Spiegel Almanca Kursu Nusaybin

Posted by

ALMANYA VİZESİ İÇİN NUSAYBİN’DE ALMANCA DİL KURSU

Federal Almanya hükümeti aile birleşimi ile ilgili yapılan vize başvurularında yasal esasları Temmuz 2007 de değiştirdi. Biz de aile birleşimi kapsamında bundan böyle temel düzeyde gerekli olan Almanca dil bilgisi belgelenmek zorunda olanlar için Ocak 2008 den bu yana Almanca kurs hizmetimizi Nusaybin’de sürdürmekteyiz.

Almanya İkamet Yasası ile ilgili yapılan köklü reformlar, Almanya’daki eşinin yanına yerleşmek isteyen yabancılara henüz vize talebinde bulunurken kendi ülkesinde temel düzeyde Almanca bilgisine sahip olduğunu kanıtlama zorunluluğu getirmektedir. Bu düzenlemeyle, Almanya’ya gidecek olan bu kişilerin en azından temel düzeyde de olsa Almanca iletişim kurarak toplumsal hayata katılmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Basit düzeyde Almanca dil bilgisiyle somut olarak Avrupa Konseyi tarafından geliştirilen “Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesinin” A 1 düzeyindeki bilgi seviyesi kastedilmektedir. Vize başvurusu sırasında Almanca bilgisi Goethe Enstitüsü’nün (Alman Kültür Merkezi) verdiği A 1 “Start Deutsch 1” (Temel Almanca) sertifikası ile belgelenmelidir.

Derslerimiz alanında uzman Almanya ve yurtdışı deneyimi de bulunan Almanca öğretim kadromuzun nezaretinde Ocak 2008 den buyana başarıyla devam etmektedir. Nusaybin’de Almanca dil Kursumuz haftada 35 saat ders hizmeti vermektedir. Bu da Türkiye genelinde ilk defa bir Dershane Haftada 35 saat bir Almanca Kursu sunmaktadır. Kursumuzda eğitim gören öğrenciler Almanya’da herhangi bir zorluk çekmemektedirler, Kursumuz sadece sınava yönelik değil aynı zamanda hayata yöneliktir, şu ana kadar kursumuz yaklaşık 550 kişiye sertifikalarını almalarına katkıda bulunmuştur. Böylece yaklaşık bin evliliğe ön ayak ve destekleyici olmanın sevincini yaşamaktayız.

Kursumuz aynı zamanda SODEV tarafından yürütülmekte olan “Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi” tarafından desteklenmektedir, Aile birleşimi nedeniyle Almanya’ya gitmeden önce Yeni Vatanim Projesi kursiyerlerimize dil, kültür, tarih, siyasi ve sosyal konularda ön uyum seminerleri ile desteklemektedir. Tanımadıkları ve bilmedikleri bir ortamda yaşamlarını sürdürmeye çalışacak olan kursiyerlerimizi yeni vatanlarında rahat yaşamaları için  “Yeni Vatanım Ön Uyum projesi” kapsamında kendilerine destek sağlanmaktadır.
      
“Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi”nin Ankara danışma merkezinde görevli Yıldız ATAKLI ve Melek YILDIRIM hanımefendiler 2009 yılından itibaren her yeni kurs dönemlerinde kursumuza gelerek kursiyerlerimize Almanya´da günlük yaşam, eğitim sistemi, sağlık sistemi, çalışma hayatı, Türkiye´de alınan eğitim ve öğrenilen mesleklerin Almanya’da tanınması, resmi dairelerle ilişki, sosyo-politik alanlarda karşılaşılan sorunlar ve çözümleri, oturma, çalışma izinleri, işyeri kurma, uyum kursları, alış-veriş, kamu taşımacılığı, ev arama, iş arama konularında seminerler vermişlerdir. Öğrencilerimizin moral-motivasyonlarının artmasında bu seminerlerin oldukça büyük bir önemi olduğu kursiyerlerimizin de ifade ettiği bir gerçektir.

Kursiyerlerimizin gelecekte yeni vatanlarında kuracakları yeni hayata adapte olmaları konularında çok önemli katkıları olduğunu düşündüğümüz bu seminerlerin gerçekleşmesinde büyük emekleri olan  “ Yeni Vatanım Ön Uyum Projesi”  danışmanları Yıldız Hanım ve Melek Hanıma teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Abdülkerim DEMİR
Nusaybin Spiegel Almanca Kursu Yöneticisi

    

Kayıtlarınız için iletişim Adreslerimiz: 
GSM: 0546 591 41 41
Adres: Spiegel Almanca Kursu Nusaybin, Palamut Sok. No: 2, 47300 Nusaybin / Mardin
Mail : kerim-demir@web.de
    

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir