Almanya Aile Birleşimi Vize Şartları

Posted by

-Başvurular, bağlı bulunduğunuz Almanya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarına yapılmalıdır.
– Randevu günü eksiksiz evraklarla büyükelçiliğe ya da başkonsolosluklara şahsen başvurulur. Birlikte götürülecek bebekler-çocuklar da görüşmeye götürülmelidir.
– Belgelerin hem asıllarının hem fotokopilerinin ibraz edilmesi ve tercümelerinin yapılması gereklidir ve 6 aydan eski olmamalıdır.
İstenen Belgeler:
1. Eksiksiz olarak Almanca doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet ulusal vize başvuru formu + İkamet Kanunu`nun 54. ya da 55. maddesine göre ek form.
2. En az 1 yıl geçerli pasaport ve fotoğraflı sayfanın 2 adet fotokopisi.
3. 2 adet biyometrik vesikalık resim
4. Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (“Formül B”)
5. Başvuru sahibine ait “Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
6. Varsa bir önceki evliliğe dair “kesinleşme şerhi ile gerekçeli boşanma ilamı” ve duruma göre Almanya veya Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı ve Almanca tercümeleri
7. Duruma göre ölüm kayıt örneği.
8. Almanya’da yaşayan eşin ikamet belgesi (Türk-Alman vatandaşı)
9. Almanya’da yaşayan eş Alman vatandaşı ise:

• Pasaportun veya kimlik belgesinin fotokopisi
• Eş doğuştan Alman vatandaşı ise: Alman doğum belgesi
10. Almanya’da yaşayan eş Türk vatandaşı ise:
• Pasaportun fotokopisi
• Oturma izni fotokopisi
11. A1 Almanca Dil Sertifikası aslı ve 2 fotokopisi. Sadece Goethe-Institut ve ÖSD ( Österreichische Sprachdiplom) dil sertifikaları geçerlidir. İstisnai durumlarda A1 sertifikası istenmemektedir.
12. Vize ücreti eşi Türk olanlar için 75 €’dur. 0–17 yaş arası çocuklardan vize ücreti olarak 37,5 € alınır. Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.
– Görüşme gününde pasaportun size gönderilmesi için UPS kargo şirketine gerekli parayı da ödeyip kargo zarfı almanız gerekmektedir.
– Vize Bölümü, ulusal vize başvurularında genellikle Almanya’daki makamları da (Yabancılar Dairesi, Federal Çalışma Ajansı) işlemlere dahil etmesi gerektiğinden işlem süresi uzamaktadır. Aile birleşimi vize başvurularının işlem süresi genellikle üç ay sürmektedir. Bu nedenle de işlemlerin ne aşamada olduğunu öğrenmek isteyen başvuru sahiplerine ancak üç aylık süre geçtikten sonra cevap verilir. Bunun anlayışla karşılanması istenir.
Daha fazla bilgi için:
www.ankara.diplo.de
www.istanbul.diplo.de
www.izmir.diplo.de
www.idata.com.tr

23 comments

 1. Merhba,
  ben Afgan vtandaşı olup Türkiyede ikamet etmekteyim, eşim ise Türk vatandaşı olup Almanya da ikamet etmekte, bu durumda benden ve eşimden istenilecek evraklar nelerdir? bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  saygılarımla
  İbrahim Ayhan

  1. İbrahim bey merhaba,

   Size mail yoluyla cevap yazdım. Maili göremiyorsanız lütfen spam kutusuna da bakın.

   Kolay gelsin

 2. Kolay gelsin Benim kız arkadaşım.almanyada ve biz evleneceğiz yeni ama kendisi çalışmıyor daha öğrenci aile birlesimi için evraklar ne göndermesi gerek acaba yardımcı olur musunuz
  TEŞEKKÜRLER.

  1. Orhan bey merhaba,
   Size evrak listesinin linkini de ekleyeceğim.
   Arkadaşınız okuduğu için garantör olarak ailesini gösterebilir. Alman vatandaşı ise normal şartlarda gelir beyan etmesini istememeleri gerekir ama bazı eyaletler istiyor. Bu durumda hukuki bir danışmanlık alabilir.
   Evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Sorularınız olması durumunda 0 549 24 07 nolu telefondan arayabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 3. Merhaba,
  Nişanlım alman vatandaşı seneye düğünümüz olucak ama o bu sene meslek yapmaya başladı 2 annesi ve babası olmadığı için beni götürmesi meslek yaparken sorun olur mu

  1. Merhaba Cansel hanım,
   Alman vatandaşı olanların eşlerine bu konuda kolaylık sağlayan yabancılar dairesi var. Müstakbel eşinizin, bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle görüşmesini tavsiye ediyorum.
   İyi şanslar

 4. Merhaba kolay gelsin. Ben süresiz oturumu olan Türk vatandasiyim. Türkiyede evlendim 2 yil önce. Dogum icin Almanyaya geldim ve 2 aylik bebegim var Alman Vatandasi oldu. Esimi yanima getirmek istiyorum cocuk üzerinden Aile birlesimi yapa bilirmiyiz. Devletten geciniyorum. Bilgi verirseniz cok mutlu olurum simdiden Tesekkürler.

  1. Merhaba Alisa hanım,
   Çocuk üzerinden eşiniz aile birleşimi yapabilir. Denemenizi öneririm. Alman vatandaşı olan çocukların her iki ebeveynle birlikte büyümesine önem veriyorlar.
   Kolay gelsin

    1. Alisa hanım,

     Normalde maaş bordrosu istemezler, ama yabancılar dairesindeki memurun takdir yetkisi önemli. Umarım problem yaşamazsınız. Lütfen deneyin, eşiniz Alman çocuğa aile birleşimi kategorisinde baş vursun vizeye. Umarım gelmez ama ret gelirse de bir avukat yardımıyla itiraz edersiniz.

     Kolay gelsin

 5. Merhaba, size sorum olcaktı bana yardımcı ola bilirseniz cok sevinirim.
  Sorum şu, ben süresiz oturumu olan Türk Vatandasiyim 2 aylık bebegim var Alman vatandası. Devletten yardım aliyorum cocugum ufak oldugu icin. Cocugumun üzerinden esimİ getirmek istiyorum mümkün mü.
  Cevabınız icin şimdiden Tesekkürler

 6. Merhabalar. Eşim alman vatandaşı. Geçen ay almanyada nikah kıydık. Aile birleşimi için türkiye ye geldim suan sınava hazırlanıyorum. Eşimden maaş bordrosu isterlermi ve vize başvurusu öncesi ev tutmalımı? Yani demek istediğim ben oraya gittiğimde ev tutabilirmiyiz? Çünkü eşim ailesi ile birlikte kalıyor ailenin nüfusu fazla.

  1. Merhaba Barış bey,
   Eşinizden maaş bordrosu isterler tabii ama bazı eyaletler ve bazı yabancılar daireleri Almanlara maaş konusunda kolaylık ve esneklik gösteriyor. Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için bir adres bildirmesi yeter normalde ama burada yabancılar dairesindeki memur inisiyatifi devreye gireblir. Sağlıklı bilgiyi eşiniz bağlı bulunduğu yabancılar dairenden alabilir.

   Kolay gelsin

 7. Merhabalar eşim Türk vatandaşı ve Almanya da çalışıyor aile birleşiminde evin büyüklüğü konusunda bilginiz var mı acaba? Gideceğim yer Hamburg. Teşekkürler.

  1. Merhaba Duygu hanım,

   İki kişinin yaşamasına uygun büyüklük yaklaşık olarak 55-60 m²’dir. Hamburg özelinde yabancılar dairesinin tavrını bilemiyorum. Bunu eşiniz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek öğrenebilir.

   Sağlıklı günler dileklerimle

 8. Merhabalar,
  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

  Eşim Mavi kart sahibi olduğu için pandemi öncesi yaptığım aile birleşimi vize başvurusunda, Almanca dil yeterliliği şartı istenmemişti. Ev metrekaresi sebebiyle ret gelmişti, tekrar başvuru yapacağım.

  Mavi kart sebebiyle Almanca muafiyeti hala devam ediyor mu acaba? İdatadan gelen istenen evraklarda istisna durumlarda mavi kart muafiyeti notu kaldırılmış, bu notu göremediğim için size sormak istedim.

  Şimdiden çok teşekkürler😊

  1. Gözde hanım merhaba,
   Mavi kart ile ilgili muafiyet devam ediyor. Zaten evraklar arasında eşinizin iş sözleşmesi ve oturum kartı olacak. Bu evraklarda da mavi kartı olan eşin yanına gideceğiniz görülecek.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhana benim sorum olacakti
    Benim normal gelirim 1300€ net. Bu maasin aile birlesimi icin yeterli oldugunu söylediler. Ama suan kurzarbeittayim bazen 1000€ altinda bazende 1000€ civarinda maas aliyorum. Bu durumu yabancilar dairesi sorun edermi? Yasadigim yer köln

    1. Merhaba Seymanur hanım,

     Bu dönemde bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin bu tür uygulamalarda nasıl tavır alacaklarını kestirmek çok zor. Bunu randevu alarak ya da mail atarak sorabilirsiniz. Normal şartlarda yanınıza götüreceğiz eşinizin tüm masraflarını karşılayacak kadar geliriniz olması beklenir.

     Sağlıklı günler dileklerimle

 9. Iyi gunler ben almanyada yaşıyorum ve eşimi yanıma getirmek istiyorum ve önce bir evlilik yaptim iki çocuğum var onlara nafaka ödüyorum eşimin yanima gelmesi icin aylık neto gelirim ne kadaf olmasi gerekir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer bey,

   Ben yaklaşık bir hesap yapıp size gönderebilirim ama işin içine nafaka ve kira da girdiği için sizi yanlış yönlendirmek itemem. Lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin ya da size vereceğim linke tam adresinizi girin; çıkan en yakındaki MBE Beratungsstelle’ye (Göçmen danışmanlık Merkezi) gidin. Onlar hesaplama konusunda sizlere yardımcı olacaklardır.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html;jsessionid=10B9E8034951DFF78FF439A8129AF7A2.internet562

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir