Kayseri Mydil Danışmanlık İş Birliğiyle Online “Aile Birleşimi Bilgilendirme Semineri” Düzenlendi

Posted by

Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi, Kayseri Mydil Danışmanlık iş birliği ile 26.09.2022 tarihinde online bilgilendirme semineri düzenledi.

Online seminerde Almanya’ya evlilik yoluyla gidecek olan kursiyerlere vize süreci, uyum kursları, danışma kurumları, oturma-çalışma izinleri, vatandaşlık hakkı ve şartları, eğitim sistemi, meslek eğitimi, diploma denkliği, çok kültürlü yapısı, Almanya’daki hak ve yükümlülükler gibi pek çok konuda bilgi verildi; katılımcıların soruları yanıtlandı. Seminere katıldıklarına dair sertifika ve “Almanya’ya Hoş Geldiniz ve Anayasa-Birlikteliğimizin Temeli” kitapçıkları daha sonra kursiyerlerin mail adreslerine gönderilecektir.

Tüm katılımcılara Almanya’daki yaşamlarında başarılar diliyor; organizasyonu yapan Mehmet hocamıza ve online seminerimize katılan tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz.

Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi Ekibi

2 comments

 1. İyi günler.
  Ben İstanbul’da yaşayan TC vatandaşı 59 yaşında, yüzde 84 oranında kalp-damar hastası engelliyim. Ressam ve kitapları yayınlanmış bir yazarım
  Evli değilim. Boşandım. Huzurevinde kalıyorum.
  Oğlum ailesiyle 5 yıldır Almanya’da yaşıyor ve vatandaş olmak üzere.
  Ben engelli bir sanatçı olarak Almanya’da yaşamak için Aile Birleşimi konusunda yasal koşulları belirtmenizi ve başvuru yapmak için yardımınızı rica ederim.
  Türkiye’de bana verilen Engelli raporunun Alman Sağlık kuruluşlarında denklik ve onayı ve engelli sosyal hakları konusunda bilgi vermenizi rica ederim.

  1. Merhaba Hurşit Bey,

   Sizin durumunzda aile birleşimi yapmak zor ancak istisnalar mümkün. Oğlunuz, onun bakımana ihtiyacınız olduğunu, Türkiye’de sizinle ilgilenecek kimsenizin olmadığını ve giderlerinizi de karşılayabileceğini belgeleyerek yabancılar dairesine başvuru yapabilir. Ancak kabul edilme olasılığının düşük olduğunu belirtmek durumundayım.

   Gitme durumunda engellilikle ilgili durumunuzu Almanya’daki doktorlar değerlendireceklerdir.

   Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir