Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi’nden merhaba..

Posted by

Avrupa Birliği Mülteci Göçmen ve Uyum Fonu AMIF ve Almanya İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Federal Göçmenler Mülteciler ve Uyum Dairesi‘nin mali desteğiyle ve Sosyal Demokrasi Vakfı’nın kurumsal-lojistik yardımlarıyla uygulanan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu girişimi „Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi“ neyi amaçlamaktadır?

Bilindiği gibi her sene on binlerce insan Türkiye’den Avrupa’ya gidiyor. AB İstatistik Kurumu Eurostat veya diğer adıyla Estat‘ın verilerine göre 2013 yılında Türkiye’den Avrupa’ya göç eden insan sayısı 59 842 kişi civarında. Bunlardan 29 104’ü aile birleşimi kapsamında, 15 680’i eğitim ve 5 382’si de istihdam için göç etmiş durumda. Geriye kalan sayı ise turistik gezi için gelenler ile ziyaretçilerden oluşmaktadır. Federal İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ise 2012 de Türkiye’den Almanya’ya göç eden insan sayısı ise toplam 26 150 kişi olarak verilmektedir. Aile birleşimi ile gidenlerin sayısı 7-8 bin civarında olurken, geriye kalanını ise eğitim, ticari ve istihdam amaçlı gidenler oluşturmaktadırlar. Yine aynı dönemde Almanya’dan Türkiye’ye göç edenlerin sayısı ise 27 725 olarak verilmektedir. 

Almanya’ya göç eden insanlar arasında en önemli grubu oluşturan kesimi ise aile birleşimi kapsamında giden göçmenler oluşturmaktadır. Zira bu insanlar yerleşik bir yaşam sürdürmek, geleceklerini yeni vatanlarında kurmak ve mevcut toplumun bir parçası olmak için gitmektedirler.

Aile birleşimi çerçevesinde ilk defa Almanya´ya ayak basan bu insanlar, ne yazık ki Almanya´daki yaşama dair sağlıklı bir ön bilgiye sahip değiller.  Yeni göçmen olarak adlandırabileceğimiz bu insanların kendileri için oldukça yeni olan bu toplumda yer edinebilmelerinin ve kendilerine güvenli bir gelecek hazırlayabilmelerinin koşulu,  “yeni vatanları” hakkında yeterli bilgiye sahip olmalarıyla mümkündür.
Özellikle evlilik yoluyla Federal Almanya´ya göç eden genç kadınlar, hem kendi geleceklerini şekillendirme doğrultusunda, hem de gelecekte yetiştirecekleri nesillerin topluma yararlı bireyler olmaları için kendilerini birçok dalda eğitmek zorundadırlar.  Bu anne adaylarının, Almanya´da dünyaya getirecekleri çocuklarının eğitimleriyle, anaokulundan itibaren yakından ilgilenebilmeleri, öncelikli olarak Almanya’yı ve Almancayı bilmelerinden geçmektedir.

Göç ettiğiniz toplumla ilgili yeterli bir bilgiye sahip olursanız, o topluma uyum sağlamanız,  oradaki yaşama doğrudan katılmanız da o ölçüde kolaylaşacaktır.  Bu nedenle Almanya´ya gitmek isteyenlerin, bu ülke hakkında bilgi edinmeleri,  yeni vatanlarına hazırlıklı gitmeleri kalıcı yararlar sağlayacaktır.

Projemizin Amacı:
Aralık 2009 tarihinde hizmete başlayan projemiz, aile birleşimi nedeniyle Almanya’ya yerleşmek isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz olarak danışmanlık yapmaktadır.  Bu amaca yönelik hizmet veren danışmanlarımızdan alınan bilgiler, Almanya´daki yaşamınızı ve sosyal hayata uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Yeni vatanınıza uyumu kolaylaştırmak amacıyla; Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi’nde çalışan sosyal danışman arkadaşlarımız tarafından Almanya´da günlük yaşam, eğitim sistemi, sağlık sistemi, çalışma hayatı, Türkiye´de alınan eğitim ve öğrenilen mesleklerin Almanya’da tanınması, resmi dairelerle ilişkiler, oturma ve çalışma izinleri, işyeri kurma, uyum kursları, ev ve iş arama ve benzeri konularda danışmanlık hizmeti verilmektedir.  Projemizin danışmanları bugüne kadar (Ocak 2010-Ekim 2014) bahsedilen konularda toplam 6588 kişiye başarılı bir şeklide bireysel ve toplu danışmanlık hizmeti sunmuşlardır.

Bu çalışmalar esnasında katılımcılardan elde edilecek istatistiksel veriler,  hem ileriye yönelik yasal düzenlemelerde hem de bilimsel çalışmalarda kullanılacaktır.  Uzun vadeli bakıldığında, topladığımız veriler, kazandığımız deneyimler değişik eyaletlerin hizmetine sunularak, göçmenlerin uyumu ve eğitimi için değerlendirilecektir. 

Doğan Şengül
AABF Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi Yönetimi

 

33 comments

 1. Selamlar, açıklamalarınızdan çok faydalandım. tşk ederim. Ben düzenlenmiş meslekler kapsamında PEYZAJ MİMARIYIM. Almanya’da çok satış subesi olan bir şirkette iş buldum.
  İş tanımım ; Şirket bünyesinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda Dekarosyon , tasarım Danışmanlığı ve bakım, onarım Koordinatörü . olarak düzenlemeyi planlıyoruz. Bu iş tanımı DENK lik istermi ? Saygılarımla…

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Faydalanmanız memnun olduk.

   Yazdıklarınızdan yola çıkarak bir denklik istenmeyeceğini söyleyebilirim. Ayrıca yeni yasayla denklik işlemlerini Almanya’ya gittikten sonra da yapmak mümkün olacak.
   Bu konuda işvereniniz Federal İş Ajansı bünyesinde işverenlere danışmanlık yapan birimden de görüş alabilir.

   İyi şanslar

 2. selamlar ben sağlık meslek lisesi Acil Tıp Teknisyenliği mezunuyum acil durum afet yönetimi önlisans bitirip sağlık yönetimi lisans tamamladım 12 yıldır acil servisde calışıyorum a2 seviyesinde almanca biliyorum başvuru şansım nedir öğrenebilir miyim.Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Müjde Hanım,

   Deneyiminiz olan alanda denklik yaptırmanız ve B2 düzeyinde Almanca öğrenmeniz durumunda iş bulma şansınız olur.

   Bilginiz olsun

 3. Merhaba düz lise mezunuyum yaklasik 11 yıldır tıbbı sekreterlik yapıyorum özel bir hastanede
  hasta ve yaslı bakımı sertifikası
  Bilgisayar muhasebe sertifikası
  Bilgisayar işletmenlıgı sertifikası mevcut tum hastane programlarını biliyorum almanya da bu alanlarda iş bulma olasıgımı varmi ne yapmamı tavsiye edersiniz

  1. Merhaba Gamze Hanım,

   Var olan yasada ancak en az 2 yıllık bir diplomayla ve diğer şartları sağlamanız durumunda çalışma vizesi almak mümkün.
   Sizin durumunuzda B2 düzeyinde Almanca öğrenerek Almanya’da meslek eğitimi yapmak mümkün.

   Tedaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. İletişim bilgilerimize bu link üzerinden ulaşmanız mümkün: https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

   Kolay gelsin

  2. Merhaba 4 yıllık lisans mezunu ebeyim 14 yıllık mesleki deneyimim var Bayern bölgesi denklik başvurusunda bulundum ancak bugün tarafıma denklik olmadığı söylendi 17 ay kurs ya da fachprüfung yapmam gerektiğini söylediler ne yapabilirim yardımcı olursanız çok memnun olacağım teşekkürler

   1. Merhaba Dilek Hanım,

    Anladığım kadariyla size Defizitbescheid gelmiş; yani kısmi denklik.
    Bu durumda B2 düzeyinde Almanca öğrendiğinizde iş başvuruları yapabilirsiniz. Diplomaya uygun telafi eğitimi için bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize başvurusu yapabilirsiniz. Almanya’da ön görülen sürede ve ön görülen yerlerde telafi eğitiminizi tamamlamanız durumunda ek evrakları denklik kurumuna ileterek tam denklik alırsınız ve yetkili bir ebe olarak çalışabilirsiniz.

    Sorularınız olursa bize mesai saatleri arasında ulaşabilirsiniz. https://almanya-danismanlik.eu/proje-ekibi/

    Kolay gelsin

 4. Merhaba anestezi teknikerliği okuyorum ve okulum dört ay sonra bitecek Almanyada mesleğimin denkliği var mı acaba ve ne tür aşamalar izlemeliyim biraz yardımcı olur musunuz en az B2 seviyesinde Almanca bilmeliyim bunun farkındayım.

  1. Merhaba Elanur Hanım,

   B2 düzeyinde Almanca, mezun olduktan sonra denklik yaptırmanız gerek. Denklik mümkün ancak mesleki deneyiminiz olmadığı için kısmı denklik çıkacaktır. Bu nedenle ön lisans mezunlarının mümkünse 3 yıllık mesleki deneyim yapmaları öneriliyor.

   Bilginiz olsun

 5. Merhaba melek hanım
  Aydın Adnan Menderes saç bakım ve güzellik hizmetleri 2 yıllıkdan mezunum mavi diplomam war üniversite nin verdiği Almanya’da çalışmak istiyorum size nasıl ulaşabilirim yanıtlarsanız sevinirim

 6. Marhabalar eşim termik santral de çalışıyor biz nasıl bir yol izlemeliyiz Almanya’ya gitmek için İngilizce dil yeterli olurmu çocuklarım da lise meslek mezunu ailecek gide bilirmiyiz

  1. Değerli Danışanımız,

   Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

   Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir.

   https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

   Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 7. Merhaba ben meslek lisesi kaynak mezunuyum ayriten ön lisans kaynak teknikereyim. Almanya gelebilir miyim

  1. Merhaba Enes Bey,

   Denklik yaptırmak, dil öğrenmek ve diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinme durumunda vize alma şansınız var.

   Kolay gelsin

 8. Merhabalar ben eczane teknikerliği diplomasına sahibim bu bölüm üzeriden gidebilme ihtimalim warmi veya bu bolumden atanıp bu bölüm.uzeriden memur olarak gidebilirmiyim ve ayrica gitmem için belli bi sinava tabi tutuluyormuyum şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Ön lisans ve sağlık alanı olduğu için denklik zorunlu. Ayrıca en az B2 düzeyinde Almanca bilmek gerek.

   Denklikten sonra diplomaya uygun bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vizeye başvuru hakkınız olur.

   Kolay gelsin

 9. İyi günler Almanca öğretmenliği diplomam var. Çocuk evlerinde bakım personeliyim Almanya’da kita da veya başka aşanda çalışma şansım var mı

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Bulduğunuz işin diplomanıza uygun olması gerekir.

   Bilginiz olsun

 10. Merhabalar seviye 3 inşaat boyacısı belgesine sahibim AB standardında orada da geçerli bir belge ve bir çok diğer iş kollarımda var bu süreç benim içinde işler mi lise mezunuyum ne yapmam gerekir teşekkürler .

  1. Merhaba Savaş Bey,

   Kalifiye göç yasası için en az 2 yıllık bir okul diploması söz konusu. Bahsettiğiniz seviye 3 MYK belgesidir diye düşünüyorum ve nazık ki denklik için yeterli değildir.

   Kolay gelsin

  1. Merhaba,
   En az 3 yıllık deneyiminiz varsa denklik yaptırabilirsiniz aynı zamanda B2 düzeyinde de Almanca öğrenmek durumundasınız. 3 yılık deneyimle kısmi denklik alırsınız. Çıkan sonuca göre telafi eğitimi almak gerek. Telafi eğitimi için de Almanya’dan bir iş sözleşmesine ihtiyacınız olur.

   Bilginiz olsun

 11. Merhaba burdaki insanlar gibi üstün nitelikli biri değilim üniversite diplomam yok almanca bilmiyorum inşaat işçisiyim fakat oralarda çalışmak ve ilerde ailece yaşamak istiyorum, var mı bi yolu?

  1. Zafer Bey merhaba,

   Alanınızda en az elinizde bir kalfalık diploması olması gerekir, bunun da denkliğinin yapılması lazım. En az A1 tercihen A2 düzeyinde Amanca ve alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor. Aileniz ve çocuklarınız da aie birleşimi ile yanınıza vize alıp gedebilirler.

   Bilginiz olsun

   1. Merhaba ismim Hikmet
    ben 3308 nolu kanunun 35. Maddesinden kalfalık ve ustalık belgesi aldım meslekte 5 yılı aşkın süre tecrübem ve sigortamda var bu belge ile denklik yaptırabilirmiyim teşekkür ederim

    1. Merhaba Hikmet Bey,

     35. maddeden alınan belgelerin denkliği ne yazık ki kabul edilmiyor. Ancak kalfalık ve ustalık belgeleriniz ve referans mektuplarınızla Handwerkskammer’ya (Almanya’daki esnaf ve zanaatkarlar odası) başvurup şansınızı denemenizi öneririm.

     Kolay gelsin

   2. Merhaba..soruyu görünce dikkatimi çekti. 17 yıldır eczacı kalfasiyim. Meb onayli eczaci teknisyenligi sertifikamda var.dil öğrenmem durumunda alanımda iş ile Almanya ya göç edebilir miyim ailemle..yani sertifikam diploma olarak geçerli midir alanımda..
    Teşekkürler

    1. Değerli Danışanımız,

     Gelen soruların yoğunluğu ve sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla daha fazla veriye ihtiyacımız olduğundan bundan böyle sorularınızı online olarak Zoom üzerinden grup toplantısı şeklinde yanıtlayacağız. Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. Her hafta düzenli olarak yapılacaktır. Etkinlik kayıt linkinden takip edebilirsiniz.

     Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak “WEB SORU-CEVAP” seçeneğinden kayıt olmanız yeterli. Zoom bağlantı bilgileri bir gün önce mail ile sizlere gönderilecektir. Lütfen gereksizler (spam) kutusunu da kontrol edin!

     https://almanya-danismanlik.eu/etkinlikler/

     Instagram: mnh_almanya_danışmanlık

     Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Ekibi

 12. İyi günler efendim . Meslek lisesi elektrik mezunuyum . Profesyonel erkek kuaförüyüm ayrıca ancak sertifikam yok . 10 yıldır da rafineride çalışmaktayım . Bu meslek dallarında iş imkanı mevcut mudur acaba ?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Meslek lisesi diplomanızın denkliğini yaptırmanız gerekir. Almanca öğrenmeniz durumunda bu alanda açık var ve iş bulma şansınız Almanca seviyeniz ile doğru orantılı.

   Kolaylıklar dilerim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir