12 comments

 1. Merhaba melek hanim
  Ben 1981 almanya dogumluyum,1984 de ailem Türkiyeye geri dönüs yaptik. Ben 2017 de evlilik bagi ile almanya ya geldim. 5yildan fazla almanya’da ikamet ediyor um. Cifte vatandaslik yada alman vatandasligina gecis yapmam mumkunmu….

  1. Merhaba Ayla Hanım,

   Vatandaşlık şartlarını yerine getirmeniz durumunda başvuru yapabilirsiniz. Var olan yasaya göre yaklaşık 7-8 yıldan sonra başvuru mümkün. İstisnai durumlar da olabilir. Bunun için vatandaşlık dairesinden bilgi alabilirsiniz.

   Şİmdilerde vatandaşlık yasasında yeni düzenlemeler gündemde. Bunun yasallaşması durumunda çifte vatandaşlık mümkün olacak. Ancak halihazırdaki yasada tek vatandaşlık mümkün. Özel bir gerekçeniz varsa ve bunu belgeleyebilirseniz Türk vatandaşlığını da korumak mümkün.

   Kolay gelsin

   1. Melek Hanım Merhabalar Eşim Ve Ben Türk Vatandaşıyız Eşim 7 Aylık Hamile Vize İle Almaya Gidip Orada Eşim Doğum Yaparsa Çocuğumuz Alman Vatandaşı Olur Mu Ve Oturum Alabilir miyiz
    Teşekkürler

    1. Merhaba Orhan Bey,

     Almanya’daki vatandaşlık yasası gereği yerleşik ve çalışıyor olsaydınız, doğacak olan çocuğunuz doğumla Alman vatandaşı olabilirdi.
     Ancak siz diplomanıza uygun bir iş sözleşmesi edinerek, eşiniz de aile birleşimi kapsamında ve vize için gerekli diğer evrakları da sağlayarak vizeye başvurabilirsiniz.
     Kolay gelsin

     Derya Ozan

 2. Merhaba Melek hanım,
  Çocuklarım alman vatandaşı olarak doğdu. Şuan biri 10 biri 6 yaşında. Türkiyede okula başlayınca almanyadan ikametlerini sildirdim. Büyük 6 sene kaldı küçük 5 sene. Şimdi Senede 1 defa geliyorlar.
  İlerde alman vatandaşlığını seçmek için tekrar Almanyada kalmaya başlayıp 8 yılı öyle doldurabilirlermi? Teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba Meltem Hanım,

   Ebeveynlerden dolayı mı yoksa doğumla mı vatandaşlık aldıkları önemli. Doğumla vatandaşlık almaları durumunda tercih yapmaları gerekebilir. Aksi takdirde gerekmez.

   Kolay gelsin

 3. Merhaba melek hanim eski esim almanyada süresiz oturuma sahip. 1 cocugumuz var suan 6yasinda babasi almanya ya goturdu orada egitimi basladi oglum sureli oturuma sahip. Bende almanya ya davetiye ile gitcem Orada ben nasil oturum alabilirim. Evlilik dışı dogum yapsam oturum hakki verilir mi? Lutfen yardimci olurmusunuz 1 yıldır oglumu goremiyorum

  1. Fatma Hanım,

   Evlilik birliği sağlanması durumunda aile birleşimi ile gidebilirsiniz ya da tekrar evlenerek de mümkün. Ancak diğer seçenekle kalma hakkınız yok. Yasal yolları kullanmanızı öneririm. Bir çocuğunuzu görmeniz problemliyken 2. kez benzer durum içine g.rmenizi önermem.

   iyi şanslar

 4. Merhaba 1997 ingolstadt doğumluyum annem babam 97 de Türkiye kesin dönüş yapmışlar oturum izinleri çalışma izinleri varmış o zamanlar ben şimdi gitmek istiyorum yada çiftte vatandaşmiyim ?

  1. Merhaba Bureak Bey,

   Doğumla vatandaşlık 2000’den sonra doğanlara verilen bir hak, dolayısıyla siz doğum üzerinden vatandaşlık alamayacaksınız.

   Gitme amacınız ile ilgili gerekli şartları sağlamanız durumunda vize alıp gidebilirsiniz. Yani meslek eğitimi, üniversitede okuma ya da diplomaya uygun bir iş sözleşmesi üzerinden gidilebilir.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir