Almanya Aile Birleşimi Vize Şartları

Posted by

-Başvurular, bağlı bulunduğunuz Almanya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarına yapılmalıdır.
– Randevu günü eksiksiz evraklarla büyükelçiliğe ya da başkonsolosluklara şahsen başvurulur. Birlikte götürülecek bebekler-çocuklar da görüşmeye götürülmelidir.
– Belgelerin hem asıllarının hem fotokopilerinin ibraz edilmesi ve tercümelerinin yapılması gereklidir ve 6 aydan eski olmamalıdır.
İstenen Belgeler:
1. Eksiksiz olarak Almanca doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet ulusal vize başvuru formu + İkamet Kanunu`nun 54. ya da 55. maddesine göre ek form.
2. En az 1 yıl geçerli pasaport ve fotoğraflı sayfanın 2 adet fotokopisi.
3. 2 adet biyometrik vesikalık resim
4. Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (“Formül B”)
5. Başvuru sahibine ait “Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
6. Varsa bir önceki evliliğe dair “kesinleşme şerhi ile gerekçeli boşanma ilamı” ve duruma göre Almanya veya Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı ve Almanca tercümeleri
7. Duruma göre ölüm kayıt örneği.
8. Almanya’da yaşayan eşin ikamet belgesi (Türk-Alman vatandaşı)
9. Almanya’da yaşayan eş Alman vatandaşı ise:

• Pasaportun veya kimlik belgesinin fotokopisi
• Eş doğuştan Alman vatandaşı ise: Alman doğum belgesi
10. Almanya’da yaşayan eş Türk vatandaşı ise:
• Pasaportun fotokopisi
• Oturma izni fotokopisi
11. A1 Almanca Dil Sertifikası aslı ve 2 fotokopisi. Sadece Goethe-Institut ve ÖSD ( Österreichische Sprachdiplom) dil sertifikaları geçerlidir. İstisnai durumlarda A1 sertifikası istenmemektedir.
12. Vize ücreti eşi Türk olanlar için 75 €’dur. 0–17 yaş arası çocuklardan vize ücreti olarak 37,5 € alınır. Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.
– Görüşme gününde pasaportun size gönderilmesi için UPS kargo şirketine gerekli parayı da ödeyip kargo zarfı almanız gerekmektedir.
– Vize Bölümü, ulusal vize başvurularında genellikle Almanya’daki makamları da (Yabancılar Dairesi, Federal Çalışma Ajansı) işlemlere dahil etmesi gerektiğinden işlem süresi uzamaktadır. Aile birleşimi vize başvurularının işlem süresi genellikle üç ay sürmektedir. Bu nedenle de işlemlerin ne aşamada olduğunu öğrenmek isteyen başvuru sahiplerine ancak üç aylık süre geçtikten sonra cevap verilir. Bunun anlayışla karşılanması istenir.
Daha fazla bilgi için:
www.ankara.diplo.de
www.istanbul.diplo.de
www.izmir.diplo.de
www.idata.com.tr

1.035 comments

 1. Merhaba,
  Eşim 81a ile berline yerleşti. 5 ve 7 yaşlarında 2 oğlumuz var. Aile birleşimi için başvurduk fakat eşim ev aramakta şuan. Ev için m² ve oda sayısı şartı var mıdır? Ev ararken wbs diye birşeyden bahsettiler, bu bahsedilen şeyin çıkması sosyal yardım almak gibi bir anlama mı gelir. Bir dezavantaj oluşturur mu?

  1. Merhaba Murat Bey,

   WBS Wohnberechtigungsschein’dır ve bu sosyal konut kapsamındadır. Daha çok düşük gelir grubuna sahip kişilere verilir, uzun bekleme süreleri olabilir.

   Eşiniz Berlin’de buluna Wlcome Center-Willkommen Zentrum birilerinden buna yönelik danışmanlık alabilirler. Ayrıca bize ulaşabilirse eşiniz biz de kendisini yönlendirebiliriz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 2. Merhaba. Ben Yüksek Lisans mezunuyum. Sözlüm doğuştan Alman vatandaşı. Yüksek okul bitirmiş olma şartını taşımış ve bundan dolayı A1 dil belgesini göstermekten muaf tutulmuş sayılır mıyım evlendiğimiz de ? Bunun yanı sıra evliliği Almanya’da yapma şansımız olur mu ?

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Aile birleşimi kapsamında gidenler için hazırlanan evrak listesinde yüksek okul bitirmiş olanların dil konusunda muafiyetleri ile ilgili ibare olmasına rağmen dil sertifikası istenir. Bu konuda henüz bir istisnayı pratikte deneyimlemedik. Dolayısıyla sizden sde istenecektir diye düşünüyorum.

   Aile birleşimi vizenizin başvurusunu Almanya’da nikah kıymak üzerinden yapmanız mümkün.
   Evrak listesine bu linkten ulaşmak mümkün: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307062/5765a7720011efb33555b06f5e8370ff/02f-eheschliessung-in-deutschland-data.pdf

   Kolay gelsin

 3. Merhabalar

  Ben Almanl vatandasiyim nisanlim Fas‘li ve irak vatandasligi var Türkiye doguma büyüme. Evlenmemiz icin ne gerekli ve almanca kursuna gitmek zorundamidir ?

  Tesekkürler

  1. Merhaba Nur Hanım,

   Almanya vatandaşları ile aile birleşimi yapacak kişilerden A1 dil sertifikası istenir.

   Nikah için gerekli evrakları soruyorsanız lütfen bunu nikahı yapacağınız daireyle görüşün. Kesin karar bu dairelerde olduğu için evrak lşstesini buralardan almanız daha sağlıklı olacaktır. Siz ALmanya vatandaşı olduğunuz için Ehefahigkeitszeugnis almanız gerekecektir. Bu belge için Standesamt ile iletişime geçin. Nişanlınızın göndermesi gereken evrak listesini bu kurumdan alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 4. Merhaba Melek hanım benim bir sorum olacak ben alman vatandaşıyla evliyim şuan Almanya’da vize çıkmamızı bekliyoruz alman konsolosluğunda 17 gün oldu sorum şu eşimin evi 36 m kare ben eşim. Ve bir buçuk yaşında oğluma yeterli mi acaba ev sorun olur mu birde oğlum nikahsız evliligimden olma sevgilimden ama kimlikte baba adını soyadını taşıyor vekalet bende sadece kimlikte taşıyor bunu sorun yaparlar mı o kişiden 4 sefer şikayette bulundum darp kasten yaralama ve tehdit suçlarından dolayı hamileyken bile darp yaralama var korkuyorum o kişiyle artık yan yana gelmek istemiyorum her hangi bir sorun olur mu lütfen soruma cevap yazın

  1. Birde eşimin aylığı 1686 Euro yeterli mi Melek hanım çok sıkıntıdayım burdan gitmek istiyorum eşimin yanına korkuyorum artık can güvenliğim yok her gün bu sıkıntıları düşünüyorum ne olacak diye

   1. Nazan Hanım,

    Durumunuzu anlıyorum ancak sadece bu meblağdan yola çıkarak kesin bir şey söylemek mümkün değil. Eşiniz bu konuda da göç danışmanlığından bilgi alabilir.

    Siz de bize ulaşabilirseniz kriterler konusunda bilgi paylaşabiliriz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

  2. Merhaba Nazan Hanım,

   3 kişi için bahsettiğiniz büyüklükteki ev yeterli değil ne yazık ki. Ev konusunda yabancılar dairesi sıkıntı çıkarabilir. Almanya’da uzun süredir konut sıkıntısı var. Bunu göz önünde bulundurarak esneklik gösterebilir mi bilemiyorum. Bu konuda eşinizin göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almasını öneririm.

   Tereddüt etmeden iletişim kursun. Sizin yararınıza ve ücretsiz sosyal danışmanlık hizmeti verilir. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Çocukla ilgili velayeti sizde olmasına rağmen Türkiye’de havaalanında çıkışta gümrük görevlileri babadan bir muvaffakatname isteyebilirler. Bu konuda önceden mutlaka bir avukattan bilgi alın. Gerektiğinde daha önceki şikayetlerinizi göz önünde bulundurarak bir karar çıkarılabilir.

   İyi şanslar

 5. Merhaba,
  Ben Almanyada hem çalışıyor hem yüksek lisans yapıyorum. Nişanlım Türkiyede şuanda. Evlenmek için Almanyada vizeye başvursa gelebilir mi yanıma?
  Süreç nasıl işliyor?

  1. Merhaba Nisa Hanım,

   Şartları yerine getirmeniz durumunda evlenip aile birleşimi yapabilirsiniz. Nikahınızı ister Türkiye’de ister Almanya’da kıydırabilirsiniz bu sizin tercihinize bağlı. Aile birleşimi için nişanlınızın A1 Almanca dil sertifikası alması gerekiyor ve sizin geçimi temin edebilecek durumda olmanız gerekiyor. Yeterli büyüklükte konut, geçim, vize şartları, oturma iziniz gibi durumlar belirleyici olacaktır. Telefon ile bize ulaşabilirsiniz. Durumunuza göre daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

   https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

 6. Merhaba, nişanlım Almanya’da yaşayan AB (Romanya) Vatandaşı 10 yılı aşkın süredir orada yaşıyor, yaşımız itibari ile çok yüksek bir geliri yok hem okuyup hem çalıştığı için (22 yaşındayız) konsolosluk bu durumda bir sıkıntı yaratır mı? Almanya’da mı evlenmemiz daha mantıklı olur Türkiye’de mi? şöyle düşündüm orda nikah günü alınırsa daha avantajlı olur en azından nikah için de olsa giriş çıkışım olur.

  1. Merhaba Muhammed Bey,

   Nikahın Türkiye’de ya da Almanya’da olmasının bir avantajı yok. Her iki durumda da aile birleşimi koşullarını karşılamak durumundasınız. Eşiniz AB vatandaşı olduğu için geçim ile ilgili teminat göstermek durumundasınız. Eşinizin aldığı maaş iki kişinin aylık yaşam gideri+kirasını kaşılayamıyorsa teminat isterler. Banka hesabı olabilir; siz bir iş sözleşmesi edinebilirseniz bu problemi de aşmış olursunuz.

   Kolay gelsin

   1. Melek Hanim merhaba. Oncelikle burada sagladiginiz destekler icin cok tesekkurler.

    Kisa bir sorum var. Almanya’ya mavi kartli olarak calismaya gidecegim, bugun esim ile basvuru yaptik.

    Esim de gectigimiz gunlerde yuksek lisans kabulu aldi. Ayni anda gitmek adina su an Ogrenci vizesine basvurmadik. Oraya gidince sanirim Anmeldung sonrasinda zaten okuma hakki oluyormus. Oncelikle bu dogru mu?

    Ikinci olarak, esimin vizesi bana bagli olacagi icin, benim isten cikarilma durumumda onun egitimi etkilenir mi? Almanya’ya gidince yeni ogrenci vizesine mi basvurmamizi onerirsiniz.

    Cevaplarinizi bekliyorum, simdiden cok tesekkurler.

    Sevgilerle.
    Eren

    1. Merhaba Eren Bey,

     Aile birleşimi ile giden kişilerin çalışma ve eğitim olanağının olacağı doğrudur.
     Sizin işsiz kalmanız durumunda yeniden iş bulma konusunda süre tanınacaktır. Oturum statüsünü bwnce değiştirmeye gerek yok. Yine de Almanya’ya gittikten sonra bu konuda “Welcome Cneter” ya da “Willkommen Zentrum” bürolarından danışmanlık almanızı öneririm.

     Kolay gelsin

 7. Merhaba eşim nitelikli işçi göç yasası ile 81a ön onaylı vize ile 3 aydır Almanya da çalışıyor 81a ya benim çocukların bilgilerini ekleterek ordan aile birleşimi için başvurabiliyor mu bu konu hakkında bilginiz var mı melek hanım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba Aygül Hanım,

   81a başlamadan önce bu kapsamda onay alınacaklar listesine sizin ve çocukların da isimleri eklenmesi gerekirdi. Bu biten bir işlem olduğu için isim eklemek mümkün değil. Normal aile birleşimi süreci başlatmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

  2. Benimde eşim bir yıldır Almanyada mülteci kampında kaliyor ben çocuklar İstanbuldayiz süreciniz nasıl geçti acaba gidebildinizmi eşinizin yanına

 8. Merhabalar, bir sorum olacak.
  Nişanlım hemşire olarak Almanya’da ayarladığı bir hastaneye Ağustos ayında gidecek ve bundan sonra orada yaşayacak. Beraber orada yaşam kurmak istiyoruz. Burada mı evlenip gitmek gerekiyor yoksa orada evlenmek mi daha doğru? Beraber gidebilecek miyiz? Ben de İnşaat Mühendisiyim dil sertifikası olarak ne isterler acaba?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Gitmeden nikah yapılırsa birlikte başvuru yapma hakkınız olacak. Mühendis olduğunuz için gidince vakit kaybetmeden mesleğinizi yapabilmeniz için en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 9. İzmir’den selamlar
  Alman vatandaşı çocuğum üzerinden idataya başvuru yaptığımda çocuğun reşit olmasına 2 ay vardı fakat iData randevu vermesi çok uzun sürdüğü için hala alamadım şu anda çocuk reşit oldu idata bana konsolosluk başvurduğunuz tarihi baz alır diyor ama bu ne kadar bizi kurtarır bilmiyorum.Fakat şöyle bir durum söz konusu ki çocuğumun çok ağır hastalığı var ve ben ona sabah akşam pansuman yapıyorum yani onun 5 senedir hemşiresiyim bu durumda çocuk reşit dahi olsa çocukla beraber Almanya’ya gitmem için bana vize verirler mi şimdiden teşekkür ederim 🙏

   1. Merhaba Harika hanım,

    Sizinle telefonda ayrıntıları konuşmuştuk.

    İyi şanslar

  1. Merhaba Harika hanım,

   Sizinle telefonda ayrıntıları konuşmuştuk.

   İyi şanslar

 10. Selam ben azerbaycandan yazıyorum. Ben kendim Azerbaycan vatandaşıyım. Size bir soru sorucam. Benim yoldaşım (karım) alman vatandaşı amma o şimdi işsizlik yüzünden sosial yardım alıyor . Ben alman aile birleşimi vizesine başvuru yaparken her hangi bir sorumluluk yaranmayacak? Size önceden teşekkür ederim

 11. Merhaba, bir sorum olucak, ben Almanya’da doğdum büyüdüm sınırsız oturumum var. Eşimde Almanya’da doğdu büyüdü Türk vatandaşı Türkiye’ye gitti ve oturumu bitti. 3tane çocuğumuz var , ikisi Almanya doğdu alman vatandaşı biri Türkiye’de doğdu ve Türk vatandaşı. Aile birleşimi için başvuru yapıcaz ama ne gerekli

 12. Merhaba melek hanim.
  Benim de size bir sorum olacakti. Bizde geçen sene aile birleşimi vizesine başvurduk.
  Ben alman vatandaşiyim ve 5 aylik hamileyim esim şuan türkiye de vizesini bekliyor.
  Bende şuan almanyada calisiyorum.
  Eşimin sabikasi var bu vize almasini engellermi ?
  Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Bu konuda eşinizin bir avukattan durumunu anlatarak bilgi almanısını öneririm. Yurt dışı çıkış yasağı yoksa bir sorun yaşayacağını sanmıyorum.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar melek hanım size bir sorum olacaktı ben Almanya’da yım şimdi geçen sene Türkiye’de evlilik yaptım eşim alman 3 aylık bir oğlum var ve yabancı daire benim vizeye gitmemi istiyor Ankara’ya bana kapalı zarf verdiler bana dedikleri işlemlerin hızlı bitecek deprem nedeni ile 2 hafta sürebilir dediler ama ben bilmiyorum kapalı zarf ile gelmem avantaj mıdır erken bir süreç ile geri donebilirmiyim acaba
    Şimdiden teşekürler erken bir cevap için teşekkürler
    Saygılar

    1. Merhaba Zeynel Bey,

     Sanırım Türkiye’den aile birleşimi vizesi alarak Almanya’ya gitmediğiniz için sizi şimdi ulusal vize almak üzere gönderiyorlar.

     Kapalı zarf, vize onayını içerir ve başvurunuz sadece sizin teslim edeceğiniz evraklasr üzerinden değerlendirilir ve sonuç size iletilir.

     Bu durumla sık sık karşılaşıyoruz. Randevunuz da alındığına göre belirtilen süre zarfında size sonuç iletilir diye umuyorum.

     Sorularınız olması durumunda bize ulaşabilirsiniz.https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     İyi şanslar

   2. Öncelikle Cevap verdiģiniz için çok tesekkür ederim.
    Eşimin yurt dişi çikiş yasaģi yok. Evraklarini almanyadan izmir konsolosluģuna göndermişler 4 ay oldu hala vizesi gelmedi hiç bir sekilde haber alamiyoruz ne yapmaliyiz sizce ? Izmirden
    6 ay randevuyu bekledik 4 aydir da vizeyi bekliyoruz.
    Gercekten çok zor bir süreç.

    1. Elif Hanım,

     Evet, haklısınız, çok uzun bekleme süresi gerçekten ve henüz sonuçlanmamış da.

     İzmir konsolosluğu vize bölümüne Almanca durumunuzu anlatan bir mail yazın ve bilgi talep edin lütfen. Gerekirse bunu bir avukat aracılığyla da yapabilirsiniz.

     Umarım kısa sürede olumlu sonuçlanır.

 13. melek hanım merhaba,
  Eşim yüksek lisans için Almanya’ya gidecek Mayıs ayında. Sonrasında ben ve kızım aile birleşimi vizesiyle Almanya’ya gidebilir miyiz? Ve bunun için eşim gittikten sonra bu vizeye başvurabilir miyiz yoksa belirli bir süre eşimin orada yaşaması gerekiyor mu?

  1. Merhaba Yeliz Hanım,

   Vizeye birlikte de başvurmak mümkün. Geçim garantisi istedikleri için sizin ve kızınız için bir bloke hesap açmak durumudasınız.

   Bilginiz olsun

   1. melek hanım tekrar merhaba,
    aile birleşimi vizesinde benim Almanca bilmem şart mı? Berlin de A1 almanca şartı kalktı diye bir haber okumuştum doğru mu?

    1. Merhaba Yeliz Hanım,

     Aile birleşimi kapsamında A1 şartı devam ediyor. Kalktığıyla ilgili resmi bir açıklama yok.

     Bilginiz olsun

   2. Melek hanım merhaba tekrardan.
    Ben ve kızım için açacağım bloke hesapta ne kadar para olması gerekiyor?
    ve Berlin için A1 Almanca şartı kalktı diye gördüm doğru mu? Ben Almanca bilmiyorum İç Mimarım bir muafiyet durumu olur mu mesleğimden dolayı ve şart olsa da başvurduğumda kabul edilme olasılığı var mı?

    1. Yeliz Hanım,

     Hangi kapsamda sorduğunuzu bilemiyorum.

     Dilerseniz telefonla ulaşabilirsiniz. İletişim bilgilerimize bu linkten ulaşmak mümkün. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

     Aile birleşimi kapsamında A1 şartı devam ediyor. Kalktığıyla ilgili resmi bir açıklama yok.

     Kolay gelsin

 14. Merhabalar doğma büyüme Almanyada yaşıyorum Türk vatandaşıyım fakat türkiyeden evlendim eşimi cocuk aile birleşimiyle getirmeye calışıyorum fakat gelirime bakıyorlarmı şuan hamileyim calışmıyorum bilgi verirseniz memnun olurum sağlıklı kalmanız dileğiyle

  1. Merhaba Ayça Hanım,

   Ne yazık ki Türk vatandaşlarından gelir teminatı istenir. Yani eşiniz geldikten sonraki masrafları karşılayabilecek bir gelir göstermeniz gerekecek.

   Bilginiz olsun

 15. Merhaba Melek Hanım(

  Ben Alman ve Türk yani çifte vatandaşım. Sekiz yaşından beri Türkiye’de yaşıyorum ve burda evlendim , evleneli 10 yıl oldu fakat Almanya için aile birleşimi yapmadık şimdi ilerisi için yerleşme planımız var bu durumda aile birleşimi prosedürü yeni evlenenler gibi mi işleyecek biz ilk önce Türkiye de mi işlem yapacağız yoksa ben Almanya’dan da işlemlere başvurabilecek miyim

 16. Merhaba,
  TC vatandaşıyım. İstanbul’da yaşıyorum. 2 yıllık evliyim. Almanya, Berlin’den bir şirket iş teklifi yaptı, kabul ettim. Çalışma vizem çıkacak. Eşimin durumu ne olacak, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Benim çalışma vizem çıktıktan sonra onun için de vizeye mi başvurmamız gerekiyor? Eşimi bırakıp gitmek istemiyorum açıkçası. Önden gidip 1-2 ay orada yaşamam gerekecek mi? Amacım eşimi de beraberimde götürmek yani aynı anda gitmek.

  Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba Tugay Bey,

   Birlikte vizeye başvuru yapmış olsaydınız birlikte gitme şansınız olurdu. Eşinizin bağımsız aile birleşimi vizesine başvurması gerekir. Bu tür vizeler için randevu bekleme süreleri ne yazık ki uzun sürüyor.

   Bilginiz olsun

 17. Merhaba,

  Ben almanyada dogdum, türk vatandasiyim ve süresiz oturum iznim var.
  Esim türkiyede Polis memuru ve Haziranda meslekte 10 yilini dolduracak.
  Aile birlesimi vizesine basvurdugumuzda Polis memuru olmasi herhangi bir engel teskil eder mi ve yesil pasaport ile basvurmak bir avantaj saglar mi?

  Bu bilgilere maalesef hic biryerde ulasamiyorum o yüzden yanitlarsaniz cok mutlu olurum.
  Simdiden tesekkür ederim.

  Saygilarimla

  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   Sizin ve eşinizin aile birleşimi şartlarını sağlamanız durumunda sadece eşinizin mesleğinden dolayı bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Yeşil pasaport avantaj sağlamayacak, ulusal vize şartlarını yerine getirmeniz gerekir.

   Bilginiz olsun

 18. Melek hanım iyi günler.
  Nitelikli işçi göç yasası Hızlandırılmış prosedürle yabancılar dairesinin verdiği ön onay ile eşim, kızım ve ben vize başvurusunda bulunacağız. Bu kapsamda vize tüm aile üyelerine aynı anda veriliyor.
  Benim sorum şu. Vizeyi aldıktan sonra iş sözleşmesi olan eşim Almanya ya gidecek. Ben ve kızım ise eşimin iş ortamına uyumu, ikamet edeceğimiz konut ve eşya bulması gibi süreç tamamlandıktan sonra gitmeyi düşünüyoruz. Bu arada belli bir süre içinde de oturum iznine başvurulması gerekiyor. Bu durumda vize alındıktan sonra ne kadar zaman daha ben ve kızım Türkiyede kalırsak bir sorun yaşamayız. Böyle bir zaman tahditi söz konusu mu?
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Vize başvuru esnasında bir dilekçeyle vizenizin ön görülen Almanya’ya giriş tarihinde başlatılmasını talep edebilirsiniz.

   Yani başvuru birlikte yapılacak ancak sizin ve kızınızın vizesi eşinizin vizesinden sonra başlatılır.

   Kalifiye elemanlar (aile birleşimi birlikte yapılırsa aynı süre verilir genellikle) için 6 aylık bir ulusal vize söz konusu. Bu süre zarfında Almanya’ya giriş yapmak ve oturum için başvurmak mümkünse oturumu da almış olmak gerekir.

   İyi şanslar

 19. Merhaba ben Türk vatandaşıyım sözlüm de Uygur ama 3 yıldır Almanya da yaşıyor şimdi biz evlendiğimde onun memleketinden evlenme kanıt belgesi almamız gerekiyor ama durumlar malum acaba nasıl alınır bir fikriniz var mı?
  Ayrıca ben öğrenciyim ama Türkiye de 2 sene okumadan Almanya da ki bi okula geçiş yapılamayacağını biliyorum bu durumda nasıl olur aile birleşimi ile gidersem orada eğitim süreci nasıl işler?

  1. Merhaba,

   Söz konusu belgeyi yaşadığınız ülkede, ülkenizin büyükelçiliğinden ya da başkonsolosluklarından almanız mümkün diye düşünüyorum.
   Aile birleşimi şartlarını sağlamanız durumunda ulusal vize alarak Almanya’ya gidebilirsiniz. Gittikten sonra da evliliğe bağlı oturum alırsınız.
   C1 düzeyinde Almanca bilgisine ulaştığınızda (öncesinde de başvuru yapmak mümkün) okuduğunuz bölümün devamını okumak için üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Okuduğunuz bölüm ve kaçıncı sınıfta olduğunuz ile ilgili bilgi vermediğinizden gitmeden DAAD ile görüşmenizi öneririm. Bilgi için bu linkteki kurumla iletişim kurmanız yararınıza olur. Üniversiteye kabul koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz.
   Şartları sağladığınızda okuduğunuz bölüme devam etme durumunda okul uygun görürse gördüğünüz derslerin bir bölümünden muaf olmak mümkün ya da yeni bir bölüm okuma, meslek eğitimi yapma şansınız olur.

   Bilginiz olsun

 20. Merhabalar,
  Almanya’da yuksek lisans yapiyorum. Oturum iznim de cikti ve yaklasik 33 ay daha oturum iznim var. Esimin aile birlesimi vizesi icin basvuruyu Ekim’de yaptik ve hala randevu atamasi bekliyoruz (Istanbul-iData). Esimin A1 sertifikasi var. Atamanin mart-nisan gibi olacagini ongoruyoruz. Sonra da 2-3 ay vizenin cikmasini bekleyecegiz (Berlin icin). Su anda esim 2 aylik hamile ve derhal yanima gelmesini istiyorum. Vize surecini hizlandirmanin bir yolu olup olmadigini ogrenmek istiyoruz. Yanitlayabilirseniz cok mutlu oluruz.
  Saygilarimla

  1. Arda Bey merhaba,

   Vize süreçlerini hızlandırmak için acil durum değerlendirmesi yapılmaktadır, (hamileliğin başlangıcı olduğu için sizi biraz bekletebilirler) fakat nihai kararı vize başvurusu yaptığınız ilin bağlı bulunduğu Almanya Büyükelçiliği- Başkonsolosluğu vermektedir. Eşinizin hamileliğini belgeleyen bir yazı (Almanca) ile beraber bir dilekçe yazabilirsiniz. Eşinizin hamile olduğunu ve bu sürecin uzadığında ne gibi sonuçlar doğurabileceğini içeren bir dilekçe ile beraberinde doktor raporunu sunabilirsiniz.

   iyi şanslar

 21. Merhaba öncelikle burada insanlara yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. benim de sorum olacaktı. Şuan nişanlıyım, nişanlım gürcistan vatandaşı ve almanya da 1 yıl au pair ve şuan da şubatta 1 yılı bitecek olan fsj projeleriyle 2 yıldır orada yaşıyor. ausbildung yapacak kendisi ve biz eş birleşimi ile almanya da yaşamak istiyoruz. İlk sorum; bu projelerdeki 2 yıllık oturum bizim eş birleşiminde istenilen 2 yıllık oturumu karşılıyor mu ? 900 ila 1000 avroluk bir maaş durumu söz konusu bunun bizi şartların dışında tuttuğunu görebiliyorum. bloke hesabına yatıracağımız her ay 400 avroluk ücret oraya gidebilmemi sağlar mı? eğer bu 400 avroluk bloke beni oraya alacaksa, hesaptaki para kadar mı vize verilecek bana? sanırım yeni yasalar ile Türklerden istenen a1 sertifika şartı kaldırılacak şeklinde yorumlar gördüm. hala a1 seviyesi almanca sertifika isteniyor mu? Son olarak evlendikten sonra evraklarla birlikte eşimin Almanya da mı başvurması gerekiyor, yoksa Türkiye den benim eş birleşimini talep etmem gerekiyor? lütfen konuyla alakalı dönüşlerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Ejder Bey,
   Aile birleşimi için Almanya’da bulunan kişinin 2 yıllık oturum süresini doldurması beklenir. Bunun au pair ya da FSJ olmasının bir engel oluşturacağını sanmıyorum.

   Belirtiğiniz meblağdaki aylık maaş ancak nişanlınız için yetecek gibi. Bu nedenle sizin 1 yıllık (aylık 400€) bloke hesap açmanız gerekecektir. Aile birleşimi 3 aylık vize şeklinde verilir. Almanya’da yabancılar dairesi bloke hesap söz konusu olduğu için bir yıllık oturum verir diye düşünüyorum. Tekrar uzatma için başvurma hakkınız olur. Bu durumda çalışıyor olmanız ve Almanca konusunda ilerleme kaydetmiş olmanız sizin için avantaj olacaktır.

   Aile birleşimi vizesine siz İdata’dan randevu oluşturarak Türkiye’den başvuracaksınız.

   Aile birleşimi için A1 şartı hala geçerli, muafiyet çalışma amacıyla giden mavi kartlı kalifiye elemanlartın eşleri için söz konusu.

   Biginiz olsun

 22. Merhaba Melek hanım lütfen bana cevap verirmisiniz . Ben almanya yeşil pasaportla geldim evlendim ama oturum burda vermiyorlardı tüekiyeye git dediler bende 1 yıla yakın gitmedim burda bekledim bütün evraklarım tam bir şekilde dil belgem dahil herşy tam evlilik yaptım evimi kurdum en son yabancılar polisi beni çağırdı eşimle birlikte bana kapalı zarf verdiler tükiyeye giriş yapıp konsoloslukta pasaporta vize alman gerektiğini söyledi . Ama gittiğimde türkiyeye rendavu sistemine takılır mıyım ? Yabancı polis bana dedi terminsiz bir şekilde alman konsolosluğuna gideceksin 1 hafta içinde bütün işlemin tamamlanır gelirsin kapalı zarfın amacı Burdur diye . Allah rızası için cevap ver rendavu sistemine takılır mıyım gidince türkiyeye ?

 23. Merhaba

  26 Subat’ta Almanya’ya Nitelikli Göcmenlik yasaasi ile geldim ve 1 Mart’ta isbasi yaptim. Esimle 15 Mayis’ta evlendik ve Almanya’ya geri döndüm. 25 Mayis’ta yabancilar dairesinde oturum görüsmesine girdim ve pasaportumun süresi kadar (2,5 yil) oturum aldim. Kartim da Eylülde ulasti.

  Esim aile birlesimine Haziran’da basvurdu ve Subat 2023 sonunda konsolosluk görüsmesi olacak. Cok uzun süredir ayriyiz. Evlenmeden önce de ayni evde 3 senelik ikametimiz bulunuyor.

  Oturum basvurusu sirasinda yabancilar dairesindeki memura bu konuyu sordugumda, “neden bir sorun olsun ki, yüksek ögrenimli bir kisisiniz, esinizi yaniniza getirmek istiyorsunuz, bu sizin hakkiniz diye cevap vermisti”. Yasayi okuyarak cevap verdigini sanmiyorum tabi.

  Anladigim kadari ile aile birlesimi yapabilmemiz icin sartlarimiz § 30 (1) S.1 Nr.3 d kuralina uymuyor ancak oturum görüsmesinden önce evlendigimiz icin § 30 (1) S.1 Nr.3 e kuralina uyabilir diye umut ediyoruz.

  Ayrica § 30 (2) bu kuralin esnetilebilecegi anlamina mi geliyor ?

  Sorum uzun olduysa kusura bakmayin. Iyi günler diliyorum.

  1. Belirtmeyi atladim.
   18b abs1 oturum tipim, blue card’li degilim. Maas, ev kirasi ve m2 olarak hicbir problemim yok.

  2. Merhaba Can Bey,

   Oturum yasasının sizin de referans verdiğiniz bölümüne göre 2 yıllık süre söz konusu. Memur ayrıntılara bakmadan ya da bu kriteri göz önünde bulundurmadan cevapladı diye düşünüyorum.
   Almanya’ya giriş yapmadan evlilik gerçekleşmiş olsaydı bu sınırlamaya takılmazdınız.

   Başvuru sonrasında yabancılar dairesinde evraklar üzerinde yapılacak değerlendirmede bu kriter ortaya çıkar ve başvurunuz bekletilir ya da süre dolunca tekrar başvurmanız önerilir diye düşünüyorum.
   Bu kuralın esnetilmesi demek memurun inisiyatif kullanması demektir ki bunu pek yapmadıklarını biliyoruz. Yasadaki kriterleri uygularlar.

   Bir sonraki sorunuzda ev-maaş gibi durumlarla ilgili şartları sağladığınızı belirtiyorsunuz. Bu sizin avantajınıza ancak bu durumda 2 yıllık sürenin göz ardı edileceğini sanmıyorum.

   Kolay gelsin

   1. Tekrar merhaba

    Öncelikle cevabiniz icin tesekkür ederim. § 30 (1) S.1 Nr.3 d kuralina uymuyoruz ancak § 30 (1) S.1 Nr.3 e kuralina uyuyoruz gibi gözüküyor. § 30 (1) S.1 Nr.3 d oturuma sahip olunan süre icin gecerli ve vize süresi dahil ediliyor ancak § 30 (1) S.1 Nr.3 e oturumun verildigi tarih ile ilgili oldugu yaziyor.

    § 30 (1) S.1 Nr.3 e ile ilgili yorumunuz nedir ? Almanya’ya giris degil, oturum izninin verildigi tarihte evliligin mevcut olmasi ile ilgili.

    Tekrar tesekkürler

    1. Can Bey,

     Daha önce de yazdığım gibi, diğer kriterleri sağlasanız bile 2 yıllık süreye takılmanız mümkün.

     Bu konuda Welcome Center ya da göç danışmanlığından danışmanlık almanızı öneririm.

     Göç danışmanlığına bu linkten ulaşmak mümkün. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Tereddüt etmeden sorularınızı iletebilirsiniz. Yereldeki kurumlarım tutumlarını iyi bildiklerinden danışmanlık almanız yararınıza olur.

     Kolay gelsin

 24. Merhaba ben ab vatandaşıyım Almanya’ya taşındım oturum ve çalışma izni aldım eşim Azerbaycan vatandaşı nasıl bir yol izlemeliyim eşimi getirmek için

  1. Merhaba Barış Bey,

   Aile birleşimi işlemlerini başlatabilirsiniz. Eşiniz Türkiye’deyse ikinizin de kimlik ve evlilik bilgileriyle AB vatandaşına aile birleşimi yapmak istediğine dair bir dilekçeyle randevu talep etmesini öneririm.

   Aynı zamanda siz de Almanya’da bulunan göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık alabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Sizin yararınıza, doğru, yasal, güncel bilgiler verirler.

   Kolay gelsin

 25. Merhaba oğlum 20 yaşında Almanya doğumlu Alman vatandaşı.O kücükken Türkiye’ye dönüs yapmıstık bu yuzden benim oturumum bitti.Kendisi suan Türkiyede universite öğrencisi Almanya’da ikameti yok.Okulu bittikten sonra orada yasamayı planliyor hatta mümkün olursa birlikte dönmek istiyoruz.Bu yaz tatilinde de onunla birlikte gezmeye gitmek istiyoruz fakat vizem yok.Oğlumun alman vatandasi olması benim icin vize acısından bir artı olurmu.Vize icin hangi evraklarla basvuru yapmalıyım.Ayrıca benimde orda yasama ihtimalim varmı.

 26. Merhabalar ben Avrupa Birliği vatandaşıyım istediğim gibi Almanya’da yaşama hakkına sahibim. Uzun süreli bir ilişkim var, kız arkadaşımın benimle beraber Almanya’da yaşaması için elimden gelen bir şey var mı acaba.

  1. Merhaba Atahan Bey,

   Aile birleşimi kapsamında arkadaşınız yanınıza gelebilir. Bunun için Almanya’da yerleşik olmanız ve çalışıyor olmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 27. Merhaba
  Esim trde ben suresiz oturuma sahibim.Yanliz anneyim,Tam gun arti minijop yapiyorum ama yineda wohngeld(kira yardimi) aliyorum.Gelirim esimi almanyaya getirmem icin bir engelmi.Tsk ederim

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Türk vatandaşı olduğunuz için evin tüm giderlerini karşılayabiecek bir gelire sahip olmanız gerekir. Ne yazık ki yardım almanız eşinizin aile birleşimi vizesi almasına engel.

   Kolay gelsin

 28. Tekrardan iyi çalışmalar.

  Aile birleşimi vizesi için i-data üzerinden alınan randevuların 6 aydan fazla sonuca ulaştığını duydum. Nikahtan 3 – 4 ay önce başvuru yapsam, nikahtan önce başvuru yaptığım için, görüşme sırasında bir sorun yaşar mıyım?

 29. İyi çalışmalar,

  Benim sorum şu. Ben daha önce Almanya’da bir evlilik yaptım ve eşimden ayrıldığım için oturum iznimi uzatmadılar. O yüzden şu an Türkiye’de ikamet ediyorum. Şu an Almanya’dan biriyle tanıştım ve daha önceki evliliğim aile birleşimi vizesi için sorun olur mu ? Olmazsa aile birleşimi vizesi ortalama ne kadar sürede tamamlanıyor ?

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Bu konuda soru gelebilir müracaat esnasında. Ancak evliliğinizi inandırıcı bulurlarsa ve şartlar-evraklar konusunda da bir eksiklik olmazsa vize almada bir sorun yaşacağınızı düşünmüyorum.
   Bu aralar vize randevu tarihini alma konusunda çok uzun beklemeler söz konusu. Konsolosluk bölgesine göre 3,5 ile 7 ay kadar sürüyor tarihin size bildirilmesi. Yaklaşık en az da 3 ay vizenin sonuçlanmasını hesaba katmak gerekir. Daha kısa ve daha uzun süreler söz konusu olabilir.

   Bilginiz olsun

 30. Merhaba Melek hanım ben Alman vatandaşıyım Türkiye’de evliyim 4 aylık hamileyim Almanya’da eşimle yaşamak istiyorum çocuğumuzu orda doğuracağım eşim A1 dil sertifikasına sahip değil eşimi nasıl götürebilirim . Şuan Türkiye de olduğum için Almanya’da gelir durumum görünmüyor ve hamilelikten dolayı çalışamayacağım içinde aile geçimine bir gelirim görünmeyecek nasıl olur ne yapıla bilir yardımcı olurmusunuz.

  1. Merhaba Beyza Hanım,

   Siz Almanya’ya yerleştikten ve Mutterpass aldıktan sonra eşiniz vize işlemlerine başlayabilir. Ancak vize randevu süreci çok uzun sürüyor bilginiz olsun.
   Almanya vatandaşı çocuk üzerinden A1 olmadan vize alabilir.

   Kolay gelsin

 31. Merhaba,
  Ben almanyada dogdum büyüdüm ama türk vatandasiyim ve 22 yasinda evlenip türkiyeye geldim. Hamileyim ve cocugumu türkiyede dogurmak istiyorum.
  Türkiyede dogmasina ragmen alman vatandasi olabiliyormu ? Olabiliyorsa nasil ? Veya türk vatandasi olursa bebegim benimle birlikte almanyaya nasil gelebiliyor ? (Süresiz oturum iznim var buarada)

  1. Merhaba Zeynep Hanım,

   Siz Almanya vatandaşı olmadığınız için çocuğunuz doğduğunda Almanya vatandaşlığı ne yazık ki alamaz.

   Sonrasında ancak çocuğunuza vize alarak Almanya’ya giriş yapmak mümkün olacak. Ancak vize sürecinde yıl bütünlüğü içinde Almanya dışında 6 aydan daha fazla kaldığınız tespit edilirse sizin oturumunuz riske girer ne yazık ki.

   Bilginiz olsun

 32. Merhabalar kolay gelsin Benim kısa bir sorun olucak sizlere
  Eşim Almanya’da dogum yaptı çocuğumuz almanvatandaşı ben Türkiye de yaşıyorum ve çocugumu görmeye gitmek istiyorum 15 günlük ama nasıl yapacagım vizeyi nası alıcagımı bilmiyorum eşim ablasında daha öncesinde vize ile Almanya’ya gitmişligim var ama şimdi nasıl olacak bilmiyorum yardım eder misiniz rica etsem anlatırmısınız güvenilir aracı kurum varmı.

  1. Merhaba Kemal Bey,

   Çocuğunuzun belgeleriyle schengen vizesine başvurabilirsiniz. Yeni doğmuş çocuğunuzu görmek schengen için iyi bir gerekçe. Bir dilekçeyle de açıklamak iyi olur

   Telefonla bize ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

   Kolay gelsin

 33. Bende 60 m2 bir evde 2 buçuk odalı bir dairede 3 kişi görünüyoruz ve eşim ile 6 aylık bebeğini getirmek istiyorum bu ev bize yeterli mi lütfen babada cevap verin

  1. Merhaba İsmail Bey,

   Anladığım kadarıyla siz 2,5 odalı bir evde 5 kişi yaşamayı düşünüyorsunuz. Normal şartlarda ancak 2 ya da 3 kişi için bu metrekarede ev yeterli.

   Size öneririm, göç danışmanlığı bürolarından bilgi almanız. Bu kurumlar, yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu bilir ve sizi ona göre yönlendirirler.

   Bu linkten ulaşabilirsiniz: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Mutlaka gidip danışmanlık alın, sizin yararınıza danışmanlık veren kurumlardır.

   Kolay gelsin

 34. Merhaba Melek Hanım ben ve kız arkadaşım 23 yaşındayız ve Almanyaya gitmek istiyoruz.Kız arkadaşım Hemşirelik mezunu ve şu an beraber dil kursuna gidiyoruz a2 seviyesine kadar ilerledik.Size sorum şu kız arkadaşım sanırım benden önce gidecek ve orada hemşire olarak çalışmaya başlayacak.Peki böyle bir durumda benim Almanyaya gidememem halinde en son ve kesin çözümü evlilik olarak görüyoruz.Ne kadar sürede evlenip kız arkadaşımla Almanyada yaşayabiliriz.Bazıları 5 yıl 6 yıl diyerek açıkcası gözümüzü korkutuyor.Okuduğunuz için teşekkür ederim .

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Kız arkadaşınız gitmeden nikah kıyılırsa beraber de gitme durumunuz var. Aksi halde 2 yıl beklemek durumunda kalabilirsiniz.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba Melek Hanım
    İnanın bu konu hakkında hiç bilgi sahibi değiliz.Eğer nikah kıyarsak kesin beraber gidebilir miyiz.Bu konu hakkında detaylı bilgi verirseniz çok ama çok memnun kalırız.
    Teşekkürler şimdiden.

    1. Ömer Bey,

     Şartları yerine getirmeniz durumunda vize almak mümkün. Ancak bu konuda ben size kesin olur diyemem.

     Tedaylı bilgi için bize ulaşın lütfen.

     Kolay gelsin

 35. Merhaba bilgilendirme de almanya da ki es türk vatandaşı ise maddelersen a1 şartı yaIyordu ben zaten almanyada ve otrumluyum neden benden istesinler. Ve yeni cikan kanunda enaz 5 yil almanya ikameti isteniyor ben almanyada dogup 8 yasinda turkiyeye gitmisi simdi 6 aydir butadayim calisma vizesi ile ve 3 yillik oturum um var bunun vatandaslikta etkisi olabilir mi b1 serrifikasi olmasada
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Vatandaşlık için B1 sertifikası zorunlu. Bu konuda vatandaşlık dairesinden bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 36. Merhaba ben almanyada yaşıyorum burada doğdum büyüdüm alman vatandaşıyım, nişanlım türkiyede yaşıyor ve biz nikahımızın almanyada kıyılmasını istiyoruz 1-2 ay buraya nikah için gelip türkiyeye dönecek. Böyle bir şey mümkün mü ve mümkünse hangi vizeye başvurmamız gerekiyor? Sırf nikah için almanca bilmesi ve sınava girmesi gerekiyor mu ?
  Şimdiden sağolun iyi günler

  1. Merhaba,

   Almanya’da nikah kıymak üzere de aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda A1 düzeyinde Almanca sertifikası istenir.

   Ancak tabii eğer schengen vizesi onaylanabilirse bu vizeyle de gelerek nikah işlemleri yapılabilir. Bu durumda dil sertifikasına gerek olmayacak. Ancak schengen vizelerinde ret olasılığı yüksek.

   Nikahtan sonra da Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvuru yapılmalı.

   Bilginiz olsun

 37. Merhaba, benim kız arkadaşım 1 senedir Almanya’da yaşıyor. Ben Türkiye’deyim. Evlilik yoluyla beni götürmesi için 1 yıl daha mı geçmesi gerekir? 5 yıllık oturum aldı. Maaş ve evin metrekaresi yeterli gibi.

  1. Merhaba,

   Aile birleşimi için toplamda Almanya’da 2 yıllık oturum süresini doldurması gerekir.

   Zaten vize işlemleri de uzun sürüyor. 2 yılın dolmasına 8-9 ay kala işlemleri başlatabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 38. Merhaba,
  Ben Bulgaristan vatandasiyim ve su an Hamburgta yasiyorum ailemin evinde kaliyorum. Su an evde benimle beraber 4 kisi yasiyoruz ev 59.49 m2. Aile birlesimi icin yeterli olur mu ? Esimin gelmesi icin aylik ne kadar kazaniyor olmam gerekir ? Bamf danisma icin randevu aldim ama yogunluk sebebiyle 1 ay sonrasina verdiler. Tahmini bir hesaplama yapma sansiniz var mi ? Esim daha yeni isten cikartildi bu bir engel olur mu ? Schengen vizesiyle gelse burda aile birlesimi icin basvuruda bulunabilir miyiz ? Elektrik /elektronik teknisyeni.

  1. Merhaba Cansu Hanım,

   Kalacağınız evde siz ve eşiniz için bir oda olması gerekir. Ancak geçici konaklama için bu kabul edilir mi bilemiyorum. Konut sıkıntısını da göz önünde bulundurabilirler. Eşiniz başvurunca sizden de geçimizle ilgil belge isterler. Bu durumda iş sözleşmesi avantaj olur ya da iş bulana kadar teminat göstermek gerekebilir. (Banka hesabı gibi)

   Buradan bir meblağ zikretmek istemiyorum. Çalışıyor olmanız önemli. Göç danışmanlığı bürosu bu konuda size yardımcı olur diye düşünüyorum.

   Schengen vizeleri oturuma çevrilmiyor. İstyisnalar oşabilir. Danışmanlık büroları yereldeki yabancılar dairesinin tutumunu bildiği için bu konuda da size bilgi verecektir. Ancak genel eğilim Türkiye’den ulusal vize alarak gitme ynünde.

   Eşiniz msleki belgelerini de yanında getirebilirse denklik yaptırması da mümkün. Tanıdıklar vasıtasıyla yaşadığınız yerde ona bir iş sözleşmesi bulmanız da avantajlı olacaktır.

   Kolay gelsin

 39. Merhaba. Nişanlımla birlikte 3 aydır Malta’da çalışıyoruz. 5 ay sonra türkiyede evleneceğiz. 1 yıllık maltada çalışma iznimiz var. Sonrasında nişanlım ( o tarihte evli olmuş olacağız) iş için maltadan almanyaya gidecek ve orada kalıcak. Bu durumda eş durumundan maltadan almanyaya nasıl gidebilirim? Prosedürler nelerdir. Dil şartı gerekiyor mu. Dikkat etmemiz gerekenler nelerdir. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Malta’da bulunan Almanya Konsolosluğu vize blümüne sorabilirsiniz. Ya da yaşayacağız şehirdeki “Welcome Center”a ulaşıp sorabilirsiniz. Büyük bir ihtimalle Türkiye’den aile birleşimi vizesine başvuru yapmanız önerilir diye düşünüyorum. Orada bulunma statünüzü bilemiyorum.

   Müstakbel eşiniz mavi kart statüsünde Almanya’da çalışacaksa siz A1 sertifikasından muaf olabilirsiniz, aksi halde bunu sertifikayla belgelemeniz gerekir.

   Kolay gelsin

 40. Merhaba,
  Siteye gelen sorulara özenle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Size ufak bir sorum olacak.
  Almanya’da iş buldum ve şirketim benim için Vorabzustimmung belgesi hazırlattı. Fakat maaşım 45bin euro civarında olmasına rağmen belgede Mavi Kart’a elverişli olarak çıkmadım. Skilled Worker sınıfından çıktı çalışma iznim. Şimdi eşimle beraber ulusal vize başvurusu yapacağız fakat eşimin dil belgesi yok. İstinai durumlarda eşinizin üniversite mezunu olması ve iş bulma ihtimali bulunması halinde dil belgesi istenmeyebileceği yazıyor. Eşim avukat ve hem üniversitesinin hem de okuduğu bölümün anabin sistemi üzerinde Almanya denkliği bulunmakta.
  Bu durumda sizce eşime de vize çıkar mı? Ya da bir öneriniz var mı?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Eren Bey,

   Özel bir statüden ön onay verdiklerini düşünüyorum, o nedenle mavi karta dahil edilmediniz sanırım.

   Bahsettiğiniz istisnanın uygulandığına tanık olmadık ne yazık ki. Bu nedenle hazırlıklı gitmenizi öneririrm. Ya da size sertifikayı ulaştırmak üzere ek süre de verebilirler.

   iyi şanslar

 41. Merhabalar öncelikle verdiginiz bilgiler icin cok teşekkür ederim benim bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim efendim
  Ben hollandaya kaçak olarak geldim iltica başvurusunda bulundum ve şuan kampta kalıyorum.
  Benim amerikalı bir sevgilim var kendisi amerikada evli ve benden 35 yaş büyük ve hollandaya gelip burda oturum izni alıp beni de partneri olarak gösterirse oturum alabilirmiyim?

  1. Merhaba Kerem Bey,

   Mutlaka bir avukatınız vardır diye düşünüyorum.

   Lütfen bu konuda ondan danışmanlık alın.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba Tuğçe Hanım,

   Evet, A1 sertifikası sizin için de zorunlu.

   Bilginiz olsun

 42. Merhaba benimde bir sorum var ama kimden cevap alabilirim bilmiyorum.
  Eşim Doktora yapmak için özel bir bursla Almanya ya gidecek. Aile birleşimi ile birlikte gitmek istiyoruz. Ancak soyisimlerimiz farklı bu vize almada bir sorun yaratır mı. Sonuçta evlilik cüzdanlarımız var. Lütfen aydınlatın, bilmiyorsanız bilgi alabileceğim bir yer önerirsiniz sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Evlilik ile ilgili resmi belgeleri ibraz etmeniz durumunda bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Evlilikte, soy ismi değişikliği tercih meselesi sonuçta.

   Yine de dilerseniz konsolosluğun vize bölümene Almanca ya da İngilizce mail yazarak sorabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 43. Merhaba,
  Ben hemşire olarak Almanya ya geldim ve şuan bir hastanede çalışıyorum, eşimi ve 2 çocuğumu getirebilmek için en az ne kadar maaş alman gerekiyor? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Müslüm Bey,

   Buradan direkt bir meblağ ifade etmek istemem. 4 kişilik ailenin aylık yaşam giderleri+ kirayı karşılayacak bir geliriniz olması gerekir. Yani telafi eğitim sürecini aşıp hemşire olarak çalışmaya başladıysanız giderleri karşılayabilirsiniz diye düşünüyorum.

   Yaşadığınız şehirdeki “Welcome center” gibi kurumlardan danışmanlık almanızı öneririm. Bu kurum, ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olacak, bilgi verecektir. Görüşmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 44. Merhaba
  Ben 4.5 yıldır Alman vatandaşı ile evliyim. Almanyada evlenip Türkiye de oturduk. Şimdi Aile birleşimi yapıp Almanya ya yerleşmek istiyoruz.Alman olan eşim emekli. Ben 60 yaşındayım ve türkiyeden emekliyim. Düz lise mezunuyum ve herhangi bir mesleki eğitimim yok . aile birleşimi yapıp geldiğimde iş bulabilme imkanları nasıl oluyor? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Şükrü Bey,

   Kalifikasyon gerektirmeyen işlerde çalışma şansınız olacaktır. Ya da deneyiminiz olan bir alanda da iş bulmak mümkün. Bu durumda Almanca burada belirleyici olabilir.

   Kolay gelsin

 45. Merhaba melek hanım. 3 yıllık oturum sahibiyim . 1.5 yılı bitmek üzere. Oturum aldıktan 10 ay sonra eşimle anlaşamadık ayrı evlere cıktık. Ben 13 aydır vollzeit çalışıyorum. İş verenim süresiz iş konusunda rahat olmamı söyledi. Bana grçen hafta bir kağıt geldi. Eşinizle ayrı evlerde yaşıyorsunuz . Oturumunuz buna bağlı diye lütfen bize dönün diye. Ben halen dönmedim . Sizce bağımsız oturum tallep edersem ankara anlaşmasından ötürü oturum alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Ayrılmadan önce aynı iş yerinde 1 yılı doldurmadığınız için problem olabilir. Sizden bize ulaşın diyorlarsa mutlaka gitmek gerek.

   Ama size önerim yabancılar dairesine gitmeden önce göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm. Sizin yararınıza danışmanlık veriyorlar. Sizin durumunuzda nasıl bir tavır sergilemek konusunda öneride bulunabilirler.

   İyi şanslar

 46. Merhaba benim eşim Almanya’ya iltica edecek siyasetten ceza evine girdi ilticası kabul edilir mi aile birlelişimine başvuru yapabilirmiyiz

  1. Alev Hanım,

   Bu durumu eşinizin avukatına sormanızı öneririm.

   Ancak kabul edilmesi durumunuda yasal olarak sizin aile birleşimi yapma hakkınız var.

   Bilginiz olsun

 47. Merhabalar,
  Ben yurtdışı öğretmenliği kazanarak almanyada 5 yıl görev yapmaya hak kazandım. Normalde vize işlemlerimizi bakanlık aracılığıyla konsolosluğa yapıp vizelerimizin sorunsuz bir şekilde çıkması sağlanıyor. Fakat benim hali hazırda almanya da süresiz çalışma ve oturma iznim bulunmaktadır. Bunu belirttiğimde ve sadece kızım ve eşim için vize başvurusu yapmak için başvurmak istediğimde konsolosluk oturum izni olanların aileleri için başvuruyu özel olarak idata dan yapmam gerektiğini belirtti. Normalde birlikte bakanlık aracılığı ile vize alırsak eşimden dil belgesi istenmeyecektir. Ben de bu süreci yaşamamak için devletin bize verdiği hizmet pasaportu ile hem kendime hem de aileme bakanlık aracılığı ile vize başvurusunda bulundum. Başvurumuz kabul edildi ve parmak izlerini verdik. Bu durumda benim oturum iznim olduğu için benim gri pasaportuma tekrar vize vermelerinde sorun yaşarmıyım. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Bunun gerekçesini yabancılar dairesine izah ettiğinizde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Halihazırda bir oturumunuz var, farklı pasaportlar söz konusu ise söz konusu olan pasaport numarasına oturum işlenir diye düşünüyorum.

   iyi şanslar

 48. Merhaba Melek Hanım
  Ben lisans eğitimine başvurarak Almanya ‘ya gelmek istiyorum. Öğrenci olarak eşimi ve çocuklarımı aile birleşimi ile yanıma alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Zeynep Hanım,

   Öğrenci olarak kendiniz için diğer şartların yanında bloke hesap da açmak durumundasınız. Aile birleşimi kapsamında eşiniz ve çocuklarınız için de bloke hesap açarak onların aile birleşimi yapmasını sağlayabilirsiniz.
   Eş için aylık 400 €, her bir çocuk için de aylık 300 €’luk bloke hesap açmak gerekir.

   Bilginiz olsun

 49. Merhaba benim sorum 74 yaşında Alman vatandaşı olan nişanlım ameliyat olduğu için şuan yolculuk yapamıyor evlenmek istiyoruz nikah işlemleri için evrak yollada ben türkiye de işlemleri başlata bilirmiyim yani o sadece imza için gelse olurmu birde nikah için Almanya’da ilk nereye başvurması gerekli şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Serap hanım,

   Nişanlınız Almanya^’da Standesamt adlı kurumu başvurabilir. Sizden de bazı belgeler istenir. Bu kurumdan gerekli belgeler konusunda biligi alınabilir.

   Siz de burada nikah dairesiyle görüşerek bilgi alabilir, nikah için işlemleri başlatabilirsiniz.

   Kolay gelisn

 50. Merhaba 6 yıllık evliyiz eşim alman Vatandaşı kızım alman Vatandaşı ve ikinci doğacak olan çocuğumuz da Almanya’da doğacak. Normalde Türkiye’de kalıyoruz ama eşim doğum için Almanya’ya gitti Devletten yardım alacak. Eşim ailesiyle kalıyor ayrı bir odası mevcut . Biz şimdi aile birleşimi için başvuruda bulunmayı düşünüyoruz . Bende doğumda orada olmayı düşünüyorum doğuma 3,5 ay var ( 3 yıllık vizem var , aile birleşimine başvurup mu gitmeliyim ( pasaportu teslim ediyormuyuz başvuruda bulununca ) yoksa doğum sonrasında mı aile birleşimine başvuruda bulunmalıyız ? ) Bir de eşim devletten yardım aldığı için aile birleşiminde bir sıkıntı çıkar mı ?

  1. Merhaba Zafer Bey,

   İdata, aile birleşimi vize randevusunu çok geç veriyor. Dolayısıyla schengen vizesi ile doğuma gitmek mantıklı.

   Aile birleşimi için de Alman çocuğu üzerinden aile birleşimi statüsünden başvuru yapmanızı öneririm. Aile birleşimi çocuk üzerinden olacağı için yabancılar dairesi değerlendirecektir.

   Kolay gelsin

 51. Merhaba melek hanım ben 1987 almanya doğumluyum okulumu ve mesleğimi(hemsire) orda tamamladım ve türk vatandaşıyım türkiyeye evlilik nedeniyle döneli 7 yıl oldu annem babam almanyadan emekli ve bakıma muhtaçlar cocugumla eşimle ailemin yanina döne bilirmiyim acaba?

  1. Merhaba Gülşen Hanım,

   Meslek eğitiminizi Almanya’da aldığınız için (eğer ara vermedinizse) denklik yaptırmadan iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesi ile gidebilirsiniz.
   Eşiniz ve çocuğunuz da aile birleşimi vizesi alarak sizinle gelebilir.

   Karşılıklı soru-cevap şeklinde yapılan etkinliğimize de katılabilirsiniz. Somut bilgiler üzerinden sizi yönlendiririz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Kolay gelsin

 52. Merhabalar. Yaklaşık 10 yıllık avukatım, nişanlım Alman vatandaşı. Ortalıkta bir bilgi kirliliği var, sorum şu; yüksekokul mezunlarından A1 seviye dil şartı aranmıyor deniliyor. Aile birleşimi vizesi için benim A1 belgesine ihtiyacım var mı? Ve de bu sınava girdiğimde evli olmam gerekiyor mu?

  1. Merhaba Özge Hanım,

   Evrak listesinde bu ibare yer alıyor ancak uygulamada A1 sertifikası isteniyor. Sınav için evli olma şartı yok.

   Bilginiz olsun

 53. Merhabalar
  Eşimle 2senelik evliyiz bir türlü sınavı geçemiyorum acaba eşimin beni başka şekilde yanına alma şansı varmıdır tecrübelerinizden fikir almak istedik eşim doğuşdan alman doğma büyüme çifte vatandaş yardımcı olursanız sevinirim artık kavuşmak istiyoruz.

  1. Merhaba Ümit Bey,

   1 yıl boyunca okula gittiğini, birkaç kez sınava girip başarısız olduğunu belgeleyebilirseniz dilden muaf olma söz konusu olabilir. Bu belgelerle konsolosluğa başvurduğunuzda onlar da durumu değerlendirip ona göre size sonucu iletirler. Kursa gittiği dershane hocası bu konuda yardımcı olabilir.

   Kolay gelsin

 54. Merhaba ben dogumla alman vatandasligi kazandim.23 yasindan beri alman vatandasiyim .suan 29 yasindayim ..1 yasindan beri turkiyede yasiyorum o yuzden almancam yok. Burda 5 yıl önce evlendim esim turk vatandasi.Almanyaya gitmek istiyoruz ikimizin de dil belgesi almasi gerekiyor mu ?teyzemler orada yasiyor once orada is bulana kadar onlarin yaninda kalicam . Benim oraya gittigimde esimi aldirmak icin yeterli buyuklukte ev ve sigortamin olmasi veya belli bir maasla calisiyo olmak sarti gerekli mi ? Simdiden tesekkr ederm

  1. Merhaba Sibel Hanım,

   Almanca bilmeniz Almanya’da iş bulmak, bürokratik işlemlerinizi bağımsız yapabilmek ve sosyalleşmek adına önemli ve avantaj olacaktır. O nedenle en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi ben öneririm.(bu orada yeni bir hayat kurma adına size çok yardımcı olacaktır)
   Alman vatandaşlarına aile birleşimi yapılırken ev ve geçim teminatı istenmeyebilir. (Yerel farklılıklar olabilir).
   Ancak eşinizden vize başvuru evrakları arasında A1 düzeyinde Almanca sertifikası istenir.

   Bilginiz olsun

 55. Merhaba eşim Almancaya doğdu ve alman vatandaşı ben vize ücreti olan 75 Euro yüksek ödeyecek miyim bu durumda

  1. Merhaba,

   Eşleri Alman olan kişiler vize ücreti ödemiyor.

   Bilginiz olsun

 56. Merhabalar, ben 26 yaşındayım. Almanya doğumluyum ama Türk vatandaşıyım. 3 yıl önce Türkiye de evlendım ve sonra hic geri dönmedim. Babam ve Kardeşlerim Almanya da yaşıyorlar şimdi ben de tekrardan Almanya ya geri dönmek istiyorum . Nasıl bır prosedür geçerli yada Babam veya ağbim bana istek yapabilirmi ?

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Almanya dışında bulunma süresi olan 6 ayı ihlal ettiğiniz için oturumunuz sonlanmıştır. Diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek çalışma vizesine başvuru yapmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 57. Merhabalar benim eşim ve iki çocuğum Almanya’da ben de gitmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım ayrıca iki çocuğumda Almanya’da doğdu eşiminde 3 yıllık oturumu var bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

  1. Merhaba Malik Bey,

   Eşiniz çalışıyorsa ve evin ve sonrasında da sizin giderlerinizi karşılayabilecek bir geliri varsa siz buyradan aile birleşimi için vize başvurusu yapabilirsiniz. A1 düzeyinde Almanca öğrenmeniz gerekecek.

   Bilginiz olsun

 58. slm.,lar ben almanyada sürekli yasiyorum 2006 dogumlu oglum turkiyede yasiyor ve yanimda yasamasi almanya ya getirmek istiyorum izmir konsolosluguna bas vuruldu ama IDATA ya yönlendirdiler bas vurduk 3 ay olacak daha bir cevap alamadim .ne yapmam lazim yardimlariniz bilgilerin iz icin simdiden tsk,ederim

  1. Merhaba Nurettin Bey,

   Sanırım ilk olarak İdata’da bir randevu oluşturdunuz. İdata’nın randevu vermesi ne yazık ki bazen 7 ayı bulabiliyor. Bu işlemi hızlandırmak da mümkün değil. Çünkü aile birleşimi için vize randevusu bekleyen binlerce insan var.

   Bilginiz olsun

 59. almanya doğumluyum şuan için ama türkiyede yaşıyorum ve ara ara almanyaya gezmeye gidiyorum. türkiyede evlendim ve 2 çocuğum var onlarla beraber almanyaya gezmek amaçlı gitmek istiyorum. onlarıda götürebilmek için neyapmam gerekir bana yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Enes Bey,

   Aileniz için schengen başvurusu yapabilirsiniz.Vize bölümüne de Almanca olarak da ziyaret amacınızı bielirten dilekçe yazmanızı önermiştim.

   iyi şanslar

 60. İyi günler
  Aile birleşimi vizesine başvurduk lakin randevu vermiyorlar (çok sıra varmış)
  Almanyaya davetiye ile getirsek başvurduğumuz vizeye sorun olur mu

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Bekleme süresini gerekçe göstererek schengen vizesine başvuru yapabilirsiniz. Ama onun da garantisi yok biliyorsunuz. Deneyebilirisiniz.

   Kolay gelsin

 61. MERHABALAR MELEK HANIM

  BEN ALMANYA DOĞUMLUYUM 18 YIL ORADA YAŞADIM VE ŞUAN TÜRKİYEDE YAŞIYORUM YAŞIM 35
  ARA ARA ALMANYAYA GİDİP GELİYORUM
  TÜRKİYEDE EVLENDİM EŞİM VE ÇOCUKLARIMI HİÇ BERABERİMDE GÖTÜRMEDİM GEZMEYE
  ŞİMDİ GİTMEK İSTİYORUM KISMETSE ONLARLA BERABER VE GİDEBİLMEK İÇİN NEYAPMAM LAZIM OLDUĞUNU BİLEMİYORUM

  BU KONU HAKKINDA BANA YARDIMCI OLABİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM
  ŞİMDİDEN ÇOK TEŞŞEKÜR EDERİM

  1. Merhaba Enes Bey,

   Aileniz için schengen başvurusu yapabilirsiniz.Vize bölümüne de Almanca olarak da ziyaret amacınızı bielirten dilekçe yazmanızı öneririm.

   iyi şanslar

 62. İyi günler!!! Merhaba size sorum olucak ben yabancı vatandaşıyım Türkiyede yaşıyorum oturma izinim var, Alman vatandaşıyla nişanlandım nişanlım evrak hazırlıyor burda ulusal vizesine başvurduğum zaman sorun çıkarabilirermi konsolda Almanya’da resmi nikahımız olucak evlilik daveti gönderiyor bana sizce sorun olurmu? Şimdiden çok teşekkürler bilginiz için🌸

  1. Merhaba Dilber Hanım,

   En az 6 aydan beri Türkiye’de yaşıyorsanız buradan başvuru hakkınız var. İstenilen şartların sağlanması durumunda sorun olacağını sanmıyorum.

   İyi şanslar

 63. Aile birleşim A1 sertifka sınavina girdim yazılı sınavı geçtim diyalok sınavına 3.cü girişim sürekli 1 puanla kaybediyorum konsolosluktan tarih aldım konsolosluk randevu tarihim geldiği zaman bütün evraklarımı götürsem bana aile birleşim vizesini verirler mi yoksa.birdaha diyalok sınavına girmemi mi isterlermi bir bilsi olan bana yardımcı olabilirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Alperen bey,

   Sertifika için 4 alandan da geçer not almanız gerekir. Eksik olan alan için destek alıp sacede o alandan mümkünse sınava girmenizi öneririm.

   iyi şanslar

 64. Merhaba.
  Ben Afganistan vatandaşıyım eşim Türk vatandaşı Almanyaya yeni geldim kamptayım eşimide çağırmak istiyorum 3 yaşında çacuğum var eşime ihtiyacım var ne yapmam gerekir ve eşim ne kadar surede gelir lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba,

   Aile birleşmi konusunda avukatınızdan bilgi alabilirsiniz. Kabul aldığınızda eşiniz aile birleşimi vizesine başvurabilir. Öncesinde mümkün olacağını sanmıyorum.

   İyi şanslar

 65. Merhaba melek hanım benim nişanlım alman vatandaşı. O almanyada yaşıyor ve bende türkiyede. Şimdi hamileyim evli degiliz. Ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz? Hamilelik sürecini orda geçirmem için yardımcı olurmu sunuz. Konsolosluğumu aramam gerek. Tesekkur ederım simdiden.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 66. Merhaba. Nişanlım Alman vatandaşı ve Münihte 35 metrekarelik evde yalnız yaşıyor. Aile birleşimi başvurusunda kimi ev sorun olur diyor kimi de olmaz diyor. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 67. Merhaba, ben ausbildung ile Almanyaya gideceğim. Eşim lise mezunu, Ausbildung yaparken eşimi de götürebiliyor muyum ve ne kadar süre zarfında götürebiliyorum?
  Aile birleşimi ile götürmem için aylık gelirimin 1400 euro olması gerekiyormuş. Minijop ile maaşımı 1400 euro’ya tamamlayabiliyorum bu geçerli olur mu?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 68. Merhabalar; Melek Hanım eşimle 6 yıldır evliyiz. Eşim Bulgaristan ve Türk vatandaşı Ben de Türk vatandaşıyım Biz Almanya’ya Türkiye üzerinden birlikte gitmek istiyoruz. Bulgaristana da evliliğimizi bildirdik. Ben Türk vatandaşı olduğum için banka hesaplarımızda benim için olması gereken bir para teminatından bahsedildi böyle bir şey var mı? Ücretlendirme nasıl yapılıyor? Ve biz eşimle ayrı gitmek istemiyoruz bunun için izleyeceğimiz yol nedir ?

  (Not: Bu konu ile ilgili detaylı ve net bir bilgi hiç bir yerde bulamadık.)

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 69. Merhaba ben aile birleşimiyle 2018 yılında Almanya’ya gittim 2019 yılında eşim bana şiddet uyguladı ben evden gittim aslında bir polise gitsem orda kalma imkanım da oluyormuş bilmiyordum. Türkiye’ye geldim boşanma davası açtım çekişmeliydi eşim Almanya’daki oturumumu sildirmemiş dava devam ederken biz barıştık 2021 yılında. eşim beni tekrar Almanya’ya götürecekti ev bulamadı sürekli ev bulamıyorum diyerek zamanı geçiriyor. ben gitmek istiyorum ama vizem süresiz değil. Ben ne yapabilirim konsolosluğa gitsem şikayetçi olsam veya ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 70. MERHABA MELEK HANIM,
  BEN ROMANYA VATANDAŞLIĞIMI YENİ ALDIM 5yaş 9 aylık bebeğim dahil. İkametimiz Türkiye eşim ve çocuklarım İle Almanya’ya yerleşmek istiyoruz, fakat bunu hep birlikte giderek yapmak istiyoruz. Gitmeden önce Alman hükümetine, 100.000 €Blok Hesap Garantör gösterirsek, Türkiye’den eşimle gitmeden önce aile birleşimi yapabilir miyiz ? Sorun ev olursa onuda önceden geçici apart ayarlayıp gittiğimizde ikamet gösterebilir miyiz ?

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 71. Merhaba Melek hanım, öncelikle herkese yardımcı olmaya çalıştığınız ve bildiklerinizi paylaştığınız için kendi adıma size çok teşekkür ediyorum. Benim bir sorum var. 26 yaşındayım lise diplomam var. Lise diplomam ile birlikte okuduğum bölümün Makine Teknolojisi Alanı-Makine Ressamlığına ait Ustalık belgesi ve İş yeri açma belgesine sahibim. Hali hazırda Almanca öğrenmeye gayret ediyorum. Annem ile birlikte yaşıyorum medeni halim ise bekar. Size sorum şu ; Almanya’ya gitmek ve A1 belgesi almak için illa evli mi olmam gerekiyor ? Ben sınava girip vize işlemlerini yaparsam annem ile birlikte Almanya’ya yerleşebilir miyim ? Annemin Almanca dil bilgisi yok. Zaten kendisi de kanser hastası ve tedavileri var. Biraz birikimimiz ve kendimize ait bir evimiz var. Annem ile birlikte Almanya’ya yerleşmek için ne yapmam gerekiyor. Bilgi verirseniz çok müteşekkir olurum. Allah’a emanet olun. İyi çalışmalar.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 72. Selam, ben Almanya’da ilticalı durumdayım son mahkemem de ret geldi 3 aylık duldung verdiler ikamet adresimde bulunma ve çalışma yasağı yazıyor kimlikte yani sınırdışı kararı var, bayan arkadaşımın süresiz oturumu var ve evlenmek istiyoruz arkadaşım farklı bir eyalette yaşıyor, ben bu kimliğimle evlenebir miyim? Pasaport gerekli mi? Eğer pasaport verirsem sınır dışı riski var mı? Evlendiğim takdirde adresimi eşimin yanına taşımama izin verirler mi? Biraz uzun oldu kusura bakmayın, acil bir çözüm bulmalıyım bilgilerinizden faydalanmak isterim. Bu arada son mahkemem de davam red oldu fakat mahkemeden sınır dışı edilemez kararı çıkmasına rağmen abancılar dairesi ararı bozdu ve sınırdışı kararı verdi avukatım tekrar itiraz etti yakında cevabı gelir ama umudum yok, 5 yıldır Almanyadayım şimdiden çok teşekkür ederim saygılar.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 73. Merhaba , Biz gelecek ay evleneceğiz Eşim almanya da doğup büyümüş burada iyi bir işi var.Ben de Türkiye de öğretmenim yeşil pasaportum var .Aile birleşimi için yeşil pasaport ile başvurabiliyor muyum bazı kaynaklarda 2. bir bordo pasaport alıp onunla basvurmak önerilmiş ama bu biraz kafamı karıştırdı yeşil pasaport ile ilgili bilgiye ulaşmakta zorluk çekiyorum .Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 74. Merhaba melek hanım,benim eşim hemsire ve hamburgtan hastanesinden kabuk aldı iş sözleşmesi oluşturuldu su an denklik sürecini bekliyoruz.Benim sorum vize surecinde eş durumu olarak aynı anda gidebilirmiyiz,yoksa önce eşimin gidip bı sure çalışmasımi lazım eğer öyleyse ne kadar süreden sonra ben basvurabilirim. Bu arada A1 sertifikası zorunlumu aile birleşimi için. Tesekkkur ederim.

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 75. Merhaba,

  Benim Almanya’da visiting phd student olarak 1 yıllığına oturum iznim var. Konsolosluktan gelen mail’de araştırmacı vizesine sahip olduğum iletildi. Aile birleşimi ile eşim Almanya’ya gelmek istiyor. Bu vize sonucunda oturum izninin yanında, çalışma iznine de sahip olabilir mi eşim? Ekstra bir işlem yapmamız gerekli midir?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Aydoğan Bey,

   Aile birleşimi kapsamında gelen herkes aynı zamanda çalışma hakkı da kazanır. Bu onay oturum izniyle veraber verilir.

   Bilginiz olsun

 76. Melek Hanım merhaba benim şöyle bir durumum sözkonusu. Kendim 43 yaşında doktorum .Almanyada çalışmak ve yaşamak istiyorum.İkinci evliliğimi yaptım ve eşimin bizimle yaşayan 19 yaşında bir kızı var.Almanyaya yerleşirsek eşimin kızı da aile birleşimi hükümlerine tabi oluyor mu yoksa 18 yaşından büyük olduğu için ayrı bir prosedür mü izlememiz gerekiyor .Teşekkür ederim

  1. Merhaba Yunus Emre Bey,

   Aile birleşimi kapsamına 18 yaş altı çocuklar dahildir. Dolayısıyla 19 yaşında biri, erişkin olduğu için bu statüden aile birleşimi hakkı yok.

   Bilginiz olsun

 77. Melek Hnm Merhaba,
  5 senedir Almanya’da calisiyorum , AB Blue Card gecici oturumum, 18C ABS.2 S.3 statusunde kalici oturuma gecmis durumda.
  Mayis ayinda evlendik ve esim icin aile birlesim basvurusu yaptik ama malum randevu halen verilmedi, esim Turkiye’de ben Almanya’dayim.

  Aklima takilan iki soruyu size danismak istedim.
  1- Gerekli evraklar listesinde gordugum kadariyla, oturum statum geregi esimin A1 seviye almanca bilmesine gerek yok, dogru mu anliyorum?
  2- Ön onay konusuna bir aciklik getirebilir misiniz? Burada dogrudan yabancilar dairesine gidip, esim icin ön onay istedigini soyleyebilir miyim? Bu normal bir prosedur mudur?

  Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Mavi kart EU statüsünde Almanya’da çalıştığınız için A1 dil sertifikasından muaftır.
   Yabancılar dairesi gerekli gördüğ takdirde başvuru üzerine vize ön onayını önceden verebilir. Rutin bir uygulama değildir. Deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 78. Merhaba,
  Evlendikten sonra aile birleşimi vizesine başvuracağız. Nişanlım şu an Almanya’da. Ben de Schengen vizesi ile 3 ay kadar Almanya’da olacağım. Almanya’da bulunacağım süre içinde başvuruyu doğrudan Almanya’da yapma şansımız var mı, yoksa sadece Türkiye’den mi yapabilirim?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Nazlı Hanım,

   Oturum izni yalnızca ulusal vizeyle ALmanya’ya giriş yapanlara verilir.

   bilginiz olsun

 79. Merhaba Melek Hanım.
  Eşim çifte vatandaş(Alman-Türk) 2021 Kasım ayında Türkiye de evlendik ve aile birleşimi vizesi alıp Almanya ya gitmek istiyoruz. Şuan ikimizde Türkiye de yaşıyoruz. Benim sorum şu olacak;
  Almanya ya gitmek için eşimden maaş bordrosu ve yeterli konut alanı istenir mi? Almanya daki aile evi ve iş restorani eşimin adına bu bize gitmek için faydalı olur mu?

  1. Merhaba Doğan Bey,

   ALman vatandaşı olanlardan söz konusu şartlar istenmeyebilir. Belge anlamında talep edilir, durumunu bilmek amaçlı. İş yeri ve evi olması avantaj tabii ki.

   Kolay gelsin

 80. Merhaba Melek hanım
  Bir sorum olacaktı. Şuan Almanya’da bulunuyorum evliyim eşim alman vatandaşı 5 yıldır sigortalı olarak Almanya’da kesintisiz çalışmaktayım. Burda 200 gün ceza aldım ve para cezasına dönüştürüldü ve bende borcumu ödedim. 180 günden fazla ceza aldığım için yabancılar dairesi oturum vermiyor. Türkiye’ye dönüp aile bileşimi için başvurmamı istiyorlar. Türkiye’ye dönersem başvuru yaparsam reddedebilirler mi aynı sebepten dolayı yoksa oturum verirler mi? Ayrıca çocuğumun olması durumunda oturuma kesin olarak hak kazanır mıyım? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Muhammed Bey,

   Bu konuda göç yasasını iyi bilen bir avukattan danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 81. Merhaba Melek Hanım. Ben Almanya da uzun yıllardır yaşayan amcamın kızı ile evlilik planlıyorum. Evlilik için bütün şartlar uygun ama soyadı benzerliğinden dolayı Almanya vizede sorun çıkarır mı? Aile birleşimi yapabilir miyiz?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba Burak Bey,

   Bu durumlarla daha önce de karşılaştık ve bir problem çıkmamıştı. Sizde de problem olacağını düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 82. Merhaba

  Ben Türk vatandasiyim ama süresiz Oturumum var almanyada. Almanyaya gitmeyi düsünüyorum esimi nasil ala bilirim ? Neler gelerekir

  1. Merhaba Bahar Hanım,

   Öncelikle oturum hakkınızın devam edip etmediğini kontrol etmenizi öneririm. 6 aydan daha fazla Almanya’da dışında kaldıysanız oturumunuz süresiz de olsa riske girer.
   Ama bu durumla ilgili bir sorun yoksa çalışmanız durumunda eşiniz aile birlelşimi yapabilir.

   Kolay gelsin

 83. Merhaba,
  Evlenme vize için nişanlım Türkiye de başvuracak. Ben Alman vatandaşıyım, Almanya’da yaşıyorum, iş yeri açmak üzereyim ama henüz sadece Jobcenter den 450€ alıyorum. Bildiğim kadar Alman vatandaşı gelir göstermek zorunda değil yine de sorun olur mu? Oturduğum ev 35 mkare yeterli mi?
  Çok teşekkür ederim

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Alman vatandaşların gelir ve metrekare işle ilgili bir zorunluluk genelde yok. Yine de bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden bilgi alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   Bilginiz olsun

 84. Merhaba bir alman vatandaşı ile evlenmek üzereyim 12 yasindaki oglumu ne zaman yanıma alabilirim , teşekkürler

 85. 2. Sorumu yanlış sormuşum, a1 seviyesinde Almanca sertifikası alması şart midir? Olacak

 86. Merhaba;
  Ben Bulgaristan vatandaşıyım. Eşim Türk vatandaşı. Almanya’ya taşınmak istiyoruz.
  1. Aile birleşim vizesi için benim önceden gidip çalışmam gerekiyor mu? Evet ise min. Süre nedir?
  2. Eşimin Almanca a1 seviyede sertifika alması mümkün müdür?
  3. İkimiz de üniversite mezunu ve uluslararası bilinen şirketlerde çalışmaktayız.
  4. Benim Bulgaristan vatandaşlığımın yani sıra ikimizin de İngiltere’den geçiçi oturumu bulunmaktadır.
  Bu koşulları göz önünde bulundurarak eşime önceden vize alıp oraya beraber gidebilme şansımız var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Meltem Hanım,

   Siz yerleştikten sonra eşiniz aile birleşimi vizesine başvuracak ve A1 zorunluluğu yok.

   Bilginiz olsun

 87. Merhaba, Nişanlım şu anda Almanya’da, ben Türkiyedeyim. Kendisi Alman ve Hochschule’ye başlayacak. Dolayısıyla haftada max 1 gün çalışabilecek. Bu koşulda BAFöG alacak gibi. Bu durumda evlendiğimizde benim onun yanına gitmem mümkün müdür? Ben de şu anda işsizim. Gelir kaynağını neye göre hesaplıyorlar? Nişanlı Alman olunca bir şey değişiyor mu?

  1. Merhaba,

   Alman vatandaşlarından genelde geçim garantisi istenmiyor. Denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 88. Merhabalar ben Almanyada yüksek lisans kazandım. Eşimle aynı anda vize işlemleri için IDATA ya gideceğiz. Birlikte Almanyaya gitme şansımız var mı? Ve eşim de seyehat ve hayat sigortasını expatrio üzerinden gerçekleştirebilir mi yoksa başka kuruluşlardan mı sigorta yapmalı ve hangi tür sigorta seçmeli ? Bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Seda Hanım,

   Seyahat sağlık sigortası yaptırmak ve eşiniz için de bloke hesap açmanız gerekir.

   Kolay gelsin

 89. Merhaba,

  3 yıldır evliyim ve eşim Berlin’de yükseklisans kabulü aldı. İkimiz de Türkiye’de yaşıyoruz. Ben Makine Yüksek Mühendisiyim ve 9 yıllık iş tecrübem var. Aile birleşimi için gerekli şartları sağladığımız takdirde Türkiye’de iken Aile birleşimiyle eş zamanlı olarak gidebilir miyiz?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Cem Bey,

   Evet, aynı anda eşiniz eğitim siz de aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 90. Merhaba,
  Nişanlım ırk olarak alman ama sosyal yardım alarak geçiniyor. Aile birleşimi icin sıkıntı yaşar mıyız?oğlum da var 7 yasinda.

  1. Merhaba Burcu Hanım,

   Geçim garantisi Alman vatandaşlarından istenmeyebiliyor. Denemenizi öneririm

   Kolay gelsin

 91. Merhaba ben coğrafya bölümü lisans mezunuyum. Sosyal hizmet alanında yüksek lisans yaptım ve sosyal hizmet bilim uzmanı unvanını aldım. Diplomalarımı ZAB a gönderdim. Eşleşme olduğu yazıyor. Goethe B1 belgelerim var. Şimdi B2 sınavına hazırlanıyorum. Size sorum şu ki, Almanya’da sozialarbeiterin olarak bir iş sözleşmesi edindiğimde çalışmak için ulusal vizeye başvuru yapabilir ve olumlu sonuç alabilir miyim? Yada iş arama vizesine başvuru yapabilir miyim? Lisans eğitiminim sosyal hizmet olmadığı için sorun olur mu diye endişeliyim.

  1. Merhaba Berrin Hanım,

   Her iki durumu da denemenizi öneririm. İş verenlerin bu durumdaki tavrını kestirmek zor.

   iyi şanslar

 92. Merhaba Melek Hanım eşim Türk vatandaşı Almanyada sınırsız oturumu var nisan ayında işe başladı sınırsız süre iş sözleşmesi ile başladı ancak Almanya yabancılar dairesi eşimden 6 ay maaş sözleşmesi istedi biz 4 aylık gönderdik kabul edilmedi beklememizi ve bordronun 6 ay oldugunda cevap verebileceğini söyledi böyle bir yasa varmıdır biz vizeyi onaylamasını eşimle kavuşmayı rica ettik daha sonra istediği süre boyunca maaş bordrosunu iletebileceğimizi söyledik beklememizi söyledi

  1. Tuğba Hanım,

   Bu daha önce uzun süre işsiz kalanlara uygulanan bir prosedür. Yabancılar dairesinin böyle uygulamaları var ve bunu hızlandırmanın yolu yok. Beklemeniz gerek.

   Kolay gelsin

 93. Merhaba
  Kız arkadaşım almanya da çalışma izni aldı türkiye ye dönüp evrak işlerini halledip geri dönecek.
  Bu süreçte evlenip benim de almanya ya gitme durumum nasıl olacak?
  orda 2 yıl çalışması gerektiğini öğrendim. Yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Merhaba,

   Aile birleşimi yapabilmeniz için kız arkadaşınızın orada 2 yıllık bir oturumu olması gerekir.

   Bu şartı sağlıyorsa aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 94. Merhaba iyi günler sormak istediğim şu Kız arkadaşım şuan Almanya da 4 aydan fazla oturumu almış durumda iki kızı ile birlikte kalıyor biz nikah kıymayı düşünüyoruz Türkiye de mi yapmak daha avantajlı yoksa evlilik vizesi için Almanya da yapmak daha mantıklı internetten pek çok fazla bilgi bulamadım ama eşin devlet desteği olmadan bir yerde çalışması lazım belli bir maaş alması lazım bide kaç ay çalışması lazım tam olarak o şartları bilmiyoruz bi Türkiye de nikah kıysak herhangi bir sıkıntı olur mu? Lütfen detaylı bilgileri nasıl elde edebilirim iyi günler dilerim

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Bu platformda sadece sorularınızı kısaca yanıtlamaya çalışıyorum. Ayrıntılı bilgi ,çin lütfen projede çalışan arkadaşlarımı arayın.

   Nikahı kıydığınız yer itibariyle bir avantaj söz konusu değil. Aile birleşimi için her iki eş de şartları yerine getirmek durumunda. En az 3 aylık bordro söz konusu olur.

   Kolay gelsin

 95. Merhaba ben şuan Türkiye de bir üniversitede okumaktayım yükseklisans için Almanya’ya gelmek istiyorum akreditasyon olan ve full ingilizce ilan mühendislik bolumundeyim ben Almanya’ya geldikten sonra kendi mesleğimi yapabilecekmiyim ve Almanya’dan mal sahibi olma hakkım varmı araba ev vs. biriyle evlendigim zaman direkt olarak orada izinsiz (yani vizesiz) kalabiliyormuyum.

  1. Mustafa Bey,

   Gidiş amacınıza uygun evraklarla vize aldığınızda oturum da alırsınız. Dil kursu hariç bölüme başladığınızda çalışma hakkınız bulunuyor. Oturum süresi kademeli olarak uzatılır ve sonrasında da süresiz olur.

   Bilginiz olsun

 96. Merhaba,
  Esim 6 aydan uzun suredir mavi kart ile Almanya’da calisiyor. Mavi kart dolayisi ile 1 yillik alie birlesimi vizemiz var. Ikametgah kayitlarimizda Almanya’da yapildi. Fakat ben ve cocugum Turkiye’de yasamaya ve calismaya devam ediyoruz. Sadece tatil amaci ile kisa sureli esimin yanina gidiyoruz. Kres ve is sebebiyle biz yerlesemedik. Okul ve is bulunmasi ile biz de kesin yerlesmeyi planliyoruz. Esimin vize suresi uzatilacak, bizim vizelerimizin uzatilmasi esnasinda sorun cikar mi acaba? Ikametgahimiz Turkiye’de ve bunu Turkiye de hala yasadigim ve calistigim icin degistirmedim. Kisaca konsolosluga Turkiye’de yasadigim icin bildirimde bulunmadim. Almanya’da ek olarak ikametgahimizin gorunmesi ek sorun teskil eder mi acaba?
  Tesekkurler

  1. Özlem Hanım,

   Almanya dışında 6 aydan fazla bulunmanız durumunda aslında oturumunuz iptal olur. Bunu yabancılar dairesinde herhangi bir işlem yaptırdığınız kontrol ettiklerinde görürler. Bu durumda uzatmada sorun yaşayabilirsiniz. Eşinizin bu durumu yaşadığı şehirdeki welcme centera sormasını öneririm.

   Kolay gelsin

   Kolay gelsin

 97. Merhaba,
  ben Alman vatandasiyim ve Almanya’da calisiyorum. Esim, dokuz yasindaki cocugumla Türkiye’de yasiyor.
  Esimin yesil pasaportu var, vize almadan yesil pasaportla Almanya’ya giris yapabiliyor ve 90 gün kalabiliyor. Almanya’ya geldikten sonra bir yil kalma imkani dogarmi? Cocugu burada bir yil okula göndermek istiyoruz.
  Esimi ve cocugumu benim hastalik sigortasina kayit edebilirmiyim?
  Cevabiniz icin simdiden tessekür ederim.
  Saygilar

  1. Merhaba Serkan Bey,

   Uzun süreli kalma olanağı için ulusal vize almaları gerekir.

   B,lginiz olsun

 98. Merhaba, havaalanında çalışmak üzere güvenlik sertifikamla birlikte Almanya’ya geleceğim. Sonrasında Türkiye’de olan eşim ve bebeğimide aile birleşiminden yakın tarihde getirtebilir miyim? Aile birleşimi yapabilmem için şu kadar süre geçmeli vs. gibi şartları olur mu? Yada eşinin ve bebeğinin masraflarını karşılayabiliyor olman gerekir derlerse bu kaç euroya tekabül ediyor olur.

  Şimdiden teşekkür ediyorum..

  1. Merhaba Ege Bey,

   Havaalanı personeli geçici bir sözleşme statüsünde yani ilk etapta 3 aylık olacak. Bu nedenle aile birleşimi mümkün değil.

   Bilginiz olsun

 99. Merhaba Melek hanim,

  Ben Almanya’da bir universiteye basvurdum ve kazandim, Master okuyacagim, fakat uc cocugum var (1-3-5 yaslarinda). Acaba aile birlesimi hemen olur mu? Cocuklar kucuk diye bu durumda herhangi bir istisna var midir? Yani 3 ay beklemeden direkt gelebilirler mi acaba?

  Bu soru bizim icin cok onemli..
  Simdiden cok tesekkur ederim 😊

  1. Merhaba,

   Çocuklara her biri için 300’er €’luk bir bloke hesap açmanız durumunda yabancılar dairesi değerlendirir. Ancak siz okuldayken onlarla kim ilgilenecek bilmek isterler.

   Kolay gelsin

 100. Merhaba ben 90 günlük aile birleşimi vizesi aldım 12.07.22 de suresi doluyor,ama özel sebeplerden dolayı şu an için almanya ya gidemiyorum,bu durumda vizem yanacak mı? Vizemin süresini nasıl uzatabilirim,ne yapmamı tavsiye edersiniz.selamlar

  1. Merhaba,

   Umuyorum gerekçenizle beraber vize tarihini ötelemek için konsolosluğa dilekçe yazdınız ve olumlu dönüş aldınız. Aksi halde yeniden başvuru yapmak gerek.
   ,Bilginiz olsuyn

 101. merhabalar kolay gelsin bir şey sorcaktım benim dört parmagımı evde odun keserken paramça oldu üç parmağım yok dörtünçü parmağım çalişmiyo Almanya bana bu konuda maddi manevi yardım yaparmı çünkü türkiyede bana engelle raporu bile çok az verdi %33 engelli bile sayilmiyo kolay gelsin teşekkürler

  1. Merhaba Naim Bey,

   Çok geçmiş olsun.

   Ne yazık ki bu konuda bir yardım alacağınızı düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 102. Merhabalar, kız arkadaşımın ablası evlilik ile almamyaya yerleşti be 10 yılı geçti.Aile birleşimi ile ablasının yanına yerleşebilir mi? Ya da orda ablasının olması avantaj sağlar mı başka bir yöntem için?

  1. Merhaba

   Aile birleşimi 18 yaş altı için geçerli ve ebeveynlere yapılır.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba Melek Hanım.

    Benimde bir sorum olacaktı
    Benim önceki evliligimden bi cocugum oldu fakat bosandık bosandıgım sahıs hic bizimle yasamadı kızımda tanımıyor kendisini. Yeni bir evlilik yaptım kızım babası olarak onu bildi onu tanıdı ve cok alısmıs türkiyeden dönünce ondan kopması cok zor oluyor .Esimin bulundugu yerde Dil kursu cok sıkıntılı Ögretmen birgün var on gün yok. Ne yapabiliriz ne önerirsiniz bize

    1. Merhaba Yaren Hanım,

     Online ders almasını ya da büyükşehirlerdeki kurslara gitmesini öneririm.

     Kolay gelsin

 103. Merhaba

  Benim eşim ve çocuğum Ukrayna vatandaşı savaş çıkınca Türkiye de yaşamak istemediği için Almanya ya gittiler orda 2 yıllık geçici oturum ve çalışma izinleri var. Devlet yardımı alıyorlar şimdilik. Ben denizciyim turist olarak gidip 2-3 ay Yanlarında kaldım ama daha uzun süreli vize alma imkanım var mı ? Oradaki geçimi sağlayacak geriyi beyan edebilirim maddi anlamda bir sıkıntım yok. Bu durumda devlet onlara verdiği yardımı da kesebilir mi eğer vize verirse ?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Rıfat Bey,

   Aile birleşimi vizesine başvurmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 104. Merhaba erkek arkadaşım Türk vatandaşı fakat 17 yıldır almanyada yaşamakta önce almanyada nikah kıyıp sonra turkiyede nikah kıysak bize faydası olurmu aile birleşimi icin teşekkürler

  1. Merhaba erkek arkadaşım Türk vatandaşı fakat 17 yıldır almanyada yaşamakta önce almanyada nikah kıyıp sonra turkiyede nikah kıysak bize faydası olurmu aile birleşimi icin teşekkürler

   1. Pervin Hanım,

    Bu iki ğlkede birnde kıyılan nikah zaten karşılıklı olarak tanınıyor.

    Bilginiz olsun

  2. Merhaba Pervin Hanım,

   2 kez nikah kıymanın bir anlamı yok. 2 ülke de bu işlemleri karşılıklı olarak tanıyor. Dolayısıyla ya Türkiye’de nikah kıyar Almanya’ya aile birleşimi vizesi işlemleri başlatırsınız ya da ALmanya’da nikah kıymak üzere aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 105. Eşim Almanyada yaşıyor hem.türk hem Alman vatandaşı
  Evlilik uzerine gitcem fakat bana Eşimin Almanyada Dükkanı olduğu için dil zorunluluğu olmadigi söylediler. Bu dogrumu bilgini varsa destek olabilirmisiniz.

  1. Merhaba Saliha Hanım,

   Doğru değil. Dil sertifikası almak durumundasınız.

   Bilginiz olsun

 106. Garantör ile Almanya’ya gidiyorum ve lisans eğitimi alacağım. Eşimi de getirmek istiyorum fakat onun garantörü yok. Nasıl bir yol izleyebiliriz? Bloke hesap açarsak gelebilir mi ve bu bloke hesaptaki miktar ne olmalı, teşekkürler..

  1. Merhaba Yağız Bey,

   Eş için aylık 400 €’luk bloke hesap açmak gerek. Aile birleşimi vizesi evraklarıyla başvuru yapabilşir.

   Kolay gelsin

 107. Merhaba
  Biz kızımız için ailebirlesim için ocakta başvurmuştuk.
  Kızım augustosta 18 olcak. Bütün evraklari içerde. 6 ay oldu hala cevap yok . 2ay sonra 18.
  18 girdikten sonra red gelebilir mi. Biz ocakta basvurduk

  1. Merhaba Havva Hanım,

   16 yaşından gün alan çocuklardan dil sertifikası isteyebilirler. Ancak başvurduğunuz tarihteki yaşı geçerli. Dil desteği aldırmanızı öneririm. Ret gelmesi durumunda meslek eğitimi ya da üniversitede okumak üzere başvuru yapabilir.

   Kolay gelsin

 108. Selamlar. Ablam avusturya vatandaşı olan ve mavi kimlikli bir türkle evlendi. Evlilik Türkiyede yapıldı. Ablamın Avusturya aile birleşiminden dolayı gitmek için hesabında euro cinsinden bir miktar para olması gerekiyor mu?

  1. Merhaba Can Bey,

   Çalışma alanımız Almanya ile sınırlı. O nedenle Avusturya ile ilgili aile birleşimi konularında bilgim yok.

   Kolay gelsin

 109. Merhaba

  Eşim almanyada doğdu türk vatandaşı evrakları gönderdim eşim için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği istiyor konsolosluk ama eşim orada sorduğunda böyle bir evrak olmadığını söylüyorlar bu evrak ı nasıl alabiliriz ve nereden yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba Emrah Bey,

   Nufüs müdürlüğünden ya da Almanya’daki Türk Konsolosluklarından almak mümkün.

   Kolay gelsin

 110. Merhaba
  Biz aile birleşimi için ocak 2022 başvurduk kizim için. Şimdiye kadar beklettiler. Augustosta 18 olcak. Yane iki ay sonra. Bütün kagitlar içeriye verildi. Ama hala cevap yok. Korkumuz 2 ay sonra 18 olduğu için red gelebilir mi. Yoksa önemli olan nezaman baş vurdumuzmu

  1. Havva Hanım,

   16 yaşından gün alan çocuklardan genellikle C1 isterler.
   Başvuruyu yaptığınız günkü yaşı geçerli tabii.

   Bilginiz olsun

 111. Lisans için Almanya’ya gideceğim. Eşim de aile birleşimi vizesiyle gelmeyi amaçlıyor fakat birkaç sorumuz var.
  1) Yaşlarımız çok genç(Ben 22, o 19) ve 1 yıllık evliyiz, evliliğimizin gerçek olmadığını düşünebilirler mi?

  2) Ben garantör yöntemiyle gideceğim, eşim ise bloke hesapla gelecek. Bu garantörle giderken o bloke hesapla gelebilir mi?

  3) Eşimin bloke hesabında ne kadar bir para göstermemiz gerekir?

  Cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler..

  1. Merhaba Eren Bey,

   Genç olmanızdan dolayı gerçek olmadığını düşüneceklerini sanmıyorum ama evliliğin gerçek olduğunu belirten evraklar, resimler vs beraberinizde vize görüşmesine götürebilirsiniz.
   Eşiniz bloke hesapla gelebilir, aylık bu yıl için güncel meblağ 400 €’dur. 1 yıllık yatırmak gerek. Almanya’da oturum aldıktan sonra çalışma hakkı da kazanır.

   Bilginiz olsun

 112. Merhaba Melek Hanım,
  Ben kontratlı olarak Almanya’da çalışıyorum.
  Güncel kontrat ve oturma iznim 31.01.2023 tarihine kadar.
  Aile birleşimi ile eşimi Türkiye’den yanıma getirmek istiyorum ama kendisi için hala vize randevu ataması bekliyoruz.
  Tahmini olarak eşim belgeleri teslim ettikten sonra benim oturma iznimin bitmesine 3 – 4 ay filan kalacak.
  Bu vizenin reddedilmesine neden olabilir mi sizce?
  Şirketim ile yılın sonunda kontratı uzatacagız ama cok gec mi olacak diye korkuyorum acıkcası.
  Çok tesekkür ederim simdiden.

  1. Merhaba Çağrı Bey,

   Vize onayı için yabancılar dairesi sizden uzatılmış iş sözleşmesi ister diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 113. Melek hanim kolay gelsin
  Ben kacak bi sekilde almanyaya geldim iltica ettim hala surec devam ediyor ?
  Alman bi vatandas ile evleneceğim ama pasaport gerekli (yada gerekli olduğunu düşünüyorum) iltica ettigim icin konsolosluk bana pasaport vermemezlik yapar mi?

 114. Merhaba melek hanım

  Ben Türk vatandaşıyım kasım ayında evleniyorum ve nişanlım Yunanistan vatandası ama ailesi Almanya’da yaşıyor ve bizde Almanya’ya yerleşmek istiyoruz evlendikten sonra ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Arda Bey,

   Nişanlınız AB vatandaşı olduğu için istediği zaman Almanya’ya yerleşebilir. Siz de sonrasında aile birleşimi yapabilirsiniz. Kalacağınız yer ve nasıl geçineceğiniz konu olur.

   Kolay gelsin

 115. merhaba eşim yeni iş sözleşmesi imzaladı ve hemşire ama 9 ay staj yapacakşimdi sorum şu bizim 2 cocugumuz var biri 13 biri 15 yaşında biz eşimle birlikde almanyaya gidebilirmiyiz staj maaşı 1600 net.yoksa stajını bitirip hemşire olarak meslegine başalayıncamı bizi götürebilir,maaşdan dolayı gidebilirmiyiz 1600 euro yeterlimi acaba şimdiden teşekürler

  1. Merhaba Yüksel Bey,

   Eşinizin 4 kişilik ailenin kira vs dahil tüm masrafları karşılayabiliyor olması gerek. Bahsettiğiniz maaş yetmez. Ancak geri kalan kısmı bloke hesap açarak da gitme şansınız var. Bu durumda eşinizin oturum almış olması iyi olur.

   Bilginiz olsun

 116. Merhabalar Melek hanım benimde bir sorum olacaktı, Aile birleşimi vize randevusu başvurumu 10 gün önce yaptım. Fakat aklımı karıştıran bir durum var ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. A1 sertifikam var ama 20 ay önce almıştım bazı sebeplerden dolayı beklemek zorunda kaldık . Konsoloslukta beni değerlendirmeye alırlar mı yoksa direkt sınava mı gönderirler acaba? Ona göre ben bu bekleme sürecinde tekrar A1 sınavına girsem mi diye düşünüyorum süreç yeterince uzadı daha fazla uzatmamak adına.
  Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için

  1. Merhaba,

   Normal şartlarda A1 için 1 yıllık süre var deniyor. O nedenle riske atmadan sertifikanızı güncellemeniz öneririm.

   Kolay gelsin

 117. Merhaba ben almanya dogumlu türk vatandasiyim,
  nisanlmla bu yaz türkiyede nikah kiyacagiz ve ardindan
  aile birlesimi icin vize basvurusunda bulunacagiz
  (nisanlimin 2 kez almanyaya gelmisligi var ve hali hazirda ocak 2023e kadar turist vizesi bulunmakta).
  Ev olarak ailemin apartmanindan kardesimin yalniz yasadigi daireyi göstermek istiyoruz, ancak esimin bu eve 200km uzaklikta bir sehirde ise girme ihtimali var.

  Sorum su: esim nikahdansonra almanyaya gelir gelmez yaklasik yarim sene boyunca 200km uzakta kalip orada çalissa sorun cikar mi?
  Yabancilar dairesinden bizi kontrol etmeye evimize gelirler mi? Benim isim burada oldugu icin yanina gidemiyorum, oda yaklasik yarim sene sonra benim yanima gelip burada is arayacak. Acaba bu bir sürelik uzak yasamak sorun olur mu?
  Yardiminiz icin simdiden çok tesekkürler, kolay gelsin.🌷💕🌷

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Bir şikayet olmazsa herkesi kontrol etmiyorlar zaten.
   Ayrıca hafta sonları ve tatillerde görüşeceğiniz için sorun olacağını sanmıyorum.

   Kolay gelsin

 118. Merhaba Melek Hanım 24 Yıldır Almanyada yaşıyorum gelirim ve konut büyüklüğü yeterli. 2. Evliliğimi yaptım eşimin ilk evliliğinden olan 10 yaşında kızı var ve vekaleti eşimde Aile birleşimi ile eşimin ilk evliliğinden olan kızını yanımıza alabilirmiyim. Teşekkür ederim

 119. Merhaba aile birleşimi ile Almanyaya geldim 4 yıldır burdayım ve hiç bir yardım almadan kendi geçimini sağlıyorum eski eşimden bir kızım var onu almanyaya almak istiyoruz bu konuda ne gibi evraklar gerekiyor cevabını, için şimdiden teşekkürler

 120. Merhabalar
  Benim bir sorum var
  Süresiz oturma iznim var Almanya’da fakat en son 2016da Almanya’ya gittim.
  Bebeğim ile beraber Almanya’ya seyehat etmek istiyorum sıkıntı olur mu ve bebeğime vize almak zorunda mıyım.

  1. Merhaba Esra Hanım,

   Yıl bütünlüğü içinde 183 günden daha fazla Almanya dışında yaşayanların oturumları düşer. Kızınıza vize almanız gerekir. Ancak vize aldığınızda sizin bu süreyi ihlal ettiğiniz farkedilir.

   Bilginiz olsun

 121. Merhaba, babamın daha önceden(90’lı yıllar) boşanma durumu olmuştu. Bana ait Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’nde bu bilgi yer almaktadır. Tercüme bürosuna gittiğimde, babama ait boşanma bilgilerinin de gerekli olduğunu ve çevirmeleri gerektiğini söylediler. Sizce bu dedikleri doğru mudur ?
  Benim bildiğim sadece eşlerden herhangi birisi için boşanma olduğunda geçerli olması gerekiyor.

  1. Hasan Bey,

   Bende de sadece eşlerin boşanmalarına dair çevirileri istedikleri bilgisi var. Bu durumla daha önce hiç karşılaşmadım.

   Bilginiz olsun

 122. merhaba
  ben lise mezunuyum almanyada teyzemler var ve bende almanyaya gidip orda yaşamak istiyorum garsonluk tarzı meslekler yapmak istiyorum türkiyede almanca dil eğitimi alacağım dil eğitimi aldık tan sonra nasıl bir süreç izlemem gerekiyor ? teyzemgilin orda olması bana nasıl bir avantaj sağlıyor ? tamamen orda yaşamak istiyorum bu mümkün mü ?(tabiki gerekli evrakları doldurduktan sonra) mesela teyzemgil orda bana çalışacağım bi kafe gibi bir yer bulsalar onunda bana artısı olur mu ?

  1. Merhaba Süleyman Bey,

   Diplomalı bir kalifikasyon olmadan iş sözleşmesi edinsweniz de vize amak mümkün değil. B2 düzeyinde Allmanca öğrenerek orada meslek eğitimi yapmanızı öneririm. Akrabalarınız size meslek eğitim yeri bulma konusunda yardımcı olabilirler.

   Kolay gelsin

 123. Merhaba ben almanya doğumlu türk vatandaşıyım, nişanlımla bu yaz türkiyede nikah kıyacağız ve ardından aile birleşimi için vize başvurusunda bulunacağız (nişanlımın 2 kez almanyaya gelmişliği var ve hali hazırda ocak 2023e kadar turist vizesi bulunmakta). Ev olarak ailemin apartmanından kardeşimin yalnız yaşadığı daireyi göstermek istiyoruz, ancak eşimin bu eve 200km uzaklıkta bir şehirde işe girme ihtimali var.
  Sorum şu: eşim nikahdan sonra almanyaya gelir gelmez yaklaşık yarım sene boyunca 200km uzakta kalıp orada çalışsa sorun çıkar mı? Yabancılar dairesinden bizi kontrol etmeye evimize gelirler mi? Benim işim burada olduğu için yanına gidemiyorum, oda yaklaşık yarım sene sonra benim yanıma gelip burada iş arayacak. Acaba bu bir sürelik uzak yaşamak sorun olur mu?
  Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler, kolay gelsin.

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Evde kontrol genellikle şikayet olması ya da şüphelenmeleri durumunda olur. Geçici bir süre sorun olacağını sanmam. Ayrıca hafta sonu ve tatillerde gelecektir. Kontrol olması durumunda da gerekçelerle anlatılabilir.

   Kolay gelsin

 124. Merhaba, Ben Türk-Alman çifte vatantaşım. Türkiye’de yaşıyorum, Almanya’da ikametim var, bir Türk’le evlendim. Eşim Almanya ziyareti için vize almak istiyor. Türkiye’de nufus idaresinden uluslararası evlilik cüzdanı belgesi aldım. Almanya’ya evlendiğimi bildirmek için (soyadıma eşimin soyadı da eklendi, kimlik değişimi de gerekecek) nasıl bir yol izlemeliyim? Bu durumda eşime vize için gerekli belgeler nedir? Bu belgeler nereden temin edilir? Tüm bu işlemleri konsolosluk veya internetten yapabiliyor muyum?

  Çok teşekkürler.

  1. Merhaba Güneş Hanım,

   Ziyaret için gereken evrak listesine bu inkten ulaşabilirsiniz. https://tuerkei.diplo.de/blob/1787324/28d3a0f585bdc7ac5dc65164bc93a707/05-besuchsreisen-data.pdf. Bu vize için İdata’dan randevu alınır ve İdata bürolarından evraklar teslim edilir.

   Eğer aile birleşimi vizesi alacaksa: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/5e2b334e561889c97125c9cbba7546b5/01-ehegattennachzug-data.pdf. Bu vize için İdata’dan online randevu aınır ve görüşme-evrak teslimi konsoloslukta yapılır.

   Kolay gelsin

 125. Merhaba
  Almanyada yaklaşık 10 yıldır yaşıyorum.Evlenip gelmiştim ve süresiz oturumum var.Şimdi başka bir bayanla evlendim eşim Türkiye de ve aile bşrleşimi yapacağız.Kendisi 4 yıllık üniversite mezunu ve A1 sertifikasıda var.Kendi işyerim var 3 yıldır Cafe&Bar.Fakat coronadan dolayı fazla kazanç yapamadık.Ve devletten 6 aylık Vorlâufig alıyorum çünkü fazla kazanç yapamıyorum.Eğer yaparsam fazla kazanç ozaman geri ödeme yapıyorum devlete aldığım vorllâufig için.Başka iştede çalışamıyorum çünkü işyerimi bırakıp gidemem başka işe.8 yıldır kirada oturduğum ev var tek kalıyorum 60metre kare.Size sorum eşime aile birleşimi vizesi verirllermi?Bir sorun çıkarmı

  1. Merhaba Berkay Bey,

   Türk vatandaşlarından, eşlerinin geçimini de sağlayacak kadar gelir beyanı isterler. Eksik olması durumunda da vize olumsuz sonuçlanır.

   Bilginiz olsun

 126. Merhaba kız arkadaşım almanyada yaşıyor ve çifte vatandaş doğma büyüme almanyada ama. Biz şimdi evlenirsek benim oraya gidebilmem için ev tutması gerekiyor ve belirli bir düzeyde geliri olması gerekiyor. Bu gelir miktarı ortalama ne kadar olması gerekir bilginiz var mı?

 127. Ben Türk vatandaşıyım ailem almanyada ,dayim bana aile isteği yollayacak ancak hesabımda 50 bin TL para ve üzerime ev yada arsa görünmesi lazımmış bu sartlar böylemi sizce bilgi verebilirmisiniz?

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Schengen vizesiye gideceksiniz sizi Türkiye’ye bağlayan iş ve sahip olduklarınız önemli olacak.
   Ancak 18 yaşında küçükler için aie birleşimi olanaklı, bunu da sadece ebeveynle aile birleşimi yapabileceksiniz mümkün.

   Kolay gelsin

 128. Merhaba,
  Ben alman vatandaşıyım 5 yıldır türkiye de yaşıyor ve çalışıyorum, bu süreçte evlendim ve 3 yıldır evliyim. Almanya ya dönüş kararı aldık. eşim Türk vatandaşı ve türkiye de doğup büyüdü. Almanya da ilk zamanlar babamın yanında kalmayı düşünüyoruz. 3 oda olduğu icin bizim bir odamız olacak. Ben hamile olduğum için is bulurmuyum bilmiyorum. Gelir belgesi isterler mi? Ne yapabilirim? Doğumu eşim olmadan yapmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar
  Büşra K.

  1. Merhaba Büşra Hanım,

   Siz zaten istediğiniz zaman gidip yerleşebilirsiniz. Aile birleşimi için gelir belgesi bazı eyaletler ister ancak siz iş bulamayacaksanız eşiniz için de bir iş olanağı yaratmanızı öneririm. Bu durumda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 129. Merhaba ben Türk ve Bulgar olarak çift vatandaşım 3 ay önce bulgar kimliğim ile almanyaya gelip çalışmaya başladım ve Türk vatandaşı nişanlım ile evlenip onuda buraya getirmek istiyorum izlemem gereken yol nedir ?Nişanlımın A1 dil sertifikası alması gerekecek mi ?teşekkürler.

  1. Merhaba Oktay Bey,

   Siz AB vatandaşı olduğunuz için nişanlınızın A1 sertifikası almasına gerek olmayacak.

   Eğer Almanya’da nikah kıyılacaksa, nikah dairesinden nişanlınızın size göndermesi gereken evrak listesi alabilirsiniz. Nişanlınız onları size gönderdikten sonbra nikah tarihi alınması gerekir.
   Bu nikah tarihi ile, nişanlınız aile birleşimi vizesine başvurabilir.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ adlı linkten size en yakın danışmanlık bürosundan da bilgi almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 130. merhaba ben alman vatandasi bir doktor bayan ile evleniyorum nasipse bu yaz A1 mecburi mi ve 1 yıllık pasaport sahibi olmakta mecburi mi

  1. Merhaba Cemali Bey,

   Alman vatandaşı da olsa A1 almanız gerekir. Pasaportun da vize başvurusu esnasında en az 1 yıllık olması gerekir. Aksi takdirde vize gelene ve oturum izni alana kadar pasaportun süresi çok az kalır ve size ancak pasaportun süresi kadar oturum verirler.

   Bilginiz olsun

 131. merhaba, ben b2 düzeyinde almanca seviyesi ile hemşire olarak almanya’ya gidiyorum.Eşimi denkliğimi aldıktan sonra mı yanıma çekebilirim acaba ? yoksa ikametgah aldıktan sonra çekebilir miyim?

  kolay gelsin

  1. Merhaba Sibel Hanım,

   Telafi eğitimi, varsa telafi eğitim süresi, ne zaman ve ne kadar oturum aldığınız önemli olacak. Bu durumda yabancılar dairesiyle iletişime geçmenizi öneririm.

   Genel olarak 3 aylık maaş bordrosu ve oturum izni önemli olacak ama tüm bu veriler ışığında yine de yabancılar dairesinin talebi, takdiri belirleyici olacaktır.

   Kolay gelsin

 132. Merhabalar ben schengen vizesi aldım ailem Almanya’da yaşıyor orda kalmak istiyorum kalmak için hangi yolları izlemem lazım ve ausbildug ve dil eğitimi alabilirmiyim vizeyi uzata bilme veya çevire bilme şansım nedir bana bir yol gösterin lütfen

  1. Merhaba Emir Bey,

   Schengen vizesi ile oturuma alma hakkınız yok. Başvurmanız durumunda da ulusal vize için Türkeiye’ye gemenizi öneriyorlar.
   Şartları yerine getirmeniz durumunda Ausbildung öncesi dil eğitimi alabilirsiniz. Ancak bu durumda asgari düzeyde de olsa Almanca bilmek gerek. Bunun için de Türkiye’de en az B1 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 133. Merhaba eşim turk ama alman vatandaşı biz 7 aydır evliyiz ve ankarada aile birleşimi için sınavım yakın ama esim 2 gün önce beyin ameliyatı gecirdi ben kalıcı olarak eşimin bana ihtiyacı var nasıl gidebilirim kendisi ve 15 yaşında okuyan kizi var başka kimseyi yok yardımcı olun lütfen saygılar erhan uysalsoy

  1. Merhaba Erhan Bey,

   Sorular için ancak zaman bulabiliyorum. Umarım bir çözüm bulabilmişsinizdir.

   Yoksa eşinizin durumunu gösteren evraklarla vize bölümüne bir dilekçe yazmanızı öneririm. Tabii önceden idata’da bir kayıt oluşturmanızı öneririm.

   Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim

 134. Melek hanım merhaba. Bi sorum vardı size. Ben Türk vatandaşıyım. Eşim Arnavutluk vatandaşı. 2.5 yıl önce evlendik. Turkiyede yaşıyoruz. Arnavut vatandaşlarından Almanyayi ziyaret için vize istemiyormuş. Eşimin kardeşi Almanyada yaşıyor. Onun eşi doğum yapacak. Turkiyeden eşimle beraber Almanyay gitmek istiyoruz. Bu durumda benim Almanya için vize başvurusu yapmam gerekir mi? Veya vizesiz Aile cüzdanımızı yanımıza alıp bununla bende almanyaya giriş yapabilirmiyim. Ben 6 gün kalacağım eşim 1 ay kalacak.

  1. Merhaba Fikret Bey,

   Eşiniz vizesiz giriş yapabilir ancak sizin vizeye başvurmanız gerek. Vizesiz giriş yapılamaz.

   Bilginiz olsun

 135. Merhaba melek hanım… aile birleşimi ile almanyaya geldim eşim alman vatandaşı burda çocuğum oldu şuan 1 yaşında alman vatandaşı, eşimin güzel bir geliri var ve bende hastanede yeni işe başladım çalışıyorum evimiz 60 metrekare…size sorum benim Türkiye de 13 yaşında çocuğum var aile birleşimi vizesi başvurusu yaptık yeni bekliyoruz…evin 60 metrekare olması durumunda vizesi red olurmu acaba bu arada ev arıyorum fakat bulunduğumuz yerde boş ev bulmak sıkıntı ,işimiz de burda ne yapacağım bilmiyorum bulsam hemen taşınacağım ..bu sebepten dolayı çocuğuma vize vermezlerse diye çok korkuyorum melek hanım lütfen bilgilendirirmisiniz yardımcı olurmusunuz minnetle rica ediyorum lütfen 🙏teşekkür ederim

  1. Merhaba Filiz Hanım,

   Çocuğunuzu yanınıza götürebilirsiniz ancak 60 metrakare ev 4 kişi için küçük. Konut sıkıntısı çok olduğu için yabancılar dairesi esneklik gösterebilir. Bunu yabancılar dairesi ile görüşmek gerek.

   Kolay gelsin

 136. Merhaba Melek Hanım
  Çok araştırıp bir sonuç alamadığımız içinden çıkamadığımız bir konu var lütfen yardımcı olur musunuz?
  Sevdiğim kızın ailesi Almanya’da oturum iznine sahipler. Fakat kız biraz geç gittiği için oturum vermemişler şu an Shengen vizesi ile orada kalıyor. Ausbulding yaparsa mı beni daha hızlı çağırabilir evlenmek için yoksa üniversite okuyup bitirirse mi? Evli de değiliz ayrıca. Şu an kendisi 22 yaşında.
  Saygılarımla, Ömer

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Arkadaşınızın öncelike orada yasal oturum alması gerekiyor. Yasal oturum alsa bile Türk vatandaşı olduğu için sizin de giderlerinizi karşılamak durumunda, bu nedenle öncelikle yasal konum alsın arkadaşınız.

   Kolay gelsin

 137. Merhaba iyi akşamlar melek hanım benim eşim almanyandan iş teklifi aldı bi 4 5 sene orada kalmamız gerekecek ama eşimle beraber yerleşmek istiyoruz aynı zaman giriş yapmak için bi de iki çocuğumuz var bu prosedür nasıl olmalı bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Tuğçe Hanım,

   Eşiniz çalışma vizesine başvuruken siz ve çocuklarınız da aynı anda aile birleşimi vizesine başvurabilşirsiniz. Eşiniz mavi kart statüsünde çalışacaksa siz de A1 sertifikasından muaf olursunuz. Aksi takdirde A1 Almanca sertifikası ibraz etmek gerekir.

   Bilginiz olsun

 138. Merhaba benim de bi sorum olucakti. Ben alman vatandasiyim, su anda almanya da ikametgah ediyorum, 8aylik hamileyim Ve riskli hamile gecirdigim icin seyehat yasagi rapor verildi doktorum tarafimdan. IData randevu aldik Ama halen randevu atanmadi. Ankara büyükelciligine rapor Faxladim durumun aciliyetinden dolayi Ama istisna randevu veremiyorlarmis. Burda ausländerbehörde ile görüstüm burda islemlar baslatildi Ama randevu olusmadan elim kolum bagli. Nereye daha basvurabilirim durumum Cok kötü lütfen yardimci olun

  1. Merhaba Fulya Hanım,

   Yabancılar dairesinden vize ön onayı yani kapalı zarf almanız durumunda görüşme sonrası işlemler biraz hızlanabilir ancak yine de randevu için beklemek gerek, dedikleri gibi istisna uygulanamıyor.

   Bilginiz olsun

 139. Kolay gelsin ben şimdi alman vatnadşalıgı olan bir kız ile evlensem almayadaki olan madi ve manavi degerlerin desteğin türkyede yaşadığımız zaman Gine haklarımız varmı mesela örnegin çocuk parası gibi VS bu tür şeyleri desteğin Gine evlendigimiz zamandan ikametgah adresimiz türkyede olsa bile bu türü konulardan almayadan destek ala biliyor muyuz?

  Ve Oray gitmek için bize gerekli olan ebraklarıda söyle bilrimisniz?

 140. Merhabalar Melek hanım,

  Ben 1 sene eğitim için Almanya’da yaşadım. Eşimle beraber gittik. Daha doğrusu orada evlendik Danimarka’da. Evliliği de almanyada kayıt ofislerinde kaydettirdik. Benim vizem bittiği için idatadan aile birleşimi vizesine başvurdum. Eşim bilim adamı ve 3 yıllık oturumu var. Blue card a sahip. A1 belgesi istenmiyor. Benim merak ettiğim ev boyutu konusu. Bizden kira söyleşmesi istemiyor konsolosluk. Eşimin anmeldung belgesini istiyorlar. O belgede metrekaresi yazmıyor. Bu bilgiye nasıl ulaşıyorlar? Eşimin yaşadığı eyalet Saksonya Anhalt. İdata buradan oraya belgeleri gönderince oradaki göç idaresi mi evin metrekaresine bakıyor? Ben 2 Nisanda başvurdum ve hala randevu tarihi bekliyorum. İşlemler zaten uzun sürüyor ve bu ev meselesi yüzünden daha da uzamasını istemiyorum. Evi 35 metrekare ve studio. Ekstra oda yok yani. Sizce hemen yeni bir ev bulmamız gerekir mi?

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Konutun yeterliliğine yabancılar dairesi bakıyor. 2 kişinin ytaşamasına uygun konutun büyüklüğü yaklaşık 55-60 m². Ancak konut sorunu büyük. Bu konuda esneklik gösterbileceklerini düşünüyorum.
   Yine de eşiniz göç danışmanlığından bilgi alabilşir. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Ya da bulunduğu şehirdeki Welcom Center’a danışabilir.

   Bilginiz olsun

 141. merhaba, benim bir sorum olacaktı.
  eşim alman vatandaşı, ben türk vatandaşıyım.
  biz danimarkada nikah yaptık ve bunu alman hükümetine bildirdik. almanya da evli görünüyoruz ama benim oturum alabilmem için a1 sınavını geçmem gerekiyor. şöyle de bi durumumuz var . ben 3 aylık hamileyim. sınavsız bir şekilde almanyaya gidebilir miyim? yoksa sınav şart mı? bunları cevaplarsanız çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler

 142. Merhabalar iyi günler ben alman vatandaşıyım ve 8 ay önce Türkiyede evlendim almanyada yaşıyorum ve hamileyim eşimi A1 öğrenmeden almanyaya getirme imkanım varmı acaba

  1. Merhaba Aynur Hanım,

   Hamiliğinizin son aylarına doğru eşiniz çocuk üzerinden A1 gerekmeden gelebilir. Ancak bu onay ancak hamileliğin son aylarına doğru verilebir. Bence eşiniz A1 öğrenerek daha önce yanınıza gelebnilir.

   Kolay gelsin

 143. Merhaba, eşim almanya doğumlu vatandaş ve serbest meslekte çalışıyor. Bense trde yüksek lisans yapıyorum. Aile birleşimi şartlarında yüksek öğrenim mezunu olanlardan dil şartı aranmayabilir yazıyor. İdataya ulaşamadım. Yine de dil sertifikasına gerek varmı. Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar

  1. Merhaba Mehtap Hanım,

   Vize evrakları arasında dediğiniz gibi bir ibare var ancak söz konusu kişilerden de A1 sertifikası isteniyor.

   Bilginiz olsun

 144. Aile birleşimi yapalı 3 ay oldu ve henüz vize çıkmadı. Ben Almanya da hemşire olarak çalışıyorum. Kızım ve eşim gelecek. 3 ay dan sonra daha ne kadar sğre uzayabilir ?

  1. Gizem Hanım,

   Corona şartları ve Ugrayna’dan gelen savaş mağdurları nedeniyle kurumlar zaten çok yoğun. Geçikmenin nedeni bunlar.

   Biraz sabırlı olmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 145. merhaba melek hanım, benim sorum şu;
  eşim alman vatandaşı ben türk vatandaşıyım. şuan da türkiyedeyim ve 2 aylık hamileyim aile birleşimi sınavı olmadan direkt eşimin yanına Almanya ya gidebilir miyim acaba?
  Bir çok siteye baktım. bazı sitelerde eşim çocuğumu yanımda istiyorum diye dilekçe verirse sınavsız geçebileceğimi söylüyor. bazı sitelerde ise çocuk doğduktan sonra geçiş yapabileceğimi söylüyor.
  Bana da yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Merhaba Gözde Hanım,

   Henüz hamileliğinizin çok başındasınız. Sınavı vererek bir an önce aile birleşimi vizesi ile gitmenizi öneririm. Aksi takdirde hamileliğinizin sonuna doğru ancak bir şansınız olabilir. O zaman uçuş ile ilgili problem yaşayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 146. İyi günler, biz 4 kişilik aileyiz eşim ve 2 çocugum türkiyede yaşıyor aile birleşimi için başvuru yapmam lazım evim 40 metre kare bu ev yetermi başvuru yapmam için
  Teşekkürler

 147. Merhabalar,
  Türk asıllı Alman Vatandaşı eşimle 4 yıldır evliyiz ve beraber Türkiye’de yaşıyoruz.
  Eşim geri Almanya’ya dönmeye karar verdiği için aile birleşimine başvuru yaptık.
  Benim sorum şu, eşim Alman Vatandaşı ve 4 yıldır benimle Türkiye’de ikamet ediyor. Almanya’da kalacağımız evi kiralamadık henüz ve orada bir işi yok , gittiğimizde işini kuracak. Konsoloslukta bir problem çıkar mı nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ?
  bilgi verirseniz sevinirim,
  iyi çalışmalar
  Fatma Kukul

  1. Merhaba Fatma Hanım,

   Vize onayı yabancılar dairesi verir. Yabancılar dairesi nerede oturacağınızı ve nasıl geçineceğinizi sorabilir. O zaman da açıklamanızı yaparsınız.

   Bilginiz olsun

 148. Merhaba Melek hanım
  Ben Türk vatandaşıyım lisansüstü öğrencisi olarak 4 yıldır Almanya’dayım ulusal vizem var. Belirli aralıklarla oturumum yenileniyor (öğrenciliğim devam ettiği için). Şu an 6 aylık daha oturum sürem var. Nişanlım Alman vatandaşı bir Türk. Biz Türkiye’de nikah yapıp Almanya’ya geri gelsek beni aile birleşimi için geri mi gönderiyorlar? Aylık 35 saatlik kontratlı bir işim de var. Eğer grri göndereceklerse Almanya’da standesamtta nikah yapmamız daha mı doğru olur? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Zehra Hanım Merhaba,

   Her iki durumda da oturum ile sıkıntınız olacağını düşünmüyorum. Bir sonraki uzatmada aile birleşimi üzerinden almak mümkün.

   Yine de gelmeden göç danışmanlık bürolarından bu konuda bir danışmanlık alın lütfen.

   Bu linkten en yakın büroya ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 149. Merhaba,
  Benim durumum biraz karisik ve uzun oldugu icin anlayisiniz ve sabriniz icin simdiden tesekkür ederim.
  Su anki esimle 2020 yilinda Almanya’da tanistik, onunla tanistigimizda eski esimle ayriydik ve bosanmaya calisiyordum, corona nedeniyle calistigim yer kapaninca ben Türkiye’ye dönmek zorunda kaldim. Bu sürecte de eski esim bosanmak icin anlasmayinca biz de bir türlü evlenemedik. Isler uzamaya baslayinca da simdiki esim sirketi üzerinden Ausbildung yapmam icin beni kaydetti ve 2021 yili Temmuz ayinda Ausbildung yapmak üzere vize basvurusunda bulundum ancak red cevabi aldim, gerekce de benim Ausbildung yapmak istedigim bölümde önceligin Alman vatandaslarinda oldugu ve bu nedenle benim Ausbildung yapmamin mümkün olmadigi belirtildi, ancak Ausbildung yapmak icin kayitli oldugum okul beni kabul etti ve dersler online olarak devam ettigi icin bana yardimci oldular ve ben de derslerime devam edebildim. Ayrica A2 dil sertifikami da aldim ve Almanya’da online olarak dil kurslarina da devam edip B1 seviyesine gelebildim ancak B1 sertifikam henüz yok. Bu sürecte eski esim bosanma icin anlasti ve bosanabildim. Bosandigim icin de simdiki esimle evlenmeye karar verdik ve gectigimiz ay Türkiye’de evlendik. Esim Alman vatandasi ve aramizda 11 yas fark var. Su anda Aile birlesimi vizesine basvurmak icin randevu sirasi bekliyorum ancak tekrar red cevabi almamak icin bazi sorularim olacakti:
  1- Aile birlesimi vizesine basvururken Ausbildung icin okula devam ettigimi ve geldigimde de esimin sirketi uzerinden Ausbildung yapmayi planladigimi bildirmem gerekir mi yoksa sirket esimin adina kayitli oldugu icin yanlis anlasilma olasiligi olabilir mi?
  2- Esim Alman vatandasi oldugu icin oturdugu eve ve kazancina iliskin bir sorgulama yapilir mi?
  3- Benden herhangibir banka teminati vs. istenir mi?
  4- Basvurudan önce özel bir sigorta yaptirmam gerekir mi?
  5- Evliligimize ve iki yillik iliskimize dair cekilmis fotograflardan bir derleme olusturdum bunu da basvuru sirasinda sunmayi dusunuyorum.
  Simdiden cok tesekkür ederim ilginiz icin. Iyi calismalar dilerim.

  1. Merhaba Özge Hanım,

   Vize başvurusu esnasında aileyi ilgilendiren konular hakkında sorular olacaktır. Onlar sormadfıkça fazla bigi vermemenizi öneririm.
   Eşinizin geliri gerektiğinde yabancılar dairesi tarafından sorgulanır. Vize görüşmesinde buna yönelik bir soru olmayacaktır.

   Banka teminatı göstermenize gerek yok. Resimleri yanınızda götürün, görüşmenin gidişatına göre gösterebilirsiniz. Seyahat sağlık sigortası istenebilir. Bunu gün içinde yaptırıp teslim edebilşirsiniz.

   Kolay gelsin

 150. Selamlar
  Eşim türk vatandaşı doktor almanyaya gidecek ve ben mühendisim 2 yıl yaşaması gerek aile birleşimi için o iptal gibi ama benim yanına gidebilmem için hangi vize bizim için daha mantıklı olur. Diplomam avrupada geçerli ing b2 almanca a1 yardımlarınızı beklerim.

  1. Ahmet Bey,

   Eşinizin hangi statüden gittiğini anlayamadım. Dil öğrenmek ya da ek eğitim için gitmiş de olsa siz yine de kendiniz için bloke hesap açarak aile birleşimi yapabilirsiniz.

   Kolay gelsinb

 151. Merhaba
  Eşim doguştan hem alman hemde türk vatandaşı biz Türkiye’de evlendik ve 2 senedir Türkiye’de yaşıyoruz . Eşim hamile ve almayada doğum yapacak ben eşimin doğumuna Almanyaya nasıl gidebilirim acil yardımlarınızı bekliyorum

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Sadece doğumda bulunmak üzere ziyaret yani Schengen vizesine başvurabilirsiniz. Ya da çocuğunuzun doğumu yakınsa Alman çocuğa aile birleşimini de deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 152. Merhabalar melek hanim ben eşimi turkiyeden getirecem otururum süresiz degil maaşim 2100 net eşimi getirebilirmiyim yarrimci olursaniz sevinirim hayirli geceler

  1. Merhaba Murat Bey,

   Eşiniz aile birleşimi yapabilir. Yine de en yakınınızdaki göçdanışmanlığı bürosundan danışmanlık almanızı öneririm. Ayrıntılar konusunda size yardımcı olurlar.

   Bu linkten en yakın büroya ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   A1 Almanca sertifikası alması da gerekecek

   Kolay gelsin

 153. Merhaba, ben master için almanyaya gideceğim yakın zamanda. Aile birleşimi ile eşim de gelsin istiyorum. Nasıl bir sürecimiz olacak neler yapmamız gerekir. İki kişinin de mi bloke hesap açması gerekiyor.desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim

 154. Melek Hanım Merhabalar,

  Ben çifte vatandaş (Hollanda-Türkiye) olarak yaklaşık 8 yıldır Almanya’da ikamet etmekteyim. Nişanlım ise Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşı. Aile birleşimi konusunda bilgi veren her platformda olduğu gibi burada da Almanya’da yaşayan eşin/müstakbel eşin Türk veya Alman vatandaşlığı olması durumunda mevzuatların farklı olduğundan bahsedilmiş. Peki bizim durumumuzda süreç nasıl işleyecek?

  Bazı platformlarda Almanya’da yaşayan eş Türk vatandaşı olduğu takdirde belli bir miktarın üzerinde aylık gelir ibraz etmesi gerektiği belirtiliyor. Buna karşılık Alman vatandaşı olanlar ise sosyal yardım (HARTZ IV) aldığı takdirde bile eşini yanına alabileceğinden bahsediliyor. Bu durumda ben Türk vatandaşı olarak mı yoksa AB vatandaşı ve doğal olarak Alman vatandaşı gibi mi sınıflandıracağım? Bunu sormamın nedeni; Almanya’da henüz yeni yeni düzenini oturtmaya çalışan bir girişimciyim (start-up) dolayısıyla düzenli bir gelir akışım henüz yok ve herhangi bir yerde de bodrolu çalışan olarak da görünmüyorum. Eğer yabancı olarak sınıflandırıldığım takdirde kendimi bodrolu çalışan olarak gösterebileceğim geçici bir işe başlamayı planlıyorum.

  Sorular:
  – Bodrolu çalışan olarak işe başladığım takdirde geçmişe yönelik kaç aylık gelir beyan etmem gerekiyor?
  – Gelir ibrazında minimum bir net/brüt rakam var mı?
  – 30 Temmuz 2022 düğün tarihimiz doğal olarak aynı zamanda nikah tarihimiz de. Başvuruyu Nisan 2022 ortasında İzmir’de (nişanlım İzmir’de ikamet ediyor) yapmayı planlıyoruz, sizce zamanlama uygun mu?

  İpuçları:
  – Ben Hollanda doğumluyum, 8 yaşında çifte vatandaş oldum.
  – Yaşadığım eyalet NRW.
  – Start-up çalışmaları öncesinde düzenli olarak Almanya standartlarına göre yüksek sayılabilecek ücretlerde çalıştım, doğal olarak yüksek vergi ödedim (Steuerklasse 1).
  – Nişanlım da ben de lisans mezunuyuz.
  – Nişanlım İzmir’de yaşıyor ve yaklaşık 8 seneyi aşkın bir süredir Almanya’da da kolu olan uluslararası bir firmada uzman olarak yöneticilik yapıyor.
  – Nişanlım AlmancaA1 dil seviye sınavına hazırlanıyor.

  Bizim durumumuz biraz kompleks olduğu için karşılabileceğimiz farklı seneryolarda ne gibi aksiyon almamız gerektiğini anlayabilmemiz için uzun uzun yazarak elimden geldiğimce bütün ayrıntılarından bahsetmeye çalıştım umarım zamanınızı almamışımdır.

  Şimdiden çok teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   AB vatandaşı olduğunuz için gelir teminatı göstermek durumundasınız. Maaş bordrosu da olur, banka hesabı da. Evin masrafları ve ikinizin aylık yaşam giderleri kadar aylık bir gelir söz konusu. Yaşam giderleri için Harzt IV’yi baz alabilirsiniz. Bu size aylık meblağ konusunda bir fikir verebilir.

   Nikah öncesi başvuru yapılacaksa nikahtan sonra soyadı değişeceği için mutlaka İdata’ya bildirilmeli. Bu aralar vize randevularının çok geç verildiğini duyuyoruz. Önceden başvurmak mantıklı. Ancak önden İdata’tan isim ve pasaport numarasıyla ilgili değişikliğin mümkün olup olmadığının sorulmasını öneririm.
   Siz AB vatandaşı olduğunuz için müstakbel eşinizden A1 serifikası istenmez.

   Ayrıca yaşadığınız yerdeki göç danışmanlık bürolarından bu konuda bilgi alabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Tereddüt etmeden danışmanlık alın, sizin yararınıza çalışan sosyal kurumlardır.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek Hanım size sorularım olucak müsaitseniz
    Şimdi ben hemşireyim
    Eşim inşaat mühendisi
    9 aylık bebeğimiz var biz almanyaya çalışmaya ve yaşamaya gitmek istiyoruz nasıl en sağlıklı şekilde gideriz?
    Hepimiz birlikte gidebilir miyiz ?
    Ayrı ayrı gidersek yolu nasıl tarif edebilir misiniz ?
    Ben bebeğimden ayrı kalmak istemiyorum 🙁
    Eğer önce ben gidiceksem hangi yolları izlemeliyim ?
    Teşekkür ederim iyi günler dilerim

    1. Merhaba Kadriye Hanım,

     Siz B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmek ve denklik yaptırmak durumundasınız. İş bulmanız durumunda eşiniz ve bebeğinizle gidebilirsiniz. Ancak maaşınız düşük olacağından eşiniz ve bebeğiniz için bloke hesap açmak gerekecektir.

     Bilginiz olsun

   2. Melek Hanım,

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazdığınızı henüz görebildim. Dediğiniz gibi müracaatı yaptık ben de kendimi bordolu çalışan olarak gösterdim.

    İlginiz için çok teşekkür ederim.

    Saygılar,

  2. Merhaba Melek Hanim

   Ben Alman vatandasiyim Esim Türkiyeden geldi, geleli 1,5 sene oldu ve hic Calismadi, Dil egitimide almadi. 8 aylik bir cocugumuz var Evliligimiz saglikli gitmedigi icin ayrilmak istiyorum, Calismiyor ve kendine ait bir evi saglik sigortasida yok , Nafaka ödemeye de durumu yok, buna ragmen cocuk üzerinden burada Almanyada kalma haki var mi ? Cocuk üzerinden sasyal yardi mi alabilir mi ? Almanya kalabilmek icin sorumlu sartlar nelerdir?

   Cok Tskederim iyi Calismalar.

   1. Merhaba Yelda Hanım,

    Ayrılmanız durumunda Alman çocuk üzerinden oturum alır ancak kısa süreli verirler. B1 düzeyinde Almanca öğrenmesi ve düzenli bir ilte çalışması önemli.

    Kolay gelsin

 155. Merhaba Melek Hanım
  Eşim çifte vatandaş (yunan ve türk) oğlumda aynı şekilde çifte vatandaş. Eşim ile birlikte Almanya da iş ve ev bulduk oraya yerleşmek istiyoruz. Hali hazırda shengen vizem var ve garanti olsun diye D tipi ulusal vize randevusu içinde başvuruda bulundum. Sadece shengen vizesi ile orays gidip oturum için başvuru yapabilir miyiz yoksa burda D tipi ulusal vize için bekleyip o şekilde mi başvuru yapalım. Ayrıca birlikte gideceğimiz için ne yapmamız gerekir ekstra bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Burak Bey,

   Oturum alabilmek için ulusal vizeye başvuru yapmak gerek. Eşinizin orada yerleşik bir hayatı olması ve gelir teminatı da göstermesi beklenir.

   İyi şanslar

 156. Merhaba Melek hanım ben aile birleşimi yoluyla almanyaya gideceğim çok kısa bir süre sonra nikahimiz yapılacak benim öğrenmek istediğim şey bana en faydalı olabilecek şeyi öğrenmek istiyorum örneğin gider gitmez meslek kurslarına mı katılayım, sigortalı bir işemi başlayayım? geleceğimi garantiye almak için neler yapabilirim zamanım boşa gitsin istemiyorum bana neler tavsiye edebilirsiniz

  1. Merhaba Nurgül Hanım,

   Öncelikle böyle düşündüğünüz için sizi kutlarım. Kendi ayakları üzerinde var olmayı düşünmek takdir edilecek bir durum.

   İlk önce Almanca öğrenmek gerek. Aile birleşimi ile gideceğiniz için de uyum kurslarında bunu öğrenme hakkınız var. Ancak B1 sonrasında da B2 düzeyinde Almanca öğrenmek size eğitim yolunu açacaktır. Ben Almanca eğitime paralel olarak yarı zamanlı çalışmanızı da öneririm. Bu esnada da hangi konuda meslek eğitimi yapmak istediğiniz konusunda araştırma yapmanızı ve Arbeitsagentur’dan da bu konuda danışmanlık almanızı öneririm. Meslek eğitimi alabilmek için Arbeitsagentur’a kayıtlı olmak ve sigortalı bir işte çalışmış olmak gerekir.

   iyi şanslar

 157. Merhaba,

  Büyük bir merakla buradaki yorumların neredeyse hepsini okudum. Benim durumum ve sorum şöyle;
  Ben doktorandin olarak Renanya-Palatina eyaletinde üniversiteden kabul aldım. Buraya 3 Martta geldim, okulda çalışmalarıma başladım. Kendim için 12*861 euro eşim için 12*400 euro bloke hesap yaptık. Geldiğim gibi Mainz’da Bürgeramt’tan meldebescheinigung aldım, fakat burada kaldığım ev bir arkadaşımın evi, evin büyüklüğü 65 metrekare. Eşim İstanbul’da vizeye başvururken vize evrakları arasına wohnungsgeberbestätigungu koyduk ve burada arkadaşımızın yanında kira vermeden yaşayacağız dedik. Bu arada yanında kaldığım arkadaşım Ukrayna’dan savaştan kaçan 2 arkadaşını da eve kabul etti ve onlar da bürokratik işler için ikametlerini bu eve aldırdı.

  Birinci sorum; yabancılar ofisi ikamet adresime baktığında bu evde şu an 4 kişinin ikamet ettiğini görebilir mi ve bu yüzden red yiyebilir miyiz? Evin büyüklüğü için istedikleri özel bir evrak mı var?

  İkinci sorum; Ben evin nüfusu artınca Wiesbaden’da ev buldum, onu tutmaya karar verdim fakat orası çok yakın olmasına rağmen Hessen eyaleti olarak geçiyor. Eşimin evrakları Mainz yabancılar ofisine ulaştığında halihazırda ikamet adresi olarak gösterdiğimiz evde çok kişi var diyerek negatif dönerlerse ben Wiesbaden’daki eve kontrat yapmış olacağım, ve olumsuzluk durumunda bu kontratı sunacağım fakat bu sefer eyalet farkı olacağından Mainz yabancılar ofisi evraklarımı değerlendirmeyeck mi? Bu aşamada ne olur?

  Çok teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba Nisa Hanım,

   Bu konuda göç danışmanlık bürolarından da mutlaka destek-danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Ev 5 kişinin yaşamasına uygun değil. Ancak bu durumda direk ret verilmez. Göç danışmanlık bütolarıyla görüşmeniz durumunda sizi yönlendireceklerdir. Mutlaka ietişime geçin. Sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık veriyorlar.

   İyi şanslar

  2. Merhabalar. Ben de tam olarak aynı sorunları yaşıyorum. Yani başvuru sürecindeyiz ama metrekare problem olur mu diye endişeleniyoruz. Çözebildiniz mi acaba?

 158. Merhaba,
  Deniz Hanım ben 20 yıl önce almanyadan sınırdışı edildim, çok büyük suç olmamak üzere maalesef bir suç işledim ve 3 yıl cezaevinde yattım ve tam 20 yıl önce kendi rızam ile türkiyeye sınırdışı edildim.
  Şimdi alman vatandaşı olan eşim ile aile birleşiminden almanyaya geri dönmek istiyorum,1 ay sonra konsoloslukta randevum var.. idata nın sitesinden doldurmam gereken evrak listesini aldım ve bu evrada doldurmam gereken bazı kısımlar var.Almanyada sabıkanız var mı ? ne tür suç işlediniz kaç sene cezaevinde yattınız hangi yıllarda yattınız vs vs bir çok soru var, aradan 20 yıl geçmiş ben tarihleri tam net olarak bilmiyorum.Bu durumda ne yapmam lazım, orayı boş bıraksam yada ortalama 20 yıl önce yazsam olur mu ? bu durumda bana tavisyeniz nedir ? Bİr de son sorum şu: ben 15 yıl önce bir avukat tutup almanya makamlarına bütün sınırdışı edilme masraflarını ödedim ve ayrıca giriş yasağını kaldırttım hepsininin ücretini ödedim.Acaba bana aile birleşimi için vize almam da sorun çıkarırlar mı ? Teşekkürler ederim. Saygılarımla..

  1. Merhaba Ali Bey,

   Başvuru formunndaki bnilgilerin doğruluğuna dair bir de imza veriyorsunuz. Dolayısıyla bu bilgileri de yazmak durumundasınız. Yaklaşık bir tarih verebilir, yanına fda tam tarihi hatırlamadığınızı belirtebilirsiniz. Cezanızı çekmişsiniz, bu nedenle de bir sorun olacağını sanmam. Olması durumunda da bir avukat desteği almanızı öneririm.

   iyi şanslar

 159. Merhaba

  Ben alman vatandaşıyım ve Almanya’da yaşıyorum Almanya’dan hazırlattığım evlilik karnesiyle Türkiye’de evlendim eşim Türk vatandaşı ve türkiyede yaşıyor simdi aile birleşimi icin başvuru yapmak istiyoruz eşimin benim yanima almanyaya gelmesi için. Neler yapmamız lazim neler lazim bize yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden emeğiniz için

  Saygılar
  Aylin .S

 160. Merhabalar eşim Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı
  Aylardır sürünceme de bekliyorduk nihayet iletişime geçtiler. Kira Sözleşmesi (Adıma Bloke hesap Sağlık Sigortası Evlilik Cüzdanı 2 hafta süreli cvp) istediler eşim şuan Pansiyonda kalıyor (20m2) Ablam Almanya’da yaşıyor şartları iyi, evleri müsait. Sorum şu; Aile birleşiminde, Eşlerin aynı evde ikamet etme zorunluluğu var mıdır? Ev bulana kadar Ben ablamın evini gösterebilir miyim (eyaletler farklı) Teşekkürler.

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Eşler aynı evde olmak durumunda, geçici olarak pansiyonda kalınabilir. Farklı eyalet kabul edilmiyor bildiğim kadarıyla.

   Eşinizin göç danışmanlığı bürolarından ya da yabancılar dairesinden bu konuda danışmanlık alması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Göç danışmanlık bürosuyla da mutlaka görüşsün. Sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık verirler.

   Kolay gelsin

 161. Merhabalar melek hanım benim eşim suriyeli almanyada oturum bekliyor göçmen olarak gitti ben türküm turkiyede resmi nikahimiz var aile birleşimi için ne yapmamız gerekir

  1. Merhaba Özlem Hanım,

   Anladığım kadarıyla eşinizin henüz oturumu yok. Oturumun hangi maddeden verildiği ve aie birleşimi hakkı olup olmadığına bakmak lazım. Bu durumda eşinizin avukatı sizi yönlendirecektir. Ancak oturumun verilmesini beklemek gerek diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 162. Merhabalar, sevgilim mavi karta sahip ve şu an Almanyada çalışıyor. Evlendikten sonra aile birleşimi için başvurduğumda a1 sınav sonucu göstermem gerekir mi?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Çalışma amaçlı alınan mavi kart ise sizden A1 istenmez. Ancak yeni evlilik olacağı için aile birleşimi için 2 yıllık bir bekleme söz konusu olabilir.

   Kolay gelsin

 163. EŞİM VE ESKİ EVLİLİĞİNDEN OLAN KIZI AYNI EVDE YAŞIYOR KIZI 500 EURO GELİR KAZANIYOR STAJ YAPTIĞI İÇİN EŞİMDE 1800 EURO SÜRESİZ İŞ HAKKI OLARAKTAN BU MAAŞI ALIYOR.VE AYRICA KIZI OKUYOR DİYE ÇOCUK PARASIDA ALIYOR.SİZCE AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN RED YEME İHTİMALİM VAR MI?

 164. Merhaba Melek hanım,

  Ben Alman vatandaşıyım ve 7 aylık hamileyim şu an. Eşimin konsolosluk randevusu 11.02.2022 de gerçekleşti ve eksik evrakımız vardı onu tamamladı ve gönderdi 15.02.2022 de. Ben devletten geçiniyorum annemlerin evinde ikamet etmekteyim ev 120/130 metrekare. Eşim a1 den muaf tutuldu hamile olduğum için ve geçiminizi nasıl sağlayacaksınız sorusunda iş belgesini gösterdik burda hazır bi işe başlayacak. Sorum şu; mayısın 11 de benim doğumum gerçekleşiyor, eşim o vakte kadar gelebilir mi vizesi sizce ne zaman çıkar veya çıkmaz mı? Bekliyoruz artık yavaş yavaş ümidimizi kesmeye başlıyoruz.. Allahım bekleyen herkese sabır ve güzel bir cevap almayı nasip etsin 🤲🏻

  Kolay gelsin iyi günler diliyorum

  Sevgi ve saygıyla:
  Nurgül Tuncel

  1. Soruma neden cevap gelmedi ? Herkese geliyor bi benimkine gelmiyor neden herkes görmemiş gibi davranmak zorunda. Sadece yardım istedim ama hiç kimse yardımcı olmuyor bu kadar şanssız ve kötü biri miyim ben?

   1. Nurgül Hanım,

    Fırsat buldukça herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu konuda sizlerden de biraz anlayış bekliyoruz. Acil durumlarda hafta içi mesai saatleri arasında arkadaşlarıma ulaşabilirsiniz. Web sayfamızda danışman arkadaşlarımın ietişim bilgileri mevcut.

    Kolay gelsin

  2. Nurgül Hanım merhaba,
   Yabancılar dairesi ie görüşmenizi öneririm. Evraklar şimidi yabancılar dairesindedir. Siz hamileliğiinizi gerelçe göstererek işlemin hızlanmasını rica edebilirsiniz.

   Bu konuda göç danışmanlık bürolarından da mutlaka destek-danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 165. Merhaba ben doguma büyüme almanyaliyim ama türk vatandasiyim. Esim türkiyede ve a1 sinavina 4 kez katildi ama kazanamadi. Baska bir yöntemle esimi almanyaya getirebiliyormuyum. Veya baska bir cözümü yokmu.

  1. Zöhre Hanım,

   Ne yazık ki yok. A1 sertifikasını alması gerek Özellikle zayıf olduğu konularda-bölümlerde destek almasını öneririm.

   İyi şanslar

 166. Merhaba melek hanim esim hamile biz ikimiz akraba ziyaret gitcez vize icin ne evraklar gerekir dogum orda yapicaz da vatandaslik hakki yasama hakki bize verilirmi orada mealm cevap verirsnz sevinirim

  1. Merhaba Deniz Hanım,

   Almanya’da evlenmek üzere aile birleşimi vizesi alacağınız için, nikahtan sonra oturuma başvurabilirsiniz. Tekrar aile birleşimine ihtiyaç olmayacak.

   Hayırlı olsun

 167. Merhaba iyi günler nişanlım Almanya yaşıyor Türk vatandaşı ben daha önce evlilik yapıp Almanya gitmiştim ama boşanıp geri geldim şimdi tekrardan evlenip Almanya gitmek istiyorum burdaki sorum nişanlım üniversite mimarlık okuyor ve çalışmıyor bir geliri yok bu vize almamda sorun yaratırım 2.sorum daha önceden dediğim gibi Almanya evlenip gitmiştim a1 almıştım şimdi ise Almanca seviyem b1 konsolosluğa A1 sertifika Almadan da başvuru yapa bilirmiyim istisnai durumunda gerekmiyor diyor hangi durumlarda bu şartlar gerekmiyor teşekkürler

  1. Merhaba Vedat Bey,

   Nişanlınız Türk vatandaşı olduğu için sizin de masraflarınızı karşılayacak yeterli gelire sahip olması beklenir. Ailenin garantörlüğü yönünde yabancılar dairesiyle görüşmekte yarar olur.

   iyi şanslar

 168. Merhaba Melek Hanım,

  benim nişanlım Türkiye’de. Evlendikten sonra onu Almanya’ya getirebilmem için ne kadar maaş gerekli? Örneğin 1.500 € maaş yeterli olur muydu?
  Sevgilerle

  1. Vahide Hanım,

   Maaş konusunu yabancılar dairesiyle göörüşmenizi öneririm. Buradan kesin nir rakam vermek doğru değil.

   Kolay gelsin

 169. Merhaba, benim maaşım net 1679€ kiram sıcak parası 750€ red gelirmi ? Hesaplamayı nasıl yapıyolar yardımcı olun lütfen benden belgeler istendi çünkü

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Bu hesaplamayı yabancılar dairesi ya da MBE Beratunsstelle’lerle yapmanızı öneririm, Eyaletler arası farklar söz konusu olabilir. O nedenle vereceğim cevap sizi yanıltabilir.

   Kolay gelsin

 170. Selam merhaba benimde bir sorum olacak rica etsem beni bilgilenirmisiniz şimdiden tşk ederim ben 5 yıl oldu almanyadayım eşim alman vatandaşı benim bir oğlum var türkiyede 18 yaşında ben aile birleşimiyle geldim sinavı kazandim geldim benim sorum oğlumu almanyaya nasıl getiririm aile birleşimi olurmu lütfen rica ediyorum sizden bana yazarsanız sevinirim saygilar dilerim kolay gelsin size

  1. Merhaba Fırat Bey,

   Oğlunuz reşit olduğu yani 18 yaşında olduğu için aile birleşimi şansı yok. Ancak Almanca öğrenip meslek eğitimi ya da üniversiye eğitimi için gelebilir.

   iyi günler

 171. Merhaba eşim Türk vatandaşı ben alman vatandaşıyım ve 2 çocuğumuz hem çifte vatandaş. Türkiyede yaşıyoruz ikametgahımızda burada. Almanya ya 1-2haftalık gezmeye gitmek istiyoruz. Akraba ve arkadaş ziyaretleri. Eşim için vize konusunda sıkıntı çıkar mı diye soracaktım

  1. Merhaba Pınar Hanım,

   Vize evrakları arasında niyetinizi belirten Almanca bir de dilekçe yazmanız durumunda sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 172. Merhaba, iki yıl önce eşimle beraber Almanya’da iltica ettik ben üç yıllık oturum aldım fakat eşime hak vermediler buradaki avukat eşine Türk pasaportu alabiliyoruz diye bu yolu tercih ettik eşimi Türkiye’ye yolladılar. Yabancılar dairesinden ilgili kişi işlemlerin hızlı olması için ve kapalı zarfa( aile birlesimi mektupu) eşimin gelip burda dil kursuna gideceğini de yazacağını söyledi ve bende şuan Almanya’da dil kursuna gidiyorum bu yüzden kurs bittikten sonra bir iş yerinden çalışacağıma dair yazılı belge aldım bunların hepsini bildireceğiz yardımcı olacağız diyorlar. Sorum şu: yabancılar dairesinin kapalı zarfa yapacaklarını konsolosluğu bağlar mı yani vize için hayır eşimin a1 belgesini ve benim çalışıp maaş kağıdını isteme gidi bir durum olabilir mi?

  1. Merhaba,
   Vize onayı bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi verir. Yani kapalı zarfla genellikle vize onayı verilir. Konsoloslukta çok aykırı bir durum olmadıkça bunu uygular.

   İyi şanslar

 173. Merhabalar nişanlım Almanyada doğdu ve Alman vatandaşı fakat hala öğrenciyken evleneceğiz. Gelir olarak sadece küçük bir işte çalışıyor ve bursu var. İyi geliri olan dayısı bana garantör olsa aile birleşimi vizesi için yeterli midir? Bunu vize işlemleri sırasında nasıl gösterebiliriz?

  1. Betül Hanım Merhaba,

   Alman vatandaşlarından genelde gelir teminatı istenmez. Yin de yabancılar dairesinin takdiri söz konusu. Yani son karar onların. Maaş bilgisi, yabancılar dairesi tarafınfan sizin evraklarınız incelenirken eşinizden istenir.

   Kolay gelsin

 174. Merhaba, eşim aile birleşimi vizesi için başvuru yaptı bu ay, atama bekliyoruz. Ben şu an da Almanya’da ailemin yanında kalıyorum. Ev arıyorum fakat maalesef bulamıyorum daha yeni işe başladığım için. Ailemin evi metrekare olarak küçük olduğu için bu evi yabancılar dairesi kabul etmez. Bir arkadaşımın kendine ait yaklaşık 250m2 bir evi var. Arkadaşımdan onların evde oturacağımıza dair bir Bestätigung yazdırıp onu versem yeterli mi? Yoksa benim adıma bir kira sözleşmesi mi olması gerekiyor?

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Bu dediğinizi yapabilirsiniz. Yabancılar dairesi bunu değerlendirecektir. Uygun görmesi durumunda kabul edebilir. Ancak kesin bir şey söylemek mümkün değil. Denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 175. Melek hanım merhaba son sorum lütfen herkes birşey diyor alman vatandaşıyla Türkiye’de evlenmek istiyoruz ama kimi diyor ona belge evrak vermen göndermen gerekiyor diye ben hangi evrakları ona göndermeliyim buraya gelince evlenmemiz için bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba Rukiye Hanım,

   Alman vatandaşı oldu için evlilik ehliyet belgesi alması gerekir. Bunu da yaşadığı şehirdeki belediyeden-nikah dairesinden alması gerekir. Bu evrakı alabilmesi için de sizden istenen evraklar var. Eyaletler arası farklılıklar olduğu için bu evrak listesini nişanlınız nikah dairesinden öğrenirse çok daha sağlıklı olur.

   Kolay gelsin

 176. Merhabalar,
  Benim sevgilim 8 haftalık hamile, doğmamış çocuk üzerinden aile birleşimi yapmam mümkün müdür.
  Evlilik şimdilik düşünmüyoruz.

  Sevgilim; alman vatandaşı
  Ben; türk vatandaşiyim
  Cevaplarsaniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba Recep Bey,

   Hamileliğin son aylarına doğru, doğumla ilgili evrakları ve diğer vize evraklarını hazırlayarak başvurabilirsiniz. Uygun görülmesi durumunda yabancılar dairesi vizenizi onaylayabilir.

   Kolay gelsin

 177. Merhaba,
  Melek Hanım 5 yıldır birlikte olduğum nisanlim ile yazın evleneceğiz.Nisanlim bulgaristan vatandaşı ve bizde turkiyede evlendikten sonra bulgaristanda da evliligimizi göstereceğiz yani bulgaristandan da evlilik cüzdanınız olacak daha sonrasında Almanya,Frankfurt da yasamak istiyoruz ikimizde üniversite mezunuyuz.Nişanlim daha önce almanyada ikamet etmedi tatiller dışında acaba banka hesabında blokeli 10 bin euro bizim elimizi güçlendirir mi çünkü maaş bordrosu olmayacak,ayrıca a1 almanca belgesi gerekli mi benim için üniversitede 4 yıl boyunca almanca eğitimi aldım daha önce kabul edilen almanya stajlarım olmuştu ama gidememiştim.Bizim durumumuz da ne tavsiye edersiniz neler gereklidir bilgiler için teşekkür ediyorum.
  Iyi çalışmalar dilerim.

 178. Melek hanım Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim ben almanyada süresiz oturum almış bir Türk Vatandaşıyla aile birleşimi yani evlilik yapmayı planlıyorum burada yüksek okul mezunuyum 12 yıldır devlette öğretmen olarak çalışmaktayım yüksek okul mezunu olduğum için benden yine de A1 seviyede almanca sertifikası istenir mi bir diğer sorum da evleneceğim kişi orada yaklaşık 1800 Euro civarı bir maaşla çalışmakta ayrıca kendine kendine ait kira fakat bir evde oturmakta ev gayet büyük iki kişi için yeterli olacak bir de ev kirası da 580 euro civarı bu şartlar benim için yeterli olur mu

  1. Merhaba Mert Bey,

   Aile birleşimi için A1 sertifikası almak durumundasınız. Yüksel okul mezunuz olmanız size muafiyet getirmiyor ne yazık ki.

   Maaşın yeteceğini düşünüyorum ancak yine de yabancılar dairesinden görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 179. Merhaba, eşimin vize randevusu yeni geldi. Fakat psikolojik olarak fazlasıyla etkilenip birbirimizden uzak kalamadık. Bu yüzden Almanya da herşeyi bırakıp eşimin yanına gelmem gerekti. Eşim vize randevusuna gelse beraber geri gidebilme imkanımız olur mu? Maaş ve kira dökumanı için sorun olur mu? Oturum iznim süresiz ve doğma büyüme Almanya. 2 aydır Türkiye’deyim ve burda çalışıyorum. Oraya dönebilirsek iş bulma imkanlarım tekrar var.Geri dönüş yaparsanız sevinirim.

  1. Deniz hanım,

   Merhaba Deniz Hanım,

   Anladığım kadarıyla siz Türk vatandaşısınız. Bu nedenle de ikinizin de giderlerini karşılayacak kadar maaşınızın olması gerekir. Aksi takdirde eşiniz vize onayı alamaz. Bu nedenle de önden gidip iş bulmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 180. Merhaba
  Eşim Almanyada ilk evliliğimden 2 tane çocuğum var velayetleri bende Almanyaya götürebilmem için babalarından herhangi bir imza falan almam gerekir mi?

  1. Merhaba Sibel Hanım,

   Velayetleri sizde olduğu için başka bir belgeye ihtiyaç olmayacak.

   Bilginiz olsun

 181. Merhaba ben marta evlenicem ama evlencem kişi alman vatandaşlığına geçmiş şuan işsizlik parası alıyor çalışıyor göstermiyor aile birleşimi için çalışıyor luğun gözükmesi şartım sorun olurmu bu durum beler gerekli

  1. Rukiye Hanım,

   Yabancılar dairesi, gelir beyanı isterse, eşinizin giderleri karşılayacak kadar maaşının olması gerekir.
   Gelir beyanı istemezse vizeniz onaylanabilir. Dolayısyla yabancılar dairesinin takdiri söz konusu, önceden bilmek mümkün değil. Eşinizin yabancılar dairesiyle iletişme geçip sormasını öneririrm.

   Kolay gelsin

 182. Merhabalar Melek hanım 2021 dokuzuncu ayda evlendik eşim şuan 6 aylık hamile ve 24 yıldır Almanya da yaşıyor senelik olarak oturum izini alıyor 1 yılık 2 yılık gibi. Eşim Türk vatandaşı. Daha önceki evliliğinden 3 çocuğu var devletten geçiniyor yanına hangi şartlar altında gidebilirim doğum öncesinde yanına olabilirmiyim çocuğum doğunca Alman vatandaşı olarak mı doğacak lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim 5 ayın ortalarında doğum olacak cvp için şimdiden çok teşekürler

  1. Hakan Bey Merhaba,

   Eşinizin süresiz oturumu olmadığı için doğacak çocuğa ne yazık ki Alman vatandaşlığı verilmez. (doğumla vatandaşlık ancak Almanya’da yaşayan ebeveynin süresiz oturumu olması durumunda verilir)
   Siz, eşinizin doğum yapacağına dair evraklarla ziyaret vizesine başvurabilirsiniz.

   Aile birleşimi vizeniz, eşinizin ailenin tüm giderlerini karşılayacak kadar bir maaşı olması durumunda verilir. Vize evraklarının arasına siz de Almanya’da çalışacağınızı belgeleyen bir iş sözleşmesi ekleyebilirsiniz. Yine de vize onayı yabancılar dairesinin takdirinde.

   Bilginiz olsun

 183. Merhabalar,
  Eşim çok yakında mühendis olarak Almanya’da bir işe başlayacak, mavi kart alıp alamayacağı henüz tam belli değil, yıllık brüt maaşın ilgili sınırı geçip geçmeyeceğini henüz tam olarak bilmiyoruz. Ben de eşim yerleştikten bir süre sonra, devlet memuru olduğum için ücretsiz izin alarak bir yahut iki yıl süreyle, bebeğimizle birlikte yanına gitmek istiyorum. Bunun için aile birleşimi vizesine başvurabilir miyiz? Ücretsiz izin alarak bu vizeye başvurmamın negatif bir etkisi olur mu vizeyi alma sürecinde? Bir de ücretsiz izin alsam da devlet memurluğunda kadrom devam ediyor, buna rağmen aile birleşimi ile geldiğimde herhangi aylığım olmayacak. Eşimin ücretine çalışmadığım için eş ve çocuk parası eklenir mi?

  Şimdiden cevabınız, ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Buket Hanım,

   Aile birleşmine başvururken sizin Türkiye’deki durumunuzdan-konumunuzdan ziyade eşinizin ALmanya’daki durumu-konumu önemli. O nedenle aile birleşimine başvurabilirsiniz. Aksi takdirde Almanya’da uzun süreli oturum alma şansınız olmaz.
   Siz aile birleşmi ile gittiğinizde eşinizin kesintileri daha az olacaktır ve kızınız için de çocuk parası alınır.

   Bilginiz olsun

 184. Öncelikle merhabalar,
  Ben sağlık personeliyim B2 almancam var ve diploma denkliğimin gelmesini bekliyorum. Diploma denkliğimde geldikten sonra Almanya’da bir hastanede işe başlayacağım. Nişanlımda dil okulu vizesi ile Almanya’ya gelecek. Onun dil okulu vizesi bitmeden Türkiye’de nikahlanıp bunu aile birleşim vizesine dönüştürmek istiyoruz. Bu mümkün mü acaba? Konsolosluk veya Alman Hükümeti bu konuda bir sorun çıkartıyor mu?
  Yanıtlarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

  1. Merhaba Esma Hanım,

   Almanya’ya gittikten sonra evlenmeniz durumunda aile birleşimi için 2 yıllık bir oturumunuzun olması istenir. Bu nedenle de bekleme olmaması için gitmeden nikah kıymanzı öneririm.

   Bilginiz olsun

 185. Melek Hanım selamlar;

  Evliyim ve 1 yaşında bir kızım var. Eşim de ben de Türkiye’de üniversite mezunuyuz ben ikinci üniversitemi okuyacağım. Almanya’da Bachelor okumak için kabul aldım.
  Bana öğrenci vizesi başvurusu yaparken eşim ve kızım için de aile birleşimi başvurusunu aynı anda yapabilir miyiz?
  Bir de hem eşim hem benim için bloke hesaba belirlenen kişi başı (10.332€) tutarı yatıracağız ama kızımız için ne kadar koymamız gerekiyor bulamadık. Eşimin abisi de bloke hesaba ek olarak bize sponsor olacak kendisi mühendis olarak çalışıyor. Sizin eski bir gönderinizde “Eşler için 400 Euro, buna ek olarak her bir çocuk için 300 Euro” ifadesini gördük o sebeple sormak istedik bu işin doğrusu nedir acaba? Anne(bachelor ogrencisi)+ Baba ve 1 yaşında çocuğumuz için toplam blokeye ne kadar koymalıyız acaba?

  Teşekkürler şimdiden

 186. Melek hanım merhaba ben alman vatandaşıyım almanyada ikamet ediyorum. Eşim türkiyede ikamet ediyor okuma yazması yok ve okuma yazması olmadığına dair MEB’den almış olduğu başarısızdır bekgeside mevcut nasıl bir yol izlememiz gerekiyor şimdiden teşekkür ederim .

  1. Merhaba Şeyhmuz Bey,

   MEB’ten aldığı bu belge ne yazık ki yeterli olmaz. Muafiyet için de bir yıl kursa gitmek ve sınavlarda başarısız olduğunu belgelemek durumunda. Bunun yerine okuma yazma öğrenmesini ve sonrasında da Almanca öğrenip sertifika almasını öneririm. Bu yolla çok insan A1 aldı. Bu sertifika her durumda ne yazık ki isteniyor.

   Bilginiz olsun

 187. Merhabalar,
  Ben Almanya’da yüksek lisans yapıyorum, nişanlim şuan Amerika’da ve Almanyaya dil okulu ile gelecek. O geldiğinde evlensek aile birleşimi yapabilir miyiz? Ve evlenirsek herhangi bir artısi olur mu?

  1. Merhaba Sema Hanım,

   Evlenmeniz durumunda, nişanlınız aile birleşimi kapsamnında oturum alacaktır. Ancak bunun için gelirinizin yetmesi ya da nişanlınız adına bloke hesap açmak gerekecektir.

   Kolay gelsin

   1. Cevabınız için teşekkürler, dil okulu ile gelirken de bloke hesap yatıracak, aile birleşimi yaparsak tekrardan bloke hesap yapmasına gerek var mı?

    Saygılarımla

    1. Merhaba Sema Hanım,

     Dil okulu için bloke hesap sadece söz konusu kişi içindir. Sorunuzu doğru alnadıysam eğer aile birleşmi ile gelecek için de bloke hesap açmak gerekir.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba Melek Hanım,

      Nişanlım Eylül-ekim aylarında dil okulu ile gelicek ve bloke hesabı kendi için yatiricak. Ben 4 aydır Almanya’dayim ve yüksek lisans yapıyorum. O gelince evlenmeyi düşünüyoruz. Bu durumda aile birleşimini burdan yapabilir miyiz? Tekrardan bloke hesap gerekli mi aslında bunu sormak istedim.

     2. Merhaba Sema Hanım,

      Siz Almanya’da 2 yılınızı doldurmadan aile birleşimi yapamazsınız. Öğrenci statüsünde oturumu devam eder diye düşünüyorum.

      Yine de bu kurumdan danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ bu linkte çıkan yere tam adresinizi yazarsanız size en yakın göç danışma bürolarının bilgisi çıkacaktır.
      Ücretsiz vce tamamen sizin yararınıza danışmanlık yaparlar. Yereldeki yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu bildikleri için sizi daha sağlıklı yönlendireceklerdir.

      Kolay gelsin

 188. merhaba melek hanım ben aile birleşimi vizesine başvuru yaptım 2012 yılından kalma sabıka kaydım var sorun olur mu acaba vize için

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Özel olarak sicil istenmezse ve yurt dışı çıkışı ie ilgili bir sorun yoksa problem olacağını düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 189. Merhabalar

  Almanya’daki Türk’ün eşini götürebilmesi için oturumunun 1 yıl geçerli olmasını belirtmişsiniz. Bunun dayanağı nedir acaba? Konsolosluktan yada Idata’dan bize Eşin oturum süresi ile ilgili herhangi bir bilgi belirtilmedi.

  Teşekkürler.

  1. Derya hanım,

   Almanya’daki eşinizin oturum süresinin 1 yıldan az olması durumunda size verilecek oturum birkaç aylık olacağından kısa sürede yine oturum uzatmak için başvurmak gerekecek, bunun önüne geçmek için bu madde söz konusu.
   Böyle bir durum varsa eşiniz önce oturumunu uzatsın, siz de sonrasında vizeye başvurun. Aksi takdirde ret alma riskiniz var.

   Bilginiz olsun

 190. Selamlar,
  Eşim Bulgaristan vatandaşı ve bir oğlumuz var oda Bulgaristan vatandaşı. Ben Türk vatandaşıyım. Ailecek Almanya’ya yerleşmek istiyoruz. Benim aile birleşiminden dolayı aldığım 5 yıllık schangen vizem var. Bu vize ile direk gidip oturum ve çalışma izni alabilmem için ekstra yapmam gereken bişey varmı? Ayrıca bu şekilde gittiğimde benden A1 dil sertifikası isterler mi?

  1. Merhaba Ümit Bey,

   Sizin aile birleşimi vizesi alıp gitmeniz gerekiyor.

   Eşiniz ve çocuğunuz gidip yerleştikten ve mümkünse eşiniz bir iş bulduktan sonra siz de aile birleşimi için vize işlemleri başlatabilirsiniz.
   Schengen vizesi ile gitmeniz durumunda size oturum verme konusunda problem çıkarırlar.

   Bilginize

    1. Ümit Bey,

     Ulusal vize için aile birleşimi vizesine başvurmanız gerek. Schengen vizesi oturuma çevrilmez.

     Bilginiz olsun

 191. Merhaba Melek hanım
  Eşimin abisi 30 yıla yakın almanya-da ikamet etmekte eşimin orda doğum yapmasını istiyorum böyle bir şansı var mıdır bunun için gerekli belgeler nedir şimdiden ilginiz için teşekkür ederim
  iyi günler.

  1. Merhaba Mikail Bey,

   Bununla ilgili bir vize türü yok. Ayrıca Almanya’da doğmuş olmak tek başına bir ayrıcalık kazandırmaz.

   Bilginize

 192. Selamlar,
  Eşim Bulgaristan vatandaşı ve 1 oğlumuz var oda Bulgaristan vatandaşı. Ben Türk vatandaşıyım. Ailecek Almanya’ya yerleşmek istiyoruz. Benim aile birleşiminden dolayı aldığım 5 yıllık schengen vizem var. Bu vize ile direk gidip oturum ve çalışma izni alabilmem için ekstra yapmam gereken birşey varmı? Ayrıca bu şekilde gittiğimde benden A1 dil sertifikası isterler mi?

  1. Merhaba Ümit Bey,

   Sizin aile birleşimi vizesi alıp gitmeniz gerekiyor.

   Eşiniz ve çocuğunuz gidip yerleştikten ve mümkünse eşiniz bir iş bulduktan sonra siz de aile birleşimi için vize işlemleri başlatabilirsiniz.
   Schengen vizesi ile gitmeniz durumunda size oturum verme konusunda problem çıkarırlar.

   Bilginize

   1. Peki sizin dediğiniz şekilde aile birleşimi vizesi ile gittiğimde A1 dil sertifikası istenir mi?

    1. Ümit bey,

     Hangi durumdan bahsettiğinizi anlayamadım. Geriye dönüp yazdıklarım arasında cevaba ulaşamadım.

     Ayrıntılı yazmanız durumunda cevaplayabilirim.

     Kolay gelsin

 193. Merhabalar

  Eşim Almanya’da yüksek lisans yapıyor (2020Eylül giriş) aynı zamanda da çalışıyor /2
  Aile birleşim vizesine Mart ayında Idata’dan başvuru yaptık, atama Haziran ayına yapıldı, mülakat olumlu geçti! Evraklarım eksiksiz, dil yeterliliği dahil.
  Konsolosluk’a email atıyoruz 2-3 hafta arasında cvp geliyor. Sabredin içerikli! Başka açıklama asla yok.
  7 aydır bekliyorum bu süreç bir vize için hangi gerekçe ile normal olabilir?

  Görüşünüz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Aslında vize için çok uzun bir bekletme süresi. Eşinizin Almanya’da bir avukat vasıtasıyla vize akibetini öğrenmek için vize bölümüne bir dilekçe yazdırmasını öneririm.

   İyi şanslar

 194. Merhaba Melek Hanım.
  Bir soru da ben sorayım, ben türkiyede yaşayan türk vatandaşıyım ve almanya da yaşayan ve alman vatandaşı olan biriyle evlenecem hayırlısı ile.
  1. Sorum : Öncelikle merak ettiğim şey , evleneceğim kişi şuan çalışmıyor. Alman makamları çalışmıyor diye sorun çıkarabilir mi ?Yani o çalışmıyor diye bana red verebilirler mi ? Ayrıca ben de çalışmıyorum acaba konsolosluk benden maaş bordosu falan ister mi?
  2. Sorum : Ben almancayı çok iyi şekilde konuşabiliyorum, benim a1 sertifikası almam şart mı ? Almanca bildiğim halde a1 sertifikası yapmam şart mı ?
  3. Sorum : 3 hafta sonra türkiyede nikahım var. Ben şimdiden konsolosluktan randevu alayım mı ? yoksa nikahı mı bekleyim ? ravdevuyu önce idatan mı yoksa direk konsolosluktan mı alacam ?

  Çok soru sordum farkındayım umarım bana da cevap verir beni de mutlu edersiniz .
  çok teşekkür ediyorum.Saygılar..

  1. Merhaba Murat Bey,

   1. Pandemi nedeniyle Alman vatandaşlarından da geçim teminatı istediklerine şahit oluyoruz. Mümkünse eşinizin çalışıyor avantaj olacaktır.
   2. Belirgin şekilde iyi Almanca konuşabiliyorsanız A1 almak zorunda değilsiniz. Orada sorulan soruları anlamak ve cevaplamak yeterrli olabilir. Duruma göre görüşme sonrası sertifika talebi de olabilir.
   3.İdatadan randevu sonrası tarih atanması da göz önünde bulundurarak şimdiden ön randevu oluşturabilirsiniz.

   iyi şanslar

 195. Merhaba eşim Türk vatandaşı iken 2 defa aile birleşimi vizesi ne başvuru yaptım maddi yetersiz olduğu için red verdiler. Eşim şimdi Alman vatandaşı oldu başvuru yaparsak bir sıkıntı olur mu ? Eşin Berlin’de ikamet ediyor.

  1. Merhaba Oğuz bey,

   Eşinizin yeni durumunyla ilgili evraklarla tekrar başvuru yapmanızı öneririm. Normak şartlarda Alman vatandaşlarından gelir beyanı istenmemesi gerekir. Ancak uygulamada sıkça karşılaştığımız bir durum. Tekrar ret gelmesi durumunda bir avukattan destek almanız öneririm.

   İyi şanslar

 196. Merhaba ben birşey sormak istiyorum. Benim kız arkadaşım alman. Türk degil. Biz evlenmeyi düşünüyoruz. Ben Türkiye de yaşıyorum. Alman otelinde çalışıyorum. Evlilik yapacaz. Almanya’da mı yapsam daha iyi türkiye demi. Ve ben Türkiye de evlilik yaparsam. Benden a1 dil belgesi mi isterler. Kız arkadaşım ögretmen. Ben nasıl gidebilirim. Burada evlilik yaparsam. Yada almanya’da evlenirsem. Geri gelip burada dil kursuna gidip a1 mı almam lazım

  1. Emrah Bey merhaba,

   Her iki durumda da sizden A1 Almanca sertifikası istenir. Almanya’da ya da Türkiye’de nikah yapmanızın çok farkı yok. Neticede aynı şartları yerine getirmek durumundasınız.
   Almanya’da evlenmeniz durumunda, Almanya’da nikah yapmak üzere aile birleşimi vizesine başvurmak gerekecek.

   Bilginiz olsun

 197. Merhaba Melek Hanım
  Oğlum 15 yaşında Alman vatandaşı biz eşimle boşandık ve oglum ile turkiyede yaşıyorum. Çocukla birlikte tekrar almanyaya dönmek için başvuru yaptım evrakları teslim ettim yanlız benden 15 yaşında ki çocuğumu tek başına almanyaya göndermemi okul kaydı yaptırmasını ve ikamet almasını bu evrakları mail olarak vize bölümüne yolla dediler. Çocuk tek başına nasıl yapar. Doğrumu bu

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Çocuk henüz reşit değil. Dolayısyla aslında size de vize vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Almanya’da özellikle göç yasasını iyi bilen bir avukattan destek almanızı öneririm.

   İyi şanslar

 198. Merbaha eşim 6 ay önce Almanya vatandasligi olan ve sirketi olan amcasi tarafindan istek yapilarak orda çalısmak icin çalışma izni alarak gitti. Ben ve iki çocugum Turkiyedeyiz. Sigortali ve izinleri olarak Almanyada çalışıyor beni ve çoçuklarımı Almanyaya götürme şansı var mıdır ? Teşekkürler ☺️

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Maaşının, kira dahil tüm aileyi geçindirebilmesi durumunda siz ve çocuklar aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 199. Merhaba eşim ve 2 çocuğum AB vatandaşı(BG) ben Türk vatandaşıyım .Uzun bi süre kendimizi idare edicek maddi birikimimiz var eşimin önden gidip iş ve ev bulup sonra aile birleşimine başvurmamız haricinde en baştan beraber gidebilmemizin bir yolu var mıdır? Teşekkürler

  1. Merhaba Ali Bey,

   Siz, aile birleşimi için vize başvurusu yaparken eşinizin Almanya’da olması gerekir. Vize esnasında da eşinizin ikamet belgesi istenir.

   Bilginiz olsun

 200. Merhaba, Melek Hanim iyi Aksamlar,

  Ben Almanyada ikamet ediyorum Esim Türkiyede ikimiz Türk vatandasiyiz Esim Almanca A1 Almanca Sertifikasini aldi simdi Aile birlesimi olarak basvuruda bulunacagiz fakat asil sorum sudur, Esimin Türkiyede Bankaya Kredi borcu var Aile birlesimi icin önümüzdeki sürecte bu bir engel olabilrimi?.

  Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  Saygilarimla
  Cengiz Düsünmez.

  1. Merhaba Cengiz Bey,

   Yurt dışına çıkış için engel teşkil etmeyen bir durum vize için sorun olmaz. Vize görüşmesinde de bu tür konuların sorulmadıkça dile getirilmemesini öneririm.

   Kolay gelsin

 201. Melek hanım mrb almanyada hemşire olarak çalışmaya başladıktan sonra eşimiz ve çocuğumuzu ne zaman yanımıza aldırabiliriz

  1. Kübra Hanım Merhaba,

   En geç, hemşire olarak tam zamanlı çalışmaya başladıktan 3 ay sonra aileniz yanınıza gelmek için vize başvurusu yapabilir. Duruma göre de bu süreç 3 hafta ile 3 ay arasında değişebilir. (Başka bir seçenek de hep beraber vizeye başvurmak olabilir. Maaşınızın yetmemesi durumunda da eş ve çocuğunuz için bloke hesap açabilirsiniz)

   Kolay gelsin

 202. Merhaba. Sabıka kaydimdan oturu schengen vizesi alabilir miyim? Sorun olur mu yurt disina çıkmamdda? Tesekkur ederim

  1. Merhaba Aylin Hanım,

   Eğer bir şekilde bu bilgi AB sistemine girmişse sistemde paylaşılacağı için vize almanız zor olur.

   Bu konuda kesin bilgi için hukukçulardan destek almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 203. Merhaba. Universitedeyken uyusturucu kullanmaktan ötürü 1 senelik denetimli serbestlik aldim. Dolayisiyla sabika kaydim var. E devlette görünmüyor fakat arşiv kaydında görünüyor. Bu benim schengen vizesi almama engel mi? Başka bir suça karışmadım.. abd vs vize vermiyor bu konuda çok katı ama isvec almanya avusturya gibi ülkelerden vize alabilir miyim, kesin bir cevap verebilirseniz çok sevinirim… tesekkurler.

  1. Merhaba Aylin Hanım,

   Eğer bir şekilde bu bilgi AB sistemine girmişse sistemde paylaşılacağı için vize almanız zor olur.

   Bu konuda kesin bilgi için hukukçulardan destek almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Furkan Bey,

    21 Aralıkta sorunuzu cevaplamışım. Cevap aşağıdaki gibi.

    Furkan Bey,

    Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi alıp gidebilirsiniz.

    Kolay gelsin

 204. Merhaba ben 24 yaşında Türk vatandaşıyım.Annem 3 sene önce Alman vatandaşıyla evlenip almanya’ya yerleşti.Annemin yanına yerleşme imkanım nedir?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Reşit olduğunuz için aile birleşimi yapma şansınız yok. Ancak eğitim, diplomanıza uygun bir iş nedeniyle ya da eşe aile birleşimi yaparak gitme durumundasınız.

   Bilginiz olsun

 205. Merhabalar,

  Ben alman vatandaşıyım ve yüksek gelire sahibim. Eşim türkiyede iki defa ankarada A1 sınavına katıldı, ama yetersiz puanla sınavı geçemedi maalesef. 2022 birinci ay dan itibaren aile birleşiminde A1 sınavına ihtiyaç olmiyacağı duyumu aldım. Bu bilgi doğrumudur acaba. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Yakup Bey,

   Bu tür bilgiler sadece birer haberden ibaret. Söz konusu konularla ilgili yasal düzenlemeler olmadan ve parlementodan geçmeden itibar etmemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 206. İyi akşamlar Melek hanım şimdiden teşekkürler bütün yazılanları okudum ama istediğim cevabı bulamadım yada ben istemedim.Size ilk sorum eşim tır şoförü ve Almanya’ya gitmek istiyor tek gittiğinde maaş oranı ile Alman vatandaşı ile evlenme olduğunda maaş oranı değişiyor mu ben eşimden boşanıp oraya gitmesine başkasıyla evli kalmasına müsade veremiyorum sizce birlikte mi gitsek daha iyi yoksa eşim gittikten sonra beş yıl içinde oturum izni alırım dizide boşandıktan sonra aldiririm diyor inanın kafam çok karışık yani işçi oturum izniyle gitsemi yoksa illa başkasıyla evlenmek zorunda mı bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hasret Hanım,

   Bu sizin verebileceğiz bir karar. Ben normal şartlarda gitmeyi yeğlerdim.

   Kolay gelsin

 207. Merhaba,
  İltica ettiğimden dolayı 3 yıllık Almanya oturumum var. Eski eşim ve kızım buraya gelmek istiyorlar. Bu boşanmaya ana oturum mülakatında, eski eşime zarar gelmemesi için boşandığımızı raportöre ifade edip kayıt altına aldırdım. Eski esim ve kızım şimdi Almanyaya gelmek istiyorlar. Yeşil pasaportları var. Gelmeleri için vizeye ihtiyaçları yok ama burada tekrar evlenme durumunda burada kalabilirler mi? Saygılarımla

  1. Merhaba Murat Bey,

   Bu durumu lütfen avukatınızla konuşun. O size yapmanız gerekenler konusunda yönlendirme yapacaktır.

   Kolay gelsin

 208. Iyi günler kolay gelsin
  Evleneceğim kişi alman vatandasi devlet ten geçiniyor benim de 2 çocuğumun velayeti bende aile birleşiminde onlarida kendim igötüre bilirmiyim devletten geçinmesi sıkıntı olur mi a1 sertifikası şart mi

  1. Ömer Bey,

   Bu tür durumlarda aile birleşiminde gelir engeli biraz esnetilebir, ancak çocuklar için sıkıntı çıkarabilirler. Sonuçta 1 kişi devletten yardım alırken bu 4 kişiye çıkacaktır. Müstakbel eşiniz bu durum ile ilgili göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almasını öneririm. Bu bürolar yereldeki yabancılar dairesinin tutumunu bildikleri için sağlılı yönlendirme yapabilirler.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu link üzerine tam adresini yazması durumunda en yakın bürolara ulaşması mümkün.

   Ayrıca siz de gelmeden bir iş sözleşmesi edinirseniz avantaj olabilir

   Kolay gelsin

 209. Merhaba Melek hanım ben ve kızlarım alman vatandaşıyız 3 ay önce almanyaya dönüş yaptik eşim içinde aile birleşim vizesine başvurduk yalnız bugun benden alman olmadan önceki 10 sene öncesinin giriş çıkış belgesini istediler bunu neden istemiş olabilirler ve böyle bir hakları varmı

  1. Merhaba Sümeyra hanım,

   Eğer Almanya dışında 6 aydan fazla kaldığınız tespit edilirse vatandaşlığınızın geri alınma riski olur.

   Bilginiz olsun

 210. Alper bey merhaba,

  Tek Alman vatandaşıyım Türkiye’de ikamet ediyorum. Eşim Türk vatandaşı oğlum çifte vatandaş. 3 yıl önce Almanya’ya seyahat ettiğimizde eşim için vize ücreti ödemiştik. Ücretsiz vize hakkımızın olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Bu haktan nasıl faydalanabiliyoruz? Bunun için ne yapmamız gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  1. Merhabalar,

   Alman vatandaşıyım Türkiye’de ikamet ediyorum. Eşim Türk vatandaşı, oğlum ise çifte vatandaş. 3 yıl önce Almanya’ya seyahat ettiğimizde eşim için vize ücreti ödemiştik. Ücretsiz vize hakkımızın olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Bu haktan nasıl faydalanabiliyoruz? Bunjn için ne yapmamız gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 211. Mrb ben almanyaya augustosta geldim, velayeti benim üstümde olan 17 yaşında olacak cocugumu türkiyeden almanyaya yanıma getirmek istiyorum brnim cocugumdan dil zertifikasi /bilgisi istenilirmi ?

  1. Merhaba Erkan Bey,

   16 yaşından gün alan çocuklardan aile birleşimi için C1 düzeyinde dil sertifikası istenebiliyor. Çocuğunuzun B2 düzeyinde Almanca öğrenerek Ausbildung yani meslek eğitimi için Almanya’ya gelmesi mümkün. Aynı şekilde üniversite eğitimi için de gelebilir.

   Kolay gelsin

 212. Merhaba,

  Mavi kart ile Almanya’ya taşındık. 3 ay sonra oturum izni için gerekli başvuruları yaptık. Bir hafta sonra eşimin çalışmadığından dolayı uyum kursuna katılaması gerektiğini, aksi takdirde para cezası alacağını belirten bir posta aldık. Benim bildiğim, uyum kursu gereği şu anlık olmadığı yönünde. Aynı şekilde gelen bir başka arkadaşımın eşinden böyle bir talepte bulunulmamış. Konu hakkında sizin bilginiz var mıdır? Teşekkürler.

  1. Alper Bey Merhaba,

   Yabancılar dairesi bunu gerekli görmüşse uyum kursuna gitmekte yarar var. Sonraki oturum uzatmalarda bu konuda sizi zorlayacaklar ve bu kriterin yerine getirilmesini talep etmeye devam edecekler diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 213. Merhabalar ben türk vatandaşıyım eşim ve oğlum BLG VE TÜRKİYE çifte vatandaş ve nikahımız hem türkiye hemde bulgaristanda resmi olarak mevcut eşim bir yıldır almanyada çalışıyor aile birleşimi için aynı zamanda AB üyesi ülke vatandaşı olan kişinin eşi içinde A1 şartı isteniyor mu? ve gereken evraklar nelerdir acaba şimdiden teşekküre ederim iyi çalışmalar

  1. Merhabalar Ben Türk Vatandaşıyım ve Suan işsizim Bürgergeld alıyorum.
   Ben burda kacak olarak biriyle konsoloslukta evlenmeyi planlıyoruz
   Benim sorum Ben çalışmaya başladığımda eşim Türkiyeye gitmeden burda oturum alabilirmi?

 214. Merhabalar ben T.C vatandaşıyım kız arkadaşım Almanya vatandaşı ve evlilik kararı aldık. Vize başvurusu yapacağım ama kafam çok karışık, bazı arkadaşlar Almanya vizesi alırken evlilik için başvuru yapma diyorlar asla vize alamazsın, bazı arkadaşlar da evlilik için vize başvurusu yapmamı söylüyorlar. Lütfen bu konu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Merih Bey,

   Aile birleşimi şartlarını yerine getirmeniz durumunda vize alırsınız. Bence sadece bu konuda bilgisi oanları dineyin ve resmi web sayfalarını takip edin. Ayrıca en kolay vize şekli aile birleşimidir.

   Kolay gelsin

 215. Merhaba, ben 8yldır almanyaya giriş çıkış yapmıyorum, şimdi almanyaya gitmeyi düşünüyorum. Oturma iznim var pasaportta, acaba problem çıkarırlarmı havalimanında alman polisleri

  1. Merham Hanım Merhaba,

   Giriş çıkışlarda yurt dışında bulunduğunuz süreleri kontrol etmiyorlar (bilet alıp giriş yapmak yine de risk, bilginiz olsun) bildiğim kadarıyla ancak bir vesileyle resmi bir kuruma ya da yabancılar dairesine başvurmanız durumunda bu ihlal görülür ve oturumunuz iptal edilir. Bu nedenle mutlaka bir iş bağlantısı öneririm ve bir hukukçu görüşü alın derim.

   İyi şanslar

   Kolay gelsin

 216. Merhabalar,
  Almanyada çalışmayı düşünüyorum. Vatandaşlık aldığım takdirde, benden başka çocuğu olmayan, eşinden de ayrı olduğu için yalnız yaşayan annemi yanıma almam mümkün olur mu?
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Derya Hanım,

   Bunu belgelemek kaydıyla yabancılar dairesi uygun gördüğünde annenizi yanınıza alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 217. Merhaba,
  Turk vatandasiyim ve bloke hesap ile Almanya’ya bu sene 2 senelik yüksek lisans için geldim. Nişanlıyım yazın evlenmeyi düşünüyoruz. Seneye aile birleşimi yapabilir miyiz?

  1. Merhaba,

   Aie birleşimi yapabilmeniz için Almanya’daki ikametinizin 2 yılı doldurmuş olması gerekir. Ancak bu süreden sonra aile birleşimi vizesi alınabilir.

   Kolay gelsin

 218. Eşim almanyada yaşıyor ve yunan vatandaşı. Eşim hamile ben Türkiye de yaşıyorum izlemem gereken yol ne neler yapmalıyım.

  1. Barış Bey Merhaba,

   AB vatandaşına aile birleşimi için başvuru yapmak gerek.

   Telefonla arayabilirseniz ayrıntılı bilgi verebilirim.

   Kolay gelsin

 219. Merhaba,
  Eşim ve kızım Almanya da yaşıyor ikisinde Türk vatandaşı. Eşim çalışma vizesiyle kızımla birlikte Almanya’ya gideli yaklaşık 4 ay oldu. Aile birleşimi yapmak istiyoruz. Bende Türk vatandaşıyım. Bazı forumlarda çocuk üzerinden Aile birleşimi yapabileceğime dair yorumlar aldım fakat çocuk üzerinden gidebilmek için illa Alman vatandaşı olması şartı olduğunu söyleyenlerde var. Bu ikilemde doğru bilgiye ulaşmam için yardımcı olursanız çok sevinirim. Eğer çocuk üzerinden başvuramayacaksam eş üzerinden mi başlatmam gerekiyor bu işlemleri.
  Kolay gelsin…

  1. Merhaba Yiğt Bey,

   Sadece Alman vatandaşı çocuk üzerinden vizeye başvuru yapmak mümkün. Sizin durumunuzda eşe aile birleşimi yapmak gerek.

   Kolay gelsin

 220. Merhaba,

  Ben Almanya’da yaşıyorum, Türk vatandaşıyım, eşimi yanıma getirtmek istiyorum. 23.09.2021’de Türkiye’de nikahımız oldu. Eşim Ocak 2022’de A1 için sınava girecek. Sınavdan çıkacak sonuca göre,aile birleşimi için konsolosluğa başvuracak. Eğer sınavı geçerse, Şubat ayında konsolosluğa başvurduğunda, bu süreç, duyumlara göre 1 ile 3 aya kadar sürebilirmiş.
  Sorum şu olacak: Eşim, konsolosluğa başvuru yaptığında, şimdiki ailemle (annem ve kardeşimle) oturduğumuz ev 82 metre kare büyüklüğünde, kendisini geçici yani sadece evi erken tutmamak için, bizim evi göstersem metre karesi yeterli mi??

  Ben kendimiz için tutacağımız evi, nisan ayında tutmak istiyordum. Hazıran ayında düğünden sonra, beraber Almanya’ya döneceğiz.

  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Gülşen Hanım Merhaba,

   Başvurular için adres olarak kaldığınız evi gösterebilirsiniz. Ancak yabancılar dairesi sizden evrak talep ettiğinde 2 kişi için uygun büyüklükteki bir konut göstermek gerekir.

   Bilginiz olsun

   1. Teşekkürler cevabınız için,

    Yani şuan oturduğumuz evi sadece başvuru için gösterebiliriz, sonradan evraklar için uygun değil mi?
    Ne kadar büyüklükte olması gerekir evin ikimiz için?

    Das Problem ist, Yabancılar dairesine ulaşım çok zor, telefona çıkmıyorlar sadece mail yoluyla ulaşabiliyorum ama cevap gelmiyor maalesef..

    Evi hangi zaman aşamasında tutmam gerekiyor? Eşime konsolosluktan haber geldiğinde mi?

    Tekrar cevaplarsanız sevinirim

    1. Gülşen hanım,

     2 kişi için yaklaşık 55-60 m2 olması gerekir. Ancak Almanya’da konut sıkıntısı var. Bu nedene bazı yerlerde istisnallar olduğunu duyuyoruz. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin takdiri söz konusu.

     Yabancıar dairesi sizden evrak istediğinde evi tutmuş olmanız gerekir diye düşünüyorum.

     Kolay gelsin

 221. Merrhaba . İltica basvurusu ile bir yillik oturum aldim . Esim ve 3 cocugum turkiye de yasiyor . Onlari bu durumda nasil getirebilirim ve 3 cocuklu aile icin normalde kac mtk ev isteniyor ? Bir de 1 yillik oturumda aile birlesimi oluyor mu ? Bilgilendirir misiniz ?

  1. Merhaba Umut Bey,

   Bu durumda başka faktörler de etkili olduğu için avukatınızla bunu konuşmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 222. Almanyada okuyorum Türkiyedeki eşimi nasıl yanıma alabilirim rica etsem yardımcı olabilir misiniz

  1. Melisa Hanım Merhaba,

   Eşiniz için de bir bloke hesap açmanız durumunda, eşiniz aile birleşimi vizesine başvurabilir.

   kolay gelsin

 223. Merhaba melek hanım
  Benim almanya’da nişanlım var bir kere evlilik yaptı ve bosandı kendisi hasta calısamıyor devleten gecimini salıyor bende türkiyede onunla evlenmek istiyorum acaba eşimin yanında olabilirmiyim orda bana iş buldu herhangi bir sıkıntı olur mu önümüzde

  1. Sadık Bey Merhaba,

   İş bulmanız avantaj. Bunu vize evraklarınızın arasına mutlaka ekleyin ve deneyin bence. Umarım vize alırsınız. Aksi olursa da mutlaka bir avukattan destek alın.

   Kolay gelsin

 224. Merhaba, nişanlık çifte vatandaş (Bulgaristan), evlenir evlenmez evliliğimizi Bulgaristan’da onaylatmayı düşünüyoruz. Onaylama işleminden sonra eşimle birlikte her hangi AB ülkesinde örn. Almanya, Hollanda gibi ülkelerde süresiz bir şekilde yaşayabilir miyiz? Amacım vatandaşlık almak değil sadece eşimle beraber yurt dışında süresiz kalmak. Yanıtınızı bekliyorum. İyi günler

  1. Merhaba Arda Bey,

   Yerleşmek istediğiniz ülkeye, sizin için vize gerekli. Aile birleşimi statüsünde vize başvurusu yapmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 225. Ben türk vatandaşıyım ve almanyada meslek egtimi icin oturum aldım eşimi ve çocuklarımı getire bilirmiyim meslek egtimi süresinde de bitmesini beklemek zorundamıyım ? Ayrıca kız kardeşim ailem de hep burda almanyadalar onların ne gibi yardımı dokunabilir ailemi getirmemde ?

  1. Merhaba,

   Meslek eğitimi süresince alacağınız maaş ailenizin Almanyadaki masraflarını karşılamayabilir. Bu durumda aile bireyleri için bloke hesap açmanız gerekir. Bu konuyu yabancılar dairesiyle görüşebilirsiniz. Aileniz barınma, eğer yabancılar dairesi kabul ederse aile birlrşimi için gerekli ek meblağ için garantör olabilirler.

   Kolay gelsin

 226. Merhabalar, ben Almanya’da yaşıyorum ve ikamet ediyorum şu an hamileyim ve benim eşim Türkiye’de ikamet ediyor. Bebeğin doğumu için ilk kez vize almak istiyoruz eşim doğumdi için Almanya’ya gelebilmesi için. Gebelik tespiti ve doğum olacak tarihi içeren belgeyi gönderdim bundan sonraki aşamada ayrıyetten benden yani Almanya’dan gereken bir evrak var mıdır ve ayrıyetten eşim Türkiye’de hangi evrakları çıkartması gerek ?

 227. Merhaba Adım soyadım Suat Kılınç eşim 33 yıldır Almanya’da yaşıyor süresiz oturumu var
  Doktorlar tarafından raporlu Hastalıklar sebebiyle tam zamanlı çalışamıyor sosyal yardımda geçiniyor Aile birleşimi vizesine başvurdum red geldi.Bu durumda eşim beni nasıl götürebilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
  SAYGILARIMLA

  1. Merhaba Suat Bey,

   Hukuki destek almanızı öneririm. Avukat bu konuda bir çıkış yolu bulabilir.

   Kolay gelsin

 228. Merhaba
  Türk vatandaşıyım şu anda Türkiye’de yaşıyorum , Alman vatandaşı eşim Türkiye ‘ye geldi ve Türkiye ‘de nikah kıydık resmi evlilik cüzdanımız var , eşimle beraber Almanya’ya gidip orada yaşamak ve çalışmak istiyorum , almanca bilmiyorum dil sertifikası olmadan vize almam mümkün mü ne yapmam gerekiyor , yardımlarınız için teşekkür ederim

  1. Ozan Bey Merhaba,

   Aile birleşimi için A1 düzeyinde Almanca sertifikası gerekir. Sertifikayı aldıktan sonra vizeye aile birleşimi statüsünde başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar ben 2018 yılında a1 sertıfıkasını aıle bırlesımı ıcın almıstım ancak iş sebebi ile evlılık yapmadım ve su anda alman vatandası olan nişanlım ile evlılık yapıp vıze basvurusunda bulunacagım acaba a1 sertıfıkasını yenıden almamı isterlermı bılgi verirsenız sevinirim

 229. Merhaba eşimin ablası Almanya’da ve bize iş teklifi gönderdi fakat mesleki yetersizlikten dolayı red aldık. Fakat Ausbildung diye bir mesleki eğitim varmış yeni öğrendim. Ben lise mezunuyum ausbildung için gitsem zaten sağlık alanında düşünüyorum ve çalışabilecegim bir iş yeri de mevcut eğitim alırken bu egitim aşamasında eşimi yanıma alabiliyor muyum? Onun lise diploması olmadığı için ona da eğitim bavurusu yapamıyorum.

  1. Merhaba Ayşegül Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Meslek eğitimi için gittiğinizde eşiniz de aile birleşimi yapabilir. Aie birleşimi için maaşınız yeterli olmazsa, eşiniz için bir bloke hesap açılabilir. Eşiniz Almanya’ya geldiğinde kısıtlama olmadan çalışabilir, uyum kurslarına gidebilir ve şartları yerine getirmesi durmunda meslek okuluna gitme hakkı olur.

   Kolay gelsin

   Biginiz olsun

 230. Merhaba, Ben Almanya’dan kurumsal bir firmadan iş teklifi aldım ve kabul aşamasındayım. Eşim ve çocuğum var. Onlarla aynı anda gitmek için ne yapmam gerekiyor ? Ben çalışma vizesi alırken onlar da aynı anda aile birleşimi için başvurabilirler mi?
  Teşekkürler,

 231. merhaba, lisans eğitimi için Almanya ya başvurmayı düşünüyorum. eşim ve çocuklarımın benimle gelebilmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba Gözde Hanım,

   Onlar için gerekli miktarda bloke hesap açmanız durumunda birlikte gitme şansınız bulunuyor. Sizin için istenen evraklar listesinde onlar için gerekli evraklar listesi de mevcut.

   Kolay gelsin

 232. Melek hanım merhaba;
  Eşim Türk vatandaşı Almanya’ya iltica etti Berlin’de oturum aldı. Şu an 31,5 m2 lik bir ev tuttu orada yaşıyor. Aile birleşimi için o ev yeterli olur mu? Yaşam alanı için kişi başına kaç m2 düşmesi gerekir kanunen? Şimdiden teşekkürler.

  1. Kevser Hanım Merhaba,

   Aile birleşimi için normalde 50-60 m² olması bekenir ancak konut sıkıntısından dolayı bazı istisnalar mevcut. Bu nedene eşinizin yabancılar dairesinden bu konuda bilgi almasını öneririm.

   Kolay gelsin

 233. Merhabalar Eşim Alman Vatandaşı ve iki çocuğumuz var. Çocuklarında Alman pasaportları var. Eşim ve Çocuklar önce gidip ikamet etmeye başlayacaklar beni davet ettiklerinde a1 dil sınavına girmek zorunda mıyım?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Alman çocuklara aile birleşimi vize kategorisinden başvurmanız durumunda A1 sertifikası istenmez.

   Bilginiz olsun

 234. Merhabalar melek hanım benim eşim Alman vatandaşı ve mavi kartı var eşim 6 aylık hamile 7.aya girecek benim yanına gitmem için sertifika ihtiyacım alacak mı sertifika olmadan gitme şansım varmı ilginize teşekkür ediyorum

  1. Mehmet Bey,

   Çocuk doğduktan sonra ancak sertifika gerektirmeden gitme hakkınız var. Öncesinde eşe bağlı gideceğiniz için de sertifikaya ihtiyacınız olacak.

   Kolay gelsin

 235. Merhaba benim sorum şu a1 sertifikası ve bütün belgelerim hazır konsolosluğa vermek kaldı eşimin beni yanına alması için en az ne kadar maaş alması gerekiyor ve konsolosluğa belgeler verildikten sonra kaç gün sonra vize gelir teşekkürler

  1. Merhaba Ayhan Bey,

   Eşiniz yabancılar dairesiyle irtibata geçip yeterli maaş miktarı konusunda bilgi alabilir. Vizeye başvurulduktan sonra işlemler yaklaşık 2- 3 ay sürer.

   Bilginiz olsun

 236. Merhaba 1998 frankfurt doğumluyum,2003 te temelli dönüş yaptık babam almanyadan emekli oldu annemde yıllardır ordaydı türk vatandaşılar. Babam doğumla olan alman vatandaşlığımızı istememiş ben şuan hak alabilirmiyim acaba geri gitmek için melek hanım ?

  1. Cansu Hanım Merhaba,

   Ne yazık ki geriye dönük olarak doğumla kazanacağınız vatandaşlığı almaya hakkınız yok.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma amaçlı vize alarak gidebilirsiniz. Daha sonraki yıllarda, şartları yerine grtirmek koşuluyla vatandaşlık için başvurma hakkınız olur.

   Bilginiz olsun

 237. Merhaba benimde bir sorum var. Eşim Türkiye’de çalışıyor. İş için Almanya’ya gidecek. Eş durumundan Almanya’ya onunla birlikte hemen gidebilir miyim? İş için gittiğinden dolayı ikametini hemen alabilir mi? Yoksa 2 yıl beklememiz mi gerekiyor benim de gidebilmem için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Melis Hanım merhaba,

   Eşiniz eğer daimi oarak Almanya’da çalışmak için vize alacaksa siz de aile birleşimi vizesi alarak gidebilirsiniz. Evliyseniz 2 yıl beklemenize gerek yok.

   Bilginiz olsun

 238. Merhaba eşim hem Türk hem Bulgaristan vatandaşı. Şuan Almanya Magdeburg da çalışmaya başladı. Adres kaydi yapildi. Iş sozlesmesi de yapildi. Çocuklarımda hem Türk hem Bulgaristan vatandaşı sadece ben Türk vatandaşıyım. Şimdi evraklarımı hazırladım randevu icin başvuru yaptım bekliyorum. Okuduklarima göre eşi AB vatandaşı olanlardan A1 sertifikasi istenmiyormus. Bir bilginiz var mı acaba

  1. Banu Hanım Merhaba,

   Evet, eşi AB vatandaşı olanlardan dil sertifikası istenmiyor.

   Kolay gelsin

 239. Iyi günler melek hanım ben a1 öğrencisi olarak aile birlesimi için 29.09.2021 tarihinde randevum vardı hersey güzel geçti fakat beni 10.04.2021 buyukelcilikten aradılar sabah 7.45 felan telefonu duymadım tekrar aradığımda operatöre baglanamadim ne için aradılar ne olabilir bilmiyorum bana konu hakkında bildiklerinizle yardımcı olurmusunuz bu durum neyi gerektirir halen iletişim kuramadım konsoloslukla sık sık arayıp rahatsızda etmek istemiyorum herhangi bir evrak eksikliği var ise bu durumu öğrenip ona göre gerekeni yapayım tekrar iyi günler dilerim sizinle iletişime geçebileceğin bir irtibat numarası mevcut ise görüşmek istiyorum kolay gelsin

  1. Merhaba Muhammed Bey,

   Vİze bölümüne bu anlattıklarınızı Almanca bir dilekçe hainde yazarak sorun lütfen.
   Maillerinizi, spam kutusunu da kontrol edin.

   Kolay gelsin

 240. Melek hanim merhaba.
  Size birşey sormak istiyorum. Cevap verirseniz çok sevinirim.
  Türk vatandaşıyız. Eşim iş göçü için almanydan teklif aldi fakat biz ailece gitmek istiyoruz.
  İkiz çocuklarım var 4 yaşindalar eşim kendisi Almanca kursuna gitmekte ve ben çocuklar dan dolayı gidemiyorum. Sizce bendende dil icin sertifika isterler mi. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Sinem Hanım,

   Eşiniz mavi kart EU kapsamında oturum alacak gelire sahip olacaksa sizin için A1 gerekli değil; aksi takdirde A1 zorunlu.

   Bilginize

 241. Merhaba melek hanim eşim alman vatandaşi biz resmi nikahi almanyada yapacaz evlilik ehliyet belgesini almanyadan nişanlim cikartabilirmi yoksa benim çikartmam şartmi

  1. Esma Hanım Merhaba,

   İkinizin de çıkartması gerekir. Müstakbel eşiniz Almanya’da nikah dairesinden sizin göndermeniz gereken evrak listesini alıp size göndermensi gerekir. Siz de evrakları hazırlayarak ona göndereceksiniz ve o evraklarla vize için gerekli olan nikah tarihi alınacak.

   Kolay gelsin

 242. Merhaba eşim Almanya’da yaşıyor 4 aylık hamile bizim 2. Evliliğimiz davet gondericek ama maaşı düşük benimde burada halı hazırda odedigim nafaka var aldığı ücretin ne kadar olması gerekliki sorunsuz gidebileyim yanına saygılar

  1. Sadık Bey merhaba,

   Eşiniz Alman vatandaşı ise maaş bilgisi yeterli olmadan da yanına gidebilirsiniz. Ancak Türk vatandaşı ise masrafarı karşılayacak kadar geliri olması istenir. Bu meblağ bilgisini de yabancılar dairesinden öğrenmesini öneririm. Maaş yeterli değilse doğacak çocuk Alman pasaportu alırsa Alman çocuk üzerinden aile birleşimi yapmaya hakkınız olacak.

   Kolay gelsin

 243. Melek hanim; ben Türkiyeden geldim evlendim bosandim süresiz oturumum var ve yeniden evlenmek istiyorum.evlenmek istedigim kiz arkadasim Acil Tip Teknisyeni yaklasik 17 yillik devlet memuru ve iki cocugu var.yesil pasaportuda var.benim onu getirmek ve almanyada meslegini devam ettirmesini nasil saglayabilitrim tabiki evlilik.lütfen bana mail atarsaniz birkac uzun sorum daha var hic bir bilgim yok cünkü gelirim ne kadar olmali giderime bakiliyor mu kac metrekarelik ev kiralamaliyim dört kisi icin gibi bi sürü soru.simdiden tesekkürler

  1. Kürşat Bey,

   Mail yazdım, almadıysanız spam kutusuna bakın lütfen.

   Bilginiz olsun

 244. Merhaba Melek Hanim
  Esimle Iki senedir Evliliyiz, Bir senedir kendisi Almanyada ikamet etmekdedir. Mallesef gecinemiyoruz ve kendisinden sidet gördüm eve polisler geldi ve bir ( Anzeige ) yaptim.
  Ikimiz de bosanmak istiyoruz!
  Alti aylik bir kizimiz var, cocukdan dolayi burada kalabilir mi ? Kendisinin bir isi yok ve kursada hic gitmedi. Anzeige bildirsem yabancilar dairesine oturumunu iptal edebilirler mi ?

  Cvb icin simdikden Tskederim

 245. Merhaba,

  ben Alman Vatandaşıyım, Mayıs ayında Türkiye de evlendim, alışamadığım için eşimle Almanya ya dönmek istiyoruz.
  Fakat benim Almanya da şuan İşim ve Evim yok. Bu durumda ne yapabilirim?

  Ben önden gidip işe girip ev kiralayabiliyorum onu biliyorum ama Eşimle birlikte gidip bunları yapabilirmiyim?

  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Beyza Hanım,

   Siz gitmeden de eşiniz aile birleşimi yapabilir. Bu durumda Almanya’da geçici de olsa kalabileceğiniz bir adres bildirmek gerek. Takdir yetkisi yine de yabancılar dairesinin. Deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 246. Merhabalar ,ben Türk Alman çifte vatandaşıyım ,eşim türk vatandaşı. Ben ve eşim Türkiye’de doktoruz , Almanya’da doktorluk denkliği için gerekli süreci biliyoruz , Dil seviyemizi B2 Almanca olması gerekmekte ve bunun içinTürkiyede çalışıyoruz . Fakat süreci hızlandırmak adına Almanya’ ya gitmek istiyoruz . Almanya’ya işsiz olarak gitsem eşimi de götürüp sosyal yardımlardan yararlanır şekilde orada dilimizi geliştirip kısa sürede Almanya’da doktorluğa başlama gibi bir şansımız olur mu acaba , ilginiz için teşekkürler

  1. Berkan Bey merhaba,
   Alman vatandaşı olduğunuz için sorunsuz istediğiniz zaman gidip yerleşebilirsiniz. Eşiniz de aile birleşimi yapar. Sosyal yardım konusunda emin olamıyorum ama deneyebilirsiniz. Doktor olduğunuz için Almanca desteği konusunda da teşvik alabilirsiniz. Bu konularda takdir tamamen yereldeki kurumlarda. Bir kaç ay yetecek bir birikimle gitmek belki avantajlı olabilir.

   Kolay gelsin

 247. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
  Aile birleşimi yaptıktan sonra Almanya’da (kursa gideceğimiz zamanlar )oturum izni için 3 yıl bulunmamız ve çalıştığımız zaman dilimine ilave ediliyor mu ?
  Yoksa 1 yıl kurs bitikten sonra mı oturum izni (3yıl ) olan hak başlıyor
  Ayrıca oraya gittiğimde 3 yıl içinde Türkiye ye tatile gezintiye geldiğimde bir sıkıntı yaşanır mı ?3 yıllık Oturum iznimi etkiler mi?
  Çook teşekkürler

  1. Duru Bey merhaba,

   Aile birleşimi ile gidip oturum aldıktan sonra kursa başlayabiliyorsunuz. Çalıştığınız süreler sadece çalışmaya sayılır. Kurslar sayılmaz. Ama meslek eğitimi yaparsanız emeklilik günlerinize de sayılır.
   Oturum izni gittikten sonra alınır. Kursu da iki yıl içinde alırsanız iyi olur. Türkiye’ye kısa süreli izin vs gibi gelişlerde bir sıkıntı yaşamazsınız, oturumunuz olduğu için de giriş çıkış yapmada problem yaşamazsınız.

   Kolay gelsin

 248. Merhaba

  Yeşil pasaportla aile birleşimi vizesine başvuru yapılabilir mi? Konsolosluğun yaklaşımı ne olur? Tavsiyeniz ?
  Bilgilendirme için teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Yeşil pasaporta da aile birleşimi başvurusu yapabilirsiniz. Her durumda aile birleşimi için ulusal vize almanız gerekir.

   Kolay gelsin

 249. Merhabalar
  Bi konu hakkında danışmak istiyorum.
  Ben yaklaşık 10 aydır almanya’da eşimle birlikte ikamet ediyorum ve 10 aydır aralıksız çalışıyorum. Eşim alman vatandaşı Almanca a2 belgesi ile geldim . Şuan b1 kursuna gidiyorum. Ev içi geçimsizliğimiz var ve bu durum benim kafamı çok karıştırıyor.? Almanyada en erken aile birleşiminden bağımsız vize almam ne kadar sürer yasal olarak? Yardımcı olur sanız sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba Alp bey,
   Aynı iş yerinde en az bir yıl süreyle çalışmanızı ve devamında da aynı iş yerinde sözleşmenizin uzatıldığına dair bir evrakınız olması durumunda eşten bağımsız oturum izni alabilirsiniz. (en az 3 yıl aynı iş yerinde çalışmış olmak sonrasında önemi) Yani bir yıldan sonra başvuru hakkınız doğuyor ama başvuru süresi ne kadar geç olursa o kadar iyi olur. Siz çalışmaya ve kursa devam edin bence. Ama bu konuda mutlaka göç danışmanlık bürolarından görüş alın diye öneriyorum. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Tereddüt etmeden bu konuları onlara konuşabilirsiniz.

   İyi şanslar

 250. Merha
  Benim annem almanyada döğdu kimlin de almanya lübek yazıyor annem 8 yasında türkiyeye geldi yılar sonrada ben simdi almanya ya gitmeknistiyorum gidebilme şansım varmı
  Lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  1. Arda Bey,

   Doğum belgeniz ve annenizin evraklarıyla konsolosluğa vatandaşlık için başvurun. Değerlendirmeyi onlar yapacaklardır.

   İyi şanslar

     1. Merhabalar benim nişanlim 7 yil önce bir evlilik yapip boşanmiş biz simdi evlenmek istiyoruz maaşi yüksek ama bizim aramizda 15 yaş var acaba sıkıntı olurmu ?

     2. Esma Hanım Merhaba,

      Eğer vize görüşmesinde gerçek bir evlilik olduğuna inandırabilirseniz sorun olmaz diye düşünüyorum.

      Kolay gelsin

 251. Merhabalar ben Avrupa vatadaslylm ölüm almada yaslyor eşimde türk vatadasl nasll çiçek almana bir yazarmlslnlz ölüm davetiyemi giderecek nasll yapacak temeli gidiş olacak ama nasll areket edeceimi bilmiyorum bene klzlmda problem yok Avrupa vatadaslylm eşim türk vatadasl nasll yapacam acaba bilen varmı.

  1. Nuri bey,

   Sorunuzu tam olarak anlayamadım Daha anlaşılır yazabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 252. Merhaba,
  Eşim ve çocuğum hem Türk hem Bulgar vatandaşlığına sahip.
  Eşim Almanya Berlin’de firma ile çalışmak için anlaştı, kabul aldı ve Konsolosluğa ibraz edilmek üzere yazı aldı.
  Eşim Bulgar kimliği ve pasaportu ile Almanyada calısacak.

  Benim için aile birleşim vizesi almamız gerekiyor. Gerekli belgeler ve masraflar hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Eşim ve çocuğumla beraber gitmek istiyoruz ancak henüz eşimin ve bizim orada bir ikamet adresimiz yok, öncesinden ikamet adresi belirlemek gerekir mi? Eşimin iş adresi verilebilir mi?
  Ekımde ıs baslangıcı yapacagı ıcın Uc aylık bordro da yok, boyle durumlarda ne yapılıyor?
  Kızım ab vatandası bulgarıstan pasaportu var yıne de, nüfus kayıt örneği ve almanca tercümesine ihtiyaç var mı?
  Sımdıden tesekkurler

  1. Merhaba Gonca Hanım,

   Kızınız için vizeye ihtiyaç yok. Bulgar pasaportu ile AB ülkelerine seyahat yapabilir; yerleşebilir.
   Vize sadece sizin için gerekli olacak. Eşiniz-kızınız AB vatandaşı olduğu için herhangi bir vize ücreti de ödemeniz gerekmez.
   İdata’dan PNR kodu aldıktan sonra yapılacaklar bu linkte yer alıyor. Dikkatlice okumanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 253. Merhaba Melek hanım,
  ben alman vatandaşıyım ve Almanya Hessende meslek yapıyorum. Şuan kendi evimde yanlız yaşıyorum. Türkiye’den evelenip nisanlimla Almanya’da yaşamak istiyoruz. Sizce vize için meslek yapmam ve gelirim az olması bı sorun olabilir mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba Ayça Hanım,

   Geçim teminatı için yeterli maaş alamazsınız Ausbildung yaparken. Ama Aman vatandaşı olduğunuz için yabancılar dairesi istisna yapabilir. Geçim teminatı istemeleri durumunda eşiniz için bloke hesap açmanız ya da ailenizin garantör olması durumunda aile birleşimi yapma olanağınız vardır.

   Kolay gelsin

   Koay gelsin

 254. Yorumumu yanlış konu başlığının altına yazmışım çok pardon. Düzeltip uygun başlığa tekrardan yorum atacağım..

 255. Ben 19 yaşındayım ve çift vatandaşım. Alman pasaportumun süresi 5 yıl önce dolmuş. Alman kimliğim de çocuk kimliği olarak geçiyor ve 9 yıl önce süresi bitmiş. Şimdiye kadar çocuk kimliği dışında hiç yeni bir kimlik çıkartmamıştım. Ben çiftvatandaşlıkta Alman vatandaşlığını seçip Türk vatandaşlığından çıkmak istiyorum. Ancak yukarıda belirttiğim gibi elimdeki belgeler çok eski. Önce hangisini yenilemekle başlamalıyım? Alman konsolosluğuna kimlik ve pasaport yenileme için randevu talebinde bulundum. İlk olarak kimliğimi mi yenilemeliyim yoksa direkt pasaportumu mu yenilemeliyim? Ayrıca Alman vatandaşlığım yanmamıştır değil mi sonuçta çift vatandaş olarak doğdum ve henüz 23 yaşına gelmedim seçme hakkım hala olmalı

 256. Merhablar
  Ben 2010 yılında sınırsız oturumum varken çifte vatandaş olan oģlumla türkiye ye kesin dönüş yaptım ve eşimden ayrıldım velayet bende… Eski eşim alman vatandaşı ve 2. evliliğini yaptı ikiz çocuğu var.
  Oģlum şuan 16 yaşında 2005 doğumlu.
  Onula tekrar almanya ya yerleşebilir miyiz .
  Mümkünse nasıl bir yol izlememiz gerekir. Maddi olarak ve ilk etapta kalacak yer konusunda devlet desteğine ihtiyacımız olacak bunun bir formülü var mıdır…

  1. Öznur Hanım merhaba,

   Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için istediği zaman Almanya’ya gidip yerleşebilir. Siz de 18 yaşından önce onunla aile birleşimi yapabilirsiniz. Genelde bu durumda geçim teminatı istenir. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

   Bilginiz olsun.

 257. Merhabalar öncelikle eşim Almanya doğumlu ve Türk vatandaşı almanya doğumlu biri 6 biri 1.5 yaşında iki çocuğum var 6 yaşındaki kindergarten okula başladı diğer çocuğun 1.5 yaşinda olmasından dolayı eşim çalışmıyor ev ve geçim masraflarıni joopcenter sağlıyor ben çocuklar üzerinden
  2 hafta önce vize başvurusu yaptım Eşimin joopcenterdan geçimini sağladığı için bir red durumu olurmu olumsuz bir cevap gelirim acaba

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Eşiniz geçim garantisi sağlayamadığı için ret gelme olasılığı olabilir. Mümkünse tanıdıklar vasıtasıyla sizin için bir iş sözleşmesi sağlanabilirse vize alma olasılığınız artar.

   Bilginiz olsun

 258. Merhaba..
  Benim eşim aile birleşimi yaptı evraklar almanyada tamamlandı yabancılar şubesi İstanbul konsolosluguna mail attı. Vize ne zaman gelir Türkiyedeki işlemler ne kadar sürüyor?
  Aile birleşimi yapanlar Almanyaya gelebilmek için aşı olması gerekiyor mu? Gerekiyorsa 2 doz mu yapılması lazım yoksa birinci dozu Türkiyede yaptırıp ikinci dozu Almanyada yaptırabilir miyiz?
  Geri dönüş yaparsanız sevinirim.. Kolay gelsin.

  1. Burcu Hanım Merhaba,

   İstanbul konsolosluğunuz yoğunluğunu bilemem, o nedenle bir zaman vermek zor. Konsolosluğun sayfasında güncel corona tedbirleri kapsamında ülkeye giriş koşulları var. Onarı incelemeniz öneririm. Aşılı, aşısız farklı durumlar için bilgiler mevcut.

   Kolay gelsin

 259. Merhabalar,
  Ben TC vatandaşıyım. Türkiye’de ikamet etmekteyim. Almanya’dan herhangi bir oturumum yok. Sevgilim Almanya Vatandaşı, önümüzdeki yıl Almanya’da resmi nikah kıyacağız. Orada nikah kıyabilmek adına Türkiye’den hangi belgeleri hazırlamam gerekmektedir ?

  Destekleriniz için çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba Filip Bey,

   Arkadaşınızın Almanya’da nikah kıyılacak daireden istenen belgeler listesini almasını öneririm. İstenen evraklar konusunda eyaletler arası farklılık gösterdiği için böyle bir liste paylaşmıyoruz.

   Bilginiz olsun

 260. Merhabalar.Aile birleşiminde maaş ve kira kontratı konusunda,bankada birikmiş para olması vize için kolaylık sağlar mı? Ve Türkiye ya da Almanya’da evlenmek arasında fark var mı?

  1. Şeyma Hanım,
   Türkiye’de ya da Almanya’da evlenme ile ilgili bir fark yok. Sadece işlem farklı. Aynı şartlar geçerli. Maaş yeterli değilse yabancılar dairesi ile banka hesabı konusunda konuşulabilir. Takdir tamamen onlara kalmış. Bununla ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil. Uygulamalar bazen şehirden şehire farklılık gösterebiliyor. Ama gene anamda geçim garantisi istenir.

   Bilginiz olsun

 261. Selamlar,
  Benim sorum iki yıllık oturumum vardı almanyada süren bir mahkemem var ben türkiyeye döndüm oturumum süresi bitti ve türkiyede alman vatandasi bir bayanla evlendim tekrar dönebilirmiyim.cezada almış olsam almanyada

  1. Merhaba Diyar Bey,

   Almanya’da aldığınız ceza önemli. Giriş yasağı mı para cezası mı ya da hapis. O nedene kesin bir şey söylemem mümkün değil. Almanya’daki avukatınızla konuşmanızı öneririm.
   Ceza süresi bittikten sonra, aile birleşimi şartlarını yerine getirmeniz durumunda giriş için bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

 262. Melek hanım merabalar benim eşim alman vatandaşı çalışıyor şuan doğum izninde üç reşit olmayan ufak kızım var biz boşanıp geri resmi nikah yaptık şimdi ben aile birleşimi yapacağım bu boşanma bize bi etki edermi yada bu boşanma olayı için herangi bisey lazımmı ben turkiyede pandemiden dolayı isimden ayrıldım maaş bodrosu vermesem olur mu ama yatmış sigorta günüm 1154 gün felan 2011 girişiyim nasıl bir yol izlemeliyim

 263. Merhabalar. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Yaşım 26. Kız arkadaşım Almanya’da ( Frankfurt ) yaşıyor yaşı 19. Kendisi Alman vatandaşı ( sonradan seçme ) . Maaş ve Kira kontratı ne kadar olmalı ( oran olarak ) . 1-2 kişi en az 1.500 € almalı ve kira 700€’dan fazla olmamalı demişlerdi. Bu konu hakkında , daha çok elle tutulur bir bilgi verebilir misiniz ? TEŞEKKÜRLER.

  1. Mert Bey merhaba,

   Bu konularda direk bir meblağ vermek istemiyoruz. Çünkü yerel dinamikler farklı olabilir. İki kişinin aylık yaşam giderleri +kira giderlerini karşılayabilecek bir maaş yeterli. Burada kira ile ilgili bir sınırlama yok. Tamamen sizin ödeme gücünüze bağlı.

   Nişanlınız yabancılar dairesi ile iletişime geçerek bu konuda bilgi talep edebilir.

   Kolay gelsin

 264. esim alman vatandası ama hastalığından dolayı raporu var çalışamıyor calışamadığı
  için de arbeitunfahig dedikleri maaşı alıyor onun yanına gitmeme engel olurmu çalışamaması

 265. Merhabalar ,
  Eşim Bulgaristan vatandaşı, ben TC vatandaşıyım, eşim hemşire ve şu anda diploma denkliğinin sonucunu bekliyoruz. Daha sonra da görüştüğümüz bir kaç hastanenin birinden kabul alacağız umarım ve olabilirse bir ön sözleşme imzalayacağız. Benim sorum şu: aile birleşimi yapmak istiyoruz ama Almanya’ya giderken eşimle birlikte gitmek istiyoruz, yani eşim önceden tek başına gitmek değil de, birlikte gidip orada aile birleşimi yapmak istiyor. Eşim AB vatandaşı olduğu için acaba Schengen vizesiyle gidip orada ikamet kaydı mı yapmalıyız yoksa başka nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ozan Bey,

   Eşiniz AB vatandaşı da olsa siz aile birleşimi vizesine başvurmak durumundasınız. Schengen vizesi ile gitmeniz durumunda oturum izni alamazsınız ve aile birleşimi vizesi için Türkiye’ye gönderilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 266. Merhaba,
  Eşim ve çocuklarım Alman vatandaşı. Türkiye’de yaşıyoruz. Ben Türk vatandaşıyım. Akraba ziyareti veya kültürel amaçlı Almanya’ya gitmek istediğimde 10-15 günlük vize yerine daha uzun süreli (1 yıllık – 2 yıllık gibi) vize almam mümkün mü?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Bir kaç kez kısa süreli vize aldıktan sonra uzun süreli vize veriyorlar.

   Bilginiz olsun

 267. Merhaba,
  benim esim haftaya vize basvuru yapmaya gidecek. benim Ikamet belgem gerekli evraklar listesinde yaziyor (alman vatandasiyim) Dhl EXPRESS ile yolladim fakat bu resmi tatillerden dolayi gec gelicek diye yaziyor.. ben esime mail üzerinden yollasam kendisi cikartipo yanina alsa olurmu.. kabul ederlermi idata da veya sorun yasarmiyiz.

  1. Merhaba Melda Hanım,

   Tabii ki olur, fakat orijinali eline ulaştığında bunu konsolosluğa ulaştırması gerek. Çünkü bunun orijinalini isterler. Bu arada dosyasını evrak gelene kadar bekletirler.

   Bilginiz olsun

 268. Merhaba Melek Hanım, ben Türkiye vatandaşıyım. Almanya’ya göç etmek istiyorum. Bu isteğimi gerçekleştirmek adına Almanya’da yaşayan aile bireylerimin yani amca oğullarımı turist vizesiyle ziyaret edip orda aile birleşimi vizesi almak adına formalite icabı bir evlilik gerçekleştirmeyi planlıyorum. Bu planımın uygulanabilirliği hakkında sizden bilgi almam mümkün mü acaba.. Ya da bu durumda yapmamı tavsiye edeceğiniz başka yollar var mı.? Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Hoşçakalın..

  1. Seyfullah Bey merhaba,
   Türkiye’de nikah kıyıldıktan sonra ya da Almanya’da nikah kıymak amaçlı aile birleşimi vizesine başvurmanız gerekir. Schengen vizesi ile gidip nikah kıydığınızda sizi aile birleşimi vizesi almak için Türkiye’ye gönderirler, oturum vermezler.

   Bilginiz olsun

 269. öncelikle merhabalar babam alman ve türk vatandaşi yani çifte vatandaş 20 senedir almanyada beni aile birleşimi ile götürebilirmi yaşım 19 annem ile evliler ben ve annemi götürme imkani olurmu sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Siz reşit olduğunuz için aile birleşimi şansınız yok ancak anneniz aile birleşimi ile gidebilir.

   Siz de eğitim için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 270. Merhaba , eşim doğma büyüme Almanyada çifte vatandaş, 2 ay önce Türkiye de nikah yaptık.
  Almanyada ev tutma işleri hallediliyor şuan, kendisi orada çalışmakta gelir olarak kendi geliri yetmese bile ek olarak anne baba var erkek kardeşide polislik yapıyor almanyada.
  Benim türkiyede banka hesabımda bloke var bu aile birleşimi icin red yememe neden olur mu ?

  1. Merhaba,

   Aile üyelerinin garantörlüğünü kısa süreliğine kabul eden yabancılar dairesi var ama genel eğilim Almanya’daki eşin gelirinin yeterli olması yönünde.
   Maaş yetmediğinde hesabı da yabancılar dairesine teklif edebilirsiniz. Bu sosyal yardım almaya niyetli olmadığınızı gösterir ama bunu kabul etme ya da etmeme yetkisi yabancılar dairesinde. Maaş yetmiyorsa eşiniz saatlerini artırsın ya da ek bir iş bulsun diye öneririm.

   Kolay gelsin

 271. Merhaba;
  Eşim alman vatandaşı Almanya’ya taşınmaya karar verdik.Eşim işe başlayacak. 4 yaşında oğlumuz benim yanımda kalacak (annesi). Oğlumun Alman pasaportu var. Çocuk orada olmasa da çocuk üstünden aile birleşimi yapabiliyor muyuz ?

 272. Merhaba,
  Nişanlım almanyada mesleki eğitime (ausbildung) başlayacak. Almanya’ya gitmeden evliliğimizi gerçekleştirirsek gerekli maddi şartları sağlamam koşuluyla ben de aile birleşimi vizesinden faydalanabilir miyim? Eşimin alacağı maaş düşük olsa bile ben bankada para gösterirsem aile birleşimi vizesine başvurup kabul alabilir miyim? Evliliği vizeye başvurmadan mı yapmak gerekiyor? Master ile bu imkan mümkün diye biliyorum(Min 25 m2 ev, min a1 dilbilgisi vb. olmak koşuluyla) ancak lisans veya mesleki eğitim ile de kabul alabilir miyiz? Teşekkürler.

 273. Merhaba öncelikle kolay gelsin eşim Türk vadandaşı ve ev tutmuş kirası 380 € eşim 1400€ alıyor maaş bodrosu yeterlimi acaba

  1. Aydın Bey merhaba,

   Başka bir gideri yoksa eşinizin maaşı yeterli gibi görünüyor. Yine de emin olmak için eşiniz yabancılar dairesinden bu konuda kesin bilgi alsın. İyi bir memura denk geldiğinizde hesaplama da yapar.

   Kolay gelsin

 274. Merhaba Iyi günler,

  Benim bir sorum olucaktı.
  Ben çifte vatandaşım (Alman-Türk) almanyada Doğudum büyüdüm ve Ausbildungumu tamamlamadan bitirdim. Şuan 21 yaşındayım ve türkiyede evlendim. Eşim için Aile birleşimi vizesi için başvurduk a1 kadar verdik.
  Ben şuan Türkiyedeyim ve çalışmıyorum. Almanyada şuan kayıtlı bir evim de yok.
  Eğer eşim vizesini alırsın beraber ev tutup beraber çalışmak istiyoruz.
  Sizce bize Yabancılar şubesi bize bir sorun çıkarır mı?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler. 🙂

  1. Merhaba Arslan Bey,

   Aile birleşimi için sizin Almanya’da çalışıyor olmanız ve kazancınızın da evin giderlerini karşılayabiliyor olması gerekmekte. Vize onayı için yabancılar dairesi sizden 3 aylık maaş bordrosu isteyebilir.

   Kolay gelsin

 275. Merhaba
  Iyi calismalar Nisanlim ile istenilen evrakları tamamlayıp Almanya’da nikahımızı kıymak istiyoruz.Nişanlım Türk Vatandaşı süresiz oturuma sahip eger nikahımızı Almanya’da koydıgıöız zaman ben başvuru yapıp oturum alabilir miyim, yoksa Türkiye’ye tekrar dönüp aile birleşimi işlemlerini yapmak zorumdayım.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

  1. Tarık Bey merhaba,

   Almanya’da nikah dairesinden nikah işlemlerini sonuçlandırmanız durumunda Almanya’ya aile bireşimi ile gidebilir; nikahtan sonra da oturum iznine başvurabilirsiniz. Aksi takdirde yabancılar dairesi, aile birleşimi vizesi almanız için sizi Türkiye’ye gönderir.

   Bilginiz olsun

   1. Teşekkür ederim .Melek Hanım yaklaşık olarak 2 senedir iş vizesi ile gidip gelmekteyim. Eylül ayındada tekrar iş vizesi ile gidecegim.İş vizesi ile nikahımızı Almanya’da nikahımızı gerçekleştirip yabancılar dairesine oturum için başvuru yapabilirmiyim.
    istenilen dil şartına sahibin ve ek olarak şirketim nikahdan sonra tekrar çalışabilceginide beyan edebiliyor. Yardımlarımız için çok teşekkür ederim.

    1. Tarık Bey,

     Ulusal vize ile gittiğiniz için oturum konusunda statü değişikliği olacak; yani çalışma amaçlı oturumdan aile birleşimi statüsüne geçeceksiniz. Bu da mümkün, aile birleşimi oturumu için gittiğinizde iş sözleşmesi de olursa çok avantajlı olursunuz.

     İyi şanslar

 276. Merhaba ben Almanya’da doğdum ve Alman vatandaşıyım ve Almanya da yaşıyorum eşim ise Türkiye’de onu getirebilmem için ne yapmamız gerekiyor ? Dil öğrenmesi şart mı?

  1. Merhaba Naz Hanım,

   Eşiniz A1 düzeyinde Almanca bildiğini sertifikalandırmak durumunda. Siz çalışıyorsanız ve eşiniz geldiğinde tüm giderleri karşılayabilecek kadar geliriniz varsa, eşiniz buradan aile birleşimi vizesine başvurabilir.

   Kolay gelsin

 277. Merhabalar;
  Geçtiğimiz Ocak ayında Portekiz vatandaşlığına hak kazandım. Portekiz pasaportum ve kimliğim var.Ailemle birlikte Türkiye’de yaşıyorum.Eşim ve 10 yaşındaki kızımız Türk vatandaşıdır.Şu durumda ben bir AB vatandaşı olarak Almanya’ya ailemle birlikte yerleşebilir miyim? Eğer yerleşebiliyorsam eşim ve kızım da benim yararlandığım haklardan (ikamet, çalışma, eğitim) yararlanabiliyorlar mı? Aile birleşimi yapmamız gerekir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla;

  1. Merhaba Nihan Hanım,

   Siz AB vatandaşı olarak Almanya’ya yerleşebilirsiniz. Eşiniz ve kızınız da aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelebilirler. Ancak ailenin geçiminin sağlandığını belgelemeniz gerekmekte. Aile birleşimi ile yanınıza geldiklerinde oturum, çalışma ve çocuğunuz da eğitim hakkı elde eder.

   Kolay gelsin

 278. Merhabalar Nişanlım almanyada tıpta uzmanlık yapmak istiyor mezun olmasına 1 ay kaldı. Beni de hemen götürebilir mi ? Bende endüstri mühendisiyim. En Kolay beni götürme yolu nedir ?

  1. Merhaba Kübra Hanım,

   Mezuniyetten sonra denklik işlemlerinin başlaması ve uzmanlık için bir iş sözleşmesi alması gerekir. Vizeye birlikte başvurabilirsiniz. Siz aile birleşimi statüsünden başvuru yapacaksınız. En kolayı aile birleşimidir sizin için.

   Kolay gelsin

 279. Merhaba ben 04.01.1981 Almanya da doğdum 9.sınıfa kadar Almanya da okudum
  Şuan evliyim ve Türkiye de yaşıyorum
  Annem Alman vatandaşı ve sosyalamd yardımı alıyor engelli raporu var
  Ben Almanya ya onun bakımı için gitmek istiyorum
  Bana yardımcı olurmusunız

  1. Yeliz Hanım Merhaba,

   Bu tür durumlarda yabancılar dairesinden bilgi almakta yarar var. Sonuçta onlar onay verecek olan resmi kurum. Fakat annenizin sosyal yardımdan geçiniyor olması dezavantaj.
   Ayrıca göç danışmanlığı bürolarından da bu konuda danışmanlık almalarını öneririm.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Linke tam adreslerini yazmaları durumunda en yakın göç danışmanlığı adresleri çıkacaktır. En yakın olanına gidip tereddüt etmeden danışmanlık alabilirler.

   Kolay gelsin

 280. Merhabalar,
  Ben turkiye ve bulgaristan vatandasıyım esim turk vatandasi.turkiyede evlendik.benesim ile benim 10 yas farkimiz var. almanyada calisiyorum ve turk esimi almanya ya getirmek istiyorum.aile birlesiminden faydalanmak istiyorum.vize almasi icin neler gerekli ve sorun cıkar mi yas farkimizdan dolayi.
  Bayan 42 tr/bg vatandasi
  Erkek 32 tr vatandasi
  Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Şenay Hanım Merhaba,

   Evliliğinizin gerçek olup olmadığı ile ilgili sizi biraz zorlayabilirler. Konsolosluğa giderken eşinizin bazı düğün-nişan-balayı-tatil fotoğraflarının çıktıları da götürmesini tavsiye ederim. Birbirinizi tanımaya yönelik konsolosluğun sorduğu soru listeleri var internette. Vize görüşmesi için o sorulara da göz atmanızı öneririm.
   Eşiniz bizi arayabilir. Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Vize evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Siz AB vatandaşı olduğunuz için eşten A1 sertifikası istenmez.

   Kolay gelsin

 281. Merhabalar,
  Ben almanya doğumluyum ve alman vatandaşıyım. Benim Mavi kartım yok. Mavi kart olmadan eşim aile birleşimi icin başvura biliyormu? Yada mavi kart zorumlumu alman konsolosluğu icin? Ihtiyac duymadim mavi kart a 1992 den beri alman vatandasiyim yani 8 yasindan beri.

  1. Merhaba Yücel Bey,
   Vize evrakları arasında varsa mavi kartın fotokopisi de isteniyor. Doğalısıyla bana zorunlu gibi gelmedi. Yani yoksa çıkarma zorunluluğunuz yok, varsa ekleyin deniyor.

   Kolay gelsin

 282. Merabalar
  Ben almanya-da yaşıyorum ve adıma bir firma war bu yani iş verenim. Aile birlesiminde bu firmanin bana bir zararı olur mu yani isci değilde iş weren olarak gorunmem bir sorun olurmu

  1. Merhaba Osman Bey,

   Zararı olmaz, her durumda gelir teminatı istenir. Yani aylık, yıllık gelirinize bakılır. Eşinizin masraflarını da karşılayabiliyor olmanız gerekiyor.

   Kolay gelsin

 283. merhaba almanyadan esime onay mektubu gelmis o mektuptan sonra turkiyeye onay ne zaman ulasir ve passaport ne kadar surede elime ulasir sizce yardimci olabilir misiniz ?

  1. Sultan Hanım,
   Pandemiden dolayı işlemler her iki ülkede de uzun sürüyor. Bunun için bir süre vermek zor. Ayrıca yabancılar dairesi ve evrak teslim ettiğiniz konsolosluğunda yoğunluk durumuna göre bu süre değişebilir.

   Önemli olan vizenin çıkması.
   Şimdiden hayırlı olsun

   1. Merhabalar melek hanım. Ben almanyada yasiyorum alman vatandaşıyım. Eşim turkiyede yaşıyor ve Türk vatandaşı. Biz aile birlesimi için başvuru yapacağız fakat eşimin 13 yasinda bir oğlu var onun için nasıl bir yol takip etmeliyiz. Oğluyla birlikte gelmelerini istiyorum almanyaya. Çünkü velayeti tamamen babada ve bırakacak kimsesi yok. Mecburen birlikte gelmeleri gerekli.
    İyi çalışmalar

 284. Merhaba ben sağlıçkı olarak Almanyaya geldim ama daha 1 ay oldu geleli .2 aylıkta evliyim eşimi buraya nasıl getire bilirim ?ne yapmam gerekiyor ve ben aslen Azerbaycan vatandaşıyım eşim Türkiye vatandaşı lütfen yardımcı okur musunuz?

 285. Merhaba..
  Ben Almanya’da yaşıyorum Alman vatandaşıyım geçen sene Türkiye’de evlendim eşimi almanyaya getirmek istiyorum. Eşim 23 Martta evraklari konsolosluga verdi haftaya 2 ay olacak vereli. Bana yabancilar dairesinden ne zaman haber gelir acaba? Bu kadar uzun sürmesi normal mi?
  Alman vatandaşı olduğum icin yabancılar dairesi benden maas bordrosu ister mi?
  Cevap verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Burcu Hanım,

   Umarım bu arada vize sonucu elinize ulaşmıştır.
   Pandemiden dolayı hem konsolosluklardaki hem de yabancılar dairesindeki işlem süreleri uzadı. 3 aydan sonra evrakları teslim ettiğiniz konsolosluğun vize bölümüne evraklarınızın ne aşamada olduğunu soran bir dilekçe yazabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 286. Merhaba, ben ve esim suan randevu atanmasini bekliyoruz ve vize ile gerekli evraklar hakkinda arastirmaya basladik. Alman vatandasi olup, Ausbildungda olan ve aile birlesimi ile esini almanyaya getiren var mi, bu sürecte sorun yaratildi mi? Suan Ausbildungda oldugum icinde ailem ile birlikte kaliyorum o yönden sorun cikariyorlar mi?

  1. Damla Hanım,
   Meslek eğitimini ne zaman bitireceğiniz de burada önemli. Eşiniz için bloke hesap açabilir ya da bir garantör bulabilirseniz vize alma şansınız artar.
   Bu yöntemle de aile birleşimi yapılıyor.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar,
    Ben alman vatandaşıyım kızım 2017 de turkiyede dogdu ve sadece türk kimliği var. Almanya’ya beninle birlikle vizesiz ya da herhangi bir sey gerekmeksizin kisa süreliğine gidebilir mi? Almanya’ya sadece pasaportla seyehat edebilir mi?

    1. Zeynep Hanım Merhaba,

     Kızınızın sadece Türk kimliği varsa Almanya’ya giriş için vize alması gerekir. Konsolosluğa kızınızın Alman pasaportu için de başvurma şansınızı deneyin. Normalde doğumdan bir yıl sonraya kadar bu başvuruyu yapmak gerekiyor diye biliyorum.

     Kolay gelsin

 287. Merhaba Melek hanım,
  Ben türk vatandaşıyım ve lisans öğrencisi olarak Almanya’ya gideceğim. Eşim de türk vatandaşı. Eşim aile birleşimi ile benden birkaç ay sonra yanıma gelebilir mi? Veya onun gelmesi için herhangi bir yol var mı? Nedir? Şimdiden çok teşekkürler cevabınız için.
  Pelin

  1. Pelin Hanım merhaba,
   Eşiniz için de bloke açarsanız aile birleşimi vizesi alarak yanınıza gelebilir.

   Evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 288. Meraba
  Benim eşim alman vatandaşı bende iltica üzerine almanyaya geldim ve evlendim fakat oturum alabilmem için turkiyeden vize almam gerektigini söylüyorlar ve eşim iflas da düşük ücret ve düşük saat ile calısiyor yani iflasda olmasi beni turkiyeden geri getirmesinde bir sorun yaşanirmi? Ve som olarak ben almanya a1 belgesi alip turkiyede vize basvurusu yapabilirmiyim

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Gelirinin yeterli olmaması nedeniyle ret alma riskiniz var ne yazık ki. Çünkü son dönemlerde eş Alman vatandaşı da olsa geçim teminatı istenir. Sizin de bir iş sözleşmesi edinmenizi tavsiye ediyorum. Böylelikle Almanya’ya gelir gelmez çalışacağınızın garantisini vermiş olursunuz. Bu bazı eyaletlerde göz önünde bulunduruluyor vize için.
   Oradan aldığınız A1 belgesi ile vize başvurusu yapabilirsiniz tabii. Bu arada A1 düzeyinde pratikte konuşup konuşmadığınıza da bakarlar.

   Bilginiz olsun

 289. İyi günler benim sorum olacak benim eşim Alman vatandaşı Mavi kartı var çocuğumla birlikte orda annesi babası İLE kalıyor ben ise Türkiye’de çalıyorum ve yanına temelli gitmek istiyorum benden ne belgeleri istiyorlar birde ikinci sorum ise dil bilmek zorundamıyım oraya gitmek için cvp verirseniz sevinirim..

  1. Merhaba Nuri Bey,
   Eğer çocuğunuz Alman pasaportu taşıyorsa çocuk üzerinden Almanca sertifikası almadan gidebilirsiniz. Eş üzerinden aie birleşimi yapmanız durumunda en az A1 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemek durumundasınız.
   Her iki durum için de gerekli evrak listesine bu linklerden ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307068/4306a2166cc49bb81a672b499b3ff3d7/04-nachzug-zum-deutschen-kind-data.pdf

   Kolay gelsin

  1. Uğur Bey,
   Çocuklar için aile birleşimi sadece 18 yaşından küçük olanlar için mümkün. Siz reşit olduğunuz için aile birleşimi yapamazsınız. Almanya anayasasına göre bağımsız bir bireysiniz ve aile birleşimi hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

   1. Mellek hanım iyi günler benim eşim Alman vatandaşı biz Türkiye’de evlendik ben evlendiğimiz sırada 17 yaşındaydım eşim 18 yaşındaydı Alman konsolosluğuna gittiği zaman Almanya’da eşin 17 yaşında evlendiği için sana pasaport veremiyoruz dediler bunun için ne yapmamız gerekiyor iki çocuğum anneden dolayı alman vatandaşlığı var eşimin anlam vatandaşlığı yanacak yoksa lütfen bize geri dönüş yapar mısınız

    1. Mehmet Bey merhaba,

     Verdiğiniz bilgiker ışığında sağlıklı bilgi vermek olanaksız. Almanya’da bir avukattan destek almanızı öneririm.

     iyi şanslar

 290. Merhabalar
  Annem Almanya’da Alman vatandaşı ile evlenicek.
  Evlendikden sonra beni yanına aldırmak istiyor Almanya’ya (yaşım 30) evliyim ve çocuğum da var ama sadece başlangıç olarak ben gitsem yeterli annem beni aldırma esnasında benden C1 dil sertifikası isterler mi yoksa hangi derece isterler ?

  1. Uğur Bey merhaba,

   Reşit olduğunuz için aile birleşimi yapma şansınız bulunmuyor. Siz ancak çalışma ya da eğitim amacıyla gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 291. Merhaba efendim..5 aylık hamileyim aile birleşimi vizesi için başvuru yaptım ,eşim Alman vatandaşı,vize bekliyorum şimdi 1 ayı geçti başvuru yapalı herhangi bir haber yok bekliyorum hamile olmam vizemin çabuk çıkmasında etkili olurmu acaba buna dair rapor ve ultrason görüntüsü ibraz ettim başvuru yaparken,lütfen yardımcı olabilirmisiniz..teşekkür ederim..SAYGILAR

  1. Filiz Hanım merhaba,
   Pandemi süresince bu tür durumları biraz hızlandırdıklarını düşünüyorduk. Şimdilerde Almanya’da resmi dairelerde işler çok yavaşladı ama 1 ay bence vize onayı için çok uzun değil. Eşiniz, bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle iletişime geçsin ve durumu anlatsın. Kendisinden talep edilen evrakları hızlı ve eksiksiz bir an önce teslim etmesinde yarar vardır. Sizin şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Eşinizin biraz aktif olmasında fayda var.

   Kolay gelsin

 292. Merhabalar.
  1996 Almanya doğumluyum. Ailem ile birlikte 2004 yılında ailecek Türkiye’ye dönüş yaptık. 2014 yılında ailem tekrardan Almanya ya döndü bende Burda lisans eğitimini tamamladım. Annemin süresiz oturum izni var ve bende tekrardan Almanya ya ailemin yanına dönmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  1. Fatma Hanım merhaba,

   Reşit olduğunuz için aile birleşimi yapma şansınız ne yazık ki yok. Ama mesleğiniz üzerinden çalışma amaçlı iş bulup gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 293. Merhaba kız arkadaşım Alman Türkiyede evlenmek istiyoruz a1 sınavina girmek zorundamıyim bu kursu almanyada görebilirmiyim ? Aile birleşimi için bu belge şartmı bu arada almancam yok kiz arkadaşım biraz Türkçe biliyor.

  1. Selçuk Bey merhaba,

   Müstakbel eşiniz Alman vatandaşı da olsa siz A1 düzeyinde Almanca sertifikası almak durumundasınız. Türkçe bilmiyorsa sizin Almanca öğrenmeniz daha da önem kazanıyor. Bu belge olmadan sizin aile birleşimi için vize başvurunuz işlem görmez.

   Bilginiz olsun

   Bilginize

 294. Merhaba benim bir sorum olacaktı, benim oglum Alman vatandaşı Almanyada dogdu eşimle 10 yıllık evliyiz o hıc Almanya ya gelmedi ben Almanyada dogdum büyüdüm 10 yıl Türkiyede kaldıktan sonra Almanya ya gerı döndüm cocuklarımla. Oğlum Alman vatandaşı oldugun dan babası Almanya ya oğlumun üzerinden kolay gelebiliyormus dediler konsolosluktan bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.. Almanca öğrenme sartı yok dediler dogru mudur? Hangi evrakları istiyorlar? Ve benım calısıyor olmam gerekiyor mu maas bordrosu istiyorlar mı? Cevaplayabılırsenız cok sevınırım.

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Öncelikle sizin Türkiye’de kaldığınız süre oturumunuzu etkiledi mi, onu kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü eşiniz çocuk üzerinden aile birleşimi yapsa da sizin oturumunuz geriye dönük olarak incelenir.
   Eşiniz çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilir ama yine de sizden gelir beyanı istenir. Bu sadece formalite de olabilir; giderlerin karşılanmasını da talep edebilirler. Yani sizin çalışmanız eşinizin çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilmesi için büyük avantaj olacaktır.

   Amanca A1 sertifikası istenmiyor.
   Gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307068/4306a2166cc49bb81a672b499b3ff3d7/04-nachzug-zum-deutschen-kind-data.pdf

   Kolay gelsin

 295. Vizeye basvurdumda esimden yabancilar dairesi 3 aylik maas bodrosu istedi diyelim yabancilar dairesi o an esimden 3 aylik maas bodrusu istediginde esimde daha 3 ay olmadi ozmn bekliyolarmi red mi geliyor yoksa direk

 296. Merhabalar, ben geçen hafta Türkiyeden Almanyaya yüksek lisans eğitimi almaya geldim. En kısa zamanda ikamet ve oturum alma işlerimi gerçekleştireceğim. Bu işlemlerden sonra Türkiyede yaşamakta olan eşimde benim oturum iznimin süresi boyunca yanıma gelmek için aile birleşimi vizesine başvurabiliyor mu? Yüksek lisans öğrencisi olmam vize vermelerine engel olur mu? Ayrıca ben kendim için bloke hesap açtım. Yani maaşım olmadığı için eşimde kendisine bloke hesap açıp geçimini sağlayacağı parayı yatırsa kabul edilir mi?

  İlginiz için teşekkürler

 297. Merhabalar melek hanım ben Türkiye de çalışan Türk vatandaşı bir hekimim kız arkadaşım ise Alman vatandaşı ve Türkiye’de üniversite okuyor temmuz ayında eğitimi bittiğinde Almanya’ya ihtisas için gideceğiz yani orada bir maaş bordrosu yok ancak Almanya’daki banka hesabında kendi adına 40 bin Euro parası mevcut maaş bordrosu aile birleşimi yapmamızın imkanız var mı ikametgah belgesi mevcut elinde cevaplarınızçin şimdiden sağolun..

  1. Bu arada kız arkadaşım da doktor ve orada mesleğimizi icra etmeye çalışacağız denklik işleriyle

   1. Doktor olmanız bu süreçte mutlaka göz önünde bulundurulacaktır diye düşünüyorum.

    İyi şanslar

  2. Merhaba Necdet Bey,
   Kız arkadaşınız Alman olduğu için problemsiz gidip yerleşebilir. Banka hesabı ile aile birleşimini deneyebilirsiniz. Bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yabancılar dairesi tamamen bireysel duruma göre karar veriyor. İkinizin de hekim olması bu konuda banka hesabının kabul edime olasılığını yükseltir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 298. Merhaba eşim almanyada süresiz oturumu Türk vatandaşı şuan yeni işe girdi ve hamile
  Hamile olduğu için vize konusunda avantaj sağlanır mı a1 ve 3 aylık gelir belgesi beyan konusunda?

  1. Merhaba Ersin Bey,

   Tük vatandaşı olduğu için 3 ayık maaş bordrosu istenir ve sizin de giderlerinizi karşılayabilecek bir maaş olması gerekir. Siz de A1 almak durumundasınız. Bununla ilgili bir istisna yok.

   Bilginiz olsun

 299. Merhaba,
  Eşim 13 Yaşında Almanya dan kesin dönüş yaptırılmış , Babası ve annesi daha sonra Almanya ya geri giderek oturumlarına devam ediyor ve Alman vatandaşlığına geçiyor. Çocuklardan 3 tanesi Türkiyede , 1 tanesi Almanyada yasıyor. Eşim babası vefat etti. Annesi Almanya da yasıyor diger baldızımızın evinde . Bu şartlarda esim aile birleşimi veya nasıl bir yol izleyerek Almanya ya gidebilir. Almanya doğumlu ve almancası çok iyi, bir kızımız var ve Türkiyede yasıyoruz. mail adresim: mtnyldz76@gmail.com

  1. Merhaba Metin Bey,

   Eşiniz 18 yaş üstü olduğu için aile birleşimi hakkı yok. Ancak diplomasına uygun bir iş sözleşmesi ile çalışma için vize alıp gidebilir. Siz de sonrasında aile birleşimi vizesi alarak gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 300. Merhabalar, Almanya doğumluyım ve yaklaşık 2 yıldır da Alman vatandaşıyım. Türk vatandaşı olduğum dönemde bir önceki eşimle hem Alman mahkemelerince hemde Türkiye ayağında resmen boşanmıştık. 12 Mart 2021 tarihinde 2. evliliğimi Türkiyede bulunan yeni eşimle gerçekleştirdik. Eşimi buraya getirebilmem için A1 Sertifikası ile Aile birleşimi vizesi alması gerekiyor (Kursuna yazıldı) buraya kadar tamam lakin benim öğrenmek istediğim; Eşim Türkiyede vize işlemlerini yaparken veya yapmadan önce benim Almanyadaki yabancılar dairesine her hangi bir başvuruda bulunmam gerekiyor mu? yoksa sadece eşimin orda konsoloslukla işlemleri tamamlayıp vizesini alıp gelebiliyormu? Birde benim eşime Alman vatandaşı olarak ve daha önceden boşanmış birisi olarak vize işlemleri için yollamam gereken belgeler nelerdir? yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Merhaba Yasin Bey,

   Vize için gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Burada Alman olan eşlerin göndermesi gereken evraklar da bulunuyor.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Eşiniz vize için evraklarını teslim ettikten sonra söz konusu evraklar sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine gelecektir. Yabancılar dairesi sizden 3 aylık maaş bordrosu ve ev ile ilgili belge isteyebilir. Eşiniz evrakları teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra yabancılar dairesine sorabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 301. Merhabalar, Önümüzdeki günlerde Almanyada birkaç üniversiteye master başvurusu yapacağım kabul almam durumunda eşimi ve kızımı yanıma alabilir miyim? Bloke hesap ve 2 yıllık giderlerimizi karşılayabilecek durumdayız. Ben vize başvurusu yaparken benimle onlar da başvurabilir mi? yoksa ben Almanyaya gidip oturum kartımı aldıktan sonra aile birleşimi mi yapmak gerekir? Kızımı bırakıp gitmek istemiyorum kızım kindergarten yaşında baba izniyle onunla gidebilir miyim? Fikir verirseniz sevinirim.

  1. Nur Hanım m merhaba,

   Bloke hesap ve kalacağınız yer gibi evraklarınız hazırsa birlikte başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım, cevabınız için teşekkür ederim. Peki eşimin çalışma izni olacak mı? Ya da vizesini iş arama vizesine çevirme gibi bir durum olabiliyor mu?