Almanya Aile Birleşimi Vize Şartları

Posted by

-Başvurular, bağlı bulunduğunuz Almanya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarına yapılmalıdır.
– Randevu günü eksiksiz evraklarla büyükelçiliğe ya da başkonsolosluklara şahsen başvurulur. Birlikte götürülecek bebekler-çocuklar da görüşmeye götürülmelidir.
– Belgelerin hem asıllarının hem fotokopilerinin ibraz edilmesi ve tercümelerinin yapılması gereklidir ve 6 aydan eski olmamalıdır.
İstenen Belgeler:
1. Eksiksiz olarak Almanca doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet ulusal vize başvuru formu + İkamet Kanunu`nun 54. ya da 55. maddesine göre ek form.
2. En az 1 yıl geçerli pasaport ve fotoğraflı sayfanın 2 adet fotokopisi.
3. 2 adet biyometrik vesikalık resim
4. Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (“Formül B”)
5. Başvuru sahibine ait “Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
6. Varsa bir önceki evliliğe dair “kesinleşme şerhi ile gerekçeli boşanma ilamı” ve duruma göre Almanya veya Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı ve Almanca tercümeleri
7. Duruma göre ölüm kayıt örneği.
8. Almanya’da yaşayan eşin ikamet belgesi (Türk-Alman vatandaşı)
9. Almanya’da yaşayan eş Alman vatandaşı ise:

• Pasaportun veya kimlik belgesinin fotokopisi
• Eş doğuştan Alman vatandaşı ise: Alman doğum belgesi
10. Almanya’da yaşayan eş Türk vatandaşı ise:
• Pasaportun fotokopisi
• Oturma izni fotokopisi
11. A1 Almanca Dil Sertifikası aslı ve 2 fotokopisi. Sadece Goethe-Institut ve ÖSD ( Österreichische Sprachdiplom) dil sertifikaları geçerlidir. İstisnai durumlarda A1 sertifikası istenmemektedir.
12. Vize ücreti eşi Türk olanlar için 75 €’dur. 0–17 yaş arası çocuklardan vize ücreti olarak 37,5 € alınır. Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.
– Görüşme gününde pasaportun size gönderilmesi için UPS kargo şirketine gerekli parayı da ödeyip kargo zarfı almanız gerekmektedir.
– Vize Bölümü, ulusal vize başvurularında genellikle Almanya’daki makamları da (Yabancılar Dairesi, Federal Çalışma Ajansı) işlemlere dahil etmesi gerektiğinden işlem süresi uzamaktadır. Aile birleşimi vize başvurularının işlem süresi genellikle üç ay sürmektedir. Bu nedenle de işlemlerin ne aşamada olduğunu öğrenmek isteyen başvuru sahiplerine ancak üç aylık süre geçtikten sonra cevap verilir. Bunun anlayışla karşılanması istenir.
Daha fazla bilgi için:
www.ankara.diplo.de
www.istanbul.diplo.de
www.izmir.diplo.de
www.idata.com.tr

277 comments

 1. Merhba,
  ben Afgan vtandaşı olup Türkiyede ikamet etmekteyim, eşim ise Türk vatandaşı olup Almanya da ikamet etmekte, bu durumda benden ve eşimden istenilecek evraklar nelerdir? bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  saygılarımla
  İbrahim Ayhan

  1. İbrahim bey merhaba,

   Size mail yoluyla cevap yazdım. Maili göremiyorsanız lütfen spam kutusuna da bakın.

   Kolay gelsin

  2. Merhaba bir sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim ben türk Vatan dasiyim süresiz oturumum var almanyada yasiyorum kendi evim var üctane kiracim var art oturdugum dayrem var calisimiyorum saglik nedenlerinden dolayi hic bir yerdende yardim almiyorum esimi getire bilirmiyim

   1. Şenol bey merhaba,

    Türk vatandaşları için aile birleşimi şartlarından biri, yanınıza götüreceğiniz eşinizin de giderlerini karşılayabilecek bir gelirinizin olması. Bu nedenle en az 3 aylık maaş bordrosu istenir. Sizin durumunuzda yabancılar dairesiyle iletişime geçmenizi, durumunuzu anlatmanızı ve belgelemenizi tavsiye ediyorum. Pandemiden dolayı görüşme olanağı verilmiyorsa avukat yardımıyla başvurmanızı öneririm. Umarım bu tür durumlarda istisna yaparlar.

    İyi şanslar

    1. Merhaba ben Alman vatandaşıyım hessen eyaletinde yaşıyorum eşimi getirmem için benden maaş bordrosu isteniyor mu ?

     1. Naz Hanım,
      Özellikle pandemi döneminde bütün eyaletler geçim garantisi istiyorlar. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçmenizi öneririm.

      Kolay gelsin

  3. Merhaba benimde bi sorum olucakti ,
   Eşimle Almanyada Nikah yaptık Türkiyeye giriş yapıp Aile birleşimi için vize alınmasını söyledir Eşimin A1 Zertifikasını Almanyada aldı Amkara Konsoloslukta Almanyadaki A1 zertifikasina sıcak bakmıyoruz Ama Buna müdür karar vericek dediler. yardımcı olursanız çok seviniriim .

   1. Merhaba Betül Hanım,

    Geçerli bir kurumdan almışsa kabul görür diye düşünüyorum. Yoksa Türkiye’de Goethe Enstitüsü ya da ÖSD’nin sertifikalarından birini alması gerekebilir.
    Konsolosluktan gelen cevabı beklemek gerek.

    Kolay gelsin

   2. Merhaba,
    Benimde bir sorum olacaktı
    Ben alman vatandaşıyım, hemşireyim ve eşimle bazı istisnai durumlar nedeni ile vize başvurusunda bulunamadık ve hamileyim.
    Doğumuma ise 3 bucuk ay kadar bir süre kaldı
    Beyimin bulunduğu İl de ki Dil kursunda ise hala aksaklıklar meydana gelmekte ve bu sürecin en az 6 ay kadar uzayacağını söylediler.
    Doğumdan sonra hala A1 sertifikası talep edilmekte mi yoksa Beyim Çocuk üzerinden aile birleşiminde her hangi bir aksaklık olmadan Almanyaya yanıma gele biliyor mu. Yardımcı olursanız sevinirim

    1. Merhaba Zehra Hanım,
     Eşiniz, Alman vatandaşı çocukla Almanca sertifikası istenmeksizin aile birleşimi yapabilir. Bu durumda da genelde geçim teminatı isteyebilirler. Siz doğum izninizde olacağınız için olanak varsa eşinize bir iş sözleşmesi sağlamanız avantaj olacaktır.

     İyi şanslar

 2. Kolay gelsin Benim kız arkadaşım.almanyada ve biz evleneceğiz yeni ama kendisi çalışmıyor daha öğrenci aile birlesimi için evraklar ne göndermesi gerek acaba yardımcı olur musunuz
  TEŞEKKÜRLER.

  1. Orhan bey merhaba,
   Size evrak listesinin linkini de ekleyeceğim.
   Arkadaşınız okuduğu için garantör olarak ailesini gösterebilir. Alman vatandaşı ise normal şartlarda gelir beyan etmesini istememeleri gerekir ama bazı eyaletler istiyor. Bu durumda hukuki bir danışmanlık alabilir.
   Evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Sorularınız olması durumunda 0 549 24 07 nolu telefondan arayabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhaba, banada evrak konusunda yardımcı olabilir misiniz?
    Çocuğumla tekrar almanyaya geri dönmek için.
    7 yıldır giriş çıkış yapmadım oturumum bitti

    1. Derya Hanım merhaba,

     Çocuğunuz Aman vatandaşı ise Aman çocuğa aile birleşimi yapabilirsiniz.

     Kolay gelsin

  2. Merhabalar, size sorum olacaktı şimdiden ilginize teşekkür ederek sorumu sormak istiyorum.Benim nişanlım Bulgar vatandaşı ve Almanya’da yaşıyor fakat henüz çalışmıyor ve Bulgar vatandaşı olduğu için oturma izni yok (gerek olmadığı için), fakat evlilikten sonra aile birleşim vizesine başvurduğumda oturma izni alması şart mı yoksa Bulgar vatandaşı olduğu için herhangi bir sorun olmadan benim vizem gelir mi ?

   1. Ecem hanım merhaba,
    Sizin aile birleşimi yapabilmeniz için eşinizin orada ikametinin olması ve geçimini sağlaması gerekiyor. Aynı zamanda siz gittikten sonra sizin giderlerinizi de karşılayabiliyor olmalı. Bazı eyaletlerde banka hesabı bile geçim garantisi olarak kabul edilebilir.

    Sağlıklı günler dilerim

   2. 1974 doğumluyum. Almanyada kendi işimi yapıyorum. hiç bir devlet yardımi almiyorum. resmen alman vatandaşıyım. mavi kartlı. çifte vatandaş diyilim. irandan yada endonezyadan evlilik yapma pilanım var. eşimi Almanyaya getirebilirmiyim. ikamet gelir belgesi veya eşimde almanca kurs sertifikası isterlermi?

    1. Merhaba Mustafa Bey,
     Alman vatandaşı da olsanız AB vatandaşları haricinde biriyle evlenmeniz durumunda eşinizden A1 Almanca sertifikası; sizden de ikamet ve gelir belgeleri istenir. Bilginiz olsun

     Kolay gelsin

 3. Merhaba,
  Nişanlım alman vatandaşı seneye düğünümüz olucak ama o bu sene meslek yapmaya başladı 2 annesi ve babası olmadığı için beni götürmesi meslek yaparken sorun olur mu

  1. Merhaba Cansel hanım,
   Alman vatandaşı olanların eşlerine bu konuda kolaylık sağlayan yabancılar dairesi var. Müstakbel eşinizin, bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle görüşmesini tavsiye ediyorum.
   İyi şanslar

 4. Merhaba kolay gelsin. Ben süresiz oturumu olan Türk vatandasiyim. Türkiyede evlendim 2 yil önce. Dogum icin Almanyaya geldim ve 2 aylik bebegim var Alman Vatandasi oldu. Esimi yanima getirmek istiyorum cocuk üzerinden Aile birlesimi yapa bilirmiyiz. Devletten geciniyorum. Bilgi verirseniz cok mutlu olurum simdiden Tesekkürler.

  1. Merhaba Alisa hanım,
   Çocuk üzerinden eşiniz aile birleşimi yapabilir. Denemenizi öneririm. Alman vatandaşı olan çocukların her iki ebeveynle birlikte büyümesine önem veriyorlar.
   Kolay gelsin

    1. Alisa hanım,

     Normalde maaş bordrosu istemezler, ama yabancılar dairesindeki memurun takdir yetkisi önemli. Umarım problem yaşamazsınız. Lütfen deneyin, eşiniz Alman çocuğa aile birleşimi kategorisinde baş vursun vizeye. Umarım gelmez ama ret gelirse de bir avukat yardımıyla itiraz edersiniz.

     Kolay gelsin

   1. Merhabalar,

    Öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.Ben almanya ya aile birleşimi ile yerleşeli 1 yıl oldu eşimle şiddetli geçimsizlikten dolayı ayrıldım.iş sözleşmemin uzun süreli şekilde devam etmesinden dolayı oturumum sorunsuz şekilde devam ediyor şimdi türkiyeden kız arkadaşımla evlenip almanyada burda yaşamak istiyorum.Bu konuda bir sorun yaşarmıyım yada normal aile birleşimi gibi işlemleri gerçkekleştirip o da benim buraya yerleştiğim gibi sorunsuz geliş sağlayabilirmi.

    İyi çalışmalar.

    1. Merhaba Ozan Bey,

     Öncelikle boşanma işlemlerinin sonuçlanması gerekiyor. Sizin ikametinizin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra nişanınız da aynı süreçleri izleyerek aile birleşimi ile sizin yanınıza gelebilir.
     Siz aynı iş yerinde çalışma üzerinden eşten bağımsız oturum aldığınız için en az 3 yıl aynı firmada çalışmanız çok önemli, aksi halde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

     Bilginiz olsun

     Kolay gelsin

  2. Meraba size sorum esime reddi geldi aile birleşimi nden gelir yetrsizliginden itarz etmedik tekrar dan bas vuracagiz alman vatandasi oldum yine 600kadar ev yardimi aliyorum siz ce sonuc nasil deyerlendirilir tesekür ler

   1. Fatma Hanım merhaba,
    Alman vatandaşlarından da son dönemlerde aile birleşimi için yeterli gelir teminatı isteniyor. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin tutumu ve takdiri söz konusu kesin bir şey söyleyemem. Riske girmemek için ek bir iş bulmanızı tavsiye ederim.

    Kolay gelsin

 5. Merhaba, size sorum olcaktı bana yardımcı ola bilirseniz cok sevinirim.
  Sorum şu, ben süresiz oturumu olan Türk Vatandasiyim 2 aylık bebegim var Alman vatandası. Devletten yardım aliyorum cocugum ufak oldugu icin. Cocugumun üzerinden esimİ getirmek istiyorum mümkün mü.
  Cevabınız icin şimdiden Tesekkürler

  1. Merhaba ben 5 yıl önce alman vatandası olan ıkı cocugumla almanyadan türkiyeye geldım esım orda yasıyo bende cocuklarımla bırlıkte gıtmek ıstıyorum bununla ılgılı ne yapabılırım evraklar nelerdır yarfıdıcı olursanız sevınırım

   1. Hüsniye hanım merhaba,
    Çocuklarınız kaç yaşında yazmamışsınız. Reşit değillerdir diye düşünüyorum. Bu durumda Alman çocuğun yanına gitmek için vizeye başvurmanız gerekir.Bununla ilgili evrak listesine ulaşabilieceğiniz bir de link ekliyorum.

    https://tuerkei.diplo.de/blob/2307264/e4543fab38f62d183e366e9d9723258c/04-nachzug-zum-deutschen-kind-data.pdf

    Başka sorularınız olursa 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

    Kolay gelsin

    1. Merhaba
     Kolay gelsin
     eşim Alman vatandaşı aile birleşimi başvurusu yaptım şu an diğer vize başvuruları yapılmıyor o yüzden daha erken sonuçlanır mi ve bu beklediğimiz süreç de ne işlem yapılıyor neye bakılıyor neler inceleniyor. Benim maddi durumum yok. Bu durumun olumsuz Bi etkisi olur mu

     1. Kenan bey merhaba,
      Vize işlemlerinin sonuçlanması pandemi şartlarında biraz daha uzayabiliyor. Bunun nedeni de kısıtlı ve dönüşümlü çalışmalar.
      Herhangi bir problem çıkmazsa yaklaşık 3 ay sürebilir.
      Vize onayı eşinizin bağlı bulunduğu yabancılar dairesi tarafından veriliyor ve burada eşinizin durumu, konumu inceleniyor. Eşinizin durumunu yeterli bulmaları durumunda vize onayı verilir.
      Sizin başvurunuz kabul edildiyse sonucu beklemekten başka yapmanız gereken bir şey yok.

      Kolay gelsin

     2. Merhaba hocam benim esimde alman vatandaşı konsolosluk senden hangi evrakları istedi sana zahmet yazabilir misin bana

 6. Merhabalar. Eşim alman vatandaşı. Geçen ay almanyada nikah kıydık. Aile birleşimi için türkiye ye geldim suan sınava hazırlanıyorum. Eşimden maaş bordrosu isterlermi ve vize başvurusu öncesi ev tutmalımı? Yani demek istediğim ben oraya gittiğimde ev tutabilirmiyiz? Çünkü eşim ailesi ile birlikte kalıyor ailenin nüfusu fazla.

  1. Merhaba Barış bey,
   Eşinizden maaş bordrosu isterler tabii ama bazı eyaletler ve bazı yabancılar daireleri Almanlara maaş konusunda kolaylık ve esneklik gösteriyor. Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için bir adres bildirmesi yeter normalde ama burada yabancılar dairesindeki memur inisiyatifi devreye gireblir. Sağlıklı bilgiyi eşiniz bağlı bulunduğu yabancılar dairenden alabilir.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,
    Benim sadece bir aylık maaş bodrom var, eşimi almanyaya getirmek için bir akrabamı garantör olarak gösterebilirmiyim?
    Banka hesabında para göstersek vize alma şansı varmıdır?

    Cevabınız için şimdiden Teşekkürler

    1. Önder bey merhaba,

     Genellikle 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmeniz beklenir. Dilerseniz yabancılar dairesiyle bir görüşün, belki inisiyatif kullanırlar.
     Genel eğitim 3 aylık maaş bordrosu ile çalıştığınızı ve gelirinizin, eşiniz geldikten sonraki giderlerinizi karşılamasını beklerler.

     Kolay gelsin

 7. Merhabalar eşim Türk vatandaşı ve Almanya da çalışıyor aile birleşiminde evin büyüklüğü konusunda bilginiz var mı acaba? Gideceğim yer Hamburg. Teşekkürler.

  1. Merhaba Duygu hanım,

   İki kişinin yaşamasına uygun büyüklük yaklaşık olarak 55-60 m²’dir. Hamburg özelinde yabancılar dairesinin tavrını bilemiyorum. Bunu eşiniz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek öğrenebilir.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Mrb lar kız arkadasım suna da almanya stuttgart
    Da benim suanda C tipi schengenim var nikahı almanya da yapmak istiyoruz turk vatandası alman suresis pas ı var nikah dan sonra yabancılar polisine nikah kagıdı ile işe baslıyacagım yerden 2 yıl sozleşmemi ibraz etsem A1 almanca kursunu almanya da alma imkanım varmı ve bu arada almandan 10 tane once den alınmış C tipi schengenim var bilgi verirseniz tesekkurler

    1. Mehmet bey merhaba,
     Schengen vizesi yani C tipi vize ile Almanya’da nikah kıyabilirsiniz. Oturma izni almak için D statüsünde yani ulusal vize almanız gerekir ki oturma iznine çevrilebilsin. C tipi vizeler bu nedenle oturma iznine çevrilmiyor. Ama yine de hazır gitmişken şansınızı deneyebilirsiniz. Takdir yetkisi yabancılar dairesindedir.
     Bilginiz olsun, bu gibi durumlarda genel eğilim, Türkiye’ye gidin, A1 düzeyinde Almanca öğrenin ve aile birleşimi-ulusal vizeye başvurun derler.

     Kolay gelsin

   2. Merhabalar;
    Ben Bulgaristan vatandaşıyım Frankfurt’ta asgari ücretle çalışıyorum. Sıcak kirası 950 Euro olan 110 metrekare bir evde annem ve kardeşim ile birlikte oturuyorum. Annem ve kardeşim de asgari ücretle çalışıyorlar, kirayı üçümüz paylaşıyoruz ve evin kira kontratı benim üzerime. Aile birleşimi ile eşimi de Türkiye’den buraya getirmek istiyorum. Şuan ailemle kaldığım bu eve eşimi de getirebilir miyim?

    1. Merhaba Bekir bey,
     Eşinizi yanına getirtebilmeniz için hem konutun yeterli büyüklükte olması hem de maaşınızın eşinizin giderlerini de karşılayacak miktarda olması gerekir. Bu konuda yabancılar dairesiyle iletişime geçebilir ya da göç danışmanlığı bürolarından bu konuda ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
     Konutun yeterli büyüklükte olması ve maaşınızın yetmesi durumunda eşiniz vize alıp gelebilir.

     Pandemiden dolayı görüşme mümkün mü bilemiyorum ama mutlaka bir göç danışmanlığı bürosuyla görüşün. Onlar yapmanız gerekenler konusunda size yardımcı olacaklardır.
     bu linkten ulaşabilirsiniz.

     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Kolay gelsin

 8. Merhabalar,
  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

  Eşim Mavi kart sahibi olduğu için pandemi öncesi yaptığım aile birleşimi vize başvurusunda, Almanca dil yeterliliği şartı istenmemişti. Ev metrekaresi sebebiyle ret gelmişti, tekrar başvuru yapacağım.

  Mavi kart sebebiyle Almanca muafiyeti hala devam ediyor mu acaba? İdatadan gelen istenen evraklarda istisna durumlarda mavi kart muafiyeti notu kaldırılmış, bu notu göremediğim için size sormak istedim.

  Şimdiden çok teşekkürler😊

  1. Gözde hanım merhaba,
   Mavi kart ile ilgili muafiyet devam ediyor. Zaten evraklar arasında eşinizin iş sözleşmesi ve oturum kartı olacak. Bu evraklarda da mavi kartı olan eşin yanına gideceğiniz görülecek.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhana benim sorum olacakti
    Benim normal gelirim 1300€ net. Bu maasin aile birlesimi icin yeterli oldugunu söylediler. Ama suan kurzarbeittayim bazen 1000€ altinda bazende 1000€ civarinda maas aliyorum. Bu durumu yabancilar dairesi sorun edermi? Yasadigim yer köln

    1. Merhaba Seymanur hanım,

     Bu dönemde bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin bu tür uygulamalarda nasıl tavır alacaklarını kestirmek çok zor. Bunu randevu alarak ya da mail atarak sorabilirsiniz. Normal şartlarda yanınıza götüreceğiz eşinizin tüm masraflarını karşılayacak kadar geliriniz olması beklenir.

     Sağlıklı günler dileklerimle

   2. Merhaba,
    Eşim almanyada Köln de ve alman vatandaşı ama çalışmıyor Hartz IV yardımı alıyor ve kirada kalıyor beni Almanya ya götürmesinde bi Problem olur mu ve benim Almanya ya gidebilmem için hangi evrakalra ihtiyacım var cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 9. Iyi gunler ben almanyada yaşıyorum ve eşimi yanıma getirmek istiyorum ve önce bir evlilik yaptim iki çocuğum var onlara nafaka ödüyorum eşimin yanima gelmesi icin aylık neto gelirim ne kadaf olmasi gerekir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer bey,

   Ben yaklaşık bir hesap yapıp size gönderebilirim ama işin içine nafaka ve kira da girdiği için sizi yanlış yönlendirmek itemem. Lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin ya da size vereceğim linke tam adresinizi girin; çıkan en yakındaki MBE Beratungsstelle’ye (Göçmen danışmanlık Merkezi) gidin. Onlar hesaplama konusunda sizlere yardımcı olacaklardır.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html;jsessionid=10B9E8034951DFF78FF439A8129AF7A2.internet562

   Kolay gelsin

   1. Merhaba kolay gelsin benim eşim Almanya’da Türk vatandaşı 7 aydır çalışıyor ve gerekli tüm belgeleri hazırladık, başvuruyu henüz yapmadık lakin daha önceki yabancılar dairesindeki görüşmesinde memur süresiz iş sözleşmesinin de sağlanması gerekiyor demiş ama iş yerinden pandemi durumuyla süresiz iş sözleşmesi alamadı bu vize almamda sıkıntı olurmu? İyi günler

 10. Eşim Almanya serbest meslek sahibi kozmetik salonu var geverbe yıllık 25.000 Euro benim eşim ne vermesi geriyor iş kontratı maaş bordrosu derken kendi işi benim eşimin muhasebeçisi gelir belgesinini gösterecek bodro olarak ?

 11. Yabancılar şubesi eşimden iş kontratı 3 aylık maaş gelir belgesi istemiş !
  Benim eşim serbest Meslek kendi işini yapıyor güzellik salonu var yıllık geverbe 25.000 Euro eşim kendi işi iş kontratı neyi sunacak 3 aylık maaş bordrosu çalıştığı yer kendi işi Ne vermesi geeekiyor yabancılar şubesine ? Muhasebeci si 3 aylık kazanç belgesinimi sunaçak?

  1. Mustafa bey merhaba tekrar,

   Burada yabancılar dairesinin kontrol etmek istediği şey; eşinizin aylık olarak kazandığı miktar. Söz konusu miktarın siz Almanya’ya gittikten sonra sizin de giderlerini karşılaması beklenir ve diğer vize şartlarını yerine getirmeniz durumunda ancak bu gelir yeterli ise siz aile birleşimi vizesi alıp gidebilirsiniz. Tüm masraflar çıktıktan sonra elinde kalan miktarı sunabilirsiniz ve tabii bunun da sizi götürmeye yetecek miktarda olması gerekmektedir.

   Kolay gelsin

    1. Merhaba,

     Eyaletler-şehirler arası farklılıklar nedeniyle buradan herhangi bir meblağ vermek istemiyorum. Lütfen bu konuda bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin.

     Kolay gelsin

 12. Merhabalar

  Kusura bakmayin yorumlarin hepsini okuyamadim. Bende eşimde ve oglumda turkiyede ikametgah etmekteyiz ve almanyaya yerlesmek istesek ne yol izlememiz gerekir ve maliyeti ne olur almanyada akrabalarimiz var onlardan destek almamiza gerek varmi oturma iznimiz vs yok calisma iznimizde

  1. Aslı hanım merhaba,

   Sizin ve eşinizin diplomalarını, Almanca bilginizi, deneyiminizi, hangi eyalete gitmek istediğiniz gibi bilgiler olmadan ne yazık ki size sağlıklı bilgi veremiyorum. Çünkü mesleğe ve eyalete göre şartlarda farklıklar söz konusu.
   Beni 0 549 330 24 07 nolu telefondan arayın lütfen, sizin durumunuza göre hangi şartlar gerekiyor memnuniyetle paylaşırım.

   Sağlıkla kalın

 13. Merhaba ben alman vatandaşı oldum Stuttgarta kalıyorum ve bu sene evlendim . Eşim türkiyede dil kursunu kazandı ankaradaki alman konsolosluğu geç randevu veriyormuş. Ben burdan almanyadaN aile birleşim vizesi icin bas vuru yapabiliyormuyum yoksa Mecbur turkiyedeki alman konsolosluğundan yapmilmasi sarti var

  1. Asya hanım merhaba,

   Eşinizin Ankara’daki Alman Büyükelçiliği vize bölümüne şahsen başvurması gerekiyor. Siz oradan başvuramıyorsunuz. Eşiniz evraklarını teslim ettikten 15 gün sonra siz bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçerek kararın çıkmasını hızlandırabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,
    Ben Almanyada yaşıyorum geçen sene Türkiyede evlendim eşim A1 aldı. A1 ve evraklari teslim ettikten ne kadar süre sonra beni yabancilar dairesinden çağıracaklar?
    Yardımcı olursanız sevinirim.. kolay gelsin.

    1. Merhaba Burcu Hanım,
     Normal şartlarda eşinizin evrakları 2 hafta içinde sizin bağlı olduğunuz yabancılar dairesine ulaşır. Pandemiden dolayı sizi çağırma süresi ve sizden istenen evrakları ulaştırma yöntemi farklılık gösterebilir. Bu nedenle eşiniz evrakları teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra siz yabancıllar dairesini arayarak ya da mail göndererek bilgi alabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 14. Merhabalar,
  öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.
  Ben Türkiyede üniversite bitirmiş ve şimdi Türkiyede oturan Yabancı uyruklu biriyim, fakat eşim alman vatandaşıdır.
  Benim bazı sorularım var ve sızden mümkun olduğunca detaylı bir şekilde cevap vermenizi rica ediyorum.

  1) Ben Türk olmadığım için oturduğum kaymakamlık bana ”Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” vermez. Bu
  durumda ne yapmalıyım?
  2) Youtube’ta gördüm ve bu vize başvurusu yapanlar, başvuru yapacakların Almanyada geçerli sağlık sigortası
  isteneceğini iddia ediyorlar. Bu doğru mu?
  3) ”Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.” Eşimin Alman vatandaşı olduğu için benden vize
  ücreti istenmeyecek mi demektir?

  Teşekkürler.

  1. Ali bey merhaba,

   1) Buna benzer bir evrakı Türkiye’de bulunan ülkenizin konsoloslarından temin etme şansınız var.
   2)Evlisiniz ve Almanya’ya eşinizin yanına aile birleşimi ile gidecekseniz eş durumundan dolayı sigortalı sayılırsınız. (Eşinizin evliliğini sigortaya bildirmiş olması gerekir).
   3) Yanına gideceğiniz eşiniz Alman ya da Avrupa Birliği vatandaşı ise vize ücreti olan 75 Euro ödemiyorsunuz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

  2. Merhaba,

   Ben alman vatandaşıyım 2017 yılında evlenip türkiyede yaşamaya başladım, bir cocuğumuz oldu çifte vatandaş tekrar almanyaya dönmek istiyorum ve döndügümde sosyal yardim almak zorunda kalacagim eşimi almanyaya getirebilirmiyim?

   1. Merhaba İpek Hanım,
    Sosyal yardım aldığınız sürece ne yazık ki eşinizi yanınıza alamazsınız. Son dönemlerde herkesten geçim garantisi istiyorlar. Siz çocuktan dolayı çalışacak durumda değilseniz eşiniz için bir iş sözleşmesi edinmenizi tavsiye ederim. Eşiniz vize evraklarının arasına gider gitmez işe başlayacağı ile ilgili bir ş sözleşmesi eklemesi durumunda vize alma şansı olabilir.

  1. Latif bey merhaba,
   Nitelikli göç yasası 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girdi.

   Durumunuzla ilgili bilgi almak isterseniz 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. Merhabalar, ben avrupa birliği vatandaşıyım 2 hafta önce almayaya yerleştim esim tr vatandaşı henüz işe başlayamadım esim tr den aile birleşimine bas vurdu fakat maas bordrosu istenirmi acaba yoksa red cevabımı gelir, bu arada eyalet bavyera

  1. Merhaba Sevilay hanım,
   Sizden maaş bordrosu ya da geçiminizi garanti ettiğinize dair banka hesapları isterler. Yani Almanya’ya gelecek eşinizin giderlerini tabii kendinizin de giderlerini karşılayabiliyor olmanız beklenir. Almanya genelinde bu uygulama geçerli, Bavyera eyaletinin şimdiye kadar farklı bir uygulamasına denk gelmedim.

   Kolay gelsin

 16. Hayırlı geceler eşim Alman vatandaşı şu an çalışmıyor bende Türkiye de çalışmıyorum Alman konsolosluğuna email attım istisna durumundasınız randevu alın dedi koronadan yalnız aklımıza bi soru takılıyor eşim çalışmıyor ben çalışmıyorum gidebilir miyim red mi yeriz sponsor anne babam var yada onun anne babası olur mu teşekkür ederim şimdiden

  1. Berkay bey merhaba,
   Alman vatandaşlarından normalde gelir ibraz etmeleri beklenmiyor ama bazı eyaletler yine de gelir beyan etmelerini talep ediyor Almanya’daki eşten.
   Şimdilerde olağanüstü bir durum söz konusu, o nedenle bu konuda daha esnek olabilirler. Benim tavsiyem vizeye başvurmanız yönünde. Ret gelmesi durumunda (umarım olmaz) aileyi garantör gösterebilirsiniz ya da avukat yardımıyla Alman vatandaşı olduğunuzu, sizden gelir beyan etmeniz beklenmemesi gerektiğini bildirebilirsiniz.

   İyi şanslar

   1. Teşekkür ederim bilgileriniz için ben Türkiye’den Alman konsolosluğuna yazdım istisna durumundasınız idata ya başvurunuz diyor birde aile birleşimi yapabilirsiniz kısıtlama kalmadı diye Anka info dan emailime dönüş yapıldı bizde detaylı bilgi alalım dedik ben Türkiye de çalışmıyorum eşim mavi kart dil şartı gerek mi şu an oraya gitmem için şu an hayırlı cumalar 🙏🏻🤲🏻

    1. Berkay bey merhaba tekrar,

     Eşi mavi kart statüsünde Almanya’da oturma ve çalışma izni alanlardan Almanca dil düzeyini belgelemeleri istenmez. Eşiniz mavi kartlı olduğu için sizden bu belge istenmez.

     Kolay gelsin

    2. Meraba benim sorum olucakti esim türkiyede a1sertikasini kazandi konsolosluka evraklarini verdi benim maisim yetersiz 1.300 asa yukari alman vatandaslikina basvurdum kahitlarim ankarada cikis icin vede arti esime alman firmasindan 4satlik isini de ayarledim belege verdiler almanyaya geldi zaman calisabilirdiye faydasi olurmu vize icin red almak istemiyoruz lütfen bizi bilgi lendire bilirmisiniz

     1. Fatma hanım merhaba,

      Siz Türk vatandaşı olduğunuz için eşinizin Almanya’daki giderlerini karşılamakla yükümlüsünüz. 15-20 Euroluk bir eksiklik bile ret nedeni olur. İş sözleşmesi ile ilgili takdir yabancılar dairesinindir. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemem. Bu konuyu lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile görüşün.

      Ayrıca MBE Beratungsstelle ile de görüşebilirsiniz. Bu kurumlar yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu iyi bilirler ve siz ona göre yönlendirirler.
      Adrse bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

      Ek bir iş de bulma şansınız varsa bu işle ilgili de 3 aylık maaş bordrosu istenir. Bilginiz olsun.

      Kolay gelsin

 17. Merhabalar.
  Benim sorum; Almanya doğumlu, süresiz oturumu bulunan, tam gün çalışan Türk Vatandaşıyim.
  İlk evliliğimden çocuklarim var ve Türkiye’de yaşayan biriyle evlenmek istiyorum.
  Aklımı kurcalayan gelir mevzusu.
  Araştırmalarım sonucunda çocuksuz, tek kişi yaşayan biri için 1400,-€ net yeterli. Durum çocuklu olanlar için değişiyor tabi ama bununla ilgili bilgi bulamadım.
  Nrw eyaletinde yaşıyorum.
  Evlenebilmek ve eşimi getirebilmek için çocuklu birinin me kadar kazancı olması gerekiyor?
  Teşekkür ederim..

  1. Deniz hanım merhaba,

   Burada bir meblağ zikretmek istemiyoruz. Size önerim lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin. Maaş bordronuzu ve gider kalemlerini belgeleyen evrakları da beraber alın. Onlar eşiniz geldikten sonraki vergi kesintilerini, aldığınız çocuk parası, kira giderleri varsa kredi tasitleri gibi tüm gelir-gider kalemlerini hesaplar; maaşınızın, eşinizi getirmenize yetip yetmeyeceği konusunda sizi bilgilendirirler.

   Kolay gelsin

 18. Merhabalar ben aile birleşimi vizesini başvurdum gerekli belgelerin hazırlanmasında Ve vize başvuru sürecim de Almanya danışmanlık ve Derya Hanım In çok yardımı onlar sayesin de evraklarımı eksiksiz bir şekilde tamamlayabildim vize konsolosluk başvurumda verdikleri bilgilerle oldukça rahat bir başvuru süreci geçirdim şahsen Derya hanım bu süreçte yardımlarından ötürü minnettarım burdan tekrardan teşekkür etmek istiyorum çok sağolun…

  1. Fatih bey merhaba,

   Çok teşekkür ederim geri bildiriminiz için.

   Derya arkadaşıma ileteceğim.

   Kolay gelsin

 19. Merhabalar,

  Ev metrekaresi sebebiyle gelen red sonrasi surec bastan mi basliyor yoksa yeni bir ikametgah belgesi sunmak icin sure taniyorlar mi? Bazi yorumlari okuyunca basvuru sirasinda kullandigimiz evin yeterli olmayacagi korkusuna kapildim.

  Basvuru sonrasi esimden henuz belgeler istenmemis iken ayni sehir icerisinde daha buyuk bir eve cikarsa ve bu evin belgelerini yabancilar dairesine iletirse goz onune alirlar mi acaba?

  Ayrica, metrekare konusunda en net bilgiyi yabancilar dairesinden mi ogrenebiliriz?

  Yonlendirebilirseniz cok seviniriz.

  Tesekkurler.

  1. Bariş bey merhaba,

   Konut için genel olarak bir kişi için 45 m², 2. kişi içinse 15 m² yani toplamda 2 kişi için yaklaşık 60 m² yeterlidir. Konutun durumuna göre bazı eyaletler bunu biraz esnetebiliyor. Buna yabancılar dairesi karar veriyor. Hatta ev bulamayanlar geçici olarak ailenin yanında kalabiliyor; bu durumda sizin için ayrı bir oda olması yeterli.
   Konutla ilgili ret gelmesi durumunda (umarım olmaz) gerekçeyi ortadan kaldırdığınızda yani uydun bir ev bulduğunuzda siz bunu başvurduğunuz Türkiye’deki Alman konsolosluğuna belgelerle beraber, eşiniz de bunu bağlı bulunduğu yabancılar dairesine ibraz eder; bu durumda 2 yol önerirler ya vizeyi işlemek için sizin pasaportunuz konsolosluk tarafından istenir ya da tekrar müracaat etmeniz önerilir.

   Yabancılar dairesine yeni ev ile ilgili belgelerle beraber diğer belgeler (maaş bordrosu) ibraz edilirse tabii ki o belgeler üzerinden karar verilir.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba iyi günler ben türkiyedim kiz arkadaşım almanyada kendisi devletten para aliyor fakat iş ariyor şuanda bizim size şöyle bir sorumuz olucak önce nikah kiyipmi basvursak daha iyi olur yoksa nikah kiymadanmı ?

  1. Yani aslinda işe girmeden evlenmeyi dusunuyorum ben o ise girsem daha iyi olur diyor sizce napmamiz gerekiyor ?

  2. Furkan bey merhaba,

   Kız arkadaşınızın vatandaşlığı nedir bilemiyorum. O nedenle iki duruma göre de yazacağım.
   1. Kız arkadaşınız Alman vatandaşı ise: Normalde yabancılar dairesi ondan maaş bordrosu istese bile gelirinin yeterli olmasına gerek yok. Fakat bu tamamen bağlı bulunduğu yabancılar dairesinin inisiyatifine bağlı. Dolayısıyla isteyebilirler.
   2. Kız arkadaşınız Türk vatandaşı ise: Aylık gelirinin sizin Almanya’daki giderlerinizi de karşılaması gerekmekte. 15-20 Euroluk eksiklikler bile vize ret nedenidir. Ayrıca 2 kişinin yaşamasına uygun yaklaşık 60 m²’lik bir konutu da belgelemeniz gerekmekte.
   Her iki durumda da şartlarınız uygunsa aile birleşimi vizesine başvurmak mümkündür. Nikahın Türkiye’de ya da Almanya’da olması bir avantaj ya da dezavantaj değildir. Tercih meselesi. Sadece farklı prosedürler izlemek gerekiyor.

   kolay gelsin

  3. Furkan bey,
   Nikahın Türkiye’de ya da Almanya’da olması bir avantaj ya da dezavantaj değildir. Tercih meselesi. Sadece farklı prosedürler izlemek gerekiyor.

   Kız arkadaşınız Türk vatandaşı ise mutlaka çalışması ve 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmesi gerekmektedir.

   kolay gelsin

 21. Ben alman vatandaşıyım ve eşimi getirmek istiyorum ve onun iki çocuğunu birlikte getirmek istiyorum yalnız şuan velayetleri annelerinde ama eşime verecek sonra nasıl yapmamız gerekiyor çocukları birlikte gelmesi için bu arada nikahımızı Türkiyede yapacağız çocukların velayetini anneleri hem bana hem eşime mi vermesi gerekiyor

 22. merhabalar benim nisanlim almanyada yasiyor ve almanyada iflas verdi ve calismakta evlendikten sonra benim almanyaya gitmemde bir sorun çıkarmı bunun icin ne yapmamiz gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Pervin hanım merhaba,

   Eşiniz Türk vatandaşıyla sizi Almanya’ya götürdükten sonra masraflarınızı karşılayabilecek kadar kazanması gerekiyor. Bu nedenle çalışmadan, 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmeden yabancılar dairesi vize onayı vermez. Ancak Alman vatandaşı ise vize onayı tamamen yabancılar dairesinin takdirine kalmış. (Normalde vermeleri gerekir.)

   Kolay gelsin

 23. Merhaba kolay gelsin Eşim Bulgaristan vatandaşı almanyada yaşıyor çalışma izni var ve ameldug yani oturum iznide var evlilik cüzdanımız Bulgar cüzdanı beni almanyaya götürmek istiyor gerekli evraklar nedir ve A1 sertifikasına gerek varmı teşekürller 🙏

 24. Merhaba yoruma yanit alabilirsem cok sevinirim
  Ben almanya 1980 dogumlu ama türk vatandasiyim
  Öncesinde evlendim 2015 yilinda ayrildim bu evlilikten 4 cocuk annesiyim
  Ilerki aylarda türkiyeden bir evlilik yapicagim ama suan calismiyorum
  Vize islemleri icin olmasi gereken prosedürler nelerdir
  Maas,
  Veya calismis olsam kac ay öncesinden calismaya baslamam gerek Ve sart olan durumlar nelerdir
  Simdiden tesekkür ederim

  1. Merhaba Nilüfer hanım,

   Eşiniz evraklarını Türkiye’de konsolosluğa teslim ettikten sonra yabancılar dairesi sizden evrak talep eder. Sizden evin yeterli büyüklükte olduğuna dair evrak istenir. Ayrıca 3 aylık bazı durumlarda 6 aylık maaş bordrosu istenir. Maaşınızın da sizin ve 18 yaşından küçüklerse çocuklarınızın ve yanınıza gelecek olan eşinizin de giderlerini karşılayabilecek bir maaş almanız gerekmekte.

   evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Kolay gelsin

    1. Nilüfer hanım,

     Bu hesaplamayı bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek yapmanızı öneririm.
     Kaba bir hesaplama yapacak olursam (Harzt IV’ye göre hesaplanıyor. Ama son karar ve hesaplama yabancılar dairesi tarafından yapılan hesaplama sonucunda çıkan meblağdır.) Sizin için yaklaşık 432 €, eşiniz için 389 ‘dur( her yıl değişir. Buna (18 yaşından küçüklerse) her çocuk için gereken miktar, kira giderleri varsa krediler ve diğer giderler. Bunlar sadece bir fikir olması açısından yazılan miktarlardır. Bütün bunların tamamını sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi hesaplayacaklardır zaten.

     Kolay gelsin

 25. Meraba benim sorum olucakti esim türkiyede a1sertikasini kazandi konsolosluka evraklarini verdi benim maisim yetersiz 1.300 asa yukari alman vatandaslikina basvurdum kahitlarim ankarada cikis icin vede arti esime alman firmasindan 4satlik isini de ayarledim belege verdiler almanyaya geldi zaman calisabilirdiye faydasi olurmu vize icin red almak istemiyoruz lütfen bizi bilgi lendire bilirmisiniz

 26. Merhaba iyi geceler. Benim ismim Gürkan. Benim size bir sorum olacakti. Aile birlesimi vizesine basvuru yaptim. Esime ilk once ordaki kagitlarin gidecegi yer, gecici sureligine benim esimin ailesinin yaninda kalmamda bir sikinti olmaz demisler. Simdi gerekli evraklar oraya gitti. Yalniz simdi esime demisler ki bir ev bulman gerek demisler. Ayni zamanda sunu da demisler bizlik bir sorun yok ama Ankara problem cikartabilir demisler. Esimin maasini baz alirsak 400 euroluk ev bulmasi cok zor. Simdi evi bulamazsa ve bu sekil kagitlar ankaraya yollanirsa ankara vizeye red verirmi. Nasil bi yol izlememiz gerekir. Bize yardimci olurmusunuz.

  1. Gürkan bey merhaba,
   Eşinizin ailesinin yanında kalmanız durumununda orada size ait bir odanın olması gerekir. Eğer ev buna uygun değilse izin verilmez. Sanırım bu nedenle ev aranması önerilmiştir.
   Vize kararını, eşinizin Almanya’daki durumuna ve konumuna göre yabancılar dairesi verir ve bu kararı da Türkiye’deki vize bölümüne iletir. Vize bölümü sizin evraklarınızı ve Almancanızı kontrol etmekle görevli ve vize kararını uygulamakla yükümlü.

   Bilginiz olsun

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, eşlerini yanına getirebilmeleri için mutlaka çalışmaları ve eşlerinin de geldikten sonraki giderlerini karşılayabilmesi gerekir.
   Maalesef yardım alırken yabancılar yasasına göre eşinizi yanınıza götürmeniz mümkün görünmüyor. Bir an önce iş bulup çalışmanızı öneririm. (Pandemi şartlarında bunun çok mümkün olmadığını da biliyorum.)

   kolay gelsin

    1. Mücahit Bey merhaba,
     Sadece bu meblağ üzerinden değerlendirme yapmak imkansız. Eşiniz yabancılar dairesiyle iletişime geçerek sizi yanına getirebilmesi için maaşının yeterli olup olmadığını sorabilir.

     Kolay gelsin

 27. Merhaba;
  Eşim Bulgaristan vatandaşı çocuklarda çifte vatandaş Avrupa vatandaşı, benim Türk pasaportum var eşim Almanya’da çalışıyor beni ve çocukları yanına almak istiyor eşimin yanıma Schengen Vizesi ile gidiyorum aile birleşimi vizesi almak istiyoruz A 1 sertifikası almam şart mi?Gerekli evraklar nelerdir şuanda oturduğu ev 60 metre kare ev yüzünden Red gelebilir mi şimdiden cevabınız in teşekkürler

  1. Merhaba Filiz hanım,

   Eşiniz AB vatandaşı olduğu için sizden A1 Almanca sertifikası istenmez. Ama sizin ve çocukların Almanya’ya gittikten sonraki giderlerini karşılayabilecek bir maaşının olması beklenir ya da (AB vatandaşları için) ailesinin giderlerini karşılayacağını taahhüt etmesi ve belgelemesi beklenir. Aile birleşimi konut hesabı kişi başına 12 m² olarak yapılır. Bu durumda ev yeterli gibi görünüyor. (Eyaletler ve yabancılar dairesine göre bu farklılık gösterebilir.) Ama son karar ve takdir yetkisi yabancılar dairesindir. Bu nedenle eşinizin bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle ev ve maaş konusunu konuşmasını tavsiye ederim.

   MBE danışmanlık merkezlerinden de danışmanlık alabilir. Göçmen için ücretsiz danışmanlık yapıyorlar. Güvenle gidip her tür sorusunu sorabilir.
   Bu linkten adres girerek en yakın danışmanlık birimine ulaşabilir.
   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Vize evrakları:
   Sizin için: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf
   Çocuklar için:Çocuklarınız AB vatandaşı olduğu için onlar vizesiz giriş yapabilirler

   Kolay gelsin

 28. Merhaba
  Eşim 3 aylık maaş bordrolarını verdıkten sonra bir 3 daha istemişler neden acaba? Maaşıda 1400 civarı

  1. Merhaba Metin bey,
   Eğer öncesinde uzun süre çalışmamışsa ya da sosyal yardım almışsa 6 aylık isteyebilirler. Pandemi süreciyle de ilgili olabilir. İşten çıkarmalar bu dönem arttığı için 3 aylık daha istemiş de olabilirler.

   Kolay gelsin

 29. Merhaba
  Ben Almanya da evlendim eşim alman ve 3 çocuğumuz var yaşları 22- 24-26 ben 10 sene önce türkiye ye izine gelmiştim Annem ağır hastalandı burada kalmak zorun da kaldım ve bu esnada askerlik sorunum da vardı pasaportumu kaybettim 6 ay süreyi geçirdim ve geçen sene askerliğimi yaptım Almanya da süresiz oturum iznim vardı.Yeni pasaportum la Aile Birleşimi vize sine Başvurdum. ve bana konsolosluktan telefon ettiler eşimin ve benim 10 sene için de Türkiye ye giriş çıkış belgesini istediler, dediler eşim 10 sene içinde Türkiye ye giriş çıkış yoksa sıkıntı olur dediler ben de eşime Alman konsolosluğuna yazı yazdı biz evliyiz ve evliliğimiz devam ediyor diye sizce sonuç ne olur Red mi gelir ?

  1. Mustafa bey merhaba,

   10 yıllık ayrı yaşama konusunu sorun yapmışlar sanırım bu nedenle de evliliğin devam etmesiyle ilgili kuşkuları var.
   10 yıllık sürede ne sıklıkla görüştüğünüzü bilmek istiyorlar ve ayrıca bunu belgelemenizi de istiyorlar. Siz giriş çıkışları ibraz edin, gerekirse bu süre zarfında birlikte yaptığınız tatiller ve çektirdiğiniz fotoğrafları da ekleyin. Kuşkularını giderirseniz ve başka bir sıkıntı çıkmazsa vize konusunda bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   İyi şanslar

 30. Merhabalar, benim süreli oturum iznim var,benim sorum ben Ausbildung yapıyorum ve eşim Türkiye’de aile birleşimi vizesi için benden dekont istiyorlar ama benim aylık gelirim öğrenci maaşı olduğu için bunu karşılamıyor,yinede vize alabilirmi eşim

  1. Mustafa bey merhaba,
   Eşiniz Almanya’ya yanınıza geldiğinde aylık giderlerini karşılayabilecek bir maaşınızın olması gerekir. Bu maaşın eksik olması durumunda ne yazık ki vize verilmez.
   Eşinizin masrafları için bloke hesap ya da garantör kabul edip etmeyeceklerini yabancılar dairesiyle iletişime geçerek öğrenmenizi tavsiye ediyorum. (Eğer meslek eğitimini bitirmenize az bir süre kaldıysa bloke hesap ya da garantör kabul edilebilir. Yine takdir yetkisi yabancılar dairesinde)

   Kolay gelsin

 31. Merhaba benim esim almanyada turkiyede evlendik o simdi almanya munihte meslek yapiyor suan beni getirmek isityor bian once ailesinden biri bize maddi destekci olsa beni o sekilde yanina getirebimirmi

  1. Muhammed bey merhaba,

   Mesleğini bitirmesine az kalmışsa e meslek eğitimi yaptığı yerde çalışmaya devam edecekse aile bireylerinden birinin garantörlüğü kabul edilebilir. Bu durumu kendisine en yakın göç danışmanlığı merkezinden öğrenebilir. Yabancılar dairesin bu konudaki tutumları konusunda bilgileri vardır.

   Kolay gelsin

 32. Kendisidw ek is yapiyor 400euro aliyor kardeside bekar memur o sekilde kabul ederlermi yada illaki tam gun calisman lazim derlermi evde var kalacagimiz

 33. Merhaba ben dilara romanya vatandaşıyım yakın zamanda Almanyaya yerleşicem 10 senelik geçerli Romanya pasaportum var ilerleyen zamanlarda şartları saglarsam eşimi de yanıma aldırmak istiyorum fakat kafama takılan soru var pasaportum evlilikten önce aldigim icin kizlik soyadım var ve hem eşimin hem kendimin soyadını kullanıyorum
  Aile birleşimi için ilerleyen zamanda bu sorun olur mu pasaportumda sadece kizlik soyadım olduğu için Alman konsolosluk eşime sorun çıkartir mi
  Almanyaya gitmeden pasaport değişikliği yapmalı miyim?
  Teşekkür ederim

  1. Dilara hanım merhaba,

   Bununla ilgili daha önce sorun yaşayanlar olmadı. Çünkü bazı eyaletlerde Almanya’daki eşin evlendiği eşin soyadını alabilmesi için eşin onayını istiyorlar ve ancak eş Almanya’ya gittikten sonra onun onayıyla ikinci soyadı ya da değişen soyadı kimliğe işlenir. Sizin durumunuzda emin değilim. Eğer Almanya’daysanız gç danışmanlığı veren bir kurumla görüşün lütfen.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 34. Merhaba
  Ben alman vatandaşıyım su an meslek yapiyorum ve öğrenci kredisi aliyorum(Aufstiegsbafög).. yazin türkiyedeki arkadasimla evlenecegim.. calisma sarti ve ya herhangi baska bi sart önümüze cikarilir mi?
  Cevap icin simdiden teşekkür ederim..

  1. Merhaba Julia hanım,

   Gelirinizi beyan etmeniz beklenir. Vize için onay yabancılar dairesinin takdirine kalmış; kesin bir şey söylemek istemiyorum. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin bu konudaki tutumunu en iyi göç danışmanlığı merkezleri bilirler. Onlarla bu konuyu konuşmanızı tavsiye ederim. Onlar sizi yapmanız gerekenler konusunda bilgilendireceklerdir.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 35. Merhabalar, ben sorum biraz farklı ama tüm samimiyetim ile sizlere açıklıyorum ben 5 nisan 2019 tarihinden beri evliyim eşim alman bizim sorunumuz yaş farkı ciddi bir yaş farkımız mevcut ama biz bu sorunu aştık lakin konsolosluk bizden daha çok dert etti yaş farkını anlaşılan o ki bu nedenle ilk vize başvurumuza maalesef re kararını verdiler.. daha sonrasında birkaç fotoğraf ile itiraz etmeye çalıştık ama nafile ve biz bu karar üzerine baya bir yıprandık çünkü tanıştığımız günden beri 8 kez buluştuk ve toplamda 60 gün kadar bir süre birlikte vakit geçirdik. son buluşmamız kasım ayı içerinde gerçekleşti tüm ailem annem, babam, ağabeyim ve onun ailesi olmak üzere piknik yaptık, hayvanat bahçesine bile gittik bunlar kanıtlı bir şekilde elimizde duruyor, toplu fotoğraflarımız var. Yani ne yapabiliriz şuan kursa tekrar gidiyorum B1 seviyesini alacağım yakın zaman da sizden ricam biz kendimizden eminiz ancak konsolosluk sıkıntı çıkarıyor neler yapabiliriz? teşekkür ederim şimdiden.

  1. İlhan bey merhaba,

   bu durumda hukuki bir destek almanızı ve avukat aracılıyla tekrar itiraz etmenizi ya da başvurunuzu yenilemenizi tavsiye ediyorum.

   kolay gelsin

 36. Merhaba aile birleşimi yapılan ama eşim almayadq yaşayan bir Türk vatandaşı. Vize başvurusunda bulunurken esim hangi evrakları göndermesi gerekiyor Türk vatandaşı olarak. Bi de poataneler kapali olduğu icin e mail olarak atsa olur mu

  1. Nermin hanım merhaba,

   Yabancılar dairesi eşinize istediği evrakları mutlaka bildirir diye düşünüyorum. Bunlar 3 aylık maaş bordrosu ve konutun yeterli büyüklükte olduğunu gösterir belge.
   Evrakları ulaştırma şekli yabancılar dairesinin istediği şekilde olmalı, buna dikkat etmek gerekmekte.

   kolay gelsin

 37. Merhaba benim de bir sorum olacak. Maalesef internet de cevabını bulamadım belki sizler yardımcı olabilirsiniz.
  Ben doğma büyüme almanyadayım ve Alman vatandaşıyım. Henüz üniversite öğrencisiyim. Erkek arkadaşım ekimde iş eğitimine (Ausbildung) başladı ve eğitimi süresince d tipi ulusal vize ile oturum izni verdiler.
  Evlenme kararı aldık. Fakat ben henüz tam zamanlı çalışmıyorum.
  Ailemin (Alman vatandaşı) bize garantör olabiliyor mu?
  İkimizin de öğrenci statüsünde olmamız evlilik durumunu etkiler mi?

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla..

  1. Merhaba Merve hanım,
   Siz Alman vatandaşı olduğunuz için normalde sizden gelir beyanı istenmemesi gerekiyor ama tecrübelerimize göre çoğu yabancılar dairesi bunu Alman vatandaşlarından da talep ediyor. Nişanlınız Ausbildung yaparken zaten bir miktar maaş alıyor, sizin giderleriniz için de yabancılar dairesi aileyi garantör olarak kabul edebilir. Bu karar tamamen onların inisiyatifinde.
   Ama nişanlınız da Almanya’da olduğu için aslında sizin giderlerinizi ibraz etmenize bile gerek kalmayabilir. Bu durumlarda kesin olarak yabancılar dairesinin tutumunu bilemiyorum. Çünkü nişanlınızın statüsü değişecek sadece. Vize almasına gerek yok.
   Bu nedenle göç danışmanlığı bürolarından bu konuda danışmanlık almanızı öneririm. Onlar bu konulardaki yabancılar dairesinin tutumunu iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendireceklerdir.
   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   kolay gelsin

 38. Eşim Alman vatandaşı aile birleşiminde yurtdışına gitmek için başvuruda bulunacağım .ösd sınavına girdim ama sonuç bir aya kadar gelecek fakat subat 8 de vize başvurusu randevum var .belgem olmadan başvuruyu kabul ederlermi sınava girdiğimi sonuçu beklediğimi ispatlasam olurmu acaba bilgi verebilirmisiniz lütfen..

  1. Filiz hanım merhaba,
   Evet, sınava girdiğinizi belgelemeniz durumunda eksik evrakı daha sonra vize bölümüne ulaştırabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba, Almanya’ya hemşire olarak gideceğim. 3 ay hemşire yardımcısı olarak çalışıp 1500 euro alacağım. 3 aydan sonra denkliğimi alıp 2700 euro alacağım. İlk gittiğimde hemşire yardımcısı olarak çalışırken yani 1500 euro alırken eşimi ve çocuğuma yanıma alabilirmiyim? Hessen eyaletine gideceğim.

  1. Merhaba Arzu hanım,

   Maaşınız net mi brüt mü yazmamışsınız. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemiyorum. Ama sizin giderleriniz karşılandıktan sonra eşiniz ve çocuğunuz için gerekli aylık giderleri de karşılayabiliyor olmanız gerekir ya da onlar için bloke hesap göstermeniz gerekir.
   Konsolosluğun sayfasında bloke hesap için verilen açıklamayı aynen buraya aktarıyorum.

   * Birlikte seyahat edecek aile üyelerinin geçimlerinin sağlanması için gerekli aşağıdaki aylık asgari tutarların mevcut olduğu belgelenmelidir: Eşler için 400 Euro, buna ek olarak her bir çocuk için 300 Euro. Bazı münferit durumlarda Vize Bölümü ek belgeler isteme hakkını saklı tutar.

   Sorularınız olması durumunda 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 40. Merhaba melek hanım eşim alman vatandaşı..almanyada yaşıyor güzel bir geliri var ben türkiyedeyim a1 belgesi için uğraşıyorum sınava girdim sonuç bekliyorum. Bu arada 6 haftalık hamileyim sosyal güvencem yok..eşim yabancılar dairesinden özel izin çıkarabilirmi bu durumda…hal böyle iken hamileliğimi doktor raporuyla ibraz etsem vize başvurusunda a1 olmadan kabul edilirmi aceba bilgi verebilirmisiniz lütfen..Teşekkür ederim.

  1. Filiz hanım merhaba,
   Ne yazık ki hamilelik A1 muafiyeti sağlamıyor size. Zaten daha çok başındasınız hamileliğin. Siz normal vize süreci ile gitmek için başvurabilirsiniz.
   Yalnız eşinizin durumu, konumu çok iyi ise yabancılar dairesi ile görüşüp oradan vize için ön onay alma şansı olabilir.

   Kolay gelsin

 41. Merhaba;
  Biz eşimle yüksek lisans üzerinden Aile birleşimi yapmak istiyoruz.
  Yani o yüksek lisansa kabul aldığında önden gidecek ardından bende aile birleşimi yapacağız.
  Bu durumda gelir beyan etmem, bloke hesap vs gerekir mi?
  Bloke Hesap vs. sorun olmayacak fakat çalışma izni alabilir miyim?
  Teşekkür ederim 🙂

  1. Merhaba Furkan bey,
   Sizin durumunuzu araştırdığımız için geç cevap veriyoruz. Eşiniz eğitim için gittiğinde siz de bloke hesap açarak onun yanına aile birleşimi yapabilirsiniz. Ama çalışma izni ile ilgili net- kesin bir bilgiye ulaşamadık.

   Kolay gelsin

 42. Iyi günler benim sorum su olacakti esimle biz Türkiyede evlendik ve esimi buraya almanyaya yanima getirmek istiyorum bunun icin maasimin kac para olmasi lazim neler gerekli söyleyebilirmisiniz neye dikkat ettiklerini almanyada neler bekliyor bizi yardimci olursaniz

  1. Dilek hanım merhaba,
   Yerel farklılıklar nedeniyle burada bir meblağ yazmak istemiyorum. Ama aylığınız eşinizin ve sizin aylık masraflarını karşılayabiliyor olması gerekir. Ayrıca konutunuzun 2 kişi için yeter büyüklükte olması da beklenir.
   Aylık konusunda Auslaenderbehörde ya da göç danışmanlığı bürolarından bilgi alabilirsiniz.

   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Bu linkten de vize için gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Kolay gelsin

 43. Öncelikle merhabalar eşim alman vatandaşı turkiyede tanıştık ve 2 tane oğlumuz var ve eşim almanyada şu anda bizi getirebilmek için uğraşıyor bende almanca şartı istenirmi

  1. Merhaba Uğur bey,

   Çocuklar Alman vatandaşı ise baba olarak Alman çocuklarıyla aile birleşimi kapsamında vizeye başvurabilirsiniz. Bu durumda sizden A1 istenmez.

   kolay gelsin

 44. Merhaba, Ben Alman vatandasiyim ve esim Türkiyede A1 okuluna gidiyor. 01.02de ise baslicam aylik 1000€-1200 € arasi fln alicam. 2 Aylik Is kagidi yollasam bisey olurmu?
  Yani cok yerde duydum is önemli degil falan alman vatandasiysan sizede sormak istedim.

  1. Merhaba Sahin bey,
   Maaş bordrosunu Türkiye’ye göndermenize gerek yok. Eşiniz vize için evraklarını teslim ettikten sonra, evraklar sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine gönderilir. Yabancılar dairesi sizden gelirinizi ibraz etmenizi ister. Maaş bordronuzu yabancılar dairesine göndermeniz ya da vermeniz yeterli.
   Eşiniz evraklarını vize bölümüne teslim ettikten yaklaşık 10-15 gün sonra yabancılar dairesini arayıp hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini sormanızı tavsiye ederim.
   Kolay gelsin

 45. Merhabalar eşim almanyada doğumlu 22 yaşında Türkiye ye geldi Türk vatandaşı süresiz oturum izni var yaklaşık 7 senedir türkiyede ve bizim burada bir çocuğumuz oldu dolayısıyla oda Türk vatandaşı şimdi biz aile birleşimi ile Almanya gitmek istiyoruz eşimin gideceği şehir frankfurt un ilçesi bizi götürmesi için kaç metrekarelik bir ev tutması lazım vede maaşının en az ne kadar olması lazım bu arada çocuğumuz daha 6 aylık bize hemen istek yapabilmesi ne kadar zaman alır veyahut önce çocuğumuzu en kısa zamanda götürebilirmi çünkü daha çok küçük cvp verirseniz çok mutlu oluruz

  1. Bilal bey merhaba,

   Eşiniz Türk vatandaşı olduğu ve Almanya dışında da 6 aydan uzun süreli yaşadığı için süresiz oturum izni iptal edilmiştir diye düşünüyorum. Bu durumla ilgili bir araştırma yaptınız mı?
   Bu durumu direk yabancılar dairesine sormayın ama bu durumları iyi bilen Almanya’da bir avukata danışmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 46. Melek hanım eşim giriş çıkış yapmamak için ordnungsamt denilen belediye den bir belge aldı belgenin içinde oturum izini süresiz olduğu diye yazı aldı yani oturum izni süresiz belgemiz var belediyeden alınan

  1. Bilal bey,
   Belediyeden alınan bu belgenin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Ne zaman aldığınızı da.
   Yasal olarak 6 aydan daha uzun süre Almanya dışında kalanların oturumun iptal edilir. Lütfen bir avukata danışın.
   Eşinizin oturum statüsü devam ediyorsa Almanya’da iş bulup 3 ay çalıştıktan sonra siz buradan aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz. Bu durumda maaşının 3 kişinin giderlerini karşılayabilir olması ve evin de yine 3 kişi için yeterli olması istenir.

   Kolay gelsin

 47. Merhaba
  Benim kız arkadaşım almanyada doğdu büyüdü ve türk vatandasi süresiz oturma izni var ben Türk vatandaşiyim turkiyede yaşıyorum kız arkadaşımla evlenecez turkiyede yasicaz ama oturumunu kaybetmemesi için almanyaya 6 ayda bir girip çıkması lazım bununla ilgili herhangibir sorun olurmu girip çıkmasında sigortadir vergidir bu tür şeylerde var tabi ve adresini almanyada gösterebilirmi yada göstermezse sorun olurmu teşekkürler.

  1. Merhaba Oğuzhan Bey,
   Almanya’da oturumunu olan Türk vatandaşlarının yıl bütünlüğü içinde 182 günden daha fazla Almanya dışında kalması durumunda oturumu iptal edilir. Sadece 6 ayda bir giriş çıkış yapması yeterli değil. Bir yerde ikametini olması da yeterli değildir. Sistemden giriş çıkış tarihleri ve yurt dışında kalış süreleri fark edildiğinde oturumu riske girer. Olanağı varsa Alman vatandaşlığına geçiş yapması durumunda istediği kadar Almanya dışında kalabilir; istediği zaman da sorunsuz tekrar Almanya’ya yerleşme olanağı olur.
   Bu konuda isterseniz riske girmemek için oturum izinleri konusunda uzman olan bir avukattan hukuki danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Orda yasiyor ama alman vatandaşligina geçiş için sordu calismiyo şuan işi yok alman vatandaşligina başvursa olumlu sonuçlanırmi peki

    1. Oğuzhan bey,
     Alman vatandaşlığına geçiş için gerekli şartlardan biri de çalışıyor olmak. Eğer çalışmıyorsa olumsuz sonuçlanacaktır.

     İyi şanslar

 48. Ben 2019 da Almanya’da doğan çocuğumun yanına aile birleşimi yoluyla geldim burda 3 senelik oturum aldım dil kursuna gidiyorum.türkiyede ilk evliliğimden olan 13 yaşında bir oğlum var yanıma getirmek istiyorum.şuanda jobcenter dan aldığımız maaşla geçiniyoruz.oğlumu yanıma alabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Mustafa Bey,
   Eşiniz Alman vatandaşı ise az da olsa bir ihtimal var ama ikiniz de Türk vatandaşı iseniz kendi masraflarınızı ve yanınıza getireceğiniz çocuğun da aylık masraflarını karşılayabilir olmanız gerekir. Yardım alırken bu olası görünmüyor.

   Kolay gelsin

 49. Merhabalar benim sorum size
  Dogma büyüme almanya da yasiyorum türk vatandasiyim ve iki ay önce türkiye de evlendim pamdemi nedeniyle is yerim kapali suan bir basvuru yapmadim acikcasi pek bir bilgi sahibi de degilim bu konularda nasil bir yol izlemeliyim yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden Tesekkür ederim

  1. Merhaba Lale hanım,

   Türk vatandaşı olduğunuz için eşinizin de Almanya’ya geldikten sonraki masraflarını karşılayabilecek kadar maaş almanız gerekir. Buna tabii kira ve kendi giderleriniz de dahil. Maaşınız yetmezse ne yazık ki vizeden ret alır eşiniz. Dolayısıyla çalışmanız ve eşiniz başvurduğu zaman da 3 aylık maaş bordronuz olması beklenir.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf
   Yukarıdaki linkten de evrak listesine ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 50. Merhabalar benim bir sorum olacaktı. Benim eşim almanyada taxi satın aldı kendisi onu sürüyor yalnız muhasebecisi aylık gelirini gösteremeyeceğini söyledi ancak senelik yapabilirmiş. Ama taxi yi alalı daha 3-4 ay oldu kendisi türk vatandaşı. Bu konuda ne yapılabilir bir bilginiz var mı?

  1. Merhaba Buse Hanım,
   Bu konuda muhasebecisi ya da vergi danışmanı yardımcı olacaktır.

   Kolay gelsin

 51. Selamlar..
  Ben 17 yildir alanyada ikamet etmekteyim. 2010 yilinda mahkeme karariyla 1 yil resmi calismis olmam uzerinden oturum almaya basladim.. Oturum kartinda 4 abs 2 gibi bir kanun yaziyor. Ilk evliligimden 2007 yilinda ayrildim.. Baska bir resmi nikah olmayan evlilikten 5 yasinda Turk vatandasi kizim var annesiyle kaliyor aylik behorde nin belirledigi 174 euro nafaka oduyorum.. Maasim 1500 ve 1800 euro (netto) arasinda degisiyor. Oturumum 5 yillik. . 4 aylik evliyim esimi getirirken bir sorun cikarmi a1 sertifikasi mecburimi. Internrtte bi yerde okuduguma gore calismaktan dolayi oturum alanlarin eslerini getirirken a1 mecburi degil diyordu bende o statudemiyim.. Kiram sicak 734 euro souk 430 euro ev 64 metrekare.. Eyalet hamburg.. Yardimci olursaniz sevinirim kolay gelsin..

  1. Osman Bey merhaba,
   Eşiniz için A1 zorunlu. Muafiyet mavi kart statüsünde Almanya’ya gidenlerin eşlerine tanınıyor sadece.
   Eşiniz ve sizin için yaklaşık 450+400= 850 €gerekecektir. 850+734+174= 1758 € kaba bir hesaplamayla ihtiyacınız olacak aylık miktar. bu düzeyde 3 aylık maaş bordrosu olması gerekiyor ki eşiniz vize alabilsin. Çok basit ve kabataslak yaptım bu hesaplamayı. Kesin gözüyle bakmayın lütfen. Kesin hesaplamayı size yabancılar dairesi yapabilir. Ya da göç danışmanlığı bürolarından da bu hesaplama için yardım alabilirsiniz.
   Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Bu linkten en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 52. Merhaba kolay gelsin esim alman vatandasi 1 kizim var cocuk uzerinden vize basvurusu yaptim evraklar 1 ay sonra gitti bu gun de esimden maas bodrosu ve ev kira kontrati istediler sizce normal mi esim yarim zamanli calisiyor sorun olurmu simdiden tesekkurler…

  1. Merhaba,
   Yoğunluktan hemen cevap vermek bazen mümkün olmuyor. Bu konuda anlayışlı olmanızı rica ederiz.
   Alman vatandaşı çocuk üzerinden aile birleşimi yapıldığında normalde maaş bilgisi ibraz etmek gerekmiyor ama yabancılar dairesinin takdiri söz konusu. Eşinizden istenen evraklar formalite de olabilir. Yani sadece geliri görmek istiyor olabilirler. Eğer maaşın yeterli olması gibi bir talepleri olursa eşiniz ek iş bulmak ve bununla ilgili de 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmek durumunda.
   Ret gelmesi durumunda gerekçeyi ortadan kaldırıp tekrar başvurmak gerekir. Ya da yeni evraklarla başvurunun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.
   Eşinizin göç danışmanlığı bürolarından bununla ilgili danışmanlık almasını tavsiye ediyorum. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilir.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Bu linkten en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 53. Ve ayrica maas az gelirse ne yapabiliriz cocuk uzerinden vize basvurusunda maas az gelirse yada ev kontratinda evi kucuk gorurlerse vize reddi olur mu

 54. Merhaba burada yazan sorunları okudum ama benim gibi benzer sorun bulamadım sizden ricam bana yardımcı olurmu sunuz. Benim eşim alman biz 11 yıldır Türkiyede evlendik ve Türkiyede yaşadık budan 3 yıl önce eşim ülkesine dönmek istedi ben Türk olduğum için A1 sınavını yaptım bu arada benim yaşım 55 ve emekliyim çalışmıyorum eşim de çalışmıyor , biz baş vuruda bulunduk ve bana 3 yıl oturum izni verdiler ve bana entegrasyon kursu şartı koydular ben bu süre içinde bu kursa gidemedim evde kendi imkanlarımla dil öğrenmeye çalıştım kendi işlerimi kendim yapa bilir durumdayım oturumun oçak ayında sona erdi.,corana yüzünden bana randevu vermediler kendileri bana 3 mayıs a kadar oturum uzattılar şimdi benim oturum yine bitmek üzere ben kurs yapmadığım için bana ceza verebilirler mi? Çok çalıştım ama olmadı sınavlara girdiğimde her şeyi unutuyorum onlardan bir şey istemiyorum maddi ve manevi artık kafam bir şey almıyor unutkan oldum bu konu da ne yaparım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Nurgül Hanım,
   Size ceza vereceklerini sanmıyorum ama kısa süreli oturum izni verirler diye düşünüyorum.
   Uyum kursuna gitme hakkınız vardı. Onu kullanabilirdiniz. Ama o hakkı da 2 yıl içinde kullanmak gerekiyordu.
   Nurgül Hanım, göç danışmanlığı bürolarından oturum ve uyum kursuyla ilgili danışmanlık almanızı tavsiye ediyorum. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Sizin sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacak bir konumdalar. Ayrıca yabancılar dairesinin bu gibi durumlardaki tutumlarını da iyi bilirler
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Bu linkten en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 55. Merhaba,

  Ben türk vatandaşıyım nişanlım suriye vatandaşı ve mülteci olarak 7 yıldır almanyada yaşıyor mavi pasaportu var. Evlenmemiz için Turkiye ye gelmesi gerekiyor. Ya da benim Almanya ya gitmem gerekiyor. Bunun için ne yapmamız gerekir. Konu ile ilgili bilgi arz ederim.

  1. Elif Hanım Merhaba,
   Siz aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gidip orada evlenebilirsiniz. bunun için önceden nişanlınız Almanya’da evlenme dairesine giderek gereken evrak listesini alsın ve size ulaştırsın. İstenen evrakları hazırlayıp gönderdiğinizde nişanlınız kendi evraklarıyla evlilik dairesine verir ve nikah tarihi alır. Size de bu evrakı ulaştırır. Nikah tarihi ile ilgili evrak ve vize için gereken diğer evraklarla beraber vizeye başvurabilirsiniz.
   Evrak listesi için: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307062/842976b094c4dde74942435648d9d872/02f-eheschliessung-in-deutschland-data.pdf

   Ya da nişanlınız buraya gelir, burada nikah kıyılır; siz buradan nikah dairesine başvuru yapar, gereken evrak bilgisi alırsınız. Nikahtan sonra da aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gidebilirsiniz.
   Bunun için gereken evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Kolay gelsin

  1. Elif hanım,
   Yoğunluktan dolayı sorularınıza hemen cevap vermek mümkün olmayabilir. Cevaplar konusunda biraz anlayışlı olmanızı rica ederiz.

   İyi günler

 56. Merhaba esim cocuk uzerinden basvuruda bulundu benden maas bodrosu istediler ama maasim dusuk babam kefil olursa babami referans gosterirsem olur mu red yeme olasiligi nedir sizce tesekkurler..

  1. Meryem Hanım merhaba,

   Son dönemlerde yabancılar dairesinin bu talebini çocuk üzerinden vize almak isteyenlerden çokça duymaya başladık. Sadece gelirinizi öğrenmek ya da maaşın yetip yetmediğini bilmek istiyor olabilirler. Maaşın yeterli olmasını istemeleri durumunda babanızın geliri yeterliyse ve kabul ederlerse babanız kefil olabilir.
   Ama ben size öncelikle göç danışmanlık bürosundan danışmanlık almanızı tavsiye ederim. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Yapmanız gerekenler konusunda sizi yönlendireceklerdir.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Bu linkten en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 57. Teşekkür ederim bilgilendirme için yayınlanmayinca benlik bir hata olduğunu düşündüm teşekkür ederim tekrardan iyi çalışmalar

 58. Merhaba.Eşim Almanya’da doğdu büyüdü ama Türk vatandaşı.aile birlesimi için baş vurucaz.ama cevap bulamadığımız bir soru var pandemiden dolayı eşim yeni işe başladı ilk ayı ben A1 sertifikasını alıp vize için baş vurabilir miyim.yoksa eşimin belli bir ay çalışma zorunluluğu varmı..Lütfen yardımcı olur musunuz..

  1. Serkan Bey merhaba,

   Eşinizden üç aylık maaş bordrosu isterler ve maaşının da ikinizin giderlerini karşılayabilecek olması beklenir. Bu duruma göre vize randevusu için bir planlama yapılabilir.

   Kolay gelsin

 59. Merhaba ismim Abdulmecit Çaka Almanya da ikamet ediyorum çocuğum İstanbul da ben onu Almanya ya kendi yanıma almak için vize başvurusunda bulundum geçen hafta perşembe günü randevu günümdü kızımla birlikte gidip evraklarımızı teslim ettik cuma günü öğleden sonra vize bölümünden bana email geldi kızımın 16 yaş üstü olduğunu söylüyorlar ama benim kızım 10.03.2005 doğumlu kendisinden c1 seviyesinde sertifika istiyorlar verilen mühlet 3 ay içerisinde bu evrağı teslim edin diye ama alternatif olarak ayrıyetten bir mesaj daha var kızım için Almanya ya nasıl adapte olabilirsiniz diye belgeler sunulmasını istiyorlar bu konu hakkında nasıl bir yol çizebilirim lütfen yardımcı olur musunuz ?

  1. Abdülmecit Bey merhaba,

   Kızınız 16 yaşından gün aldığı için C1 isteyebilirler. Doğum gününden önce başvursaydınız büyük ihtimalle C1 istenmeyebilirdi.
   Size tavsiyem kızınızın bu üç ay içinde en az A1 düzeyinde Almanca öğrendiğini belgelemesi iyi olur. Almanca öğrenmeye niyetini olduğunu göstermesi açısından. Ayrıca kızınızın okul durumunu gösteren karneler, (okulda başarılı olması büyük avantaj) belgeler ve Almanya’da meslek eğitimi yapmak istediğini ayrıntılı olarak anlattığı Amanca bir motivasyon mektubu yazmasını tavsiye ederim. Bunu Türkçe yazabilir, Almancaya çevirtebilirsiniz. Almanya’da da kızınızın gelir gelmez Almanca kursuna gideceğini belgeleyen bir kurs kaydı ile beraber konsolosluğa teslim etmenizi öneririm.
   Olumsuz bir sonuç almanız durumunda kızınız liseyi bitirdikten sonra en az B1 tercihen B2 düzeyinde Amanca öğrendikten sonra Almanya’ya üniversite okumaya ya da meslek eğitimi yapmaya gelebilir.

   İyi şanslar dilerim

 60. Merhaba,
  Ben ve esim Almanya’da üniversitede arastirma görevlisi olarak bes yildir calisiyoruz. Su anda vizemizin bitmesine bir yil var. Pandemi nedeniyle Almanya Türkiye’den turist vizesiyle gelen yolcuyu kabul etmediginden dolayi ailelerimiz bizi ziyaret edemiyor. Biz de iki yasindaki oglumuzun evde büyük annesi tarafindan bakimini gerekce göstererek 6 aylik ulusal vizeye basvurmak istiyoruz. Ailelerimizin ulusal vizeyi alma sansi var midir? Eger varsa, Anneanne ve babaanne ayri ayri ayni dönem icin(1Mayis-1Kasim) basvurabilir mi?

  Simdiden tesekkürler.

  1. Bilal Bey merhaba,
   Çalıştığınız için çocuğunuzun bakımının problem olduğunu ve ailelerinizin yardımına ihtiyacınız olduğunu ayrıntılı bir şekilde Almanca yazın, (gerekiyorsa home office çalışmadığınızı belgeleyebilirsiniz) ve aileleriniz mektubu vize evraklarına eklesinler. Fakat ikisine aynı anda vize vermezler, o nedenle ayrı zamanlar için başvurmalarını tavsiye ederim. Bu gerekçeyle ulusal vize verirler mi kesin bir şey söylemek mümkün değil. Denmeniz gerekiyor.

   İyi şanslar

   1. Cevabiniz icin tesekkür ederim. Esimin annesi bugün konsolosluga gidip 1 Mayis-1 Kasim tarihleri icin basvuru yapti. Vize verilmesi durumunda, esimin annesi icin 1 Temmuz tarihine Almanya’dan Türkiye’ye dönüs biletini alsak ve benim annemler 1 Temmuz-1 Aralik tarihleri icin basvuru yapsalar kabul edilme olasiligi var midir sizce?

    1. Bilal Bey merhaba tekrar,
     Çocuk bakımına yardım için götürüyorsunuz; ikisinin tarihleri çalışmamalı. Schengen vizeleri en sıkıntılı vizelerdir. Gerekçelerinizin, evraklarınızın çok iyi hazırlanması gerekiyor. Çocuğa bakma açısından birbirinin devamı gibi olması iyi olur. Kesin bir şey söylemek istemem; sonuç evraklarımıza göre verilecektir.

     İyi şanslar

 61. Merhaba Almanyada çalışma vizesi ile giden Turk Vatandasi olan erkek arkadaşımla evleneceğiz. Çift Soyisim(kızlık Soyisim ve Eş soyisim) kullanmak istiyorum ancak aile birleşimi vizesinde sorun yaşar miyim? Internette detali bilgiye ulasamadim. Bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

  1. Aslı Hanım merhaba,
   Evraklarınız ve pasaportunuz ona göre düzenlenirse sorun yaşamazsınız.
   Ancak yeni evleneceğiniz için eşiniz en az 2 yıldır orada oturuyor olması gerekir. Bu durumu nişanlınız bağlı bulunduğu yabancılar dairesine sorsun lütfen. Aile birleşimi şartlarını yerine getiriyor mu diye.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba tekrar,
    Oncelikle çok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için. Ancak 2 yıldır Almanya’da oturuyor olması mı gerekiyor yoksa 2 yıllık oturma izni olması mı gerekiyor? Doğru anlayabilmek adına soruyorum. Şimdiden teşekkürler

    1. Aslı Hanım,
     Gidiş nedenine göre orada 2 yıldır oturuyor olması gerekir. Bu nedene nişanlınızın bağlı bulunduğu yabancıllar dairesinden aile birleşimi hakkı olup olmadığını sormasını öneririm.

     Kolay gelsin

 62. Merhaba ben isvec vatandasiyim almanyada yasiyorum. Esimi yanima almak icin gerekli belgeleri bulamiyorum.yardimci olursaniz sevinirim.tesekkurler.

 63. Merhabalar, Önümüzdeki günlerde Almanyada birkaç üniversiteye master başvurusu yapacağım kabul almam durumunda eşimi ve kızımı yanıma alabilir miyim? Bloke hesap ve 2 yıllık giderlerimizi karşılayabilecek durumdayız. Ben vize başvurusu yaparken benimle onlar da başvurabilir mi? yoksa ben Almanyaya gidip oturum kartımı aldıktan sonra aile birleşimi mi yapmak gerekir? Kızımı bırakıp gitmek istemiyorum kızım kindergarten yaşında baba izniyle onunla gidebilir miyim? Fikir verirseniz sevinirim.

  1. Nur Hanım m merhaba,

   Bloke hesap ve kalacağınız yer gibi evraklarınız hazırsa birlikte başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım, cevabınız için teşekkür ederim. Peki eşimin çalışma izni olacak mı? Ya da vizesini iş arama vizesine çevirme gibi bir durum olabiliyor mu?

    1. Tekrar merhaba,

     Eşiniz aile birleşimi ile geleceği için sonrasında full time çalışma hakkı var. İş arama vizesi bu aralar verilmiyor ayrıca şartlara daha zor.

     Bilginiz osun

 64. Merhabalar, Almanya doğumluyım ve yaklaşık 2 yıldır da Alman vatandaşıyım. Türk vatandaşı olduğum dönemde bir önceki eşimle hem Alman mahkemelerince hemde Türkiye ayağında resmen boşanmıştık. 12 Mart 2021 tarihinde 2. evliliğimi Türkiyede bulunan yeni eşimle gerçekleştirdik. Eşimi buraya getirebilmem için A1 Sertifikası ile Aile birleşimi vizesi alması gerekiyor (Kursuna yazıldı) buraya kadar tamam lakin benim öğrenmek istediğim; Eşim Türkiyede vize işlemlerini yaparken veya yapmadan önce benim Almanyadaki yabancılar dairesine her hangi bir başvuruda bulunmam gerekiyor mu? yoksa sadece eşimin orda konsoloslukla işlemleri tamamlayıp vizesini alıp gelebiliyormu? Birde benim eşime Alman vatandaşı olarak ve daha önceden boşanmış birisi olarak vize işlemleri için yollamam gereken belgeler nelerdir? yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Merhaba Yasin Bey,

   Vize için gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Burada Alman olan eşlerin göndermesi gereken evraklar da bulunuyor.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Eşiniz vize için evraklarını teslim ettikten sonra söz konusu evraklar sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine gelecektir. Yabancılar dairesi sizden 3 aylık maaş bordrosu ve ev ile ilgili belge isteyebilir. Eşiniz evrakları teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra yabancılar dairesine sorabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 65. Merhaba,
  Eşim 13 Yaşında Almanya dan kesin dönüş yaptırılmış , Babası ve annesi daha sonra Almanya ya geri giderek oturumlarına devam ediyor ve Alman vatandaşlığına geçiyor. Çocuklardan 3 tanesi Türkiyede , 1 tanesi Almanyada yasıyor. Eşim babası vefat etti. Annesi Almanya da yasıyor diger baldızımızın evinde . Bu şartlarda esim aile birleşimi veya nasıl bir yol izleyerek Almanya ya gidebilir. Almanya doğumlu ve almancası çok iyi, bir kızımız var ve Türkiyede yasıyoruz. mail adresim: mtnyldz76@gmail.com

  1. Merhaba Metin Bey,

   Eşiniz 18 yaş üstü olduğu için aile birleşimi hakkı yok. Ancak diplomasına uygun bir iş sözleşmesi ile çalışma için vize alıp gidebilir. Siz de sonrasında aile birleşimi vizesi alarak gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 66. Merhaba eşim almanyada süresiz oturumu Türk vatandaşı şuan yeni işe girdi ve hamile
  Hamile olduğu için vize konusunda avantaj sağlanır mı a1 ve 3 aylık gelir belgesi beyan konusunda?

  1. Merhaba Ersin Bey,

   Tük vatandaşı olduğu için 3 ayık maaş bordrosu istenir ve sizin de giderlerinizi karşılayabilecek bir maaş olması gerekir. Siz de A1 almak durumundasınız. Bununla ilgili bir istisna yok.

   Bilginiz olsun

 67. Merhabalar melek hanım ben Türkiye de çalışan Türk vatandaşı bir hekimim kız arkadaşım ise Alman vatandaşı ve Türkiye’de üniversite okuyor temmuz ayında eğitimi bittiğinde Almanya’ya ihtisas için gideceğiz yani orada bir maaş bordrosu yok ancak Almanya’daki banka hesabında kendi adına 40 bin Euro parası mevcut maaş bordrosu aile birleşimi yapmamızın imkanız var mı ikametgah belgesi mevcut elinde cevaplarınızçin şimdiden sağolun..

  1. Bu arada kız arkadaşım da doktor ve orada mesleğimizi icra etmeye çalışacağız denklik işleriyle

   1. Doktor olmanız bu süreçte mutlaka göz önünde bulundurulacaktır diye düşünüyorum.

    İyi şanslar

  2. Merhaba Necdet Bey,
   Kız arkadaşınız Alman olduğu için problemsiz gidip yerleşebilir. Banka hesabı ile aile birleşimini deneyebilirsiniz. Bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yabancılar dairesi tamamen bireysel duruma göre karar veriyor. İkinizin de hekim olması bu konuda banka hesabının kabul edime olasılığını yükseltir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 68. Merhabalar, ben geçen hafta Türkiyeden Almanyaya yüksek lisans eğitimi almaya geldim. En kısa zamanda ikamet ve oturum alma işlerimi gerçekleştireceğim. Bu işlemlerden sonra Türkiyede yaşamakta olan eşimde benim oturum iznimin süresi boyunca yanıma gelmek için aile birleşimi vizesine başvurabiliyor mu? Yüksek lisans öğrencisi olmam vize vermelerine engel olur mu? Ayrıca ben kendim için bloke hesap açtım. Yani maaşım olmadığı için eşimde kendisine bloke hesap açıp geçimini sağlayacağı parayı yatırsa kabul edilir mi?

  İlginiz için teşekkürler

 69. Vizeye basvurdumda esimden yabancilar dairesi 3 aylik maas bodrosu istedi diyelim yabancilar dairesi o an esimden 3 aylik maas bodrusu istediginde esimde daha 3 ay olmadi ozmn bekliyolarmi red mi geliyor yoksa direk

 70. Merhaba benim bir sorum olacaktı, benim oglum Alman vatandaşı Almanyada dogdu eşimle 10 yıllık evliyiz o hıc Almanya ya gelmedi ben Almanyada dogdum büyüdüm 10 yıl Türkiyede kaldıktan sonra Almanya ya gerı döndüm cocuklarımla. Oğlum Alman vatandaşı oldugun dan babası Almanya ya oğlumun üzerinden kolay gelebiliyormus dediler konsolosluktan bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.. Almanca öğrenme sartı yok dediler dogru mudur? Hangi evrakları istiyorlar? Ve benım calısıyor olmam gerekiyor mu maas bordrosu istiyorlar mı? Cevaplayabılırsenız cok sevınırım.

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Öncelikle sizin Türkiye’de kaldığınız süre oturumunuzu etkiledi mi, onu kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü eşiniz çocuk üzerinden aile birleşimi yapsa da sizin oturumunuz geriye dönük olarak incelenir.
   Eşiniz çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilir ama yine de sizden gelir beyanı istenir. Bu sadece formalite de olabilir; giderlerin karşılanmasını da talep edebilirler. Yani sizin çalışmanız eşinizin çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilmesi için büyük avantaj olacaktır.

   Amanca A1 sertifikası istenmiyor.
   Gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307068/4306a2166cc49bb81a672b499b3ff3d7/04-nachzug-zum-deutschen-kind-data.pdf

   Kolay gelsin

 71. Merhaba kız arkadaşım Alman Türkiyede evlenmek istiyoruz a1 sınavina girmek zorundamıyim bu kursu almanyada görebilirmiyim ? Aile birleşimi için bu belge şartmı bu arada almancam yok kiz arkadaşım biraz Türkçe biliyor.

  1. Selçuk Bey merhaba,

   Müstakbel eşiniz Alman vatandaşı da olsa siz A1 düzeyinde Almanca sertifikası almak durumundasınız. Türkçe bilmiyorsa sizin Almanca öğrenmeniz daha da önem kazanıyor. Bu belge olmadan sizin aile birleşimi için vize başvurunuz işlem görmez.

   Bilginiz olsun

   Bilginize

 72. Merhabalar.
  1996 Almanya doğumluyum. Ailem ile birlikte 2004 yılında ailecek Türkiye’ye dönüş yaptık. 2014 yılında ailem tekrardan Almanya ya döndü bende Burda lisans eğitimini tamamladım. Annemin süresiz oturum izni var ve bende tekrardan Almanya ya ailemin yanına dönmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  1. Fatma Hanım merhaba,

   Reşit olduğunuz için aile birleşimi yapma şansınız ne yazık ki yok. Ama mesleğiniz üzerinden çalışma amaçlı iş bulup gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 73. Merhaba efendim..5 aylık hamileyim aile birleşimi vizesi için başvuru yaptım ,eşim Alman vatandaşı,vize bekliyorum şimdi 1 ayı geçti başvuru yapalı herhangi bir haber yok bekliyorum hamile olmam vizemin çabuk çıkmasında etkili olurmu acaba buna dair rapor ve ultrason görüntüsü ibraz ettim başvuru yaparken,lütfen yardımcı olabilirmisiniz..teşekkür ederim..SAYGILAR

  1. Filiz Hanım merhaba,
   Pandemi süresince bu tür durumları biraz hızlandırdıklarını düşünüyorduk. Şimdilerde Almanya’da resmi dairelerde işler çok yavaşladı ama 1 ay bence vize onayı için çok uzun değil. Eşiniz, bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle iletişime geçsin ve durumu anlatsın. Kendisinden talep edilen evrakları hızlı ve eksiksiz bir an önce teslim etmesinde yarar vardır. Sizin şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Eşinizin biraz aktif olmasında fayda var.

   Kolay gelsin

 74. Merhabalar
  Annem Almanya’da Alman vatandaşı ile evlenicek.
  Evlendikden sonra beni yanına aldırmak istiyor Almanya’ya (yaşım 30) evliyim ve çocuğum da var ama sadece başlangıç olarak ben gitsem yeterli annem beni aldırma esnasında benden C1 dil sertifikası isterler mi yoksa hangi derece isterler ?

  1. Uğur Bey merhaba,

   Reşit olduğunuz için aile birleşimi yapma şansınız bulunmuyor. Siz ancak çalışma ya da eğitim amacıyla gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

  1. Uğur Bey,
   Çocuklar için aile birleşimi sadece 18 yaşından küçük olanlar için mümkün. Siz reşit olduğunuz için aile birleşimi yapamazsınız. Almanya anayasasına göre bağımsız bir bireysiniz ve aile birleşimi hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 75. İyi günler benim sorum olacak benim eşim Alman vatandaşı Mavi kartı var çocuğumla birlikte orda annesi babası İLE kalıyor ben ise Türkiye’de çalıyorum ve yanına temelli gitmek istiyorum benden ne belgeleri istiyorlar birde ikinci sorum ise dil bilmek zorundamıyım oraya gitmek için cvp verirseniz sevinirim..

  1. Merhaba Nuri Bey,
   Eğer çocuğunuz Alman pasaportu taşıyorsa çocuk üzerinden Almanca sertifikası almadan gidebilirsiniz. Eş üzerinden aie birleşimi yapmanız durumunda en az A1 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemek durumundasınız.
   Her iki durum için de gerekli evrak listesine bu linklerden ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307068/4306a2166cc49bb81a672b499b3ff3d7/04-nachzug-zum-deutschen-kind-data.pdf

   Kolay gelsin

 76. Meraba
  Benim eşim alman vatandaşı bende iltica üzerine almanyaya geldim ve evlendim fakat oturum alabilmem için turkiyeden vize almam gerektigini söylüyorlar ve eşim iflas da düşük ücret ve düşük saat ile calısiyor yani iflasda olmasi beni turkiyeden geri getirmesinde bir sorun yaşanirmi? Ve som olarak ben almanya a1 belgesi alip turkiyede vize basvurusu yapabilirmiyim

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Gelirinin yeterli olmaması nedeniyle ret alma riskiniz var ne yazık ki. Çünkü son dönemlerde eş Alman vatandaşı da olsa geçim teminatı istenir. Sizin de bir iş sözleşmesi edinmenizi tavsiye ediyorum. Böylelikle Almanya’ya gelir gelmez çalışacağınızın garantisini vermiş olursunuz. Bu bazı eyaletlerde göz önünde bulunduruluyor vize için.
   Oradan aldığınız A1 belgesi ile vize başvurusu yapabilirsiniz tabii. Bu arada A1 düzeyinde pratikte konuşup konuşmadığınıza da bakarlar.

   Bilginiz olsun

 77. Merhaba Melek hanım,
  Ben türk vatandaşıyım ve lisans öğrencisi olarak Almanya’ya gideceğim. Eşim de türk vatandaşı. Eşim aile birleşimi ile benden birkaç ay sonra yanıma gelebilir mi? Veya onun gelmesi için herhangi bir yol var mı? Nedir? Şimdiden çok teşekkürler cevabınız için.
  Pelin

  1. Pelin Hanım merhaba,
   Eşiniz için de bloke açarsanız aile birleşimi vizesi alarak yanınıza gelebilir.

   Evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 78. Merhaba, ben ve esim suan randevu atanmasini bekliyoruz ve vize ile gerekli evraklar hakkinda arastirmaya basladik. Alman vatandasi olup, Ausbildungda olan ve aile birlesimi ile esini almanyaya getiren var mi, bu sürecte sorun yaratildi mi? Suan Ausbildungda oldugum icinde ailem ile birlikte kaliyorum o yönden sorun cikariyorlar mi?

  1. Damla Hanım,
   Meslek eğitimini ne zaman bitireceğiniz de burada önemli. Eşiniz için bloke hesap açabilir ya da bir garantör bulabilirseniz vize alma şansınız artar.
   Bu yöntemle de aile birleşimi yapılıyor.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar,
    Ben alman vatandaşıyım kızım 2017 de turkiyede dogdu ve sadece türk kimliği var. Almanya’ya beninle birlikle vizesiz ya da herhangi bir sey gerekmeksizin kisa süreliğine gidebilir mi? Almanya’ya sadece pasaportla seyehat edebilir mi?

    1. Zeynep Hanım Merhaba,

     Kızınızın sadece Türk kimliği varsa Almanya’ya giriş için vize alması gerekir. Konsolosluğa kızınızın Alman pasaportu için de başvurma şansınızı deneyin. Normalde doğumdan bir yıl sonraya kadar bu başvuruyu yapmak gerekiyor diye biliyorum.

     Kolay gelsin

 79. Merhaba..
  Ben Almanya’da yaşıyorum Alman vatandaşıyım geçen sene Türkiye’de evlendim eşimi almanyaya getirmek istiyorum. Eşim 23 Martta evraklari konsolosluga verdi haftaya 2 ay olacak vereli. Bana yabancilar dairesinden ne zaman haber gelir acaba? Bu kadar uzun sürmesi normal mi?
  Alman vatandaşı olduğum icin yabancılar dairesi benden maas bordrosu ister mi?
  Cevap verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Burcu Hanım,

   Umarım bu arada vize sonucu elinize ulaşmıştır.
   Pandemiden dolayı hem konsolosluklardaki hem de yabancılar dairesindeki işlem süreleri uzadı. 3 aydan sonra evrakları teslim ettiğiniz konsolosluğun vize bölümüne evraklarınızın ne aşamada olduğunu soran bir dilekçe yazabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 80. Merhaba ben sağlıçkı olarak Almanyaya geldim ama daha 1 ay oldu geleli .2 aylıkta evliyim eşimi buraya nasıl getire bilirim ?ne yapmam gerekiyor ve ben aslen Azerbaycan vatandaşıyım eşim Türkiye vatandaşı lütfen yardımcı okur musunuz?

 81. merhaba almanyadan esime onay mektubu gelmis o mektuptan sonra turkiyeye onay ne zaman ulasir ve passaport ne kadar surede elime ulasir sizce yardimci olabilir misiniz ?

  1. Sultan Hanım,
   Pandemiden dolayı işlemler her iki ülkede de uzun sürüyor. Bunun için bir süre vermek zor. Ayrıca yabancılar dairesi ve evrak teslim ettiğiniz konsolosluğunda yoğunluk durumuna göre bu süre değişebilir.

   Önemli olan vizenin çıkması.
   Şimdiden hayırlı olsun

 82. Merabalar
  Ben almanya-da yaşıyorum ve adıma bir firma war bu yani iş verenim. Aile birlesiminde bu firmanin bana bir zararı olur mu yani isci değilde iş weren olarak gorunmem bir sorun olurmu

  1. Merhaba Osman Bey,

   Zararı olmaz, her durumda gelir teminatı istenir. Yani aylık, yıllık gelirinize bakılır. Eşinizin masraflarını da karşılayabiliyor olmanız gerekiyor.

   Kolay gelsin

 83. Merhabalar,
  Ben almanya doğumluyum ve alman vatandaşıyım. Benim Mavi kartım yok. Mavi kart olmadan eşim aile birleşimi icin başvura biliyormu? Yada mavi kart zorumlumu alman konsolosluğu icin? Ihtiyac duymadim mavi kart a 1992 den beri alman vatandasiyim yani 8 yasindan beri.

  1. Merhaba Yücel Bey,
   Vize evrakları arasında varsa mavi kartın fotokopisi de isteniyor. Doğalısıyla bana zorunlu gibi gelmedi. Yani yoksa çıkarma zorunluluğunuz yok, varsa ekleyin deniyor.

   Kolay gelsin

 84. Merhabalar,
  Ben turkiye ve bulgaristan vatandasıyım esim turk vatandasi.turkiyede evlendik.benesim ile benim 10 yas farkimiz var. almanyada calisiyorum ve turk esimi almanya ya getirmek istiyorum.aile birlesiminden faydalanmak istiyorum.vize almasi icin neler gerekli ve sorun cıkar mi yas farkimizdan dolayi.
  Bayan 42 tr/bg vatandasi
  Erkek 32 tr vatandasi
  Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Şenay Hanım Merhaba,

   Evliliğinizin gerçek olup olmadığı ile ilgili sizi biraz zorlayabilirler. Konsolosluğa giderken eşinizin bazı düğün-nişan-balayı-tatil fotoğraflarının çıktıları da götürmesini tavsiye ederim. Birbirinizi tanımaya yönelik konsolosluğun sorduğu soru listeleri var internette. Vize görüşmesi için o sorulara da göz atmanızı öneririm.
   Eşiniz bizi arayabilir. Görüşme konusunda kendisine öneride bulunabiliriz. 0 549 330 24 07

   Vize evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Siz AB vatandaşı olduğunuz için eşten A1 sertifikası istenmez.

   Kolay gelsin

 85. Merhaba ben 04.01.1981 Almanya da doğdum 9.sınıfa kadar Almanya da okudum
  Şuan evliyim ve Türkiye de yaşıyorum
  Annem Alman vatandaşı ve sosyalamd yardımı alıyor engelli raporu var
  Ben Almanya ya onun bakımı için gitmek istiyorum
  Bana yardımcı olurmusunız

  1. Yeliz Hanım Merhaba,

   Bu tür durumlarda yabancılar dairesinden bilgi almakta yarar var. Sonuçta onlar onay verecek olan resmi kurum. Fakat annenizin sosyal yardımdan geçiniyor olması dezavantaj.
   Ayrıca göç danışmanlığı bürolarından da bu konuda danışmanlık almalarını öneririm.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Linke tam adreslerini yazmaları durumunda en yakın göç danışmanlığı adresleri çıkacaktır. En yakın olanına gidip tereddüt etmeden danışmanlık alabilirler.

   Kolay gelsin

 86. Merhabalar Nişanlım almanyada tıpta uzmanlık yapmak istiyor mezun olmasına 1 ay kaldı. Beni de hemen götürebilir mi ? Bende endüstri mühendisiyim. En Kolay beni götürme yolu nedir ?

  1. Merhaba Kübra Hanım,

   Mezuniyetten sonra denklik işlemlerinin başlaması ve uzmanlık için bir iş sözleşmesi alması gerekir. Vizeye birlikte başvurabilirsiniz. Siz aile birleşimi statüsünden başvuru yapacaksınız. En kolayı aile birleşimidir sizin için.

   Sorularınız olması durumunda 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 87. Merhabalar;
  Geçtiğimiz Ocak ayında Portekiz vatandaşlığına hak kazandım. Portekiz pasaportum ve kimliğim var.Ailemle birlikte Türkiye’de yaşıyorum.Eşim ve 10 yaşındaki kızımız Türk vatandaşıdır.Şu durumda ben bir AB vatandaşı olarak Almanya’ya ailemle birlikte yerleşebilir miyim? Eğer yerleşebiliyorsam eşim ve kızım da benim yararlandığım haklardan (ikamet, çalışma, eğitim) yararlanabiliyorlar mı? Aile birleşimi yapmamız gerekir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla;

  1. Merhaba Nihan Hanım,

   Siz AB vatandaşı olarak Almanya’ya yerleşebilirsiniz. Eşiniz ve kızınız da aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelebilirler. Ancak ailenin geçiminin sağlandığını belgelemeniz gerekmekte. Aile birleşimi ile yanınıza geldiklerinde oturum, çalışma ve çocuğunuz da eğitim hakkı elde eder.

   Kolay gelsin

 88. Merhaba ben Almanya’da doğdum ve Alman vatandaşıyım ve Almanya da yaşıyorum eşim ise Türkiye’de onu getirebilmem için ne yapmamız gerekiyor ? Dil öğrenmesi şart mı?

  1. Merhaba Naz Hanım,

   Eşiniz A1 düzeyinde Almanca bildiğini sertifikalandırmak durumunda. Siz çalışıyorsanız ve eşiniz geldiğinde tüm giderleri karşılayabilecek kadar geliriniz varsa, eşiniz buradan aile birleşimi vizesine başvurabilir.
   Eşiniz bana 0 549 330 24 07 nolu telefondan ulaşırsa kendisine gerekli bilgileri verir, yönlendirme yaparım.

   Kolay gelsin

 89. Merhaba
  Iyi calismalar Nisanlim ile istenilen evrakları tamamlayıp Almanya’da nikahımızı kıymak istiyoruz.Nişanlım Türk Vatandaşı süresiz oturuma sahip eger nikahımızı Almanya’da koydıgıöız zaman ben başvuru yapıp oturum alabilir miyim, yoksa Türkiye’ye tekrar dönüp aile birleşimi işlemlerini yapmak zorumdayım.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

  1. Tarık Bey merhaba,

   Almanya’da nikah dairesinden nikah işlemlerini sonuçlandırmanız durumunda Almanya’ya aile bireşimi ile gidebilir; nikahtan sonra da oturum iznine başvurabilirsiniz. Aksi takdirde yabancılar dairesi, aile birleşimi vizesi almanız için sizi Türkiye’ye gönderir.

   Bilginiz olsun

   1. Teşekkür ederim .Melek Hanım yaklaşık olarak 2 senedir iş vizesi ile gidip gelmekteyim. Eylül ayındada tekrar iş vizesi ile gidecegim.İş vizesi ile nikahımızı Almanya’da nikahımızı gerçekleştirip yabancılar dairesine oturum için başvuru yapabilirmiyim.
    istenilen dil şartına sahibin ve ek olarak şirketim nikahdan sonra tekrar çalışabilceginide beyan edebiliyor. Yardımlarımız için çok teşekkür ederim.

    1. Tarık Bey,

     Ulusal vize ile gittiğiniz için oturum konusunda statü değişikliği olacak; yani çalışma amaçlı oturumdan aile birleşimi statüsüne geçeceksiniz. Bu da mümkün, aile birleşimi oturumu için gittiğinizde iş sözleşmesi de olursa çok avantajlı olursunuz.

     İyi şanslar

 90. Merhaba Iyi günler,

  Benim bir sorum olucaktı.
  Ben çifte vatandaşım (Alman-Türk) almanyada Doğudum büyüdüm ve Ausbildungumu tamamlamadan bitirdim. Şuan 21 yaşındayım ve türkiyede evlendim. Eşim için Aile birleşimi vizesi için başvurduk a1 kadar verdik.
  Ben şuan Türkiyedeyim ve çalışmıyorum. Almanyada şuan kayıtlı bir evim de yok.
  Eğer eşim vizesini alırsın beraber ev tutup beraber çalışmak istiyoruz.
  Sizce bize Yabancılar şubesi bize bir sorun çıkarır mı?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler. 🙂

  1. Merhaba Arslan Bey,

   Aile birleşimi için sizin Almanya’da çalışıyor olmanız ve kazancınızın da evin giderlerini karşılayabiliyor olması gerekmekte. Vize onayı için yabancılar dairesi sizden 3 aylık maaş bordrosu isteyebilir.

   Kolay gelsin

 91. Merhaba öncelikle kolay gelsin eşim Türk vadandaşı ve ev tutmuş kirası 380 € eşim 1400€ alıyor maaş bodrosu yeterlimi acaba

  1. Aydın Bey merhaba,

   Başka bir gideri yoksa eşinizin maaşı yeterli gibi görünüyor. Yine de emin olmak için eşiniz yabancılar dairesinden bu konuda kesin bilgi alsın. İyi bir memura denk geldiğinizde hesaplama da yapar.

   Kolay gelsin

 92. Merhaba,
  Nişanlım almanyada mesleki eğitime (ausbildung) başlayacak. Almanya’ya gitmeden evliliğimizi gerçekleştirirsek gerekli maddi şartları sağlamam koşuluyla ben de aile birleşimi vizesinden faydalanabilir miyim? Eşimin alacağı maaş düşük olsa bile ben bankada para gösterirsem aile birleşimi vizesine başvurup kabul alabilir miyim? Evliliği vizeye başvurmadan mı yapmak gerekiyor? Master ile bu imkan mümkün diye biliyorum(Min 25 m2 ev, min a1 dilbilgisi vb. olmak koşuluyla) ancak lisans veya mesleki eğitim ile de kabul alabilir miyiz? Teşekkürler.

 93. Merhaba;
  Eşim alman vatandaşı Almanya’ya taşınmaya karar verdik.Eşim işe başlayacak. 4 yaşında oğlumuz benim yanımda kalacak (annesi). Oğlumun Alman pasaportu var. Çocuk orada olmasa da çocuk üstünden aile birleşimi yapabiliyor muyuz ?

 94. Merhaba , eşim doğma büyüme Almanyada çifte vatandaş, 2 ay önce Türkiye de nikah yaptık.
  Almanyada ev tutma işleri hallediliyor şuan, kendisi orada çalışmakta gelir olarak kendi geliri yetmese bile ek olarak anne baba var erkek kardeşide polislik yapıyor almanyada.
  Benim türkiyede banka hesabımda bloke var bu aile birleşimi icin red yememe neden olur mu ?

  1. Merhaba,

   Aile üyelerinin garantörlüğünü kısa süreliğine kabul eden yabancılar dairesi var ama genel eğilim Almanya’daki eşin gelirinin yeterli olması yönünde.
   Maaş yetmediğinde hesabı da yabancılar dairesine teklif edebilirsiniz. Bu sosyal yardım almaya niyetli olmadığınızı gösterir ama bunu kabul etme ya da etmeme yetkisi yabancılar dairesinde. Maaş yetmiyorsa eşiniz saatlerini artırsın ya da ek bir iş bulsun diye öneririm.

   Kolay gelsin

 95. öncelikle merhabalar babam alman ve türk vatandaşi yani çifte vatandaş 20 senedir almanyada beni aile birleşimi ile götürebilirmi yaşım 19 annem ile evliler ben ve annemi götürme imkani olurmu sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Siz reşit olduğunuz için aile birleşimi şansınız yok ancak anneniz aile birleşimi ile gidebilir.

   Siz de eğitim için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 96. Merhaba Melek Hanım, ben Türkiye vatandaşıyım. Almanya’ya göç etmek istiyorum. Bu isteğimi gerçekleştirmek adına Almanya’da yaşayan aile bireylerimin yani amca oğullarımı turist vizesiyle ziyaret edip orda aile birleşimi vizesi almak adına formalite icabı bir evlilik gerçekleştirmeyi planlıyorum. Bu planımın uygulanabilirliği hakkında sizden bilgi almam mümkün mü acaba.. Ya da bu durumda yapmamı tavsiye edeceğiniz başka yollar var mı.? Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Hoşçakalın..

  1. Seyfullah Bey merhaba,
   Türkiye’de nikah kıyıldıktan sonra ya da Almanya’da nikah kıymak amaçlı aile birleşimi vizesine başvurmanız gerekir. Schengen vizesi ile gidip nikah kıydığınızda sizi aile birleşimi vizesi almak için Türkiye’ye gönderirler, oturum vermezler.

   Bilginiz olsun

 97. Merhaba,
  benim esim haftaya vize basvuru yapmaya gidecek. benim Ikamet belgem gerekli evraklar listesinde yaziyor (alman vatandasiyim) Dhl EXPRESS ile yolladim fakat bu resmi tatillerden dolayi gec gelicek diye yaziyor.. ben esime mail üzerinden yollasam kendisi cikartipo yanina alsa olurmu.. kabul ederlermi idata da veya sorun yasarmiyiz.

  1. Merhaba Melda Hanım,

   Tabii ki olur, fakat orijinali eline ulaştığında bunu konsolosluğa ulaştırması gerek. Çünkü bunun orijinalini isterler. Bu arada dosyasını evrak gelene kadar bekletirler.

   Bilginiz olsun

 98. Merhaba,
  Eşim ve çocuklarım Alman vatandaşı. Türkiye’de yaşıyoruz. Ben Türk vatandaşıyım. Akraba ziyareti veya kültürel amaçlı Almanya’ya gitmek istediğimde 10-15 günlük vize yerine daha uzun süreli (1 yıllık – 2 yıllık gibi) vize almam mümkün mü?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Bir kaç kez kısa süreli vize aldıktan sonra uzun süreli vize veriyorlar.

   Bilginiz olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir