Almanya Aile Birleşimi Vize Şartları

Posted by

-Başvurular, bağlı bulunduğunuz Almanya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluklarına yapılmalıdır.
– Randevu günü eksiksiz evraklarla büyükelçiliğe ya da başkonsolosluklara şahsen başvurulur. Birlikte götürülecek bebekler-çocuklar da görüşmeye götürülmelidir.
– Belgelerin hem asıllarının hem fotokopilerinin ibraz edilmesi ve tercümelerinin yapılması gereklidir ve 6 aydan eski olmamalıdır.
İstenen Belgeler:
1. Eksiksiz olarak Almanca doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet ulusal vize başvuru formu + İkamet Kanunu`nun 54. ya da 55. maddesine göre ek form.
2. En az 1 yıl geçerli pasaport ve fotoğraflı sayfanın 2 adet fotokopisi.
3. 2 adet biyometrik vesikalık resim
4. Her iki eşin nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (“Formül B”)
5. Başvuru sahibine ait “Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
6. Varsa bir önceki evliliğe dair “kesinleşme şerhi ile gerekçeli boşanma ilamı” ve duruma göre Almanya veya Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı ve Almanca tercümeleri
7. Duruma göre ölüm kayıt örneği.
8. Almanya’da yaşayan eşin ikamet belgesi (Türk-Alman vatandaşı)
9. Almanya’da yaşayan eş Alman vatandaşı ise:

• Pasaportun veya kimlik belgesinin fotokopisi
• Eş doğuştan Alman vatandaşı ise: Alman doğum belgesi
10. Almanya’da yaşayan eş Türk vatandaşı ise:
• Pasaportun fotokopisi
• Oturma izni fotokopisi
11. A1 Almanca Dil Sertifikası aslı ve 2 fotokopisi. Sadece Goethe-Institut ve ÖSD ( Österreichische Sprachdiplom) dil sertifikaları geçerlidir. İstisnai durumlarda A1 sertifikası istenmemektedir.
12. Vize ücreti eşi Türk olanlar için 75 €’dur. 0–17 yaş arası çocuklardan vize ücreti olarak 37,5 € alınır. Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.
– Görüşme gününde pasaportun size gönderilmesi için UPS kargo şirketine gerekli parayı da ödeyip kargo zarfı almanız gerekmektedir.
– Vize Bölümü, ulusal vize başvurularında genellikle Almanya’daki makamları da (Yabancılar Dairesi, Federal Çalışma Ajansı) işlemlere dahil etmesi gerektiğinden işlem süresi uzamaktadır. Aile birleşimi vize başvurularının işlem süresi genellikle üç ay sürmektedir. Bu nedenle de işlemlerin ne aşamada olduğunu öğrenmek isteyen başvuru sahiplerine ancak üç aylık süre geçtikten sonra cevap verilir. Bunun anlayışla karşılanması istenir.
Daha fazla bilgi için:
www.ankara.diplo.de
www.istanbul.diplo.de
www.izmir.diplo.de
www.idata.com.tr

83 comments

 1. Merhba,
  ben Afgan vtandaşı olup Türkiyede ikamet etmekteyim, eşim ise Türk vatandaşı olup Almanya da ikamet etmekte, bu durumda benden ve eşimden istenilecek evraklar nelerdir? bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  saygılarımla
  İbrahim Ayhan

  1. İbrahim bey merhaba,

   Size mail yoluyla cevap yazdım. Maili göremiyorsanız lütfen spam kutusuna da bakın.

   Kolay gelsin

 2. Kolay gelsin Benim kız arkadaşım.almanyada ve biz evleneceğiz yeni ama kendisi çalışmıyor daha öğrenci aile birlesimi için evraklar ne göndermesi gerek acaba yardımcı olur musunuz
  TEŞEKKÜRLER.

  1. Orhan bey merhaba,
   Size evrak listesinin linkini de ekleyeceğim.
   Arkadaşınız okuduğu için garantör olarak ailesini gösterebilir. Alman vatandaşı ise normal şartlarda gelir beyan etmesini istememeleri gerekir ama bazı eyaletler istiyor. Bu durumda hukuki bir danışmanlık alabilir.
   Evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Sorularınız olması durumunda 0 549 24 07 nolu telefondan arayabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

  2. Merhabalar, size sorum olacaktı şimdiden ilginize teşekkür ederek sorumu sormak istiyorum.Benim nişanlım Bulgar vatandaşı ve Almanya’da yaşıyor fakat henüz çalışmıyor ve Bulgar vatandaşı olduğu için oturma izni yok (gerek olmadığı için), fakat evlilikten sonra aile birleşim vizesine başvurduğumda oturma izni alması şart mı yoksa Bulgar vatandaşı olduğu için herhangi bir sorun olmadan benim vizem gelir mi ?

   1. Ecem hanım merhaba,
    Sizin aile birleşimi yapabilmeniz için eşinizin orada ikametinin olması ve geçimini sağlaması gerekiyor. Aynı zamanda siz gittikten sonra sizin giderlerinizi de karşılayabiliyor olmalı. Bazı eyaletlerde banka hesabı bile geçim garantisi olarak kabul edilebilir.

    Sağlıklı günler dilerim

 3. Merhaba,
  Nişanlım alman vatandaşı seneye düğünümüz olucak ama o bu sene meslek yapmaya başladı 2 annesi ve babası olmadığı için beni götürmesi meslek yaparken sorun olur mu

  1. Merhaba Cansel hanım,
   Alman vatandaşı olanların eşlerine bu konuda kolaylık sağlayan yabancılar dairesi var. Müstakbel eşinizin, bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle görüşmesini tavsiye ediyorum.
   İyi şanslar

 4. Merhaba kolay gelsin. Ben süresiz oturumu olan Türk vatandasiyim. Türkiyede evlendim 2 yil önce. Dogum icin Almanyaya geldim ve 2 aylik bebegim var Alman Vatandasi oldu. Esimi yanima getirmek istiyorum cocuk üzerinden Aile birlesimi yapa bilirmiyiz. Devletten geciniyorum. Bilgi verirseniz cok mutlu olurum simdiden Tesekkürler.

  1. Merhaba Alisa hanım,
   Çocuk üzerinden eşiniz aile birleşimi yapabilir. Denemenizi öneririm. Alman vatandaşı olan çocukların her iki ebeveynle birlikte büyümesine önem veriyorlar.
   Kolay gelsin

    1. Alisa hanım,

     Normalde maaş bordrosu istemezler, ama yabancılar dairesindeki memurun takdir yetkisi önemli. Umarım problem yaşamazsınız. Lütfen deneyin, eşiniz Alman çocuğa aile birleşimi kategorisinde baş vursun vizeye. Umarım gelmez ama ret gelirse de bir avukat yardımıyla itiraz edersiniz.

     Kolay gelsin

 5. Merhaba, size sorum olcaktı bana yardımcı ola bilirseniz cok sevinirim.
  Sorum şu, ben süresiz oturumu olan Türk Vatandasiyim 2 aylık bebegim var Alman vatandası. Devletten yardım aliyorum cocugum ufak oldugu icin. Cocugumun üzerinden esimİ getirmek istiyorum mümkün mü.
  Cevabınız icin şimdiden Tesekkürler

  1. Merhaba ben 5 yıl önce alman vatandası olan ıkı cocugumla almanyadan türkiyeye geldım esım orda yasıyo bende cocuklarımla bırlıkte gıtmek ıstıyorum bununla ılgılı ne yapabılırım evraklar nelerdır yarfıdıcı olursanız sevınırım

   1. Hüsniye hanım merhaba,
    Çocuklarınız kaç yaşında yazmamışsınız. Reşit değillerdir diye düşünüyorum. Bu durumda Alman çocuğun yanına gitmek için vizeye başvurmanız gerekir.Bununla ilgili evrak listesine ulaşabilieceğiniz bir de link ekliyorum.

    https://tuerkei.diplo.de/blob/2307264/e4543fab38f62d183e366e9d9723258c/04-nachzug-zum-deutschen-kind-data.pdf

    Başka sorularınız olursa 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

    Kolay gelsin

 6. Merhabalar. Eşim alman vatandaşı. Geçen ay almanyada nikah kıydık. Aile birleşimi için türkiye ye geldim suan sınava hazırlanıyorum. Eşimden maaş bordrosu isterlermi ve vize başvurusu öncesi ev tutmalımı? Yani demek istediğim ben oraya gittiğimde ev tutabilirmiyiz? Çünkü eşim ailesi ile birlikte kalıyor ailenin nüfusu fazla.

  1. Merhaba Barış bey,
   Eşinizden maaş bordrosu isterler tabii ama bazı eyaletler ve bazı yabancılar daireleri Almanlara maaş konusunda kolaylık ve esneklik gösteriyor. Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için bir adres bildirmesi yeter normalde ama burada yabancılar dairesindeki memur inisiyatifi devreye gireblir. Sağlıklı bilgiyi eşiniz bağlı bulunduğu yabancılar dairenden alabilir.

   Kolay gelsin

   1. Merhaba,
    Benim sadece bir aylık maaş bodrom var, eşimi almanyaya getirmek için bir akrabamı garantör olarak gösterebilirmiyim?
    Banka hesabında para göstersek vize alma şansı varmıdır?

    Cevabınız için şimdiden Teşekkürler

    1. Önder bey merhaba,

     Genellikle 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmeniz beklenir. Dilerseniz yabancılar dairesiyle bir görüşün, belki inisiyatif kullanırlar.
     Genel eğitim 3 aylık maaş bordrosu ile çalıştığınızı ve gelirinizin, eşiniz geldikten sonraki giderlerinizi karşılamasını beklerler.

     Kolay gelsin

 7. Merhabalar eşim Türk vatandaşı ve Almanya da çalışıyor aile birleşiminde evin büyüklüğü konusunda bilginiz var mı acaba? Gideceğim yer Hamburg. Teşekkürler.

  1. Merhaba Duygu hanım,

   İki kişinin yaşamasına uygun büyüklük yaklaşık olarak 55-60 m²’dir. Hamburg özelinde yabancılar dairesinin tavrını bilemiyorum. Bunu eşiniz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek öğrenebilir.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Mrb lar kız arkadasım suna da almanya stuttgart
    Da benim suanda C tipi schengenim var nikahı almanya da yapmak istiyoruz turk vatandası alman suresis pas ı var nikah dan sonra yabancılar polisine nikah kagıdı ile işe baslıyacagım yerden 2 yıl sozleşmemi ibraz etsem A1 almanca kursunu almanya da alma imkanım varmı ve bu arada almandan 10 tane once den alınmış C tipi schengenim var bilgi verirseniz tesekkurler

    1. Mehmet bey merhaba,
     Schengen vizesi yani C tipi vize ile Almanya’da nikah kıyabilirsiniz. Oturma izni almak için D statüsünde yani ulusal vize almanız gerekir ki oturma iznine çevrilebilsin. C tipi vizeler bu nedenle oturma iznine çevrilmiyor. Ama yine de hazır gitmişken şansınızı deneyebilirsiniz. Takdir yetkisi yabancılar dairesindedir.
     Bilginiz olsun, bu gibi durumlarda genel eğilim, Türkiye’ye gidin, A1 düzeyinde Almanca öğrenin ve aile birleşimi-ulusal vizeye başvurun derler.

     Kolay gelsin

 8. Merhabalar,
  Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

  Eşim Mavi kart sahibi olduğu için pandemi öncesi yaptığım aile birleşimi vize başvurusunda, Almanca dil yeterliliği şartı istenmemişti. Ev metrekaresi sebebiyle ret gelmişti, tekrar başvuru yapacağım.

  Mavi kart sebebiyle Almanca muafiyeti hala devam ediyor mu acaba? İdatadan gelen istenen evraklarda istisna durumlarda mavi kart muafiyeti notu kaldırılmış, bu notu göremediğim için size sormak istedim.

  Şimdiden çok teşekkürler😊

  1. Gözde hanım merhaba,
   Mavi kart ile ilgili muafiyet devam ediyor. Zaten evraklar arasında eşinizin iş sözleşmesi ve oturum kartı olacak. Bu evraklarda da mavi kartı olan eşin yanına gideceğiniz görülecek.

   Sağlıklı günler dileklerimle

   1. Merhana benim sorum olacakti
    Benim normal gelirim 1300€ net. Bu maasin aile birlesimi icin yeterli oldugunu söylediler. Ama suan kurzarbeittayim bazen 1000€ altinda bazende 1000€ civarinda maas aliyorum. Bu durumu yabancilar dairesi sorun edermi? Yasadigim yer köln

    1. Merhaba Seymanur hanım,

     Bu dönemde bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinin bu tür uygulamalarda nasıl tavır alacaklarını kestirmek çok zor. Bunu randevu alarak ya da mail atarak sorabilirsiniz. Normal şartlarda yanınıza götüreceğiz eşinizin tüm masraflarını karşılayacak kadar geliriniz olması beklenir.

     Sağlıklı günler dileklerimle

 9. Iyi gunler ben almanyada yaşıyorum ve eşimi yanıma getirmek istiyorum ve önce bir evlilik yaptim iki çocuğum var onlara nafaka ödüyorum eşimin yanima gelmesi icin aylık neto gelirim ne kadaf olmasi gerekir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer bey,

   Ben yaklaşık bir hesap yapıp size gönderebilirim ama işin içine nafaka ve kira da girdiği için sizi yanlış yönlendirmek itemem. Lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin ya da size vereceğim linke tam adresinizi girin; çıkan en yakındaki MBE Beratungsstelle’ye (Göçmen danışmanlık Merkezi) gidin. Onlar hesaplama konusunda sizlere yardımcı olacaklardır.

   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html;jsessionid=10B9E8034951DFF78FF439A8129AF7A2.internet562

   Kolay gelsin

 10. Eşim Almanya serbest meslek sahibi kozmetik salonu var geverbe yıllık 25.000 Euro benim eşim ne vermesi geriyor iş kontratı maaş bordrosu derken kendi işi benim eşimin muhasebeçisi gelir belgesinini gösterecek bodro olarak ?

 11. Yabancılar şubesi eşimden iş kontratı 3 aylık maaş gelir belgesi istemiş !
  Benim eşim serbest Meslek kendi işini yapıyor güzellik salonu var yıllık geverbe 25.000 Euro eşim kendi işi iş kontratı neyi sunacak 3 aylık maaş bordrosu çalıştığı yer kendi işi Ne vermesi geeekiyor yabancılar şubesine ? Muhasebeci si 3 aylık kazanç belgesinimi sunaçak?

  1. Mustafa bey merhaba tekrar,

   Burada yabancılar dairesinin kontrol etmek istediği şey; eşinizin aylık olarak kazandığı miktar. Söz konusu miktarın siz Almanya’ya gittikten sonra sizin de giderlerini karşılaması beklenir ve diğer vize şartlarını yerine getirmeniz durumunda ancak bu gelir yeterli ise siz aile birleşimi vizesi alıp gidebilirsiniz. Tüm masraflar çıktıktan sonra elinde kalan miktarı sunabilirsiniz ve tabii bunun da sizi götürmeye yetecek miktarda olması gerekmektedir.

   Kolay gelsin

 12. Merhabalar

  Kusura bakmayin yorumlarin hepsini okuyamadim. Bende eşimde ve oglumda turkiyede ikametgah etmekteyiz ve almanyaya yerlesmek istesek ne yol izlememiz gerekir ve maliyeti ne olur almanyada akrabalarimiz var onlardan destek almamiza gerek varmi oturma iznimiz vs yok calisma iznimizde

  1. Aslı hanım merhaba,

   Sizin ve eşinizin diplomalarını, Almanca bilginizi, deneyiminizi, hangi eyalete gitmek istediğiniz gibi bilgiler olmadan ne yazık ki size sağlıklı bilgi veremiyorum. Çünkü mesleğe ve eyalete göre şartlarda farklıklar söz konusu.
   Beni 0 549 330 24 07 nolu telefondan arayın lütfen, sizin durumunuza göre hangi şartlar gerekiyor memnuniyetle paylaşırım.

   Sağlıkla kalın

 13. Merhaba ben alman vatandaşı oldum Stuttgarta kalıyorum ve bu sene evlendim . Eşim türkiyede dil kursunu kazandı ankaradaki alman konsolosluğu geç randevu veriyormuş. Ben burdan almanyadaN aile birleşim vizesi icin bas vuru yapabiliyormuyum yoksa Mecbur turkiyedeki alman konsolosluğundan yapmilmasi sarti var

  1. Asya hanım merhaba,

   Eşinizin Ankara’daki Alman Büyükelçiliği vize bölümüne şahsen başvurması gerekiyor. Siz oradan başvuramıyorsunuz. Eşiniz evraklarını teslim ettikten 15 gün sonra siz bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçerek kararın çıkmasını hızlandırabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 14. Merhabalar,
  öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.
  Ben Türkiyede üniversite bitirmiş ve şimdi Türkiyede oturan Yabancı uyruklu biriyim, fakat eşim alman vatandaşıdır.
  Benim bazı sorularım var ve sızden mümkun olduğunca detaylı bir şekilde cevap vermenizi rica ediyorum.

  1) Ben Türk olmadığım için oturduğum kaymakamlık bana ”Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” vermez. Bu
  durumda ne yapmalıyım?
  2) Youtube’ta gördüm ve bu vize başvurusu yapanlar, başvuru yapacakların Almanyada geçerli sağlık sigortası
  isteneceğini iddia ediyorlar. Bu doğru mu?
  3) ”Eşi Alman ya da AB vatandaşı olanlardan bu ücret alınmaz.” Eşimin Alman vatandaşı olduğu için benden vize
  ücreti istenmeyecek mi demektir?

  Teşekkürler.

  1. Ali bey merhaba,

   1) Buna benzer bir evrakı Türkiye’de bulunan ülkenizin konsoloslarından temin etme şansınız var.
   2)Evlisiniz ve Almanya’ya eşinizin yanına aile birleşimi ile gidecekseniz eş durumundan dolayı sigortalı sayılırsınız. (Eşinizin evliliğini sigortaya bildirmiş olması gerekir).
   3) Yanına gideceğiniz eşiniz Alman ya da Avrupa Birliği vatandaşı ise vize ücreti olan 75 Euro ödemiyorsunuz.

   Sağlıklı günler dileklerimle

  1. Latif bey merhaba,
   Nitelikli göç yasası 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girdi.

   Durumunuzla ilgili bilgi almak isterseniz 0 549 330 24 07 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   Kolay gelsin

 15. Merhabalar, ben avrupa birliği vatandaşıyım 2 hafta önce almayaya yerleştim esim tr vatandaşı henüz işe başlayamadım esim tr den aile birleşimine bas vurdu fakat maas bordrosu istenirmi acaba yoksa red cevabımı gelir, bu arada eyalet bavyera

  1. Merhaba Sevilay hanım,
   Sizden maaş bordrosu ya da geçiminizi garanti ettiğinize dair banka hesapları isterler. Yani Almanya’ya gelecek eşinizin giderlerini tabii kendinizin de giderlerini karşılayabiliyor olmanız beklenir. Almanya genelinde bu uygulama geçerli, Bavyera eyaletinin şimdiye kadar farklı bir uygulamasına denk gelmedim.

   Kolay gelsin

 16. Hayırlı geceler eşim Alman vatandaşı şu an çalışmıyor bende Türkiye de çalışmıyorum Alman konsolosluğuna email attım istisna durumundasınız randevu alın dedi koronadan yalnız aklımıza bi soru takılıyor eşim çalışmıyor ben çalışmıyorum gidebilir miyim red mi yeriz sponsor anne babam var yada onun anne babası olur mu teşekkür ederim şimdiden

  1. Berkay bey merhaba,
   Alman vatandaşlarından normalde gelir ibraz etmeleri beklenmiyor ama bazı eyaletler yine de gelir beyan etmelerini talep ediyor Almanya’daki eşten.
   Şimdilerde olağanüstü bir durum söz konusu, o nedenle bu konuda daha esnek olabilirler. Benim tavsiyem vizeye başvurmanız yönünde. Ret gelmesi durumunda (umarım olmaz) aileyi garantör gösterebilirsiniz ya da avukat yardımıyla Alman vatandaşı olduğunuzu, sizden gelir beyan etmeniz beklenmemesi gerektiğini bildirebilirsiniz.

   İyi şanslar

   1. Teşekkür ederim bilgileriniz için ben Türkiye’den Alman konsolosluğuna yazdım istisna durumundasınız idata ya başvurunuz diyor birde aile birleşimi yapabilirsiniz kısıtlama kalmadı diye Anka info dan emailime dönüş yapıldı bizde detaylı bilgi alalım dedik ben Türkiye de çalışmıyorum eşim mavi kart dil şartı gerek mi şu an oraya gitmem için şu an hayırlı cumalar 🙏🏻🤲🏻

    1. Berkay bey merhaba tekrar,

     Eşi mavi kart statüsünde Almanya’da oturma ve çalışma izni alanlardan Almanca dil düzeyini belgelemeleri istenmez. Eşiniz mavi kartlı olduğu için sizden bu belge istenmez.

     Kolay gelsin

    2. Meraba benim sorum olucakti esim türkiyede a1sertikasini kazandi konsolosluka evraklarini verdi benim maisim yetersiz 1.300 asa yukari alman vatandaslikina basvurdum kahitlarim ankarada cikis icin vede arti esime alman firmasindan 4satlik isini de ayarledim belege verdiler almanyaya geldi zaman calisabilirdiye faydasi olurmu vize icin red almak istemiyoruz lütfen bizi bilgi lendire bilirmisiniz

     1. Fatma hanım merhaba,

      Siz Türk vatandaşı olduğunuz için eşinizin Almanya’daki giderlerini karşılamakla yükümlüsünüz. 15-20 Euroluk bir eksiklik bile ret nedeni olur. İş sözleşmesi ile ilgili takdir yabancılar dairesinindir. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemem. Bu konuyu lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile görüşün.

      Ayrıca MBE Beratungsstelle ile de görüşebilirsiniz. Bu kurumlar yabancılar dairesinin bu konulardaki tutumunu iyi bilirler ve siz ona göre yönlendirirler.
      Adrse bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

      Ek bir iş de bulma şansınız varsa bu işle ilgili de 3 aylık maaş bordrosu istenir. Bilginiz olsun.

      Kolay gelsin

 17. Merhabalar.
  Benim sorum; Almanya doğumlu, süresiz oturumu bulunan, tam gün çalışan Türk Vatandaşıyim.
  İlk evliliğimden çocuklarim var ve Türkiye’de yaşayan biriyle evlenmek istiyorum.
  Aklımı kurcalayan gelir mevzusu.
  Araştırmalarım sonucunda çocuksuz, tek kişi yaşayan biri için 1400,-€ net yeterli. Durum çocuklu olanlar için değişiyor tabi ama bununla ilgili bilgi bulamadım.
  Nrw eyaletinde yaşıyorum.
  Evlenebilmek ve eşimi getirebilmek için çocuklu birinin me kadar kazancı olması gerekiyor?
  Teşekkür ederim..

  1. Deniz hanım merhaba,

   Burada bir meblağ zikretmek istemiyoruz. Size önerim lütfen bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesiyle iletişime geçin. Maaş bordronuzu ve gider kalemlerini belgeleyen evrakları da beraber alın. Onlar eşiniz geldikten sonraki vergi kesintilerini, aldığınız çocuk parası, kira giderleri varsa kredi tasitleri gibi tüm gelir-gider kalemlerini hesaplar; maaşınızın, eşinizi getirmenize yetip yetmeyeceği konusunda sizi bilgilendirirler.

   Kolay gelsin

 18. Merhabalar ben aile birleşimi vizesini başvurdum gerekli belgelerin hazırlanmasında Ve vize başvuru sürecim de Almanya danışmanlık ve Derya Hanım In çok yardımı onlar sayesin de evraklarımı eksiksiz bir şekilde tamamlayabildim vize konsolosluk başvurumda verdikleri bilgilerle oldukça rahat bir başvuru süreci geçirdim şahsen Derya hanım bu süreçte yardımlarından ötürü minnettarım burdan tekrardan teşekkür etmek istiyorum çok sağolun…

  1. Fatih bey merhaba,

   Çok teşekkür ederim geri bildiriminiz için.

   Derya arkadaşıma ileteceğim.

   Kolay gelsin

 19. Merhabalar,

  Ev metrekaresi sebebiyle gelen red sonrasi surec bastan mi basliyor yoksa yeni bir ikametgah belgesi sunmak icin sure taniyorlar mi? Bazi yorumlari okuyunca basvuru sirasinda kullandigimiz evin yeterli olmayacagi korkusuna kapildim.

  Basvuru sonrasi esimden henuz belgeler istenmemis iken ayni sehir icerisinde daha buyuk bir eve cikarsa ve bu evin belgelerini yabancilar dairesine iletirse goz onune alirlar mi acaba?

  Ayrica, metrekare konusunda en net bilgiyi yabancilar dairesinden mi ogrenebiliriz?

  Yonlendirebilirseniz cok seviniriz.

  Tesekkurler.

  1. Bariş bey merhaba,

   Konut için genel olarak bir kişi için 45 m², 2. kişi içinse 15 m² yani toplamda 2 kişi için yaklaşık 60 m² yeterlidir. Konutun durumuna göre bazı eyaletler bunu biraz esnetebiliyor. Buna yabancılar dairesi karar veriyor. Hatta ev bulamayanlar geçici olarak ailenin yanında kalabiliyor; bu durumda sizin için ayrı bir oda olması yeterli.
   Konutla ilgili ret gelmesi durumunda (umarım olmaz) gerekçeyi ortadan kaldırdığınızda yani uydun bir ev bulduğunuzda siz bunu başvurduğunuz Türkiye’deki Alman konsolosluğuna belgelerle beraber, eşiniz de bunu bağlı bulunduğu yabancılar dairesine ibraz eder; bu durumda 2 yol önerirler ya vizeyi işlemek için sizin pasaportunuz konsolosluk tarafından istenir ya da tekrar müracaat etmeniz önerilir.

   Yabancılar dairesine yeni ev ile ilgili belgelerle beraber diğer belgeler (maaş bordrosu) ibraz edilirse tabii ki o belgeler üzerinden karar verilir.

   Kolay gelsin

 20. Merhaba iyi günler ben türkiyedim kiz arkadaşım almanyada kendisi devletten para aliyor fakat iş ariyor şuanda bizim size şöyle bir sorumuz olucak önce nikah kiyipmi basvursak daha iyi olur yoksa nikah kiymadanmı ?

  1. Yani aslinda işe girmeden evlenmeyi dusunuyorum ben o ise girsem daha iyi olur diyor sizce napmamiz gerekiyor ?

  2. Furkan bey merhaba,

   Kız arkadaşınızın vatandaşlığı nedir bilemiyorum. O nedenle iki duruma göre de yazacağım.
   1. Kız arkadaşınız Alman vatandaşı ise: Normalde yabancılar dairesi ondan maaş bordrosu istese bile gelirinin yeterli olmasına gerek yok. Fakat bu tamamen bağlı bulunduğu yabancılar dairesinin inisiyatifine bağlı. Dolayısıyla isteyebilirler.
   2. Kız arkadaşınız Türk vatandaşı ise: Aylık gelirinin sizin Almanya’daki giderlerinizi de karşılaması gerekmekte. 15-20 Euroluk eksiklikler bile vize ret nedenidir. Ayrıca 2 kişinin yaşamasına uygun yaklaşık 60 m²’lik bir konutu da belgelemeniz gerekmekte.
   Her iki durumda da şartlarınız uygunsa aile birleşimi vizesine başvurmak mümkündür. Nikahın Türkiye’de ya da Almanya’da olması bir avantaj ya da dezavantaj değildir. Tercih meselesi. Sadece farklı prosedürler izlemek gerekiyor.

   kolay gelsin

  3. Furkan bey,
   Nikahın Türkiye’de ya da Almanya’da olması bir avantaj ya da dezavantaj değildir. Tercih meselesi. Sadece farklı prosedürler izlemek gerekiyor.

   Kız arkadaşınız Türk vatandaşı ise mutlaka çalışması ve 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmesi gerekmektedir.

   kolay gelsin

 21. Ben alman vatandaşıyım ve eşimi getirmek istiyorum ve onun iki çocuğunu birlikte getirmek istiyorum yalnız şuan velayetleri annelerinde ama eşime verecek sonra nasıl yapmamız gerekiyor çocukları birlikte gelmesi için bu arada nikahımızı Türkiyede yapacağız çocukların velayetini anneleri hem bana hem eşime mi vermesi gerekiyor

 22. merhabalar benim nisanlim almanyada yasiyor ve almanyada iflas verdi ve calismakta evlendikten sonra benim almanyaya gitmemde bir sorun çıkarmı bunun icin ne yapmamiz gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Pervin hanım merhaba,

   Eşiniz Türk vatandaşıyla sizi Almanya’ya götürdükten sonra masraflarınızı karşılayabilecek kadar kazanması gerekiyor. Bu nedenle çalışmadan, 3 aylık maaş bordrosu ibraz etmeden yabancılar dairesi vize onayı vermez. Ancak Alman vatandaşı ise vize onayı tamamen yabancılar dairesinin takdirine kalmış. (Normalde vermeleri gerekir.)

   Kolay gelsin

 23. Merhaba kolay gelsin Eşim Bulgaristan vatandaşı almanyada yaşıyor çalışma izni var ve ameldug yani oturum iznide var evlilik cüzdanımız Bulgar cüzdanı beni almanyaya götürmek istiyor gerekli evraklar nedir ve A1 sertifikasına gerek varmı teşekürller 🙏

 24. Merhaba yoruma yanit alabilirsem cok sevinirim
  Ben almanya 1980 dogumlu ama türk vatandasiyim
  Öncesinde evlendim 2015 yilinda ayrildim bu evlilikten 4 cocuk annesiyim
  Ilerki aylarda türkiyeden bir evlilik yapicagim ama suan calismiyorum
  Vize islemleri icin olmasi gereken prosedürler nelerdir
  Maas,
  Veya calismis olsam kac ay öncesinden calismaya baslamam gerek Ve sart olan durumlar nelerdir
  Simdiden tesekkür ederim

  1. Merhaba Nilüfer hanım,

   Eşiniz evraklarını Türkiye’de konsolosluğa teslim ettikten sonra yabancılar dairesi sizden evrak talep eder. Sizden evin yeterli büyüklükte olduğuna dair evrak istenir. Ayrıca 3 aylık bazı durumlarda 6 aylık maaş bordrosu istenir. Maaşınızın da sizin ve 18 yaşından küçüklerse çocuklarınızın ve yanınıza gelecek olan eşinizin de giderlerini karşılayabilecek bir maaş almanız gerekmekte.

   evrak listesi: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf

   Kolay gelsin

    1. Nilüfer hanım,

     Bu hesaplamayı bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi ile iletişime geçerek yapmanızı öneririm.
     Kaba bir hesaplama yapacak olursam (Harzt IV’ye göre hesaplanıyor. Ama son karar ve hesaplama yabancılar dairesi tarafından yapılan hesaplama sonucunda çıkan meblağdır.) Sizin için yaklaşık 432 €, eşiniz için 389 ‘dur( her yıl değişir. Buna (18 yaşından küçüklerse) her çocuk için gereken miktar, kira giderleri varsa krediler ve diğer giderler. Bunlar sadece bir fikir olması açısından yazılan miktarlardır. Bütün bunların tamamını sizin bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesi hesaplayacaklardır zaten.

     Kolay gelsin

 25. Meraba benim sorum olucakti esim türkiyede a1sertikasini kazandi konsolosluka evraklarini verdi benim maisim yetersiz 1.300 asa yukari alman vatandaslikina basvurdum kahitlarim ankarada cikis icin vede arti esime alman firmasindan 4satlik isini de ayarledim belege verdiler almanyaya geldi zaman calisabilirdiye faydasi olurmu vize icin red almak istemiyoruz lütfen bizi bilgi lendire bilirmisiniz

 26. Merhaba iyi geceler. Benim ismim Gürkan. Benim size bir sorum olacakti. Aile birlesimi vizesine basvuru yaptim. Esime ilk once ordaki kagitlarin gidecegi yer, gecici sureligine benim esimin ailesinin yaninda kalmamda bir sikinti olmaz demisler. Simdi gerekli evraklar oraya gitti. Yalniz simdi esime demisler ki bir ev bulman gerek demisler. Ayni zamanda sunu da demisler bizlik bir sorun yok ama Ankara problem cikartabilir demisler. Esimin maasini baz alirsak 400 euroluk ev bulmasi cok zor. Simdi evi bulamazsa ve bu sekil kagitlar ankaraya yollanirsa ankara vizeye red verirmi. Nasil bi yol izlememiz gerekir. Bize yardimci olurmusunuz.

  1. Gürkan bey merhaba,
   Eşinizin ailesinin yanında kalmanız durumununda orada size ait bir odanın olması gerekir. Eğer ev buna uygun değilse izin verilmez. Sanırım bu nedenle ev aranması önerilmiştir.
   Vize kararını, eşinizin Almanya’daki durumuna ve konumuna göre yabancılar dairesi verir ve bu kararı da Türkiye’deki vize bölümüne iletir. Vize bölümü sizin evraklarınızı ve Almancanızı kontrol etmekle görevli ve vize kararını uygulamakla yükümlü.

   Bilginiz olsun

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, eşlerini yanına getirebilmeleri için mutlaka çalışmaları ve eşlerinin de geldikten sonraki giderlerini karşılayabilmesi gerekir.
   Maalesef yardım alırken yabancılar yasasına göre eşinizi yanınıza götürmeniz mümkün görünmüyor. Bir an önce iş bulup çalışmanızı öneririm. (Pandemi şartlarında bunun çok mümkün olmadığını da biliyorum.)

   kolay gelsin

 27. Merhaba;
  Eşim Bulgaristan vatandaşı çocuklarda çifte vatandaş Avrupa vatandaşı, benim Türk pasaportum var eşim Almanya’da çalışıyor beni ve çocukları yanına almak istiyor eşimin yanıma Schengen Vizesi ile gidiyorum aile birleşimi vizesi almak istiyoruz A 1 sertifikası almam şart mi?Gerekli evraklar nelerdir şuanda oturduğu ev 60 metre kare ev yüzünden Red gelebilir mi şimdiden cevabınız in teşekkürler

  1. Merhaba Filiz hanım,

   Eşiniz AB vatandaşı olduğu için sizden A1 Almanca sertifikası istenmez. Ama sizin ve çocukların Almanya’ya gittikten sonraki giderlerini karşılayabilecek bir maaşının olması beklenir ya da (AB vatandaşları için) ailesinin giderlerini karşılayacağını taahhüt etmesi ve belgelemesi beklenir. Aile birleşimi konut hesabı kişi başına 12 m² olarak yapılır. Bu durumda ev yeterli gibi görünüyor. (Eyaletler ve yabancılar dairesine göre bu farklılık gösterebilir.) Ama son karar ve takdir yetkisi yabancılar dairesindir. Bu nedenle eşinizin bağlı bulunduğu yabancılar dairesiyle ev ve maaş konusunu konuşmasını tavsiye ederim.

   MBE danışmanlık merkezlerinden de danışmanlık alabilir. Göçmen için ücretsiz danışmanlık yapıyorlar. Güvenle gidip her tür sorusunu sorabilir.
   Bu linkten adres girerek en yakın danışmanlık birimine ulaşabilir.
   https://www.bamf.de/DE/Service/ServiceCenter/BeratungVorOrt/Migrationsberatungsstellen/migrationsberatungsstellen_node.html

   Vize evrakları:
   Sizin için: https://tuerkei.diplo.de/blob/2307236/29f85f11a2a7743ac540b380d5c9968f/01-ehegattennachzug-data.pdf
   Çocuklar için:Çocuklarınız AB vatandaşı olduğu için onlar vizesiz giriş yapabilirler

   Kolay gelsin

 28. Merhaba
  Eşim 3 aylık maaş bordrolarını verdıkten sonra bir 3 daha istemişler neden acaba? Maaşıda 1400 civarı

  1. Merhaba Metin bey,
   Eğer öncesinde uzun süre çalışmamışsa ya da sosyal yardım almışsa 6 aylık isteyebilirler. Pandemi süreciyle de ilgili olabilir. İşten çıkarmalar bu dönem arttığı için 3 aylık daha istemiş de olabilirler.

   Kolay gelsin

 29. Merhaba
  Ben Almanya da evlendim eşim alman ve 3 çocuğumuz var yaşları 22- 24-26 ben 10 sene önce türkiye ye izine gelmiştim Annem ağır hastalandı burada kalmak zorun da kaldım ve bu esnada askerlik sorunum da vardı pasaportumu kaybettim 6 ay süreyi geçirdim ve geçen sene askerliğimi yaptım Almanya da süresiz oturum iznim vardı.Yeni pasaportum la Aile Birleşimi vize sine Başvurdum. ve bana konsolosluktan telefon ettiler eşimin ve benim 10 sene için de Türkiye ye giriş çıkış belgesini istediler, dediler eşim 10 sene içinde Türkiye ye giriş çıkış yoksa sıkıntı olur dediler ben de eşime Alman konsolosluğuna yazı yazdı biz evliyiz ve evliliğimiz devam ediyor diye sizce sonuç ne olur Red mi gelir ?

  1. Mustafa bey merhaba,

   10 yıllık ayrı yaşama konusunu sorun yapmışlar sanırım bu nedenle de evliliğin devam etmesiyle ilgili kuşkuları var.
   10 yıllık sürede ne sıklıkla görüştüğünüzü bilmek istiyorlar ve ayrıca bunu belgelemenizi de istiyorlar. Siz giriş çıkışları ibraz edin, gerekirse bu süre zarfında birlikte yaptığınız tatiller ve çektirdiğiniz fotoğrafları da ekleyin. Kuşkularını giderirseniz ve başka bir sıkıntı çıkmazsa vize konusunda bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   İyi şanslar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir