Çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek -Mavi kart

Posted by

Yeni Kalifiye Göç Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz)

Almanya Federal İstihdam Dairesi’nin verilerine göre 2025 yılına kadar kalifiye iş gücü açığının altı milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Federal Hükümet bu nedenle, giderek artan kalifiye eleman açığını, 01.03.2020 tarihinde yürürlüğe koyduğu “Yeni Yabancı Kalifiye Göç Yasası” çerçevesinde hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı hedefliyor.

Yeni yasada var olan bazı tanımlamalar ve yenilikler:

 • Kalifiye Kavramı: Almanya’da geçerliliği olan bir meslek dalında (meslek lisesi-yüksek öğrenim mezunları) teorik ve pratik eğitime ve yeterli iş deneyimine sahip olan iş gücünü tanımlar.
 • Öncelik sırasının kaldırılması: İş Ajansının işe yerleştirme konusunda esas aldığı önemli kriterlerden biri olan “Öncelik sırası” (1.Alman Vatandaşı 2.EU-Vatandaşları, 3.Göçmenler), yabancı kalifiye elemanlar için askıya alınmıştır.
 • “Positivliste”nin kaldırılması: Eski uygulamada, meslek lisesi mezunları sadece bir ihtiyaç listesi üzerinden sunulan dar kapsamlı iş ilanlarına başvuruda bulunabiliyorlardı. Yeni uygulamaya göre, Almanya çapında, kendilerine uygun her iş ilanına talip olabilecekler.
 • Mesleki deneyimli IT: Bu alanda en az 3 yıl deneyim olması ve aylık en az 4.260 € brüt maaşlı bir iş bulması durumunda diploma aranmayacaktır. Kurumsal iletişim dilinin İngilizce olması halinde Almanca istenmeyecek.
 • Denklik ve göç süreçlerin hızlandırılması: Bürokrasi yönetiminde yapılan değişiklikle, göçmen kalifiye elemanın bu süreçleri hızlı bir sürede bitirip iş hayatına girmesi hedefleniyor.
 • ş Arama Vizesi: Önceki uygulamada sadece yüksek öğrenim mezunlarına tanınan bu hak artık meslek lisesi mezunlarına da tanınıyor. B1 düzeyinde Almanca ve Almanya’da bulunduğu süreyi finanse edebilenler 6 aylık iş arama vizesine başvurabilirler. Almanya’ya gittikten sonra, hedeflenen işin dışında başka bir işte çalışamaz, fakat dil kursuna gidebilirler. Diplomasına uygun bir iş bulması durumunda, oturma izni alıp orada çalışmaya ve yaşamaya devam edebilirler.
 • Mesleki eğitim yeri arama vizesi: Almanya’da mesleki eğitim yeri aramak, görüşmeler yapmak üzere vize alıp gidilebilir. Bunun için en az B2 düzeyinde Almanca dil bilme, bulunduğu süreyi finanse etme zorunluluğu var. Duruma göre bu süre 6-9 ay olabilir.
 • Kısmi denklik: Denklik kurumu kısmi denklik kararı vermişse, tam denklik alabilmek için öngörülen telafi eğitimlerine katılmak üzere § 16-d kapsamında vize alınıp Almanya’ya gidilebilir. Vize için gerekli dil düzeyi en az A2’dir. Ancak eğitime başlanıldığında dil seviyesinin B2 olması zorunludur. Eğitim 18-24 ay sürebilir.
 • Bazı durumlarda İş Ajansının onayı gerekebilir: Eğitim içeriğinden bağımsız bir işte haftada 10 saat çalışma olanağı var. İş, hedeflenen eğitime uygunsa daha fazla saat çalışılabilir. Eğitim bittikten sonra 12 aya kadar iş arama amacıyla oturma izni uzatılabilir.

Mavi Kart/Blaue Karte EU

Türkiye gibi, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları iş bulduğu takdirde Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için vize alabilir. Bakınız: Yeni Kalifiye Göç Yasası

Bu kişiler, maaş durumuna göre çalışma ve oturma izni sağlayan özellikli “Mavi Kart” statüsüne başvuruda bulunabiliyor. Yalnız Almanya’da bulunan işin yıllık getirisi 2021 yılı için asgari brüt 56.800 € olması gerekiyor. Ancak doktor olarak veya fen bilimleri ( matematik-mühendislik) ve bilişim alanında çalışacak kişilerin yıllık kazançları daha düşük olsa da, mavi kart statüsünde gitmelerine izin veriliyor. Bu kişilerin yıllık asgari kazancının ise brüt 44.304 € olması yeterli. (Bu miktarlar her yıl değişmektedir.) Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek mutlaka mavi kart statüsünde olmak zorunda değildir. Mavi kart alt sınırının altında bir maaşla da gidilebilir.

Mavi kart avantajları:

 • 33 ay sonra süresiz yerleşme izni verilir.
 • Eşlerden dil sertifikası istenmez.
 • 18 ay sonra başka bir AB ülkesinde çalışma olanağı var.

İhtiyaç Duyulan Meslekler

Bilişim sektörü, mühendislik, teknik alanlar, sağlık alanı, üst düzey yöneticiler vb alanlarda kalifiye eleman açığı var. Ancak yürürlüğe giren “Yeni Kalifiye Göç Yasası” kapsamında diğer meslek sahibi kişilere de Almanya’da çalışma şansı veriliyor. Buradaki önemli ölçüt, kişinin denklik yaptırabileceği bir diplomasının olmasıdır. Meslek lisesi mezunları, önlisans, meslek yüksek okulları mezunları bu kapsamda şartları yerine getirmek şartıyla çalışma amacıyla Almanya’ya gidebilirler. Yeni yasayla herhangi bir alanda mesleki bir diploması olmayan kişilerin Almanya’ya çalışma amacıyla gitmesi mümkün değil.

*45 yaş üstü çalışacaklar için yıllık en az (2021 yılı için)  46.860 € brüt maaş (aylık 3.905 €); eğer yıllık brüt maaşınız 45.540 € altında kalırsa ilave emeklilik primi yatırmak ya da başka gelirler ibraz etmek gerekir.

Aranan Şartlar

Hangi meslekten olursa olsun, Almanya’da çalışmak isteyen bir Türk vatandaşının ülkeye gelmeden önce şu işlemleri yapması gerekiyor:

 • Kıyaslanabilir bir diplomasının olması ya da diploma denkliği, www.anabin.kmk.org
 • Almanya’da iş bulması (sözleşme yapması, maaş bilgisi ve görev tanımının belirtilmesi gerekir.)
 • Vize için gerekli standart evraklar için: www.ankara.diplo.de-Blaue Karte
 • Almanca dil bilgisi: Akademik meslekler ve sağlık meslekler için genel olarak B2 gerekir. Doktorlar için C1 beklenir. Bilişim teknolojisi uzmanlarından iyi derece İngilizce bilmeleri durumunda Almanca dil bilgisi istenmeyebilir. Diğer meslekler için genel olarak en az B1 düzeyinde Almanca bilmek şart.
 • Yeni yasa çerçevesinde Federal İş Ajansı’nın öncelik sırası kalktı ancak hem kalifikasyon-diploma ile uyumuna hem de kalifikasyon-ücret uyumuna bakılıyor ve bu bağlamda bir onay veriliyor
 • Bazı meslekler için meslek icra izni alınması gerekmektedir. (Doktorlar için: Berufserlaubnis)

Almanya’ya Gelince Ne Yapmak Gerekiyor?

Yapılan incelemelerin ardından eğer gereken şartlar sağlanıyorsa Almanya Büyükelçiliği ya da Almanya Başkonsolosluğu’ndan vize alınabiliyor. 6 ay geçerli olan bu vizeyi, Almanya’ya gittikten sonra en kısa sürede “oturma iznine” çevirmek için Yabancılar Dairesi’ne başvurmak gerekiyor. Yabancılar Dairesi, oturulan evi, iş sözleşmesi çerçevesinde yeterli ücret ödenip ödenmediğini, bu paranın geçinmek ve eğer varsa diğer aile bireylerini geçindirmek için yetip yetmediğini inceliyor. Bu incelemelerin ardından da iş sözleşmesinin süresine göre oturma izni veriliyor. Mavi kart da yine bu dairenin incelemesi sonucunda veriliyor. Eğer iş sözleşmeniz süresiz ise ilk etapta oturma izni en fazla dört yıllığına veriliyor. Ayrıca çalışma izni almak gerekmiyor. Oturma izninin üzerinde çalışabileceğine dair damga bulunuyor. Ancak bu oturma ve çalışma izni, belirli bir meslek, işveren veya kent ile sınırlı olabiliyor. İş sözleşmeniz daha kısa süreli ise, oturma izniniz iş sözleşmeniz+3 ay olarak düzenlenir. İlk 2 yıl içindeki iş değişiklikleri mutlaka yabancılar dairesine bildirilmelidir.

Eşlerin Durumu

Almanya’ya çalışmak için gelenler yanlarında eşlerini ve çocuklarını da getirebiliyor. Ancak çalışanın statüsüne ve aldığı yıllık brüt maaşa göre, eşlerin ve 16 yaşına kadar olan çocukların koşulları farklılık göstermektedir. Almanya’da çalışan nitelikli elemanlar, yöneticiler ve bilim insanlarının eşlerine oturma izniyle birlikte çalışma izni de veriliyor. Çalışma statüsü mavi kart kapsamında olanların eşlerinden Almanca dil şartı beklenmiyor.

Daha fazla bilgi için:

www.ankara.diplo.de

www.arbeitsagentur.de

www.make-it-in-germany.com

www.fachkräfte-offensive.de

Yeni Kalifiye Göç Yasası için: www.b

107 comments

 1. Merhabalar,
  Türkiye’de yaşıyorum ve yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak istiyorum.
  Üniversite diplomasına sahibim ve anabin h+ kategorisini karşılamakta, ayrıca 5 yıllık satış temsilciliği iş tecrübem var. A2 Almanca dil seviyesine sahibim, bloke para konusunda problem yok.
  Mannheim’da gıda üzerine işyeri olan bir akrabam var ondan da iş sözleşmesi alabilme ihtimalim var.
  1- Akrabamdan henüz buradayken iş teklifi alırsam nasıl bir yol izlemem gerek, beni hangi vasıfla çalışan olarak alması uygun olacaktır, bu konuda yasal bir engel var mı? ya da iş arayan vizesi ile gidip orada mı sözleşme yapmalıyım.
  2- İş arayan olarak a2 dil seviyesi ile vize alabilme ihtimalim nedir? Almanya’da iş ararken aynı zamanda dilimi geliştirmem söz konusu mudur?
  3-İş arayan vizesi ile gittiğimde hangi işleri yapamayacağım konusunda net bir bilgi göremedim, bu konuda spesifik bir bilgilendirme var mıdır?

  Sorularımı cevaplayabilirseniz çok müteşekkir olurum.
  iyi çalışmalar.

  1. Uğur bey merhaba,

   Sorularınıza çok ve detaylı cevap vermek gerek. Yazarak çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

   Beni arayabilir misiniz lütfen?

   Benim de size birkaç sorum olacak ancak ondan sonra size sağlıklı bilgi verebilirim.
   Bu numaradan bana ulaşabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Görüşmek üzere

 2. Merhabalar,
  Türkiye’de yaşıyorum ve yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak istiyorum.
  Ben endüstri meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum şuan elektronik teknisyeni olarak çalışmaktayım (2000 den beri sigortalı olarak)
  B2 ingilizcem var nasıl bir yol izlemeliyim .

  1. Merhaba Engin bey,

   Meslek lisesi diplomanız Almanya’da geçerli, ancak lise olduğu için kesinlikle denkliğinin yapılması gerekiyor. Önce denklik işlemlerini yapmanızı ve hemen Almanca öğrenmeye başlamanızı tavsiye ediyorum.
   İngilizce bilmeniz avantaj fakat tek başına Almanya’da çalışma izni almak ya da iş bulmak için yeterli değil. Elinizde denklik sonucu alduğunda, yeterli derecede Almanca (B1 teknik alanlar için ilk etapta yeterli olabilir) ve diplomanıza uygun bir ş sözleşmesi+Arbeitsagentur’dan onay olması durumunda çalışma vizesi alıp Almanya’ya çalışmak için gidebilirsiniz.
   Ayrıntılı bilgi ve denklik işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0 5493002407

   Sağlıklı günler dileklerimle

 3. Merhaba,
  Makine mühendisliğinden 6 sene önce mezun oldum ama hiç çalışmadım. Ingilizcem ileri seviyede ama Almancam yok. Yaşım 30’un üzerinde. Almanya’da mühendislik masterı yapıp işe girme şansım nedir sizce? Veya Almanya’da Almanca dil eğitimi alıp direkt iş bulmam mümkün mü?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Erdem bey,

   Mesleğinizde deneyim beklenir, ayrıca İngilizce ile sadece uluslararası firmalarda iş bulabilirsiniz ki bu makine mühendisliği için epey zor görünüyor. O nedenle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca istenir sizden. İş bulma şansınızı artırırsınız böylece. Master yaparken bir yandan da deneyim ya da part time çalışarak iş piyasasına giriş yapma olanağınız var. Düşük bir olasılık olmakla birlikte deneyiminiz olmadan sizi işe alacak bir işveren bulur ve iş sözleşmesi alabilirseniz de vize alma şansınız olabilir.

   Almancanızı ilerlettikten sonra her iki yolu da deneyebilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 4. Merhabalar, Uludağ Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Alanında yaptığım gönüllü staj dışında maalesef bir iş tecrübem yok. A1 Almanca B1 İngilizce dil seviyelerine sahibim.
  *Alanımda iş bulabilme şansım nedir?
  *İş arama sürecinde başka meslek dallarına başvuru yapamaz mıyım?( Vasıfsız eleman, mağaza satış görevlisi vs.)

  1. Selen hanım merhaba,

   Ne yazık ki Almanya’da da özellikle sosyal alanlar iş bulma konusunda sıkıntılı, Almanya dışından bu alanlarda iş arayanlar için işler daha da zor.
   Sosyal alanlarda en az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz istenir. Tabii tecrübe de aranır.
   Bizimle iletişime geçin, sizi Almanya’da Federal İş Ajansı bünyesinde hizmet veren denklik danışmanlık kurumuna yönlendirelim. Burada çalışan danışmanlar iş olanakları konusunda da sizlere bilgi vereceklerdir.

   Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek isteyenler ancak diplomalarına uygun bir iş bulmaları durumunda vize alıp gidebilirler. Bu nedenle de sizin bahsettiğiniz vasıfsız alanlarda iş sözleşmesi edinseniz de ne yazık ki vize alma şansınız yok.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 5. Mrh
  Emdüstri meslek lisesi metal işleri mezunuyum 2006 yılından itibaren dunyanın birçok projesinde kaynakçılık yaptım son 8 yıldırda tekfen holdıngte kaynak spervızorluğu yapmaktayım

  1. Mustafa bey merhaba,

   Sorunuzu yazmamışsınız, eğer Almanya’da çalışma niyetiniz varsa lütfen telefonla arayın. Durumunuza uygun yapılması gerekenler hakkında size bilgi vereyim.

   0 549 330 24 07

   Kolay gelsin.

  1. Merhaba,
   Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için geçerli en az 2 yıllık bir diplomanızın olması, özellikle aşçılık alanında beş yıldızlı otellerde deneyiminiz olması ve dünya mutfağını iyi bilmeniz, bazı mutfaklarda uzmanlaşmış olmanız gerekir. Ayrıca en az B1 tercihen B2 düzeyinde de Almanca bilmeniz ve iş yasasına uygun bir iş sözleşmeniz olması durumunda çalışmanız mümkün.

   Kolay gelsin

 6. Mehaba Melek Hanım soruları cevaplayıp bizlere yardım ettiğiniz için size ne kadar teşekkür etsek inanın azdır. Benim de bir sorum var size yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben polonyadaki bir şirkette 1 yıllık çalışma vizesi aldım. Ama şuanda polonyada değilim Almanya’dayım. Buradaki yani Almanya’daki tanıdıklarım bana iş verecekler. Ben Polonya oturumumu iptal edip Almanya’da oturum almak istiyorum. Fakat bunun nasıl olacağını bilmiyorum. Şuan burdaki çalışacağım iş yerinin sahibi bana burada oturum alabilir mi? Yoksa burada yani Almanya’da oturum almam mümkün degilmi . Polonya’ya geri dönmek istemiyorum. Lütfen bana bu koni hakkında yardımcı olup bilgilendirebilirmisiniz. Polonya oturum iznini nasıl Almanya oturum iznine çeviririm. Yada Polonya çalışma vizesini nasıl Almanya çalışma vizesine ceviririm. Benim gibi bu şekilde sıkıntısı olan eminim birçok insan vardır. Bizlere yol gösterirseniz çok seviniriz. Şimdiden tekrardan çok teşekkür ederim.

  1. Mikail bey merhaba,

   Araştırmalarımız ancak sonuçlandı, size doğru ve güncel bilgiler vermek istediğimiz için bu kadar beklettik sizi.

   Polonya’da sadece 1 yıllık oturma ve çalışma izniniz var. Bunu ne yazık ki Almanya’ya aktaramıyorsunuz. Aktarma şansınız ancak 5 yıldan sonra Polonya’da “Daueraufenthalt – EU” yani kalıcı AB oturum vizesi almanız durumunda Avrupa Birliği ülkeleri içinde istediğiniz ülkede kalma ve çalışma şansı yakalarsınız.
   Siz Almanya’da çalışmak isterseniz ancak Türkiye’den çalışma vizesine başvurmanız gerekecek. Bunun için de kalifikasyonunuza uygun bir iş sözleşmesi olması; bu iş sözleşmesinin de Federal Ajansı tarafından onaylanmış olması gerekmekte ve tabii ki diğer vize evrakları

   Kolay gelsin

 7. Merhabalr hasta yaşlı bakim bölümü mezunuyum şimdi Aile calisma ve sosyal hizmetlerde yaşlı bakim hemşiresi kadrolu olarak çalışyorum.yabanci dilim yok gitme şansım nedir

  1. Sevda hanım merhaba,

   Hasta yaşlı bakım mesleği de diğer sağlık meslekleri gibi denklik gerektirir yani denklik yaptırmak zorunlu. Denklik sonucunda, tam denklik almanız durumunda B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgeleyen sertifika ve Almanya’dan bir iş sözleşmesi olması durumunda çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz. Kısmi denklik sonucu çıkması durumunda eksik olan o kısmı telafi etmek amacıyla Almanya’ya gidebilirsiniz. Telafi eğitimi bittikten sonra da çalışabilirsiniz. Bu durumda da buradan giderken en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz beklenir.

   Daha ayrıntılı bilgi için arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 8. Merhaba 4 yıllık muhasebe öğretmenliği diplomam ve 2 yıllık elektronik diplomam var.6 yıldır bir avm de insan kaynakları personeli olarak görev yapmaktayım.mavi kart ile gitme sansımız nedir acaba.meslek ne olursa olsun kabul ediyoruz.

  1. Tuğba hanım merhaba,
   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş bulma durumunda çalışma amacıyla gidebilirsiniz. Mavi kart, yıllık alacağınız brüt maaş üzerinden size verilecek bir oturum statüsüdür. Bunun için bulduğunuz işten yıllık brüt bazda en az 43.056 Euro almanız gerekiyor. (2021 ocak ayında bu miktar değişecek)

   Kolay gelsin

   1. bir sorumuz daha olacak sizin tarafınızdan iş bulma imkanı varmıdır hizmetinizin bedelini vermek sartıyla

    1. Tuğba hanım,

     Bu süreçte ihtiyacınız olan tüm bilgileri veriyoruz, gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. Ancak biz aracı bir kurum değiliz, sosyal bir kurumuz, maddi bir çıkar amacımız yok ve dolayısıyla sizin için iş bulma olanağımız yok. Almanya’da çalışmaya karar verenlere bilgi veriyoruz sadece.

     Kolay gelsin

 9. Merhaba,
  12 yıllık İngilizce Okutmanıyım / Öğretim Görevlisiyim bir devlet üniversitesinde. A2 seviyesinde Almanca’ya sahibim. Almanya’daki dil kurslarında ya da okullarda çalışabilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekir. Teşekkürler.

  1. Gamze hanım merhaba,

   Almanya’da öğretmenlik düzenlemeye tabii meslekler kategorisinde yani denklik zorunlu. Ayrıca çoğu zaman Türkiye’de bitirdiğiniz bir bölüm yetmeyebilir, dolayısıyla orada 2. bir bölüm bitirmek gerekebilir. Ayrıca İngilizce öğretmeni olarak çalışmak isteseniz de öğretmen olarak C2 düzeyinde Almanca bilmeniz istenir.

   Ayrıntılı bilgi ve denklik yönlendirmesi için arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 10. Merhaba 4 yıldır büyük bir markette kasiyer olarak calısmaktayım kasiyerlik sertifikamda bulunmaktadır.
  Almanyada calısmak istiyorum sizce sansım varmıdır.

  1. Alvina hanım merhaba,

   Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilmek için ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda vize alabilirsiniz. Ne yazık ki sertifikaların denkliği yapılamadığı için gitme şansınız yok gibi. (Federal İş Ajansından onay alabilmeniz için diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi şartı söz konusu)

   Kolay gelsin

 11. Merhaba,
  Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 3 yıldır proje yöneticiliği ve dizayn mühendisi olarak çalışıyorum. Şu anda dünyanın en büyük 10 firmasından birisi olan Almanya’da da fabrikaları olan bir şirketin Türkiye ofisinde çalışıyorum. Eşim iş güvenliği uzmanı(dil bilmiyor). Benim ise TOEFL’dan 89 ouanım ve başlangıç seviyesinde Almancam var. Üniversitem H+ derecesine sahip değil. İş bulma durumunda zaten çalışma izni alıp gidebilirim ancak çoğu firma iş başvurumu çalışma iznim olmadığı gerekçesiyle reddediyor. Burada bir kısır döngü oluşuyor. İş bulmadan mavi kart alıp işlere başvuru yapamaz mıyım?

  1. Merhaba Bulut bey,

   Öncelikle size yazmadan önce anabin.kmk.org sitesinden baktım, Sakarya Üniversitesi H+, yani Almanya sizin üniversitenizi tanıyor. Üniversitenizden henüz Almanya’da denklik yaptıran olmadığı için sizin belki eşdeğerlilik tespiti yaptırmanız gerekecektir. Bizi ararsanız yönlendirmeyi memnuniyetle yaparız.
   İş bulmadan vize alıp gitmeniz mümkün değil ne yazık ki.

   Bahsettiğiniz mavi kart, iş sözleşmenizdeki brüt yıllık kazancınız üzerinden alacağınız ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. Yani tek başına mavi karta başvurmak söz konusu değil.
   Eğer bahsettiğiniz iş arama vizesi ise onun kriterleri daha farklı ve en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz ve daha önce Almanya’daki işverenlerle iletişim kurmuş, hatta iş görüşme isteği ya da teklifleri almış olmanız gerekir ki bunları vize başvurusu esnasında ibraz edebilesiniz.
   Ayrıca pandemi ve yıl sonu nedeniyle bu aralar iş bulmak zor olabilir.

   Kolay gelsin

 12. Merhabalar
  Bir sorum olacakti eşim önlisans bilgisayar bölümü mezunu 6 yıllık İT alaninda deneyimi var. İngilizcesi profesyonel seviyede iş sözleşmesi olduğunda blue card a başvurabilir mi acaba işiyle alakalı elinde birkaç sertifika da mevcut.
  Bildiğim kadarıyla önlisans kar blue card a basvuramiyordu bu konuda bilgilendirebilir misiniz acaba ?
  Teşekkür ederim

  1. Alya hanım merhaba,

   Mavi kart, yıllık alacağı brüt maaş üzerinden verilen bir oturum statüsüdür. İstisnalar mevcut, bu nedenle (2020 için) 43.056 Euro ve üzeri brüt maaş alan ön lisans mezunu kalifiye elemanlara da bu hak tanınıyor. 2021 için bu meblağ artırılacaktır.

   kolay gelsin

   1. Merhaba
    Berlin de 1 ay önce nitelikli meslek(endüstri mühendisi ve finans masterim var) elemanı olarak işe başladım,bu hafta içinde de mavi kart başvuru randevum var.Süresiz kontrat yapıldı,ilk 6 ay deneme
    Süresi var(probation period)
    Başka bir işe en erken ne zaman başvurabilirim?
    Mavi kartım ilk işyeri aracılığı ile çıktığı için iş değişikliğinde kart açısından bir sorun olur mu?
    Teşekkürler

    1. Merhaba Nadide Hanım,
     2 yıl içindeki iş değişikliklerini yabancılar dairesine bildirmek durumundasınız. Yeni işinizde de alacağınız brüt maaş mavi kart almak için yeterli ise mavi kart yeni iş yeri için de geçerli olur.

     Kolay gelsin

 13. Öncelikle merhabalar ben bu sene lise den inşaat teknolojisi bölümünden mezun olucam. Mezun olduğum gibi Almanya da çalışmak istiyorum. Bunun için neler gerekli bilgi verir misiniz rica etsem yani hangi dil seviyesi gerekli veya neler gerekli gitmem için gitmem de bir sorun çıkar mı şimdiden teşekkür ederim

 14. Merhabalar ben gerontoloji bölümü mezunuyum ama bölümümle ilgili denklik zorunlu mu değil mi hiçbir bilgiye ulaşamadım. Almanya’da denklik danışmanlık merkezlerine attığım maillere gelen cevaplar farklı oldu kimi yaşlı bakıcı olarak denklige başvurabilirsiniz dedi kimi de sizin mesleğiniz düzenlenmemiş meslek, iş bulup çalışabilirsiniz ancak sertifika (zeugnisbewertung) almanız işverenlerin anlaması acisindan iyi olur dedi. İş deneyimim maalesef yok, su anda A2 seviyesindeyim geliştirmeye calisiyorum.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Tesekkurler

  1. Merhaba Meryem hanım,

   Sizin sorunuzu araştırdığım için geç cevaplıyorum.
   Gerontolog olarak yönetici konumunda çalışmak isterseniz denklik zorunlu değil. Ama burada iş bulma problemi söz konusu. Daha çok o kurumda çalışmış olanlardan seçiliyor yöneticiler.
   Ama hasta yaşlı bakım uzmanı olarak çalışmanız durumunda denklik ve B2 düzeyinde Almanca zorunlu. Denklik sonucunda ek eğitimler alıp almayacağınız tarafınıza bildirilecektir. Ona göre de bu eksikleri Almanya’da tamamlama şansınız bulunuyor.

   Sorularınız olması durumunda 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. Merhaba
  bilisim personeliyim ve 10 yilli tecrubem var. cok uluslu sirketlerde calistim ve hali hazirda calisiyorum. ingilizce seviyem yeterli olur diye dusunuyorum. evliyim 3 yasinda 1 cocugum var. esim turkce edebiyat ogretmeni yanliz yabanci dili yok. yurt disinda calismayi hep istemisimdir. mavi kart ile nasil bir yol izleyebilirim. desteginizi rica ederim.

  1. Ahmet bey merhaba,
   Asıl iş arama ve iş sözleşmesine ulaşmak gerekiyor. Çünkü iş sözleşmesiyle size verilecek olan yıllık brüt maaşınız mavi kart alıp alamayacağınızı belirleyecek. Yani mavi kart, yabancılar dairesi tarafından oturma izni verilirken oturma statünüzü belirleyecek olan sonuçtur.
   Bu nedenle öncelikle iş sözleşmesi için girişimlerde bulunmanızı tavsiye ediyorum. İş bulmanız durumunda iş sözleşmesi ve diğer vize evrakları ile vizeye başvurabilirsiniz.
   Sizin eğitim durumunuzu bilemediğimden iki seçenekli vize evrak listesi göndereceğim. Ama bilişim uzmanları için Almanca bilmek zorunlu değil. (İşvereniniz Almanca talep etmiyorsa)

   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307092/75139d05001f06a6961c01b7c181d639/11f-blaue-karte-data.pdf
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307114/9743c3f816fa7a8508804cff412e188a/24f-it-fachkraft-mit-berufserfahrung-data.pdf

   Eşiniz sizin yanınıza aile birleşimi ile gelip denklik ve Almanca konularını orada halledebilir. Ya da zaman kaybını önlemek için bu süreçte Almanca öğrenebilir. Almanya’daki özellikle Almanca öğrenme sürecini kısaltabilir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 16. Merhaba,
  Ben 42 yaşındayım ve Açık Öğretim Lisesi Mezunuyum.
  Bilgisayar Programcılığı üzerine (MEB onaylı) 2 yıllık bir kurs eğitimi aldım. Grafik Tasarım alanında 2-3 yıllık tecrübem var.
  Ayrıca özel kurslardan kısa süreli Grafik tasarım (birkaç aylık) ve web Developer (7 aylık) eğitimleri aldım.
  Kurs sertifikalarım var.
  B1 seviyesinde İngilizcem var. Ayrıca evden online Almanca öğreniyorum. Şuan A2 seviyesindeyim.
  Ben Almanya’ya iş arama vizesi ile gelip (imkan olursa) bana tanınan ilk 6 ayda Almanca seviyemi B1-B2 yaparsam, orada aldığım eğitimlerle ilgili daha kapsamlı bir eğitim alabilir miyim? Uzman bir tasarımcı olmak istiyorum. Mesleki eğitim için yaş sınırı var (25 yaş altı) benim durumumda biri için başka yol var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,

  1. Merhaba Meral hanım,

   2 yıllık MEB onaylı sertifikanızın denkliği yapılabilir mi ona bakmak gerekecek. Bizimle iletişime geçerseniz sevinirim. Ayrıntıları öğrenip ona göre araştırma yapalım.
   Deneyiminizin ve İngilizce bilginizin olması iş arama konusunda avantaj.
   Ancak pandemiden dolayı iş arama vizesi askıya alınmış durumda. Ayrıca iş arama vizesi için Almanca ya da İngilizce dil sertifikalar ve denklik sonucu istenir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 17. Merhaba. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi Lisans mezunuyum ve bay bayan kuaför ustalık belgesi ve ingilizce transkript belgelerim var . Şuan Almanca kursuna gidiyorum . Amacim Almanca b2seviyesine kadar dil öğrenmek. Bir yandan da güzellik uzmani bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Almanya’da yaşamak için her türlü yolu buraya kadar okuyup vakit ayriyan sizlere soruyorum. İlginize teşekkürler yorumlarınızi bekliyorum .

  1. Merhaba Mesut bey,
   Güzellik uzmanlığı eğitiminiz kaç yıl sürecek ve bu eğitimi nerede alıyorsunuz? Bunları detaylı bir şeklide bilebilirsek size daha çok yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
   Almanca öğrenmeye başlamanız çok iyi; bu alanda çalışmak istiyorsanız B2 gerekli bir seviye.

   0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 18. Öncelikle merhabalar , eşim metalurji ve malzeme mühendisliğinden mezun , ancak üniversitesinin denkliği yok , https://anabin.kmk.org/ adresinden kontrol ettik ,https://www.make-it-in-germany.com/ sitesinden iş bakarken Metallbauer (Metal işçisi) olarak bir iş bulduk ve şartları üniversite mezunu istememektedir, min ortaokul bitirme belgesi istemektedir , ve yetiştirmek üzere eleman arandığı bildirilmektedir . Sizce bu iş yeri , çalışma izni ve çalışma vizesi konusun da yardımcı olabilir mi ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık , Sağlıcakla kalın iyi günler dilerim .

  1. Nihal hanım merhaba,

   İş yasasına göre Almanya’dan gelecek olan kalifiye elemanların eğitimli yani diplomalı olması gerekiyor. Bazı istisnalar var.
   Ama yetiştirmek üzere denildiğine göre meslek eğitimi olabilir.
   Ayrıntıları bilmeden , ilanı görmeden doğru yönlendirme yapmak istemem. Daha fazla veriye ihtiyaç var.

   0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz size yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 19. İyi akşamlar melek hanım türkiyede berber işletiyorum kalfalık ustalık ve usta öğreticilik belgem var açık lise mezunuyum almanyada bi akrabamın 3 tane berberi var evliyim 1 yaşında oğlum var B1 dil belgesi altıktan sonra akrabamın yanında çalışabilirmiyim? Eşim ve oğlumuda kendimle götürmem mümkünmüdür ve bu denklemin ne olduğunu anlamadım ne yapacağımı söylerseniz çok sevinirim saygılarımlar

  1. Mehmet bey merhaba,
   Belgelerinizin denkliği gerekebilir. Bu konuda sizi çalıştıracak olan işvereninizin aktif olması ve bu süreci Almanya’da başlatması gerekmekte. Yaşadığı eyalette sizin için denklik zorunlu olup olmadığını öğrenmeli ve sizin göndereceğiniz belgelerin denkliğini yaptırmalı. Dil konusunda hazır olduğunuzda iş sözleşmesi hazırlayarak Federal İş Ajansı’na gidip sizi çalıştırabilmek için onay alması gerekir. Siz de denklik, iş sözleşmesi, onay ve diğer vize evrakları ile beraber vizeye başvurabilirsiniz. Daha sonra eşiniz ve çocuğunuz aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelebilir.

   Sorularınız olması durumunda 0 54933024 07 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba iyi aksamalar. Çukurova tıp fakültesi 6. Sınıf tıp öğrencisiyim mezun olduktan sorna mumkunse burda çalışmadan direk Almanya’ya gitmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerek. Ve mavi kart için ne yapmaliyim

  1. Merhaba,
   Öncelikle en az B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Mezun olduktan sonra da mutlaka denklik yaptırmanızı. İş sözleşmesi sizin mavi kart alıp almayacağınızı belirleyecek. Yıllık brüt maaşa göre veriliyor mavi kart.

   Sorularınız olursa 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 21. Merhaba ben hem meslek lisesi inşaat bölümü mezunuyum hem de önlisans inşaat teknikerliği ve önlisans iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum almanyaya gitmek istiyorum diplomam avrupada geçerli ama benim merak ettiğim şey belli bir seviye almanca öğrenirsem bu sürecin maliyeti ne kadar olur yani gidene kadar cebimden ne kadar çıkar merak ediyorum

  1. Merhaba Emre bey,
   En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekecek. Bunun maliyetini bilemiyorum. (İşveren Türk olursa A2 düzeyinde de gitmeniz mümkün)
   Ama meslek lisesi ya da ön lisans diplomalarının denkliği yaklaşık olarak 600 Euro, tercüme ve tasdikler bunun dışında. Onlar duruma göre değişir tabii ki.
   Sadece denklik için 600 Euro diyebilirim.

   Kolay gelsin

 22. Merhabalar. Ben Betül. Lisede sağlık meslek tibbi sekreterlik ve dokümantasyon mezunuyum. Unıversitede onlısans sac bakım ve güzellik hizmetleri mezunuyum. Almanya’da birçok akrabam var fakat kendim orada çalışmak istiyorum. Nasıl bir yol izleyerek en kısa sürede oraya gidiş sağlayabilirim. Yaşım 22 .

   1. Betül hanım,
    Bu belgeyle burada iş yeri açma izniniz var, Almanya’da yetkili kurumlardan izin almanız gerekir, bunun için de belli bir süre Almanya’da yaşamış, uyum sağlamış olmanız beklenir.

    Kolay gelsin

  1. Betül hanım merhaba,
   Sağlık meslek lisesinin denkliği ne yazık ki yapılamıyor, çünkü içerik olarak yeterli değil.
   Ön lisans diplomanızla gitme şansınız var ama bu uzun soluklu bir süreç. Hazırlanmadan bir iş sözleşmesi bulmanız çok zor.
   Çalışmak istediğiniz eyalette denklik şartı olup olmadığını araştırmak gerekir. Eğer denklik isteniyorsa tecrübelerinizle yani referans mektuplarınızla başvurup denklik almanız gerekir. Ayrıca en B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemeniz de gerekebilir. Bu durumda iş sözleşmeniz, gerekiyorsa Federal İş Ajansı’ndan onay, denklik sonucu ve vize için gereken diğer evraklarla vizeye başvurduğunuzda kabul edilmesi yani vize verilmesi durumunda gidip çalışabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım tekrardan merhaba
    Peki orada mezun olduğum bölüm üzerine eğitim almak istesem o şekilde gidebilir miyim nasıl yapabilirim bunu

    1. Merhaba Betül hanım,

     beni arayabilir misiniz?
     0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

     Görüşmek üzere

 23. Merhabalar, ben Eray, Sakarya Üniversitesi’ nden mezun Metalurji ve Malzeme Mühendisiyim, aynı zaman Uluşlararası Kaynak Mühendisiyim (IWE) -GSI SLV München (Uluslararası geçerli bir diploma), ve ayrıca yeşil pasaport sahibiyim, kendi mesleğim ile ilgili olarak, 12 yıllık tecrübem bulunuyor, iş bulmak için hangi yolu izlemem gerekir, ve şansım nedir? ayrıca Almanya’ da iş bulmak için hangi seviyede Dil bilmem gerekiyor?
  Şimdiden Teşekkürler.

 24. öncelikle merhabalar ben almanyada mesleğim üzerine çalışmak istiyorum önlisans mezunuyum bölümüm sıhhı tesisat doğalgaz bölümü şuan özel şirketde malzeme analizleri laboratuvarı beton bölümünde çalışıyorum birde mobilya ve plastik doğrama üzerinde tecrübem vardır,almancam çok zayıf acaba almanyada çaılşma şansım varmıdır yaşım 27 iyi günler diliyorum 0544 283 0287

  1. Merhaba Ramazan bey,

   Beni arayabilir misiniz? Sizin denklik yaptırmanız ve en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekiyor.
   Denkli için sizi yönlendirebilirim.
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 25. Merhaba, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans mezunuyum. Lisede Almanca eğitim aldım, şu an da geliştirmeye çalışıyorum. Almanya’da çalışma şansım var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. Aslı hanım merhaba,
   Eğitim bölümlerinin denkliği zorunlu. Yoksa Almanya’da çalışma şansınız yok.
   Beni arayabilir misiniz? Ayrıntıları fazla.
   Gerekli bilgiyi verir. yönlendirme yaparız.

   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 26. Merhaba; Ben Almanya’ya yüksek lisans veya dil okulu vizesi ile gitsem.Almancayı Almanyada iken B1 seviyesine getirip, yüksek lisansı yarıda bırakıp, iş bulsam Türkiye’ye dönmeden vizemi çalışma vizesine çevirtebilir miyim ?

  1. Merhaba Onur bey,
   Size verilecek olan oturum eğitim için verilen oturumdur. Ancak okulu bitirip diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda uzatılır. Ama B2 seviyesinde Almanca ile meslek eğitimine başlarsanız yani meslek eğitimi yapacağınız bir eğitim sözleşmesi elde edebilirdeniz oturum statüsünü meslek eğitimi olarak değiştirebilirsiniz. Bu durumda eğitim görürken maaş da alacağınız için giderlerinizi de karşılayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 27. Merhaba , Ben mesleki açık lise tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanında okuyorum . Okulu bitirip Almanya’da çalışmak istiyorum . Okulu bitirdiğim gibi Almanya’ya gelebilir miyim?

  1. Merhaba,

   İş bulmada tecrübe önemli bir faktör. O nedenle burada en az 2 yıl tecrübe edinmenizi, en B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ve denklik yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

   Kolay gelsin

 28. Melek Hanım merhaba. Adım Merve. Ben 4 yıllık Iç mimarlık mezunuyum (2019) aynı zamanda da bu sene (2021 de) mimarlık bölümünden de mezun olacağım. Fakülteyi birincilikle bitirdim. Goethe Kurusna devam ediyorum kısmetse B1 sertifikasını Haziran’da alacağım. Benim arastirmama göre iç mimarlık ve mimarliklar için “mimarlık odalarında” denklik yaptırılıyor. Sorum şu: Düşündüğüm eyaletin odasına başvurduğunda 4 yıllık mimarlık ve ayrıca 4 yıllık Iç mimalrik bölümü mezunu olarak diplomalarımın denklik şansı nedir? Bir fikriniz var mı?
  Bu durumda olan biri başvuru yaptı ve sonuçlandı mi anlamında soruyorum. Ayrıca 4 yıllık Grafik Bölümü Anadolu Meslek Lisesi mezunuyum. Bu durumda Almanya da iş bulmam mümkün mü? Daha meslek hayatına baslamamamizdam dolayı 3 yıllık mesleki tecrübe için bir istisna var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merve Hanım merhaba,

   Mimar ya da iç mimar olarak ilk etapta denklik yaptırmanız zorunlu değil. Denklik yaptırmadan da iş bulmanız durumunda çalışma amacıyla vize alıp gidebilirsiniz. Sizin üniversitenizden ve bölümünüzden daha önce denklik yaptıran biri yoksa eş değerlilik tespiti almanız gerekebilir.
   Teknik alanlarda denklik ilk başlarda zorunlu değil. (Meslek lisesi ve ön lisans mezunları hariç) Almanya’da birkaç yıl deneyim dindikten sonra denklik yaptırmanızı öneririm. İlk başlarda denklik yaptırmanız iş bulma konusunda yüksek kalifikasyon nedeniyle zorluk yaşamanıza neden olabilir.
   Hangi alanda tecrübeniz çok ve hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alanda iş aramak ve sonrasında denklik yaptırmak avantajlı. Tecrübe iş bulma konusunda önemli tabii ki.
   Hangi üniversiteden mezun olduğunuzu bilmiyorum o nedenle denklik sonucu konusunda kesin bir yargıda bulunamam.
   Daha ayrıntılı bilgi için telefonla arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 29. Selamlar denkliği olmayan bir lisans mezunu denkliği olan normal lise diplaması ile mavi kart alabilme imkanı varmı .Almanyada şirket kurup müdür konumunda ve gerekli brüt maaşı sağlıyor ise .

  1. Merhaba Yasin bey,
   Mavi kart Eu sadece üniversite mezunlarına verilen ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. İstisnalar mevcut ama normal lise mezuniyeti size bir meslek unvanı vermiyor. Bu nedenle ancak bir alandaki uzmanlığınız size avantaj sağlayabilir. Daha önce müdürlük konusunda tecrübeleriniz varsa şirket kurup gitme şansınız olabilir. Bu konular tamamen bireysel değerlendiriliyor. O nedenle kesin bir şey söylemek zor. Bu konudaki takdir yetkisi tamamen size oturum izni verecek olan yabancılar dairesine ait.

   Kolay gelsin

 30. Merhabalar,

  Almanya’da çalışma olanakları ve nasıl iş başvurusu yapılır gibi sorularıma yanıt ararken sayfanıza denk geldim.
  Ben Ankara Üniversitesi Fizik Müh. mezunuyum. 5 yıldır alanında dünyaca bilinen bir Alman şirketinde mühendis olarak çalışıyorum. Profesyonel düzeyde İngilizcem var ve Almancamı ilerletmeye çalışıyorum (henüz A2 seviyesindeyim).
  Almanya’da iş bulabilmek için neler yapmam gerekiyor?
  Corona donemi oldukça etkiledi, iş alımlarında artış ya da azalma oldu mu? İş başvurularında nelere dikkat edilirse kabul alma olasılığı artar?

  Bunun dışında avazı yerlerde part time iş ile başlayıp profesyonel veya full time a geçiş söz konusu olduğu yazıyor. Bu tam olarak ne demektir?

  1. Ayşe Hanım merhaba,
   Sorularınız epey uzun cevap gerektiriyor. Beni arayabilir misiniz?
   Görüşmenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. 0 549 330 24 07

   Görüşmek üzere

 31. Merhabalar. Meslek lisesi metal işleri bölümü mezunuyum.12 yıllık iş tecrübem ve A1 seviyesinde almancam var.İs arama vizesi ne mi yoksa mavi karta mi başvurmalıyım.tavsiyeleriniz nelerdir. Tskr ederim şimdiden

  1. Hasan Bey merhaba,
   Öncelikle meslek lisesi mezunu olduğunuz için mutlaka denklik yaptırmanız gerekmekte. bunun için bizimle iletişime geçerseniz sizi yönlendirebiliriz.
   İş arama vizesi için denklik sonucu, en az B1 düzeyinde Almanca sertifikası ve Almanya’da iş aradığınız belgelemeniz; bir kaç iş görüşme talebi ya da görüşme daveti ile iş aradığınızı belgelemeniz gerekir.
   Mavi kart, yıllık aldığınız brüt maaşa istinaden verilen ayrıcalıklı bir oturma statüsüdür. Ancak bir iş sözleşmesi almanız ve bu işten de yıllık en az brüt anlamda 44.304 € almanız durumunda çalışma vizesi alarak Almanya’ya gidersiniz. Oturum izni için yabancılar dairesi yıllık mavi kart için gereken limitin iş sözleşmenizde yamasa durumunda size mavi kart statüsünde oturum izni verilir.

   Kolay gelsin

 32. Merhaba Melek Hanım,
  Tesadüfen karşılaştığım sitenizde tüm sorulara cevap vermiş olduğunuzu gördüm. Öncelikle bu tavrınızdan ötürü teşekkür etmek isterim. 2019 da Almanya’da doğup büyümüş ancak Türk vatandaşlığını seçmiş biri ile evlendim. Aile birleşimi için A1 belgesi aldım. Bir yıl evli kaldım, pandemi sürecinden dolayı vize süreci uzadı . Başvurular açıldığında ise bir yılın sonunda eşimden boşandım ve gidemedim. Biyoloji mezunuyum 40 yaşındayım ve önceki evliliğimden bir kızım var. Ancak alanımda belgeleyebileceğim iş tecrübem yok. Kızımla nasıl Almanya’ya gidebilirim?
  Çok teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Evrim Hanım merhaba
   Teşekkür ederim değerli yorumunuz için.
   Öncelikle tecrübe edinmenizi ve Amanca öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da tecrübe önem taşır. 27 Mart tarihinde İstanbul Goethe Enstitüsü iş birliğiyle çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek isteyenlerin izlemesi gereken adımlar ve yerine getirmesi gereken şartları, iş arama, denklik gibi konuları ayrıntılı ele alacağımız bir online seminerimiz olacak. Seminer tarihinden yaklaşık bir hafta önce web sayfamızdan seminer duyurusunu yapıyoruz. Site üzerinden kayıt yaptırarak seminere katılabilirseniz sizin için yararlı olacağınız düşünüyorum.

   Sonrasında sorularınız olursa bize ulaşabilirseniz yardımcı oluruz.

   Kolay gelsin

 33. Diyelim ki is arama vizesi ile almanya ya gittim is bulup çalışıyorum. Eşimi ve çocukları da A1 almancaları olmadan da almanyaya goturebilirmiyim. Yada bunun farklı yöntemleri var mı. Cocukların yaşları 13 ve 17. Tskr ediyorum verdiğiniz bilgiler için.

  1. Hasan Bey merhaba,
   Pandemi nedeniyle şimdilerde iş arama vizesi işlem görmüyor.
   İş bulup çalışmanız durumunda mavi kart almaya hak kazandıysanız (yıllık brüt maaş en az 44.304 € olursa) eşiniz A 1 düzeyinde Almanca öğrenmek durumunda değil. (Mavi kart alamamanız durumunda eşiniz A1 düzeyinde Almanca sertifikası göstermek durumunda.) 13 yaşındaki çocuğunuz içinde dil zorunluluğu yok. Fakat 17 yaşındaki çocuğunuzdan C1 düzeyinde Amanca isteyebilirler. 18 yaşından gün aldığında da aile birleşimi yapma hakkı erişkin statüsünde olacağı için olamayacak.

   Kolay gelsin

 34. Merhabalar
  . Ben turkiyede ingilizce ögretmeni olarak gorev yapmaktayim. Almanya da çalısmak istiyorum ancak ögretmen olarak degil. Biraz arastirma yaptim ve mesleki okullarin almanya ‘da okunabilecegini ancak iyi bir almancaya sahip olmam gerektiğini öğrendim. Benim bu durumda 3 sorum var.
  Ben lisans mezunuyum ve orda mesleki bir okula gidip buna kabul edilmem mümkün müdur? Mumkunse staj egitimi alinabilecek ne gibi alanlar mevcuttur? Biraz arastirdim ve hemşireligi gordum ama ben egitim fakultesinden mezun oldugum için kabul edilme olasılığim nedir bilemedim.
  Bunun dısinda zayif bir ihtimal olsa da şunu da sormak istoyorum orda kendi alanimda yuksek lisans yaptigim takdirde ogretmenlik yapmam mümkün müdur?
  Soruma cevap verirsenin cok sevinirim tesekkur ederim 🙂

  1. Merhaba Elif Hanım,
   Almanya’da öğretmen olarak çalışabilmek için denklik yaptırmak ve C2 düzeyinde Almanca bilmek gerekir. Ayrıca çoğu eyalette de öğretmenlerde 2. bir branş istenir.
   Sorularınıza gelecek olursak:
   Özellikle eleman açığı fazla olan alanlarda meslek eğitimi yapma şansınız vardır. Alandan eğitim almanız gerekmiyor. B2 düzeyinde Almanca düzeyine sahip olmanız istenir. Eğitim almak istediğiniz alanla ilgilenmeniz ve bu alanda eğitim almak istediğinize vize bölümünü ikna etmeniz gerekiyor. Tabii öncesinde meslek eğitimi yapmak için bir işverenden meslek eğitimi sözleşmesi almanız gerekiyor. Sağlık alanında açık var.
   Yüksek lisans sonrasında alanınızda çalışma şansınız var ama öğretmenlik için yine de denklik yaptırmak ve C2 düzeyinde Almanca bilmek lazım. Bu konuda DAAD ile iletişime geçebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 35. Melek Hanım merhabalar,

  Sitenize uzunca bir ileti yolladım ama Almanya’da çalışmak, mavi kart ve meslek eğitimi ile ilgili sorularımı size sormayı, önerilerinizi dinlemeyi çok isterim. Sizi arayabilmem mümkün mü?
  Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

  1. Sena Hanım merhaba,
   0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 36. Merhabalar, 10 yıldır bir devlet dairesinde halen aktif makam şoförü olarak görev yapmaktayım. B1 seviyesinde İngilizce ve A2 seviyesinde Rusçam var İşimle iligili 5 tane sertifikam mevcut (1- VİP sürüş teknekleri, 2- İleri sürüş teknikleri 3- Güvenli sürüş teknikleri 4- Anti terör sürüş teknikleri 5- Olumsuz doğa koşulları sürüş teknikleri sertifikaları ) , Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi bölümü ve Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunuyum. Almanya da çalışabilir miyim? Bununla ilgili ne yapmam gerekir.

  1. Merhaba Arda Bey,
   Öncelikle en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekiyor. Mesleğinize, diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma şansınız var diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 37. Merhaba, 2017 Selçuk üniversitesi elektrik elektronik mühendisi bölümü mezunuyum iş. Deneyimim yok b1 düzeyinde İngilizcem var Almanca hiç bilmiyorum ve Almanyada çalışmak istiyorum bu şartlarda çalışabilirmiyim bluecard başvurusunda bulunabilirmiyim? Kuzenlerim Almanyada çalışıyor yemek sektöründe çalışıyorlar onlar yardımcı olabilirlermi bu konuda? Teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Bey merhaba,
   Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da iş deneyimi istenir. Bilginiz olsun.
   Dediğiniz şartlarda çalışmak pek mümkün değil. Sizin alanınızda en az B1 düzeyinde Almanca ve en az 2 yıllık deneyim iş bulma şansınızı artırır.
   Blaue Karte EU, iş sözleşmenizdeki yıllık brüt maaşa göre verilen bir oturum statüsüdür. Bunun da alt limiti 44.304 €’dur.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş alanında çalışabilirsiniz. Kuzenleriniz belki kendi alanınızda iş bulma konusunda yardımcı olabilirler.

   Kolay gelsin

 38. İyi günler ben düz lise mezunuyum ve Almanya’da hasta ve yaşlı bakımı olarak calisabilirmiyim Türkiye’de aldığım sertifikalarim var yurt dışında geçerliliği olan ve apostilleri yapıldı A2 seviyesinde almancam var

  1. Sevgi Hanım merhaba,
   Sertifikalarla ne yazık ki Almanya’da çalışma şansınız yok. Almanya’da bu alanda meslek eğitimi yaparsanız orada kalma şansınız olur. Bunun için en az B2 düzeyinde Amanca bilmeniz ve eğitimi için bir kurumdan meslek eğitimi sözleşmesi edinmeniz durumunda diğer vize evraklarıyla beraber vizeye başvurabilirsiniz. Vize almanız durumunda meslek eğitimi için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba 2018 yılında meslek lisesi Hasta ve yaşlı bakımı bölümünden mezun oldum. Önlisans Ameliyathane hizmetleri bölümünden mezun oldum. Bu bölümler için denklik alma ve iş bulma olasılığım nedir?

  1. Merhaba Eylem Hanım,

   Denklik için bana ulaşabilir misiniz? Sizi yönlendireyim. Değerlendirme sonucunda ancak kesin bir şey söylemek mümkün olacaktır.
   0 549 330 24 07

   Kolay gelsin

 40. Merhaba Melek hanım. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Benim Önlisans Makine Resim Konstrüksiyon diplomam var. Aynı zamanda Anadolu üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. Önlisans’ta mezun olduğum bölümle ilgili stajlar dışında herhangi bir tecrübem yok. Farklı sektörde çalışıyorum. 40 yaşındayım. Çok az derecede Almanca bilgim var. Almanya ya gitme konusunda şansım nedir? Nasıl bir yol takip etmem gerekiyor? Teşekkür ederim.

  1. Kamil Bey merhaba,
   Almanya’ya ancak diplomanıza uygun bir iş bulmanız durumunda çalışma amaçlı vize alıp gidebilirsiniz. Lisans bölümü üzerinden gitme durumununsa denklik gerekmez ama ön lisans diploması üzerinden gitmeniz durumunda denklik ve tecrübe istenir. Ayrıca her iki durumunda da en az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekiyor.
   Hangi meslek üzerinden gidecekseniz onunla ilgili denklik gerekiyorsa denkliği başlatmak ve bir an önce Almanca öğrenmekte yarar var. İş görüşmesi yapabilecek kadar Almanca öğrenmeniz durumunda iş başvurularına başlayabilirsiniz.
   Gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307104/273e210179143d7cf9b4ecc54defa6eb/19f-arbeiten-mit-vorabzustimmung-data.pdf

   Kolay gelsin

 41. Ben 4 yıllık Çocuk Gelişimi mezunuyum. Aynı zamanda okul öncesi öğretmeniyim. 1 yıl özel eğitim kurumunda çalıştım. B1 İngilizcem var. Amcam Avusturya’da teyzem ise Belçika’da yaşıyor. Acaba beni iş davetiyesiyle çocuklarının bakıcısı ya da buna benzer başka işler için yanına çağırabilirler mi? Dillerini iyice öğrendikten sonra orada sertika programlarına ya da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Böyle bi imkan var mı? Akrabalarım beni iş davetiyesiyle çağırabilirler mi?

  1. Cansu Hanım merhaba

   Avusturya ve Belçika yasalarını bilemiyorum. Ama akrabalarınız o ülkenin iş kurunda Au-pair konusu ile ilgili bilgi alabilirler ve ona göre de işlemlere başlayabilirler.

   Kolay gelsin

 42. Merhaba, ben bu yıl iç mimarlık bölümünden mezun oldum, şuan düzenli olarak almanca çalışıyorum ve dil sertifikasını alacağıma inanıyorum. Okuldan sonra bir Deneyimim yok malesef sadece 14. Haftalık staj deneyimim oldu ama öğrenciyken ve daha öncesinde kendi alanımda çok çalışma ve yerinde uygulamaya katılma fırsatım oldu bu konuda çok iyi referanslar sağlayabilirim. Bu durumda vize alma ve iş bulma şansım ne olur? Ayrıca şuan halihazırda Almanya’da alanım ile ilgili yakınlarımın bir şirketi mevcut bunun bana ne kadar faydası, durumuma etkisi olur? Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim. İyi günler.

  1. Merhaba Levent Bey,
   Alanınızla ilgili olduğu için yakınlarınızdan diplomanıza uygun iş tanımlı bir iş sözleşmesi olmanız durumunda vize alıp çalışma sansınız var. Akrabalarınız Arbeitsagentur içinde Arbeitgeberservice bölümü var. Oradan bilgi alabilirler.
   Detaylı bilgi için 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 43. Laborant ve vet sağlık teknikeri ön lisans üniversite mezunuyum.Kendi iş alanım da sağlık sektöründe çalışmak veya farklı bir iş alanında çalışmak için Almanya’ya gitmek istiyorum konu be kart hakkında bilgi verebilecek bir kurum veya bu işi bilen birisi varsa iletişime geçebilir mi.
  Almanca A1-A2 sertifikam mevcuttur.İngilizce A1 sertifikam mevcut.

  1. Merhaba Orhan Bey,
   Sağlık alanındaki tüm branşlar için öncelikle denklik yaptırmak gerekmektedir. Ayrıca çalışabilmek için B2 Almanca sertifikası olması gerek. 0 549 330 24 07 nolu telefondan arayabilirseniz detaylı bilgileri sizinle paylaşabilirim.

   Kolay gelsin

 44. merhaba,
  Almanya’ya esimin suresiz is sozlesmesi firsati olan yeni is bulmasi sebebiyle tasinacagiz.
  – calisacagi is yeri vize ve calisma izni sureclerinin basvurularini yapiyorlar. Benim de calismayan ev hanimi olarak vizemi cikartacaklar. Mavi kart calismayan ese de cikiyor mu? mavi kart vize ile birlikte mi cikiyor ya da Almanya’ya gittigimizde mi alacagiz?

  calisma izni ve vize ciktiginda calismayan es maksimum ne kadar surede Almanya’ya giris yapmali ?

  1. Merve Hanım merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun.
   Mavi kart çalışmayan eşe çıkmaz. Siz eş durumundan aile birleşimi yapacaksınız. Eşiniz mavi kart alırsa sizden A1 sertifikası istenmez. Mavi kart, Almanya ‘da yabancılar dairesi tarafından iş sözleşmesindeki yıllık brüt maaş göz önünde bulundurularak verilen bir oturum statüsüdür. Dolayısıyla evet Almanya’da mavi kart alacaksınız. Bazı durumlarda vizeye de mavi kart aldığına dair bir ibare düşülüyor. Zaten vize işlemleriniz başlamış. Vize aynı anda çıkarda birlikte gidebilirsiniz

   Kolay gelsin

 45. Merhaba ben 2 yillik onlisans otomotiv teknolojisi mezunuyum. Yaklaşık 12 yildir guvenlik görevlisi olarak calisiyorum. Acaba Almanya’da mezun olduğum bölüm ile ilgili bir iş bulma imkanım var mı? Saygılarımla.

  1. İbrahim Bey merhaba,

   Kendi alanınızda en az 2 yıl deneyiminiz olması avantaj. Deneyim olmadan iş bulmak Almanya’da da kolay değil. Ancak bu alanda tanıdıklarınızın işletmeleri varsa ve size bir iş sözleşmesi sağlayabilirlerse gitme şansınız olabilir. Ayrıca mutlaka denklik yaptırmak ve en az B1 düzeyinde Almanca bilmek gerekmektedir.

   Kolay gelsin

 46. Merhaba, eşimin Türkiye’deki bir bankanın Almanya şubesinde çalışma olasılığı var. Banka eşime üç yıllık çalışma izni çıkartıyor. Sonrasında ise Türkiye’ye dönmemiz gerekiyor. Bense özel sektörde 10 yılın üzerinde tecrübesi olan bir edebiyat öğretmeniyim. Benim Almanya’da öğretmen olarak çalışabilme şansım var mı ya da Almanya’da farklı bir sektörde çalışabilir miyim? Almancam yok denecek kadar az, İngilizce biliyorum. Yanıtlarınız için teşekkürler…

  1. Serhat Bey merhaba,
   Siz eş üzerinden aile birleşimi vizesine başvuracaksınız. Aile birleşimi vizesi almanız durumunda Almanya’da oturum ve çalışma izni de alırsınız. Dolayısıyla herhangi bir sektörde iş bulmanız durumunda çalışmanızın önünde bir engel yok. Öğretmen olarak çalışabilmenizin için denklik yaptırmak zorundasınız. Denklik çok büyük ihtimalle olmaz çünkü ebediyet öğretmenliğinin Almanya’da tam karşılığı yok. Türk edebiyatı ağırlık noktası olduğu için. Ayrıca öğretmenler Almanya’da iki branş bitirmek zorundalar ve C2 düzeyinde Almanca bildiklerini sertifikalandırmak durumundalar.

   Kolay gelsin

 47. Merhaba
  Fen Edebiyat Kimya bölümü mezunuyum ve okuduğum üniversite internet sitesinde + olarak çıkıyor.Kimyager olarak Almanya’ya mavi kartla gitme şansım var mı?

  İyi çalışmalar

  1. Merhaba Bayram Bey,

   Öncelikle diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi; gerekiyorsa Federal İş Ajansı’ndan çalışabilmeniz için onay, mesleğinizi yapabilecek düzeyde Almanca bilgisi gerekmekte. Bu iş nedeniyle yıllık alacağınız brüt maaş sizin mavi kart alıp alamayacağınızı belirler. 2021 yılı için de mavi kart alt limiti 44.305 €’dur.
   Bu şartları yerine getirmeniz durumunda çalışma vizesi alarak Almanya’ya çalışma amacıyla gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 48. Merhabalar

  Ben myo önlisans-bilgisayar programcılığı mezunuyum.Almanya’ya gitme iş bulma olasılığım ve istenen dil şartları nelerdir bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Emre Bey,

   En az B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca bilmenizde yarar var. Ayrıca ön lisans mezunu olduğunuz için denklik yaptırmanız gerekmektedir.
   Tercihen iş sözleşmesi ile vize alıp gitmenizi öneririm. İş arama vizesi bu ara verilmiyor.

   Denklik için bize ulaşırsanız sizi yönlendirebiliriz.
   Evrak listesi için: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307104/273e210179143d7cf9b4ecc54defa6eb/19f-arbeiten-mit-vorabzustimmung-data.pdf

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir