Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi İstanbul Beyoğlu Goethe Enstitüsü’nde Seminer Düzenledi

Posted by

 

Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi Ekibi, İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Goethe Enstitüsü işbirliği ile 06.05.2016 tarihinde ön uyum semineri düzenledi.

Seminerlerde Almanya’ya evlilik yoluyla gidecek olan kursiyerlere Almanya’daki uyum kursları, danışma kurumları, oturma-çalışma izinleri, vatandaşlık hakkı ve şartları, eğitim sistemi, meslek eğitimi, çocuk ve aile politikası, sosyal güvenlik sistemi, siyasi sistem, çok kültürlü yapısı, kadın hakları ve örgütleri, Almanya’daki hak ve yükümlülükler gibi pek çok konuda bilgi verildi. Seminer sonunda da tüm katılımcılara seminere katıldıklarına dair bir sertifika verildi.

Tüm katılımcılara Almanya’daki yaşamlarında başarılar diliyor; organizasyonu yapan Gülseren Güleryüz Hocamıza, seminerimize katılan tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

 

2 comments

 1. Merhaba. Denizli den yazıyorum.aydin dil lisans kursunda Almanca eğitimi görmekteyim.hatta dün canlı bağlantıyla seminer yapmıştık.esim Almanya’da ve onun bana göndermesi gereken evraklarının listesini istesem sizden olurmu.ve de eşimin ikinci evliliği bir önceki evliliği ile alakalı evrak gerekli mi.tesekkurler.

  1. Merhaba Meral hanım,
   Eşinizin vatandaşlığını bilemiyorum; ikamet belgesi (Meldebescheinigung), Pasaport fotokopisi, oturma izni (Türk vatandaşıysa), kimlik fotokopisi gerekli.
   İlk evliliği le ilgili gerekçeli boşanma kararı ve Türkiye’deki mahkemelerden ya da ALmanya’daki Türk konsolosluğundan alınan tenfiz kararı (Anerkennungsurteil) alınması gerekli belgelerdir.

   Umarım bu bilgiler sizin için yeterlidir.
   Sorularınız olması durumunda İlknur hanımı ya ba beni arayabilirsiniz. 0 549 330 24 07

   Sağlıklı günler dileklerimle

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir