Kırıkkale Belediyesi’nden Almanya’ya Gideceklere ücretsiz Eğitim

Posted by

Kırıkkale Belediyesi Ak Masa ve Almanya Federal Göçmen ve Mülteciler Yüksek Dairesi işbirliği ile ‘Yeni Vatanım-Ön Uyum’ Projesi çalışmalarının başladığı açıklandı.

Yeni Vatanım-Ön Uyum Projesi Almanya’ya yaşamak amacı ile gidecek yurttaşların ücretsiz olarak bilgilendirilme çalışmaları başlıyor. Kırıkkale Belediyesinden yapılan açıklamaya göre Almanya’ya yaşamak amacı ile gidecek vatandaşların ücretsiz olarak bilgilendirilmesi hususunda işbirliğinin başladığı bildirildi. Açıklamada, "Federal Almanya Entegrasyon Programı çerçevesinde Yeni Vatanım- Ön Uyum Projesi olarak 01.12.2009′da çalışmaya başladık. Amacımız aile birleşimi ya da diğer nedenlerle Almanya’da yaşamayı düşünen yurttaşlara Almanya’nın toplum düzeni, yasalar, hak ve yükümlülükler, sosyo-kültürel özellikler, çok kültürlülük gibi konularda bilgi vermektir" ifadelerine yer verildi.

Çalışmalarımız bireysel danışmanlık ya da grup danışmanlığı şeklinde gerçekleşeceği, bu hizmetlerin her aşamasının ücretsiz olduğu kaydedildi. Açıklamada, "Danışmanlarımızın hepsi Almanya’daki yaşam konusunda eğitim almış uzman kişilerdir. Projemiz, Almanya Federal Göçmen ve Mülteciler Yüksek Dairesinin (BAMF) desteği ve denetimi ile çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışma alanımızın temeli 2007′de aile birleşimine getirilen Start Deutsch 1 ( A1) sınavı şartına dayanmaktadır.

Bildiğiniz gibi Almanya,ülkeye yerleşecek kişilerin ön uyum bilgilendirme sürecinden geçmiş olmalarını beklemektedir" denildi. Danışmanların hepsinin Almanya’daki yaşam konusunda eğitim almış uzman kişiler olduğu belirtilen açıklamada, "Aile birleşimi, eğitim için veya kalifiye elaman olarak Almanya’ya gidecek hemşerilerimiz, Ankara’dan gelecek uzman bir ekip tarafından bilgilendirilecek ve soruları yanıtlanacaktır. Bu çalışma herhangi bir iş vaadi olmayıp yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. 21.01.2010 da Kırıkkale’de yapılması planlanan Eğitim çalışmasına katılmak isteyen vatandaşların Kırıkkale Belediyesi Akmasa’ya şahsen kayıt yaptırması gerekmektedir" denildi.

Kırıkkale Haberleri -8 Ocak 2010

Kaynak:
http://www.senindir.net/b/kirikkale-haberleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir