunuzda da denkllik şartı aranır. İşveren Federal İş Ajansı’na deneyime dayalı kalifiye eleman olarak sizi götürme durumunu sorabilir.

   Kolay gelsin

 218. Merhabalar, Hacettepe Üniversitesi biyoloji mezunuyum. Diplomamin Avrupa Birliği ulkelerinde denkliği olduğunu biliyorum. Biyolog olarak Almanya’ya gitmek istiyorum. Türkiye’de 7 yıllık biyoloji öğretmeniyim. Yani laborant yada biyolog olarak tecrübem yok. Fakat biyolog olarak gitmem mümkün olabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba Ayşenur Hanım,

   Biyolog olarak Almanya’da çalışma şansınız var. Sizden eşdeğerlilik tespiti istenebilir. B2 düzeyinde Almanca sertifikanızın olması iş bulma konusunda kolaylık sağlar. Bu alanda deneyim olması da önemli. Şansınızı denemenizi öneririm.

   Koay gelsin

 219. Merhabalar
  Turkiyede bir tekstil firmasında dış ticaret müdürü olarak çalışmaktayım. 2 yillik onlisans dış ticaret mezunuyum. Ayrıca 8 yillik iş tecrübem var. Çalıştığım firmanin almanyada bir firmada ortaklığı var(gene tekstil uzerine) beni buraya göndermek istiyorlar. İş sözleşmem maaş kriterini sağlayacak. Pozisyon olacakta diploma ve şu anki isimle alakalı ve oradaki şirketin yönetimi ile ilgili pozisyonlarda yer alacağım yazıyor. Avrupa pazarına hitaben iş yaptığımız için iyi seviyede İngilizcem var,ayrıca oradaki firma içinde İngilizce yeterli. Akabinde mezun olduğum okul denk, bölümüm için ise kosullu karsilastirilabilir ibaresi var. Maaş ve diğer kriterleri sagladigim için bu diğeri sorun olur mu? Ben idata randevumu mavi kart olarak seçtim. Oradaki firmadan sözleşme haricinde iş ilişik beyan formuda var. Buradaki firmamdanda tavsiye referans mektupları mevcut. Çok arada kaldım,eşim ve çocuğumuza benle birlikte götürmek istiyorum. Düşünceleriniz nelerdir?

  1. Muzaffer Bey,

   Dedğiniz gibiyse siz çalışma vizesine başvururken eşiniz ve çocuğunuz da sizinle beraber aile birleşimi vizesine başvurabilirler. Vizenin onaylanması durumunda da beraber gidebilirsiniz ya da aileniz için vize tarihinin başlangıcını daha ileri bir tarih olarak belirtebilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba cevabiniz icin tesekkurler. Peki bu kosullar ile mavi kart alabilir miyim?

    1. Muzaffer Bey,

     Yıllık brüt maaşınız mavi kart şartlarını sağlıyorsa alabilirsiniz.

     Bilginiz olsun

     1. Merhaba Melek Hanim;

      En son kasim ayinda cevaplamistiniz. Tesekkur ederim tekrardan.
      Kisaca basimdan gecenden bahsetmek isterim, mavi kart icin diye izmirden basvuru yaptim, ancak baya zorladilar ve mavi kart olmayacagini isci vizesi olmasi gerektigini soylediler. Isverenimden 1 2 belge istedikten sonra esimden a1 almanca istediler. Herseyi hallettik ve geldik. Ancak arastirmalarima istinaden sanki surecte bazi yanlisliklar oldugu kanisindayim ve konsolosluklarinda bazi degerlendirmeleri yanlis yaptigini dusunuyorum. Sizinde verdiginiz cevaplarda istisnalar var ve onlisans mezunu olsa bile mavi kart verebiliyorlar. 3.5 aydir almanyadayim, yabancilar dairesi henuz pandemi sebebi ile randevu vermedi, onumuzdeki haftalarda donecekler. Sormak istedigim su, danisanlarinizdan bilgi sahibisinizdir. Normalde 59bin yillik brut maasli anlasmam ile onlisans mezunu ve 8 9 senedir tecrubeli olmama ragmen mavi kart vermeleri gerekmez miydi? Simdi daha burada randevumuzda verilmemisken benim oturum karti icin basvururken bu vizeyi mavi karta cevirme sansim var midir? Bana bu konuda yardimci olabilir misiniz? Eger varsa burda yapmam gereken neler? Hatta bu konu ile alakali buradaki islemler icin danismanlik hizmeti almam mumkun mu? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

     2. Merhaba Muzaffer Bey,

      Mavi kart yüksek kalifiye elemanlara verilen bir oturum statüsüdür. Ancak ben meslek lisesi mezununa da verildiğine tanık oldum. Yabancılar dairesi sizin sözleşmenizdeki yıllık btüt maaşa bakarak oturum statüsüne karar verecektir. Anladığım kadarıyla bu biraz memur inisiyatifine ya da yabancılar dairesinin takdirine bırakılmış.

      Bu konuda yaşadığınız şehirdeki Welcome Center’dan ya da MBE Beratungsstele’lerden danışmanlık almanızı öneririm. Bu kurumlar, yabancılar dairesinin bu konudaki tutumunu iyi bilirler ve size ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olurlar.

      https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linkten göç danışmanlık bürolartına ulaşabilirsiniz.
      welcome Center+yaşadığınız şehri yazdığınızda da diğer kurum çıkar. Bunlar sizin yararınıza danışmanlık vereceklerdir. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz.

      iyi şanslar

   2. Merhaba melek hanım eşim ve ben inşaat mühendisiyiz eşimin ayriyeten inşaat teknikerliği diploması var. Uzun sürendir çalışıyoruz. Almancamızı geliştirirsek mühendis olarak gidebilir miyiz? Bir de 8 aylık bir bebeğimiz var. Hepberaber gidebilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim 🙏🏻

    1. Merhaba Bahar hanım,

     Almancanızı en az B1 tercihen B2 düzeyine çıkarmanız durumunda iş bulma konusunda avantajlı olursunuz. Eşlerden birinin çalışma için vize alması durumunda diğer eş ve çocuk aile birleşimi vizesi ile diğer eşin yanına gidebilir.

     Bilginiz olsun

 220. Merhaba
  Serbest muhasebeci mali müşavir ruhsatına sahibim. Anadolu üniversitesi işletme fakültesi işletme bölümü mezunuyum. Almanya da ruhsatımın geçerliliği var mıdır? Yok ise Denklik almam için ne yapmam gerekmektedir?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Nuray Hanım,

   Mevzuatlar farklı olduğu için sizin müşavirlik belgeleriniz orada geçerli değil. Finans ve muhasebe alanında bir iş sözleşmesi edinerek de gitme şansınız var. Duruma göre daha sonra orada gerekli ek eğitimler alınarak mali müşavirlik alanında çalışmanız mümkün.

   Kolay gelsin

 221. Merhaba,
  Kayseri’de iç mimarlık ve Çevre tasarımı bölümü mezunuyum. A1 seviyesinde Almanca, B2 seviyesinde italyanca ve B1 seviyesinde ingilizce biliyorum. Okul süresinde çeşitli ofislerde staj deneyimim var ve mezun oldugum sene bir kaç ay ofiste çalıştım. 2 aydır Berlindeyim süresiz italyan oturumum ile geldim.
  *İç mimar olarak Berlin’de çalışma imkanım var mı?
  *Alman oturumu nasıl alabilirim?
  Teşekkürler.

  1. Simge hanım,

   Sizine görüşmüştük. Size önerdiğim kurumla mutlaka bağlantıya geçin

   Kolay gelsin

 222. merhaba melek hanım bir sorum olacak
  ben lise mezunuyum ama uzun zamandır tasarımcıyım 8 adet sertifikam var bu konuda ( ADOBE TARAFINDAN ) uzun zamandırda alman firması ile görüşmedeyim. benim için agentur für arbeit ‘a başvuru yaptılar tabi ben sözleşme imzaladım sertifikalarımın ve diplomamın taramalarını gönderdim kendilerine. federal iş ajansı galiba bu almanca da istemediler benden firmam türk çünkü. şimdi bir yazı okudum kafam karıştı federal iş bulma ajansı ile yabancılar dairesi onayı farklı mı yani ben anlayamadım bir de sizce onay gelir mi iletişim numaranıza yarın belgeleri atsam size dönüş yapabilir misiniz

  1. Merhaba Berkan Bey,

   Evet, farklı. Federal iş Ajansı iş sözleşmenize onay verir; yabancılar dairesi de vize için onay verir.

   Bilginiz olsun

 223. Merhaba, Tıbbi Laboratuvar Teknikeriyim iş deneyimim stajdan ibaret Almanya’da çalışmam için gerekli olanlar neler, hangi yolu izlemeliyim aydınlatırsanız sevinirim

  1. Merhaba Feyza Hanım,

   Denklik yaptırmanız gerekir ama alanınızda 2 yıllık deneyim olmadan denklik yaptırmak anlamlı değil. Onun yerine B2 düzeyinde Almanca öğrenip meslek eğitimi ayapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 224. Melek Hanım merhaba öncelikle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Endüstri meslek lisesi mezunuyum bilişim alanın da teknisyenlik yapıyorum 28 yaşındayım a2 almanca ile almanya da iş bulup çalışmak istiyorum.herhangi bi sertifikam yok ama meslekle ilgili bu şartmı ve şansım nedir almanyada ikamet edeceğim arkadaşım var.yapmam gerekenler hakkında aydinlatirsaniz sevinirim.

  1. Onur Bey Merhaba,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz ve denklik yaptırmanız durumunda gerekli evraklarla vizeye başvurabiir; vize almanız durumunda da Almanya’ya gidip çalışabilirsiniz. Almanca düzeyinizi en az B1’e yükseltmenzi öneririm.

   Kolay gelsin

 225. Merhaba,
  Öncelikle tüm soruları cevapladığınız için teşekküler. Eşimin tüm şartları taşıyıp, hemşire olarak almanyaya gittiğini varsayalım. İki çocuğumuzu ve beni Berlin’e aile birleşimi ile götürmek için aylık geliri ne kadar olmalı?

  1. Merhaba Murat Bey,

   Buradan bir meblağ belirtmek istemem. Berlin’de yabancıllar dairesine sormakta yarar var.

   Kolay gelsin

 226. Merhaba melek hanım, ben anestezi teknikerliği önlisans programı mezunuyum. Hiç iş tecrübem yok, Almanca dil bilgim yok, Almanyada çalışabilir miyim, ayrıca diplomanın denkliğini nasıl öğrenebilirim,ve hiç iş tecrübemin olmaması Almanya’da anestezi teknikeri olarak çalışmama sorun olur mu?

  1. Murat Bey,

   Deneyiminiz olmadığı için B2 düzeyinde Almanca öğrenip Amanya’da meslek eğitimi “Ausbildung” yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 227. Merhaba,eşim pişmanlık yasasından faydalanarak almanyaya dönmek istiyor şuanda babası istek yaptı ve almanyay gittiğinde süresiz oturumu kazanmak için yabancılar şubeden işlem yaptırdığında bundan faydalanabilir mi?(almanyadan Türkiye ye geleli 12 yıl oldu) ve 2.olarar ben laborant veteriner sağlık tekinekeri önlisan mezunuyum fakat bu alanda hiç çalışmadım almanya da denkliği var mı,staj görmedim muhtemelen staj istenecek bunu almanyada uyguladıktan sonra çalışabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Yabancılar dairesi uygun görürse ve şartları yerine getiryorsa oturumu devam edebilir.
   Önlisans mezunu olduğunuz ve deneyimiz olmadığı için denklik önermem. En az 3 yıllık deneyim yararlı olur. Onun yerine B2 düzeyinde Amanca öğrenip meslek eğitimi yapmanızı öneririm.

   Bilginiz olsun

   1. Melek hanım
    Hangi alanda meslek eğitimi yapabilirim?E devlet onaylı ilk yardım sertifikam var.

     1. Mailinize ietişim bilgilerimi atıyorum. Spam kutusunu da kontrol edin.

      Görüşmek üzere

    1. Merhaba Tuğba Hanım,

     En fazla ihtiyaç olan aanları tercih etmenizi öneririm yani sağlık alanı.

     İyi şnaslar

 228. Sayın Yetkili merhaba,

  Ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi lisans mezunu + uluslararası ilişkiler master öğrencisi + adelet myo mezunuyum. Resmi olarak belgelenmiş bir İngilizce dil belgem yok fakat uluslararsı bir firmada Yaklaşık 4 yıldır IT işi yapmaktayım ve ortak dil İngilizce. Yaptığım işe fazlasıyla yetiyor. Ayrıca A1 Almanca başladım 🙂 Aynı zamanda da Tıbbi cihaz üretimi için geçerli olan TCESIS sertifikasına sahibim ve bir maske üretim firmasında sorumlu tibbi cihaz müdür olarakda danışmanlık hizmeti vermekteyim.

  Şimdi sorum şu: Ben Almanya’da oturmak/çalışmak, adını ne koyarsanız koyun, orada yaşamak istiyorum. Bu kış 10 günlüğüne 5-6 Alman şehrini gezip görme fırsatım oldu ve Alman halkına entegre olamakta hiç sorun yaşayamayacağımı düşünüyorum çünkü bu disipline edilmiş bir hayat, hayalim zaten. Benim hangi yolu takip etmem gerekir? Maddi olarak herhangi bir zorlukda yaşamıyorum hali hazırda. Önce oturum izni almam gerekir, blue card’a mı başvurmam gerekir yoksa çalışma vizesi mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   IT hariç diğer bölümlerde iş bulmak biraz sıkıntılı ve iyi derece Almanca gerekir.
   IT alanında 4 yıllık bir deneyimiz var. Deneyime dayalı IT olarak iş bulmanız durumunda İngilizce yeterli. Bu durumda iş sözleşmeniz ile vizeye başvurmak gerek. Vize almanız durumunda Almanya’da oturum ve çalışma izni alırsınız. İş sözleşmeniz size yıllık brüt anlamda mavi kart statndartında bir gelir sağlıyorsa oturum mavi kart statüsünden verilir.

   Bilginiz olsun

   Kolay gelsin

 229. Sayın Yetkili merhaba,

  Ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi lisans mezunu + uluslararası ilişkiler master öğrencisi + adelet myo mezunuyum. Resmi olarak belgelenmiş bir İngilizce dil belgem yok fakat uluslararsı bir firmada Yaklaşık 4 yıldır IT işi yapmaktayım ve ortak dil İngilizce. Yaptığım işe fazlasıyla yetiyor. Ayrıca A1 Almanca başladım 🙂 Aynı zamanda da Tıbbi cihaz üretimi için geçerli olan TCESIS sertifikasına sahibim ve bir maske üretim firmasında sorumlu tibbi cihaz müdür olarakda danışmanlık hizmeti vermekteyim.

  Şimdi sorum şu: Ben Almanya’da oturmak/çalışmak, adını ne koyarsanız koyun, orada yaşamak istiyorum. Bu kış 10 günlüğüne 5-6 Alman şehrini gezip görme fırsatım oldu ve Alman halkına entegre olamakta hiç sorun yaşayamayacağımı düşünüyorum çünkü bu disipline edilmiş bir hayat, hayalim zaten. Benim hangi yolu takip etmem gerekir? Maddi olarak herhangi bir zorlukda yaşamıyorum hali hazırda. Önce oturum izni almam gerekir, blue card’a mı başvurmam gerekir yoksa çalışma vizesi mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Ayrıca şunu da ekleyeyim belki bir fayadası dokunur. Hayatım da ilk kez pasaport başvurusu yaptım bu yıl Almanya için ve bana istemediğim halde 6ay multi vize verdiler turistik amaçlı.

  1. Ahmet Bey,

   Verdiğiniz evraklar güvenilir ve yeterli bulunmuştur o nedenle 6 ayık vize verilmiş.

 230. Merhabalar sağlık lisesinden sonra atandım ve on yıldır hemşire olarak çalışıyorum. Önlisans yaşlı bakımı okudum . Aynı zamanda sosyal hizmet lisans üçüncü siniftayim. Hemşire olarak Almanya’da çalışmak istiyorum. Nasıl bir yok izlenecegine dair detaylı bilgi alabilir miyim.

  1. Özlem Hanım,

   10 yıllık deneyiminiz olduğu için B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve hemşirelik alanında denkik yaptırmanızı öneririm.

   Detaylı bilgi için görüşmek gerek.

   Kolay gelsin

   1. Peki denklik ve diğer işlemler için sizi arayabilecegim bir numara var mı acaba daha detaylı görüşmek istiyorum.

    1. Asiye hanım,

     mail adresinize iletişim bilgilerimi gönderiyorum. Spam kutusuna da bakın lütfen

     Görüşmek üzere

 231. Merhaba sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum 2014 den beri çeşitli servislerde çalıştım sağlık müdürlüğü onaylı sertifikalarim mevcuttur.Denklik alabilir miyim

  1. Merhaba Kader Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekir. Denklik yaptırabilirsiniz, kısmi denklik alma ihtimaliniz çok yüksek. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda telafi eğitimi alırsınız. Bitince de hemşire olarak çalışma ve oturum alma hakkınız olur.

   Bilginiz olsun

 232. Merhaba,
  benimde sizlere danışmak istediğim bir sorum var. İşletme Lisans mezunuyum, Almanya’da 6 aylık erasmus öğrenimi faaliyetinde bulundum (03/21-09/21). Önümüzdeki haftalarda tekrar Almanya’ya gideceğim bu sefer stajyer olarak. Uluslararası ticaret yapan bir firmada 8 aylık bir staj göreceğim. (erasmus stajı)
  Benim merak ettiğim konu şu, staj sürem bittikten sonra staj gördüğüm firmada işçi olarak çalışmaya devam etmem mümkün olur mu eğer firmanında bu durumu istemesi durumunda ?
  Almanca bilgimi ilk gittiğimde biraz geliştirdim tekrar gittiğimde aynı zamanda dil kursu tarzı yerlere de kayıt olarak belgelemek istiyorum, şuan ingilizce bilgim ile bu faaliyetleri gerçekleştiriyorum.
  Nasıl bir yol izlemem gerekir, aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Ozan Bey,

   Almanca seviyenizi mümkün olduğunca yükseltin. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda, sözleşmenizle bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine oturum statüsü değişikliği için başvuruda bulunun.
   Buradn giderken de eğitim, staj gibi belgelerinizi de mutlaka yanınızda buludurun.

   İyi şanslar

   1. Merhabalar melek hanım ben sağlık meslek mezunuyum mesleğim de 10 . Senem. Ekstradan çocuk gelişim lisans bölümü okuyorum son sınıfım. hemşire olarak çalışma ihtimalim var mı ?Acaba yoksa çocuk gelişimi bitirdikten sonra ne yapmam gerekiyor

    1. Merhaba Göknur Hanım,

     2016-2017 yılından önce hemşire unvanıyla mezun olduğunuz için denklik yaptırma hakkınız vardır. B2 düzeyinde ALmanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 233. Merhaba Melek hanım,

  1999 ve 2012 yılları arası Almanyada yaşadım. 2003 senesinden itibaren süresiz oturum iznim vardı. 2012 yılında türkiyeye döndüm ve bu zamana kadar ithalat / ihracat firmasında çalıştım. 6 ay sonra tekrar yurt dışına çıkmadığım için sanırım oturum hakkım yandı. Bundan dolayı almanya da ki müşterilerimizi ziyarette iş vizesi alarak gittim. Sürekli çalıştığım bir alman firması bana iş teklif etti ve bende tekrar almanyaya dönmeye karar verdim.

  Yapmam geteken nelerdir? Bana teklif edilen ücret aylık 3750€ Brüt. Hangi yollardan gidebilirim?

  Teşeklürler

  1. Merhaba İlker Bey,

   Öncelikle hayırlı olsun, umarım vizeyle sonuçlanır.

   Öncelikle iş sözleşmenizin diplomanıza uygun formüle edilmesi gerekir. İşvereniniz, bu iş sözleşmeniz için Federal İş Ajansı’nda ön onay alması gerekir. Almanya’dan gelen evraklarla beraber vize için gereken evrakları dda hazırlayarak Türkiye’den vizeye başvurmanız gerekecek.
   Evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://tuerkei.diplo.de/blob/2307104/a28e8faf8a82c5fe03b374742abbc81f/19f-arbeiten-mit-vorabzustimmung-data.pdf

   Kolay gelsin

 234. Merhabalar iyi günler, ben anadolu lisesi ve 4 yıllık coğrafya bölümü mezunuyum, B1 ingilizce ve A2 almanca dil seviyem var, üniversiteden 2021 de mezun oldum, Almanyada bir fabrika da üretim elemanı olarak iş buldum, herhangi bir iş deneyimim yok, aylık 2000 euro maaş ve dil kursu sağlayacaklar, orada amcamın evinde kalacağım bu durumda vasıfsız biri olarak vize başvurusunda nasıl bir yol izlemeliyim, vize alabilir miyim. Herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığım ne, yardımcı olursanız çok sevinirim, hiç bir yerde cevap bulamadım.

  1. Ahmet Kemal Bey,

   Size durumu telefonda anlattığımı hatırlıyorum.

   Ayrıca sorularınız olursa arayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 235. merhaba
  ben makedonya vatandasliyim turkiyede nerdeyse 2 sene kaliyorum turistik ikametkah (turistik oturum izniyle kaliyorum)
  almanya is ayrladim hersey is buldum is sozlesme aldim ve o diyer evrak aldim hazirladim benim ulkeden ocakakadar ertelediler calisma vizeler ….turkyeden alabilirmiyim o vizeye ?nasil olur ?bana yardimci olacak bilri var mi?

 236. Merhaba Melek Hanım,
  Öncesinde de yorum bırakmıştım ama sanırım bir aksilik oldu tekrardan soruyorum o yüzden kusuruma bakmayın.
  Dokuz Eylül işletme bölümü mezunuyum, 6 ay Almanya da erasmus öğrenim hareketine katıldım (03.21-09.21). Önümüzdeki günlerde tekrardan Almanyaya gidip bu sefer 8 aylık bir staj faaliyetinde bulunacağım. Benim sorum şu ; eğer ki işverenimin istemesi durumunda staj bittikten sonra işçi statüsüne geçip çalışma şansım var mıdır? Eğer var ise nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
  Almanca bilgim var ancak herhangi bir belgeye sahip değişim ama staj süresince bir dil eğitimi merkezine kaydolup bu bilgimi belgelendirmek istiyorum.
  Benim için önerdiğiniz bir yol var mıdır?
  Teşekkür ederim.

  1. Ozan Bey,

   Soruları ancak cevaplayabiliyorum. Vakit meselesi benim için.

   Cevap ilk sorunuzun altında.

   Kolaylıklar

 237. Melek Hanim Merhaba.

  Eşim Meslek lisesi Elektrik bolumu mezunu , IHK FOSA dan kısmi denklik aldı. A2 sertifikası alarak Almanyaya iş arama vizesine başvuru yapmak istiyor. Konsoloskuk sorun yapmıyor degil mi , A2 sertifikasıyla vize veriyor mu? vize kaç aya çıkıyor?

  1. Sinem Hanım,

   İş arama vizesi için en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca ve iş aradığınıza dair belgeler isterler.

   Kolay gelsin

 238. Merhaba ben Endüstri meslek lisesi Elektrik bölümü mezunuyum daha önce başka işlerde çalıştım ama son 6 yıldır bunun 5 yılı yurtdışı olarak mesleğimi yaptım 40 yaşındayım bende iş arama vizesiyle Almanyaya gitmek istiyorum Almancam A1 seviyesinde bu durumda şansım nedir şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin Hoşcakalın.

  1. Hasan Bey,

   Denklik ve B1 tercihen B2 düzeyinde Amancaya ayrıca iş aradığınıza dair belgelere ihtiyacınız var.

   Bilginiz olsun

 239. Merhaba,

  Yeni mezun bir mimarım . Almanya’ da bir mimarlık ofisi ile sözleşme ayarladım. En kısa sürede Almanya’ya geri gidebilmem için çalışma vizesi almaya çalışıyorum şu an . Vize başvurusu için B1 seviyesinde sertifika mı almam gerekiyor? Ayrıca 1 yıl çalışma vizesi ile gittiğimde oturma iznini hemen almam mı gerekir? Birde üniversite denklik belgesi de gerekli midir?

  1. Merhaba Azize Hanım,

   İş yeri eğer B1 düzeyinde Almanca istiyorsa bunu belgelemeniz gerekir. Böyle bir zorunluluk yoksa tercihen A2 düzeyinde Almanca ve Almanya’da bir kurs kaydını da vize evrakları arasına aklemenizi öneririm. Denklik ilk etapta zorunlu değil. Birkaç yıl deneyim edindiktern sonra denkllik yaptırabilirsiniz.
   Siz 6 aylık bir vize ile gidiyorsunuz. Bu süre bitmeden oturum olmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 240. Merhaba covid-19 öncesinde üniversitenin gönderdiği almanyadaki ZAV programıyla 2 yaz almanyada hotelde staj yaptım şimdi o hotel beni kalıcı olarak çağırıyor sizce bir sıkıntı çıkar mı bide çalışacağım yere babam yakında oturuyor onda kalacam ve servis çalışanı olarak gidiyorum almancam var lise ve üniversitede lisans olarak da turizm mezunuyum sizce gerekli evraklar ne lazım hotelden ne talep etmeliyim iş sözleşmesi mi ,davetiyemi lazım şimdiden teşekkürler,

 241. Merhaba. Almanyada çalışma için sözleşmem var denkligimi de kısmi olarak almış bulunmaktayım akabinde ön onayi da aldim 6 aylik vize icin uygundur diyor. Ve online geothe a2 derslerine katılım sağlamış olmama rağmen. fakat konsolos A2 sarti kosuyor. A2 belgelendirmeden vize alma şansımız yokmudur. Veya A2 Almanyada alacagimizi beyan etme durumumuz nedir. Boyle bir durum icerisinde sıkışıp kaldım.

  1. Aykut Bey merhaba,

   Konsolosluk A2 sertifikası istiyorsa geri adım atmaz diye düşünüyorum. Sertifikayı bir an önce almanızı öneririm. Çünkü ön onay süresi kısıtlıdır. Onu aşmanız durumunda yeniden ön onay almak gerekir bu da zaman kaybına neden olur. Ayrıca Almanya’da bir de kurs kaydı almanızı da tavsiye ederim.

   Kolay gelsin

 242. Biraz önce melek hanımla iletişime. Kendisine tekrar tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. Benimle gerçekten çok iyi ilgilendi. Bütün sorularımı netlikle cevapladı. Bilgili saygılı anlatımınla üslubuyla gerçekten mükemmel bir danışman. Aklımdaki tüm soruları melek hanım sayensin de netliğe kavuşturdum. İnternette dolaşan saçma sapan yorumların asılsız ve çıkmaza götürdüğü tüm sorunları halletti. Melek hanım işini layıkıyla yaptığı ve sevdiği çok belli. Tekrar teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum kendisine.

  1. Merve Hanım,

   Samimi ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Yeni bir hayata yolculuk sürecinde sizlere rehberlik yapmak niyetimiz. Umarız bunu bir nebze de olsa başarıyoruzdur.

   Yolunuz açık olsun

   1. Melek hanım merhaba. Şu an tır tanker şoförü olarak çalışmaktayım. Ortaokul mezunuyum. Açıktan lise okumaya devam ediyorum. Ağır vasıta ehliyetim , src , Adr belgem var. Yaklaşık 8 senedir çalışma hayatım var bu sektör de. B1 seviyesin de İngilizcem var. Almanya da şoför olarak çalışmam için nasıl bir yol izlemem lazım acaba bilgi verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. Merhaba Murat Bey,

     B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve bir iş sözleşmesi edinmeniz vize almanızı sağlayabilir.

     Kolay gelsin

 243. Merhabalar. Öncelikle sorularımızı yanıtlayıp bizleri aydınlattığınız için size teşekkür etmek istedim.
  Benim adım Hulusi. 32 yaşındayım. Turizm Fakültesinden lisans derecesinde diplomam var. Yaklaşık 10 yıldır turizm sektöründe tecrübe sahibiyim. Sektörün neredeyse her alanında çalıştım. Akıcı derecede İngilizcem var. Üniversitede okurken, erasmus+ öğrenci değişim programıyla Polonya’da 10 ay kaldım. Sizce kendi alanıma uygun bir iş bulup orada yeni bir hayat kurmam mümkün müdür ve bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.

  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Hulusi Bey Merhaba,

   Ben de teşekkür ederim.
   Öncelikle sosyal alanda çalışacağınız için tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmenizde büyük yarar var. Bu iş bulma şansınızı yükseltecektir.
   Kendi alanınızda iş bulma şansınız da var, çünkü bu alanda eleman sıkıntısı çekilen alanlardan.
   Dile yoğunlaşmanızı B2 düzeyinde Almanca öğrenirken de iş başvurularına başlamanızı öneririm.

   İiyi şanslar