Çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek -Mavi kart

Posted by

Yeni Kalifiye Göç Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz)

Almanya Federal İstihdam Dairesi’nin verilerine göre 2025 yılına kadar kalifiye iş gücü açığının altı milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Federal Hükümet bu nedenle, giderek artan kalifiye eleman açığını, 01.03.2020 tarihinde yürürlüğe koyduğu “Yeni Yabancı Kalifiye Göç Yasası” çerçevesinde hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı hedefliyor.

Yeni yasada var olan bazı tanımlamalar ve yenilikler:

 • Kalifiye Kavramı: Almanya’da geçerliliği olan bir meslek dalında (meslek lisesi-yüksek öğrenim mezunları) teorik ve pratik eğitime ve yeterli iş deneyimine sahip olan iş gücünü tanımlar.
 • Öncelik sırasının kaldırılması: İş Ajansının işe yerleştirme konusunda esas aldığı önemli kriterlerden biri olan “Öncelik sırası” (1.Alman Vatandaşı 2.EU-Vatandaşları, 3.Göçmenler), yabancı kalifiye elemanlar için askıya alınmıştır.
 • “Positivliste”nin kaldırılması: Eski uygulamada, meslek lisesi mezunları sadece bir ihtiyaç listesi üzerinden sunulan dar kapsamlı iş ilanlarına başvuruda bulunabiliyorlardı. Yeni uygulamaya göre, Almanya çapında, kendilerine uygun her iş ilanına talip olabilecekler.
 • Mesleki deneyimli IT: Bu alanda en az 3 yıl deneyim olması ve aylık en az 4.260 € brüt maaşlı bir iş bulması durumunda diploma aranmayacaktır. Kurumsal iletişim dilinin İngilizce olması halinde Almanca istenmeyecek.
 • Denklik ve göç süreçlerin hızlandırılması: Bürokrasi yönetiminde yapılan değişiklikle, göçmen kalifiye elemanın bu süreçleri hızlı bir sürede bitirip iş hayatına girmesi hedefleniyor.
 • ş Arama Vizesi: Önceki uygulamada sadece yüksek öğrenim mezunlarına tanınan bu hak artık meslek lisesi mezunlarına da tanınıyor. B1 düzeyinde Almanca ve Almanya’da bulunduğu süreyi finanse edebilenler 6 aylık iş arama vizesine başvurabilirler. Almanya’ya gittikten sonra, hedeflenen işin dışında başka bir işte çalışamaz, fakat dil kursuna gidebilirler. Diplomasına uygun bir iş bulması durumunda, oturma izni alıp orada çalışmaya ve yaşamaya devam edebilirler.
 • Mesleki eğitim yeri arama vizesi: Almanya’da mesleki eğitim yeri aramak, görüşmeler yapmak üzere vize alıp gidilebilir. Bunun için en az B2 düzeyinde Almanca dil bilme, bulunduğu süreyi finanse etme zorunluluğu var. Duruma göre bu süre 6-9 ay olabilir.
 • Kısmi denklik: Denklik kurumu kısmi denklik kararı vermişse, tam denklik alabilmek için öngörülen telafi eğitimlerine katılmak üzere § 16-d kapsamında vize alınıp Almanya’ya gidilebilir. Vize için gerekli dil düzeyi en az A2’dir. Ancak eğitime başlanıldığında dil seviyesinin B2 olması zorunludur. Eğitim 18-24 ay sürebilir.
 • Bazı durumlarda İş Ajansının onayı gerekebilir: Eğitim içeriğinden bağımsız bir işte haftada 10 saat çalışma olanağı var. İş, hedeflenen eğitime uygunsa daha fazla saat çalışılabilir. Eğitim bittikten sonra 12 aya kadar iş arama amacıyla oturma izni uzatılabilir.

Mavi Kart/Blaue Karte EU

Türkiye gibi, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları iş bulduğu takdirde Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için vize alabilir. Bakınız: Yeni Kalifiye Göç Yasası

Bu kişiler, maaş durumuna göre çalışma ve oturma izni sağlayan özellikli “Mavi Kart” statüsüne başvuruda bulunabiliyor. Yalnız Almanya’da bulunan işin yıllık getirisi 2021 yılı için asgari brüt 56.800 € olması gerekiyor. Ancak doktor olarak veya fen bilimleri ( matematik-mühendislik) ve bilişim alanında çalışacak kişilerin yıllık kazançları daha düşük olsa da, mavi kart statüsünde gitmelerine izin veriliyor. Bu kişilerin yıllık asgari kazancının ise brüt 44.304 € olması yeterli. (Bu miktarlar her yıl değişmektedir.) Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek mutlaka mavi kart statüsünde olmak zorunda değildir. Mavi kart alt sınırının altında bir maaşla da gidilebilir.

Mavi kart avantajları:

 • 33 ay sonra süresiz yerleşme izni verilir.
 • Eşlerden dil sertifikası istenmez.
 • 18 ay sonra başka bir AB ülkesinde çalışma olanağı var.

İhtiyaç Duyulan Meslekler

Bilişim sektörü, mühendislik, teknik alanlar, sağlık alanı, üst düzey yöneticiler vb alanlarda kalifiye eleman açığı var. Ancak yürürlüğe giren “Yeni Kalifiye Göç Yasası” kapsamında diğer meslek sahibi kişilere de Almanya’da çalışma şansı veriliyor. Buradaki önemli ölçüt, kişinin denklik yaptırabileceği bir diplomasının olmasıdır. Meslek lisesi mezunları, önlisans, meslek yüksek okulları mezunları bu kapsamda şartları yerine getirmek şartıyla çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilirler. Yeni yasayla herhangi bir alanda mesleki bir diploması olmayan kişilerin Almanya’ya çalışma amacıyla gitmesi mümkün değil.

*45 yaş üstü çalışacaklar için yıllık en az (2021 yılı için)  46.860 € brüt maaş (aylık 3.905 €); eğer yıllık brüt maaşınız 45.540 € altında kalırsa ilave emeklilik primi yatırmak ya da başka gelirler ibraz etmek gerekir.

Aranan Şartlar

Hangi meslekten olursa olsun, Almanya’da çalışmak isteyen bir Türk vatandaşının ülkeye gelmeden önce şu işlemleri yapması gerekiyor:

 • Kıyaslanabilir bir diplomasının olması ya da diploma denkliği, www.anabin.kmk.org
 • Almanya’da iş bulması (sözleşme yapması, maaş bilgisi ve görev tanımının belirtilmesi gerekir.)
 • Vize için gerekli standart evraklar için: www.ankara.diplo.de-Blaue Karte
 • Almanca dil bilgisi: Akademik meslekler ve sağlık meslekler için genel olarak B2 gerekir. Doktorlar için C1 beklenir. Bilişim teknolojisi uzmanlarından iyi derece İngilizce bilmeleri durumunda Almanca dil bilgisi istenmeyebilir. Diğer meslekler için genel olarak en az B1 düzeyinde Almanca bilmek şart.
 • Yeni yasa çerçevesinde Federal İş Ajansı’nın öncelik sırası kalktı ancak hem kalifikasyon-diploma ile uyumuna hem de kalifikasyon-ücret uyumuna bakılıyor ve bu bağlamda bir onay veriliyor
 • Bazı meslekler için meslek icra izni alınması gerekmektedir. (Doktorlar için: Berufserlaubnis)

Almanya’ya Gelince Ne Yapmak Gerekiyor?

Yapılan incelemelerin ardından eğer gereken şartlar sağlanıyorsa Almanya Büyükelçiliği ya da Almanya Başkonsolosluğu’ndan vize alınabiliyor. 6 ay geçerli olan bu vizeyi, Almanya’ya gittikten sonra en kısa sürede “oturma iznine” çevirmek için Yabancılar Dairesi’ne başvurmak gerekiyor. Yabancılar Dairesi, oturulan evi, iş sözleşmesi çerçevesinde yeterli ücret ödenip ödenmediğini, bu paranın geçinmek ve eğer varsa diğer aile bireylerini geçindirmek için yetip yetmediğini inceliyor. Bu incelemelerin ardından da iş sözleşmesinin süresine göre oturma izni veriliyor. Mavi kart da yine bu dairenin incelemesi sonucunda veriliyor. Eğer iş sözleşmeniz süresiz ise ilk etapta oturma izni en fazla dört yıllığına veriliyor. Ayrıca çalışma izni almak gerekmiyor. Oturma izninin üzerinde çalışabileceğine dair damga bulunuyor. Ancak bu oturma ve çalışma izni, belirli bir meslek, işveren veya kent ile sınırlı olabiliyor. İş sözleşmeniz daha kısa süreli ise, oturma izniniz iş sözleşmeniz+3 ay olarak düzenlenir. İlk 2 yıl içindeki iş değişiklikleri mutlaka yabancılar dairesine bildirilmelidir.

Eşlerin Durumu

Almanya’ya çalışmak için gelenler yanlarında eşlerini ve çocuklarını da getirebiliyor. Ancak çalışanın statüsüne ve aldığı yıllık brüt maaşa göre, eşlerin ve 16 yaşına kadar olan çocukların koşulları farklılık göstermektedir. Almanya’da çalışan nitelikli elemanlar, yöneticiler ve bilim insanlarının eşlerine oturma izniyle birlikte çalışma izni de veriliyor. Çalışma statüsü mavi kart kapsamında olanların eşlerinden Almanca dil şartı beklenmiyor.

Daha fazla bilgi için:

www.ankara.diplo.de

www.arbeitsagentur.de

www.make-it-in-germany.com

www.fachkräfte-offensive.de

Yeni Kalifiye Göç Yasası için: www.b

397 comments

 1. Merhabalar,
  Türkiye’de yaşıyorum ve yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak istiyorum.
  Üniversite diplomasına sahibim ve anabin h+ kategorisini karşılamakta, ayrıca 5 yıllık satış temsilciliği iş tecrübem var. A2 Almanca dil seviyesine sahibim, bloke para konusunda problem yok.
  Mannheim’da gıda üzerine işyeri olan bir akrabam var ondan da iş sözleşmesi alabilme ihtimalim var.
  1- Akrabamdan henüz buradayken iş teklifi alırsam nasıl bir yol izlemem gerek, beni hangi vasıfla çalışan olarak alması uygun olacaktır, bu konuda yasal bir engel var mı? ya da iş arayan vizesi ile gidip orada mı sözleşme yapmalıyım.
  2- İş arayan olarak a2 dil seviyesi ile vize alabilme ihtimalim nedir? Almanya’da iş ararken aynı zamanda dilimi geliştirmem söz konusu mudur?
  3-İş arayan vizesi ile gittiğimde hangi işleri yapamayacağım konusunda net bir bilgi göremedim, bu konuda spesifik bir bilgilendirme var mıdır?

  Sorularımı cevaplayabilirseniz çok müteşekkir olurum.
  iyi çalışmalar.

  1. Uğur bey merhaba,

   Sorularınıza çok ve detaylı cevap vermek gerek. Yazarak çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

   Beni arayabilir misiniz lütfen?

   Benim de size birkaç sorum olacak ancak ondan sonra size sağlıklı bilgi verebilirim.
   Bu numaradan bana ulaşabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Görüşmek üzere

 2. Merhabalar,
  Türkiye’de yaşıyorum ve yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak istiyorum.
  Ben endüstri meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum şuan elektronik teknisyeni olarak çalışmaktayım (2000 den beri sigortalı olarak)
  B2 ingilizcem var nasıl bir yol izlemeliyim .

  1. Merhaba Engin bey,

   Meslek lisesi diplomanız Almanya’da geçerli, ancak lise olduğu için kesinlikle denkliğinin yapılması gerekiyor. Önce denklik işlemlerini yapmanızı ve hemen Almanca öğrenmeye başlamanızı tavsiye ediyorum.
   İngilizce bilmeniz avantaj fakat tek başına Almanya’da çalışma izni almak ya da iş bulmak için yeterli değil. Elinizde denklik sonucu alduğunda, yeterli derecede Almanca (B1 teknik alanlar için ilk etapta yeterli olabilir) ve diplomanıza uygun bir ş sözleşmesi+Arbeitsagentur’dan onay olması durumunda çalışma vizesi alıp Almanya’ya çalışmak için gidebilirsiniz.
   Ayrıntılı bilgi ve denklik işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0 5493002407

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhaba bn meb bağlı bir okulda temizlik personeliyim devlet kadrosunda bu iş içinde denklik gereklimi yasim40 acikogretim mezunuyum

    1. Sevgi Hanım merhaba,

     Almanya’da bulacağınız işin diplomanıza uygun olması gerekir. Temizlik görevli olarak Almanya’ya gitme şansınız yok.

     Kolay gelsin

 3. Merhaba,
  Makine mühendisliğinden 6 sene önce mezun oldum ama hiç çalışmadım. Ingilizcem ileri seviyede ama Almancam yok. Yaşım 30’un üzerinde. Almanya’da mühendislik masterı yapıp işe girme şansım nedir sizce? Veya Almanya’da Almanca dil eğitimi alıp direkt iş bulmam mümkün mü?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Erdem bey,

   Mesleğinizde deneyim beklenir, ayrıca İngilizce ile sadece uluslararası firmalarda iş bulabilirsiniz ki bu makine mühendisliği için epey zor görünüyor. O nedenle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca istenir sizden. İş bulma şansınızı artırırsınız böylece. Master yaparken bir yandan da deneyim ya da part time çalışarak iş piyasasına giriş yapma olanağınız var. Düşük bir olasılık olmakla birlikte deneyiminiz olmadan sizi işe alacak bir işveren bulur ve iş sözleşmesi alabilirseniz de vize alma şansınız olabilir.

   Almancanızı ilerlettikten sonra her iki yolu da deneyebilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhaba Ben Azerbaycan vatandaşıyım,İstanbul Universitesi açıköğretimde İşletme bölümü okuyorum, bu yıl diplomamı alıcam.B2 seviyesinde almancam var.Almaniyaya iş vizesi için başvura bilirmiyim? önceden teşekkür ederim

    1. Merhaba Firuze hanım,

     Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp Almanya’da çalışma şansınız var.

     Kolay gelsin

 4. Merhabalar, Uludağ Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Alanında yaptığım gönüllü staj dışında maalesef bir iş tecrübem yok. A1 Almanca B1 İngilizce dil seviyelerine sahibim.
  *Alanımda iş bulabilme şansım nedir?
  *İş arama sürecinde başka meslek dallarına başvuru yapamaz mıyım?( Vasıfsız eleman, mağaza satış görevlisi vs.)

  1. Selen hanım merhaba,

   Ne yazık ki Almanya’da da özellikle sosyal alanlar iş bulma konusunda sıkıntılı, Almanya dışından bu alanlarda iş arayanlar için işler daha da zor.
   Sosyal alanlarda en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz istenir. Tabii tecrübe de aranır.
   Bizimle iletişime geçin, sizi Almanya’da Federal İş Ajansı bünyesinde hizmet veren denklik danışmanlık kurumuna yönlendirelim. Burada çalışan danışmanlar iş olanakları konusunda da sizlere bilgi vereceklerdir.

   Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek isteyenler ancak diplomalarına uygun bir iş bulmaları durumunda vize alıp gidebilirler. Bu nedenle de sizin bahsettiğiniz vasıfsız alanlarda iş sözleşmesi edinseniz de ne yazık ki vize alma şansınız yok.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 5. Mrh
  Emdüstri meslek lisesi metal işleri mezunuyum 2006 yılından itibaren dunyanın birçok projesinde kaynakçılık yaptım son 8 yıldırda tekfen holdıngte kaynak spervızorluğu yapmaktayım

  1. Mustafa bey merhaba,

   Sorunuzu yazmamışsınız, eğer Almanya’da çalışma niyetiniz varsa lütfen telefonla arayın. Durumunuza uygun yapılması gerekenler hakkında size bilgi vereyim.

   0 549 330 24 07

   Kolay gelsin.

  1. Merhaba,
   Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için geçerli en az 2 yıllık bir diplomanızın olması, özellikle aşçılık alanında beş yıldızlı otellerde deneyiminiz olması ve dünya mutfağını iyi bilmeniz, bazı mutfaklarda uzmanlaşmış olmanız gerekir. Ayrıca en az B1 tercihen B2 düzeyinde de Almanca bilmeniz ve iş yasasına uygun bir iş sözleşmeniz olması durumunda çalışmanız mümkün.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar
    Meslek lisesi elektrik teknisyeniyim Almanya’da çalışmak istiyorum sürekli iş tecrübem çok iyi Almanya’da kalmak için neler yapmam gerekiyor .

    1. Ömer Bey,

     Denklik yaptırmanız ve işinizi yürütecek kadar Amanca bilmeniz gerekir. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var. Almanya’daki tanıdıklar aracılığıyla Türk işverenlerle de iletişime geçebilirsiniz.

     İyi şanslar

 6. Mehaba Melek Hanım soruları cevaplayıp bizlere yardım ettiğiniz için size ne kadar teşekkür etsek inanın azdır. Benim de bir sorum var size yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben polonyadaki bir şirkette 1 yıllık çalışma vizesi aldım. Ama şuanda polonyada değilim Almanya’dayım. Buradaki yani Almanya’daki tanıdıklarım bana iş verecekler. Ben Polonya oturumumu iptal edip Almanya’da oturum almak istiyorum. Fakat bunun nasıl olacağını bilmiyorum. Şuan burdaki çalışacağım iş yerinin sahibi bana burada oturum alabilir mi? Yoksa burada yani Almanya’da oturum almam mümkün degilmi . Polonya’ya geri dönmek istemiyorum. Lütfen bana bu koni hakkında yardımcı olup bilgilendirebilirmisiniz. Polonya oturum iznini nasıl Almanya oturum iznine çeviririm. Yada Polonya çalışma vizesini nasıl Almanya çalışma vizesine ceviririm. Benim gibi bu şekilde sıkıntısı olan eminim birçok insan vardır. Bizlere yol gösterirseniz çok seviniriz. Şimdiden tekrardan çok teşekkür ederim.

  1. Mikail bey merhaba,

   Araştırmalarımız ancak sonuçlandı, size doğru ve güncel bilgiler vermek istediğimiz için bu kadar beklettik sizi.

   Polonya’da sadece 1 yıllık oturma ve çalışma izniniz var. Bunu ne yazık ki Almanya’ya aktaramıyorsunuz. Aktarma şansınız ancak 5 yıldan sonra Polonya’da “Daueraufenthalt – EU” yani kalıcı AB oturum vizesi almanız durumunda Avrupa Birliği ülkeleri içinde istediğiniz ülkede kalma ve çalışma şansı yakalarsınız.
   Siz Almanya’da çalışmak isterseniz ancak Türkiye’den çalışma vizesine başvurmanız gerekecek. Bunun için de kalifikasyonunuza uygun bir iş sözleşmesi olması; bu iş sözleşmesinin de Federal Ajansı tarafından onaylanmış olması gerekmekte ve tabii ki diğer vize evrakları

   Kolay gelsin

 7. Merhabalr hasta yaşlı bakim bölümü mezunuyum şimdi Aile calisma ve sosyal hizmetlerde yaşlı bakim hemşiresi kadrolu olarak çalışyorum.yabanci dilim yok gitme şansım nedir

  1. Sevda hanım merhaba,

   Hasta yaşlı bakım mesleği de diğer sağlık meslekleri gibi denklik gerektirir yani denklik yaptırmak zorunlu. Denklik sonucunda, tam denklik almanız durumunda B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgeleyen sertifika ve Almanya’dan bir iş sözleşmesi olması durumunda çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz. Kısmi denklik sonucu çıkması durumunda eksik olan o kısmı telafi etmek amacıyla Almanya’ya gidebilirsiniz. Telafi eğitimi bittikten sonra da çalışabilirsiniz. Bu durumda da buradan giderken en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz beklenir.

   Daha ayrıntılı bilgi için arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,
    Okul öncesi öğretmeniyim. Bu sene bitirdiğim için henüz iş deneyimim yok. Ama lisede anestezi teknisyenliğinden mezun oldum. 6 ay kadar özel bir hastanede iş deneyimim var. Sağlık lisesi anestezi bölümünün Almanya da denkliği var mı öğrenmek istiyorum. Ayrıca okul öncesi öğretmenliği için Almanya da ihtiyaç var mı, iş bulmak kolay olur mu?
    İngilizcem B2 ve Almanca çalışıyorum. Bunları daha çok geliştirmem gerektiğini biliyorum. Yukarıdaki sorularıma cevap verirseniz çok iyi olur benim için.
    Teşekkürler.

    1. Emine Hanım Merhaba,

     Anestezi teknikerliği alanında denklik yaptırmak sorunlu ama okul öncesi öğretmenliği konusunda denklik yaptırabilirsiniz. Tam denklik çıkmaz, kısmi denklik alırsınız. Bu durumda telafi eğitimi için bir iş sözleşmesi edinmeniz ve B2 düzeyinde Amanca bilmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor. Telafi eğitimini bitirdiğinizde iş sözleşmeniz olması durumunda Almanya’da yaşamaya ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

     Bilginiz osun

 8. Merhaba 4 yıllık muhasebe öğretmenliği diplomam ve 2 yıllık elektronik diplomam var.6 yıldır bir avm de insan kaynakları personeli olarak görev yapmaktayım.mavi kart ile gitme sansımız nedir acaba.meslek ne olursa olsun kabul ediyoruz.

  1. Tuğba hanım merhaba,
   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş bulma durumunda çalışma amacıyla gidebilirsiniz. Mavi kart, yıllık alacağınız brüt maaş üzerinden size verilecek bir oturum statüsüdür. Bunun için bulduğunuz işten yıllık brüt bazda en az 43.056 Euro almanız gerekiyor. (2021 ocak ayında bu miktar değişecek)

   Kolay gelsin

   1. bir sorumuz daha olacak sizin tarafınızdan iş bulma imkanı varmıdır hizmetinizin bedelini vermek sartıyla

    1. Tuğba hanım,

     Bu süreçte ihtiyacınız olan tüm bilgileri veriyoruz, gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. Ancak biz aracı bir kurum değiliz, sosyal bir kurumuz, maddi bir çıkar amacımız yok ve dolayısıyla sizin için iş bulma olanağımız yok. Almanya’da çalışmaya karar verenlere bilgi veriyoruz sadece.

     Kolay gelsin

 9. Merhaba,
  12 yıllık İngilizce Okutmanıyım / Öğretim Görevlisiyim bir devlet üniversitesinde. A2 seviyesinde Almanca’ya sahibim. Almanya’daki dil kurslarında ya da okullarda çalışabilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekir. Teşekkürler.

  1. Gamze hanım merhaba,

   Almanya’da öğretmenlik düzenlemeye tabii meslekler kategorisinde yani denklik zorunlu. Ayrıca çoğu zaman Türkiye’de bitirdiğiniz bir bölüm yetmeyebilir, dolayısıyla orada 2. bir bölüm bitirmek gerekebilir. Ayrıca İngilizce öğretmeni olarak çalışmak isteseniz de öğretmen olarak C2 düzeyinde Almanca bilmeniz istenir.

   Ayrıntılı bilgi ve denklik yönlendirmesi için arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 10. Merhaba 4 yıldır büyük bir markette kasiyer olarak calısmaktayım kasiyerlik sertifikamda bulunmaktadır.
  Almanyada calısmak istiyorum sizce sansım varmıdır.

  1. Alvina hanım merhaba,

   Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alabilirsiniz. Ne yazık ki sertifikaların denkliği yapılamadığı için gitme şansınız yok gibi. (Federal İş Ajansından onay alabilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi şartı söz konusu)

   Kolay gelsin

 11. Merhaba,
  Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 3 yıldır proje yöneticiliği ve dizayn mühendisi olarak çalışıyorum. Şu anda dünyanın en büyük 10 firmasından birisi olan Almanya’da da fabrikaları olan bir şirketin Türkiye ofisinde çalışıyorum. Eşim iş güvenliği uzmanı(dil bilmiyor). Benim ise TOEFL’dan 89 ouanım ve başlangıç seviyesinde Almancam var. Üniversitem H+ derecesine sahip değil. İş bulma durumunda zaten çalışma izni alıp gidebilirim ancak çoğu firma iş başvurumu çalışma iznim olmadığı gerekçesiyle reddediyor. Burada bir kısır döngü oluşuyor. İş bulmadan mavi kart alıp işlere başvuru yapamaz mıyım?

  1. Merhaba Bulut bey,

   Öncelikle size yazmadan önce anabin.kmk.org sitesinden baktım, Sakarya Üniversitesi H+, yani Almanya sizin üniversitenizi tanıyor. Üniversitenizden henüz Almanya’da denklik yaptıran olmadığı için sizin belki eşdeğerlilik tespiti yaptırmanız gerekecektir. Bizi ararsanız yönlendirmeyi memnuniyetle yaparız.
   İş bulmadan vize alıp gitmeniz mümkün değil ne yazık ki.

   Bahsettiğiniz mavi kart, iş sözleşmenizdeki brüt yıllık kazancınız üzerinden alacağınız ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. Yani tek başına mavi karta başvurmak söz konusu değil.
   Eğer bahsettiğiniz iş arama vizesi ise onun kriterleri daha farklı ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve daha önce Almanya’daki işverenlerle iletişim kurmuş, hatta iş görüşme isteği ya da teklifleri almış olmanız gerekir ki bunları vize başvurusu esnasında ibraz edebilesiniz.
   Ayrıca pandemi ve yıl sonu nedeniyle bu aralar iş bulmak zor olabilir.

   Kolay gelsin

 12. Merhabalar
  Bir sorum olacakti eşim önlisans bilgisayar bölümü mezunu 6 yıllık İT alaninda deneyimi var. İngilizcesi profesyonel seviyede iş sözleşmesi olduğunda blue card a başvurabilir mi acaba işiyle alakalı elinde birkaç sertifika da mevcut.
  Bildiğim kadarıyla önlisans kar blue card a basvuramiyordu bu konuda bilgilendirebilir misiniz acaba ?
  Teşekkür ederim

  1. Alya hanım merhaba,

   Mavi kart, yıllık alacağı brüt maaş üzerinden verilen bir oturum statüsüdür. İstisnalar mevcut, bu nedenle (2020 için) 43.056 Euro ve üzeri brüt maaş alan ön lisans mezunu kalifiye elemanlara da bu hak tanınıyor. 2021 için bu meblağ artırılacaktır.

   kolay gelsin

   1. Merhaba
    Berlin de 1 ay önce nitelikli meslek(endüstri mühendisi ve finans masterim var) elemanı olarak işe başladım,bu hafta içinde de mavi kart başvuru randevum var.Süresiz kontrat yapıldı,ilk 6 ay deneme
    Süresi var(probation period)
    Başka bir işe en erken ne zaman başvurabilirim?
    Mavi kartım ilk işyeri aracılığı ile çıktığı için iş değişikliğinde kart açısından bir sorun olur mu?
    Teşekkürler

    1. Merhaba Nadide Hanım,
     2 yıl içindeki iş değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız. Yeni işinizde de alacağınız brüt maaş mavi kart almak için yeterli ise mavi kart yeni iş yeri için de geçerli olur.

     Kolay gelsin

 13. Öncelikle merhabalar ben bu sene lise den inşaat teknolojisi bölümünden mezun olucam. Mezun olduğum gibi Almanya da çalışmak istiyorum. Bunun için neler gerekli bilgi verir misiniz rica etsem yani hangi dil seviyesi gerekli veya neler gerekli gitmem için gitmem de bir sorun çıkar mı şimdiden teşekkür ederim

 14. Merhabalar ben gerontoloji bölümü mezunuyum ama bölümümle ilgili denklik zorunlu mu değil mi hiçbir bilgiye ulaşamadım. Almanya’da denklik danışmanlık merkezlerine attığım maillere gelen cevaplar farklı oldu kimi yaşlı bakıcı olarak denklige başvurabilirsiniz dedi kimi de sizin mesleğiniz düzenlenmemiş meslek, iş bulup çalışabilirsiniz ancak sertifika (zeugnisbewertung) almanız işverenlerin anlaması acisindan iyi olur dedi. İş deneyimim maalesef yok, su anda A2 seviyesindeyim geliştirmeye calisiyorum.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Tesekkurler

  1. Merhaba Meryem hanım,

   Sizin sorunuzu araştırdığım için geç cevaplıyorum.
   Gerontolog olarak yönetici konumunda çalışmak isterseniz denklik zorunlu değil. Ama burada iş bulma problemi söz konusu. Daha çok o kurumda çalışmış olanlardan seçiliyor yöneticiler.
   Ama hasta yaşlı bakım uzmanı olarak çalışmanız durumunda denklik ve B2 düzeyinde Almanca zorunlu. Denklik sonucunda ek eğitimler alıp almayacağınız tarafınıza bildirilecektir. Ona göre de bu eksikleri Almanya’da tamamlama şansınız bulunuyor.

   Sorularınız olması durumunda 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. Merhaba
  bilisim personeliyim ve 10 yilli tecrubem var. cok uluslu sirketlerde calistim ve hali hazirda calisiyorum. ingilizce seviyem yeterli olur diye dusunuyorum. evliyim 3 yasinda 1 cocugum var. esim turkce edebiyat ogretmeni yanliz yabanci dili yok. yurt disinda calismayi hep istemisimdir. mavi kart ile nasil bir yol izleyebilirim. desteginizi rica ederim.

  1. Ahmet bey merhaba,
   Asıl iş arama ve iş sözleşmesine ulaşmak gerekiyor. Çünkü iş sözleşmesiyle size verilecek olan yıllık brüt maaşınız mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. Yani mavi kart, yabancılar dairesi tarafından oturma izni verilirken oturma statünüzü belirleyecek olan sonuçtur.
   Bu nedenle öncelikle iş sözleşmesi için girişimlerde bulunmanızı tavsiye ediyorum. İş bulmanız durumunda iş sözleşmesi ve diğer vize evrakları ile vizeye başvurabilirsiniz.
   Sizin eğitim durumunuzu bilemediğimden iki seçenekli vize evrak listesi göndereceğim. Ama bilişim uzmanları için Almanca bilmek zorunlu değil. (İşvereniniz Almanca talep etmiyorsa)

   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307092/75139d05001f06a6961c01b7c181d639/11f-blaue-karte-data.pdf
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307114/9743c3f816fa7a8508804cff412e188a/24f-it-fachkraft-mit-berufserfahrung-data.pdf

   Eşiniz sizin yanınıza aile birleşimi ile gelip denklik ve Almanca konularını orada halledebilir. Ya da zaman kaybını önlemek için bu süreçte Almanca öğrenebilir. Almanya’daki özellikle Almanca öğrenme sürecini kısaltabilir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 16. Merhaba,
  Ben 42 yaşındayım ve Açık Öğretim Lisesi Mezunuyum.
  Bilgisayar Programcılığı üzerine (MEB onaylı) 2 yıllık bir kurs eğitimi aldım. Grafik Tasarım alanında 2-3 yıllık tecrübem var.
  Ayrıca özel kurslardan kısa süreli Grafik tasarım (birkaç aylık) ve web Developer (7 aylık) eğitimleri aldım.
  Kurs sertifikalarım var.
  B1 seviyesinde İngilizcem var. Ayrıca evden online Almanca öğreniyorum. Şuan A2 seviyesindeyim.
  Ben Almanya’ya iş arama vizesi ile gelip (imkan olursa) bana tanınan ilk 6 ayda Almanca seviyemi B1-B2 yaparsam, orada aldığım eğitimlerle ilgili daha kapsamlı bir eğitim alabilir miyim? Uzman bir tasarımcı olmak istiyorum. Mesleki eğitim için yaş sınırı var (25 yaş altı) benim durumumda biri için başka yol var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,

  1. Merhaba Meral hanım,

   2 yıllık MEB onaylı sertifikanızın denkliği yapılabilir mi ona bakmak gerekecek. Bizimle iletişime geçerseniz sevinirim. Ayrıntıları öğrenip ona göre araştırma yapalım.
   Deneyiminizin ve İngilizce bilginizin olması iş arama konusunda avantaj.
   Ancak pandemiden dolayı iş arama vizesi askıya alınmış durumda. Ayrıca iş arama vizesi için Almanca ya da İngilizce dil sertifikalar ve denklik sonucu istenir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 17. Merhaba. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi Lisans mezunuyum ve bay bayan kuaför ustalık belgesi ve ingilizce transkript belgelerim var . Şuan Almanca kursuna gidiyorum . Amacim Almanca b2seviyesine kadar dil öğrenmek. Bir yandan da güzellik uzmani bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Almanya’da yaşamak için her türlü yolu buraya kadar okuyup vakit ayriyan sizlere soruyorum. İlginize teşekkürler yorumlarınızi bekliyorum .

  1. Merhaba Mesut bey,
   Güzellik uzmanlığı eğitiminiz kaç yıl sürecek ve bu eğitimi nerede alıyorsunuz? Bunları detaylı bir şeklide bilebilirsek size daha çok yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
   Almanca öğrenmeye başlamanız çok iyi; bu alanda çalışmak istiyorsanız B2 gerekli bir seviye.

   0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 18. Öncelikle merhabalar , eşim metalurji ve malzeme mühendisliğinden mezun , ancak üniversitesinin denkliği yok , https://anabin.kmk.org/ adresinden kontrol ettik ,https://www.make-it-in-germany.com/ sitesinden iş bakarken Metallbauer (Metal işçisi) olarak bir iş bulduk ve şartları üniversite mezunu istememektedir, min ortaokul bitirme belgesi istemektedir , ve yetiştirmek üzere eleman arandığı bildirilmektedir . Sizce bu iş yeri , çalışma izni ve çalışma vizesi konusun da yardımcı olabilir mi ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık , Sağlıcakla kalın iyi günler dilerim .

  1. Nihal hanım merhaba,

   İş yasasına göre Almanya’dan gelecek olan kalifiye elemanların eğitimli yani diplomalı olması gerekiyor. Bazı istisnalar var.
   Ama yetiştirmek üzere denildiğine göre meslek eğitimi olabilir.
   Ayrıntıları bilmeden , ilanı görmeden doğru yönlendirme yapmak istemem. Daha fazla veriye ihtiyaç var.

   0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 19. İyi akşamlar melek hanım türkiyede berber işletiyorum kalfalık ustalık ve usta öğreticilik belgem var açık lise mezunuyum almanyada bi akrabamın 3 tane berberi var evliyim 1 yaşında oğlum var B1 dil belgesi altıktan sonra akrabamın yanında çalışabilirmiyim? Eşim ve oğlumuda kendimle götürmem mümkünmüdür ve bu denklemin ne olduğunu anlamadım ne yapacağımı söylerseniz çok sevinirim saygılarımlar

  1. Mehmet bey merhaba,
   Belgelerinizin denkliği gerekebilir. Bu konuda sizi çalıştıracak olan işvereninizin aktif olması ve bu süreci Almanya’da başlatması gerekmekte. Yaşadığı eyalette sizin için denklik zorunlu olup olmadığını öğrenmeli ve sizin göndereceğiniz belgelerin denkliğini yaptırmalı. Dil konusunda hazır olduğunuzda iş sözleşmesi hazırlayarak Federal İş Ajansı’na gidip sizi çalıştırabilmek için onay alması gerekir. Siz de denklik, iş sözleşmesi, onay ve diğer vize evrakları ile beraber vizeye başvurabilirsiniz. Daha sonra eşiniz ve çocuğunuz aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelebilir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba iyi aksamalar. Çukurova tıp fakültesi 6. Sınıf tıp öğrencisiyim mezun olduktan sorna mumkunse burda çalışmadan direk Almanya’ya gitmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerek. Ve mavi kart için ne yapmaliyim

  1. Merhaba,
   Öncelikle en az B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Mezun olduktan sonra da mutlaka denklik yaptırmanızı. İş sözleşmesi sizin mavi kart alıp almayacağınızı belirleyecek. Yıllık brüt maaşa göre veriliyor mavi kart.

   Sorularınız olursa 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 21. Merhaba ben hem meslek lisesi inşaat bölümü mezunuyum hem de önlisans inşaat teknikerliği ve önlisans iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum almanyaya gitmek istiyorum diplomam avrupada geçerli ama benim merak ettiğim şey belli bir seviye almanca öğrenirsem bu sürecin maliyeti ne kadar olur yani gidene kadar cebimden ne kadar çıkar merak ediyorum

  1. Merhaba Emre bey,
   En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekecek. Bunun maliyetini bilemiyorum. (İşveren Türk olursa A2 düzeyinde de gitmeniz mümkün)
   Ama meslek lisesi ya da ön lisans diplomalarının denkliği yaklaşık olarak 600 Euro, tercüme ve tasdikler bunun dışında. Onlar duruma göre değişir tabii ki.
   Sadece denklik için 600 Euro diyebilirim.

   Kolay gelsin

 22. Merhabalar. Ben Betül. Lisede sağlık meslek tibbi sekreterlik ve dokümantasyon mezunuyum. Unıversitede onlısans sac bakım ve güzellik hizmetleri mezunuyum. Almanya’da birçok akrabam var fakat kendim orada çalışmak istiyorum. Nasıl bir yol izleyerek en kısa sürede oraya gidiş sağlayabilirim. Yaşım 22 .

   1. Betül hanım,
    Bu belgeyle burada iş yeri açma izniniz var, Almanya’da yetkili kurumlardan izin almanız gerekir, bunun için de belli bir süre Almanya’da yaşamış, uyum sağlamış olmanız beklenir.

    Kolay gelsin

  1. Betül hanım merhaba,
   Sağlık meslek lisesinin denkliği ne yazık ki yapılamıyor, çünkü içerik olarak yeterli değil.
   Ön lisans diplomanızla gitme şansınız var ama bu uzun soluklu bir süreç. Hazırlanmadan bir iş sözleşmesi bulmanız çok zor.
   Çalışmak istediğiniz eyalette denklik şartı olup olmadığını araştırmak gerekir. Eğer denklik isteniyorsa tecrübelerinizle yani referans mektuplarınızla başvurup denklik almanız gerekir. Ayrıca en B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemeniz de gerekebilir. Bu durumda iş sözleşmeniz, gerekiyorsa Federal İş Ajansı’ndan onay, denklik sonucu ve vize için gereken diğer evraklarla vizeye başvurduğunuzda kabul edilmesi yani vize verilmesi durumunda gidip çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım tekrardan merhaba
    Peki orada mezun olduğum bölüm üzerine eğitim almak istesem o şekilde gidebilir miyim nasıl yapabilirim bunu

    1. Merhaba Betül hanım,

     beni arayabilir misiniz?
     0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

     Görüşmek üzere

 23. Merhabalar, ben Eray, Sakarya Üniversitesi’ nden mezun Metalurji ve Malzeme Mühendisiyim, aynı zaman Uluşlararası Kaynak Mühendisiyim (IWE) -GSI SLV München (Uluslararası geçerli bir diploma), ve ayrıca yeşil pasaport sahibiyim, kendi mesleğim ile ilgili olarak, 12 yıllık tecrübem bulunuyor, iş bulmak için hangi yolu izlemem gerekir, ve şansım nedir? ayrıca Almanya’ da iş bulmak için hangi seviyede Dil bilmem gerekiyor?
  Şimdiden Teşekkürler.

 24. öncelikle merhabalar ben almanyada mesleğim üzerine çalışmak istiyorum önlisans mezunuyum bölümüm sıhhı tesisat doğalgaz bölümü şuan özel şirketde malzeme analizleri laboratuvarı beton bölümünde çalışıyorum birde mobilya ve plastik doğrama üzerinde tecrübem vardır,almancam çok zayıf acaba almanyada çaılşma şansım varmıdır yaşım 27 iyi günler diliyorum 0544 283 0287

  1. Merhaba Ramazan bey,

   Beni arayabilir misiniz? Sizin denklik yaptırmanız ve en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekiyor.
   Denkli için sizi yönlendirebilirim.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 25. Merhaba, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans mezunuyum. Lisede Almanca eğitim aldım, şu an da geliştirmeye çalışıyorum. Almanya’da çalışma şansım var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. Aslı hanım merhaba,
   Eğitim bölümlerinin denkliği zorunlu. Yoksa Almanya’da çalışma şansınız yok.
   Beni arayabilir misiniz? Ayrıntıları fazla.
   Gerekli bilgiyi verir. yönlendirme yaparız.

   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 26. Merhaba; Ben Almanya’ya yüksek lisans veya dil okulu vizesi ile gitsem.Almancayı Almanyada iken B1 seviyesine getirip, yüksek lisansı yarıda bırakıp, iş bulsam Türkiye’ye dönmeden vizemi çalışma vizesine çevirtebilir miyim ?

  1. Merhaba Onur bey,
   Size verilecek olan oturum eğitim için verilen oturumdur. Ancak okulu bitirip diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda uzatılır. Ama B2 seviyesinde Almanca ile meslek eğitimine başlarsanız yani meslek eğitimi yapacağınız bir eğitim sözleşmesi elde edebilirdeniz oturum statüsünü meslek eğitimi olarak değiştirebilirsiniz. Bu durumda eğitim görürken maaş da alacağınız için giderlerinizi de karşılayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 27. Merhaba , Ben mesleki açık lise tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanında okuyorum . Okulu bitirip Almanya’da çalışmak istiyorum . Okulu bitirdiğim gibi Almanya’ya gelebilir miyim?

  1. Merhaba,

   İş bulmada tecrübe önemli bir faktör. O nedenle burada en az 2 yıl tecrübe edinmenizi, en B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

   Kolay gelsin

 28. Melek Hanım merhaba. Adım Merve. Ben 4 yıllık Iç mimarlık mezunuyum (2019) aynı zamanda da bu sene (2021 de) mimarlık bölümünden de mezun olacağım. Fakülteyi birincilikle bitirdim. Goethe Kurusna devam ediyorum kısmetse B1 sertifikasını Haziran’da alacağım. Benim arastirmama göre iç mimarlık ve mimarliklar için “mimarlık odalarında” denklik yaptırılıyor. Sorum şu: Düşündüğüm eyaletin odasına başvurduğunda 4 yıllık mimarlık ve ayrıca 4 yıllık Iç mimalrik bölümü mezunu olarak diplomalarımın denklik şansı nedir? Bir fikriniz var mı?
  Bu durumda olan biri başvuru yaptı ve sonuçlandı mi anlamında soruyorum. Ayrıca 4 yıllık Grafik Bölümü Anadolu Meslek Lisesi mezunuyum. Bu durumda Almanya da iş bulmam mümkün mü? Daha meslek hayatına baslamamamizdam dolayı 3 yıllık mesleki tecrübe için bir istisna var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merve Hanım merhaba,

   Mimar ya da iç mimar olarak ilk etapta denklik yaptırmanız zorunlu değil. Denklik yaptırmadan da iş bulmanız durumunda çalışma amacıyla vize alıp gidebilirsiniz. Sizin üniversitenizden ve bölümünüzden daha önce denklik yaptıran biri yoksa eş değerlilik tespiti almanız gerekebilir.
   Teknik alanlarda denklik ilk başlarda zorunlu değil. (Meslek lisesi ve ön lisans mezunları hariç) Almanya’da birkaç yıl deneyim dindikten sonra denklik yaptırmanızı öneririm. İlk başlarda denklik yaptırmanız iş bulma konusunda yüksek kalifikasyon nedeniyle zorluk yaşamanıza neden olabilir.
   Hangi alanda tecrübeniz çok ve hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alanda iş aramak ve sonrasında denklik yaptırmak avantajlı. Tecrübe iş bulma konusunda önemli tabii ki.
   Hangi üniversiteden mezun olduğunuzu bilmiyorum o nedenle denklik sonucu konusunda kesin bir yargıda bulunamam.
   Daha ayrıntılı bilgi için telefonla arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 29. Selamlar denkliği olmayan bir lisans mezunu denkliği olan normal lise diplaması ile mavi kart alabilme imkanı varmı .Almanyada şirket kurup müdür konumunda ve gerekli brüt maaşı sağlıyor ise .

  1. Merhaba Yasin bey,
   Mavi kart Eu sadece üniversite mezunlarına verilen ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. İstisnalar mevcut ama normal lise mezuniyeti size bir meslek unvanı vermiyor. Bu nedenle ancak bir alandaki uzmanlığınız size avantaj sağlayabilir. Daha önce müdürlük konusunda tecrübeleriniz varsa şirket kurup gitme şansınız olabilir. Bu konular tamamen bireysel değerlendiriliyor. O nedenle kesin bir şey söylemek zor. Bu konudaki takdir yetkisi tamamen size oturum izni verecek olan yabancılar dairesine ait.

   Kolay gelsin

 30. Merhabalar,

  Almanya’da çalışma olanakları ve nasıl iş başvurusu yapılır gibi sorularıma yanıt ararken sayfanıza denk geldim.
  Ben Ankara Üniversitesi Fizik Müh. mezunuyum. 5 yıldır alanında dünyaca bilinen bir Alman şirketinde mühendis olarak çalışıyorum. Profesyonel düzeyde İngilizcem var ve Almancamı ilerletmeye çalışıyorum (henüz A2 seviyesindeyim).
  Almanya’da iş bulabilmek için neler yapmam gerekiyor?
  Corona donemi oldukça etkiledi, iş alımlarında artış ya da azalma oldu mu? İş başvurularında nelere dikkat edilirse kabul alma olasılığı artar?

  Bunun dışında avazı yerlerde part time iş ile başlayıp profesyonel veya full time a geçiş söz konusu olduğu yazıyor. Bu tam olarak ne demektir?

  1. Ayşe Hanım merhaba,
   Sorularınız epey uzun cevap gerektiriyor. Beni arayabilir misiniz?
   Görüşmenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. 0 549 330 24 07

   Görüşmek üzere

 31. Merhabalar. Meslek lisesi metal işleri bölümü mezunuyum.12 yıllık iş tecrübem ve A1 seviyesinde almancam var.İs arama vizesi ne mi yoksa mavi karta mi başvurmalıyım.tavsiyeleriniz nelerdir. Tskr ederim şimdiden

  1. Hasan Bey merhaba,
   Öncelikle meslek lisesi mezunu olduğunuz için mutlaka denklik yaptırmanız gerekmekte. bunun için bizimle iletişime geçerseniz sizi yönlendirebiliriz.
   İş arama vizesi için denklik sonucu, en az B1 düzeyinde Almanca sertifikası ve Almanya’da iş aradığınız belgelemeniz; bir kaç iş görüşme talebi ya da görüşme daveti ile iş aradığınızı belgelemeniz gerekir.
   Mavi kart, yıllık aldığınız brüt maaşa istinaden verilen ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. Ancak bir iş sözleşmesi almanız ve bu işten de yıllık en az brüt anlamda 44.304 € almanız durumunda çalışma vizesi alarak Almanya’ya gidersiniz. Oturum izni için yabancılar dairesi yıllık mavi kart için gereken limitin iş sözleşmenizde yamasa durumunda size mavi kart statüsünde oturum izni verilir.

   Kolay gelsin

 32. Merhaba Melek Hanım,
  Tesadüfen karşılaştığım sitenizde tüm sorulara cevap vermiş olduğunuzu gördüm. Öncelikle bu tavrınızdan ötürü teşekkür etmek isterim. 2019 da Almanya’da doğup büyümüş ancak Türk vatandaşlığını seçmiş biri ile evlendim. Aile birleşimi için A1 belgesi aldım. Bir yıl evli kaldım, pandemi sürecinden dolayı vize süreci uzadı . Başvurular açıldığında ise bir yılın sonunda eşimden boşandım ve gidemedim. Biyoloji mezunuyum 40 yaşındayım ve önceki evliliğimden bir kızım var. Ancak alanımda belgeleyebileceğim iş tecrübem yok. Kızımla nasıl Almanya’ya gidebilirim?
  Çok teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Evrim Hanım merhaba
   Teşekkür ederim değerli yorumunuz için.
   Öncelikle tecrübe edinmenizi ve Amanca öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da tecrübe önem taşır. 27 Mart tarihinde İstanbul Goethe Enstitüsü iş birliğiyle çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek isteyenlerin izlemesi gereken adımlar ve yerine getirmesi gereken şartları, iş arama, denklik gibi konuları ayrıntılı ele alacağımız bir online seminerimiz olacak. Seminer tarihinden yaklaşık bir hafta önce web sayfamızdan seminer duyurusunu yapıyoruz. Site üzerinden kayıt yaptırarak seminere katılabilirseniz sizin için yararlı olacağınız düşünüyorum.

   Sonrasında sorularınız olursa bize ulaşabilirseniz yardımcı oluruz.

   Kolay gelsin

 33. Diyelim ki is arama vizesi ile almanya ya gittim is bulup çalışıyorum. Eşimi ve çocukları da A1 almancaları olmadan da almanyaya goturebilirmiyim. Yada bunun farklı yöntemleri var mı. Cocukların yaşları 13 ve 17. Tskr ediyorum verdiğiniz bilgiler için.

  1. Hasan Bey merhaba,
   Pandemi nedeniyle şimdilerde iş arama vizesi işlem görmüyor.
   İş bulup çalışmanız durumunda mavi kart almaya hak kazandıysanız (yıllık brüt maaş en az 44.304 € olursa) eşiniz A 1 düzeyinde Almanca öğrenmek durumunda değil. (Mavi kart alamamanız durumunda eşiniz A1 düzeyinde Almanca sertifikası göstermek durumunda.) 13 yaşındaki çocuğunuz içinde dil zorunluluğu yok. Fakat 17 yaşındaki çocuğunuzdan C1 düzeyinde Amanca isteyebilirler. 18 yaşından gün aldığında da aile birleşimi yapma hakkı erişkin statüsünde olacağı için olamayacak.

   Kolay gelsin

 34. Merhabalar
  . Ben turkiyede ingilizce ögretmeni olarak gorev yapmaktayim. Almanya da çalısmak istiyorum ancak ögretmen olarak degil. Biraz arastirma yaptim ve mesleki okullarin almanya ‘da okunabilecegini ancak iyi bir almancaya sahip olmam gerektiğini öğrendim. Benim bu durumda 3 sorum var.
  Ben lisans mezunuyum ve orda mesleki bir okula gidip buna kabul edilmem mümkün müdur? Mumkunse staj egitimi alinabilecek ne gibi alanlar mevcuttur? Biraz arastirdim ve hemşireligi gordum ama ben egitim fakultesinden mezun oldugum için kabul edilme olasılığim nedir bilemedim.
  Bunun dısinda zayif bir ihtimal olsa da şunu da sormak istoyorum orda kendi alanimda yuksek lisans yaptigim takdirde ogretmenlik yapmam mümkün müdur?
  Soruma cevap verirsenin cok sevinirim tesekkur ederim 🙂

  1. Merhaba Elif Hanım,
   Almanya’da öğretmen olarak çalışabilmek için denklik yaptırmak ve C2 düzeyinde Almanca bilmek gerekir. Ayrıca çoğu eyalette de öğretmenlerde 2. bir branş istenir.
   Sorularınıza gelecek olursak:
   Özellikle eleman açığı fazla olan alanlarda meslek eğitimi yapma şansınız vardır. Alandan eğitim almanız gerekmiyor. B2 düzeyinde Almanca düzeyine sahip olmanız istenir. Eğitim almak istediğiniz alanla ilgilenmeniz ve bu alanda eğitim almak istediğinize vize bölümünü ikna etmeniz gerekiyor. Tabii öncesinde meslek eğitimi yapmak için bir işverenden meslek eğitimi sözleşmesi almanız gerekiyor. Sağlık alanında açık var.
   Yüksek lisans sonrasında alanınızda çalışma şansınız var ama öğretmenlik için yine de denklik yaptırmak ve C2 düzeyinde Almanca bilmek lazım. Bu konuda DAAD ile iletişime geçebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 35. Melek Hanım merhabalar,

  Sitenize uzunca bir ileti yolladım ama Almanya’da çalışmak, mavi kart ve meslek eğitimi ile ilgili sorularımı size sormayı, önerilerinizi dinlemeyi çok isterim. Sizi arayabilmem mümkün mü?
  Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

  1. Sena Hanım merhaba,
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 36. Merhabalar, 10 yıldır bir devlet dairesinde halen aktif makam şoförü olarak görev yapmaktayım. B1 seviyesinde İngilizce ve A2 seviyesinde Rusçam var İşimle iligili 5 tane sertifikam mevcut (1- VİP sürüş teknekleri, 2- İleri sürüş teknikleri 3- Güvenli sürüş teknikleri 4- Anti terör sürüş teknikleri 5- Olumsuz doğa koşulları sürüş teknikleri sertifikaları ) , Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi bölümü ve Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunuyum. Almanya da çalışabilir miyim? Bununla ilgili ne yapmam gerekir.

  1. Merhaba Arda Bey,
   Öncelikle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekiyor. Mesleğinize, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma şansınız var diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 37. Merhaba, 2017 Selçuk üniversitesi elektrik elektronik mühendisi bölümü mezunuyum iş. Deneyimim yok b1 düzeyinde İngilizcem var Almanca hiç bilmiyorum ve Almanyada çalışmak istiyorum bu şartlarda çalışabilirmiyim bluecard başvurusunda bulunabilirmiyim? Kuzenlerim Almanyada çalışıyor yemek sektöründe çalışıyorlar onlar yardımcı olabilirlermi bu konuda? Teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Bey merhaba,
   Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da iş deneyimi istenir. Bilginiz olsun.
   Dediğiniz şartlarda çalışmak pek mümkün değil. Sizin alanınızda en az B1 düzeyinde Almanca ve en az 2 yıllık deneyim iş bulma şansınızı artırır.
   Blaue Karte EU, iş sözleşmenizdeki yıllık brüt maaşa göre verilen bir oturum statüsüdür. Bunun da alt limiti 44.304 €’dur.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş alanında çalışabilirsiniz. Kuzenleriniz belki kendi alanınızda iş bulma konusunda yardımcı olabilirler.

   Kolay gelsin

 38. İyi günler ben düz lise mezunuyum ve Almanya’da hasta ve yaşlı bakımı olarak calisabilirmiyim Türkiye’de aldığım sertifikalarim var yurt dışında geçerliliği olan ve apostilleri yapıldı A2 seviyesinde almancam var

  1. Sevgi Hanım merhaba,
   Sertifikalarla ne yazık ki Almanya’da çalışma şansınız yok. Almanya’da bu alanda meslek eğitimi yaparsanız orada kalma şansınız olur. Bunun için en az B2 düzeyinde Amanca bilmeniz ve eğitimi için bir kurumdan meslek eğitimi sözleşmesi edinmeniz durumunda diğer vize evraklarıyla beraber vizeye başvurabilirsiniz. Vize almanız durumunda meslek eğitimi için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba 2018 yılında meslek lisesi Hasta ve yaşlı bakımı bölümünden mezun oldum. Önlisans Ameliyathane hizmetleri bölümünden mezun oldum. Bu bölümler için denklik alma ve iş bulma olasılığım nedir?

  1. Merhaba Eylem Hanım,

   Denklik için bana ulaşabilir misiniz? Sizi yönlendireyim. Değerlendirme sonucunda ancak kesin bir şey söylemek mümkün olacaktır.
   0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 40. Merhaba Melek hanım. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Benim Önlisans Makine Resim Konstrüksiyon diplomam var. Aynı zamanda Anadolu üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. Önlisans’ta mezun olduğum bölümle ilgili stajlar dışında herhangi bir tecrübem yok. Farklı sektörde çalışıyorum. 40 yaşındayım. Çok az derecede Almanca bilgim var. Almanya ya gitme konusunda şansım nedir? Nasıl bir yol takip etmem gerekiyor? Teşekkür ederim.

  1. Kamil Bey merhaba,
   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz. Lisans bölümü üzerinden gitme durumununsa denklik gerekmez ama ön lisans diploması üzerinden gitmeniz durumunda denklik ve tecrübe istenir. Ayrıca her iki durumunda da en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekiyor.
   Hangi meslek üzerinden gidecekseniz onunla ilgili denklik gerekiyorsa denkliği başlatmak ve bir an önce Almanca öğrenmekte yarar var. İş görüşmesi yapabilecek kadar Almanca öğrenmeniz durumunda iş başvurularına başlayabilirsiniz.
   Gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307104/273e210179143d7cf9b4ecc54defa6eb/19f-arbeiten-mit-vorabzustimmung-data.pdf

   Kolay gelsin

 41. Ben 4 yıllık Çocuk Gelişimi mezunuyum. Aynı zamanda okul öncesi öğretmeniyim. 1 yıl özel eğitim kurumunda çalıştım. B1 İngilizcem var. Amcam Avusturya’da teyzem ise Belçika’da yaşıyor. Acaba beni iş davetiyesiyle çocuklarının bakıcısı ya da buna benzer başka işler için yanına çağırabilirler mi? Dillerini iyice öğrendikten sonra orada sertika programlarına ya da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Böyle bi imkan var mı? Akrabalarım beni iş davetiyesiyle çağırabilirler mi?

  1. Cansu Hanım merhaba

   Avusturya ve Belçika yasalarını bilemiyorum. Ama akrabalarınız o ülkenin iş kurunda Au-pair konusu ile ilgili bilgi alabilirler ve ona göre de işlemlere başlayabilirler.

   Kolay gelsin

 42. Merhaba, ben bu yıl iç mimarlık bölümünden mezun oldum, şuan düzenli olarak almanca çalışıyorum ve dil sertifikasını alacağıma inanıyorum. Okuldan sonra bir Deneyimim yok malesef sadece 14. Haftalık staj deneyimim oldu ama öğrenciyken ve daha öncesinde kendi alanımda çok çalışma ve yerinde uygulamaya katılma fırsatım oldu bu konuda çok iyi referanslar sağlayabilirim. Bu durumda vize alma ve iş bulma şansım ne olur? Ayrıca şuan halihazırda Almanya’da alanım ile ilgili yakınlarımın bir şirketi mevcut bunun bana ne kadar faydası, durumuma etkisi olur? Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim. İyi günler.

  1. Merhaba Levent Bey,
   Alanınızla ilgili olduğu için yakınlarınızdan diplomanıza uygun iş tanımlı bir iş sözleşmesi olmanız durumunda vize alıp çalışma sansınız var. Akrabalarınız Arbeitsagentur içinde Arbeitgeberservice bölümü var. Oradan bilgi alabilirler.
   Detaylı bilgi için 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 43. Laborant ve vet sağlık teknikeri ön lisans üniversite mezunuyum.Kendi iş alanım da sağlık sektöründe çalışmak veya farklı bir iş alanında çalışmak için Almanya’ya gitmek istiyorum konu be kart hakkında bilgi verebilecek bir kurum veya bu işi bilen birisi varsa iletişime geçebilir mi.
  Almanca A1-A2 sertifikam mevcuttur.İngilizce A1 sertifikam mevcut.

  1. Merhaba Orhan Bey,
   Sağlık alanındaki tüm branşlar için öncelikle denklik yaptırmak gerekmektedir. Ayrıca çalışabilmek için B2 Almanca sertifikası olması gerek. 0 549 330 24 07 nolu telefondan arayabilirseniz detaylı bilgileri sizinle paylaşabilirim.

   Kolay gelsin

 44. merhaba,
  Almanya’ya esimin suresiz is sozlesmesi firsati olan yeni is bulmasi sebebiyle tasinacagiz.
  – calisacagi is yeri vize ve calisma izni sureclerinin basvurularini yapiyorlar. Benim de calismayan ev hanimi olarak vizemi cikartacaklar. Mavi kart calismayan ese de cikiyor mu? mavi kart vize ile birlikte mi cikiyor ya da Almanya’ya gittigimizde mi alacagiz?

  calisma izni ve vize ciktiginda calismayan es maksimum ne kadar surede Almanya’ya giris yapmali ?

  1. Merve Hanım merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun.
   Mavi kart çalışmayan eşe çıkmaz. Siz eş durumundan aile birleşimi yapacaksınız. Eşiniz mavi kart alırsa sizden A1 sertifikası istenmez. Mavi kart, Almanya ‘da yabancılar dairesi tarafından iş sözleşmesindeki yıllık brüt maaş göz önünde bulundurularak verilen bir oturum statüsüdür. Dolayısıyla evet Almanya’da mavi kart alacaksınız. Bazı durumlarda vizeye de mavi kart aldığına dair bir ibare düşülüyor. Zaten vize işlemleriniz başlamış. Vize aynı anda çıkarda birlikte gidebilirsiniz

   Kolay gelsin

 45. Merhaba ben 2 yillik onlisans otomotiv teknolojisi mezunuyum. Yaklaşık 12 yildir guvenlik görevlisi olarak calisiyorum. Acaba Almanya’da mezun olduğum bölüm ile ilgili bir iş bulma imkanım var mı? Saygılarımla.

  1. İbrahim Bey merhaba,

   Kendi alanınızda en az 2 yıl deneyiminiz olması avantaj. Deneyim olmadan iş bulmak Almanya’da da kolay değil. Ancak bu alanda tanıdıklarınızın işletmeleri varsa ve size bir iş sözleşmesi sağlayabilirlerse gitme şansınız olabilir. Ayrıca mutlaka denklik yaptırmak ve en az B1 düzeyinde Almanca bilmek gerekmektedir.

   Kolay gelsin

 46. Merhaba, eşimin Türkiye’deki bir bankanın Almanya şubesinde çalışma olasılığı var. Banka eşime üç yıllık çalışma izni çıkartıyor. Sonrasında ise Türkiye’ye dönmemiz gerekiyor. Bense özel sektörde 10 yılın üzerinde tecrübesi olan bir edebiyat öğretmeniyim. Benim Almanya’da öğretmen olarak çalışabilme şansım var mı ya da Almanya’da farklı bir sektörde çalışabilir miyim? Almancam yok denecek kadar az, İngilizce biliyorum. Yanıtlarınız için teşekkürler…

  1. Serhat Bey merhaba,
   Siz eş üzerinden aile birleşimi vizesine başvuracaksınız. Aile birleşimi vizesi almanız durumunda Almanya’da oturum ve çalışma izni de alırsınız. Dolayısıyla herhangi bir sektörde iş bulmanız durumunda çalışmanızın önünde bir engel yok. Öğretmen olarak çalışabilmenizin için denklik yaptırmak zorundasınız. Denklik çok büyük ihtimalle olmaz çünkü ebediyet öğretmenliğinin Almanya’da tam karşılığı yok. Türk edebiyatı ağırlık noktası olduğu için. Ayrıca öğretmenler Almanya’da iki branş bitirmek zorundalar ve C2 düzeyinde Almanca bildiklerini sertifikalandırmak durumundalar.

   Kolay gelsin

 47. Merhaba
  Fen Edebiyat Kimya bölümü mezunuyum ve okuduğum üniversite internet sitesinde + olarak çıkıyor.Kimyager olarak Almanya’ya mavi kartla gitme şansım var mı?

  İyi çalışmalar

  1. Merhaba Bayram Bey,

   Öncelikle diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi; gerekiyorsa Federal İş Ajansı’ndan çalışabilmeniz için onay, mesleğinizi yapabilecek düzeyde Almanca bilgisi gerekmekte. Bu iş nedeniyle yıllık alacağınız brüt maaş sizin mavi kart alıp alamayacağınızı belirler. 2021 yılı için de mavi kart alt limiti 44.305 €’dur.
   Bu şartları yerine getirmeniz durumunda çalışma vizesi alarak Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 48. Merhabalar

  Ben myo önlisans-bilgisayar programcılığı mezunuyum.Almanya’ya gitme iş bulma olasılığım ve istenen dil şartları nelerdir bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Emre Bey,

   En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmenizde yarar var. Ayrıca ön lisans mezunu olduğunuz için denklik yaptırmanız gerekmektedir.
   Tercihen iş sözleşmesi ile vize alıp gitmenizi öneririm. İş arama vizesi bu ara verilmiyor.

   Denklik için bize ulaşırsanız sizi yönlendirebiliriz.
   Evrak listesi için: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307104/273e210179143d7cf9b4ecc54defa6eb/19f-arbeiten-mit-vorabzustimmung-data.pdf

   Kolay gelsin

 49. Merhaba; Myo önlisans radyoterapi mezunuyum B1 düzeyinde İngilizcem var sağlık sektöründe iş arıyorum Almanya’da çalışmam için ne gibi şartlar gerekiyor sadece İngilizce bilmem yeterli mi teşekkürler

  1. Kübra Hanım merhaba,

   Alanınızda deneyimizin olması ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Amanca bilmeniz ve denklik yaptırmanız gerekmekte. Bu şartları sağlamanız durumunda iş sözleşmesi de ede edebilirseniz vize alıp Almanya’ya çalışmaya gidebilirsiniz. Büyük bir ihtimale tam denklik alamayacaksınız; yani kısmi denklik alırsınız, eksik olan kısım için telafi eğitimi almanız gerekiyor. Bunun için gerekli olan vize evraklarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307124/d208e10fdc8eef0fc74190b8bc437f25/29f-anpassungsmassnahmen–pruefung–data.pdf

   Kolay gelsin

 50. Merhaba ön lisans Turizm ve Otelcilik ,ön lisans Bilgisayar Programcılığı ile lisans Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. 10 yıldır bir kamu kurumunda çalışıyorum ve şuan şef unvanında görev yapıyorum. Herhangi bir yabancı dil bilgim yok. Bu şartlarda Almanya da iş bulma ve Almanya’ya yerleşebilme olasılığım nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba,

   Bu şartlarda çalışma olanağınız ne yazık ki yok. Ancak en az B2 düzeyinde Amanca bilmeniz, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi elde etmeniz durumunda vize alıp girme şansınız olabilir.

   Kolay gelsin

 51. Merhaba, “Almanya’ya çalışmak için gelenler yanlarında eşlerini ve çocuklarını da getirebiliyor. ” demişsiniz. Yani ben Blue card a başvurdum diyelim kabul edildim de Türkiye den çalışmak için ilk giderken eşimi ve 2 ile 10 yaşındaki çocuklarımı götürebiliyor muyum? Yoksa ilk ben gidicem belli bir süreden sonra mı onları yanıma alabiliyorum. Cevap verebilirseniz çok memnun olurum

  1. Burcu Hanım,

   Maaşınız mavi kart almaya yetecek durumda ise eşiniz ve çocuğunuzla beraber vizeye başvurabilir, vize onaylandığında ise birlikte Almanya’ya gidebilirsiniz.

   İyi günler

 52. Merhaba ilk ve acil yardım ve diyaliz teknikerliği iki ön lisans diplomasına sahibim , ilk ve acil yardım 6 aylık özel sektör revir tecrübem var . Dil seviyem yok yeni başladım dil kursuna . Almanya’da çalışmak istiyorum bunun için dil seviyemin ne olması gerekiyor denklik işlemleri için nereye başvurmam gerekiyor? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim .. kolay gelsin

  1. Merhaba Tuba Hanım,
   Öncelikle daha fazla tecrübe edinmenizi tavsiye ediyorum. Denklik esnasında daha fazla tecrübe olması ön lisans mezunları için çok önemli. Sizin sağlık alanında çalışabilmeniz için B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve denklik yaptırmanız gerekiyor.
   Denklik sadece bir yerden yapılmıyor. Hangi şehir ya da eyalette çalışmak istediğiniz önemli. B1 düzeyinde Almanca öğrenmeye başladığınızda bizimle iletişime geçin, denklik için sizi memnuniyetle yönlendiririz.

   Kolay gelsin

 53. Merhaba önlisans Tıbbi laboratuvar teknikeriyim(Laborant) 3 senedir kamuda çalışıyorum nişanlımda 5 senelik hemşire Almancamız yok a2 İngilizcemiz var Almanya’da oturum izni almamız için nasıl bir yol izlememiz lazım?

  1. Merhaba Emin Bey,

   Sağlık çalışanı olarak B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekmekte. Ayrıca önceden denklik yaptırmak lazım. B1 düzeyinde Almanca öğrenmeye başladığınızda bizimle iletişime geçerseniz denklik için sizi memnuniyetle yönlendirebiliriz.

   Kolay gelsin

 54. Merhabalar kendim sosyoloji ve yandal felsefe bölümünü bitirdim diplomamın denkliği var MEB onaylı pdr sertifikam var rehber öğretmen olarak çalışmaktayım İngilizce bilmekteyim almanca yok Blue karta başvuru yapabilirmiyim yada nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba Gülşah Hanım,

   Almanca bilmeden mavi kart alma ve Almanya’da çalışma şansınız ne yazık ki yok. Meb onaylı sertifikayla Almanya’da öğretmenlik yapmak da mümkün değil.
   Öğretmenlik için C2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve mutlaka denklik yaptırmanız gerekir.
   Diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda bu işten kazanacağınız yıllık brüt maaş sizin mavi kart alıp alamayacağınızı belirler. 2021 için mavi kart alt limiti 44.305 €’dur

   Sorularınız olursa 0549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 55. Merhaba
  4 yıllık iktisat mezunuyum 4 yıllık muhasebe tecrübem var almanya muhasebe mevzuatı Türkiye’nin ki ile bir çok benzerlik göstermekte bu mesleği orda yürüyebilirmiyim iş olanakları nedir sizce ve izin almak için yeterli kriterleri sağlıyor muyum teşekkürler

  1. Merhaba Hakan Bey,
   İş ilanlarına baktığımda muhasebe alanında çok fazla eleman aranıyor. Tabii bu sizin bu alanda hemen iş bulabileceğiniz anlamına gelmiyor. Açıkçası iş ilanlarının ayrıntılarını incelemek ve alanda şansınız olup olmadığına bakmak gerekir. Lisans mezunu olduğunuz için denklik gerekmez diye düşünüyorum. Muhasebe alanında deneyiminiz var B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi ile Almanya’da çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 56. Merhaba
  Kendim meslek yüksekolu Makina bölümünü tamamladıktan sonra aöf den işletme bölümünü tamamladım ama Makina sektöründe hiç çalışmadım otomotiv sektöründe çalışmaktayım B1 seviyesinde İngilizce A1 seviyesindede almanca bilmekteyim sizce orada iş bulma imkanım varmıdır yada nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Almanya’da çalışabilmek için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz gerekmektedir. Otomotiv sektöründeki deneyiminizin makine bölümü ile bir ilgili, bağlantısı var ise bu bu deneyim sayılabilir. Almanya’da da deneyim olmadan iş bulmak biraz zor. Ayrıca İngilizce bilmeniz iyi fakat Almanca bilmeden iş bulma şansınız çok zor. Dolayısıyla öncesinde en B1 tercihen B2 düzeyinde Amanca öğrenmenizi ancak sonrasında iş başvurularına başlamanızı öneririm.

   Kolay gesin

 57. Merhaba, benim sorum şöyle olacak, lisans ekonometri ve y.lisans işletme üzerine tahsilim var ayrıca serbest muhasebeci mali müşavir belgem var , daha önceden viyana üniversitesinden aldığım b1 sertifikam var ama 2008 yılında, bu durumda mavi kart alma durumum nasıl olabilir ya da olabilir mi?

  1. Merhaba Mecit Bey,
   Dil sertifikalarının geçerlilik süreleri sınırsız fakat bir çok iş yeri ya da kurum 2 yılık sertifikalar ister. Sizin sertifikanızın üzerinden çok uzun yılar geçtiği için aktif kullanılmadıysa dil düzeyinde de bir gerileme olmuştur. Bunu yenilemenizi tavsiye ederim.
   Mavi kart bulduğunuz iş sözleşmesindeki brüt yıllık maaş miktarı üzerinden size verilecek olan ayrıcalıklı bir oturum statüsüdür, dolayısıyla iş bağlantılıdır. 2021 yılı için mavi kart alt sınırı 44.305 €’dur

   Kolay gelsin

 58. Merhaba
  Eşim 41 yaşında endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunu ağustos 2020 de denklik için evrakları düzenleyip ihk fosaya gönderdi.600 euro ücret talep ettiler onuda yatırdık aylaydır sonuç yok en son sorguladığımızda kasım sonu sonuç bize gönderilmiş ama postada sanırım bir sorun oldu hala sonucu bilmiyoruz tekrar gönderilecekmiş .Denklik olumlu gelirse almanca dil seviyesi a1- iş arama vizesi için yeterli mi birde iş sözleşmesi de yok yaşıda sorun teşkil eder mi? şimdiden teşekkürler.

  1. Rabia Hanım merhaba,

   Umarım sonucunuz bir an önce elinize ulaşır.
   Pandemi nedeniyle ne yazık ki iş arama vizesi verilmiyor. O nedenle de eşinizin en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmesini tavsiye ederim. İş arama vizesi açıldığında da en B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca sertifikası istenebilir sizden. İşveren eşinizin yaşını sorun etmezse iş sözleşmesi edinmesi durumunda çalışma vizesi alıp Almanya’ya gidebilir.

   Kolay gelsin

 59. Melek Hanım Merhaba,

  Yaklaşık 1,5 yıldır bir Türk firması ile Almanya’da mühendislik üzerine çalışmaktayım. D tipi vize ile çalışmaktayım (Mavi Kartım yok). Proje sonuna gelinmesinden ve yakında Türkiye’ye dönecek olmamdan dolayı başka Alman firmaları ile görüşme halindeyim ve birkaç teklif de aldım. Teklifler mavi kart başvurusunda mühendisler için gerekli olan 44.304 Euro bandından çok az da olsa düşük geldi. Bu tekliflerden birini kabul etmem doğrultusunda mavi kart olmadan çalışmamda bir problem olabilir mi? Başvuracağım şirketin ve benim nasıl bir yol izlememiz gerekiyor çalışma ve oturum izinleri için. Malesef net olarak cevap bulamadım, yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  1. Melih Bey merhaba,
   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi almanız durumunda yabancılar dairesine oturum için başvurmanız gerekecek. Almanya’da olduğunuz için iş verenin size ihtiyacı olduğunu belirtmesi yeterli olur diye düşünüyorum. Mavi kart olmadan da sadece çalışma nedeniyle oturum alma şansınız bulunuyor.
   Yabancılar dairesinden de bilgi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 60. merhaba, Adnan menderes üniversitesi hemşirelik fakültesinde öğrenciyim.almanya da hemşirelik denkliği için okulum uygun mu değilse yatay geçiş hangi okula yapmalıyım? Birde mavi kart için 44.000 yıllık brüt gerekiyor altında olursa mavi kart alamıyor muyum sağlıkçılar için ayrı bir tutar var mı?
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ceren Hanım,
   Üniversitenizin Almanya’da denkliği bulunuyor. Sizin için alanınızda en az 2 yılık deneyim ve B2 düzeyinde Amanca avantaj olacaktır.
   Mavi kart almadan da çalışma nedeniyle Almanya’ya gitme şansınız var. Mavi kart tutarları her yıl güncellenir ve tüm branşlar için geçerli.

   Kolay gelsin

 61. Iyi günler. Türkiye´de tip fakültesinden mezun oldum ancak Almanya´da farkli bir alanda calismak istiyorum. Tip diplomasi denkligi diger diplomalara kiyasla cok daha uzun ve zor bir sürec. Farkli alanda calisacak olsam da tip diplomamin denkligini mi almam gerekiyor?

  1. Merhaba Deniz Hanım,

   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş alanında çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilirsiniz. Yani örneğin doktorluktan farklı olarak ilaç firmalarında çalışabilirsiniz. İlgisiz bir alanda iş bulmanız durumunda ne yazık ki vize verilmez.

   Bilginiz olsun

 62. Merhaba, vize süremiz dolduktan sonra Almanya’da mavi kart basvurusu tamamladıktan sonra mavi kart ne kadar sürede bize ulasmaktadır? Tesekkürler

  1. Elif Hanım,
   Sanıyorum Almanya’ya çalışma amacıyla gittiniz. Almanya’da en kısa sürede oturum için yabancılar dairesine başvurun. Pandemi nedeniyle mavi kartınızın size ulaşması her zamankinden uzun sürebilir. Yoğunluğa göre değişecektir. Buran size bir süre vermem mümkün değil. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi bu konuda siz bilgi verecektir.

   Kolay gelsin

 63. Merhabalar,
  27 yaşında önlisans Çocuk gelişimi ve eğitimi mezunuyum. Özel bir anaokulunda çocuk gelişimi eğitimcisi olarak çalışıyorum. Evliyim. Almanya’da emekli ve rahatsız öz teyzem yaşıyor. Almanya ya gitme durumum nasıl olur sizce? Diplomam geçerli olur mu. Teşekkürler

  1. Merhaba Buse Hanım,

   Çocuk gelişimi ve hasta yaşlı bakımı birbirinden çok farklı. Özel durumlarda teyzenize bakım verebilir misiniz bu konuda teyzeniz yabancılar dairesiyle görüşebilir. Düşük bir ihtimal ama denebilir.

   Kolay gelsin

 64. merhabalar.. benim bir kaç sorum olacaktı.. 9 yıldır türkiye.de matematik öğretmeni olarak çalışıyorum devlet okullarında.. burda b1 b2 seviyesi almanca öğrendikten sonra, hayatımın geri kalan bölümünü almanya.da geçirmek istiyorum.. ancak gidiş sebebi olarak yüksek lisans kanalıyla mı gitmem gerekli ? yoksa bir öğretmen olarak orada iş bulma imkanım kolay mı ? başka bir sorum da aöf turizm diplomamın orada geçerliliği nedir ? bilgi verirseniz çok teşekkür ederim..

  1. Merhaba Ayşem Hanım,
   Tecrübe edindiğiniz alanda çalışmak her zaman avantajlıdır. Hem yüksek lisans hem de öğretmenlik gitme şansınız var.
   Beni arayabilirseniz size detaylı bilgi vermeye çalışırım.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan hafta içi ve mesai saatlerinde bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 65. Merhabalar
  Melek hanim;
  Ben 2 yillik universite meslek yuksek okulu elektrik mezunuyum.ben almanyadan suresiz is sozlesmesi alsam ve belirlenen yillik ucretle ben mavi kart la basvuru yapip gidebilirmiyim cunku almanya konsolosluk sitesinde istenen evraklarda lisans yaziyor kafami karistirdi bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  Benim ikinci bir sorum olacak ama ben pandemiden once almanyadaydin turist olarak gittim uzerimde sirket aldim geldim temmuz 1de ama geri donmek icin vize alamadim bunu sizinle gorusmek isterim mumkunse.

  1. İsmail Bey merhaba,

   0 549 330 24 07 nolu telefondan baba ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere

 66. Merhaba 25 yaşındayım. Balıkesir Üniversitesi Turizm fakültesinde Turizm işletmeciliği okuyorum . 2 defa Almanya ya Aile ziyareti olarak akrabalarım ziyaret ettim toplam (6 ay) orada bulundum ve bu süre zarfında Almanca kurslarına gittim. süre kısıtlı olduğu için çok fazla öğrenip sınavlara kalamadım .
  Turizm Alanında bölümü fark etmeksizin iş bulma olasılığım var mı ? Özellikle baden württemberg eyaletinde . Az bir Almancam var ve geliştirmeye çalışıyorum.
  Bir temizlik firması beni işe alabilirmi ?

  1. Yunus Bey merhaba,

   Almanya’da çalışmak için sadece diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ve işininizi yapmaya yetecek düzeyde Almanca (sosyal alanlar için B2 düzeyinde Amanca) bilmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz. Dolayısıyla temizlik firmasında aldığınız iş sözleşmesi için vize alma şansınız ne yazık ki yok.

   Kolay gelsin

 67. Merhaba,

  Bilkent universitesi turizm ve otel isletmeciligi (4 yillik) bolumyumezunuyum. 25 yasindayim. Stajlarim dahil olmak uzere 3 senelik yurt disi ve yurt icinde uluslararasi luks otellerde cesitli pozisyonlarda is tecrubem var. Karsi taraftan mavi kart yeterliligini saglayan bir is sozlesmesi alirsam, mavi kart almam mumkun mudur ?

  1. Batuhan Bey merhaba,

   Diplomanıza uygun iş tanımlı sözleşme ve mavi kart için yeterli maaş olması durumunda mavi kart statüsü alabileceğinizi düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 68. Merhabalar ben Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitesi Hemşirelik fakültesinden mezunum aynı zamanda sağlık meslek lisesinden de hemşirelik mezunuyum. Sizce Almayada hemşire denkliği için uygun muyum? Biz sağlıkçılar için mavi kart zorunluluğu var mı? Sağlıkçılara ayrıcalık tanınıyor mu? Almancam yok ama ders alacam. Ve oraya gittikten sonra ortalama ne zaman sürede işe başlarım. Şimdiden teşekkür ederim 🌸

  1. Merhaba Özge Hanım,
   Lisans mezunu hemşirelerin denkliği yapılıyor. B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışmak için vize alıp Almanya’ya gitme şansınız var.
   Sorularınız olursa bana 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 69. Merhabalar,
  Sosyal hizmet bölümü lisans mezunuyum, B1 dil sertifikam var. Orada çalışmam için en sağlam yol nedir sizce? Ayrıca orda Bremen üniversitesinden şartlı okul kabulüm de var fakat garantör bulamadığım için okulun bana verdiği 1 yıllık süre bitecek. Bende farklı yollar araştırıyorum.

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Sosyal hizmet alanında tecrübeniz varsa denklik yaptırabilir, iş konusunda şansınızı deneyebilirsiniz. Ya da meslek eğitimi yapabilirsiniz. Uygulamalı bir meslek eğitimi yapmanız durumunda aynı zamanda yarı zamanlı da çalışıyor olacağınızdan maaş da alırsınız.

   Kolay gelsin

 70. Merhaba ben ilkay. 2020 de Akdeniz Üniversitesi- çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünden mezun oldum ve bu dönemde açıköğretim fakültesi- iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olacağım. İlk sorum şu; Almanya Münihte yüksek lisans yapmak için ne gibi adımları izlemeliyim? (münihte amcalarım var masraflarım onlara ait olacak) Bölümümle ilgili gidebileceğim üniversiteyi nasıl bulabilirim? Koşullarının neler olduğunu nasıl öğrenebilirim?
  İkinci sorum ise bölümümden mezun olduğum zaman İnsan Kaynakları Görevlisi olarak sektörde iş bulabilmekteyim ve şu an bir iş yerinde mevsimlik olarak çalışmaktayım.( 2 aylık bir staj geçmişimde mevcut) Eğer İnsan Kaynakları görevlisi olarak almanyada çalışmak istersem ne gibi koşulları izlemem gerekli ? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum teşekkürler

  1. İlkay Bey merhaba,

   Yüksek lisans yapmanız daha avantajlı görünüyor. Bitirdiğiniz okul ve sadece staj ile Almanya’da insan kaynakları konusunda iş bulmanız zor. Deneyim istenir, en az B2 düzeyinde Almanca ve Almanya’daki iş hayatını, personel politikası gibi konularda tecrübeli olmanız gerek.
   Yüksek lisans için Almanya’daki bir okuldan şartlı kabul almak gerek ama bunun için en az B1 düzeyinde Almanca dil sertifikanız olmalı.

   Beni arayın ayrıntılı bilgi vereyim size. Uzun uzadıya buraya yazmak için ne yazık ki zamanım yok.
   Bana 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 71. İyi günler kolay gelsin
  Ben kadrolu devlet memuruyum zabit katibiyim esim ve iki cocugum var 4 ve 6yas bilgisayar sertifikam adalet önlisans diploma b ehliyetim var almanyaya temelli yerlesmek istiyom lutfen yardimci olun yabanci dilim yok cabuk öğreniyorum dil olsun veya baska şey

  1. Merhaba Mahmut bey,

   Almanya’da çalışabilmek için bazı şartlar var. Bunlardan biri Almanya’da geçerli bir diploma. Bu aşamada sizin adalet ön lisans diplomanız farklı yasalardan dolayı denk olmayacağı için ne yazık ki iş sözleşmeniz olsa da vize alma konusunda sıkıntı yaşarsınız. Bilgisayar sertifikası da yine iş bulmak için yeterli değil ne yazık ki.

   Ayrıntılı bilgi için bana 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 72. Merhaba,
  Eşim Sakarya Üniv. önlisans turizm ve otelcilik mezunu ancak 20 yılı aşkın süredir bilişim ve yazılım alanında çalışıyor. Son 10 yıldır Türkiye’de kendi yazılım şirketini yönetiyor. 2019 yılında Köln’de şirketinin şubesini kurdu, herhangi bir faaliyet göstermemişti ve oturum için başvurdu ancak Ocak 2021’de konsolosluktan gelen cevaba göre; mesleki bilgi, yeterlilik ve iş modeli konusunda Köln Ticaret Odasının olumlu görüş bildirmesine karşın, oturum gerektiren bir durum olmadığını, bu talebi herhangi bir kanuna dayandıramadıklarını ve işlerini iş vizesi ile de yürütebileceği ve işi geliştirince tekrar başvuru yapabileceği söyleniyordu. ( Almanya’da müşterisi ya da çalışanı yoktu) Pandemi nedeniyle malesef bunu rafa kaldırdık. Buraya kadar olan kısmı bilgi sahibi olmaya çalışanlar için yazmak istedim.
  Asıl sorum şu; Yakın zamanda yine bir Türk bilişim şirketi tarafından eşime Almanya’da kurmayı düşündükleri şirket için müdürlük teklif edildi. Mavi kart başvurularında IT sektörü için istenen yıllık gelir miktarını karşılayan bir maaş alabilecek. İngilizce bilgisi yok diyebiliriz, Almanca bilgisi A2 düzeyinde, Goethe Ins. ve dengi bir sertifika pandemi nedeni ile alamadı ancak firma dil konusunu dert etmiyor. Şirket kurulum işlemlerini Haziran’da başlatacak, şirketi kurduklarında hemen akabinde eşimi Almanya’ya göndermek istiyorlar. Şirket yeni kurulmuş olacağı için mavi kart başvurusu yapması mümkün olabilir mi? Yani mavi kart alabilmesi için iş sözleşmesi yapılacak firmanın yaşı önemli oluyor mu?
  İkinci sorum; mavi kart başvurusu açısından Almanca düzeyi ve dil sertifikası olmaması konusunda sorun çıkar mı? IT çalışanları için dil konusunda farklı şartlar olduğunu okudum.
  Üçüncü sorum; eşimin kendi sahibi olduğu şirketinin şubesi Almanya’da şu an halen var ve faal. Bu durumda diğer şirketin yöneticisi olarak iş sözleşmesi yapılmasında sakınca oluyor mu?
  Yanıt için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Elif Hanım merhaba,

   beni arayabilirseniz daha yararı olacaktır diye düşünüyorum.
   Bana 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 73. Merhaba,
  Çevre mühendisi olarak Bir tanıdığın inşaat şirketinde iş sözleşmesi ile Mavi kart aldım. Eşim ve çocuklarımada aile birleşimi vizesi verildi. Maaş olarak 3750 € aylık brüt maaş yazıyor sözleşmemde. Cuma günü Berline gidiyorum ama daha gitmeden firma sahibi tanıdık şimdiden 3 aylık deneme süresinden sonra iş sözleşmesini fesh edeceğini şirketime bu maaş külfetli geldiğini söyledi. Benim ev tutmam, mavi kartımı oturum kartına çevirmem ve çocuklarımı yanıma almam gerekiyor. Bunun için neler yapabilirim? 3 ay sonra sözleşmemi fesh ettikten sonra nasıl iş bulabilirim? Diyelim ki iş buldum ama maaşı mavi karttan düşük olursa sıkıntı olur mu? Ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterin daha gelmeden psikolojim alt üst oldu?
  Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim…

  1. Mehmet Bey merhaba,
   Almanya’da iş aramak ya da bir sözleşme almak oturum ve çalışma izniniz olacağından daha kolay olur. Eski başvurularınızı buraya gelince görüşelim türü sonuç alamadığınız işleri değerlendirebilirsiniz. Gider gitmez iş aramaya başlayabilir; yakınınızdan da en azından yeni bir iş bulana kadar idare etmesini isteyebilirsiniz. Yeni bir iş bulduğunuzda bunu yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız. Mavi kart olmazsa normal çalışma ve oturum izinleri alırsınız. Umarım yine bu maaş bandında bir iş bulabilirsiniz.

   İyi şanslar

 74. Merhabalar,
  Mavi kart iptal olma yani iş feshi durumunda yeni iş bulma/arama süresi nedir?
  2020 yılında rakam 53000 Euro (mühendisim) civarında idi, olası iş değişikliklerinde bu yılki yani 44304 Euro rakamına göre iş arayacağım değil mi?
  Yeni iş ararken eski iş ile ilgili evrak istenir mi? Mesela son 3 aylık maaş bordrosu gibi.
  Son olarak mavi kart iptalinde iş bulamazsak normal işçi vizesi yeni iş sözleşmesi yani yapabilir miyiz düşük ücretli mesela. Teşekkürler

  1. Merhaba Nuri Bey,

   İşveren sizi çıkarmadan önce en az bir ay öncesinde yasal olarak size haber vermek durumunda. Oturum statünüz bu işyerine bağlı olduğu ve artık orada devam edemeyeceğiniz için de yabancılar dairesine durumun bildirmekle yükümlüsünüz. Duruma göre 3 ile 6 ay arasında size iş arama süresi verebilirler.
   İş ararken maaş bordrosundan ziyade daha önceki iş yerlerinizden aldığınız referans mektuplarınızı görmek isterler. Bu nedenle bu belgelerin alınması ve iyi muhafaza edilmesi gerekir. Sonraki iş başvurularında bu evraklara ihtiyacınız olacaktır.
   Yeni iş sözleşmesindeki yıllık brüt maaşınız oturum statününüz belirleyecektir. Burada önemli olan iş sözleşmesi ve geçiminizi garanti altına alınması. Tabii ki yabancılar dairesinin de takdiri söz konusu. Ama sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   İyi şanslar

 75. Normalde mesleğim mühendis ve Almanya’ya iş için gitmek istiyorum fakat Almanca bilmiyorum,Türkiye de dil kursuna para vermek yerine Almanya’da dil okuluna gidip aynı anda mesleğimle ilgili iş bulmak istiyorum,Almanya ya dil okulu vasıtasıyla gidebilirmiyim ?orda işyerleri olan akrabalarım var

  1. Merhaba Yağmur Hanım,

   Sadece dil kursu için vize almak oldukça zor. Buradan sizi bir iş veren gönderebilirse vize alma şansınız olabilir. Ama sıfır Amanca ile değil en az A1- tercihen A2 düzeyince Almanca sertifikanız olması beklenir.
   Ayrıca çalışmak için de Almanya’dan diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gitme şansınız olabilir. Yine bunun için de en az A1- tercihen A2 düzeyince Almanca sertifikanız olması ve Almanya’da da bir dil kursuna kaydınız istenir.

   Kolay gelsin

 76. Merhaba;
  Ben 27 yıllık Hv.K. Uçak Bakım da çalıştım ve emekli oldum şu an 47 yaşındayım, Teknik lise Bilgisayar bölümü mezunuyum şuanda 3. Üniversitemi okumaktayım daha doğrusu Bilgisayar Programcılığı 1. sınıftayım seneye mezun olacağım. Almancam pek yok İngilizcem orta seviyede. Benim Eşim ve çocuklarım Alman Vatandaşı bende almanya doğumluyum yeşil pasaportum olduğu için 1-2 yılda bir almanya ya gitmekteyim. Benim sorum; Eşim iş başvurusunda bulunmadan ben çalışma ve oturum izni alabilirmiyim.
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için sorunsuz Almanya’ya yerleşebilir. Ancak sizin aile birleşimi yapabilmeniz için gelir teminatı istenir. Yani ailenizin Almanya’daki tüm masraflarını eşiniz çalışarak karşılayabiliyor olmalı. Ancak bu durumda siz aile birleşimi vizesi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 77. Karabuk universitesi ulastirma muhendisligini bitirdim. Bilgi alabilirmiyim acaba bide abim var almanyada nasil bi yardimi dokunabilir?

  1. Berkan Bey,

   Çok genel sorulara cevap vermek zor. O nedenle arayın lütfen, yardımcı olmaya çalışırım.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 78. Lise : ACİL TIP TEKNİSYENİ
  Üniversite: PARAMEDİK (İLK VE ACİL YARDIM)
  Mavi diplomam mevcut

  Dil bilgim iyi değil ama mesleki tecrübem 2 yıl
  Yalnız kalmaktan gitmekten korkuyorum sizce nasıl yol izlemeliyim gidebilir miyim dilim pek iyi değil.

  1. Merhaba,

   Sağlık alanındaki tüm branşlar için denklik ve B2 düzeyinde Almanca zorunlu. Ayrıca denklik için daha fazla tecrübeye ihtiyacınız olabilir.
   Öncelikle Almancanızı ilerletmeniz ve çalışmayı düşündüğünüz eyalette denklik için başvuru yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 79. Merhabala, Ben bir iş arama istesinden pflege helfer olarak bi aileleden iş teklifi aldim. Benim alanim degil . Fizyoterapi lisans diplomasina sahibim. Aileye diplomam disinda vize alabilir miyim diye sordugumda bu bir iş teklifi alabilirsiniz diyor ? Yardimci olursaniz cok sevinirim kolayliklar dilerim.

  1. Merhaba,
   Almanya’ya ancak alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi üzerinden çalışmak için gidebilirsiniz.
   Özel durumlar için ailenin yabancılar dairesi ve Federal İş Ajansı’ndan bilgi almasını öneririm.

   Kolay gelsin

 80. Merhabalar. Öncelikle yazan herkese tane tane anlatarak verdiğiniz cevaplar ve uslubunuzdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Sorum şu aile birlesim vizesi icij a1 sertifikası şart denildi doğrumudur. Doğru ise goethe enstitüsü dısında hicbir sertifikanın kabul görmedigini duydum baska bir yolu yokmudur?. Simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba Gülşah Hanım,

   Çok teşekkür ederim yorumunuz için.
   Aile birleşimi için A1 dil sertifikası şart. Konsolosluklarda Goethe Enstitüsü’nün ve ÖSD’nin sertifikaları kabul görüyor.

   Kolay gelsin

 81. Merhaba
  Ben mezun olunca diplomanın denkliğine baktım kabul oluyor. Ben bilgisayar mühendisi mezunuyum. Ama Almanya da farklı bir işte çalışmak istiyorum mesleğimle alakası olmayan böyle bir iş yerinden teklif gelirse gidebilir miyim?

  1. Ahmet Bey merhaba,

   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir işte çalışmak için vize alabilirsiniz. Çok farklı bir alanda çalışmak için vize almak mümkün değil.

   Bilginiz osun

 82. Merhaba Melek Hanım,

  Öncelikle çoğu yorumu okudum, böyle güzel ve ayrıntılı cevaplar verdiğiniz için teşekkürler.

  Ben Türkiye’de işletme lisans mezunuyum(anabin üzerinden sorgulama sonucu almancası “Betriebswirtschaft” çıkıyor). Bilgisayarlı Muhasebe üzerine sertifikam var. Muhasebe, e-ticaret stok takibi, içerik yönetimi konularında 7 yıllık tecrübem var. B1 Almanca sertifikası almayı planlıyorum. Benim sorum; işletme mezunu olarak çalışma vizesi alabilmek için, muhasebe ve vergi danışmanlığı dışında hangi alanlardan iş bakabilirim? İşletme bölümünün çok geniş bir alanı var çünkü ve muhasebe alanında anadil seviyesi dil bilmek gerekir diye düşünüyorum. Sizce Ausbildung yeri bulma şansım iş bulmamdan daha mı fazla olur? 30 yaşındayım.

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   İşletme mezunu olarak çalışabileceğiniz alanları siz daha iyi bilirsiniz. Daha çok tecrübeniz olan alanlara bakmanızı öneririm. Tecrübesiz iş sözleşmesi edinme şansınız zor olur diye düşünüyorum.

   Farklı bir alanda özellikle eleman sıkıntısı çekilen bir dalda Ausbildung yapma şansınız var. Ama bu alanda da meslekle ilgili yine bir staj-deneyim-temas olması avantaj.
   Her iki durumda da sizin için B2 düzeyinde Almanca gerekecektir.
   Sorularınız olması durumunda 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 83. Merhaba ben Sağlık Meslek Lisesi Hemşirel Yardımcılığı bölümünden mezun oldum.Geçen sene ise Europass la Almanya da staj yaptım Altenpflegerin olarak, bu sene de kendi bölümüm olan Gesundheits und Krankenpflegehelferin e denklik başvurusu yaptım.Başvuru ne zaman tamamlanır? azami süre ne kadardır? kısmi denklik mi çıkar?

  1. Merhaba Gülce Hanım,

   Evrakları eksiksiz teslim ettiniz ve başvurunuzu aldıklarına dair size bir evrak ulaştıysa yaklaşık 3 ay sürer. Fakat yoğunluktan dolayı süre uzayabilir. Bu durumda size bilgi verirler diye düşünüyorum.
   Sağlık meslek lisesi denkliği için 2 yıllık bir tecrübe büyük avantaj olabilirdi. Denklik sonucunda , Almanya’da Ausbilgung yapmanızı önerebilirler.

   Kolay gelsin

   Bilginiz osun

 84. Merhabalar, Türkiye de 10 yıldır yazılım geliştiriciliği yapıyorum. 31 yaşındayım ve Bilgi Teknolojileri (IT) bölümünden Yüksek Lisans’ım var. İleri seviyede ingilizcem var ancak Almanca’m yok.

  Bu durumda direk oraya gelip iş aramaya başlayabiliyor muyum? İşi bulduktan sonra da direk oturma vizesine başvurabiliyor muyum?

  1. Salih Bey merhaba,

   İş arama vizesi için Almanya’daki iş arayışlarıyla ilgili hazırlıklarınızı görmek isterler. Bu nedene birkaç tane iş daveti ya da iş görüşme talebi büyük avantaj olacaktır. Hiçbir hazırlığınız yoksa ret alma riskiniz yüksek. İş arama vizesiyle gidip iş bulma durumunda çalışma nedeniyle oturum alırsınız.

   Sorularınız olması durumunda 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 85. Merhabalar,
  Nisan ayında almanya mavi kart vize başvurumu yapar iken eşim 3 4 ay sonradan geleceği için randevu alır iken sadece kendim için başvuru yapmıştık. Fakat ben almanyaya giriş yapmama ve çalışmama rağmen aynı tarihte eşim için aile birleşimi randevusu talep etmemize rapmen randevu tarihi dahi gelmedi ve gerekli evraklar da farklılaştı. Benim sormak istediğim şu, eşime randevu geldiği takdirde gerekli olan evrak listesinde 3 aylık maaş bordrosu, oturum izni ve kira sözleşmesi gibi belgeler gerekiyor. Ben haziran ayında işe başladığımdan dolayı eşim vizeye başvururken bu belgeler olmayacak, bunların yerine iş kontratı ve oturum evrağı yerine bana gelen vizeyi sunması yeterli olur mu?

  1. Merhaba Barış Bey,

   Siz mavi kart sahibi olduğunuz için eşinizin vize evraklarının arasına sizin ikametiniz, iş sözleşmeniz, vizeniz yeterli diye düşünüyorum. O zamana kadar oturum izni alabilirseniz onu da eklersiniz. Fakat maaş bordrosu ve ev ile ilgili belgeler gerektiğinde yabancılar dairesi tarafından sizden istenecek. Dolayısıyla onları buraya göndermenize gerek olmayacak.

   Kolay gelsin

 86. Merhabalar ben Ayşe. Kamu yönetimi mezunuyum ve halihazırda aynı alanda yüksek lisans yapıyorum ancak dondurdum devam etmiyorum. Benim Almanyada iş bulma olanağım nedir?
  Şimdiden teşekkürler..

  1. Ayşe Hanım merhaba,

   Almanya’da iş bulma olanağınız iş tecrübeniz ve dil düzeyinizle orantılı. Bunları bilmeden sağlıklı bilgi vermek mümkün değil.
   Sizin çalışma alanınız geniş; iş bulmada iş tecrübeniz önemli rol oynar. Ama bu verilerle kesin bir şeyler söylemek mümkün değil.

   Kolay gelsin

 87. Merhabalar.
  Almanya’da yaşayan bir kuzenim var. Kuzenim Alman vatandaşı ve orada kahvehane, kafe tarzı bir işletmesi var. Ayrıca maddi durumu da gayet iyi. Kardeşim ise lise mezunu şu anda üniversitede rekreasyon bölümünde 1. sınıfta okumakta. bahsettiğim kuzenimin kardeşimi oraya kendi iş yerinde işçi vs. göstererek alma şansı var mıdır? yani o kuzenim kardeşimi oraya alabilir mi?
  Yanıtınız için şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhabalar,
   Blue Kart vizesiyle geldim, su an Almanya’dayim ama oturumum 4 senelik normal verildi. Oturum kartimda Blue Kart ibaresi yok. Bu mümkün müdür?
   Bagli oldugum Bürgeramt’la da yazisiyorum ama sizin de yorumunuzu merak ettim.
   Simdiden tesekkur ederim, selamlar..

   1. Lale Hanım merhaba,

    Maaşınız mavi kart limitleri içerisinde ise bu statüde oturum verilmesi gerekirdi. Bu durumu size oturum veren yabancılar dairesiyle görüşmenizi tavsiye ederim. Gözden kaçmış ya da mavi kart statüsünde oturum verilmemesinin konumunuzla bir ilgili olabilir. Mutlaka buna mantıklı bir açıklama yaparlar diye umuyorum.

    Durumunuzu göç danışmanlığı bürolarıyla da konuşmanızı öneririm.
    Bu linke tam adresinizi yazmanız durumunda size en yakın göç danışmanlığı adresleri çıkacaktır. Tereddüt etmeden onlardan danışmanlık alabilirsiniz.

    https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

    Kolay gelsin

  1. Merhaba Gülşah hanım,

   Öncelikle hayırlı olsun, umarım sonuçlandırma şansınız olur.
   Ayrıntılı bir konu olduğu ve mesleğinizi de bilemediğim için aramanız daha iyi olur. 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 88. Merhaba melek hanım
  Ben 41 yaşındayım ve şuan aktif olarak 2010 yılından beri devlete bağlı huzurevinde çalışmaktayım benim hasta yaşlı bakım sertifikam var ve çalışırken de hasta yaşlı bakım lisesini bitirdim 2019 yılında diplomanı aldım ve almanyaya çalışmak için gitmek istiyorum nasıl bir yol izleyeceğini bana söylerseniz sevinirim iyi calismalar

  1. Merhaba Serdal Bey,

   Bu alanda eğitiminiz olduğu için denklik yaptırmak ve B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemek durumundasınız. Kısmi denklik sonucu çıkması durumunda telafi eğitimi almak için vize almanız gerekir. Tam denklik çıkması durumunda iş sözleşmesi edinerek çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz.

   Sorularınız olursa 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana uaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 89. Melek hanım merhabalar
  Ben Önlisans Diyaliz Bölümü mezunuyum yabancı dil bilgim yok daha önce yurtdışına çıkmadım ve pasaport dahi çıkarmadım. Almanya’da diplomama göre bir iş bulma olasılığım nedir?
  Bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Osman Bey,

   Sizi doğru yönlendirebilmem için bazı veriler gerekli.

   Beni 0 549 330 24 07 nolu telefondan arayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 90. Merhabalar benimde Bi sorum olucak cevaplarsanız çok sevinirim,

  Aile birleşimi için gerekli olan evraklarimi konsolosluk a telsim ettim fakat a1 sertifika mi alamadım 2 defa sınava girdim birinde 6. Puan birinde 5 puan ile sınavdan kaldım eşimin yanına gitmek İSTİYORUM fakat a1 olmadan vize veremeyiz diyorlar. Bir diğer konu ise tir şoförüyum eşimin almanyada tanıdıkları var ordan bir firmayla is sözleşmesi yaptırsam oraya gidip orda calisabilirmiyim bunun için ne evrak lazım olur ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  1. Ali Bey merhaba,

   Sınavla ilgili sorunuzu telefonda yanıtlamıştır.
   Tır şoförü olarak gidebilmeniz için de sizden en az A2 dil belgesi isterler, ayrıca Almanya’da Amanca dil kursu kaydı. Çünkü tır şoförü olarak orada daha sonra ek eğitimler almanız gerekecek. Bu durumda aile birleşimi ile gitmek çok daha avantajlı.

   Kolay gelsin

 91. iyi günler efendim, sakarya üniversitesi makina mühendisliği bölümünden mezunum bölümümün ve üniversitemin almanyada geçerliği var mıdır acaba anabin.kmk.org da bulamadım

  1. Merhaba Emirhan Bey,

   Sakarya Üniversitesi H+, dolayısıyla Almanya tarafından tanına bir üniversite. Makine mühendisliği de tanınıyor.

   Bilginiz osun

 92. Merhabalar
  Meslek yüksekokulu/ Önlisans elektronik haberleşme mezunuyum. 10 yıldan fazla bilişim sektöründe Elektronik Tasarım (arge) tekikeri olarak tecrübem var. Diplomam hem ingilizce hem de Türkçe, çift yüzlü. B1 ingilizcem var. 56k üzeri bir maaş sözleşmesi alırsam direk mavi kart başvurusu yapabilir miyim, yoksa Kıt meslekler ( mavi kart mint) olarak mı başvuru yapılabilir mi? sektörde ingilizce geçerli, ayrıca almanca zorunlu mu ve son olarak iş başvuru yapmadan şimdiden denklik başvuru nereye nasıl, yapabilir miyim?

  1. Merhaba Mustafa Bey,
   Yıllık brüt maaşınız, mavi kart şartlarını karşılıyorsa mavi kart vize başvurusu yapabilirsiniz. Ancak ön lisans mezunu olduğunuz için mutlaka denklik yaptırmanız gerekmekte.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirseniz denklik için sizi yönlendirebilirim.
   İşveren kurumsal iletişim dilinin İngilizce olduğunu belirtmesi durumunda Almanca istenmez ama B1 düzeyinde İngilizce bilginizi vize bölümü yeterli görmeyebilir.

   Bilginiz olsun

 93. Melek hanim merhabalar,

  Ogrenmek istedigim birkac konu vardi internette cok arastirdim ama yanitlara ulasamadim. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  1- 20 yildir SGK’da gorunen ismi ile “Grafiker” olarak calismaktayim. Bu konuda bir okul diplomam yok bu calisma suresini ve tecrubeyi goz onune alarak Almanya’da calisabilme imkanim var midir?
  2- Anadolu Universitesi AOF Kamu Yonetimi mezunuyum. AOF olmasi denklik alabilmek icin Ozgun ogretimden farkli islem gorur mu?
  3- Su an halihazirda uzaktan calistigim iki adet firma var Almanya’da, onlardan Almanya’da calismak icin is sozlesmesi ile calismayi talep etsem bu firmalar acisindan buyuk bir is yuku ve mali kulfeti olur mu?
  4- Kamu Yonetimi mezunu olarak bu firmalardan birisi ile yonetici olarak is sozlesmesi yapma imkanim olur mu?
  5- Grafikerlik meslegi ile bu firmalardan biri ile grafiker olarak is sozlesmesi yapma imkanim olur mu?
  6- Almanya’daki firmalar icin yurtdisindan (Turkiye’den) calisan getirtmek gercekten cok zor bir islem midir?
  7- Firmalar ile yapacagimiz sozlesmenin part-time ya da full-time olmasi calisma izni almak icin bir farklilik dogurur mu?

  Yanitlariniz icin simdiden tesekkur eder kolayliklar dilerim.

  1. Ersan Bey,

   Çok ayrıntılı anlatmam gerek. Yazmak için vaktim yok.
   Rica etsem bana 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşabilir misiniz?

   görüşmek üzere

 94. Merhaba…
  Ben 29 yaşındayım, Sosyoloji (4)-Sosyal Hizmetler (2) ve Türkçe Öğretmenliği (4) mezunuyum. Belediye ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Sevgi Evlerinde kısa süreli staj yaptım. Hem eğitim almak (özellikle dil) hem de çalışmak üzere Almanya’ya gitmek istiyorum. Orada belli bir düzeni olan aile bireylerim de var, yani ikamet konusunda ve maddi anlamda güvence verebilirim. Fakat prosedürler nasıl işliyor, eğitim alabilmek için hangi şartlar aranıyor, iş imkanları neler olur pek bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Sormak istediğim bir kaç soru var. Onların cevaplarını bilmeden sizi doğru yönlendiremem.

   Bana 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşabilir misiniz?

   görüşmek üzere

 95. Merhaba,
  Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. 1 ay kadar önce Almanya’ da kurumsal bir firmadan 6 aylık staj için kabul aldım. Stan ilanında almanca zorunluluğu yoktu sadece iyi seviye ingilizce aranıyordu ki sanıyorum şirkette ingilizce konuşuluyor (mülakatı da ingilizce gerçekleştirdik). Çalışma ve oturma iznim mevcut olmadığı halde pozitif dönüş yaptılar, IK benden birkaç belge istedi ve en son attıkları mailde çalışma iznim için başvurduklarını söylediler. Çalışma izni çıkması ne kadar sürer ve çıkmama olasılığı var mı acaba? Bunlarla alakalı bilgilendirilmedim ve internette çok bilgi bulamadım. Bazı forumlarda çalışma izninin çıkması çok zor (ab vatandaşı değilim) gibi entry ler okudum ve biraz korktum açıkçası.
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Sağlıklı günler

  1. Merhaba Haza Hanım,

   Staj için de bazı durumlarda çalışma izni gerekiyor. Kurum gerekli belgeleri hazırladığında bu izin çok uzun sürmez. Çalışma izni Federal İş Ajansı tarafından veriliyor. Evrak eksik olduğunda zaten kuruma haber verirler. Endişelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

   Başka sorularınız olursa 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   İyi şanslar

 96. Merhaba Melek Hanım,
  Ben Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunuyum. Almanyadan kurumsal bir firmadan iş teklifi aldım. Süreç için nerden başlamak lazım? Mavi kart ile olacağını düşünmüyorum.Çünkü iş tecrübem çok fazla yok. Yarımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   0 549 330 24 07 nolu telefondan beni ararsanız size gerekli bilgileri memnuniyete anlatırım.

   Kolay gelsin

 97. Merhaba öncelikle iyi çalışmalar dilerim.Ben Akdeniz Üniversitesi’nden Sivil Savunma Ve İtfaiyecilik bölümü mezunuyum,kısaca itfaiyeciyim ve bu alanda diplomam bulunmakta.Almanyada itfaiyecilik yapabilir miyim?Bu yasadan faydalanabilir miyim?Cevap alabilirsem çok sevinirim.

  1. Merhaba Barış Bey,

   Teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar

   Türkiye’den aldığınız diplomanın denkliğinin yapılması zorunlu. Aynı zamanda iş bulabilmek için gerekli dil düzeyi B2’dir. Bu şartları yerine getirmeniz ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma olanağınızın bulunduğunu düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 98. Merhabalar melek hanım ben ticaret meslek lisesi muhasabe bölümü mezunuyum Almanya ya iş arama vizesi ile gidebilir miyim bir de doğal gaz yakıtli kazan kolorifer ateşçiliği belgem var

  1. Merhaba Hakan Bey,

   İş arama vizesi için meslek lisesi diplomanızın denkliği ve B2 düzeyinde Almanca sertifikası istenir. Ayrıca iş arama cabalarınızı da görmek isterler. Yani Almanya’daki işverenlerden gelen iş daveti ya da görüşme talebi.

   Kısa süreli kurslarla aldığınız belgeler Almanya’da geçerli değil.

   Bilginiz osun

 99. Merhaba iş arama vizesi ile Almanya ya gitmek istiyorum ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum doğal gaz yakıtlı kalorifer ateşçiliği belgem var almancam yok İngilizce biraz

 100. Merhaba melek hanım
  Ben 7 yıllık matematik öğretmeniyim ve devlet okulunda çalışıyorum.. burada istenilen seviyede Almanca öğrendikten sonra Almanya da öğretmen olarak çalışma imkanım var mı ? Böyle bir durumda gitme şansım nedir? Diploma için denklik mi almam gerekiyor.? Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Merhaba Ebru Hanım,

   Öğretmenler için istenen Almanca seviyesi C2’dir. Ayrıca denklik de yaptırmak şart. Şartları sağlamanız ve iş bulmanız durumunda çalışma olanağınız var.
   Ayrıntılı bilgi için 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 101. Melek Hanım, Türkiye’ de devlet kurumunda itfaiye personeli olarak 11 yıldır görev yapıyorum. Mesleki yeterlilik sertifikam var. Önlisans bilgisayar bölüm mezunuyum. Almanya’ da çalışma şansım var mı?

  1. Mustafa Bey Merhaba,

   Bu konudaki araştırmalarımda ne yazık ki kayda değer bir bilgiye ulaşamadım. Araştırmalarım devam ediyor.

   kolay gelsin

 102. Merhabalar ;

  İş sağlığı ve güvenliği ön lisans mezunuyum . Bir devlet bankasında 8 yıldır banka memuru olarak görev yapmaktayım . Bitirdiğim bölüm ile mesleki deneyimimin uyuşmaması bir problem yaratıyor mu ? Mesleki tecrübe ile Almanya da çalışmaya gidebilir miyim . yoksa aldığım diploma ile ilgili bir işe mi başvurmam gerekiyor ?
  Verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim .

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Almanya’da bulduğunuz işin diplomanıza uygun olması gerekir. Bu alanda tecrübe ile çalışmak mümkün değil ne yazık ki.

   kolay gelsin

 103. İyi günler, sakarya makina mühendislğinden mezun oldum, almanca ve ingilizce dil yeterliliğim yok ancak Almanyadaki bir firmadan iş buldum ve maaşıda brüt olarak olarak şartları saglıyor ve firma benden dil konusunda birşey talep etmiyor mavi kart başvurusu yapabilir miyim b1 almanca gerekli midir?
  Birde firmanın beni çağırması için sağlaması gereken belli şartlar var mı? Mavi kartın çıkması ortalama ne kadar sürer?

  1. Merhaba Emirhan Bey,

   Almanca ya da İngilizce olmadan mühendis olarak uzun süre çalışmak çok mümkün değil. Kısa süreli bunu yapabilirsiniz iş verenin ihtiyacı olduğu için.
   Yine de buradan en az A1 tercihen A2 düzeyinde Amanca öğrenmenizi ve Almanya’da da kurs kaydı yaptırmanızı öneririm.
   Firma, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi ve Federal İş Ajansı’ndan sizi çalıştırabilmek için onay alması gerekir ve vize için gereken diğer evraklar.

   Vize süreci 2 hafta ile 3 ay arasında sürebilir. Bunun için kesin bir tarih vermek mümkün değil.

   Kolay gelsin

 104. Merhaba Melek hanım ben maliye lisans mezunuyum 1.5 yıl mali müşavir yanında çalıştım. meb onaylı bilgisayar destekli muhasebe kursu sertifikam var. A1 seviye almanca biliyorum ve b2 seviye ingilizcem var. Almanya da çalışabilir miyim bu meslek dalında? kabul görür mü ? denklik sağlayabilir miyim.

  1. Neslihan Hanım Merhaba,
   Maliye, iki ülke vergi mevzuatının farklı olması nedeniyle kabul görmüyor. Alanınızda ayrıca muhasebecilik yapabilme şanınız varsa denklik denebilir. Ancak iş bulma konusunda en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmenizde yarar var.

   Kolay gelsin

 105. Merhaba ben meslek lisesi otomotiv bölümü mezunuyum alanımda staj dışında hiç iş tecrübem olmadı ben 10 yıldır kuaför olarak çalışıyorum kalfalık belgem var , Benim Almanya’da yaşayan firma sahibi akrabalarım var orada yasamak için bana nasıl bi yol önerirsiniz onların söylediği davet yolu ile Olurmu ,akrabalarımın bu bahsettiğim alanlarda degil firmaları ne yapmam gerek ?
  Teşekkürler…

  1. Samet bey merhaba,

   Sorularınıza ayrıntılı bilgi vermek gerek. bunun için de bazı verişlere ihtiyacım olacak. o nedenle beniz telefonla arayabilirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 106. Merhaba ben 30 yaşındayım meslek lisesi otomotiv mezunuyum ama iş tecrübem olmadı 10 yıla yakınkuaförlük yapıyorum kalfalık belgem var akrabalarım kuzenlerim alman vatandaşı kendilerine ait şirketleri var benim Almanya’ya gelmemde nasıl bi etkisi Olurmu
  Yada eşim üniversite mezunu onun üzerinden master yada lisansa başvursa birlikte gelebilirmiyiz yada eşime akrabalarım iş davetiye yollasa şirkette çalışmak üzere olurmu bazı durumlarda yeni yasa ile sponsor iş davetiye yollayacak firma dil şartı istemiyorsa , dil şartı istenmiyor deniyor, doğrumudur acaba eşim Tunus vatandaşı biraz karışık ama bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

  1. Samet bey,

   Evet, epey karışık anlatmışsınız. Lütfen beni telefonla arayın.

   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 107. Merhabalar, kolay gelsin. Size bir sorum olacaktı. Ben 24 yaşındayım ve Türkiye’de Özel Eğitim Öğretmeni ( zihinsel engelliler öğretmeni ) olarak görev yapmaktayım. Mesleğimi Almanya’da yapabilme imkanım var mıdır? Ya da Erzieher denkliği alabilir miyim? Mesleğimin denkliğini alabilmem için neler yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Uzun ve ayrıntılı cevaplanması gereken bir durum. Beni telefona arayabilirseniz seçenekli olarak gereken bilgileri memnuniyetle paylaşırım.

   0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 108. Merhaba Melek Hanım,
  Ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Alanımda entegrasyon uzmanlığı, iş analistligi ve yazılım destek uzmanlığı işlerinde 4 yıla yakın bir deneyimim var. B1 seviye ingilizceye sahibim. Almanyada calismak için nasıl bir yol izlemem daha doğru olur. Aynı zamanda 2 yaşında çocuğum var onu da almam mümkün olur mu?
  Teşekkürler şimdiden.
  Sevgiler

 109. Dokuz eylül fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. Milli eğitim bakanlığında 15 yıldır öğretmen olarak çalışıyorum. Dil seviyesini tamamladığımda öğretmen olarak çalışabilir miyim?

  1. Merhaba Sinem Hanım,

   C2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve denklik yaptırmanız gerekir. Denklik sonucunda çıkacak telafi eğitimini bitirdiğinizde öğretmen olarak çalışma olanağınız var.

   Kolay gelsin

 110. Merhabalar 2012 yilinda gelisim universitesi lojistik bolumunden mezun oldum bu alanda hic deneyimim yok. Onlisans diplomam var 1 yil almanca kursuna gitsem bu elimdeki onlisans diplomasi ile almanyada is bulabilir miyim? Esim lise mezunu ben kabul olursam onuda direk yanima alabilirmiyim? Yani almanca bilmesi ve bi alanda meslek sertifikasi olmasi sart mi karsi tarafinda ?

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Bitirdiğiniz alanda tecrübeniz ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca olmadan iş sözleşmesine ulaşmak kolay değil. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda eşiniz de aile birleşimi yapabilir. Kendisinden A1 düzeyinden Almanca sertifikası istenir.

   Bilginiz olsun

 111. Merhaba ben İstanbul üniversitesi coğrafya öğretmenliği mezunuyum. Almanya da çalışmak için sosyal hizmet alanında yüksek lisans yaptım. Goethe enstitüsunde B1 e kadar devam ettim. Berlin’e turist olarak gittiğimde bir firmadan iş sözleşmesi aldım. Ancak pandemi çıkınca herşey kaldı, sözleşmenin tarihi de geçmiş oldu. Şimdi firma ile görüşüp tekrar sözleşme isteyeceğim. Benim size sorum sosyal hizmet alanında hiç çalışmadım. Yaklaşık 10 yılıdır ücretli öğretmenli yapıyorum. Bu durum vize alma ihtimalimi etkiler mi?

  1. Berrin Hanım Merhaba,

   Sosyal hizmet alanında aldığınız yüksek lisans diplomasıyla çalışma olanağınız var ancak B2 düzeyinde dil bilmekte yarar var. Tecrübe önemi ama sizi tecrübesiz de kabul eden bir kurum olursa ve gerekli evrakları hazırlamanız durumunda vize alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 112. Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Kolaylık olması açısından bilgilerimi ve sorularımı madde madde yazacağım.
  Bilgilerim,
  1.Yaşım 29 ve evliyim henüz çocuk sahibi değilim.
  2.Almanya, Avusturya da aynı sektörde dev olan firmalara Gıda ambalajı (yoğurt kovaları, tereyağı kaseleri vs.) ve bu ürünlerin üretim kalıplarını üreten bir firmada bunların tüm tasarımlarını 3D olarak yapıyorum, 8 yıllık tecrübem var.
  3.Yabancı dil olarak Almancam yok diyebilirim. İngilizce ise çok sıkı çalışıyorum orta seviyede diyebilirim.
  4.Önlisans mezunuyum (Makine teknolojisi bölümü) Kocaeli Üniversitesi’den (Anabinden baktım denk olduğunu gördüm)
  Şimdilik bu bilgiler doğrultusunda sizce ne gibi bir yol izlemeliyim. Şansım ne kadar.

  1. Sercan Bey Merhaba,

   Ön lisans mezunu olduğunuz için mutlaka denklik yaptırmanız gerekecek. iş bulma şansınızı artırmak için de B2 dizeyinde Almanca öğrenmenizde yarar var.

   Yani hızlı bir biçimde Almanca öğrenmeye başlamanızı ve denklik için başvuru yapmanızı öneririm.

   Bizimle iletişime geçerseniz denklik konusunda sizi yönlendirebiliriz.

   Kolay gelsin

 113. merhaba ben ziraat mühendisi mezunuyum ve 8 yıldır ziraat trknikeri olarak kamu kurumunda çalışıyorum. b2 düzeyi ingilizcem var. Almanca için yeni başladım. çalışmak amacıyla gidebilme şansım nedir.? teşekkürler

  1. Merhaba Esra Hanım,
   B2 düzeyinde Almanca bilmeniz durumunda iş sözleşmesine ulaşma ve sonucunda vize alıp Almanya’da çalışma şansınız var.

   Kolay gelsin

 114. Merhabalar eşim 10 yıldır hastanede biyolog olarak görev yapıyor. Almanya da iş bulma olasılığı nedir. Dil ne derece bilmek gerekir ve nasıl bir yol izlemeliyiz.

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Eşiniz B2 düzeyinde Almanca öğrenir, diploma eşdeğerliliği alır ve iş sözleşmesi elde ederse vize alıp çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilir.

   Kolay gelsin

 115. Merhaba Melek Hanım , öncelikle iyi ki varsınız 🙂
  Ben Ankara Üniversitesi Biyoloji(%100 İngilizce) lisans mezunuyum. Diplomamın Avrupada geçerliliği var. Yine de denklik almam gerekiyor mu? Yeni mezun olduğum için işsizlik problemi yaşamaktayım her yer tecrübeli Biyolog arıyor Türkiyede. Almanyaya yeni mezun tecrübesiz olarak iş bulup gitme şansım var mı biyolog, laboratuvar teknisyeni ilanlarına başvurarak? İngilizce seviyemizi (benimki B2) Ielts ile belgelendirmek zorunda mıyız ve Almanca bilmiyorum ama öğrenirim işveren istiyorsa mı Almanca bilmem gerekir yoksa işveren şart koşmasa bile Almanca bilmem gerekiyor mu vize almak, çalışmak için?

  1. Merhaba,

   Çok teşekkür ederim 🙂

   Biyolog olarak en az B2 düzeyinde Almanca bilmenizde yarar var. Yoksa iş bulma şansınız olmaz. Denklik zorunlu değil ancak diploma eşdeğerlilik tespiti yaptırmak gerekir.
   B2 düzeyinde Almanca öğrendiğinizde iş başvurularına başlayabilirsiniz. CV’nizde Amanca dil düzeyinizi B2 olarak gören işverenler ancak size dönüş yapar.

   Bilginiz olsun

 116. Merhaba, ben türkiyede yurtdışı akreditasyonu olan bir üniversiteden mezunum. Psikoloğum. 7 yıllık tecrübem var, aktif danışan görüyorum. Ayrıca aile danışmanlığı yüksek lisansım, uluslararası geçerliliği olan EMDR terapisi eğitimim var. Psikolog olarak mavi kart alma durumu ya da almanyada psikolog ihtiyacı ne düzeydedir acaba bilginiz var mı?

  1. Hasan Bey merhaba,

   Aktif olarak psikolog statüsünde çalışmak istediğinizde denklik yaptırmak ve C2 düzeyinde Almanca bilgisine sahip olmak gerekiyor. iş ilanlarına baktığımda her eyalette 20-50 arası psikologlar için iş ilanları görünüyor.
   Mavi kart, bulduğunuz iş sözleşmesindeki brüt yıllık maaş miktarına göre verilen ayrıcalıklı bir oturum statüsüdür. Yani önce iş bulmanız gerekiyor; işten alacağınız yıllık brüt maaş mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. 2021 yılı için mavi kart alt limiti 44.304 €’dur.

   Kolay gelsin

   Bilginize

 117. Merhaba,

  Almanya da çalışacağım firma Türk firması. Mesleki yeterlilik ve neden orada çalışmam gerektiği konularında dolduracağı formlarda veya mektuplarda dil gereksiniminin olmadığından bahsedecek. Bu durumda bilmeden gidebilirim sanırım.

  1. Kerem Bey Merhaba,

   Yine de en az A1 tercihen A2 düzeyinde Almanca sertifikası almanızı ve vize evrakları arasında da Almanya’da bir Almanca kurs kaydı göstermenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 118. Merhabalar, 2019 Ocak İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunum ve Pedagojik formasyonum var. Bir ingilizce kursunda çalışıyorum. Almanya’ya gitme ve çalışma olanaklarım hakkında bilgi almak istiyorum. Yardımcı olur musunuz rica etsem

  1. Merhaba Kadriye Hanım,

   Tabii ki, beni arayabilirseniz size detaylı bilgi vermeye çalışırım. Biraz ayrıntılı ve seçenekli olarak
   0 549 330 24 07

   kolay gelsin

 119. Merhaba Akdeniz üniversitesi Ziraat fakültesi zootekni bölümü öğrencisiyim şuanlık Almanca konuşmayı bilmiyorum ama dil kursuna gidip Almanca öğreneceğim zooteknist olarak mavi kartla Almanya’ya gitme şansım nedir

  1. Merhaba Tevfikhan Bey,

   İş ilanlarına baktığımda ne yazık ki sizin alanınızda iş ilanlarına rastlamadım.

   Teknik olarak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda ve bu işten de yılık brüt bazda 44.304€ kazanmanız durumunda mavi kart statüsünde oturum alabilirsiniz.
   Tabii işinizi yürütecek düzeyde Amanca bilgisini söylememe gerek yok, bu düzeyde B2’dir.

   Kolay gelsin

 120. Merhaba Melike hanım
  Yazdıklarınızı okudum banada yardımcı olur musunuz
  4 yıllık İktisat mezunuyum Türkiye’de. Almanya’ya çalışmak için gitmek istiyorum. Fakat yeni mezun oldum ve çalışma deneyimim yok. İktisat bölümüne denklik veriliyor mu bilmiyorum. Ve nasıl bır yol izleyip gitmem gerekiyor çalışma amaçlı onu da bilmiyorum. Orda tanidiklarimiz var nasıl yardımcı olmaları gerekiyor bana ben nasıl iş bulabilirim bilgi verir misiniz lütfen 🙏

  1. Merhaba Leman Hanım,

   İktisat için denklik zorunlu değil. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz ve işinizi yapacak kadar Amanca bilmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor.
   Yeni mezun olduğunuz için tecrübesiz yok ancak tanıdıklarınızın yardımıyla ilk etapta Türk işverenlerin yanında çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 121. Merhaba,
  Süleyman Demirel üniversitesi ”Enerji Sistemleri Mühendisliği” mezunuyum.
  Ayrıca Anadolu Üniversitesi AÖF ”Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı” Bölümünden ve yine aynı üniversitenin ”Adalet” Bölümünden mezunum.
  Mühendislik alanında 5 yıllık bir iş tecrübem ve b2 seviye İngilizcem var. Almancam ise başlangıç seviyesinde.
  Almanya’da çalışmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba Enes Bey,

   Almancanızı B2 seviyesine çıkarmanızı ve sonrasında iş başvurularına başlamanızı öneririm.
   İş bulabileceğiniz linkler konusunda Almanca en az B1 tercihen B2 düzeyine ulaştığınızda bizimle iletişime geçerseniz memnuniyete paylaşırız.

   Kolay gelsin

 122. Merhaba,
  Geçen sene Bosna-Hersek’ten mimar olarak mezun oldum. Türkiye’de diploma denkliğin çıkana kadar bir Mimarlik ofisinde sigortasız çalıştım. Eğitim dilimi ingilizce okudum iyi derecede İngilizcem ve A2 seviyesi Almanca bilgim var. Almanya icin Mimarlik alanında is başvurusunda bulunmak istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

  1. Merhaba Emina Hanım,

   Yasa prosedür ve şartlar konusunda memnuniyetle yardımcı oluruz.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 123. Merhaba ben meb onayli guzellik uzmanligi ve estetisyenlik sertifikasi ve B1 almancaya B2 ingilizceye sahibim. İs tecrubem yok 21 yasindayim. Almanyaya calismaya gidebilmek icin nasil bir yol izleyebilirim

  1. Cansu Hanım merhaba,

   Sertifikanın denkliğinin mümkün olup olmadığına bakmak gerek, bir sonraki en önemli adımda tecrübeniz olmadan bir iş sözleşmesi bulabilmek. Sonrası vize prosedürüdür ve dil düzeyiniz olduğu için görece biraz daha kolay olabilir.

   Kolay gelsin

 124. Merhabalar
  İnşaat mühendisliği mezunuyum. Ancak almanya da bir akrabamızın yanında çalışmaya gideceğim. Mezun olduğum bölüm dışında bir işte çalışmam mümkün mü? İş vizesi için iş yerinin ayarlanmış olduğu belirtilirse, iş yerinin istediği seviyede dil yeterli mi yoksa belli bir seviye var mı?

  1. Merhaba Hazal Hanım,

   Almanya’ya çalışma amacıyla vize almak için en önemli şartlardan biri de diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz. Yani herhangi bir işte çalışma istediğinizde vize alma şansınız yok ne yazık ki.
   Diplomaya uygun iş sözleşmesi dışında iş veren ilk etapta başlangıç düzeyinde Almanca seviyesinin (en A1 tercihen A2) yeterli olacağını ve sizi Almanya’da dil kursa göndereceğini yazar ve bir de vize evrakları arasına Almanya’da bir kurs kaydı da eklerse iyi olur.

   Kolay gelsin

 125. Merhaba ben fizyoterapistim ,2017 mezunuyum. Şuan b1 düzeyinde Almanca sertifikam bulunmakta. Almanya’da iş başvurusu için nasıl bir yol izlemeliyim. Dil düzeyim yeterli mi?

  1. Merhaba Ayşegül hanım,

   Öncelikle denkliğe başvurmanızı ve B2 sertifikası almanızı öneririm. Denklikten sonra iş başvurularına başlayabilir; bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize işlemlerini başlatabilirsiniz.

   Denklik konusunda bizimle iletişime geçerseniz sizi yönlendirebiliriz. 0 549 330 24 07 bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 126. Merhabalar,
  Işten ayrilma veya işten çıkarılma hakkında bilgi verir misiniz? Haklarımız nelerdir? İşe gireli 8 ay oldu. Pasaportumun süresinin dolmasına 15 ay kalmıştı. O yüzden 15 aylık bir oturum verdiler. Yeni bir iş bulursam, iş değiştirmekte sorun yaşar mıyım? Oturum ile ilgili bir problem olur mu?

  1. Said Bey merhaba,

   İş sözleşmenizde işten çıkarılma ile ilgili mutlaka bir madde bulunur. Önceden haber vermek durumundalar. Aynı şekilde siz de işten ayrılacaksanız belli bir süre önceden haber vermekle yükümlüsünüz. İş sözleşmenizin uzatılması ya da yani bir iş bulma durumunda oturumunuz sözleşmeye uygun uzatılacaktır.

   Kolay gelsin

 127. Merhaba
  Nişanlım ve ben bir ilaç firmasında mikrobiyolog olarak çalışıyoruz. Nişanlımın b1 seviyesinde ingilizcesi var, almancamız yok. Almanya’ya hangi koşulda olursa olsun en kısa zamanda gitmek istiyoruz. Fakat araştırmalarımız sonucu bunun pek de kolay olmadığını gördük. İlk sorum dil kursu aracıyla gidersek o süreçte herhangi bir mesleği(garsonluk vs) yapabilir miyiz? İkinci sorum, oraya gidip evlendiğimizde oturma izni alacağımıza dair bir şeyler okuduk bu doğru mu,süreç nasıl işler? Ya da en hızlı nasıl gidebiliriz sizin öneriniz nedir?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Büşra hanım Merhaba,

   Alanınızda en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz beklenir.
   Ne yazık ki dil kursu vizeleri çok zor veriliyor. Ancak eğitim-master gibi bağlantılar olursa vize verilebilir.
   Almanya’da sadece nikah yaparak oturum almak mümkün değil.

   Hızlı bir şekilde en azından birinizin B2 düzeyinde Almanca öğrenmesi iş bulma konusunda şansınızı artıracaktır. İş bulan Almanya’ya gitmeden nikah yapılırsa birlikte vizeye başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 128. Melek Hanım Merhaba
  Ben inşaat mühendisliği mezunuyum ve 6 yıldır aktif olarak çalışmaktayım. Mavi kart ile Almanya çalışabilir miyim. Oradan bulacağım işte mavi kart için ne kadar brüt ücret almam gerekiyor. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   İş sözleşmenizdeki yıllık brüt maaş sizin mavi kart alıp almayacağınızı belirler. 2021 yılı için mavi kart alt limiti 44.304€’dur

   Bilginiz olsun

 129. Merhaba,
  Lise mezunuyum. B1 seviye İngilizcem var. Almancam yok. Gemi adamıyım. Liman tecrübem var. Uzun yıllar satış ve satış yöneticiliği de yaptım. Sizce şansım nedir?

  1. Haluk Bey merhaba,

   Öncelikle tüm meslek dalları için hem Almanca şartı (IT hariç) var hem de diploma. Yani diploma olmadan Almanya’da iş sözleşmesi edinseniz de onay ve vize almak mümkün değil. Sadece tecrübe üzerinden çok istisnai durumlarda onay veriliyor. Bu durumda iş verenin çok aktif olması ve sizi diplomasız kabul etmesi gerek.

   Kolay gelsin

 130. Merhabalar,
  Ben şu anda yüksek lisans yapan bir mimarım ancak resmi olarak bir çalışma tecrübesine sahip değilim. Aynı zamanda farklı bir sektörde işletme sahibiyim. Bir arkadaşımın almanyada bir inşaat firması var ve birlikte çalışma durumumuz söz konusu. İleri seviye ingilizcem var ancak almancam yok, yalnız gideceğim şirket ağırlıklı türklerin çalıştığı bir türk şirketi. Benim iki sorum var, türkiyede aktif bir işletme sahibi olmam ve almanca bilmemem süreçle ilgili bir sıkıntı yaratır mı? Gidiş geliş yapmam gereken durumlar olacaktır bununla ilgili bir gün sınırlaması vb bir durum söz konusu mu? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Bilge Hanım,

   Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor. Türk şirketi de olsa teme düzeyde Almanca bilmeniz gerek, ayrıca vizeye başvururken bir de Almanya’da kurs kaydı almanızı öneririm.
   İşletme sahibi olmanız bir engel değil ancak oturum izninizin yanmaması için yıl bütünlüğü içinde toplamda 183 gün Almanya’da yaşamak durumundasınız.

   Bilginiz olsun

 131. Merhaba, Anadolu Lisesi Mezunuyum Herhangi bir diplomam Yok fakat uzun yıllar Satış temsilcigi yaptım B2 almancam var Aynı işi Almanya’da yapabilirmiyim Maaşım gayet iyi

  1. Hüseyin Bey merhaba,

   Bu alanda sadece sizi tecrübenizden dolayı kabul eden bir işveren bulmanız durumunda gitme olanağınız olabilir. Bunun için işverenin, sizin tecrübelerinizi yeterli bulması, bu konuda Federal İş ajansını ikna etmesi ve oradan bir onay alması gerekir. Bu durumda bir şansınız olabilir.

   Kolay gelsin

 132. Merhaba, ben Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için göç etmek istiyorum tarih ve çocuk gelişimi lisans bölümleri okuyorum fakat bu bölümlerin Almanya’da denkliğinin kolay olacağını düşünmüyorum. Araştırmalarıma göre en çok açık yaşlı bakımında olduğunu öğrendim. Açıköğretim yaşlı bakımı okuyup B2 Almanca öğrendiğim takdirde iş göçü yasası ile Almanya’ya gidebilir miyim ?

  1. Sema Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenip bu alanlarda Almanya’da meslek eğitimi almanızı öneririm. Ayrıca eğitim yaparken bir yanda da kısmi de olsa maaş alacaksınız. Açık öğretim yaşlı bakımı okumanız durumunda yine B2 düzeyinde Almanca bilmek durumundasınız; denklik yaptırmak zorundasınız. Ancak 2 yıllık olduğu için Almanya’da almanız gereken telafi ders süresi uzun olur.

   Bilginiz olsun

 133. Merhaba, ben İstanbul üniversitesi sağlık yönetimi mezunuyum eşimde kocaeli üniversitesi elektrik mühendisliği mezunu denkliğimiz var mı acaba ve orada çalışmak için gereken şartlar nelerdir yardımcı olabilirseniz memnun olurum iyi günler

 134. İyi akşamlar
  Ben de Almanca öğretmenliği bölümünde mezunum. 5 yılldır ücretli öğretmenlik yapıyorum ama Türkiye koşularında çalışmak istemiyorum bu yüzden Almanya’ya gitmek istiyorum ve ayrıca 3 çocuğum var. Almanya’ya yerleşmek mümkün mü acaba nasıl gidebilirim?

  1. Leyla hanım Merhaba,

   Öğretmenler için denklik zorunlu ayrıca C2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerek. Bu koşulları sağlamanız durumunda iş sözleşmesi edinip gitme şansınız olabilir. Açlışma amaçlı giderken de çocuklar da aile birleşimi ile gelebilir.

   Kolay gelsin

 135. Melek hanım merhaba,
  Öncelikle herkesin sorularına sabırla cevap vermeniz çok güzel. Umarım bana da yardımcı olabilirsiniz.
  41 yaşındayım. İyi bir üniversitenin iktisat bölümünden mezunum. İyi bir kurumda 16 senedir çalışıyorum. İngilizcem c1 seviyesinde ancak almancam düşük düzeyde. Eşim ve 2 çocuğumla Almanya’da çalışıp yaşamak istiyorum. Almanya’da iktisat mezunları için iş olanağı var mı acaba?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Deniz Bey,

   Çalışma alanınız geniş. B2 düzeyinde Almanca bilmeniz durumunda iş bulma şansınız yüksek. Eş ve çocuklarınız da aile birleşimi yapabilirler.

   Bilginiz olsun

   1. Tekrar merhaba. Cevabınız için teşekkürler. Almancam için yardım almayı düşünüyorum. Hangi alanlarda ve nerelerden iş başvurusu yapabilirim?

    1. Deniz Bey,

     Öncelikle görüşmeleri yapacak kadar Almanca öğrenmenizi öneririm. Bundan önce iş başvuruları yapmanızı önermem. CV’nizde B2 düzeyinde Amanca görmedikleri sürece işverenler size olumlu dönmez. Almancada ilerleme kaydettiğinizde bizimle iletişime geçin, linkleri paylaşalım sizinle.

     Bilginiz olsun

 136. İyi günler,Çevre mühendisiyim.C1 seviye İngilizce biliyorum.1 sene tecrübe ve b1 Almanca ile Almanyaya iş aracılığıyla gitme durumum nedir

  1. Duygu Hanım,

   Bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gitme şansınız bulunur. Evraklarınızla vizeye başvurmanız gerekmekte, istenilen evraklar tamamsa gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 137. Merhaba

  Biyoloji Lisans mezunuyum. 3 yıldır global bir ilaç şirketinde mikrobiyoloji laboratuvarında çalışıyorum. Aktif olarak İngilizce kursuna devam ediyorum. Esimin Almanya da akrabaları var. Onların vasıtasıyla yanlarına çalışmaya gitmek için neler yapmam gerekir. Yalnızca kendi mesleğime ait alanlarda mi çalışabilirim. Yoksa beni yanlarında çalışmak üzere Almanya ya davet edebilirler mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Samet Bey merhaba,

   Öncelikle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekir. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gitme şansınız bulunuyor. Alanınızın dışında çalışma olanağınız bulunmuyor ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

 138. merhaba iyi günler ben ankarada yaşıyorum 25 yaşındayım önlisans makine bölümü mezunuyum 3 yıldır cnc tezgahı operatörlüğü yapıyorum bir firmada ve almanyaya gitme fikrim var ama denklik olarak kırklareli üniversitesi önlisans makine bölümü denkliği varmı yokmu bunu bulamadım açıkcası eğer denkliğim olup olmadığını öğrenirsem ona göre dil kursuna yazılmayı düşünüyorum ve orada alanımla ilgili iş olanaklarını biliyorsanız eğer beni aydınlatabilirmisiniz

  1. Can Bey merhaba,

   Bölümüzün tam adı gerekli.
   O nedenle 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 139. Merhaba, lise mezunuyum. 27 yaşındayım. B1 seviyesinde almancam var. Almanyada hemşirelik okumam mümkün mü? Mümkünse ne şekilde gidebilirim bilgilendirir misiniz.?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Tabii ki mümkün.

   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşın, size gerekli bilgileri vereyim.

   Kolay gelsin

 140. Mrb. Ben lojistik bölümü mezunuyum. Almanya ya çalışmak için gitmek istiyorum. Orda tanıdıklarım var bana yardımcı olabilecek akrabalarım var. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Gidip kalıcı kalma şansım var mı?

  1. Ahmet Bey Merhaba,

   Diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alıp gitme şansınız var. Almanca bilmeniz iş bulma konusunda belirleyici olacaktır.

   Kolay gelsin

 141. Merhaba ben 5 senelik kasabım ve bütün kasaplık belgeleri var almanca dil öğrenmeye başladım evlendikten sonra almancamıda gelistirdikten sonra almanyada gidip kendi mesleğimi yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor hangi yollardan geçmem gerekiyor benim eşimle birlikte gidip 1-2 sene civarı orda çalışmam mümkün müdür acaba?

  1. Alpay Bey,

   Hangi belgeleriniz var bilemiyorum ancak o belgelerin denkliğinin yapılması gerekir. Denklik sonucu en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca ve ve iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz. Eşiniz de aile birleşimi ile yanınıza gelebilir.

   Kolay gelsin

 142. Merhaba kolay gelsin ben diyaliz teknikeriyim universitem tanınıyor ama diyaliz teknikerliği diye bir bölüm bulamıyorum Almanya’da gecerliligini öğrenmek istiyorum tesekkurler

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Diyaliz teknikerliğinin ne yazık ki Almanya’da denkliği yok.
   B2 düzeyinde Almanca öğrenip Ausbildung için gitmenizi öneririm.
   Meslek eğitimi ile ilgili sorularınız olursa hafta içi mesai saatleri arasında 🙂 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 143. Merhabalat
  4 yıllık fizik tedavş ve rehabilitasyon bölümü mezunuyum. Almancam sıfır düzeyinde. Eğer almanyada iş bulup belli bir süre dahilinde B2 düzeyine getirme taahhüdünde bulunarak çalışma izni alabilir miyim?

  1. Veysel Bey,

   Önce B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz sonra denklik yaptırmanız gerekir. Ancak bunlardan sonra iş bulma şansınız bulunur. İş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz.

   bilginiz olsun

 144. Öncelikle iyi günler ben yalova üniverstesi bilgisayar programcılığı mezunuyum almanya ya nasıl gidebilirim okulum kabul görür mü almanya da bir çok akrabam da var bir etkeni olur mu bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba Emre Bey,

   Denklik yaptırmanız, en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz ve diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gidebilirsiniz. Akrabanızın çevresi genişse size iş özleşmesi konusunda yardımcı olabilir.

   Kolay gelsin

 145. Merhaba ben A2 almancaya sahip bir öğrenciyim, Almanyada ingilizce bir bölüm okuyacağım çalışma izni almam mümkün mü?

  1. Süleyman Bey,

   Öğrenci olarak Almanya’da sadece yılda 120 tam gün ya da 240 yarım gün çalışma hakkınız bulunuyor.

   Bilginiz olsun

 146. Merhaba,
  20 yıllık hekimim. Ancak Almanya da bir projenin koordinatörlüğünü, ya d danışmanlığını yapmak üzere Proje koordinatörü ya da danışman olarak çalışmak istiyorum. Daha önce gönüllü olaralk bir belediyede proje koordinatörlüğü yapmıştım u konuyla ilgili şirketle anlaştık, sözleşme gönderecekler. Tıp diploması denkliğini beklemeden böyle bir şey mümkünmüdür? (Çünkü hasta muayene etmeyeceğim) Mümkünse hangi vize türü ile başvurmama gerekir. Yanıtlarsanız sevinirim saygılarımla.

  1. Alper Bey,

   Ancak alanınızda çalışmak için vize alabilirsiniz. Alan dışı olduğunda onay çıkması çok zor. Ancak şirket onaylanabilir gerekçeler öne sürerse Federal İş Ajansı’ndan istisna kapsamında bir onay alabilir. Bu durumda vize alma hakkınız doğabilir. Öncelikle bu işlemlerin Almanya’da tamamlanması gerekir.

   Bilginiz olsun

   Bilginiz olsun

 147. Merhaba Melek Hanım,
  2 yıllık FİZYOTERAPİ mezunu.Özel MEDİPOL Üniversitesi.Çift vatandaşlığa sahip(TC ve Bulgaristan).
  Almanya’da çalışabilir mi?Denklik konusunu nasıl olur?Çift vatandaşlığa sahip olmak bir artı olur mu ya da engel mi olur?

  1. Merhaba Hatice hanım,

   AB vatandaşı olduğunuz için vizesiz Almanya’da yaşayabilirsiniz. Sağlık alanı olduğu için denklik yaptırmak ve B2 düzeyinde Amanca bilmek durumundasınız. En az 2 yıllık mesleki tecrübeniz varsa kısmi denklik çıkma olasılığı var. Aradaki farkı Almanya’da tamamlayarak çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 148. Merhaba,
  ben bu sene uluslararası aşçılık diploması aldım.
  Abimin Almanya da döner restaurantı var.
  Bana iş sözleşmesi yapıp beni Almanya ya götürebilir mi?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Abiniz bu konuda sizin evraklarınızı alarak Federal İş Ajansı’ndan bilgi alabilir. Arbeitsgeberservice bölümünden.

   Kolay gelsin

 149. Merhaba Melek hanım, öncelikle teşekkürler bilgiler için.
  37 yaşında 4 yıllık Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunuyum. 11 yıldır kamuda çalışıyorum, lmanyada çalışabilmek için diplomanın denkliği konusunda bilginiz var mı, evliyim ve bir çocuğum var, bir süre sonra onları da alabileceğim oturuma yönelik izinleri alabiliyor muyum zamanla, işi gitmeden önce mı ayarlamam gerekiyor, dil seviyesi konusunda da bilgi verme şansınız var mı?
  Şimdiden sagolun

  1. Merhaba Ali Bey,

   Şehir bölge planlama mesleği düzenlemeye tabii yani denklik yapılması gerekmekte bazı eyaletlerde. O nedene hangi eyalette çalışmayı düşünüyorsanız o eyalette denklik yapılması gerek. Bu mesleği yapabilmek için B2 düzeyinde Almanca bilgisi gerekmekte ve tabii diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alma şansınız var. Eşiniz ve çocuğunuz da aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelme hakkı kazanırlar.

   Kolay gelsin

 150. Merhaba
  Ben 19 yaşımdayım, lise okuyorum. İleride elektronik veya yazılım mühendisliği gibi düşüncelerim var. Bu alanlarda üniversite okuyup diploma alsam Almanya’da çalışabilirmiyim. Almanca dil bilgim yok ama öğrenebilirim. Ayrıca çalışabilmem için başka neler yapmam gerekiyor?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Tolga,
   Akademik bir diplomanın yanı sıra pratikte de bu işi çok iyi yapmak gerek ve B2 düzeyinde Almanca bilmek avantaj olacaktır.

   Kolaylıklar dilerim

 151. Melek Hanım iyi çalışmalar. Öncelikle yardım ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Sağlık meslek lisesi anestezi mezunuyum. (Anestezi Teknisyen) 2013 yılından beri aktif olarak özel hastanede çalışmaktayım. Evli ve 1 çocuk babasıyim kızım henüz 2 aylık. Eşimde sağlık meslek lisesi hemşire mezunu ve hemsire olarak halan çalışmakta. Almanya ya yerleşip çalışma düşüncemiz var. Nasıl bir yol izlememiz konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Emre Bey,

   Beni arayabilir misiniz? Çünkü bazı veriler olmadan sizi sağlıklı yönlendiremem.
   Hafta içi mesai saatleri arasında 🙂 0 549 330 24 07
   Gerekli bilgiyi memnuniyete veririm.

   Kolay gelsin

 152. Merhaba ben lise mezunu hemşireyim devlet kadrosunda 6 yıllık sertifikalı yoğun bakım hemşiresiyim ardından önlisans sağlık kurumları işletmeciliği bitirdim almanyaya gitme şansım varmı genelde lisans mezunu hemşire kriteri arıyorlar cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba Emir Bey,

   Hemşirelik konusunda 2 yıldan fazla tecrübeniz olduğu için denklik alma şansınız bulunuyor. Denkliğin çalışmayı düşündüğünüz eyalette yaptırılması gerekir. Hemşireler için B2 dil düzeyi istenir. Lise diplomalı hemşireler de tecrübe olması durumunda iş bulma şansları var.

   Bilginiz olsun

 153. Merhaba eşim sahil güvenlik personeli ve gemi makine mezunu iş deneyimi var.Ben Türk dili edebiyatı mezunuyum aslında orda pek işe yarayacağını düşünmüyorum ama yinede diplomam var.Almanya’ya taşınmak istiyoruz fakat neler gerekiyor işimin iş alanı mevcut mu orda bunlar hakkında bilgimiz yok eşim iyi derece İngilizce bilir Almanca için de çalışmalara başlayacağız yakın zamanda.Aslında doğruluk payı nedir bilmiyorum ama YDS dil sınavını geçince kendi bölümünden iş imkanı sağlanıyormuş bu konuda bilgi verirseniz sevinirim 🙏🏻

  1. Yeni yasa ile diplomasına uygun iş sözleşmesi edinen, işini yapmak için gerekli dil düzeyine sahip olan herkes (B2 düzeyidir genelde) vize alarak Almanya’da çalışmak için gidebilir. YDS dil sınavının geçerli olduğunu düşünmüyorum. Goethe Enstitüsü ya da Telc sertifikaları geçerlidir konsolosluk nezdinde.

   Bilginiz olsun

 154. merhabalar almanyada temizlik şirketi olan kuzenim bana istek gönderip yanına işçi olarak almak istiyor gerekli evraklar nelerdir almanca şartmıdır

 155. Merhabalar. Bilginize ihtiyaç duyduğum bir sorum olacak sizlere.
  Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümü yüksek lisans diplomasına sahibim.
  Almanya’da gıda ve içecek üzerine büyük bir marketi olan akrabam var.
  Kendisinden iş teklifi almış olsam, bu markette çalışma vizesi alma durumum nedir?
  Almanca dil bilgisine sahip değilim.
  Hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir firmada İnsan Kaynakları bölümünde 6 yıldır çalışıyorum.
  Yaşım 37
  Değerlendirmeye alıp, dönüş yaparsanız çok sevinirim.
  İyi günler.

  1. Merhaba Can Bey,

   İş pozisyonunun diplomanıza uygun olması ve işi yürütecek düzeyde Almanca bilgisine sahip olmanız durumunda gitme şansınız bulunuyor.

   Kolay gelsin

 156. Merhaba Melek Hanım.
  Daha önce de sordum ama sanırım ulaşmadı. Öğrenmek istediğim konu şu:
  Özel üniversiteden mezun.Branş Anestezi teknikeri ve ya Fizyoterapist 2 yıllık. Bu bölümlerin mezunları iş bulabilir mi.Denklik durumu ne .Ayrıca iki vatandaşlığı var.Biri Tc diğeri Bulgaristan.Bunun faydası mı olur zararı mı?

  1. Merhaba Hatice Hanım,

   Bulgar vatandaşı olarak istediğiniz zaman gidip Almanya’ya yerleşme hakkınız bulunuyor. Anestezi teknikerliği konusunda denklik problemli fakat fizyoterapist konusunda en az 2 yıllık deneyiminiz varsa denklik yaptırmak mümkün olabilir. Gideceğiniz-yerleşeceğiniz eyaletteki denklik şartları önemli. B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekmekte.

   Kolay gelsin

 157. Merhaba
  Esim bulgaristan ve Türkiye (çift vatandas) vatandasi ,ben sadece Türk vatandasiyim 7 aylik çocuğumuz var onu ab vatandasi yapmak için gerekli evrakları topluyoruz . O işlem bittikten sonra almanyada yaşamak istiyoruz . Önden esim annesi ve çocuk gidecek almanyada esim için ev ve iş hazir. Bende aile birleşiminden gitmek için ugrasicam lisans isletme fakultesi ve ön lisans pazarlama mezunuyum acaba a1 düzeyinde almanca sertifikası alıp yada almadan gitmemde diplomalarin etkisi olur mu ? Bu konuyla alakalı bilginizi paylaşabilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Yılmaz Bey,
   Eşiniz Ab vatandaşı olduğu için sizden A1 sertifikası istenmez ama yaşam için ve kolay çabuk iş bulma konusunda tabii ki dil bilmenizde büyük yarar var.

   Kolay gelsin

 158. Merhabalar eşim ebelik lisans mezunu 9 yıldır kamuda çalışıyor. Kısmı denklikte 1 yıl telafi yapması gerekti diyelim. Bu dönemde maaş alabiliyor mu. Hemşirelikte yardımcı hemşire olarak işe alındığında ücret alındığını duydum brüt 2000 euro gibi. Bu durum ebelikte de var mı ? Bende eşimin yanına aile birleşiminden ortalama ne kadar sürede gidebilirim? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  1. Merhaba Sezgin Bey,

   Telafi eğitimi esnasında (B2 düzeyinde dil şartı var) hastane ya da klinikte bir pozisyon bulması durumunda maaş alabilir. Bu durum ebelikte de söz konusudur.
   Siz de aile birleşimi yaparak eşinizin yanına gidebilirsiniz. Maaşı tüm masrafları karşılamaya yetmediği durumlarda sizin için bir bloke hesap açılabilir. Aile birleşimi ile gideceğiniz için de gittikten sonra full time çalışma hakkınız bulunuyor.

   kolay gelsin

 159. merhabalar; ben 4 yıllık işletme, 2 yıllık turizm otelcilek,2 yıllık tarım mezunuyum 20 yıldır kamu kurumunda çalışıyorum.almanyada bir şirket yöneticiliği teklifi aldım mavi kart başvurusu yapabilirmiyim.teşekkürler

  1. Kemal Bey merhaba,

   İş sözleşmenizin bir diplomanıza uygun olması gerek. Bu durumda çalışma için Federal İş Ajansı tarafından onay alabilirsiniz.
   Mavi kart ancak yıllık brüt maaşınızın 2021 için 44.304 E üzerinde olması durumunda alacağınız bir oturum statüsüdür.

   Bilginiz osun

 160. Merhabalar ben 2009 yilindan beri turkiyede bir fabrikada metal bolumunde calisiyorum almanyada dogdum ve sonra turkiyeye geldim birden cok kere almanyaya girip cikisim var orada 5 yil okudum bu is alaninda kalfalik ustalik operator belgelerim var abimin almanyada metal uzerine sirketi var beni nasil almanyaya goturebilir

  1. Merhaba Cihat Bey,
   Almancanızın olması ve abinizin size bir iş sözleşmesi sağlayabilmesi çok büyük avantaj.
   Kalfalık alanındaki belgelerinizin denkliğini aldıktan sonra gerekli evrakları hazırlayarak vize alıp gidebiliriz.

   İyi şanslar

 161. Merhaba melek hanım, sorum şu olacaktı bankacılık bölümü mezunuyum.bunun yanında muhasebe ve bilgisayar eğitim sertifikaları mevcut.ayrıca uzun yıllar boyunca perakende sektöründe kasiyerlik ve mağaza yöneticiliği yaptım.simdi almanyada bir yakınımın açmış olduğu restoranın muhasebe ve kasa işlerine bakmak için çalışma vizesine başvurmak istiyorum.sizce bu durum nasıl değerlendirilir?teşekkür ederim.

  1. Ayça Hanım merhaba,

   İşvereniz, Federal İş Ajansı’ndan iş sözleşmeniz için onay alması durumunda diğer vize evraklarıyla beraber vizeye başvurabilirsiniz. Problem olmaması durumunda vize alma şansınız var elbette.

   Kolay gelsin

 162. Merhaba 4 yıldır oto teknisyenliği yapıyorum
  Kaporta bölümünde ustalık belgem var sizce Almanya’ya işçi vizesiyle çıkabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   Meslek lisesi ya da kalfalık belgesi denklik için çok daha uygun. Ustalık belgesinin Almanya’daki ustalık belgesi ile arasında fark çok çıkıyor.
   Öncelikle denklik yapılması gerekir. Asgari düzelte Almanca bilgi ve ve alanınızla ilgili bir ş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor.
   Denklik için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizi yönlendiririz. Hafta içi mesai saatleri arasında 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 163. Merhaba Ben Lisans Psikoloji Yüksek Lisans Klinik alaninda yaptım. Mesleki
  eğitimlerinin tümünü aldım(EMDR -Tetsler-Bdt..)Üniversite bize Europass belgesinde vermişti.
  Amcamlar Almanya’da ve oraya gitmek istiyorum.
  Şuan Türkiye’de özel olarak danışan almaktayım. Dil için özel derse baslayacagim. Planim Almanya’da yaşayan Turkler için terapiler vermek.Sizce denklik konusunda zorluk yaşar mıyım? Dilim B1 düzeyinde olursa uygun olur mu ? Ayrıca bekarım oraya gittikten sonra anne babamı aile birleşimi gibi yanıma alabilir miyim
  Sevgiler

  1. Merhaba esma Hanım,

   Denklik yaptırmanız gerekir. Tüm eğitimleriniz ve tecrübelerin göz önüne alınarak size denklik verilir. Sonuç ile ilgili bir fikir yürütmek mümkün değil. Kısmi sonuç çıkması durumunda telafi eğitimleri almanız gerekir. Eğitimler tamamlandıktan sonra çalışabilirsiniz.
   C2 düzeyinde Almanca bilgisi gerekir.

   Kolay gelsin

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim,peki anne ve babami ise basladiktan sonra yanıma alabilir miyim? Çünkü aile birleşimi sadece çocuklara veriliyor diye biliyorum

    1. Esma Hanım,

     Doğru biliyorsunuz. Ebeveynleriniz schengen vizesi alarak yanınıza 3’er aylık süreler için gelebilir.

     Bilginiz olsun

 164. Merhaba ben 49 yaşındayım sıhhi tesisat ve boru kaynakçısıyım kalfalık ve ustalık belgem var kaynakçı belgemdevar almanyada iş bulma imkanımda var iş bulsam almanyaya gitme şansım varmı

  1. Hakan Bey Merhaba,

   Öncelikle denklik yaptırmak ve asgari düzeyde Almanca bilmek gerek. Bu şartlar sağlandıktan sonra iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 165. Merhabalar Almanyada yaşıyorum pastahane tarzı bir Kafeterya açma aşamasındayım Türkiyede işinde uzman Pastacılık öğretmeni bir arkadaşım var onu nasıl buraya getirebilirm? Hangi yolu izlemem gerekiyor.

  1. Merhaba,

   İşletme olarak bağlı bulunacağız kurumdan ve Federal İş Ajansı içinde Arbeitsgeberservice’den danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 166. Merhaba. Ben 4 yıllık Kimya mezunuyum. Toplamda 9 yıllık İlaç sektöründe Laboratuvar tecrübem, Almanca B1 sertifikam var. Ayrıca eşimde Hemşire NRW eyaleti için tam denkliği B1 sertifikası var B2 sertifikasını almaya çalışıyor.
  1 Eşim B2 sertifikası almadan Hemşire statüsünde çalışabiliyor mu?
  2 Aile olarak bizi yanında götürebiliyor mu?
  3 B2 sertifikasını alır çalışmaya başlarsa bende hem oturum izni hemde çalışma izni alabiliyor muyum?

  1. Gökhan Bey merhaba,

   Eşiniz bir iş sözleşmesi bulması durumunda B2 dil düzeyine ulaşana kadar ücretli çalışabilir, ama yardımcı hemşire statüsünde olur. Bu esnada siz de aile birleşimi yapabilirsiniz. Aile birleşimi ile gittiğinizde oturma ve çalışma izni alırsınız. Kısıtlama olmadan bulduğunuz işlerde tam zamanlı çalışabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 167. Merhaba, öncelikle böyle güzel bilgi paylaşımı yaptığınız icin çok teşekkürler 🙂 eşim düz lise mezunu 20 yıldır ssklı olarak reklam ajanslarinda art director olarak (grafik tasarım bölümü ) çalışıyor. Iyi maaşlı bir iş teklifi alsa mavi karta başvursak olumlu sonuclanir mi tecrübesinden ve maaşından dolayı? Yoksa diplomasi olmadigi icin mavinkartı hiç denemeden direkt normal çalışma vizesine mı başvurmamız daha iyi olur ? Yada diger bir secenek bolumuyle ilgili açıköğretim önlisans okusa diploma almak için, açıköğretim fakültesinin denkliği oluyor mu? Cevap verirseniz cok sevinirim simdiden teşekkürler 🙏🏻

  1. Merhaba,
   Mavi kart bulduğunuz iş sözleşmesinden yıllık brüt kazanacağınız ücrete göre belirlenen ayrıcalıklı oturum statüsüdür. Dolayısıyla önce iş bulması, vizeye başvurması gerekir. Vize çıktığında Almanya’da oturum izni için gittiği yabancılar dairesi yıllık brüt maaşa bakarak karar verecek. Yani başvuru yapabileceğiniz bir yöntem değil. Mavi genellikle üniversite mezunlarına verilen bir statüdür ama istisnalar da mevcut.
   İşveren, eşinizi tecrübeden dolayı almak isterse bunun için eşinizin evrakları ile Federal İş Ajansı’na başvurarak onun için bir onay alması durumunda vize çıkabilir.

   Bilginiz olsun

 168. Melek hanım merhaba

  Dokuz eylül üni. Pazarlama önlisans mezunuyum
  26 Yaşındayım
  3 yıl perakende mağazacılık işi ve 1 yıl satış pazarlama işi yaptım
  Almancam yok yeni öğrenmeye başlayacağım
  Almanya’da çalışabilme ihtimalim nedir? veya çalışabilmem için ne yapmam gerekir

  Teşekkür ederim

  1. Onur Bey merhaba,

   Öncelikle işinizi yapmak için gereken dil düzeyine ulaşmak gerek. Bu en az B1 tercihen B2 düzeyidir. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var.

   Kolay gelsin

 169. Mrb melek hanim engin bilgilerinizden dolayı minnettarım size.. Sorum şu şekilde işletme (lisans) bölümü mezunuyum oncesinde pazarlama (önlisans) mezunuydum farkli olarak inşaat teknolojisi teknikerligi (önlisans) mezunuyum ve şuan da esnaf olarak iş yeri işletiyorum. Daha önceden de şirket muhasebeciligi yaptim. Eşimde hem edebiyat hem çocuk gelisimi ( lisans ) bölumlerinden mezun ben veya eşim b1 almanca var sayarak .Bu diplomalarin hangisi ile almanyaya yerlesebilir çalışabilirim.

  1. Alican Bey merhaba,

   Çok teşekkür ederim.

   Her bir bölüm için ayrıntılı yazmam gerek. Ayrıca sizi sağlıklı yönlendirebilmem için bazı verilere ihtiyacım olacak. Beni arayabilirseniz size bunları telefonda anlatmak zaman açısından benim için iyi olacak.
   Hafta içi mesai saatleri içinde 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   Kolay gelsin

 170. Merhaba
  Ben sosyoloji lisans mezunuyum ve özelde felsefe öğretmenliği yapıyorum. Çocuk gelişimi açıköğretim önlisans diplomam ve bu alanda 2 yıl deneyimim var. Aynı zamanda da yine açıktan önlisans sosyal hizmet okuyorum. Eşimin bilgisayar programcılığı lise diploması ve işyeri açma belgesi var ancak deneyimi yok bu alanda. Acaba bu şartlarda Almanya’ya yerleşme durumumuz mümkün müdür ve bu diplomalardan hangisinde iş potansiyeli daha yüksektir?

  1. Esra Hanım Merhaba,

   Çok diplomadan ziyade bir alanda uzmanlaşma ve iş tecrübesi önemli. O nedene iş tecrübenizin çok olduğu çocuk gelişimi alanını deneyebilirsiniz. Bunun için denklik zorunlu, B2 düzeyinde de Almanca bilgisine ihtiyaç olur. Denklik sonucu telafi eğitimi çıkabilir büyük bir ihtimalle. Bu eğitimi bitirdikten sonra ya da bu eğitim için bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız var. Eşiniz de aile birleşimi vizesi ile yanınıza göç gelebilir.

   Kolay gelsin

 171. Merhaba,

  2 yıllık muhasebe meslek yüksekokulunu bitirildikten sonra aöf işletme lisans diplomamı aldım. Ardından 8 yıldır 2 farklı firma olmak üzere sanayi 500de yer alan 2 ihracat firmasında muhasebecilik yaptım, yapmaktayım.1 yıl öncede mali müşavirlik ruhsatımı aldım. Almanya doğumluyum fakat ben 7 yaşındayken kesin dönüşle türkiyeye geldim ve ama ablam orda yaşıyor. Almancayı haliyle unuttum ama kursa yazılmayı düşüyorum. Almanyada çalışabilme fırsatım var mıdır?

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Almanca öğrenmeniz durumunda diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi alarak vizeye başvurabilirsiniz. Mevzuat farklı olduğu için muhasebe konusunda iş bulma şansınız olur. Vize çıktığında da Almanya’da oturum ve çalışma izni alırsınız.

   Kolay gelsin

 172. Merhaba,

  2 yıllık muhasebe meslek yüksekokulunu bitirildikten sonra aöf işletme lisans diplomamı aldım. Ardından 8 yıldır 2 farklı firma olmak üzere sanayi 500de yer alan 2 ihracat firmasında muhasebecilik yaptım, yapmaktayım.1 yıl öncede mali müşavirlik ruhsatımı aldım. Almanya doğumluyum fakat ben 7 yaşındayken kesin dönüşle türkiyeye geldim ve ama ablam orda kaldı , yaşıyor. Almancayı haliyle unuttum ama kursa yazılmayı düşüyorum. Almanyada çalışabilme fırsatım var mıdır?

 173. Merhabalar,

  Uzun dönem stajlar haricinde iş deneyimim yok İTU’ den yeni mezunum. Mühendislik alanında Almanya’da bir firmadan kabul aldım ama başvuru evraklarında tecrübe kanıt belgelerini gördüm( SGK dökümü gibi). Şimdi bu vizenin çıkmama olasılığı nedir ? Fikrinizi çok merak ediyorum.

  1. Açıköğretim lise mezunuyum 6 yıldır eczacı teknisyenligi yapıyorum saglıkcı gözüküyorum sigortam var Almanya’ya çalışmaya gitmek istiyorum dil bilmiyorum

   1. Nisa hanım Merhaba,

    Bu konuda bir eğitiminiz yoksa sadece mesleki deneyim nedeniyle iş sözleşmeniz olsa bile vize alma şansınız yok. O nedenle Almanca öğrenip meslek eğitimi için gidebilirsiniz.

    kolay gelsin

 174. Merhaba. Benim mezun olduğum meslek anabin de tanımlı değil. Türkiyede ilk defa mezun verdi bu meslek ancak almanyada da avrupa ve amerikada da var bu meslek. Ancak mavi diplomam var. Almanca a2 seviyesindeyim. Dilimi geliştirdiğim takdirde vize ve denklik alabilir miyim?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Mesleğinizi yazmadığınız için bir yorum yapamıyorum. Hafta içi mesai saatleri arasında 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirseniz yardımcı olurum.

   Kolay gelsin

 175. Merhabalar ben bilgisayar programcılığı bitirmiş birisiyim. Bu sene bitirdim. Çukurova üniversitesi meslek yüksekokulunda bitirdim denkleştirmede de çıkıyor karşımıza. Şimdi diplomaya denk gelen iş bulundu yani iş konusunda bir problem yok böyle bir durumda nelere ihtiyacım var ne yapmam gerek.

  1. Merhaba Eren Bey,

   Öncelikle Almanya’da çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka Almanca öğrenmeye başlamalısınız ve ön lisans mezunu olduğunuz için de denklik yaptırmanız gerekir. Anabin’de çıkan H+ Almanya’nın sizin okulunuzu tanıdığına işarettir ve denklik değildir. Denklik için ayrıca Almanya’da denklik yapacak kuruma evrak göndermek gerekecek.
   Sonrasında diplomaya denk gelen bir iş sözleşmesi aldığınızda vizeye başvurabilirsiniz. Vize için gerekli evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/2307308

   Kolay gelsin

 176. Merhaba Almanya’da inşaat firmasına çalışmaya gidicem inşaat boyacısı olarak MYK belgem var MYK nin dediğine göre Avrupa birliğinde ki bütün ülkelerde geçerliliği var dediler yinede denklik almamız gerekiyormu ? Ayrıca inşaat işcilerinde Almanca şartı varmı firma almanca veya ingilizce şartımız yoktur diye mektup gonderdi

  1. Merhaba Erdi Bey,

   Bu gibi mesleklerde denklik yapılabilecek kalfalık benzeri bir belgenizin olması gerekiyor. MYK belgesi ne yazık ki denklik için yeterli değil.
   Çalışacağınız firma Türk şirketi de olsa asgari düzeyde Almanca bilmeniz beklenir.
   İnşaat firmasının eğitim verme yetkisi varsa B2 düzeyinde Almanca öğrenip gitmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 177. melek hanım merhabalar ben afyon kocatepe universtesi turizm otelcilik lisans mezunuyum almanyada garsonluk yapmak istiyorum sınıf arkadaşım suan da almanyada çalışıyor ve bana senın için iş bulabılecegımı soyluyor fakat benım goethe nın hangı sevıye kurundan başarılı olmam gerekıyor ve neler yapmam gerekıyor cevaplarınız için çok teşekkür ederim iyi günler diliyorum

  1. Merhaba Said Bey,

   Özellikle direk müşteri odaklı çalışılan işlerde en az B2 düzeyinde Almanca bilmekte yarar var. Fakat Türk işletmelerde daha düşük düzeylerde Almanca bilgisi ile de gidilebilir. (En az A2 tercihen B1) Bu durumda vize evrakları arasına Almanya’da bir kursu kaydı eklemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 178. Ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 20 yıllık iş tecrübesi var eşim de kuaför ustalık belgesi var Almancamız yok iş için makul başvuru nasıl yapabiliriz teşekkürler

 179. merhabalar eşim 7 yıllık halı koltuk yıkama işyeri var ama yaptığı işle alakalı meslek belgesi yok sadece resmi işyeri evrakları [vergi levhası işyeri kayıtları falan ] var onlarla almanyada işyeri açma şansı varmı acaba orda akrabalarımız var koltuk yıkama işi yapmak istiyor nasıl bir yol izlemesi lazım acaba
  bilgi için teşekkürler şimdiden kolay gelsin

 180. Merhaba, şuan önlisans Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümünü okumaktayım. Bu mesleğin Almanya’da karşılığı var mıdır? Yani bu meslek ile ve yeterli seviyede Almanca öğrenerek Almanya’ya gitmem mümkün müdür?

  1. Merhaba,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenip yeni bir meslek eğitimi almanızı öneririm.

   Bilginiz osun

 181. Merhabalar,
  Ben 32 yasındayım evli ve 4 yaşında kızım var. Ege üniversitesi seyahat işletmeciliği lisans mezunu lisede seyahat acenteliği mezunuyum. Zincir otellerde minimum 3 senelik tecrübem var. Yaklaşık 7 senedir de Türkiye de lider hava yolu firmasında kabin memuru olarak görev yaptıktan sonra yine aynı firmanın genel müdürlüğünde memur statüsünde çalışıyorum. İyi derecede İngilizce var şuan a2 seviye Almancam var ancak goethe ins. Kursuna kayıt olmayı planlıyorum ilerletmek için. Buarada İsviçre doğumluyum ancak maalesef vatandaşlığım yok. Ablam frankfurtta yaşadığı için onun yanına gitmek istiyorum. Eşimde biyoloji lisans ve bilgisayar programcılığı mezunu ancak o da kabin memuru. Benim için Almanya da çalışma vizesi alma ihtimali var mıdır? Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

  1. Eda Hanım,

   Diplomalarınıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz, işi yapacak düzeyde Amanca bilmeniz durumunda vize alıp gitme durumunuz olabilir. Eşlerden biri çalışma vizesi alıp gittiğinde diğer eş ve çocuk aile birleşimi vizesi alabilir.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir