Almanya Aile Birleşimi Vize Şartları

Posted by

-Başvurular, bağlı bulunduğunuz Almanya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarına yapılmalıdır.
– Randevu günü eksiksiz evraklarla büyükelçiliğe ya da başkonsolosluklara şahsen başvurulur. Birlikte götürülecek bebekler-çocuklar da görüşmeye götürülmelidir.
– Belgelerin hem asıllarının hem fotokopilerinin ibraz edilmesi ve tercümelerinin yapılması gereklidir ve 6 aydan eski olmamalıdır.
İstenen Belgeler:
1. Eksiksiz olarak Almanca doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet ulusal vize başvuru formu + İkamet Kanunu`nun 54. ya da 55. maddesine göre ek form.
2. En az 1 yıl geçerli pasaport ve fotoğraflı sayfanın 2 adet fotokopisi.
3. 2 adet biyometrik vesikalık resim
4. Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (“Formül B”)
5. Başvuru sahibine ait “Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
6. Varsa bir önceki evliliğe dair “kesinleşme şerhi ile gerekçeli boşanma ilamı” ve duruma göre Almanya veya Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı ve Almanca tercümeleri
7. Duruma göre ölüm kayıt örneği.
8. Almanya’da yaşayan eşin ikamet belgesi (Türk-Alman vatandaşı)
9. Almanya’da yaşayan eş Alman vatandaşı ise:

• Pasaportun veya kimlik belgesinin fotokopisi
• Eş doğuştan Alman vatandaşı ise: Alman doğum belgesi
10. Almanya’da yaşayan eş Türk vatandaşı ise:
• Pasaportun fotokopisi
• Oturma izni fotokopisi
11. A1 Almanca Dil Sertifikası aslı ve 2 fotokopisi. Sadece Goethe-Institut ve ÖSD ( Österreichische Sprachdiplom) dil sertifikaları geçerlidir. İstisnai durumlarda A1 sertifikası istenmemektedir.
12. Vize ücreti eşi Türk olanlar için 75 €’dur. 0–17 yaş arası çocuklardan vize ücreti olarak 37,5 € alınır. Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.
– Görüşme gününde pasaportun size gönderilmesi için UPS kargo şirketine gerekli parayı da ödeyip kargo zarfı almanız gerekmektedir.
– Vize Bölümü, ulusal vize başvurularında genellikle Almanya’daki makamları da (Yabancılar Dairesi, Federal Çalışma Ajansı) işlemlere dahil etmesi gerektiğinden işlem süresi uzamaktadır. Aile birleşimi vize başvurularının işlem süresi genellikle üç ay sürmektedir. Bu nedenle de işlemlerin ne aşamada olduğunu öğrenmek isteyen başvuru sahiplerine ancak üç aylık süre geçtikten sonra cevap verilir. Bunun anlayışla karşılanması istenir.
Daha fazla bilgi için:
www.ankara.diplo.de
www.istanbul.diplo.de
www.izmir.diplo.de
www.idata.com.tr

1.497 comments

 1. Merhaba,
  Almanya’da yaşıyorum ve blue card ile çalışmaktayım. Eşim schengen vizesi alıp Almanya’ya geldiğinde buradaki merkezlerde aile birleşimi yapmamız mümkün müdür?

  1. Merhaba,

   Deneyimlerimize göre Schengen vizesi ile aile birleşimi kapsamında oturum almak mümkün değil.

   Bilginiz olsun

 2. Merhabalar ben Alman vatandasiyim.2 sene önce anneme istek yapip buraya getirttim.3 aylik vize verdiler.ben simdi bu sene tekrar istek yapmak istiyorum ama uzun süreli vize almak istiyorum 2 yada 5 yil, bu mümkünmüdür eger mümkünse ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba Sadettin Bey,

   Vize evrakları arasında Almanca bir dilekçe-motivasyon mektubu yazmanızı öneririm. Neden uzun süreli istediğinizi, annenizin sık sık yanınıza gelmesini istediğinizi ve her seferinde uzun vize bekleme sürelerinden muaf olmak istediğinizi gibi.

   İyi şanslar

 3. Merhaba
  Bugün ücretsiz danışmanlık hizmeti aldım
  Çok değerli çalışanınız Nurcan dikme yaşar hanımefendi tüm sorularıma çok net akıcı ve gayet detaylı bir şekilde cevap verdi
  Öncelikle böyle bir kurumun bizlere sunduğu bu ücretsiz hizmetten dolayı ve nurcan hanım gibi çok değerli bir çalışanı bünyesinde bulundurdugu için teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum..
  Saygılarımla .

  1. Umut Bey,

   Değerlendirmeniz için ekip arkadaşım adına çok teşekkür ederim.

   iyi günler

 4. Merhaba, eşim geçen sene eylül ayında Almanya’ya gitti biz bu sene mayıs ayında evlendik. Evlilik birleşimi için almayada olan kişinin en az 2 yıl oturum geçmişi mi olması gerekiyor?

  1. Merhaba Tufan Bey,

   Eşinizin oturum statüsü Blaue Karte EU, § 18a ya da § 18b ise 2 yıl bekleme süresi sizin için geçerli değil.

   Ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirseniz yardımcı oluruz.
   https://almanya-danismanlik.eu/ “Ücretsiz danışmanlık” yazan yeşil buton üzerinden kayıt olmak mümkün.

   Kolay gelsin

 5. Merhaba eşim alman vatandaşı türkiye’de yaşıyoruz iki aylık hamileyim çocuk üzerinden Aile birleşimi yapmak için doğum yapmam gerekir mi yoksa hamileyken gidebilir miyim? Çocuk üzerinden başvuru yapincada süreç uzarmi?

  1. Merhaba Kübra hanım,

   Doğmamış çocuk üzerinden genellikle doğuma yakın vize verilir. Randevu alıp vize bölümüne Almanya’da doğum yapmak istediğinizi yazarak şansınızı deneyebilirsiniz.

   İyi şanslar

 6. Kizlik soyadim ve güncel pasaortumla Idatadan Aile birlesimi vizesine basvurdum ve randevu atamasi bekliyorum. Randevu alana kadar evlenip, soyadi degisikligi (esimin soyadi kendi soyadima eklenecek) ve pasaport degistirdigimde, randevum hala gecerliligini korur mu? Yeni soyadim ve yeni pasaportumla tekrar mi basvurmam gerekir?

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Vize görüşmesine her iki pasaportunuzu da götürmenizi öneririm. Bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   İyi şanslar

 7. Ve ben daha Turkiyedeyim iDatadan randevu (6-7 ay bekleme süresi varmış) gitmeden eşim oradan yine de başvuru yapabilir mi? Sürenin kısalması için?

  1. Merhaba benim yaşım 36 ve babam alman vatandaşı Annem Türk ben babamın vatandaşlığını seçme şansım var mı

   1. Merhaba Mehmet Bey,

    Siz doğduğunuzda babanız Almanya vatandaşlığına sahip miydi? Bu durumda kan bağı prensibine göre vatandaşlık almanız mümkün. Ancak daha sonra babanız vatandalık aldıysa hakkınız yok.

    Bilginiz olsun

 8. Merhaba
  Ben ve iki kızım (5 aylık ve 3 yaşında) hem Alman hem Türk vatandaşlığımız var. Türkiye’de yaşıyoruz Türkiye’de evlendim burada doğum yaptım. Eşim Türk şimdi sorum;
  1. Almanyada cocuklarimla yasasam esimin cocuk uzerinden aile birlesimi vizesiyle gelmesi için A1 sertifikası istenmiyormus fakat benden maaş bordrosu kira sözleşmesi vb şeyler istenir mi?
  2. Ben çalışmıyorum ev hanımıyım, eşim geldiginde oturum izniyle birlikte çalışma izni de alabiliyor mu çalışabilmek için?
  3. Bürgergeld, Kindergeld, Wohngeld gibi yardımlar alınsa bile eşim çocuk üzerinden gelebiliyor mu ve ne kadar sürüyor?

  1. Merhaba Nalan Hanım,

   Eşiniz Almanya vatandaşı çocuklarına aile birleşimi yapabilir ve A1 sertifikası ibraz etmesi gerekmez.

   Almanya vatandaşı olarak bahsi geçen konularda devletten destek alabilirsiniz Almanya’ya yerleştikten sonra.
   Ancak bazı eyaletler de aile birleşimi için part-time da olsa çalışıyor olmanız beklenir; avantaj olur.

   Bilginiz olsun

 9. Merhaba,
  07 Mayıs 2024 günün 31F – Nitelikli Akademik Elemanlar/akademische Fachkräfte ulusal vize randevusuna gideceğiz.
  Eşimin pastacılık ustası olarak saatlik 16 € iş sözleşmesi var. Ayrıca işveren aracılığında ilk aşamada 32 metrekarelik 1 odalı kira sözleşmemiz var. İşveren daha geniş bir ev bulma konusunda da yardımcı olacak. 4 kişilik bir aileyiz. Bu şartlarda vize alma konusunda sıkıntı yaşar mıyız? Ayrıca Türkiyeden 450-500€ kira gelirimiz olacak. Bunu da vize evraklarına koymamız avantajımıza olur mu ? Tapu ve kira sözleşmesinin almanca tecümesini ?

  Teşekkürler diliyorum şimdiden.

  1. Merhaba Erdem Bey,

   Ne yazık ki yoğunluktan burada yazılan sorulara bazen geç dönebiliyorum.

   Sizin vize görüşmeniz tarih itibariyle gerçekleşmiş zaten. Umuyorum bir problem yaşamazsınız. Sorunuz olması durumunda bize ulaşın lütfen. Size yardımcı olalım.
   https://almanya-danismanlik.eu/ “Ücretsiz danışmanlık” yazan yeşil buton üzerinden kayıt olmak mümkün.

   Kolay gelsin

 10. Merhaba,
  Aile birleşimi için 3 ay önce IDATA’ya başvurdum, ama Mart 2024’te kanun değişmiş ve Alman Konsoloslugu’na başvurmam gerekiyormuş. IDATA randevu talebim geçersiz mi oluyor bu durumda, kanun değişikliğinden önce başvurmuş olsam bile?
  Eşim Alman Vatandaşı.

  1. Merhaba Emre Bey,

   Aile birleşimi konusunda değişen bir durum yok. İdata üzerinden aile birleşimi için randevu oluşturulur. Vize görüşmesi için randevu tarihi ve saati size mail ile bildirilir. Vize görüşmesi de konsolosluğun vize bölümünde olur. Siz doğru yapmışsınız. Endişelenecek bir durum yok.

   Dilerseniz ayrıntılar için bize ulaşabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/ “Ücretsiz danışmanlık” yazan yeşil buton üzerinden kayıt olmak mümkün. Sonrasında ekip arkadaşlarım size ulaşırlar

   Kolay gelsin

 11. Selamlar Melek hanım; Ben ve 2 çocuğum Yunanistan vatandaşıyız. Almanyada ikamet etme konusunda bir sıkıntımız yok lakin eşim Türk vatandaşı onun almanyada yaşaması için nasıl bir yol izlemeliyiz. İyi çalışmalar

  1. Merhaba Nergiz Hanım,

   Eşiniz aile birleşimi statüsünden ulusal vize başvurusu yapacak.

   Dilerseniz bize ulaşabilirseniz size bu konuda ayrıntılı bilgi verebiliriz.
   https://almanya-danismanlik.eu/ “Ücretsiz danışmanlık” yazan eşil buton üzerinden kayıt olmak mümkün.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek Hanım,
    Ben 05.06.2023 tarihinde aile birleşimi vizesine başvurdum. 11 ay oldu hiç bir cevap alamıyoruz. Eşimden evrakları 11. Ayda istediler ne yapmamız gerekiyor nereyi aradıysak cevap alamadık sadece benimki mi bu kadar uzun sürdü. Nasıl bir yol izleyeceğimizi bilmiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

    1. Merhaba Ahmet Bey,

     Sizin gerçekten uzun süre olmuş.

     Ancak yazdıklarınızdan bir sonuca ulaşmak çok zor.

     Bize ulaşabilirseniz durumunuzu inceler; önerilerde bulunabiliriz.

     Bize ulaşmak için https://almanya-danismanlik.eu/ “Ücretsiz danışmanlık” yazan yeşil buton üzerinden kayıt olmak mümkün.

     Kolay gelsin

 12. Merhaba ben 26 mayısda evleneceğim ve yurtdışında hemşirelik yapacağım eşim içinde ne kadar süre sonra aile birlşeimine basvurabilirim ve ne kadar sürede eşimde yanıma gelebilir?

  1. Merhaba İrem Hanım,

   Evlilik gerçekleştikten sonra vizeye birlikte başvuru yapma hakkınız var.

   Bize ulaşabilirseniz size hem bilgi verebilir hem de yönlendirebiliriz.
   https://almanya-danismanlik.eu/ Sağ taraftaki yeşil buton üzerinden kayıt olmak mümkün.

   Kolay gelsin

 13. Merhaba,
  Şubat, 2023’te D tipi vize ile Almanya’ya giriş yaptım ve çalışmaya başladım. Ağustos, 2023’te Mavi Kart statüsünde 2027 yılının başına kadar geçerli oturum iznimi aldım. Kasım, 2023’te eşim ile evlendik ve evliliğimizi takiben eşim aile birleşimi vizesi için randevu talebi oluşturdu. Şu an randevu tarihi atanmasını bekliyoruz. Ancak çeşitli platformlarda Almanya’ya taşındıktan sonra yapılan evliliklerde diğer eşin aile birleşimi vizesine başvurabilmesi için Almanya’da olan eşin 2 yıl oturum geçmişi olması zorunluluğu bilgisine ulaştık. Bu bilginin doğruluk payı nedir? Doğru ise bu bilginin dayanağı nedir? Çünkü konsolosluğun paylaştığı resmi belgelerde böyle bir bilgiye ulaşamadım. Son olarak da bu bilgi doğru ise Mavi Kart statüsünde oturum iznim olduğu için eşimin bu kuraldan muaf olup 2 yılın öncesinde aile birleşimi vizesine başvurup vize alma hakkı var mıdır?

  Konuyla ilgili varsa kanun maddelerini ya da resmi belgeleri referans gösterebilirseniz çok mutlu olurum. Malum belirsiz bir süreç ve her kafadan bir ses çıkıyor ve resmi belge ve bilgilere ulaşmak da çok zor oluyor.

 14. Merhaba,

  Eşim MEB’in YLSY programı kapsamında Almanya’da doktora eğitimi görüyor. Program kapsamında doktorası bittiğinde Türkiye’ye dönüp adına öğrenim gördüğü üniversitede öğretim üyesi olarak hizmet zorunluluğu bulunuyor. Yani Türkiyeye geri döneceğimizi kanıtlayabiliyoruz. Aile birleşiminde A1 dil sertifikasından muaf olma durumum var mı?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Ece Hanım,

   Bnun bir görevlendirme olduğu ve döneceğinize dair evrakları ibraz ettiğinizde A1 sertifikasından muaf olabilirsiniz diye düşünüyorum. Bununla ilgili bir yazı var, ancak pratikte nasıl uygulandığına dair bir örneğimiz yok.

   Bilginiz olsun

 15. Merhaba ,

  Kız arkadaşım ile 12.10.2024 tarihinde Almanyada evleneceğiz kısmetse kız arkadaşım Almanyada yaşıyor benimde vizem var evlendikten sonra direk orayada göç idaresine başvurabiliyormuyum A1 belgem oldugunda Türkiyede ugraşmadan bilgi alabilirmiyim.

  Kolay gelsin

  1. Merhaba Tolga Bey,

   Eğer schengen vizeniz varsa, bu vizeye oturum verilmez. Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvuru yapmanız önerilir.
   Nikah tarihinden önce de vize randevusu almak mümkün. Bu durumda uzun süre bekleme de söz konusu olmaz.

   Kolay gelsin

 16. Merhaba esim 12.12.2023 tarihinde aile birlesimi icin konsolosluk gorusmesi yapmisti evraklar almanyaya ulasti.. Ben alman vatandasiyim .Dun bana gelen mailde benden bu belgeler isteniyor.

  -eine gültige Auslandskrankenversicherung für lhren Ehemann und
  -eine Kopie lhres Mietvertrags sowie eine Einverständniserklärung Ihres Vermieters,
  dass lhr Ehemann in lhre Wohnung ziehen darf.

  1.sorum esiniz icin uluslarasi saglik sigortasi yaziyor bu genel olarak aile birlesiminde konsoloslugun istedigi yurtdisi seyahat saglik sigortasi mi yoksa baska bir sigorta türü mü?
  2.olarak da ben almanyada teyzemin evinde kayitliyim. ikametim o adres ev de kendilerine ait yani kira degil esim de vizesi gelince buraya gelecek bir sure onlarla yasayacagiz kira vs vermeyecegiz. bu durumda enistemin ( ev sahibi ) hangi dilekce veya belgeyi onaylamasi gerekiyor internette bir ornegini bulamadim.Esim de basvuru yaparken Referans olarak enistemi yazmisti gelir durumu iyi..yani bu durumda tapu belgesini veya doldurulmasi gereken baska bir dilekce form gibi birsey mi sunmaliyim ?
  yardimci olabilirmisiniz bilgi icin tesekkur ederim simdiden.

  1. Merhaba Sibel Hanım,

   Konsolosluklar, eşiniz için seyahat sağlık sigortasi ister. Ancak burada sanki farklı bir sigorta türünden bahsediliyor gibi. Sanırım formülasyonda bir hata olmuştur. Bence bu konuda mail yazarak açıklama isteyebilirsiniz. Ya da MBE Göç bürolarından bu konuda danışmanlık alabilirsiniz.
   Konut için de, tabu sahibi yeğenimdir, “onlar için uygun bir odamız var ve onlardan kira da talep etmiyorum” ibaresiyle bir dilekçe yazar ve imzalarsa yeterli olur. Tapu fotokopisini de iliştirmek gerekir.

   Göç danışmanlık bürolarına bu linkten ulaşabilirsiniz. Sizin yararınıza çalışan, güven,lir kurumlardır.

   Kolay gelsin

 17. merhabalar,
  Eşimle o Almanya’ya yerleştikten sonra evlendiğimiz için ve onun henüz 2 senesi dolmadığı için aile birleşim vizesinden red aldık. İtiraz hakkımızı kullancağız. Bu itirazların olumlu sonuçlanma yüzdeleri yüksek mi? bir de eğer itiraz da red alırsak sizde dava yoluna mı gitmeli yoksa yeniden başvuru yapıp 2 sene sonra gitme yolunu mu tercih etmeli?
  teşekkürler.

  1. Merhaba Candan Hanım,

   Bu ret yasal bir çerçevede verilmiş. İtiraz etmeniz durumu değiştirmez. Eğitim durumunuza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesine başvurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

  2. Itiraz fazla bişey getirmez…. daha fazla Vakit kayıp edersiniz…. Sil baştan yapın en uygunu bu…. itiraz süreci de aynı vakit alır…

 18. merhaba çocuğum almanya da Alman ile evlendi 3 aydır almanya dan türkiye ye vize ye gelmek için randevu bekliyor. ne zaman sonuçlanır acaba aracı firmada cevap vermiyor.

  1. Merhaba Cem Bey,

   Sorunuzu ne yazık ki net olarak anlayamadım.

   Randevu bekleyen kişi bize ulaşabilirse daha sağlıklı olur.

   Kolay gelsin

 19. Merhaba
  Bu yaz annem Almanya ya gidecek çalışma vizesi ile aile birleşiminden 24 yaşındaki oğlunu götürebilir mi ? Teşekkürler

  1. Merhaba Mertcan Bey,

   Çocuklar ancak 18 yaşını doldurmadan aile birleşimi yapabilirler. Siz reşit olduğunuzdan aile birleişimi hakkınız ne yazık ki yok.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba kız kardeşim Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı ile evlendi. Uzun zamandır eşi Almanya’da ailesi ile birlikte ikamatgah ediyor. Yalınız kardeşim A1 sertifikayı alamadı bir türlü. Şuan 6 aylık hamile aile birleşimi için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Sertifika olmadan nasıl gidebilir. Pasaport aldık.

    1. Hasan Bey,

     Eğer İdata’dan bir PNR kodu aldıysa hamileliğini belgeleyen raporla vize bölümüne bir dilekçe yazmasını öneririm. Eşi de bu yönde bir dilekçe yazarak şanslarını denemelerini öneririm.

     Kolay gelsin

 20. Merhaba alman ve turk vatandaşlığım var 2008den beri Türkiye’de ikamet etmekteyim. 2019da evlendim eşim Türk ve iki kızımız var. Kendime pasaport çıkartıyorum ve kızlarıma vatandaşlık ve pasaport alabiliyorum. Almanya’ya gitsem çocuklarımla orada ikamet etsem eşimi aile birleşimi ile nasıl ve nasıl getirebilirim? Çalışıyor olmam gerekir mi? Bir de alman vatandaşı olduğum için eşim yine dil yeterlilik belgesi alması gerekiyor mu?
  İkinci sorum da eşimin iş sağlığı ve güvenliği diploması ve mobilya ve dekorasyon bölümünden diploması var? Bu mesleklerde çalışmadı fakat Almanya’ya bu diplomalar için denklik alıp çalışma vizesiyle gidebiliyor mu? Yani orada benimle birlikte oradan oturum almak üzere ikamet edebilir mi?
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

  1. Merhaba Nalan Hanım,

   Bu sayfadan sadece kısa bilgiler paylaşıyoruz. Sorularınız çok ve ayrıntı gerektiriyor. Özellikle eşinizin diplomaları ile ilgili kesin bilgi gerekiyor ki araştırıp size kesin bilgi verelim.

   Dilerseniz web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi arayabilir ve durumunuza uygun bilgileri paylaşabilir ve önerilerde bulunabilirler.
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

  2. Nalan hanım siz almanyaya geldiğinizde eşinizi de isteyebilirsiniz dil kursu yada a1 gerek çocuklarınız var diye.
   Ayrıca ne sizin neden eşinizin çalışmasınada gerek yok babalık hakkı üzerinden almanyaya geliyor yalnız yabancılar polisine gidin o size her yolu gösterir dediğim gibi çalışmak kurs yada a1 hiç birşeye gerek yok şimdiden bol şanslar

 21. Merhaba;
  81a vizesine 1 ay önce başvurum yapıldı. 6. ayda kısmetse çocuğumuz dünyaya gelecek.O zamana kadar benle eşimin vizesi çıkarsa bebek için sıfırdan tekrar mı başvuru yapmamız gerekecek?. Kafamız çok karışık. Tekrar başvuru yaparsak kaç ay sürer?

  1. Merhaba Koray Bey,

   İşvereninize rica ederek çocuğunuz için de bir ön onay çıkarmanız mümkün.

   Dilerseniz web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi arayabilir ve durumunuza uygun bilgileri paylaşabilir ve önerilerde bulunabilirler.
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 22. Merhabalar,
  Ben ve partnerim LGBT+bireyleriz ve 4 senedir birlikte yaşıyoruz. Erkek arkadaşım aldığı iş teklifi için denklik işlemlerine başladı. Denkliği tamamlanır ve gidecek olursa aynı anda beraber gidebilir miyiz orada yasal olduğu için eş olarak.
  Veya gidemediğimi varsayarsak o gittikten ne kadar sonra Almanya’da evlilik için yanına gidebilirim.

  1. Merhaba Caner Bey,

   Her ikisi de mümkün.

   Gerekli evrakları hazırlayarak birlikte vizeye başvurmak da mümkün. Burada yasal bir statü olmadığı için durumunuzu değerlendirip ona göre vizeye karar verilir.

   Dilerseniz web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi mesai saatleri arasında daha erken arayabilir ve durumunuza uygun bilgileri paylaşabilir ve önerilerde bulunabilirler.
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 23. Merhabalar ben aile birleşimi ile Almanya’ya alman vatandaşı olan eşimin yanına geldim . İlk evlılıgımden olan oğlumu da yanıma getirmek istiyorum. Orada bakacak kimse yok ve psikolojik çökmek üzereyim . Eşim de burada yaşaması lazım . Oğlumu Almanya’ya nasıl getirebilirim ? Eşim alman vatandaşı ve 3 yıl olacak evlıyiz . Oğlum ben eşim Türkiye’de kalıyoruz o geldıgın de ama ben oğlum ile eşimin yanında olmak istiyoruz . Ne olur yardımcı olunuz soruma ? Oğlum turkıye de guvenıp bırakabilecegım kimse yok

  1. Merhaba Marziye Hanım,

   Arkadaşlarım sizinle iletişime geçmişler, ancak size ulaşamamışlar. Web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından tekrar kayıt olmanızı ve Türkiye numarası bırakmanızı öneriyorum. Arkadaşlarım sizile iletişime geçeceklerdir.

   Kolay gelsin

 24. Merhaba Melek hanim.🌸
  Bana yardimci olursaniz çok mutlu olurum.

  Ben Almanyada yaşiyorum eşimde şuan türkiye de kaliyor 2 senedir vize bekliyoruz . Malesef sabikasi yüzünden aile birleşimi vizesine ret geldi. Alman vatandaşiyim ve bir de bebeģimiz var. Avukat tuttuk ama 6 ay oldu hala bir haber yok 🙁 .. Gerçekten çok yipratici bir süreç oldu bizim için. Artik ne yapacaģimi bende bilmiyorum.
  Çocuk ve alman vatandaşi olmama raģmen Sizce eşime yine ret gelir mi ?
  Şimdiden çok tesekkür ederim.

   1. Elif Hanım,

    Yoğun sorular ve başvurular; tatil ve izinler nedeniyle bazen sorularınızı hemen cevaplayamıyoruz. Ancak Web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi mesai saatleri arasında daha erken arayabilir ve durumunuza uygun bilgileri paylaşabilirler.
    https://almanya-danismanlik.eu/

    Kolay gelsin

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Sizin ve çocuğunuzun durumu, konumu aslında avantajlı fakat bu sizin ve çocuğunuzun durumu ve konumu ile ilgili değil.Sabıkası nedeniyle ret verilmiş, dolayısıyla bu konuda avukat yapılacak bir itiraz varsa yapar. Uygun görülürse ve durumunda değişiklik olursa ancak itirazını kabul edilir ve eşinize de vize verilir. Aksi halde vizesi onaylanmayabilir.

   İyi şanslar

   1. Merhaba Melek hanim.
    Bugün izmir Konsolosluģundan eşimi aramişlar ve çok sükür itirazimiz kabul edilmiş. eşimin pasaportunu istemişler 🙏galiba bu sefer oldu.
    Rabbim herkesin yardimcisi olsun insallah.

     1. Merhaba Melek hanim.
      Size daha önce belirtiģim gibi,
      Eşimi izmir konsolosluģundan arayip pasaportunu istediler. 2 sene sonra bu haberi almak bizi çok mutlu etti. Cok sükür itirazimiz kabul edilmiş ama ben eşime tekrar Red gelecek diye çok korkuyorum.
      Sizi tekrar rahatsiz ettiģim için kusura bakmayin lütfen.

     2. Rica ederim Elif Hanım,

      Umarım sorunsuz vizeniz elinize ulaşır.

      İyi şanslar

    1. Elif hanim merhaba ayni sorun bizdede var bizde red yedik bende alman vatandasyim ve bi bebegimiz var sabika yüzünden ted yedik ve mahkeme günü beklioruz ayni sorunu yasayan birini cok aradim lütfen sizinle bi görüsebilirmiyiz

    2. Merhaba eşinizin neden dolayı sabıkası vardı benımde sabıkam var şuan vize sonucunu bekliyorum lütfen bana yazar mısınnız?

  2. Sabıkası agirmi acaba ne konuda sabıkası var benimde sabikam var başvuru yaptım merak ettim

 25. Merhabalar
  Şubat ayında 81a ile yapılan bir sözleşmem gelecek. 16 yaşını geçen bir çocuğum var.
  Aile birleşimi ile daha sonra götürebiliyor muyum. C1 sertifikası istenir mi? Yoksa A1 sertifikası yeterli olacak mıdır?

  1. Merhaba Ferhat Bey,

   Mavi kart statüsünde gidecekseniz C1 sertifikası istenmez.

   Detaylı bilgi için web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi mesai saatleri arasında arayacaklar.. https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 26. merhaba eşim yeni göç yasası ile iş sözleşmesi alıp burdan vizeye hepbirlikte basvuracağız benim için basvuruda almanca sertifikasını isticeklermi aile birleşimi olmuyor cünkü d tipi için hepbirlikte basvurmuş oluyoruz

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Eşiniz mavi kart statüsünden başvurmuyorsa yani normal kalifiye eleman statüsünde başvuru yaparsa sizden A1 sertifikası istenir.

   Bilginiz olsun

   1. İnci Hanım,

    Daha önce konsoloslukların vize bölümleri bu konuda farklı tutum sergiliyorlardı. Yürürlüğe giren yasa ile birlikte konsoloslukların sayfalarında da bu yazılı hale geldiği için artık istenmeyeceğini söyleyebiliriz.

    İyi şanslar

 27. Merhaba,
  Eşim hemşire Bulgaristan ve Türk vatandaşlığı var. İki cocuğumuz da Çifte vatandaş ben Türk vatandaşıyım. Eşim Almanya da hemşire olarak çalışmak için denklik işlemlerine başladı. Danışmanlık aldığımız firma 81A vizesi alınacağını söyledi . Benim merak ettiğim Bulgaristan vatandaşları 81A vizesine başvuruyor mu veya vizeye ihtiyaçları var mı? 81A vizesi daha kolay mı alınıyor ? Türk vatandaşı olarak benim hangi vize türüne başvuru yapmam gerekiyor ailem ile birlikte gidebilmem için? Bulgaristan dan oturma ve çalışma izni alsam Almanya ya vizesiz gidebilir miyim. Bilgi vermenizi rica ederim. İyi Çalışmalar.

 28. merhaba, ben ve nişanlımla 8 ay kadar önce dil kursu vizelerine ayrı ayrı vizeye başvurarak almanyaya geldik. Ben doktorum, nişanlımda psikolog ama burada çalışma izni yok. Ben Ocakta çalışmaya başlayacağım onun dil kursunu uzatma süresi(12 ay) şubatta doluyor. Benim maaşım mavi karta uygun ve kontratım ise 1 yıllık. Acaba bu şekilde benim üzerimden partner olarak vize alabilir mi nişanlım? Evlenmeli miyiz burada kalabilmesi için? Herhangi bir bekleme süresine tabi olur muyuz sizce? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba Arda Bey,

   Mavi kart alacağınız için bekleme süreesi sizin için geçerli olmayacak. Partnerlik üzerinden oturum almak mümkün değil diye düşünüyorum. Pratikte buna karşılık gelecek bir deneyimimiz yok, aile birleşimi konumunda yasal evlilik şartı var. Bu konuda mutlaka “Welcome Center” ya da yabancılar dairesinden bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Öncelikle iyi günler eşim yaklaşık bir sene önce nitelikli işci olarak almanyaya gitti.iş sözleşmesiyle kuaför olarak çalışıyor ben ve 2 yaşındaki kızım türkiyedeyiz ve randevu bekliyoruz.eşimin kartında 18a yazıyor.demwk istediğim bizden a1 sertifikası istiyorlar mı.bi çok kişiden eşim gibi gidenlerin eşlerinden istenmemiş.teşekur ederim

    1. Merhaba Mehmet Bey,

     Sizden A1 sertifikası isteyeceklerini düşünüyorum.

     Bilginiz olsun

    2. Merhaba mehmet bey surecinizle ilgili gelisme oldumu acaba sağlıklı bilgiler edine bildinizmi.
     Bende kuaför olarak almanyadayim bir yildir aile birleşimi için başvuru sürecine gidecem.

 29. Merhabalar benim Polonya oturumum var 3 yıllık. Şu an işten ayrıldım Berlin’de kalıyorum ablamda buradan birisi ile tanıştım ve evlenmek üzereyiz. Sorum şu benim Polonya oturumum ile Almanya’da evlenebilir miyim Almanya da kalmam sorun olur mu? Yoksa aile birleşimi için Türkiyeden mi başvurmam gerekir? Nikahı Almanya’da yapabilir miyim? Teşekkürler

  1. Merhaba İsa Bey,

   Bu konuda mutlaka MBE Beratungsstelle’klerden danışmanlık almanızı öneririm. Onlar sizin durumunuza göre sizi yönlendireceklerdir. Bu kurumlar ücretsiz ve sizin yararınıza sosyal danışmanlık veren kurumlardır. Tereddüt etmeden iletişim kurmanızı öneririm.

   Adresinizi bu linkte ilgili yere yazarak size en yakın kuruma ulaşabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   İyi şanslar

   1. Merhaba Melek hanım . Ben ve eşim B2 sertifikamız var. Eşim bu ay sonu doğum yapacak. Bana kısmi denklik geldi. Eşimi de bebeğimi de yanımda götürmek istiyorum. Bu durum kısmi denklikle mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhaba Abdullah Bey,

     Kısmi denklikle çalışırken mezun birinden daha az maaş alacaksınız. Bu maaş da 3 kişilik bir ailenin giderlerini karşılamaya yetmeyecektir. Gerektiğinde eş ve çocuğunuz için bloke hesap açılması gerekir.
     Web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi mesai saatleri arasında arar ve durumunuza uygun bilgileri paylaşacaklar.

     https://almanya-danismanlik.eu/

     Kolay gelsin

    2. Çok Teşekkür ederim Melek hanim.🌹

     Size bir sorum daha olacak .
     Izmir Konsolosluģu eşimin pasaportunu vizesiyle birlikte hemen gönderirmi ?
     Bundan sonraki süreç nasil olur sizce ?. Artik aylarca beklemek istemiyoruz.

     Iyi calişmalar.

     1. Elif Hanım,

      Pasaportu alırlar, işledikten sonra postayla gönderirler. Hemen vereceklerini düşünmüyorum ancak aylarca da sürmez.

 30. Merhabalar
  Nişanlım şuan almanyadan oturum aldı ve orada çalışmaya başladı. Ben türkiyedeyim. Evlenip aile birleşimi yapmak istiyoruz fakat bir yerde okudum ve evlilik oturumdan sonra olursa oturum alan kişinin önce 2 yıl almanyada kalması gerekiyor sonrasında aile birleşimi yapabilir diyor. Bu doğru mudur acaba süreç nasıl oluyor?

  1. Merve Hanım Merhaba,

   Sizi aramamız için sayfamızdan kayıt oluşturmuşsunuz zaten. Arkadaşlarım sizinle iletişime geçecekler.

   Bilginiz olsun

   1. Merhana bu konuda bana da bilgi verebilir misiniz acaba? Ben de nişanlılık vizesi aldım da.

    1. Merhaba Çağla Hanım,

     Tabii, ancak durumunuza göre bilgilendirme söz konusu. O nedenle web sayfamızdan “ücretsiz danışmanlık için tıkla” kısmından kayıt olabilirseniz ekibimizden arkadaşlar danışmanlık vermek üzere sizi mesai saatleri arasında arayacaklar.. https://almanya-danismanlik.eu/

     Kolay gelsin

     Bilginiz olsun

 31. Merhabalar ben Müge, eşim Almanya’dan bir iş teklifi aldı, işveren eşim, ben ve 10 yaşındaki kızımız için ön onaya başvurdu ve ön onayımız geldi. Ben de A1 dil sertifikası aldım. Uzun bekleme sürelerini bildiğimizden konsolosluğa ön onay gelmeden önce, ön onayımız var diyerek randevu talebi oluşturmuştuk. Yaklaşık 5 hafta oluyor hala bekliyoruz. Size tecrübelerinize dayanarak bir soru sormak istiyorum. Eşimin vize türü 18b (1) Akademik eğitim almış vasıflı işçi olarak görünüyormuş. Eşimin dil sertifikası yok ancak mülakatları İngilizce yapmıştı, İngilizcesi iyidir, Almancası da B1 seviyesinde, Almanca Anadolu mezunuydu zaten. Üniv. Diplomasının denkliği vs var elbette. Ben de yüksekokul mezunuyum. Sizce durum böyleyken konsolosluktan red alma ihtimalimiz var mıdır? Varsa bunu engellemek için ne yapmamızı önerirsiniz?

  1. Merhaba Müge Hanım,

   Sizin ön onayınız 81a üzerinden mi? Eğer öyleyse hızlı 3 hafta içinde konsolosluğun size gün vermesi gerekir.
   Verdiğiniz bilgilere dayanarak vizede bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum.

   Dilerseniz web sayfamızda “ücretsiz danışmanlık için tıkla” seçeneği var. Oradan kayıt olabilirseniz sorularınız ve ayrıntılı açıklama için biz sizi arayacağız.
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 32. Nişanlım, Almanya’dan aldığı iş teklifi aldı ve şirket vize sürecinde kendisine destek olacak. Almanya’ya birlikte gitme niyetimiz var. Bende benzer bir rolde yaklaşık 5 yıllık deneyimim bulunmakla birlikte mühendislik diplomasına da sahibim. Ancak şu anda Türkiye’de bordrolu bir işte çalışmıyorum; daha çok danışmanlık hizmetleri çerçvesinde freelancer olarak faaliyet gösteriyorum. Birlikte başvurmak için süreçle ilgili benim açımdan olumsuz bir durum olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Ayrıca başvurmadan önce evlenmemiz gerekir mi? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Umut Bey,

   Birlikte başvuru yapabilmeniz için nikah gerekli olacaktır.

   Sorunuzu yazdıklarınız üzerinden net olarak cevaplamak olanaksız.

   Web sayfamızda “ücretsiz danışmanlık için tıkla” seçeneği var. Oradan kayıt olabilirseniz sorularınız için biz sizi arayacağız..
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 33. – Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (“Formül B”)
  – Her iki eş içinde “Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Almanyadaki eşin Pasaportun fotokopisi
  • Almanyadaki eşin Oturma izni fotokopisi

  Merhaba,
  Almanyada nikahımız var 28 Kasımda.
  Formül B’yi nişanlım nasıl alabilir kendisi türk vatandaşı alman oturumu var.
  Nişanlım adına burdaki nüfus dairesinden alabilir miyim?
  Birde yukarda yazılan belglerin hepsinin almanca çevirilerinin noter onaylı mı olması lazım?

  1. Merhaba Faik Bey,

   Formül B her iki eşin bilgilerini içeren bir belgedir ve ancak nikah yapıldıktan sonra verilebilir.
   Sizin eşinizin Almanya’daki nikah dairesinden (Standesamt) bir nikah tarihi alması gerekmektedir. Ancak bunun için sizden bazı belgeler istenir. Bu belgeleri bu kurumdan öğrenebilir; siz de hazırlayıp gönderebilirseniz bir nikah tarihi alınabilir.

   Çok dilli olan belgelerin çevirilerine ihtiyaç yok, Türkçe olan belgelerin yeminli tercüman tarafından tercümesi istenir.

   Başka sorularınız olması durumunda Web sayfamızda “ücretsiz danışmanlık için tıkla” seçeneği var. Oradan kayıt olabilirseniz sorularınız için biz sizi arayacağız..
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

 34. İyi günler ben Hatice nişanlım alman Vatandaşı orda doğdu büyüdü evlenip aile birleşimi ile oraya gideceğim ben Türkiye’de 4 yıllık üniversite mezunuyum aile birleşimi için benden A1 sertifika istenir mi?

  1. Merhaba Hatice Hanım,

   Aile birleşimi vize evraklarında, buradan gidecek eşin yüksek oklu mezunu olması durumunda A1 sertifikasından muaf olabileceği yazar ancak pratikte vize bölümleri A1 sertifikasını ibraz etmenizi isterler.

   Bilginiz olsun

 35. Merhaba,

  Blue Card ile mühendis olarak Almanya’ya geldim ve 1,5 senem dolmak üzere. Bir kac ay önce evlendim ve su an aile birlesimi icin Idata’dan randevu bekliyor esim. Blue Card’im 2 yillik gecerli ve 2024’te yeniden yenilenecek, henüz süresiz degil. Benim merak ettigim aile birlesiminde bu bir sorun olur mu? Idata muhtemelen randevuyu 02.2024 yada 03.2024 gibi tarihlere verebilir fakat benim Blue Card gecerlilik süresi 08.2024’te bitiyor. Calistigim sirket sadece 2 yillik kontratlar yapiyor ve sonra tekrar yeniliyor. Benim is kontratim da 05.2024’te bitecek fakat yenileyecekler. Bu Aile birlesiminde bir sorun yaratir mi?

  Iyi Calismalar
  Ramazan

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Aile birleşimi evrakları sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden değerlendirilecektir. Bu süreçte sizden sözleşmenizin devam edip etmediği, devam ediyorsa yeni sözleşmenizi talep ederler. Ancak yeni sözleşme kendilerine ulaştığında değerlendirme sonuçlandırılır.

   Dolayısıyla sözleşmeniz uzatıldığında (başka bir eksiklik vs yoksa) bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   Bilginiz olsun

 36. Merhaba Evlenecegim kişi AB vatandaşı ve suan almanyada calısıyor kuckken oraya yerleşmişler. Yanı Macaristan vatandası ve Turkıyede evlenırsek aıle bırlesımı vizesi ile mi basvurmam gerekıcek benımde.Dil sertifikam var.A2 seviyesindeyim zaten ,dıl sorun degıl ama 7-8 ay uzun suren bır surec olduğu için istemedıgım bır durum. Bızımdemı boyle aıle bırlesımıne basvrmamız gerekıyor.Birde Au paır vizesiyle gıtme durumum var boyle gıdersem almanyada evlenırsek genemı Türkıyeye donup aıle birleşimine basvurmam gerekıcek.

  1. Merhaba Maral Hanım,

   Bu konuda bazı önerilerimiz olacak.

   Ayrıca Web sayfamızda “ücretsiz danışmanlık için tıkla” seçeneği var. Oradan kayıt olabilirseniz sorularınız için biz sizi arayacağız..
   https://almanya-danismanlik.eu/

   Kolay gelsin

   1. Merhaba ben ve oglum 1 buçuk senedir almanyadayız oglum türkiyede doğdu onceki kocam la resmi nikahım yoktu bizim oturumumuz var şimdiki eşim alman eski kocam oglu uzerine evrakları içeri verdi otutum alabiliyotmu?

    1. Merhaba Eylem Hanım,

     Eski eşinizle evlilik birliği devam etmediği için kalacak yer ve geçimini sağlayacağına dair evraklar göstermesi gerekir.

     Bilginiz olsun

 37. Merheba , ben almanyaya ausbildung yapmaya gidecem ,ausbildung döneminde ve ya oturum aldıkta sonra annemi yanıma getire bilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Bu konuda çok istisnai durumlar haricinde ebeveynleri götürmek pek mümkün olamıyor.

   Sitemizde “ücretsiz danışmanlık için tıkla” bölümünden kayıt oluşturabilirsiniz, bu durumda biz sizi arayıp durumunuzu öğrendikten sonra olası istisnalar konusunda bilgi verebiliriz. bu konu tamamen bireysel değerlendirilir.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba
    Benim nişanlım turist vizesiyle gelse Almanya’ya burda evlensek, işide hazır olsa yinede geri gönderirler mi Türkiyeye

    1. Merhaba Elif Hanım,

     Aile birleşimi üzerinden oturum alabilmesi için ulusal vize ile Almanya’ya giriş yapması gerekir. Aks halde ulusal vize için Türkiye’ye gönderiyorlar.

     Bilginiz olsun

 38. Merhaba. 81a on onay ile almanyaya gidecegim. Almanyaya gittikten sonra turkiyeye donup evlenecegim. 2 yil bekleme suresi ( ikamet etme ) devam ediyor mu? Yada Almanyaya gitmeden evlilik yapip, ondan sonra almanyaya gidersem 2 yillik bekleme suresine gerek var mi ?

  1. Ali Bey,

   Arkadaşım sizile iletişime geçmiş. Gerekli bilgileri paylaşacaktır.

   Kolay gelsin

 39. Merhabalar babam bu sene içinde Almanya’ya oturum izinli ve işçi vizesi alarak işe başlayacak. Ben de onun yanına gitmek istiyorum ama ocağın sonunda 18 yaşıma gireceğim. Benim Almanya’ya gitmek için ne yapmam gerekli?

   1. Merhaba,

    Ben master egitimim icin Almanyaya geldim. Burada is bulup kalmayi planliyorum. Kardesim de ayni sekilde gelecek. Fakat ilerleyen zamanlarda anne babamizin artik Turkiyede yalniz kalmasini istemiyoruz. Onlari Almanyaya almanin yollari nelerdir?

    1. Merhaba,
     Yeni yasa çerçevesinde anne-babaları da götürmek bazı durumlarda mümkün olabilecek. Ancak bu olanak 01.03.2024 tarihinden sonra Almanya’ya vize alıp giriş yapacak kalifiye elemanların ebeveynleri için mümkün olacak.

     Bilginiz olsun

 40. Merhaba ben 3 aylık işçi vizesi ile almanyaya gideceğim.başka bir işveren ile 1 yıllık sözleşme yaparsam oturum alabilir miyim.1 yıllık oturum ile aile birleşimi yapabilir miyim teşekkür ederim

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   2 yıl içindeki iş değişiklikleri mutlaka yabancılar dairesine bildirilmeli. Ayrıca iş değişikliği yapıldığında gerekiyorsa yine Federal İş Ajans’ından ön onay alınmalı. Bu durumda aynı alan olmak koşuluyla onay ve yeni iş yeri üzerinden oturum almak mümkün.

   Kolay gelsin

   1. Cevap için teşekkür ederim.aile birleşimi için ne zaman başvurabilirim.kaç yıllık oturum olması gerekir.herhangi bir süre şartı var mı.yada hemen başvurabilir miyim.zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

    1. Yusuf Bey,

     Siz Almanya’dasınız sanırım. 3 aylık maaştan sonra eşiniz İdata’da randevu oluşturabilir. Eşinizin evrakları değerlendirilirken sizin de en az 1 yıllık oturumunuzun olması gerekir.

     Bilginiz olsun

 41. Merhabalar 19f ile Almanya’ya taşınacagım. Eşim için aile birleşimine Almanya’ya taşındıktan kaç ay sonra başvurabilirim? Gidiş tarihinden 6 ay geçmeden aile birleşimi yapılamaz diyenler oldu ama net cevap bulamadım. Gittikten 3 ay sonra eşime aile birleşimi başvurusu yapabilir miyiz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Büşra Hanım,

   Siz gittikten sonra eşiniz randevu kaydı oluşturabilir. Sadece randevu bekleme yer yer 5 ile 8 ay sürebilir. Ayrıca evrak tesliminden sonra da yine bekleme süresi söz konusu.

   Bilginiz olsun

 42. İlk baştan her şey için teşekkür ederim o kadar yetkili kişiler ve butun bu kurumdaki çalışan arkadaşlar güller yüzü ve içten ve kalpten yardımcı olmaya çalıştılar özel olarak Derya hanım ve melek hanım . Bu kadar tahmin etmiyordum ve gerçekten iyi ki varsınız. 👑♥️

  1. Mitra Hanım,

   Değerlendirmeniz ve güveniniz için çok teşekkür ederiz. Bu yolculukta sizlere yardımcı olmak servindirici.

   İyi şanslar

   1. Merhaba yorum yapacak yerı bulamadım o yuzden buraya yazacağım kusura bakmayın.
    Ben 7 yıllık evliyim turkıye de yasıyıduk. Gecen sene eşim alman uyruklu Almanya ya tasındı ve bebegımız oldu. Sımdı bende schengenle almanyaya geldim burdan gıtmeden turkıyeye aile bırlesımı yapabilirmıyım? Burdan (almanyadan) yabancılar polisine sorduk burdan olmuyo vs turkıye ye gıtceksnz dedı. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi gunler

    1. Merhaba Mustafa Bey,

     oturum izni alabilmeniz için ulusal vize almanız gerekir. Bu nedenle Türkiye’ye dönerek çocuğunuz Almanya vatandaşıysa çocuk üzerinden ; değilse eşe aile birleşimi statüsünden vize başvuru yapmanız gerekmekte.
     Gelmeden İdata’dan randevu oluşturmanız durumunda bekleme süresini görece biraz azaltmış olursunuz.

     iyi şanslar

 43. Merhabalar

  Nişanlım Ocak ayından beri Almanya’da çalışmakta Türkiyedeki diplomasının denkliğini alıp iş bulup gitti. Kasım ayında Türkiye’de resmi nikah yapacağız ve ilerleyen süreçte ben de onun yanına gideceğim vize randevu tarihini bekliyorum. Dili hallettim sayılır, kalacak yer vs. her şey tamam. 2 Yıllık bekleme mevzusu nedir tam olarak öyle bir şeyden hiç haberimiz yok o almanyada 2 yıl kalmadan ben gidemiyor muyum yanına ?

  1. Merhaba Evin Hanım,

   Almanya’ya gittikten sonra evlenme durumlarında, Almanya’da yaşayan kişinin 2 yıllık oturum geçmişi olması gerekir. Ancak bu süreden sonra aile birleşimi vizesi mümkün olabiliyor.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba,
    18b Nitelikli iş gücü ile Almanya’da 3 yıldır çalışmaktayım. Türkiye’den evleneceğim. Eşim olacak kişi aile birleşimine başvuruda bulunacak kendisi üniversite mezunu ve diploma denkliği var. Yinede A-1 seviyede Almanca dil şartı var mı ?
    Teşekkürler.

    1. Merhaba Emre Bey,

     Şimdiye kadar ki uygulamada kişi üniversite mezunu da olsa, aile birleşimi kapsamında vize başvurusunda A1 dil sertifikası isteniyordu.

     Bilginiz olsun

    2. Blue card ile arkadaşım dil belgesi göstermeden geldi geçen sene sayfa sahibi bilmiyor konuyu

     1. Lale Hanım,

      Mavi kart alan kişilerin eşlerinden dil sertifikası istenmiyor. Ya da işveren çalışan kişiden Almanca bilgisi istemiyorsa yine belge istenmez.
      Ancak burada eşlerden istenen dil sertifikası söz konusu ve konsolosluklar mavi kart eşleri hariç diğer eşlerden A1 istiyorlar. En azından pratikte bu uygulama var.

      Bilginiz olsun

 44. Merhaba,
  ben almanya`da yasiyorum ve nisanlimla almanyada evlenmek icin basvuru yaptik. Belgelerimizde hazir. Fakat ben suan Werkstudent (20saat) olarak calisiyorum (yani Nisanlimi alabilecegim aile sigortam yok, az kazaniyorum). Ama yan gelir olarak babamla beraber üstüme bir taxim var bulundugum sehirde. Belkide vize cikana kadar Vollzeit calismaya baslayabilirim Randevunun ne zaman atanacagina bagli. Bu sizce bir sorun teskil eder mi?

  Tesekkür edeirm, kolay gelsin

  1. Merhaba Serap Hanım,

   Aile birliği için sizden ailenin tüm giderlerini karşılayacak bir teminat ibraz etmeniz beklenir. Sizin durumunuzda taksi gelirleri nasıl değerlendirilir, bakılması gerekir. Bu nedenle yakınınızda bulunan MBE Göç Danışmanlığı bürolarından ya da bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden bilgi almanızı öneririm. Takdir yetkisi tamamen yabancılar dairesinde olduğu için kesin bir şey söylemek mümkün değil.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Sizin yararınıza danışmanlık yaparlar, o nedenle tereddüt etmeden danışmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 45. Merhaba,
  Öncelikle bu çok faydalı siteniz için size teşekkür ederim. Ben öğrenci vizesiyle yaklaşık 1 yıldır Almanya’dayım ve Almanca eğitimimi tamamlayıp yüksek lisansa bu ay başladığım için daha yeni oturum kartımı elde ettim. Nişanlımın da buraya gelmesi için çabalıyorum ve kendisinin yeşil pasaportu var.
  Yeşil pasaportu ile gelip yeni yasaya istinaden iş bulup oturum almasını sağlamak istiyorum. Aynı zamanda burada nikah kıyıp aile birleşimi yapma olanağımız var mı acaba? Ama tabi nikahtan sonra otomatik yeşil pasaport hakkı da düşecek. O nedenle ne yapacağımızı bilemedik. Destek ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Değerlendirmeniz ve güveniniz için çok teşekkür ederiz.

   Nişanlınız yeşil pasaportla Almanya^’ya gelebilir; nikah işlemlerini de orada yapabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportla geldiği için oturum alması zor, bu statüden gelenlere oturum verilmeme yönünde bir eğilim var. bu kişilerin Türkiye’ye dönerek aile birleşimi vizesine başvuru yapmaları tavsiye edilir.

   Yeni yasa kapsamında nişanlınız Almanya’da kalifiye alanda bir iş sözleşmesi edinebilirse yabancılar dairesine oturum için başvuru yapmak gerekir. Kurum gerekli değerlendirmeye yaparak sonucu size bildirir.

   Ayrıntılı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 46. Merhaba,
  Eşim aşçı ve yurtdışında çalışmaya gidecek bunun için gerekli belgeleri işyeri yolları ve onları hazırlamaya başlayacak ve şirkete yollayacak. Oradan işyeri başvuru yapacak onaylanırsa önce kendi gidecek ve peşine beni ve çocuklarımızı götürecek. Fakat nasıl bir yol izlemeliyiz aile birleşimi için? Birlike aileyle gelme olarak başvuru yapılıyormuş ama oradaki ilgili işi vizenin onaylanmasına engel olabilir önce sen başvur sonra gelince ailen için başvuru yapalım demiş. Şimdi ne yapmalıyız eşim gitse bizim için başvuru yapsa bu na kadar sürer birde Almanca A1 şartı gibi bir şey gördüm bu doğru mu eşimden böyle bir şey istenmedi ama benim sertifikam mi olmasi gerekiyor. Bu sürecin en hızlı ilerlemesi için nasıl yapsak daha iyi olur.

  Şimdiden teşekkür ederim yanıtınız için

  1. Merhaba Halime Hanım,

   Eşinizin iş vereni kabul ederse aslında vizeye birlikte başvuru yapabilir; onaylanması durumunda da birlikte gidebilirsiniz. Ancak bu durumda sizin A1 sertifikanızın olması gerekir. Eşinizin maaşının da tüm aile bireylerinin aylık yaşam giderlerini ve konut giderlerini karşılayabiliyor olması gerekir.
   Aynı şartlar eşinizden sonra aile birleşimi vizesine başvururken de istenir. Bu durumda vize randevusunuz gelmesi, vizenin sonuçlanması çok daha uzun sürer.

   Bilginiz olsun

 47. Merhaba , Sağlık raporum ile A1 sertifikası koymadığımda sorun olur mu ? Psikolojik bir sağlık raporum var. Sınavımı geçemedim. Ayrıca kurs sertifikalarım , online ders aldığıma dair kağıtlar ve sertifikam mevcut eklesem yararlı olur mu ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Bu konudaki tüm evrakları hazırlayıp denemenizi öneririm.

   iyi şanslar

  2. Eşimi buraya getirmek için 09.05. 2023 başvurdu Almanya konsolosluğuna halen bir cevap alamadık !
   Birde benim burda işyerim var ne kasar net gelirim olması gerekli bir bilginiz varmı ?
   Bu süreci hızlandırmak için nereyi aramalıyım ?

   1. Merhaba Erdal Bey,

    Ne yazık ki aile birleşimi için bekleme süreleri çok uzun. Bunu hızlandırmanın ya da bu süreci kısaltmanın bir yolu yok. Deneyimlerimize göre kurumlar bu konuda bir kolaylık sağlamıyorlar.

    Bilginiz olsun

 48. Iyi Günler Benimde sorum a1 sertifikasi üzerine olucak. Özel ders , online ve Kurs egitimi Aldim. Lakin zihinsel olarak atlatamadigim Sinav Kaygim Mevcut. Sinavimi gecemedim. Saglik Raporum var Panik atagim üzerine. Acaba sorun cikarirlarmi a1 Diplomasi olmadan , Diger Kurs ve onlinee egitim sertifikalarini koyarsam ?
  Tesekkürler

  1. Merhaba,

   Girdiğiniz sınav sonuçları ve raporunuzla dil için muafiyet başvuru yapabilirsiniz.

   İyi şanslar

 49. Merhaba ben AB vatandaşıyım, eşim TC vatandaşı. Almanya’ya yerleşip yaşamayı düşünüyoruz. İlk aşamada nereden başlamamız gerekiyor? Göç öncesinde yerine getirilmesi gereken adımlar nelerdir? Aile birleşimi vizesi başvurusu ile gitmemiz gerekiyor?

  1. Merhaba Aybüke Hanım,

   Öncelikle AB vatandaşı olarak sizin Almanya’ya yerleşmeniz ve bir iş bulmanız durumunda eşiniz aile birleşimi vizesine başvurarak yanınıza gelebilir.

   Bilginiz olsun

   1. Eşime de Bulgaristan oturumu almamız durumunda bu süreçte ne gibi değişiklikler oluyor? Ben AB vatandaşlığım ile gitsem eşim de Bulgaristan oturumu ile orada çalışma ve oturum için başvuruda bulunabiliyor mu? Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

    1. Merhaba Aybüke Hanım,

     Evet, eşinizin Bulgaristan’dan oturumu olması durumunda Almanya’ya sizinle birlikte yerleşebilir. Ancak 3 aydan sonra Almanya’da yaşayacağınızı ve geçiminizi nasıl sağlayacağınızı belgelemek ve yabancılar dairesine bildirmek gerekir ki eşiniz için oturum alabilesiniz.

     Kolay gelsin

 50. Merhaba ,
  Ben 2019 dan beri lisans ögrencisi olarak almanyadayim. 1 yildir isci oturumuna gectim. Ve yeni evlendim henüz aile birlesimi randevumuz gelmedi. Bu 2 yillik bekleme süresini gectim mi ? Ve Randevu gelene kadar 4-5 ay oturumum kaliyor sorun teskil ederlermi cünkü Ben cok rahat uzatiyorum oturumumu is yerimden ötürü. Tesekkürler.

  1. Merhaba Yalvaç Bey,

   2 yıllık bekleme süresi siz çoktan geçmişsiniz.

   Ancak aile birleşimi vizesinin onaylanması esnasında sizin oturum süreniz sorun olabilir. Öncesinde uzatmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar ben ebeveynden kaynaklı yeşil pasaport ile almanyaya geldim ve burada bir iş buldum ve burada bulunabileceğim son 65 gün ve pasaportumun geçerliliğine 8 ay kaldı Türkiye’ye dönmeden işlemlerimi nasıl halledebilirim.

    1. Merhaba Burak Bey,

     Henüz Schengen vizesi ile Almanya’da iş bulanlar oturum alamazlar. Bu yasa henüz yürürlüğe girmedi. Durumunuzu bulunduğunuz yabancılar dairesiyle görüşmenizi öneririm. Oturum yetkisi bu dairededir. Kurum sizi yönlendirecektir.

     iyi şanslar

   2. Merhaba, Tesekkürler.
    Bir kac sorum Daha olucakti tam Olarak Hagi evraklar aile birlesimi icin gereklidir. Türkiyede ve almanyada yasayan es icin sigorta Kagitlarini koymamiz gerekli mi?
    Türkce evraklar Noter onayli apostilli mi olmasi gerekiyor? Mesale nüfus Kapitän örnegi ve ikametgah icin gecerlilik Süresi nedir ? ve Ceviri icin yapilma siralari Nedir önce ceviri sonra Notre ve en sonunda Apostil mi?

    Cook tesekkkür Ederiz.

 51. Merhaba öncelikle ellerinize saglık öyle bir sayfa yapmıssınız.
  Ben alman vatandasıyım ve ıkı de kızım var onlarda alman vatandası deprem gününe kadar Hatay da yasıyorduk orda da kurulu duzenımız vardı. Depremden sonra kayıplarımız oldu cocuklar ıcınde en mantıklısı almanya ya tasınmak dıye dusunduk esımle. Esımde türk vatandası ama sengen vızesı vardı ve bunu kullanarak almanya ya beraber geldık burda cocuklar okula basladı ve bır duzen kurmaya basladık ev tuttuk esyalara falan kayıtlar yapıldı. ondan sonrada esıme burdan oturum almak ıstedım bana türkiye den aile birlesimi yapmam gerektıgını soyledıler 2 ay onde ıdata ya basvuru yaptık daha termın vermedıler. Bu sırada da esımın turıst vızesı 90 gun burda kalma hakkı sona ermek uzere bu konuda bana yardımcı olabılırsmısınız ne tur hakkım var nasıl bır yol ızleyebılırım. Yabancılar polısıne acık acık yerımızn olmadıgını ve esımın gerı gıtmeyecegını soyledım ama bana ısrarla ıslemlerı turkıyeden yapmam gerektıgını ve ordan surecı takıp etmem gerektıgını soyledıler.
  saygılar

  1. Merhaba Ümit Bey,

   Öncelikle çok geçmiş olsun.

   Bu konuda bize mail de yazmıştınız, ben de naçizane bazı önerilerde bulunmuştum.

   Umarım kısa sürede bir çözüm yolu bulunur

 52. Merhaba Melek hanim
  Ben Almanyada yaşiyorum ve Alman vatandaşiyim. Eşim şuan türkiyede. Eşimin sabikasi olduģu için vize vermediler bizde itiraz ettik tabi o zaman hamileydim simdi 2 aylik bebeģim var ve bi an önce eşimin yanimizda olmasini istiyorum.
  red geldikten sonra Avukat tuttuk haber bekliyoruz.
  Bebek olmasina raģmen yine red gelir mi Sizce?
  Ve Allah korusun yine red gelirse ne yapmaliyim ?
  Yardimci olursaniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Ne yazık ki sabıka bebek nedeniyle göz ardı edilebilecek bir durum değildir. Bu konuda avukat desteği sizin için daha sağlıklı olacaktır.

   İyi şanslar

   1. Öncelikle yardimlariniz için ve Cevap verdiģiniz için size çok teşekkür ederim.

    Bizde avukat tuttuk zaten.
    Peki yine red gelirse ne yapmaliyim sizce ?
    Eşimin Almanyaya gelmesi imkansiz mi yoksa 🙁

    1. Elif Hanım,

     Kesin bir şey söylemek mümkün değil.

     Bu hukuki bir durum olduğu için avukatınız bu konuda sizi daha doğru bilgilendirecektir diye düşünüyorum.

     İyi şanslar

 53. Merhaba ,
  Türkiye ‘de yaşıyorum. Nisanlım 6 ay önce is vasıtasıyla Almanya ‘ya yerleşti. Oturum ve çalışma izni bulunmaktadır. Nikahımızı Almaya ‘da kıyıp aile birleşimi yapmak istiyoruz. Bu yüzden Idata ‘dan “Aile ile Birleşimi kapsamında Almanya’da yasayan bir aile üyesi yanında yasamak için veya nişanlımla evlenmek için basvuruda bulunmak istiyorum.” ‘u seçtim ve sonrasında “Nisanlımın yanına (Almanya’da evlilik) ” secenegini tıklayarak randevu talebinde bulundum. Bu durumda” Almanya’daki evlendirme dairesinden nikah için basvuru yapıldıgını gösteren teyit yazısı” istiyorlar. Sadece konsoslosluga evlilik basvurusu yapmamız yeterli mi ? yoksa Standesamt ‘ten mi basvuru yapmamız gerekiyor? Nerden evlilik icin basvuru yapmamız gerektigi ile ilgili kafamız oldukca karıstı.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Nikah Almanya’da olduğuna göre önce Standesamt’tan nişanlınız sizden istenecek evraklarla ilgili bir bilgi almalı, ancak siz istemilen belgeleri istenildiği gibi hazırlayıp gönderdiğinizde bir nikah tarihi verilecek.Vize evraklarıyla beraber nikah tarihi içeren bu resmi yazı da vize görüşmesinde teslim edilecek.

   Başka sorularınız olursa bizimle iletişme geçebilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 54. Merhabalar,
  Öncelikle durumumu izah etmek istiyorum.
  Ben Almanya’ya 1 Ekim 2022 başlangıçlı ulusal vize ile öğrenci olarak geldim. Oturum iznini 30 Ocak 2023 tarihinde aldım. Burada stajyer olarak çalışırken(öğrenci çalışma hakkı ile) hali hazırda çalıştığım şirketten bir iş teklifi aldım ve yakın zamanda da oturum iznimi 18b abs1 ile değiştirip tam zamanlı olarak çalışmaya başlayacağım. Benim sorum ise aile birleşimiyle ilgili, buraya gelirken evli değildim ama yakın zamanda evlenip eşimi de buraya getirmem gerekiyor ancak 2 yıl bekleme mevzusunu bugün öğrendim ve açıkçası strese girdim. Benin durumumda 2 yıllık sürenin başlangıç tarihi ne olur acaba? İlk vizemin başlangıç tarihi mi, ilk oturumum iznimin tarihi mi yoksa, şu anda geçiş yapacağım 18b vizesinin başlangıç tarihi mi?
  Çok değerli bir iş yaptığınızı düşünüyorum.
  Şimdiden çok teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Değerlendirmeniz, güveniniz ve ilginiz için teşekkür ederiz.

   Sizin durumnuzda oturumunuzun başlangıç tarihi baz alınır diye düşünüyorum. 18b statüsünden oturum üniversite mezunu olanlara veriliyor. Eğer yıllık brüt maaşınız mavi kart kriterlerini sağlarsa bu durumda 2 yıl bekleme süresi sizin için geçerli olmayacak. Aksi halde yaklaşık 1 yıl beklemek durumundasınız. Ancak özellikle Ankara’da vize randevusu için uzun bekleme süreleri söz konusu.

   Bilginiz olsun

  2. Merhabalar;
   Ben Türk vatandaşıyım eşim alman Vatandaşı beni yanına almak istiyor. Çat pat Almanca konuşuyorum. Ama A1 sertifikam yok. Almak zorunda mıyım. Sertifikasız gidemez miyim? Şimdiden teşekkürler

   1. Özge Hanım,

    Eşiniz Almanya vatandaşı da olsa aile birleşimi için A1 dil sertifikası ibraz etmek durumundasınız.

    Bilginiz olsun

 55. Merhaba,
  Ben almanyada dogup büyüdüm ve evlenio bosandim simdi türkiyde nisanliyim 3 cocugum var benim kira yardimi aliyorum nafaka ve Teilzeit ve aushilfe calisiyorum nisanlimi buraya getirmek icin sansim nekadar yada ilerde evledigimde maas olarak nekadar almaliyim gelmesinin kolaylasmasi icin 3 cocukla ?

  1. Merhaba Ceylan Hanım,

   Türk vatandaşı olduğunuz için tüm ailenin yani çocuklarınız, sizin ve gelecek olan eşim aylık yaşam giderleiniz karşılayacak kadar maaşınızın olması gerek. Herhangi bir yardım almıyor olmanız gerekir.
   Maaş ile ilgili bilgi için yakınınızdaki MBE Göç Danışmanlığı bürolarından bilgi alabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

    1. Ceylan Hanım,

     Evlilik işlemleri Schengen vizesi ile Almanya’dayken yapılabilir ancak aile birleşimi kapsamında ulusal vize için tekrar Türkiye’ye gönderilir. Oturum izni verilmez.

     Bilginiz olsun

    2. Merhaba ,Kardeşim 21 yaşında Alman vatandaşı ve Almanya doğumlu.Annemi yanına uzun süreli almak istiyor .Hangi tip vizeye başvuru yapmamız gerekiyor .Yaş olarak yetişkin görünsede duygusal ve fiziksel olarak annesine ihtiyaç duyuyor ve Annemle orada yaşamak istiyor.

     Şimdiden Teşekkürler

     1. Merhaba Aysu Hanım,

      Bu konuda direk olarak vizeye başvurmanızı önermem. Öncelikle kardeşinizin gerekçelerle annenize vize onayı verecek yabancılar dairesiyle görüşmesini öneririm.
      Bu standart bir vize yöntemi değil. Çok özel durumlarda verilmesi mümkün ancak çok ender karşılaştığımız bir durum. Dolayısıyla yabancılar dairesinin ikna edilmesi gerekmekte.
      Bu onay mümkün değilse en azından uzun süreli bir Schengen için onay almak gerekir.

      Kolay gelsin

    1. Merhaba Sidra Hanım,

     Aile birleşimi vizesi için işlemleri yürütmek gerek ancak A1 düzeyinde Almanca dil sertifikası isteniyor hala. Şimdilik sertifikadan sadece mavi kart sahibi kalifiye elemanların eşleri muaf.

     Bilginiz olsun

  2. Merhaba,

   Ben Alman vatandaşıyım eşimde benimle birlikte Duldung ile almanyada yaklaşık bir yıldır yaşıyor.
   Eşimden Türkiyeye gidip ve Aile birleşimi üzeri Oturum alınması istendi.
   Ankara idatadan randevu günümüzü bekliyoruz. Yabancı Polisden eşim için Vize onay kapıdı verilecek ve tandevu günü bize başvurusunda bulunacaz.
   Eşimin iş hakkı da var ve çalışma yeri hazır yalnız ben üniversite öğrencisiyim ve şuanlık uzun vadeli çalışmıyorum Alman vatandaşı olduğum halde ve yabancı ğolsiden vize oturum (kapalı zarf ) aldığımız takdirde bir sorun yaşarmıyız?

   Şimdiden cvbınız için çok teşekkürler

   Saygılar. Elif

   1. Merhaba Elif Hanım,

    Size verilen kapalı zarf, vizenin onayını içerir diye düşünüyorum. Yani yabancılar dairesi önden vize onayı vermiş ve bahsettiğiniz durum bir (Alman vatandaşı olduğunuzdan) sorun teşkil etmemiş.

    Eşiniz evraklarını teslim ettiğinde sadece Ankara Büyükçeliliği vize bölümü bu evrakları inceleyecek ve evraklarla ilgili A1 sertifikası da dahil eksiksiz teslim edildiğinde vizesi onaylanır.

    Bilginiz olsun

 56. Merhabalar, ben hava limanında çalışıyorum, D tipi vizem var ve nişanlımı yanıma getirmek ve Almanya’da evlenmek istiyorum. Şu anda Schengen vize randevusunu gördüğümüz c tipi vize değiştirilebilir haberlerinden sonra aldık. Fakat tam emin olamadığınızdan aile birleşim vizesine mi başvursak acaba diye düşünüyoruz.
  Ne yapmalıyız sizce, schengen vize randevusunu iptal mi edelim nasıl yapalım yardımcı olur musunuz lütfen?

  1. Merhaba Ömer Bey,

   D tipi yani ulusal vizeniz var ve bunu oturuma çevirdiyseniz eşiniz aile birleşimi vize başvurusu yapabilir. Yani halihazırda bir oturumunuzun olması gerekir. Aksi halde eşinize aile birleşimi vizesi verilmez.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba davet ile Türkiye’den Almanya’ya gidiceğim yakın bir zamanda eşimi en kolay ve hızlı bir şekilde yanıma nasıl alabilirim aile birleşim ile mi yoksa belirli bir zaman geçmesi lazım mı yada eşime iş bulursam Almanya’dan istek yaptırıp mı getirsem yanıma daha kolay olur bir yol gösterebilir misiniz

    1. Merhaba Yasin Bey,

     Eğer iş sözleşmeniz varsa vize başvuru kaydını birlikte alabilirseniz aynı anda vizeye başvuru yapabilir; onaylanması durumunda birlikte gitme şansınız olur.

     Vizenizi aldıysanız, 3 aylık maaş bordrosu aldıktan sonra eşiniz işlemlere başlayabilir. Ancak uzun bekleme süreleri söz konusu, şartları sağlıyorsanız şimdiden İdata’tan aile birleşimi için kayıt oluşturmanızı öneririm.

     İyi şanslar

    2. SLM ben 2023 Haziran 23nde vize başvurusu yaptım Ankara’ya ama hiç bir şekilde cvp gelmiyor A1 sertifikam var aile birleşimi nerden nasıl cvp alınır bilmiyorum birlikte başvuru yaptığım arkadaşlarin vizeleri dâhi geldi ama benim eşime Mail yada mektup ulaşmadı

     1. Merhaba Yıldız Hanım,

      Ne yazık ki bunun kesin bir açıklaması yok. Ancak hem başvurduğunuz yer hem de eşinizin oturduğu şehirdeki yoğunluk bu süreleri belirliyor.
      Eşiniz, bağlı bulunduğu yabancılar dairesine mail yazabilir; görüşmek mümkünse sizin evraklarınızın gelip gelmediğini sorabilir.

      Kolay gelsin

 57. mehaba
  01.08.2023 tarihin de konsolosluğa ulusal vize başvurusunda bulundum hala randevü tarihi vermediler çocuğum alman vatandaşı ve bir an önce gidip okula başlaması gerekiyor.
  bu işlemleri hızlandırmanın bir yolu yok mu.

  1. Merhaba Özlem Hanım,

   Vize randevusu için çok geç kayıt oluşturmuşsunuz. Ne yazık ki bekleme süreleri çok uzun ve hızlandırmanın bir yolu yok. Talebinizi yazılı konsolosluğa iletebilirsiniz.

   İyi şanslar

 58. Merhaba,

  Meslek lisesi grafik alanı mezunuyum. Daha önce Almanya’da bulundum ve orada doğdum. Temelli gidebilmek için 81A iş vizesinden yararlanabilir miyim? İş teklifim var fakat mezun olduğum bölüm ile alakalı değil.

  1. Merhaba Barış Bey,

   Yürürlükteki yasaya göre iş sözleşmesi diplomaya uygun olmak durumunda ve meslek lisesi mezunu olduğunuz için de denklik zorunlu.

   Bilginiz olsun

 59. Merhaba,

  41f vizesi ile Almanya’ya master eğitimine gideceğim. Randevuda eşim ile birlikte belgelerimizi teslim edeceğiz. Eşim bu şekilde aile birleşimi yapmış olacak. Benim vize türümde bloke hesaba aylık 934€ isteniyor ancak araştırmalarımda eşim için bu miktarı ne kadar arttırmam gerektiğini bulamadım. Bu bilgiye nereden ulaşabilirim? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Beyza Hanım,

   Randevu esnasında iki kişilik randevu aldıysanız birlikte vize görüşmesine gidebilirsiniz. Eş için aylık 400 € bloke hesap miktarıdır.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba , 1 temmuzda evlendim Eşim Alman vatandaşı , Yaklaşık 8 yıldır aynı işyerinde hastanede çalışıyor , Kendisine ait evde oturuyor , Aile birleşimi yapıp Almanya’da yaşamaya karar verdik , Konsolosluğa gerekli evrakları verdikten sonra ne kadar bir süre beklememiz gerekiyor ? İkametgahım Ankara ama Antalya’da çalışıyorum nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ,Ortalama vize süresi ne kadar sürer ? Çünkü iş yerimden ayrılacağım , teşekkürler !

    1. Merhaba HAydar Bey,

     Bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Antalya İzmir konsolosluk bölgesine dahil diye düşünüyorum. Bu nedenle başvurunuz İzmir’den olacak. Şimdilerde yaklaşık 5-7 ay vize randevusu, 1-2 ay arası da vize sonucu için bekleme söz konusu olabiliyor.

     Bilginiz olsun

 60. Merhaba. Annem 73 yaşında Almanya vatandaşı , yalnız yaşıyor ve bakıma ihtiyacı var. Almanyadaki Anneme refakatı için hangi vize türü başvurması gerekir, veya ne yol izlemesi gerekir ? Ben Türkiye vatandaşıyım.

  1. Merhaba Regina Hanım,

   Annenizin sizin desteğinize ihtiyacı olduğuna dair yabancılar dairesiyle iletişime geçmesini öneririm. Sizin için vize iznini bu kurum verir. Öcesinde bu konuda MBE Göç Danışmanlığı bürolarından bilgi almasını yararınıza olur. Çünkü bu kurumlar resmi dairelerin bu konudaki tutumlarını ve talep ettikleri evrakları iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler.

   iyi şanslar

  2. Merhaba ben Timucin Özdemir
   Ben almanyada yasiyorum esim türkiyede yanliz 15 yasinda bir oglu var eski esi yurt disina cikmaya izin vermiyo velayeti annenin üzerine
   Bana lütfen yardimci olun cocuk anneyle yasamak istiyo ne yapmam lazim Nolur yalvaririm bana bir yol gösderin
   Ararsaniz sevinirim
   01785226530 lütfen cok caresizim yardiminiza ihtiyacim var

 61. Merhabalar,
  Eşim Blue Card sahibi ve yaklaşık beş aydır Münih’te bir üniversitede çalışıyor. Oğlum (26 aylık) ve benim için de aile birleşimi vizesi başvurusu yapabilmek için randevu talep ettik (bir buçuk ay oluyor), henüz randevu tarihi verilmedi. Okuduğum ve araştırdığım kadarıyla çok uzun sürebiliyormuş. Bunu hızlandırmanın bir yolu oluyor mu? Nitelikli işçilerden veya blue card sahibi olanlardan farklı bir prosedürle ailesini davet etmesi gibi bir durum oluyor mu, bazı yerlerde hızlandırılmış aile birleşimi gibi bir şey gördüm ama araştırdığımda hiç karşılaşmadım. Bunun başka yolu yok, bekleyeceğiz gibi görünüyor ancak yine de sormak istedim, cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler.
  Saygılarımla,

  1. Merhaba Özlem Hanım,

   Hızlandırılmış süreç çalışanlarla ilgili ve bu sürece aile bireyleri de dahil edilebiliyor. Ancak sizin durumunuzda normal aile birleşimi süreci işleyecek. Haklısınız uzun bekleme süreleri söz konusu. Hızlandırmanın bu aşama oalanağı yok.

   Bilginiz olsun

 62. Merhaba,
  Ben almanyadan hochschule yüksek lisans kazandım. Erkek arkadaşımla vize almadan evlnesek. ve kimliğim, pasaportum değişecek. Ve önce ben ulusal vize ile sonra ileride iş bulursa aile birleşimi ile sevgilim (eşim olabilir) gelmeyi düşünüyoruz. Benim okula yollayacağım belgelerde sorun olur mu (okul kabul etmez gibi). Ya da vize’de kabulumden sonra evlendiğimiz için sorun olur mu? Hızlı bir şekilde evlenmek benim gitmeme engel olur mu?

  Teşekkürler,

  1. Merhaba Deren Hanım,
   Medeni haliniz başvurunuzu etkilemez. Soyadı değişikliği ile ilgili belgelerinizi sunduğunuz taktirde bir sorun çıkmaz diye düşünüyoruz. 2 yıl bekleme süresine takılmamak için gitmeden nikah kıymak yararınıza olabilir.

   Bilginiz olsun

 63. Merhaba esim Almanya da iltica etti 8 ay oldu oturum izni 3 ay kadar veriliyor her defasinda ben polonya vizesi ile almanya ya geldim yakinda vizem biticek aile birlesimi yapabiliyor muyum ve bunun icin nasil bir yol izlemeliyim.

   1. İyi geceler kolay gelsin ben evliyim eşim 7 yaşından beri Almanya Frankfurt Offenbach da yaşıyor Alman vatandaşı değil ama şuan vatandaşlık için başvuru yapıcak olduktan sonra beni oraya yanına alması daha kolay olur mu bu arada vize için işlemlerim yapıldı ama sertifika almakta sıkıntı yaşadığım için işlemlerim tamamlanamadı nasıl bir yol izlemeliyiz her kes bi şeyler söylüyor da çünküm

    1. Merhaba Kezban Hanım,

     Eşiniz Alman vatandaşı olsa da sizden A1 setifikası istenir. Bu konuda eksiklerinizi tamamlamaya ya da zayıf olduğunuz alanlarda destek alarak güçlendirmeye çalışmanızı öneririm.
     Alman vatandaşı olması işlemleri ne yazık ki hızlandırmaz.

     Bilginiz olsun

 64. Merhabalar, ben 17.07.1986 Almanya karlstadt dogumluyum.1994 yilinda annem almanyadan türkiyeye temelli dönüs yapti, babam hala orada ikamet etmekte.Simdi babam oradan istek yapsa esim ve ben hem babama yardimci olmak icin hemde orada calismak icin aile birlesimi basvurusu yapabilirmiyiz? Yapabilirsek esim ve ben en az hangi seviye Goethe sertifikaya ihtiyacimiz var ? Tesekkürler.

  1. Merhaba Tufan Bey,

   Ne yazık ki aile birleşimi eş ya da 18 yaş altı çocuklar için yasal bir hak. Sizin durumunuzda bu mümkün değil.
   Ancak siz ya da eşiniz diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinir ve vize için gerekli şartları sağlayabilirseniz çalışma-eş nedeniyle vize almak olası.

   Bilginiz olsun

   1. Mrblar yakın Bi arkadaşımız eşi Almanya da kendisi türkiteyede sınavlara giriyor unutkanlık var be sınavı geçemiyor bunu için nasıl Bi yol izlemeli

    1. Merhaba Sevtica Hanım,

     Muafiyet için bir dilekçe yazılabilir.

     Arkadaşınız bize ulaşabilirse yardımcı oluruz.

     Web sayfamızda bir kayıt oluşturabilirse mesai saatleri içerisinde arkadaşlarım kendisiyle iletişime geçerler.
     https://almanya-danismanlik.eu/ “Ücretsiz danışmanlık” yazan yeşil buton üzerinden kayıt olmak mümkün.

     Kolay gelsin

 65. Merhaba melek hanım. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. Durumumuz şöyle; eşim devlette kadrolu çalışan 20 yıllık hemşire. Ben de devlette kadrolu çalışan öğretmenim. İki oğlum var 11 ve 1 yaşında. Araştırmaların sonucunda Almanya’da çalışmak için eşimin daha avantajlı olduğunu öğrendik ve beraber Almanya’da yaşamak istiyoruz. Şimdi araştırmalarıma göre eşim B1 sertifikasi ve denklik ile ordan bı hastane,klinik gibi bir yere başvurup anlasirsa calisabiliyormus. Seneye esim almancasini tr yede ilerletip b1 seviyesine getirip, denkliği de hallettikten sonra hastaneyle görüşüp anlaşıp iş sözleşmesi imzalarsa biz ne olacağız ? Yani çocuklarımiz ve ben.esim işe başlayınca almanyada bizler de yanında hemen gidebiliyor muyuz yoksa ne yapmamız lazım. Süreç nasıl acaba. En çok kafamı kurcalayan şey bu. Eşim yalnız mi gidecek yoksa beraber gidebilir miyiz Almanyaya . Hep beraber eşimle çocuklarla gitmek isteriz biz tabi ama nasıl oluyor

  1. Merhaba Özcan Bey,

   Süreç anlattığınız gibi. Ancak eşinizin B2 hedeflemesini öneririm. Hem iş bulma konusunda avantaj sağlayacak hem de uyum sağlama konusunda.
   Vize esnasında çoklu vize randevusu oluşturmanız ve gerektiğinde sizin ve çocuklar için bloke hesap açmanız durumunda (eksik evrak vs olmaması şartıyla) birlikte gidebilirsiniz.
   Ayrıntılı sorularınız için bize ualaşabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   kolay gelsin

   1. Merhaba. Benim sorum şu. Eşim Tc vatandaşı, 26f spesiyaliye aşçısı vizesi ile gitti. Eşimin randevu tarihi Geldiğinde eksik evrak olmadığı söylendiğinden benim adıma da aile birleşimi başvurusunda bulunduk. Ancak eşim 6 ay sonra ancak gidebildi. Şu an 15 gündür orada ve henüz ev bulamadığı için ikamet alamıyor. Ancak yakın zamanda olacak gibi görünüyor. Ama benim için istenen evraklar dolayısıyla gecikecek oluyor. Benim randevu tarihim muhtemelen Eylül ilk haftasında olacak. Soru şu. Şu an 6 aylık verilen vizesi ile yapacağı anmeldungla başvuru yapsam benim başvurumu kabul ederler mi? Ya da eksik evrağa düşürme şansları var mı? Yada görüşme erteleme mi yapayım. Kafayı yemek üzereyiz gerçekten ne olur yardım edin.

    1. Merhaba Seda Hanım,

     Sizin evraklarınız içinde eşinizin ikameti istenir. Vizenin onayı için de eşinizin oturum almış olması gerekir, ayrıca 3 aylık da bordro.

     Ancak randevu tarihinde siz evraklarınızı teslim edersiniz; istenen evraklar için size süre verilecektir. İşlemler ne yazık ki uzun sürüyor, hızlandırma şansınız yok. O nedenle sakince beklemenizi öneririm

     Kolay gelsin

   2. Ekibinizden Selda hanım a çok teşekkür ederiz. 30 agustos da ben Almanya’ya işçi olarak gidiyorum. Eşimi de aile birleşimi ile yanıma alacağım. Bu süreçte Selda hanım bize çok yardımcı oldu. Sorduğumuz bütün soruları hızlı ve tatmin edici şekilde yanıtladı ve hala iletişimdeyiz. Bu siteyi kurup bize böyle bir danismanlik hizmeti verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

    1. Hasan Bey,

     Değerlendirmeniz ve güveniniz için çok teşekkür ederiz.

     Yeni yaşantınızda başarılar

 66. İyi günler
  24/12/2016 tarihinden 06/05/2021 tarihi arasında yurtdışı Almanya Federal Cumhuriyeti toprakları içerisinde yaşayıp, Sınırdışı edildim. Hakkımda 30 ay Avrupa Yasağı ve 16.000 € idari para cezası verildi.

  01/03/2023 tarihinde ise Almanya Federal Cumhuriyeti’nde ikametgâh eden Türk Vatandaşı ve Süresiz oturumlu eşim ile beraber, Elazığ Evlenme Dairesi’nde resmi nikâhımız kıyıldı. Eşim şuan 6 haftalık benden hamile kaldı. Annelik kimliği mevcut , onun için 2023 yılının Kasım Ay’ında bitecek olan sınırdışı cezamını beklemeyecek şartıyla daha erken vize alma işlemleri için bilgi verebilir misiniz acaba?
  Yardımcı oluyorsanız hemen şimdi başlayalım efendim.. 

  Saygılarımla

  1. Merhaba Osman Bey,

   Durumunuzla alakalı olarak Almanya’dan bir avukatla görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

   İyi şanslar

  2. İyi günler üç tane oğlum var üçü de Alman vatandaşı ancak eşim ve ben değiliz .oğullarım Türkiyeden Almanya’ya gitmeye karar verdi ancak biz olmadan gitmek istemiyorlar tam olarak hangi prosedürleri izlemeleyiz şimdiden teşekkürler.

   1. Merhaba Erkan Bey,

    Çocuklarınız 18 yaşından küçük ise sizler de onlara aile birleşimi vize sürecini başlatabilirsiniz.

    Kolay gelsin

 67. Merhaba, Türk vatandaşı olan eşim Hannover’de iki kardeşi ile birlikte (yaşları 35 ve 44) yaşıyor ve ev 85 m2, kira sözleşmesi eşimin adına. Merak ettiğim konu evin metrekaresi benim aile birleşimi vizem için yeterli olur mu? Bu konudan red yeme olasılığım mevcut mudur?

  1. Merhaba Pınar Hanım,

   Sizin için ayrı bir oda olması durumunda konut sıkıntısını da göz önünde bulundurarak bir sorun olacağını düşünmüyorum.
   Yine de eşiniz yaşadığı şehirdeki Göç Danışmanlık bürosundan bu yönde bir danışmanlık almasını öneririm. Bu kurumlar yereldeki resmi airelerin tutumlarını iyi bilirler.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 68. Merhabalar Ben 26 yaşındayım tecrübeli manikürist ve makyaj sanatcısıyım 23 aylık biz bebeğim var tamamıyla Almanya’ya yerleşmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim . Eşim 6 ay sonra mı aile birleşiminden gelebiliyor ? Şimdiden tşkler

  1. Merhaba Zeynep hanım,

   Eğer alanınızla ilgili diplomanız varsa denklik yaptırmak, mesleği icra etmek için gereken dil düzeyine ulaşmanız gerekir. Vize için gereken iş sözleşmesi ve diğer evrakların tam olması durumunda vizeye birlikte de başvuru hakkınız olur.

   Bilginiz olsun

 69. Merhaba Melek Hanım,

  Esim Türk vatandası Nürnberg dogdu ve orada Qualifizierter Hauptschulabschluss olarak mezun.
  Biz 6 yıldır evliyiz ve evli olduğumuz süre boyunca Türkiyede yasadık bu süreçte esimin alman oturumunu korumak için sende 2 defa almanyaya giris cıkıs yaptı.

  Biz almanyada yasamaya karar verdik ve 2 ay önce Esim almanyaya döndü ve festvertrag denilen is sozlesmesi ile calismakta.

  Ben Orman Endüstri Mühendisligi (lisans) Mezunuyum. Fakat 9 yıldır Bina Otomasyon Sistemleri alanında Johnson Controls firmasının Türkiyede bulunan partner firmalarından birinde Proje Yöneticisi olarak çalısıyorum. Yani alanım dısında bir iste uzmanlastim. Suan goethe den A1 kursuna kayıt oldum ve almanca bilgimi hızlıca ilerletmeye calisiyorum.

  Bu durumları göz önünde bulundurursak Aile birlesimi ile ilerlemek mi ? Yeni düzenlenen Vasıflı göcmen vizesi tarafında ilerlemek mi ? Sizce hangisi daha dogru olur bizim icin ?

  1. Merhaba Erdem Bey,

   Aile birleşimi vize süresi biraz uzun ancak en garantili yol diyebilirim. Sizin özelinizde eşiniz eğer yabancılar dairesinden izin alarak gelmediyse sorun olabilir. Yılda 2 kez giriş çıkış yapmak yeterli olmaz oturumunun devamı için. Yıl bütünlüğü içinde 183’ü Almanya’da geçirmediyse aile birleşimi başvuru esnasındaki kontrollerde bu ortaya çıkabilir. Bu nedenle 2. seçenek olarak yeni yasayla gitmeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda da iyi derece Almanca bilmeniz iş bulma konusunda avantaj olacaktır.

   Sorularınız olursa bizimle iletişime geçmeniz durumunda yardım oluruz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 70. Merhaba kayincom Almanya’da istek vizesi gönderecek o istekle almanyaya gidip iş bulduktan sonra çalışma ve oturma izni veriliyormu

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Çalışma vizesi alabilmek için diplomaya uygun iş sözleşmesi gerekir.

   Bilginiz olsun

 71. Merhaba benim eşim de 2 aydır Hamburg da çalılıyor. Ben de burada 20 aylık oğlumla çok yoğun iş temposuyla yaşamaya çalışıyorum. Benim sorum şu; Aile birleşimi değil de turist vizesine başvursam red gelme olasılığı var mı. Bir an önce gitmek istiyorum çünkü burada tek başıma çok zorlanıyorum. Ve Almanca çalışmam için de hiç boş vaktim yok. IDATA dan vıp vize başvurusu yapmak istiyorum ve almanyadan turist vizesi için davetiye alacağım. Eşim orada çalıştığı için red gelme durumu olur mu bana ne önerirsiniz ? Şimdiden nazik cevabınız için teşekkür ederim 🙏🏻

 72. Melek hanım merhaba
  Ben hukuk fakültesini bitirdim ve Almanyaya erasmus stajımı yapmak için gideceğim. Merak ettiğim durum şu; eğer iş bulup Almanya’da kalma şansım oluşur ise, eşinden boşanmış ve hep benimle yaşamış olan 52 yaşındaki annemi de yanıma getirebilme şansım doğar mı? Şansım var ise süreç tahmini ne kadar sürer? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Kalifiye elemanların ebeveynlerini de yanına alabilmeleri için yeni yasanın aralıkta yürürlüğe girmesini beklemek ve şartlara bakmak gerekir.

   Bilginiz olsun

 73. Merhabalar ben diş hekimi Zehra.Birkaç ay sonra evleneceğim eşim avrupa vatandaşı.İş bulduğu anda gidebilir ama benide yanıma hemen alabilir mi yoksa 2 yıl orda çalışması mı gerek alabilmek için acaba?Bende gidebilirsem orada denklik sürecine başlayacağım ama başlayana kadar çalışabilir miyim başka işte? Aile birleşimiyle gidilince çalışma vizeside veriliyor mu?

  1. Merhaba Zehra hanım,

   AB vatandaşı ile evli olanlarda bekleme süresi yok. Aile birleşimi vizesiyle tam zamanlı çalışma hakkınız olacak. Dil öğrenme ve denklik sürecinden sonra kendi alanınızda çalışmanız mümkün.

   Kolay gelisn

 74. Merhabalar,

  Öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Bir Türk şirketinin Almanyadaki ofisinde çalışmak üzere görevlendirildim. Ulusal Vize basvurusu yapacagım. Randevu talep ederken esim için de aynı anda 2. kisi seçerek randevu olusturmam mı gerekir?
  Kendisinden A1 Almanca alması istenecek midir?

  1. Merhaba Zafer Bey,

   Evet, 2 kişilik randevu oluşturmanız durumunda aynı anda vize görüşmensine gidelirsiniz. Mavi kart statüsünde iseniz eşinizden A1 talep edilmez, aksi halde A1 sertifikasını ibraz edene kadar vize bekletilir.

   Bilginiz olsun

    1. Merhaba Mehmet Bey,

     Sorunuzu net olarak anlayamadım. Ancak AB vatandaşı ile evliyseniz ve şuanda da Almanya’da bulunuyorsanız aile birleşimi için oturum iznine başvur yapabilirsiniz. Yabancılar dairesi başvurunuzu değerlendirecektir. Duruma göre size bilgi verilir.

     Koaly gelsin

 75. Merhaba melek hanim benim esim 30 yildir almanyada yasiyor biz evleneli 3hil oldu esim seneye alman vatandasi olucak oldugu taktirde benim A1 sertifikasi alma zorunlulugum kalkarmi aile birpesim vise basvurusunda suan almanca kursuna gidiyorum

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Eşiniz Alman Vatandaşı da olsa A1 Dil Sertifikası gerekiyor.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba ben eşimi depremzede davetiyesi üzeri almanyaya getirdim aile birlesimi olmadı her yer yıkıldıgı icin kursa gitmedi gitsede o psikolojiyle bisey yapamazdı simdi ben eşimi Almanyada nasıl tutabilirim?

    1. Merhaba Yaren Hanım,

     çok geçmiş olsun öncelikle.

     MBE Göç Danışmanlığı bürolarından bu konuda bir danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Bu kurumlar yereldeki yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu bilir ve sizi ona göre yönlendirirler. A1 sertifikasını en azından Almanya’da alabilirsw avantajınız olur diye düşünüyorum.

     İyi şanslar

 76. Merhabalar bir konuda danışmak istiyorum.Denklik aldim dil belgemi de almaya az kaldi ben iş icin gittigimde eşiminde benimle aile birlesimi ile gelmesi mumkun olacak.Ancak tek cocuk ve babasi vefat etmiş.Anneside alzheimir hastası.Annesini goturme durumumuz olabilir mi?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Yürürlükte olan yasa ile kayınvalidenizi birlikte götürmek mümkün değil, ancak kademeli olarak yürürlüğe girecek yeni yasada ebeveynleri götürmek mümkün olacak.

   Bilginiz olsun

 77. Merhaba ,
  Birkaç sorum olacak,
  Kız arkadaşımla evlenicez kendisi italyan vatandaşı,
  1) Ben Türkiyedeki işime orada devam edicem home office çalıştığım için bu bir avantajmıdır benim için?Ayrıca orada da yarım gün işlerde çalışabilirmiyim?
  2)Eski eşimden olan oğlumun velayetini alıyorum eski eşiminde bu konu için onayı var ,oğlumuda yanımda götürmeyi düşünüyorum.Tam velayetin bende olması yeterlimidir?
  3)Türk vatandaşı ola benim için A1 şartı devam ediyormu?

  Çok teşekkürler.

 78. Merhabalar,

  Ben 81a vizesi ile 1 aydır Almanya’da yaşıyorum ve 1 senelik sözleşmem var. Eşim için 1 ay önce aile birleşimi randevu talebinde bulunduk, bekliyoruz . Yalnız kafamı karıştıran durum şu; bazı okuduğum yerlerde 1 sene çalıştıktan sonra ve oturum izni aldıktan sonra eşiniz gelebilir yazıyor. Yani eşimin vizesi ret mi olur? Ben şu an zaten 1 sene oturum almış olmuyor muyum? Bu süreçte eşimle ayrı mı kalmak zorundayım? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Sizin konsolosluktan almış olduğunuz vizeyle Almanya’da oturma iznine başvurmanız gerekiyor. İş sözleşmeniz kısa olduğu için oturum izniniz de kısa süreli çıkar, bu durumda eşinizin vizesi onaylanmayabilir. İşvereniz ile uzun süreli sözleşme için görüşmenizi öneririz. Yaşadığınız şehirdeki Welcome Center’dan da bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 79. Merhaba,

  Blue card ile eşimi ve çocuğumu da götürmek istiyorum. Sitenizden gördüğüm kadarıyla 16 yaşından gün almışsa C1 Almanca bilgisi istendiğini belirtmişsiniz. Başka bir kaç sitede de 16. doğum günü olarak gördüm. Yani 17 yaşından gün alınca. Türkiye’deki konsolosluktaki uygulamalar mı 16’dan gün almaya bakıyor. Yoksa diğer sitelerde mi yanlış yazılmış. Şu an tam kritik yaşta. Resmi sitelerde ise ilgili kanun, yönetmelik vb bir madde göremedim. Sadece 16-18 arası diyor. 16dan gün almadan mı yoksa 16. yaş gününden önce mi belirtmemiş.
  Sizin bu konuda net bir açıklama veren gösterebileceğiniz bir kaynak var mıdır? Teşekkür ederim.

   1. Merhabalar. Ben 1-2 ay içinde 81a kalifiye işçi vizesi ile Almanyaya gideceğim. 2 yıllık sözleşme imzaladım. Aylık brüt maaşım 2560 euro. Almanyaya gitmeden önce evleneceğim. Bu büyük ihtimal vize işlemleri den sonra olur. 11 temmuzda konsolosluk la görüşmem var. Temmuz sonu gibide evlenmeyi düşünüyoruz. Ben eşimi yanıma ne zaman alabilirim? Gitmeden burada idata dan aile birleşimi randevusu alsak (uzun sürüyormuş tarih vermesi sanırsam) ve tarih verildikten sonra ben de almanya da 3 aylık maaş bordrom ile işlemlere başlasam tahmin olarak ne kadar sürede yanıma alabilirim?

    1. Merhaba Hasan Bey,

     Belirttiğiniz gibi aile birleşimi için çok uzun bekleme süreleri var. Dolayısıyla aile birleşimi için şimdiden bir kayıt oluşturabilirsiniz. Kesin bir süre veremiyoruz ancak en az 7-8 ay gibi bir zaman dilimi olacak gibi hesaplamak gerek.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba, nişanlım ekimden itibaren Blau karte ile çalışmaya başlayacak. Ben ise dil kursu vizesi ile Almanyadayım. Standesamtta evlenip evliliğimizi Türk konsolosluğuna bildirmezsek (soyisim değişsin istemiyoruz) Alman kurumundan aldığımız uluslararası evlilik belgesi vizeyi aile birleşimi vizesine çevirmek için yeterli olur mu? Yoksa Türkiye’ye tanıtmamiz zorunlu mu?

     2. Merhaba Asif Bey,

      İstenilen belgeler arasında uluslar arası evliilik kayıt belgesi de var. Bu belgeyi de ancak evliliği, Türk makamlarına tanıttıktan sonra almak mümkün olacak diye düşünüyorum.
      Bu konuda yereldeki yabancılar dairesine sormanız daha sağlıklı olacaktır. Karar mercii olan kurum nikah dairesinden aldığınız evrakı yeterli görürse sorun çözülür. Ancak onların tutumu hakkında kesin bilgi vermek mümkün değil.

      Kolay gelsin

 80. Merhabalar,

  Erkek arkadaşım mühendis olarak Almanya’dan iş teklifi aldı ve davetle gidiyor. Biz 6 ay sonrasında evlenmeyi düşünüyorduk falat bu durumda erkek arkaşımın 2 yılın sonunda mı beni yanına alabilir? Eğer mavi kart ile giderse bu süreden muaf oluyor muyuz? Cevabınız için şimdiden teşekürlee

  1. Merhaba Sinem hanım,

   Evet, dediğiniz gibi normal çalışma vizesiyle giderse aile birleşimi için 2 yıllık Almanya’da oturumu geçirmiş olması beklenir. Mavi kartla gittiğinide bu bekleme süresineden muaf olunur.

   Bilginiz olsun

   1. Merhabalar, ben 81a on onaylı hızlandırılmış işçi vizesiyle 1-2 aya almanyaya gideceğim. Gitmeden önce Türkiye de evleneceğim. Aylık 2300 brüt maaş ile eşimi ne zaman yanıma alabilirim?

    1. Merhaba Hasan Bey,

     Aile birleşimi işlemleri çok uzun sürdüğü için şimdiden İdata’tan randevu kaydı yaptırmakta yarar var. Mavi kartlı değilseniz A1 düzeyinde de Almanca sertifikası istenir müstakbel eşinizden. Randevu tarihinde muhtemelen 3 aylık maaş bordrosu oturum kartışartını yerine getirmiş olursunuz diye düşünüyorum.

     Sorularınız olursa bizimle iletişime geçebilirseniz yardımcı oluruz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     Kolay gelsin

     1. Merhabalar. Evlilik işlemleri vize aldıktan sonra olur büyük ihtimalle 11 temmuzda konsolosluk randevu verdi. Evlendikten sonra kimliğim değişecegi için bu durum herhangi bir sıkıntı yaratırmi acaba? Dediğiniz gibi işlemleri şimdi baslatsak tahmini olarak müstakbel eşimi ne zaman yanıma alabilirim?

      Teşekkürler.

     2. Merhaba,

      Yani siz Almanya’da evlenecekseniz vize aldıktan sonra zaten nikah işlemini yapabilirsiniz. Ancak aksi ise vize randevusu ööncesi nikah kıyılması yararınıza olur. Vize bekleme süreleri çok uzun olduğu için kesin bir süre vermek ne yazık ki mümkün değil.

      Bilginz olsun

  2. Merhaba benim eşim alman vatandaşı ama yaklaşık 6 yıllık evliyiz ben hiç gitmedim gitmek istemiyorum ama şuan da ciddi ameliyat olacak ve ben yanında olmak istiyorum acil olarak nasıl vize alıp gidebilirim yanına yalnız biz konsolosluğa evlilik bildirimi yapmayı unuttuk daha doğrusu benim haberim yoktu böyle bir şey olduğundan bir sorun olurmu

   1. Merhaba Süleyman Bey,

    Sanırım Almanya’daki Türk Konsolosluğu’ndan bahsediyorsunuz. Almanya’daki eşin medeni durum değişiklikliğini bildirmesi gerekir.

    Eşinizin durumunu belgeler evraklarla konsolosluğa bir dilekçe yazmanızı öneririm. Tabii önceden İdata’dan PNR kodu almak gerekir.

    Sorularınız olursa arayabilirseniz yardımcı oluruz.https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

    1. Merhaba
     Sorum olucaktı ben turkiyede yaşıyorum nişanlım ise Almanya’da yaşıyor ve Alman vatandaşı mavi kartı var
     Benim için A1 sertifikası zorunlu mu yada mavi kart için muaf olunabilecek durumlar nelerdir?

     1. Merhaba Ayşegül Hanım,

      Bahsettiğiniz mavi kart ya da mavi kimlik eski Türk vatandaşlarına verilen mavi karttır ve çalışma amacıyla gidenlere verilen mavi kartan çok farklıdır.

      Bu durumda sizin A1 sertifikası ibraz etmeniz gerekmektedir.

      Başka sorularınız olursa sitemizde, “ücretsiz danışmanlık için tıkla” bölümünden kayıt oluşturabilirsiniz. Sonrasında biz sizi arayıp ihtiyacınız olan bilgileri memnuniyetle paylaşırız.

      Bilginiz olsun

    2. Merhaba ben alman Vatandaşıyım eşimle Türkiyede evlendik bir senedir Tüekiyede yalıyoruz bu süreçte oğlumuz oldu oda çifte vatandaş.
     Biz şimdi çoçuk üzerinden Almanyaya gitmek istiyoruz nasıl bi yol çizmeliyiz? başvuru yapılırken oğlumla ben almanyada olmamız gerekiyor mu yoksa burdayken başvurup vizenin cıkmasına bi kaç ay kala gitmemiz yeterli olur mu?

     1. Merhaba Betül Hanım,

      Çocuk küçük olduğu için her iki yolu da deneyebilirsiniz.

      Ayrıntılı sorularınız olması durumunda web sayfamızda “ücretsiz danışmanlık için tıkla” seçeneği var. Oradan kayıt olabilirseniz ayrıntılar için sizi arayacağız.
      https://almanya-danismanlik.eu/

      Kolay gelsin

 81. Selamlar, erkek arkadaşım gastronomi mezunu çalışmak için Almanyaya başvurdu, ilk aşama olarak vize başvurusu kabul edildi. Süreç hala devam ediyor, yakın zamanda gitmesi muhtemel. Ben mimarlık okuyorum okulum seneye bitiyor, evlilik planımız var. Benim gidebilmem için süreç nasıl işler bir yolu var mıdır?

  1. Merhaba Ece Hanım,

   Arkadaşınız gittikten sonra siz de aile birleşimi kapsamında başvuru yapabilirsiniz. Evlilik, gittikten sonra gerçekleşeceğinden aile birleşimi için Almanya’da 2 yılı doldurmuş olması beklenir.

   Bilginiz olsun

 82. Merhabalar,

  Yaklasik 1.5 yildir almanyada yasiyorum, bluecard im var, 1 ay sonra evlenecegim. Evlenmeden es vizesi icin randevuya basvurabilir miyim? yoksa soyadi degistikten sonra mi basvurmak gerekiyor randevu icin?

  Tesekkurler

  1. Merhaba Serdar Bey,

   Müstakbel eşiniz uzun bekleme sürelerini göz önünde bulundurarak şimdiden İdata üzerinden aile birleşimi vizesi için kayıt oluşturabilir. Vize görüşmesine giderken eski ve yeni pasaportunu da götürmesi durumunda sıkıntı yaşamayacaktır.

   Kolay gelsin

 83. merhabalar
  Eşim öğrenci vizesine başvuru esnasında yanında götürmek istediğin 1. derece yakınınız var mı diye soruluyordu. Eşim için 11.400 euro bloke hesap istenmişti. Eğer beni de yanında götürmek istediğini bildirseydi benim içinde 11.400 euro bloke hesap açmamız gerekiyor muydu??

  1. Özkan Bey,

   Bu durumlarda eş için aylık 400 €’luk bloke hesap istenir. Bu arada birlikte gitmek şsterseniz randevu talebinde bunu belirtmek gerekir.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba ben almanyada evlilik yaptım yeşil pasaportumla gitiş yaptım ülkeye evlilikten sonra oturum için baş vurdugumuzda türkiyeye gidip aile birleşimi yapmanız gerekiyor dedi yetkililer eşim önceki evliliğinden çocukları oldugu için 10 ve 8 yaşında çalışamıyor sosyla yardım alıyor bu bize vizede sorun cıkarırmı çıkarırsa ne yapmamız gerekiyor şimdiden tşk ederim

    1. Merhaba Özkan Bey,

     Schengen vizesini oturuma çevirmediklerinden aile birleşimi için Türkiye’den ulusal vizeye başvuru yapmanız gerekiyor. Eşiniz Türk vatandaşı ise geçim teminatı istenir ve bu şart sağlanamazsa vizeye ret alırsınız. Vize evrakları arasınasizin için bir iş sözleşmesi eklenmesi yararınıza olur. Yine de vizenin onaylanması yabancılaa dairesinin takdirine bağlı.

     Kolay gelsin

 84. Merhaba
  Benim de size bir sorum olacak. Cevaplarsanız çok sevinirim. Eşim azerbaycan vatandaşı ve almanyaya gitti 2 aydır hospitasyon yapıyor henüz fsp sınavına girmedi (tarih belli olmadığı için). Ben de türk vatandaşıyım aile birleşiminde nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ? Eşim sınavı geçip doktor olarak resmi ve sözleşmeli işe başladığından 3 ay sonra Beruferlaubnis (BE) evrakını alacak. Benim de aile birleşimi vizesinden yararlanabilmem için hangi prosedür ve evrakları halletmem gerekiyor acaba ? Ve red alma durumu nedir? Bir de sınavı geçer geçmez randevu almam mı mantıklı yoksa 3 ayı beklemeli miyim ?
  Şimdiden çok teşekkürler

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Eşiniz oturum için gerekli şartları yerine getirdikten sonra, siz de normal aile birleşimi vizesi için IDATA’dan bir an önce kayıt oluşturabilirsiniz, çünkü vize randevusu için uzun bekleme süreleri söz konusu.

   Kolay gelsin

 85. Merhaba, eşim Almanya’ya 6 aylık iş arama vizesi ile giderse yanında ben de gidebiliyor muyum

  1. Merhaba Ecem Hanım,

   İş arama vizesi sürecinde aile birleşimi söz konusu değil.

   Bilginiz olsun

 86. Merhaba eşim Almanya da yüksek lisans yapıyor. 1senelik oturum izni var. aile birleşimine başvuru yaptım sanırım benim randevu tarihim geldiği zaman eşimin 3 4 aylık bir oturum süresi kalacaktır. bu süreç nasıl bir duruma dönüşür acaba. Okulu 2 senelik ve oturum izni bitince tekrar talepte bulunacaktır.

  1. Merhaba Özkan Bey,

   Bu durumda eşinizin oturumunun uzatılmasını beklerler.

   Eşinizin şimdiden uzatma için randevu talebinde bulunmasını öneririm. Almanya’da da bekleme süreleri uzun.

   Bilginiz olsun

 87. Merhabalar, ben Baden-Württemberg eyaletinde hemşireyim. Eşim ve 3 yaşındaki çocuğum ile aile birleşimi yapacağız. Net maaşım 1700euro. Aile birleşiminde en az kaç m2 ev kiralamam gerekiyor? 1000euroluk bir ev kiralarsam ve yıllık 5000bin euro bloke hesap gösterirsem ailemi yanıma almak için bunlar yeterli olur mu ?

  1. Merhaba Nil Hanım,

   Sanırım telafi eğitimi kapsamında Almanya’dasınız. Normal şartlarda hemşirelik maaşları daha yüksek diye düşünüyorum.

   3 kişilik bir ev için yaklaşık 60-70 m²’lik bir ev yeterli olur ancak konut sıkıntısından dolayı biraz esnek davrandıklarını duyuyoruz. Telafi eğitimi sürecinde iseniz eşiniz için aylık 400 €, çocuğunuz için de 300 €’luk bloke hesap düşünmek gerek. Bu konuda hem yabancılar dairesinden hem de gööç danışmanalığı bürolarından danışmanlık alabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

   1. Evet kısmi denkliğim var eksik saatlerim için staj ve sınav girmem gerekecek, yani bu durumda eşim adına aylık 700euro isteniyor öyle mi? Aldığım maaşın bir geçerliliği olmuyor mu ? Benım içinde 700euro düşündüklerinden dolayı mı yetersiz kalıyor maaşım?

    1. Nil Hanım,

     Acele yazarken meblağı yanlış girmişim, kusura bakmayın. Eşiniz için aylık 400€ olacak. Bu rakamı güncelleyeyim öncelikle.
     Sizin, eşiniz ve çocuk için gereken aylık yaşam gideri Bürgergeld çizelgesine göre hesaplanır. Buna ek olarak kira+yan giderleri de eklemek gerek. Tüm bu kalemlerin toplamı maaşınızdan daha düşük olacak. Yüksek olması durumunda gerekli tutar kadar belki sadece çocuk ya da sadece eş için bir bloke hesap açılabilir. Siz kirayı çok yüksek yazmışsınız, kiranız daha düşük olursa bloke hesap her ikisi için gerekmeyebilir.

     Bilginiz olsun

     1. Benim aylık net maaşım 2000 bin Euro ve 500 euro’luk da ek iş yapıyorum eşimi getirmek için başvuruda bulundum bazıları yeterli değiş diyor ve açıkçası benı de korkutuyor bu durum 2000 ana maaş 500 Euro da başka firmada çalışıyorum buna rağmen yeterli olmaz dıyenler var sıkıntı yaşar mıyım aylık net giderim 1000 Euro (herşey içinde )

     2. Merhaba,
      Vermiş olduğunuz bilgilere göre Aile birleşimi konusunda bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Size en yakın MBE GÖÇ danışmanlık bürosundan yardım alabilirsiniz.
      Tereddüt etmeden gitmenizi öneririz, sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık verirler. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

      Kolay gelsin

   2. Merhabalar . Bende hemşirelik telafi eğilimindeyim şu an. Aile birleşimine başvurdum ancak caritas a danışmak için gittiğimde telafi eğitimi devam ederken aile birleşiminiz olmaz dediler . Bunun gerçeklik payı nedir ?

    1. Merhaba Hüseyin Bey,

     Telafi eğitimi kısa süreli ve buna bağlı olarak kısa süreli oturum verildiği için bu süreçte aile birleşimi mümkün olmayabilir. Aile birleşimi için Almanya’daki eşin en az 1 yıllık oturma izni olması beklenir. Birlikte gidilmesi durumunda bu süre göz önünde bulundurulmaz genellikle.

     Bilginiz olsun

 88. Merhabalar, erkek arkadaşım 1 yıl önce Almanya’ya iş arama vizesi ile gitti. Oturum iznini 25 Mayısta aldı. Aile birleşimine başvurmak istiyorum fakat aklıma takılan birkaç soru var;
  Ağustosta evleneceğiz fakat bu ay başvursam önceden başvurmam bir sıkıntı yaratır mı? Ayrıca Mavi kart sahibi değil ve o gittikten sonra evleneceğimiz için 2 yıl beklemem gerek başvuru için diye bir şey duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Böyle bir şey mevcut mu? Mevcutsa herhangi bir şekilde halledilemez mi? Zaten 1 yıldır ayrıyız 2 yıl daha başvurmayı bekleyip ardından bir de başvuru sürecini beklemek zor olacak.

  1. Merhaba Ceren Hanım,

   Nişanlınız mavi kart statüsünde değilse 2 yıl bekleme süresi doğru. Almanya’da bulunma süresi de göz önünde bulundurulabilir. Bu durumda 1 yıllık süreniz kalıyor. Ancak bu durumu yabancılar dairesi nasıl değerlendirir emin değilim. O nedenle nişanlınızın yaşadığı şehirdeki “Welcom Center”dan danışmanlık almasını ööneririm. Bu kurumlar yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu bilirler.

   Bu bekleme süresini hızlandırmak mümkün değil.

   Bilginiz olsun

   1. Merhabalar öncelikle buradaki soruları tek tek cevapladıgınız için teşekkür ederim..yaklaşık 3 ay önce idata üzerinden aile birleşimi vizesi için randevu aldık..hala konsolosluktan atama bekliyoruz..Hatay Antakya’da yaşıyorum bildiğiniz gibi meydana gelen deprem sebebiyle şehrimiz maalesef yerle bir oldu..evlerimiz aile fertlerimizi kaybettik..çadırlarda konteynırlarda hayatta kalmaya çakışıyoruz..bu şartlarda benim a1 sertifikasını alacak ne maddi nede manevi durumum yok maalesef..şehir komple yerle bir olduğu içinde herhangi bir kurs merkezide yok..başka şehire gidip yerleşip bu kursu alacak maddi durumum yok..acaba bu konuda konsolosluk deprem sebebiyle bu kursu Almanya’da eşimin yanında almam için bana bi esneklik tanırmı..buradaki durumlar o kadar kötüki bu sertifikayı bu şartlarda almam gerçekten imkansız….bunun için psikiyatri raporu,üniversite diplomasıda sunabilirim…ikincisi ise eşim doğma büyüme alman vatandaşı acaba vize ücretinden muafmıyım….yardımcı olursanız gerçekten sevinirim ..iyi çalışmalar

    1. Merhaba Mehmet Bey,

     Öncelikle çok geçmiş olsun. İçinde bulunduğunuz durumu anlıyorum.

     Konsolosluk depremden sonraki süreçte A1 konusunda esneklik tanıdı. Ancak tüm eyaletler için ne yazık ki söz konusu değil. Özellikle Berlin eşlerden sertifika istemedi.

     Aile birleşimi esnasında durumunuz belirten bir dilekçe yararlı olabilir, deneyebilirsiniz. Eşiniz ALman vatandaşı olduğu için vize ücretinden muaf olursunuz.

     Bilginiz olsun

    2. Merhaba ben de depremzedeyim ve 40 gündür ulusal vize başvuru ataması bekliyorum. Sizin randevu atandı mı acaba?

 89. Melek hanım merhaba;
  Yeşil pasaport sahibi kamu görevlisiyim.Türkiye doğumlu,sonradan Almanya’ya gitmiş,26 yıldır Almanya’da yaşayan ve halen Türk vatandaşlığında bulunan kız arkadaşım ile evlilik düşünüyoruz.Ben Almanya’ya turist olarak gelip,orada evlenmeyi planladık.
  -Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı ile evlilik yaptığımda,bir Alman vatandaşı ile evlilik yaptığımdaki gibi mi işler süreç? (Daha mı zor yada yavaş ilerler resmi süreç?)
  -Bu durumda (evlenirsem) Yeşil Pasaportum iptal olur mu?
  -Alman hükümeti tarafından “Yeşil Pasaport sahibisin,devlet görevlisisin,burada evlenebilirsin ama Türk Devleti çalışanı olduğun için evlensen de Almanya’da 90 günden fazla bulunamazsın,burada oturum alamazsın” gibi bir yaklaşım sergileniyor mu,böyle bir örnek gördünüz mü?
  Teşekkür ederim…

  1. Merhaba Barış Bey

   Yeşil pasaport Schengen vizesi statüsündedir. Türkiye’den aile birleşimi için ulusal vize statüsüne başvuruda bulunmanız gerekiyor.

   Kolay gelsin

   1. MELEK HANIM MERHABA. BENİM DE BARIŞ BEY GİBİ MERAK ETTİĞİM VE AYNI DURUMDA OLMAMDAN DOLAYI YARDIMCI CEVABINIZA İHTİYAÇ DUYDUĞUM KONU ŞÖYLE Kİ: YEŞİL PASAPORTUMUZ İPTAL OLUR MU YADA BORDO PASAPORT MU EDİNMEMİZ GEREKECEK. ULUSAL VİZE BAŞVURUSUNU YEŞİL PASAPORTUMUZ İLE YAPABİLME ŞANSIMIZ YOK MU ACABA. TEŞEKKÜRLER VE SAYGILAR.

    1. Merhaba Hikmet Bey,

     Yeşil pasaport ile ulusal vizeye başvurmanızda bir engel yok. Ulusal vizeniz yeşil pasaporta eklenerek iletilir size.

     Bilginiz olsun

     1. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM MERAĞIMI GİDERDİNİZ ÇOK SAĞOLUN İYİ GÜNLER DİLERİM.

 90. Melek hanim acil cevabiniza ihtiyacim var. Ankara konsoloslugu yabancilar dairesinden sonuc bekliyoruz dediler. 2 hafta boyunca evraklarim berlin yabancilar dairesindeydi fakat esime herhangi bir mektup gondermediler evrak istemediler maas bodrosu felan. Ben burdan almanya yabancilar dairesinede zor durumda oldugumuzu deprem bolgesinde oldugumuza dair yazili bir mail gonderdim. Bugun ankaradan bana mail geldi soyle yaziyor
  . vielen Dank für Ihre Anfrage. Die beantragten Visa konnten zwischenzeitlich bereits erteilt werden. Sie erhalten die Reisepässe auf dem bei Antragstellung festgelegten Wege.
  Esimden herhangi bir mektup talep etmeden red gonderebilirlemi ? Yada vize olabilirmi 🙁 gun boyudur uzulmekten baska hc birsey yapamadim.

  1. Merhaba Ayşegül Hanım

   Süreç tamamlanmış görünüyor. Ancak sonucu beklemeniz gerekiyor, evrak sırası geldiğinde size postalanacaktır.

   Kolay gelsin

 91. Merhabalar
  4 kişilik ailemle halen istanbul’da yaşıyoruz.
  Almanyada iş sözleşmem yapildi. 81 A vizesine başvuruldu. Halen beklemekteyiz. Benim öğrenmek istediğim bu 81 A vizesi çıktığında ailece ayni anda gider miyiz yoksa iş sözleşmesi benim üzerime olduğu için önce benim mi gitmem gerekir.

  Bilgi rica ediyorum.
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Yasemin Hanım

   81 A sürecine aile üyelerinin isimlerinin de dahil edilmesi gerekiyordu. Ancak süreç başladıysa dahil edemezsiniz. Bu durumda normal aile birleşimi yoluyla Almanya’ya gidebilirler.

   Kolay gelsin

 92. Merhaba,

  3 yıla yakın bi süredir Almanya’da aile birleşim vizesiyle ikamet ediyorum, eşimle boşandık ancak aramız iyi olduğu için hükümete hala birlikte olduğumuza dair bir mail gönderdi bu sayede hala aile birleşim vizem aktif. Benim sorum acaba şu an farklı bir şehirde gidip çalışma imkanım var mı? Yoksa eski eşimle aynı şehirde ikamet etmek durumunda mıyım?

  1. Nagehan Hanım Merhaba,

   Farklı bir şehirde çalışabileceğinizi düşünüyorum ancak eşten bağımsız oturum şartlarını sormanızı öneririm.
   Bu konuda göç danışmanlığı bürosundan danışmanlık almanızı öneririm. Tereddüt etmeyin, sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık verirler.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   İyi şanslar

 93. Merhaba ben yüksek lisans’a garantör ile kabul edildiğimi varsayarsam. Önceden Türkiye’de evlenip sonradan eşimi yanıma alabilir miyim veya öğrenci olarak gidip sonra orada evlenirsem erkek arkadaşımın bloke hesabı ve başka bir şeyinin olması gerekir mi? Eğer önceden evlenirsek garantör ikimize de garantör olabilir mi?

  1. Merhaba,

   Gitmeden resmi olarak evlilik gerçekleşirse birlikte gitme şansınız olur. Gittikten sonra evlenmeniz durumunda 2 yıl bekleme söz konusu olabilir. Garantörlük konusunda takdir vize bölümünün. En azından eş için bir bloke hesap istediklerine tanık olduk. Bu tür durumları bireysel değerlendiriyorlar. Kesin bir şey söylemek mümkün değil.

   Ayrıntılar ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   İyi şanslar

 94. İyi akşamlar nikahım gerçekleşti ve aile birleşimi randevusu için başvurdum 4 ay doldu henüz atama gerçekleşmedi fakat ben sorun olmayacağını düşündüm ve kızlık soyadım olan pasaportumla başvurdum süresi de vardı. Konsoloslukda danışmanla görüştüm sorun olmaz dedi sizce problem olur mu çünkü zaten süreç çok uzun.

  1. Ayşe Hanım,

   Vize görüşmesine her iki pasaportunuzu da götürebilirsiniz. Ben de sorun olacağını düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

   1. Cevabınız için teşekkür ederim yalnız yanlış anlaşıldı sanırım tek bir pasaportum var ve onda da eski soyadım kayıtlı onunla vize başvurusu yaptım. Yenilemedim çünkü yenilersem başvurum yanacak.

    1. Ayşe Hanım,

     Başvurunuz yanmayacak. Görüşmeye her iki pasaportla gitmeniz durumunda bir sorun yaşamayacaksınız.

     Kolay gelsin

 95. Alman vatandaşı eşten maaş bordrosu ve iş sözleşmesi istendi. Bu belgeleri istemeleri bizim gelir şartını sağlama zorunluluğumuz olduğu anlamına mı geliyor?

  1. Merhaba Serkan Bey,

   Haneye giren gelirin nasıl ve nereden geldiğini bilmek isterler. Ancak Alman vatandaşı eşlerin aslında böyle bir zorunluluğu yok. Bazı durumlarda Yabancılar Dairesi takdir hakkını kullanabilir.

   Kolay gelsin

 96. Iyi akşamlar öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Biz vize başvuru formun ekstradan bir kopyasını kendimize tuttuk. Bir ay sonra fark ettiki, eşim “önceki vatandaşlık” kısmını doldurmayı unutmuş. Eşim alman vatandaşı ama 1989’dan -1990’a kadar Türk vatandaşıydı. Yani doğup ve tam bir yaşına kadar Türkvatandasiydi. Sonra ailesi ile turk vatandaşlıktan çıkıp Einbürgerungsurkunde alıp alman vatandaşlığına geçtiler. Suan kendisi 32 yaşında. Eşim başvuruda alman pasaportunu, alman doğum belgesini herseyi verdi. O “önceki vatandaşlık” kısmın boş kalması sorun olabilirmi?

  1. Merhaba Zeynep Hanım

   Sorun olacağını düşünmüyoruz. Bu konu ile ilgili bir eksiklik görürlerse size mail ile bildireceklerdir.

   Kolay gelsin

 97. Melek Hanım Merhaba,
  Eşim ve çocuğum Alman vatandaşı, Türkiye’de yaşıyoruz. Aile birleşimimi çocuğum üzerinden yaptım.
  Sorum şu;
  – Ailem ile birlikte Türkiyedeyken başvuru yapabilir miyim? Yapabiliyorsam onlarında başvuru günü gelmesi gerekli mi?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Berat Bey,

   Zaten aile birleşimi (çocuk üzerinden de) Türkiye’den vize başvurusu yapmanız gerekir. Vize görüşmesine yalnız gitmek durumundasınız.

   Bilginiz olsun

   1. Melek Hanım,
    Kusura bakmayın herhalde kendimi yanlış ifade ettim. Soruyu şöyle düzelteyim.
    Konsolosluk sitesinde ”aile birleşimi yapılacak kişinin Almanya’da ikamet etmesi gereklidir” diye not düşülmüş. Başvuru esnasında ailemin Almanya’da mı olması gerekmekte? Şu an Türkiye’de yaşıyoruz.

    Teşekkürler.

    1. Berat Bey,

     Çocuk üzerinden başvuru yaparken bu konuda esneklik tanınıyor. Ancak Almanya’da ikamet etmeleri tabii ki avantaj olacaktır.

     İyi şanslar

 98. Merhabalar,

  Istanbul Konsoloslugu yogunluktan dolayi hala esime Ulusal Vize randevusu vermedi. Araci idata ise randevu atamasinin 4-5 ay bile bulabilecegini söylemektedir.
  Ben ve 2 cocugumuz alman vatandasiyiz ve esimden önce gidecegiz. Örnegin ekim ayinda ulusal vizesi onaylansa, hemen o an almanya gitmek zorunda mi? Yoksa vize ekimde ciksa bile Aralikta almanyaya giris yapsa olur mu?

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Ne yazık ki şimdilerde çok uzun bekleme süreleri var. Ancak eşinizin aile birleşimi vizesi onaylanırsa 3 aylık ulusal vize verilecek. Bu süre bitmeden Almanya’ya giriş yapması ve oturum için en azından başvuru yapması gerekir.

   Bilginiz olsun

 99. Merhaba, ben çifte vatandaşım. Türkiye’de yaşıyorum fakat 2021 Haziran’da geçerliliği dolmuş alman pasaportum var. Yenilemek lstiyorum vatandaşlığım düşmemiştir değil mi? İkinci sorum 4 yıl önce evlendim bir kızım var. Almanya’da yaşayıp orada çalışmak lstlyoruz. Eşim Türk Almanya ile ilgili hiçbir geçmişi yok onu ve kızımı Almanya’ya nasıl götürebilirim? Süreç nasıl işliyor? Bilgi verirmisiniz teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nalan Hanım,

   Siz Almanya vatandaşı olduğunuz için paaportunuzu yenileyebilir; kızınız için de Almanya pasaportu çıkarabilirsiniz.

   Siz Almanya’da ikamet alabilecek durumda olduğunuzda da eşiniz vizeye başvurabilir.

   Sorularınız olursa bizi arayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 100. Merhaba benim bir sorum olacak eşim Almanyada yaşıyor Türk vatandaşı. aile birleşimi için sınava gireceğim sonrasında başvuru için eşim almanyadan yapsa olur mu başvuru işini daha mı hızlı sonuç alırım.?

  1. Merhaba Canan Hanım,

   Aile birleşimi için Türkiye’den ulusal vizeye başvurmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 101. Merhaba
  Evleneceğim kişi alman vatandaşı saf alman . Vize ücretinden muaf mıyım ?
  Sadece idata bedelini mi ödeyeceğim ?
  Ve Almanca A1 belgesini hangi durumlarda gereksinimi yoktur ?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Eşi Almanya vatandaşı olanlar aile birleşimi vize ücrettinden muaf olurlar.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba, ben alman vatandasiyim. Esim türk vatandasi. Onu almanyaya getirmek istiyorum. Ne yapmaliyim? Neler gerekiyor?

    1. Merhaba Elif Hanım,

     Eşiniz aile birleşimi vizesi şartlarını sağlayarak vize başvurusu yapmasını öneririm.

     Kolay gelsin

  2. Merhabalar, Gelinim Alman vatandaşı. İzmir konsolosluktan evrak teslimi için 5 Haziran a randevu verdiler. Fakat oglumun bacağı kırık olduğu için A1 sınavına henuz giremedi. Evragimiz eksik yani. Konsolosluğa gittiğimizde evrak eksik diye direk red mi veriyorlar yada ek süre istenebiliyor mu yada ek süre için sağlık raporu mu vermeliyiz. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Sınava girip belgeyi alacak fakat işte red almadan nasıl bir yol izlememiz lazım? Ek süre veriliyorsa ne şekilde ve ne kadar ek süre verilir? Simdiden Teşekkür ederim.

   1. Merhaba Cemile Hanım,

    Vize evraklarının arasına raporu ekleyebilirsiniz ancak bu sınava girmesine engel bir değil diye düşüneceklerini ve oğlunuzdan sertifika isteyeceklerini düşünüyorum. Ancak direk ret verilmez, sertifikayı ibraz etmesi için süre verieceklerdir.

    Geçmiş olsun

 102. Çocuklarım Alman vatandaşı. Ben ve eşim Türk Vatandaşı . Turistik Vize ücretini ödemem gerekir mi?Sizce benim Almanyada aile birleşimi başvurusu yapmam mı daha kolay olur, yoksa buradan turist olarak gidip orada vize almam mı kolaydır?

  1. Merhaba Arif Bey,

   Turistik vize almanız durumunda Almanya’da oturum almanız çok zor. bunun için ulusal vize kategorisinde bir vizeye ihtiyacınız olur.

   Almanya vatandaşı çocuklar üzerinden aile birleşimi yapmanız öneririm. Çocuklar Almanya vatandaşı olduğu için de vize ücretinden muaf olursunuz.

   Ayrıntılar için bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 103. İyi günler
  Eşim alman vatandaşı bende aile birleşimi sınavına katıldım ve kazandım fakat nikahımdan sonra yeni kimlik başvurusunda bulunmadıgım icin eski soyadım duruyor ve sertifikada eski soyadım var. Konsoloslukta sıkıntı yaratır mı ? Uzun süresi de mevcut.

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Sanırım yeni soyadınızla bir pasaportunuz vardır diue düşünüyorum. Kimliği sonra da değiştirmek mümkün.
   Sertifikada eski soyadınızın olması sorun olmaz.

   Bilginiz olsun

 104. Melek Hanım merhabalar,
  Daha önce yardımcı olmuştunuz. Şimdi bir konuda farklı süreçler duyuyoruz, sizden teyidini rica etmek isterim:
  Eşim (bluecard ile) Almanyada çalışıyor, oturumunu aldı ve aynı şirkette çalışmaya devam ediyor. (yıllık 62.000 € maaş ile)
  (Evliliği Almanyaya taşındıktan sonra gerçekleştirdik)
  Aşağıdaki açıklamaya*** göre benim A1 dil belgesinden muaf olduğumu anlıyorum. 
  23 Mayıs’ta randevuya giden bir arkadaşımdan, hem belge ibrazı istanmiş hem de yazılı sözlü mülakat uygulanmış.
  Burda benden de mi istenecek kaygısına düştüm.
  Tek fark evrak istenen arkadaşımın eşi bluecard ile kalıcı oturum almış ve şuan maaşı yıllık 45.552€’ın altında, acaba dil yeterliliği bu sebeple mi istenmiştir ?!

  Bu şartlar altında benden de bu belge istenecek ise hızlıca çalışmalara başlamam gerekiyor. Öncesinde danıştığımız ve aynı süreci yaşayan kişilerden aldığımız bilgiye istinaden çok vakit kaybettik…Dönüşünüzü merak ile bekliyorum, sevgiler…
  ***Almanya’da yaşayan eş aşağıdaki ikamet statülerinden birine sahipse: Araştırmacı, AB Mavi Kartı, ICT-Kartı, İkamet Kanunu’nun 21. maddesi (Bağımsız Çalışanlar), İkamet Kanunu’nun 18c maddesi 3. bendi (Nitelikli İşgücü), ya da İkamet Kanunu’nun 25. Maddesi 2. Bendi, 1. Fıkra 1. Alternatife göre korunma hakkına sahipse ve Almanya’da yaşayan eş ülkesini terk etmeden önce evlilik gerçekleşmişse.***

  1. Eylem Hanım Merhaba,

   Bu soruları telefonla cevaplamıştım.

   Başka sorularınız olursa telefonla ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 105. Merhabalar Melek Hanım,

  Ben AB vatandaşıyım(Bulgaristan) bu yaz Temmuz ayında Türkiye’de evlenip daha sonrasında ilk iş olarak Bulgaristan’da da nikah kıyarak eşim için oturum iznine başvuracağız, eşim TC vatandaşı. Daha sonrasında Almanya’ya taşınmak istiyoruz fakat 2 senaryo var ;

  1- Bildiğim kadarı ile AB vatandaşı olduğum için Almanya’da oturum ve çalışma hakkım var, bu yoldan gidip kendi mesleğim ile maaşlı iş bulacağım,
  2- Yazılım/yapay zeka odaklı basit usulde küçük bir firma yazılım/teknoloji firması kuracağım;

  Hangi senaryoda eşimi daha hızlı bir şekilde yanıma alabilirim ? Şirket kurup kendi eşimi davet mektubu ya da istihdam yolu ile işe alarak Almanya’ya getirebilir miyim ?

  Bir de, eşime Bulgaristan üzerinden oturum izni çıkarsa, benim birlikte aile birleşim vizesi almadan Almanya’da oturum hakkı elde edebilir mi ?

  Bize ne önerirsiniz ?

  1. Merhaba Gökhan Bey,

   Siz Ab vatandaşı olduğunuzda ve eşinizin de bir AB ülkesinde oturumu olduğunda Almanya gidip yerleşmek ve sonrasında oturum için başvur yapmak gerekir.

   Diğer olanak da eşinizin aile birleşimi kapsamında vizeye başvurması.

   Ancak şirket kurulumu gibi durumlarda bürokratik işlemler uzun süreceğinden eşiniz aile birleşimi vizesi alması daha uzun sürececek diye düşünüyorum.

   Bilginiz olsun

 106. Merhaba,
  öncelikle yorumlara verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. gayet güzel bi yorum akışı yakalamışsınız.
  eşim aşçı ve almanya ya çalışma vizesi ile gitmek istiyoruz. vize başvurusu yaparken aynı zamanda aile birleşimi vizesine başvuruda bulunup benide yanında götürebilir mi? aynı anda gitmemiz mümkün mü?
  yoksa eşim gidip yerleştikden sonra başvuru yapmamız daha mı iyi olur bizim için?

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hilal Hanım,

   Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz.

   Eşiniz çalışma vizesi için İDATA’dan randevu alırken çoklu vize seçeneğini işaretleyebilirseniz ve sizin için de kayıt oluşturabilirseniz birlikte vize görüşmesine gidebilirsiniz. Bu durumda gerekli şartlar sağlanmış ve evraklar da hazırlanmış olmalı.

   İyi şanslar
   Başak Gül

   Kolay gelsin

   1. Peki ön başvuruda sıkınıt yaşmamak için toplamamız gereken belgeler nelerdir. yardımcı olabilir misiniz?

    Geri dönüş için teşekkür ederim.

     1. Melek hanim iyi aksamlar. Dun vize bolumunu aradim 3 aydir vizemden bir haber alamiyorum dedim. Gorevli bana arsive hatirlatayim vize beklemede dedi. Bu nedemek sizce esimede hala mektup gitmemis. Vize beklemede ne demek ? Bir fikriniz varmi

     2. Merhaba Ayşegül Hanım,

      Sanırım memur sistemden bakarak böyle bir yorum yapmış. Eşiniz yabancılar dairesiyle iletişime geçmeyi denesin. Eşinizden beklenen-istenen evraklar gelmeden vize sonuçlanmz.

      Bilginiz olsun

  2. MERHABALAR
   eşim 2001 alman vatandaşı daha önce hiçbir türk kimliği almamış türkiyede de kayıtlı değil ama babası türk annesi çifte vatandaş benim evraklarım yabancılar dairesine ulaştı eşimden maaş dekontları ve ev sözleşmesi doldurulacak şekilde bir kağıt ev sahibine imzalatılarak istediler lakin ev sahibi kendisine vergi çıkıyor diye kağıdı imzalamıyor bizim bu konuda ne yapmamız gerekiyor?

 107. Merhabalar,

  Ocak 2023’te Bluecard kapsamında Berline yerleştim ve erkek arkadaşım ile Almanyada evlenmek üzere aile birleşimi vizesine başvurduk. 22 Mayıs 2023 tarihine gün atadılar fakat benim oturum iznim henüz gelmedi ve oturum izni randevum ise Haziran sonunda. Burada şirketim aracılığı ile aldığım danışmanlık şirketine sorduğumda bunun herhangi bir problem yaratmayacağını söylediler fakat yine de size sormak istiyorum;
  – Bluecard’ım gelmemiş olmasına rağmen Almanyada konsoloslukta evlilik yapabilir miyiz? Bunun benim bluecard alma sürecime herhangi bir etkisi olur mu?
  – Aile birleşimi vizesine başvururken konsolosluktan alacağımız evlilik gününü erken almamız vizenin hızlı çıkmasını sağlar mı? Diyelim Haziran 10 dedik, ona göre mi çıkar ya da Eylül dedik Eylüle kadar çıkış yapma imkanı sağlamazlar gibi bir durum olur mu? (Schengen’e başvururken verdiğimiz tarih ile yakın giriş çıkış günü atanması gibi bir mantık var mı aslında onu anlamaya çalışıyorum, ona göre günü belirleyeceğiz)
  – Son sorum 🙂 gerekli evrakları idataya teslim ettikten sonraki bekleme süresi hakkında ortalama bir fikriniz var mıdır? Yorumları okumaya çalıştım fakat gözümden kaçmış olabilir, kusura bakmayın..

  Şimdiden çok teşekkür ederim, sabrınız ve ilginiz için.

  Kolaylıklar dilerim.

  1. Merhaba Burçak Hanım,

   Yazdıklarınızdan yola çıkarak, Almanya’da evlilik yapabileceğinizi düşünüyoruz. Oturumunuzun elinizde olmamasının problem yaratacağını sanmıyoruz. Yine de nikahı kıyacağınız konsolosluktan bilgi almanızı öneririm.
   Evlilik tarihi vizenizin hızlı çıkmasını sağlamaz; konsoloslukğa verdiğiniz tarihe yetiştirme gibi bir çaba ne yazık ki olmaz.
   Maalesef vizelerde uzun bekleme süreleri devam etmekte.

   Bilginiz olsun

 108. merhaba eşim hemşire olarak almanyaya gidiyor 4 kişilik bir aileyiz eşim ilk etapda 6 aylık staj maaşı1300 euro verilecek.sorum şu aile olarak başvuracaz 13-15 yaşında iki tane cocugumuz var. eşimin maaşı 1300+ emekli maaşım 400 euroya tekabul ediyor+15000 euro blokeli hesap gösterirsek toplam aylık a vurursak 2950 euro yapıyor bize bir sorun cıkarmı yetersiz gelir diye acaba yeterlimi onu sormak istiyorum

  1. Merhaba Yüksel Bey,
   15.000 € bloke hesabın 6 aylık staj dönemi için açtırdığınızı varsayıyorum. Buradan hareketle toplam gelirinizin fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyoruz.

   Bizimle iletişime geçerseniz daha ayrıntılı bilgi verebiliriz
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin
   Başak Gül

 109. Merhaba Melek hanim
  Ben Alman vatandaşiyim eşim şuan türkiyede ve bende almanyada 2 ay sonra doģum yapacam.
  Biz eşimle 1 senedir vizenin gelmesini bekliyorduk ama malesef eşimin sabikasi olduģu için 1 hafta önce red geldi.
  Itiraz hakkimiz var ama
  Sizce ne yapmaliyiz Hala eşimin almanya ya gelme şansi varmidir.
  Cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Öncelikle ret cevabı gelmesi çok üzücü. Almanya’da göç yasasını iyi bilen bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   Kolay gelsin
   Selda Çatar

   1. Melek hanım ben Almanca öğretmenliği mezunuyum eşim almanya da türk vatandaşı aile birleşimi için başvuru yapıcam deprem bölgesindeyim A1 sınavına girmeden almanca öğretmenliği diplomamı sunsam kabul edilir mi teşekkür ederim şimdiden

    1. Merhaba,

     Almanca öğretmenliği mezunusunuz; vize görüşme esnasında belirgin şekilde Almanca konuşacağınızdan A1 belgesini sunmanıza gerek yoktur. Ayrıca diplomanızı da beraberinizde götürmenizi öneririz.

     Başarılar dilerim

   2. Iyi günler.
    Öncelikle sorularimiza cevap verdiģiniz için çok Tesekkür ederiz Melek hanim.

    Ben almanya da kaliyorum eşim ise Türkiye de.
    1,5 ay sonra doģum yapacam
    Eşimin doģuma gelme gibi bir hakki varmidir aceba ?

    1. Merhaba Elif Hanım,

     Aile Birleşimi vize süreci uzun sürdüğü için doğumu gerekçe göstererek ve belgeleyerek Schengen vizesine başvurabilir.

     İyi şanslar

   3. Merhaba Melek hanim.
    Eşime ret geldikten sonra avukat tuttuk ve 1 ay içinde itiraz ettik.
    Eşim hala Türkiyede bende 3 hafta sonra doģum yapacam. Avukat bize doģumdan sonra eşinizin buraya gelme ihtimali daha yüksek dedi.
    Sizce de öyle mi ?
    Ben almanyada büyüdüm türkiyeye gitmek istemiyorum doģrusu..eşime yine Ret gelirse ne yapmaliyim sizce..
    Gercekten insanlari çok madur ediyorlar.
    Simdiden size çok Tesekkür ederim.

    1. Elif Hanım,

     Çocuğunuz Alman vatandaşlığı hakkı kazanırsa eşiniz ALman çocuk üzerinden aile birleşimi için başvurabilir.

     İyi şanslar

  2. Merhaba sabikadan red verildigini nasil anladiniz acaba red maddelerinde öyle bir madde göremedimde ben

 110. Merhaba, Ekim 2022de aile birlesim vizesine basvuru yaptik, idatadan hala daha randevu atanmadi. Hic bir bilgi de alamiyoruz süre hakkinda. Elcilik de cevap vermiyor maillere, iDatada yardimci olmuyor.
  Yapabilecegimiz baska bir sey var mi? Bize yardimci olabilir misiniz? Fikir verebilir misiniz? Tesekkürler Ahmet Ö.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Maalesef ciddi bekleme sürelerinin olduğu doğrudur. Süreci ve randevu tarihini beklemek durumundasınız. Ancak aciliyet gerektiren ciddi bir sıkıntınız varsa elçiliğin vize bölümüne durumunuzu anlatan Almanca bir e mail yazmayı deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin
   Başak Gül

  2. Merhaba benim eşim ve kızım vize aldı ben ve diyer çocuğum burdayız yani randevularimiz ayrı ayrı verildi ben kismi denklik aldım dil belgesi istediler evrakları verdim içeri bir kaç gün sonra aradılar olumlu gibi yani geldi en az a1 kayıt belgesi istediler acaba kurs kayıt belgesimi anlayamadım sizce ne yapmalıyım yurt dışındaki iş yerim orada kursa yazdırmış onun kayıt belgesimi yoksa yurkiyedenmi istiyor

   1. Hanife Hanım,

    A1 dil sertifikası olabilir. Bu durumda sadece kursa katılım belgesi değil; sınav sonucu alacağınız dil sertifikası istendiğini düşünüyorum.

    Kolay gelsin

 111. Merhabalar ben 81 Ace vasıflı işçi olarak Almanya’ya gideceğim eşim ve çocuğum hem Moldova hem de Türk Vatandaşı onlar kimlikleri ile AB ülkelerine seyahat edebiliyorlar ama oturma hakları yok sadece 90 gün kalabiliyorlar onların da oturum hakkı alması için ne yapabilirim oraya gittiğimde mi işlemleri başlatmalıyım Moldova vatandaşı oldukları için işlemler kolay olur mu eşim için dil yeterlilik sertifikası isterler mi bana bir yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba Emre Bey,

   “81 A” hızlandırılmış süreç başvurunuza eşiniz ve çocuğunuzu da dahil edebilirseniz birlikte gidebilirsiniz. Mavi kart statüsündeyseniz eşinizden dil yeterlilik sertifikası istenmez; ancak gelir düzeyiniz mavi kart kriterlerinin altında kalıyorsa eşinizin A1 dil sertifikası alması beklenilir. Bize ulaşabilirseniz durumunuzu değerlendirebilir ve daha sağlıklı bilgi verebiliriz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
   Kolay gelsin

   Selda Çatar

 112. merhabalar. Eşim ab vatandaşı ve şuan almanyadayız ben schgen vizesi ile geldim .
  1. schgen vizesini eşimin üzerinden oturum iznine çevirebilir miyim ?
  2. schgen vizesi dönüşmezse eğer . eşim şuan saati 12.20 eurodan teilzeit olarak ayda 120 saat çalışıyor 1 ay oldu işe başlayalı. belirli bi geliri ne kadar olmalı şuan çalıştığı iş aile birleşimi yapmamızı sağlar mı acaba . teşekürler şimdiden

  1. Merhaba Serdar Bey,

   Schengen vizesini oturum iznine dönüştürmeniz mevcut yasalara göre mümkün değil. Ancak eşiniz AB vatandaşı olduğu için siz de Almanya’da olduğunuz için Yabancılar Dairesine oturum için başvuru yaparak oturum almayı deneyebilirsiniz. İstisnalar mevcut ve yabancılar dairesinin takdiri de burada önemli. Bağlı olduğunuz yabancılar dairesi ile görüşüp aylık gelirinizin ne kadar olması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Eşiniz Teilzeit çalıştığı için aldığı maaş 2 kişinin aylık yaşam giderleri ve kirası için yeterli olmayacaktır. Eşiniz mümkünse sözleşmesini tam zamanlı olarak değiştirebilir ya da siz de bir iş sözleşmesi ibraz edebilirseniz oturum almanız mümkün.
   Bu konuda göç danışmanlığı bürolarından da danışmanlık almanızı öneririz. Tereddüt etmeden bu hizmete başvurun sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık yaparlar.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   İyi günler

  2. Merhaba,

   Ekim 2022de aile birleşim vizesine başvuru yaptık, idatadan hala daha randevu atanmadı. Hiç bir bilgi de alamıyoruz süre hakkında. Elçilik de cevap vermiyor maillere, iData’da yardımcı olmuyor. Yapabileceğimiz başka bir şey var mı? Bize yardımcı olabilir misiniz? Fikir verebilir misiniz?

   Teşekkürler
   Merve Ö.

   1. Merhaba Merve Hanım,

    Maalesef ciddi bekleme sürelerinin olduğu doğrudur. Süreci ve randevu tarihini beklemek durumundasınız. Ancak aciliyet gerektiren ciddi bir sıkıntınız varsa elçiliğin vize bölümüne durumunuzu anlatan Almanca bir e mail yazmayı deneyebilirsiniz.
    İyi günler

    Selda Çatar

 113. Merhaba yazılımcı olarak 11 ay önce Almanyaya yerleştim. 4 ay önceaile birleşimi yaptık ailem için. Bize ne olumlu ne de olumsuz dönüş olmadı. Konsolosluk Almanyadan onay bekliyoruz diyor. Yaşadığım yerdeki yabancılar ofisi belgeleriniz dijital olarak geldi orjinal dosyaları bekliyoruz diyor. Konsolosluğa sorduğumuzda belgelerinizin orjinallerini Almanyaya gönderdik diyorlar. Bugün itibari ile başvurunun 5. Ayına girdik hatta. Eksik belge yok, gelirim gerekli seviyede, 2 yıl oturumum var. Ne yapmamız gerekiyor bu kadar uzun sürmesi normal mi? 3 ay da cevap dönmesi lazım diyor herkes. Bu konuda başvuracağımız bir merci var mıdır. Teşekkürler!

 114. Merhaba,

  Nişanlım almanyada işe kabul aldı, gitmeden önce evlenirsek ben de aile birleşimi vizesi ile gidebilir miyim? Bunun için 3 aylık maaş bordrosunu beklemem gerekli mi? ayrıca b1 almanca şartı var mı? yüksek okul mezunlarında istenmez diye bir madde görmüştüm

  1. Merhaba Duygu Hanım,

   Gitmeden önce nikah yaparsanız aile birleşimi kapsamında eşiniz ile birlikte vizeye başvurabilirsiniz. Eşinizin yıllık gelirine göre Almanca dil şartı değişebilir. Vize için yüksek okul mezunu olsanız da A1 dil sertifikası istenir.

   Bilginiz olsun

 115. Merhaba kolay gelsin,
  Ben nişanlımla Almanya da nikah yapmak icin aile birleşimi vizesine başvurdum. Gecen hafta nişanlıma bir mektup gelmiş aylık maaş bilgilerini ve ikamet ettiği eve dair bilgiler isteniyor. Nisanlim 1000 € ya yakın bir maaş alıp ailesiyle yaşıyor. Ben orada bir İnsaat firmasıyla anlaştım ve sözleşmem de var. Sorum şöyle; nişanlım Alman vatandaşı olmasına rağmen bu durumlar sıkıntı oluşturur mu? Ve benim nikahtan sonra başlayacak is sözleşmem bu duruma pozitif etki yapar mi ?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Maaş bilgisi ve ikamet ettiği eve dair bilgi rutin istenen evraklar arsında. Alman vatandaşı söz konusu olduğunda esneklik mümkün. Taktir yetkisi yabancılar dairesinin.
   İş sözleşmeniz aile birleşiminden sonra başlayacağını belirtmişsiniz; elbette sözleşme örneğini de hem Yabancılar Dairesi’ne hem de büyükelçiliğe sunabilirsiniz. Nişanlınızın ev ve geliri ile ilgili durumu konusunda ikamet ettiği bölgedeki MBE göçmen danışmanlık hizmetlerine başvurarak danışmanlık almasını öneririz.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 116. Merhaba hanımefendi size bir sorum olacak eşim 81 A nitelikli işçi göçü ile Almanya’ya gidecek biz daha sonradan ev falan bulduktan sonra gideceğiz benden A1 dil sertifikası isteniyor mu teşekkür ederim

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Eşinizin yıllık brüt maaşı 45.552 € ise ya da daha yüksekse, o zaman siz de A1 Dil Sertifikasından muaf oluyorsunuz. Aksi taktirde A1 dil sertifikası konsolosluklar tarafından talep ediliyor.

   İyi günler

 117. Merhabalar Melek hanım. Eşim Almanyada iş buldu ve kısa sürede vizeye başvuru yapip gidecek. Ben ve 5 yaşında kızımda birlikte onunla gidebilir miyiz ? Yada bu süreçte nelere dikkat etmeliyiz bilgilendirebilir misiniz bizi. Simdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Özde Hanım,

   Eşinizle birlikte vizeye başvurmanız mümkün, vize için gerekli belgeleri hazırlamanız ve şartları yerine getirmeniz durumunda siz ve kızınız aile birleşimi statüsünden vize alabilirsiniz.
   Dilerseniz mesai saatlerinde telefon ile bize ulaşabilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar
    10 Nisan 2023 tarihinde Blau kart vizesi ile süresiz iş sözleşmesi ile Almanya’ya geldim. 30.11.223 yoluna kadar firmada çalmıştım. 09.01.2023 yılında farklı bir firmadan 6 ay deneme süresi olmak üzere 1 yıllık iş sözleşmesi ile yeni bir firmada çalmaya başladım. 12 ay yerine 13.5 ay maaş alıyoruz. Oturum için başvurduğumda 12 aylık maaşım yetmediği için mavi kart yerine nitelikli işçi oturumu verdiklerini aldıktan sonra öğrendim. Yabancılar dairesi hatasını gördü yeniden arbeitagentur ile yazılacağını belirtti. Bu sürede içerisinde aile birleşimi için vizeye aile. Başvurmuştu lakin geçici iş sözleşmesi ve pdeneme süresi olduğundan dolayı ret cevabı verdiler. İtiraz için 1 ay süre verdiler. Süreci düzeltmen için ne tavsiye edersiniz.

    1. Merhaba Serdal Bey,

     Cevaplandırmanızı istediğimiz sorular olduğu için bizi arayabilirseniz durumunuzu daha net değerlendirebiliriz.
     Ya da yaşadığınız şehirdeki “Welcome Center” merkezinden de durumunuzla ilgili danışmanlık almanız mümkün.
     https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
     İyi günler

 118. merhabalar,
  Eşim 4 sene önce Almanya’da iş buldu ve o dönemde evli olduğumuz için aile birleşiminden faydalanarak vize başvurusunu birlikte yaptık ve bana da 4 senelik bir oturum hakkı verildi ve direkt pasaportuma eklendi. bir süre sonra eşim sınırsız oturum hakkı kazandı şu an bu şekilde devam ediyor ama benim de oturum hakkım bir kaç hafta sonra bitecek. uzatmak istediğimde uzatabiliyor muyum? bunun için benden bir dil için sertifika istenir mi emin olamadım. çünkü bazı istisnai durumları okudum şöyle yazıyordu; “Aile birleşimi için başvuruda bulunan eş yüksekokul mezunu ise ve istihdamve uyum bakımından olumlu bir öngörü varsa veya geçici bir süre için ailebirleşimi başvurusunda bulunuyorsa ya da İkamet Kanunu’na göre daha öncede ikamet izni aldıysa” diye aslında ben daha önce ikamet izni aldım ve ikamet kaydım da güncel olarak var. bu istisnadan yararlanabilir miyim diye size danışmak istedim. 

  1. Merhaba Ali Bey,

   Oturumunuz uzatılırken sizden dil düzeyiniz ve çalışma durumunuzla ilgili belgeler istenecektir. Durumunuz değerlendirilir ve ona göre oturum onaylanır. Düzenli olarak çalışıyoranız ve belli bir düzeyde Almancanız varsa süresiz olmasa da yine uzatma alırsınız diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

   1. melek hanım öncelikle cevabınız için çok teşekkürler. bizde sadece şöyle bir durum var. aile birleşimi ile en başta oturum almıştım ama ben türkiye’de çalışmaya devam edip düzenli aralıklar ile sadece gidip geliyorum yani almanya’da hiç çalışmadım. daha önce oturum iznim olduğu için ve şu an süresi bitmek üzere olduğu için benden A1 sertifikası bekleniyor mu ona emin olamadım. çünkü ilk başta oturum alırken de eş durumundan aldığım için herhangi bir dil bilgisi istenmemişti. eşim de daha önce hiç almanya’da yaşamadı ve ilk etapta mavi kart alıp sonradan süresiz oturuma geçiş yaptı. sanırım bu durumda da istisnadan faydalanıp dil için bir sertifika sunmadan da uzatabileceğimi düşünüyorum ama sizin de fikrinizi almak istedim.

    1. Ali Bey,

     Aile birleşimi statüsünden oturum aldıktan sonra yabancılar dairesinin bilgisi ve izniyle Türkiye’de çalışmaya devam ettiyseniz oturum uzatılabilir. Ancak anladığım kadarıyla siz bu süreçte sadece kısa aralıklarla giriş çıkış yapmışsınız. Bu durumda oturumu uzatmak için başvuru yaptığınızda Almanya dışında yıl bütünlüğü içinde 6 aydan fazla kaldığınız tespit edilirse uzatmada sıkıntı yaşayabilirsiniz.

     Bize ulaşabilirseniz durumunuzu değerlendirebilir ve daha sağlıklı bilgi verebiliriz.
     https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     Kolay gelsin

 119. Merhaba Melek Hanım,
  Eşim Almanya’da yaşıyor Almanya doğumlu Alman vatandaşı Kasım 2022 tarihinde aile birleşimi için İdata’ya D Tipi ulusal vizeye başvuru yaptım. Henüz randevum gelmedi, atama bekliyorum. Goethe enstitüsünden aralık 2022 tarihin de Almanca A1 dil sertifikamı aldım.
  Randevu tarihinin ne zaman geleceğini işlemi hızlandırma için bir öneriniz var mı?
  Ve diğer sorum aldığım A1 dil sertifikasının geçerlilik süresi var mı?

  1. Merhaba Sinan Bey,

   Maalesef uzun vize bekleme süreleri mevcut. Beklemeniz gerekiyor. Almanca A1 sertifikanız 1 yıl geçerlidir, ama düzenli aralıklarla tekrar etmenizi ve bilgilerinizi taze tutmanızı öneririz.

   Kolay gelsin
   Başak Gül

 120. Melek hanım vizeye basvurdum Almanya Dortmund için eşimden çocuk için 3 aylık iş bandrolü ve ev kirası konturati ve birde doğal gaz faturası istediler tek garibimize giden misafir çocuk diye Mektuba yazmışlar aile birleşimi üzerinden gidiyoruz oğlum nikahsız evliligimden olma eşimin aylığı 1800 Euro kira çok az doğalgaz faturası da çok az ayriyeten eşimin iş yerinde saatleri de var çalışma bunlar yeterli olur mu bir sorun yaparlar mı lütfen cevab verirseniz sevinirim çocuğum üvey olduğu için mi misafir diye sundular yoksa bir terslik mi var acaba anlamadık birde tek bir sorum daha olacak eşimin banka borcu var onu görürler mi şimdiden çok teşekkür ederim cevab verdiğiniz için

  1. Merhaba Nazan Hanım,

   Açıkçası yazdıklarınızdan yola çıkarak sağlıklı bilgi vermek mümkün değil. Eşinizin bulunduğu bölgedeki MBE Göç Danışmalığı hizmetine başvurmasını öneririz. Dilerseniz siz de bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin
   Başak Gül

 121. 3 yıl önce Almanya’ya geldim . 19C maddesine bağlı oturum türüne sahibim . 2 çocuğum var . 15 Yıllık evliyim. Aile birleşimi yapmak istiyorum ama malesef eşimin şu anki durumu psikolojik olarak hiç iyi değil , A1 dili için kutsa gitmesi ve öğrenim görmesi de çık mümkün değil . Kullandığı ilaçlardan ötürü bu durum böyle . Doktor raporu vs elimizde var . Bu durumdan dolayı dil sertifikası olmadan Almanya’ya getirebilir miyim ? Tedavisi yanımda benimle daha iyi olacaktır . A1 yok diye ömür boyu ayrı mı kalıcaz, bilemedim ki . Sağlıklı olduğunda öğrenimine tabi ki devam eder

  1. Merhaba Ümmet Hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun. Bir yazı ile eşinizin şu an ki sağlık durumundan dolayı Almanca öğrenemeyeceğini belgelediğiniz (doktor raporları, sınav sonuçları ve kursa gittiği sürelerle ilgili belgeler gibi) taktirde, ona esneklikler yapılır ve belki dil sertifikasından muaf tutulabilir.
   Başvurudan önce MBE Göç Danışmalığı ve Welcome Center’dan fdanışmanlık almanızı öneririz, hizmetleri ücretsizdir.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin.
   Selda Çatar

 122. Merhabalar, Ben Türkiye’de yaşıyorum ve arkadaşım Almanya’da yaşıyor. Arkadaşım ile evlenip Almanya’da yaşamak istiyoruz, Şu ana kadar araştırdıklarımızdan hiçbir şey elde edemedik. Arkadaşım Alman doğumlu ve Alman vatandaşı ailesi ise çifte vatandaş, bu durumda evlendiğimiz zaman arkadaşım gelir beyan etmek zorunda mı ? ve arkadaşım ailesiyle beraber kirada yaşıyor gerekli konut göstermek zorundamı ?
  teşekkürler

  1. Merhaba Osman Bey,
   Genel olarak Alman vatandaşlarından gelir ve konut beyanı istenilmiyor. Ancak bazı durumlarda istenildiği de oluyor.
   Arkadaşınızın MBE göç bürolarından bu konuyla ilgili danışmanlık almasını öneririm. Bu kurumlar yereldeki resmî kurumlarım bu gibi durumlarla ilgili tutumları iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendirirler. Bu kurumlar sizin yararınıza ve ücretsiz hizmet verirler.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

   Derya Ozan

 123. Merhaba,

  sonradan evlenmek icin 2 yil bekleme zorunlulugu ile ilgili yorumlarinizi okudum. Benim simdiye kadar 16b ögrenci oturumum vardi ama su an 18b . Toplamda 3 yildir Almanyadayim ama isci oturumum 18b sadece bir kac aydir var. Bu durumda toplam gecen süre dikkate alinir diye düsünüyorum, dogru anlamis miyim acaba?
  Kolay gelsin!

  1. Merhaba Celal Bey,

   Öğrencilik sürenizi dikkate alacaklarını ve evlendikten sonra 2 yıllık bekleme süresine takılmayacağınızı düşünüyoruz yine de bu konuda şehrinizdeki welcome center dan bilgi almanızı öneririz.

   Kolay gelsin.

   1. Merhaba melek hanım ben mülteci iken alman Vatandaşı biriyle evledim yaklaşık 6 ay önce hiç mahkeme çıkmadan ve halen oturum alamadım bana oturum verecekler mi ve a1 zorlu mu mültecilere

    1. Merhaba Murat Bey,

     Durumunuz ile ilgili avukatınızla görüşmenizi öneririz. Ayrıca MBE Göç Danışmanlığı bürolarından da durumunla ilgili danışmanlık almanızı öneririz, hizmetleri ücretsizdir ve sizin yararınıza danışmanlık verirler. Tereddüt etmeden iletişime geçmenizi öneririz.

     İyi şanslar
     Selda Çatar

  2. Merhaba ben kısmi denklik alıp Almanya’ya gitmeyi düşünüyorum dil kursuna gidiyorum bi sene içinde tam denklik alıp nişanlımla evlenmeyi düşünüyoruz kendisi bu süre içinde Türkiye’de kalacak. iki yıl geçmesi şart mı öyle bi zorunluluk mu var bilgi verebilir misiniz bu konuda teşekkürler şimdiden

 124. Merhaba
  Kız arkadaşım kısa süre önce Almanya’ya gitti çalışmak için ve biz döndüğünde evlenmeyi düşünüyoruz. Aile birleşimi için kendisi Almanya’ya gitmeden önce nikah mı kıymamız gerekiyordu yoksa Türkiye’ye geldiğinde nikah kıyıp sonra beni yanına almak için aile birleşimine başvuru yapabilirmiyiz?

  1. Merhaba, aynı süreçten biz de geçiyoruz, öncesinde evlendiyseniz iş sözleşmesinde kızlık soyadı pasaportta farklı soyadı yazması sorun teşkil etti mi?

 125. Merhabalar, biz eylülün sonlariba dogru idaataya basvuru da bulunduk, ve martin ilk haftasinda, nisanin 18 ine Istanbul icin atamamlz oldu.
  Tarihimiz saatimiz belirlendi.
  Ama ne yazikki gecen hafta cuma günü evrak listesini idaata nin sayfasinda kontrol edeyim derken, telefonum takilinci, bir kac kere ekrana tikladigimda, randevumuzun iptal ettigimi gördüm 😫😫😫 ne Yapicagimizi bilmiyoruz. Nerdeyse 7 ay bekledik . Idaatayi aradik, bizlik birsey yok dediler, elcilikle iletisime gecin diye söylediler. Ve istanbul başkonsolosluğu aradık, onlarda mail yazmamızı istediler. Mail i 3 nisanda yazdık, ayrıyettin eşim ve kendim hiv hastasıyız, kendi hastane raporlarımı da ekledim e maile, ve 30% engelim var, onuda belirttim. Bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz? Zaten hiv hastalığından dolayı psikolojim bozuldu, buda üzerine gelince herşey daha da kötü oldu. Eşimle birbirimize destek çıkardık en azından

  1. Merhaba Pınar Hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun. Konsoloslukta ne yazık ki yoğunluk nedeniyle bekleme sürelerinde olduğu gibi iletişim konusunda da gecikmeler yaşanabiliyor. Maalesef tekrar E- Mail yazabileceğiniz seçeneğinden fazla bir öneride bulunamıyoruz. Ancak eşiniz Almanya’da bulunduğu bölgedeki Yabancılar Dairesi’ne başvurabilir ve durumu tekrar anlatabilir.
   MBE Göç Danışmanlık bürolarından da danışmanlık almanızı öneririz. Tereddüt etmeden bu hizmete başvurun sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık yaparlar. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 126. Merhaba. Eşim çifte vatandaş ve şu an Almanya’da çalışıyor, ikamet ediyor. 2022 aralıktan beri konsolosluktan haber bekliyorum vize randevusu için. Eşimin Almanya’dan ön onay veya başvuru yapma gibi bir şansı var mı? 2. Sorum ise 81a ile çalışma ve oturma izin alıp işe başladıktan 1 ay sonra iş değiştirsem bu vize açısından sorun olur mu ? Veya bu vizemi aile birleşimi vizesi olarak değiştirebilir miyim ?

  1. Merhaba Osman Bey
   Aile birleşimi vize randevu süreçleri ne yazık ki çok uzun sürüyor. Maalesef beklemeniz gerekiyor.
   “81 A” çalışma amaçlı Almanya’ya gidecekler için uygulanan hızlandırılmış bir vize sürecidir. Bu vize türü ile Almanya’ya gidip oturma izninizi aldıktan sonra oturma izni statünüzü değiştirmek üzere Yabancılar Dairesi’ne başvurabilirsiniz ya da oturma izni statünüzü değiştirmeden de devam edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 127. Merhabalar
  Ben yüksek lisans’a kabul aldım, eşimin de yanımda gelmesi için istanbuldan beraber 2 eylülde evrak teslim ettik. 40 gün sonra benim vizem geldi ve 7 aydır almanyadayım. Eşimin vizesi 6. Ay da red cevabı verildi. Gerekçe ise geçim tutarı sürdürülebilir değil dendi.(idata da belirtilen eşim için aylık 400 Euro istenirken biz 947 Euro’dan bloke hesap açtık buna rağmen) ve red mektubunda “lütfen hemen yeni başvuru yapmayın , eşiniz ( Almanya’da olan ben) bir işe girince mesela başvurun demişler ve ben o gün çakışan öğrenci olarak işe başlamıştım. İtiraz ettim iş sözleşmesini göndererek. Şimdi ise normal aile birleşiminde istenen son üç aylık maaş bordrosu vs. İstemişler. Ve ben işe gireli bi ay oldu daha , sorduğumda ise ozaman 3 ay maaş bordronu bekleyeceğiz dediler. Bloke hesabı gelir saymıyoruz dediler. Şimdi diğer korkum bunlar kalkıp bana öğrenci maaşın (12 euro *haftalık max 20 saat ) size yetmez diye tekrar red verir mi? Burada çakışan öğrenci olduğumu ve bu saatin üzerine çıkamayacağımı biliyorlar ama böyle bir tutarsızlığı onlardan beklemekteyim.

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Sizin açtığınız bloke hesabın neden kabul edilmediğini anlamadık. Bu yolla eşleriyle birlikte giden danışanlarımız oldu.

   Şuanda çalıştığınız minijob, bu iş nedeniyle alacağınız maaş da yeterli görülmeyebilir. Bloke hesap ve bu maaşı birlikte kabul etme durumları da olabilir.

   Sizlere daha sağlıklı bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Almanya’da “Wellcome Center” ya da MBE göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririz.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Sizin yararınıza ve ücretsiz hizmet verirler.

   İyi şanslar

   1. Merhaba iyi günler ben Hakan’
    Almanya’da “süreli otoruma “sahibim Türkıye’den evlenip eşimi getirebilirmiyim?

    1. Merhaba Hakan Bey,

     Eşinizi aile birleşimi statüsü ile götürebilirsiniz. Bunun için, IDATA dan ulusal vize randevusu oluşturmanız ve iki eşten de istenilen şartları yerine getirmeniz gerekiyor.
     Dilerseniz eşiniz bizimle iletişime geçebilir.

     https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/
     Kolay gelsin
     Derya Ozan

     1. Merhaba Melek Hanım
      Eşim çalışma vizesi ile ( 4 yıl ön onaylı çalışma vizesi aldı) Almanya ya gitti. Biz aile birleşimi için başvuruda bulunduk 11 yıllık evliyiz 1 çocuğumuz var benim için dil şartı yok. Çalışma vizesiyle gittiği için süreç bizim için farklı işleri mi? çünkü aile birleşimi için hala vize randevusu alamayan insanlar var bu da korkutuyor açıkçası

     2. Merhaba Ebru Hanım,

      Eşiniz mavi kart statüsünde vize alıp gittiyse A1 sertifikasından muaf olursunuz. Aksi halde konsolosluklardan hala sertifika istendiğine tanık oluyoruz.

      Ne yazık ki aile birleşimi vize süreci çok uzun sürüyor, sizler de normal aile birleşimi sürecine dahilsiniz ve bunu hızlandırmanın da bir yolu yok ne yazık ki.

      Kolay gelsin

 128. Merhabalar Melek hanım,
  Ben Almanya’da hava limanında çalışıyorum ve Türk vatandaşıyım, fakat nişanlım Türkiye’de yaşıyor. Acaba evlenmeden Aile birleşim vizesine başvurup Almanya’da nikah kılacağımıza dair bilgi verdiğimizde bir sorun yaşar mıyız? Yaşayacaksak nasıl bir planlama yapmalıyız? Süreç nasıl işler? Bilgi verebilir misiniz lütfen? (Nişanlımda A2 sertifika var.)

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Almanya’da gerekli evraklar ile Standesamt’tan nikah tarihi almanız durumunda nişanlınız da bu nikah tarihi ve gerekli diğer evraklarla Almanya’da nikah kıymak üzere aile birleşimi vizesine başvurabilir. Nikâhtan sonra Yabancılar Dairesi’nden randevu alıp oturma iznine başvurmanız gerekmektedir.

   Kolay gelsin.
   Derya Ozan

 129. Merhaba, nişanlım Türkiyede yaşıyor ve bankada çalışıyor. Ben ise TC Vatandaşıyım ama almanya doğumluyum ve süresiz oturumum var. Nişanlımı almanyaya aile birleşimi ile almanyaya getirmek istiyorum. Şöyle bir sorum var: alman vatandaşlığını rahatlıkla alabilirim ama hiç başvurmayı düşünmedim. Alman vatandaşlığı başvurusu yaparak Alman vatandaşı olduğumda nişanlımı almanyaya getirebilmem daha mı kolay olcak? Yani A1 sertifikasına gerek kalacak mı? Kolaylıkları neler? Veya tc vatandaşı olarak nerdeyse aynı kolaylıkta mı olacak aile birleşimi başvurusu? Alman vatandaşı olduğumda Türkiyede evlenmek zorunda mıyım (formül b)?
  Bir sorum daha var: babama ait 4 daireli bir evde yaşıyoruz. Bir dairesinde ben yaşıyorum, kira vs ödemiyorum babama ait olduğundan. Bu bize bir sorun çikarabilir mi?

  1. Merhaba Okan Bey,

   A1 Almanca dil sertifikası, hem Türkiye hem Almanya vatandaşlarının eşlerinden istenmektedir.
   Almanya vatandaşı olan eşlerden çoğunlukla konut ve gelir belgesi istenilmemektedir. Nihai kararı Yabancılar Dairesi verecektir.
   Nikahın Türkiye’de veya Almanya’da olması tercihinize bağlı. Almanya vatandaşı olursanız nikahı Türkiye’de yapmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Nikah Türkiye’de gerçekleşirse “Formul B” belgesini almanız gerekir.
   Babanıza ait olan evde kira bedelsiz oturmanız sizin için bir avantajdır. Yabancılar Dairesi bununla ilgili bir belge talep edebilir.

   Kolay gelsin
   Derya Ozan

 130. Merhaba,

  Ben alman vatandaşıyım ve almanyada yaşıyorum ve çalışıyorum, nişanlımla nisan sonunda Türkiye de nikahımız olucak, gelirken aile birleşimi için gerek evrakları getirmek istiyorum nikahtan sonra hemen baş vurabilmek için. Fakat o zaman bütün evraklarda kızlık soyadım olcak. Nikahtan sonra önce almanyada kimliğimi yenileyip bütün evrakları yeni soyadımla almak zorunda mıyım, yoksa kimliğimi yenilemeden eski kimliğim ve evraklarla başvurumuz kabul oluyor mu?
  Ayrıca nişanlım için A1 sertifikası zorunlu mu?

  Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için

  1. Merhaba Sinem Hanım,

   Kızlık soyadınızla vizeye başvuru yapılabilir. Meldebescheinigung güncel olması yani bu evrakta evli yazılması iyi olur. Bazı eyaletler soyadı değişikliği için eşin onayını ister. Eşiniz Almanya’ya geldikten sonra değişiklik yapılır.

   Eşiniz için de A1 sertifikası zorunlu.

   Bilginiz olsun

 131. Melek Hanım merhabalar,

  Erkek arkadaşım 2022 Temmuz ayında Almanya’ya taşındı ve çalışmaya başladı. Blue card’a sahip. 6 ayını doldurduktan sonra, Ocak 2023’te Türkiyede nikahımızı kıydık. Ben pasaportumu yenileyip aile birleşimi için başvurdum, şuan randevu için idata’dan haber bekliyorum. Başvuru sürecim devam ederken, eşimin şimdiye kadarki oturum süresinin bir önemi oluyor mu ? Sürecimizi olumsuz etkiler mi ?

  1. Merhaba Eylem Hanım,

   Eşiniz mavi kart statüsünde oturum aldı mı? Çünkü oturum süresi önemli olacak. Genellikle 3 aylık oturum süresinin dolmuş olmasına bakarlar. Oturum almış ve bu süre de doldurmuşsa sorun çıkacağını düşünmüyorum.

   Bilginiz olsun

   1. Tekrar merhaba Melek Hanım,

    Evet aldı, hatta bu ay 3 aylık süresini de doldurmuş oluyor. Randevum atanana kadar 12-15 ay kadar da Almanyada çalışmış olacak.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim,
    Sevgiler..

   2. Eşim Türkiyede. 6. Kez dil sinavini kaybetti. Evliligimiz bitmekle karsi karsiya. Sinavsiz almanyaya getirme durumum yokmu. Avukat tutsam

    1. Merhaba Arya Hanım,

     Konsolosluğa, sınav sonuçları ve 1 yıl boyunca kursa gittiğine dair belgelerle dil için muafiyet başvurusu yapabilir
     Dil sınavını veremeyecek bir engeli varsa bunu da belgelere ekleyebilirsiniz.

     İyi şanslar

   3. Melek hanım merhabalar,
    Daha önce yardımcı olmuştunuz. Şimdi bir konuda farklı süreçler duyuyoruz, sizden teyidini rica etmek isterim:
    Eşim highskilled vize ile (bluecard ile) Almanyada çalışıyor, oturumunu aldı ve aynı şirkette çalışmaya devam ediyor.
    Aşağıdaki açıklamaya göre benim A1 dil belgesinden muaf olduğumu çıkarımlıyorum. 23 Mayıs’ta aynı şartlarda randevuya giden bir arkadaşımdan, hem belge ibrazı istanmiş hem de yazılı sözlü mülakat uygulanmış.
    Bu şartlar altında benden de bu belge istenecek ise hızlıca çalışmalara başlamam gerekiyor. Öncesinde danıştığımız ve aynı süreci yaşayan kişilerden aldığımız bilgiye istinaden çok vakit kaybettik.
    Dönüşünüzü merak ile bekliyorum, sevgiler…
    ***Almanya’da yaşayan eş aşağıdaki ikamet statülerinden birine sahipse: Araştırmacı, AB Mavi Kartı, ICT-Kartı, İkamet Kanunu’nun 21. maddesi (Bağımsız Çalışanlar), İkamet Kanunu’nun 18c maddesi 3. bendi (Nitelikli İşgücü), ya da İkamet Kanunu’nun 25. Maddesi 2. Bendi, 1. Fıkra 1. Alternatife göre korunma hakkına sahipse ve Almanya’da yaşayan eş ülkesini terk etmeden önce evlilik gerçekleşmişse.***

    1. Eylem Hanım Merhaba,

     Bu soruları telefonla cevaplamıştım.

     Başka sorularınız olursa telefonla ulaşabilirsiniz.

     Kolay gelsin

  2. Merhaba benimde bir sorun olucak Ben türk vatandasiyim almanyada dogdum ve esimi buraya getirmek istiyorum.
   Ben Hem oluyorum hemde ikitane is yerinde calisiyorum birtanesinde 520€ kazaniyorum ve birtanesine netto 1.200€ Yani toplam 1.720€ bu maasim yeterli olurmu? Simdiden Tesekkür ederim

   1. Merhaba Fatma Hanım

    Türkiye vatandaşı olduğunuz için kendinizin ve eşinizin aylık yaşam giderleri ile kiranızı karşılıyor olmanız gerekir. Kiranızın düşük olması durumunda gelirinizin yeterli olabileceğini düşünüyoruz. MBE göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririz. Bu hizmetten ücretsiz yararlanabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

    Kolay gelsin

 132. merhabalar
  ben erkan, alman vatandaşıyım ve 2 kızımda benden dolayı çifte vatandaş. eşime herhangi AB ülkenin schengen vizesini alıp, eşimi almanyaya getirim, almanyadan yani almayandaki bulunduğum şehirde eşim için aile birleşimine başvuru yapabilir miyim. şuan idata dan randevu almak imkansız gibi birşey şuan. çok uzun süreye veriyorlar ve ağustosta okullar açılacak benim kaldığım eyalette.

  1. Merhaba Erkan Bey,

   Aile birleşimi kapsamında oturum ancak ulusal vize alınca mümkün oluyor. Schengen viezi ile başvuru yapıldığında gidin ve ulusal vize alıp gelinn deniyor.

   Türkiye’de aile birleşimi için randevu verme süreleri çok uzun sürüyor ancak ulusal vize alındığında Almanya’da oturum mutlaka veriliyor.

   Bilginiz olsun

 133. Merhabalar. Aile birleşimi hakkında Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı eşin sınırsız oturum kartı ile aile evinde kaldığı ve kendisinin öğrenci olup aylık 40 saatlik işe sahip olmasıyla Türkiye’deki eşi aile birleşimi vizesiyle yanına getirebilir mi?

  1. Merhaba Ercan Bey,

   Aile evinde bir odanız olursa sorun olacağını sanmam. Ancak evin büyüklüğü ve kaç kişinin kalacağına bakılır.

   Sanırım eşiniz öğrenci statüsünde haftalık 40 saat çalışıyor. Bu iş bağlamında alacağı maaşın sizin de giderlerinizi karşılayabilmesi gerekir. Aksi halde vizeniz onaylanmaz. Bu konuda ailenin garantörlüğü söz konusu olabilir. Bu konuda eşiniz göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık alsın.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden iletişim kursun lütfen. Sizlerin yararına ve ücretsiz danışmanlık yapan sosyal kurumlardır.

   Kolay gelsin

   B

 134. Merhabalar
  Sizlere bir sorum olacak.Deprem bölgesinden 7 Mart günü Aile birleşimi başvurusu yaptık.Tüm evraklar eksiksiz sunuldu.Geri dönüş yaptılar.Eşimin maaş yetersiz bulunmuş.5 yıllık garantörlük belgesi istediler.Bu evrağı eşim Berlin yabancılar şubesinden rahatça alabilir mi ve alırsa bu sorun çözülüp vize verirler mi ? Eşim Türk vatandaşı.

  1. Merhaba Kemal Bey,

   Eşinizin maaşı yetersiz olduğu için bu evrağı eşiniz değil başka bir aile yakının almasında yarar var diye düşünüyorum.

   Bu konuda eşiniz, göç danışmanlığı bürolarından mutlaka bilgi alsın. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden iletişim kursun lütfen. Sizlerin yararına ve ücretsiz danışmanlık yapan sosyal kurumlardır.

   Kolay gelsin

 135. Merhaba Melek Hanim,
  Almanyada evlilik icin vize (02f) ile alakali birkac sorum olacakti. Benim 18b Abs 1. oturumum var, ve yaklasik 3 yildir Almanyada ikamet etmekteyim.

  1-Nisanlimin A1 seviyesinde dil sertifikasi göstermekten muaf oldugunu düsünüyorum yeni yasa degisikligine göre ( § 30 Abs. 1 Satz 3 Nr. 5 . Yasa degisikligi: BGBl Teil I Nr. 57 Jahr 2022 Nummer 2847 ) . Bu degisiklikten ama sanirim ne Idatanin, ne Konsoloslugun ne de Ausländerbehördenin haberleri yok. Istenilen belgelerdeki muafiyet kismi da güncel degil. Siz ne düsünüyorsunuz acaba bu konuda?

  2-Su an 67 m2 lik 3 odali bir evde 4 kisi (annem babam ve kardesimle) yasiyoruz, nisanlimi ev buluncaya dek burada ikamet edecek sekilde gösterebilir miyim vize islemleri icin? Yetiskinler icin 12*5 60 m2 sartini sagliyoruz teorik olarak ama. Halen ev ariyorum bu arada.

  3-Idata Istanbul randevu atamasi ne kadar sürüyor ortalama? Gecen ay basvurduk henüz bir geri dönüs yok.

  Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler,
  Iyi calismalar diliyorum.
  C.B

  1. Merhaba Celal Bey,

   Birinci sorunuza istinaden: Sizin eğer mavi kart statüsünde Almanya’ya oturumunuz varsa eşiniz A1 sertifikasından muaftır. Aksi halde eşinizden dil sertifikası istenir.
   İkinci sorunuz ise: Siz ve eşiniz için bir oda mevcutsa geçici olarak bu adresi göstermek mümkün.
   Üçüncü sorunuza gelecek olursak. İDATA randevu alma süreleri maalesef çok uzun sürmekte. Kesin bir süre vermek mümkün değil. 2 ila 8 arasında bir süreci göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba, bahsettigim A1 nisanlim icin, resmi evlilik Standesamt da olacak. Sanirim yeni yasanin yürürlüge girmesi biraz zaman alacak, bu konuyu bilen pek cok kimse yok. Mavi kart 18b Abs 2 oluyor, ama yeni yasa 18b Abs 1 e de bu imkani saglamisken, bunun disindaki her söylem yasaya karsi gelmektir bence. konsoloslugun veya yabancilar subesinin olasi böyle bir tavrini kararini mahkemeye tasimaya hazirim sahsen. Cevabiniz icin de tesekkür ederim.

 136. Merhaba benim bir sorum olacak ben 4 yıldır Almanya’da Romanya vatandaşı biriyle evliyim ve boşanıp Türkiye’deki eski eşimle tekrar evlenmek istiyorum 3 de çocuğumuz var yaşları 6-8 ve 10 onları almanyaya getirmek istiyorum mümkümüdür.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Yazdıklarınızdan 4 yıldır ALmanya’da yasal evlilik statüsünde bulunuyorsunuz diye anlıyorum. .
   Eğer durumunuz böyleyse şuanda zaten eşten bağımszı oturum almaya hak kazanmış durumdasınız. Boşandıktan sonra eşiniz ve çocuklarınız aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirler. Maaşınızın 5 kişiyi geçindirmeye ve konutuan da yeterli büyüklükte olması beklenir.

   Kolay gelsin

 137. Merhabalar,
  Ben Alman vatandaşıyım ve eşimle aile birleşimi sürecini başlattık. Eşim A1 sınavını başarıyla geçti, istenilen diğer tüm evrakları tamamladık ancak İkamet sorunumuz mevcut.

  Sorum şu ki: Bir ev sahibi bulup “alt kiracı” (untermieter) olarak kiraya çıksak(yani bir odasını kiralasak) ikamet sorunumuzu çözer mi?

  Saygılarımla.

  1. Merhaba Koray Bey,

   Alman vatandaşı olduğunuz için bu geçici çözüm sizin ikamet-konut sorununuzu çözer.

   Bu konuda göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı önerebilirim, tereddüt etmeden iletişim kurabilirsiniz. Ücretsiz sosyal danışmanlık hizmeti verilir:
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

   Derya Ozan

 138. Melek hanım merhaba öncelikle çok teşekkür ediyorum.esim Hollanda vatandaşı ama 6 7 aydır Almanya’da yasiyo calisiyo ben Türkiye’deyim 3.5 yaşında çocuğumuz var oda eşimin yanında eşim beni nasıl yanına alabilir

  1. Merhaba Tansel Bey,

   Eşiniz AB vatandaşı olduğu için Almanya’da çalışma ve oturma izni bulunuyor. Siz de aile birleşimi yaparak ailenizin yanına gidebilirsiniz. Yine eşiniz AB vatandaşı olduğu için sizin A1 dil sertifikası ibraz etme zorunluluğunuz bulunmuyor. Ancak maaşnın yeterli olması beklenir.

   Kolay gelsin

 139. Merhaba iyi günler
  Bir sorum olacaktı Şuan Almanya dayım Schengen vizesi ile geldim 90 gün oturum hakkım var. Burada nikah yapacağız. Evleneceğim kişi alman vatandaşı. Aile birleşimini tamamlamak için Türkiye ye dönmem gerekiyor mu ya da buradan çözebilir miyiz?

  1. Merhaba,
   Schengen vizesi ile oturma izni başvurunun kabul edilmediğini söyleyebiliriz. Oturma izni için Türkiye’deki Almanya Konsolosluğu’ndan alacağınız ulusal vize istenir, ancak hazır Almanya’dayken nikâhtan sonra yabancılar dairesi ile irtibata geçebilirsiniz; A1 sertifikanız varsa deneyebilirsiniz.

   Başarılar

   Derya Ozan

 140. Merhabalar Melek hanım. Ben AB vatandaşıyım, erkek arkadaşım ile evlenme arifesindeyiz. Türkiye’de evleneceğiz. Şu an Hollanda’da yaşıyorum ancak Almanya’da ikimiz için de bir iş fırsatı söz konusu olabilir. Önden gidip uzun bir süre beklemek vs istemiyorum. Beraber aile birleşimi başvurusu yapabilir miyiz? Ya da Hollanda’dan oturum kartı ile Almanya’ya girip çalışma durumu gibi bir şey yapabilir miyiz?

  1. Merhaba Melisa Hanım,

   AB vatandaşı olarak siz istediğiniz zaman gidip Almanya’ya yerleşebilirsiniz. Evlendiğinizde de konut ve iş bulmanız durumunda eşiniz aile birleşimi vizesi alarak yanınıza gelebilir. Almanya için uzun bekleme süreleri söz konusu.

   Diğer bir seçenek de sizin de dediğinizi gibi eşiniz aile birleşimi ile Hollanda’ya gelecek ve Hollanda’dan oturum aldıktan sonra Almanya’ya geçmek. Hollanda için vize sürelerini bilemiyorum.

   Her iki durumda da gelir teminatı göstermeniz beklenir.

   Bilginiz olsun

 141. Merhaba,
  Eşim 81a ile berline yerleşti. 5 ve 7 yaşlarında 2 oğlumuz var. Aile birleşimi için başvurduk fakat eşim ev aramakta şuan. Ev için m² ve oda sayısı şartı var mıdır? Ev ararken wbs diye birşeyden bahsettiler, bu bahsedilen şeyin çıkması sosyal yardım almak gibi bir anlama mı gelir. Bir dezavantaj oluşturur mu?

  1. Merhaba Murat Bey,

   WBS Wohnberechtigungsschein’dır ve bu sosyal konut kapsamındadır. Daha çok düşük gelir grubuna sahip kişilere verilir, uzun bekleme süreleri olabilir.

   Eşiniz Berlin’de buluna Wlcome Center-Willkommen Zentrum birilerinden buna yönelik danışmanlık alabilirler. Ayrıca bize ulaşabilirse eşiniz biz de kendisini yönlendirebiliriz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,

    Ben öğrenci oturumu ile burada yaşıyorum. Tezimi teslim ettim ve diplomamı bekliyorum. Nisan ayında erkek arkadaşım ile Türkiye’de nikah kıymaya karar verdik. Bu durumda döndüğümüzde iş arama vizesi yerine direkt aile birleşimi için oturuma başvurabilir miyim? Buraya öğrenci olarak gelip öğrencilik sırasında türkiyeye gidiop evlenmenin sakincasi var mi? Gelince direkt aile birlesimi oturumuna basvurabilir miyim?

    1. Merhaba Sude Hanım,

     Sorunuzdan nişanlınızın da Almanya’da olduğunu anlıyorum.

     Türkiye’de evlenmenizin bir sakıncası yok. Gittikten sonra evlendiğinizle ilgili belgeyi ibraz ederek aile birleşimi statüsünden oturum alabilirsiniz. Çünkü sizin orada oturumunuz var.

     Ancak eğitimden sonra zaten sizin iş arama için oturuma başvuru hakkınız bulunuyor. Bu statüden devam edebilirsiniz; iş bulamama durumunda aile birleşimi yapmak her zaman mümkün.

     Bu konuda Welcome Center ya da göç danışmanlık bürolarından bilgi almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Tereddüt etmeden iletişim kurun lütfen. . Sizlerin yararına ve ücretsiz danışmanlık yapan sosyal kurumlardır.
     Kolay gelsin

 142. Merhaba. Ben Yüksek Lisans mezunuyum. Sözlüm doğuştan Alman vatandaşı. Yüksek okul bitirmiş olma şartını taşımış ve bundan dolayı A1 dil belgesini göstermekten muaf tutulmuş sayılır mıyım evlendiğimiz de ? Bunun yanı sıra evliliği Almanya’da yapma şansımız olur mu ?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Aile birleşimi kapsamında gidenler için hazırlanan evrak listesinde yüksek okul bitirmiş olanların dil konusunda muafiyetleri ile ilgili ibare olmasına rağmen dil sertifikası istenir. Bu konuda henüz bir istisnayı pratikte deneyimlemedik. Dolayısıyla sizden sde istenecektir diye düşünüyorum.

   Aile birleşimi vizenizin başvurusunu Almanya’da nikah kıymak üzerinden yapmanız mümkün.
   Evrak listesine bu linkten ulaşmak mümkün: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307062/5765a7720011efb33555b06f5e8370ff/02f-eheschliessung-in-deutschland-data.pdf

   Kolay gelsin

 143. Merhabalar

  Ben Almanl vatandasiyim nisanlim Fas‘li ve irak vatandasligi var Türkiye doguma büyüme. Evlenmemiz icin ne gerekli ve almanca kursuna gitmek zorundamidir ?

  Tesekkürler

  1. Merhaba Nur Hanım,

   Almanya vatandaşları ile aile birleşimi yapacak kişilerden A1 dil sertifikası istenir.

   Nikah için gerekli evrakları soruyorsanız lütfen bunu nikahı yapacağınız daireyle görüşün. Kesin karar bu dairelerde olduğu için evrak lşstesini buralardan almanız daha sağlıklı olacaktır. Siz ALmanya vatandaşı olduğunuz için Ehefahigkeitszeugnis almanız gerekecektir. Bu belge için Standesamt ile iletişime geçin. Nişanlınızın göndermesi gereken evrak listesini bu kurumdan alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 144. Merhaba Melek hanım benim bir sorum olacak ben alman vatandaşıyla evliyim şuan Almanya’da vize çıkmamızı bekliyoruz alman konsolosluğunda 17 gün oldu sorum şu eşimin evi 36 m kare ben eşim. Ve bir buçuk yaşında oğluma yeterli mi acaba ev sorun olur mu birde oğlum nikahsız evliligimden olma sevgilimden ama kimlikte baba adını soyadını taşıyor vekalet bende sadece kimlikte taşıyor bunu sorun yaparlar mı o kişiden 4 sefer şikayette bulundum darp kasten yaralama ve tehdit suçlarından dolayı hamileyken bile darp yaralama var korkuyorum o kişiyle artık yan yana gelmek istemiyorum her hangi bir sorun olur mu lütfen soruma cevap yazın

  1. Birde eşimin aylığı 1686 Euro yeterli mi Melek hanım çok sıkıntıdayım burdan gitmek istiyorum eşimin yanına korkuyorum artık can güvenliğim yok her gün bu sıkıntıları düşünüyorum ne olacak diye

   1. Nazan Hanım,

    Durumunuzu anlıyorum ancak sadece bu meblağdan yola çıkarak kesin bir şey söylemek mümkün değil. Eşiniz bu konuda da göç danışmanlığından bilgi alabilir.

    Siz de bize ulaşabilirseniz kriterler konusunda bilgi paylaşabiliriz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

  2. Merhaba Nazan Hanım,

   3 kişi için bahsettiğiniz büyüklükteki ev yeterli değil ne yazık ki. Ev konusunda yabancılar dairesi sıkıntı çıkarabilir. Almanya’da uzun süredir konut sıkıntısı var. Bunu göz önünde bulundurarak esneklik gösterebilir mi bilemiyorum. Bu konuda eşinizin göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almasını öneririm.

   Tereddüt etmeden iletişim kursun. Sizin yararınıza ve ücretsiz sosyal danışmanlık hizmeti verilir. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Çocukla ilgili velayeti sizde olmasına rağmen Türkiye’de havaalanında çıkışta gümrük görevlileri babadan bir muvaffakatname isteyebilirler. Bu konuda önceden mutlaka bir avukattan bilgi alın. Gerektiğinde daha önceki şikayetlerinizi göz önünde bulundurarak bir karar çıkarılabilir.

   İyi şanslar

 145. Merhaba,
  Ben Almanyada hem çalışıyor hem yüksek lisans yapıyorum. Nişanlım Türkiyede şuanda. Evlenmek için Almanyada vizeye başvursa gelebilir mi yanıma?
  Süreç nasıl işliyor?

  1. Merhaba Nisa Hanım,

   Şartları yerine getirmeniz durumunda evlenip aile birleşimi yapabilirsiniz. Nikahınızı ister Türkiye’de ister Almanya’da kıydırabilirsiniz bu sizin tercihinize bağlı. Aile birleşimi için nişanlınızın A1 Almanca dil sertifikası alması gerekiyor ve sizin geçimi temin edebilecek durumda olmanız gerekiyor. Yeterli büyüklükte konut, geçim, vize şartları, oturma iziniz gibi durumlar belirleyici olacaktır. Telefon ile bize ulaşabilirsiniz. Durumunuza göre daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 146. Merhaba, nişanlım Almanya’da yaşayan AB (Romanya) Vatandaşı 10 yılı aşkın süredir orada yaşıyor, yaşımız itibari ile çok yüksek bir geliri yok hem okuyup hem çalıştığı için (22 yaşındayız) konsolosluk bu durumda bir sıkıntı yaratır mı? Almanya’da mı evlenmemiz daha mantıklı olur Türkiye’de mi? şöyle düşündüm orda nikah günü alınırsa daha avantajlı olur en azından nikah için de olsa giriş çıkışım olur.

  1. Merhaba Muhammed Bey,

   Nikahın Türkiye’de ya da Almanya’da olmasının bir avantajı yok. Her iki durumda da aile birleşimi koşullarını karşılamak durumundasınız. Eşiniz AB vatandaşı olduğu için geçim ile ilgili teminat göstermek durumundasınız. Eşinizin aldığı maaş iki kişinin aylık yaşam gideri+kirasını kaşılayamıyorsa teminat isterler. Banka hesabı olabilir; siz bir iş sözleşmesi edinebilirseniz bu problemi de aşmış olursunuz.

   Kolay gelsin

   1. Melek Hanim merhaba. Oncelikle burada sagladiginiz destekler icin cok tesekkurler.

    Kisa bir sorum var. Almanya’ya mavi kartli olarak calismaya gidecegim, bugun esim ile basvuru yaptik.

    Esim de gectigimiz gunlerde yuksek lisans kabulu aldi. Ayni anda gitmek adina su an Ogrenci vizesine basvurmadik. Oraya gidince sanirim Anmeldung sonrasinda zaten okuma hakki oluyormus. Oncelikle bu dogru mu?

    Ikinci olarak, esimin vizesi bana bagli olacagi icin, benim isten cikarilma durumumda onun egitimi etkilenir mi? Almanya’ya gidince yeni ogrenci vizesine mi basvurmamizi onerirsiniz.

    Cevaplarinizi bekliyorum, simdiden cok tesekkurler.

    Sevgilerle.
    Eren

    1. Merhaba Eren Bey,

     Aile birleşimi ile giden kişilerin çalışma ve eğitim olanağının olacağı doğrudur.
     Sizin işsiz kalmanız durumunda yeniden iş bulma konusunda süre tanınacaktır. Oturum statüsünü bwnce değiştirmeye gerek yok. Yine de Almanya’ya gittikten sonra bu konuda “Welcome Cneter” ya da “Willkommen Zentrum” bürolarından danışmanlık almanızı öneririm.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba ben Almanyada iltica ettim ve sonra Alman kadınla evlendim ve evlendikten sonra bana ret geldi ama bu benim ikinci ilticam şuanda ret geldi korkulacak bişey olurmu yada ne olur

     2. Merhaba Hasan Bey,

      Yazdıklarınızdan yola çıkarak sağlıklı bilgi vermek mümkün değil. Avukatınız vardır diye düşünüyorum. Bu konuda avukatınızdan bilgi almanızı öneririm. Ya da göç danışmanlığı bürolarından da danışmanlık alabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

      Tereddüt etmeden iletişim kursun lütfen. Sizlerin yararına ve ücretsiz danışmanlık yapan sosyal kurumlardır.

      Kolay gelsin

 147. Merhaba eşim nitelikli işçi göç yasası ile 81a ön onaylı vize ile 3 aydır Almanya da çalışıyor 81a ya benim çocukların bilgilerini ekleterek ordan aile birleşimi için başvurabiliyor mu bu konu hakkında bilginiz var mı melek hanım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba Aygül Hanım,

   81a başlamadan önce bu kapsamda onay alınacaklar listesine sizin ve çocukların da isimleri eklenmesi gerekirdi. Bu biten bir işlem olduğu için isim eklemek mümkün değil. Normal aile birleşimi süreci başlatmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

  2. Benimde eşim bir yıldır Almanyada mülteci kampında kaliyor ben çocuklar İstanbuldayiz süreciniz nasıl geçti acaba gidebildinizmi eşinizin yanına

 148. Merhabalar, bir sorum olacak.
  Nişanlım hemşire olarak Almanya’da ayarladığı bir hastaneye Ağustos ayında gidecek ve bundan sonra orada yaşayacak. Beraber orada yaşam kurmak istiyoruz. Burada mı evlenip gitmek gerekiyor yoksa orada evlenmek mi daha doğru? Beraber gidebilecek miyiz? Ben de İnşaat Mühendisiyim dil sertifikası olarak ne isterler acaba?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Gitmeden nikah yapılırsa birlikte başvuru yapma hakkınız olacak. Mühendis olduğunuz için gidince vakit kaybetmeden mesleğinizi yapabilmeniz için en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

  2. Merhabalar melek hanım size bir sorum olacaktı. Eşim almanyada bir işverenle anlaştı ve nitelikli isci göçü kapsamında 81 a hızlandırılmış isci vizesine başvuru yapti . Başvuru yaptığı esnada benimde pasaportumu gönderdik. Biz bu kapsamda ön onay çıktığı zaman ikimizde aynı anda gidebiliyor muyuz? İkinci sorum ise benden dil sertifikası istenir mi ? Eşimden işveren istemedi.

   1. Merhaba Nazlı Hanım,

    Sizinle telefonla gerekli bilgileri paylaşmıştım.

    Kolay gelsin

  3. Iyi günler melek hanım benim sorum olacaktı size eşim3 yıldır Almanya da çalışıyor sağlık üzerine ben 3 çocuğum hâlâ Türkiye deyiz 4ncu kez a1 sınavına girecem 1-2 puanla kaybediyorum sınavı istisnai durumlarda a1 belge istenmiyor yazıyor ne gibi durumlarda istenmiyor eşim Almanya doğumlu büyüme bize ne gibi ayrıcalığı olur ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun

   1. Merhaba Feriha Hanım,

    Yaklaşık 1 yıl düzenli kursa gittiğinizi ve girdiğiniz ve kaybettiğiniz sınav sonuçları ile birlikte muafiyet için konsolosluğa başvuru yapmanızı öneririm.

    iyi şanslar

 149. İzmir’den selamlar
  Alman vatandaşı çocuğum üzerinden idataya başvuru yaptığımda çocuğun reşit olmasına 2 ay vardı fakat iData randevu vermesi çok uzun sürdüğü için hala alamadım şu anda çocuk reşit oldu idata bana konsolosluk başvurduğunuz tarihi baz alır diyor ama bu ne kadar bizi kurtarır bilmiyorum.Fakat şöyle bir durum söz konusu ki çocuğumun çok ağır hastalığı var ve ben ona sabah akşam pansuman yapıyorum yani onun 5 senedir hemşiresiyim bu durumda çocuk reşit dahi olsa çocukla beraber Almanya’ya gitmem için bana vize verirler mi şimdiden teşekkür ederim 🙏

   1. Merhaba Harika hanım,

    Sizinle telefonda ayrıntıları konuşmuştuk.

    İyi şanslar

  1. Merhaba Harika hanım,

   Sizinle telefonda ayrıntıları konuşmuştuk.

   İyi şanslar

 150. Selam ben azerbaycandan yazıyorum. Ben kendim Azerbaycan vatandaşıyım. Size bir soru sorucam. Benim yoldaşım (karım) alman vatandaşı amma o şimdi işsizlik yüzünden sosial yardım alıyor . Ben alman aile birleşimi vizesine başvuru yaparken her hangi bir sorumluluk yaranmayacak? Size önceden teşekkür ederim

 151. Merhaba, bir sorum olucak, ben Almanya’da doğdum büyüdüm sınırsız oturumum var. Eşimde Almanya’da doğdu büyüdü Türk vatandaşı Türkiye’ye gitti ve oturumu bitti. 3tane çocuğumuz var , ikisi Almanya doğdu alman vatandaşı biri Türkiye’de doğdu ve Türk vatandaşı. Aile birleşimi için başvuru yapıcaz ama ne gerekli

 152. Merhaba melek hanim.
  Benim de size bir sorum olacakti. Bizde geçen sene aile birleşimi vizesine başvurduk.
  Ben alman vatandaşiyim ve 5 aylik hamileyim esim şuan türkiye de vizesini bekliyor.
  Bende şuan almanyada calisiyorum.
  Eşimin sabikasi var bu vize almasini engellermi ?
  Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Bu konuda eşinizin bir avukattan durumunu anlatarak bilgi almanısını öneririm. Yurt dışı çıkış yasağı yoksa bir sorun yaşayacağını sanmıyorum.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar melek hanım size bir sorum olacaktı ben Almanya’da yım şimdi geçen sene Türkiye’de evlilik yaptım eşim alman 3 aylık bir oğlum var ve yabancı daire benim vizeye gitmemi istiyor Ankara’ya bana kapalı zarf verdiler bana dedikleri işlemlerin hızlı bitecek deprem nedeni ile 2 hafta sürebilir dediler ama ben bilmiyorum kapalı zarf ile gelmem avantaj mıdır erken bir süreç ile geri donebilirmiyim acaba
    Şimdiden teşekürler erken bir cevap için teşekkürler
    Saygılar

    1. Merhaba Zeynel Bey,

     Sanırım Türkiye’den aile birleşimi vizesi alarak Almanya’ya gitmediğiniz için sizi şimdi ulusal vize almak üzere gönderiyorlar.

     Kapalı zarf, vize onayını içerir ve başvurunuz sadece sizin teslim edeceğiniz evraklasr üzerinden değerlendirilir ve sonuç size iletilir.

     Bu durumla sık sık karşılaşıyoruz. Randevunuz da alındığına göre belirtilen süre zarfında size sonuç iletilir diye umuyorum.

     Sorularınız olması durumunda bize ulaşabilirsiniz.https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     İyi şanslar

   2. Öncelikle Cevap verdiģiniz için çok tesekkür ederim.
    Eşimin yurt dişi çikiş yasaģi yok. Evraklarini almanyadan izmir konsolosluģuna göndermişler 4 ay oldu hala vizesi gelmedi hiç bir sekilde haber alamiyoruz ne yapmaliyiz sizce ? Izmirden
    6 ay randevuyu bekledik 4 aydir da vizeyi bekliyoruz.
    Gercekten çok zor bir süreç.

    1. Elif Hanım,

     Evet, haklısınız, çok uzun bekleme süresi gerçekten ve henüz sonuçlanmamış da.

     İzmir konsolosluğu vize bölümüne Almanca durumunuzu anlatan bir mail yazın ve bilgi talep edin lütfen. Gerekirse bunu bir avukat aracılığyla da yapabilirsiniz.

     Umarım kısa sürede olumlu sonuçlanır.

    2. Merhabalar elif hanim eşinizin aile birleşimi vize süreci red gelmiş geçmiş olsun..avukat tuttunuz mu ne durumdasınız?

 153. melek hanım merhaba,
  Eşim yüksek lisans için Almanya’ya gidecek Mayıs ayında. Sonrasında ben ve kızım aile birleşimi vizesiyle Almanya’ya gidebilir miyiz? Ve bunun için eşim gittikten sonra bu vizeye başvurabilir miyiz yoksa belirli bir süre eşimin orada yaşaması gerekiyor mu?

  1. Merhaba Yeliz Hanım,

   Vizeye birlikte de başvurmak mümkün. Geçim garantisi istedikleri için sizin ve kızınız için bir bloke hesap açmak durumudasınız.

   Bilginiz olsun

   1. melek hanım tekrar merhaba,
    aile birleşimi vizesinde benim Almanca bilmem şart mı? Berlin de A1 almanca şartı kalktı diye bir haber okumuştum doğru mu?

    1. Merhaba Yeliz Hanım,

     Aile birleşimi kapsamında A1 şartı devam ediyor. Kalktığıyla ilgili resmi bir açıklama yok.

     Bilginiz olsun

     1. eşim alman vatandaşı ve ben orda doğdum türkiyeye kesin dönüş yaptım a1 sertifikası olmadan evrak teslim etsem red yer miyim?

     2. Merhaba Muhammed Bey,

      Sorunuz için teşekkür ederiz.
      Eşinizin Alman Vatandaşı olması A1 sertifikasından muaf olduğunuz anlamına gelmiyor maalesef. Yani teslim etmeniz gereken evraklar arasında A1 sertifikası da var. Bu evrak teslim edilmediği sürece dosyanız işleme alınmaz. Almanya’da doğmuş olmanız da fark etmez ancak belirgin şekilde Almanca konuşabiliyorsanız A1 istenmeyebilir.

      Bilginiz olsun

   2. Melek hanım merhaba tekrardan.
    Ben ve kızım için açacağım bloke hesapta ne kadar para olması gerekiyor?
    ve Berlin için A1 Almanca şartı kalktı diye gördüm doğru mu? Ben Almanca bilmiyorum İç Mimarım bir muafiyet durumu olur mu mesleğimden dolayı ve şart olsa da başvurduğumda kabul edilme olasılığı var mı?

    1. Yeliz Hanım,

     Hangi kapsamda sorduğunuzu bilemiyorum.

     Dilerseniz telefonla ulaşabilirsiniz. İletişim bilgilerimize bu linkten ulaşmak mümkün. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     Aile birleşimi kapsamında A1 şartı devam ediyor. Kalktığıyla ilgili resmi bir açıklama yok.

     Kolay gelsin

 154. Merhabalar doğma büyüme Almanyada yaşıyorum Türk vatandaşıyım fakat türkiyeden evlendim eşimi cocuk aile birleşimiyle getirmeye calışıyorum fakat gelirime bakıyorlarmı şuan hamileyim calışmıyorum bilgi verirseniz memnun olurum sağlıklı kalmanız dileğiyle

  1. Merhaba Ayça Hanım,

   Ne yazık ki Türk vatandaşlarından gelir teminatı istenir. Yani eşiniz geldikten sonraki masrafları karşılayabilecek bir gelir göstermeniz gerekecek.

   Bilginiz olsun

 155. Merhaba Melek Hanım(

  Ben Alman ve Türk yani çifte vatandaşım. Sekiz yaşından beri Türkiye’de yaşıyorum ve burda evlendim , evleneli 10 yıl oldu fakat Almanya için aile birleşimi yapmadık şimdi ilerisi için yerleşme planımız var bu durumda aile birleşimi prosedürü yeni evlenenler gibi mi işleyecek biz ilk önce Türkiye de mi işlem yapacağız yoksa ben Almanya’dan da işlemlere başvurabilecek miyim

 156. Merhaba,
  TC vatandaşıyım. İstanbul’da yaşıyorum. 2 yıllık evliyim. Almanya, Berlin’den bir şirket iş teklifi yaptı, kabul ettim. Çalışma vizem çıkacak. Eşimin durumu ne olacak, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Benim çalışma vizem çıktıktan sonra onun için de vizeye mi başvurmamız gerekiyor? Eşimi bırakıp gitmek istemiyorum açıkçası. Önden gidip 1-2 ay orada yaşamam gerekecek mi? Amacım eşimi de beraberimde götürmek yani aynı anda gitmek.

  Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba Tugay Bey,

   Birlikte vizeye başvuru yapmış olsaydınız birlikte gitme şansınız olurdu. Eşinizin bağımsız aile birleşimi vizesine başvurması gerekir. Bu tür vizeler için randevu bekleme süreleri ne yazık ki uzun sürüyor.

   Bilginiz olsun

 157. Merhaba,

  Ben almanyada dogdum, türk vatandasiyim ve süresiz oturum iznim var.
  Esim türkiyede Polis memuru ve Haziranda meslekte 10 yilini dolduracak.
  Aile birlesimi vizesine basvurdugumuzda Polis memuru olmasi herhangi bir engel teskil eder mi ve yesil pasaport ile basvurmak bir avantaj saglar mi?

  Bu bilgilere maalesef hic biryerde ulasamiyorum o yüzden yanitlarsaniz cok mutlu olurum.
  Simdiden tesekkür ederim.

  Saygilarimla

  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   Sizin ve eşinizin aile birleşimi şartlarını sağlamanız durumunda sadece eşinizin mesleğinden dolayı bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Yeşil pasaport avantaj sağlamayacak, ulusal vize şartlarını yerine getirmeniz gerekir.

   Bilginiz olsun

 158. Melek hanım iyi günler.
  Nitelikli işçi göç yasası Hızlandırılmış prosedürle yabancılar dairesinin verdiği ön onay ile eşim, kızım ve ben vize başvurusunda bulunacağız. Bu kapsamda vize tüm aile üyelerine aynı anda veriliyor.
  Benim sorum şu. Vizeyi aldıktan sonra iş sözleşmesi olan eşim Almanya ya gidecek. Ben ve kızım ise eşimin iş ortamına uyumu, ikamet edeceğimiz konut ve eşya bulması gibi süreç tamamlandıktan sonra gitmeyi düşünüyoruz. Bu arada belli bir süre içinde de oturum iznine başvurulması gerekiyor. Bu durumda vize alındıktan sonra ne kadar zaman daha ben ve kızım Türkiyede kalırsak bir sorun yaşamayız. Böyle bir zaman tahditi söz konusu mu?
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Vize başvuru esnasında bir dilekçeyle vizenizin ön görülen Almanya’ya giriş tarihinde başlatılmasını talep edebilirsiniz.

   Yani başvuru birlikte yapılacak ancak sizin ve kızınızın vizesi eşinizin vizesinden sonra başlatılır.

   Kalifiye elemanlar (aile birleşimi birlikte yapılırsa aynı süre verilir genellikle) için 6 aylık bir ulusal vize söz konusu. Bu süre zarfında Almanya’ya giriş yapmak ve oturum için başvurmak mümkünse oturumu da almış olmak gerekir.

   İyi şanslar

 159. Merhaba ben Türk vatandaşıyım sözlüm de Uygur ama 3 yıldır Almanya da yaşıyor şimdi biz evlendiğimde onun memleketinden evlenme kanıt belgesi almamız gerekiyor ama durumlar malum acaba nasıl alınır bir fikriniz var mı?
  Ayrıca ben öğrenciyim ama Türkiye de 2 sene okumadan Almanya da ki bi okula geçiş yapılamayacağını biliyorum bu durumda nasıl olur aile birleşimi ile gidersem orada eğitim süreci nasıl işler?

  1. Merhaba,

   Söz konusu belgeyi yaşadığınız ülkede, ülkenizin büyükelçiliğinden ya da başkonsolosluklarından almanız mümkün diye düşünüyorum.
   Aile birleşimi şartlarını sağlamanız durumunda ulusal vize alarak Almanya’ya gidebilirsiniz. Gittikten sonra da evliliğe bağlı oturum alırsınız.
   C1 düzeyinde Almanca bilgisine ulaştığınızda (öncesinde de başvuru yapmak mümkün) okuduğunuz bölümün devamını okumak için üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Okuduğunuz bölüm ve kaçıncı sınıfta olduğunuz ile ilgili bilgi vermediğinizden gitmeden DAAD ile görüşmenizi öneririm. Bilgi için bu linkteki kurumla iletişim kurmanız yararınıza olur. Üniversiteye kabul koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz.
   Şartları sağladığınızda okuduğunuz bölüme devam etme durumunda okul uygun görürse gördüğünüz derslerin bir bölümünden muaf olmak mümkün ya da yeni bir bölüm okuma, meslek eğitimi yapma şansınız olur.

   Bilginiz olsun

 160. Merhabalar,
  Almanya’da yuksek lisans yapiyorum. Oturum iznim de cikti ve yaklasik 33 ay daha oturum iznim var. Esimin aile birlesimi vizesi icin basvuruyu Ekim’de yaptik ve hala randevu atamasi bekliyoruz (Istanbul-iData). Esimin A1 sertifikasi var. Atamanin mart-nisan gibi olacagini ongoruyoruz. Sonra da 2-3 ay vizenin cikmasini bekleyecegiz (Berlin icin). Su anda esim 2 aylik hamile ve derhal yanima gelmesini istiyorum. Vize surecini hizlandirmanin bir yolu olup olmadigini ogrenmek istiyoruz. Yanitlayabilirseniz cok mutlu oluruz.
  Saygilarimla

  1. Arda Bey merhaba,

   Vize süreçlerini hızlandırmak için acil durum değerlendirmesi yapılmaktadır, (hamileliğin başlangıcı olduğu için sizi biraz bekletebilirler) fakat nihai kararı vize başvurusu yaptığınız ilin bağlı bulunduğu Almanya Büyükelçiliği- Başkonsolosluğu vermektedir. Eşinizin hamileliğini belgeleyen bir yazı (Almanca) ile beraber bir dilekçe yazabilirsiniz. Eşinizin hamile olduğunu ve bu sürecin uzadığında ne gibi sonuçlar doğurabileceğini içeren bir dilekçe ile beraberinde doktor raporunu sunabilirsiniz.

   iyi şanslar

 161. Merhaba öncelikle burada insanlara yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. benim de sorum olacaktı. Şuan nişanlıyım, nişanlım gürcistan vatandaşı ve almanya da 1 yıl au pair ve şuan da şubatta 1 yılı bitecek olan fsj projeleriyle 2 yıldır orada yaşıyor. ausbildung yapacak kendisi ve biz eş birleşimi ile almanya da yaşamak istiyoruz. İlk sorum; bu projelerdeki 2 yıllık oturum bizim eş birleşiminde istenilen 2 yıllık oturumu karşılıyor mu ? 900 ila 1000 avroluk bir maaş durumu söz konusu bunun bizi şartların dışında tuttuğunu görebiliyorum. bloke hesabına yatıracağımız her ay 400 avroluk ücret oraya gidebilmemi sağlar mı? eğer bu 400 avroluk bloke beni oraya alacaksa, hesaptaki para kadar mı vize verilecek bana? sanırım yeni yasalar ile Türklerden istenen a1 sertifika şartı kaldırılacak şeklinde yorumlar gördüm. hala a1 seviyesi almanca sertifika isteniyor mu? Son olarak evlendikten sonra evraklarla birlikte eşimin Almanya da mı başvurması gerekiyor, yoksa Türkiye den benim eş birleşimini talep etmem gerekiyor? lütfen konuyla alakalı dönüşlerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Ejder Bey,
   Aile birleşimi için Almanya’da bulunan kişinin 2 yıllık oturum süresini doldurması beklenir. Bunun au pair ya da FSJ olmasının bir engel oluşturacağını sanmıyorum.

   Belirtiğiniz meblağdaki aylık maaş ancak nişanlınız için yetecek gibi. Bu nedenle sizin 1 yıllık (aylık 400€) bloke hesap açmanız gerekecektir. Aile birleşimi 3 aylık vize şeklinde verilir. Almanya’da yabancılar dairesi bloke hesap söz konusu olduğu için bir yıllık oturum verir diye düşünüyorum. Tekrar uzatma için başvurma hakkınız olur. Bu durumda çalışıyor olmanız ve Almanca konusunda ilerleme kaydetmiş olmanız sizin için avantaj olacaktır.

   Aile birleşimi vizesine siz İdata’dan randevu oluşturarak Türkiye’den başvuracaksınız.

   Aile birleşimi için A1 şartı hala geçerli, muafiyet çalışma amacıyla giden mavi kartlı kalifiye elemanlartın eşleri için söz konusu.

   Biginiz olsun

 162. Merhaba Melek hanım lütfen bana cevap verirmisiniz . Ben almanya yeşil pasaportla geldim evlendim ama oturum burda vermiyorlardı tüekiyeye git dediler bende 1 yıla yakın gitmedim burda bekledim bütün evraklarım tam bir şekilde dil belgem dahil herşy tam evlilik yaptım evimi kurdum en son yabancılar polisi beni çağırdı eşimle birlikte bana kapalı zarf verdiler tükiyeye giriş yapıp konsoloslukta pasaporta vize alman gerektiğini söyledi . Ama gittiğimde türkiyeye rendavu sistemine takılır mıyım ? Yabancı polis bana dedi terminsiz bir şekilde alman konsolosluğuna gideceksin 1 hafta içinde bütün işlemin tamamlanır gelirsin kapalı zarfın amacı Burdur diye . Allah rızası için cevap ver rendavu sistemine takılır mıyım gidince türkiyeye ?

 163. Merhaba

  26 Subat’ta Almanya’ya Nitelikli Göcmenlik yasaasi ile geldim ve 1 Mart’ta isbasi yaptim. Esimle 15 Mayis’ta evlendik ve Almanya’ya geri döndüm. 25 Mayis’ta yabancilar dairesinde oturum görüsmesine girdim ve pasaportumun süresi kadar (2,5 yil) oturum aldim. Kartim da Eylülde ulasti.

  Esim aile birlesimine Haziran’da basvurdu ve Subat 2023 sonunda konsolosluk görüsmesi olacak. Cok uzun süredir ayriyiz. Evlenmeden önce de ayni evde 3 senelik ikametimiz bulunuyor.

  Oturum basvurusu sirasinda yabancilar dairesindeki memura bu konuyu sordugumda, “neden bir sorun olsun ki, yüksek ögrenimli bir kisisiniz, esinizi yaniniza getirmek istiyorsunuz, bu sizin hakkiniz diye cevap vermisti”. Yasayi okuyarak cevap verdigini sanmiyorum tabi.

  Anladigim kadari ile aile birlesimi yapabilmemiz icin sartlarimiz § 30 (1) S.1 Nr.3 d kuralina uymuyor ancak oturum görüsmesinden önce evlendigimiz icin § 30 (1) S.1 Nr.3 e kuralina uyabilir diye umut ediyoruz.

  Ayrica § 30 (2) bu kuralin esnetilebilecegi anlamina mi geliyor ?

  Sorum uzun olduysa kusura bakmayin. Iyi günler diliyorum.

  1. Belirtmeyi atladim.
   18b abs1 oturum tipim, blue card’li degilim. Maas, ev kirasi ve m2 olarak hicbir problemim yok.

  2. Merhaba Can Bey,

   Oturum yasasının sizin de referans verdiğiniz bölümüne göre 2 yıllık süre söz konusu. Memur ayrıntılara bakmadan ya da bu kriteri göz önünde bulundurmadan cevapladı diye düşünüyorum.
   Almanya’ya giriş yapmadan evlilik gerçekleşmiş olsaydı bu sınırlamaya takılmazdınız.

   Başvuru sonrasında yabancılar dairesinde evraklar üzerinde yapılacak değerlendirmede bu kriter ortaya çıkar ve başvurunuz bekletilir ya da süre dolunca tekrar başvurmanız önerilir diye düşünüyorum.
   Bu kuralın esnetilmesi demek memurun inisiyatif kullanması demektir ki bunu pek yapmadıklarını biliyoruz. Yasadaki kriterleri uygularlar.

   Bir sonraki sorunuzda ev-maaş gibi durumlarla ilgili şartları sağladığınızı belirtiyorsunuz. Bu sizin avantajınıza ancak bu durumda 2 yıllık sürenin göz ardı edileceğini sanmıyorum.

   Kolay gelsin

   1. Tekrar merhaba

    Öncelikle cevabiniz icin tesekkür ederim. § 30 (1) S.1 Nr.3 d kuralina uymuyoruz ancak § 30 (1) S.1 Nr.3 e kuralina uyuyoruz gibi gözüküyor. § 30 (1) S.1 Nr.3 d oturuma sahip olunan süre icin gecerli ve vize süresi dahil ediliyor ancak § 30 (1) S.1 Nr.3 e oturumun verildigi tarih ile ilgili oldugu yaziyor.

    § 30 (1) S.1 Nr.3 e ile ilgili yorumunuz nedir ? Almanya’ya giris degil, oturum izninin verildigi tarihte evliligin mevcut olmasi ile ilgili.

    Tekrar tesekkürler

    1. Can Bey,

     Daha önce de yazdığım gibi, diğer kriterleri sağlasanız bile 2 yıllık süreye takılmanız mümkün.

     Bu konuda Welcome Center ya da göç danışmanlığından danışmanlık almanızı öneririm.

     Göç danışmanlığına bu linkten ulaşmak mümkün. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Tereddüt etmeden sorularınızı iletebilirsiniz. Yereldeki kurumlarım tutumlarını iyi bildiklerinden danışmanlık almanız yararınıza olur.

     Kolay gelsin

 164. Merhaba ben ab vatandaşıyım Almanya’ya taşındım oturum ve çalışma izni aldım eşim Azerbaycan vatandaşı nasıl bir yol izlemeliyim eşimi getirmek için

  1. Merhaba Barış Bey,

   Aile birleşimi işlemlerini başlatabilirsiniz. Eşiniz Türkiye’deyse ikinizin de kimlik ve evlilik bilgileriyle AB vatandaşına aile birleşimi yapmak istediğine dair bir dilekçeyle randevu talep etmesini öneririm.

   Aynı zamanda siz de Almanya’da bulunan göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık alabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Sizin yararınıza, doğru, yasal, güncel bilgiler verirler.

   Kolay gelsin

 165. Merhaba oğlum 20 yaşında Almanya doğumlu Alman vatandaşı.O kücükken Türkiye’ye dönüs yapmıstık bu yuzden benim oturumum bitti.Kendisi suan Türkiyede universite öğrencisi Almanya’da ikameti yok.Okulu bittikten sonra orada yasamayı planliyor hatta mümkün olursa birlikte dönmek istiyoruz.Bu yaz tatilinde de onunla birlikte gezmeye gitmek istiyoruz fakat vizem yok.Oğlumun alman vatandasi olması benim icin vize acısından bir artı olurmu.Vize icin hangi evraklarla basvuru yapmalıyım.Ayrıca benimde orda yasama ihtimalim varmı.

 166. Merhabalar ben Avrupa Birliği vatandaşıyım istediğim gibi Almanya’da yaşama hakkına sahibim. Uzun süreli bir ilişkim var, kız arkadaşımın benimle beraber Almanya’da yaşaması için elimden gelen bir şey var mı acaba.

  1. Merhaba Atahan Bey,

   Aile birleşimi kapsamında arkadaşınız yanınıza gelebilir. Bunun için Almanya’da yerleşik olmanız ve çalışıyor olmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 167. Merhaba
  Esim trde ben suresiz oturuma sahibim.Yanliz anneyim,Tam gun arti minijop yapiyorum ama yineda wohngeld(kira yardimi) aliyorum.Gelirim esimi almanyaya getirmem icin bir engelmi.Tsk ederim

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Türk vatandaşı olduğunuz için evin tüm giderlerini karşılayabiecek bir gelire sahip olmanız gerekir. Ne yazık ki yardım almanız eşinizin aile birleşimi vizesi almasına engel.

   Kolay gelsin

 168. Tekrardan iyi çalışmalar.

  Aile birleşimi vizesi için i-data üzerinden alınan randevuların 6 aydan fazla sonuca ulaştığını duydum. Nikahtan 3 – 4 ay önce başvuru yapsam, nikahtan önce başvuru yaptığım için, görüşme sırasında bir sorun yaşar mıyım?

 169. İyi çalışmalar,

  Benim sorum şu. Ben daha önce Almanya’da bir evlilik yaptım ve eşimden ayrıldığım için oturum iznimi uzatmadılar. O yüzden şu an Türkiye’de ikamet ediyorum. Şu an Almanya’dan biriyle tanıştım ve daha önceki evliliğim aile birleşimi vizesi için sorun olur mu ? Olmazsa aile birleşimi vizesi ortalama ne kadar sürede tamamlanıyor ?

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Bu konuda soru gelebilir müracaat esnasında. Ancak evliliğinizi inandırıcı bulurlarsa ve şartlar-evraklar konusunda da bir eksiklik olmazsa vize almada bir sorun yaşacağınızı düşünmüyorum.
   Bu aralar vize randevu tarihini alma konusunda çok uzun beklemeler söz konusu. Konsolosluk bölgesine göre 3,5 ile 7 ay kadar sürüyor tarihin size bildirilmesi. Yaklaşık en az da 3 ay vizenin sonuçlanmasını hesaba katmak gerekir. Daha kısa ve daha uzun süreler söz konusu olabilir.

   Bilginiz olsun

 170. Merhaba Melek hanım ben Alman vatandaşıyım Türkiye’de evliyim 4 aylık hamileyim Almanya’da eşimle yaşamak istiyorum çocuğumuzu orda doğuracağım eşim A1 dil sertifikasına sahip değil eşimi nasıl götürebilirim . Şuan Türkiye de olduğum için Almanya’da gelir durumum görünmüyor ve hamilelikten dolayı çalışamayacağım içinde aile geçimine bir gelirim görünmeyecek nasıl olur ne yapıla bilir yardımcı olurmusunuz.

  1. Merhaba Beyza Hanım,

   Siz Almanya’ya yerleştikten ve Mutterpass aldıktan sonra eşiniz vize işlemlerine başlayabilir. Ancak vize randevu süreci çok uzun sürüyor bilginiz olsun.
   Almanya vatandaşı çocuk üzerinden A1 olmadan vize alabilir.

   Kolay gelsin

 171. Merhaba,
  Ben almanyada dogdum büyüdüm ama türk vatandasiyim ve 22 yasinda evlenip türkiyeye geldim. Hamileyim ve cocugumu türkiyede dogurmak istiyorum.
  Türkiyede dogmasina ragmen alman vatandasi olabiliyormu ? Olabiliyorsa nasil ? Veya türk vatandasi olursa bebegim benimle birlikte almanyaya nasil gelebiliyor ? (Süresiz oturum iznim var buarada)

  1. Merhaba Zeynep Hanım,

   Siz Almanya vatandaşı olmadığınız için çocuğunuz doğduğunda Almanya vatandaşlığı ne yazık ki alamaz.

   Sonrasında ancak çocuğunuza vize alarak Almanya’ya giriş yapmak mümkün olacak. Ancak vize sürecinde yıl bütünlüğü içinde Almanya dışında 6 aydan daha fazla kaldığınız tespit edilirse sizin oturumunuz riske girer ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

 172. Merhabalar kolay gelsin Benim kısa bir sorun olucak sizlere
  Eşim Almanya’da dogum yaptı çocuğumuz almanvatandaşı ben Türkiye de yaşıyorum ve çocugumu görmeye gitmek istiyorum 15 günlük ama nasıl yapacagım vizeyi nası alıcagımı bilmiyorum eşim ablasında daha öncesinde vize ile Almanya’ya gitmişligim var ama şimdi nasıl olacak bilmiyorum yardım eder misiniz rica etsem anlatırmısınız güvenilir aracı kurum varmı.

  1. Merhaba Kemal Bey,

   Çocuğunuzun belgeleriyle schengen vizesine başvurabilirsiniz. Yeni doğmuş çocuğunuzu görmek schengen için iyi bir gerekçe. Bir dilekçeyle de açıklamak iyi olur

   Telefonla bize ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

   Kolay gelsin

 173. Bende 60 m2 bir evde 2 buçuk odalı bir dairede 3 kişi görünüyoruz ve eşim ile 6 aylık bebeğini getirmek istiyorum bu ev bize yeterli mi lütfen babada cevap verin

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Anladığım kadarıyla siz 2,5 odalı bir evde 5 kişi yaşamayı düşünüyorsunuz. Normal şartlarda ancak 2 ya da 3 kişi için bu metrekarede ev yeterli.

   Size öneririm, göç danışmanlığı bürolarından bilgi almanız. Bu kurumlar, yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu bilir ve sizi ona göre yönlendirirler.

   Bu linkten ulaşabilirsiniz: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Mutlaka gidip danışmanlık alın, sizin yararınıza danışmanlık veren kurumlardır.

   Kolay gelsin

 174. Merhaba Melek Hanım ben ve kız arkadaşım 23 yaşındayız ve Almanyaya gitmek istiyoruz.Kız arkadaşım Hemşirelik mezunu ve şu an beraber dil kursuna gidiyoruz a2 seviyesine kadar ilerledik.Size sorum şu kız arkadaşım sanırım benden önce gidecek ve orada hemşire olarak çalışmaya başlayacak.Peki böyle bir durumda benim Almanyaya gidememem halinde en son ve kesin çözümü evlilik olarak görüyoruz.Ne kadar sürede evlenip kız arkadaşımla Almanyada yaşayabiliriz.Bazıları 5 yıl 6 yıl diyerek açıkcası gözümüzü korkutuyor.Okuduğunuz için teşekkür ederim .

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Kız arkadaşınız gitmeden nikah kıyılırsa beraber de gitme durumunuz var. Aksi halde 2 yıl beklemek durumunda kalabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba Melek Hanım
    İnanın bu konu hakkında hiç bilgi sahibi değiliz.Eğer nikah kıyarsak kesin beraber gidebilir miyiz.Bu konu hakkında detaylı bilgi verirseniz çok ama çok memnun kalırız.
    Teşekkürler şimdiden.

    1. Ömer Bey,

     Şartları yerine getirmeniz durumunda vize almak mümkün. Ancak bu konuda ben size kesin olur diyemem.

     Tedaylı bilgi için bize ulaşın lütfen.

     Kolay gelsin

 175. Merhaba bilgilendirme de almanya da ki es türk vatandaşı ise maddelersen a1 şartı yaIyordu ben zaten almanyada ve otrumluyum neden benden istesinler. Ve yeni cikan kanunda enaz 5 yil almanya ikameti isteniyor ben almanyada dogup 8 yasinda turkiyeye gitmisi simdi 6 aydir butadayim calisma vizesi ile ve 3 yillik oturum um var bunun vatandaslikta etkisi olabilir mi b1 serrifikasi olmasada
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Vatandaşlık için B1 sertifikası zorunlu. Bu konuda vatandaşlık dairesinden bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 176. Merhaba ben almanyada yaşıyorum burada doğdum büyüdüm alman vatandaşıyım, nişanlım türkiyede yaşıyor ve biz nikahımızın almanyada kıyılmasını istiyoruz 1-2 ay buraya nikah için gelip türkiyeye dönecek. Böyle bir şey mümkün mü ve mümkünse hangi vizeye başvurmamız gerekiyor? Sırf nikah için almanca bilmesi ve sınava girmesi gerekiyor mu ?
  Şimdiden sağolun iyi günler

  1. Merhaba,

   Almanya’da nikah kıymak üzere de aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda A1 düzeyinde Almanca sertifikası istenir.

   Ancak tabii eğer schengen vizesi onaylanabilirse bu vizeyle de gelerek nikah işlemleri yapılabilir. Bu durumda dil sertifikasına gerek olmayacak. Ancak schengen vizelerinde ret olasılığı yüksek.

   Nikahtan sonra da Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvuru yapılmalı.

   Bilginiz olsun

 177. Merhaba, benim kız arkadaşım 1 senedir Almanya’da yaşıyor. Ben Türkiye’deyim. Evlilik yoluyla beni götürmesi için 1 yıl daha mı geçmesi gerekir? 5 yıllık oturum aldı. Maaş ve evin metrekaresi yeterli gibi.

  1. Merhaba,

   Aile birleşimi için toplamda Almanya’da 2 yıllık oturum süresini doldurması gerekir.

   Zaten vize işlemleri de uzun sürüyor. 2 yılın dolmasına 8-9 ay kala işlemleri başlatabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 178. Merhaba,
  Ben Bulgaristan vatandasiyim ve su an Hamburgta yasiyorum ailemin evinde kaliyorum. Su an evde benimle beraber 4 kisi yasiyoruz ev 59.49 m2. Aile birlesimi icin yeterli olur mu ? Esimin gelmesi icin aylik ne kadar kazaniyor olmam gerekir ? Bamf danisma icin randevu aldim ama yogunluk sebebiyle 1 ay sonrasina verdiler. Tahmini bir hesaplama yapma sansiniz var mi ? Esim daha yeni isten cikartildi bu bir engel olur mu ? Schengen vizesiyle gelse burda aile birlesimi icin basvuruda bulunabilir miyiz ? Elektrik /elektronik teknisyeni.

  1. Merhaba Cansu Hanım,

   Kalacağınız evde siz ve eşiniz için bir oda olması gerekir. Ancak geçici konaklama için bu kabul edilir mi bilemiyorum. Konut sıkıntısını da göz önünde bulundurabilirler. Eşiniz başvurunca sizden de geçimizle ilgil belge isterler. Bu durumda iş sözleşmesi avantaj olur ya da iş bulana kadar teminat göstermek gerekebilir. (Banka hesabı gibi)

   Buradan bir meblağ zikretmek istemiyorum. Çalışıyor olmanız önemli. Göç danışmanlığı bürosu bu konuda size yardımcı olur diye düşünüyorum.

   Schengen vizeleri oturuma çevrilmiyor. İstyisnalar oşabilir. Danışmanlık büroları yereldeki yabancılar dairesinin tutumunu bildiği için bu konuda da size bilgi verecektir. Ancak genel eğilim Türkiye’den ulusal vize alarak gitme ynünde.

   Eşiniz msleki belgelerini de yanında getirebilirse denklik yaptırması da mümkün. Tanıdıklar vasıtasıyla yaşadığınız yerde ona bir iş sözleşmesi bulmanız da avantajlı olacaktır.

   Kolay gelsin

 179. Merhaba. Nişanlımla birlikte 3 aydır Malta’da çalışıyoruz. 5 ay sonra türkiyede evleneceğiz. 1 yıllık maltada çalışma iznimiz var. Sonrasında nişanlım ( o tarihte evli olmuş olacağız) iş için maltadan almanyaya gidecek ve orada kalıcak. Bu durumda eş durumundan maltadan almanyaya nasıl gidebilirim? Prosedürler nelerdir. Dil şartı gerekiyor mu. Dikkat etmemiz gerekenler nelerdir. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Malta’da bulunan Almanya Konsolosluğu vize blümüne sorabilirsiniz. Ya da yaşayacağız şehirdeki “Welcome Center”a ulaşıp sorabilirsiniz. Büyük bir ihtimalle Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvuru yapmanız önerilir diye düşünüyorum. Orada bulunma statünüzü bilemiyorum.

   Müstakbel eşiniz mavi kart statüsünde Almanya’da çalışacaksa siz A1 sertifikasından muaf olabilirsiniz, aksi halde bunu sertifikayla belgelemeniz gerekir.

   Kolay gelsin

 180. Merhaba,
  Siteye gelen sorulara özenle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Size ufak bir sorum olacak.
  Almanya’da iş buldum ve şirketim benim için Vorabzustimmung belgesi hazırlattı. Fakat maaşım 45bin euro civarında olmasına rağmen belgede Mavi Kart’a elverişli olarak çıkmadım. Skilled Worker sınıfından çıktı çalışma iznim. Şimdi eşimle beraber ulusal vize başvurusu yapacağız fakat eşimin dil belgesi yok. İstinai durumlarda eşinizin üniversite mezunu olması ve iş bulma ihtimali bulunması halinde dil belgesi istenmeyebileceği yazıyor. Eşim avukat ve hem üniversitesinin hem de okuduğu bölümün anabin sistemi üzerinde Almanya denkliği bulunmakta.
  Bu durumda sizce eşime de vize çıkar mı? Ya da bir öneriniz var mı?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Eren Bey,

   Özel bir statüden ön onay verdiklerini düşünüyorum, o nedenle mavi karta dahil edilmediniz sanırım.

   Bahsettiğiniz istisnanın uygulandığına tanık olmadık ne yazık ki. Bu nedenle hazırlıklı gitmenizi öneririrm. Ya da size sertifikayı ulaştırmak üzere ek süre de verebilirler.

   iyi şanslar

 181. Merhabalar öncelikle verdiginiz bilgiler icin cok teşekkür ederim benim bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim efendim
  Ben hollandaya kaçak olarak geldim iltica başvurusunda bulundum ve şuan kampta kalıyorum.
  Benim amerikalı bir sevgilim var kendisi amerikada evli ve benden 35 yaş büyük ve hollandaya gelip burda oturum izni alıp beni de partneri olarak gösterirse oturum alabilirmiyim?

  1. Merhaba Kerem Bey,

   Mutlaka bir avukatınız vardır diye düşünüyorum.

   Lütfen bu konuda ondan danışmanlık alın.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba Tuğçe Hanım,

   Evet, A1 sertifikası sizin için de zorunlu.

   Bilginiz olsun

 182. Merhaba benimde bir sorum var ama kimden cevap alabilirim bilmiyorum.
  Eşim Doktora yapmak için özel bir bursla Almanya ya gidecek. Aile birleşimi ile birlikte gitmek istiyoruz. Ancak soyisimlerimiz farklı bu vize almada bir sorun yaratır mı. Sonuçta evlilik cüzdanlarımız var. Lütfen aydınlatın, bilmiyorsanız bilgi alabileceğim bir yer önerirsiniz sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Evlilik ile ilgili resmi belgeleri ibraz etmeniz durumunda bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Evlilikte, soy ismi değişikliği tercih meselesi sonuçta.

   Yine de dilerseniz konsolosluğun vize bölümene Almanca ya da İngilizce mail yazarak sorabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 183. Merhaba,
  Ben hemşire olarak Almanya ya geldim ve şuan bir hastanede çalışıyorum, eşimi ve 2 çocuğumu getirebilmek için en az ne kadar maaş alman gerekiyor? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Müslüm Bey,

   Buradan direkt bir meblağ ifade etmek istemem. 4 kişilik ailenin aylık yaşam giderleri+ kirayı karşılayacak bir geliriniz olması gerekir. Yani telafi eğitim sürecini aşıp hemşire olarak çalışmaya başladıysanız giderleri karşılayabilirsiniz diye düşünüyorum.

   Yaşadığınız şehirdeki “Welcome center” gibi kurumlardan danışmanlık almanızı öneririm. Bu kurum, ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olacak, bilgi verecektir. Görüşmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 184. Merhaba
  Ben 4.5 yıldır Alman vatandaşı ile evliyim. Almanyada evlenip Türkiye de oturduk. Şimdi Aile birleşimi yapıp Almanya ya yerleşmek istiyoruz.Alman olan eşim emekli. Ben 60 yaşındayım ve türkiyeden emekliyim. Düz lise mezunuyum ve herhangi bir mesleki eğitimim yok . aile birleşimi yapıp geldiğimde iş bulabilme imkanları nasıl oluyor? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Şükrü Bey,

   Kalifikasyon gerektirmeyen işlerde çalışma şansınız olacaktır. Ya da deneyiminiz olan bir alanda da iş bulmak mümkün. Bu durumda Almanca burada belirleyici olabilir.

   Kolay gelsin

 185. Merhaba melek hanım. 3 yıllık oturum sahibiyim . 1.5 yılı bitmek üzere. Oturum aldıktan 10 ay sonra eşimle anlaşamadık ayrı evlere cıktık. Ben 13 aydır vollzeit çalışıyorum. İş verenim süresiz iş konusunda rahat olmamı söyledi. Bana grçen hafta bir kağıt geldi. Eşinizle ayrı evlerde yaşıyorsunuz . Oturumunuz buna bağlı diye lütfen bize dönün diye. Ben halen dönmedim . Sizce bağımsız oturum tallep edersem ankara anlaşmasından ötürü oturum alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Ayrılmadan önce aynı iş yerinde 1 yılı doldurmadığınız için problem olabilir. Sizden bize ulaşın diyorlarsa mutlaka gitmek gerek.

   Ama size önerim yabancılar dairesine gitmeden önce göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Sizin yararınıza danışmanlık veriyorlar. Sizin durumunuzda nasıl bir tavır sergilemek konusunda öneride bulunabilirler.

   İyi şanslar

 186. Merhaba benim eşim Almanya’ya iltica edecek siyasetten ceza evine girdi ilticası kabul edilir mi aile birlelişimine başvuru yapabilirmiyiz

  1. Alev Hanım,

   Bu durumu eşinizin avukatına sormanızı öneririm.

   Ancak kabul edilmesi durumunuda yasal olarak sizin aile birleşimi yapma hakkınız var.

   Bilginiz olsun

 187. Merhabalar,
  Ben yurtdışı öğretmenliği kazanarak almanyada 5 yıl görev yapmaya hak kazandım. Normalde vize işlemlerimizi bakanlık aracılığıyla konsolosluğa yapıp vizelerimizin sorunsuz bir şekilde çıkması sağlanıyor. Fakat benim hali hazırda almanya da süresiz çalışma ve oturma iznim bulunmaktadır. Bunu belirttiğimde ve sadece kızım ve eşim için vize başvurusu yapmak için başvurmak istediğimde konsolosluk oturum izni olanların aileleri için başvuruyu özel olarak idata dan yapmam gerektiğini belirtti. Normalde birlikte bakanlık aracılığı ile vize alırsak eşimden dil belgesi istenmeyecektir. Ben de bu süreci yaşamamak için devletin bize verdiği hizmet pasaportu ile hem kendime hem de aileme bakanlık aracılığı ile vize başvurusunda bulundum. Başvurumuz kabul edildi ve parmak izlerini verdik. Bu durumda benim oturum iznim olduğu için benim gri pasaportuma tekrar vize vermelerinde sorun yaşarmıyım. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Bunun gerekçesini yabancılar dairesine izah ettiğinizde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Halihazırda bir oturumunuz var, farklı pasaportlar söz konusu ise söz konusu olan pasaport numarasına oturum işlenir diye düşünüyorum.

   iyi şanslar

 188. Merhaba Melek Hanım
  Ben lisans eğitimine başvurarak Almanya ‘ya gelmek istiyorum. Öğrenci olarak eşimi ve çocuklarımı aile birleşimi ile yanıma alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Zeynep Hanım,

   Öğrenci olarak kendiniz için diğer şartların yanında bloke hesap da açmak durumundasınız. Aile birleşimi kapsamında eşiniz ve çocuklarınız için de bloke hesap açarak onların aile birleşimi yapmasını sağlayabilirsiniz.
   Eş için aylık 400 €, her bir çocuk için de aylık 300 €’luk bloke hesap açmak gerekir.

   Bilginiz olsun

 189. Merhaba benim sorum 74 yaşında Alman vatandaşı olan nişanlım ameliyat olduğu için şuan yolculuk yapamıyor evlenmek istiyoruz nikah işlemleri için evrak yollada ben türkiye de işlemleri başlata bilirmiyim yani o sadece imza için gelse olurmu birde nikah için Almanya’da ilk nereye başvurması gerekli şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Serap hanım,

   Nişanlınız Almanya^’da Standesamt adlı kurumu başvurabilir. Sizden de bazı belgeler istenir. Bu kurumdan gerekli belgeler konusunda biligi alınabilir.

   Siz de burada nikah dairesiyle görüşerek bilgi alabilir, nikah için işlemleri başlatabilirsiniz.

   Kolay gelisn

 190. Merhaba 6 yıllık evliyiz eşim alman Vatandaşı kızım alman Vatandaşı ve ikinci doğacak olan çocuğumuz da Almanya’da doğacak. Normalde Türkiye’de kalıyoruz ama eşim doğum için Almanya’ya gitti Devletten yardım alacak. Eşim ailesiyle kalıyor ayrı bir odası mevcut . Biz şimdi aile birleşimi için başvuruda bulunmayı düşünüyoruz . Bende doğumda orada olmayı düşünüyorum doğuma 3,5 ay var ( 3 yıllık vizem var , aile birleşimine başvurup mu gitmeliyim ( pasaportu teslim ediyormuyuz başvuruda bulununca ) yoksa doğum sonrasında mı aile birleşimine başvuruda bulunmalıyız ? ) Bir de eşim devletten yardım aldığı için aile birleşiminde bir sıkıntı çıkar mı ?

  1. Merhaba Zafer Bey,

   İdata, aile birleşimi vize randevusunu çok geç veriyor. Dolayısıyla schengen vizesi ile doğuma gitmek mantıklı.

   Aile birleşimi için de Alman çocuğu üzerinden aile birleşimi statüsünden başvuru yapmanızı öneririm. Aile birleşimi çocuk üzerinden olacağı için yabancılar dairesi değerlendirecektir.

   Kolay gelsin

 191. Merhaba melek hanım ben 1987 almanya doğumluyum okulumu ve mesleğimi(hemsire) orda tamamladım ve türk vatandaşıyım türkiyeye evlilik nedeniyle döneli 7 yıl oldu annem babam almanyadan emekli ve bakıma muhtaçlar cocugumla eşimle ailemin yanina döne bilirmiyim acaba?

  1. Merhaba Gülşen Hanım,

   Meslek eğitiminizi Almanya’da aldığınız için (eğer ara vermedinizse) denklik yaptırmadan iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesi ile gidebilirsiniz.
   Eşiniz ve çocuğunuz da aile birleşimi vizesi alarak sizinle gelebilir.

   Karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz. Somut bilgiler üzerinden sizi yönlendiririz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Kolay gelsin

 192. Merhabalar. Yaklaşık 10 yıllık avukatım, nişanlım Alman vatandaşı. Ortalıkta bir bilgi kirliliği var, sorum şu; yüksekokul mezunlarından A1 seviye dil şartı aranmıyor deniliyor. Aile birleşimi vizesi için benim A1 belgesine ihtiyacım var mı? Ve de bu sınava girdiğimde evli olmam gerekiyor mu?

  1. Merhaba Özge Hanım,

   Evrak listesinde bu ibare yer alıyor ancak uygulamada A1 sertifikası isteniyor. Sınav için evli olma şartı yok.

   Bilginiz olsun

 193. Merhabalar
  Eşimle 2senelik evliyiz bir türlü sınavı geçemiyorum acaba eşimin beni başka şekilde yanına alma şansı varmıdır tecrübelerinizden fikir almak istedik eşim doğuşdan alman doğma büyüme çifte vatandaş yardımcı olursanız sevinirim artık kavuşmak istiyoruz.

  1. Merhaba Ümit Bey,

   1 yıl boyunca okula gittiğini, birkaç kez sınava girip başarısız olduğunu belgeleyebilirseniz dilden muaf olma söz konusu olabilir. Bu belgelerle konsolosluğa başvurduğunuzda onlar da durumu değerlendirip ona göre size sonucu iletirler. Kursa gittiği dershane hocası bu konuda yardımcı olabilir.

   Kolay gelsin

 194. Merhaba ben dogumla alman vatandasligi kazandim.23 yasindan beri alman vatandasiyim .suan 29 yasindayim ..1 yasindan beri turkiyede yasiyorum o yuzden almancam yok. Burda 5 yıl önce evlendim esim turk vatandasi.Almanyaya gitmek istiyoruz ikimizin de dil belgesi almasi gerekiyor mu ?teyzemler orada yasiyor once orada is bulana kadar onlarin yaninda kalicam . Benim oraya gittigimde esimi aldirmak icin yeterli buyuklukte ev ve sigortamin olmasi veya belli bir maasla calisiyo olmak sarti gerekli mi ? Simdiden tesekkr ederm

  1. Merhaba Sibel Hanım,

   Almanca bilmeniz Almanya’da iş bulmak, bürokratik işlemlerinizi bağımsız yapabilmek ve sosyalleşmek adına önemli ve avantaj olacaktır. O nedenle en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ben öneririm.(bu orada yeni bir hayat kurma adına size çok yardımcı olacaktır)
   Alman vatandaşlarına aile birleşimi yapılırken ev ve geçim teminatı istenmeyebilir. (Yerel farklılıklar olabilir).
   Ancak eşinizden vize başvuru evrakları arasında A1 düzeyinde Almanca sertifikası istenir.

   Bilginiz olsun

 195. Merhaba eşim Almancaya doğdu ve alman vatandaşı ben vize ücreti olan 75 Euro yüksek ödeyecek miyim bu durumda

  1. Merhaba,

   Eşleri Alman olan kişiler vize ücreti ödemiyor.

   Bilginiz olsun

 196. Merhabalar, ben 26 yaşındayım. Almanya doğumluyum ama Türk vatandaşıyım. 3 yıl önce Türkiye de evlendım ve sonra hic geri dönmedim. Babam ve Kardeşlerim Almanya da yaşıyorlar şimdi ben de tekrardan Almanya ya geri dönmek istiyorum . Nasıl bır prosedür geçerli yada Babam veya ağbim bana istek yapabilirmi ?

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Almanya dışında bulunma süresi olan 6 ayı ihlal ettiğiniz için oturumunuz sonlanmıştır. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesine başvuru yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 197. Merhabalar benim eşim ve iki çocuğum Almanya’da ben de gitmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım ayrıca iki çocuğumda Almanya’da doğdu eşiminde 3 yıllık oturumu var bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

  1. Merhaba Malik Bey,

   Eşiniz çalışıyorsa ve evin ve sonrasında da sizin giderlerinizi karşılayabilecek bir geliri varsa siz buyradan aile birleşimi için vize başvurusu yapabilirsiniz. A1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekecek.

   Bilginiz olsun

 198. slm.,lar ben almanyada sürekli yasiyorum 2006 dogumlu oglum turkiyede yasiyor ve yanimda yasamasi almanya ya getirmek istiyorum izmir konsolosluguna bas vuruldu ama IDATA ya yönlendirdiler bas vurduk 3 ay olacak daha bir cevap alamadim .ne yapmam lazim yardimlariniz bilgilerin iz icin simdiden tsk,ederim

  1. Merhaba Nurettin Bey,

   Sanırım ilk olarak İdata’da bir randevu oluşturdunuz. İdata’nın randevu vermesi ne yazık ki bazen 7 ayı bulabiliyor. Bu işlemi hızlandırmak da mümkün değil. Çünkü aile birleşimi için vize randevusu bekleyen binlerce insan var.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba
    Benim bi sorum olacakti ben almanyada yaşiyorum ve eşim türkiyede bir türlü getiremiyorum randevu de vermiyolar ve acil eşimin almanyaya gelmesi gerekir cünkü hamileyim ve hic bişey yapamiyorum elimiz kolumuz bağli kimsede yardimci olmuyor acaba sizlerin bi bilgisi varmidir nasil eşim vizesine hemen alabilirde yanima gelebilir

    Simdiden teşekkür ediyorum

    1. Merhaba Ferhan Hanım,

     Sanırım aile birleşimi için İdata’dan randevu kaydı oluşturdunuz diye düşünüyorum. Eşinize bir PNR kodu verilmiştir. Siz de Mutterpass ve doktorunuzdan alacağınız bir raporla vize bölümüne bir mail yazabilirsiniz. Çocuğun Alman vatandaşı olması durumununda bazen uygun ise, vize başvuruları çok yoğun değilse erken randevu verebilirler. En azından denemenizi öneririm.

     iyi şanslar

 199. almanya doğumluyum şuan için ama türkiyede yaşıyorum ve ara ara almanyaya gezmeye gidiyorum. türkiyede evlendim ve 2 çocuğum var onlarla beraber almanyaya gezmek amaçlı gitmek istiyorum. onlarıda götürebilmek için neyapmam gerekir bana yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Enes Bey,

   Aileniz için schengen başvurusu yapabilirsiniz.Vize bölümüne de Almanca olarak da ziyaret amacınızı bielirten dilekçe yazmanızı önermiştim.

   iyi şanslar

 200. İyi günler
  Aile birleşimi vizesine başvurduk lakin randevu vermiyorlar (çok sıra varmış)
  Almanyaya davetiye ile getirsek başvurduğumuz vizeye sorun olur mu

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Bekleme süresini gerekçe göstererek schengen vizesine başvuru yapabilirsiniz. Ama onun da garantisi yok biliyorsunuz. Deneyebilirisiniz.

   Kolay gelsin

 201. MERHABALAR MELEK HANIM

  BEN ALMANYA DOĞUMLUYUM 18 YIL ORADA YAŞADIM VE ŞUAN TÜRKİYEDE YAŞIYORUM YAŞIM 35
  ARA ARA ALMANYAYA GİDİP GELİYORUM
  TÜRKİYEDE EVLENDİM EŞİM VE ÇOCUKLARIMI HİÇ BERABERİMDE GÖTÜRMEDİM GEZMEYE
  ŞİMDİ GİTMEK İSTİYORUM KISMETSE ONLARLA BERABER VE GİDEBİLMEK İÇİN NEYAPMAM LAZIM OLDUĞUNU BİLEMİYORUM

  BU KONU HAKKINDA BANA YARDIMCI OLABİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM
  ŞİMDİDEN ÇOK TEŞŞEKÜR EDERİM

  1. Merhaba Enes Bey,

   Aileniz için schengen başvurusu yapabilirsiniz.Vize bölümüne de Almanca olarak da ziyaret amacınızı bielirten dilekçe yazmanızı öneririm.

   iyi şanslar

 202. İyi günler!!! Merhaba size sorum olucak ben yabancı vatandaşıyım Türkiyede yaşıyorum oturma izinim var, Alman vatandaşıyla nişanlandım nişanlım evrak hazırlıyor burda ulusal vizesine başvurduğum zaman sorun çıkarabilirermi konsolda Almanya’da resmi nikahımız olucak evlilik daveti gönderiyor bana sizce sorun olurmu? Şimdiden çok teşekkürler bilginiz için🌸

  1. Merhaba Dilber Hanım,

   En az 6 aydan beri Türkiye’de yaşıyorsanız buradan başvuru hakkınız var. İstenilen şartların sağlanması durumunda sorun olacağını sanmıyorum.

   İyi şanslar

 203. Aile birleşim A1 sertifka sınavina girdim yazılı sınavı geçtim diyalok sınavına 3.cü girişim sürekli 1 puanla kaybediyorum konsolosluktan tarih aldım konsolosluk randevu tarihim geldiği zaman bütün evraklarımı götürsem bana aile birleşim vizesini verirler mi yoksa.birdaha diyalok sınavına girmemi mi isterlermi bir bilsi olan bana yardımcı olabilirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Alperen bey,

   Sertifika için 4 alandan da geçer not almanız gerekir. Eksik olan alan için destek alıp sacede o alandan mümkünse sınava girmenizi öneririm.

   iyi şanslar

 204. Merhaba.
  Ben Afganistan vatandaşıyım eşim Türk vatandaşı Almanyaya yeni geldim kamptayım eşimide çağırmak istiyorum 3 yaşında çacuğum var eşime ihtiyacım var ne yapmam gerekir ve eşim ne kadar surede gelir lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba,

   Aile birleşmi konusunda avukatınızdan bilgi alabilirsiniz. Kabul aldığınızda eşiniz aile birleşimi vizesine başvurabilir. Öncesinde mümkün olacağını sanmıyorum.

   İyi şanslar

 205. Merhaba melek hanım benim nişanlım alman vatandaşı. O almanyada yaşıyor ve bende türkiyede. Şimdi hamileyim evli degiliz. Ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz? Hamilelik sürecini orda geçirmem için yardımcı olurmu sunuz. Konsolosluğumu aramam gerek. Tesekkur ederım simdiden.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 206. Merhaba. Nişanlım Alman vatandaşı ve Münihte 35 metrekarelik evde yalnız yaşıyor. Aile birleşimi başvurusunda kimi ev sorun olur diyor kimi de olmaz diyor. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 207. Merhaba, ben ausbildung ile Almanyaya gideceğim. Eşim lise mezunu, Ausbildung yaparken eşimi de götürebiliyor muyum ve ne kadar süre zarfında götürebiliyorum?
  Aile birleşimi ile götürmem için aylık gelirimin 1400 euro olması gerekiyormuş. Minijop ile maaşımı 1400 euro’ya tamamlayabiliyorum bu geçerli olur mu?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 208. Merhabalar; Melek Hanım eşimle 6 yıldır evliyiz. Eşim Bulgaristan ve Türk vatandaşı Ben de Türk vatandaşıyım Biz Almanya’ya Türkiye üzerinden birlikte gitmek istiyoruz. Bulgaristana da evliliğimizi bildirdik. Ben Türk vatandaşı olduğum için banka hesaplarımızda benim için olması gereken bir para teminatından bahsedildi böyle bir şey var mı? Ücretlendirme nasıl yapılıyor? Ve biz eşimle ayrı gitmek istemiyoruz bunun için izleyeceğimiz yol nedir ?

  (Not: Bu konu ile ilgili detaylı ve net bir bilgi hiç bir yerde bulamadık.)

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 209. Merhaba ben aile birleşimiyle 2018 yılında Almanya’ya gittim 2019 yılında eşim bana şiddet uyguladı ben evden gittim aslında bir polise gitsem orda kalma imkanım da oluyormuş bilmiyordum. Türkiye’ye geldim boşanma davası açtım çekişmeliydi eşim Almanya’daki oturumumu sildirmemiş dava devam ederken biz barıştık 2021 yılında. eşim beni tekrar Almanya’ya götürecekti ev bulamadı sürekli ev bulamıyorum diyerek zamanı geçiriyor. ben gitmek istiyorum ama vizem süresiz değil. Ben ne yapabilirim konsolosluğa gitsem şikayetçi olsam veya ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 210. MERHABA MELEK HANIM,
  BEN ROMANYA VATANDAŞLIĞIMI YENİ ALDIM 5yaş 9 aylık bebeğim dahil. İkametimiz Türkiye eşim ve çocuklarım İle Almanya’ya yerleşmek istiyoruz, fakat bunu hep birlikte giderek yapmak istiyoruz. Gitmeden önce Alman hükümetine, 100.000 €Blok Hesap Garantör gösterirsek, Türkiye’den eşimle gitmeden önce aile birleşimi yapabilir miyiz ? Sorun ev olursa onuda önceden geçici apart ayarlayıp gittiğimizde ikamet gösterebilir miyiz ?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

  2. Bilgesu Şahin Hanım merhaba Ben Mehmet Bulut. Youtube videosunda yorum yapmıştınız ve e-posta adresimi yazarak bana yön göstereceğinizi söylemiştiniz, Romanya vatandaşlığı başvurusunda. Youtube’daki videonun yorumunu kapatmışlar. Lütfen bu yolu e-posta adresime gönderir misiniz? mbulut2071@gmail.com

  3. Bilgesu Şahin Hanım merhaba Ben Mehmet Bulut. Youtube videosunda yorum yapmıştınız ve e-posta adresimi yazarak bana yön göstereceğinizi söylemiştiniz, Romanya vatandaşlığı başvurusunda. Youtube’daki videonun yorumunu kapatmışlar. Lütfen bu yolu e-posta adresime gönderir misiniz? mbulut2071@gmail.com

 211. Merhaba Melek hanım, öncelikle herkese yardımcı olmaya çalıştığınız ve bildiklerinizi paylaştığınız için kendi adıma size çok teşekkür ediyorum. Benim bir sorum var. 26 yaşındayım lise diplomam var. Lise diplomam ile birlikte okuduğum bölümün Makine Teknolojisi Alanı-Makine Ressamlığına ait Ustalık belgesi ve İş yeri açma belgesine sahibim. Hali hazırda Almanca öğrenmeye gayret ediyorum. Annem ile birlikte yaşıyorum medeni halim ise bekar. Size sorum şu ; Almanya’ya gitmek ve A1 belgesi almak için illa evli mi olmam gerekiyor ? Ben sınava girip vize işlemlerini yaparsam annem ile birlikte Almanya’ya yerleşebilir miyim ? Annemin Almanca dil bilgisi yok. Zaten kendisi de kanser hastası ve tedavileri var. Biraz birikimimiz ve kendimize ait bir evimiz var. Annem ile birlikte Almanya’ya yerleşmek için ne yapmam gerekiyor. Bilgi verirseniz çok müteşekkir olurum. Allah’a emanet olun. İyi çalışmalar.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 212. Selam, ben Almanya’da ilticalı durumdayım son mahkemem de ret geldi 3 aylık duldung verdiler ikamet adresimde bulunma ve çalışma yasağı yazıyor kimlikte yani sınırdışı kararı var, bayan arkadaşımın süresiz oturumu var ve evlenmek istiyoruz arkadaşım farklı bir eyalette yaşıyor, ben bu kimliğimle evlenebir miyim? Pasaport gerekli mi? Eğer pasaport verirsem sınır dışı riski var mı? Evlendiğim takdirde adresimi eşimin yanına taşımama izin verirler mi? Biraz uzun oldu kusura bakmayın, acil bir çözüm bulmalıyım bilgilerinizden faydalanmak isterim. Bu arada son mahkemem de davam red oldu fakat mahkemeden sınır dışı edilemez kararı çıkmasına rağmen abancılar dairesi ararı bozdu ve sınırdışı kararı verdi avukatım tekrar itiraz etti yakında cevabı gelir ama umudum yok, 5 yıldır Almanyadayım şimdiden çok teşekkür ederim saygılar.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 213. Merhaba , Biz gelecek ay evleneceğiz Eşim almanya da doğup büyümüş burada iyi bir işi var.Ben de Türkiye de öğretmenim yeşil pasaportum var .Aile birleşimi için yeşil pasaport ile başvurabiliyor muyum bazı kaynaklarda 2. bir bordo pasaport alıp onunla basvurmak önerilmiş ama bu biraz kafamı karıştırdı yeşil pasaport ile ilgili bilgiye ulaşmakta zorluk çekiyorum .Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 214. Merhaba melek hanım,benim eşim hemsire ve hamburgtan hastanesinden kabuk aldı iş sözleşmesi oluşturuldu su an denklik sürecini bekliyoruz.Benim sorum vize surecinde eş durumu olarak aynı anda gidebilirmiyiz,yoksa önce eşimin gidip bı sure çalışmasımi lazım eğer öyleyse ne kadar süreden sonra ben basvurabilirim. Bu arada A1 sertifikası zorunlumu aile birleşimi için. Tesekkkur ederim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 215. Merhaba,

  Benim Almanya’da visiting phd student olarak 1 yıllığına oturum iznim var. Konsolosluktan gelen mail’de araştırmacı vizesine sahip olduğum iletildi. Aile birleşimi ile eşim Almanya’ya gelmek istiyor. Bu vize sonucunda oturum izninin yanında, çalışma iznine de sahip olabilir mi eşim? Ekstra bir işlem yapmamız gerekli midir?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Aydoğan Bey,

   Aile birleşimi kapsamında gelen herkes aynı zamanda çalışma hakkı da kazanır. Bu onay oturum izniyle veraber verilir.

   Bilginiz olsun

 216. Melek Hanım merhaba benim şöyle bir durumum sözkonusu. Kendim 43 yaşında doktorum .Almanyada çalışmak ve yaşamak istiyorum.İkinci evliliğimi yaptım ve eşimin bizimle yaşayan 19 yaşında bir kızı var.Almanyaya yerleşirsek eşimin kızı da aile birleşimi hükümlerine tabi oluyor mu yoksa 18 yaşından büyük olduğu için ayrı bir prosedür mü izlememiz gerekiyor .Teşekkür ederim

  1. Merhaba Yunus Emre Bey,

   Aile birleşimi kapsamına 18 yaş altı çocuklar dahildir. Dolayısıyla 19 yaşında biri, erişkin olduğu için bu statüden aile birleşimi hakkı yok.

   Bilginiz olsun

 217. Melek Hnm Merhaba,
  5 senedir Almanya’da calisiyorum , AB Blue Card gecici oturumum, 18C ABS.2 S.3 statusunde kalici oturuma gecmis durumda.
  Mayis ayinda evlendik ve esim icin aile birlesim basvurusu yaptik ama malum randevu halen verilmedi, esim Turkiye’de ben Almanya’dayim.

  Aklima takilan iki soruyu size danismak istedim.
  1- Gerekli evraklar listesinde gordugum kadariyla, oturum statum geregi esimin A1 seviye almanca bilmesine gerek yok, dogru mu anliyorum?
  2- Ön onay konusuna bir aciklik getirebilir misiniz? Burada dogrudan yabancilar dairesine gidip, esim icin ön onay istedigini soyleyebilir miyim? Bu normal bir prosedur mudur?

  Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Mavi kart EU statüsünde Almanya’da çalıştığınız için A1 dil sertifikasından muaftır.
   Yabancılar dairesi gerekli gördüğ takdirde başvuru üzerine vize ön onayını önceden verebilir. Rutin bir uygulama değildir. Deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 218. Merhaba,
  Evlendikten sonra aile birleşimi vizesine başvuracağız. Nişanlım şu an Almanya’da. Ben de Schengen vizesi ile 3 ay kadar Almanya’da olacağım. Almanya’da bulunacağım süre içinde başvuruyu doğrudan Almanya’da yapma şansımız var mı, yoksa sadece Türkiye’den mi yapabilirim?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Nazlı Hanım,

   Oturum izni yalnızca ulusal vizeyle ALmanya’ya giriş yapanlara verilir.

   bilginiz olsun

 219. Merhaba Melek Hanım.
  Eşim çifte vatandaş(Alman-Türk) 2021 Kasım ayında Türkiye de evlendik ve aile birleşimi vizesi alıp Almanya ya gitmek istiyoruz. Şuan ikimizde Türkiye de yaşıyoruz. Benim sorum şu olacak;
  Almanya ya gitmek için eşimden maaş bordrosu ve yeterli konut alanı istenir mi? Almanya daki aile evi ve iş restorani eşimin adına bu bize gitmek için faydalı olur mu?

  1. Merhaba Doğan Bey,

   ALman vatandaşı olanlardan söz konusu şartlar istenmeyebilir. Belge anlamında talep edilir, durumunu bilmek amaçlı. İş yeri ve evi olması avantaj tabii ki.

   Kolay gelsin

 220. Merhaba Melek hanım
  Bir sorum olacaktı. Şuan Almanya’da bulunuyorum evliyim eşim alman vatandaşı 5 yıldır sigortalı olarak Almanya’da kesintisiz çalışmaktayım. Burda 200 gün ceza aldım ve para cezasına dönüştürüldü ve bende borcumu ödedim. 180 günden fazla ceza aldığım için yabancılar dairesi oturum vermiyor. Türkiye’ye dönüp aile bileşimi için başvurmamı istiyorlar. Türkiye’ye dönersem başvuru yaparsam reddedebilirler mi aynı sebepten dolayı yoksa oturum verirler mi? Ayrıca çocuğumun olması durumunda oturuma kesin olarak hak kazanır mıyım? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Muhammed Bey,

   Bu konuda göç yasasını iyi bilen bir avukattan danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 221. Merhaba Melek Hanım. Ben Almanya da uzun yıllardır yaşayan amcamın kızı ile evlilik planlıyorum. Evlilik için bütün şartlar uygun ama soyadı benzerliğinden dolayı Almanya vizede sorun çıkarır mı? Aile birleşimi yapabilir miyiz?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba Burak Bey,

   Bu durumlarla daha önce de karşılaştık ve bir problem çıkmamıştı. Sizde de problem olacağını düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 222. Merhaba

  Ben Türk vatandasiyim ama süresiz Oturumum var almanyada. Almanyaya gitmeyi düsünüyorum esimi nasil ala bilirim ? Neler gelerekir

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Öncelikle oturum hakkınızın devam edip etmediğini kontrol etmenizi öneririm. 6 aydan daha fazla Almanya’da dışında kaldıysanız oturumunuz süresiz de olsa riske girer.
   Ama bu durumla ilgili bir sorun yoksa çalışmanız durumunda eşiniz aile birlelşimi yapabilir.

   Kolay gelsin

 223. Merhaba,
  Evlenme vize için nişanlım Türkiye de başvuracak. Ben Alman vatandaşıyım, Almanya’da yaşıyorum, iş yeri açmak üzereyim ama henüz sadece Jobcenter den 450€ alıyorum. Bildiğim kadar Alman vatandaşı gelir göstermek zorunda değil yine de sorun olur mu? Oturduğum ev 35 mkare yeterli mi?
  Çok teşekkür ederim

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Alman vatandaşların gelir ve metrekare işle ilgili bir zorunluluk genelde yok. Yine de bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden bilgi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   Bilginiz olsun

 224. Merhaba bir alman vatandaşı ile evlenmek üzereyim 12 yasindaki oglumu ne zaman yanıma alabilirim , teşekkürler

 225. 2. Sorumu yanlış sormuşum, a1 seviyesinde Almanca sertifikası alması şart midir? Olacak

 226. Merhaba;
  Ben Bulgaristan vatandaşıyım. Eşim Türk vatandaşı. Almanya’ya taşınmak istiyoruz.
  1. Aile birleşim vizesi için benim önceden gidip çalışmam gerekiyor mu? Evet ise min. Süre nedir?
  2. Eşimin Almanca a1 seviyede sertifika alması mümkün müdür?
  3. İkimiz de üniversite mezunu ve uluslararası bilinen şirketlerde çalışmaktayız.
  4. Benim Bulgaristan vatandaşlığımın yani sıra ikimizin de İngiltere’den geçiçi oturumu bulunmaktadır.
  Bu koşulları göz önünde bulundurarak eşime önceden vize alıp oraya beraber gidebilme şansımız var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Meltem Hanım,

   Siz yerleştikten sonra eşiniz aile birleşimi vizesine başvuracak ve A1 zorunluluğu yok.

   Bilginiz olsun

 227. Merhaba, Nişanlım şu anda Almanya’da, ben Türkiyedeyim. Kendisi Alman ve Hochschule’ye başlayacak. Dolayısıyla haftada max 1 gün çalışabilecek. Bu koşulda BAFöG alacak gibi. Bu durumda evlendiğimizde benim onun yanına gitmem mümkün müdür? Ben de şu anda işsizim. Gelir kaynağını neye göre hesaplıyorlar? Nişanlı Alman olunca bir şey değişiyor mu?

  1. Merhaba,

   Alman vatandaşlarından genelde geçim garantisi istenmiyor. Denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 228. Merhabalar ben Almanyada yüksek lisans kazandım. Eşimle aynı anda vize işlemleri için IDATA ya gideceğiz. Birlikte Almanyaya gitme şansımız var mı? Ve eşim de seyehat ve hayat sigortasını expatrio üzerinden gerçekleştirebilir mi yoksa başka kuruluşlardan mı sigorta yapmalı ve hangi tür sigorta seçmeli ? Bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Seda Hanım,

   Seyahat sağlık sigortası yaptırmak ve eşiniz için de bloke hesap açmanız gerekir.

   Kolay gelsin

 229. Merhaba,

  3 yıldır evliyim ve eşim Berlin’de yükseklisans kabulü aldı. İkimiz de Türkiye’de yaşıyoruz. Ben Makine Yüksek Mühendisiyim ve 9 yıllık iş tecrübem var. Aile birleşimi için gerekli şartları sağladığımız takdirde Türkiye’de iken Aile birleşimiyle eş zamanlı olarak gidebilir miyiz?

  Teşekkürler