Almanya’da Meslek Eğitimi

Posted by

Almanya’da Meslek Eğitiminin önemli üç alanı vardır

a)Meslek eğitimi, genç insanları meslek yaşamına hazırlar. İş yerinde eğitim Almanya’da  “Meslek eğitiminde dual (ikili) sistem” içinde düzenlenmiştir. Dual sistem eğitimin hem iş  yerinde hem demeslek okulunda yapılması  anlamına  gelmektedir.

b)Sürekli eğitim ve hizmet içi eğitim:Mesleki bilgileri geliştirme ve mesleki yükselme olanağı sağlar.

c)Meslek değiştirme; Ekonomik ve teknik ge-lişmeler sonucu öğrenilen meslek alanında iş  bulunamıyorsa ya da meslek geçersizse veya  çalışan kişi sağlık nedenlerinden ötürü  mesle-ğini   artık  yapamıyorsa yeni bir mesleğin  öğrenilmesi gerekli olabilir.

Eğitim süresi:Dual sistemde eğitim süresi, ya-pılacak işin niteliğine ve meslek eğitimi yapacak kişinin daha önceki eğitimine bağlı  olarak 2-3 ya da 3,5 yıl sürebilir.  Genelde 3yıldır. Temel olara kişinin  zorunlu  eğitim süresini bitirmiş olması istenir.

Yarı zamanlı meslek eğitimi; Özellikle genç anneler, babalar ya da bakım hizmetiverenler için ailevi görevlerinin yanı sıra bir meslek eğitimi görmeleri için bir fırsat sunar. Eğitim görenlerin bu çerçevede haftada en az 25 saat çalışmaları gerekir. Yarı zamanlımeslek eğitimi, toplam eğitim süresinin mutlaka uzamasına neden olmaz.

 Eğitim Sözleşme: Meslek eğitimi başlamadan önce eğitim veren kurum ya da işletmeyle eğitim alacak kişi arasında bir anlaşma imzalanır. Genelde 1 ay ile 4 ay arasında bir deneme süresi öngörülür.
 Meslek eğitimi bir yasayla belirtilmiştir. Eğitim veren ve eğitim alanın hak ve yükümlülükleri, denetleyici kurumların yetkileri ve genel anlamda meslek eğitiminin koşulları bu yasayla belirlenmiştir. Ayrıca meslek okulu dersleri için eyaletlerin okul yasaları geçerlidir.

Almanya da yaklaşık 400 tanımlanmış meslek vardır. Bundan dolayı herhangi bir mesleğe karar vermeden önce geniş çaplı bir  danışmanlık hizmeti almakta fayda vardır
Meslek eğitimine dair daha geniş bilgiler Sanayi ve Ticaret Odalarından (IHK: www.dihk.de/), Esnaf ve Zanaatkâr Odalarından (Handwerkskammer: www.handwerkskammer.de/ ), İş dairelerinden (Arbeitsagentur :www.arbeitsagentur.de/) ve göçmen danışmanlık bürolarından edinilebilir.
 
Meslek Eğitiminin Yapıldığı Yerler:
*İşletmelerde,
*Kamu hizmetinde yani, idari ve resmi kurumlarda,
*Özel iş yerleri örneğin; doktor, avukat, mimarlık bürolarında v.b,
*Eğitim kurumları, okullar ve meslek okullarında meslek eğitimi yapılmaktadır.

İkamet Bölgenizde Konuyla İlgili Bilgi Alabileceğiniz Yerler:

•    İş Bulma Ajansının Meslek Danışmanlığı
•    Yetişkin Göçmenlere Yönelik Göçmen Danışmanlığı ve Genç Göçmenlere Yönelik Hizmetler

6 comments

 1. Merhaba eşimle ayeı yaşıyorum yaklaşık 10 aydır senesi dolunca dava açacaktır , 5,5 senedir almanyadayim çalışıyorum 2,5 senedir aynı firmada 2022 de oturumum bitiyor , 2 yıllık alıyordum oturumu ama çok tedirginim boşanmadan sonra yabancılar polisliği bana baskı yapıp oturumumu iptal edebilirmi diye , çocuk yok bu arada..

  1. Büşra Hanım merhaba,

   Sz 5,5 yıldır Almanya’da yaşadığınız için eşten bağımsız oturum almaya hak kazanmışsınız zaten. Ayrıca uzun süredir aynı firmada çalışmanız da büyük avantaj.
   Oturum izni ile ilgili sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Oturum iznini uzatmaya giderken iş sözleşmenizin devam ettiğine dair evrak ve B1 Amanca sertifikası da elinizde olsun.

   Kolay gelsin

  2. İnanin inanamıyorum içimde korkular var geri yollarlar diye korkuyorum o yüzden sormak istedim , sabırla cevap veriyorsunuz allah razı olsun .. Yabancılar dairesinde büyün evraklarım var b1 uyum kursu , meslek eğitimi alıyorum simdi sınavlarımıda verirsem allahın izniyle işçi olursam sıkıntı çekmeyeceğim .. Tekrar teşekkürrler

 2. Merhaba, ben daha önce Almanya’da yaklaşık 2 sene kadar öğrenci vizesiyle kaldım.Lise mezunuyum, B2 sertifikasını aldıktan sonra Kaisserslautern Fachhochschule ‘ye IT Analyst olarak başvurdum ve evraklarımı tamamladıktan sonra katılmaya hak kazanmıştım fakat askerlik sorunum nedeniyle kaydımı tamamlayamadım. Şu an tekrardan Almanya’da ausbildung yapmak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim, daha önceki gibi önce dil kursuna başvurarak vize alıp sonra ausbildung’a mı başvurmam doğru olur sizce vizeyi alabilmek için. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Onur Bey,

   Okuldan şartlı kabul almanız durumunda dil kursu bağlantılı eğitim vizesi alıp gitme şansınız var. Sadece dil kursuna gitmek riskli, vize alamayabilirsiniz.

   Evrak listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://tuerkei.diplo.de/blob/2307148/436e7059b0963c213062b0af9a5ff9da/43f-sprachkurs-ausbildungsvorbereitend-data.pdf

   Eğer uygulamalı bir eğitim ise karşılığında (üç gün işi çalışarak öğreniyorsunuz) ücret de alırsınız ve bloke hesap ya da garantör ihtiyacı olmaz ama sadece okula gidecekseniz teminat göstermeniz gerekecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir