8 comments

 1. Merhaba 1997 ingolstadt doğumluyum annem babam 97 de Türkiye kesin dönüş yapmışlar oturum izinleri çalışma izinleri varmış o zamanlar ben şimdi gitmek istiyorum yada çiftte vatandaşmiyim ?

  1. Merhaba Bureak Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000’den sonra doğanlara verilen bir hak, dolayısıyla siz doğum üzerinden vatandaşlık alamayacaksınız.

   Gitme amacınız ile ilgili gerekli şartları sağlamanız durumunda vize alıp gidebilirsiniz. Yani meslek eğitimi, üniversitede okuma ya da diplomaya uygun bir iş sözleşmesi üzerinden gidilebilir.

   Kolay gelsin

 2. Merhaba melek hanim eski esim almanyada süresiz oturuma sahip. 1 cocugumuz var suan 6yasinda babasi almanya ya goturdu orada egitimi basladi oglum sureli oturuma sahip. Bende almanya ya davetiye ile gitcem Orada ben nasil oturum alabilirim. Evlilik dışı dogum yapsam oturum hakki verilir mi? Lutfen yardimci olurmusunuz 1 yıldır oglumu goremiyorum

  1. Fatma Hanım,

   Evlilik birliği sağlanması durumunda aile birleşimi ile gidebilirsiniz ya da tekrar evlenerek de mümkün. Ancak diğer seçenekle kalma hakkınız yok. Yasal yolları kullanmanızı öneririm. Bir çocuğunuzu görmeniz problemliyken 2. kez benzer durum içine g.rmenizi önermem.

   iyi şanslar

 3. Merhaba Melek hanım,
  Çocuklarım alman vatandaşı olarak doğdu. Şuan biri 10 biri 6 yaşında. Türkiyede okula başlayınca almanyadan ikametlerini sildirdim. Büyük 6 sene kaldı küçük 5 sene. Şimdi Senede 1 defa geliyorlar.
  İlerde alman vatandaşlığını seçmek için tekrar Almanyada kalmaya başlayıp 8 yılı öyle doldurabilirlermi? Teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba Meltem Hanım,

   Ebeveynlerden dolayı mı yoksa doğumla mı vatandaşlık aldıkları önemli. Doğumla vatandaşlık almaları durumunda tercih yapmaları gerekebilir. Aksi takdirde gerekmez.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir