Almanya’da Meslek Eğitimi

Posted by

Almanya’da Meslek Eğitiminin önemli üç alanı vardır

a)Meslek eğitimi, genç insanları meslek yaşamına hazırlar. İş yerinde eğitim Almanya’da  “Meslek eğitiminde dual (ikili) sistem” içinde düzenlenmiştir. Dual sistem eğitimin hem iş  yerinde hem demeslek okulunda yapılması  anlamına  gelmektedir.

b)Sürekli eğitim ve hizmet içi eğitim:Mesleki bilgileri geliştirme ve mesleki yükselme olanağı sağlar.

c)Meslek değiştirme; Ekonomik ve teknik ge-lişmeler sonucu öğrenilen meslek alanında iş  bulunamıyorsa ya da meslek geçersizse veya  çalışan kişi sağlık nedenlerinden ötürü  mesle-ğini   artık  yapamıyorsa yeni bir mesleğin  öğrenilmesi gerekli olabilir.

Eğitim süresi:Dual sistemde eğitim süresi, ya-pılacak işin niteliğine ve meslek eğitimi yapacak kişinin daha önceki eğitimine bağlı  olarak 2-3 ya da 3,5 yıl sürebilir.  Genelde 3yıldır. Temel olara kişinin  zorunlu  eğitim süresini bitirmiş olması istenir.

Yarı zamanlı meslek eğitimi; Özellikle genç anneler, babalar ya da bakım hizmetiverenler için ailevi görevlerinin yanı sıra bir meslek eğitimi görmeleri için bir fırsat sunar. Eğitim görenlerin bu çerçevede haftada en az 25 saat çalışmaları gerekir. Yarı zamanlımeslek eğitimi, toplam eğitim süresinin mutlaka uzamasına neden olmaz.

 Eğitim Sözleşme: Meslek eğitimi başlamadan önce eğitim veren kurum ya da işletmeyle eğitim alacak kişi arasında bir anlaşma imzalanır. Genelde 1 ay ile 4 ay arasında bir deneme süresi öngörülür.
 Meslek eğitimi bir yasayla belirtilmiştir. Eğitim veren ve eğitim alanın hak ve yükümlülükleri, denetleyici kurumların yetkileri ve genel anlamda meslek eğitiminin koşulları bu yasayla belirlenmiştir. Ayrıca meslek okulu dersleri için eyaletlerin okul yasaları geçerlidir.

Almanya da yaklaşık 400 tanımlanmış meslek vardır. Bundan dolayı herhangi bir mesleğe karar vermeden önce geniş çaplı bir  danışmanlık hizmeti almakta fayda vardır
Meslek eğitimine dair daha geniş bilgiler Sanayi ve Ticaret Odalarından (IHK: www.dihk.de/), Esnaf ve Zanaatkâr Odalarından (Handwerkskammer: www.handwerkskammer.de/ ), İş dairelerinden (Arbeitsagentur :www.arbeitsagentur.de/) ve göçmen danışmanlık bürolarından edinilebilir.
 
Meslek Eğitiminin Yapıldığı Yerler:
*İşletmelerde,
*Kamu hizmetinde yani, idari ve resmi kurumlarda,
*Özel iş yerleri örneğin; doktor, avukat, mimarlık bürolarında v.b,
*Eğitim kurumları, okullar ve meslek okullarında meslek eğitimi yapılmaktadır.

İkamet Bölgenizde Konuyla İlgili Bilgi Alabileceğiniz Yerler:

•    İş Bulma Ajansının Meslek Danışmanlığı
•    Yetişkin Göçmenlere Yönelik Göçmen Danışmanlığı ve Genç Göçmenlere Yönelik Hizmetler

32 comments

 1. Merhaba eşimle ayeı yaşıyorum yaklaşık 10 aydır senesi dolunca dava açacaktır , 5,5 senedir almanyadayim çalışıyorum 2,5 senedir aynı firmada 2022 de oturumum bitiyor , 2 yıllık alıyordum oturumu ama çok tedirginim boşanmadan sonra yabancılar polisliği bana baskı yapıp oturumumu iptal edebilirmi diye , çocuk yok bu arada..

  1. Büşra Hanım merhaba,

   Sz 5,5 yıldır Almanya’da yaşadığınız için eşten bağımsız oturum almaya hak kazanmışsınız zaten. Ayrıca uzun süredir aynı firmada çalışmanız da büyük avantaj.
   Oturum izni ile ilgili sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Oturum iznini uzatmaya giderken iş sözleşmenizin devam ettiğine dair evrak ve B1 Amanca sertifikası da elinizde olsun.

   Kolay gelsin

  2. İnanin inanamıyorum içimde korkular var geri yollarlar diye korkuyorum o yüzden sormak istedim , sabırla cevap veriyorsunuz allah razı olsun .. Yabancılar dairesinde büyün evraklarım var b1 uyum kursu , meslek eğitimi alıyorum simdi sınavlarımıda verirsem allahın izniyle işçi olursam sıkıntı çekmeyeceğim .. Tekrar teşekkürrler

   1. Büşra Hanım,

    Şansınız açık olsun. Umarım sizi sevindiren bir sonuç alırsınız.

 2. Merhaba, ben daha önce Almanya’da yaklaşık 2 sene kadar öğrenci vizesiyle kaldım.Lise mezunuyum, B2 sertifikasını aldıktan sonra Kaisserslautern Fachhochschule ‘ye IT Analyst olarak başvurdum ve evraklarımı tamamladıktan sonra katılmaya hak kazanmıştım fakat askerlik sorunum nedeniyle kaydımı tamamlayamadım. Şu an tekrardan Almanya’da ausbildung yapmak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim, daha önceki gibi önce dil kursuna başvurarak vize alıp sonra ausbildung’a mı başvurmam doğru olur sizce vizeyi alabilmek için. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Onur Bey,

   Okuldan şartlı kabul almanız durumunda dil kursu bağlantılı eğitim vizesi alıp gitme şansınız var. Sadece dil kursuna gitmek riskli, vize alamayabilirsiniz.

   Evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://tuerkei.diplo.de/blob/2307148/436e7059b0963c213062b0af9a5ff9da/43f-sprachkurs-ausbildungsvorbereitend-data.pdf

   Eğer uygulamalı bir eğitim ise karşılığında (üç gün işi çalışarak öğreniyorsunuz) ücret de alırsınız ve bloke hesap ya da garantör ihtiyacı olmaz ama sadece okula gidecekseniz teminat göstermeniz gerekecek.

 3. İyi günler
  Ben şuanda Türkiye’de almanca eğitimi alıyorum ve Almanya’da Dresden’de Ausbildung yapmak istiyorum. Lise diploma denkliği yapmak zorunlu denildi. Fakat benim genel ortalamam 64 sayısal derslerim düşük kokay dersler yüksek bu yüzden ortalamam 64.Denklik yaparken notların kötü olması denkliği etkiler mi?
  Bir diğer sorum da üniversite notlarım iyi, acaba üniversite denkliği yapabilir miyim ausbildung için?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Eren,

   Denklikte daha çok derslerin içeriklerinin denk olup olmadığına bakarlar. Bu nedenle sorun olacağını sanmıyorum. Üniversite diploma denkliği meslek eğitimi için gerekli değil ancak o meslekle ilgili bir işte çalışacaksanız gerekli olabilir.

   Kolay gelsin

 4. İyi günler,
  Ben Ausbildung a başvurdum ve kabul aldım. Yani iş ve okulla anlaşma yaptım ve bütün evrakları tamamlayıp Mayıs 26 da İzmir de vizeye başvuru yaptım. 2 ayı geçti hala vize bekliyorum. Henüz bir sonuç gelmedi. Birde daha önce Aupair ve Zav yoluyla iki kez Almanya ya gittim. Birde bir hafta önce nişan yaptık yani düğün bu Ausbildung vizeme göre belli olacak muhtemelen 1 yıl falan içinde olur. Eşimi Ausbildung yaparken aile birleşimine başvurup eşimi yanıma getirebilir acaba. Ve süreç nasıl işleyecek bu konuda bilginiz var mı ya da verebileceğiniz tavsiyeler?
  Teşekkürler

  1. Emine Hanım Merhaba,

   Eşinizin aile birleşimi yapabilmesi için sizin gitmeden önce nikah yapmanız gerek. Gittikten sonra nikah yapmanız durumunda 2 yıllık oturum şartını doldurmanız durumunda ancak eşiniz aile birleşimi yapabilir.
   Aile birleşimi normal şartları geçerli olacak. Yani A1 düzeyinde Almanca sertifikası aması gerek. Sizin maaşınız ikinizin giderleri için yeterli olmazsa, eşiniz için bloke hesap açmak gerek.

   Bilginiz olsun

   1. Yani şimdi oradaki Ausbildung benim 3 yıl sürecek bizde nişan yaptık vizem gelmedi henüz umarım olumlu sonuçlanır. Şimdi siz ilk gitmeden önce mi nikah yapın diyorsunuz? Çünkü biz hemen nikah düşünmüyoruz yani bir ya da iki yıl içerisinde hazırlıklarımız ancak olacak o dil kursuna gidecek aile birleşimi şartlarını tamamlicaz. Şimdi nikah yapmadan gidersem orada evlilik için mi iki yıl doldurmam gerekecek? Yani ben işte hazır oldugumuzda yıllık iznimde gelip evlenmeyi düşünüyorum ondan sora da eşimin de yanıma gelebilmesi için ona aile birleşimi vizesine başvurmayı düşündük!! Ama siz eşiniz gelemez mi diyorsunuz iki yıl içerisinde?
    Teşekkürler

    1. Emine Hanım,

     Aile birleşimi yapabilmeniz için sizin Almanya’da halihazırda 2 yıllık bir ikametinizin olması beklenir.

     Bilginiz osun

 5. Merhaba,
  Ben aile birleşimi vizemin sonucunu beklemekteyim şu anda. Marmara GSF mezunu 5 yıl deneyimli bir tasarımcıyım, aynı zamanda veteriner teknikerliği (açık öğretim) diplomam var. Frankfurta taşınacağım. Malesef orada tekstil sektörü pek fazla gelişmiş değil. Hangi alanda Ausbildung yapmamı tavsiye edersiniz? Profesyonel makyaj seviyesinde makyaj yapabiliyorum. Makyözlük eğitimleri var mı? Görsel sanatların birçok alanında çalışabilecek düzeydeyim. Frankfurtta birçok müze var. Müzelerde iş bulabilmek için hangi alana yönelmem gerekiyor? A1 Almanca dil belgem var, ama A2 düzeyindeyim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Büşra Hanım Merhaba,

   Aile birleşimi ile gideceğiniz için orada bir yandan uyum kursuna gidip Almanca öğrenirken bir yandan da bu sorularınızın cevabını Federal İş Ajansı’na kayıt olarak yetkili kişilerden alma şansınız var. Onlar yerelde mevcut ihtiyaca ve sizin eğitim-becerilerinize göre sizi yönlendireceklerdir. Oturum aldıktan sonra mutlaka iş ajansına kayıt olun. Onlar gerekli yönlendirme ve bilgilendirmeyi yapacaklardır.

   Kolay gelsin

 6. Merhaba ben Düzce üniversitesi Kimya bölümü mezunuyum ve pedagojik formasyonum var 4 yıldır kimya öğretmenliği yapıyorum. Almanyaya gitmek istiyorum ingilizce öğrenmeye çalışıyorum ieltsten 7 lazım onu aldıktan sonra üniversiteden kabul almak nasıl olur yada kimya bölümü mezunu veya öğretmen olarak orda iş bulmam daha mı mantıklı sizce.

  1. Merhaba Hayriye Hanım,

   İngilizce bir programda TOEFL düzeyinde İngilizce ile kabul alabilirsiniz. Öğretmen olarak çalışabilmeniz için öğretmendik bölümünü bitirmiş olmak, denklik yaptırmak, C2 düzeyinde Amanca ve denklikte çıkan telafi eğitimini de Almanya’da tamamlamak gerek. Siz ancak master ya da diplomanızı uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda gidebilirsiniz.

   Kolay gelsin

 7. Merhabalar. Düz lise mezunuyum. B2 seviye Almanca sertifikam var. Daha önce(2013-2014 yıllarında) Almanya’da yaşadım ve 3 ay çalıştım. Şimdi tekrar gitmek istiyorum, ne yapmam gerekli acaba ?

  1. Merhaba Mehtap Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca sertifikanızın olması avantaj. Meslek eğitimi yani Ausbildung yapabiirsiniz.

   Kolay gelsin

 8. Sağlık meslek lisesi çevre sağlığı bölümü mezunuyum. Is yeri hemsiresi olarak calisabiliyorum Turkiyede fabrikalarda Yada in saat santiyelerinde. Ausbildung yapmak istiyorum. Hangi tarz Ausbildung Lara basvurabilirim? Hepsine basvurabilir miyim? Eskisehirde bir kurstan aldigim b1 almanca certifikasi yeterli MI?

  1. Merhaba Serhat Bey,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz durumunda sağlık alanında temasınız olduğu için meslek eğitimi alma şansınız var. Bu alanda mesek eğitimi için sözleşme edinmeniz gerekir.

   Kolay gelsin

 9. Merhabalar
  Adım umut fizik tedavi teknikeriyim 3 yılı aşkın süredir özel bir hastanede çalışıyorum Almanya’ya gitmek istiyorum ama bölümümün orda bir karşılığı var mı bilmiyorum
  Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Umut bey merhaba,

   B2 düzeyinde Almanca öğrenmek ve denklik yaptırmak gerekir. Deneyime devam etmenizi öneririm. Denklik yaptırırken tecrübeleriniz denklik için çok önemli olacaktır.

   Kolay gelsin

 10. Merhabalar,
  27 yaşındayım, önlisans Dış Ticaret ve 4 seneye tamamlamak için 2 senelik açıköğretim Kamu yönetimi mezunuyum.
  Ancak 5.5 senedir Bireysel Emeklilik uzmanı olarak özel bir şirkette çalışıyorum. Kız arkadaşım Radyoloji teknikeri, kendisi şu an Almanca öğrenerek, denklik alıp Almanya’ya gitmek için çalışıyor. Aslında sorum benim nasıl Almanya’ya gelebileceğim. Türkiye’de eşcinsel evlik yasal değil bildiğiniz gibi ancak Almanya’da yasal . Burada birlikte yaşadığımızı kanıtlarsak aile uyumu ile ben de gidebilir miyim? Ya da gitmeden evliliğin geçerli olacağı bir ülkede evlensek? Hiç biri olmazsa, eğitim yolu ile nasıl nasıl gidebilirim? Sanki önlisans ya da açıköğretim eğitimi yurtdışında geçerli olmuyor diye duydum. Bu durumda Yüksek lisansa başvuramayıp , Üniversiteye mi başvurmalıyım? Yol gösterebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Partnerlik kapsamında da aile birleşimi yapılabilir.
   Ayrıca master ya da diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek de gidilebilir.

   Kolay gelsin

 11. Merhaba Melek Hanım,

  Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
  Partnerlik kapsamında aile birleşimi için bir şart var mı bildiniz?
  Bu arada , ausbildung ‘u düşünüyordum ben olur da aile birleşimi olmazsa diye.
  Bu konuda hangi mesleklerde daha çok ihtiyaç var, siz hangi alanı önerirsiniz ausbildung için?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Partnerlik kapsamındaki şartlar için telefonda göörüşmek daha uygun olur diye düşünüyorum. Yeni yılda arayın lütfen. Proje çalışanları sayfasında iletişim bilgilerime ulaşabilirsiniz.

   Sağlık alanında sözleşme bulma şansınız yüksek olur.

   Bilginiz olur

 12. Melek Hanım merhaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,emeklerinize sağlık. Ben B2 belgesi alıp sağlık alanında ausbildung yaparak Almanya’ya gitmek istiyorum. Nişanlıyım ve ilerleyen zamanlarda nikah yapmayı düşünüyoruz. Ausbildung için kabul aldığımda, ausbildung yaparken aile birleşimine başvurup eşimi yanıma getirme şansım var mı acaba? Benim maaşım ikimizin giderlerine yetmeyeceği için eşime bloke hesap isteyecekler muhtemelen. Eşimin A1 dil belgesi var, eşime bloke hesap açtığımızda eşim Almanya’ya gelebilir mi, iş bulup çalışma şansı olur mu? Ev bulma, oturum izinleri vs nasıl olur? Bizim için süreç nasıl işleyecek yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Siz gitmeden nikah yaptırmazsanız eşinizin aile birleşimi için 2 yıl beklemek durumundasınız.
   Aile birleşimi için eşiniz adına bloke hesap açtırmak gerek. Ancak eşiniz yanınıza geldiğinde diplonasından bağımsız olarak tam zamanlı çalışma hakkına sahip olacaktır.

   Kolay gelsin

 13. Selam Melek hanım ben kaçak yollarla Almanya’ya geldim teslim oldum kamptayım heidelbergdeyim Türkiye’de A1 Almanca sertifikası çıkarmıştım Almanya’da henüz yol ifademi bile almadılar ben direk burda ücretsiz bir şekilde a2 ve b1 Almanca seerifikasıını nasıl alabilirim ausbildung yapmayı düşünüyorum

  1. Merhaba Mehmet Mey,

   Öncelikle kolaylıklar diliyorum.

   Gönüllüler vasıtasıyla Almanca öğrenmenizi öneririm. Ancak durumunuz yasallaşırsa yani kabul görürse resmi olarak kurslara onay verilir. Şimdilik kendi çabanız ve gönüllüler ile ilerlemeye çalışın.

   İyi şanslar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir