Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi’nden merhaba..

Posted by

Avrupa Birliği Mülteci Göçmen ve Uyum Fonu AMIF ve Almanya İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Federal Göçmenler Mülteciler ve Uyum Dairesi‘nin mali desteğiyle ve Sosyal Demokrasi Vakfı’nın kurumsal-lojistik yardımlarıyla uygulanan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu girişimi „Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi“ neyi amaçlamaktadır?

Bilindiği gibi her sene on binlerce insan Türkiye’den Avrupa’ya gidiyor. AB İstatistik Kurumu Eurostat veya diğer adıyla Estat‘ın verilerine göre 2013 yılında Türkiye’den Avrupa’ya göç eden insan sayısı 59 842 kişi civarında. Bunlardan 29 104’ü aile birleşimi kapsamında, 15 680’i eğitim ve 5 382’si de istihdam için göç etmiş durumda. Geriye kalan sayı ise turistik gezi için gelenler ile ziyaretçilerden oluşmaktadır. Federal İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ise 2012 de Türkiye’den Almanya’ya göç eden insan sayısı ise toplam 26 150 kişi olarak verilmektedir. Aile birleşimi ile gidenlerin sayısı 7-8 bin civarında olurken, geriye kalanını ise eğitim, ticari ve istihdam amaçlı gidenler oluşturmaktadırlar. Yine aynı dönemde Almanya’dan Türkiye’ye göç edenlerin sayısı ise 27 725 olarak verilmektedir. 

Almanya’ya göç eden insanlar arasında en önemli grubu oluşturan kesimi ise aile birleşimi kapsamında giden göçmenler oluşturmaktadır. Zira bu insanlar yerleşik bir yaşam sürdürmek, geleceklerini yeni vatanlarında kurmak ve mevcut toplumun bir parçası olmak için gitmektedirler.

Aile birleşimi çerçevesinde ilk defa Almanya´ya ayak basan bu insanlar, ne yazık ki Almanya´daki yaşama dair sağlıklı bir ön bilgiye sahip değiller.  Yeni göçmen olarak adlandırabileceğimiz bu insanların kendileri için oldukça yeni olan bu toplumda yer edinebilmelerinin ve kendilerine güvenli bir gelecek hazırlayabilmelerinin koşulu,  “yeni vatanları” hakkında yeterli bilgiye sahip olmalarıyla mümkündür.
Özellikle evlilik yoluyla Federal Almanya´ya göç eden genç kadınlar, hem kendi geleceklerini şekillendirme doğrultusunda, hem de gelecekte yetiştirecekleri nesillerin topluma yararlı bireyler olmaları için kendilerini birçok dalda eğitmek zorundadırlar.  Bu anne adaylarının, Almanya´da dünyaya getirecekleri çocuklarının eğitimleriyle, anaokulundan itibaren yakından ilgilenebilmeleri, öncelikli olarak Almanya’yı ve Almancayı bilmelerinden geçmektedir.

Göç ettiğiniz toplumla ilgili yeterli bir bilgiye sahip olursanız, o topluma uyum sağlamanız,  oradaki yaşama doğrudan katılmanız da o ölçüde kolaylaşacaktır.  Bu nedenle Almanya´ya gitmek isteyenlerin, bu ülke hakkında bilgi edinmeleri,  yeni vatanlarına hazırlıklı gitmeleri kalıcı yararlar sağlayacaktır.

Projemizin Amacı:
Aralık 2009 tarihinde hizmete başlayan projemiz, aile birleşimi nedeniyle Almanya’ya yerleşmek isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz olarak danışmanlık yapmaktadır.  Bu amaca yönelik hizmet veren danışmanlarımızdan alınan bilgiler, Almanya´daki yaşamınızı ve sosyal hayata uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Yeni vatanınıza uyumu kolaylaştırmak amacıyla; Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi’nde çalışan sosyal danışman arkadaşlarımız tarafından Almanya´da günlük yaşam, eğitim sistemi, sağlık sistemi, çalışma hayatı, Türkiye´de alınan eğitim ve öğrenilen mesleklerin Almanya’da tanınması, resmi dairelerle ilişkiler, oturma ve çalışma izinleri, işyeri kurma, uyum kursları, ev ve iş arama ve benzeri konularda danışmanlık hizmeti verilmektedir.  Projemizin danışmanları bugüne kadar (Ocak 2010-Ekim 2014) bahsedilen konularda toplam 6588 kişiye başarılı bir şeklide bireysel ve toplu danışmanlık hizmeti sunmuşlardır.

Bu çalışmalar esnasında katılımcılardan elde edilecek istatistiksel veriler,  hem ileriye yönelik yasal düzenlemelerde hem de bilimsel çalışmalarda kullanılacaktır.  Uzun vadeli bakıldığında, topladığımız veriler, kazandığımız deneyimler değişik eyaletlerin hizmetine sunularak, göçmenlerin uyumu ve eğitimi için değerlendirilecektir. 

Doğan Şengül
AABF Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi Yönetimi

 

6 comments

 1. İyi günler efendim . Meslek lisesi elektrik mezunuyum . Profesyonel erkek kuaförüyüm ayrıca ancak sertifikam yok . 10 yıldır da rafineride çalışmaktayım . Bu meslek dallarında iş imkanı mevcut mudur acaba ?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Meslek lisesi diplomanızın denkliğini yaptırmanız gerekir. Almanca öğrenmeniz durumunda bu alanda açık var ve iş bulma şansınız Almanca seviyeniz ile doğru orantılı.

   Kolaylıklar dilerim

 2. Merhaba burdaki insanlar gibi üstün nitelikli biri değilim üniversite diplomam yok almanca bilmiyorum inşaat işçisiyim fakat oralarda çalışmak ve ilerde ailece yaşamak istiyorum, var mı bi yolu?

  1. Zafer Bey merhaba,

   Alanınızda en az elinizde bir kalfalık diploması olması gerekir, bunun da denkliğinin yapılması lazım. En az A1 tercihen A2 düzeyinde Amanca ve alanınızla ilgili bir iş sözleşmesi edinmeniz durumunda vize alıp gitme şansınız bulunuyor. Aileniz ve çocuklarınız da aie birleşimi ile yanınıza vize alıp gedebilirler.

   Bilginiz olsun

  1. Merhaba,
   En az 3 yıllık deneyiminiz varsa denklik yaptırabilirsiniz aynı zamanda B2 düzeyinde de Almanca öğrenmek durumundasınız. 3 yılık deneyimle kısmi denklik alırsınız. Çıkan sonuca göre telafi eğitimi almak gerek. Telafi eğitimi için de Almanya’dan bir iş sözleşmesine ihtiyacınız olur.

   Bilginiz olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir