Almanya Aile Birleşimi Vize Şartları

Posted by

-Başvurular, bağlı bulunduğunuz Almanya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarına yapılmalıdır.
– Randevu günü eksiksiz evraklarla büyükelçiliğe ya da başkonsolosluklara şahsen başvurulur. Birlikte götürülecek bebekler-çocuklar da görüşmeye götürülmelidir.
– Belgelerin hem asıllarının hem fotokopilerinin ibraz edilmesi ve tercümelerinin yapılması gereklidir ve 6 aydan eski olmamalıdır.
İstenen Belgeler:
1. Eksiksiz olarak Almanca doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet ulusal vize başvuru formu + İkamet Kanunu`nun 54. ya da 55. maddesine göre ek form.
2. En az 1 yıl geçerli pasaport ve fotoğraflı sayfanın 2 adet fotokopisi.
3. 2 adet biyometrik vesikalık resim
4. Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (“Formül B”)
5. Başvuru sahibine ait “Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
6. Varsa bir önceki evliliğe dair “kesinleşme şerhi ile gerekçeli boşanma ilamı” ve duruma göre Almanya veya Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı ve Almanca tercümeleri
7. Duruma göre ölüm kayıt örneği.
8. Almanya’da yaşayan eşin ikamet belgesi (Türk-Alman vatandaşı)
9. Almanya’da yaşayan eş Alman vatandaşı ise:

• Pasaportun veya kimlik belgesinin fotokopisi
• Eş doğuştan Alman vatandaşı ise: Alman doğum belgesi
10. Almanya’da yaşayan eş Türk vatandaşı ise:
• Pasaportun fotokopisi
• Oturma izni fotokopisi
11. A1 Almanca Dil Sertifikası aslı ve 2 fotokopisi. Sadece Goethe-Institut ve ÖSD ( Österreichische Sprachdiplom) dil sertifikaları geçerlidir. İstisnai durumlarda A1 sertifikası istenmemektedir.
12. Vize ücreti eşi Türk olanlar için 75 €’dur. 0–17 yaş arası çocuklardan vize ücreti olarak 37,5 € alınır. Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.
– Görüşme gününde pasaportun size gönderilmesi için UPS kargo şirketine gerekli parayı da ödeyip kargo zarfı almanız gerekmektedir.
– Vize Bölümü, ulusal vize başvurularında genellikle Almanya’daki makamları da (Yabancılar Dairesi, Federal Çalışma Ajansı) işlemlere dahil etmesi gerektiğinden işlem süresi uzamaktadır. Aile birleşimi vize başvurularının işlem süresi genellikle üç ay sürmektedir. Bu nedenle de işlemlerin ne aşamada olduğunu öğrenmek isteyen başvuru sahiplerine ancak üç aylık süre geçtikten sonra cevap verilir. Bunun anlayışla karşılanması istenir.
Daha fazla bilgi için:
www.ankara.diplo.de
www.istanbul.diplo.de
www.izmir.diplo.de
www.idata.com.tr

911 comments

 1. Merhba,
  ben Afgan vtandaşı olup Türkiyede ikamet etmekteyim, eşim ise Türk vatandaşı olup Almanya da ikamet etmekte, bu durumda benden ve eşimden istenilecek evraklar nelerdir? bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  saygılarımla
  İbrahim Ayhan

  1. İbrahim bey merhaba,

   Size mail yoluyla cevap yazdım. Maili göremiyorsanız lütfen spam kutusuna da bakın.

   Kolay gelsin

   1. merabalar melek haniim iyi günler dilerim
    benim sorum esim alman vatandasi oturum izni almak icin daha önce biriylen evlenmis bosanmis simdi biz birbirimizi seviyoruz ben türkiyede yasiyorum esimlen ben evlenirsek sorun olurmu acaba ? lütfen yardimci olurmusunuz .

    1. Merhaba,

     Boşanma işlemleri bittiyse ve aile birleşimi için şartlarınız uygunsa problem çıkacağını düşünmüyorum.

     Kolay gelsin

     1. Merhabalar ben 4 yıldır Almanya da yasıyorum babam ve anneme davetiye çıkarmak istiyorum evim 230 metrekare.babam emekli memur evi var Türkiye’de annemde ev hanımı.benim sorunum eşim restaurant işinde vergi borcundan dolayı iflas gösterecek bu sürüm davetiye göndermemde olumsuz bir etki yaratırmı yani annemle babamın gelişinde eşimin durumu önemlimi babamın hesabında parada var yani Türkiye tarafında bir sıkıntınız yok ancak bu taraf çok inceleniyormu?

     2. Merhaba Özlem Hanım,

      Masraflartını kendileri karşılayacaklarını beyan ederlerse (vize evrakları arasında banka hesapları, maaşlar, diğer gelirler gibi) bir sorun olacağını sanmıyorum.

      Kolay gelsin

     3. Merhaba Almanya’da 5 yıllık oturum iznim var Türkiye’deki eşimle evlenin aile birleşimi yapabilirmiyin 18 yaşını asmiyan 2 çocuğumuz var.

     4. Merhaba Mete Bey,

      Eş ve çocuklarınızın aylık geçim giderlerini kazanmanız durumunda vize alıp yanınıza gelebilirler. Eşinizin A1 Almanca sertifikası alması gerekir.

      Kolay gelsin

     5. Merhaba, yükseklisans için Almanyaya gelmeyi düşünüyorum. Eşim aile birleşimi ile gelebilir mi? Geldiğinde çalışma izni olur mu? Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

     6. Merhaba Barış Bey,

      Eşiniz de sizinle gelebilir. Eşiniz için de aylık 400€’luk bir blloke hesap açmak gerekecek. Aile birleşimi ile geldiği için de oturum aabilir ve çalışma izni olacaktır.

      Kolay gelsin

     7. Merhabal Melek hanim bir sorum olacak cevaplarsanız çok mutlu olurum ,eşim Avusturya vatandaşı sadece oturum kayıtını Almanya’ya alsa Ben bu şekilde aile birleşim vizesine başvurabilir miyiz ? Yani çalışması gerek mi yoksa Sadece Almanya’ya oturum kayıt alıp ikamet göstermesi yeterli mi ? Teşekkürler

     8. Merhaba Ali Bey,

      Almanya’da oturum alması ve geçim teminatı göstermesi gerekir. Oturum için Avusturya’dan Daueraufenthalt EU statüdünde oturum alırsa Almanya’ya bu çerçevede yerleşebilir

      Bilginiz olsyun

     9. Merhaba melek hanım acil yardıma ihtiyacım var alman vatandaşıyım kayseriye gelin geldim 4 senedir hamileyim şuan 3 aylık eşim ile nasıl almanyaya gide bilirim neler lazım ne yapmamız lazım herkes başka bisey diyor bana yardımcı ola bilirmisiniz

     10. Değerli Danışanımız,

      Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

      Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

      https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

      Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

   2. Merhaba iyi günler.
    Benimde bir sorum olacaktı. Kazakistan vatandaşıyım Türkiye’de evlendim ve eşim Almanya’da yaşıyor. Aile birleşimi için ne tür belgeler istenmekte. Sanırım yabancı uyruklulara farklı evraklar gerekiyor. Yardımcı olurmusunuz lütfen
    Teşekkür ederim

     1. Meraba melek hanım benim eşim alman vatandaşı ve ben aile birleşimi için almanyaya gidicem evraklar nelerdir

    1. Benim 15 yaşında bir kızım temmuzda 16yasinda olacak aile birleşimi ile Almanyaya gitmek istiyoruz. 16yasindaki cocuklardan C1 dil sertifikası isteniyor dendi. Bu doğru mudur? Teşekkürler

     1. Merhaba,

      Evet, isteyen vize bölümleri var. Mümkünse vize sürecini hızlandırmakta yarar var. Ayrıca bu durumla karşılaşınca neye istinaden C1 istendiğini yazılı olarak talep etmenizi öneririm.
      Bunun dışında çocuğa Almanca desteği verilmesini öneririm. Almanca bilen, akademik başarısı yüksek olan, Almanya’da kurs kaydı olan öğrenciler vizede sorun yaşamaz diye düşünüyoruz.

      Kolay gelsin

   3. Merhabalar benim bi sorum var.
    Almanyada yasiyorum alman vatandasiyim esim turkiyede aile birlesimi basvurusunda bulunacagiz fakat esimin bir cocugu var. 13 yasinda velayeti kendisinde. Cocuguda almanyaya almak istiyoruz. Esimle birlikte getirebilir miyim?

    1. Merhaba Zeynep Hanım,

     Çocukla igili evrakları hazırlayarak birlikte vizeye başvurabilir. Maaş ve konutun yeterli büyüklükte olması durumunda vize alabilirler.

     Kolay gelsin

     1. Merhabalar benim bi sorum olacakti
      Ben hollanda vatandasiyim ama almanyada kaliyorum almanyada dogum yaptim 1 aylik bebegim var esim turk vatandasi almanyaya getirmek istiyorum ama benim gelirim yok evim yok. Hem cocuk hem ben yurtdisi vatandasiyiz esim mi nasil getirtirebilirim ?

     2. Selin Hanım Merhaba,

      Yabancılar dairesi geçiminizi nasıl sağlayacağınızı bilmek ister. Ayrıca kalacağınız bir de adres olması gerekir.
      Bu linkten göç danışmanlığı buralarının adreslerine ulaşabilşirsinz. Onlarla mutlaka iletişime geçin. Size bu konuda bilgi vereceklerdir. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Sizin yararınıza çalışan kurumlardır.https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

      Kolay gelsin

     3. Melek hanım merhaba ben Türk eşim alman vatandaşı 11 yıldır evliyiz ve 4 yaşında kızımız var İzmir’de yaşıyoruz ben vize ve arkadaşın yolladığı davetiye ile 2 kere gidip geldim almanyaya benim sorum acaba ben nasıl vizesiz giriş çıkış yapabilirim çünkü Herseferinde arkadaştan davetiye gelmesini istiyoruz

     4. Merhaba,
      Vize evrakları arasına eşinizin Alman vatandaşı olduğunu, sık sık ziyaret için Almanya’ya gitmek istediğinizle ilgili bir dilekçe yazın. İlgili evrakları da (eşinizin vatandaşlığı gibi) ekleyin. İlk bir kaç kez kısa süreli almışsınız zaten, sonrasında uzun süreli verebilirler.

      Kolay gelsin

     5. Aile birleşimi vizesi alıcamda almanyadaki eşim alman vatandaşı ve bana davetiye yapması zorundamı

     6. Merhaba Murat Bey,

      Aile birleşimi için davetiyeye ihtiyaç yok.
      Siz buradan gerekli evraklarla aile birleşimi vizesi için başvuru yapacaksınız.

      Bilginiz olsun

     7. Merhaba,

      web sayfamızda proje ekimi sekmesinde iletişim bilgilerimiz mevcut.

      Bize ulaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

      Kolay gelsin

   4. Merhaba benim bir sorum olacaktı eşim 2 ay önce Almanya’dan iş buldu ve çalışmak İçin gitti ben hamile olduğum İçin o vize başvurusu yaparken ben yapamamıştım şimdi bebeğimle beni yanına almak istiyor benden dil belgesi istenir mi

    1. Merhaba Gamze hanım,

     Eğer eşiniz mavi kart statüsünde oturum aldıysa sizden A1 sertifikası istenmez. Aksi durumda istenir.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba ben alman vatandaşıyım jobcenter dan geciniyorum aile birlesimi yapıp eşimi getirmek istiyorum çalışmam gerekiyormu

     2. Merhaba Filiz Hanım,

      Göç danışmanlığı bürolarından bu konuda danışmanlık almanızı öneririm. Yabancılar dairesi nasıl geçineceğinizi bilmek ister.
      https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Ücretsiz danışmanlık ve sizin yararınıza danışmanlık verirler. Yabancılar dairesinin bu gibi durumlardaki tutumunu da iyi bildiklerinden siz daha sağlıklı yönlendirirler diye düşünüyorum.

      Kolay gelsin

   5. Merhabalar melek hanım benim sorum ben turk vatandaşıyım almanyada yasiyorum 3 yillik oturma iznim 4 ay sonra bitecek aile birlesimi icin başvurduk herhangi bir sorun çıkarmı oturma iznim az kalmis diye

    1. Ahmet Bey,

     Eşiniz vize alıp gelirse sizin oturum süreniz kadar oturum verilir.
     Ya da duruma göre eşinizin vizesi bekletilebilir. Yani sizizn oturumunuzun uzatılmasını isteyebilirler.
     Ayrıca göç danışmanlığı bürolarından da danışmanlık almanızı öneririm.. Bu kurumlar sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık yaparlar. Gerektiğinde sizin adınıza yabancılar dairesiyle ietişime de geçerler.
     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linkte çıkan adres yerine tam adresinizi yazmanız durumunda oturduğunuz yere yakın danışmanlık bürolarının iletişim bigileri çıkacaktır. Tereddüt etmeden gidip onlarla görüşmenizi öneririm.

     Kolay gelsin

   6. Merhaba
    Ben afghan uyruğuyum ve türkeyde yaşıyorum
    Benim uluslararasi ikamet kartim var ve benim ablam almanyada hata almayana vatandaşi
    Peki o bana ayla birleşim devriye göndrerse vize alabilrimyiym?

    Saygılar

    1. Merhaba,

     Benim önerim,aAblanız bağlı bulunduğu yabancılar dairsine sorsun. Kararı onlar veriyorlar çünkü.

     İyi şanlar

   7. Melek Hanım merhaba. Rahatsız ediyorum randevuya eşle beraber gitmek mi daha iyi olur yoksa eşin gelmesine gerek yok mu? Bir kaç yerde okudum eşi zaten görüşmeye almıyorlar yazılmış. Benim 30 martta randevum var ve şu anda Almanya’da yım eğer eşle gitmek mecburi ise eşimle Seyehat edeceğim yok mecbur değilse yalnız gideceğim. Eşim çalışıyor ve izin alması gerekiyor randevuda sonra kendim geri dönemeyeceğim pasaportum orada kalacağı için yalnız gitmeyi düşünüyorum. Herhangi bir sıkıntı olur mu?

    1. Merhaba Fahri Bey,

     Görüşmeye eşleri almıyorlar zaten. Yalnız gitmeniz gerekecek.

     İyi şanslar

   8. Merhabalar ben almanyada evlilik yapıcam ama eşimin maaşı 600 euro olduğu için kabul edilmemiş ama pasaportum gelmedi acaba pasaportumu gönderirler mi yoksa eşimin cevabını mı bekleyecekler

    1. Merhaba Adnan Bey,

     Yabancılar dairesinin cevabı konsolosluğa ulaştıktan sonra işlem sırasına göre size pasaporta işlem yapıldıktan sonra gönderilir.

     Kolay gelsin

     1. Almanya’daki eşin maaşı ne kadar olmalı melek hanım acaba ben ve oğlum için ne kadar bütçe göstermesi gerekli eşim postanede çalışıyor 1640 Euro alıyor ayriyeten fazla saat çalışıyor toplam 2000 Euro yeterli olur mu oturduğu ev biraz küçük ama alman vatandaşı olduğu için sanırım evin sadece kira sözleşmesi yeterli diye duydum lütfen aydınlatırsanız sevinirim çok tşk ederim şimdiden

     2. Nazan Hanım,

      Eşiniz Alman vatandaşı ise gelirine ve evin büyüklüğüne bakmazlar diye düşünüyorum.

      Kolay gelsin

   9. Merhabalar melek hanım
    Eşim çifte vatandaş A1 dil sertifikası ab mavi kartta olduğu gibi istenmeme durumu var mı ?
    Bide yakın zamanda iş değişikliği yaptı orada daha fazla kazanacak ama 3 aylık maaş bordrosunu bu süre içinde alamayiz herhalde ya da nasıl yapabilirim iş sözleşmesi olur mu olursa maaş ne kadar olmalı

    1. Merhaba İbrahim Bey,

     Çifte vatandaş da olsa sizin A1 düzeyinde sertifika almanız gerek. Mavi kart eski Türk vatandaşı olduğuna dair bir kimlik diye düşünüyorum. O nedenle muafiyet söz konusu değil.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba ben 3 hafta önce aile birleşimi için başvuru yaptım eşimin şuan 3 aylık maaş kağıdı yok ne yapabilirim acaba ailesinin maaşını göstersek olurmu yada evraklar tamamlanana kadar beklermi konsolosluk

     2. Merhaba resul Bey,

      Büyük bir ihtimalle 3 aylık sürenin dolmasını beklerler. Zaten bekleme süreleri uzun olduğundan bu süreçte bordroları alırsınız diye düşünüyorum.

      Kolay gelsin

      Bilginiz olsun

   10. Melek hanım ben türkiye vatandaşıyım ve sağlık çalışanıyım kamuda erkek arkadaşım türk ama alman vatandaşı 22 yıldır orda evleninceğiz şimdi benim işlemlerim nasıl olacak ve ben ne kadar sürede kendi mesleğimi yapabilecek şekilde orda olurum

    1. Merhaba,

     B2 düzeyinde Almanca öğrenip denklik yaptırmak gerek. Denklik sonuncuna göre kısmi ya da tam denklik gelebilir.
     Bu süreçlerde harcadığınız zamana ve telafi eğitimi süresine göre değişecektir.

     Kolay gelsin

     1. Merhabalar, İş için almanyaya gideceğim ancak nişanlımıda götürmek istiyorum, ilk sorum evlilik burda mı gerçekleşmeli, ikincisi almanyada ne kadar süre kaldıktan sonra nişanlımı getirebilirim?

     2. Merhaba Yasemin Hanım,

      Gitmeden önce nikah kıyılırsa beraber de gitme şansınız olacak. Almanya’da nikah kıymak için sizin 2 yıllık oturum süreniniz geçmesi istenir.

      Bilginiz olsun

   11. Melek hanım merhaba
    Ben 3 yılı geçti aile birleşimiyle Almanya’ya geldim maalesef eşimle anlaşamıyorum ve boşanma kararı aldık fakat benim kimlik süresi 10. Ayda bitiriyor geldiğim tarihte iki sene aynı işyerinde çalıştım sonra fes fetrak yapmamak için çıkardılar işten akabinde bir firma kurdum temizlik firması kimliği eşimin çalışmış olduğu bordroları beyan edip alıyorduk uzatma işimi yani kimlik şimdi boşanma davası açılırsa ve kimlik için gittiğimde bana zorluk çıkartabilirlermi ayrı eve çıkmak istiyorum kurmuş olduğum firmaının toplam 4 işi vardı 3 nü eşim bulmuştu dolayısıyla konuşup o üç işi almış bana kalan bir iş oda aldığım para 1100 € yeni kimlik alacağım vakit problem yaşarmıyım yada geri tr gönderirlermi bu arada isminden dolayı bayan sanmayın lütfen Teşekkürler

    1. Merhaba Burçin Bey,

     Almanya’da 3 yıllık evlilik süresini doldurduğunuz için eşten bağımsız oturum hakkı alacağınızı düşünüyorum.

     Buradaki önemli kriter, 3 yıllık yasal evlilik süresinin dolması, B1 düzeyinde Almanca öğrenmiş olmanız ve düzenli çalışmanız.

     Göç danışmanlık bürolarından da yardım ve danışmanlık almanızı öneririm.

     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu linkten size en yakın danışmanlık bürosuna ulaşabilirsiniz. Sizin yararınıza danışmanlık veren sosyal kurumlardır ve ücretsizdir.

     Kolay gelsin

   12. Merhaba eşim alman vatandaşı hemşire ben a1 sertifkami aldım vize tarihi bekliyorum ama benim esim beyin kanaması geçirdi be beyin ameliyatı oldu 3 gün önce en kısa zamanda nasıl giderim tskler

    1. Çok geçmiş olsun,

     Umarım bir yolunuzu bumuşsunuzdur.

     Aksi durumda hastalığı ie ilgili raporlarla vize bölümüne dilekçe yazmanızı öneririm.

     Kolay gelsin

   13. Merhaba Melek Hanım eşime işle ilgili davetiye geldi. Kalacak yeri işi herşeyi hazır. Ne kadar zaman sonra beni ve oglumuzu yanına alabilir. Orada bize davetiye gönderecek insanlar var.bir yıl içinde kaç defa davetiyeyle ülkeye girebiliriz

    1. Merhaba Buğçe Hanım,

     Eşiniz çalışma vizesi alıp gittikten sonra oturum alınca siz buradan aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz. Bir davetiyeye gerek olmayacak aile birleşimi için.

     Kolay gelsin

   14. Merhaba ben Türkiye’de evlilik yapıp yurt dışına gitmek istiyorum aile birleşimi yapıp evlilik dışı bir tane oğlum var baba sadece tanımlama yaptı iki sefer uzaklaştırma aldım hamileyken dövdü uzaklaştırma verildi oğlumu götürmede bir sıkıntı yaşar mıyım adam evli vekalet bende baba sadece tanımlama yaptı başka bir iletişimi yok vize başvurusu ne kadar sürede çıkar acaba toplamda ne kadar sürede gidiş için vize ala bilirim acaba cevablarsaniz çok sevinirim bilgilerinize ihtiyacım var lütfen

    1. Yanlız evleneceğim kişi alman vatandaşı oldu iki sene oluyor çalışıyor orda Türkiye’ye gelip evlilik yapacaz oğlum 13 aylık yanımda evlenip götürecem bir sıkıntı olur mu

    2. Merhaba Nazan Hanım,

     Çocuğun velayeti sizde olduğu için yurt dışına çıkarmada sorun yaşamazsınız. Şimdilerde vize başvurusu 3-5 ay arasında sonuçlanabiliyor.

     Kolay gelsin

     1. Hanimefendi yanlis biliyorsunuz velayeti kimde olusa olsun olmiyan taraftan da muafakatname istenir yani velayei sizde olmasi karsi tarafin muafakatnamesi yoksa goturemezsiniz bu sart

   15. Slmlar melek hanım size bı sorum olacaktı kusura bakmayın ben 2 aydır Almanya dayım eşim Afganistan vatandaşı ama Türkiye’de eşimle ben aile birleşimi yapmak istiyoruz bunu Türkiye de alman konsolosluğunda yapabilir miyiz yapmamız için gerekli evraklar nedir kendim de Afgan vatandaşıyım size zahmet bilgi verirseniz sevinirim saygılar kolay gelsin.

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

   16. Slmlar melek hanım size bı sorum olacaktı kusura bakmayın ben 2 aydır Almanya dayım eşim Afganistan vatandaşı ama Türkiye’de eşimle ben aile birleşimi yapmak istiyoruz bunu Türkiye de alman konsolosluğunda yapabilir miyiz yapmamız için gerekli evraklar nedir kendim de Afgan vatandaşıyım size zahmet bilgi verirseniz sevinirim saygılar kolay gelsin

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

    1. Merhaba,

     Bu konu hakkında bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden ya da göç danışmanlığı bürolarından bilgi almanızı öneririm.

     Bilgi için: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
     Adresinizi girince size en yakın göç danışmanlığı büroları çıkacaktır. Tereddüt etmeden gidip göörüşebilirsiniz. Sizin yararınıza çalışan kurumlardır.

     Kolay gelsin

  2. Merhaba bir sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim ben türk Vatan dasiyim süresiz oturumum var almanyada yasiyorum kendi evim var üctane kiracim var art oturdugum dayrem var calisimiyorum saglik nedenlerinden dolayi hic bir yerdende yardim almiyorum esimi getire bilirmiyim

   1. Şenol bey merhaba,

    Türk vatandaşları için aile birleşimi şartlarından biri, yanınıza götüreceğiniz eşinizin de giderlerini karşılayabilecek bir gelirinizin olması. Bu nedenle en az 3 aylık maaş bordrosu istenir. Sizin durumunuzda yabancılar dairesiyle iletişime geçmenizi, durumunuzu anlatmanızı ve belgelemenizi tavsiye ediyorum. Pandemiden dolayı görüşme olanağı verilmiyorsa avukat yardımıyla başvurmanızı öneririm. Umarım bu tür durumlarda istisna yaparlar.

    İyi şanslar

    1. Merhaba ben Alman vatandaşıyım hessen eyaletinde yaşıyorum eşimi getirmem için benden maaş bordrosu isteniyor mu ?

     1. Naz Hanım,
      Özellikle pandemi döneminde bütün eyaletler geçim garantisi istiyorlar. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçmenizi öneririm.

      Kolay gelsin

     1. Merhaba Savaş Bey,

      Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

      Kolay gelsin

     2. Merhabalar benimde bir sorum olacaktı yaklasik 10 yıldır Almanya’da yaşıyorum önce 3 yıllık oturum aldım şimdi ise 6 aylık aldım süresiz oturum için neler yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim
      Saylarimla sevda

     3. Merhaba,

      Süresiz oturum için uyum sertifikası, düzenli bir iş ve mümkünse meslek olması büyük avantaj olacaktır.

      Bilginiz olsun

    2. Merhabalar kiz arkadasim turk vatandasi ve almanyada 20 yildir yasiyor orda ailesinden kimse yok ve kanser hastasi tedavi goruyor ve turkiyeye geldiginde evlenmeyi dusunuyoruz aile birlesimi vizesi almami kolaylastirirmi hastaligi bunu merak ediyorum tesekkurler..

     1. Ahmet Bey,

      Psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu belgeleyerek şansınızı deneyebilirsiniz. Aile birleşimi için özellikle Türk vatandaşlarından geçim garantisi göstermesi beklenir. Aile bireşimi esnasında siz bir iş sözleşmesi ibraz edebilirseniz vize ama şansınız artabilir.

      Bilginiz olsun

     2. Merhabalar
      Eşim çifte vatandaş türk ve bulgaristan vatandaşlığı var, bende sadece Türk vatandaşıyım ayrıca 4 yaşındaki oğlumda BLG vatandaşlığı var.Eşim bir yıldır sigortalı olarak almanyada çalışıyor aile birleşimi yapmak için benden a1 derece dil sertifakası şartı aranırmı ve gerekli evraklar nelerdir ?yardımcı olursanız sevinirim
      İyi çalışmalar

     3. Pınar Hanım,

      Sizden A1 istenmez. İdata’dan randevu aldıktan sonra PNR kodunuzla konsolosluğun vize bölümüne bir mail yazın. Onlar size randevu vereceklerdir. Evrak listesi de gönderirler

      Kolay gelsin

   2. Merhaba benim eşim 6 yıldır almanyada yardım almıyor 6 ay önce 13 yaşında ve 17 yaşında çocuklarım Almanyaya gitti bende yanlarına gitmek için çocuk üzerinden aile birleşimi yapsam a1 Almancadan muav olurmuyum çocuklarım Türkiye’de doğdu eşim Türk vatandaşı sizce ne yapmalıyım

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

     1. Ama Lütfen sorumun cevabını burdan yazarmısınız durumum acil ne zaman zomm olur ne zaman yanıtlarsınız belli değil ben sorumun cevabına göre pazartesi a1 almanca kursuna başlıcam lütfen
      Çocuklarım 17 ve 13 yaşında onlardan dil istemediler vizeleri çıktı 6 aydır almanyadalar ben Türkiyedeyim çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilirmiyim eşim 6 yıldır orda benimle evlenmeden önce 6 yıl daha kalmış toplam 12/13 yıldır almanyada Türk vatandaşıyız hepimiz

     2. Elif Hanım,

      Çocuklar Türk vatandaşı olduğu için A1 dil sertifikası almak durumundasınız.

      Kolay gelsin

     3. Zooma kayıt oldum lütfen sorum çok acil ve bundan sonraki sorular için katılmak isterim çünkü 6 aydır gitmek için uğraşıyorum malesef olmadı sizden yardım istiyorum

     4. Elif Hanım,

      Çocuklar Türk vatandaşı olduğu için A1 dil sertifikası almak durumundasınız.

      Kolay gelsin

  3. Merhaba benimde bi sorum olucakti ,
   Eşimle Almanyada Nikah yaptık Türkiyeye giriş yapıp Aile birleşimi için vize alınmasını söyledir Eşimin A1 Zertifikasını Almanyada aldı Amkara Konsoloslukta Almanyadaki A1 zertifikasina sıcak bakmıyoruz Ama Buna müdür karar vericek dediler. yardımcı olursanız çok seviniriim .

   1. Merhaba Betül Hanım,

    Geçerli bir kurumdan almışsa kabul görür diye düşünüyorum. Yoksa Türkiye’de Goethe Enstitüsü ya da ÖSD’nin sertifikalarından birini alması gerekebilir.
    Konsolosluktan gelen cevabı beklemek gerek.

    Kolay gelsin

   2. Merhaba,
    Benimde bir sorum olacaktı
    Ben alman vatandaşıyım, hemşireyim ve eşimle bazı istisnai durumlar nedeni ile vize başvurusunda bulunamadık ve hamileyim.
    Doğumuma ise 3 bucuk ay kadar bir süre kaldı
    Beyimin bulunduğu İl de ki Dil kursunda ise hala aksaklıklar meydana gelmekte ve bu sürecin en az 6 ay kadar uzayacağını söylediler.
    Doğumdan sonra hala A1 sertifikası talep edilmekte mi yoksa Beyim Çocuk üzerinden aile birleşiminde her hangi bir aksaklık olmadan Almanyaya yanıma gele biliyor mu. Yardımcı olursanız sevinirim

    1. Merhaba Zehra Hanım,
     Eşiniz, Alman vatandaşı çocukla Almanca sertifikası istenmeksizin aile birleşimi yapabilir. Bu durumda da genelde geçim teminatı isteyebilirler. Siz doğum izninizde olacağınız için olanak varsa eşinize bir iş sözleşmesi sağlamanız avantaj olacaktır.

     İyi şanslar

     1. Merhabalar benim eşim Bulgaristan ve Türk vatandaşı 2 yaşında kzıımızda öyle ben Türk vatandaşıyım eşim 3 aydır orda 1 aydır çalışıyor aylık 130 saat fakat bu ay 100 saat çalışabildi onun için ücret düşük yatmış aklıma takılan 1 bebeğe oda isterlermi ? 2 idatan randevumu 2 ay önce yaptım fakat dönüş olmadı vize bölümüne mail atsammı maaşı beni getirmeye yetermi? 3 sözleşmede üç ay deneme süresi yazıyor bu üç ayın bitmesini isterlermi cevapşarsanız çok sevinirim

     2. Merhaba Özgür Bey,

      Vize bölümüne eşinizin AB vatandaşı olduğunu, İdata’dan aldığınız PNR kodunu da belirterek bir mail yazmanızı öneririm. 2 yaş için esneklik gösterebilirler. Yabancılar dairesi bu konuda kesin karar veren kurum.

      Kolay gelsin

    2. Merhabalar benim nişanlım türk vatandaşı berlin doğumlu süresiz oturumu var ve bşz burda türkiyede nşhah yapmak istiyoruz ne gibi evraklara ihtiyacımız var acaba araştırdım fakat herkes farklı birşey söylüyor şimdiden teşekkürler

     1. Merhaba,

      Türk vatandaşı olduğu için nüfus cüzdanı yeterlidir.

      Bilginiz olsun

   3. Merhaba, ben alman vatandaşıyım eşim türk. Türkiye de doğum yaptım şu an 3 aylık oldu ve oğlumun alman pasaportunu çıkardık, şimdi almanyaya gideceğim eşimi aile birleşimiyle getirmek istiyorum şartlar nedir? Geçim beyan etmek gerekiyormu? Teşekkürler

  4. Merhaba eşim Almanya Münih şehrinin ausburg şehrinde ikamet etmekte kendisi Türk vatandaşı aile birleşimi için Evin büyüklüğü ne kadar olmalıdır yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

   1. Merhaba Hanifi Bey,

    İki kişi için yaklaşık 55-60 m² olması beklenir. Artı-eksi konusunda bazı istisnalar oabilir.

    Kolay gelsin

    1. Merhaba peki Anne Baba ile yasiyorsak yani eşim Turkiyeden getirirsem toplam 4 kisi ayni evde kaliyorsak kac metrekarelik bir ev kiralamamiz gerekir ?

     1. Merhaba,
      Sizin için ayrı bir oda bulunması gerekir. Bu durumda zaten büyük bir ev olması gerekir. Kesin bir metrekare söylemek zor. Ayrı odalar olması önemli kiriter.

      Kolay gelsin

  5. merhabalar eşim alman varandaşi ve almanya doğumlu eşimle evlendik vize için benden A1 sertifikasi istenir mi acaba ?????

    1. Merhaba melek hanım Almanya’da ausbildung veya kindergarten de iş ile gidersem eşim ve çocuğumu götürebiliyor muyum ?

     1. Merhaba Tuğba Hanım,

      Her iki durumda da maaşınız ailenin giderlerine yetiyor olması gerekir. Aksi takdirde eş ve çocuk için bloke hesap açmanız durumunda her ikisi de aile birleşimi yapabilir.

      Kolay gelsin

  6. Selamlar melek hanım süresiz oturumum var türkiyeden evlensem eşim buraya gelmek için bir yıl beklemek zorundamı ikinci buraya gelirse hemen işçi olabilirmi teşekkürler

   1. Merhaba Enver Bey,

    İkiniz de aile birleşimi şartlarını yerine getiriyorsanız beklemek gerekmez. Oturma izni alındıktan sonra çalışma hakkı da olur.

    Kolay gelsin

  7. Merhaba, eşimin vize randevusu yeni geldi. Fakat psikolojik olarak fazlasıyla etkilenip birbirimizden uzak kalamadık. Bu yüzden Almanya da herşeyi bırakıp eşimin yanına gelmem gerekti. Eşim vize randevusuna gelse beraber geri gidebilme imkanımız olur mu? Oturum iznim süresiz ve doğma büyüme Almanya. Geri dönüş yaparsanız sevinirim.

   1. Merhaba Deniz Hanım,

    Anladığım kadarıyla siz Türk vatandaşısınız. Bu nedenle de ikinizin de giderlerini karşılayacak kadar maaşınızın olması gerekir. Aksi takdirde eşiniz vize onayı alamaz. Bu nedenle de önden gidip iş bulmanızı öneririm.

    Kolay gelsin

    1. Öncelikle merhaba, ben aile birleşimi yoluyla Almanya ya gitmeye çalışıyorum. Sınava girdim ve A1 sertifikamı 81 puanla aldım, 16 Kasım da konsolosluk görüşmem vardı, eksik evraktan dolayı işlemlerim durmuştu. 28 Aralık ta ise evraklarımı tamamlayıp içeri verdim ve işlem başladı. Gerekli bütün evrakları içeri verdik, eşimin oradaki aylık maaşı 2400€ ve süresiz çalışıyo. Sizi rahatsız etmemdeki sebep ; biz ev bulamadığımız için eşimin babasının evini gösterdik hikametgah olarak çünkü eşimin de hikameti oradaydı. Hikametini gösterdiğimiz evde benimle birlikte görünen 4 kişi, ev 2+1 ve muhtemelen 55-60 karemetre vardır. Bu ev bizim için yeterli olacak mı?Ve asıl sorunumuz bizim hikametini gösterdiğimiz evden tadilattan dolayı eşimin babasını geçici başka eve almışlar ve kira farkı koyacakları için eşimin babası yeni evde kalmaya karar vermiş🤦‍♀️biz daha ev yeterli olurmu korkusundan çıkamazken bide bu çıktı. Ve yeni ev diğerine göre daha küçük 😔çok üzülüyoruz lütfen bize yardımcı olun, verdiğimiz okadar emek çaba herşey boşuna giderde red yeriz diye geceleri yatamıyoruz okadar stresliyiz ki ne yapacağımızı şaşırdık herşey üst üste geliyor. Lütfen bize bir yol gösterin 😔ben eşimin oradaki e devletine baktığımda hala eski adres görünüyo 🤦🏻‍♀️Lütfen dönüş yapın 🙏

     1. Merhaba,

      Telefonda sorunuzu yanıtlamıştım.

      İyi şanslar

  8. Benimde sorum var baska yazamadim aile birlesimi icin nisanlimin 2cocuk oncesi evliliginden aile bilerlesimi icin aylik gelir ve evin buyuklugu ne kadar olamasi lazim

   1. Merhaba,

    Bu konuda gööç danışmanlığından bilgi almasını öneririm. Burada yanlış yönlendirmeyi önlemek için meblağ yazmaktan çekinirim, çünkü eyaletler arası farklılıklar vb gibi durumlar aylık gelir sınırını etkiliyor. Konutun da 4 kişilik bir aileye yeterli olması gerekir.

    Kolay gelsin

  9. Merhaba eşim Almanya’da da Türk vatandaşı bizden istenilen belgeler tam olarak nelerdir acaba yardımcı olur musunuz melek hanım ?

  10. Merhabalar Nişanlım 10 ay önce Blue card vizesi kapsamında Almanyaya gitti ve önümüzdeki Aralık ayında nişanlım ile Türkiyede evleneceğim.Bu durumda aile birleşimi vize başvurusu yaparken A1 almanca dil seviyesi yeterliliği kanıtlamam gerekirmi?A1 Almanca Dil sertifikası almalı mıyım ? Blue Card başvuru esnasında Blue Card sahibi eşleri A1 dil seviyesi yeterliliğinden muaf tutuluyor fakat Blue Card aldıktan sonra evlilik gercekleşmesi durumunda bu süreçte bir farklılık olup olmadığıyla ilgili internette net bir cevap bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

   1. Merhaba Gizem Hanım,

    Eşten dolayı A1’den muaf olacağınızı düşünüyorum. Ancak nişanlınız Almanya’ya gittikten sonra evlilik gerçekleşeceği için 2 yıllık bir bekleme söz konusu. Yani aile birleşimi vizesi alabilmek için nişanlınızın 2 yıllık ikamet süresinin dolması beklenebilir.

    Kolay gelsin

  11. Merhaba benim Almanyada oturumum var 1200-1300 euro net maaş alıyorum ve ailemle kalıyorum. Türkiyede doğum yaptım bebeğimi aile birleşimle almak istiyorum alabilirmiyim

   1. Değerli Danışanımız,

    Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

    Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

    https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

    Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

  12. İyi günler, ben Türkiye’de yasiyorum. Yakın zamanda Almanya’da evleneceğim. Türkiye’de üniversite okuyan 20 yasinda oğlum var, onu da yanıma alabilir miyim?

   1. Değerli Danışanımız,

    Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

    Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

    https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

    İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

    Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 2. Kolay gelsin Benim kız arkadaşım.almanyada ve biz evleneceğiz yeni ama kendisi çalışmıyor daha öğrenci aile birlesimi için evraklar ne göndermesi gerek acaba yardımcı olur musunuz
  TEŞEKKÜRLER.

  1. Orhan bey merhaba,
   Size evrak listesinin linkini de ekleyeceğim.
   Arkadaşınız okuduğu için garantör olarak ailesini gösterebilir. Alman vatandaşı ise normal şartlarda gelir beyan etmesini istememeleri gerekir ama bazı eyaletler istiyor. Bu durumda hukuki bir danışmanlık alabilir.
   Evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Sorularınız olması durumunda 0 549 24 07 nolu telefondan arayabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

    1. Merhaba iyi günler adım burcu eşimle 8 Ağustos günü evlendik eşim Almanya da yaşıyor 10 yıllık pasaport çıkarttım bu ayın 20 sinde online kursum başlayacak 2 ay kadar sürecek şimdi ben konsolosluk randevusunu şimdi mi oluşturmalıyım yoksa sertifika dan sonra mı İdata nın sayfasında 80 veya 180 gün önce başvuru yapın yazıyor

     1. Merhaba Burcu Hanım,

      Almanca sertifikanızı muhtemel alacağınız tarihten sonrası için randevu başvurusu yapabilirsiniz. Bu konuda kurs yetkililerinden görüş almanızı öneririm.

      Kolay gelsin

     2. Selam melek hanım ben almanyada insaat şirketim var gelirim iyi iki evim var fakat aile birlesim vizemizi 2022 yılın baslarina kadar beklemeye aldilar sebebi nedir saygilar

     3. Merhaba Hüseyin Bey,

      Verdiğiniz bu verilerle bunu bilemem mümkün değil. Yabancılar dairesine ya da vize bölümüne sormanızı öneririm.

      Kolay gelsin

   1. Merhaba, banada evrak konusunda yardımcı olabilir misiniz?
    Çocuğumla tekrar almanyaya geri dönmek için.
    7 yıldır giriş çıkış yapmadım oturumum bitti

    1. Derya Hanım merhaba,

     Çocuğunuz Aman vatandaşı ise Aman çocuğa aile birleşimi yapabilirsiniz.

     Kolay gelsin

     1. Alman vatandaşı çocuk dolayısıyla göç vizesinde 75 euro isteniyor mu?

     2. Derya Hanım,
      Alman vatandaşı çocuğa aile birleşimi yapıldığında vize harcı istenmez.

      Bilginiz olsun

  2. Merhabalar, size sorum olacaktı şimdiden ilginize teşekkür ederek sorumu sormak istiyorum.Benim nişanlım Bulgar vatandaşı ve Almanya’da yaşıyor fakat henüz çalışmıyor ve Bulgar vatandaşı olduğu için oturma izni yok (gerek olmadığı için), fakat evlilikten sonra aile birleşim vizesine başvurduğumda oturma izni alması şart mı yoksa Bulgar vatandaşı olduğu için herhangi bir sorun olmadan benim vizem gelir mi ?

   1. Ecem hanım merhaba,
    Sizin aile birleşimi yapabilmeniz için eşinizin orada ikametinin olması ve geçimini sağlaması gerekiyor. Aynı zamanda siz gittikten sonra sizin giderlerinizi de karşılayabiliyor olmalı. Bazı eyaletlerde banka hesabı bile geçim garantisi olarak kabul edilebilir.

    Sağlıklı günler dilerim

   2. 1974 doğumluyum. Almanyada kendi işimi yapıyorum. hiç bir devlet yardımi almiyorum. resmen alman vatandaşıyım. mavi kartlı. çifte vatandaş diyilim. irandan yada endonezyadan evlilik yapma pilanım var. eşimi Almanyaya getirebilirmiyim. ikamet gelir belgesi veya eşimde almanca kurs sertifikası isterlermi?

    1. Merhaba Mustafa Bey,
     Alman vatandaşı da olsanız AB vatandaşları haricinde biriyle evlenmeniz durumunda eşinizden A1 Almanca sertifikası; sizden de ikamet ve gelir belgeleri istenir. Bilginiz olsun

     Kolay gelsin

   3. Selamlar bende bir soru yöneltmek isterim size değerli vaktinizi ayirabilirseniz biz almanyada blue kartla yaşayan bir aileyiz 1 kizim var 2 yıldır burdayız simdi 2. Çocuğuma hamileyim doğumu burda değilde türkiyede yaparsam bebek için vize işlemleri uzun bir zaman alir mi burada ya da türkiyede doğmasinin artıları ya da eksileri var mı . Cevabınız için şimdiden teşekkürler

    1. Gökçe Hanım,

     Vize işlemleri, ilgili vize bölümünün ve bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin yoğunluğuna bağlı, kesin bir süre vermek mümkün değil.
     O nedene Almanya’da doğması avantaj diye düşünüyorum.

     Kolay gelsin

 3. Merhaba,
  Nişanlım alman vatandaşı seneye düğünümüz olucak ama o bu sene meslek yapmaya başladı 2 annesi ve babası olmadığı için beni götürmesi meslek yaparken sorun olur mu

  1. Merhaba Cansel hanım,
   Alman vatandaşı olanların eşlerine bu konuda kolaylık sağlayan yabancılar dairesi var. Müstakbel eşinizin, bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle görüşmesini tavsiye ediyorum.
   İyi şanslar

  2. Merhaba Cansel hanım, sorun oldu mu vize alırken bizde şuan aynı durumda olduğumuz için merak ettim.

 4. Merhaba kolay gelsin. Ben süresiz oturumu olan Türk vatandasiyim. Türkiyede evlendim 2 yil önce. Dogum icin Almanyaya geldim ve 2 aylik bebegim var Alman Vatandasi oldu. Esimi yanima getirmek istiyorum cocuk üzerinden Aile birlesimi yapa bilirmiyiz. Devletten geciniyorum. Bilgi verirseniz cok mutlu olurum simdiden Tesekkürler.

  1. Merhaba Alisa hanım,
   Çocuk üzerinden eşiniz aile birleşimi yapabilir. Denemenizi öneririm. Alman vatandaşı olan çocukların her iki ebeveynle birlikte büyümesine önem veriyorlar.
   Kolay gelsin

    1. Alisa hanım,

     Normalde maaş bordrosu istemezler, ama yabancılar dairesindeki memurun takdir yetkisi önemli. Umarım problem yaşamazsınız. Lütfen deneyin, eşiniz Alman çocuğa aile birleşimi kategorisinde baş vursun vizeye. Umarım gelmez ama ret gelirse de bir avukat yardımıyla itiraz edersiniz.

     Kolay gelsin

   1. Merhabalar,

    Öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.Ben almanya ya aile birleşimi ile yerleşeli 1 yıl oldu eşimle şiddetli geçimsizlikten dolayı ayrıldım.iş sözleşmemin uzun süreli şekilde devam etmesinden dolayı oturumum sorunsuz şekilde devam ediyor şimdi türkiyeden kız arkadaşımla evlenip almanyada burda yaşamak istiyorum.Bu konuda bir sorun yaşarmıyım yada normal aile birleşimi gibi işlemleri gerçkekleştirip o da benim buraya yerleştiğim gibi sorunsuz geliş sağlayabilirmi.

    İyi çalışmalar.

    1. Merhaba Ozan Bey,

     Öncelikle boşanma işlemlerinin sonuçlanması gerekiyor. Sizin ikametinizin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra nişanınız da aynı süreçleri izleyerek aile birleşimi ile sizin yanınıza gelebilir.
     Siz aynı iş yerinde çalışma üzerinden eşten bağımsız oturum aldığınız için en az 3 yıl aynı firmada çalışmanız çok önemli, aksi halde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

     Bilginiz olsun

     Kolay gelsin

  2. Meraba size sorum esime reddi geldi aile birleşimi nden gelir yetrsizliginden itarz etmedik tekrar dan bas vuracagiz alman vatandasi oldum yine 600kadar ev yardimi aliyorum siz ce sonuc nasil deyerlendirilir tesekür ler

   1. Fatma Hanım merhaba,
    Alman vatandaşlarından da son dönemlerde aile birleşimi için yeterli gelir teminatı isteniyor. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin tutumu ve takdiri söz konusu kesin bir şey söyleyemem. Riske girmemek için ek bir iş bulmanızı tavsiye ederim.

    Kolay gelsin

 5. Merhaba, size sorum olcaktı bana yardımcı ola bilirseniz cok sevinirim.
  Sorum şu, ben süresiz oturumu olan Türk Vatandasiyim 2 aylık bebegim var Alman vatandası. Devletten yardım aliyorum cocugum ufak oldugu icin. Cocugumun üzerinden esimİ getirmek istiyorum mümkün mü.
  Cevabınız icin şimdiden Tesekkürler

   1. Merhaba melek hanım ,
    Benim sevgilim şu an a2 İngilizce biliyor ve klimacı .. ustalık belgesi aldı Türkiye’den . Bu kış Almanya’ya iş arama vizesi ile gidip orada iş bulup kalmak istiyor. Sonrasında da Türkiye’de düğün yapacağız ve aile birleşiminden beni yanına almak istiyor. Size sorum :
    – beni yanına alması için ne kadar maaşının olması gerekiyor
    – bu durumlar göz önüne alındığında bana ordan iş ayarlayıp çağrı yaptırabilir mi , (fen bilgisi öğretmenliği son sınıfım , Marmara üniversitesindeyim ve mezun olduğumda mavi diplomam yani denkliğim oluyor. ) Eğer iş çağrısı yaptırabiliyorsa bunlar nasıl işler olabilir?
    – Türkiye’de evlenmemiz beni çağırmasında ya da benim gitmemde sorun teşkil eder mi çünkü anlaşmalı evlilik olarak düşünülebilir. Bunu kanıtlamak için eski resimler kanıt ya da belge niteliği taşır mı ?
    – sevgilimin ustalık belgesi denkliğini nasıl ve nerden yaptırabiliriz konu hakkında yardımcı olursanız çok mutlu oluruz
    Mail : aycan.onen@icloud.com

    1. Merhaba Aycan Hanım,

     Tek başına ustalık belgesi denklik için yeterli olmayacağı için vize alma şansı olmayabilir. Öncelikle mesleki belgelerin denklik için yeterli olup olmadına bakmak gerek. İş arama vizesi için denklik ve B1 düzeyinde Almanca bilmek gerekecek.

     Sizin öğretmen olarak gidebilmeniz için de denklik yaptırmak ve en az C1 düzeyinde Almanca bilmek gerek. Mavi diploma denklik anlamına gelmez. Denklik müfredat karşılaştırması üzerinden yapılır.

     Bilginiz olsun

  1. Merhaba ben 5 yıl önce alman vatandası olan ıkı cocugumla almanyadan türkiyeye geldım esım orda yasıyo bende cocuklarımla bırlıkte gıtmek ıstıyorum bununla ılgılı ne yapabılırım evraklar nelerdır yarfıdıcı olursanız sevınırım

    1. Merhaba
     Kolay gelsin
     eşim Alman vatandaşı aile birleşimi başvurusu yaptım şu an diğer vize başvuruları yapılmıyor o yüzden daha erken sonuçlanır mi ve bu beklediğimiz süreç de ne işlem yapılıyor neye bakılıyor neler inceleniyor. Benim maddi durumum yok. Bu durumun olumsuz Bi etkisi olur mu

     1. Kenan bey merhaba,
      Vize işlemlerinin sonuçlanması pandemi şartlarında biraz daha uzayabiliyor. Bunun nedeni de kısıtlı ve dönüşümlü çalışmalar.
      Herhangi bir problem çıkmazsa yaklaşık 3 ay sürebilir.
      Vize onayı eşinizin bağlı bulunduğu yabancılar dairesi tarafından veriliyor ve burada eşinizin durumu, konumu inceleniyor. Eşinizin durumunu yeterli bulmaları durumunda vize onayı verilir.
      Sizin başvurunuz kabul edildiyse sonucu beklemekten başka yapmanız gereken bir şey yok.

      Kolay gelsin

     2. Merhaba hocam benim esimde alman vatandaşı konsolosluk senden hangi evrakları istedi sana zahmet yazabilir misin bana

 6. Merhabalar. Eşim alman vatandaşı. Geçen ay almanyada nikah kıydık. Aile birleşimi için türkiye ye geldim suan sınava hazırlanıyorum. Eşimden maaş bordrosu isterlermi ve vize başvurusu öncesi ev tutmalımı? Yani demek istediğim ben oraya gittiğimde ev tutabilirmiyiz? Çünkü eşim ailesi ile birlikte kalıyor ailenin nüfusu fazla.

  1. Merhaba Barış bey,
   Eşinizden maaş bordrosu isterler tabii ama bazı eyaletler ve bazı yabancılar daireleri Almanlara maaş konusunda kolaylık ve esneklik gösteriyor. Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için bir adres bildirmesi yeter normalde ama burada yabancılar dairesindeki memur inisiyatifi devreye gireblir. Sağlıklı bilgiyi eşiniz bağlı bulunduğu yabancılar dairenden alabilir.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,
    Benim sadece bir aylık maaş bodrom var, eşimi almanyaya getirmek için bir akrabamı garantör olarak gösterebilirmiyim?
    Banka hesabında para göstersek vize alma şansı varmıdır?

    Cevabınız için şimdiden Teşekkürler

    1. Önder bey merhaba,

     Genellikle 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmeniz beklenir. Dilerseniz yabancılar dairesiyle bir görüşün, belki inisiyatif kullanırlar.
     Genel eğitim 3 aylık maaş bordrosu ile çalıştığınızı ve gelirinizin, eşiniz geldikten sonraki giderlerinizi karşılamasını beklerler.

     Kolay gelsin

  2. Iyi aksamlar
   Ben 20yildir almanyadayim ve malesef gecen sene sahsi iflas yaptim türk vatandasiyim nisanlim türkiye piskolog evlilik islerim yaptigimizda iflas nedeniyle ne tür sorunla karsilasabiliriz
   Sizden bilgi alabilicegim bir Telefon numarasi almam mümkünmü detayli bilgi icin cevap icin Tessekür ederim

   1. Merhaba Mustafa Bey,

    Telefon numaralarımıza web sayfamızdan ulaşabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Ama sizin durumunuzda ben mutlaka göç danışmanlığı bürolarıyla iletişime geçmenizi öneririm. Onlar, yereldeki yabancılar dairesinin bu durumlardaki tutumlarını iyi bilirler ve ona göre sizin yönlendirirler. Sosyal danışmanlık kurumlarıdır, ücretsiz ve sizin yararınıza hizmet veren kurumlardır. Tereddüt etmeden danışmanlık almanızı öneririm.

    İletim bilgilerine bu linkten ulaşmak mümkün: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

    iyi şanslar

 7. Merhabalar eşim Türk vatandaşı ve Almanya da çalışıyor aile birleşiminde evin büyüklüğü konusunda bilginiz var mı acaba? Gideceğim yer Hamburg. Teşekkürler.

  1. Merhaba Duygu hanım,

   İki kişinin yaşamasına uygun büyüklük yaklaşık olarak 55-60 m²’dir. Hamburg özelinde yabancılar dairesinin tavrını bilemiyorum. Bunu eşiniz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek öğrenebilir.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Mrb lar kız arkadasım suna da almanya stuttgart
    Da benim suanda C tipi schengenim var nikahı almanya da yapmak istiyoruz turk vatandası alman suresis pas ı var nikah dan sonra yabancılar polisine nikah kagıdı ile işe baslıyacagım yerden 2 yıl sozleşmemi ibraz etsem A1 almanca kursunu almanya da alma imkanım varmı ve bu arada almandan 10 tane once den alınmış C tipi schengenim var bilgi verirseniz tesekkurler

    1. Mehmet bey merhaba,
     Schengen vizesi yani C tipi vize ile Almanya’da nikah kıyabilirsiniz. Oturma izni almak için D statüsünde yani ulusal vize almanız gerekir ki oturma iznine çevrilebilsin. C tipi vizeler bu nedenle oturma iznine çevrilmiyor. Ama yine de hazır gitmişken şansınızı deneyebilirsiniz. Takdir yetkisi yabancılar dairesindedir.
     Bilginiz olsun, bu gibi durumlarda genel eğilim, Türkiye’ye gidin, A1 düzeyinde Almanca öğrenin ve aile birleşimi-ulusal vizeye başvurun derler.

     Kolay gelsin

   2. Merhabalar;
    Ben Bulgaristan vatandaşıyım Frankfurt’ta asgari ücretle çalışıyorum. Sıcak kirası 950 Euro olan 110 metrekare bir evde annem ve kardeşim ile birlikte oturuyorum. Annem ve kardeşim de asgari ücretle çalışıyorlar, kirayı üçümüz paylaşıyoruz ve evin kira kontratı benim üzerime. Aile birleşimi ile eşimi de Türkiye’den buraya getirmek istiyorum. Şuan ailemle kaldığım bu eve eşimi de getirebilir miyim?

    1. Merhaba Bekir bey,
     Eşinizi yanına getirtebilmeniz için hem konutun yeterli büyüklükte olması hem de maaşınızın eşinizin giderlerini de karşılayacak miktarda olması gerekir. Bu konuda yabancılar dairesiyle iletişime geçebilir ya da göç danışmanlığı bürolarından bu konuda ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
     Konutun yeterli büyüklükte olması ve maaşınızın yetmesi durumunda eşiniz vize alıp gelebilir.

     Pandemiden dolayı görüşme mümkün mü bilemiyorum ama mutlaka bir göç danışmanlığı bürosuyla görüşün. Onlar yapmanız gerekenler konusunda size yardımcı olacaklardır.
     bu linkten ulaşabilirsiniz.

     https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

     Kolay gelsin

   3. Merhabalar benim eşim almanyada yaşıyor alman vatandaşı kendisi ve 3 aylık hamile dogmamış cocuk üzerinden aile birleşimi yapabilirmiyim ? 4 senedir aynı işte çalışıyor ve kirada yaşıyor. A1 sertifikası istenmiyor cocuk üzerinden diye biliyorum bu konuda aydınlatırmısınız beni ? Şimdiden teşekkürler

    1. Merhaba Mert Bey,

     Alman çocuğa aile birleşimi kapsamında dil sertifikası istenmiyor. Ancak bunun için vize genellikle doğuma yakın ya da doğumdan sonra verilir.

     Bilginiz olsun

 8. Merhabalar,
  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

  Eşim Mavi kart sahibi olduğu için pandemi öncesi yaptığım aile birleşimi vize başvurusunda, Almanca dil yeterliliği şartı istenmemişti. Ev metrekaresi sebebiyle ret gelmişti, tekrar başvuru yapacağım.

  Mavi kart sebebiyle Almanca muafiyeti hala devam ediyor mu acaba? İdatadan gelen istenen evraklarda istisna durumlarda mavi kart muafiyeti notu kaldırılmış, bu notu göremediğim için size sormak istedim.

  Şimdiden çok teşekkürler😊

  1. Gözde hanım merhaba,
   Mavi kart ile ilgili muafiyet devam ediyor. Zaten evraklar arasında eşinizin iş sözleşmesi ve oturum kartı olacak. Bu evraklarda da mavi kartı olan eşin yanına gideceğiniz görülecek.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhana benim sorum olacakti
    Benim normal gelirim 1300€ net. Bu maasin aile birlesimi icin yeterli oldugunu söylediler. Ama suan kurzarbeittayim bazen 1000€ altinda bazende 1000€ civarinda maas aliyorum. Bu durumu yabancilar dairesi sorun edermi? Yasadigim yer köln

    1. Merhaba Seymanur hanım,

     Bu dönemde bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin bu tür uygulamalarda nasıl tavır alacaklarını kestirmek çok zor. Bunu randevu alarak ya da mail atarak sorabilirsiniz. Normal şartlarda yanınıza götüreceğiz eşinizin tüm masraflarını karşılayacak kadar geliriniz olması beklenir.

     Sağlıklı günler dileklerimle

    2. Merhaba seymanur hanim
     Merak ettim de vizeniz cikti mi maasiniz kabul edildimi? Cünkü benim dururum suan öyle de? Ev kiralamismiydiniz? Geri dönerseniz cok sevinirim tesekkürler

   2. Merhaba,
    Eşim almanyada Köln de ve alman vatandaşı ama çalışmıyor Hartz IV yardımı alıyor ve kirada kalıyor beni Almanya ya götürmesinde bi Problem olur mu ve benim Almanya ya gidebilmem için hangi evrakalra ihtiyacım var cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

     1. Merhaba melak hanım ben eşimle Almanya’ya gitmek istiyoruz ikimizde türk vadandasiyiz bu konuda bizi ne gibi şartlar bekliyor gitme ihtimalimiz varmı

     2. Ayhan Bey,

      Çalışmak amaçlı gidecekseniz diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz ve mesleğinizi yapmak için gerekli dil düzeyine ulaşmanız gerek. Siz çalışma amaçlı vize alıp gittiğinizde eşiniz de aile birleşimi ile yanınıza gelebilir.

      Kolay gelsin

  2. Merhabalar. Ev metrekaresini nasıl öğreniyorlar? Çünkü istenen belgeler arasında ev sözleşmesi yok diye biliyorum. Ben de sizinle aynı durumdayım da. Bir de hangi eyalette eşiniz?

 9. Iyi gunler ben almanyada yaşıyorum ve eşimi yanıma getirmek istiyorum ve önce bir evlilik yaptim iki çocuğum var onlara nafaka ödüyorum eşimin yanima gelmesi icin aylık neto gelirim ne kadaf olmasi gerekir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer bey,

   Ben yaklaşık bir hesap yapıp size gönderebilirim ama işin içine nafaka ve kira da girdiği için sizi yanlış yönlendirmek itemem. Lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin ya da size vereceğim linke tam adresinizi girin; çıkan en yakındaki MBE Beratungsstelle’ye (Göçmen danışmanlık Merkezi) gidin. Onlar hesaplama konusunda sizlere yardımcı olacaklardır.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html;jsessionid=10B9E8034951DFF78FF439A8129AF7A2.internet562

   Kolay gelsin

   1. Merhaba kolay gelsin benim eşim Almanya’da Türk vatandaşı 7 aydır çalışıyor ve gerekli tüm belgeleri hazırladık, başvuruyu henüz yapmadık lakin daha önceki yabancılar dairesindeki görüşmesinde memur süresiz iş sözleşmesinin de sağlanması gerekiyor demiş ama iş yerinden pandemi durumuyla süresiz iş sözleşmesi alamadı bu vize almamda sıkıntı olurmu? İyi günler

  1. Merhaba Ben Türkiye de yaşıyorum ikiz kızlarım var 7 yaşındalar ve Almanya’da yaşayan biriyle evlenmek istiyorum çocukların velayetleri bende çocukları götürmek ne kadar zaman alır ve neler isterler lütfen cevaplarmısınız Teşekkür ederim

 10. Eşim Almanya serbest meslek sahibi kozmetik salonu var geverbe yıllık 25.000 Euro benim eşim ne vermesi geriyor iş kontratı maaş bordrosu derken kendi işi benim eşimin muhasebeçisi gelir belgesinini gösterecek bodro olarak ?

 11. Yabancılar şubesi eşimden iş kontratı 3 aylık maaş gelir belgesi istemiş !
  Benim eşim serbest Meslek kendi işini yapıyor güzellik salonu var yıllık geverbe 25.000 Euro eşim kendi işi iş kontratı neyi sunacak 3 aylık maaş bordrosu çalıştığı yer kendi işi Ne vermesi geeekiyor yabancılar şubesine ? Muhasebeci si 3 aylık kazanç belgesinimi sunaçak?

  1. Mustafa bey merhaba tekrar,

   Burada yabancılar dairesinin kontrol etmek istediği şey; eşinizin aylık olarak kazandığı miktar. Söz konusu miktarın siz Almanya’ya gittikten sonra sizin de giderlerini karşılaması beklenir ve diğer vize şartlarını yerine getirmeniz durumunda ancak bu gelir yeterli ise siz aile birleşimi vizesi alıp gidebilirsiniz. Tüm masraflar çıktıktan sonra elinde kalan miktarı sunabilirsiniz ve tabii bunun da sizi götürmeye yetecek miktarda olması gerekmektedir.

   Kolay gelsin

    1. Merhaba,

     Eyaletler-şehirler arası farklılıklar nedeniyle buradan herhangi bir meblağ vermek istemiyorum. Lütfen bu konuda bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin.

     Kolay gelsin

 12. Merhabalar

  Kusura bakmayin yorumlarin hepsini okuyamadim. Bende eşimde ve oglumda turkiyede ikametgah etmekteyiz ve almanyaya yerlesmek istesek ne yol izlememiz gerekir ve maliyeti ne olur almanyada akrabalarimiz var onlardan destek almamiza gerek varmi oturma iznimiz vs yok calisma iznimizde

  1. Aslı hanım merhaba,

   Sizin ve eşinizin diplomalarını, Almanca bilginizi, deneyiminizi, hangi eyalete gitmek istediğiniz gibi bilgiler olmadan ne yazık ki size sağlıklı bilgi veremiyorum. Çünkü mesleğe ve eyalete göre şartlarda farklıklar söz konusu.
   Proje ekibi sekmesinde danışman arkadaşlarımıza hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.
   Sağlıkla kalın

 13. Merhaba ben alman vatandaşı oldum Stuttgarta kalıyorum ve bu sene evlendim . Eşim türkiyede dil kursunu kazandı ankaradaki alman konsolosluğu geç randevu veriyormuş. Ben burdan almanyadaN aile birleşim vizesi icin bas vuru yapabiliyormuyum yoksa Mecbur turkiyedeki alman konsolosluğundan yapmilmasi sarti var

  1. Asya hanım merhaba,

   Eşinizin Ankara’daki Alman Büyükelçiliği vize bölümüne şahsen başvurması gerekiyor. Siz oradan başvuramıyorsunuz. Eşiniz evraklarını teslim ettikten 15 gün sonra siz bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçerek kararın çıkmasını hızlandırabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,
    Ben Almanyada yaşıyorum geçen sene Türkiyede evlendim eşim A1 aldı. A1 ve evraklari teslim ettikten ne kadar süre sonra beni yabancilar dairesinden çağıracaklar?
    Yardımcı olursanız sevinirim.. kolay gelsin.

    1. Merhaba Burcu Hanım,
     Normal şartlarda eşinizin evrakları 2 hafta içinde sizin bağlı olduğunuz yabancılar dairesine ulaşır. Pandemiden dolayı sizi çağırma süresi ve sizden istenen evrakları ulaştırma yöntemi farklılık gösterebilir. Bu nedenle eşiniz evrakları teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra siz yabancıllar dairesini arayarak ya da mail göndererek bilgi alabilirsiniz.

     Kolay gelsin

 14. Merhabalar,
  öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.
  Ben Türkiyede üniversite bitirmiş ve şimdi Türkiyede oturan Yabancı uyruklu biriyim, fakat eşim alman vatandaşıdır.
  Benim bazı sorularım var ve sızden mümkun olduğunca detaylı bir şekilde cevap vermenizi rica ediyorum.

  1) Ben Türk olmadığım için oturduğum kaymakamlık bana ”Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” vermez. Bu
  durumda ne yapmalıyım?
  2) Youtube’ta gördüm ve bu vize başvurusu yapanlar, başvuru yapacakların Almanyada geçerli sağlık sigortası
  isteneceğini iddia ediyorlar. Bu doğru mu?
  3) ”Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.” Eşimin Alman vatandaşı olduğu için benden vize
  ücreti istenmeyecek mi demektir?

  Teşekkürler.

  1. Ali bey merhaba,

   1) Buna benzer bir evrakı Türkiye’de bulunan ülkenizin konsoloslarından temin etme şansınız var.
   2)Evlisiniz ve Almanya’ya eşinizin yanına aile birleşimi ile gidecekseniz eş durumundan dolayı sigortalı sayılırsınız. (Eşinizin evliliğini sigortaya bildirmiş olması gerekir).
   3) Yanına gideceğiniz eşiniz Alman ya da Avrupa Birliği vatandaşı ise vize ücreti olan 75 Euro ödemiyorsunuz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

  2. Merhaba,

   Ben alman vatandaşıyım 2017 yılında evlenip türkiyede yaşamaya başladım, bir cocuğumuz oldu çifte vatandaş tekrar almanyaya dönmek istiyorum ve döndügümde sosyal yardim almak zorunda kalacagim eşimi almanyaya getirebilirmiyim?

   1. Merhaba İpek Hanım,
    Sosyal yardım aldığınız sürece ne yazık ki eşinizi yanınıza alamazsınız. Son dönemlerde herkesten geçim garantisi istiyorlar. Siz çocuktan dolayı çalışacak durumda değilseniz eşiniz için bir iş sözleşmesi edinmenizi tavsiye ederim. Eşiniz vize evraklarının arasına gider gitmez işe başlayacağı ile ilgili bir ş sözleşmesi eklemesi durumunda vize alma şansı olabilir.

 15. Merhabalar,
  Nitelikli iş göçü yasası tekrar yürürlüğe girdi mi?
  Teşekkürler

  1. Latif bey merhaba,
   Nitelikli göç yasası 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girdi.

   Proje ekibi sekmesinde danışman arkadaşlarımıza hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Kolay gelsin

 16. Merhabalar, ben avrupa birliği vatandaşıyım 2 hafta önce almayaya yerleştim esim tr vatandaşı henüz işe başlayamadım esim tr den aile birleşimine bas vurdu fakat maas bordrosu istenirmi acaba yoksa red cevabımı gelir, bu arada eyalet bavyera

  1. Merhaba Sevilay hanım,
   Sizden maaş bordrosu ya da geçiminizi garanti ettiğinize dair banka hesapları isterler. Yani Almanya’ya gelecek eşinizin giderlerini tabii kendinizin de giderlerini karşılayabiliyor olmanız beklenir. Almanya genelinde bu uygulama geçerli, Bavyera eyaletinin şimdiye kadar farklı bir uygulamasına denk gelmedim.

   Kolay gelsin

 17. Hayırlı geceler eşim Alman vatandaşı şu an çalışmıyor bende Türkiye de çalışmıyorum Alman konsolosluğuna email attım istisna durumundasınız randevu alın dedi koronadan yalnız aklımıza bi soru takılıyor eşim çalışmıyor ben çalışmıyorum gidebilir miyim red mi yeriz sponsor anne babam var yada onun anne babası olur mu teşekkür ederim şimdiden

  1. Berkay bey merhaba,
   Alman vatandaşlarından normalde gelir ibraz etmeleri beklenmiyor ama bazı eyaletler yine de gelir beyan etmelerini talep ediyor Almanya’daki eşten.
   Şimdilerde olağanüstü bir durum söz konusu, o nedenle bu konuda daha esnek olabilirler. Benim tavsiyem vizeye başvurmanız yönünde. Ret gelmesi durumunda (umarım olmaz) aileyi garantör gösterebilirsiniz ya da avukat yardımıyla Alman vatandaşı olduğunuzu, sizden gelir beyan etmeniz beklenmemesi gerektiğini bildirebilirsiniz.

   İyi şanslar

   1. Teşekkür ederim bilgileriniz için ben Türkiye’den Alman konsolosluğuna yazdım istisna durumundasınız idata ya başvurunuz diyor birde aile birleşimi yapabilirsiniz kısıtlama kalmadı diye Anka info dan emailime dönüş yapıldı bizde detaylı bilgi alalım dedik ben Türkiye de çalışmıyorum eşim mavi kart dil şartı gerek mi şu an oraya gitmem için şu an hayırlı cumalar 🙏🏻🤲🏻

    1. Berkay bey merhaba tekrar,

     Eşi mavi kart statüsünde Almanya’da oturma ve çalışma izni alanlardan Almanca dil düzeyini belgelemeleri istenmez. Eşiniz mavi kartlı olduğu için sizden bu belge istenmez.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba

      Ben Alman vatandaşıyım. Türkiye de 7 yıldır ikamet ediyor ve çalışıyorum. 2018 de Türk vatandaşı olan eşimle evkendik ve 2020 yılında bi çocuğumuz oldu. Şimdi gene hamileyim ve biz Almanya’ya dönmek istiyoruz. Gidebilmemiz için eşim sınava girmek zorunda mı, ben hamile (6haftalık) olduğum için iş bulamayacağım be gelirim muhtemelen olmayacak. Bu durumda istisna oluyor mu?

     2. Değerli Danışanımız,

      Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

      Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

      https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

      İnstagram: mnh_almanya_danışmanlık

      Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

    2. Meraba benim sorum olucakti esim türkiyede a1sertikasini kazandi konsolosluka evraklarini verdi benim maisim yetersiz 1.300 asa yukari alman vatandaslikina basvurdum kahitlarim ankarada cikis icin vede arti esime alman firmasindan 4satlik isini de ayarledim belege verdiler almanyaya geldi zaman calisabilirdiye faydasi olurmu vize icin red almak istemiyoruz lütfen bizi bilgi lendire bilirmisiniz

     1. Fatma hanım merhaba,

      Siz Türk vatandaşı olduğunuz için eşinizin Almanya’daki giderlerini karşılamakla yükümlüsünüz. 15-20 Euroluk bir eksiklik bile ret nedeni olur. İş sözleşmesi ile ilgili takdir yabancılar dairesinindir. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemem. Bu konuyu lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile görüşün.

      Ayrıca MBE Beratungsstelle ile de görüşebilirsiniz. Bu kurumlar yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu iyi bilirler ve siz ona göre yönlendirirler.
      Adrse bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

      Ek bir iş de bulma şansınız varsa bu işle ilgili de 3 aylık maaş bordrosu istenir. Bilginiz olsun.

      Kolay gelsin

 18. Merhabalar.
  Benim sorum; Almanya doğumlu, süresiz oturumu bulunan, tam gün çalışan Türk Vatandaşıyim.
  İlk evliliğimden çocuklarim var ve Türkiye’de yaşayan biriyle evlenmek istiyorum.
  Aklımı kurcalayan gelir mevzusu.
  Araştırmalarım sonucunda çocuksuz, tek kişi yaşayan biri için 1400,-€ net yeterli. Durum çocuklu olanlar için değişiyor tabi ama bununla ilgili bilgi bulamadım.
  Nrw eyaletinde yaşıyorum.
  Evlenebilmek ve eşimi getirebilmek için çocuklu birinin me kadar kazancı olması gerekiyor?
  Teşekkür ederim..

  1. Deniz hanım merhaba,

   Burada bir meblağ zikretmek istemiyoruz. Size önerim lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin. Maaş bordronuzu ve gider kalemlerini belgeleyen evrakları da beraber alın. Onlar eşiniz geldikten sonraki vergi kesintilerini, aldığınız çocuk parası, kira giderleri varsa kredi tasitleri gibi tüm gelir-gider kalemlerini hesaplar; maaşınızın, eşinizi getirmenize yetip yetmeyeceği konusunda sizi bilgilendirirler.

   Kolay gelsin

 19. Merhabalar ben aile birleşimi vizesini başvurdum gerekli belgelerin hazırlanmasında Ve vize başvuru sürecim de Almanya danışmanlık ve Derya Hanım In çok yardımı onlar sayesin de evraklarımı eksiksiz bir şekilde tamamlayabildim vize konsolosluk başvurumda verdikleri bilgilerle oldukça rahat bir başvuru süreci geçirdim şahsen Derya hanım bu süreçte yardımlarından ötürü minnettarım burdan tekrardan teşekkür etmek istiyorum çok sağolun…

  1. Fatih bey merhaba,

   Çok teşekkür ederim geri bildiriminiz için.

   Derya arkadaşıma ileteceğim.

   Kolay gelsin

 20. Merhabalar,

  Ev metrekaresi sebebiyle gelen red sonrasi surec bastan mi basliyor yoksa yeni bir ikametgah belgesi sunmak icin sure taniyorlar mi? Bazi yorumlari okuyunca basvuru sirasinda kullandigimiz evin yeterli olmayacagi korkusuna kapildim.

  Basvuru sonrasi esimden henuz belgeler istenmemis iken ayni sehir icerisinde daha buyuk bir eve cikarsa ve bu evin belgelerini yabancilar dairesine iletirse goz onune alirlar mi acaba?

  Ayrica, metrekare konusunda en net bilgiyi yabancilar dairesinden mi ogrenebiliriz?

  Yonlendirebilirseniz cok seviniriz.

  Tesekkurler.

  1. Bariş bey merhaba,

   Konut için genel olarak bir kişi için 45 m², 2. kişi içinse 15 m² yani toplamda 2 kişi için yaklaşık 60 m² yeterlidir. Konutun durumuna göre bazı eyaletler bunu biraz esnetebiliyor. Buna yabancılar dairesi karar veriyor. Hatta ev bulamayanlar geçici olarak ailenin yanında kalabiliyor; bu durumda sizin için ayrı bir oda olması yeterli.
   Konutla ilgili ret gelmesi durumunda (umarım olmaz) gerekçeyi ortadan kaldırdığınızda yani uydun bir ev bulduğunuzda siz bunu başvurduğunuz Türkiye’deki Alman konsolosluğuna belgelerle beraber, eşiniz de bunu bağlı bulunduğu yabancılar dairesine ibraz eder; bu durumda 2 yol önerirler ya vizeyi işlemek için sizin pasaportunuz konsolosluk tarafından istenir ya da tekrar müracaat etmeniz önerilir.

   Yabancılar dairesine yeni ev ile ilgili belgelerle beraber diğer belgeler (maaş bordrosu) ibraz edilirse tabii ki o belgeler üzerinden karar verilir.

   Kolay gelsin

 21. Merhaba iyi günler ben türkiyedim kiz arkadaşım almanyada kendisi devletten para aliyor fakat iş ariyor şuanda bizim size şöyle bir sorumuz olucak önce nikah kiyipmi basvursak daha iyi olur yoksa nikah kiymadanmı ?

  1. Yani aslinda işe girmeden evlenmeyi dusunuyorum ben o ise girsem daha iyi olur diyor sizce napmamiz gerekiyor ?

  2. Furkan bey merhaba,

   Kız arkadaşınızın vatandaşlığı nedir bilemiyorum. O nedenle iki duruma göre de yazacağım.
   1. Kız arkadaşınız Alman vatandaşı ise: Normalde yabancılar dairesi ondan maaş bordrosu istese bile gelirinin yeterli olmasına gerek yok. Fakat bu tamamen bağlı bulunduğu yabancılar dairesinin inisiyatifine bağlı. Dolayısıyla isteyebilirler.
   2. Kız arkadaşınız Türk vatandaşı ise: Aylık gelirinin sizin Almanya’daki giderlerinizi de karşılaması gerekmekte. 15-20 Euroluk eksiklikler bile vize ret nedenidir. Ayrıca 2 kişinin yaşamasına uygun yaklaşık 60 m²’lik bir konutu da belgelemeniz gerekmekte.
   Her iki durumda da şartlarınız uygunsa aile birleşimi vizesine başvurmak mümkündür. Nikahın Türkiye’de ya da Almanya’da olması bir avantaj ya da dezavantaj değildir. Tercih meselesi. Sadece farklı prosedürler izlemek gerekiyor.

   kolay gelsin

  3. Furkan bey,
   Nikahın Türkiye’de ya da Almanya’da olması bir avantaj ya da dezavantaj değildir. Tercih meselesi. Sadece farklı prosedürler izlemek gerekiyor.

   Kız arkadaşınız Türk vatandaşı ise mutlaka çalışması ve 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmesi gerekmektedir.

   kolay gelsin

 22. Ben alman vatandaşıyım ve eşimi getirmek istiyorum ve onun iki çocuğunu birlikte getirmek istiyorum yalnız şuan velayetleri annelerinde ama eşime verecek sonra nasıl yapmamız gerekiyor çocukları birlikte gelmesi için bu arada nikahımızı Türkiyede yapacağız çocukların velayetini anneleri hem bana hem eşime mi vermesi gerekiyor

 23. merhabalar benim nisanlim almanyada yasiyor ve almanyada iflas verdi ve calismakta evlendikten sonra benim almanyaya gitmemde bir sorun çıkarmı bunun icin ne yapmamiz gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Pervin hanım merhaba,

   Eşiniz Türk vatandaşıyla sizi Almanya’ya götürdükten sonra masraflarınızı karşılayabilecek kadar kazanması gerekiyor. Bu nedenle çalışmadan, 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmeden yabancılar dairesi vize onayı vermez. Ancak Alman vatandaşı ise vize onayı tamamen yabancılar dairesinin takdirine kalmış. (Normalde vermeleri gerekir.)

   Kolay gelsin

 24. Merhaba kolay gelsin Eşim Bulgaristan vatandaşı almanyada yaşıyor çalışma izni var ve ameldug yani oturum iznide var evlilik cüzdanımız Bulgar cüzdanı beni almanyaya götürmek istiyor gerekli evraklar nedir ve A1 sertifikasına gerek varmı teşekürller 🙏

 25. Merhaba yoruma yanit alabilirsem cok sevinirim
  Ben almanya 1980 dogumlu ama türk vatandasiyim
  Öncesinde evlendim 2015 yilinda ayrildim bu evlilikten 4 cocuk annesiyim
  Ilerki aylarda türkiyeden bir evlilik yapicagim ama suan calismiyorum
  Vize islemleri icin olmasi gereken prosedürler nelerdir
  Maas,
  Veya calismis olsam kac ay öncesinden calismaya baslamam gerek Ve sart olan durumlar nelerdir
  Simdiden tesekkür ederim

  1. Merhaba Nilüfer hanım,

   Eşiniz evraklarını Türkiye’de konsolosluğa teslim ettikten sonra yabancılar dairesi sizden evrak talep eder. Sizden evin yeterli büyüklükte olduğuna dair evrak istenir. Ayrıca 3 aylık bazı durumlarda 6 aylık maaş bordrosu istenir. Maaşınızın da sizin ve 18 yaşından küçüklerse çocuklarınızın ve yanınıza gelecek olan eşinizin de giderlerini karşılayabilecek bir maaş almanız gerekmekte.

   evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Kolay gelsin

    1. Nilüfer hanım,

     Bu hesaplamayı bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek yapmanızı öneririm.
     Kaba bir hesaplama yapacak olursam (Harzt IV’ye göre hesaplanıyor. Ama son karar ve hesaplama yabancılar dairesi tarafından yapılan hesaplama sonucunda çıkan meblağdır.) Sizin için yaklaşık 432 €, eşiniz için 389 ‘dur( her yıl değişir. Buna (18 yaşından küçüklerse) her çocuk için gereken miktar, kira giderleri varsa krediler ve diğer giderler. Bunlar sadece bir fikir olması açısından yazılan miktarlardır. Bütün bunların tamamını sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi hesaplayacaklardır zaten.

     Kolay gelsin

 26. Meraba benim sorum olucakti esim türkiyede a1sertikasini kazandi konsolosluka evraklarini verdi benim maisim yetersiz 1.300 asa yukari alman vatandaslikina basvurdum kahitlarim ankarada cikis icin vede arti esime alman firmasindan 4satlik isini de ayarledim belege verdiler almanyaya geldi zaman calisabilirdiye faydasi olurmu vize icin red almak istemiyoruz lütfen bizi bilgi lendire bilirmisiniz

 27. Merhaba iyi geceler. Benim ismim Gürkan. Benim size bir sorum olacakti. Aile birlesimi vizesine basvuru yaptim. Esime ilk once ordaki kagitlarin gidecegi yer, gecici sureligine benim esimin ailesinin yaninda kalmamda bir sikinti olmaz demisler. Simdi gerekli evraklar oraya gitti. Yalniz simdi esime demisler ki bir ev bulman gerek demisler. Ayni zamanda sunu da demisler bizlik bir sorun yok ama Ankara problem cikartabilir demisler. Esimin maasini baz alirsak 400 euroluk ev bulmasi cok zor. Simdi evi bulamazsa ve bu sekil kagitlar ankaraya yollanirsa ankara vizeye red verirmi. Nasil bi yol izlememiz gerekir. Bize yardimci olurmusunuz.

  1. Gürkan bey merhaba,
   Eşinizin ailesinin yanında kalmanız durumununda orada size ait bir odanın olması gerekir. Eğer ev buna uygun değilse izin verilmez. Sanırım bu nedenle ev aranması önerilmiştir.
   Vize kararını, eşinizin Almanya’daki durumuna ve konumuna göre yabancılar dairesi verir ve bu kararı da Türkiye’deki vize bölümüne iletir. Vize bölümü sizin evraklarınızı ve Almancanızı kontrol etmekle görevli ve vize kararını uygulamakla yükümlü.

   Bilginiz olsun

   Kolay gelsin

 28. turk vatandasiyim suresiz oturum var.esimi trden nasil getirim berlinde yasiyorum yardim aliyorum

  1. Merhaba,

   Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, eşlerini yanına getirebilmeleri için mutlaka çalışmaları ve eşlerinin de geldikten sonraki giderlerini karşılayabilmesi gerekir.
   Maalesef yardım alırken yabancılar yasasına göre eşinizi yanınıza götürmeniz mümkün görünmüyor. Bir an önce iş bulup çalışmanızı öneririm. (Pandemi şartlarında bunun çok mümkün olmadığını da biliyorum.)

   kolay gelsin

   1. Iş bulmaları önemli ama 1200 euro aliyor beni getirebilmesi için yetermi 1200euro

    1. Mücahit Bey merhaba,
     Sadece bu meblağ üzerinden değerlendirme yapmak imkansız. Eşiniz yabancılar dairesiyle iletişime geçerek sizi yanına getirebilmesi için maaşının yeterli olup olmadığını sorabilir.

     Kolay gelsin

 29. Merhaba;
  Eşim Bulgaristan vatandaşı çocuklarda çifte vatandaş Avrupa vatandaşı, benim Türk pasaportum var eşim Almanya’da çalışıyor beni ve çocukları yanına almak istiyor eşimin yanıma Schengen Vizesi ile gidiyorum aile birleşimi vizesi almak istiyoruz A 1 sertifikası almam şart mi?Gerekli evraklar nelerdir şuanda oturduğu ev 60 metre kare ev yüzünden Red gelebilir mi şimdiden cevabınız in teşekkürler

  1. Merhaba Filiz hanım,

   Eşiniz AB vatandaşı olduğu için sizden A1 Almanca sertifikası istenmez. Ama sizin ve çocukların Almanya’ya gittikten sonraki giderlerini karşılayabilecek bir maaşının olması beklenir ya da (AB vatandaşları için) ailesinin giderlerini karşılayacağını taahhüt etmesi ve belgelemesi beklenir. Aile birleşimi konut hesabı kişi başına 12 m² olarak yapılır. Bu durumda ev yeterli gibi görünüyor. (Eyaletler ve yabancılar dairesine göre bu farklılık gösterebilir.) Ama son karar ve takdir yetkisi yabancılar dairesindir. Bu nedenle eşinizin bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle ev ve maaş konusunu konuşmasını tavsiye ederim.

   MBE danışmanlık merkezlerinden de danışmanlık alabilir. Göçmen için ücretsiz danışmanlık yapıyorlar. Güvenle gidip her tür sorusunu sorabilir.
   Bu linkten adres girerek en yakın danışmanlık birimine ulaşabilir.
   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Vize evrakları:
   Sizin için: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf
   Çocuklar için:Çocuklarınız AB vatandaşı olduğu için onlar vizesiz giriş yapabilirler

   Kolay gelsin

 30. Merhaba
  Eşim 3 aylık maaş bordrolarını verdıkten sonra bir 3 daha istemişler neden acaba? Maaşıda 1400 civarı

  1. Merhaba Metin bey,
   Eğer öncesinde uzun süre çalışmamışsa ya da sosyal yardım almışsa 6 aylık isteyebilirler. Pandemi süreciyle de ilgili olabilir. İşten çıkarmalar bu dönem arttığı için 3 aylık daha istemiş de olabilirler.

   Kolay gelsin

 31. Merhaba
  Ben Almanya da evlendim eşim alman ve 3 çocuğumuz var yaşları 22- 24-26 ben 10 sene önce türkiye ye izine gelmiştim Annem ağır hastalandı burada kalmak zorun da kaldım ve bu esnada askerlik sorunum da vardı pasaportumu kaybettim 6 ay süreyi geçirdim ve geçen sene askerliğimi yaptım Almanya da süresiz oturum iznim vardı.Yeni pasaportum la Aile Birleşimi vize sine Başvurdum. ve bana konsolosluktan telefon ettiler eşimin ve benim 10 sene için de Türkiye ye giriş çıkış belgesini istediler, dediler eşim 10 sene içinde Türkiye ye giriş çıkış yoksa sıkıntı olur dediler ben de eşime Alman konsolosluğuna yazı yazdı biz evliyiz ve evliliğimiz devam ediyor diye sizce sonuç ne olur Red mi gelir ?

  1. Mustafa bey merhaba,

   10 yıllık ayrı yaşama konusunu sorun yapmışlar sanırım bu nedenle de evliliğin devam etmesiyle ilgili kuşkuları var.
   10 yıllık sürede ne sıklıkla görüştüğünüzü bilmek istiyorlar ve ayrıca bunu belgelemenizi de istiyorlar. Siz giriş çıkışları ibraz edin, gerekirse bu süre zarfında birlikte yaptığınız tatiller ve çektirdiğiniz fotoğrafları da ekleyin. Kuşkularını giderirseniz ve başka bir sıkıntı çıkmazsa vize konusunda bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   İyi şanslar

 32. Merhabalar, benim süreli oturum iznim var,benim sorum ben Ausbildung yapıyorum ve eşim Türkiye’de aile birleşimi vizesi için benden dekont istiyorlar ama benim aylık gelirim öğrenci maaşı olduğu için bunu karşılamıyor,yinede vize alabilirmi eşim

  1. Mustafa bey merhaba,
   Eşiniz Almanya’ya yanınıza geldiğinde aylık giderlerini karşılayabilecek bir maaşınızın olması gerekir. Bu maaşın eksik olması durumunda ne yazık ki vize verilmez.
   Eşinizin masrafları için bloke hesap ya da garantör kabul edip etmeyeceklerini yabancılar dairesiyle iletişime geçerek öğrenmenizi tavsiye ediyorum. (Eğer meslek eğitimini bitirmenize az bir süre kaldıysa bloke hesap ya da garantör kabul edilebilir. Yine takdir yetkisi yabancılar dairesinde)

   Kolay gelsin

 33. Merhaba benim esim almanyada turkiyede evlendik o simdi almanya munihte meslek yapiyor suan beni getirmek isityor bian once ailesinden biri bize maddi destekci olsa beni o sekilde yanina getirebimirmi

  1. Muhammed bey merhaba,

   Mesleğini bitirmesine az kalmışsa e meslek eğitimi yaptığı yerde çalışmaya devam edecekse aile bireylerinden birinin garantörlüğü kabul edilebilir. Bu durumu kendisine en yakın göç danışmanlığı merkezinden öğrenebilir. Yabancılar dairesin bu konudaki tutumları konusunda bilgileri vardır.

   Kolay gelsin

 34. Kendisidw ek is yapiyor 400euro aliyor kardeside bekar memur o sekilde kabul ederlermi yada illaki tam gun calisman lazim derlermi evde var kalacagimiz

 35. Merhaba ben dilara romanya vatandaşıyım yakın zamanda Almanyaya yerleşicem 10 senelik geçerli Romanya pasaportum var ilerleyen zamanlarda şartları saglarsam eşimi de yanıma aldırmak istiyorum fakat kafama takılan soru var pasaportum evlilikten önce aldigim icin kizlik soyadım var ve hem eşimin hem kendimin soyadını kullanıyorum
  Aile birleşimi için ilerleyen zamanda bu sorun olur mu pasaportumda sadece kizlik soyadım olduğu için Alman konsolosluk eşime sorun çıkartir mi
  Almanyaya gitmeden pasaport değişikliği yapmalı miyim?
  Teşekkür ederim

  1. Dilara hanım merhaba,

   Bununla ilgili daha önce sorun yaşayanlar olmadı. Çünkü bazı eyaletlerde Almanya’daki eşin evlendiği eşin soyadını alabilmesi için eşin onayını istiyorlar ve ancak eş Almanya’ya gittikten sonra onun onayıyla ikinci soyadı ya da değişen soyadı kimliğe işlenir. Sizin durumunuzda emin değilim. Eğer Almanya’daysanız gç danışmanlığı veren bir kurumla görüşün lütfen.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 36. Merhaba
  Ben alman vatandaşıyım su an meslek yapiyorum ve öğrenci kredisi aliyorum(Aufstiegsbafög).. yazin türkiyedeki arkadasimla evlenecegim.. calisma sarti ve ya herhangi baska bi sart önümüze cikarilir mi?
  Cevap icin simdiden teşekkür ederim..

  1. Merhaba Julia hanım,

   Gelirinizi beyan etmeniz beklenir. Vize için onay yabancılar dairesinin takdirine kalmış; kesin bir şey söylemek istemiyorum. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin bu konudaki tutumunu en iyi göç danışmanlığı merkezleri bilirler. Onlarla bu konuyu konuşmanızı tavsiye ederim. Onlar sizi yapmanız gerekenler konusunda bilgilendireceklerdir.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 37. Merhabalar, ben sorum biraz farklı ama tüm samimiyetim ile sizlere açıklıyorum ben 5 nisan 2019 tarihinden beri evliyim eşim alman bizim sorunumuz yaş farkı ciddi bir yaş farkımız mevcut ama biz bu sorunu aştık lakin konsolosluk bizden daha çok dert etti yaş farkını anlaşılan o ki bu nedenle ilk vize başvurumuza maalesef re kararını verdiler.. daha sonrasında birkaç fotoğraf ile itiraz etmeye çalıştık ama nafile ve biz bu karar üzerine baya bir yıprandık çünkü tanıştığımız günden beri 8 kez buluştuk ve toplamda 60 gün kadar bir süre birlikte vakit geçirdik. son buluşmamız kasım ayı içerinde gerçekleşti tüm ailem annem, babam, ağabeyim ve onun ailesi olmak üzere piknik yaptık, hayvanat bahçesine bile gittik bunlar kanıtlı bir şekilde elimizde duruyor, toplu fotoğraflarımız var. Yani ne yapabiliriz şuan kursa tekrar gidiyorum B1 seviyesini alacağım yakın zaman da sizden ricam biz kendimizden eminiz ancak konsolosluk sıkıntı çıkarıyor neler yapabiliriz? teşekkür ederim şimdiden.

  1. İlhan bey merhaba,

   bu durumda hukuki bir destek almanızı ve avukat aracılıyla tekrar itiraz etmenizi ya da başvurunuzu yenilemenizi tavsiye ediyorum.

   kolay gelsin

 38. Merhaba aile birleşimi yapılan ama eşim almayadq yaşayan bir Türk vatandaşı. Vize başvurusunda bulunurken esim hangi evrakları göndermesi gerekiyor Türk vatandaşı olarak. Bi de poataneler kapali olduğu icin e mail olarak atsa olur mu

  1. Nermin hanım merhaba,

   Yabancılar dairesi eşinize istediği evrakları mutlaka bildirir diye düşünüyorum. Bunlar 3 aylık maaş bordrosu ve konutun yeterli büyüklükte olduğunu gösterir belge.
   Evrakları ulaştırma şekli yabancılar dairesinin istediği şekilde olmalı, buna dikkat etmek gerekmekte.

   kolay gelsin

  1. Merhaba
   Türk vatandasiyim ve almanyada dogdum büyüdüm süresiz oturum iznim var . 2 yasinda kizimiz var alman psaportlu.
   Su an devletden gecinuyoruz kiramizi da devlet ödüyor annelik izininde oldugum icin.
   Esime aile birlesim icin basvurduk sizce olumlu cikarmi? Tessekürler

   1. Merhaba Dilara Hanım,

    Alman çocuk üzerinden vize başvuru yaptıysanız olumlu çıkma olasılığı var.

    Kolay gelsin

 39. Merhaba benim de bir sorum olacak. Maalesef internet de cevabını bulamadım belki sizler yardımcı olabilirsiniz.
  Ben doğma büyüme almanyadayım ve Alman vatandaşıyım. Henüz üniversite öğrencisiyim. Erkek arkadaşım ekimde iş eğitimine (Ausbildung) başladı ve eğitimi süresince d tipi ulusal vize ile oturum izni verdiler.
  Evlenme kararı aldık. Fakat ben henüz tam zamanlı çalışmıyorum.
  Ailemin (Alman vatandaşı) bize garantör olabiliyor mu?
  İkimizin de öğrenci statüsünde olmamız evlilik durumunu etkiler mi?

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla..

  1. Merhaba Merve hanım,
   Siz Alman vatandaşı olduğunuz için normalde sizden gelir beyanı istenmemesi gerekiyor ama tecrübelerimize göre çoğu yabancılar dairesi bunu Alman vatandaşlarından da talep ediyor. Nişanlınız Ausbildung yaparken zaten bir miktar maaş alıyor, sizin giderleriniz için de yabancılar dairesi aileyi garantör olarak kabul edebilir. Bu karar tamamen onların inisiyatifinde.
   Ama nişanlınız da Almanya’da olduğu için aslında sizin giderlerinizi ibraz etmenize bile gerek kalmayabilir. Bu durumlarda kesin olarak yabancılar dairesinin tutumunu bilemiyorum. Çünkü nişanlınızın statüsü değişecek sadece. Vize almasına gerek yok.
   Bu nedenle göç danışmanlığı bürolarından bu konuda danışmanlık almanızı öneririm. Onlar bu konulardaki yabancılar dairesinin tutumunu iyi bilirler ve sizi ona göre yönlendireceklerdir.
   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   kolay gelsin

 40. Eşim Alman vatandaşı aile birleşiminde yurtdışına gitmek için başvuruda bulunacağım .ösd sınavına girdim ama sonuç bir aya kadar gelecek fakat subat 8 de vize başvurusu randevum var .belgem olmadan başvuruyu kabul ederlermi sınava girdiğimi sonuçu beklediğimi ispatlasam olurmu acaba bilgi verebilirmisiniz lütfen..

  1. Filiz hanım merhaba,
   Evet, sınava girdiğinizi belgelemeniz durumunda eksik evrakı daha sonra vize bölümüne ulaştırabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 41. Merhaba, Almanya’ya hemşire olarak gideceğim. 3 ay hemşire yardımcısı olarak çalışıp 1500 euro alacağım. 3 aydan sonra denkliğimi alıp 2700 euro alacağım. İlk gittiğimde hemşire yardımcısı olarak çalışırken yani 1500 euro alırken eşimi ve çocuğuma yanıma alabilirmiyim? Hessen eyaletine gideceğim.

  1. Merhaba Arzu hanım,

   Maaşınız net mi brüt mü yazmamışsınız. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemiyorum. Ama sizin giderleriniz karşılandıktan sonra eşiniz ve çocuğunuz için gerekli aylık giderleri de karşılayabiliyor olmanız gerekir ya da onlar için bloke hesap göstermeniz gerekir.
   Konsolosluğun sayfasında bloke hesap için verilen açıklamayı aynen buraya aktarıyorum.

   * Birlikte seyahat edecek aile üyelerinin geçimlerinin sağlanması için gerekli aşağıdaki aylık asgari tutarların mevcut olduğu belgelenmelidir: Eşler için 400 Euro, buna ek olarak her bir çocuk için 300 Euro. Bazı münferit durumlarda Vize Bölümü ek belgeler isteme hakkını saklı tutar.

   Kolay gelsin

 42. Merhaba melek hanım eşim alman vatandaşı..almanyada yaşıyor güzel bir geliri var ben türkiyedeyim a1 belgesi için uğraşıyorum sınava girdim sonuç bekliyorum. Bu arada 6 haftalık hamileyim sosyal güvencem yok..eşim yabancılar dairesinden özel izin çıkarabilirmi bu durumda…hal böyle iken hamileliğimi doktor raporuyla ibraz etsem vize başvurusunda a1 olmadan kabul edilirmi aceba bilgi verebilirmisiniz lütfen..Teşekkür ederim.

  1. Filiz hanım merhaba,
   Ne yazık ki hamilelik A1 muafiyeti sağlamıyor size. Zaten daha çok başındasınız hamileliğin. Siz normal vize süreci ile gitmek için başvurabilirsiniz.
   Yalnız eşinizin durumu, konumu çok iyi ise yabancılar dairesi ile görüşüp oradan vize için ön onay alma şansı olabilir.

   Kolay gelsin

 43. Merhaba;
  Biz eşimle yüksek lisans üzerinden Aile birleşimi yapmak istiyoruz.
  Yani o yüksek lisansa kabul aldığında önden gidecek ardından bende aile birleşimi yapacağız.
  Bu durumda gelir beyan etmem, bloke hesap vs gerekir mi?
  Bloke Hesap vs. sorun olmayacak fakat çalışma izni alabilir miyim?
  Teşekkür ederim 🙂

  1. Merhaba Furkan bey,
   Sizin durumunuzu araştırdığımız için geç cevap veriyoruz. Eşiniz eğitim için gittiğinde siz de bloke hesap açarak onun yanına aile birleşimi yapabilirsiniz. Ama çalışma izni ile ilgili net- kesin bir bilgiye ulaşamadık.

   Kolay gelsin

 44. Iyi günler benim sorum su olacakti esimle biz Türkiyede evlendik ve esimi buraya almanyaya yanima getirmek istiyorum bunun icin maasimin kac para olmasi lazim neler gerekli söyleyebilirmisiniz neye dikkat ettiklerini almanyada neler bekliyor bizi yardimci olursaniz

  1. Dilek hanım merhaba,
   Yerel farklılıklar nedeniyle burada bir meblağ yazmak istemiyorum. Ama aylığınız eşinizin ve sizin aylık masraflarını karşılayabiliyor olması gerekir. Ayrıca konutunuzun 2 kişi için yeter büyüklükte olması da beklenir.
   Aylık konusunda Auslaenderbehörde ya da göç danışmanlığı bürolarından bilgi alabilirsiniz.

   Bu linkte tam adresinizi yazdığınızda size en yakın göç danışmanlığı bürolarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Bu linkten de vize için gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Kolay gelsin

 45. Öncelikle merhabalar eşim alman vatandaşı turkiyede tanıştık ve 2 tane oğlumuz var ve eşim almanyada şu anda bizi getirebilmek için uğraşıyor bende almanca şartı istenirmi

  1. Merhaba Uğur bey,

   Çocuklar Alman vatandaşı ise baba olarak Alman çocuklarıyla aile birleşimi kapsamında vizeye başvurabilirsiniz. Bu durumda sizden A1 istenmez.

   kolay gelsin

   1. Merhaba 12 yıl önce aile birleşimiyle Almanyaya gitmiştim.7 ay sonra Türkiyeye döndüm.Eşimin geliri yererli görülmediği için bana oturum vermek istemediler. 1 kızımız var 11 yaşında.Eşim ara ara Türkiyeye gelip gitti.Şimdi tekrar Aile birlesimiyle Alanyaya gitmek istiyoruz.12 yıl önce aldığım A1 almanca sertifikasi yeterli olurmu yoksa yeniden sinava girmem gerekirmi?Birde bu kadar yıl nasıl uzak kaldınız derlermi bana?Tepki çekermi bu durum?Ve şu bloke para olayı nedir, benim kendi banka hesabımda biraz para olmasıda olumlu bir durummudur.

    1. Merhaba Seyda Hanım,

     Yeni tarihi bir sertifika amanız gerekiyor. Zaten öğrendiklerinizi unuttuğunuzu düşünüyorum. Eski sertifika kabul edilmez.
     Neden daha önce gitmediniz ya da neden gidip döndünüz diye sorabilirler. Siz bunlara hazırlıklı olun. Eşinizin geçim garantisi sağlaması istenir, beklenir. Banka hesabı için ayrıca yabancılar dairesi ile görüşmek gerekir. Kesin bir şey söylemek mümkün değil.

     Kolay gelsin

 46. Merhaba, Ben Alman vatandasiyim ve esim Türkiyede A1 okuluna gidiyor. 01.02de ise baslicam aylik 1000€-1200 € arasi fln alicam. 2 Aylik Is kagidi yollasam bisey olurmu?
  Yani cok yerde duydum is önemli degil falan alman vatandasiysan sizede sormak istedim.

  1. Merhaba Sahin bey,
   Maaş bordrosunu Türkiye’ye göndermenize gerek yok. Eşiniz vize için evraklarını teslim ettikten sonra, evraklar sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine gönderilir. Yabancılar dairesi sizden gelirinizi ibraz etmenizi ister. Maaş bordronuzu yabancılar dairesine göndermeniz ya da vermeniz yeterli.
   Eşiniz evraklarını vize bölümüne teslim ettikten yaklaşık 10-15 gün sonra yabancılar dairesini arayıp hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini sormanızı tavsiye ederim.
   Kolay gelsin

 47. Merhabalar eşim almanyada doğumlu 22 yaşında Türkiye ye geldi Türk vatandaşı süresiz oturum izni var yaklaşık 7 senedir türkiyede ve bizim burada bir çocuğumuz oldu dolayısıyla oda Türk vatandaşı şimdi biz aile birleşimi ile Almanya gitmek istiyoruz eşimin gideceği şehir frankfurt un ilçesi bizi götürmesi için kaç metrekarelik bir ev tutması lazım vede maaşının en az ne kadar olması lazım bu arada çocuğumuz daha 6 aylık bize hemen istek yapabilmesi ne kadar zaman alır veyahut önce çocuğumuzu en kısa zamanda götürebilirmi çünkü daha çok küçük cvp verirseniz çok mutlu oluruz

  1. Bilal bey merhaba,

   Eşiniz Türk vatandaşı olduğu ve Almanya dışında da 6 aydan uzun süreli yaşadığı için süresiz oturum izni iptal edilmiştir diye düşünüyorum. Bu durumla ilgili bir araştırma yaptınız mı?
   Bu durumu direk yabancılar dairesine sormayın ama bu durumları iyi bilen Almanya’da bir avukata danışmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 48. Melek hanım eşim giriş çıkış yapmamak için ordnungsamt denilen belediye den bir belge aldı belgenin içinde oturum izini süresiz olduğu diye yazı aldı yani oturum izni süresiz belgemiz var belediyeden alınan

  1. Bilal bey,
   Belediyeden alınan bu belgenin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Ne zaman aldığınızı da.
   Yasal olarak 6 aydan daha uzun süre Almanya dışında kalanların oturumun iptal edilir. Lütfen bir avukata danışın.
   Eşinizin oturum statüsü devam ediyorsa Almanya’da iş bulup 3 ay çalıştıktan sonra siz buradan aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz. Bu durumda maaşının 3 kişinin giderlerini karşılayabilir olması ve evin de yine 3 kişi için yeterli olması istenir.

   Kolay gelsin

 49. Merhaba
  Benim kız arkadaşım almanyada doğdu büyüdü ve türk vatandasi süresiz oturma izni var ben Türk vatandaşiyim turkiyede yaşıyorum kız arkadaşımla evlenecez turkiyede yasicaz ama oturumunu kaybetmemesi için almanyaya 6 ayda bir girip çıkması lazım bununla ilgili herhangibir sorun olurmu girip çıkmasında sigortadir vergidir bu tür şeylerde var tabi ve adresini almanyada gösterebilirmi yada göstermezse sorun olurmu teşekkürler.

  1. Merhaba Oğuzhan Bey,
   Almanya’da oturumunu olan Türk vatandaşlarının yıl bütünlüğü içinde 182 günden daha fazla Almanya dışında kalması durumunda oturumu iptal edilir. Sadece 6 ayda bir giriş çıkış yapması yeterli değil. Bir yerde ikametini olması da yeterli değildir. Sistemden giriş çıkış tarihleri ve yurt dışında kalış süreleri fark edildiğinde oturumu riske girer. Olanağı varsa Alman vatandaşlığına geçiş yapması durumunda istediği kadar Almanya dışında kalabilir; istediği zaman da sorunsuz tekrar Almanya’ya yerleşme olanağı olur.
   Bu konuda isterseniz riske girmemek için oturum izinleri konusunda uzman olan bir avukattan hukuki danışmanlık almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Orda yasiyor ama alman vatandaşligina geçiş için sordu calismiyo şuan işi yok alman vatandaşligina başvursa olumlu sonuçlanırmi peki

    1. Oğuzhan bey,
     Alman vatandaşlığına geçiş için gerekli şartlardan biri de çalışıyor olmak. Eğer çalışmıyorsa olumsuz sonuçlanacaktır.

     İyi şanslar

 50. Ben 2019 da Almanya’da doğan çocuğumun yanına aile birleşimi yoluyla geldim burda 3 senelik oturum aldım dil kursuna gidiyorum.türkiyede ilk evliliğimden olan 13 yaşında bir oğlum var yanıma getirmek istiyorum.şuanda jobcenter dan aldığımız maaşla geçiniyoruz.oğlumu yanıma alabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Mustafa Bey,
   Eşiniz Alman vatandaşı ise az da olsa bir ihtimal var ama ikiniz de Türk vatandaşı iseniz kendi masraflarınızı ve yanınıza getireceğiniz çocuğun da aylık masraflarını karşılayabilir olmanız gerekir. Yardım alırken bu olası görünmüyor.

   Kolay gelsin

 51. Merhabalar benim sorum size
  Dogma büyüme almanya da yasiyorum türk vatandasiyim ve iki ay önce türkiye de evlendim pamdemi nedeniyle is yerim kapali suan bir basvuru yapmadim acikcasi pek bir bilgi sahibi de degilim bu konularda nasil bir yol izlemeliyim yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden Tesekkür ederim

  1. Merhaba Lale hanım,

   Türk vatandaşı olduğunuz için eşinizin de Almanya’ya geldikten sonraki masraflarını karşılayabilecek kadar maaş almanız gerekir. Buna tabii kira ve kendi giderleriniz de dahil. Maaşınız yetmezse ne yazık ki vizeden ret alır eşiniz. Dolayısıyla çalışmanız ve eşiniz başvurduğu zaman da 3 aylık maaş bordronuz olması beklenir.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf
   Yukarıdaki linkten de evrak listesine ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 52. Merhabalar benim bir sorum olacaktı. Benim eşim almanyada taxi satın aldı kendisi onu sürüyor yalnız muhasebecisi aylık gelirini gösteremeyeceğini söyledi ancak senelik yapabilirmiş. Ama taxi yi alalı daha 3-4 ay oldu kendisi türk vatandaşı. Bu konuda ne yapılabilir bir bilginiz var mı?

  1. Merhaba Buse Hanım,
   Bu konuda muhasebecisi ya da vergi danışmanı yardımcı olacaktır.

   Kolay gelsin

 53. Selamlar..
  Ben 17 yildir alanyada ikamet etmekteyim. 2010 yilinda mahkeme karariyla 1 yil resmi calismis olmam uzerinden oturum almaya basladim.. Oturum kartinda 4 abs 2 gibi bir kanun yaziyor. Ilk evliligimden 2007 yilinda ayrildim.. Baska bir resmi nikah olmayan evlilikten 5 yasinda Turk vatandasi kizim var annesiyle kaliyor aylik behorde nin belirledigi 174 euro nafaka oduyorum.. Maasim 1500 ve 1800 euro (netto) arasinda degisiyor. Oturumum 5 yillik. . 4 aylik evliyim esimi getirirken bir sorun cikarmi a1 sertifikasi mecburimi. Internrtte bi yerde okuduguma gore calismaktan dolayi oturum alanlarin eslerini getirirken a1 mecburi degil diyordu bende o statudemiyim.. Kiram sicak 734 euro souk 430 euro ev 64 metrekare.. Eyalet hamburg.. Yardimci olursaniz sevinirim kolay gelsin..

  1. Osman Bey merhaba,
   Eşiniz için A1 zorunlu. Muafiyet mavi kart statüsünde Almanya’ya gidenlerin eşlerine tanınıyor sadece.
   Eşiniz ve sizin için yaklaşık 450+400= 850 €gerekecektir. 850+734+174= 1758 € kaba bir hesaplamayla ihtiyacınız olacak aylık miktar. bu düzeyde 3 aylık maaş bordrosu olması gerekiyor ki eşiniz vize alabilsin. Çok basit ve kabataslak yaptım bu hesaplamayı. Kesin gözüyle bakmayın lütfen. Kesin hesaplamayı size yabancılar dairesi yapabilir. Ya da göç danışmanlığı bürolarından da bu hesaplama için yardım alabilirsiniz.
   Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Bu linkten en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 54. Merhaba kolay gelsin esim alman vatandasi 1 kizim var cocuk uzerinden vize basvurusu yaptim evraklar 1 ay sonra gitti bu gun de esimden maas bodrosu ve ev kira kontrati istediler sizce normal mi esim yarim zamanli calisiyor sorun olurmu simdiden tesekkurler…

  1. Merhaba,
   Yoğunluktan hemen cevap vermek bazen mümkün olmuyor. Bu konuda anlayışlı olmanızı rica ederiz.
   Alman vatandaşı çocuk üzerinden aile birleşimi yapıldığında normalde maaş bilgisi ibraz etmek gerekmiyor ama yabancılar dairesinin takdiri söz konusu. Eşinizden istenen evraklar formalite de olabilir. Yani sadece geliri görmek istiyor olabilirler. Eğer maaşın yeterli olması gibi bir talepleri olursa eşiniz ek iş bulmak ve bununla ilgili de 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmek durumunda.
   Ret gelmesi durumunda gerekçeyi ortadan kaldırıp tekrar başvurmak gerekir. Ya da yeni evraklarla başvurunun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.
   Eşinizin göç danışmanlığı bürolarından bununla ilgili danışmanlık almasını tavsiye ediyorum. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilir.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Bu linkten en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 55. Ve ayrica maas az gelirse ne yapabiliriz cocuk uzerinden vize basvurusunda maas az gelirse yada ev kontratinda evi kucuk gorurlerse vize reddi olur mu

 56. Merhaba burada yazan sorunları okudum ama benim gibi benzer sorun bulamadım sizden ricam bana yardımcı olurmu sunuz. Benim eşim alman biz 11 yıldır Türkiyede evlendik ve Türkiyede yaşadık budan 3 yıl önce eşim ülkesine dönmek istedi ben Türk olduğum için A1 sınavını yaptım bu arada benim yaşım 55 ve emekliyim çalışmıyorum eşim de çalışmıyor , biz baş vuruda bulunduk ve bana 3 yıl oturum izni verdiler ve bana entegrasyon kursu şartı koydular ben bu süre içinde bu kursa gidemedim evde kendi imkanlarımla dil öğrenmeye çalıştım kendi işlerimi kendim yapa bilir durumdayım oturumun oçak ayında sona erdi.,corana yüzünden bana randevu vermediler kendileri bana 3 mayıs a kadar oturum uzattılar şimdi benim oturum yine bitmek üzere ben kurs yapmadığım için bana ceza verebilirler mi? Çok çalıştım ama olmadı sınavlara girdiğimde her şeyi unutuyorum onlardan bir şey istemiyorum maddi ve manevi artık kafam bir şey almıyor unutkan oldum bu konu da ne yaparım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Nurgül Hanım,
   Size ceza vereceklerini sanmıyorum ama kısa süreli oturum izni verirler diye düşünüyorum.
   Uyum kursuna gitme hakkınız vardı. Onu kullanabilirdiniz. Ama o hakkı da 2 yıl içinde kullanmak gerekiyordu.
   Nurgül Hanım, göç danışmanlığı bürolarından oturum ve uyum kursuyla ilgili danışmanlık almanızı tavsiye ediyorum. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Sizin sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacak bir konumdalar. Ayrıca yabancılar dairesinin bu gibi durumlardaki tutumlarını da iyi bilirler
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Bu linkten en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 57. Merhaba,

  Ben türk vatandaşıyım nişanlım suriye vatandaşı ve mülteci olarak 7 yıldır almanyada yaşıyor mavi pasaportu var. Evlenmemiz için Turkiye ye gelmesi gerekiyor. Ya da benim Almanya ya gitmem gerekiyor. Bunun için ne yapmamız gerekir. Konu ile ilgili bilgi arz ederim.

  1. Elif Hanım Merhaba,
   Siz aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gidip orada evlenebilirsiniz. bunun için önceden nişanlınız Almanya’da evlenme dairesine giderek gereken evrak listesini alsın ve size ulaştırsın. İstenen evrakları hazırlayıp gönderdiğinizde nişanlınız kendi evraklarıyla evlilik dairesine verir ve nikah tarihi alır. Size de bu evrakı ulaştırır. Nikah tarihi ile ilgili evrak ve vize için gereken diğer evraklarla beraber vizeye başvurabilirsiniz.
   Evrak listesi için: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307062/842976b094c4dde74942435648d9d872/02f-eheschliessung-in-deutschland-data.pdf

   Ya da nişanlınız buraya gelir, burada nikah kıyılır; siz buradan nikah dairesine başvuru yapar, gereken evrak bilgisi alırsınız. Nikahtan sonra da aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gidebilirsiniz.
   Bunun için gereken evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Kolay gelsin

  1. Elif hanım,
   Yoğunluktan dolayı sorularınıza hemen cevap vermek mümkün olmayabilir. Cevaplar konusunda biraz anlayışlı olmanızı rica ederiz.

   İyi günler

 58. Merhaba esim cocuk uzerinden basvuruda bulundu benden maas bodrosu istediler ama maasim dusuk babam kefil olursa babami referans gosterirsem olur mu red yeme olasiligi nedir sizce tesekkurler..

  1. Meryem Hanım merhaba,

   Son dönemlerde yabancılar dairesinin bu talebini çocuk üzerinden vize almak isteyenlerden çokça duymaya başladık. Sadece gelirinizi öğrenmek ya da maaşın yetip yetmediğini bilmek istiyor olabilirler. Maaşın yeterli olmasını istemeleri durumunda babanızın geliri yeterliyse ve kabul ederlerse babanız kefil olabilir.
   Ama ben size öncelikle göç danışmanlık bürosundan danışmanlık almanızı tavsiye ederim. Tereddüt etmeden danışmanlık alabilirsiniz. Yapmanız gerekenler konusunda sizi yönlendireceklerdir.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Bu linkten en yakın göç danışmanlığı bürosuna ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 59. Teşekkür ederim bilgilendirme için yayınlanmayinca benlik bir hata olduğunu düşündüm teşekkür ederim tekrardan iyi çalışmalar

 60. Merhaba.Eşim Almanya’da doğdu büyüdü ama Türk vatandaşı.aile birlesimi için baş vurucaz.ama cevap bulamadığımız bir soru var pandemiden dolayı eşim yeni işe başladı ilk ayı ben A1 sertifikasını alıp vize için baş vurabilir miyim.yoksa eşimin belli bir ay çalışma zorunluluğu varmı..Lütfen yardımcı olur musunuz..

  1. Serkan Bey merhaba,

   Eşinizden üç aylık maaş bordrosu isterler ve maaşının da ikinizin giderlerini karşılayabilecek olması beklenir. Bu duruma göre vize randevusu için bir planlama yapılabilir.

   Kolay gelsin

 61. Merhaba ismim Abdulmecit Çaka Almanya da ikamet ediyorum çocuğum İstanbul da ben onu Almanya ya kendi yanıma almak için vize başvurusunda bulundum geçen hafta perşembe günü randevu günümdü kızımla birlikte gidip evraklarımızı teslim ettik cuma günü öğleden sonra vize bölümünden bana email geldi kızımın 16 yaş üstü olduğunu söylüyorlar ama benim kızım 10.03.2005 doğumlu kendisinden c1 seviyesinde sertifika istiyorlar verilen mühlet 3 ay içerisinde bu evrağı teslim edin diye ama alternatif olarak ayrıyetten bir mesaj daha var kızım için Almanya ya nasıl adapte olabilirsiniz diye belgeler sunulmasını istiyorlar bu konu hakkında nasıl bir yol çizebilirim lütfen yardımcı olur musunuz ?

  1. Abdülmecit Bey merhaba,

   Kızınız 16 yaşından gün aldığı için C1 isteyebilirler. Doğum gününden önce başvursaydınız büyük ihtimalle C1 istenmeyebilirdi.
   Size tavsiyem kızınızın bu üç ay içinde en az A1 düzeyinde Almanca öğrendiğini belgelemesi iyi olur. Almanca öğrenmeye niyetini olduğunu göstermesi açısından. Ayrıca kızınızın okul durumunu gösteren karneler, (okulda başarılı olması büyük avantaj) belgeler ve Almanya’da meslek eğitimi yapmak istediğini ayrıntılı olarak anlattığı Amanca bir motivasyon mektubu yazmasını tavsiye ederim. Bunu Türkçe yazabilir, Almancaya çevirtebilirsiniz. Almanya’da da kızınızın gelir gelmez Almanca kursuna gideceğini belgeleyen bir kurs kaydı ile beraber konsolosluğa teslim etmenizi öneririm.
   Olumsuz bir sonuç almanız durumunda kızınız liseyi bitirdikten sonra en az B1 tercihen B2 düzeyinde Amanca öğrendikten sonra Almanya’ya üniversite okumaya ya da meslek eğitimi yapmaya gelebilir.

   İyi şanslar dilerim

 62. Merhaba,
  Ben ve esim Almanya’da üniversitede arastirma görevlisi olarak bes yildir calisiyoruz. Su anda vizemizin bitmesine bir yil var. Pandemi nedeniyle Almanya Türkiye’den turist vizesiyle gelen yolcuyu kabul etmediginden dolayi ailelerimiz bizi ziyaret edemiyor. Biz de iki yasindaki oglumuzun evde büyük annesi tarafindan bakimini gerekce göstererek 6 aylik ulusal vizeye basvurmak istiyoruz. Ailelerimizin ulusal vizeyi alma sansi var midir? Eger varsa, Anneanne ve babaanne ayri ayri ayni dönem icin(1Mayis-1Kasim) basvurabilir mi?

  Simdiden tesekkürler.

  1. Bilal Bey merhaba,
   Çalıştığınız için çocuğunuzun bakımının problem olduğunu ve ailelerinizin yardımına ihtiyacınız olduğunu ayrıntılı bir şekilde Almanca yazın, (gerekiyorsa home office çalışmadığınızı belgeleyebilirsiniz) ve aileleriniz mektubu vize evraklarına eklesinler. Fakat ikisine aynı anda vize vermezler, o nedenle ayrı zamanlar için başvurmalarını tavsiye ederim. Bu gerekçeyle ulusal vize verirler mi kesin bir şey söylemek mümkün değil. Denmeniz gerekiyor.

   İyi şanslar

   1. Cevabiniz icin tesekkür ederim. Esimin annesi bugün konsolosluga gidip 1 Mayis-1 Kasim tarihleri icin basvuru yapti. Vize verilmesi durumunda, esimin annesi icin 1 Temmuz tarihine Almanya’dan Türkiye’ye dönüs biletini alsak ve benim annemler 1 Temmuz-1 Aralik tarihleri icin basvuru yapsalar kabul edilme olasiligi var midir sizce?

    1. Bilal Bey merhaba tekrar,
     Çocuk bakımına yardım için götürüyorsunuz; ikisinin tarihleri çalışmamalı. Schengen vizeleri en sıkıntılı vizelerdir. Gerekçelerinizin, evraklarınızın çok iyi hazırlanması gerekiyor. Çocuğa bakma açısından birbirinin devamı gibi olması iyi olur. Kesin bir şey söylemek istemem; sonuç evraklarımıza göre verilecektir.

     İyi şanslar

     1. Merhaba hayırlı günler melek hanım ben Almanya’da 7 yıldır ikamet ediyorum benin alman bir çocuğum var alman devleti benim giriş çıkış yapmamı istiyor oturma izni almam için o kapali zarfın içinde kesin vize var mıdır acaba

     2. Merhaba Sultan Hanım,

      Evet, öyle oluyor genellikle. Emin olmak için bir avukattan destek alabilirsiniz.

      Kolay gelsin

 63. Merhaba Almanyada çalışma vizesi ile giden Turk Vatandasi olan erkek arkadaşımla evleneceğiz. Çift Soyisim(kızlık Soyisim ve Eş soyisim) kullanmak istiyorum ancak aile birleşimi vizesinde sorun yaşar miyim? Internette detali bilgiye ulasamadim. Bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

  1. Aslı Hanım merhaba,
   Evraklarınız ve pasaportunuz ona göre düzenlenirse sorun yaşamazsınız.
   Ancak yeni evleneceğiniz için eşiniz en az 2 yıldır orada oturuyor olması gerekir. Bu durumu nişanlınız bağlı bulunduğu yabancılar dairesine sorsun lütfen. Aile birleşimi şartlarını yerine getiriyor mu diye.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba tekrar,
    Oncelikle çok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için. Ancak 2 yıldır Almanya’da oturuyor olması mı gerekiyor yoksa 2 yıllık oturma izni olması mı gerekiyor? Doğru anlayabilmek adına soruyorum. Şimdiden teşekkürler

    1. Aslı Hanım,
     Gidiş nedenine göre orada 2 yıldır oturuyor olması gerekir. Bu nedene nişanlınızın bağlı bulunduğu yabancıllar dairesinden aile birleşimi hakkı olup olmadığını sormasını öneririm.

     Kolay gelsin

 64. Merhaba ben isvec vatandasiyim almanyada yasiyorum. Esimi yanima almak icin gerekli belgeleri bulamiyorum.yardimci olursaniz sevinirim.tesekkurler.

 65. Merhabalar, Önümüzdeki günlerde Almanyada birkaç üniversiteye master başvurusu yapacağım kabul almam durumunda eşimi ve kızımı yanıma alabilir miyim? Bloke hesap ve 2 yıllık giderlerimizi karşılayabilecek durumdayız. Ben vize başvurusu yaparken benimle onlar da başvurabilir mi? yoksa ben Almanyaya gidip oturum kartımı aldıktan sonra aile birleşimi mi yapmak gerekir? Kızımı bırakıp gitmek istemiyorum kızım kindergarten yaşında baba izniyle onunla gidebilir miyim? Fikir verirseniz sevinirim.

  1. Nur Hanım m merhaba,

   Bloke hesap ve kalacağınız yer gibi evraklarınız hazırsa birlikte başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Melek hanım, cevabınız için teşekkür ederim. Peki eşimin çalışma izni olacak mı? Ya da vizesini iş arama vizesine çevirme gibi bir durum olabiliyor mu?

    1. Tekrar merhaba,

     Eşiniz aile birleşimi ile geleceği için sonrasında full time çalışma hakkı var. İş arama vizesi bu aralar verilmiyor ayrıca şartlara daha zor.

     Bilginiz osun

 66. Merhabalar, Almanya doğumluyım ve yaklaşık 2 yıldır da Alman vatandaşıyım. Türk vatandaşı olduğum dönemde bir önceki eşimle hem Alman mahkemelerince hemde Türkiye ayağında resmen boşanmıştık. 12 Mart 2021 tarihinde 2. evliliğimi Türkiyede bulunan yeni eşimle gerçekleştirdik. Eşimi buraya getirebilmem için A1 Sertifikası ile Aile birleşimi vizesi alması gerekiyor (Kursuna yazıldı) buraya kadar tamam lakin benim öğrenmek istediğim; Eşim Türkiyede vize işlemlerini yaparken veya yapmadan önce benim Almanyadaki yabancılar dairesine her hangi bir başvuruda bulunmam gerekiyor mu? yoksa sadece eşimin orda konsoloslukla işlemleri tamamlayıp vizesini alıp gelebiliyormu? Birde benim eşime Alman vatandaşı olarak ve daha önceden boşanmış birisi olarak vize işlemleri için yollamam gereken belgeler nelerdir? yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Merhaba Yasin Bey,

   Vize için gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Burada Alman olan eşlerin göndermesi gereken evraklar da bulunuyor.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Eşiniz vize için evraklarını teslim ettikten sonra söz konusu evraklar sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesine gelecektir. Yabancılar dairesi sizden 3 aylık maaş bordrosu ve ev ile ilgili belge isteyebilir. Eşiniz evrakları teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra yabancılar dairesine sorabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 67. Merhaba,
  Eşim 13 Yaşında Almanya dan kesin dönüş yaptırılmış , Babası ve annesi daha sonra Almanya ya geri giderek oturumlarına devam ediyor ve Alman vatandaşlığına geçiyor. Çocuklardan 3 tanesi Türkiyede , 1 tanesi Almanyada yasıyor. Eşim babası vefat etti. Annesi Almanya da yasıyor diger baldızımızın evinde . Bu şartlarda esim aile birleşimi veya nasıl bir yol izleyerek Almanya ya gidebilir. Almanya doğumlu ve almancası çok iyi, bir kızımız var ve Türkiyede yasıyoruz. mail adresim: mtnyldz76@gmail.com

  1. Merhaba Metin Bey,

   Eşiniz 18 yaş üstü olduğu için aile birleşimi hakkı yok. Ancak diplomasına uygun bir iş sözleşmesi ile çalışma için vize alıp gidebilir. Siz de sonrasında aile birleşimi vizesi alarak gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 68. Merhaba eşim almanyada süresiz oturumu Türk vatandaşı şuan yeni işe girdi ve hamile
  Hamile olduğu için vize konusunda avantaj sağlanır mı a1 ve 3 aylık gelir belgesi beyan konusunda?

  1. Merhaba Ersin Bey,

   Tük vatandaşı olduğu için 3 ayık maaş bordrosu istenir ve sizin de giderlerinizi karşılayabilecek bir maaş olması gerekir. Siz de A1 almak durumundasınız. Bununla ilgili bir istisna yok.

   Bilginiz olsun

 69. Merhabalar melek hanım ben Türkiye de çalışan Türk vatandaşı bir hekimim kız arkadaşım ise Alman vatandaşı ve Türkiye’de üniversite okuyor temmuz ayında eğitimi bittiğinde Almanya’ya ihtisas için gideceğiz yani orada bir maaş bordrosu yok ancak Almanya’daki banka hesabında kendi adına 40 bin Euro parası mevcut maaş bordrosu aile birleşimi yapmamızın imkanız var mı ikametgah belgesi mevcut elinde cevaplarınızçin şimdiden sağolun..

  1. Bu arada kız arkadaşım da doktor ve orada mesleğimizi icra etmeye çalışacağız denklik işleriyle

   1. Doktor olmanız bu süreçte mutlaka göz önünde bulundurulacaktır diye düşünüyorum.

    İyi şanslar

  2. Merhaba Necdet Bey,
   Kız arkadaşınız Alman olduğu için problemsiz gidip yerleşebilir. Banka hesabı ile aile birleşimini deneyebilirsiniz. Bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yabancılar dairesi tamamen bireysel duruma göre karar veriyor. İkinizin de hekim olması bu konuda banka hesabının kabul edime olasılığını yükseltir diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 70. Merhabalar, ben geçen hafta Türkiyeden Almanyaya yüksek lisans eğitimi almaya geldim. En kısa zamanda ikamet ve oturum alma işlerimi gerçekleştireceğim. Bu işlemlerden sonra Türkiyede yaşamakta olan eşimde benim oturum iznimin süresi boyunca yanıma gelmek için aile birleşimi vizesine başvurabiliyor mu? Yüksek lisans öğrencisi olmam vize vermelerine engel olur mu? Ayrıca ben kendim için bloke hesap açtım. Yani maaşım olmadığı için eşimde kendisine bloke hesap açıp geçimini sağlayacağı parayı yatırsa kabul edilir mi?

  İlginiz için teşekkürler

 71. Vizeye basvurdumda esimden yabancilar dairesi 3 aylik maas bodrosu istedi diyelim yabancilar dairesi o an esimden 3 aylik maas bodrusu istediginde esimde daha 3 ay olmadi ozmn bekliyolarmi red mi geliyor yoksa direk

 72. Merhaba benim bir sorum olacaktı, benim oglum Alman vatandaşı Almanyada dogdu eşimle 10 yıllık evliyiz o hıc Almanya ya gelmedi ben Almanyada dogdum büyüdüm 10 yıl Türkiyede kaldıktan sonra Almanya ya gerı döndüm cocuklarımla. Oğlum Alman vatandaşı oldugun dan babası Almanya ya oğlumun üzerinden kolay gelebiliyormus dediler konsolosluktan bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.. Almanca öğrenme sartı yok dediler dogru mudur? Hangi evrakları istiyorlar? Ve benım calısıyor olmam gerekiyor mu maas bordrosu istiyorlar mı? Cevaplayabılırsenız cok sevınırım.

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Öncelikle sizin Türkiye’de kaldığınız süre oturumunuzu etkiledi mi, onu kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü eşiniz çocuk üzerinden aile birleşimi yapsa da sizin oturumunuz geriye dönük olarak incelenir.
   Eşiniz çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilir ama yine de sizden gelir beyanı istenir. Bu sadece formalite de olabilir; giderlerin karşılanmasını da talep edebilirler. Yani sizin çalışmanız eşinizin çocuk üzerinden aile birleşimi yapabilmesi için büyük avantaj olacaktır.

   Amanca A1 sertifikası istenmiyor.
   Gerekli evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307068/4306a2166cc49bb81a672b499b3ff3d7/04-nachzug-zum-deutschen-kind-data.pdf

   Kolay gelsin

 73. Merhaba kız arkadaşım Alman Türkiyede evlenmek istiyoruz a1 sınavina girmek zorundamıyim bu kursu almanyada görebilirmiyim ? Aile birleşimi için bu belge şartmı bu arada almancam yok kiz arkadaşım biraz Türkçe biliyor.

  1. Selçuk Bey merhaba,

   Müstakbel eşiniz Alman vatandaşı da olsa siz A1 düzeyinde Almanca sertifikası almak durumundasınız. Türkçe bilmiyorsa sizin Almanca öğrenmeniz daha da önem kazanıyor. Bu belge olmadan sizin aile birleşimi için vize başvurunuz işlem görmez.

   Bilginiz olsun

   Bilginize

 74. Merhabalar.
  1996 Almanya doğumluyum. Ailem ile birlikte 2004 yılında ailecek Türkiye’ye dönüş yaptık. 2014 yılında ailem tekrardan Almanya ya döndü bende Burda lisans eğitimini tamamladım. Annemin süresiz oturum izni var ve bende tekrardan Almanya ya ailemin yanına dönmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  1. Fatma Hanım merhaba,

   Reşit olduğunuz için aile birleşimi yapma şansınız ne yazık ki yok. Ama mesleğiniz üzerinden çalışma amaçlı iş bulup gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 75. Merhaba efendim..5 aylık hamileyim aile birleşimi vizesi için başvuru yaptım ,eşim Alman vatandaşı,vize bekliyorum şimdi 1 ayı geçti başvuru yapalı herhangi bir haber yok bekliyorum hamile olmam vizemin çabuk çıkmasında etkili olurmu acaba buna dair rapor ve ultrason görüntüsü ibraz ettim başvuru yaparken,lütfen yardımcı olabilirmisiniz..teşekkür ederim..SAYGILAR

  1. Filiz Hanım merhaba,
   Pandemi süresince bu tür durumları biraz hızlandırdıklarını düşünüyorduk. Şimdilerde Almanya’da resmi dairelerde işler çok yavaşladı ama 1 ay bence vize onayı için çok uzun değil. Eşiniz, bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle iletişime geçsin ve durumu anlatsın. Kendisinden talep edilen evrakları hızlı ve eksiksiz bir an önce teslim etmesinde yarar vardır. Sizin şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Eşinizin biraz aktif olmasında fayda var.

   Kolay gelsin

 76. Merhabalar
  Annem Almanya’da Alman vatandaşı ile evlenicek.
  Evlendikden sonra beni yanına aldırmak istiyor Almanya’ya (yaşım 30) evliyim ve çocuğum da var ama sadece başlangıç olarak ben gitsem yeterli annem beni aldırma esnasında benden C1 dil sertifikası isterler mi yoksa hangi derece isterler ?

  1. Uğur Bey merhaba,

   Reşit olduğunuz için aile birleşimi yapma şansınız bulunmuyor. Siz ancak çalışma ya da eğitim amacıyla gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

  1. Uğur Bey,
   Çocuklar için aile birleşimi sadece 18 yaşından küçük olanlar için mümkün. Siz reşit olduğunuz için aile birleşimi yapamazsınız. Almanya anayasasına göre bağımsız bir bireysiniz ve aile birleşimi hakkınız yok.

   Bilginiz olsun

 77. İyi günler benim sorum olacak benim eşim Alman vatandaşı Mavi kartı var çocuğumla birlikte orda annesi babası İLE kalıyor ben ise Türkiye’de çalıyorum ve yanına temelli gitmek istiyorum benden ne belgeleri istiyorlar birde ikinci sorum ise dil bilmek zorundamıyım oraya gitmek için cvp verirseniz sevinirim..

  1. Merhaba Nuri Bey,
   Eğer çocuğunuz Alman pasaportu taşıyorsa çocuk üzerinden Almanca sertifikası almadan gidebilirsiniz. Eş üzerinden aie birleşimi yapmanız durumunda en az A1 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemek durumundasınız.
   Her iki durum için de gerekli evrak listesine bu linklerden ulaşabilirsiniz.
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf
   https://tuerkei.diplo.de/blob/2307068/4306a2166cc49bb81a672b499b3ff3d7/04-nachzug-zum-deutschen-kind-data.pdf

   Kolay gelsin

 78. Meraba
  Benim eşim alman vatandaşı bende iltica üzerine almanyaya geldim ve evlendim fakat oturum alabilmem için turkiyeden vize almam gerektigini söylüyorlar ve eşim iflas da düşük ücret ve düşük saat ile calısiyor yani iflasda olmasi beni turkiyeden geri getirmesinde bir sorun yaşanirmi? Ve som olarak ben almanya a1 belgesi alip turkiyede vize basvurusu yapabilirmiyim

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Gelirinin yeterli olmaması nedeniyle ret alma riskiniz var ne yazık ki. Çünkü son dönemlerde eş Alman vatandaşı da olsa geçim teminatı istenir. Sizin de bir iş sözleşmesi edinmenizi tavsiye ediyorum. Böylelikle Almanya’ya gelir gelmez çalışacağınızın garantisini vermiş olursunuz. Bu bazı eyaletlerde göz önünde bulunduruluyor vize için.
   Oradan aldığınız A1 belgesi ile vize başvurusu yapabilirsiniz tabii. Bu arada A1 düzeyinde pratikte konuşup konuşmadığınıza da bakarlar.

   Bilginiz olsun

 79. Merhaba Melek hanım,
  Ben türk vatandaşıyım ve lisans öğrencisi olarak Almanya’ya gideceğim. Eşim de türk vatandaşı. Eşim aile birleşimi ile benden birkaç ay sonra yanıma gelebilir mi? Veya onun gelmesi için herhangi bir yol var mı? Nedir? Şimdiden çok teşekkürler cevabınız için.
  Pelin

  1. Pelin Hanım merhaba,
   Eşiniz için de bloke açarsanız aile birleşimi vizesi alarak yanınıza gelebilir.

   Evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 80. Merhaba, ben ve esim suan randevu atanmasini bekliyoruz ve vize ile gerekli evraklar hakkinda arastirmaya basladik. Alman vatandasi olup, Ausbildungda olan ve aile birlesimi ile esini almanyaya getiren var mi, bu sürecte sorun yaratildi mi? Suan Ausbildungda oldugum icinde ailem ile birlikte kaliyorum o yönden sorun cikariyorlar mi?

  1. Damla Hanım,
   Meslek eğitimini ne zaman bitireceğiniz de burada önemli. Eşiniz için bloke hesap açabilir ya da bir garantör bulabilirseniz vize alma şansınız artar.
   Bu yöntemle de aile birleşimi yapılıyor.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar,
    Ben alman vatandaşıyım kızım 2017 de turkiyede dogdu ve sadece türk kimliği var. Almanya’ya beninle birlikle vizesiz ya da herhangi bir sey gerekmeksizin kisa süreliğine gidebilir mi? Almanya’ya sadece pasaportla seyehat edebilir mi?

    1. Zeynep Hanım Merhaba,

     Kızınızın sadece Türk kimliği varsa Almanya’ya giriş için vize alması gerekir. Konsolosluğa kızınızın Alman pasaportu için de başvurma şansınızı deneyin. Normalde doğumdan bir yıl sonraya kadar bu başvuruyu yapmak gerekiyor diye biliyorum.

     Kolay gelsin

 81. Merhaba..
  Ben Almanya’da yaşıyorum Alman vatandaşıyım geçen sene Türkiye’de evlendim eşimi almanyaya getirmek istiyorum. Eşim 23 Martta evraklari konsolosluga verdi haftaya 2 ay olacak vereli. Bana yabancilar dairesinden ne zaman haber gelir acaba? Bu kadar uzun sürmesi normal mi?
  Alman vatandaşı olduğum icin yabancılar dairesi benden maas bordrosu ister mi?
  Cevap verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Burcu Hanım,

   Umarım bu arada vize sonucu elinize ulaşmıştır.
   Pandemiden dolayı hem konsolosluklardaki hem de yabancılar dairesindeki işlem süreleri uzadı. 3 aydan sonra evrakları teslim ettiğiniz konsolosluğun vize bölümüne evraklarınızın ne aşamada olduğunu soran bir dilekçe yazabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 82. Merhaba ben sağlıçkı olarak Almanyaya geldim ama daha 1 ay oldu geleli .2 aylıkta evliyim eşimi buraya nasıl getire bilirim ?ne yapmam gerekiyor ve ben aslen Azerbaycan vatandaşıyım eşim Türkiye vatandaşı lütfen yardımcı okur musunuz?

 83. merhaba almanyadan esime onay mektubu gelmis o mektuptan sonra turkiyeye onay ne zaman ulasir ve passaport ne kadar surede elime ulasir sizce yardimci olabilir misiniz ?

  1. Sultan Hanım,
   Pandemiden dolayı işlemler her iki ülkede de uzun sürüyor. Bunun için bir süre vermek zor. Ayrıca yabancılar dairesi ve evrak teslim ettiğiniz konsolosluğunda yoğunluk durumuna göre bu süre değişebilir.

   Önemli olan vizenin çıkması.
   Şimdiden hayırlı olsun

   1. Merhabalar melek hanım. Ben almanyada yasiyorum alman vatandaşıyım. Eşim turkiyede yaşıyor ve Türk vatandaşı. Biz aile birlesimi için başvuru yapacağız fakat eşimin 13 yasinda bir oğlu var onun için nasıl bir yol takip etmeliyiz. Oğluyla birlikte gelmelerini istiyorum almanyaya. Çünkü velayeti tamamen babada ve bırakacak kimsesi yok. Mecburen birlikte gelmeleri gerekli.
    İyi çalışmalar

 84. Merabalar
  Ben almanya-da yaşıyorum ve adıma bir firma war bu yani iş verenim. Aile birlesiminde bu firmanin bana bir zararı olur mu yani isci değilde iş weren olarak gorunmem bir sorun olurmu

  1. Merhaba Osman Bey,

   Zararı olmaz, her durumda gelir teminatı istenir. Yani aylık, yıllık gelirinize bakılır. Eşinizin masraflarını da karşılayabiliyor olmanız gerekiyor.

   Kolay gelsin

 85. Merhabalar,
  Ben almanya doğumluyum ve alman vatandaşıyım. Benim Mavi kartım yok. Mavi kart olmadan eşim aile birleşimi icin başvura biliyormu? Yada mavi kart zorumlumu alman konsolosluğu icin? Ihtiyac duymadim mavi kart a 1992 den beri alman vatandasiyim yani 8 yasindan beri.

  1. Merhaba Yücel Bey,
   Vize evrakları arasında varsa mavi kartın fotokopisi de isteniyor. Doğalısıyla bana zorunlu gibi gelmedi. Yani yoksa çıkarma zorunluluğunuz yok, varsa ekleyin deniyor.

   Kolay gelsin

 86. Merhabalar,
  Ben turkiye ve bulgaristan vatandasıyım esim turk vatandasi.turkiyede evlendik.benesim ile benim 10 yas farkimiz var. almanyada calisiyorum ve turk esimi almanya ya getirmek istiyorum.aile birlesiminden faydalanmak istiyorum.vize almasi icin neler gerekli ve sorun cıkar mi yas farkimizdan dolayi.
  Bayan 42 tr/bg vatandasi
  Erkek 32 tr vatandasi
  Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Şenay Hanım Merhaba,

   Evliliğinizin gerçek olup olmadığı ile ilgili sizi biraz zorlayabilirler. Konsolosluğa giderken eşinizin bazı düğün-nişan-balayı-tatil fotoğraflarının çıktıları da götürmesini tavsiye ederim. Birbirinizi tanımaya yönelik konsolosluğun sorduğu soru listeleri var internette. Vize görüşmesi için o sorulara da göz atmanızı öneririm.
   Eşiniz bizi arayabilir. Proje ekibi sayfasından danışman arkadaşlara hafta içi mesai saatleri arasında ulaşabilirseniz yardımcı olurlar.

   Vize evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307052/b8e50b21577910fdc9a5d64fa5c1a1c7/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Siz AB vatandaşı olduğunuz için eşten A1 sertifikası istenmez.

   Kolay gelsin

 87. Merhaba ben 04.01.1981 Almanya da doğdum 9.sınıfa kadar Almanya da okudum
  Şuan evliyim ve Türkiye de yaşıyorum
  Annem Alman vatandaşı ve sosyalamd yardımı alıyor engelli raporu var
  Ben Almanya ya onun bakımı için gitmek istiyorum
  Bana yardımcı olurmusunız

  1. Yeliz Hanım Merhaba,

   Bu tür durumlarda yabancılar dairesinden bilgi almakta yarar var. Sonuçta onlar onay verecek olan resmi kurum. Fakat annenizin sosyal yardımdan geçiniyor olması dezavantaj.
   Ayrıca göç danışmanlığı bürolarından da bu konuda danışmanlık almalarını öneririm.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Linke tam adreslerini yazmaları durumunda en yakın göç danışmanlığı adresleri çıkacaktır. En yakın olanına gidip tereddüt etmeden danışmanlık alabilirler.

   Kolay gelsin

 88. Merhabalar Nişanlım almanyada tıpta uzmanlık yapmak istiyor mezun olmasına 1 ay kaldı. Beni de hemen götürebilir mi ? Bende endüstri mühendisiyim. En Kolay beni götürme yolu nedir ?

  1. Merhaba Kübra Hanım,

   Mezuniyetten sonra denklik işlemlerinin başlaması ve uzmanlık için bir iş sözleşmesi alması gerekir. Vizeye birlikte başvurabilirsiniz. Siz aile birleşimi statüsünden başvuru yapacaksınız. En kolayı aile birleşimidir sizin için.

   Kolay gelsin

 89. Merhabalar;
  Geçtiğimiz Ocak ayında Portekiz vatandaşlığına hak kazandım. Portekiz pasaportum ve kimliğim var.Ailemle birlikte Türkiye’de yaşıyorum.Eşim ve 10 yaşındaki kızımız Türk vatandaşıdır.Şu durumda ben bir AB vatandaşı olarak Almanya’ya ailemle birlikte yerleşebilir miyim? Eğer yerleşebiliyorsam eşim ve kızım da benim yararlandığım haklardan (ikamet, çalışma, eğitim) yararlanabiliyorlar mı? Aile birleşimi yapmamız gerekir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla;

  1. Merhaba Nihan Hanım,

   Siz AB vatandaşı olarak Almanya’ya yerleşebilirsiniz. Eşiniz ve kızınız da aile birleşimi vizesi ile yanınıza gelebilirler. Ancak ailenin geçiminin sağlandığını belgelemeniz gerekmekte. Aile birleşimi ile yanınıza geldiklerinde oturum, çalışma ve çocuğunuz da eğitim hakkı elde eder.

   Kolay gelsin

 90. Merhaba ben Almanya’da doğdum ve Alman vatandaşıyım ve Almanya da yaşıyorum eşim ise Türkiye’de onu getirebilmem için ne yapmamız gerekiyor ? Dil öğrenmesi şart mı?

  1. Merhaba Naz Hanım,

   Eşiniz A1 düzeyinde Almanca bildiğini sertifikalandırmak durumunda. Siz çalışıyorsanız ve eşiniz geldiğinde tüm giderleri karşılayabilecek kadar geliriniz varsa, eşiniz buradan aile birleşimi vizesine başvurabilir.

   Kolay gelsin

 91. Merhaba
  Iyi calismalar Nisanlim ile istenilen evrakları tamamlayıp Almanya’da nikahımızı kıymak istiyoruz.Nişanlım Türk Vatandaşı süresiz oturuma sahip eger nikahımızı Almanya’da koydıgıöız zaman ben başvuru yapıp oturum alabilir miyim, yoksa Türkiye’ye tekrar dönüp aile birleşimi işlemlerini yapmak zorumdayım.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

  1. Tarık Bey merhaba,

   Almanya’da nikah dairesinden nikah işlemlerini sonuçlandırmanız durumunda Almanya’ya aile bireşimi ile gidebilir; nikahtan sonra da oturum iznine başvurabilirsiniz. Aksi takdirde yabancılar dairesi, aile birleşimi vizesi almanız için sizi Türkiye’ye gönderir.

   Bilginiz olsun

   1. Teşekkür ederim .Melek Hanım yaklaşık olarak 2 senedir iş vizesi ile gidip gelmekteyim. Eylül ayındada tekrar iş vizesi ile gidecegim.İş vizesi ile nikahımızı Almanya’da nikahımızı gerçekleştirip yabancılar dairesine oturum için başvuru yapabilirmiyim.
    istenilen dil şartına sahibin ve ek olarak şirketim nikahdan sonra tekrar çalışabilceginide beyan edebiliyor. Yardımlarımız için çok teşekkür ederim.

    1. Tarık Bey,

     Ulusal vize ile gittiğiniz için oturum konusunda statü değişikliği olacak; yani çalışma amaçlı oturumdan aile birleşimi statüsüne geçeceksiniz. Bu da mümkün, aile birleşimi oturumu için gittiğinizde iş sözleşmesi de olursa çok avantajlı olursunuz.

     İyi şanslar

 92. Merhaba Iyi günler,

  Benim bir sorum olucaktı.
  Ben çifte vatandaşım (Alman-Türk) almanyada Doğudum büyüdüm ve Ausbildungumu tamamlamadan bitirdim. Şuan 21 yaşındayım ve türkiyede evlendim. Eşim için Aile birleşimi vizesi için başvurduk a1 kadar verdik.
  Ben şuan Türkiyedeyim ve çalışmıyorum. Almanyada şuan kayıtlı bir evim de yok.
  Eğer eşim vizesini alırsın beraber ev tutup beraber çalışmak istiyoruz.
  Sizce bize Yabancılar şubesi bize bir sorun çıkarır mı?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler. 🙂

  1. Merhaba Arslan Bey,

   Aile birleşimi için sizin Almanya’da çalışıyor olmanız ve kazancınızın da evin giderlerini karşılayabiliyor olması gerekmekte. Vize onayı için yabancılar dairesi sizden 3 aylık maaş bordrosu isteyebilir.

   Kolay gelsin

 93. Merhaba öncelikle kolay gelsin eşim Türk vadandaşı ve ev tutmuş kirası 380 € eşim 1400€ alıyor maaş bodrosu yeterlimi acaba

  1. Aydın Bey merhaba,

   Başka bir gideri yoksa eşinizin maaşı yeterli gibi görünüyor. Yine de emin olmak için eşiniz yabancılar dairesinden bu konuda kesin bilgi alsın. İyi bir memura denk geldiğinizde hesaplama da yapar.

   Kolay gelsin

 94. Merhaba,
  Nişanlım almanyada mesleki eğitime (ausbildung) başlayacak. Almanya’ya gitmeden evliliğimizi gerçekleştirirsek gerekli maddi şartları sağlamam koşuluyla ben de aile birleşimi vizesinden faydalanabilir miyim? Eşimin alacağı maaş düşük olsa bile ben bankada para gösterirsem aile birleşimi vizesine başvurup kabul alabilir miyim? Evliliği vizeye başvurmadan mı yapmak gerekiyor? Master ile bu imkan mümkün diye biliyorum(Min 25 m2 ev, min a1 dilbilgisi vb. olmak koşuluyla) ancak lisans veya mesleki eğitim ile de kabul alabilir miyiz? Teşekkürler.

 95. Merhaba;
  Eşim alman vatandaşı Almanya’ya taşınmaya karar verdik.Eşim işe başlayacak. 4 yaşında oğlumuz benim yanımda kalacak (annesi). Oğlumun Alman pasaportu var. Çocuk orada olmasa da çocuk üstünden aile birleşimi yapabiliyor muyuz ?

 96. Merhaba , eşim doğma büyüme Almanyada çifte vatandaş, 2 ay önce Türkiye de nikah yaptık.
  Almanyada ev tutma işleri hallediliyor şuan, kendisi orada çalışmakta gelir olarak kendi geliri yetmese bile ek olarak anne baba var erkek kardeşide polislik yapıyor almanyada.
  Benim türkiyede banka hesabımda bloke var bu aile birleşimi icin red yememe neden olur mu ?

  1. Merhaba,

   Aile üyelerinin garantörlüğünü kısa süreliğine kabul eden yabancılar dairesi var ama genel eğilim Almanya’daki eşin gelirinin yeterli olması yönünde.
   Maaş yetmediğinde hesabı da yabancılar dairesine teklif edebilirsiniz. Bu sosyal yardım almaya niyetli olmadığınızı gösterir ama bunu kabul etme ya da etmeme yetkisi yabancılar dairesinde. Maaş yetmiyorsa eşiniz saatlerini artırsın ya da ek bir iş bulsun diye öneririm.

   Kolay gelsin

 97. öncelikle merhabalar babam alman ve türk vatandaşi yani çifte vatandaş 20 senedir almanyada beni aile birleşimi ile götürebilirmi yaşım 19 annem ile evliler ben ve annemi götürme imkani olurmu sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Siz reşit olduğunuz için aile birleşimi şansınız yok ancak anneniz aile birleşimi ile gidebilir.

   Siz de eğitim için gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 98. Merhaba Melek Hanım, ben Türkiye vatandaşıyım. Almanya’ya göç etmek istiyorum. Bu isteğimi gerçekleştirmek adına Almanya’da yaşayan aile bireylerimin yani amca oğullarımı turist vizesiyle ziyaret edip orda aile birleşimi vizesi almak adına formalite icabı bir evlilik gerçekleştirmeyi planlıyorum. Bu planımın uygulanabilirliği hakkında sizden bilgi almam mümkün mü acaba.. Ya da bu durumda yapmamı tavsiye edeceğiniz başka yollar var mı.? Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Hoşçakalın..

  1. Seyfullah Bey merhaba,
   Türkiye’de nikah kıyıldıktan sonra ya da Almanya’da nikah kıymak amaçlı aile birleşimi vizesine başvurmanız gerekir. Schengen vizesi ile gidip nikah kıydığınızda sizi aile birleşimi vizesi almak için Türkiye’ye gönderirler, oturum vermezler.

   Bilginiz olsun

 99. Merhaba,
  benim esim haftaya vize basvuru yapmaya gidecek. benim Ikamet belgem gerekli evraklar listesinde yaziyor (alman vatandasiyim) Dhl EXPRESS ile yolladim fakat bu resmi tatillerden dolayi gec gelicek diye yaziyor.. ben esime mail üzerinden yollasam kendisi cikartipo yanina alsa olurmu.. kabul ederlermi idata da veya sorun yasarmiyiz.

  1. Merhaba Melda Hanım,

   Tabii ki olur, fakat orijinali eline ulaştığında bunu konsolosluğa ulaştırması gerek. Çünkü bunun orijinalini isterler. Bu arada dosyasını evrak gelene kadar bekletirler.

   Bilginiz olsun

 100. Merhaba,
  Eşim ve çocuklarım Alman vatandaşı. Türkiye’de yaşıyoruz. Ben Türk vatandaşıyım. Akraba ziyareti veya kültürel amaçlı Almanya’ya gitmek istediğimde 10-15 günlük vize yerine daha uzun süreli (1 yıllık – 2 yıllık gibi) vize almam mümkün mü?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Özgür Bey,

   Bir kaç kez kısa süreli vize aldıktan sonra uzun süreli vize veriyorlar.

   Bilginiz olsun

 101. Merhabalar ,
  Eşim Bulgaristan vatandaşı, ben TC vatandaşıyım, eşim hemşire ve şu anda diploma denkliğinin sonucunu bekliyoruz. Daha sonra da görüştüğümüz bir kaç hastanenin birinden kabul alacağız umarım ve olabilirse bir ön sözleşme imzalayacağız. Benim sorum şu: aile birleşimi yapmak istiyoruz ama Almanya’ya giderken eşimle birlikte gitmek istiyoruz, yani eşim önceden tek başına gitmek değil de, birlikte gidip orada aile birleşimi yapmak istiyor. Eşim AB vatandaşı olduğu için acaba Schengen vizesiyle gidip orada ikamet kaydı mı yapmalıyız yoksa başka nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ozan Bey,

   Eşiniz AB vatandaşı da olsa siz aile birleşimi vizesine başvurmak durumundasınız. Schengen vizesi ile gitmeniz durumunda oturum izni alamazsınız ve aile birleşimi vizesi için Türkiye’ye gönderilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 102. esim alman vatandası ama hastalığından dolayı raporu var çalışamıyor calışamadığı
  için de arbeitunfahig dedikleri maaşı alıyor onun yanına gitmeme engel olurmu çalışamaması

 103. Merhabalar. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Yaşım 26. Kız arkadaşım Almanya’da ( Frankfurt ) yaşıyor yaşı 19. Kendisi Alman vatandaşı ( sonradan seçme ) . Maaş ve Kira kontratı ne kadar olmalı ( oran olarak ) . 1-2 kişi en az 1.500 € almalı ve kira 700€’dan fazla olmamalı demişlerdi. Bu konu hakkında , daha çok elle tutulur bir bilgi verebilir misiniz ? TEŞEKKÜRLER.

  1. Mert Bey merhaba,

   Bu konularda direk bir meblağ vermek istemiyoruz. Çünkü yerel dinamikler farklı olabilir. İki kişinin aylık yaşam giderleri +kira giderlerini karşılayabilecek bir maaş yeterli. Burada kira ile ilgili bir sınırlama yok. Tamamen sizin ödeme gücünüze bağlı.

   Nişanlınız yabancılar dairesi ile iletişime geçerek bu konuda bilgi talep edebilir.

   Kolay gelsin

 104. Melek hanım merabalar benim eşim alman vatandaşı çalışıyor şuan doğum izninde üç reşit olmayan ufak kızım var biz boşanıp geri resmi nikah yaptık şimdi ben aile birleşimi yapacağım bu boşanma bize bi etki edermi yada bu boşanma olayı için herangi bisey lazımmı ben turkiyede pandemiden dolayı isimden ayrıldım maaş bodrosu vermesem olur mu ama yatmış sigorta günüm 1154 gün felan 2011 girişiyim nasıl bir yol izlemeliyim

 105. Selamlar,
  Benim sorum iki yıllık oturumum vardı almanyada süren bir mahkemem var ben türkiyeye döndüm oturumum süresi bitti ve türkiyede alman vatandasi bir bayanla evlendim tekrar dönebilirmiyim.cezada almış olsam almanyada

  1. Merhaba Diyar Bey,

   Almanya’da aldığınız ceza önemli. Giriş yasağı mı para cezası mı ya da hapis. O nedene kesin bir şey söylemem mümkün değil. Almanya’daki avukatınızla konuşmanızı öneririm.
   Ceza süresi bittikten sonra, aile birleşimi şartlarını yerine getirmeniz durumunda giriş için bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

 106. Merhabalar.Aile birleşiminde maaş ve kira kontratı konusunda,bankada birikmiş para olması vize için kolaylık sağlar mı? Ve Türkiye ya da Almanya’da evlenmek arasında fark var mı?

  1. Şeyma Hanım,
   Türkiye’de ya da Almanya’da evlenme ile ilgili bir fark yok. Sadece işlem farklı. Aynı şartlar geçerli. Maaş yeterli değilse yabancılar dairesi ile banka hesabı konusunda konuşulabilir. Takdir tamamen onlara kalmış. Bununla ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil. Uygulamalar bazen şehirden şehire farklılık gösterebiliyor. Ama gene anamda geçim garantisi istenir.

   Bilginiz olsun

 107. Merhabalar,
  Ben TC vatandaşıyım. Türkiye’de ikamet etmekteyim. Almanya’dan herhangi bir oturumum yok. Sevgilim Almanya Vatandaşı, önümüzdeki yıl Almanya’da resmi nikah kıyacağız. Orada nikah kıyabilmek adına Türkiye’den hangi belgeleri hazırlamam gerekmektedir ?

  Destekleriniz için çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba Filip Bey,

   Arkadaşınızın Almanya’da nikah kıyılacak daireden istenen belgeler listesini almasını öneririm. İstenen evraklar konusunda eyaletler arası farklılık gösterdiği için böyle bir liste paylaşmıyoruz.

   Bilginiz olsun

 108. Merhaba..
  Benim eşim aile birleşimi yaptı evraklar almanyada tamamlandı yabancılar şubesi İstanbul konsolosluguna mail attı. Vize ne zaman gelir Türkiyedeki işlemler ne kadar sürüyor?
  Aile birleşimi yapanlar Almanyaya gelebilmek için aşı olması gerekiyor mu? Gerekiyorsa 2 doz mu yapılması lazım yoksa birinci dozu Türkiyede yaptırıp ikinci dozu Almanyada yaptırabilir miyiz?
  Geri dönüş yaparsanız sevinirim.. Kolay gelsin.

  1. Burcu Hanım Merhaba,

   İstanbul konsolosluğunuz yoğunluğunu bilemem, o nedenle bir zaman vermek zor. Konsolosluğun sayfasında güncel corona tedbirleri kapsamında ülkeye giriş koşulları var. Onarı incelemeniz öneririm. Aşılı, aşısız farklı durumlar için bilgiler mevcut.

   Kolay gelsin

 109. Merhabalar öncelikle eşim Almanya doğumlu ve Türk vatandaşı almanya doğumlu biri 6 biri 1.5 yaşında iki çocuğum var 6 yaşındaki kindergarten okula başladı diğer çocuğun 1.5 yaşinda olmasından dolayı eşim çalışmıyor ev ve geçim masraflarıni joopcenter sağlıyor ben çocuklar üzerinden
  2 hafta önce vize başvurusu yaptım Eşimin joopcenterdan geçimini sağladığı için bir red durumu olurmu olumsuz bir cevap gelirim acaba

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Eşiniz geçim garantisi sağlayamadığı için ret gelme olasılığı olabilir. Mümkünse tanıdıklar vasıtasıyla sizin için bir iş sözleşmesi sağlanabilirse vize alma olasılığınız artar.

   Bilginiz olsun

 110. Merhablar
  Ben 2010 yılında sınırsız oturumum varken çifte vatandaş olan oģlumla türkiye ye kesin dönüş yaptım ve eşimden ayrıldım velayet bende… Eski eşim alman vatandaşı ve 2. evliliğini yaptı ikiz çocuğu var.
  Oģlum şuan 16 yaşında 2005 doğumlu.
  Onula tekrar almanya ya yerleşebilir miyiz .
  Mümkünse nasıl bir yol izlememiz gerekir. Maddi olarak ve ilk etapta kalacak yer konusunda devlet desteğine ihtiyacımız olacak bunun bir formülü var mıdır…

  1. Öznur Hanım merhaba,

   Çocuğunuz Alman vatandaşı olduğu için istediği zaman Almanya’ya gidip yerleşebilir. Siz de 18 yaşından önce onunla aile birleşimi yapabilirsiniz. Genelde bu durumda geçim teminatı istenir. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

   Bilginiz olsun.

 111. Ben 19 yaşındayım ve çift vatandaşım. Alman pasaportumun süresi 5 yıl önce dolmuş. Alman kimliğim de çocuk kimliği olarak geçiyor ve 9 yıl önce süresi bitmiş. Şimdiye kadar çocuk kimliği dışında hiç yeni bir kimlik çıkartmamıştım. Ben çiftvatandaşlıkta Alman vatandaşlığını seçip Türk vatandaşlığından çıkmak istiyorum. Ancak yukarıda belirttiğim gibi elimdeki belgeler çok eski. Önce hangisini yenilemekle başlamalıyım? Alman konsolosluğuna kimlik ve pasaport yenileme için randevu talebinde bulundum. İlk olarak kimliğimi mi yenilemeliyim yoksa direkt pasaportumu mu yenilemeliyim? Ayrıca Alman vatandaşlığım yanmamıştır değil mi sonuçta çift vatandaş olarak doğdum ve henüz 23 yaşına gelmedim seçme hakkım hala olmalı

 112. Yorumumu yanlış konu başlığının altına yazmışım çok pardon. Düzeltip uygun başlığa tekrardan yorum atacağım..

 113. Merhaba Melek hanım,
  ben alman vatandaşıyım ve Almanya Hessende meslek yapıyorum. Şuan kendi evimde yanlız yaşıyorum. Türkiye’den evelenip nisanlimla Almanya’da yaşamak istiyoruz. Sizce vize için meslek yapmam ve gelirim az olması bı sorun olabilir mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba Ayça Hanım,

   Geçim teminatı için yeterli maaş alamazsınız Ausbildung yaparken. Ama Aman vatandaşı olduğunuz için yabancılar dairesi istisna yapabilir. Geçim teminatı istemeleri durumunda eşiniz için bloke hesap açmanız ya da ailenizin garantör olması durumunda aile birleşimi yapma olanağınız vardır.

   Kolay gelsin

   Koay gelsin

 114. Merhaba,
  Eşim ve çocuğum hem Türk hem Bulgar vatandaşlığına sahip.
  Eşim Almanya Berlin’de firma ile çalışmak için anlaştı, kabul aldı ve Konsolosluğa ibraz edilmek üzere yazı aldı.
  Eşim Bulgar kimliği ve pasaportu ile Almanyada calısacak.

  Benim için aile birleşim vizesi almamız gerekiyor. Gerekli belgeler ve masraflar hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Eşim ve çocuğumla beraber gitmek istiyoruz ancak henüz eşimin ve bizim orada bir ikamet adresimiz yok, öncesinden ikamet adresi belirlemek gerekir mi? Eşimin iş adresi verilebilir mi?
  Ekımde ıs baslangıcı yapacagı ıcın Uc aylık bordro da yok, boyle durumlarda ne yapılıyor?
  Kızım ab vatandası bulgarıstan pasaportu var yıne de, nüfus kayıt örneği ve almanca tercümesine ihtiyaç var mı?
  Sımdıden tesekkurler

  1. Merhaba Gonca Hanım,

   Kızınız için vizeye ihtiyaç yok. Bulgar pasaportu ile AB ülkelerine seyahat yapabilir; yerleşebilir.
   Vize sadece sizin için gerekli olacak. Eşiniz-kızınız AB vatandaşı olduğu için herhangi bir vize ücreti de ödemeniz gerekmez.
   İdata’dan PNR kodu aldıktan sonra yapılacaklar bu linkte yer alıyor. Dikkatlice okumanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 115. Merhabalar ben Avrupa vatadaslylm ölüm almada yaslyor eşimde türk vatadasl nasll çiçek almana bir yazarmlslnlz ölüm davetiyemi giderecek nasll yapacak temeli gidiş olacak ama nasll areket edeceimi bilmiyorum bene klzlmda problem yok Avrupa vatadaslylm eşim türk vatadasl nasll yapacam acaba bilen varmı.

  1. Nuri bey,

   Sorunuzu tam olarak anlayamadım Daha anlaşılır yazabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

   Kolay gelsin

 116. Merha
  Benim annem almanyada döğdu kimlin de almanya lübek yazıyor annem 8 yasında türkiyeye geldi yılar sonrada ben simdi almanya ya gitmeknistiyorum gidebilme şansım varmı
  Lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  1. Arda Bey,

   Doğum belgeniz ve annenizin evraklarıyla konsolosluğa vatandaşlık için başvurun. Değerlendirmeyi onlar yapacaklardır.

   İyi şanslar

     1. Merhabalar benim nişanlim 7 yil önce bir evlilik yapip boşanmiş biz simdi evlenmek istiyoruz maaşi yüksek ama bizim aramizda 15 yaş var acaba sıkıntı olurmu ?

     2. Esma Hanım Merhaba,

      Eğer vize görüşmesinde gerçek bir evlilik olduğuna inandırabilirseniz sorun olmaz diye düşünüyorum.

      Kolay gelsin

 117. Merhabalar
  Bi konu hakkında danışmak istiyorum.
  Ben yaklaşık 10 aydır almanya’da eşimle birlikte ikamet ediyorum ve 10 aydır aralıksız çalışıyorum. Eşim alman vatandaşı Almanca a2 belgesi ile geldim . Şuan b1 kursuna gidiyorum. Ev içi geçimsizliğimiz var ve bu durum benim kafamı çok karıştırıyor.? Almanyada en erken aile birleşiminden bağımsız vize almam ne kadar sürer yasal olarak? Yardımcı olur sanız sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba Alp bey,
   Aynı iş yerinde en az bir yıl süreyle çalışmanızı ve devamında da aynı iş yerinde sözleşmenizin uzatıldığına dair bir evrakınız olması durumunda eşten bağımsız oturum izni alabilirsiniz. (en az 3 yıl aynı iş yerinde çalışmış olmak sonrasında önemi) Yani bir yıldan sonra başvuru hakkınız doğuyor ama başvuru süresi ne kadar geç olursa o kadar iyi olur. Siz çalışmaya ve kursa devam edin bence. Ama bu konuda mutlaka göç danışmanlık bürolarından görüş alın diye öneriyorum. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Tereddüt etmeden bu konuları onlara konuşabilirsiniz.

   İyi şanslar

 118. Merhaba

  Yeşil pasaportla aile birleşimi vizesine başvuru yapılabilir mi? Konsolosluğun yaklaşımı ne olur? Tavsiyeniz ?
  Bilgilendirme için teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Yeşil pasaporta da aile birleşimi başvurusu yapabilirsiniz. Her durumda aile birleşimi için ulusal vize almanız gerekir.

   Kolay gelsin

 119. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
  Aile birleşimi yaptıktan sonra Almanya’da (kursa gideceğimiz zamanlar )oturum izni için 3 yıl bulunmamız ve çalıştığımız zaman dilimine ilave ediliyor mu ?
  Yoksa 1 yıl kurs bitikten sonra mı oturum izni (3yıl ) olan hak başlıyor
  Ayrıca oraya gittiğimde 3 yıl içinde Türkiye ye tatile gezintiye geldiğimde bir sıkıntı yaşanır mı ?3 yıllık Oturum iznimi etkiler mi?
  Çook teşekkürler

  1. Duru Bey merhaba,

   Aile birleşimi ile gidip oturum aldıktan sonra kursa başlayabiliyorsunuz. Çalıştığınız süreler sadece çalışmaya sayılır. Kurslar sayılmaz. Ama meslek eğitimi yaparsanız emeklilik günlerinize de sayılır.
   Oturum izni gittikten sonra alınır. Kursu da iki yıl içinde alırsanız iyi olur. Türkiye’ye kısa süreli izin vs gibi gelişlerde bir sıkıntı yaşamazsınız, oturumunuz olduğu için de giriş çıkış yapmada problem yaşamazsınız.

   Kolay gelsin

 120. Merhabalar ,ben Türk Alman çifte vatandaşıyım ,eşim türk vatandaşı. Ben ve eşim Türkiye’de doktoruz , Almanya’da doktorluk denkliği için gerekli süreci biliyoruz , Dil seviyemizi B2 Almanca olması gerekmekte ve bunun içinTürkiyede çalışıyoruz . Fakat süreci hızlandırmak adına Almanya’ ya gitmek istiyoruz . Almanya’ya işsiz olarak gitsem eşimi de götürüp sosyal yardımlardan yararlanır şekilde orada dilimizi geliştirip kısa sürede Almanya’da doktorluğa başlama gibi bir şansımız olur mu acaba , ilginiz için teşekkürler

  1. Berkan Bey merhaba,
   Alman vatandaşı olduğunuz için sorunsuz istediğiniz zaman gidip yerleşebilirsiniz. Eşiniz de aile birleşimi yapar. Sosyal yardım konusunda emin olamıyorum ama deneyebilirsiniz. Doktor olduğunuz için Almanca desteği konusunda da teşvik alabilirsiniz. Bu konularda takdir tamamen yereldeki kurumlarda. Bir kaç ay yetecek bir birikimle gitmek belki avantajlı olabilir.

   Kolay gelsin

 121. Merhaba,

  ben Alman Vatandaşıyım, Mayıs ayında Türkiye de evlendim, alışamadığım için eşimle Almanya ya dönmek istiyoruz.
  Fakat benim Almanya da şuan İşim ve Evim yok. Bu durumda ne yapabilirim?

  Ben önden gidip işe girip ev kiralayabiliyorum onu biliyorum ama Eşimle birlikte gidip bunları yapabilirmiyim?

  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Beyza Hanım,

   Siz gitmeden de eşiniz aile birleşimi yapabilir. Bu durumda Almanya’da geçici de olsa kalabileceğiniz bir adres bildirmek gerek. Takdir yetkisi yine de yabancılar dairesinin. Deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 122. Merhaba Melek Hanim
  Esimle Iki senedir Evliliyiz, Bir senedir kendisi Almanyada ikamet etmekdedir. Mallesef gecinemiyoruz ve kendisinden sidet gördüm eve polisler geldi ve bir ( Anzeige ) yaptim.
  Ikimiz de bosanmak istiyoruz!
  Alti aylik bir kizimiz var, cocukdan dolayi burada kalabilir mi ? Kendisinin bir isi yok ve kursada hic gitmedi. Anzeige bildirsem yabancilar dairesine oturumunu iptal edebilirler mi ?

  Cvb icin simdikden Tskederim

 123. Melek hanim; ben Türkiyeden geldim evlendim bosandim süresiz oturumum var ve yeniden evlenmek istiyorum.evlenmek istedigim kiz arkadasim Acil Tip Teknisyeni yaklasik 17 yillik devlet memuru ve iki cocugu var.yesil pasaportuda var.benim onu getirmek ve almanyada meslegini devam ettirmesini nasil saglayabilitrim tabiki evlilik.lütfen bana mail atarsaniz birkac uzun sorum daha var hic bir bilgim yok cünkü gelirim ne kadar olmali giderime bakiliyor mu kac metrekarelik ev kiralamaliyim dört kisi icin gibi bi sürü soru.simdiden tesekkürler

  1. Kürşat Bey,

   Mail yazdım, almadıysanız spam kutusuna bakın lütfen.

   Bilginiz olsun

 124. Merhaba eşim Almanya’da yaşıyor 4 aylık hamile bizim 2. Evliliğimiz davet gondericek ama maaşı düşük benimde burada halı hazırda odedigim nafaka var aldığı ücretin ne kadar olması gerekliki sorunsuz gidebileyim yanına saygılar

  1. Sadık Bey merhaba,

   Eşiniz Alman vatandaşı ise maaş bilgisi yeterli olmadan da yanına gidebilirsiniz. Ancak Türk vatandaşı ise masrafarı karşılayacak kadar geliri olması istenir. Bu meblağ bilgisini de yabancılar dairesinden öğrenmesini öneririm. Maaş yeterli değilse doğacak çocuk Alman pasaportu alırsa Alman çocuk üzerinden aile birleşimi yapmaya hakkınız olacak.

   Kolay gelsin

 125. Merhaba melek hanim eşim alman vatandaşi biz resmi nikahi almanyada yapacaz evlilik ehliyet belgesini almanyadan nişanlim cikartabilirmi yoksa benim çikartmam şartmi

  1. Esma Hanım Merhaba,

   İkinizin de çıkartması gerekir. Müstakbel eşiniz Almanya’da nikah dairesinden sizin göndermeniz gereken evrak listesini alıp size göndermensi gerekir. Siz de evrakları hazırlayarak ona göndereceksiniz ve o evraklarla vize için gerekli olan nikah tarihi alınacak.

   Kolay gelsin

 126. Melek hanim merhaba.
  Size birşey sormak istiyorum. Cevap verirseniz çok sevinirim.
  Türk vatandaşıyız. Eşim iş göçü için almanydan teklif aldi fakat biz ailece gitmek istiyoruz.
  İkiz çocuklarım var 4 yaşindalar eşim kendisi Almanca kursuna gitmekte ve ben çocuklar dan dolayı gidemiyorum. Sizce bendende dil icin sertifika isterler mi. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Sinem Hanım,

   Eşiniz mavi kart EU kapsamında oturum alacak gelire sahip olacaksa sizin için A1 gerekli değil; aksi takdirde A1 zorunlu.

   Bilginize

 127. Iyi günler melek hanım ben a1 öğrencisi olarak aile birlesimi için 29.09.2021 tarihinde randevum vardı hersey güzel geçti fakat beni 10.04.2021 buyukelcilikten aradılar sabah 7.45 felan telefonu duymadım tekrar aradığımda operatöre baglanamadim ne için aradılar ne olabilir bilmiyorum bana konu hakkında bildiklerinizle yardımcı olurmusunuz bu durum neyi gerektirir halen iletişim kuramadım konsoloslukla sık sık arayıp rahatsızda etmek istemiyorum herhangi bir evrak eksikliği var ise bu durumu öğrenip ona göre gerekeni yapayım tekrar iyi günler dilerim sizinle iletişime geçebileceğin bir irtibat numarası mevcut ise görüşmek istiyorum kolay gelsin

  1. Merhaba Muhammed Bey,

   Vİze bölümüne bu anlattıklarınızı Almanca bir dilekçe hainde yazarak sorun lütfen.
   Maillerinizi, spam kutusunu da kontrol edin.

   Kolay gelsin

 128. Merhaba eşim hem Türk hem Bulgaristan vatandaşı. Şuan Almanya Magdeburg da çalışmaya başladı. Adres kaydi yapildi. Iş sozlesmesi de yapildi. Çocuklarımda hem Türk hem Bulgaristan vatandaşı sadece ben Türk vatandaşıyım. Şimdi evraklarımı hazırladım randevu icin başvuru yaptım bekliyorum. Okuduklarima göre eşi AB vatandaşı olanlardan A1 sertifikasi istenmiyormus. Bir bilginiz var mı acaba

  1. Banu Hanım Merhaba,

   Evet, eşi AB vatandaşı olanlardan dil sertifikası istenmiyor.

   Kolay gelsin

 129. Merhaba benimde bir sorum var. Eşim Türkiye’de çalışıyor. İş için Almanya’ya gidecek. Eş durumundan Almanya’ya onunla birlikte hemen gidebilir miyim? İş için gittiğinden dolayı ikametini hemen alabilir mi? Yoksa 2 yıl beklememiz mi gerekiyor benim de gidebilmem için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Melis Hanım merhaba,

   Eşiniz eğer daimi oarak Almanya’da çalışmak için vize alacaksa siz de aile birleşimi vizesi alarak gidebilirsiniz. Evliyseniz 2 yıl beklemenize gerek yok.

   Bilginiz olsun

 130. Merhaba 1998 frankfurt doğumluyum,2003 te temelli dönüş yaptık babam almanyadan emekli oldu annemde yıllardır ordaydı türk vatandaşılar. Babam doğumla olan alman vatandaşlığımızı istememiş ben şuan hak alabilirmiyim acaba geri gitmek için melek hanım ?

  1. Cansu Hanım Merhaba,

   Ne yazık ki geriye dönük olarak doğumla kazanacağınız vatandaşlığı almaya hakkınız yok.
   Siz ancak diplomanıza uygun bir iş bularak çalışma amaçlı vize alarak gidebilirsiniz. Daha sonraki yıllarda, şartları yerine grtirmek koşuluyla vatandaşlık için başvurma hakkınız olur.

   Bilginiz olsun

 131. Merhaba benim sorum şu a1 sertifikası ve bütün belgelerim hazır konsolosluğa vermek kaldı eşimin beni yanına alması için en az ne kadar maaş alması gerekiyor ve konsolosluğa belgeler verildikten sonra kaç gün sonra vize gelir teşekkürler

  1. Merhaba Ayhan Bey,

   Eşiniz yabancılar dairesiyle irtibata geçip yeterli maaş miktarı konusunda bilgi alabilir. Vizeye başvurulduktan sonra işlemler yaklaşık 2- 3 ay sürer.

   Bilginiz olsun

 132. Merhabalar melek hanım benim eşim Alman vatandaşı ve mavi kartı var eşim 6 aylık hamile 7.aya girecek benim yanına gitmem için sertifika ihtiyacım alacak mı sertifika olmadan gitme şansım varmı ilginize teşekkür ediyorum

  1. Mehmet Bey,

   Çocuk doğduktan sonra ancak sertifika gerektirmeden gitme hakkınız var. Öncesinde eşe bağlı gideceğiniz için de sertifikaya ihtiyacınız olacak.

   Kolay gelsin

 133. Merhabalar Eşim Alman Vatandaşı ve iki çocuğumuz var. Çocuklarında Alman pasaportları var. Eşim ve Çocuklar önce gidip ikamet etmeye başlayacaklar beni davet ettiklerinde a1 dil sınavına girmek zorunda mıyım?

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Alman çocuklara aile birleşimi vize kategorisinden başvurmanız durumunda A1 sertifikası istenmez.

   Bilginiz olsun

 134. Melek hanım merhaba;
  Eşim Türk vatandaşı Almanya’ya iltica etti Berlin’de oturum aldı. Şu an 31,5 m2 lik bir ev tuttu orada yaşıyor. Aile birleşimi için o ev yeterli olur mu? Yaşam alanı için kişi başına kaç m2 düşmesi gerekir kanunen? Şimdiden teşekkürler.

  1. Kevser Hanım Merhaba,

   Aile birleşimi için normalde 50-60 m² olması bekenir ancak konut sıkıntısından dolayı bazı istisnalar mevcut. Bu nedene eşinizin yabancılar dairesinden bu konuda bilgi almasını öneririm.

   Kolay gelsin

 135. merhaba, lisans eğitimi için Almanya ya başvurmayı düşünüyorum. eşim ve çocuklarımın benimle gelebilmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba Gözde Hanım,

   Onlar için gerekli miktarda bloke hesap açmanız durumunda birlikte gitme şansınız bulunuyor. Sizin için istenen evraklar listesinde onlar için gerekli evraklar listesi de mevcut.

   Kolay gelsin

 136. Merhaba, Ben Almanya’dan kurumsal bir firmadan iş teklifi aldım ve kabul aşamasındayım. Eşim ve çocuğum var. Onlarla aynı anda gitmek için ne yapmam gerekiyor ? Ben çalışma vizesi alırken onlar da aynı anda aile birleşimi için başvurabilirler mi?
  Teşekkürler,

 137. Merhaba eşimin ablası Almanya’da ve bize iş teklifi gönderdi fakat mesleki yetersizlikten dolayı red aldık. Fakat Ausbildung diye bir mesleki eğitim varmış yeni öğrendim. Ben lise mezunuyum ausbildung için gitsem zaten sağlık alanında düşünüyorum ve çalışabilecegim bir iş yeri de mevcut eğitim alırken bu egitim aşamasında eşimi yanıma alabiliyor muyum? Onun lise diploması olmadığı için ona da eğitim bavurusu yapamıyorum.

  1. Merhaba Ayşegül Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmenizi öneririm. Meslek eğitimi için gittiğinizde eşiniz de aile birleşimi yapabilir. Aie birleşimi için maaşınız yeterli olmazsa, eşiniz için bir bloke hesap açılabilir. Eşiniz Almanya’ya geldiğinde kısıtlama olmadan çalışabilir, uyum kurslarına gidebilir ve şartları yerine getirmesi durmunda meslek okuluna gitme hakkı olur.

   Kolay gelsin

   Biginiz olsun

 138. Merhaba
  Türk vatandaşıyım şu anda Türkiye’de yaşıyorum , Alman vatandaşı eşim Türkiye ‘ye geldi ve Türkiye ‘de nikah kıydık resmi evlilik cüzdanımız var , eşimle beraber Almanya’ya gidip orada yaşamak ve çalışmak istiyorum , almanca bilmiyorum dil sertifikası olmadan vize almam mümkün mü ne yapmam gerekiyor , yardımlarınız için teşekkür ederim

  1. Ozan Bey Merhaba,

   Aile birleşimi için A1 düzeyinde Almanca sertifikası gerekir. Sertifikayı aldıktan sonra vizeye aile birleşimi statüsünde başvurabilirsiniz.

   Kolay gelsin

   1. Merhabalar ben 2018 yılında a1 sertıfıkasını aıle bırlesımı ıcın almıstım ancak iş sebebi ile evlılık yapmadım ve su anda alman vatandası olan nişanlım ile evlılık yapıp vıze basvurusunda bulunacagım acaba a1 sertıfıkasını yenıden almamı isterlermı bılgi verirsenız sevinirim

 139. Merhaba Adım soyadım Suat Kılınç eşim 33 yıldır Almanya’da yaşıyor süresiz oturumu var
  Doktorlar tarafından raporlu Hastalıklar sebebiyle tam zamanlı çalışamıyor sosyal yardımda geçiniyor Aile birleşimi vizesine başvurdum red geldi.Bu durumda eşim beni nasıl götürebilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
  SAYGILARIMLA

  1. Merhaba Suat Bey,

   Hukuki destek almanızı öneririm. Avukat bu konuda bir çıkış yolu bulabilir.

   Kolay gelsin

 140. Merhabalar, ben Almanya’da yaşıyorum ve ikamet ediyorum şu an hamileyim ve benim eşim Türkiye’de ikamet ediyor. Bebeğin doğumu için ilk kez vize almak istiyoruz eşim doğumdi için Almanya’ya gelebilmesi için. Gebelik tespiti ve doğum olacak tarihi içeren belgeyi gönderdim bundan sonraki aşamada ayrıyetten benden yani Almanya’dan gereken bir evrak var mıdır ve ayrıyetten eşim Türkiye’de hangi evrakları çıkartması gerek ?

 141. Ben türk vatandaşıyım ve almanyada meslek egtimi icin oturum aldım eşimi ve çocuklarımı getire bilirmiyim meslek egtimi süresinde de bitmesini beklemek zorundamıyım ? Ayrıca kız kardeşim ailem de hep burda almanyadalar onların ne gibi yardımı dokunabilir ailemi getirmemde ?

  1. Merhaba,

   Meslek eğitimi süresince alacağınız maaş ailenizin Almanyadaki masraflarını karşılamayabilir. Bu durumda aile bireyleri için bloke hesap açmanız gerekir. Bu konuyu yabancılar dairesiyle görüşebilirsiniz. Aileniz barınma, eğer yabancılar dairesi kabul ederse aile birlrşimi için gerekli ek meblağ için garantör olabilirler.

   Kolay gelsin

 142. Merhaba, nişanlık çifte vatandaş (Bulgaristan), evlenir evlenmez evliliğimizi Bulgaristan’da onaylatmayı düşünüyoruz. Onaylama işleminden sonra eşimle birlikte her hangi AB ülkesinde örn. Almanya, Hollanda gibi ülkelerde süresiz bir şekilde yaşayabilir miyiz? Amacım vatandaşlık almak değil sadece eşimle beraber yurt dışında süresiz kalmak. Yanıtınızı bekliyorum. İyi günler

  1. Merhaba Arda Bey,

   Yerleşmek istediğiniz ülkeye, sizin için vize gerekli. Aile birleşimi statüsünde vize başvurusu yapmanız gerekir.

   Bilginiz olsun

 143. Merhaba melek hanım
  Benim almanya’da nişanlım var bir kere evlilik yaptı ve bosandı kendisi hasta calısamıyor devleten gecimini salıyor bende türkiyede onunla evlenmek istiyorum acaba eşimin yanında olabilirmiyim orda bana iş buldu herhangi bir sıkıntı olur mu önümüzde

  1. Sadık Bey Merhaba,

   İş bulmanız avantaj. Bunu vize evraklarınızın arasına mutlaka ekleyin ve deneyin bence. Umarım vize alırsınız. Aksi olursa da mutlaka bir avukattan destek alın.

   Kolay gelsin

 144. Almanyada okuyorum Türkiyedeki eşimi nasıl yanıma alabilirim rica etsem yardımcı olabilir misiniz

  1. Melisa Hanım Merhaba,

   Eşiniz için de bir bloke hesap açmanız durumunda, eşiniz aile birleşimi vizesine başvurabilir.

   kolay gelsin

 145. Merrhaba . İltica basvurusu ile bir yillik oturum aldim . Esim ve 3 cocugum turkiye de yasiyor . Onlari bu durumda nasil getirebilirim ve 3 cocuklu aile icin normalde kac mtk ev isteniyor ? Bir de 1 yillik oturumda aile birlesimi oluyor mu ? Bilgilendirir misiniz ?

  1. Merhaba Umut Bey,

   Bu durumda başka faktörler de etkili olduğu için avukatınızla bunu konuşmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 146. Merhaba,

  Ben Almanya’da yaşıyorum, Türk vatandaşıyım, eşimi yanıma getirtmek istiyorum. 23.09.2021’de Türkiye’de nikahımız oldu. Eşim Ocak 2022’de A1 için sınava girecek. Sınavdan çıkacak sonuca göre,aile birleşimi için konsolosluğa başvuracak. Eğer sınavı geçerse, Şubat ayında konsolosluğa başvurduğunda, bu süreç, duyumlara göre 1 ile 3 aya kadar sürebilirmiş.
  Sorum şu olacak: Eşim, konsolosluğa başvuru yaptığında, şimdiki ailemle (annem ve kardeşimle) oturduğumuz ev 82 metre kare büyüklüğünde, kendisini geçici yani sadece evi erken tutmamak için, bizim evi göstersem metre karesi yeterli mi??

  Ben kendimiz için tutacağımız evi, nisan ayında tutmak istiyordum. Hazıran ayında düğünden sonra, beraber Almanya’ya döneceğiz.

  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Gülşen Hanım Merhaba,

   Başvurular için adres olarak kaldığınız evi gösterebilirsiniz. Ancak yabancılar dairesi sizden evrak talep ettiğinde 2 kişi için uygun büyüklükteki bir konut göstermek gerekir.

   Bilginiz olsun

   1. Teşekkürler cevabınız için,

    Yani şuan oturduğumuz evi sadece başvuru için gösterebiliriz, sonradan evraklar için uygun değil mi?
    Ne kadar büyüklükte olması gerekir evin ikimiz için?

    Das Problem ist, Yabancılar dairesine ulaşım çok zor, telefona çıkmıyorlar sadece mail yoluyla ulaşabiliyorum ama cevap gelmiyor maalesef..

    Evi hangi zaman aşamasında tutmam gerekiyor? Eşime konsolosluktan haber geldiğinde mi?

    Tekrar cevaplarsanız sevinirim

    1. Gülşen hanım,

     2 kişi için yaklaşık 55-60 m2 olması gerekir. Ancak Almanya’da konut sıkıntısı var. Bu nedene bazı yerlerde istisnallar olduğunu duyuyoruz. Bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin takdiri söz konusu.

     Yabancıar dairesi sizden evrak istediğinde evi tutmuş olmanız gerekir diye düşünüyorum.

     Kolay gelsin

 147. Merhaba,
  Eşim ve kızım Almanya da yaşıyor ikisinde Türk vatandaşı. Eşim çalışma vizesiyle kızımla birlikte Almanya’ya gideli yaklaşık 4 ay oldu. Aile birleşimi yapmak istiyoruz. Bende Türk vatandaşıyım. Bazı forumlarda çocuk üzerinden Aile birleşimi yapabileceğime dair yorumlar aldım fakat çocuk üzerinden gidebilmek için illa Alman vatandaşı olması şartı olduğunu söyleyenlerde var. Bu ikilemde doğru bilgiye ulaşmam için yardımcı olursanız çok sevinirim. Eğer çocuk üzerinden başvuramayacaksam eş üzerinden mi başlatmam gerekiyor bu işlemleri.
  Kolay gelsin…

  1. Merhaba Yiğt Bey,

   Sadece Alman vatandaşı çocuk üzerinden vizeye başvuru yapmak mümkün. Sizin durumunuzda eşe aile birleşimi yapmak gerek.

   Kolay gelsin

 148. Eşim almanyada yaşıyor ve yunan vatandaşı. Eşim hamile ben Türkiye de yaşıyorum izlemem gereken yol ne neler yapmalıyım.

  1. Barış Bey Merhaba,

   AB vatandaşına aile birleşimi için başvuru yapmak gerek.

   Telefonla arayabilirseniz ayrıntılı bilgi verebilirim.

   Kolay gelsin

 149. Merhaba,
  Turk vatandasiyim ve bloke hesap ile Almanya’ya bu sene 2 senelik yüksek lisans için geldim. Nişanlıyım yazın evlenmeyi düşünüyoruz. Seneye aile birleşimi yapabilir miyiz?

  1. Merhaba,

   Aie birleşimi yapabilmeniz için Almanya’daki ikametinizin 2 yılı doldurmuş olması gerekir. Ancak bu süreden sonra aile birleşimi vizesi alınabilir.

   Kolay gelsin

 150. Merhabalar,
  Almanyada çalışmayı düşünüyorum. Vatandaşlık aldığım takdirde, benden başka çocuğu olmayan, eşinden de ayrı olduğu için yalnız yaşayan annemi yanıma almam mümkün olur mu?
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Derya Hanım,

   Bunu belgelemek kaydıyla yabancılar dairesi uygun gördüğünde annenizi yanınıza alabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 151. Merhaba, ben 8yldır almanyaya giriş çıkış yapmıyorum, şimdi almanyaya gitmeyi düşünüyorum. Oturma iznim var pasaportta, acaba problem çıkarırlarmı havalimanında alman polisleri

  1. Merham Hanım Merhaba,

   Giriş çıkışlarda yurt dışında bulunduğunuz süreleri kontrol etmiyorlar (bilet alıp giriş yapmak yine de risk, bilginiz olsun) bildiğim kadarıyla ancak bir vesileyle resmi bir kuruma ya da yabancılar dairesine başvurmanız durumunda bu ihlal görülür ve oturumunuz iptal edilir. Bu nedenle mutlaka bir iş bağlantısı öneririm ve bir hukukçu görüşü alın derim.

   İyi şanslar

   Kolay gelsin

 152. Merhabalar ben T.C vatandaşıyım kız arkadaşım Almanya vatandaşı ve evlilik kararı aldık. Vize başvurusu yapacağım ama kafam çok karışık, bazı arkadaşlar Almanya vizesi alırken evlilik için başvuru yapma diyorlar asla vize alamazsın, bazı arkadaşlar da evlilik için vize başvurusu yapmamı söylüyorlar. Lütfen bu konu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Merih Bey,

   Aile birleşimi şartlarını yerine getirmeniz durumunda vize alırsınız. Bence sadece bu konuda bilgisi oanları dineyin ve resmi web sayfalarını takip edin. Ayrıca en kolay vize şekli aile birleşimidir.

   Kolay gelsin

 153. Merhabalar ben türk vatandaşıyım eşim ve oğlum BLG VE TÜRKİYE çifte vatandaş ve nikahımız hem türkiye hemde bulgaristanda resmi olarak mevcut eşim bir yıldır almanyada çalışıyor aile birleşimi için aynı zamanda AB üyesi ülke vatandaşı olan kişinin eşi içinde A1 şartı isteniyor mu? ve gereken evraklar nelerdir acaba şimdiden teşekküre ederim iyi çalışmalar

 154. Merhaba,

  Mavi kart ile Almanya’ya taşındık. 3 ay sonra oturum izni için gerekli başvuruları yaptık. Bir hafta sonra eşimin çalışmadığından dolayı uyum kursuna katılaması gerektiğini, aksi takdirde para cezası alacağını belirten bir posta aldık. Benim bildiğim, uyum kursu gereği şu anlık olmadığı yönünde. Aynı şekilde gelen bir başka arkadaşımın eşinden böyle bir talepte bulunulmamış. Konu hakkında sizin bilginiz var mıdır? Teşekkürler.

  1. Alper Bey Merhaba,

   Yabancılar dairesi bunu gerekli görmüşse uyum kursuna gitmekte yarar var. Sonraki oturum uzatmalarda bu konuda sizi zorlayacaklar ve bu kriterin yerine getirilmesini talep etmeye devam edecekler diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 155. Mrb ben almanyaya augustosta geldim, velayeti benim üstümde olan 17 yaşında olacak cocugumu türkiyeden almanyaya yanıma getirmek istiyorum brnim cocugumdan dil zertifikasi /bilgisi istenilirmi ?

  1. Merhaba Erkan Bey,

   16 yaşından gün alan çocuklardan aile birleşimi için C1 düzeyinde dil sertifikası istenebiliyor. Çocuğunuzun B2 düzeyinde Almanca öğrenerek Ausbildung yani meslek eğitimi için Almanya’ya gelmesi mümkün. Aynı şekilde üniversite eğitimi için de gelebilir.

   Kolay gelsin

 156. Alper bey merhaba,

  Tek Alman vatandaşıyım Türkiye’de ikamet ediyorum. Eşim Türk vatandaşı oğlum çifte vatandaş. 3 yıl önce Almanya’ya seyahat ettiğimizde eşim için vize ücreti ödemiştik. Ücretsiz vize hakkımızın olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Bu haktan nasıl faydalanabiliyoruz? Bunun için ne yapmamız gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  1. Merhabalar,

   Alman vatandaşıyım Türkiye’de ikamet ediyorum. Eşim Türk vatandaşı, oğlum ise çifte vatandaş. 3 yıl önce Almanya’ya seyahat ettiğimizde eşim için vize ücreti ödemiştik. Ücretsiz vize hakkımızın olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Bu haktan nasıl faydalanabiliyoruz? Bunjn için ne yapmamız gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 157. Merhaba Melek hanım ben ve kızlarım alman vatandaşıyız 3 ay önce almanyaya dönüş yaptik eşim içinde aile birleşim vizesine başvurduk yalnız bugun benden alman olmadan önceki 10 sene öncesinin giriş çıkış belgesini istediler bunu neden istemiş olabilirler ve böyle bir hakları varmı

  1. Merhaba Sümeyra hanım,

   Eğer Almanya dışında 6 aydan fazla kaldığınız tespit edilirse vatandaşlığınızın geri alınma riski olur.

   Bilginiz olsun

 158. Iyi günler kolay gelsin
  Evleneceğim kişi alman vatandasi devlet ten geçiniyor benim de 2 çocuğumun velayeti bende aile birleşiminde onlarida kendim igötüre bilirmiyim devletten geçinmesi sıkıntı olur mi a1 sertifikası şart mi

  1. Ömer Bey,

   Bu tür durumlarda aile birleşiminde gelir engeli biraz esnetilebir, ancak çocuklar için sıkıntı çıkarabilirler. Sonuçta 1 kişi devletten yardım alırken bu 4 kişiye çıkacaktır. Müstakbel eşiniz bu durum ile ilgili göç danışmanlığı bürolarından danışmanlık almasını öneririm. Bu bürolar yereldeki yabancılar dairesinin tutumunu bildikleri için sağlılı yönlendirme yapabilirler.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Bu link üzerine tam adresini yazması durumunda en yakın bürolara ulaşması mümkün.

   Ayrıca siz de gelmeden bir iş sözleşmesi edinirseniz avantaj olabilir

   Kolay gelsin

 159. Merhaba,
  İltica ettiğimden dolayı 3 yıllık Almanya oturumum var. Eski eşim ve kızım buraya gelmek istiyorlar. Bu boşanmaya ana oturum mülakatında, eski eşime zarar gelmemesi için boşandığımızı raportöre ifade edip kayıt altına aldırdım. Eski esim ve kızım şimdi Almanyaya gelmek istiyorlar. Yeşil pasaportları var. Gelmeleri için vizeye ihtiyaçları yok ama burada tekrar evlenme durumunda burada kalabilirler mi? Saygılarımla

  1. Merhaba Murat Bey,

   Bu durumu lütfen avukatınızla konuşun. O size yapmanız gerekenler konusunda yönlendirme yapacaktır.

   Kolay gelsin

 160. İyi akşamlar Melek hanım şimdiden teşekkürler bütün yazılanları okudum ama istediğim cevabı bulamadım yada ben istemedim.Size ilk sorum eşim tır şoförü ve Almanya’ya gitmek istiyor tek gittiğinde maaş oranı ile Alman vatandaşı ile evlenme olduğunda maaş oranı değişiyor mu ben eşimden boşanıp oraya gitmesine başkasıyla evli kalmasına müsade veremiyorum sizce birlikte mi gitsek daha iyi yoksa eşim gittikten sonra beş yıl içinde oturum izni alırım dizide boşandıktan sonra aldiririm diyor inanın kafam çok karışık yani işçi oturum izniyle gitsemi yoksa illa başkasıyla evlenmek zorunda mı bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hasret Hanım,

   Bu sizin verebileceğiz bir karar. Ben normal şartlarda gitmeyi yeğlerdim.

   Kolay gelsin

 161. Merhabalar,

  Ben alman vatandaşıyım ve yüksek gelire sahibim. Eşim türkiyede iki defa ankarada A1 sınavına katıldı, ama yetersiz puanla sınavı geçemedi maalesef. 2022 birinci ay dan itibaren aile birleşiminde A1 sınavına ihtiyaç olmiyacağı duyumu aldım. Bu bilgi doğrumudur acaba. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Yakup Bey,

   Bu tür bilgiler sadece birer haberden ibaret. Söz konusu konularla ilgili yasal düzenlemeler olmadan ve parlementodan geçmeden itibar etmemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 162. Merhaba ben 24 yaşında Türk vatandaşıyım.Annem 3 sene önce Alman vatandaşıyla evlenip almanya’ya yerleşti.Annemin yanına yerleşme imkanım nedir?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Reşit olduğunuz için aile birleşimi yapma şansınız yok. Ancak eğitim, diplomanıza uygun bir iş nedeniyle ya da eşe aile birleşimi yaparak gitme durumundasınız.

   Bilginiz olsun

 163. Merhaba. Universitedeyken uyusturucu kullanmaktan ötürü 1 senelik denetimli serbestlik aldim. Dolayisiyla sabika kaydim var. E devlette görünmüyor fakat arşiv kaydında görünüyor. Bu benim schengen vizesi almama engel mi? Başka bir suça karışmadım.. abd vs vize vermiyor bu konuda çok katı ama isvec almanya avusturya gibi ülkelerden vize alabilir miyim, kesin bir cevap verebilirseniz çok sevinirim… tesekkurler.

  1. Merhaba Aylin Hanım,

   Eğer bir şekilde bu bilgi AB sistemine girmişse sistemde paylaşılacağı için vize almanız zor olur.

   Bu konuda kesin bilgi için hukukçulardan destek almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

   1. Furkan Bey,

    21 Aralıkta sorunuzu cevaplamışım. Cevap aşağıdaki gibi.

    Furkan Bey,

    Siz ancak diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda çalışma vizesi alıp gidebilirsiniz.

    Kolay gelsin

 164. Merhaba. Sabıka kaydimdan oturu schengen vizesi alabilir miyim? Sorun olur mu yurt disina çıkmamdda? Tesekkur ederim

  1. Merhaba Aylin Hanım,

   Eğer bir şekilde bu bilgi AB sistemine girmişse sistemde paylaşılacağı için vize almanız zor olur.

   Bu konuda kesin bilgi için hukukçulardan destek almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 165. Melek hanım mrb almanyada hemşire olarak çalışmaya başladıktan sonra eşimiz ve çocuğumuzu ne zaman yanımıza aldırabiliriz

  1. Kübra Hanım Merhaba,

   En geç, hemşire olarak tam zamanlı çalışmaya başladıktan 3 ay sonra aileniz yanınıza gelmek için vize başvurusu yapabilir. Duruma göre de bu süreç 3 hafta ile 3 ay arasında değişebilir. (Başka bir seçenek de hep beraber vizeye başvurmak olabilir. Maaşınızın yetmemesi durumunda da eş ve çocuğunuz için bloke hesap açabilirsiniz)

   Kolay gelsin

 166. Merhaba, Melek Hanim iyi Aksamlar,

  Ben Almanyada ikamet ediyorum Esim Türkiyede ikimiz Türk vatandasiyiz Esim Almanca A1 Almanca Sertifikasini aldi simdi Aile birlesimi olarak basvuruda bulunacagiz fakat asil sorum sudur, Esimin Türkiyede Bankaya Kredi borcu var Aile birlesimi icin önümüzdeki sürecte bu bir engel olabilrimi?.

  Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  Saygilarimla
  Cengiz Düsünmez.

  1. Merhaba Cengiz Bey,

   Yurt dışına çıkış için engel teşkil etmeyen bir durum vize için sorun olmaz. Vize görüşmesinde de bu tür konuların sorulmadıkça dile getirilmemesini öneririm.

   Kolay gelsin

 167. Merhaba eşim ve 2 çocuğum AB vatandaşı(BG) ben Türk vatandaşıyım .Uzun bi süre kendimizi idare edicek maddi birikimimiz var eşimin önden gidip iş ve ev bulup sonra aile birleşimine başvurmamız haricinde en baştan beraber gidebilmemizin bir yolu var mıdır? Teşekkürler

  1. Merhaba Ali Bey,

   Siz, aile birleşimi için vize başvurusu yaparken eşinizin Almanya’da olması gerekir. Vize esnasında da eşinizin ikamet belgesi istenir.

   Bilginiz olsun

 168. Merbaha eşim 6 ay önce Almanya vatandasligi olan ve sirketi olan amcasi tarafindan istek yapilarak orda çalısmak icin çalışma izni alarak gitti. Ben ve iki çocugum Turkiyedeyiz. Sigortali ve izinleri olarak Almanyada çalışıyor beni ve çoçuklarımı Almanyaya götürme şansı var mıdır ? Teşekkürler ☺️

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   Maaşının, kira dahil tüm aileyi geçindirebilmesi durumunda siz ve çocuklar aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gidebilirsiniz.

   Bilginiz olsun

 169. Merhaba Melek Hanım
  Oğlum 15 yaşında Alman vatandaşı biz eşimle boşandık ve oglum ile turkiyede yaşıyorum. Çocukla birlikte tekrar almanyaya dönmek için başvuru yaptım evrakları teslim ettim yanlız benden 15 yaşında ki çocuğumu tek başına almanyaya göndermemi okul kaydı yaptırmasını ve ikamet almasını bu evrakları mail olarak vize bölümüne yolla dediler. Çocuk tek başına nasıl yapar. Doğrumu bu

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Çocuk henüz reşit değil. Dolayısyla aslında size de vize vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Almanya’da özellikle göç yasasını iyi bilen bir avukattan destek almanızı öneririm.

   İyi şanslar

 170. Merhaba ben birşey sormak istiyorum. Benim kız arkadaşım alman. Türk degil. Biz evlenmeyi düşünüyoruz. Ben Türkiye de yaşıyorum. Alman otelinde çalışıyorum. Evlilik yapacaz. Almanya’da mı yapsam daha iyi türkiye demi. Ve ben Türkiye de evlilik yaparsam. Benden a1 dil belgesi mi isterler. Kız arkadaşım ögretmen. Ben nasıl gidebilirim. Burada evlilik yaparsam. Yada almanya’da evlenirsem. Geri gelip burada dil kursuna gidip a1 mı almam lazım

  1. Emrah Bey merhaba,

   Her iki durumda da sizden A1 Almanca sertifikası istenir. Almanya’da ya da Türkiye’de nikah yapmanızın çok farkı yok. Neticede aynı şartları yerine getirmek durumundasınız.
   Almanya’da evlenmeniz durumunda, Almanya’da nikah yapmak üzere aile birleşimi vizesine başvurmak gerekecek.

   Bilginiz olsun

 171. Merhaba eşim Türk vatandaşı iken 2 defa aile birleşimi vizesi ne başvuru yaptım maddi yetersiz olduğu için red verdiler. Eşim şimdi Alman vatandaşı oldu başvuru yaparsak bir sıkıntı olur mu ? Eşin Berlin’de ikamet ediyor.

  1. Merhaba Oğuz bey,

   Eşinizin yeni durumunyla ilgili evraklarla tekrar başvuru yapmanızı öneririm. Normak şartlarda Alman vatandaşlarından gelir beyanı istenmemesi gerekir. Ancak uygulamada sıkça karşılaştığımız bir durum. Tekrar ret gelmesi durumunda bir avukattan destek almanız öneririm.

   İyi şanslar

 172. Merhaba Melek Hanım.
  Bir soru da ben sorayım, ben türkiyede yaşayan türk vatandaşıyım ve almanya da yaşayan ve alman vatandaşı olan biriyle evlenecem hayırlısı ile.
  1. Sorum : Öncelikle merak ettiğim şey , evleneceğim kişi şuan çalışmıyor. Alman makamları çalışmıyor diye sorun çıkarabilir mi ?Yani o çalışmıyor diye bana red verebilirler mi ? Ayrıca ben de çalışmıyorum acaba konsolosluk benden maaş bordosu falan ister mi?
  2. Sorum : Ben almancayı çok iyi şekilde konuşabiliyorum, benim a1 sertifikası almam şart mı ? Almanca bildiğim halde a1 sertifikası yapmam şart mı ?
  3. Sorum : 3 hafta sonra türkiyede nikahım var. Ben şimdiden konsolosluktan randevu alayım mı ? yoksa nikahı mı bekleyim ? ravdevuyu önce idatan mı yoksa direk konsolosluktan mı alacam ?

  Çok soru sordum farkındayım umarım bana da cevap verir beni de mutlu edersiniz .
  çok teşekkür ediyorum.Saygılar..

  1. Merhaba Murat Bey,

   1. Pandemi nedeniyle Alman vatandaşlarından da geçim teminatı istediklerine şahit oluyoruz. Mümkünse eşinizin çalışıyor avantaj olacaktır.
   2. Belirgin şekilde iyi Almanca konuşabiliyorsanız A1 almak zorunda değilsiniz. Orada sorulan soruları anlamak ve cevaplamak yeterrli olabilir. Duruma göre görüşme sonrası sertifika talebi de olabilir.
   3.İdatadan randevu sonrası tarih atanması da göz önünde bulundurarak şimdiden ön randevu oluşturabilirsiniz.

   iyi şanslar

 173. Merhabalar

  Eşim Almanya’da yüksek lisans yapıyor (2020Eylül giriş) aynı zamanda da çalışıyor /2
  Aile birleşim vizesine Mart ayında Idata’dan başvuru yaptık, atama Haziran ayına yapıldı, mülakat olumlu geçti! Evraklarım eksiksiz, dil yeterliliği dahil.
  Konsolosluk’a email atıyoruz 2-3 hafta arasında cvp geliyor. Sabredin içerikli! Başka açıklama asla yok.
  7 aydır bekliyorum bu süreç bir vize için hangi gerekçe ile normal olabilir?

  Görüşünüz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Aslında vize için çok uzun bir bekletme süresi. Eşinizin Almanya’da bir avukat vasıtasıyla vize akibetini öğrenmek için vize bölümüne bir dilekçe yazdırmasını öneririm.

   İyi şanslar

 174. Selamlar,
  Eşim Bulgaristan vatandaşı ve 1 oğlumuz var oda Bulgaristan vatandaşı. Ben Türk vatandaşıyım. Ailecek Almanya’ya yerleşmek istiyoruz. Benim aile birleşiminden dolayı aldığım 5 yıllık schengen vizem var. Bu vize ile direk gidip oturum ve çalışma izni alabilmem için ekstra yapmam gereken birşey varmı? Ayrıca bu şekilde gittiğimde benden A1 dil sertifikası isterler mi?

  1. Merhaba Ümit Bey,

   Sizin aile birleşimi vizesi alıp gitmeniz gerekiyor.

   Eşiniz ve çocuğunuz gidip yerleştikten ve mümkünse eşiniz bir iş bulduktan sonra siz de aile birleşimi için vize işlemleri başlatabilirsiniz.
   Schengen vizesi ile gitmeniz durumunda size oturum verme konusunda problem çıkarırlar.

   Bilginize

   1. Peki sizin dediğiniz şekilde aile birleşimi vizesi ile gittiğimde A1 dil sertifikası istenir mi?

    1. Ümit bey,

     Hangi durumdan bahsettiğinizi anlayamadım. Geriye dönüp yazdıklarım arasında cevaba ulaşamadım.

     Ayrıntılı yazmanız durumunda cevaplayabilirim.

     Kolay gelsin

 175. Merhaba Melek hanım
  Eşimin abisi 30 yıla yakın almanya-da ikamet etmekte eşimin orda doğum yapmasını istiyorum böyle bir şansı var mıdır bunun için gerekli belgeler nedir şimdiden ilginiz için teşekkür ederim
  iyi günler.

  1. Merhaba Mikail Bey,

   Bununla ilgili bir vize türü yok. Ayrıca Almanya’da doğmuş olmak tek başına bir ayrıcalık kazandırmaz.

   Bilginize

 176. Selamlar,
  Eşim Bulgaristan vatandaşı ve bir oğlumuz var oda Bulgaristan vatandaşı. Ben Türk vatandaşıyım. Ailecek Almanya’ya yerleşmek istiyoruz. Benim aile birleşiminden dolayı aldığım 5 yıllık schangen vizem var. Bu vize ile direk gidip oturum ve çalışma izni alabilmem için ekstra yapmam gereken bişey varmı? Ayrıca bu şekilde gittiğimde benden A1 dil sertifikası isterler mi?

  1. Merhaba Ümit Bey,

   Sizin aile birleşimi vizesi alıp gitmeniz gerekiyor.

   Eşiniz ve çocuğunuz gidip yerleştikten ve mümkünse eşiniz bir iş bulduktan sonra siz de aile birleşimi için vize işlemleri başlatabilirsiniz.
   Schengen vizesi ile gitmeniz durumunda size oturum verme konusunda problem çıkarırlar.

   Bilginize

    1. Ümit Bey,

     Ulusal vize için aile birleşimi vizesine başvurmanız gerek. Schengen vizesi oturuma çevrilmez.

     Bilginiz olsun

 177. Merhabalar

  Almanya’daki Türk’ün eşini götürebilmesi için oturumunun 1 yıl geçerli olmasını belirtmişsiniz. Bunun dayanağı nedir acaba? Konsolosluktan yada Idata’dan bize Eşin oturum süresi ile ilgili herhangi bir bilgi belirtilmedi.

  Teşekkürler.

  1. Derya hanım,

   Almanya’daki eşinizin oturum süresinin 1 yıldan az olması durumunda size verilecek oturum birkaç aylık olacağından kısa sürede yine oturum uzatmak için başvurmak gerekecek, bunun önüne geçmek için bu madde söz konusu.
   Böyle bir durum varsa eşiniz önce oturumunu uzatsın, siz de sonrasında vizeye başvurun. Aksi takdirde ret alma riskiniz var.

   Bilginiz olsun

 178. merhaba melek hanım ben aile birleşimi vizesine başvuru yaptım 2012 yılından kalma sabıka kaydım var sorun olur mu acaba vize için

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Özel olarak sicil istenmezse ve yurt dışı çıkışı ie ilgili bir sorun yoksa problem olacağını düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 179. Merhabalar,
  Ben Almanya’da yüksek lisans yapıyorum, nişanlim şuan Amerika’da ve Almanyaya dil okulu ile gelecek. O geldiğinde evlensek aile birleşimi yapabilir miyiz? Ve evlenirsek herhangi bir artısi olur mu?

  1. Merhaba Sema Hanım,

   Evlenmeniz durumunda, nişanlınız aile birleşimi kapsamnında oturum alacaktır. Ancak bunun için gelirinizin yetmesi ya da nişanlınız adına bloke hesap açmak gerekecektir.

   Kolay gelsin

   1. Cevabınız için teşekkürler, dil okulu ile gelirken de bloke hesap yatıracak, aile birleşimi yaparsak tekrardan bloke hesap yapmasına gerek var mı?

    Saygılarımla

    1. Merhaba Sema Hanım,

     Dil okulu için bloke hesap sadece söz konusu kişi içindir. Sorunuzu doğru alnadıysam eğer aile birleşmi ile gelecek için de bloke hesap açmak gerekir.

     Kolay gelsin

     1. Merhaba Melek Hanım,

      Nişanlım Eylül-ekim aylarında dil okulu ile gelicek ve bloke hesabı kendi için yatiricak. Ben 4 aydır Almanya’dayim ve yüksek lisans yapıyorum. O gelince evlenmeyi düşünüyoruz. Bu durumda aile birleşimini burdan yapabilir miyiz? Tekrardan bloke hesap gerekli mi aslında bunu sormak istedim.

     2. Merhaba Sema Hanım,

      Siz Almanya’da 2 yılınızı doldurmadan aile birleşimi yapamazsınız. Öğrenci statüsünde oturumu devam eder diye düşünüyorum.

      Yine de bu kurumdan danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ bu linkte çıkan yere tam adresinizi yazarsanız size en yakın göç danışma bürolarının bilgisi çıkacaktır.
      Ücretsiz vce tamamen sizin yararınıza danışmanlık yaparlar. Yereldeki yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu bildikleri için sizi daha sağlıklı yönlendireceklerdir.

      Kolay gelsin

 180. Melek hanım merhaba ben alman vatandaşıyım almanyada ikamet ediyorum. Eşim türkiyede ikamet ediyor okuma yazması yok ve okuma yazması olmadığına dair MEB’den almış olduğu başarısızdır bekgeside mevcut nasıl bir yol izlememiz gerekiyor şimdiden teşekkür ederim .

  1. Merhaba Şeyhmuz Bey,

   MEB’ten aldığı bu belge ne yazık ki yeterli olmaz. Muafiyet için de bir yıl kursa gitmek ve sınavlarda başarısız olduğunu belgelemek durumunda. Bunun yerine okuma yazma öğrenmesini ve sonrasında da Almanca öğrenip sertifika almasını öneririm. Bu yolla çok insan A1 aldı. Bu sertifika her durumda ne yazık ki isteniyor.

   Bilginiz olsun

 181. Melek Hanım selamlar;

  Evliyim ve 1 yaşında bir kızım var. Eşim de ben de Türkiye’de üniversite mezunuyuz ben ikinci üniversitemi okuyacağım. Almanya’da Bachelor okumak için kabul aldım.
  Bana öğrenci vizesi başvurusu yaparken eşim ve kızım için de aile birleşimi başvurusunu aynı anda yapabilir miyiz?
  Bir de hem eşim hem benim için bloke hesaba belirlenen kişi başı (10.332€) tutarı yatıracağız ama kızımız için ne kadar koymamız gerekiyor bulamadık. Eşimin abisi de bloke hesaba ek olarak bize sponsor olacak kendisi mühendis olarak çalışıyor. Sizin eski bir gönderinizde “Eşler için 400 Euro, buna ek olarak her bir çocuk için 300 Euro” ifadesini gördük o sebeple sormak istedik bu işin doğrusu nedir acaba? Anne(bachelor ogrencisi)+ Baba ve 1 yaşında çocuğumuz için toplam blokeye ne kadar koymalıyız acaba?

  Teşekkürler şimdiden

 182. Öncelikle merhabalar,
  Ben sağlık personeliyim B2 almancam var ve diploma denkliğimin gelmesini bekliyorum. Diploma denkliğimde geldikten sonra Almanya’da bir hastanede işe başlayacağım. Nişanlımda dil okulu vizesi ile Almanya’ya gelecek. Onun dil okulu vizesi bitmeden Türkiye’de nikahlanıp bunu aile birleşim vizesine dönüştürmek istiyoruz. Bu mümkün mü acaba? Konsolosluk veya Alman Hükümeti bu konuda bir sorun çıkartıyor mu?
  Yanıtlarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

  1. Merhaba Esma Hanım,

   Almanya’ya gittikten sonra evlenmeniz durumunda aile birleşimi için 2 yıllık bir oturumunuzun olması istenir. Bu nedenle de bekleme olmaması için gitmeden nikah kıymanzı öneririm.

   Bilginiz olsun

 183. Merhabalar,
  Eşim çok yakında mühendis olarak Almanya’da bir işe başlayacak, mavi kart alıp alamayacağı henüz tam belli değil, yıllık brüt maaşın ilgili sınırı geçip geçmeyeceğini henüz tam olarak bilmiyoruz. Ben de eşim yerleştikten bir süre sonra, devlet memuru olduğum için ücretsiz izin alarak bir yahut iki yıl süreyle, bebeğimizle birlikte yanına gitmek istiyorum. Bunun için aile birleşimi vizesine başvurabilir miyiz? Ücretsiz izin alarak bu vizeye başvurmamın negatif bir etkisi olur mu vizeyi alma sürecinde? Bir de ücretsiz izin alsam da devlet memurluğunda kadrom devam ediyor, buna rağmen aile birleşimi ile geldiğimde herhangi aylığım olmayacak. Eşimin ücretine çalışmadığım için eş ve çocuk parası eklenir mi?

  Şimdiden cevabınız, ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Buket Hanım,

   Aile birleşmine başvururken sizin Türkiye’deki durumunuzdan-konumunuzdan ziyade eşinizin ALmanya’daki durumu-konumu önemli. O nedenle aile birleşimine başvurabilirsiniz. Aksi takdirde Almanya’da uzun süreli oturum alma şansınız olmaz.
   Siz aile birleşmi ile gittiğinizde eşinizin kesintileri daha az olacaktır ve kızınız için de çocuk parası alınır.

   Bilginiz olsun

 184. Merhabalar Melek hanım 2021 dokuzuncu ayda evlendik eşim şuan 6 aylık hamile ve 24 yıldır Almanya da yaşıyor senelik olarak oturum izini alıyor 1 yılık 2 yılık gibi. Eşim Türk vatandaşı. Daha önceki evliliğinden 3 çocuğu var devletten geçiniyor yanına hangi şartlar altında gidebilirim doğum öncesinde yanına olabilirmiyim çocuğum doğunca Alman vatandaşı olarak mı doğacak lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim 5 ayın ortalarında doğum olacak cvp için şimdiden çok teşekürler

  1. Hakan Bey Merhaba,

   Eşinizin süresiz oturumu olmadığı için doğacak çocuğa ne yazık ki Alman vatandaşlığı verilmez. (doğumla vatandaşlık ancak Almanya’da yaşayan ebeveynin süresiz oturumu olması durumunda verilir)
   Siz, eşinizin doğum yapacağına dair evraklarla ziyaret vizesine başvurabilirsiniz.

   Aile birleşimi vizeniz, eşinizin ailenin tüm giderlerini karşılayacak kadar bir maaşı olması durumunda verilir. Vize evraklarının arasına siz de Almanya’da çalışacağınızı belgeleyen bir iş sözleşmesi ekleyebilirsiniz. Yine de vize onayı yabancılar dairesinin takdirinde.

   Bilginiz olsun

 185. Merhaba ben marta evlenicem ama evlencem kişi alman vatandaşlığına geçmiş şuan işsizlik parası alıyor çalışıyor göstermiyor aile birleşimi için çalışıyor luğun gözükmesi şartım sorun olurmu bu durum beler gerekli

  1. Rukiye Hanım,

   Yabancılar dairesi, gelir beyanı isterse, eşinizin giderleri karşılayacak kadar maaşının olması gerekir.
   Gelir beyanı istemezse vizeniz onaylanabilir. Dolayısyla yabancılar dairesinin takdiri söz konusu, önceden bilmek mümkün değil. Eşinizin yabancılar dairesiyle iletişme geçip sormasını öneririrm.

   Kolay gelsin

 186. Merhaba
  Eşim Almanyada ilk evliliğimden 2 tane çocuğum var velayetleri bende Almanyaya götürebilmem için babalarından herhangi bir imza falan almam gerekir mi?

  1. Merhaba Sibel Hanım,

   Velayetleri sizde olduğu için başka bir belgeye ihtiyaç olmayacak.

   Bilginiz olsun

 187. Merhaba, eşimin vize randevusu yeni geldi. Fakat psikolojik olarak fazlasıyla etkilenip birbirimizden uzak kalamadık. Bu yüzden Almanya da herşeyi bırakıp eşimin yanına gelmem gerekti. Eşim vize randevusuna gelse beraber geri gidebilme imkanımız olur mu? Maaş ve kira dökumanı için sorun olur mu? Oturum iznim süresiz ve doğma büyüme Almanya. 2 aydır Türkiye’deyim ve burda çalışıyorum. Oraya dönebilirsek iş bulma imkanlarım tekrar var.Geri dönüş yaparsanız sevinirim.

  1. Deniz hanım,

   Merhaba Deniz Hanım,

   Anladığım kadarıyla siz Türk vatandaşısınız. Bu nedenle de ikinizin de giderlerini karşılayacak kadar maaşınızın olması gerekir. Aksi takdirde eşiniz vize onayı alamaz. Bu nedenle de önden gidip iş bulmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 188. Melek hanım Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim ben almanyada süresiz oturum almış bir Türk Vatandaşıyla aile birleşimi yani evlilik yapmayı planlıyorum burada yüksek okul mezunuyum 12 yıldır devlette öğretmen olarak çalışmaktayım yüksek okul mezunu olduğum için benden yine de A1 seviyede almanca sertifikası istenir mi bir diğer sorum da evleneceğim kişi orada yaklaşık 1800 Euro civarı bir maaşla çalışmakta ayrıca kendine kendine ait kira fakat bir evde oturmakta ev gayet büyük iki kişi için yeterli olacak bir de ev kirası da 580 euro civarı bu şartlar benim için yeterli olur mu

  1. Merhaba Mert Bey,

   Aile birleşimi için A1 sertifikası almak durumundasınız. Yüksel okul mezunuz olmanız size muafiyet getirmiyor ne yazık ki.

   Maaşın yeteceğini düşünüyorum ancak yine de yabancılar dairesinden görüş almanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 189. Merhaba,
  Melek Hanım 5 yıldır birlikte olduğum nisanlim ile yazın evleneceğiz.Nisanlim bulgaristan vatandaşı ve bizde turkiyede evlendikten sonra bulgaristanda da evliligimizi göstereceğiz yani bulgaristandan da evlilik cüzdanınız olacak daha sonrasında Almanya,Frankfurt da yasamak istiyoruz ikimizde üniversite mezunuyuz.Nişanlim daha önce almanyada ikamet etmedi tatiller dışında acaba banka hesabında blokeli 10 bin euro bizim elimizi güçlendirir mi çünkü maaş bordrosu olmayacak,ayrıca a1 almanca belgesi gerekli mi benim için üniversitede 4 yıl boyunca almanca eğitimi aldım daha önce kabul edilen almanya stajlarım olmuştu ama gidememiştim.Bizim durumumuz da ne tavsiye edersiniz neler gereklidir bilgiler için teşekkür ediyorum.
  Iyi çalışmalar dilerim.

 190. Merhabalar,
  Benim sevgilim 8 haftalık hamile, doğmamış çocuk üzerinden aile birleşimi yapmam mümkün müdür.
  Evlilik şimdilik düşünmüyoruz.

  Sevgilim; alman vatandaşı
  Ben; türk vatandaşiyim
  Cevaplarsaniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba Recep Bey,

   Hamileliğin son aylarına doğru, doğumla ilgili evrakları ve diğer vize evraklarını hazırlayarak başvurabilirsiniz. Uygun görülmesi durumunda yabancılar dairesi vizenizi onaylayabilir.

   Kolay gelsin

 191. Melek hanım merhaba son sorum lütfen herkes birşey diyor alman vatandaşıyla Türkiye’de evlenmek istiyoruz ama kimi diyor ona belge evrak vermen göndermen gerekiyor diye ben hangi evrakları ona göndermeliyim buraya gelince evlenmemiz için bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba Rukiye Hanım,

   Alman vatandaşı oldu için evlilik ehliyet belgesi alması gerekir. Bunu da yaşadığı şehirdeki belediyeden-nikah dairesinden alması gerekir. Bu evrakı alabilmesi için de sizden istenen evraklar var. Eyaletler arası farklılıklar olduğu için bu evrak listesini nişanlınız nikah dairesinden öğrenirse çok daha sağlıklı olur.

   Kolay gelsin

 192. Merhaba, eşim aile birleşimi vizesi için başvuru yaptı bu ay, atama bekliyoruz. Ben şu an da Almanya’da ailemin yanında kalıyorum. Ev arıyorum fakat maalesef bulamıyorum daha yeni işe başladığım için. Ailemin evi metrekare olarak küçük olduğu için bu evi yabancılar dairesi kabul etmez. Bir arkadaşımın kendine ait yaklaşık 250m2 bir evi var. Arkadaşımdan onların evde oturacağımıza dair bir Bestätigung yazdırıp onu versem yeterli mi? Yoksa benim adıma bir kira sözleşmesi mi olması gerekiyor?

  1. Merhaba Gizem Hanım,

   Bu dediğinizi yapabilirsiniz. Yabancılar dairesi bunu değerlendirecektir. Uygun görmesi durumunda kabul edebilir. Ancak kesin bir şey söylemek mümkün değil. Denemenizi öneririm.

   Kolay gelsin

 193. Merhabalar nişanlım Almanyada doğdu ve Alman vatandaşı fakat hala öğrenciyken evleneceğiz. Gelir olarak sadece küçük bir işte çalışıyor ve bursu var. İyi geliri olan dayısı bana garantör olsa aile birleşimi vizesi için yeterli midir? Bunu vize işlemleri sırasında nasıl gösterebiliriz?

  1. Betül Hanım Merhaba,

   Alman vatandaşlarından genelde gelir teminatı istenmez. Yin de yabancılar dairesinin takdiri söz konusu. Yani son karar onların. Maaş bilgisi, yabancılar dairesi tarafınfan sizin evraklarınız incelenirken eşinizden istenir.

   Kolay gelsin

 194. Merhaba, iki yıl önce eşimle beraber Almanya’da iltica ettik ben üç yıllık oturum aldım fakat eşime hak vermediler buradaki avukat eşine Türk pasaportu alabiliyoruz diye bu yolu tercih ettik eşimi Türkiye’ye yolladılar. Yabancılar dairesinden ilgili kişi işlemlerin hızlı olması için ve kapalı zarfa( aile birlesimi mektupu) eşimin gelip burda dil kursuna gideceğini de yazacağını söyledi ve bende şuan Almanya’da dil kursuna gidiyorum bu yüzden kurs bittikten sonra bir iş yerinden çalışacağıma dair yazılı belge aldım bunların hepsini bildireceğiz yardımcı olacağız diyorlar. Sorum şu: yabancılar dairesinin kapalı zarfa yapacaklarını konsolosluğu bağlar mı yani vize için hayır eşimin a1 belgesini ve benim çalışıp maaş kağıdını isteme gidi bir durum olabilir mi?

  1. Merhaba,
   Vize onayı bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi verir. Yani kapalı zarfla genellikle vize onayı verilir. Konsoloslukta çok aykırı bir durum olmadıkça bunu uygular.

   İyi şanslar

 195. Merhaba eşim Türk vatandaşı ben alman vatandaşıyım ve 2 çocuğumuz hem çifte vatandaş. Türkiyede yaşıyoruz ikametgahımızda burada. Almanya ya 1-2haftalık gezmeye gitmek istiyoruz. Akraba ve arkadaş ziyaretleri. Eşim için vize konusunda sıkıntı çıkar mı diye soracaktım

  1. Merhaba Pınar Hanım,

   Vize evrakları arasında niyetinizi belirten Almanca bir de dilekçe yazmanız durumunda sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

   Kolay gelsin

 196. Selam merhaba benimde bir sorum olacak rica etsem beni bilgilenirmisiniz şimdiden tşk ederim ben 5 yıl oldu almanyadayım eşim alman vatandaşı benim bir oğlum var türkiyede 18 yaşında ben aile birleşimiyle geldim sinavı kazandim geldim benim sorum oğlumu almanyaya nasıl getiririm aile birleşimi olurmu lütfen rica ediyorum sizden bana yazarsanız sevinirim saygilar dilerim kolay gelsin size

  1. Merhaba Fırat Bey,

   Oğlunuz reşit olduğu yani 18 yaşında olduğu için aile birleşimi şansı yok. Ancak Almanca öğrenip meslek eğitimi ya da üniversiye eğitimi için gelebilir.

   iyi günler

 197. Merhaba, benim maaşım net 1679€ kiram sıcak parası 750€ red gelirmi ? Hesaplamayı nasıl yapıyolar yardımcı olun lütfen benden belgeler istendi çünkü

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Bu hesaplamayı yabancılar dairesi ya da MBE Beratunsstelle’lerle yapmanızı öneririm, Eyaletler arası farklar söz konusu olabilir. O nedenle vereceğim cevap sizi yanıltabilir.

   Kolay gelsin

 198. Merhaba Melek Hanım,

  benim nişanlım Türkiye’de. Evlendikten sonra onu Almanya’ya getirebilmem için ne kadar maaş gerekli? Örneğin 1.500 € maaş yeterli olur muydu?
  Sevgilerle

  1. Vahide Hanım,

   Maaş konusunu yabancılar dairesiyle göörüşmenizi öneririm. Buradan kesin nir rakam vermek doğru değil.

   Kolay gelsin

 199. Merhaba iyi günler nişanlım Almanya yaşıyor Türk vatandaşı ben daha önce evlilik yapıp Almanya gitmiştim ama boşanıp geri geldim şimdi tekrardan evlenip Almanya gitmek istiyorum burdaki sorum nişanlım üniversite mimarlık okuyor ve çalışmıyor bir geliri yok bu vize almamda sorun yaratırım 2.sorum daha önceden dediğim gibi Almanya evlenip gitmiştim a1 almıştım şimdi ise Almanca seviyem b1 konsolosluğa A1 sertifika Almadan da başvuru yapa bilirmiyim istisnai durumunda gerekmiyor diyor hangi durumlarda bu şartlar gerekmiyor teşekkürler

  1. Merhaba Vedat Bey,

   Nişanlınız Türk vatandaşı olduğu için sizin de masraflarınızı karşılayacak yeterli gelire sahip olması beklenir. Ailenin garantörlüğü yönünde yabancılar dairesiyle görüşmekte yarar olur.

   iyi şanslar

  1. Merhaba Deniz Hanım,

   Almanya’da evlenmek üzere aile birleşimi vizesi alacağınız için, nikahtan sonra oturuma başvurabilirsiniz. Tekrar aile birleşimine ihtiyaç olmayacak.

   Hayırlı olsun

 200. Merhaba melek hanim esim hamile biz ikimiz akraba ziyaret gitcez vize icin ne evraklar gerekir dogum orda yapicaz da vatandaslik hakki yasama hakki bize verilirmi orada mealm cevap verirsnz sevinirim

 201. Merhaba ben doguma büyüme almanyaliyim ama türk vatandasiyim. Esim türkiyede ve a1 sinavina 4 kez katildi ama kazanamadi. Baska bir yöntemle esimi almanyaya getirebiliyormuyum. Veya baska bir cözümü yokmu.

  1. Zöhre Hanım,

   Ne yazık ki yok. A1 sertifikasını alması gerek Özellikle zayıf olduğu konularda-bölümlerde destek almasını öneririm.

   İyi şanslar

 202. Merhaba Melek hanım,

  Ben Alman vatandaşıyım ve 7 aylık hamileyim şu an. Eşimin konsolosluk randevusu 11.02.2022 de gerçekleşti ve eksik evrakımız vardı onu tamamladı ve gönderdi 15.02.2022 de. Ben devletten geçiniyorum annemlerin evinde ikamet etmekteyim ev 120/130 metrekare. Eşim a1 den muaf tutuldu hamile olduğum için ve geçiminizi nasıl sağlayacaksınız sorusunda iş belgesini gösterdik burda hazır bi işe başlayacak. Sorum şu; mayısın 11 de benim doğumum gerçekleşiyor, eşim o vakte kadar gelebilir mi vizesi sizce ne zaman çıkar veya çıkmaz mı? Bekliyoruz artık yavaş yavaş ümidimizi kesmeye başlıyoruz.. Allahım bekleyen herkese sabır ve güzel bir cevap almayı nasip etsin 🤲🏻

  Kolay gelsin iyi günler diliyorum

  Sevgi ve saygıyla:
  Nurgül Tuncel

  1. Soruma neden cevap gelmedi ? Herkese geliyor bi benimkine gelmiyor neden herkes görmemiş gibi davranmak zorunda. Sadece yardım istedim ama hiç kimse yardımcı olmuyor bu kadar şanssız ve kötü biri miyim ben?

   1. Nurgül Hanım,

    Fırsat buldukça herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu konuda sizlerden de biraz anlayış bekliyoruz. Acil durumlarda hafta içi mesai saatleri arasında arkadaşlarıma ulaşabilirsiniz. Web sayfamızda danışman arkadaşlarımın ietişim bilgileri mevcut.

    Kolay gelsin

  2. Nurgül Hanım merhaba,
   Yabancılar dairesi ie görüşmenizi öneririm. Evraklar şimidi yabancılar dairesindedir. Siz hamileliğiinizi gerelçe göstererek işlemin hızlanmasını rica edebilirsiniz.

   Bu konuda göç danışmanlık bürolarından da mutlaka destek-danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 203. EŞİM VE ESKİ EVLİLİĞİNDEN OLAN KIZI AYNI EVDE YAŞIYOR KIZI 500 EURO GELİR KAZANIYOR STAJ YAPTIĞI İÇİN EŞİMDE 1800 EURO SÜRESİZ İŞ HAKKI OLARAKTAN BU MAAŞI ALIYOR.VE AYRICA KIZI OKUYOR DİYE ÇOCUK PARASIDA ALIYOR.SİZCE AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN RED YEME İHTİMALİM VAR MI?

 204. Merhabalar, sevgilim mavi karta sahip ve şu an Almanyada çalışıyor. Evlendikten sonra aile birleşimi için başvurduğumda a1 sınav sonucu göstermem gerekir mi?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Çalışma amaçlı alınan mavi kart ise sizden A1 istenmez. Ancak yeni evlilik olacağı için aile birleşimi için 2 yıllık bir bekleme söz konusu olabilir.

   Kolay gelsin

 205. Merhabalar melek hanım benim eşim suriyeli almanyada oturum bekliyor göçmen olarak gitti ben türküm turkiyede resmi nikahimiz var aile birleşimi için ne yapmamız gerekir

  1. Merhaba Özlem Hanım,

   Anladığım kadarıyla eşinizin henüz oturumu yok. Oturumun hangi maddeden verildiği ve aie birleşimi hakkı olup olmadığına bakmak lazım. Bu durumda eşinizin avukatı sizi yönlendirecektir. Ancak oturumun verilmesini beklemek gerek diye düşünüyorum.

   Kolay gelsin

 206. Merhabalar eşim Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı
  Aylardır sürünceme de bekliyorduk nihayet iletişime geçtiler. Kira Sözleşmesi (Adıma Bloke hesap Sağlık Sigortası Evlilik Cüzdanı 2 hafta süreli cvp) istediler eşim şuan Pansiyonda kalıyor (20m2) Ablam Almanya’da yaşıyor şartları iyi, evleri müsait. Sorum şu; Aile birleşiminde, Eşlerin aynı evde ikamet etme zorunluluğu var mıdır? Ev bulana kadar Ben ablamın evini gösterebilir miyim (eyaletler farklı) Teşekkürler.

  1. Merhaba Melike Hanım,

   Eşler aynı evde olmak durumunda, geçici olarak pansiyonda kalınabilir. Farklı eyalet kabul edilmiyor bildiğim kadarıyla.

   Eşinizin göç danışmanlığı bürolarından ya da yabancılar dairesinden bu konuda danışmanlık alması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/ Göç danışmanlık bürosuyla da mutlaka görüşsün. Sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık verirler.

   Kolay gelsin

 207. Merhaba

  Ben alman vatandaşıyım ve Almanya’da yaşıyorum Almanya’dan hazırlattığım evlilik karnesiyle Türkiye’de evlendim eşim Türk vatandaşı ve türkiyede yaşıyor simdi aile birleşimi icin başvuru yapmak istiyoruz eşimin benim yanima almanyaya gelmesi için. Neler yapmamız lazim neler lazim bize yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden emeğiniz için

  Saygılar
  Aylin .S

 208. Merhaba,
  Deniz Hanım ben 20 yıl önce almanyadan sınırdışı edildim, çok büyük suç olmamak üzere maalesef bir suç işledim ve 3 yıl cezaevinde yattım ve tam 20 yıl önce kendi rızam ile türkiyeye sınırdışı edildim.
  Şimdi alman vatandaşı olan eşim ile aile birleşiminden almanyaya geri dönmek istiyorum,1 ay sonra konsoloslukta randevum var.. idata nın sitesinden doldurmam gereken evrak listesini aldım ve bu evrada doldurmam gereken bazı kısımlar var.Almanyada sabıkanız var mı ? ne tür suç işlediniz kaç sene cezaevinde yattınız hangi yıllarda yattınız vs vs bir çok soru var, aradan 20 yıl geçmiş ben tarihleri tam net olarak bilmiyorum.Bu durumda ne yapmam lazım, orayı boş bıraksam yada ortalama 20 yıl önce yazsam olur mu ? bu durumda bana tavisyeniz nedir ? Bİr de son sorum şu: ben 15 yıl önce bir avukat tutup almanya makamlarına bütün sınırdışı edilme masraflarını ödedim ve ayrıca giriş yasağını kaldırttım hepsininin ücretini ödedim.Acaba bana aile birleşimi için vize almam da sorun çıkarırlar mı ? Teşekkürler ederim. Saygılarımla..

  1. Merhaba Ali Bey,

   Başvuru formunndaki bnilgilerin doğruluğuna dair bir de imza veriyorsunuz. Dolayısıyla bu bilgileri de yazmak durumundasınız. Yaklaşık bir tarih verebilir, yanına fda tam tarihi hatırlamadığınızı belirtebilirsiniz. Cezanızı çekmişsiniz, bu nedenle de bir sorun olacağını sanmam. Olması durumunda da bir avukat desteği almanızı öneririm.

   iyi şanslar

 209. Merhaba,

  Büyük bir merakla buradaki yorumların neredeyse hepsini okudum. Benim durumum ve sorum şöyle;
  Ben doktorandin olarak Renanya-Palatina eyaletinde üniversiteden kabul aldım. Buraya 3 Martta geldim, okulda çalışmalarıma başladım. Kendim için 12*861 euro eşim için 12*400 euro bloke hesap yaptık. Geldiğim gibi Mainz’da Bürgeramt’tan meldebescheinigung aldım, fakat burada kaldığım ev bir arkadaşımın evi, evin büyüklüğü 65 metrekare. Eşim İstanbul’da vizeye başvururken vize evrakları arasına wohnungsgeberbestätigungu koyduk ve burada arkadaşımızın yanında kira vermeden yaşayacağız dedik. Bu arada yanında kaldığım arkadaşım Ukrayna’dan savaştan kaçan 2 arkadaşını da eve kabul etti ve onlar da bürokratik işler için ikametlerini bu eve aldırdı.

  Birinci sorum; yabancılar ofisi ikamet adresime baktığında bu evde şu an 4 kişinin ikamet ettiğini görebilir mi ve bu yüzden red yiyebilir miyiz? Evin büyüklüğü için istedikleri özel bir evrak mı var?

  İkinci sorum; Ben evin nüfusu artınca Wiesbaden’da ev buldum, onu tutmaya karar verdim fakat orası çok yakın olmasına rağmen Hessen eyaleti olarak geçiyor. Eşimin evrakları Mainz yabancılar ofisine ulaştığında halihazırda ikamet adresi olarak gösterdiğimiz evde çok kişi var diyerek negatif dönerlerse ben Wiesbaden’daki eve kontrat yapmış olacağım, ve olumsuzluk durumunda bu kontratı sunacağım fakat bu sefer eyalet farkı olacağından Mainz yabancılar ofisi evraklarımı değerlendirmeyeck mi? Bu aşamada ne olur?

  Çok teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba Nisa Hanım,

   Bu konuda göç danışmanlık bürolarından da mutlaka destek-danışmanlık almanızı öneririm. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Ev 5 kişinin yaşamasına uygun değil. Ancak bu durumda direk ret verilmez. Göç danışmanlık bütolarıyla görüşmeniz durumunda sizi yönlendireceklerdir. Mutlaka ietişime geçin. Sizin yararınıza ve ücretsiz danışmanlık veriyorlar.

   İyi şanslar

  2. Merhabalar. Ben de tam olarak aynı sorunları yaşıyorum. Yani başvuru sürecindeyiz ama metrekare problem olur mu diye endişeleniyoruz. Çözebildiniz mi acaba?

 210. Merhaba Melek hanım ben aile birleşimi yoluyla almanyaya gideceğim çok kısa bir süre sonra nikahimiz yapılacak benim öğrenmek istediğim şey bana en faydalı olabilecek şeyi öğrenmek istiyorum örneğin gider gitmez meslek kurslarına mı katılayım, sigortalı bir işemi başlayayım? geleceğimi garantiye almak için neler yapabilirim zamanım boşa gitsin istemiyorum bana neler tavsiye edebilirsiniz

  1. Merhaba Nurgül Hanım,

   Öncelikle böyle düşündüğünüz için sizi kutlarım. Kendi ayakları üzerinde var olmayı düşünmek takdir edilecek bir durum.

   İlk önce Almanca öğrenmek gerek. Aile birleşimi ile gideceğiniz için de uyum kurslarında bunu öğrenme hakkınız var. Ancak B1 sonrasında da B2 düzeyinde Almanca öğrenmek size eğitim yolunu açacaktır. Ben Almanca eğitime paralel olarak yarı zamanlı çalışmanızı da öneririm. Bu esnada da hangi konuda meslek eğitimi yapmak istediğiniz konusunda araştırma yapmanızı ve Arbeitsagentur’dan da bu konuda danışmanlık almanızı öneririm. Meslek eğitimi alabilmek için Arbeitsagentur’a kayıtlı olmak ve sigortalı bir işte çalışmış olmak gerekir.

   iyi şanslar

 211. Merhaba Melek Hanım
  Eşim çifte vatandaş (yunan ve türk) oğlumda aynı şekilde çifte vatandaş. Eşim ile birlikte Almanya da iş ve ev bulduk oraya yerleşmek istiyoruz. Hali hazırda shengen vizem var ve garanti olsun diye D tipi ulusal vize randevusu içinde başvuruda bulundum. Sadece shengen vizesi ile orays gidip oturum için başvuru yapabilir miyiz yoksa burda D tipi ulusal vize için bekleyip o şekilde mi başvuru yapalım. Ayrıca birlikte gideceğimiz için ne yapmamız gerekir ekstra bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Burak Bey,

   Oturum alabilmek için ulusal vizeye başvuru yapmak gerek. Eşinizin orada yerleşik bir hayatı olması ve gelir teminatı da göstermesi beklenir.

   İyi şanslar

 212. Melek Hanım Merhabalar,

  Ben çifte vatandaş (Hollanda-Türkiye) olarak yaklaşık 8 yıldır Almanya’da ikamet etmekteyim. Nişanlım ise Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşı. Aile birleşimi konusunda bilgi veren her platformda olduğu gibi burada da Almanya’da yaşayan eşin/müstakbel eşin Türk veya Alman vatandaşlığı olması durumunda mevzuatların farklı olduğundan bahsedilmiş. Peki bizim durumumuzda süreç nasıl işleyecek?

  Bazı platformlarda Almanya’da yaşayan eş Türk vatandaşı olduğu takdirde belli bir miktarın üzerinde aylık gelir ibraz etmesi gerektiği belirtiliyor. Buna karşılık Alman vatandaşı olanlar ise sosyal yardım (HARTZ IV) aldığı takdirde bile eşini yanına alabileceğinden bahsediliyor. Bu durumda ben Türk vatandaşı olarak mı yoksa AB vatandaşı ve doğal olarak Alman vatandaşı gibi mi sınıflandıracağım? Bunu sormamın nedeni; Almanya’da henüz yeni yeni düzenini oturtmaya çalışan bir girişimciyim (start-up) dolayısıyla düzenli bir gelir akışım henüz yok ve herhangi bir yerde de bodrolu çalışan olarak da görünmüyorum. Eğer yabancı olarak sınıflandırıldığım takdirde kendimi bodrolu çalışan olarak gösterebileceğim geçici bir işe başlamayı planlıyorum.

  Sorular:
  – Bodrolu çalışan olarak işe başladığım takdirde geçmişe yönelik kaç aylık gelir beyan etmem gerekiyor?
  – Gelir ibrazında minimum bir net/brüt rakam var mı?
  – 30 Temmuz 2022 düğün tarihimiz doğal olarak aynı zamanda nikah tarihimiz de. Başvuruyu Nisan 2022 ortasında İzmir’de (nişanlım İzmir’de ikamet ediyor) yapmayı planlıyoruz, sizce zamanlama uygun mu?

  İpuçları:
  – Ben Hollanda doğumluyum, 8 yaşında çifte vatandaş oldum.
  – Yaşadığım eyalet NRW.
  – Start-up çalışmaları öncesinde düzenli olarak Almanya standartlarına göre yüksek sayılabilecek ücretlerde çalıştım, doğal olarak yüksek vergi ödedim (Steuerklasse 1).
  – Nişanlım da ben de lisans mezunuyuz.
  – Nişanlım İzmir’de yaşıyor ve yaklaşık 8 seneyi aşkın bir süredir Almanya’da da kolu olan uluslararası bir firmada uzman olarak yöneticilik yapıyor.
  – Nişanlım AlmancaA1 dil seviye sınavına hazırlanıyor.

  Bizim durumumuz biraz kompleks olduğu için karşılabileceğimiz farklı seneryolarda ne gibi aksiyon almamız gerektiğini anlayabilmemiz için uzun uzun yazarak elimden geldiğimce bütün ayrıntılarından bahsetmeye çalıştım umarım zamanınızı almamışımdır.

  Şimdiden çok teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   AB vatandaşı olduğunuz için gelir teminatı göstermek durumundasınız. Maaş bordrosu da olur, banka hesabı da. Evin masrafları ve ikinizin aylık yaşam giderleri kadar aylık bir gelir söz konusu. Yaşam giderleri için Harzt IV’yi baz alabilirsiniz. Bu size aylık meblağ konusunda bir fikir verebilir.

   Nikah öncesi başvuru yapılacaksa nikahtan sonra soyadı değişeceği için mutlaka İdata’ya bildirilmeli. Bu aralar vize randevularının çok geç verildiğini duyuyoruz. Önceden başvurmak mantıklı. Ancak önden İdata’tan isim ve pasaport numarasıyla ilgili değişikliğin mümkün olup olmadığının sorulmasını öneririm.
   Siz AB vatandaşı olduğunuz için müstakbel eşinizden A1 serifikası istenmez.

   Ayrıca yaşadığınız yerdeki göç danışmanlık bürolarından bu konuda bilgi alabilirsiniz. https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/
   Tereddüt etmeden danışmanlık alın, sizin yararınıza çalışan sosyal kurumlardır.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba Melek Hanım size sorularım olucak müsaitseniz
    Şimdi ben hemşireyim
    Eşim inşaat mühendisi
    9 aylık bebeğimiz var biz almanyaya çalışmaya ve yaşamaya gitmek istiyoruz nasıl en sağlıklı şekilde gideriz?
    Hepimiz birlikte gidebilir miyiz ?
    Ayrı ayrı gidersek yolu nasıl tarif edebilir misiniz ?
    Ben bebeğimden ayrı kalmak istemiyorum 🙁
    Eğer önce ben gidiceksem hangi yolları izlemeliyim ?
    Teşekkür ederim iyi günler dilerim

    1. Merhaba Kadriye Hanım,

     Siz B1 tercihen B2 düzeyinde Almanca öğrenmek ve denklik yaptırmak durumundasınız. İş bulmanız durumunda eşiniz ve bebeğinizle gidebilirsiniz. Ancak maaşınız düşük olacağından eşiniz ve bebeğiniz için bloke hesap açmak gerekecektir.

     Bilginiz olsun

   2. Melek Hanım,

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazdığınızı henüz görebildim. Dediğiniz gibi müracaatı yaptık ben de kendimi bordolu çalışan olarak gösterdim.

    İlginiz için çok teşekkür ederim.

    Saygılar,

  2. Merhaba Melek Hanim

   Ben Alman vatandasiyim Esim Türkiyeden geldi, geleli 1,5 sene oldu ve hic Calismadi, Dil egitimide almadi. 8 aylik bir cocugumuz var Evliligimiz saglikli gitmedigi icin ayrilmak istiyorum, Calismiyor ve kendine ait bir evi saglik sigortasida yok , Nafaka ödemeye de durumu yok, buna ragmen cocuk üzerinden burada Almanyada kalma haki var mi ? Cocuk üzerinden sasyal yardi mi alabilir mi ? Almanya kalabilmek icin sorumlu sartlar nelerdir?

   Cok Tskederim iyi Calismalar.

   1. Merhaba Yelda Hanım,

    Ayrılmanız durumunda Alman çocuk üzerinden oturum alır ancak kısa süreli verirler. B1 düzeyinde Almanca öğrenmesi ve düzenli bir ilte çalışması önemli.

    Kolay gelsin

 213. Merhaba, ben master için almanyaya gideceğim yakın zamanda. Aile birleşimi ile eşim de gelsin istiyorum. Nasıl bir sürecimiz olacak neler yapmamız gerekir. İki kişinin de mi bloke hesap açması gerekiyor.desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim

 214. Merhabalar melek hanim ben eşimi turkiyeden getirecem otururum süresiz degil maaşim 2100 net eşimi getirebilirmiyim yarrimci olursaniz sevinirim hayirli geceler

  1. Merhaba Murat Bey,

   Eşiniz aile birleşimi yapabilir. Yine de en yakınınızdaki göçdanışmanlığı bürosundan danışmanlık almanızı öneririm. Ayrıntılar konusunda size yardımcı olurlar.

   Bu linkten en yakın büroya ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   A1 Almanca sertifikası alması da gerekecek

   Kolay gelsin

 215. Merhaba
  Eşim doguştan hem alman hemde türk vatandaşı biz Türkiye’de evlendik ve 2 senedir Türkiye’de yaşıyoruz . Eşim hamile ve almayada doğum yapacak ben eşimin doğumuna Almanyaya nasıl gidebilirim acil yardımlarınızı bekliyorum

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Sadece doğumda bulunmak üzere ziyaret yani Schengen vizesine başvurabilirsiniz. Ya da çocuğunuzun doğumu yakınsa Alman çocuğa aile birleşimini de deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 216. Selamlar
  Eşim türk vatandaşı doktor almanyaya gidecek ve ben mühendisim 2 yıl yaşaması gerek aile birleşimi için o iptal gibi ama benim yanına gidebilmem için hangi vize bizim için daha mantıklı olur. Diplomam avrupada geçerli ing b2 almanca a1 yardımlarınızı beklerim.

  1. Ahmet Bey,

   Eşinizin hangi statüden gittiğini anlayamadım. Dil öğrenmek ya da ek eğitim için gitmiş de olsa siz yine de kendiniz için bloke hesap açarak aile birleşimi yapabilirsiniz.

   Kolay gelsinb

 217. Merhaba,
  Benim durumum biraz karisik ve uzun oldugu icin anlayisiniz ve sabriniz icin simdiden tesekkür ederim.
  Su anki esimle 2020 yilinda Almanya’da tanistik, onunla tanistigimizda eski esimle ayriydik ve bosanmaya calisiyordum, corona nedeniyle calistigim yer kapaninca ben Türkiye’ye dönmek zorunda kaldim. Bu sürecte de eski esim bosanmak icin anlasmayinca biz de bir türlü evlenemedik. Isler uzamaya baslayinca da simdiki esim sirketi üzerinden Ausbildung yapmam icin beni kaydetti ve 2021 yili Temmuz ayinda Ausbildung yapmak üzere vize basvurusunda bulundum ancak red cevabi aldim, gerekce de benim Ausbildung yapmak istedigim bölümde önceligin Alman vatandaslarinda oldugu ve bu nedenle benim Ausbildung yapmamin mümkün olmadigi belirtildi, ancak Ausbildung yapmak icin kayitli oldugum okul beni kabul etti ve dersler online olarak devam ettigi icin bana yardimci oldular ve ben de derslerime devam edebildim. Ayrica A2 dil sertifikami da aldim ve Almanya’da online olarak dil kurslarina da devam edip B1 seviyesine gelebildim ancak B1 sertifikam henüz yok. Bu sürecte eski esim bosanma icin anlasti ve bosanabildim. Bosandigim icin de simdiki esimle evlenmeye karar verdik ve gectigimiz ay Türkiye’de evlendik. Esim Alman vatandasi ve aramizda 11 yas fark var. Su anda Aile birlesimi vizesine basvurmak icin randevu sirasi bekliyorum ancak tekrar red cevabi almamak icin bazi sorularim olacakti:
  1- Aile birlesimi vizesine basvururken Ausbildung icin okula devam ettigimi ve geldigimde de esimin sirketi uzerinden Ausbildung yapmayi planladigimi bildirmem gerekir mi yoksa sirket esimin adina kayitli oldugu icin yanlis anlasilma olasiligi olabilir mi?
  2- Esim Alman vatandasi oldugu icin oturdugu eve ve kazancina iliskin bir sorgulama yapilir mi?
  3- Benden herhangibir banka teminati vs. istenir mi?
  4- Basvurudan önce özel bir sigorta yaptirmam gerekir mi?
  5- Evliligimize ve iki yillik iliskimize dair cekilmis fotograflardan bir derleme olusturdum bunu da basvuru sirasinda sunmayi dusunuyorum.
  Simdiden cok tesekkür ederim ilginiz icin. Iyi calismalar dilerim.

  1. Merhaba Özge Hanım,

   Vize başvurusu esnasında aileyi ilgilendiren konular hakkında sorular olacaktır. Onlar sormadfıkça fazla bigi vermemenizi öneririm.
   Eşinizin geliri gerektiğinde yabancılar dairesi tarafından sorgulanır. Vize görüşmesinde buna yönelik bir soru olmayacaktır.

   Banka teminatı göstermenize gerek yok. Resimleri yanınızda götürün, görüşmenin gidişatına göre gösterebilirsiniz. Seyahat sağlık sigortası istenebilir. Bunu gün içinde yaptırıp teslim edebilşirsiniz.

   Kolay gelsin

 218. Merhaba Melek hanım
  Ben Türk vatandaşıyım lisansüstü öğrencisi olarak 4 yıldır Almanya’dayım ulusal vizem var. Belirli aralıklarla oturumum yenileniyor (öğrenciliğim devam ettiği için). Şu an 6 aylık daha oturum sürem var. Nişanlım Alman vatandaşı bir Türk. Biz Türkiye’de nikah yapıp Almanya’ya geri gelsek beni aile birleşimi için geri mi gönderiyorlar? Aylık 35 saatlik kontratlı bir işim de var. Eğer grri göndereceklerse Almanya’da standesamtta nikah yapmamız daha mı doğru olur? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Zehra Hanım Merhaba,

   Her iki durumda da oturum ile sıkıntınız olacağını düşünmüyorum. Bir sonraki uzatmada aile birleşimi üzerinden almak mümkün.

   Yine de gelmeden göç danışmanlık bürolarından bu konuda bir danışmanlık alın lütfen.

   Bu linkten en yakın büroya ulaşabilirsiniz.
   https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/

   Kolay gelsin

 219. Merhabalar,
  Türk asıllı Alman Vatandaşı eşimle 4 yıldır evliyiz ve beraber Türkiye’de yaşıyoruz.
  Eşim geri Almanya’ya dönmeye karar verdiği için aile birleşimine başvuru yaptık.
  Benim sorum şu, eşim Alman Vatandaşı ve 4 yıldır benimle Türkiye’de ikamet ediyor. Almanya’da kalacağımız evi kiralamadık henüz ve orada bir işi yok , gittiğimizde işini kuracak. Konsoloslukta bir problem çıkar mı nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ?
  bilgi verirseniz sevinirim,
  iyi çalışmalar
  Fatma Kukul

  1. Merhaba Fatma Hanım,

   Vize onayı yabancılar dairesi verir. Yabancılar dairesi nerede oturacağınızı ve nasıl geçineceğinizi sorabilir. O zaman da açıklamanızı yaparsınız.

   Bilginiz olsun

 220. İyi günler, biz 4 kişilik aileyiz eşim ve 2 çocugum türkiyede yaşıyor aile birleşimi için başvuru yapmam lazım evim 40 metre kare bu ev yetermi başvuru yapmam için
  Teşekkürler

 221. merhaba melek hanım, benim sorum şu;
  eşim alman vatandaşı ben türk vatandaşıyım. şuan da türkiyedeyim ve 2 aylık hamileyim aile birleşimi sınavı olmadan direkt eşimin yanına Almanya ya gidebilir miyim acaba?
  Bir çok siteye baktım. bazı sitelerde eşim çocuğumu yanımda istiyorum diye dilekçe verirse sınavsız geçebileceğimi söylüyor. bazı sitelerde ise çocuk doğduktan sonra geçiş yapabileceğimi söylüyor.
  Bana da yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Merhaba Gözde Hanım,

   Henüz hamileliğinizin çok başındasınız. Sınavı vererek bir an önce aile birleşimi vizesi ile gitmenizi öneririm. Aksi takdirde hamileliğinizin sonuna doğru ancak bir şansınız olabilir. O zaman uçuş ile ilgili problem yaşayabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 222. Aile birleşimi yapalı 3 ay oldu ve henüz vize çıkmadı. Ben Almanya da hemşire olarak çalışıyorum. Kızım ve eşim gelecek. 3 ay dan sonra daha ne kadar sğre uzayabilir ?

  1. Gizem Hanım,

   Corona şartları ve Ugrayna’dan gelen savaş mağdurları nedeniyle kurumlar zaten çok yoğun. Geçikmenin nedeni bunlar.

   Biraz sabırlı olmanızı öneririm.

   Kolay gelsin

 223. Merhaba, eşim almanya doğumlu vatandaş ve serbest meslekte çalışıyor. Bense trde yüksek lisans yapıyorum. Aile birleşimi şartlarında yüksek öğrenim mezunu olanlardan dil şartı aranmayabilir yazıyor. İdataya ulaşamadım. Yine de dil sertifikasına gerek varmı. Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar

  1. Merhaba Mehtap Hanım,

   Vize evrakları arasında dediğiniz gibi bir ibare var ancak söz konusu kişilerden de A1 sertifikası isteniyor.

   Bilginiz olsun

 224. Merhabalar iyi günler ben alman vatandaşıyım ve 8 ay önce Türkiyede evlendim almanyada yaşıyorum ve hamileyim eşimi A1 öğrenmeden almanyaya getirme imkanım varmı acaba

  1. Merhaba Aynur Hanım,

   Hamiliğinizin son aylarına doğru eşiniz çocuk üzerinden A1 gerekmeden gelebilir. Ancak bu onay ancak hamileliğin son aylarına doğru verilebir. Bence eşiniz A1 öğrenerek daha önce yanınıza gelebnilir.

   Kolay gelsin

 225. merhaba, benim bir sorum olacaktı.
  eşim alman vatandaşı, ben türk vatandaşıyım.
  biz danimarkada nikah yaptık ve bunu alman hükümetine bildirdik. almanya da evli görünüyoruz ama benim oturum alabilmem için a1 sınavını geçmem gerekiyor. şöyle de bi durumumuz var . ben 3 aylık hamileyim. sınavsız bir şekilde almanyaya gidebilir miyim? yoksa sınav şart mı? bunları cevaplarsanız çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler

 226. Merhabalar Melek hanım,

  Ben 1 sene eğitim için Almanya’da yaşadım. Eşimle beraber gittik. Daha doğrusu orada evlendik Danimarka’da. Evliliği de almanyada kayıt ofislerinde kaydettirdik. Benim vizem bittiği için idatadan aile birleşimi vizesine başvurdum. Eşim bilim adamı ve 3 yıllık oturumu var. Blue card a sahip. A1 belgesi istenmiyor. Benim merak ettiğim ev boyutu konusu. Bizden kira söyleşmesi istemiyor kons